navijaci.106budim,
-> #95, lexus(:) Uostalom, svi znamo da je član grupe bio dj.vlada ;>>>
Nisam stiga oda pročitam sve te poruke, ali dj.vlada mi je bio pozitivan lik
dok nisam otišao sa Net-a? :) Zar je napravio neki "problem" dok ja nisam
bio prisutan? :)
poz,
budimir
navijaci.107lexus,
-> #106, budim=> Nisam stiga oda pročitam sve te poruke, ali dj.vlada mi je bio
=> pozitivan lik dok nisam otišao sa Net-a? :) Zar je napravio neki
=> "problem" dok ja nisam bio prisutan? :)
Nije dj.vlada loš, ali je poslao 24 dvostruka exec-a!
;>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Nego, jesi li bio na revanšu u rukometu?
Daj neki navijački izveštaj :)
navijaci.108dizel,
-> #88, budim> I ne samo to, zamisli drskosti, na cuvenoj utakmici protiv
> Fljamurtarija, bio sam u kopu i navijao, svim srcem i glasom za
> Partizan... :((( Znam da te to pogada jer ne mozes da zamislis
> kako sa grobarima neko moze biti ortak... :(
>
E bas me interesuje kako mozes sa njima da navijas svim srcem i da
posle toga na nekom derbiju pevas "Oj,grobari,semenkari,j**** vas
Fljarmurtari".Ovo nije tako bitno,alli meni je to glupo.Ne kazem da
s njima ne treba da budes dobar ortak,ali kada pocne utakmica
mi smo veliki "neprijatelji".Nemoj da mislis da sam ja neki pobornik
tuca,ili tako nesto,mislim na neprijateljstvo u navijanju.
> Ja sam dugo godina bio u Ultrasima, a sve to vreme najbolji
> ortaci su mi cinili grupu Front, iliti tacnije, pod grupu
> Ludilo... :)Zajedno smo izlazili, druzili se, isli po
> gostovanjima. Na Maksimiru, kada je bila ona frka, bili su
> zajedno samnom, kao sto sam ja bio sa njima, one godine kada je
> isao poseban grobarski voz za Zagreb...
>
Postoje situacije kada se na bazi nekih slicnih osobina treba udruziti sa
nekim protive nekog treceg.To je upravo ovakva situacija.I treba,normalno
je da se kao Srbi,pripadnici jednog naroda udruzimo protiv drugog,na
neki nacin neprijateljskog(u to vreme su utakmice bile joko vezane sa
politikom).
> E sada, mozda sam ja lud ili blesav zbog ovakvog odnosa sa
> njima... verovatno smo trebali da se mrzimo ili bijemo pre i
> posle utakmice, bez obzira sto smo odrasli na istom asfaltu,
> beogradskom...
>
Ja sam maksimalno protiv tuca,jer smatram da je ona najgluplje resenje
za navijace.Do sada sam imao prilike da vidim samo jednu pravu tucu (koja
je kratko trajala).To je bilo dosta skoro,ja mislim na basketu prosle godine,
kada su posle pobede Zvezde,grobari sacekali ispred Zvezdinog ulaza u Pionir,
i nas koji smo izlazili poceli da gadjaju flasama i kamenjem.Ja bih najvise
voleo da se na utakmicama bucno navija,napravi lepa atmosfera,ali mi smeta
sto su svi oko mene pijani i zeljni tuce.Kada ne mogu da se isprazne drugde
pocnu da biju navijace svog kluba(cini mi se da se to kod grobara ne desava,
ali kod nas redovno).Ako znas nesto vise o ovome,molim te reci mi!
Zasto vodje ne regulisu to,nego na svakoj vecoj utakmici izbije tuca na
Severu.Cak i na onoj prijateljskoj utakmici protiv Ollimpijakosa(navodni
povrtak Zvezde u Evropu) dogodilo se vise tuca na Severu,i medju vecim
grupama navijaca!
> Verovatno giovanni nije cutao, drago bi mi bilo da nije, kao
> sto mi je drago sto je isao tamo. I jos me nesto zanima. Ko bi
> ga to ubio na licu mesta da je cutao? Ti?...
>
On sam rece da je cutao,i verovatno u sebi navijao za Teku.A,ubio bih ga(da
JA) zato sto se puno delija polomilo da dodje do karte,a on koji nece da
navija,ide na utakmicu na kojoj smo mi domacini,i jos zeza par dana pre
utakmice,u stilu "oce neki cigan da kupi kartu tri puta skuplje i sl."
poz,Marko!
navijaci.109budim,
-> #102, kum.djole(:) Znamo. Mene je fobija jednostavno, prošla. Tebe izgleda još drži. :)
:) Izgleda... :) Samo, moja devojka gaji iskrenu nadu, da će to da prođe što
pre... :) Ali, kako vreme odmiče sve manje evruje u to... :>
(:) Koga vređam ? Nevaspitana stoka je nevaspitana stoka. Toćka.
(:) Ne upirem ja prstom na tebe i tvoje kolege sa tribine, niti
Ej! :) Nemam nameru da se raspravljam, a i raduje me što ti poruka nije bila
svađalačka, kao moja, samo pogledaj svoju prvu poruku vezanu za navijače. To
je bila direktna provokacija za sve one koji vole ovu temu, ili su uplatili
pretplatu da bi videli neke ljude kojih nema na Pro-u! :) Zato, ganjaj ovakve
poruke i nema frke! :)
(:) Možebiti, ali i ja kao i svako drugi, imam pravo na svoje mišljenje.
(:) Kako to tebe može da remeti ? Imaš ti svoju ideologiju, pusti mene
(:) da negujem svoju, moralno-radikalno-prosvetiteljsku. :)
Naravno! :) Drago mi je što si na prvo mesto stavio "moralno". To mi je
nedostajalo na Pro-u! :>> Ex, još da napišeš u Forumu neku turbo-jugoslovensku
poruku! :) U ime starih dobrih vremena, od pre pola godine! :)
poz,
budimir
navijaci.110kum.djole,
-> #105, budim>> Pusti bre debile... Zašto se osvrćeš na pisanja likova koji tvrde
>> kako su navijači stoka i slično, a ovamo tvrde kako su "inače" vrlo
>> vatreni navijači.
Ne znam zašto ali osetih se prozvanim. ;)
Pre svega, da se ogradim. Ja jesam rekao da je veliki broj navijača
stoka (ili možda nisam pomenuo _veliki broj_ ali odnosilo se na većinu,
iliti dobar deo) ali nisam rekao DA SAM vatreni navijač.
Pre par meseci JESAM rekao da sam BIO vatreni navijač, ako ja uopšte
taj izraz smatram na pravi način - onaj koji se dere i skače i peva
i uslovno rečeno (metaforično) 'gine' za svoj tim itd. itd..
Čisto sumnjam (!) da je Giovanni hteo da mi uvali kosku tom
poslednjom rečenicom, ali od tebe se i moglo očekivati.
No, šta te tera na to ? Čemu taj strah ?
Plašiš se da, možda jednog dana, neće doći neki ljudi koji će izmeniti
vaše 'urbano navijanje' i usaditi neki 'novi način' navijanja..?
>> To najbolje govori o njima. Odanost i ljubav prema klubu, u
>> kontekstu, urbanog navijanja neki ljudi jednostavno ne mogu da shvate...
Odanost i ljubav prema klubu ne iskazuju se isključivo sa tribina,
naročito ne sa onog dela od koga počinje svaki eventualni eksces.
>> Zašto? Zato što nisu imali dovoljno hrabrosti, zxato što nikada nisu bili
>> deo ekipe, zato što se gade onih koji su spremni da se odreknu mnogih
>> stvari, e da bi pomogli klubu.
Ili su samo prerasli te gluposti, ili su shvatili da 'to' ne vredi
tih 'mnogih stvari', ili su najjednostavnije odustali od uzaludnog
trošenja energije na pogrešnom mestu..
navijaci.111kum.djole,
-> #108, dizel>> I treba,normalno je da se kao Srbi,pripadnici jednog naroda udruzimo
>> protiv drugog,na neki nacin neprijateljskog(u to vreme su utakmice bile
>> joko vezane sa politikom).
Onda te SRBE i te navijače treba trajno odstraniti sa stadiona.
Ko dolazi na stadion da bi vređao druge timove ili nacije i ubijao
ih od batina, ne zaslužuje ništa bolje od eliminacije sa tribina.
>> On sam rece da je cutao,i verovatno u sebi navijao za Teku.A,ubio bih
>> ga(da JA) zato sto se puno delija polomilo da dodje do karte,a on koji
..a po svoj prilici i tebe bi trebalo odstraniti, sa sistema. :(
navijaci.112budim,
-> #110, kum.djole(:) Ne znam zašto ali osetih se prozvanim. ;)
Stvarno, ni meni nije jasno zašto si se osetio prozvanim! :>
(:) Pre svega, da se ogradim. Ja jesam rekao da je veliki broj navijača
(:) stoka (ili možda nisam pomenuo _veliki broj_ ali odnosilo se na većinu,
(:) iliti dobar deo) ali nisam rekao DA SAM vatreni navijač.
(:) Pre par meseci JESAM rekao da sam BIO vatreni navijač, ako ja uopšte
(:) taj izraz smatram na pravi način - onaj koji se dere i skače i peva
(:) i uslovno rečeno (metaforično) 'gine' za svoj tim itd. itd..
Ex, znam ja tačno šta si rekao, ali nema veze. rekao si, doslovno, kako _si_
vatreni navijač, a zatim si rekao kako se gadiš Čegija i ekipe, za koje si
tvrdio: stoka, glupaci i sl. Sećaš se moje reakcije, pa da ne gušim, a i tako
ovde ima ljudi koji su ranije učestvovali u svemu tome...
Očigledno da ti dotični izraz nisi shvatio na pravi način. No nema veze, to je
tvoja lična stvar. Vidiš, lepo si ti pobrojao te stvari, samo što nisi uspeo
da skapiraš još jednu stvar. Naime, u navijačkom svetu postoje mnoga pisana i
ne pisana pravila. Ono što je za navijače normalno, tebi definitivno nije.
Recimo, to su tuče po stadionima. Ma kako to tebi izgledalo, tuče su neka
vrsta prestiža, kako za celu navijačku grupu, tako i za pojedinca koji čini
dotičnu grupu. Postoje još neke sitnice koje se tebi verovatno ne sviđaju, ali
mislim da svako treba da izabere način na koji će organizovati svoj život, i
šta želi. Nekoliko godina ranije, lično sam se ložio na takve stvari, nije me
sramota da priznam, ali sada sam to prerastao. Nije mi više važno, koliko sam
grobarskih šalova skinuo i slične gluposti, period adolescencije je iza mene...
Ali, za jednu grupu, recimo Ultrase, je jako važno da zastava koja se "kači"
širom Srbije i Evrope skoro 20 godina ne padne u ruke, recimo grobarima. I,
ukoliko oni krenu da je skinu, naravno da ću biti prvi koji će je braniti. E
sad, koliko si ti u stanju da sve ovo razumeš... to je drugo pitanje...
(:) poslednjom rečenicom, ali od tebe se i moglo očekivati.
(:) No, šta te tera na to ? Čemu taj strah ?
(:) Plašiš se da, možda jednog dana, neće doći neki ljudi koji će izmeniti
(:) vaše 'urbano navijanje' i usaditi neki 'novi način' navijanja..?
Kakav strah? :) E moj "prijatelju", a sam sa strahom rasčistio još dok sam
bio mnogo mlađi... :) Što se mene tiče, urbano navijanje se može izmeniti
sutra, ne zavisi to od mene. Samo, čini mi se, da su ljudi poput tebe u manjini
kada je u pitanju neka navijačka grupa, i da sa tvojim ponašanjem i stavovima
i ne bi imao mnogo simpatija među njima. Možda među njihovim babama i dedama
da... Ali, Bože moj, ti si fino vaspitani mladić, pa je to i normalno... :>
Kakav bi to novi način navijanja mogao biti? :) Ajde, baš me zanima malo SF-a!
(:) Odanost i ljubav prema klubu ne iskazuju se isključivo sa tribina,
(:) naročito ne sa onog dela od koga počinje svaki eventualni eksces.
A sa kog dela se iskazuje? Naravno, ta stoka koja pravi incidente ustvari ne
voli klub. Oni ga ustvari mrze, zato verovatno putuju danima, da bi videli neku
utakmicu, daju poslednju kintu za kartu, a ostaju gladni, žrtvuju i zdravlje,
a ponekad i živote za svoj klub? Za raliku od onih "pravih" navijača koji odu
jednom u dve nedelje na Zapad, isključivo kada "voljeni" tim igra kod kuće, i
nisu spremni da iz svoje konformnosti izađu na trenutak kako bi pomogli klubu
koji vole. Znam, osećanja nisu racionalna stvar, ne mogu se u potpunosti
objasniti, nisam uspeo sebi da definišem još uvek, zašto volim svoj klub i
zašto sam spreman da se žrtvujem za njega, pa tako ne mogu objasniti ni mojoj
devojci kada me pita: Šta imam od toga?... Toliko o "pravim" navijačima...
A što se tiče ekscesa, moram priznati da uglavnom potiču sa one strane gde
se nalaze žešći fanovi. Tamo su ljudi koji teško proživljavaju neuspeh svog
tima, i zato je razumljivo da adrenalin u krvi, pomešan sa određenom količinom
alkoxola, dovede i do takvih stvari. To postoji svuda u svetu... nismo mi neki
iznimak od ostalih.
(:) Ili su samo prerasli te gluposti, ili su shvatili da 'to' ne vredi
(:) tih 'mnogih stvari', ili su najjednostavnije odustali od uzaludnog
(:) trošenja energije na pogrešnom mestu..
verovatno si ti prerastao te gluposti, iako si mnogo mlađi od mene, verovatno
brže sazrevaš, blago tebi ukoliko je to ono što želiš. Možda se ja bolje osećam
jel na taj način imam kontakt sa svojom adolescencijom?... Ko će ga znati?...
Da li nešto vredi ili ne je sasvim drugo pitanje, ukoliko voliš svoj klub
toliko, onda vredi, ukoliko ne biće ti sve jedno... Uzaludno trošenje energije?
Pa znaš, oslobađanje viška energije i nije tako loše, kažu lekari... Dal je
uzaludno? Kako za koga... :)
Pokušaj, čisto tebe radi, da imaš manje negativne energije prema ljudima koji
navijaju na način na koji smatraju da je ok...
poz,
budmir
navijaci.113budim,
-> #108, dizel(:) E bas me interesuje kako mozes sa njima da navijas svim srcem i da
(:) posle toga na nekom derbiju pevas "Oj,grobari,semenkari,j**** vas
(:) Fljarmurtari".Ovo nije tako bitno,alli meni je to glupo.Ne kazem da
(:) s njima ne treba da budes dobar ortak,ali kada pocne utakmica
(:) mi smo veliki "neprijatelji".Nemoj da mislis da sam ja neki pobornik
(:) tuca,ili tako nesto,mislim na neprijateljstvo u navijanju.
Prvo i prvo, nikada ne bih pevao tako glupu pesmu. Postoje pesme koje ja
nikada neću pevati, a peva ih većina ljudi na Severu. Recimo ono: Pero! PErice!
Zvezdina perjanice! :)O)))))))))) To je takva glupost da je to stašno! Meni je
navijanje sastavni deo sa kulturom urbanog života koju ja nosim u sebi...
Odrastao sam u ovom gradu, u vreme kada se slušala neka druga muzika... i
iznad svega mrzim ovu šabanizaciju svega, pa i klinaca koji su većinom
dizelaši. Znači, pevao jesam pesme, njihove, koje mi se sviđaju, šutirao se na:
Here we go! i sl. Nisam pevao pesme koje su vređale Zvezdu i tako to.
