SEZAMNET

15 Jan 1996 - 23 Dec 1996

Topics

  1. obavestenja (84)
  2. pitanja (3810)
  3. problemi (2431)
  4. predlozi (850)
  5. konferencije (28)
  6. fajlovi (242)
  7. olr (734)
  8. vote (24)
  9. kritika (799)
  10. razno (963)
  11. unknown (35)

Messages - razno

razno.110 ivanr,
Ako sve protekne kako je planirano od subote će se na FON FFS-u naći veća količina svežih OS2 fajlova, direktno sa decembarske Hobbes OS2 distribucije. Nadam se da ćete uživati u fajlovima... Želim vam sreću u daljem radu, Ivan Ristić
razno.111 vstan, -> #99, iznogud
> Sezamovci, nagradna igra: koje je 'civilno' ime dj.vlade ? > > Bez gledanja! Evo ja neznam.
razno.112 space.ace, -> #99, iznogud
\\* Sezamovci, nagradna igra: koje je 'civilno' ime dj.vlade ? \\* Bez gledanja! \\*;) Ej, leave the man alone !Pozdrav Aleksandar Radulović (dj space.ace :)
razno.113 babbage, -> #91, severian
>=>>>> Gde, tj. na kom sistemu se moze kontaktirati dragisha ? >=>>>> Predpostavljam da ovde vise nije aktivan. dragisha@hobbiton.co.yu Babbage
razno.114 zeljkoj,
C Vratite nam konf. CHAT Evo jedne sličice koju je neko okačio na Pro. Na njoj se nalaze flaše u koje je pakovana Coca cola kroz istoriju... :) cocacole.jpg
razno.116 dr.grba, -> #108, dragisha
>> ukus gospodina Aleksica kojemu je glavni cilj da on, kao glavni >> strateg i menadžer, upravlja stvarima koje ne mora obavezno da poznaje >> i razumije. i zbog toga si odlučio da preuzmeš ulogu stratega i menadžera, svojevoljno otvarajući konferencije i imenujući moderatore bez konsultacije sa upravnikom sistema... Ili možda grešim? >> su kod nas isplivali na površinu između ostalog i zbog toga što se >> moj softver mnogo žešće oslanja na mrežu... ali ne na Novell, just for the record... Ili možda grešim?
razno.117 mdave, -> #116, dr.grba
> >> ukus gospodina Aleksica kojemu je glavni cilj da on, kao glavni > >> strateg i menadžer, upravlja stvarima koje ne mora obavezno da po > >> i razumije. > > i zbog toga si odlučio da preuzmeš ulogu stratega i menadžera, > svojevoljno otvarajući konferencije i imenujući moderatore bez > konsultacije sa upravnikom sistema... Pošto na dragishinu poruku nije odgovorio onaj kome je poruka prvenstveno bila upućena, već neko neko drugi, evo da ja odgovorim umesto dragishe: Dakle, just for record... Zvanično su promovisani spantic, fancy i cnenad, naravno - uz dogovor sa valex-om. Nezvanično (čitaj: u grupi "Sistem") su promovisani dr.grba, peacock, calex i bdm. Prvu dvojicu sam lično zvao da ih pitam da li su zainteresovani, pa sam lično zvao valex-a da ga pitam da li se slaže, pa sam (opet lično) zvao njih da im to prenesem. Što se tiče calexa, valex se slagao sa tim od početka. Jedino što se tiče bdm.-a on je tu došao na naše insistiranje kao komoderator (!) uz calex-a. Voleo bih da mi se kaže koji to moderator nije imao valex-ovo odobrenje. Naravno, sve ovo uz napomenu da se sam valex vrlo malo angažovao oko Sezama zadnjih desetak dana... potpuno ga razumem, jer je bio veoma zauzet drugim stvarima... > >> su kod nas isplivali na površinu između ostalog i zbog toga što s > >> moj softver mnogo žešće oslanja na mrežu... > > ali ne na Novell, just for the record... Novell ? Šta je to ? Naš softver se oslanja isključivo na električnu mrežu, server može biti isključivo UPS uređaj visokih perfomansi, dok su stanice priključene kvalitetnim SUKO konektorima. Za Novell nikada nismo ni čuli. ;)
razno.118 dr.grba,
Izvinjavam se korisniku dragisha što sam sebi dao za slobodu da imam sopstveno mišljenje. Advokatskoj kancelariji Hobbiton se takođe izvinjavam što u svoje radno vreme nemam vremena za besciljne rasprave u patetičnom tonu. Posebno se izvinjavam što sam replicirao na poruku koja je, po rečima advokata korisnika dragisha, upućena suprotnoj strani u incidentu popilarno nazvanom "Veliki Prasak". Mislio sam da se za poruke zatvorenog tipa koristi privatna pošta, dok su konferencije javni medijum. Takođe bih zamolio advokata korisnika Dragisha da sledeće nedelje u 8 ujutro ne zove telefonom, pošto nedeljom volim duže da spavam. Hvala na pažnji i izvinite na smetnji.
razno.119 mdave, -> #118, dr.grba
> Izvinjavam se korisniku dragisha što sam sebi dao za slobodu > da imam sopstveno mišljenje. Advokatskoj kancelariji Hobbiton > se takođe izvinjavam što u svoje radno vreme nemam vremena > za besciljne rasprave u patetičnom tonu. > > Mislio sam da se za poruke zatvorenog tipa koristi privatna > pošta, dok su konferencije javni medijum. > > Takođe bih zamolio advokata korisnika Dragisha da sledeće nedelje u > 8 ujutro ne zove telefonom, pošto nedeljom volim duže da spavam. Mislio sam da se za poruke zatvorenog tipa koristi privatna pošta... itd. Hvala Grbo. :) Još jednom se potvrdila teza da su ljudi mnogo drugačiji u stvarnosti.
razno.120 dr.grba, -> #119, mdave
>> Hvala Grbo. :) Još jednom se potvrdila teza da su >> ljudi mnogo drugačiji u stvarnosti. Jedno je živeti u stvarnosti, a sasvim drugo u svom zamišljenom malom svetu taštine. Probudi se, čoveče, i živi dalje. Siguran sam da ti slinavi lamenti ne prijaju ni tebi samom.
razno.121 burazer,
Samo me interesuje kada ce biti vraceni fajlovi iz atari direktorijuma. Jos me interesuje da li ce se mozda otvarati direktorijum za WIN 95 ili ce se fajlovi nalaziti u okviru direktorijuma WINDOWS.
razno.122 kum.djole,
>> Jedno je živeti u stvarnosti, a sasvim drugo u svom zamišljenom >> malom svetu taštine. Probudi se, čoveče, i živi dalje. Siguran sam >> da ti slinavi lamenti ne prijaju ni tebi samom. - Posle softverskih šokova, klanja, vređanja, ukidanja, skidanja tuđih poruka, praznih obećanja.. utisak. Ovo više definitivno nije ni profi sistem, ni sistem, ni Sezam. Tužno. Ne znam ko bi morao da se stidi, ali mogao bi da počne.
razno.123 banek,
Da li neko moze da posalje neki autoexec jerbo sam skoro zaboravio kako sam ga i napravio. :)
razno.124 babbage, -> #108, dragisha
>=>> Vidim da gospodin Upravnik ima problema sa pamcenjem, pa cu morati >=>> neke stvari da klarifikujem, iako smo u samom startu, nakon prvog Ovo će da zvuüi kao "a lepo sam ti rekao", ali zaista mi se nije svidela ideja (gledajući tebe kao prijatelja) ulaganja novca u dréavnu firmu. Tako neäto je ravno bacanju istoga u neki bunar na üijem dnu sedi pet direktorüića koji üekaju da inflacija pojede vrednost tog novca da ne bi morali da od- luüuju äta će da rade sa njim. Evidentno je da je tvoj softver taman postao savräeno funkcionalan, i onda -paf- ajmo ispoüetka. Gospodinu Zakiću svaka üast (ovo piäem "kroz" ZKEY), ali mislim da će se i on sloéiti da ima joä dosta ba- gova u softveru i da će trebati najmanje mesec dana "lova" da bi se sve sredilo. Mislim da je krajnje rasipniüki (da ne upotrebim oätriji izraz) tako troäiti vreme i éivce korisnika. Kad sam ustanovio kako je Dragiäa oteran, prva reakcija mi je bila da odem u Sezam Pro i da produéim pretplatu na dve godine. Kad sam malo porazgovarao sa prijateljima odavde, ustanovio sam da nisam je- dini kome je to palo na pamet. Ovde sam samo zato äto je to bespla- tno, a triput ću razmisliti pre nego äto produéim pretplatu. Ako ostanem ovde, to će biti samo zato äto ima nekoliko ljudi koje cenim, a koji nemaju usere na Prou - mada se nadam da će se i oni tamo pojaviti "üim prije" pa da nastavimo tradiciju starog Sezama. Za sada mi ostaje samo da primetim da je ugled Sezama jako opao. Pro je apsolutno nefleksibilan (pisan ispoüetka ceo program, a nisu mogli da ukucaju jedan normalan ekranski editor) a ovaj Sezam üas radi üas ne radi i ne mogu da raüunam da će raditi uvek kad mi treba. Kad se setim kako je sve izgledalo pre nego äto se neka nadobudna budala setila da istera Dejana i Éivotića stvarno me uhvati tuga. Babbage
razno.125 balsa,
Dakle, razrešenje misterije. ;)) U chatu, znak '$' ispred teksta proizvodi komentar sličan onim ludim ansi sekvencama iz prethodnog softvera. Npr. $ nema pojma daje: (balsa nema pojma) Hvala na pažnji i prijatno. ;)) Ljubishi poklanjam mjesec dana za ideju. ;))
razno.126 balsa, -> #125, balsa
::Hvala na pažnji i prijatno. ;)) Ljubishi poklanjam mjesec dana za ::ideju. ;)) U stvari, ljubishi, severianu i meni po mesec dana, zajedno smo isprobavali. Pošteno. ;)
razno.127 banga, -> #124, babbage
> Ovo ce da zvuüi kao "a lepo sam ti rekao", ali zaista mi se SET CODE to none :) > Sezam üas radi üas ne radi i ne mogu da raüunam da ce raditi > uvek kad mi treba. Kad se setim kako je sve izgledalo pre nego > äto se neka nadobudna budala setila da istera Dejana i Éivotica > stvarno me uhvati tuga. Pa uzivaj na PRO-u
razno.128 valex, -> #124, babbage
>> kad mi treba. Kad se setim kako je sve izgledalo pre nego što >> se neka nadobudna budala setila da istera Dejana i Životića >> stvarno me uhvati tuga. O isterivanju nije bilo ni govora - iz cirkularnog Zoranovog pisma možeš vrlo lepo da zaključiš da on i Dejan raskidaju ugovor.
