diskovi.207ikordic,
-> #206, maksaRE: Bootstrap DM
=> Je l' to isključuje i dual boot-ove koji se montiraju u 0-ti disk ?
Pa SVE sto ima bilokak'a posla u boot-u, daklem i oni. Medjutim, mozes se
organizovati tako da ti se DOS particija/e nadje u prvih 1023, a da ostalo
da trosi neki kulturan OS koji nema ovo ogranicenje, tako da ti DM ondak i
ne treba.
Nisam siguran, ali mislim da u tom slucaju i taj drugi OS mora poceti u
okviru ta prva 1023 cyl. ppekovic je imao jednu nightmare poruku na temu
udruzivanja vise OS na jednoj masini, konferencija PC.HARD.4 ili 5,
keywords: LBA, AMI, SCO.
diskovi.208hpotis,
Hard disk tipa CONNER CFS 420A mi je u kvaru,verovatno usled strujnog udara,
ni motor se ne okrece, na +5V vuce 400 mA a na +12V nista, zelim da spasim
Ppodatke ,Ima li sanse?.
diskovi.209evlad,
-> #167, vitez.koja<> Meni nisu čudni prodavci koji zabranjuju pristup Setup-u, ali
<> ljudima koji kod takvih kupuju ne mogu da se načudim...
Well ima u tome istine. He, klinac je pokrenuo formatizovanje HD-a iz
bios setup-a ... kako to jako prija ide diskovima znate i sami :((
Reply nije upućen direktno tebi, al' čisto da se zna da ima svega :((
diskovi.210goranr,
-> #205, adj.joe>> Da li ima zainteresovanih za upgrade Adaptec EZ SCSI v3.13?
>> Saljem readme uz poruku. Skoro sam ga "skinou" sa njihovog BBS-a.
Da li može da se uključi 32BDA pod Win sa Adaptec SCSI hostom?
EZ SCSI je samo ASPI drajver, ništa ne omogućava osim startovanja
ASPI podške za uređaje. Zvao sam Adaptec BBS, međutim, nisam nikako
uspeo da ga dobijem :((((
diskovi.211ikordic,
-> #208, hpotisRE: Dead HD
=> Hard disk tipa CONNER CFS 420A mi je u kvaru,verovatno usled strujnog
=> udara, ni motor se ne okrece, na +5V vuce 400 mA a na +12V nista, zelim
=> da spasim Ppodatke ,Ima li sanse?.
Mozemo da probamo, sa elektronikom drugog diska. Javi mi se posle petka, ako
ne uradis nista, pa da probamo.
diskovi.212ikordic,
-> #208, hpotisRE: Dead HD
=> Hard disk tipa CONNER CFS 420A mi je u kvaru,verovatno usled strujnog
=> udara, ni motor se ne okrece, na +5V vuce 400 mA a na +12V nista, zelim
=> da spasim Ppodatke ,Ima li sanse?.
Mozemo da probamo, sa elektronikom drugog diska. Javi mi se posle petka, ako
ne uradis nista, pa da probamo.
diskovi.213denis,
Nabavio sam EIDE vlb kontroler HOLTEK (oznake na kartici su: holtek drv23,
ht6550, vio3b-v1.1). Nemam nikakvo uputsvo za dzamperovanje pa sam ga
dzamperisao na srecu, tek koliko da radi. Sem toga, u config.sys mi je
drajver ubacio ovu liniju: device=c:\htide\htide.sys /d0=5,5 /d1=8,8,1.
Nisam siguran da li je to najoptimalnije podeseno (disk mi je Quantum
420 mb, ploca amd dx4, verzija drivera je 2.33), pa mi je svaki
savet dobrodosao.
pozdrav, Denis
diskovi.214varsic,
-> #201, asterix=■■> Salu na stranu, ja sam imao particije na svom disku i
=■■> uvek mi je to na kraju, negde blizu kapaciteta popunjenosti
=■■> diska, smetalo. Uvek mi se desavalo da imam vise prostora
=■■> na particiji gde mi on ne treba.
Pa da li onda da delim disk ili ne ?
Vlada
diskovi.215varsic,
-> #203, vlador=■■> Jesi li ti siguran da imas disk od 560 mb? :)
=■■>
=■■> Pazi, 560xxxxxx bajtova NIJE 560 mb, ako si na to mislio.
Siguran sam. Imam 559,xxx,xxx bajtova !
Vlada
diskovi.216varsic,
-> #202, vladHvala !
Vlada
diskovi.217asterix,
-> #214, varsic> Pa da li onda da delim disk ili ne ?
Hajde navedi (sebi ponajviše :) bar dva dobra
razloga zašto bi delio disk. Ili samo imaš sliku
da disk 'treba' podeliti na particije. Jedan razlog
bi mogao da bude ako ti bios ne vidi preko 1024 cilindra
koje disk eventualno ima, pa da ti ostane neiskorišćeno
40-50 MB prostora. Pitanje koji bios i koji disk imaš.
Ja imam trenutno dva diska (ne particije, dva fizička)
jedan od 240 i jedan od 540, i voleo bih da umesto toga
imam jedan od 850 :).
diskovi.218vlador,
-> #215, varsic> Siguran sam. Imam 559,xxx,xxx bajtova !
Ne sporim. :) Ako ti kažeš, onda imaš 559,xxx,xxx bajtova, ali,
kao što sam rekao, to NIJE 560 (ili 559) megabajta.
Hint: 1 mb = 1024 kb
1 kb = 1024 b
Prostom računicom dobijaš da imaš "samo" 530 i kusur mb.
diskovi.219cnenad,
-> #216, varsic=> Hvala !
Zašto se treba zahvaljivati putem MAIL režima, i sve o tome ? ;)
diskovi.220adj.joe,
-> #210, goranr>>Da li može da se uključi 32BDA pod Win sa Adaptec SCSI hostom?
Ne može. Po readme tekstu treba pokrenuti fastscsi.exe, koji se posle
provere HW-a pozozve na ... Virtual memory podesavanja. Kad tamo, a
ono 32 BDA - osencen, a inace je okarakterisan kao BIOS acc.
diskovi.221msavkovic,
-> #214, varsic┌┌┌ Pa da li onda da delim disk ili ne ?
Moj savet ti je, da ako nemas neke velike koristi od tog deljenja
(citaj vise korisnika jednog racunara) ne pravis particije
Ako ti je bas naporno baratanje ogromnim root-om uvek je bolje
napraviti direktorijume 1 2 3 ;) i u njih trpati sve sto ti treba.
diskovi.222zeljkoj,
-> #221, msavkovic> Moj savet ti je, da ako nemas neke velike koristi od tog
> deljenja (citaj vise korisnika jednog racunara) ne pravis
> particije
Pa najveća korist od deljenja je u smanjenju slack-a, zato što je veličina
klastera manja.
diskovi.223cnenad,
-> #222, zeljkoj=> Pa najveća korist od deljenja je u smanjenju slack-a, zato što je veličina
=> klastera manja.