Naravno da ću kasnije na derbijima pevati sve ružno protiv Partizana, zaista
ga ne gotivim, ali gotivim navijanje i taj stil života. Zato sam, iz tog
razloga, išao tamo i drao se sa njima.
Neprijateljstvo u navijanju je prirodna stvar koliko i prijateljstvo van
navijanja. A tuče su sasvim normalna pojava kada je navijanje u pitanju.
(:) Postoje situacije kada se na bazi nekih slicnih osobina treba udruziti
(:) sa nekim protive nekog treceg.To je upravo ovakva situacija.I
(:) treba,normalno je da se kao Srbi,pripadnici jednog naroda udruzimo
(:) protiv drugog,na neki nacin neprijateljskog(u to vreme su utakmice bile
(:) joko vezane sa politikom).
Naravno! Ja sam, baš kao Srbin, išao u Zagreb i Split (i ne samo tamo), kako
bi pomogao grobarima (ipak su Srbi :>) protiv hrvatskih navijača. Ja imam
neke svoje ideale i ljubavi, jedan od najosnovnijih je ljubav prema svojoj
zemlji i naciji. Najnormalnija stvar za mene je odlazak u Zagreb i pomoć
mojim ortacima grobarima protiv Hrvata. Uvek kada su Hrvati dolazili ovde
udruživali smo se u jednu ekipu i čekali ih na stanici. Imam gomilu negativa
iz takvih situacija, jer sam sa sobom nosio često i foto aparat... :))) Pa,
ukoliko te zanima... :)
(:) Ja sam maksimalno protiv tuca,jer smatram da je ona najgluplje resenje
(:) za navijace.Do sada sam imao prilike da vidim samo jednu pravu tucu
(:) (koja je kratko trajala).To je bilo dosta skoro,ja mislim na basketu
(:) prosle godine, kada su posle pobede Zvezde,grobari sacekali ispred
(:) Zvezdinog ulaza u Pionir, i nas koji smo izlazili poceli da gadjaju
Ja nisam protiv tuča. Tuče su sasvim normalna stvar, ma koliko to nekima
delovalo suludo, :) i uvek će ih biti. U tim tučama uvek je bilo mnogo fer-
pleja. recimo, nikada se nismo napadali u gradu, danima kada nema utakmica,
nikada niko nije napadnut od građana koji nemaju veze sa navijačima. Nikada
nije došlo do ubistava, mada su se često pričale priče tipa: znam tipa koji
zna tog koji je ubijen! :) Nikada nije napadnut neko solo, već ako je neko
sam, ide se jedan na jedan... i sl. Ima tu svega, hiljadu puta sam prisustvovao
takvim stvarima, i smatram da je to neka vrsta, teško je razumeti ali,
navijačkog sporta. Ako si išta slušao o Englezima, znaš po čemu su čuveni? :)
Vidim da nisi imao mnogo iskustava. Nema veze, bio sam na većini derbija u
basketu, ali se, zaista, ne sećam situacije koju si opisao. Recimo, deluje
mi nerealno jer poslednje dve godine murija obezbeđuje celu halu i upućuje
navijače na razne strane. Obično se okršaj zakaže na nekom neutralnom mestu
u gradu gde nema milicije, jer su sada panduri postali jako dosadni...
Zadnji put sume grobari gađali kamenjem i flašama ispred JNA, kada smo im
prošli pored JUga pa krenuli ka bašti, tada nismo mogli da prođemo od murije
do njih, a oni, hrabri kao i uvek ;>, gađali su nas flašama... To mi je bilo,
pravo da ti kažem smešno, jer sam se osećao kao dete... :) Kao, gađamo se
kamenjem! :)
(:) flasama i kamenjem.Ja bih najvise voleo da se na utakmicama bucno
(:) navija,napravi lepa atmosfera,ali mi smeta sto su svi oko mene pijani i
(:) zeljni tuce.Kada ne mogu da se isprazne drugde pocnu da biju navijace
(:) svog kluba(cini mi se da se to kod grobara ne desava, ali kod nas
(:) redovno).Ako znas nesto vise o ovome,molim te reci mi! Zasto vodje ne
(:) regulisu to,nego na svakoj vecoj utakmici izbije tuca na Severu.Cak i
(:) na onoj prijateljskoj utakmici protiv Ollimpijakosa(navodni povrtak
(:) Zvezde u Evropu) dogodilo se vise tuca na Severu,i medju vecim grupama
(:) navijaca!
Nisu baš svi pijani i željni tuče, takvih je malo, recimo max. 15%. Ali, ono
što se tebi sviđa je tzv. Italijanski stil navijanja. Bučna atmosfera, a onda
svako svojoj kući. Kod nas je pokupljno sa raznih strana, tako da smo malo
skidali :) i Engleze... Zato valjda i ima toliko tuča... :)
Zanima te konkretno za nas? Pa, to je večiti problem Severa i specifičnost koju
mi "ljubomorno" gajimo. Naime, o čemu je reč? :) Ranije, pre ujedinjenja u
Delije :( (tada smo pukli kao grupa), Sever je bio podeljen na nekoliko većih
grupa. Te grupe su se retko međusobno šibale, jer ni jednoj nije bilo sve
jedno. Zatim su se svi ujedinili u jednu grupu i došlo je do pucanja svih
unutrašnjih veza. Došlo je do smene generacija, tada sam i ja "otišao", a došli
su neki "novi klinci" koji su morali da se dokažu međusobno. Zato se danas,
na Severu, koliko čujem, dečurlija mrzi između sebe neviđeno... :) I zato se
dešavaju mnoge tuče. Zadnji veći fajt bio je na derbiju u basketu kada su se
Ultra Brigate zakačile sa Ultra Boys... :))) KOliko čujem Ultra Boys su loše
prošli! :>>>>>
Olimpijakos? Bio sam tamo, tukle su se neke dve grupe iz "provanse", a ne
grupe ovog tipa...
(:) On sam rece da je cutao,i verovatno u sebi navijao za Teku.A,ubio bih
(:) ga(da JA) zato sto se puno delija polomilo da dodje do karte,a on koji
(:) nece da navija,ide na utakmicu na kojoj smo mi domacini,i jos zeza par
(:) dana pre utakmice,u stilu "oce neki cigan da kupi kartu tri puta
(:) skuplje i sl."
Pusti giovanni-ja, dobar je on dečko, samo malo voli da pod*ebava okolo! :)
Nije ti on kriv što su komunjare iz uprave karte podeli svojim ljudima, pa
većina ljudi, među njima i ja, nije uspela da dođe do karte... :(
poz,
budimir
navijaci.114budim,
-> #111, kum.djole(:) Onda te SRBE i te navijače treba trajno odstraniti sa stadiona.
(:) Ko dolazi na stadion da bi vređao druge timove ili nacije i ubijao
(:) ih od batina, ne zaslužuje ništa bolje od eliminacije sa tribina.
TI SRBI, i ti navijači su se uvek sukobljavali sa Hrvatima, baš na nacionalnoj
osnovi. Priznaćeš, niko nije poginuo, za razliku od rata koji je kasnije došao.
Čak sam i među TOrcidom imao ortaka, Hrvata naravno, koji je dolazio kod mene u
Beograd i kod koga sam ja išao tamo... Upoznali smo se preko navijanja i Super
tifa... Nije nam smetalo što smo drugih nacija, ali smo se na dan derbija
tukli (ne međusobne već ka o grupe), upravo po tom osnovu. Uostalom, ne
očekujem da razumeš moj stav, sudeči po tvojoj poruci, ali imam razumevanja za
tvoj. Probaj i ti da imaš razumevanja za njegov!
(:) ..a po svoj prilici i tebe bi trebalo odstraniti, sa sistema. :(
Wow! :) Ti si neki gazda ovde ili samo tako predlažeš?
poz,
budimir
navijaci.115lexus,
-> #113, budim=> dizelaši. Znači, pevao jesam pesme, njihove, koje mi se sviđaju,
=> šutirao se na: Here we go! i sl. Nisam pevao pesme koje su vređale
=> Zvezdu i tako to.
:)))))))))))))))))))
Car si!
Ja nikada ne bih otišao na utakmicu i navijao za Zvezdu.
Uzgred, čemu služi "Here we go", to mi nikada nije bilo jasno?
Mislim, svi se stušte na ove koji su ispod njih, šutnu se par puta...
Glupavo...
=> Neprijateljstvo u navijanju je prirodna stvar koliko i
=> prijateljstvo van navijanja. A tuče su sasvim normalna pojava kada
=> je navijanje u pitanju.
Zavisi gde :))) U većini zemalja jesu :)
Zanimljivo je da u stranim zemljama ima i ljudi koji odu u kop, odnavijaju
svoje, ne tuku se pre i posle utakmice i slično. Poenta je u tome da
oni ne zovu ostale navijače stokom, a ni ostali navijači ne kažu da je
on pi*ka...
Balkanski mentalitet čini svoje :)
navijaci.116kum.djole,
-> #112, budim>> Ex, znam ja tačno šta si rekao, ali nema veze. rekao si, doslovno, kako
>> _si_ vatreni navijač, a zatim si rekao kako se gadiš Čegija i ekipe, za
>> koje si tvrdio: stoka, glupaci i sl. Sećaš se moje reakcije, pa da ne
>> gušim, a i tako ovde ima ljudi koji su ranije učestvovali u svemu tome...
E, fino. Pošto se ti sećaš, a ja se, jeli, ne sećam, potražiću poruku
pa ćemo fino da je analiziramo i izvučemo opscene izjave.
Možda je nešto u koliziji (c) drbane. pa ako jeste, da se na vreme
ispljujem i pokrijem ušima..
>> Očigledno da ti dotični izraz nisi shvatio na pravi način. No nema veze,
>> to je tvoja lična stvar. Vidiš, lepo si ti pobrojao te stvari, samo što
>> nisi uspeo da skapiraš još jednu stvar. Naime, u navijačkom svetu postoje
>> mnoga pisana i ne pisana pravila.
Ta što su ne_pisana bolje da su pisana.
U krajnjem slučaju ne bi došlo do gramatičke greške.
>> Ono što je za navijače normalno, tebi
>> definitivno nije. Recimo, to su tuče po stadionima. Ma kako to tebi
>> izgledalo, tuče su neka vrsta prestiža, kako za celu navijačku grupu, tako
>> i za pojedinca koji čini dotičnu grupu. Postoje još neke sitnice koje se
>> tebi verovatno ne sviđaju, ali mislim da svako treba da izabere način na
>> koji će organizovati svoj život, i šta želi.
Za ubistvenu tuču na javnom mestu treba ići u zatvor.
To je moje mišljenje. U takvim tučama neretko stradaju nevini ljudi,
navijači kojima primanje i zadavanje udaraca nije baš omiljena rabota.
Uopšte svako nasilje je i za svaku osudu. Po mom mišljenju.
>> Kakav bi to novi način navijanja mogao biti? :)
Ljudi se teško menjaju, u ovakvom vremenu tek ne valja očekivati neku
izrazitu promenu na bolje. Nisam baš nešto siguran da može biti i gore
(?) ali bolje sigurno ne može. Zato, neka moje iluzije ostanu samo moje.
>> Uzaludno trošenje energije? Pa znaš, oslobađanje viška energije i
>> nije tako loše, kažu lekari... Dal je uzaludno? Kako za koga... :)
Na tom mestu i na takav način, jeste uzaludno.
Treba se baviti sportom a ne nasiljem i iživljavanjem.
Prvi slučaj donosi samo pozitivno, a drugi od ljudi stvara krvoloke,
loše i neodgovorne persone koji će ono što su pokupili sa stadiona
usaditi u svest i primeniti u zajednici, ako se u međuvremenu ne otrezne.
Kako će taj neko da vaspitava svoje dete kada je kao tinejdžer,
ili već formirana ličnost sebi udario temelj onog varvarskog i
životinjskog nagona..? Možda bi tebi najviše godilo da tvoje dete
bude još vatreniji navijač od tebe, ali vremena se menjaju, pa i ljudi
(kažem, vremenom) izmišljaju nešto novo i originalno, što nosi dodatni
i zabrinjavajući rizik. U tom slučaju ti bi verovatno poželeo da sve
bude kao u tvoje vreme, umesto tog još urbanijeg ;) sistema navijanja,
gađanja usavršenim Molotovljevim koktelima, odsecanjem glave navijača
suparnika i pikanje iste po tribinama dok se ne raspadne.. Uh.
Razmisli gde to vodi. Nekad su samo pevali, pa su počeli da se deru
i vređaju.. batinaju.. bodu noževima... a šta kroz desetak godina ?
>> Pokušaj, čisto tebe radi, da imaš manje negativne energije prema
>> ljudima koji navijaju na način na koji smatraju da je ok...
Neljudski je da se ogradim i kažem da me baš briga šta se 'tamo'
radi dok mene i meni drage osobe to nešto ne remeti. Zato kažem da
bi trebalo uložiti napor da se ta masa kultiviše i da se iz mase
izuzmu svi nagoni ka mržnji, haosu i vandalizmu.
Videćemo šta će biti, ako poživimo dovoljno dugo..
navijaci.117kum.djole,
-> #114, budim>> očekujem da razumeš moj stav, sudeči po tvojoj poruci, ali imam
>> razumevanja za tvoj. Probaj i ti da imaš razumevanja za njegov!
Ne mogu da razumem da neko mrzi pripadnike druge nacije samo zato
što su _pripadnici druge nacije_. Niti izjave tipa "oni su nas klali
četresprve"... to je smešno. Ali prevazilazi okvire ove konferencije.
Zar nismo dovoljno raspravljali o tome ? Mišljenja su i dalje različita
i to zaista više ne vredi razmatrati. :)
>> (:) ..a po svoj prilici i tebe bi trebalo odstraniti, sa sistema. :(
>> Wow! :) Ti si neki gazda ovde ili samo tako predlažeš?
Konstatujem.
Ta izjava je za svaku osudu, i samim tim poruka je za eliminaciju.
Da je ovo profesionalan sistem, te izjave ne bi ni bilo.
Ličnosti koja je to napisala u javnoj konferenciji, konferenciji
koju uređuju i prate ljudi koji vole sport i druženje, takođe.
Moram da priznam, za dve godine koliko sam ovde, to je bila ubedljivo
najružnija i najveća uvreda. Potekla je, razume se, od jednog navijača.
:(
navijaci.118giovanni,
Evo, da ispunim obećanje.
Juče sam sa ortakom bio u Zrenjaninu na utakmici Proleter-Partizan pa
da ukratko ispričam kakva je atmosfera bila na i oko stadiona za vreme
i pre i posle utakmice.
Svi znate kakve je juče bilo vreme pa sam se ja u jednom trenutku, dok
je sneg vejao punom snagom, zabrinuo da li će se utakmica uopšte odigrati
rezonujući da ako je kod nas u BG onakva vejavica onda je u ZR još gore.
Međutim, kako smo izašli iz Beograda i prošli Borču, Padinjak i ostala
naselja s one strane reke, sneg je prešao u kišu i bilo mi je jasno da je
najgore što nam se može desiti da pokisnemo. ;) U toku puta čak je par puta
i sunce sinulo, što nas je posebno radovalo posle zimskog ambijenta u
Beogradu. S obzirom da obojica radimo i da smo sa posla izašli u poslednjem
trenutku da bi stigli na tekmu, morali smo dosta da žurimo ali smo ipak
stigli na vreme pred stadion. A kako smo izašli iz kola na nas sručio
neverovatan pljusak. Bili smo mokri do gole kože, a što je najgore, u jednom
trenutku je počeo i grad da pada, doduše sitan ali ipak neprijatan. Srećom,
do početka utakmice se vreme koliko toliko stabilizovalo sa blagom kišicom.
