strategije.1244sfilip,
-> #1240, mikeman>Command je izvanredan spoj vise stvari. Ne znam sto ti se ne svidja,
>ali nema veze. Da predjem na stvar:
ma c&c mi se apsolutno sviđa, čak najviše u toj klasi igara, i baš sam dugo
igrao red alert, ali pazi, cela igra se svodi na 1.) animacije, 2.) dobijanje
sve novije i novije tehnologije 3.) dobijanje novih misija i pravljenje novih
strategija za rešavanje. Kada se to pređe, jedno dva tri puta ;), igra postaje
nezanimljiva, a jedina čar je onda igranje protiv živog protivnika, za šta
nažalost nemam mogućnosti (loša centrala, polu pokvaren modem...).
Zato i kažem da je onaj Pcrobots genijalna stvarčica... :)
kad smo već kod njega, el neko pominjao neki turnir?
strategije.1245space.ace,
-> #1244, sfilip> Zato i kažem da je onaj Pcrobots genijalna stvarčica... :)
Naravno. 'Oćeš u grupu? :)
> kad smo već kod njega, el neko pominjao neki turnir?
Turnir će početi 15. jula, s tim što robote morate poslati od 1. do 10.
jula meni na mail, sa kratkim opisima (ili šta već hoćete). So, spremajte
robote...
strategije.1246tomcat,
E, iako je rasprava o AI Wars-u malo zamrla, moram da se pohvalim da je moja
buba - "Terminator" trenutno prva na rang listi u "AI Wars Central"
(http://pages.prodigy.net/bdwyer/page6.html). Bube se rangiraju posle
odrzavanja turnira (sto biva svake nedelje) i trenutno konkurenciju cine nekih
30-tak "inteligentnih" buba pristiglih sa svih strana sveta (nikad dosta
samo-hvale :)
. .................................
tomcat@galeb.etf.bg.ac.yu
http://galeb.etf.bg.ac.yu/~tomcat
strategije.1247the.edge,
-> #1246, tomcat
T?>> E,iako je rasprava o AI Wars-u malo zamrla,moram da se pohvalim da je
T?>> moja buba - "Terminator" trenutno prva na rang listi u "AI Wars
T?>> Central" (http://pages.prodigy.net/bdwyer/page6.html).Bube se
T?>> rangiraju posle
Aha... a pitao sam te bio za neki REG number.. rekao si da ti je dao autor...
Bas cudi me sto mi nisi odgovorio na poruku...hm hm... ;)
AcCeSS DeNiED
strategije.1248tomcat,
-> #1247, the.edge>T?>> E,iako je rasprava o AI Wars-u malo zamrla,moram da se pohvalim da je
>T?>> moja buba - "Terminator" trenutno prva na rang listi u "AI Wars
>T?>> Central" (http://pages.prodigy.net/bdwyer/page6.html).Bube se
>T?>> rangiraju posle
>
>Aha... a pitao sam te bio za neki REG number.. rekao si da ti je dao autor...
>Bas cudi me sto mi nisi odgovorio na poruku...hm hm... ;)
Tjah. :)
Nije mi bas jasno sta si hteo da kazes.
Iako se igri moze sto-sta zameriti steta sto nije se malo vise
rasprostanila da pravimo turnircic ili nesto sl. Ipak daje solidnu
osnovu za pravljenje "necega" cemu ce te udahnuti zivot i sa
ponosom gledati kako zivi i prezivljava.
Terminator je jos uvek suvise jak za "glupe" Amere :)
(fameous last words)
strategije.1249sfilip,
upravo odigrah Enemy Nations, i evo utisaka:
To je neka vrsta real time strategije koja se približava C&Clike igrama, ali
je dosta komplikovanija... Manje se svodi na borbu, više na građenje, ali
borba nija uopšte zanemarena... Ono što nijedna igra te vrste nije imala,
to je 3d teren. Sve u svemu, veoma lepa igra, jedini problem je što, da bi se
igrala lepo zahteva pentijuma na 200mhz, 32mb memorije :)
ok, radiće lepo i na nekom pentijumu jačem od 100mhz, ali 32mb su čini mi se
neophodna... Na mom pentijumu na 100, sa 16mb, radi blago rečeno užasno :)
strategije.1250gmatic,
-> #1249, sfilip==> borba nija uopste zanemarena... Ono sto nijedna igra te vrste
==> nije imala, to je 3d teren. Sve u svemu, veoma lepa igra,
==> jedini problem je sto, da bi se igrala lepo zahteva pentijuma
==> na 200mhz, 32mb memorije :)
Tooo misko! A bas sam pomislio da zapocnem diskusiju na tu temu jer
mi je ista ideja pala napamet. Eto nove dimenzije strategije.
Odlicna ideja i ovo je pravo mesto za primenu 3D zezanja a ne pucacke
igre ili avanture.
strategije.1251gligo,
-> #1249, sfilip> to je 3d teren. Sve u svemu, veoma lepa igra, jedini problem je
> sto, da bi se igrala lepo zahteva pentijuma na 200mhz, 32mb
> memorije :)
Buuuuuuu.....
Izleda da cu morati konacno da bacim moju......286-icu :)
strategije.1252gmatic,
-> #1251, gligo==> Buuuuuuu.....
==> Izleda da cu morati konacno da bacim moju......286-icu :)
Nazalost a mozda i na srecu! Sada ce igre biti mnogo realisticnije a ne
kao u WC2 ili C&C trcis svuda istom brzinom. Sad ce taktika imati veci
uticaj nego broj jedinica jer ces moci nekom najjadnijom jedinicom da
ojadis neku super istu samo ako je dobro postavis.
strategije.1253emajsijuen,
-> #1251, gligoGl>> Buuuuuuu.....
Gl>> Izleda da cu morati konacno da bacim moju......286-icu :)
Nisi valjda igrao duke na 286-ici onaj put protiv mene ? A ja se jos cudio
sto sam te onako olesio...
strategije.1254gmatic,
-> #1253, emajsijuen==> Nisi valjda igrao duke na 286-ici onaj put protiv mene ? A ja
==> se jos cudio sto sam te onako olesio...
Ko ja kad sam doom na 486sx-u picio protiv coveka koji ima 486dx2.
Ja pucam,pucam on se okrene pa i on pripuca i olesi me. Inace obojica smo imali
shotgun i ja sam imao zescu energuju i oklop. Nepravda! To ti je.
strategije.1255gligo,
-> #1253, emajsijuen> Gl>> Buuuuuuu.....
> Gl>> Izleda da cu morati konacno da bacim moju......286-icu :)
>
> Nisi valjda igrao duke na 286-ici onaj put protiv mene ? A ja
> se jos cudio sto sam te onako olesio...
^^^^^^^
Ova druga recenica ti je potpuno bespotrebna i besmislena
A ja se jos cudio sto je ti potenciras....:)
strategije.1256emajsijuen,
-> #1255, gligoGl>> A ja se jos cudio sto je ti potenciras....:)
Po cemu je ja to potenciram ?
strategije.1257gligo,
-> #1256, emajsijuen>Po cemu je ja to potenciram?
Ma ne potencirash...nego samo onako usred rasprave o igri
koja zahteva 200Mhz i Pentijum mashinu (a usput je strategija)
konstatujesh da si me 'olesio' u duke-u
Ajde malo da se falimo :)
poz,
strategije.1258emajsijuen,
-> #1257, gligoGl>> Ma ne potencirash...nego samo onako usred rasprave o igri
Gl>> koja zahteva 200Mhz i Pentijum mashinu (a usput je strategija)
Gl>> konstatujesh da si me 'olesio' u duke-u
A u stvari sam samo konstantovao da ti "malo" lazes da imas 286, zar ne ? ;)
Ovde svi odlicno znaju da Duke ne radi na 286-ici. Ali ne tvoja 286-ica je
poseban slucaj... Dobro, mozda si ipak igrao od nekog druga...
Sve u svemu, u cilju "hvalisanja" saljem uz ovu poruku sliku tvog totalnog
poraza ;)
BTW. Pentium se pise bez 'j' ;)
gligo.jpgstrategije.1259darth.vader,
-> #1253, emajsijuen>> Nisi valjda igrao duke na 286-ici onaj put protiv mene ? A ja se jos cudio
>> sto sam te onako olesio...
Duke u drugu temu, ne ovde.
strategije.1260gmatic,
-> #1258, emajsijuen==> Ovde svi odlicno znaju da Duke ne radi na 286-ici. Ali ne
==> tvoja 286-ica je
Ma moze. Samo Duke 3D nemoze. :)
strategije.1261space.ace,
Spremite se, jer za nekoliko dana počinje:
Prvi Turnir Sezamovih Robota! I TSR!
