SEZAMNET

15 Jan 1996 - 23 Dec 1996

Topics

  1. obavestenja (84)
  2. pitanja (3810)
  3. problemi (2431)
  4. predlozi (850)
  5. konferencije (28)
  6. fajlovi (242)
  7. olr (734)
  8. vote (24)
  9. kritika (799)
  10. razno (963)
  11. unknown (35)

Messages - pitanja

pitanja.3328 nenad, -> #3316, baker
> A kako se pise mail info ? Kucaš 'mail info' na promptu i unesi poruku.
pitanja.3329 ljubisha,
Vidim da je vitez.koja uz svoju poruku u staroj Civilizaciji prika- čio novu arhivu pa bih sad da pitam. Jel može da se (ili već može) ko- nferencija posle zatvaranja proglasi za read-only? Možda se neko doseti pa se vrati u staru konferenciju i pobriše svoje poruke ili fajlove i i tako prekroji Sezam istoriju. :)
pitanja.3330 evlad, -> #3325, nenad
­=- Zato što je sasvim moguće da se diskusija u grupi nastavi i bez ­=- njenog vlasnika. Opciono se mogu brisati samo grupe koje duže upravo zbog toga je i potrebno da postoji _suvlasnik_ grupe ...
pitanja.3331 evlad, -> #3314, mmtosic
­=- P.S. A i ti bi mogao da prestaneš sa stalnim zakeranjima. :) Toliko ­=- si ih `zaposlio' primedbama da su i na jubilej zaboravili. :( Dokle god _zakeranja_ donose pomak s _mrtve tačke_, će zakeram ;) jubilej, well, niko od osnivača nije ovde, pa nije ni čudo što je zaboravljeno. Sezame srećan ti rođendan :)
pitanja.3332 neno,
Sta znaci kad nakon slanja execa dobijes poruku SYSOP: primary master hard disk fail
pitanja.3333 mmtosic, -> #3331, evlad
> Jubilej, well, niko od osnivača nije ovde, pa nije ni čudo što je > zaboravljeno. Evo kako jedan od osnivača opisuje početke rada Sezama. :) ================================ Sezam, Razno.1239, dejanr (10.1239) Pon 11/11/1996 00:52, 6215 chr, (MR) ---------------------------------------------------------------- Na današnji dan, 11. novembra 1989. godine, Sezam je zvanično počeo sa radom. Hardver i softver je Zoran monitirao i pokrenuo 25. oktobra 1989, negde oko 14 časova, i Sezam je par dana radio samo za svoje administratore. Poslednjih dana oktobra 1989. omogućeno je prijavljivanje korisnika na sistem, koji je do 11. novembra radio probno. Nije bilo neke posebne svečanosti povodom početka rada - Sezam je tog 11. novembra već bio u punom pogonu i primao je korisnike i poruke, koristeći sve svoje kapacitete. A kapaciteti su bili impresivni. Hardverska osnova bio je IBM PC AT kompatibilan računar sa 1 MB memorije, diskom od 40 MB i 2400 bps Discovery modemom bez MNP korekcije grešaka. Taj računar je tokom radnog vremena Jovan Regasek, tada glavni urednik "Računara", koristio za pripremu časopisa, a onda je oko 16 h resetovao računar sa Sezamovom disketom u drajvu i tako je počinjao popodnevni i noćni život ovoga BBS-a, koji je radio na redakcijskom telefonu 011/647-225. Prvu verziju Sezamovog softvera (kao, uostalom, i sve kasnije) razvio je Zoran Životić, s tim što je taj razvoj (u kome sam imao zadovoljstvo da učestvujem), trajao oko dva meseca. Iako je izgled Sezama bio znatno drugačiji od današnjeg (redovi poruka su, recimo, počinjali dvotačkama), osnovna koncepcija je bila slična: jednolinijski meniji za početnike, i komande za racionalan rad, "DOS-oliki" direktorijumi, privatna pošta i konferencije podeljene na teme. Umesto današnjih korisničkih imena, Sezamu ste se prijavljivali navodeći "civilno" ime i prezime, koje se i videlo u zaglavljima poruka. Nije tada postojao PAD niti EXEC, a naravno ni CHAT, pošto je BBS radio na jednoj liniji (postojala je, istina, mogućnost da neko ko sedi za računarom u Redakciji pritisne Alt C i tako razgovara sa onim ko je na vezi - ta mogućnost egzistira i u današnjem Sezamovom kodu, ali ne pamtim da je korišćena već godinama... mada možete da probate Alt C u kafiću). Veliki uspeh Sezamu su, naravno, doneli korisnici, koji su od prvoga dana zasipali konferencije svojim porukama. Na sistemu su postojale konferencije Sezam, Računari, IBMPC, Atari, Forum i MaliOglasi (da li sam neku zaboravio?), naravno uz konferenciju Uputstvo. Vicevi nisu imali svoju konferenciju, već su slati na posebnu javnu šifru !ZSDSZ. Šifre su bile neka vrsta današnjih grupa, s tim što je svako ko zna šifru mogao da čita poruke poslate na nju. Ne računajući Zorana, mene i službena imena, prvih deset korisnika Sezama su bili: sasa Aleksandar Tapavički SREM. KAMENICA dkovacek Damir Kovaček ZAGREB gmakar Goran Makar ZAGREB bojt Bojan Tepavčević BEOGRAD mvrankovic Miljenko Vranković RIJEKA danko Danko Jevtović BEOGRAD godza Goran Jovanović BEOGRAD akovacevic Antun Kovačević ZAGREB dbulat Darko Bulat ZAGREB Pažljiviji čitaoci ove liste primetiće dve stvari - dosta prvih korisnika je iz Hrvatske, koja je tada, što se računarskih komunikacija tiče, bila daleko bolje razvijena od nas. U Hrvatskoj je već postojalo par aktivnih BBS-ova (doduše, i tamo "jednolinijskih"), dok je u Beogradu Sezam bio prvi značajniji sistem ove vrste, naravno uz dužno poštovanje VIK BBS-a iz Niša, koji je već bio prestao sa radom. Druga zanimljivost je da se na ovoj listi prvih deset korisnika Sezama nalazi samo devet imena; među njima bi trebalo da se nađe i ime Ilije Matića, korisnika koji je tokom prve godine rada podigao priličnu frku, a na kraju se pokazalo da zapravo taj čovek ne postoji, pa je obrisan sa liste. Ni danas se sigurno ne zna ko je to bio. Gde su danas prvi korisnici Sezama? Saša Tapavički se u to vreme bavio DTP-om, a i danas je poznat u toj oblasti; redovno koristi usluge SezamaPro. Bojt je, kao što znate, moderator Foruma, Danko je sistem administrator SezamaPro, Godža je "siva eminencija" za sva pitanja vezana za DTP i dizajn, dok se Darko Bulat, tada sysop Zagreb BBS-a, preselio u Ljubljanu, gde je osnovao sistem EIGER, danas jedan od važnih Internet provajdera u Sloveniji (možete pogledati http://eiger.k2.net). Nisam bio u kontaktu sa Damirom, Goran Makarom, Miljenkom Vrankovićem i Antunom Kovačevićem - ako neko zna njihove email adrese, neka ih pozdravi u ime Sezama. Gledajući listu prvih korisnika Sezama naleteh i na mnoga imena kolega koji i danas učestvuju u radu SezamaPro, ili redovno kontaktiraju sa nama... pomenuo bih Voju Antonića, Vladu Ćalića, Dejana Veselinovića, Miloša Hrkića, Nenada