diskovi.2260gmatic,
-> #2256, kostja==> Ajmo da gledamo ovako... 1993 godine "the best" disk
==> je bio disk od nekih 210MB. Evo nas cetri godine kasnije
==> sa diskovima 30-tak puta veceg kapaciteta. Doduse, koliko
==> me secanje sluzi lako se moze desiti da je 93 max disk
==> bio 120MB (ako se ne varam bese Seagate 120MB = 1,5 Kb
==> filatelije).
Ja sam komp kupio pre cetri godine i kupio bas taj hard (120Mb).
To je tada bilo potimum. A ceo komp sam platio oko 2k istih
(386sx33,2Mb,Svga 512k,120MbHDD,5.25" FDD,Color Svga i za ono
vreme luksuz SB 2.0 (koji je tad kostao 200 (normalno kompatibilac
a original je bio 300))).
diskovi.2261pvlada,
Imam Teac 58E, pa me interesuje da li je možda bolje da kupim Creative
(svidelo mi se ovo sa daljinskim :) ) ili da ostanem na Teac-u (možda
jedino da kupim neki brži ) ?
Pozdrav Vlada
diskovi.2262pvlada,
-> #2246, kostja> Koliko sam ja razumeo kod nje je problem sto je
> jedan disk pod FAT32, a drugi NTFS sistemom.
I ja sam imao jednu particiju pod Fat 16, a drugu pod NTFS i jedino
rešenje mi je bio diskedit.
Pozdrav Vlada
diskovi.2263morkin,
-> #2254, dr.grba> ako ovde ima nekoga ko studira ili je studirao proizvodno ma instvo,
> verovatno bi mogao da pru i jo taŠnije obja njenje pojma srednjeg
> vremena pre otkaza.
SaobraĹajni fakultet.
> Elem, MTBF (mean time before failure) ili srednje vreme pre otkaza je
> mera koja NE GOVORI o tome da Ĺe taj i taj disk raditi 55 godina pre
> nego to crkne. CrĹi Ĺe on mnogo pre...
VerovatnoĹa da Ĺe crĹi tek posle MTBF je oko 30%.
> Ovo je statistiŠka veliŠina
> dobijena kombinovanjem ispitivanja materijala, raznih indeksa merenja
> preciznosti u proizvodnji i, konaŠno, provere gotovog proizvoda na
> dovoljno velikom uzorku.
Ne. Samo proverom gotovog proizvoda. Druga je stvar to se projektovanjem
"ide" na to da MTBF bude toliko i toliko. U tu svrhu se koristi teorija
pouzdanosti - redne i paralelne veze.
> Mnogo bi po tenije bilo (mada ni ovo nije
> taŠno!) reĹi da taj i taj disk koji ima MTBF 500.000 sati znaŠi da
> Ĺe na 1000 testiranih primeraka koji rade 500 sati jedan otkazati.
Oni ba to i ka u, samo to treba protumaŠiti.
> Ponavljam, ni ova interpretacija ne valja, ali je drastiŠno ispravnija
> od one prve.
Sledi ispravna interpretacija:
VerovatnoĹa da Ĺe se nov proizvod sa karakteristikom MTBF pokvariti DO
vremena t je P(kvara)=1-e**(-t/MTBF)
Ako 1000 ureĐaja sa MTBF=500000h pustimo da radi 500 sati dobijamo da Ĺe
otkazati 1000*(1-e**(-500/500000)=0.99959917 ureĐaja.
Zato je dr.grba i rekao da za hiljaditi deo MTBF od hiljadu ureĐaja otkazuje
jedan.
InaŠe, koga interesuje, raspodela se zove eksponencijalna, a grafik njenog
"zvona" je y=(e**(-x/MTBF))/MTBF. Ne terajte me da crtam, svi imate
kompjutere.
ansu od 50% da na ureĐaj radi ispravno ima nakon pribli no 0.7*MTBF.
LaiŠki, ako ureĐaj menjamo kad god otka e, aritmetiŠka sredina tih vremena
izmeĐu otkaza je MTBF.
diskovi.2264morkin,
-> #2257, dule.nNije ba tako, jer normalnu (Gausovu) raspodelu karakteri u srednja vrednost
i disperzija, a ima samo MTBF.
MeĐutim, tvoja priŠa pije vodu jer se svaka raspodela mo e aproksimirati
normalnom.
diskovi.2265epson,
-> #2262, pvlada
│ rešenje mi je bio diskedit.
└─────────────────────────────────────────────────
Može i PQM, Fdisk od OS/2jke/Warpa, ...
diskovi.2266dule.n,
-> #2264, morkin│ Nije ba tako, jer normalnu (Gausovu) raspodelu karakteri u srednja
│ vrednost i disperzija, a ima samo MTBF.
│
│ MeĐutim, tvoja priŠa pije vodu jer se svaka raspodela mo e aproksimirati
│ normalnom.
└───────────────────
Ma, hteo sam samo da objasnim princip veze trajanja komponenti sa
statističkim raspodelama. Nadam se da sam uspeo. :)
diskovi.2267kostja,
-> #2259, gmatic=> Ali i ST su Q-ovi diskovi? A dali su podjednako pouzdani
=> (nemoj sad ststistiku neko licna iskustva).
Licno iskustvo sa ST serijom nemam.
Fireball TM serija je the best za ATA-2, sada
Quantum pokušava da povede u utakmici za ATA-3
sa Fireball ST serijom. Podrška za 33Mb/s i
vreme pristupa od 8ms izgledaju veoma atraktivno.
diskovi.2268kostja,
-> #2262, pvlada=> I ja sam imao jednu particiju pod Fat 16, a drugu pod NTFS i jedino
=> rešenje mi je bio diskedit.
Ja sam taj problem rešio sa Partition Magic 2.01 :)
diskovi.2269pvlada,
Da li je moguće ako bi imati više od 4 HD-a, CD-a... ako bi ubacio
HDD kontroler, pošto moja ploča podržava 4 diska (Triton VX) ?
Pozdrav Vlada
diskovi.2270pvlada,
Čuo sam da ako su 2 HD-a na istoj grani da će raditi sporije nego
što bi radili da su na različitim, pa me interesuje da li je to
tačno ?
Pozdrav Vlada
diskovi.2271pvlada,
Skinuo sam Core i testirao disk i dobio sledeće rezultate:
Test 1 Test 2
Buffered Read Rate KB/sec 10320 10320
Average Seek Time ms 10.7 10.6
Track-Track Seek ms 4.5 4.6
Performance Index 66.56 66.61
pa me sad interesuje kakvi su to rezultati (da li je brz disk ili spor
ili prosečan), a isto me interesuje šta tačno znače ovi rezultati (ustvari
kakva je razlika između "Average seek Time" i "Track-Track Seek) ?
