PCHARD.4

01 May 1994 - 11 Jan 1995

Topics

  1. sistemi (37)
  2. mikroprocesori (66)
  3. maticne.ploce (571)
  4. diskovi (951)
  5. video (512)
  6. dodaci (113)
  7. matricni (228)
  8. laseri (205)
  9. mreze (256)
  10. kvarovi (567)
  11. nabavka (796)
  12. benchmark (47)
  13. razno (573)

Messages - mreze

mreze.1 msimas,
Na BIROSTROJ BBS_u, u direktorijumu NOVELL, nalaze se interesantni helpovi, rad u mrezi, komande itd. pisca knjige UVOD U NOVEL, izdavaca Mikro knjige-Beograd, Tel. BBS_a je 011/609-945, preporucujem Vam.
mreze.2 lisse,
Da li neko ima drajvere za NE2000/1000 za TOPWARE? lisse
mreze.3 djdule,
Koliko mogu da razvučem null-modem kabl na 9600 bauda i da to radi OK. žuo sam da može oko 50 m bez problema. Dali je to tačno?
mreze.4 bulaja,
Planiramo nabavku strimera i CD ROM-a, a pošto imamo Novell Netware mrežu logično se postavlja ideja da bi bilo lepo da se oba uredjaja nakače na server, tako da svi na mreži mogu da ih koriste po potrebi (ne istovremeno). Znači treba kupiti SCSII-2 kontroler (i ovako nam treba novi disk koji bi u tom slučaju bio takodje SCSII) i na njega nakačiti CD ROM i strimer (oba u SCSII verzijama) i nadati se da će sve raditi kako treba :). Da li je neko probao takvu kombinaciju tj. da li je uopšte moguća. Pre svega da li se Colorado strimer (najčešći koji prodaju ovde) uopšte može nakačiti na server i kakvi su drajveri potrebni. Ako Colorado ne može, koji strimer (kapacitera npr. 250 Mb) može raditi bez problema (naravno potrebno je da se taj model može kupiti u Bgd)? Takodje da li se i CD ROM uopšte može nakačiti na server? Dovoljno je da ga može koristiti samo jedan korisnik, a ako je slučajno moguće da više njih istovremeno koristi npr. Microsoft Encarta-u, tim bolje :). Verzija Novell-a je 3.11, uz perspektivu prelaska na 4.0 (ako je neophodno:). Nadam se da neko ima iskustva vezana za ovu problematiku, pošto nisam raspoložen da ulazim napamet u takvo eksperimentisanje :).
mreze.5 msimas,
Moze, ja sam probo sa kablom duzune 50m. i sa brzinom 19200, radi dobro.Program je bio pcremot2, skinut sa Sezama.
mreze.6 steva,
Za strimer ne znam, ali CD-ROM sigurno može da se nakači na server. Imao sam prilike da radim u takvom okruženju (Netware 3.11). CD-ROMu pristupa samo jedan korisnik, ne može više njih.
mreze.7 paca,
** treba novi disk koji bi u tom slucaju bio takodje SCSII) i na ** njega nakaciti CD ROM i strimer (oba u SCSII verzijama) i ** nadati se da ce sve raditi kako treba :). Kod mene u firmi radi sledeca konfiguracija brez problema: Mreza nije Novell ali je WFWG 3.11 Za Novell nemam pojma - znam samo da gubis Server kao radno mesto. DX2-66/16Mb ID0 HDD1 Seagate 11200N 1.05Gb ID1 HDD2 Seagate 11200N 1.05Gb ID2 CD ROM SONY CDU561 2xSPEED ID3 Longshine TAPO DAT Drive 4Gb ID6 Adaptec 1542CF Strimer Colorado Jumbo 250Mb Novell NE2100 adapter I/O Karta SB16 ASP sa zvucnicima Midi tower 17" Flat screen Color itd.. Inace radi izuzetno dobro. Dakle... moze!
mreze.8 mbole,
> Pre svega da li se Colorado strimer (najčešći koji prodaju > ovde) uopšte može nakačiti na server i kakvi su drajveri > potrebni. Ako Da se strimer može nakačiti na server može. Neki dan sam video par komada (servera) koji su imali jako lepe strimerčiće veličine 3 1/2". E sad, znam da su u njima bili SCSI diskovi, a da li je i strimer bio od te fele neznam. Možda ti je najbolje da svretiš do mene na posao (Imtel) pa da pogledaš na licetu mesta.
mreze.10 mjevta,
>>> Pre svega da li se Colorado strimer (najčešći koji prodaju >>> ovde) uopšte može nakačiti na server i kakvi su drajveri Postoje dva pristupa: 1) Streamer na serveru, 2) Streamer na radnoj stanici. Ni jedna ne valja. Veruj mi na rec, a ako neces, uveri se sam, backup je beskrajno spor, a utrosak vremena Supervisor-a je nedopustivo veliki. Najbolji nacin za svakodnevni backup je Hard Disk, a s vremena na vreme mozes da primenjujes Floptical ili Streamer kao nuzno zlo. Ako se ipak odlucis za streamer kao sredstvo za backup, onda ti ostaje dilema: da li da ga prikljucis za radnu stanicu ili za server. Odgovor (sugestija) je sledeci: a) ako si supervisor (radis u firmi), onda na local workstation, b) ako si povremeno u firmi, snalazi se kako znas. bjevta
mreze.11 zkehler,
Ŕ 2) Streamer na radnoj stanici. Za brzo rešenje je bolja ova varijanta, jer ne zahteva nikakav specijalan hardver ni softver. ZK
mreze.12 goxx,
Da li neko moze da me uputi na poruke u ovoj konferenciji o povezivanju 2 PC-a preko serijskog porta. Ako o tome nije raspravljano do sada(sto je malo verovatno) da li moze da objasni kako se to izvodi. Unapred zahvalan
mreze.13 iboris,
Ł Da li neko moze da me uputi na poruke u ovoj konferenciji o povezivanju Ł 2 PC-a preko serijskog porta. Ako o tome nije raspravljano do sada(sto Ł je malo verovatno) da li moze da objasni kako se to izvodi. Kakva ti veza treba ? 9-9, 9-25 ili 25-25 ?
mreze.14 zcvele,
> Da li je neko probao takvu kombinaciju tj. da li je uopšte > moguća. Pre svega da li se Colorado strimer (najčešći koji > prodaju ovde) uopšte može nakačiti na server i kakvi su > drajveri potrebni. Ovako Standardni strimer se stavlja na radnu stanicu a ne ne server. Naravno sve što možeš da radiš sa lokalnim diskom možepš i sa serverom. Colorado je nedavno izbacio i verziju za sertver ali to moram da proverim pa da ti dam detalje. > Takodje da li se i CD ROM uopšte može nakačiti na server? > Dovoljno je da ga može koristiti samo jedan korisnik, a ako je Opet imaš dve varijante. Inaju Read - Write CD-ovi koji se kače na SCSI i na server. Naravno uz njega ide i software. Standarni CD-ovi se stavljaju na radnuu stanicu a više korisnika ih može koristiti preko W4WG.
mreze.15 bulaja,
│Ovako Standardni strimer se stavlja na radnu stanicu a ne ne server. │Naravno sve što možeš da radiš sa lokalnim diskom možeš i sa serverom. └─── Rešenje sa kačenjem na neku od radnih stanica mi neće mnogo pomoći, jer je strimer pre svega potreban za backup diskova nekoliko jačih računara koju su nakačeni na mrežu, čak sam backup mrežnog diska i nije toliko kritičan :). Isto važi i za CD-ROM - hteo bi da tih nekoliko jačih stanica može da ga koristi po potrebi, što znači da je jedini logični izbor da sve bude u serveru. :)
mreze.16 akojovic,
> Standardni CD-ovi se stavljaju na radnu stanicu, a više korisnika ih može > koristiti preko W4WG. Da li si ovo isprobao. Na poslu na jednoj od radnih stanica imam Sonijev CD i nikako ne mogu da mu pristupim. Mreža je Novell 3.12 pod kojom rade W4WG. W4WG kao osnovni koriste IPX protokol, a ispod njega je Microsoft-ov Net BEUI. Ostalim diskovima na toj radnoj stanici se pristupa bez problema. Pozdrav, Koja
mreze.17 zormi,
* jer je strimer pre svega potreban za backup diskova nekoliko jačih * računara koju su nakačeni na mrežu, čak sam backup mrežnog diska i * nije toliko kritičan :). Ja sam stavio streamer na radnu stanicu i sa nje (normalno) radim backup servera (uh, 12 traka po 250 MB). Takodje, backup-ujem diskove drugih radnih stanica tako što: a) za trenutak ih podignem kao Novell Lite server (praktično sa diskete) pa pristupim streamer-stanicom. b) pustim LANSmart for Netware koji radi isto kao i a) ali koristi postojeće Netware transport mehanizme.
mreze.18 zkehler,
Ŕ│ Ovako Standardni strimer se stavlja na radnu stanicu a ne ne Ŕ│ server. Naravno sve što možeš da radiš sa lokalnim diskom možeš Ŕ i sa serverom. └─── Ŕ (...) jer je strimer pre svega potreban za backup diskova Ŕ nekoliko jačih računara koju su nakačeni na mrežu, čak sam Ŕ backup mrežnog diska i nije toliko kritičan :). Isto važi i za Ŕ CD-ROM (...) Za tebe je W4WG 3.11 prava stvar. Instaliraj ga iznad Novella. Backup takođe može iz Windowsa: Norton Backup 3.0 omogućava backup na deljeni streamer na nekoj od stanica. Ako baš hoćeš da sve radi perfektno, izdvojite jednu mašinu (sa streamerom i CD-ROM-om) da bude dedicated server za W4WG 3.11 - i to može. ZK
mreze.19 dpriest...,
>>> b) pustim LANSmart for Netware koji radi isto kao i a) ali koristi >>> postojece Netware transport mehanizme. LanSmart for Netware ? Koja verzija? Da li je *samo* for Netware ili radi i samostalno, samo sa IPX drajverima? Ja koristim verziju 3.2! Ako imas nesto novije osecaj se zamoljenim za reply. thanx. DP...
mreze.20 zormi,
* LanSmart for Netware ? Koja verzija? Da li je *samo* for Netware ili * radi i samostalno, samo sa IPX drajverima? Ja koristim verziju 3.2! Verzija koju imam je 3.0 (originalna), a radi NAD prethodno učitanim Netware IPX driver-ima.
mreze.21 zcvele,
> Da li si ovo isprobao. Na poslu na jednoj od radnih stanica > imam Sonijev CD i nikako ne mogu da mu pristupim. Mreža je > Novell 3.12 pod Nisam iz jednog smešnog razloga. Nisam imao više slova za logičko mapiranje. W4WG mi je koristio E dblspace CiD a novel F i više. Obzirom da nije bilo preterane potrebe za kačenje CD-a za više usera nisam se bavio tim. U pitanju je Panasonicov CD. Pozdrav Cvele
mreze.22 dikla,
> Da li neko moze da me uputi na poruke u ovoj konferenciji o > povezivanju 2 PC-a preko serijskog porta. Ako o tome nije raspravljano > do sada(sto je malo Ako se predomislis i odustanes od serijskog povezivanja mozda ti ovo pomogne .. :) R:\IBMPC\MISC\*.* unet11 zip 22784 Povezivanje racunara u mrezu preko paralelnog porta
mreze.23 sevos,
Na mrezi se vrti prilicno kompleksna Clipper aplikacija. Na pojedinim radnim stanicama se aplikacija zaglavi uz poruku Out of space for VM swap file. Sta moze biti uzrok ovome, kada na mreznom disku ima dovoljno prostora za virtuel memory file, odnosno gde se formira VM file, na mreznom ili lokalnom disku? Kada se neka radna stanica zaglavi na ovaj nacin, lancano dodje do blokade cele mreze -> problem nije bas naivan. Unapred hvala! Sevo S.
mreze.24 bulaja,
│Na mrezi se vrti prilicno kompleksna Clipper aplikacija. Na pojedinim radnim │stanicama se aplikacija zaglavi uz poruku Out of space for VM swap file. └─── Swap file se formira tako gde ukazuje SET TEMP env promenjljiva, a preporučljivo je da to bude lokalni hard disk.
mreze.25 sagitarius,
Nadam se da sam pogodio pravu temu. Mom prijatelju su potrebni neki saveti, preporuke, sugestije,.... Elem, covek resio da nabavi masinu koja bi trebala da u buducnosti bude server u njegovoj firmi. Otprilike imamo nesto nabacano na papir ali ako moze neki savet u vezi nabavke opreme (gde, posto, najbolje, .....) Konfiguracija bi otprilike izgledala ovako: - maticna ploca 486/50 ili 486/66 - 32 Mb RAM-a - HD 2x540Mb (mada sam ja vise za neki SCSI od 1.2 Gb) - oba flopija - super tower kuciste - color monitor PHILIPS - kontoler (on je cuo za neki SKAZI sa 8Mb kesha) - stampac LQ 1070 OPCIJE U RAZMATRANJU: - opticki disk - UPS - HP 4L Eto to bi bilo to. Molim za savet u vezi ploce (ISA, VL, EISA), diskova (ISA ili SCSI), i ostalih komponenti. Sve u svemu to bi trebalo da bude zasnovano na 32-bitnom adapteru pod Novel 3.12 za svega oko 20-tak korisnika. A da. Program njegove firme su uglavom baze podataka, nista graf. Izvinjavam sa zbog duzine poruke ali eto...:))))))))))) Milan
mreze.26 vstan,
> Eto to bi bilo to. Molim za savet u vezi ploce (ISA, VL, EISA), > diskova (ISA ili SCSI), i ostalih komponenti. EISA na 50 + fast SCSI-2 wide (peco lafe objasni ljudima :)
mreze.27 zcvele,
> Na mrezi se vrti prilicno kompleksna Clipper aplikacija. Na > pojedinim radnim stanicama se aplikacija zaglavi uz poruku Out > of space for VM swap file. > Kada se neka radna stanica zaglavi na ovaj nacin, lancano dodje > do blokade cele mreze -> problem nije bas naivan. Unapred > hvala! Na žalost nema kod sebe trenutno ali mi smo koristili neke Clipper aplikacije kojim smo testirali mrežne karte i samu mrežu. Cilj je da se maksimalno podigne intanzitet komunikacije između radne stanice i servera.Posledica je to da kompletno ubiješ granu a u nekim kombinacijama i server (zz-me hteo par puta upucati kada sam pušao istu u rano vreme). Problem klipera je što nije file server orjentisan pa se zna često desiti da celu bazu vuče kroz mrežu do stanice i nazad. Kad smo kod zaglavljivanja ne dođe do zaglavljivanja nego se mreža najčešće zaguši. Poveri na File serveru broj kolizija koje ti se dešavaju na mreži.Možda ti je otišla jedna mrežna kartica pa ti ona pravi probleme. Pozdrav Cvele
mreze.28 bulaja,
│Elem, covek resio da nabavi masinu koja bi trebala da u buducnosti │bude server u njegovoj firmi. Otprilike imamo nesto nabacano na papir │ali ako moze neki savet u vezi nabavke opreme (gde, posto, najbolje, └─── Po tome šta je on čuo i kakav je osnovni nacrt konfiguracije, izgleda da finansiranje nije neki problem :). Što se tiče mesta kupovine, u gradu nije nema nekog preteranog izbora nestandardne opreme (a za većinu prodavaca to je sve što se ne uklapa u standardne dve-tri konfiguracije). Takodje ako je plaćanje preko računa, krug se dodatno sužava na dve-tri firme, mada ima izgleda da se taj krug proširi i šticung smanji (sada tipično oko 30% + porez) od kad su liberalizovali dizanje keša sa računa. Najbolje prvo napravi nacrt šta ti tačno treba (naravno uz obavezne rezerve za neke ključne komponente koje će možda biti teže naći - npr. bolji SCSII kontroler), pa onda gledaj (ili pitaj ovde:) gde se šta može nabaviti. │- 32 Mb RAM-a └─── Za mrežu od 20 stanica ovo nije neophodno, ali opet u globalnoj ceni nije preveliki extra trošak (1200 DEM za drugih 16 Mb), tako da ne škodi :). │- HD 2x540Mb (mada sam ja vise za neki SCSI od 1.2 Gb) └─── I ja lično bi radje išao na neki gigabajtski SCSII, naravno u kombinaciji sa odgovarajućim kontrolerom (vidi odgovor malo dole:). │- oba flopija └─── U principu ti je sasvim dovoljan jedan, i to onaj za koji imaš instlacione Novell diskete (preferiram 3.5''). Ovde nije reč o uštedi od 100 novčanih jedinica za jedan flopi manje, već o tome da će ti jednom možda zatrebati koje mesto viška za disk jedinice u kućištu (jedan floipi + dva hard diska + CD ROM + strimer, što je neka okvirna konfiguracija, ti već gutaju pet mesta). │- color monitor PHILIPS └─── Ovo je apsolutno nepotrebno u serveru :). Običan hercules je sasvim dovoljan, eventualno treba uzeti Mono VGA ako noviji Novell-i imaju neki grafički MONITOR.NLM. │- kontoler (on je cuo za neki SKAZI sa 8Mb kesha) └─── Sa SCSII kontrolerima i periferijama mnogo iskustva (a upravo razmatram nabavku jednog za svoju mrežu:), ali u gradu se može naći nekoliko modela, počev od Adaptec 1542 (CF) (ISA, oko 400 DEM), preko Adaptec-a 2842 (VLB, oko 700), a video sam i neki UltraStore 34F (VLB, cache 1 Mb, 900 DEM). Ja lično bi pre išao na Adaptec modele pošto su provereniji (i postali su SCSII standard). │- stampac LQ 1070 └─── Po mogućstvu nikako :). I ovako ne volim komplikacije oko instalacije mrežnih štampača, a kad se tu još stavi matrični (što znači gužvanje papira, sporo štampanje, buka,..) onda su problemi neizbežni. Ukoliko je potrebno štampati NCR obrasce onda je bolje nakačiti na terminale neke jeftine 9-pince. Za mrežni štampač bi ti ipak preporučio laserski i to da paziš sa 4L pošto se ovde negde (pogledaj starije poruke) pričalo da je prilično nezgodan za rad u mreži. │OPCIJE U RAZMATRANJU: │- opticki disk │- UPS │- HP 4L └─── Za laser sam već odgovorio. UPS svakako kupi za server, naročito s obzirom da će na serveru večito biti promaja od otvorenih baza podataka, pa ne treba rizikovati gubitak nekih podataka. Takodje s obzirom na vrednost opreme u serveru, UPS je koristan i za filtriranje struje. Cena UPS-a od 1000 VA oko 1000 DEM/din. Ako misliš na piši-briši optički disk, onda o tome ne znam mnogo. Ako misliš na običan CD-ROM, ako imaš neki softver na CD-ROM-u naravno da ti je neophodan :). Ja sam razmišljao o stavljanju jednog CD drajva na server, ali izgleda da ću ipak odustati od te ideje :) da ne bi previše komplikovao :), a pošto je cena CD-ROM drajvova već dovoljno pala (400 DEM u Bgd) da se mogu uzeti za one stanice gde je potreban. Nisam video da razmatrate kupovinu strimera, a trebalo bi :). U gradu su standardni 250 Mb modeli (oko 500 DEM), a možda se nadje i neki od 500-600 Mb. Takodje ako mreža još nije instalirana, treba povesti računa o tome koje mrežne karte će se uzeti (NE2000 su standard, ali ima i ovih novih i bržih - nisam sa njima radio), kako će se napraviti raspored stanica i postaviti kablovi i slično. That's it, ako ima još pitanja, pitaj :). Pozdrav, Bulaja
mreze.29 bulaja,
│Problem klipera je što nije file server orjentisan pa se zna često │desiti da celu bazu vuče kroz mrežu do stanice i nazad. └─── To je više problem programera koji (još uvek:) koriste obične FILTER-e i LOCATE-ove za pretraživanje. Razumnog organizacijom i korišćenjem indeksa (naravno CDX formata:) se i iz Clipper aplikacija mogu dobiti sasvim solidne performanse rada na mreži sa velikim bazama podataka.
mreze.30 miroslavn,
Koji je raspored povezivanja pinova, na paralelnom kablu, da bih mogao pomoću LapLink-a Pro 4.0 da prenosim fajlove?
mreze.31 stefan,
> Sa SCSII kontrolerima i periferijama mnogo iskustva (a upravo Jedna mala digresija :) Standard nije SCSII nego SCSI ili u novijoj verziji SCSI-2.
