strategije.1348space.ace,
--- I TSR Status Report ---
V Kolo:
Rezultati:
|Robot |win|lo.|dr.|win % |pts |avg. "Alive" count
1. beta109.exe 31 1 0 96,875 2
pressing.com 1 31 0 3,125 0
2. sakazulu.com 25 6 1 78,125 2
rambo_ii.com 6 25 1 18,75 0
3. kajko.exe / / / / /
----
Man of the hour - pressing.com!
Mislim da je ovo istorijski momenat za pressing.com. Taj robot je uspeo
da prekine apsolutnu dominaciju beta109 robota, koji je do sada svaku
borbu rešavao u svoju korist maksimalnim učinkom. Stvarno neverovatno i
neočekivano. Evo, da opišem tu borbu: bilo je stvarno gusto, roboti su
se odjednom našli jedan pored drugog i počeli su paljbu. Mislim da je
odlučilo to što je pressing prvi počeo da puca, pa je njegov zadnji metak
pre stigao do beta109 nego što je beta109-in metak stigao do pressing-a,
tako da je pobedio pressing. Imao je "Alive" count samo 15. Da je, kojim
slučajem pre zapucao beta109 pobedio bi on. Ipak, ta borba ulazi u istoriju!
Ostale borbe je beta109 rešio ubedljivo, ali uprkos svemu, pressing je
heroj dana! Svaka čast...
Druga borba je bila još interesantnija. Sakazulu je ipak trijumfovao, i to
relativno ubedljivo, iako se vodila prava "ulična" borba. Čak je jedna
borba bila i nerešena. Sve u svemu, sakazulu je odlično uradio svoj posao,
i zasluženo osvojio vice-šampionsku titulu. Rambo_ii je imao svojih
momenata, ali je poklekao pod naletima sakazulu-a koji je izgleda usavršio
"strafe" tehniku (poznatu iz Doom-ačina :).
Da ne davim više, evo i konačne tabele, veoma interesantne:
No.|Robot |P |W |L |D |Pts|Avg. % |Max. % |Low. % |Autor
---------------------------------------------------------------------------
1. beta109.exe 4 4 0 0 8 99,218 100,000 96,875 null
2. sakazulu.com 4 3 1 0 6 63,812 96,875 0,000 embe
3. pressing.com 4 1 1 2 3 46,093 96,875 3,125 embe
4. rambo_ii.com 4 1 1 2 3 40,625 93,75 0,000 embe
5. kajko.exe 4 0 4 0 0 3,125 6,25 3,125 kajko
---------------------------------------------------------------------------
Eto, to je kraj (malog) turnira. Kao što i sami vidite, beta109.exe je
pobednik turnira, i s pravom dobija epitet "Šampiona prvog TSR-a". Autoru
pobednika, null-u, iskrene čestitke. Malo je falilo da beta109 ima perfektan
učinak, ali ništa nije sigurno dok je pressing.com u areni. Vice-šampion je
sakazulu.com, a treći, uz malo sreće, pressing.com. Autor oba robota, kao
i četvrtoplasiranog rambo_ii.com-a, je embe, kome takođe upućujem iskrene
čestitke. Poslednji, nažalost, kajko.exe, istoimenog autora (bez ekstenzije :)
nije pobedio nijednom, opet ponavljam samo zbog štita (trebalo je da vidite
tog robota kako se bori), ali je ostavio dobar utisak na organizatora.
Nadam se da se autor nije obeshrabrio, i da neće poboljšati svog prvenca,
jer kajko.exe ima potencijala da bude odličan robot. Svaka čast, još jednom.
Očekujem da će Šampion i Vice-šampion reći koju reč više o ovom turniru,
i da podele sa nama svoja zapažanja. Ako oni ne budu rekli ništa, neka
onda nešto kažu njihovi autori ;)).
Pošto se ovaj (provisional) turnir završio, iskoristiću priliku da pozovem
ostale sezamovce da učestvuju u sledećem turniru koji će se održati za
15 dana. Nadam se da vas je zainteresovalo sve ovo, i nadam se da će
II TSR imati bar 5 puta više takmičara.
Naravno, još jednom da čestitam null-u na odlično obavljenom poslu. Ostalima,
više sreće, jer ipak se okreće.
Pozdravlja vas sve, Organizator "I TSR"-a.
P.S. Šaljite robote, II TSR je za 15 dana.
report5.zipstrategije.1349space.ace,
--- I TSR Status Report ---
Posle zvaničnog turnira, održan je "Death Rally", gde su u arenu strpani
svi roboti da se odredi koji je robot najjači u tim situacijama. Kako sam
i pretpostavio, najjači je bio Beta109.exe i to zbog najbolje rešenog
sistema za obnavljanje štita. Posle njega, skoro uvek zadnji ubijan, stoji
kajko.exe. Svaka čast! Sistem sa prikrivanjem i upucavanjem protivnika iz
potaje savršeno radi u ovakvim situacijama. Posle slede pressing.com, pa
rambo_ii.com i na kraju sakazulu.com. Evo, uostalom i tabele:
No.|Robot |P |W |L |Kill N.|Win avg|Col. No|Autor
---------------------------------------------------------------------------
1. beta109.exe 32 25 7 69 78,125 none null
2. pressing.com 32 6 26 26 18,75 3 embe
3. kajko.exe 32 1 31 7 3,125 none kajko
4. rambo_ii.com 32 0 32 13 0,000 none embe
5. sakazulu.com 32 0 32 10 0,000 none embe
---------------------------------------------------------------------------
Ovom tabelom završava se "I TSR"... Sledeći je, rekoh, za 15 dana. Učesnici
neka pripreme bolje verzije svojih takmičara, a ostali bi valjalo da se
malo potrude da napišu i svoje takmičare, da naprave ovo takmičenje još
uzbudljivijim :)
Pozdravlja vas Vaš Organizator.
-----
Ovim rečima, Organizator je i zvanično završio istorijsko takmičenje,
"I TSR"
:)
rally.zipstrategije.1350embe,
-> #1344, space.ace>>-Druga borba... druga borba je bila i vise nego interesantna. Opet je
>> ocigledno da oba robota poticu iz iste radionice, jer je borba bila i
>> vise nego izjednacena :). Pogledajte samo rezultat. Nisam tako nesto
>> ocekivao, pa sam podelio bodove, iako je rambo_ii imao veci "Alive"
>> broj (nova kolona :). Da cujem vase misljenje o svemu ovome? Inace,
Pa dobro, jesu iz iste radionice ali su dozlaboga razliciti roboti.
Sto se tice neresenog ishoda, sasvim je u redu da se bodovi dele.
Varijanta je i odrzavanje produzetaka od 3-5 borbi.
strategije.1351embe,
-> #1348, space.ace
>>Ocekujem da ce Sampion i Vice-sampion reci koju rec vise o ovom turniru,
>>i da podele sa nama svoja zapazanja. Ako oni ne budu rekli nista, neka
>>onda nesto kazu njihovi autori ;)).
>>
>>Posto se ovaj (provisional) turnir zavrsio, iskoristicu priliku da pozovem
>>ostale sezamovce da ucestvuju u sledecem turniru koji ce se odrzati za
>>15 dana. Nadam se da vas je zainteresovalo sve ovo, i nadam se da ce
>>II TSR imati bar 5 puta vise takmicara.
>>Naravno, jos jednom da cestitam null-u na odlicno obavljenom poslu. Ostalima,
>>vise srece, jer ipak se okrece.
U ime nosioca srebrnog odlicja (sakazulu), bronzanog (pressing) i
osvajaca pretposlednjeg mesta (rambo_II) hteo bih da kazem nekoliko reci.
Kao prvo cestitam NULL-u na vise nego ubedljivom trijumfu. Po meni,
pobedu nije izvojevala spretno izabrana konfiguracija robota jer je
sa lakocom zbrisao moja tri robota koji su imali razlicite stilove
borbe. Pobedu je izvojevala dobra inteligencija robota. Iako robota
beta109 jos nisam imao prilike da sretnem, pretpostavljam da je njegova
pobednicka taktika "udri i bezi" :)))
Bas bih voleo da ga vidim, i da ga izanaliziram. Za sledece takmicenje
spremam nove pulene. Neki su skoro gotovi i dosta su dobri.
Sto se tice samog takmicenja, sta da kazem. Sve pohvale organizatoru,
sve je bilo bolje nego sto sam ocekivao, a narocito su mi se dopali
komentari. U sledecem takmicenju ce verovatno biti vise robota.
