dodaci.102sbrk,
-> #85, velicko>> Jel zna neko koliko košta GUS MAX u Singapuru? Cene u Sofiji
>> su od 10 do 30 % veće, pa da kalkulišem.
Znaš li neku adresu prodavnice računarske opreme u Sofiji? Može i opisno :)
dodaci.103velicko,
-> #102, sbrk>+ Znaš li neku adresu prodavnice računarske opreme u Sofiji?
>+ Može i opisno :)
Prodavnice ćeš lako naći u onoj veeelikoj ulici ispod
CUM-a, međutim tamo cene nisu dovoljno niske. Treba kupovati
u firmama, a one su često na veoma nezgodnim mestima.
Najveću grupaciju imaš na drugom kraju Sofije, blizu
aerodroma. Ja ne idem u nabavku, nekoliko puta sam išao
onako u goste, pa ne mogu da ti objasnim, ali javite se
za nekoliko dana u NiSoft (018)-48-933, (nije reklama;)
pa pitajte Bobana.
U svakom slučaju, bez obzira koliko prodavnice u
centru deluju primamljivo, cene nisu dovoljno niske,
a retko kad hoće da skinu DDI (njihov porez), tako da
ih treba zaobilaziti.
velicko
dodaci.104ikapoz,
-> #55, ssimeunovic>>> > Skoro se pojavio njen naslednik, Movie Machine II
>
> Zaboravio sam da pomenem, firma FAST Multimedia je u novoj Movie
> Line seriji osim Movie Machine II izdala i kartice FPS60 i PCI
> Video.
>
> FPS60 je kao i Movie Machine II, ali sa integrisanim MJPEG
> delom na sebi i bez TV prijemnika. U propagandnom materijalu se
> nigde ne pominje tako da najverovatnije i nema mogućnost da
> radi kao live mixer (što je osobina koju osim Movie Machine
> retko koja kartica poseduje, pogotovo ne u tom rangu cene), ali
> i pored toga je daleko bolja po kvalitetu od konkurencije
> (Miro DC1TV, Orchid Videola Premium), pošto jedina može da
> digitalizuje live video sa 768 x 576 pri svih 25 slika u sekundi
> i sa 24-bita. Cena joj je kao za Movie Machine II bez MJPEG
> dodatka, oko 900 DEM.
>
Da li FPS60 kartica ima izlaz tj. da li je moguce snimiti
animaciju na video rekorder.
dodaci.105ikapoz,
-> #101, biber>>> Imam probleme sa SB 16 ASP pa, kao pocetnik za multimediju, ne znam ni da
>>> li je problem softverske ili hardverske prirode.
>
> Da li radi u DOS-u? Da li radi DOOM?
>
> Drugar je imao iste probleme ( ploca 486 ).
> SB nije hteo da pusta efekte u DOOM-u ( ali je svirala muzika ).
> Pri ulasku u Windows se ispisivalo incorrect int setting in system.ini
> ( iako je sve bilo podeseno kako treba ) itd.
> Ispostavilo se da je problem do neispravne maticne ploce, koju je
> zamenio.
> Sada se drugom drugaru isto desava ( i opet 486 ). Ploca je u
> garanciji,
> pa sa nadam da ce je zameniti.
>
> Sve mi se cini da je SB izvrstan "tester" ploca, pa ako kupujete...
>
>
> PS Ova iskustva su sa SB 16 ASP.
Imao sam ista iskustva ali kad sam presao na Windows 95 problemi su
nestali kao vetrom odneseni. (I dalje je vezim na istoj maticnoj ploci
486)
dodaci.106zkadic,
-> #101, biber>>> Imam probleme sa SB 16 ASP pa, kao pocetnik za multimediju, ne znam ni da
>>> li je problem softverske ili hardverske prirode.
>
> Da li radi u DOS-u? Da li radi DOOM?
Ne znam za DOOM, ali 3 varijante flipera mi prave probleme. Na startu radi,
ali se zvuk vrlo brzo izgubi. U uputstvu za jedan od njih se kaže da se to
dešava kod loše postavljenog interapta.
> Drugar je imao iste probleme ( ploca 486 ).
> SB nije hteo da pusta efekte u DOOM-u ( ali je svirala muzika ).
> Pri ulasku u Windows se ispisivalo incorrect int setting in system.ini
> ( iako je sve bilo podeseno kako treba ) itd.
> Ispostavilo se da je problem do neispravne maticne ploce, koju je
> zamenio.
Nisam siguran baš u ovo, pošto mi se slične stvari dešavaju i na 486 i 386.
žak mi se na 386 dešava da se kod testiranja 16-bitnog zvuka izgubi slika
na ekranu koja se vrati kada napamet izađem iz programa za dijagnostiku
(video kartica je Trident 9000).
dodaci.107ssimeunovic,
-> #104, ikapoz>> Da li FPS60 kartica ima izlaz tj. da li je moguce snimiti
>> animaciju na video rekorder.
Da. Kao što sam i napisao, Movie Machine II ima i kompozitni i
S-Video (Y/C, S-VHS, Hi8) ulaz/izlaz, a FPS60 se razlikuje po
nekim drugim detaljima (nema TV tuner, ...), ali su im
priključci isti. U tome im je i jedna od prednosti u odnosu na
Movie Machine Pro koji je imao samo kompozitne priključke. RGB
priključke još uvek nemaju :( (osim VGA priključka koji i jeste
RGB, ali nije PAL), za razliku od Targa+ i ostalih besnih karti.
dodaci.108dubos,
-> #96, funky║> Uz original neko daje i mikrofon, svučnike, par CDova ...
Ako se sme znati, ko je taj što daje sve ovo? I po kojoj ceni?
Info molim u mail.
dodaci.109peri,
-> #108, dubos> ║> Uz original neko daje i mikrofon, svučnike, par CDova ...
>
> Ako se sme znati, ko je taj što daje sve ovo? I po kojoj ceni?
> Info molim u mail.
Može i ovde u konf.
dodaci.110vstan,
-> #104, ikapoz
Jel bi mogao da ne kvotiras cele poruke ?
dodaci.111ilotina,
HI
Jel bi mogao nako da mi poalje drajvere za Creative Labs cd-rom, da
me ne psuje vese na nemackom ;)
Pozdrav Ivan
dodaci.112msavkovic,
-> #105, ikapoz┌┌┌ >>> Imam probleme sa SB 16 ASP pa, kao pocetnik za multimediju, ne
┌┌┌ >>> znam ni da li je problem softverske ili hardverske prirode.