mreze.32 bulaja,
│Jedna mala digresija :) Standard nije SCSII nego SCSI ili u novijoj │verziji SCSI-2. └─── Ok Ok :) - dakle Small Computer System Interface alias SCSI. :) Inače NoRMaLno je da mislim na SCSI-2 standard, a ne onaj stari :).
mreze.33 zcvele,
> Elem, covek resio da nabavi masinu koja bi trebala da u > buducnosti bude server u njegovoj firmi. Stari problem svih mogućih firmi na svetu. Prvo kupe hardver pa onda razmišljaju šta će da rade na njemu. Prvo neka pronađu nekoga ko ZNA DA PROJEKTUJE MREčE i da lepo popričaju. Imao je jako lepu priliku na sajmu jer je tu blio ljudi koji baš znaju posao. Nije sve u sreveru. Pozdrav Cvele
mreze.34 baper,
Dali neko poseduje BOOT ROM za NE1000 mrežne kartice za DOS 5.00 ? Može i u obliku fajla :)
mreze.35 zcvele,
> │- 32 Mb RAM-a > └─── > Za mrežu od 20 stanica ovo nije neophodno, ali opet u globalnoj > ceni nije preveliki extra trošak (1200 DEM za drugih 16 Mb), Sada ste me naterali da počnem da repliciram naveliko po pitanju projektovanja servera. Sve dalje navedeno vredi za Novell server. 32MB za 1 GB na serveru je previše. Veličina memeorije na serveru direktno zavisi od broja modula koji se vrte na samom file serveru i od količine softvera na disku. Ne isplati se više kupovati SCSI disk ispod 1G > │- oba flopija > └─── > U principu ti je sasvim dovoljan jedan, i to onaj za koji imaš (100 % u pravu) Za te pare radije kupi još jednu mrežnu karticu za server. > │- color monitor PHILIPS > └─── > Ovo je apsolutno nepotrebno u serveru :). Običan hercules je > sasvim dovoljan, eventualno treba uzeti Mono VGA ako noviji > Novell-i imaju neki grafički MONITOR.NLM. sa HGC kombinacijom dobijaš čak i jedan paralelni port više koji možeš iskoristiti za print server. > │- kontoler (on je cuo za neki SKAZI sa 8Mb kesha) Novell ima softversko rešenje keširanja diska tako da sa keš kontrolerom ne postižeš mnogo. Radije te pare uloži u kvalitetan kontroler npr Adaptec 2842 (nisam siguran za broj modela) VLB SCSI2 kontroler BOLI GLAVA. Opet Treba ozbiljno popričati sa stručnjacima za te stvari a ne kupovati Grlom u Jagode. Razlika u ceni može biti ZNATNA. Pozdrav Cvele
mreze.36 zcvele,
> Koji je raspored povezivanja pinova, na paralelnom kablu, > da bih mogao pomoću LapLink-a Pro 4.0 da prenosim fajlove? Imaš u dosovom helpu za povezivanje Interlinkom. Pozdrav Cvele
mreze.37 vvelinov,
Ima li nekog ko je mrežu koja radi pod Novell NetWare 3.11 povezao sa Unix mašinama. Zamolio bih ga da mi u par reci objsni koko to ide.
mreze.38 magician,
­=> od kad su liberalizovali dizanje keša sa računa. Znam da nije tema, ali molio bih te da mi malo pojasniš ovo... :) Magician
mreze.39 fric,
> Na mrezi se vrti prilicno kompleksna Clipper aplikacija. > Na pojedinim radnim stanicama se aplikacija zaglavi uz > poruku Out of space for VM swap file. Clipper hoće da 'umre' sa takvom ili sličnim porukama ako na radnoj stanici nema dovoljno slobodne memorije. Doduše, pri tom obično ne zaglavljuje radnu stanicu. Probaj da staviš dos high, qemm i digneš gore šta može, izbaciš rezidentne programe, itd.
mreze.40 cane,
- Opet Treba ozbiljno popricati sa strucnjacima za te stvari a ne kupovati - Grlom u Jagode. Razlika u ceni moze biti ZNATNA. Na osnovu razmisljanja i zahteva moze se zakljuciti da coveku cena nije ni najmanje bitna, vec iskljucivo kvalitet. Odnosno, svestan je da to mora da kosta, ali ne zeli da kupuje ono sto mu je nepotrebno.
mreze.41 banek,
Da li je obavezno imati mrežnu karticu za Windows for Workgroups? Koji program podržava povezivanje preko paralelnog ili serijskog porta? Ovde ne želim samo fajl transfer program!
mreze.42 sagitarius,
Zahvaljujem se svima na odgovorima i sugestijama. Da, Cane je u pravu. Mom drugaru cena ne predstavlja merilo, vec kvalitet komponenti tj sistema, ali nije blesav da placa nesto sto mu ne treba ili mu ne donosi znatna poboljsanja. Da nije takav sigurno ne bi lepo prosperirao u poslu kojim se bavi. Jos jednom hvala u njegovo i moje ime. Milan
mreze.43 bulaja,
││od kad su liberalizovali dizanje keša sa računa. │└─── │ Znam da nije tema, ali molio bih te da mi malo pojasniš ovo... :) └─── Pa od ove nedelje važi uredba po kojoj svi (firme, paušalci, fizička lica,..) mogu sa žiro računa da dignu do 1,000 dinara dnevno odnosno 30,000 mesečno. Pošto je jedan od glavnih razloga za veliki šticung prethodnih nekoliko nedelja upravo bilo teško dizanje keša sa računa, za očekivati je da će sad šticung drastično pasti, ili možda čak i nestati (porez će naravno ostati).
mreze.44 dragisak,
> Ima li nekog ko je mrežu koja radi pod Novell NetWare 3.11 > povezao sa Unix mašinama. Zamolio bih ga da mi u par reci > objsni koko to ide. Nije sasvim jasno šta hoćeš da radiš. Ako želiš sa jedne radne stanice istovremeno da pristupaš i NetWre-u i Unix-u treba da instaliraš Novell radnu stanicu i zatim da preko istih mrežnih drajvera puštaš neki TCP/IP softver za DOS. Kako to da se uradi postoji više načina. Praktično sa svakim tipom drajvera je to moguće uraditi. Ako želiš sa Unix-a da pristupaš NetWare-u onda moraš da imaš na Novell-u instaliran TCP/IP i Novell NFS (koji je dosta skup). Ti već uz NetWare dobijaš TCP.NLM sa kojim možeš da pustiš TCP/IP protokol na Novell serveru ali nemaš nikakav TCP/IP servis kao što su FTP, TELNET, SMTP ... Ne znam da li možda postoji neki public domain FTP ili SMTP (mail) za Novell.
mreze.45 zcvele,
> - Opet Treba ozbiljno popricati sa strucnjacima za te stvari a > ne kupovati - Grlom u Jagode. Razlika u ceni moze biti ZNATNA. > > Na osnovu razmisljanja i zahteva moze se zakljuciti da coveku > cena nije ni najmanje bitna, vec iskljucivo kvalitet. Odnosno, > svestan je da to mora da kosta, ali ne zeli da kupuje ono sto > mu je nepotrebno. To ti i kažem. Treba sesti sa čovekom koji se razume u mreže da se posavetuje. Može se povaliti odgromnu lovu u opremu ali se može desiti da NEDOBIJE ono što je očekivao. Kupovali su ljudi servere sa kolor monitorima i ET4000 video kartama sa više flopija i sličnim biserima a u server ubace jednu NE1000 karticu i sl. Pozdrav Cvele
mreze.46 cane,
- Da li je obavezno imati mreznu karticu - za Windows for Workgroups? Ne, potpuno normalno funkcionise i bez nje. Jednostavno nece instalirati neke drajvere i gotovo. - Koji program podrzava povezivanje preko - paralelnog ili serijskog porta? - Ovde ne zelim samo fajl transfer program! Telereplica, PCAnywhere...
mreze.47 snemcev,
>> Pa od ove nedelje važi uredba po kojoj svi (firme, paušalci, fizička >> lica,..) mogu sa žiro računa da dignu do 1,000 dinara dnevno odnosno Jel to ono po osnovu goriva?
mreze.48 mjevta,
>> Dali neko poseduje BOOT ROM za NE1000 mrežne kartice za DOS >> 5.00 ? Nije mi poznato da sadrzaj BOOT EPROM-a zavisi od verzije DOS-a. Za DOS v5.00 obavezna je upotreba RPLFIX programa nad generisanom NET$DOS.SYS datotekom. Pogledaj i uputstvo (help) za Novell. Sadrzaj saljem uz poruku. bjevta
mreze.49 zzk.,
> Jel to ono po osnovu goriva? Aha, PC.HARD.4 je marka automobila, a mreze - gorivo.
mreze.50 vvelinov,
> Ako želiš sa Unix-a da pristupaš NetWare-u onda moraš da imaš > na Novell-u instaliran TCP/IP i Novell NFS (koji je dosta skup). > Ti već uz NetWare dobijaš TCP.NLM sa kojim možeš da pustiš > TCP/IP protokol na Novell serveru ali nemaš nikakav TCP/IP > servis kao što su FTP, TELNET, SMTP ... Ne znam da li možda > postoji neki public domain FTP ili SMTP (mail) za Novell. Znači li to da softver koji je sadražan u paketu NetWare 3.11 nije dovoljan za uspstavljanje komunikacije sa Unix mašinama. Inače zanima me mogućnost da Unix-ove stanice pristpaju NetWare serveru.
mreze.51 mjevta,
>> Dali neko poseduje BOOT ROM za NE1000 mrežne kartice za DOS >> 5.00 ? Može i u obliku fajla :) Cini mi se da sam ti juce poslao, ali veza mi je vise puta pucala, tako da nemam pojma sta sam radio :), pa saljem ponovo. BTW, sadrzaj ne zavisi od verzije DOS-a (ili mi nije poznato). bjevta ne1000.bin
mreze.52 snemcev,
>>> Jel to ono po osnovu goriva? >> >> Aha, PC.HARD.4 je marka automobila, a mreze - gorivo. Pokušaj duhovitosti. Interesantno.
mreze.53 dragisak,
> Znači li to da softver koji je sadražan u paketu NetWare 3.11 > nije dovoljan za uspstavljanje komunikacije sa Unix mašinama. Da.
mreze.54 ognjan,
>> Cini mi se da sam ti juce poslao, ali veza mi je vise puta >> pucala, tako da nemam pojma sta sam radio :), pa saljem >> ponovo. BTW, sadrzaj ne zavisi od verzije DOS-a (ili mi nije >> poznato). Ajd' sad budi drug pa pošalji i za NE2000, naravno, ako imaš. Ogy.
mreze.55 djorzor,
>>> Cini mi se da sam ti juce poslao, ali veza mi je vise puta >>> pucala, tako da nemam pojma sta sam radio :), pa saljem >>> ponovo. BTW, sadrzaj ne zavisi od verzije DOS-a (ili mi nije >>> poznato). > > Ajd' sad budi drug pa pošalji i za NE2000, naravno, ako imaš. > Ima kod mene, ali ne u fajlu nego u EPROM-u. Ako Te zanima, možeš da pregledaš EPROM
mreze.57 mjevta,
Za NE2000 kompatibilne kartice imam 2 drajvera (duzina 8kB, za 2764 EPROM-e), od kojih jedan radi sa skoro svim karticama, a drugi sa ostatkom (onih kojima raspolazem). Postoje i konfigurabilne kartice sa nekim CMOS RAM-om, u koji mogu da se upisu parametri (IRQ, port...) i koji je duzine 16kB (27128 EPROM), ali isti valjda zavisi od kartice (nije provereno). Ako neko bas nikako ne moze da nadje ove drajvere, neka se javi, pa da saljem. bjevta
mreze.58 ognjan,
>> Za NE2000 kompatibilne kartice imam 2 drajvera (duzina >> 8kB, za 2764 EPROM-e), od kojih jedan radi sa skoro svim Ma siljaj bre ... :)) Ogy.
mreze.59 smiloradovic,
Jedno hardversko, takoreći električarsko pitanje: Uobičajen način povezivanja računara u mrežu podrazumeva postavljanje T-člana direktno na računar, dakle nešto ovako: ─────────╦────────── kabl računar kabl Interesuje me da li je neko probao/video da ispravno radi varijanta gde T-član ne ide direktno u računar, već preko metar-dva kabla: ──────────────┐ kablovi ╠───────────── računar ──────────────┘ utičnica Teoretski, računar predstavlja visoku impedansu, i stvar bi trebalo da radi bez problema, ali nisam 100% siguran - naime, mrežni kablovi bi trebalo da budu fiksirani u zidu, pri čemu se računar priključuje preko zidne utičnice. Da li neko ima praktična iskustva sa ovakvim načinom povezivanja?
mreze.60 zormi,
* Interesuje me da li je neko probao/video da ispravno radi varijanta * gde T-član ne ide direktno u računar, već preko metar-dva kabla: * * ──────────────┐ * kablovi ╠───────────── računar * ──────────────┘ utičnica Ne preporučujem! Na tim frekvencijama i brzinama prenosa onaj kablić izmedju T konektora i računara se ne vidi kao beskonačna impedansa već kao karakteristična impedansa kabla. Elem, dobijaš diskontinuitet impedanse na mestu grananja i kao rezultat refleksiju signala (može lako da se izračuna koeficijent refleksije) koji se onda još izmeša sa polaznim i ceo sistem "zazveči". Ovo je bila teorija, a u praksi: mreža koju održavam se odjednom naglo usporila i posle mnogo traženja (imam 120 stanica) nadjem da je jedan kolega (elektroinženjer) uradio upravo ovo gore sa sličnom idejom i napravio mi velike smetnje... Dakle, naizgled će raditi, ali...
mreze.61 zcvele,
ş> ──────────────┐ ş> kablovi ╠───────────── računar ş> ──────────────┘ utičnica ş> Teoretski, računar predstavlja visoku impedansu, i stvar ş> bi trebalo da radi bez problema, ali nisam 100% siguran - Da ali imaš komad kabla koji ima impendasu 50 OHM-a. Pazi stvar će raditi, koliko kvalitetno ne znam jer sam je tu varijantu koristio u jednoj prilici. Jedina stvar je bila ta što kabl je bio 50-ak cm a ne 2-3 m. Pazi jedno je sigurno da time narušavaš karakterističnu impendansu voda i imaš velike šanse da će sti se na tom mestu pojavitii refleksija. ş> naime, mrežni kablovi bi trebalo da budu fiksirani u ş> zidu, pri čemu se računar priključuje preko zidne ş> utičnice. Da li neko ima praktična iskustva sa ovakvim ş> načinom povezivanja? Stvar po tom pitanju je elegantno rešena u IMTEL-u. Otiđi da kao kupiš kutiju disketa pa ćeš da vidiš rešenje. Na zidu se nalaze 2 BNC konektora. Ako ne koristiš priključak granu spojiš kablom dužine cca1.5m (minimalna dužina je 50cm). Pozdrav Cvele
mreze.62 smiloradovic,
)> Ne preporučujem! Na tim frekvencijama i brzinama prenosa onaj kablić )> izmedju T konektora i računara se ne vidi kao beskonačna impedansa )> već kao karakteristična impedansa kabla. Hvala na odgovoru, i tebi i Cveletu. Elem, trebalo bi da postoji još jedno rešenje, samo ne znam da li sam dobro informisan :) Teorija sa vodovima je u redu, i jasno mi je zašto ne ide ona ideja. Međutim, trebalo bi da je moguća realizacija sa debelim ethernet kablom i (aktivnim?) razvodnicima, koji se u vidu nekih kutijica kače na priključna mesta. Praktično, koristi se kabl sa manjim slabljenjem, a razvodnici služe za prilagođenje impedanse - da li su oni aktivni (problem - treba im dovoditi i napajanje) ili prosto neka vrsta transformatora, pitanje je sad. Da li si možda čuo za ovako nešto?
mreze.63 zormi,
* trebalo bi da je moguća realizacija sa debelim ethernet kablom i * (aktivnim?) razvodnicima, koji se u vidu nekih kutijica kače na * priključna mesta. Praktično, koristi se kabl sa manjim slabljenjem, * a razvodnici služe za prilagođenje impedanse - da li su oni aktivni Naravno, to je regularno rešenje. Na debeli kabl se kači tzv. transceiver (može i sa vampirima) a od njega ide višežilni kabl do AUI konektora na mrežnoj kartici. Domet je čini mi se 5 m. Problemi: debeli (thick) kabl je mnogo skuplji, a svaki od transceiver-a sa kablićem košta reda 150 DM a potreban je uz svaku karticu. Imao sam i razne prelaze BNC/AUI, UTP/AUI i slično...
mreze.64 iritel,
> Stvar po tom pitanju je elegantno resena u IMTEL-u. Otidi da kao kupis kutiju > disketa pa ces da vidis resenje. Na zidu se nalaze 2 BNC konektora. Ako ne > koristis prikljucak granu spojis kablom duzine cca1.5m (minimalna duzina je > 50cm). Slazem se (na nevidjeno - mrzi me da idem u "kupovinu") da je resenje elegantno. Medjutim, na ovaj nacin se u mrezu dodatno ubacuju po dva para BNC konektora po jednom prikljucku, sto svakako unosi i nekakvo slabljenje. Kakva su prakticna iskustva po ovom pitanju ? Pozdrav, Zoran
mreze.65 zormi,
* elegantno. Medjutim, na ovaj nacin se u mrezu dodatno ubacuju po dva * para BNC konektora po jednom prikljucku, sto svakako unosi i nekakvo * slabljenje. Kakva su prakticna iskustva po ovom pitanju ? To naravno utiče. Zato ne idem na više od 200 m izmedju dva repeater-a. U zgradi inače ima oko 2 km kabla i 12 repeater-a. Medjutim, sada polako izbacujemo BNC kartice i uvodimo UTP kartice sa UTP koncentratorima, najpre tamo gde ima više PC-a u okolini npr. na svake 3 kancelarije. BNC kabl samo prodje pored UTP-a a na njega se zvezdasto kače PC-i telefonskim kablovima, npr. po 12 kom/koncentratoru. Veze su medjusobno izolovane tako da se jednostavno može uštekati PC (kablom sa konektorom koji je kao telefonski samo sa 8 kontakata) i odštekati bez prekida u grani. Domet telefonskog kabla je 100 m.
mreze.66 zcvele,
ş> Hvala na odgovoru, i tebi i Cveletu. Elem, trebalo bi da ş> postoji Moljim moljim ş> trebalo bi da je moguća realizacija sa debelim ethernet ş> kablom i (aktivnim?) razvodnicima, koji se u vidu nekih ş> kutijica kače na priključna mesta. Ima jedna mala mana. To je jako lepi i JAKO JAKO skupo rešenje. debeli ethernet kod nas se najčešće koristi u industrijskoj primeni gde imaš jaka polja, industrijski šum i velike razdaljine. Naravno sve to i papreno košta. Pozdrav Cvele
mreze.67 dtadic,
Da li neko zna kako se kreću cene boot EPROM-a?
mreze.68 mjevta,
>> Da li neko zna kako se kreću cene boot EPROM-a? Koliko mi je poznato, do pre nekoliko meseci je cena 27(c)64 (8 kB) bila nesto manja od 10 din (sa porezom). Naravno, ovo je samo chip. Programiranje, kosta par minuta, ako imas programator. bjevta
mreze.69 vsuzic,
Sada videh da postoji tema mreze i u hard sekciji, pa bih molio da procitate poruku u pc.os.4 tema 7 poruka 3. Imam problema sa boot-ovanjem radne stanice na mrezi pomocu boot roma i ODI drajvera (ili paket drajvera). Ako neko zna nesto vise o tome molim za pomoc.
mreze.70 zcvele,
ş> Ako neko zna nesto vise o tome molim za pomoc. Reci konkretno kakav je problem. Znaš li za RPLFIX i druge stvari. Da li si to ranije instalirao ili ti je to prvi put. Pozdrav Cvele
mreze.71 vsuzic,
Sve se u medjuvremenu resilo, trebao mi je rplodi da bi to radilo sa ODI drajverima. Zahvaljujem se na brizi. Pozdrav.
mreze.72 szeman,
Ima li nekog smisla kupovati NE2100? Neke firme je reklamiraju kao, čak, 40% bržu od NE2000. Novell je Novell, ali ovoliko ??? ;) Pa sad ako koza laže... Pozdrav, Saša
mreze.73 dejanr,
>> Ima li nekog smisla kupovati NE2100? Neke firme je reklamiraju kao, >> čak, 40% bržu od NE2000. Novell je Novell, ali ovoliko ??? ;) Planirali smo za "Računare" test... ne znam baš da li je 40%, ali da je brže, jeste. Primeti se razlika. Ne mislim da ima smisla kupovati NE2100 umesto NE2000 koje već imaš, ali ako kupuješ nove, NE2100 je dobra ideja.
