razno.110ivanr,
Ako sve protekne kako je planirano od
subote će se na FON FFS-u naći veća
količina svežih OS2 fajlova, direktno
sa decembarske Hobbes OS2 distribucije.
Nadam se da ćete uživati u fajlovima...
Želim vam sreću u daljem radu,
Ivan Ristić
razno.111vstan,
-> #99, iznogud> Sezamovci, nagradna igra: koje je 'civilno' ime dj.vlade ?
>
> Bez gledanja!
Evo ja neznam.
razno.112space.ace,
-> #99, iznogud\\* Sezamovci, nagradna igra: koje je 'civilno' ime dj.vlade ?
\\* Bez gledanja!
\\*;)
Ej, leave the man alone !Pozdrav Aleksandar Radulović (dj space.ace :)
razno.113babbage,
-> #91, severian>=>>>> Gde, tj. na kom sistemu se moze kontaktirati dragisha ?
>=>>>> Predpostavljam da ovde vise nije aktivan.
dragisha@hobbiton.co.yu
Babbage
razno.114zeljkoj,
C Vratite nam konf. CHAT
Evo jedne sličice koju je neko okačio na Pro. Na njoj se nalaze flaše
u koje je pakovana Coca cola kroz istoriju... :)
cocacole.jpgrazno.116dr.grba,
-> #108, dragisha>> ukus gospodina Aleksica kojemu je glavni cilj da on, kao glavni
>> strateg i menadžer, upravlja stvarima koje ne mora obavezno da poznaje
>> i razumije.
i zbog toga si odlučio da preuzmeš ulogu stratega i menadžera,
svojevoljno otvarajući konferencije i imenujući moderatore bez
konsultacije sa upravnikom sistema...
Ili možda grešim?
>> su kod nas isplivali na površinu između ostalog i zbog toga što se
>> moj softver mnogo žešće oslanja na mrežu...
ali ne na Novell, just for the record...
Ili možda grešim?
razno.117mdave,
-> #116, dr.grba> >> ukus gospodina Aleksica kojemu je glavni cilj da on, kao glavni
> >> strateg i menadžer, upravlja stvarima koje ne mora obavezno da po
> >> i razumije.
>
> i zbog toga si odlučio da preuzmeš ulogu stratega i menadžera,
> svojevoljno otvarajući konferencije i imenujući moderatore bez
> konsultacije sa upravnikom sistema...
Pošto na dragishinu poruku nije odgovorio onaj kome je
poruka prvenstveno bila upućena, već neko neko drugi, evo da
ja odgovorim umesto dragishe:
Dakle, just for record...
Zvanično su promovisani spantic, fancy i cnenad,
naravno - uz dogovor sa valex-om.
Nezvanično (čitaj: u grupi "Sistem") su promovisani
dr.grba, peacock, calex i bdm. Prvu dvojicu sam lično zvao da
ih pitam da li su zainteresovani, pa sam lično zvao valex-a da
ga pitam da li se slaže, pa sam (opet lično) zvao njih da im
to prenesem. Što se tiče calexa, valex se slagao sa tim od
početka. Jedino što se tiče bdm.-a on je tu došao na naše
insistiranje kao komoderator (!) uz calex-a.
Voleo bih da mi se kaže koji to moderator nije imao
valex-ovo odobrenje.
Naravno, sve ovo uz napomenu da se sam valex vrlo malo
angažovao oko Sezama zadnjih desetak dana... potpuno ga
razumem, jer je bio veoma zauzet drugim stvarima...
> >> su kod nas isplivali na površinu između ostalog i zbog toga što s
> >> moj softver mnogo žešće oslanja na mrežu...
>
> ali ne na Novell, just for the record...
Novell ? Šta je to ?
Naš softver se oslanja isključivo na električnu mrežu,
server može biti isključivo UPS uređaj visokih perfomansi,
dok su stanice priključene kvalitetnim SUKO konektorima.
Za Novell nikada nismo ni čuli. ;)
razno.118dr.grba,
Izvinjavam se korisniku dragisha što sam sebi dao za slobodu
da imam sopstveno mišljenje. Advokatskoj kancelariji Hobbiton
se takođe izvinjavam što u svoje radno vreme nemam vremena
za besciljne rasprave u patetičnom tonu.
Posebno se izvinjavam što sam replicirao na poruku koja je,
po rečima advokata korisnika dragisha, upućena suprotnoj
strani u incidentu popilarno nazvanom "Veliki Prasak".
Mislio sam da se za poruke zatvorenog tipa koristi privatna
pošta, dok su konferencije javni medijum.
Takođe bih zamolio advokata korisnika Dragisha da sledeće nedelje u
8 ujutro ne zove telefonom, pošto nedeljom volim duže da spavam.
Hvala na pažnji i izvinite na smetnji.
razno.119mdave,
-> #118, dr.grba> Izvinjavam se korisniku dragisha što sam sebi dao za slobodu
> da imam sopstveno mišljenje. Advokatskoj kancelariji Hobbiton
> se takođe izvinjavam što u svoje radno vreme nemam vremena
> za besciljne rasprave u patetičnom tonu.
>
> Mislio sam da se za poruke zatvorenog tipa koristi privatna
> pošta, dok su konferencije javni medijum.
>
> Takođe bih zamolio advokata korisnika Dragisha da sledeće nedelje u
> 8 ujutro ne zove telefonom, pošto nedeljom volim duže da spavam.
Mislio sam da se za poruke zatvorenog tipa koristi
privatna pošta... itd.
Hvala Grbo. :) Još jednom se potvrdila teza da su
ljudi mnogo drugačiji u stvarnosti.
razno.120dr.grba,
-> #119, mdave>> Hvala Grbo. :) Još jednom se potvrdila teza da su
>> ljudi mnogo drugačiji u stvarnosti.
Jedno je živeti u stvarnosti, a sasvim drugo u svom zamišljenom
malom svetu taštine. Probudi se, čoveče, i živi dalje. Siguran sam
da ti slinavi lamenti ne prijaju ni tebi samom.
razno.121burazer,
Samo me interesuje kada ce biti vraceni fajlovi iz atari
direktorijuma. Jos me interesuje da li ce se mozda otvarati
direktorijum za WIN 95 ili ce se fajlovi nalaziti u okviru
direktorijuma WINDOWS.
razno.122kum.djole,
>> Jedno je živeti u stvarnosti, a sasvim drugo u svom zamišljenom
>> malom svetu taštine. Probudi se, čoveče, i živi dalje. Siguran sam
>> da ti slinavi lamenti ne prijaju ni tebi samom.
-
Posle softverskih šokova, klanja, vređanja, ukidanja, skidanja
tuđih poruka, praznih obećanja.. utisak.
Ovo više definitivno nije ni profi sistem, ni sistem, ni Sezam.
Tužno. Ne znam ko bi morao da se stidi, ali mogao bi da počne.
razno.123banek,
Da li neko moze da posalje neki autoexec jerbo sam
skoro zaboravio kako sam ga i napravio. :)
razno.124babbage,
-> #108, dragisha>=>> Vidim da gospodin Upravnik ima problema sa pamcenjem, pa cu morati
>=>> neke stvari da klarifikujem, iako smo u samom startu, nakon prvog
Ovo će da zvuüi kao "a lepo sam ti rekao", ali zaista mi se
nije svidela ideja (gledajući tebe kao prijatelja) ulaganja
novca u dréavnu firmu. Tako neäto je ravno bacanju istoga u
neki bunar na üijem dnu sedi pet direktorüića koji üekaju da
inflacija pojede vrednost tog novca da ne bi morali da od-
luüuju äta će da rade sa njim.
Evidentno je da je tvoj softver taman postao savräeno funkcionalan,
i onda -paf- ajmo ispoüetka. Gospodinu Zakiću svaka üast (ovo piäem
"kroz" ZKEY), ali mislim da će se i on sloéiti da ima joä dosta ba-
gova u softveru i da će trebati najmanje mesec dana "lova" da bi se
sve sredilo. Mislim da je krajnje rasipniüki (da ne upotrebim oätriji
izraz) tako troäiti vreme i éivce korisnika.
Kad sam ustanovio kako je Dragiäa oteran, prva reakcija mi je bila
da odem u Sezam Pro i da produéim pretplatu na dve godine. Kad sam
malo porazgovarao sa prijateljima odavde, ustanovio sam da nisam je-
dini kome je to palo na pamet. Ovde sam samo zato äto je to bespla-
tno, a triput ću razmisliti pre nego äto produéim pretplatu.
Ako ostanem ovde, to će biti samo zato äto ima nekoliko ljudi koje
cenim, a koji nemaju usere na Prou - mada se nadam da će se i oni
tamo pojaviti "üim prije" pa da nastavimo tradiciju starog Sezama.
Za sada mi ostaje samo da primetim da je ugled Sezama jako opao.
Pro je apsolutno nefleksibilan (pisan ispoüetka ceo program, a
nisu mogli da ukucaju jedan normalan ekranski editor) a ovaj
Sezam üas radi üas ne radi i ne mogu da raüunam da će raditi uvek
kad mi treba. Kad se setim kako je sve izgledalo pre nego äto
se neka nadobudna budala setila da istera Dejana i Éivotića
stvarno me uhvati tuga.
Babbage
razno.125balsa,
Dakle, razrešenje misterije. ;))
U chatu, znak '$' ispred teksta proizvodi komentar sličan onim
ludim ansi sekvencama iz prethodnog softvera. Npr.
$ nema pojma
daje:
(balsa nema pojma)
Hvala na pažnji i prijatno. ;)) Ljubishi poklanjam mjesec dana za
ideju. ;))
razno.126balsa,
-> #125, balsa::Hvala na pažnji i prijatno. ;)) Ljubishi poklanjam mjesec dana za
::ideju. ;))
U stvari, ljubishi, severianu i meni po mesec dana, zajedno
smo isprobavali. Pošteno. ;)
razno.127banga,
-> #124, babbage> Ovo ce da zvuüi kao "a lepo sam ti rekao", ali zaista mi se
SET CODE to none :)
> Sezam üas radi üas ne radi i ne mogu da raüunam da ce raditi
> uvek kad mi treba. Kad se setim kako je sve izgledalo pre nego
> äto se neka nadobudna budala setila da istera Dejana i Éivotica
> stvarno me uhvati tuga.
Pa uzivaj na PRO-u
razno.128valex,
-> #124, babbage>> kad mi treba. Kad se setim kako je sve izgledalo pre nego što
>> se neka nadobudna budala setila da istera Dejana i Životića
>> stvarno me uhvati tuga.