┌┌┌ >
┌┌┌ > Da li radi u DOS-u? Da li radi DOOM?
┌┌┌ >
┌┌┌ > Drugar je imao iste probleme ( ploca 486 ).
┌┌┌ > SB nije hteo da pusta efekte u DOOM-u ( ali je svirala muzika ).
┌┌┌ > Pri ulasku u Windows se ispisivalo incorrect int setting in
┌┌┌ > system.ini ( iako je sve bilo podeseno kako treba ) itd.
┌┌┌ > Ispostavilo se da je problem do neispravne maticne ploce, koju
┌┌┌ > je zamenio.
┌┌┌ > Sada se drugom drugaru isto desava ( i opet 486 ). Ploca je u
┌┌┌ > garanciji,
┌┌┌ > pa sa nadam da ce je zameniti.
┌┌┌ >
┌┌┌ > Sve mi se cini da je SB izvrstan "tester" ploca, pa ako
┌┌┌ > kupujete...
┌┌┌ >
┌┌┌ >
┌┌┌ > PS Ova iskustva su sa SB 16 ASP.
┌┌┌
┌┌┌ Imao sam ista iskustva ali kad sam presao na Windows 95 problemi
┌┌┌ su nestali kao vetrom odneseni. (I dalje je vezim na istoj
┌┌┌ maticnoj ploci 486)
Koliko ima ovih korisnika "Novog S(m)OR-a" ;)
dodaci.113msavkovic,
-> #110, vstan┌┌┌ Jel bi mogao da ne kvotiras cele poruke ?
Sta ces, covek ima "Novi S(m)OR"
dodaci.114marni,
-> #100, vlad>> Zato sto ja TO nisam mislio ozbiljno, ako nisi primetio.
>
> Sorry, mnogo sam ozbiljan u poslednje vreme pa mi smajliji
> promicu B).
Svi imamo probleme, ali nema problema. Teraj dalje probleme!?@! ;)
dodaci.115marni,
-> #107, ssimeunovic> Da. Kao sto sam i napisao, Movie Machine II ima i kompozitni i
> S-Video (Y/C, S-VHS, Hi8) ulaz/izlaz, a FPS60 se razlikuje po
> nekim drugim detaljima (nema TV tuner, ...), ali su im
Da li moze neko da napise koje su sve kartive ovog tipa sa
TV Tuner-om, i nesto o njihovim karakteristikama i cenama.
dodaci.116mboban,
-> #106, zkadicSubject: SB16 ASP problemi
=-= U uputstvu za jedan od njih se kaže da se to dešava kod loše
=-= postavljenog interapta.
Jesi probao da mu menjaš konfiguraciju (base port, IRQ, DMA)?
Kako ti je SB setovan uopšte?
dodaci.117crncic,
-> #108, dubos >> ║> Uz original neko daje i mikrofon, svučnike, par CDova ...
>> Ako se sme znati, ko je taj što daje sve ovo? I po kojoj ceni?
Kada se pojavio SB16, ceo paket (znači sve što je funky nabrojao,
par zvučnika, mikrofon, 5 CDa, gomila literature + nekoliko disketa
sa softverom & drajverima), originalni, je prodavala firma TM Comp.
dodaci.118ssimeunovic,
-> #115, marni>> Da li moze neko da napise koje su sve kartive ovog tipa sa
>> TV Tuner-om, i nesto o njihovim karakteristikama i cenama.
Movie Machine II sam već pominjao (6.33) sa cenom od 900 DEM u
Nemačkoj.
Aims Lab kartica koja ima i TV tuner, koju sam takođe pominjao
(6.55), košta u Singapuru oko 350 DEM, u Tehnikomu su mi rekli
da je nemaju ali bi je možda po narudžbini doneli.
Hauppauge Win/TV sa integrisanim grabber-om košta oko 300 funti.
Kartica koja ima samo TV tuner u Conrad-ovom katalogu košta 199
DEM.
dodaci.119marni,
-> #118, ssimeunovic> Aims Lab kartica koja ima i TV tuner, koju sam takode pominjao
> (6.55), kosta u Singapuru oko 350 DEM, u Tehnikomu su mi rekli
> da je nemaju ali bi je mozda po narudzbini doneli.
Da li su rekli neku okvirnu cenu?
dodaci.120bojt,
Sad kad sam ušao u draži zvučnih kartica nešto mi pade na pamet što bi mi bilo
čudno da već ne postoji. Elem, ima li kakvih "radio" (FM ű will do) kartica,
bilo posebno, bilo uz neki blaster?
dodaci.121vlad,
-> #120, bojt> bi mi bilo čudno da već ne postoji. Elem, ima li kakvih "radio"
> (FM ű will do) kartica, bilo posebno, bilo uz neki blaster?
Ima toga po gradu po ceni od oko 50 DEM (FM kartica). Raspitaj se
kod prodavaca da ne reklamiram ovdi. B)
E da, kace se na Blaster - bez njega ne ferceraju.
dodaci.122djorzor,
Za potrebe lepih prezentacija koje se oslanjaju
na Power Point, trebali bi mi nešto egzoticnije
varijente miša i mikrofona.
Prvo, da li negde može da se nađe BEZICNI TRACKBALL
koji može da se drži u ruci? Ideja je da osoba koja
vodi prezentaciju moze da upravlja računarom i
"negde iz sale" (ne mnogo velike), a da ne nosi
produžni kabl za miša i leteći mouse pad. :))
Drugo, da li mogu da se nađu bežični mikrofoni,
naravno ne oni koje koristi Ceca R.? Mikrofon
bi trebao da pomogne voditelju prezentacije da
se priključi na SB i da zvuči slično ranije
snimljenim zvukovima?
Pozdrav i hvala,
dodaci.123ssimeunovic,
-> #119, marni>> > Aims Lab kartica koja ima i TV tuner
>>
>> Da li su rekli neku okvirnu cenu?