mreze.74 zcvele,
ş> Ima li nekog smisla kupovati NE2100? Neke firme je ş> reklamiraju kao, čak, 40% bržu od NE2000. Novell je ş> Novell, ali ovoliko ??? ;) Ima jer su se kod mene na testu pokazale bržima. Razlika između NE2000 i NE2100 je u tome što NE2100 koristi i DMA kanal što ne2000 nema. Da li je 40% u pitanju, nije baš toliko. Pozdrav Cvele
mreze.75 dejanr,
IBM-ova mreža bez žica. Brzina 1 megabit/sekundu, dakle otprilike desetina uobičajene Ethernet brzine. NOVOSTI/microb 4.742.
mreze.76 iboris,
Ł IBM-ova mreža bez žica. Brzina 1 megabit/sekundu, dakle otprilike Ł desetina uobičajene Ethernet brzine. žekaj bre, pa kod mene na poslu brzina prenosa kod LAN-a je 16 mb/sec.
mreze.77 dejanr,
>> > IBM-ova mreža bez žica. Brzina 1 megabit/sekundu, dakle otprilike >> > desetina uobičajene Ethernet brzine. >> >> žekaj bre, pa kod mene na poslu brzina prenosa kod LAN-a je 16 mb/sec. Dobro, 16... govorimo o redu veličine.
mreze.78 zormi,
* Ł IBM-ova mreža bez žica. Brzina 1 megabit/sekundu, dakle otprilike * Ł desetina uobičajene Ethernet brzine. * * žekaj bre, pa kod mene na poslu brzina prenosa kod LAN-a je 16 mb/sec. Token Ring?
mreze.79 mjevta,
Da li losi spojevi u kabling sistemu mreze mogu da prouzrokuju osetno zagusenje mreze, a da ne povecaju TOTAL COLISIONS i UNQUEUED SENDS COUNT (valjda sam tacno napisao)? Zapravo, pitanje je da li losi spojevi MORAJU da se odraze na ove parametre mreze. Ako moraju, a ove vrednosti se drze oko zanemarljivih (uobicajenih) vrednosti, onda sta bi jos moglo da bude uzrok zagusenja koje se nije javljalo do pre par nedelja, a sada se javlja. bjevta PS: Virus nemam, upravo sam skinuo najnoviji SCAN sa SEZAM-a i proverio sve diskove.
mreze.80 zormi,
* Da li losi spojevi u kabling sistemu mreze mogu da * prouzrokuju osetno zagusenje mreze, a da ne povecaju * TOTAL COLISIONS i UNQUEUED SENDS COUNT (valjda sam * tacno napisao)? Loše veze ne prave kolizije, već neispravne pakete koje treba ponavljati.
mreze.81 iboris,
Ł Token Ring? Jeste :)...who
mreze.82 mjevta,
>> * Da li losi spojevi u kabling sistemu mreze mogu da >> Loše veze ne prave kolizije, već neispravne pakete koje treba >> ponavljati. Zahvaljujem na ispravci, mada je akcenat poruke bio je na tome da ne primecujem nikakvu razliku u podatacima koje daje MONITOR.NLM. Medjutim, nije mi jasno sledece: ako su kablovi losi, tj. postoji neka greska u montazi, onda dolazi do prekida, a tada bi, pretpostavljam, trebalo da se javi poruka: Network error: Abort, Retry? E, pa, ova poruka se ne javlja. Ali, sada mi je bitno na koji nacin najbrze da otkrijem koji konektor nije u redu? Da li mi je unimer dovoljan? bjevta
mreze.83 zormi,
* Ali, sada mi je bitno na koji nacin najbrze da otkrijem koji * konektor nije u redu? Da li mi je unimer dovoljan? Unimerom možeš primetiti kolebanja u otpornosti što može da bude neki pokazatelj ako nemaš "inteligentnih" uredjaja. Najbolji način je "polovljenje intervala", tj. skratiš mrežu napola pa vidiš da li se "ponaša", pa onda sledeću polovinu...
mreze.84 zcvele,
ş> Da li losi spojevi u kabling sistemu mreze mogu da ş> prouzrokuju osetno zagusenje mreze, a da ne povecaju ş> TOTAL COLISIONS i UNQUEUED SENDS COUNT (valjda sam ş> tacno napisao)? Naročito loši T konektori koji vole da prave kratke spojeve ili loši BNC-ovi sa istim problemom. Samo oni ti prave probleme sa retransmisijom a ne sa kolizijom :( ş> Ako moraju, a ove vrednosti se drze oko zanemarljivih ş> (uobicajenih) vrednosti, onda sta bi jos moglo da bude ş> uzrok zagusenja koje se nije javljalo do pre par ş> nedelja, a sada se javlja. Pitanje koja je mreža u pitanju. Problem može da ti stvara i kartica kojoj je otišlo kolo za osluškivanje pa ti ona pravi kolizije. Pozdrav Cvele
mreze.85 zcvele,
ş> Najbolji način je "polovljenje intervala", tj. skratiš mrežu ş> napola pa vidiš da li se "ponaša", pa onda sledeću polovinu... Za tebe i ostale. Kod mreža naročito obrati pažnju na radne stolove. Primjećeno je da ljudi obožavaju da točkićima od stolice režu kablove i da nogama čupaju konektore:( Pozdrav Cvele
mreze.86 vsuzic,
Da li neko mozda ima sadrzaj boot ROM-a za NE-1000 a da provereno radi sa ODI specifikacijom. Ono sto ja imam radi samo sa dedicated IPX protokolom. Pozdrav
mreze.87 mazi,
Zdravo svima! Ajd ako neko zna kako treba da se naprave kablovi za paralelno povezivanjedva kompjutera preko LPT porta, nek baci semu ovde ili na MAIL WRITE MAZI. Ili, još bolje, ako toga već ima negde u nekoj konferenciji, nek mi samo prosledi broj poruke. Problem je u tome što ja imam šemu paralelnog porta, i što sam na oba kraja spojio pinove pin-to-pin ali to neće da radi. Ako neko zna rešenje nek šalje hitno, jer treba da vratim laptop na kome su podaci, a ne odugovlači mi se. Ivan.
mreze.88 zcvele,
ş> Zdravo svima! ş> Ajd ako neko zna kako treba da se naprave kablovi za ş> paralelno povezivanjedva kompjutera preko LPT porta, nek ş> baci semu ovde ili na MAIL WRITE MAZI. Ili, još bolje, ako ş> toga već ima negde u nekoj konferenciji, nek mi samo prosledi ş> broj poruke. Problem je u tome što ja imam šemu paralelnog ş> porta, i što sam na oba kraja spojio pinove pin-to-pin ali to ş> neće da radi. Ako neko zna rešenje nek šalje hitno, jer treba ş> da vratim laptop na kome su podaci, a ne odugovlači mi se. ş> ş> Ivan. Nije potrebno da dupliraš poruke. Pa metnije bi bilo pre nego napišeš 2 poruke od jedanput da pregledaš malo stare poruke. Ja sam predpostavljam jako lepo pre mesec dana objasnio najčešće korištene kablove kako se spajaju i zašto tako. Cvele
mreze.89 madamov,
Ako neko zna, bio bih mu veoma zahvalan, raspored pinova (žica) u RJ-45 konektoru za 10BaseT Ethernet. Naime, majstori se spremaju da montiraju utičnice u zidove, pa ne bih voleo da ih posle teram da ih vade i premeštaju žice.
mreze.90 ngujic,
Pozdrav! Imam jedan mali problem. Kada stavim mreznu karticu u racunar (podesenu na INT5, naravno), bez obzira na adresu (300, 320, ...) dobijem kao krajnji efekat da mi fax/modem kartica biva izgurana sa svog interapta. CHECKIT lijepo javi da COM@M2,COM4 "vise" bez interapta, a tamo gdje biste ocekivali da ih vidite jos ljepse pise Available. Super, jel' da. U cemu je stos? Odgovor moze i postom na NGUJIC.
mreze.91 mr.bagins,
Molim sve koji bi imali neki savet u vezi sa tim kako se valjano obuciti za supervizora na Novell-u (samo da ne bude Imtel-ov kurs od 470 din) da ostave poruku ovde ili bolje na mail. Svima najlepse zahvaljujem. Mr.Bagins
mreze.92 zcvele,
ş> Molim sve koji bi imali neki savet u vezi sa tim ş> kako se valjano obuciti za supervizora na Novell-u ş> (samo da ne bude Imtel-ov kurs od 470 din) da ostave ş> poruku ovde ili bolje na mail. Položiš Novellov kurs za SNA Cena je cca 700-800 DEM Cvele
mreze.93 mr.bagins,
Prvo da zahvalim na savetu, ali moram da ispadnem glup pa pitam: Sta je to SNA, i gde postoji taj kurs. Molio bih podrobnije informacije, pa ako nisu prikladne za konferenciju moze i na mail. Jos jednom najlepse zahvaljujem. Mr.Bagins
mreze.94 zcvele,
ş> Prvo da zahvalim na savetu, ali moram da ispadnem ş> glup pa pitam: Sta je to SNA, i gde postoji taj ş> kurs. Novell organizuje tri tipa kurseva Za Sistem Administratore SNA Za Sistem Inženjere SNE Za Novell instruktore ESNE Kurs organizuje Mikronova Software iz Novog Sada i oni jedini imaju čoveka koji je od Novella ovlašten da drži kurseve. Za cene kurseva i dr treba se direktno kod njih raspitati. Da ne bi bila reklama zainteresovani za telefone i kontakt osobu informaciju mogu dobiti na mail. Inače kurs se poalže u Budimpešti i dobija se Novellova diploma. Kažu da je diploma SNE dosta cenjena u svetu (info iz USA Can i Njemačke). Pozdrav Cvele
mreze.95 mr.bagins,
Hvala puno. To je zaista odlicna informacija. Mr.Bagins
mreze.96 misai,
Dobio sam Olivetti mrežne kartice NPU 9147 (malo starijeg datuma) Da li neko ima iskustva u radu sa njima? Zanima me način povezivanja i softver (Olinet LAN MANAGER, Olinet LAN) Odgovor u ovoj konferenciji ili na 541-104, Jovica.
mreze.97 zcvele,
ş> Dobio sam Olivetti mrežne kartice NPU 9147 (malo starijeg ş> datuma) Da li neko ima iskustva u radu sa njima? ş> Zanima me način povezivanja i softver (Olinet LAN MANAGER, ş> Olinet LAN) Ja sam imao priliku da se sretnem sa tim tipom mreže. Mrežu je instalirala Energodata tako da tamo probaj da dobiješ informacije. Cvele
mreze.98 haevorn,
Ajde neko da mi objasni kako kroz običan koaksijalni (mrežni) kabl podaci prolaze "brzinom svetlosti", a kroz 9, 25 ili 36 pinski kabl (serijski ili paralelni) se onako vuku? Ajde serijski još čovek i da razume, ali zašto je paralelni interf. jedna tako bolna stvar?
mreze.99 tstojic,
Molim za brzu pomoc. Potrebna mi je informacija o koncentratoru (hub-u) tipa: Proizvodjac,oznaka modela broj veza koje podrzava. ( eventualno cena). Da ne bude zabune radi se o hardverskoj komponenti koja je jednim BNC konektorom povezana na tanki ethernet, a sa druge strane preko upredenih parica (1MMM0 Base-T konektora) omogucava povezivanje vise radnih stanica. Unapred se izvinjavam ako je o ovome bilo reci ranije, pogledao sam ali nisam pronasao nista o koncentratorima za Novell mreze. Zahvalan; pozdrav Toma.
mreze.100 zormi,
* Proizvodac, oznaka modela, broj veza koje podrzava ( smart ili ne ), * cena ... za koncentrator (ili ti hub) za Novell mrezu. Ima ih raznih. Od kartice sa 4 priključka koja se stavi u PC, preko najpopularnijih 8-portnih i 12-portnih, do 16 i 24-portnih koji se redjaju u rack pa koliko ti treba. Uglavnom svi imaju auto-partition tj. sami isključe neispravne segmente i donekle optimizuju saobraćaj. Posebno mogu da se nabave hub-ovi sa SNMP koji mogu da se software-ski kontrolišu iz daljine. Meni se te stvari dopadaju, pouzdanije su i lakše za dodavanje/oduzimanje stanica. Kod mene sam oko 50 stanica već prebacio na 10BaseT a prebaciću sve u dogledno vreme. Cene u firmi koju znam ;) se kreću oko 70 DM/portu.
mreze.101 madamov,
Hoću da povežem Meka i PC-a EThernetom, ali da koirste TCP/IP protokol. E, sa Mekove strane je jednostavno, stavi se MacTCP control panel u System i Mac ume da "priča" TCP/IP. Postoji li softversko rtešenje za PC ili moram da ga opremim karticom koja to obezbeđuje?
mreze.102 mr.bagins,
Molim one koji imaju neku korisnu informaciju u vezi sa povezivanjem dva racunara (ne umrezena) na jedan printer da budu ljubazni i saopste mi je ovde ili na mail. Unapred svima zahvaljujem. P.S. Neki preklopnik bi verovatno vrlo jednostavno resio posao. Pozdrav Mr.Bagins.
mreze.103 ppekovic,
>> Hoću da povežem Meka i PC-a EThernetom, ali da koirste TCP/IP protokol. E, >> sa Mekove strane je jednostavno, stavi se MacTCP control panel u System i Mac >> ume da "priča" TCP/IP. Postoji li softversko rtešenje za PC ili moram da ga >> opremim karticom koja to obezbeđuje? Na PC-u imaš gomilu TCP/IP software-a. Rade ili preko mrežne kartice ili preko serijske veze. Paya P.S. mail ppekovic
mreze.104 rkramer,
C:\> Molim one koji imaju neku korisnu informaciju C:\> u vezi sa C:\> povezivanjem dva racunara (ne umrezena) na C:\> jedan printer C:\> da budu ljubazni i saopste mi je ovde ili na C:\> mail. C:\> Unapred svima zahvaljujem. C:\> C:\> P.S. Neki preklopnik bi verovatno vrlo C:\> jednostavno resio posao. C:\> Uzmeš oglase u ruke, pa zaredjas firme. Trazis Data-switch za 1 printer na dva kompjutera. Samo pazi, pored toga (trebao bi da košta oko 30-40 DM) treba da nabaviš i jedan paralelni kabl, koji trenutno i sam tražim... Ako hoćeš da ti ga neko napravi, kod Sage su mi nudili da naprave 1.5 metara takvog kabla (sa dva konektora naravno) za 15 DM. Ako hoćeš da se zanimaš lemilicom, pozovi me pa ću ti dati adresu jedne firme koja prodaje paralelne konektore (negde je u Sarajevskoj, ne mogu da se tačno setim) za nesto manje od 3 DM, a cuo sam da im je i kabl jeftin... Pozdrav, RKRAMER
mreze.105 mr.bagins,
Hvala puno. Mozda ce mi trebati jos koja informacija kad odmaknem u potrazi za savetovanim resenjem. Pozdrav Mr.Bagins.
mreze.106 adzem,
Nedavno sam naisao na jednu Unix mrezu sa 5 terminala. Korisnici se zale da ne mogu da prikljuce dva stampaca koji ce nezavisno raditi, i to jedan na server, a drugi na termi- nalsko mesto. Problem koji imaju je da svaki zahtev sa stam- pu ide na stampac na serveru, cak i sa terminala koji ima svoj stampac. Posto o mrezama, bilo DOS ili Unix, ne znam nis- ta uskratio sam ih za resenje proglema. Moze li se to resiti ili mreza "po redu voznje" treba da sve zahteve za stampu usmerava na jedno mesto?
mreze.107 ppekovic,
>> Korisnici se zale da ne mogu da prikljuce dva stampaca koji >> ce nezavisno raditi, i to jedan na server, a drugi na termi- >> nalsko mesto. Problem koji imaju je da svaki zahtev sa stam- >> pu ide na stampac na serveru, cak i sa terminala koji ima Konfiguracija štampača, pa i onih vezanih na terminale, se obavlja na Unix mašini. Svakom štampaču se dodeljuje jedinstveno ime. Jedan od njih se proglašava za default. Dakle, ako se ne navede na koji štampač ide štampa, onda ide na default štampač. Nisi napisao da li se štampa izvodi iz neke aplikacije ili pak iz komandne linije te ti ne mogu ništa preciznije reći. Ipak, suština je najverovatnije u tome što ne navodiš na koji ćeš štampač poslati to što štampaš. Paya
mreze.108 abica,
Kolega bi zeleo da u svojoj firmi instalira Novell mrezu. Nabavio je kartice i softver, samo mu trebaju informacije kako se povezuju kablovi izmedju racunara. Moze li neko pomoci?
mreze.109 zcvele,
ş> Ajde neko da mi objasni kako kroz običan koaksijalni ş> (mrežni) kabl podaci prolaze "brzinom svetlosti", a ş> kroz 9, 25 ili 36 pinski kabl (serijski ili paralelni) ş> se onako vuku? Ajde serijski još čovek i da razume, ş> ali zašto je paralelni interf. jedna tako bolna stvar? Ima jedna nauka u elektronici koja se zove teorija vodova. Da ti ukratko objasnim. Zamisli kabl bilo koji kao skup beskonačno malih delova. Svaki taj deo može se predstaviti kao jedan mali otpornik i kao jedna mala zavojnica. POred toga prema susednoj žici on ima neku malu provodnost i gradi neki mali kapacitet. Elem kao takav kabl on na kraju gradi neku karakterističnu impendasu t.j. u konkretnom slučaju postaje filter za određene frekvencije. Ti kada pustiš signal kroz taj kabl on slabi i izobličuje se. Slabljenje je direktno zavisno od dužine kabla. Npr Pupin je postao popularan po svojim kalemovima koji su omogućili tel razgovore na veću daljinu. Takvi kalemovi npr dosta smetaju za prenos digitalnih signala. Da ti npr kažem karakteristike za tanki Ethernet kabl. Minimalna dužina između dva čvora je 50 cm a maksimalna 350m (nisam tačno siguran) bez pojačavača. Minimalna dužina je postavljena da ne bi došlo do uticaja refleksije signala a maksimalna zbog slabljenja signala. Ovo je bilo kratko i laičko objašnjenje. Cvele
mreze.110 zotasevic,
Koje je najefikasnije (najjevtinije) resenje za sledecu situaciju: Na jednom racunaru se izvrsava program, a rezultati se prikazuju na tri monitora u istom obliku udaljena petnaestak metara. Mislim da slican problem nije bio na Sezamu.
mreze.111 dejanr,
>> Nabavio je kartice i softver, samo mu trebaju >> informacije kako se povezuju kablovi izmedju racunara. Najčešće ovako: na svakoj kartici imaš po jedan T član. U serverov T član staviš sa jedne strane terminator, a sa druge kreneš kablom. Onda taj kabl do prve stanice, od nje kabl do druge, i tako dalje. Na zadnju stanicu staviš drugi terminator, i jedan od tih terminatora uzemljiš. Dakle, dosta jednostavno.
mreze.112 zormi,
* Na jednom racunaru se izvrsava program, a rezultati se prikazuju na * tri monitora u istom obliku udaljena petnaestak metara. Postoji razdelnik VGA signala. Ovaj koji poseduje jedan ulaz i 8 izlaza, domet je oko 50m.
mreze.113 vvelinov,
Ovih dana se zezam sa jednom VLB Ethernet karticom. To je Longshine LCS-8934-TBA. Ne mogu nikako da je nateram da mi radi na serveru (Pentium), a na mojoj masini (486/66) radi odlicno. Karticu znam da sam lepo konfigurisao i mislim da da je problem u nekakvom neslaganju izmedju nje i maticne ploce. Inace testiranje sam radio (posto je sa stanica server bio nedostupan) samo sa ucitanim mreznim drajverima. Ima jedan program "netcb" za chat na mrezi i radi na nivou ipx protokola. Nikakav mrezni OS mu ne treba. Jednu NE2000 karticu sam postavio na istu konfiguraciju kao i LCS8934 (irq=5, port=360) i onda na jednoj masini ucitam (ODI) drajvere: LSL NE2000 IPXODI a na drugoj LSL LCS8934 (odi drajver dobijen uz karticu) IPXODI i posle toga pokrenem NETCB. Kada je Longsine u 486-ici onda komunikacija ide, obrnuto nikako. Interesantno je da se svi drajveri ucitaju ne prijavljujuci nikakav problem. Jedino sto se ponasa kao da kabl nije prikljucen. Promenio sam i T-konektor ali ne vredi. Probao sam i da stavim klasican HDD/FD kontroler zbog mogucnosti da postojeci VLB ometa nesto Ethernet karticu. Bez rezultata. Da li je neko radio sa ovom ili nekom drugom VLB Ethernet karticom da mi da neki savet. Ja sam sve ideje iscrpio. Pomagajte!
