diskovi.2362jolicm,
-> #448, zdrawcke>>> ESS ili OPTI
Koji kompjuter imaš ???
Neke ESS neće da rade sa SIS486 pločama ! i uopšte imaju problema sa
PNP na 486-ticama.
Inače obe kartice su dobre.
Imaš razliku >> OPTI 930 i 931 imaju i neko predpojačalo pa su ti
sasvim dovoljni i NEaktivni zvučnici.
OBE muzičke kartice MOGU da se bez problema setuju da rade i iz WIN95
prozora (DOS) ili iz DOS-a (sa F8)
Inače i OPTI je sada počeo da ugradjuje 3D podršku.
diskovi.2363pvlada,
-> #2360, gmatic> Novi fala bogu nije S, zaboravih koji ali uglavnom S nije.
Ja imam Seagate Medalist seriju 5 već jedno 2god i savršeno mi radi.
Moj prvi komšija ima isti disk kao ja čak i jedno 1/2 godine duže i
savršeno mu radi.
Seagate Rules.
Pozdrav Vlada
P.S. Moj disk sam x puta vadio i nosio po GSP-u i ništa mu nije bilo,
tako da mislim da su te priče kako Seagate ništa nevalja su gluposti ;)
diskovi.2364pecinko,
-> #2359, zoxy|> A sta preporucujete za LL seagate-a? medalist 1,3 ako je bitno...
SGATFMT3.zip, nalazi se u R:\DISKUTIL na PRO-u (možda ga ima i ovde,
proveri), ako već moraš da radiš LL format. Ako ti ne pomogne ovaj
program, onda možeš da probaš i LL format keš kontrolerom, mada, malo je
verovatno da će ti keš kontroler pomoći ako ti Sigejtov program nije
pomogao.
diskovi.2365pecinko,
-> #2361, sigmund |> Da li neko ima ideju šta bi moglo da bude?
|> Da li bi LL format HDD-a pomogao? Kako to da izvedem?
LL format ne radi dok ne budeš morao. Mogao bi da ti HD načisto
utihne.
diskovi.2366ivan.hoe,
Je l' te ljudi, imate li neki pametan predlog kako da malko osvežim
jednog Conner-a CFS540A? Nakupio jadan nekih 10M bad sectora. Šta
da probam? Low level format? Čime? Kako?
10x, Ivan :)
diskovi.2367kostja,
-> #2362, jolicm> Imaš razliku >> OPTI 930 i 931 imaju i neko predpojačalo pa su ti
> sasvim dovoljni i NEaktivni zvučnici.
Dakle, nema razlike... i ESS imaju pojacalo. Doduse,
kod ESS mozes da preko dzampera izaberes da li ce
biti amplificiran signal ili ne.
diskovi.2368saint,
Sta je to Low Level Format?
diskovi.2369ranx,
-> #2364, pecinko> SGATFMT3.zip, nalazi se u R:\DISKUTIL na PRO-u (možda ga ima i ovde,
Jel može neko da ga pošalje ovde. BTW, imam Medalist koji neće da se podigne
na nekim računarima, a na nekim hoće, plus ima i BAD sektore. Da li je u
pitanju možda napajanje na računaru?
diskovi.2370pecinko,
-> #2369, ranx |> Jel može neko da ga pošalje ovde. BTW, imam Medalist koji neće da se
|> podigne na nekim računarima, a na nekim hoće, plus ima i BAD sektore.
|> Da li je u pitanju možda napajanje na računaru?
Možda neko drugi, ja imam jako lošu vezu sa NET-om.
Što se HD tiče verovatno jeste napajanje, a to možeš lako da
proveriš: na računarima na kojima pravi probleme isključi sve druge
potrošače - CD, veliki floppy i sl. - pa probaj onda.
diskovi.2371kostja,
-> #2363, pvlada> Ja imam Seagate Medalist seriju 5 veŠ jedno 2god i savrÜeno mi radi.
> Moj prvi komÜija ima isti disk kao ja Ŕak i jedno 1/2 godine du×e i
> savrÜeno mu radi.
Ja sam imao seriju 5 jedno 15 meseci i radio sasvim
fino.... doduse to je bio treci disk koga sam probao.
Prvi je brljao u radu, drugi nije hteo da digne sistem
sa vremena na vreme.... e tek ovaj treci je lepo radio.
