PCHARD.5

11 Jan 1995 - 30 Jun 1995

Topics

  1. sistemi (37)
  2. mikroprocesori (149)
  3. maticne.ploce (557)
  4. diskovi (1049)
  5. video (516)
  6. dodaci (220)
  7. matricni (125)
  8. laseri (195)
  9. mreze (113)
  10. kvarovi (212)
  11. nabavka (874)
  12. benchmark (99)
  13. razno (809)
  14. inkjet (45)

Messages - mikroprocesori

mikroprocesori.1 nkrgovic,
Drugar ima plocu sa ZIFF socket-om i ventilator-hladnjak koji se kaci na procesor.Posto to ne moze da se uradi on bi hteo da ga zalepi.Cime to moze da se uradi.Pretpostavljam da ne moze obicnim lepkom,koji je izolator.Moze li to da se uradi silikonskom pastom-lepi li ona.Ako ne cime moze? Hvala unapred. nk.
mikroprocesori.2 michelle,
> Drugar ima plocu sa ZIFF socket-om i ventilator-hladnjak koji se kaci na > procesor.Posto to ne moze da se uradi on bi hteo da ga zalepi.Cime to moze Zašto ne može da zakači hladnjak na CPU? ZIF podnožje ne bi trebalo da bude razlog za tako nešto. pozdrav, michelle
mikroprocesori.3 feniks,
Kao što je poznato, dosad su se pojavili Pentiumi na 60, 66, 90 i nedavno na 100 MHz. Može li se pouzdano tvrditi da ovi na 90 i 100 MHz više nemaju čuveni bug (odnosno da ga na 60 i 66 MHz sigurno imaju)? Da li je proizvodnja Pentiuma/90 počela pre juna 1994.? Da li je Intel nastavio proizvodnju onih procesora na 60 i 66 MHz, ali da budu bez bug-a? P.S. Ovo gornje pita jedan matematičar kome su bitne operacije sa pokretnim zarezom (instrukcija FDIV) a neće da testira svaki Pentium koji mu padne šaka. :)
mikroprocesori.4 wizard,
> Može li se pouzdano > tvrditi da ovi na 90 i 100 MHz više nemaju čuveni bug Za ove od 90 ne može. Ima ih sa bagom. Trulo bre sve to. Neka ume SMP mašinu sa 2-4 486-tice i SMP verziju OS/2.
mikroprocesori.5 deysun,
Jedno pitanje za sve: U cemu je fazon kod 486dx4 kad joj ne treba cooler !?! Dobro bi mi doslo i upucivanje na neku literaturu Ocigledno je promena u arhitekturi CPU-a, kako je onda sredjena stvar sa napajanjem i koprocesorom istog !!! BTW, kako AMD486dx2/80MHz stoji po ovim termickim pitanjima ?!? pozdrav.deysun.
mikroprocesori.7 zamahajev,
Tražim najbolju ponudu za neki 24 pinski štampač, po mogućstvu nov ili malo korišćen. Ponude mail Zamahajev
mikroprocesori.8 jerry,
} Radi na 3.45V (otprilike :) ), a na novijim plocama imas mali } transformator sa normalnih 5V na 3 odnosno 3.3 odnosno 3.45 V. Nije transformator nego stabilizator. Nalazi se uz sam procesor. Novije ploce podrzavaju sve procesore na svim naponima tako da je potrebno samo ubaciti taj stabilizator prema procesoru koji se koristi. Jerry
mikroprocesori.9 rkramer,
C:\> Nije transformator nego stabilizator. Nalazi se C:\> uz sam procesor. Novije ploce podrzavaju sve C:\> procesore na svim naponima tako da je potrebno C:\> samo ubaciti taj stabilizator Ok, a jel' to jednostavno ubaciti, i (jos vaznije) da li se te zvrcke dobijaju uz plocu ili ne. Razmisljam da u neko relativno skoro vreme nabavljam novu masinu, ali ce verovatno procesor ici odvojeno od ploce, tako da mi je ovo od zivotne veznosti (da ne kacim 3.45 V procesor na 5 V ;) Pozdrav, Rkramer P.S. Bila je neka diskusija da li je AMD DX/2 80 na 5 V ili 3.45. Ja sam u jednom stranom casopisu video - Am486 DXL2-80. Meni ovo lici na Green verziju?
mikroprocesori.10 pmiletic,
Nabavio sam Pentium, i normalno u Windowsima na kalkulatoru ne prolazi test sa dijeljenjem. Diler me ubjedjuje da je to normalno jer je taj kalkulator napravljen davno!? Kaze da treba da isprobam sa nekim jezikom (Basic, C i sl.) i da ce proci test (kao tacnost na 16 decimalu). Da li da ovo progutam? (386 sa koprocesorom prolazi test na onom istom "starom" kalkulatoru). Sta kazete? Pedja
mikroprocesori.11 dcolak,
│ Da li da ovo progutam? (386 sa koprocesorom prolazi test na onom istom │ "starom" kalkulatoru). │ Sta kazete? Tip te baroniše. ;) Sledge DAMMIR!
mikroprocesori.12 zormi,
* Nabavio sam Pentium, i normalno u Windowsima na kalkulatoru ne prolazi test * sa dijeljenjem. Diler me ubjedjuje da je to normalno Koliko znam nema Pentiuma u YU koji ima ispravljen bug, tj. koji je stigao do nas iz nove Intelove serije.
mikroprocesori.13 dejanr,
>> Nabavio sam Pentium, i normalno u Windowsima na kalkulatoru ne prolazi >> test sa dijeljenjem. Tvoj Pentium ima bag, a imaju ga koliko znam i svi Pentiumi koji se ovde nabavljaju. Verovatno će još dugo uz "no-name" ploče stizati Pentiumi sa bagom, i tu se, bojim se, malo šta može uraditi.
mikroprocesori.14 vlad,
> Tip te baroniše. ;) Jeste. Truje pa ne misli na Boga. BTW, Blentijuma bez tog baga sigurno neće biti još dugo kod naših dilera, so batali ćorava posla. Nije taj bug ni tako strašan kao što izgleda (pročiraj najnovije Računare).
mikroprocesori.15 calex,
<!> Nabavio sam Pentium, i normalno u Windowsima na kalkulatoru ne prolazi <!> test sa dijeljenjem. Diler me ubjedjuje da je to normalno jer je taj Bilo je po ovim konferencijama par testova kojima se proverava tačnost. Pod dosom su pa pada u vodu _stari_ kalkulator. BTW, kod mene je, naravno, otkrio grešku. :(((
mikroprocesori.16 zdobric,
> Nabavio sam Pentium, i normalno u Windowsima na kalkulatoru ne prolazi test > sa dijeljenjem. Diler me ubjedjuje da je to normalno jer je taj kalkulator > napravljen davno!? Kaze da treba da isprobam sa nekim jezikom (Basic, C i > sl.) i da ce proci test (kao tacnost na 16 decimalu). > Da li da ovo progutam? (386 sa koprocesorom prolazi test na onom istom > "starom" kalkulatoru). > Sta kazete? > > Pedja Evo jednostavnog programa za brzu proveru. Napisan je na odmah posle prve vesti o bagu u novembru, i od tada stoji na Imtel BBS-u. Ideja je bila da se nesavesni prodavci spreče da rade ovo što si ti opisao. Iako za većinu normalnih primena nije velika smetnja, ljudi treba da znaju šta kupuju. Na pentiumima bez baga poslednji broj bi trebalo da bude 0. Na sadašnjim pentiumima program ispisuje sledece: This system contains a Genuine Intel Pentium(TM) processor Processor Family: 5 Model: 2 Stepping: 1 This processor contains a FPU This processor supports the Machine Check Exception This processor supports the CMPXCHG8B instruction Provera postojanja bug-a u floating point deljenju u Pentium procesoru. Rezultat sledeceg izraza je idealno 0, a ne sme da bude bitno veci od 1.0E-9 Za X=4195835 i Y=3145727 (double, 15 znacajnih cifara) dobija se: X - (X / Y) * Y = 256 zdobric proctest.zip
mikroprocesori.17 paca,
>** Koliko znam nema Pentiuma u YU koji ima ispravljen bug, tj. >** koji je stigao do nas iz nove Intelove serije. Moram da te ispravim, u Jugoslaviji sigurno postoji jedan pentium 90 koji je bez baga i trenutno se nalazi u Jugodati. Ispravnost je testirana malim jutilitijem koji se zove is5good.exe a koji je sastavio Voja Gasic (SK). U Republici Srpskoj takodje postoji jedan pentium bez greske (Banjaluka). Naravoucenije: menjajte dobavljace.
mikroprocesori.18 crncic,
>> Ispravnost je testirana malim jutilitijem koji se zove is5good.exe a >> koji je sastavio Voja Gasic (SK). Isto radi i IMTELov ProcTest, valjda. E sad, moje pitanje. Da li postoji neki utility koji bi tačno rekao da li je na ploči Intel ili AMD procesor ?
mikroprocesori.19 ikordic,
RE: AMD DX/2 Juče sam nakratko imao AMD-ov DX/2 procesor na 66 MHz koji na sebi ima odštampano da radi na 3 V (ne 3,3 ili 3,45). Verovatno se radi o novoj seriji procesora, koju je nboskovic ovde negde pomenuo. Pomenuti procesor se ponaša, najblaže rečeno, čudno. Kada se ubode u DX/2 ploču, setovanu na 33 MHz i 3,3 V, prilikom Auto Config Enabled, ploča izjavi da se radi o procesoru na 100 MHz (!), hladnjak naravno uopšte nije potreban, a najluđa stvar sledi: na SysInfo testu javlja 180 i nešto indeksnih poena (!!!) compared to "običan" DX/2 koji daje 144! Na moju veliku žalost, mašina je bila prodata unapred, tako da nisam uspeo da tražim neku masnu doplatu na ime dodatnih performansi ;))) Još neka iskustva?
mikroprocesori.20 zdobric,
> > Isto radi i IMTELov ProcTest, valjda. > > E sad, moje pitanje. > Da li postoji neki utility koji bi tačno rekao da li je na ploči > Intel ili AMD procesor ? ProcTest radi delimično i to. Tačnije: - Prepoznaje koji je tip procesora u računaru (x86, SX, DX ...) - Prepoznaje Intelove i ne-Intelove procesore i ispisuje poruku ako je njegov (Genuine Intel) - Za Intelove ispisuje između ostalog i stepping level (verziju proc.) - Za pentium radi bug test Zakačen je uz poruku 2.16
mikroprocesori.21 vlador,
> Da li postoji neki utility koji bi tačno rekao da li je na ploči > Intel ili AMD procesor ? Šrafciger? :) --- ■ VLADOR ■ "Pametniji popusta", rece vo i udje u klanicu.
