dodaci.2aspasic,
Hi :)
Dobio sam interni strimer marke EVEREX, koji koristi trake koje
su slične trakama za kasetofone, s što ove za strimer imaju
jedan dodatni prorez na gornjem delu. Uz strimer mi je stigla i
osmobitna kartica za njega i kabl koji liči na SCSI. Problem je
u tome što nemam nikakve drajvere odnosno softver kojim bih
pokrenuo dotični uređaj. Molim za pomoć.
Seventh Son Of The Seventh Son
P.S. Proizvođač je TEAC, na strimeru sa jedne strane piše
EVEREX, a na kartici piše EVEREX SYSTEMS INC. EV-810 Rev. C.
dodaci.3majstor,
< REPLY PC.HARD.5 -> 6.218 >
RE: ATI Vigor fax/modem
Docepah se jednog za probu. Modemcic i nije los sa moje centrale, fax
jedan od najbrzih koje sam video, ali sve u svemu sasvim u klasi u koju
spada i po ceni ( 185 dema ). U manualu se istice da je Class 1, sto i
vecina softvera koja vrsi testiranje prepoznaje ( Delrina, ... ).
Da dalje ne davim evo specifikacije ...
Pozdrav.
ati308.txtdodaci.4rmatijevic,
-> #2, aspasic> Hi :)
> Dobio sam interni strimer marke EVEREX, koji koristi trake koje
> su slične trakama za kasetofone, s što ove za strimer imaju
Takav strimer sam zadnji put video pre ... četiri godine i bio je oko 20 Mb a
ni tada nije radio kako treba. Ako je to nešto iz te serije ...
dodaci.5aspasic,
-> #4, rmatijevic│ Takav strimer sam zadnji put video pre ... četiri godine i bio je
│ oko 20 Mb a ni tada nije radio kako treba. Ako je to nešto iz te
│ serije ...
Ne znam tačno kojeg je kapaciteta, no ako imaš softver za njega
ili znaš gde može da se nabavi, reci....
Seventh Son Of The Seventh Son
dodaci.6vladak,
-> #2, aspasic> Dobio sam interni strimer marke EVEREX, koji koristi trake koje
> su slične trakama za kasetofone, s što ove za strimer imaju
Imam software za ovaj strimer, ali ćeš morati malo da me sačekaš
jer mi je to na poslu a danas je praznik. :) Program je na tri
install diskete od 360 kB pa ću ga skinuti sa DiskDupetom, zipovati
i poslati na tvoj mail u sredu ili četvrtak. Javi mi ako ti je neko
već poslao da ne šaljem džabe.
Inače već sam hteo da postavim nekoliko pitanja u vezi ovog strimera
i njegovog software-a. Strimer je inače veoma zastareo, valjda je po
QIC-02 standardu i maksimalni kapacitet je 120 MB (ja imam onaj od
60 MB), a software je posebna priča, gluplji je veoma teško pronaći.
Sve sugestije u vezi povezivanja ovog strimera sa nekim popularnim
backup software-om su dobro došle.
Pozdrav,
Vlada
P.S. Evo odgovora na poruku koju je poslao sir.oracle u PC.HARD.5. U
dokumentaciji za ove strimere (čini mi se da su to isti strimeri po
tipu trake koji je naveo, možda grešim) moguće je čitati trake manjeg
kapaciteta, 60 MB, na strimeru većeg kapaciteta, 120 MB. Inače ako
ovo ne upali neka ti čovek donese software, jer ga očigledno ima, a
ti njemu ustupi strimer pa ste obavili posao. :)
dodaci.7rmatijevic,
-> #5, aspasic> Ne znam tačno kojeg je kapaciteta, no ako imaš softver za njega
Taj strimer koji sam ja imao, kačio se na flopi i to je sve čega se sećam, a
ako je to taj koji sam ja imao, taj sigurno nije za ljudsku upotrebu.
dodaci.8aspasic,
-> #6, vladak│ Imam software za ovaj strimer, ali ćeš morati malo da me sačekaš
│ jer mi je to na poslu a danas je praznik. :) Program je na tri
│ install diskete od 360 kB pa ću ga skinuti sa DiskDupetom, zipovati
│ i poslati na tvoj mail u sredu ili četvrtak. Javi mi ako ti je neko
│ već poslao da ne šaljem džabe.
Šalji brate, modem ti se pozlatio! :) Možeš i na brzi Sezam, ako
ti je dobra veza, ako imaš brz modem, ako....:) Hvala!
Seventh Son Of The Seventh Son
P.S. Da nemaš možda neku dokumentaciju za njega?
dodaci.9ikordic,
RE: ATI Vigor 14.400
(PC.HARD.5:6.216, majstor)
=> Cuo sam za ( nov ? ) model fax/modema firme ATI tj "ATI vigor", koji
=> _sve_ radi softverski. Kada sam ovo cuo, rekoh bezi bre od softverske
=> varijante, ali neki koji su ga probali, kazu da radi fenomenalno,
Modem je krš živi i ne radi apsolutno nikako. Pod ovim podrazumevam
uspostavljanje i održavanje 14.400, 9.600 i 2.400 bps veza, detekciju DIAL i
BUSY toneta i sve ostae sitnice koje čine jedan normalan modem. Sve ovo se
dešava na dobrim centralama, ne smem ni da pomislim kako bi radio kod mene.
Da dodamo da je zbog svoje koncepcije modem VEOMA izbirljiv po pitanju
suradnje sa brojnim 486 pločama.
Sve u svemu, isto što i RPI žvaka, samo je ovom za rad potreban drajver koji
se diže iz CONFIG.SYS-a, ne znam kako zamišljaju suradnju sa OS/2, W95, NT,
Unix, ... Teorecki će pristojno raditi sa svakim programom a ne samo onim
koji podržavaju RPI i te gluposti. Cena mu nešto ispod 200,- DEM i ne
isplati se nikako...
dodaci.10dekiz,
Interesuje me da li neko zna nesto vise
o kartici Sound Galaxy Basic 16??
Da li ona ima MIDI (ima prikljucak),
i koliko je bolja (ako je bolja) od
sound blastera 16???
Koliko moze da kosta jedna ovakva karta???
dodaci.11bgolusin,
Da li neko zna kako da prosirim memoriju na laptopu TOSHIBA T3100.Ima slotove
ali kada stavim memoriju ne reaguje ??? HVALA unapred .
dodaci.12bsiki,
Hitno potrebne informacije o AD/DA kartici ADDA-14 firme FLY TECH.
HVALA!!!
dodaci.13miccko,
Potrban mi je drajver za sledeci strimer :
Microsolutions backpack - strimer
120 MB model 141080
Ako neko poseduje drajver za dotican strimer zamolio bih da mi ga posalje.
### MICCKO ###
dodaci.14aspasic,
Hi :)
Potreban softver sa strimer CINHER Data Products Inc. model
525CT. Ne znam kog je kapaciteta, ali znam da je full hight.
Koristi velike trake.
Seventh Son Of The Seventh Son
dodaci.15djuk,
Pod hitno mi je potreban savet koji Joustick da naručim burazeru da mi
donese iz Grčke. Putuje sutra uveče i do tada moram da se odlučim. Prošle
godine sam tamo video QuickShoot Super Warrior, ali ga nisam kupio jer nisam
imao kontroler sa game portom. Na novom kontroleru sada imam game port, tako da
su svi uslovi ispunjeni. Da li je onaj joustick dobar, koštao je 40DEM ?
Koliko love uopšte treba dati za dobar jou, ovde vidim da se takođe
prodaju neki Genius za 40 DEM. Šta znači kada u oglasima kažu da prodaju
analogni joustick ? Kakav je ovaj koji odgovara za PC ?