600 DEM.
Za malo veće pare možeš da kupiš preko oglasa od čoveka sa
Sezama skoro nov Movie Machine Pro koji ima live mixer, što
nemaju i nekoliko puta skuplje kartice, kao i TV prijemnik i
video izlaz, a po ceni Video Blaster-a i sl. od kojih je daleko
upotrebljiviji.
dodaci.124zkadic,
-> #116, mboban> Subject: SB16 ASP problemi
Što se tiče problema sa SB 16ASP, a posle par dana testiranja ja zaključih
sledeće (a ako nisam u pravu molim da me neko ispravi):
Problem je uglavnom zbog setovanja DMA kanala, tako da poruka o interaptu
nema veze sa životom. SB je proradio kako treba na 386 ploči sa sledećim
parametrima: I/O adresa 220; MIDI I/O 330; IRQ 5; DMA 1,1.
Ali problem je ostao na 486 ploči (PCI/VLB, HDD/FDD EIDE, 2Ser, 1Cent.).
Na njoj ne radi nikako ni u DOS-u, ni u WIN3.11, ni u WIN95. Jedan put sam
uspeo da mi radi pod WIN95, ali je ceo računar bio dosta usporen i slika
je brljavila. Očigledno je problem u (ne)saradnji ploče i SB, što je neko
(iz prethodnih poruka) rešio zamenom ploče, ali to nije i moje rešenje,
tako da molim za još neku ideju oko ovoga.
Pozdrav Zoran
dodaci.125mcule,
-> #120, bojt
Po stranoj literaturi ih pljuju - samo tako ;).
Evo, jedna košta oko 5o-tak dem, dobila je
ubedljivo najniže ocene za sve kategorije (features,
performance, value for money, overall).
Kartica je mala, izgleda kao modem, kažu da se bolji zvuk može
izvući iz bilo kojeg radio aparata za te pare.
Ispljuvaše je, ne verujem da će iko to kupiti ;).
dodaci.126haevorn,
Kakva je razlika izmedju ISP i ASP Sound Blasterra, kakvi su
oni u odnosu na SB-Pro i koja od vih tih stvarcica je _najbolja_?
dodaci.127velicko,
-> #126, haevorn>+ Kakva je razlika izmedju ISP i ASP Sound Blasterra, kakvi su
SB ISP je plagijat, kopija, .... šušti malo više od
originalnog SB-a, što znači mnooogo šušti.
Šta kupiti:
Za amatersku upotrebu:
Ako imate para:
GUS MAX ili SB AWE 32
Ako nemate para
SB 16 ili SB 16 ASP (original)
Ako vam služi samo za igrice:
Bilo koji klon SB 16
Izbegavajte:
8-bitne.
PRO varijante (obično su 8-bitni u pitanju)
Primerke koji isti izlaz koriste kao LINE OUT i
SPEAKER OUT.
Primerke koji imaju potenciometar za jačinu.
...
Za profi upotrebu:
?
velicko
dodaci.128msavkovic,
-> #127, velicko┌┌┌ Za amatersku upotrebu:
┌┌┌
┌┌┌ Ako imate para:
┌┌┌ GUS MAX ili SB AWE 32
Sta ce amateru SB AWE 32 ??
┌┌┌ Ako nemate para
┌┌┌ SB 16 ili SB 16 ASP (original)
Ili obican GUS (isti k'o MAX samo ne moze da sempluje 16-tobitno,
ali moze da reprodukuje, naravno na 44Khz ( U Madjarskoj 170DM )
Ne vidim zasta je amateru potreban ASP cip?
Po meni je to fina stvar samo za dzinglove na radio-stanicama
(i obican SB 16 ima hardversku dekompresiju ADPCM-ovanih fajlova )
┌┌┌ Ako vam sluzi samo za igrice:
┌┌┌ Bilo koji klon SB 16
Zasto ne SB 2.0 Original ?
┌┌┌ Primerke koji imaju potenciometar za jacinu.
A zasto?
┌┌┌ Za profi upotrebu:
┌┌┌ ?
Recimo GUS MAX, Turtle Beach ****, SB AWE 32
dodaci.129funky,
-> #127, velicko)> Ako imate para:
)> GUS MAX ili SB AWE 32
)>
)> Ako nemate para
)> SB 16 ili SB 16 ASP (original)
)>
Ja bih dodao samo da 16ASP i AWE32 šušte podjednako, imaju isti codec,
sempluju isto, razlika je jedino što AWE ima wave table pa muzičari imaju
znatno verniju reprodukciju instrumenata.
Znači, za dobar sempl, umesto AWE32 bih preporučio neku od Turtle Beach modela
(i njima je dosta pala cena), a jedan je testiran i u R pre par meseci.
dodaci.130ssimeunovic,
-> #128, msavkovic>> Sta ce amateru SB AWE 32 ??
>>
>> Ne vidim zasta je amateru potreban ASP cip?
Šta će amateru kompjuter?
>> ┌┌┌ Za profi upotrebu:
>>
>> Recimo GUS MAX, Turtle Beach ****, SB AWE 32
:) Mislim da ne treba da pominjem da se kod profi upotrebe,
kao npr. u muzičkim studijima, ne mogu upotrebljavati uređaji
koji imaju lošije karakteristike od prosečnih kućnih uređaja,
na kojima bi se slušala muzika snimljena u takvom studiju?
Pomenute kartice su dalekoooo od profi upotrebe.
dodaci.131velicko,
-> #128, msavkovic>+ Sta ce amateru SB AWE 32 ??
Očigledno je da imamo drugačije kriterijume
PROFESIONALAC/AMATER. :)
Profesionalac karticu koristi za primenu u studiju,
radio stanici, uz neki midi kontroler za svirku ...
Ja bih pitao:
Šta će profesionalcu AWE 32? ! Možda zbog svojih
semplova? Sigurno ne. Za profi upotrebu njegove "farbe"
nisu dovoljno dobre, ako se koristi uz midi kontroler.
žak i "muzikanti" koji sviraju narodnjačke tezge će odmah
primetiti da i jeftine rolandove igračke-sintisajzeri
imaju realnije instrumente. Ako se koristi za obradu
semplova, ne pruža ništa bolje od običnog SB 16...
