diskovi.724zeljkoj,
-> #718, wizard>> Ploča je stara 386SX bez ikakvih LBA i ostalih zezalica u
>> BIOS-u. Ne želim da imam posla ni sa kakvim drajverima (čak ni
>> sa onim EZ što se instalira u MBR). Zato - maksimum mi je 1024
>> cilindra/63 sektora/16 glava tj. 528 MBytes tj. 504 MB. :)
>
> Eto prilike da na tih 100 i nešto mega "viška" instaliraš OS/2.
> ;) Makar da iz njega pristupaš toj particiji i da na nju radiš
> bekap. ;)
Da, Warp će vrlo lepo da radi na 386SX ;).
diskovi.725frant,
-> #722, zormi> Fireball je nešto brži od oba ali po iskustvu mog kolege vrlo
> osetljiv mehanički. Ispuštena torba sa 20 kom je dala 14 kom
> neispravnih a svaki drugi tip se ne bi obazirao na tu sitnicu.
Koliko su, uopšte, hard diskovi mehanički osetljivi kad su
isključeni? Na primer, sa koje visine mogu da padnu na tvrdu
podlogu i da ih to ne ošteti? Jednom mom prijatelju je Fireball od
540 MB stajao, prilikom montaže, vertikalno na stolu i pao u
horizontalni položaj. Disk zasad dobro radi, ali se čovek brine da
je možda ipak oštećen.
Frant
diskovi.726funky,
-> #719, stripkovic)> Pretpostavljam da problem potice od zastarelog IDEDRV.386.
IDEDRV.386 je drajver tvog VLB kontrolera UMC, i verovatno dolazi u
koliziju sa Ontrack drajverom. U tvojoj kombinaciji, taj drajver je
suvišan (rekao bih) i ja bih samo stavio WDCDRV.386 (dobije se uz
WD disk manager). Najbolje da se to uradi INSTALL programom, koji će
sam izmeniti DDO i SYSTEM.INI.
diskovi.727funky,
-> #720, cnenad)> => Pazi trik: meni je recimo ploča bez LBA, i uredno prepozna disk od
)> => giga. Uredno ga particionišem, i poteram format... Lepo mi prijavi da
)>
)> Zato što si u SETUP ubacio da disk ima više od 1024 cilindra.
Sličan 'trik' sam probao i ja ubacivši ručno duplo manji broj cilindara
uz duplo veći broj glava, i gle, čini se da prorade, kad cvrc :)
diskovi.728funky,
-> #722, zormi)> Moja preporuka je naravno ;) moj disk: IBM OEM DPEA-31080. Brz je kao
)> Fireball a proveren model (Core: 9.3 ms, 10 MB/s na Pentium PCI bez
)> driver-a).
i još ima MR glave i 448K bafer
diskovi.729severian,
-> #719, stripkovic> Nisam primetio bilo kakve probleme u radu pod DOS-om, medjutim pod WfWG
> 3.11 CEE nemam 32-bitni pristup. Pri pokretanju Windowsa dobijem sledecu
> poruku:
>
> Initializing WDCDRV Version 2.6 ...... The Microsoft Windows 32-bit disk
> driver (WDCTRL) cannot be loaded. There is unrecognizable disk software
> installed on this computer. The address that MS-DOS uses to communicate
> with the hard disk has been changed. Some software, such as disk-caching
> software, changes this address.
>
Da li koristiš QEMM sa uključenom stelt opcijom (ST:M)? Opisao si
upravo simptome kolizije na relaciji QEMM - neki WD diskovi. Ako je ovo u
pitanju imaš dva rešenja: da ne koristiš stelt ili da skineš sa sezama
32BDAFIX.ZIP (sadrži 32BDAFIX.SYS) koji treba da ubaciš u config.sys
neposredno posle reda u kome deklarišeš QEMM.
ps: pomenuta arhiva je u w:\system ili u w:\drivers, vidi već...
diskovi.730.marko.,
-> #722, zormi-->> Moja preporuka je naravno ;) moj disk: IBM OEM DPEA-31080. Brz je kao
-->> Fireball a proveren model (Core: 9.3 ms, 10 MB/s na Pentium PCI bez
-->> driver-a).
Hvala na preporuci posto i ja planiram nabavku diska.
Isplati li se trenutno kupiti IDE disk veci od 1G?
Takodje imam BIOS bez LBA, obican IDE kontroler i
WD Caviar disk od 200 MB.Znas li da li ce disk koji
si pomenuo funkcionisati u kombinaciji master-slave sa
mojim postojecim diskom?
BTW, funky mi rece za disk IBM XPDPEA-31080, pa jel to
to ili ...?
Aj' nek napise jos neko preporuku za 1GB disk! :)
diskovi.731mamba,
-> #722, zormi > Moja preporuka je naravno ;) moj disk: IBM OEM DPEA-31080. Brz je
> kao Fireball a proveren model (Core: 9.3 ms, 10 MB/s na Pentium PCI
> bez driver-a).
Mozes li reci koja je njegova cena u inostranstvu i sta bese ono OEM.
diskovi.732funky,
-> #730, .marko.)> BTW, funky mi rece za disk IBM XPDPEA-31080, pa jel to
)> to ili ...?
Jes, to je taj (ima dva meseca kako sam ti ga preporučio). Ja još vozim
fireball, ali kad mi naleti taj IBM neću da se puno dvoumim. U stvari, oću
jedno dve milisekunde (što neko reče :)
diskovi.733vlad,
-> #725, frant> Koliko su, uopšte, hard diskovi mehanički osetljivi kad su
> isključeni? Na primer, sa koje visine mogu da padnu na tvrdu
Fabricki su deklarisani i do 20G (dvadeset ubrzanja zemljine
teze). To je ekvivalent pada na tvrdu povrsinu sa visine dobro
vece od 1m (ne znam tacno, dalo bi se izracunati). To je idealno,
dakle podrazumeva se pad na ravno, a ne na neki spic, ugao ili
udarac direktno u stampanu plocicu. Za sokove u radu (kad je
ukljucen) deklarisu se do max 10G.
> 540 MB stajao, prilikom montaže, vertikalno na stolu i pao u
> horizontalni položaj. Disk zasad dobro radi, ali se čovek brine da
Ako se od udarca ne pokvari odmah, tesko da ce se poremecaj u
mehanici ispoljiti kasnije. S obzirom na okolnosti soka, ne
verujem da mu je vek uopste skracen. Neki moji "dzepni" HD-ovi su
trpeli i osetno jace udarce bez posledica.
diskovi.735frant,
-> #733, vlad> Fabricki su deklarisani i do 20G (dvadeset ubrzanja zemljine
> teze). To je ekvivalent pada na tvrdu povrsinu sa visine dobro
> vece od 1m (ne znam tacno, dalo bi se izracunati). To je idealno,
> dakle podrazumeva se pad na ravno, a ne na neki spic, ugao ili
> udarac direktno u stampanu plocicu. Za sokove u radu (kad je
> ukljucen) deklarisu se do max 10G.
Hvala na odgovoru!
Frant
diskovi.736mdave,
Subject: žudnovato! :)
Ajd nek mi neko objasni ovo... rebootujem mašinu, SI za disk
(Conner 850) daje index 16. Uđem u Win i odmah izađem, pa u SI. SI
kaže: index=11-12. (?)
diskovi.737funky,
-> #736, mdave)> Ajd nek mi neko objasni ovo... rebootujem mašinu, SI za disk
)> (Conner 850) daje index 16. Uđem u Win i odmah izađem, pa u SI. SI
)> kaže: index=11-12. (?)
da probam: imaš DOS drajver koji baci disk u brzi PIO/DMA mod. Kad udješ
u Windows, imaš drajver koji ne podržava ove novotarije, pa ga vrati u
staro stanje. Probaj test: isključi 32-bitni pristup u WIN, pa onda probaj
istu proceduru.
diskovi.738whitie,
-> #701, mamba
Ej, ovaj ti se program nepristojno ponasa ! :-)))
Ja ga pokrenuo pod Novelom da pogledam koliko bi izgubio da radim pod
DOS-om, kad tamo, joj, mal' se ne ubih -> kaze da imam 16K blok. Nisam
valjda tolika budala, sto kupih onoliku RAM memoriju za server !!
