SEZAMNET

15 Jan 1996 - 23 Dec 1996

Topics

  1. obavestenja (84)
  2. pitanja (3810)
  3. problemi (2431)
  4. predlozi (850)
  5. konferencije (28)
  6. fajlovi (242)
  7. olr (734)
  8. vote (24)
  9. kritika (799)
  10. razno (963)
  11. unknown (35)

Messages - pitanja

pitanja.3646 jovap, -> #3525, supers
'RE: YU ZNACI KONTRA ASCII =========================== <> Sistemska statistika iz korisnicke baze kaze sledece: <> Code None 72.43% <> Code MMikro 1 <> Ovaj MMikro, to sam ja :) - Ako "Code None" znaci ASCII onda smo jos u vecini. Ovo bi moglo da posluzi kao razlog da korisnici YU codova paze sta rade. Istina retko se de#ava al' na$e se. - Kako izgleda "MMikro" ? î°lŻ▒ę
pitanja.3647 dr.grba, -> #3607, mmarkovic
>> Veoma brzo bismo dobili štampače sa CP015 (nazovimo je tako) >> da su vratili nekoliko kontigenata štampača sa carine ( "Je li ovo >> po JUS-u? Nije? Ne može, žao mi je..."), ili naterali dilere hardverom >> da zamene EPROME. Verujte mi, ne bi trebalo više od nekoliko meseci. Ima jedna kratka epizoda, za koju mi je bilo veoma teško da prihvatim da je istinita, ali znajući čoveka koji ju je ispričao, teško mi je da pomislim da laže. Elem, Bio čovek u Mađarskoj i kupovao kontigent novih Cherry tastatura (poput modela 6000, ima ih još nekoliko: imaju Win95 tastere). Kad je otvorio par kutija da proveri ispravnost, uočio je da sve tastature imaju uštampan raspored po YU standardu, paralelan sa YU rasporedom u Win 95. Tražio čovek da dobije barem polovinu US tastatura, jer i dalje ima puno korisnika koji insistiraju na ovakvim. Dobio je odgovor od prodavca da NE MOŽE da dobije takve tastature i da on kao ovlašćeni prodavac Cherry tastatura ODBIJA da udovolji takvoj želji. Standard postoji i prodavac ima nalog da ga se pridržava. Nisu pomogle nikakve molbe, ubeđivanja, improvizacije. Kupac je prekasno pokušao i da laže kako će neke računare prodavati stranim diplomatskim predstavništvima, ali je dobio jednako lakonski odgovor da i takvima treba YU raspored, pošto pišu i na srpskom... Groteska je u tome što stranci paze na naš standard, a mi to sami ne činimo. Šta mislite, da li je iko na carini učinio išta drugo nego što je prebrojao kutije i (po defaultu) za*ebavao čoveka po pitanju vrednosti robe upisane na tovarnom listu?... ):
pitanja.3648 dr.grba, -> #3627, maksa
>> Eh, Akademija Nauka. Džaba što su deklarativno 'stali iza toga' kada >> okolo dele i propisuju YUSCII Windows fontove. Eh... Postoji ekipa sa jednog instituta, da ga ne pominjem, koja je konsultant projekta uvođenja sistema kvaliteta po ISO 9000 u firmi u kojoj radim. Otkad je počela razmena dokumenata između njih i nas, stalno ratujemo oko YU slova u Word dokumentima. Oni YUSCII, mi CP1250, i tako u nedogled. Pokušao sam čak i da im pomognem, dadoh im onaj vrackov makro za konverziju, ali džabe: ne znaju da ga uvedu u Word. Oni su od nas prestali da traže dokumenta, i od onda projekat ide mnogo brže.
pitanja.3649 dr.grba, -> #3632, djcorto
>>> Probaj da li ti ovaj program ukljucuje YU slova. Sklepao sam ga >>> samo da ucita font, sto znaci da se isti gubi ako se resetuje >>> video mod, >> >> Ekran bljesne, pobeli, i samo inzenjersko dugme pomaze ;) Hm.... Možda je kunst napisati program koji će biti ultimativno rešenje za vaš problem: da lepo spuca karticu <: uh, ovo je suviše pakosno, samo sam se šalio... (:O
pitanja.3650 dr.grba, -> #3642, zoran.r
>> Daleko je jednostavnije da nakon što sa ALT+W napišes poruku i kreiraš >> EXEC, izađeš iz SOR-a, edituješ datoteku EXEC i samo tamo gde piše Ima i jedan štos koji u prvi mah nije sasvim očigledan. Kada lupiš Alt-W, pa se u komandnoj liniji SOR-a pojavi username (ili broj poruke u konf), slobodno dopiši ime datoteke u nastavku pre nego što tresneš Enter.
pitanja.3651 lexus, -> #3629, zeljkoj
=> ...u vidu osnivanja MikroSezama sa 45 (ili možda 60?) linija... :) Tipujem na MikroNET ili na SezamTRI ;)
pitanja.3652 lexus, -> #3645, ntadic
=> Hvala, hvala, o predstavnice Ajnstajnovog IQ-a. Da imas IQ makar O kakvim to predstavnicama govoriš?
pitanja.3653 lexus, -> #3637, ppecanac
=> (cast izuzecima koji to nikad nece biti) :>> Ja ću biti zadovoljan kada mi se omogući sledeće: Ulogujem se na neki Sezam, ukucam komandu applejuice i iz modema mi iskoči čaša sa bistrim sokom od jabuka :)
pitanja.3654 nenad, -> #3649, dr.grba
> Hm.... Možda je kunst napisati program koji će biti ultimativno > rešenje za vaš problem: da lepo spuca karticu <: A možda da ipak Đole pročita ono svoje uputstvo za DOS i pokuša tako. :)
pitanja.3655 lema, -> #3640, corto
> Word 5.0 za DOS i ne menjam ga, hvala lepo ;) Svi oni windows monstrumi > ne mogu da progutaju tekst od cc 100 strana sa napomenama, pa ne znam > kakvu masinu da imas. Vrlo interesantno. Ja ili imam fantastičnu mašinu, ili sam vrač, jer nisam primetio nikakve probleme u slaganju tekstova od po 200, 300 strana (sa sve napomenama, revizijama...). Možda je Win95/Word 7.0 egzotika? > A pisalo se i u CHI-ju, nije da nije... I veš se prao prakljačom i daskom, ceđ je bio zakon...
pitanja.3656 calex, -> #3633, djcorto
> A jesi li video cela slova ili samo gornju polovinu kao ja ? ;) Izgleda da imaš neki krš od kontrolera ;> pa vidiš samo polovično. Video sam cela slova kao što cela mogu da vidim i na vga, samo malo manja i podignuta, valjda zbog razlike u matrici ega-vga. A možda bi mogao da proveriš u kom modu radi kartica, da nije nešto nestandardno?
