pitanja.206mboban,
-> #39, inferno=-= Duhovi na Sezamu. :))) Evo ovde sam skoro dve godine i
=-= nikad mi se nije dešavalo da mi u sred _savršene_ veze pukne
=-= veza..
Pa kad ti nemaš mlađeg burazera kome uvek padne na pamet da telefonira
dok sam ja na vezi. :)
pitanja.207crncic,
-> #182, stefan>> > welcome.txt 1k ű Zvanična lica na SezamNET-u
>> Čemu pobogu služi ono korenče pre opisa svih fajlova i dirova?
Verovatno zamenjuje *, pored toga mnogo mi smrdi na DOS Navigator ;)
pitanja.208fric,
-> #186, dzakicA propos dir komande:
» dir /n /s
Nema datoteka.
Ovo traje dugo, oko 10 - 15 sekundi. Nekada (daleko pre Velikog Praska)
sam to imao u autoexecu, ali sada je skoro neupotrebljivo.
Postoji li brži način da se dobije spisak svih novih datoteka na
sistemu, a ako ne, može li se to pretraživanje ubrzati (znam da
ne može, ali ajd' da pitam :)
pitanja.209vstan,
-> #183, superhik> =:> Kako da dobijem listu svih tema u nekoj konferenciji?
> =:> Svasta sam probao.
>
> dir ?
dir /a
pitanja.210vstan,
-> #190, senna> Veza na 14400 blagi uzas.
> ------
> Tacno,veza je postala mnogo losija odkad ste stavili novi softver
U potpunosti se slazem. Pri FT-u (Z-modem) uvek gomila gresaka, cega
ranije nije bilo.
pitanja.211dr.coha,
űKako sa sezamom uspostaviti vezu na 14400? (CL1414 i Telemate 4.12)
Lepo zvoni ali kad se dob űije veza...NO CERRIER˘Ę
Pozeljno u mail al moze i ovde.
Pozdrav,Dragan.
pitanja.212teorist,
-> #210, vstan> Veza na 14400 blagi uzas.
> ------
> Tacno,veza je postala mnogo losija odkad ste stavili novi softver
=>
=> U potpunosti se slazem. Pri FT-u (Z-modem) uvek gomila gresaka, cega
=> ranije nije bilo.
Hm... interesantno ?
Od kada su uvedeni 14400 modemi, meni se redovno dešava da pri konekciji
na 7200 (ili 4800) digne CPS na preko 1400 (osim ako veza zakrči :( ili
se prekine :~~~( ) - protokol je naravno - ZMODEM RM
To mi se dešava jedino na ovom SEZAMU ?
(Imam neki Švapski externi modem sa Rockwell chip-setom)
pitanja.213vlad,
-> #71, schef>> puta. Za nekog se desi da i mi pogresimo pa mu setujemo sifru dva
>> puta. Izvinjavamo se svima kojima se to desilo. U svakom slucaju,
>
> A ko ste to vi, da izvinite na pitanju?
>
> U res-u pise da predsravljate firmu Racunari, a u "welcome" nema
> vaseg cenjenog imena. Clan ste od letos, a prvi put vas citam u
> konferenciji i pojma nemam ni ko ste ni odakle ste. Res je
> prazan, sto je, ako ste ipak zvanicno lice, vrlo nekulturno
> (inace je samo nemarno).
>
> Molim da se neko od zvanicnih lica izjasni o ovom fenomenu.
Ovo je odgovor na poruku 2.71 od korisnika tores, cisto za slucaj da opet
odluta na pogresnu adresu B(. Odgovor i dalje cekam.
pitanja.214schef,
=-> Connected to SezamNET at 2400/ARQ/MNP/MNP5
=-> Casopis "Racunari" - Beograd
=-> Cet 25.01.96 19:47 - Node 9
=-> Username: *****
=-> Password: *******
Čemu služe ove zvezdice kod usera?
Zar nije lepše da piše 'schef':))))))
Bojan
pitanja.215borisb,
-> #158, guta> prelazni korak - NT nam otvara interfejs za prelazak na SQL
> okruzenje,
Legalan rad u takvom okruzenju je suvise skup. Mnogo interesantnije
je pitanje dali je ovaj softver (i hardver) projektovan tako da moze
da radi kao internet host, dakle da bude moguc telnet na Sezam?
pitanja.216superhik,
-> #201, valex=:> već ćemo rešenje potražiti na drugoj, komercijalnoj strani. U
Da li ovo znači posebno plaćanje za UUCP ili povećanje
pretplate!?
pitanja.217dr.grba,
-> #8, nenad>> Page, Who i Time su i dalje dostupni i iz linijskog editora - na
>> pocetku reda ovim komandama moraju prethoditi tri tacke.
Eto razloga za bube u mom exec-u.
>... da ovaj red nema > na početku, dešavalo bi se svašta. Sad smo uhitili
"Not a bug, it's a feature".
E, još da se reši nervoza sistema pri izvršenju exec-a. Naime, primećeno je
da se dešava ignorisanje jednog reda iza terminatora poruke u exec datoteci.
Zato savetujem korisnicima da između poruka u execu lupe bar jedan ili dva
blanko reda.
pitanja.218evlad,
-> #200, valexY> jedna molba - pre nego što postavite neko pitanje, proverite u HELP-u da
Y> li postoji objašnjenje komande za koju se interesujete. Verujem da će to
Y> značajno smanjiti broj poruka u ovoj konferenciji.
A da li taj help može da postane help.doc u nekom od dir-ova, ako postoji
molim pointer :)
pitanja.219evlad,
-> #204, valexY> Mogu samo da obećam da će novi OLR-ovi biti stavljeni na raspolaganje
Y> korisnicima značajno pre nego što bude promenjeno zaglavlje, tako da
Y> korisnici budu u prilici da stave primedbe na njihov rad.
Nesrećna formulacija (c) dejanr
Da li to znači da će olr _prepoznati_ i stara i nova zaglavlja ?
Ako prepoznaje samo nova, a pojavi se pre novih, da li će biti
i konvertor stara<-->nova ili će biti crnac u tunelu ;)
pitanja.220zeljkoj,
» who
calex 15:38 -- Sezam
malanada 16:00 -- Transfer
majtoski 16:05 -- Read
mc.kuzma 15:51 -- Transfer
rpausic 15:51 -- Transfer
zeljkoj 16:06 -- Sezam
zamahajev 15:55 -- Transfer
djuk 16:05 -- Read
hellraiser 15:33 -- System
mihajlo 15:56 -- Sezam MIKI BOY - ti si idol moj !
biki 15:40 -- Read
Šta znači ono 'System'? :)
pitanja.221ljubisha,
Pet 26.01.96 16:41
I put: Kada će biti vraćene sve konferencije a pogotovo Atari?
pitanja.222spantic,
-> #198, sljubisic> Rekao bih da je NT mnogo otvoreniji za dalje nadgrdnje nego sto je to
> bio NetWare, sto je u svakom slucaju dobro, iskoristilo se to ili ne
> u skoroj buducnosti. I NT se svakako ne moze svrstati u 'najnovije igra-
I koji ima stanovitih problema kada je potrebno da rutira podatke
između dve grane.
pitanja.223mileusna,
-> #181, zeljkoj>> Pa bejah i ja na 2400 do pre mesec dana...