I ne samo to. Kasnije možda dolazi do želje za instaliranjem još nekog OS-a
a disk pun, ili nema disketa za backup...pa ništa od instalacije i slično...
diskovi.224babbage,
-> #223, cnenad
>=>> I ne samo to. Kasnije možda dolazi do želje za instaliranjem još
>=>> nekog OS-a a disk pun, ili nema disketa za backup...pa ništa od
>=>> instalacije i slično...
A šta je sa FIPSom i sa drugim nedestruktivnim deliteljima
particija? Po meni, glavni problem sa deljenjem jednog diska
je što svaka sledeća particija radi sporije (C: je mnoooogo
brži od D: itd), tako da se ja držim sistema: jedan disk,
jedno parče (svi diskovi su 420MB. 3x420=1260MB, pa još i
CD...kome treba više, taj će da se snađe).
Babbage
diskovi.225zeljkoj,
-> #224, babbage> je što svaka sledeća particija radi sporije (C: je mnoooogo
> brži od D: itd), tako da se ja držim sistema: jedan disk,
Odkud sad ovo? Kako sporije? Zašto?
diskovi.226babbage,
-> #225, zeljkoj
>=>> Odkud sad ovo? Kako sporije? Zašto?
Evo, probaj: podeli disk na dve particije FIPSOM, pa zatim
pokreni neki program koji intenzivno čita/piše po HDu (re-
cimo DEFRAG, imaš ga u DOSu), i uporedi sam koliko će mu
vremena više trebati. Zašto, ne znam...DVV? Neko ko zna?
Babbage
diskovi.227speedy,
Programcic prikacen uz ovu verziju je vrlo slican RDIDE-u...
Zove se HDD a trenutna verzija je 0.3beta. Pruza informacije
potrebne za instalaciju novog diska, npr: PIO i DMA cikluse, podrsku
LBA modu, podrsku block modu...
Verzija je beta zato sto nisam imao prilike da je testiram na
razlicitim konfiguracijama, pa ako se pojave bilo kakvi problemi
mozete da ih prijavite u ovoj konferenciji ili na e-mail adresu
iz doc-a...
Speedy
hdd03b.zipdiskovi.228cnenad,
-> #224, babbage=> A šta je sa FIPSom i sa drugim nedestruktivnim deliteljima
=> particija? Po meni, glavni problem sa deljenjem jednog diska
Zar bi dozvolio tamo nekom šiššušmuš programu da ti to odradi na disku ? ;)
Ja ne bih ni posle DETALJNOG [ (c) by Dejanr ;) ] bekapa.
diskovi.229calex,
-> #227, speedy<!> Verzija je beta zato sto nisam imao prilike da je testiram na
<!> razlicitim konfiguracijama, pa ako se pojave bilo kakvi problemi
Ne radi, prijavi da ima primarnog i nema sekundarnog porta,
upali HDD LED i stane. Konfiguracija dx2, HDD 250+420.
diskovi.230mdjuric,
I dalje sam u dilemi: da li se isplati kupovina CD-drajva četvorostruke
brzine, s obzirom na trenutnu situaciju na tržištu - dvobrzinski modeli
se sve teže nabavljaju - napolju su ih odavno zamenili Quad Speed, a od
skora i 6x?
Evo stvari koje mi se ne sviđaju (vezano za 4x):
- da bi se ostvarila maksimalna brzina od 600 kb/sec, CD-ploča mora biti
snimljena na quad speed pisaču? Osim toga, mora se koristiti
kvalitetnija ploča - sa naznakom "4xspeed" ili "6xspeed"...
- neki prodavci ;) tvrde da se ploča, *bez* obzira kako je i na čemu
snimljena, okreće četiri puta većom brzinom u odnosu na single speed? Da
li je uvek tako? Ubacio sam jedan "original" bugarski CD-ROM i kopirao
fajlove na hard disk. Quad speed drajv bio je nešto (20-30%) brži u
odnosu na double speed, verovatno zbog većeg keša i manjeg vremena
pristupa. Bojim se da je slično i sa ostalim CD-pločama na domaćem
tržištu :(
- ako se ploča snimi četvorostrukom brzinom na quad speed pisaču, da li
se kasnije može čitati na double speed drajvu? (pretpostavljam da može)
- kada se ubaci novi disk, iščitavanje obično traje daleko duže neko na
double speed drajvovima (ili ovo varira od modela do modela)?
- softver za CDDA konverziju (direktno kopiranje audio CD-a u WAV fajl),
uglavnom, ne radi. Probao sam: CDT (CDDA2WAV), DAC, CDGRAB PRO, i CDDA
(DA2WAV1G). Moguće je da to zavisi i od drajvera.
Voleo bih da potvrdite ili opovrgnete ove navode :)
[vpudar]
diskovi.232omega,
-> #230, mdjuric- brzina na kojoj je snimljen disk nema nikakve veze sa brzinom citaca.
- za snimanje na vecim brzinama je potrebno koristiti kvalitetnije
cd diskove
- na 4x drajvu se svi diskovi citaju 4x brze
- ako se disk snimi na 4x drajvu, kasnije moze da se cita na 4x, 3x,
2x i 1x drajvu.
ŢQuad speed drajv bio je nesto (20-30%) brzi u odnosu na double speed
Probaj da izbacis kesiranje CD drajva.
diskovi.233babbage,
-> #228, cnenad
>=>> Zar bi dozvolio tamo nekom šiššušmuš programu da ti to odradi na
FIPS uopšte nije "šiššumuš" program, par puta je lepo odradio
posao...doduše, u pravu si, ne koristim ga. Uvek mi je lakše
da prikačim još jedan HD, izvršim "fast backup", pa onda pre-
fdiskujem i preformatiram onaj prvi.B)
Babbage
diskovi.234vitez.koja,
-> #224, babbage#=> je što svaka sledeća particija radi sporije (C: je
#=> mnoooogo brži od D: itd), tako da se ja držim sistema:
#=> jedan disk,
Kako i zašto? :( Baš sam mislio da stavim win swap file na e:,
ali sada...
diskovi.235goranr,
-> #220, adj.joe>> Ne može. Po readme tekstu treba pokrenuti fastscsi.exe, koji se posle
>> provere HW-a pozozve na ... Virtual memory podesavanja. Kad tamo, a
>> ono 32 BDA - osencen, a inace je okarakterisan kao BIOS acc.
FastSCSI.exe? Uopšte nemam taj fajl. Btw, ako još imaš, please pošalji
tu 3.13 verziju EZ-SCSI-ja...
Unapred zahvalan!
diskovi.236cnenad,
-> #233, babbage=> FIPS uopšte nije "šiššumuš" program, par puta je lepo odradio
Veoma diskutabilno pitanje.
Moj stav po ovom pitanju je kao što vidiš, rezervisan. Možda to i kod nekog
radi kako treba. Uglavnom, bilo je slučajeva da Warp neće da se instalira
na FIPS-ovanu particiju. Sa druge strane, toliko sam postao 'gotovan' da bi
me zaista mrzelo da moram ponovo vraćati mašinu u RADNO stanje ako bi došlo
do neke havarije nakon upotrebe FIPS-a.
diskovi.237fancy,
-> #227, speedyŮŢ> Programcic prikacen uz ovu verziju je vrlo slican RDIDE-u...
S tom razlikom što ne radi...
