pitanja.3544nukite,
-> #3533, river> Mislim da bi bilo najbolje da svi koristimo nasa slova, a tome
Ne mozemo svi da koristimo nasa slova! Par puta sam ih koristio i
pobrljao mi je Windows, i vise necu da se igram. :) Vi me, kao,
ovako ne razumete? BAS NECU DA MENjAM NONE ZA NASA SLOVA!
pitanja.3545supers,
-> #3527, jovap>> - Delimicno tacno, naime pitam se koji procenat usera koristi nasa
>> slova nasuprot nama koji idemo sa ASCom, valjda nisam ja sam ?
Naravno da vas sa čistim ASCII-jem ima ogroman broj, takva je većina
korisnika računara, ali mogu ti reći da u Sezamovim konferencijama
većina ljudi koristi YU slova. A svako društvo ima svoja pravila igre... :)
Ova u vezi YU slova nisu obavezna ali su poželjna.
pitanja.3546morkin,
-> #3525, supers> Sistemska statistika iz korisničke baze kaže sledeće:
Ta statistika je poražavajuće delovala na mene. Svojevremeno sam se bavio
kucanjem diplomskih radova, a nisam imao laserski štampač. Ljudi su, radi
uštede, donosili otkucane radove u jednom fontu, koje sam prebacivao u drugi
raspored, pa nosio kod prijatelja na štampu koji ima ima raspored, itd.
Sretao sam se sa neverovatnim mešavinama rasporeda, naročito na računarima u
firmama. Tamo svaki ozbiljniji korisnik računara uvodi raspored koji ima kod
kuće. Krajnje je vreme da se priklonimo najjačem - standardu.
Po meni, treba koristiti CP1250 jer je taj standard postavio Microsoft i
verovatno će ga se držati i ubuduće. U nekim "Računarima" je bio lep tekst o
prednostima korišćenja CP1250.
Bilo bi interesantno da neko od moderatora izbaci statistiku koje se kodne
strane koriste nakon prijavljivanja, a ne pri prijavljivanju.
pitanja.3547morkin,
-> #3526, terminali> je crno-beli. Imas li neku drugu ideju? Da nije do samog
> komunikacionog programa? Koristim Bitcom.Hvala u napred!
Imao sam sličan problem.
Prvo sam koristio HyperTerminal iz Win95. Kod njega se stalno pojavljivao
jedan string prilikom slanja i drugi string prilikom prijema poruka (koliko se
sećam, neki broj, mnogo nula pa 038d ili nešto slično).
Posle toga sam uzeo Procomm 2.1 for Windows i kod njega se taj string
pojavljuje samo za upload.
Da ti se taj string ne bi uopšte pojavljivao, potrebno je da kada ti Sezam
postavi pitanje "Spremni za prenos D/N" ne odgovoriš ništa - jednostavno
klikni na ikonu send file ili receive file u tvom komunikacionom programu. Kod
mene, kad tako uradim, ne pojavljuju se nikakvi stringovi.
Mislim da je stvar do komunikacionog programa.
pitanja.3549necahc,
-> #3530, biber>>Isto vazi i obrnutom smeru. Dobii Novi Sad je jako tesko.
>>PTT !&#%
Nezam sta je vama pa Novi Sad je tri puta blizi od
Krusevca a vezu uspostavljam u pola noci i u pola dana.
a centrala je verujte veoma stara mada su deo linija
pebacili na novu. Ali ja sam ipak jos na staroj.
pitanja.3550maksa,
-> #3540, guta>> Khm, ja tebe vidim kao code none... :)
Kod njega smo sve živo isprobali, i neće. U teoriji, naša slova bi
morala da mogu da se nameste i na EGA kartama, al' Ne znam da li je
problem što je ta EGA karta egzotična ili što ima 64Kb.
pitanja.3551maksa,
-> #3539, schef>> No, treba shvatiti jedno: ljudi su navikli da kucaju bez šđčćž
>> i sada bi im verovatno predstavljalo ogromnu muku da se
>> priviknu na nova slova što bi ih pretpostavljam dovodilo do
>> ludila. :)
Slažem se da navike teško odumiru, ja na pr. ne mogu da se odviknem
od yuscii rasporeda na tastaturi. Verovatno bih se pre odvikao od
duvana. ;)
Ipak verujem da bi većina njih odustala od code none kada bi par puta
videli svoju poruku sa našim slovima. Ponavljam - postoji malih milion
programa za VGA (i DOS i Windows), treba se samo malo potruditi. Kada
su već mogli ljudi sa ST-om, Amigom i Mac-om (a njihov izbor je sigurno
uži), stvarno je blam ne koristiti naša slova na PC-u. Ajde da je potreban
neki straobalan zahvat, nego 10-ak minuta + nešto navikavanja.
>> Kažem, treba ih razumeti. Nije svako za YU slova...
Slažem se, verovatno nije svako ni za računar. ;)
pitanja.3552calex,
-> #3515, mmtosic> Logično je očekivati (a i mogli bi lepo da zamolimo tomislavr-a :) da
> će uskoro napraviti i prevodioce za exec-fajl, pa što da ne, i za
> druge _/olr_ dodatke. Dakle, Sysadm-ovi bi mogli da razmisle o tome da
Skoro da i nema potrebe za ovim. Sada je sistemski omogućeno da
se exec iz SorPro-a normalno izvršava. Jedino ostaje da se proveri da
nije ostalo neko ime teme sa _ umesto sa tačkom. :( Mislim da će i to
biti uskoro rešeno.
Konvertor važi i za textpad u kome je dir kao i res_re. Jedino što
još ne može da se skinu _svi_ resovi odjednom.
pitanja.3553calex,
-> #3533, river> Pa da pevač bude pevac,
Pre nekoliko godina je na jednoj lokalnoj televiziji dugo išla
najava za takmičenje niskih pevaca. Drugi problem je bio što su naša
slova koristili polovično pa se nije znalo da li ih ima ili ne. :))
> bi uveliko doprinelo neko programče za redefinisanje tastature koje
> radi pod DOS-om. Nešto kao KeyMan za windows.
Ima mnogo takvih programa. Pogledaj \dos\yu direktorijum.
pitanja.3554calex,
-> #3537, maksa> ... i strašno bude strasno. ;)
Ili nedajbože predložiš nekoj sezamovki da malo skrati šiške.
> Ovoga ima koliko ti duša ište, moj favorit je YUCP (ima ga valjda u
> dir-u).
Ima ga ali nikako da ubedimo autore za obećana poboljšanja. ;)
Program ima nekoliko nedostataka (radi samo u 25-80 modu, ne može da
se promeni default raspored kod startovanja ...) ali zato ne pravi
probleme ni sa jednim rasporedom u dos prozorima, radi u dos promptu
pod NT-om a mapira čak i u NT prozoru, pod uslovom da postoji font sa
tim rasporedom.
> Jedino što nekoga može da opravda je neadekvatan hardver (egzotične EGA
Jok, imao sam svojevremeno neke programčiće za EGA, makar yuscii
raspored. Pošto je CGA previše redak, više ni to ne stoji.
pitanja.3555calex,
-> #3538, djcorto> Imam pravo na repliku ;) s obzirom na IBM EGA kartu sa 64K video
> RAM-a ;). Za VGA postoji gomiletina programa za "nasa" slova,
Ne znam da li bi koristilo da ti pošaljem jedan egayu programčić,
jeste da je po yuscii ali ... ;))
pitanja.3556calex,
-> #3539, schef> No, treba shvatiti jedno: ljudi su navikli da kucaju bez šđčćž i sada
> bi im verovatno predstavljalo ogromnu muku da se priviknu na nova slova
Misliš da je mnogo njih koji nikad ne otkucaju i nešto što će da
se odštampa? Onda neće tek tako da zaborave na naša slova.