mikroprocesori.22 mdave,
Subject: Re: ProcTest MD> - Prepoznaje koji je tip procesora u računaru (x86, SX, DX ...) Ja probao i on ni makac. :) Imam Commodore PC 10-III. :) PS. A ponadao sam se da će možda da pronađe Pentiuma. :(
mikroprocesori.23 maksa,
>> - Prepoznaje Intelove i ne-Intelove procesore i ispisuje >> poruku ako je njegov (Genuine Intel) Ako nije tajna, kako ovo radi ?
mikroprocesori.24 maxxa,
Subject: Re: AMD DX/2 > > Pomenuti procesor se ponasa, najblaze receno, cudno. Kada se ubode u > DX/2 plocu, setovanu na 33 MHz i 3,3 V, prilikom Auto Config > Enabled, ploca izjavi da se radi o procesoru na 100 MHz (!), > hladnjak naravno uopste nije potreban, a najluda stvar sledi: na > SysInfo testu javlja 180 i nesto indeksnih poena (!!!) compared to > "obican" DX/2 koji daje 144! Danas sam cuo o cemu se radi. Naime rec je o Amd dx2 procesoru koji radi na 100 Mhz i koji je verovatno greskom izasao na trziste.Procesor pod dos-om i windows-om radi perfektno i trenutno se ispituje pod unix-om. Ima ga u firmi Ego computers pa ako nekoga interesuje neka ih nazove tel 322-46 92, mislim da kosta oko 430 dem.
mikroprocesori.25 crncic,
>> - Prepoznaje koji je tip procesora u računaru (x86, SX, DX ...) >> - Prepoznaje Intelove i ne-Intelove procesore i ispisuje poruku ako >> je njegov (Genuine Intel) Ovo prvo da. Ovo drugo i ne baš, tj. napiše mi Genuine Intel i na Intel DX2 i na AMD DX2 !!?
mikroprocesori.26 zdobric,
> Ako nije tajna, kako ovo radi ? > Nije tajna. Pošto je broj tipova procesora počeo da se uvećava nenormalnom brzinom, Intel je rešio da problem identifikacije procesora (što je važno zbog optimizacije rada softvera) reši na sistematski način. Zbog toga je uvedena nova mašinska instrukcija CPUID. Interpretacijom sadrzaja registara EAX, EBX, ECX, EDX posle njenog izvršenja, dobijaju se razni podaci koje program ispisuje. Ako je procesor ne podržava ili nije Intel radi se na stari način - ispitivanjem malih razlika u izvršavanju instrukcija ili fleg registra. Na taj način se može dobiti klasa procesora ali ne mogu i dodatne informacije. Kada bi imali detaljne specifikacije ostalih proizvođača (AMD, ...) program bi se mogao proširiti i za njihove procesore.
mikroprocesori.27 maksa,
>> na sistematski način. Zbog toga je uvedena nova mašinska >> instrukcija CPUID. Interpretacijom sadrzaja registara EAX, >> EBX, ECX, EDX posle Znači, CPUID postoji i na 486-icama ? (Ili samo na nekim 486-icama ?) Da li ovo objašnjava to što poneki program prijavi DX2 kao Pentiuma ?
mikroprocesori.28 zormi,
*> ** Koliko znam nema Pentiuma u YU koji ima ispravljen bug, tj. *> ** koji je stigao do nas iz nove Intelove serije. * * Moram da te ispravim, u Jugoslaviji sigurno postoji jedan pentium 90 koji * je bez baga i trenutno se nalazi u Jugodati. Rekao sam 'koliko znam' jer ne mogu da znam sve ;). Medjutim, onako kako si opisao radi se o exemplarima (koji se mogu dobaviti na "poseban" zahtev), a ne o seriji za široku prodaju koja je od interesa za "obične" kupce. Ovo drugo će izgleda morati da sačeka još par nedelja (meseci?) da dalekoistočni proizvodjači MBD-a počnu da ih ugradjuju standardno. :(
mikroprocesori.29 mdave,
Subject: Re: ProcTest MD> >> - Prepoznaje koji je tip procesora u računaru (x86, SX, DX MD> ...) >> - Prepoznaje Intelove i ne-Intelove procesore i ispisuje MD> poruku ako >> je njegov (Genuine Intel) MD> MD> Ovo prvo da. MD> Ovo drugo i ne baš, tj. napiše mi Genuine Intel i na Intel DX2 i MD> na AMD DX2 !!? Pa nije to džabe najdraži program beogradskih prodavaca Pentiuma. ;)
mikroprocesori.30 michelle,
> C:\> uz sam procesor. Novije ploce podrzavaju sve > C:\> procesore na svim naponima tako da je potrebno > C:\> samo ubaciti taj stabilizator > Ok, a jel' to jednostavno ubaciti, i (jos vaznije) da li se te > zvrcke dobijaju uz plocu ili ne. Razmisljam da u neko relativno skoro Problem je u tome, što velika većina ploča koje su na našem tržištu stižu bez tog stabilizatora. Prvenstveno zato što su projektovane tako da se stavlja stabilizator samo za odredjeni napon. A taj stabilizator treba lemiti :(. Verujem da mnogima to nije problem, ali... pozdrav, mikele
mikroprocesori.31 zdobric,
> Znači, CPUID postoji i na 486-icama ? (Ili samo na nekim > 486-icama ?) Da li ovo objašnjava to što poneki program > prijavi DX2 kao Pentiuma ? > Ne znam tačno kada je uvedena. Sigurno je da je imaju svi Pentiumi. Takođe, imali su je svi Intelovi 486DX2 koje sam probao. Prisustvo instrukcije ne bi smeo da bude razlog dobrog ili lošeg rada programa za identifikaciju. Ona jedino omogućuje dobijanje više podataka na lakši način. Ako je nema, radi se drugačije i to je sve. Ako je ima, ona eksplicitno kaže koji je procesor u pitanju.
mikroprocesori.32 zdobric,
> >> - Prepoznaje koji je tip procesora u računaru (x86, SX, DX ...) > >> - Prepoznaje Intelove i ne-Intelove procesore i ispisuje poruku ako > >> je njegov (Genuine Intel) > > Ovo prvo da. > Ovo drugo i ne baš, tj. napiše mi Genuine Intel i na Intel DX2 i > na AMD DX2 !!? Danas sam ga ponovo testirao sa Intelovim i AMD-ovim 486DX2. Ponaša se kako treba - prijavljuje Genuine Intel samo na Intelovom procesoru. Da li si siguran da je u pitanju AMD? Obično su DX2 premazni pastom za hlađenje i imaju ventilator, pa čitanje oznake nije jednostavno. Da li se i drugima ovo dešavalo?
mikroprocesori.33 zdobric,
> Ja probao i on ni makac. :) Imam Commodore PC 10-III. :) U pravu si. Program ima problema sa XT-om. Izgleda da se to javlja kada nema koprocesora. Proveriću još o čemu se radi. Nažalost XT je kod nas u firmi praktično izumrla vrsta pa sam naleteo samo na jedan kod prvobitnog testiranja - a na njemu je radio.
mikroprocesori.34 zdobric,
> Pa nije to džabe najdraži program beogradskih prodavaca > Pentiuma. ;) Ovo baš nisam razumeo. Pentium proizvodi jedino Intel, ne i AMD, a program i prijavljuje Intela. Još gore, prijavljuje i grešku na tom istom pentiumu. Jesu li oni neki mazohisti ili ..
mikroprocesori.35 mdave,
Subject: Re: ProcTest MD> > Pa nije to džabe najdraži program beogradskih prodavaca MD> > Pentiuma. ;) MD> MD> Ovo baš nisam razumeo. Pentium proizvodi jedino Intel, ne i AMD, MD> a program i prijavljuje Intela. Još gore, prijavljuje i grešku MD> na tom istom pentiumu. Jesu li oni neki mazohisti ili .. ... ili sam se ja za*ebao ? Jesam, za*ebao sam se. :) Lapsus.
mikroprocesori.36 bulaja,
**** new file **** MSDOS - R:\INFO ---------------------- chips52 zip 20840 ChipList 5.2: opis svih procesora koji se koriste u PC 1 file(s) 20 kb CHIPLIST 5.2 (August 30, 1994) -------------------------------------- List of CPU's and NPX's used in PC, AT, PS/2, and Compatibles. Also Mac. Information on power, differences, identification, variants, incompatabilies, manufacturers. And more.
mikroprocesori.37 ssrdjans,
The top ten Pentium slogans: 9.9998754032 - it's a flaw dammit, not a bug! 8.9997652098 - it's close enough - we say so! 7.9995872304 - nearly 300 correct opcodes 6.9996943206 - you don't need to ask what's inside 5.9999258212 - redefining the PC - and mathematics! 4.9995396034 - we fixed it - honest! 3.9999428607 - division could be harmful - no life support machines to be used with this chip 2.9993591073 - why do you think it's called a floating point? 1.9998046194 - we're looking for a few good flaws 0.9999703254 - the errata inside Q: Why didn't Intel call the Pentium (P5) the 586? A: Because they added 486 and 100 on the first P5 and got 585.999783605
mikroprocesori.38 badboy,
Pozdrav ! Imam processor INTEL DX2/66 _Overdrive_ i motherboard opti 495sx. Motherboard ima ugradjen 386 DX 40 procesor, i upgradeovan je sa doticnim procesorom. Interesuje me, da li mogu da ugradim doticni procesor u drugi motherboard koji je namenjen 486 procesorima (486sx-486DX2). Pitanje sam postavio jer sam cuo da 486 overdrive procesori nisu potpuni isti sa ostalim 486 procesorima. Jednostavnije receno : Kupim 486 DX2 66 procesor/motherboard . Izvadim CPU, i stavim 486 DX2 66 _Overdrive_. Hoce li raditi ? Bice li neke razlike ? Please help me ! Pozdrav: ---Bady
mikroprocesori.39 ikordic,
RE: 486DX/4 E, narode ... Ove "stotke" na kojima piše DX/2 80 i kojih je sada pun grad, nisu iz iste bajke kao one DX/2 66 stotke koje su se prve pojavile. Najpre, ENORMNO se greju, rad bez kulera je nemoguć i izgleda da imaju neke brljotine. Probao sam dve u istoj ploči u kojoj je radila jedna od onih 66-ica i jedna se zablentavljivala nakon 20-ak minuta, a druga nije 'tela da ide preko 187 u SI. Na toj istoj ploči, 66-ica je imala 199,4. "Stara" 66-ica je nakon jedno sat rada u otvorenom kućištu bila umereno topla na dodir. Ova je usijana. Nadalje, nove 80/stotke nisu iz iste serije kao 66-ice. Sve u svemu, ko još ima onih 66-ica, nek ih zadrži, ovo što sada stiže nije baš najveselije ...