*
Disk. Seagate 31220, Medalist 1080, podešen da radi kao dva diska od
540 MB, ništa LBA.
"Programčić" javlja da nije našao primary IDE disk. (!)
(ali mu je bar poruka lepa :)
diskovi.238trlekl,
Dobio sam MAXTOR 7850AV hard disk, imam IDE kontroler, kako sada
da podignem ovaj disk na puni kapacitet od 850 M. Dali neko ima
neki program ili drajvere koji podrzavaju rad ovog harda na 850M.
diskovi.239zeljkoj,
-> #237, fancy> "Programčić" javlja da nije našao primary IDE disk. (!)
> (ali mu je bar poruka lepa :)
Takodje, ukoliko je učitan ATAPI drajver za Sony CDU-55E prijavi da postoje
dva diska i zablokira. Ukoliko nije učitan drajver, prijavi jedan disk
(kao što i treba) i sve normalno ispiše.
diskovi.241adj.joe,
-> #235, goranrEvo prvi deo upgrade-a na EZ SCSI 3.13
upgrade.arjdiskovi.242vlad,
-> #238, trlekl> Dobio sam MAXTOR 7850AV hard disk, imam IDE kontroler, kako sada
> da podignem ovaj disk na puni kapacitet od 850 M. Dali neko ima
> neki program ili drajvere koji podrzavaju rad ovog harda na 850M.
Uz Maxtor diskove se dobija neki Disk Manager prilagodjen njima.
Kad disk formatiras DM-om trebalo bi da imas svih 850Mb bez
obzira na BIOS ili kontroler koji koristis. Imam kopiju diskete
koja se dobija uz novije Maxtor diskove pa se javi na mail ako ti
treba (malo je preveliko za upload).
diskovi.243babbage,
-> #227, speedy
>=>> Programcic prikacen uz ovu verziju je vrlo slican RDIDE-u...
...i radi samo na kofiguracijama sa jednim Western Digital
diskom. Ni na jednom drugom compu nisam uspeo da ga pokrenem.
Međutim, ono što sam video na ovom je lepo...debagiraj ga, i
biće to sasvim lepo i upotrebljivo programče.
Babbage
diskovi.244varsic,
-> #189, vitez.koja=■■> Veoma lose si izabrao velicine particija. Particije ispod 256 MB
=■■> imaju klaster od (najvise) 4 kilobajta, dok ova tvoja od 260 vec
=■■> ima klaster od 8 kB; shodno tome, gubitak prostora (slack) ce ti
=■■> biti nepotrebno veliki. Moj savet ti je - povecaj prvu ili drugu
Pa zar nije i bolje da klaster bude manji ? Tako ce
i "slack" biti manji !
diskovi.245varsic,
-> #178, vstan=■■> Procitaj poruke 4.111/112/114/125/128/139
=■■> Imas detaljno objasnjenje.
Hvala na odgovoru !
Vlada
diskovi.246aleck,
-> #233, babbage>&> da prikačim još jedan HD, izvršim "fast backup", pa onda pre-
>&> fdiskujem i preformatiram onaj prvi.B)
Blago tebi kad imaš više diskova...Ja rešio sada da izmenim
veličine particija,ali nemam gde da sklonim podatke pre toga...
Ima neko disk od 210MB na pozajmicu? O:)Molim na mail.
p.s.Hteo sam da kupim neki od 210MB(nov,ne rabljen),ali sam
odustao kada sam našao u samo 2 od 20-tak firmi,a cena je 200DM!?
...A disk od 640MB košta 350DM...E svašta!
diskovi.247fbojan,
-> #236, cnenad> radi kako treba. Uglavnom, bilo je slucajeva da Warp nece da se instalira
> na FIPS-ovanu particiju. Sa druge strane, toliko sam postao 'gotovan' da bi
Ma kod mene je hteo da se instalira, al je pomesao slova particijama, pa je
nastao pravi haos! Sa WIN NT nisam imao takvih problema, a i dos+win rade OK.
diskovi.249dveselinovic,
-> #232, omega Koliko znam, nije tačno da se na 4x drajvu svi diskovi čitaju 4x
brže; da bi se disk mogao čitati 4x brže, on mora biti i snimljen kao
4x disk. U suprotnom, biće čitan kao standardni 2x disk, uz malu
dobit u brzini, najčešće usled nešto veće lokalne bafer memorije na
samom disku.
Razlog tome je u nešto drugačijem ECC protokolu 4x diskova, koji
nije kompatibilan sa ECC sistemom na 2x diskovima.
Pozdrav,
DVV
diskovi.250spale,
-> #237, fancy>> Disk. Seagate 31220, Medalist 1080, podešen da radi kao dva diska od
>> 540 MB, ništa LBA.
>> "Programčić" javlja da nije našao primary IDE disk. (!)
Isti slučaj, samo što je u pitanju Seagate Decathlon ST5850A konfigurisan kao
dva diska od 425 MB.
diskovi.251omega,
-> #249, dveselinovicŢ Razlog tome je u nesto drugacijem ECC protokolu 4x diskova, koji
Ţ nije kompatibilan sa ECC sistemom na 2x diskovima.
Da li mozes malo detaljnije ovo da objasnis?
diskovi.252vvelisavljev,
Hteo bih da kupim IDE hard od 540Mb. Pa ne mogu da se odlučim koji
model da kupim.
žuo sam da je Segate ST 3660A brz ali ništa više.
Koji od ova dva modela je brži/pouzdaniji "CONNER" CFS540A ili
"MAXTOR" 7540AV? (cena je ista)
diskovi.253oki.,
Ima li neko ovde Quantum Fireball-a? Ako može koja reč
o njemu...
diskovi.254funky,
-> #252, vvelisavljev)> žuo sam da je Segate ST 3660A brz ali ništa više.
)> Koji od ova dva modela je brži/pouzdaniji "CONNER" CFS540A ili
)> "MAXTOR" 7540AV? (cena je ista)
Ako već moraš da biraš izmedju ta dva, uzmi Connera - ima duplo veći bafer
i bolje trpi brže PIO modove - dok je brzina pristupa tu_negde
diskovi.255funky,
-> #249, dveselinovic)> brže; da bi se disk mogao čitati 4x brže, on mora biti i snimljen kao
)> 4x disk. U suprotnom, biće čitan kao standardni 2x disk, uz malu
)> dobit u brzini, najčešće usled nešto veće lokalne bafer memorije na
)> samom disku.
A kako će CD plejer znati koji je disk snimljen kao 4 X, gde to piše ?
Na većini novih interaktivnih igara postoji switch, npr. /4 kojim se
daje do znanja da je CD plejer quadspeed te se ubaci recimo više frejmova
ili se smanji tačka/poveća rezolucija.
A svi ti fabrički diskovi nisu snimljeni ni x2, ni x4, nego ih je mašina
odštancovala x10000 :) - čak ni to nigde ne piše - kojom metodom je snimljen
(presom ili 'burning pits').
Ne bi bilo loše da MJOVA (kao autor članka o ovome) ovo malo prokomentariše
diskovi.256vitez.koja,
-> #244, varsic#=> Pa zar nije i bolje da klaster bude manji ? Tako ce
#=> i "slack" biti manji !