U Zrenjanin je stiglo tridesetak grobara ukupno, otprilike u isto vreme
kad i mi kolima. Naišli smo na zatvorenu kapiju južne tribine (to se i
ciganima desilo) ali je neko iz uprave već najavio redarima dolazak
Partizanovih navijača tako da smo ubrzo pušteni na tribinu i opet zaključani
pa je u poluvremenu bio onemogućen izlazak na poznato pivo.
"Indijanaca" nije bilo nigde ni od korova, Bilo je dvadesetak osoba na
severnoj tribin i par zastava ali mi je nepoznato zašto se tako malo
Zrenjaninacca pojavilo tamo. Utakmica je bila poprilično dosadna, sem u 42.
minutu :), tako da je većinu mrzelo da se dere pa nekog navijanja nije ni bilo.
Posle utakmice je trebalo Ćume da razgovara sa ovima iz uprave da obezbede
autobus za povratak nazad ali ne znam šta je od toga bilo jer smo odmah posle
utakmice pohitali do kola i krenuli nazad u BG.
Eto, to bi bilo to. Ništa naročito, a s obrzirom kakva je utakmica i kakvo
je vreme bilo, nije ni čudno što je jedino što će se pamtiti rezultat.
navijaci.119dizel,
-> #111, kum.djole>>> I treba,normalno je da se kao Srbi,pripadnici jednog naroda
>>> udruzimo protiv drugog,na neki nacin neprijateljskog(u to
>>> vreme su utakmice bile jako vezane sa politikom).
>
> Onda te SRBE i te navijace treba trajno odstraniti sa stadiona.
> Ko dolazi na stadion da bi vredao druge timove ili nacije i
> ubijao ih od batina, ne zasluzuje nista bolje od eliminacije sa
> tribina.
>
To je bilo tako u to vreme,a to nisu zapoceli navijaci Zvezde i Partizana,
nego upravo oni koji su u svojim glavama imali ideje o samostalnosti,...
tj.Torcida,BBB,cak i oni Slovenci,...
Oni su uvrteli sebi u glavu da su visa rasa,pa su poceli da vredjaju(seti
se paljenja zastave u Splitu) pa to nasi navijaci nisu bas mogli da trpe
mirno!
>>> On sam rece da je cutao,i verovatno u sebi navijao za
>>> Teku.A,ubio bih ga(da JA) zato sto se puno delija polomilo da
> dodje do karte,a on koji
>
> ..a po svoj prilici i tebe bi trebalo odstraniti, sa sistema.
> :(
>
Nemam nista protiv tebe,ali nemoj da zapocinjes svadje.Ja samo kazem
ovo zato sto bih zaista ubio bilo koga(nije poenta sto je to bio bas
Giovanni) ko ne navija za Zvezdu,odnosno,jos gore za Partizan,a dosao
je na utakmicu,a nekom vatrenom deliji koji zivi zbog takvih utakmica,
oduzeo to!
A inace,ovo ubio znaci prebio(da ti prevedem) jer pistolj ili neko
drugo oruzje nemam.
navijaci.120dizel,
-> #113, budim> Partizana, zaista ga ne gotivim, ali gotivim navijanje i taj
> stil zivota. Zato sam, iz tog razloga, isao tamo i drao se sa
> njima.
Ma shvatam te,ali opet...ne bih mogao da navijam za Partizan...
Mada,moram da priznam da sam ponekad navijao za Partizan kad igra protiv
nekog stranog kluba (npr. Seltik - Partizan 5:4)...
> (:) Postoje situacije kada se na bazi nekih slicnih osobina
> treba udruziti (:) sa nekim protive nekog treceg.To je upravo
> ovakva situacija.I (:) treba,normalno je da se kao
> Srbi,pripadnici jednog naroda udruzimo (:) protiv drugog,na
> neki nacin neprijateljskog(u to vreme su utakmice bile (:) joko
> vezane sa politikom).
>
> Imam gomilu negativa iz takvih situacija, jer sam sa sobom
> nosio cesto i foto aparat... :))) Pa, ukoliko te zanima... :)
>
E,mogao bi da mi pozajmis,bas nemam nista od slika iz tog vremena,samo
po nesto iz onog "Super-Tif-a".
>
> to neka vrsta, tesko je razumeti ali, navijackog sporta. Ako si
> ista slusao o Englezima, znas po cemu su cuveni? :)
Znam za engleski stil(alkohol,tuca,bodrenje samo glasom),ali u pravu si
kad kazes da mi se vise svidja italijanski stil navijanja(bucna atmosfera,
bakle,koreografija,...)Kod njih u svakom kolu ima neka fora na tribinama.
Bas se ne secam,ali mislim da je skoro bilo kad su navijaci od obojenih
kartona napravili zastavu svog tima(mnogo lepo izgleda).Ali,kod nas to
moze da se napravi samo na derbiju(vise nema toliko navijaca).I ne znam
zasto bar za derbi tako nesto i ne uradimo...(Samo na stotom derbiju se
desilo nesto slicno)...
>
> vecini derbija u basketu, ali se, zaista, ne secam situacije
> koju si opisao. Recimo, deluje mi nerealno jer poslednje dve
> godine murija obezbeduje celu halu i upucuje navijace na razne
> strane. Obicno se okrsaj zakaze na nekom neutralnom mestu u
>
To je bilo nekoliko minuta posle utakmice.Videli smo da su grobari,
iznervirani izasli par minuta pre kraja,ali niko nije pretpostavljao da ce
da nas sacekaju(u stvari to se dogodilo jer su hteli,navodno da uzvrate
na nesto slicno sto su im delije uradile nedelju dana pre toga na rukometnom
derbiju...).
Ne znam zasto,ali murkana nije bilo.
> Pusti giovanni-ja, dobar je on decko, samo malo voli da
> pod*ebava okolo! :) Nije ti on kriv sto su komunjare iz uprave
> karte podeli svojim ljudima, pa vecina ljudi, medu njima i ja,
> nije uspela da dode do karte... :(
Nemam nista licno protiv njega,nego protiv bilo kog grobara,koji bi tako
postupio(bolje bi bilo da je prodao nekom vatrenom deliji po ceni,ili bar
ako je vec otisao na utakmicu da navija.)
navijaci.121budim,
-> #116, kum.djole(:) Za ubistvenu tuču na javnom mestu treba ići u zatvor.
(:) To je moje mišljenje. U takvim tučama neretko stradaju nevini ljudi,
(:) navijači kojima primanje i zadavanje udaraca nije baš omiljena rabota.
(:) Uopšte svako nasilje je i za svaku osudu. Po mom mišljenju.
Ja sam ti naveo činjenicu, da u navijačkim tučama nije povređen niti jedan
slučajan prolaznik, već navijači koji su se jasno deklarisali kao takvi. Sad,
o odlasku u zatvor, odlučuju oni koji donose zakone složili se mi sa njima ili
ne. Mislim da o tome ne vredi raspravljati...
Što se mene lično tiče, nije mi fah bila tuča i otimanje tuđih zastava. Imao
sam neka druga zaduženja u svojoj navijačkoj organizaciji. Bavio sam se
koreografijama i pirotehnikom. Među svojim "ortacima" važio sam za "mekšeg"
koji je bio protiv tuča i razračunavanja po svaku cenu. Slagao bih, kada bih
rekao da se nikada nisam tukao, jesam. Ali se nikada nisam tukao iz obesti,
već samo onda kada sam bio napadnut. Gostovanja sa sobom nose određenu dozu
rizika, i skoro uvek ima više (doduše više ne, mislim na sadašnje stanje u
zemlji) gostujućih navijača... Tako neminovno dolazi do "određenih situacija".
(:) Treba se baviti sportom a ne nasiljem i iživljavanjem.
(:) Prvi slučaj donosi samo pozitivno, a drugi od ljudi stvara krvoloke,
(:) loše i neodgovorne persone koji će ono što su pokupili sa stadiona
(:) usaditi u svest i primeniti u zajednici, ako se u međuvremenu ne
(:) otrezne.
Slažem se. Samo, problem je u tome, što je nasilje sastavni deo navijanja. Da
se razumemo, nisam to ja izmislio ni ti to podržavam, već sam spreman da
prihvatim realnost. A realnost je takva kakva je...
Da te samo podsetim, _onog_ devetog marta, momci koji su se razračunavali sa
milicijom su bili Delije, uglavnom. Bili smo kolektivni organizatori tih
demonstracija zajedno sa ostalim strankama... Jel i ta tuča bila nešto
negativno po tebe? Jesmo li je mi isprovocirali?
(:) ili već formirana ličnost sebi udario temelj onog varvarskog i
(:) životinjskog nagona..? Možda bi tebi najviše godilo da tvoje dete
(:) bude još vatreniji navijač od tebe, ali vremena se menjaju, pa i ljudi
Pusti moje dete. Ko zna kako bi se ja prema njemu ponašao i šta bih mu
sugerisao. Ukoliko bi želeo da ide na stadion, nemam prava da mu zabranim, ali
bi gledao da na neki drugi način utičem na njega, baš zato što sam za ovih
nekoliko godina video svašta... :(
(:) bude kao u tvoje vreme, umesto tog još urbanijeg ;) sistema navijanja,
(:) gađanja usavršenim Molotovljevim koktelima, odsecanjem glave navijača
(:) suparnika i pikanje iste po tribinama dok se ne raspadne.. Uh.
(:) Razmisli gde to vodi. Nekad su samo pevali, pa su počeli da se deru
(:) i vređaju.. batinaju.. bodu noževima... a šta kroz desetak godina ?
c,c,,c,c,c, Pokvarena mašta i prljave strasti... Vidim ja da si ti ljubitelj
horora, samo nemoj da preteruješ... mislim, mogao bi neko i ozbiljno da te
shvati... :> Samo da te obavestim, nekadašnji sukobi navijača su bili mnogo,
mnogo opasniji od ovoga što imaš danas. Naučili su se "organi" pa više nema
direktnih sukoba navijačkih grupa, niti šetanja gradom bez budne pažnje
milicije... Za tvoju informaciju, sredinom osamdesetih, gostujuće navijače po
Beogradu ili Zagrebu, nije pratila milicija, pa je dolazilo do velikih sukoba,
koji su se odigravali na već ranije "poznatim" mestima... recimo: pomoćni teren
Dinama, Hajd park pored JNA, Autokomanda... :)))
Kroz desetak godina? MIslim da neće biti tuča, jer će milicija biti mnogo
organizovanija i efikasnija, kada su te stvari u pitanju...
(:) radi dok mene i meni drage osobe to nešto ne remeti. Zato kažem da
(:) bi trebalo uložiti napor da se ta masa kultiviše i da se iz mase
(:) izuzmu svi nagoni ka mržnji, haosu i vandalizmu.
(:) Videćemo šta će biti, ako poživimo dovoljno dugo..
Nije stvar u kulturi. Pogledaj samo Englesku, to je mnogo kulturnija zemlja od
naše. bar koliko sam sam video... :))) ali, tamo su mnogo veći sukobi. Posle
njih dolazi Holandija... pa tako redom... Jel i kod njih problem u kulturi? :>
poz,
budimir
navijaci.122budim,
-> #117, kum.djole(:) Ne mogu da razumem da neko mrzi pripadnike druge nacije samo zato
(:) što su _pripadnici druge nacije_. Niti izjave tipa "oni su nas klali
Evo nas kod mržnje! :) Reč je bila o rivalitetu. Jel ti misliš da ja mrzim
grobare i da se sa njima sukobljavam jer nisu Srbi? :> Pokušaj da shvatiš
pojam, nacionalne solidarnosti... S obzirom da znam, tvoje jugosloventsvo,
recimo, igra Zvezda protiv Olimpika a grobari idu sa nama tamo... Jel može? :)
(:) Zar nismo dovoljno raspravljali o tome ? Mišljenja su i dalje različita
(:) i to zaista više ne vredi razmatrati. :)
Naravno! :) Ko će da zaboravi onoklike poruke u starom forumu... :) Mislim
da ne vredi, ali korisno je, bar meni, da s vremena na vreme, čujem i takav
stav. Stav koji nemam prilike da čujem u stvarnom životu... :>
(:) Ta izjava je za svaku osudu, i samim tim poruka je za eliminaciju.
(:) Da je ovo profesionalan sistem, te izjave ne bi ni bilo.
Znam kako će ovo zvučati... Ali ovaj sistem je daleko od profesionalnog. To
ne znači da takvu poruku treba obrisati jer se tebi ne sviđa. Neko ju je
potpisao, to je njegov stav i ti sa njom možeš da se složiš ili ne... Mislim da
nema potrebe otvarati ponovo grupu, kako se ti ne bi zgražavao... OPet ti
kažem, daj resign pa da uživamo u svojoj nekulturi i primitivizmu.. 0:)
(:) Moram da priznam, za dve godine koliko sam ovde, to je bila ubedljivo
(:) najružnija i najveća uvreda. Potekla je, razume se, od jednog navijača.
Ih, ih, ih... Ala ga ocrni... Popio sam ja, recimo, gorih uvreda, svojevremeno,
i to sve u cilju, odbrane sistema protiv primitivizma... Koliko čujem, a neće
neki da mi pošalju te poruke, ti si bio predvodnik "akcije na svim nivoima"...
Aferim...
poz,
budimir
navijaci.123budim,
-> #115, lexus(:) Ja nikada ne bih otišao na utakmicu i navijao za Zvezdu.
Stvar shvatanja...
(:) Uzgred, čemu služi "Here we go", to mi nikada nije bilo jasno?
(:) Mislim, svi se stušte na ove koji su ispod njih, šutnu se par puta...
(:) Glupavo...
Engleski fazon... Tipična inovacija sa ostrva, uz malu dozu surovosti...
(:) Zanimljivo je da u stranim zemljama ima i ljudi koji odu u kop,
(:) odnavijaju svoje, ne tuku se pre i posle utakmice i slično. Poenta je u
(:) tome da oni ne zovu ostale navijače stokom, a ni ostali navijači ne
(:) kažu da je on pi*ka...
To mi miriše na Italiju... oni su malo mekši po tom pitanju... :)
(:) Balkanski mentalitet čini svoje :)
Ex... :)
poz,
budimir
navijaci.124budim,
-> #119, dizel(:) To je bilo tako u to vreme,a to nisu zapoceli navijaci Zvezde i
(:) Partizana, nego upravo oni koji su u svojim glavama imali ideje o
(:) samostalnosti,... tj.Torcida,BBB,cak i oni Slovenci,...
(:) Oni su uvrteli sebi u glavu da su visa rasa,pa su poceli da
(:) vredjaju(seti se paljenja zastave u Splitu) pa to nasi navijaci nisu
(:) bas mogli da trpe mirno!
Nema tog, ko je prvi započeo... To se nekada neće utvrditi sa sigurnošću.
