kvarovi.105ikordic,
-> #97, kostjaRE: "Kvar"
=> Jel ima neko neku ideju? Jel se zna mozda jel dosao neki skart
=> kontigent u BG?
Svaki dan u neograničenim količinama, hvala na pitanju :)
RE "kvar", mož' da bude do milion stvari, prošetaj ga do (stručnog) servisa i
traži da ti to istestiraju na licu mesta. Takođe proverite da li se diže
drajver za 265 i kako je konfigurisan.
kvarovi.106dordije,
-> #100, bojt
>>> Sta jos da probam ????
>
> Probaj da himem, emm386 itd (čini mi se sve sem ifshlp) učitavaš
> id Đdos a ne Đwindows dir-a.
Probao oba i bez njih i nista.
kvarovi.107dordije,
-> #103, kile>>> DEVICE=C:ĐwindowsĐEMM386.EXE
>
> Stavi ovde NOEMS. Dakle, treba da bude:
>
> device=c:ĐwindowsĐemm386.exe noems
Probao sam i to, i QEMM386 sa i bez NOEMS, i nista.
kvarovi.108bojt,
-> #106, dordije>> Probao oba i bez njih i nista.
Jesi li probao da ga digneš sa boot diskete (napravljene na
računaru sa istom verzijom dos-a, ali koji "radi") pa da uradiš
SYS C: ?
kvarovi.109bojt,
-> #107, dordije>> Probao sam i to, i QEMM386 sa i bez NOEMS, i nista.
Hmmmm...
Probaj u Bios Setup-u "Load Bios Defaults", pa onda podesi
parametere koje želiš. To ponekad može da pomogne.
kvarovi.110dordije,
-> #108, bojt>
> Jesi li probao da ga digneš sa boot diskete (napravljene na
> računaru sa istom verzijom dos-a, ali koji "radi") pa da uradiš
> SYS C: ?
Probao sam i sa verzijom 6.22 i sa 5.0 i nista.
kvarovi.111dordije,
-> #109, bojt>>> Probao sam i to, i QEMM386 sa i bez NOEMS, i nista.
>
> Hmmmm...
>
> Probaj u Bios Setup-u "Load Bios Defaults", pa onda podesi
> parametere koje želiš. To ponekad može da pomogne.
To sam probao medju prvim pokusajima, i nista.
Stos je u tome sto nikako da dobijem nesto ovde┐
│
Memory Type Total = Used + Free │ Kako je deo koji
---------------- ------- ------- ------- │ je bio "upper"
Conventional 640K 93K 547K │ presao u "Extended",
┌────────────────────┘ i kako da vratim
Upper 0K <─┘ 0K 0K tih 187K (Total)
Reserved 256K 256K 0K koliko je bilo ???
Extended (XMS)* 7.296K 1.600K 5.696K
---------------- ------- ------- -------
Total memory 8.192K 1.949K 6.243K
kvarovi.112dordije,
-> #104, gerber> YR>*> DEVICE=C:ĐwindowsĐEMM386.EXE
>
> Probaj sa dodavanjem RAM opcije. A može i Highscan kao pride.
Nista, ne pomaze. Ocigledno nije u pitanju ni verzija DOS-a, ni
HIMEM, ni EMM386 ni QEMM, ni BIOS, ni SIMM moduli.
kvarovi.113cnenad,
Šta znači kada Himem.SYS ispiše:
Error: unable to control A20 line ?
Napominjem da se ovo događa na istoj mašini, na kojoj je probano nekoliko
različitih (čitaj dve) tastatura.
Ako kod poziva Himem.SYS-a ubacim /A20CONTROL:OFF napiše Testing Memory
i ništa dalje... Probao sam i sa isključenom i uključenom opcijom iz SETUP-a
A20GATE.
Doduše, nisam probao da stavim /TESTMEM:OFF
QEMM 7.5 radi bez problema, postoji i HMA, i UMB i XMS i EMS memorija....
Sve mi smrdi na neki hardverski kvar, pa sam zato ovde pitao.
kvarovi.114gerber,
-> #112, dordijeYR>*> Nista, ne pomaze. Ocigledno nije u pitanju ni verzija DOS-a, ni
YR>*> HIMEM, ni EMM386 ni QEMM, ni BIOS, ni SIMM moduli.
Koliko vidim rešenje ćeš naći ako u sledećoj poruci navedeš
pogodnosti koje neka dobra HW/SW-aška duša može da očekuje ako
te poseti ;))
BTW, na koji način instaliraš EMM ili QEMM, ručno ili putem
Qsetup-a odnosno Memmaker-a..?
kvarovi.115funky,
-> #113, cnenad)> Šta znači kada Himem.SYS ispiše:
)>
)> Error: unable to control A20 line ?
)>
Isključi opciju u BIOSu "Fast A20"
kvarovi.116ikordic,
-> #99, gerberRE: Aktivni SB zvučnici
=> Dilema je zbog toga što zvučnici imaju on/off prekidač, koji kad se
Taj prekidač fercera samo ako je priključeno eksterno napajanje za zvučnike.
kvarovi.117dordije,
-> #107, dordije
U vezi sa "nestajanjem upper memorije":
Sve sam probao i nista nije uspelo. Na kraju kao poslednju
sansu probao sam SCAN C: /A i xe,xe,xe, nakon CLEAN
ponovo imam "upper memoriju". Bio je to ŠYK2885Ć virus,
fajlovi su uspesno ocisceni i sada je sve OK.
kvarovi.118gerber,
-> #116, ikordicRE: Aktivni SB zvučnici
YR>*> Taj prekidač fercera samo ako je priključeno eksterno napajanje
Zvučnici i rade preko eksternog napajanja, kada je prekidač
uključen reprodukuju ton + šuštanje, a kada se isključi ondak
samo šuštanje :(
Umesto da lepo ćute ;))
kvarovi.119neca.s,
Pokvaren notebook TARGA Traveller TN 439 (486 SX/4MB/HD 120MB).
Prekid u štampi i nešto izgorelo vezano za napajanje.
Ima li nekoga ko je u stanju da pogleda ovo i utvrdi ili otkloni kvar?
