diskovi.105omega,
Koji je bolji (540 MB) - Conner ili Quantum FireBall?
diskovi.106iivanic,
Hi !
Imam problem.
Floppy me zeza,tj. nece da cita disketu.
Proveren je na drugoj masini gde je lepo radio, a proveren je i kabl i
kontroler.
Kada sam okrenuo kabl prijavio mi je gresku na drajvu A.
Jedini simptom je da led dioda na flopiju stalno svetli.
Sta moze da bude u pitanju ,ako su svi delovi ok (drive,kontroler,kabl) ?
Pozdrav Ivan !
diskovi.107vlad,
-> #106, iivanic> Kada sam okrenuo kabl prijavio mi je gresku na drajvu A.
> Jedini simptom je da led dioda na flopiju stalno svetli.
Dioda stalno svetli kad je kabl okrenut naopako, a prijava greske
na drajvu A znaci da je drajv dobro utaknut, ali da ne valja.
Okreni kabl, isprobaj sve detaljno, pa javi. Ako i dalje ne bude
radio na tvojoj masini, a radi na drugima, onda moze samo
kontroler da bude u pitanju.
diskovi.108mpromet,
Kako mogu da priključdisk spolja?
Da li treba poseban uređaj,ili samo može sa
eksternim diskom.
diskovi.109bolid,
-> #106, iivanic> Floppy me zeza,tj. nece da cita disketu.
> Proveren je na drugoj masini gde je lepo radio, a proveren je i kabl i
> kontroler.
Pričalo se skoro o nekom virusu.
diskovi.110babbage,
-> #109, bolid
>=>> > Floppy me zeza,tj. nece da cita disketu.
>=>> > Proveren je na drugoj masini gde je lepo radio, a proveren je i
>=>> kabl i > kontroler.
>=>>
>=>> Pričalo se skoro o nekom virusu.
Simptomi Joshi virusa...probaj da na nekom 100% cistom sistemu
napravis sistemsku disketu i na nju iskopiras FPROT (najnoviji!)
pa sa nje pokrenes sistem kod sebe.
Babbage
diskovi.111gerber,
Šta su to EZ diskovi/drajveri ? Da li je to LBA ili se
sledeći tekst odnosi na nešto drugo ?
The ROM BIOS is unable to support large disks. Most enhanced
IDE disks are able to act as two different drives, working
around the ROM limitations. However, if you create just ONE
but very large partition, this workaround can not be used
anymore. Instead, EZ-DRIVE puts a special resident program on
the first track of your disk. It takes care of the BIOS
translations necessary to access the disk. Since the first
track of a disk is supposed to contain the partition table and
master boot record, it features some stealth capabilities, by
hiding itself and acting as if these sectors are there.
diskovi.112rkramer,
-> #111, gerberC:Đ> Šta su to EZ diskovi/drajveri ? Da li je to LBA ili se
C:Đ> sledeći tekst odnosi na nešto drugo ?
C:Đ>
C:Đ> The ROM BIOS is unable to support large disks. Most
C:Đ> enhanced
C:Đ> IDE disks are able to act as two different drives,
C:Đ> working
EZ_DRIVE je program koji dobijas uz dobar deo diskova (ili tacnije
_na_ dobrom delu diskova) vecih od 500 MB. Ne znam da li se moze
definisati kao LBA, ali sluzi upravo da bi sistem mopgao da prepozna
velike diskove, cak i ako nemas EIDE karticu sa odg. BIOS-om ili
podrsku za LBA u BIOSU kompjutera. Program se inace smesta (startuje
iz?) u MBR diska i pokrece se pre bilo cega. cak je sredjeno tako da
se prvo on pokrene, pa onda lupis neku kombinaciju tastera i krene
butovanje sa a:. Ako se drajver ne ucita, disku nije moguce
pristupiti ukoliko je butovano sa a:. Nisam se mnogo davio sa njim
(imam 540 MB, pa mi nije mnogo bitno), ali deluje kao da je prilicno
bezbedno uradjeno, iako sam smatrao da sve to ipak manje-vise stoji
na staklenim nogama. On zasticuje MBR od daljih upisa tako da mu NIKO
ne moze nista. Jedva ga izbacih :) Fdisk / mbr ako je drajver ucitan
ne pomaze, kada se jednom stavi format iz DOS-a sa bilo kakvim
svitchevima ne moze da ga ukloni. Iskljucivo BOOT disketa, bez
ucitavanja drajvera + fdisk/mbr. Alki se onda oprastas od sadrzaja
diska. žžžž ali
Pozdrav, RKRAMER
P.S. Izvinjavam se na konfuznosti, ali, valjda i sami vidite koliko
je sati :)
diskovi.113fancy,
-> #111, gerberŮŢ> Šta su to EZ diskovi/drajveri ? Da li je to LBA ili se
ŮŢ> sledeći tekst odnosi na nešto drugo ?
Javi se, svrati, we'll drink it down..;)
No, ako je u pitanju ono što mislim da jeste ;) tj. da si nabavio novi
Seagate disk, onda za početak:
1. čestitamo
2. preskoči teoriju & praksu EZ drivera
3. džamperiši ga da radi kao dva neovisna komada &
4. zaboravi LBA
5. uživaj.
6. pogledaj početak poruke.
diskovi.114gerber,
-> #112, rkramerYR>*> velike diskove, cak i ako nemas EIDE karticu sa odg. BIOS-om ili
YR>*> podrsku za LBA u BIOSU kompjutera. Program se inace smesta (startuje
YR>*> iz?) u MBR diska i pokrece se pre bilo cega. cak je sredjeno tako da
To bi značilo da ako je velika formatizovana velika particija
u LBA modu, nema potrebe za EZ drajverom, pa neće biti ni problema
sa otklanjanjem boot virusa. Hopefully :)
YR>*> na staklenim nogama. On zasticuje MBR od daljih upisa tako da mu NIKO
YR>*> ne moze nista. Jedva ga izbacih :) Fdisk / mbr ako je drajver ucitan
Upravo je o tome reč:
Actually, it works exactly the same as some advanced bootsector
viruses. Now, supposed you get infected by a bootsector virus.
Several things may happen:
Ceo tekst o problemima kada boot virus zarazi disk sa EZ drajverom
šaljem u PC.UTIL/virusi.
YR>*> P.S. Izvinjavam se na konfuznosti, ali, valjda i sami vidite koliko
YR>*> je sati :)
Jest' vala, čak se i obrazovni program na Palmi završio :)
Thanx :)
diskovi.115gerber,
-> #113, fancyYR>*> Javi se, svrati, we'll drink it down..;)
It's a deal :)
YR>*> No, ako je u pitanju ono što mislim da jeste ;) tj. da si nabavio novi
YR>*> Seagate disk, onda za početak:
YR>*> 1. čestitamo
IBM, i to one "invalid media" event ranije ;)
YR>*> 2. preskoči teoriju & praksu EZ drivera
Po svemu sudeći nisu prisutni. Nego čitam neki tekst o
problemima velikih particija EZ-a i boot virusa, pa se prvi
put susretoh sa dotičnim termitom.