razno.129 valex, -> #108, dragisha
Logično je da kada se raskine neki poslovni odnos svaka strana smatra svoje postupke za ispravne. Međutim, umesto dva mišljenja, obično postoji i dodatno koje čini osnovu za "saopštenja za javnost". Zbog činjenice da jedan drugog ne možemo ubediti u svoja mišljenja, zauzeo sam stav da ne komentarišem izjave g. Durića - međutim, izvrtanje situacije da bi se zadovoljila lična sujeta i ukaljao moj ugled kod korisnika primorava me da odgovorim na njegovu poruku: >> Prvo i najvažnije, mi (moja ekipa i ja) smo prevareni. >> Iskorišćeni smo da spasimo sistem kada se činilo da mu spasa >> nema, da ga održimo dok se najnoviji softver ne dovede do >> nivoa da radi na mreži (prema informacijama koje sam dobio od >> gospodina Aleksića, trenutni softver je počeo da se >> prilagođava zahtjevima mrežnog rada oko Nove godine, a sam >> gospodin Aleksić je obavio preliminarne razgovore oko toga još >> u martu), U poruci koju sam nedavno poslao, napisao sam da je Zak kontaktiran još u martu, za vreme nekog odsustva, ali izričito sam napomenuo da sam se odlučio za Dragišu, i naveo sam razloge. To znači da gornja tvrdnja nije relevantna. Dragiša vrlo dobro zna da kakvi su razgovori vođeni, i gde je sve potvrđivano njegovo učešće u ovom projektu - u pitanju je par emisija na radiju i televiziji, u šta se ne bih sigurno upuštao samo da stvorim lažnu atmosferu. Kao još jednu potvrdu navodim razgovor sa direktorima informativne agencije "Beta" o ponovnom vraćanju njihovih usluga za korisnike SezamNET-a, gde sam kao jedan od glavnih argumenata naveo činjenicu da je autor softvera isti čovek koji je napisao softver koji pogoni Tanjug. Da sam tada imao nameru da prekidam saranju, sigurno ne bih započinjao pregovore sa firmom kojoj ću morati da se opravdavam za mesec dana, rizikujući time 6-godišnji ugled Sezama, kao i 12-godišnju tradiciju "Računara". >> da sredimo mrežu koja je na fizičkom nivou bila u očajnom stanju. Ta ista mreža je funkcionisala godinama u ispravnom stanju, a posle "sređivanja" počela je da pravi probleme. >> Radili smo 40ak dana, naši ukupni troškovi su >> prešli preko 3,500 DEM, i na kraju je, sa opravdanjem "usijana >> glava" i "preka narav" iza naših leđa, "odrađen posao". Kada >> sam gospodinu Upravniku u jednom razgovoru od prije neki dan >> spomenuo tu sumu rekao je "Ok, i meni je sa sistema otislo 3.5 >> hiljade korisnika, svaki po marka, ne dugujem ništa". Slikovito sam se izrazio, ali drago mi je da je pomenjena ta činjenica. Naravno, cifra od 3.5000 korisnika koji su otišli je navedena kao ilustracija, s obzirom na to da je na sistemu bilo aktivno negde oko 2.500 stalnih korisnika. Međutim, navešću izjavu Dejana Ristanovića sa SezamPro-a, gde je doslovno napisao da su "očekivali ovoliko korisnika tek na leto", a takođe je i veći broj korisnika tog sistema izjavio da je uplatio članarinu iz razloga što je softver na SezamNET-u "loš, nekompatibilan i spor". Ponavljam još jednom da se sve moglo izbeći planskim pristupom i pažljivim određivanjem prioriteta. Što se tiče nadoknade sredstava, Dragiša je očigledno "zaboravio" da napomene (očigledno da nisam jedini koji pati od skleroze) da sam obećao podelu profita od članarine koja je uplaćena u periodu saradnje sa njim. Tačno je da je u prvih 10 dana uvođenja sistema rađeno danonoćno i da postoje troškovi boravka i sl. ali cifra koja se navodi je neprimerena, a i često je menjana u prvobitnim izjavama i kretala se čak do 7.500 DM u nekim razgovorima. Posle tog početnog perioda bilo je još samo 3 dana intenzivnog rada u drugoj Dragišinoj poseti, ali nemam evidenciju o poslu koji je obavljao dok je boravio kod kuće. Ovde jedino mogu da izdvojim Mdave-a koji je skoro ceo period od mesec dana doslovno proveo pored sistema resetujući nodove koji su se zaglavljivali i isprobavao ponašanje softvera pod različitim uslovima. >> preko nepristajanja na telefonski razgovor sa mnom to veče, pa >> _ucjene_ od strane gospodina Upravnika koji mi je javio da mi >> neće dati moj modem i mrežnu kartu koje sam poslao mdavetu da >> moze da osposobi 15ti nod (zajedno sa 386sx plocom koju je >> mdave obezbijedio) dok ja njemu ne dam UUCP spool koji mi je >> ranije poslao tiho@fon (koji nisam nikada doveo u pitanje, ali >> to je ono o očekivanjima reakcija druge strane), sve je >> očekivanje nepoštenja s naše strane. Kao što sam već jednom napomenuo, takva reakcija je bila očekivana na osnovu iskustva u protekloj saradnji - da ne ponavljam, detalji postoje u mojoj prethodnoj poruci na ovu temu. Naravno, zaboravnost opet onemogućava da se iznese činjenica da su pomenuta ploča, mrežna karta i modem vraćeni njihovom vlasniku već naredni dan po promeni softvera, i to na sastanku za koga je predlog prihvaćen odmah po njegovom iznošenju od Dragišine strane. Na vraćanju UUCP-a sam insistirao zbog vrlo prozaičnog razloga - on je pokupljen sa FON-a nekih 10-ak dana po instaliranju Dragišinog softvera, što znači da je stajao kod njega na Hobbitonu celih 20 dana, a da ništa nije učinjeno po pitanju njegovog prosleđivanja korisnicima. Iako nije imao na raspolaganju Unix, niti je poznavao format UUCP-a (kao njegov prethodnik, koji je, kao poznavalac Interneta, stručnjak iz te oblasti), Zak je 6 sati po preuzimanju spool-a koji mu je Dragiša prosledio uspeo da ga raspodeli po korisnicima. Ne, time ne tvrdim da je Zak bolji programer - to je nešto što zadire u organizaciju i u preraspodelu posla, a to sam naveo kao razlog br. 1 za razlaz. >> Odgovoriću na ovo pitanje. Dragisha je previše jaka ličnost za >> ukus gospodina Aleksica kojemu je glavni cilj da on, kao >> glavni strateg i menadžer, upravlja stvarima koje ne mora >> obavezno da poznaje i razumije. Dragisha, koji je sistem >> administrator sistema i mreža raznih dimenzija već skoro 4 >> godine, koji je autor prvog BBS softvera koji je bio vezan na >> BEOInt i još mnogo toga, ima previše čvrstu kičmu za ukus U svojoj prethodnoj poruci na ovu temu, koja je ovde citirana, naveo sam termin "saradnja", a ne upravljanje. Nepostojanje iste, opravdavano višegodišnjem iskustvom u vođenju BBS-a, navedeno je u toj poruci kao jedan od najvažnijih činilaca u odluci koju sam doneo. Poštujem iskustvo g. Durića, ali Sezam nije kućni BBS. Sezam nije više ni BBS, on je Sezam - to je dovoljno. Kakakv duh se osećao na Sezamu tih dana, najbolje znaju sami korisnici... Nemam sujete koju bih podgrevao titulom nekog Upravnika. Više od titule i nekog ugleda u svojim očima vrednija mi je funkcionalnost - u tu svrhu svaki predlog Zaka i ekipe dugo razmatram zajedno sa celom upravom. Izgledu sistema možete zahvaliti timskom radu - bilo je dosta predloga protiv kojih sam bio od početka, ali sam bio ubeđen od strane ostalih da ih je neophodno uvesti. Isto tako, dosta mojih predloga je naišlo na neodobravanje, bilo zbog teškoće izvođenja, koncepcije ili prioriteta, ali sam uspevao da objasnim zašto pomenutu stvar smatram važnim faktorom u funkcionalnosti. Dovoljno je samo u razmatranju nečega poći od pretpostavke da verovatno nisam uvek u pravu, i dogovori začas postaju stvar formalnosti. >> gospodina Aleksića. Dragisha doduše nema na raspolaganju snagu >> medija koju ima gospodin Aleksić koji je Dragishi priprijetio >> svojim tiražom (ne tiražom "Računara", vec _svojim_) ukoliko >> Dragisha pokuša da prezentuje stvari onako kako ih je on >> vidio, doživio i shvatio. Dragi čitaoče, očekujte sljedecu >> repliku gospodina Aleksića Cc:ovanu u neki od sljedecih >> brojeva "Računara". Konkretno, rečeno mi je da ako ja budem >> dizao galamu na mreži tj mrežama gdje sam poznat i imam >> pristup, gospodin Aleksić ce da mi uzvrati tekstom u >> "Računarima". Taj isti Dragiša je pokušao da prezentuje stvari tako što je on prvi pripretio "porukom svim Srbima od Aljaske do Australije", a zatim je počeo da zove saradnike "Računara" na njihove privatne brojeve telefona, koristeći podatke iz korisničke baze. Pri kontaktu sa njima pretio im je njihovim diskreditovanjem na mreži u slučaju da nastave da sarađuju sa časopisom. Na takvo ponašanje bilo je logično da izjavim da ću biti primoran da iznesem stvarno viđenje stvari na sistemu, da se ne bi desilo da izvestan broj čitalaca pomisli isto ono što su neki korisnici pomislili na osnovu prethodnih njegovih izjava. >> funkcionalan u prva dva dana. Ne onoliko dokumentacije koliko >> su mogli da dobiju, ali više nego dovoljno za bazne operacije, >> što je odlično pokazao saobraćaj u konferencijama, u prvom O ovome bi trebalo da prosude sami korisnici. >> Detaljnom analizom mreže nađeno je svega i svacega, napomenuo >> bih samo jedan kabl u kratkom spoju i jednu karticu setovanu >> kao terminator. O kablovima na kojim su se BNC konektori >> izvlačili na oštar pogled da i ne govorim. Broj checksum >> grešaka je bio impozantan na serveru, svjedoka ima priličan >> broj, a kolizija (== kartica koja brblja, kad kolizija ima >> jako mnogo) takođe. Tačno je da je sve to pronađeno, ali uz jedan dodatak: softver je softver, ali zavisi od hardvera. I Životićev softver ne bi funkcionisao sa "brbljivom" ili terminisanom karticom, kratkospojenim kablovima. Pre pomenute detaljne analize, u početnom periodu su potpuno izmešane mrežne kartice, ubacivane su kartice za koje se nije znalo da li su ispravne, premeštani kablovi i sl. Usporavanje mreže se pojavljivalo periodično - to se ne može objasniti činjenicom da se kartice volšebno determinišu na par sati pa zatim vrate u pređašnje stanje, već zaključavanjem baze od strane nekog korisnika, što je stvar do softvera. Pomenuta kartica sigurno se nije nalazila u računaru dok je radio Životićev softver, pošto se radi o kartici za operativni sistem D-Link, koji je korišćen na Sezamu do 1990. godine. Jedini odgovor koji se nameće na pitanje o njenoj ponovnoj pojavi je da je prilikom detaljne analize mreće uzeta iz ormara gde se nalazio stari Sezamov hardver. >> Ovo sigurno nije optimizacija softvera, a >> riješeno je totalnim prekabliranjem (sljubisic je premjerio >> svaki kabl, loši su zamijenjeni). Neki od problema riješeni su >> tek oko Nove godine kada smo definitivno uspjeli da lociramo >> karticu koja je brbljala. Izgled mreze posle sljubisiceve inspekcije nije se više menjao, a pojave usporenja usled zaključavanja i dalje su se dešavale. Stanje se promenilo tek posle opsežnih izmena u softveru, koje su se desile početkom januara. >> Just for the record, koliko god puta >> smo mi uspjeli da stabilizujemo mrežu, gospodin Upravnik je >> pri nekom svom eksperimentisanju ili insistiranju na nekoj >> zamjeni (vec je čuven server jos čuvenije firme koji je padao >> ne zna se koliko puta a jednom je sa