Veljkovića, Vladu Kostića, Zorana Milosavljevića, Miloša Nikolića, Duška Savića, Vladimira Krstonošića, Dražena Požarića, Milana Božića, Slavka Kukriku, Slobodana Kalezića... Da završim ovaj "čaršav" pominjanjem par važnih trenutaka u kasnijem razvoju Sezama: od 15. oktobra 1990. Sezam je prešao na komercijalni rad, i to na tri linije (godišnja pretplata je bila 800 dinara, ili oko 115 dem). Iste jeseni je Sezam bio zvanični informativni servis Šahovske olimpijade u Novom Sadu, kada je sistem radio na (za to vreme neverovatnih) 13 linija, a ujedno je prešao na NetWare mrežni operativni sistem. Posle Olimpijade, vratili smo se na 6 linija, da bi već sledeće godine Sezam prešao na 10 javnih linija. Kasnije će se broj linija povećati na 11, pa na 15, i na tome će ostati do kraja prošle godine, kada smo Zoran i ja napustili BIGZ i, zajedno sa Dankom, osnovali SezamPro. Ovaj sistem je pre toga oko šest meseci (tačnije, od 16. aprila 1995) bio u probnom radu, a 19. decembra 1995. je primio prve komercijalne korisnike. Od 1. novembra ove godine SezamPro, na 26 linija, obezbeđuje i pun pristup Internetu. Iz duge i zanimljive istorije Sezama, u sledećoj poruci ću poslati jedan zanimljiv tekst, kviz koji je Darone organizovao aprila 1994. godine. Trebalo je odgovoriti na brojna pitanja o Sezamu i Sezamovcima, a ovde ćete osim pitanja naći i odgovore... koji će možda izazvati i nova pitanja :) U svakom slučaju, ova konferencija je otvorena za sećanja na ranije Sezamove godine! -------------------------------------------------10.1239 -- Iako sam to već rekao, ponoviću, nije skupo - srećan rođendan! :))
pitanja.3334 kalim,
Kako da posaljem MAIL na internet, preko sezama? (mrzi me da citam iz .TXT fajla)
pitanja.3335 nenad, -> #3329, ljubisha
> Vidim da je vitez.koja uz svoju poruku u staroj Civilizaciji prika- > čio novu arhivu pa bih sad da pitam. Jel može da se (ili već može) ko- > nferencija posle zatvaranja proglasi za read-only? Može, to se standardno i radi. Postoji i ideja da se pošiljaocu onemogući brisanje, i uopšte bilo kakav uticaj na poruke starije od 3 dana. Možda samo treba razmisliti o tačnom periodu, da li da to bude 3, 5, možda jedan dan?
pitanja.3336 nenad, -> #3334, kalim
> Kako da posaljem MAIL na internet, preko sezama? Isto kao i lokalni mail: 'mail send korisnik'.
pitanja.3337 supers, -> #3319, mmtosic
>>> Pa se zajebeš i onda stalno gledamo mail infoe od jednog praznog >> ^^^^^^^ >> Šta bi? Zar po bonu-tonu nije - zaje*eš? :)) Poznat je moj stav o lažnom moralu sa zvezdicama. Koristim ih samo u krajnje ozbiljnim porukama :)
pitanja.3338 vstan, -> #3330, evlad
> upravo zbog toga je i potrebno da postoji _suvlasnik_ grupe ... Na zahtev preostalih članova grupe uvek je mogao da se proglasi novi gazda.
pitanja.3339 nenad, -> #3318, inferno
> Čini vam se. Bilo bi izuzetno korisno. To je naravno tvoje mišljenje. Slažemo se oko toga da bi bilo korisno - kad zatreba, ali radi se o tome da treba jako retko. :) U svakom slučaju ne opravdava reorganizaciju GROUP podsistema. Ipak, pošto će do njega svakako doći u dogledno vreme nije isključeno da ćemo u istom trošku omogućiti i neke osnovne funkcije moderisanja po grupama.
pitanja.3340 sofke, -> #3321, dragosh
Dr> -apsurd- Ma> > Ovo je, koliko znam, praksa na EuNet-u. Dr> -apsurd- Ma> Samo do nekog limita, ne puštaju da odeš beskonačno u Dr> "minus". Dr> -apsurd- Da. 15 minuta je dopušten minus, a vreme koji su utrošio, u tom Dr> -apsurd- minusu, se kasnije odbija pri novoj uplati. Dr> Meni se ortak hvalio da je ostao 2 sata duže od uplate ...Znači-sve je Dr> moguće. Naravno, samo kod njih se sve beleži. Ne verujem da će oni tek tako da "progledaju kroz prste" tih dva sata.
pitanja.3341 evlad, -> #3338, vstan
­=-> upravo zbog toga je i potrebno da postoji _suvlasnik_ grupe ... ­=- Na zahtev preostalih članova grupe uvek je mogao da se proglasi ­=- novi gazda. zar grupe ne spadaju u domen _privatne pošte_ ? ako se uvede suvlasnik grupe, tada nema šta sysop da traži po grupama ;) koje nisu _njegove_ (vlasnik ili član) ili je to ovde omiljen sport, pa je zarad toga dorađen sysmsg (pardon pogrešan-zastareo sys-event) ?
pitanja.3342 evlad, -> #3339, nenad
­=- To je naravno tvoje mišljenje. Slažemo se oko toga da bi bilo ­=- korisno - kad zatreba, ali radi se o tome da treba jako retko. :) možeš li ovo da objasniš konkretno.
pitanja.3343 balsa, -> #3310, mmtosic
:: Pošto nam je želja da ovaj sistem opstane zajednička, mogu li da vas :: podsetim, da je u zadnjem broju PC-a kao dodatak izašlo ``SezamPro :: Internet - uputstvo za povezivanje i upotrebu'', koje je korisnicima Nažalost, ovo je skoro obična reklamna brošurica na 30 stranica. Nema veze s uputstvom kakvo se očekivalo.
pitanja.3346 jvujnic,
/reply na poruku u konferenciji racunari:novi.racunari broj 2.1878 autor nenad > Ne znam šta te posebno interesuje, a i nema nešto posebno da se kaže. > Web interfejs za pristup porukama (i drugim sadržajima) sa Sezama se > razvija i u on-line i u off-line varijanti. Ako postoji interesovanje > možemo da pustimo u probni rad prvu verziju off-line varijante pošto > za on-line još uvek nemamo potreban uslov - stalni link sa internetom > ili PPP naloge. Interesovanje postoji, i ja ću rado biti jedan od testera, ali šta ustvari podrazumeva off-line varijanta? Može li se pošta skidati sa exchange-om, ili za to treba imati ono što si već naveo, a to je PPP nalog??
pitanja.3347 calex, -> #3341, evlad
║ ako se uvede suvlasnik grupe, tada nema šta sysop da traži po grupama ;) ║ koje nisu _njegove_ (vlasnik ili član) ili je to ovde omiljen sport, Ë────────────── Onda će vlasnik grupe da proglasi sve članove za suvlasnike pa neće da bude problema ako gazda ode? Nikako da shvatim tu potrebu za proglašavanjem suvlasnika grupe. U svakom slučaju, ako gazda ode i ne javlja se više a potreba za takvom grupom postoji, sličnu može uvek da napravi neko od članova. Ili pomenuto rešenje, administrator može da prenese vlasništvo na nekog drugog. Inače nema potrebe za ponavljanjem, zar postoji neko ko nije shvatio da ovde (i samo ovde) administratori provode noći i noći čitajući važne poruke iz grupa. ;) Ops, zlobno ..