Pogledam, Novel kaze 4K ! Dobro je, nisam (bar ne tolika) budala. :-)
Probam flopi sa namestenim parametrima; ne snalazi se! Uznem standardni
flopic, nista dirano; opet zbun.
diskovi.739sjocic,
-> #722, zormi├> Moja preporuka je naravno ;) moj disk: IBM OEM DPEA-31080. Brz je kao
├> Fireball a proveren model (Core: 9.3 ms, 10 MB/s na Pentium PCI bez
├> driver-a).
Gde ima da se nadje taj IBM i po kojoj ceni ?
Kakav je Fujitsu u odnosu na Seagate ?
diskovi.740steva,
-> #720, cnenad> Zato što si u SETUP ubacio da disk ima više od 1024 cilindra.
Pa nisam ja, nego ploča tako prepoznala ;)
> BTW, jel' tamo treba da stoji 1024 ili 1023. žini mi se da treba 1023 jer
Ja stavljao 1024 i šljaka lepo 32-bit pod Win3.11 i Win95...
diskovi.741zormi,
-> #728, funky* )> Moja preporuka je naravno ;) moj disk: IBM OEM DPEA-31080. Brz je kao
* )> Fireball a proveren model (Core: 9.3 ms, 10 MB/s na Pentium PCI bez
* )> driver-a).
*
* i još ima MR glave i 448K bafer
Jeste, i ugradjivaće se u novi PowerPC 604 :).
Mana: osetno je skuplji ja sam ga ovde platio 580 DM pre par meseci
kada su ostali od 1GB bili 480 DM.
diskovi.742zormi,
-> #730, .marko.* WD Caviar disk od 200 MB.Znas li da li ce disk koji
* si pomenuo funkcionisati u kombinaciji master-slave sa
* mojim postojecim diskom?
Samo sa driver-om zbog LBA ali ni onda nije sigurno jer treba
probati kombinaciju ta dva.
diskovi.744zormi,
-> #739, sjocic* ├> Moja preporuka je naravno ;) moj disk: IBM OEM DPEA-31080.
*
* Gde ima da se nadje taj IBM i po kojoj ceni ?
Meni je donet po narudžbi i kao što rekoh platio sam 580 DM pre par meseci.
Sada bi trebalo da je reda 500.
Nažalost, zbog nešto više cene retko se donosi (ja ga prvi nikad ne bih
doneo za dalju prodaju :( ) jer naše tržište samo pita "pošto?".
P.S. Jednom sam samo doneo nekoliko originalnih AWE32 sa kompletnom
dokumentacijom, opremom, čak i ogromnim šarenim kutijama Creative
Labsa... i jedva izvukao pare. Ide samo najjeftinije eventualno
pristojne kopije, iako se deklarativno stalno traži kvalitet - dok
se ne čuje cena.
diskovi.745rkramer,
-> #739, sjocicC:Đ> Gde ima da se nadje taj IBM i po kojoj ceni ?
C:Đ> Kakav je Fujitsu u odnosu na Seagate ?
IBM-a sam pre dve nedelje video u Olymp electronics-u. Ne pitajte
me koliko je kostao :). Inace disk je stvarno mocan, posebno zbog
buffera, koji je kao sto rece funky 448 KB :) Daklem skoro pola mega,
Jedina mana je sto je (bar primerak koji sam imao u rukama) malo
starije proizvodnje, tako da ne podrzava PIO 4. ploca sa elektronikom
je veeeoma mala, a ispod nje se lepo vidi pecat sa datumom
proizvodnje oklopa za mehaniku (a verovatno i svega u njemu). Datum
je: APRIL 1993. :) E, da mi je takav disk tada bio u rukama, bio bih
bogat covek :) Elektronika je nesto novije proizvodnje - 1994.
Transfer - veliki. Seekovi - mali :)
BTW, zna li neko cemu sluze ona dva prozorcica :) prelepljena
crvenom providnom plastikom na oklopu, sem za proveru da li se vrti
motor i da li se pomera glava?
Fujitsu je cini mi se nesto brzi od seagatea. Posebno od
medalista, iako je (koliko mogu napamet da kazem, podaci mi nisu pri
ruci) i decathlon nesto sporiji od njega.
diskovi.746bobland,
-> #733, vlad" Fabricki su deklarisani i do 20G (dvadeset ubrzanja zemljine
teze). To je ekvivalent pada na tvrdu povrsinu sa visine dobro
vece od 1m (ne znam tacno, dalo bi se izracunati). To je idealno,
dakle podrazumeva se pad na ravno, a ne na neki spic, ugao ili
udarac direktno u stampanu plocicu. Za sokove u radu (kad je
ukljucen) deklarisu se do max 10G.
"
Eh, tu negde. Fujitsu izdržava do 1m, a Maxtor je riknuo sa 1,2 m. Ima li
dobrovovoljaca za nove testove ;).
diskovi.747concept,
Ako neko ima win95 driver-e za QD6580 Vision VLB,IDE
i/ili Trident AGI9440,molio bih, da ih okaci na SEZ.
Poz,David
diskovi.748dejja,
Jedan zanimljiv problem:
Disk je WD Caviar 2420.
Kada se sa fdisk-om (DOS 6.20) postavi ceo kao extended particija
posle formatiranja se dobije sledeći kapacitet:
Formatting 404.79M <====
Format complete.
Volume label (11 characters, ENTER for none)?
424,230,912 bytes total disk space
424,230,912 bytes available on disk
=======
8,192 bytes in each allocation unit.
51,785 allocation units available on disk.
------
A, kada se postavi kao primarna particija dobija se VIŠE i to:
Formatting 405.2M <====
Format complete.
Volume label (11 characters, ENTER for none)?
424,665,088 bytes total disk space
424,665,088 bytes available on disk
=======
8,192 bytes in each allocation unit.
51,838 allocation units available on disk.
------
Razlika je 53 alokacione jedinice ili 434176 bajta tj. 424 KB.
E, sad.. zašto baš 53 klastera sa baš 424 KB?
Jel to ima neke veze sa veličinom diska ili je kod svih isto..?
diskovi.749.marko.,
-> #742, zormi-->> Samo sa driver-om zbog LBA ali ni onda nije sigurno jer treba
-->> probati kombinaciju ta dva.
OK, driver se podrazumeva, jos da pitam ovo:
negde procitah za WD disk od 1,6 GB, pa me zanima cena
i karakteristike, uopste sta ima od WD modela preko
1 GB?Da, zanimaju me (normalno) IDE diskovi.
diskovi.750stripkovic,
-> #726, funkyFala ti Funky ka' bratu !!
Bio si u pravu. UKKSamo sam u SISTEM.INI obrisao device=idedrv.386 i sad radi
(skoro) savršeno. MMMMMMMJedino me malo čudi što na disku C: imam 32-bitni Disk
Access i 32-bitni File Access, dok na disku D: imam 32-bitni Disk Access i
16-bitni File Access.
A i izlazak iz Windowsa me baca na root o čemu je već bilo reči u ovoj
konferenciji. Nema veze, I can live with it :)
diskovi.751stripkovic,
-> #729, severianNe koristim QEMM zbog veoma loših iskustava s njim (doduše samo na mašinama
odrđenog dobavljača čije ime neću pominjati).
ProblemMM ionakMMo nije bio u QEMM-u (vidi poruku 4.726)
Hvala na odgovoru !
diskovi.752gradic,
>>> Quantum fireball , >>> NO BASIC ROM - SYSTEM HALTED <<<
Znam da je mozda bajato ali zelim da se zahvalim na pomoci i izvinim sto
to nisam mogao da uradim onako brzo kako ste vi reagovali kad mi je bila
potreban savetMM, jer sam bio odsutan sa sezama neko vreme.
