pitanja.3646jovap,
-> #3525, supers'RE: YU ZNACI KONTRA ASCII
===========================
<> Sistemska statistika iz korisnicke baze kaze sledece:
<> Code None 72.43%
<> Code MMikro 1
<> Ovaj MMikro, to sam ja :)
- Ako "Code None" znaci ASCII onda smo jos u vecini. Ovo bi moglo da
posluzi kao razlog da korisnici YU codova paze sta rade. Istina
retko se de#ava al' na$e se.
- Kako izgleda "MMikro" ?
î°lŻ▒ę
pitanja.3647dr.grba,
-> #3607, mmarkovic>> Veoma brzo bismo dobili štampače sa CP015 (nazovimo je tako)
>> da su vratili nekoliko kontigenata štampača sa carine ( "Je li ovo
>> po JUS-u? Nije? Ne može, žao mi je..."), ili naterali dilere hardverom
>> da zamene EPROME. Verujte mi, ne bi trebalo više od nekoliko meseci.
Ima jedna kratka epizoda, za koju mi je bilo veoma teško da prihvatim
da je istinita, ali znajući čoveka koji ju je ispričao, teško mi je da
pomislim da laže.
Elem, Bio čovek u Mađarskoj i kupovao kontigent novih Cherry tastatura
(poput modela 6000, ima ih još nekoliko: imaju Win95 tastere). Kad je
otvorio par kutija da proveri ispravnost, uočio je da sve tastature
imaju uštampan raspored po YU standardu, paralelan sa YU rasporedom u
Win 95. Tražio čovek da dobije barem polovinu US tastatura, jer i
dalje ima puno korisnika koji insistiraju na ovakvim. Dobio je odgovor
od prodavca da NE MOŽE da dobije takve tastature i da on kao ovlašćeni
prodavac Cherry tastatura ODBIJA da udovolji takvoj želji. Standard
postoji i prodavac ima nalog da ga se pridržava. Nisu pomogle nikakve
molbe, ubeđivanja, improvizacije. Kupac je prekasno pokušao i da laže
kako će neke računare prodavati stranim diplomatskim predstavništvima,
ali je dobio jednako lakonski odgovor da i takvima treba YU raspored,
pošto pišu i na srpskom...
Groteska je u tome što stranci paze na naš standard, a mi to sami ne
činimo. Šta mislite, da li je iko na carini učinio išta drugo nego što
je prebrojao kutije i (po defaultu) za*ebavao čoveka po pitanju
vrednosti robe upisane na tovarnom listu?... ):
pitanja.3648dr.grba,
-> #3627, maksa>> Eh, Akademija Nauka. Džaba što su deklarativno 'stali iza toga' kada
>> okolo dele i propisuju YUSCII Windows fontove.
Eh... Postoji ekipa sa jednog instituta, da ga ne pominjem, koja je
konsultant projekta uvođenja sistema kvaliteta po ISO 9000 u firmi u
kojoj radim. Otkad je počela razmena dokumenata između njih i nas,
stalno ratujemo oko YU slova u Word dokumentima. Oni YUSCII, mi
CP1250, i tako u nedogled. Pokušao sam čak i da im pomognem, dadoh im
onaj vrackov makro za konverziju, ali džabe: ne znaju da ga uvedu u
Word.
Oni su od nas prestali da traže dokumenta, i od onda projekat ide
mnogo brže.
pitanja.3649dr.grba,
-> #3632, djcorto>>> Probaj da li ti ovaj program ukljucuje YU slova. Sklepao sam ga
>>> samo da ucita font, sto znaci da se isti gubi ako se resetuje
>>> video mod,
>>
>> Ekran bljesne, pobeli, i samo inzenjersko dugme pomaze ;)
Hm.... Možda je kunst napisati program koji će biti ultimativno
rešenje za vaš problem: da lepo spuca karticu <:
uh, ovo je suviše pakosno, samo sam se šalio... (:O
pitanja.3650dr.grba,
-> #3642, zoran.r>> Daleko je jednostavnije da nakon što sa ALT+W napišes poruku i kreiraš
>> EXEC, izađeš iz SOR-a, edituješ datoteku EXEC i samo tamo gde piše
Ima i jedan štos koji u prvi mah nije sasvim očigledan. Kada lupiš
Alt-W, pa se u komandnoj liniji SOR-a pojavi username (ili broj
poruke u konf), slobodno dopiši ime datoteke u nastavku pre nego
što tresneš Enter.
pitanja.3651lexus,
-> #3629, zeljkoj=> ...u vidu osnivanja MikroSezama sa 45 (ili možda 60?) linija... :)
Tipujem na MikroNET ili na SezamTRI ;)
pitanja.3652lexus,
-> #3645, ntadic=> Hvala, hvala, o predstavnice Ajnstajnovog IQ-a. Da imas IQ makar
O kakvim to predstavnicama govoriš?
pitanja.3653lexus,
-> #3637, ppecanac=> (cast izuzecima koji to nikad nece biti) :>>
Ja ću biti zadovoljan kada mi se omogući sledeće:
Ulogujem se na neki Sezam, ukucam komandu applejuice i iz
modema mi iskoči čaša sa bistrim sokom od jabuka :)
pitanja.3654nenad,
-> #3649, dr.grba> Hm.... Možda je kunst napisati program koji će biti ultimativno
> rešenje za vaš problem: da lepo spuca karticu <:
A možda da ipak Đole pročita ono svoje uputstvo za DOS i pokuša
tako. :)
pitanja.3655lema,
-> #3640, corto> Word 5.0 za DOS i ne menjam ga, hvala lepo ;) Svi oni windows monstrumi
> ne mogu da progutaju tekst od cc 100 strana sa napomenama, pa ne znam
> kakvu masinu da imas.
Vrlo interesantno. Ja ili imam fantastičnu mašinu, ili sam vrač, jer
nisam primetio nikakve probleme u slaganju tekstova od po 200, 300
strana (sa sve napomenama, revizijama...). Možda je Win95/Word 7.0
egzotika?
> A pisalo se i u CHI-ju, nije da nije...
I veš se prao prakljačom i daskom, ceđ je bio zakon...
pitanja.3656calex,
-> #3633, djcorto> A jesi li video cela slova ili samo gornju polovinu kao ja ? ;)
Izgleda da imaš neki krš od kontrolera ;> pa vidiš samo polovično.
Video sam cela slova kao što cela mogu da vidim i na vga, samo malo
manja i podignuta, valjda zbog razlike u matrici ega-vga. A možda bi
mogao da proveriš u kom modu radi kartica, da nije nešto nestandardno?
pitanja.3657obren,
-> #3632, djcorto> Ekran bljesne, pobeli, i samo inzenjersko dugme pomaze ;)
>
> Keep trying ...
Onda uradi sledeće: startuj NCD (onaj koji ima grafički kursor pacova,
od verzije 5.0 pa nadalje) i ako on bude crtao običan kvadratić a ne
strelicu, to vrlo verovatno znači da treba da se maneš ćorava posla... :)
pitanja.3658ntadic,
-> #3645, ntadic>>>>>> Tvrditi da su svi oni (kao i bilo ko, uostalom) uglavnom
>>>>>> "nedozreli debilčići" je ipak neprimereno.