Na kraju jos jednom da se zahvalim organizatoru SPACE.ACE-u i da ga
zamolim da nam da na uvid robote takmicare.
strategije.1352embe,
-> #1345, morkin>TYPE RegType
> ax AS INTEGER
> bx AS INTEGER
> cx AS INTEGER
> dx AS INTEGER
> bp AS INTEGER
> si AS INTEGER
> di AS INTEGER
> flags AS INTEGER
>END TYPE
>DECLARE SUB INTERRUPT (intnum AS INTEGER, inreg AS RegType, outreg AS RegType)
>DIM Reg AS RegType
>1 REM
> Reg.ax = 1
> Reg.bx = 100
> Reg.cx = 90
> CALL INTERRUPT(&HE0, Reg, Reg)
>2 GOTO 1
>-----------
>Kompajliranje i pravljenje stand-alone .exe programa idu bez greske.
>Kad startujem pcrobots proba.exe proba.exe on prijavi:
>
>Killed by system for violation 25EF
>
>Gde je greska?
Prva dijagnoza:
Greska je u deklaraciji RegType.
Naime po svoj prilici kod tebe (u tvom kompajleru) tip INTEGER je
od 16 bita.
Registri ax,bx,cx..... u obicnom DOS-u NISU 16-BITNI (!)
nego su 8-bitni. Zato registre ax,bx,cx..... treba deklaristi kao osmobitne.
Nisam siguran kako se zove taj tip u BASIC-u (u C-u se zove "short int").
S obzirom da kod sebe nemam ni jedan drugi BASIC osim QBASIC-a iz DOS-a
a u njemu je INTEGER sesnaestobitan, pretpostavljam da je u tome problem.
Valjda ce ovo da uspe.
strategije.1353morkin,
-> #1345, morkin> Evo listing programa koji treba da pomera robota udesno dok se ne uništi
Htedoh reći nadole.
strategije.1354morkin,
-> #1343, space.ace> Inače, što se statistika tiče, njih generiše nekoliko batch skriptova,
> uz pomoć grep-a i jednog malog C programa, tako da je moj učinak i
> više nego mali. Naravno, ja ništa ne menjam u izveštajima.
Pitanje: Ako su roboti različito konfigurisani, tako da imaju 100 i 200 armour
poena na početku i na kraju partije (niko nikoga ne pogodi) ko je pobednik?
Predlog posmatrača: Ako oba robota prežive 50000 ticksova, proglasi borbu
nerešenom.
strategije.1355morkin,
-> #1352, embe> Prva dijagnoza:
>
> Greska je u deklaraciji RegType.
> Naime po svoj prilici kod tebe (u tvom kompajleru) tip INTEGER je
> od 16 bita.
Onda je pogrešio Ujka Bili. Moj program je od "declare sub" pa nadalje. Ovo
pre je _prepisano_ iz qb.bi fajla koji definiše CALL INTERRUPT. Ali, probaću.
Nema veze, skinuo sam ASIC, i radi. Bavim se prevođenjem qbasic -> asic.
Sa konja na magarca, ali šta ćeš. Pazi kad u ASIC-u ne postoji OR, AND, kad ne
može da se napiše a=b+c+d već mora a=b+c i a=a+d...
strategije.1356space.ace,
-> #1354, morkin> Pitanje: Ako su roboti različito konfigurisani, tako da imaju 100 i 200
> armour poena na početku i na kraju partije (niko nikoga ne pogodi) ko je
> pobednik?
Odlično pitanje, mučilo me je baš dosta. Najpravednije bi bilo da se
podele poeni.
> Predlog posmatrača: Ako oba robota prežive 50000 ticksova, proglasi borbu
> nerešenom.
Predlog prihvaćen. Mislim da sam već slično i postupao. Čini mi se da je
bila borba između rambo_ii i pressing-a.
strategije.1357space.ace,
-> #1351, embe> Na kraju jos jednom da se zahvalim organizatoru SPACE.ACE-u i da ga
> zamolim da nam da na uvid robote takmicare.
Opet hvala na pohvalama, trudiću se da bude još bolje, samo vi šaljite
te robote.
Evo, ispuniću vam molbu (inače, to je i moja dužnost), uz poruku su
roboti koji su učestvovali na takmičenju.
roboti.zipstrategije.1358m.goran,
-> #1352, embe˘ Registri ax,bx,cx..... u obicnom DOS-u NISU 16-BITNI (!)
Kako to? Šta je za tebe "obični DOS"?
Da se oglasim i ja glede TSR-a. Čestitke nullu za pobednički algoritam
i organizatoru za odlično, zanimljivo organizovanje. Planiram da ubacim
svoje robote u konkurenciju, ali trenutno nemam instaliran ni jedan DOS
kompajler na disku. Videću da prodžaram malo Delphi, čitao sam da može
da generiše DOS-EXE kod.
Nadam se skorom susretu u areni... :)
(mboban)
strategije.1359vasic,
-> #1352, embe> Registri ax,bx,cx..... u obicnom DOS-u NISU 16-BITNI (!)
> nego su 8-bitni. Zato registre ax,bx,cx..... treba deklaristi kao
> osmobitne. Nisam siguran kako se zove taj tip u BASIC-u (u C-u se zove
> "short int").
AX, BX, CX i DX _jesu_ šesnaestobitni, bio ti u DOS-u ili bilo kom
drugom operativnom sistemu. Osmobitni su AL i AH, BL i BH, itd. na koje
se ovi šesnaestobitni mogu podeliti.
strategije.1360tile,
Ja vido one robote, i, ako nadjem kompajler,
mislim da bi moj robot mogo da im primirise.
P.S. Ako neko radi u paskalu, mogao bi da mi objasni
kako da napravim slicicu svog robota po zelji.
strategije.1361darth.vader,
-> #1336, vule.>> Oces samo kompajler(BC.EXE) ili sve ?
>> to ti dodje:1Mb
Ako saljes kompajler, posalji mu i LINK.EXE i biblioteku BRUN45.LIB...
See ya, Darth :)
strategije.1362bokir,
-> #1352, embe> Registri ax,bx,cx..... u obicnom DOS-u NISU 16-BITNI (!)
> nego su 8-bitni. Zato registre ax,bx,cx..... treba deklaristi kao osmobitne.
AX i ostali JESU 16-bitni...
AH, AL i slični su 8-bitni...
strategije.1363null,
-> #1360, tile>> P.S. Ako neko radi u paskalu, mogao bi da mi objasni
>> kako da napravim slicicu svog robota po zelji.
Pa ovaj ja programiram u C-u, ali mogu da ti kazem da o tome najkasnije
pocnes da brines, ali sve lepo pise u uputstvu i nije neka velika nauka.
NULL
P.S. Non-stop kupovina armora na max je dobitno resenje ( to je inace razlog
onakvog rezultata)
P.P.S. Za resto se jos malo potrudite
strategije.1364vitez.koja,
-> #1352, embe#=> Registri ax,bx,cx..... u obicnom DOS-u NISU 16-BITNI (!)
#=> nego su 8-bitni.
Ma jok, to te je neko slagao. ax, bx... nemaju veze sa dosom, pa
samim tim ni sa obicnim dosom :)...
Morkine, probaj sa int86 i drugim funkcijama. Ne znam zašto uopšte
deklarišeš interrupt proceduru (nemam quickbasic, nego ovaj qbasic (iz
dosa), a tamo se o tome priča samo kao o funkcijama koje isti ne
podržava :) i probaj bez call, samo "interrupt &he0, reg, reg" (bez
zagrada).
sk
strategije.1365space.ace,
-> #1358, m.goran> Kako to? Šta je za tebe "obični DOS"?
Obični DOS je DOS<6.2, znači 16-bitni OS. Na svim 32-bitnim OS-ovima,
int-ovi su 32 bita.
strategije.1366space.ace,
-> #1360, tile> P.S. Ako neko radi u paskalu, mogao bi da mi objasni
> kako da napravim slicicu svog robota po zelji.
Vrlo jednostavno, deklariši jedan niz shortint-ova, pa onda pointer na
taj niz. U nizu neka ti stoje 5 shortint-ova, i to tako da pet donjih
bitova formiraju bit-map sliku, npr ovako:
00010001 11
00001010 0A
00000100 04
00001010 0A
00010001 11
I dobićeš sliku u obliku slova X. Kada se to prevede sa bitova na hex.
brojeve, dobiješ niz pored. Dalje možeš i sam.
strategije.1367space.ace,
Spremite se, jer
15. avgusta počinje drugi Turnir Sezamovih Robota, "II TSR"!!!
Rok za slanje robota je 13.avgust, a pravila ostaju ista.
Šaljite robote...
strategije.1368space.ace,
Primer:
Sub: Timska borba "II TSR"
Pošto pravim tim za predstojeći turnir, želim da rezervišem
sledeća imena za moje pulene:
r.e.m.
damon
ramon
Toliko od mene.
strategije.1369space.ace,
--- II TSR ---
Kao što sam već i najavio, "II TSR" će početi 15. avgusta, dok je rok za
slanje robota 13. avgust (taman kad se vratim iz Hungaroring-a da me
dočekaju roboti :).
Inače, pored takmičenja koje ste već videli ("1o1" i Death Rally) odlučio
sam da dodam još jednu disciplinu - borbu timova. Odluka je pala nakon
mnogobrojnih sličnih predloga od strane takmičara i posmatrača "I TSR"-a.