Turnir počinje 15.07.1997. godine, s tim da svoje robote morate predati
organizatoru (tj. meni) do 12.07.1997. godine, da bi na vreme sve pripremio.
Rezultati prvog kruga takmičenja će biti istaknuti u IGRE:strategije 16.07.
kao i koje su grupe bile i kako je teklo takmičenje.
Nadam se da spremate robote...
P.S. Na moju, ali i na vašu žalost ovog prvog puta neće biti nagrada, jedino
što mogu da vam ponudim je mesec dana pretplate na SezamNet (ali verujem da
mi nije ni toliko ostalo, a verujem i da niko ne bi tako nešto prihvatio:).
Proveriću koliko mi je dana ostalo na Sistemu pa ću da vidim da li ću da
ubacim i nagradu :)
Inače, turnir će se odvijati po grupama (broj grupa će zavisiti od broja
prijavljenih robota), i roboti iz grupe će se boriti sa ostalima u grupi
po 30 puta. Posle tih borbi, prvi iz grupa idu dalje... Ma znate sve ovo,
što bih vam pisao o tome.
Da ne davim više, znate kako da me kontaktirate, i šaljite robote!!!
strategije.1263slick,
Ej, errm...jel igrao neko Buzz Aldrin's Race Into Space (Interplay)?
Malo je starija igra, iz '92 cini mi se.
Inace, igra rulez, samo imam nekih problema sa njom pa zato pitam...
10x
poz.
strategije.1264jones,
Dali je neko igrao Cezar 1 ? Kakav je i koliko zauzima ?
pozdrav
strategije.1265tile,
Da li neko ima fix za UFO enemy unknown?
strategije.1266jones,
-> #1265, tile
>> Da li neko ima fix za UFO enemy unknown?
Evo,probaj ovo...Nisam ga probao jer sam ga nabavio tek
posto sam preso igru...Uzgred,igra zajebava ako imas
upgrejd verziju,a ako imas normalnu verziju onda je sve
uredu...Probaj ovo pa mi javi kako i sta radi...
P.S.Dokle si stigao ? Ako te zanima nesto u vezi igre samo
pitaj...
pozdrav
ufofix.zipstrategije.1267jones,
Ako neko ima Ceaser 2 bio bih mu zahvalan da mi posalje
fajl RO2PRIS.PL8...
hvala unapred
strategije.1268gmatic,
-> #1266, jones==> Evo,probaj ovo...Nisam ga probao jer sam ga nabavio tek
==> posto sam preso igru...Uzgred,igra zajebava ako imas
==> upgrejd verziju,a ako imas normalnu verziju onda je sve
==> uredu...Probaj ovo pa mi javi kako i sta radi...
==>
==> P.S.Dokle si stigao ? Ako te zanima nesto u vezi igre samo
==> pitaj...
Greska!
Kod mene obicna verzija brlja i cesto bagira(vraca te iz cista mira
u prethodnu borbu).
Da, i kad napadnes bazu pocne da ucitava pa stane.Stisnes space on lupi
nesto za Y osu(nesecam se sta) i tako par puta i onda te pusti da se
mlatis. Da ali postoje bagovi i u samom nivou na par mesta nema niceg
i brlja grafiku.
Igru sam presao jedno 20x sigurno pa pitajte sta vam treba.
strategije.1269jones,
-> #1268, gmatic>> Kod mene obicna verzija brlja i cesto bagira
Da to se desavalo i kod mene,a ta verzija koju sam ja
imao vec je imala upgrejd kad sam je je instalirao.Isti
fenomeni su se i kod mene desavali ali sam cuo kod ljudi
koji su imali normalnu (cistu verziju,neznam tacno koju) da
sve radi besprekorno a kad su probali upgrejd desavalo se
prethodno pomenuto...Inace i ja sam igru preso jedno 20 X
pa pitajte sta vas zanima.Da li je neko igrao drugi deo ?
pozdrav
strategije.1270gmatic,
-> #1269, jones==> pa pitajte sta vas zanima.Da li je neko igrao drugi deo ?
Ja i preso ga doduse samo jedno 5x ali...
Malo je teze.
strategije.1271space.ace,
TSR Intro:
Organizuje se Prvi Turnir Sezamovih Robota (skr. "I TSR"). Cilj takmičenja
je da se pronađe najjači robot naše male zajednice, te da se isti pošalje
negde na svetsko takmičenje, a uz to da se malo zabavimo. Znači, sve što
vam je potrebno je ideja, programski alat i program koji sam ostavio u
konfu, a imate ga i u dir-u.
Vaše robote (tj. programe koji kontrolišu robote), spremne za takmičenje,
pošaljite meni (space.ace) na mail, sa kratkom biografijom robota, i svim
informacijama koje smatrate da su neophodne. Rok za slanje robota je bio
12. jul, ali kako je to mnogo rano (vidi se po slanju robota) rok ću
pomeriti za 10 dana. Mislim da vam je to dovoljno da napišete svog borca.
Kada se sve prijave pregledaju, otpočinje takmičenje. Takmičenje neće
biti otvorenog karaktera, i održavaće se na mom računaru (apsolutno isti
uslovi za sve :). U zavisnosti od broja prijava, (napomena: svaki takmičar
može poslati 3 svoja robota), formiraće se grupe, u kojima će se, po kolima,
odvijati mečevi po principu "svako sa svakim" "jedan na jedan". U jednom meču,
izvešće se po 30 borbi, da bi ocena bila što realnija. Procenat pobede u
tih 30 borbi je ocena robota, i koji robot u direktnom sukobu ima veći
procenat, on dobija poene za taj meč (2 poena). Drugi robot, onaj koji je
izgubio, ne dobija poene. Ako, eventualno, procenat bude isti, oba robota
dobijaju po 1 poen. Nakon svih odigranih kola (tj. kada svaki robot odigra
mečeve sa svima ostalima iz grupe) pobednici grupa idu dalje, kao na svim
takmičenjima sa sličnom organizacijom. Na kraju, u finalu, meč će imati
60 borbi, da bi se što približnije i bolje odredila snaga robota. Borbe
se odvijaju na default areni (pcrobots.rna) tako da svi imaju uslove
da testiraju svoje robote. Na vama je da to što bolje iskoristite. Pobednik
ovog prvog TSR-a (a nadam se, ako ovaj uspe, da će ih biti još) imaće tu
čast da bude prvi pobednik prvog takmičenja tog tipa kod nas, a možda,
stvarno možda, ako takmičenje odjekne kod nadležnih, dobije neku simboličnu
nagradu od Sezama (mada... ). No, nemojte da vas to obeshrabri, mislim
da vam ipak nije važna nagrada (rekoše Grci još odavno "važno je učestvovati").
Posle svakog odigranog kola (1 kolo jedan dan) u sve konferencije koje
se tiču ovog takmičenja ide detaljan izveštaj o proteklom kolu, i mečevi za
sledeće kolo. Takođe, ovako organizovano takmičenje daje odličnu podlogu
za nekakvu prognozu (ali, neka to organizuju ovi sa "sportske strane").
Što se tiče nekakvih sumnji u sudijsku reč tokom takmičenja, odmah da vas
obavestim da organizator (iako ima spremnih nekoliko robota) neće učestvovati
u takmičenju, da bi takmičenje bilo što objektivnije. Simulator generiše
izveštaj koji će se prenositi u konferencije, i organizator neće podržavati
ničijeg robota, niti će menjati izveštaje. Organizatorova reč je, ipak,
konačna, i mora joj se verovati. Ako bude nekih žalbi na borbe, organizator
će u konferenciju poslati sumnjive robote sumnjivog meča, da ostali korisnici
izvedu borbu kod sebe na svojim računarima, da bi proverili odluku. Mada,
mislim da nikakvih žalbi neće ni biti, jer niko ne zna kakav je robot
protivnik.
To je to, što se tiče nekih pravila i informacija koje vam trebaju. Sad,
na posao i spremajte robote. Očekujem dosta prijava, nemojte me razočarati.
Ako, kojim slučajem, ovo takmičenje propadne (zbog malog broja prijavljenih)
biće to dokaz da je naše društvo na SezamNet-u sastavljeno od inertnih
ljudi i bezidejnih foliranata (izvinite na rečima, ali me razuverite)!
Spremajte robote, očekujem ih u mail-u...