Koliko god su Hrvati bili rešeni da se otcepe i koliko god su napadali naše
igrače i navijače, vraćali smo im, bar, istom merom. Imam preko dvadesetak
gostovanja po, sada, stranim državama... To su bili dani... Ja sam recimo
bio onda kada su Zulu Warriors-i skakali u more, posle derbija u Splitu, kada
nas je Torcida jurila.. :)))) Nije bilo loše, mada je bio već oktobar... :))))
Hrvati, baš kao i Srbi ovde, uvrteli su sebi u glavu da su bolji od nas. Samo,
to baš i nisu pokazali u navijanju. Uvek smo bili bolji od njih zahvaljujući
brojnosti i činjenici da je, recimo zvezdaša, bilo svuda... Recimo, iz Beograda
za Split krene 100 ljudi. Kroz Bosnu se broj poveća na 200, a u Kninu, broj
poraste na 500... :)))) To je bila snaga koju oni nisu imali... mada. bilo je
i blamova, u kojima su grobari prednjačili. Nikada neću zaboraviti najveći
navijački blam! :))))) Naime šta se desilo: Dinamo je trebao da igra u
Beogradu, i kao pre svake utakmice proradili su telefoni na relaciji Bg-Zg.
Saznaju ti grobari, da kao i obično, dolazi jedva 300 purgera u Beograd. Kada
se uzme da je to uvek preterivanje, grobari utripuju da dolazi jedva 200 Boy-sa
koji u to vreme nisu bili baš brojni po gostovanjima (kasnije doživljavaju
pravi bum)... I na stanicu, (štajgu) ode 200-300 grobara kao doček ovoj grupi
purgera... kad tamo međutim, :>>>>>> u vozu je bilo preko 500 purgera, koji su
ih tako nakantali u sred Beograda... :>>>>>> Najbolji ortak mi banuo na gajbu
sa sve masnicom ispod oka... :)))) Onda su proradili telefoni, i posle utakmice
im je naplaćen dug, ali... :>>>>>
(:) Giovanni) ko ne navija za Zvezdu,odnosno,jos gore za Partizan,a dosao
(:) je na utakmicu,a nekom vatrenom deliji koji zivi zbog takvih utakmica,
(:) oduzeo to!
(:) A inace,ovo ubio znaci prebio(da ti prevedem) jer pistolj ili neko
(:) drugo oruzje nemam.
Slušaj, pretpostavljam da nisi loš dečko. Ali probaj malo da iscooliraš
ovakve poruke. Znaš šta je mene uvek nerviralo u modemskim komunikacijama?
Ljudi koji su hrabri na tastaturi, a koji ne postoje :> u stvarnom životu.
neću da kažem kako si ti takav, samo pokušavam da ti objasnim, da ovde postoje
pisana i nepisana pravila... a jedno od njih je, da je protivnik sa one strane
tastature neko ko ga ne smeš da vređaš... nema pretnji. To se obično radi u
mail. Ponašaš se kao pravi dizelaš... :))))) A, iskreno se nadam da to nisi! :)
poz,
budimir
navijaci.125budim,
-> #120, dizel(:) Ma shvatam te,ali opet...ne bih mogao da navijam za Partizan...
(:) Mada,moram da priznam da sam ponekad navijao za Partizan kad igra
(:) protiv nekog stranog kluba (npr. Seltik - Partizan 5:4)...
kada su u pitanju Šiptari (baš kao i Hrvati i Srbi muslimanske evroispovesti
koji se danas odazivaju na Bošnjaci :))))) uvek bih pomogao grobarima, kako
srcem tako i glasom. Mislim da se tu svi slažemo, a za ostale me boli uvo...
Išao bih da vidim svaku njihovu veliku utakmicu, kao što sam išao na Inter
i Romu, iz čisto navijačkih razloga... :)
(:) E,mogao bi da mi pozajmis,bas nemam nista od slika iz tog vremena,samo
(:) po nesto iz onog "Super-Tif-a".
Nema problema, baci poruku u mail, pa se vidimo oko toga. Ja, inače imam i
kolekciju video snimaka, jer gde god je grupa išla, vodili smo, jedno vreme,
kamermana sa sobom... Tako da, ukoliko još nekog zanima... :))) Onog Giovannija
više neću da opominjem za te kasete... Već je zaboravio na obećanje... :>>>>
(:) Znam za engleski stil(alkohol,tuca,bodrenje samo glasom),ali u pravu si
(:) kad kazes da mi se vise svidja italijanski stil navijanja(bucna
(:) atmosfera, bakle,koreografija,...)Kod njih u svakom kolu ima neka fora
(:) na tribinama. Bas se ne secam,ali mislim da je skoro bilo kad su
Italijanski stil navijanja, btw. i meni je prilično drag, mada lično mislim,
kako su Španci ipak najbliži stilom i mentalitetom našim navijačima. Dakle,
ukoliko želiš mogu da ti opišem kako to rade: Ultras Sur (Real M.) ili
Boixus Noise (Barsa)... :))) To je neki prelaz iz italijanskog, uz elemente
svih stilova po malo... (engleski, škotski, nemački, holandski...).
Najzanimljiviji stil, sem španaca imaju Škoti! :) Oni su totalni kreteni u
pozitivnom smislu! :))) Lično sam se uopznao sa par njih kada su došli ovde
na CZ-Rangers... :)))) Sedeli smo par sati sa njima u centru i otkinuli se
od piva... :)))) Na kraju smo, sa sve njima, pevajući, došli do Marakane. A
njihov vođa je došao ispred Severa i skandirao u mikrofon: SRBIJA! :))))))
(:) navijaci od obojenih kartona napravili zastavu svog tima(mnogo lepo
(:) izgleda).Ali,kod nas to moze da se napravi samo na derbiju(vise nema
(:) toliko navijaca).I ne znam zasto bar za derbi tako nesto i ne
(:) uradimo...(Samo na stotom derbiju se desilo nesto slicno)...
:) Ukoliko si čitao (gledao :) italijansku verziju Supertifa, mogao si da
vidiš kakve su to koreografije. Oede, dok ti objasniš stoce, :( kako treba
da okrene karton koji je u dve boje (svaka strana po boja) ode ti pola sata...
Inače, za tvoju informaciju, ta koreografija koštala je 15000 maraka... :)))
Jedina zamerka koreografiji je nedostatak ofanzivonog transparenta, ukoliko
izuzmemo onaj naš što su ga grobari iscepali... :))) Nema evze, bar ga nisu
oteli, već ukrali sa Banjice, a to su dve različite stvari... :)))))
A sada jedno razočaranje, nemoj uskoro da se nadaš novim koreografijama... :(
Meni lepo rekoše zadnji put, da nam je ovo stvarno zadnji.. :((( budale...
(:) To je bilo nekoliko minuta posle utakmice.Videli smo da su grobari,
(:) iznervirani izasli par minuta pre kraja,ali niko nije pretpostavljao da
(:) ce da nas sacekaju(u stvari to se dogodilo jer su hteli,navodno da
(:) uzvrate na nesto slicno sto su im delije uradile nedelju dana pre toga
(:) na rukometnom derbiju...).
(:) Ne znam zasto,ali murkana nije bilo.
Raspitao sam se. Ukoliko je to taj put, jedino je bila jedna sačekuša kod
onih hamburgerdžinica nedaleko od tribine, ali ne sećam se da su ikada prišli
blizu stepenica... :))) Grobari su to! :))))) Još njih boli onaj blam u
rukometu... :>>>>>
(:) Nemam nista licno protiv njega,nego protiv bilo kog grobara,koji bi
(:) tako postupio(bolje bi bilo da je prodao nekom vatrenom deliji po
(:) ceni,ili bar ako je vec otisao na utakmicu da navija.)
Znam ja njega! :) pre bi taj iscepao kartu, nego što bi je dao DElijama! :)))
Šalim se! :) Verovatno je dečko želeo da vidi sam događaj! To je sve...
poz,
budimir
navijaci.126stefan,
-> #119, dizel> Nemam nista protiv tebe,ali nemoj da zapocinjes svadje.Ja samo kazem
> ovo zato sto bih zaista ubio bilo koga(nije poenta sto je to bio bas
> Giovanni) ko ne navija za Zvezdu,odnosno,jos gore za Partizan,a dosao
> je na utakmicu,a nekom vatrenom deliji koji zivi zbog takvih utakmica,
> oduzeo to!
Pa dobro majku mu dokle :( Šta se toliko primio "ja bih njega" pa sve u
krug? Znaš li ti koliko si puta to ponovio? Čovek kupio kartu, navijao za
koga je navijao, ko je kriv tvom "vatrenom deliji" što nije. Zar ti misliš
da su u dvorani svi bili vatreni navijači Zvezde? I sad se ti nešto ložiš,
da ne bi krenuo redom po Pioniru da "kazniš" sve one koji nisu dovoljno
vatreni? I meni se dešavalo da ne nađem kartu pa sam je kupovao kod
tapkaroša. Po tebi sam posle verovatno trebao da organizujem kaznene
brigade po dvorani da traže one koji nisu vatreni navijači?
LM, smanji malo doživljaj ako ne želiš da te ovde gledaju kao samo još
jednog naloženog klinca (a veruj mi, viđeno ih je dosta ovde). I uostalom,
dajte da priča o ovome i na ovakav način prestane. Ja nemam nameru da
izigravam žandara ovde (da imam poništio bih još onu tvoju prvu poruku ;)
ali još manje imam nameru da dopustim da se ovo pretvori u temu gde će
učesnici jedan drugom da psuju sve po spisku, prete batinama, sačekušama
itd. Ako ništa drugo, bar za zavođenje reda imam mogućnosti O;>
navijaci.127lexus,
-> #119, dizel=> Nemam nista protiv tebe,ali nemoj da zapocinjes svadje.Ja samo
=> kazem ovo zato sto bih zaista ubio bilo koga(nije poenta sto je to
=> bio bas Giovanni) ko ne navija za Zvezdu,odnosno,jos gore za
=> Partizan,a dosao je na utakmicu,a nekom vatrenom deliji koji zivi
=> zbog takvih utakmica, oduzeo to!
Ti misliš da "vatreni delija" ima više prava da ide na utakmicu Zvezda-
Teka od mene? Ma daj... Besmisleno!
Ako ja volim rukomet i ide mi se na utakmicu, a nabavim kartu zašto ne bih
i otišao na tu utakmicu?
Uostalom, ako je toliko "vatren", zašto ne kupi kartu ranije ili je ne
obezbedi na neki drugi način?
=> Oni su uvrteli sebi u glavu da su visa rasa,pa su poceli da
=> vredjaju(seti se paljenja zastave u Splitu) pa to nasi navijaci
=> nisu bas mogli da trpe mirno!
U stvari, Hrvati su uvrteli sebi u glavu da su bili potčinjeni Srbima i
zato su se i otcepili.
I sada kada pitaš prosečnog, primitivnog Hrvata da li bi živeo u Jugoslaviji,
kaže da ne bi zato što je Hrvatska predugo bila pod Srbijom... Tužno je kako
ljudi uz pomoć medija gube svoje mišljenje...
A ko je prvi počeo vredjanje po nacionalnoj osnovi je drugo pitanje, pitanje
na koje nikada neće biti nadjen odgovor...
navijaci.128lexus,
-> #120, dizel=> Ma shvatam te,ali opet...ne bih mogao da navijam za Partizan...
=> Mada,moram da priznam da sam ponekad navijao za Partizan kad igra
=> protiv nekog stranog kluba (npr. Seltik - Partizan 5:4)...
Bez uvrede, ali imam jedan predlog za tebe :)
Kada ti istekne pretplata, učlani se ponovo, a username neka
ti bude "kontradiktorni" :)))
Evo, kada već priznajemo, da i ja priznam svoju najveću grešku u životu ;)
Išao sam na doček Zvezdinih fudbalera, na Marakanu... Istina to sam uradio
da ne bih išao na časove, ali, svejedno, još uvek me je sramota zbog toga.
Čisto da neki cigani ovde ne bi svašta utripovali, moram da kažem da nisam
vadio ruke iz džepova, da sam stajao na zapadu, kod samog juga i da sam
ćutao sve vreme :)
navijaci.129lexus,
-> #125, budim=> vidiš kakve su to koreografije. Oede, dok ti objasniš stoce, :(
=> kako treba da okrene karton koji je u dve boje (svaka strana po
=> boja) ode ti pola sata... Inače, za tvoju informaciju, ta
=> koreografija koštala je 15000 maraka... :))) Jedina zamerka
=> koreografiji je nedostatak ofanzivonog transparenta, ukoliko
=> izuzmemo onaj naš što su ga grobari iscepali... :))) Nema evze, bar
=> ga nisu
Primećujem da si napravio gomilu slovnih grešaka u par redova teksta,
kao da ti je teško palo pisanje o ovome ;>>>
Što se koreografije tiče, problem je što ljude izgleda mrzi da učestvuju
u tome...
Na 101. derbiju, kada smo poneli PFC table, pola ljudi nije htelo da ih
drži, kao blam ih je, šta li, ja i ortak smo držali jednu neko vreme, ali
ja više volim da gledam utakmicu i navijam nego da pazim na glupu tablu...
navijaci.130dizel,
-> #124, budim>
> Slusaj, pretpostavljam da nisi los decko. Ali probaj malo da
> iscooliras ovakve poruke. Znas sta je mene uvek nerviralo u
> modemskim komunikacijama? Ljudi koji su hrabri na tastaturi, a
> koji ne postoje :> u stvarnom zivotu. necu da kazem kako si ti
> takav, samo pokusavam da ti objasnim, da ovde postoje pisana i
> nepisana pravila... a jedno od njih je, da je protivnik sa one
> strane tastature neko ko ga ne smes da vredas... nema pretnji.
> To se obicno radi u mail. Ponasas se kao pravi dizelas...
> :))))) A, iskreno se nadam da to nisi! :)
>
Ja sigurno nisam od takvih koji su hrabri na tastaturi,a kukavice
u pravom zivotu.Ali,da ti kazem kako su mene docekali zbog usera
"dizel" na ovom sistemu.Svako je imao macro "Smrt dizelu",
svi su mi nesto pretili,psovali i kad bih im predlozio da se
nadjemo zbog izvesnih razloga,odjednom bi im "pucala veza",ili
bi se izvinjavali zbog toga sto su bili preostri.Inace,ja sam jedan
od retkih na ovom sistemu (od kad sam tu) koji je toliko isprovociran,
a da nikoga nije opsovao!
Inace,ja se nisam (dokle to da ponavljam) zamerio samom giovanniju,
vec bilo kome takvom,koji hoce da zaradi na bazi velike zelje
pravog navijaca da vide utakmicu!
Nisam ja nikakav pravi dizelas (nemam utoku,ni dzip,ni pager,ni devojku-
plavusu,ni trnerku kappa ili lotto.)(Imam samo dizelaske patike-nike "triax")
Ja sam negde na sredini,ali me mnogo
nerviraju padavicari,pa sam zbog toga uzeo user "dizel",da vidim kako
ce reagovati "Sezam",...
poz,Marko!
navijaci.131dizel,
-> #126, stefan>
> Pa dobro majku mu dokle :( Sta se toliko primio "ja bih njega"
> pa sve u krug? Znas li ti koliko si puta to ponovio? Covek
> kupio kartu, navijao za koga je navijao, ko je kriv tvom
Izvini,vise se ta prica nece ponavljati,ali to sto sam ponavljao je zbog
toga sto sam odgovarao svima na ironicna pitanja,itd...(koja su bila
u stilu "Ko bi ga ubio?Ti?"...
Ali,gotovo je.Od sada nece biti nikakvih zescih svadja sa moje strane.
navijaci.132dizel,
-> #127, lexus>
> Ti mislis da "vatreni delija" ima vise prava da ide na utakmicu
> Zvezda- Teka od mene? Ma daj... Besmisleno!
Uopste ne mislim tako.Ako si ti kupio kartu,idi na utakmicu,...
Ali,kad neko hoce da zaradi na osnovu ljubavi navijaca prema svom
klubu,koji bi za kartu dao i zadnju paru,...
Onda to najstrozije osudjujem!