Znači, discipline su sledeće:
"1o1" liga : mečevi kao u prvom TSR-u, jedan na jedan, bodovanje je
nepromenjeno. Ako istekne broj tick-ova (50000) a oba robota
prežive, borba je nerešena.
Death Rally: svi roboti se ubacuju u arenu i "neka najbolji ostane živ".
Bodovanje je nepromenjeno.
TeamRoll : timske borbe - nova disciplina.
Pravila timske borbe:
- timovi se sastoje od 3 robota, mada ću računati i tandeme (2 robota),
ali će oni imati svoju konferenciju.
- formiraće se konferencija, tj. liga, u kojoj će se mečevi igrati po
kolima, kao i u pravim ligama (isto kao i u prvom "TSR"-u).
- mečevi se izvode isto kao i za "1o1" mečeve - 32 borbe po meču, sve se
računa. Timovi moraju poštovati timsku borbu, jer će se negativno
računati "ubistvo" team-matea.
- broj tick-ova je ograničen na 50000. Ako svi članovi tima prežive do
ograničenja, borba je nerešena, otherwise kom timu bude preživelo
više članova, taj je pobednik.
- ukoliko koristite provere imena, iff_imena, i sl. (register_name(),
register_iff(), find_name(), itd.) koristite imena vašeg username-a,
sa malim varijacijama (npr. space.ace1, space.ace2, space.ace3 i sl),
ili ako nećete to da koristite, već hoćete da koristite neka egzotična
imena (kao što je koristio embe u "I TSR"-u) na vreme ih rezervišite
slanjem poruke u konferenciju - dajte ostalima do znanja da ste to
rezervisali.
Primer:
===============================
4.xxxx IGRE.3:strategije
space.ace, xx.xx.xx. xx:xx, xxx chr
---------------------------------------------------------
Sub: Timska borba "II TSR"
Pošto pravim tim za predstojeći turnir, želim da rezervišem
sledeća imena za moje pulene:
r.e.m.
damon
ramon
Toliko od mene.
----------------------------------------------- 4.xxxx---
Ako dođe do nekih konflikata tokom borbi, neću se obazirati na to.
Borbe će se i dalje odvijati, a ja ću napomenuti u izveštajima da
je došlo do konflikta sa imenima.
- takmičar NEMA pravo, pošto istekne rok za slanje robota, da pošalje
modifikovanu verziju već poslatih robota, osim u slučaju kada se
utvrdi da je došlo do konflikta sa imenima, i to samo u prvom kolu!
- bodovanje je isto kao i u "1o1" ligi, tj. 2 poena za pobedu u meču,
1 poen za nerešen ishod, i bez poena za izgubljen meč. Računa se
i "avg. %" za stanje na tabeli.
- ostala pravila, ako ima nedefinisanih, važe kao i za borbe jedan-na-jedan.
- pošto je prvi turnir prošao skoro nezapaženo, i imao je malo robota,
odluka je pala da i organizator može slati svoje robote. Planiram da
pošaljem jedan tim i jednog takmičara za "1o1". Pošto ste valjda stekli
poverenje u mene, očekujem od vas da donesete odluku, da li da šaljem
robote ili ne. Odluka je vaša. Napominjem da je opet moja reč konačna,
i da važe sva pravila o suđenju kao u prvom TSR-u.
Toliko za sada, ako se setim još nekog pravila, dopisaću.
Šaljite robote.
Pozdrav, Organizator.
strategije.1370morkin,
-> #1364, vitez.koja> Morkine, probaj sa int86 i drugim funkcijama. Ne znam zašto uopšte
> deklarišeš interrupt proceduru (nemam quickbasic, nego ovaj qbasic (iz
Quick Basic i QBsic su isto, razlika je samo u verziji. Ova verzija iz DOS-a
ne podržava te naredbe, ali verzija 4.5 podržava. Uz nju se dobije još i
QB.QLB dodatak koji omogućava rad sa interaptima.
> dosa), a tamo se o tome priča samo kao o funkcijama koje isti ne
> podržava :) i probaj bez call, samo "interrupt &he0, reg, reg" (bez
> zagrada).
Probao sam, uspelo je. Sad je iskrsnuo drugi problem.
Kad preradim program PCROBOTS.BAS (uglavnom ispravljajući sintaksu) koji se
nalazi u direktorijumu \LIB ispostavlja se da se ne prepoznaje funkcija SSEG.
Ta funkcija i nije od nekog većeg značaja - problem je u tome što neće da
prorade ni najjednostavniji programi koji imaju za cilj da pokrenu robota u
desno.
Kad se preradi program (REMovao sam linije koje imaju naredbu SSEG) i IZBRIŠU
se BYVAL naredbe dobija se nešto što kad se potera PCROBOTS.EXE odmah ubije
zbog "System violation 25EF". O čemu se tu radi?
U arhivi uz ovu poruku je robot koji ima samo naredbe
1 rem
CALL movement (10,10)
2 goto 1
Pomagajte ljudi. Umesto debilnog 1 rem... 2 goto 1 sam probao i DO...LOOP i
slične perverzije.
Ne vredi.
U ASIC bejziku postoje naredbe za rad sa interaptima. Sa tim interpreterom
radi većina naredbi - movement, shoot. Problem je u tome što taj jezik ne
dozvoljava ništa tipa a=b+c+d, nema OR, AND, NOT operatore, ne podržava
trigonometrijske funkcije, nema copy/paste, ništa.... Spektrumov bejzik je
moćniji od njega. :(
Mislim da imam genijalna rešenja za algoritme kretanja, lociranja neprijatelja
i pucanje - samo nemam jezik da to sprovedem u delo. ;)
A baš bih voleo da se oprobam.
Ako mnogo gušimo temu, hajde da napravimo grupu u vezi ovog programa. Sudeći
po broju učesnika, nema nas puno. :(
work.basstrategije.1371morkin,
-> #1369, space.ace> - mečevi se izvode isto kao i za "1o1" mečeve - 32 borbe po meču, sve se
> računa. Timovi moraju poštovati timsku borbu, jer će se negativno
> računati "ubistvo" team-matea.
Zašto baš 32? Stavi 50, procenti više znače, a ionako koristiš batch.
> - broj tick-ova je ograničen na 50000. Ako svi članovi tima prežive do
> ograničenja, borba je nerešena, otherwise kom timu bude preživelo
> više članova, taj je pobednik.
U timskoj borbi, to neka bude gol-razlika. Ako bude previše "preživelih",
povećaj ticksove.
Ih, što ne mogu da napišem program....
strategije.1372bolero,
Evo jedan mali patch za Red Alert
vrlo zanimljiva stvar , obavezno skinuti.
hyperstrategije.1373vitez.koja,
-> #1369, space.ace#=> - pošto je prvi turnir prošao skoro nezapaženo, i imao je malo
#=> robota, odluka je pala da i organizator može slati svoje robote.
Morao bi da nam te robote pošalješ na uvid pre početka turnira.
#=> Napominjem
#=> da je opet moja reč konačna, i da važe sva pravila o suđenju kao u
#=> prvom TSR-u.
Jedno pitanje: na kojem se "bojnom polju" igra? :)
sk
strategije.1374vitez.koja,
-> #1370, morkin#=> Kad preradim program PCROBOTS.BAS (uglavnom ispravljajući
#=> sintaksu) koji se nalazi u direktorijumu \LIB ispostavlja se da se
#=> ne prepoznaje funkcija SSEG.
Ajde za početak zameni svaki SSEG sa VARSEG i svaki SADD sa
VARPTR (inače naterao si me da skinem pcrobots.zip :)
#=> Kad se preradi program (REMovao sam linije koje imaju naredbu
#=> SSEG) i IZBRIŠU se BYVAL naredbe dobija se nešto što kad se potera
#=> PCROBOTS.EXE odmah ubije zbog "System violation 25EF". O čemu se
#=> tu radi?
a što brišeš byval? (inače stvarno ne bi trebalo da je od značaja)
mali p.s. Sad pogledah kod sebe u qbasic-u i stvarno pominje da je
odustao od byval, nema veze...
#=> U arhivi uz ovu poruku je robot koji ima samo naredbe
nije :) - poslao si svoj autoexec.bat :)
#=> 1 rem
#=> CALL movement (10,10)
#=> 2 goto 1
Jesi li inicijalizovao robota (configure...)?
Ajde više odustani od tih CALL... dovoljno je movement 10, 10
Ako sam ja dobro razumeo, treba da uradiš sledeće (igrao sam se
ranije dosta basicom, ali priznajem da ne znam/ne sećam se čemu služe
.bi fajlovi):
- turi pcrobots.bas, pcrobots.bi i tvog robota (.bas) u isti
direktorijum
- dodaj '$include pcrobots.bi u prvi red svog programa
- kompajliraj svog pulena (samo u .obj) i isto to sa ovim
pcrobots.bas uradi
- linkuj sve to sa qb.lib i trebalo bi da dobiješ .exe fajl da
radi
Dokle si ti stigao od ovoga?