Organizator.
strategije.1272morkin,
-> #1271, space.ace> To je to, što se tiče nekih pravila i informacija koje vam trebaju. Sad,
> na posao i spremajte robote. Očekujem dosta prijava, nemojte me
> razočarati.
Predlog: Ograniči maksimalno trajanje meča na neki konačan broj "ticksova".
Moj predlog je 1e5, mada nije loše ni 5e5.
strategije.1273dragosh,
Jel'igrao neko Imperium Galacticu (to je kao nezvanični
nastavak Reunion-a)?
strategije.1274tile,
-> #1270, gmaticZavrsio sam i ja prvi deo vise puta, ali nikad nisam igrao drugi.
Jonesku sacu da probam ovaj fix pa cu ti reci dal radi.
Trazio sam fix samo da bi probao da udjem u bazu
strategije.1275gmatic,
-> #1274, tile==> Trazio sam fix samo da bi probao da udjem u bazu
Moze i bez fix-a samo stiskaj space. Ali doci ce do brljotina sto je mozda
i bolje jer se svemirci nekriju u njima a ti mozes da propicis kroz iste.
strategije.1276jones,
Zar niko nema Ceasar 2 ?!?
strategije.1277tile,
-> #1276, jonesImam ja caesar2 samo ponovi koji ti fajl trebba.
strategije.1278space.ace,
> Predlog: Ograniči maksimalno trajanje meča na neki konačan broj
> "ticksova".
Da, to sam zaboravio da napišem, a naravno da se podrazumeva. Nemam ja
vremena da čekam dva robota po ceo dan da dovrše jedan drugog, zato sam
i uveo ograničenje. Međutoa, nisam napisao O:).
Ipak, hvala.
Šaljite robote.
strategije.1279jones,
Dakle, ajde iz pocetka :
Da li neko ima Ceasar 2 ? Ako neko ima bilo bi lepo da mi
posalje fajl RO2SPRB.PL8 ...
hvala unapred
strategije.1280morkin,
-> #1278, space.ace> vremena da čekam dva robota po ceo dan da dovrše jedan drugog, zato sam
> i uveo ograničenje. Međutoa, nisam napisao O:).
Nisi ni sad napisao...
KOLIKO, BRE?
strategije.1281space.ace,
-> #1280, morkin> Nisi ni sad napisao...
Da, nisam :)
> KOLIKO, BRE?
Pa koliko si predložio? Recimo 50 hiljada. Može?
strategije.1282tile,
Oni roboti i to, gde se nalazi spisak funkcija i sta rade?
Uzgred, ako je to u domenu mog programerskog znanja(ima ga vrlo malo),
ja bi se rado prijavio.
strategije.1283legolas,
-> #1279, jones>>posalje fajl RO2SPRB.PL8 ...
Šta je to? Ja imam Caesar 2 i nemam taj file? U čemu ti javlja
greČku? Jesi radio subst?
Salut
Legolas
strategije.1284jones,
-> #1283, legolas
>> >>posalje fajl RO2SPRB.PL8 ...
>>
>> Sta je to? Ja imam Caesar 2 i nemam taj file? U cemu ti javlja
>> greCku? Jesi radio subst?
Ma,radi i meni ali kad te neko napadne (ako igras sa
provincijama),recimo,varvari onda treba da se otvori tzb.
borbeni mod.Medjutim,ako imas RIP (kao ti i ja) onda ti
fali jedna lepa gomila fajlova pa ti se igra prekine i
trazi ti taj fajl.Svojevremeno,ja sam nabavio te fajlove i
sve je lepo radilo,a onda sam ja bio isuvise pametan i
obriso taj fajl (mozda sam obriso jos neki ali to jos
neznam)...
Pa,ako neko ima taj faj i ako ga ne mrzi (a i ako
ga mrzi) neka ga posalje...
pozdrav
strategije.1285embe,
-> #1281, space.ace>>Pa koliko si predlozio? Recimo 50 hiljada. Moze?
Prihvata se.
strategije.1286embe,
-> #1282, tile>>>Oni roboti i to, gde se nalazi spisak funkcija i sta rade?
>>>Uzgred, ako je to u domenu mog programerskog znanja(ima ga vrlo malo),
>>>ja bi se rado prijavio.
Program PCROBOTS nalazi se u dos\fun\pcrob141.zip
U arhivi se nalazi program, uputstvo za igru kao i
uputstvo za pravljenje robota (u vidu koda.)
Spisak svih funkcija i njihova namena navedeni su u
uputstvu.
Napraviti robota da radi nije uopste tesko, ali napraviti
robota koji pobedjuje ostale robote je izazov.
Fantasticna stvar u ovoj igri je sto se ne boris protiv
racunara nego protiv kolege programera.
strategije.1287tile,
-> #1286, embeDa,da, znam. Za nedelju-dve bi neki mali dobri robot mogao da padne,
ali kao prvo treba mi kompajler jer radim u delfiju i snalazim se u
basicu, ali one funkcije u basicu nerade!!!
strategije.1288jones,
Posto ocigledno niko nema Ceasar 2 , zanimam me da neko
nema neki FIX za UFO 2 ili ti X-COM . Ova verzija koju ja
imam prepuna je bagova,jeste da je RIP ali sto je puno puno
je...
pozdrav
strategije.1289space.ace,
-> #1282, tile> Oni roboti i to, gde se nalazi spisak funkcija i sta rade?
U arhivi za robote (pcrob141.zip) nalazi se i fajl pcrobots.doc, u kome
su detaljno objašnjene sve funkcije, a i sama filozofija programiranja
robota. Sve što ti treba je, dakle, tu.
> Uzgred, ako je to u domenu mog programerskog znanja(ima ga vrlo malo),
> ja bi se rado prijavio.
Za programiranje robota ti, naravno, treba neko osnovno programersko znanje,
i dobro poznavanje ovih funkcija za kontrolu robota.
strategije.1290gmatic,
-> #1288, jones==> Posto ocigledno niko nema Ceasar 2 , zanimam me da neko
==> nema neki FIX za UFO 2 ili ti X-COM . Ova verzija koju ja
==> imam prepuna je bagova,jeste da je RIP ali sto je puno puno
==> je...
Ja sam imao rip na 4 diskete i radio je OK.
Da to je verzija 1.4 a ti verovatno imas 1.1
strategije.1291morkin,
-> #1287, tile> Da,da, znam. Za nedelju-dve bi neki mali dobri robot mogao da padne,
> ali kao prvo treba mi kompajler jer radim u delfiju i snalazim se u
> basicu, ali one funkcije u basicu nerade!!!
Ni kod mene. Prvo sam se namučio dok sam nabavio kompajler (hvala darodavcu) a
kad sam dobio samo sam konstatovao da ne radi. :((((
Dakle, ako je neko preradio PCROBOTS.BAS tako da radi korektno i da može da se
iskompajlira sa Quick Basicom 4.5, neka to okači ovde ili neka mi baci na mail.
strategije.1292gasic.vladimir,
-> #1288, jonesE,JONES (komsija) ja imam CAESAR2, ali taj battle file je verovatno
veoma velik
izbacili su ga zbog toga!
To mozes izbeci ako stavis ANIMATION OFF!(valjda ce da radi)!
strategije.1293jones,
-> #1292, gasic.vladimir
>> ja imam CAESAR2, ali taj battle file je verovatno veoma velik
>> izbacili su ga zbog toga!
>> To mozes izbeci ako stavis ANIMATION OFF!(valjda ce da radi)!
Naprotiv, fajl je prilicno mali (oko 30-40 KB)..
I nemozre da se izbaci sa ANIMATION OFF jer te borbe nisu
animacije vec deo igre ...
pozdrav
strategije.1294space.ace,
-> #1291, morkin> Dakle, ako je neko preradio PCROBOTS.BAS tako da radi korektno i da može
> da se iskompajlira sa Quick Basicom 4.5, neka to okači ovde ili neka mi
> baci na mail.
Molim te, objasni mi kakve ti greške prijavljuje kompajler, i šta nije u
redu, kako bih prepravio taj fajl i omogućio vama koji pišete robote u
BASIC-u da učestvujete u takmičenju.
Ako treba, odložiću takmičenje za koji dan. Inače, na Internetu je
17. juna završeno takmičenje u kome su se takmičila 82 robota, i
pobedio je Terminator2. Sledeće takmičenje je za mesec dana, a ako se
održi naše takmičenje pre toga, prva 4 robota idu da predstavljaju Sezam
na tom svetskom takmičenju. OK?
Organizator.