sobom u smrt poveo i >> 24časovni rad sistema) funkcionisanje iste opet iznova >> ugrožavao. Insistiranje ne čudi toliko kada se uzme u obzir da je novi server nabavljen da bi se unapredila performansa sistema - čudno je fanatično Dragišino odbijanje da se na pomenutom serveru instalira Novell 3.12 umesto postojeće verzije 3.11, pošto je poznato da je v3.11 prepuna bagova, a i da je izašla u vreme kada nije postojala PCI tehnologija, na šta se oslanjala mrežna kartica koja je bila ubačena u server. Rekurzijom, posle svih ovih događaja, došli smo do zaključka da pomenuti softver verovatno ne bi funkcionisao na drugom operativnom sistemu, pošto se zbog prastarog kompajlera verovatno oslanja na neke pozive koje ima samo Novell v3.11. No, po njegovoj intelektualnoj svojini nemamo nameru da čeprkamo, tako da ćemo se zadržati na zapažanjima. Posle pada servera, instaliranog od ne tako čuvenog stručnjaka, ali čoveka koji je došao po Dragišinoj preporuci, inženjeri iz "čuvene firme" (od kojih jedan ima zvanje CNE) su došli na uvid i utvrdili da na mrežnoj instalaciji nije zamenjen stari MONITOR.NLM, kao i da nije učitan LSLENH.NLM, što je izričito napomenuto u README fajlu koji se dobija uz mrežnu karticu. Pritom je utvrđeno da je pomenuti stručnjak forsirao učitavanje drajvera za Novell sa DOS particije, a zatim je u AUTOEXEC.NCF pre učitavanja istih drajvera ubacivao jedno REMOVE DOS - verujem da nije potrebno znanje jednog Certified Novell Engineer-a da shvati šta se time činilo. No, iako je server proradio "iz cuga", Dragiša je u telefonskom razgovoru naredio da se on ne pušta u rad, a na predlog da pokušamo da instaliramo Novell v3.12 počeo je da paniči i da preti, izjavljujući stvari koje samo pojačavaju sumnju u rad softvera pod tim operativnim sistemom, kao i stvaraju sliku koja je dosta uticala na moju odluku i način njenog sprovođenja. >> Što se tice rada softvera gospodina Životica, napomenuću samo >> da je od zadnje posjete ZZove ekipe do početka "naše ere" >> gospodin Upravnik u više navrata u sopstvenoj, čisto >> amaterskoj režiji i izvedbi, više puta istu prepakivao i >> premještao, otvarao kućišta, mijenjao modeme i slično. Opet tačno, ali nepotpuno iznešeno - kućišta su otvarana i ubačeni su modemi 14400 bps, ali ništa nije menjano na mrežnom planu. Dokaz tome je nedelju dana funkcionisanja pod Životićevim softverom i tim modemima, gde je bilo teškoća u održavanju veze, ali nije bilo niti jedne pojave katastrofalnog usporenja sistema. To potvrđuje da stanje na mreži nije menjano do dolaska ekipe g. Durića. >> Podsjetio bih korisnike i na druge probleme u radu sa istim u >> zadnjim fazama eksploatacije, da je to iole kolegijalno, kao >> sto nije. Svi imamo pamćenja, na kraju krajeva... Većina tih Svakako - koliko me pamćenje služi (iako se tvrdi suprotno), problemi su se manifestovali kao zvonjava u prazno i problem sa otvaranjem jednog toma Foruma. Mreža nema uticaja na to što je svakome veoma jasno. >> problema, to sam spoznao za tih 30 dana, je bila uzrokovana >> problemima sa mrežom koji su kod nas isplivali na površinu >> između ostalog i zbog toga što se moj softver mnogo žešće >> oslanja na mrežu, sto je posljedica njegove geneze, nastao je Ne bih hteo mnogo da se mešam u programerske stvari, ali većina programa se na mrežu oslanjaju maltene samo kao na disk, iz prostog razloga što je sasvim sigurno da je čitav tim koji je razvijao mrežni operativni sistem nekoliko hiljada puta bolje optimizovao pristup mrežnim resursima. Rešenje koje sada funkcioniše se teorijski, a i u praksi smatra za najbolje rešenje ako se aplikacija kompletno ne oslanja na klijent/server arhitekturu. Uostalom, pokazalo se čiji mrežni model radi, a čiji ne. >> sa SMC net karticama i Intel modemima. Čuveni "ma li /a" >> problem se dešavao zbog najblaze rečeno presporih nodova i >> mreže. Operacija koja je na svim instalacijama do Sezama bila >> munjevita, jednostavno je obarala sistem na koljena dok nije >> optimizovana, sto je izvršeno oko Nove godine, sa odličnim >> rezultatima. Još jednom napominjem da stanice nisu menjane. "Prespori nodovi" su prilično brzo izvršavali pomenutu operaciju u doba Životićevog softvera, a sada je izvršavaju primetno brže, na šta utiče i sam server. Lično verujem u kvalitet instalacija koje je Dragiša izveo do sada - one su bile veoma važan faktor pri odlučivanju za njega kao autora softvera koji će da upravlja Sezamom. Međutim, ja gledam rezime onoga što se dešavalo ovde. Probajmo to da predstavimo primerom: poznati pevač sa Mauricijusa dolazi u prijateljsku i radnu posetu našoj zemlji. Drži koncert, na koji će malo ljudi doći, a i oni koji dođu neće uživati u pesmama koje su njima neprimerene i nerazumljive. Publiku neće interesovati što se njegove ploče na Mauricijusu prodaju u hiljadama primeraka, to nije razlog za njegovu slušanost - interesuje ih prvenstveno da su dali pare za ulaznicu, a da nisu dobili ono što su očekivali već neko nerazumljivo domorodačko mumlanje. Jasno je da organizator koncerta snosi veliki deo krivice jer nije predvideo reakciju publike, ali ako ga je pevač uveravao da će oni biti oduševljeni, a nije to postigao, ne može svu krivicu svaliti na njega. Nadam se da će ovo biti shvaćeno kao metafora, što i jeste. >> priliku da zamolim koleZu za jedan mail attach O:)). >> Medjutim, na vasem mjestu gospodine Upravnicce sacekao bih >> period od barem pet dana kontinualnog fizickog neprisustva >> prije nego bih sigurnost i funkcionalnost i sigurnost ove Od subota, 20.januara do četvrtka, 26. januara Zak je boravio u svojoj kući u Milanovcu. Nadam se da je to dovoljan period, a kako je sistem funkcionisao, korisnici su imali prilike da se uvere. Kako će tek funkcionisati kasnije, nije teško da se zaključi. >> Gospodin Aleksić se jednom u konferenciji pohvalio kako je >> obezbijedio pet (5!) stanica za razvoj i testiranje softvera. >> Tačno je jedino to da je pored opreme koju sam ja obezbijedio, >> a to su server i jedna stanica kod mene kuci, kao i jedna >> stanica za mog saradnika koji je bio zadužen za analizu baza i >> konverzije, gospodin Aleksić (ili da kazem samo Aleksić, u >> njegovom maniru?) je obezbijedio jednu stanicu. Ona je >> korišćena, uz moju postojeću opremu i dvije telefonske linije >> koje sam ja kupio u toku ovoga posla, za potrebe potpunijeg >> testiranja softvera prije instalacije novih verzija u fazi >> optimizacije. Gospodin Aleksić je počeo da insistira na njenom >> povraćaju sa potpuno nekonzistentnom argumentacijom (opet >> očekujući nepoštenje od nas) u momentu kada je donio >> definitivnu odluku o zamjeni softvera. To je bilo oko Nove >> godine, a ja sam u jednom razgovoru rekao da insistiranje na >> tome dovodi u pitanje generalan napredak u razvoju i da >> ukoliko do toga dođe u toj kritičnoj fazi (razgovor se dešava >> oko Božica, dan pred potpunu stabilizaciju) meni ostaje samo >> da se napiše izvinjenje korisnicima i zaustavi rad dok ne >> obezbijedimo uslove za alpha testiranje. Srećom, sistem je >> stabilizovan već sljedećeg dana, mašina je koji dan kasnije >> poslata za Beograd, mi smo kupili mašinu kojom smo popunili >> rupu u razvojnom sistemu, i već sutra smo naišli na već čuvenu >> poruku o "završetku tridesetodnevne faze testiranja". Po ko zna koji put iznošenje nepotpunih činjenica, da bi se kod korisnika izazvao željeni efekat. Naime, uvidom u moju poruku svako se može uveriti da sam tada izjavio da se "sistem testira na 5 računara", a ne da sam "lično obezbedio 5 računara". Tu su se podrazumevali računari koji su pomenuti u gornjem citatu, kao i Hobbiton koji je takođe korišćen u testiranju. Računar koji je preuzet iz redakcije odnet je uz obrazloženje da će se na njemu vršiti konverzija baza, tj. razvoj aplikacije koja će vršiti konverziju iz jednog formata u drugi, tako da se konverzija odradi na samom sistemu. Pošto je aplikacija napravljena i počela sa konverzijom odmah po puštanju softvera u rad, taj računar je zatrebao za druge poslove i sl. Insistiranje na njegovom vraćanju počelo je odmah po početku rada, ali očigledno je da sećanje zakazuje... >> Nikada nije bilo povezivanja redakcijskih mašina na Sezam, >> osim noda 22 (16 logički) koji je korišten u noćnim satima. >> Izuzetak su dvije noci kada je radjena polazna konverzija baza >> (mozda je neko zaboravio, ali u ta prva dva dana >> iskonvertovane su sve aktivne konferencije i sve grupe). >> Decembarski broj nije izašao zbog proste činjenice da gospodin >> Upravnik nije imao vremena za njega zbog svog prevelikog >> angazmana oko Sezama. Kompletni "Računari" i Sezam su pod sve >> jačom dominacijom tog jednog covjeka koji ipak ne može da >> završi sve sam, cak kad bi sve te poslove i znao. Poslednja rečenica dovoljno govori da je u ovu poruku unet lični faktor, a ne razborito iznošenje činjenica. Naime, za produkciju broja neophodno je imati najmanje 3 računara: prvi za urednika, gde se skupljaju tekstovi i vrši selekcija, zatim stanica za čitanje i tagiranje teksta, i na kraju stanica za prelom. Pored pomenutih, redakcija trenutno poseduje i stanicu koja se nalazila kod Dragiše, kao i računar za sekretaricu. Početkom izmena na sistemu, stanica za čitanje tekstova kompletno je izbačena iz upotrebe konstantnim prisustvom nekoga iz tima, i to stanje je trajalo do Nove Godine, uz zanemarljive prekide. Stanica za prelom, Pentium, korišćena je za konverzije baza na samom početku, ali je praktično onesposobljena za rad kao i sekretaričina mašina činjenicom da je iz nje stalno vađena i vraćana mrežna kartica - za konkretan rad bio je na raspolaganju samo moj računar, sem u vreme kada je u Beogradu boravio g. Durić, kada je pomenuti računar premeštan u drugu prostoriju, menjan mu disk i kačen na Sezam. Navešću tu i činjenicu da je prisustvo 3-5 ljudi u prostoriji gde je izvršni deo redakcije praktično onemogućavalo rad njenih članova. Naravno, veliki činilac u svemu tome je i moje lično angažovanje, ali ne vidim nekog velikog razloga za diskusiju po tom pitanju. Izvinjavam se korisnicima na dužini poruke, posebno na citatima, ali bilo je neophodno izneti sve detalje događaja u prethodnih mesec dana - očigledno je da prikrivanje nekih segmenata dovodi do pogrešnog zaključka. Nadam se da moja poruka ne liči na "prepucavanje", kao i da će svako razborito odvagati činjenice i pre donošenja nekog zaključka se zapitati da li bih bio spreman da učinim sve za šta sam optužen, a da pre toga ne promislim o posledicama. Ovom prilikom se zahvaljujem onima koji nisu odmah seli za editor po izjavi jedne strane, već su se raspitali kod mene lično, ili putem privatne pošte, o tome da li je sve što je izneto istina.