Takodje znam ljude koji su se zalili na taj model.
Ocigledno da je ta serija bila problematicna.
> P.S. Moj disk sam x puta vadio i nosio po GSP-u i niÜta mu nije bilo,
> tako da mislim da su te priŔe kako Seagate niÜta nevalja su gluposti ;)
Prica da neka firma ne valja je uvek glupost. Svaki od doticnih
proizvodjaca je imao neke probleme, bilo da su bili njihovi ili
zahvaljujuci nasim uvoznicima koji su trazili vecu zaradu.
Seagete - ova serija 5 koja je pola radila, pola nije.
Quantum - Prvi Fireball-ovi su crkavali tek tako, a bese
slicna situacija i sa TrailBlazer-ima.
Maxtor - Vec poznata prica.
WD - Razna silna crkavanja zarad nabavke repariranih diskova
a bome i licnih problema kao sto je bilo sa diskom od 1.6
diskovi.2372gmatic,
-> #2363, pvlada==> Ja imam Seagate Medalist seriju 5 vec jedno 2god i savrseno
==> mi radi. Moj prvi komsija ima isti disk kao ja cak i jedno
==> 1/2 godine duze i savrseno mu radi.
Neznam , ali ovi noviji su shit. Ja sudim po onome sto sam video.
Mozda losa serija?
PS:
Ako ti nesto znaci i ja imam S ali neki maaator i vec savrseno radi
5 godina (tako nesto).
diskovi.2373stameni,
-> #2369, ranx>> > SGATFMT3.zip, nalazi se u R:\DISKUTIL na PRO-u (možda ga ima i ovde,
>>
>> Jel može neko da ga pošalje ovde.
Evo ga u dos\disk\.
diskovi.2374jolicm,
-> #2367, kostja>> Dakle nema razlike ... i ESS imaju pojačalo ....
Daklem IMA razlike i to DRASTIČNE !!!
Do sada mi je prošlo kroz ruke i računare nekoliko ESS i nekoliko
OPTI kartica.
Razlika u pojačalu na samim karticama je drastična.
Sa optijem je daleko jači zvuk.
Evo sad na mašini imam OPTI931 i slušam Hulia Inglesiasa na minimumu
i WAV i MASTER. Kada se pojača do kraja ovi zvučnici koje imam ne
mogu da podnesu tu snagu. (Zvučnici su neaktivni)
U mnogim uputstvima ne piše izlazna snaga muz. kartica, ali sam do
sada našao u nekima podatke.
Obično stari SB - originali imaju 2 W izlazne snage.
ESS ima (kako piše) 3 W, a opti 4 W. Mada je merenjem samo svojim
ušima utisak i daleko povoljniji u korist OPTI-ja.
Ovo je sve samo ukoliko se ne kupe i aktivni zvučnici. (tada nije
važno).
Inače do sada sam primetio da većina aktivnih zvučnika koji se kupuju
za kompjutere u zadnje vreme prave dodatne šumove (sama pojačala u
njima nisu kvalitetna) pa je moj savet kupiti OPTI i DOBRE neaktivne
zvučnike !!!
diskovi.2375jolicm,
-> #2374, jolicmTek sad videh da je ova tema diskovi, a ne MK pa izvinte na šumu.
diskovi.2376mbluna,
ako neko ima drajver za cd-rom SANYO 2X MOLIM DA MI GA POSALJE NA
MAIL
MBLUNA
diskovi.2377inforts,
-> #2376, mblunaDrajveri sa SANYO CD-ROM
sanyo.zipdiskovi.2378zlaya,
-> #2361, sigmund
- Pre mesec dana radio sam test hard diska (checkit) i za vreme
- testa disk je počeo da zuji (kao ventilator, frižider itd).
- Disk inače normalno radi (nema loših sektora itd.), ali to
- zujanje me nervira. Pokušao sam da ga preformatiram, ali nije
- pomoglo. Model HDD-a je: Quantum LPS420
-
- Da li neko ima ideju šta bi moglo da bude?
- Da li bi LL format HDD-a pomogao? Kako to da izvedem?
Ukoliko i dalje radi, nema potrebe da ga formatiraš, moždati zuji nešto
drugo - ventilator na kuleru ili napajanju. Da bi znao šta zuji otkači disk pa
upali komp da čuješ da li ima i dalje to zujanje. Ukoliko zuji baš hard
prešrafi ga - i to pomaže...
diskovi.2379zlaya,
-> #2368, saint
- Sta je to Low Level Format?