O isterivanju nije bilo ni govora - iz cirkularnog Zoranovog pisma
možeš vrlo lepo da zaključiš da on i Dejan raskidaju ugovor.
razno.129valex,
-> #108, dragisha
Logično je da kada se raskine neki poslovni odnos svaka strana smatra
svoje postupke za ispravne. Međutim, umesto dva mišljenja, obično
postoji i dodatno koje čini osnovu za "saopštenja za javnost". Zbog
činjenice da jedan drugog ne možemo ubediti u svoja mišljenja, zauzeo
sam stav da ne komentarišem izjave g. Durića - međutim, izvrtanje
situacije da bi se zadovoljila lična sujeta i ukaljao moj ugled kod
korisnika primorava me da odgovorim na njegovu poruku:
>> Prvo i najvažnije, mi (moja ekipa i ja) smo prevareni.
>> Iskorišćeni smo da spasimo sistem kada se činilo da mu spasa
>> nema, da ga održimo dok se najnoviji softver ne dovede do
>> nivoa da radi na mreži (prema informacijama koje sam dobio od
>> gospodina Aleksića, trenutni softver je počeo da se
>> prilagođava zahtjevima mrežnog rada oko Nove godine, a sam
>> gospodin Aleksić je obavio preliminarne razgovore oko toga još
>> u martu),
U poruci koju sam nedavno poslao, napisao sam da je Zak kontaktiran
još u martu, za vreme nekog odsustva, ali izričito sam napomenuo da sam
se odlučio za Dragišu, i naveo sam razloge. To znači da gornja tvrdnja
nije relevantna. Dragiša vrlo dobro zna da kakvi su razgovori vođeni, i
gde je sve potvrđivano njegovo učešće u ovom projektu - u pitanju je par
emisija na radiju i televiziji, u šta se ne bih sigurno upuštao samo da
stvorim lažnu atmosferu. Kao još jednu potvrdu navodim razgovor sa
direktorima informativne agencije "Beta" o ponovnom vraćanju njihovih
usluga za korisnike SezamNET-a, gde sam kao jedan od glavnih argumenata
naveo činjenicu da je autor softvera isti čovek koji je napisao softver
koji pogoni Tanjug. Da sam tada imao nameru da prekidam saranju, sigurno
ne bih započinjao pregovore sa firmom kojoj ću morati da se opravdavam
za mesec dana, rizikujući time 6-godišnji ugled Sezama, kao i
12-godišnju tradiciju "Računara".
>> da sredimo mrežu koja je na fizičkom nivou bila u očajnom stanju.
Ta ista mreža je funkcionisala godinama u ispravnom stanju, a posle
"sređivanja" počela je da pravi probleme.
>> Radili smo 40ak dana, naši ukupni troškovi su
>> prešli preko 3,500 DEM, i na kraju je, sa opravdanjem "usijana
>> glava" i "preka narav" iza naših leđa, "odrađen posao". Kada
>> sam gospodinu Upravniku u jednom razgovoru od prije neki dan
>> spomenuo tu sumu rekao je "Ok, i meni je sa sistema otislo 3.5
>> hiljade korisnika, svaki po marka, ne dugujem ništa".
Slikovito sam se izrazio, ali drago mi je da je pomenjena ta
činjenica. Naravno, cifra od 3.5000 korisnika koji su otišli je navedena
kao ilustracija, s obzirom na to da je na sistemu bilo aktivno negde oko
2.500 stalnih korisnika. Međutim, navešću izjavu Dejana Ristanovića sa
SezamPro-a, gde je doslovno napisao da su "očekivali ovoliko korisnika
tek na leto", a takođe je i veći broj korisnika tog sistema izjavio da je
uplatio članarinu iz razloga što je softver na SezamNET-u "loš,
nekompatibilan i spor". Ponavljam još jednom da se sve moglo izbeći
planskim pristupom i pažljivim određivanjem prioriteta.
Što se tiče nadoknade sredstava, Dragiša je očigledno "zaboravio" da
napomene (očigledno da nisam jedini koji pati od skleroze) da sam obećao
podelu profita od članarine koja je uplaćena u periodu saradnje sa njim.
Tačno je da je u prvih 10 dana uvođenja sistema rađeno danonoćno i da
postoje troškovi boravka i sl. ali cifra koja se navodi je neprimerena,
a i često je menjana u prvobitnim izjavama i kretala se čak do 7.500 DM
u nekim razgovorima. Posle tog početnog perioda bilo je još samo 3 dana
intenzivnog rada u drugoj Dragišinoj poseti, ali nemam evidenciju o
poslu koji je obavljao dok je boravio kod kuće. Ovde jedino mogu da
izdvojim Mdave-a koji je skoro ceo period od mesec dana doslovno proveo
pored sistema resetujući nodove koji su se zaglavljivali i isprobavao
ponašanje softvera pod različitim uslovima.
>> preko nepristajanja na telefonski razgovor sa mnom to veče, pa
>> _ucjene_ od strane gospodina Upravnika koji mi je javio da mi
>> neće dati moj modem i mrežnu kartu koje sam poslao mdavetu da
>> moze da osposobi 15ti nod (zajedno sa 386sx plocom koju je
>> mdave obezbijedio) dok ja njemu ne dam UUCP spool koji mi je
>> ranije poslao tiho@fon (koji nisam nikada doveo u pitanje, ali
>> to je ono o očekivanjima reakcija druge strane), sve je
>> očekivanje nepoštenja s naše strane.
Kao što sam već jednom napomenuo, takva reakcija je bila očekivana na
osnovu iskustva u protekloj saradnji - da ne ponavljam, detalji postoje
u mojoj prethodnoj poruci na ovu temu. Naravno, zaboravnost opet
onemogućava da se iznese činjenica da su pomenuta ploča, mrežna karta i
modem vraćeni njihovom vlasniku već naredni dan po promeni softvera, i
to na sastanku za koga je predlog prihvaćen odmah po njegovom iznošenju
od Dragišine strane.
Na vraćanju UUCP-a sam insistirao zbog vrlo prozaičnog razloga - on
je pokupljen sa FON-a nekih 10-ak dana po instaliranju Dragišinog
softvera, što znači da je stajao kod njega na Hobbitonu celih 20 dana, a
da ništa nije učinjeno po pitanju njegovog prosleđivanja korisnicima.
Iako nije imao na raspolaganju Unix, niti je poznavao format UUCP-a (kao
njegov prethodnik, koji je, kao poznavalac Interneta, stručnjak iz te
oblasti), Zak je 6 sati po preuzimanju spool-a koji mu je Dragiša
prosledio uspeo da ga raspodeli po korisnicima. Ne, time ne tvrdim da je
Zak bolji programer - to je nešto što zadire u organizaciju i u
preraspodelu posla, a to sam naveo kao razlog br. 1 za razlaz.
>> Odgovoriću na ovo pitanje. Dragisha je previše jaka ličnost za
>> ukus gospodina Aleksica kojemu je glavni cilj da on, kao
>> glavni strateg i menadžer, upravlja stvarima koje ne mora
>> obavezno da poznaje i razumije. Dragisha, koji je sistem
>> administrator sistema i mreža raznih dimenzija već skoro 4
>> godine, koji je autor prvog BBS softvera koji je bio vezan na
>> BEOInt i još mnogo toga, ima previše čvrstu kičmu za ukus
U svojoj prethodnoj poruci na ovu temu, koja je ovde citirana,
naveo sam termin "saradnja", a ne upravljanje. Nepostojanje iste,
opravdavano višegodišnjem iskustvom u vođenju BBS-a, navedeno je u toj
poruci kao jedan od najvažnijih činilaca u odluci koju sam doneo.
Poštujem iskustvo g. Durića, ali Sezam nije kućni BBS. Sezam nije više
ni BBS, on je Sezam - to je dovoljno. Kakakv duh se osećao na Sezamu tih
dana, najbolje znaju sami korisnici...
Nemam sujete koju bih podgrevao titulom nekog Upravnika. Više od
titule i nekog ugleda u svojim očima vrednija mi je funkcionalnost - u
tu svrhu svaki predlog Zaka i ekipe dugo razmatram zajedno sa celom
upravom. Izgledu sistema možete zahvaliti timskom radu - bilo je dosta
predloga protiv kojih sam bio od početka, ali sam bio ubeđen od strane
ostalih da ih je neophodno uvesti. Isto tako, dosta mojih predloga je
naišlo na neodobravanje, bilo zbog teškoće izvođenja, koncepcije ili
prioriteta, ali sam uspevao da objasnim zašto pomenutu stvar smatram
važnim faktorom u funkcionalnosti. Dovoljno je samo u razmatranju nečega
poći od pretpostavke da verovatno nisam uvek u pravu, i dogovori začas
postaju stvar formalnosti.
>> gospodina Aleksića. Dragisha doduše nema na raspolaganju snagu
>> medija koju ima gospodin Aleksić koji je Dragishi priprijetio
>> svojim tiražom (ne tiražom "Računara", vec _svojim_) ukoliko
>> Dragisha pokuša da prezentuje stvari onako kako ih je on
>> vidio, doživio i shvatio. Dragi čitaoče, očekujte sljedecu
>> repliku gospodina Aleksića Cc:ovanu u neki od sljedecih
>> brojeva "Računara". Konkretno, rečeno mi je da ako ja budem
>> dizao galamu na mreži tj mrežama gdje sam poznat i imam
>> pristup, gospodin Aleksić ce da mi uzvrati tekstom u
>> "Računarima".
Taj isti Dragiša je pokušao da prezentuje stvari tako što je on prvi
pripretio "porukom svim Srbima od Aljaske do Australije", a zatim je
počeo da zove saradnike "Računara" na njihove privatne brojeve telefona,
koristeći podatke iz korisničke baze. Pri kontaktu sa njima pretio im je
njihovim diskreditovanjem na mreži u slučaju da nastave da sarađuju sa
časopisom. Na takvo ponašanje bilo je logično da izjavim da ću biti
primoran da iznesem stvarno viđenje stvari na sistemu, da se ne bi
desilo da izvestan broj čitalaca pomisli isto ono što su neki korisnici
pomislili na osnovu prethodnih njegovih izjava.
>> funkcionalan u prva dva dana. Ne onoliko dokumentacije koliko
>> su mogli da dobiju, ali više nego dovoljno za bazne operacije,
>> što je odlično pokazao saobraćaj u konferencijama, u prvom
O ovome bi trebalo da prosude sami korisnici.
>> Detaljnom analizom mreže nađeno je svega i svacega, napomenuo
>> bih samo jedan kabl u kratkom spoju i jednu karticu setovanu
>> kao terminator. O kablovima na kojim su se BNC konektori
>> izvlačili na oštar pogled da i ne govorim. Broj checksum
>> grešaka je bio impozantan na serveru, svjedoka ima priličan
>> broj, a kolizija (== kartica koja brblja, kad kolizija ima
>> jako mnogo) takođe.
Tačno je da je sve to pronađeno, ali uz jedan dodatak: softver je
softver, ali zavisi od hardvera. I Životićev softver ne bi funkcionisao
sa "brbljivom" ili terminisanom karticom, kratkospojenim kablovima. Pre
pomenute detaljne analize, u početnom periodu su potpuno izmešane mrežne
kartice, ubacivane su kartice za koje se nije znalo da li su ispravne,
premeštani kablovi i sl. Usporavanje mreže se pojavljivalo periodično -
to se ne može objasniti činjenicom da se kartice volšebno determinišu na
par sati pa zatim vrate u pređašnje stanje, već zaključavanjem baze od
strane nekog korisnika, što je stvar do softvera.