YR>*> 3. džamperiši ga da radi kao dva neovisna komada &
YR>*> 4. zaboravi LBA
Najbolje rešenje (ko pomenu cluster od 64 Kb ;)), ali kasno ;)
Kad nabavim stotinjak disketla za BU (nije bilans uspeha ;)),
biće i to.
YR>*> 5. uživaj.
YR>*> 6. pogledaj početak poruke.
Ove dve alineje su čini mi se međusobno povezane :)
diskovi.116goranr,
Hi!
Pošto nemam nikakvih iskustava sa IDE keš kontrolerima, da upitam nešto.
Da li keš kontroler, pošto na sebi ima ugrađen BIOS, može da zezne DOS
da podrži diskove veće od 504 MB?
diskovi.117funky,
-> #116, goranr)> Da li keš kontroler, pošto na sebi ima ugrađen BIOS, može da zezne DOS
)> da podrži diskove veće od 504 MB?
Može. Pošto je o ovome pisano jedno desetak puta, kopaj malo unazad ili
pročitaj najnovije računare.
diskovi.118dveselinovic,
-> #116, goranr Ne da mogu, nego se to od njih i očekuje, onako iz kutije. Moji
mogu da prepoznaju sve do 4 GB i tutnu to pod DOS kao jedinstveni
disk prostor, a slično se može dobiti povezivanjem C1+C2 i D1+D2, s
tim da oni prevedu njihove kapaciete (x1+x2) na neki treći,
zajednički, ali zato kao disk C vide zbir diskova C1 i C2. Svo ovo je
probano i sve zaista radi.
Kako, to je već druga stvar. Za diskove od 540 MB, kontroleri se
ni ne trude da nešto prevedu, već ga naprosto prijave takvog kakav je
i to je to. Međutim, za diskove od 850 MB nagore, samo odrade LBA
režim, pa prepolove broj cilindara, a udvostruče broj glava, ili tako
nešto, kako kada.
O brzini rada da i ne govorim, to im je druga funkcija sa kojom
nema šale, mada, po mom iskustvu, bez 4 MB nema smisla imato keš
kontroler. Nije da neće da radi i sa 2 MB, ali to naprosto nije to.
Pozdrav,
DVV
diskovi.119bigbrada,
Subj : Napajanje
Imam problem sa napajanjem. Naime, svi postojeći kablovi
su zauzeti, a hoću da ubacim i CD-ROM. Ima li negde da
se nađe tzv. 'lopov'?
Sale.
diskovi.120bolid,
-> #110, babbage> Simptomi Joshi virusa...probaj da na nekom 100% cistom sistemu
> napravis sistemsku disketu i na nju iskopiras FPROT (najnoviji!)
> pa sa nje pokrenes sistem kod sebe.
Koje uslove mora da ispunjava ta druga mašina, da bi prva mogla da se
digne sa njene sistemske diskete (ista verzija DOS-a...) ?
Da li može TBAV umesto FPROT-a ?
Pozdrav
Uroš
diskovi.121pedjas,
Imam WD 2250 disk i nikako ne mogu da ga podesim da
radi kao "slave". Neverovatno, ali na njemu nema
nikakvih dzampera, pa ako je neko imao slicnih problema
neka mi pomogne
Hvala unapred
diskovi.122kuki,
-> #121, pedjas> Imam WD 2250 disk i nikako ne mogu da ga podesim da
> radi kao "slave". Neverovatno, ali na njemu nema
> nikakvih dzampera, pa ako je neko imao slicnih problema
> neka mi pomogne
ako je to u pitanju caviar disk, onda je raspored džampera ovakav :)
xxo xoo oxo
ooo xoo oxo
neutral master slave
(single drive) (dual drives) (dual drives)
(može i bez džampera)
dakle, ako 'oćeš da ga podesiš da radi kao slejv, samo mu kratkospojiš
srednja dva pina :) ili džamperom, ili nečim ručne izrade :)))
diskovi.123babbage,
-> #120, bolid
>=>> Koje uslove mora da ispunjava ta druga mašina, da bi prva mogla
>=>> da se digne sa njene sistemske diskete (ista verzija DOS-a...) ?
>=>> Da li može TBAV umesto FPROT-a ?
Pozeljno je da bude ista verzija DOSa, za slucaj da neki od
sistemskih fajlova budu osteceni, ali nije neophodno.
Ne znam da li TBAV prepoznaje Joshi, a za najnoviju verziju
FPROTa sam siguran.
Babbage
diskovi.124babbage,
-> #119, bigbrada
>=>> Imam problem sa napajanjem. Naime, svi postojeći kablovi
>=>> su zauzeti, a hoću da ubacim i CD-ROM. Ima li negde da
>=>> se nađe tzv. 'lopov'?
Zar ti nije lakse da nabavis vece kuciste? Nije neka velika
investicija, a sto je sigurno, sigurno je...
Babbage
diskovi.125vitez.koja,
-> #112, rkramer#=> EZ_DRIVE je program koji dobijas uz dobar deo diskova
#=> bezbedno uradjeno, iako sam smatrao da sve to ipak
#=> manje-vise stoji na staklenim nogama. On zasticuje MBR
Zaobići u širokom luku. Sa diskovima od 540 MB pogotovo, par
megabajta nije vredno toga.
Najveći problem sa EZ diskom je što sistem mora da se butuje baš
sa njega da bi on radio, jer se inače ne učitava EZ i diska
jednostavno nema. Prema tome, taj disk ne može da radi kao slave.
Ako slučajno naletite na dva diska uređena EZom - katastrofa ;)
Nije ih moguće, makar u mom znanju, naterati da rade zajedno.
diskovi.126jpptticb,
Ima li kakvih iskustava sa SCSI diskovima od 1Gb (kvalitet,
performanse, pouzdanost, itd.), posebno odnos izmedju tria:
CONNER, QUANTUM, SEAGATE
Jel' bio negde nekakav test?
diskovi.127vlad,
-> #108, mpromet> Kako mogu da priključdisk spolja?
> Da li treba poseban uređaj,ili samo može sa
Trebaju ti samo dovoljno dugacki kablovi, a ne mora ni to ako ga
guras u slobodan otvor za 3.5" flopi B).
diskovi.128rkramer,
-> #125, vitez.kojaC:Đ> #=> EZ_DRIVE je program koji dobijas uz dobar deo diskova
C:Đ>
C:Đ> #=> bezbedno uradjeno, iako sam smatrao da sve to ipak
C:Đ> #=> manje-vise stoji na staklenim nogama. On zasticuje MBR
C:Đ>
C:Đ> Zaobići u širokom luku. Sa diskovima od 540 MB pogotovo, par
C:Đ> megabajta nije vredno toga.