Ako nekoga zanima sta se disilo hard-om i kako je resen problem >>>
Elem, nakon povezivanja dva hard diska na PTI 255 (fireball i Coner cp30254)
Quantum koji je bio i master je potpuno poludeo.Probao sam da saniram problem
ponovnim formatizovanjem , pa cak i menjanjem velicina particija (i naravno
ponovo formatizovanjem ) ali nije urodilo plodom.Uspeo sam ipak da resim
problen sa nortonom ( Majstore hvala na savetu ) koji je sredio tabelu.
gradic
diskovi.753panta,
> " Fabricki su deklarisani i do 20G (dvadeset ubrzanja zemljine
> teze). To je ekvivalent pada na tvrdu povrsinu sa visine dobro
> vece od 1m (ne znam tacno, dalo bi se izracunati). To je idealno,
> Eh, tu negde. Fujitsu izdr║ava do 1m, a Maxtor je riknuo sa 1,2 m. Ima li
Na `alost ne samo ubrzanja nego i usporenja, tu ra~unica nije ba{ tako lepa kao
{to na prvi pogled izgleda . Usporenje je grubo re~eno dostignuta brzina
(recimo 1m priblizno 10 m/sec) kroz vreme za koje telo uspori na brzinu 0 (pa
odskoci jedno dva..tri puta). E to vreme je reda nanosekundi, pa vrednost
usporenja vrtoglavo ska~e ( i to na kvadrat).
Primer koji je po meni pomalo upe~atljiv : Motorciklisti~ke kacige moraju da
apsorbuju udarac i vremenski produ`e usporenje tako da ono kod udarca pri
brzini od 25Km/h ne pre|e 300G. Izmerene vrednosti su jako blizu toj granici.
Ina~e ako se ne varam 25Km/h = 6,9 m/sec. A diskovi ba{ i nisu debelo
postavljeni stiroporom.
diskovi.754vlad,
-> #753, panta> tako lepa kao što na prvi pogled izgleda . Usporenje je grubo rečeno
> dostignuta brzina (recimo 1m priblizno 10 m/sec) kroz vreme za koje
> telo uspori na brzinu 0 (pa odskoci jedno dva..tri puta). E to vreme
> je reda nanosekundi, pa vrednost usporenja vrtoglavo skače ( i to na
> kvadrat). Primer koji je po meni pomalo upečatljiv :
Najupecatljiviji primer je covek koji je preziveo usporenje od
27G u trajanju od par mikrosekundi (ima u Ginisu, ne secam se
tacno). B)
Pitanje je da li se deklaracija diskova odnosi na
usporenje/ubrzanje u duzem vremenskom periodu ili ne. Ako moze da
izdrzi 20G deset sekundi, onda moze i 200G za neko mnogo krace
vreme.
Za coveka se letalnim smatra sedam do devet G, a onaj gore je na
kratko izdrzao mnogo vise (ispao iz avijona B) ).
E da smo bogati k'o sto nismo pa da udarimo na muke koju desetinu
diskova raznih proizvodjaca... Da ih stavimo u "paint shaker" kao
sto Ameri testiraju neke audio uredjaje za kola. B)
Kad malo bolje razmislim, nosanje u dzepu kroz gradski prevoz i
nije mnogo daleko od toga (ispituje se i otpornost na ljuti znoj
sunarodnika i ostale elektromagnetske smetnje B) ).
P.S. Sto se stiropora tice, isti diskovima nije potreban. Masa
mehanickih delova diska je sve manja, a tvrdoca sve veca pa
otpornost na udarce prakticno oksponencijalno raste. Jednog dana
im padovi nece skoditi nista vise nego mravu koga basis sa 10-og
sprata. B)
diskovi.755wizard,
-> #713, dragisha> Prvi dio problema ćeš možda riješiti obrtanjem kabla :). Naime, IDE kabl
> će radi i kada konektor koji inače ide u karticu ukačiš na disk, a onaj
> između na drugi. Time dobijaš duži razmak među konjektorima za diskove.
Jeste, ali je onaj ostatak prekratak (ako je prekratak za između
dva uređaja sigurno je prekratak i za do kontolera :).
> Za drugi dio problema, bdm. ima na prodaju takav kabl, greškom ga kupio
> uz CD. Njegov broj možeš dobiti na mail, ili ako ti se žuri, nađi mene na
> 076 586-077, u bilo koje doba dana, pa ću ti ga priopćim.
Hvala na info, broj mislim da imam, mogla bi samo neka aktivna
e-mail adresa da ne prepadam čoveka u po noći... :) Hvala u
svakom slučaju, već sam bio izgubio nadu u Sezam... ;)
diskovi.756wizard,
-> #705, funky> meni ispiše da sam 'proćerdao' 180 MB. Da je klaster bio 16K, tj.
> particija manja od 1024K, ta cifra bi bila 89 MB (tako kaže).
>
> Znači - duplo :)
Pa, po teoriji verovatnoće trebalo bi da bude proćerdano:
broj fajova * veličina klastera / 2
E sad, oni programi koji mere utrošak to rade izgleda tako što
vide kolika je particija pa na osnovu toga računaju koliki je
ostatak.... Evo na primer izveštaja komande dir /s iz 4dos-a:
> 374.029.794 bytes in 9.699 file(s)
> 417.308.672 bytes allocated
Glavna fora je to što je particija inače velika 410 miliona
bajtova i na nju ova količina podataka ne bi ni mogla da stane.
Bitan momenat je u tome što ja koristim HPFS kod koga je
alokaciona jedinica pola kilobajta, pa je realna situaicja
(dobijena sa 'dir /s' iz 4OS2) ovakva:
> 381.563.075 bytes in 8.782 files and 1.883 dirs
> 384.557.056 bytes allocated
Razlika od 7MB fajlova je zbog nekoliko dir-ova i fajlova u njima
na toj particiji koji imaju dugačka imena i koja DOS ni ne vidi -
što znači da bi mu trebalo još više mesta da je i njih video. O
situaciji kada je particija preko pola giga da i ne govorimo...
diskovi.757.sima,
-> #727, funky║║ Sličan 'trik' sam probao i ja ubacivši ručno duplo manji broj
║║ cilindara uz duplo veći broj glava, i gle, čini se da prorade, kad
║║ cvrc :)
Kakve se posledice mogu očekivati (usporenje, stabilnost, itd) kada
se na pločama bez LBA smanji broj cilindara na polovinu, a broj glava
poveća duplo. Ja sam mislio da je ograničenje 16 glava, a da bi se to
uradilo mora se staviti 32. Kako ovo radi?
diskovi.758kanki,
-> #707, .sima>> Meni je sa
>> 1400kb/s bez ičega ubrzao na 1650kb/s. Dobitak nije nešto, ali
Nije Reply :) nego me nešto buni... jeli normalan transfer od 1.1Mb/s
kad kopiram 10Mb Swap fajl???? ili može brže, disk je Conner CFS420A,
ploča i VLB su na 50MHz...
diskovi.759kanki,
-> #716, bpapic>> NARAVOUCENIJE: Ako trazite sta cete obrisati sa diska da bi
>> ste oslobodili prostor, ne preskacite iz prve ovakve
>> "bezazlene" direktorijume manje od 1MB. Dobro pogledajte sta
>> vam oduzima prostor (pored Windowsa).
Tamo đe su .FOT od fontova i u SOR direktorijumu, DATA pod...
primjer je da 1000.. .FOT od po 1300 bajtova zauzme na disku i 10Mb
diskovi.760zdrawcke,
-> #754, vlad>>> Najupecatljiviji primer je covek koji je preziveo usporenje od
>>> 27G u trajanju od par mikrosekundi (ima u Ginisu, ne secam se
Evo malo zanimljive fizike. Usporenje (ubrzanje) je definisano samim
podatkom 27g i nema smisla ubacivati neko vremensko trajanje istog. Ako
zaokružimo g na 10m/s/s, dobijamo sasvim razumljivu vrednost koja nam daje
dobvoljno podataka šta je čovek preživeo: sa brzine od 270m/s dostigao je
brzinu 0m/s u intervalu od jedne sekunde :)
diskovi.761cnenad,
-> #740, steva=>> Zato što si u SETUP ubacio da disk ima više od 1024 cilindra.