Imao sam svojevremeno na jedan dan joustick od ortaka i nisam mogao da
se sastavim sa njim u DOOMu, hod mu je bio jako veliki, mogao sam palicu
maltene skroz da gurnem do stola u bilo koji položaj. Da li je to bio rasturen
joustick ili su svi takvi. Imam iskustva sa jousticima od Komodora 64, tamo je
to sve super radilo, kursor se lepo pomerao pri malom pomeranju palice, a ovde
je bio potreban težak fizički rad da kursor prevedem sa jedne strane ekrana na
drugu.
Napominjem da nisam specijalno zainteresovan za flight simulacije, ako
tu ne računamo DESCENT ili X-WING ;)
Koliko dugmića treba da se ima na jousticku, onaj Super Warrior je imao
čini mi se 4 komada.
unapred hvala na nadam se brzim odgovorima
Đorđe
dodaci.16msavkovic,
-> #15, djuk┌┌┌ Imao sam svojevremeno na jedan dan joustick od ortaka i nisam
┌┌┌ mogao da se sastavim sa njim u DOOMu, hod mu je bio jako
┌┌┌ veliki, mogao sam palicu maltene skroz da gurnem do stola u
┌┌┌ bilo koji polozaj. Da li je to bio rasturen
Svi analogni dzojstiki :) su takvi. Mora, sta ces. Inace Super Warrior
je odlican izbor
dodaci.17diag,
-> #11, bgolusin> Da li neko zna kako da prosirim memoriju na laptopu TOSHIBA
> T3100.Ima slotove ali kada stavim memoriju ne reaguje ??? HVALA
> unapred .
Kod mene na 3100sx ima tri podnožja(konektora) za proširenje.
Ako ti nešto znači proširenje preko 1 Mb je stavljeno u prvi desni konektor.
Ovde se radi o pločici koja na sebi ima 16X44256 čipove.
pz Goran
dodaci.18aspasic,
-> #14, aspasicHi :)
Potreban softver sa strimer CIPHER Data Products Inc. model
525CT. Ne znam kog je kapaciteta, ali znam da je full hight.
Koristi velike trake.
Seventh Son Of The Seventh Son
dodaci.19mackb,
Ljudi pomagajte
Da li je neko pokrenuo SCSII CD ROM pod DOS-om i za ime boga kako?
dodaci.20ab.comp,
Imam FUTURE DOMAIN SCSI kontroler sa oznakom na čipu
VC5257-0001.
Ima priključke za FD + IDE HDD + SCSI.
Zna li neko nešto o ovom kontroleru i ima li drajvere za njega.
Interesuje me, pre svega, drajver za Novell 3.xx.
Pozdrav
█ █ █ █
▄▄█ █ █▄▄ █▄▄
dodaci.21gredicv,
Hi
Nabavio sam ploter pa me interesuje da li
se moze softverski regulisati brzina crtanja.
Ako moze koji je to program ili se mora programirati.
Unapred zahvalan.
dodaci.22jovca.car,
Kako prepoznati ASP čip na SB 16 kompatibilcu?
Šta je uopšte ASP i kolika mu je upotrebna vrednost?
dodaci.23msavkovic,
-> #22, jovca.car┌┌┌ Kako prepoznati ASP cip na SB 16 kompatibilcu?
┌┌┌ Sta je uopste ASP i kolika mu je upotrebna vrednost?
Na kompatibilcu ne verujem da ces ga naci, ali na pravom sb-u ili ima
rupa za ASP ili pise na jednom od cipova ASP. Neke SB-16 kartice uopste
ne maju mogucnost upgrade-a ASP-om.
ASP, iliti advanced signal processing, sluzi za kompresiju WAV fajlova
ADPCM kompresijom (od 4 do 8 puta) i uglavnom je nekorisna stvar,
sem ako imas radio stanicu i tonu dzinglova.
Sve 16-ice imaju hardversku ADPCM dekompresiju.
dodaci.24mboban,
-> #22, jovca.car=-= Kako prepoznati ASP čip na SB 16 kompatibilcu?
Najlakše ako imaš uputstvo uz karticu - tamo ti je sve nacrtano. :)
=-= Šta je uopšte ASP i kolika mu je upotrebna vrednost?
ASP čip, skraćeno od Advanced Signal Processor, služi za kompresiju i
dekompresiju audio podataka u realnom vremenu. U uputstvu se pominje i
da služi za prepoznavanje glasa. Koliko mi je poznato, ASP čip se u praxi
ne koristi mnogo...
Više o svemu ovome može ti reći neko u PC.UTIL:zvuk.
dodaci.25jovca.car,
-> #24, mboban/* Više o svemu ovome može ti reći neko u PC.UTIL:zvuk.
Iskreno rečeno, mrzelo me da skidam resign. :) No, i ovo je dovoljno.
Hvala i tebi i msavkovicu. :)
dodaci.26inforts,
Kako se koristi drajver MSCAN.SYS (koji su mu parametri, ako ih
ima) za MICROTEK MSF 300C scanner. Paintbrush IV Plus ne prepoznaje
skener. Drajver sam skinuo iz PC.HARD.4 - poruka 6.33
(kcurcic<-omega). Tamo se pominje da je to za Corel 4. Pozdrav
Dragan
dodaci.27inforts,
-> #26, infortsProbao sam iz Corel 4 da pokrenem MICROTEK MSF 300C scanner.
U config.sys sam ubacio DEVICE=MSCAN.SYS (skinuto sa SEZAM-a).
Corel-ov program MICROTEK.EXE javlja da je priključen skener
MICROTEK MS-II/300A (MS-PCX). Skeniranje iz Photo Finish-a krene
ali ubrzo stane zbog greske u komunikaciji. Kako da nateram MSCAN.SYS
ili MICROTEK.EXE da prepoznaju model MSC 300C. Gledao sam HEX dump
ovih datoteka i postoji i 300C i 300Z..... Verovatno treba uneti
prave parametre za MSCAN.SYS. Koje???? Pozdrav Dragan.
dodaci.28gredicv,
Imam nov interni FAX/MODE1414HProLink, koji bez obzira na setovanja
( AT X3(X1) ) javlja NO CERRIER.
Modem odgovara na sve komande ( javlja status AT %S ) i prima fax-ove (
odgovara npozive bez problema ).
Akoeko ima sli~no iskustvo sa novim internim FAX/MODEM kaicama.
dodaci.29mazi,
-> #19, mackb<O> Da li je neko pokrenuo SCSII CD ROM pod DOS-om i za ime boga kako?
?!?
Nisi naveo koji SCSI kontroler imaš.
Obično drajvere dobiješ uz kontroler.
Za rad CD-a ti trebaju DVA. Jedan je tvz. ASPI drajver, a drugi je
baš drajver za CD.
Navešću kako to izgleda za Adaptec Kontrolere, verovatno je i kod
tebe Slično (po imenima):
U Config.sys-u:
Device=C:ĐSCSIĐASPI8DOS.SYS /D
Device=C:ĐSCSIĐASPICD.SYS /D:MSCD001
U Autoexec.bat-u
C:ĐDOSĐMSCDEX.EXE /D:MSCD001 /M:4
I to je sve.
Ako nisi dobio drajvere uz kontroler, moguće da ćeš ih naći u paketu
Corel SCSI, gde je kompletna podrška za dosta SCSI kontrolera.
Ivan.
dodaci.30kgelevski,
strimerű▀
ű
prijatelj je dobio strimetver za rad sa njim. Zna li neko gde ima da se nabavi
isti. Stvar je hitna i svaka pomoc je dobro dosla.
Kgelevski.
dodaci.31kgelevski,
-> #6, vladak procitao sam tvoju poruku 6.6 vezano za strimer. Pa te molim dali voljan da
pomognes i mom prijatelju koji ima strimer ali nenama nikakav softver za rad sa
njim. U svakom slucaju unapred zahvalan Kgelevski. Ostavi mi po˝ůruku kao
privatnu.
dodaci.32ikapoz,
Da li neko ima Movie Machine Pro karticu?