> pod Srbijom... Tuzno je kako ljudi uz pomoc medija gube svoje
> misljenje... A ko je prvi poceo vredjanje po nacionalnoj osnovi
> je drugo pitanje, pitanje na koje nikada nece biti nadjen
> odgovor...
Ja to kazem jer tako zaista mislim.Poreklom sam iz Like,i sve moguce price
o zverstvima ustasa su mi ispricane,tako da sam sigurno pristrasan sto se
ovog pitanja tice,tako da cu prekinuti svoje politicke aktivnosti u ovoj
konferenciji(ionako ona treba da bude bez politike).
I meni je jako zao sto se politika umesala u sve oblasti nasih zivota,
pa i u sport(i to u velikoj meri).
navijaci.133dizel,
-> #125, budim> Italijanski stil navijanja, btw. i meni je prilicno drag, mada
> licno mislim, kako su Spanci ipak najblizi stilom i
> mentalitetom nasim navijacima. Dakle, ukoliko zelis mogu da ti
> opisem kako to rade: Ultras Sur (Real M.) ili Boixus Noise
> (Barsa)... :))) To je neki prelaz iz italijanskog, uz elemente
> svih stilova po malo... (engleski, skotski, nemacki,
> holandski...). Najzanimljiviji stil, sem spanaca imaju Skoti!
> :) Oni su totalni kreteni u pozitivnom smislu! :))) Licno sam
> se uopznao sa par njih kada su dosli ovde na CZ-Rangers...
> :)))) Sedeli smo par sati sa njima u centru i otkinuli se od
> piva... :)))) Na kraju smo, sa sve njima, pevajuci, dosli do
> Marakane. A njihov voda je dosao ispred Severa i skandirao u
> mikrofon: SRBIJA! :))))))
>
I ja isto mislim da su nam Spanci bliski po mentalitetu,pa i
u navijanju.Ali,mene nervira kad se kod nas prica kako smo
mi najbolji navijaci na svetu,...
U stvari,kad nas tim dobija,lako je biti najbolji,ali kad tim
gubi svi se ucute i prestanu da navijaju.To se dogadja od kad idem
na utakmice Zvezde(sva sreca pa Zvezda cesto dobija).Ali,kad su
evropske utakmice u pitanju...Najsveziji je primer sa Tekom.
U prvom poluvremenu Teka je imala prvi napad i Zvezda se odbranila.
U tom trenutku cela hala je bila u transu i ocekivao se prvi gol.Ali,
cim je Petric promasio gol,svi su poceli da mu psuju majku i govore kako je
glup,itd.
Bio sam i na utakmici C.Zvezda-Bajern 91.-e.
U prvom poluvremenu orila se pesma(Zvezda je vodila sa 1:0).Ali,cim smo
primili prvi,pa i drugi gol,zavladala je tisina.Tek pri samom kraju navijaci
su se probudili.Do duse,ima pokusaja,npr. kad god Zvezda primi gol,sa Severa
se cuje bodrenje "Zvezda,Zvezda,",ali ukoliko Zvezda ne postigne gol u
sledecem minutu,nema nista od toga,pocinju zvizduci,...sto meni smeta.
Ni ja ponekad ne mogu da pevam i da se derem (to je retko),ali bar ne
ocrnim nijednog Zvezdinog igraca...
Inace,znam da su Skoti "divljaci",i cenim njihov stil navijanja.
Svaka cast ovom njihovom vodji,bas mi je zao sto nisam bio na
C.Zvezda-Glazgov(Rangers).
navijaci.134dizel,
-> #129, lexus>
> Na 101. derbiju, kada smo poneli PFC table, pola ljudi nije
> htelo da ih drzi, kao blam ih je, sta li, ja i ortak smo drzali
> jednu neko vreme, ali ja vise volim da gledam utakmicu i
> navijam nego da pazim na glupu tablu...
Te table su vam stvarno gadne,skoro kao ona zvonca...
navijaci.135dizel,
-> #128, lexus> Partizan kad igra => protiv nekog stranog kluba (npr. Seltik -
> Partizan 5:4)...
>
> Bez uvrede, ali imam jedan predlog za tebe :)
> Kada ti istekne pretplata, uclani se ponovo, a username neka
> ti bude "kontradiktorni" :)))
>
Nikad ne navijam za Partizan u smislu vikanja,bodrenja,vec mi se
samo javi zelja za pobedom,kao u ovom slucaju.Ne znam zasto bih bio
kontradiktorni.
navijaci.136giovanni,
-> #104, budimĘ? razliku od danas... Verovatno se sećaš... Nije to zbog glupavog :)
Ę? jugoslovenstva (Bog da mu dušu prosti :>>>), već zbog manje mržnje između
Ę? Zvezde i partizana, t.j. njihovih navijača. Sa porastom histerije, razne,
Ę? u ovoj zemlji vremenom je rasla i mržnja između dva navijačka tabora...
Ę? Danas
Nisam, bre, ja tada "simpatisao" Zvezdu u internacionalnim duelima
zbog manje histerije i slično. Tada sam navijao i za ostale naše klubove
skoro isto kako bih navijao i za Partizan. Protiv Zvezde sam počeo na
svakoj utakmici da navijam posle one tekme sa Milanom (kao što sam već
rekao u onom "priznanju"). Ne znam zašto je to bio prelomni trenutak, ali
ostaje činjenica da od tada nikad nisam osetio da bi mi bilo drago da Zvezda
ostvari povoljan rezultat. Ako se već prisećamo raspada svega i svačega, moram
da kažem da su mi se tada gadila ona ujedinjavanja navijača i slična sr*nja.
Ę? za vreme derbija na Banjici! :>>>> Daj vrati onaj čuveni završetak poruke,
Ę? koji me je uveseljava... :))) Xex :>> znam ja da ste vi grobari zaraženi
Ę? tom
Ma mrzi me da pišem ono, ali ta činjenica i dalje stoji pa ću, da neki
ne bi zaboravili, a na veliko insistiranje kolega iz suprotnog tabora, u ovoj
i par narednih poruka da podsetim na jedinu istinu ovoga sveta ;)
Ę? p.s. Falio si mi na Pro-u! :)
I ti meni na NET-u. :)) Uskoro se vraćam tamo. Moj user je koristio ortak
u probne svrhe, dok ne skupi pare za pretplatu pa, pošto je najzad izvukao
neku kintu od matoraca (težak je studentski život ;)), ponovo će se moj
glas čuti na PRO-u. :)
**** Malo vas je cigani! ****
navijaci.137giovanni,
-> #110, kum.djoleĘ? Čisto sumnjam (!) da je Giovanni hteo da mi uvali kosku tom
Ę? poslednjom rečenicom, ali od tebe se i moglo očekivati.
Ej, bre, ljudi!! Nisam ja hteo nikome da uvalim kosku, i najmanje što
bih želeo je da se sa nekime ovde, ili bilo gde, svađam oko načina
navijanja. Ovom porukom odgovaram i Budimiru i Kum.Djoletu, čisto da se
zna.
Kume, tvoje je mišljenje takvo kakvo je o navijačima iz "kopa" i ti imaš
nekih svojih razloga za takav odnos prema tome. Ja i Budimir imamo međusobno
dosta slično viđenje navijača i svega oko navijanja, ali se to razlikuje od
onoga što je tvoj stav i smatram da ni ti ni Buda i ja nemamo pravo da
vređamo "suprotnu" stranu. Pretpostavljam da je osnova našeg neslaganja u
shvatanju pojma "navijanje" i "navijači". Ja sam mišljenja da je u poslednjih
dvadesetak (možda i više) godina došlo do modifikacije značenja ovih
pojmova. Na stadione je dolazilo dosta mladih ljudi željnih novih izazova
koje nisu mogli naći u normalnim životnim okolnostima pa je na tribinama
sportskih objekata došlo do pojave organizovanja navijača u neke oblike
zajednice u kojima su osećeli snažnu pripadnost kolektivu koji im je zauzvrat
davao sigurnost i mnogima novi smisao življenja. Nasilje do koga je sve više
počelo da dolazi je posledica ove pripadnosti "plemenu" i želje da se dokaže
sposobnost pripadnika tog "plemena" da se održe u ovom surovom svetu. Oni koji
su uspeli da se istrgnu iz ove vrste dokazivanja i da razmišljaju drugačije od
ostatka grupe su se orijentisali na druge vidove navijanja i dokazivanja
ljubavi prema klubu. Ipak, iz one prve grupe treba izdvojiti one koji su se
na stadionu našli slučajno i nikako ih ne treba poistovećiveti sa celom
masom ljudi za koje se kaže da su navijači. Pritom ne mislim da su oni
"slučajni prolaznici" na tribinama već da su na stadionima iz nekih drugih
razloga, ne iz ljubavi prema klubu, nego upravo zbog gužve koja može nastati
i žele da svoje niske porive zadovolje iskorišćavajući snagu koju imaju mase
na tribinama sportskih objekata. Takve treba isterati iz društva a ne samo sa
stadiona. Uveren sam da si na njih mislio kad si rekao "stoka" i slično.
navijaci.138giovanni,
-> #108, dizelĘ? On sam rece da je cutao,i verovatno u sebi navijao za Teku.A,ubio bih
Ę? ga(da JA) zato sto se puno delija polomilo da dodje do karte,a on koji
Ę? nece da navija,ide na utakmicu na kojoj smo mi domacini,i jos zeza par
Ę? dana pre utakmice,u stilu "oce neki cigan da kupi kartu tri puta skuplje i
Ę? sl."
Ej, bre, cigane, možeš samo da me mrziš. A ko bi koga ubio još ostaje da se
vidi.
BTW, nisam vam ja kriv što ste truo klub pa vas uprava minira, a to što
ste nesposobni pa ne možete ni običnu kartu da obezbedite sebi je vaš problem.
Kad smo već kod ulaznice, niko se nije javio da otkupi onu kartu, pa je i
to dokaz vaše ljubavi prema klubu.
**** Malo vas je cigani! ****
P.S.
Nije bilo tri puta skuplje već 50 DEM, znači jedno 10 puta skuplje. ;>
navijaci.139budim,
-> #136, giovanni(:) ostvari povoljan rezultat. Ako se već prisećamo raspada svega i
(:) svačega, moram da kažem da su mi se tada gadila ona ujedinjavanja
(:) navijača i slična sr*nja.
Meni je tada bilo drago, ali sam se osećao malo neprirodno... Zamisli, ideš na
derbi kao u prodavnicu... :))) Nije to to... Ali, kad opet razmislim, i nije
bilo toliko loše... :)))) Po vas! :>>>>>
(:) Ma mrzi me da pišem ono, ali ta činjenica i dalje stoji pa ću, da neki
(:) ne bi zaboravili, a na veliko insistiranje kolega iz suprotnog tabora,
(:) u ovoj i par narednih poruka da podsetim na jedinu istinu ovoga sveta ;)
Eeeeeee! :) Vidim da si se konačno vratio u staru formu! ;) To mi se sviđa! :)
(:) I ti meni na NET-u. :)) Uskoro se vraćam tamo. Moj user je koristio
(:) ortak u probne svrhe, dok ne skupi pare za pretplatu pa, pošto je
(:) najzad izvukao neku kintu od matoraca (težak je studentski život ;)),
(:) ponovo će se moj glas čuti na PRO-u. :)
Pričaj mi o studentskom životu... :)))) Nego, samo se ti vrati, grupa je
prosto zamrla bez tebe! :) Vidim ja da ću morati i Stefana da učlanim... :)))
(:)**** Malo vas je cigani! ****
Naravno! :)))))))
poz,
budimir
navijaci.140budim,
-> #130, dizel(:) Ja sigurno nisam od takvih koji su hrabri na tastaturi,a kukavice
(:) u pravom zivotu.Ali,da ti kazem kako su mene docekali zbog usera
:) Verujem da nisi, inače ne bi uzeo takav user... Nije da ne nervira... :)))
Ja, iskreno da ti kažem, mrzim dizelaše. Jednom prilikom sam se i sam iznenadio
koliko ih u stvari mrzim. Kada su ih oni skinsi prebili na Banjici, moram
priznati da sam se prvo ljutio, kao: kako Radovci da biju Zvezdaše u sred
Beograda? :( A onda me je Rista upitao: Jel ti žao što su skinsi prebili
dizelaše? :> E tu sam se duuuuuboko zamislio... :))))))
(:) plavusu,ni trnerku kappa ili lotto.)(Imam samo dizelaske patike-nike
(:) "triax") Ja sam negde na sredini,ali me mnogo
(:) nerviraju padavicari,pa sam zbog toga uzeo user "dizel",da vidim kako
(:) ce reagovati "Sezam",...
Vidim da napreduješ, po resu sam video i da slušaš dens muziku... :(((((( No,
nije kasno za tebe... :>>>>> Modemske komunikacije daju obrazovati čoveka. Ovde
možeš da vidiš kako u životu postoji i neki smisao osim da naslediš "lokalnog
kralja kokaina"... :))) Ja, lično, Zezam doživljavam kao crtani film ili strip.
Opasno je ako ga doživiš ozbiljno... Gledaj da ga tako kapiraš i da iz njega
izvučeš nešto pozitivno...
poz,
budimir
p.s. Znam da nije baš bilo o navijanju, ali kad ovaj SOR nema private reply! :(
navijaci.141budim,
-> #132, dizel(:) Ja to kazem jer tako zaista mislim.Poreklom sam iz Like,i sve moguce
(:) price o zverstvima ustasa su mi ispricane,tako da sam sigurno
(:) pristrasan sto se ovog pitanja tice,tako da cu prekinuti svoje
(:) politicke aktivnosti u ovoj konferenciji(ionako ona treba da bude bez
(:) politike). I meni je jako zao sto se politika umesala u sve oblasti
(:) nasih zivota, pa i u sport(i to u velikoj meri).
Vidi se da smo zemljaci. Tamo, odakle su naši, Partizan je nešto što ne
postoji! :) Sem, ukoliko nisi predsednik komunističke vlade. Takođe, slušao
sam sve te priče, one su me svojevremeno nadahnule na neke postupke koji su me
naterali da odrastem brže nego moji vršnjaci...
A što se tiče politike i navijača, to je sastavni deo stadiona. Uvek je na
stadionu bilo politike, biće, a i terba da je bude. Navijači su sjajan
pokazatelj osećanja jednog naroda. Tu se, na jednoj gomili, osećasve što se
dešava. Uostalom, ako te zanima sociolozi sa mog faksa o tome stalno trube...
Svaka pora društva mora biti povezana sa politikom, i to nije ništa loše.
Zapamti jednu stvar kao aksiom, ako malo razmisliš videćeš koliko sam u pravu,
ne bavljenje politikom je bavljenje politikom. Ukoliko se na stadionu ne oseća
otpor ovom režimu, to znači da je režim za te navijače dobar. To se oseća i na
fakultetu. Jesi li ti srećan u ovoj zemlji? Ukoliko nisi, pokazaćeš to tako što
ćeš zviždati himni koju ne osećaš kao svoju. Što ćeš cepati zastavu države koju
ne osećaš kao svoju. .i.t.d.
Mogu ovde da ti pišem o navijačima drugih zemalja, recimo u Italiji i Grčkoj,
navijači su skoro komplet članovi pojedinih stranaka. Recimo: Atalanta Bergamo
(komunisti), Lazio (fašisti), Olimpijakos (Pasok)... i.t.d... Ovde kod nas,
državna propaganda servira priču, po kojoj je bavljenje politikom svuda osim u
parlamentu pravo svetogrđe... Jel ti misliš da su u pravu?