mreze.114 zcvele,
ş> Potrebna mi je informacija o koncentratoru (hub-u) tipa: Kasnim sa odgovorom ali sam ih viđao u IMETL-u Cvele
mreze.115 zotasevic,
To je bas ono sto mi treba ! Jos samo kad bi znao gde to ima i posto je.
mreze.116 ilalic,
Ako te interesuje da sam napravis jedan takav preklopnik (ako imas iskustva) shemu uredjaja koji povezuje 2 PC-a na jedan printer imas u casopisu "Elektro" br.4
mreze.117 haevorn,
// Minimalna duzina izmedju dva cvora je 50 cm,a maksimalna 350m Da, ali meni i dalje nije jasno zasto ne moze brze kroz Centronics, a ocigledno je da je to moguce, kad kroz obican koaksijali ide
mreze.118 zormi,
*// Minimalna duzina izmedju dva cvora je 50 cm,a maksimalna 350m * * Da, ali meni i dalje nije jasno zasto ne moze brze kroz Centronics, * a ocigledno je da je to moguce, kad kroz obican koaksijali ide Materija je dosta komplikovana, ali ukratko koaxijalni kabl može da prenese mnogo više bita u sekundi jer je propusni opseg samog kabla mnogo veći, odnosno Centronics je mnogo osetljiviji na spoljnje šumove i teže prenosi visoke frekvencije koje dominiraju kod brzih signala (više ih slabi tokom prostiranja), a tu su i preslušavanja izmedju provodnika, indukovana polja (npr. parice se upliću da bi se ti efekti poništavali)... itd. Npr. koaxijalac RG58A/U kakav se koristi za Ethernet na 10 MHz pravi slabljenje od samo 3 dB na 100 metara dužine, a na 100 MHz slabi 17 dB na 100m (kucam napamet). Ovo je za flat kablove nedostižno dobro. E sad, ima jedna teorema po kojoj iz propusnog opsega prenosnog kanala i odnosa signal/šum može da se izračuna maximalni protok bita (tačnije nosilaca informacije tj. Shannon-a) sa kontrolisanom verovatnoćom greške. Recimo za standardnu (ispravnu) telefonsku liniju maximalni teorijski protok je oko 30 kSh/s što je skoro dostignuto najnovijim modemima.
mreze.119 ikordic,
RE: Kurs za Novell => Položiš Novellov kurs za SNA Cena je cca 700-800 DEM => Cvele Malo sam okasnio :) gde se ovo održava i ko to radi? Šta se dobija polaganjem ovog kursa?
mreze.120 haevorn,
> koaxijalni kabl može > da prenese mnogo više bita u sekundi jer je propusni opseg samog > kabla mnogo veći, odnosno Centronics je mnogo osetljiviji na > spoljnje šumove Pa zašto ne "umotaju" i Centronics žičice? Bilo bi skupo svaku žicu zamotati u svoju ... ili šta?
mreze.121 dejanr,
>> > Položiš Novellov kurs za SNA Cena je cca 700-800 DEM >> >> Malo sam okasnio :) gde se ovo održava i ko to radi? Šta se dobija >> polaganjem ovog kursa? Cvele će ti verovatno detaljnije objasniti, kursevi se održavaju u raznim zemljama, nama obično najviše odgovara Mađarska. Kurs ni ispit nisu ni malo jednostavni, zahtevaju dosta široko znanje (ne samo o mrežama) i veoma temeljnu pripremu. Dobijaš diplomu, neku vrstu Novellovog "atesta" da si stručan za njihove mreže. Ta diploma ti ne donosi ništa sama od sebe, ali ti povećava šanse da nađeš posao bilo gde u svetu - takvi stručnjaci se dosta traže a diploma je dobar način da te "uzmu u razmatranje", pa posle kako ti Bog da na razgovoru :)
mreze.122 zormi,
* Pa zašto ne "umotaju" i Centronics žičice? * Bilo bi skupo svaku žicu zamotati u svoju * ... ili šta? Bilo bi skupo, a za namenu kabla nepotrebno.
mreze.123 zlaya,
-Pa zašto ne "umotaju" i Centronics žičice? -Bilo bi skupo svaku žicu zamotati u svoju -... ili šta? Iz jednog prostog razloga, a to je da fizički centronics interface sa pripadajućim kolima može da dobaci do 15 metara dovoljno pouzdano. Brzina prenosa nije velika, a za tu frekvenciju upletene žice i žice koje su samo masa (gnd) se ponašaju kao primitivan faradejev kavez. Ukoliko kabl ima i oklop - super stvar. Pošto su žice jedna uz drugu, javlja se i određena kapacitivnost između njih što dovodi do neminovnog izobličenja signala, tako da ti se ivice signala šire, i može doći do dovoljnog izobličenja da signal postane neupotrebljiv. Centronics takođe radi na svega 5 Volti, a žice imaju svoju otpornost, tako da i tu imaš realno slabljenje. Kod Eternet kartica ceo sobraćaj podataka ide na mnogo višoj frekvenciji (gde manje dolazi do izražaja kapacitivnost kabla), a i signal ide na 9 Volti, tako da može da dobaci oko 200 metara. Uopšte, kod komunikacija treba da vodiš računa o 2 stvari: 1. Koliki protok podataka trebaš 2. Koliko daleko ti podaci treba da odu Ako ti treba veća daljina od recimo 300-400 metara, mora da digneš napon signala (Vpp) da bi ga učinio što imunijim na smetnje, a preko toga i da ga modulišeš i digneš na veću frekvenciju. Postoje Arcnet adapteri, sa kojima možeš da imaš duže kablove, ali to ide na 93 omskim kablovima, a ne 50 omskim. :)))))))))))))))))))) ZLAYA
mreze.124 zcvele,
ş> Ovih dana se zezam sa jednom VLB Ethernet karticom. To je ş> Longshine LCS-8934-TBA. Ne mogu nikako da je nateram da mi ş> radi na serveru (Pentium), a na mojoj masini (486/66) radi ş> odlicno. Karticu znam da sam lepo konfigurisao i mislim da da ş> je problem u nekakvom neslaganju izmedju nje i maticne ploce. ş> Inace testiranje sam radio (posto je sa Na žalost nisma još imao priliku da radim sa VLB ethernt karticama. Vidi da ti nije problem sa brzinom VLB Busa između kartice i comp-a. Iz tvoje priče se vidi da radi na DX2-ci a ne na Pentiumu. Cvele
mreze.125 zcvele,
ş>>> > Položiš Novellov kurs za SNA Cena je cca 700-800 DEM ş>>> ş>>> Malo sam okasnio :) gde se ovo održava i ko to radi? Šta se ş>>> dobija polaganjem ovog kursa? ş> ş> Cvele će ti verovatno detaljnije objasniti, kursevi se ş> održavaju u raznim zemljama, nama obično najviše odgovara ş> Mađarska. Kurs ni ispit nisu ni malo jednostavni, zahtevaju ş> dosta široko znanje (ne samo o mrežama) i veoma temeljnu ş> pripremu. ş> Dobijaš diplomu, neku vrstu Novellovog "atesta" da si stručan ş> za njihove mreže. Ta diploma ti ne donosi ništa sama od sebe, ş> ali ti povećava šanse da nađeš posao bilo gde u svetu - takvi ş> stručnjaci se dosta traže a diploma je dobar način da te "uzmu ş> u razmatranje", pa posle kako ti Bog da na razgovoru :) Obzirom da se osećam prozvanim moram malo više da napišem o ovome. Novell kao kuća daje tri tipa certifikata (da ne kažem diploma). Certifikati su : SNA Sistem administrator SNE Sistem inžinjer ESNE Novell instruktor SNA ti omogućava administraciju sistema ,a SNE projektovanje instalaciju i administraciju merža. Polaganje za SNE se sastoji od polaganja 7 ispita. Postoje 4 teme iz kojih moraš da skupiš određeni broj bodova. Tokom vremena moraš da polažeš i doatne ispite kako bi produžavao važenje licence. Kurseve organizuje Mikronova iz Novog Sada i drži ih Ilija Ambo (koliko mi je poznato jedini čovek u YU koji ima ESNE). Ispiti se polažu u Budimpešti i cena je oko 120DM po ispitu.Uzorak test programa postojao je na IMTEL-u. Sistem polaganja je taj da sedneš za računar i imaš ABCD pitalice. POlaganje kursa nije nimalo naivno. Pozdrav Cvele
mreze.126 dikla,
> Iz jednog prostog razloga, a to je da fizicki centronics interface sa > pripadajucim kolima moze da dobaci do 15 metara dovoljno pouzdano. > Brzina prenosa nije velika, a za tu frekvenciju upletene zice i zice > koje su samo masa Svojevremeno sam postavio pitanje o maksimalnoj duzini centronics kabla i dobio upravo odgovor da se radi o 15m'. Zanima me (posto nam jos nisu ispostavili CENTRONICS L=11m' koji bi imao svrhu povezivanaja PC i printera) da li tip kontrolera hard diska ima neki uticaj na tu komunikaciju ? Na majstorovo pitanje koji je tip kontrolera u racunaru, i mom odgovoru da se radi o MFM, kategaoricki je tvrdio da ta veze nema sansi da uspe (navodno zbog kontrolera) ...;)
mreze.127 zlaya,
- povezivanaja PC i printera) da li tip kontrolera hard diska ima - neki uticaj na tu komunikaciju ? - - Na majstorovo pitanje koji je tip kontrolera u racunaru, i mom - odgovoru da se radi o MFM, kategaoricki je tvrdio da ta veze nema - sansi da uspe (navodno zbog kontrolera) ...;) - Naravno da ima veze sa tipom kontrolera za disk, i to taman koliko i disketa određenog proizvođača i oštrina slike na monitoru ;)))... :)))))))))))))))))))) ZLAYA
mreze.128 dr.grba,
U umetku "Savršeni PC II", dejanr piše: "...U praksi se 486SX ploče povremeno ugrađuju u mrežne servere, pre svega radi uštede novca - server i tako nema potrebe za koprocesorom...." Da li je ova tvrdnja tačna? Onomad se pojavila konstatacija da Novell Netware 3.x voli prisustvo koprocesora....
mreze.129 dejanr,
>> > "...U praksi se 486SX ploče povremeno ugrađuju u mrežne servere, pre svega >> > radi uštede novca - server i tako nema potrebe za koprocesorom...." >> >> Da li je ova tvrdnja tačna? Onomad se pojavila konstatacija da Novell >> Netware 3.x voli prisustvo koprocesora.... Neće biti da si dobro pročitao - pojavilo se jedno test pitanje kojima su "lovili" stručnjake za Novell, a pitanje je bilo može li NetWare da koristi koprocesor, na šta je odgovor "da, ako se učita ta i ta biblioteka, NLM, šta li". Međutim, razlog zašto niko tu biblioteku ne učitava je što NetWare nema potrebu za koprocesorom.
mreze.130 vpudar,
Odgovor na poruku IGRE.2:1.496 Tema: DOOM2 preko mreže -> Sigurno ce proraditi ako iskopiras doom2 (bez instalacije, samo iskoporas -> na direktorijum sa istim nazivom) i na diskove stanica i onda izadjes iz -> mreze (digni masinu *bez* pozivanja Lite-a i spajanja na bilo koji resurs) -> onda startuj *SAMO* IPX/SPX Novell drajver za mreznu karticu (ipx????.com) -> pa onda IPXSETUP sa parametrima (ili iz obicnog setup-a, ako bas -> insistiras) I posle malo cekanja, mozete da DOOM2-ujete do mile volje :) Ništa... [prenosim odgovor] Probali smo i opet potpuno ista stvar. Izgleda su autori Dooma hteli da budu pametni i zaobiđu shell i rade samo na nivou Ipx-spx protokola ali... sa ovim hardverom i karticama koje su nam na raspolaganju to naprosto ne šljaka. Nije ni NWlite kriv. Probaću da istestiram stvari do kraja sa raznim bizarnim konfiguracijama (sa share, bez share, bez smartdrv, brez ništa) ali sve mi se čini da je stvar dublja nego što to ovi pišu. Moguće da radi samo sa IPXODI drajverima (to je novija varijanta od monolitnog IPX kojeg imamo za ove karte). U TO IME APELUJEM NA ONE KOJI IMAJU IPXODI ZA COMPEX ENET 16/M da mi se jave, pošalju, uploaduju i sl. Ja im mogu zauzvrat dati compex drajver za Windowse za radne grupe (skinut sa Microsoft BBS-a).
mreze.131 mrajacic,
Potrebna mi je pomoc, naime nemogu nikako da instalram Novell 2.20 na IBM Value Point racunar jer nemam adekvatan drajver za disk (kontroler). Unutra je Quantum i jednostavno ga Novell neprepoznaje jer ustvari kon- troler nije AT. Molio bih za adekvatnu pomoc. Pozdrav Milan
mreze.132 zcvele,
ş> Probali smo i opet potpuno ista stvar. Izgleda su autori Dooma ş> hteli da budu pametni i zaobiđu shell i rade samo na nivou ş> Ipx-spx protokola ali... sa ovim hardverom i karticama koje su ş> nam na raspolaganju to naprosto ne ş> bizarnim konfiguracijama (sa share, bez share, bez smartdrv, ş> brez ništa) ali Mi smo dizali DOOM sa ODI driverima i radio je bez problema. Digneš "golu" mašinu i i digneš driver (ipxodi) i nema problema :)) Na žalost driver za Compex-a nemam ali što ne probaš sa običnim NE2000 driverom compexa, možda proradi. Cvele
mreze.133 dpriest...,
>>> sve mi se cini da je stvar dublja nego sto to ovi pisu. Moguce da >>> radi samo sa IPXODI drajverima (to je novija varijanta od >>> monolitnog IPX kojeg imamo Dakle, stvarno me cudi da ti to ne radi. Ja sam u medjuvremenu probao na jos tri mini mreze (2, 3 i 4 racunara) sa raznoraznim "taiwan" karticama i to sa i bez instalacije mreznog softvera i radi! Jesi li siguran da ti je masina "gola", tj. da nema nista osim (himem+emm eventualno) IPX drajvera ? Da li su ti te compex enet 16/m kartice 100% ethernet kompatibilne? Sto se tice IPXODI drajvera, cuo sam da je na jednom mestu smetao DOOM-u 2. Nisam ulazio u detalje jer se covek vratio na obican IPX i kaze da sada radi. E, da: U jednom slucaju instalacije mreznog doom-a, naleteo sam na mreznu 8-bitnu karticu E3500, koja je na sebi imala i DMA i 16K RAM-a na D000! S obzirom da sam bio izbacio EMM386 koji je radio exclude tog dela memorije, mreza se tu i tamo zaglupljivala. Da nisi i ti izbacio nesto tako? Isto to mora biti i u non-cacheable definiciji u biosu ako su ti takve kartice! Jedino kako jos mogu da ti pomognem je da dodjem tamo i instaliram ti LanSmart (800K na disku) pod kojim ako ti doom ne proradi, onda definitivno imas bagovitu verziju igre. DP...
mreze.134 dejanr,
Intel kaže da dolazi vreme *brzih* Ethernet mreža. 10 ili 100 Mbps... a koštaće stotinak dolara više po stanici nego sada. Šta kažete? NOVOSTI/microb 4.2037.
mreze.135 bulaja,
│U TO IME APELUJEM NA ONE KOJI IMAJU IPXODI ZA COMPEX ENET 16/M da mi se jave, │pošalju, uploaduju i sl. └─── Imam kompletne Compex drivere (valjda su dobri za sve ENET 16/x kartice), staviću ih tokom dana u DRIVERS direktorijum, a evo ti do tada zakačen enetcpsh.com driver za DOS ODI Requester. Drajveri se startuju sa: lsl enetcpsh ipxodi vlm netx login Ovde je i primer NET.CFG datoteke: <*** BOF NET.CFG ***> ; ; Sample NET.CFG file for M,U and V-Series network adapter. ; Note : The default frame type is ETHERNET_802.2. ; LINK DRIVER ENETCPSH PORT 280 INT 15 MEM D0000 FRAME ETHERNET_802.3 NetWare DOS Requester FIRST NETWORK DRIVE = I <*** EOF NET.CFG ***> enetcpsh.com
mreze.136 markoni,
PROBLEMI SA NOVELL-om 3.12! Zanima me kako Novell zna koji su sektori na disku loši (tj. DA LI on uopšte to može sam da provali) posto imam disk koji ima dva loša sektora (koji su btw verovatno novijeg datuma) pa sumnjam da njegovo zaglupljivanje nema neke veze sa tim. Da li bi pomoglo da startujem SURFACE SCAN iz INSTALL-a, tj. da li bi on *označio* :) loše sektore kao loše ili bi samo prijavio da su loši :(. Naime, nisam naišao na opciju kojom se neki volumen (da kažem) formatira (Novell sam instalirao tek pre neki dan :) ) pa mi nije jasno kako se markiraju ti loši sektori. Da li se to radi direktno pri upisu (proverava se da li je upis ok, pa ako nije onda je sektor loš) ili šta. Što je najtužnije :(((, posle nasilnog isključivanja koje sam sproveo posle tog zaglupljivanja mi se prilikom mount-ovanja javljaju greške u duzini nekih fajlova i računar se opet zaglupi kada TTS počne da traži po Backout-u, ali kada startujem VREPAIR on ne prijavljuje nikakvu grešku (niti je NoRMaLno otklanja pošto je nije ni našao!).
mreze.137 dejanr,
>> Zanima me kako Novell zna koji su sektori na disku loši (tj. DA LI on >> uopšte to može sam da provali) posto imam disk koji ima dva loša sektora >> (koji su btw verovatno novijeg datuma) pa sumnjam da njegovo zaglupljivanje >> nema neke veze sa tim. Da li bi pomoglo da startujem SURFACE SCAN iz >> INSTALL-a, tj. da li bi on *označio* :) loše sektore kao loše ili bi samo >> prijavio da su loši :(. Surface scan traje dugo, i razoriće ti podatke ako pustiš ozbiljan test. Loše sektore će naći i obeležiti. U radu je Novell dosta dobar po pitanju loših sektora. Ako naleti na neki od njih, stupa na scenu takozvani hot fix, koji te podatke premešta na unapred za to predviđen prostor. Dobije se poruka na serveru. Međutim, prostor za hot fix nije neograničen (može da se poveća pri formatiranju diska), i kada se to potroši, onda si u nevolji. Ja sam letos dobio jedan disk koji je drugi dan rada počeo masovno da koristi hot-fix. Nekoliko sati je sve bilo u redu, ali kada je potrošio prostor, otkazao je dalju poslušnost. Disk (Seagate 420 M) je bio neispravan i morao je da se zameni.
mreze.138 adzem,
> Nisi napisao da li se stampa izvodi iz neke aplikacije ili pak iz > komandne linije te ti ne mogu nista preciznije reci. Ipak, sustina > je najverovatnije u tome sto ne navodis na koji ces stampac > poslati to sto stampas. Stampa se obavlja iz neke aplikacije. Pretpostavljam da korisnici hoce da iz istog programa u isto vreme stampaju razlicite dokumen- te i to na lokalnim stampacima uz sam terminal. Da li se to moze podesiti iz Unix-a ili je potrebno reprogramira- nje aplikacije? P.S. Izvinjavam se sto sa velikim zakasnjenjem odgovaram na poruku. Nisam imao modem.
mreze.139 markoni,
Ok, a kako se vidi da li ima obeleženih loših blokova i koliko je upotrebio blokova za redirekciju (da li važi: 1 loš blok = 1 blok za redirekciju). Ili mnogo jednostavnije (da li ti je poznato ovo): DA LI NA NOVELL-U POSTOJI NEŠTO KAO CHKDSK?
mreze.140 dejanr,
>> Ili mnogo jednostavnije (da li ti je poznato ovo): >> DA LI NA NOVELL-U POSTOJI NEŠTO KAO CHKDSK? Najbliže tome je, koliko znam, vrepair koji pominješ. Potrebno je dismount-ovati volume, i onda startovati vrepair. Ima on raznih opcija koje se mogu podešavati. Pogledaj u direktorijumu SYSTEM šta još ima od alatki (nisam radio sa Novell-om 3.12)
mreze.141 markoni,
Ma ni ja ne radim sa 3.12 nego sa 3.11 to je bila tipografska greška :(. Sve u svemu hvala :)).
