kvarovi.205szinf,
pomagajte!
najzad sam dobio isa karticu sa uartom16550 na asyn2 (com2,4) izlazu
ali sto god prikacim na taj izlaz (10 iglica pa kabli za dodatni port)
nista , a na asyn1 sa obicnim uartom kacim iste te kablice i dodatne
portove i radi i mis i modem...
ali svi programi vide preko basa uart16550 i lepo se izrazavaju o njemu...
ima li neki as, a da je i dobra dusa, a i od alata i zanata,
da mi sigurno istestira karticu pa ako ne valja da je vratim
jmilovicu (nekako, jer je stigla is SMitrovice pouzecem)
unapred a narocito u nazad zahvalan
zoran vignjevic
moze ovde moze u mail szinf mize na drugi sezam ili telefonom 505154...
kvarovi.206stripkovic,
Javljam se zbog nečeg što i nije kvar, al' mož' da bude.
Naime, proletos sam kupio notebook Sharp PC-8650. Mašinica k'o bombonica
i zasad dobro radi (kuc, kuc, kuc). Pošto svuda gde je koristim obično ima
neka utičnica, bateriju praktično i ne koristim, pa se ona polako prazni.
Posle nekog vremena počne da se pali ikonica "battery low", pogotovu kod
operacija sa diskom.
E sad, pitam se da li time što bateriju ne koristim (ali i ne punim), dotičnu
bateriju ne uništavam, polako i nježno? Ili treba da je ipak držim punu, bez
obzira što je u stvari i ne koristim? Ne znam da li smem da je izvadim iz
kućišta (pošto je prilično teška) i koristim samo ispravljač? žuo sam za neke
šeme u kojima je baterija deo sistema za stabilizovanje napona, pa ako je to
tačno, onda nikako ne smem da je skidam.
Još nešto. Stvar se prilično greje. Kućište me ne brine, jer ako uzmem u obzir
da je sve spakovano u vrlo mali prostor i nema ventilatora (ili ako ga ima,
mnogo je diskretan), nije ni čudo. Problem je što se ekran, po mom mišljenju,
suviše greje. Radi se o kolor LCD ekranu sa pozadinskim osvetljenjem, pa ne
vidim šta tu uopšte ima da se greje? Valjda nije neonka?
Pošto notebook računari (još) nisu mnogo rašireni kod nas i ne znam nikog
lično, interesuju me iskustva drugih korisnika ovih čudesa.
kvarovi.207calex,
-> #204, sasa.m<!> Kada je uključen turbo (zašto ga uopšte isključivati?) mašina
<!> se zaglavljuje, hard pravi greške pri snimanju, windows neće ni
Meni se slično događalo sa nekim pločama kada sam stavio da je
keš W/S nula. Bile su neke dx2 ali nisu htele sa nulom, valjda loš
keš. Kod tebe bi ionako trebalo da bude kec. Pogledaj i cpuclk, ako
je /2 ili /3, možda i to smeta.
kvarovi.208cnenad,
-> #204, sasa.m=> Imam ploču sa FOREX chipsetom i 386 AMD procesorom na 40 MHz.
=> Kada je uključen turbo (zašto ga uopšte isključivati?) mašina
Možda je pandrknula keš memorija. Isključi dotičnu eksternu keš memoriju,
u SETUP-u pa uključi turbo. Ako je sve ok, ona je. Ako su čipovi zalemljeni za
ploču, menjaj celu, a ako nisu samo promeni čipove.
kvarovi.209sasa.m,
-> #208, cnenad>-> Možda je pandrknula keš memorija. Isključi dotičnu
>-> eksternu keš memoriju, u SETUP-u pa uključi turbo. Ako
>-> je sve ok, ona je. Ako su čipovi zalemljeni za ploču,
>-> menjaj celu, a ako nisu samo promeni čipove.
Probao sam i ploča bez keša radi OK, samo sporo kao XT.
žipovi nisu zalemljeni.Kolko bi me otprilike koštali ti čipovi (128Kb)?
kvarovi.210pavlovicz,
-> #194, sule> DA: Naterao si SB-a da radi na igra brze nego sto on to moze (t.j. podesio
Ovo je najverovatnije
> NE: Mozda tebi ploca ne radi... Izgleda da ti ne rade DMA kanali? Probaj da
Probano na još 3 ploče i isto ;)
BTW, ovo se desilo mom ortaku, ja moju ploču još ne menjam (486/33) :)
Pozdrav,
Zoran.
kvarovi.211jegor,
-> #209, sasa.m> Probao sam i ploca bez kesa radi OK, samo sporo kao XT.