>>>
>>> Hvala, hvala, o predstavnice Ajnstajnovog IQ-a. Da imas IQ
>>> makar kao glavica kupusa ne bi pisao ovakve kvalifikacije.
Izvinjavam se na pogresnom citatu. Zna se kome je bilo upuceno. Greskom
sam quotiurao nenadovu poruku.
pitanja.3659river,
-> #3625, mileusna=> Ono jeste da ti je recimo 'Č' na Shift+6, ali da može,
Preporučujem ti ZKEY, ima ga u sezamovim direktorijumima. Baš ga
pre neki dan instalirah i radi mi fenomenalno. Posebna pogodnost je
što imam isti raspored slova (karaktera) i u Windows-ima i u DOS-u.
Nema više stalnog navikavanja na tastaturu. Daklem za sve koji
imaju probleme sa slovom Č na Shift+6, rešenje je ZKEY za DOS i/ili
KEYMAN za Windows. Oba su na sezamu. :)
pitanja.3660morkin,
-> #3601, mmtosic> obzir očiglednu činjenicu da mnogi ljudi, kako ovde tako i inače, ne
> koriste naša slova, a i to da ja verujem da to ne rade namerno, nego
> zbog toga što im je komplikovano da se sami snađu kako da taj
Mala digresija - trenutno se u mojoj firmi vrši popis sitnog inventara. Po
prirodi stvari i obimu posla, unošenje u računar obavlja više ljudi na više
računara koji nisu umreženi. Tako se desilo da, kada se pošalje upit da se
napravi spisak ko šta duži, pojavi se [ekovi', Šeković...
Naravno, onaj ko se iole bavio problematikom zna da prepozna po slovu ć
raspored koji je koristio onaj ko je unosio podatke.
Dakle, problem MORA da se reši na višem nivou. Smatram da je CP najbolje
rešenje jer je najjednostavnije (čitaj: ionako piratizovan softver Word, Win
3.11 ili Win95 se lakše podesi odmah na naša slova nego da se kasnije jure
kojekakvi maperi, itd).
Posebnu krivicu snose dileri računarske opreme - prilikom kupovine opreme
većina ljudi gleda da prođe što jeftinije, a prodavci opreme često nude
tastature bez naših znakova.
Na takvoj tastaturi laik teško može da "provali" sva slova i eventualne
znakove koji se nalaze na SHIFT+broj. Laik se opredeljuje da koristi CODE NONE
jer je tako najlakše. Da ima ispred sebe YU tastaturu i Windows (DOS je,
praktično, mrtav) koji je podešen u skladu sa tastaturom problema ne bi ni
bilo.
Drugo je pitanje o kome se ovde raspravlja, koji raspored ko treba da koristi.
Malo je zlo ako neko od nas dobije tekst u drugačijem kodnom rasporedu -
verujem da bi se dobar deo korisnika kojima to stvarno treba lako snašao oko
konverzije. Veći problem predstavljaju oni koji računar koriste isključivo na
poslu i ne žele da se udubljuju u stvar. Na kraju krajeva, oni to i ne treba
da čine - tehnologiju treba približiti ljudima, a ne ljude tehnologiji.
Hteo bih da pitam one koji koriste CODE NONE - da li bi ikada napisali neki
važniji tekst, molbu za posao ili slično u code none?
Ako se u oglasu za posao traži "poznavanje rada u Word-u", da li u molbi za
posao treba da budu naša slova?
pitanja.3661schef,
-> #3636, river][ Kako? Meni radi i MAIL WRITE xxxxx <filename>
Aman ljudi zar nije mnogo lakše i sigurnije a prvo ULujete fajl u PAD, pa
da ga tek onda okačite uz mail, group ili conf poruku sa:
MA WR taj.i.taj ime_fajla.ext &
Ja ovako radim i nemam nikakvih problema.
pitanja.3662corto,
-> #3649, dr.grba> uh, ovo je suvise pakosno, samo sam se salio... (:O
Sefe, imas jedno negativno brojanje koje se moze sprati samo
dobrovoljnim prilogom u obliku GSH ;)
PS Ili od sada biltene pises sam :>
pitanja.3663corto,
-> #3654, nenad> A mozda da ipak Dole procita ono svoje uputstvo za DOS i pokusa
> tako. :)
A sto ti lepo ne svratis i zrihtas stvar :)
Djordje je u Budimpesti, pa moram ja da odgovaram.
pitanja.3664corto,
-> #3655, lema> nisam primetio nikakve probleme u slaganju tekstova od po 200,
> 300 strana (sa sve napomenama, revizijama...). Mozda je
> Win95/Word 7.0
Eh, jedno je slaganje a drugo je pisanje :( I ne mogu da ti objasnim
zasto, sem da je sve sto radi u grafickom modu presporo za pisanje. Ali
rasprava zalazi u druge teme i probleme....
pitanja.3665mileusna,
-> #3634, nenad>>> bez Yu slova pišu uglavnom samo nedozreli debilčići.
^^^^^^^^
>> Molio bih ipak za malo mere i samokontrole u diskusiji, bez
>> upućivanja ovakvih kvalifikacija.
Ok, mada sam namerno sa ovim 'uglavnom' želeo da izbegnem
trpanje u isti koš, ali izgleda da je trebalo dati malo
detaljnije objašnjenje.
pitanja.3666mileusna,
-> #3639, ppecanac>> A ti si ??? :) (zreo debil ?) ;)
Ja biti korisnik koji civilizovano koristi Yu slova. Hough! :)
pitanja.3667mileusna,
-> #3658, ntadic==>> Hvala, hvala, o predstavnice Ajnstajnovog IQ-a. Da imas IQ
==>> makar kao glavica kupusa ne bi pisao ovakve kvalifikacije.
>> Izvinjavam se na pogresnom citatu. Zna se kome je bilo upuceno.
>> Greskom sam quotiurao nenadovu poruku.
Ma ok, shvatio sam da je za mene. ;> BTW, sasvim lepo sam
napisao "uglavnom nedozreli debilčići" tako da zaista ne vidim
razlog zašto se osećaš prozvanim. ;) Svako će biti u stanju da
po tvojim porukama ustanovi ko si i šta si, koliki ti je IQ i
slično.
>> Da imas IQ makar kao glavica kupusa ne bi pisao ovakve
>> kvalifikacije.
BTW, znam šta znači kada kažu da je nekome mozak kao glavica
kupusa, ali kako se mogu uporediti IQ i jadni, nedužni kupus,
to mi baš i nije jasno. :)
pitanja.3668schef,
-> #3646, jovap][ posluzi kao razlog da korisnici YU codova paze sta rade.
