SEZAMNET

15 Jan 1996 - 23 Dec 1996

Topics

  1. obavestenja (84)
  2. pitanja (3810)
  3. problemi (2431)
  4. predlozi (850)
  5. konferencije (28)
  6. fajlovi (242)
  7. olr (734)
  8. vote (24)
  9. kritika (799)
  10. razno (963)
  11. unknown (35)

Messages - razno

razno.1 cdragan,
Zakče, samo napred ! :)
razno.2 mdave,
> Za sva pitanja, primedbe i predloge u vezi sa radom sistema stojimo > Vam na raspolaganju u konferenciji SEZAMNET. Zelimo Vam prijatan > rad na sistemu. Za sva pitanja stojim Vam na raspolaganju u konferenciji SEZAMNET i na mail. Takođe svima želim prijatan rad na sistemu. ex-st
razno.3 supers,
Lepo, bogami :) Editor je mrak, sistem lepo izgleda... Vidim da je odziv sistema dosta spor pri operacijama sa konferencijama (opet baferisanje? ;> ), no, biće valjda bolje kada završite prenos... Ima li šanse da se sporazumete sa dojučerašnjim autorom softvera, pa da se na sistemu pojave i poruke od poslednjih mesec dana? Bilo bi lepo... BTW, kako je sada rešeno pitanje konferencija? T.j. hoće li opet biti seckanja na brojeve, ili ćemo imati megakonferencije? Ako je odgovor da, hoće li biti ujedinjene i stare? Čoveče, rade strelice u svim pravcima... Jeeee... šmrk, šmrk :) (: :) Još nešto... Prompt mi je malo slovo dj jer koristim raspored MojMikro. Hoću li morati da ga menjam, ili biste mogli da uvedete set prompt da bude klasično R:> ili eventualno >> ? Kada će & gde biti kompletnog uputstva za softver? Samo napred, nastavite dobrim putem... Nadam se da će ova izmena softvera biti poslednja.
razno.4 supers,
Hoće li mi neko objasniti šta se zbilo ovde, t.j. zašto je ekipa na čelu sa dragishom dezangažovana par dana nakon najave poboljšanja tog softvera... Voleo bih da pohvatam konce o čemu se radi. BTW, zašto ova tema nosi broj 32? :)
razno.5 supers,
Ej, pa softver mi je promenio prompt u >> čim sam setovao code! Ljudi, ovo je fantast'ćno!
razno.6 madamov,
Nahvaliste editor, rekoh moram da probam. B) Editor je za Nobelovu nagradu! Svaka čast.
razno.7 madamov,
> rar exe 84k ű Rar 1.55 ^ Šta znači onaj koren gore?
razno.8 madamov,
Ovo mi se desilo maločas. Posle Conf» open sez Conf:SEZAMNET» reply 2 <EOF> <EOF> <EOF> <EOF> Lin 5 Pos 1 Chr 89 Ins 28 min ¨ZBB Editor¨ Ctrl-O Pomoć Ctrl-Z Kraj Poruka (Snimi/Odustani/Listaj/Nastavi)? s Poruka za temu . > rar exe 84k ű Rar 1.55 ^ Šta znači onaj koren gore? <EOF> Dobio sam sledeći odgovor: Poruka pod brojem 55.1. Conf:SEZAMNET» re Nema poruka. Naravno da nema kad ne postoji tema 55.
razno.9 dr.grba,
Keep on good workin', boys! Ima li DOS verzija ovog editora? (:O
razno.10 evlad, -> #3, supers
<> Kada ce & gde biti kompletnog uputstva za softver? <> Samo napred, nastavite dobrim putem... Nadam se da ce ova izmena <> softvera biti poslednja. Misliä autora softvera ? marfi: naäao si zadnji bag, budi siguran postoji makar joä jedan ;)
razno.11 madamov,
Editor je strava. Svaka čast. Nego, oko pola osam sam ostavljao neke poruke u ovu konferenciju koje su mi odlazile u temu broj 55. Samo da javim.
razno.14 crncic,
nešto nije u redu sa vremenom logovanja, u ostalom pogledajte: » .who maksa 01:09 -- Sezam crncic 14:38 -- Sezam vcalic 00:57 -- Sezam » ti Ned 14.01.96 14:40 Na vezi: 1 min 55 sec. Do kraja: 28 min 5 sec. Ukupno za danas je ostalo: 1 h 22 min 5 sec. To je to, inače ni exec /q ne radi, šalje sve na ekran.
razno.15 crncic,
Gde, tj. na kom sistemu se može kontaktirati dragisha ? Predpostavljam da ovde više nije aktivan.
razno.16 crncic,
>> Nahvaliste editor, rekoh moram da probam. B) >> Editor je za Nobelovu nagradu! Aman, šta toliko ima u tom editoru, kako ja nikako da ga vidim ? ;) Gledaj šta mi daje kad probam da pišem nešto (terminal je Ansi color): » ma wr zurzul Lin ˙˙˙˙ Pos ˙˙ Chr ˙n ˙Inshr ˙ min ¨ZBB Editor¨min [31mCtrl-O Pomoć rl-Z Kraj 1 ¨m1;145H 2 [22;1HPoruka za zurl. [22;1H[322;22;11;30m<EOF>[2z2 j32 j42 j22;11m0m<EOF>[0m4;1u42s1H[a)*D1H[a22;1522;11m;300m<E<EOF>[a2;3003H[1; 41 ;32s5
razno.17 zeljkoj,
Eh... ali ni ovaj softver nije 100 % kompatibilan sa starim Sezamom. ;) Moj Sorcerer BBS jeste, ;> šteta samo što ga nikad nisam završio...
razno.18 fancy, -> #4, supers
ŮŢ> BTW, zašto ova tema nosi broj 32? :) Zadnja tema u konferenciji će uvek nositi broj 32, što upućuje na to da je sadašnji limit broja tema po konferenciji povećan na 32. Sasvm je logično da zadnja tema bude - razno.
razno.19 fancy, -> #3, supers
ŮŢ> BTW, kako je sada rešeno pitanje konferencija? T.j. hoće li opet biti ŮŢ> seckanja na brojeve, ili ćemo imati megakonferencije? ŮŢ> Ako je odgovor da, hoće li biti ujedinjene i stare? Plan je da se sve konferencije u dogledno vreme (2 meseca) svedu na OLD i NEW par, pri čemu bi NEW bila trenutno aktivna sa limitom od 10000 poruka, a po njenom punjenju bila bi priključena "velikom" OLD parnjaku i otvorila bi se nova NEW.
razno.20 haevorn,
Nadam se da ce tema techno biti uvrstena u MUZIKU :)
razno.21 nenad, -> #2, mdave
> Takođe svima želim prijatan rad na sistemu. Hvala. :)
razno.22 nenad, -> #3, supers
> Ima li šanse da se sporazumete sa dojučerašnjim autorom softvera, pa > da se na sistemu pojave i poruke od poslednjih mesec dana? Bilo bi > lepo... Slazem se da bi bilo lepo ali mislim da je sada vec kasno jer su konf-ovi poceli da se pune. To je ipak problem koji su morali da rese valex i dragisha. Kada sam cuo da dragisha zahteva da se baze poruka koje je njegov program pravio ne diraju insistirao sam da se ispostuje covekova volja, iako smatram da te poruke nisu njegovo intelektualno vasnistvo (kako on tvrdi) vec vlasnistvo ljudi koji su ih pisali. > BTW, kako je sada rešeno pitanje konferencija? T.j. hoće li opet biti > seckanja na brojeve, ili ćemo imati megakonferencije? Trenutno resenje omoucava da konf. ima maksimalno 10.000 poruka. Generalni plan je da se cim se sistem potpouno stabilizuje nakon nekoliko meseci uradi potpuna revizija softvera (najvise interno) kada ce sistemski biti reseni e-mail, telnet.. i da ne obecavam sada previse. :) > Još nešto... Prompt mi je malo slovo dj jer koristim raspored > MojMikro. Hoću li morati da ga menjam, ili biste mogli da uvedete set > prompt da bude klasično R:> ili eventualno >> ? Korisnicima koji koriste kodne rasporede u kojima se javlja znak koji izigrava prompt se automatski setuje >> za osnovni prompt.
razno.23 nenad, -> #6, madamov
> Nahvaliste editor, rekoh moram da probam. B) > > Editor je za Nobelovu nagradu! Nije, bolji je. ;) Zbog bagova koji su uoceni u poslednjih dana trenutno su u editoru deaktiviranje opcije za reformatiranja paragrafa i automatske identacije. Ne, ne zezam se. :)
razno.24 nenad, -> #14, crncic
> nešto nije u redu sa vremenom logovanja, u ostalom pogledajte: Problem setovanja vremena na stanicama. :(
razno.25 nenad, -> #15, crncic
> Gde, tj. na kom sistemu se može kontaktirati dragisha ? > Predpostavljam da ovde više nije aktivan. Mislim da je proveren i da se javljao na sistem. Probaj user /e.
razno.26 nenad, -> #16, crncic
> Gledaj šta mi daje kad probam da pišem nešto (terminal je Ansi > color): Koja terminal emulacija je setovana u tvom komunikacionom programu?
razno.27 mdave, -> #22, nenad
> Kada sam cuo da dragisha zahteva da se baze poruka koje je > njegov program pravio ne diraju insistirao sam da se ispostuje > covekova volja, iako smatram da te poruke nisu njegovo > intelektualno vasnistvo (kako on tvrdi) vec vlasnistvo ljudi > koji su ih pisali. Da pojasnim, čovek je bio iznenađen svim što se desilo bez njegovog znanja i smatram da je bio u pravu što je tražio da mu se ništa ne dira po softveru (uključujući i sve oko softvera) - naravno, do poravnanja. Između njegovog saznanja da više nije "u igri" i zahteva da se baza ne dira prošlo je par sati... prekratko vreme za dogovor oko poravnanja.