Sigurnija varijanta bi bila da iskopiraš pcrobots.bas u morkin.bas
i da ga onda prepravljaš - onda ti ne treba da povezuješ dva .obj-a i
slično...
Usput kod mene se pcrobots.bas ne učita kako treba, zbog
bajvalova, pa ti evo pcrobots.bas bez istih i sa VAR* umesto S*.
#=> Ako mnogo gušimo temu, hajde da napravimo grupu u vezi ovog
#=> programa. Sudeći po broju učesnika, nema nas puno. :(
A ne, ne, ne... Da je bila odmah grupa, nikad ja ne bih za ovo ni
saznao/zainteresovao se...
#=> U ASIC bejziku postoje naredbe za rad sa interaptima. Sa tim
Batali interapte, pređi na ovo... :)
#=> Mislim da imam genijalna rešenja za algoritme kretanja, lociranja
#=> neprijatelja i pucanje - samo nemam jezik da to sprovedem u delo.
sk
strategije.1375space.ace,
-> #1370, morkin> dozvoljava ništa tipa a=b+c+d, nema OR, AND, NOT operatore, ne podržava
> trigonometrijske funkcije, nema copy/paste, ništa.... Spektrumov bejzik
> je
Trigonometrijske funkcije nisu dozvoljene, već se koriste one iz biblioteke
pcrobots! Zabranjeno je koristiti FPU.
> Mislim da imam genijalna rešenja za algoritme kretanja, lociranja
> neprijatelja i pucanje - samo nemam jezik da to sprovedem u delo. ;)
Uči onda neki drugi jezik, jerbo je BASIC odavno propao ;)). Npr. uzmi lepo
termis.c (ili .pas) pa počni da pišeš u C-u ili Pascal-u. Uopšte ne treba
neko znanje jezika da bi se napisao robot, jer se koriste funkcije iz
pcrobots.lib.
> Ako mnogo gušimo temu, hajde da napravimo grupu u vezi ovog programa.
> Sudeći
Grupa već postoji, zove se robots i ja sam vlasnik iste. So, zamoli me
da te ubacim ;))
strategije.1376space.ace,
-> #1373, vitez.koja> Morao bi da nam te robote pošalješ na uvid pre početka turnira.
Robte sam već poslao, nešto mi ne pratiš temu... Pogledaj unazad malo.
> Jedno pitanje: na kojem se "bojnom polju" igra? :)
Na šta misliš? Na arenu? Na računar? Na lokaciju računara? Na direktorijum?
;)
strategije.1377space.ace,
-> #1371, morkin> Zašto baš 32? Stavi 50, procenti više znače, a ionako koristiš batch.
32 borbe je zato da bi se naš rezultat računao i na svetskom prvenstvu,
jer i oni računaju 32 borbe. Pa kada se naši roboti pojave na svetskom,
da imaju neku referencu, tj. kako se kotiraju u odnosu na ostale. Doduše,
ovde je sigurno manja konkurencija, but...
> U timskoj borbi, to neka bude gol-razlika. Ako bude previše "preživelih",
> povećaj ticksove.
Primljeno k znanju. RAzmatrao sam da povećam broj ticks-ova na 100000, ali
pošto su "1o1" borbe trajale max. 20000 ticks-ova, računao sam da ni timske
borbe neće trajati duže.
> Ih, što ne mogu da napišem program....
Napisaćeš ti, ne boj se.
strategije.1378morkin,
-> #1374, vitez.koja> (inače naterao si me da skinem pcrobots.zip :)
Malo i ti da se nerviraš...
> a što brišeš byval? (inače stvarno ne bi trebalo da je od značaja)
> mali p.s. Sad pogledah kod sebe u qbasic-u i stvarno pominje da je
> odustao od byval, nema veze...
Zato jer prijavljuje grešku.
>#=> U arhivi uz ovu poruku je robot koji ima samo naredbe
>
> nije :) - poslao si svoj autoexec.bat :)
Zaboravih da iskopiram fajl u odgovarajući direktorijum, ide uz ovu poruku,
ako ne zaboravim. ;)
> Jesi li inicijalizovao robota (configure...)?
Ne mora. Piše da se sve vrednosti postavljaju na 2, ako nema CONFIGURE.
> Ajde više odustani od tih CALL... dovoljno je movement 10, 10
Skapirao sam i odustao od CALL, ali bez efekta. :(((
> Ako sam ja dobro razumeo, treba da uradiš sledeće (igrao sam se
> ranije dosta basicom, ali priznajem da ne znam/ne sećam se čemu služe
> .bi fajlovi):
To su delovi programa koji su zajednički većem broju nezavisnih programa. Da
ne bi stalno prepisivao kod, svakom programu daš da "uključi" i te linije.
Zgodno ako imaš potrebu da na jednom mestu promeniš 50 svojih programa, ali
krajnje nebitno za ovu priču.
> - turi pcrobots.bas, pcrobots.bi i tvog robota (.bas) u isti
> direktorijum
> - dodaj '$include pcrobots.bi u prvi red svog programa
> - kompajliraj svog pulena (samo u .obj) i isto to sa ovim
> pcrobots.bas uradi
> - linkuj sve to sa qb.lib i trebalo bi da dobiješ .exe fajl da
> radi
Malo bolje ti opisujem postupak, svede se na sve što si ti predložio:
copy pcrobots.bi+pcrobots.bas morkin.bas
Editujem morkin.bas i izbrišem sada nepotrebnu $include liniju. Pobrišem sve
BYVAL. SSEG zamenim sa VARSEG.
Startujem QB morkin.bas /l qb.qlb. Dopišem
1 rem
movement 10,10
2 goto 1
Napravi se stand-alone .exe fajl.
Koliko sam ja shvatio, fajl qb.lib se automatski uključuje u linkovanje.
> Dokle si ti stigao od ovoga?
Nidokuda.
pcrobots morkin.exe morkin.exe se završava nerešeno - "Killed by system for
violation 25EF" za oba robota.
> Sigurnija varijanta bi bila da iskopiraš pcrobots.bas u morkin.bas
> i da ga onda prepravljaš - onda ti ne treba da povezuješ dva .obj-a i
> slično...
Tako sam ja i radio od početka.
> Usput kod mene se pcrobots.bas ne učita kako treba, zbog
> bajvalova, pa ti evo pcrobots.bas bez istih i sa VAR* umesto S*.
Hm, nisi poslao čak ni autoexec. ;)
Evo tebi morkin.bas, pa se smaraj malo. Probaj da linkuješ sa nekim drugim
opcijama, možda je to rešenje.
Za ostale, o istom trošku sledi morkin.exe - robot koga je nemoguće pogoditi.
>#=> Ako mnogo gušimo temu, hajde da napravimo grupu u vezi ovog
>#=> programa. Sudeći po broju učesnika, nema nas puno. :(
>
> A ne, ne, ne... Da je bila odmah grupa, nikad ja ne bih za ovo ni
> saznao/zainteresovao se...
Imaš ti pravo. Neka trpe i drugi. Ja odustajem tek kad neko pomogne.
qbrobots.zipstrategije.1379null,
Ma ljudi sta se smarate basicom predjite na C :))))))), jer je jedino C kljuc
uspeha, pokazao je beta109.exe sta je C pa vi vidite da li cete basic ili ne
:)).
NULL
strategije.1380vule.,
-> #1379, null│ Ma ljudi sta se smarate basicom predjite na C :))))))), jer je
│ jedino C kljuc uspeha, pokazao je beta109.exe sta je C pa vi
│ vidite da li cete basic ili ne :)).
└──────────────────────────────────────────────────────────────────
TAKO JE !
(ja sam basic programer :(( )
E...
da vas pitam nesto, ja startovao one .com i .exe fajlove i zablokira
mi se komp. Kakvi su to programi ?
strategije.1381morkin,
-> #1375, space.ace> Uči onda neki drugi jezik, jerbo je BASIC odavno propao ;)).
Da, kao Visual Basic. ;)
Ne mogu da učim nove jezike. Nervirao bih se kad omanem u sintaksi.
strategije.1382tile,
-> #1380, vule.Ti programi su roboti poslati kao primer, i ne treba da se tako
startuju, nego kao parametri programu pcrobots.exe.
strategije.1383morkin,
-> #1379, null> Ma ljudi sta se smarate basicom predjite na C :))))))), jer je jedino C
> kljuc uspeha, pokazao je beta109.exe sta je C pa vi vidite da li cete
> basic ili ne :)).
To se ovi plaše da ćemo da ih zbrišemo sa basicom. ;)
Nema programski jezik nikakve veze sa ovim. Da ja znam iole paskal ili neko
drugo go*no, lako bih napisao program. Algoritam, prijatelji.