Pozdrav Vlada
diskovi.2272supers,
-> #2270, pvlada>> Čuo sam da ako su 2 HD-a na istoj grani da će raditi sporije nego
>> što bi radili da su na različitim, pa me interesuje da li je to
>> tačno ?
Ja sam laik, ali dok sam terao dva diska i dok su oba bili masteri na
različitim granama, Windows je bio instaliran na prvom a swap na drugom,
subjektivni utisak mi je bio da je sistem brži.
Lepo se čulo kako diskovi riljaju simultano.
diskovi.2273kostja,
-> #2269, pvlada=> Da li je moguće ako bi imati više od 4 HD-a, CD-a... ako bi ubacio
=> HDD kontroler, pošto moja ploča podržava 4 diska (Triton VX) ?
A, jel mogu da priupitam šta će ti više od 4?
diskovi.2274pvlada,
-> #2273, kostja> A, jel mogu da priupitam šta će ti više od 4?
Pa onako, samo pitam, pošto kada bi pupovao nove diskove ne bi stare prodavao,
pa ako se nakupi, pošto već imam CD i HD, a razmišljam da kupim još jedan
HD i A:Drive, a on valjda ide kao HD ? ;)
Pozdarav Vlada
diskovi.2275gmatic,
-> #2267, kostja==> Licno iskustvo sa ST serijom nemam.
==>
==> Fireball TM serija je the best za ATA-2, sada
==> Quantum pokusava da povede u utakmici za ATA-3
==> sa Fireball ST serijom. Podrska za 33Mb/s i
==> vreme pristupa od 8ms izgledaju veoma atraktivno.
Neka javi ko ima.
diskovi.2276gmatic,
-> #2271, pvlada==> Buffered Read Rate KB/sec 10320 10320
==> Average Seek Time ms 10.7 10.6
==> Track-Track Seek ms 4.5 4.6
==> Performance Index 66.56 66.61
ST kod mene bese
BR KB/sec 1200
AST ms 15
TTS ms 5
PI 14 (mislim)
Fuj!
Inace velicina 120 Mb a straost pitaj boga.
Ali radi super.
diskovi.2277pvlada,
E da ponovim pitanje ;)
Da li neko možda zna koji su bolji CD-ovi Teac ili Creative
(zbog daljinskog), ustvari koji mi savetujete da kupim (inače
imam Teac, ali 8x, pa bi da kupim neki brži, pa sam odlučio
ponovo Teac pošto je odličan ili Creative zbog daljinskog) ?
Bio bih zahvalan na odgovoru ;)
Kada sam rekao jednom ortaku koji ima CD klub da hoću da kupim
Creative, a da prodam ovaj moj Teac on mi je rakao, zar hoćeš da
pređeš sa konja na magarca, pa me interesuje, da li su stvarno
tako loši Creative ?
Pozdrav Vlada
diskovi.2278saint,
-> #2277, pvlada=> imam Teac, ali 8x, pa bi da kupim neki brzi, pa sam odlucio
=> ponovo Teac posto je odlican ili Creative zbog daljinskog) ?
Sta ce ti brzi...
diskovi.2279pvlada,
-> #2278, saint> Sta ce ti brzi...
Pa onako ;)
diskovi.2280bokili,
Vlasnik sam novog diska IBM DJAA od 1,7gb i disk nikako nece da
radi sa cd-rom-om ili sa Quantumom na istom kablu iajo drugi
disk ili cd stavim kao slave ima li leka?Ili da menjam disk?
diskovi.2281sigmund,
Želeo bih da kupim CD-ROM pa me interesuje da li neko ima iskustva
koji je najbolji za oko 150 DM. (8x, 12x).
Koliko sam ja primetio, najviše se nude Torisan, Sanyo, Acer
(osmobrzinci) oko 140-145 DM, a našao sam i neki "Creative Vibrations"
12x za 150 DM.
Važno mi je da dobro čita bugarske muzičke kompakt diskove.
Dajte predloge ljudi! Hitno!
P.S. Po mogućnosti navedite i firmu gde se može nabaviti.
cU fRojD
diskovi.2282gmatic,
-> #2274, pvlada==> Pa onako, samo pitam, posto kada bi pupovao nove diskove ne
==> bi stare prodavao, pa ako se nakupi, posto vec imam CD i HD,
==> a razmisljam da kupim jos jedan HD i A:Drive, a on valjda ide
==> kao HD ? ;)
Mozes da nakacis 2xHDD 1xCD-CIGA i oba flopija bez problema(teoretski).
U praksi zavisi dal ce ti se hardovi slagati.
A sad jedno pitanje: cemu ti sluzi cd?
Kad ti se popuni hard ti lepo snimi deo koji nekoristis tako cesto na
jedan CD pa po potrebi snimis i brises.
A: neide kao HD vec imas zasebni kablic (koji ti ide u b:,kao kad povezujes
dva harda ili hard i cd).
diskovi.2283gmatic,
-> #2277, pvlada==> Da li neko mozda zna koji su bolji CD-ovi Teac ili Creative
==> (zbog daljinskog), ustvari koji mi savetujete da kupim (inace
==> imam Teac, ali 8x, pa bi da kupim neki brzi, pa sam odlucio
==> ponovo Teac posto je odlican ili Creative zbog daljinskog) ?
==> Bio bih zahvalan na odgovoru ;)
Znam par njih koji imaju T i nebune se.
Sto znaci za preporuku (inace je 12x).
diskovi.2284gmatic,
-> #2280, bokili==> Vlasnik sam novog diska IBM DJAA od 1,7gb i disk nikako nece
==> da radi sa cd-rom-om ili sa Quantumom na istom kablu iajo
==> drugi disk ili cd stavim kao slave ima li leka?Ili da menjam
==> disk?
A jesi li jumperisao diskove?
Mozda su oba postavljena kao masteri pa se neslazu.
Ortaku DJAA i CD rade OK zajedno.
diskovi.2285kostja,
-> #2274, pvlada=> Pa onako, samo pitam, pošto kada bi pupovao nove diskove ne bi stare
=> prodavao, pa ako se nakupi, pošto već imam CD i HD, a razmišljam da kupim
=> još jedan HD i A:Drive, a on valjda ide kao HD ? ;)
Pa, to se reši tako što najnoviji (i najveći) hard staviš
kao C:, za D: staviš caddy, a na sekundarnu granu staviš
CD kao master, a A: drive kao slave.
Ne verujem da ćeš imati više od 3 stara harda u rezervi,
znači jedan će pasti za slobodu prenosa podataka tuda,
svuda, bilo kuda... jerbo nemaju svi A: drive. Dakle,
rešenje je u caddy-ju a ne u drugom kontroleru.
PS. Postoje neki SB koji imaju EIDE interfejs koji
može da se setuje kao treća EIDE grana.
diskovi.2286kostja,
-> #2277, pvlada=> Kada sam rekao jednom ortaku koji ima CD klub da hoću da kupim
=> Creative, a da prodam ovaj moj Teac on mi je rakao, zar hoćeš da
=> pređeš sa konja na magarca, pa me interesuje, da li su stvarno
=> tako loši Creative ?