>+ ┌┌┌ Ako nemate para
>+ ┌┌┌ SB 16 ili SB 16 ASP (original)
>+
>+ Ili obican GUS (isti k'o MAX samo ne moze da sempluje
>+ 16-tobitno, ali moze da reprodukuje, naravno na 44Khz ( U
Zašto navlačiti nekog na običan GUS. Može ali ako će
samo da sluša module, i da se igra. Ako nekom sigurno
neće zatrebati 16-bitno semplovanje, onda bi možda mogao
da se odluči za nju. U toj klasi cena, moj preporuka je
sigurno SB 16, a ne običan GUS. Gus MAX je već nešto
drugo ...
>+ Ne vidim zasta je amateru potreban ASP cip?
Opet isti odgovor:
Ne treba ni profesionalcu. SB 16 kartica nije
dovoljno dobra za iole profesionalniju upotrebu od
kućnog muziciranja, eksperimentisanja i igranja
igrica. Postojeći softver, može se reći, ne koristi
sve mogućnosti ASP čipa ... tako da je pitanje,
kome on uopšte treba. :))
>+ Zasto ne SB 2.0 Original ?
Zar se to još uvek proizvodi?
>+ ┌┌┌ Primerke koji imaju potenciometar za jacinu.
>+ A zasto?
>+
Zato što taj potenciometar veoma često i sam
dodaje šum, postoji samo na arhaičnim karticama koje
nemaju softversku kontrolu jačine ............
>+ ┌┌┌ Za profi upotrebu:
>+ Recimo GUS MAX, Turtle Beach ****, SB AWE 32
Možda Turtle, ali ...
velicko
dodaci.132ikordic,
-> #52, boblandRE: Philips monitori
=> >> Šta znači ono 'C' u oznaci monitora PHILIPS 14C ?
=> To je oznaka klase određene dijagonale. Najbolji je A, pa dođe B i na
=> kraju C.
To "C" znači sledeće:
ALO, OVO JE JEDAN ŠIT NEOPEVANI OD MONITORA - NE KUPUJTE GA NIPOŠTO!!!
Ovo važi za 14x i 17x verzije. 17C nema ništa jače od 1024*768 (!!!) sa
kriminalnom slikom - širok luk oko ovih precenjenih krševa.
dodaci.133bobland,
-> #132, ikordic>> Ovo važi za 14x i 17x verzije. 17C nema ništa jače od 1024*768 (!!!) sa
Philips će nas naterati da pazimo i na kvalitet ;). Važno je reći da je kod
njega slovce često važnije od dijagonale. Tako sam poredio 14A i 15B. Naoko
nikakve razlike u dijagonali. Metar kaže 0,5 cm, jedino što 15-tica ima ravniji
ekran. Druga stvar je da i 15A ima vidljivu dijagonalu blisku lošijim 17"
monitorima. Zato ne gledajte na slova samo kao na bolje ili košije
karakteristike, ima još koječega što ona donose.
dodaci.134msavkovic,
-> #131, velicko┌┌┌ >+ Ili obican GUS (isti k'o MAX samo ne moze da sempluje
┌┌┌ >+ 16-tobitno, ali moze da reprodukuje, naravno na 44Khz ( U
┌┌┌
┌┌┌ Zasto navlaciti nekog na obican GUS. Moze ali ako ce
Navlaciti ga zato sto ne susti, super je za programiranje, i kosta
samo 170DM
┌┌┌ samo da slusa module, i da se igra. Ako nekom sigurno
┌┌┌ nece zatrebati 16-bitno semplovanje, onda bi mozda mogao
┌┌┌ da se odluci za nju. U toj klasi cena, moj preporuka je
┌┌┌ sigurno SB 16, a ne obican GUS. Gus MAX je vec nesto
┌┌┌ drugo ...
Rekao bih da je GUS MAX malo skuplji.
dodaci.135velicko,
-> #134, msavkovic>+ Navlaciti ga zato sto ne susti, super je za programiranje, i
>+ kosta samo 170DM
Sve je to lepo, slažem se da manje šušti, ali i običan GUS
i SB 16 spadaju u amatersku opremu (tu se valjda slažemo), a
za amatersku upotrebu, ni SB-16 ne šušti toliko mnogo.
Cena je slična. Meni je recimo bitno da mogu da semplujem
sa 16 bita, i to je (u mom slučaju) bilo odlučujuće.
>+ Rekao bih da je GUS MAX malo skuplji.
Naravno :)
Jel neko zna, koliko GUS MAX košta napolju, hoću već
jednom da ga kupim. :)
velicko
dodaci.136msavkovic,
-> #135, velicko┌┌┌ Jel neko zna, koliko GUS MAX kosta napolju, hocu vec
┌┌┌ jednom da ga kupim. :)
U Madjarskoj 300DEM
dodaci.137msavkovic,
-> #136, msavkovic┌┌┌ ┌┌┌ Jel neko zna, koliko GUS MAX kosta napolju, hocu vec
┌┌┌ ┌┌┌ jednom da ga kupim. :)
┌┌┌
┌┌┌ U Madjarskoj 300DEM
Eh, da zaboravih da kazem da ako oces BAS ORIGINAL onda kartica mora da
bude crvene boje i vrlo dugacka. Cuo sam da se u Madjarskoj prodaju i
GUS-ovi pravljeni po licenci (sve regularno, original chip, nesto kraci,
100% kompatibilno, isti softver, zelene boje), koji su malo jeftiniji.
Inace cena se odnosi na original GUS-MAX, obican GUS (zeleni) kosta 170DEM
dodaci.138zormi,
Kakva je razlika izmedju
SONY CDU75E
SONY CDU76E
Quad Speed CD-ROMova?
dodaci.139wizard,
-> #138, zormi> Kakva je razlika izmedju
>
> SONY CDU75E
> SONY CDU76E
>
> Quad Speed CD-ROMova?
Npr. ovaj prvi ima 256K bafer, a ovaj drugi 128K. Da li te
zanimaju još neki detalji ili...?
dodaci.140zormi,
-> #139, wizard*> Kakva je razlika izmedju
*>
*> SONY CDU75E
*> SONY CDU76E
*>
*> Quad Speed CD-ROMova?
*
* Npr. ovaj prvi ima 256K bafer, a ovaj drugi 128K. Da li te
* zanimaju još neki detalji ili...?