Sve je rađeno u SMD tehnologiji, plo kroz sredinu ploče provlači se, najmanje,
još jedna štampa.
Pored ovoga, postoji li neko ko poseduje ovaj model da je ispravan i da ga, uz
nadoknadu, pozajmi na izvesno vreme radi popravke?
Ako neko poseduje neispravan primerak dotičnog, neka se javi radi dogovora
o otkupu/prodaji.
Ako neko zna gde i na koji način može da se dođe do nove ploče, neka se javi.
Sve informacije dobro došle, kako na mail, tako na tel. 541-104.
Pozdrav, Jovica.
kvarovi.120babbage,
-> #118, gerber
>=>> Zvučnici i rade preko eksternog napajanja, kada je prekidač
>=>> uključen reprodukuju ton + šuštanje, a kada se isključi ondak
>=>> samo šuštanje :(
>=>> Umesto da lepo ćute ;))
Na SBu imas dva output jacka - za slušalice, tj. za zvučnike
bez pojačala, i drugi za uređaje sa pojačalom. Proveri da nisi
možda utakao zvučnike u pogrešan.
Babbage
kvarovi.121gerber,
-> #120, babbageYR>*>Na SBu imas dva output jacka - za slušalice, tj. za zvučnike
bez pojačala, i drugi za uređaje sa pojačalom. Proveri da nisi
možda utakao zvučnike u pogrešan.
Tooo!! :))) Jeste, dugo ih nisam uključivao, pa sam ih utakao
umesto u levi u najlevlji ;)))
Sad, je sve u redu, šušte smo kad rade, kad se isključi prekidač
miruju ;))
kvarovi.122.sima,
Hi
Imam jedno pitanje. Sta se desava, ako se ukljuci kontrola parnosti u
setapu a memorija je ne podrzava.
kvarovi.123.sima,
-> #117, dordije║║ sansu probao sam SCAN C: /A i xe,xe,xe, nakon CLEAN
║║ ponovo imam "upper memoriju". Bio je to ŠYK2885Ć virus,
║║ fajlovi su uspesno ocisceni i sada je sve OK.
Inače jedan savet. Pre nego što kreneš da nas ovde mučiš, pogledaj da
li imaš virus. Uvek prvo to. Naravno prvo se proverava da li je utaknut
u struju :)
kvarovi.124inforts,
Imam jedan neispravan SIMM i zna se adresa na kojoj je greška.
Da li postoji način da neki deo memorije unapred označi kao loš,
analogno bad blokovima kod diskova. Pozdrav Dragan
kvarovi.125babbage,
-> #122, .sima
>=>> Imam jedno pitanje. Sta se desava, ako se ukljuci kontrola
>=>> parnosti u setapu a memorija je ne podrzava.
Pa, ili ćeš gledati "black hole screen saver", ili će ti prijaviti
Parity Error. Fizičke štete ne bi trebalo da bude.
Babbage
kvarovi.126frant,
-> #97, kostja> Prica se i
> dalje ponavlja ko da nista nije radjeno.
> Jel ima neko neku ideju? Jel se zna mozda jel dosao neki skart
> kontigent u BG?
Možda je izvor napajanja u tom kućištu neispravan.
Frant
kvarovi.127.sima,
-> #125, babbage║║ Pa, ili ćeš gledati "black hole screen saver", ili će ti prijaviti
║║ Parity Error. Fizičke štete ne bi trebalo da bude.
Hvala na odgovoru. Dobijao sam konstanto Pariry Error, pa sam mislio
da nije vrisnula memorija .
kvarovi.128cubra,
-> #124, inforts.oOo. Da li postoji način da neki deo memorije unapred označi kao
.oOo. loš, analogno bad blokovima kod diskova. Pozdrav Dragan
Pa rekao bih da ne, jer procesor sa memorijom radi direktno.
kvarovi.129funky,
-> #128, cubra)> .oOo. Da li postoji način da neki deo memorije unapred označi kao
)> .oOo. loš, analogno bad blokovima kod diskova. Pozdrav Dragan
:))))))) Interesantno pitanje koje zaslužuje da udje u anale ove
konferencije, a još interesantniji odgovor (11.128).
Teoretičari, pokažite se ;>
kvarovi.130ratman,
Ja sam pogledao (nazvao tlf.) na onih 2-3 mesta za ventilator od
napajanja za PC, ali nemaju nijedan. Zato i dalje, ako neko ima savete
gde bih mogao da potrazim, neka mi javne. Ovaj stari radi nekako, ali
sam ga vec prozvao Djekna, jer, dokle ce, ne znamo. Inace, a propos
sugestija da je u pitanju kontakt/napajanje, to sigurno nije, je se
ventilator zaglavljuje, skripi, zapinje itd. cisto mehanicki.
Hvala svima na dosadasnjim sugestijama, trebace, izgleda, jos! :)
Pozdrav,
Dejan.
kvarovi.131dordije,
Dobio sam na koriscenje dugo neupotrebljavani
PS2 Model 50Z,
ali mi za njegovo podesavanje, kako kazu, treba
reference disketa (setup ?)
Ako neko ima disketu, molim da mi se javi na
503-646 (Mijatovic Ile)
pozeljno posle podne, posle 17.00. Hvala unapred.
kvarovi.132diabola,
-> #131, dordije> reference disketa (setup ?)
Tačno potrebna je disketa, ja sam u staroj firmi imao ali toga nažalost više
nema. Probaj u DATA 011 firmi ako to još uvek postoji (prodavali IBM nekad)
kvarovi.133dordije,
Moze li mi neko pomoci ?
U pitanju je LapTop AST 4/25Sl, (486-ica, 4Mb RAM). Nakon rada,
kao i obicno je iskljucen i sklopljen. Kada sam ga, sutradan,
ponovo ukljucio sve radi, osim ekrana. Ceo ekran dobije neku
sivu nijansu (svetliji nego kad je iskljucen) i nista se na njemu
ne vidi. Sve ostalo radi korektno, tj kada se prikljuci eksterni
monitor, sve radi i sve se vidi.