Ako je neko ima moze li mi dati neke detalje u vezi sa njom?
Da li sa njom moze da se snimi animacija na video?
dodaci.33ssimeunovic,
-> #32, ikapoz>> Da li neko ima Movie Machine Pro karticu?
>>
>> Ako je neko ima moze li mi dati neke detalje u vezi sa njom?
>> Da li sa njom moze da se snimi animacija na video?
Kartica ima dva kompozitna video ulaza, video izlaz (znači
omogućava snimanje grafike i animacije na traku), TV tuner
sa teletekstom za kablovske, zemaljske i satelitske programe,
može da radi kao live mixer, ima efekte u realnom vremenu
(prelazi iz slike A i sliku B sa podešljivim trajanjem i
smerom, slika u slici, chromakeying, lumakeying, ...), sa
dodatnom karticom za MJPEG kompresiju postiže profesionalni
kvalitet digitalizovanja od 768 x 576 sa svih 25 slika u
sekundi (50 poluslika) i sa 21-bitnom paletom boja (4:1:1
YUV), tako da može da se upotrebi i za digitalno nelinearno
video editovanje.
Skoro se pojavio njen naslednik, Movie Machine II, koji ima
S-Video ulaze i izlaz, MJPEG dodatak ne zauzima dodatan
slot već je u obliku daughtercard-a, a isto tako može da se
doda MPEG dekoder, nema džampera već se sva podešavanja
izvode softverski, nije mu potreban feature connector tako
da bez problema radi overlay na VGA ekranu do 1280 x 1024,
i ima 24-bitni true color, 4:2:2 YUV. Ni ova kartica nema
RGB ulaze i izlaze kao i neke druge mogućnosti koje možda
poseduju Targa, AT-Vista ili PAR, ali za te pare koliko
košta i ne postoji ništa bolje. Cena joj nije mala (oko
1400 DEM sa MJPEG dodatkom), ali ona i nije namenjena za
amatersku upotrebu.
dodaci.34dvesic,
-> #33, ssimeunovic>>>> Da li neko ima Movie Machine Pro karticu?
>>>>
>> Kartica ima dva kompozitna video ulaza, video izlaz (znači
>> omogućava snimanje grafike i animacije na traku), TV tuner
Apropo priče, šta znate o kartici VIGA+ ? Registar je kompatibilna
sa TARGA+ karticom i uz nju ide INSCRIBER program.
Kakve su joj mogućnosti ? Znate li neki dobar softver za iskorišćenje
njenih mogućnosti do maksimuma ? (ili TARGA+ program).
Unapred hvala.
Dejan.
dodaci.35ssimeunovic,
-> #34, dvesicVIGA+ je prodavala ELEGRA, možda ih još uvek imaju, a
trebalo bi (?) da je istih osobina kao i Truevision TARGA+.
Truevision kartice prodaje KOMPANI, kao i odličan Software
Developement Kit za TARGA+ kartice.
"All TARGA+ graphics engines include a Windows 3.x software
driver for running Windows applications. The TARGA+ Windows
Control Panel and Capture Utility allow you to capture full
color video images under Windows. Microsoft VFW Windows
extension tool kit has direct support for Truevision TARGA+.
TARGA+ also has an ADI driver and POCO libraries for
Autodesk Animator Pro."
Kartica je za Frame capture i Genlock savršena (ima RGB
ulaz/izlaz, 32 bit/pixel (samo TARGA+ 16/32P), podešavanje
karakteristika video signala koje npr. Movie Machine nema:
"Several programmable video timing options are available,
including: interlaced or non-interlaced format, underscan
or overscan format, horizontal and vertical scan rate, hor.
and vert. sync width, hor. and vert. blanking, hor. and
vert. front/back porch, vertical serration and equalization,
meander or fixed burst gate"), ali je suviše skupa s
obzirom da ne može da se upotrebi za HD recording (pošto
nema video capture u realnom vremenu).
dodaci.36vujos,
-> #34, dvesic¨> Apropo priče, šta znate o kartici VIGA+ ? Registar je kompatibilna
¨> sa TARGA+ karticom i uz nju ide INSCRIBER program.
Istina. Viga+ programi rade na Targi+ i obratno.
¨> Kakve su joj mogućnosti ? Znate li neki dobar softver za iskorišćenje
¨> njenih mogućnosti do maksimuma ? (ili TARGA+ program).
Inscribe, Video Maker, HRQ4, Tips... + razvojni softver.
dodaci.37sjocic,
Imam neku karticu za PC za koju se pretpostavlja da je Mekintos
emulator. Problem je u tome sto nemam nikakav softver uz karticu.
Na kartici se nalazi CPU Motorola 68020 (16Mhz) + koprocesor 68881
+ 2Mb memorije i kojekakvih cipova (sve Motorolino) = Full size
8-bitna kartica.
Da li je neko imao posla sa necim slicnim, i da li neko ima ideju
gde bi mogao da se nadje softver tj. drajveri za gore pomenutu ?
Svaka info - dobrodosla :)
dodaci.38majstor,
-> #37, sjocic-> Imam neku karticu za PC za koju se pretpostavlja da je
-> Mekintos
-> emulator. Problem je u tome sto nemam nikakav softver uz
-> karticu.
->
-> Na kartici se nalazi CPU Motorola 68020 (16Mhz) + koprocesor
-> 68881
-> + 2Mb memorije i kojekakvih cipova (sve Motorolino) = Full
-> size
-> 8-bitna kartica.
->
-> Da li je neko imao posla sa necim slicnim, i da li neko ima
-> ideju
-> gde bi mogao da se nadje softver tj. drajveri za gore
-> pomenutu ?
Pazi o cemu se radi: da li je proizvodjac Apple ili neka druga firma.
Radi se o tome da sam ja video neke takve kartice koje su prava bombonica
a problem je bio u tome da su bile bez ROM-a, jer tada Apple jos nije
prodao licencu na njih, pa ih je firma koja ih je proizvodila isporucivala
bez ROM-ova uz ljubaznu poruku tipa: "... nadjite negde Mac SE i ponesite
pajser posto ce vam trebati ROM... ". Ovo za SE se odnosilo na jedan tip
kartice - za ostale zavisi od porodice
HH Mac-a i broja nogica ROM-a.
Sto se tice licence Apple-a nemam informacija sta se u medjuvremenu desilo
iako se definitivno otvorio sto svedoce i Apple kompatibilci ( npr. "Blue
Max" ).
dodaci.39majstor,
RE: MS InPort Mouse i IRQ2
E, Igore, meni evo par meseci mis bez problema radi na IRQ2 na
UMC ploci model 880 rev 2C ( ti znas o kojoj se radi - ovo je samo
novija revizija - malo su razbacali konektore integisanog kontrolera
i poboljsali mu transfer )
Ali, posto je Baster "odleteo iz masine" mislim da ce da se seli na 5
jer sigurno je sigurno; uglavnom - radi.
dodaci.40ikordic,
-> #39, majstorRE: IRQ2
=> E, Igore, meni evo par meseci mis bez problema radi na IRQ2 na
=> UMC ploci model 880 rev 2C ( ti znas o kojoj se radi - ovo je samo
E, Miodrage, baš mi je drago, a koju grafičku kartu voziš na toj makini?
Nisam rekao da to NIKAD neće raditi, no da je meni svaki put pravilo neke
probleme.
IRQ2 je most ka IRQ9 i drugom interapt kontroleru, koji je ovim putem
nabudžen na staru XT arhitekturu. Ako imaš grafičku kartu koja koristi ovaj
IRQ, pa još pod GUI koji koristi akcelerator na grafičkom adapteru možeš da
imaš probleme. Daklem, od okruženja zavisi da li će ti se nešto "javljati".