> Takođe nikada nisu videli tekst na računaru sa našim slovima, tako i
> da ne znaju kako to izgleda.
Možda ne bi bilo loše da nađu u nekom časopisu tekst bez naših
slova pa da pogledaju kako to izgleda. ;) Ipak više ne mogu da razumem
bežanje od ovoga, ja ih koristim od neke '82-'83, uz povremenu promenu
rasporeda. :)
pitanja.3557calex,
-> #3546, morkin> Ta statistika je poražavajuće delovala na mene. Svojevremeno sam se bavio
Možda malo drugačije deluje ako se zna da ogromna većina nikad
nije napisala ni jednu poruku u neku od konferencija. Ipak, stvarno
postoji previše rasporeda. :(
> Po meni, treba koristiti CP1250 jer je taj standard postavio Microsoft i
Opet ima problema. Ovde se godinama (još od prvih Chi Writer i
Corel 2 YU fontova) koristi YUSCII, čak sam nekoliko puta u raznim
zvaničnim dokumentima viđao da se zahteva baš neki takav. Istovremeno
nema dovoljno fontova po CP1250 jer MS ne priznaje Corel fontove kao
CE pa je malo teže koristiti ih.
pitanja.3558calex,
-> #3504, kostja> kako je u dir windows\test\*.* dospelo:
Zalutalo. ;) Biće premešteno prvom prilikom. :)
pitanja.3559calex,
-> #3531, msp.> Ne znam zašto imate teprobleme. Iz Smedereva mogu u bilo koje vreme da
> dobijem, bez po muke, NS. BGD takodje. Pa i Sezam.
Teško da je baš tako. :) Probaj uveče ili noću da zoveš pa ćeš da
vidiš koliko je lako. ;)
pitanja.3560mmtosic,
-> #3520, kostja> Svaka cast tomslavr-u, ali zar nije najbolje da se predje na PPP
> naloge i da se onda lepo radi iz svima nam poznatih programa koje
> ce, ionako, vecina imati na disku (sto zarad Win95, sto zarad
> InterNeta)?
Uvek će biti potrebe za OLR-om. Način pristupa sistemima i način
uzimanja poruka sa njega na to neće imati uticaja. SORPRO2 se i
pojavio na sistemu na kome je već uveden ppp i na kome je omogućen
pristup punom Internetu.
Verujem da će postojeći konferencijski sistem biti zadržan i u
narednih nekoliko godina.
pitanja.3561mmtosic,
-> #3519, zoran.r> Trenutno je mesec dana pretplate na SEzamu 20 dinara a na Pro-u 75
> (bez pristupa Internetu).
Video sam da ti je dosta ljudi već odgovorilo. Međutim, fale još neki
važni podaci pa ću ih ostaviti kako bi stalno prisutne pretnje o tome
da treba povećati pretplatu na SezamNet-u bile stavljene u realne
okvire.
Naime, već godinu dana su fiksirane cene za usluge koje pruža
SezamPro. Za pojedince, cene su ovakve:
1 mesec 35 din (10 DEM)
3 meseca 88 din (25 DEM)
6 meseci 158 din (45 DEM)
12 meseci 280 din (80 DEM)
Za SezamInternet cene su tri puta skuplje od ovih gore (koje su za
tzv. SezamClassic). Da bi se nešto reklo trebalo bi popisati i šta
se sve dobija na kom sistemu.
Pošto ja ne želim da po tom pitanju iznosim svoje mišljenje, završiću
sa podatkom da ja, kao i većina ovde prisutnih, za sada, koristim
usluge oba sistema.
pitanja.3562mmtosic,
-> #3539, schef> Kažem, treba ih razumeti. Nije svako za YU slova...
Treba pošteno reći da je korišćenje naših slova komplikovano. Tom
pitanju nije posvećena odgovarajuća pažnja. Mnogi korisnici usluga
Sezam-a imaju problema i sa korišćenjem sistema i sa korišćenjem
OLR-ova. A podešavanje naših slova im dođe kao dodatni teret.
Nažalost, većina nas nije bila na sistemu kad se o korišćenju naših
slova naširoko pričalo i kad se to rađalo, pa smo ostali
`neobrazovani'. Neki su smogli `hrabrosti' da u to uđu sami
korišćenjem onoga što se može naći u starim konferencijama po temi
yu.kod ili onoga što ima u yu direktorijumima. Ali, mnogi to nisu
uradili.
Verujem da bi napor nekog od znalaca uložen u pisanje nekog FAQ-a na
tu temu dao vrlo povoljne rezultate. Ja naime verujem da bi mnogi
korisnici rado prešli na korišćenje naših slova, samo što ne znaju
kako da to LAKO urade. Čini mi se da bi trebalo tretirati samo dva
kodna rasporeda koja koriste i Sezami za držanje poruka na sistemu
CP852 i CP1250. Suvišno je podsećati da je njihova podrška obezbeđena
na nivou operativnih sistema.
pitanja.3563mmisic,
-> #3546, morkin> firmama. Tamo svaki ozbiljniji korisnik računara uvodi raspored koji ima
> kod kuće. Krajnje je vreme da se priklonimo najjačem - standardu.
> Po meni, treba koristiti CP1250 jer je taj standard postavio Microsoft i
Pa i ovde skoro svaki ozbiljniji korisnik koristi CP1250 ;)
pitanja.3564mdimitrijevic,
-> #3537, maksa> Zanemarivanje naših slova je posledica čiste lenjosti. Kada bi autori
> takvih poruka samo znali kako te poruke izgledaju ...
Lenjost u mom slučaju :) Mrzelo me da na Sezamu postavim drugi kodni
raspored i da kod mene startujem drugi font i predefinišem tastaturu, ukoliko
koristim drugi raspored od YUSCII, pošto, za neobaveštene, nije potrebno
predefinisati tastaturu da bi se pisalo YUSCII-om, samo startujete odgovarajući
font.
U početku sam koristio YUSCII kao najlakši, ali sam pre 2-3 dana prešao
na Custom2 jer ne pravi probleme ni sa jednim važnim znakom iz karakter seta.
Ovo je moj glas za YU slova.
pitanja.3565ztasic,
-> #3539, schef
Sorry sto pisem na ovaj nacin, ali nisam znao kako drugacije da
drugacije objedinim odgovore Maksi, Djcortu i Schefu. :)
maksa
│ Dakle ostaje lenjost (pomanjkanje zelje ili sposobnosti da se ulozi
└───────────────────────────────────────
E svasta cuh o sebi, ali da sam lenj, nikad.
djcorto
│ Ovo je tacno ... dodao bih i neinformisanosti. Sistemska
└───────────────────────────────────────
Sistemska Microsoft resenja? Jel se to maze na hleba? ;)))
│ cesto znacajnom sadrzaju, nedostaje ozbiljnost. Kada neko cita,
└───────────────────────────────────────
Po meni, ovo je najbeznacajniji razlog za odustajanje od code none.
Vazniji bi bili:
Kompatibilnost, preglednost, cinjenica da sve drzave forsiraju svoj
kod.
schef
│ Jes vala, lenjost, ali ima tu i puno tvrdoglavosti (e bas namerno
│ necu jer me svi teraju, ko im j* m*).
└───────────────────────────────────────
Teranje - nece, ali hoce ono sto neki rade: vredjanje. :(
│ sto bi ih pretpostavljam dovodilo do ludila. :)
└───────────────────────────────────────
Znas sta dovodi do ludila? Kada predjem na YU slova, a onda, gde god
mrdnem (a mrdam prilicno), natrcim na none, zbog cega sam i odustao
od YU znakova.
Dzakic je okacio statistiku Sezama. U praksi, situacija je jos gora.
Ja sam samo na jednom mestu natrcao da tip koristi YU kod.