Jeste, a to sam i napisao :)
diskovi.257ikordic,
-> #249, dveselinovicRE: x-speed CD plejeri
=> Koliko znam, nije tačno da se na 4x drajvu svi diskovi čitaju 4x
=> brže; da bi se disk mogao čitati 4x brže, on mora biti i snimljen kao
=> 4x disk. U suprotnom, biće čitan kao standardni 2x disk, uz malu
=> dobit u brzini, najčešće usled nešto veće lokalne bafer memorije na
=> samom disku.
Ovo, naravno, nije tačno.
4x plejer vrti ploču dva puta brže od 2x plejera. U pitanju je samo brža
mehanika i samim time, brža elektronika koja čita podatke koji brže
pristižu. Po pitanju samog diska, tj. medija, NE POSTOJI ama baš nikakva
razlika u formatu zapisa za diskove snimljene dvostrukom i četvorostrukom
brzinom, pa samim time ne postoje ni "2x diskovi" pa ni "4x diskovi". Svi,
ali SVI diskovi snimljeni na rezaču četvorostruke brzine će raditi i na
single speed plejeru, naravno ako podržava taj format zapisa (multisession,
PhotoCD, ...).
Što se tiče diskova koji su kao "optimizovani" za 2x speed plejere, pa od
quad speed drajva "nemaju koristi", radi se o programima koji npr. učitaju
fajl sa CD-a u bafer/swap na Hd-u pa ga odatle izvršavaju, a za vreme
učitavanja ti nešto rade, tipa igraju gole žemske po ekranu, nešto kao
primitivne niti (threads) na nivou samog programa. Daklem, ako imaš 2x
plejer, taman kad se završi čitanje, završava se i npr. animacija, praktično
nema čekanja i u tome se ogleda "optimizacija".
U slučaju quad-speed-a, traženi podaci su učitani sa diska pre nego što se
prva nit završila (animacija) tako da nema direktne koristi od veće brzine
prenosa i odatle osećaj da quad speed nije brži. Ovo je slučaj kod retkog
softvera, kad vam kažem da mi sada WC3 leti :) Doduše, s' tim ima veze i
malo budženje majke ploče O:)
Sve u svemu, ako ti se program za vreme izvršavanja smrzne na par (desetina)
sekundi, quad-speed čitač će ti život bitno produžiti.
=> Razlog tome je u nešto drugačijem ECC protokolu 4x diskova, koji
=> nije kompatibilan sa ECC sistemom na 2x diskovima.
Odakle ti ova informacija? Jel' ti to hoćeš da kažeš da ECC quad-speed
drajva (4xECC) NIJE kompatibilan sa 2xECC-om a da 2xECC (koji je nastao PRE
4xECC-a) JESTE kompatibilan sa 4xECC-m?!? Ili sam ja nešto propustio?
Teoriju na stranu, ovo sve radi kao što Bog zapoveda, al' me zanima
centralna ideja.
diskovi.258ikordic,
-> #230, mdjuricRE: x-speed plejeri
=> - da bi se ostvarila maksimalna brzina od 600 kb/sec, CD-ploča mora biti
=> snimljena na quad speed pisaču? Osim toga, mora se koristiti
=> kvalitetnija ploča - sa naznakom "4xspeed" ili "6xspeed"...
1. Ne.
2. Svakako, a to je poželjno u svakom slučaju jer se radi o kvalitetnijem
mediju. Naravno, to može biti i žvaka za uzimanje dodatne love, pa se
uvek preporučuje rezanje po name medijima. Ako ste voljni da rizikujete
sa no-name disketama od po jedan megabajt, da li je isti slučaj sa
pločama od po par stotina tih istih MB?
=> - neki prodavci ;) tvrde da se ploča, *bez* obzira kako je i na čemu
=> snimljena, okreće četiri puta većom brzinom u odnosu na single speed? Da
=> li je uvek tako? Ubacio sam jedan "original" bugarski CD-ROM i kopirao
Sve zavisi od kvaliteta snimljenog medija. Pojedini plejeri (ovo važi i u 2x
speed svetu) kada nalete na nečitljivu ploču, urade par puta retry, pa onda
i par retry-a u single speedu, što je jako lepa opcija.
=> - ako se ploča snimi četvorostrukom brzinom na quad speed pisaču, da li
=> se kasnije može čitati na double speed drajvu? (pretpostavljam da može)
Da, na bilo kom čitaču koji podržava taj format zapisa.
=> - kada se ubaci novi disk, iščitavanje obično traje daleko duže neko na
=> double speed drajvovima (ili ovo varira od modela do modela)?
Nisam primetio. Jesi li digao MSCDEX pre SMARTDRV? Povećaj i parametar /M,
koristi se za keširanje većih direktorijskih struktura.
=> - softver za CDDA konverziju (direktno kopiranje audio CD-a u WAV fajl),
=> uglavnom, ne radi. Probao sam: CDT (CDDA2WAV), DAC, CDGRAB PRO, i CDDA
=> ( DA2WAV1G). Moguće je da to zavisi i od drajvera.
Taj softver uglavnom preferira SCSI vezu, ako je moguće zaobilazi MSCDEX
i radi na nižem nivou sa hardverom kontrolera, tj. na nivou ASPI drajvera.
=> Da li ste čuli za Sanyo CRD-254 quad speed CD-ROM drajv (IDE verzija)?
=> Ima li prednosti/mana u odnosu Nec ili Toshibu, takođe 4xspeed, koji
=> su nešto skuplji?
žuli smo i vozimo ga :) U odnosu na Toshibu i Teac nema neke razlike, čini
mi se da sada animacije idu pristojno, zanemarljiv broj progutanih kadrova,
meni se više sviđa Sanyo po izgledu :) još je lepši od 450-ice.
Toshibin drajver je imao divnu osobinu da se povremeno zablentavi kada
postoji dignut drajver za još jedan plejer u SCSI varijanti, inače sve radi
OK. Poređenje transfer rate-ova je bez veze, radi se o par procenata
gore-dole, prava ocena o pouzdanosti se može dati tek nakon par meseci rada
sa nekoliko modela.
Sada su 300,-, taman da dođu do nekih 250,- DEM za mesec-dva :)
RE razlike u ceni, NEC je ipak malo nejmkastiji od ostalih, pa je i red da
bude "malo" skuplji :)
diskovi.259dveselinovic,
-> #252, vvelisavljev Da sam ja na tvom mestu, a bio sam kada sam birao koji disk da
strpam u referentnu mašinu, uzeo bih (sam) Seagate ST-3660. U igri su
bili svi koje si spomenuo, plus neki drugi, a tada Quantum Fireball-a
nije bilo. Tek, Seagate se nalazi u referentnoj mašini. Odličan disk.
Pozdrav,
DVV
diskovi.260dveselinovic,
-> #253, oki. Slučajno traženje 9,7 mS, redno čitanje 1,5 mS, brzina prenosa
nikada manja od 2.200 kB/s za blok od 64 kB i sa najgorim IDE
kontrolerom koji je kod mene bio (sa boljim išlo i preko 3.100 kB/s).
Na testovima sa bazama podataka glatko izbio na prvo mesto do sada
za diskove bez keš kontrolera.