mikroprocesori.40 zormi,
* E, narode ... Ove "stotke" na kojima piše DX/2 80 i kojih je sada pun grad, * nisu iz iste bajke kao one DX/2 66 stotke koje su se prve pojavile. Pretpostavljam da ti je MBD na 3V, tj. sa stabilizatorom. CPU koji ja imam radi i bez hladnjaka i vruc je utoliko da moze da se drzi ruka. Nije jasno da li ti procesor radi na 33/100 MHz ili na 50/100, pošto može da radi u oba moda (tj. sa duplim i trostrukom taktom). Ovaj radi u oba rezima i nisam uspeo da ga nateram da se zaglavi. Ako si zainteresovan za detaljnije experimentisanje - javi se. :)
mikroprocesori.41 pbojan,
>> ENORMNO se greju, rad bez kulera je nemoguc i izgleda da imaju >> neke brljotine. Probao sam dve u istoj ploci u kojoj je radila >> jedna od onih 66-ica i jedna se zablentavljivala nakon 20-ak >> minuta, a druga nije 'tela da ide preko 187 u SI. Na toj istoj >> ploci, 66-ica je imala 199,4. "Stara" ??? Prosao sam 13 DX280, svi postizu 198.2 u SI, normalno se greju za 3 volta. Jedan sam zadrzao, i radim na njemu vec sedam dana, bez ikakvih problema. Pazi od koga nabavljas ;)))).
mikroprocesori.42 ikordic,
RE: 486DX/4 => Pretpostavljam da ti je MBD na 3V, tj. sa stabilizatorom. CPU koji ja => imam radi i bez hladnjaka i vruc je utoliko da moze da se drzi ruka. => Nije jasno da li ti procesor radi na 33/100 MHz ili na 50/100, pošto => može da radi u oba moda (tj. sa duplim i trostrukom taktom). Ovaj Naravno, rekoh već da je u istoj ploči radio DX/4 na kome piše 66 MHz, tj. oni prvi koji se pojaviše u nas. Radili su (i rade) savršeno, bez pregrevanja i brljavljenja. Ovi novi DX/4 na kojima piše 80 MHz, rade OK na prvi pogled, ali se enormno greju. Takođe je interesantno da nemaju istu seriju na sebi kao što su 66/stotke imale. Inače, prvi put čujem da je nekom pošlo za rukom da naćera DX/4 da radi sa udvostručenim internim taktom - kako si to postigao? I kako to da radi i na 33 i na 50 MHz?
mikroprocesori.43 violator,
:>> Inače, prvi put čujem da je nekom pošlo za rukom da naćera :>> DX/4 da radi sa udvostručenim internim taktom - kako si to :>> postigao? I kako to da radi i na Nisam probao jer nemam taj procesor, ali na novijim pločama (pa i mojoj) ima džamper koji tome služi.
mikroprocesori.44 zormi,
* Ovi novi DX/4 na kojima piše 80 MHz, rade OK na prvi pogled, * ali se enormno greju. Takođe je interesantno da nemaju istu * seriju na sebi kao što su 66/stotke imale. Koliko sam uspeo da se obavestim iz treće ruke: AMD je ovu seriju namenio Compaq-u kao 486DX4/100, ali im je on iz nekog razloga seriju vratio nazad. Onda su ih prekrstili u 486DX2/80 (pošto mogu da rade i sa duplim i sa trostrukim taktom), i prodaju ih sa idejom da se stave na 40 MHz ploče sa uključenim duplim taktom (opcija novijih MBD-a). U tom modu bi trebalo da rade po svim propisima. Medjutim, ko voli da rizikuje (a ja volim, pogotovu za manje pare ;) može da ih koristi kao 486DX4/100 ili 486DX2/100 što im je i maximum. Probati kao 486DX4/120 mislim da nema nikakvog smisla.
mikroprocesori.45 vlad,
> Onda su ih prekrstili u 486DX2/80 (pošto mogu da rade i sa duplim i > sa trostrukim taktom), i prodaju ih sa idejom da se stave na 40 MHz > ploče sa uključenim duplim taktom (opcija novijih MBD-a). U tom modu > bi trebalo da rade po svim propisima. Imam takav MB i procesor i rado bih ga "nasvirao" na stotku ali se i na 80 javlja problem komunikacije sa periferijama. Morao sam da ga "ustinem" na 33/66 jerbo video kartica (TSENG ET4000 32k) nije htela ni da bekne na 40Mhz. Racunar se uredno podizao samo kad ga ukljucim, soft i hard reset su mi izbacivali samo blanko ekran. Uskoro cu nabaviti neku dobru VLB karticu i kontroler ali nisam bas siguran da ce i oni raditi na 50Mhz. Posto mi problematika brzih VLB ploca nije bas najjasnija dobro bi mi dosli neki saveti po pitanju izbora kartica, setovanja, itd. Monitor je IDEK LIYAMA MF-5115 i vrlo bi mi pomogao savet kakva bi mu kartica lepo legla. Cena do oko 150 CA$ (u Kanadi, naravno) mi se uklapa u kalkulaciju. Svaki savet dobrodosao.
mikroprocesori.46 novim,
U kojoj meri dodavanje koprocesora može poboljšati (ubrzati) rad sistemskih programa (samog operativnog sistema, Windows programa za obradu teksta, DTP i sličnih aplikacija)?
mikroprocesori.47 ikordic,
RE: 486DX/4 => Onda su ih prekrstili u 486DX2/80 (pošto mogu da rade i sa duplim i => sa trostrukim taktom), i prodaju ih sa idejom da se stave na 40 MHz => ploče sa uključenim duplim taktom (opcija novijih MBD-a). U tom modu => bi trebalo da rade po svim propisima. E o ovom se radi: imao sam tri različite matične ploče koje su omogućavale da biraš da li će CPU raditi sa udvostručenim (DX/2) ili utrostručenim (DX/4) klokom. Ubačim DX/4 i kako god da podesim MB, bilo na DX/2 ili na DX/4, bilo da udvostručuje ili utrostručuje klok, postojano rade kao DX/4 na 100 MHz i . Probao sam ovo što si rekao (DX/2 100 MHz) setujući ploču kao DX/2 na 50 MHz. Kao što sam i očekivao, radio je kao DX/4 na 150 MHz :) Drndan je celih 5 minuta, proban Windows, poćeran Funky Diagnostics v2.0 ;))) bez problema. Potom brže-bolje ugašen, ko zna šta mož' da bidne. A ne da letiiiii ... :) Potom proban drugi procesor, na istoj ploči, samo AWARD BIOS, i neće ni da bekne na 150 MHz. Baš čudno :)
mikroprocesori.48 ikordic,
RE: 486DX/2 80 MHz => Imam takav MB i procesor i rado bih ga "nasvirao" na stotku ali => se i na 80 javlja problem komunikacije sa periferijama. Morao sam Ovde se radi o procesorima koji regularno rade na 100 MHz utrostručavanjem 33 MHz sa ploče. Ovo o čemu ti pričaš je podizanje brzine ploče na 50 MHz i dobivanja DX/2 100 MHz. => da ga "ustinem" na 33/66 jerbo video kartica (TSENG ET4000 32k) => nije htela ni da bekne na 40Mhz. Racunar se uredno podizao samo Nema nikakve potrebe da spuštaš brzinu procesora zbog VLB kartica. Na ploči i VLB karticama imaš džampere kojima se reguliše stanje čekanja za VLB. Samo tu ga usporiš, ploča nek' i dalje radi na 40 MHz.
mikroprocesori.49 ikordic,
RE: 486DX/4 => Prosao sam 13 DX280, svi postizu 198.2 u SI, normalno se greju za U međuvremenu mi odoše još dva CPU-a, jedan je bio brljav kao i prethodna dva a jedan je radio OK. Boktepita odakle sve ovo stiže :)
mikroprocesori.50 dvesic,
>> sistemskih programa (samog operativnog sistema, Windows >> programa za obradu teksta, DTP i sličnih aplikacija)? Ako misliš na DOS i Win, ne dobijaš ništa. Ne znam ni jedan od tekst procesora koji koristi usluge FPU-a. Jedino neki od DTP i naravno CAD programi reaguju na isti.
mikroprocesori.51 wizard,
> U kojoj meri dodavanje koprocesora može poboljšati (ubrzati) rad > sistemskih programa (samog operativnog sistema, Windows programa za > obradu teksta, DTP i sličnih aplikacija)? Ako koristiš vektorske fontove i ako ih koristiš puno - oseti se. Što se samog GUI-a tiče, koliko znam Win ne koristi FPU i ako ga ima, dok OS/2, mislim, koristi, a ako ga nema emulira ga za DOS taskove.
mikroprocesori.52 vlad,
RE: 486DX/2 80 MHz > utrostručavanjem 33 MHz sa ploče. Ovo o čemu ti pričaš je podizanje > brzine ploče na 50 MHz i dobivanja DX/2 100 MHz. Tacno. Dakle ispravno pitanje bi valjda trebalo da glasi: I ima li smisla i sme li se ploca sa procesorom AMD DX2/80 poterati na 50Mhz tako da procesor radi na 100? Svi dzamperi su tu, samo ja treba da stisnem petlju. Mislim da to nema smisla bez VLB kontrolera i video kartice jer ove obicne verovatno nece hteti da rade na 50Mhz. A ima li smisla i sa VLB? > Nema nikakve potrebe da spuštaš brzinu procesora zbog VLB kartica. Ova (jos) nije VLB, ali mi je ono sto si rekao ipak razjasnilo neke stvari. VLB ce stici pre ili kasnije.
mikroprocesori.53 zormi,
* Ima li smisla i sme li se ploca sa procesorom AMD DX2/80 poterati na * 50Mhz tako da procesor radi na 100? Svi dzamperi su tu, samo ja * treba da stisnem petlju. Najpre disclaimer: ne snosim nikakvu odgovornost... bla, bla... Kod mene radi već nekoliko dana tako :). Probao sam i AMD DX2/80 - 5V u istoj kombinaciji, ali on ni da bekne. Naravno, ništa mu nije bilo.