razno.28 supers, -> #19, fancy
>> Plan je da se sve konferencije u dogledno vreme (2 meseca) svedu na >> OLD i NEW par, pri čemu bi NEW bila trenutno aktivna sa limitom od >> 10000 poruka, a po njenom punjenju bila bi priključena "velikom" OLD Jao... A resignovi? Da li to znači povratak na lupanje gad dem resignova po otvaranju svakog novog toma? A brojevi poruka? Svi pointeri na brojeve odrđenih poruka će biti obezvređeni. To je neizbežna sudbina starih konferencija, ali, ako stalno radite premeštanja, tako će ostati i nadalje.
razno.29 schef, -> #27, mdave
­=-> Da pojasnim, covek je bio iznenaden svim sto se desilo bez ­=-> njegovog znanja i smatram da je bio u pravu sto je trazio ­=-> da mu se Well, nije jedini. :))) Mogu reći da mi se sviđa novi izgled, a i brzina je u redu. Jedino mi smeta to što se još uvek teško dobija veza, i što najviše 5 ljudi može da bude na vezi. Kao šokiran sam bio kada sam na PROu pročitao da SezamNET odustaje od THOR/Hobbiton koncepcije (iz pouzdanih izvora). Prvo sam pobesneo, ali mi se pri prvom javljanju ipak dopao novi »look«. ;)) Ipak, mislim da stvarno nema smisla da trud ljudi, koji su mesec dana provodili danonoćno ovde, propadne tek tako. Nadam se da će se naći sistem na kome će dragisha moći da instalira svoj softver, koji je, po mom mišljenju, za tih mesec dana baš lepo ispeglan uz pomoć svih sezamovaca. A sad pitanje OLRa: Zanima me ko je autor (zak?), kao i ko je autor win verzije (da nije to »ona« galimpiceva verzija koja se ovde pojavila pre desetak dana?). A šta će biti sa konferencijama, da li ćemo opet morati da dajemo resignove svaki put kada se otvori novi tom? I gde su sve konferencije, koliko sam video tu su samo SezamNET, Civilizacija i Forum (možda i još neka)? Mnogo sreće u daljem radu dragishi i mdaveu, i verujte da ovo iskustvo neću lako zaboraviti. ;))) Novim autorima puna podrška sa moje strane, nećete uspeti da dišete od mojih primedbi i zamerki. O:) Najviše sreće želim svima dobro poznatom Fancy-u koji je izgleda neizbežna faca ovde na sezamu. :)))) Kad god se ulogujem, nabasam na njega. ;)) Za sve jedan hint (preuzeto od supers-a, koji je to dig'o od Fancya): otkucajte who /c i ubacite svoj komentar za who listu. Simpatično i pohvalno. Srleř
razno.30 valex, -> #3, supers
>> Ima li sanse da se sporazumete sa dojucerasnjim autorom >> softvera, pa da se na sistemu pojave i poruke od poslednjih >> mesec dana? Bilo bi lepo... U toku su pregovori sa g. Durićem oko međusobnog regulisanja obaveza. Kada se postigne dogovor, vratićemo privatne poruke na sistem u vidu spakovanog fajla uz mail svakog korisnika. Poruka po konferencijama je u proteklom periodu bilo zanemarljivo malo zbog toga što je prethodni sistem postao potpuno funkcionalan tek u poslednjih par dana rada, tako da je vrlo malo korisnika i imalo priliku da piše po njima. Jedina konferencija sa značajnom količinom poruka bila je SEZAM, ali poruke iz tog perioda smatramo nevažnim zbog toga što su se odnosile na staru verziju softvera. Ono što je prioritet je dobijanje UUCP poruka koje su se sakupile u prethodnih mesec dana, a koje se nalaze spakovane u spool-u kod g. Durića. >> Samo napred, nastavite dobrim putem... Nadam se da ce ova >> izmena softvera biti poslednja. Jasna mi je potpuno tvoja bojazan, koju verovatno oseća i dobar deo ostalih korisnika. Moram te uveriti da sam siguran da je ovo finalno rešenje, i da ne predstavlja nikakvu zamenu - g. Zakića sam kontaktirao još u proleće prošle godine, po odlasku dela redakcije u časopis "PC", smatrajući da će se nešto slično dogoditi i sa Sezamom. Razlog zašto se nisam odlučio sa njegovo rešenje pri situaciji koja je iskrsla pre mesec dana, leži u činjenici što se on tada nalazio na odsluženju vojnog roka, ali i zbog gotovog rešenja za Internet koje je g. Durić nudio. No, ne može se ići u grad ako kuća nije dobro izgrađena...
razno.31 valex, -> #28, supers
>> Jao... A resignovi? Da li to znači povratak na lupanje gad dem >> resignova po otvaranju svakog novog toma? A brojevi poruka? >> Svi pointeri na brojeve odrđenih poruka će biti obezvređeni. >> To je neizbežna sudbina starih konferencija, ali, ako stalno >> radite premeštanja, tako će ostati i nadalje. Korisnik neće primetiti prelazak - brojevi poruka, resign-ovi i informacija o nepročitanim porukama će se zadržati. No, to je samo prelazni korak - NT nam otvara interfejs za prelazak na SQL okruženje, što je cilj kojem težimo.
razno.32 inferno, -> #24, nenad
Ů│ ˙> nesto nije u redu sa vremenom logovanja, u ostalom pogledajte: Ů│ ˙ Ů│ ˙ Problem setovanja vremena na stanicama. :( Kad sam se jutros logovao prva komanda mi je bila SEZAM. To bi trebalo da skupi poruke koje nisam čitao od zadnjeg logovanja, ali nije skinuta crnciceva poruka na koju je ovo ogdovor.. Nije jedini slučaj. :)
razno.33 dragisha,
Ovih dana mogu da procitam i cujem mnoge spekulacije o desavanjima vezanim za ovaj raskid koji je iznenadio sve nas, osim ekipe koja je to i inicirala. U ovoj poruci necu pisati o tome, posto je to stvar koja se najmanje tice korisnika ovog sistema, medju kojima sam, one more time, i ja. Zadrzacu se ovdje na problematici konverzije "mojih" baza u novi format. Postoji samo jedan razgovor na ovu temu, iniciran s moje strane, sa Vladom Calicem (vcalic). U tom razgovoru, koji se odvijao 13tog uvece (druga strana sigurno moze preciznije da kaze kada i sta se tu pricalo, posto su nas putem privatne poste informisali da su taj razgovor i snimili, naravno bez mog znanja, sto me ne sekira jer istina o tom razgovoru ne moze na bilo koji nacin da me ugrozi, ako se isti prezentuje integralno, sto do sada nije bio slucaj). U tom razgovoru sam rekao Vladi Calicu da ne dozvoljavam hakerisanje po mom programu i po pripadajucoj bazi i da se pravo pristupa svih tamo prisutnih zavrsava na pripadajucem korisnickom (odnosno moderatorskom/administratorskom) nivou. U ekipi je bilo pripadnika svake kategorije. Sadrzaj poruka koje se nalaze u bazi, tj vlasnistvo nad njima je regulisano trenutno vazecim Ugovorom korisnika sa sistemom, i ja ni u kom slucaju nisam dovodio u pitanje vlasnistvo nad time u tom razgovoru. Doveo sam u pitanje (zabranio, VERBALNO, baza je svo ovo vrijeme na starom Sezam serveru, fizicki dostupna, kao i sam softver koji je mogao bez problema da se startuje u lokalu i omoguci pristup kroz login prompt) ugrozavanje integriteta mog softvera i datoteka i pripadajucih slogova, sto jeste MOJE intelektualno vlasnistvo, a i to je dovedeno u pitanje samo do tacke poravnanja dugovanja prema meni i mojim ljudima, sto se kada se racun kompletira penje na cifru koja je veca od tromjesecnog projektovanog prihoda od sistema, onako kako je isti nama predstavljen. Ne vjerujem da bi ijedan drugi programer profesionalac, u slicnoj situaciji, postupio drugacije. Htio bih svakako da napomenem da ovo znaci da su konferencijske poruke, uz dovoljno zelje da se to uradi mogle biti iskonvertovane. Bilo je dovoljno podici sistem u lokalu, ulogovati se i poslije postavljanja pointera na 13. decembar 1995, procitati te poruke i tako dobijeni tekst fajl parsirati poruku po poruku (postupak koji radi svaki OLR) i ubaciti ih u novu bazu. Ovo nije ucinjeno, iz meni (vjerujem i vecini korisnika) nepoznatog razloga. Jedino sto ne vjerujem je da je u pitanju nestrucnost, o strucnosti ekipe koja je izvrsila ovaj prevrat imam izuzetno visoko misljenje, vjerujem i vecina drugih korisnika ovog sistema. Vjerujem da je iz gornja dva pasusa vise nego jasno da od mene nikada nisu ni trazeni sporni formati baza. Poziv sam inicirao ja, razgovarao sam sa covjekom koji je rekao da nema nikakva ovlastenja i da je on tu samo da bi digao NT server i ja sam ga zamolio da moj stav prenese nadleznima. Takodje, vjerujem da je jasno da nije ucinjen ni najmanji napor da se iskonvertuju stvari koje mogu da se iskonvertuju bez direktnog "kopanja" po bazi. Iako od mene to nije trazeno, u interesu Sezama i njegovih korisnika, iskoristicu ovu priliku da informaciju o formatu baza (za pocetak korisnicke i baze privatnih poruka) stavim u public domain. Ucinio bih to mozda privatnom