> Cipovi nisu zalemljeni.Kolko bi me otprilike kostali ti cipovi (128Kb)?
Posto se na Sezamovim oglasima 386 ploca sa koprocesorom moze naci
za 100 DM, mislim da ti je najisplativija kombinacija kupovina cele
ploce.
kvarovi.212ikordic,
-> #205, szinfRE: COM konektori
=> najzad sam dobio isa karticu sa uartom16550 na asyn2 (com2,4) izlazu
=> ali sto god prikacim na taj izlaz (10 iglica pa kabli za dodatni port)
=> nista , a na asyn1 sa obicnim uartom kacim iste te kablice i dodatne
=> portove i radi i mis i modem...
Otvori konektor i ako su kablovi lemljeni naizmenično, odlemi ih i lemi jedan
za drugim. Ako su lemljeni jedan za drugim, razlemi ih i lemi ih naizmenično,
jedan gore, jedan dole. Razlog tome je taj da nesretni proizvođači kablova i
konektora imaju tri različita načina za vezivanje kablova na konektore.
Naravno, sve ovo ako si 100 % siguran da je sve namešteno kak' treba i da
neimaš garanciju...
kvarovi.213ikordic,
-> #206, stripkovicRE: Notebuk akumulatori
=> E sad, pitam se da li time što bateriju ne koristim (ali i ne punim),
Pa, baterija bi trebala da se puni dok radiš na struju, osim kod nekih
starijih modela.
=> dotičnu bateriju ne uništavam, polako i nježno? Ili treba da je ipak
Starije NiCd baterije imaju tzv. "memoriju", tako da ako ih ne isprazniš do
kraja pa ondak puniš i tako par puta, one će se puniti samo do nivo dokle si
ih pustio da se isprazne, pa s' vremena na vreme moraš vas da ih isprazniš i
do vr'a napuniš.
NiMh (niklmetalhibrid) baterije, koje se trpaju u novije notebuke, i koje ti
verovatno imaš (potraži po etiketama) su trajnije i uglavnom nemaju tih
problema. Najnoviji krik je Litijum-Ion, to kao traje po osam sati rada (?!?)
nemam pojma šta je unutra, Plutonijum valjda?
=> ispravljač? žuo sam za neke šeme u kojima je baterija deo sistema za
=> stabilizovanje napona, pa ako je to tačno, onda nikako ne smem da je
=> skidam.
Ako postoji mogućnost da je skidaš, ondak je skini, ništa mu neće biti. Napon
se stabilizuje na samom ulazu u notebuk, jako je mala verovatnoća da to ide
preko baterije, a i zašto bi? Inače mislim da ti rezon bezveze, al' ako si
zapeo, skidaj.
=> Pošto notebook računari (još) nisu mnogo rašireni kod nas i ne znam nikog
=> lično, interesuju me iskustva drugih korisnika ovih čudesa.
RE raširenos', ne bih se složio. Jednom kad se navučeš, više se ne vraćaš na
gromade :) Jedino su tastature, bez ikakve ograde, grzne, odurne i ogavne :(
kvarovi.214ddragic,
-> #212, ikordic>>> Otvori konektor i ako su kablovi lemljeni naizmenično, odlemi
>>> ih i lemi jedan za drugim. Ako su lemljeni jedan za drugim,
>>> razlemi ih i lemi ih naizmenično, jedan gore, jedan dole.
>>> Razlog tome je taj da nesretni proizvođači kablova i
>>> konektora imaju tri različita načina za vezivanje kablova na
>>> konektore.
Koji je treći ???
kvarovi.215aleck,
-> #200, mboban>&> Izgleda šašavo, ali meni posle toga ventilator ne zuji. ;)
>&> Par šamara i odma' je sve u redu. ;)
Kad ti kažeš,samo ja volim humanije metode :)...Koja kap ulja
na osovinu je sredila stvar...hvala cnenadu.
Pozdrav,|<*>| Aleck |<*>|
kvarovi.216ikordic,
-> #214, ddragicRE: COM konektori
=> >>> konektora imaju tri različita načina za vezivanje kablova na
=> >>> konektore.
=>
=> Koji je treći ???