Zanima me samo koji je bolji ;). Jesi li siguran da ovaj sa višom
oznakom ima manji bafer?
dodaci.141evlad,
-> #140, zormi<> Zanima me samo koji je bolji ;). Jesi li siguran da ovaj sa višom
<> oznakom ima manji bafer?
well, u PCM-u stoji da ima:
sony cdu-55e-01/10
sony cdu-55e-01/(atapi)
u čemu je štos ? da li je _neko_ namestio programče koje može da utvrdi
koliki bafer ima cd-rom ?
dodaci.142wizard,
-> #140, zormi>*> Kakva je razlika izmedju
>*>
>*> SONY CDU75E
>*> SONY CDU76E
>*>
>*> Quad Speed CD-ROMova?
>*
>* Npr. ovaj prvi ima 256K bafer, a ovaj drugi 128K. Da li te
>* zanimaju još neki detalji ili...?
>
> Zanima me samo koji je bolji ;). Jesi li siguran da ovaj sa višom
> oznakom ima manji bafer?
Tu je došlo do jedne izvesne pometnje, ;) zato i navodim poruku
u celini. Ti pitaš za 75E i 76E, a ja pričam o 76E i 77E.
Elem, da ne bude zabune:
CDU76E CDU77E
------ ------
- 256KB bafer - 128KB bafer
- pio 2 - pio 1
- ima one lock-ove - ima power saving ;)
pa može navodno da
se montira uspravno
Dakle ipak onaj sa višom oznakom ima manji bafer. Za 75E zaista
ne znam.
dodaci.143miccko,
Veoma Puno Mnogo mi je potreban drajver za strimer marke MICROSOLUTION od
120 mb Model 141080. Nesretnim slucajem je nestao sa harda pa sad imam
mrtvu masinu, zato POMAGAJTE !!!
10x ### MICCKO ###
dodaci.144msavkovic,
Planiram da nabavim Sony CDU55e CD-ROM.
Cuo sam da ima na poledjini audio-out dzek koji nije bas
standardan. Da li bi neko mogao da mi kaze kakav je dzek i
gde da nadjem kabl za njega?
P.S. Izbegavam blaster zbog suma.
dodaci.145micotakis,
Ima li neko dos i win95 drajvere ili samo jedne od njih za
cd-rom sony cdu76e ?
dodaci.146vcalic,
-> #144, msavkovic>> Planiram da nabavim Sony CDU55e CD-ROM.
>> Cuo sam da ima na poledjini audio-out dzek koji nije bas
>> standardan. Da li bi neko mogao da mi kaze kakav je dzek i
>> gde da nadjem kabl za njega?
Standardan jeste, ali se bez "hardverske intervencije" ne može
direktno vezati na HiFi uređaj, jer nema činčove. Ipak, prilično je
jednostavno, na samom CDU55E su lepo prikazane oznake za L,R i masu. Dakle,
nađeš takav konektor (ima ih kod nas), s jedne strane kabla vežeš njega sa
druge strane klasične činčove i rešio si problem.
Vlada
dodaci.147evlad,
-> #145, micotakis<> Ima li neko dos i win95 drajvere ili samo jedne od njih za
<> cd-rom sony cdu76e ?
===============================
4.663 PC.HARD.6:diskovi
feniks, 14.10.Sub 15:32, 231 chr
Odgovor na 4.658, evlad, 13.10.Pet 21:47
---------------------------------------------------------
│ žituckam PCM septembar 12 A.D.1995 ...
│ tema 1001 drivers you need to make it work ...
│ elem tamo se spominje atapi_cd.sys verzija 2.22A za sony cdu 55e/760e
│ pa da priupitam: _imal' toga ovdI ?_
└─────
Ima! :)
----------------------------------------------- 4.663 ---
** Uz poruku 'at-2_22a.zip' (14516 bytes)
dodaci.148mocart,
Zdravo, evo jedan problemcic, koji zasluzuje vasu punu paznju :)
Drugar ima fax/mod kart. 9600/2400, bez mnp4.
Ima vrlo losu vezu pa koristi software-ski
mnp4, preko prog. MTE. Pitanje je da li postoji
neki externi drajver (mnp4) i za Telemate.
Ako ne, da li znate program koji bi imao doticnu
emulaciju a bio dobar skoro kao Telemate (sigurno
bolji od MTE-a, browser, paste, i dr...)
Poz. svima,
Vlada.
dodaci.149biber,
-> #148, mocart>> mnp4, preko prog. MTE. Pitanje je da li postoji
>> neki externi drajver (mnp4) i za Telemate.
KOMUNIKACIJE.8 poruka 5.171, a uz poruku fajl :)
dodaci.150zraspudic,
Imam CD-ROM WEARNES Model CDD-120A. Driver za njega koga ja posjedujem je
WCD.SYS dužine 8202 od 09.03.95 20:16.
Navedeni radi samo pod DOS-pm dok se pod WIN4WG zaglavljuje.
Molim za savjet, pomoć, drugi drajver...
Pozdrav čeljko
dodaci.151mileusna,
-> #148, mocart>> mnp4, preko prog. MTE. Pitanje je da li postoji
>> neki externi drajver (mnp4) i za Telemate.
MSDOS - R:\COM
----------------------
mx5 zip 35587 Fossil driver za MNP5 emulaciju
dodaci.152mikis,
-> #146, vcalic+> Dakle, nađeš takav konektor (ima ih kod nas)
Može li neko reći *gde* se konkretno mogu naći ti konektori (audio
out sa CD-a, audio in u zvučnu karticu), da ne lutam džabe po gradu? :)
Drugo, ima li _IGDE_ kod nas 44-pinskih konektora za 2.5" hard diskove?
Unapred hvala..
dodaci.153ikordic,
-> #145, micotakisRE: ATAPI u W95
=> Ima li neko dos i win95 drajvere ili samo jedne od njih za
=> cd-rom sony cdu76e ?
U W95 se ATAPI CD plejeri mapiraju preko odgovarajućeg (prim ili sec) HD
konjtrolera.
dodaci.154gredicv,
Potreban je drajver za CD-ROM od NONAME proizvo|a~a 4-speed,
na njemu jedino pi{e MCD242 ( IDE ).