postom, ali posto nista nije trazeno od mene ne vidim kome bih to uopste uputio pa koristim ovaj medij za prenos. Uputicu ovo i faksom i pismom na adresu Sezama, neki od narednih dana, koliko mi moje vrijeme bude dozvoljavalo. Dakle, ovako... Osnovni direktorij u kome se nalazi korisnicka baza je t:\bbs\users. Tamo se nalazi vise fajlova sa .DAT i .NDX ekstenzijama. Za "nasu pricu" je bitan samo .DAT, .NDX sadrzi B+ drva koja nose informaciju o uredjenju baze, a sav sadrzaj je u .DAT koje mogu pri konverziji da se posmatraju kao obicni sekvencijalni fajlovi. Sama korisnicka baza se nalazi u USERS.DAT, a tekstovi rezimea i korisnickih login procedura su u TEXTBASE.DAT. Posto je, koliko sam upoznat, novi softver pisan u Pascalu, pretpostavljam da citanje strukture baze nece predstavljati bitan problem. Here goes BTypes.User, opis korisnickog sloga, ciji elementi cine USERS.DAT: User = RECORD ord: CARDINAL; handle: Handle; ime, grad, adresa, drzava, telfax: ARRAY [0..31] OF CHAR; rights, extended, reserved, file: BITSET; mask, demask: BITSET; r1, r2: BITSET; (*=====================================*) archiver, code, lines, download, upload: SHORTCARD; language: SHORTCARD; ansi: BOOLEAN; inbasket, lastTime, lastDate, clanTime, clanDate, calls, perCall, perDay, today: CARDINAL; pasDate, (* Datum i vrijeme zadnjeg paste-a *) pasTime: CARDINAL; logCount: CARDINAL; pretplata: CARDINAL; lozinka: Handle; resume: RECORD date, time: CARDINAL; file: ARRAY [0..11] OF CHAR; start: LONGCARD; lines, bytes: CARDINAL; END; login: RECORD start: LONGCARD; lines, bytes: CARDINAL; END; oldPass: LONGCARD; oldFlags: BITSET; oldLevel: SHORTCARD; _reserved: ARRAY [0..31] OF BYTE; END; Arhiveri, kodni rasporedi i ostali elementi ovdje su predstavljeni kao RB-1, gdje je RB redni broj koji se ispise pri recimo SET CODE. Lozinka se pamti o 16bajtnom, JEDNOSMJERNO kriptovanom obliku tako da ni ja ne posjedujem algoritam za "razbijanje", s tim da sam voljan, na sluzbeni zahtjev, dati dijelove sors koda koji to kriptovanje obavljaju. Mislim da je sadrzaj ovog sloga ocigledan, a spreman sam da dam i sva potrebna pojasnjenja. Druga, najspornija, datoteka je MAIL.DAT, koja se zajedno sa TEXTBASE.DAT koji sadrzi same tekstvoe privatnih poruka, nalazi u t:\BBS\MAIL. Ona sadrzi slogove sljedeceg oblika: MailState = SET OF (MRead, MDeleted, MUnLink); Address = ARRAY [0..47] OF CHAR; Mail = RECORD sifra, reply: LONGCARD; (* Ako je ovo odgovor, ovdje je broj original poruke *) from, to: Address; date, time: CARDINAL; reserved: LONGCARD; (* Za reply time i date *) subject: ARRAY [0..63] OF CHAR; link: LONGCARD; file: ARRAY [0..11] OF CHAR; (* Ovdje stoji stvarno ime fajla, a fajl je smjesten u poddir cije je ime dobijeno iz broja poruke. file[0]=0C znači da nije prikačen nikakav fajl. *) start: LONGCARD; lines, bytes: CARDINAL; state: MailState; dateRead, timeRead: CARDINAL; res1: ARRAY [0..11] OF BYTE; END; Vazi isto kao za prethodni slog, na raspolaganju sam za eventualna pojasnjenja. Ovim bih zavrsio ovu poruku. Ovo su svakako dva najpotrebnija formata i svoje vrijeme sam ulozio u ovu poruku zbog toga sto je privatna posta svakako najbitnija svakom korisniku ovog sistema. Ostatak slogova cu da prezentujem neki od narednih dana, a ova poruka, kao i druge poruke u kojima cu opisati formate ostalih datoteka, ce biti upucena Upravi Sezama sluzbenom postom. Pozdrav, Dragisa Duric
razno.34 evlad, -> #12, nenad
Y> Konkretno - switch kojim se postize neispisivanje exec-a je /q. Y> Pise to i u helpu. Koji ne radi kako treba :(( Opet mi se vidi poruka, ali nekako slepljeno :( Y>> Q. da li rade display heder i display footer, nedokumentovane komande Y>> starog sistema ;) Y> Y> Ne. Da li to mozes da izsimuliras sa echo, ako ti bas treba? :) well, treba evo i zašto: ovo je moja stara procedura za skidanje poruka ---cut--- ..set pause no ..a: ..delete *.* (d;) ..echo Read messages ... ..display header & <--- početak (zaglavlje) biltena ..echo Logging info: & <--- podatak o zadnja tri loga ..ses li 3 & ..echo & ..echo System message: & ..sysm /C & <-- sistemske poruke ..echo & ..echo New Files On System: & ..dir /a /n & <-- nove datoteka ..echo & ..echo System Info: & ..info /n & <-- sistemski bilten ..echo New votes: & ..vote /n & <-- glasanja ..echo Kurs: & .. kurs & <-- dnevni kurs ..display footer & <-- kraj zaglavlja ..Echo Mail read ... ..mail read & ..mail seen ..Echo Group read ... ..group read & ..group seen ..Echo Conf read ... ..conf join 1 ..conf cread & ..conf cseen ..arc /m # textpad ..download /d /y pad*.* ..r: ..set pause yes ---cut--- kada sor raspakuje net*.zip, pre maila imam BILTEN gde se nalaze gore pomenute informacije. sysm mi kaže da li mi je neko odgovorio u confu, ko i kad mi je pročitao poštu, poruke u grupi i slično ... Dostupne naredbe: ˙ atype ˙ download ˙ page ˙ version ˙ PAD ˙ autoexec ˙ echo ˙ rem ˙ vote ˙ RESUME ˙ bye ˙ execute ˙ seenall ˙ who ˙ SET ˙ cd ˙ exit ˙ stat ˙ CHAT ˙ cls ˙ info ˙ time ˙ CONFERENCE ˙ date ˙ logout ˙ type ˙ GROUP ˙ dir ˙ menu ˙ users ˙ MAIL ovde nešto ne vidim ni sysm ni session ... da li će biti ?
razno.35 mileusna, -> #29, schef
>> pobesneo, ali mi se pri prvom javljanju ipak dopao novi »look«. ;)) >> Ipak, mislim da stvarno nema smisla da trud ljudi, koji su mesec >> dana provodili danonoćno ovde, propadne tek tako. Ja sa onog sistema pamtim samo muke i patnje, sporost, blokiranja, puno komandi koje su mi nedostajale. Znam, krivi su bili i nodovi, hardver, ali sve je to u mom mozgu išlo na teret softveru. Ovako je mnogo lepše. Normalno, radi se i o navici na stari sistem, ali ipak 'onaj' Sezam NET nije štimao najbolje, ma koliko ja želeo da se naviknem na njega. Jeste na kraju sve počelo da biva manje-više normalno, ali sada je od početka sve manje-više normalno, tako da ja od sveg srca pozdravljam ovaj potez uprave. Malo me uplaši ovo FORUM.16 ali čitam, promeniće se to, neće opet biti brojki iza konferencija. :) BTW, kolika će biti pretplata kada prođu dva poklonjena meseca pod pretpostavkom da DEM miruje? >> Mnogo sreće u daljem radu dragishi i mdaveu, i verujte da ovo >> iskustvo neću lako zaboraviti. ;))) Takođe. Šta god da sam napisao gore, normalno je da im želim sve najbolje. :)
razno.36 vcalic, -> #33, dragisha
>> Postoji samo jedan razgovor na ovu temu, iniciran s moje strane, sa Vladom >> Calicem (vcalic). U tom razgovoru, koji se odvijao 13tog uvece (druga >> strana sigurno moze preciznije da kaze kada i sta se tu pricalo, posto su >> nas putem privatne poste informisali da su taj razgovor i snimili, naravno >> bez mog znanja, sto me ne sekira jer istina o tom razgovoru ne moze na bilo >> koji nacin da me ugrozi, ako se isti prezentuje integralno, sto do sada >> nije bio slucaj). Hm, u nekoj situaciji ovo bi moglo biti smatrano i za klevetu, ali zadržaću se na terminu 'insinuacija'. Zvaničan demanti neka glasi: nikakav tvoj i moj razgovor nije sniman!!! Ko je tebi, ili ne znam kome slao šta na mail ne interesuje me, ali na ovakvo paušalno prozivanje zaista ne znam šta da kažem. >> U tom razgovoru sam rekao Vladi Calicu da ne dozvoljavam hakerisanje po mom >> programu i po pripadajucoj bazi i da se pravo pristupa svih tamo prisutnih >> zavrsava na pripadajucem korisnickom (odnosno >> moderatorskom/administratorskom) nivou. U ekipi je bilo pripadnika svake >> kategorije. Da, i to je ispoštovano do kraja. Zbog toga i nije pokrenut parser iz LOG-a u Zakov format, iako je bio spreman. Vlada P.S. Margina u editoru se postavlja naredbom SET MARGIN=xxx
razno.37 crncic, -> #29, schef
>> otkucajte who /c i ubacite svoj komentar za who listu. Simpatično Neki su to tražili godinama, sad su dobili - ali nisu ni svesni šta su izgubili. Toliko...
razno.40 crncic, -> #35, mileusna
>> ali sada je od početka sve manje-više normalno, tako da ja od >> sveg srca pozdravljam ovaj potez uprave. Tebi je normalno da se posle mesec dana intenzivnog rada, posle mesec dana navikavanja na nešto novo (zalaganja samih korisnika da se to novo dovede u red) to skloni i padne u vodu, jer je došla navodno prava stvar ? Neki bi rekli sramota... Na žalost.