Verovatno što se kod nas Teac pokazao kao najbolji CD
drajv(ovi). Svaki proizvođač je imao neki model koji
je podbacio, ili u brzini ili u čitanju diskova ili...
koliko znam jednino Teac-ovi drajvovi su uvek bili
konstantno dobri i lepo radili. Tako da je Teac stekao
slavu najboljeg kod nas (ako zaboravimo Prextor-ove
zgazije).
Sa druge strane Creative ima malce drugačiju, ili ti
zabavljačku, reputaciju... pa otkud njima dobri
uređaji? Šalu na stranu, i dotični Infra CD drajvovi
su sasvim dobrog kvaliteta.
Što se mog ličnog mišljenja tiče... šta će ti brži
od tog 8x Teac-a?
diskovi.2287bastion,
Imam nekolko pitanja.
1. Koristim Partition Magic (program koji omogucava menjanje i
stvaranje particija). U njemu sam video da velicina klustera moze
da se smanji, ali pritom se ukljucuje FAT 32 (sada dolazi pitanje)
STA JE TO FAT 32?
2. STA DOBIJAM NJIME A STA GUBIM?
3. DA LI FAT 32 UTICE NA DOS?
(mada koristim dos windowsa 97
--nemam "previous version of MS-DOS")
4. DA LI NEKIM PROGRAMIMA SMETA TAJ FAT 32?
5. STA MOZE DA SE DESI U NAJGOREM SLUCAJU ?
6. ZAMOLIO BIH I DA MI DATE LICNO MISLJENJE O FAT-u 32!!!
Unapred zahvalan!!!
Pozdrav od Vlade!
diskovi.2288pvlada,
-> #2282, gmatic> A sad jedno pitanje: cemu ti sluzi cd?
> Kad ti se popuni hard ti lepo snimi deo koji nekoristis tako cesto na
> jedan CD pa po potrebi snimis i brises.
Radim to, ali u proseku svakih mesec-2 dana moram da snimam po 1 CD ;)
> A: neide kao HD vec imas zasebni kablic (koji ti ide u b:,kao kad
> povezujes dva harda ili hard i cd).
Mislim da me nisi najbolje razumeo, mislio sam na A:Drive koji prima diskete
od 120Mb ili 210Mb (neznam tačno), a i prima i stare diskete i čita i upisuje
brže ;)
Pozdrav Vlada
diskovi.2289pvlada,
-> #2286, kostja> Što se mog ličnog mišljenja tiče... šta će ti brži
> od tog 8x Teac-a?
Pa svidelo mi se što Creative ima daljinski, pa pošto neznam da postoje
Creative sa daljinskim manje brzine od 12x, pa reko onda da kupim brži ;)
Pozdrav Vlada
diskovi.2290pvlada,
-> #2281, sigmund> Želeo bih da kupim CD-ROM pa me interesuje da li neko ima iskustva
> koji je najbolji za oko 150 DM. (8x, 12x).
Ja imam Teac 8x i odličan je, ali ću verovatno sad da ga prodam pa da
kupim ili Creative 16x (sa daljinskim) ili Teac 24x, a po meni i većini
ljudi najbolji su Teac CD-ovi.
> P.S. Po mogućnosti navedite i firmu gde se može nabaviti.
"P.S" se obično stavlja iza potpisa ;)
Pa najbolje je da za cene pogledaš malo po oglasima, a koliko mi se
čini veoma su povoljne cene kod megasoft-a (res re megasoft).
Pozdrav Vlada
diskovi.2291pvlada,
-> #2287, bastion> Imam nekolko pitanja.
Neznam kakav je taj program, pa neznam kakvih posledica može biti, a inače
o Fat-u 32 možeš pročitati u conf PCUTIL tema Win95, bilo je rasprave u
poslednjih otprilike mesec dana. Njime možeš dobiti uštedu prostora na HD-u
i brzinu (mada na nekim diskovima je sporiji, uglavnom je brži na novijim).
Ja imam Fat 32 na jednoj particiji diska, a na drugoj Fat 16 i moje mišljenje
o Fat-u 32 je pozitivno i nisam imao problema ni sa jednim programom koji je
bio na njemu. Jedini problem je što nemožeš da pristupiš toj particiji na kojoj
ti je Fat 16 iz dosa < od 7.10 (taj imaš sa tvojim Windowsom), pa čak nemože
da mu pristupi ni stari Win 95 već samo OSRI i OSRII (tzv. Win96 i Win97).
Pozdrav Vlada
diskovi.2292saint,
-> #2289, pvlada=> Pa svidelo mi se sto Creative ima daljinski, pa posto neznam da postoje
=> Creative sa daljinskim manje brzine od 12x, pa reko onda da kupim brzi
Nemoj tako pomodarski...
Videces vremenom ti nista skoro nece znaciti...
Bolje se ti drzi starog dobrog Teac-a
diskovi.2293saint,
-> #2287, bastion=> 5. STA MOZE DA SE DESI U NAJGOREM SLUCAJU ?
Bu
Ide baba roga....
Cao Gaso
diskovi.2294nudge.nudge,
-> #2280, bokili
> Vlasnik sam novog diska IBM DJAA od 1,7gb i disk nikako nece
> da radi sa cd-rom-om ili sa Quantumom na istom kablu iajo
> drugi disk ili cd stavim kao slave ima li leka?Ili da menjam
> disk?
Vrlo je moguce da ih neces naterati da rade zajedno.
Ja nisam uspeo da nateram mog Q. Fireball-a (1.1 Gb) da radi
sa Conner-om CFS (540 Mb). Bilo je svejedno dali su na istoj
ili razlicitoj magistrali. Takodje i IBM identican tvom nije
mogao da se namesti sa mojim Q.F. Probane su sve kombinacije.
Pozdrav nudge.nudge!
diskovi.2295nudge.nudge,
-> #2287, bastion
> STA JE TO FAT 32?
> 2. STA DOBIJAM NJIME A STA GUBIM?
> 3. DA LI FAT 32 UTICE NA DOS?
> (mada koristim dos windowsa 97.
> --nemam "previous version of MS-DOS")
> 4. DA LI NEKIM PROGRAMIMA SMETA TAJ FAT 32?
> 5. STA MOZE DA SE DESI U NAJGOREM SLUCAJU ?
> 6. ZAMOLIO BIH I DA MI DATE LICNO MISLJENJE O FAT-u 32!!!
U osnovi ubrzava rad diska i stedi prostor posto su mu clusteri
4 Kb. Dobijas vise prostora, gubis mogucnost da odes kod ortaka
sa svojim diskom (koji nema FAT 32, odnosno W97 RII) i snimas njemu
ili sebi. Ali posto je velika iskoriscenost prostora na disku isplati
se. W97 i ne dozvoljava stari dos, i zasto bi, zato postoji
novi, zar ne? ;) Inace smeta svim starim programima za proveru diskova.