Ma gaće mi se tresu od straha.
pitanja.3669schef,
-> #3659, river][ Nema više stalnog navikavanja na tastaturu. Daklem za sve koji
][ imaju probleme sa slovom Č na Shift+6, rešenje je ZKEY za DOS
][ i/ili KEYMAN za Windows. Oba su na sezamu. :)
Pa kad već instaliraš ZKEY zašto onda ne promeniš raspored? :)
Yuscii je sedmobitni i jede mnogo potrebnih znakova. Ako već uzimaš program
za remapiranje tastature, onda promeni raspored u CP1250, CP852 ili Custom2,
već po afinitetu :) jer su svi bolji od Yuscii-ja. :)
A možeš da uzmeš i MojMikro, baš da supers ne bude jedini. ;)
pitanja.3670schef,
Kada već pričamo o kodnim rasporedima, zanima me ko je izmislio Custom2,
kao i kada se to desilo?
pitanja.3671terminali,
Kome da postavim pitanje zasto moj mail za net nije otisao jos od
subote (sada je sreda
, i to navece)?????
Znam da je bilo nekih problema u vezi izmedju Sezama i net-a, ali
to bese gotovo pre par dana??????!!!!!!!!
pitanja.3672nenad,
-> #3670, schef> Kada već pričamo o kodnim rasporedima, zanima me ko je
> izmislio Custom2, kao i kada se to desilo?
Ovo rasprava već uveliko prevazilazi okvire ove konferencije,
molio bih da diskusiju preusmerite u ORKA:yu.kod.
pitanja.3673dulev,
-> #3660, morkin> Posebnu krivicu snose dileri racunarske opreme - prilikom kupovine
> opreme vecina ljudi gleda da prode sto jeftinije, a prodavci opreme
> cesto nude tastature bez nasih znakova.
I ko je sad ovde kriv? ;)
(dv)
pitanja.3674vlad,
-> #3595, maksa> Nego šta nego je egzotika. Probaj da prikačiš IBM tastaturu na
> ne-IBM kompjuter. ;)
Tako je. Je*es sve sto nije no-name kompatibilno B)).
pitanja.3675vlad,
-> #3590, maksa> Ne znaš koliko ljudi ih koristi dok i sam ne počneš da ih koristiš.
Ja znam. Setovan mi je YUSCII, ali ne pisem niti citam nasa slova. Citam
kuke i kvake bez problema, a ne pisem YU iz krajnje subjektivnih razloga
potpomognutih objektivnim okolnostima. Slazem se da treba koristiti nasa
slova, ali ja ih verovatno nikad necu kucati. Ako nekom to toliko smeta da
ne cita moje poruke - zao mi je.
pitanja.3676vlad,
-> #3618, terminali> imam problem sa download fajlova, ovo mi je pocetak rada sa modemom
> (jedva ga naterah da funguje), i koristim BITCOM. Stalno mi javlja
> gresku pri prenosu. HELP!
Za pocetak batali BitCom, pet para ne vredi. Uzmi lepo TeleMate iz
direktorijuma pa onda pitaj sta te zanima u odgovarajucoj konferenciji.
pitanja.3677river,
-> #3669, schef=> Yuscii je sedmobitni i jede mnogo potrebnih znakova. Ako već
=> uzimaš program za remapiranje tastature, onda promeni raspored
=> u CP1250, CP852 ili Custom2, već po afinitetu :) jer su svi
=> bolji od Yuscii-ja. :)
Pa ja i rabim Custom2. Uostalom i sam čovek kaže da koristi Custom
2. I ti si se sad našao da nam pričaš kako treba da koristimo
CUSTOM2. :)) Šefe, Šefe, šta bi sa onim "ja prvo pročitam poruku pa
tek onda lupim Alt-R. Nešto si se ulenjio :))
pitanja.3678river,
-> #3661, schef=> MA WR taj.i.taj ime_fajla.ext &
=>
=> Ja ovako radim i nemam nikakvih problema.
A zar to nije isto ;) UL-ovao u pad ili direktno u poruku ti ne
radiš ništa drugo do UL. Zato i postoje korekcije grešaka, da bi
moglo direktno u Conf. da se radi UL. ;)
pitanja.3679zoxy,
-> #3637, ppecanac====> (R)> Mozda nam za bozicne praznike spremaju jedno "SURPRISE". ;)
====> ..sa 33600 modemima, PPP nalozima, punim Internetom,
====> jakim softverom, novom centralom, uputstvom od 300
====> strana, azurnom (?) sekretaricom... (dodati po zelji)
Pa daj, nek nam kazu da se ne prijavljujem na pro! ;)
(nek' pozure, vec sam popunio uplatnicu)
pitanja.3680mdimitrijevic,
-> #3639, ppecanac> (R) video bi da bez Yu slova pisu uglavnom samo nedozreli
> (R) debilcici.
>
> A ti si ??? :) (zreo debil ?) ;)
Vidiš, ti sada u mojoj poruci ne vidiš YU slova, to je zato što Sezam
automatski pretvara sve ostale poruke u TVOJ raspored da bi mogao da ih čitaš
bez problema.
Zbog toga ti nisi video u gornjem citatu YU slova.
pitanja.3681ztasic,
-> #3646, jovap
│ posluzi kao razlog da korisnici YU codova paze sta rade. Istina
└───────────────────────────────────────
Preduzeće se represalije u vidu e-jaja.
Pa da vidimo koga ima vise...
Ej, nemoj neko stvarno da se napali, šala mala. :)))
pitanja.3682ztasic,
-> #3660, morkin
│ Hteo bih da pitam one koji koriste CODE NONE - da li bi ikada napisali
│ neki važniji tekst, molbu za posao ili slično u code none? Ako se u
│ oglasu za posao traži "poznavanje rada u Word-u", da li u molbi za posao
│ treba da budu naša slova?
└───────────────────────────────────────
Molim da se moja poruka ne shvati kao želja za ponovnim raspirivanjem
vatre. Elem, otkad imam računar radim u kodu none pod Dosom, a sva
dokumenta radim sa Times RomanYu, koji meni (kao mašincu) završava
posao i u Corelu, i u Wordu, koji su mi dovoljni za 90% posla.
Vidiš, do sada zaista nisam imao potrebe da koristim Yu kod
(ma šta to tačno značilo), i priznajem da je pojava Sezama u mom
bitisanju jedan novi momenat zbog kojeg je trebalo preispitati gore
pomenute stavove.
E sad, jeste da sam natrčao "kao deda u goveda" sa svojim
mišljenjem nekim dežurnim isterivačima pravde (najblaže rečeno),
što njih nikako ne opravdava, naprotiv. Kako će ohrabriti malog
Nukitea na ispravne odluke u životu (jer pametni mogu na Sezamu i o
životu naučiti). Poklopiše ga pre par dana tako beskompromisno da ga
od tada nigde nema. :(
Još jedna misao o kodovima, i završavam:
Kao glavnog odgovornog za ovakvo stanje po pitanju kodova
vidim u upravi (dežurni krivac :) ). Nikakvo uputstvo, nikakve smernice i
sugestije se ne daju novim korisnicima. Zar je tako teško poslati u mail
novom korisniku pismo dobrodošlice ( da se oseti voljen i željen ;))) )
sa prikačenim fajlom u kojem bi stajao bonton i ostale trice.
Garantujem ti da me je dočekala poruka tipa _poželjno je da
instalirate Yu slova_, ne bih se javio ponovo dok to i ne uradim.
Drugi optuženi su svi nervozni, isključivi, zadrti itd.
korisnici.
Hvala. :)
pitanja.3683ztasic,
-> #3623, mileusna
│ video bi da bez Yu slova pisu uglavnom samo nedozreli debilcici.