mikroprocesori.54 ikordic,
RE: Overclocking => Tacno. Dakle ispravno pitanje bi valjda trebalo da glasi: I ima => li smisla i sme li se ploca sa procesorom AMD DX2/80 poterati na => 50Mhz tako da procesor radi na 100? Svi dzamperi su tu, samo ja Kako ne bi imalo smisla? :) Dobivaš 25 % brži CPU. E sad, pitanje je konkretne implementacije da li će ti ploča i procesor izdržati tu brzinu. Međutim, zbog poznate situacije sa VLB-om (radi samo do 33 MHz), dobitak na preformansama procesora ćeš iskijati na slabijim preformansama VLB periferija. Stoga je najbolje rešenje prelazak na PCI ploču i periferije, jer PCI, osim tehničke superiornosti nad VLB-om sa sve BUS arbitražom, radi brzinom procesora. => treba da stisnem petlju. Mislim da to nema smisla bez VLB => kontrolera i video kartice jer ove obicne verovatno nece hteti da => rade na 50Mhz. A ima li smisla i sa VLB? Ovo nema nikakve veze. U setapu ploče imaš opciju kojom biraš brzinu ISA magistrale (CLKIN/x). Ako ti se već periferije glave na većim brzinama, lepo smanjiš brzinu. Ako su ti ISA kartice iole novije proizvodnje ('92 naovamo) radiće barem na 12,5 MHz (CLKIN/4), a u nekim ekstremnim situacijama i na 16,66 (CLKIN/3). Ja sam, recimo, imao TR 3.900 KB/s na ISA basu baš na 16,66 MHz sa 50 MHz procesorom. Naravno, zbog poznatih problema oko pregrevanja, procesor prethodno upackaj silikonskom pastom i lupi hladnjak ozgo, ako već nisi. Hepi overzvižding :)
mikroprocesori.55 violator,
:>> sistemskih programa (samog operativnog sistema, Windows programa za :>> obradu teksta, DTP i sličnih aplikacija)? Slabo....
mikroprocesori.56 violator,
:>> Potom brže-bolje ugašen, ko zna šta mož' da bidne. A ne da letiiiii ... Verovatno ništa, ali s' obzirom na cenu procesora... :>> Potom proban drugi procesor, na istoj ploči, samo AWARD BIOS, i neće ni :>> da bekne na 150 MHz. Baš čudno :) Eh, ništa bez starog dobrog ami-ja :)
mikroprocesori.57 violator,
:>> Boktepita odakle sve ovo stiže :) Neko reće compaq=ov škart... nije ni ćudo :(
mikroprocesori.58 funky,
Zar PCI nije do 33 MHz ? Tako piše..
mikroprocesori.59 dpetrov,
Zar PCI nije do 33 MHz ? Tako piše.. Teoretski do 133 na kome će raditi nove 686 mašine, a praktično ?
mikroprocesori.60 kanki,
>> Kod mene radi već nekoliko dana tako :). Probao sam i AMD >> DX2/80 - 5V u istoj kombinaciji, ali on ni da bekne. Naravno, >> ništa mu nije bilo. Kad ste već kod 5v, imao bih jedno pitanjce, da li na obicnu ploču koja radi na 5v sa cpu 486dx40 može da se metne dx280, ili neki drugi koji radi na 3.3V. Vjerovatno ne bi trebalo, ali da pitam ...
mikroprocesori.61 zormi,
* Međutim, zbog poznate situacije sa VLB-om (radi samo do 33 MHz), dobitak na * preformansama procesora ćeš iskijati na slabijim preformansama VLB * periferija. Stoga je najbolje rešenje prelazak na PCI ploču i periferije, * jer PCI, osim tehničke superiornosti nad VLB-om sa sve BUS arbitražom, radi * brzinom procesora. Valjda obrnuto. VESA LB radi brzinom procesora (do 40 MHz po standardu, većina može i na 50 MHz) i kači se direktno na njega, dok je PCI nezavisan od takta procesora i ima sopstveni bus i logiku, zato je skuplji.
mikroprocesori.62 vlad,
> Najpre disclaimer: ne snosim nikakvu odgovornost... bla, bla... To se podrazumeva ali bih i se i ja isto tako ogradio da sam na tvom mestu. B) > Kod mene radi već nekoliko dana tako :). Probao sam i AMD DX2/80 - > 5V u istoj kombinaciji, ali on ni da bekne. Naravno, ništa mu nije > bilo. E, izgleda da je ovo moje na 5V (DX2/80 je sigurno). Probacu tek kad mi stignu VLB video kartica i kontroler, ali oprezno. Ako bude uspesno hvalicu se ovde sigurno. B)
mikroprocesori.63 vlad,
> preformansama VLB periferija. Stoga je najbolje rešenje prelazak na > PCI ploču i periferije, jer PCI, osim tehničke superiornosti nad Promenio sam tri ploce za poslednjih par meseci i ne da mi se opet, a osim toga ova nema ni nabavljaca ni garanciju pa bi je bilo tesko zameniti. Da mi je do jurenja ploce pre bih menjao procesor i krknuo joj DX4/100. > Ovo nema nikakve veze. U setapu ploče imaš opciju kojom biraš brzinu > ISA magistrale (CLKIN/x). Ako ti se već periferije glave na većim > brzinama, lepo smanjiš brzinu. Ako su ti ISA kartice iole novije Na zalost ima veze. Video kartica (Tseng ET4000/1Mb/32k) nece ni da bekne kad je ploca na 40Mhz, bez obzira na wait state i sva ostala setovanja. > proizvodnje ('92 naovamo) radiće barem na 12,5 MHz (CLKIN/4), a u > nekim ekstremnim situacijama i na 16,66 (CLKIN/3). Ja sam, recimo, Stavljao sam i CLKIN/6, pa cak i 14.xxMhz/2 ali ni da bekne. Na prosle dve ploce (386/40) isti taj Tseng je radio k'o mator na CLKIN/2. > Naravno, zbog poznatih problema oko pregrevanja, procesor prethodno > upackaj silikonskom pastom i lupi hladnjak ozgo, ako već nisi. Hepi > overzvižding :) Cooler+fan su bili vec na ploci kad je stigla. U svakom slucaju hvala na savetima. Prica je poucna bez obzira na eventualni, nadam se povoljan, ishod.
mikroprocesori.64 dpetrov,
> Kad ste već kod 5v, imao bih jedno pitanjce, da li na obicnu ploču koja > radi na 5v sa cpu 486dx40 može da se metne dx280, ili neki drugi koji radi > na 3.3V. Vjerovatno ne bi trebalo, ali da pitam ... Trebalo bi da nabaviš socket za CPU na kojem se nalazi regulator za 3,3V Postavlja se na klasičan ZIF ili običan socket za CPU, ili da kupiš neku noviju ploču iz 486 serije na njima bi trebao da se već nalazi isti.
mikroprocesori.65 kanki,
>> Trebalo bi da nabaviš socket za CPU na kojem se nalazi >> regulator za 3,3V Postavlja se na klasičan ZIF ili običan >> socket za CPU, ili da kupiš neku noviju ploču iz 486 serije na >> njima bi trebao da se već nalazi isti. Možeš li mi malo bliže objasniti kako izgleda taj socket...
mikroprocesori.66 dpetrov,
> Možeš li mi malo bliže objasniti kako izgleda taj socket... Dotični dodatak nisam nikada imao u ruci, ali sam video na slici Izgleda kao podnožje za procesor nešto deblje nego obično i u samoj središnjoj rupi se nalazi deo za regulaciju napona na 3,3V . Kada staviš procesor , ovo podnožje se nalazi u sendviču ižmeđu njega i podnižja na ploči. Mislim da je sada jasno kako to izgleda.
mikroprocesori.67 ikordic,
RE: PCI LB vs VLB => Zar PCI nije do 33 MHz ? Tako piše.. Da, to je i mene bunilo jedno vreme. žitao sam najpre da PCI LB radi na maksimalno 33 MHz, potom da se za svaku PCI ploču stavlja paket čipova koji kontroliše rad PCI basa pa se u skladu sa tim ti čipovi konfigurišu da rade na frekvenciji ploče, pa čak i biser da je sa PCI LB moguć klasičan overclocking (!), pa ko izdrži. Isto tako sam čitao na više mesta razne protivurečne informacije o VESA Local Bus, sa posebnim osvrtom na Master/Slave kombinacije, pa čak i one da radi i do 50 MHz (!) a znamo kako sve to u praksi funkcioniše. Jedared mi je samo uspelo da VLB periferije proferceraju na VLB-u od 40 MHz bez stanja čekanja. 50 MHz je mislena imenica i za dosta ploča, a kamoli za VLB. U praksi, PCI bas/komponente se automatski prilagođavaju taktu procesora. Kako, i da li same umeću stanja čekanja, ne znam, ali nikako ne rade na fiksnoj frekvenciji. žak štaviše, kako raste brzina procesora, direktno raste brzina PCI komponenti, a pogotovo video karte. Konkretna konfiguracija beše kratko kod mene, pa nemam konkretne rezultate, ali PCI S3 864 2 MB na 33 i 40 MHz (odn. DX/4 na 100 i 120 MHz ;)) NIPOŠTO nisu iz iste bajke. E sad, ako je brzina PCI-a fiksna, pitanje je koliko, i pre svega kako, brzina CPU utiče na pomenuti rast performansi? Mislim da bi ovo neko upućeniji u teoriju mogao malo da elaborira?
mikroprocesori.69 vujos,
Kolega je nabavio ploču sa procesorom Intel 486/66 DX2-S Šta znači oznaka S ? Napomena: Ploča radi na 3.3 i na 5 V. (Na 3.3 radi samo 10-ak minuta, izgleda dok se ne zagreje ;)
mikroprocesori.70 kanki,
.... >> Kada staviš procesor , ovo podnožje se nalazi u sendviču >> ižmeđu njega i podnižja na ploči. >> Mislim da je sada jasno kako to izgleda. Hamburger ?!? :) tnh
mikroprocesori.71 zormi,
Najzad se saznalo kako je nastao čuveni Pentium bug. Priča bi bila smešna da nije tužna i da nije napravila milione dolara štete. Ide ovako: da bi ubrzali deljenje u Pentiumu projektanti su primenili novi algoritam koji pri računanju daje duplo više bita rezultata po jednom takt ciklusu. Logici pri tom pomaže jedna priručna tabela od 2048 integera u opsegu od -2 do 2. Tu tabelu je jedan Intelov inženjer trebalo da ubaci u hardware. Napravio je jednostavan C programčić koji vrednosti redom čita iz datoteke i upisuje ih preko interface-a u PLA kolo FPU bloka budućeg Pentium superprocesora. E taj C programčić je imao bug! Jednostavno nije upisao 5 vrednosti iz tabele u hardware... a niko nije primetio.
mikroprocesori.72 kriss,
˙˙ E taj C programčić je imao bug! Jednostavno nije upisao 5 ˙˙ vrednosti iz tabele u hardware... a niko nije primetio. Eto vidiš ... i posle kažu 'pređi na C'. ;) Neka hvala, ostajem ja na paskalu (i DOS-u 5.0 ;)
mikroprocesori.73 mdave,
Subject: Re: Pentium bug > ˙˙ E taj C programčić je imao bug! Jednostavno nije upisao 5 > ˙˙ vrednosti iz tabele u hardware... a niko nije primetio. > > Eto vidiš ... i posle kažu 'pređi na C'. ;) Neka hvala, ostajem ja > na paskalu (i DOS-u 5.0 ;) Eeee, a da je koristio Modulu-2/3/Oberon ne da ne bi pogrešio nego bi upisao 5 vrednosti više nego što je potrebno ! PS. I Dos 5.0, naravno...