razno.130 supers, -> #123, banek
>> Da li neko moze da posalje neki autoexec jerbo sam >> skoro zaboravio kako sam ga i napravio. :) Evo mog autoexeca... Pošta se standardno skida komandom Sezam. Upisuje komentar u who listu dok je procedura u toku... autoexec.msg
razno.131 severian, -> #126, balsa
> U stvari, ljubishi, severianu i meni po mesec dana, zajedno > smo isprobavali. Pošteno. ;) Zahvaljujem;) Cool...
razno.132 evlad, -> #127, banga
Y> Pa uzivaj na PRO-u hm, mazohista ? ;)
razno.133 crncic, -> #124, babbage
>> Pro je apsolutno nefleksibilan (pisan ispočetka ceo program, a >> nisu mogli da ukucaju jedan normalan ekranski editor) a ovaj To je pitanje. To se priča, tj. oni pričaju, istina... Ko zna.
razno.134 nenad, -> #108, dragisha
> Prvo i najvažnije, mi (moja ekipa i ja) smo prevareni. Iskorišćeni smo da > spasimo sistem kada se činilo da mu spasa nema, da ga održimo dok se > najnoviji softver ne dovede do nivoa da radi na mreži (prema > informacijama koje sam dobio od gospodina Aleksića, trenutni softver je > počeo da se prilagođava zahtjevima mrežnog rada oko Nove godine, a sam > gospodin Aleksić je obavio preliminarne razgovore oko toga još u martu), Ne bih želeo da se mešam u vašu raspravu, ali možda mogu da pomognem da se malo smanji tenzija bar oko ovog pitanja. Lično mogu da ti posvedočim da valex sve do par dana pre promene softvera nije imao nameru da tako nešto radi. Oko nekih drugih poslova sam bio u kontaktu pre toga sa njim i na moja pitanja oko problema sa Sezamom bi uvek govorio kako će se to srediti, biće sve ok i sl. Druga stvar koja možda može da pomogne da te razuverim tih sumnji jeste činjenica da je ovaj softver od početka pisan da radi pod mrežom i da je više puta i testiran i radio u mrežnim uslovima (doduše sada po prvi put radi pod NT mrežom i u prilično neuravnoteženoj, i po mom mišljenju, nesrećno odabranoj konfiguraciji - preslabe stanice, jak server) tako da tako nešto sigurno nije mogao da bude razlog za neko podvaljivanje tebi i upotrebu tebe i tvoje ekipe za "održavanje sistema dok se drugi softver ne prilagodi mreži" kao što tvrdiš. Sva prilagođavanja koja su urađena u ovom softveru su urađena u ta 2-3 dana pre same izmene, a odnosila su se uglavnom na prilagođavanje izgleda poruka starim off-line readerima, približavanje koncepciji i komandama starog softvera i deaktiviranju nedovoljno testiranih opcija i komandi. I Zak i ja smo i server i stanice Sezama po prvi put videli u subotu pred srpsku novu godinu kada smo se sa disketama pojavili pred Bigz-om. Da je nekog "prilagođavanja" i pripreme bilo u tih mesec dana, kako kažeš "vaše ere", :) ja sigurno ne bih u tom periodu gubio vreme u meri i na način na koji sam ga gubio, niti bi Zak sedeo u Milanovcu i na 286 sa poluispravnim hard-diskom kontroler šminkao Zkey i Zvga... Ja ovoliko mogu da ti tvrdim, to je ono što znam, što sam video i u čemu sam učestvovao, a ako ti moja reč nije dovoljna, reci tako, mogu da te uputim na neke zajedničke poznanike i prijatelje od kojih svako može da ti potvrdi bar delove ove priče. > (UBR, ZKey, ciju sam funkcionalnost sebi napravio i u Linux okruzenju je > cujem dobio najnoviju inkarnaciju, pa koristim ovaj put i priliku da > zamolim koleZu za jedan mail attach O:)). Novi Zkey je bio gotov u ovom obliku još pre godinu dana (pre nego što je Zak otišao u vojsku), ali je postojala mogućnost da bude kupljen pa nije još pušten u javnost. Ima u sebi "grafički" editor tastature, podržava do 10 različih rasporeda, zauzima oko 80 bajtova u memoriji, i stvarno deluje simpatično - kome treba (meni svakako ne ;). Zbog sve ove gužve nije bilo vremena da se razreši stvar oko te kupovine, ali verujem da će ti ga Zak, ako ništa drugo u znak dobre volje, već okačiti na mail. :)
razno.135 ljubisha, -> #126, balsa
> U stvari, ljubishi, severianu i meni po mesec dana, zajedno >smo isprobavali. Pošteno. ;) Hvala, al ja samo želim mir u svetu! :) P.S. I da mi se vrati Dir i stare konferencije. Jel sam to već negde rekao?