mreze.142 vpudar,
│Imam kompletne Compex drivere (valjda su dobri za sve ENET 16/x │kartice), staviću ih tokom dana u DRIVERS direktorijum, a evo ti do │tada zakačen enetcpsh.com driver za DOS ODI Requester. Drajveri se └─── RADI!!! RADI!!! :)) Hvala na prilogu :)
mreze.143 zcvele,
ş> nema neke veze sa tim. Da li bi pomoglo da startujem SURFACE ş> SCAN iz INSTALL-a, tj. da li bi on *označio* :) loše sektore ş> kao loše ili bi samo prijavio da su loši :(. ş> Naime, nisam naišao na opciju kojom se neki volumen (da kažem) ş> formatira (Novell sam instalirao tek pre neki dan :) ) pa mi ş> nije jasno kako se markiraju ti loši sektori. Da li se to radi ş> direktno pri upisu (proverava se da li je upis ok, pa ako nije ş> onda je sektor loš) ili šta. Što je najtužnije :(((, posle ş> nasilnog isključivanja koje sam sproveo posle tog ş> zaglupljivanja mi se prilikom mount-ovanja javljaju greške u ş> duzini nekih fajlova i računar se opet zaglupi kada TTS počne ş> da traži po Backout-u, Pa ima par stvari. Novell je malo inteligentniji od DOS-a. Prilikom dizanja volumena ti si rezervisao jedan deo prostora baš za te stvari. Tako da u trenutku kada se pojave loši sektori on ih markira a podatke sa njega snimi na zdravu "rezervu". Kako da proveriš dik je da uradiš surface scan i to nedestruktivni i obavezno prvo uradi backup. Fileovi za koje ti se buni je verovatno queue koji je ostavio otvoren :) Vrepair bi to trebao da sredi. Pozdrav Cvele
mreze.145 zcvele,
ş> RADI!!! RADI!!! :)) Radi! radi! radi! FERCERA :))) Cvele Top Lista Nadrealista Đuro i Nacional detektor :)))
mreze.146 mmik,
Problem je u tome sto je sa mreznog diska izgubljen Volume. Postoji li NDD za NOVELL, ili neko/firma koja se bavi "opravkama" ovakvih diskova? Sifra "Novell 3.12"
mreze.147 ab.comp,
==> Problem je u tome sto je sa mreznog diska ==> izgubljen Volume. Postoji li NDD za Koja ploča? Da li je nešto menjano u setup-u računara. Imao sam slučaj sa jednom 486/33 pločom da je zbog loše baterije izgubila setup pa posle podešavanja samo parametara diskova ni Novell ni VREPAIR nisu videli volume. Kad sam podesio parametre u setupu (onako kako sam mislio da je trebalo) proradilo je sve. Pozdrav █ █ █ █ ▄▄█ █ █▄▄ █▄▄
mreze.148 ajankovic,
Problem je sledeći !! Imam dve ne1000 kartice, povezame u mrezu. Kabl je dugaüak oko 30 metara. Kada se pokrenu WFWG 3.11 sve radi kako treba. Vidimo jedan drugog... itd. Ali.... Pod DOSOM, neće pa neće. Probao sam Nowell Lite i tu se deäava sledeće. Kada instaliram na oba dva raüunara tako da budu client-serveri, na jednom je sve u redu, tj, moée da mapira drugi raüunar i to, ali na drugom jok. Neće da mapira onaj drugi, ali zanimljivo, moée da mu poäalje poätu ( i prima poätu ). E sad. 1. Poäto sve radi OK pod WFWG 3.11, da li postoji naüin da se ukljuüi WFWG mreéa pod Dosom, tj da se radi pod dosom na oba raüunara ( DOOM 2 i sl. ) sa drajverima iz WFWG 3.11. 2. Äta treba uraditi, da se osposobi mreéa, koja će u svakom trenutku raditi, bez obzira da li je jedan raüunar pod Windowsima, a drugi u dosu, ili oba u dosu ... :) 3. Isto to za 3D Studio. Kako ... Sale...
mreze.149 ziva,
HITNO mi trebaju sledeće informacije: 1. Koja je maksimalna dozvoljena dužina 50-omskog koaksijalnog kabla RG-58 i šta je razlog ovom ograničenju. 2. Gde može da se nađe i po kojoj ceni repeater. Unapred hvala, čiva
mreze.150 zcvele,
ş> 1. Koja je maksimalna dozvoljena dužina 50-omskog koaksijalnog ş> kabla RG-58 i šta je razlog ovom ograničenju. Ubij me ali čini mi se da bi nekih 250 metara ili čak možda 300. Nikada nisam došao do te granice ali sam joj se bio primakao. Šta je razlog, pa razlog je jednostavan, slabljenje signala. Kao što ti je i poznato RG-58 ima impendansu 50 oma koja slabi korisni signal. Postoji i minimalna dužina koja iznosi 50 cm a ona je uvedena da bi se sprečila refleksija :) Jedan od saveta ti je da mrežu podeliš na dva dela (ubaciš više kartica iu server) a pojačavače i mostove prodaje IMTEL SAGA Mikronova i dr. Pozdrav Cvele
mreze.151 zormi,
* 1. Koja je maksimalna dozvoljena dužina 50-omskog koaksijalnog kabla * RG-58 i šta je razlog ovom ograničenju. Izmedju 180 i 300m zavisno od broja stanica na segmentu. Razlog je slabljenje signala. * 2. Gde može da se nađe i po kojoj ceni repeater. U firmi koju znam ;) repeater košta oko 800 din žiralno.
mreze.152 zzk.,
> Izmedju 180 i 300m zavisno od broja stanica na segmentu. Novell kaze - 185. Iskustvo (moje) - u pravu su. Neopreznim dodavanjem stanica na nekim segmentima prekoracio sam tu granicu. Mreza je radila, ali je dolazilo do neobjasnjivih (dok nisam provalio preveliku duzinu) problema na pojedinim stanicama. Repeateri i reorganizacija segmenata su rjesili te probleme. > U firmi koju znam ;) repeater košta oko 800 din žiralno. Odaj tajnu!
mreze.153 finus,
Postavio bi Novell mrežu sa serverom i dva terminala (286). Moje aplikacije su radjene u MicroSoft Cobol-u v2.2 i postoji dosta indeksnih datoteka. Da li je potrebna neka interverncija na mojim programima da bi se programi izvršavali na sva tri računara pod Novell mrežom odjednom ? Kakvu bi ste mrežu preporučili i pod kojom verzijom Novell-a ?
mreze.154 zormi,
*> Izmedju 180 i 300m zavisno od broja stanica na segmentu. * * Novell kaze - 185. Tako piše u manual-ima, ali to vrlo zavisi od okolnih uslova pa se baš tako precizno ne može odrediti max. dužina segmenta. Pored broja stanica na segmentu, najviše utiče kvalitet kabla. Predvidjen je kabl RG58A/U ali se kod nas on ne proizvodi, pa se može kupiti samo RG58C/U koji ima veće slabljenje. Nekada sam to merio, ako se dobro sećam uvozni kabl (originalni dobijen od Novell-a) je slabio signal od 10 MHz oko 3 dB/100m, dok je domaći unosio slabljenje od 7 dB/100m. Originalna Novell NE2000 kartica je podnosila slabljenje od 10 dB što otprilike daje 300 m sa uvoznim kablom kada nema nikakvih smetnji i diskontinuiteta na liniji (dodatnih T-konektora), a jedva nešto preko 100 m sa domaćim. Razgovarao sam sa ljudima iz "Kablova" da naprave domaći A/U koji bi mi uzeli na testiranje u firmi, dao sam im i uzorak za analizu ali od toga još uvek nema ništa. *> U firmi koju znam ;) repeater košta oko 800 din žiralno. * * Odaj tajnu! U mail. Inače, novitet je 6-portni repeater kojim se mogu praviti i zvezdaste topologije do 6 segmenata sa koaxijalnim kablom. Cena: 1350 din.
mreze.155 bulaja,
│Da li je potrebna neka interverncija na mojim programima da │bi se programi izvršavali na sva tri računara pod Novell │mrežom odjednom ? └─── Jeste :). Osnovno pravilo mrežnog rada je da paziš (tj. instanca tvog programa) da nisi sam, što znači da moraš da otvaraš datoteke u shared režimu, zaključavaš datoteke ili slogove (ako Cobol ima lock na nivou sloga, trebao bi da ima) po potrebi (npr. prilikom dodavanja novih slogova, izmene postojećih podataka,..) i paziš na još neke stvari. Najbolje pogledaj literaturu vezanu za mrežno programiranje npr. "CA-Clipper 5.2 mrežno programiranje" (vezano je za Clipper, ali je dosta stvari opšteg tipa). Možeš da pogledaš i tekst u datoteci \ibmpc\clipper\netguide.zip.
mreze.156 zcvele,
ş> Novell kaze - 185. Ne kaže Novell. Kaže Ethernet :)
mreze.157 zzk.,
> ş> Novell kaze - 185. > Ne kaže Novell. Kaže Ethernet :) Lapsus. (podatak je iz dokumentacije za Novell)
mreze.158 adj.joe,
Unapred se izvinjavam na dužini poruke, ali centralno pitanje je vezano za mrežno povezivanje (sa kojim nisam baš familijaran), a da se ne bih širio po svim temama za istu konfiguraciju - sve sam stavio ovde. Background: Firma u kojoj radim ima u planu kupovinu novih računara ... Problem : Kako najefikasnije povezati pet (kasnije možda i više) računara na jedan (dva) štampača, omogućiti remote access (preko modema direktno, ne preko druge mreže) jednom od dva jača računara (u osnovi je to zahtev, a za ostale - kako bude), da li ima nekih posabnih zahteva za ostvarenja emulacije IBM terminala na dva računara, gde staviti strimer za backup (kritična su dva računara)? Namena računara: Na dva računara će se primarno "vrteti" DOS i Windows računski intenzivnije aplikacije (nije podržan rad pod mrežom), a za sve je zajedničko korišćenje standardnih paketa za obradu teksta, tabela i sl. pod Windowsima, mada su moguća i neka sitnija odstupanja. Kako je zamišljeno: 2 kom Pentium 66 PCI (možda ipak uzeti 90 - negde pročitah da će Intel ukinuti '95. 5V čipove) sa Enhanced IDE BIOS-om (jel ima neko iskustva sa tim?), 720 MB IDE HD, 32 MB RAM, video kartica sa npr. S386C864 čipom - koja? (ima li neki drugi predlog?), 17" monitor 3 kom 486DX2/66 VLB, Enhanced IDE, 540 MB HD, 16 MB RAM, S386C805 ili WD90C33, 15" monitor 1 kom ??? print server - ??? Novell 4.01 Harware je malo predimenzionisan, ali je barem spreman i za zahtevnije programe koji sw mogu pojaviti. Svaka sugestija je dobrodošla, kako za konfiguraciju mreže, tako i za pojedine komponente, a naročito hint za nabavku opreme. Hvala unapred, .JOE.
mreze.159 adj.joe,
Da dodam da ulazni i izlazni fajlovi za programe koji će se vrteti na Pentiumima (DOS i Win), a i izlazni mogu biti zajednički, tj oba računara treb da im pristupaju. Za sv ostale nije mnogo bitno ( Excel i Word, npr). Da li bi se moglo i drugačije konfigurisari?
mreze.160 zcvele,
ş> Novell 4.01 Nije neophodno. MOže i 3.11 i to bez problema. Obzirom da ćeš vrteti CAD software i sl može ti server zadovoljiti i 386 mašina sa 500-ak MG diskom,m, jer ćeš glavninu softvera ipak držati na lokalnim diskovima. On će ti i obezbediti i print server. Kada smo kod problema sa remote acsses-om tu ćeš morati modem u mašini kojom hoćeš da upravljaš. Preko mreže možeš samo iz nekog posebnog software-a koji to omogućava npr ACAD. Mrežne kartice normalno su Ethernet :) Cvele E da što se tiče P5 isključivo 90-tice. 66 se greje ko lud.
mreze.161 hook,
> Nije neophodno. MOže i 3.11 i to bez problema. Obzirom da ćeš vrteti CAD > software i sl može ti server zadovoljiti i 386 mašina sa 500-ak MG diskom,m, > jer ćeš glavninu softvera ipak držati na lokalnim diskovima. On će ti i Ako se ipak odlučiš da CAD (AutoCAD) instaliraš na mrežu imaš članak iz najnovijeg broja CADENCE (conf. EXTRA/CADUA - user meda). Provereno je i to šljaka. U tom slučaju preporučio bih ti jači server sa više RAM-a, ali u tom slučaju ćeš morati da kupiš i brže (skuplje) mrežne kartice.
mreze.162 djcorto,
>> software i sl moze ti server zadovoljiti i 386 masina sa >> 500-ak MG diskom,m, jer ces glavninu softvera ipak drzati na >> lokalnim diskovima. On ce ti i Zavisi kako instalira ACAD npr. Ipak se ne bih igrao sa 386 masinom, i stavio bih u server najvise RAM-a sto moze da stane. Za CAD memorije nikad dosta. Veliki problem je i komunikacija, tj brzina i kvalitet mreznih kartica i kabliranja, i tu vazi sto brze to bolje. Pogledaj medinu poruku u EXTRA:CADUA.
mreze.163 bojt,
>> Zavisi kako instalira ACAD npr. Ipak se ne bih igrao sa 386 masinom, i >> stavio bih u server najvise RAM-a sto moze da stane. Za CAD memorije >> nikad dosta. Hm, mislim da mu je memorija potrebnija na nodu sa koga diže ACAD nego na serveru.
mreze.164 djcorto,
>> Hm, mislim da mu je memorija potrebnija na nodu sa koga dize >> ACAD nego na serveru. Zavisi od nacina instalacije. Svakako je 8MB po stanici operativni minimum, lokalni disk za exe, suport i cfg-om je obavezan, itd ... ali sve to moze i drugacije :)
mreze.165 bojt,
>> >> Hm, mislim da mu je memorija potrebnija na nodu sa koga dize >> >> ACAD nego na serveru. >> Zavisi od nacina instalacije. Svakako je 8MB po stanici operativni >> minimum, lokalni disk za exe, suport i cfg-om je obavezan, itd ... ali >> sve to moze i drugacije :) Ma, kako god ga instalriao, acad (ili bilo koja druga aplikacija) se izvršava na nodu, a ne na serveru. Uprošćeno gledano, mreža je za nod u tom smislu samo daje dodatni disk (ili diskove), a radna (RAM) memorija za acad je ona memorija koja postoji na nodu. Isto važi i za svaku drugu aplikaciju koja se pokreće sa noda (bez obzira što je ona fizički na mrežnom disku). Uprošćeno rečeno, u kombinaciji kada, na primer nod ima 32MB RAM-a, a server 8MB acad bi se sporije *učitavao*, ali bi brže radio (u onim poslovima gde se ne obraća disku), dok bi se u kombinaciji u kojoj nod ima 8MB a server 32MB učitavao brže ali bi sporije radio. U sumi bi prva kombinacija bila daleko efikasnija od druge (naročito kod kompleksnih crteža). Naravno, najbolja kombinacija je "što više memorije svuda". ;)
mreze.166 dejanr,
>> Naravno, najbolja kombinacija je "što više memorije svuda". ;) U duhu sa tim, mogu vam reći da mi ne znamo šta je server :( Prekjuče su mi doneli iz Nemačke jedan Compaq-ov server na koji je trebalo da instaliram Novell i neki softver koji sam razvijao, i da se to onda nosi nazad u Nemačku da radi. Oznaka mašine je Proliant 1000 XLC. Imao sam samo dva dana vremena da se igram sa računarom, danas ide nazad, ali sam gotovo zgranut time šta se traži od jednog "pravog" servera. Prvo, ima 64 mega RAM-a. Drugo, ima četiri PSU-a, mogu tri da crknu i dalje jedan može da ga napaja. Treće, ima diskove efektivnog kapaciteta 2 gigabajta, ali je fizički kapacitet 8 gigabajta (četiri SCSI diska po dva giga), pri čemu sam server automatski kopira iste podatke na više mesta. Ako jedan disk crkne, dobija se signal i sve nastavlja da radi normalno. Operater može (pazi sad!) da otkači taj disk, stavi umesto njega drugi (sve to na *uključen* računar) i server će automatski da u slobodno vreme taj novi disk formatira, sredi i na njega postepeno prebaci podatke koji su ranije bili na pokvarenom disku. Postoje i dva EISA disk kontrolera od kojih jedan može da crkne a da sistem i dalje radi; iz dokumentacije nije jasno da li se onaj pokvareni kontroler može "naživo" zameniti, ili ipak mora da se gasi računar. Jedino se nisu obezbedili sa dve matične ploče ;), zato valjda treba staviti dva takva servera :)) Ako sam dobro razumeo, mašina je plaćena oko 24,000 maraka, i tamo se smatra prilično normalnim da dobar server toliko košta.
mreze.167 zormi,
* U duhu sa tim, mogu vam reći da mi ne znamo šta je server :( * * Prekjuče su mi doneli iz Nemačke jedan Compaq-ov server * ... * ima 64 mega RAM-a. Drugo, ima četiri PSU-a, mogu tri da crknu * ... * čemu sam server automatski kopira iste podatke na više mesta. * ... * Postoje i dva EISA disk kontrolera od kojih jedan može da crkne * ... * Jedino se nisu obezbedili sa dve matične ploče ;), * zato valjda treba staviti dva takva servera :)) * * Ako sam dobro razumeo, mašina je plaćena oko 24,000 maraka, i tamo se * smatra prilično normalnim da dobar server toliko košta. Sam si lepo zaključio u poslednjoj rečenici :). Nije problem da se prave takvi serveri i ovde, sa svim što je nabrojano, uključujući i SFT III dupliranje servera sa optičkom vezom medju njima i sinhronizacijom na nivou I/O operacija. Medjutim, kada se kaže klijentu koliko košta takav profi-server on se šokira "Jeste bre vi normalni? Kod poznate kompjuterske firme 'Djoka & sinovi' mi nude server za 2000 DM zajedno sa Novell-om 4!". Ukratko, naša privreda to ne može da plati, a i oni koji mogu nisu svesni važnosti podataka i poslovnih gubitaka zbog eventualnih zastoja, a i oni koji su svesni ionako rade paralelno sve na papirima da ne bi otpuštali administrativne radnike, pa im je svejedno...
mreze.168 djcorto,
>> Ukratko, nasa privreda to ne moze da plati, a i oni koji mogu >> nisu svesni vaznosti podataka i poslovnih gubitaka zbog >> eventualnih zastoja, a i oni koji su svesni ionako rade >> paralelno sve na papirima da ne bi otpustali administrativne >> radnike, pa im je svejedno... I ako moze, nece. Nikome ovde nije u interesu da radi brze i bolje, mislim na nivou "rukovodecih struktura", vec mi operativci guramo stvari i pokusavamo da budemo na nivou sa svetom. Mnogo je probitacnije za istih 24000 kupiti mercedes, ili nesto u tom stilu, jer to je kvalitet, jel'da ? :)
mreze.169 djcorto,
>> Ma, kako god ga instalriao, acad (ili bilo koja druga >> aplikacija) se izvrsava na nodu, a ne na serveru. Uprosceno >> gledano, mreza je za nod u tom smislu samo daje dodatni disk >> (ili diskove), a radna (RAM) memorija za acad je ona memorija >> koja postoji na nodu. Isto Nije bas, ali u principu si u pravu. Najbolje je imati jake stanice, s lokalnim acadom (kad smo vec kod istog O;)) a zajednicke podatke drzati na serveru i mrezu koristiti kao sredstvo za razmenu fajlova. >> druge (narocito kod kompleksnih crteza). Naravno, najbolja >> kombinacija je "sto vise memorije svuda". ;) Of skroz :) Znas ono, "preporucuje se najjaca moguca konfiguracija" ... :)))
mreze.170 vlad,
> Evo ga Intelov AT&H. Much obliged! Da ova poruka ne bi bila čist šum: Zamoljen sam da malo šire izložim svoje viđenje problema modema koji se ponaša kao radio prijemnik. Ako se sećate, još u osnovnoj školi smo učili da se rudimentarni radio prijemnik (tzv. "detektor") sastoji iz kalema (navoja žice - solenoida), kondenzatora i antene. Od kapaciteta kondenzatora zavisi koju će frekvenciju takvo oscilatorno kolo da prima, odnosno na kojoj frekvenciji radio signala će da proosciluje. Nikakvo napajanje ili pojačalo nije neophodno za prijem sa snažnijih/bližih predajnika. Kao što rekoh, relej na modemu je solenoid. Telefonski kabl je vezan za relej baš kao i antena na detektorskom prijemniku. Za pristojan prijem radio signala dovoljno je da se potrefi neka kapacitivnost (ne mora da bude baš kondenzator) koja se slaže sa frekvencijom neke jake ili bliske radio stanice. Ako je telefonska linija pri tome još i "vazdušna" a ne podzemna i oklopljena (širmovana) - eto "radio-modema". U praksi se ovo srećom dešava relativno retko, ali su mi poznate i neke telefonske centrale u gradu (npr. 18...) kroz koje probija muzika bez obzira na to ima li modema ili ne (i centrale, naročito one starije, su pune releja i kondenzatora). Lek/preventiva: - Pre svega što pravilnije uzemljenje računara. Ako adekvatnog/propisnog uzemljenja nema, poslužiće i radijator ili vodovodna cev. Ovo je važno i uopšte za duži vek računara. - Drugi korak je postavljanje oklopljenog kabla na telefonsku liniju od računara do zida, a i drugde ako je moguće. To će sprečiti da se taj vod ponaša kao antena. - Ostali zahvati su malo komplikovaniji, a pitanje je koliko su efikasni (intervencija na modemu/releju - izolacija, zamena releja, ...). - Poslednje rešenje, ako ona jednostavnija ne upale, je zamena modema odnosno isprobavanje nekog drugog modema na istom računaru/liniji. Ako ni to ne da rezultate najverovatnije je u pitanju centrala ili vazdušni vodovi, a tu nema mnogo pomoći. To bi bilo sve što znam & pada mi na pamet po ovom pitanju B).