=>
=> Pa nisam ja, nego ploča tako prepoznala ;)
Na to sam i mislio. Dao si ploči da odradi AUTODETECT što ona i jeste uradila
ali se to kod ploča bez LBA moda ne radi.
diskovi.762kolaps,
Jedno pitanjce za sve poznavaoce diskova:
Dali je tacno da prilikom nestanka struje, kesirani diskovi
gube sadrzaj kesa, znaci ne stignu da ga upisu na disk.
Ako gube, kako onda uspevaju da vrate glavu u nekakav startni polozaj.
Pozdrav, Dragan.
diskovi.763dvesic,
-> #406, danilo> I ja. Kada pristupim CD-u Sony CDU 55E pod QEMM 7.5
> obavezno se zakuca mašina. U čemu je štos? Sa EMM386
> nema problema.
U kvarnom MSCDEX-u. Uzmite MSCDEX 2.25 iz paketa drajvera zvanih
Win95 :))) i bice sve ok.
diskovi.764mdave,
-> #760, zdrawckeSubject: Re: Usporenje ;)
> dobvoljno podataka šta je čovek preživeo: sa brzine od 270m/s
> dostigao je brzinu 0m/s u intervalu od jedne sekunde :)
Prešao na Win 95 ? ;)
diskovi.765vlad,
-> #760, zdrawcke> koja nam daje dobvoljno podataka šta je čovek preživeo: sa brzine od
> 270m/s dostigao je brzinu 0m/s u intervalu od jedne sekunde :)
Ipak vremenski interval u kome se odigra akceleracija odnosno
deceleracija igra vaznu ulogu. 20G nije isto ako je u trajanju od
jedne milisekunde i ako traje deset sekundi. I covek i masina ce
pre puci ako traje duze, a na kratko mogu da izdrze mnogo jaca
ubrzanja i usporenja.
diskovi.766ivanna,
Cao,
Interesuje me da li na Creative Labs-ov Sounb Blaster 16 ASP/MCD
moze da se prikaci Sony CDU-55E.
SB 16 podrzava Sony CD ali ja mislim da je to za CD-ove koji
su se kacili preko posebnih kontrolera, a ne za IDE (ATAPI) CD,
da li sam u pravu?
Puno zahvaljujem, Nestor.
diskovi.767zkadic,
Ima li neko program za LL format Conner diskova?
diskovi.768iznogud,
-> #750, stripkovic:: Access i 32-bitni File Access, dok na disku D: imam 32-bitni Disk Access
:: i 16-bitni File Access.
Bilo je o tome reči ranije (pogledaj zkehlerove tekstove u starijim R).
Pogledaj da li ti pri startovanju Win-a ostaje neki fajl otvoren na D:.
Najakutniji problem je 4dos, ako koristiš opciju swap-a na disk.
diskovi.769steva,
-> #761, cnenad> ali se to kod ploča bez LBA moda ne radi.
Jes' ti ćeš mi zabraniš ;)
diskovi.770vlad,
-> #767, zkadic> Ima li neko program za LL format Conner diskova?
Evo ga, uz ogradu da ne preporucujem koriscenje ovakvih
softverskih budzevina ako nije neophodno (BIOS ne podrzava LBA).
Na prvi pogled deluju mocno (a i firme ih dele uz svoje diskove),
ali sa EZ drajvom, Disk Managerom i ostalom bratijom zna da bude
grdnih problema kad recimo budes hteo da stavis jos jedan disk,
nekoliko razlicitih operativnih sistema, odneses taj disk na
drugu masinu koja vec ima jedan, uparis ga sa CD ROM-om...
connerez.zipdiskovi.771funky,
-> #770, vlad)> > Ima li neko program za LL format Conner diskova?
)> ** Uz poruku 'connerez.zip' (160507 bytes)
:) jel ti čitaš ovu conf ili... pa nema ni nedelju dana kako sam poslao
EZ-conner :)
btw, mislim da ne radi LL format
diskovi.772vstan,
-> #751, stripkovic> Ne koristim QEMM zbog veoma losih iskustava s njim (doduse samo
> na masinama odrdenog dobavljaca cije ime necu pominjati).
A sto ga ne bi pomenuo ?
(Moze i na mail)
diskovi.773vstan,
Hitno potrebni drajveri za IDE VLB kontroler sa UMC
cipovima (82C865 i 82C 8871). Dakle za Dos i Win 3.1.
(Ili info gde je vec okaceno)
diskovi.774zkadic,
-> #771, funky> )> > Ima li neko program za LL format Conner diskova?
> )> ** Uz poruku 'connerez.zip' (160507 bytes)
>
> :) jel ti čitaš ovu conf ili... pa nema ni nedelju dana kako sam poslao
> EZ-conner :)
>
> btw, mislim da ne radi LL format
Hvala vlad-u na trudu, ali i meni se čini da EZ ne radi LL format.
Dakle još uvek ostaje molba:
Ima li neko program za LL format Conner IDE diskova?
diskovi.775vstan,
-> #766, ivanna> Interesuje me da li na Creative Labs-ov Sounb Blaster 16
> ASP/MCD moze da se prikaci Sony CDU-55E. ........
> ... da li sam u pravu?
Jesi, ne moze.
diskovi.776cnenad,
-> #769, steva=>> ali se to kod ploča bez LBA moda ne radi.
=>
=> Jes' ti ćeš mi zabraniš ;)
Naravno da neću ali molim da se onda ne kuka po ovoj temi bespotrebno ;)
diskovi.777vlad,
-> #774, zkadic>> :) jel ti čitaš ovu conf ili... pa nema ni nedelju dana kako sam
>> poslao EZ-conner :)
Citam, al' mi promaklo. B)
>> btw, mislim da ne radi LL format
U pravu si, ne radi.
> Dakle još uvek ostaje molba:
>
> Ima li neko program za LL format Conner IDE diskova?
Koliko sam se u medjuvremenu raspitao, tako nesto ne postoji. Ako
tom disku nista drugo nije pomoglo javi mi se pa da mu poteramo
LL iz BIOS-a na jednoj masini koja je mnoge tako vratila iz
mrtvih (i nekoliko Conner-a).
diskovi.778calex,
-> #773, vstan<!> Hitno potrebni drajveri za IDE VLB kontroler sa UMC
Beše toga često ovde.
3.378 PC.HARD.4:maticne.ploce
** Uz poruku 'idedrv.arj' (34102 bytes)
4.577 PC.HARD.4:diskovi
** Uz poruku 'idedrv.zip' (8768 bytes)
4.790 PC.HARD.4:diskovi
** Uz poruku 'idedrv5.sys' (24094 bytes)
diskovi.779zokalezic,
Drugar ima Hd od 850 MB sa EZ driverom pomoću kojeg koristi svih 850 Mb.
E sad pitanje je kako napraviti sistemsku disketu da kad se sistem digne
sa flopija može da se pristupi hardu ?
diskovi.780funky,
-> #779, zokalezic)> E sad pitanje je kako napraviti sistemsku disketu da kad se sistem digne
)> sa flopija može da se pristupi hardu ?
pa lepo te taj drajver pita na početku da ako hoćeš sistem sa diskete da
pritisneš SPACE.
diskovi.781basrak,
-> #760, zdrawcke> Evo malo zanimljive fizike. Usporenje (ubrzanje) je definisano
> samim podatkom 27g i nema smisla ubacivati neko vremensko
> trajanje istog.
Evo još zanimljivije fizike. Postoji fizička veličina definisana kao 3.
izvod puta po vremenu, ili, ako tako hoćeš, prvi izvod akceleracije po
vremenu, i naziva se trzaj. To je to.
diskovi.782vitez.koja,
-> #779, zokalezic#=> Drugar ima Hd od 850 MB sa EZ driverom pomoću kojeg koristi svih
#=> 850 Mb. E sad pitanje je kako napraviti sistemsku disketu da kad
#=> se sistem digne sa flopija može da se pristupi hardu ?
