diskovi.619ssimeunovic,
-> #614, funky>> Ono što je bitno je da radi DA2WAV i CDGRAB.
Kakav je kvalitet zvuka? Koliki max. dug WAV fajl si probao?
diskovi.620wizard,
Potreban mi je dugačak kabl za IDE HD. Bitan momenat je da razmak
između dva konektora bude nešto duži nego obično, a ostatak može
da bude sasvim prosečan. Osim ovoga potreban mi je i dugačak kabl
za IDE HD kod koga je bitan momenat da je ostatak što duži, dok
razmak između konektora i nije toliko bitan.
Ako neko ima, molim neka se javi pa da se dogovorimo. Hvala
unapred svima koji će da pretraže svoje fioke. :)
diskovi.621evlad,
-> #583, bojt<> obrisana particiona tabela. Da li postoji neki utlity pomocu kojeg moze
<> da se obnovi particiona tabela a da se ne izgube podaci?
NDD iz NU 8.0
diskovi.622steva,
-> #602, funky> Uključeni i 32-bitni WIN drajveri.
Win95?... Ako ne, da li Win95 registruje ovaj drajver i da li dotični
degradira performanse na MSDOS compatibility?
diskovi.623kanki,
-> #595, spantic>> Ja imam baš PTI-255W i WD Caviar 2420 i radio je ranije
>> pod Windows 3.11 32 bitni pristup i to sa standardnom
>> ponudom.
Nema problema za 32 DA ali ne radi 32 FA...
diskovi.624marni,
-> #618, ssimeunovic>>> PS. I dalje se traze 32.bitni drajveri za Dolphin CD pod Win95. ;)
>
> Ti drajveri se dobijaju uz sam Win 95. Naziv proizvodaca je
> Optical Storage, a model se zove Dolphin. Koliko sam razumeo
> ortaka, trebalo bi da radi i sa Mitsumi drajverom.
Mogu ti reci da nisam pronasao ni Optical Storage ni Dolphin. ;(
Pokusao sam da ih pronadjem sa Add New Hardware i nigde nema
firme Optical Storage.
Doduse nemam originalni CD sa Win95 ali sa njega imam
direktorijum DRIVERS u kome takodje nisam pronasao podrsku.
Moze li neko da pogleda, na originalnom CD-u, da li ima ovih
drajvera?
Sto se tice Mitsumi drajvera, ni to neradi.
diskovi.625funky,
-> #619, ssimeunovic)> Kakav je kvalitet zvuka? Koliki max. dug WAV fajl si probao?
Pa oko 6 min, a to je oko 55 MB. Tu stvar "skine" za recimo 70 sek.
Posle rezanja CDRa nisam primetio nikakvu razliku (na odličnim uredjajima).
diskovi.626aleck,
-> #586, stadux>&> ps. jel ima neko iskustva sa ovim kontrolerom i WIN95 ?
Opet ja.Radi bez ikakvih problema.
Pozdrav,|<*>| Aleck |<*>|
diskovi.627mocart,
Postovani Prijatelju,
Javljam se povodom jednog problema, za koji mislim da Vi imate odgovor.
Problem je vrlo prost, pogadjate, radi se o PC-tehnologiji i glasi :
"Posle inicijalizacije bios-a, t.j. po ukljucenju racunara (PC), kada se
upali i ugasi primarni floppy drajv i u onom trenutku kada treba da se
operativni system (u ovom slucaju DOS) ucita sa hard diska, dolazi do
blokade kako sistema tako i tastature. Za one koji imaju maticne ploce
sa opcijom virus warning-a (u slucaju promene boot-a HD-a) dolazi do
pojavljivanja istog, koji kaze :
!!! WARNING !!!
Disk Boot sector is to be modified
Type "Y" to accept, any other key to abort
Award Software, Inc.
Posle pritiska na bilo koju od opcija racunar ne reaguje, tek posle
desetak "udaraca" bilo "y" ili nesto drugo mali dialog screen nestaje,
sto biva propraceno blokiranjem tastature, dakle, svega.
Pitanje vec pretpostavljate : Kako izleciti ovo?"
Priznajem, malo ko pa i bolji serviseri ne bi znali iz gore navedenog
teksta o cemu se radi, pa cu Vam zato ispricati sta je prethodilo ovom...
Dakle radi se o sledecem, pre nekih dve nedelje moj drug Nesa mi je
pozajmio svoj CD-ROM marke Panasonic (model 562 b) iz cisto prijateljskih
povoda i ja sam mu zahvalan na tome. Na pocetku nisam imao ni jedan
drajver za config.sys koji bi omogucio inicijalizovanje hardvera cd-rom-a,
sem onih od moje muzicke kartice koja nema ime ali je SB 16 kompatibilna.
Moram napomenuti da do sad nisam imao nikakvih problema sa njom.
Pomenuti cd-rom je bio prepoznat od strane kartice i sa njega sam mogao da
slusam muziku, ali ne i da radim sa file-ovima, iz meni nepoznatih razloga.
Medjutim, otisao sam do pirata (Ognja-soft) od kojih sam nabavio instalacionu
disketu sa drajverima. Drajver o kome pricam je CDMKE41.SYS. Posto sam ga
ubacio u config.sys imao sam mogucnosti da uzivam u svim blagodetima
koje multi media pruza preko ovog uredjaja. Do juce, moram priznati da je
sve radilo korektno izuzev pojavljivanja nekih cudnih poruka posle kojih
je bilo nemoguce startovati aplikacije, ali je sam DOS radio...(poruke su
bile tipa : Undefined error in c:\utils\nc.exe ili slicno, posle mog
pozivanja doticne aplikacije (nc.exe), a sto je prouzrokovalo dalja
ponavljanja istih).
Problem o kome sam Vas obavestio desio se juce. Naime, jedan moj dobar drug
me je, interesujuci se za kupovinu cd-rom-a, zamolio da donesem kod njega
Panasonic 562 b da bi video kako radi (da bi se upoznao sa "novim" medijem).
Ja sam normalno iskljucio kompjuter i izvadio cd-rom sa svom pratecom opremom
(kontroler, mada je meni radio preko muzicke kartice; kabl za kontroler;
audio kabl) i otisao do njega.
On poseduje sledecu konfiguraciju : PC 386 SX na 33 MHz, sa 4 MB rama
(4 X 1 simm od 1 MB), HDD Segate od 105 MB, oba flopija, color monitorom,
svga Trident 9000 (512 kb) video karticom, SB 2.0 kompatibilnom muz.kart.,
misem, tastaturom i ISA kontrolerom. Inace konfiguracija je kupljena od
nemacke firme HIGH SCREEN.
Posto njegova muz. kartica ne moze biti i kontroler cd-rom-u, to smo mi
cd-rom-ov kontroler uboli u prazan slot na mat. ploci, spojili sve kablove
po uputstvu i startovali instalacioni program sa diskete.
Instalacija je prosla korektno i mi smo sa izmenjenim autoexec.bat-om i
config.sys-om resetovali masinu ocekujuci da sve bude glatko.
Sistem je na pocetku poceo da se dize, ali dolaskom na CDMKE41.SYS u
config.sys-u doslo je do blokade. Sledecim resetovanjem sistem nije
ni pocinjao da se dize vec je po inicijalizaciji bios-a ekran nestao
(kao u komandi "cls") a u gornjem levom uglu (u rezoluciji rekao bih
320X200) pojavila se poruka :
NO ROM BASIC
SYSTEM HALTED
Ne znajuci sta drugo da radimo pokusali smo da dignemo system sa
instalacione diskete sto nam je i uspelo. Proverom hard disk-a ustanovili
smo da je sa njim sve u redu, a iz nortonovog DISKTOOL-a smo mu vratili
system sa DOS-ove instalacione diskete (1/3). Po resetovanju se dogodilo isto.