pitanja.3348 calex, -> #3342, evlad
║ ­=- korisno - kad zatreba, ali radi se o tome da treba jako retko. :) Ë────────────── ║ možeš li ovo da objasniš konkretno. Ë────────────── Mislim da je ovo pogrešno postavljanje. Trebalo bi prvo da oni koji misle da je toliko neophodno da postoji suvlasnik objasne šta to toliko znači i ako je stvarno važno, da se traži od autora softvera. U principu mislim da je to vrlo nebitno i nema potrebe forsirati, dok se to, kako je najavljeno, ne ubaci kad se uradi neka važna promena. Ili meni padne na pamet da tražim postojanje suvlasnika, dovlasnika, podvlasnika i zamenika vlasnika i tražim da mi objašnjavaju zašto to nije toliko važno?
pitanja.3349 mmtosic, -> #3343, balsa
> Nažalost, ovo je skoro obična reklamna brošurica na 30 stranica. > Nema veze s uputstvom kakvo se očekivalo. Pa uvek je bolje išta nego ništa. :) A potreban obim i detalji, naravno, uvek zavise i od onih koji tekst čitaju. Obim je onoliki koliko je to dopušteno veličinom dodatka uz PC magazin. Cilj je, naravno, popularizacija korišćenja Internet-a preko SezamPro-a. Za korisnike SezamPro-a ono skoro da i nije posebno značajno, ali za nove korisnike svakako jeste. Uputstva koja su službena lica davala u okviru teme _ppp_ bila su vrlo iscrpna i promptna. Tamo je za dve tri nedelje ostavljeno više od 600 poruka. Mislim da su iskustva svih bila jako povoljna. Treba podsetiti da je ekipa sa SezamPro-a pre 6 meseci izdala i knjigu o Internet-u uz koju ide i CD sa svim potrebnim programima. Teško da se njima može nešto prebaciti, ali ne branim. (Neki će se prevrtati i u najčvršćem snu kad saznaju da sam ih ja branio i to na SezamNet-u. ;( ) Ne bih ponovo ponavljao, ali moram. :) U okviru konferencije Uputstvo na SezamPro-u su u obliku poruka dati odgovori na sva pitanja vezana za korišćenje SezamPro-a onoliko iscrpno koliko je to bilo napisano u dosta hvaljenoj štampanoj brošurici ``SEZAM - Uputstvo za upotrebu''. A što bi i bilo drugačije kad se zna da je autor obe isti - Dejan Ristanović (= dejanr)? :) Analogna brošurica sa istom namenom i ciljem, obećavana je ovdašnjim korisnicima u više navrata. A pokazalo se da se radi o obećanju koje je ludom radovanje. :( U mojoj poruci se, uglavnom, radilo o aluziji na to obećanje i na to gde smo `mi ovde' u odnosu na to gde smo `mi tamo'.
pitanja.3350 pedjak, -> #3303, mikis
> slike od 40-ak KB... Za razliku od ostalih promotivnih nastupa, ovaj > je prilično amaterski odrađen. E, ali zato možeš odmah da popuniš pristupnicu :))
pitanja.3351 jovap, -> #3333, mmtosic
<1239> kada smo Zoran i ja napustili BIGZ i, zajedno sa Dankom, osnovali SezamPro. - Mi korisnici smo svakako 'profitirali' razdvajanjem SEZa na dva dela. Ali zanima me postoji li neki sporazume 'PRAVITELJSTaVA' o zajednickom radu, jer ipak oba SEZa vuku zajednicki koren. Naprimer zasto ne bi ustanovili zajednicke konferencije o MODEMima, KOM.PROGramima, itd. Zapazio sam da se individulano 'prevlaci' po neka interesantna poruka, ali ne i da postoji neki red u tome. Ili on postoji samo ga JA NISAM zapazio ?
pitanja.3352 jovap, -> #3349, mmtosic
'Re: UPUTSTVO ZA INTernet ========================= <> Obim je onoliki koliko je to dopusteno velicinom dodatka uz PC magazin. - Moze li se kupiti samo to uputstvo, bez casopisa ? Ako ne, kao sto predpostavljam(o), onda je ovo predlog. Moze i u elektronskom obliku.
pitanja.3353 nbjvsb,
>> Na vezi: 21 min 1 sec. Do kraja: 5 min 33 sec. >> Ukupno za danas je ostalo: 0 sec. Šta bi ovo trebalo da znači?
pitanja.3354 vlad, -> #3340, sofke
> Dr> -apsurd- Ma> > Ovo je, koliko znam, praksa na EuNet-u. > Dr> -apsurd- Ma> Samo do nekog limita, ne puštaju da odeš beskonačno Pitanje za obojicu (autora poruke na koju repliciram i autora poruke na koju je ona odgovor): Pogledajte sami gornji citat pa iskreno recite na sta vam lici. Bolje da vam ne kazem na sta lici meni... B(
pitanja.3355 miobrado,
1. Da li postoji sintaksa za proveru "čitanosti" fajla okačenog uz poruku, kao i identifikaciju korisnika koji ga je preuzeo - i, koja je? 2. U kom direktorijumu se nalazi ugovor; kojeg nakon postanja na sistemu treba da se pridržavaju korisnik i Uprava sistema? Ako isti ne postoji na istom, a neko poseduje važeću varijantu - ne bilo mu zapoveđeno - neka je okači u mail.
pitanja.3356 sobrenovic, -> #3355, miobrado
>> 1. Da li postoji sintaksa za proveru "citanosti" fajla okacenog >> uz poruku, kao i identifikaciju korisnika koji ga je preuzeo >> - i, koja je? Prilikom pisanja poruke uz koju nameravas da posaljes fajl: co jo NAZIV co wr tema /r napises poruku, prikacis fajl, i svaki put kad neko preuzme fajl, dobijas sysmsg o tome, ali _bez_ identifikacije korisnika koji je fajl preuzeo.
pitanja.3357 river, -> #3352, jovap
=> - Moze li se kupiti samo to uputstvo, bez casopisa ? Ako ne, => kao sto predpostavljam(o), onda je ovo predlog. Moze i u => elektronskom obliku. Na Pro-u imaš to uputstvo u elektronskoj formi, ali ako neko nema pristup mogu ja to uputstvo i ovde da bačim. Ustvari kad bolje razmislim okačiću ga uz ovu poruku.