I TSR
Šaljite robote!
strategije.1295darth.vader,
-> #1287, tile>> basicu, ali one funkcije u basicu nerade!!!
Hm, cudno, ali i ja sam isto primetio cim sam skinuo Robote... :((
Resenje za ovaj problem trazim odavno, ali niko za sada nista nije
rekao za to...
Jedino bokir rece da bi mozda mogao onaj vec dati .OBJ fajl da se
iskompajlira zajedno sa programom, pa da se iz toga nesto izvuce, ali
ja jos nisam stigao da uradim isto...
See ya, Darth :)
strategije.1296dragosh,
Zar niko nije igrao nezvanični nastavak Reuniona???
(Imperium Galactic-u)
strategije.1297null,
-> #1295, darth.vaderNije da vas drzim nisko vas koji radite u basicu, ali da li ste mozda u svom
robotu stavili ono $include: i dali ste prilikom linkovanja ubacili i onaj
fajl kako pise u uputsvu 'pcrobots.doc'
NULL
P.S. Moj beta109.exe je spreman i poslat i cekam da vidim rezultate :))
space.ace nece da proba premijerno da odmeri malo snage sa ostalim robotima
koji su poslani :))
strategije.1298rmilos,
-> #1251, gligo
Bolje je prodaj :)
... Ne veceras draga, kupio sam modem.
strategije.1299sfilip,
-> #1296, dragosh>Zar niko nije igrao nezvanični nastavak Reuniona???
>(Imperium Galactic-u)
jeste, šo? možda sam propustio poruke, pa nisam video pitanje? :)
igra je mlooogo dobra...
strategije.1300morkin,
-> #1294, space.ace> Molim te, objasni mi kakve ti greške prijavljuje kompajler, i šta nije u
> redu, kako bih prepravio taj fajl i omogućio vama koji pišete robote u
> BASIC-u da učestvujete u takmičenju.
Quick Basic v 4.5 ne prepoznaje naredbu tipa
FUNCTION fja (BYVAL promenljiva1, BYVAL promenljiva2)
koja se koristi u velikoj većini funkcija i tu zapinje. Možda mi treba
savremenija varijanta QB-a, ali ne verujem.
Funkcije su deklarisane ranije.
strategije.1301darth.vader,
-> #1291, morkin>> Dakle, ako je neko preradio PCROBOTS.BAS tako da radi korektno i da moze da
>> se iskompajlira sa Quick Basicom 4.5, neka to okaci ovde ili neka mi baci
>> na mail.
Definitivno neka ovde okaci !
See ya, Darth :)
strategije.1302darth.vader,
-> #1294, space.ace>> Molim te, objasni mi kakve ti greske prijavljuje kompajler, i sta nije u
>> redu, kako bih prepravio taj fajl i omogucio vama koji pisete robote u
>> BASIC-u da ucestvujete u takmicenju.
Pa na primer, ne rade neke funkcije iz te biblioteke...
I to da su neke koje se slabo koriste, nego su funkcije tipa:
Shoot, Scan, Invisibility, itd...
Basic ih jednostavno ne konstatuje... Kao da nisu funkcije...
See ya, Darth :)
strategije.1303gligo,
-> #1298, rmilos> Bolje je prodaj :)
>
> ... Ne veceras draga, kupio sam modem.
Mogao bi da citiras poruku pre nego sto na istu odgovoris
Hvala.
strategije.1304space.ace,
-> #1300, morkin> Quick Basic v 4.5 ne prepoznaje naredbu tipa
> FUNCTION fja (BYVAL promenljiva1, BYVAL promenljiva2)
> Funkcije su deklarisane ranije.
Ovako, nešto na prvu loptu: probao sam funkcije sa običnim qbasic-om iz
DOS-a. Rade! Jedino što ne može kod da se iskompajlira :(. Sad, probaj
da u sors svog robota uključiš i $include "pcrobots.bi" (u tom fajlu su
deklaracije funkcija) i u svoj program ulinkuj pcrobots.lib. Iako nemam
QB 4.5 da bih to probao, uveren sam da će proraditi. Ako ne proradi,
na mail mi pošaljite taj QB4.5 kompajler (ako nije mnogo velik) pa ću
nešto pronjuškati još.
strategije.1305space.ace,
-> #1295, darth.vader> Jedino bokir rece da bi mozda mogao onaj vec dati .OBJ fajl da se
> iskompajlira zajedno sa programom, pa da se iz toga nesto izvuce, ali
> ja jos nisam stigao da uradim isto...
Pa uradi to, i javi rezultate.
strategije.1306space.ace,
-> #1297, null> robotu stavili ono $include: i dali ste prilikom linkovanja ubacili i
> onaj fajl kako pise u uputsvu 'pcrobots.doc'
Najvažnije je ČITATI uputstvo, što neko baš i neće da radi O;).
> space.ace nece da proba premijerno da odmeri malo snage sa ostalim
> robotima koji su poslani :))
Rekao sam ti da neću da ih testiram dok ne počne takmičenje. Šta se sad
svima žališ :)...
BTW, tvoj "beta109" je izgubio 27 borbi(32) od mog "dolph04" robota, ali je
zato razbio "seronju" i "sol16". Srećan?
strategije.1307dragosh,
E,pitanje u vezi Imperium Galactice (sfilipe?):
Imam win95 (osr2) i moram da ga startujem iz
ms-dos moda (restart).Dešava mi se da kad pomeram
mišem slika gubi jedan sloj i pokazuje se drugi ?!
Kao kad grebete srećku,pa ono skidate jedan a
pokazuje se druga slika.Neki mnogo jak bug.
Šta raditi,da li je uopšte moguće igrati je
a da zadržim w95 (ne pada mi na pamet da ga zbog
toga brišem)? Inače pokušavam da je vozima na
486/100 sa 16mb rama. Ajd' pomagajte!
strategije.1309embe,
-> #1306, space.ace>>>Rekao sam ti da necu da ih testiram dok ne pocne takmicenje. Sta se
>>>sad svima zalis :)...
>>>BTW, tvoj "beta109" je izgubio 27 borbi(32) od mog "dolph04" robota,
>>>ali je zato razbio "seronju" i "sol16". Srecan?
S obzirom da tvoji roboti ne ucestvuju u takmicenju, da li bi bio
ljubazan da nam dostavis neke od njih. Cisto da znamo protiv koga
se necemo boriti :)
BTW, sudeci po brojevima (dolph04, sol16)
^^ ^^
izgleda da se roboti proizvode kao automobili u Tojotinoj fabrici :)))
A da ne govorim o beta109 :))))
^^^
Ljudi saljite robote!
strategije.1310rmilos,
-> #1303, gligo
Gl> Mogao bi da citiras poruku pre nego sto na istu odgovoris
Gl> Hvala.
`el sada bolje ? (ne secam se tacno o cemu je onda bila tema ali nema
veze)...
... Svi su bili na mojoj strani ,zato je camac i potonuo.
strategije.1311morkin,
-> #1304, space.ace> Ovako, nešto na prvu loptu: probao sam funkcije sa običnim qbasic-om iz
> DOS-a. Rade!
Ne rade! Sintaksa nije korektna, jer sadrži BYVAL, koju QBasic iz DOS-a ne
prepoznaje. Zato sam uzeo Quick Basic koji je, u suštini, obogaćeni QBasic iz
DOS-a i ima ugrađen kompajler i linker u korisnički interfejs.
Uzgred, morao bi QBasic da ti prijavi i grešku kod onog $INCLUDE. Učitaj
PCROBOTS.BAS i startuj ga, videćeš da će da ti prijavi grešku.
Ako se pobrišu naredbe BYVAL, opet ostaje nedefinisana funkcija INTERRUPT.
Postoji, doduše odgovarajuće DECLARE FUNCTION, ali nigde drugde ne postoji
opis funkcije INTERRUPT. Mislim da to treba dopisati.
> Jedino što ne može kod da se iskompajlira :(. Sad, probaj
> da u sors svog robota uključiš i $include "pcrobots.bi" (u tom fajlu su
> deklaracije funkcija) i u svoj program ulinkuj pcrobots.lib.
Nismo još ni došli do linkovanja. Još smo kod kompajliranja.
> Iako nemam
> QB 4.5 da bih to probao, uveren sam da će proraditi. Ako ne proradi,
> na mail mi pošaljite taj QB4.5 kompajler (ako nije mnogo velik) pa ću
> nešto pronjuškati još.
Poslaću ti to na mail, pošto mislim da ne sme ovde.