mikroprocesori.74 ikordic,
RE: DX/2-S => Kolega je nabavio ploču sa procesorom Intel 486/66 DX2-S APM funkcije, daklem sleep mode kada procesor spušta radnu frekvenciju nakon perioda neaktivnosti. žipset i BIOS na ploči moraju podržavati ovu funkciju.
mikroprocesori.75 vlador,
> Eto vidiš ... i posle kažu 'pređi na C'. ;) Neka hvala, ostajem ja na > paskalu (i DOS-u 5.0 ;) I na 286ici. :) Bar nema bagova... --- ■ vlador ■ Mama, stiglo prolece. Visi baba u kupatilu.
mikroprocesori.76 mdrazic,
> ˙˙ E taj C programčić je imao bug! Jednostavno nije upisao 5 > ˙˙ vrednosti iz tabele u hardware... a niko nije primetio. > > Eto vidiš ... i posle kažu 'pređi na C'. ;) Neka hvala, ostajem ja na > paskalu (i DOS-u 5.0 ;) Moram da prenesem: iz članka D.E.Stevenson: "Science, Computational Science, and Computer Science: At a Crossroads", Communications of the ACM, Dec 94./Vol37,No.12 . žjlanak se inače bavi argumentacijom da završeni 'computer science' studenti (iz USA) ne mogu lako da se uklope i pomognu naučnom radu i naučnim timovima (fizika, hemija,...). Najbolje da prenesem izvorno, da ne prepričavam (nadam se da znate engleski): There does seem to be bad blood between the groups; for example, we have all heard pronouncements on the programming language issue. At a recent conference, the author participated in a panel on computational science. One computer scientist put out the suggestion that Fortran should be abolished - without regard to the fact that the community has many well-tested, well-understood programs in Fortran, and that most scientists and engineers program only in Fortran. The argument was that programs in a newer language would be so much better because of the work in vectorizing. The scientists counter - and I am afraid we are not hearing this argument well - that those old, empirically validated programs are the purpose of _programming_ . Calculating the wrong answer quickly is not any help. Programs are not the object of science, _knowledge_ is. Those old, antiquated programs are well tested and agree with the empirical relations observed in the real world. We in computer science are forgetting the Hamming dictum: "The purpose of programming is insight, not numbers." gotov citat. Milan
mikroprocesori.77 dvesic,
Da li je moguce poterati 387/40 koprocesor na maticnoj ploci od 33 MHz ? (Imam 486DLC/33 i stavio bih 387/40 - da li ce raditi ?)
mikroprocesori.78 vlad,
> Da li je moguce poterati 387/40 koprocesor na maticnoj ploci > od 33 MHz ? (Imam 486DLC/33 i stavio bih 387/40 - da li ce raditi ?) Ne bi smelo da ne radi. Obrnuta kombinacija nije zdrava, a ova koju nameravas da poteras ne moze da napravi nikakvu stetu, cak i ako nekim slucajem ne proradi.
mikroprocesori.79 violator,
:>> Šta znači oznaka S ? Da može da uspori procesor na 0Mhz, a možda i još nešto. Kao što rekoh, neko bi trebalo da napravi FAQ, jer si i ovo pitanje pojavilo već veći broj puta :(.
mikroprocesori.80 d.petrovic,
> Da li je moguce poterati 387/40 koprocesor na maticnoj ploci > od 33 MHz ? (Imam 486DLC/33 i stavio bih 387/40 - da li ce > raditi ?) Trebalo bi da radi. Radi čai i obrnuti, samo se koprocesor greje (zavisi od prozivođača).
mikroprocesori.81 mbole,
>>> Kod mene radi već nekoliko dana tako :). Probao sam i AMD >>> DX2/80 - 5V u istoj kombinaciji, ali on ni da bekne. Naravno, >>> ništa mu nije bilo. > > Kad ste već kod 5v, imao bih jedno pitanjce, da li na obicnu ploču koja > radi na 5v sa cpu 486dx40 može da se metne dx280, ili neki drugi koji radi > na 3.3V. Vjerovatno ne bi trebalo, ali da pitam ... U većini uputstava za mbd koja sam video piše jedno !!WARNING!! ako promašite napon vaš procesor će da "BURN OUT" So, bolje nemoj.
mikroprocesori.82 funky,
)> U većini uputstava za mbd koja sam video piše jedno !!WARNING!! )> ako promašite napon vaš procesor će da "BURN OUT" )> So, bolje nemoj. u jednom časopisu pročitah da su ulazna kola procesora na 3V predvidjena da trpe i 5 V,naravno uz veće grejanje. Ja probao i stvarno - Nije Burn OUT. Mada se greje ludački.
mikroprocesori.83 mamba,
Moze li neko da mi objasni kakva je razlika izmedju 486DX procesora i overdrive procesora.Ako je vec bilo molio bih za hint. Vlada
mikroprocesori.84 d.petrovic,
> Mada se greje ludački. Vidim da ti treba prevodilac: To on tebi $#ű!┌*##!■
mikroprocesori.85 zdobric,
Najzad su počeli da stižu Pentijumi bez baga pa sam imao prvu priliku da pustim PROCTEST program na jednom novom. Prema očekivanju, rezultat onog floating point izraza (X-(X/Y)Y) je nula, a ne 256 kao do sada. Promenjena je naravno i interna identifikacija procesora, pa program javlja da je Stepping level sada 4 (a bio je 1, vidi ispis u poruci 2.16).
mikroprocesori.86 nikola.p,
Help!! Treba mi neki kompajler ili (dis)asembler za mikrokontroler Motorola 68HC11. Unapred zahvalan
mikroprocesori.87 maksa,
>> Help!! Treba mi neki kompajler ili (dis)asembler za >> mikrokontroler Motorola 68HC11. Unapred zahvalan MR-Sys (444-6246), uloguješ se kao guest, pa na Files. Ako ti ispriča neku tužnu priču o dostignutoj kvoti, probaj opet malo kasnije ... i tako dok ne ubodeš. /cdrom/simtel/crossasm as11v103.zip 051094 31770 Assembler for Motorola 68HC11 MicroController /cdrom/simtel/emulatrs mcx11v15.zip 051094 68112 MC68HC11 MicroController multitask eXecutive sim68102.zip 051094 68229 Motorola 68HC11 MicroController simulater
mikroprocesori.88 mmitrovic,
Evo vam nekih vesti (a bogami i fotka :) a sa njom i recnik termina vezanih za proc. ) o novom p6 procesoru: ----------------------------------------------------------------------------- INTEL PRESENTS P6 MICROARCHITECTURE DETAILS Technical Paper Highlights "Dynamic Execution" Design SAN FRANCISCO, Calif., Feb. 16, 1995 -- Intel Corporation today disclosed details of the first fruit of a parallel engineering effort, the next-generation P6 microprocessor, at an engineering conference here. The presentation of technical details follows the delivery of first working samples to OEMs. The 5.5-million transistor chip will deliver the highest level of processor performance for the Intel Architecture when systems using the chip begin to ship in the second half of this year. P6 will achieve this performance using a unique combination of technologies known as Dynamic Execution. P6 microarchitecture details were presented by Intel at the IEEE International Solid State Circuits Conference (ISSCC), an annual industry gathering where technical innovations are showcased and discussed. Details on P6's unique approach to high-performance processing, described collectively as Dynamic Execution, were presented by Dr. Robert Colwell, P6 architecture manager, at ISSCC. Colwell explained that this architectural enhancement is the next step beyond the superscalar advance implemented in the Pentium(R) processor. Dynamic Execution is a combination of technologies -- multiple branch prediction, data flow analysis and speculative execution -- that is constantly feeding P6's data-crunching units. Intel engineers were able to implement Dynamic Execution by analyzing how billions of lines of code in software programs are typically executed by processors. Collectively, these technologies allow the P6 to operate as an efficient information factory. Multiple branch prediction increases the amount of work available for the microprocessor to execute. Data flow analysis schedules the instructions to be executed when ready, independent of the original program order. Speculative execution allows the P6 to keep its superscalar engine as busy as possible by executing instructions that are likely to be needed. With these technologies, the P6 can efficiently analyze much larger sections of incoming program flow than any previous PC processor, swiftly allocate internal resources, and intelligently optimize work that can be done in parallel. Consequently, more data can be processed in a given time period. Parallel Design Teams Learn From Each Other The concept of P6's Dynamic Execution engine began in 1990, when today's mainstream Pentium(R) processor was still just a software simulation. "Intel's use of parallel engineering teams for chip design has compressed delivery cycles of new generations of chips, cutting the time about in half," said Albert Yu, senior vice president and general manager, Microprocessor Products Group. "As a result, computer users will have some of the most powerful, low-cost engines at hand to enrich the desktop with software and other capabilities we only imagined five years ago," he said. Yu said the Oregon-based P6 design team, building on the knowledge gained from the Pentium processor design, embarked on an innovative system-level solution to the next-generation processor involving the processor, cache (high-speed supporting memory), and bus (the transport mechanism that keeps data flowing into and out of the processor). "This approach will ensure that computers built around P6 will be able to take advantage of the chip's processing power when it is introduced as a commercial product later this year," he said. The system-level approach means the P6 will be the first high-volume microprocessor with two die in a single package. A dual-cavity, standard PGA package contains a P6 die and a companion level two (L2) cache die. The two chips communicate using a highly-optimized bus which contributes to high performance by tightly-coupling the processor to its primary data source. Additional Features In addition to providing new levels of performance, the P6 will contain new features which will greatly simplify the design of multiprocessor systems and improve overall system reliability. Among applications that will benefit greatly from this processing power are: desktop applications such as image processing, speech recognition, software-only videoconferencing and multimedia authoring, and server applications such as transaction and database processing. At introduction in the second half of this year, the P6 processor will operate at 133 MHz and will use a power supply of 2.9 volts. The low voltage also contributes to low power dissipation, which is expected to be only about 14 watts, typically, for the processor and L2 cache combined. Complete performance and power dissipation information will also be available at that time, although estimated performance has been measured at more than 200 SPECint92 on a prototype system, twice the performance of today's fastest Pentium processor. Intel, the world's largest chip maker, is also a leading manufacturer of personal computer, networking and communications products. Intel's P6 Processor Overview The P6 family of processors will be the next generation of Intel's processor technology. All members of the P6 family will be designed for complete compatibility with all PC software. The high performance of the P6 will make it especially well-suited for upcoming desktop applications like speech recognition and multimedia authoring, as well as for more demanding server and workstation applications. Intel's P6 family of processors... o Ensures complete binary compatibility with previous generations of the Intel Architecture. o Delivers superior performance through an innovation called Dynamic Execution*. o Provides support for enhanced data integrity and reliability feaures: ECC (Error Checking and Correction), Fault Analysis & Recovery, and Functional Redundancy Checking. o Includes features that will greatly simplify the design of multiprocessing systems. The first member of the P6 processor family... o Arrives in desktops and servers in 1995. o Integrates about 5.5 million transistors on the chip, compared to approximately 3.1 million transistors on the Pentium processor. o Will operate at 133MHz with estimated performance at more than 200 SPECint92. o Will initially be produced on the same high volume 0.6 micron process currently used for the 90 and 100 MHz versions of the Pentium processor, and will then move to a 0.35 micron process. o Delivers performance that will scale up to 1000 MIPS with four processors. * What is Dynamic Execution? Dynamic Execution is the unique combination of three processing techniques the P6 uses to speed up software: o Multiple Branch prediction: First, the processor looks multiple steps ahead in the software and predicts which branches, or groups of instructions, are likely to be processed next. This increases the amount of work fed to the processor. o Dataflow analysis: Next, the P6 analyzes which instructions are dependent on each other's results, or data, to create an optimized schedule of instructions. o Speculative Execution: Instructions are then carried out speculatively based on this optimized schedule, keeping all the chip's superscalar processing power busy, and boosting overall software performance. p6files.arj
mikroprocesori.89 pppp,
HITNO potreban crossassembler za Motorolin microprocesor 68hc11 po mogucnosti da podrzava ANSI C Tel: 021/300-331 Unapred hvala!