razno.43 crncic, -> #26, nenad
>> > Gledaj šta mi daje kad probam da pišem nešto (terminal je Ansi >> Koja terminal emulacija je setovana u tvom komunikacionom programu? Eh, eh, ajde da se vredjamo malo ;) Pa nisam ni ja malji deca, normalno da je i meni u TMu setovan ANSI. Nešto je do vas bilo, kada sam kasnije probao ponovo sve je bilo ok. Pohvala za editor, od onih koje sam vidjao po BBSovima i drugim kom. sistemima ovaj je najbolji.
razno.44 crncic, -> #30, valex
..CONF JOIN SEZAMNET ..CONF REPLY 32.25 >> je u proteklom periodu bilo zanemarljivo malo zbog toga što je >> sistem postao potpuno funkcionalan tek u poslednjih par dana rada Možeš li nam reći zašto je onda sklonjen taj softver, ako je već postao funkcionalan, i to potpuno ? >> može se ići u grad ako kuća nije dobro izgrađena... Da, sad je otišla na sprat... Btw, da li će "Računari" izaći u Januaru ?
razno.45 supers, -> #30, valex
>> Poruka po konferencijama je u proteklom periodu bilo >> zanemarljivo malo zbog toga što je prethodni >> Jedina konferencija sa značajnom količinom poruka bila >> je SEZAM, ali poruke iz tog perioda smatramo nevažnim Pa, ne znam da li si pratio, u Forumu je bilo veoma burno, a pale su i neke izjave koje će još dugo da se prepričavaju... Mislim da bi to vredelo sačuvati, jeste to bio cirkus, ali je njegov epilog vrlo poučan.
razno.46 dragisha, -> #29, schef
-> propadne tek tako. Nadam se da će se naći sistem na kome će -> dragisha moći da instalira svoj softver, koji je, po mom -> mišljenju, za tih mesec dana baš lepo ispeglan uz pomoć svih -> sezamovaca. Dragisha je svoj softver instalirao prije tri godine, na sistem koji ima 10 nodova sa 14,400 modemima od samog starta, plus dva noda koji su zaduzeni za punjenje baze poruka. Sistem radi do dana danasnjeg. Peglanja koja smo zajedno izveli su sva uzrokovana promjenama koje su radjene za potrebe Sezama i prilagodjavanjem zatecenom hardveru. Softver je instaliran, pored prethodno pomenutog sistema, na jos ukupno cetiri mjesta. Dva su single node privatni sistemi (single modem node, pristupa se sa lokalnih stanica u mnogo vecem broju), jedan je komercijalni sistem o kome ce se vise cuti u narednih par mjeseci kad pocne njegova intenzivnija komercijalizacija. Cetvrto mjesto je Baggins BBS, moj kucni BBS, sa tri 14.4 linije i Internet adresom baggins.ho.com, koji je i glavni zamorac za razvoj ovog softvera.
razno.47 nlazic,
U "prelaznom periodu" nisam baš puno pisao ovde, al' sad ne odoleh :) Napokon dobismo pravi SEZAM i čestitam svima zaslužnim za to. Neću da ulazim u to šta je dobro a šta loše u vezi starog, srednjeg i novog sistema, jer nisam upućen u stvari i interne tračeve, ali hoću da kažem da SEZAM radi punom parom i za mene je to najvažnije. Pošto će mi u dogledno vreme ovo ostati matični BBS (razlozi su ISKLJUČIVO finansijske prirode) lično sam zinteresovan da proradi što pre i što bolje. Koliko vidim, na odličnom smo putu :))) Pozdrav svima, :) Nebojša :)
razno.48 bivanisevic, -> #22, supers
A gde se na novom Sezamu nalaze ovi fajlovi?Kada se ulogujem i otkucam dir sve sto dobijem je procitaj.txt 1k ű Pročitajte ovo welcome 1k Zvanična lica na SezamNET-u pa ne mogu da se snađem (čitaj da skinem OLR za Windows-e).
razno.49 mileusna, -> #40, crncic
>> Tebi je normalno da se posle mesec dana intenzivnog rada, posle >> mesec dana navikavanja na nešto novo Kao što i napisah, ni pored najbolje volje nisam uspeo da se naviknem na sistem koji više ne radi nego što radi, a i kad radi zajebava, da prostite. >> da se to novo dovede u red) to skloni i padne u vodu, jer je >> došla navodno prava stvar ? Neki bi rekli sramota... Na žalost. Pa dobro, možda smo trebali da nastavimo da se mučimo samo da ne bi došlo do sramote..? Čuj, možda se uprava Sezama krajnje nehumano ponela prema autorima 'srednjeg' softvera, možda su ih obavestili o izmeni kad je ona već bila obavljena, možda su snimani kojekakvi telefonski razgovori, ali to mene kao korisnika baš i ne bi trebalo da brine & zanima. Ja samo znam da smo imali sistem koji nije baš radio, a da sad imamo sistem koji radi. To je po meni Ok. A i treba da bude OK, zar ne? :) P.S. Dokaz da je sve u redu je i taj što sam opet počeo da pišem poruke po konferencijama (na žalost sviju vas). U vreme dinastije 'srednjeg' softvera, napisao sam samo jednu poruku, i to zato što sam bio krajnje iznerviran raznim blokadama sistema (dobro, napisao sam još jednu poruku u FORUM:devojke, ali i tu me je muka naterala O:). Elem, napišem ti ja tu poruku, Ctrl-Z, pita mene softver (S, Q, ...), ja mu drmnem (S)ave, on zablokira, ja kažem: "A, u pičQ kevinu...", ugasim računar i odem da se prošetam po mesečini... :(
razno.50 mileusna, -> #44, crncic
>> Btw, da li će "Računari" izaći u Januaru ? Decembarski broj, da podsetimo... ;)
razno.51 mantoniadis, -> #46, dragisha
>!> Dragisha je svoj softver instalirao prije tri godine, na sistem >!> koji ima 10 nodova sa 14,400 modemima od samog starta, plus dva noda >!> koji su zaduzeni za punjenje baze poruka. Sistem radi do dana >!> danasnjeg. Peglanja koja smo zajedno izveli su sva uzrokovana >!> promjenama koje su radjene za potrebe Sezama i prilagodjavanjem >!> zatecenom hardveru. Ocigledno "uprava" od pocetka nije htela da radi sa tobom, ili na tvom softveru. I nasli vreme da te izbace, kad je skoro reseni dosta problemi koji smo imali na pocetku. Trebao od pocetka da ugase "sezam" za mesec dana dok bi se vratio autor, ali to nijma nije odgovarao...... Sad su nasli i pare za pentium kad koliko se secam nisu imali pare ni za mreznu karticu :))
razno.52 mmtosic, -> #45, supers
Predmet: Poruke iz konferencije Forum za vreme dragisha-inog softvera (valex) >> >> Poruka po konferencijama je u proteklom periodu bilo >> >> zanemarljivo malo zbog toga što je prethodni >> >> >> >> Jedina konferencija sa značajnom količinom poruka bila >> >> je SEZAM, ali poruke iz tog perioda smatramo nevažnim >> Pa, ne znam da li si pratio, u Forumu je bilo veoma burno, a pale >> su i neke izjave koje će još dugo da se prepričavaju... Mislim da >> bi to vredelo sačuvati, jeste to bio cirkus, ali je njegov epilog >> vrlo poučan. Fajl sa svim prilozima iz foruma iz dragisha-inog perioda SezamNET-a mogu da okačim i ja, a to ću i učiniti, kad sistem bude funkcionalan za većinu njegovih korisnika. Mada, bilo bi mnogo bolje da to uradi moderator foruma. Time bi bila garantovana autentičnost poruka.
razno.53 pedjak,
Ne znam da li ste tako hteli, ili je omaška.. Novootvorene konferencije se zovu PCUTIL.4 i PCHARD.6, za razliku od starih koje su se zvale PC.UTIL i PC.HARD... pedja
razno.54 zeljkoj, -> #49, mileusna
> P.S. Dokaz da je sve u redu je i taj što sam opet počeo da > pišem poruke po konferencijama (na žalost sviju vas). > U vreme dinastije 'srednjeg' softvera, napisao sam samo > jednu poruku, i to zato što sam bio krajnje iznerviran > raznim blokadama sistema (dobro, napisao sam još jednu Preteruješ, Mile. :) Poslednjih dana je Sezam savršeno radio. Čak su bili osposobljeni i svi nodovi. Uz pomoć TH2S-a i E2P-a je mogao sasvim normalno da se koristi stari SOR. Otvorene su nove konferencije, ljudi su počeli da pišu, sačuvane su stare grupe (u neke su ubačeni i novi korisnici, jer je broj članova porastao na 16). Sačuvani su čak i stari rezimei. Prevazidjena su sva ograničenja u vezi sa brojem poruka u konf. Brojevi mail poruka su počeli da rastu i iznad 32767 bez ikakvih problema. Svaka grupa je dobila svoj brojač, i obećano je da group poruke neće biti brisane. Softver je u početku bio strašno ružan, ali su ga korisnici svojim primedbama sredili. :) Poslednjih dana nije više bilo nikakvih blokiranja i usporenja. Sada je tu novi-stari softver. :) Meni lično je mnoogo lepši od Dragishinog, ali opet su tu sitni bagovi, blokiranja, pogrešno računanje vremena, itd. Opet će trebati da prodje mesec dana pre nego što sve dodje na svoje mesto. A ostaju ona prastara ograničenja broja poruka. Strašno smi smeta što grupe nisu sačuvane (za poruke me baš briga, ali informacije o članovima i vlasnicima grupa je trebalo da ostanu). Lepo je što je rad znatno brži i komforniji, i nema više problema sa 'baferisanjem', 'fragmentacijom memorije', itd. Mislim da je trebalo od početka staviti ovaj softver. Sada bi on već bio potpuno debagovan. Ovako smo tek na početku. Verovatno će veliki broj korisnika jednostavno otići na Pro. Lakše im je tako... A i bolje. Lakše će da se dobija veza. ;)
razno.55 dragisha, -> #36, vcalic
-> >> strana sigurno moze preciznije da kaze kada i sta se tu pricalo, -> >> nas putem privatne poste informisali da su taj razgovor i snimil -> >> bez mog znanja, sto me ne sekira jer istina o tom razgovoru ne m -> >> koji nacin da me ugrozi, ako se isti prezentuje integralno, sto -> >> nije bio slucaj). -> -> Hm, u nekoj situaciji ovo bi moglo biti smatrano i za -> klevetu, ali -> zadržaću se na terminu 'insinuacija'. Zvaničan demanti neka glasi: -> tvoj i moj razgovor nije sniman!!! Ko je tebi, ili ne znam kome -> slao šta na mail ne interesuje me, ali na ovakvo paušalno -> prozivanje zaista ne znam šta da -> kažem. Naravno, nisam mislio na tebe, jer bi moja recenica vjerovatno imala nesto kao "koji me je informisao da..." ili "od koga sam saznao da je...". Na kraju krajeva, irelevantno je.