pitanja.3358 hercog, -> #3355, miobrado
** 1. Da li postoji sintaksa za proveru "čitanosti" fajla okačenog ** uz poruku, kao i identifikaciju korisnika koji ga je preuzeo ** - i, koja je? Možeš da uz narebu za kačenje datoteke dodaš i switch /r pa će ti sistem generisati event svaki put kad neko skine fajl... npr co att 13.298 dato.zip /r Sale
pitanja.3359 mmtosic, -> #3352, jovap
> - Moze li se kupiti samo to uputstvo, bez casopisa ? Ako ne, kao > sto predpostavljam(o), onda je ovo predlog. Ne znam. Možeš da ih priupitaš pozvavši ih; oni su na redakcijskim telefonima 451-263 i 436-855. > Moze i u elektronskom obliku. Ako si korisnik SezamPro-a onda fajl možeš da uzmeš sa sistema. :) Ako pak nisi, onda da `cimneš za rukav' nekog od nas koji jesmo. Naravno, radi se o privatnom pitanju. :)
pitanja.3360 mmtosic, -> #3347, calex
> Inače nema potrebe za ponavljanjem, > zar postoji neko ko nije shvatio da ovde (i samo ovde) administratori > provode noći i noći čitajući važne poruke iz grupa. ;) Evo ga jedan. :) Ja ne verujem u to da `administratori provode noći i noći čitajući važne poruke iz grupa'. Zbog toga što jedan za to koristi dane. A drugi ima pametnija posla pa za grupaške poruke ne haje. ;) > Ops, zlobno .. Jeste... ;)
pitanja.3361 lexus, -> #3352, jovap
=> - Moze li se kupiti samo to uputstvo, bez casopisa ? Ako ne, kao => sto predpostavljam(o), onda je ovo predlog. Moze i u elektronskom => obliku. Uputstvo možeš da uzmeš iz SezamCaffe-a, ako imaš username na PRO-u. Nisam siguran za one bez usera...
pitanja.3362 epson,
Jel se to mail razmenjuje NON-STOP ? Baš imam takav utisak :)
pitanja.3363 epson,
Jel možete da pustite pristup preko WWW ? Makar i Off-Line,javljam se kao tester.
pitanja.3364 veca, -> #3335, nenad
>> onemogući brisanje, i uopšte bilo kakav uticaj na poruke starije >> od 3 dana. Možda samo treba razmisliti o tačnom periodu, da li da >> to bude 3, 5, možda jedan dan? S jedne strane to je dobro, a sa druge nije. Dobro je što neko može da obriše poruku koju će mu neko kasnije, eventualno nabijati na nos :) ali i da izbriše greškom poslat citat bez odgovora i tome slično, ali nije dobro da to može uraditi u kratkom roku. Znamo kakve su veze, često pucaju, ljudi nekad ne stižu da pozovu sistem nekoliko dana... i čovek ostade uskraćen da se ispravi :)
pitanja.3365 morkin, -> #3355, miobrado
> 2. U kom direktorijumu se nalazi ugovor; kojeg nakon > postanja na sistemu treba da se pridržavaju korisnik > i Uprava sistema? Ako isti ne postoji na istom, a neko > poseduje važeću varijantu - ne bilo mu zapoveđeno - > neka je okači u mail. I ja bih voleo da ga vidim. Neka ga neko okači ovde.
pitanja.3366 jovap, -> #3357, river
öç╦ň  äŰ╝~|˙ <3357> mogu ja to uputstvo i ovde da bacim. Ustvari kad bolje razmislim okacicu ga uz ovu poruku. - Ja ga ne nadjo' <3359> Ako si korisnik SezamPro-a onda fajl mozes da uzmes sa sistema. :) Ako pak nisi, onda da `cimnes za rukav' nekog od nas koji jesmo. Naravno, radi se o privatnom pitanju. :) - Pa eto, nisam .... sacekajmo Dunava [river :) ] <3361> Uputstvo mozes da uzmes iz SezamCaffe-a, ako imas username na PRO-u. Nisam siguran za one bez usera... - Tek da se zna & dodatak na <2.3351> Greskom sam pocetkom godine uplatio nekome mozda i bednih 50 dinara *.PROu, jer nisam ni cito uplatnicu za produzenje pretplate, vec samo uplatio. Zovi telefonom, pisi pismo....n i k a d n i ss t a. Mesec dana nakon te pogresne uplate, 'zalutam' u nj. kafe, pitam jedno mlado zzensko, kazze OK, samo da se oslobidi neka massina. Minut kasnije posle manje visse ociglednog 'signala' od jedno starje zzensko, kaze: ALI POSTO NISTE CLAN *.PROa nije praksa da vam dozvolimo .... Prva misao mi je bila ' A onih mojih 50 din? ' - ali nisam nista reko. Kaj da delamo, kak bi rekel neki!
pitanja.3367 inferno, -> #3339, nenad
Ů│ ˙> Čini vam se. Bilo bi izuzetno korisno. Ů│ ˙ Ů│ ˙ To je naravno tvoje mišljenje. Slažemo se oko toga da bi bilo Ů│ ˙ korisno - kad zatreba, ali radi se o tome da treba jako retko. :) Mišljenje formirano na osnovu iskustva. A treba često i bilo bi korisno. Naravno, moje mišljenje. Ů│ ˙ U svakom slučaju ne opravdava reorganizaciju GROUP podsistema. Čak ni kad se bude radila neka izmena softvera?
pitanja.3369 supers, -> #3366, jovap
>> Greskom sam pocetkom godine uplatio nekome mozda i bednih 50 >> dinara *.PROu, jer nisam ni cito uplatnicu za produzenje >> pretplate, vec samo uplatio. >> Zovi telefonom, pisi pismo....n i k a d n i ss t a. Da li si sačuvao svoj primerak uplatnice?
pitanja.3370 madamov, -> #3368, terminali
> Kako da posaljem poruku na odredjenu adresu e-mail-a, na Internet-u???? mail send user@ostatak.adrese gde je user@ostatak.adrese adresa na koju želiš da pošalješ mail.
pitanja.3371 evlad, -> #3347, calex
­=- zar postoji neko ko nije shvatio da ovde (i samo ovde) administratori ­=- provode noći i noći čitajući važne poruke iz grupa. ;) Ops, zlobno .. naravno, zašto bi inače _isključili_ sysmsg ;)
pitanja.3372 mileusna, -> #3346, jvujnic
Subject: Sezam Web Interface >> Interesovanje postoji... Fala bogu da postoji, da unese malo živine ovde, makar bila samo beta u pitanju. :)
pitanja.3373 river, -> #3366, jovap
=> - Ja ga ne nadjo' Pa ono, vala jes tako, ali sad' ću ja to da ispravim. => <3359> Ako si korisnik SezamPro-a onda fajl mozes da uzmes => sa sistema. :) Ako pak nisi, onda da `cimnes za rukav' nekog => od nas koji jesmo. Naravno, radi se o privatnom pitanju. :) => - Pa eto, nisam .... sacekajmo Dunava [river :) ] Važi ovoga puta ide fajl sa tekstom. Naziv fajla je UPUTSTVO.ZIP uputstvo.zip
pitanja.3375 zeljkoj, -> #3372, mileusna
> Fala bogu da postoji, da unese malo živine ovde, makar ^^^^^^ :)))
pitanja.3376 baker, -> #3343, balsa
> Nazalost, ovo je skoro obicna reklamna brosurica na 30 > stranica. Nema veze s uputstvom kakvo se ocekivalo. Ne da nema veze s uputstvom, nego stvaarno nema veze :) ..
pitanja.3377 nenad, -> #3367, inferno
> Ů│ ˙ U svakom slučaju ne opravdava reorganizaciju GROUP podsistema. > > Čak ni kad se bude radila neka izmena softvera? Tada da, gornja rečenica treba da znači da ovakva jedna izmena sama nije dovoljna da inicira reorganizaciju GROUP podsistema.