NO ROM BASIC
SYSTEM HALTED
Nismo hteli da formatiramo hard disk, vec sam pokusao da sa system-ske diskete
inicijalizujem cd-rom, sto mi je, posle kracih ispravki (autoexec.bat,
config.sys) i uspelo. Dakle moj drug Bojan je ipak video mogucnosti cd-a...
Tuzan, zbog cinjenice da ne mogu da mu ispravim to sto sam mu ne znam cime
uradio, otisao sam kuci i ponovio ceo postupak sa svojim PC-jem.
Moja konfiguracija sastavljena je od sledecih komponenti : mat. ploca
486 DX2/66 MHz, 4 MB ram-a (4 X 1 simm od 1 MB), hard disk Maxtor od 540 mb,
Conner HDD od 105 MB, color monitor, video kartica Cirrus CL-5422, mis,
tastatura, oba flopija, ISA kontroler, muz. kart. SB 16 kompatibilna,
modem 2400 b. bez mnp protokola.
Dosavsi kuci i ne misleci da ce se isto dogoditi spojio sam cd-rom sa mojim
PC-jem. Ukljucivsi kompjuter to se ipak dogodilo, t.j. ono sto sam naveo kao
problem. Formatirao sam Maxtor-a i pokusao da instalisem dos sa instalacionih
disketa.
Uspelo mi je da ga instalisem, ali posle nuznog resetovanja prvo navedeni
problem se bas tako javio (dakle, virus warning i ono sto je gore navedeno)
Bio sam ocajan toliko da sam ostao do 7 h jutros budan ne nasavsi odgovarajuci
odgovor. Po podne danas preuzeo sam akciju uzastopnog kreiranja, a odmah
potom i formatiranja particije (punih 528 MB), posle cega bi je opet izbrisao.
To sam uradio verujuci da se problem nalazi u nekom prvom boot sektoru.
Operaciju sam ponovio 4-5 puta zaredom posle cega sam ponovo poceo da
instalisem MS-DOS 6.20. On (DOS) je sam napravio particiju i formatirao
hard disk, i sto je najvaznije uspeo da otkloni problem. Dakle ja sam miran.
Kasnije sam prvo instalisao WINDOWS, a onda i softver za muz. kart. i ponovio
sve kao prvi put kada sam instalirao CD-ROM. Po boot-ovanju
opet mi je prijavljivao poruku sa izmenama u boot-u disk na
sta sam stavljao "n" i sve je radilo.
Danas sam, dakle po podne, otrcao kod mog druga Bojana i rekao mu sta da radi.
Medjutim, nije pomoglo. Njegov hard disk i posle svih formatiranja nije uspeo
da "digne" DOS, a ja ne znam sta sad da radim, kako da mu pomognem. Opet mu
se po inicijalizovanju bios-a brise ekran a u gornjem levom uglu pise :
NO ROM BASIC
SYSTEM HALTED
Gledali smo i u uputstvo za njegovu plocu gde doticna poruka ne postoji. Ja se
stvarno uzasno osecam i zato Vas molim, ukoliko znate iz Vaseg licnog iskustva
da nam kazete sta da radimo, pa makar nam i preporucili nekog kvalifikovanog
servisera ili nekog ko zna. Hteo bih da kazem da ni ja sam nisam siguran da li
je ono formatiranje kod mene ispravilo taj nemoguci problem, jer stvarno
ne znam da li se nesto ovako glupo i nemoguce dogodilo nekom drugom...
Kasnije, kuci, pri boot-ovanju sam cisto iz interesovanja stavio "y" i
dogodilo se isto, tako da sam sad fucked. Dakle, nije bilo pravo resenje
duplo formatiranje jer mi se opet javljao "warning" a ovo je to i dokazalo.
Pored toga sto ne znam kako je ovo sve moguce tako i ne znam sta jos imam da
Vam kazem povodom svega i zato Vas molim da ukoliko nocas ostavite neku
poruku sa predlogom ili savetom.
Hvala,
Be V E R Y Greeted,
Vlada.
Hmail na "mocart" ili voice 761-558 za Vladu.
diskovi.628.sima,
-> #602, funky║║ Najbolji način probijanja barijere od 528 MB za vlasnike ploča bez
║║ LBA. Uključeni i 32-bitni WIN drajveri.
Na kom principu radi?
diskovi.629mileusna,
-> #599, gnjale>> disk █ű je od 40MB na kucistu nista ne pise, a na ploci pise
>> SEAGATE 12654-501. KolikoÚ] cilinÚ]dara, glava, sektora?
R:\TEST\rdide.zip Automatsko određivanje parametara IDE diska
diskovi.630spantic,
-> #623, kanki> Nema problema za 32 DA ali ne radi 32 FA...
Oba su radila bez problema.
diskovi.631bulaja,
Posle teksta o Iomega ZIP u novom PC-u, veoma sam zainteresovan da
nabavim tu ili sličnu stvarčicu (viđao sam to još početkom godine u
stranim časopisima, ali do sada ih nije bilo kod nas). Zna li neko
kolika je tačna cena uređaja i pojedinačne diskete kod nas (kod Sage
ili nekog drugog), brzina rada (spominje se nekih 1.25 MB/s što mi
izgleda malo preterano za protok preko paralelnog porta) i koliko je
potrebno za instalaciju softwera (mašina bi bila zgodna za nošenje
okolo, pa bi postupak instalacije morao da bude jednostavan da bi mogao
da se obavi bilo gde na licu mesta)? Da li je kod nas stigao još neki
sličan uređaj osim ZIP-a?
diskovi.632calex,
-> #627, mocart<!> WARNING !!!
<!> Disk Boot sector is to be modified
<!> Type "Y" to accept, any other key to abort
Ako posle jednog "Y" ponovo upozorava, mož' bit' da si dobio
uljeza. Ovo se normalno javlja kod uključene opcije za virus kad
menjaš nešto ali posle toga se ne ponavlja, osim ako nešto stalno
ne brlja po BOOT-u.
<!> (kao u komandi "cls") a u gornjem levom uglu (u rezoluciji rekao bih
<!> 320X200) pojavila se poruka :
<!> NO ROM BASIC
<!> SYSTEM HALTED
Obično se ovakva poruka javi kad startni disk nema proglašenu
aktivnu particiju. Daklem, digni sa diskete pa onda proveri sa FDISK
jel' tako ili ne.
diskovi.633.sima,
-> #627, mocart║║ Postovani Prijatelju,
║║ Javljam se povodom jednog problema, za koji mislim da Vi imate
║║ odgovor.
Moj savet ti je da neko pogleda tvoju mašinu. Možda bi sam i mogao da
je popraviš, ali...
diskovi.634jmilovic,
Kontroler je EIDE VLB PTI265W.
Disk je WDC31000.
- Kontroler ima ugradjena dva UART 1650AF cipa za COM1 i COM2.
- Radni takt moze se moze podesiti na 33 i 50 MHz (default).
Sa kontrolerom je isporucena i instalaciona disketa sa drajverom
WBIDE.EXE koji se moze konfigurisati iz menija, ili se moze startovati
SEARCH rezim koji odredjuje parametre diska, ili AUTO rezim koji ubacuje
DEFAULT parametre za instalirani disk, cije parametre program odredjuje.
Problem je u sledecem:
- Kada se kontoler instalira i pocne konfiguracija WBIDE.EXE u SEARCH rezimu
program javlja gresku u citanju diska i prekida search mod.
- Ako se izabere AUTO mod program postavlja parametre za ide timing na 180ns
i postavlja PIO 3 mod.
Sa ovom konfiguracijom prilikom startovanja racunar se zaglavi pa sam morao
da ide timing povecam na 240ns, i racunar je poceo da radi.
- Na com1 prikljucio sam misa a na com2 eksterni modem. Mis je radio bez
problema a eksterni modem nije radio.
- Kad sam modem prikljucio na com1 on je radio bez problema, ali mis na com2
nije radio. Zatim sam instalirao i-o karticu sa jednim cipom UART-16450 za
com3 i sa cipom UART-16550AFN za com4. Na com4 sam prikljcio eksterni modem,
ali on nije radio. Posle ovog sam na com3 i com4 prikljucivao misa ali ni on
nije hteo da radi.