mreze.171 madamov,
> Treće, ima diskove efektivnog kapaciteta 2 gigabajta, ali je fizički kapacitet > 8 gigabajta (četiri SCSI diska po dva giga), pri čemu sam server automatski > kopira iste podatke na više mesta. Reč je o RAID Disk Array uređaju i ima mnogo više veze sa SCSI-jem nego sa serverom, tj. ništa server ne kopira dva puta već sam Array uradi mirroring i na drugi (treći, četvrti, peti...) disk u nizu.
mreze.172 rkramer,
C:\> Kao što rekoh, relej na modemu je solenoid. Telefo C:\> vezan za relej baš kao i antena na detektorskom C:\> prijemniku. Za pristojan prijem radio signala C:\> dovoljno je da se potrefi neka kapacitivnost (ne C:\> mora da bude baš kondenzator) koja se slaže sa C:\> frekvencijom neke jake ili bliske radio stanice. C:\> Ako je Ha, evo meni odgovora na neocekivanom mestu, u neocekivano vreme :) Letos sam popravljao jedan od onih tzv. 'banana' telefona (sto se kupuju na kilo). Dok sam ga povezivao primetio sam da kada je samo jedna zica u zidu cujem (i to prilicno dobro) program neke radio stanice. Daljim ispitivanjem ;) dosao sam do zakljucka da je to Radio Beograd 1. program. E, jasno je mni to oko solenoida i otpornika i antene, ali mi nije jasno zasto se radio cuo dok je bila povezana samo jedna zica (ne protice el. struja - po mom skromnom znanju elektronike) i zasto se prijem gubio ako bi se ukljucila i druga zica (protice struja)?
mreze.173 zcvele,
ş> lokalnim acadom (kad smo vec kod istog O;)) a zajednicke ş> podatke drzati na serveru i mrezu koristiti kao sredstvo za ş> razmenu fajlova. Šta vam je čiko rekao :) Acad koliko mi je poznato nije klijet server aplikacija (jedan deo aplikacije ne odrađuje server). Kada naprave ACAD.NLM to će da bude stvar.
mreze.174 vstan,
> Rec je o RAID Disk Array uredaju i ima mnogo vise veze sa > SCSI-jem nego sa serverom, tj. nista server ne kopira dva puta > vec sam Array uradi mirroring ... Interesuje me postoji li RAID kontroler, ili kako se vec zove naprava za hardverski resen miroring, za IDE diskove ? Eventualno i informacija gde se moze nabaviti kod nas.
mreze.175 bubble,
:>> Interesuje me postoji li RAID kontroler, ili kako se vec :>> zove naprava za hardverski resen miroring, za IDE diskove ? Video sam ovo u oglasima po PCMagazine-u jos pre pola godine... doduse samo RAID 1 (tj. disk mirroring)
mreze.176 ikordic,
RE: Uzemljenj => - Pre svega što pravilnije uzemljenje računara. Ako => adekvatnog/propisnog uzemljenja nema, poslužiće i radijator ili => vodovodna cev. Ovo je važno i uopšte za duži vek računara. Šta je "propisno" uzmeljenje? I zašto je to uopšte potrebno? Prvi put čujem za ovu praksu a NIKAD do sada nisam video neki uzemljen računar (osim terminatora na mreži).
mreze.177 vlad,
> Ha, evo meni odgovora na neocekivanom mestu, u neocekivano vreme Nikad se ne zna zašto je dobro da SOR zabrlja B). Drago mi je da je poruka bila korisna i ovde, iako je zalutala. > Radio Beograd 1. program. E, jasno je mni to oko solenoida i > otpornika i antene, ali mi nije jasno zasto se radio cuo dok je bila > povezana samo jedna zica (ne protice el. struja - po mom skromnom > znanju elektronike) i zasto se prijem gubio ako bi se ukljucila i > druga zica (protice struja)? Detektorskom prijemniku ne treba nikakvo napajanje, dovoljna mu je energija radio talasa. Kad si priključio obe žice ti si mu praktično zatvorio kolo, odnosno spojio dva kraja solenoida i proizveo isti efekat kao da si gurnuo antenu radija u zemlju B).
mreze.178 vlad,
> Šta je "propisno" uzmeljenje? I zašto je to uopšte potrebno? Prvi > put čujem za ovu praksu a NIKAD do sada nisam video neki uzemljen > računar (osim terminatora na mreži). Uzemljenje je elementarna zaštita bilo kog električnog uređaja, a bogami i korisnika tog uređaja B). O tome se uči na časovima najopštijeg tehničkog obrazovanja tako da zaista nema smisla daviti ljude po konferenciji. Ako te stvarno zanima detaljno, javi mi se na mail da ti ostavim broj telefona pa da se siti ispričamo B). Što se "propisnog" tiče, za uzemljenje su utvrđeni standardi koje ovde, na žalost, ne poštuju ni građevinari ni električari (čast izuzecima). Nikakav dokument o tim standardima nemam, ali mi se javlja B) da između nule i uzemljenja nikako ne sme da bude napon od 40-tak volti. Voleo bih da vidim neke standarde za uzemljenje ako bi neko bio dobar da to okači ovde. Ne mora da bude JUS, može u DIN B). P.S. Ako se dobro sećam, standard propisuje takozvani otpor uzemljenja, koji ne bi trebao da prelazi par Ohm-a. Ne znam samo u odnosu na šta se meri taj otpor, odnosno šta je referenca?
mreze.179 skerl,
│ Interesuje me postoji li RAID kontroler, ili kako se vec │ zove naprava za hardverski resen miroring, za IDE diskove ? └──── CLARiiON Advanced Storage Solution For The Open Enterprise Series 2000 Model 2200 & 2300 Disk Arrays Performance Throughput Host Interface: 16-bit SCSI-2 @ 20 MB/s (differential), 68-pin Drive Interface: Five 8-bit SCSI @ 10 MB/s, single-ended RAID 5 Performance: Up to 1600 I/O per second (20 drives, 1/2 KB blocks, 100% read) System Capacity: 20 drives, up to 40 GB Storage Control Processor: RISC Microprocessor: 25 MHz AMD 29000 Memory: 4 MB RAM, 256 KM EPROM Cache: 8 - 64 MB/SCP (requires: 5 drives, 2 SCP, 1 BBU) Drives (Typical) Capacity: 520 MB, 1 GB, 2 GB Rotation Velocity: 5400 - 7200 rpm Transfer Rates: Buffer to/from Media: 2.4 - 4.25 MB/s Host to/from Buffer: 20 MB/s (max) Avarge Seek Time: 8.9 - 12 ms MTBF Greater than 500,000 hours AC Power Input Requirements: 100 - 240 VAC, -10%, +15%, single-phase input, 47 - 63 auto selecting 9.0 A max (@ 100V input) VA Rating: 900 VA max Input Watts: 880 W Power Factor: .95 (min @ full power) Heat Dissipation: 3000 BTU/hr max Inrush Current: 60 A max for 1/2 line cycle @ 240 Vac AC Inlet: C 22 appliance coupler AC Protection: Circuit breaker, 8A Safety: FCC Class A VDE Class A U.L. 1950 CSA C22.2-950 ENG0950 Quality: Manufactured under an ISO 9000-registered quality system Host Platform Support Sun SPARCsystems IBM RS/6000 PCs (EISA-based) running NetWare Interface Kit: SCSI-2 adapter, SCSI-2 bus cable, async RS-232-C cable, host-compatible software, drivers, utilities and documentation Pozdrav, Skerl.
mreze.180 skerl,
│ Interesuje me postoji li RAID kontroler, ili kako se vec │ zove naprava za hardverski resen miroring, za IDE diskove ? └──── CLARiiON Advanced Storage Solution For The Open Enterprise Series 2000 Model 2200 & 2300 Disk Arrays Performance Throughput Host Interface: 16-bit SCSI-2 @ 20 MB/s (differential), 68-pin Drive Interface: Five 8-bit SCSI @ 10 MB/s, single-ended RAID 5 Performance: Up to 1600 I/O per second (20 drives, 1/2 KB blocks, 100% read) System Capacity: 20 drives, up to 40 GB Storage Control Processor: RISC Microprocessor: 25 MHz AMD 29000 Memory: 4 MB RAM, 256 KM EPROM Cache: 8 - 64 MB/SCP (requires: 5 drives, 2 SCP, 1 BBU) Drives (Typical) Capacity: 520 MB, 1 GB, 2 GB Rotation Velocity: 5400 - 7200 rpm Transfer Rates: Buffer to/from Media: 2.4 - 4.25 MB/s Host to/from Buffer: 20 MB/s (max) Avarge Seek Time: 8.9 - 12 ms MTBF Greater than 500,000 hours AC Power Input Requirements: 100 - 240 VAC, -10%, +15%, single-phase input, 47 - 63 auto selecting 9.0 A max (@ 100V input) VA Rating: 900 VA max Input Watts: 880 W Power Factor: .95 (min @ full power) Heat Dissipation: 3000 BTU/hr max Inrush Current: 60 A max for 1/2 line cycle @ 240 Vac AC Inlet: C 22 appliance coupler AC Protection: Circuit breaker, 8A Safety: FCC Class A VDE Class A U.L. 1950 CSA C22.2-950 ENG0950 Quality: Manufactured under an ISO 9000-registered quality system Host Platform Support Sun SPARCsystems IBM RS/6000 PCs (EISA-based) running NetWare Interface Kit: SCSI-2 adapter, SCSI-2 bus cable, async RS-232-C cable, host-compatible software, drivers, utilities and documentation Pozdrav, Skerl.
mreze.181 bojt,
Kada nod dignem pod NETX-om mreža radi ok i SysInfo na Network Benchmark-u daje read/write oko 400K. Medjutim, kada ga dignem pod VLM-om užasno se supori rad sa mrežom, tj konkretno pisanje po mrežnom disku (Sysinfo read oko 400K, ali write samo 10-15K).
mreze.182 djcorto,
>> Sta vam je ciko rekao :) Acad koliko mi je poznato nije klijet >> server aplikacija (jedan deo aplikacije ne odraduje server). >> Kada naprave ACAD.NLM to ce da bude stvar. Ma moze i ovako i onako, Cvele :)
mreze.183 jmilovic,
> Interface Kit: SCSI-2 adapter, SCSI-2 bus cable, async > RS-232-C cable, host-compatible software, drivers, utilities > and documentation > - Koliko kosta taj RAID uredjaj ? - Dali se moze kupiti kod nas ? - Ako moze, navedite naziv firme, adresu i fax.
mreze.184 d.petrovic,
> Voleo bih da vidim neke standarde za uzemljenje ako bi neko > bio dobar da to okači ovde. Ne mora da bude JUS, može u DIN Nezam ;)) Otpor je (valjda) 2 - 4 ŕ i meri se prema zabodenom štapu na (isto valjda) 10 -ak metara daljine.
mreze.185 dvesic,
>> Kada nod dignem pod NETX-om mreza radi ok i SysInfo na Network >> Benchmark-u daje read/write oko 400K. Kad smo vec kod toga, kako optimizovati brzinu na mrezi ? Tacnije, kako iz mreze izvuci maksimum ? Imam instalirane NE2000 kompatibilne kartice, istog tipa na svim racunarima IPXODI drajver (FRAME ETHERNET_II) i SysInfo daje read/write 277.7 / 277.7 na SVIM racunarima (Novell 3.11) Imate li predlog kako da ubrzam sve zivo ?
mreze.186 zcvele,
ş>>> Sta vam je ciko rekao :) Acad koliko mi je poznato nije ş>>> klijet server aplikacija (jedan deo aplikacije ne odraduje ş>>> server). Kada naprave ACAD.NLM to ce da bude stvar. ş> Ma moze i ovako i onako, Cvele :) E gospodine građevinac ti ne shvati pojentu cele stvari. Obična aplikacija kada je na serveru onda ona "samo koristi disk servera kao resurs". Klijent server aplikacija koristi još neke dodatne resurse servera. Npr Clipper aplikacije nisu klijent server orjentisane. Kada pukneš indeksiranje baze pod clipperom on kompletnu bazu protera kroz kabl, a obzirom da je u kompletnom sistemu najsporija komponenta baš tak famozni koaksijalac to traži vremena. Aplikacije npr pisane pod Btreave-om su klijent server orjentisanje i isto indeksiranje se vrši na samom serveru, dakle nema provlačebnja baze kroz kompletnu mrežu. Šta je pisac hteo da kaže. ACAD ima mogućnost rada na više stanica i to je jako dobro npr kod renderinga i dr. 4 486 mažine sigurno rade posao brže od 1 486 mašine. Stvar bi bila još brža ako bi se neke stvari odvijale i na samom serveruu jer se tim slučajem smanjuje komunikacija kroz mrežu a što donosi značajno ubrzanje jer je opterećenost same mreže "nepotrebnim" poslovima znatno manja. Ja za testiranje servera i radne stanice koristim baš jednu malu clliper aplikaciju koja otvori određen broj slogova iskopira napravi kopiju baze dobro istumba bazu i kopira je na kraju sa originalom. Aplikacija toliko intenzivno komunicira sa serverom da poguši ostale stanice na mreži dobro optereti server i ako nešpta nije uredu lako se desi i da "pukne"sam server. Cvele
mreze.187 zcvele,
ş> Imate li predlog kako da ubrzam sve zivo ? Pa ima načina. Prvo postavljanjem više grana u mreži i pravilnim rasporedom "opterećenja" na mreži, tj imaš stanice koje teraju više paketa kroz mrežu. Drugo ubacivanjem malo bržih kartica u server a piosle i u radne stanice. Pod bržim mislim na kartice NE2100 Compex 3Com i dr. Cvele
mreze.188 vlad,
> Otpor je (valjda) 2 - 4 ŕ i meri se prema zabodenom štapu na > (isto valjda) 10 -ak metara daljine. Kuku B). A šta da rade oni koji su okruženi betonom na stotine metara uokolo B).
mreze.189 vlad,
> NE2000 kompatibilne kartice, istog tipa na svim racunarima > IPXODI drajver (FRAME ETHERNET_II) i SysInfo daje read/write > 277.7 / 277.7 na SVIM racunarima (Novell 3.11) Kod mene isto. Osam radnih stanica 386DX/20, server 486DX/50. Parametara koji mogu da se podese u autoexec.ncf-u i startup.ncf-u ima toliko da sam, posle par neuspešnih prčkanja koja nisu dala rezultate, rešio da ostavim "fine tuning" za neka bolja vremena. Koliko sam video na nekoliko raznih Novell 3.11 mreža, niko nema brži transfer. Možda brže i ne može?
mreze.190 vstan,
>> Interface Kit: SCSI-2 adapter, SCSI-2 bus cable, async > > - Koliko kosta taj RAID uredjaj ? A ja opet da ponovim - ima li RAID kontrolera za IDE diskove ?
mreze.191 dvesic,
>> Imate li predlog kako da ubrzam sve zivo ? Jedan mali auto-reply : Igrah se nesto :) i slucajno stavih Hercules kartu na server (i to praistorijsku, zaliha iz nekog XT-a, brzina u Landmark Speed-u 222 :)))) Umalo se ne slogirah : Brzina iz SI-ja skoci na 312 / 312 na svim stanicama. Vratim VGA ( CL5428 VLB 1Mb), brzina padne na 277 / 277. Any comment ? :)))
mreze.192 dvesic,
>> Pa ima nacina. Mislio sam na ubrzanje nad postojecom hardverskom bazom, tj. vise okrenuto ka finom podesavanju parametara sistema.
mreze.193 zormi,
* bolja vremena. Koliko sam video na nekoliko raznih Novell 3.11 * mreža, niko nema brži transfer. Možda brže i ne može? Kod mene 450 kB/s za read i za write, kroz dva repeater-a ;).
mreze.194 bojt,
>> Možda brže i ne može? Kod mene je 420kB rw, a u Gami sam video u rasponu od 600 do preko 800 KB, u zavisnosti od mrežne karte na nodu.
mreze.195 vlad,
> Kod mene 450 kB/s za read i za write, kroz dva repeater-a ;). Verovatno nam se hardver (kartice) priliccno razlikuju. Zaboravih da napomenem da sam imao iskustva iskljuccivo sa NE2000. Ovo ssto kazze Bojt (preko 800k) bih voleo da vidim na kakvim zverkama radi. Meni bre ni hard nema toliki transfer B). BTW, koliki je teoretski "plafon" za 10Mbita u sekundi? Ajde viccite koji vi je hardver pa da vidimo ssta je presudno za brzinu transfera kroz mrezzu.
mreze.196 vlad,
> Umalo se ne slogirah : Brzina iz SI-ja skoci na 312 / 312 na > svim stanicama. Vratim VGA ( CL5428 VLB 1Mb), brzina padne > na 277 / 277. Verovatno ima veze sa zauzechem memorije. Pretpostavljam da Novell zna da otme memoriju za video karticu i dodeli je kessu. Probaj jedno "remove dos" pa vikni rezultate. Mozzda bude joss brzze, naroccito ako je server tanak sa memorijom. Kad smo vech kod toga, ssta che ti VGA na serveru? Ja sam sa mog odavno skinuo EGA koji je dossao s njim, gurnuo Herc, a monitor i tastaturu stavio u orman. U setup-u sam deklarisao da monitora nema. Konzola mi ionako icc ne treba - samo skuolja prassinu i zauzima mesto B). Sve radim iz RCONSOLE, ukljuccujuchi i reboot.
mreze.197 zormi,
*> Kod mene 450 kB/s za read i za write, kroz dva repeater-a ;). * * Verovatno nam se hardver (kartice) priliccno razlikuju. Zaboravih * da napomenem da sam imao iskustva iskljuccivo sa NE2000. * Ovo ssto kazze Bojt (preko 800k) bih voleo da vidim na kakvim * zverkama radi. Meni bre ni hard nema toliki transfer B). Pa, pošto je ethernet protokol fixan (10 Mb/s) pod uslovom da je kablaža savršena (što u 90% slučajeva nije) i da je mali saobraćaj na mreži, odlučuju (otprilike tim redom): 1. Brzina stanice i servera (u mom slučaju 2 x 486DX2/66, 8+20MB RAM). 2. Brzina kartica (originalna NE2000 ISA na radnoj stanici, a EISA BusMaster na serveru, sa dva repeater-a izmedju). 3. Mrežni driver-i (ODI na stanici, a standardan na serveru). 4. Sam program kojim se meri ;) (NU SysInfo) Teorijska granica je oko 1 MB/s. Brži prenos od navedenog se može postići ako su i stanica i server Pentium-i ;), ako su obe mrežne kartice moćne EISA/VLB/PCI sa dobrim driver-ima, ako se koriste noviji burst mrežni driver-i koji šalju veće pakete... itd.