Znaci, moj glavni razlog je kompatibilnost (zbog cega izmedju ostalog
koristim Word a ne Wordperfect, Excel an Lotus itd.).
Dakle, kad JUS bude izricit u koriscenju YU koda, i barem 50%
ljudi predje na isti, eto i mene. A do tad, kao sto rekoh,
nemam nameru da tu ista menjam.
│ Takode nikada nisu videli tekst na racunaru sa nasim slovima, tako i
│ da ne znaju kako to izgleda.
└───────────────────────────────────────
Uvreda?
Malo, malo pa se pojavi poruka tipa "Svi koji razmisljaju drugacije od
mene su glupi, neprosveceni. Zasto bre svi ne rade kao JA. Pa zar im
nije jasno da bi to za njih bilo najbolje...itd., itd..." :(
Uostalom, ova tvoja recenica sama daje odgovor zasto ljudi koriste
none - zasto da koriste nesto sto niko ne koristi (ustvari, prica se
da postoje negde njih nekoliko ;) ).
│ Kazem, treba ih razumeti. Nije svako za YU slova...
└───────────────────────────────────────
Jos jedna?
Ali zato ti jesi za schvapska, zar ne Schefe? ;)
^^^
Da rezimiram, sta je po meni potrebno uraditi da se forsira Yu kod:
1. JUS da cvrsto stane ispred toga.
2. Univerziteti.
3. Preduzeca.
4. Dileri softverom.
5. Pa tek onda BBS-ovi.
pitanja.3566zoxy,
-> #3554, calex====>> ... i strasno bude strasno. ;)
====>
====> Ili nedajboze predlozis nekoj sezamovki da malo skrati siske.
Ili je pozoves na sisanje...
(ovo je inace fora sa pejdzerima... probajte da posaljete poruku
nekom: DODJI ODMAH NA SISANJE... operatorke nece ni da cuju, jedino ako
insistiras one posalju DODJI ODMAH NA PODSISIVANJE ili DODJI ODMAH NA
SKRACIVANJE KOSE...)
Znaci, to nije samo nas problem.
pitanja.3567schef,
-> #3565, ztasic][ Uvreda?
][ Jos jedna?
Ne, nije uvreda. Jednostavno sam sit ovakvih rasprava, i na ovaj način sam
hteo da umirim ljude koji po 10 na x-ti put pokušavaju da ubede nekolicinu
korisnika da treba da pređu na yu slova. Ako pročešljaš malo ovu konferenciju
i stare SEZAM konferencije uverićeš se da sam u pravu.
I šta se postiglo tim raspravama? Misliš da je neko od 'none'-ovaca koji su
učestvovali u njoj prešao na yu slova? Naravno da nije. Samo su još čvršće
rešili da ostanu na 'none' rasporedu. A meni, i verujem drugima isto tako, je
samo rastao pritisak.
Zato sam ja lepo rekao da nije svako za naša slova. Ko hoće naša slova,
on će ih instalirati sam, tupili mu mi tu nešto u vezi toga ili ne. Ali onaj
koji je zadrt kao ti nema teorije da promeni mišljenje pa sve da da mu je
život u pitanju.
A to što pominješ JUS, dilere i ostale koji bi trebalo da uvedu yu slova
pre BBS-ova odmah ću da ti kažem da nisi u pravu. Ne uvodiš ti yu slova zbog
toga što je JUS tako propisao već da tebi bude lepše i ugodnije. Ali ako si
mazohista - samo izvoli. Trpeo sam i dosada ljude sa 'none' rasporedom, pa mi
ni ti nećeš predstavljati neku veliku muku.
pitanja.3568dizel,
-> #3565, ztasic** Kompatibilnost, preglednost, cinjenica da sve drzave forsiraju
** svoj kod.
Jesi li ti Englez? ;)
Mi imamo svoju azbuku i treba da je koristimo (Hvala Bogu, Vuk
nam je podario pismo kojim treba da se ponosimo). Svi ostali
narodi to reda, ne znam zašto bismo mi bili izuzetak.
** gde god mrdnem (a mrdam prilicno), natrcim na none, zbog cega
** sam i odustao od YU znakova.
Pa šta?
Zar tebi nije bolje da čitaš svoje poruke koje izgledaju normalno?
Po tebi bi zbog kompatibilnosti, bilo bolje ne završiti faklutet,
nego završiti ga, jer mnogo više ljudi to ne učini. Tad bi bio
"kompatibilian" sa njima :)
pitanja.3569river,
-> #3544, nukite=> Ne mozemo svi da koristimo nasa slova! Par puta sam ih
=> koristio i pobrljao mi je Windows, i vise necu da se igram. :)
=> Vi me, kao, ovako ne razumete? BAS NECU DA MENjAM NONE ZA NASA
=> SLOVA!
Kao prvo nemoj da se dereš, nisi tako ni malo stariji i uopšte ne
deluješ strašnije ;))
Kao drugo to što su TEBI naša slova pobrljala Windows je samo dokaz
da nešto nisi lepo podesio ili imaš neki egzotični hardver, kako je
to već neko rekao.
Kao treće slobodno možeš da koristiš code none, ali nemoj druge
svojim porukama da odvlačiš od korišćenja neših slova.
pitanja.3570epson,
-> #3508, zoran.r
│ jer uvodenje novih 15-tak linija nije nimalo jednostavan postupak
└─────────────────────────────────────────────────
Kakih 15-tak, more 45 da bude 60 ((c) Nenad) :)
pitanja.3571ivanl,
Da li ima nekih problema sa razmenom pošte preko internet-a ?
Poslate su mi neke poruke i već odavno su trebale da stignu.
pitanja.3572schef,
-> #3551, maksa][ Slažem se da navike teško odumiru, ja na pr. ne mogu da se
][ odviknem od yuscii rasporeda na tastaturi. Verovatno bih se
][ pre odvikao od duvana. ;)
Pokušaj i uspećeš. :) Ja sam nekada isto bio na yuscii-ju, ali otkad sam
prešao na Custom2 mene leđa više ne bole (ono jes' da mi je trebalo mesec dana
da se priviknem, ali vredelo je :).
Inače, po meni je Custom2 najbolji raspored jer ne jede nijedan grafički
znak nego samo neka nemačka (i još nečija ;) slova.
Jedini problem je što je Microsoft uzeo CP1250 za Win a CP852 za Dos. ;)
A da im lepo javimo da stave Custom2? ;>
pitanja.3573vdunic,
Kako da u SOR-u brišem stare poruke
pitanja.3574vdjole,
-> #3551, maksa
> Kada su već mogli ljudi sa ST-om, Amigom i Mac-om (a njihov izbor je
> sigurno uži), stvarno je blam ne koristiti naša slova na PC-u.
Možda bi ovo mogli da prokomentarišu ljudi koji koriste ili su koristili
i PC i neki od ova tri tipa računara, ali mislim da se na SVAKOM od njih
problem naših slova (i fonta i tastature) tako jednostavno rešava -
jednostavnije nego na PC - da zapravo i ne postoji kao problem.
pitanja.3575dejanp,
Jel uvek mora da se pojavi ono dosadno obavestenje o slanju
uplatnice i cenovnik?
pitanja.3576ztasic,
-> #3568, dizel
│ ** Kompatibilnost, preglednost, cinjenica da sve drzave forsiraju
│ ** svoj kod.
│ Jesi li ti Englez? ;)
└───────────────────────────────────────
Nisi me bas najbolje shvatio - ovo su razlozi ZA forsiranje Yu koda. :)
pitanja.3577djcorto,
-> #3540, guta> Khm, ja tebe vidim kao code none... :)
I vidis me, i jesam - da ponovim, svi pokusaji da se EGA natera
da vozi neka nasa slovca su neslavno propali, a XT nas lepo
sluzi i dalje, hvala na pitanju :)
pitanja.3578djcorto,
-> #3550, maksa> problem sto je ta EGA karta egzoticna ili sto ima 64Kb.