C:Đ>
C:Đ> Najveći problem sa EZ diskom je što sistem mora da se butuje
C:Đ> baš sa njega da bi on radio, jer se inače ne
C:Đ> učitava EZ i diska
C:Đ> jednostavno nema. Prema tome, taj disk ne može da radi kao
C:Đ> slave. Ako slučajno naletite na dva diska uređena EZom -
C:Đ> katastrofa ;) Nije ih moguće, makar u mom znanju, naterati da
C:Đ> rade zajedno.
Slusaj, program je OK napravljen... A to sto postoji problem sa
dodavanjem drugog diska & prebacivanjem diska na drugi sistem,
prebacivanje master & slave moda, to je druga stvar. To je pravljeno
za normalne ljude, koji ne nose diskove (a posebno ne one od >520 MB)
po dzepovima ;) Inace znam za ovaj problem, svojeocno sam se uverio u
njega. Inace za deo problema postoji resenje (dodavanje jos jednog
diska koji se pokrece EZ-driveom u sistem i jos neke situacije, ne
secam se tacno), ali dok se sve to razdesi (odnosno vrati u
predjasnje stanje...
So, ako ste od onih kojima se u unutrasnjosti kompjutera hvata
paucina i prave gnezda bubasvaba (o rdjanju srafova da ne govorim),
to je prava stvar za vas. Nece vas boleti glava do kupovine sledeceg
diska (najmanje 10 godina). Za sve druge - NAJ resenje je disk od 540
MB formatiran na 520 - Ili vise diskova od 540 MB formatiranih na 520
:) Oni ce GARANTOVANO raditi gde god vam zatrebaju...
Pozdrav, RKRAMER
P.S. EZ drive sam hirurski otklonio dva dana po instalaciji :) (bih
ja i ranije da sam znao kako :)
diskovi.129majstor,
-> #126, jpptticb
> Ima li kakvih iskustava sa SCSI diskovima od 1GB (kvalitet,
> performanse, pouzdanost, itd.), posebno odnos izmedju tria:
>
> CONNER, QUANTUM, SEAGATE
E, pa od novijih generacija diskova, od ova tri proizvodjaca imao sam susret
samo sa Seagate ST31230N modelom, tzv. HAWK serijom, koji se pokazao kao vrlo
dobar i kvalitetan disk, sto se vidi i po oklopljenosti ( citaj : tezini ),
a pogotovo pri radu. Karakteristicno za moderne diskove ( SCSI ) ovaj ima
terminator ugradjen i on se jumperom setuje na ENABLE/DISABLE, a tu su i
standardni jumperi za SCSI_ID. Merenja nisam nikakva vrsio ( uradice se ),
ali ako nabavis ovaj disk, neces se pokajati, u krajnjem slucaju ja bih ga
uzeo pre nego Connera, a za Quantum bih razmislio ( zavisi od modela ).
diskovi.130dr.grba,
-> #126, jpptticb>> Ima li kakvih iskustava sa SCSI diskovima od 1Gb (kvalitet,
>> performanse, pouzdanost, itd.), posebno odnos izmedju tria:
Samo da skrenem pažnju na IBM Spitfire disk, koji se u poslednje vreme
pojavljuje kod nekih dobavljača. Aždaja, kažu.
diskovi.131vitez.koja,
-> #121, pedjas#=> Imam WD 2250 disk i nikako ne mogu da ga podesim da
#=> radi kao "slave". Neverovatno, ali na njemu nema
#=> nikakvih dzampera, pa ako je neko imao slicnih problema
#=> neka mi pomogne
Nemam sličan disk, ali da pripomognem :) Džamperi su, koliko se
sećam, sa boka diska, između napajanja i IDE konektora. Staviš
džamper na srednji par nožica, i disk radi kao slave. Za master
(ili jedini disk) staviš džamper na dva pina bliže IDE konektoru.
diskovi.132klisa,
-> #129, majstor>>> ali ako nabavis ovaj disk, neces se pokajati, u krajnjem slucaju
>>> ja bih ga uzeo pre nego Connera, a za Quantum bih razmislio (
>>> zavisi od modela ).
Conner CFP1060S je poprilično brži od HAWK serije u svim disciplinama
(random/sequential read/write sa blokovima od 2k do 512k, mereno sa Adaptec
EZ SCSI Benchmark-om). Razlike se kreću oko 10% u korist Conner-a. Mana
Conner-a je pasivno urađena terminacija sa dva "resistor pack"-a, što znači
da je potrebno počupati mnogo nožica da bi se disk stavio u sredinu SCSI
BUS-a. Moj izbor bi (ako se bira između ova dva) ipak bio Conner.
diskovi.133steva,
Hoću da se zezam sa SCSI host adapterom na zvučnoj karti :) Trenutno
mi je tu prikačen CD-ROM. Probao sam Corel SCSI drajvere i radi sve
kako treba. Šta mi treba još da bih nakačio pored CD-a i disk?
Naravno, kabl, a pričalo se o nekim terminatorima... Nemam baš mnogo
pojma o tome, pa ako može neko da me prosvetli, bio bih mu zahvalan.
diskovi.134zormi,
-> #133, steva* Hoću da se zezam sa SCSI host adapterom na zvučnoj karti :) Trenutno
* mi je tu prikačen CD-ROM. Probao sam Corel SCSI drajvere i radi sve
* kako treba. Šta mi treba još da bih nakačio pored CD-a i disk?
Negde sam čuo da je namerno onemogućeno kačenje harda na audio SCSI.
Ako uspeš - javi.
Ukratko, terminatori treba da budu na početnom (kartica) i krajnjem
uredjaju na SCSI kablu, a onima u sredini ih treba skinuti. Takodje,
ne smeju dva SCSI uredjaja imati istu adresu. Obično kartica ima 7,
diskovi 0, 1,...5, tape ili CD-ROM 6 ili slično. Adresa je trobitna
(može biti 8 uredjaja) i bira se kombinacijom tri jumper-a na svakom
od njih.
diskovi.135mitcho,
Kako disk Conner SFA850A da nateram da radi kao dva diska od po 420M
(ako može)? Ima li drajvera za ovaj disk na sezamu?
diskovi.136zormi,
-> #135, mitcho* Kako disk Conner SFA850A da nateram da radi kao dva diska od po 420M
* (ako može)? Ima li drajvera za ovaj disk na sezamu?
Mislim da ne podržava. To je specijalitet novih Seagate modela.
diskovi.137bobland,
-> #133, steva>> Hoću da se zezam sa SCSI host adapterom na zvučnoj karti :) Trenutno
>> mi je tu prikačen CD-ROM. Probao sam Corel SCSI drajvere i radi sve
>> kako treba. Šta mi treba još da bih nakačio pored CD-a i disk?
>> Naravno, kabl, a pričalo se o nekim terminatorima...
Nemoj džabe da se trudiš. Koliko znam, kod Sound Blaster 16 SCSI
se koristi Adaptecov SCSI kontroler sa jednim skrivenim zezom.