└───────────────────────────────────────
Uf, šta ću sad sa tobom...
Čekao sam preko 24 sati da se eventualno koriguješ - i ništa. ;(
Stvarno mi nije jasno otkuda ti hrabrosti da ljude o kojima _apsolutno
nista ne znas_ etiketiras na ovakav način.
Jesi li ti to spoznao "Answer to the Ultimate Question of Life, the
Universe, and Everything" (D.Adams) :), pa si se osetio pozvanim
da ideš okolo i deliš pravdu (a Bogumi i epitete)?
Ili je nešto drugo u pitanju?
Molim te da mi po ovom pitanju otvoriš oči.
Na stranu yukod i ostale trice.
Dalje, zamolio bih te da vađenja tipa "zar nisi video reč _uglavnom_
u mojoj rečenici" izostaviš. I ja i ti znamo da si je ubacio čisto
kao odstupnicu, kao što znamo i da je tvoja gornja (ničim izazvana :) )
misao bila upućena meni (i još po nekom). Jer, ako se na ovo pozoveš,
ličićeš mi na 2. dnevnik.
Još nešto što ti ne ide u prilog je činjenica da se u konferencijama
poruke (uglavnom) pišu off-line, tako da su mi (veoma česta) opravdanja
tipa _iznervirao me_, _ponelo me_, _u žaru diskusije_ - meni u najmanju
ruku smešna.
A da ne pričamo o tome koliko štete nanosiš svojim istomišljenicima
koji se STVARNO trude da ljude ubede u ispravnost svojih stavova
(setih se Danice D.).
Sorry svima, možda ova poruka i nije spadala ovde, ali je njegova još
manje.
pitanja.3684ztasic,
-> #3626, mileusna
│ Ne koristis Yu slova, pa te ignorisu. ;) Ako, tako i treba. :)
└───────────────────────────────────────
Jel ovo počeo lov na veštice? :)
pitanja.3685ztasic,
-> #3634, nenad
│ Tvrditi da su svi oni (kao i bilo ko, uostalom) uglavnom "nedozreli
│ debilcici" je ipak neprimereno.
└───────────────────────────────────────
Pozdravljam potez o nebrisanju. :)
Samo se nadam te pulen neće izneveriti.
pitanja.3686ztasic,
-> #3639, ppecanac
│ A ti si ??? :) (zreo debil ?) ;)
└───────────────────────────────────────
"Ne daj se provocirati!!!" :)))
pitanja.3687ztasic,
-> #3666, mileusna
│ Ja biti korisnik koji civilizovano koristi Yu slova. Hough! :)
└───────────────────────────************────────────
Ahm...
Hough! :)
pitanja.3688ztasic,
-> #3667, mileusna
│ po tvojim porukama ustanovi ko si i šta si, koliki ti je IQ i
│ slično.
└───────────────────────────────────────
Lepo rečeno. :)
pitanja.3690schef,
-> #3677, river][ CUSTOM2. :)) Šefe, Šefe, šta bi sa onim "ja prvo pročitam
][ poruku pa tek onda lupim Alt-R. Nešto si se ulenjio :))
Nije, nego sam video da si imao problema sa SHIFT+6 što je slovo Č pa sam
pomislio da rabiš yuscii. :) Inače, hvala na pitanju, znam da zemljak mileusna
koristi Custom2, ali sam mislio da ti rabiš yuscii. :)
pitanja.3691schef,
-> #3678, river][ radiš ništa drugo do UL. Zato i postoje korekcije grešaka, da
][ bi moglo direktno u Conf. da se radi UL. ;)
Jeste, ali ja ne moram da brinem ako mi pukne veza da jurim broj poruke uz
koju sam ULovao fajl, pa onda da poruka zvrji prazna bez fajla na sistemu u
slučaju da ne mogu opet da dobijem vezu i sl. A da ne pominjem crash-recovery
za koji nisam siguran da je moguć pri direktnom UL uz fajl...
Ovako je najlepše i najsigurnije. :)
pitanja.3692schef,
-> #3684, ztasic][ Jel ovo počeo lov na veštice? :)
^ ^
Jel' ja ovo vidim č i š? :)))
Uspeli smo uspeli! ;)))
pitanja.3693dr.grba,
-> #3662, corto>> Sefe, imas jedno negativno brojanje koje se moze sprati samo
>> dobrovoljnim prilogom u obliku GSH ;)
Radimo na tome, veoma intenzivno.
Pozdrav, GSH V2.0 Development Team
pitanja.3694kostja,
-> #3551, maksa=> videli svoju poruku sa nasim slovima. Ponavljam - postoji malih milion
=> programa za VGA (i DOS i Windows), treba se samo malo potruditi. Kada
=> su vec mogli ljudi sa ST-om, Amigom i Mac-om (a njihov izbor je sigurno
Ma, nije sporno kako namestiti nasa slova, to je najlakse od svega.
Ja licno koristim Win sa CP1250, ali moj problem je onda komunikacioni
program koji da koristim pod Win. U DOS-u i TM i Terminate lepo rade,
ali pod Win svi programi su sareni a nista osim toga ne nude (nemojte
bukvalno da me shvatite).
pitanja.3695kostja,
-> #3560, mmtosic=> Uvek ce biti potrebe za OLR-om. Nacin pristupa sistemima i nacin
=> uzimanja poruka sa njega na to nece imati uticaja. SORPRO2 se i
=> pojavio na sistemu na kome je vec uveden ppp i na kome je omogucen
=> pristup punom Internetu.
Ako stvari tako stoje onda zdusno podrzavam da se saljne e-mail na
Maltu za SDW 2.0
pitanja.3696kostja,
-> #3562, mmtosic=> kako da to LAKO urade. Cini mi se da bi trebalo tretirati samo dva
=> kodna rasporeda koja koriste i Sezami za drzanje poruka na sistemu
=> CP852 i CP1250. Suvisno je podsecati da je njihova podrska obezbedena
=> na nivou operativnih sistema.
Ne bih bio toliko restirktivan... ja jesam za CP1250 ali ako nista vise
onda bi trebalo omoguciti i YUSCII.
pitanja.3697kostja,
-> #3567, schef=> Ne, nije uvreda. Jednostavno sam sit ovakvih rasprava, i na ovaj nacin sam
=> hteo da umirim ljude koji po 10 na x-ti put pokusavaju da ubede nekolicinu
=> korisnika da treba da predu na yu slova. Ako procesljas malo ovu
Dobro, tebi raste pritisak kad krene ovakva rasprava, ali onda bar smanji
brzinu kucanja po tastaturi.
Kao prvo, prema statistici koja je ovde objavljena ti pocinjes da licis
na RTS (nekolicina = vecina). Kao drugo, ja licno koristim CP1250 ali
za moje licne tekstove, dok sto se komunikacija tice nisam jos nasao
sklad izmedju kom programa, OLR=a i OS-a. Pod Win-om je sasvim lako
namestiti CP1250, SDW je divota, ali nijedan kom program mi se ne svidja.
Pod DOS-om ima kom programa koliko volis, lepo se namesti CP852 ali zato
mi se ne svidja ni jedan OLR.