pitanja.3378 nenad, -> #3364, veca
> S jedne strane to je dobro, a sa druge nije. Dobro je što neko > može da obriše poruku koju će mu neko kasnije, eventualno > nabijati na nos :) Upravo smo ovo i hteli da izbegnemo, brisanjem starih poruka pojedini korisnici bi bili u situaciji da "menjaju istoriju" i učine neke diskusije i poruke i odgovore drugih korisnika besmislenim.
pitanja.3379 nenad, -> #3346, jvujnic
> Interesovanje postoji, i ja ću rado biti jedan od testera, ali šta > ustvari podrazumeva off-line varijanta? Može li se pošta skidati sa > exchange-om, ili za to treba imati ono što si već naveo, a to je PPP > nalog?? Podrazumeva da umesto netXXXXX.zip preneseš na svoj disk fajl htmXXXXX.zip koji raspakuješ u prazan direktorijum i sadržaj pregledavaš iz nekog WWW browser-a. Znači nema potrebe za PPP-om. Pustićemo u probni rad danas ili sutra.
pitanja.3380 malex,
Kako da dodjem do reg.broja za SDW? Ostavio sam vec dve poruke za .obj ali se on ne javlja.
pitanja.3381 nukite,
Kad u "conf" kucam view /a dobijem sve stare konferencije koje su postojale. Da li ima nacina da im se pomocu neke komande (npr. join) "pridruzim" i da mogu da ih citam. U starim vicevima video sam zanimljive stvari, a i u drugim konferencijama... Ako postoji, pricajte!!!
pitanja.3382 hercog, -> #3380, malex
** Kako da dodjem do reg.broja za SDW? Ima ga u ovoj konferenciji negde unazad, sada ne mogu da nađem tačno gde... Sale
pitanja.3383 hercog, -> #3381, nukite
** postojale. Da li ima nacina da im se pomocu neke komande (npr. ** join) "pridruzim" i da mogu da ih citam. U starim vicevima video Primer: join civilizacija.9 Sale
pitanja.3384 jvujnic, -> #3379, nenad
> Pustićemo u probni rad danas ili sutra. E, strava!
pitanja.3385 terminali,
Imam problem sa download, kad hocu da preuzmem fajl, stalno mi javlja "download drive not ready". Program koj koristim je BITCOM, i sve ostalo radi normalno. Modem je Z, 2400, interni. Ima li neko neku ideju?
pitanja.3386 supers, -> #3383, hercog
>>** postojale. Da li ima nacina da im se pomocu neke komande (npr. >>** join) "pridruzim" i da mogu da ih citam. U starim vicevima video >> >> Primer: join civilizacija.9 Ili conf join broj (onaj koji se vidi pored imena konferencije na co vi /a) Ovako mora da bi se pristupilo 1. tomu konferencije tamo gde već postoji deseti.
pitanja.3387 epson, -> #3379, nenad
│ Pustićemo u probni rad danas ili sutra. └───────────────────────────────────────────────── A kojim svičom, komandom će se vršiti konverzija ??? Kako će se praviti EXEC ??? BTW Ma nema veze puštajte da probamo :)
pitanja.3388 mmtosic, -> #3378, nenad
> Upravo smo ovo i hteli da izbegnemo, brisanjem starih poruka > pojedini korisnici bi bili u situaciji da "menjaju istoriju" i > učine neke diskusije i poruke i odgovore drugih korisnika > besmislenim. Debelo ste u pravu. Meni nije ni bilo znano da se tako nešto može uraditi. Podseća na Ministarstvo istorije iz Orvel-ove 1984. :(
pitanja.3389 river, -> #3380, malex
=> Kako da dodjem do reg.broja za SDW? => Ostavio sam vec dve poruke za .obj ali se on ne javlja. Samo da se nadovežem, ja bih da dobijem registarski broj za SOR. Ako to može nekako da se izvede bilo bi mi više nego dobrodošlo. :)
pitanja.3390 river, -> #3381, nukite
=> postojale. Da li ima nacina da im se pomocu neke komande (npr. => join) "pridruzim" i da mogu da ih citam. U starim vicevima => video Upravo tom naredbom možeš da čitaš i stare konferencije. JOIN VICEVI.1, moraćeš da naglasiš i broj konferencije u primeru je 1.
pitanja.3391 dragosh, -> #3354, vlad
-citat-> Dr> -apsurd- Ma> > Ovo je, koliko znam, praksa na EuNet-u. -citat-> Dr> -apsurd- Ma> Samo do nekog limita, ne puštaju da odeš beskonačno -citat- Pogledajte sami gornji citat pa iskreno recite na sta vam lici. A šta kažeš sad ? p.s. izvin'te šo kasnim, ode mi pretplata... poz.
pitanja.3393 malex, -> #3389, river
> Samo da se nadovežem, ja bih da dobijem registarski broj za SOR. > Ako to može nekako da se izvede bilo bi mi više nego dobrodošlo. :) Ja sam nasao ovu poruku =============================== 2.1595 SEZAMNET:pitanja mango, 26.06.96. 14:48, 210 chr Odgovor na 2.1581, smilicic, 25.06.96. 03:38 --------------------------------------------------------- >> Registacioni broj ti je (za SOR2.30) Z2603159. >> > Hvala za odgovor, makar i sa zadrskom :) ali user easyd je bio > brzi ;), samo mi je poslao na mail. Thanks jos jednom obojici! A koji je za SDW? ----------------------------------------------- 2.1595--- Odgovori: 1617 pa sam opet jos malo trazio i nasao jos jednu poruku =============================== 2.1617 SEZAMNET:pitanja mbasta, 28.06.96. 02:34, 73 chr Odgovor na 2.1595, mango, 26.06.96. 14:48 --------------------------------------------------------- => A koji je za SDW? 319 Pozdrav, Mbasta. ----------------------------------------------- 2.1617--- za Sdw radi :)))))))))))
pitanja.3394 nenad, -> #3391, dragosh
> -citat- Pogledajte sami gornji citat pa iskreno recite na sta vam lici. > A šta kažeš sad ? Nepregledno, suvišno... Znak za citat treba da služi samo da naznači na šta se u poruci odgovara, kako se čitalac ne bi morao vraćati na originalnu poruku. Mnogo je bolje da budeš različit i primećen sadržajem svojih poruka a ne njihovim izgledom.
pitanja.3395 nenad, -> #3385, terminali
> Imam problem sa download, kad hocu da preuzmem fajl, stalno mi > javlja "download drive not ready". Program koj koristim je BITCOM, > i sve ostalo radi normalno. Modem je Z, 2400, interni. > Ima li neko neku ideju? Sve ukazuje na to da je u pitanju pogrešno podešen download direktorijum u komunikacinom programu, odnosno da on pokazuje na neki direktorijum ili disk koji ne postoji na tvom sistemu. Za početak je najbolje da proveriš to.
pitanja.3397 dejanp, -> #3380, malex
> Kako da dodjem do reg.broja za SDW? Reg.broj za SDW je 319 ===
pitanja.3398 jvujnic, -> #3379, nenad
> Podrazumeva da umesto netXXXXX.zip preneseš na svoj disk fajl > htmXXXXX.zip koji raspakuješ u prazan direktorijum i sadržaj > pregledavaš iz nekog WWW browser-a. Znači nema potrebe za > PPP-om. Nego, da li će se textpad datoteka nalaziti odvojena od html fajla, pa će se učitavati u jedan frejm, ili će sve to biti upakovano u jedan html fajl? Kako će biti rešeni reply-ovi na poruku, odnosno, hoću li moći i da odgovaram na poruke? Da li je to san ili JAVA? I koji će browser (ili kako se sada već kaže: čitač, šetač) biti dovoljan? Ja imam poslednje verzije, ali čisto zbog onih kojima se ne skida 5(10)mb.