Sistemska se napravi regularno (format a: /s), a butuje se sa
diskete tako što se drži ctrl nakon što se učita drajver sa diska
sk
diskovi.783jmilovic,
Dali postoje HDD cache kontroleri za SCSI diskove koji imaju mogucnost
ugradnje eksterne RAM memorije ???
Ako postoje potrebne su mi oznake modela, proizvodjaca i dali se kod nas
mogu kupiti i u kojoj firmi.
diskovi.784dveselinovic,
-> #783, jmilovic Bio je jedan model firme BusLogic kod Olymp-a; iako je imao
memoriju na sebi, nije bio korisnički proširiv, ali je radio kao
blesav, keširao je sve na SCSI vezi bez pardona. Vidi kod firme Olymp
computers.
Pozdrav,
DVV
diskovi.785rkramer,
-> #779, zokalezic
C:Đ> Drugar ima Hd od 850 MB sa EZ driverom pomoću kojeg koristi
C:Đ> svih 850 Mb. E sad pitanje je kako napraviti sistemsku
C:Đ> disketu da kad se sistem digne sa flopija može da se
C:Đ> pristupi hardu ?
Ako imas hard-disk na kome je MBR intact, odnosno moze da podigne
EZ drive, to radis na nacin koji je opisan u prethodna dva reply-a.
Na zalost, ako to nije slucaj moraces da probas da oporavis nekako
MBR sa EZ-om, jer ce disk inace biti beskoristan ;) Iako smatram
EZ-drive boljim proizvodom od OnTrackovog DiskManagera (nisam
ih previse analizirao- u pitanju je iskljucivo subjektivni utisak,
ali ako neko bas insistira, mogu da sumiram rezultate ;), Disk
Manager ima jednu kvaku, koja moz' biti prilicno zgodna. Ako iz nekog
razloga ne mozete da bootujete sa hard diska koji je pod DM-om,
dovoljno je da stavite dva fajla - drajver i overlay fajl
(cija imena nisam zapamtio, ali bi ih se setio, ako prigusti :) na
disketLu. Postavite drajver u config i to je to... Veoma zgodno ako
vam je potrebna boot disketa za veci broj diskova koji su
obradjeni na ovaj nacin.
E, sad... Dal' ja to nisam primetio kod EZ-a ili stvarno
ne postoji - ne znam.
diskovi.786peacock,
-> #778, calex#### 4.790 PC.HARD.4:diskovi
#### ** Uz poruku 'idedrv5.sys' (24094 bytes)
Ovaj radi savršeno.
diskovi.787szdravko,
-> #779, zokalezicMoram samo da primetim da sa EZ driverima ima dosta problema. Prvo, setup vise
ne vidi druge ■˛diskove, a kod mene se uvek zaglavljiao posle CRTL. Izbaci
poruku i zaglavi sloca je SOYO 386 DX40, a disk je bio DECATHLON 1.1 MB.
diskovi.788gradic,
Moze li napajanje sa vecom voltazom od propisane (5,15 i 12.16v) da negativno
utice na rad CD ROM-a.
Ovo pitam jer sam do sada zamenio dva CD ROM-a,a i ovaj treci ponavlja slicne
simptome.
Sva tri uredjaja su SONY 55e i po etiketama proizvedeni su u razlicitim
fabrikama.Prvi "Malezijac" pokazivao je znake zivota samo u prvih 5-10 min.
po svakom ukljucivanju racunara.Drugi "Japanac" omogucavao mi je rad citavih
pola sata, i to opet samo ako je pre toga duze vreme bio iskljucen racunar.
Treci takodje Japanac radi vrlo pouzdano sa 2/3 diskova ,dok se sa ostatkom
dosta muci i to naravno posle onih 30-tak minuta rada.
Bez obzira sto Sony i te "necitke" diskove ipak nekako uspe da procita
(uz silna ponavljanja) jos uvek nisam zadovoljan , pre svega jer u drugoj
masini jedna 55-ica te iste diskove cita savrseno.I ako mi je najlogicnije
da konkretan problem povezem sa cd rom-om , pocinjem da sumljam na sve pa i
na najneverovatnije stvari, pogotovo ako se setim mnogo neobicnijih situacija
koje sam doziveo , srecom na tudjim racunarima.
Unapred zahvaljujem na odgovoru.
gradic
diskovi.789zokalezic,
-> #785, rkramer>> Ako imas hard-disk na kome je MBR intact, odnosno moze da podigne
>> EZ drive, to radis na nacin koji je opisan u prethodna dva reply-a.
>> Na zalost, ako to nije slucaj moraces da probas da oporavis nekako
Trenutno je sve u redu al rekoh daj da napravim čoveku sistemsku
disketu za slučaj eventualnosti. Daklem pretpostavka da je MBR sa EZ
zeznut, da li postoji način za pristup HD-u ?
diskovi.790rkramer,
-> #789, zokalezicC:Đ> Trenutno je sve u redu al rekoh daj da napravim čoveku
C:Đ> sistemsku disketu za slučaj eventualnosti. Daklem
C:Đ> pretpostavka da je MBR sa EZ zeznut, da li postoji način za
C:Đ> pristup HD-u ?
Uuuuhhh... Pravo da ti kazem, moracu da probam... Jedan nacin je
da se disk stavi kao slave drugom disku koji bi se podigao sa EZ
drajverom. To sigurno radi. Sa disketle ne znam da li moze, ali se da
probati. Mislim da postoji treca opcija, a to je da sam program
obnovi MBR, ali nisam siguran da li to moze bez formatiranja resto
diska... Sve u svemu veoma cupavo. A uz to i usporava disk (i to
puno!).
diskovi.791vstan,
-> #778, calex> Bese toga cesto ovde.
Fala !
diskovi.792ab.comp,
-> #787, szdravko ==> Moram samo da primetim da sa EZ driverima ima
==> dosta problema. Prvo, setup vise
Odgovor nije samo na ovu poruku nego na celu diskusiju koja je
ovde započeta oko raznih drajvera za diskove većeg kapaciteta od 504MB.
Postoje više verzija disk menadžera i EZ programa sa istom
namenom. Verzije uglavnom zavise od vrste diska, jer su pravljene za
diskove određenih proizvođača (DM za Conner i DM za Seagate diskove...).
Ovde su (na Sezamu) ostavljani fajlovi sa nekim od ovih programa
i to bez podataka o verziji već samo o vrsti diskova koje podržavaju.
Probao sam DM V6.02 za Conner diskove i on, što se tiče podela na
particije odlično odradi posao, ali nema podršku za Win 32BDA. U helpu
je navedeno da je 32BDA (odnosno FASTDISK) opcija Windowsa i da to DM ne
potržava ali da se radi na tome. Molio bih nekoga ko ima noviju verziju
DM-a da potvrdi da li su u tome i uspeli.
DM koji se aktivira iz config.sys dozvoljava žvrljanje po
particiji u okviru prvih 504MB bez njegovog prisustva odnosno dozvoljava
butovanje i instaliranje dosa sa diskete. Ukoliko se želi pristup
particijama koje su iznad područja od 504MB obavezno je aktiviranje
drajvera bilo sa diska ili diskete koja se za to napravi.
EZ se instalira u MBR i aktivira prilikom butovanja sa diska.
Ukoliko se (iz nekih razloga) želi but sa diskete to se radi posredno
držanjem Ctrl tipke prilikom aktiviranja EZ-a pa on onda aktivira but
sa diskete.
EZ za Seagate diskove je kod nekih tipova diskova snimljen na
samom disku na jednoj maloj particiji sa programom koji vrši formiranje
but diskete, prebacivanje EZ-a na disketu i brisanje particije sa
diska. Ta verzija ne obezbeđuje 32BDA za Win (bar meni nije uspelo) i
pored poštovanja svih naznaka iz helpa da Win particija mora biti u
prvih 504MB i kako se i šta menja u SYSTEM.INI.