UNAPRED ZAHVALAN NA BILO KAKVOJ POMO]I I SAVETU.
dodaci.155bulaja,
Gde se moze (bez cekanja) nabaviti adapter za skeniranje slajdova
za HP IIcx?
dodaci.156ikordic,
-> #154, gredicvRE: ATAPI CD plejer
=> Potreban je drajver za CD-ROM od NONAME proizvo|a~a 4-speed,
=> na njemu jedino pi{e MCD242 ( IDE ).
Probaj sa ATAPI drajverima za Sony 55 ili Sanyo 450, ima ih po konferencijama.
dodaci.157dmajkic,
-> #154, gredicv+> Potreban je drajver za CD-ROM od NONAME proizvo|a~a 4-speed,
+> na njemu jedino pi{e MCD242 ( IDE ).
+> UNAPRED ZAHVALAN NA BILO KAKVOJ POMO]I I SAVETU.
Hitachi ?
Probaj Ovo.
hitachi.zipdodaci.158kenza,
Hi!
Potreban mi je drajver za CD-ROM Longshine(2x), koji ima svoj
kontroler. Fajl se zove CDLSA.SYS.
Hvala.
dodaci.159micotakis,
Izvinjavam se ako ne pripada ovoj temi, ali je hitno.
Potrebni su drajveri za win95 za Gravis Ultrasound.
Unapred hvala.
dodaci.160nikon,
Genius-ov ručni skener 4500 ne radi pod Win'95 - tačnije, ne radi drajver; ne
može se instalirati. Ima li leka tome - novija verzija drajvera, šta bilo (a
lepo sam mu rekao da proda skener dok još može, a on... ;)...?
dodaci.161gredicv,
POTREBAN MI JE BILO KAKAV DRAJVER ZA 4-SPEED CD.
DISK JE NA@ALOST NONAME I UZ NJEGA NIJE STIGAO DRAJVER.
HVALA.
dodaci.162omega,
-> #160, nikonŢ Genius-ov rucni skener 4500 ne radi pod Win'95 - tacnije, ne radi drajver;
Meni ni pod obicnim Win ne radi kako treba, non-stop prikazuje neke
sare, dok je pod DOS-om u ScanEdit-u sve ok.
dodaci.163icile,
Posedujem muzicku karticu Media Magic 16 ,sound blaster kompatibilna,16
kanalna,stereo i software tipa MEDIA MAGIC Voyetra ( 2 diskete, inst.)
Konkretno pitanje: Posle instalaciju u windowsima program iz paketa WINDAT
koji inace sluzi za rad sa wav/voc fajlovima,radio je normalno,tj snimao je
moj glas preko mikrofona (snimio sam par .WAV fajlova).Problem je sto sad vise
nece da snima,kao da mikrofon ne radi a radi! Sve sam dobro utakao ....
Da li jos neko ima iskustva sa ovim...?
dodaci.164stanic,
-> #162, omega> Meni ni pod obicnim Win ne radi kako treba, non-stop prikazuje neke
> sare, dok je pod DOS-om u ScanEdit-u sve ok.
Probaj sa drugim driverom za video kartu. Meni pomoglo možda će i tebi.
dodaci.165jpptticb,
Jel' neko spajao/spojio EPSON Action Note sa eksternom tastaturom?
Na gorepomenutom noutbuku ima neki konektor za spoljnu tastaturu,
pa bi prijatelj zeleo da zakaci standardnu tastaturu radi lakseg
kuckanja, ali ovaj konektor na EPSON-u je neki nestandarni (mini
DIN?). Ima li neko korisnih informacija/sugestija?
dodaci.166mmandrino,
Sada na mene dosao red da kukam! CD-ROM je Philips LMS CM 206 i radi pod DOS
6.20. Medjutim, na Windows 3.11 WG EE se smrzne. Probao sam sve MSCDEX.EXE (i
onaj koji ide sa W4WG) ali ne ide. Da li da menjam driver (sada je to
DD260.SYS) koji je dosao sa CD-ROM-om. I koji? i gde da ga nadjem!
dodaci.167vribar,
-> #163, icileIgrom slucaja i ja posedujem doticnu.. ali meni je sve ok. Ne znam
sta bi moglo biti, ukoliko si sve, naravno, dobro utakao.. Jedino
sto ona poseduje softversko pojacalo, pa ti je ili u ispinit-u
skinut mic. iz upotrebe ili je u samom windows-u.. onaj
programcic.. audio station.. (kao imitira.. stub..muz..) nije
namesten, da snima.. Sa mic. vec sa CD/lin-ije.. a i postoji i
podesavanje za recording.. skroz levo..
Toliko.. nadam se da je pomoglo.. :)
Poz. Vlada!
dodaci.168zmax,
SUbj: programiranje zvucnih kartica
Mozda ovo ne spada ovde, ali, zna li ni neko kako se
programiraju avucne kartica?
Zahvaljujem unapred
dodaci.169nebojsha,
Zna li neko karakteristike Adaptec 1505 i 1520 i FUTURE DOMAIN SCSI
kontolera. Potreban za Sony CDU920S.
Nebojsha
dodaci.170ikordic,
-> #166, mmandrinoRE: CD-ROM pod Win
=> Sada na mene dosao red da kukam! CD-ROM je Philips LMS CM 206 i radi pod
=> DOS 6.20. Medjutim, na Windows 3.11 WG EE se smrzne. Probao sam sve
Da li imaš neki 32-bit DA drajver pod Win, nešto kao wdcdrv.386? Kako je CD
priključen, master/slave? Da li su uključeni/isključeni 32-bit DA/FA?
dodaci.171dpetrov,
-> #165, jpptticb Jel' neko spajao/spojio EPSON Action Note sa eksternom tastaturom?
Na gorepomenutom noutbuku ima neki konektor za spoljnu tastaturu,
pa bi prijatelj zeleo da zakaci standardnu tastaturu radi lakseg
kuckanja, ali ovaj konektor na EPSON-u je neki nestandarni (mini
DIN?). Ima li neko korisnih informacija/sugestija?
Treba ti adapter sa PS2 na standardni DIN, ja imam taj
adapter ali za svoje potrebe....
dodaci.172pele,
Potreban drajver za HP SCANJET 3C za MAC.
Unapre
dodaci.173pele,
Potreban drajver za HP SCANJET 3C za MAC.
Unapred hvala.
pele.
dodaci.174mboban,
-> #168, zmax=-= Mozda ovo ne spada ovde, ali, zna li ni neko kako se
=-= programiraju avucne kartica?