Postupak pri kome se na magnetnoj površini ploča u hard disku upisuju
pozicije klastera po tačno određenom rasporedu. Taj raspored zavisi od
"Interleave" faktora, i startne pozicije, odakle počinju da se upisuju blokovi.
diskovi.2380saint,
-> #2379, zlaya=> Postupak pri kome se na magnetnoj povrsini ploca u hard disku upisuju
=> pozicije klastera po tacno odredenom rasporedu. Taj raspored zavisi od
=> "Interleave" faktora, i startne pozicije, odakle pocinju da se upisuju
=> blokovi.
Sta se dobija tim postupkom?
Jel to ono sto neki zovu fizicko formatiranje?
diskovi.2381kostja,
-> #2375, jolicm> Tek sad videh da je ova tema diskovi, a ne MK pa izvinte na sumu.
Jest... stoga je i moj odgovor u PCUTIL: zvuk
diskovi.2382gmatic,
-> #2380, saint==> Sta se dobija tim postupkom?
==> Jel to ono sto neki zovu fizicko formatiranje?
Da. Ako ti hard radi nemoj ovo da radis jer mozes da ga zaj**es.
Svaki hard mora prvo da se LL formatira (dok je nov) pa tek posle
da se koristi.
diskovi.2383epson,
-> #2382, gmatic
│ Da. Ako ti hard radi nemoj ovo da radis jer mozes da ga zaj**es.
│ Svaki hard mora prvo da se LL formatira (dok je nov) pa tek posle
└─────────────────────────────────────────────────
Mislim da se u fabrikama radi HighLevel .
diskovi.2384zlaya,
-> #2380, saint- Sta se dobija tim postupkom?
Formira se disk kao logička jedinica, i kao takav je spreman za Hi Level
Format, odnosno stavljanje operativnog sistema, ili čisto formatiranje diska
pod tim ili nekim drugim OS-om. Ovome prethodi još particioniranje diska, koje
je obavezno pre stavljanja operativnog sistema.
- Jel to ono sto neki zovu fizicko formatiranje?
Valjda, moglo bi i tako da se kaže...
Zbog same konstrukcije hard diska, dok su još bili veliki (veći od 3,5"),
vremenom bi se osovinica koja nosi ploče rasklatila, i kao redovno održavanje
je disk morao s vremena na vreme da se preformatira Low Level formatom, da bi
mu cela površina bila upotrebljiva. Vremenom bi se disk totalno rasklatio, i
onda bi išao na reparaciju (menjanje lagera i čega već treba). đubre ili na
zid/pod. To rasklaćivanje se manifestovalo sa povećanjem pokušaja čitanja na
spoljašnjem delu najgornje ploče (tu je odstupanje najveće), i odgovarajući
software je mogao tačno da isprati (u nekih 10 minuta) vreme kad će disk da
otkaže. Posle nekih 20 godina su opet izmislli isti software i počeli da ga
ugrađuju u BIOS hard diskova i to prodaju kao PFA / SMART diskove.
Na našem prostoru LL format se predlaže obično kao krajnje rešenje, kad
više ništa ne pomogne. Time možeš ponekad da produžiš radni vek diska, samo od
toga imaš slabe vajde kod novijih tipova diskova. Takođe kod nas kruži fama da
ti treba keš kontroler da bi LL isformatirao IDE / EIDE disk, što nije tačno.
Od pojave ZBR diskova, kontroler na samom hard disku preuzima veći deo posla
oko rada sa blokovima, tako da ti praktično vršiš LL formatiranje preko istog.
Jedino radi čega možeš "uspešno" LL formatirati novije diskove, je
klasičan problem koji nastaje prebacivanjem diskova sa mašine na mašinu, gde
nemaju istu LBA translaciju, ubijanje particije pri pogrešno prijavljenoj
geometriji diska/LBA moda, i pri inficiranju Stealth MBR virusima. Za viruse
imaš DENIKA!.COM u DOS\VIRUS direktorijumu na sezamu, a za ovo ostalo obično
pomaže i Norton. Jedino od 3,5" diskova što stvarno možeš da formatiraš, a
eventualno ćeš doći u kontakt sa njima su IDE diskovi manji od 500MB.