E izem ga ako je IBM egzotika !!!!!!
Bice da je 64K u pitanju ...
pitanja.3579djcorto,
-> #3554, calex> Jok, imao sam svojevremeno neke programcice za EGA, makar
> yuscii raspored. Posto je CGA previse redak, vise ni to ne
> stoji.
Baci da probam na mojoj EGA.
pitanja.3580djcorto,
-> #3555, calex> Ne znam da li bi koristilo da ti posaljem jedan egayu
> programcic, jeste da je po yuscii ali ... ;))
Jos to nisam probao ... daj ! :)
pitanja.3581djcorto,
-> #3565, ztasic> Da rezimiram, sta je po meni potrebno uraditi da se forsira Yu
> kod:
Svi u prici zaboravljamo najosnovnije :
Svi smo samouki, i "provaljivali" smo kako da uradimo ovo ili
ono. Neki su stigli do YU slova, neki nisu.
Pitanje da li se prikloniti CP852/1250 konvencijama se prakticno
i ne postavlja. Vecina je zagrizla u Microsoft softver, pa je
red i da ga koristi kako treba. Niko nije reagovao na moju blago
zlobnu primedbu o dokumentaciji u kojoj sve pise - ko je od nas
ovde video recimo dokumentaciju za DOS ?
Slazem se da standard predstavlja osnovu svega. Opet moze da se
pokrene prica koji, kakav, o tome je na Sezamima (svima redom)
napisano ojha - i opet nista.
Svako ko koristi racunar u iole poslovne svrhe, ne moze da ne
radi sa nekim YU slovima. Konvertori postoje, Search i Replace
postoje, Ziveli i srecno drugovi ;>
> 1. JUS da cvrsto stane ispred toga.
Hmmmm ....
> 4. Dileri softverom.
Ne, nego hardverom. Obaveza dilera hardverom je da ti instalira
LICENCIRAN OS sa podrskom za lokalni jezik.
Kod nas se to pretezno NE RADI, jer bi poskupelo masinu za 50
necega, pa ce kupac da ode kod komsije iza coska.
Problem je malo dublji i slozeniji od citanja poruka na Sezamu
...
pitanja.3582nenad,
-> #3571, ivanl> Da li ima nekih problema sa razmenom pošte preko internet-a ?
Bilo je problema tokom jučerašnjeg dana i danas do kasnih
popodnevnih časova. Sa kolegama iz Eunet-a smo pokušali da rešimo
problem ali oni su tvrdili da je kod njih sve u redu, a i mi smo
bili prilično sigurni da je i kod nas sve u redu. Sa naše strane
nismo ništa menjali, a razmena je ponovo krenula danas popodne.
Sve u svemu, mail se sada nesmetano razmenjuje. Izvinjavamo se
zbog ovog kašnjenja i eventualnih problema koji su mogli da
nastanu zbog toga.
pitanja.3583dr.grba,
-> #3550, maksa>> Kod njega smo sve živo isprobali, i neće. U teoriji, naša slova bi
>> morala da mogu da se nameste i na EGA kartama, al' Ne znam da li je
>> problem što je ta EGA karta egzotična ili što ima 64Kb.
Bio je jedan program za YU podršku na EGA monitorima koji je
svojevremeno napravio evlad, i koji je radio na mojoj EGA mašini.
Isti program kod Djoleta ne daje pozitivan rezultat. IBM terao
po svom, valjda, pa ni interapti nisu isti.
pitanja.3584alec,
-> #3568, dizel> Jesi li ti Englez? ;)
> Mi imamo svoju azbuku i treba da je koristimo (Hvala Bogu, Vuk
E pa onda treba da pisemo cirlicom ;)
pitanja.3585alec,
-> #3571, ivanl> Da li ima nekih problema sa razmenom poste preko internet-a ?
> Poslate su mi neke poruke i vec odavno su trebale da stignu.
Cuo sam da na EUnet nesto ne stize posta, a i cuo sam da nesto nije uradu
sam nekim americkim linkom. Sezam ide preko EUneta pa moze biti zbog
toga ?
pitanja.3586zeljkoj,
-> #3567, schef> Zato sam ja lepo rekao da nije svako za naša slova. Ko hoće
> naša slova, on će ih instalirati sam, tupili mu mi tu nešto u
Dosta ljudi bi prešlo na yu slova kad bi im neko kulturno objasnio zašto
je tako bolje. Meni je bilo dovoljno DejanR-ovo Uputstvo za korišćenje Sezama.
pitanja.3587hercog,
-> #3573, vdunic(*> Kako da u SOR-u brišem stare poruke
Poruke koje hoćeš da brišeš moraš da markiraš pritiskom na
* ili da upotrebiš naredbu FLAG pa markiraš veći broj poruka
koji hoćeš da brišeš. Kad to završiš ondak otkucaš jedno
REM, pa kažeš Y i one su obrisane. S vremena na vreme odkucaš
jedno PACK da se baza prepakuje i da se sve poruke koje su obrisane
i fizički bude uklonjene sa diska..
Sale
pitanja.3588mdimitrijevic,
-> #3551, maksa> Slažem se da navike teško odumiru, ja na pr. ne mogu da se odviknem
> od yuscii rasporeda na tastaturi. Verovatno bih se pre odvikao od
> duvana. ;)
Ja sam to rešio ovako, premapirao sam tastaturu sa ZKEY (Hvala Zak!)
tako da mi je isti raspored kao na YUSCII (navika, šta da se radi) a koristim
Custom2. Tako da bi mogao da probaš istu stvar.
Hvala na pitanju, ne pušim :)
pitanja.3589mdimitrijevic,
-> #3562, mmtosic> Treba pošteno reći da je korišćenje naših slova komplikovano.
Veruj mi da nije tako. I ja sam isto mislio, ali sam seo i za 10
minuta (ukljucujuci i raspakivanje arhive) namestio naša slova. Naravno na
VGA karti. Ako želiš da pređeš na najlakši raspored uključi YUSCII što će
reći samo aktiviraš font.
Pogledaj YU direktorijum i skini neki od programa i probaj. Za YUSCII
ti nije potrebno ni remapiranje tastature tako da možeš da kucaš i sa i bez
naših slova.
pitanja.3590maksa,
-> #3565, ztasic>> none - zasto da koriste nesto sto niko ne koristi (ustvari,
>> prica se da postoje negde njih nekoliko ;) ).
Ne znaš koliko ljudi ih koristi dok i sam ne počneš da ih koristiš.
>> 1. JUS da cvrsto stane ispred toga.
JUS je stao iza toga, napravio raspored koji objedinjuje latinicu i
ćirilicu u ASCII-jevih 255 karaktera, ali MS boli uvo. ;)
>> 2. Univerziteti.
Kako misliš da Univerziteti treba da stanu iza toga? Ne postoje
univerzitetski udžbenici pisani sa code none. ;)
>> 4. Dileri softverom.
Ako misliš na one što kopiraju CD-je za 80 DIN, ti se ne bave ničim
što ne uvećava njihovu zaradu. Ako misliš na proizvođače softvera,
onda možeš da koristiš sistemska rešenja koja postoje u operativnim
sistemima.
>> 5. Pa tek onda BBS-ovi.
BBS-ovi su se opredelili još davno. U Uputstvu za korišćenje
prvobitnog Sezama postoji lepo poglavlje o tome.
pitanja.3591maksa,
-> #3567, schef>> I šta se postiglo tim raspravama? Misliš da je neko od
>> 'none'-ovaca koji su učestvovali u njoj prešao na yu slova?