mikroprocesori.90 ddusan,
Interesujem da li neko ima upustvo sa plocu 486 sa ALI 1429+1431 i AMI-jev bios od 1993. pozdrav
mikroprocesori.91 iznogud,
Da li neko zna kako da proverim velicinu kesa na mom voljenom procesoru ?
mikroprocesori.92 dejanr,
Pentium procesori koji rade na 120 MHz se isporučuju. NOVOSTI/microb 4.146.
mikroprocesori.93 cosmo,
Zbog poznatog spora izmedju AMD-a i Intel-a, interesuje me da li se na trzistu(kako kod nas taki i u svetu) mogu naci AMD procesori 486DX4/100 i da li je za pomenuti procesor neophodan hladnjak.
mikroprocesori.94 madamovic,
> trzistu(kako kod nas taki i u svetu) mogu naci AMD procesori > 486DX4/100 i da Mogu, imao moj frend, ali ploča mu nije bila nešto OK, pa je morao da je promeni... Eto reklame ovom procesoru ;>
mikroprocesori.95 bpredic,
Ima li istine u glasinama da svi P5 na vise od 90Mhz NEMAJU gresku?
mikroprocesori.96 dejanr,
>> Ima li istine u glasinama da svi P5 na vise od 90Mhz NEMAJU gresku? Za očekivati je da je tako. 100 MHz Pentiumi su vrlo nov proizvod, bilo bi totalno blesavo da ih prave sa bagom. Do sada nisam video ni jedan koji bih probao, ali vidim da 90 MHz čipovi koji u zadnje vreme dolaze uglavnom bivaju bez baga.
mikroprocesori.97 ikordic,
RE: Bug-free Pentium => Ima li istine u glasinama da svi P5 na vise od 90Mhz NEMAJU gresku? Da, svi primerci na 75, 100 i 120 MHz, kao i noviji 90 MHz. Intel inside - this one CAN divide! ;)
mikroprocesori.98 mbole,
> Zbog poznatog spora izmedju AMD-a i Intel-a, interesuje me da li se na > trzistu(kako kod nas taki i u svetu) mogu naci AMD procesori 486DX4/100 i > da li je za pomenuti procesor neophodan hladnjak. Mogu. U jednoj firmi koju znam:) ih ima, doduše stigla nam je samo probna tura od par komada ali se uskoro očekuje veća isporuka. Što se tiče hladnjaka, potreban je. Lično bih hladnjak(sa ventilatorom) preporučio na svakom 486 procesoru iznad 33MHz, kao i silikonsku pastu između procesora i hladnjaka.
mikroprocesori.99 madamovic,
> Ima li istine u glasinama da svi P5 na vise od 90Mhz NEMAJU > gresku? Ne : Pentiumi na 90 ili 100 MHz nemaju grešku, ako su ver. 2, tj. mogu ali ne moraju imati... Ali, nije to neka OGROMNA greška... :)
mikroprocesori.100 goranr,
>> Što se tiče hladnjaka, potreban je. Lično bih hladnjak(sa ventilatorom) >> preporučio na svakom 486 procesoru iznad 33MHz, kao i silikonsku pastu >> između procesora i hladnjaka. ---------------- ---------------------------- Znaš li možda gde ovog ima da se nabavi?
mikroprocesori.101 madamovic,
> Za očekivati je da je tako. 100 MHz Pentiumi su vrlo nov > proizvod, bilo bi totalno blesavo da ih prave sa bagom. Do sada > nisam video ni jedan koji bih probao, ali vidim da 90 MHz > čipovi koji u zadnje vreme dolaze uglavnom bivaju bez baga. Izvini, al' u tvom tekstu u RAžUNARIMA piše da je profesor taj i taj što je otkrio grešku proverio svoje tvrđenje i na P5 na 90 i na 100MHz i da su SVI imali grešku... Ipak verujem da 80% P5 računara, na 75 i više MHz, nemaju bubu... Svi P5 na 66Mhz imaju grešku...
mikroprocesori.102 madamovic,
> Da, svi primerci na 75, 100 i 120 MHz, kao i noviji 90 MHz. Ispravka : svi primerci na 120MHz, kao i noviji na 75,100,90 ? (dal' se 120 već pojavio, ne znam, al' tu je negde u Kaliforniji...)
mikroprocesori.103 dejanr,
>> > Za očekivati je da je tako. 100 MHz Pentiumi su vrlo nov >> > proizvod, bilo bi totalno blesavo da ih prave sa bagom. Do sada >> > nisam video ni jedan koji bih probao, ali vidim da 90 MHz >> > čipovi koji u zadnje vreme dolaze uglavnom bivaju bez baga. >> >> Izvini, al' u tvom tekstu u RAžUNARIMA piše da je profesor >> taj i taj što je otkrio grešku proverio svoje tvrđenje >> i na P5 na 90 i na 100MHz i da su SVI imali grešku... Još kada bi rekao gde si u mom tekstu našao ovakvu formulaciju...
mikroprocesori.104 vstan,
>>> silikonsku pastu izmedu procesora i hladnjaka. > Znas li mozda gde ovog ima da se nabavi? Npr. kod mene.
mikroprocesori.105 zeljkoj,
> (dal' se 120 već pojavio, ne znam, al' tu je negde u > Kaliforniji...) Ne znam za 120, al' Šutlić prodaje neke na 150 MHz. :)
mikroprocesori.106 feniks,
│>>> silikonsku pastu izmedu procesora i hladnjaka. │> Znas li mozda gde ovog ima da se nabavi? │ │ Npr. kod mene. └───────────────────── BTW, kakve je boje ta tvoja silikonska pasta? Ja imam neku providnu, sličnu vazelinu, pitam se šta su mi to prodali pre par godina. :)
mikroprocesori.107 vstan,
> BTW, kakve je boje ta tvoja silikonska pasta? Bela.
mikroprocesori.108 zkrstic,
> Znaš li možda gde ovog ima da se nabavi? Radiuo klub Nikola Tesla, 402-096, 422-792 Pakovanje od 20gr je oko 5-6 dinara.
mikroprocesori.109 mbole,
> > Znaš li možda gde ovog ima da se nabavi? Iskreno rečeno moji iz firme je donose direktno iz Singapura.
mikroprocesori.110 crncic,
>> >> silikonsku pastu između procesora i hladnjaka. >> Znaš li možda gde ovog ima da se nabavi? Ima u svakoj bolje opremljenoj firmi koja se bavi prodajom elektronskih komponenti (nek ti Zkr kaže :)), najčešće ide u špricevima od po 5 gr. U vezi sa pastom i procesorima, Jerry je pre pričao da je za procesore potrebna neka 'bez_silikonska' pasta, koja valjda ne nagriza procesor... Ako nas gleda mogao bi da objasni.
mikroprocesori.111 madamovic,
>>> Izvini, al' u tvom tekstu u RAžUNARIMA piše da je profesor >>> taj i taj što je otkrio grešku proverio svoje tvrđenje >>> i na P5 na 90 i na 100MHz i da su SVI imali grešku... > > Još kada bi rekao gde si u mom tekstu našao ovakvu > formulaciju... ----- IZVINJAVAM se Dejane... Naime, pogrešio sam, data informacija potiče iz "Sveta Kompjutera", broj 12/94, str. 13, tekst "Matematika i Pentium", citiram : "Posle nekoliko kvadriliona testova došao je do rezultata koje nije očekivao - svaki Pentium, od P60 do P100, pravio je grešku u računanju." 1. Znam koliko je "Svet Kompjutera" ozbiljan časopis ;) 2. Nelogičnosti u rečenici : kvadriliona (preteraše, za to bi bilo potrebno PUNOOOOOO procesorskog vremena), P60 i P100 (gde nađoše te oznake)... 3. Nemojte me pitati koliko mi je trebalo vremena da tu rečenicu pronađem ;), ali pošto me data informacija veoma interesuje... :) 4. Znam koliko je "Svet Kompjutera" ozbiljan časopis... ;)
mikroprocesori.112 madamovic,
> Ne znam za 120, al' Šutlić prodaje neke na 150 MHz. :) ??? Zna li neko nešto više o tome?
mikroprocesori.113 mbole,
> > BTW, kakve je boje ta tvoja silikonska pasta? > Ja imam neku providnu, sličnu vazelinu, pitam se > šta su mi to prodali pre par godina. :) Bele. Takvu sam jedino viđao.
mikroprocesori.114 goranr,
>> U vezi sa pastom i procesorima, Jerry je pre pričao da je >> za procesore potrebna neka 'bez_silikonska' pasta, koja >> valjda ne nagriza procesor... Ako nas gleda mogao bi da >> objasni. !? Sad mi ništa nije jasno!? Da li odgovara ona pasta bele boje što ima da se nabavi u npr. RK NT, ili neka druga?
mikroprocesori.115 ikordic,
RE: Šum => Ispravka : svi primerci na 120MHz, kao i noviji na 75,100,90 ? Ortak, možeš slobodno da me batališ sa svojim "ispravkama". Ako ti nešto nije jasno, pitaj. A i inače smeš malo da smanjiš doživljaj po konferencijama.
mikroprocesori.116 dejanr,
>> !? Sad mi ništa nije jasno!? Da li odgovara ona pasta bele boje >> što ima da se nabavi u npr. RK NT, ili neka druga? Ovako po opisu, rekao bih da je to silikonska pasta :) Da, uglavnom se kupuje u radnjama koje se bave elektronikom.