pitanja.3657 obren, -> #3632, djcorto
> Ekran bljesne, pobeli, i samo inzenjersko dugme pomaze ;) > > Keep trying ... Onda uradi sledeće: startuj NCD (onaj koji ima grafički kursor pacova, od verzije 5.0 pa nadalje) i ako on bude crtao običan kvadratić a ne strelicu, to vrlo verovatno znači da treba da se maneš ćorava posla... :)
pitanja.3658 ntadic, -> #3645, ntadic
>>>>>> Tvrditi da su svi oni (kao i bilo ko, uostalom) uglavnom >>>>>> "nedozreli debilčići" je ipak neprimereno. >>> >>> Hvala, hvala, o predstavnice Ajnstajnovog IQ-a. Da imas IQ >>> makar kao glavica kupusa ne bi pisao ovakve kvalifikacije. Izvinjavam se na pogresnom citatu. Zna se kome je bilo upuceno. Greskom sam quotiurao nenadovu poruku.
pitanja.3659 river, -> #3625, mileusna
=> Ono jeste da ti je recimo 'Č' na Shift+6, ali da može, Preporučujem ti ZKEY, ima ga u sezamovim direktorijumima. Baš ga pre neki dan instalirah i radi mi fenomenalno. Posebna pogodnost je što imam isti raspored slova (karaktera) i u Windows-ima i u DOS-u. Nema više stalnog navikavanja na tastaturu. Daklem za sve koji imaju probleme sa slovom Č na Shift+6, rešenje je ZKEY za DOS i/ili KEYMAN za Windows. Oba su na sezamu. :)
pitanja.3660 morkin, -> #3601, mmtosic
> obzir očiglednu činjenicu da mnogi ljudi, kako ovde tako i inače, ne > koriste naša slova, a i to da ja verujem da to ne rade namerno, nego > zbog toga što im je komplikovano da se sami snađu kako da taj Mala digresija - trenutno se u mojoj firmi vrši popis sitnog inventara. Po prirodi stvari i obimu posla, unošenje u računar obavlja više ljudi na više računara koji nisu umreženi. Tako se desilo da, kada se pošalje upit da se napravi spisak ko šta duži, pojavi se [ekovi', Šeković... Naravno, onaj ko se iole bavio problematikom zna da prepozna po slovu ć raspored koji je koristio onaj ko je unosio podatke. Dakle, problem MORA da se reši na višem nivou. Smatram da je CP najbolje rešenje jer je najjednostavnije (čitaj: ionako piratizovan softver Word, Win 3.11 ili Win95 se lakše podesi odmah na naša slova nego da se kasnije jure kojekakvi maperi, itd). Posebnu krivicu snose dileri računarske opreme - prilikom kupovine opreme većina ljudi gleda da prođe što jeftinije, a prodavci opreme često nude tastature bez naših znakova. Na takvoj tastaturi laik teško može da "provali" sva slova i eventualne znakove koji se nalaze na SHIFT+broj. Laik se opredeljuje da koristi CODE NONE jer je tako najlakše. Da ima ispred sebe YU tastaturu i Windows (DOS je, praktično, mrtav) koji je podešen u skladu sa tastaturom problema ne bi ni bilo. Drugo je pitanje o kome se ovde raspravlja, koji raspored ko treba da koristi. Malo je zlo ako neko od nas dobije tekst u drugačijem kodnom rasporedu - verujem da bi se dobar deo korisnika kojima to stvarno treba lako snašao oko konverzije. Veći problem predstavljaju oni koji računar koriste isključivo na poslu i ne žele da se udubljuju u stvar. Na kraju krajeva, oni to i ne treba da čine - tehnologiju treba približiti ljudima, a ne ljude tehnologiji. Hteo bih da pitam one koji koriste CODE NONE - da li bi ikada napisali neki važniji tekst, molbu za posao ili slično u code none? Ako se u oglasu za posao traži "poznavanje rada u Word-u", da li u molbi za posao treba da budu naša slova?
pitanja.3661 schef, -> #3636, river
][ Kako? Meni radi i MAIL WRITE xxxxx <filename> Aman ljudi zar nije mnogo lakše i sigurnije a prvo ULujete fajl u PAD, pa da ga tek onda okačite uz mail, group ili conf poruku sa: MA WR taj.i.taj ime_fajla.ext & Ja ovako radim i nemam nikakvih problema.
pitanja.3662 corto, -> #3649, dr.grba
> uh, ovo je suvise pakosno, samo sam se salio... (:O Sefe, imas jedno negativno brojanje koje se moze sprati samo dobrovoljnim prilogom u obliku GSH ;) PS Ili od sada biltene pises sam :>
pitanja.3663 corto, -> #3654, nenad
> A mozda da ipak Dole procita ono svoje uputstvo za DOS i pokusa > tako. :) A sto ti lepo ne svratis i zrihtas stvar :) Djordje je u Budimpesti, pa moram ja da odgovaram.
pitanja.3664 corto, -> #3655, lema
> nisam primetio nikakve probleme u slaganju tekstova od po 200, > 300 strana (sa sve napomenama, revizijama...). Mozda je > Win95/Word 7.0 Eh, jedno je slaganje a drugo je pisanje :( I ne mogu da ti objasnim zasto, sem da je sve sto radi u grafickom modu presporo za pisanje. Ali rasprava zalazi u druge teme i probleme....
pitanja.3665 mileusna, -> #3634, nenad
>>> bez Yu slova pišu uglavnom samo nedozreli debilčići. ^^^^^^^^ >> Molio bih ipak za malo mere i samokontrole u diskusiji, bez >> upućivanja ovakvih kvalifikacija. Ok, mada sam namerno sa ovim 'uglavnom' želeo da izbegnem trpanje u isti koš, ali izgleda da je trebalo dati malo detaljnije objašnjenje.
pitanja.3666 mileusna, -> #3639, ppecanac
>> A ti si ??? :) (zreo debil ?) ;) Ja biti korisnik koji civilizovano koristi Yu slova. Hough! :)
pitanja.3667 mileusna, -> #3658, ntadic
==>> Hvala, hvala, o predstavnice Ajnstajnovog IQ-a. Da imas IQ ==>> makar kao glavica kupusa ne bi pisao ovakve kvalifikacije. >> Izvinjavam se na pogresnom citatu. Zna se kome je bilo upuceno. >> Greskom sam quotiurao nenadovu poruku. Ma ok, shvatio sam da je za mene. ;> BTW, sasvim lepo sam napisao "uglavnom nedozreli debilčići" tako da zaista ne vidim razlog zašto se osećaš prozvanim. ;) Svako će biti u stanju da po tvojim porukama ustanovi ko si i šta si, koliki ti je IQ i slično. >> Da imas IQ makar kao glavica kupusa ne bi pisao ovakve >> kvalifikacije. BTW, znam šta znači kada kažu da je nekome mozak kao glavica kupusa, ali kako se mogu uporediti IQ i jadni, nedužni kupus, to mi baš i nije jasno. :)
pitanja.3668 schef, -> #3646, jovap
][ posluzi kao razlog da korisnici YU codova paze sta rade. Ma gaće mi se tresu od straha.