razno.136 dzaja,
Hteo bi da obavestim sve koje su mi slali poruke na mail da to ponove Hvala Drasko
razno.137 calex, -> #134, nenad
<!> razreši stvar oko te kupovine, ali verujem da će ti ga Zak, ako <!> ništa drugo u znak dobre volje, već okačiti na mail. :) A ako se kupovina ne razreši, moglo bi to u grupu all. ;)
razno.138 mdrazic, -> #129, valex
Prvo unapred da se izvinim na velikom quotu. >>> Radili smo 40ak dana, naši ukupni troškovi su >>> prešli preko 3,500 DEM, i na kraju je, sa opravdanjem "usijana >>> glava" i "preka narav" iza naših leđa, "odrađen posao". Kada >>> sam gospodinu Upravniku u jednom razgovoru od prije neki dan >>> spomenuo tu sumu rekao je "Ok, i meni je sa sistema otislo 3.5 >>> hiljade korisnika, svaki po marka, ne dugujem ništa". > > Slikovito sam se izrazio, ali drago mi je da je pomenjena ta > činjenica. Naravno, cifra od 3.5000 korisnika koji su otišli je navedena > kao ilustracija, s obzirom na to da je na sistemu bilo aktivno negde oko > 2.500 stalnih korisnika. Međutim, navešću izjavu Dejana Ristanovića sa > SezamPro-a, gde je doslovno napisao da su "očekivali ovoliko korisnika > tek na leto", a takođe je i veći broj korisnika tog sistema izjavio da je > uplatio članarinu iz razloga što je softver na SezamNET-u "loš, > nekompatibilan i spor". Ponavljam još jednom da se sve moglo izbeći > planskim pristupom i pažljivim određivanjem prioriteta. > Što se tiče nadoknade sredstava, Dragiša je očigledno "zaboravio" da > napomene (očigledno da nisam jedini koji pati od skleroze) da sam obećao > podelu profita od članarine koja je uplaćena u periodu saradnje sa njim. > Tačno je da je u prvih 10 dana uvođenja sistema rađeno danonoćno i da > postoje troškovi boravka i sl. ali cifra koja se navodi je neprimerena, > a i često je menjana u prvobitnim izjavama i kretala se čak do 7.500 DM > u nekim razgovorima. Posle tog početnog perioda bilo je još samo 3 dana > intenzivnog rada u drugoj Dragišinoj poseti, ali nemam evidenciju o > poslu koji je obavljao dok je boravio kod kuće. Ovde jedino mogu da > izdvojim Mdave-a koji je skoro ceo period od mesec dana doslovno proveo > pored sistema resetujući nodove koji su se zaglavljivali i isprobavao > ponašanje softvera pod različitim uslovima. Na osnovu ovih nameće se zaključak da je ceo poduhvat izveden nimalo profesionalno. Obećanje (sa ili bez ludog radovanja) o podeli profita nije smelo da zameni čvrst pisan ugovor o pravima i obavezama obe strane. Ovako izgleda da prava i obaveze nisu tačno shvaćene, tj. da je došlo do ozbiljnih nesporazuma, što se nije smelo dozvoliti. Ovo naročito posle iskustva sa prethodnom ekipom (koja nastavi na SezamPRO da radi daleko profesionalnije nego što se ovde radi) za koju napisaste mnogo loših reči, a po ovde rečenom, radili su džabe pola godine i zameralo im se što je bilo malo novih datoteka (a ovde nikako da ih dočekam već dva meseca). Voleo bih i da mi neko odgovori koliko (mesečno ili po projektu) vredi rad autora softvera ovog kalibra (veliki BBS). Valjda su zaslužili da zarade barem kao trgovci ili frizeri? Potcenjivanjem ovakvog kreativnog rada nikad na zelenu granu nećemo stići :( >>> preko nepristajanja na telefonski razgovor sa mnom to veče, pa >>> _ucjene_ od strane gospodina Upravnika koji mi je javio da mi >>> neće dati moj modem i mrežnu kartu koje sam poslao mdavetu da >>> moze da osposobi 15ti nod (zajedno sa 386sx plocom koju je >>> mdave obezbijedio) dok ja njemu ne dam UUCP spool koji mi je > Kao što sam već jednom napomenuo, takva reakcija je bila očekivana na > osnovu iskustva u protekloj saradnji - da ne ponavljam, detalji postoje > u mojoj prethodnoj poruci na ovu temu. Naravno, zaboravnost opet > onemogućava da se iznese činjenica da su pomenuta ploča, mrežna karta i > modem vraćeni njihovom vlasniku već naredni dan po promeni softvera, i Odakle vam uopšte ideja da opremu koju neko drugi donese radi dobrobiti nas sa Sezama zaplenite, pa velikodušno vratite umesto da sami obezbedite te kartice (trebalo bi i neka u rezervi da bude, zar ne)? A što se tog spool-a tiče, zar niste mogli da ga obezbedite na isti način (sa FON-a) kao i autor softvera? > Poštujem iskustvo g. Durića, ali Sezam nije kućni BBS. Sezam nije više =============== > ni BBS, on je Sezam - to je dovoljno. Kakakv duh se osećao na Sezamu tih ====== Da plačemo ili da se smejemo ? >>> Just for the record, koliko god puta >>> smo mi uspjeli da stabilizujemo mrežu, gospodin Upravnik je >>> pri nekom svom eksperimentisanju ili insistiranju na nekoj >>> zamjeni (vec je čuven server jos čuvenije firme koji je padao >>> ne zna se koliko puta a jednom je sa sobom u smrt poveo i >>> 24časovni rad sistema) funkcionisanje iste opet iznova >>> ugrožavao. > > Insistiranje ne čudi toliko kada se uzme u obzir da je novi server > nabavljen da bi se unapredila performansa sistema - čudno je fanatično > Dragišino odbijanje da se na pomenutom serveru instalira Novell 3.12 > umesto postojeće verzije 3.11, pošto je poznato da je v3.11 prepuna > bagova, a i da je izašla u vreme kada nije postojala PCI tehnologija, na > shvati šta se time činilo. No, iako je server proradio "iz cuga", > Dragiša je u telefonskom razgovoru naredio da se on ne pušta u rad, a na > predlog da pokušamo da instaliramo Novell v3.12 počeo je da paniči i da Ako sam dobro shvatio, na mreži (sistemu) koji je posvećen Sezamu i na kojoj je glavna (kritična) ako ne i jedina aplikacija BBS softver, bitni delovi hardvera i operativni sistem se menjaju bez prisustva i odobrenja autora softvera?! Nisam advokat autora softvera (njegov softver mi zapravo i 'ne leži', tj. više mi se sviđao stari, a i bilo je puno problema) ali ako su se ovakve stvari dešavale, moram da stanem na stranu autora povodom ovakvih intervencija. Takođe, autori najbolje znaju konfiguraciju i operativni sistem sa kojim aplikacija radi (znaju i nedostatke) a prirodan je i strah od novog operativnog sistema sa kojim bilo nemaju dosta iskustva, bilo ne odgovara softveru na neki način. A drugih problema je bilo i previše, u tome se bar svi slažu. Ako neki softver lepo radi pod DOS 3.31 nije potrebno prelaziti na DOS7 i Win95 ako ovi nisu potrebni iz drugih razloga. >>> Nikada nije bilo povezivanja redakcijskih mašina na Sezam, >>> osim noda 22 (16 logički) koji je korišten u noćnim satima. >>> Izuzetak su dvije noci kada je radjena polazna konverzija baza > faktor, a ne razborito iznošenje činjenica. Naime, za produkciju broja > neophodno je imati najmanje 3 računara: prvi za urednika, gde se > skupljaju tekstovi i vrši selekcija, zatim stanica za čitanje i > tagiranje teksta, i na kraju stanica za prelom. Pored pomenutih, > Stanica za prelom, Pentium, korišćena je za konverzije baza na samom > početku, ali je praktično onesposobljena za rad kao i sekretaričina > mašina činjenicom da je iz nje stalno vađena i vraćana mrežna kartica - > u drugu prostoriju, menjan mu disk i kačen na Sezam. Navešću tu i > činjenicu da je prisustvo 3-5 ljudi u prostoriji gde je izvršni deo > redakcije praktično onemogućavalo rad njenih članova. Naravno, veliki Ranije čusmo da se intenzivno radilo samo 10+3 dana (ako se isključi rad autora kod svoje kuće koji kao da nije bitan!), a časopis kasni skoro dva meseca. Da ste imali par rezervnih kartica, Pentium je mogao biti stalno na raspolaganju redakciji, a valjda proces rada ne zahteva da sva 3 računara moraju istovremeno da rade. Moglo se za ovo vreme i na samo jednom računaru ceo posao završiti (malo urednik selektuje, pa se čita i tagira, a na kraju i prelama). Za zaključak da je sve ovo bila jedna velika improvizacija ponavljam sa početka: > Međutim, navešću izjavu Dejana Ristanovića sa > SezamPro-a, gde je doslovno napisao da su "očekivali ovoliko korisnika > tek na leto", a takođe je i veći broj korisnika tog sistema izjavio da je > uplatio članarinu iz razloga što je softver na SezamNET-u "loš, > nekompatibilan i spor". Ponavljam još jednom da se sve moglo izbeći Milan
razno.139 mantoniadis, -> #129, valex
>!> 2.500 stalnih korisnika. Medutim, navescu izjavu Dejana Ristanovica sa >!> SezamPro-a, gde je doslovno napisao da su "ocekivali ovoliko korisnika >!> tek na leto", a takode je i veci broj korisnika tog sistema izjavio da je >!> uplatio clanarinu iz razloga sto je softver na SezamNET-u "los, >!> nekompatibilan i spor". Ponavljam jos jednom da se sve moglo izbeci Jel to znaci da ako sada dejanr kaze nesto slicno za sadasnji sezamNET, treba da jurite po novog autora? :) Iz mog kruga prijatelja, samo da ti kazem da nijh najvise otislo odavde posle 15og Januara.. Naravno za sada prate oba sistema, ali posle ovoga, sumnjam da ce da produze pretplatu ovde... I ja bih tamo ali veza sa mojom centralom je katastrofalna.
razno.140 vstan, -> #139, mantoniadis
> Iz mog kruga prijatelja, samo da ti kazem da nijh najvise > otislo odavde posle 15og Januara.. Naravno za sada prate oba > sistema, ali posle ovoga, sumnjam da ce da produze pretplatu > ovde... I ja bih tamo ali veza sa mojom centralom je > katastrofalna. Potpisujem svaku recenicu, sa nagalaskom na poslednju :(
razno.141 djcorto, -> #123, banek
> Da li neko moze da posalje neki autoexec jerbo sam > skoro zaboravio kako sam ga i napravio. :) Hvataj ....
razno.142 superhik, -> #139, mantoniadis
=:> I ja bih tamo ali veza sa mojom centralom je katastrofalna. Sa svim centralama je katastrofa... :(((
razno.143 gerber, -> #141, djcorto
YR>*> Hvataj .... Definitivno nagrada za najmanji autoexec :)
razno.144 olio, -> #141, djcorto
>> Da li neko moze da posalje neki autoexec jerbo sam >> skoro zaboravio kako sam ga i napravio. :) > > Hvataj .... Pa nema nista da 'vatamo. Nego Djole ima li nesto slicno ono starom autoexec-u kao "kupi" i "skini" sto je Wizard napravio. Mnogo je bilo dobro. Pozdrav Oliver.
razno.145 valex, -> #138, mdrazic
>> profesionalno. Obećanje (sa ili bez ludog radovanja) o podeli >> profita nije smelo da zameni čvrst pisan ugovor o pravima i >> obavezama obe strane. Na žalost, u prvim danima instalacije nije bilo moguće postići dogovor zbog konstantnog angažovanja na sistemu - od 13. decembra do Nove godine svako od nas je boravio u proseku 5 dana nedeljno pored sistema, i to bez prekida. Prvi dogovori o formiranju ugovora nastali su tek posle zajedničkog sastanka sa direktorom BIGZ-a, par dana pre Nove godine. >> Voleo bih i da mi neko odgovori koliko (mesečno ili po >> projektu) vredi rad autora softvera ovog kalibra (veliki BBS). >> Valjda su zaslužili da Otprilike jednu trećinu prihoda koju sistem donosi. >> da sva 3 računara moraju istovremeno da rade. Moglo se za ovo >> vreme i na samo jednom računaru ceo posao završiti (malo >> urednik selektuje, pa se čita i tagira, a na kraju i prelama). Da je bilo moguće tako bi bilo i urađeno.
razno.146 schef,
» who markojo 09:53 -- Transfer gucy 09:58 -- Read mmaric 10:09 -- Read Live fast, Die young! cnenad 10:09 -- Edit sexy MF who comment :( olja 10:09 -- Sezam schef 10:05 -- Sezam I ti ćeš ovo isto da radiš, samo sutra! dsoskic 09:49 -- Sezam snimite vase CD-e, najjeftinije u gradu !! mils 09:40 -- Sezam plovput 04:27 -- Sezam Don't drink and drive, smoke grass and fly nseki 02:35 -- Transfer ^^ :)))) Crni nseki mora da je preneo jedno 40 Mb. :))))))))) Srleř
razno.147 cosmo,
posto je na sezamu ukinuta konferencija Internet, a i u konferenciju komunikacije vise ne moze da se pise.. sa njima je takodje nestala i tema www(World Wide Web).. tako da je par nas resilo da kreira grupu pod imenom www u kojoj cemo razmenjivati iskustva kako o wwwu tako o svemu vezanom za Internet.. posto su mi se neki ljudi vec javili na mail primetivsi da grupa postoji pretpostavio sam da ima jos zainteresovanih na sezamu za doticnu temu.. tako da ako je neko zainteresovan neka mi se javi na mail..