Napominjem da je i-o kartica radila sa starim vlb kontolerom bez problema.
Kada sam instalirao stari vlb kontroler proizvodjaca NONAME made in CHINA
i-o kartica je proradila bez greske.
Pitanja su:
Zasto kontroler PTI265W blokira sve serijske portove osim com1 ???
Zasto program u search modu prijavljuje gresku ???
diskovi.635dveselinovic,
-> #631, bulaja IOmega se može nabaviti još i kod O.T.C.-a, a poslednji put kada
sam pitao, model 680 je koštao DM 450 ili tu negde, što je veoma
razumna cena, bar ja tako mislim.
U normalnim konfiguracijama, 180 MB se selilo na traku zaokruženo
34 minuta; sa paralelnim portom podešenim na režim IEE1284, to se
skratilo na nekih 11 minta, ili 3 puta brže. To je oko 16,4 MB/m, što
je oko 2,2 megabita (bita, ne bajta) po sekundi. Lično doživeo.
U mom slučaju, međutim, ništa ispod IEE1284 standarda nije
pokazalo bilo kakvih dobiti u odnosu na standardni režim. Dakle,
ništa od EPP i ECP režima, kao da ih nije ni bilo. Istu stvar sam
doživeo i od mog HP LJ4P - samo je sa IEE1284 režimom radio brže, svi
ostali režimi su bili istovetni po rezultatima.
Pozdrav,
DVV
diskovi.636rkramer,
-> #563, mdrazicC:Đ> danas sam dobio na probu disk Fujitsu M1606TAU datuma 09/1995
C:Đ> kapaciteta 1089MB za ATA interface (nije SCSI).
C:Đ> Pitanje: da li neko ima iskustva sa ovim diskom. KOji PIO mod
C:Đ> podržava (u ns), koja je brzina, kakav je u poređenju sa
MalKo kasnim sa odgovorom, posto sam bio odsutan par dana, ali evo
jos par korisnih informacija o doticnom modelu :)
PIO i DMA:
PIO mode(s) supported : 3,2,1,0 ... cycle time with IORDY : 120ns
... cycle time w/o IORDY : 420ns
Singleword DMA mode(s) supported : 1,0
Multiword DMA mode(s) supported : 1,0 ... current mode : 0 ...
minimum timing : 120ns... recommended timing : 120ns
Ima cache 256 KB, transfer je solidan, mada je kod Quantum
FireBall-a i IBM-a bolji. Seek time odlican, u nekom rezultatu (dal'
bese track 2 track?, nemam podatke pri ruci) bese bolji i od Wuantuma
i IBM-a. Interesantno je da je disk strasno dobro zvucno izolovan,
tako da se skoro uopste ne cuje, sem prilikom ukljucivanja sistema
kada ispusta tihe, ali cudne zvuke. Bilo je i par problema sa njim,
al' to moz' biti do naseg primerka....
Ako 'oces jos citaj novi Cip :) A ako 'oces jos vise - kupi i
sledeci broj :)
Pozdrav, RKRAMER
diskovi.637centar,
Potreban mi je Low Level formater za Quantum LPS seriju pa bih zamolio za
neki pointer ako ga ima u konferenciji ili da gaga neko okaci.Zahvaljujem.
diskovi.638michelle,
-> #634, jmilovicSubj.: PTI-255 (265)
> - Ako se izabere AUTO mod program postavlja parametre za ide timing na
> 180ns i postavlja PIO 3 mod.
> Sa ovom konfiguracijom prilikom startovanja racunar se zaglavi pa sam morao
> da ide timing povecam na 240ns, i racunar je poceo da radi.
Jedno pitanje. Da li si probao da formatiras disk sa podignutim drajverom za
kontroler?
Ovo je jedna od stvari koja pomaze, a i preporucuje se.
> - Na com1 prikljucio sam misa a na com2 eksterni modem. Mis je radio bez
> problema a eksterni modem nije radio.
Verovatno je u pitanju kablic&konektor za drugi COM port. Malo lemljenja resava
problem. Ili zamena doticnog drugim konektorom.
Eto toliko za prvu pomoc.
pozdrav,
mikele
diskovi.640dejanr,
-> #604, szdravko>> Kratko! Da li postoji statistika o tome koji su diskovi najpouzdaniji
>> (od 420 MB do 1.27 GB).
Kratko - gotovo da nema razlike. U PC Magazine-u su dali za "service i
reliability" u kategoriji diskova prvo mesto Quantumu i Seagate-u, ali
su razlike u odnosu na sledeće akademske. Kod nas se dosta ceni i
Western Digital (sa razlogom), a ako ćemo iskreno, svako od velikih
proizvođača je imao poneku lošu i problematičnu seriju, ali u celini
su proizvodi koje danas nude približni po pouzdanosti.
diskovi.641whitie,
-> #598, dveselinovic
-->> Ne BC 249, nego BD 249 (A....F, sufiks za napon, do 140 V).
Ma, na BD sam i mislio ... boga#2w^*.# !! ...
-->> mrcina koju radi Texas Instruments, evropski ekvivalent TIP 35.
Kao svicer BD 249 _ne moze uspesno_ menjati TIP 35 !!
-->> Osobine: P=125W, Irms=25A, Ipeak=40A, Ft=3 MHz, Ton=300 nS, Toff=450 nS
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
U ovoj primeni vrlo je bitno t-d (delay time) i t-r (rise time) tran-
zistora pojedinacno. Slicno i za t-s (storage time) i t-f (fall time).
Obicno deo mikrosekunda pri radnoj struji reda 10 A.
___Za BD 249 nigde neces naci u katalogu ove podatke !!___
Ipak i njihov zbir ( t-on = t-s + t-r ) daje priblizno opis ponasanja
tranzistora. U nasem primeru t-on je:
TIP 35 -> 1.2 mikrosekunde ( typ 0.6 + 0.3 mikrosekunde);
BD 249 -> 300 nanosekunda. Jel' da prebrojavamo nule ?
referenca, televizorski BU 104 -> t-f < 1 mikrosekunde.
OK, da se nadjemo na pola. Baci ruku, preporuka TIP 35 ! :-))))
A cena? Pa, nije bas kao BD 249 ...
*** Izvor podataka, kod nas popularna " Tranzistorske prirocne tabele"
prevod "Mende, KTT Kristalldioden- und Transistoren- Taschen- Tabelle"
od Hans-Gunther Steidle,Dipl.Ing.
OUP.Babu sam vec prod'o, ostala mi samo drzava... Oce' neko da kupi? :-)))
diskovi.642inforts,
Kada uljučim 32 bit pristup disku ne primećujem nikakvo
poboljšanje brzine rada. Kako da egzaktno utvrdim efekte ove
opcije i kakva su iskustva o tome.
Imam običan 16-bit I/O kontroler, 4MB RAM-a + 8 MB permanentni
swap. Instaliran je običan Windows 3.1.
Pozdrav Dragan
diskovi.643dveselinovic,
-> #641, whitie Pa ne znam, za mene je Ton=300 nS malkice brže od Ton=1.200 nS,
tako jedno 4 puta. :-)))))))))))))))))))))))))))
Toff im je isti, pa su tu jednaki.
U knjizi jasno piše za BD249: "European version of TIP35".
Izvor: Texas Instruments - The Power Semiconductor Data Book for
Design Engineers (880 str. grafikona i podataka).
I jedan i drugi su zapravo namenjeni drugim nekim namenama, a ne
prekidačkim poslovima; međutim, praksa me je naučila da čak i tako,
oni efektivno rade bolje od budi-bog-sa-nama tranzistora koje
Tajvanci trpaju u napajanja. Po performansama ne zaostaju mnogo, ako
išta, od posvećenih svičera, kao recimo 2N6542, a debelo zaostaju za
nekim modelima iz BU serije, koji imaju Ton od recimo 10 nS, ali i
cenu pride.