>> Naravno da nije.
Grešiš, u dosta slučajeva je urodilo plodom.
pitanja.3592maksa,
-> #3583, dr.grba>> Bio je jedan program za YU podršku na EGA monitorima koji je
>> svojevremeno napravio evlad, i koji je radio na mojoj EGA
>> mašini.
Taj evladov smo probali još pre koju godinu, i cvrc. Ma svašta
smo probali - n domaćih, jedan slovenački, sve živo. IBM ga zakuc'o
i nema leba. :(
pitanja.3593maksa,
-> #3588, mdimitrijevic>> Ja sam to rešio ovako, premapirao sam tastaturu sa ZKEY (Hvala
>> Zak!) tako da mi je isti raspored kao na YUSCII (navika, šta
>> da se radi) a koristim Custom2. Tako da bi mogao da probaš
>> istu stvar.
Pa to i radim. Koristim JUS015b (volim ga :) i CP1250 ali po yuscii
tastaturnom rasporedu. YUCP mi između ostalog odgovara zato što za
sve kodne rasporede koje podržava (a tu su svi poznati) daje default
mapiranje na yuscii tastaturu. Ako se ikad predomislim, uz njega se
dobija i program za remapiranje. Još samo da autora namolimo da sredi
neke stvari. Do sad smo probali molbe, pretnje, ucene ... al' se ne
da. ;))
pitanja.3594ljubisha,
-> #3551, maksa> su već mogli ljudi sa ST-om, Amigom i Mac-om (a njihov izbor je sigurno
> uži), stvarno je blam ne koristiti naša slova na PC-u. Ajde da je potreban
Khm. :) Na STu je to skoro sistemski rešeno. Kodnu tabelu i raspored
mogu da upišem i u ROM ako mi se hoće. Na Meku je to bukvalno sistemski
rešeno i uz pomoć jednog malog DA tabela se menja po želji. Od softvera
na STu koristim program iz 87 godine a na Meku ResEdit (iako postoje i
drugi namenski programi ali meni ovo radi posao).
pitanja.3595maksa,
-> #3578, djcorto>> E izem ga ako je IBM egzotika !!!!!!
Nego šta nego je egzotika. Probaj da prikačiš IBM tastaturu na
ne-IBM kompjuter. ;)
pitanja.3596zoran.r,
-> #3570, epson==> Kakvih 15-tak, more 45 da bude 60 ((c) Nenad) :)
A zasto nam neko iz uprave SezamNet-a ne odgovara na ove nase poruke o
novim linijama? Pa kazite nam jel radite vi nesto po tom pitanju ili zivite
od stare slave?
pitanja.3597dizel,
-> #3584, alec** E pa onda treba da pisemo cirlicom ;)
Pa ja i pišem :)
Raspores JUS I.B.015, ćirilica :)
pitanja.3598dizel,
-> #3576, ztasic** Nisi me bas najbolje shvatio - ovo su razlozi ZA forsiranje Yu
** koda. :)
Sorry.
pitanja.3599pecinko,
-> #3596, zoran.r "> A zasto nam neko iz uprave SezamNet-a ne odgovara na ove nase
"> poruke o
Pa zar ti misliš da Uprava nema preča posla od odgovaranja na
pitanja korisnika !!!???
Uostalom, meni je ovo ćutanje od pet dana sve reklo. ;)
pitanja.3600river,
-> #3587, hercog=> Poruke koje hoćeš da brišeš moraš da markiraš pritiskom na
=> * ili da upotrebiš naredbu FLAG pa markiraš veći broj
=> poruka koji hoćeš da brišeš. Kad to završiš ondak otkucaš
=> jedno
A pre toga otkucaš jedno "clear" da obrišeš eventualne oznake ne
porukama koje nećeš da brišeš.
pitanja.3601mmtosic,
-> #3589, mdimitrijevic> > Treba pošteno reći da je korišćenje naših slova komplikovano.
>
> Veruj mi da nije tako. I ja sam isto mislio, ali sam seo i za 10
> minuta (ukljucujuci i raspakivanje arhive) namestio naša slova.
> Naravno na VGA karti. Ako želiš da pređeš na najlakši raspored
> uključi YUSCII što će reći samo aktiviraš font.
Ja se trudim da moje iskustvo ne bude jedina mera na osnovu koje
prosudjujem o _nama_. :) Ovde sam nešto više od dve godine i od
početka ostavljam poruke sa našim slovima. Lični rašunar koristim od
84-e pa sam, naravno, odavno morao da `savladam' tu veštinu. Onu
konstataciju koju si izdvojio citirajući je, napisao sam uzimajući u
obzir očiglednu činjenicu da mnogi ljudi, kako ovde tako i inače, ne
koriste naša slova, a i to da ja verujem da to ne rade namerno, nego
zbog toga što im je komplikovano da se sami snađu kako da taj
_problem_ reše. To što kao razlog nude nešto drugo treba razumeti.
Osim toga, i većina nas koji pišemo našim slovima često nije upoznata
sa `problemima' povezanim sa korišćenjem naših slova, iako to,
naravno, nije ni neophodno. Dovoljno je izlistati yu direktorijume i
videti čega sve tamo nema, a to naravno svedoči o tome da reda u toj
`oblasti' skoro da i nema.
I dalje mislim da bi neki FAQ o tome doveo do velikog učinka. Pošto
se i ovde sve više vodi računa o tome da znanje treba platiti, možda
bi urednik Računara (ili MikroRačunara, a što da ne i PC-a) trebalo
da angažuje nekog znalca da napravi kompletan pregled i da ga objavi
kao seriju članaka. Siguran sam da bi to naišlo na dobar prijem i da
bi imalo uticaja na prodaju. A možda bi i neki znalac mogao da pokaže
i inicijativu.
Pošto verujem da ovo stanje sa mnogo pozitivne energije oko nas utiče
i na nas ovde, predlažem da učinimo i nešto konkretno. Recimo da
počnemo tako što će svako od nas detaljno i konkretno objasniti i
dokumentovati način na koji je on sam rešio pitanje korišćenja naših
slova. A tako ćemo i početi pravljenje odgovarajućeg FAQ-a. Jedino
što ne znam :) to je da li da predložim i da se selimo na
odgovarajuće mesto, tj. u ORKA:yu.kod, pošto bismo u tom slučaju
mogli ostati i bez onih kojima bi ovaj razgovor, možda, bio i od
opipljive koristi.
pitanja.3602obren,
-> #3577, djcorto> I vidis me, i jesam - da ponovim, svi pokusaji da se EGA natera
> da vozi neka nasa slovca su neslavno propali, a XT nas lepo
> sluzi i dalje, hvala na pitanju :)
Probaj da li ti ovaj program uključuje YU slova. Sklepao sam ga samo
da učita font, što znači da se isti gubi ako se resetuje video mod,
ali bar probaj da li tvoja EGA uopšte može da promeni font (ne oslanja
se na video interapte već direktno menja font u video memoriji).
Upotreba:
EGALOAD fontname.f14
U arhivi je i jedan font od 14 tačaka po cp852 raspredu pa probaj.
cortoega.zippitanja.3603schef,
-> #3591, maksa][>> I šta se postiglo tim raspravama? Misliš da je neko od
][>> ' none'-ovaca koji su učestvovali u njoj prešao na yu slova?
][ Grešiš, u dosta slučajeva je urodilo plodom.