Pregledao sam kablic koji spaja ekran i kuciste, deluje neostecen,
malo sam ga pricvrstio i opet nista. Ekran ne reaguje ni na dugmad
za kontrast, osvetljenje i sl.
Zna li neko u cemu moze biti problem ili neki pouzdan servis gde
se ovo moze popraviti ?
kvarovi.134vlad,
-> #130, ratman> Inace, a propos sugestija da je u pitanju kontakt/napajanje, to
> sigurno nije, je se ventilator zaglavljuje, skripi, zapinje itd.
> cisto mehanicki.
Ako mozes da ga izvadis i doneses do Merkatora javi se. Verovatno
cemo mu doakati. B)
kvarovi.135diag,
-> #133, dordije> U pitanju je LapTop AST 4/25Sl, (486-ica, 4Mb RAM). Nakon rada,
> kao i obicno je iskljucen i sklopljen. Kada sam ga, sutradan,
> ponovo ukljucio sve radi, osim ekrana. Ceo ekran dobije neku
> sivu nijansu (svetliji nego kad je iskljucen) i nista se na
> njemu ne vidi. Sve ostalo radi korektno, tj kada se prikljuci
> eksterni monitor, sve radi i sve se vidi.
Može da bude neonka? Svejedno javi se Dušanu na 436592. Baš smo pre
neki dan čeprkali nešto oko sličnog. Posle 15h.
pz Goran
kvarovi.136dordije,
-> #132, diabola> Probaj u DATA 011 firmi ...
Dobio sam reference disketu u DATA 011, bez ikakvih problema.
Hvala ti na pomoci.
kvarovi.137mavava,
Imam ploču 486 DX 4 100 i Maxtor disk od 850 Mb koji nije baš tako brz
ali sad, šta je tu je. Ploča ima LBA mod i tako koristim ceo kapacitet
diska.
VLB kontroler HD-a je (PTI-265W version 1.00
Iz Config.SYS datoteke se učitava drajver WBIDE.EXE
Sa njime pod Win 3.11 imam 32-bitni pristup fajlovima i disku, iako imam
i CD ROM Sony 55E (drajver ATAPI 2.19).
Ustanovljeno je da drajver WBIDE stvara čuda na mašini kad je aktivan,
zaglavljuje mašinu, ruši programe, rad je jednostavno nemoguć.
Po mojoj slobodnoj proceni mašina pod DOS-om radi sporije kad je učitan
WBIDE ali zato normalno Win leti. Pošto WBIDE pravi gluposti privremeno
je REM-ovan u Config.SYS i sad više nemam 32 bitni pristup pod
Windows-om.
Da li se na ovakvoj konfiguraciji može koristiti neki drugi drajver s
obzirom na HD kontroler, disk i Windows 3.11 ?
Ako može, molim vas da navedete koji bi drugi drajver mogao da probam, i
gde bi taj drajver mogao da se pronađe.
Ako ne može, postoji li bar neki način da se Win natera da radi sa
32-bitnim pristupom disku i fajlovima i kako ?
Unapred hvala.
Pozdrav
čika Neša
kvarovi.138funky,
-> #137, mavava)> Ustanovljeno je da drajver WBIDE stvara čuda na mašini kad je aktivan,
)> zaglavljuje mašinu, ruši programe, rad je jednostavno nemoguć.
Dobro jutro ;)
To je ovde ustanovljeno još proletos. Problem je u verziji WBIDE, a rešava
se ili novijom verzijom ili podmetanjem 'Tecram' drajvera (takodje Winbond)
kvarovi.139cnenad,
-> #138, funky=> Dobro jutro ;)
=>
=> To je ovde ustanovljeno još proletos. Problem je u verziji WBIDE, a rešava
Jeste, ali čika Neša tek od skora ima novu makinu, sa problematičnim
'veznikom'.
=> se ili novijom verzijom ili podmetanjem 'Tecram' drajvera (takodje
E Saša, kad bi još rekao gde ima noviji WBIDE ili taj TECRAM, a pogotovo ako
ga ima ovde, i još daš pointer za poruku ili barem ime arhive, obećavam ti
da te Lunja neće dirati (lajati hoće) kad dođeš kod čika Neše na pivce O:)
kvarovi.140funky,
-> #139, cnenad)> ga ima ovde, i još daš pointer za poruku ili barem ime arhive, obećavam ti
)> da te Lunja neće dirati (lajati hoće) kad dođeš kod čika Neše na pivce O:)
Ex, čIka Nešo, da si reko bilo Šta drugo osim pivceta, razmislio bih, ovako
me navodiš na blud da prekinem dijetu i za 28. rodjendan kupim novi kaiš ;))
ozbiljno, malo Ću da preturim po disketlama da vidim jel još u životu i
poslaću
pozdrav
kvarovi.141djcorto,
Problem:
Monitor Sony Trinitron 14" EGA, star desetak godinica, malkice
zeza. Naime, ponekad ne zeli da se ukljuci. Krene, pa se ugasi,
ne reaguje na prekidac, pa po nekoliko puta. Onda kresne bez
problema.
Desava se da se iskuljuci iz cista mira u toku rada.
Ponekad pomaze isklucivanje i ponovno ukljucivanje utilaca
monitora iz uticnice.
Evo, bas gledam u isti .. :) sad radi. Prljav prekidac, polako
crkava napajanje ili .. ? Ko to ume da pogleda ? Radi se o
dragoj porodicnoj uspomeni, koja je prikacena na isto tako dragu
uspomenu u obliku XTa sa IBM EGA 64K (!) karticom, tako da
savete u stilu "kupi novi", "zar to jos uvek radi" i slicno ignorisem
;)
kvarovi.142bolid,
-> #140, funky> ozbiljno, malo Ću da preturim po disketlama da vidim jel još u životu i
> poslaću
Kad već šalješ, šalji u konferenciju, jer nas ima još sa istim problemom.
Hvala
kvarovi.143mrbin,
Hi, pokvario mi se (tj. pokvario sam) joystik QuickShot Warrior.
Kvar je u potenciometru za x-osu. Zanima me da li neko popravlja ove
joysticke ili gde e bih mogao nabaviti potenciometar?
kvarovi.144zurzul,
-> #143, mrbin##> joysticke ili gde e bih mogao nabaviti potenciometar?