BD249/250 par je idealan za audio uređaje, gde njegove prekidačke
osobine daleko prednjače ispred drugih tipova bipolarnih tranzistora,
mada naravno zaostaju za MOSFET-ovima. Brzina, dobar Ft od 3 MHz pri
5A struje kroz njih, ogromna struja koju mogu da gurnu trajno (25A) i
udari koje mogu pouzdano da prežive (40A), ih čine izuzetno pouzdanim
u pojačavačima snage. Kao svičeri mogu da prođu, mada im to nije
osnovna namena, tu nema spora.
Pozdrav,
DVV
diskovi.644kuki,
-> #635, dveselinovic> U normalnim konfiguracijama, 180 MB se selilo na traku zaokruženo
> 34 minuta; sa paralelnim portom podešenim na režim IEE1284, to se
kakvu traku? :)
diskovi.645calex,
-> #634, jmilovic<!> Kontroler je EIDE VLB PTI265W.
<!> Sa kontrolerom je isporucena i instalaciona disketa sa drajverom
<!> WBIDE.EXE koji se moze konfigurisati iz menija, ili se moze startovati
Može li da bude isporučena i ovde? ;)
diskovi.646bulaja,
-> #635, dveselinovic│U normalnim konfiguracijama, 180 MB se selilo na traku zaokruženo
│34 minuta;
└───
Kakva sad traka? Neću traku :). Koliko sam shvatio, Iomega ZIP koristi
neku vrstu (MO?) disketa, dakle medijum sa slučajnim pristupom. Pošto
mi treba i da mogu da startujem program direktno sa diskete, sve što
radi sekvencijalno (dakle trake) mi uopšte ne treba (imam već jedan
strimer koji mi se smučio:).
diskovi.647mdrazic,
Pozdrav,
imam neka pitanja za eksperte i korisnike.
Situacija: 486/66, VLB kontroler PTI-255W, dva diska:
Quantum LPS540 (nije Maverick, nego stariji, bolji) master,
nije LBA, 1024/16/59
dve particije po pola
Quantum Fireball 1080 slave, LBA
dve particije po 512MB, mali ostatak neiskorišćen
WBIDE drajveri za DOS i Win
Pitanja: Pošto kontroler sada radi na 400ns (PIO mode 1?), što je
bilo potrebno zbog starog (sada izbačenog) diska a pošto
na kontroleru postoji i 240ns (PIO 2)
- da li je bezbedno ova dva diska koristiti sa 240ns?
- za koje PIO modove su ova dva diska deklarisana?
- da li se ikom desilo da mu neki od ova dva modela pravi
probleme u nekom (i kojem) PIO modu?
- ako oba ova diska podržavaju veće brzine od 240ns,
koji VLB kontroler mi preporučujete (sa dva porta, jer
nameravam na drugi da stavim CD-ROM, 4x, recimo SONY)?
Unapred zahvalan,
Milan
diskovi.648ikordic,
-> #519, boskoRE: ST3660A
=> Jedan moj drug ima priliku da jeftino nabavi Seagate 3660A,
=> pa se zanima da li je neko imao negativnih iskustava?
Spor disk, i fizički i psihički.
diskovi.649vlad,
-> #637, centar> Potreban mi je Low Level formater za Quantum LPS seriju pa bih
> zamolio za neki pointer ako ga ima u konferenciji ili da gaga neko
Nemam LL formater ali imam jednu mama plocu koja ih je dosta
vratila iz mrtvih LL formatom iz BIOS-a. Ako nista drugo ne
pomogne, javi mi se u mail.
diskovi.650funky,
-> #647, mdrazic)> Quantum LPS540 (nije Maverick, nego stariji, bolji) master,
)> Quantum Fireball 1080 slave, LBA
)> - da li je bezbedno ova dva diska koristiti sa 240ns?
)> - za koje PIO modove su ova dva diska deklarisana?
Oba rade u modu 3, stim što se kod LPS-a ponekad desi da ne može da
"pronadje" COMMAND.COM pri izlasku iz WIN, kao i da pukne poneka grupa,
koja se posle pojavi ko da nije pukla :) Vozio sam ga u modu 3 dobrih
godimu dana i ništa se ružno nije desilo.
(inače je oba diska keš kontroler sam postavio u mod3). Za firebalom sve
fercera fino, baš me zanima kako bi se ponašao u modu 4 :)
diskovi.651.sima,
Hi
Da li neko zna koja je razlika između decathlona i medalista.
diskovi.652majtoski,
Koje PIO modove podrzava Conner cp30544?
Da li QVision6580 kontroler podrzava pio 4?
diskovi.653mikis,
-> #631, bulaja+> ili nekog drugog), brzina rada (spominje se nekih 1.25 MB/s što mi
+> izgleda malo preterano za protok preko paralelnog porta) i koliko je
1.25 MB/s je "sustained data transfer rate". Po specifikacijama,
SCSI verzija je brzine 50 MB/min, a paralelna 20 MB/min (333 KB/s).
Međutim, u testu časopisa "PC Pro" kažu da je za kopiranje fajla od 59
MB trebalo 5 min 43 s, što će reći 146 KB/s. Uzgred, vreme pristupa je
29 ms.
+> potrebno za instalaciju softwera (mašina bi bila zgodna za nošenje
+> okolo, pa bi postupak instalacije morao da bude jednostavan da bi mogao
+> da se obavi bilo gde na licu mesta)? Da li je kod nas stigao još neki
"Instalacija" se svodi na pokretanje programa 'GUEST' koji sam uradi
ceo posao (dodeljuje ime drajvu, ponaša se kao drajver).
diskovi.654ikordic,
-> #614, funkyRE: CR581
=> Danas isprobah 4 x CD panasonik 581 ATAPI IDE.
Ovaj je grozno osetljiv po pitanju kakvoće medija, ima BAŠ grdne probleme sa
čitanjem kućna radinos' CeDeja. Needless to say, ostali (TEAC, Sanyo, Pioneer)
bez problema čitaju te iste diskove.
diskovi.655bulaja,
-> #653, mikis│ 1.25 MB/s je "sustained data transfer rate". Po specifikacijama,
│SCSI verzija je brzine 50 MB/min, a paralelna 20 MB/min (333 KB/s).
│Međutim, u testu časopisa "PC Pro" kažu da je za kopiranje fajla od 59
│MB trebalo 5 min 43 s, što će reći 146 KB/s. Uzgred, vreme pristupa je
│29 ms.
└───
Sve preko 150 Kb/s (single-speed CD brzina) je više nego povoljno za
backup i nošenje okolo (dovoljno je brzo da se programi mogu startovati
odatle), znači stvarčica može biti jako korisna :). Međutim, zvao sam
Sagu i drajvove će imati tek za 10 dana, a cena je ne baš veselih 690
DEM (odnosno "bodova":), disketa je 50 DEM. Cena u USA je 200 USD za
drajv (provereno u septembarskom-PC Magazine), disketa je nekih 16 USD
(49 USD za 3-pack), a uz drajv bi trebalo da stiže i jedna disketa sa
raznim softverom i jedna prazna (informacija iz testa u Windows User).
Ako neko vidi IOmega ZIP po normalnoj ceni ovde, nek javi :).
diskovi.656guta,
Jedno kratko pitanje, sorry ako je već bilo nešto slično:
Može li se na SCSI disku formirati permanent swap fajl, a bez da to
izazove raznorazna crkavanja FAT tabele, brisanje fajlova i ostala
neuračunljiva ponašanja?