A ne. :)
Oni koji su bili najzadrtiji u raspravi protiv naših slova (recimo saboteur
odnosno danas the.edge - izvinjavam se zbog prozivanja) oni su čvrsto rešili
da ih NIKADA ne instaliraju. A ko je bio 'na granici' taj je možda i popustio,
ali taj nije tako žestoko učestvovao u diskusiji.
pitanja.3604calex,
-> #3580, djcorto> Jos to nisam probao ... daj ! :)
Evo ga, radio mi je na svim egama pa čak ne pravi pitanje i ako ga
pozoveš na vga. :) Nadam se da ne misliš da sam imao egu sa 2MB. ;))
egayu.compitanja.3605calex,
-> #3572, schef> Inače, po meni je Custom2 najbolji raspored jer ne jede nijedan
> grafički znak nego samo neka nemačka (i još nečija ;) slova.
Ni to nije baš najbolje rešenje, koristi nemačka i francuska slova
pa kad ti naiđe neki takav tekst, malo je neprijatno. :) Ja sam takođe
sa yuscii prešao na Custom 2 jer je najčešći ovde ali sam malo proučio
i ostale rasporede. Mislim da je najpraktičniju MojMikro jer pregazi
najmanje korišćene karaktere. Odmah do njega je JUS015 (naravno, samo
latinični deo) koji malo zakači španska (i mađarska, čini mi se) slova
ali pošto mi to ne smeta, ;)) dugo sam njega koristio. Sad pokušavam
da se potpuno prebacim na CP1250, iz svima poznatih razloga. Ipak, sad
me nerviraju naša slova koja se pojavljuju 3-4 puta umesto grafičkih
karaktera. :((
pitanja.3606calex,
-> #3593, maksa> Pa to i radim. Koristim JUS015b (volim ga :) i CP1250 ali po yuscii
> tastaturnom rasporedu. YUCP mi između ostalog odgovara zato što za
Ne vidim ni ja neki bitan razlog da pređem na drugi tastaturni
raspored. :) U nekim davnim 7-bitnim vremenima to je bio jedan od
retkih rasporeda sa našim slovima, godinama smo imali ChiWriter i
Corel 2 yuscii fontove uglavnom slovenačkih po poreklu (oni, koliko
vidim, i dalje forsiraju isti). Koliko znam, postoje još samo dva
poznata rasporeda za tastaturu ( a i oni se razlikuju po tome da li
je ž gore ili dole).
Sve ovo ne smeta da uvek i svuda koristim tu tastaturu i bilo
koji kodni raspored. :) Čak ima i prednosti jer nema problema sa onom
ogromnom količinom yuscii TTF-ova koji se koriste u 95% slučajeva.
> dobija i program za remapiranje. Još samo da autora namolimo da sredi
> neke stvari. Do sad smo probali molbe, pretnje, ucene ... al' se ne
Mislim da ćemo to morati da uradimo na PRO-u jer se ovde ne
javljaju autori, tj imaju virtuelnog korisnika. ;))
pitanja.3607mmarkovic,
-> #3590, maksa>>> 1. JUS da cvrsto stane ispred toga.
>
> JUS je stao iza toga, napravio raspored koji objedinjuje
> latinicu i ćirilicu u ASCII-jevih 255 karaktera, ali MS boli uvo. ;)
Ux, umorio sam se od jedne takve rasprave, svojevremeno, na PRO-u!
JUS015 je zaista izvanredan standard, ima baš ono što mi je trebalo
u nekoliko aplikacija. Međutim, nisam naišao na razumevanje ni
među kolegama. JUS015 daje i ćirilicu i latinicu u jednoj CP, a to
je potrebno. Upućivali su me na CP1250/1251, ali to nije to!
Potrebno je, moguće je, i STANDARDIZOVANO je, da u istih 255 znakova
bude sve.
Dakle, JUS (i ne samo JUS, i akademija nauka, ...) je stao iza, bilo
je potrebno da i kolege stanu iza.
I država!
Veoma brzo bismo dobili štampače sa CP015 (nazovimo je tako)
da su vratili nekoliko kontigenata štampača sa carine ( "Je li ovo
po JUS-u? Nije? Ne može, žao mi je..."), ili naterali dilere hardverom
da zamene EPROME. Verujte mi, ne bi trebalo više od nekoliko meseci.
>>> 4. Dileri softverom.
Ti reče u jednoj poruci, mrzi me da je tražim, "trgovci hardverom", i,
u pravu si. Da su uvoznici ovo tražili od HP-a, EPSONA, ..., to bi
bilo na našim stolovima.
A danas bi i Win95 imao naša slova, i ćirilicu, i latinicu. Po JUS-u!
Ovako, Island ima CP, Grčka ima tri CP! Mi nemamo... ;(
pitanja.3608mmarkovic,
-> #3577, djcorto>> Khm, ja tebe vidim kao code none... :)
>
> I vidis me, i jesam - da ponovim, svi pokusaji da se EGA natera
> da vozi neka nasa slovca su neslavno propali, a XT nas lepo
> sluzi i dalje, hvala na pitanju :)
A da vi lepo investirate u jednu VGA kartu?!?
XT je verovatno sasvim dobar za Sezam... Nek vas služi i dalje... :)
pitanja.3609ztasic,
-> #3599, pecinko
│ Uostalom, meni je ovo cutanje od pet dana sve reklo. ;)
└───────────────────────────────────────
Nemoj tako.
Mozda nam za bozicne praznike spremaju jedno "SURPRISE". ;)
pitanja.3610ztasic,
-> #3590, maksa
│ Kako mislis da Univerziteti treba da stanu iza toga? Ne postoje
│ univerzitetski udzbenici pisani sa code none. ;)
└───────────────────────────────────────
Instalacijom adekvatnog softvera na svim masinama na svim
fakultetima.
pitanja.3611ztasic,
-> #3603, schef
│ A ne. :)
│
│ Oni koji su bili najzadrtiji u raspravi protiv nasih slova (recimo
│ saboteur
└───────────────────────────────────────
Ako volis da se raspravljas, OK. Samo nastavi tako.
Ali ako zelis da ljude uveris u ispravnost svog izbora, obrati
malo paznju kako mmtosic iznosi svoje stavove.
pitanja.3612dulev,
-> #3549, necahc>>> Isto vazi i obrnutom smeru. Dobii Novi Sad je jako tesko.
>
> Nezam sta je vama pa Novi Sad je tri puta blizi od
> Krusevca a vezu uspostavljam u pola noci i u pola dana.
Od kada duzina linije odredjuje njen kvalitet?
(dv)
pitanja.3613morkin,
Kako da u exec proceduri vežem neku datoteku uz mail poruku korisniku na
Sezamu?
..mail write korisnik
tekst poruke
(karakter za kraj poruke)
..mail attach ????? filename
Verovatno ne postoji način da se provali broj ?????, pa molim nekoga da mi to
objasni.
pitanja.3614dulev,
-> #3608, mmarkovic>> I vidis me, i jesam - da ponovim, svi pokusaji da se EGA natera
>> da vozi neka nasa slovca su neslavno propali, a XT nas lepo
>> sluzi i dalje, hvala na pitanju :)
>
> A da vi lepo investirate u jednu VGA kartu?!?
A gde da nadje VGA karticu sa EGA konektorom (i da bude isplativo)?
(dv)
pitanja.3615corto,
-> #3608, mmarkovic> A da vi lepo investirate u jednu VGA kartu?!?
Moram da ustanem u odbranu demokratskih prava moje EGA 64k kartice ! Ne
dolazi u obzir ! No pasaran ! Do duse, bilo je pokusaja jos davne 1991.
da mi uvale tako nesto, ali na moje pitanje o poreklu iste receno je
"Valjda Tajvan ili tako nesto zuto". E ne dam ja moju original IBM EGA
64k za neke tamo zute !