Bilo je reči o programiranju zvučnih kartica. Mislim da ćeš u nekoj od
konferencija PC.PROG naći to što te zanima.
dodaci.175mmandrino,
-> #170, ikordicCONF JOIN PC.HARD.6
Prvo veliko hvala, vec sam poceo gubiti nadu da ce iko komentarisati!
> Da li imas neki 32-bit DA drajver pod Win, nesto kao wdcdrv.386?
Tja, naravno da imam, ali to je Maxtorov disk trazio, pa imam
device=ontrackw.386 ;(Ontrack Fastdisk Replacement) device=*wdctrl
to ne mogu izbaciti jer oinda WIN nece da radi.
> Kako je CD prikljucen, master/slave?
Dosao je sa svojom "host adapter card" tipa CM260
> Da li su ukljuceni/iskljuceni 32-bit DA/FA?
Probao sve kombinacija - iskljucio i DA i FA, pa ne radi, iskljucio samo FA
pa ne radi i tako to!
Lepo rece neko -- ovo je kao da imas auto a nemas kljuc!
HEEEELP!
dodaci.176danilo,
Gde može da se nađe WIN95 driver za ploter: Roland DXY1300?
Unapred hvala!
Danilo
dodaci.177nebojsha,
Treba mi hica 4-speed CD-rom (za CD-REC). Koji je boji ,Panasonic 581 ili
Sony 76E ? Ako neko zna nesto o ova dva modela,nek svrljne.
Nebojsha
dodaci.178wizard,
Da li postoji neki 4xSpeed CD-ROM koji se uspešno kači na
Panasonic interfejs sa Sound Blastera? Po mogućstvu da ima i
Play/Skip tastere. I da je jeftin. ;)
dodaci.179goxx,
Imam jedan mali problem (vise nedoumicu). Posedujem CD-ROM drive Dolphin 800X
IDE. U njegovom uputstvu pise da je jedan od njgovih modova rada i
Multi-session Photo CD. Medjutim kada sam snimao kod jednog pirata neke CD-ove,
nije hteo da mi cita iste, jer nisu bili finisirani. Nakon finisiranja sldece
serije CD-ova, procitao ih je (te finisirane) bez problema. I tada mi tip rece
da mi drive nije multi session.(sto me je jako pogodilo). Tako je to ostalo na
ome jer se kasnije nisam mnogo bavio CD-romovima. Moje konkretno pitanje ako
nije Multi Session, sta onda predstavlja ono ..... Photo Cd.
Bla, bla mogao bih ceo dan.
Pozdrav
dodaci.180vstan,
-> #178, wizard> Da li postoji neki 4xSpeed CD-ROM koji se uspesno kaci na
> Panasonic interfejs sa Sound Blastera? Po mogucstvu da ima i
> Play/Skip tastere. I da je jeftin. ;)
Teac 55 (tako nesto). Nema tastere ;)
dodaci.181novim,
Gde da pitam jesu li čemu ručni skeneri (il' su to ipak igračke), i
šta od toga valja (koja marka/model)? Znam da su stoni skeneri prava
stvar, ali jesu li ručni ipak upotrebljivi i do koje mere?
dodaci.182calex,
-> #181, novim<!> Gde da pitam jesu li čemu ručni skeneri (il' su to ipak igračke), i
Mogu da posluže, čak i solidno ali sa malo mučenja. Nešto mogu
što stoni ne mogu ali ipak...
Imam u firmi neki _Primax_ koji ide do 400dpi hardverski, valjda
toliko idu i stoni, dok softverski može do 800dpi, naravno, 24-bita.
Pomalo je i unapređen, ima motorni pogon pa to olakšava rad. :)
Za neke važnije stvari ipak odem do nekog ko ima stoni.
dodaci.183kanki,
-> #182, calex>> <!> Gde da pitam jesu li čemu ručni skeneri (il' su to ipak
>> igračke), i
>>
>> Mogu da posluže, čak i solidno ali sa malo mučenja. Nešto mogu
>> što stoni ne mogu ali ipak...
Kad već pričate o skenerima, jeli neko uspio da instalira Genius
GT4500 pod Windowsom 3.1???? i kako.
dodaci.184dubos,
-> #181, novim║> Gde da pitam jesu li čemu ručni skeneri (il' su to ipak
║> igračke), i šta od toga valja (koja marka/model)? Znam da
║> su stoni skeneri prava
Sve zavist šta ćeš sa ručnim skenerom raditi. :) Imam ručni crno-beli skener
Logitech i koristim ga, uglavnom:
- u tehnologiji pravljenja novinica za decu (odrasle kćerke koje žive u
Izraelu);
- u skeniranju manjih tekstova.
Zadovoljan sam pomenutim modelom.
dodaci.185velicko,
-> #179, goxx>+ Imam jedan mali problem (vise nedoumicu). Posedujem CD-ROM
>+ drive Dolphin 800X IDE. U njegovom uputstvu pise da je jedan
>+ od njgovih modova rada i
Panasonic 563, ne vidi drugu sesiju :'(,
iako u uputstvu piše da je multy session. :(
Snimano Penacle recorderom.
Isti cd, Sony 55 čita bez problema.
Jel neko zna u čemu je problem?
Neko ima rešenje?
Možda drajveri?
dodaci.186calex,
-> #185, velicko<!> Panasonic 563, ne vidi drugu sesiju :'(,
<!> Jel neko zna u čemu je problem?
<!> Možda drajveri?
Upravo oni. Zakači ga negde gde je Win 95 i najverovatnije će da
čita kako treba. :)
dodaci.187velicko,
-> #186, calex>+ Upravo oni. Zakači ga negde gde je Win 95 i najverovatnije će
>+ da čita kako treba. :)
Thanx. :)
Nateraste me da instaliram 95. :))
dodaci.188ddragic,
-> #183, kanki>>> Kad već pričate o skenerima, jeli neko uspio da instalira
>>> Genius GT4500 pod Windowsom 3.1???? i kako.
Opiši interface za isti, (jel ima neko ime, ili jel ima gomilu TTL-ova
ili samo jedan veliki čip, jel ima neke jumpere, koji software koristiš itd).