> QB 4.5 da bih to probao, uveren sam da će proraditi. Ako ne proradi,
> na mail mi pošaljite taj QB4.5 kompajler (ako nije mnogo velik) pa ću
> nešto pronjuškati još.
strategije.1312null,
-> #1302, darth.vaderKOliko sam video postoje dva fajla za basic jedan je pcrobots.bas a drugi je
neki preradjeni 'pcrobots.bi' pa pogledajte sa tim fajlom da li nesto mozete.
NULL
strategije.1313darth.vader,
-> #1300, morkin>> Quick Basic v 4.5 ne prepoznaje naredbu tipa
>>
>> FUNCTION fja (BYVAL promenljiva1, BYVAL promenljiva2)
Jesi siguran da je u QB4.5 zajebancija... Koliko sam procitao u
pcrobots.doc, pise da bi za QB4.5 trebalo sve da radi OK, samo mora da
se ulinkuje i datoteka QB.LIB... No, mi nismo jos stigli do toga...
Ako je u QB-u problem, probacu ja da propustim file kroz VB za dos cim
budem dobio svoj disk nazad... Mozda ce tu da proradi... :S
See ya, Darth :)
strategije.1314darth.vader,
-> #1297, null>> Nije da vas drzim nisko vas koji radite u basicu, ali da li ste mozda u
>> svom robotu stavili ono $include: i dali ste prilikom linkovanja ubacili i
>> onaj
Nije nisko nego mnogo nisko a? ;)
Pa za koga nas ti smatras bre ? ;)
See ya, Darth :)
strategije.1315swix,
-> #1307, dragosh|-> Šta raditi,da li je uopšte moguće igrati je
|-> a da zadržim w95 (ne pada mi na pamet da ga zbog
Ako sam lepo razumeo igrica MORA de se igra iz DOS-a
Zato:
Probaj da cuknes F4 kad ti napise ono "Starting Windows 95"
I onda instaliraj i pokren igricu (mozda i nemora se reinstalira)
Igraj se i kad zavrsis ugaci djigricu i resetuj komp ali ovog puta ne diraj
F4.
P.S. Koliko se secam OSR2 ima nekih problema sa tim "F4" (da ne objasnjavam).
Zato ces prvo morati, ako nemas, da skines sa sezama neki programcic (bese
w95boot.xxx (neka arhiva)) i naravno instaliras ga, pa se tek onda igrati i
"cukati" F4 na startu :)
strategije.1316swix,
-> #1311, morkin E ovo vec nije za ovu konfu.
Ajde predjite u konferenciju za programere :)
strategije.1318nenad,
-> #1310, rmilos> `el sada bolje ? (ne secam se tacno o cemu je onda bila tema ali
> nema veze)...
>
> ... Svi su bili na mojoj strani ,zato je camac i potonuo.
Bolje je, još samo da izbaciš ove besmislene rečenice koje stoje
na kraju svake tvoje poruke.
strategije.1319supers,
-> #1315, swix>> P.S. Koliko se secam OSR2 ima nekih problema sa tim "F4" (da ne
>> objasnjavam). Zato ces prvo morati, ako nemas, da skines sa sezama
>> neki programcic (bese w95boot.xxx (neka arhiva)) i naravno
>> instaliras ga, pa se tek onda igrati i "cukati" F4 na startu :)
Baš tako ako je u pitanju FAT16, a ako se koristi FAT32 onda nema nikakve
šanse da se prethodna verzija DOS-a podigne na OSR2.
strategije.1320darth.vader,
-> #1318, nenad>> Bolje je, jos samo da izbacis ove besmislene recenice koje stoje
>> na kraju svake tvoje poruke.
Meni se bas ista recenica ne cini besmislena. A to sto je protiv pravila,
tako reci coveku...
strategije.1321embe,
S obzirom da je istekao produzeni rok za pripremu i odrzavanje
takmicenja u pravljenju robota, hteo bi da znam da li ce takmicenja
biti, tj. da li ima prijavljenih takmicara ili nema.
Po svemu sudeci od takmicenja nema nista jer od takmicara ni traga
ni glasa.
Molim organizatora da se oglasi.
strategije.1322dragosh,
-> #1315, swix> |-> Šta raditi,da li je uopšte moguće igrati je
> |-> a da zadržim w95 (ne pada mi na pamet da ga zbog
> Ako sam lepo razumeo igrica MORA de se igra iz DOS-a
Jasno.
> Probaj da cuknes F4 kad ti napise ono "Starting Windows 95"
> I onda instaliraj i pokren igricu (mozda i nemora se reinstalira)
Čukanje f4 služi za startovanje predhodne verzije dos-a,samo problem
je što osr2 izgleda ruinira predhodni dos ;(
> P.S. Koliko se secam OSR2 ima nekih problema sa tim "F4" (da ne
> objasnjavam). Zato ces prvo morati, ako nemas, da skines sa sezama neki
Rešenje nije tako teško..igra radi iz command promta.Tu je problem
što ponekad neće da rade drajveri za cd,pa moraju da reinstaliraju.
Posle toga sve radi OK.
Btw: igra je fenomenalna!!! Svako kome se svideo Reunion,ludeće za
Imperium Galacticom ;)
strategije.1323rmilos,
-> #1318, nenad
Ne> Jos samo da izbacis ove besmislene recenice koje stoje
Ne> na kraju svake tvoje poruke.
To su tag linije a u stvari ne bi trebalo da su besmislene (ona 100% nije),
a to sto nisam citao o qwk paketu je sasvim druga stvar (sada sam ih skinuo).
strategije.1324rmilos,
-> #1320, darth.vader
Da> Meni se bas ista recenica ne cini besmislena. A to sto je protiv
Da> pravila, tako reci coveku...
HVALA !!! :))))
strategije.1325sfilip,
-> #1322, dragosh>> Ako sam lepo razumeo igrica MORA de se igra iz DOS-a
>
>Jasno.
ako je reč o imperium galactici, igrao sam je pod osr2, bez ikakvih
problema....
strategije.1326space.ace,
-> #1321, embe> S obzirom da je istekao produzeni rok za pripremu i odrzavanje
> takmicenja u pravljenju robota, hteo bi da znam da li ce takmicenja
> biti, tj. da li ima prijavljenih takmicara ili nema.
Evo, trenutno je takmičenje stalo, jer se trudim da pomognem ovim BASIC
"programerima" ;) da naprave svoje robote, kako bi i oni mogli da
učestvuju.
strategije.1327embe,
-> #1326, space.aceÍĚ
║║ Evo, trenutno je takmicenje stalo, jer se trudim da pomognem ovim BASIC
║║ "programerima" ;) da naprave svoje robote, kako bi i oni mogli da
║║ ucestvuju.
ËŻ
A da li i BASIC programeri ulazu i malo truda da rese svoje probleme?
BASIC mi nije specijalnost ali garantujem da bi svako mogao da u veoma
kratkom roku napravi svog robota.
Kako ?
Pazljivo citajuci uputstvo dato u PCROBOTS.DOC i gledajuci kod u
PCROBOTS.BAS svako moze da napravi SVE funkcije.
Primer, funkcija SCAN:
Interapt E0 (SVE funkcije su preko interapta E0)
AX = 02
BX = ugao 0-359 stepeni
CX = opseg trazenja 0-45 stepeni
vraca u AX = -1 ako nije pronasao nikoga
= robot ID ako ga je pronasao
(robot id' 0-19)
vraca u BX = rastojanje do otkrivenog robota.
Znaci, postavite AX=2,BX=ugao,CX=opseg, pozovite interapt 0E i
u AX dobijate -1 ili robot ID a u BX rastojanje.
Zato, BASIC programeri, pogledajte sintaksu BASIC funkcije koja
izaziva interapt. (imate u helpu od svog kompajlera).
Postavite vrednosti registara (AX,BX,CX,DX....) na vrednosti
koje su date za svaku funkciju (SCAN,MOVEMENT,SHOOT....),
pozovite interapt E0 i bice izvrsena odgovarajuca funkcija a u
registrima (AX,BX,CX...) bice vrednosti odgovarajuce za svaku
funkciju.
Po meni, za pravljenje ovih dvadesetak funkcija, sa sintaksom
bilo kog jezika i bilo koje verzije BASIC-a potrebno je minimalno
znanje tog jezika i maksimum sat vremena.
A ako to niste u stanju da uradite, tesko mi je da poverujem da
cete znati da napravite inteligenciju robota, koja je mnogo, mnogo
ozbiljnija stvar i veci problem.