> XT je verovatno sasvim dobar za Sezam... Nek vas sluzi i
> dalje... :)
Dakle, nije samo za Sezam, vec i za pisanje. I sluzi, hvala na pitanju,
evo nije ni jedanput stucnuo za sve ove godine :)
pitanja.3616nenad,
-> #3613, morkin> Kako da u exec proceduri vežem neku datoteku uz mail poruku
> korisniku na Sezamu?
mail send korisnik ime.fajla
> ..mail write korisnik
> tekst poruke
> (karakter za kraj poruke)
> ..mail attach ????? filename
>
> Verovatno ne postoji način da se provali broj ?????, pa molim
> nekoga da mi to objasni.
Ne postoji, ali naredba MAIL ATTACH podrazumeva poslednju podrazumevanu
poruku tako da je dovoljno navesti je, a u sledećem redu upisati ime
fajla. Ipak, najjednostavnije je za EXEC koristiti gornju sintaksu.
pitanja.3617maksa,
-> #3603, schef>> Oni koji su bili najzadrtiji u raspravi protiv naših slova
>> (recimo saboteur odnosno danas the.edge - izvinjavam se zbog
>> prozivanja) oni su čvrsto rešili
Apel je upućen prvenstveno odraslim ljudima. ;)
Ne sećam se da se pojavio ijedan racionalan argument protiv korišćenja
naših slova. Sve se uglavnom svodilo na "e baš neću - uta-ta", a sa
takvima niko ozbiljan ne raspravlja.
>> A ko je bio 'na granici' taj je možda i popustio, ali taj nije tako
>> žestoko učestvovao u diskusiji.
Pa? Bolje je ubediti 10 tihih posmatrača nego jednog zadrtog "diskutanta".
pitanja.3618terminali,
imam problem sa download fajlova, ovo mi je pocetak rada sa modemom
(jedva ga naterah da funguje), i koristim BITCOM. Stalno mi javlja
gresku pri prenosu. HELP!
pitanja.3619terminali,
Mozda je ovo pitanje nepotrebno (citaj glupavo), ali kako mozes da
pozoves nekoga da udje u CHAT, ako je on na Sezam-u, ali nije u
CHAT-u???
pitanja.3621nenad,
-> #3619, terminali> Mozda je ovo pitanje nepotrebno (citaj glupavo), ali kako mozes da
> pozoves nekoga da udje u CHAT, ako je on na Sezam-u, ali nije u
> CHAT-u???
Recimo: 'chat username' ako ni ti nisi u chatu (ovo te automatski
ubacuje u chat, uz poziv username-tu), a može i '.username' iz samog
chata. Naravno, možeš i direktno da ga pozoveš preko page-a.
pitanja.3622mmtosic,
-> #3611, ztasic> Ako volis da se raspravljas, OK. Samo nastavi tako.
> Ali ako zelis da ljude uveris u ispravnost svog izbora, obrati
> malo paznju kako mmtosic iznosi svoje stavove.
Kad on bude imao sina sa ovoliko godina koliko on sâm sad ima (oko
20) imaće i on strpljenja na pretek. :) Moja deca su starija od
njega. Kažu - ko žuri razbije nos. Ali kažu i - sve u svoje vreme,
mada, kažu da i - svako vreme nosi svoje breme...
pitanja.3623mileusna,
-> #3565, ztasic>> Dzakic je okacio statistiku Sezama. U praksi, situacija je jos
>> gora. Ja sam samo na jednom mestu natrcao da tip koristi YU kod.
Možda to zato što je kod tebe set code none, a? ;) A kad
bi malo počešljao konferencije sa SET CODE ANYTHING_BUT_NONE
video bi da bez Yu slova pišu uglavnom samo nedozreli debilčići.
pitanja.3624mileusna,
-> #3584, alec>> E pa onda treba da pisemo cirlicom ;)
To je već malo čipavo pošto u informatici vlada
'diktatura' ;) engleskih reči i termina koji izgledaju
poprilično smešno ispisani ćirilicom. Startuj ovo programče, i
pročešljaj malo po svom disku kroz NC ili DN pa ćeš da umreš
od smeja. :)
cyr.compitanja.3625mileusna,
-> #3589, mdimitrijevic>> Pogledaj YU direktorijum i skini neki od programa i probaj. Za
>> YUSCII ti nije potrebno ni remapiranje tastature tako da možeš da
>> kucaš i sa i bez naših slova.
Ono jeste da ti je recimo 'Č' na Shift+6, ali da može,
može. :) Čak sam i ja jedno duže vreme tako tipkao, a onda
seo, instalirao Custom2, i rekao 'nema više, pa makar pisao
jednu poruku dnevno'. ;)
pitanja.3626mileusna,
-> #3596, zoran.r>> A zasto nam neko iz uprave SezamNet-a ne odgovara na ove nase
>> poruke o novim linijama? Pa kazite nam jel radite vi nesto po tom
Ne koristiš Yu slova, pa te ignorišu. ;) Ako, tako i treba. :)
pitanja.3627maksa,
-> #3607, mmarkovic>> Dakle, JUS (i ne samo JUS, i akademija nauka, ...) je stao
>> iza
Eh, Akademija Nauka. Džaba što su deklarativno 'stali iza toga' kada
okolo dele i propisuju YUSCII Windows fontove.
pitanja.3628maksa,
-> #3610, ztasic>> Instalacijom adekvatnog softvera na svim masinama na svim
>> fakultetima.
Šta je adekvatan softver? Takvi akademski standardi se ne
postavljaju državnim ukazima, nego se sami stvaraju prema
potrebama i mogućnostima. Na pr. TeX je dugo bio jedini način
da se sa 7 bita kroz razne mreže prenesu tekstovi sa kompleksnim
formulama, i zato je zaživeo kao akademski standard, a ne zato
što su Minstarstva Prosveta rekla rektorima/dekanima: "ima TO da
koristite".
Kod nas na fakultetima za pisanje koriste svašta: od pomenutog
TeX-a (jeste, i kod nas), WordPerfect-a 5.x, starih i novih ChiWriter-a,
do Word-a 2.0, 6.0, 7.0 ... i svi oni na svoj način koriste naša slova.
Najbolji alat je onaj koji znaš da koristiš, a 1) ne verujem da će
zaposleni pristati da im neko menja alatke koje uspešno koriste, zatim
2) ne verujem da je ovo Ministarstvo Prosvete spremno da investira pare
u nekoliko hiljada kopija Windows-a i odgovarajuću obuku, a što je
najracionalniji način da se sve to unificira. Pored toga, postoji i
problem različitih potreba.
Što znači da to nema veze sa tim da li na Sezamu treba koristiti naša
slova.
pitanja.3629zeljkoj,
-> #3609, ztasic> Nemoj tako.
> Mozda nam za bozicne praznike spremaju jedno "SURPRISE". ;)
...u vidu osnivanja MikroSezama sa 45 (ili možda 60?) linija... :)
pitanja.3630mmarkovic,
-> #3614, dulev>> A da vi lepo investirate u jednu VGA kartu?!?
>
> A gde da nadje VGA karticu sa EGA konektorom (i da bude isplativo)?
Daaaa...
A imao sam GENOA Super EGA karticu, svojevremeno, na 286.
Ona je imala EGA i HERCULES konektore (sad, možda to beše i CGA),
monitor je bio iz Litron-singapurska veza konfiguracije, možda beše
neki dual...
Ta EGA je radila sa tim monitorom, menjala fontove...
Sve srećno radi već duuuugo
pitanja.3631mmarkovic,
-> #3615, corto> E ne dam ja moju original IBM EGA 64k za neke tamo zute !
:)
Onda nemaš naša slova u text modu...
>> XT je verovatno sasvim dobar za Sezam... Nek vas sluzi i dalje... :)
>
> Dakle, nije samo za Sezam, vec i za pisanje.