razno.56 pyc.guy,
Prompt je odvratan...:) Pyc
razno.57 nenad, -> #54, zeljkoj
> Strašno smi smeta što grupe > nisu sačuvane (za poruke me baš briga, ali informacije o članovima i > vlasnicima grupa je trebalo da ostanu). Ne znam koliko ti je poznato, ali u preko 80% grupa na sezamu poslednjih godinu dana nije stigla ni jedna poruka. Zbog toga nam konverzija grupa nije bila prioritet. Kad se malo smiri situacaija razmotrićemo mogućnost da vlasnicima poruka prosledimo spisak njihovih grupa sa članovima. Što se broja članova grupe tiče, ne znam da li ti je poznato - ukoliko zafali mesta u nekoj, javi, može dosta toga da se učini po tom pitanju. :)
razno.58 mboban, -> #19, fancy
=-= Plan je da se sve konferencije u dogledno vreme (2 meseca) svedu na =-= OLD i NEW par, pri čemu bi NEW bila trenutno aktivna sa limitom od =-= 10000 poruka, Da budemo precizni: Da li 10000 ili ipak 9999? :) Koliko vidim, u headeru i footeru svake conf poruke ima mesta za 4 cifre, a poruke počinju od 1 a ne od 0. =-= a po njenom punjenju bila bi priključena "velikom" OLD parnjaku =-= i otvorila bi se nova NEW. Aplauz za lepu ideju. :)
razno.59 mboban, -> #35, mileusna
=-= Ja sa onog sistema pamtim samo muke i patnje, sporost, blokiranja, =-= puno komandi koje su mi nedostajale. Meni se svideo dragishin softver. Istina da je bilo teško u početku, ali smo zajedničkim snagama (uprava+korisnici) uspeli da usavršimo softver, i stvarno mi je žao što ovako iznenada i bez obrazloženja ostajem bez istog.
razno.60 dragisha, -> #36, vcalic
-> >> nas putem privatne poste informisali da su taj razgovor i snimil -> >> bez mog znanja, sto me ne sekira jer istina o tom razgovoru ne m -> >> koji nacin da me ugrozi, ako se isti prezentuje integralno, sto -> >> nije bio slucaj). -> -> Hm, u nekoj situaciji ovo bi moglo biti smatrano i za -> klevetu, ali -> zadržaću se na terminu 'insinuacija'. Zvaničan demanti neka glasi: -> tvoj i moj razgovor nije sniman!!! Ko je tebi, ili ne znam kome -> slao šta na mail ne interesuje me, ali na ovakvo paušalno -> prozivanje zaista ne znam šta da -> kažem. Kao sto moze da se vidi iz moje poruke, nisam mislio na tebe. Mislim da je sve razjasnjeno u tvom razgovoru sa Milosem, a ovu poruku pisem 'just for record'. Informacija je stigla iz drugog izvora, koji je imenovao Milos u vasem razgovoru, i to je to. P.S. Na tvoju poruku sam replicirao vec prije par dana, sa otprilike ovim sadrzajem, ali je ona otisla pod brojem 74.nesto, i nije dovivjela sudbinu nekih drugih koje su se ipak pojavile u conf. Zao mi je zbog toga, moje pojasnjenje je zakasnilo par dana, ali se nadam da je sve adekvatno razjasnjeno u vasem direktnom razgovoru.
razno.61 mastermind,
evo i mene ovde ... napokon :) onaj stari software je bio previäe spor... valjda je ovaj bolji :) mnoooooogo zvonite u prazno :(((( i kad se javi neće da zavräi povezivanje na MNP5.... üekam na connect a ono niäta :( samo jedno pitanjce... kako se äalju ansi sekvence ( nekako mi se viäe sviöa autoexec kad je äaren itd. ) MasterMind
razno.63 fancy, -> #61, mastermind
ŮŢ> mnoooooogo zvonite u prazno :(((( To je definitivno do PTT-a. Danas smo u redakciji imali nekoliko poziva slične sadržine, i uvek bismo istog trenutka probali zvanje Sezama okretanjem telefona. Ni jednom nije zvonilo u prazno, i veza bi se uspostavila posle prvog ili eventualno drugog RING-a. Trenutno je operativno 14 nodova, a na 15-om, je naprava koja onemogućava zvonjavu u prazno. U toku vikenda nabavićemo modem i za 15-tu mašinu.
razno.64 cnenad, -> #50, mileusna
=>>> Btw, da li će "Računari" izaći u Januaru ? => => Decembarski broj, da podsetimo... ;) Ko je rekao prvi deo penzije ? ;)
razno.65 mileusna,
RE: Chat :) Just for the record: :) >> ognjen.s 00:47 -- Chat >> apostol 01:05 -- Chat Jeb'o te onaj ko ti dade volan! >> crncic 00:58 -- Chat FontGrapher mi treba, ima l' ko? :) >> z.ziva 01:11 -- Sezam >> schef 00:44 -- Chat Srle na vezi. Ubica... ;)) >> dekik 00:58 -- Chat Burn, burn yes ya gonna burn! >> koky 00:59 -- Chat >> senna 01:09 -- Chat >> miobrado 00:50 -- Chat >> chadra 00:53 -- Chat nikad nisi video toliki krastavac? >> mileusna 00:57 -- Chat Ajde bre vas dvojica u Chat >> maja.s 00:59 -- Chat >> peraj 01:08 -- Read
razno.66 mboban, -> #57, nenad
=-= > Strašno smi smeta što grupe nisu sačuvane (za poruke me baš briga, =-= > ali informacije o članovima i vlasnicima grupa je trebalo da ostanu). =-= =-= Ne znam koliko ti je poznato, ali u preko 80% grupa na sezamu =-= poslednjih godinu dana nije stigla ni jedna poruka. Ne znam koliko ti je poznato, ali pojedine grupe su imale veći dnevni priliv poruka od većine konferencija.
razno.67 crncic, -> #61, mastermind
>> evo i mene ovde ... napokon :) Pa gde si ti, šta te je toliko zadržalo, znaš li koliko si nam nedostajao ? ;) Wiz, kad će ono... Znaš bre, komanda, a ? :)
razno.68 valex, -> #35, mileusna
>> BTW, kolika će biti pretplata kada prođu dva poklonjena meseca >> pod pretpostavkom da DEM miruje? Za sada će ostati nepromenjena, ali ne mogu da garantujem koliko dugo - marka je skočila više puta od poslednje promene cena pre godinu i po dana.
razno.69 valex, -> #51, mantoniadis
>> Ocigledno "uprava" od pocetka nije htela da radi sa tobom, ili >> na tvom softveru. I nasli vreme da te izbace, kad je skoro >> reseni dosta problemi koji smo imali na pocetku. >> Trebao od pocetka da ugase "sezam" za mesec dana dok bi se >> vratio autor, ali to nijma nije odgovarao...... Pogrešan zaključak, ali logično je da ćeš to prvo pomisliti na osnovu svih događanja za proteklih mesec dana. Po raskidu ugovora sa g. Životićem i g. Ristanovićem i prelaskom na softver g. Durića to rešenje je smatrano finalnim i ostalo bi takvo da se pokazalo da je izbor bio ispravan. >> Sad su nasli i pare za pentium kad koliko se secam nisu imali >> pare ni za mreznu karticu :)) Kao što i sam pretpostavljaš, pare se ne nalaze. Tačno je da je sistem Sezam bio u finansijskim problemima, tj. da je slabo izdvajano za hardversku podršku, ali govorimo o sistemu čiji su vlasnici bile dve konkurentske kuće. U situaciji kakva je sada, pod vlasništvom samo matičnih časopisa, logično je da oba Sezama (Pro i NET) prosperiraju.