Creative Labs je sklopio takav ugovor po kome se na ovaj način
može kontrolisati samo SCSI CD-ROM i ništa drugo. Na taj način je
skresana cena, a ova kombinacija po meni postala neisplativa. Ne
znam da li se kasnije nešto promenilo, ali još nisam čuo da je
neko uspeo u tome. SCSI po ko zna koji put odstupa od koncepcije
priključivanja više uređaja na jedan kontroler. Na žalost. :(((
pozdrav, Bobland
diskovi.138banek,
HELP!! HELP!!!
Imam Conner CFS850A i neki stari idedrv.sys drajver.
Ako neko ima neki sveziji neka mi posalje. HVALA!
Moj BIOS nema LBA mod. Disk sam formatirao sa nekom disketom sto ide
uz njega i sve sljaka ali da li mogu imati 32-bitni pristup u WIN-u,
ali i u DOS-u?
diskovi.139cdragan,
-> #125, vitez.koja
> Najveći problem sa EZ diskom je što sistem mora da se
> butuje baš sa njega da bi on radio, jer se inače ne
> učitava EZ i diska jednostavno nema. Prema tome, taj disk
> ne može da radi kao slave.
Ovo nije tačno. Instalirao sam već nekoliko komada diskova
od 1GB kao slave na mašinama na kojima već postoje diskovi raznih
kapaciteta (od 100 pa do 520MB) i sve radi bez ikakvih problema.
Uostalom, i na samom disku a i uputstvu uz njega imaš nacrtanu
šemu kako namestiti džampere za master, slave ili dual poziciju.
> Ako slučajno naletite na dva diska uređena EZom -
> katastrofa ;) Nije ih moguće, makar u mom znanju, naterati
> da rade zajedno.
E, ovo nisam probao, al' ću pokušati prvom prilikom.
diskovi.140bojt,
Da li je neko imao iskustva sa spašavanjem podataka sa pokvarenog
diska? Naime, na mom Caviaru 2700 nešto je crklo oko glave tako da
se ista sada "ne snalazi" i lupa izmedju dva graničnika
proizvodeći jezivi ritmični "kanta" zvuk. Promena elektronike nije
pomogla, tj sa elektronikom sa drugog diska dešavala se ista
stvar, dok je drugi disk sa elektronikom od ovog radio ok. Elem,
pošto su se na disku nalazili neki veoma važni podaci za koje,
naravno ;), ne postoji backup, interesuje me da li iko zna da li
Western Digital praktikuje spašavanje podataka sa njihovih
diskova?
diskovi.141bojt,
Ako vam se dešava da se po izlasku iz win-a uvek nadjete u ROOT-u,
krivac je najverovatnije WDCDRV.386
diskovi.142cnenad,
-> #141, bojt=> Ako vam se dešava da se po izlasku iz win-a uvek nadjete u ROOT-u,
=> krivac je najverovatnije WDCDRV.386
???
Pa Windows uvek vraća u DIR iz kojeg je pokrenut...
diskovi.143vitez.koja,
-> #139, cdragan#=>> učitava EZ i diska jednostavno nema. Prema tome, taj
#=>> disk ne može da radi kao slave.
#=>
#=> Ovo nije tačno. Instalirao sam već nekoliko komada
#=> diskova od 1GB kao slave na mašinama na kojima već
#=> postoje diskovi raznih kapaciteta (od 100 pa do 520MB) i
#=> sve radi bez ikakvih problema. Uostalom, i na samom
#=> disku a i uputstvu uz njega imaš nacrtanu šemu kako
#=> namestiti džampere za master, slave ili dual poziciju.
žek, stani, da li smo se razumeli? Instalirao si diskove koji
imaju EZ softver u MBRu tako da rade kao slave? Kako?
Mnogo bih voleo da si u pravu, ali "strepnja mi je dublja od nade"
:)
diskovi.144rkramer,
-> #143, vitez.kojaC:Đ> žek, stani, da li smo se razumeli? Instalirao si diskove koji
C:Đ> imaju EZ softver u MBRu tako da rade kao slave? Kako?
C:Đ>
C:Đ> Mnogo bih voleo da si u pravu, ali "strepnja mi je dublja od
C:Đ> nade"
Probano - radi. Berem kada su u pitanju dva Seagatea. Prvi (105
MB) je bio master, a drugi (540) slave. Medjutim mislim da nije bas
sasvim plug & play tako da mora da se preformatira slave (nisam
siguran). Siguran sam da se EZ u tom slucaju upise u MBR BOOT diska
(u gornjem slucaj diska od 105 mb).
Pozdrav, RKRAMER
diskovi.145gerber,
-> #139, cdraganYR>*> Ovo nije tačno. Instalirao sam već nekoliko komada diskova
YR>*> od 1GB kao slave na mašinama na kojima već postoje diskovi raznih
A da li su dotični bili terani EZ drajverom ?
diskovi.146gerber,
Jutros me na poslu pri startovanju makine dočeka poruka
da nije ispravan HD kontroler. Po resetu sve je bilo OK,
a ispitivanje HDH-om i Nortonom ne pokazuje da ima nekih
problema. Sitni valung, ili najava budućih problema ?
P.S. Ko prodaje kvalitetne 1.44 preko žiro računa slobodno
neka pošalje mail :))
diskovi.147bojt,
-> #142, cnenad>> >> krivac je najverovatnije WDCDRV.386
>> Pa Windows uvek vraća u DIR iz kojeg je pokrenut...
znam i ja da bi trebalo. WDCDRV je WD-ov novi(ji) drajver za
32bit access (ima ga negde u conf), koji, inače, odlično radi
samo što po izlasku iz windowsa baca u root.
diskovi.148fancy,
-> #141, bojtŮŢ> krivac je najverovatnije WDCDRV.386
Ne. Možda SU krivci 32BDA driveri, ali kako ja imam MH32BIT, a događa
mi se isto, zključak je...
diskovi.149zormi,
-> #146, gerber* Jutros me na poslu pri startovanju makine dočeka poruka
* da nije ispravan HD kontroler.
Ispritiskaj chipove na kontroleru, proveri priključene kablove
i ponovo pažljivo uglavi u slot da lepo legne. Možeš i da očistiš
konektor.
diskovi.150vitez.koja,
-> #144, rkramer#=> da nije bas sasvim plug & play tako da mora da se
#=> preformatira slave (nisam siguran). Siguran sam da se EZ
#=> u tom slucaju upise u MBR BOOT diska
To zvuči logično, ali šta ako boot disk nije sređen EZom, ili
'plug&play' uključivanje tuđeg diska na kratko vreme?
diskovi.151gerber,
-> #149, zormiYR>*> Ispritiskaj chipove na kontroleru, proveri priključene kablove
YR>*> i ponovo pažljivo uglavi u slot da lepo legne. Možeš i da očistiš
YR>*> konektor.