Da, ali tada ne beše ovaj softver, odnosno Z-modem na
Sezamu. :) BTW, danas mi je Z-modem lepo radio, eto...
>> al' bar sa MNP-om. ;)
Nemo' da diraš mog No Name, No MNP, 2400 Kineza, koji
čak prepoznaje i BUSY signal, inače će krv da padne. ;)
Štata što je morao u penziju... :)
pitanja.224dzakic,
-> #220, zeljkoj> Sta znaci ono 'System'? :)
To je fleg koji oznacava da se na tom nodu trenutno izvrsava neki
eksterni program, i da eventualni page nece biti isporucen istog
trenutka. Obicno se javlja u situacijama kada se arhivira pad i sl.
pitanja.225iznogud,
-> #187, ikordic:: Odgovorno tvrdim da je za pisanje šela (zlobnici bi rekli skripta) koji
:: će izgledati *identično* kao i Sez do sada potrebno mnogo manje vremena
Pitanje, bez imalo zlobe i navijanja: u čemu je *očigledna* prednost
rada BBS-a pod nekim Unix shell-om i pod nekom Win32 aplikacijom (može
i console-mode), koja će se vrteti na NT-u, tj. Unix rešenje naspram
onoga što zagovaraju gospoda sa SezamPro-a?
pitanja.226danijel,
Zašto nema PC.OS konf?
pitanja.227tores,
-> #213, vladIzvinjavam se sto kasnim sa odgovorom nekoliko dana ali obaveze su me
sprecile da pratim konferenciju u tom periodu. Kako moga imena nema u
spisku zvanicnih lica a odgovorio sam na pitanje u vezi samog
sistema, red je da se predstavim.
Tomica Oreskovic
zaposlen u redakciji 'Racunara'.
(sto dokazujem iseckom iz impresuma lista :) )
U 'slobodno' vreme pomazem na Sezamu koliko mogu...
Jos jednom, izvinjenje korisnicima kojima nije bilo dovoljno sto u mom
res-u pise da predstavljam firmu 'Racunari'.
Pozdrav...
pitanja.228fancy,
-> #222, spantic Naravno da nema, samo je potrebno setovati protokol..:)
(hint: NWlink)
pitanja.229superhik,
-> #211, dr.coha=:> űKako sa sezamom uspostaviti vezu na 14400? (CL1414 i
=:> Telemate 4.12) Lepo zvoni ali kad se dobűije veza...NO
=:> CERRIER˘Ę Pozeljno u mail al moze i ovde.
AT\N2
...kod mene je upalilo...
pitanja.230mc.kuzma,
Sta bre bi sa temom demo.scena
Vratite je.
pitanja.231pedjak,
-> #7, nenad> za svaki od rezima moze sadrzati do oko 220 znakova. Ukoliko, na
> primer, zelite da ignorisete konferencijske poruke korisnika DEMO
> kucate: 'conf ignore demo'. Ponovnim kucanjem iste komande korisnika
Kada će biti moguć selektivni konferencijski ignore..?
pitanja.232supers,
-> #224, dzakic>>> Sta znaci ono 'System'? :)
>>
>> To je fleg koji oznacava da se na tom nodu trenutno izvrsava neki
>> eksterni program, i da eventualni page nece biti isporucen
A da promenite ovaj naziv? Asocira na održavanje sistema...
pitanja.233zugicv,
Stvarno, {ta je sa konferencijom PC.OS, a pogotovo sa temom OS2?
Vratite je {to pre ako je mogu}e.
Pozdrav, Vlada
pitanja.234zugicv,
A {ta je sa fajlovima u direktorijumu OS2? Kada }e te njih da vratite?
Pozdrav, Vlada
pitanja.235milan,
-> #227, tores> Jos jednom, izvinjenje korisnicima kojima nije bilo dovoljno sto u
> mom res-u pise da predstavljam firmu 'Racunari'.
Samo nastavi mirno svoj posao momče. Koliko pamtim samo jednom
korisniku "nije bilo dovoljno". Ostalih par hiljada se nisu bunili.
:)))
Pl poz M
pitanja.236bivanisevic,
Da li neko zna pun pozivni broj za Rovinj-Hrvatska?
pitanja.237schef,
-> #234, zugicv=-> A {ta je sa fajlovima u direktorijumu OS2? Kada }e te njih
=-> da vratite? Pozdrav, Vlada
A kad ćete već da namestite te kodne rasporede? Ko god ima setovan YUSCII,
njegove poruke su mi pune kuka i kvaka tipa `~@^{}|[]\ ?
Srleř
pitanja.238sljubisic,
-> #222, spantic>> Rekao bih da je NT mnogo otvoreniji za dalje nadgrdnje nego sto je to
> I koji ima stanovitih problema kada je potrebno da rutira podatke
>izmedu dve grane.
Hm, pa i nema stanovitih problema, jer za doticne poslove nije nikada
bio ni namenjen :) Salu na stranu, apsolutno je tacno da NetBEUI, vukuci
korene jos iz NetBIOS-a, razvijenog od strane IBM-a za lokalne mreze
PC-a, nema u sebi adekvatnu podrsku za treci (i cetvrti takodje) stepen
OSI specifikacije (mrezni i transportni).
U vreme kada je nastajao to i nije bilo toliko bitno, tako da je usvojena
relativno jednostavan nacin adresiranja kompjutera u mrezi, sto naravno
nije dovoljno dobro za rutiranje. Od toga i svi problemi sa ovim protoko-
lom u medjusobnom spajanju mreza, gde je rutiranje sustinska stvar, i koje
IPX resava na najnormalniji nacin.
No za SezamNET (barem ovakav kakav je danas i kakav ce biti u nama dogle-
dnoj buducnosti :) ovi nivoi protokola i nisu od nekog znacaja :)
No, nesto se gubi - nesto se dobija :) Pokazao se kao odlican za lokalne
mreze, uslovno receno 'zatvorenog' tipa, odnosno gde su svi korisnici
'na jednom kablu' :) i gde se uglavnom radi u MS Windows okruzenju (mada
da napomenem nije uslov). A ovakvih mreza je daleko vise nego onih gde
je potrebno postaviti nekoliko servera, mostova, rutera ... gde je NetWare
i njegov IPX/SPX neprikosnoven i bice sigurno jos izvesno vreme.