razno.70 valex, -> #44, crncic
>> Možeš li nam reći zašto je onda sklonjen taj softver, ako je >> već postao funkcionalan, i to potpuno ? Funkcionalnost sistema je samo jedan u nizu faktora koji su važni za odlučivanje. Kao prvo, nije postignut transparentan prelazak za korisnike, kao što je bilo obećano - veliki broj komandi, počevši od naziva do sintakse, nije se podudarao sa postojećim. Ovo ne bi bilo toliko strašno da su korisnici upozoreni na vreme i da je uputstvo bilo okačeno barem 5 dana ranije. Međutim, meni lično je obećan bezbolan prelazak, što sam i objavio u konferenciji SEZAM. Pored toga, zahtevao sam da se napravi uputstvo, na čemu sam još jače insistirao kada sam primetio da korisnici imaju problema sa komandama. I pored toga, sa njegovom izradom se odugovlačilo, a najviše do čega se stiglo bilo je delimično unapređenje fajla SSG.TXT. Druga stvar je famozna funkcionalnost. Ona jeste postignuta, ali tek poslednjih dana, što je nedopustivo. Za prve dane lošeg rada okrivljen je hardver i loša mreža, ali ta tvrdnja ne može potpuno da stoji jer na istom hardveru je radio i ZZ-ov softver, a sada radi i Zakov. Znači problem je do optimizacije softvera. I ono što smatram najvažnijim, to je nedostatak dogovora. U radu sa g. Durićem termin "dogovor" nije postojao. To se kretalo od određivanja prioriteta u radu (da li prvo osposobiti mail, ili pustiti stare konferencije, ili konvertovati autoexec...), do samovolje pri otvaranju konferencija i tema, tako da je Sezamom sve više počeo da provejava duh "kućnog BBS-a". Ne smatram sebe kompetentnim da čoveku kome sam naručio da uradi softver za Sezam govorim kako da isprogramira koju funkciju, ali pitanja koja se tiču koncepcije rada i uređenja sistema moraju se raspraviti sa upravom. Navešću za primer UUCP - pokupljen je sa FON-a kojih 10-ak dana po početku rada Durićevog softvera, i nije ni pušten korisnicima do kraja njegovog rada, 20 dana kasnije. Shvatam da je bilo vrlo važno obezbediti sistem, ali UUCP se mogao pustiti za 2-3 dana, samo da se vršilo planiranje. Ali nije ga bilo... Sada je subota, novi softver je pušten u ponedeljak - UUCP je pre 6 sati preuzet sa FON-a, a ovoga trenutka ga imate na raspolaganju. Razlog zašto g. Durić nije unapred upoznat sa prekidom saradnje vrlo je opravdan. Naime, poznavajući njegovu preku narav, smatrao sam da je mogućnost zaključavanja ili brisanja baze podataka pri pokušaju prekida saradnje vrlo izvesna. U to me je uverio i pokušaj da ubedim g. Durića da vrati redakcijski računar koji se nalazio u njegovom stanu, kada sam imao vrlo neprijatan razgovor u kome mi je zaprećeno mogućnošću da se sistem ugasi na mesec dana ako budem insistirao na tome. Dogovor smo na kraju postigli, ali mi je trebalo više od nedelju dana da postignem dogovor oko tog pitanja. Postoji još niz sitnica koje nisu važne da se iznose ovde, ali one omogućavaju da se sagleda globalna slika o celom tom periodu. Verujte mi da sam dugo razmišljao pre nego što sam se odlučio za još jednu promenu softvera, ali smatram da sam doneo ispravnu odluku. U svakom slučaju, ne bih to radio da nisam bio uveren da prelazimo na bolje rešenje. Znam da će gomila "advokata" da napiše odgovore na ovu poruku, i to je logično - svaka strana smatra da je ona bila u pravu, i svaka ima svoje viđenje događaja. Da se ne bi potegla bespotrebna diskusija, iskoristiću pravo da ne odgovorim na dalja pitanja koja se budu ticala te tematike. >> Da, sad je otišla na sprat... >> Btw, da li će "Računari" izaći u Januaru ? Svakako. Zbog proteklih komplikacija sa sistemom, svi redakcijski računari bili su u jednom periodu priključeni na Sezamovu mrežu, tako da je produkcija broja bila potpuno onemogućena - to je razlog zašto decembarski broj nije izašao. Januarski je krenuo u štampu pre dva dana i očekuje se iduće nedelje na kioscima.
razno.71 iznogud, -> #70, valex
:: bilo vrlo važno obezbediti sistem, ali UUCP se mogao pustiti za :: 2-3 dana, samo da se vršilo planiranje. Ali nije ga bilo... Sada :: je subota, novi softver je pušten u ponedeljak - UUCP je pre 6 :: sati preuzet sa FON-a, a ovoga trenutka ga imate na raspolaganju. Malo pitanje, nevezano za ovu priču... U vreme prethodnog softvera bilo je obećano da će korisnici imati određenu kvotu mailova za slanje po belom svetu. Vredi li to još uvek, i, uopšte, kako stoji stvar sa velikim Internetom? Ako mi neko pošalje mail recimo iz Amerike, hoće li stići na Sezam, ili ne? Ili je i dalje u igri ono staro rešenje, tj. 'prva poruka napred, ostale stoj'?
razno.72 iznogud, -> #61, mastermind
:: evo i mene ovde ... napokon :) :: onaj stari software je bio previäe spor... valjda je ovaj bolji :) Jes', a ima i SET CODE. Zamisli, radi. ;)
razno.73 maksa, -> #71, iznogud
>> velikim Internetom? Ako mi neko pošalje mail recimo iz >> Amerike, hoće li stići na Sezam, ili ne? Hoće, meni upravo ovde stigao jedan sa Compuserve-a. :)
razno.74 basrak, -> #45, supers
> Mislim da bi > to vredelo sačuvati, jeste to bio cirkus, ali je njegov epilog > vrlo poučan. A šta, bilo je i epiloga?
razno.75 vstan, -> #65, mileusna
> RE: Chat :) > > Just for the record: :) Veoma interesantan chat :[
razno.76 inferno, -> #61, mastermind
Ů│ ˙ samo jedno pitanjce... kako se äalju ansi sekvence Ů│ ˙ ( nekako mi se viäe sviöa autoexec kad je äaren itd. ) Ajmo jedan SET CODE, može? ;)
razno.77 zeljkoj, -> #66, mboban
> =-= Ne znam koliko ti je poznato, ali u preko 80% grupa na > sezamu =-= poslednjih godinu dana nije stigla ni jedna poruka. > > Ne znam koliko ti je poznato, ali pojedine grupe su imale veći > dnevni priliv poruka od većine konferencija. I to zajedno. Dogadjalo se da kada je 'najžešće', stigne i po nekoliko stotina poruka dnevno, u TU grupu. :)
razno.78 zeljkoj,
Ono 'poruka pod brojem...' je kod mail i group poruka svetlo zeleno, što je ok, ali je kod conf. poruka tamno crveno. Stavite svetlo crveno, ovako se jedva vidi, a i nije kompatibilno sa starim softverom. ;) Još nešto - dok se korisnik ne uloguje, ne bi trebalo koristiti ANSI sekvence, pošto se tada još ne zna da li ima ANSI term. emulaciju. U slučaju da nema, poznato je šta se pojavljuje na ekranu (btw, već se neko žalio na to).
razno.79 mdave, -> #70, valex
> saradnje vrlo je opravdan. Naime, poznavajući njegovu preku narav, > smatrao sam da je mogućnost zaključavanja ili brisanja baze > podataka pri pokušaju prekida saradnje vrlo izvesna. U to me je Možda je postojala mogućnost da prekopiraš podatke, pa da onda kontaktiraš pomenutog "prekog" gospodina... ili se nisi setio ? ;)
razno.80 violator, -> #29, schef
:>> se pri prvom javljanju ipak dopao novi »look«. ;)) Ipak, mislim da Novi?! :)))
razno.81 violator, -> #54, zeljkoj
:>> korisnika jednostavno otići na Pro. Lakše im je tako... A i bolje. Lakše :>> će da se dobija veza. ;) Sa onim gore se slažem, stari softverje bio dobar uposlednje vreme, a i dragisha je to radio sa velikim entuzijazmom :). Ovo sada je kao da se vraćam ukameno doba računarstva, sa 5000 poruka limitom (dobro, de, 10000:) A što se tiče dobijanja veze, ipak se ovde mnogo lakše dobija veza (15 prema 8 nodova :) ). A i sezamNET je na mojoj centrali, pa je veza bolja... a i ima USR modeme ;)).
razno.82 violator, -> #77, zeljkoj
:>> I to zajedno. Dogadjalo se da kada je 'najžešće', stigne i po nekoliko :>> stotina poruka dnevno, u TU grupu. :) Da, da, pa sam ja pisao exec-e po par sati za TU grupu... :) A sada sam iz iste izbačen... zbog neaktivnosti :)))).
razno.83 violator, -> #46, dragisha
:>> Dragisha je svoj softver instalirao prije tri godine, na sistem :>> koji ima 10 nodova sa 14,400 modemima od samog starta, plus dva noda Koji je to sistem?! Ne mogu da verujem da je privatni BBS sa 10 linija :).
razno.84 biber,
Joj sto mi se svidja ovakav Sezam...
razno.85 inferno, -> #77, zeljkoj
Ů│ ˙> Ne znam koliko ti je poznato, ali pojedine grupe su imale veći Ů│ ˙> dnevni priliv poruka od većine konferencija. Ů│ ˙ Ů│ ˙ I to zajedno. Dogadjalo se da kada je 'najžešće', stigne i po nek Ů│ ˙ stotina poruka dnevno, u TU grupu. :) We know all 'bout Sabre thing. ;)
razno.86 djcorto, -> #72, iznogud
> Jes', a ima i SET CODE. Zamisli, radi. ;) Khm ... a jel moze da se \ i slicno iz nekog CP konvertuje u DJ kada se prelazi u None ? Posto obrnuta konverzija i tako nije moguca, ne vidim prepreku ? Da, STRASNO me nervira kada vidim da se zovem Dorde :) Vise volim, a i istini odgovara, Djordje :)
razno.87 rkramer, -> #77, zeljkoj
C:\> Khm ... a jel moze da se \ i slicno iz nekog CP C:\> konvertuje u DJ C:\> kada se prelazi u None ? Posto obrnuta konverzija i C:\> tako Hm... Mislim da je DejanR nesto govorio na tu temu ranije... Koliko se secam glavna prepreka bi bila razlicita duzina poruke u tom slucaju ( znaci za svakog korisnika bi duzina trebala ponovo da se racuna, ili da se storiraju dve duzine - za one sa bez ;) code pagea i druge sa njim)...