Znaci, u svakom programskom jeziku u kome postoji funkcija za
interapt moze da se napravi robot, prema opisima datim u
PCROBOTS.DOC.
Drugo je pitanje, da li zelite da se potrudite...
strategije.1328morkin,
-> #1326, space.ace> Evo, trenutno je takmičenje stalo, jer se trudim da pomognem ovim BASIC
> "programerima" ;) da naprave svoje robote, kako bi i oni mogli da
> učestvuju.
Napravite vi to takmičenje i proglasite šampiona. Ništa mi neće smetati da ih
kasnije moj robot potuče.
Mogao bi da održiš takmičenje i da zakažeš sledeće za mesec dana u kome bi se
takmičili novi roboti. Tako bi pisac šampiona mogao da uživa u tituli, a i ne
bi bilo pritiska oko rokova.
Novi roboti se prvo bore međusobno, a onda najbolji sa šampionom. Ili da i
šampion krene od nule sa njima.
strategije.1329space.ace,
-> #1327, embe> A da li i BASIC programeri ulazu i malo truda da rese svoje probleme?
Očigledno ne ulažu, ali ja neću nikoga da teram.
strategije.1330space.ace,
-> #1328, morkin> Napravite vi to takmičenje i proglasite šampiona. Ništa mi neće smetati da
> ih kasnije moj robot potuče.
Takmičenje je počelo... 15 dana pošto se završi, a završiće se brzo,
ide još jedno, ako dobijem nove robote (boriće se i stari, tj. novije
verzije ako ih bude bilo). Pa vi vidite.
> Novi roboti se prvo bore međusobno, a onda najbolji sa šampionom. Ili da
> i šampion krene od nule sa njima.
Svi kreću od nule - to je pravilo koje važi i na velikim turnirima, i to
ne samo za robote.
strategije.1331space.ace,
--- I TSR Press Release ---
Date: Ned 27. 07. 1997.
--Početak turnira--
Ovako, momci: za sada imamo SAMO 5 takmičara (blam živi za celu Sezam
populaciju), s tendencijom da tako ostane još mnoogo godina. Ja stvarno
ne znam šta je sa ovim ljudima, no nema veze. Takmičenje će se ipak
održati.
Takmičari (azbučni red):
Ime robota Autor Opis robota
-----------------------------------------------
beta109.exe null
pressing.com embe
rambo_ii.com embe
sakazulu.com embe
kajko.exe kajko
----
total 5
Pošto nema dovoljno robota da bi se oformilo više grupa ;), oformiće se
samo jedna, logično. Pošto ima neparan broj robota u grupi, jedan će
morati da pauzira ovo prvo kolo, što je određeno žrebom koji je već
održan.
Slede mečevi:
I kolo:
----
pauzira - rambo_ii.com
-32 borbe-
1. beta109.exe
sakazulu.com
2. kajko.exe
pressing.com
----
Ako hoćete, kladite se, ako nećete ne morate.
Rezultati idu sutra. Takmičari, molite se ;))
Organizator.
strategije.1333tile,
-> #1331, space.ace>> Ako hoćete, kladite se, ako nećete ne morate
A koje su sanse?
strategije.1334space.ace,
--- I TSR Status Report ---
Rezultati prvog kola:
|Robot |win|lo.|win % |pts
1. beta109.exe 32 0 100,000 2
sakazulu.com 0 32 0,000 0
2. kajko.exe 1 31 3,125 0
pressing.com 31 1 96,875
3. rambo_ii.com / / / /
-----
Tabela
No.|Robot |P |W |L |D |Pts|Avg. % |Max. % |Low. % |
----------------------------------------------------------------
1. beta109.exe 1 1 0 0 2 100 100 100
2. pressing.com 1 1 0 0 2 96,875 96,875 96,875
3. kajko.exe 1 0 1 0 0 3,125 3,125 3,125
4. sakazulu.com 1 0 1 0 0 0 0 0
5. rambo_ii.com 0 0 0 0 0 / / /
-----
Eto, to vam je stanje na tabeli. Prvi je beta109.exe, dosta neočekivano,
s moje strane, očekivao sam bolju borbu od strane sakazulu robota, iz
priče autora, no, šta je tu je. Interesantno je da je beta109 dobio meč
sa glat 100 % učinka, svaka čast. Odlična borba je bila i izmedju kajko.exe
i pressing.com, moram ih oba pohvaliti. Oba robota su pokazala relativno
veliki nivo inteligencije, naročito kajko, i moram reći da je ovde presudio
samo veći oklop kod pressing robota. Da im je oklop bio jednak, lomila bi
se koplja. Sve u svemu, odlični su.
Šteta što nije bilo više robota, da bi i rambo_ii.com imao s kim da igra,
ali šta je tu je. Ovo kolo je presedeo na "klupi", ali će već sledeće kolo
imati priliku da ukrsti koplja sa beta109.exe robotom.
Evo i mečeva za sledeće kolo:
II kolo TSR:
-----
pauzira - pressing.com
-32 borbe-
1. rambo_ii.com
beta109.exe
2. sakazulu.com
kajko.exe
Eto toliko za ovo kolo. Inače, da napomenem, pošto je ograničen broj
tick-ova na 50000, i ako se do isteka tog vremena ne pronađe pobednik,
na kraju je pobednik onaj robot koji ima više zdravstvenih poena - energije
i štita. To vam je onaj broj iza "Alive" u izveštaju, koji ide uz poruku,
snaći ćete se.
Još jedna napomena, videli ste da jedan meč ima 32 borbe, a ne 30 kao što
sam rekao. To je zato što je i na svetskom turniru tako.
Uz poruku ide arhiva sa izveštajima koje je generisao simulator, a prikupio
jedan mali batch fajl. Sledeće kolo će ići i malo bolja statistika, jer ću
završiti batch za generisanje iste (eh, što na dos-u nema sed i bash$, sve
bi mi bilo lakše :).
Pozdrav, Organizator.
report.zipstrategije.1335dragosh,
-> #1325, sfilip>>> Ako sam lepo razumeo igrica MORA de se igra iz DOS-a
>> Jasno.
> ako je reč o imperium galactici, igrao sam je pod osr2, bez ikakvih
> problema....
Daj objasni! Meni nikako nije uspelo ;(
strategije.1336vule.,
-> #1304, space.ace│ Ovako, nešto na prvu loptu: probao sam funkcije sa običnim
│ qbasic-om iz DOS-a. Rade! Jedino što ne može kod da se
│ iskompajlira :(. Sad, probaj da u sors svog robota uključiš i
│ $include "pcrobots.bi" (u tom fajlu su deklaracije funkcija) i
│ u svoj program ulinkuj pcrobots.lib. Iako nemam QB 4.5 da bih
│ to probao, uveren sam da će proraditi. Ako ne proradi, na mail
│ mi pošaljite taj QB4.5 kompajler (ako nije mnogo velik) pa ću
│ nešto pronjuškati još.
└────────────────────────────────────────────────────────────────
Oces samo kompajler(BC.EXE) ili sve ?
to ti dodje:1Mb
I ljubazno bih zamolio nekoga da mi objasni o kakvim se to
robotima i takmicenju prica, i da mi neko objasno kakve to
veze ima sa BASIC-om ?
Ja sam BASIC programer(sada sam C,ali nije vazno) pa bi voleo
da znam...
Unapred hvala
strategije.1337space.ace,
--- I TSR Status Report ---
II Kolo.
Veoma interesantno, uostalom pogledajte tabelu:
|Robot |win|lo.|win % |pts
1. rambo_ii.com 0 32 0,000 0
beta109.exe 32 0 100,000 2
2. sakazulu.com 31 1 96,875 2
kajko.exe 1 31 3,125 0
3. pressing.com / / / /
No.|Robot |P |W |L |D |Pts|Avg. % |Max. % |Low. % |Autor
---------------------------------------------------------------------------
1. beta109.exe 2 2 0 0 4 100,000 100,000 100,000 null
2. pressing.com 1 1 0 0 2 96,875 96,875 96,875 embe
3. sakazulu 2 1 1 0 2 48,438 96,875 0,000 embe
4. kajko.exe 2 0 2 0 0 3,125 3,125 3,125 kajko
5. rambo_ii.com 1 0 1 0 0 0,000 0,000 0,000 embe
Ponovo odlična borba beta109.exe robota. Prve dve borbe rešio je u svoju
korist maksimalnim učinkom. Po rečima autora, ovo nije njegov najbolji
robot, i jedva čekam da vidim boljeg. Rambo_ii.com je pomalo razočarao,
nije opravdao svoj naziv. Očekivao sam da će pružiti malo veći otpor
beta109 robotu, međutim...