Pomenuta kartica sigurno se nije nalazila u računaru dok je radio
Životićev softver, pošto se radi o kartici za operativni sistem D-Link,
koji je korišćen na Sezamu do 1990. godine. Jedini odgovor koji se
nameće na pitanje o njenoj ponovnoj pojavi je da je prilikom detaljne
analize mreće uzeta iz ormara gde se nalazio stari Sezamov hardver.
>> Ovo sigurno nije optimizacija softvera, a
>> riješeno je totalnim prekabliranjem (sljubisic je premjerio
>> svaki kabl, loši su zamijenjeni). Neki od problema riješeni su
>> tek oko Nove godine kada smo definitivno uspjeli da lociramo
>> karticu koja je brbljala.
Izgled mreze posle sljubisiceve inspekcije nije se više menjao,
a pojave usporenja usled zaključavanja i dalje su se dešavale. Stanje se
promenilo tek posle opsežnih izmena u softveru, koje su se desile
početkom januara.
>> Just for the record, koliko god puta
>> smo mi uspjeli da stabilizujemo mrežu, gospodin Upravnik je
>> pri nekom svom eksperimentisanju ili insistiranju na nekoj
>> zamjeni (vec je čuven server jos čuvenije firme koji je padao
>> ne zna se koliko puta a jednom je sa sobom u smrt poveo i
>> 24časovni rad sistema) funkcionisanje iste opet iznova
>> ugrožavao.
Insistiranje ne čudi toliko kada se uzme u obzir da je novi server
nabavljen da bi se unapredila performansa sistema - čudno je fanatično
Dragišino odbijanje da se na pomenutom serveru instalira Novell 3.12
umesto postojeće verzije 3.11, pošto je poznato da je v3.11 prepuna
bagova, a i da je izašla u vreme kada nije postojala PCI tehnologija, na
šta se oslanjala mrežna kartica koja je bila ubačena u server.
Rekurzijom, posle svih ovih događaja, došli smo do zaključka da pomenuti
softver verovatno ne bi funkcionisao na drugom operativnom sistemu, pošto
se zbog prastarog kompajlera verovatno oslanja na neke pozive koje ima
samo Novell v3.11. No, po njegovoj intelektualnoj svojini nemamo nameru
da čeprkamo, tako da ćemo se zadržati na zapažanjima.
Posle pada servera, instaliranog od ne tako čuvenog stručnjaka, ali
čoveka koji je došao po Dragišinoj preporuci, inženjeri iz "čuvene
firme" (od kojih jedan ima zvanje CNE) su došli na uvid i utvrdili da na
mrežnoj instalaciji nije zamenjen stari MONITOR.NLM, kao i da nije
učitan LSLENH.NLM, što je izričito napomenuto u README fajlu koji se
dobija uz mrežnu karticu. Pritom je utvrđeno da je pomenuti stručnjak
forsirao učitavanje drajvera za Novell sa DOS particije, a zatim je u
AUTOEXEC.NCF pre učitavanja istih drajvera ubacivao jedno REMOVE DOS -
verujem da nije potrebno znanje jednog Certified Novell Engineer-a da
shvati šta se time činilo. No, iako je server proradio "iz cuga",
Dragiša je u telefonskom razgovoru naredio da se on ne pušta u rad, a na
predlog da pokušamo da instaliramo Novell v3.12 počeo je da paniči i da
preti, izjavljujući stvari koje samo pojačavaju sumnju u rad softvera
pod tim operativnim sistemom, kao i stvaraju sliku koja je dosta uticala
na moju odluku i način njenog sprovođenja.
>> Što se tice rada softvera gospodina Životica, napomenuću samo
>> da je od zadnje posjete ZZove ekipe do početka "naše ere"
>> gospodin Upravnik u više navrata u sopstvenoj, čisto
>> amaterskoj režiji i izvedbi, više puta istu prepakivao i
>> premještao, otvarao kućišta, mijenjao modeme i slično.
Opet tačno, ali nepotpuno iznešeno - kućišta su otvarana i ubačeni su
modemi 14400 bps, ali ništa nije menjano na mrežnom planu. Dokaz tome je
nedelju dana funkcionisanja pod Životićevim softverom i tim modemima,
gde je bilo teškoća u održavanju veze, ali nije bilo niti jedne pojave
katastrofalnog usporenja sistema. To potvrđuje da stanje na mreži nije
menjano do dolaska ekipe g. Durića.
>> Podsjetio bih korisnike i na druge probleme u radu sa istim u
>> zadnjim fazama eksploatacije, da je to iole kolegijalno, kao
>> sto nije. Svi imamo pamćenja, na kraju krajeva... Većina tih
Svakako - koliko me pamćenje služi (iako se tvrdi suprotno), problemi
su se manifestovali kao zvonjava u prazno i problem sa otvaranjem jednog
toma Foruma. Mreža nema uticaja na to što je svakome veoma jasno.
>> problema, to sam spoznao za tih 30 dana, je bila uzrokovana
>> problemima sa mrežom koji su kod nas isplivali na površinu
>> između ostalog i zbog toga što se moj softver mnogo žešće
>> oslanja na mrežu, sto je posljedica njegove geneze, nastao je
Ne bih hteo mnogo da se mešam u programerske stvari, ali većina
programa se na mrežu oslanjaju maltene samo kao na disk, iz prostog
razloga što je sasvim sigurno da je čitav tim koji je razvijao mrežni
operativni sistem nekoliko hiljada puta bolje optimizovao pristup
mrežnim resursima. Rešenje koje sada funkcioniše se teorijski, a i u
praksi smatra za najbolje rešenje ako se aplikacija kompletno ne oslanja
na klijent/server arhitekturu. Uostalom, pokazalo se čiji mrežni model
radi, a čiji ne.
>> sa SMC net karticama i Intel modemima. Čuveni "ma li /a"
>> problem se dešavao zbog najblaze rečeno presporih nodova i
>> mreže. Operacija koja je na svim instalacijama do Sezama bila
>> munjevita, jednostavno je obarala sistem na koljena dok nije
>> optimizovana, sto je izvršeno oko Nove godine, sa odličnim
>> rezultatima.
Još jednom napominjem da stanice nisu menjane. "Prespori nodovi" su
prilično brzo izvršavali pomenutu operaciju u doba Životićevog softvera,
a sada je izvršavaju primetno brže, na šta utiče i sam server.
Lično verujem u kvalitet instalacija koje je Dragiša izveo do sada -
one su bile veoma važan faktor pri odlučivanju za njega kao autora
softvera koji će da upravlja Sezamom. Međutim, ja gledam rezime onoga
što se dešavalo ovde. Probajmo to da predstavimo primerom: poznati pevač
sa Mauricijusa dolazi u prijateljsku i radnu posetu našoj zemlji. Drži
koncert, na koji će malo ljudi doći, a i oni koji dođu neće uživati u
pesmama koje su njima neprimerene i nerazumljive. Publiku neće
interesovati što se njegove ploče na Mauricijusu prodaju u hiljadama
primeraka, to nije razlog za njegovu slušanost - interesuje ih
prvenstveno da su dali pare za ulaznicu, a da nisu dobili ono što su
očekivali već neko nerazumljivo domorodačko mumlanje. Jasno je da
organizator koncerta snosi veliki deo krivice jer nije predvideo
reakciju publike, ali ako ga je pevač uveravao da će oni biti
oduševljeni, a nije to postigao, ne može svu krivicu svaliti na njega.
Nadam se da će ovo biti shvaćeno kao metafora, što i jeste.
>> priliku da zamolim koleZu za jedan mail attach O:)).
>> Medjutim, na vasem mjestu gospodine Upravnicce sacekao bih
>> period od barem pet dana kontinualnog fizickog neprisustva
>> prije nego bih sigurnost i funkcionalnost i sigurnost ove
Od subota, 20.januara do četvrtka, 26. januara Zak je boravio u
svojoj kući u Milanovcu. Nadam se da je to dovoljan period, a kako je
sistem funkcionisao, korisnici su imali prilike da se uvere. Kako će tek
funkcionisati kasnije, nije teško da se zaključi.
>> Gospodin Aleksić se jednom u konferenciji pohvalio kako je
>> obezbijedio pet (5!) stanica za razvoj i testiranje softvera.
>> Tačno je jedino to da je pored opreme koju sam ja obezbijedio,
>> a to su server i jedna stanica kod mene kuci, kao i jedna
>> stanica za mog saradnika koji je bio zadužen za analizu baza i
>> konverzije, gospodin Aleksić (ili da kazem samo Aleksić, u
>> njegovom maniru?) je obezbijedio jednu stanicu. Ona je
>> korišćena, uz moju postojeću opremu i dvije telefonske linije
>> koje sam ja kupio u toku ovoga posla, za potrebe potpunijeg
>> testiranja softvera prije instalacije novih verzija u fazi
>> optimizacije. Gospodin Aleksić je počeo da insistira na njenom
>> povraćaju sa potpuno nekonzistentnom argumentacijom (opet
>> očekujući nepoštenje od nas) u momentu kada je donio
>> definitivnu odluku o zamjeni softvera. To je bilo oko Nove
>> godine, a ja sam u jednom razgovoru rekao da insistiranje na
>> tome dovodi u pitanje generalan napredak u razvoju i da
>> ukoliko do toga dođe u toj kritičnoj fazi (razgovor se dešava
>> oko Božica, dan pred potpunu stabilizaciju) meni ostaje samo
>> da se napiše izvinjenje korisnicima i zaustavi rad dok ne
>> obezbijedimo uslove za alpha testiranje. Srećom, sistem je
>> stabilizovan već sljedećeg dana, mašina je koji dan kasnije
>> poslata za Beograd, mi smo kupili mašinu kojom smo popunili
>> rupu u razvojnom sistemu, i već sutra smo naišli na već čuvenu
>> poruku o "završetku tridesetodnevne faze testiranja".
Po ko zna koji put iznošenje nepotpunih činjenica, da bi se kod
korisnika izazvao željeni efekat. Naime, uvidom u moju poruku svako se
može uveriti da sam tada izjavio da se "sistem testira na 5 računara", a
ne da sam "lično obezbedio 5 računara". Tu su se podrazumevali računari
koji su pomenuti u gornjem citatu, kao i Hobbiton koji je takođe
korišćen u testiranju. Računar koji je preuzet iz redakcije odnet je uz
obrazloženje da će se na njemu vršiti konverzija baza, tj. razvoj
aplikacije koja će vršiti konverziju iz jednog formata u drugi, tako da
se konverzija odradi na samom sistemu. Pošto je aplikacija napravljena i
počela sa konverzijom odmah po puštanju softvera u rad, taj računar je
zatrebao za druge poslove i sl. Insistiranje na njegovom vraćanju počelo
je odmah po početku rada, ali očigledno je da sećanje zakazuje...