Uzmi lak za kosu pa samo pređi preko potenciometra, pa če da ti radi
još koji dan...
kvarovi.145bolid,
Pri dizanju računara, on sasvim regularno odbroji svoje
i dok na ekranu piše 'wait...' prvo se uključi jedan pa
drugi flopi, pri čemu se čuje mnogo ružan zvuk. Posle
toga sve nastavi da radi potpuno normalno, uključujući
i flopije. Pošto se ovo ranije nije dešavalo, reko da
vidim da li neko možda zna o čemu se radi.
Pozdrav
Uroš
P.S. SIS 486/80 AMIBIOS
kvarovi.146mboban,
-> #145, bolid=-= Pri dizanju računara, on sasvim regularno odbroji svoje
=-= i dok na ekranu piše 'wait...' prvo se uključi jedan pa
=-= drugi flopi, pri čemu se čuje mnogo ružan zvuk. Posle
Da nisi u BIOSu uključio opciju "Floppy drive seek at boot"?
Ako jesi - isključi (stavi disabled).
kvarovi.147zeljkoj,
-> #146, mboban> Da nisi u BIOSu uključio opciju "Floppy drive seek at boot"?
> Ako jesi - isključi (stavi disabled).
A što? Korisno je proveriti flopije pri podizanju sistema.
Meni je ovo uvek uključeno. :)
kvarovi.148rkramer,
-> #147, zeljkojC:Đ>
C:Đ> A što? Korisno je proveriti flopije pri podizanju sistema.
C:Đ> Meni je ovo uvek uključeno. :)
Ma znao sam ja jos od pocetka da ovaj nije sam... ;)
Ajd' mi reci JEDAN dobar razlog za 'proveru' flopija pri startu? Sem
ako nisi mazohista ;)
kvarovi.149zeljkoj,
-> #148, rkramer> Ajd' mi reci JEDAN dobar razlog za 'proveru' flopija pri
> startu? Sem ako nisi mazohista ;)
Pa... ako nešto nije u redu sa flopijem, to će da se pokaže odmah. :)
A i taj zvuk je baš lep, navikao sam na njega... ;)
kvarovi.150mboban,
-> #147, zeljkoj=-= > Da nisi u BIOSu uključio opciju "Floppy drive seek at boot"?
=-= > Ako jesi - isključi (stavi disabled).
=-=
=-= A što? Korisno je proveriti flopije pri podizanju sistema.
žovek se žali da mu smeta što su flopiji odjednom počeli da riču kad
reboot-uje maqinu.
=-= Meni je ovo uvek uključeno. :)
A od čega ti tako proveravaš flopije? Da li rade posle grmljavine? :)
kvarovi.151cnenad,
-> #149, zeljkoj=> Pa... ako nešto nije u redu sa flopijem, to će da se pokaže odmah. :)
:((((
=> A i taj zvuk je baš lep, navikao sam na njega... ;)
Uživaj i dalje ;) :(((((
kvarovi.152zeljkoj,
-> #151, cnenad> => A i taj zvuk je baš lep, navikao sam na njega... ;)
>
> Uživaj i dalje ;) :(((((
Hoću. ;)
kvarovi.153imarko,
Kada sam menjao maticnu plocu,zimus sa 486dx33 na 486dx266 stara tastatura
mi je odbila poslusnost
Stara i nova ploca imaju isti bios (ami0 i iste cipove(opti).
Probao sam u biosu da iskljucim tastaturu medjutim ni to nije pomoglo.
Da li neko zna u cemu je stos/
/=?
kvarovi.154vlad,
-> #153, imarko> Kada sam menjao maticnu plocu,zimus sa 486dx33 na 486dx266 stara
> tastatura mi je odbila poslusnost
Probaj da iskljucis bilo kakvo ubrzavanje tastature (typematic
rate), kako u setup-u, tako i softverski (razni fastkey, tpfst-at
i tsl.). Evo mi na stolu jedna 386sx koja odbiva da prihvati
tastaturu cim je nesto tako budzeno (potpuno je zablokira).
kvarovi.155cnenad,
-> #154, vladSubj. Kačenje ;)
=> Probaj da iskljucis bilo kakvo ubrzavanje tastature (typematic
Xe, i posle se ljudi čude što držim u SDW-u preko 8000 poruka a uvek ima
razloga za to. Ovo o čemu ću pričati nema veze sa tastaturom već sa
napajanjem i ventilatorom.
Juče uveče O:) vratim se i čujem kako mašina tandrče, zuji, bruji, ko luda.
U startu sam znao šta je, ventilator a možda i nešto gore ali sam se nadao
da je samo fan. Jutros, na rizik uključih mašinu i potražiš tvoje poruke
odranije u kojima si opisivao opravke, pročitam...
Napajanje se bez problema skinulo, uklonili poklopci, isključio kablić sa
štampane pločice od fan-a, odšrafio fan. i šta vidim ? DC BRUSHLESS, onaj
o kojem si ti pričao. Bilo je malo problema dok sam pronašao dva tanka a
oštra sajdžijska odvrtača, da bih mogao, nakon skidanja gumenog čepića
sakrivenog ispod nalepnice, da skinem i osigurač sa osovine. Posle je
čišćenje bilo pesma. Koliko se za ove dve godine nakupilo prašinčine unutra
sačuvaj bože. Na kraju, pošto u videu nisam imao ni malo grafitne masti
iskoristih kolomast, navodno je bolja od ulja za šivaće mašine.
Malo sam provrteo fan. rukom, sklopio napajanje i na mrtvo ga probao (bez
priključivanja komponenti). Nije se čulo što je bio znak da je operacija
uspela a pacijent nije crko ;)
Inače koliko videh ovaj fan radi na STEP principu.
Još da sredimo na onoj mašini baterijicu i hip-hip O:)
kvarovi.156vlad,
-> #155, cnenad> ali sam se nadao da je samo fan. Jutros, na rizik uključih mašinu i
> potražiš tvoje poruke odranije u kojima si opisivao opravke,
> pročitam...