Inače, priča je bila o W95 koji ima osetljivije mekanizme za detekciju
raznih konflikata.
Ima li još neko da mu "eto, baš sve radi kako treba"? žisto da pitam... ;)
dodaci.41sjocic,
-> #38, majstor├> Pazi o cemu se radi: da li je proizvodjac Apple ili neka druga firma.
Ne pise ime proizvodjaca, samo Nurnberg i neki brojevi.
├> Radi se o tome da sam ja video neke takve kartice koje su prava bombonica
├> a problem je bio u tome da su bile bez ROM-a, jer tada Apple jos nije
├> prodao licencu na njih, pa ih je firma koja ih je proizvodila isporucivala
├> bez ROM-ova uz ljubaznu poruku tipa: "... nadjite negde Mac SE i ponesite
├> pajser posto ce vam trebati ROM... ". Ovo za SE se odnosilo na jedan tip
├> kartice - za ostale zavisi od porodice Mac-a i broja nogica ROM-a.
Mislim da ni ova nema ROM, mada ne mogu da tvrdim. Ono sto znam je
da ima 32 kom memoriskih cipova, i nesto pratece elektronike.
Po ukljucenju racunara nista se ne desava, tako da je za ocekivati
da joj treba neki drajver. Ima i nekih 6-7 jumpera kojima ne znam f-ju.
dodaci.42gredicv,
IMAM MODEM ZA PAKET RADIO MFJ1278 , AKO NEKO IMA PROGRAM(E) ZA TAJ MODEM
NEKA MI JAVI.
MOZE I DA JAVI NA POZIVNI ZNAK YT1ZB.
STVAR JE PRILICNO HITNA.
dodaci.43mminovic,
Hi!
Zna li neko kako se krecu cene kod nas i u inostraanstvu
za graficke table?
Takodje me zanima kako rade,tj.da li postoje drajveri koji
omogucuju njihov rad iz bilo kog programa(acad,corel..)
ili program mora da ima podrsku?
Unapred hvala.
Pozdrav,
Mindza.
dodaci.44hook,
-> #43, mminovic> Zna li neko kako se krecu cene kod nas i u inostraanstvu
> za graficke table?
Zavisi od proizvođača i veličine table.
Mislim da su najjeftinije Genius table. Ja sam radio sa
Summagraphics i OCE tablama.
Prednost dajem ovoj drugoj.
Jako dobre su "Kurta" table, jedina mana im je što se teško
instaliraju, ali zato posle rade ko sat :)
> Takodje me zanima kako rade,tj.da li postoje drajveri koji
> omogucuju njihov rad iz bilo kog programa(acad,corel..)
> ili program mora da ima podrsku?
Ne postoji univerzalni drajver. Dakle, svaki program traži posebnu
instalaciju drajvera.
dodaci.45dgacpar,
Pozdrav, interesuje me koji se od trenutno dobavljivih
CD-ROM drajvova najbolje pokazao u reprodukciji muzike,
pogotovu bugarskih diskova.
Unapred hvala na odgovoru
Pozdrav Dragan
dodaci.46ikapoz,
-> #33, ssimeunovic>>> Da li neko ima Movie Machine Pro karticu?
>>>
>>> Ako je neko ima moze li mi dati neke detalje u vezi sa njom?
>>> Da li sa njom moze da se snimi animacija na video?
>
> Kartica ima dva kompozitna video ulaza, video izlaz (znači
> omogućava snimanje grafike i animacije na traku), TV tuner
> sa teletekstom za kablovske, zemaljske i satelitske programe,
> može da radi kao live mixer, ima efekte u realnom vremenu
> (prelazi iz slike A i sliku B sa podešljivim trajanjem i
> smerom, slika u slici, chromakeying, lumakeying, ...), sa
> dodatnom karticom za MJPEG kompresiju postiže profesionalni
> kvalitet digitalizovanja od 768 x 576 sa svih 25 slika u
> sekundi (50 poluslika) i sa 21-bitnom paletom boja (4:1:1
> YUV), tako da može da se upotrebi i za digitalno nelinearno
> video editovanje.
>
> Skoro se pojavio njen naslednik, Movie Machine II, koji ima
> S-Video ulaze i izlaz, MJPEG dodatak ne zauzima dodatan
> slot već je u obliku daughtercard-a, a isto tako može da se
> doda MPEG dekoder, nema džampera već se sva podešavanja
> izvode softverski, nije mu potreban feature connector tako
> da bez problema radi overlay na VGA ekranu do 1280 x 1024,
> i ima 24-bitni true color, 4:2:2 YUV. Ni ova kartica nema
> RGB ulaze i izlaze kao i neke druge mogućnosti koje možda
> poseduju Targa, AT-Vista ili PAR, ali za te pare koliko
> košta i ne postoji ništa bolje. Cena joj nije mala (oko
> 1400 DEM sa MJPEG dodatkom), ali ona i nije namenjena za
> amatersku upotrebu.
dodaci.47feniks,
Ima li neko ideju kako bi bilo najpouzdanije probati
ispravnost SB16 ASP u kombinaciji sa nekim CD ROM-om?
Sećam se da su se pre desetak godina prodavale
gramofonske ploče (test) sa sinusnim signalom kojim se
mogla testirati Hi-Fi oprema. Ovo pitam ako se kupuje
polovno i bez garancije, na šta bi trebalo obratiti pažnju?
dodaci.48chadra,
Pozdrav svima! Interesuje me da li je moguće napraviti štampanu
ploču koja bi pomoću antene mogla da hvata radio FM signal?
Bilo bi potrebno da razlikuje samo osam tonova (radi zapisa na
hard disk), ali NE SME da propusti ni jedan...
Takođe me interesuje koliko bi tonova (bitova) mogla da zabeleži u
sekundi, i naravno, ako bi mogla da se odredi približna cena
izrade takve ploče.
dodaci.49mminovic,
-> #48, chadra> Pozdrav svima! Interesuje me da li je moguce napraviti stampanu
> plocu koja bi pomocu antene mogla da hvata radio FM signal?
> Bilo bi potrebno da razlikuje samo osam tonova (radi zapisa na
> hard disk), ali NE SME da propusti ni jedan...
> Takode me interesuje koliko bi tonova (bitova) mogla da
> zabelezi u sekundi, i naravno, ako bi mogla da se odredi
> priblizna cena izrade takve ploce.
Zanima i mene tako da nemojte u mail(ali bih je ja sam pravio).
Pozdrav,
Mindza.
dodaci.50dkic,
Da li neko ima IOMEGA BACKUP program za DITO strimer od 420MB i to
verziju na ENGLESKOM jeziku (DOS & WINDOWS). Isti sam skoro nabavio
ali je softver na francuskom pa sad mučim muku :(((((.
Ako neko ima ili zna gde mogu da se nađu ovi programi molio bih da mi
se javne na mail ili na tel.693-944.
PS (I sva druga rešenja, npr. u vidu nekog drugog softvera koji bi mogao
da reši problem, su dobro došla)
Pozdrav,
Dusko
dodaci.51kzoran,
Šta znači ono 'C' u oznaci monitora PHILIPS 14C ?
Zoran.
dodaci.52bobland,
-> #51, kzoran>> Šta znači ono 'C' u oznaci monitora PHILIPS 14C ?
To je oznaka klase određene dijagonale. Najbolji je A, pa dođe B i na kraju C.
Mogu ti samo reći da je po meni to slovo važnije od dijagonale. Tako sam
premeravao PHILIPS 14A i 15B i našao minorne razlike u veličini ekrana (mnogo
manje od očekivanih), samo što je 15-ica ravnija (mislim ekran) pa otuda potiču
neki dobici. Uglavnom, mogao si bolje proći sa nekim drugim proizvođačem u
istom rangu cena, ali šta je tu je. :)
BB
dodaci.53kzoran,
-> #52, bobland> Mogu ti samo reći da je po meni to slovo važnije od dijagonale.