mikroprocesori.117 crncic,
>> ! ? Sad mi ništa nije jasno!? Da li odgovara ona pasta bele boje >> što ima da se nabavi u npr. RK NT, ili neka druga? U principu odgovora, ne vidim zašto ne bi, to je ona klasična. Samo kažem šta je čovek nekad pričao, u vreme kad je otvarao svoju radnju za prodaju komponenti... ;)
mikroprocesori.118 cubra,
.oOo.> BTW, kakve je boje ta tvoja silikonska pasta? .oOo.> Ja imam neku providnu, sličnu vazelinu, pitam se .oOo.> šta su mi to prodali pre par godina. :) Može da bidne i providna.
mikroprocesori.119 osasa,
HITNO !!! HITNO !!! HITNO !!! HITNO !!! HITNO !!! HITNO !!! P R O D A J E M PROCESOR INTEL 486 DX2 66 MHz ............ 250 DEM MEMORIJU 4 x 1 Mb SIMM 70 ns sa kontrolom parnosti (9 cipova na svakom SIMM-u) ..... 240 DEM EISA IDE CACHE CONTROLER TEKRAM DC-620B .. 300 DEM Sve je u besprekornom stanju, kao novo ! Iskljucivo na tel: 011/ 4881-638 VLADA HITNO !!! HITNO !!! HITNO !!! HITNO !!! HITNO !!! HITNO !!!
mikroprocesori.120 madamovic,
> => Ispravka : svi primerci na 120MHz, kao i noviji na 75,100,90 > Ortak, možeš slobodno da me batališ sa svojim "ispravkama". Ako > ti nešto nije jasno, pitaj. A i inače smeš malo da smanjiš > doživljaj po konferencijama. Nije mi jasno, šta si u stvari hteo ovim da kažeš. Da li sam možda pogrešio u "ispravci"?
mikroprocesori.121 ikordic,
RE: Novi fantom in town Po gradu se u poslednje vreme šeću neki divlji 486DX/2 66MHz procesori za neku sića lovu. Proizvođač je "ST" (!), na njima piše "It's a 486DX2 66" (!?!). Koliko sam čuo, čipovi potiču iz francuskog "Thompsona", navodno se radi o licenci koju su zemili od Cyrix-a. Diag programi ga prepoznaju kao Cx-a. Domaći pismeni dileri ga prodaju kao 3 V CPU, što, po običaju, nema veze sa mozgom. Normalno, od Cyrixa su nasledili sve gadne strane: sporiji od AMeDe & Intel-a (SysInfo kaže samo 113) i ne baš preterano kompatibilni: rade kako treba samo na pločama koje su predviđene za Cx486 i kojima je u setapu level 1 keš setovan na write-back, a i tada baš ne sjajno. Na brzaka je proban, ali ukratko: od pet pokretanja već instaliranih Windowsa u stabilnoj mašini (samo izvađen AMD i ploča prešaltovana na Cyrix) prošao je jednom i pukao nakon minut. Sva podešavanja bila na fail-safe. E, i ponekad je neraspoložen spram NDiags-a i njegovog CPU testa. Izbegavati.
mikroprocesori.122 funky,
)> Po gradu se u poslednje vreme šeću neki divlji 486DX/2 66MHz procesori za )> neku sića lovu. Proizvođač je "ST" (!), na njima piše "It's a 486DX2 66" )> (!?!). Koliko sam čuo, čipovi potiču iz francuskog "Thompsona", navodno se Vidjao sam ih po singapuru, bili su duplo jeftiniji od Intela. E, sad ja pitam, ko je to "ST", a prodavac kaže "Sajrex tehnolodži" :) Normalno, izbego sam.
mikroprocesori.123 dr.grba,
>> Vidjao sam ih po singapuru, bili su duplo jeftiniji od Intela. E, sad ja >> pitam, ko je to "ST", a prodavac kaže "Sajrex tehnolodži" :) ...Poput kvarcnih satova koji imaju hologramske nalepnice na poklopcu, a na kojima piše "JAPONA design"... (:
mikroprocesori.124 mbole,
> Po gradu se u poslednje vreme šeću neki divlji 486DX/2 66MHz procesori za > neku sića lovu. Proizvođač je "ST" (!), na njima piše "It's a 486DX2 66" > (!?!). Koliko sam čuo, čipovi potiču iz francuskog "Thompsona", navodno se > radi o licenci koju su zemili od Cyrix-a. Diag programi ga prepoznaju kao > Cx-a. Domaći pismeni dileri ga prodaju kao 3 V CPU, što, po običaju, nema > veze sa mozgom. Procesori jesu Tompsonovi, i jesu licenca Cyrixa. Naravno i problemi sa njima su isti kao sa Cyrix-om. Pre par meseci bilo je procesora ovog proizvođača ali na 40MHz/5V. Ovaj novi (koji zaista jeste dx2/66 3V) ustvari radi na 3.6V. Cyrix varijanta procesora dx2/80/3V radi na 4V. Manifestacija koju si spomenuo upravo liči na prenizak napon na procesoru. Naravno, ne podržavaju svi maderbordi ovaj napon. Uopšte je nastala prilična zbrka oko napona od "3V". Naime stvari izgledaju ovako. Intel dx4/100 3.3V AMD dx2/66,80;dx4/100 3.45V Cyrix dx2/66 3,6V dx2/80 4V
mikroprocesori.125 mbole,
> Vidjao sam ih po singapuru, bili su duplo jeftiniji od Intela. E, sad ja > pitam, ko je to "ST", a prodavac kaže "Sajrex tehnolodži" :) > ST je SGS Thompson. Nastala je nakon što je francuski Thompson kupio američkog SGS-a.
mikroprocesori.126 funky,
)> ST je SGS Thompson. Nastala je nakon što je francuski Thompson kupio )> američkog SGS-a. ma, sad i ja znam, ali nisam znao u januaru. A najtužnije je što nije znao ni prodavac ;)
mikroprocesori.127 vstan,
> Po gradu se u poslednje vreme secu neki divlji 486DX/2 66MHz > procesori za neku sica lovu. Proizvodac je "ST" (!), na njima Nista novo. Toga ima vec par meseci. A proizvodjac je renomirana firma.
mikroprocesori.128 vstan,
> ST je SGS Thompson. Nastala je nakon sto je francuski Thompson > kupio americkog SGS-a. SGS nije bio americki vec evropski konglomerat.
mikroprocesori.129 funky,
Pojavio se u prodaji Pentium P24T odn. overdrive. Ubacuje se u 486 ploče koje imaju podnožje i čiji BIOS to podržava. Radi na 63 MHz, i za sada se ubacuje u ploče na 25 MHz, pa taj takt množi sa 2.5 Hardveraši ga pljuju jer je DX4/100 brži, a Intel tvrdi da "dostiže brzinu DX4, a u nekim FPU operacijama i prestiže". Poznato je da je Overdrive 64/32 int/ext, pa su inženjeri pokušali da pad performansi nadoknade povećanjem internog keša na 32 Kb. Cena je za 50-tak USD veća nego za Intel DX4/100, a najavljuje se i verzija na 33 odn. 83 MHz
mikroprocesori.130 ikordic,
RE: Cx486DX2 => ustvari radi na 3.6V. Cyrix varijanta procesora dx2/80/3V radi na 4V. => Manifestacija koju si spomenuo upravo liči na prenizak napon na => procesoru. Ne, kada sam ga probavao radio je na 5 V i nije se nešto pregrevao, tako da teško da je prenizak napon u pitanju. Na defaultnih 3,45 V nije 'teo ni da bekne. U međuvremenu sam ga i probao na drugoj ploči, gde radi u intervalima od 3,15 do 4 V (!?!) ali i dalje uz opisana veselja. Dodatak: a evo sada u maqinu imam IBM Blue Lightning DX2 66 MHz, isto Cyrix licenca. Na 3,3 i 4 V lepo radi, BEZ opisanih veselja. Zbun?
mikroprocesori.131 mbole,
> Ne, kada sam ga probavao radio je na 5 V i nije se nešto pregrevao, tako > da teško da je prenizak napon u pitanju. Na defaultnih 3,45 V nije 'teo > ni da bekne. U međuvremenu sam ga i probao na drugoj ploči, gde radi u > intervalima od 3,15 do 4 V (!?!) ali i dalje uz opisana veselja. Moguće je da je prilikom probe na 5V gecrkt. Nije neophodno pregrejati procesor da bi se pokvario. Naravno moguće je da je i bio defektan.
mikroprocesori.132 maksa,
Jednom je neko (možda i ja ;) pitao zašto, odn. kako to da neki programi umesto 486-ice nalaze Pentiuma. Nije bilo utvrđeno da li svaka 486-ica ima cpuid instrukciju. Iz ovoga se čini da nema: (deo cpuid.asm primera uz Tasm 4.0) check_Intel486: .486 mov cpu_type, 4 ;turn on Intel486 CPU flag pushfd ;push original EFLAGS pop eax ; get original EFLAGS in eax mov ecx,eax ;save original EFLAGS in ecx or eax,200000 ; flip ID bit in EFLAGS push eax ;save for EFLAGS popfd ;copy to EFLAGS pushfd ;push EFLAGS pop eax ;get new EFLAGS value xor eax,ecx je end_get_cpuid ;if ID bit cannot be changed, ;CPU=Intel486 without CPUID ;instruction functionality Neki programi za detekciju procesora su verovatno rađeni u vreme kada je najočiglednija razlika između (tadašnje) 486-ice i Pentiuma bila cpuid instrukcija. On dakle proba da izvrši cpuid, i ako prođe, onda zaključi da se vozi na Blentiumu. Primeri su syschk (DX2/66 prijavljuje kao Pentiuma na 30 Mhz ;), i TurboDebugger 4.0 (piše Pentium u CPU prozoru). Sve ovo i nije baš bitno, al' misterija 486-ica koje se lažno predstavljaju je (?) razrešena. :) PS Totalno zbunjuje što Tasm 4.0 prevodi P5 instrukcije, a TD 4.0 koji uz njega ide, kao, nalazi pentiuma, ali ne prepoznaje cpuid instrukciju (u CPU/module prozoru), nego umesto nje stavlja db 0F. Bez veze.
mikroprocesori.133 ikordic,
RE: 3 V CPU => Moguće je da je prilikom probe na 5V gecrkt. Nije neophodno pregrejati => procesor da bi se pokvario. Naravno moguće je da je i bio defektan. Hm, pazi ovako: izvadim DX/4, stavim Cx - ne radi. Predžamperišem ploču na Cx - ne radi. Prebacim na 5 V - radi. Ubodem ga u drugu ploču, totalni krš, i tamo radi, od 3,15 do 5 V. Reklo bi se da nije defektan, isto mu se ponašao i blizanac. A meni je AMeDe phantom dve nedelje radio na 5 V, bez štetnih posledica. Uz pastu & 'lađenje, of kors.