Ja sam imao slične probleme pa sam nešto uspeo.
dodaci.189marshall,
Treba mi dokumentacija (literatura, txt) o programiranju muzickih
kartica... Prvenstveno (ako ne i jedino) GUS i SB... Saljite sta
stignete, nece smetati - treba mi samo sto vise materijala, da
iskopam nesto...
Pozdrav
dodaci.190majtoski,
Zeza me nasto fax/modem. Kada ukljucim racunar nece svaki put da radi
kako treba. Kada dignem sistem i resetujem ga(hard) onda sve lepo
radi. Inace nalazi se na com4 irq3. Sumnjam da je u pitanju
interferenca sa com2 koji se nalazi na istom irq3. Ima li nacina da
ovo otklonim. Mogu li resiti tako sto cu irq na com2 prebaciti na
neki drugi irq?
dodaci.191mmaric,
Da dodam na prethodnu poruku, modem sasavim lepo UPLOAD-uje na svim
protokolima!!!
dodaci.192supers,
-> #190, majtoski>> Zeza me nasto fax/modem. Kada ukljucim racunar nece svaki put da
>> radi kako treba. Kada dignem sistem i resetujem ga(hard) onda sve
>> lepo radi. Inace nalazi se na com4 irq3. Sumnjam da je u pitanju
Kod sebe sam isti problem rešio jednostavnim ulaskom u Setup i
isključivanjem Hidden Refresh. Još uvek se pitam kakve to ima veze :))
dodaci.193superhik,
Hey!
Trebaju mi preporuke za CD-ROM-ove...
Znači, da li se isplati kupovina 2x CD-ROM-a, koje firme treba
izbegavati.. koji je najbolji u klasi... i sl.
Txanks!
dodaci.194imangovski,
-> #193, superhikAko ti CD treba za igre sa CD-a bez cetvorobrzinca nema nista.
Ali ako CD kupujes za back_up ili snimanje disketnih igara i programa
na CD dosta je i dvobrzinac.
Sve u svemu uzmi cetvorobrzinca dosta su pale cene.
I za kraj u svakom slucaju uzmi Sony(2x cdu55e ili 4x cdu76e)
dodaci.195ikordic,
-> #194, imangovskiRE: Sony 4x speed
=> I za kraj u svakom slucaju uzmi Sony(2x cdu55e ili 4x cdu76e)
Nevezano za priču, Sony CDU76E se kod mene pokazao GORIM od CDU77E, koji kao
ima duplo manje keša i radi u sporijem PIO modetu. Podbacio je u SVIM
dostupnim CD testovima i, što je mnogo bitnije, realnim aplikacijama i oba
probata primerka su imala problema sa čitanjem nekoliko CeDeja sa kojima
77-ica nema nikakvih problema.
Od quad speed-ova, 77-ica je i dalje naj za svoje novce.
dodaci.196jmilosevic,
-> #190, majtoski> interferenca sa com2 koji se nalazi na istom irq3. Ima li nacina da
> ovo otklonim. Mogu li resiti tako sto cu irq na com2 prebaciti na
> neki drugi irq?
Možeš, ali to moraš prijaviti i kom. programu pa probati, mada mislim da
nije u tome problem.
Kod Telemate-a se to radi tako što ručno edituješ tm.cfg, tako što napišeš
nešto kao ovo:
%% Com = base address,interrupt no (usually IRQ+8, or HighIRQ+104),IRQ
Com1=3f8,12,4
Com2=2f8,11,3 <-- ovde prilagodi
Com3=3e8,15,7
Com4=2e8,13,5
Com5=3f8,12,4
Com6=3f8,12,4
Com7=3f8,12,4
Com8=3f8,12,4
Ako ne koristiš tm, izvini..
poz,
jmilosevic
dodaci.197almi,
Potrebni su mi driver-i za ATI MACH karticu gde da ih skinem :)
Pozdrav Almi
dodaci.198miroslavn,
Ima li neko noviji drajver SLCD.SYS za SONY CDU-33 od 1.71a?
Ovaj (1.71a) koga imam ne čita multisession diskove...
(uz poruku 11.174 nije prikačen fajl iako piše da jeste)
dodaci.199marec,
Imam sledeći problem:
Disk kontroler mi brlja i koči sistem kada je modem priključen.
Ovo "brljanje" se manifestuje kroz pojavljivanje Lost Clustera
na disku C ili kroz odbijanje upisa
na disk D.
Hardverska konfiguracija je sledeća:
disk kontroler Western Digital WD90C33 (na istoj kartici je i
SVGA grafička karta, I/O i game port)
pokušao sam da na kontroleru isključim COM 2/4, ali to nije
uklonilo problem.
modem UM-1414V, i podešen da radi na COM 4 i IRQ3
Media Vision zvučna kartica koja može da radi na bilo kom
slobodnom IRQ.
miš je na COM1 (kontrolisan od strane WD kartice) i IRQ 4
C: 420MB
D: 1270MB, podeljen na tri particije
Konfiguracija je pre priključivanja modema radila OK, s tim da
sam morao da uklonim drajvere za disk
kontroler pod DOS-om i Windows-om kada sam priključio drugi
disk, jer ga nisu prepoznavali u pravoj veličini.
Nažalost nisam u poziciji da na kontroleru isključim i COM1/3,
jer onda ne bih imao gde da priključim miša.
Ako neko ima ideju kako da rešim ovaj problem, bio bih mu veoma
zahvalan.
dodaci.200funky,
-> #199, marecFU> Hardverska konfiguracija je sledeća:
FU> disk kontroler Western Digital WD90C33 (na istoj kartici je
FU> i SVGA grafička karta, I/O i game port)
:) imaš kombi kartu sa WDC9033 SVGA čipom i PROMISE IDE disk
kontrolerom. Verovatno je na kontroleru podešena brzina veća ad
one koju može disk da istrpi, a podešava se jumperima (240-600ns).
Možda ti je i VLB magistrala brža od 33 pa bi trebalo da dodaš jedno
stanjce čekanjce. Sve u svemu, nešto si izforsirao da radi brže nego
što može, pa zato imaš lost klastere
dodaci.201kenza,
Hilfe.
Ortak me smara sa svojim SB16 koji mu nesto ne radi (ima neki DMA
problem)
E, ako neko nesto zna nek pomogne.
P.S. Ima literaturu na Nemackom... jadnik... ;)