Da ti ne bi rastao pritisak... upravo (zadnjih 3-4 meseca) tragam za
dobrim kom programom za Win.
pitanja.3698kostja,
-> #3581, djcorto=> Ne, nego hardverom. Obaveza dilera hardverom je da ti instalira
=> LICENCIRAN OS sa podrskom za lokalni jezik.
Da se izrazim u duhu naseg naroda: "Jes` ce se nacekas za to..."
P.S. Nazalost
pitanja.3699kostja,
-> #3623, mileusna=> Mozda to zato sto je kod tebe set code none, a? ;) A kad
=> bi malo pocesljao konferencije sa SET CODE ANYTHING_BUT_NONE
=> video bi da bez Yu slova pisu uglavnom samo nedozreli debilcici.
Hvala kolega na strucnoj dijagnozi... a bas sam nameravao da idem
do nekog psihologa da mi odredi enteligenciju.
pitanja.3700lema,
-> #3664, corto> Eh, jedno je slaganje a drugo je pisanje :( I ne mogu da ti objasnim
> zasto, sem da je sve sto radi u grafickom modu presporo za pisanje. Ali
A kako šta misliš da sam slagao, pa valjda je bilo potrebno prvo da
unesem tekst? Inače, sve što radi u grafičkom modu nije presporo, pod
uslovom da imaš normalnu količinu memorije. To, po sadašnjim cenama,
nije nikakav naročit uslov - jedan poslić otplati 16MB, i još ostane.
No, besmisleno je prepucavanje, poenta je u tome da je opiranje promenama,
napretku, besmisleno. Word IMA mnogo prednosti nad DOS programima, i to
je nemoguće poreći. I sad dolazimo na
> rasprava zalazi u druge teme i probleme....
u čemu jesi u pravu.
Pozdrav, Zoran Uverić
pitanja.3701maksa,
-> #3675, vlad>> potpomognutih objektivnim okolnostima. Slazem se da treba
>> koristiti nasa slova, ali ja ih verovatno nikad necu kucati.
Komisijski smo utvrdili da si ti po tom pitanju posebno tvrd
orah, o čemu svedoči nekoliko stotina poruka iz jedne grupe. :)))
pitanja.3702maksa,
-> #3694, kostja>> Ja licno koristim Win sa CP1250, ali moj problem je onda
>> komunikacioni program koji da koristim pod Win. U DOS-u i TM i
>> Terminate lepo rade, ali pod Win svi programi su sareni a
>> nista osim toga ne nude (nemojte bukvalno da me shvatite).
Najbolji Windows komunikacioni program je - Telemate za DOS. :))
Ako koristiš DOS komunikacioni program, a Win OLR, onda uzmeš YUCP
(koji podržava SVE kodne rasporede uključujući CP1250), startuješ ga
iz autoexec.bat (zauzima 1184 bajta). Tako će da se "vidi" iz svih DOS
taskova koje pokreneš (uključujući i DOS comm. programe), a nećeš ni
znati da je startovan dok ti ne zatreba u tim DOS programima. Za Win
koristiš ono što koristiš, tj. CP1250. Ako se prebaciš na neki Win
komunikacioni program onda nabaviš odgovarajuće fontove (ima ih).
Mali prikaz/reklama programa YUCP, autor je vojas (kažu da se ovde
više ne javlja):
Program se pokrene (jedan jedini .exe) i postaje rezidentan (zauzima
stvarno malo). Kombinacijom Ctrl-Alt-F<nešto> se u bilo kom trenutku
bira kodni raspored. Scroll-Lock tasterom se aktivira/deaktivira mapiranje
tastature, tj. uključuju i isključuju naša slova na tastaturi. Početni
raspored na tastaturi je po yuscii, a i to može da se promeni programom
koji se dobija u arhivi. To je sve.
Ovde se nalazi kao:
dos\yu\yucp201.zip
pitanja.3703mileusna,
-> #3683, ztasic>> Čekao sam preko 24 sati da se eventualno koriguješ - i ništa. ;(
^ ^ ^
Važno je da si ti korigovao SET CODE iz NONE u neki drugi. ;)
>> _uglavnom_ u mojoj rečenici" izostaviš. I ja i ti znamo da si je
>> ubacio čisto kao odstupnicu, kao što znamo i da je tvoja gornja
>> (ničim izazvana :) ) misao bila upućena meni (i još po nekom).
Najbolje obožavam ljude koji sa sigurnošću znaju šta ja
mislim... :)
Elem, izvinjavam se svima koji su se uvredili mojom
porukom i žurno pohitali da isteraju pravdu na čistinu. Oni na
koje sam ja zaista mislio verovatno i ne prate konferenciju
SezamNet ili nemaju hrabrosti da se jave. ;) Takođe, ja vrlo
dobro znam šta pišem, naročito kada pišem _pipave_ poruke,
tako da mi objašnjenja zašto sam koristio pojedine 'odstupnice'
nisu potrebna. Više volim da zakukuljim rečenicu tako da se iz
nje sve jasno vidi, nego da posebno crtam na koga se šta
odnosilo. Normalno, ovo nije ni prvi ni poslednji put da je
došlo do nesporazuma, ali šta ja da radim kad sve čitate na
brzaka. O;>
pitanja.3704mileusna,
-> #3697, kostja>> namestiti CP1250, SDW je divota, ali nijedan kom program mi se ne
>> svidja. Pod DOS-om ima kom programa koliko volis, lepo se namesti
>> CP852 ali zato mi se ne svidja ni jedan OLR.
Kombinuj, kombinuj... :)
pitanja.3705ntadic,
-> #3680, mdimitrijevic>>> Vidiš, ti sada u mojoj poruci ne vidiš YU slova, to je zato
>>> što Sezam automatski pretvara sve ostale poruke u TVOJ
>>> raspored da bi mogao da ih čitaš bez problema.
>>> Zbog toga ti nisi video u gornjem citatu YU slova.
Ne mora da znaci, ja u tvojoj poruci vidim nasa slova sasvim lepo, ali
ja ih nemam, jer nisam ubacio KEYB naredbu u config (ili autoexec).
pitanja.3706beatle,
Jedno pitanjce: šta znači ovo?
Pon 09.12.96 20:46
Na vezi: 9 min 59 sec. Do kraja: 14 min 56 sec.
Ukupno za danas je ostalo: 12 min 45 sec.
Čini mi se da mi SEZAM pomalo krade vreme. To se dešava kada mi pukne
veza. Skoro sam ekspeimentisao sa modemom, veza mi je često pucala pa sam
primetio neke nelogičnosti sa vremenom.
Jeli moguće da kad se veza prekine, proces tu kod vas nastavlja još da
radi jedući moje vreme?
Proverte molim.
pitanja.3707nenad,
-> #3706, beatle> Jeli moguće da kad se veza prekine, proces tu kod vas nastavlja još da
> radi jedući moje vreme?