Em mi je milo em drago da je moje pisanije nekog spaslo muka B).
Skoro sam imao prilike da sredjujem ventilator na ganc novom
kucistu. Toliko je tandrkao da je malo falilo da raskanta celo
kuciste B(. Prvo sam se cudio kako to da posle samo mesec dana
poprozvrci ventilator koji je u startu radio sasvim lepo. Kvaka
je bila u prevelikom aksijalnom (uzduznom) slobodnom hodu
osovine. Malo radi, a kad proosciluje strava i uzas. Samo sam ga
malo pritegao (pritisnuo zabicu/osigurac osovine) i sad samo kaze
hvuuuuussshhh B). Nikad kraja veseljima sa jeftinim spravama,
svasta ziv covek vidi i nauci.
> Još da sredimo na onoj mašini baterijicu i hip-hip O:)
Bice hip-hip B) cim mi stigne isporuka podnozja za eksterne
bakterije. Jednom stavis "Varta Photo" ili slicne i 'ladno ih
zaboravis B).
kvarovi.157dvesic,
-> #156, vlad>> Bice hip-hip B) cim mi stigne isporuka podnozja za eksterne
>> bakterije. Jednom stavis "Varta Photo" ili slicne i 'ladno ih
>> zaboravis B).
Aiii, i meni i meni :))
kvarovi.158vlad,
-> #157, dvesic> Aiii, i meni i meni :))
Bice, bice B))
kvarovi.159violator,
Uf... crče mi miš... Kad samigao hokey udario sam miša o sto, i on od tada
više ne radi... Šta bi moglo da mu fali... štampana pločica nije pukla, i sve
izgleda OK, da li mogu nekako da ga popravim - prirasao mi je za srce... a i
mojih 40DM koliko košta novi ;>>>>>.
kvarovi.160vlad,
-> #159, violator> Uf... crče mi miš... Kad samigao hokey udario sam miša o sto, i on
> od tada više ne radi... Šta bi moglo da mu fali... štampana pločica
> nije pukla, i sve izgleda OK, da li mogu nekako da ga popravim -
> prirasao mi je za srce... a i mojih 40DM koliko košta novi ;>>>>>.
Javi se meni za polovni Genius GM6. Svoj ces dobiti natrag kad i
ako uspemo da ga privedemo redu, a u medjuvremenu vozi Genius-a.
P.S. Jeftino. B)
kvarovi.161fbojan,
-> #156, vlad> Skoro sam imao prilike da sredjujem ventilator na ganc novom
> kucistu. Toliko je tandrkao da je malo falilo da raskanta celo
Imao sam i ja problema sa ventilatorom u ispravljacu novog kucista,
koje sam resio podmazivanjem. Takodje me je zezao i kuler koji
kad se stavi na procesor, ne naleze lepo na isti pa od hladjenja
nema ni H! Stvar sam resio turpijanjem onih noktiju koji ucvrscuju
kuler na procesor. Najvise mi je problema pravio onaj mali venti-
lator na kuleru! Malisa je toliko zujao da me je to dovodilo do
ludila! Nekako sam ga sredio i za sad radi, al doklece neznam.
Cudo jedno kakve sve muke necemo da patimo, jer je prodavac hteo
da ustedi koju marku!
kvarovi.162jone,
-> #156, vlad::: Skoro sam imao prilike da sredjujem ventilator na ganc novom
::: kucistu. Toliko je tandrkao da je malo falilo da raskanta celo
::: kuciste B(. Prvo sam se cudio kako to da posle samo mesec dana
::: poprozvrci ventilator koji je u startu radio sasvim lepo. Kvaka
::: je bila u prevelikom aksijalnom (uzduznom) slobodnom hodu
::: osovine. Malo radi, a kad proosciluje strava i uzas. Samo sam ga
Kod mene se izgleda desava nesto drugo: kad se ukljuci racunar
cuje se drljanje koje nestane posle par minuta. Kako mi se cini
stvar je u tome sto se mazivo oko osovine stegne usled hladnoce
(racunar mi stoji uz prozor) a to joj ne prija. Cim se ventilator
malo zagreje sve bude u redu.
Tu skoro napisah saleci se da je pojava izgleda vezana za vreme
kad ono?
Ako mi je teorija tacna, sve ce se srediti samo od sebe kad dodje
(ah) prolece...
kvarovi.163mileusna,
-> #162, jone>> Kod mene se izgleda desava nesto drugo: kad se ukljuci racunar
>> cuje se drljanje koje nestane posle par minuta. Kako mi se cini
>> Ako mi je teorija tacna, sve ce se srediti samo od sebe kad dodje
>> (ah) prolece...
Poznajem jednu mahinu koja tako radi već godinama. :) So,
šrafciger u ruke. :)
kvarovi.164fbojan,
-> #162, jone> Kod mene se izgleda desava nesto drugo: kad se ukljuci racunar
> cuje se drljanje koje nestane posle par minuta. Kako mi se cini
> stvar je u tome sto se mazivo oko osovine stegne usled hladnoce
> (racunar mi stoji uz prozor) a to joj ne prija. Cim se ventilator
> malo zagreje sve bude u redu.
To sa zgusnjavanjem maziva mozes lako da resis. Uzmes lepo mast
kojom hoces da podmazes osovinu, pomesas je sa kap ulja i to je to.
Treba samo paziti da se mast ne razredi puno da nebi prskalo sa
strane.
kvarovi.165vlad,
-> #162, jone> Kod mene se izgleda desava nesto drugo: kad se ukljuci racunar
> cuje se drljanje koje nestane posle par minuta. Kako mi se cini
> stvar je u tome sto se mazivo oko osovine stegne usled hladnoce
Ako te ne nervira preterano ne diraj ga, a ako je obrnut slucaj
B) ja bih mu samo kanuo kap ulja za sivace masine na osovinu. To
bi trebalo da razblazi/razredi postojece mazivo, a skoditi nece
sigurno. Ne verujem da ce biti mnogo bolje kad otopli, a zima ce
biti duga i hladna B(.
kvarovi.166ilicj,
Molim Vas da mi pomognete !