A Microsoft je verovatno ciljao na ovo prvopomenuto trziste, i za sada
izgleda da nije pogresio ;)
pitanja.239vstan,
-> #231, pedjak> Kada ce biti moguc selektivni konferencijski ignore..?
I nas interesuje.
pitanja.240vstan,
Da li se predvidja dodavanje novih prikaza u Who listi ?
Dakle kao sto je bilo u dragishinom sw-u - broj noda i
konektovana brzina.
Nece valjda sve novine da se svedu na komentar, who /c ?
pitanja.241ljubisha,
II put
Kad će biti vraćene i ostale konferencije?
P.S. Ovde je neko bezobrazan, a to nisam ja. :(
pitanja.242burazer,
Ali zaista me interesuje kada ce te vratiti Atari konferenciju
i fajlove iz Atari direktorijuma.
pitanja.243danilo,
-> #204, valex> Mogu samo da obećam da će novi OLR-ovi biti stavljeni na raspolaganje
> korisnicima značajno pre nego što bude promenjeno zaglavlje, tako da
> korisnici budu u prilici da stave primedbe na njihov rad.
Bilo bi dobro da to bude novi SDW za WIN95!
pitanja.244ljubisha,
-> #10, nenad>Od noćas je uvedena jedna novina u chat-u. :)
Da se ne istrčavam isuviše. Ako je to ono što mislim (sa dve tačke
na početku a poruka se pojavljeje u zagradi) što je ukinuta posle pola
sata? To mi je radilo samo dok je valex bio u chat-u.
A i čemu to služi?
pitanja.245mileusna,
-> #9, valex>> Uvedeno je upozoravanje ako pokusate da posaljete privatnu poruku
>> korisniku kome je istakla pretplata. Sistem ce vam uputiti
>> obavestenje pre koliko vremena je pretplata istekla, i zahtevati da
>> pritisnete 'Enter' za nastavak.
Cool... Još da uvedete neku e-mail sekretaricu koju bi
korisnik editovao i koja bi obaveštavala o trenutnom odsustvu
korisnika sa sistema... A tek kada bi vratili stare
konferencije i otvorili SPORT. ;) Ih, pa gde bi vam bio kraj... :)
pitanja.246mileusna,
-> #229, superhik>> AT\N2 ...kod mene je upalilo...
I kod mene, tenks tu fancy. :)
// eto, tražio si pohvalu u konferenciji O;)
A evo i citata iz uputstva vezanog za AT\Nn:
AT\N0 Normal data-link only
AT\N1 Direct data-link only
AT\N2 MNP data link only
AT\N3 V.42/MNP/Normal data link
AT\N4 V.42 data link only
pitanja.247vlad,
-> #227, tores> Tomica Oreskovic
> zaposlen u redakciji 'Racunara'.
Drago nam je B). Zelim ti uspeha u radu kao i svima ostalima iz ekipe.
!Pozdrav, Vladan Marinkovic (vlad)! Ups!
pitanja.248valex,
-> #191, babbage>> Pa zar ne možete da to ponudite kao ekstra servise, pa da
>> onaj kome je do toga stalo može da doplati?
Pitanje je koliki bi deo Sezamove populacije mogao finansijski da
podnese čak i te servise? Treba biti realan, a ja ne želim da dajem
prazna obećanja. Neki vid servisa će postojati, ali investicija od
>200.000$ za full Internet je još uvek daleko.
pitanja.249valex,
-> #197, imarko>> Sta je sa conferencijom muzika?
Vraćena je večeras: Zak nije bio u Beogradu par dana (hint: više od
pet ;) tako da smo to morali malo da odložimo.
pitanja.250valex,
-> #216, superhik>> Da li ovo znači posebno plaćanje za UUCP ili povećanje
>> pretplate!?
Isključivo ono prvo - uplatićeš izvesnu sumu kao avans i dobiti
određenu kvotu karaktera koju možeš da pošalješ u inostranstvo. Mislim
da je to najpoštenije za korisnike koji nemaju potrebe za tim vidom
komunikacije.
pitanja.251valex,
-> #215, borisb>> Legalan rad u takvom okruzenju je suvise skup. Mnogo
>> interesantnije je pitanje dali je ovaj softver (i hardver)
>> projektovan tako da moze da radi kao internet host, dakle da
>> bude moguc telnet na Sezam?
Sve što vredi košta - ipak, od ovoga Sezama se zarađuju neke pare, i
red je da se one ulože u unapređenje sistema.
pitanja.252valex,
-> #239, vstan>> I nas interesuje.
Koliko sam ja shvatio Zaka, to bi zahtevalo povećanje slogova u user
bazi i nije nimalo trivijalan posao. Doći će na red, ali nije na listi
najprioritetnijih stvari.
pitanja.253mikrom,
Verujem da će stari rezimei biti vraćeni (nadam se :)
ali dok se to ne desi mislim da je potrebno da se
osim datuma početka članstva daje i informacija o
datumu/vremenu poslednjeg poziva. Jer pre nego što
nekom šaljem mail volim da pogledam ima li to smisla.
Oko onih pritužbi na Zmodem, samo da iznesem svoje iskustvo.
Naime nisam obratio pažnju da postoje tri Zmodema jer se
pri download-u ispisuje samo 'protokol Zmodem' i to mi nije
baš dobro funkcionisalo kao pre. Kasnije sam samo promenio
umesto default protokola f) u e) i sada je OK.
e)*Zmodem
f) Zmodem MobyTurbo
pitanja.254vcalic,
-> #238, sljubisic>> Hm, pa i nema stanovitih problema, jer za doticne poslove nije nikada
>> bio ni namenjen :) Salu na stranu, apsolutno je tacno da NetBEUI, vukuci
>> korene jos iz NetBIOS-a, razvijenog od strane IBM-a za lokalne mreze
>> PC-a, nema u sebi adekvatnu podrsku za treci (i cetvrti takodje) stepen
>> OSI specifikacije (mrezni i transportni).
To što si napisao se odnosi strogo na NETBEUI, ali treba skrenuti
pažnju na činjenicu da NETBEUI uopšte nije NT-ov default protokol, čak ga NT
i ne instalira ako se ne interveniše ;) NT-ov osnovni protokol u verziji 3.51
je TCP/IP što upućuje na to da je NT-ova namena ipak malo drugačije od gore
navedene. Ipak, u single-network LAN okruženju NETBEUI je definitivno najbolji
izbor, pa zbog toga i SezamNET radi pod njim. Mali je, brz, DOS drajver koji
ga implementira ne zauzima puno memorije, i obzirom da sadašnja konfiguracija
SezamNET-ove mreže obuhvata samo jednu granu, nije bilo potrebe za prelaskom
na IPX, koji je inače prirodno rešenje za višekrake lokalne mreže.