Koliko su navijači politički opasni po establišment najbolje svedoči intervju
Radmila Bogdanovića u Zvezdinoj Reviji, kada je jasno rekao: Da je onog 9.03
tu bio Željko sa Delijama, nikada ne bi imali onu tuču... Navijači Zvezde su
ti, ukoliko ne znaš bili organizatori čuvenog devetog marta... :(((( a danas...
Dens muzika i Radio Košava... ljudi neće ni znati da su izbori...
poz,
budimir
navijaci.142budim,
-> #129, lexus(:) Primećujem da si napravio gomilu slovnih grešaka u par redova teksta,
(:) kao da ti je teško palo pisanje o ovome ;>>>
Pisao sam posle 2 noćom! :)
(:) Što se koreografije tiče, problem je što ljude izgleda mrzi da
(:) učestvuju u tome...
Naravno... Ma najbolja fora je bila svojevremeno, kada smo podelili baklje
ljudima koji nisu imali veze sa navijačima... Znaš šta su uradili? :) Odneli
ih kućama i palili onako iz zaje*ancije... :)))))) I šta ti posle da radiš sa
debilima... ? :)
poz,
budimir
navijaci.143budim,
-> #134, dizel(:) Te table su vam stvarno gadne,skoro kao ona zvonca...
Zvonca rules! :>>>>>>>>>
poz,
budimir
navijaci.144budim,
-> #133, dizel(:) I ja isto mislim da su nam Spanci bliski po mentalitetu,pa i
(:) u navijanju.Ali,mene nervira kad se kod nas prica kako smo
(:) mi najbolji navijaci na svetu,...
Nismo najbolji, daleko smo od najboljih... Jedno vreme su Delije ubrajali među
prvih deset navijačkih grupa... :>>>> (c) Supertifo 1991. Sada smo na nivou
drugih inostranih liga, sem na derbijima kada smo malčice bolji...
(:) U prvom poluvremenu Teka je imala prvi napad i Zvezda se odbranila.
(:) U tom trenutku cela hala je bila u transu i ocekivao se prvi gol.Ali,
(:) cim je Petric promasio gol,svi su poceli da mu psuju majku i govore
(:) kako je
Koliko se ja razumem u navijanje, to o čemu ti pričaš nisu navijači, već
obični gledaoci. Pravi navijač će pevati sve vreme dok traje utakmica...
nevezano za rezultat...
(:) primili prvi,pa i drugi gol,zavladala je tisina.Tek pri samom kraju
(:) navijaci su se probudili.Do duse,ima pokusaja,npr. kad god Zvezda primi
(:) gol,sa Severa se cuje bodrenje "Zvezda,Zvezda,",ali ukoliko Zvezda ne
(:) postigne gol u
Najbolji dokaz za ono što tvrdim...
Samo, bi(J)o sam na dotičnoj utakmici i nisam siguran da je baš tako bilo...
Pregledaću ponovo snimak tekme, ali mislim da je navijanje bilo dobro celu
utakmicu...
(:) Inace,znam da su Skoti "divljaci",i cenim njihov stil navijanja.
(:) Svaka cast ovom njihovom vodji,bas mi je zao sto nisam bio na
(:) C.Zvezda-Glazgov(Rangers).
Na moru 1990. upoznao sam se sa jednim Ircem koji je doputovao na Ostrvo
(Siciliju) kako bi bodrio svoju zemlju na SP. Upoznali smo se tako, što
smo nas par ortaka pokušavali da otvorimo neku bocu "glupavog" italijanskog
vina bez otvarača... Tip se šetao sa devojkom, zastao, prišao, uhvatio flašu
zubima i otvorio bocu, onda je zaseo sa nama... Doduše, završili smo na
četvrtoj, ali bilo je sjajno.... :)))) Svi ostrvljani su haos, zato smo i išli
dole (SIc.) da ih vidimo na delu... Jel se sećaš grupe koja se takmičila dole?
Sve divljačke reprezentacije sa navijačima... :)))))
poz,
budimir
navijaci.145budim,
-> #138, giovanni(:) Ej, bre, cigane, možeš samo da me mrziš. A ko bi koga ubio još ostaje
(:) da se vidi.
:))))) Taman da se završi rasprava na temu: Ko će koga da bije! :)))) Kad, eto
ga giovanni u pravom svetlu! :))))) Smiri se i pusti ga.. :)))) Vidiš da se
smirio! :)) Šta ga ložiš!? :))))
(:) BTW, nisam vam ja kriv što ste truo klub pa vas uprava minira, a to što
(:) ste nesposobni pa ne možete ni običnu kartu da obezbedite sebi je vaš
(:) problem. Kad smo već kod ulaznice, niko se nije javio da otkupi onu
(:) kartu, pa je i to dokaz vaše ljubavi prema klubu.
Ma nemoj! :) A jel bi ti dao tolike pare nekom ciganu? :>>>>>>
(:)**** Malo vas je cigani! ****
:)))))))))))))))))))))))))))))))
(:) Nije bilo tri puta skuplje već 50 DEM, znači jedno 10 puta skuplje. ;>
:) Matematičar! :)
poz,
budimir
navijaci.146lexus,
-> #132, dizel=> Ja to kazem jer tako zaista mislim.Poreklom sam iz Like,i sve
=> moguce price o zverstvima ustasa su mi ispricane,tako da sam
=> sigurno pristrasan sto se ovog pitanja tice,tako da cu prekinuti
=> svoje politicke aktivnosti u ovoj konferenciji(ionako ona treba da
=> bude bez politike).
Nemam ja ništa protiv tvog mišljenja :)
A u temi navijači bi moglo i malo politike ;)
Budimire, daj one tvoje poruke o uticaju politike na navijanje, da
o tome razglabamo :)
navijaci.147lexus,
-> #135, dizel=> Nikad ne navijam za Partizan u smislu vikanja,bodrenja,vec mi se
=> samo javi zelja za pobedom,kao u ovom slucaju.Ne znam zasto bih bio
=> kontradiktorni.
Pre svega, to je bila šala, posle svega, zaista si poslao
par krajnje kontradiktornih poruka na Sezam...
navijaci.148stefan,
-> #131, dizel> Izvini,vise se ta prica nece ponavljati,ali to sto sam ponavljao je zbog
Lepo :) Sad još da ovo postane opšte prihvaćeno i eto miline :)
navijaci.149stefan,
-> #140, budim> p.s. Znam da nije baš bilo o navijanju, ali kad ovaj SOR nema private
> reply! :(
Kad udariš reply u SORu, dodaj (u onoj liniji conf reply...) jesan svič
/p i odgovor će otići u mail onoga kome odgovaraš :)
ps. i ovo je možda moglo u mail al', neka stoji ovde možda još neko ne
zna za to :)
navijaci.150lexus,
-> #142, budim=> Pisao sam posle 2 noćom! :)
Kao i sada ;)
=> Naravno... Ma najbolja fora je bila svojevremeno, kada smo podelili
=> baklje ljudima koji nisu imali veze sa navijačima... Znaš šta su
=> uradili? :) Odneli ih kućama i palili onako iz zaje*ancije...
=> :)))))) I šta ti posle da radiš sa debilima... ? :)
Pametni ljudi ;)))
Posle im više ne daješ baklje ;>
navijaci.151lexus,
-> #141, budim=> ti, ukoliko ne znaš bili organizatori čuvenog devetog marta...
=> :(((( a danas... Dens muzika i Radio Košava... ljudi neće ni znati
=> da su izbori...
Čak i da većina u Beogradu bude protiv Slobe, a neće biti, ostalo
će biti za njega...
So, kada ćemo u pečalbu?
Naravno, moram negde gde može lepo da se navija, gde postoji gradski
derbi, i gde su kompjuteri popularni...
LIVERPOOL :))), kao druga alternativa je London, ali oni imaju samo
Arsenal, QPR je loša ekipa...
navijaci.152lexus,
-> #143, budim=> Zvonca rules! :>>>>>>>>>
Bolja su od vaših kartončića ;>>>>
Mada su kartoni dobra ideja, samo što ih vi loše izvodite ;>>>>
navijaci.153lexus,
-> #144, budim=> Nismo najbolji, daleko smo od najboljih... Jedno vreme su Delije
=> ubrajali među prvih deset navijačkih grupa... :>>>> (c) Supertifo
=> 1991. Sada smo na nivou
Ko vas je ubrajao???
Uostalom, bili ste prvaci sveta, tako da je normalno da navijači
kotiraju dobro :)
=> Samo, bi(J)o sam na dotičnoj utakmici i nisam siguran da je baš
=> tako bilo... Pregledaću ponovo snimak tekme, ali mislim da je
=> navijanje bilo dobro celu utakmicu...
Napravili ste baš lepu atmosferu u prvih 10 minuta, a posle je bilo
slabije nego na derbijima (na kojima se ne čujete) ;>>>>
navijaci.154supers,
-> #130, dizel>> Nisam ja nikakav pravi dizelas (nemam utoku,ni dzip,ni pager,ni
>> devojku- plavusu,ni trnerku kappa ili lotto.)(Imam samo dizelaske
>> patike-nike "triax") Ja sam negde na sredini,ali me mnogo
>> nerviraju padavicari,pa sam zbog toga uzeo user "dizel"
Ako te padavičari nerviraju mnogo (zašto?) a dizel-patike nimalo,
moram priznati da se bojim da si daleko od sredine.
navijaci.155superhik,
-> #140, budim=:> poz,
=:> budimir
E, ovakve poruke su nedostajale NETu..
Welcome back...
navijaci.156giovanni,
-> #119, dizelĘ? To je bilo tako u to vreme,a to nisu zapoceli navijaci Zvezde i Partizana,
Ę? nego upravo oni koji su u svojim glavama imali ideje o samostalnosti,...
Ę? tj.Torcida,BBB,cak i oni Slovenci,...
Ę? Oni su uvrteli sebi u glavu da su visa rasa,pa su poceli da vredjaju(seti
Ę? se paljenja zastave u Splitu) pa to nasi navijaci nisu bas mogli da trpe
Ę? mirno!
Jel' ti to "Večernje novosti" prenosiš ovde?
Paljenje zastave je bilo u jesen '90 godine, znači u toku poslednjeg
prvenstva Jugoslavije u fudbalu. Mnogo pre toga je već sve ovde bilo jasno
i uzročno-posledična veza koju si ti naveo apsolutno nije tačna.
Ę? Giovanni) ko ne navija za Zvezdu,odnosno,jos gore za Partizan,a dosao
Ę? je na utakmicu,a nekom vatrenom deliji koji zivi zbog takvih utakmica,
Ę? oduzeo to!
Utuvi bre sebi jednu stvar u glavu: nisam ni ja ni bilo koji drugi grobar
koji je bio tamo (a bilo ih je) oduzeo nekom deliji mogućnost da ide na tu
utakmicu. Ko nije bio na toj utakmici, a hteo je, mogao je i morao je da se
snađe. Ja sam kupio kartu na blagajni u petak (utakmica igrana 6 dana
kasnije). Koštala je 15 dinara, a ko je hteo da ide na utakmicu i da plati
kartu je mogao kupi istu toga dana. Ko ide češće na utakmicu, i poznaje
više ljudi iz prve ekipe je takođe mogao da se nada da će dobiti ulaznicu.
Naravno, nije bilo karata za sve koji su hteli da idu, ali o tome treba da
pitaš one iz vaše uprave.
navijaci.157giovanni,
-> #130, dizelĘ? vec bilo kome takvom,koji hoce da zaradi na bazi velike zelje
Ę? pravog navijaca da vide utakmicu!
Čekaj malo. Znači tebe je iritiralo to što sam ja rekao da oni koji hoće
da idu na tekmu treba da mi se obrate na mail sa ponudom od 50 DEM?
Da razjasnimo onda nešto: ja sam kupio jednu kartu i kad sam video sutradan
da ih u prodaji više nema poslao sam onu poruku čisto radi, što kaže Buda,
pod*ebavanja. Zato sam i tražio 50 DEM, jer ne verujem da bi neko platio
takvu cifru (kao što nije ;)). Da se našao papan koji bi stvarno želeo
da dâ tolike pare za ulaznicu koja je koštala deset puta manje, onda bih
je prodao. Nego, treba ti malo da obratiš pažnju kad ideš na tekme, pa još
ako je neka važnija, na neke klince koji se mogu videti u blizini ulaza na
vašu stranu hale (ili stadiona) koji prodaju karte koje im da neko iz
starije ekipe da bi ušli a ne da bi ih prodavali.
navijaci.165budim,
Pošto i ovo spada u istoriju, :) a lično sam učestvovao u mnogo toga...
probaću da malo opišem događanja u vezinavijača i politike na našim prostorima
u zadnjih 20 godina...
Pre 1972. uglavnom su se na našim stadionima slušale strogo kontrolisane
pesmice koje su bile u skladu sa ispranim mozgovima i situacijom u kojoj se
zemlja tada nalazila...
1972. za vreme Maspoka-a u Cro dogodio se prvi politički incident na stadionu,
kada su na utakmici protiv Zvezde, navijači hajduka poskidali petokrake sa
klupskih znamenja i zamenili ih šahovnicom... Od tog vremena sukobi klubova iz
Srbije i Cro poprimaju razmere pravih malih ratova kada su u pitanju navijači.
Najpoznatiji od njih je svakako Maksimir, ali o njemu nešto kasnije...
U Evropi su već sredinom osamdesetih te tuče postale jako poznate, i mnogi
inostrani navijači su me kasnije, prilikom dopisivanja, pitali o tome...
Prvi incident, ako izuzmemo onaj u Prištini koji sa navijačima nije imao
nikakve veze već je stadion samo iskorišćen za sakupljanje mase, desio se posle
utakmice Crvene Zvezde i OFK Beograda, 1987. kada je grupa Zvezdinih navijača
od Marakane do Železničke stanice, porazbijala sve radnje Šiptara... Taj dan
su naganjani :) i prodavci kukuruza ispred SKC-a... :) U akciji: Ultrasi protiv
tuljumba... uhapšeno je nekoliko ljudi koji su kasnije dobili zahvalnice od
neke patriotske organizacije iz Amerike...
Vrhunac mešanja bio je u vreme nacionalnih homogenizacija. naime, isticane su
republičke zastave i pevane pesme koje su do tada bile zabranjivane... Bilo je
i pesmica koje su skovane svojim liderima: Slobo Srbine Srbija je uz tebe! i
sl. Ta patriotska faza trajala je otprilike do kraha jedinstvene partije i
pojave raznih stranaka... Opozicione stranke u Srbiji, baš kao i HDZ su dobro
shvatile (SPS nešto kasnije) kolika moć leži u navijačima... Navijači postaju,
neka vrsta udarne pesnice, nacionalnog buđenja i nosilac svega što se događalo
na mitingu...
HDZ je sebe u narodu predstavio kao sponzora navijača. Kupuje BBB i Torcidi
baklje i šije zastave, a za uzvrat dobija skandiranje, podršku i glasove...
HDZ je organizovao 2 voza Zagrepčana koji su u broju od 5000 došli u Split
na derbi i istakli zastavu BBB za HDZ... i sl. U Cro su Riječani bili jedini
koji su bili protiv HDZ-a... :) Mnogi to tumače velikim brojem Srba, kao i
večitom željom da budu drugačiji od Splita... :)
U Srbiji najveći uticaj na navijače imao je SPO. Delije su bili suorganizatori
devetomartovskih demonstracija, a prva su navijačka grupa koja je istakla
zastavu bez petokrake. Jedan od glavnih ljudi na Severu, postao je i odbornik
SPO-a u Gradskoj skupštini... na onim prvim demonstracijama, kada je skidana
ploča sa Tiletovim imenom, oni su bili ti koji su je skinuli... (Zulu W.)