razno.148 superhik,
Po 'Bigzu' kruže priče da se SezamNet ukida u skorije vreme!?
razno.149 djcorto, -> #143, gerber
> Definitivno nagrada za najmanji autoexec :) A ? Sta kazes ? 0 bajtova, to ni Zak ne moze ;))))) Izvinjavam se Baneku, nisam pri sebi ovijeh dana .... autoexec.wiz
razno.150 djcorto, -> #144, olio
> Pa nema nista da 'vatamo. Nego Djole ima li nesto slicno > ono starom autoexec-u kao "kupi" i "skini" sto je Wizard > napravio. Mnogo je bilo dobro. Ima, okacio zz na Pro-u. Ne znam zasto autor istog to nije okacio ovde ?!?!?!?!? Lepo na kraju pise (c) Wizard .... autoexec.wiz
razno.151 schef, -> #148, superhik
­=-> Po 'Bigzu' kruže priče da se SezamNet ukida u skorije vreme!? Ćuti, bolje i to nego da opet instaliraju novi softver... O:) Srleř
razno.152 shimano,
PTT pojeftinio ;) A uskoro će i 1. April ;)
razno.153 aleck, -> #142, superhik
# Sa svim centralama je katastrofa... :((( Nije.
razno.154 aleck, -> #147, cosmo
# da kreira grupu pod imenom www u kojoj cemo razmenjivati Ima li još mesta?
razno.155 dejanp,
Otvorena je grupa Amiga_v1.3 za sve amigiste koji se prijave. Ko hoce, a ima amigu v1.3 neka mi ostavi mail za DEJANP. Ja cu mu odobriti pristup u grupu. (C) Cekajuci brzi modem!
razno.156 mboban,
=-= Username: mboban =-= Password: ******* =-= =-= ┌──────────────────────────────────────────┐ =-= │ SezamNET Vam želi srećan rođendan! │ =-= └──────────────────────────────────────────┘ Znači ima i ovoga...? Baš lepo. O:)
razno.157 kum.djole,
..co jo chat Držte ga! Lozinka je > 53 /CHAT ! ;)
razno.158 shimano,
Re: PTT (dok ne proradi conf. komunikacije) Jel neko upoznat sa načinom rada naše pošte pošto imam neke nedoumice u vezi sa tim? Možda je još neko primetio istu stvar tj. često mi se desi da kada pozivam inostranstvo telefonom čujem dobovanje impulsa u trenutku kada telefon na drugoj strani zvoni a još nije podignuta slušalica. Desilo mi se par puta kada sam pozivao Makedoniju(Kumanovo) i jednom sam čuo istu stvar kada sam zvao Holandiju. Ne znam da li to tako treba da bude tj. logično bi bilo da brojanje impulsa počne od trenutka kada se uspostavi veza a za ovo drugo nisam siguran jer nema smisla da plaćam razgovor koji recimo nisam ni obavio (kada taj koga zovem nije kod kuće na primer). Jel ima neko blizak pošti objašnjenje za ovo a možda je to neka greška na mojoj centrali.
razno.159 ikordic, -> #151, schef
RE: Changez... => ­=-> Po 'Bigzu' kruže priče da se SezamNet ukida u skorije vreme!? Bogami, na fontele redakcije jednog računarskog magazina se javlja sekretarica sa "Sezam, izvolite?". Kamo naziv magazina, hm?
razno.160 banga, -> #158, shimano
Re: PTT (dok ne proradi conf. komunikacije) > pozivam inostranstvo telefonom cujem dobovanje impulsa u > trenutku kada Kad smo kod dobovanja. Na mojo centrali 436xxx to "dobovanje' je zadnjih godinu dana postalo toliko jako da vise u neke zemlje ne mogu ni fax da posaljem :) Sem ako me oni ne zovu :)
razno.161 dselic,
Čini mi se da nod 11 radi 2-3 puta brže od ostalih.
razno.162 jevta,
Molio bih nekoga da mi poslaje ovde ili na mail script koji bi radio sledece: Prijavio me na vezu, skinuo poruke i otisao sa veze... Ja sam pokusavao, ali bez potpunog efekta... Unapred zahvalan!
razno.163 superhik, -> #153, aleck
=:> # Sa svim centralama je katastrofa... :((( =:> =:> Nije. Odaj mi tajnu? Koja si centrala...?
razno.164 valex, -> #147, cosmo
>> komunikacije vise ne moze da se pise.. sa njima je takodje >> nestala i tema www(World Wide Web).. tako da je par nas resilo Konferencija je bila zatvorena zbog vezivanja fajlova uz poruke, danas je i to završeno. Na spisku njenih tema možeš pronaći i WWW.
razno.165 valex, -> #159, ikordic
>> Bogami, na fontele redakcije jednog računarskog magazina se >> javlja sekretarica sa "Sezam, izvolite?". Kamo naziv magazina, >> hm? Preciziraj - javlja se ženski glas. Nije bila u pitanju sekretarica, već jedna od devojaka koje vrše proveru korisnika.
razno.166 shimano, -> #160, banga
-> Kad smo kod dobovanja. Na mojo centrali 436xxx to "dobovanje' je -> zadnjih godinu dana postalo toliko jako da vise u neke zemlje ne mogu -> ni fax da Ah da. To smo već apsolvirali :((( Evo predloga rešenja na bazi ličnog iskustva: Pozovem lepo 901 ... - Molim vas pozovite mi broj taj i taj treba da pošaljem jedan fax ali isključite mi impuls generator jer pravi velike probleme pri uspostavljanju veze a vreme na vezi mi merite timer-om. (ovo je sasvim ispravan zahtev i oni to rade u pošti) - U redu pozvaćemo vas... Posle 5 minuta... - xxx-yyy imate vezu... Samo sam stigao da čujem odjavni signal fax-a sa druge strane :( Rezigniran spustim slušalicu shvativši da to neće ići lako. Posle desetak sekundi zvoni telefon... - Jeste li obavili razgovor? ;( Onda odlučim da probam još jednom... objasnim službenici sve do detalja da je ograničeno i relativno kratko vreme za uspostavljanje veze i da treba brzo da mi prebaci vezu i sve to se na kraju uz porođajne muke uspešno i završi. Ima i izuzetaka. Nađe se ponekad i neka pametna cura da sedi tamo tako da sam jednom doživeo i prijatno osveženje dobrim servisom. Nakon što sam izdiktirao broj koji mi treba i dao svoje podatke: - Sačekajte poziv i pripremite papir koji šaljete u faxu... Posle dva-tri minuta zvoni... - pozivam broj koji ste tražili... kada čujete signal pritisnite start na vašem faksu... (da ih je više ovakvih tamo....) Btw, kada skinu impuls generator iz taka ga zakuca na 9600 tako da mi je to postalo pravilo da čim vidim da mi se mašina "femka" oko brzine transfera odmah vrtim 901 a posebno kad imam hrpu stvari da pošaljem i sad, najveći nonsense, uključujući cenu usluge ove službe, redovni račun mi se u proseku smanjio za oko 20-25%
razno.167 banga, -> #166, shimano
> - Molim vas pozovite mi broj taj i taj treba da posaljem jedan > fax ali iskljucite mi impuls generator jer pravi velike > probleme pri uspostavljanju veze a vreme na vezi mi merite > timer-om. (ovo je sasvim ispravan zahtev i oni to rade u posti) Kakvo je to merenje tajmerom? Da li je to isto automatski i da li mogu da trazim od poste da mi za uvek iskljuci signal generator i prebaci me na timer?
razno.168 shimano, -> #167, banga
-> Kakvo je to merenje tajmerom? Da li je to isto automatski i da li -> mogu da trazim od poste da mi za uvek iskljuci signal generator i -> prebaci me na timer? Naravno da ne možeš. U pitanju je uređaj koji, uprošćeno, ima određen broj linija prema spolja i linije prema korisnicima i na svakom je zakačen i po jedan timer tako da se cena razgovora upisuje u računar i dodaje na tvoj ukupni račun koji je zabeležen uz pomoć generatora impulsa. Bilo bi malo skupo instalirati timer na svaki poseban telefonski priključak pored toga što to ne bi bilo tehnički izvodljivo sa tekućim okruženjem. A zauvek će ti biti isključen kada uključić prvi program RTS i čuješ otprilike sledeću vest: - Kompanija BK Info-Highways, Zapadna Samoa je zaključila ugovor sa renomiranom nemačkom kompanijom Telecom za 500.000 priključaka informacionih autoputeva u Srbiji do kraja ove 2006-te godine. U izgradnju informacionih auto puteva i infra strukture biće uključene i naše renomirane firme: Beograd-Put, Komgrap i... :) Strpi se malo... ;>
razno.169 cosmo,
32749 +cosmo <- hellraiser Ned 04.02.96 02:59 ^^^^^ 32751 +cosmo <- hellena Ned 04.02.96 03:16 ^^^^^ Mail» rep 32749 ^^^^^ Nema poruke pod tim brojem. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Mail» rep 32751 ^^^^^ Nema poruke pod tim brojem. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ STA JE OVO???????!!!!!!!!!!!!! SAD JA TREBA DA SE UBIJEM!!!!!! JESU LI OVO POGODNOSTI NOVOG SOFTWARE-a koji tako divno radi.. neka me podseti neko iz uprave.. da li je proslo mesec dana od kad ovaj program radi.. nesto se ne secam da mi se ovo desavalo pre!!!!!!!!!