>> Nikada nije bilo povezivanja redakcijskih mašina na Sezam,
>> osim noda 22 (16 logički) koji je korišten u noćnim satima.
>> Izuzetak su dvije noci kada je radjena polazna konverzija baza
>> (mozda je neko zaboravio, ali u ta prva dva dana
>> iskonvertovane su sve aktivne konferencije i sve grupe).
>> Decembarski broj nije izašao zbog proste činjenice da gospodin
>> Upravnik nije imao vremena za njega zbog svog prevelikog
>> angazmana oko Sezama. Kompletni "Računari" i Sezam su pod sve
>> jačom dominacijom tog jednog covjeka koji ipak ne može da
>> završi sve sam, cak kad bi sve te poslove i znao.
Poslednja rečenica dovoljno govori da je u ovu poruku unet lični
faktor, a ne razborito iznošenje činjenica. Naime, za produkciju broja
neophodno je imati najmanje 3 računara: prvi za urednika, gde se
skupljaju tekstovi i vrši selekcija, zatim stanica za čitanje i
tagiranje teksta, i na kraju stanica za prelom. Pored pomenutih,
redakcija trenutno poseduje i stanicu koja se nalazila kod Dragiše, kao
i računar za sekretaricu. Početkom izmena na sistemu, stanica za čitanje
tekstova kompletno je izbačena iz upotrebe konstantnim prisustvom nekoga
iz tima, i to stanje je trajalo do Nove Godine, uz zanemarljive prekide.
Stanica za prelom, Pentium, korišćena je za konverzije baza na samom
početku, ali je praktično onesposobljena za rad kao i sekretaričina
mašina činjenicom da je iz nje stalno vađena i vraćana mrežna kartica -
za konkretan rad bio je na raspolaganju samo moj računar, sem u vreme
kada je u Beogradu boravio g. Durić, kada je pomenuti računar premeštan
u drugu prostoriju, menjan mu disk i kačen na Sezam. Navešću tu i
činjenicu da je prisustvo 3-5 ljudi u prostoriji gde je izvršni deo
redakcije praktično onemogućavalo rad njenih članova. Naravno, veliki
činilac u svemu tome je i moje lično angažovanje, ali ne vidim nekog
velikog razloga za diskusiju po tom pitanju.
Izvinjavam se korisnicima na dužini poruke, posebno na citatima,
ali bilo je neophodno izneti sve detalje događaja u prethodnih mesec
dana - očigledno je da prikrivanje nekih segmenata dovodi do pogrešnog
zaključka. Nadam se da moja poruka ne liči na "prepucavanje", kao i da
će svako razborito odvagati činjenice i pre donošenja nekog zaključka se
zapitati da li bih bio spreman da učinim sve za šta sam optužen, a da
pre toga ne promislim o posledicama. Ovom prilikom se zahvaljujem onima
koji nisu odmah seli za editor po izjavi jedne strane, već su se
raspitali kod mene lično, ili putem privatne pošte, o tome da li je sve
što je izneto istina.
razno.130supers,
-> #123, banek>> Da li neko moze da posalje neki autoexec jerbo sam
>> skoro zaboravio kako sam ga i napravio. :)
Evo mog autoexeca... Pošta se standardno skida komandom Sezam.
Upisuje komentar u who listu dok je procedura u toku...
autoexec.msgrazno.131severian,
-> #126, balsa> U stvari, ljubishi, severianu i meni po mesec dana, zajedno
> smo isprobavali. Pošteno. ;)
Zahvaljujem;) Cool...
razno.132evlad,
-> #127, bangaY> Pa uzivaj na PRO-u
hm, mazohista ? ;)
razno.133crncic,
-> #124, babbage>> Pro je apsolutno nefleksibilan (pisan ispočetka ceo program, a
>> nisu mogli da ukucaju jedan normalan ekranski editor) a ovaj
To je pitanje. To se priča, tj. oni pričaju, istina... Ko zna.
razno.134nenad,
-> #108, dragisha> Prvo i najvažnije, mi (moja ekipa i ja) smo prevareni. Iskorišćeni smo da
> spasimo sistem kada se činilo da mu spasa nema, da ga održimo dok se
> najnoviji softver ne dovede do nivoa da radi na mreži (prema
> informacijama koje sam dobio od gospodina Aleksića, trenutni softver je
> počeo da se prilagođava zahtjevima mrežnog rada oko Nove godine, a sam
> gospodin Aleksić je obavio preliminarne razgovore oko toga još u martu),
Ne bih želeo da se mešam u vašu raspravu, ali možda mogu da
pomognem da se malo smanji tenzija bar oko ovog pitanja. Lično
mogu da ti posvedočim da valex sve do par dana pre promene
softvera nije imao nameru da tako nešto radi. Oko nekih drugih
poslova sam bio u kontaktu pre toga sa njim i na moja pitanja oko
problema sa Sezamom bi uvek govorio kako će se to srediti, biće
sve ok i sl. Druga stvar koja možda može da pomogne da te
razuverim tih sumnji jeste činjenica da je ovaj softver od
početka pisan da radi pod mrežom i da je više puta i testiran i
radio u mrežnim uslovima (doduše sada po prvi put radi pod NT
mrežom i u prilično neuravnoteženoj, i po mom mišljenju, nesrećno
odabranoj konfiguraciji - preslabe stanice, jak server) tako da
tako nešto sigurno nije mogao da bude razlog za neko
podvaljivanje tebi i upotrebu tebe i tvoje ekipe za "održavanje
sistema dok se drugi softver ne prilagodi mreži" kao što tvrdiš.
Sva prilagođavanja koja su urađena u ovom softveru su urađena u
ta 2-3 dana pre same izmene, a odnosila su se uglavnom na
prilagođavanje izgleda poruka starim off-line readerima,
približavanje koncepciji i komandama starog softvera i
deaktiviranju nedovoljno testiranih opcija i komandi. I Zak i ja
smo i server i stanice Sezama po prvi put videli u subotu pred
srpsku novu godinu kada smo se sa disketama pojavili pred
Bigz-om.
Da je nekog "prilagođavanja" i pripreme bilo u tih mesec dana,
kako kažeš "vaše ere", :) ja sigurno ne bih u tom periodu gubio
vreme u meri i na način na koji sam ga gubio, niti bi Zak sedeo u
Milanovcu i na 286 sa poluispravnim hard-diskom kontroler šminkao
Zkey i Zvga...
Ja ovoliko mogu da ti tvrdim, to je ono što znam, što sam video
i u čemu sam učestvovao, a ako ti moja reč nije dovoljna, reci
tako, mogu da te uputim na neke zajedničke poznanike i prijatelje
od kojih svako može da ti potvrdi bar delove ove priče.
> (UBR, ZKey, ciju sam funkcionalnost sebi napravio i u Linux okruzenju je
> cujem dobio najnoviju inkarnaciju, pa koristim ovaj put i priliku da
> zamolim koleZu za jedan mail attach O:)).
Novi Zkey je bio gotov u ovom obliku još pre godinu dana (pre
nego što je Zak otišao u vojsku), ali je postojala mogućnost da
bude kupljen pa nije još pušten u javnost. Ima u sebi "grafički"
editor tastature, podržava do 10 različih rasporeda, zauzima oko
80 bajtova u memoriji, i stvarno deluje simpatično - kome treba
(meni svakako ne ;). Zbog sve ove gužve nije bilo vremena da se
razreši stvar oko te kupovine, ali verujem da će ti ga Zak, ako
ništa drugo u znak dobre volje, već okačiti na mail. :)
razno.135ljubisha,
-> #126, balsa> U stvari, ljubishi, severianu i meni po mesec dana, zajedno
>smo isprobavali. Pošteno. ;)
Hvala, al ja samo želim mir u svetu! :)
P.S. I da mi se vrati Dir i stare konferencije. Jel sam to već negde
rekao?
razno.136dzaja,
Hteo bi da obavestim sve koje su mi slali poruke na mail da to ponove
Hvala
Drasko
razno.137calex,
-> #134, nenad<!> razreši stvar oko te kupovine, ali verujem da će ti ga Zak, ako
<!> ništa drugo u znak dobre volje, već okačiti na mail. :)
A ako se kupovina ne razreši, moglo bi to u grupu all. ;)
razno.138mdrazic,
-> #129, valexPrvo unapred da se izvinim na velikom quotu.
>>> Radili smo 40ak dana, naši ukupni troškovi su
>>> prešli preko 3,500 DEM, i na kraju je, sa opravdanjem "usijana
>>> glava" i "preka narav" iza naših leđa, "odrađen posao". Kada
>>> sam gospodinu Upravniku u jednom razgovoru od prije neki dan
>>> spomenuo tu sumu rekao je "Ok, i meni je sa sistema otislo 3.5
>>> hiljade korisnika, svaki po marka, ne dugujem ništa".
>
> Slikovito sam se izrazio, ali drago mi je da je pomenjena ta
> činjenica. Naravno, cifra od 3.5000 korisnika koji su otišli je navedena
> kao ilustracija, s obzirom na to da je na sistemu bilo aktivno negde oko
> 2.500 stalnih korisnika. Međutim, navešću izjavu Dejana Ristanovića sa
> SezamPro-a, gde je doslovno napisao da su "očekivali ovoliko korisnika
> tek na leto", a takođe je i veći broj korisnika tog sistema izjavio da je
> uplatio članarinu iz razloga što je softver na SezamNET-u "loš,
> nekompatibilan i spor". Ponavljam još jednom da se sve moglo izbeći
> planskim pristupom i pažljivim određivanjem prioriteta.
> Što se tiče nadoknade sredstava, Dragiša je očigledno "zaboravio" da
> napomene (očigledno da nisam jedini koji pati od skleroze) da sam obećao
> podelu profita od članarine koja je uplaćena u periodu saradnje sa njim.
> Tačno je da je u prvih 10 dana uvođenja sistema rađeno danonoćno i da
> postoje troškovi boravka i sl. ali cifra koja se navodi je neprimerena,
> a i često je menjana u prvobitnim izjavama i kretala se čak do 7.500 DM
> u nekim razgovorima. Posle tog početnog perioda bilo je još samo 3 dana
> intenzivnog rada u drugoj Dragišinoj poseti, ali nemam evidenciju o
> poslu koji je obavljao dok je boravio kod kuće. Ovde jedino mogu da
> izdvojim Mdave-a koji je skoro ceo period od mesec dana doslovno proveo
> pored sistema resetujući nodove koji su se zaglavljivali i isprobavao
> ponašanje softvera pod različitim uslovima.
Na osnovu ovih nameće se zaključak da je ceo poduhvat izveden nimalo
profesionalno. Obećanje (sa ili bez ludog radovanja) o podeli profita
nije smelo da zameni čvrst pisan ugovor o pravima i obavezama obe strane.