pitanja.3399 nukite,
Primetio sam da na SezamNet-u njega samog nazivaju Sezam. To je, kazu, doslo, jer je SezamNet direktni potomak starog Sezama. Takodje kazu i da je najveci BBS u zemlji. Kad sam procitao uputstvo za SezamPro primetio sam da je i to "jos jedan" najveci BBS u zemlji, da je direktni potomak starog Sezama i da i njega nazivaju "Sezam". Pa, je li SezamNet ili SezamPro? ;)
pitanja.3400 vdunic,
Kako da tekst koji sam kucao snimljen na harddisku pošaljem kao privatnu poruku na Sezamu , i kako mogu da pošaljem privatnu poruku korisniku sa SezamPro-a
pitanja.3401 nukite, -> #3400, vdunic
> Kako da tekst koji sam kucao snimljen na > harddisku posaljem kao privatnu poruku > na Sezamu , i kako mogu da posaljem privatnu > poruku korisniku sa SezamPro-a Jednostavno. Otvoris text sa harda, prebacih ga i klipbord. To uradis ovako: oznacih text, ides na "edit" i na "copy". Onda pozoves Sezam, pozoves editor za mail i ides na "EDIT" u komunikacionom programu. Otvorice se prozor. Ides na "paste" ili na "send clipboard" i stvar je resena. ;) Poruke na druge BBS-ove saljes preko elektronske poste. Dakle, obican mail, ali moras znati njegovu e-mail adresu. Obican mail. :) PS Izvinjavam se ako ovo zvuci banalno, ali je i pitanje bilo takvo :)
pitanja.3402 basrak, -> #3378, nenad
> Upravo smo ovo i hteli da izbegnemo, brisanjem starih poruka > pojedini korisnici bi bili u situaciji da "menjaju istoriju" i > učine neke diskusije i poruke i odgovore drugih korisnika > besmislenim. Pa jel' tako nešto u dosadašnjem radu uopšte uočeno? U svakom slučaju, ako se i stavlja, ne treba staviti isuviše kratak rok - možda bi optimalno bilo npr. nedelju dana?
pitanja.3403 ppecanac, -> #3399, nukite
(R) kazu, doslo, jer je SezamNet direktni potomak starog Sezama. (R) Takodje kazu i da je najveci BBS u zemlji. Kad sam procitao (R) uputstvo za SezamPro primetio sam da je i to "jos jedan" (R) najveci BBS u zemlji, da je direktni potomak starog Sezama i (R) da i njega nazivaju "Sezam". Pa, je li SezamNet ili SezamPro? "Bio jednom jedan covek po imenu Sezam... On i njegova zena Bigza mnogo su se voleli, najvise... Iz njihove velike ljubavi nastala su dva sina, SezamNet i SezamPro... SezamNet je bio stariji i dugo je ziveo sam, bez brata. Igrao se doduse sa ostalom decom i bio je veoma popularan medju njima. Kada je porastao svi klinci iz kraja hteli su da budu kao SezamNet, ali uglavnom nisu uspevali jer nemaju svi majku Bigzu uz sebe...Ozenio se Racunarom (zena sa puno ideja), opet majcina zasluga... SezamPro je bio mladji ali brzo je napredovao, narastao i dostigao velicinu brata SezamNeta... Pro (kako su mu inace tepali) nije se slagao sa roditeljima i bratom pa je jednog dana odlucio da ode od kuce... Bio je samouveren i siguran i sebe. Vise se nije vratio... Zbog njegovog odlaska stari Sezam i Bigza krivili su jedan drugog... Ocu, starom Sezamu nije bilo lako, mnogo je voleo Proa i bili su jako privrzeni jedan drugome. Od prevelike tuge ubrzo je umro... Majka Bigza i stariji sin koji je ostao - SezamNet, zive i danas u istoj kuci na obali reke. Bave se istim poslom kao ranije i u sustini nije im lose, iako ih neki stalno kritikuju. Ipak, proslost se ne moze izbrisati... Racunara, Net-ova zena danas se ugojila na 148 kila - mama Bigza dobro kuva... SezamPro, mladji sin, odrastao je i brzo se procuo. On je danas veoma cenjen i zivi nevencano sa svojom zenom Pressom (ona je inace odavde, ali strano ime je sad 'in'). Zajedno drze kafic u centru grada, koji je, kazu dobro posecen i donosi pristojnu zaradu... Imaju dosta veza u inostranstvu i donose sveze ideje spolja... Mnoge komsije im zavide, pa ih nazivaju 'silikoni'..." (svaka slicnost sa stvarnoscu - namerna) Ma neee, nisam ja neozbiljan, samo imam bujnu mastu :) Vutra ? - ma kakvi. Dobro jutro ! ( 05:42 )
pitanja.3404 dr.grba, -> #3399, nukite
>> uputstvo za SezamPro primetio sam da je i to "jos jedan" najveci >> BBS u zemlji, da je direktni potomak starog Sezama i da i njega >> nazivaju "Sezam". Pa, je li SezamNet ili SezamPro? ;) Starog Sezama više nema, a svi svoje sisteme nazivaju tako uglavnom po inerciji. A što se tiče naslednika, treba se setiti dve stvari: kom časopisu pripada koji; ko je priznao kontinuitet pretplate sa starog Sezama.
pitanja.3405 nukite,
Pa, predpostavljam da su i SezamNet i SezamPro priznali pretplatu korisnicima sa Sezam-a, zar ne?
pitanja.3406 mileusna, -> #3405, nukite
>> Pa, predpostavljam da su i SezamNet i SezamPro priznali pretplatu >> korisnicima sa Sezam-a, zar ne? Ne, na PRO-u si samo imao neki popust ako si član originalnog Sezama i to prvih mesec dana, možda malo više, ne sećam se tačno.
pitanja.3407 madamov, -> #3405, nukite
> Pa, predpostavljam da su i SezamNet i SezamPro priznali pretplatu > korisnicima sa Sezam-a, zar ne? SezamNet jeste, SezamPro nije, ali je da veliki popust u odnosu na današnje cene za tadašnje članove jedinstvenog Sezama.
pitanja.3408 valex, -> #3403, ppecanac
>> Ipak, proslost se ne moze izbrisati... Racunara, Net-ova zena >> danas se ugojila na 148 kila - mama Bigza dobro kuva... Mala ispravka - mamina kuhinja je ponajmanje zaslužna za debljinu dragih nam "Računara". Čak se može reći da su njeni dijetalni recepti krivi što imamo samo 148 kila ;)
pitanja.3409 zeljkoj, -> #3405, nukite
> Pa, predpostavljam da su i SezamNet i SezamPro priznali > pretplatu korisnicima sa Sezam-a, zar ne? Pro nije. Čak je i baza korisnika obrisana.