> Tako sam
Tako sam i mislio. Ali, i ovom C klasom sam prilično zadovoljan (ili je
to možda autosugestija, jer sa ovom firmom imam drugih dobrih iskustava),
u svakom slučaju mnogo više nego prethodnim modelom koji sam imao -
- proizvodjač anoniman, klasa č.
Hvala (na razočarenju :) )!
Zoran.
dodaci.54gtomic,
-> #43, mminovic> Zna li neko kako se krecu cene kod nas i u inostraanstvu
> za graficke table?
Video sam u jednoj radnji u Siti pasažu na Obilićevom Vencu tablu 12"x12"
Genius po ceni od 900 dinara.
Ova tabla radi sa Summagraphics-ovim drajverima i potpuno je kompatibilna
sa pomenutom tablom.
Protegni noge i videćeš detalje.
gt
dodaci.55ssimeunovic,
-> #46, ikapoz>> > Skoro se pojavio njen naslednik, Movie Machine II
Zaboravio sam da pomenem, firma FAST Multimedia je u novoj Movie
Line seriji osim Movie Machine II izdala i kartice FPS60 i PCI
Video.
FPS60 je kao i Movie Machine II, ali sa integrisanim MJPEG
delom na sebi i bez TV prijemnika. U propagandnom materijalu se
nigde ne pominje tako da najverovatnije i nema mogućnost da
radi kao live mixer (što je osobina koju osim Movie Machine
retko koja kartica poseduje, pogotovo ne u tom rangu cene), ali
i pored toga je daleko bolja po kvalitetu od konkurencije
(Miro DC1TV, Orchid Videola Premium), pošto jedina može da
digitalizuje live video sa 768 x 576 pri svih 25 slika u sekundi
i sa 24-bita. Cena joj je kao za Movie Machine II bez MJPEG
dodatka, oko 900 DEM.
Za PCI Video nemam nekih bližih informacija osim podatka da ima
integrisan SVGA grafički akcelerator (ET4000/W32) sa 2 MB RAM-a,
video akcelerator, frame grabber i TV prijemnik, a izgleda da
poseduje i kompozitni i S-Video izlaz, kao i mogužnost
priključivanja MJPEG i MPEG dodatka. Cena je nešto ve'a od
prethodne.
Od DVV sam saznao o još jedoj kartici firme Aims Lab, koja na
sebi osim TV prijemnika i frame grabber-a ima i FM radio
prijemnik (kao onaj koji je testirao u PC #5), a izgleda i
equalizer, RDS dekoder i SRS 3-D zvuk. Da nema frame grabber,
koji joj poskupljuje cenu, bila bi fin multimedijalni dodatak
za FPS60 ili neku sličnu karticu.
Još uvek tražim informacije u vezi kartice Screen Machine II.
dodaci.56ssimeunovic,
-> #48, chadra>> Interesuje me da li je moguće napraviti štampanu
>> ploču koja bi pomoću antene mogla da hvata radio FM signal?
>> Bilo bi potrebno da razlikuje samo osam tonova
Ovakav uređaj bi trebao da se sastoji iz dva dela:
1. FM radio prijemnika (npr. TDA7000) i
2. frekventno-naponskog (npr. LM2917) i nekog A/D konvertora,
mada bi u nuždi mogao da se upotrebi samo A/D, a prepoznavanje
tona da se reši softverski. Ukoliko bi bio dovoljan prenos samo
po dva "tona" onda bi poslužila i kombinacija FSK demodulatora
(npr. Am7910) i RS-232 UART (npr. 8250).
Možda bi u samogradnji ovo izašlo malo jeftinije od gotovog
rešenja, ali mislim da je daleko najjednostavnije nabaviti Radio
Track FM radio prijemnik (PC #5, oko 70 DEM) i neki polovan
8-bitni Sound Blaster (ispod 80 DEM).
Maksimalna teorijska brzina prenosa kroz audio kanal je oko 30000
bita u sekundi.
Ne znam u koju svrhu i na koji način bi se koristio takav uređaj,
ali bi sigurno bio neophodan i FM radio predajnik. U tom slučaju
je najbolje razmisliti o upotrebi modema za Paket Radio i VHF
primopredajnika (Računari #106), ali za obe varijante treba
imati dozvolu nadležnih organa.
dodaci.57chadra,
-> #56, ssimeunovic>>> Interesuje me da li je moguće napraviti štampanu
>>> ploču koja bi pomoću antene mogla da hvata radio FM signal?
>>> Bilo bi potrebno da razlikuje samo osam tonova
> Možda bi u samogradnji ovo izašlo malo jeftinije od gotovog
> rešenja, ali mislim da je daleko najjednostavnije nabaviti Radio
> Track FM radio prijemnik (PC #5, oko 70 DEM) i neki polovan
> 8-bitni Sound Blaster (ispod 80 DEM).
>
> Ne znam u koju svrhu i na koji način bi se koristio takav uređaj,
> ali bi sigurno bio neophodan i FM radio predajnik. U tom slučaju
> je najbolje razmisliti o upotrebi modema za Paket Radio i VHF
> primopredajnika (Računari #106), ali za obe varijante treba
> imati dozvolu nadležnih organa.
Ovakav uređaj bi služio za prenos fajlova (zato sam i naglasio
samo osam bita), znači Radio Track FM ispada. Što se tiče Sound
Blaster-a, uopšte mi nije potreban jer ja ne želim da slušam muziku,
a prepoznavanje tonova bi (ja bar tako mislim) moglo da se nađe
rešenje na samoj ploči ili softverski...
A predajnik? Pa dobro, našao bi se neki...
Svrha bi, kako sam već rekao, za prenos fajlova, jer je to u
svakom slučaju brže od modema.
Dakle, nova vrsta biznisa je na pomolu ;)
E, sada imam nekoliko pitanja, i nadam se da ću bar za neko
dobiti odgovor:
1. Koliko bi bitova u sekundi mogla da primi (uhvati) sama
ploča i da se oni zabeleže na disk?
2. Da li bi postojala mogućnost od gubitka nekih bitova zbog,
recimo, slabog signala predajnika, i da li bi taj problem
mogao da se prevaziđe?
3. Ima li ovde nekog ko bi umeo da izradi takvu ploču?
Hvala unapred.
dodaci.58dvesic,
-> #55, ssimeunovic>> za FPS60 ili neku sličnu karticu.
>>
>> Još uvek tražim informacije u vezi kartice Screen Machine II.
Molim preporučite neki dobar program za Viga+ (
Targa32/64+ kompatibilna). Brat sa njom radi na lokalnoj TV, sa
INSCRIBER programom koji je vrlo nefleksibilan (sve mora preko
njegovih menija i sl) a plaćen 1700 DEM :(
Pozdrav,
Dejan.
dodaci.59vujos,
-> #58, dvesic¨> Molim preporučite neki dobar program za Viga+ (
¨> Targa32/64+ kompatibilna). Brat sa njom radi na lokalnoj TV, sa
¨> INSCRIBER programom koji je vrlo nefleksibilan (sve mora preko
To je odličan program za Vigu+, ali kao što sam kažeš nije
fleksibilan. Neka uzme razvojni softver od prodavca.
Sve za ovu stvarčicu imaju Kompani i Elegra.
dodaci.60jmilovic,
Kakav je kvalitet muzicke kartice SOUND BLASETR PRO ???
dodaci.61ssimeunovic,
-> #57, chadra>> znači Radio Track FM ispada.
Kako bi primao FM radio signal bez prijemnika?
>> Što se tiče Sound
>> Blaster-a, uopšte mi nije potreban jer ja ne želim da slušam muziku,
I kako bi izveo konverziju analognog signala u digitalni bez
neke kartice sa A/D konvertorom?