Nemoj da se zeznes pa da probas da koristis Disk Doktor ili tako nesto
ode mast u propast. Ima mogucnost da kapira diskove preko 2,5 Gb.
Toliko! :)))
Pozdrav nudge.nudge!
diskovi.2296saint,
-> #2295, nudge.nudge
To sam mu i ja reko ali me on ne slusa...
diskovi.2297nesha,
-> #2280, bokili>Vlasnik sam novog diska IBM DJAA od 1,7gb i disk nikako nece da
>radi sa cd-rom-om ili sa Quantumom na istom kablu iajo drugi
>disk ili cd stavim kao slave ima li leka?Ili da menjam disk?
Jel beshe bash IBM ima odvojeno dzamperisanje za single i master?
diskovi.2298bastion,
-> #2296, saint>> To sam mu i ja reko ali me on ne slusa...
Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
U opste mi to nisi rekao (barem ne sve)
a NUDGE.NUDGE-u se zahvaljujem (naravno i svima ostalima
koji posteno odgovore)
pozdrav od Vlade
diskovi.2299ivanl,
-> #2294, nudge.nudge=> Vrlo je moguce da ih neces naterati da rade zajedno.
=> Ja nisam uspeo da nateram mog Q. Fireball-a (1.1 Gb) da radi
=> sa Conner-om CFS (540 Mb). Bilo je svejedno dali su na istoj
=> ili razlicitoj magistrali. Takodje i IBM identican tvom nije
=> mogao da se namesti sa mojim Q.F. Probane su sve kombinacije.
Kod mog druga IBM DJAA 1.7 i Quantum Fireball 1.1 rade zajedno i
na primari i na secondari bez problema.
diskovi.2300saint,
-> #2298, bastion=> U opste mi to nisi rekao (barem ne sve)
Jessam jesam...
diskovi.2301kostja,
-> #2288, pvlada=> Mislim da me nisi najbolje razumeo, mislio sam na A:Drive koji prima
=> diskete od 120Mb ili 210Mb (neznam tačno), a i prima i stare diskete i
=> čita i upisuje brže ;)
Beše neki prikaz tog A: drive u PC Press-u, ali se ne
sećam kako se kači na comp... zato se sigurno sećam
da je kapacitet 120MB.
diskovi.2302kostja,
-> #2289, pvlada=> Pa svidelo mi se što Creative ima daljinski, pa pošto neznam da postoje
=> Creative sa daljinskim manje brzine od 12x, pa reko onda da kupim brži ;)
Jest, tako sam i pomislio čim sam pročitao poruku...
diskovi.2303kostja,
-> #2294, nudge.nudge=> Ja nisam uspeo da nateram mog Q. Fireball-a (1.1 Gb) da radi
=> sa Conner-om CFS (540 Mb). Bilo je svejedno dali su na istoj
Ništa strašno... Coner je oduvek bio "predivan" za
kačenje sa drugima...
diskovi.2304kostja,
-> #2291, pvlada=> Neznam kakav je taj program, pa neznam kakvih posledica može biti, a inače
E, onda ti savetujem da monumentalno nabaviš to programče
jerbo nema boljeg leka za particije od njega.
=> bio na njemu. Jedini problem je što nemožeš da pristupiš toj particiji na
=> kojoj ti je Fat 16 iz dosa < od 7.10 (taj imaš sa tvojim Windowsom), pa
Nešto si malo zbrljao ovde...
Ispravno bi bilo: ne moze da pristupi toj particiji, iz DOSa
6.22, na kojoj je _Fat 32_ ... dalje, koji W95 čovek ima to
ne možeš znati jer je pominjao menjanje Fat-a uz pomoć
Partition Magic-a a ne instaliranjem OSR 2 verzije Win-a 95.
Naravoučenije: Ako čovek ima W95 classic, pa iz Partition
Magic-a promeni Fat16 u Fat32, može lako da zbuni svoj
dragi i mili računar i, jelte, Windows 95 ako ostavi
butabilnu particiju pod 16-bitnim Fat-om.
diskovi.2305nenad,
-> #2270, pvlada> Čuo sam da ako su 2 HD-a na istoj grani da će raditi sporije nego
> što bi radili da su na različitim, pa me interesuje da li je to
> tačno ?
Ne bi trebalo da je tačno, radiće jednako sporo (čitaj - uvek će
moći samo jedan da radi u jednom trenutku).
diskovi.2306nenad,
-> #2271, pvlada> Buffered Read Rate KB/sec 10320 10320
> Average Seek Time ms 10.7 10.6
> Track-Track Seek ms 4.5 4.6
> Performance Index 66.56 66.61
>
> pa me sad interesuje kakvi su to rezultati (da li je brz disk ili
> spor ili prosečan), a isto me interesuje šta tačno znače ovi
> rezultati (ustvari kakva je razlika između "Average seek Time" i
> "Track-Track Seek) ?
Rekao bih da je disk sasvim solidan za današnje vreme. Onaj prvi
rezultat je "baferisani" prenos, odnosno maksimalna brzina
prenosa iz bafera HD-a kroz konroler do memorije - teorijska
propusnost kontrolera. Ima smisla, rekao bih, više kod pisanja
kratkih nizova podataka jer se onda ne čeka na disk.
Prosečno vreme traženja je prosečno vreme koliko treba glavi
diska da se pozicionira na neku određenu traku. Ima uticaja kod
čitanja više malih fajlova kao i kod fajl sistema koji nisu
otporni na fragmentaciju (čitaj - FAT).
Track-to-track je bitan prilikom učitavanja velikih kontinualnih
fajlova, dakle koliko vremena treba glavi diska da se premesti na
susednu traku.
diskovi.2307nenad,
-> #2277, pvlada> Da li neko možda zna koji su bolji CD-ovi Teac ili Creative
> (zbog daljinskog), ustvari koji mi savetujete da kupim (inače
Gotovo ni jedan uređaj opremljen dodacima koji ne služe njegovoj
osnovnih svrsi nije top model. Isto važi i za monitore sa
zvučnicima i mikrofonima, CD-ROM-ove sa daljincima i sl.
upakovane zezalice.
diskovi.2308bastion,
-> #2300, saint>> Jessam jesam...
^^ <<<< - nauci da kucas
Uopste nisi rekao ni pola od onog sto je NUDGE.NUDGE rekao
Mozes ti da pricas sta god hoces!