razno.170 mdimitrijevic,
Jednom sam pitao kako da procitam samo poruke uz koje su prikacene datoteke i dobio odgovor procitaj HELP. Evo ga HELP za READ. Ako READ /T cita poruke sa prikacenim datotekama (kao sto i radi) onda to ovde ne pise. Uverite se sami. <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< Sintaksa: CONFERENCE READ [tema[.n1-n2]] [autor] [datum1-datum2] [/a] [/g] [/r] [/t] [/i] Citanje novih poruka u konferenciji. Ako konferencija nije izabrana, komanda se odnosi na sve konferencije koje pratite. tema - naziv ili broj teme za citanje; Ako se ne navede, citaju se poruke u svim temama. Ako se citaju sve teme a navodi i autor poruka, mora se kao oznaka teme staviti zvezdica ('*') n1 - broj poruke OD koje se cita; ako se ne navede, citaju se samo nove n2 - broj poruke DO koje se cita; ako se ne navede cita se do poslednje datum1 - datum OD kog pocinje citanje; ako se ne navede, citaju se samo nove datum2 - datum DO kod se cita; ako se ne navede, cita se do kraja autor - bice ispisane samo poruke navedenog autora Format datuma: ddmmgg[hhss] Parametrom /a citaju se SVE poruke, i stare i nove. Parametrom /g citaju se poruke u svim konferencijama pocev od tekuce. Parametrom /r citaju se samo poruke koje su odgovori na vase poruke. Parametrom /t se moze citati tema na koju imate resign bez ukidanja resigna. Primeri: read razno - nove u temi razno read razno.2 - cita datu poruku read razno.10-15 - tema razno, od desete do petnaeste read 3 /a - sve na temu pod brojem 3 read 3.5- - tema 3, od pete poruke na dalje read 220194- - sve teme pocev od datog datum read razno sysadm - nove sysadmove poruke u temi razno <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< Pozdrav, Marjan P.S. Izvinjavam se na duzini poruke.
razno.171 supers, -> #162, jevta
>> Molio bih nekoga da mi poslaje ovde ili na mail script koji bi >> radio sledece: >> Prijavio me na vezu, skinuo poruke i otisao sa veze... >> Ja sam pokusavao, ali bez potpunog efekta... :)) Zaboravio si da kažeš za koji program ti treba skript. Najbolje je da na Sezamu definišeš proceduru za skidanje pošte i odlazak sa veze, a script će biti vrlo kratak i dovoljno je da pozove proceduru kada ostvari vezu sa Sezamom. Procedura u Sezamovom autoexecu može da izgleda ovako: :SEZAM ..echo Posta... ..mail read $ %1 & ..Echo Grupe... ..group read %1 & ..Echo Konferencije... ..conf join ..conf read /g & ..seen ..pad download /d /y ..who ..log /s 15 Ono %1 ti omogućava da navedeš datum, tako da ćeš dobiti poštu i grupe od pre više dana, zajedno sa novim konferencijskim porukama ako datum navedeš (mnogima je korisna ova metoda rada). Na kraju ispisuje ko je na vezi i prekida vazu kroz 15 sekundi. U međuvremenu možeš da se predomisliš sa CTRL-C.
razno.172 banga, -> #168, shimano
> zakacen i po jedan timer tako da se cena razgovora upisuje u > racunar i dodaje na tvoj ukupni racun koji je zabelezen uz > pomoc generatora impulsa. Bilo bi malo skupo instalirati timer > na svaki poseban OK shvatam generator impulsa. Ali ne shvatam zasto on uopste mora da se cuje na liniji, ili zasto toliko glasno. Nivo njegovog suma treba da bude ispod nivoa koji smeta razgovoru, da ne kazem modemima. I ne vidin uopste razlog da se on cuje, narocito sa Kanadom kad udara takvom brzinom da to, ziv covek ni samo to da radi, ne moze da prati :) Uostalom tako je i bilo do pre otprilike godinu dana kada je najedanput povecao glasnost na mojoj centrali (436xxx)
razno.173 jevta, -> #171, supers
JE> :)) Zaboravio si da kažeš za koji program ti treba skript. Jes vala :)) Tm 4.20... JE> Najbolje je da na Sezamu definišeš proceduru za skidanje pošte i JE> odlazak sa veze, a script će biti vrlo kratak i dovoljno je da JE> pozove proceduru kada ostvari vezu sa Sezamom. JE> Procedura u Sezamovom autoexecu može da izgleda ovako: Hvala, probacu....
razno.174 aleck, -> #163, superhik
# Odaj mi tajnu? Koja si centrala...? Vračar,444-xxxxx
razno.176 kcurcic, -> #162, jevta
> Molio bih nekoga da mi poslaje ovde ili na mail script koji bi radio > sledece: > Prijavio me na vezu, skinuo poruke i otisao sa veze... > Ja sam pokusavao, ali bez potpunog efekta... Ovo je od Telemate-a 4.12 ali pretpostavljam da neće biti problema: Set AutoStop, ON Set AlarmSound,1 Set AlarmTime, 2 sUsername="kcurcic" ; ovde, naravno stavi svoj username sUplDir="c:\modem\telemate\upload\" ; i odakle ide upload sExecName="exec" ; ime exec datoteke sOldExecName="zexec" ; i ime za stari exec sFullExecName=sUplDir concat sFullExecName,sExecName sFullOldExecName=sUplDir concat sFullOldExecName,sOldExecName sPrompt="» " sUpload="Spremni za upload (Da/Ne)?" sDownload="Spremni za download (Da/Ne)?" sOver="Kraj rada (Ne/Da)?" sOK="Dalje (Da/Ne/Bez pauze)?" WaitFor "Username: ",0 Put sUsername WaitFor "Password: ",0 Put "^&" When sOK, "^M" WaitFor sPrompt,0 When sOK, "" FileExist sFullExecName,bFileExist : ako postoji exec if bFileExist Set zASCII,ON Put "exec /q" WaitFor sUpload,0 repeat Put Send "z",sFullExecName ; pošalji ga if SUCCESS = 0 Clear Text endif until SUCCESS Set zASCII,OFF repeat WaitFor "MAIL","CONF","DOWN",5 until not FOUND Put WaitFor sPrompt,0 Delete sFullOldExecName ; izbriši stari exec Rename sFullExecName,sFullOldExecName ; a novi preimenuj u stari endif Set zAutoDownload,OFF Put "all" ; ili kako se već zove ono čime skidaš sve ; nove poruke WaitFor sDownload,0 repeat Put Receive "z" until SUCCESS Set zAutoDownload,ON Put WaitFor sPrompt,0 Put "bye" ; i zbogom WaitFor sOver,0 Put "d" ; za kraj
razno.177 vlad, -> #162, jevta
> Prijavio me na vezu, skinuo poruke i otisao sa veze... Evo ti jedan koji meni sasvim lepo radi sa PRO-om, ukljucujuci i slanje fajlova uz poruke. Mislim da se uz malo doterivanja moze lepo iskoristiti i ovde, ali jos nisam stigao da ga ispeglam. Da imam vise vremena sredio bih i da automatski skida fajlove uz mail poruke, siguran sam da je izvodljivo. auto.scr
razno.178 jevta, -> #177, vlad
JE> Evo ti jedan koji meni sasvim lepo radi sa PRO-om, ukljucujuci i JE> slanje fajlova uz poruke. Mislim da se uz malo doterivanja moze JE> lepo iskoristiti i Blagodarim :)
razno.179 dejanp,
Otvorena je grupa SEX bavi se samo SEX-om i SEXy malim oglasima ko hoce da se prijavi samo na MAIL
razno.181 mikrom,
Iako to sigurno nije bila ničija namera ljudi su počeli da dele Sezam na vreme pre dragishe i posle njega. (Naročito u temama pitanja i predlozi). Simpatično :))
razno.182 vstan, -> #181, mikrom
> Iako to sigurno nije bila nicija namera ljudi su > poceli da dele Sezam na vreme pre dragishe i posle === > njega. (Narocito u temama pitanja i predlozi). Valjda je trebalo ZA VREME ?
razno.184 mastermind,
Subject : BoreNet Olr 1.3 Bore for Sezam Net 1.3 MasterMind borenet.zip
razno.185 vlad, -> #181, mikrom
> Simpatično :)) Pre bih rekao simptomaticno. B>>
razno.186 pyc.guy,
15 nod rulez...:) Pyc
razno.187 apostol, -> #186, pyc.guy
Stvarno, 15. nod pokazuje kako treba da radi jedan BBS 21. veka ... :))))))) E1 O:-)
razno.188 dejanp,
Dali neko ima softverski emulator za MNP korekciju gresaka za AMIGU 500 v1.3. Ako ima neka mi ostavi prikacen za neki fajl, ili neka ga ostavi na MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP MAIL: DEJANP Unapred zahvalan.
razno.189 msavkovic,
Da li neko ima telefone svih nodova SezamNet-a ?
razno.190 crncic,
Niko se drugi nije oglasio, EVlad spava ;) pa rekoh ja ću... =============================== 1.24 Sezam:Obavestenja zzivotic, 07.02.96. 22:44, 1324 chr --------------------------------------------------------- Aktivirane su /mail/group/conference/chat ignore naredbe. Naredbe omogućavaju da se pri čitanju/listanju poruka preskaču poruke korisnika koje vas ne zanimaju. Nakon: ignore zzivotic sve poruke korisnika zzivotic neće biti vidljive niti prenete u pad. Ponovnim izvođenjem iste naredbe, aktivira se praćenje poruka korisnika. chat ignore [korisnik] - ignoriše chat i page poruke od [korisnik]. Ukoliko se ne navede [korisnik] dobija se chat ignore lista. mail ign [korisnik] - ignoriše privatne poruke od [korisnik] group ign [korisnik] [grupa] - ignoriše poruke korisnika u svim grupama. Ako se navede [grupa], ograničava se ignore samo na tu grupu. conf ign [korisnik] - ignoriše poruke korisnika u trenutno aktivnoj konferenciji. conf cign [korisnik] - ignoriše poruke u svim konferncijama ignore [korisnik] [/c] - ignoriše poruke korisnika u svim oblastima (chat/mail/group/conf). Naredba ignore (van svih režima) ima i dodatni prekidač /c: ignore korisnik /c - briše sve pojave korisnika u svim ignore listama ignore /c - briše celu ignore listu. Dužina ignore liste nije ograničena. ----------------------------------------------- 1.24 ---
razno.191 dpetrov,
Upravi Sezam Net-a poklanjam jednu NE 2000 mrežnu kartu radi unapređenja rada sistema. Odgovorni neka me kontaktira na mail, ili na telefon 466.323 Dejan.
razno.192 valex, -> #191, dpetrov
>> Upravi Sezam Net-a poklanjam jednu NE 2000 mrežnu kartu radi >> unapređenja rada sistema. Zahvaljujem u ime uprave sistema, ali radi se na finalnom resenju. Da je problem samo u karticama, kupili bi svih 15 - već sam jednom objasnio da će rešenje stanica doći "u paketu". Drago nam je da ceniš naše napore, ali veruj mi da je takvo rešenje jedino prihvatljivo.
razno.193 vstan, -> #190, crncic
> Niko se drugi nije oglasio, EVlad spava ;) Jest, nesto se pritajio po tom pitanju. Ili ga pritisla astronomija :))
razno.194 superhik, -> #190, crncic
=:> Dužina ignore liste nije ograničena. Najlepše, kaj ne? :)
razno.195 evlad, -> #190, crncic
Y> Niko se drugi nije oglasio, EVlad spava ;) pa rekoh ja ću... Mislish ;) sviraj sviraj pa za pojas zadeni ...