Ovako izgleda da prava i obaveze nisu tačno shvaćene, tj. da je došlo
do ozbiljnih nesporazuma, što se nije smelo dozvoliti. Ovo naročito
posle iskustva sa prethodnom ekipom (koja nastavi na SezamPRO da radi
daleko profesionalnije nego što se ovde radi) za koju napisaste mnogo
loših reči, a po ovde rečenom, radili su džabe pola godine i zameralo
im se što je bilo malo novih datoteka (a ovde nikako da ih dočekam već
dva meseca).
Voleo bih i da mi neko odgovori koliko (mesečno ili po projektu) vredi
rad autora softvera ovog kalibra (veliki BBS). Valjda su zaslužili da
zarade barem kao trgovci ili frizeri? Potcenjivanjem ovakvog kreativnog
rada nikad na zelenu granu nećemo stići :(
>>> preko nepristajanja na telefonski razgovor sa mnom to veče, pa
>>> _ucjene_ od strane gospodina Upravnika koji mi je javio da mi
>>> neće dati moj modem i mrežnu kartu koje sam poslao mdavetu da
>>> moze da osposobi 15ti nod (zajedno sa 386sx plocom koju je
>>> mdave obezbijedio) dok ja njemu ne dam UUCP spool koji mi je
> Kao što sam već jednom napomenuo, takva reakcija je bila očekivana na
> osnovu iskustva u protekloj saradnji - da ne ponavljam, detalji postoje
> u mojoj prethodnoj poruci na ovu temu. Naravno, zaboravnost opet
> onemogućava da se iznese činjenica da su pomenuta ploča, mrežna karta i
> modem vraćeni njihovom vlasniku već naredni dan po promeni softvera, i
Odakle vam uopšte ideja da opremu koju neko drugi donese radi dobrobiti
nas sa Sezama zaplenite, pa velikodušno vratite umesto da sami obezbedite
te kartice (trebalo bi i neka u rezervi da bude, zar ne)?
A što se tog spool-a tiče, zar niste mogli da ga obezbedite na isti način
(sa FON-a) kao i autor softvera?
> Poštujem iskustvo g. Durića, ali Sezam nije kućni BBS. Sezam nije više
===============
> ni BBS, on je Sezam - to je dovoljno. Kakakv duh se osećao na Sezamu tih
======
Da plačemo ili da se smejemo ?
>>> Just for the record, koliko god puta
>>> smo mi uspjeli da stabilizujemo mrežu, gospodin Upravnik je
>>> pri nekom svom eksperimentisanju ili insistiranju na nekoj
>>> zamjeni (vec je čuven server jos čuvenije firme koji je padao
>>> ne zna se koliko puta a jednom je sa sobom u smrt poveo i
>>> 24časovni rad sistema) funkcionisanje iste opet iznova
>>> ugrožavao.
>
> Insistiranje ne čudi toliko kada se uzme u obzir da je novi server
> nabavljen da bi se unapredila performansa sistema - čudno je fanatično
> Dragišino odbijanje da se na pomenutom serveru instalira Novell 3.12
> umesto postojeće verzije 3.11, pošto je poznato da je v3.11 prepuna
> bagova, a i da je izašla u vreme kada nije postojala PCI tehnologija, na
> shvati šta se time činilo. No, iako je server proradio "iz cuga",
> Dragiša je u telefonskom razgovoru naredio da se on ne pušta u rad, a na
> predlog da pokušamo da instaliramo Novell v3.12 počeo je da paniči i da
Ako sam dobro shvatio, na mreži (sistemu) koji je posvećen Sezamu i na
kojoj je glavna (kritična) ako ne i jedina aplikacija BBS softver,
bitni delovi hardvera i operativni sistem se menjaju bez prisustva i
odobrenja autora softvera?!
Nisam advokat autora softvera (njegov softver mi zapravo i 'ne leži',
tj. više mi se sviđao stari, a i bilo je puno problema) ali ako su se
ovakve stvari dešavale, moram da stanem na stranu autora povodom
ovakvih intervencija. Takođe, autori najbolje znaju konfiguraciju i
operativni sistem sa kojim aplikacija radi (znaju i nedostatke) a
prirodan je i strah od novog operativnog sistema sa kojim bilo nemaju
dosta iskustva, bilo ne odgovara softveru na neki način. A drugih
problema je bilo i previše, u tome se bar svi slažu. Ako neki softver
lepo radi pod DOS 3.31 nije potrebno prelaziti na DOS7 i Win95 ako ovi
nisu potrebni iz drugih razloga.
>>> Nikada nije bilo povezivanja redakcijskih mašina na Sezam,
>>> osim noda 22 (16 logički) koji je korišten u noćnim satima.
>>> Izuzetak su dvije noci kada je radjena polazna konverzija baza
> faktor, a ne razborito iznošenje činjenica. Naime, za produkciju broja
> neophodno je imati najmanje 3 računara: prvi za urednika, gde se
> skupljaju tekstovi i vrši selekcija, zatim stanica za čitanje i
> tagiranje teksta, i na kraju stanica za prelom. Pored pomenutih,
> Stanica za prelom, Pentium, korišćena je za konverzije baza na samom
> početku, ali je praktično onesposobljena za rad kao i sekretaričina
> mašina činjenicom da je iz nje stalno vađena i vraćana mrežna kartica -
> u drugu prostoriju, menjan mu disk i kačen na Sezam. Navešću tu i
> činjenicu da je prisustvo 3-5 ljudi u prostoriji gde je izvršni deo
> redakcije praktično onemogućavalo rad njenih članova. Naravno, veliki
Ranije čusmo da se intenzivno radilo samo 10+3 dana (ako se isključi
rad autora kod svoje kuće koji kao da nije bitan!), a časopis kasni
skoro dva meseca. Da ste imali par rezervnih kartica, Pentium je mogao
biti stalno na raspolaganju redakciji, a valjda proces rada ne zahteva
da sva 3 računara moraju istovremeno da rade. Moglo se za ovo vreme
i na samo jednom računaru ceo posao završiti (malo urednik selektuje,
pa se čita i tagira, a na kraju i prelama).
Za zaključak da je sve ovo bila jedna velika improvizacija ponavljam
sa početka:
> Međutim, navešću izjavu Dejana Ristanovića sa
> SezamPro-a, gde je doslovno napisao da su "očekivali ovoliko korisnika
> tek na leto", a takođe je i veći broj korisnika tog sistema izjavio da je
> uplatio članarinu iz razloga što je softver na SezamNET-u "loš,
> nekompatibilan i spor". Ponavljam još jednom da se sve moglo izbeći
Milan
razno.139mantoniadis,
-> #129, valex>!> 2.500 stalnih korisnika. Medutim, navescu izjavu Dejana Ristanovica sa
>!> SezamPro-a, gde je doslovno napisao da su "ocekivali ovoliko korisnika
>!> tek na leto", a takode je i veci broj korisnika tog sistema izjavio da je
>!> uplatio clanarinu iz razloga sto je softver na SezamNET-u "los,
>!> nekompatibilan i spor". Ponavljam jos jednom da se sve moglo izbeci
Jel to znaci da ako sada dejanr kaze nesto slicno za sadasnji sezamNET,
treba da jurite po novog autora? :)
Iz mog kruga prijatelja, samo da ti kazem da nijh najvise otislo odavde
posle 15og Januara.. Naravno za sada prate oba sistema, ali posle ovoga,
sumnjam da ce da produze pretplatu ovde...
I ja bih tamo ali veza sa mojom centralom je katastrofalna.
razno.140vstan,
-> #139, mantoniadis> Iz mog kruga prijatelja, samo da ti kazem da nijh najvise
> otislo odavde posle 15og Januara.. Naravno za sada prate oba
> sistema, ali posle ovoga, sumnjam da ce da produze pretplatu
> ovde... I ja bih tamo ali veza sa mojom centralom je
> katastrofalna.
Potpisujem svaku recenicu, sa nagalaskom na poslednju :(
razno.141djcorto,
-> #123, banek> Da li neko moze da posalje neki autoexec jerbo sam
> skoro zaboravio kako sam ga i napravio. :)
Hvataj ....
razno.142superhik,
-> #139, mantoniadis=:> I ja bih tamo ali veza sa mojom centralom je katastrofalna.
Sa svim centralama je katastrofa... :(((
razno.143gerber,
-> #141, djcortoYR>*> Hvataj ....
Definitivno nagrada za najmanji autoexec :)
razno.144olio,
-> #141, djcorto>> Da li neko moze da posalje neki autoexec jerbo sam
>> skoro zaboravio kako sam ga i napravio. :)
>
> Hvataj ....
Pa nema nista da 'vatamo. Nego Djole ima li nesto slicno
ono starom autoexec-u kao "kupi" i "skini" sto je Wizard
napravio. Mnogo je bilo dobro.
Pozdrav Oliver.
razno.145valex,
-> #138, mdrazic>> profesionalno. Obećanje (sa ili bez ludog radovanja) o podeli
>> profita nije smelo da zameni čvrst pisan ugovor o pravima i
>> obavezama obe strane.
Na žalost, u prvim danima instalacije nije bilo moguće postići
dogovor zbog konstantnog angažovanja na sistemu - od 13. decembra do
Nove godine svako od nas je boravio u proseku 5 dana nedeljno pored
sistema, i to bez prekida. Prvi dogovori o formiranju ugovora nastali su
tek posle zajedničkog sastanka sa direktorom BIGZ-a, par dana pre Nove
godine.
>> Voleo bih i da mi neko odgovori koliko (mesečno ili po
>> projektu) vredi rad autora softvera ovog kalibra (veliki BBS).
>> Valjda su zaslužili da
Otprilike jednu trećinu prihoda koju sistem donosi.
>> da sva 3 računara moraju istovremeno da rade. Moglo se za ovo
>> vreme i na samo jednom računaru ceo posao završiti (malo
>> urednik selektuje, pa se čita i tagira, a na kraju i prelama).
Da je bilo moguće tako bi bilo i urađeno.
razno.146schef,
» who
markojo 09:53 -- Transfer
gucy 09:58 -- Read
mmaric 10:09 -- Read Live fast, Die young!
cnenad 10:09 -- Edit sexy MF who comment :(
olja 10:09 -- Sezam
schef 10:05 -- Sezam I ti ćeš ovo isto da radiš, samo sutra!
dsoskic 09:49 -- Sezam snimite vase CD-e, najjeftinije u gradu !!
mils 09:40 -- Sezam
plovput 04:27 -- Sezam Don't drink and drive, smoke grass and fly
nseki 02:35 -- Transfer
^^
:)))) Crni nseki mora da je preneo jedno 40 Mb. :)))))))))
Srleř
razno.147cosmo,
posto je na sezamu ukinuta konferencija Internet, a i u konferenciju
komunikacije vise ne moze da se pise.. sa njima je takodje
nestala i tema www(World Wide Web).. tako da je par nas resilo
da kreira grupu pod imenom www u kojoj cemo razmenjivati
iskustva kako o wwwu tako o svemu vezanom za Internet.. posto su
mi se neki ljudi vec javili na mail primetivsi da grupa postoji
pretpostavio sam da ima jos zainteresovanih na sezamu za doticnu
temu.. tako da ako je neko zainteresovan neka mi se javi na
mail..
razno.148superhik,
Po 'Bigzu' kruže priče da se SezamNet ukida u skorije vreme!?
razno.149djcorto,
-> #143, gerber> Definitivno nagrada za najmanji autoexec :)
A ? Sta kazes ? 0 bajtova, to ni Zak ne moze ;)))))
Izvinjavam se Baneku, nisam pri sebi ovijeh dana ....
autoexec.wizrazno.150djcorto,
-> #144, olio> Pa nema nista da 'vatamo. Nego Djole ima li nesto slicno
> ono starom autoexec-u kao "kupi" i "skini" sto je Wizard
> napravio. Mnogo je bilo dobro.