Idalje mozete da posteno odgovarate na moje pitanje o "FAT 32"
Pozdrav od Vlade!
diskovi.2309gmatic,
-> #2289, pvlada==> Pa svidelo mi se sto Creative ima daljinski, pa posto neznam
==> da postoje Creative sa daljinskim manje brzine od 12x, pa
==> reko onda da kupim brzi ;)
A sta ce ti daljinski kad si stalno uz komp (sem ako nepustis
da svira a ti ga zezas sa daljincem iz kujne).
diskovi.2310gmatic,
-> #2288, pvlada==> Radim to, ali u proseku svakih mesec-2 dana moram da snimam
==> po 1 CD ;)
E pa ovako ces morati svaka 4-5meseca da kupis novi hard pa sad ti
vidi sta ti se vise isplati.
bdw.
Moj hard je 120 Mb(ne nisam pogresio ono Mb stvarno tako mali).
Slicnom praksom se sluzim vec dve godine ali nemoras sve ti da
uzmes. Pa zasta sluze ortaci. Nesto oni nesto ti. A i sem toga
jedan CD na 2-3 meseca nije mnogo.
==> Mislim da me nisi najbolje razumeo, mislio sam na A:Drive
==> koji prima diskete od 120Mb ili 210Mb (neznam tacno), a i
==> prima i stare diskete i cita i upisuje brze ;)
U ovom slucaju neznam da pomognem jer nisam imao iskustva sa istim.
diskovi.2311nudge.nudge,
-> #2299, ivanl
> Kod mog druga IBM DJAA 1.7 i Quantum Fireball 1.1 rade zajedno i
> na primari i na secondari bez problema.
Moguce je da je taj IBM nije bio do kraja uredu, posto sam ga imao
samo na dan. Ali cinjenica je bila da koliko se secam cak ni
bios nije hteo obojicu da prepozna.
nudge.nudge
say no more!
diskovi.2312pvlada,
-> #2306, nenad> Rekao bih da je disk sasvim solidan za današnje vreme. Onaj prvi
> rezultat je "baferisani" prenos, odnosno maksimalna brzina
Da zaboravio sam da kažem koji je disk: Seagate Medalist serija 5 1.1Gb ;)
Pozdrav Vlada
diskovi.2313pvlada,
-> #2309, gmatic> A sta ce ti daljinski kad si stalno uz komp (sem ako nepustis
> da svira a ti ga zezas sa daljincem iz kujne).
Pa iz kujne nemogu, sato jer mi nije na istom spratu, a inače kada legnem
u krevet nije lože ;)
Pozdrav Vlada
diskovi.2314pvlada,
-> #2310, gmatic> E pa ovako ces morati svaka 4-5meseca da kupis novi hard pa sad ti
> vidi sta ti se vise isplati.
Mislim da me nisi razumeo ;)
Mnogo mi je lakše da jednom u 6 meseci nosim disk na BACKUP, nego svakih
1-2 meseci ;)
Pozdrav Vlada
diskovi.2315zeljkoj,
-> #2307, nenad> osnovnih svrsi nije top model. Isto važi i za monitore sa
Da, ali uzmimo npr. Philips 105A monitor... ima i zvučnike i mikrofon, a
prilično je top model u svojoj klasi. :)
diskovi.2316nenad,
-> #2315, zeljkoj> > osnovnih svrsi nije top model. Isto važi i za monitore sa
>
> Da, ali uzmimo npr. Philips 105A monitor... ima i zvučnike i
> mikrofon, a prilično je top model u svojoj klasi. :)
Ma vraga je "top". U stvari zavisi u koju ga klasu svrstavaš. Ja
sam upoređivao side-by-side Daewoo od 15" i taj Philips. U svemu
ga je Daewoo dobio - i u mirnoći i jasnoći slike, i kvalitetu
slike, i veličini dijagonale... Philips je bio bolji samo u tome
što je imao lepše ("življe") boje (vazda bilo tako) i što je
nominalno podržavao veće frekvencije - ali to se slabo
primećivalo. :(
Po meni su Philips monitori precenjeni kod nas.
diskovi.2317ivanl,
-> #2311, nudge.nudge=> Moguce je da je taj IBM nije bio do kraja uredu, posto sam ga imao
=> samo na dan. Ali cinjenica je bila da koliko se secam cak ni
=> bios nije hteo obojicu da prepozna.
On ima 2 IBM i Quantum radi sa oba.
diskovi.2318the.edge,
-> #2281, sigmund
T?>> Vazno mi je da dobro cita bugarske muzicke kompakt diskove. Dajte
T?>> predloge ljudi!Hitno!
Evo ja ti prodajem svoj Panasonic 562b 2x speed, cita PERFEKTNO muzicke
cd-ieve (originale & bugarine), ima AntiPirate(TM) tehnologiju
(hint: cita samo originalne cdr-ove), i maltene nista sa njim ne mozes da
radis, sem da slusas muziku. Cena, sitnica - 195dm (taman da kupim
Creative 12x) ;)
AcCeSS DeNiED
diskovi.2319gmatic,
-> #2313, pvlada==> Pa iz kujne nemogu, sato jer mi nije na istom spratu, a inace
==> kada legnem u krevet nije loze ;)
Uvek sam mislio da je daleko bolje da kupis stub i sa njegovog
CD-a slusas muziku nego sa kompa. Normalno ovo ako samo mislis
da slusas muziku a ne da sedis uz komp.
diskovi.2320gmatic,
-> #2314, pvlada==> Mislim da me nisi razumeo ;)
==> Mnogo mi je lakse da jednom u 6 meseci nosim disk na BACKUP,
==> nego svakih 1-2 meseci ;)
Mali hard? Mislis uzmes veci pa snimis 3 cd-a odjednom nego po
jedan. Ako je ovo u pitanju onda sam sad razumeo.
OK!
diskovi.2321sigmund,
Da li neko ima neki dobar mali program za testiranje CD-ROM-a?
Eto kupio sam Sony CDU-311 8x, pa reko' ajd' da ga istestiram...
cu Frojd.
diskovi.2322supers,
U poslednje vreme često imam posla sa Toshiba CD drajvovima.
Drajveri se normalno učitavaju ali nijednom CDROM-u ne može da se pristupi.
Tu se ja nađem u rebusu, pa vidim da mašina ima novi Award BIOS koji
prepoznaje CD uređaje. Onda ja lepo postavim secondary master i secondary
slave na None. Nakon toga BIOS više ne prijavljuje CD drajv u tabeli.
Tek onda je CDROM čitljiv iz Windowsa.
Moje pitanje je: kako se pravilno instalira CDROM na mašinama koje za CD
imaju BIOS podršku? Do sada sam uspevao samo zaobilaženjem te podrške.
diskovi.2323bokili,
-> #2321, sigmund
Konacno evo ga program!Ali cd mora da bude veci 0d 500mb!
test.exediskovi.2324kovacevicd,
Da li postoji razlika izmedju diskova 4.3Gb bigfoot i
4.3Gb cyclone firme quantum. Da li su oba velicine
5.25 inca, da li podr`avaju ultra-dma 33Mb/s i kakvi
su sto se tice brzine i sigurnosti s obzirom na
cenu od oko 450DM.
pozdrav Dejan.
diskovi.2325zoxy,
E,
mozda je mesto u :kavarovi al bilo bi lepo ako bi odgovorli i ovde..
radi se o jednom SEAGATE a,3 disku...
imao je jadnik 95icu i sve je lepo radilo. Iz cista mira (nije bilo prekida
struje i slicnih agresivnih metoda) odjednom nije hteo da digne win uz poruku
kako je disk error i ne moze da cita drajv C:
ja reset, i jos jednom probam i on prodje...al tu pocne "Strava u ulici
brestova 25. deo..."