SCSI kontroler je bus-master, SMARTDRV regularno prepoznaje da je potreban
bafer, itd. Naravno, SmartDrv je u configu sa parametrom /DOUBLE_BUFFER.
poz, Guta
P.S. Možda sam promašio temu, okačio sam ovo i u PC.OS:Windows, ali
verovatno ni ovo nije mnogo daleko
diskovi.658evlad,
žituckam PCM septembar 12 A.D.1995 ...
tema 1001 drivers you need to make it work ...
elem tamo se spominje atapi_cd.sys verzija 2.22A za sony cdu 55e/760e
pa da priupitam: _imal' toga ovdI ?_
toplo preporučujem da nabavite pomenuti PCM jer je tema broja
98 great new aplications for w95, usput ima
70 tips & tricks to help you upgrade
a šlag na kraju je opis P6
// ima 660 strana za 25 dinara, nema brige uskoro stiže #7 ;>>
diskovi.659zeljkoj,
Molio bih malo informacija o WD diskovima od 630 MB.
Ne znam tačno o kom modelu je reč, ali valjda ima samo jedan. :)
Ukratko - valja li to kupovati?
diskovi.660speedy,
Uz poruku je okacen HDD v.0.4 beta, ispravljeni bagovi osim sto
ne radi sa ucitanim atapi drajverom. Ako neko ima atapi specifikaciju
ili nacin za detekciju atapi-ja neka bude ljubazan(-na) da me
kontaktira mailom:)
Speedy
hdd04b.zipdiskovi.661franja,
Za kolegu:
U firmi su odobrili nabavku diskova.
Molim za preporuku (sta i gde) u klasi 540, oko 800Mb i oko
1Gb. Preporuke i ponude u mail ili 019/21-201 Branko.
diskovi.663feniks,
-> #658, evlad│ žituckam PCM septembar 12 A.D.1995 ...
│ tema 1001 drivers you need to make it work ...
│ elem tamo se spominje atapi_cd.sys verzija 2.22A za sony cdu 55e/760e
│ pa da priupitam: _imal' toga ovdI ?_
└─────
Ima! :)
at-2_22a.zipdiskovi.664zeljkoj,
U(ne)srećio sam se jednim Seagate ST3660A diskom. DHD kaže da je sporiji
čak i od Maxtora i Connera CFS! Da menjam za nešto drugo, ili ovaj
disk ipak nešto valja? :)
diskovi.665goranr,
-> #616, mdjukic>> Zna li neko podatak o brzini hard diska
>> QUANTUM LIGHTNING 730A
>> Drive speed settings (600, 500, 400 ili 240 ns)
240 nS. Sam disk podržava PIO Mode 3 (183 nS), međutim, ne treba ga
previše opterećivati, a izgleda da ni na kontroleru nemaš podršku za
taj PIO mode. :)
diskovi.666jegor,
-> #658, evlad>// ima 660 strana za 25 dinara, nema brige uskoro stize #7 ;>>
Kazi mi molim te, gde to ima? Cuo sam za neku radnju u Kneza Milosa
al ne nadjoh je.
Hvala unapred.
diskovi.667jusim,
Ajde dobri ljudi ako neko ima ili zna gde mogu nabaviti LL format za
Quantum HD LPS 120 A,bio bih preterano mnogo zahvalan.
.s
diskovi.668trki,
Imam mali problem . Ukljucivao sam opciju za stednju energije , kada sam vratio
sve na normalu disk mi se i dalje gasi posle 10min neaktivnosti sto me strasno
iritira, disk je conner 850 mb ( i to me iritira)
Pomagajte !!!
.trki
diskovi.669rkramer,
-> #658, evladC:Đ> toplo preporučujem da nabavite pomenuti PCM jer je tema broja
C:Đ> 98 great new aplications for w95, usput ima
C:Đ> 70 tips & tricks to help you upgrade
C:Đ> a šlag na kraju je opis P6
C:Đ>
C:Đ> // ima 660 strana za 25 dinara, nema brige uskoro stiže #7
C:Đ> ;>>
Izvini, a gde rece da ima TO da se kupi? :)
diskovi.670funky,
-> #664, zeljkoj)> U(ne)srećio sam se jednim Seagate ST3660A diskom. DHD kaže da je sporiji
)> čak i od Maxtora i Connera CFS! Da menjam za nešto drugo, ili ovaj
)> disk ipak nešto valja? :)
Pa da ne bude da je DHD jedino merilo (meni uglavnom jeste, sa parametrom
/r :) probaj još koji test, pa malo i sam meri, i ukapiraćeš da se se ipak
uNEsrećio :)
diskovi.671rkramer,
-> #664, zeljkojC:Đ> U(ne)srećio sam se jednim Seagate ST3660A diskom. DHD kaže da
C:Đ> je sporiji
C:Đ> čak i od Maxtora i Connera CFS! Da menjam za nešto drugo, ili
C:Đ> disk ipak nešto valja? :)
Pravilo No.1: Nikad ne veruj slepo benchmark programima.
Uvek je vazniji subjektivni utisak. Istina je da ST3660 nije
neki sampion brzine, medjutim nije _toliko_ spor, kako ga
predstavlja DHD. Imam jednog vec duze vremena, i moram
priznati da sam u prvo vreme i ja bio razocaran rezultatima (u
DHD-u pokazuje 1347-1369 KB/s na bilo kojoj konfiguraciji
>386SX). Medjutim ako pogledas random transfer (1144 KB/s)
videces da to i nije tako lose. Jedini je problem sto se nisu
previse trudili da prevare Benchmark programe prilikom
projektovanja cache-a. Sem toga ako izvolis pogledati
rezultate u coretetu, zapazices nesto slicno ovome: (testirano
na DX/4 na 100 - 2x50 MHz.)
Buffered DTR: 6736
Sequential DTR: 2208 <== slabiji rezultat
Random DTR: 1124
Avg. seek: 12.9 ms
track 2 track: 1.2 ms
Disk pripada novijim Seagate modelima (serija Medalist) i
podrzava PIO 3.
P.S. Jedna ograda: Nehumano je porediti ovaj disk sa nekim od
novijih 1 GB modela, Npr Quantum FireBallom, IBM-om ili
Maxtorom :)
P.P.S. Interesantno je da nikada nisam imao NIKAKVIH problema
sa podacima na ovom disku... :) Knock, knock, knock. Mozda
tome doprinosi labela "ReLiAbLe" :)
diskovi.672zeljkoj,
-> #670, funky> Pa da ne bude da je DHD jedino merilo (meni uglavnom jeste, sa
> parametrom /r :) probaj još koji test, pa malo i sam meri, i
> ukapiraćeš da se se ipak uNEsrećio :)
Coretest daje mnogo lepše rezultate nego DHD, ali ipak ne onakve kakve
bih ja želeo. :)
diskovi.673mamba,
-> #671, rkramer > P.P.S. Interesantno je da nikada nisam imao NIKAKVIH problema
> sa podacima na ovom disku... :) Knock, knock, knock. Mozda
> tome doprinosi labela "ReLiAbLe" :)
Disk nije sampion brzine kao sto si i rekao, ali nije ni moguce
porediti ga sa novim diskovima.Nikad nisam imao problema sa njim
(kuc,kuc,kuc)."Pario" sam ga sa drugim diskovima i radio je OK.
Sve u svemu ja sam zadovoljan njime.
diskovi.674zeljkoj,
Može li malo informacija o WD diskovima od 630 MB (ne znam o kom se modelu
radi, al' valjda ima samo jedan :)
diskovi.675goranr,
-> #656, guta>> Može li se na SCSI disku formirati permanent swap fajl, a bez da to
>> izazove raznorazna crkavanja FAT tabele, brisanje fajlova i ostala
>> neuračunljiva ponašanja?
Naravno, bez ikakvih problema. Isprobano na nekoliko Adapteca 1540/1542CF
diskovi.676gerber,
-> #666, jegorYR>*> Kazi mi molim te, gde to ima? Cuo sam za neku radnju u Kneza Milosa
YR>*> al ne nadjoh je.
Za cenu ne znam, ali za PCM pogledaj u 1300 Kaplara.
diskovi.677zurzul,
-> #673, mamba##> Sve u svemu ja sam zadovoljan njime.