Dva gore, jedan dole, dva gore, dva dole, dva gore.
kvarovi.217szinf,
dok nisam stavio cd sony33a i sb 16 asp, nisam ni znao da imam probleme...
skoro sam kupio jos 4MB memorije, pa imam 8MB, ali kada sam ono gore
stavio dobijam na jednom cd-u uvek memory parrity error system halted
a na comptonu povremeno... kad skinem 4MB compton uglavnom prolazi
a onaj (eyewitnes enc. of science) se zakucava kao gore ili izleti
iz win i javi data overwlowKKKKKflow ...
pzajmio sam 4x4MB i kad sam hteo da ih instaliram izleti poruka
u niskoj tekst rezoluciji
on board parity error
hex adr (0000:0002)
system halted
inace te memorije su odlicno radile na drugom pc-u (mozda vise nece :( )
menjao sam i novih 4x1 mb i opet problemi, KADA pregledam cd diskove...
help, hint, bilo sta,
ploca je 486 td-80H imam 486sx na 25 (moze 33 i 50) MHz
unapred hvala.
da li bi neko negde sa sigurnoscu mogao da mi kaze da li je memorija
ili ploca ili cd ili sb krivi za ovo...
kvarovi.218cnenad,
Mašina kod POST operacije prijavi da postoje portovi 3F8 i 2F8 (COM1/COM2).
Kad se ubaci interna faks modem kartica podešena na COM 4 i interapt 3
svi programi za dijagnostiku prijave da postoji COM 3 sa interaptom 3 a
takođe i POST da postoji 3E8 !?!?!? Kako je ovo moguće ?
Najčudnija stvar sledi... u kom. programima je podešeno da je modem na COM4.
Prilikom ulaska modem se inicijalizuje i vrati OK. Prihvata sve AT komande,
ispisuje aktivan i snimljen profil (modem je inače neki noname - ali ima
numbername - tj. brojke koje označavaju model). ATH1 i nema zvuka i signala,
iako je zvučnik na maksimumu a dotični uključen. ATDP_broj_ i modem ne vrti
broj. Telefonski kabl je u redu.
Predžamperiše se modem na COM 3 i interapt 4. POST opet prijavi da postoji i
3E8 a dijagnostički programi da je modem na COM 3 sa IRQ4 kako je modem i
podešen. Uđem u kom. program, prebacim port na 3-ojku i kom. program se
zaglavi.
Na COM 1 i COM 2 nije probano jer ne postoji uputstvo za VLB kontroler
tj. za njegovo džamperisanje. Video kartica je CL VLB 5???
OS je Win 95 i ništa ne prolazi ni kod Add New hardware. Jednostavno COM 4
nikako ne postoji. Ali Win 95 kaže da sve funkcioniše OK.
Na samom modemu se nalaze džamperi na dva mesta: uz levu kraću stranu modema
tri džampera JP9
.1
.2!---+
.3!+--+--- spojeni su su 2 i 3 od
a uz dužu donju stranu ima 8 džampera, za COM 4 su po uputstvu ON, 1,2 i 5.
U knjižici nigde nema objašnjenja za ona tri džampera odvojeno.
Ovo je prvi put da nisam uspeo da instaliram jedan interni modem.
Ima li neko ideju šta se ovde događa ?
kvarovi.219ddragic,
-> #216, ikordic>>> RE: COM konektori
>>>
>>> => >>> konektora imaju tri različita načina za vezivanje
>>> kablova na => >>> konektore.
>>> =>
>>> => Koji je treći ???
>>>
>>> Dva gore, jedan dole, dva gore, dva dole, dva gore.
Dva gore + dva gore + dva gore = šest gore
Jedan dole + dva dole = tri gore
iliti ovako:
o o o o o o
o o o
Jel mislimo na COM1 ?????? Kod mene je 5 gore i 4 dole:
o o o o o
o o o o
kvarovi.220mmaric,
Imam problem sa "malo" starijim hardom ali savrseno ispravnim
WDC 85Mb. Imah nekada 386/40. Sada 486/100 (PCI). Kada novi komp.
pocne imalo da brlja po hardu, zacuje se zvuk kao da hard prestaje da
radi (gasi se), sledece sto se cuje je zvuk kao da se sistem ponovo dize
da bi kasnije nastavio da radi ono gde je stao. Sve ovo traje nekih
5 sec ali me stvarno izludjuje. Znam da mi je hard malo nepodesan za
kompjuter ali sta se moze (savrseno je radio na 386).