pitanja.3669 schef, -> #3659, river
][ Nema više stalnog navikavanja na tastaturu. Daklem za sve koji ][ imaju probleme sa slovom Č na Shift+6, rešenje je ZKEY za DOS ][ i/ili KEYMAN za Windows. Oba su na sezamu. :) Pa kad već instaliraš ZKEY zašto onda ne promeniš raspored? :) Yuscii je sedmobitni i jede mnogo potrebnih znakova. Ako već uzimaš program za remapiranje tastature, onda promeni raspored u CP1250, CP852 ili Custom2, već po afinitetu :) jer su svi bolji od Yuscii-ja. :) A možeš da uzmeš i MojMikro, baš da supers ne bude jedini. ;)
pitanja.3670 schef,
Kada već pričamo o kodnim rasporedima, zanima me ko je izmislio Custom2, kao i kada se to desilo?
pitanja.3671 terminali,
Kome da postavim pitanje zasto moj mail za net nije otisao jos od subote (sada je sreda , i to navece)????? Znam da je bilo nekih problema u vezi izmedju Sezama i net-a, ali to bese gotovo pre par dana??????!!!!!!!!
pitanja.3672 nenad, -> #3670, schef
> Kada već pričamo o kodnim rasporedima, zanima me ko je > izmislio Custom2, kao i kada se to desilo? Ovo rasprava već uveliko prevazilazi okvire ove konferencije, molio bih da diskusiju preusmerite u ORKA:yu.kod.
pitanja.3673 dulev, -> #3660, morkin
> Posebnu krivicu snose dileri racunarske opreme - prilikom kupovine > opreme vecina ljudi gleda da prode sto jeftinije, a prodavci opreme > cesto nude tastature bez nasih znakova. I ko je sad ovde kriv? ;) (dv)
pitanja.3674 vlad, -> #3595, maksa
> Nego šta nego je egzotika. Probaj da prikačiš IBM tastaturu na > ne-IBM kompjuter. ;) Tako je. Je*es sve sto nije no-name kompatibilno B)).
pitanja.3675 vlad, -> #3590, maksa
> Ne znaš koliko ljudi ih koristi dok i sam ne počneš da ih koristiš. Ja znam. Setovan mi je YUSCII, ali ne pisem niti citam nasa slova. Citam kuke i kvake bez problema, a ne pisem YU iz krajnje subjektivnih razloga potpomognutih objektivnim okolnostima. Slazem se da treba koristiti nasa slova, ali ja ih verovatno nikad necu kucati. Ako nekom to toliko smeta da ne cita moje poruke - zao mi je.
pitanja.3676 vlad, -> #3618, terminali
> imam problem sa download fajlova, ovo mi je pocetak rada sa modemom > (jedva ga naterah da funguje), i koristim BITCOM. Stalno mi javlja > gresku pri prenosu. HELP! Za pocetak batali BitCom, pet para ne vredi. Uzmi lepo TeleMate iz direktorijuma pa onda pitaj sta te zanima u odgovarajucoj konferenciji.
pitanja.3677 river, -> #3669, schef
=> Yuscii je sedmobitni i jede mnogo potrebnih znakova. Ako već => uzimaš program za remapiranje tastature, onda promeni raspored => u CP1250, CP852 ili Custom2, već po afinitetu :) jer su svi => bolji od Yuscii-ja. :) Pa ja i rabim Custom2. Uostalom i sam čovek kaže da koristi Custom 2. I ti si se sad našao da nam pričaš kako treba da koristimo CUSTOM2. :)) Šefe, Šefe, šta bi sa onim "ja prvo pročitam poruku pa tek onda lupim Alt-R. Nešto si se ulenjio :))
pitanja.3678 river, -> #3661, schef
=> MA WR taj.i.taj ime_fajla.ext & => => Ja ovako radim i nemam nikakvih problema. A zar to nije isto ;) UL-ovao u pad ili direktno u poruku ti ne radiš ništa drugo do UL. Zato i postoje korekcije grešaka, da bi moglo direktno u Conf. da se radi UL. ;)
pitanja.3679 zoxy, -> #3637, ppecanac
====> (R)> Mozda nam za bozicne praznike spremaju jedno "SURPRISE". ;) ====> ..sa 33600 modemima, PPP nalozima, punim Internetom, ====> jakim softverom, novom centralom, uputstvom od 300 ====> strana, azurnom (?) sekretaricom... (dodati po zelji) Pa daj, nek nam kazu da se ne prijavljujem na pro! ;) (nek' pozure, vec sam popunio uplatnicu)
pitanja.3680 mdimitrijevic, -> #3639, ppecanac
> (R) video bi da bez Yu slova pisu uglavnom samo nedozreli > (R) debilcici. > > A ti si ??? :) (zreo debil ?) ;) Vidiš, ti sada u mojoj poruci ne vidiš YU slova, to je zato što Sezam automatski pretvara sve ostale poruke u TVOJ raspored da bi mogao da ih čitaš bez problema. Zbog toga ti nisi video u gornjem citatu YU slova.
pitanja.3681 ztasic, -> #3646, jovap
│ posluzi kao razlog da korisnici YU codova paze sta rade. Istina └─────────────────────────────────────── Preduzeće se represalije u vidu e-jaja. Pa da vidimo koga ima vise... Ej, nemoj neko stvarno da se napali, šala mala. :)))
pitanja.3682 ztasic, -> #3660, morkin
│ Hteo bih da pitam one koji koriste CODE NONE - da li bi ikada napisali │ neki važniji tekst, molbu za posao ili slično u code none? Ako se u │ oglasu za posao traži "poznavanje rada u Word-u", da li u molbi za posao │ treba da budu naša slova? └─────────────────────────────────────── Molim da se moja poruka ne shvati kao želja za ponovnim raspirivanjem vatre. Elem, otkad imam računar radim u kodu none pod Dosom, a sva dokumenta radim sa Times RomanYu, koji meni (kao mašincu) završava posao i u Corelu, i u Wordu, koji su mi dovoljni za 90% posla. Vidiš, do sada zaista nisam imao potrebe da koristim Yu kod (ma šta to tačno značilo), i priznajem da je pojava Sezama u mom bitisanju jedan novi momenat zbog kojeg je trebalo preispitati gore pomenute stavove. E sad, jeste da sam natrčao "kao deda u goveda" sa svojim mišljenjem nekim dežurnim isterivačima pravde (najblaže rečeno), što njih nikako ne opravdava, naprotiv. Kako će ohrabriti malog Nukitea na ispravne odluke u životu (jer pametni mogu na Sezamu i o životu naučiti). Poklopiše ga pre par dana tako beskompromisno da ga od tada nigde nema. :( Još jedna misao o kodovima, i završavam: Kao glavnog odgovornog za ovakvo stanje po pitanju kodova vidim u upravi (dežurni krivac :) ). Nikakvo uputstvo, nikakve smernice i sugestije se ne daju novim korisnicima. Zar je tako teško poslati u mail novom korisniku pismo dobrodošlice ( da se oseti voljen i željen ;))) ) sa prikačenim fajlom u kojem bi stajao bonton i ostale trice. Garantujem ti da me je dočekala poruka tipa _poželjno je da instalirate Yu slova_, ne bih se javio ponovo dok to i ne uradim. Drugi optuženi su svi nervozni, isključivi, zadrti itd. korisnici. Hvala. :)
pitanja.3683 ztasic, -> #3623, mileusna
│ video bi da bez Yu slova pisu uglavnom samo nedozreli debilcici. └─────────────────────────────────────── Uf, šta ću sad sa tobom... Čekao sam preko 24 sati da se eventualno koriguješ - i ništa. ;( Stvarno mi nije jasno otkuda ti hrabrosti da ljude o kojima _apsolutno nista ne znas_ etiketiras na ovakav način. Jesi li ti to spoznao "Answer to the Ultimate Question of Life, the Universe, and Everything" (D.Adams) :), pa si se osetio pozvanim da ideš okolo i deliš pravdu (a Bogumi i epitete)? Ili je nešto drugo u pitanju? Molim te da mi po ovom pitanju otvoriš oči. Na stranu yukod i ostale trice. Dalje, zamolio bih te da vađenja tipa "zar nisi video reč _uglavnom_ u mojoj rečenici" izostaviš. I ja i ti znamo da si je ubacio čisto kao odstupnicu, kao što znamo i da je tvoja gornja (ničim izazvana :) ) misao bila upućena meni (i još po nekom). Jer, ako se na ovo pozoveš, ličićeš mi na 2. dnevnik. Još nešto što ti ne ide u prilog je činjenica da se u konferencijama poruke (uglavnom) pišu off-line, tako da su mi (veoma česta) opravdanja tipa _iznervirao me_, _ponelo me_, _u žaru diskusije_ - meni u najmanju ruku smešna. A da ne pričamo o tome koliko štete nanosiš svojim istomišljenicima koji se STVARNO trude da ljude ubede u ispravnost svojih stavova (setih se Danice D.). Sorry svima, možda ova poruka i nije spadala ovde, ali je njegova još manje.