Da poruka ne bi bila skroz bez veze, uz poruku ide mini.bas - program koji
treba da odradi već čuveno
movement 10,10
Naravno, ne radi zbog "violation 25EF".
Ako neki od vrllih poznavalaca drugih jezika ume da napiše program koji bi
radio isto takvo "violation" i rekao u čemu je stvar, bili bi korak bliže do
rešenja.
Ako smatrate da je ovo prozivka, u pravu ste.
BTW, zamena INTERRUPT sa INT86OLD nije urodila plodom.
mini.basstrategije.1384null,
-> #1383, morkinPa ovako takve simptome oko ubijanja sam dobijao kada nisam konfigurisao
robota. Jerbo sam i ja hteo da napravim isto sto i ti sa mini.bas.
NULL
P.S. reply je uzaludan jer me sutra vise nema ovde :)
strategije.1385vector,
-> #1383, morkin
Ů▄▀Ţ Naravno, ne radi zbog "violation 25EF".
Cek, zar ne moze neko da napravi biblioteku tih funkcija direktno u
assembleru, pa da se to prevede u .OBJ, koji bi se kasnije ulinkovao
sa glavnim programom?
strategije.1386swix,
-> #1382, tile|-> Ti programi su roboti poslati kao primer, i ne treba da se tako
|-> startuju, nego kao parametri programu pcrobots.exe.
Ajde, pa objasnite to malo.
Ja niti pravim robote niti se time smaram, ali sam zainteresovan da vidim tu
"vestacku inteligenciju na delu"
Ajde pojasnite kako se startuju ti roboti, koji parametri i ......tako to :)
P.S. Mislim nije da nebih da ih pravim, ali sa programiranjem stojim vrlo
katastrofalno :)
strategije.1387vitez.koja,
-> #1376, space.ace#=> Robte sam već poslao, nešto mi ne pratiš temu... Pogledaj unazad
#=> malo.
#=> Na šta misliš? Na arenu? Na računar? Na lokaciju računara? Na
#=> direktorijum?
Ne znam da li me namerno zajebavaš ili tek tako... Pogledaj malo
šta sam citirao. Ajde, najdobronamernije ću da ponovim - ako ćeš ti da
učestvuješ trebalo bi (na isteku roka za slanje robota) da pošalješ i
svoje robote (koliko znam nisi ih poslao), da bismo bili sigurni da ih
ti u hodu ne prepravljaš prema protivniku (i da malo kući probamo,
"proverimo" tvoje rezultate i slično). Druga stvar je bila sa sličnom
motivacijom - ako ti znaš kako će bojno polje izgledati (arena -
pcrobots.rna), možeš optimizovati svoje robote prema tome, pa sam
mislio da je najlakše onda da to svi znamo i da tako budemo u istoj
poziciji...
sk
strategije.1388vitez.koja,
-> #1378, morkin#=> Evo tebi morkin.bas, pa se smaraj malo. Probaj da linkuješ sa
#=> nekim drugim opcijama, možda je to rešenje.
Rado da imam neki basic kompajler, ovako teško :)
sk
strategije.1389vitez.koja,
-> #1379, null#=> Ma ljudi sta se smarate basicom predjite na C :))))))), jer je
#=> jedino C kljuc uspeha, pokazao je beta109.exe sta je C pa vi
#=> vidite da li cete basic ili ne :)).
Dobar je taj beta109, stalno je nerešeno (ako se ja ne skucam u
zid, no popravićemo :)...
sk
strategije.1390tile,
-> #1386, swixDa bi video vestacku intaligenciju na delu, u diru pcrobots-a upisi:
pcrobots <file> <file>
gde je <file> ime robota(simple.exe, demo.exe, explorer.com...)
strategije.1391vector,
-> #1387, vitez.koja
Ů▄▀Ţ "proverimo" tvoje rezultate i slicno). Druga stvar je bila sa slicnom
Ů▄▀Ţ motivacijom - ako ti znas kako ce bojno polje izgledati (arena -
Ů▄▀Ţ pcrobots.rna), mozes optimizovati svoje robote prema tome, pa sam
Ů▄▀Ţ mislio da je najlakse onda da to svi znamo i da tako budemo u istoj
Ů▄▀Ţ poziciji...
Koliko ja znam, koristi se default mapa - fajl pcrobot.rna koji
dolazi uz program. BTW, ne verujem da bilo ko 'optimizuje' robota
prema mapi... :)
strategije.1392vector,
-> #1383, morkin
Ů▄▀Ţ Da poruka ne bi bila skroz bez veze, uz poruku ide mini.bas - program
Ů▄▀Ţ koji treba da odradi vec cuveno
Ů▄▀Ţ
Ů▄▀Ţ movement 10,10
Ajde posalji i .EXE fajl...
strategije.1393space.ace,
-> #1379, null> Ma ljudi sta se smarate basicom predjite na C :))))))), jer je jedino C
> kljuc uspeha, pokazao je beta109.exe sta je C pa vi vidite da li cete
> basic ili ne
Men'se čini da je i embe pisao svoje robote u C-u (greška, C++), pa mu
to nije donelo neke osobito velike rezultate. ;)
Koliko puta treba da ponavljam da jezik u kome se piše robot uopšte nije
ključ uspeha robota, već dobro (čakštaviše, odlično) smišljen algoritam.
Da povučem paralelu, AI Wars je prava NULA u odnosu na ovo.
Btw, ko se bavi Linux-om, mogu da pošaljem Cbots, verziju PCRobots-a za
njega. Ima displej u X-u, prosto božanstveno :))
strategije.1394bokir,
-> #1383, morkin> Naravno, ne radi zbog "violation 25EF".
>
> Ako neki od vrllih poznavalaca drugih jezika ume da napiše program koji bi
> radio isto takvo "violation" i rekao u čemu je stvar, bili bi korak bliže do
> rešenja.
Pazi 'vamo... :)
"violation 25EF" znači da je tvoj program pokušao da izvrši DOS
interapt 21h sa vrednoćšu 25EFh u AX. Ovo nije tvoja krivica, već Basicova,
jer ovim on pokušava da premesti originalni keyboard handler sa INT 09h na
INT EFh. Međutim, PCRobots ne dozvoljava promene interapt vektora, pa
ti zato odmah zagine robot...
Ipak ti je Basic propao ;>
strategije.1395vule.,
Moze li mi neko poslati PCROBOTS.BAS i .BI i .EXE (da bi video one
vase robote)?
strategije.1396tile,
-> #1395, vule.To se nalazi u diru dos\fun\pcrob141.zip valjda, tako nesto.
strategije.1397tile,
E, sad...
Robot, najbolji od svih sezamovih robota, zvani BETA109
je ustvari najprostije moguce ostvarenje koje pobedjuje :)
Taj robot ustvari samo menja pravac kretanja + ili - 90 stepeni,
tj. samo pici u donji levi ugao, ne izbegava zidove ni zamke,
puca, i, sto je najbitnije, stalno kupuje armur.
Samo da kupim turbo paskal, krvi ce mu se napiti moja pijavica!!!
strategije.1398morkin,
-> #1386, swix> |-> Ti programi su roboti poslati kao primer, i ne treba da se tako
> |-> startuju, nego kao parametri programu pcrobots.exe.
>
> Ajde, pa objasnite to malo.
Startuješ program PCROBOTS.EXE i kao parametre navedeš EXE ili COM fajlove.
PCROBOTS je sudija i vrši različite radnje sa robotima, uglavnom ono što im
naloži programer.
Instrukcija za robote ima nekoliko, a najznačajnije su movement, shoot i scan.
Te funkcije idu preko pozivanja interapta i tu je zapelo, što se bejzika tiče.
> P.S. Mislim nije da nebih da ih pravim, ali sa programiranjem stojim vrlo
> katastrofalno :)
Programiranje i nije mnogo važno. Važnije je osmisliti dobar algoritam za
robota. Ispisivanje koda nije teško.
strategije.1399morkin,
-> #1385, vector> Cek, zar ne moze neko da napravi biblioteku tih funkcija direktno u
> assembleru, pa da se to prevede u .OBJ, koji bi se kasnije ulinkovao
> sa glavnim programom?
Ako to uradi neko, ima piće od mene. Sve funkcije idu preko interapta &HE0, a
funkcije se smeštaju u registre AX, BX i CX. Izlazne vrednosti tih funcija se
smeštaju opet u AX, BX i CX.
AX sadrži oznaku koja je funkcija u pitanju, a BX i CX parametre.
Pitajte šta vas interesuje.
strategije.1400morkin,
-> #1392, vector>
> Ů▄▀Ţ Da poruka ne bi bila skroz bez veze, uz poruku ide mini.bas - program
> Ů▄▀Ţ koji treba da odradi vec cuveno
> Ů▄▀Ţ
> Ů▄▀Ţ movement 10,10
>
> Ajde posalji i .EXE fajl...