Pa u čemu pišeš? CHI writer? Neka, ja više volim žuto... ;)
pitanja.3632djcorto,
-> #3602, obren> Probaj da li ti ovaj program ukljucuje YU slova. Sklepao sam ga
> samo da ucita font, sto znaci da se isti gubi ako se resetuje
> video mod,
Ekran bljesne, pobeli, i samo inzenjersko dugme pomaze ;)
Keep trying ...
pitanja.3633djcorto,
-> #3604, calex> Evo ga, radio mi je na svim egama pa cak ne pravi pitanje i ako
> ga pozoves na vga. :) Nadam se da ne mislis da sam imao egu sa
> 2MB. ;))
A jesi li video cela slova ili samo gornju polovinu kao ja ? ;)
Manje je efektan od onog obrenovog, cak napola radi :)
Momci, zaista hvala na trudu :)
pitanja.3634nenad,
-> #3623, mileusna> bez Yu slova pišu uglavnom samo nedozreli debilčići.
Molio bih ipak za malo mere i samokontrole u diskusiji, bez
upućivanja ovakvih kvalifikacija.
Iako se sasvim sigurno može reći da veliki broj onih koji ne
koriste naša slova jesu mlađi korisnici, među njima ima i onih koji
računar ne koriste za pisanje već primarno za neke druge poslove -
programiranje, dizajn, igranje, muziku, preprodaju hardvera. ;)
Tvrditi da su svi oni (kao i bilo ko, uostalom) uglavnom "nedozreli
debilčići" je ipak neprimereno.
pitanja.3635river,
-> #3613, morkin=> Verovatno ne postoji način da se provali broj ?????, pa molim
=> nekoga da mi to objasni.
Kada hoćeš da prikačiš poruku uz datoteku koju upravo šalješ na
sistem potrebno je da nakon komande (REPLY/SEND/WRITE) kojom šalješ
tekst poruke, i iza imena teme/konferencije dodaš naziv datoteke.
Sistem će sam zatim od tebe tražiti da UL-uješ taj fajl.
Primer: WRITE ?.????? <filename>.
pitanja.3636river,
-> #3616, nenad=> Ne postoji, ali naredba MAIL ATTACH podrazumeva poslednju
=> podrazumevanu
Kako? Meni radi i MAIL WRITE xxxxx <filename>
pitanja.3637ppecanac,
-> #3629, zeljkoj(R)> Nemoj tako.
(R)> Mozda nam za bozicne praznike spremaju jedno "SURPRISE". ;)
(R)
(R) ...u vidu osnivanja MikroSezama sa 45 (ili mozda 60?)
(R) linija... :)
..sa 33600 modemima, PPP nalozima, punim Internetom,
jakim softverom, novom centralom, uputstvom od 300
strana, azurnom (?) sekretaricom... (dodati po zelji)
...Da, i sa korisnicima koji ce najzad biti zadovoljni.
(cast izuzecima koji to nikad nece biti) :>>
pitanja.3638ppecanac,
-> #3630, mmarkovic(R)>> A da vi lepo investirate u jednu VGA kartu?!?
(R)>
(R)> A gde da nadje VGA karticu sa EGA konektorom (i da bude
(R) isplativo)?
(R)
(R) Daaaa...
(R)
(R) A imao sam GENOA Super EGA karticu, svojevremeno, na 286.
(R)
(R) Ona je imala EGA i HERCULES konektore (sad, mozda to bese i
(R) CGA), monitor je bio iz Litron-singapurska veza
(R) konfiguracije, mozda bese neki dual...
(R)
(R) Ta EGA je radila sa tim monitorom, menjala fontove...
(R)
(R) Sve srecno radi vec duuuugo
Izgleda sam JA promasio konferenciju i temu, sorry ?!
pitanja.3639ppecanac,
-> #3623, mileusna(R) video bi da bez Yu slova pisu uglavnom samo nedozreli
(R) debilcici.
A ti si ??? :) (zreo debil ?) ;)
pitanja.3640corto,
-> #3631, mmarkovic> Onda nemas nasa slova u text modu...
Koliko me secanje sluzi, a bese to davno, dok je bio stari monitor i dok
je isti bio svicovan na mono, i bilo je nasih slova.... Ali za color je
vredelo nesto i zrtvovati ;)
> Pa u cemu pises? CHI writer? Neka, ja vise volim zuto... ;)
Word 5.0 za DOS i ne menjam ga, hvala lepo ;) Svi oni windows monstrumi
ne mogu da progutaju tekst od cc 100 strana sa napomenama, pa ne znam
kakvu masinu da imas. A sto se nasih slova tice, sasvim lepo znam gde
dodje malo { i veliko \ :))))
A pisalo se i u CHI-ju, nije da nije...
pitanja.3641mmarkovic,
-> #3627, maksa>>> Dakle, JUS (i ne samo JUS, i akademija nauka, ...) je stao iza
>
> Eh, Akademija Nauka. Džaba što su deklarativno 'stali iza toga'
> kada okolo dele i propisuju YUSCII Windows fontove.
Pa, izgubili su bitku. Šteta. ;(
Navešću samo ovo, iz uputstva za korišćenje programa ALL4YU 1.0
(public domain, ima ga na Sezamima)
> Standard za ćirilicu je uradjen kao poseban projekat Odbora za pismo
> Vukove zadužbine, u saradnji Narodne biblioteke Srbije, Saveznog
> zavoda za standardizaciju, Instituta za jezik SANU, Društva za
> informatiku Srbije, Saveznog zavoda za informatiku, NIP Politika i
> drugih, kako bi ćirilično pismo našlo što širu primenu u savreminim
> informacionim tehnologijama.
>
> Izradu ovog programa su finansijski pomogli Ministarstvo za kulturu
> Srbije i IMTEL, Institut za mikrotalasnu tehniku i elektroniku. Program
> se besplatno ustupa svim zainteresovanim korisnicima.
Inače, ALL4YU 1.0 je zaista dobar program. Radi bez problema, i u
25 i u 50 redova.
Nemam nikakve probleme sa njim.
Tastatura je po JUS-u ;), ali sa CTRL-ALT-F1 se dobije USA, pa su
svi potrebni znaci tu.
Podržava JUS I.B1.015 i latinicu, i ćirilicu. Tu je i YUSCII, kao
prethodni zvanični standard.
Autor je Nenad Bogojević (nenadb na SezamuPro, ovde ne znam).
pitanja.3642zoran.r,
-> #3613, morkin=> Kako da u exec proceduri vežem neku datoteku uz mail poruku
=> korisniku na Sezamu?
>
> ..mail write korisnik
> tekst poruke
> (karakter za kraj poruke)
> ..mail attach ????? filename
>
> Verovatno ne postoji način da se provali broj ?????, pa molim
> nekoga da mi to objasni.
Daleko je jednostavnije da nakon što sa ALT+W napišes poruku i kreiraš
EXEC, izađeš iz SOR-a, edituješ datoteku EXEC i samo tamo gde piše
mail send <korisnik> dodaš naziv fajla:
mail send <korisnik> <ime fajla>
pitanja.3643zoran.r,
-> #3618, terminali=> imam problem sa download fajlova, ovo mi je pocetak rada sa
=> modemom
A jesi li probao da koristiš neki drugi komunikacioni program:Telemate ili
Telix npr.?
pitanja.3644zoran.r,
-> #3609, ztasic> Mozda nam za bozicne praznike spremaju jedno "SURPRISE". ;)
Pa da znaš da je vreme da nas iznenade ali nadam se da će poklon biti daleko
vredniji od novogodišnjih paketića preko Sindikata! :)
pitanja.3645ntadic,
-> #3634, nenad>>> Tvrditi da su svi oni (kao i bilo ko, uostalom) uglavnom
>>> "nedozreli debilčići" je ipak neprimereno.
Hvala, hvala, o predstavnice Ajnstajnovog IQ-a. Da imas IQ makar
kao glavica kupusa ne bi pisao ovakve kvalifikacije.