Evo kod mene oba modela (540 MB i 1 GB), kako sada stvari stoje
dobiće preporuku (ograda zbog još uvek nezavršenog procesa
testiranja, iznenađenja uvek moguća iako ne i očekivana).
Pozdrav,
DVV
diskovi.261vlad,
-> #254, funky> Ako već moraš da biraš izmedju ta dva, uzmi Connera - ima duplo veći
> bafer i bolje trpi brže PIO modove - dok je brzina pristupa tu_negde
Imao sam Maxtor, a sad imam Conner i samo mogu da potvrdim tvoju
konstataciju. Interesuje me samo sta bi izabrao kada bi ponuda
bila raznovrsnija?
diskovi.262iznogud,
-> #255, funky:: Ne bi bilo loše da MJOVA (kao autor članka o ovome) ovo malo
Kad smo već kod članka... Valjda sam tamo pročitao da se fajlovi
na CD snimaju kao i muzika, tj kao neprekidni stream na spiralnom
tragu CD-a. Ergo, nema nikakvih clustera, interleave-a, i tom logikom
gledano, nema nikakvog načina da se razlikuje CD disk snimljen na
2X i 4X uređajima.
Kad se ovako kaže, zvuči logično. Međutim, nešto smrdi. Kad je sve tako
logično, zašto onda ima toliko polemike oko 2X i 4X diskova? Hoće
li to već jednom neko objasniti onako muški ;), sa činjenicama?
diskovi.263omega,
-> #252, vvelisavljevŢ Koji od ova dva modela je brzi/pouzdaniji "CONNER" CFS540A ili
Ţ "MAXTOR" 7540AV? (cena je ista)
Zaobidji Maxtor u sirokom luku.
diskovi.264ikordic,
-> #252, vvelisavljevRE: 500 MB klasa
=> žuo sam da je Segate ST 3660A brz ali ništa više.
Pogrešno si čuo.
=> Koji od ova dva modela je brži/pouzdaniji "CONNER" CFS540A ili
=> "MAXTOR" 7540AV? (cena je ista)
Pitanje je bezveze, ne postoje nikakve razlike u performansama koje bi te
odvukle na ovu ili onu stranu. Jedan ima malo bržu mehaniku, drugi malo brže
prebacuje podatke magistralom, tako da su performasne u toj klasi sasvim
ujednačene, koji god da uzmeš nećeš pogrešiti. U prevodu - traži
najjeftiniji.
diskovi.265ikordic,
-> #253, oki.RE: Quant FB
=> Ima li neko ovde Quantum Fireball-a? Ako može koja reč
=> o njemu...
Quantum Fireball, modeli 540A i 1080A i isto to u S (SCSI) verziji. Seek oko
8,5 ms, PIO 4, na 50 MHz PCI LB-u SI kaže 3.100, max bafersian TR postignut
oko 12 MB/s.
Na stranu brojke, disk je STRAVIžNO brz, ko prelazi sa nekog 400/500 MB
folksmodela se par dana ne može opasuljiti koliko je ovo stvarno i opipljivo
brzo. Za razliku od predhodnih goveda vrlo je tih, tako da se čak ni u ovim
staniol-folije kućištima neće čuti.
diskovi.266adj.joe,
-> #241, adj.joeUf, al' tesko ide ovaj upload. Eve ga i drugi (2/3) deo EZ SCSI 3.13.
upgrade.a01diskovi.267adj.joe,
-> #266, adj.joeEve i poslednji (3/3) deo za EZ SCSI 3.13.
diskovi.268gcurcic,
-> #252, vvelisavljev¨˙> Koji od ova dva modela je brži/pouzdaniji "CONNER" CFS540A ili
¨˙> "MAXTOR" 7540AV? (cena je ista)
Taj MAXTOR je jedan neviđeni krš! Štednja na svakom koraku: samo 32K keša,
upustvance na jednom listu prepuno dezinformacija. Ne daju čak ni šrafove.
Šatro, na disku se nalazi MaxBlast softver - kao Ontrack DM za WD diskove
- a tog MB softvera uopšte nema! Provereno, na dva primerka. Sem toga, ako
fdiskom podeliš ovo čudo na dve ili više particija, ne može da se butuje sa
diska (zaglavi se uz NO ROM BASIC pištanje).
Za Conner od 540 MB ne znam - u mojoj kućnoj mašini nepogrešivo zuji stari
250MB model već >2 godine.
Ako te zanima neki STVARNO 'brži/pouzdaniji' model, moj savet bi bio neki od
Quantum ili WD modela.
diskovi.269ikordic,
-> #262, iznogudRE: x-speed plejeri
=> Kad se ovako kaže, zvuči logično. Međutim, nešto smrdi. Kad je sve tako
=> logično, zašto onda ima toliko polemike oko 2X i 4X diskova? Hoće
Nema nikakve polemike. Razlika jednostavno ne postoji, a pometnja potiče od
ljudi koji nisu videli to o čemu pričaju.
diskovi.270ikordic,
-> #268, gcurcicRE: Mxt
=> Taj MAXTOR je jedan neviđeni krš! Štednja na svakom koraku: samo 32K
Em, po stoti put, o'ladite malo sa 'vakim proizvoljnim kvalifikacijama na
osnovu sporadičnih slučajeva, tipa "ma Quant je do j, a Sgt je krš" i
slično, jer su diskovi kao takvi loši. Tako nešto naprosto nije tačno, da
jeste, ta firma bi vrlo brzo isparila sa tržišta. O lošim serijama i tome
kako zaglave na siromašna tržišta mesto da idu na recycling je bilo priče
više puta...
Usuđujem se da rečem kako mi je kroz ruke prošlo malo više tih i drugih
diskova i ovakve stvari se sigurno ne dešavaju sa ispravnim uređajima, dal'
su neispravni ili nešto nije načinjeno kak' treba pitanje je, ali to sigurno
nije normalno poanšanje tog modela.
Suprotno onome što pričaju razni test programi, svi Mxt modeli sasvim lepo i
brzo rade, u REALNIM evridej aktivnostima dostižu i prestižu kolege koji se
frljaju sa straobalnim TR-ima. Ono što ljude zbunjuje je čudno organizovan
bafer na disku, ali u praksi to sve jako lepo radi, koriste ih i ljudi koji
sa njih režu CeDeje, a to je proces za koji je neophodan brz disk.
Naravoučenije RE keš: it's not the size that matters, it's how u use it ;)))
RE MaxBlast softver, postoje paketi HD sa disketlom, koji onda nemaju SW na
sebi, pa je moguće da su vam zapali tak'i.
diskovi.271dveselinovic,
-> #270, ikordic U principu, slažem se sa navedenim, mada ipak uz neke ograde. Loš
glas bi mogao da bije maltene svaku firmu koja pravi diskove, jer je
svaka imala poneku seriju koja je zaista bila loša. Seagate je
zabrljao sa modelima 137/237, Maxtor je prodavao ono đubre od 82 MB,
Conner je isto imao jednu seriju tralala diskova, itd. Koliko se
sećam, jedino Quantum i IBM nisu imali loše serije, ali Quantum jeste
mnogo manje tolerantan na uslove rada, tj. ne trpi đubre u koje ga
ovde najčešće stavljaju. On traži da sve bude u okviru uobičajenih
standarda, a ume da bude čudan sa lošim napajanjima, koja su ovde kod
nas, na žalost, pre norma nego izuzetak.