Da, u slučaju da naš modem ne detektuje prekid veze. Pogledao sam
log završetaka tvojih seansi u poslednjih par dana i iz njega
zaključujem da se upravo to i dešava. Čak 7 puta od 10.12. do
danas. Iz nekog razloga kombinacija tvoj modem/tvoja centrala/naša
centrala/naš modem utiče na to, sličan problem smo svojevremeno
imali sa još nekim korisnicima. Neko privremeno rešenje je da uvek
završavaš senasu regularno, znači sa 'logout' jer u tom slučaju
naš modem inicira prekid konekcije i ne može da se dogodi to o
čemu pričamo. Ako ti veza prečesto puca pokušaj na nekoj manjoj
brzini, postoje u Beogradu centrale sa kojih preko dana nije
moguće ići preko 1200. :(
pitanja.3708ztasic,
-> #3692, schef
│ Uspeli smo uspeli! ;)))
└───────────────────────────────────────
I sada nesmanjenom žestinom nastavite (ti i tvoj zemljak :) )
da jurite none-ovce po Sezamu. ;)))
Zar još niste ukapirali? Ništa vi niste uspeli.
Da nije bilo mmtosica, znaš šta biste uspeli. ;)
pitanja.3709ztasic,
-> #3703, mileusna
│ Važno je da si ti korigovao SET CODE iz NONE u neki drugi. ;)
└───────────────────────────────────────
Da li je moguće da sebe smatraš zaslužnim za ovo!?! :(
│ Elem, izvinjavam se svima koji su se uvredili mojom
└───────────────────────────────────────
Ovo je znači izvinjenje.
Nisi shvatio da me uopšte nisi uvredio, iznervirao i sl.
Može li tebe da uvredi neko mladji desetak godina npr. Nukite,
a uz to ti nije ništa (_osim_ što ti je brat po Sezamu). :)))
│ koje sam ja zaista mislio verovatno i ne prate konferenciju
│ SezamNet ili nemaju hrabrosti da se jave. ;) Takođe, ja vrlo
└───────────────────────────────────────
Uf, ti si baš uporan. ;(
I dalje uporno tvrdiš da na Sezamu postoje "mali debilčići". :(
Sada ću da karakiram šta si ti uradio:
"_Skoro_ svi na Sezamu su glupi!"
E, a kada se ti pobuniš, ja kažem:" Šta ti je Mileusna, brate,
pa ne misliš valjda da sam na tebe mislio!?!" (pa se još i uvredim). :)
Kapiši?
pitanja.3710lexus,
-> #3703, mileusna=> koje sam ja zaista mislio verovatno i ne prate konferenciju
=> SezamNet ili nemaju hrabrosti da se jave. ;) Takođe, ja vrlo
Još ako neki od njih koriste Terminate, eto ti belaja ;)))
pitanja.3711calex,
-> #3697, kostja> Kao prvo, prema statistici koja je ovde objavljena ti pocinjes da licis
> na RTS (nekolicina = vecina). Kao drugo, ja licno koristim CP1250 ali
Statistika je čudna stvar. Šta misliš, koliko none korisnika piše
po konferencijama, tj uopšte im nešto znače naša slova? Mogao bi neko
da pronađe rezultate ispitivanja sa PRO-a gde je bilo izjašnjavanja u
konferenciji.
> Pod DOS-om ima kom programa koliko volis, lepo se namesti CP852 ali zato
> mi se ne svidja ni jedan OLR.
Kakve veze imaju comm prg i olr? Za komunikaciju koristi Dos, za
OLR možeš i Windows.
pitanja.3712calex,
-> #3698, kostja> Da se izrazim u duhu naseg naroda: "Jes` ce se nacekas za to..."
Nije baš tako, nekoliko većih firmi radi tako, uz nešto veće cene.
To nešto nije veće od 10% ali ko je od nas spreman za to? ;))
pitanja.3713corto,
-> #3700, lema> A kako sta mislis da sam slagao, pa valjda je bilo potrebno
> prvo da unesem tekst? Inace, sve sto radi u grafickom modu nije
> presporo, pod uslovom da imas normalnu kolicinu memorije.
Kolicina memorije je 64Mb. Ali kad se istovremeno radi i sa bazom
podataka, i sa tekst editorom, i sa nekih 5-6 otvorenih dokumenata,
veruj mi da moj XT sa 640 Kb memorije u DOS-u radi mnogo brze od
Djordjeve 486 na ne znam vise sta sa 64 Mb ;)
pitanja.3714cnenad,
-> #3697, kostja-> namestiti CP1250, SDW je divota, ali nijedan kom program mi se ne svidja.
-> Pod DOS-om ima kom programa koliko volis, lepo se namesti CP852 ali zato
-> mi se ne svidja ni jedan OLR.
OK, znači trošiš Win i SDW i CP 1250 ali zoveš SEZAM iz DOS-a, npr.
Telemate-a ?
Kao što u Windows komunikacionim programima možeš uraditi translacionu
tabelu to isto možeš uraditi i u Telemate-u. Preciznije, to je moglo
odavno u DOS kom. programima pa je omogućeno i u Windows kom.prog.
Jednostavno, sve znakove koje u programu otkucaš po CP 852 na NET će stići u
CP 1250 i obrnuto sve što sa NET-a (na ekran) stiže, stiže u CP 852.
Ovo važi za bilo koju kombinaciju kodnih rasporeda.
Podesi da ti je CP 1250 i tako će ti poruke dolaziti u PAD a zatim ih
dalje čitaš kroz SDW. Dok si na vezi, sve je opet ok.
Ne sećam se sad tačno postupka podešavanja translacione tabele u Telemate-u
(jer je isti davno trošen) ali nije teško to odraditi. Treba samo da pre
početka rada na papiru napraviš tabelu u stilu (kodovi su dati za primer!)
Odlazna (od tebe ka NET-u) Dolazna (od NET-a ka tebi)
CP 852 -----> CP 1250 CP 1250 -----> CP 852
č (ch) 192 209 209 192
i tako dalje za sva ostala slova
### još jednom, kodovi nisu ispravni. Imaš negde u ORKA:yu.kod tabelu sa
svim kodnim rasporedima i kodovima
-> Da ti ne bi rastao pritisak... upravo (zadnjih 3-4 meseca) tragam za
-> dobrim kom programom za Win.
1. Procomm + 2.11 (ako treba Telnet)
2. Procomm + 1.02 (ako NE treba Telnet)
pitanja.3715nenad,
-> #3714, cnenad> Ne sećam se sad tačno postupka podešavanja translacione tabele u
> Telemate-u (jer je isti davno trošen) ali nije teško to odraditi.
> Treba samo da pre početka rada na papiru napraviš tabelu u stilu
> (kodovi su dati za primer!)
Nema zaista potrebe za ovolikim komplikovanjem. Ukoliko neko
koristi različite kodne rasporede u on-line i off-line radu,
dovoljno je da u 'sezam' proceduru ili kako se već zove ona kojom
skuplja poruke sa sistema u pad doda na početak i na kraj jedno,
recimo:
>>> :sezam
>>> set code cp1250 <-- privremen prelazak na drugi CP
>>> (...)
>>> (...) <-- skupljanje poruka
>>> (...)