Ako neko zna u cemu je problem neka mi to dostavi MAIL-om.
Unapred hvala.
kvarovi.221.sima,
-> #220, mmaric║║ WDC 85Mb. Imah nekada 386/40. Sada 486/100 (PCI). Kada novi komp.
║║ pocne imalo da brlja po hardu, zacuje se zvuk kao da hard prestaje
║║ da radi (gasi se), sledece sto se cuje je zvuk kao da se sistem
║║ ponovo dize
Da ti nije uključen APM tj. gašenje diska posle određenog vremena
neaktivnosti. Pogledaj u setup-u.
kvarovi.222zurzul,
-> #220, mmaric##> radi (gasi se), sledece sto se cuje je zvuk kao da se sistem ponovo dize
##> da bi kasnije nastavio da radi ono gde je stao. Sve ovo traje nekih
##> 5 sec ali me stvarno izludjuje. Znam da mi je hard malo nepodesan za
Provjeri green funkcije u BIOS-u. :)
kvarovi.223ikordic,
-> #219, ddragicRE: COM konektori
=> Dva gore + dva gore + dva gore = šest gore
=> Jedan dole + dva dole = tri gore
Greška, jedan gore, dva dole, dva gore, dva dole, dva gore, tj. ovako:
1 4 5 8 9
2 3 6 7
Kec je crvEn. Sa neke Compaq ili IBM matične ploče.
kvarovi.224ddragic,
-> #223, ikordic>>> RE: COM konektori
Ja skonto. Zahvaljujem.
kvarovi.225sjocic,
Pitanje u vezi nabudzivanja ploca :
1. Kad se takt dx2 66 masine digne na 80 mhz, a kontroler (VLB)
podesi na max, cd-rom nece da radi (ostalo je sve ok). Sa 66 mhz
(tj.33 magistrala) sve radi Ok . Ima li resenja, ili je do CD-a ?
Sve radi ok sem CD-a na 80 mhz ('0' stanja cekanja na ploci),
i da li bi pomoglo ako bi se to spustilo na '1' ?
2. Kad se dize sistem, i himem radi testiranje memorije (na 80 mhz)
cuje se blago pistanje jako visoke freq - oce li da mi pandrkne
memorija ako nastavim da radim sa ubrzanom magistralom ?
3. CD je Sanyo 450, koji radi na istom kablu sa Decathlonom, na
block mode/32 bitnom transferu. Isti CD nece da radi kao master
na drugom portu za diskove - zasto ?
A da, nista se ne menja i ako iskljucim 32/block mode, disk i
dalje brljavi na 40 Mhz magistrali.
kvarovi.226imangovski,
Mom drugu se desio neobican kvar:posle dodavanja jedne linije u
config-u i resetovanja uvek mu se na pocetku blokirao kompjuter.Posle
dizanja sistema sa diskete nije mogao da se inicijalizuje hard.Posle
velike gnjavaze jedva smo sredili problem al je hard morao da se
formatira.medjutim prodavac mu nije dao disketu sa drajverima?za CD i
nije mogao da koristi CD..Inace ima sanyo.Dao sam mu drajvere jednog
druga koji ima sanyo al nista nije moglo da se uradi,jer je izglada
rec o razlicitim modelima.Uzeo je wi95 i u njemu sv lepo,radi,uslovno
receno,ali uz veliko pacenje.Molim nekoga ko zna resenje ovog
problema da odgovori
P.S.rec je o sanyo 2x CD-u
kvarovi.227djuk,
SOS ! SOS !
Pomagajte, drugovi ;(
Prvo se svima izvinjavam što ovo ide u tri teme, ali kako još sistem
nije u punom pogonu ovako će možda ova poruka dopreti do pravog čoveka :)
Sinoć sam bio kod ortaka i ispalo je da sam mu temeljno sk*enjao disk !
Disk je od 850MB i ima dve particije od po 400+ MB. Radi pod WIN95 koji je
na C particiji. Na D particiji su mu fajlovi od svih poslova koje radi.