pitanja.3684 ztasic, -> #3626, mileusna
│ Ne koristis Yu slova, pa te ignorisu. ;) Ako, tako i treba. :) └─────────────────────────────────────── Jel ovo počeo lov na veštice? :)
pitanja.3685 ztasic, -> #3634, nenad
│ Tvrditi da su svi oni (kao i bilo ko, uostalom) uglavnom "nedozreli │ debilcici" je ipak neprimereno. └─────────────────────────────────────── Pozdravljam potez o nebrisanju. :) Samo se nadam te pulen neće izneveriti.
pitanja.3686 ztasic, -> #3639, ppecanac
│ A ti si ??? :) (zreo debil ?) ;) └─────────────────────────────────────── "Ne daj se provocirati!!!" :)))
pitanja.3687 ztasic, -> #3666, mileusna
│ Ja biti korisnik koji civilizovano koristi Yu slova. Hough! :) └───────────────────────────************──────────── Ahm... Hough! :)
pitanja.3688 ztasic, -> #3667, mileusna
│ po tvojim porukama ustanovi ko si i šta si, koliki ti je IQ i │ slično. └─────────────────────────────────────── Lepo rečeno. :)
pitanja.3690 schef, -> #3677, river
][ CUSTOM2. :)) Šefe, Šefe, šta bi sa onim "ja prvo pročitam ][ poruku pa tek onda lupim Alt-R. Nešto si se ulenjio :)) Nije, nego sam video da si imao problema sa SHIFT+6 što je slovo Č pa sam pomislio da rabiš yuscii. :) Inače, hvala na pitanju, znam da zemljak mileusna koristi Custom2, ali sam mislio da ti rabiš yuscii. :)
pitanja.3691 schef, -> #3678, river
][ radiš ništa drugo do UL. Zato i postoje korekcije grešaka, da ][ bi moglo direktno u Conf. da se radi UL. ;) Jeste, ali ja ne moram da brinem ako mi pukne veza da jurim broj poruke uz koju sam ULovao fajl, pa onda da poruka zvrji prazna bez fajla na sistemu u slučaju da ne mogu opet da dobijem vezu i sl. A da ne pominjem crash-recovery za koji nisam siguran da je moguć pri direktnom UL uz fajl... Ovako je najlepše i najsigurnije. :)
pitanja.3692 schef, -> #3684, ztasic
][ Jel ovo počeo lov na veštice? :) ^ ^ Jel' ja ovo vidim č i š? :))) Uspeli smo uspeli! ;)))
pitanja.3693 dr.grba, -> #3662, corto
>> Sefe, imas jedno negativno brojanje koje se moze sprati samo >> dobrovoljnim prilogom u obliku GSH ;) Radimo na tome, veoma intenzivno. Pozdrav, GSH V2.0 Development Team
pitanja.3694 kostja, -> #3551, maksa
=> videli svoju poruku sa nasim slovima. Ponavljam - postoji malih milion => programa za VGA (i DOS i Windows), treba se samo malo potruditi. Kada => su vec mogli ljudi sa ST-om, Amigom i Mac-om (a njihov izbor je sigurno Ma, nije sporno kako namestiti nasa slova, to je najlakse od svega. Ja licno koristim Win sa CP1250, ali moj problem je onda komunikacioni program koji da koristim pod Win. U DOS-u i TM i Terminate lepo rade, ali pod Win svi programi su sareni a nista osim toga ne nude (nemojte bukvalno da me shvatite).
pitanja.3695 kostja, -> #3560, mmtosic
=> Uvek ce biti potrebe za OLR-om. Nacin pristupa sistemima i nacin => uzimanja poruka sa njega na to nece imati uticaja. SORPRO2 se i => pojavio na sistemu na kome je vec uveden ppp i na kome je omogucen => pristup punom Internetu. Ako stvari tako stoje onda zdusno podrzavam da se saljne e-mail na Maltu za SDW 2.0
pitanja.3696 kostja, -> #3562, mmtosic
=> kako da to LAKO urade. Cini mi se da bi trebalo tretirati samo dva => kodna rasporeda koja koriste i Sezami za drzanje poruka na sistemu => CP852 i CP1250. Suvisno je podsecati da je njihova podrska obezbedena => na nivou operativnih sistema. Ne bih bio toliko restirktivan... ja jesam za CP1250 ali ako nista vise onda bi trebalo omoguciti i YUSCII.
pitanja.3697 kostja, -> #3567, schef
=> Ne, nije uvreda. Jednostavno sam sit ovakvih rasprava, i na ovaj nacin sam => hteo da umirim ljude koji po 10 na x-ti put pokusavaju da ubede nekolicinu => korisnika da treba da predu na yu slova. Ako procesljas malo ovu Dobro, tebi raste pritisak kad krene ovakva rasprava, ali onda bar smanji brzinu kucanja po tastaturi. Kao prvo, prema statistici koja je ovde objavljena ti pocinjes da licis na RTS (nekolicina = vecina). Kao drugo, ja licno koristim CP1250 ali za moje licne tekstove, dok sto se komunikacija tice nisam jos nasao sklad izmedju kom programa, OLR=a i OS-a. Pod Win-om je sasvim lako namestiti CP1250, SDW je divota, ali nijedan kom program mi se ne svidja. Pod DOS-om ima kom programa koliko volis, lepo se namesti CP852 ali zato mi se ne svidja ni jedan OLR. Da ti ne bi rastao pritisak... upravo (zadnjih 3-4 meseca) tragam za dobrim kom programom za Win.