>>> set code cp852 <-- vraćanje na CP za on-line rad
Nešto slično je opisano i u poruci u kojoj je najavljena PAD HTML
komanda.
pitanja.3716vdjole,
-> #3594, ljubisha>Na STu je to... Na Meku je to
Što će reći, postoji gomila programa koji se instaliraju kao rezidentni
(desktop accessory) i kojima se može u svakom trenutku, tj. dok je
aktivirana bilo koja aplikacija, učitati željeni sistemski font(ovi)
i tastaturni raspored(i), i to bez ikakvih pogubnih posledica po
ostatak sistema. Redefinisanje tastature obuhvata kako standardne
"normal", "shifted" i "caps lock" modove, tako i "control" i "alt"
modove pa postoji prilična fleksibilnost. Video sam i da neki od ovih
programa za redefinisanje tastature podržavaju i "Digitalov" sistem za
"nacionalna" slova po principu <Compose tj. Alt>,<slovo ili par slova>.
pitanja.3717mileusna,
-> #3709, ztasic>> │ Važno je da si ti korigovao SET CODE iz NONE u neki drugi. ;)
>> Da li je moguće da sebe smatraš zaslužnim za ovo!?! :(
Uočiti pakosni smajli na kraju moje rečenice... Vidim i ti
ovde koristiš jedan tužni smajli, pa valjda znaš šta koji
predstavlja i kako se 'čita'.
>> I dalje uporno tvrdiš da na Sezamu postoje "mali debilčići". :(
Šta sad ispade? Pričamo li o tome da li ima debilčića na Sezamu
ili o kodnim rasporedima? Ako je o debilčićima, ima ih, hvala
na pitanju. Malo, malo pa neko predloži povećanje pretplate
kako bi se otarasili istih. Nemam ja tu šta _uporno_ da
tvrdim, to niko nikada nije osporavao. ;) Što se tiče kodnih
rasporeda, isti, gore pomenuti, zaista većinom koriste CODE NONE,
obrnuto ne važi. A ni od toga mi život ne zavisi da bih to _uporno_
tvrdio...
pitanja.3718mileusna,
-> #3708, ztasic>> │ Uspeli smo uspeli! ;)))
>> Zar još niste ukapirali? Ništa vi niste uspeli.
Eh taj Kragujevački humor... Niko ga ne razume i pored tri
smajlija... ;)
pitanja.3719vstan,
-> #3701, maksa> Komisijski smo utvrdili da si ti po tom pitanju posebno tvrd orah
Koliko znam reč je o jakim razlozima praktične prirode.
pitanja.3720vstan,
-> #3679, zoxy> Pa daj, nek nam kazu da se ne prijavljujem na pro! ;)
> (nek' pozure, vec sam popunio uplatnicu)
A da ti ipak malo sačekaš ;)
pitanja.3721vstan,
-> #3702, maksa
> Mali prikaz/reklama programa YUCP, autor je vojas
Da ga i ja malo izreklamiram - krajnje jednostavna "instalacija"
i upotreba. Sve što je potrebno je jedna linija u autoexecu.
Dugo sam se opirao prelasku na YU, ali kada me ubediše da probam
evo još ga "isprobavam" :)
pitanja.3722mileusna,
-> #3718, mileusna>> Eh taj Kragujevački humor...
^^^^^^^^^^^^
Da se ne bi pokretala rasprava o mojoj pismenosti,
'kragujevački' se piše malim početnim slovom. O:)
pitanja.3725mmtosic,
-> #3695, kostja> Ako stvari tako stoje onda zdusno podrzavam da se saljne e-mail na
> Maltu za SDW 2.0
Eeeeee.... Ima još kusih sem šarova. :) Napravio Miša Trivković
(bdmm) YuOLR za pendžere. .sima ga okačio na Sezamprou-a pre neki dan
pa ga tamo nađi i uzmi. Trebalo bi da je bar noviji. :)
pitanja.3726mmtosic,
-> #3696, kostja> Ne bih bio toliko restirktivan... ja jesam za CP1250 ali ako nista
> vise onda bi trebalo omoguciti i YUSCII.
Pa mislio sam samo na nove korisnike. Stari će terati po svome, neće
valjda po tuđem. :)))
pitanja.3727calex,
-> #3713, corto> Kolicina memorije je 64Mb. Ali kad se istovremeno radi i sa bazom
> podataka, i sa tekst editorom, i sa nekih 5-6 otvorenih dokumenata,
> veruj mi da moj XT sa 640 Kb memorije u DOS-u radi mnogo brze od
Ček malo, ti radiš na XT-u pod DOS-om istovremeno i sa bazom
podataka i sa tekst editorom i sa nekih 5-6 otvorenih dokumenata?
pitanja.3728supers,
-> #3646, jovap>> - Ako "Code None" znaci ASCII onda smo jos u vecini. Ovo bi moglo
>> da posluzi kao razlog da korisnici YU codova paze sta rade. Istina
>> retko se de#ava al' na$e se.
Statistika na nivou celog sistema nije merodavna jer u konferencijama
YU slova koristi približno tri četvrtine ljudi. Mnogo bi bolje bilo da
nešto promeniš u izgledu svojih poruka koje su najnečitljivije (cc, sx, ch)
nego da opominješ korisnike YU slova.
pitanja.3729supers,
-> #3653, lexus>> Ulogujem se na neki Sezam, ukucam komandu applejuice i iz
>> modema mi iskoči čaša sa bistrim sokom od jabuka :)
Kako će iz internog modema? Valjda je čaši mesto na onom 5,25" držaču
za čaše koji bi trebao da uradi autoeject kada to otkucaš O:)
pitanja.3730space.ace,
-> #3609, ztasic>> Nemoj tako.
Što? Njima je ćutanje najbolja odbrana. Možemo mi da se deremo koliko
hoćemo, ne moraju da nas slušaju :(.
>> Mozda nam za bozicne praznike spremaju jedno "SURPRISE". ;)
Sudeći po sveukupnoj situaciji u BIGZ-u i prelaskom dela "kolektiva" u
novi časopis, a samim tim i delimičan odlazak sa trona SezamNEta ;),
na vašem mestu ne bih verovao u tako nešto. Štaviše, ako smem da kažem
a da me odmah ne označe kao profašističkog i izmanipulisanog maloletnika,
mislim da je ovaj sistem polako pošao nizbrdo :((. Pitanja upućena
administratorima sistema zbog najednom loših veza, ostala su neodgovorena
nekoliko dana, da bi potom rekli da je kod njih sve u redu. Kasnije sam
saznao da je u pitanju promena centrale kod njih, koja i nije bila promena
(zamršeno, zar ne?). To nisam saznao od njih, već sa druge strane. Znači,
bili su prezauzeti drugim stvarima.
Svaka čast celom timu, meni ovako sa strane ;) izgledaju odlično potkovani
znanjem, ali mi nije jasno šta onda tu ne štima. BIGZ? Verovatno...
pitanja.3731space.ace,
-> #3651, lexus>> Tipujem na MikroNET ili na SezamTRI ;)
Ovo MicroNET sasvim lepo zvuči...
pitanja.3733mdimitrijevic,
-> #3705, ntadic> Ne mora da znaci, ja u tvojoj poruci vidim nasa slova sasvim lepo, ali
> ja ih nemam, jer nisam ubacio KEYB naredbu u config (ili autoexec).