Isto to bi se moglo reći i za proizvođače video kartica i matičnih
ploča, i konsekventno, i sve ostale. Na primer, DTK je nekada bio
pojam velikog kvaliteta, a gde je danas? Soyo ploče su na nekom glasu
kod nas, a ja ne vidim da su nešto posebno, mogu da pokažem ploče
koje će i bukvalno da optrče krug oko njih; mogu da garantujem da
nemaju šta da traže pored recimo Micronics ploča. I tako možemo za
sve i svašta, uvek ima svega po različitim cenama, ali nema onoga što
Srbin ište, da bude najjeftinije i najbolje.
Lično ne volim ni Maxtor ni Conner diskove, a imao sam i jedne i
druge; Quantum mi se pokazao kao najbolji tokom svih ovih godina i
modela koje sam drndao, a odmah iza njega slede Seagate i WD. To je
što se brzine tiče, a što se mehaničke otpornosti na udare i šokove
tiče, tu Fujitsu nema konkurencije. Njihov disk mi je tri puta pao na
beton i nikon ništa, eno ga radi i dan-danas (sporo, ali radi bez
greške).
Ali, izvlačiti paušalne zaključke na osnovi jednog ili dva komada
je u najmanju ruku sumnjivo. Kuknjava naših dilera kako imaju
problema sa Quantum-om je rezultat ili neznanja da se lokalizuje
problem, ili bezobrazluka da se pravi problem prikrije, mada se u
svemu tome naravno sigurno pojavio poneki zaista loš komad, koji je
sam za sebe pravio probleme (statistički, to je neminovnost). Maxtor
ne volim jer me je namučio njihov model od 82 MB, a Conner ne volim
jer mrzim proizvode koji su toliko posebno konstruisani da čovek ne
može da im uđe u trag tamo gde svim drugima bez greške ulazi u trag.
To je moj stav, ali njega ne dele milioni zadovoljnih vlasnika
diskova ove dve firme. Sama činjenica da obe firme opstaju u ovo
vreme klanice na svetskom tržištu već dovoljno govori o njihovim
proizvodima.
Pozdrav,
DVV
diskovi.272babbage,
Juče sam rešio da izbacim moju poslednju 386icu iz upotrebe, i
da sklopim sebi kompjuterčić za spavaću sobu B). Tako odlete
stara 386 ploha i stari ISA kontroler, i ubaciše se AMD486DX4100
i UMC 8672 kontroler. E, sad...disk je ostao isti, WD Caviar,
210 MB, koji me verno služi nešto preko godinu dana bez i jedne
havarije. Međutim, sa VLB kontrolerom transfer mu je MANJI nego
sa ISA (1898 sa ISA, 1777 sa VLB). Onda sam ubačio drajvere, sa
i jedina stvar koja se desila jeste da mi comp prilikom dizanja
pišti da ne može da nađe UM8672 (a to definitivno piše na čipu).
Ima li neko ideju what's the problem?
Babbage
diskovi.273vlad,
-> #268, gcurcic
Re: Maxtor
> primerka. Sem toga, ako fdiskom podeliš ovo čudo na dve ili više
> particija, ne može da se butuje sa diska (zaglavi se uz NO ROM BASIC
Nema veze sa diskom, mozda je particioniran dok je bio slave. Sa
Maxtorom sam imao sasvim solidna i pozitivna iskustva. Imao sam
jedan od 210M, a posle njega jedan 7540AV podeljen na dve
particije (400 + resto) bez LBA glupiranja. Ti diskovi se medju
ostalima ne isticu posebno ni po cemu, dakle ni po performansama
- ali ni po kvarovima i problemima.
Jedna neprevazidjena dobra osobina Maxtor-a: Imaju samo *jedan*
dzamper. Kad sad vidim uputstvo za dzamperisanje Conner-a ili
Seagate-a muka me spopadne.
diskovi.274funky,
-> #270, ikordic)> Suprotno onome što pričaju razni test programi, svi Mxt modeli sasvim lepo i
)> brzo rade, u REALNIM evridej aktivnostima dostižu i prestižu kolege koji se
)> frljaju sa straobalnim TR-ima. Ono što ljude zbunjuje je čudno organizovan
)> bafer na disku, ali u praksi to sve jako lepo radi, koriste ih i ljudi koji
Maxtor sa svoja 32K može da ima kakav god oće algoritam, ali to jednostavno
nije dovoljno - uzmi npr. multitasking (recimo popularni Win'95) - kada
pokreneš više aplikacija istovremeno, bafer na disku se izdeli na segmente,
pa svaka aplikacija dobije svoj segment po kome može nezavisno da piše. Kod
dotičnog maxtora će svaka dobiti po 10 K (ako si pokrenuo 3) ili najčešće po
16 (sa dve) - da ne spomonjem više njih. To sa recimo 256 K baferom ne može da
se poredi, a kamo li sa 512 koliko imaju novi IBM, Quantum 1080S, Sagate Hawk
ili HP Surestor). Evo i WD će od oktobra prevazići svoj čuveni 128 K maximum
i početi sa 256.
Uzmi disk iste firme, Maxtor 7546AV - taj ti ima 256K, 12ms - i oko 40$ je
skuplji od 7540. Što ga ovde nema ? Pa zbog cene, ovako je zarada veća. Nemoj
da pravdaš Maxtora, taj se obrukao i po brzini i po pouzdanosti (jedino ovi
1.2 GB mogu da "prodju", mada...)
Da se razumemo, to sve lepo radi, DOS, igrice, na 386 je super, ali valjda
ovde pričamo o nekim drugim stvarima koje prevazilaze prosečnog korisnika
kome je bitno samo ono "540 MB" :)
diskovi.275bobland,
re:najbolji
Nemojte puno da blatite Maxtora, u PCBench4 mi je uspeo da natera i 15 MB/s sa
PCI magistralom. Problem je bio u tome što je posle toga pukao siste! Podatke
sam povratio, ali se pokazaše silni cross linkovi i izgubljeni klasteri, pa
brže drugi disk za bekap onog što već nisam ranije sredio. Mislio sam da je d
o PIO moda, ili eventualno ne paše 50 MHz magistrali. Zato sam se posle manje
zatrčavao, ali opet sam se vratio na staro (uz ndd/q u autoexecu) i sve je OK
:) (kuc, kuc, kuc). Maxtor je uz to 7850AR i bolje ga je ne probati sa recimo
DHDom pošto daje beedne rezultate (nije pravljen za test). Mene je ipak najviše
začudilo što mu nekad ćefne da se zeza sa particionom tabelom (setup neda, ali
on nečujno ;), pa još ako imate Stacker, bude žestoko dok se snađete! Eto,
nemojte baltiti, pa ispade... Ali kad se setim kako je bilo džamperisati
Connera za slavea, a WD da bude master, uf! Ali mi se čini da novi Conneri nisu
loši. Ko danas kupuje disk, neka mu je Fortuna u pomoći. ;)
BB
diskovi.276omega,
-> #270, ikordicŢ Em, po stoti put, o'ladite malo sa 'vakim proizvoljnim kvalifikacijama na
Ţ osnovu sporadicnih slucajeva
Jos jednom, samo za tebe: MAXTOR je jedan nevideni krs!