mreze.198 dvesic,
>> Verovatno ima veze sa zauzechem memorije. Pretpostavljam da >> Novell zna da otme memoriju za video karticu i dodeli je >> kessu. Probaj jedno "remove dos" pa vikni rezultate. Mozzda >> bude joss brzze, naroccito ako je server tanak sa memorijom. Da je tanak, nije - 8 Mb za 6 stanica. Ali, probaću sve sutra (nedelja je dan kada si otišlaaaaa ...) danas ne radim :))) >> Kad smo vech kod toga, ssta che ti VGA na serveru? Ja sam sa >> mog odavno skinuo EGA koji je dossao s njim, gurnuo Herc, a >> monitor i tastaturu stavio u orman. U setup-u sam deklarisao >> da monitora nema. Ma i ja sam sada gurnuo - takvo je bilo zatečeno stanje u firmi, a sada sve dovodim u red :))) >> Konzola mi ionako icc ne treba - samo skuolja prassinu i >> zauzima mesto B). Sve radim iz RCONSOLE, ukljuccujuchi i >> reboot. Naravno. BTW, da li je neko imao iskustva sa Remote Boot stanicama ? Lepo ja gurnem BOOT rom u podnožje, omogućim kroz DIAG program (Kartica je jumpless) ROM na adresi C800, izgenerišem NET$DOS.SYS napravim BOOTCONF.SYS, ali neće ! Računar jednostavno ne izvrši rutinu iz ROM-a nego se jednostavno digne sa flopija. Gde grešim ?
mreze.199 ab.comp,
==> rutinu iz ROM-a nego se jednostavno digne sa ==> flopija. Gde grešim ? Za početak, izvadi disketu iz flopija! Pozdrav █ █ █ █ ▄▄█ █ █▄▄ █▄▄
mreze.200 skerl,
│ - Dali se moze kupiti kod nas ? └──── Nesto ne verujam. Pozdrav, Skerl.
mreze.201 skerl,
│ A ja opet da ponovim - ima li RAID kontrolera za IDE diskove ? └──── Ne znam tacno, ali mislim da nema. Pozdrav, Skerl.
mreze.202 dvesic,
>> Za početak, izvadi disketu iz flopija! Za početak, računar nema definisane ni flopi ni hard diskove ! :) Elem, da opet nešto priupitam : (za one koji se kasno uključuju : problemi sa Remote Boot stanicama) Nekako nateram da sve proradi, tj. na serveru sa TRACK ON dobijem informaciju da dotična stanica pristupi serveru prilikom uključenja ... (problem je inače bio u tome što sam na mreži ukinuo ETHERNET_802.3 okvire) Zaista, na ekranu se ispiše : Starting MS DOS ... Konzola na serveru pokazuje da stanica otvori fajlove NET$DOS.SYS i BOOTCONF.SYS, ali se isdta smrze ! Pitanje glasi : da li je nekom pošlo za rukom da podigne diskless stanicu sa MS DOS 6.20 verzijom ? Da ne bude dosadno, tu je i QEMM 7.04 :)) Šalu na stranu, gde može biti problem ?
mreze.203 ab.comp,
==> ali se isdta smrze ! Pitanje glasi : da li je ==> nekom pošlo za rukom da podigne diskless stanicu ==> sa MS DOS 6.20 verzijom ? Da ne bude dosadno, tu ==> je i QEMM 7.04 :)) I mene interesuje da li je nekom uspelo da podigne diskles stanicu sa MS-DOS 6.x, pošto sam ja pokušavao (ne preterano, jer nisam baš ni imao preteranih potreba za navedenim) i na kraju odustao. Da li je problem u RPLFIX ili u samom dosu neznam. Kod mene se stanica butovala normalno ali bi se zamrznula kod LOGIN. QEMM 7.01 je pravio problema dok 7.04 radi normalno u kombinaciji sa DOS 5.0. Pozdrav █ █ █ █ ▄▄█ █ █▄▄ █▄▄
mreze.204 zcvele,
ş> Kod mene je 420kB rw, a u Gami sam video u rasponu od 600 do Zavisi malo i od opterećenja Ja sam u Jugodati terao 625 sa nižim opterećenjem mreže a sa višim je padao do 350 :) Cvele
mreze.205 vstan,
> │ A ja opet da ponovim - ima li RAID kontrolera za IDE diskove > > Ne znam tacno, ali mislim da nema. Da znamo sta da NE trazimo. Hvala :)
mreze.206 zcvele,
ş> BTW, da li je neko imao iskustva sa Remote Boot stanicama ? Ima npr SEZAM (5 nodova). Remote boot za Sezam su radili ZZ i moja malenkost i jako lepo radi. Tu je primenjeno i jedno interesantno rešenje. Obzirom da prilikom nestanka struje se spuštaju i server i radne stanice nakon dolazka struje stanica se dižr znatno brže od servera. Da bi se to izbeglo ubačena je jedan malo sklop za kašnjenje. U slučaju da se server u međuvremenu ne podigne stanica se resetuje. Pored toga ima još ar lokacija na kojima sam radio BOOT-ovanje sa BOOT ROM-om i sve odlično rade :) ş> rutinu iz ROM-a nego se jednostavno digne sa flopija. Gde ş> grešim ? Izvadi disketu :)))) Standardni novell-ov Boot ROM te pita da li ćeš da se butuješ sa Diska i Remote BOOt-uješ. Kada je disketa ubačena on se automatski podiže sa diskete :) Cvele P.S. Nastavak priče od malopre. Da li vam je odgovarajući BOOT rom i RPLFIX u pitanju. Drugo kada inbstalirate BOOT ROM stvar radite etapno a ne da nagurate sve moguće drivere pa na kraju bude "Šta je to što je** naše koke pa nose kockasta jaja!" :) Verujte mi na reč trebaće vam jako puno živaca i vremena. Nakada proradi zi prve a nekada neće pa neće. :)
mreze.207 dejanr,
>> > BTW, da li je neko imao iskustva sa Remote Boot stanicama ? >> >> Ima npr SEZAM (5 nodova). Remote boot za Sezam su radili ZZ i >> moja malenkost i jako lepo radi. Radi jako lepo, kada proradi. Ali dok ne proradi, muke Tantalove sa njim. Svaki put kada treba promeniti nešto na (fiktivnoj) boot disketi, krenu problemi. Jednom smo pričali ovde (ili u PC.OS/mreže, ne sećam se tačno) šta se sve dešava, i rekoše ljudi da to ne bi trebalo da se desi i da DOSGEN lepo odradi posao. Juče je trebalo menjati nešto na boot disketama, zbog nove verzije softvera, i opet je bilo celodnevno zezanje dok su proradile. I još se nisu dali sa njih pokrenuti ODI drajveri, samo IPX. Reklo bi se da treba ili da nabavimo neki bolji DOSGEN, ili neki bolji boot ROM :(
mreze.208 vlad,
> 3. Mrežni driver-i (ODI na stanici, a standardan na serveru). Ovde nisam baš verziran. Na radnim stanicama dižem samo IPX i NETX, a sa ODI-jem nemam blage veze. Pojasni mi malo šta je u stvari ODI, kako se instalira i šta se sa njime dobija. Zahvaljujem na ostalim informacijama. Sad mi je jasno šta čini razliku B).
mreze.209 vlad,
> Da je tanak, nije - 8 Mb za 6 stanica. Ali, probaću sve sutra > (nedelja je dan kada si otišlaaaaa ...) danas ne radim :))) Kod mene je 8Mb za 8 stanica, ali je lepo kad mu skineš DOS pa dobiješ još oko 600k za keširanje. Ako mi se i desi da mi zatreba da se spustim u DOS na serveru, neće mi ništa faliti da ga prethodno resetujem B). > BTW, da li je neko imao iskustva sa Remote Boot stanicama ? Ja nisam imao nikakvih problema (DOS 6.20, QEMM 7.04). Jedino sam se mučio dok nisam ukapirao da treba RPLFIX-ovati NET$DOS.SYS. Prvi put u životu sam kreirao remote boot i sve je prošlo bez frke. Samo sam sledio uputstvo (nfolio). Jedino što nisam uspeo da uradim je da nagovorim stanice da se remote boot-uju sa 4DOS-om B((. Taj traži flopi kako god ga okreneš B((. Stanice sa HD-om se dižu u 4DOS-u bez frke i sve radi kako treba. BTW, od osam radnih stanica samo dve se podižu sa harda - ostalih šest su "diskleš" (2 x 286, 4 x 386DX/20/2Mb).
mreze.210 vlad,
> ali se isdta smrze ! Pitanje glasi : da li je nekom pošlo za rukom > da podigne diskleš stanicu sa MS DOS 6.20 verzijom ? Da ne bude > dosadno, tu je i QEMM 7.04 :)) Kao što napisah, sve isto kao kod tebe - i radi. Jedino što mogu da ti pomognem je da dođeš do mene, da vidiš šta i kako radi i da ti dam odgovarajuće drajvere. Javni se na mail da se dogovorimo.
mreze.211 mickeyl,
Je li iko uspio da poveže radnu stanicu sa serverom koristeći NE2000 kompatibilne mrežne kartice različitih proizvođača?
mreze.212 dvesic,
>> i opet je bilo celodnevno zezanje dok su proradile. I još se >> nisu dali sa njih pokrenuti ODI drajveri, samo IPX. Reklo bi >> se da treba ili da nabavimo neki bolji DOSGEN, ili neki bolji >> boot ROM :( Da se pohvalim, konačno (?) je sve proradilo, pa sam uspeo čak da stavim i fajlove potrebne za W4WG 3.11 CEE na Boot disketu. Doduše, dok ne stavih onaj RPLODI bilo je teških problema sa ODI drajverima :))) Ako nekom treba, mogu staviti kratko uputstvo o celom postupku.
mreze.213 dvesic,
>> Jedino što nisam uspeo da uradim je da nagovorim stanice da se >> remote boot-uju sa 4DOS-om B((. Taj traži flopi kako god ga >> okreneš B((. Stanice sa HD-om se dižu u 4DOS-u bez frke i sve >> radi kako treba. Kod mene su upravo u pitanju stanice sa 4dos 5.5b. Jedina izmena koju sam uradio je da SHELL linija u CONFIG.SYS glasi : SHELL = 4dos.com ... /P:AUTOEXEC.BTM i što sam preimenovao AUTOEXEC.BAT u AUTOEXEC.BTM
mreze.214 zormi,
* Je li iko uspio da poveže radnu stanicu sa serverom koristeći * NE2000 kompatibilne mrežne kartice različitih proizvođača? Ne bi trebalo da bude problema zbog različitih proizvodjača ako su kartice zaista NE2000 kompatibilne. Primer: kod mene u mreži ima bar 20-tak različitih modela.
mreze.215 dejanr,
>> Ako nekom treba, mogu staviti kratko uputstvo o celom postupku. Samo napred!
mreze.216 dcolak,
mreze.217 vlad,
> servera. Da bi se to izbeglo ubačena je jedan malo sklop za > kašnjenje. U slučaju da se server u međuvremenu ne podigne stanica Nisam ukapirao da li je u pitanju hardverski ili softverski dodatak. Ako je hardver veoma bih voleo da vidim šemu, a ako je softver živo me zanima da li je SW/PD B).
mreze.218 dvesic,
PRILOG : Kako postaviti REMOTE BOOT stanicu :) Namenjeno za one čija je konfiguracija : MS DOS 6.20, QEMM 7.04, 4DOS 5.5b, W4WG 3.11, NOVELL 3.11, ODI drajveri. Server : Obezbedite da server prepoznaje ETHERNET_802.3 frame. To je frame koji je podrazumevan, ali je meni odnelo pola sata vremena da utvrdim zašto RPL (Remote Program Loader) javlja poruku : "Error finding server" (Po defaultu je kod mene bio ETHERNET_II frame) Dodajte i ostale frame-ove : ETHERNET_802.2, ETHERNET_II i ETHERNET_SNAP. Kartica : Ubacite i aktivirajte Boot Rom (kod nekih se to radi sa jumperima, kod nekih programski). Pazite da adresu ROM-a prate i ostali parametri kartice. (Kod mene: ROM / INT / PORT C800 3 300 CC00 5 320 ) Disketa : Napravite standardnu BOOT disketu. Stavite QEMM i 4dos. Liniji u CONFIG.SYS koja poziva QEMM dodajte jedno X=CC00-CFFF ili odgovarajuću adresu, u zavisnosti od BOOT ROM adrese. U SHELL liniji umesto /P stavite /P:A:\AUTOEXEC.BTM U 4dos.Ini dodajte : NetWareNames = Yes Preimenujte AUTOEXEC.BAT u AUTOEXEC.BTM Obavezno za karticu stavite NE2000.COM iz DOSUP9.EXE arhive. Iz te arhive iskopirajte i RPLODI.COM na disketu. NET.CFG : LINK DRIVER NE2000 INT 5 PORT 320 FRAME ETHERNET_II Frame Ethernet_802.3 Frame Ethernet_802.2 Frame Ethernet_SNAP Uradite OPTIMIZE. Dodajte POSLE LSL linije u Autoexec.Btm jedno RPLODI.COM Iskopirajte fajl IFSHLP.SYS i ODIHLP.EXE iz Win poddir-a na disketu. Dodajte jedno DEVICE=IFSHLP.SYS u Config.SYS odnosno jedno ODIHLP posle RPLODI u Autoexec.Btm. Iskopirajte *.vxd fajlove iz QEMM direktorijuma na A: (sada slede uputstva iz NFOLIO helpa) Pređite u F:\LOGIN Otkucajte F:\SYSTEM\DOSGEN RPLFIX NET$DOS.SYS ( RPLFIX je iz DOSUP9 ) FLAG NET$DOS.SYS S GRANT M TO EVERYONE Instalirajte W4WG 3.11 tako što odaberete isti (mrežni) direktorijum i za fajlove i za Device Drivers koji bi inače išli u C:\NET. U taj direktorijum iskopirajte *.VXD fajlove sa A: (naravno, dajte sva prava korisnicima nad tim dirom) Nemojte mu dati da modifikuje AUTOEXEC.BAT i CONFIG.SYS Preimenujte Win.Com u npr. _Win.Com Napravite mali BTM fajl za startovanje WIN.BTM : IFF "%NETSTART" NE "YES" THEN NET START SET NETSTART=YES ENDIFF KeyStack Enter^MAP ROOT A: = SYS:Staza_Do_Win_Dira _Win.COM MAP DEL A: Izvadite disketu i resetujte računar. Startujte Win i postavite parametre za SWAP fajl. Nisam uspeo da sve smestim sve za W4WG na jednu disketu i da to sve radi, tako da bih vrlo rado čuo savet o tome od nekog stručnijeg.
mreze.219 bulaja,
│Je li iko uspio da poveže radnu stanicu sa serverom koristeći │NE2000 kompatibilne mrežne kartice različitih proizvođača? └─── Da (evo kod mene rade bar 4 različite vrste kartica), to nikako ne bi trebalo da predstavlja problem :).
mreze.220 mickeyl,
==> Ne bi trebalo da bude problema zbog različitih proizvodjača ==> ako su kartice zaista NE2000 kompatibilne. Ne znam šta nije u redu, ali NETX prijavljuje da ne može da nađe server. Sve do NET shell-a prođe ko podmazano. žim stavim kartice istih proizvođača sve je Ok. Je li neko pretpostavlja šta bi mogao da bude problem. Ovaj problem sam prvi put imao sa Ethernet 16+ karticom (original) i Lantech-ovom karticom. IRQ i adrese su uštimane i ne znam stvarno šta nije u redu. Probao sam i sa IPX-om i sa ODI drajverima, ali uvijek isto. ;(((
mreze.221 dejanr,
>> Ovde nisam baš verziran. Na radnim stanicama dižem samo IPX i >> NETX, a sa ODI-jem nemam blage veze. Pojasni mi malo šta je u >> stvari ODI, kako se instalira i šta se sa njime dobija. Možda će te zanimati da pročitaš djorzor-ov tekst iz septembarskih "Računara", kao i "Bajtove lične prirode" iz istog broja. U zbiru, to je odgovor na pitanje koje si postavio. Jako ukratko, umesto IPX izvršavaš: LSL NExxxx (ili već koji je drajver za mrežnu kartu) IPXODI I posle je pristup mreži nešto bolji. Neke prednosti se vide tek u nekim specifičnijim situacijama, komunikacija sa raznorodnim mrežama itd. Za mene je sasvim dovoljna prednost što sa ODI drajverima upload bržim modemima na mrežni disk radi sasvim solidno, dok je kod IPX-a žešće "kašljao".
mreze.222 zcvele,
ş> dodatak. Ako je hardver veoma bih voleo da vidim šemu, a ako ş> je softver živo me zanima da li je SW/PD B). ma jedna mala petlja koja vrti 3 minuta i resetuje mašinu ubačena u Boot ROM. Da li se može dobiti, pa patc-ovan je originalni Boot ROM a taj deo posla je odradio ZZ. Cvele kada smo kod hardverskog rešenja napravljen je i takav sklop ali samo na proto bordu :( (c)zcvele
mreze.223 zcvele,
ş> Nisam uspeo da sve smestim sve za W4WG na jednu disketu i da ş> to sve radi, tako da bih vrlo rado čuo savet o tome od nekog ş> stručnijeg. Upucaj file Dblspace.bin na disketi :) Cvele
mreze.224 vlad,
> SHELL = 4dos.com ... /P:AUTOEXEC.BTM > i što sam preimenovao AUTOEXEC.BAT u AUTOEXEC.BTM To mi je trebalo! B) Jedva čekam da probam, nemaš pojma koliko mi je falio 4DOS na mreži.
mreze.225 dvesic,
>> Upucaj file Dblspace.bin na disketi :) Ma, davno je mrtav ;)))
mreze.226 dvesic,
>> To mi je trebalo! B) >> Jedva čekam da probam, nemaš pojma koliko mi je falio 4DOS >> na mreži. Obrati pažnju da ti pretposlednji red u AUTOEXEC.BTM bude NETX (tj. EMSNETX ili XMSNETX), a za njim jedno F: (ili koji ti je već mrežni disk).
mreze.227 demil,
Predložite mi neki manji program koji može da simulira mrežu između 2 računara ali preko serijskih (25) portova, tj.serijskim nul kablom. Imam od ranije EASYNET ali ova ver. neće da radi sa DOS-om 5.0>. Demil
mreze.228 vlad,
> Možda će te zanimati da pročitaš đorzor-ov tekst iz septembarskih > "Računara", kao i "Bajtove lične prirode" iz istog broja. U zbiru, > to je odgovor na pitanje koje si postavio. E kad sam slep kod očiju B). žak sam ga i podvukao ali sam posle zaboravio da pročitam sa punom pažnjom. > itd. Za mene je sasvim dovoljna prednost što sa ODI drajverima > upload bržim modemima na mrežni disk radi sasvim solidno, dok je kod > IPX-a žešće "kašljao". Verovatno je na Sezamu problem opterećenje mreže, ja upravo testiram jedan BBS koji šljaka na diskless radnoj stanici i sve mi izgleda više nego ok na svim brzinama. Modem je Zoltrix 14.400 interni, a DTE/DCE rate je 57.600. Svakako ću promeniti drajvere, za početak na jednoj radnoj stanici, pa kad se pokažu...
mreze.229 vlad,
> Boot ROM. Da li se može dobiti, pa patc-ovan je originalni Boot ROM > a taj deo posla je odradio ZZ. Vrlo elegantno, nema šta B). Još kada bi me č "gađao" sadržajem tog boot ROM-a... Imam samo dve mašine za koje mi je važno da se ne dignu pre servera ali problem postaje gorući u doba noćnih restrikcija. TO ZZ: Ovo bi mogao lepo da unovčiš, naročito izvan naših (piratskih) prostora. > kada smo kod hardverskog rešenja napravljen je i takav sklop ali > samo na proto bordu :( (c)zcvele Šteta B(. No, kad smo već kod eksternih sklopova, da li je neko pokušao da napravi "wakeup on ring" spravu (znate, to je ono što uključi računar kad zazvoni telefon, a isključi ga kad korisnik BBS-a ili fax-a spusti slušalicu)?
mreze.230 adj.joe,
Da li je neko imao iskustva ( i da li ima neki savet u vezi ) sa povezivanjem Winprintera na mrežu? Kako bi uticao na rad mreže ako bi se povezao na server? Kako bi se u tom slučaju ponašao printer? Hvala unapred, .JOE.