Nisi jedini!
diskovi.678funky,
-> #674, zeljkoj)> Može li malo informacija o WD diskovima od 630 MB (ne znam o kom se modelu
)> radi, al' valjda ima samo jedan :)
Najgluplji mogući kapacitet:630 MB. Zbog 100 MB moraš ga usporavaš sa LBA,
povećavaš slack a na njega ne može da stane ni materijal za jedan CD.
Bolje dodaj koju markicu i uzmi 850 MB.
Inače disk ko disk klasično brz za WD. Ni da bekne u PIO4, a BUS MASTERING
drajver za Tritonke ga časti najviše sa Multi-word DMA-1, što će reće tromo.
Ja bih ti preporučio Quantum Lighting ako ti je baš zapelo za sličan
kapacitet.
diskovi.679ikordic,
-> #659, zeljkojRE: WD 640 MB
=> Molio bih malo informacija o WD diskovima od 630 MB.
Ne ubija se od brzine, malo preko 10 ms avg seek, gura PIO3 nekako, 64 kile
bafer. Anyway, 30-ak maraka skuplji od 540 MB diskova, a imaš 100 mega više.
Sa druge strane, 640 MB + 30,- DEM ti je već 850 MB :), daklem 200 mega više.
A tek giga...
I tako dalje...
=> U(ne)srećio sam se jednim Seagate ST3660A diskom. DHD kaže da je sporiji
Makni zagrade. Sućut.
diskovi.680trki,
lJUDI POMAGAJTE, JOS NE RESIH ONAJ PROBLEM SA GASENJEM DISKA POSLE ODREDJENOG
VREMENA NEAKTIVNOSTI, (NAKON 10MIN) , EVO I SAD MI SE UGASIO JER KUCAM U TM
DAJTE NEKI SAVET I IZVINITE NA VELIKIM SLOVIMA (DELUJE MORONSKI)
HELP
..TRKI
..
diskovi.681whitie,
-> #643, dveselinovic-->> Pa ne znam, za mene je Ton=300 nS malkice brze od Ton=1.200 nS,
-->> tako jedno 4 puta. :-)))))))))))))))))))))))))))
:~-))))))))))))))
OUOP:Ne rece nista za ponudu. O's kupis ovu moju drzavu ?
Ostacu bez nje dok se ti smislis ! :-)
Pozdrav, Beli.
diskovi.682pingvin,
-> #668, trki:: Imam mali problem . Ukljucivao sam opciju za stednju energije , kada sam
:: vratio sve na normalu disk mi se i dalje gasi posle 10min neaktivnosti sto
:: me strasno iritira, disk je conner 850 mb ( i to me iritira)
:: Pomagajte !!!
Elem, za resenje takvog problema potrebno je uraditi dva koraka:
1) Iskljuciti datu opciju u EZDrive-u (to je ona disketa
sto ide uz diskk)
2) Programcetom DSKPOW (mislim da ga ima na Sezamu) iskljuciti
istu opciju jos jednom, za svaki slucaj.
Ako i posle ovog ne radi, potrazi papir sa garancijom ;-)
-=> MM <=-
diskovi.683fancy,
Molim pointere na poruke u kojima je bilo opisano zezanje sa Quantum
Maverick-om i njegovim untouchable LBA.
diskovi.684evlad,
-> #663, feniks<> Ima! :)
Zhvaljujem :)
diskovi.685evlad,
-> #666, jegor<> Kazi mi molim te, gde to ima? Cuo sam za neku radnju u Kneza Milosa
<> al ne nadjoh je.
U Kikindi kod kolportera, pored PC#6 ;>
odgovor je ujedno i za rkramer-a & ostale :)
diskovi.686funky,
-> #680, trki)> lJUDI POMAGAJTE, JOS NE RESIH ONAJ PROBLEM SA GASENJEM DISKA POSLE
)> ODREDJENOG VREMENA NEAKTIVNOSTI, (NAKON 10MIN) , EVO I SAD MI SE UGASIO JER
)> KUCAM U TM
Probaj programom DSKPWR da isključiš zelene funkcije. Ima ga u ĐDISKUTIL
(možda se zove i DSKPOW), a specijalnost su mu Seagate diskovi ;)
diskovi.687.sima,
-> #671, rkramer║║ DHD-u pokazuje 1347-1369 KB/s na bilo kojoj konfiguraciji
║║ na DX/4 na 100 - 2x50 MHz.)
║║ Buffered DTR: 6736
║║ Sequential DTR: 2208 <== slabiji rezultat
║║ Random DTR: 1124
Da li bi mogli da okačite svoje rezultate da bi upoređivali
karakteristike diskova.
diskovi.688evlad,
-> #663, feniks<> Ima! :)
Opet reply, driver ima lepu opciju /p:170 ;> pa se drajver učita brzo,
a i koliko je verovati dhd-u dosad v2.19c je bilo 273 kb/s, sad je 278 kb/s
za isti disk ... nisu ga đaba preporučili u PC Magazine-u, ako im je
verovati ;> piše win95 compatabile ...
.to bulaja: ovo zaslužuje da se nađe u dir-u :)
Authentic files Verified! # FVW742
PC Lab
da li je ovo sa PC Magazine-ovog CD-a megapack ?
// win95, ne na moju mašinu ...
diskovi.689zeljkoj,
-> #678, funky> Najgluplji mogući kapacitet:630 MB. Zbog 100 MB moraš ga
> usporavaš sa LBA, povećavaš slack a na njega ne može da stane
> ni materijal za jedan CD.
>
> Bolje dodaj koju markicu i uzmi 850 MB.
Disk će i ovako biti formatiran na 504 MB. :) Jednostavno - ponudjen mi
je ST3660 od 540 MB i taj WD od 630. Razlika je 30 DEM. Pošto smo ovde
zaključili (a i lično sam se uverio :) da je taj Seagate prilično spor,
uzeću WD. Znači - 130 MB će ostati neiskorišćeno, ali bitna je brzina.
Naravno, najbolje bi bilo kada bih našao neki od 540 MB pristojne brzine,
ali nisam u mogućnosti da biram. :( Imao sam u planu Fireball, ali njega
nemaaaaa. :((
diskovi.690funky,
-> #689, zeljkoj)> Disk će i ovako biti formatiran na 504 MB. :) Jednostavno - ponudjen mi
)> je ST3660 od 540 MB i taj WD od 630. Razlika je 30 DEM. Pošto smo ovde
)> zaključili (a i lično sam se uverio :) da je taj Seagate prilično spor,
)> uzeću WD. Znači - 130 MB će ostati neiskorišćeno, ali bitna je brzina.
)> Naravno, najbolje bi bilo kada bih našao neki od 540 MB pristojne brzine,
Zašto neiskorišćeno, napravi 2 particije ;> (prva 504 druga 100)
diskovi.691severian,
-> #689, zeljkoj> uzeću WD. Znači - 130 MB će ostati neiskorišćeno, ali bitna je brzina.
Pa napravi dve particije...
diskovi.692nbatocanin,
-> #668, trki> Imam mali problem . Ukljucivao sam opciju za stednju
> energije , kada sam vratio sve na normalu disk mi se i
> dalje gasi posle 10min neaktivnosti sto me strasno
> iritira, disk je conner 850 mb ( i to me iritira)
Identičan problem sam uz angažovanje stručnjaka za hardver rešio na
softverski način ;> DSKPOW /i u AUTOEXEC i skoro si rešio problem.
diskovi.693ssimeunovic,
Kakvi su WD Caviar diskovi, konkretno EIDE od 1,6 GB?
diskovi.694b.jovanovic,
Molim odgovor na sledece pitanje:
Drugar ima dva Conera CFS 270 i hteo bi da na jednom ima DOS+WIN 3.11
a na drugom Win 95, elem pitanje je sledece:
Da li moze prilikom reseta da istovremeno preklapa /relejno/ dzampere
diskova i tako odredjuje koji ce se podici kao master a koji kao slave,
BEZ GASENJA RACUNARA i koliko je to bezbedno.