Druga mana je što ne dozvoljava prisustvo više diskova koji nisu
particionirani EZ-om tako da u slučaju da hoćete da povežete novi disk
(sa EZ driverom) i stari (kao slave) i sa starog prebacite podatke na
novi to nećete moći jer slave disku ne možete pristupiti.
EZ za Conner diskove ima i 32BDA i mogućnost povezivanja drugog
diska kome nije potreban EZ driver. Jedina mana mu je što kod deljenja
na particije traži samo broj particija i disk deli na jednake delove.
Sve ovo su moja lična iskustva te bih molio one koji imaju
drugačija da to ovde prenesu odnosno naznače sa kojom verzijom navedenih
programa su radili.
Pozdrav
█ █ █ █
▄▄█ █ █▄▄ █▄▄
diskovi.793whitie,
-> #781, basrak-->>> Evo malo zanimljive fizike. Usporenje (ubrzanje) je definisano
-->>> samim podatkom 27g i nema smisla ubacivati neko vremensko
-->>> trajanje istog.
-->> Evo jos zanimljivije fizike. Postoji fizicka velicina definisana
-->> kao 3. izvod puta po vremenu, ili, ako tako hoces, prvi izvod
-->> akceleracije po vremenu, i naziva se trzaj. To je to.
Evo malo i zanimljive logike. Prica je o coveku koji je neko
ubrzanje izdrzao milisekundu. Nakon par milisekunada on gubi
dimenziju "vreme" / :-) /, koja postaje konstanta.
Izvod konstante ... 0 -> Njega vise nista ne trza ... :-))))
Kazu da na nebu sem Bozjih ljudskih zakona postoje i nebeski
fizicki zakoni! :-)
diskovi.794vstan,
-> #788, gradic> Moze li napajanje sa vecom voltazom od propisane (5,15 i
> 12.16v) da negativno utice na rad CD ROM-a.
S obzirom da imas skoro idealno napajanje, dakle minimalna
odstupanja, ne bi trebalo da utice, ako si merio pod punim
opterecenjem.
diskovi.795heavy,
Imam PANASONIC 562 J CD-ROM i skoro sam skinuo onaj CDDA programcic
sto kopira muziku sa AUDIO CD-a na hard.Sve lepo napisem po uputstvu:
"CDDA /MSF /S 10:00:00 /E 10:20:00 /F PROBAA /W /O /M"
Sve lepo krene kad odjednom dobijem poruku:
"Error from read long:0008-sector not found
MSCDEX read error:returned 8"
U cemu je fora?
diskovi.796micotakis,
Pomozite!
Kupio sam CD-ROM Sony CDU75E.
Povezao ga i instalirao drajvere, i on se digao bez problema.
Ja u norton Alt-F1 a ono ima D:. Ja sav srecan ubacim CD, i
prebacim na d:, a on drr,drr,drr i nista prijavi da ne moze
da ocita d:, i tako sa svakim cd-om. Drajver je ATAPI_CD.SYS
ver. 2.22, a cd je vezan na sekundarni port PCI EIDE kontrolera.
Sta da radim da proradi ?
diskovi.797ab.comp,
-> #792, ab.comp Zaboravio sam u predhodnoj poruci da navedem da sam koristio
sledeće EZ-Drive programe (drajvere):
- EZ-Drive V2.03S za Seagate diskove i
- EZ-Drive V5.00 za Conner diskove
Pozdrav
█ █ █ █
▄▄█ █ █▄▄ █▄▄
diskovi.798mboban,
-> #796, micotakis=-= Ja u norton Alt-F1 a ono ima D:. Ja sav srecan ubacim CD, i
=-= prebacim na d:, a on drr,drr,drr i nista prijavi da ne moze
=-= da ocita d:, i tako sa svakim cd-om. Drajver je ATAPI_CD.SYS
=-= ver. 2.22, a cd je vezan na sekundarni port PCI EIDE kontrolera.
Nisi zaboravio na MSCDEX? Ili si slučajno u drajv ubacio neki Audio-CD?
diskovi.799wizard,
-> #748, dejja> Kada se sa fdisk-om (DOS 6.20) postavi ceo kao extended particija
> posle formatiranja se dobije sledeći kapacitet:
> A, kada se postavi kao primarna particija dobija se VIŠE i to:
To je zato što u extended particiji mora da se odvoji mesta za
njenu "ličnu" lokalnu particionu tabelu (za logičke diskove).
diskovi.800szdravko,
-> #792, ab.compDobro si primetio ono sto sam zaboravio da kazem o problemu spodelom diska na
jednake particije, sto EZ driver radi. Inace, ono sto sam shvatio iz razgovora
sa nekim ljudima je da prakticno samo najnovije DX4 ploce na 3.3 V podrzavaju
LBA mod. One starije°─, kao DX2 66 to ne mogu. Mislio sam da napravim upgrade
sa moje 386 DX40 na jednu takvu, ali ako opet moram da koristim driver-e onda
takav upgrade ne bih radio. Sta znas o tome? Pz, :).
diskovi.801zormi,
-> #796, micotakis* Drajver je ATAPI_CD.SYS ver. 2.22...
Isključi cache za diskove, probaj ver. 2.24 (Imtel BBS)...
diskovi.802mamba,
-> #800, szdravko > One starije , kao DX2 66 to ne mogu
Moja spada u starije (decembar '94) pa ima LBA mod.Ista prima procesore
koji rade na 3.3V i 5V.
diskovi.803bobland,
Zna li neko način za autodetekciju MFM diskova? Prilično hitno je potrebno!
BB
diskovi.804ab.comp,
-> #800, szdravko ==> sa moje 386 DX40 na jednu takvu, ali ako opet
==> moram da koristim driver-e onda
Postoje i starije i novije ploče sa biosom koji podržava LBA i
LARGE mod i imaju podnožja za razližite procesore DX2 i DX4 od
.različitih proizvođača (Intel, AMD ...)
Zavisno od cene ploče i procesora možeš da se odlužiš za
kombinaciju koja tebi odgovara.
Pozdrav
█ █ █ █
▄▄█ █ █▄▄ █▄▄
diskovi.805szdravko,
-> #802, mambaIsto i odgovor na ab.comp. Sad mi je lakse. Da li mozete detaljnije da mi
kazete cije ploce imate? Imate li ideju koliko realno vredi jedna polovna ploca
sa recimo DX2/66, ili nesto na 50. Da li ima smisla koristiti na njima SIMM-ove
od 70 ns (nemam sada nerava da sve menjam, i plocu i memorije, itd.). Hvala
unapred!
diskovi.806marni,
PIONEER CD DR-104X (SCSI)
Gore pomenuti je radio perfektno.
Neke diskove, koje je ranije citao,sada ne moze da procita.
Drajver za njega je ASPICD.SYS, medjutim mislim da on nema
veze sa problemom, jer neki diskovi normalno rade.
Samo da pomenem, da diskovi koji ne rade na PIONEER-u, sasvim
lepo rade na drugim masinama. Stvar nije u dikovima.
Da li je neko iamo slicne probleme?
Hvala.
diskovi.807mamba,
-> #805, szdravko > Isto i odgovor na ab.comp. Sad mi je lakse. Da li mozete
> detaljnije da mi kazete cije ploce imate? Imate li ideju koliko
> realno vredi jedna polovna ploca sa recimo DX2/66, ili nesto na
> 50. Da li ima smisla koristiti na njima SIMM-ove od 70 ns (nemam
> sada nerava da sve menjam, i plocu i memorije, itd.). Hvala
> unapred!
Moja je s cuvenim cip-setm PerComp.Mnogi se zalili, ali ja nisam
imao problema.Ima 3 VLB slota, 4 podnozja za stare i 2 za nove
memorije (72 pin).
U uputstvu pise da prima AMD DXLT/DX2/DX, INTEL DX4/DX2/DX/SX-SL
INTEL P24T/P24D (koji su ovi neznam),UMC U5 i CYRIX DX2/DX/S.
Kes moze da bude 64/128//256/512/1024 L2=WB
Memorija MAX 64 MB.Kombinacije 256K,1MB,2MB,4MB,8MB,16MB,32MB i 64MB.