>> a prepoznavanje tonova bi (ja bar tako mislim) moglo da se nađe
>> rešenje na samoj ploči ili softverski...
A prepoznavanje "tonova" sam i napisao da bi moglo da se
izvede softverski.
>> A predajnik? Pa dobro, našao bi se neki...
>> Svrha bi, kako sam već rekao, za prenos fajlova, jer je to u
>> svakom slučaju brže od modema.
>> Dakle, nova vrsta biznisa je na pomolu ;)
Pazi dobro šta radiš. Za tako nešto bi ti, kao što sam napisao,
trebala dozvola. Taman posla kad bi svako zloupotrebljavao FM
talase kako mu se svidi. I ne bi bilo brže od modema.
>> 1. Koliko bi bitova u sekundi mogla da primi (uhvati) sama
>> ploča i da se oni zabeleže na disk?
I za ovo si dobio odgovor, teorijski max. 30 kbit/s. Kod paket
radia na VHF-u je 1200 bps.
>> 2. Da li bi postojala mogućnost od gubitka nekih bitova zbog,
>> recimo, slabog signala predajnika, i da li bi taj problem
>> mogao da se prevaziđe?
Normalno, upotrebom nekog sistema za detekciju i otklanjanje
grešaka. Npr. primena Hemingovih kodova.
dodaci.62rmarjan,
Mozda pitanje zvuci bez veze ali moram ga postaviti i mislim da ovde ima
ljudi koji ce mi pomoci.
Zelim da nabavim CD. Ne mogu da se odluzim u vezi odnosa cena-kvalitet kada
se pitam da li kupiti dvostruki ili cetvorostruki brzinac. Sa jedne strane
jasno je da 4x nudi brsi rad a sa druge strane cena je veoma razlicita od
2x, a ne znam sta dobijam a sta gubim. Zelim da na CD cuvam softver ali i
da se kada imam vremena poigram (negde oko 2h ujutro kada zavrsim ozbiljan
rad). Osim toga video sam i neke filmove na CD, da li je uopste prihvatljivo
gledati ih sa 2x CD? Isto pitanje vazi i za igre.
Osim toga nejasno mi je povezivanje, neko pominje IDE povezivanje (valda
kao drugi disk), neko preko SB a neko sa posebnim kontrolerom. Sve u svemu
sta je tu najbolje uciniti a da ne moram nakon 2 meseca sve to baciti i na
kraju ipak kupiti 4x CD?
Ako neko nadje malo vremena da me posavetuje, bio bih mu zahvalan.
Boris
dodaci.63ssimeunovic,
Da li je neko čuo za zvučnu karticu Digital Studio? Ima 3
procesora, SIMM podnožja za wavetable, navodno ima sve što i
Monterey + 48 kHz + SB kompatibilnost, a čovek koji bi mi je
nabavio tvrdi da ima i digitalne audio priključke.
dodaci.64kanki,
-> #58, dvesic>> Molim preporučite neki dobar program za Viga+ (
>> Targa32/64+ kompatibilna). Brat sa njom radi na lokalnoj TV,
>> sa INSCRIBER programom koji je vrlo nefleksibilan (sve mora
>> preko njegovih menija i sl) a plaćen 1700 DEM :(
Nešto me interesuje, a propustio sam :( može li neki S-VHS video da
snima frejm po frejm sa sinhronizacijom za video, nešto kao beta. I
ako neko može da baci spisak uređaja koji to mogu a da nisu nešto
pretjerano skupi...
dodaci.65msavkovic,
-> #60, jmilovic┌┌┌ Kakav je kvalitet muzicke kartice SOUND BLASETR PRO ???
Semplovanje i reprodukcija 22KHz Stereo ili 44Khz Mono.
dodaci.66funky,
-> #60, jmilovic)> Kakav je kvalitet muzicke kartice SOUND BLASETR PRO ???
Imaš novu varijantu PRO-2 koja se (kolko sam video u uputstvu) ni po čemu
ne razlikuje od Sb16 (sempluje 44.1 stereo). A i izgleda onako muški...
Proveriću još jednom. Inače, u toj firmi je cena bila 140 dm, što i nije
mnogo ako može da sempluje u CD kvalitetu.
dodaci.67vlad,
-> #66, funky> Imaš novu varijantu PRO-2 koja se (kolko sam video u uputstvu) ni po
> čemu ne razlikuje od Sb16 (sempluje 44.1 stereo). A i izgleda onako
> muški... Proveriću još jednom. Inače, u toj firmi je cena bila 140
> dm, što i nije mnogo ako može da sempluje u CD kvalitetu.
Vidi sto pre pa javi, vrrrrrlo sam zainteresovan. BTW, bilo bi
lepo da navedes sve razlike izmedju tog PRO-2 i SB16ASP. Meni ce
kartica sluziti skoro iskljucivo za reprodukciju zvuka sa CD
ROM-a i muzickih CD-a (igrica i tsl.), a bilo bi lepo da dobro
sempluje. Ne bih hteo da kupim nesto sto mi zaista ne treba, pa
su mi razjasnjenja ove vrste vrlo korisna.
dodaci.68vlad,
-> #62, rmarjan> kraju ipak kupiti 4x CD? Ako neko nadje malo vremena da me
> posavetuje, bio bih mu zahvalan. Boris
Ista pitanja, sa istom zahvalnoscu na odgovorima. B)
Mene jos zanima kakva bi bila eventualna prednost kacenja CD-a na
SB i problemi saradnje raznih CD-ova sa Win95 (cuo sam da ne
prepoznaje lepo bas svaki).
dodaci.69bojt,
Da li zvučnici koji su ugradjeni na neke tipove monitora (npr
Philips 15A) mogu da se stave u funkciju, tj da li mogu da se
povežu sa Sound Blaster-om (16) ?
< novajlija u multimediji ;) >
dodaci.70pinokio,
-> #69, bojt~~Philips 15A) mogu da se stave u funkciju, tj da li mogu da se
povežu sa Sound Blaster-om (16) ?
:)) Koja bi im inace bila namena ? :))
Odgovor: Kako da ne ! :))
Nenad
dodaci.71ssimeunovic,
-> #61, ssimeunovic>> >> Svrha bi, kako sam već rekao, za prenos fajlova, jer je to u
>> >> svakom slučaju brže od modema.
Zaboravio sam da pomenem, za sve one koji se zanimaju za navedenu
problematiku, tj. bežičnu komunikaciju između kompjutera kao
zamenu za modem: u konferenciji ORKA.4 tema elektron tokom
decembra '94 i januara '95 se vodila veoma zanimljiva rasprava
povodom toga, nakon koje je izašao pomenuti umetkak u Računarima
o paket radiu.
Zaključak je bio da bi to bila skupa zamena za modem.˘Ę
dodaci.72aleck,
-> #68, vlad>&> SB i problemi saradnje raznih CD-ova sa Win95 (cuo sam da ne
>&> prepoznaje lepo bas svaki).
Recimo ne prepoznaje Sanyo H94A(2x speed).U stvari,lista
CD-ROM uređaja je blago rečeno jadna:Sony,Panasonic,Mitsumi.
p.s.Nego ima li negde 32bit driver za ovog mog H94A?Ima li neko
broj Sanyo BBS or smth like that?
Pozdrav,|<*>| Aleck |<*>|
dodaci.73vujos,
-> #64, kanki¨> Nešto me interesuje, a propustio sam :( može li neki S-VHS video da
¨>snima frejm po frejm sa sinhronizacijom za video, nešto kao beta. I
Ne.
dodaci.74funky,
-> #69, bojt)> Da li zvučnici koji su ugradjeni na neke tipove monitora (npr
)> Philips 15A) mogu da se stave u funkciju, tj da li mogu da se
)> povežu sa Sound Blaster-om (16) ?