Sakazulu je s teškoćom trijumfovao nad kajko robotom, iako rezultat govori
drugačije. Razlog njegove pobede je opet veći oklop nego kajko-v. Uostalom,
pogledajte izveštaj uz poruku, sakazulu.com je uvek ostajao živ taman toliko
koliko mu je u startu bio veći oklop. Moju priču potvrđuje činjenica da je
kajko.exe uspeo da pobedi jednu borbu, što sigurno ukazuje da je reč o jednom
dobrom robotu. Naravno, moram pohvaliti i sakazulu.com koji je u prvom meču
"naleteo" na beta109, izgubio meč, ali se sad polako vraća na svoje noge.
Razlog što je pressing.com (koji je pauzirao ovo kolo) iznad sakazulu, iako
oba imaju isto bodova, a pressing meč manje, je "Prosečni procenat" (Avg. %),
koji je veći kod pressing.com, a uz to sakazulu.com je izgubio jedan meč.
Sve u svemu, iako kratak, turnir je veoma interesantan. Velika šteta je
što nije bio veći odziv, možda zbog toga što nisam ni "reklamirao" turnir
po svim konferencijama (što ću sigurno uraditi za sledeći); bilo bi još
interesantnije, siguran sam. Ovako, mogu turnir da završim za jedan jedini
dan.
Za sledeće kolo parovi su sledeći:
III kolo TSR-a:
pauzira beta109.exe
1. pressing.com
sakazulu.com
2. kajko.exe
rambo_ii.com
----
Malo procene:
-što se tiče prvog meča, tu nemam šta naročito da kažem - oba robota su
od istog autora, što znači da verovatno on ima svog favorita, i zna
koji će pobediti. Ja tipujem na pressing.com (iako nemam prava da
favorizujem ijednog robota :), jer se dobro pokazao u prvom meču. Doduše,
sakazulu.com je posle onog očajnog meča protiv beta109.exe, pokazao svoje
zube protiv kajko.exe, pa se može svašta očekivati. Videćete sutra. Možda
i večeras. Ovaj meč bi trebalo nazvati i derbi.
-drugi meč bi trebalo da bude manje interesantan nego prvi, jer će opet
pobedu doneti veći oklop, bojim se. No, prateći rambo_ii.com, primetio
sam da se često "sastaje" sa zidovima, pa se tu može naći šansa kajku.
Znači, opet blaga neizvesnost, koja malčice vuče ka rambu, no videćemo.
Možda kajko.exe ima nekog keca skrivenog u rukavu, or something.
Sve u svemu, ovo je prelomni momenat turnira. Beta109.exe pauzira, pa se
sad vodi borba za drugo mesto, i da se neko približi beta109.exe robotu.
Pozdrav, Organizator.
report2.zipstrategije.1338embe,
-> #1337, space.ace
>>Sve u svemu, ovo je prelomni momenat turnira. Beta109.exe pauzira, pa se
>>sad vodi borba za drugo mesto, i da se neko priblizi beta109.exe robotu.
Najzad je turnir poceo ! Iako sam pomalo razocaran ucinkom mojih
robota (precenio sam ih) drago mi je da je organizacija turnira na
visokom nivou. Tome doprinose izuzetno iscrpni izvestaji i komentar
organizatora posle svakog kola. Mozda sam previse nestrpljiv ali
voleo bih da organizator nastavi ovako i ukoliko mu to vreme
dozvoljava odigrava najmanje dva kola dnevno. Nadam se da ce se
za sledece takmicenje prijaviti jos robota.
Sto se tice konacnog ishoda prvog takmicenja robota, mislim
da je vec sve jasno i pozdravljam autora najboljeg robota beta109 -
NULL-a.
strategije.1339space.ace,
--- I TSR Status Report ---
III Kolo:
Rezultati:
|Robot |win|lo.|dr.|win % |pts
1. pressing.com 11 19 2 34,375 0
sakazulu.com 19 11 2 59,375 2
2. kajko.exe 2 30 0 6,25 0
rambo_ii.com 30 2 0 93,75 2
3. beta109.exe / / / / /
Kao što vidite, morao sam da uvedem još jednu kolonu, a to je nerešeno
kolona, jer se i to desilo. Dva puta je sakazulu ubio protivnika, ali
i sebe, tako da nije bilo pobednika. Dugo sam razmišljao da li da dodelim
pobedu sakazulu robotu, jer je ubio pressing-a, ili pak da je dodelim
pressing-u, slično pravilima bilijara (kad se ubaci crna a isto tako i
bela). Odlučio sam da ostavim ovako, pa vi odlučite. Tabelu ću onda
kasnije modifikovati, u skladu sa vašim odlukama.
Prvo idu komentari, pa onda stanje na tabeli.
-Što se tiče prve borbe, bio sam donekle u pravu - bila je to tvrda i
opaka borba (pogledajte izveštaj uz poruku). Borba je bila bukvalno
prsa u prsa (to je i razlog što se poneki put dogodilo da roboti
izvrše samoubistvo :). Bio je to derbi turnira. Očigledno je da su
roboti veoma slični, uostalom pravio ih je isti čovek, pa je zato
i razultat bio neizvestan. Ipak, na kraju je pravom srećom pobedu
odneo sakazulu.com, što će mu doneti drugu poziciju, jer iako ima
manji procenat od pressing.com, ima veći broj poena. Pošto je sakazulu
pregrmeo poraz od beta109.exe, sad treba čekati borbu izmedju beta109.exe
i pressing.com, i ako se desi da pressing.com izgubi, sakazulu.com će
se sigurno učvrstiti na drugoj poziciji, a beta109 će zasigurno biti
šampion. Ako, pak se dogodi da taj meč izgubi beta109, onda će se
izvršiti jedno veliko pomeranje po tabeli. Sve zavisi od tog predstojećeg
meča.
-Drugi meč je bio neinteresantan. Oba robota su bila bez ideja, bez
nekih radikalnijih manevara. Opet je, kao što sam i predvideo pobedu
doneo veći oklop, i to se pokazuje kao glavna odlika robota. Nije više
ni važno da li je robot okretan, brz i precizan ako ima slab oklop.
Takav je slučaj i sa kajko.exe robotom, koji je očigledno jak robot,
ali njegov nedostatak lako iskorišćavaju drugi roboti. Po proteklim
mečevima, vidi se da je robot jak, jer nijedan meč dosada nije izgubio
sa nultim učinkom. U ovom meču je ostvario čak dve borbe u svoju korist,
što mu sigurno treba, ali ne verujem da će nešto ozbiljnije napredovati
na (maloj) tabeli. Inače, ovaj turnir me pomalo podseća na nedavno
održan Pro Beach Soccer turnir u Budvi (po broju učesnika :)).
Sledi tabela posle III odigrana kola:
No.|Robot |P |W |L |D |Pts|Avg. % |Max. % |Low. % |Autor
---------------------------------------------------------------------------
1. beta109.exe 2 2 0 0 4 100,000 100,000 100,000 null
2. sakazulu.com 3 2 1 0 4 52,083 96,875 0,000 embe
3. pressing.com 2 1 1 0 2 65,625 96,875 34,375 embe
4. rambo_ii.com 2 1 1 0 2 46,875 93,75 0,000 embe
5. kajko.exe 3 0 3 0 0 4,166 6,25 3,125 kajko
Pošto su komentari bili, mali pogled na tabelu ukazuje na to da se
beta109 polako učvrstio na 1. poziciji, i iako je pauzirao jedno kolo,
niko nije ni pokušao da ga odatle skine. Da je kojim slučajem sakazulu
sa većim procentom pobedio pressing-a, možda bi on uspeo da mu se
približi (po avg. procentu), iako ima isto bodova i meč više. Kajko
polako gubi tempo, dok je rambo_ii u uzlaznoj putanji. Pressing je
izgubio drugu poziciju, i ima malu šansu da je povrati (ide meč protiv
bete109). Sakazulu odlično drugo mesto.
Slede mečevi za IV kolo:
IV Kolo:
pauzira sakazulu.com
1. beta109.exe
kajko.exe
2. pressing.com
rambo_ii.com
-Prvi meč ima već poznati rezultat, unapred da vam kažem, jer kajko.exe
nema neke preterane šanse protiv beta109.exe. No, bilo bi lepo kada bi
kajko napravio neki preokret pa dobio ovu partiju, ali slaba vajda.