Ploca je zelena i prima procesore 3.3V i 5V.Procesor je u ZIF podnozju.
Klok moze da se podesi na 25,33,40,50 MHz.
diskovi.808ab.comp,
-> #805, szdravko ==> od 70 ns (nemam sada nerava da sve menjam, i
==> plocu i memorije, itd.). Hvala
Malo smo skrenuli diskusiju od teme (ovo je pre za temu nabavka)
ali da ti odgovorim ovde.
S obzirom na razvoj računara i česte promene u hardveru i
softveru (koji su usko povezani) na trištu, računari su, gledano na duče
staze, relativno skupa investicija. Zavisno ko ih i za šta koristi,
potrebno je da srazmerno ulaže u njihovo osavremenjavanje.
Zavisno od zahteva i potreba računar koji se koristi može
pripadati određenoj klasi koja je trenutno zastupljena na trištu i taj
nivo treba permanentno održavati. Neko ima takve zahteve da u svakom
trenutku teži ka najvišoj klasi (pentium procesori, brzi GB diskovi i
video kartice) dok je za nekoga dovaljan nekakav trenutni prosek (DX2
procesor, 540 ili 850MB disk i standardna SVGA video). Pošto se ti
standardi pomeraju na svakih max. 5-6 meseci i jedna i druga kategorija
kupaca trebaju u tom vremenu razmišljati o dogradnji svojih
konfiguracija. Zavisno koliko se to redovno čini i koliko se to
"zapusti" potrebna su, u određenom trenutku , veća ili manja ulaganja.
Pojedini "proizvođači" računara prihvataju, u određenim
uslovima, zamenu komponenti uz doplatu, što je najbolja varijanta, jer
oni vrše ugradnju i daju garanciju na ugrađene komponente, ali se to
svodi samo na blagovremenu zamenu u roku koji je trenutno kritičan na
tržištu (5-6 meseci). Ostalo se svodi na kupovinu nove komponente i
samostalnu ugradnju i prodaju, preko malih oglasa, stare komponente.
Sve zavisi koliko smo "zapustili" konfiguraciju i šta trebamo u
određenom trenutku promeniti. Teško je izmeriti vrednost ulaganja i
dobitka odnosno gubitka ako zamenu vršimo redovno ili ne. Možda su veća
ulaganja ako zamenu vrćimo poštujući kritičan rok, ali to radimo sa
manje trenutno uloženih sredstava i uz manju razliku u ceni i, što je
najvažnije, održavamo svoju konfiguraciju najpribližnije klasi koju smo
odabrali.
Ako smo već izvan ovako zacrtane ćeme (dograđujemo nešto što je
daleko ispod odabrane klase) onda, zavisno od sredstava, to možemo
učiniti ili odjednom (kupovina novog računara i prodaja starog) ili
postepenom nadgradnjom.
Ako se odlučimo za drugu varijantu onda smo ograničeni
nekompatibilnošću nekih komponenti. Ne možemo zameniti samo procesor
ako prelazimo sa 386DX na DX2 ili više, kao ni iskoristiti VLB kartice
ako idemo na ploču sa samo PCI slotovima. Ali zato možemo imati DX4 sa
herkulesom i MFM diskom (??) što može imati smisla samo u izuzetnim
slučajevima. Memoriju takođe možemo zadržati ali samo u slučajevima da
ploča tu memoriju podržava.
Naravno da ne moramo pripadati kategoriji kupaca koja će svoj
računar dograđivati novim komponentama. Svi koji redovno unapređuju svoje
računare, stare komponente čele prodati i na taj način izvući bar deo
uločenog novca. Kupovinom takvih komponenti smo ostali bez garancije ali
ni to rešenje nije isključeno.
Konkretno na koju varijantu se odlučiti i kako kupiti odnosno
prodati polovni računar ili komponentu, bolje će ti reći neko ko prati
male oglase.
Pozdrav
█ █ █ █
▄▄█ █ █▄▄ █▄▄
diskovi.809arsan,
Nekoliko pitanja:
1. U pitanju je QD6580 i mesto za ugradnju BIOS-a. Ima li neko isku-
stva sa ovim tj. šta da ubacim u EPROM (original drajvere? još ne-
što?). Ima li neko original BIOS? žini mi se da drajveri prepoznaju
HD i konfigurišu se prema tome. Znači li to da podržavaju i diskove
veće od 504MB i da će kontroler sa BIOS-om rešiti probleme tipa LBA,
EZ drive isl.
2. Da li LL format iz BIOS-a može da napravi štetu? Disk je posle
ovoga imao bolje performanse. Ima li istine u tome da pojedini ko-
ntroleri "lažu" da rade LL format, a u stvari se ništa ne dešava?
Inače HD je bio nov.
3. Beše ovde jedno pitanje o diskovima od 540MB (preporuka?) koje
nije dobilo neki konkretniji odgovor. Imao sam priliku da probam
novi FUJITSU MT1603TAU (za prva dva slova u oznaci diska nisam si-
guran) na ploči HOT-413, I486SX33, VLB na 33Mhz, QD6580 i dobio po
DHD23 sledeće: TrackToTrack 2.9ms, FullStroke 17.4ms, AverageSeek
Time 9.2, RandomSeekTime 8.9ms, Overall 9.6, DTR 6960.7Kb/s pa bih
bio zahvalan kad bi mi iskusniji kolege uporedili ove rezultate sa
QuantumFireball-om, Conner CFA ili nekim sličnim diskom (od 540MB)
kako bi doneo pravu odluku o kupovini harda. Šta je bolje i koliko
se isplati?
Pozdrav!!!
diskovi.810rkramer,
-> #809, arsanC:Đ> DHD23 sledeće: TrackToTrack 2.9ms, FullStroke 17.4ms,
C:Đ> AverageSeek
C:Đ> Time 9.2, RandomSeekTime 8.9ms, Overall 9.6, DTR
C:Đ> 6960.7Kb/s pa bih
C:Đ> bio zahvalan kad bi mi iskusniji kolege uporedili ove
C:Đ> rezultate sa
C:Đ> QuantumFireball-om, Conner CFA ili nekim sličnim diskom
C:Đ> (od 540MB)
C:Đ> kako bi doneo pravu odluku o kupovini harda. Šta je bolje
C:Đ> i koliko
Ovako... Opet nemam rezultate pri ruci, ali fireball je ispao prvi
po testovima, so... :) Iznad Fujitsua je jos IBM. Verovatno bi nesto
brzi od njega bio i Conner CFA, medjutim nije ga bilo nigde u gradu (
a nema i dalje.. :( )
BTW. Testirao sam njihove rodjake od 1 GB, ali po mojim iskustvima,
iste rezultate pokazuju i oni od 540 MB. (siguran sam za FireBall i
Fujitsu, dok za IBM ne mogu da garantujem jer nisam video model od
540 MB).
diskovi.811inforts,
Upoređivao sam moju kombinaciju
Quantum Fireball 540 + Vision QD 6580 + 486/80 Cyrix
sa rezultatima iz poruke 4.299:
> Quantum Fireball + Vision QD 6580 + AMD DX4/100
> Core Test: B)10608 S)5320 R)2282, pristup: 9.4, tt:1.9
> Norton SI: 4078.6, pristup: 8.51, tt: 2.4
> DHD 2.5: 10441, pristup: 9.5, tt: 2.1
i dobio dosta lošije rezultate:
Core Test 3.02: B)5568 S)5632 R)2128
Norton SI: 2840
DHD 2.5: 5568
Interesantno je da su kod Core Test-a jako slični rezultati
za S)equential i R)andom test za oba diska, dok je B)uffered
test kod mene totalno podbacio. Kao da baferisano čitanje
slabo radi i to je očigledno razlog za lošije rezultate
kod SI-a i DHD-a. Da i kod diskova ne postoji lažan keš,
ili postoje razne varijante diskova istog tipa. Kod mene je:
QUANTUM FIREBALL540A, firmvare ver. A1M.0E00, cache 83.5KB.