razno.88 ljubisha,
+ 1 SEZAMNET 378, novih 1 + 2 RACUNARI 2889, nema novih. + 3 PCPRESS 1415, nema novih. + 4 PCHARD.6 3876, nema novih. + 5 PCUSER.4 873, nema novih. + 6 PCUTIL.4 683, nema novih. + 7 PCPROG.6 1507, nema novih. + 8 IGRE.3 1269, nema novih. + 9 FORUM.16 1374, nema novih. +10 CIVILIZACIJA.9 4375, nema novih. +11 MUZIKA.1 4945, nema novih. +12 VICEVI.4 1250, nema novih. +13 MALI.OGLASI 96, nema novih. Vidim da ste se potrudili da mi skinete resign-ove al da ubacite nove (aman, stare) konfove... jok. :(
razno.89 kum.djole,
Hi. Ja samo da se javim. Lep sistem. A sutra ću da vas zamolim da se ne koljete mnogo ű.. ..oko šminke & ostalog.. Sad mi to ne dozvoljava đubre, pospanost i škola. Ćao.
razno.91 severian, -> #20, haevorn
>> Gde, tj. na kom sistemu se moze kontaktirati dragisha ? >> Predpostavljam da ovde vise nije aktivan. > > Mislim da je proveren i da se javljao na sistem. Probaj user /e. ********** ;))))))))))))))))))))))))))
razno.93 zeljkoj,
Pošto nema konferencije CHAT, moram da napišem ovde: Čuo sam danas na radiju da je nestašica coca-cole bila zato što je kamion sa 2 tone ekstrakta zaustavljen na madjarskoj granici jer nije imao potrebne papire. :)) Sledećih dana se očekuje normalizacija proizvodnje. Znači, nema razloga za brigu. ;)
razno.94 djcorto,
> Jes', a ima i SET CODE. Zamisli, radi. ;) Khm ... a jel moze da se \ i slicno iz nekog CP konvertuje u DJ kada se prelazi u None ? Posto obrnuta konverzija i tako nije moguca, ne vidim prepreku ? Da, STRASNO me nervira kada vidim da se zovem Dorde :) Vise volim, a i istini odgovara, Djordje :)
razno.95 crncic,
Samo da pohvalim editor još jedan put... Zašto ? Naime, kad hoćete da snimite poruku, dovoljno je da udarite <Esc> pa <Enter> i poruka je snimljena. Nema ono Ctrl-Z...
razno.96 guta, -> #48, bivanisevic
#> =-= Plan je da se sve konferencije u dogledno vreme (2 meseca) svedu #> na =-= OLD i NEW par, pri čemu bi NEW bila trenutno aktivna sa #> limitom od =-= 10000 poruka, #> Aplauz za lepu ideju. :) Lepu? :) Čemu sve to uopšte? Ne bi li se ikako mogla napraviti koncepcija sa _jednom_ konferencijom za _sve_ poruke? U čemu je zapravo problem? Programerski, funkcionalni, ... ? Ako je do brzine odziva i čitanja, ipak tu postoji ponešto programerskih trikova.
razno.97 guta, -> #59, mboban
#> vlasnici bile dve konkurentske kuće. U situaciji kakva je sada, #> pod vlasništvom samo matičnih časopisa, logično je da oba Sezama #> (Pro i NET) prosperiraju. Hmmm... Zar se Pro i NET nisu razdvojili neposredno pre postavljanja softvera g.Đurića? A ipak, čim je stavljen ovaj stari/novi softver, postavljen je i nov hardver...
razno.98 guta, -> #94, djcorto
#> Khm ... a jel moze da se Đ i slicno iz nekog CP konvertuje u DJ #> kada se prelazi u None ? Posto obrnuta konverzija i tako #> nije moguca, ne vidim prepreku ? Zar to ne bi promenilo dužinu poruke u zaglavlju?
razno.99 iznogud,
Sezamovci, nagradna igra: koje je 'civilno' ime dj.vlade ? Bez gledanja! ;)
razno.100 severian, -> #96, guta
> Programerski, funkcionalni, ... ? Ako je do brzine odziva i čitanja, ipak > tu postoji ponešto programerskih trikova. Da ne pričamo da konferencije fizički mogu biti u koliko hoćeš tomova, a da korisniku sve deluje integralno. Stvar rešava indeks datoteka po brojevima poruka. Ne znam koliko sve ovo fundamentalno zadire u kod softvera...
razno.101 severian, -> #96, guta
> Programerski, funkcionalni, ... ? Ako je do brzine odziva i čitanja, ipak > tu postoji ponešto programerskih trikova. Da ne pričamo da konferencije fizički mogu biti u koliko hoćeš tomova, a da korisniku sve deluje integralno. Stvar rešava indeks datoteka po brojevima poruka. Ne znam koliko sve ovo fundamentalno zadire u kod softvera...
razno.102 djcorto, -> #98, guta
> Zar to ne bi promenilo duzinu poruke u zaglavlju? Zar je ovo problem ?
razno.103 dbambi, -> #93, zeljkoj
=> Posto nema konferencije CHAT, moram da napisem ovde: => Cuo sam danas na radiju da je nestasica coca-cole bila zato sto je => kamion sa 2 tone ekstrakta zaustavljen na madjarskoj granici jer nije => imao potrebne papire. :)) Sledecih dana se ocekuje normalizacija => proizvodnje. Znaci, nema razloga za brigu. ;) Hvalim te boze !!! Vec je pocela da me hvata kriza Bambi
razno.104 junior, -> #93, zeljkoj
> imao potrebne papire. :)) Sledećih dana se očekuje > normalizacija proizvodnje. Znači, nema razloga za brigu. ;) Fiju, dobro je. Ja sam taman mislio da je fabrika opet u štrajku ;)
razno.105 pedjak, -> #98, guta
> Zar to ne bi promenilo dužinu poruke u zaglavlju? Zar bi to bio neki problem..? Dužina poruke bi se promenila samo kod mene u bazi, na sistemu bi i dalje bila ista.
razno.106 guta, -> #105, pedjak
#> Zar bi to bio neki problem..? Dužina poruke bi se promenila samo #> kod mene u bazi, na sistemu bi i dalje bila ista. Ima smisla.
razno.107 zeljkoj, -> #103, dbambi
> Vec je pocela da me hvata kriza :))))
razno.108 dragisha, -> #70, valex
Vidim da gospodin Upravnik ima problema sa pamćenjem, pa ću morati neke stvari da klarifikujem, iako smo u samom startu, nakon prvog šoka, odlučili da se ne uključujemo ni u kakvu polemiku vezanu za protekla dešavanja. Međutim, posto je Upravnik nasao za shodno da napise gomilu proizvoljnosti od kojih su mnoge lični napad na mene, moram da se oglasim. Prvo i najvažnije, mi (moja ekipa i ja) smo prevareni. Iskorišćeni smo da spasimo sistem kada se činilo da mu spasa nema, da ga održimo dok se najnoviji softver ne dovede do nivoa da radi na mreži (prema informacijama koje sam dobio od gospodina Aleksića, trenutni softver je počeo da se prilagođava zahtjevima mrežnog rada oko Nove godine, a sam gospodin Aleksić je obavio preliminarne razgovore oko toga još u martu), da sredimo mrežu koja je na fizičkom nivou bila u očajnom stanju. Radili smo 40ak dana, naši ukupni troškovi su prešli preko 3,500 DEM, i na kraju je, sa opravdanjem "usijana glava" i "preka narav" iza naših leđa, "odrađen posao". Kada sam gospodinu Upravniku u jednom razgovoru od prije neki dan spomenuo tu sumu rekao je "Ok, i meni je sa sistema otislo 3.5 hiljade korisnika, svaki po marka, ne dugujem ništa". Mislim da većina ljudi očekuje od drugih uglavnom stvari na koje su sami spremni i druge ljude cijeni prema sebi. Moja ekipa i ja smo odradili posao pošteno od A do Ž, i očekivali smo poštenje i s druge strane. Gospodin Upravnik je u svakoj akciji prema nama odigravao nepošteno, očekujuci nepoštenje od nas, mjereci unaprijed svojim aršinom. Od tajne akcije gdje smo mi saznali sta se dešava tek kad smo nazvali 648-422, preko nepristajanja na telefonski razgovor sa mnom to veče, pa _ucjene_ od strane gospodina Upravnika koji mi je javio da mi neće dati moj modem i mrežnu kartu koje sam poslao mdavetu da moze da osposobi 15ti nod (zajedno sa 386sx plocom koju je mdave obezbijedio) dok ja njemu ne dam UUCP spool koji mi je ranije poslao tiho@fon (koji nisam nikada doveo u pitanje, ali to je ono o očekivanjima reakcija druge strane), sve je očekivanje nepoštenja s naše strane. >> Možeš li nam reći zašto je onda sklonjen taj softver, ako je >> već postao funkcionalan, i to potpuno ? Odgovoriću na ovo pitanje. Dragisha je previše jaka ličnost za ukus gospodina Aleksica kojemu je glavni cilj da on, kao glavni strateg i menadžer, upravlja stvarima koje ne mora obavezno da poznaje i razumije. Dragisha, koji je sistem administrator sistema i mreža raznih dimenzija već skoro 4 godine, koji je autor prvog BBS softvera koji je bio vezan na BEOInt i još mnogo toga, ima previše čvrstu kičmu za ukus gospodina Aleksića. Dragisha doduše nema na raspolaganju snagu medija koju ima gospodin Aleksić koji je Dragishi priprijetio svojim tiražom (ne tiražom "Računara", vec _svojim_) ukoliko Dragisha pokuša da prezentuje stvari onako kako ih je on vidio, doživio i shvatio. Dragi čitaoče, očekujte sljedecu repliku gospodina Aleksića Cc:ovanu u neki od sljedecih brojeva "Računara". Konkretno, rečeno mi je da ako ja budem dizao galamu na mreži tj mrežama gdje sam poznat i imam pristup, gospodin Aleksić ce da mi uzvrati tekstom u "Računarima". -> napravi uputstvo, na čemu sam još jače insistirao kada sam -> primetio da korisnici imaju problema sa komandama. I pored toga, -> sa njegovom izradom se odugovlačilo, a najviše do čega se stiglo -> bilo je delimično unapređenje fajla SSG.TXT. SSG