Ajde objasni kako onda možeš da ih vidiš. Jedino ako imaš na Sezamu
podešen neki raspored sa YU slovima i ako kod sebe imaš podešen font sa YU
slovima. A to znači i da si sve podesio i da radiš sa YU slovima.
pitanja.3734nukite,
Da li mogu kao off-line citac za Sezamnetove poruke da koristim
SorPro 2.0 (on je, kazu, prilagodjen za Pro)?
pitanja.3735alec,
-> #3734, nukite> Da li mogu kao off-line citac za Sezamnetove poruke da koristim
> SorPro 2.0 (on je, kazu, prilagodjen za Pro)?
SorPro jeste samo za pro ali sam ja cuo da ima neki konventor old2new?
pitanja.3736jovap,
-> #3668, schefťĂ╚kW˘<> Ma gace mi se tresu od straha.
- Dobro, de, nije taj smisao, vec ovaj:
<3680> Vidis, ti sada u mojoj poruci ne vidis YU slova, to je zato
sto Sezam automatski pretvara sve ostale poruke u TVOJ
raspored da bi mogao da ih citas bez problema.
- Ja licno koristim ASCII jer mi je najprakticniji, a nemam nista
protiv da se malo pomucim sa TANJUG-Y, kada bude uveden na SEZu, pa
cete vi YUovci citati i moj tekst kako vam se svidja u YU vereziji.
Ali cu i tada biti za to da svako moze da i dalje korsti ASCII, pa
kome se bas ne svidja neka ne cita. (Valjda tome sluzi onaj IGNORE)
- Uostalom, ako je komjuter sprava koja lako obezbedjuje da i YUovci
budu siti i ASCIIovci na broju, stvar je uprave SEZa da to zrikata
tehnicki. Dotle - nek svak' uzziva u slobodi - dok je ima, jer ko zna
sutra mozze neki sudac da nama ASCIIovcima zvizne k....
- Zli(?) jezici tvrde da su, kada je JUS-kW (kilovat) stupio na
snagu, neki prodavci traktora od 35 KS (konjska snaga), za oglase u
panccevacckom lokalnom listu placali kazne kod sudije za prekrsaje.
...jer vlast je valast... sto rece nas Djoka.
áń*Ůl ─
pitanja.3737jovap,
-> #3683, ztasic'Re: _PODCRTE_
===============
<> tipa _iznervirao me_, _ponelo me_, _u zaru diskusije_ - meni
u najmanju
- Sta znace ove "podcrte" ?
pitanja.3738calex,
-> #3733, mdimitrijevic> Ajde objasni kako onda možeš da ih vidiš. Jedino ako imaš na
> Sezamu podešen neki raspored sa YU slovima i ako kod sebe imaš podešen
> font sa YU slovima. A to znači i da si sve podesio i da radiš sa YU
Dobro si procenio. :) On je podesio neki raspored na sezamu i kod
sebe ima font koji može da pokaže naša slova. Jedino što nije postavio
neki maper da može da kuca ta naša slova. U principu, može i bez njega
ali je malo glupo da kuca alt-nekibroj da bi dobio jedno slovo. Jedino
za tako nešto služe maperi.
pitanja.3739calex,
-> #3734, nukite> Da li mogu kao off-line citac za Sezamnetove poruke da koristim
> SorPro 2.0 (on je, kazu, prilagodjen za Pro)?
Možeš, konvertor je u ovoj konferenciji, poruka 7.704.
pitanja.3740corto,
-> #3727, calex> Cek malo, ti radis na XT-u pod DOS-om istovremeno i sa bazom
> podataka i sa tekst editorom i sa nekih 5-6 otvorenih
> dokumenata?
DA ! Dodji pa vidi ako ne verujes ;)
pitanja.3741djcorto,
-> #3654, nenad> A mozda da ipak Dole procita ono svoje uputstvo za DOS i pokusa
> tako. :)
Mislis Mode Con Prepare itd ....
No dice. Probao.
pitanja.3742djcorto,
-> #3693, dr.grba> Pozdrav, GSH V2.0 Development Team
Codename Stonoga ? :)
pitanja.3743ntadic,
-> #3733, mdimitrijevic> Ajde objasni kako onda možeš da ih vidiš. Jedino ako imaš na Sezamu
> podešen neki raspored sa YU slovima i ako kod sebe imaš podešen font sa YU
> slovima. A to znači i da si sve podesio i da radiš sa YU slovima.
Na Sezamu mi je code 852. U dosu mi je chcp 852, ali bez nasih slova,
nisam ubacio naredbu za tastaturu, tako da u DOS-u nemam nasa slava, a samim
tim ni u SOR-u.
pitanja.3744mdimitrijevic,
-> #3736, jovap> Ali cu i tada biti za to da svako moze da i dalje korsti ASCII, pa
> kome se bas ne svidja neka ne cita. (Valjda tome sluzi onaj IGNORE)
Gledaj, nije stvar u ASCII-ju, njega ćeš uvek moći da pišeš, ali je
što se razumevanja tiče najbolje pisati YU slova, bez obzira u kom rasporedu.
A i malo preteruješ, IGNORE ne služi da se daje onima koji ne pišu
sa YU slovima.
Uključio sam se u ovaj razgovor zbog toga što sam do skoro i sam pisao
čist ASCII bez YU slova, ali sam za nekoliko minuta postavio sve potrebno da
bih mogao da pišem YU slovima. Ceo fazon je u tome da vi možete da postavite
YU slova i da ih kao takva čitate, ali ne morate i da ih pišete. Na taj način
možete da vidite sve sa YU slovima, da pišete ASCII (code none) i da se polako
prebacujete (ako želite) na YU slova i svi srećni i zadovoljni.
pitanja.3745guta,
-> #3737, jovap
#> - Sta znace ove "podcrte" ?
Uobičajeni način za prikazivanje podvučene reči, koristi se jer je
nemoguće zaista podvući reč. Sem ovog "standarda", koriste se i
zvezdice: *reč* i pisanje velikim slovima: "ovo je ZAISTA čudno".
pitanja.3746evlad,
Zašto nemam sysmsg kada sysop obriše poruku, a kada moderator obriše
uredno se pojavi sysmsg ...
Unapred hvala na odgovoru, s poštovanjem, Vladislav Erdelji
pitanja.3747kostja,
LM, nije da nema na Sezamu nekih lepih strana...
Eto, danas me je lepo docakala cestitka za rodjendana.
pitanja.3748kostja,
-> #3702, maksa=> Najbolji Windows komunikacioni program je - Telemate za DOS. :))
Ma, ta kombinatorika mi je poznata (i Terminate ima svoj .PIF) ali
bi ja da nadjem neko elegantnije resenje.
pitanja.3749kostja,
-> #3711, calex=> Kakve veze imaju comm prg i olr? Za komunikaciju koristi Dos, za
=> OLR mozes i Windows.
Pa, tom logikom mozes da instaliras DOS zarad kom programa, igrica itd.
onda Win zarad nekih starih lepih programa, Win95 zarad novih programa
i na kraju NT zarad pokretanja 3D Max-a.
Sve u svemu ostaje ti da nadjes razlog za Unix i OS2.