Da se razumemo i u vezi onog što je napisao Spanta. NT podržava i IPX,
u Microsoftovoj implementaciji koja se zove NWLINK, i u njemu je rutiranje
itekako podržano.
Vlada
pitanja.255dzaja,
Ja procitam poruke isledeci put kad pozovem one nestanu!
Zasto?
(nisam ih obrisao)
pitanja.256olio,
Trebalo bi malo objsniti setovanja modema (init string-ovi)
za modeme od 2400.
Meni kada se ulogijem, nedaje nikakav protokol za korekciju gresaka
a ranije je bio MNP5, a sada ni da cuje za taj protokol.
Ako neko nesto zna da mi da init za LONGSHINE modem interni
model LCS-8891B(MNP5).
Na svim ostalim Beogradskim BBS-ovima imam MNP5 protokol.
Pozdrav Oliver.
pitanja.257dr.grba,
-> #237, schef>> A kad ćete već da namestite te kodne rasporede? Ko god ima setovan YUSCII,
>> njegove poruke su mi pune kuka i kvaka tipa `~@^{}|[]\ ?
Radi se o tome da je svim korisnicima nakon Velikog Praska postavljen Set
Code None. YUSCII korisnici ne primećuju šta rade, budući da sa svoje strane
sve vide onako kako treba.
Mislim da bi trebalo postaviti neki login info koji bi zamolio korisnike da
provere svoj YU. Zak, Wiz, šta velite na predlog?
pitanja.258stanic,
-> #192, peri> Ja ulazio juče, jedno 30-40 puta. Haos :) Tako da ne bi trebalo da
Sad je i kod mene OK. Tada kada sam poslao poruku bio sam neugodno
iznenađen kada me je nakon tri pucanja veze sačekala poruka da mi
je isteklo vreme za taj dan.
pitanja.259stanic,
-> #211, dr.cohaJedno at\n2 bi trebalo da reši stvar.
pitanja.260borisb,
-> #251, valex->> interesantnije je pitanje dali je ovaj softver (i hardver)
->> projektovan tako da moze da radi kao internet host, dakle da
->> bude moguc telnet na Sezam?
> Sve sto vredi kosta - ipak, od ovoga Sezama se zaraduju neke pare, i
> red je da se one uloze u unapredenje sistema.
Jedno "ne" bi bio kraci i precizniji odgovor, ali ovako neko mozda
nece shvatiti da ste napravili jos jednu gresku koja ce biti skupo
placena kada Sezam bude hteo da se poveze sa drugima (a to ce morati
da uradi kad-tad)
pitanja.261michelle,
-> #10, nenad> Od nocas je uvedena jedna novina u chat-u. :)
Da nije u pitanju .WHO i ..WHO?
pozdrav,
mikele
pitanja.262ahil,
Zašto više ne funkcioniše RESIGN * ,već moram posebno
da pišem resign za svaku temu?
pitanja.263ahil,
Zašto je veza ovako očajna.Na starom sezamu (ista centrala,isti broj)
je bila neuporedivo bolja.Još kada se pridoda to da nodovi češće
zvone u prazno nego što se javljaju ...
Dajte ljudi, uradite nešto.
pitanja.264ahil,
Šta je bilo sa HANG-om?
pitanja.265ahil,
Šta je sa naredbom RD ?
pitanja.266spale,
Da li je moguće zakačiti sliku uz rezime?
pitanja.267vstan,
> Od nocas je uvedena jedna novina u chat-u. :)
> Korisnik koji prvi otkrije o cemu se radi i kako se ta nova
Sta da kazem - dal' da se smejem(o) ili placem(o) ?
Umesto da se radi na sredjivanju pouzdanog rada sistema,
eto na cemu se radi.
Da se nadovezem na kolegu babbage-a - jos jedan doprinos
opstem utisku neozbiljnosti :(
pitanja.268sljubisic,
-> #254, vcalic>paznju na cinjenicu da NETBEUI uopste nije NT-ov default protokol, cak ga
>NT i ne instalira ako se ne intervenise ;) NT-ov osnovni protokol u verziji
>3.51 je TCP/IP sto upucuje na to da je NT-ova namena ipak malo drugacije od
>gore navedene.
Ma, vidim ja da se ne javlja onaj koji je 'intervenisao' ;)), pa reko da
isprovociram malo ne bi li se zlikovac :) sam javio :)
Inace, cuh da na Fon-u ima neki update za TCP/IP za NT, pa me interesuje
zna li neko nesto o tome? Nesto sveze i vredno skidanja?
pitanja.269bosko,
-> #256, olio> Meni kada se ulogijem, nedaje nikakav protokol za korekciju
> gresaka a ranije je bio MNP5, a sada ni da cuje za taj
Isti problem, s tim da sam ja već kukao, ali mi niko nije
odgovorio, pa evo opet:
Imam Longshine LCS-8824B, a brljotina koju dobijem umesto
Connected at 2400/REL je zakačena uz poruku.
problem.txtpitanja.270mastermind,
-> #250, valex Subject : uucp
ă─> Isključivo ono prvo - uplatićeš izvesnu sumu kao avans i dobiti
ă─> određenu kvotu karaktera koju možeš da pošalješ u inostranstvo. Mislim
ă─> da je to najpoštenije za korisnike koji nemaju potrebe za tim vidom
ă─> komunikacije.
a hoće li se plaćati lična pošta koja stiže na ovaj sistem ?
MasterMind
pitanja.271mastermind,
da nije ona novost u chatu Group režim chata ????
MasterMind
pitanja.272dbambi,
-> #255, dzaja=> Ja procitam poruke isledeci put kad pozovem one nestanu!
=> Zasto?
=> (nisam ih obrisao)
Automatski su proglasene za stare (procitane), jer kad ne bi bilo tako
mail ili conf bi se neprestano punio novim porukama, a stare ne bi
"nestajale".Sve stare poruke u bilo kom podsistemu (mail, conf, group)
mozes procitati komandom - read /a
Bambi
pitanja.273kum.djole,
-> #267, vstan>> Da se nadovezem na kolegu babbage-a - jos jedan doprinos
>> opstem utisku neozbiljnosti :(
Apsolutno potpisujem.
Predmetna novina je totalno beskorisna, a deluje prilično
zbunjujuće. Žalosno je i to što su se pojedini 'intelektualci'
(na stranu to što ih ja zaista smatram takvima) doslovce
_primili_ na 'to' pa tako iz gušta vrše nakazotine po chatu..
Hteli ste da se igrate - evo igrajte se..?
pitanja.274borisb,
Posto jos uvek nisam dobio uputstvo, a iz helpa ne mogu da provalim,
molim da mi kazete kako da na ovom "users friendly" & "mocnom"
programu postignem sledece (trivielne) stvari:
1. Da uz ime datoteke vidim i datum.
2. Da nadjem sve datoteke koje u imenu ILI OPISU sadrze zadatu rec.
BTW. ni komanda dir ne radi kako treba sa datumima.