Mogao bih, kad (i) bih imao makar blagu ideju gde se nalazi
i kako izgleda :)), i (ii) prodavci ne bi bili tako oštri
glede otvaranja makine i garancije (mada su na kolektivnom
pa možda ne bi saznali :))
Dakle, smatraš da nije ništa ozbiljno, te da, ukoliko se problem
bude ponovio, spas leži u gornjim operacijama. Odlično. Thanx :)
diskovi.152zoran.ristic,
-> #140, bojt** Da li je neko imao iskustva sa spašavanjem podataka sa pokvarenog
** diska? Naime, na mom Caviaru 2700 nešto je crklo oko glave tako da
U avgustovskom broju časopisa "Personal Computer World" imaš na 585.
strani oglas firme S&S INTERNATIONAL PLC. Telefon je 0800 581263, a
mislim da je to toll-free pa verovatno mora da se zove iz Engleske.
Inače, sistem poslovanja je NO FIX - NO FEE, tj. ako ti ne spasu
podatke ne naplaćuju ti načinjenu štetu, a ako ti spasu podatke
platićeš i za tuđe diskove koji nisu spašeni ;>. Podatke spašavaju
tako što demontiraju ploče i zatim ih pojedinačno čitaju na posebnoj
mašini.
diskovi.153danko,
-> #151, gerber>> Mogao bih, kad (i) bih imao makar blagu ideju gde se nalazi
>> i kako izgleda :)), i (ii) prodavci ne bi bili tako ostri
>> glede otvaranja makine i garancije (mada su na kolektivnom
>> pa mozda ne bi saznali :))
Sto se tice lokacij ekontrolera najlase je da ga uocis tako sto pretis kablove
koji idu od hard diska i od flopi diska (ali trakaste kablove, a ne zice za
napajanje).
Sto se tice prodavaca ne mogu da verujem da jos uvek ima fantoma koji
zabranjuju da korisnik otvori PC masinu. Kako su ti ljudi jos zivi ?
diskovi.154omega,
-> #140, bojtŢ Promena elektronike nije pomogla, tj sa elektronikom sa
Ţ drugog diska desavala se ista
U cemu se sastoji promena elektronike?
diskovi.155omega,
-> #153, dankoŢ Sto se tice prodavaca ne mogu da verujem da jos uvek ima fantoma koji
Ţ zabranjuju da korisnik otvori PC masinu. Kako su ti ljudi jos zivi ?
Ima i onih koji zabranjuju pristup BIOS setup-u.
diskovi.156pedjas,
Imam HD Conner 540mb model CFA540A, da li neko zna
raspored dzampera za SLAVE mod.
Hitno
Hvala unapred !!!
diskovi.157galimpic,
-> #156, pedjasR:\INFOHARD\connerat.zip
diskovi.158ssimeunovic,
-> #154, omega>> U cemu se sastoji promena elektronike?
Kompletna pločica sa elektronikom se otkači od ostatka diska
(deo sa glavama i motorom) i zameni sa pločicom od drugog
identičnog diska.
diskovi.159gerber,
-> #153, dankoYR>*> Sto se tice lokacij ekontrolera najlase je da ga uocis tako sto pretis
YR>*> kablove koji idu od hard diska i od flopi diska (ali trakaste kablove,
YR>*> a ne zice za napajanje).
Thanx :)
YR>*> Sto se tice prodavaca ne mogu da verujem da jos uvek ima fantoma koji
YR>*> zabranjuju da korisnik otvori PC masinu. Kako su ti ljudi jos zivi ?
Ma bila je mala šala (sa elementima zbilje) :)
diskovi.160spantic,
-> #140, bojt> naravno ;), ne postoji backup, interesuje me da li iko zna da li
> Western Digital praktikuje spašavanje podataka sa njihovih
> diskova?
Probaj da kontaktiraš OTC, oni su svojevremeno spašavali takve
slučajeve. E sad, da li će u konkretnom slučaju uspeti...
diskovi.161goranr,
-> #126, jpptticb>> Ima li kakvih iskustava sa SCSI diskovima od 1Gb (kvalitet,
>> performanse, pouzdanost, itd.), posebno odnos izmedju tria:
>>
>> CONNER, QUANTUM, SEAGATE
Sa Quantumom Empire 1080S imam odličnih iskustava. Radi bez problema,
k'o satić, brz, pouzdan, tako da sam morao da uzmem još jedan za drugu
mašinu :))) Ako te interesuje, imaš ih u 'Birostroju'... Za ostale ne
znam, moja firma je Quantum :)))
Inace, ima MTBF od 500,000 sati(!?!?), i Quantum na njega daje
garanciju od 5 godina, a na njemu pise 'Made in USA', sto valjda
svedoci o kvalitetu izrade. :)))
diskovi.162bigbrada,
-> #156, pedjas---== Imam HD Conner 540mb model CFA540A, da li neko zna
---== raspored dzampera za SLAVE mod.
Onako, čisto napamet : na koji god Conner sam naleteo, u
slave mod se prebacivao skidanjem svih jumpera. žak bih
mogao da se kladim da je i ovde to slučaj :)
Sale.
diskovi.163severian,
-> #147, bojt> znam i ja da bi trebalo. WDCDRV je WD-ov novi(ji) drajver za
> 32bit access (ima ga negde u conf), koji, inače, odlično radi
> samo što po izlasku iz windowsa baca u root.
Zanimljivo, jer... Ja sam jedno vreme koristio WDCDRV (verzije 2.5 sa
Win 3.11 CEE i ver. 2.6 sa WfWG) i nisam primetio sličan problem. Koja je
tvoja verzija drajvera?
diskovi.164rkramer,
-> #153, dankoC:Đ> Sto se tice prodavaca ne mogu da verujem da jos uvek ima
C:Đ> fantoma koji zabranjuju da korisnik otvori PC masinu. Kako
C:Đ> su ti ljudi jos zivi ?
Ima, ima, nogekako... ;) A kako su zivi? Tu bi vec trebao jedan
duzi elaborat, ali recimo ukratko da je jedan od razloga sto su jos
sa nama to sto kupci ne semju da otvore masinu i da vide sta su im (a
sta nisu ;) strpali unutra ;))
diskovi.165vlad,
-> #155, omega> Ţ Sto se tice prodavaca ne mogu da verujem da jos uvek ima fantoma
> koji Ţ zabranjuju da korisnik otvori PC masinu. Kako su ti ljudi
> jos zivi ?
>
> Ima i onih koji zabranjuju pristup BIOS setup-u.
Takav pristup ima smisla u nekim, pomalo specificnim i retkim,
situacijama.
1. Prodavac pruza potpunu nardversku i softversku podrsku kupcu u
toku garantnog perioda sto ukljucuje i online help u slucaju bilo
kakvih problema.
2. Kupac je potpuna neznalica, a postoji verovatnoca da ce
slucajno ili iz radoznalosti nesto poremetiti ili pokvariti.
Takvi se obicno odmah mase za telefon ili spakuju masinu i odu da
maltretiraju prodavca da im vrati kartice u slotove ili podesi
setup da prepoznaje hard disk.