Sa nekog BBSa sam skinuo fajlić koji unosi u WIN95 vremensku zonu za BGD i
Srbiju. Posle aktiviranja tih *.reg fajlova Win95 je zatražio da se sistem
resetuje kako bi promene imale efekta. Iskoristio sam reset da uđem sa DEL
u BIOS i da mu podesim vreme koje je stalno kasnilo. Tu je on primetio da
postoji ikonica za Virus zaštitu ali sam ga ja odgovorio od postavljanja
ovakve zaštite, znajući da neki put dolazi do problema kada je to uključeno
u BIOSu. Samo sam kliknuo na ikonu da bih mu pokazao kako to može da bude
ili uključeno ili isključeno ali sam ostavio na Disabled. Iz BIOSa sam
izašao sa Save changes kako bih sačuvao promenu vremena.
Posle resetovanja, Win95 nije hteo da se podigne, izbacio je onaj
odurni plavi ekran sa nekim mem adresama i errorima. Ni pokušaj da se Win95
podigne u safe modu nije dao nikakve efekte osim istog plavog ekrana.
Ulazak u čisti command promt je normalno radio, Scandisk nije dao nikakve
greške. Već malo zabrinut otkucao sam D: da vidim da li su fajlovi od poslova
u redu i normalno sam prešao na D particiju. Čak sam otišao u dir gde su se
nalazili oni *.reg fajlovi i obrisao ih. Posle toga smo mašinu ugasili, jer
on nije hteo da uradimo ponovnu instalaciju WIN95 preko postojeće plašivši
se da će to da mu skrlja sva podešavanja. Probao sam da ga ubedim da se to
ne bi desilo jer znam da se tako samo zamenjuju WIN fajlovi a setovanja,
grupe i svi programi ostaju. Mislio sam da čak i da se nešto desi, ono što
mu je bitno se nalazi na D strani i da će se u najgorem slučaju ponovo
instalirati samo programi na C strani.
Za eventualnu ponovnu instalaciju nije bilo vremena i on je rešio da
odnese mašinu danas kod svog dilera programa za koga ceni da je veliki
stručnjak pa da ako treba instalira sve odjedanput. OK, rekoh, ne naslućujući
belaja.
Sada sam se čuo sa njim i na moje iznenađenje da su me baš neposredno
pre mog poziva pominjali, odmah sam dobio i objašnjenje.
Naravno mašina ne radi i za sve sam kriv ja.
WIN95 je mrtav ( dobro, rekoh ništa strašno ), ali sistem sada ne prepoznaje
ni D particiju. NC daje samo drive A i drive C !! Nikako nisu mogli da pređu
na D stranu. Kaže da je tip stvarno svašta probao puna dva sata ali da ništa
nije pomoglo :( Sada mu je mašina spakovana i nosi je u Četvrtak da se
formatizuje. Iz njegovih postupaka vam je jasno da u kompjuter gleda samo sa
strahopoštovanjem i da osim programa koje koristi mišem nezna ni dir da
otkuca. To situaciju samo otežava jer on ne vidi nikakvog rešenja osim da
temeljno, kako kaže "očisti" mašinu.
Iz razgovora sam shvatio da su oni prvo probali da pokrenu WIN95,
sam Bog zna kako, a pošto to nije uspevalo hteli su da prebace neke fajlove
na D particiju kako bi bili sigurni od ponovne instalacije WIN na C strani,
kada gle iznenađenja >> D ne postoji !!
Tvrdim da je sinoć i posle havarije WIN D normalno radio, ali kako
to da mu objasnim i kako da shvati da su ONI verovatno nešto skršili.
Prvo što mi pada na pamet je da je možda sada isključena podrška
za LBA mod u BIOSu. Da li bi simptomi bili ovakvi ?
Moram da priznam da sam do sada previše puta video da C neće da se odazove,
što se nekada stvarno i završavalo formatiranjem, ali da D iz čista mira
neće da se javi ??
Šta može da bude ?
Ima li pomoći, vreme ističe, u Četvrtak ga nosi na eutanaziju sa
sve fajlovima. Iako sumnjam da sam ja izavao celu čarlamu, ništa
me neće oprati.
Za krš WIN95 ima tri varijante :
- moje ubacivanje BGD.reg i Serbia.reg
- kliktanje po BIOSu ( vreme, virus )
- neki skriveni shit
Za nestajanje D strane neznam šta je uzrok, jer mu je onaj gusar danas rovario
po svemu i svačemu pre nego što je utvrdio da D ne postoji, ali dajte neke
ideje, predloge ili rešenja ako ima nekog leka.
u Big frci čekam pomoć
kvarovi.228guta,
-> #226, imangovski#> Mom drugu se desio neobican kvar:posle dodavanja jedne linije u
#> config-u i resetovanja uvek mu se na pocetku blokirao kompjuter.Posle
#> dizanja sistema sa diskete nije mogao da se inicijalizuje hard.Posle
Koje linije?