pitanja.3698 kostja, -> #3581, djcorto
=> Ne, nego hardverom. Obaveza dilera hardverom je da ti instalira => LICENCIRAN OS sa podrskom za lokalni jezik. Da se izrazim u duhu naseg naroda: "Jes` ce se nacekas za to..." P.S. Nazalost
pitanja.3699 kostja, -> #3623, mileusna
=> Mozda to zato sto je kod tebe set code none, a? ;) A kad => bi malo pocesljao konferencije sa SET CODE ANYTHING_BUT_NONE => video bi da bez Yu slova pisu uglavnom samo nedozreli debilcici. Hvala kolega na strucnoj dijagnozi... a bas sam nameravao da idem do nekog psihologa da mi odredi enteligenciju.
pitanja.3700 lema, -> #3664, corto
> Eh, jedno je slaganje a drugo je pisanje :( I ne mogu da ti objasnim > zasto, sem da je sve sto radi u grafickom modu presporo za pisanje. Ali A kako šta misliš da sam slagao, pa valjda je bilo potrebno prvo da unesem tekst? Inače, sve što radi u grafičkom modu nije presporo, pod uslovom da imaš normalnu količinu memorije. To, po sadašnjim cenama, nije nikakav naročit uslov - jedan poslić otplati 16MB, i još ostane. No, besmisleno je prepucavanje, poenta je u tome da je opiranje promenama, napretku, besmisleno. Word IMA mnogo prednosti nad DOS programima, i to je nemoguće poreći. I sad dolazimo na > rasprava zalazi u druge teme i probleme.... u čemu jesi u pravu. Pozdrav, Zoran Uverić
pitanja.3701 maksa, -> #3675, vlad
>> potpomognutih objektivnim okolnostima. Slazem se da treba >> koristiti nasa slova, ali ja ih verovatno nikad necu kucati. Komisijski smo utvrdili da si ti po tom pitanju posebno tvrd orah, o čemu svedoči nekoliko stotina poruka iz jedne grupe. :)))
pitanja.3702 maksa, -> #3694, kostja
>> Ja licno koristim Win sa CP1250, ali moj problem je onda >> komunikacioni program koji da koristim pod Win. U DOS-u i TM i >> Terminate lepo rade, ali pod Win svi programi su sareni a >> nista osim toga ne nude (nemojte bukvalno da me shvatite). Najbolji Windows komunikacioni program je - Telemate za DOS. :)) Ako koristiš DOS komunikacioni program, a Win OLR, onda uzmeš YUCP (koji podržava SVE kodne rasporede uključujući CP1250), startuješ ga iz autoexec.bat (zauzima 1184 bajta). Tako će da se "vidi" iz svih DOS taskova koje pokreneš (uključujući i DOS comm. programe), a nećeš ni znati da je startovan dok ti ne zatreba u tim DOS programima. Za Win koristiš ono što koristiš, tj. CP1250. Ako se prebaciš na neki Win komunikacioni program onda nabaviš odgovarajuće fontove (ima ih). Mali prikaz/reklama programa YUCP, autor je vojas (kažu da se ovde više ne javlja): Program se pokrene (jedan jedini .exe) i postaje rezidentan (zauzima stvarno malo). Kombinacijom Ctrl-Alt-F<nešto> se u bilo kom trenutku bira kodni raspored. Scroll-Lock tasterom se aktivira/deaktivira mapiranje tastature, tj. uključuju i isključuju naša slova na tastaturi. Početni raspored na tastaturi je po yuscii, a i to može da se promeni programom koji se dobija u arhivi. To je sve. Ovde se nalazi kao: dos\yu\yucp201.zip
pitanja.3703 mileusna, -> #3683, ztasic
>> Čekao sam preko 24 sati da se eventualno koriguješ - i ništa. ;( ^ ^ ^ Važno je da si ti korigovao SET CODE iz NONE u neki drugi. ;) >> _uglavnom_ u mojoj rečenici" izostaviš. I ja i ti znamo da si je >> ubacio čisto kao odstupnicu, kao što znamo i da je tvoja gornja >> (ničim izazvana :) ) misao bila upućena meni (i još po nekom). Najbolje obožavam ljude koji sa sigurnošću znaju šta ja mislim... :) Elem, izvinjavam se svima koji su se uvredili mojom porukom i žurno pohitali da isteraju pravdu na čistinu. Oni na koje sam ja zaista mislio verovatno i ne prate konferenciju SezamNet ili nemaju hrabrosti da se jave. ;) Takođe, ja vrlo dobro znam šta pišem, naročito kada pišem _pipave_ poruke, tako da mi objašnjenja zašto sam koristio pojedine 'odstupnice' nisu potrebna. Više volim da zakukuljim rečenicu tako da se iz nje sve jasno vidi, nego da posebno crtam na koga se šta odnosilo. Normalno, ovo nije ni prvi ni poslednji put da je došlo do nesporazuma, ali šta ja da radim kad sve čitate na brzaka. O;>
pitanja.3704 mileusna, -> #3697, kostja
>> namestiti CP1250, SDW je divota, ali nijedan kom program mi se ne >> svidja. Pod DOS-om ima kom programa koliko volis, lepo se namesti >> CP852 ali zato mi se ne svidja ni jedan OLR. Kombinuj, kombinuj... :)
pitanja.3705 ntadic, -> #3680, mdimitrijevic
>>> Vidiš, ti sada u mojoj poruci ne vidiš YU slova, to je zato >>> što Sezam automatski pretvara sve ostale poruke u TVOJ >>> raspored da bi mogao da ih čitaš bez problema. >>> Zbog toga ti nisi video u gornjem citatu YU slova. Ne mora da znaci, ja u tvojoj poruci vidim nasa slova sasvim lepo, ali ja ih nemam, jer nisam ubacio KEYB naredbu u config (ili autoexec).
pitanja.3706 beatle,
Jedno pitanjce: šta znači ovo? Pon 09.12.96 20:46 Na vezi: 9 min 59 sec. Do kraja: 14 min 56 sec. Ukupno za danas je ostalo: 12 min 45 sec. Čini mi se da mi SEZAM pomalo krade vreme. To se dešava kada mi pukne veza. Skoro sam ekspeimentisao sa modemom, veza mi je često pucala pa sam primetio neke nelogičnosti sa vremenom. Jeli moguće da kad se veza prekine, proces tu kod vas nastavlja još da radi jedući moje vreme? Proverte molim.