Prvi su oduvek bili retki, a drugih je sve manje i manje. B)
diskovi.166cnenad,
-> #155, omega=> Ţ Sto se tice prodavaca ne mogu da verujem da jos uvek ima fantoma koji
=> Ţ zabranjuju da korisnik otvori PC masinu. Kako su ti ljudi jos zivi ?
=>
=> Ima i onih koji zabranjuju pristup BIOS setup-u.
Najžalosnije je što ih je sve više, niču sa takvim idejama kao pečurke
posle kiše...
diskovi.167vitez.koja,
-> #155, omega#=> Ţ Sto se tice prodavaca ne mogu da verujem da jos uvek
#=> Ţ ima fantoma koji zabranjuju da korisnik otvori PC
#=> Ţ masinu. Kako su ti ljudi jos zivi ?
#=>
#=> Ima i onih koji zabranjuju pristup BIOS setup-u.
Meni nisu čudni prodavci koji zabranjuju pristup Setup-u, ali
ljudima koji kod takvih kupuju ne mogu da se načudim...
diskovi.168klisa,
-> #156, pedjas>>> Imam HD Conner 540mb model CFA540A, da li neko zna
>>> raspored dzampera za SLAVE mod.
Skineš levi jumper (gledano spreda, elektronika dole).
diskovi.169gerber,
-> #166, cnenadYR>*> Najžalosnije je što ih je sve više, niču sa takvim idejama kao pečurke
YR>*> posle kiše...
Pa to je, čini mi se, standardni uslov u inostarnstvu.
diskovi.170ab.comp,
Imam FUTURE DOMAIN SCSI kontroler sa oznakom na čipu
VC5257-0001.
Ima priključke za FD + IDE HDD + SCSI.
Zna li neko nešto o ovom kontroleru i ima li drajvere za njega.
Interesuje me, pre svega, drajver za Novell 3.xx.
Pozdrav
█ █ █ █
▄▄█ █ █▄▄ █▄▄
diskovi.171varsic,
Zasto se IDE diskovi ne mogu low level formatirati (sve o tome) ?
Sta je AT BUS, od cega je skraceno ?
Pozdrav
Vlada
diskovi.172varsic,
Sve o EZ disku (sta je, razlika sa ostalim diskovima) ?
Pozdrav
Vlada
diskovi.173pavlovicz,
-> #171, varsic> Zasto se IDE diskovi ne mogu low level formatirati (sve o tome) ?
> Sta je AT BUS, od cega je skraceno ?
A da ti počneš da kupuješ malo Računare i PC ?
diskovi.174maksa,
Postoji jedan Western Digital Caviar od 630 Mb koji treba da bude
drugi disk (sa više particija). Da li neko može da kaže šta mi je
od programa potrebno, i koja je procedura formatiranja, tako da
iskoristim pun kapacitet a da imam sve 32-bitne pristupe u
Windows-ima. BIOS nema LBA. Hvala unapred. :)
diskovi.175varsic,
Sta je EZ disk i sve o tome ?
Sve o EZDI disku i razlika sa ostalim diskovima ?
vlada
diskovi.176aleck,
-> #173, pavlovicz>&> A da ti počneš da kupuješ malo Računare i PC ?
Ma rešio čovek da proveri u praksi Sezamovu devizu "Svi za jednog,jedan
za sve"(ili tako nešto već),ali ga je kanda malo preterao.
za varsic-a:Udahni duboko,pozovi sezam pa uradi jedno:
cd com
download sor*.* (ako voliš DOS)
ili
w:
cd com
download sdw*.* (ako voliš Windows)
pa onda pročitaj šta piše tu,instaliraj kući,...
Takođe bi bilo fino i da skineš sledeće:datoteku uputstvo.*
sa valjda S diska,kao i bonton.txt.
diskovi.177vstan,
-> #173, pavlovicz> A da ti pocnes da kupujes malo Racunare i PC ?
A du mu ipak neko, ukratko, odgovori ?
diskovi.178vstan,
-> #175, varsic> Sta je EZ disk i sve o tome ?
Procitaj poruke 4.111/112/114/125/128/139
Imas detaljno objasnjenje.
diskovi.179ssimeunovic,
Da li ima kod nas da se kupi Conner CFA1275?
diskovi.180mdjuric,
Šaljem program CDDA2WAV, za slučaj da ga nemate - mali utility (jedan
zgodan EXE fajl) za direktan pristup i upravljanje CD-ROM-om iz DOS-a...
Da li bi neko od vlasnika Sanyo CRD-450P bio ljubazan da pokrene ovaj
program i kaže da li radi SPEEDTEST i direktan pristup sektorima - to su
sledeće opcije:
CDT SPEED
CDT VIEW, pa [S], recimo 100000 (direktan skok na sektor 100000)
Meni nije uspelo sa Sanyo-om :((. Program je ispisao "Low level driver
error.". Da li je razlog softverske ili hardverske prirode, ne znam, ali
interesantno je da ostali CD-ROM-ovi (Sony, Panasonic...) nisu
prijavljivali nikakvu grešku!
[vpudar]
cdda2wav.zipdiskovi.181sjocic,
-> #180, mdjuric├> Da li bi neko od vlasnika Sanyo CRD-450P bio ljubazan da pokrene ovaj
├> program i kaže da li radi SPEEDTEST i direktan pristup sektorima - to su
├> sledeće opcije
Probah na brzinu par opcija i videh da rade, ali se nisam mnogo
zezao sa njim, daj sintaksu koja pravi problem pa da probamo...
├> CDT SPEED
Ne radi, ispiše:
Failed at Sector 0, Sectors: 32
Device Driver Error: Driver not ready
Probao sam sa dve različite diskete i poruka je bila ista.
├> CDT VIEW, pa [S], recimo 100000 (direktan skok na sektor 100000)
Radi ok, ispiše hex sadržaj na tom sektoru.
├> Meni nije uspelo sa Sanyo-om :((. Program je ispisao "Low level driver
├> error.". Da li je razlog softverske ili hardverske prirode, ne znam, ali
├> interesantno je da ostali CD-ROM-ovi (Sony, Panasonic...) nisu
├> prijavljivali nikakvu grešku!
CD rom je Sanyo CRD-450P.
diskovi.183mdjuric,
-> #181, sjocic-> ├> CDT VIEW, pa [S], recimo 100000 (direktan skok na sektor 100000)
->
-> Radi ok, ispiše hex sadržaj na tom sektoru.
Super. Nego, setio sam se šta još nije htelo da radi: ubaciš muzički
CD, da izlista hex sadržaj neke trake, npr. CDT VIEW pa [T] 10 (deseta
traka).
Da li postoji neki softver koji provereno radi CD-DA -> WAV konverziju
sa Sanyom?
vp.
diskovi.184ssimeunovic,
-> #183, mdjuric>> Da li postoji neki softver koji provereno radi CD-DA -> WAV konverziju
>> sa Sanyom?