Mnogi momci sa Severa pristupili su SČP-u, gde je Šuca (jedan od vođa, kasnije
je otišao sa ŽRA) bio potpredsednik...
Grobari, koji tvrde, da su prvi na stadionu otpevali: Od Topole... dugo su se
opirali politici i nacionalnom buđenju. Mnogi to tumače činjenicom da je većini
članova prve ekipe, roditelj bio vojno lice... Pesmica: Tito-Partija, crno bela
armija, pevala se do pred kraj osamdesetih na Jugu... Uglavnom su se mlađe
generacije grobara politički aktivirale, uglavnom iz grupe Front... Grobari su
na neki način, najviše bili vezani za SNO... kasnije su u Četničkoj omladini
mnogi bili i funkcioneri...
Neki za početak rata na ovim prostorima uzimaju onu već čuvenu utakmicu na
Maksimiru. Pošto sam bio tamo, sklon sam toj teoriji, jer je tamo bio pravi
rat, t.j. prvi međunacionalni sukob, koji su prenele sve strane TV kamere i
koji su videli ljudi širom sveta... Iako je dosta starijih Delija, taj dan
bilo na Ravnoj Gori, jer je taj dan proslavljano 50 godina od kada je Draža
stigao na Ravnu Goru... oko 2000 mladih Srba je stiglo u Zagreb i na vešt
način izbeglo policijsku pratnju (povukli kočnicu u nentru Zagreba). Orgijanje
ove grupe trajalo je nekoliko sati, a nastavilo se kasnije na stadionu gde je
preraslo u pravi rat... na toj utakmici je prvi put otpevana čuvena pesma:
Druže Tito tebe Srbi lažu. Oni vole Đenerala Dražu...
Pošto su Delije, kao najveća i najorganizovanija grupa uleteli u šape opozicije
:) crveni su morali nešto da preduzmu, pogotovu posle informacije da je Šešelj
jedva sprečen da uđe na Sever pre utakmice CZ-Grashopers... :>
Rešenje su našli u postavljanju preko noće, jednog beogradskog "biznismena" za
vođu najbrojnije navijačke armije... radmilo Bogdanović je kasnije izjavio
povodom 9.03 da bi sve bilo drugačije da je tu bio Arkan sa Delijama...
Tada je počela opasnost po Srbe u Krajini koji nisu imali, tada, gotovo ništa
od naoružanja. Nije se moglo preko policije, vojska je tada još bila neutralna
i rešenje je nađeno u Zvezdinoj navijačkoj organizaciji. pošto je većina Srba
iz RSK i RS navijala za Zvezdu, i uglavnom održavala međusobne kontakte, počelo
je da se dotura oružje, vođa posla je čak bio i uhapšre. Ironija je u tome što
su ga posle razmenili za Kikaša, koji je isto uhapšen zbog oružja u onom
afričkom avionu...
Za vreme rata, mnogi moji drugovi su otišli u gardu, neki se nikada nisu
vratili... Iz rata su Delije izašle jako oslabljene i pod potpunom kontrolom...
Najbolje svedočanstvo je činjenica da na derbiju koji se održao 10.03, samo dan
pole mitinga nije bilo ni jedine parole u vezi toga... A nekada...
Poslednji verbalni delikt bio je na utakmici sa Ksamaksom kada su navijači
Zvezde celu utakmicu skandirali Slobo ***** Krajinu si izdo... (kad je mogao
B92... mogu i ja).
Navijači su prilično važan faktor u bilo kom događanju, jer imaju osećaj za
trenutak, lako su povodljivi, nije im teško ni da se biju sa murijom (to
uglavnom i rade). Kao takvi su idealni za priču o kritičnoj masi koja vodi
obaranju režima...
Uf... Ako nekoga zanima neka stvar konkretnije neka pita... Imam i sada
kontakte sa navijačima u Zagrebu a i diljem Evrope...
poz,
budimir
navijaci.166budim,
-> #155, superhik(:) =:> poz,
(:) =:> budimir
(:)
(:) E, ovakve poruke su nedostajale NETu..
(:) Welcome back...
Hvala! :)
poz,
budimir
navijaci.167budim,
-> #151, lexus(:) Čak i da većina u Beogradu bude protiv Slobe, a neće biti, ostalo
(:) će biti za njega...
Šta da adim kada Forum zvrji prazan! :) I u provansi ljudi ne vole Faraona, ali
kako napreduje dens muzika, neće proći dugo, dok ovi klinci ne počnu da se lože
na njega...
(:) So, kada ćemo u pečalbu?
Nagovara me devojka da idemo.. ALi, nigde nema Crvene Zvezde na svetu... tako
da
mi nema mrdanja iz ovog taloga... Ozbiljno, ovde me drže još po neki ljudi i
neka mesta, naravno Marakana spada u ta mesta... :)))
(:) Naravno, moram negde gde može lepo da se navija, gde postoji gradski
(:) derbi, i gde su kompjuteri popularni...
Ima toga gde god hoćeš po Evropi... :)))) Samo ti meni reci koji stil navijanja
ti preferiraš pa da vidimo. Samo, ne dolazi u obzir da ideš negde bez Pajčeta!
:))))))) Pajče, nema alternativu! :))))))))
(:) LIVERPOOL :))), kao druga alternativa je London, ali oni imaju samo
(:) Arsenal, QPR je loša ekipa...
Liverpool je cool grad! :)))) Samo, ja tamo navijam za Liverpool, a onaj
Everton
je jako šugav tim, gotovo kao Partizan! :)))) Zaboravio se voljeni >) Chelsea,
oni su iz Londona.... E moj, lex-e duboko si me razo;arao! :))))))
navijaci.168budim,
-> #152, lexus(:) => Zvonca rules! :>>>>>>>>>
(:) Bolja su od vaših kartončića ;>>>>
(:) Mada su kartoni dobra ideja, samo što ih vi loše izvodite ;>>>>
:) Lex-e, tebi treba jedno upoznavanje sa Supertifo-m! :>>>>>>>> Vidim ja! :>>>
Koliko dobro? :) Pa za prilike ovde, prilično dobro! :>>>>>>>
poz,
budimir
navijaci.169budim,
-> #150, lexus(:) Kao i sada ;)
:) Ono jest! :)))) Uvek mi zapadne takvo vreme za komp... :)))) Šta su ti
obaveze! :))))
(:) Pametni ljudi ;)))
(:) Posle im više ne daješ baklje ;>
A! :) Tu smo se mi naučili odmah posle toga. A još je gore kada baklje podeliš
nekim ložanama, pa oni čim vide grobare da su zapalili preko, odma i oni
zapale. Tako dolaziš u situaciju da se baklje pale stihijski i onda nisi ništa
uradio... :(((( I jedna i druga varijanta ima nedostataka...
poz,
budimir
navijaci.170budim,
-> #153, lexus(:) => Nismo najbolji, daleko smo od najboljih... Jedno vreme su Delije
(:) => ubrajali među prvih deset navijačkih grupa... :>>>> (c) Supertifo
(:) => 1991. Sada smo na nivou
(:) Ko vas je ubrajao???
(:) Uostalom, bili ste prvaci sveta, tako da je normalno da navijači
(:) kotiraju dobro :)
Ajd ponovo pročitaj ono iznad, pogotovo ono oko slova (c)! :>>>>>>>>>>>> Slažem
se da smo se kotirali tako zbog Zvezdinih uspeha po Evropi, ali smo mnogo
radili u to vreme... :))))
(:) Napravili ste baš lepu atmosferu u prvih 10 minuta, a posle je bilo
(:) slabije nego na derbijima (na kojima se ne čujete) ;>>>>
Ej! :) Nije tačno! :) Tada smo izumeli mnogo zanimljivih fora... Recimo, fora
sa pesmom Juga i Severa. Problem sa tim velikim utakmicama je u tome što nema
gostujuće (protivničke) grupe navijača koja će biti "sagovornik" u navijačkom
duelu. Drugi problem je u tome što na takve utakmice navijačka jezgra napune
ljudi koji nemaju pojma o navijanju, pa imaš situaciju da Sever nema pojma
noviju pesmu... :)))) Ima tu svega, ali za tu utakmicu znam, lupao sam bubanj
na ogradi i izgoreo Spetfire jaknu sa balkjom! ;>>>>>
Dakle, što bi se reklo, iz preve ruke informacija... :)))))
poz,
budimir
navijaci.171budim,
Izvinjavam se svima! :) Nisam bane. ali mi je slučajno odleteo jedan exec
viška... :))))) Valjda se neće više ponoviti! :)
poz,
budimir
navijaci.172budim,
# Posle derbija između Crvene Zvezde i Partizana, odigranog
10.03.01996.
navijači Crvene Zvezde, zaplenili su na Južnoj trbini ogromnu umrlicu koju su
grobari doneli na dotični derbi i "ostavili" po odlasku...
poz,
budimir
navijaci.173budim,
# Posle prijateljske utakmice između reprezentacija Portugala i Italije
koji je održan u Lisabonu, izbila je tuča između portugalskih navijača: Juve
Leo (Sporting) i NN Boys (Benfica). Mnoštvo uhapšrenih, petorica završila u
bolnici...
poz,
budimir
navijaci.174budim,
# Preko 200 navijača Vojvodine (Red FIrm) vraćeno je za Novi Sad pošto
su na putu za Beograd na četvrtfinale play-off-a u odbojci demolirali jednu
samouslugu...
poz,
budimir
navijaci.175budim,
-> #118, giovanninavijaci.176budim,
# Navijači Ljubljanske Olimpije (Green Dragons) početkom 96. objavili
su svoj drugi navijački fanzin: "Junaki zelene kronike" (Junaci zelene hronike)
koji je urađen na visoko profesionalnom nivou i poseduje veliki poster. Fanzin
obuhvata period od '94. do danas. Cena je 10 dem.
poz,
budimir
navijaci.177budim,
# Daniel Haime Portela, navijač urugvajskog Nacionala ubijen je na
izlasku sa stadiona posle utakmice Nacional - Cerro (2:2). On je pokušao da
zaštiti dečaka kome su protivnički navijači pokušali da otmu zastavu. "Od sada
više nećeš navijati za Nacional" rekao je jedan od ekstremnijih pripadnika
protivničkih navijača i hladnokrvno pucao u njega. Policija je uspela da
identifikuje ali ne i da uhapsi napadača. Portela je druga žrtva huligana u
ovom prvenstvu a urugvajski prvoligaši su odlučili da odlože sledeće kolo
nacionalnog šampionata zbog ovog ubistva...
poz,
budimir
p.s. Nisam siguran da li vam se dopada ova "fora" sa ostavljanjem navijačkih
vesti? :) Ukoliko ste za, imam ja ovog još! :))))) Samo ukoliko ostali žele!
navijaci.178mileusna,
-> #154, supers>> Nisam ja nikakav pravi dizelas (nemam utoku,ni dzip,ni pager,ni
>> devojku- plavusu,ni trnerku kappa ili lotto.)
Ali bi voleo da imaš, priznaj. ;) Dobro sad, za džip i
plavušu ne mogu da te krivim... :))
navijaci.179giovanni,
-> #145, budimĘ? :))))) Taman da se završi rasprava na temu: Ko će koga da bije! :)))) Kad,
Ę? eto ga giovanni u pravom svetlu! :))))) Smiri se i pusti ga.. :)))) Vidiš
Ę? da se smirio! :)) Šta ga ložiš!? :))))
Dok sam poslao exec već se situacija malo smirila, pa je ova poruka
malo zakasnila. Je*i ga.
navijaci.180superhik,
=:> # Navijači Ljubljanske Olimpije (Green Dragons)
"""""""""""""""
BnjjZ! Wrong... Zmajčeki... ;))))
navijaci.181stefan,
-> #154, supers> Ako te padavičari nerviraju mnogo (zašto?) a dizel-patike nimalo,
> moram priznati da se bojim da si daleko od sredine.
GOTO Forum ;)
navijaci.182stefan,
-> #165, budim> Uf... Ako nekoga zanima neka stvar konkretnije neka pita... Imam i sada
> kontakte sa navijačima u Zagrebu a i diljem Evrope...
Pa ajde, šta kažu Kroati? :) Kako Torcida, kako BBB - koliko čujem
intezivno se ne podnose?
navijaci.183stefan,
-> #171, budim> Izvinjavam se svima! :) Nisam bane. ali mi je slučajno odleteo jedan exec
> viška... :))))) Valjda se neće više ponoviti! :)
Pa kad si već video bilo ti teško da ih pobrišeš? :) Ovako ja moram da
idem za tobom i čistim ono što si za*ro ;>
navijaci.184budim,
Nisam poslao izveštaj sa utakmice Crvena Zvezda : Rad! :)
Ja sam stigao pred sam početak utakmice, tako da nisam imao prilike da vidim
dolazak UF na sam stadion i doček o kome sam čuo... Na samoj utakmici, bilo
je oko 200 Forsovaca i 300 Zvedaša... Uglavnom se sve svelo na verbalna
prepucavanja navijačkih grupa... UF nije donela niti jedan veći transparent,
dok je na Severu bila uobičajena postavka transparenata. Primećena je i jedna
nova pesmica o Banjici i Crvenkapi koju nikako nisam mogao da zapamtim kada
smo zadnji put gostovali na Banjici. Prepucavanje je bilo zanimljivije od mene
i Lex-a! :))))
UF: Vi ste Cigani! Najbrži ste najbrži!
Ultras: Svi ste nekad bili ciganiiii, ciganiiii, ciganiiii! :>
UF: Ja mrzim Partizan! Ja mrzim Chelsea! Ja ***** mater Cveoj Zvezdi! :)
Ultras: Mi smo vam idoli! :>>>>>
:) Samo jedan od primera prepucavanja za vreme utakmice! :)
Pre samog kraja utakmice, oko 20 minuta pre kraja cela ekipa se rasturila i
navijaci.185budim,
-> #182, stefan(:) Pa ajde, šta kažu Kroati? :) Kako Torcida, kako BBB - koliko čujem
(:) intezivno se ne podnose?
Šta kažu Hrvati? :) Pričaju svašta, ali se uvek hvale kako su bili u Kninu ili
slične provokacije. Izbegavaju, znam, ali im se uvek otme! :)))))))
Svi su srećni jer se ponovo pokrenuo časopis koji se zove "Navijačke tribine",
a imao je zabranu izvesno vreme na svoje izdavanje. I kod njih su navijači
problem, jedino kod nas nisu, jer zaboga, stadion nije mesto gde će biti
politike... :(((( Osim ovog časopisa, postoji i: "Tifo magazin"... koji sve
vreme izlazi... :)
Pre izvesnog vremena bila je promocija predstave o BBB-ima koja je bila
zabranjena, a koja je urađena na foru: Bilo jednom u Beogradu... i koja je
posvećena navijačima Dinama...
Čujem da se Armada ponovo otrgla kontroli i da opet furaju svoju "istarsku
politiku"... HDZ šizi ali im ništa nemože... :))))
Oni imaju kontakt sa Bosancima, pa sam čuo da su navijači Želje ponovo na
utakmicama. Viđen je i transparent Joint Union, na nekoj utakmici na Koševu
(pošto je Grbavica prilično oštećena)... Tako... Ima tu svega...
Hrvati često idu po italijanskim derbijima (blago njima...), tako da uglavnom
se dopisujemo oko toga...