» dir /s 1.1.1995-1.1.1996
Direktorijum '' ne postoji.
Direktorijum 'amiga\' ne postoji.
Direktorijum 'amiga\archiver\' ne postoji.
pitanja.275schef,
ŠTA DOĐAVOLA OVO TREBA DA ZNAČI????????????
-- Poruke u konferencijama: --
1 SEZAMNET 1013, novih 996
2 RACUNARI 2889, novih 2889
3 PCPRESS 1415, novih 1415
4 KOMUNIKACIJE.9 1625, novih 1625
5 PCHARD.6 4002, novih 4001
6 PCUSER.4 900, novih 900
7 PCUTIL.4 754, novih 752
8 PCPROG.6 1555, novih 1554
9 ATARI.3 2153, novih 2153
10 AMIGA.2 1410, novih 1410
11 IGRE.3 1367, novih 1367
12 FORUM.16 1649, novih 1640
13 CIVILIZACIJA.9 4436, novih 4436
14 EXTRA.9 82, novih 82
15 MUZIKA.2 3890, novih 3890
16 MUZIKA.1 4945, novih 4945
17 VICEVI.4 1273, novih 1273
18 MALI.OGLASI 326, novih 318
Ovde je neko blesav, a to sigurno nisam ja...
Sve ste gori i gori....
Srle
pitanja.276kant,
-> #275, schefNisi jedini. I meni su sve poruke proglašene za nove. Nije tako
strašno, softver je brzinom svetlosti proglasio za nove samo poruke
od 2801961600, ali je gadno to što je meni prilikom javljanja radio
script koji je, jel'te, radio svoj posao i baš se trudio, sve dok
nije pukla veza (na sreću vrlo brzo).
pitanja.277schef,
-> #257, dr.grba=-> Code None. YUSCII korisnici ne primećuju šta rade, budući
=-> da sa svoje strane sve vide onako kako treba.
Ne razumem... Kako BAŠ yuscii-jevci vide sve kako treba, a da se to ne
dogodi nikome sa drugim rasporedom? A, verujem da bi im neko rekao da to treba
da urade (kad se već sami nisu setili). Znači, ipak je greška na Sezamu...
Srleř
pitanja.278teorist,
-> #250, valex>> Da li ovo znači posebno plaćanje za UUCP ili povećanje pretplate!?
=>
=> Isključivo ono prvo - uplatićeš izvesnu sumu kao avans i dobiti
=> određenu kvotu karaktera koju možeš da pošalješ u inostranstvo. Mislim
=> da je to najpoštenije za korisnike koji nemaju potrebe za tim vidom
=> komunikacije.
A hoće li biti barem nekog sitnog poklončića za sve korisnike ? :)
BTW, kolika će to svota (svotica) biti (mnogo pitam sad ?) i koliko
će biti ograničenje za dužinu poruke ?
U svakom slučaju drago mi je da ću moći odavde da šaljem Internet E-Mail,
umesto da jurcam po BBS-ovima koji su priključeni na BC.
pitanja.280nenad,
-> #149, severian> Da li postoji neka kombinacija tastera (npr. Ctrl-C) koja
> prekida izvršavanje tekuće naredbe? AKo nema, bilo bi lepo da se
> uvede...
Postoji Ctrl-C ali još uvek nije uključeno u sve
"dugoizvršavajuće" komande. Recimo u listanju USERS liste radi,
možeš da probaš.
pitanja.281nenad,
-> #35, zeljkoj> A zašto nisu ostale tačke? Lepše je...
Da budem iskren - greškom. Sad šta je tu je, nećemo da vraćamo na
staro, a lično mislim da je ovako i bolje, da bi se pre ušlo u
konkretnu konf. bilo je potrebno kucati 5 slova jer se tek na
petom javljala razlika.
Btw, ako ste u konf. režimu u određenu konferenciju možete ući i
samo kucajući njen broj na promptu i enter - znači '1 <Enter>'
te ubacuje u prvu konferenciju koju vidiš sa 'view'. Za sada, dok
traje proces dodavanja starih konferencija i brojevi se menjaju
nema mnogo smisla, ali kad se situacija sa konferencijama
stabilizuje biće zgodno za one koji dosta rade on-line.
pitanja.282nenad,
-> #43, stefany> Pa zar nije dovoljno dobar razlog baš to što bi korisnici voleli da vide
> stari prompt na koji su navikli? :) A vas ništa ne košta da ga promenite.
Kao što možeš da vidiš ima i različitih mišljenja. Ja lično ne
vidim ni jedan dobar razlog da prompt bude isti kao u DOS-u ili
kao na starom Sezamu. Niti je ovo DOS, niti su komande iste...
> Zašto ne stavite da zaglavlje bude isto kao i za poruke u konf.?
> A i bolje bi bilo kada bi za takve sistemske stvari koristili ascii
> kodove do 127 pošto su oni standardni za sve platforme.
Koliko mi je poznato znaci preko 127 ne predstavljaju veliki
problem ni za Atariste i Amigiste, ali će bez obzira na to biti
uvedena opcija da se oni ne ispisuju, pre svega zbog veze sa
internetom i 7-bitnih Unix-a.. :)
pitanja.283nenad,
-> #66, schef> Koliko sam video, predviđeno je da sistem automatski prebaci korisnicima
> prompt u >> ako im se sudara sa kodnim rasporedom. Meni sa MojMikro
> radi, a zašto ne radi na CP1250, ko zna, valjda je raspored naknadno
> dodat.
Sistem automatski menja prompt ako se znak koji ga predstavlja
koristi u selektovanom kodnom rasporedu. Kod CP1250 je problem
što tog znaka nema među našim slovima, ali izgleda da neko drugo
slovo iz cele kodne strane preklapa prompt. Uobičajeno je da se
pod Win-om koriste terminal bit-map fontovi koji su obično OEM,
tj. po CP852, pa taj problem nismo do sada primetili.
pitanja.284nenad,
-> #98, ljubinko> Kada otkucam bilo koje VELIKO slovo (dakle uz SCHIFT taster)
> tekst na ekranu se pomeri skroz na vrh i to postane neupotrebljivo.
>
> U cemu je problem ?