Kajko-u je ovo poslednji meč na turniru, i ako ništa ne uradi, ostaje
na 5. (poslednjem) mestu.
-drugi meč je presudan za oba robota, čak više za rambo_ii-a, jer bi tako
dobio šansu da dobije treću poziciju.
Pozdrav, Organizator.
report3.zipstrategije.1340space.ace,
> A koje su sanse?
Što niste sami procenili? Sve moram ja?
strategije.1341space.ace,
-> #1336, vule.> I ljubazno bih zamolio nekoga da mi objasni o kakvim se to
> robotima i takmicenju prica, i da mi neko objasno kakve to
> veze ima sa BASIC-om ?
Pogledaj unazad moje poruke, naći ćeš jednu koja objašnjava sve o robotima.
Pošto si C programer, nadam se da će ti se svideti...
strategije.1342goxi,
Hi!
Jel ima neko sifre ili trainer za C&C: Red Alert????
strategije.1343space.ace,
-> #1338, embe> Najzad je turnir poceo ! Iako sam pomalo razocaran ucinkom mojih
> robota (precenio sam ih) drago mi je da je organizacija turnira na
> visokom nivou. Tome doprinose izuzetno iscrpni izvestaji i komentar
> organizatora posle svakog kola. Mozda sam previse nestrpljiv ali
Hvala na rečima hvale :). Stvarno se trudim, i šteta je što nije
bilo više robota, sigurno bi bilo mnogo bolje.
Inače, što se statistika tiče, njih generiše nekoliko batch skriptova,
uz pomoć grep-a i jednog malog C programa, tako da je moj učinak i
više nego mali. Naravno, ja ništa ne menjam u izveštajima.
strategije.1344space.ace,
--- I TSR Status Report ---
IV Kolo:
Rezultati:
|Robot |win|lo.|dr.|win % |pts |avg. "Alive" count
1. beta109.exe 32 0 0 100,000 2
kajko.exe 0 32 0 0,000 0
2. pressing.com 16 16 0 50,000 1 62,125
rambo_ii.com 16 16 0 50,000 1 84,375
3. sakazulu.com / / / / /
Ponovo komentari pre generalne tabele:
-Za prvu borbu nemam ništa značajno da kažem. Beta109.exe je tako glatko
pobedio kajko-a da je to žalosno. Kajko je ličio na pokretnu metu, jer
se ispoljio još jedan njegov nedostatak. Naime, ili mu top ima veoma mali
domet, ili je algoritam takav da neće da "šenluči" pre nego što "uhvati"
protivnika u nišan. S druge strane, beta109.exe šenluči k'o lud, na njegovu
sreću relativno je precizan. Uočio sam jedan potencijalno opasan bagić u
kod pucanja beta109 robota - ponekad malo zabenavi pa nekoliko metaka
prebaci nekih 20 stepeni ulevo ili udesno, što neki roboti mogu da iskoriste.
Neću namerno otkriti u kojim se tačno situacijama ispoljava ovaj bagić,
ali se ispoljio vrlo često, i to naročito u ovom kolu. Na betinu sreću,
kajko.exe nije znao za to, i nije iskoristio šansu. Ponovo se ispoljio i
nedostatak oklopa, i sve mi se čini da je autor (istoimeni :) žrtvovao
oklop i domet topa zarad izuzetne brzine i okretnosti, što se pokazalo
kao loša taktika. Možda ta taktika i nije loša, ali pored ostalih dobro
oklopljenih robota, bojim se da nema šta da traži. Na sledećem turniru
bih voleo da vidim poboljšanu verziju kajko.exe-a, verujem da bi sa
većim oklopom bio odličan.
I nemam ništa značajno da kažem :).
-Druga borba... druga borba je bila i više nego interesantna. Opet je
očigledno da oba robota potiču iz iste radionice, jer je borba bila i
više nego izjednačena :). Pogledajte samo rezultat. Nisam tako nešto
očekivao, pa sam podelio bodove, iako je rambo_ii imao veći "Alive"
broj (nova kolona :). Da čujem vaše mišljenje o svemu ovome? Inače,
da je rambo_ii pobedio (sa većim učinkom) imao bi možda šansu da se
približi sakazulu-u, jer se još nisu borili. Onda bi ta borba odlučila
o drugoplasiranom.
No, evo i stanja na tabeli:
No.|Robot |P |W |L |D |Pts|Avg. % |Max. % |Low. % |Autor
---------------------------------------------------------------------------
1. beta109.exe 3 3 0 0 6 100,000 100,000 100,000 null
2. sakazulu.com 3 2 1 0 4 52,083 96,875 0,000 embe
3. pressing.com 3 1 1 1 3 60,416 93,75 34,375 embe
4. rambo_ii.com 3 1 1 1 3 47,916 93,75 0,000 embe
5. kajko.exe 4 0 4 0 0 3,125 6,25 3,125 kajko
---------------------------------------------------------------------------
Kao što vidite, beta109 i dalje sa maksimalnim učinkom, svaka čast. Odličan
posao autora. Što se tiče sakazulu-a, on se nije borio protiv rambo_ii-a,
pa to valja pogledati zbog konačnog stanja na tabeli. Inače, razlog što je
pressing ispred rambo_ii-a je prosečni procenat, koji je očigledno veći
kod pressing-a. Pošto je šampion već (skoro) poznat, bije se bitka za
naziv vice-šampiona, i vrlo je neizvesno. U sledećem kolu pauzira kajko.exe
(on je svoje odigrao, i nema mu spasa. Ipak svaka čast autoru i savet da
sledeći put poveća malo oklop). Zadnje kolo nam donosi zabiberenu situaciju.
Pogledajte i sami:
V kolo:
pauzira kajko.exe (odigrana 4 meča)
1. beta109.exe
pressing.com
2. sakazulu.com
rambo_ii.com
----
-Prvi meč, šta reći? Ništa. Prognoziram 100% učinak od strane beta109.exe
robota.
-drugi meč bi trebalo da bude interesantan. Naravno, u pitanju je konačan
plasman na tabeli.
Pozdrav, Organizator.
report4.zipstrategije.1345morkin,
-> #1327, embe> A da li i BASIC programeri ulazu i malo truda da rese svoje probleme?
> BASIC mi nije specijalnost ali garantujem da bi svako mogao da u veoma
> kratkom roku napravi svog robota.
> Kako ?
>
> Primer, funkcija SCAN:
>
> Interapt E0 (SVE funkcije su preko interapta E0)
>
> AX = 02
> BX = ugao 0-359 stepeni
> CX = opseg trazenja 0-45 stepeni
> Zato, BASIC programeri, pogledajte sintaksu BASIC funkcije koja
> izaziva interapt. (imate u helpu od svog kompajlera).
> Postavite vrednosti registara (AX,BX,CX,DX....) na vrednosti
> koje su date za svaku funkciju (SCAN,MOVEMENT,SHOOT....),
> pozovite interapt E0 i bice izvrsena odgovarajuca funkcija a u
> registrima (AX,BX,CX...) bice vrednosti odgovarajuce za svaku
> funkciju.
Prozivka rulez, a?
Evo listing programa koji treba da pomera robota udesno dok se ne uništi zbog
udaranja u zid:
-----------
TYPE RegType
ax AS INTEGER
bx AS INTEGER
cx AS INTEGER
dx AS INTEGER
bp AS INTEGER
si AS INTEGER
di AS INTEGER
flags AS INTEGER
END TYPE
DECLARE SUB INTERRUPT (intnum AS INTEGER, inreg AS RegType, outreg AS RegType)
DIM Reg AS RegType
1 REM
Reg.ax = 1
Reg.bx = 100
Reg.cx = 90
CALL INTERRUPT(&HE0, Reg, Reg)
2 GOTO 1
-----------
Kompajliranje i pravljenje stand-alone .exe programa idu bez greške.
Kad startujem pcrobots proba.exe proba.exe on prijavi:
Killed by system for violation 25EF
Gde je greška?
strategije.1346nenad,
-> #1323, rmilos> To su tag linije a u stvari ne bi trebalo da su besmislene (ona 100%
> nije),
Znam da su tag linije, ali ta rečenica je besmislena u kontekstu
tvoje poruke. Tag-ovi su jedna od lošijih "zaostavština" javnih
elektronskih komunikacije začetih na Fidonet-u. Gori su samo
SIG-ovi.
strategije.1347vector,
-> #1346, nenad
┼─┤ elektronskih komunikacije zacetih na Fidonet-u. Gori su samo
┼─┤ SIG-ovi.
Sta su SIG-ovi?