Idu fajlovi mini.*
mini.zipstrategije.1401morkin,
-> #1394, bokir> Pazi 'vamo... :)
> "violation 25EF" znači da je tvoj program pokušao da izvrši DOS
> interapt 21h sa vrednoćšu 25EFh u AX. Ovo nije tvoja krivica, već
> Basicova,
> jer ovim on pokušava da premesti originalni keyboard handler sa INT 09h na
> INT EFh. Međutim, PCRobots ne dozvoljava promene interapt vektora, pa
> ti zato odmah zagine robot...
> Ipak ti je Basic propao ;>
Ima li leka? (glas očajnika)
strategije.1402morkin,
-> #1395, vule.> Moze li mi neko poslati PCROBOTS.BAS i .BI i .EXE (da bi video one
> vase robote)?
Evo ti .BAS i .BI, .EXE ne može jer ih interpreter ne protumači kako se sviđa
PCROBOTS.EXE.
basicrbt.zipstrategije.1403space.ace,
-> #1387, vitez.koja> Ne znam da li me namerno zajebavaš ili tek tako... Pogledaj malo
Tek tako ;))
> šta sam citirao. Ajde, najdobronamernije ću da ponovim - ako ćeš ti da
> učestvuješ trebalo bi (na isteku roka za slanje robota) da pošalješ i
> svoje robote (koliko znam nisi ih poslao), da bismo bili sigurni da ih
Najdobronamernije ti kažem da nisam učestvovao u prvom TSR-u tako da
nemam šta da pošaljem, a po isteku roka za slanje planirao sam sve
robote da pošaljem na Sezam, i to pre takmičenja, ali onda neću
primati robote posle roka! To je upravo iz razloga koje si i ti
naveo!
> motivacijom - ako ti znaš kako će bojno polje izgledati (arena -
> pcrobots.rna), možeš optimizovati svoje robote prema tome, pa sam
> mislio da je najlakše onda da to svi znamo i da tako budemo u istoj
> poziciji...
Jel' se ti za*ebavaš ili šta? Kasno si se uključio u sve ovo. Pročitaj
pravila "I TSR"-a pa onda ponovo pročitaj šta si napisao...
strategije.1404space.ace,
-> #1385, vector> Cek, zar ne moze neko da napravi biblioteku tih funkcija direktno u
> assembleru, pa da se to prevede u .OBJ, koji bi se kasnije ulinkovao
Biblioteka već postoji kao .obj i nalazi se u .\lib direktorijumu. Samo
čeka da je neko ulinkuje :)
strategije.1405space.ace,
--- II TSR - Status Report ---
Momci, ja odoh da gledam Formulu 1 u Hungaroring, a kad se vratim, bolje
po vas da me čeka jedno 50 robota za takmičenje, ili više.
Spremajte robote,
Vaš Organizator.
strategije.1406vector,
-> #1397, tile
▀Ţ Robot, najbolji od svih sezamovih robota, zvani BETA109
▀Ţ je ustvari najprostije moguce ostvarenje koje pobedjuje :)
▀Ţ Taj robot ustvari samo menja pravac kretanja + ili - 90 stepeni,
▀Ţ tj. samo pici u donji levi ugao, ne izbegava zidove ni zamke,
▀Ţ puca, i, sto je najbitnije, stalno kupuje armur.
E pa sad, kako stvari stoje, ostali roboti cak ni to ne mogu... ;)
strategije.1407darth.vader,
-> #1375, space.ace>> Uci onda neki drugi jezik, jerbo je BASIC odavno propao ;)).
Auuuu, kakva prozivka...
E, sad sam se stvarno zainatio da ipak to uradim u BASICu, i da oderem
ostatak robota koji su izasli iz C-a ili PAS-a. Mislio sam da predjem na
Pascal, ali sad necu ;)
See ya, Darth :)
strategije.1408darth.vader,
-> #1379, null>> Ma ljudi sta se smarate basicom predjite na C :))))))), jer je jedino C
>> kljuc uspeha, pokazao je beta109.exe sta je C pa vi vidite da li cete basic
>> ili ne
Ajde cuti... Jos nije resen problem sa Bejzikom, a kad bude (i ako bude :S)
videces koliko ne vredi taj C. ;)
See ya, Darth :)
strategije.1409bokir,
-> #1385, vector> Cek, zar ne moze neko da napravi biblioteku tih funkcija direktno u
> assembleru, pa da se to prevede u .OBJ, koji bi se kasnije ulinkovao
> sa glavnim programom?
Ja sam prvo i pomislio da to uradim, ali, kako se pokazalo, taj
problem ne potiče od PCRobots funkcija, nego od samog Basica.
strategije.1410bokir,
-> #1401, morkin> Ima li leka? (glas očajnika)
Pa...MOŽDA novija verzija Basica, jer tip je sigurno to uspeo da pokrene.
Možda bi bilo najbolje poslati mail tipu koji pisao te funkcije za
Basic i pitati koji on Basic uopšte ima...
strategije.1411vule.,
-> #1399, morkin│ Pitajte šta vas interesuje.
└────────────────────────────────────────────────────────────
A kako mogu da isprobam svog robota ako imam Hercules ?
strategije.1412vule.,
-> #1407, darth.vader│ E, sad sam se stvarno zainatio da ipak to uradim u BASICu, i da
│ oderem ostatak robota koji su izasli iz C-a ili PAS-a. Mislio
│ sam da predjem na Pascal, ali sad necu ;)
└──────────────────────────────────────────────────────────────────
Imas moju podrsku !
strategije.1413buva,
Ovo ce da zvuchi smeshno... jel postoji neki nachin da se u
pc-robotsu _iskljuchi_ zvuk , poshto izgleda program neprepoznaje
dobro moju zvuchnu karticu pa umesto zvuka dobijem neko krchanje
koje prestaje tek kad iskljuchim/hardverski resetujem komp :(
strategije.1414firus,
-> #1393, space.ace
> Btw, ko se bavi Linux-om, mogu da pošaljem Cbots, verziju
> PCRobots-a za njega. Ima displej u X-u, prosto božanstveno :))
To bi bilo jako lepo ...
BTW, sors, ELF ili nešto treće ?
strategije.1415morkin,
-> #1407, darth.vader> E, sad sam se stvarno zainatio da ipak to uradim u BASICu, i da oderem
> ostatak robota koji su izasli iz C-a ili PAS-a. Mislio sam da predjem na
> Pascal, ali sad necu ;)
Exactly my thoughts, makar pisao robota u ASIC-u. :(
BTW, ako neko ima QBX 7.1, neka proba da li rade roboti pomoću njega. Da znam
da li da utrošim 10MB.
strategije.1416morkin,
-> #1411, vule.>│ Pitajte šta vas interesuje.
>└ ────────────────────────────────────────────────────────────
> A kako mogu da isprobam svog robota ako imam Hercules ?
Mnogo me pitaš. ;)
strategije.1417tile,
Povlacim sve one glupe stvari o beti!!!
strategije.1418darth.vader,
-> #1385, vector>> Cek, zar ne moze neko da napravi biblioteku tih funkcija direktno u
>> assembleru, pa da se to prevede u .OBJ, koji bi se kasnije ulinkovao
>> sa glavnim programom?
Koliko znam, takav OBJ vec postoji... Probah ja da linkujem tako,
ali meni prijavi 'Violation 25E9' koliko se secam... ili je 29E5 ?
Robot je trebao da se pomera kao sto je morkin rekao.
strategije.1419darth.vader,
-> #1411, vule.>> │ Pitajte sta vas interesuje.
>> └────────────────────────────────────────────────────────────
>> A kako mogu da isprobam svog robota ako imam Hercules ?
Ja mislim da PCROBOTS trazi najmanje EGA graficku karticu, pa prema tome,
nikako... :(
strategije.1420darth.vader,
-> #1410, bokir>> Pa...MOZDA novija verzija Basica, jer tip je sigurno to uspeo da pokrene.
>> Mozda bi bilo najbolje poslati mail tipu koji pisao te funkcije za
>> Basic i pitati koji on Basic uopste ima...
Pa zar nije Space.Ace slao neki mail, ili sam to ja nesto utripovao ?
See ya, Darth :)
strategije.1421vector,
-> #1418, darth.vader
▒Ţ Koliko znam, takav OBJ vec postoji... Probah ja da linkujem tako,
▒Ţ ali meni prijavi 'Violation 25E9' koliko se secam... ili je 29E5 ?
Probajte ljudi sa nekom starijom verzijom tog bejzika.
strategije.1422tile,
E, ako se neko mucio, poput mene, da napravi robota koji pobedjuje
betu, neka stavi zamke na svim uglovima arene, i gleda kako taj robot
gine!!!!
P.S. Ko napravi tog robota, svaka mu cast!
strategije.1423embe,
-> #1422, tile>>E, ako se neko mucio, poput mene, da napravi robota koji pobedjuje
>>betu, neka stavi zamke na svim uglovima arene, i gleda kako taj robot
>>gine!!!!