Scandisk nadje po neki bad sector. Svaki naredni put ih je nalazio sve vise i
vise i dogurao je trenutno do 9MB (!) bad sectora u preko 300 komada.. :(((
Posebna prica je sto je scandisk celog diska radio 8,5 sati!!!
Inace, prvobitno je bila 95ica ali fdisk mi je prijavljivao jednu 16bitnu
particiju (nigd es enije pominjalo 32)
NDD se zaglavi na testiranju particionih tabela. Ako nekakko i prodje to i on
nalazi nove badove i to beskrajno sporo...
Probao sam da ga podelim na dve particije sa ponovnim formatom al nikakvo
poboljsanje.. :((
Disk sam inace uzeo na poslugu i coveku moram da vratim za dan-dva!
Sta je to specificno sa seagate diskovima? Vidim da oni (mogu) da budu nesto
specificno formatirani i particionisani?
POMAGAJTE!!!
btw. zbog cega se javljaju bed sec. koji se sire?
diskovi.2326zodiac,
-> #2325, zoxy> Sta je to specificno sa seagate diskovima? Vidim da oni (mogu) da
> budu nesto
> specificno formatirani i particionisani?
> POMAGAJTE!!!
Evo, saljem ti Seagate disk manager, pa mozes probati sa njegovim
low-level formatom da sredis stvar. Ukoliko nisi siguran kako to da
izvedes, ili nema rezultata, javi mi se na mail, pa da dogovorimo
vidjanje.
> btw. zbog cega se javljaju bed sec. koji se sire?
Fizicko ostecenje glave ili plate-a, crkla elektronika ili tzv.
"softverski bad sector-i" (iskreno se nadam da je ovo poslednje).
seagate.zipdiskovi.2327pvlada,
-> #2325, zoxy> btw. zbog cega se javljaju bed sec. koji se sire?
Oni se mogu javiti naprimer, ako ti ispadne hard, ili ga malo udariš.
Pozdrav Vlada
diskovi.2328firus,
-> #2325, zoxy> btw. zbog cega se javljaju bed sec. koji se sire?
Ukoliko nemaš neki "simpatičan" virus (malo verovatno)
onda se zasigurno radi o zamoru materijala (ili medij riknjava
ili elektronika riknjava). Reši se tog diska što pre, neće on
još dugo. Ukoliko je problem samo u magnetnom medijumu možda
bi low-level format (bez obzira što je IDE disk u pitanju)
pomogao. Pre par meseci sam LL formatirao jedan IDE disk
(sa WDFORMAT-om) i broj loših sektora sveo na nulu, a sam disk
još uvek radi bez problema.
----
ALBS - Akcija za lepši i bolji SEZAM
diskovi.2330ljiljam,
molim vas da l neko zna koliko cilindra ,glava i itd. ima FUJITSU 1.3 GB
diskovi.2331zoxy,
-> #2330, ljiljam> molim vas da l neko zna koliko cilindra ,glava i itd. ima FUJITSU 1.3 GB
vidi...
1. ako mu u biosu das da automatski detektuje hdd sam ce da ispise
2. ako nam das tacnu oznaku modela mozemo da ti skinemo sa njihovog sajta
kompletnu (da bas ne preteram, al osnovnu bar) dokumentaciju za njega
3. trebalo bi da na gornjoj strani n analepnici pise to sto ti trazis zajedno
sa rasporedom djampera
diskovi.2332svitac,
"Biti il' ne biti,pitanje ja sad!"
Imam 486 kompjuter na 66MHz i hteo bih da kupim neki osmobrzinski
CD-ROM.Medjutim procitao sam da su "osmobrzinci" prebrzi za 486-ice
dok neki opet kazu da to nema veze!
Pitanje je:Da li mogu da koristim osmobrzinski CD-ROM na 486-ici
bez problema?
Hvala!
diskovi.2333saint,
-> #2332, svitac=> Pitanje je:Da li mogu da koristim osmobrzinski CD-ROM na 486-ici
=> bez problema?
Nisu prebrzi...
Ako si to cito u Svtu Kompjutera znaj da su
srali i srali...
U sledecem broju su se vec izvinuli...
A sto se tice brzine mozes da imas i 16X brzinac
nece ti se nista lose desavati...
Jedan moj ortak ga ima na 486ici..
Pozdrav
diskovi.2334jjerry,
Moze li neko da mi preporuci neki sjajan aktuelni CD-ROM sa dobrim
vremenom pristupa i transferom preko 2300-2400 kbps ? Ja sam licno
mislio da uzmem Creative Infra 2400 16x (sa daljincem).Kakav je on
po gore navedenim kriterijuma i koji su trenutno NAJBOLJI cd-romovi
koji se mogu naci na trzistu ?
Poz.
diskovi.2335nitugard,
-> #2332, svitac> Pitanje je:Da li mogu da koristim osmobrzinski CD-ROM na 486-ici
> bez problema?
Svakako. I na 386, pa i na 286 ako hoćeš.
Kontroler odrežuje brzinu prenosa - ako CD može brže,
ne znači da to i mora, a koliko je meni poznato ni jedan CD nije
brži od HDD-a. E, sad, ako tvoja 486-ica ne može da potera HDD... :)
Lično sam koristio Acer 8x na 386DX40.
Sem što je fabrički napravljen da ne čita muzičke CD-ove duže od 74 min,
i što cela serija odbija da čita ploče snimane na Sonyjevim writerima,
nije bilo drugih problema.
=======
ALBS
diskovi.2336saint,
-> #2334, jjerry=> Moze li neko da mi preporuci neki sjajan aktuelni CD-ROM sa dobrim
=> vremenom pristupa i transferom preko 2300-2400 kbps ? Ja sam licno
=> mislio da uzmem Creative Infra 2400 16x (sa daljincem).Kakav je on
=> po gore navedenim kriterijuma i koji su trenutno NAJBOLJI cd-romovi
=> koji se mogu naci na trzistu ?
Ja bix ti predlozio TEAC16X...
diskovi.2337jjerry,
-> #2336, saint>> Ja bix ti predlozio TEAC16X...
OK,kakve su mu karakteristike,kako izgleda,napishi malo o njemu :)
Btw. kakav je onaj izvikani model (isto TEAC-ov) 24x ?