je u prvoj varijanti, koja je crkla pri prvom crkavanju servera jedne firme koja je jedan od ključeva sukoba koji se desio, bio 4-5 puta opsežniji od onoga koji je u samom startu ponuđen korisnicima. Svim korisnicima je isti ponuđen pri prvom logovanju, zajedno sa offline readerom koji je bio funkcionalan u prva dva dana. Ne onoliko dokumentacije koliko su mogli da dobiju, ali više nego dovoljno za bazne operacije, što je odlično pokazao saobraćaj u konferencijama, u prvom redu Sezam, ali i Forum i Internet, koja je bila jedna od izuzetno posjećenih konferencija, a sada čitam da je u eri Interneta gospodin Upravnik odlučio da je to nepotrebno. Aferim! Jos jedna kockica u mozaiku toplinske smrti ovog sistema :(. Ovih dana vidim da je najvaznije dokazati da su odluke koje sam ja donio neplanske, mnogo vaznije nego voditi sistem. Primjer, konferencija Internet i PC.UTIL/demo.scena. Zagovornici konferencije Sport imaju tu srecu da se sve desilo par dana prije nego sam smo mi planirali da im otvorimo konferenciju, jer bi joj to definitivno zapecatilo sudbinu. Ovako, jos postoji sansa da se ista otvori. -> Druga stvar je famozna funkcionalnost. Ona jeste postignuta, -> ali tek poslednjih dana, što je nedopustivo. Za prve dane lošeg -> rada okrivljen je hardver i loša mreža, ali ta tvrdnja ne može -> potpuno da stoji jer na istom hardveru je radio i ZZ-ov softver, a -> sada radi i Zakov. Znači problem je do optimizacije softvera. Detaljnom analizom mreže nađeno je svega i svacega, napomenuo bih samo jedan kabl u kratkom spoju i jednu karticu setovanu kao terminator. O kablovima na kojim su se BNC konektori izvlačili na oštar pogled da i ne govorim. Broj checksum grešaka je bio impozantan na serveru, svjedoka ima priličan broj, a kolizija (== kartica koja brblja, kad kolizija ima jako mnogo) takođe. Ovo sigurno nije optimizacija softvera, a riješeno je totalnim prekabliranjem (sljubisic je premjerio svaki kabl, loši su zamijenjeni). Neki od problema riješeni su tek oko Nove godine kada smo definitivno uspjeli da lociramo karticu koja je brbljala. Just for the record, koliko god puta smo mi uspjeli da stabilizujemo mrežu, gospodin Upravnik je pri nekom svom eksperimentisanju ili insistiranju na nekoj zamjeni (vec je čuven server jos čuvenije firme koji je padao ne zna se koliko puta a jednom je sa sobom u smrt poveo i 24časovni rad sistema) funkcionisanje iste opet iznova ugrožavao. Što se tice rada softvera gospodina Životica, napomenuću samo da je od zadnje posjete ZZove ekipe do početka "naše ere" gospodin Upravnik u više navrata u sopstvenoj, čisto amaterskoj režiji i izvedbi, više puta istu prepakivao i premještao, otvarao kućišta, mijenjao modeme i slično. Podsjetio bih korisnike i na druge probleme u radu sa istim u zadnjim fazama eksploatacije, da je to iole kolegijalno, kao sto nije. Svi imamo pamćenja, na kraju krajeva... Većina tih problema, to sam spoznao za tih 30 dana, je bila uzrokovana problemima sa mrežom koji su kod nas isplivali na površinu između ostalog i zbog toga što se moj softver mnogo žešće oslanja na mrežu, sto je posljedica njegove geneze, nastao je na za to vrijeme snažnim stanicama, a tri godine se eksploatiše na 386 nodovima, ali na mreži koja je perfektno odrađena pri početnoj instalaciji, na 10 potpuno novih nodova sa SMC net karticama i Intel modemima. Čuveni "ma li /a" problem se dešavao zbog najblaze rečeno presporih nodova i mreže. Operacija koja je na svim instalacijama do Sezama bila munjevita, jednostavno je obarala sistem na koljena dok nije optimizovana, sto je izvršeno oko Nove godine, sa odličnim rezultatima. Što se tiče rada softvera gospodina Zakica, ja sigurno spadam u grupu ljudi sa najvise povjerenja u Zakove sposobnosti. Ne vjerujem da postoji ijedan sistem na kome sam snimio bilo koju aplikaciju, ili na kome sam sam proveo vise od sat vremena online, da nije dobio neki od njegovih programa. (UBR, ZKey, ciju sam funkcionalnost sebi napravio i u Linux okruzenju je cujem dobio najnoviju inkarnaciju, pa koristim ovaj put i priliku da zamolim koleZu za jedan mail attach O:)). Medjutim, na vasem mjestu gospodine Upravnicce sacekao bih period od barem pet dana kontinualnog fizickog neprisustva prije nego bih sigurnost i funkcionalnost i sigurnost ove najnovije aplikacije uporedio sa nasim softverom, koji je u periodu od Bozica do vasseg pucca funkcionisao bez i najmanjeg zastoja, posto je odradjeno stabilizovanje i hardvera i softverskih izmjena radjenih u zadnjem trenutku za potrebe Sezama. Saccekao bih i da isti odradi barem 2% mreznih transakcija koje je odradio moj softver bez problema, ali to je ipak previse za cekanje O:). Tri godine rada mog mreznog modela (razvijenog za potrebe BBS softvera, a iskoriscenog u desetinama mojih i aplikacija mojih saradnika), od Tanjuga, preko Viskoze u Loznici (firma sa 10ak hiljada radnika) do PTT Preduzeca Zvornik koje pokriva kompletnu regiju Biraca, sa desetinama manje zahtjevnih komintenata izmedju, su nesto sto treba mnogo vremena da prodje da biste aplikaciju mladog, iako (da opet naglasim) izuzetno sposobnog i perspektivnog, kolege Zakica mogli da uporedite s time. -> Razlog zašto g. Durić nije unapred upoznat sa prekidom -> saradnje vrlo je opravdan. Naime, poznavajući njegovu preku narav, -> smatrao sam da je mogućnost zaključavanja ili brisanja baze -> podataka pri pokušaju prekida saradnje vrlo izvesna. U to me je -> uverio i pokušaj da ubedim g. Durića da vrati redakcijski računar -> koji se nalazio u njegovom stanu, kada sam imao vrlo neprijatan -> razgovor u kome mi je zaprećeno mogućnošću da se sistem ugasi na -> mesec dana ako budem insistirao na tome. Dogovor smo na kraju -> postigli, ali mi je trebalo više od nedelju dana da postignem -> dogovor oko tog pitanja. Gospodin Aleksić se jednom u konferenciji pohvalio kako je obezbijedio pet (5!) stanica za razvoj i testiranje softvera. Tačno je jedino to da je pored opreme koju sam ja obezbijedio, a to su server i jedna stanica kod mene kuci, kao i jedna stanica za mog saradnika koji je bio zadužen za analizu baza i konverzije, gospodin Aleksić (ili da kazem samo Aleksić, u njegovom maniru?) je obezbijedio jednu stanicu. Ona je korišćena, uz moju postojeću opremu i dvije telefonske linije koje sam ja kupio u toku ovoga posla, za potrebe potpunijeg testiranja softvera prije instalacije novih verzija u fazi optimizacije. Gospodin Aleksić je počeo da insistira na njenom povraćaju sa potpuno nekonzistentnom argumentacijom (opet očekujući nepoštenje od nas) u momentu kada je donio definitivnu odluku o zamjeni softvera. To je bilo oko Nove godine, a ja sam u jednom razgovoru rekao da insistiranje na tome dovodi u pitanje generalan napredak u razvoju i da ukoliko do toga dođe u toj kritičnoj fazi (razgovor se dešava oko Božica, dan pred potpunu stabilizaciju) meni ostaje samo da se napiše izvinjenje korisnicima i zaustavi rad dok ne obezbijedimo uslove za alpha testiranje. Srećom, sistem je stabilizovan već sljedećeg dana, mašina je koji dan kasnije poslata za Beograd, mi smo kupili mašinu kojom smo popunili rupu u razvojnom sistemu, i već sutra smo naišli na već čuvenu poruku o "završetku tridesetodnevne faze testiranja". -> >> Da, sad je otišla na sprat... -> >> Btw, da li će "Računari" izaći u Januaru ? -> Svakako. Zbog proteklih komplikacija sa sistemom, svi -> redakcijski računari bili su u jednom periodu priključeni na -> Sezamovu mrežu, tako da je produkcija broja bila potpuno -> onemogućena - to je razlog zašto decembarski broj nije izašao. Nikada nije bilo povezivanja redakcijskih mašina na Sezam, osim noda 22 (16 logički) koji je korišten u noćnim satima. Izuzetak su dvije noci kada je radjena polazna konverzija baza (mozda je neko zaboravio, ali u ta prva dva dana iskonvertovane su sve aktivne konferencije i sve grupe). Decembarski broj nije izašao zbog proste činjenice da gospodin Upravnik nije imao vremena za njega zbog svog prevelikog angazmana oko Sezama. Kompletni "Računari" i Sezam su pod sve jačom dominacijom tog jednog covjeka koji ipak ne može da završi sve sam, cak kad bi sve te poslove i znao.
razno.109 mdave, -> #108, dragisha
> Gospodin Aleksić se jednom u konferenciji pohvalio kako je > obezbijedio pet (5!) stanica za razvoj i testiranje softvera. Otkud ti znaš na koji je softver mislio... ;)