#> formatira.medjutim prodavac mu nije dao disketu sa drajverima?za CD i
#> nije mogao da koristi CD..Inace ima sanyo.Dao sam mu drajvere jednog
#> P.S.rec je o sanyo 2x CD-u
Ja imam Sanyo H94A 2x. Ako je to taj, viči da šaljem drajvere. Kod mene
rade ok. Istina, ne gajim W95 (pu, pu...;), ali drugde je dobro.
kvarovi.229zsiz,
Kolega ima MFM disk na kome ima neophodne podatke. Ima li ko
računar sa MFM kontrolerom i dobru volju da pomogne čoveku da
"skine" podatke sa diska na diskete. Kolegi je PC otkazao sa
porukom ROM BASIC FAILURE i nije više u mogučnosti da pristupi
disku.
Pozdrav.
kvarovi.230diag,
-> #229, zsiz> Kolega ima MFM disk na kome ima neophodne podatke. Ima li ko
> racunar sa MFM kontrolerom i dobru volju da pomogne coveku da
> "skine" podatke sa diska na diskete. Kolegi je PC otkazao sa
> porukom ROM BASIC FAILURE i nije vise u mogucnosti da pristupi
> disku.
Nije ba{ tako lako, jer nisu svi kontroleri isti, tako da
naj~e{e disk radi samo sa onim kontrolerom na kome je formatizovan ili
u najboljem slu~aju sa jo{ nekim sli~nim.
Svejedno javi se da pogledamo. Mo`da i nije kontroler... nego disk;)
011/404586 Goran
kvarovi.231dzaja,
-> #229, zsizJa imam MFM kontroler I dzabe mi skuplja prasinu.
(samo mu fale kablovi).
Drasko
kvarovi.232guta,
-> #229, zsiz#> "skine" podatke sa diska na diskete. Kolegi je PC otkazao sa
#> porukom ROM BASIC FAILURE i nije više u mogučnosti da pristupi
Ovo se uglavnom dešava kad strada particiona tabela na disku ili MBR.
kvarovi.233iznogud,
Molim za pomoć, situacija je hitna...
Dakle, jedan moj prijatelj ima A4 skener marke 'Mustek' (da, tako se
piše), model MFS-6000CX.
Pre neki dan mu je otišla kartica koja kontroliše taj skener. Postoji
sumnja da kvar nije mnogo ozbiljan, tj. da je samo otišlo nešto od
'pasivne elektronike' (valjda se tako kaže ;) ). Anyway, postoji li
iko u ovoj zemlji ko popravlja uređaje rečene firme?
kvarovi.234imangovski,
Imam problem sa misom.Kupljen je pre 6(?)godina u australiji,firme je
qtronix i nece da radi(koji opis:)e sad kad prikljucim genijalnog
pacova sve lepo radi ,a kad prikljucim ovog zaostalog ni da mrdne.Kad
prikljucim geniousa,pa resetujem racunar,iskopcam ga posle i
prikljucim qtronix sve lepo radi.Inace mis je sjajan,najbolje
odabrano teziste koje sam ikada video,mikroprekidaci,tako da mi je
zao da ga se odreknem.Molim za pomoc.
kvarovi.235mileusna,
-> #234, imangovski>> prikljucim geniousa,pa resetujem racunar,iskopcam ga posle i
>> prikljucim qtronix sve lepo radi.Inace mis je sjajan,najbolje
Sa ove distance, ja bih rekao da je nešto oko drajvera,
tj. da drajver koji poseduješ ne može da prepozna tvoj miš
prilikom resetovanja. Uzmi neke druge drajvere, pa pokušaj
malo da miksuješ.
kvarovi.236imangovski,
-> #235, mileusnaProbao sam,nije to.Pre bih rrekao da se bedni pacov kolje sa neko
karticom.
kvarovi.237todor,
Imam monitor 14" HYUNDAI HCM-1421E, inace kolor je.
Sadasnje stanje monitora je: konektor (db-15) mi je razlemljen i imam samo
nekoliko zica koje ne znam gde da zalemim. Znam koje su RGB i da idu na 1. 2.
i 3. pin na konektoru, ali imam jos 4 tanje zice (belu, crnu, zutu i
narandzastu) koje ne znam gde idu.