Ima problema sa motorom, i to nije pojedinacan, niti sporadican slucaj.
diskovi.277neca.s,
Ima li neko drajvere za VLB kontroler QD6500A?
diskovi.278gcurcic,
-> #273, vlad¨˙> Nema veze sa diskom, mozda je particioniran dok je bio slave.
Nije, jumper je postavljen na J20.
¨˙> Sa Maxtorom sam imao sasvim solidna i pozitivna iskustva. Imao sam
¨˙> jedan od 210M, a posle njega jedan 7540AV podeljen na dve
¨˙> particije (400 + resto) bez LBA glupiranja.
Ja baš i nemam: pre par godina sam 'teo da svoj stari Toshiba disk od
100MB zamenim za Maxtorov od 130 i posle dva sata rada vratio japanca.
Pre svega, dugo mu je trebalo da se zavrti (moralo je da se pusti testi-
ranje memorije + floppy seek at boot + A:-C: redosled butovanja), a prenos
mu je bio očajno spor. Ne kažem, more biti da sam baš sa njima taličan pa
nalećem na falične primerke. Sa konerom nikada nisam imao problema.
diskovi.279gcurcic,
-> #275, bobland¨˙> Nemojte puno da blatite Maxtora, u PCBench4 mi je uspeo da natera i 15
¨˙> MB/s sa PCI magistralom.
Vozi Miško!
¨˙> Problem je bio u tome što je posle toga pukao siste!
Pazi bandera!
diskovi.280gerber,
-> #277, neca.sYR>*> Ima li neko drajvere za VLB kontroler QD6500A?
Može li obični, čisti, 6500 ? Za svaki slučaj evo ga.
qdi6500.arjdiskovi.281speedy,
-> #272, babbageSP> sa ISA (1898 sa ISA, 1777 sa VLB). Onda sam ubacio drajvere,
SP> sa
SP> i jedina stvar koja se desila jeste da mi comp prilikom
SP> dizanja
SP> pisti da ne moze da nade UM8672 (a to definitivno pise na
SP> cipu).
SP> Ima li neko ideju what's the problem?
Probaj da promenis opciju IORDY cycle wait time (ili slicnu) u
BIOS-u...
Hope this helps,
Speedy
diskovi.282pavlovicz,
HITNO !!
Potreban savet.
Danas, posle uključenja računara, nakon 2 min ( radio sam na flopy-ju)
odjednom je Hard Disk, CONNER CFS 420, počeo da tandrče kao da mi je
motorna testera u kućištu.Napominjem da uopšte nisam ništa radio na
hardu, već sam bio na A:\ direktorijumu.
Dali to ima veze sa lošim kontrolerom ( par puta, ranije, dešavalo mi
se HD controler failure ).
Disk je u svakodnevnoj upotrebi ( max 4 sata ) oko 6 meseci, i
najbitnije je da mi GARANCIJA ISTIžE ZA 2 DANA.
Unapred Thanks :)
Zoran.
diskovi.283zeljkoj,
-> #282, pavlovicz> Danas, posle uključenja računara, nakon 2 min ( radio sam na
> flopy-ju) odjednom je Hard Disk, CONNER CFS 420, počeo da
> tandrče kao da mi je motorna testera u kućištu.Napominjem da
> uopšte nisam ništa radio na
Na isti način u novembru '94 riknuo Conner CFA 210. :(
diskovi.284babbage,
-> #282, pavlovicz
>=>> Disk je u svakodnevnoj upotrebi ( max 4 sata ) oko 6 meseci, i
>=>> najbitnije je da mi GARANCIJA ISTIžE ZA 2 DANA.
Za dva dana? Onda trči i menjaj, pitanje je minuta kad će
da odlepi (ako već nije).
Babbage
diskovi.285gerber,
-> #282, pavloviczYR>*> Potreban savet.
YR>*> Disk je u svakodnevnoj upotrebi ( max 4 sata ) oko 6 meseci, i
YR>*> najbitnije je da mi GARANCIJA ISTIžE ZA 2 DANA.
(i) pod hitno nosi na reklamaciju, bez obzira šta mu je :)
(ii) ubuduće kupuj samo sa garancijom od 1g pa naviše ;)
diskovi.286ivan.mile,
HELP WANTED!
Imam 486/33 sa ISA sabirnicom i 2 Seagate-ova HDD. Pre neki dan dobih (džabe)
jedan CD-ROM Mitsumi koji ima svoju karticu sa IDE kontrolerom.
Problem: CD se odaziva (zasvetli mu lampica) ali nikako ne mogu da mu
instaliram drajvere kako treba. Javlja mi "Incorrect DOS version" i od tad
pa na dalje CD k'o da ne postoji. Da li je ikako moguće ovo rešiti bez
kupovine EIDE kontrolera ?
diskovi.287calex,
-> #286, ivan.mile<!> instaliram drajvere kako treba. Javlja mi "Incorrect DOS version" i od
Da nije MSCEDEX u pitanju? Postavi u autoexecu da ga poziva iz
dos direktorijuma.
diskovi.288billy,
Da li neko zna gde kod nas moze da se nabavi eksterni CD ROM-drive koji se
preko kabla prikljucuje na paralelni port racunara i kolika mu je orjentaciona
cena?
Unapred zahvalan
diskovi.289mileusna,
-> #286, ivan.mile>> instaliram drajvere kako treba. Javlja mi "Incorrect DOS version" i
A da nemaš slučajno neku novinarsku beta verziju DOS-a?
diskovi.290jegor,
-> #282, pavlovicz> najbitnije je da mi GARANCIJA ISTICE ZA 2 DANA.
Trci kod prodavca kolko te noge nose!!! :(((
diskovi.291pavlovicz,
Hvala svima na odgovorima
Zoran.
diskovi.292neca.s,
-> #280, gerber> Ima li neko drajvere za VLB kontroler QD6500A?
>> Može li obični, čisti 6500?
Drajver za DOS radi.
Za WINDOWS (QDICTRL.386) ne radi ok, tj. javlja da ne može
da uč˘Ęita GDI.EXE. Primetio sam da je Wind/űws drajver novijeg
datuma. Da ű nije neka druga verzija?
diskovi.293gerber,
-> #291, pavloviczYR>*> Hvala svima na odgovorima
Ne reče šta je konačno bilo? Može biti od koristi.
diskovi.294gerber,
-> #292, neca.sYR>*> Drajver za DOS radi.
YR>*> Za WINDOWS (QDICTRL.386) ne radi ok, tj. javlja da ne može
YR>*> da uč˘Ęita GDI.EXE. Primetio sam da je Wind/űws drajver novijeg
YR>*> datuma. Da ű nije neka druga verzija?