Ima, okacio zz na Pro-u. Ne znam zasto autor istog to nije
okacio ovde ?!?!?!?!? Lepo na kraju pise (c) Wizard ....
autoexec.wizrazno.151schef,
-> #148, superhik=-> Po 'Bigzu' kruže priče da se SezamNet ukida u skorije vreme!?
Ćuti, bolje i to nego da opet instaliraju novi softver... O:)
Srleř
razno.152shimano,
PTT pojeftinio ;)
A uskoro će i 1. April ;)
razno.153aleck,
-> #142, superhik# Sa svim centralama je katastrofa... :(((
Nije.
razno.154aleck,
-> #147, cosmo# da kreira grupu pod imenom www u kojoj cemo razmenjivati
Ima li još mesta?
razno.155dejanp,
Otvorena je grupa Amiga_v1.3 za sve amigiste koji se prijave.
Ko hoce, a ima amigu v1.3 neka mi ostavi mail za DEJANP.
Ja cu mu odobriti pristup u grupu.
(C) Cekajuci brzi modem!
razno.156mboban,
=-= Username: mboban
=-= Password: *******
=-=
=-= ┌──────────────────────────────────────────┐
=-= │ SezamNET Vam želi srećan rođendan! │
=-= └──────────────────────────────────────────┘
Znači ima i ovoga...?
Baš lepo. O:)
razno.157kum.djole,
..co jo chat
Držte ga! Lozinka je > 53 /CHAT !
;)
razno.158shimano,
Re: PTT (dok ne proradi conf. komunikacije)
Jel neko upoznat sa načinom rada naše pošte pošto imam neke nedoumice u
vezi sa tim?
Možda je još neko primetio istu stvar tj. često mi se desi da kada
pozivam inostranstvo telefonom čujem dobovanje impulsa u trenutku kada
telefon na drugoj strani zvoni a još nije podignuta slušalica. Desilo mi
se par puta kada sam pozivao Makedoniju(Kumanovo) i jednom sam čuo istu
stvar kada sam zvao Holandiju. Ne znam da li to tako treba da bude tj.
logično bi bilo da brojanje impulsa počne od trenutka kada se uspostavi
veza a za ovo drugo nisam siguran jer nema smisla da plaćam razgovor
koji recimo nisam ni obavio (kada taj koga zovem nije kod kuće na
primer).
Jel ima neko blizak pošti objašnjenje za ovo a možda je to neka greška
na mojoj centrali.
razno.159ikordic,
-> #151, schefRE: Changez...
=> =-> Po 'Bigzu' kruže priče da se SezamNet ukida u skorije vreme!?
Bogami, na fontele redakcije jednog računarskog magazina se javlja
sekretarica sa "Sezam, izvolite?". Kamo naziv magazina, hm?
razno.160banga,
-> #158, shimanoRe: PTT (dok ne proradi conf. komunikacije)
> pozivam inostranstvo telefonom cujem dobovanje impulsa u
> trenutku kada
Kad smo kod dobovanja. Na mojo centrali 436xxx to "dobovanje' je zadnjih
godinu dana postalo toliko jako da vise u neke zemlje ne mogu ni fax da
posaljem :) Sem ako me oni ne zovu :)
razno.161dselic,
Čini mi se da nod 11 radi 2-3 puta brže od ostalih.
razno.162jevta,
Molio bih nekoga da mi poslaje ovde ili na mail script koji bi radio
sledece:
Prijavio me na vezu, skinuo poruke i otisao sa veze...
Ja sam pokusavao, ali bez potpunog efekta...
Unapred zahvalan!
razno.163superhik,
-> #153, aleck=:> # Sa svim centralama je katastrofa... :(((
=:>
=:> Nije.
Odaj mi tajnu? Koja si centrala...?
razno.164valex,
-> #147, cosmo>> komunikacije vise ne moze da se pise.. sa njima je takodje
>> nestala i tema www(World Wide Web).. tako da je par nas resilo
Konferencija je bila zatvorena zbog vezivanja fajlova uz poruke,
danas je i to završeno. Na spisku njenih tema možeš pronaći i WWW.
razno.165valex,
-> #159, ikordic>> Bogami, na fontele redakcije jednog računarskog magazina se
>> javlja sekretarica sa "Sezam, izvolite?". Kamo naziv magazina,
>> hm?
Preciziraj - javlja se ženski glas. Nije bila u pitanju sekretarica,
već jedna od devojaka koje vrše proveru korisnika.
razno.166shimano,
-> #160, banga-> Kad smo kod dobovanja. Na mojo centrali 436xxx to "dobovanje' je
-> zadnjih godinu dana postalo toliko jako da vise u neke zemlje ne mogu
-> ni fax da
Ah da. To smo već apsolvirali :((( Evo predloga rešenja na bazi ličnog
iskustva:
Pozovem lepo 901 ...
- Molim vas pozovite mi broj taj i taj treba da pošaljem jedan fax ali
isključite mi impuls generator jer pravi velike probleme pri
uspostavljanju veze a vreme na vezi mi merite timer-om.
(ovo je sasvim ispravan zahtev i oni to rade u pošti)
- U redu pozvaćemo vas...
Posle 5 minuta...
- xxx-yyy imate vezu...
Samo sam stigao da čujem odjavni signal fax-a sa druge strane :(
Rezigniran spustim slušalicu shvativši da to neće ići lako. Posle
desetak sekundi zvoni telefon...
- Jeste li obavili razgovor? ;(
Onda odlučim da probam još jednom... objasnim službenici sve do detalja
da je ograničeno i relativno kratko vreme za uspostavljanje veze i da
treba brzo da mi prebaci vezu i sve to se na kraju uz porođajne muke
uspešno i završi.
Ima i izuzetaka. Nađe se ponekad i neka pametna cura da sedi tamo tako
da sam jednom doživeo i prijatno osveženje dobrim servisom. Nakon što
sam izdiktirao broj koji mi treba i dao svoje podatke:
- Sačekajte poziv i pripremite papir koji šaljete u faxu...
Posle dva-tri minuta zvoni...
- pozivam broj koji ste tražili... kada čujete signal pritisnite start
na vašem faksu...
(da ih je više ovakvih tamo....)
Btw, kada skinu impuls generator iz taka ga zakuca na 9600 tako da mi je
to postalo pravilo da čim vidim da mi se mašina "femka" oko brzine
transfera odmah vrtim 901 a posebno kad imam hrpu stvari da pošaljem i
sad, najveći nonsense, uključujući cenu usluge ove službe, redovni račun
mi se u proseku smanjio za oko 20-25%
razno.167banga,
-> #166, shimano> - Molim vas pozovite mi broj taj i taj treba da posaljem jedan
> fax ali iskljucite mi impuls generator jer pravi velike
> probleme pri uspostavljanju veze a vreme na vezi mi merite
> timer-om. (ovo je sasvim ispravan zahtev i oni to rade u posti)
Kakvo je to merenje tajmerom? Da li je to isto automatski i da li mogu
da trazim od poste da mi za uvek iskljuci signal generator i prebaci me
na timer?
razno.168shimano,
-> #167, banga-> Kakvo je to merenje tajmerom? Da li je to isto automatski i da li
-> mogu da trazim od poste da mi za uvek iskljuci signal generator i
-> prebaci me na timer?
Naravno da ne možeš. U pitanju je uređaj koji, uprošćeno, ima određen
broj linija prema spolja i linije prema korisnicima i na svakom je
zakačen i po jedan timer tako da se cena razgovora upisuje u računar i
dodaje na tvoj ukupni račun koji je zabeležen uz pomoć generatora
impulsa. Bilo bi malo skupo instalirati timer na svaki poseban
telefonski priključak pored toga što to ne bi bilo tehnički izvodljivo
sa tekućim okruženjem.
A zauvek će ti biti isključen kada uključić prvi program RTS i čuješ
otprilike sledeću vest:
- Kompanija BK Info-Highways, Zapadna Samoa je zaključila ugovor sa
renomiranom nemačkom kompanijom Telecom za 500.000 priključaka
informacionih autoputeva u Srbiji do kraja ove 2006-te godine. U
izgradnju informacionih auto puteva i infra strukture biće uključene i
naše renomirane firme: Beograd-Put, Komgrap i... :)
Strpi se malo... ;>
razno.169cosmo,
32749 +cosmo <- hellraiser Ned 04.02.96 02:59
^^^^^
32751 +cosmo <- hellena Ned 04.02.96 03:16
^^^^^
Mail» rep 32749
^^^^^
Nema poruke pod tim brojem.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Mail» rep 32751
^^^^^
Nema poruke pod tim brojem.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
STA JE OVO???????!!!!!!!!!!!!! SAD JA TREBA DA SE UBIJEM!!!!!!
JESU LI OVO POGODNOSTI NOVOG SOFTWARE-a koji tako divno radi.. neka me
podseti neko iz uprave.. da li je proslo mesec dana od kad ovaj
program radi.. nesto se ne secam da mi se ovo desavalo pre!!!!!!!!!
razno.170mdimitrijevic,
Jednom sam pitao kako da procitam samo poruke uz koje su prikacene
datoteke i dobio odgovor procitaj HELP. Evo ga HELP za READ. Ako READ /T
cita poruke sa prikacenim datotekama (kao sto i radi) onda to ovde ne pise.
Uverite se sami.
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Sintaksa: CONFERENCE READ [tema[.n1-n2]] [autor] [datum1-datum2]
[/a] [/g] [/r] [/t] [/i]
Citanje novih poruka u konferenciji. Ako konferencija nije izabrana,
komanda se odnosi na sve konferencije koje pratite.
tema - naziv ili broj teme za citanje; Ako se ne
navede, citaju se poruke u svim temama. Ako se
citaju sve teme a navodi i autor poruka, mora se
kao oznaka teme staviti zvezdica ('*')
n1 - broj poruke OD koje se cita; ako se ne navede,
citaju se samo nove
n2 - broj poruke DO koje se cita; ako se ne navede
cita se do poslednje
datum1 - datum OD kog pocinje citanje; ako se ne navede,
citaju se samo nove
datum2 - datum DO kod se cita; ako se ne navede, cita se
do kraja
autor - bice ispisane samo poruke navedenog autora
Format datuma: ddmmgg[hhss]
Parametrom /a citaju se SVE poruke, i stare i nove.