pitanja.3410 v.jovic,
Pre svega da vas pozdravim. Voleo bih da mi neko objasni kako da preuzmem PAD (konkretno po{tu) u obliku htmxxxxx.zip umesto netxxxxx.zip. Nemojte mi zameriti ako pitanje jos uvek nije aktuelno, ja sam ovde novi clan.
pitanja.3411 terminali,
Hvala na odgovoru Nenadu, pokusacu sta je predlozio. §íAko ne uspe, eeto mene ponovo za pomoc.
pitanja.3412 terminali,
Kako da nadjem spisak grupa, i eventualno da se pridruzim nekoj?
pitanja.3413 nenad, -> #3402, basrak
> Pa jel' tako nešto u dosadašnjem radu uopšte uočeno? Pa problem i jeste u tome što je to jako teško uočiti. Niko od nas ne gleda "on regular basis" stare poruke, posebno ne zbog toga da bi uočio eventualne malverzaicije. > U svakom slučaju, ako se i stavlja, ne treba staviti isuviše kratak rok - > možda bi optimalno bilo npr. nedelju dana? Nedelju dana kasnije opet niko neće moći da vidi da li neko "menja istoriju". Kako ja vidim stvari, jedini značajan razlog da neko želi da obriše svoju poruku jeste ako je poslao greškom dva puta ili nešto slično. Verujem, opet, da se u velikoj većini takvih slučajeva greška ispravi odmah, a ako se i ne ispravi u toku 24 časa kasnija ispravka gubi prilično na smislu - ili je šteta za većinu korisnika već učinjena ili je već intervenisao moderator. Nekako mi se rok od 24 časa čini sasvim dovoljnim, a i odrednica "u roku od 24 časa" zvuči kao da postoje neki bog-zna-kako jaki razlozi što je baš toliki interval izabran. ;)
pitanja.3414 nenad, -> #3398, jvujnic
> Nego, da li će se textpad datoteka nalaziti odvojena od html fajla, pa će > se učitavati u jedan frejm, ili će sve to biti upakovano u jedan html > fajl? Ne, sadržaj texpad-a će se konverovati u niz html dokumenata sa međusobnim referencama. Dobijeni fajl treba raspakovati u poseban direktorijum i pokrenuti čitač nad početnim dokumentom. Više detalja sutra. :) > Kako će biti rešeni reply-ovi na poruku, odnosno, hoću li moći i da > odgovaram na poruke? > Da li je to san ili JAVA? U pitanju je JavaScript, a kako taj jezik, u samoj svojoj osnovi ne dozvoljava nikakvo pisanje po disku i bilo šta što bi moglo da ugrozi sigurnost, izvođenje mogućnosti direktnog reply-a bi bilo prilično nekomforno sa ovim sadašnjim rešenjem. Sačekaće neku sledeću verziju. > I koji će browser (ili kako se sada već kaže: čitač, šetač) biti > dovoljan? Netscape 2 i veći, MS Explorer 3 i veći.
pitanja.3415 nukite, -> #3412, terminali
> Kako da nadjem spisak grupa, i eventualno da se pridruzim nekoj? U grupu ne mozes TI da se pridruzis, vec samo gazda grupe moze TEBE da uclani. :) Sta mislis, cemu bi onda sluzile grupe, ako ti citas sve poruke? :) Ali mozes da vidis spisak javnih grupa, ovako: Group>> group show/p ili ovako: Group>> view/p
pitanja.3416 supers, -> #3406, mileusna
>> Ne, na PRO-u si samo imao neki popust ako si član >> originalnog Sezama i to prvih mesec dana, možda malo više, ne Stari članovi Sezama su pri otvaranju Proa imali popust za prvu uplatu, neko je sa popustom uplatio mesec dana a neko godinu. A "popust" je bio tek toliko da su važile cene sa starog Sezama, cene Proa za nove članove su bile višestruko veće. U međuvremenu je SezamNet udvostručio cene ali je Pro još uvek 75% skuplji.
pitanja.3417 supers, -> #3410, v.jovic
>> Pre svega da vas pozdravim. Voleo bih da mi neko objasni kako da >> preuzmem PAD (konkretno po{tu) u obliku htmxxxxx.zip umesto >> netxxxxx.zip. Nemojte mi zameriti ako pitanje jos uvek nije >> aktuelno, ja sam ovde novi clan. Polako, toga još nema :) Na tome se radi, mi članovi tražimo testiranje, ali izgleda da još ništa nije spremno da se stavi na testiranje?
pitanja.3418 basrak, -> #3413, nenad
>> Pa jel' tako nešto u dosadašnjem radu uopšte uočeno? > > Pa problem i jeste u tome što je to jako teško uočiti. Niko od > nas ne gleda "on regular basis" stare poruke, posebno ne zbog > toga da bi uočio eventualne malverzaicije. Ma to je jasno, nego sam mislio na celokupni dosadašnji sezamov radni vek, da li se desila nekad takva pojava - a kao što znamo, bio je tu čak i jedan "9. mart"? Mislim da je takva mera ipak pomalo paranoična jer ako tog nije bilo u ovih 6 godina teško da će i biti... Ne znam. U svakom slučaju nisam protiv ove mere, ali jesam protiv kraćeg roka jer evo npr. ono što se meni često dešava - pozovem sez, ul-nem exec, skinem poštu, ali je ne pročitam (samo on-line odgovorim na mail ili po sysm-u vidim da li je bilo nešto toliko zanimljivo ili može i da sačeka koji dan). Dakle, može da prođe i par dana pre nego što zapravo vidim svoj exec (iako se ne sećam dal' sam ga ikad duplirao, al' pitanje je principijelno ;). Uostalom, ne mora samo zbog duplog exec-a da se briše poruka. Možda tek kad poruka ode na sezam vidiš kakvu si glupost napisao (ili poruka možda nije potpuna i završena i sl. kombinacije) pa poželiš da je obrišeš, a ako ti posao exec/pad radi skript i/ili opet ne čitaš par dana pad-ove... U svakom slučaju, da je rok duži mogao bi pošiljalac da je obriše. Možda vote pomogne pri odlučivanju o roku? Ne mora vote da bude odlučujući, ali kao jedan tas na terazijama, što da ne? Nego, sad mi pade na pamet - a da se onemogući brisanje poruke na koju postoji reply bez obzira na vremenski rok? Znači, ako neko odgovori na tu poruku pa makar i kroz 1 minut, onda više nema delete. A za ostale poruke (na koje još uvek nema reply-eva) neki razuman rok (ukoliko ne stigne neki reply u međuvremenu). Šta kažete?
pitanja.3419 vlad, -> #3418, basrak
> Nego, sad mi pade na pamet - a da se onemogući brisanje poruke na > koju postoji reply bez obzira na vremenski rok? Znači, ako neko > odgovori na tu poruku pa makar i kroz 1 minut, onda više nema > delete. A za ostale poruke (na koje još uvek nema reply-eva) neki > razuman rok (ukoliko ne stigne neki reply u međuvremenu). Šta > kažete? I ja mislim da je 24h kratko, a dodatak zabrane brisanja poruke koja ima reply nije losa ideja. U kranjoj liniji, moderator ce uvek moci da obrise i poruku i odgovor ako su oba bezvezna B). Nisam upoznat sa statistikom, ali bih rekao da bar 95% poruka u konferencijama pisu korisnici koji se javljaju svakodnevno. Njima nece biti problem da se isprave u roku od 48h.