Verovatno u nekompatibilnoj terminal emulaciji u komunikacionom
programu koji koristiš.
pitanja.285nenad,
-> #100, iznogud> - Molba: da se Uprava dogovori o 'portparolu', tj. osobi koja piše
> sistemska obaveštenja na Sezamu. Ovako je prava džungla, te poruke
> piše 4-5 usera, a kako je krenulo, mogu i ja da sročim obaveštenje
> tipa 'od sutra potvrdite vaš lozinke - javite se na telefon taj-i-taj,
Ja pišem poruke o čisto tehničkim problemima ili obaveštenja i
objašnjenja koja se tiču softvera i sl., ne vidim da je tu neki
problem. Nisam odgovarao na poruke neko vreme jer je bilo dosta
posla i jer sam bio bolestan. Nakon sutrašnje dijagnoze ću znati
da li će biti potrebna operacija, pa se unapred izvinjavam ako me
opet ne bude bilo neko vreme. Povremeno na poruke odgovara i
dzakic, ali pošto postoje stvari koje samo on može da uradi
obično ga ne opterećujemo i tom obavezom. Tu je i Valex da
obećava kule i gradove, ;) ali on se valjda podrazumeva.
Koliko mi je poznato niko osim nas trojice nije ostavljao nikakva
zvanična obaveštenja. Naša imena su, u tom kontekstu, pomenuta i
u welcome.txt fajlu.
> (prvo isključivanjem slike kada se čita/piše pošta, zatim
> PGP-jem). Oni odoše, dođe nam još noviji softver. Šta sadašnji softver
> nudi u tom smislu?
Ako znaš na kom principu radi PGP jasno ti je da on može biti
implemntiran samo na nivou OLR-a, inače gubi osnovni smisao. BBS
sa svoje strane može da obezbedi neko jednostavno šifrovanje kako
poruke ne bi bile baš u čitljivom obliku i raspložive svakom ko
prođe pored monitora ili sl. Trenutno se ne ispisuje ništa dok se
koristi editoru, u planu je da se ne ispisuje baš ništa sve
vreme, ali to tek kada se sistem potpuno stabilizuje i prestane
potreba za nadgledanjem i kontrolom.
> - Pitanje 2: da li je na to-do listi neki ekvivalent naredbe
> 'set palette'? Ove boje su lepe, ali bilo bi još lepše da ja mogu sam
> da ih podesim...
Set pallete za sada nije u planu pošto bi to bio preveliki posao
koji bi se radio praktično samo za nekih 3-5% korisnika.
Postojaće mogućnost izbora iz seta predefinisanih kolor šema.
pitanja.286nenad,
-> #129, calex> Ne, sad je minus. :) Daklem, re 2.121-
Nije minus nego crta, koristi se da se naznači opseg. :)
Dakle: ma re 40000-50000 čita sve poruke od 40000 do 50000,
'ma re -100296' sve poruke DO 10 februara i sl.
pitanja.287ljubisha,
Jel to namerno ili šta? Zašto poruke koje su reply na temu 'obave-
štenje' idu u 'pitanja' a ne u 'razno'?
pitanja.288ljubisha,
Povodom one jurnjave po Chatu za novom komandom. Silom prilika,
ubo sam komandu iz prve al pre izmene sintakse. :)) Elem, to je onda
uzrokovalo gomilom pokušaja koji mi kao rezultat nisu davali ništa
na ekranu, tj.komanda tipa :(e) se i ne odradi. Ni ja a ni drugi je
nisu videli u Chat-u. Bacim sam Log ali po sećanju, tu su bile i ne-
ke kombinacije i sa '..'. Ne prijavljuje grešku a nema nikakvog
odgovora. Jel to treba tako ili ste negde omanuli? :)
pitanja.289bivanisevic,
-> #243, danilo> Bilo bi dobro da to bude novi SDW za WIN95!
Evo još jedan glas za SDW za WIN95.
pitanja.290dvesic,
-> #282, nenad> Kao što možeš da vidiš ima i različitih mišljenja. Ja lično ne
> vidim ni jedan dobar razlog da prompt bude isti kao u DOS-u ili
> kao na starom Sezamu. Niti je ovo DOS, niti su komande iste...
Slažem se. Ali dajte brate nešto normalno, skripta radi ! :)))
pitanja.291sandro,
Kako mogu da ignorišem direktorijume koje ne želim
da pratim (amiga, atari...)?
pitanja.292miob,
-> #278, teorist>>> Da li ovo znaci posebno placanje za UUCP ili povecanje
> pretplate!? =>
> => Iskljucivo ono prvo - uplatices izvesnu sumu kao avans i
> dobiti => odredenu kvotu karaktera koju mozes da posaljes u
> inostranstvo. Mislim => da je to najpostenije za korisnike koji
> nemaju potrebe za tim vidom => komunikacije.
>
> A hoce li biti barem nekog sitnog pokloncica za sve korisnike ?
> :)
Pre nego sto sam pristupio Sezamu, bio sam godinu dana na MRNet-u i tamo
su SVI korisnici imali pravo da salju e-mail u inostranstvo, bez dodatnog
placanja. Mislim da bi bio red da se i na ovom sistemu uvede neka mala
kvota (npr. slanje+primanje=20kb mesecno) koja bi se pokrivala iz osnovne
pretplate, a oni koji vole da pisu emajl-romane neka za to i doplate.
Licno sam bio jako ostecen ukidanjem te "privilegije" koju su mi poklonili
secesionisti DR i ZZ. Pre par dana sam telefonom pozvao svog drugara koji
je u Torontu, da vidim sta ima novo posto nam je e-mail u prekidu. Kazem
ja: "Vozdra, majstore, kakav si mi ?" a dobijem odgovor "Pa ja sam OK,
jedino mi je tata umro pre dve nedelje". Da li treba da kazem koliko mi
je bilo neprijatno? Svoje saucesce sam, naravno, izrazio putem klasicne
"papirne" poste, ali je gorak ukus u ustima ostao. Smatram da bi neka
mini-kvota bila pozeljna za urgentnu prepisku, a sve preko toga neka se
naplacuje avansno, kako je valex vec nagovestio.
pitanja.293calex,
-> #277, schef<!> Ne razumem... Kako BAŠ yuscii-jevci vide sve kako treba, a da se to ne
<!> dogodi nikome sa drugim rasporedom? A, verujem da bi im neko rekao da
Ne bih rekao da je do yuscii korisnika. ;) Koliko se sećam, kada
je počeo da radi ovaj sezam, svima je bio code none i trebalo je da se
podešava. Posle nekoliko dana je greškom ukinut code ali nekima je to
promaklo pa rade sa svojim rasporedom a na sezamu im je none. Normalno,
kao i yuscii-jevci, i ostali imaju podešen svoj raspored i ne vide kuke
i kvake po ekranu. Jedino me čudi kako nikako da primete da su im sve
poruke stigle bRez naših slova. ;>>> BTW, jel' u ovoj poruci ima istih
ili se i meni dešava slično? ;)
pitanja.294calex,
-> #280, nenad<!> Postoji Ctrl-C ali još uvek nije uključeno u sve
<!> "dugoizvršavajuće" komande. Recimo u listanju USERS liste radi,
Nikako da se setim da pohvalim ovo. :) Do sada je posle prekida
FT-a bilo potrebno da se Sezam zbunjuje ponavljanjem PgDn ili slično
a sada trenutno reaguje na Ctrl-c. :))
P.S. Čedo, jel' se popravljam? ;)
pitanja.295calex,
-> #282, nenad<!> vidim ni jedan dobar razlog da prompt bude isti kao u DOS-u ili
Možda neki OS2 prompt? ;>
pitanja.296ljubek,
Kako da skinem uputstvo?
pitanja.297supers,
-> #276, kant>> Nisi jedini. I meni su sve poruke proglašene za nove. Nije tako
>> strašno, softver je brzinom svetlosti proglasio za nove samo poruke
>> od 2801961600, ali je gadno to što je meni prilikom javljanja radio
Ja sam greškom otkucao seen 2801950000 i krenuo da skupljam poruke...