Treba još naglasiti da SVI 3,5" diskovi uključujući i Quantum BigFoot,
dolaze sa već urađenim LL formatom, tako da nema potrebe za istim...
diskovi.2385zlaya,
-> #2383, epson- Mislim da se u fabrikama radi HighLevel .
To su radili pre nekih 5 godina, i stavljali dos 6.2 radi testa, a u
novije vreme samo diskovi koji imaju Max blast / Disk Manager ili sličan
software dolaze delimično hi level formatirani, ali mora da ih prijaviš kao
Type 2 da bi došao da softwarea.
diskovi.2386saint,
-> #2382, gmatic=> da se koristi.
Hmmmmmmmm...
Jel ima neko program za to...
Imam Segate HD od 1,081GB...
diskovi.2387svitac,
Pozdrav
Evo jedno lepo potanje:
Imam disk od 251MB koji je podeljen na dva dela C:(125MB) i D:(126MB)
Na "disku" C: su kljucni fajlovi Win-a 95(koji je inace u
dorektorijumu na disku D:) tako da se racunar(windows-ov DOS podize
sa C: a sam WIN ucitava sa D:).Tako stoje stvari.E sad da li mogu,i
ako mogu kako,da taj podeljeni disk sastavim u jedan komad bez
upotrebe formatiranja i ostalih slicnih metoda koje podrazumevaju
gubitak svih podataka!Dakle ono sto bih ja hteo je da 20MB na d: i
70 na C: koristim u jednom komadu.
Pozeljan precizan odgovor(ako je dugacak moze i na MAIL)!
Hvala!
diskovi.2388saint,
-> #2387, svitac
Mozes preko programa koji se zove PARTITION MAGIC..
samo ne znamda li podrzava diskove manje od 500 mb..
diskovi.2389supers,
-> #2388, saint>> Mozes preko programa koji se zove PARTITION MAGIC..
Da, uz Partition Magic ide i Uninstaller Mover, program koji pomaže
da se aplikacije instalirane na jednu particiju maknu na drugu a da i
dalje rade. Nisam ga probao, čovek kome je Win95 GUI instaliran na
D: particiju može da se poigra s njim, ali ne znam hoće li ga to spasiti
ponovne instalacije Windowsa.
Mada, lično mislim da je uvek manji posao obrisati Windows koji nije na
C:, uz Partition Magic spojiti particije pa opet sve instalirati.
Time se čuva sve što je DOS, a ako toga nema mnogo onda je zaista bolje
formatirati disk. Pogotovu kada je u pitanju disk od 250MB, gde zaista
nema mnogo toga da se instalira (izdrživo je i sa disketa, u nedostatku CD-a).
>> samo ne znamda li podrzava diskove manje od 500 mb..
Ne znam šta je pisac hteo da kaže, Partition Magic podržava sve diskove,
a može da stavi i FAT32 na manje od 512MB. No, u PQMagicu treba isključiti
FAT32 za disk od 256MB, jer će na njemu cluster i pod starim FAT-om da bude
4k (baš kao i pod FAT32).
diskovi.2390ranx,
-> #2369, ranx>> SGATFMT3.zip, nalazi se u R:\DISKUTIL na PRO-u (možda ga ima i ovde,
>
> Jel može neko da ga pošalje ovde. BTW, imam Medalist koji neće da se
Ne mora niko da šalje, ima ga u DIR-u, ali ne prepoznaje moj ST51080A Medalist
SL. Pa ako neko ima noviju verziju, bio bih veoma zahvalan.
diskovi.2391gmatic,
-> #2386, saint==> Hmmmmmmmm...
==> Jel ima neko program za to...
==> Imam Segate HD od 1,081GB...
Kakav program? Citiraj celu poruku. Nesecam se sta sam pisao.
Ako se radi o nekom formateru S diskova imam ja neki ali je malo
stariji(2-3 godine) pa neznam dali radi kod tebe. Kod mene da (greskom
sam ga pokrenuo i *&$@#$* ).
diskovi.2392saint,
-> #2389, supers=> Ne znam sta je pisac hteo da kaze, Partition Magic podrzava sve
=> diskove,
Mom burazeru nije hteo da radi sa HD-om od
540mb...
diskovi.2393epson,
-> #2388, saint
│ Mozes preko programa koji se zove PARTITION MAGIC..