Otvarao sam nekoliko konektora na drugim monitora, ali nigde nisam nasao zice
istih boja, niti isti raspored zalemljenih pinova.
Potrebna mi je neka sema ili sta su one cetiri zice...
Milos
kvarovi.238miroslavn,
Izgleda da mi je rele otišao bogu na ispovest...
┌─────────────┐
│ GIClare │
│ DSS41AO5 │
└─┬┬─┬┬─┬┬─┬┬─┘
││ ││ ││ ││
└┘ └┘ └┘ └┘
Ima li gde ovo (ili neki ekvivalent) da se nađe?
kvarovi.239andon,
Mom prijatelju je delimično neispravan monitor TYSTAR TY-1415.
Najverovatnije je razdešena ili pokvarena horizontalna frekfencija.
Neispravnost se manifestuje tako da su početna slova u REČI ili
vertikalne linije jače osvetljene.
Ako neko poseduje šemu za dotični, i voljan je da je ustupi na
kopiranje, neka se javi na telefon 669-334 (Duško) ili meni na mail.
kvarovi.240ognjen.s,
Zamolio me je drug da postavim ovo pitanje. Petljao je nešto sa produžnim
kablom za tastaturu i računar mu se blokirao. Od tada stalno kada ga upali
kad prođe test grafičke kartice i matične ploče javlja sledeću poruku:
8042 GATE-A20 ERROR SYSTEM HALTED
Da li neko zna u čemu je problem?
kvarovi.241deimos,
-> #240, ognjen.sRE: GATE-A20 ERROR
Kablovi (produzni) od tastature su lose spojeni. Neka
proveri da li je dobro svaka zicica namestena na odgovarajucu i da li
su sve korektno prikaceno na konektor (ili ako je kupljeno neka
zameni).
kvarovi.242neca.s,
Da li neko zna sta moze da bude stampacu HP LASERJER III
kada javi gresku 50 SERVICE ?
Sve ideje dobrodosle, cak i ponuda za popravku.
541-104, Jovica
kvarovi.243mpavlo,
Da li neko zna nekoga ko se OZBILJNO bavi popravkom hard diskova. Imam jedan
neispravan nov disk i ne mogu da mu pridjem ni na koji nacin. Garanciju ne
mogu da ostvarim (kupljen u inostranstvu).
kvarovi.244saboteur,
Imam jedan problem.
Posedujem Panasonic CD rom 562-b model skoro 2 godine.
Od pre nekoliko meseci on je prestao da cita kompjuterske CDe.
Perfektno cita muzicke ali cim ubacim bilo koji cd rom, pise mi razne
errore (hardware error, error reading, can't find file, itd.).
Od OS imam W95. Pokusavao sam da promenim drajvere, obrisao sam bio citav
autoexec & config kako bi w95 ucitao svoje drajvere...ali bezuspesno.
Mislio sam cak da nije nesto u SBu (posto sam povezao preko njega), pa
sam stavio onda njegov kontroler i nista! Sve po starom. :(
Laser je cist (znaci, nije prasina u pitanju), u samom windowsu mi pise
da je sa mojim CDom sve ok ali jednostavno cim pokusam da startujem
neki program ispise mi se error ili vrti cd u krug!
Mogu da vidim dirove na cdu ali nista vise od toga. :(((
Ono sto je jako cudno je to da besprekorno cita svaki muzicki CD, bilo
cist, bilo prljav!!
AcCeSS DeNiED
kvarovi.245mcule,
Problem sa štampačem...
Nikako neće da štampa, ni iz DOS-a, ni pod prozorima. Pod Win
prijavljuje da je greška na lpt1, a dos prijavljuje slično: write
error on lpt1.
Stvar se ponavlja na 3 različita PC-a, probane su sve kombinacije
kablova, operativnih sistema i slično. Odnesem štampač pre neki dan
kod bojs-a, on ga nakači na Atari - štampač propevao! Bio sam
ubeđen da je pokvaren, al' izgleda da nije to.
Uzmem AMIDIAGS iz dir-a, startujem test štampača: radi! Ljudi, hoće
li mi neko reći šta se ovo dešava? Ono što me je zbunilo je bilo da
je AMIDIAGS držao stavku "IRQ request" jedno 10-tak sekundi, i tek
je onda izbacio "OK" i krenuo sa štampom test strane. Da li je
moguće da nešto nije u redu oko mojih IRQ-ova?