Poz.
diskovi.2338kupinar,
Molio bih nekoga da mi kaze nesto za CD MATSHITA CD562
interesuje me brzina (2x,4x...?). Kaci se na sopstveni
kontroler a iznad konektora na kartici pise PANASONIC.
Pozdrav Tdjerdj
diskovi.2339kostja,
-> #2338, kupinar=> Molio bih nekoga da mi kaze nesto za CD MATSHITA CD562
=> interesuje me brzina (2x,4x...?). Kaci se na sopstveni
=> kontroler a iznad konektora na kartici pise PANASONIC.
Onako, po sećanju...
U pitanju je 2x CD koji ne ide na EIDE već na svoj
kontroler ili preko nekog SB-a koji ima Pana priključak.
Ako ide preko svog kontrolera moguće je na isti
priključiti, beše, nekih 4/6/8 drajvova.
diskovi.2340kenza,
-> #2338, kupinar>> Molio bih nekoga da mi kaze nesto za CD MATSHITA CD562
>> interesuje me brzina (2x,4x...?). Kaci se na sopstveni
Trebalo bi da je Matsushita CR-562x, odnosno Panasonic 2X,
brzina bi trebalo da je oko 300 kb/s.
diskovi.2342pane,
-> #2341, paneSorry,
Bio je to fatal error!
Uz izvinjenje moderatoru i ostalima, ponoviću se u pravoj Conf.
diskovi.2343clown,
Da nema neko program koji pouzdano uklanja softverske badove?
Hitno !!!
Hvala!!
Dragan
diskovi.2344silence,
-> #2339, kostja> Onako, po sećanju...
Bogami... dobro ti je sećanje! :)
diskovi.2345mihailod,
Da li neko zna kako originalni kertridz koji se dobija
uz iomega jaz drive "odstititi"? Naime, sta god se proba
sa kertridzom, rezultat je "disk iz write protected".
Da li je u pitanju neka hardverska zastita sadrzana
u onom "macjem oku" u uglu kertridza? (Kog su vraga
onda davali one nalepnice uz njega?)
Inace, na kertridzu je osim drajvera i jedan hidden fajl
PARTISHN.MAC koji zauzima tacno onoliko mesta koliko
drajveri ostavljaju od ukupnih 1GB. Njega je nemoguce
izbrisati niti promeniti mu atribute.
Ne moram ni da pominjem da formatiranje ne daje nikakve
rezultate. Formatira se lepo, ali je sadrzaj posle
formatiranja *nepromenjen*. Dakle, i dalje tamo cuce
drajveri i pomenuti hidden fajl.
diskovi.2346dr.grba,
Posle jedne dijagnoze da Caviar 21200 ima brdo bad sektora, izvršen je
low level format na keš kontroleru. No, nije bilo pomoći. Posle
formatiranja, imam 3-4 MB čisto, taman za boot (: a ostalo je u lošim
sektorima.
Izgleda da su glave zagrebale površinu, zvuk je čudan.
Šta raditi sa diskom? Da ga izlakiram ili da ga otvorim da uzmem
površinu za časovnik? Ili da ga držim otvorenog u nastavne svrhe? (:
No, ozbiljno: da li postoji neki poslednji test ili nešto što bi se
dalo pokušati da se uverim/razuverim da je stvar konačna?
diskovi.2347zoran.r,
Quantum će u decembru 97/januaru 98. početi sa prodajom nove
serije diskova Fireball SE koja predstavlja nastavak izvanredne ST serije.
5 400 obrtaja u minutu, peta generacija MR glava, SMART ( Self
Monitoring Analysis and Reporting Technology) sistem zaštite podataka,
9.5 ms vreme pristupa, kapaciteti do 8,4GB u Ultra ATA i Ultra SCSI
varijantama su u najkraćem osnovne informacije o ovoj seriji.
The 3.5-inch Quantum Fireball SE drives feature a broad range of
capacity points -- 2.1GB, 3.2GB, 4.3GB, 6.4GB and 8.4GB -- with both
Ultra ATA and Ultra SCSI interfaces. The products provide the best storage
solutions for entry-level to high-end commercial and consumer PCs, and also
meet the needs of the personal workstation and low-end PC server markets.
The Quantum Fireball SE drives are Quantum's second generation
of products that incorporate the Quantum-patented, industry standard
Ultra ATA interface. The high burst transfer rates of Ultra ATA
(33 MB/second) increase overall system performance and remove
bottlenecks associated with data transfers. Users of new PCs will
need less time to boot their systems and open applications.
The majority of the world's top PC manufacturers are now shipping
or will be launching systems with the interface, and Quantum remains
the leading supplier of Ultra ATA drives.
"Advancements in enabling technologies, including microprocessors,
3-D graphics and MPEG video, have paved the way for new and exciting
applications such as full-motion video and digital cameras," said
Barbara Nelson, vice president of marketing for Quantum's Desktop
and Portable Storage Group (DPSG). "This has created an insatiable
appetite for more disk storage. Five years ago the average desktop
drive shipped had a capacity of 140MB. Today, it is over 2.1GB.
Three years from now it will likely be over 10GB."
The Quantum Fireball SE drives are the most recent products
in a long line of award-winning Fireball drives first introduced in
early 1995. The drives' architecture, including electronics, mechanics
and firmware, and manufacturing process are highly leveraged from the
current, successful Quantum Fireball ST series introduced in October.
The commonality of parts and manufacturing process allow for faster and
easier qualifications, and greater drive maturity, resulting in clear
benefits to customers.
Other important features of the Quantum Fireball SE drives include
5400 RPM rotational speed and 9.5 millisecond (ms) average seek time
for fast throughput. In addition, the Quantum Fireball SE drives
incorporate industry leading reliability and data integrity utilizing
the S.M.A.R.T. System and 224-bit double-burst error correction on-the-fly.
The Quantum Fireball SE drives also highlight Quantum's areal
density leadership, featuring fifth-generation magnetoresistive (MR) heads.
MR head technology, coupled with an advanced EPRML read channel, enables
Quantum to stay ahead of the areal density curve with an industry leading
2.1GB capacity per disk. Leading capacity per disk is only possible with
advanced technologies such as MR heads and PRML read channels.
Quantum is now the world's leading supplier of MR head drives
to the desktop market, with over 15 million units shipped to date.
The company has implemented this critical technology across its entire
hard disk drive product line to meet future capacity and cost demands.
Desktop Storage Needs are Soaring
In the next year, the capacity requirements of desktop computer
users are expected to soar. New technologies, such as MMX, are driving
more powerful PCs that will deliver affordable multimedia muscle to all
consumers. Operating systems and applications software have increased
capabilities, and are disk hungry. Internet "push" applications are
downloading data daily onto desktop systems, and even games are becoming
more complex and graphics intensive. In addition, digital content in the
form of videos and still photos will swallow huge amounts of disk space.
"You can never have too much (disk storage)," said Forbes magazine recently.