^^
Kada sam shvatio šta se desilo, prekinuo sam vezu jer nikakvo Ctrl-C
nije nateralo Sezam da se urazumi. Zovem opet, sistem kaže 'pad iz
prethodne seanse rekonstruisan' i potom sam dva minuta čekao prompt...
Onda postavim ispravan seen, pa otkucam sezam ne obrisavši pogrešan
pad... Sledećih 15 minuta se prenosio neželjen tekst... Sledećih pola
sata sam držao prst na PgDn u editoru, markirajući tekst koji mi ne
treba da bih ga sveo na današnji textpad.
nasekirani,
Stanislaw
pitanja.298supers,
-> #280, nenad>> Postoji Ctrl-C ali još uvek nije uključeno u sve
>> "dugoizvršavajuće" komande. Recimo u listanju USERS liste radi,
>> možeš da probaš.
Ili kada aždaha počne da upisuje megabajte teksta iz prošle
godine u moj pad. Jes' da sam ja pogrešio komandu, ali je vrlo
neprijatno što "nema vraćke"...
pitanja.299ikordic,
-> #225, iznogudRE: NT vs UNIX
=> Pitanje, bez imalo zlobe i navijanja: u čemu je *očigledna* prednost
=> rada BBS-a pod nekim Unix shell-om i pod nekom Win32 aplikacijom (može
=> i console-mode), koja će se vrteti na NT-u, tj. Unix rešenje naspram
=> onoga što zagovaraju gospoda sa SezamPro-a?
Em, nismo se razumeli, pričam o očiglednim prednostima UNIX-a nad *DOS*
rešenjem :) protiv NT nemam ništa. Skepticizam spram NT je usmeren na temu da
je to OS koji je u par testiranja koji su meni došli pod ruku ubedljivo
najsporiji NOS od nekoliko probatih, obično se radilo o SCO UNIX-a, Novell NW
3.1x i 4.x i Windows NT 3.51 Server. NT je redovno bio najsporiji, jer je
testiran rad u kome server služi samo kao fajl i printer server, a to je
najzastupljenija primena mrežnoga PC hardvera tudejt, što je, ne zaboravimo,
i ovde slučaj. Daklem, dok god se u igru ne ubace klijent/server aplikacije,
imamo jedan spor OS pre nama. Pa čak i kada se ubace, pitanje je koliko je
tako nešto brže/moćnije od alternative...
Sa NT Serverom sam imao površne kontakte, pa ne mogu da donosim neke sudove
po tom pitanju; slažem se da je jednostavnije (čuj, jednostavnije :)))
administriranje mreže, i da je sve to šareno i lepo & fino, ali problemi oko
"mapiranja diskova i CD-ROM plejera" postoje dok se sve jedared ne namesti,
posle takvih veselja u svakodnevnom radu više nema. Tada na scenu stupa
performans, a kakav će on biti, ostaje da vidimo.
E sad, UNIX. Ceo Internet jeste jedna velika UNIX mašina, ako tako mogu da
rečem, a pretpostavljam i nadam se da će ovaj sistem jednoga dana postati
njegov deo, o prednostima bezbolne integracije mislim da ne treba trošiti
reči. Jeste, sve živo može da priča TCP/IP, ali na UNIX-u već u startu imamo
rešen ulaz i izlaz sa konzole, koji je u prvo vreme primaran, dok je
prebacivanje na grafički šel, i na strani klijenta i na strani servera
obezbeđeno.
A ovo što pričam, da se UNIX-u može podariti look and feel Sezama, to sve
samo zato što se misli da isti nije user friendly, pa da ljudi mogu da se
snađedu. Može i bez njega... itekako :)
pitanja.300crncic,
-> #274, borisb>> » dir /s 1.1.1995-1.1.1996
Nikad se datumi na Sezamu nisu razdvajali, a pogotovu ne tačkama.
Ne znam da li će ovo vezano za komandu dir funkcionisati, ali tebi
treba nešto poput 010195-010196
pitanja.301zeljkoj,
-> #290, dvesic> Slažem se. Ali dajte brate nešto normalno, skripta radi ! :)))
Na primer $
pitanja.302zverko,
Pa dobro ljudi, dokle ovako! Našta ovo liči!
U zadnjih mesec dana, rad na ovom sistemu mi se svodi na sređivanje
konferencija.Ja ih sredim kako meni odgovara, a vi odmah uvedete neku
"malu" izmenu koja, naravno, sve pokvari.
Zamolio bih cenjenu gospodu, da ubuduće budu malo pažljiviji pri
izmenama. Ja od tog vašeg izvinjenja nemam ništa, sem većeg
telefonskog računa !!!
pitanja.303dragisha,
-> #198, sljubisic->>Drugo, mislim da SQL klijent/server varijanta nije dobra solucija za ovako
->>nesto,
-> Naravno, u resenju kakvo je sada, za SQL-om nema nikakve realne potrebe,
-> odnosno sa ovim brojem nodova, i ovim servisima koje trenutno SezamNET
-> nudi nama korisnicima. Naravno, SQL je (bio) moguc i na NetWareu, pa
-> ga ni ZZ nije instalirao za sve ono vreme dok je Sezam radio pod njegovim
-> softverom. Ne verujem da mu to nije palo na pamet, ali za time jednostavno
-> nije bilo potrebe. Jednog dana, mozda, ko zna ... :)
"Mozda, ko zna", to je najsigurnija ograda od nebuloze kakva je
pominjanje SQL u jednom ovakvom okruzenju. Pretpostavljam da je to u stvari
spomenuto samo kao buzzword, da se citaoci zadive i sto vise zbune :)).
Neko je cuo da postoji SQL server za NT, i odmah je to pravac koji
obecava, ili jos bolje pravac koji treba _obecati_. No software designer ce
razmisljati u pravcu SQL za ovakvu aplikaciju. Ukratko, SQL je QUERY
LANGUAGE, sto otvara dva pravca. Prvi, da korisnik daje SQL upite i tako
koristi bazu, i drugi, da programer to cini transparentnim, tj da napise
wrappere. Prvi je tesko vjerovatan (iako me zadnja iskustva uce da nista
nije dovoljno nevjerovatno:)) a drugi znaci da tu ima nekog viska, tj. da
je mozda bolje uzeti neku drugu klijent/server bazu koja ce svoj posao da
radi bez overkilla.