Parametrom /g citaju se poruke u svim konferencijama pocev od
tekuce.
Parametrom /r citaju se samo poruke koje su odgovori na vase
poruke.
Parametrom /t se moze citati tema na koju imate resign bez
ukidanja resigna.
Primeri:
read razno - nove u temi razno
read razno.2 - cita datu poruku
read razno.10-15 - tema razno, od desete do petnaeste
read 3 /a - sve na temu pod brojem 3
read 3.5- - tema 3, od pete poruke na dalje
read 220194- - sve teme pocev od datog datum
read razno sysadm - nove sysadmove poruke u temi razno
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Pozdrav,
Marjan
P.S. Izvinjavam se na duzini poruke.
razno.171supers,
-> #162, jevta>> Molio bih nekoga da mi poslaje ovde ili na mail script koji bi
>> radio sledece:
>> Prijavio me na vezu, skinuo poruke i otisao sa veze...
>> Ja sam pokusavao, ali bez potpunog efekta...
:)) Zaboravio si da kažeš za koji program ti treba skript.
Najbolje je da na Sezamu definišeš proceduru za skidanje pošte i odlazak
sa veze, a script će biti vrlo kratak i dovoljno je da pozove proceduru
kada ostvari vezu sa Sezamom.
Procedura u Sezamovom autoexecu može da izgleda ovako:
:SEZAM
..echo Posta...
..mail read $ %1 &
..Echo Grupe...
..group read %1 &
..Echo Konferencije...
..conf join
..conf read /g &
..seen
..pad download /d /y
..who
..log /s 15
Ono %1 ti omogućava da navedeš datum, tako da ćeš dobiti poštu i grupe
od pre više dana, zajedno sa novim konferencijskim porukama ako datum
navedeš (mnogima je korisna ova metoda rada).
Na kraju ispisuje ko je na vezi i prekida vazu kroz 15 sekundi. U
međuvremenu možeš da se predomisliš sa CTRL-C.
razno.172banga,
-> #168, shimano> zakacen i po jedan timer tako da se cena razgovora upisuje u
> racunar i dodaje na tvoj ukupni racun koji je zabelezen uz
> pomoc generatora impulsa. Bilo bi malo skupo instalirati timer
> na svaki poseban
OK shvatam generator impulsa. Ali ne shvatam zasto on uopste mora da se
cuje na liniji, ili zasto toliko glasno. Nivo njegovog suma treba da bude
ispod nivoa koji smeta razgovoru, da ne kazem modemima. I ne vidin
uopste razlog da se on cuje, narocito sa Kanadom kad udara takvom
brzinom da to, ziv covek ni samo to da radi, ne moze da prati :)
Uostalom tako je i bilo do pre otprilike godinu dana kada je najedanput
povecao glasnost na mojoj centrali (436xxx)
razno.173jevta,
-> #171, supersJE> :)) Zaboravio si da kažeš za koji program ti treba skript.
Jes vala :)) Tm 4.20...
JE> Najbolje je da na Sezamu definišeš proceduru za skidanje pošte i
JE> odlazak sa veze, a script će biti vrlo kratak i dovoljno je da
JE> pozove proceduru kada ostvari vezu sa Sezamom.
JE> Procedura u Sezamovom autoexecu može da izgleda ovako:
Hvala, probacu....
razno.174aleck,
-> #163, superhik# Odaj mi tajnu? Koja si centrala...?
Vračar,444-xxxxx
razno.176kcurcic,
-> #162, jevta
> Molio bih nekoga da mi poslaje ovde ili na mail script koji bi radio
> sledece:
> Prijavio me na vezu, skinuo poruke i otisao sa veze...
> Ja sam pokusavao, ali bez potpunog efekta...
Ovo je od Telemate-a 4.12 ali pretpostavljam da neće
biti problema:
Set AutoStop, ON
Set AlarmSound,1
Set AlarmTime, 2
sUsername="kcurcic" ; ovde, naravno stavi svoj username
sUplDir="c:\modem\telemate\upload\" ; i odakle ide upload
sExecName="exec" ; ime exec datoteke
sOldExecName="zexec" ; i ime za stari exec
sFullExecName=sUplDir
concat sFullExecName,sExecName
sFullOldExecName=sUplDir
concat sFullOldExecName,sOldExecName
sPrompt="» "
sUpload="Spremni za upload (Da/Ne)?"
sDownload="Spremni za download (Da/Ne)?"
sOver="Kraj rada (Ne/Da)?"
sOK="Dalje (Da/Ne/Bez pauze)?"
WaitFor "Username: ",0
Put sUsername
WaitFor "Password: ",0
Put "^&"
When sOK, "^M"
WaitFor sPrompt,0
When sOK, ""
FileExist sFullExecName,bFileExist : ako postoji exec
if bFileExist
Set zASCII,ON
Put "exec /q"
WaitFor sUpload,0
repeat
Put
Send "z",sFullExecName ; pošalji ga
if SUCCESS = 0
Clear Text
endif
until SUCCESS
Set zASCII,OFF
repeat
WaitFor "MAIL","CONF","DOWN",5
until not FOUND
Put
WaitFor sPrompt,0
Delete sFullOldExecName ; izbriši stari exec
Rename sFullExecName,sFullOldExecName ; a novi preimenuj u stari
endif
Set zAutoDownload,OFF
Put "all" ; ili kako se već zove ono čime skidaš sve
; nove poruke
WaitFor sDownload,0
repeat
Put
Receive "z"
until SUCCESS
Set zAutoDownload,ON
Put
WaitFor sPrompt,0
Put "bye" ; i zbogom
WaitFor sOver,0
Put "d" ; za kraj
razno.177vlad,
-> #162, jevta> Prijavio me na vezu, skinuo poruke i otisao sa veze...
Evo ti jedan koji meni sasvim lepo radi sa PRO-om, ukljucujuci i slanje
fajlova uz poruke. Mislim da se uz malo doterivanja moze lepo iskoristiti i
ovde, ali jos nisam stigao da ga ispeglam. Da imam vise vremena sredio bih
i da automatski skida fajlove uz mail poruke, siguran sam da je izvodljivo.
auto.scrrazno.178jevta,
-> #177, vladJE> Evo ti jedan koji meni sasvim lepo radi sa PRO-om, ukljucujuci i
JE> slanje fajlova uz poruke. Mislim da se uz malo doterivanja moze
JE> lepo iskoristiti i
Blagodarim :)
razno.179dejanp,
Otvorena je grupa SEX bavi se samo SEX-om i SEXy malim oglasima
ko hoce da se prijavi samo na MAIL
razno.181mikrom,
Iako to sigurno nije bila ničija namera ljudi su
počeli da dele Sezam na vreme pre dragishe i posle
njega. (Naročito u temama pitanja i predlozi).
Simpatično :))
razno.182vstan,
-> #181, mikrom> Iako to sigurno nije bila nicija namera ljudi su
> poceli da dele Sezam na vreme pre dragishe i posle
===
> njega. (Narocito u temama pitanja i predlozi).
Valjda je trebalo ZA VREME ?
razno.184mastermind,
Subject : BoreNet Olr 1.3
Bore for Sezam Net 1.3
MasterMind
borenet.ziprazno.185vlad,
-> #181, mikrom> Simpatično :))
Pre bih rekao simptomaticno. B>>
razno.186pyc.guy,
15 nod rulez...:)
Pyc
razno.187apostol,
-> #186, pyc.guy
Stvarno, 15. nod pokazuje kako treba da radi jedan BBS 21. veka ...
:)))))))
E1 O:-)
razno.188dejanp,
Dali neko ima softverski emulator za MNP korekciju gresaka za AMIGU
500 v1.3. Ako ima neka mi ostavi prikacen za neki fajl, ili neka ga ostavi
na MAIL: DEJANP
MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP
MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP
MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP
Unapred zahvalan.
razno.189msavkovic,
Da li neko ima telefone svih nodova SezamNet-a ?
razno.190crncic,
Niko se drugi nije oglasio, EVlad spava ;) pa rekoh ja ću...
===============================
1.24 Sezam:Obavestenja
zzivotic, 07.02.96. 22:44, 1324 chr
---------------------------------------------------------
Aktivirane su /mail/group/conference/chat ignore naredbe.
Naredbe omogućavaju da se pri čitanju/listanju poruka preskaču poruke
korisnika koje vas ne zanimaju. Nakon:
ignore zzivotic
sve poruke korisnika zzivotic neće biti vidljive niti prenete u pad.
Ponovnim izvođenjem iste naredbe, aktivira se praćenje poruka korisnika.
chat ignore [korisnik] - ignoriše chat i page poruke od [korisnik].
Ukoliko se ne navede [korisnik] dobija se
chat ignore lista.
mail ign [korisnik] - ignoriše privatne poruke od [korisnik]
group ign [korisnik] [grupa] - ignoriše poruke korisnika u svim
grupama. Ako se navede [grupa], ograničava
se ignore samo na tu grupu.
conf ign [korisnik] - ignoriše poruke korisnika u trenutno
aktivnoj konferenciji.
conf cign [korisnik] - ignoriše poruke u svim konferncijama
ignore [korisnik] [/c] - ignoriše poruke korisnika u svim oblastima
(chat/mail/group/conf).
Naredba ignore (van svih režima) ima i dodatni prekidač /c:
ignore korisnik /c - briše sve pojave korisnika u svim ignore listama
ignore /c - briše celu ignore listu.
Dužina ignore liste nije ograničena.
----------------------------------------------- 1.24 ---
razno.191dpetrov,
Upravi Sezam Net-a poklanjam jednu NE 2000 mrežnu kartu radi
unapređenja rada sistema.
Odgovorni neka me kontaktira na mail, ili na telefon
466.323 Dejan.
razno.192valex,
-> #191, dpetrov>> Upravi Sezam Net-a poklanjam jednu NE 2000 mrežnu kartu radi
>> unapređenja rada sistema.
Zahvaljujem u ime uprave sistema, ali radi se na finalnom resenju. Da
je problem samo u karticama, kupili bi svih 15 - već sam jednom objasnio
da će rešenje stanica doći "u paketu". Drago nam je da ceniš naše
napore, ali veruj mi da je takvo rešenje jedino prihvatljivo.
razno.193vstan,
-> #190, crncic> Niko se drugi nije oglasio, EVlad spava ;)
Jest, nesto se pritajio po tom pitanju.
Ili ga pritisla astronomija :))
razno.194superhik,
-> #190, crncic=:> Dužina ignore liste nije ograničena.
Najlepše, kaj ne? :)
razno.195evlad,
-> #190, crncicY> Niko se drugi nije oglasio, EVlad spava ;) pa rekoh ja ću...