mikroprocesori.134 michelle,
Pre neki dan sam u razgovoru sa jednim kolegom rekao nesto sto je u tom trenutku izgledalo kao lapsus/glupost ili vec nesto trece ;> Rekao sam da sam ukljucio write-back za interni kes na AmdDX4-100. Odmah posle smo se slozili kako taj kes moze da radi samo WT, a ne i WB. Medjutim, listajuci neke moje "podsetnike" naisao sam na informaciju da postoji Enhance verzija istog procesora ciji interni kes moze da radi i WB. E tim povodom ;) evo spiska sa specificnim oznakama pojedinih procesora. Oznake se uglavnom nalaze na samom procesoru, i u zagradama su primeri kako izgledaju u praxi. i486SX with GREEN 5V1X (SA5V1X) i486DX/DX2/DX4-S 5V1X (SC5V1X) AmdDX2/DX4 WT cache V8T (A80486 DX4-100 V8T) AmdDX2/DX4 WB/WT enh. V8B (A80486 DX4-100 V8B) UBR, gore navedeni iDX4 & Amd/80/100 procesori rade na 3.45V, na koliko radi i Cyrix V50/V66. Cyrix V80/MI-SC radi na 4V. Nadam se da ce nekome ove informacije biti korisne. pozdrav, mikele
mikroprocesori.135 dekiz,
Interesuje me jedna stvar Imam plocu VLB sa 486/100 i u testu u System information mi pokazuje index 132, a dÓŘ■ug ima plocu PCI sa 486/100 i njemu pokazuje 190 Da li ima veze koja je ploca ili meni nesto nije dobro podeseno? Dekiz .¸│
mikroprocesori.136 fancy,
ŮŢ> Imam plocu VLB sa 486/100 i u testu u System information ŮŢ> mi pokazuje index 132, Jel imaš Vision QD6580 VLB eide kontroler..? Ako imaš, proveri JP1 i prebaci ga sa 1-2 na 2-3. Skoro sam pisao o tome (rekoh da je JP2, ali je ipak u pitanju JP1)
mikroprocesori.137 dekiz,
Imam neki TS-8310 VLT - A kontrroler inhanced Jumper 1 mi sluzi iskljucivo za HDD i nevidim kako to moze da mi pomogne, ploca mi je Vi15G i jumper 1 mi sluzi za cache memoriju . Neznam da li ti je to dovoljno da mi das neka detaljnija uputstva, ako nije reci kako jos mogu da ti pomognem Dekiz
mikroprocesori.138 ikordic,
RE: Tuning => Imam plocu VLB sa 486/100 i u testu u System information => mi pokazuje index 132, Uniđeš u setap, isključiš "Auto Config Enabled" i smanjiš podrazumevana stanja čekanja za pristup memoriji i VLB-u. Ukoliko ti je ploča/korišćene komponente krš, dovodiš sistem u nestabilno stanje. funky piše školu samopodešavanja setapa za "Računare" pa vidi tamo za detalje.
mikroprocesori.139 vlad,
> Jel imaš Vision QD6580 VLB eide kontroler..? > Ako imaš, proveri JP1 i prebaci ga sa 1-2 na 2-3. > Skoro sam pisao o tome (rekoh da je JP2, ali je ipak u pitanju JP1) Cek, cek B). Ja imam Vision QD6580 i JP1 ima samo dva pina. Kada nisu spojeni, onda se kontroler koristi "for disk periferals only", a kad su dzamperisani onda je "for disk/non disk peripherals. Kod mene radi nesto brze kada je JP1 otvoren (SI 16xx). JP2 ima tri pina. Kada su spojeni 2 i 3 onda je "Sense CLK frequency from VL slot", a za spajanje 1 i 2 kaze "reserved". Kazi na sta si konkretno mislio i zasto, a ne bi bilo lose da neko detaljno rasteleba sta tacno koji dzamper znaci i radi. Ja sam ukapirao samo delimicno, a ima nas dosta sa tim kontrolerima. UBR, castim dobru turu viskija onog ko dodje da mi optimalno podesi masinu (BIOS, dzamperacija i tsl.) i istera TR veci od 2Mb/sec. Molim samo dobro izverzirane face, ne nudim dzabe viski B). Svakom zainteresovanom cu ostaviti detaljne podatke o masini u mail. Nemam vise snage da sam nabadam, a remote pomoc je suvise haoticna B(.
mikroprocesori.140 ikordic,
RE: TR => podesi masinu (BIOS, dzamperacija i tsl.) i istera TR veci od => 2Mb/sec. Molim samo dobro izverzirane face, ne nudim dzabe viski Po stoti put: ti sa tvojim Maxtor-om ne možeš imati veći TR jer ti disk ima 32 KB keša, a DHD i ostali testni programi operišu i blokovima od 64 KB. Oni su veći od bafera tvog diska i zato imaš dojam da ti disk slabo rad. Mahnički, disk ti je sasvim OK i sigurno je brži od folksmodela tipa Conner CFS ili Quant Mav. Znači, sve promene lkoje činiš da bi ubrzao mašinu ne možeš da očitaš tim programima. Probaj coretest /b:x, gde je x veličina bloka. Probaj sa vrednostima od 16 i 32, pa onda eksperimentiši.
mikroprocesori.141 armitage,
> Interesuje me jedna stvar > Imam plocu VLB sa 486/100 i u testu u System information > mi pokazuje index 132, > a dÓŘ■ug ima plocu PCI sa 486/100 i njemu pokazuje 190 > > Da li ima veze koja je ploca ili meni nesto nije dobro podeseno? E, sada polako.. :) Ako u BIOS-u, sekcija Chipset, podesiš System DRAM Speed na Fastest i DRAM Write Cycle na 0ws, sigurno dobijaš oko 197. Moje pitanje je: šta se dešava ako memorija ne podržava ovu brzinu? Da li je moguće da se na taj način ošteti memorija? Uopšte, šta sme da se čačka u BIOS-u, a šta ne? Verovatno je o ovome pisano i ranije, ali ne bi bilo loše da obnovimo temu. (Može li brže? MORA!) ;)) BTW, kako se podešava PIO? (Vision QD6580, Conner CFS540A) Armitage
mikroprocesori.142 ikordic,
RE: Tuning => ako memorija ne podržava ovu brzinu? Da li je moguće da se na taj način => ošteti memorija? Uopšte, šta sme da se čačka u BIOS-u, a šta ne? Ne možeš spržiti nešto, a pogotovo ne memoriju, čačkajući po setapu, po BIOS-u se ništa ne čačka. Jedino možeš dovesti mašinu u nestabilno stanje, ako su primenjene komponente preslabe za tu mašinu, tipa spor (ili neispravan) keš, RAM ili kartica koja ne može da izdrži brzinu postojeće magistrale. Dakle, ako ti mašina postane nestabilna, tipa puca Win i zahtevne igre, vrati sve na default. => BTW, kako se podešava PIO? (Vision QD6580, Conner CFS540A) Zavisno od postojećeg HD/FD adaptera. Na staroj gardi to se reguliše džamperima, a na novijim modelima uz pomoć parametara drajvera. Na tom tvom treba da pokreneš setap koji će izračunati optimalnu brzinu diska i dodeliti mu odgovarajući PIO mod.
mikroprocesori.143 armitage,
> Znači, sve promene lkoje činiš da bi ubrzao mašinu ne možeš da očitaš tim > programima. Probaj coretest /b:x, gde je x veličina bloka. Probaj sa > vrednostima od 16 i 32, pa onda eksperimentiši. Mogao bi da proba i sa 4-speed-om (R:\test\), koji čak crta grafik (block size u f-ji TR-a). BTW, ovo je jedini program koji usput ne d*ka hard mereći Seek & T-t-T. Armitage
mikroprocesori.144 vlad,
> Po stoti put: ti sa tvojim Maxtor-om ne možeš imati veći TR jer ti > disk ima 32 KB keša, a DHD i ostali testni programi operišu i > blokovima od 64 KB. Oni su veći od bafera tvog diska i zato imaš Jasno mi je to, ali me cudi da sa VLB kontrolerom nicam dobio ni za dlaku bolji TR nego sto sam imao sa obicnim ISA. Neka razlika bi valjda trebalo da se vidi bez obzira na buffer? > očitaš tim programima. Probaj coretest /b:x, gde je x veličina > bloka. Probaj sa vrednostima od 16 i 32, pa onda eksperimentiši. Probao, i daje mi rezultate koji mi ne govore bas mnogo: /b:x B) S) R) default 1952 2944 1200 32 1984 3024 840 16 5872 3208 604 I dalje ostaje da nije mnogo brze od standardnog ISA kontroleroa, a ovaj (Vision) bi trebalo u odnosu na njega da jede malu decu.
mikroprocesori.145 vlad,
> Mogao bi da proba i sa 4-speed-om (R:ĐtestĐ), koji čak crta grafik Ke probamo, hvala na hint-u.
mikroprocesori.146 ikordic,
RE: VLB vs. ISA => 32 1984 3024 840 => 16 5872 3208 604 Ovo sam inače primetio i na 850 MB modelu: do veličine bloka od 16 KB abnormalno veliki TR, a preko toga - nix. Sve u svemu, dobri su to diskovi, a merenje razlike u brzini ISA/VLB poveri štoperici.
mikroprocesori.147 vlad,
> Ovo sam inače primetio i na 850 MB modelu: do veličine bloka od 16 > KB abnormalno veliki TR, a preko toga - nix. Sad mi je postalo konacno jasno da su svi oni abnormalni TR-ovi koji se ovde cesto pominju dobijeni finim stimovanjem test softvera i biranjem najboljeg dobijenog rezultata. Ziveo sam u teskoj zabludi da meni uvek zapadaju samo krsevi koji rade na 10% kapaciteta zato sto ja ne umem da ih podesim B). > Sve u svemu, dobri su to diskovi, a merenje razlike u brzini ISA/VLB > poveri štoperici. Nikada nisam imao potrebe za numerickim rezultatima performansi mog sistema da bih imao varljiv utisak da je zaista brz. Osnovni kriterijum mi je subjektivni utisak brzine i konfora, a time sam sasvim zadovoljan. Rezultati testova su me zbunjivali jer sam imao konstantan utisak da nesto nisam podesio/odabrao kako treba cim je svima zivima pet puta brze. Cinjenica je da nigde nisam video masinu u klasi moje koja "na oko" radi osetno brze.
mikroprocesori.148 dekiz,
Konacno sam dobio u SI-ju 198 za CPU speed Promenio sam u SETUP-u DRAM WRITE CAS PULSE u 1T CACHE WRITE CYCLE OPTION U 2T CACHE BURST READ CYCLE U 1T Da le je to dobro za stabilan rad?
mikroprocesori.149 iivanic,
Cao ! Zelim da kupim 486dx4\100 i dobi sam ponudu za FANTOM-a ,tj. 486dx2\66 koji radi na 100 MHz. Interesujeme dali je isto kupiti pravu stotku ili FANTOM-a ? Unapred hvala Ivan !