Unapred HVALA!
B.J.
diskovi.695guta,
Jel' ima neko drajvere za OS/2 (ili bilo šta drugo sem DOS-a)
za SANYO H94A CD-ROM ?
Ako ima, ne bilo mu teško, upload...
Unapred 'fala :)
poz, Guta
diskovi.696zeljkoj,
-> #690, funky> Zašto neiskorišćeno, napravi 2 particije ;> (prva 504 druga
> 100)
Zezaš? ;)
diskovi.697zeljkoj,
-> #691, severian>> uzeću WD. Znači - 130 MB će ostati neiskorišćeno, ali bitna je
> brzina.
>
> Pa napravi dve particije...
Eheeeej, nije stvar u particijama. :)
Ploča je stara 386SX bez ikakvih LBA i ostalih zezalica u BIOS-u.
Ne želim da imam posla ni sa kakvim drajverima (čak ni sa onim EZ što
se instalira u MBR). Zato - maksimum mi je 1024 cilindra/63 sektora/16 glava
tj. 528 MBytes tj. 504 MB. :)
diskovi.698calex,
-> #690, funky<!> Zašto neiskorišćeno, napravi 2 particije ;> (prva 504 druga 100)
Propustim ponešto od ovih detalja jerbo mi se još ne motaju
veliki diskovi. Da l' ovo znači da na pločama bez LBA ili sličnog
i bez nekakvih drajvera može da se disk prijavi kakav jeste a da
se to posle FDISK-om deli na <504?
diskovi.700funky,
-> #698, calex)> Propustim ponešto od ovih detalja jerbo mi se još ne motaju
)> veliki diskovi. Da l' ovo znači da na pločama bez LBA ili sličnog
)> i bez nekakvih drajvera može da se disk prijavi kakav jeste a da
)> se to posle FDISK-om deli na <504?
Ma nisam znao da čovek ima staru ploču, i da neće da se bakće sa EZ-om.
AKo nemaš LBA, FDISK ne vidi ni makac
preko 1024 cil. Znači, odgovor je
NE. 504+100 sam mislio pre svega zbog veličine klastera, jer lako može
da se desi da tih 100 MB propadne u slacku :(
elem, danas probah NCD /Treesize i na 1.1 GB disku dobih:
total size of files: 719 MB
total alocated space: 940 MB :(((
Preko 200 MB mi propade, koliki li je tek slack na ovom 1.6 GB Caviaru što
se raspituje ss (64KB klaster)
Još nešto: imam skoro pola diska u WAV-ovima od 20-30 MB. Došlo vreme da
se particioniše
diskovi.701mamba,
-> #700, funky > koliki li je tek slack na ovom 1.6 GB Caviaru sto se raspituje ss
> (64KB klaster)
Startuj programce pa ces saznati.
Sto se tice klastera, zar nije 32K do 2,xx GB.
wasted.comdiskovi.703vstan,
-> #701, mamba> > koliki li je tek slack na ovom 1.6 GB Caviaru sto se
>
> Startuj programce pa ces saznati.
Hmm, to lepo odradi i Mjovin SCD.
diskovi.704funky,
-> #701, mamba)> Startuj programce pa ces saznati.
)> Sto se tice klastera, zar nije 32K do 2,xx GB.
Koliki je slack, saznaćeš tek kad popuniš disk, negde manji negde veći,
u zavisnosti od veličine fajlova. Dok se ne nabavi 1.6 GB hard i ne popuni
nema šanse da mi bilo koji program odredi slack.
A što se tiče klastera, ne drži me za reč, pogledaću i javiću gde je tačna
granica izmedju 32 i 64 K
diskovi.705funky,
-> #701, mambaevo sad probah ovaj program WASTED.COM
meni ispiše da sam 'proćerdao' 180 MB. Da je klaster bio 16K, tj.
particija manja od 1024K, ta cifra bi bila 89 MB (tako kaže).
Znači - duplo :)
diskovi.706.sima,
-> #701, mamba║║ Startuj programce pa ces saznati.
║║ Sto se tice klastera, zar nije 32K do 2,xx GB.
Jeste.
diskovi.707.sima,
-> #697, zeljkoj║║ Ne želim da imam posla ni sa kakvim drajverima (čak ni sa onim EZ
║║ što se instalira u MBR). Zato - maksimum mi je 1024 cilindra/63
║║ sektora/16 glava tj. 528 MBytes tj. 504 MB. :)
Ja sam probao EZ i vrlo sam zadovoljan. Sem što se vidi preko 504,
uključuje block prenos i time ubrzava disk. Meni je sa 1400kb/s bez
ičega ubrzao na 1650kb/s. Dobitak nije nešto, ali je dobitak. Ako misliš
da stavljaš OS/2 ili neki UNIX onda ti ne treba, ali može da radi.
Naravno odma sam ga skinuo jer mi ne treba (moj se deli hardverski na
dva :)
diskovi.708mamba,
-> #703, vstan > Hmm, to lepo odradi i Mjovin SCD.
Tacno.Razlika je jedino u tome sto ovaj tvrdi da zna koliki ce biti
slack na disku ciji je klaster od 2 K do 32 K.
diskovi.709mamba,
-> #704, funky > u zavisnosti od velicine fajlova. Dok se ne nabavi 1.6 GB hard i
> ne popuni nema sanse da mi bilo koji program odredi slack.
Ovaj navodno moze, samo da li je i tacan ?
diskovi.710steva,
-> #700, funky> AKo nemaš LBA, FDISK ne vidi ni makac preko 1024 cil.
Pazi trik: meni je recimo ploča bez LBA, i uredno prepozna disk od
giga. Uredno ga particionišem, i poteram format... Lepo mi prijavi da
je isformatirao 1080 Mb. E, ne lezi vraže: poteram ja speedisk da
cisti free space, tek da vidim sta ce da se desi kad pristupi preko
504Mb. I naravno, na 504 kaze error writing cluster - run ndd to
correct. Dakle, nista, a ja se taman ponadao :) Lazu i fdisk i
format...
diskovi.711zeljkoj,
Ontrack disk manager mi je u setupu namestio disk tip 32 (128 MB) iako
se radi o disku od 630 MB. Da li je ovo u redu? Izgleda da sve lepo radi. :)
diskovi.712funky,
-> #711, zeljkoj)> Ontrack disk manager mi je u setupu namestio disk tip 32 (128 MB) iako
)> se radi o disku od 630 MB. Da li je ovo u redu? Izgleda da sve lepo radi. :)
Ma može bilo koji tip, bitno da se sistemu prijavi da ima diska. Posle sve
ostalo rešava drajver. Npr. kod gomile inteligentnih kontrolera se stavlja
tip 1 (10MB).
diskovi.713dragisha,
-> #620, wizard-> Potreban mi je dugačak kabl za IDE HD. Bitan momenat je da razmak
-> između dva konektora bude nešto duži nego obično, a ostatak može
-> da bude sasvim prosečan. Osim ovoga potreban mi je i dugačak kabl
-> za IDE HD kod koga je bitan momenat da je ostatak što duži, dok
-> razmak između konektora i nije toliko bitan.
Prvi dio problema ćeš možda riješiti obrtanjem kabla :). Naime, IDE kabl
će radi i kada konektor koji inače ide u karticu ukačiš na disk, a onaj
između na drugi. Time dobijaš duži razmak među konjektorima za diskove.
Za drugi dio problema, bdm. ima na prodaju takav kabl, greškom ga kupio
uz CD. Njegov broj možeš dobiti na mail, ili ako ti se žuri, nađi mene na
076 586-077, u bilo koje doba dana, pa ću ti ga priopćim.
--
[ARJ used to put the squeeze on]
diskovi.714gerber,
-> #704, funkyYR>*> A što se tiče klastera, ne drži me za reč, pogledaću i javiću gde je
YR>*> tačna granica izmedju 32 i 64 K
Na 1GB. 64Kb je preko 2GB.