razno.196 vstan, -> #195, evlad
> Y> Niko se drugi nije oglasio, EVlad spava ;) pa rekoh ja cu... > > sviraj sviraj pa za pojas zadeni ... Astronome ;)
razno.197 evlad, -> #193, vstan
Y> Jest, nesto se pritajio po tom pitanju. Y> Ili ga pritisla astronomija :)) Nije mi nužno da pokupim gomilu Ignore-ta bRez vezu ;)
razno.198 evlad, -> #196, vstan
Y>> Y> Niko se drugi nije oglasio, EVlad spava ;) pa rekoh ja cu... Y>> Y>> sviraj sviraj pa za pojas zadeni ... Y> Y> Astronome ;) kakve vas zvezde spopale ;) // zovu me padavičar jer sam rođen pod zvezdom padalicom ...
razno.199 johnnya,
Jedno pitanjce... Kako se podešava ovaj novi full screen editor da ne seče poruke na nekoj 65-toj koloni, nego da right margina bude 79 ? ■■ Johnnya ■■
razno.200 mikis, -> #199, johnnya
+> Kako se podešava ovaj novi full screen editor da ne seče poruke na +> nekoj 65-toj koloni, nego da right margina bude 79 ? SET MARGIN. Btw, stavi manje od 79 (npr. 76) da bi ljudi mogli da te citiraju :)
razno.202 mdave,
Da se malo podsetimo.... ;) Ispod je poruka korisnika wizard od 26.decembra u kojoj obaveštava ostale korisnike da napušta SezamNET, prvenstveno zbog nefunkcionisanja mail podsistema. Da napomenem, 26.decembar je tek 13. dan rada dragishinog softvera... Preporučio bih pažljivo čitanje poruke jer je, imajući u vidu trenutnu situaciju, jako zanimljiva. Posebno obratiti pažnju na redove koji su označeni znakom "<" sa desne strane, možete saznati i neke stvari koje niste znali. ;) Za one koji ne znaju, korisnik "wizard" i korisnik "nenad" (inače administrator sistema) su ista osoba. Izvinjavam se na dužini, šteta je bilo skraćivati poruku. ================================ Sezam/obavestenja:24 Date: Tue, 26 Dec 95 03:18:18 MET 58 line(s) From: wizard Subject: vozdra raja... -------------------------------- Nadam se da ću uspeti da pošaljem ovu poruku. Već nedelju dana ovaj sistem mi prijavljuje da imam nekakvih 5 novih poruka. Na pokušaj da ih pročitam nakon 5 minuta počinje da mi ispisuje sve moje stare privatne poruke negde od oktobra. Kako ne postoji mogućnost da se izvrši čitanje ili listanje poruka od određenog datuma pokušao sam da izlistam poruke sa većim rednim brojem od 15000 (slobodna procena). Nakon 5 ili 10 minuta mirovanja sistem bi se blokirao i izbacivao me sa veze. Smatram da je moje dalje korišćenje mail-a na ovom sitemu onemogućeno i zaista nemam nameru da se više oko toga trudim. Ako neko ne može < ovakve probleme da reši za jedan dan neće moći ni za 5. A ako ih < ne reši ni nakon 10 dana, ne preostaje ništa drugo nego da se < posumnja u njegovu sposobnost. < Na ovaj način obaveštavam sve moje prijatelje da mi više ne šalju < poštu na ovaj sistem. Poštu mi možete slati na user 'wizard' na < SezamPro-u ili na adresu 'wizard@osmeh.fon.bg.ac.yu'. Zbog problema sličnih gore navedenim bio sam u nemogućnosti da učestvujem u radu konferencija i između ostalog da odgovorim na Stanimirovo pominjanje mog imena u vezi BBS-a koji sam vodio i Zakovog softera. Želim samo da kažem da dezinformacije koje neko uporno širi i za koje sam čuo sa više strana nisu tačne i da taj softver radi u mreži i na više nodova bez problema, na isti način na koji je radio i stari Sezamov softver. Iskreno rečeno i ja sam < očekivao da će taj softver biti odabran (ili bar razmotren) kao < zamena za prethodni iz više razloga, a pre svega zato što sledi < koncepciju na koju su ljudi ovde navikli (iste ili slične < komande) uz bitna unapređenja (ekranski editor npr.) koja i < dan-danas nema ni jedan od ova dva nova sezama i jer je primeren << hardveru kojim ovaj sistem raspolaže (programu npr. treba 150K << osnovne memorije za rad). << Spantic mi je pre nekih nedelju dana rekao da se Dragišin i Zakov < softver ne mogu porediti. Tada nisam razumeo zašto tako misli, < ali sada mi je već malo jasnije. Odluka o izboru softvera pod < kojim će raditi BBS je svakako stvar vlasnika BBS-a, ali uveren sam da je "uprava" mogla da nađe zajednički jezik sa Zakom da njegov program ovde završava posao neko vreme i da mi koji smo platili pretplatu možemo normalno da radimo dok gospoda iz "support team-a" ne smognu snage i pameti da osposobe izabrani softver da radi sa izabranim hardverom. Mogli ste da zamolite i < Vlad-a da svoj mailing sistem razvijen u TM skript jeziku stavi < na raspolaganje neko vreme dok stvari ne profunkcionišu kako < treba. Na kraju, molim "upravu" i/ili "support team" da me pismeno, < telefonom ili na neku od gore navedenih adresa obaveste kada ovaj < BBS normalno počne da funkcioniše, pod uslovom da se to dogodi < pre prve polovine februara kada mi ističe pretplata, kako bih < mogao da vidim šta će ovaj sistem da nudi. Žao bi mi bilo da < Sezam ovako skonča, žao bi mi bilo da SezamPro ostane bez < kakve-takve konkurencije i zbog toga se nadam da će nešto na < kraju ipak biti urađeno. < Zbog toga ipak doviđenja i puno sreće - trebaće vam. Ja ću biti zadovoljan ako pošaljem ovu poruku. --------------------------------
razno.203 dr.grba, -> #202, mdave
>> Preporučio bih pažljivo čitanje poruke jer je, imajući u vidu >> trenutnu situaciju, jako zanimljiva. Posebno obratiti pažnju na >> redove koji su označeni znakom "<" sa desne strane, možete saznati i >> neke stvari koje niste znali. ;) Tebi izgleda nikad neće biti jasno... Čoveče, šta ti treba da se ovako blamiraš? ):
razno.204 milosh, -> #202, mdave
>> Preporucio bih pazljivo citanje poruke jer je, imajuci u vidu >> trenutnu situaciju, jako zanimljiva. Posebno obratiti paznju na >> redove koji su oznaceni znakom "<" sa desne strane, mozete saznati >> neke stvari koje niste znali. ;) Mislim da je ova poruka delimicno na mestu jer je Wiz stvarno preterao pre par meseci iz nekih njegovih razloga (recimo da mu je dojadilo da ga sistem izbacuje sa veze itd.). Ali je isti taj Wizard sada Nenad zajedno sa Zakicem uleteo u pustolovinu :) i potpuno iz pocetka su uradili novi softwer koji radi. Sada neki ovde pljuju njih i nerviraju se zbog problema (sve se vrti u krug). Hocu da kazem da se i ja nerviram zato sto ne mogu da dozivim vise od 10 min. na vezi i zbog ostalih problema, i da sam siguran da ce sve biti ok uskoro. Ako se nekome ne ceka neka se strpi neko vreme i ne zove Sezam, neka proba na PRO-u... Hm,bolje ja da ovo saljem dok mi nije pukla veza :)))
razno.205 mantoniadis, -> #204, milosh
>!> ga sistem izbacuje sa veze itd.). Ali je isti taj Wizard sada Nenad >!> zajedno sa Zakicem uleteo u pustolovinu :) i potpuno iz pocetka su >!> uradili novi softwer koji radi. Sada neki ovde pljuju njih i nerviraju >!> se zbog problema (sve se vrti u krug). Hocu da kazem da se i ja Uradili softver koji radi.... Softver koji je uradio Dragisha nije radio?? Jeste na pocetku je bio ogromnih problema, ali sve je bilo reseno za 20 dana.. Sadasnji softver posle 35 dana rada, radi isto kao sto je radio na prvi dan instaliranja.. Ili se ne radi na probleme koje imaju korisnici, ili se ne znaju kako da rese te probleme. Menjas softver kada znas da postoji bolji..
razno.206 mastermind,
jesam li ja nešto utripovao, ili odavde stvarno može da se šalje mail na yu-internet ? MasterMind
razno.207 teorist, -> #206, mastermind
=> jesam li ja nešto utripovao, ili odavde stvarno može da se šalje => mail na yu-internet ? Nekad bilo... Sad se samo pripoveda :(((((((((( Kada će da krene ?????????????????????
razno.208 maksa, -> #206, mastermind
>> jesam li ja nešto utripovao, ili odavde stvarno može da se >> šalje mail na yu-internet ? Utripovao si. ;)
razno.209 junior,
Hoće li skoro biti omogućeno vezivanje fajlova uz rezime?
razno.210 hercog,
Baš lep prizor danas na sezamu sasa.m 23:35 -- Sezam hercog 23:24 -- Sezam VEGA Lab, preduzeće za računarski inženjering zandric 23:23 -- Sezam flash 23:15 -- Sezam baster 23:26 -- Sezam brad 23:21 -- Sezam djcorto 23:17 -- Sezam janko 22:57 -- Sezam sav.gacic 23:17 -- Sezam dkic 23:17 -- Sezam goro 23:32 -- Sezam bogdan 23:35 -- Sezam olio 23:21 -- Sezam lena 23:26 -- Sezam Sale
razno.211 cnenad, -> #210, hercog
=> hercog 23:24 -- Sezam VEGA Lab, preduzeće za računarski Nije ti dosta što imaš reklamu u WHO comment ? ;)
razno.212 dzakic, -> #209, junior
> Hoće li skoro biti omogućeno vezivanje fajlova uz rezime? Hoće :)
razno.213 easyd, -> #210, hercog
mozda je ovo jos zanimljivije ? » dir *.* ------------------ AMIGA <DIR> Amigafiles ATARI <DIR> Atarifiles DOS <DIR> DOSfiles OS2 <DIR> OS/2files SEZAM <DIR> SezamNET UNIX <DIR> Unixfiles WINDOWS <DIR> Windowsfiles welcome.txt 1k Zvanicna lica na SezamNET-u » who easyd 03:54 --Sezam »
razno.214 space.ace, -> #206, mastermind
--> jesam li ja nešto utripovao, ili odavde stvarno može da se šalje --> mail na yu-internet ? Jesam ti rekao da je dobra trava, čoveče :))