Ne znam da li si pratio konferenciju PC.UTIL.zvuk pre oko
pola godine kada sam pokrenuo diskusiju u vezi ovakvog
programa i nakon toga je Zormi tamo ostavio CDDA2WAV.
Naknadno sam nabavio i CD Grab (koji je, inače,
komercijalan program), međutim moje iskustvo (Panasonic 563,
Sony 55E, Sony 55S, Toshiba XM-5302B) mi govori u prilog
tome da potpuno kvalitetno prebacivanje muzike s audio CD-a
na hard disk izgleda ne zavisi od programa, pošto se oba
navedena programa identično ponašaju, već od modela
CD-ROM-a. Uz sva moguća podešavanja i promene parametara ja
nisam uspeo da postignem zadovoljavajući kvalitet sa
navedenim CD-ROM-ovima (pogledaj moju poruku 14.750 u PC.
HARD.5 gde sam postavio slično pitanje kao i ti).
diskovi.185bigbrada,
-> #181, sjocic---== ├> CDT SPEED
---==
---== Ne radi, ispiše:
---== Failed at Sector 0, Sectors: 32
---== Device Driver Error: Driver not ready
---== Probao sam sa dve različite diskete i poruka je bila ista.
Probao sam sa audio CD-om i poruka je bila ista. Zatim sam stavio
EnCartu unutra i proradilo je :) (248 KB/s; 2ms)
---== ├> CDT VIEW, pa ŠSĆ, recimo 100000 (direktan skok na
---== sektor 100000)
---== Radi ok, ispiše hex sadržaj na tom sektoru.
Takođe, i to sa oba diska :)
Sale
P.S. Sanyo CRD-450P
diskovi.186stanic,
-> #174, maksaMislim da ti je potreban Ontrack Disk Manager ili neka slična alatka.
Ne znam za WD, ali uz Maxtora, koji sam jednom prilikom instalirao, se
dobija neka verzija Ontrack-a koja odradi stvar kako treba.
diskovi.187vlad,
-> #186, stanic> Mislim da ti je potreban Ontrack Disk Manager ili neka slična
> alatka. Ne znam za WD, ali uz Maxtora, koji sam jednom prilikom
> instalirao, se dobija neka verzija Ontrack-a koja odradi stvar kako
> treba.
Imam ja DM za WD (400k). B)
Kome treba nek se javi, a mogu i na PRO da ga bacim ako ima
dovoljno zainteresovanih. BTW, imam i kopije original disketa
koje se dobijaju uz Conner (160k) i Maxtor (282k) diskove. Mislim
da distribucija ovih programa ne bi smela da se kosi sa autorskim
pravima jer ih i onako ne moze koristiti onaj ko nema diskove
firmi za koje su pravljeni (i uz koje se besplatno dele).
diskovi.188varsic,
Kupio sam nov disk.
To je Samsung-ov IDE disk od 560 MB tip SHD-30560A.
Kada sam ga dobio, sastojao se od jedne particije koja je bila 559 M.
Ja uzmem pa formatiram hard tako sto ga podelim na 3 particije.
Hteo sam da budu (c:)100M, (d:)200M i (e:)260M, medjutim ja dobijem
(c:)100M, (d:)205M i (e:)212M sto je 517M a ne 560M.
Sta da radim da bih dobio svih 560M ?
PCTools i Norton SysInfo mi pokazuju da je totalna velicina diska 547 MB!
Da li bih mogao da povecam kapacitet diska a da ne moram da brisem sve
podatke?
(Da li treba da koristim EZ drajvere ? Kako da ga instaliram i gde da ga
nabavim? :)
Pozdrav!
Vlada
diskovi.189vitez.koja,
-> #188, varsic#=> Hteo sam da budu (c:)100M, (d:)200M i (e:)260M, medjutim
Veoma loše si izabrao veličine particija. Particije ispod 256 MB
imaju klaster od (najviše) 4 kilobajta, dok ova tvoja od 260 već
ima klaster od 8 kB; shodno tome, gubitak prostora (slack) će ti
biti nepotrebno veliki. Moj savet ti je - povećaj prvu ili drugu
particiju za 5 MB, i smanji treću za istih tih 5 MB, isplatiće
se.
diskovi.190vlad,
-> #188, varsic> Sta da radim da bih dobio svih 560M ?
>
> (Da li treba da koristim EZ drajvere ? Kako da ga instaliram i gde
Preporucujem da zaboravis na bilo kakve drajvere, pa cak i da
iskljucis LBA u BIOS-u pre formatiranja. Dobices 512Mb koji ce
biti kompatibilni sa svim i svacim, nece ti trebati nikakve
softverske budzevine, moci ces da preselis disk na bilo koju
masinu... Desetak posto kapaciteta diska i nije velika cena kad
pomislis koliko ces problema imati da to isteras i dogovoris sa
svim mogucim softverom i hardverom. Ako ti je prostor toliko
kritican vreme je da razmisljas o vecem disku.
diskovi.191zamahajev,
Juče sam eksperimentisao sa setupom i ušao u disk utility.
Isprobao sam testiranje diska. Kada sam video da će to da
traje regularno sam prekinuo proces. Posle izlaska iz setupa
računar odbija da aktivira disk javljajući poruku Invalid drive specification.
Pretpostavljam da je uništena particiona tabela. Pokušao sam
sa NDD i on je pretražio disk tažeći particionu tabelu, ali
bezuspešno. MDINFO javlja mi da je u pitanju operativni sistem
CP/M. Disk je Quantum Maverick sa dve particije od 256 MB.
Šta da radim ima li ovome leka? Na disku nemam nešto
previše značajno, ali me mrzi da sve ponovo instaliram.
Pozdrav Zamahajev
diskovi.192calex,
-> #191, zamahajev<!> bezuspešno. MDINFO javlja mi da je u pitanju operativni sistem
<!> CP/M. Disk je Quantum Maverick sa dve particije od 256 MB.
Uzmi Norton Diskedit pa pogledaj particionu tabelu. Nekako si
promenio tip pa probaj da vratiš na onaj koja je ranije bio (bigdos,
dos-12 ili dos-16).
diskovi.193varsic,
-> #189, vitez.koja=■■> biti nepotrebno veliki. Moj savet ti je - povecaj prvu ili drugu
=■■> particiju za 5 MB, i smanji trecu za istih tih 5 MB, isplatice
=■■> se.
Hvala na odgovoru !
Sta dobijam tim povecanjem kada ni priva ni druga particija
opet nece biti veca od 256 M.
Kako bi bilo najbolje da particionisem disk od 560M.
Vlada
diskovi.194varsic,
-> #190, vlad=■■> Preporucujem da zaboravis na bilo kakve drajvere, pa cak i da
=■■> iskljucis LBA u BIOS-u pre formatiranja. Dobices 512Mb koji ce
=■■> biti kompatibilni sa svim i svacim, nece ti trebati nikakve
=■■> softverske budzevine, moci ces da preselis disk na bilo koju
=■■> masinu... Desetak posto kapaciteta diska i nije velika cena kad
=■■> pomislis koliko ces problema imati da to isteras i dogovoris sa
=■■> svim mogucim softverom i hardverom. Ako ti je prostor toliko
=■■> kritican vreme je da razmisljas o vecem disku.