pitanja.3707 nenad, -> #3706, beatle
> Jeli moguće da kad se veza prekine, proces tu kod vas nastavlja još da > radi jedući moje vreme? Da, u slučaju da naš modem ne detektuje prekid veze. Pogledao sam log završetaka tvojih seansi u poslednjih par dana i iz njega zaključujem da se upravo to i dešava. Čak 7 puta od 10.12. do danas. Iz nekog razloga kombinacija tvoj modem/tvoja centrala/naša centrala/naš modem utiče na to, sličan problem smo svojevremeno imali sa još nekim korisnicima. Neko privremeno rešenje je da uvek završavaš senasu regularno, znači sa 'logout' jer u tom slučaju naš modem inicira prekid konekcije i ne može da se dogodi to o čemu pričamo. Ako ti veza prečesto puca pokušaj na nekoj manjoj brzini, postoje u Beogradu centrale sa kojih preko dana nije moguće ići preko 1200. :(
pitanja.3708 ztasic, -> #3692, schef
│ Uspeli smo uspeli! ;))) └─────────────────────────────────────── I sada nesmanjenom žestinom nastavite (ti i tvoj zemljak :) ) da jurite none-ovce po Sezamu. ;))) Zar još niste ukapirali? Ništa vi niste uspeli. Da nije bilo mmtosica, znaš šta biste uspeli. ;)
pitanja.3709 ztasic, -> #3703, mileusna
│ Važno je da si ti korigovao SET CODE iz NONE u neki drugi. ;) └─────────────────────────────────────── Da li je moguće da sebe smatraš zaslužnim za ovo!?! :( │ Elem, izvinjavam se svima koji su se uvredili mojom └─────────────────────────────────────── Ovo je znači izvinjenje. Nisi shvatio da me uopšte nisi uvredio, iznervirao i sl. Može li tebe da uvredi neko mladji desetak godina npr. Nukite, a uz to ti nije ništa (_osim_ što ti je brat po Sezamu). :))) │ koje sam ja zaista mislio verovatno i ne prate konferenciju │ SezamNet ili nemaju hrabrosti da se jave. ;) Takođe, ja vrlo └─────────────────────────────────────── Uf, ti si baš uporan. ;( I dalje uporno tvrdiš da na Sezamu postoje "mali debilčići". :( Sada ću da karakiram šta si ti uradio: "_Skoro_ svi na Sezamu su glupi!" E, a kada se ti pobuniš, ja kažem:" Šta ti je Mileusna, brate, pa ne misliš valjda da sam na tebe mislio!?!" (pa se još i uvredim). :) Kapiši?
pitanja.3710 lexus, -> #3703, mileusna
=> koje sam ja zaista mislio verovatno i ne prate konferenciju => SezamNet ili nemaju hrabrosti da se jave. ;) Takođe, ja vrlo Još ako neki od njih koriste Terminate, eto ti belaja ;)))
pitanja.3711 calex, -> #3697, kostja
> Kao prvo, prema statistici koja je ovde objavljena ti pocinjes da licis > na RTS (nekolicina = vecina). Kao drugo, ja licno koristim CP1250 ali Statistika je čudna stvar. Šta misliš, koliko none korisnika piše po konferencijama, tj uopšte im nešto znače naša slova? Mogao bi neko da pronađe rezultate ispitivanja sa PRO-a gde je bilo izjašnjavanja u konferenciji. > Pod DOS-om ima kom programa koliko volis, lepo se namesti CP852 ali zato > mi se ne svidja ni jedan OLR. Kakve veze imaju comm prg i olr? Za komunikaciju koristi Dos, za OLR možeš i Windows.
pitanja.3712 calex, -> #3698, kostja
> Da se izrazim u duhu naseg naroda: "Jes` ce se nacekas za to..." Nije baš tako, nekoliko većih firmi radi tako, uz nešto veće cene. To nešto nije veće od 10% ali ko je od nas spreman za to? ;))
pitanja.3713 corto, -> #3700, lema
> A kako sta mislis da sam slagao, pa valjda je bilo potrebno > prvo da unesem tekst? Inace, sve sto radi u grafickom modu nije > presporo, pod uslovom da imas normalnu kolicinu memorije. Kolicina memorije je 64Mb. Ali kad se istovremeno radi i sa bazom podataka, i sa tekst editorom, i sa nekih 5-6 otvorenih dokumenata, veruj mi da moj XT sa 640 Kb memorije u DOS-u radi mnogo brze od Djordjeve 486 na ne znam vise sta sa 64 Mb ;)
pitanja.3714 cnenad, -> #3697, kostja
-> namestiti CP1250, SDW je divota, ali nijedan kom program mi se ne svidja. -> Pod DOS-om ima kom programa koliko volis, lepo se namesti CP852 ali zato -> mi se ne svidja ni jedan OLR. OK, znači trošiš Win i SDW i CP 1250 ali zoveš SEZAM iz DOS-a, npr. Telemate-a ? Kao što u Windows komunikacionim programima možeš uraditi translacionu tabelu to isto možeš uraditi i u Telemate-u. Preciznije, to je moglo odavno u DOS kom. programima pa je omogućeno i u Windows kom.prog. Jednostavno, sve znakove koje u programu otkucaš po CP 852 na NET će stići u CP 1250 i obrnuto sve što sa NET-a (na ekran) stiže, stiže u CP 852. Ovo važi za bilo koju kombinaciju kodnih rasporeda. Podesi da ti je CP 1250 i tako će ti poruke dolaziti u PAD a zatim ih dalje čitaš kroz SDW. Dok si na vezi, sve je opet ok. Ne sećam se sad tačno postupka podešavanja translacione tabele u Telemate-u (jer je isti davno trošen) ali nije teško to odraditi. Treba samo da pre početka rada na papiru napraviš tabelu u stilu (kodovi su dati za primer!) Odlazna (od tebe ka NET-u) Dolazna (od NET-a ka tebi) CP 852 -----> CP 1250 CP 1250 -----> CP 852 č (ch) 192 209 209 192 i tako dalje za sva ostala slova ### još jednom, kodovi nisu ispravni. Imaš negde u ORKA:yu.kod tabelu sa svim kodnim rasporedima i kodovima -> Da ti ne bi rastao pritisak... upravo (zadnjih 3-4 meseca) tragam za -> dobrim kom programom za Win. 1. Procomm + 2.11 (ako treba Telnet) 2. Procomm + 1.02 (ako NE treba Telnet)
pitanja.3715 nenad, -> #3714, cnenad
> Ne sećam se sad tačno postupka podešavanja translacione tabele u > Telemate-u (jer je isti davno trošen) ali nije teško to odraditi. > Treba samo da pre početka rada na papiru napraviš tabelu u stilu > (kodovi su dati za primer!) Nema zaista potrebe za ovolikim komplikovanjem. Ukoliko neko koristi različite kodne rasporede u on-line i off-line radu, dovoljno je da u 'sezam' proceduru ili kako se već zove ona kojom skuplja poruke sa sistema u pad doda na početak i na kraj jedno, recimo: >>> :sezam >>> set code cp1250 <-- privremen prelazak na drugi CP >>> (...) >>> (...) <-- skupljanje poruka >>> (...) >>> set code cp852 <-- vraćanje na CP za on-line rad Nešto slično je opisano i u poruci u kojoj je najavljena PAD HTML komanda.