Gde je greška?
DOS drajver za QD6580 je generisan sa INSTALL /F /M,
VL BUS je na >33MHz i 1W/S.
Pozdrav Dragan
P.S.
Gledao sam emisiju ART BAJT i priču o test programu HARDTIME.
Na Sezamu ga nema. Pozivam DVV-a da nam ga dobaci.
diskovi.812rkramer,
-> #811, infortsC:Đ> Upoređivao sam moju kombinaciju
C:Đ> Quantum Fireball 540 + Vision QD 6580 + 486/80 Cyrix
C:Đ> sa rezultatima iz poruke 4.299:
C:Đ> i dobio dosta lošije rezultate:
C:Đ> Core Test 3.02: B)5568 S)5632 R)2128
C:Đ> Norton SI: 2840
Hmmm. Probaj da malo ispodesavas plocu & kontorler... A mozda je
stvar i u Cyrix-u. Bas sam juce bio kod ortaka. Dx4/100 VLB, QD6580,
Quantum Fireball 540 i sl. naravno cache 83.5 KB (standardno za
fireball), magistrala na 33 MHz. Buffered u core-u 10.5 MB, Seq. oko
6000, Random izmedju 2500 i 3000 ne secam se tacne cifre. OPsti
utisak? Swuuuuuuuush ;)
P.S. BTW, da li ima neko Conner CFA od 1 GB da mi pozajmi na par
minuta? :) Treba mi radi dovrsavanja testova, ali nesto ne mogu da ga
nadjem ;) (Prodavci me nisu ubedjivali da je sranje, ali su probali
da mi prodaju da je doticni prestao da se proizvodi :)))
diskovi.813todor,
Interesuje me da li ovde u Beogradu ima sigejtovih BARAKUDA od 1 ili 2GB?
Kolika im je cena?
Zeleo bih i tacan podatak koji Adaptekov kontroler podrzava 'SCSI-2FASTWIDE'
na bilo kojoj sabirnici sem EISA.
Milos
diskovi.814dveselinovic,
-> #811, inforts Prosledih ga Boolayi pre neki dan, trebalo bi da ga ima. Da se ne
patite sa tralala programima, uzmite ono pravo.
Pozdrav,
DVV
P.S. Eve ga sledi poruku. Hvala Šuletu.
hardtime.zipdiskovi.815diag,
-> #803, bobland> Zna li neko način za autodetekciju MFM diskova? Prilično hitno
> je potrebno!
Daj oznaku i ime diska.
diskovi.816stanic,
Subject: EZ drive + Win95
Pročiah u najnovijim računarima da EZ i Win 95
koegzistiraju bez problema na non LBA pločama.
Pošto sam ja imao potpuno drugačije iskustvo, a
ima još ljudi koji imaju identičan problem bilo
bi lepo kada bi se našla dobra duša kojoj je ovo
uspelo da nas prosvetli.
diskovi.817fbojan,
Jel ima neko iskustava sa 4x HITACHI CD romovima?
diskovi.818ikordic,
-> #812, rkramerRE: UpToDate
=> P.S. BTW, da li ima neko Conner CFA od 1 GB da mi pozajmi na par
=> minuta? :) Treba mi radi dovrsavanja testova, ali nesto ne mogu da ga
=> nadjem ;) (Prodavci me nisu ubedjivali da je sranje, ali su probali
=> da mi prodaju da je doticni prestao da se proizvodi :)))
"Testovi" od par minuta. Ne proizvodi se poodavno.
diskovi.819ikordic,
-> #811, infortsRE: DTR
=> VL BUS je na >33MHz i 1W/S.
Ovo treba na 33 MHz i 0 ws.
diskovi.820dveselinovic,
-> #817, fbojan Ja sam ga malo čačkao pre par dana. Lepo radi, ali uprkos
nominalnoj brzini, deluje me malo sporo. Istina, u grupi se nalazio i
NEX 4x, koji je poznat kao najbrži u 4x ligi, što mogu i da potvrdim,
bar subjektivno deluje zaista brzo, brže od drugih. Sony CDU75E mi se
isto jako dopao.
Dakle, Hitachi smatram solidnom kupovinom u smislu kvaliteta i
pouzdanosti, ipak je to firma sa kojom nema šale, ali ako ti treba
brzina, vidi za NEC (Tehnicom) ili za Sony (Ada Computers).
Pozdrav,
DVV
diskovi.821rkramer,
-> #818, ikordicC:Đ> => P.S. BTW, da li ima neko Conner CFA od 1 GB da mi pozajmi n
C:Đ> => minuta? :) Treba mi radi dovrsavanja testova, ali nesto ne
C:Đ> => nadjem ;) (Prodavci me nisu ubedjivali da je sranje, ali su
C:Đ> => da mi prodaju da je doticni prestao da se proizvodi :)))
C:Đ>
C:Đ> "Testovi" od par minuta. Ne proizvodi se poodavno.
Sumnjam da bi mi neko pozajmio svoj disk od 1 GB, pun podataka na
duze od par minuta. A tih par minuta (<20) mi je sasvim dovoljno da
vidim opste performanse diska.
Sto se ne-proizvodjenja tice: Da li si pogledao malo strane
casopise? Da li si pogledao ponude hard-diskova? Da li si pogledao
Conner? Verovatno nisi. Skoro svaka firma nudi CFA od 1 i 1.2 GB
diskovi.822bulaja,
-> #816, stanic│Pročitah u najnovijim računarima da EZ i Win 95 koegzistiraju bez
│problema na non LBA pločama. Pošto sam ja imao potpuno drugačije
│iskustvo, a ima još ljudi koji imaju identičan problem bilo bi lepo
│kada bi se našla dobra duša kojoj je ovo uspelo da nas prosvetli.
└───
EZ nisam probao, ali sa Disk Managerom (probao sam verzije 6.03 WD
i 7.02) imam jako lepa iskustva baš na ne-LBA pločama. :)
diskovi.823rkramer,
-> #822, bulajaC:Đ> EZ nisam probao, ali sa Disk Managerom (probao sam verzije
C:Đ> 6.03 WD i 7.02) imam jako lepa iskustva baš na ne-LBA
C:Đ> pločama. :)
Akhm... Daaa? Da li si mozda merio _usporenje_ koje ti donese
doticni? Ili se i to uklapa u lepa iskustva ;) ?
P.S. Ne kazem da DM nije resenje na ne-LBA plocama, ali ako imate LBA
- stavite LBA, a DM slobodno obrisite :)
diskovi.824ikordic,
-> #821, rkramerRE: Conner CFA
=> Sto se ne-proizvodjenja tice: Da li si pogledao malo strane
=> casopise? Da li si pogledao ponude hard-diskova? Da li si pogledao
=> Conner? Verovatno nisi. Skoro svaka firma nudi CFA od 1 i 1.2 GB
:)))))
Momak, da mi završimo ovu smejuriju: da li si ti čuo za pojam "rasprodaja
zaliha"? Verovatno nisi. Da li se po tebi i 286 i 386 ploče proizvode još
uvek? Eno i njih po oglasima. Po tim oglasima se motaju i CFS diskovi od 420
MB, koji se zasigurno ne prave. Po tim (o slučajnosti, opet istim) oglasima se
pojavljuju i LED printeri od pre par godina, koji se isto tako (slučajnost?
zavera?) ne prave. Itd, sfatio si (?) poentu...
Ovo da se ne proizvode je frst hand info.
diskovi.825ikordic,
-> #813, todorRE: SCSI
=> Zeleo bih i tacan podatak koji Adaptekov kontroler podrzava
=> 'SCSI-2FASTWIDE' na bilo kojoj sabirnici sem EISA.
SCSI-2, fast 'n' wide, Adaptec AHA 294x za PCI i jedan BusLogic čije oznake ne
mogu da se setim da me ubiješ, ali mlogo lepo radi, ooosetno je jeftiniji od
Adaptec varijante i (mene se čini) bolji kvalitet propratnog softvera. Ako ti
treba još nešto, javni.