│ samo ne znamda li podrzava diskove manje od 500 mb..
└─────────────────────────────────────────────────
PM podržava diskove manje od 500 mb i za tu operaciju je dovoljna i
2.x verzija .
diskovi.2394supers,
-> #2392, saint>> => Ne znam sta je pisac hteo da kaze, Partition Magic podrzava sve diskove,
>> Mom burazeru nije hteo da radi sa HD-om od 540mb...
Mislim da burazer nije pročitao navodilo za uporabo...
diskovi.2395saint,
-> #2394, supers=> Mislim da burazer nije procitao navodilo za uporabo...
A kako glasi navodilo za upotrabu..
diskovi.2396supers,
-> #2395, saint>> => Mislim da burazer nije procitao navodilo za uporabo...
>> A kako glasi navodilo za upotrabu..
Uz program dolazi help. Ili da mi kažeš gde je burazer zapeo?
diskovi.2397saint,
-> #2396, supers=> Uz program dolazi help. Ili da mi kazes gde je burazer zapeo?
Kod mene sve lepo radi bez ikakvih podesavanja
dao sam mu iste fajlove koji su kod mene bili i nije mu radilo
na starom hardu,kasnijr je kupio jedan od 2.1 gb i natom ga nesto zeza...
diskovi.2398planck,
Postovane kolege,
Pre desetak dana uz novi kompjuter dobio sam HD: Quantum Fireball 1.6gb,
a onda sam saznao da je podeljen na dve particije, prva je 923mb, a dr-
uga je 614mb. Imam dva pitanja:
1. Da li mogu ove dve particije da spojim u jednu celinu?
2. Koji su programi najbolji za nedestruktivno particioniranje diskova?
P.S. Ako neko slucajno poseduje program za NEDESTRUKTIVNO particionira-
nje, neka mi ga posalje ili ovde, ili na mail i, neka bude ISKLJUCIVO za
WIN95.
Pozdrav,
VLADA
diskovi.2399supers,
-> #2397, saint>> => Uz program dolazi help. Ili da mi kazes gde je burazer zapeo?
>> dao sam mu iste fajlove koji su kod mene bili i nije mu radilo
>> na starom hardu,kasnije je kupio jedan od 2.1 gb i natom ga nesto zeza...
Eto vidiš, "nešto" ga zeza. Kako pomoći čoveku koji ne opiše
u čemu je problem?
diskovi.2400supers,
-> #2398, planck>> 1. Da li mogu ove dve particije da spojim u jednu celinu?
>> 2. Koji su programi najbolji za nedestruktivno particioniranje diskova?
Partition Magic 3. Program je dosta velik, komercijalan je,
dobar je, ima Win95 izgled.
diskovi.2401bastion,
-> #2398, planck>> Pre desetak dana uz novi kompjuter dobio sam HD: Quantum
>> Fireball 1.6gb, a onda sam saznao da je podeljen na dve
>> particije, prva je 923mb, a dr- uga je 614mb. Imam dva
>> pitanja:
>> 1. Da li mogu ove dve particije da spojim u jednu celinu?
---------
Da, mozes (barem teoriski)
Mada mislim da bi trebao da ga podelis na barem na jos jednu
particiju da bi ti kluster bio sto manji!
>> 2. Koji su programi najbolji za nedestruktivno particioniranje
>> diskova?
---------
Po meni je najbolji PARTITION MAGIC by POWER QUEST
U njemu mozes da stvoris podjednako ravnopravne particije
zatim particije sa FAT-om 32, skrivene particije, moze da
se odredjuje velicina klustera....
>> P.S. Ako neko slucajno poseduje program za NEDESTRUKTIVNO
>> particionira- nje, neka mi ga posalje ili ovde, ili na mail i,
>> neka bude ISKLJUCIVO za WIN95.
---------
Da ti napomenem da je program za dos i moras da udjes iz dosa
(iz windowsa ne menja particije - odbija da ih promeni).
Program inace ima izgled nekog windows programa.
Mislim da ovaj program mozes da nadjes u sezamovom dir-u
Ime datoteke je PQMAGIC.arj(zip ili slicno) ili slicno!
Novija verzija programa je 3.0 ili mozda ima neka 3.x i
tome slicno!
P.S.:Mislim da sam biJo od pomoci!