>>P.S. Ko napravi tog robota, svaka mu cast!
Robot koji pobedjuje beta109 je napravljen.
Taman sam hteo, citajuci tvoju poruku 4.1397 u kome "bogohulis"
beta109 da ti nesto *$#%#$!!! a onda sam video da si udario
u stenu od beta109.
Princip rada beta109 je izuzetno prost: On "zna" gde ce protivnik
da se nalazi "u buducnosti" pa onda ispaljuje granate na ta mesta.
Sam beta109 se krece takvim sistemom da bi izludeo robote koji se
takodje kao i on bave "citanjem misli".
Sve u svemu, beta109 je tako dobar robot da svi moramo da mu
skinemo kapu (NULL-u da skinemo kapu) i prava je steta (a mozda
i nije) sto se pojavio na prvom takmicenju i sto je "objavljen"
tako da ce mnogi koji su hteli da se ukljuce u takmicenje, odustati
zbog nemogucnosti da naprave robota koji ce pobediti beta109.
Prema tome, beta109 je legenda i standard za pravljenje robota.
Pozdrav.
strategije.1424darth.vader,
-> #1421, vector>> Probajte ljudi sa nekom starijom verzijom tog bejzika.
Ja cu vrlo rado da probam, ako mi kazes gde da nabavim istu ? :)
See ya, Darth :)
strategije.1425tile,
-> #1423, embePretpostavio sam da je tako nesto, zato sam svom robotu ugradio da,
povremeno promeni pravac na suprotnu stranu, i bilo je bolje.
ALI ipak ostaje kako to da tako brzo kupuje armur?!???
strategije.1426embe,
-> #1425, tile>>Pretpostavio sam da je tako nesto, zato sam svom robotu ugradio da,
>>povremeno promeni pravac na suprotnu stranu, i bilo je bolje.
>>ALI ipak ostaje kako to da tako brzo kupuje armur?!???
Prvo, beta109 se ne krece brzinom iznad 40. Samim tim, on
uopste ne trosi baterije jer se baterije trose u svakom
"tick"-u za brzina/10 a obnavljaju se za 4.
Kada beta109 oceni da je proslo dosta vremena od poslednjeg
"ranjavanja" (a to je posledica da ga protivnik ili ne moze da
dosegne ili je iza zida) stane, i baterije se pune a on kupuje
"armour". Prosto ?
Opet skrecem paznju na najvecu vrlinu bete109 a to je anticipacija
polozaja protivnika. Jos kada bi NULL ispravio onaj jedini "bug"....
Predvidjanje polozaja protivnika i "haoticno" kretanje izgleda
da predstavljaju jedini pravi put.
strategije.1427raikhan,
E ima li ovde neko ko igra Dungeon Keeper ?
Ako ima je li zeljan da se oproba u multiplayer modu ?
Pozdarav
strategije.1428tile,
-> #1426, embeIzvinite sto nisam citirao poruku, ali pisem ovo na brzaka.
Znam da je haoticno kretanje jedini spas, a ono "proslo od poslednjeg
ranjavanja" moze da se uradi i sa Get_Shell_Satus i mislim da je tako
efektivnije. Ono sa brzinom manjom od 40 nisam znao, ali cu sad da
upotrebim. Hvala.
strategije.1429tile,
-> #1428, tileP.S. Nervira me to sto ni roboti pravljeni u c-u ne izbegavaju zamke.
Za c je dat primer robota koj i pamti mapu, i izbegava zamke.
Ne kazem da je lako napraviti robota koji izbegava zamke, ali
kad je dat primer onda stvarno...
strategije.1430vitez.koja,
-> #1403, space.ace#=> Jel' se ti za*ebavaš ili šta? Kasno si se uključio u sve ovo.
#=> Pročitaj pravila "I TSR"-a pa onda ponovo pročitaj šta si
#=> napisao...
O je li toliko teško reći da se koricti pcrobots.rna? :((
#=>> šta sam citirao. Ajde, najdobronamernije ću da ponovim - ako ćeš
#=>> ti da učestvuješ trebalo bi (na isteku roka za slanje robota) da
#=>> pošalješ i svoje robote (koliko znam nisi ih poslao), da bismo
#=>> bili sigurni da ih
#=> Najdobronamernije ti kažem da nisam učestvovao u prvom TSR-u tako
#=> da nemam šta da pošaljem, a po isteku roka za slanje planirao sam
#=> sve robote da pošaljem na Sezam, i to pre takmičenja, ali onda
#=> neću primati robote posle roka! To je upravo iz razloga koje si i
#=> ti naveo!
Aman!!!!! Da ti pošalješ svoje (one koje si ti napisao) robote pre
(uoči samog) isteka roka, da bi mi (ostali) znali da ti nisi menjao
svoje kada si video druge...
sk
ps. Moj valjda stiže večeraske...
strategije.1431vitez.koja,
-> #1419, darth.vader#=> Ja mislim da PCROBOTS trazi najmanje EGA graficku karticu, pa
#=> prema tome, nikako... :(
pcrobots /m ?
sk
strategije.1432vitez.koja,
-> #1403, space.ace#=> Jel' se ti za*ebavaš ili šta? Kasno si se uključio u sve ovo.
#=> Pročitaj pravila "I TSR"-a pa onda ponovo pročitaj šta si
#=> napisao...
O je li toliko teško reći da se koricti pcrobots.rna? :((
#=>> šta sam citirao. Ajde, najdobronamernije ću da ponovim - ako ćeš
#=>> ti da učestvuješ trebalo bi (na isteku roka za slanje robota) da
#=>> pošalješ i svoje robote (koliko znam nisi ih poslao), da bismo
#=>> bili sigurni da ih
#=> Najdobronamernije ti kažem da nisam učestvovao u prvom TSR-u tako
#=> da nemam šta da pošaljem, a po isteku roka za slanje planirao sam
#=> sve robote da pošaljem na Sezam, i to pre takmičenja, ali onda
#=> neću primati robote posle roka! To je upravo iz razloga koje si i
#=> ti naveo!
Aman!!!!! Da ti pošalješ svoje (one koje si ti napisao) robote pre
(uoči samog) isteka roka, da bi mi (ostali) znali da ti nisi menjao
svoje kada si video druge...
sk
ps. Moj valjda stiže večeraske...
strategije.1433vitez.koja,
-> #1419, darth.vader#=> Ja mislim da PCROBOTS trazi najmanje EGA graficku karticu, pa
#=> prema tome, nikako... :(
pcrobots /m ?
sk
strategije.1434space.ace,
-> #1432, vitez.koja> O je li toliko teško reći da se koricti pcrobots.rna? :((
Jeste! Tebi je lakše da na svom računaru pogledaš koju poruku unazad
u OLR-u nego da pitaš mene, pa da ja ponovo šaljem istu poruku, trošeći
dragocene međugradske impulse ;)). Peace?
> Aman!!!!! Da ti pošalješ svoje (one koje si ti napisao) robote pre
> (uoči samog) isteka roka, da bi mi (ostali) znali da ti nisi menjao
> svoje kada si video druge...
Aman!!! :)
Neću da šaljem robote, jer neću ni da učestvujem u takmičenju, jer nisam
ni završio robote, jer sam bio u Mađarskoj :). Toliko "jer" u jednoj rečenici
niste još videli...
strategije.1435sfilip,
Igrah X-Com:Apocalypse:
Animacije: srednje žalosno, mada ne tako strašno kako ume negde da bude...
Igra: Ubačene borbe sa letelicama - vozilima (više nije onako glupavo kao u
starom), a same borbe sa timovima su poboljšane, lepše izgledaju explozije
realnije, može da se igra na real time i na poteze, svaka ima svoje mane
i prednosti, mada ovaj real time uopšte nije loš kako sam očekivao (sistem je
ovakav: upauziraš, zadaš naredbe, pustiš igru par sekundi, pa opet...).
Opcija za "na poteze" daje skoro identičnu igru kao i staru, mada malo lepše
sređenu, tako da ništa nije izgubljeno po tom pitanju.
Priča i dizajn su diskutabilni, meni se poneka stvar i ne sviđa, ali nije
strašno... Ima par bagova, mada se mogu zaobići, šta je tu je...
ukupan utisak: nije izgubila na zaraznosti, ako ništa drugo ;)
strategije.1436space.ace,
Evo, znam da kasnim jedan dan, ali znate situaciju. Nekako sam uspeo da
skrpim ovog Dolph01 robota, radi kako-tako, ali važno je učestvovati.
Inače, pravo ime robota je Dolph Lundgren, pojma nemam što (u stvari znam:
kada sam smišljao ime robotu, davao se jedan Dolph-ov film na TV-u :).
Karakteristike robota su nikakve, tj. nije neka preterana snaga. U testu
sa beta109.exe robotom (koji je, kao pobednik "I TSR"-a uzet kao referenca)
pokazuje se nikakvo, tj. gubi kao lud. Pošto me mrzi da to sređujem, a
dolph04.com još nije dorađen dovoljno da bi učestvovao na turniru, rešio
sam da pošaljem ovog pa šta bude.