pitanja.3420 jovap, -> #3402, basrak
'Re: BRISANJE PORUKA ZABRANITI - DA/NE ? ========================================== > Pa jel' tako nesto u dosadasnjem radu uopste uoceno? <> U svakom slucaju, ako se i stavlja, ne treba staviti isuvise kratak rok - mozda bi optimalno bilo npr. nedelju dana? - Kao totalni novajlija okaccio sam jednu istu poruku nekoliko puta u jednu istu konf/temu (van oglasa) i jos je to bio oglas. Kad sam postao obiccni novajlija, obrisao sam SUVISSNE, ali jedna treba da i sada ccucci tamo. Pa bi za ovakve sluccajeve, i sada se desi da poneko duplira poruku, nekom gresskom, valjalo omogucyiti ponisstavanje stim da ostane ZAGLAVLJE uz napomenu: PONOVLJENA PORUKA BROJ ...... Mislim da je ZAGLAVLJE/NAPOMENA zasto je obrisano, je dovoljno, za sve sluccajeve, pa ko hoce neka menja Istoriju. ALI IPAK JA SMATRAM DA KARTAGU.... nije to vec ... KOSS za otpatke treba uvesti, pa umesto brisanja neka ide tamo i OSTANE TRAJNO. I opet bi bili vuci siti a koze na broju. <>3413> Nekako mi se rok od 24 casa cini sasvim dovoljnim, a i - Ako bas mora da se ROKIRA - onda je 24 sata premalo, jer se dessava, mada retko, da i po tri dana ne mogu da udjem u sistem. Ako ROK onda 7 dana! ALI IPAK JA .....
pitanja.3421 ztasic, -> #3418, basrak
> brise poruka. Mozda tek kad poruka ode na sezam vidis kakvu si > glupost napisao (ili poruka mozda nije potpuna i zavrsena i sl. Kao nov user, tesko sam se snasao sa reply-evima na poruke iz Forum.16 pa sam ih u Forum.17 umesto u temu 'devojke', poslao u temu - 'Srbija'. :))) Zamisli blam da nisam odmah video sta sam uradio. ;( A tek da mi je bilo uskraceno brisanje, morao bih da kukam kod moderatora da me 'vadi'. > neko odgovori na tu poruku pa makar i kroz 1 minut, onda vise > nema delete. Meni se ovo svidja. A ako se bas radi o brljotinama, neka moderator brise i poruku i reply. > neki razuman rok Sto neko rece, 24h.
pitanja.3422 firus, -> #3417, supers
>>> Pre svega da vas pozdravim. Voleo bih da mi neko objasni kako >>> da preuzmem PAD (konkretno po{tu) u obliku htmxxxxx.zip > > Polako, toga jos nema :) Na tome se radi, mi clanovi trazimo Nema !? Cudno, smem da se zakunem da toga ima ... Eto, upravo danas sam, iz ciste znatizelje skinuo jedan HTMXXXXX.ZIP. Za divno cudo ;)), sve lepo funkcionise ...
pitanja.3423 dejanp,
Hoce li neko da dokumentuje PAD komandu HTML? ===============================
pitanja.3425 zlatibor,
U aprilu je izašla knjiga " popularni programi '' drugo izdanje intresujeme gde ima da se kupi ili naruči .
pitanja.3426 firus, -> #3417, supers
>>> Pre svega da vas pozdravim. Voleo bih da mi neko objasni kako >>> da preuzmem PAD (konkretno po{tu) u obliku htmxxxxx.zip > > Polako, toga jos nema :) Na tome se radi, mi clanovi trazimo Nema !? Cudno, smem da se zakunem da toga ima ... Eto, upravo danas sam, iz ciste znatizelje skinuo jedan HTMXXXXX.ZIP. Za divno cudo ;)), sve lepo funkcionise ... U komandnom modu otkucas jedno PAD HTML i sve se lepo popakuje (a, sto je najvaznije i sto me cini srecnim, sve radi korektno i sa Netscape 2.01) ... Eh, da, kada se UNZIP-uje fajl, *obavezno* staviti prekidac -d u komandnoj liniji ...
pitanja.3427 biber, -> #3413, nenad
>> Kako ja vidim stvari, jedini značajan razlog da neko želi da >> obriše svoju poruku jeste ako je poslao greškom dva puta ili A kad čovek postavi neko pitanje, i u međuvremenu sa druge strane sazna odgovor? Ili ostavi oglas, pa u međuvremenu proda? Našao bi se sigurno još razloga za ostavljanje slobode u brisanju sopstvenih poruka... Ionako na Sezamu ima dovoljno ograničenja. Zašto praviti nova?
pitanja.3428 mileusna, -> #3422, firus
>> Cudno, smem da se zakunem da toga ima ... Eto, upravo danas >> sam, iz ciste znatizelje skinuo jedan HTMXXXXX.ZIP. Za divno Jel? A kako? Ili je meni nešto promaklo? :)
pitanja.3429 jovap, -> #3409, zeljkoj
áÓĘE 'Re: Sez.Pro - pro & contra (2) =============================== <> Pro nije. Cak je i baza korisnika obrisana. - Malo morgen ssto recce drug Predsednik, meni su poslali uplatnicu za produzenje pretpalte, mada se NIKAD nisam ni interesovao za .PROa, za detalje vidi naprimer: K13-214
pitanja.3430 jovap,
÷e`¤˝^╬  'Re: AUTOEXEC ============= Nemam vremena da eksperimentissem, pa ako je neko voljan neka okacci ovde primer autoexec fajle u dve varijante: a) REPLY na vise poruka u istoj ili razliccitim konferencijama b) isto ali skidanje proruka Sezamovo UPUTSTVO ima par primera, ali nisu bass USER FRIENDLY.
pitanja.3431 morkin, -> #3421, ztasic
Subject: brisanje starih poruka I ja sam novajlija na Sezamu. Slažem se da rok za brisanje poruka bude 24h, s tim da moderator može da poništi poruku kad hoće. Sa time bi se sprečila zloupotreba (prekrajanje istorije), a omogućilo bi se da neiskusni korisnici (ja) mogu da se isprave. Jednostavno, korisnik pošalje mail moderatoru grupe sa molbom da poništi poruku xxxx iz određenih razloga. Meni se desilo da par puta pošaljem reply na pogrešnu poruku. Da nisam uspeo da se javim ili da nisam primetio grešku 24h nakon toga - eto belaja.
pitanja.3432 zeljkoj, -> #3429, jovap
> - Malo morgen ssto recce drug Predsednik, meni su poslali > uplatnicu za produzenje pretpalte, mada se NIKAD nisam ni > interesovao za .PROa, za detalje vidi naprimer: K13-214 I meni, i još je šalju (iako odavno nemam pretplatu tamo). Ali kakve to veze ima sa bazom korisnika sistema (mislim na ono što se dobija sa users)? Ponavljam, ona je u startu OBRISANA, tj. počelo se od nule.
pitanja.3433 river, -> #3422, firus
=> Cudno, smem da se zakunem da toga ima ... Eto, upravo danas => sam, iz ciste znatizelje skinuo jedan HTMXXXXX.ZIP. Za divno => cudo ;)), sve lepo funkcionise ... A kako si to skinuo i kako to gledaš?
pitanja.3435 hercog, -> #3433, river
(*) A kako si to skinuo i kako to gledaš? Pa reče vam Nenad danas il juče kako se sve to radi... Sale