U takvim monitorima obično imaš i pojačalo, tj. LINE ulaz, a snaga tog
pojačala je malo veća nego na običnim karticama, plus manje šušti ;)
Potrebno je samo LINE out na SB utaknuti u monitor :)
(mada zvučnici i nisu neki ;)
dodaci.75iznogud,
-> #69, bojt:: Da li zvučnici koji su ugradjeni na neke tipove monitora (npr
:: Philips 15A) mogu da se stave u funkciju, tj da li mogu da se
:: povežu sa Sound Blaster-om (16) ?
Za to i služe... Sem ako ih, sledeći savete koji su se čuli na Sezamu,
nisi izvadio ;))
dodaci.76ssimeunovic,
-> #64, kanki>> Nešto me interesuje, a propustio sam :( može li neki S-VHS video da
>> snima frejm po frejm sa sinhronizacijom za video, nešto kao beta.
Koliko se sećam, bio je neki S-VHS model, PC-VCR, mislim da je
firma bila NEC, koji se preko serijskog interfejsa povezivao
na PC, i imao je tačnost od + - 2 frejma.
JVC pokušava da nametne novi standard D-VHS, Digital VHS, traka
bi navodno trebala da bude sličnog kvaliteta kao S-VHS, jedino
što će sam mehanizam u rikorderu morati da bude znatno
kvalitetniji. Jedna kaseta bi trabalo da ima kapacitet oko 30 GB.
D-VHS rikorderi bi trebalo da budu kompatibilni sa VHS, tj. da
mogu da reprodukuju obične VHS trake.
dodaci.77mcule,
A da li se isplati menjati/prodavati CD plejer iz konfiguracije
(stub), i kupiti neki 4x plejer za comp.?
žuo sam priče da kvalitet zvuka ipak malo zaostaje kada se pušta
na ovom CD-u na kompjuteru...
Da li je to neko uradio?
Da li se pokajao?
Kako se čini tim ljudima snimanje s CD-a koji je u kompjuteru?
Kako ide kačenje istog na ostatak stuba?
Da li je mnogo mrsko paliti kompjuter i onda se drndati oko
svega toga? Je l' ume da iritira vremenom?
Da li je neophodan SB?
dodaci.78zeljkoj,
-> #77, mcule> Kako ide kačenje istog na ostatak stuba?
Lepo - nakačiš audio izlaz CD-a na CD ulaz stuba. :)
> Da li je neophodan SB?
Nije.
dodaci.79zormi,
-> #77, mcule* A da li se isplati menjati/prodavati CD plejer iz konfiguracije
* (stub), i kupiti neki 4x plejer za comp.?
Po meni ne, jer obično slušam muziku dok radim na računaru sa CDROM-ovima :).
Prednost kompjuterskog je što uz odgovarajući program može čuda da pravi
(programiranje kako voliš, automatsko prepoznavanje ubačenog CD-a i ispis
podataka o tekućoj numeri iz unete baze...).
* žuo sam priče da kvalitet zvuka ipak malo zaostaje kada se pušta
* na ovom CD-u na kompjuteru...
To je normalno očekivati jer je PC CD u mnogo šumovitijoj atmosferi,
dok se audio prevashodno pravi za dobar zvuk. Ako nisi HiFi manijak
zvuk je sasvim pristojan i zavisi više od kablova i zvučnika nego od
modela.
* Kako ide kačenje istog na ostatak stuba?
Veže se na ulaz pojačavača kao i običan CD.
* Da li je neophodan SB?
Za slušanje audio CD-ova nije.
dodaci.80vlad,
-> #72, aleck> Recimo ne prepoznaje Sanyo H94A(2x speed).U stvari,lista
> CD-ROM uređaja je blago rečeno jadna:Sony,Panasonic,Mitsumi.
Steta. Bas sam njega hteo da pazarim. Trazimo dalje preporuke
i komentare na temu Win95 vs. razni_CD-ROM-ovi.
dodaci.81ssimeunovic,
Da li neko zna za neku karticu sa IC interfejsom, kao što ga
poseduju laser HP 5P, Atari Newton, IBM ThinkPad i slični
prenosnici?
dodaci.82aleck,
-> #80, vlad>&> Steta. Bas sam njega hteo da pazarim. Trazimo dalje preporuke
>&> i komentare na temu Win95 vs. razni_CD-ROM-ovi.
Ovo ne znači da uopšte ne može da se koristi(evo ja koristim),ali
mu Win95 pristupa u "MS-DOS compatibility mode-u",što je mislim
8-bitno(koristiš MSCDEX i njegov .SYS driver).Nadam se da će Sanyo
napraviti 32bit driver.Gde po svetu može da se zove da bi se ovako
nešto potražilo(ima li Sanyo BBS)?Koji je broj Microsoft BBS-a(valjda
imaju tako nešto)?
Pozdrav,|<*>| Aleck |<*>|
dodaci.83zdrawcke,
-> #72, aleck>>> Recimo ne prepoznaje Sanyo H94A(2x speed).U stvari,lista
>>> CD-ROM uređaja je blago rečeno jadna:Sony,Panasonic,Mitsumi.
Ovo se odnosi na interfejse. Meni je lepo prepoznao Sanyo CRD-450p (ATAPI)
i Sanyo CDR-H93RS (SCSI-2). Lista uređaja je ipak mnogo veća.
dodaci.84marni,
-> #80, vlad> Steta. Bas sam njega hteo da pazarim. Trazimo dalje preporuke
> i komentare na temu Win95 vs. razni_CD-ROM-ovi.
Ako ti NETREBA 32.bitna podrska za CD pod Win95 onda obavezno
pazari DOLPHIN CD. ;)
dodaci.85velicko,
-> #66, funky>+ Proveriću još jednom. Inače, u toj firmi je cena bila 140 dm,
>+ što i nije mnogo ako može da sempluje u CD kvalitetu.
Proverite, cene su pale :)
U Nišu već za 160 DEM može da se nađe original SB16 ASP sa
mikrofonom i zvučnicima. Kartica nije bilo na lageru, ali je
čekanje valjda dva-tri dana.
Jel zna neko koliko košta GUS MAX u Singapuru? Cene u Sofiji
su od 10 do 30 % veće, pa da kalkulišem.
velicko
dodaci.86velicko,
-> #66, funky>+ Proveriću još jednom. Inače, u toj firmi je cena bila 140 dm,
>+ što i nije mnogo ako može da sempluje u CD kvalitetu.
Proverite, cene su pale :)
U Nišu već za 160 DEM može da se nađe original SB16 ASP sa
mikrofonom i zvučnicima. Kartica nije bilo na lageru, ali je
čekanje valjda dva-tri dana.
Jel zna neko koliko košta GUS MAX u Singapuru? Cene u Sofiji
su od 10 do 30 % veće, pa da kalkulišem.
velicko
dodaci.87feniks,
-> #85, velicko│ U Nišu već za 160 DEM može da se nađe original SB16 ASP sa
│ mikrofonom i zvučnicima. Kartica nije bilo na lageru, ali je
│ čekanje valjda dva-tri dana.
└─────────────
Jesi siguran da je to baš original (sa ASP čipom) ili je to
neka od kopija? Kopije isto imaju 2 velika čipa na ploči, a ako
je samo SB16, onda samo jedan. Koliko disketa se dobija pride?
U BGD su cene kompatibilaca oko 200 DEM za SB16 ASP i 130 za SB16.
Mikrofon niko ne daje, a original SB ne znam ko prodaje. :(
dodaci.88vlad,
-> #84, marni> Ako ti NETREBA 32.bitna podrska za CD pod Win95 onda obavezno
> pazari DOLPHIN CD. ;)
A zasto mi ne bi trebala??
dodaci.89funky,
-> #86, velicko)> Proverite, cene su pale :)
)>
)> U Nišu već za 160 DEM može da se nađe original SB16 ASP sa
Proveri prvo svoj exec, dva puta si poslao istu poruku ;)
Nego, cene su možda pale, ali u Nišu. Ovde je i dalje dilerska
kupovna za taj ASP 180 DEM, pa eto tebi lepa posla :)
dodaci.90jmilosevic,
Da li ima serijskih ISA kartica kojima se može džamperima podešavati adresa?