mreze.231 bojt,
Na jednom serveru postojao je DTC 3280 SCSI ISA kontroler sa FUJITSU 1GB diskom i takva konfiguracija je bez problema radila preko 6 meseci. Pre oko dva meseca, na postojeći disk redno je vezan još jedan disk istog proizvodjača i tipa, tako da je posle toga na serveru bilo 2GB. Medjutim, od tog trenutka počeli su da se pojavljuju problemi. Naime, dešavalo se s vremena na vreme da pri podizanju mreže, posle komande MOUNT ALL prijavi mirror copies of the FAT don't match a posle automatskog učitavanja VREPARE-a i poruka Error 2 reading partition sector 64 Error 2 reading partition sector 96 Error 2 reading partition sector 128 Volume SYS last segment 0 ends at 255331 instead of 518518 VREPARE je isključivao drugi SCSI disk (device 1) "deactivate device # 1 by driver due to device failure." Kada bi se posle nekog vremena ponovo pokušalo sa dizanjem servera obično bi sve bilo ok i to je tako trajalo do pre desetak dana kada je, posle nestanka struje usled restrikcija i njenog ponovog dolaska, crkao UPS. Od tada se konstantno javlja goreopisani problem. Pošto je postojeći backup sistem kapaciteta 250MB, ne postoji kompletan backup postojećeg stanja, tako da bi bilo koja varijanta low level formata bila prilično fatalna. Iako je sumnja prvobitno pala na kontroler (koga je sada izgelda skoro nemoguće naći u gradu), meni se čini da je problem ipak u elektronici ili spoju drugog diska. Ima li neko ideju o čemu bi ovde stvarno moglo da se radi, kao i ideju kako ovaj problem prevazići (prevazići barem u smislu da barem na neko kratko vreme uspemo da podignemo server kako bi bio uradjen kompletan backup)?
mreze.232 zormi,
* Volume SYS last segment 0 ends at 255331 instead of 518518 Ovo obično znači da se volume SYS rasprostire na dva diska od kojih onaj drugi nije aktivan. * goreopisani problem. Pošto je postojeći backup sistem kapaciteta * 250MB, ne postoji kompletan backup postojećeg stanja, tako da bi Napravite backup po katalozima koji su kraći od 250 MB, mada nije strašno ako se backup rasprostre i na više ulinkovanih 250 MB traka.
mreze.233 vlad,
> Obrati pažnju da ti pretposlednji red u AUTOEXEC.BTM bude Hvala iz sve snage. Nisam još stigao da probam ali uz ovako detaljno i precizno uputstvo ne bi trebalo da bude problema.
mreze.234 demil,
Predložite mi neki manji program koji može da simulira mrežu između 2 računara ali preko serijskih (25) portova, tj.serijskim nul kablom. Imam od ranije EASYNET ali ova ver. neće da radi sa DOS-om 5.0>. Demil (II put)
mreze.235 hook,
Imamo AutoCAD instaliran na lokalne diskove, dok se "operativni" posao sa *.dwg fajlovima obavlja na mrežnom disku. Trenutno na tom disku radi 8 CAD mašina. E, AutoCAD k'o AutoCAD pravi "more" privremenih fajlova (*.(bak, sv$, dwk, dwl, ac$, acl, pll, plk .....)), tako da za 8 sati nakupi par hiljada istih, a Novell, jadan, čuva sve te izbrisane fajlove u svom "baferu". Purge/all mi radi 5-10 minuta. Pošto imamo nekoliko "stručnjaka" često se dešava da neki od crteža bude izbrisan ili snimljen prazan fajl preko već postojećeg. Kada potegnem SALVAGE (View/Recover Deleted Files), javi mi nešto u smislu da mu je "bafer" pun, zatim mi izlista obrisane fajlove i ja naravno sa žalošću konstatujem da zadnjih nekoliko dana ništa nije sačuvano. AutoCAD sam setovao da mu je TEMP fajl na lokalnom disku. 1. Dali postoji mogućnost da se taj Novell-ov "bafer" poveća? 2. Kako naterati AutoCAD da ovo đubre baca na lokalne diskove, (osim bak-ova i izbrisanih dwg-ova)? 3. ...
mreze.236 vlador,
> Predložite mi neki manji program koji može da simulira mrežu > između 2 računara ali preko serijskih (25) portova, Ima ovde UNET11, ali to je za vezu preko paralelnog kabla...
mreze.237 vlad,
> Predložite mi neki manji program koji može da simulira mrežu > između 2 računara ali preko serijskih (25) portova, Lantastic može. Nije baš malecan, ali nije ni veliki. A zašto ne poteraš Netware Lite preko paralelnog porta/kabla? Nije ti valjda problem da napraviš LPT kabl?
mreze.238 demil,
DE>> Lantastic može. Nije baš malecan, ali nije ni veliki. A DE>> zašto ne poteraš Netware Lite preko paralelnog porta/kabla? DE>> Nije ti valjda problem da napraviš LPT kabl? Paralelni portovi su veoma zauzeti raznoraznim periferijama, a drugi com port stoji neiskorišćen tamo gde sam tu vezu predvideo (nema modema i sl.). Kablove inače imam i za paralelnu i za serijsku vezu i oba imaju svoje link namene. Demil
mreze.239 stanic,
Firma u kojoj radim treba da kupi jos dva racunara i da se sve to umrezi. Tacnije umrezile bi se tri masine. Po nekom mom predlogu verovatno bi se uzele dve slabije i jedna jaca masina.Jaca:486DX2/66,8Mb RAM,540Mb HD, dok bi slabije bile 386DX/40,2Mb RAM,floppy,no HD.U nekoj perspektivi bi se (1 godina) bi se verovatno dodalo jos par nodova.Masine su verovatno prejake ali ko zna sta ce biti za koji mesec.Posto neznam bas mnogo o mrezama potreban mi je savet da li je gore napisana konfigu- racija dobra. Drugo pitanje se tice izbora mreznog OS-a.Posto je mreza mala sta instalirati:NetWare 3.11 ili NetWare Lite.Na masini bi se vrteli knjigovodstveni programi pisani u Clipper-u.Ukoliko je pitanje beznacajno za conf molio bih neku dobru dusu koja ima malo vremena da mi odgovori posto mi je stvar vrlo vazna,a nemam gde drugde dobiti informacije.Unapred zahvalan na odgovorima. Milan
mreze.240 djcorto,
>> (*.(bak, sv$, dwk, dwl, ac$, acl, pll, plk .....)), tako da za >> 8 sati nakupi Osim bakova i auto.sv$ ostalo su problemi u pejdzingu i padanju masina. Kupite jos rama .... >> 2. Kako naterati AutoCAD da ovo dubre baca na lokalne diskove, >> (osim bak-ova i izbrisanih dwg-ova)? Malo teze, jer po defaultu radi u direktorijumu u kome je pozvani crtez. Kod vas je, Djole, problem u organizaciji rada, i nikakva setovanja AutoCADa i Novella nece mnogo pomoci ako ljudi ne znaju sta rade ili ne zele da nauce. Lepo, odredite JEDAN direktorijum za plot fajlove, naucite ih sta je PURGE, napravite par procedura za purge iz dosa, povecajte disk i memoriju .... Kako ono bese, Hardware, Software, Orgware ? :)
mreze.241 vlad,
> Ima ovde UNET11, ali to je za vezu preko paralelnog kabla... To, na zalost, ne radi sa novijim verzijama DOS-a (mislim da cak ne mirise ni 5.0). Inace je sjajan programcic.
mreze.242 vlad,
> 1. Dali postoji mogućnost da se taj Novell-ov "bafer" poveća? Ne znam za ovo, ali probaj da se igras sa onih nekoliko SET komandi koje se odnose na PURGE (Set minimum delete purge wait time etc.). Kad nabodes ono sto ti odgovara ubaci ih u autoexec.ncf (ili bese startup.ncf?). U najgorem slucaju "set imediate purge of deleted files = yes" ce sigurno da resi problem, samo onda mozes da zaboravis na Salvage B(.
mreze.243 vlad,
> jaca masina.Jaca:486DX2/66,8Mb RAM,540Mb HD, dok bi slabije bile > 386DX/40,2Mb RAM,floppy,no HD.U nekoj perspektivi bi se (1 godina) Mislim da je bolje da za server uzmete 486DX/50. Duplirani procesorski klok ne znači serveru skoro ništa, a brzina ploče & periferija je presudna. > bi se verovatno dodalo jos par nodova.Masine su verovatno prejake > ali ko zna sta ce biti za koji mesec.Posto neznam bas mnogo Mašine su ok. Nema mnogo smisla uzeti ni jači server ni slabije radne stanice. Sve ipak zavisi od toga koliko će mreža da se širi i šta će na njoj da se radi. > sta instalirati:NetWare 3.11 ili NetWare Lite.Na masini bi se vrteli Glasam za 3.11, bez obzira na namenu mreže. Jedino ako nećeš da uštediš na neposvećenom serveru, odnosno na peer-to-peer mreži. Konfiguraciju si postavio tako da se 3.11 podrazumeva - za NWLITE bi trebalo promeniti koncepciju, a to ima smisla samo ako mreža nikad neće porasti iznad nekih 4-5 mašina.
mreze.244 zddb,
INTERNET, ETF Da li je nekom uspelo da poruku napisanu off-line nakači u svoj direktorijum na sistemu, da bi je zatim poslao kao mail? Radi se o TELNETU, na računaru GALEB. Ljudi, administratori, znaju kako bi to trebalo da se uradi sa stanovišta SINTAKSE, ali ne i PRAKSE. Očigledno nisu imali potrebe da to isprobaju! Recimo, najlogičniji pokušaj je da se startuje UNIXOV program (pretpostavljam neki DSZ), putem rz, a da se sa PC-ija fajl šalje putem PROCOMM + DSZ, sa sz. Međutim, ništa se ne dešava. Nema prijema! Ne ide transfer! DSZ ne uspeva da pošalje "send pathname", a mreža odgovara sa 4-5 karaktera "C"... Drugi savet je da se proba sa KERMITOM. Tamo startujem KERMIT, a ovde koristim KERMIT protocol. Kažem "KERMIT receive" i program se zakucava... Zanimljivo je da se sistem ne ponaša stalno isto, što verovatno zavisi od hardvera koji je inicijaliziran. Recimo, u prethodnoj seansi, možda sam koristio i GET, počelo je prebacivanje i posle neki 3803By, transfer bi stao. Pretpostavljam da nešto treba setovati ... Ajde, ljudi kažite, da se više ne mučim. Najprostija bi mi bila varijanta da pošaljem fajl na svoju adresu na GALEBU, preko "SEZAMA", ali ne vidim da je mogućno slati fajlove putem UUCP. Takođe me zanima da li bi se mogao koristiti FTP? U svom članku DejanR je samo šturo opisao kako to ide, ali nije baš sve jasno. Dobro bi bilo dati par primera...
mreze.245 bubble,
:>> Recimo, najlogičniji pokušaj je da se startuje UNIXOV program :>> (pretpostavljam neki DSZ), putem rz, a da se sa PC-ija fajl šalje :>> putem PROCOMM + DSZ, sa sz. Međutim, ništa se ne dešava. Nema :>> prijema! Ne ide transfer! DSZ ne uspeva da pošaljeÉ"send :>> pathname", a mreža odgovara sa 4-5 karaktera "C"... Eh ovo se isto meni desava na UBBG-u sa TM-om i sa GSZ-om odnosno tm-ovim kermitom :(. Ali se kermit ne zakucava uvek, a i zmodem ponekada radi... Żada retko. :>> Takođe me zanima da li bi se mogao koristiti FTP? U svom članku De :>> samo šturo opisao kako to ide, ali nije baš sve jasno. Dobro bi :>> bilo dati par primera... Pa ftp-om bi mogao da prebacis sa jednog kompjutera na drugi... osnosi se na kompjutere u yuinternetu naravno.
mreze.246 kuki,
> Radi se o TELNETU, na računaru GALEB. > Recimo, najlogičniji pokušaj je da se startuje UNIXOV program > (pretpostavljam neki DSZ), putem rz, a da se sa PC-ija fajl šalje putem > PROCOMM + DSZ, sa sz. Međutim, ništa se ne dešava. Nema prijema! Ne ide > transfer! DSZ ne uspeva da pošalje "send pathname", a mreža odgovara sa > 4-5 karaktera "C"... ovo bi pre trebalo u komunikacije, al kad je već ovde... :) Dakle, ako se loguješ na galeb preko orla, onda bi (valjda) trebalo da radi sledeće :) galeb:> rz -e home-pc> sz :)) iliti pokreneš zmodem upload (gsz) jes da na galebu tako nešto nisam pokušavao, al na osmehu to lepo fercera :) > Takođe me zanima da li bi se mogao koristiti FTP? U svom članku DejanR je > samo šturo opisao kako to ide, ali nije baš sve jasno. Dobro bi bilo dati > par primera... ftp može da se koristi za prenos podataka između dva računara koja su u mreži (u ovom slučaju u beo internetu) :) dakle, ako imaš račun na nekom od računara beogradskog interneta :) onda ukucaš ftp ime.računara.gde.imaš.račun i kad te pita za username, ukucaš svoj username na tom računaru, a potom i pass :) pre prenosa fajlova ne zaboravi da ukucaš "bin". Fajlovi se prenose sa get ime.fajla, a za ostalo... pa pogledaj help :)
mreze.247 gtomic,
> jaca masina.Jaca:486DX2/66,8Mb RAM,540Mb HD, dok bi slabije bile > 386DX/40,2Mb RAM,floppy,no HD.U nekoj perspektivi bi se (1 godina) ######### stavi 4MB > Drugo pitanje se tice izbora mreznog OS-a.Posto je mreza mala > sta instalirati:NetWare 3.11 ili NetWare Lite.Na masini bi se vrteli > knjigovodstveni programi pisani u Clipper-u.Ukoliko je pitanje Kako si sam rekao mreža je mala tako da bi otpala varijanta ( za sad ) varijanta sa NetWare 3.11, jer moraš jednu mašinu da odvojiš server. NetWere Lite je, čini mi se, prestao da se proizvodi a njega je zamenio NDOS 7, što je po meni prava stvar za mreze do 5-6 korisnika, tako da ti preporuujem ovu varijantu.
mreze.248 hook,
> Osim bakova i auto.sv$ ostalo su problemi u pejdzingu i padanju masina. > Kupite jos rama .... Mašine koje koristimo za crtanje su 486/66 sa 16 Mb RAM-a i 486/50 8 Mb RAM-a. Crteži su max. do 500 Kb (2D), dakle 2x0.5 + 4 < 8 Mb ###### Mašine rade po 16 sati, a server se i ne gasi (ne isključuju nam struju:)) AutoCAD nije pucao uopšte, a i zašto bi :) > Kod vas je, Djole, problem u organizaciji rada, i nikakva setovanja > AutoCADa i Novella nece mnogo pomoci ako ljudi ne znaju sta rade ili ne > zele da nauce. Lepo, odredite JEDAN direktorijum za plot fajlove, > naucite ih sta je PURGE, napravite par procedura za purge iz dosa, > povecajte disk i memoriju .... Imenjače, sve to kod nas sada prilično lepo radi. Dokupljena je i memorija i disk na serveru. Odavno nisi bio kod nas ;) Radi se glavni projekat 7 stambenih objekata + spoljno uređenje. Svaki objekat ima svoj direktorijum na mreži (zbog sigurnosti, ograničenja pristupa...). Jedino nismo napravili posebne direktorijume za plot fajlove, ali mislim da to nebi donelo neko veliko poboljšanje. Samo bi se izdvojili pll i plk fajlovi, a njihov broj je skoro beznačajan.
mreze.249 hook,
> U najgorem slucaju "set > imediate purge of deleted files = yes" ce sigurno da resi > problem, samo onda mozes da zaboravis na Salvage B(. Ovo nikako, pa zbog toga sam i postavio pitanje.
mreze.250 djcorto,
>> 2x0.5 + 4 < 8 Mb 8MB je operativni minimum za R12, kao sto znas >> Masine rade po 16 sati, a server se i ne gasi (ne iskljucuju >> nam struju:)) AutoCAD nije pucao uopste, a i zasto bi :) Slazem se da ne treba da puca :) Onda ti je problem u Novellu, ako acad lepo radi, a u isti se, ipak ne razumem ;) >> Imenjace, sve to kod nas sada prilicno lepo radi. Dokupljena >> je i memorija i disk na serveru. Odavno nisi bio kod nas ;) Da znas da nisam, ali, eto, jos deset dana ... ;)
mreze.251 stanic,
Ć NetWere Lite je, cini mi se, prestao da se proizvodi a njega je zamenio Ć NDOS 7, sto je po meni prava stvar za mreze do 5-6 korisnika, tako Ć da ti preporuujem ovu varijantu. DOS7 vs NetWare Lite.Kakva su iskustva u praksi. Jedno je stvar testiranje par dana,a sasvim deseta rad u realnim uslovima sa gomilom korisnika "koji se plase da nesto ne pokvare". Mreza ce u pocetku morati biti peer-to-peer tako da odvajanje 486-ice kao dedicated za sada ne dolazi u obzir.So, 3.11 znaci za sada otpada. Znaci,dilema se sada svodi na DOS7 ili Lite.Jos jedno pitanje: ima li smisla diskless stanica u peer-to-peer ili je mozda bolje staviti jedan lokalni disk od 200 i kusur Mb.
mreze.252 vlad,
> pitanje: ima li smisla diskless stanica u peer-to-peer ili je mozda > bolje staviti jedan lokalni disk od 200 i kusur Mb. Zašto da ne? Peer-to-peer ne zahteva da obe konfiguracije budu istog "ranga", a ipak je lakše održavati jedan disk nego dva. Sve, naravno zavisi od toga da li će mreža biti podignuta "po default-u" ili po potrebi i šta će se na njoj raditi.
mreze.253 inforts,
Zamislite ovakvu situaciju: Hoćete da dodate još jednu stanicu na ETHERNET mrežu, sigla Vam je mrežna kartica, stigli konektori i kabl ali nigde nema još jednog T razvodnika. Dok ne stigne i taj deo problem se može rešiti na drugi način. Uzmite T razvodnik sa zadnje stanice u nizu i iskoristite ga za novu karticu. Muški BNC konektor koji dolazi do zadnje stanice prepravite prema slici 1. Pored koaksijalnog kabla na ulasku u BNC konektor provucite dve tanke žice. U unutrašnjosti konektora zalemite jednu žicu sa širmom koax kabla a drugu sa vrućim krajem kabla. Za spoljne krajeve žičica zalemite optpornik od 47 oma koji će obaviti ulogu terminatora. Ovakav modifikovani BNC priključite direktno u mrežnu karticu (druga slika). Iz cele operacije pojavljuje se kao višak terminator koji možete prodati na crno i za te pare otići na skijanje. Ovo može da se primeni i na neku kućnu mrežu od dve stanice (sl.3), i pri tome da se uštede dva T razvodnika i dva terminatora (skijanje u Italiji za dvoje). Pozdrav Dragan │ │--- koax kabl │ 47ŕ│ veza sa ┌┼████┼┐ širmom ----││ ││----- veza sa srednjom žicom kabla kabla ███││ ││███ ██││ ││██--- BNC konektor ██­└────┘│██ ██: │ │ │██ ██: └──┘ │██ ██: ││──┘██ sl.1 ███: ││ ███ : : : : širm srednja žica BNC T BNC BNC T Term BNC T BNC BNC+R --───────>╦<──────────>╦<* --───────>╦<──────────v T Term █████ █████ ==> █████ █████ + ╦ + <* sl.2 █████ █████ █████ █████ WS WS WS WS BNC+R BNC+R v───────────v █████ █████ sl.3 █████ █████ WS WS
mreze.254 vlad,
> Ovo može da se primeni i na neku kućnu mrežu od dve stanice (sl.3), > i pri tome da se uštede dva T razvodnika i dva terminatora (skijanje > u Italiji za dvoje). Sjajno! Dodao bih samo da je, ako ce kartice biti upotrebljavane iskljucivo na mrezi od dva racunara, lakse nalemiti otpornik direktno na karticu (na mesto gde je zalemljen BNC). Svaka cast na detaljnom opisu. Posteno si se potrudio. Nije mi samo jasno zasto 47 Ohm-a. Zar ne treba 50?
mreze.255 inforts,
> lakse nalemiti otpornik direktno na karticu... Slažem se. Ko se ne boji da uleti lemilicom u karticu neka uradi tako. >Nije mi samo jasno zasto 47 Ohm-a. Zar ne treba 50? Treba 50 Ohm-a, međutim to nije otpornik iz standardnog niza. Najbliži standardni je 47ŕ, sledeći je 56ŕ itd, i lako se pronalazi u svakoj "furdi". Video sam u jednom katalogu i od 51ŕ, ali ko bi to pronašao. Ta vrednost nije baš toliko kritična.
mreze.256 vlad,
> Treba 50 Ohm-a, međutim to nije otpornik iz standardnog niza. > Najbliži standardni je 47ŕ, sledeći je 56ŕ itd, i lako se pronalazi Opet se vracamo na lemljenje otpornika na karticu. U toj varijanti ne smeta da se veze i po nekoliko "na red" pa da dobijes cistih 50 oma B).