Lepa opcija za 1GB (1,033) je 512 / 320 / 200, gde prve dve
particije imaju klaster od 8KB a treća od 4 pa je pogodna za
sitne a mnogobrojne fajlove.
diskovi.715vlad,
-> #702, imilan> voleo bih da cujem vasa cenjena misljenja o diskovima od 850 MB.
Imam Conner CFS850 i prezadovoljan sam. Na mojoj ploci vozi PIO4
i ne haje za torpeda. B)
> Nije lose da vlasnici istih posalju karakteristike svojih ljubimaca
Core daje za malo pa 10Mb/sec, Norton Si 2300-2500kb/sec. Bez
ikakih drajvera, kesera i ostalih budzevina.
> od 850 MB, i na kraju koji je po vasem misljenju NAJPOUZDANIJI
Na ovo ne ocekuj jednoznacan odgovor. Sa Conner-ima nikada nisam
imao nikakvih problema, sa Maxtor-om samo izuzetno (nemoguce
utvrditi da je fabrika kriva). Na ostalima se nisam izivljavao
dovoljno dugo. B)
diskovi.716bpapic,
-> #708, mamba> Koliki je slack na disku...
Razgovorom o slack-u zaintrigirali ste me da pogledam koliki je kod mene.
Disk je 420MB, velicina klastera 8kB. Na zauzetih 169 MB na C particiji
33 MB je otislo u vetar :(. Kad se samo setim da sam imao disk ukupnog
kapaciteta 40MB (ne tako davno).
No da predjem na stvar: Pregledajuci slack po direktorijumima u jednom sam se
zapanjio. Svi fajlovi zajedno u tom direktorijumu su dugacki 343k a na disku
zauzimaju bezmalo 4MB (90% slack) !!! Posle RAR-ovanja bili su dugacki 92kB
koliko su zauzimali i na disku. Eto odjednom 4MB prostora !
NARAVOUCENIJE: Ako trazite sta cete obrisati sa diska da bi ste oslobodili
prostor, ne preskacite iz prve ovakve "bezazlene" direktorijume manje od 1MB.
Dobro pogledajte sta vam oduzima prostor (pored Windowsa).
P.S. Ako nemate nista bolje, Nortona sigurno imate, a njegov FS (file size)
prikazuje i slack po direktorijumima i za ceo disk.
diskovi.717severian,
-> #709, mamba> > u zavisnosti od velicine fajlova. Dok se ne nabavi 1.6 GB hard i
> > ne popuni nema sanse da mi bilo koji program odredi slack.
>
> Ovaj navodno moze, samo da li je i tacan ?
Naravno da nije. Može da da samo očekivano stanje zasnovano na nekim
empirijskim podacima. A da parafraziram Zvonka Avaks Mihajlovskog: statistika
je ko bikini, otkriva mnogo a ne pokazuje ništa...
diskovi.718wizard,
-> #697, zeljkoj> Ploča je stara 386SX bez ikakvih LBA i ostalih zezalica u BIOS-u.
> Ne želim da imam posla ni sa kakvim drajverima (čak ni sa onim EZ što
> se instalira u MBR). Zato - maksimum mi je 1024 cilindra/63 sektora/16
> glava tj. 528 MBytes tj. 504 MB. :)
Eto prilike da na tih 100 i nešto mega "viška" instaliraš OS/2. ;)
Makar da iz njega pristupaš toj particiji i da na nju radiš
bekap. ;)
diskovi.719stripkovic,
Instalirao sam WD Caviar 2850 kao slave na WD 2340 pomocu Ontrack Disk
Managera verzija 6.03. Instalacija nije javila nikakve greske, kako za DOS
DOS tako i za Windows. Jedino, za Windows sam morao da napravim rucnu
instalaciju prema uputstvima sa instalacione diskete. U fajlu README pise
da se uputstva za automatsku instalaciju se nalaze u fajlu README.DOC,
koga medjutim nije bilo na instalacinij disketi.
BIOS je AMIBIOS iz 1983 i nema LBA mod, ali opcija Auto Configure je
prepoznala tacan broj glava i cilindara, a DOS i razni utility programi
vide puni kapacitet od 850MB, pa iz toga zakljucujem da nije BIOS u pitanju.
Disk controler je VLB anonimni tajvanac ali izgleda kompatibilan sa WD
standardom jer sa starim diskom WD 2340 nije bilo problema.
Nisam primetio bilo kakve probleme u radu pod DOS-om, medjutim pod WfWG
3.11 CEE nemam 32-bitni pristup. Pri pokretanju Windowsa dobijem sledecu
poruku:
Initializing WDCDRV Version 2.6 ...... The Microsoft Windows 32-bit disk
driver (WDCTRL) cannot be loaded. There is unrecognizable disk software
installed on this computer. The address that MS-DOS uses to communicate
with the hard disk has been changed. Some software, such as disk-caching
software, changes this address.
Ta poruka se nalazi u fajlu IDEDRV.386 pod \WINDOWS\SYSTEM. Izgleda da ocekuje
genericki drajver WDCTRL.386 ali ga ne nadje posto je pri instalaciji novog
diska zamenjen sa WDCDRV.386. Fajl IDEDRV.386 kod mene nosi datum 12-10-93
kada,
koliko ja znam, WD jos nije proizvodio IDE diskove kapaciteta veceg od 520MB.
Pretpostavljam da problem potice od zastarelog IDEDRV.386.
Da li neko moze da mi objasni koja je namena fajla IDEDRV.386 i da li se moze
zameniti nekim novijim koji "zna" da postoje diskovi veci od 512MB i da je
zbog toga genericki drajver WDCTRL.386 zamenjen drajverom WDCDRV.386?
Listajuci kroz prethodne poruke ove konferencije video sam da se govori o
VDCDRV verziji 2.5 pod WfWG 3.11 CEE. Mozda je tu caka ?
diskovi.720cnenad,
-> #710, steva=> Pazi trik: meni je recimo ploča bez LBA, i uredno prepozna disk od
=> giga. Uredno ga particionišem, i poteram format... Lepo mi prijavi da
Zato što si u SETUP ubacio da disk ima više od 1024 cilindra.
BTW, jel' tamo treba da stoji 1024 ili 1023. žini mi se da treba 1023 jer
brojanje od 0 do 1023 daje 1024. Naravno od 0 se kreće kao 1.
diskovi.721sjocic,
Planiram kupovinu 1 Gb diska, koje su preporuke ?
Interesantan je Seagate , medjutim koja je serija bolja (novija)
Decathlon ili medalist ? Kakav je u poredjenju sa Quantumom
Fireball ili Caviarom ?
diskovi.722zormi,
-> #721, sjocic* Interesantan je Seagate , medjutim koja je serija bolja (novija)
* Decathlon ili medalist ?
Decathlon je valjda noviji, nešto je manjih dimenzija i brži (10.5 ms
prema 11.5 ms) od Medalista. Oba imaju PIO4 transfer, ali Decathlon
ne može da se "predstavi" kao 2 diska po 500 MB pa zahteva isključivo
LBA u BIOS-u ili driver.
Fireball je nešto brži od oba ali po iskustvu mog kolege vrlo osetljiv
mehanički. Ispuštena torba sa 20 kom je dala 14 kom neispravnih a svaki
drugi tip se ne bi obazirao na tu sitnicu.
Moja preporuka je naravno ;) moj disk: IBM OEM DPEA-31080. Brz je kao
Fireball a proveren model (Core: 9.3 ms, 10 MB/s na Pentium PCI bez
driver-a).
diskovi.723zeljkoj,
-> #712, funky> Ma može bilo koji tip, bitno da se sistemu prijavi da ima
> diska. Posle sve ostalo rešava drajver. Npr. kod gomile
> inteligentnih kontrolera se stavlja tip 1 (10MB).
Super, samo... gde li je pronašao ovaj tip 32. :))
Valjda zato što je 1024 cilindra/17 sektora/16 glava. :)