Računar je 486/100 Intel. Fax/Modem je Zoltrix 2400/4800/9600.
Pri predaji faxa radi normalno, a kada počne da prima računar se iz
čista mira (?) resetuje. Šta bi to moglo da bude.
Konfigurisan je na COM2.
Još jedno pitanje !
Kolega ima 486DX2 koji radi na 100 MHz. VGA kartica Trident se
zaglavljuje u toku rada, a UMC kartica ne. Zašto.
Ako je potrebno još podataka, recite !
Jovan (013) 742-736 ili ilicj.
kvarovi.167babbage,
-> #166, ilicj
>=>> Molim Vas da mi pomognete !
Pomoć stiže. Proveri da li si isključio COM2 na kontroleru, a ako
jesi, proveri da nisi podesio pogrešnu adresu COM porta u fax prog.
>=>> Još jedno pitanje !
I još jedan odgovor. Trident 8900C kartice ponekad neće da rade
sa 486icama, a na 486DX4/100 ne rade nikad. Mada, najverovatnije
da je kartica jednostavno neispravna.
Babbage
kvarovi.168mantoniadis,
Pomagajte!!!
Flopi drajvovi se ponasaju cudno.
Problem je sto ne prepoznaje ime fajla na disketi
npr. umesto imena lotus.arj, pise lktus.arj.
Kad se copira fajl, on to uradi trenutno, sto je
naravno nemoguce, jer je fajl dugacak > 1 Mb.
Problem se javlja na oba flopija.
Ndiags.exe ne prijavljuje nikakav problem.
Na masini je multi I/O kontroler. Skoro je na masini
dodato memorije sa 4 Mb na 8 Mb. Nisam probao da promenim
I/O karticu nekom drugom, da bi proverio da li je problem
u kartici, ali i ne verujem da je problem u kartici posto
je nova (kupljena pre 20 dana)....
kvarovi.169jone,
-> #165, vlad
:::B) ja bih mu samo kanuo kap ulja za sivace masine na osovinu. To
Kanuo sam, kanuo...
Al' sam i ubacio komadice unutrasnje gume od bicikla izmedju ventilatora i
kucista
(tzv. "super-kvadro-obilic" vesanje, primenjuje se i na egzoticnim modelima
gramofona).
A na prolece cu da ih vratim gde im je mesto. Kod mene u kuci se nista ne baca
:))
kvarovi.170ikordic,
-> #159, violatorRE: Sport i razonoda
=> Uf... crče mi miš... Kad samigao hokey udario sam miša o sto, i on od
Sa mišom si igrao hokej?!? Ono, jes' da liči na pak (?) ali opet...
kvarovi.171ikordic,
-> #166, ilicjRE: Fax receive
=> Pri predaji faxa radi normalno, a kada počne da prima računar se iz
=> čista mira (?) resetuje. Šta bi to moglo da bude.
Warm ili cold reset? Ako je ovo prvo, može biti do softvera, ako je ovo drugo,
problem je hardverske prirode. Da li se to dešava u svim programima za faks?
=> Konfigurisan je na COM2.
Da li je isti ubiven na I/O karti?
kvarovi.172jegor,
-> #170, ikordic> Sa misom si igrao hokej?!? Ono, jes' da lici na pak (?) ali opet...
Znas kako je, pak moze da se izgubi, a mis ima kablic pa moze da
se veze za nogu ili ruku. I pakovi i misovi su mlogo skupi da bi se
bacali okolo. :))))
kvarovi.173jegor,
-> #168, mantoniadis> dodato memorije sa 4 Mb na 8 Mb. Nisam probao da promenim
> I/O karticu nekom drugom, da bi proverio da li je problem
> u kartici, ali i ne verujem da je problem u kartici posto
> je nova (kupljena pre 20 dana)....
Idealno vreme da isplivaju kvarovi kao ovaj koji pominjes.
kvarovi.174mantoniadis,
-> #173, jegor>!>> dodato memorije sa 4 Mb na 8 Mb. Nisam probao da promenim
>!>> I/O karticu nekom drugom, da bi proverio da li je problem
>!>> u kartici, ali i ne verujem da je problem u kartici posto
>!>> je nova (kupljena pre 20 dana)....
>!>
>!> Idealno vreme da isplivaju kvarovi kao ovaj koji pominjes.
Ne znam sta da kazem.. Problem je delimicno resen..
Kad u setup iskljucim "External Cache Memory" (ECM) sve radi, samo sto
u win je mnoooogo sporooo.. Kad ukljucim "External Cache Memory",
win leti, ali flopi (i A i B) polude (ndd kaze "Error on hard disk 130",
pa "Media descriptor byte is invalid". Bez ECM sve prodje normalno!)..
Ima li neko ideju??
kvarovi.175ikordic,
-> #168, mantoniadisRE: Flopi drajv
=> Flopi drajvovi se ponasaju cudno.
=> Problem je sto ne prepoznaje ime fajla na disketi
=> npr. umesto imena lotus.arj, pise lktus.arj.
Dešava se, imaš crknut DMA kontroler, RAM ili keš. Prva situacija zahteva
menjažu ploče, a druge dve su znatno jeftinije servisabilne.
kvarovi.176mantoniadis,
-> #175, ikordic>!> Desava se, imas crknut DMA kontroler, RAM ili kes. Prva situacija zahteva
>!> menjazu ploce, a druge dve su znatno jeftinije servisabilne.
Kod mene taj problem se javlja kad ukljucim External Cache Memory, znaci da
je problem u kes ili RAM..
Kako cu moci ovo da resim?
kvarovi.177josef.k,
Jel zna neko kod BTC mini-tower-a, kako se povezuju one 4 zice (crna, bela,
plava i braon) sa prekidacem za napajanje? Pocrkase mi elektricne instalacije
po kuci...
kvarovi.178ikordic,
-> #177, josef.kRE:
=> Jel zna neko kod BTC mini-tower-a, kako se povezuju one 4 zice (crna,
=> bela, plava i braon) sa prekidacem za napajanje? Pocrkase mi elektricne
=> instalacije po kuci...