Ne, oba su sa originalne QD6500 diskete i kod mene
na mašini sa QD6500 čipom lepo rade. Da nije problem
u QEMM-u (ako ga koristiš) ili njegovoj Stealth opciji?
diskovi.295dejanr,
Danas sam instalirao CD-ROM drajve četvorostruke brzine i mogu reći da
se žestoko oseća razlika. Retko mi se desi da me nešto tako prijatno
iznenadi, obično dobro nanjušim šta je pravo unapređenje a šta mamipara
(i ja ga zamenih zato što je bila zgodna prilika, tj. mali trošak).
Međutim, ovde sam mislio da neću Bog zna šta videti, kad ono... leti.
U svakom slučaju, ko sada kupuje CD svakako bih mu preporučio da
zaboravi na 2X i da odmah ide na 4X (doduše, još nisam probao 6X ;>)
diskovi.296pbojan,
-> #295, dejanr>> Danas sam instalirao CD-ROM drajve cetvorostruke brzine i mogu
>> reci da se zestoko oseca razlika. Retko mi se desi da me nesto
>> tako prijatno
Danas sam i ja video isti model (Sony 76e), a pre toga jos nekliko
cetvorostrukih ;), i moram da se slozim. Posto su sestosruki vec tu,
sada samo cekam da vidim kako ce izgledati najavljeni 8x i 16x...
diskovi.297dejja,
Osim, kod nas, već dobro poznatih CD rekordera firmi
Philips, Yamaha i Pinnacle pojavili su se i interne varijante
nekih proizvodjača. Ima li neko iskustva sa nekim od njih?
Takodje mi se dešavalo da neki snimci na pojedinim rekorderima
(multi-session) nisu baš najbolje čitljivi na nekim CD-ROM drajvovima.
Prvenstveno se loše pokazao Panasonic. Da li je to do rekordera ili
do cd-rom drajva?
Da li je skoro, u poslednja dva-tri meseca, bio neki test CD-rekordera
u nekom od stranih časopisa? Ja imam samo jedan uporedni pregled desetak
modela iz američkog časopisa New Media iz marta ove godine. Ima li neko
nešto novije?!
diskovi.299oki.,
-> #253, oki.:: Ima li neko ovde Quantum Fireball-a? Ako može koja reč
Zahvaljujem se dvv-u i ikordicu na odgovorima. Disk sam
nabavio i izuzetno sam zadovoljan. Ala je to čudo brzo..... :)
Evo šta kažu testovi (AMD DX4/100, Vision QD 6580):
Core Test: B)10608 S)5320 R)2282, pristup: 9.4, tt:1.9
Norton SI: 4078.6, pristup: 8.51, tt: 2.4
DHD 2.5: 10441, pristup: 9.5, tt: 2.1
PC CONFIG v7.27: B)9985 S)4612, pristup: 8.7, tt: 2.5
QDI Mark (stigao uz kontroler): 10561, pristup: 8.9, tt: 1.82
diskovi.300dveselinovic,
-> #296, pbojan Prvi kontigent 8x CD ROM-ova se očekuje tokom naredne sedmice.
Trebalo bi da koštaju oko DM 700-800 (procena).
Pozdrav,
DVV
diskovi.301omega,
Da li se low-level formatiranjem SCSI diskova bezpovratno brisu
svi podaci? Da li je uopste moguce namestiti 32-bit disk access
sa SCSI-jem?
diskovi.302vvelisavljev,
Traze se zivi ili (bolje samo zivi) driver-i za IDE HD WD 640MB za
386 MB. Drugu je zao da baci skoro 140 MB. A da sam zano da ce da ga
kupi rekao bi mu da ne cini to. Ali sad je kasno...
Hvala unapred.
diskovi.303zqusovac,
Jest' da nije za ovu temu, ali ima veze sa CD-ovima:
CD player (muzički) Denon DCD 560 od pre nekoliko dana ponekad malo
preskoči. Ne mogu da ustanovim ima li ikakvog reda u tom preskakanju
(uglavnom koristim pouzdane CD-ove zapadnog porekla). Za sada sumnjam na
vibracije od jakih basova (trenutno gazim neke rezervne zvučnike koji malo
tresu) ali i to mi je sumnjivo.
Ima li saveta ?
poz,
zq
diskovi.304calex,
-> #303, zqusovac<!> preskoči. Ne mogu da ustanovim ima li ikakvog reda u tom preskakanju
<!> (uglavnom koristim pouzdane CD-ove zapadnog porekla). Za sada sumnjam
<!> na vibracije od jakih basova (trenutno gazim neke rezervne zvučnike
<!> koji malo tresu) ali i to mi je sumnjivo.
Pa kako se ponaša kad utišaš? Ako je isto, otvori malo i očisti
optiku, ja sam par puta tu uradio na istoj makini, pristupačno je.
BTW, što ne uzmaš CP852 i za raspored na sezamu? ;>
diskovi.305kanki,
Trebaju mi Winbond PTI-255W drajveri dos, win, noviji...
ps. može i hintic... tnx
diskovi.306mazi,
-> #140, bojt<O> Da li je neko imao iskustva sa spašavanjem podataka sa pokvarenog
<O> diska? Naime, na mom Caviaru 2700 nešto je crklo oko glave tako da
Najlakše je da se skinu sami tanjiri i stave na drugi isti takav disk.
Operacija nije mnogo komplikovana, za servisere, naravno. E, sad dal
će neko da ti dozvoli da mu to radiš sa diskom? ...
Ivan.
diskovi.307mazi,
-> #163, severian<O>> znam i ja da bi trebalo. WDCDRV je WD-ov novi(ji) drajver za
<O>> 32bit access (ima ga negde u conf), koji, inače, odlično radi
<O>> samo što po izlasku iz windowsa baca u root.
<O>
<O> Zanimljivo, jer... Ja sam jedno vreme koristio WDCDRV (verzije 2.5 sa
<O> Win 3.11 CEE i ver. 2.6 sa WfWG) i nisam primetio sličan problem. Koja je
<O> tvoja verzija drajvera?
To radi IFSHLP.SYS. Provereno.
Ivan.
diskovi.308supers,
-> #305, kanki>> Trebaju mi Winbond PTI-255W drajveri dos, win, noviji...
>>
>> ps. može i hintic... tnx
Bilo je, pretraži PC.HARD 5 i 6.
diskovi.309vvelisavljev,
Sto se tice Fireball-a, cik nek neko ima sa njim manji transfer od
mog:
DHD daje oko 1500 KB/s...
A evo i glavnog krivca:
386DX25 sa IDE kontrolerom iz 89 godine.
Uzgred, jel moze ovo da se potera malo brze bez menjanja hardvera?
diskovi.310calex,
-> #306, mazi<!> Najlakše je da se skinu sami tanjiri i stave na drugi isti takav disk.
Pre nekoliko dana sam video kod drugara rasturen disk CFS425A.
Neko ga je nespretno gurao u kućište i zakačio lepljivu traku koja
je JEDINA držala poklopac. Nijedan šraf. :))) Unutra je samo jedan
disk, debljine oko 2 mm i dve glave. Posle su ga slali u Singapur
(ili beše Tajvan) ali su ga dobili nazad uz neku priču o vakumu i
nemogućnosti oporavka. :) Da li ja imam pogrešnu predstavu o disku
i glavama ili ovo stvarno ima samo 1/2?