->>na stranu sto ne kapiram zasto je bas NT stavljen ovde kao NOS, za razliku
->>od konkurencije ovde valjda ima nekog ko zna da radi sa *nix-om?
-> I ja sam, definitivno :), za varijantu pod kojom ce ovaj BBS raditi pod
-> nekim od siroke familije Unix operativnih sistema, jer bi se onda sav
-> hardver mogao cak sastojati od jednog jedinog brzog racunara, sa jednom
-> brzom, recimo 16-portnom Mylex multiport karticom, i 15 (16:) eksternih
-> kvalitenih 14.400 modema (navijam za ZyXEL :). Redakcijski deo bi i dalje
-> mogao da se kaci kroz Ethernet, dovoljno bi samo bilo instalirati podrsku
-> sa NFS i eto zadovoljstva! :)
Slobodane, Slobodane, uprska ga... O:) "samo...podrsku za NFS" je
lapsus totaleskuus. Ne samo da to nije _dovoljno_, vec je u 99.9...% mogucih
konfiguracija apsolutno nepotrebno. Dovoljno bi bilo instalirati NCSA
Telnet na DOS stanicama, koji obezbjedjuje FTP server zajedno sa telnet
klijentom, i _bilo kako_ koncipirani Unix BBS softver ce da radi posao.
-> Medjutim, na nasim prostorima izbor Unix-a svodi se uglavnom ili na SCO
-> ili na Linux. Linux relativno slabo stoji sa podrskama ovakvom 'egzoticnom'
-> hardveru, a ljudi koji rade na (sa) SCO-om generalno imaju slaba iskustva
-> u pisanju softvera za rad jednog BBS-a ovakvog obima.
Od "egzotike" vidim multiport kartu, a Linux ih podrzava jedno 7
inteligentnih i sve neinteligentne koje postoje valjda :). Sta je tu slabo?
-> Mada, postojala je
-> ideja da se postojece stanice iskoriste sa NFS-om, a da server bude Linux
-> masina, no nije ralizovana.
Na svu srecu, rekao bih, jer je NFS apsolutno inferioran NetWare-tu.
-> O FreeBSD-u mislim da je izlisno pricati kada je vec i Rade Zonjic
-> presao na Linux :)
_Pravi ljudi_ ce ponovo da ga ubijede da predje na Solaris ako treba O:),
iako se pravi ljudi trenutno trose nesto vise vremena na OS/2, Win95 i
NetWare :). FreeBSD je inace sjajan proizvod, sa NFS koji je superioran
Linuxovom. Sve drugo je inferiorno, ali to je za drugu konf :).
->>I ja se slazem da je lepo i zanimljivo igrati se najnovijim igrackama i
->>koristiti .454 Casull za ubivanje komaraca, ali je pitanje koja je alatka
->>za dati posao svrsishodnija.
-> U svakom slucaju, NT je bolje resenje od NetWare-a, jer je mnogo fleksi-
-> bilniji (neverovatno bezbolno i brzo se umapira bilo koji disk ili pak
-> CD-ROM dostupan na bilo kojoj masini u mrezi) i neuporedivo laksi za admi-
-> nistraciju, iako zahteva vise resursa na samom serveru koji u ovom slucaju
Bez osvrtanja na tacnost pojedinih navoda, molim te Slobo objasni mi
kakve veze ima "neverovatna bezbolnost umapiranja" u _izuzetno_ statickom
okruzenju kakvo je sa te strane SezamNeT? N diskova se mapira jednom, i...
sistem radi! CD-ROM na serveru dostupan na bilo kojoj masini, i tako dalje,
sve to daje i NetWare. Do sada sam administrirao vise Netware mreza i nesto
nisam primijetio neku teskocu, mozda zbog RTFM koji sam odradio na vrijeme?
-> ocigledno nisu bili prepreka. Onda, tu je i NetBEUI protokol, koji je
-> mnogo bolji za jednu mrezu ovakvog obima nego NetWare-ov IPX, po pitanju
-> zagusenja medijuma nepotrebnim informacijama u zaglavljima paketa i sl.
Izgleda da nisi upoznat sa najnovijim razvojima Novellovih timova, i
generalno napretkom Ethernet tehnika... Osim toga, IPX mreze _nemaju_
probleme na mrezama tog obima, problemi se pojavljuju na "malo" vecim
mrezama sa "malo" vecim brojem servera. Mreza tog obima jedva da ima ikakav
overhead na rutiranje, a routing info je trivijalan. Prije bih rekao da je
NetBEUI overkill za mrezi sa jednim do dva segmenta kabla na _jednom_
serveru. Osim toga, Netware mreze 'ladno mogu da rade i sa IP, kad routing
overhead pocne da obara mrezu na koljena na cuvenim 55sec intervalima.
-> Rekao bih da je NT mnogo otvoreniji za dalje nadgrdnje nego sto je to
-> bio NetWare, sto je u svakom slucaju dobro, iskoristilo se to ili ne
-> u skoroj buducnosti. I NT se svakako ne moze svrstati u 'najnovije igra-
-> cke' jer se radi o jednom zrelom i pouzdanom NOS-u, ciji su tvorci isti
-> oni koji su pisali VMS, dakle ljudi koji znaju posao i sigurno ne bi
-> potezali .454 Casull na komarca :))
Svaka cast VMSu, ali ovdje se prica o PC _NOS_, a tu je NetWare
dugogodisnji sampion. US Army ceka N godina da bi se svaki VMS dokazao, pri
cemu je N vece od staza ovog najnovijeg DEC (parcijalno) proizvoda. IMHO,
taj proizvod je sasvim dovoljno i MS da to u najmanju ruku udvostrucuje to
vrijeme cekanja dok mu se ne prizna sigurnost.
Sto se tice .454, ako 486dx4/120 sa 16mb RAM, koji jedva pristojno radi sa
Word7 i Schedule+ istovremeno nije haubica za komarca, ja ne znam sta je
:).
pitanja.304stefan,
-> #301, zeljkoj> > Slažem se. Ali dajte brate nešto normalno, skripta radi ! :)))
>
> Na primer $
Užas ;))
pitanja.305supers,
Radi li se na otklanjanju problema sa postojećim OLRovima?
Pre svega, da se podrži SORov način naručivanja fajlova sa
redirekcijom (;)
Uvek zaboravim da ručno prepravim u <d; :(
pitanja.306inferno,
-> #289, bivanisevicŮ│ ˙ Evo još jedan glas za SDW za WIN95.
Glas za SDW 4 OS/2. ;>