:)))
Plava sa belom, crna sa smeđom.
kvarovi.179michelle,
-> #177, josef.k> Jel zna neko kod BTC mini-tower-a, kako se povezuju one 4 zice (crna, bela,
> plava i braon) sa prekidacem za napajanje? Pocrkase mi elektricne
Kod (skoro) svih kucista, parovi su plava-bela i crna-braon. Ako mislis na BTC
kuciste sa onom pastelnom straftom i prekidacem iste boje, da ti olaksam muke,
za svaki par na prekidacu imas jednu "kosu" i jednu "pravu" buksnu.
Ne znam kako drugacije da ti objasnim.
pozdrav,
mikele
kvarovi.180josef.k,
-> #179, michelle>za svaki par na prekidacu imas jednu "kosu" i jednu "pravu" buksnu.
Da, bas to. Ovako izgleda: / \
I I
E, sad da li ima veze gde koj par ide ili?
hvala unapred
kvarovi.181bagins,
-> #180, josef.kBraon i plava idu na prave crte.
One su blize maski kucista.
kvarovi.182ikordic,
-> #176, mantoniadisRE: Flopi drajv
=> Kod mene taj problem se javlja kad ukljucim External Cache Memory, znaci
=> da je problem u kes ili RAM..
=> Kako cu moci ovo da resim?
Ti nikako, servis još nekako. Ako keš nije zalemljen, treba ga izmenjati a
isto to i odraditi sa RAM. Ne mora značiti da je skiknuo keš.
kvarovi.183josef.k,
Pokusavam da stavim neku plocu u kuciste, medjutim ne radi...Kako ukljucim
napajanje u plocu, nista ne radi - cak ni ventilator!
Ploca je ispravna (ako joj nije istrosena baterija), kao i svi
ostali delovi - provereno. Nisam pomesao napajanje niti bilo sta...ima li
neko ideju o cemu se ovde radi?
kvarovi.184nkrgovic,
Zna li neko servis koji popravlja tosibine lap-topove? Nije za mene,vec za
drugara.
tnx
nk.
kvarovi.185oper,
-> #183, josef.k>> Pokusavam da stavim neku plocu u kuciste, medjutim ne
>> radi...Kako ukljucim napajanje u plocu, nista ne radi - cak ni
Priključuješ samo ploču ili i ostalo (flopi, disk i sl.)? U
teoriji, svičerima treba opterećenje da bi radili, pa ako
ploča ne vuče dovoljno, izvor ne može da proradi. Znači,
pokušaj da priključiš ploču i još nešto (disketa bi bila
dovoljna) pa javi je li uspelo.
kvarovi.186pavlovicz,
ESCOM SOUNDBLASTER PRO , 8 bita 22 Khz stereo, je radio kako
treba 1.5 god. na 386dx40 , a kasnije i na 486/100
E , kad je prebačen na 486/120 radio je par dana kako treba, a onda
je počeo da kašlje, i sada su mu otkazali WAV-ovi.
Midi reprodukuje bez problema, i uopšte, sve mu radi kako treba
osim tih nesrećnih wav-ova :)
Dali je moguće da je ploča/procesor oštetio ovu karticu.
Pozdrav,
Zoran.
kvarovi.187josef.k,
-> #185, oper> Prikljucujes samo plocu ili i ostalo (flopi, disk i sl.)? U
> teoriji, svicerima treba opterecenje da bi radili, pa ako
Ma jok, pre nego sto ukljucim napajanje u plocu, sve radi ( HDD, flopi,
ventilator...bar se cuje), kako ukljucim napajanje u plocu - sve stane.
Ima neka led dioda na ploci koja zasvetli svaki put kad ukljucim racunar,
medjutim samo blesne (valjda bi trbalo svo vreme da gori) pa se ugasi...
kvarovi.188aleck,
Simptomi su sledeći:ventilator napajanja je počeo da ispušta
veoma
ružan zvuk(koji upravo slušam dok kucam ovo).Struja vazduha iz
njega je
dosta slabija nego kad normalno radi.Otvorio sam napajanje i
sklonio
ventilator napolje i izgleda mi kao da je problem u motoru
ventilatora
(napominjem da sam po pitanju hardveraja čisti laik),tj. motor
menja
brzinu okretanja.Takođe sam video da je sam ventilator pomičan duž
osovine,je l' to tako treba ili ne?Ventilator je upakovan u
plastiku
pa nemam pojma kako da priđem osovini.
Izbegavam da dugo držim računar uključen jer mi se nimalo ne
sviđa
ovaj zvuk,ali ću probati da skinem starije poruke,ali bih molio brz
odgovor ili bar pointer na brojeve poruka.
10x.
Pozdrav,|<*>| Aleck |<*>|
kvarovi.189feniks,
-> #187, josef.k│ Ma jok, pre nego sto ukljucim napajanje u plocu, sve radi ( HDD, flopi,
│ ventilator...bar se cuje), kako ukljucim napajanje u plocu - sve stane.
└─────────────
Izgleda da imaš kratak spoj na ploči, pa onda reaguje zaštita
u napajanju, pa se sve isključi. Vidi sistemom eliminacije koji
od napona (+-5V ili +-12V) se kratko spaja preko ploče.
kvarovi.190crncic,
-> #187, josef.k >> Ma jok, pre nego sto ukljucim napajanje u plocu, sve radi ( HDD, flopi,
>> ventilator...bar se cuje), kako ukljucim napajanje u plocu - sve stane.
Kratak spoj negde na ploči.
kvarovi.191cnenad,
-> #188, aleck=> Simptomi su sledeći:ventilator napajanja je počeo da ispušta
Nadam se da je u pitanju čišćenje i podmazivanje isto kao kod mene.
Zato, ili grafitna mast, ili kolomast ili ulje za šivaće mašine, vrlo malo.
Kad ga očistiš od prašine, pusti ga malo na mrtvo da radi i to je valjda sve.
=> osovine,je l' to tako treba ili ne?Ventilator je upakovan u
=> plastiku
Pa valjda sa zadnje strane ima nalepnicu a ispod nje čepić ili nešto slično
(skoro nevidljivo - isto kao okolni materijal) koji treba da se skine da
bi prišao osovini.