Robot je rađen u Turbo C-u 2.0 za DOS. Kao što i sami znate, to i nije
neki kompajler za dobro "spakovan" (optimizovan) kod, ali jedini je koji
imam :(. So, morao je da radi tiny model i exe2bin.
Puno sreće, Organizator (a bogami i učesnik).
dolph.zipstrategije.1437vector,
-> #1436, space.ace
;; Robot je raden u Turbo C-u 2.0 za DOS. Kao sto i sami znate, to i nije
;; neki kompajler za dobro "spakovan" (optimizovan) kod, ali jedini je koji
;; imam :(. So, morao je da radi tiny model i exe2bin.
Taj DOLPH01.COM ima neki bug - pustio sam ga protiv ramba_ii i nijednom
nije ni zapucao. Koliko sam primetio, protiv nekih drugih robota sve
radi lepo, medjutim, postoji jedna stvar koja me izrazito nervira - a
to je cekanje robota.
Imam par robota koji cekaju da ih neko napadne, pa tek onda pocinju da
se krecu i da pucaju. Dosta partija protiv tvog robota zavrseno je
cekanjem da se jedan robot pomeri sa mesta i pocne da puca... :)
Zasto svi pravite takve robote? ;)
strategije.1438rados,
da li neko zna sifre za varanje za red alert!?
i da li sifre za covert operatio!! mogu da se koriste i za
verziju c&c za win!???
Maxmagnus rules
strategije.1439darth.vader,
Evo novosti u vezi BASIC programiranja robota...
Propustio sam onaj file PCROBOTS.BAS kroz Visual Basic 1.0 za DOS, bez
ikakvih prepravki BYVAL-a i ostalih zajebancija koje koce QB4.5,
i taj deo radi, koliko sam mogao primetiti... E, jedino sto je ostalo
je nedefinisana Funkcija ili SUB rutina INTERRUPT.
BTW, napravio sam robota koji treba da se pomera dok se ne ubije od udaranja
u zid, i probao da kompajliram sve ovo. PCROBOTS.BAS se kompajlirao bez
greske. Robot AAA.BAS je takodje bez greske pretocen u .OBJ.
Kod linkovanja, linkovao sam oba .OBJ-a, kako su i rekli u PCROBOTS.DOC,
ali je prijavljena greska:
aaa.obj(aaa.bas) : error L2029: 'MOVEMENT' : unresolved external
Kada sam ovako linkovani fajl (AAA.EXE) probao da startujem pod PCROBOTS.EXE,
pojavila se arena, i pre nego sto su roboti postavljeni u arenu (bar ja
mislim da nisu postavljeni jer nije bilo njihovih slicica), masina se
blokirala. Posle ovoga sam pokusao da ulinkujem PCROBOTS.OBJ iz direktorijuma
PCROBOTS\LIB zajedno sa AAA.OBJ, prijavio je 2 greske:
aaa.obj(aaa.bas) : error L2029: 'MOVEMENT' : unresolved external
pcrobots.obj(pcrobots.c) : error L2029: '_getvect' : unresolved external
I ovako napravljeni .EXE startovan pod PCROBOTS.EXE blokira masinu na gore
opisan nacin... :(((
Tu sam odustao... Nedostaje SUB rutina ili Funkcija INTERRUPT, i to nas
najvise podjebava...
See ya, Darth :)
strategije.1440bokir,
-> #1439, darth.vader> Tu sam odustao... Nedostaje SUB rutina ili Funkcija INTERRUPT, i to nas
> najvise podjebava...
'Vako...u zakačenom fajlu su asemblerske funkcije pisane za Basic.
Jedino što fali je Basic heder da bi mogle da se koriste, a pošto ja
ne znam Basic, valjda ima neko ko zna i Basic i ASM i voljan je da
napravi taj heder.
Fajl se može asemblirati samo sa TASM-om, za MASM ćete morati da ga
prepravljte...
pcrobots.asmstrategije.1441embe,
-> #1429, tile>>P.S. Nervira me to sto ni roboti pravljeni u c-u ne izbegavaju zamke.
>> Za c je dat primer robota koj i pamti mapu, i izbegava zamke.
>> Ne kazem da je lako napraviti robota koji izbegava zamke, ali
>> kad je dat primer onda stvarno...
Za (ne)izbegavanje zamki nije kriv C ili drugi programski jezik.
Krivo je nedovoljno pazljivo citanje uputstva. Glavno i osnovno
pravilo je da robot ne moze da skrene sa svoje putanje ako mu je
brzina veca od maksimalne manevarske brzine.
Primer:
Kada je robot konfigurisan sa vrednostima 2 za brzinu i 3 za manevar
to prakticno znaci: Maksimalna brzina robota je 100 ali manevarska
brzina (brzina pri kojoj je moguca promena pravca) je 75% od te brzine,
dakle, 75. Ako je trenutna brzina robota veca, promena pravca je
nemoguca pa robot nastavlja dalje u istom pravcu, tj. prolazi kroz
zamke ili udara u zidove.
strategije.1442vitez.koja,
-> #1428, tile#=> poslednjeg ranjavanja" moze da se uradi i sa Get_Shell_Satus i
get_(a)shell_status meni ne radi, tj. ne ume da vrati vrednosti
koje treba - ume da vrati 0, 1 (zid), 5 (greska) i 6 (jos leti), ali
2, 3, i 4 (koji me najvise zanimaju) vraca mi ih kao 0.
sk
strategije.1443vitez.koja,
-> #1436, space.ace#=> Evo, znam da kasnim jedan dan, ali znate situaciju. Nekako sam
#=> uspeo da skrpim ovog Dolph01 robota, radi kako-tako, ali važno je
#=> učestvovati.
Stani!!!
Evo kasnim i ja (nije mi baš išao sezam od ruke juče). Daklem,
robot zvani vitez La Grange (franc.) - silni oklopnik bez mane i
straha koji još ne izgleda kako sam ja to sve zamislio (nije se imalo
vremena), ali kad se šalju roboti s koca i konopca ajde i on (ako može
- može, mislim ako nije kasno, ako ne onda TSR III).
sk
lagrange.exestrategije.1444space.ace,
-> #1437, vector> Taj DOLPH01.COM ima neki bug - pustio sam ga protiv ramba_ii i nijednom
> nije ni zapucao. Koliko sam primetio, protiv nekih drugih robota sve
Dolph-a 01 sam pisao pre prvog TSR-a, i pravo da ti kažem, ne sećam se
kako je radio O:). Da ima bug, nema, već ima 100 komada, tako da me
baš mrzi da ih prepravljam. Najverovatnije dolazi do neke greške
prilikom pretrage za ostalim robotima, što - nemam pojma :).
> Imam par robota koji cekaju da ih neko napadne, pa tek onda pocinju da
Na koje robote misliš? Tvoje ili neke sa strane? Pošalji ih...
> Zasto svi pravite takve robote? ;)
Pazi 'vamo, uopšte mi nije bio cilj da napravim takvog robota, koliko
se sećam, dolph čim otkrije protivnika kreće u poteru za njim, pri tom
šenlučeći ;). Što je takav, ne znam, jer ga i nisam mnogo testirao sa
ostalim robotima.
strategije.1445space.ace,
--- II TSR Status Report ---
Pozdrav svim takmičarima.
Mali info: pošto neočekivano moram ponovo u Mađarsku, i to na nekoliko
dana, produžujem rok za slanje robota do 18. avgusta. Da ne
bi ispalo da sam produžio rok samo da bih poslao poboljšanog
svog robota, neću ništa slati.
Inače moram da idem u Mađarsku da zamenim menjač na automobilu,
da ne bi plaćao carinu.
Btw, do sada je prijavljeno 10 robota za "1o1" takmičenje i
2 tima.
Pozdrav, Organizator.
strategije.1446space.ace,
> Stani!!!
Stao sam!!
> Evo kasnim i ja (nije mi baš išao sezam od ruke juče). Daklem,
> robot zvani vitez La Grange (franc.) - silni oklopnik bez mane i
> straha koji još ne izgleda kako sam ja to sve zamislio (nije se imalo
I took the liberty, da malo istestiram ovog tvog robota sa mojim dolph01.com.
Nadam se da se ne ljutiš. Primetio sam nekoliko bagova, kako na svom robotu,
tako i na tvom. Tvoj se robot previše zakucava u zidove, i ponekad se ne
pomera uopšte. Možeš to da popraviš. Naravno, popraviću i ja svog robota,
ali ću poslati poboljšanu verziju na sledeći turnir.
strategije.1447vector,
-> #1444, space.ace
;; Na koje robote mislis? Tvoje ili neke sa strane? Posalji ih...
U pitanju su bili jedan robot koga je napravio embe (pressing?) i
emajsijuenov helmut (kakvo kreativno ime;).