Na primer da umesto com1 bude com3 ?
I još jedno pitanje... Kako funkcionišu hardwerski prebacivači za serijske
portove ? Može li se to nabaviti i da li se isplati samogradnja ? Koliko
linija (žica) treba komutovati?
Poz,
jmilosevic
dodaci.91biber,
-> #87, feniks>> U BGD su cene kompatibilaca oko 200 DEM za SB16 ASP i 130 za SB16.
>> Mikrofon niko ne daje, a original SB ne znam ko prodaje. :(
'Ajde , ako znas, napisi kako se raspoznaje original od kopije.
Cuo sam vrlo oprecna misljenja, pa bi bilo lepo da se to rascisti.
Ako imas pravi pravcati :) original voleo bih da ga cujem, ili
da napises utiske o njemu ( sum itd. ).
dodaci.92velicko,
-> #87, feniks>+ Jesi siguran da je to baš original (sa ASP čipom) ili je to
>+ neka od kopija? Kopije isto imaju 2 velika čipa na ploči, a
>+ ako je samo SB16, onda samo jedan. Koliko disketa se dobija
>+ pride?
Video sam dve varijante:
1) Jedan čip je na ploči, a drugi (asp) je u podnožju
2) Obadva čipa su na ploči.
Štampane pločice identično izgledaju.
Dobijaju se dve knjige (inače bedne) jedna o hardverskoj
instalaciji, a jedna o softveru.
Dve diskete: installation, i application
Svuda se na "veliko" pominje copyright CREATIVE LABS ...
Do sada mi je prošlo kroz ruke mnogo kartica različitih
proizvođača, ali dosad nisam znao da ima kopija SB16 na kojima
piše da su original.
Ako neko zna da mi kaže kako da ih prepoznam, rado ću
proveriti dali se radi o originalima ili kopijama.
velicko
dodaci.93velicko,
-> #89, funky>+ Proveri prvo svoj exec, dva puta si poslao istu poruku ;)
Izvinjavam se svima zbog dupliranih poruka, pukla mi je
veza u toku slanja execa, pa sam ponovio slanje misleći da
nisu stigle ....
velicko
dodaci.94zormi,
-> #91, biber*>> U BGD su cene kompatibilaca oko 200 DEM za SB16 ASP i 130 za SB16.
*>> Mikrofon niko ne daje, a original SB ne znam ko prodaje. :(
*
* 'Ajde , ako znas, napisi kako se raspoznaje original od kopije.
* Cuo sam vrlo oprecna misljenja, pa bi bilo lepo da se to rascisti.
Ja ih delim na originalne SB koji imaju i na štampi Cretive Labs natpis
i "originalne" SB koji imaju samo na chipovima. Ovi prvi mi nikad nisu
pravili probleme u programima oko prepoznavanja modela, a ovi drugi
kako koji i kako kad.
Pritom je bitno gde je kuplje, pošto u nekim zemljama ne smeju da kopiraju
marku i lepe natpise kako im se svidja, a negde to rade.
dodaci.95feniks,
-> #91, biber│ 'Ajde , ako znas, napisi kako se raspoznaje original od kopije.
│ Cuo sam vrlo oprecna misljenja, pa bi bilo lepo da se to rascisti.
└──────
Preporučujem da pročitaš u PC br.5 "Test zvučnih kartica" od
A.Šušnjara. Inače još uvek nemam nijednu od ovih kartica. Kompatibilac
SB16 ASP sam čuo kod prijatelja i imam utisak da mu je nivo šuma dosta
visok (kad se pojača glasnoća). Original treba da ima nešto manji
nivo šuma, ali je to još uvek lošije u odnosu na GUS kartice.
Fizički gledano, original ima čip na kome piše ASP (ide u postolje)
i dobija se oko 5-6 disketa softvera uz njega (uz klon idu samo 2 diskete).
Sve u svemu, SB16 ASP nije za neku profi upotrebu, sve dok ne
smanje nivo šuma (ili povećaju dinamiku). Ćuo sam da se prave i neke
malošumne verzije SB-a, ali su skuplje i dileri nemaju interesa da ih
distribuiraju (sem po specijalnoj narudžbi).
dodaci.96funky,
-> #91, biber)> 'Ajde , ako znas, napisi kako se raspoznaje original od kopije.
)> Cuo sam vrlo oprecna misljenja, pa bi bilo lepo da se to rascisti.
Treba razlikovati original, klon i kompatibilac
Kompatibilac nema creative čipove, već neke ko_zna_koje a kompatibilan
je obično najviše sa SBpro.
Uz original dobiješ 3 diskete (u boji:) i dve knjižurine (plavo-žute) i
na svima piše Sound Blaster. Na samoj kartici piše Creative i na čipovima i
štampi .
Uz OEM klon se dobiju 2 diskete, dve bedne knjižice (ili jedna veća) sve
belo sa malim crnim slovima gde se ne spominje creative labs.
Uz original neko daje i mikrofon, svučnike, par CDova ...
dodaci.97.sima,
-> #90, jmilosevic║║ Da li ima serijskih ISA kartica kojima se može džamperima
║║ podešavati adresa? Na primer da umesto com1 bude com3 ?
Da. Ja sam kupio jednu u maju. Ima dva com jedan paralelni i jedan
game. Pored porta bira se irq. To su obično samo I/O karte. U poslednje
vreme video sam i kombi sa raznim opcijama (UMC), ali uvek se dobije
više kada je samo I/O. Moja može da se podesi da je irq 2,3,4,5,7,9
dodaci.98marni,
-> #88, vlad>> Ako ti NETREBA 32.bitna podrska za CD pod Win95 onda obavezno
>> pazari DOLPHIN CD. ;)
>
> A zasto mi ne bi trebala??
Zato sto ja TO nisam mislio ozbiljno, ako nisi primetio.
dodaci.99zkadic,
Imam probleme sa SB 16 ASP pa, kao početnik za multimediju, ne znam ni da
li je problem softverske ili hardverske prirode.
Naime, SB je instaliran sa predloženim parametrima koji ne bi trebali da
budu u koliziji sa ostatkom računara. Dešava mi se u Windows-u da se SB
zaglupi i odbija da radi. Kada se restartuje WIN prijavi grešku u setovanju
interapta iako ništa nije dirano u međuvremenu. Tek kada se ceo računar
restartuje SB proradi do prve prilike.
Ima li neko ideju šta može da bude?
dodaci.100vlad,
-> #98, marni> Zato sto ja TO nisam mislio ozbiljno, ako nisi primetio.
Sorry, mnogo sam ozbiljan u poslednje vreme pa mi smajliji
promicu B).
dodaci.101biber,
-> #99, zkadic>> Imam probleme sa SB 16 ASP pa, kao pocetnik za multimediju, ne znam ni da
>> li je problem softverske ili hardverske prirode.
Da li radi u DOS-u? Da li radi DOOM?
Drugar je imao iste probleme ( ploca 486 ).
SB nije hteo da pusta efekte u DOOM-u ( ali je svirala muzika ).
Pri ulasku u Windows se ispisivalo incorrect int setting in system.ini
( iako je sve bilo podeseno kako treba ) itd.
Ispostavilo se da je problem do neispravne maticne ploce, koju je
zamenio.
Sada se drugom drugaru isto desava ( i opet 486 ). Ploca je u
garanciji,
pa sa nadam da ce je zameniti.
Sve mi se cini da je SB izvrstan "tester" ploca, pa ako kupujete...
PS Ova iskustva su sa SB 16 ASP.