=> odgovor ili bar pointer na brojeve poruka.
find kvarovi /a
traži: venti
kvarovi.192aleck,
-> #191, cnenad>&> malo. find kvarovi /a
>&> traži: venti
Hvala,već sam uradio malo drugačije...Skinuo sam sve vlad-ove
poruke iz pc.hard:kvarovi i našao otprilike šta je trebalo
(prethodno sam stavio vatu u uši...odvratnog li zujanja).
>&> Zato,ili grafitna mast,ili kolomast ili ulje za šivaće mašine
Hm, ovako nešto mi u životu nije trebalo pa ne znam gde da
tražim.U prodavnicama Bagata? :)
Pozdrav,|<*>| Aleck |<*>|
kvarovi.193bobland,
Zna li neko nekog ;) ko spašava podatke sa crkknutog diska. Znači klasično
prespajanje elektronike. Pozeljno je da već poseduje isti, konkretno Conner
CFS1275A kome je najverovatnije crkao upravo mozak, pošto je prestao da radi
(čak i motor da okreće), mada nije mrdan! Majstorske ponude na mail, i ako
ikako može da ne bude mlogo skupo ;).
kvarovi.194sule,
-> #186, pavlovicz>>> je počeo da kašlje, i sada su mu otkazali WAV-ovi.
>>> Midi reprodukuje bez problema, i uopšte, sve mu radi kako treba
>>> osim tih nesrećnih wav-ova :)
>>>
>>> Dali je moguće da je ploča/procesor oštetio ovu karticu.
I da i ne:
DA: Naterao si SB-a da radi na igra brze nego sto on to moze (t.j. podesio
si brzinu AT ISA sabirnice na vise nego sto si trebao)
DA: Ovo bi stvarno bilo neverovatno: imas toliko lose napravljenu plocu koja
prosto jede kartice
NE: Mozda tebi ploca ne radi... Izgleda da ti ne rade DMA kanali? Probaj da
malo prekonfigurises karticu i softver...
NE: Svemu dodje kraj...
Pozdrav,
Sule
kvarovi.195darone,
Ortaku je crkao monitor kada je slučajno u setupu neke igre izabrao karticu
koju nema. Jadnik se malo mučio sa frekvencijom, zatim se zacrneo i tiho
zapištao (monitor, ne čovek ;) Ugašen je i ponovo upaljen, i ne daje znake
života.
Vidi tata pa to je gospodin Rajković... Šta mu je? I u koji bunar da ga bacimo?
kvarovi.196ikordic,
-> #183, josef.kRE: Power good?
=> Pokusavam da stavim neku plocu u kuciste, medjutim ne radi...Kako
Koja ploča i koje kućište/napajanje?
kvarovi.197ilicj,
Crko HD Western Digital Caviar 1210 (crkla elektronika).
Ako neko ima polovan ili hoće da proda samo elektroniku
neka se javi na (013) 742-736 ili 742-063 Jovan (ilicj)
HITNO ! HITNO ! HITNO !
kvarovi.198ikordic,
-> #194, suleRE: ATCLK
=> DA: Naterao si SB-a da radi na igra brze nego sto on to moze (t.j.
=> podesio si brzinu AT ISA sabirnice na vise nego sto si trebao)
Ovo nema veze sa vezom, SB 2.0 je osmobitna XT kartica koja se bode u XT slot
i čija brzina nema veze sa brzinom ISA magistrale (AT slot).
kvarovi.199ikordic,
-> #195, daroneRE: Kvar na monitoru
=> Ortaku je crkao monitor kada je slučajno u setupu neke igre izabrao
=> karticu koju nema. Jadnik se malo mučio sa frekvencijom, zatim se zacrneo
=> i tiho zapištao (monitor, ne čovek ;) Ugašen je i ponovo upaljen, i ne
Nakon ovakvih avantura obično crkavaju kaskade. Trebao bi da bilo koji servis
koji popravlja monitore može ovo da sredi. Ako ne nađeš ništa, javi se na
mail.
kvarovi.200mboban,
-> #188, aleck=-= ventilator napajanja je počeo da ispušta veoma ružan zvuk
Nakon što uključiš računar sačekaj koji minut da se ventilator
"zagreje", pa klepi par puta kućište blizu napajanja, dok zvuk ne
dovede do normale. :)
Izgleda šašavo, ali meni posle toga ventilator ne zuji. ;)
Par šamara i odma' je sve u redu. ;)
// Um caruje, dok snaga ne popizdi* ;) \\
kvarovi.201cubra,
-> #183, josef.k.oOo. Pokusavam da stavim neku plocu u kuciste, medjutim ne
.oOo. radi...Kako ukljucim napajanje u plocu, nista ne radi - cak
.oOo. ni ventilator!
Možda si na neki način napravio kratak spoj kada si priključio ploču,
ili napajanje ima ozbiljniju manu po pitanju strujnog ograničenja.
kvarovi.202bobland,
-> #183, josef.kRE: Napajanje koje ne radi sa pločom
Problem je u nekom kratkom spoju koji si napravio lošim džamperisanjem. Proveri
da li su svi džamperi stavljeni kako treba, ili ti je neki postavljen greškom
na konektor. Ako to nije, onda idi do drugog semafora i pitaj prvog prolaznika
:).
BB
kvarovi.203bobland,
-> #183, josef.kDa ne bude zabune, misli se na džamperisanje na mama ploči.
kvarovi.204sasa.m,
Imam jedan veliki problem (mislim da je ploča u pitanju, ali
nisam baš siguran):
Imam ploču sa FOREX chipsetom i 386 AMD procesorom na 40 MHz.
Kada je uključen turbo (zašto ga uopšte isključivati?) mašina
se zaglavljuje, hard pravi greške pri snimanju, windows neće ni
da se bootuje, a kad se bootuje, nakon prve operacije pravi GPF
i riknjava. Kad se turbo isključi, sve radi OK, samo naravno mnogo
sporije. E sad, SVE komponente sam probao na drugim mašinama, samo
nisam izvadio ploču pa odneo kod nekog da je probam sa njegovim
komponentama. Jel zna neko u čemu bi mogao da bude problem?