Mislish ;)
sviraj sviraj pa za pojas zadeni ...
razno.196vstan,
-> #195, evlad> Y> Niko se drugi nije oglasio, EVlad spava ;) pa rekoh ja cu...
>
> sviraj sviraj pa za pojas zadeni ...
Astronome ;)
razno.197evlad,
-> #193, vstanY> Jest, nesto se pritajio po tom pitanju.
Y> Ili ga pritisla astronomija :))
Nije mi nužno da pokupim gomilu Ignore-ta bRez vezu ;)
razno.198evlad,
-> #196, vstanY>> Y> Niko se drugi nije oglasio, EVlad spava ;) pa rekoh ja cu...
Y>>
Y>> sviraj sviraj pa za pojas zadeni ...
Y>
Y> Astronome ;)
kakve vas zvezde spopale ;)
// zovu me padavičar jer sam rođen pod zvezdom padalicom ...
razno.199johnnya,
Jedno pitanjce...
Kako se podešava ovaj novi full screen editor da ne seče poruke na
nekoj 65-toj koloni, nego da right margina bude 79 ?
■■ Johnnya ■■
razno.200mikis,
-> #199, johnnya+> Kako se podešava ovaj novi full screen editor da ne seče poruke na
+> nekoj 65-toj koloni, nego da right margina bude 79 ?
SET MARGIN. Btw, stavi manje od 79 (npr. 76) da bi ljudi mogli da te
citiraju :)
razno.202mdave,
Da se malo podsetimo.... ;)
Ispod je poruka korisnika wizard od 26.decembra u kojoj obaveštava
ostale korisnike da napušta SezamNET, prvenstveno zbog
nefunkcionisanja mail podsistema. Da napomenem, 26.decembar je tek 13.
dan rada dragishinog softvera...
Preporučio bih pažljivo čitanje poruke jer je, imajući u vidu
trenutnu situaciju, jako zanimljiva. Posebno obratiti pažnju na
redove koji su označeni znakom "<" sa desne strane, možete saznati i
neke stvari koje niste znali. ;)
Za one koji ne znaju, korisnik "wizard" i korisnik "nenad" (inače
administrator sistema) su ista osoba.
Izvinjavam se na dužini, šteta je bilo skraćivati poruku.
================================
Sezam/obavestenja:24
Date: Tue, 26 Dec 95 03:18:18 MET 58 line(s)
From: wizard
Subject: vozdra raja...
--------------------------------
Nadam se da ću uspeti da pošaljem ovu poruku.
Već nedelju dana ovaj sistem mi prijavljuje da imam nekakvih 5
novih poruka. Na pokušaj da ih pročitam nakon 5 minuta počinje da
mi ispisuje sve moje stare privatne poruke negde od oktobra. Kako
ne postoji mogućnost da se izvrši čitanje ili listanje poruka od
određenog datuma pokušao sam da izlistam poruke sa većim rednim
brojem od 15000 (slobodna procena). Nakon 5 ili 10 minuta
mirovanja sistem bi se blokirao i izbacivao me sa veze. Smatram
da je moje dalje korišćenje mail-a na ovom sitemu onemogućeno i
zaista nemam nameru da se više oko toga trudim. Ako neko ne može <
ovakve probleme da reši za jedan dan neće moći ni za 5. A ako ih <
ne reši ni nakon 10 dana, ne preostaje ništa drugo nego da se <
posumnja u njegovu sposobnost. <
Na ovaj način obaveštavam sve moje prijatelje da mi više ne šalju <
poštu na ovaj sistem. Poštu mi možete slati na user 'wizard' na <
SezamPro-u ili na adresu 'wizard@osmeh.fon.bg.ac.yu'.
Zbog problema sličnih gore navedenim bio sam u nemogućnosti da
učestvujem u radu konferencija i između ostalog da odgovorim na
Stanimirovo pominjanje mog imena u vezi BBS-a koji sam vodio i
Zakovog softera. Želim samo da kažem da dezinformacije koje neko
uporno širi i za koje sam čuo sa više strana nisu tačne i da taj
softver radi u mreži i na više nodova bez problema, na isti način
na koji je radio i stari Sezamov softver. Iskreno rečeno i ja sam <
očekivao da će taj softver biti odabran (ili bar razmotren) kao <
zamena za prethodni iz više razloga, a pre svega zato što sledi <
koncepciju na koju su ljudi ovde navikli (iste ili slične <
komande) uz bitna unapređenja (ekranski editor npr.) koja i <
dan-danas nema ni jedan od ova dva nova sezama i jer je primeren <<
hardveru kojim ovaj sistem raspolaže (programu npr. treba 150K <<
osnovne memorije za rad). <<
Spantic mi je pre nekih nedelju dana rekao da se Dragišin i Zakov <
softver ne mogu porediti. Tada nisam razumeo zašto tako misli, <
ali sada mi je već malo jasnije. Odluka o izboru softvera pod <
kojim će raditi BBS je svakako stvar vlasnika BBS-a, ali uveren
sam da je "uprava" mogla da nađe zajednički jezik sa Zakom da
njegov program ovde završava posao neko vreme i da mi koji smo
platili pretplatu možemo normalno da radimo dok gospoda iz
"support team-a" ne smognu snage i pameti da osposobe izabrani
softver da radi sa izabranim hardverom. Mogli ste da zamolite i <
Vlad-a da svoj mailing sistem razvijen u TM skript jeziku stavi <
na raspolaganje neko vreme dok stvari ne profunkcionišu kako <
treba.
Na kraju, molim "upravu" i/ili "support team" da me pismeno, <
telefonom ili na neku od gore navedenih adresa obaveste kada ovaj <
BBS normalno počne da funkcioniše, pod uslovom da se to dogodi <
pre prve polovine februara kada mi ističe pretplata, kako bih <
mogao da vidim šta će ovaj sistem da nudi. Žao bi mi bilo da <
Sezam ovako skonča, žao bi mi bilo da SezamPro ostane bez <
kakve-takve konkurencije i zbog toga se nadam da će nešto na <
kraju ipak biti urađeno. <
Zbog toga ipak doviđenja i puno sreće - trebaće vam. Ja ću biti
zadovoljan ako pošaljem ovu poruku.
--------------------------------
razno.203dr.grba,
-> #202, mdave>> Preporučio bih pažljivo čitanje poruke jer je, imajući u vidu
>> trenutnu situaciju, jako zanimljiva. Posebno obratiti pažnju na
>> redove koji su označeni znakom "<" sa desne strane, možete saznati i
>> neke stvari koje niste znali. ;)
Tebi izgleda nikad neće biti jasno... Čoveče, šta ti treba da se
ovako blamiraš? ):
razno.204milosh,
-> #202, mdave>> Preporucio bih pazljivo citanje poruke jer je, imajuci u vidu
>> trenutnu situaciju, jako zanimljiva. Posebno obratiti paznju na
>> redove koji su oznaceni znakom "<" sa desne strane, mozete saznati
>> neke stvari koje niste znali. ;)
Mislim da je ova poruka delimicno na mestu jer je Wiz stvarno preterao
pre par meseci iz nekih njegovih razloga (recimo da mu je dojadilo da
ga sistem izbacuje sa veze itd.). Ali je isti taj Wizard sada Nenad
zajedno sa Zakicem uleteo u pustolovinu :) i potpuno iz pocetka su
uradili novi softwer koji radi. Sada neki ovde pljuju njih i nerviraju
se zbog problema (sve se vrti u krug). Hocu da kazem da se i ja
nerviram zato sto ne mogu da dozivim vise od 10 min. na vezi i zbog
ostalih problema, i da sam siguran da ce sve biti ok uskoro. Ako se
nekome ne ceka neka se strpi neko vreme i ne zove Sezam, neka proba
na PRO-u... Hm,bolje ja da ovo saljem dok mi nije pukla veza :)))
razno.205mantoniadis,
-> #204, milosh>!> ga sistem izbacuje sa veze itd.). Ali je isti taj Wizard sada Nenad
>!> zajedno sa Zakicem uleteo u pustolovinu :) i potpuno iz pocetka su
>!> uradili novi softwer koji radi. Sada neki ovde pljuju njih i nerviraju
>!> se zbog problema (sve se vrti u krug). Hocu da kazem da se i ja
Uradili softver koji radi....
Softver koji je uradio Dragisha nije radio??
Jeste na pocetku je bio ogromnih problema, ali sve je
bilo reseno za 20 dana..
Sadasnji softver posle 35 dana rada, radi isto kao sto je radio
na prvi dan instaliranja.. Ili se ne radi na probleme koje
imaju korisnici, ili se ne znaju kako da rese te probleme.
Menjas softver kada znas da postoji bolji..
razno.206mastermind,
jesam li ja nešto utripovao, ili odavde stvarno može da se šalje
mail na yu-internet ?
MasterMind
razno.207teorist,
-> #206, mastermind=> jesam li ja nešto utripovao, ili odavde stvarno može da se šalje
=> mail na yu-internet ?
Nekad bilo... Sad se samo pripoveda :((((((((((
Kada će da krene ?????????????????????
razno.208maksa,
-> #206, mastermind>> jesam li ja nešto utripovao, ili odavde stvarno može da se
>> šalje mail na yu-internet ?
Utripovao si. ;)
razno.209junior,
Hoće li skoro biti omogućeno vezivanje fajlova uz rezime?
razno.210hercog,
Baš lep prizor danas na sezamu
sasa.m 23:35 -- Sezam
hercog 23:24 -- Sezam VEGA Lab, preduzeće za računarski inženjering
zandric 23:23 -- Sezam
flash 23:15 -- Sezam
baster 23:26 -- Sezam
brad 23:21 -- Sezam
djcorto 23:17 -- Sezam
janko 22:57 -- Sezam
sav.gacic 23:17 -- Sezam
dkic 23:17 -- Sezam
goro 23:32 -- Sezam
bogdan 23:35 -- Sezam
olio 23:21 -- Sezam
lena 23:26 -- Sezam
Sale
razno.211cnenad,
-> #210, hercog=> hercog 23:24 -- Sezam VEGA Lab, preduzeće za računarski
Nije ti dosta što imaš reklamu u WHO comment ? ;)
razno.212dzakic,
-> #209, junior> Hoće li skoro biti omogućeno vezivanje fajlova uz rezime?
Hoće :)
razno.213easyd,
-> #210, hercog
mozda je ovo jos zanimljivije ?
» dir
*.*
------------------
AMIGA <DIR> Amigafiles
ATARI <DIR> Atarifiles
DOS <DIR> DOSfiles
OS2 <DIR> OS/2files
SEZAM <DIR> SezamNET
UNIX <DIR> Unixfiles
WINDOWS <DIR> Windowsfiles
welcome.txt 1k Zvanicna lica na SezamNET-u
» who
easyd 03:54 --Sezam
»
razno.214space.ace,
-> #206, mastermind--> jesam li ja nešto utripovao, ili odavde stvarno može da se šalje
--> mail na yu-internet ?
Jesam ti rekao da je dobra trava, čoveče :))