pitanja.3716 vdjole, -> #3594, ljubisha
>Na STu je to... Na Meku je to Što će reći, postoji gomila programa koji se instaliraju kao rezidentni (desktop accessory) i kojima se može u svakom trenutku, tj. dok je aktivirana bilo koja aplikacija, učitati željeni sistemski font(ovi) i tastaturni raspored(i), i to bez ikakvih pogubnih posledica po ostatak sistema. Redefinisanje tastature obuhvata kako standardne "normal", "shifted" i "caps lock" modove, tako i "control" i "alt" modove pa postoji prilična fleksibilnost. Video sam i da neki od ovih programa za redefinisanje tastature podržavaju i "Digitalov" sistem za "nacionalna" slova po principu <Compose tj. Alt>,<slovo ili par slova>.
pitanja.3717 mileusna, -> #3709, ztasic
>> │ Važno je da si ti korigovao SET CODE iz NONE u neki drugi. ;) >> Da li je moguće da sebe smatraš zaslužnim za ovo!?! :( Uočiti pakosni smajli na kraju moje rečenice... Vidim i ti ovde koristiš jedan tužni smajli, pa valjda znaš šta koji predstavlja i kako se 'čita'. >> I dalje uporno tvrdiš da na Sezamu postoje "mali debilčići". :( Šta sad ispade? Pričamo li o tome da li ima debilčića na Sezamu ili o kodnim rasporedima? Ako je o debilčićima, ima ih, hvala na pitanju. Malo, malo pa neko predloži povećanje pretplate kako bi se otarasili istih. Nemam ja tu šta _uporno_ da tvrdim, to niko nikada nije osporavao. ;) Što se tiče kodnih rasporeda, isti, gore pomenuti, zaista većinom koriste CODE NONE, obrnuto ne važi. A ni od toga mi život ne zavisi da bih to _uporno_ tvrdio...
pitanja.3718 mileusna, -> #3708, ztasic
>> │ Uspeli smo uspeli! ;))) >> Zar još niste ukapirali? Ništa vi niste uspeli. Eh taj Kragujevački humor... Niko ga ne razume i pored tri smajlija... ;)
pitanja.3719 vstan, -> #3701, maksa
> Komisijski smo utvrdili da si ti po tom pitanju posebno tvrd orah Koliko znam reč je o jakim razlozima praktične prirode.
pitanja.3720 vstan, -> #3679, zoxy
> Pa daj, nek nam kazu da se ne prijavljujem na pro! ;) > (nek' pozure, vec sam popunio uplatnicu) A da ti ipak malo sačekaš ;)
pitanja.3721 vstan, -> #3702, maksa
> Mali prikaz/reklama programa YUCP, autor je vojas Da ga i ja malo izreklamiram - krajnje jednostavna "instalacija" i upotreba. Sve što je potrebno je jedna linija u autoexecu. Dugo sam se opirao prelasku na YU, ali kada me ubediše da probam evo još ga "isprobavam" :)
pitanja.3722 mileusna, -> #3718, mileusna
>> Eh taj Kragujevački humor... ^^^^^^^^^^^^ Da se ne bi pokretala rasprava o mojoj pismenosti, 'kragujevački' se piše malim početnim slovom. O:)
pitanja.3725 mmtosic, -> #3695, kostja
> Ako stvari tako stoje onda zdusno podrzavam da se saljne e-mail na > Maltu za SDW 2.0 Eeeeee.... Ima još kusih sem šarova. :) Napravio Miša Trivković (bdmm) YuOLR za pendžere. .sima ga okačio na Sezamprou-a pre neki dan pa ga tamo nađi i uzmi. Trebalo bi da je bar noviji. :)
pitanja.3726 mmtosic, -> #3696, kostja
> Ne bih bio toliko restirktivan... ja jesam za CP1250 ali ako nista > vise onda bi trebalo omoguciti i YUSCII. Pa mislio sam samo na nove korisnike. Stari će terati po svome, neće valjda po tuđem. :)))
pitanja.3727 calex, -> #3713, corto
> Kolicina memorije je 64Mb. Ali kad se istovremeno radi i sa bazom > podataka, i sa tekst editorom, i sa nekih 5-6 otvorenih dokumenata, > veruj mi da moj XT sa 640 Kb memorije u DOS-u radi mnogo brze od Ček malo, ti radiš na XT-u pod DOS-om istovremeno i sa bazom podataka i sa tekst editorom i sa nekih 5-6 otvorenih dokumenata?
pitanja.3728 supers, -> #3646, jovap
>> - Ako "Code None" znaci ASCII onda smo jos u vecini. Ovo bi moglo >> da posluzi kao razlog da korisnici YU codova paze sta rade. Istina >> retko se de#ava al' na$e se. Statistika na nivou celog sistema nije merodavna jer u konferencijama YU slova koristi približno tri četvrtine ljudi. Mnogo bi bolje bilo da nešto promeniš u izgledu svojih poruka koje su najnečitljivije (cc, sx, ch) nego da opominješ korisnike YU slova.
pitanja.3729 supers, -> #3653, lexus
>> Ulogujem se na neki Sezam, ukucam komandu applejuice i iz >> modema mi iskoči čaša sa bistrim sokom od jabuka :) Kako će iz internog modema? Valjda je čaši mesto na onom 5,25" držaču za čaše koji bi trebao da uradi autoeject kada to otkucaš O:)
pitanja.3730 space.ace, -> #3609, ztasic
>> Nemoj tako. Što? Njima je ćutanje najbolja odbrana. Možemo mi da se deremo koliko hoćemo, ne moraju da nas slušaju :(. >> Mozda nam za bozicne praznike spremaju jedno "SURPRISE". ;) Sudeći po sveukupnoj situaciji u BIGZ-u i prelaskom dela "kolektiva" u novi časopis, a samim tim i delimičan odlazak sa trona SezamNEta ;), na vašem mestu ne bih verovao u tako nešto. Štaviše, ako smem da kažem a da me odmah ne označe kao profašističkog i izmanipulisanog maloletnika, mislim da je ovaj sistem polako pošao nizbrdo :((. Pitanja upućena administratorima sistema zbog najednom loših veza, ostala su neodgovorena nekoliko dana, da bi potom rekli da je kod njih sve u redu. Kasnije sam saznao da je u pitanju promena centrale kod njih, koja i nije bila promena (zamršeno, zar ne?). To nisam saznao od njih, već sa druge strane. Znači, bili su prezauzeti drugim stvarima. Svaka čast celom timu, meni ovako sa strane ;) izgledaju odlično potkovani znanjem, ali mi nije jasno šta onda tu ne štima. BIGZ? Verovatno...
pitanja.3731 space.ace, -> #3651, lexus
>> Tipujem na MikroNET ili na SezamTRI ;) Ovo MicroNET sasvim lepo zvuči...