Hvala !
Sta da radim sa vecim diskom od 560 M. Kako bi njemu DOS
prepoznavao sav kapacitet ako nece sa ovim postojecim diskom ?
Koja je tvoja preporuka, kako da izdelim ovaj HD od 560 M
(na koliko particija i sa kojim kapacitetom da bude svaka
od njih)
Vlada
diskovi.195mkaralic,
Da li neko zna kako treba povezati 2 IDE diska? Diskovi su (neznam tačne oznake
modela):
Conner 120MB i
NEC 43MB
Na Conner-u sam video 3 džampera pored kojih piše C/D. Ako je potrebno da
iznesem još neki podatak, pogledaću (mogu, uostalom i da otvorim pa da pogledam
za Conner-a).
Unapred Hvala na odgovorima, savetima, sugestijama,...
Pozdrav // Mića !!!
diskovi.196ikordic,
-> #59, infortsRE: Mxt PIO
=> Sa kojim PIO modom može da radi MAXTOR 7850AV.
3.
diskovi.197ikordic,
-> #105, omegaRE: 540 MB klasa
=> Koji je bolji (540 MB) - Conner ili Quantum FireBall?
Ovaj drugi, pretpostavljam da misliš na CFS Conner-a. Inače nisam
pristalica jurcanja za diskom samo zato što je neku ms brži, ali je ovaj
toliko abnormalno brz da to u ovoj klasi nije viđeno (a izgleda da se
pomenutoj bliži kraj), čak je nešto malo brži i od 1080 modela. Suprotno
mom pređašnjem iskustvu, radi u PIO 4. Ako ga nađeš za neku malu
razliku u ceni, obavezno ga uzimaj.
diskovi.199ikordic,
-> #174, maksaRE: HD > 500 MB
=> Postoji jedan Western Digital Caviar od 630 Mb koji treba da bude
=> drugi disk (sa više particija). Da li neko može da kaže šta mi je
Particionisanje vršiš sa Ontrack DM 6.03 za WD, ne radi na drugim
diskovima, ni drugi menadžeri na ovim diskovima. Particionisanje i
formatizovanje obavljaš iz DM. Kada završi, upisuje bootstrap za
rezidentni deo sebe u boot sektor diska 0, tako da je zajebata procedura
ako promeniš HD 0 ili nosiš takav disk na neku drugu mašinu. Takođe
posle toga nema šale sa boot imunizatorima i pogotovo boot virusima.
Pod izvesnim okolnostima, takav disk će raditi kao slave na BIOS-u koji
radi LBA, čak je i SD /F odradio. Iz ovoga zaključujem da DM radi
translaciju na sličan način kao i LBA, stim što se onda gube
optimizacione rutine za pristup fizički bliskim a logički udaljenim
sektorima i obratno ugrađene u hardver. Disclaimer: ipak se ne
puzdaj(te) u rečeno.
RE 32-bit DA, uz njega ide drajver za Win, to uglavnom radi bez
problema, mada za sve WD diskove jako lepo radi wdcdrv.386.
diskovi.200ikordic,
-> #179, ssimeunovicRE: Conner CFA
=> Da li ima kod nas da se kupi Conner CFA1275?
Informacija iz druge ruke: Conner CFA se više ne proizvodi u bilo kome
obliku, a mislim da baš taj model nije ni postojao? Mislim da će CFP sada
biti top gun za mase.
Bilo kako bilo, jedna naša "velika i ugledna" ;) računarska kuća od
uskoro preuzima distribuciju Conner-a za ovo podneblje, iako smo pod
nepravednim i ničim... Rekao bih da će nam CFS1275A kroz neku godinu
izlaziti na nos od sveprisutnosti, kao nekoć 225/157A :)
diskovi.201asterix,
-> #193, varsic> Kako bi bilo najbolje da particionisem disk od 560M.
Možda da napraviš jednu particiju od 560 MB ;) ?
Šalu na stranu, ja sam imao particije na svom disku i
uvek mi je to na kraju, negde blizu kapaciteta popunjenosti
diska, smetalo. Uvek mi se dešavalo da imam više prostora
na particiji gde mi on ne treba.
diskovi.202vlad,
-> #194, varsic> Sta da radim sa vecim diskom od 560 M. Kako bi njemu DOS
> prepoznavao sav kapacitet ako nece sa ovim postojecim diskom ?
Hoce, ali moras da imas plocu koja podrzava LBA i/ili da se igras
sa raznoraznim drajverima za disk i kontroler. Ne isplati se to
za par desetina Mb.
> Koja je tvoja preporuka, kako da izdelim ovaj HD od 560 M
> (na koliko particija i sa kojim kapacitetom da bude svaka
Dok sam imao disk od 540Mb nisam ga uopste delio - sve mi je bilo
na jednoj particiji. Sad imam 850Mb i dve jednake particije. Sto
se slack-a i velicine klastera tice, pogledaj malo poruke u nazad
- bilo je dosta reci i o tome i o ostalim pitanjima koja te muce.
diskovi.203vlador,
-> #193, varsic> Kako bi bilo najbolje da particionisem disk od 560M.
Jesi li ti siguran da imaš disk od 560 mb? :)
Pazi, 560xxxxxx bajtova NIJE 560 mb, ako si na to mislio.
diskovi.204zamahajev,
-> #192, calex
<B3> Uzmi Norton Diskedit pa pogledaj particionu tabelu. Nekako si
<B3> promenio tip pa probaj da vratiš na onaj koja je ranije
<B3 bio (bigdos, dos-12 ili dos-16).
Probao sam i pregleda uz pomoć Norton diskedita skoro ceo
disk, ali svuda su zapisane samo nule sem na krajevima nekih
blokova. Particione tabele nema. Pokušao sam bezuspešno da uz
pomoć Fdiska sredim disk ali bezuspešno. Šta sada? Ima li neki
program koji može da povrati disk? Disk je Quantum Maverick.
Da li bi smeo da izvršim LL format i sa kojim programom?
Pozdrav Zamahajev
diskovi.205adj.joe,
Da li ima zainteresovanih za upgrade Adaptec EZ SCSI v3.13?
Saljem readme uz poruku. Skoro sam ga "skinou" sa njihovog BBS-a.
readmeup.txtdiskovi.206maksa,
-> #199, ikordic>> formatizovanje obavljaš iz DM. Kada završi, upisuje bootstrap
>> za rezidentni deo sebe u boot sektor diska 0, tako da je
>> zajebata procedura ako promeniš HD 0 ili nosiš takav disk na
>> neku drugu mašinu. Takođe posle toga nema šale sa boot
>> imunizatorima i pogotovo boot virusima.
Tnx.
Je l' to isključuje i dual boot-ove koji se montiraju u 0-ti disk ?