Ukoliko se setim još nečeg važnog napisaću...
poz,
budimir
navijaci.186budim,
-> #183, stefan(:) Pa kad si već video bilo ti teško da ih pobrišeš? :) Ovako ja moram da
(:) idem za tobom i čistim ono što si za*ro ;>
Još mi je na Net-u sve novo, tako da ti se još jednom izvinjavam! :)
Sorry! :)
poz,
budimir
navijaci.187budim,
-> #180, superhik(:) =:> # Navijači Ljubljanske Olimpije (Green Dragons)
(:) """""""""""""""
(:) BnjjZ! Wrong... Zmajčeki... ;))))
Ej! :) Oni se zovu Green Dragons, a naši su ih pri prevodu krstili Zmajčeki...
Zatim se to njima svidelo pa su sašili takav transparent... Uglavnom, da ne
gušim, oni su Green Dragonsi a u prevodu n slovenački tog imena: Zmaji! :)
poz,
budimir
navijaci.189giovanni,
-> #172, budimĘ? # Posle derbija između Crvene Zvezde i Partizana, odigranog
Ę? 10.03.01996.
Ę? navijači Crvene Zvezde, zaplenili su na Južnoj trbini ogromnu umrlicu koju
Ę? su grobari doneli na dotični derbi i "ostavili" po odlasku...
^ ^
Uau! To je bio stvarno veliki uspeh. ;) Nije mi jasno šta će ti ovi
navodnici?
navijaci.190lexus,
-> #172, budim=> navijaci Crvene Zvezde, zaplenili su na Juznoj trbini ogromnu
=> umrlicu koju su grobari doneli na doticni derbi i "ostavili" po
=> odlasku...
Šta, kao nismo je ostavili?????
Uostalom, šta će vam vaša umrlica ;>
navijaci.191lexus,
-> #177, budim=> p.s. Nisam siguran da li vam se dopada ova "fora" sa ostavljanjem
=> navijackih vesti? :) Ukoliko ste za, imam ja ovog jos! :))))) Samo
=> ukoliko ostali zele!
Baš je C001, daj još :)
navijaci.192lexus,
-> #167, budim=> :))))))) Pajce, nema alternativu! :))))))))
Tačno, Pajče nema alternativu ;)
Najbolji mladji brat na svetu ;)
Iznajmljujem ga na 30 min. za samo 10 din. :)))))
=> Liverpool je cool grad! :)))) Samo, ja tamo navijam za Liverpool, a
=> onaj Everton
Ja isto navijam za Liverpool :)
=> je jako sugav tim, gotovo kao Partizan! :)))) Zaboravio se voljeni
=> >) Chelsea, oni su iz Londona.... E moj, lex-e duboko si me
=> razo;arao! :))))))
Ja poruke pišem u 7 ujutru, u fazi budjenja, tako da nisu uvek u
top formi :)))) Stvarno, zaboravio sam Chelsea, sramota :(
BTW: Daj smisli se malo koji code koristiš ;>
navijaci.193lexus,
-> #168, budim=> :) Lex-e, tebi treba jedno upoznavanje sa Supertifo-m! :>>>>>>>>
=> Vidim ja! :>>>
Dobro vidiš, imao sam ja par brojeva toga u vreme osnovnog školovanja,
ali sada nemam nijedan...
navijaci.194lexus,
-> #169, budim=> :) Ono jest! :)))) Uvek mi zapadne takvo vreme za komp... :)))) Sta
=> su ti obaveze! :))))
Pa kada spavas u 9 uvece ;>
navijaci.195lexus,
-> #189, giovanni=> Uau! To je bio stvarno veliki uspeh. ;) Nije mi jasno sta ce ti ovi
Za njih i jeste :>
navijaci.196lexus,
-> #184, budim=> smo zadnji put gostovali na Banjici. Prepucavanje je bilo
=> zanimljivije od mene i Lex-a! :))))
Zar to može :))))))
navijaci.197ilazarevic,
-> #141, budim> Mogu ovde da ti pišem o navijačima drugih zemalja, recimo u Italiji
> i Grčkoj, navijači su skoro komplet članovi pojedinih stranaka.
> Recimo: Atalanta Bergamo (komunisti), Lazio (fašisti), Olimpijakos
> (Pasok)... i.t.d... Ovde kod nas, državna propaganda servira priču,
> po kojoj je bavljenje politikom svuda osim u parlamentu pravo
> svetogrđe... Jel ti misliš da su u pravu?
Živo me zanima kakva je situacija u UK što se tiče stranačke podele. Pre
svega, da li tamo uopšte ima neke podudarnosti između članstva u strankama i
navijanja za neki klub?
Ono što je dobro poznato je da su navijači Seltika katolici, a navijači
Rendžersa protestanti. So, da li takvih podela ima i šire?
navijaci.198ilazarevic,
-> #151, lexus> Naravno, moram negde gde može lepo da se navija, gde postoji gradski
> derbi, i gde su kompjuteri popularni...
Preporučujem Glazgov. Lepo odeš tamo, naučiš onu finu varijantu engleskog
kojom govore nepismeni Kelti ;) i usput meni kupiš jedan dres Seltika :)
navijaci.199dizel,
-> #178, mileusna>>> Nisam ja nikakav pravi dizelas (nemam utoku,ni dzip,ni
>>> pager,ni devojku- plavusu,ni trnerku kappa ili lotto.)
>
> Ali bi voleo da imas, priznaj. ;) Dobro sad, za dzip i
> plavusu ne mogu da te krivim... :))
Ne bih voleo(kad bih zeleo imao bi to,ali to se meni ne svidja).
Cak bih taj dzip,kad bih ga dobio dzabe(ne mogu da kazem da bih
ga bacio),prodao bih ga odmah...
navijaci.200dizel,
-> #157, giovanni> klince koji se mogu videti u blizini ulaza na vasu stranu hale
> (ili stadiona) koji prodaju karte koje im da neko iz starije
> ekipe da bi usli a ne da bi ih prodavali.
Ima tih klinaca koji dobijaju karte od vodja,ali tada treba biti
na pravom mestu,u pravom trenutku...
A ja najcesce volim da sam par dana pre velike utakmice siguran
da cu imati kartu!Pa je zato i kupim.
navijaci.201dizel,
-> #141, budim> svojevremeno nadahnule na neke postupke koji su me naterali da
> odrastem brze nego moji vrsnjaci...
>
Isti slucaj!
> A sto se tice politike i navijaca, to je sastavni deo stadiona.
> Uvek je na stadionu bilo politike, bice, a i terba da je bude.
> Navijaci su sjajan pokazatelj osecanja jednog naroda. Tu se, na
> jednoj gomili, osecasve sto se desava. Uostalom, ako te zanima
> sociolozi sa mog faksa o tome stalno trube...
>
Vise mi je zao sto se politika uplela u sport-uopste.U pravu si
da se na osnovu navijanja mogu izvesti izvesni zakljucci,ali
meni smeta nesto drugo.
Zasto na svakom vecem takmicenju ima dopingovanih?
Zasto se pojedinim ekipama (sa visih nivoa) dopusta da pobede,a
onim drugima ne?
I tako u nedogled...
Sport ce jednog dana propasti,ako se ne odvoji od politike(drzavne).
> ne znas bili organizatori cuvenog devetog marta... :(((( a
> danas... Dens muzika i Radio Kosava... ljudi nece ni znati da
> su izbori...
>
Radio Kosava je inace najbolji radio u gradu!!!
Ovde se ocigledno ne slazemo,ali nema veze,mislim da
ce ipak svi znati kad dodje novi "DEVETI MART",da treba
podrzati tu inicijativu i poboljsati zivot u ovoj drzavi!
navijaci.202dizel,
-> #152, lexus> => Zvonca rules! :>>>>>>>>>
>
> Bolja su od vasih kartoncica ;>>>>
> Mada su kartoni dobra ideja, samo sto ih vi lose izvodite ;>>>>
Nasi kartoni se bar vide,a ne kao one vasi "dimnjaci" crne boje,koji izgledaju
kao da palite gume i ugalj na jugu :>>>
navijaci.203dizel,
-> #138, giovanni> Ej, bre, cigane, mozes samo da me mrzis. A ko bi koga ubio jos
> ostaje da se vidi.
No comment.
navijaci.204dizel,
Od sada ce vam se,preko mog usera,ponekad obracati moj ortak Nikola,
takodje veliki navijac Crvene Zvezde.Evo i njegovih prvih poruka...
navijaci.205dizel,
-> #125, budim> Raspitao sam se. Ukoliko je to taj put, jedino je bila jedna
> sacekusa kod onih hamburgerdzinica nedaleko od tribine, ali ne
Derbi u basketu,prosle sezone.Rezultat je na kraju bio 95:93
za nas(Gile zakucao u poslednjim sekundama).Tog dana(bila je sreda),
igrao se i fudbal(Zvezda-Radnicki(NBg) 4:0),tako da je vecina navijaca
dosla tek u drugom.U prvom zato nismo ni navijali.Tek u petom minutu drugog
poluvremena cigani pale baklje i pocinje navijanje.Na kraju utakmice grobari
su odmah izasli,dok je vecina navijaca Zvezde ostala u hali slaveci pobedu.
Posle utakmice,kada smo krenuli ka izlazu,neko je zapoceo neku pesmu,tako da
su grobari znali kada cemo izaci.Ja sam izasao medju prvima,i video da se
iz pravca naseg drugog ulaza priblizava grupa od oko 30-40 ljudi.Odjednom su
potrcali i krenuli da bacaju kamenje na ona stakla od Pionira.Znaci nisu
gadjali nas,koji smo izasli nego one u hali(ko je bio skoro u pioniru,mogao
je da vidi da su ta stakla i dalje slomljena).Cim je puklo prvo staklo oni
su poceli da beze.Verovatno su videli pandure,ali za ovo nisam siguran.
Nikakvog direktnog kontakta,znaci nije bilo.
> Jedina zamerka koreografiji je nedostatak ofanzivonog transparenta
Ovo mi nije bas jasno.Na sta mislis pod ovim "ofanzivni transparent" ?
Da te podsetim da se na poluvremenu na Severu pojavilo "odjednom"
7-8 grobarskih zastava,koje smo kasnije sa uzivanjem iscepali.
> Nema evze, bar ga nisu oteli, vec ukrali sa
> Banjice, a to su dve razlicite stvari... :)))))
Koliko sam ja cuo tj. kako rece Savija u intervjuu nisu je ni ukrali nego
su za nju platili 500 DM Radovcima(koji su je ukrali).
pozdrav,
Nikola R.S.F.C.
navijaci.206dizel,
-> #88, budim> Ja sam dugo godina bio u Ultrasima, a sve to vreme najbolji
> ortaci su mi cinili grupu Front, iliti tacnije, pod grupu
> Ludilo... :)Zajedno smo izlazili, druzili se, isli po
^^^^^^
Bese li to ona grupa cija je zastava na 99. Derbiju zavrsila na Severu?
Na tu utakmicu sam isao sa nekim ortacima,a oni su ispred Severa sreli
neke ortake koji su tu zastavu(ne znam kako,jer ortake ne poznajem) nosili
sa sobom.So , ako znas nesto o ovome ,ti odgovori.
pozdrav,
Nikola R.S.F.C.
navijaci.207dizel,
-> #86, budim> Ma sta mislio o klincima koji su sada glavni na Severu, ono
Sta mislis o njima?
BTW zar vodje nisu Savija,Leo,Ilke.....Ja njih licno ne znam,ali ne bih rekao
da su klinci.
pozdrav,
Nikola R.S.F.C.
navijaci.208dizel,
-> #102, kum.djole>
> Sto da gresim dusu :) meni je od pre par godina 'navijanje'
> postalo odvratno i 'u tom pogledu nemam nameru nista da
> menjam
Upravo zbog toga jednostavno daj resign i resi i sebe i nas daljih glupih
rasprava.Ko je navijac,navijac je i ti ga svakako neces promeniti.
pozdrav,
Nikola R.S.F.C
navijaci.209dizel,
-> #107, lexus>
> Nego, jesi li bio na revansu u rukometu?
> Daj neki navijacki izvestaj :)
Jes' da se nije odnosilo na mene, al' ajde da napisem par redova o tome,
posto sam bio na gorenavedenoj utakmici.Prvi utisak je:Nikad veca blamaza
grobara (sto se tice brojnosti),ako izuzmemo plej-of u basketu kada je
bilo 4:1.U halu sam dosao 15-ak minuta pre pocetka i nisam verovao svojim
ocima:grobarska strana vise nego (bukvalno) polu prazna.Doduse ni nas nije
bilo kao recimo protiv Teke,ali dobro nema veze.Na pocetku utakmice su
se i jedni i drugi podsecali "slavne" istorije nasih klubova u Evropi,
pa su se tako grobari setili Xamaxa i Teke,a mi vec "legendarnog"
Fljamurtarija.Grobari na samom pocetku po ko zna koji put ponovili nasu
foru vicuci ono legendarno "Decooooooooo,decoooooo".Zaboravne da podsetim
da su to navijaci Zvezde provalili jos protiv OFK-e ,pre jedno godinu i po,
kada je Zvezda dobila 2:1.U toku utakmice navijanje je bilo standardno,
s tim sto su se cigani bolje culi(ovo je krajnje objektivno).Ipak grobarima
svaka cast sto su se, s vremena na vreme oglasavali,i kada je Zvezda u prvom
vodila sa 4-5 golova razlike.Na kraju utakmice,kada se vec znalo da je Zvezda
sampion,tj. kada je u produzetku povela sa 3 razlike,cigani prave
F E N O M E N A L N U bakljadu,dosad nevidjenu u Pioniru.Po slobodnoj proceni
bilo je oko 25 baklji,ako ne i vise.Posle utakmice cigani su proslavili
titulu,a koliko mi je poznato , nikakvih obracuna nije bilo(bar ispred hale),
sto je pored onolikog broja pandura bilo i nemoguce.
pozdrav,
Nikola R.S.F.C.
navijaci.210markojo,
-> #204, dizel&:> Od sada ce vam se,preko mog usera,ponekad obracati moj ortak
&:> Nikola, takodje veliki navijac Crvene Zvezde.Evo i njegovih
&:> prvih poruka...
Ej, bre, grobari, pa ovi cigani se udruzuju jebo te... ;>>
Evo ga moj doprinos:
O Suzaaana, ja volim Partizana,
ta na na na na, na na na na, na na na, na na, naaa ! :>>>
Jes' da sam grobar al' ovo je najvece sranje od pesme koje
sam ikad cuo :)))
navijaci.211lexus,
-> #199, dizel=> Ne bih voleo(kad bih zeleo imao bi to,ali to se meni ne svidja).
=> Cak bih taj dzip,kad bih ga dobio dzabe(ne mogu da kazem da bih
=> ga bacio),prodao bih ga odmah...
Jes, vala, džipovi su užasno nepraktični...
Ne mogu se nigde parkirati, troše puno goriva...
I ja bih prodao svog.
ALI
Šta fali devojci plavuši :)
navijaci.212lexus,
-> #201, dizel=> Radio Kosava je inace najbolji radio u gradu!!!
E baš nije!!! ;>
=> Ovde se ocigledno ne slazemo,ali nema veze,mislim da
=> ce ipak svi znati kad dodje novi "DEVETI MART",da treba
=> podrzati tu inicijativu i poboljsati zivot u ovoj drzavi!
Ne znam zašto, ali imam osećaj da će Slobaleon ostati
na vlasti sledećih 30 godina :((((
navijaci.213lexus,
-> #202, dizel=> Nasi kartoni se bar vide,a ne kao one vasi "dimnjaci" crne
=> boje,koji izgledaju kao da palite gume i ugalj na jugu :>>>
Ne znam, meni baš fino izgledaju, možda nije ekološki, ali
je zanimljivo :))))