"The average personal computer sold this year will have ten times the
storage of just four years ago." In January, PC World magazine urged users
to "get the largest hard disk you can afford."
With two high-capacity desktop families featuring MR technology,
Quantum's desktop storage group can offer its customers, including OEMs
and distributors, an unmatched choice of cost-effective, highest-capacity
storage solutions. The Quantum Bigfoot family of 5.25-inch drives offers
consumer PC users high capacity and the best storage value in the industry,
while the Quantum Fireball family gives commercial PC users an unrivaled
combination of capacity and performance.
diskovi.2348zoran.r,
U prethodnoj poruci izostavio sam cene Quantum Fireball SE serije
diskova.
Quantum Fireball SE 2.1 Ultra ATA - $269 Ultra SCSI - $329
Quantum Fireball SE 3.2 Ultra ATA - $339 Ultra SCSI - $429
Quantum Fireball SE 6.4 Ultra ATA - $429 Ultra SCSI - $539
Quantum Fireball SE 8.4 Ultra ATA - $569 Ultra SCSI - $659
E sad narode počnite da štedite pare, imate još 4 meseca do premijere.
Čini mi se da će Quantum sa izlaskom ove serije na tržište postati
apsulutni lider u proizvodnji hard diskova te da WD-u i ostalima dolaze
crni dani.
Obratite pažnju na model od 3.2GB, mislim da će sa svojom cenom od oko
500 maraka predstavljati najbolji izbor(jedva čekam da ga ubacim u mašinu).
diskovi.2349nenad,
-> #2346, dr.grba> formatiranja, imam 3-4 MB čisto, taman za boot (: a ostalo je u
> lošim sektorima.
>
> Izgleda da su glave zagrebale površinu, zvuk je čudan.
> No, ozbiljno: da li postoji neki poslednji test ili nešto što bi se
> dalo pokušati da se uverim/razuverim da je stvar konačna?
Pa, sudeći po onim gore manifestacijama, ima.
Uzmi disk, baci ga u reku i ako se vrati kući onda je ispravan! ;)
diskovi.2350nenad,
-> #2347, zoran.rNije mi baš jasno šta donosi ta nova serija, jer:
> 5 400 obrtaja u minutu,
Ovo je već davno dostignuto i postoji i kod aktuelnih serija.
> peta generacija MR glava,
Ne znam šta predstavlja ta peta generacija (MR glave postoje od
ranije), ali ovo je jedino što može nešto da znači.
> SMART ( Self
> Monitoring Analysis and Reporting Technology) sistem zaštite
> podataka,
Ovo postoji već par godina i ne verujem da se danas i može kupiti
disk koji ne podržava ovaj standard.
> 9.5 ms vreme pristupa,
Na toliko je deklarisan i Fireball ST.
> kapaciteti do 8,4GB u Ultra ATA i
> Ultra SCSI varijantama su u najkraćem osnovne informacije o ovoj
> seriji.
Ovo ponovo aktuelizuje pitanje IDE ili SCSII. Ima li nekog sa
konkretnijim iskustvima? Da li novi bus-mastering i UltraDMA
diskovi omogućavaju da se procesor ne opterećuje dok radi sa
diskom?
diskovi.2351pecinko,
-> #2346, dr.grba |> No, ozbiljno: da li postoji neki poslednji test ili nešto što bi se
|> dalo pokušati da se uverim/razuverim da je stvar konačna?
Umesto keš kontrolerom, odradi LL format WD-ovim programom koji je
namenjen tome. Imaš ga u dir-u. Ništa te ne košta da probaš, iako je
zvuk čudan.
diskovi.2352pane,
Da li je tačno da se Quantum diskovi (a i ostali?)
veličine 3 i više GB ne smeju formatirati kroz verziju MSDOS-a
6.22 pošto se u tom slučaju javljaju loši sektori na disku,
nego se moraju formatirati uz pomoć WIN95?
diskovi.2353dr.grba,
-> #2351, pecinko>> Umesto keš kontrolerom, odradi LL format WD-ovim programom koji je
>> namenjen tome. Imaš ga u dir-u. Ništa te ne košta da probaš, iako je
>> zvuk čudan.
A? Šta? Kako se zove taj program?
diskovi.2354pecinko,
-> #2353, dr.grba |> A? Šta? Kako se zove taj program?
Program se zove 'allstar', na Pro-u se nalazi u R:\DISKUTIL (možda
ga ima i ovde, ali ga ja nisam pronašao), a predstavlja skup WD-ovih
programa za LL format i dijagnostiku njihovih hard diskova.
So, bez keš kontrolera, ovaj program u ruke i... sa srećom.
diskovi.2355dule.n,
Ortaku trebaju drajveri za CD-ROM NEC 8x za DOS i Win95. Tip
je CDR1400, ali pretpostavljam da bi odgovarao i za svaki njihov 8x,
verovatno ih nema previše.
Hvala unapred ako neko ima i pošalje.
diskovi.2356kovacevicd,
Da li ima vlasnika hard diska 4.3Gb Quantum Cyclone
5.25inca posto sam cuo da nisu bas sigurni, vrlo brzo
se kvare, (mada znam da je jedna firma kupila oko
25kom 2.5Gb bigfoot i da su crkla do sada 3-4 komada.
diskovi.2357kostja,
-> #2355, dule.n=> Ortaku trebaju drajveri za CD-ROM NEC 8x za DOS i Win95. Tip
Evo drajvera za DOS, što se tiče W95 ništa ti ne treba
što već nije u samom Win-u.
nec8x.zipdiskovi.2358dule.n,
-> #2357, kostja│ Evo drajvera za DOS, što se tiče W95 ništa ti ne treba
│ što već nije u samom Win-u.
└───────────────────
Zahvaljujem. :)
diskovi.2359zoxy,
-> #2351, pecinko> Umesto kes kontrolerom, odradi LL format WD-ovim programom koji je
A sta preporucujete za LL seagate-a? medalist 1,3 ako je bitno...
diskovi.2360gmatic,
-> #2359, zoxy==> A sta preporucujete za LL seagate-a? medalist 1,3 ako je
==> bitno...
Baci to djubre!
Sve koje znam a imali su taj hard mucili su problemi. Jednog
bas taj pa je dobio novi hard (posto su se stalno sirili).
Novi fala bogu nije S, zaboravih koji ali uglavnom S nije.
diskovi.2361sigmund,
Imam jedan problem...
Pre mesec dana radio sam test hard diska (checkit) i za vreme testa
disk je počeo da zuji (kao ventilator, frižider itd). Disk inače normalno
radi (nema loših sektora itd.), ali to zujanje me nervira.
Pokušao sam da ga preformatiram, ali nije pomoglo.
Model HDD-a je: Quantum LPS420
Da li neko ima ideju šta bi moglo da bude?
Da li bi LL format HDD-a pomogao? Kako to da izvedem?
cu Frojd.