pitanja.3733 mdimitrijevic, -> #3705, ntadic
> Ne mora da znaci, ja u tvojoj poruci vidim nasa slova sasvim lepo, ali > ja ih nemam, jer nisam ubacio KEYB naredbu u config (ili autoexec). Ajde objasni kako onda možeš da ih vidiš. Jedino ako imaš na Sezamu podešen neki raspored sa YU slovima i ako kod sebe imaš podešen font sa YU slovima. A to znači i da si sve podesio i da radiš sa YU slovima.
pitanja.3734 nukite,
Da li mogu kao off-line citac za Sezamnetove poruke da koristim SorPro 2.0 (on je, kazu, prilagodjen za Pro)?
pitanja.3735 alec, -> #3734, nukite
> Da li mogu kao off-line citac za Sezamnetove poruke da koristim > SorPro 2.0 (on je, kazu, prilagodjen za Pro)? SorPro jeste samo za pro ali sam ja cuo da ima neki konventor old2new?
pitanja.3736 jovap, -> #3668, schef
ťĂ╚kW˘<> Ma gace mi se tresu od straha. - Dobro, de, nije taj smisao, vec ovaj: <3680> Vidis, ti sada u mojoj poruci ne vidis YU slova, to je zato sto Sezam automatski pretvara sve ostale poruke u TVOJ raspored da bi mogao da ih citas bez problema. - Ja licno koristim ASCII jer mi je najprakticniji, a nemam nista protiv da se malo pomucim sa TANJUG-Y, kada bude uveden na SEZu, pa cete vi YUovci citati i moj tekst kako vam se svidja u YU vereziji. Ali cu i tada biti za to da svako moze da i dalje korsti ASCII, pa kome se bas ne svidja neka ne cita. (Valjda tome sluzi onaj IGNORE) - Uostalom, ako je komjuter sprava koja lako obezbedjuje da i YUovci budu siti i ASCIIovci na broju, stvar je uprave SEZa da to zrikata tehnicki. Dotle - nek svak' uzziva u slobodi - dok je ima, jer ko zna sutra mozze neki sudac da nama ASCIIovcima zvizne k.... - Zli(?) jezici tvrde da su, kada je JUS-kW (kilovat) stupio na snagu, neki prodavci traktora od 35 KS (konjska snaga), za oglase u panccevacckom lokalnom listu placali kazne kod sudije za prekrsaje. ...jer vlast je valast... sto rece nas Djoka. áń*Ůl ─
pitanja.3737 jovap, -> #3683, ztasic
'Re: _PODCRTE_ =============== <> tipa _iznervirao me_, _ponelo me_, _u zaru diskusije_ - meni u najmanju - Sta znace ove "podcrte" ?
pitanja.3738 calex, -> #3733, mdimitrijevic
> Ajde objasni kako onda možeš da ih vidiš. Jedino ako imaš na > Sezamu podešen neki raspored sa YU slovima i ako kod sebe imaš podešen > font sa YU slovima. A to znači i da si sve podesio i da radiš sa YU Dobro si procenio. :) On je podesio neki raspored na sezamu i kod sebe ima font koji može da pokaže naša slova. Jedino što nije postavio neki maper da može da kuca ta naša slova. U principu, može i bez njega ali je malo glupo da kuca alt-nekibroj da bi dobio jedno slovo. Jedino za tako nešto služe maperi.
pitanja.3739 calex, -> #3734, nukite
> Da li mogu kao off-line citac za Sezamnetove poruke da koristim > SorPro 2.0 (on je, kazu, prilagodjen za Pro)? Možeš, konvertor je u ovoj konferenciji, poruka 7.704.
pitanja.3740 corto, -> #3727, calex
> Cek malo, ti radis na XT-u pod DOS-om istovremeno i sa bazom > podataka i sa tekst editorom i sa nekih 5-6 otvorenih > dokumenata? DA ! Dodji pa vidi ako ne verujes ;)
pitanja.3741 djcorto, -> #3654, nenad
> A mozda da ipak Dole procita ono svoje uputstvo za DOS i pokusa > tako. :) Mislis Mode Con Prepare itd .... No dice. Probao.
pitanja.3742 djcorto, -> #3693, dr.grba
> Pozdrav, GSH V2.0 Development Team Codename Stonoga ? :)
pitanja.3743 ntadic, -> #3733, mdimitrijevic
> Ajde objasni kako onda možeš da ih vidiš. Jedino ako imaš na Sezamu > podešen neki raspored sa YU slovima i ako kod sebe imaš podešen font sa YU > slovima. A to znači i da si sve podesio i da radiš sa YU slovima. Na Sezamu mi je code 852. U dosu mi je chcp 852, ali bez nasih slova, nisam ubacio naredbu za tastaturu, tako da u DOS-u nemam nasa slava, a samim tim ni u SOR-u.
pitanja.3744 mdimitrijevic, -> #3736, jovap
> Ali cu i tada biti za to da svako moze da i dalje korsti ASCII, pa > kome se bas ne svidja neka ne cita. (Valjda tome sluzi onaj IGNORE) Gledaj, nije stvar u ASCII-ju, njega ćeš uvek moći da pišeš, ali je što se razumevanja tiče najbolje pisati YU slova, bez obzira u kom rasporedu. A i malo preteruješ, IGNORE ne služi da se daje onima koji ne pišu sa YU slovima. Uključio sam se u ovaj razgovor zbog toga što sam do skoro i sam pisao čist ASCII bez YU slova, ali sam za nekoliko minuta postavio sve potrebno da bih mogao da pišem YU slovima. Ceo fazon je u tome da vi možete da postavite YU slova i da ih kao takva čitate, ali ne morate i da ih pišete. Na taj način možete da vidite sve sa YU slovima, da pišete ASCII (code none) i da se polako prebacujete (ako želite) na YU slova i svi srećni i zadovoljni.
pitanja.3745 guta, -> #3737, jovap
#> - Sta znace ove "podcrte" ? Uobičajeni način za prikazivanje podvučene reči, koristi se jer je nemoguće zaista podvući reč. Sem ovog "standarda", koriste se i zvezdice: *reč* i pisanje velikim slovima: "ovo je ZAISTA čudno".
pitanja.3746 evlad,
Zašto nemam sysmsg kada sysop obriše poruku, a kada moderator obriše uredno se pojavi sysmsg ... Unapred hvala na odgovoru, s poštovanjem, Vladislav Erdelji
pitanja.3747 kostja,
LM, nije da nema na Sezamu nekih lepih strana... Eto, danas me je lepo docakala cestitka za rodjendana.
pitanja.3748 kostja, -> #3702, maksa
=> Najbolji Windows komunikacioni program je - Telemate za DOS. :)) Ma, ta kombinatorika mi je poznata (i Terminate ima svoj .PIF) ali bi ja da nadjem neko elegantnije resenje.
pitanja.3749 kostja, -> #3711, calex
=> Kakve veze imaju comm prg i olr? Za komunikaciju koristi Dos, za => OLR mozes i Windows. Pa, tom logikom mozes da instaliras DOS zarad kom programa, igrica itd. onda Win zarad nekih starih lepih programa, Win95 zarad novih programa i na kraju NT zarad pokretanja 3D Max-a. Sve u svemu ostaje ti da nadjes razlog za Unix i OS2.