Nadovezujem se i na jednu stvar koja me takođe muči: COM2.
Win95, a čini mi se i onaj stari, nije hteo da radi kako valja sa
modemom (da, na dvojci je) dok mu ja ne dopišem u SYSTEM.INI
"COM2AutoAssign=2". Ta bi stavka trebala da omogućava pristup kom
portu 2 bez obzira na to da li mu neki drugi program pristupa.
Meni TM (samo pod Win) nije hteo da pristupu modemu uopšte, sve
dok mu ne dopišem ovaj red.
Da li se tu nešto sa nečim sudara? Imaju li ove dve pojave ikakve
veze jedna sa drugom?
Kad kresnem mašinu, adrese portova izgledaju:
com1 - 3F8
com2 - 2F8
lpt1 - 378
A evo šta prijavi PC-CONFIG u vezi IRQ-ova:
===================================================================
PC-CONFIG V8.02 Hardware-Diagnosis-Benchmark-Program
===================================================================
Hardware-Interrupts
===================================================================
IRQ Status Name Address Owner
0 used Timer 0753:001F MSDOS.SYS
1 used Keyboard 4BA9:083D (FREE)
2 used 2nd 8259 F000:EF6F BIOS
3 free COM2 F000:EF6F BIOS
4 free COM1 F000:EF6F BIOS
5 free LPT2 F000:EF6F BIOS
6 used Floppy Disk 0753:009A MSDOS.SYS
7 free LPT1 0070:0465 DOS-Data
8 used clock/calender 0753:0035 MSDOS.SYS
9 used redirected IRQ2 F000:ECF3 BIOS
10 free available F000:EF6F BIOS
11 free available F000:EF6F BIOS
12 free available F000:EF6F BIOS
13 used NPU 4E3F:3094 (FREE)
14 used Hard Disk 0753:00FA MSDOS.SYS
15 used available F000:EF6F BIOS
Ljudi, pomagajte, ubi me ova nemoć :((.
mc
kvarovi.246miobrado,
H e l p me ! ! !
Imam jedan problem, naime moj flopi 5,25 (1,2 mb) pokazuje znake malaksalosti
i starosti. Kada hoću nešto da kopiram sa drajva A na C onda sve šljaka OK.
Ali kad probam obratno dobijem odgovor da mi je disketa zaštićena, isto mi se
dešava i prilikom formatiranja, a disketa je nova. Tu poruku mi uvek izbaci
kada ubacim bilo koju diketu i probam da kopiram sa C na A. Svašta sam probao
do sada ali nisam pronašao rešenje.
M
kvarovi.247dvesic,
-> #246, miobrado> Ali kad probam obratno dobijem odgovor da mi je disketa zaštićena,
> isto mi se dešava i prilikom formatiranja, a disketa je nova. Tu
> poruku mi uvek izbaci
Treba očistiti foto-diodu koja je zaprljana i koja ti za svaku disketu
kaže da ima nalepnicu :)
kvarovi.248supers,
-> #245, mcule>> "COM2AutoAssign=2". Ta bi stavka trebala da omogućava pristup kom
>> portu 2 bez obzira na to da li mu neki drugi program pristupa.
Imam ovaj red u system.ini.
I sad, u DOS prozoru mi radi Telix for DOS.
Ali, ako uđem u Telix for Win pa izađem iz njega, startovanje DOS Telixa
će dovesti to temeljitog smrzavanja mašine.
Any ideas?
kvarovi.249miobrado,
-> #247, dvesic>> Treba očistiti foto-diodu koja je zaprljana i koja ti za svaku disketu
>> kaže da ima nalepnicu :)
Očistio sam foto-diodu (mala bela kockica gore i dole), ali opet isti probl-
em. Da nije možda vrisnula foto-dioda.
M
kvarovi.250vlad,
-> #246, miobrado> i starosti. Kada hoću nešto da kopiram sa drajva A na C onda sve
> šljaka OK. Ali kad probam obratno dobijem odgovor da mi je disketa
> zaštićena, isto mi se dešava i prilikom formatiranja, a disketa je
> nova. Tu poruku mi uvek izbaci
Verovatno se zaprljao opticki detektor ili dioda. Nista sto dobro ciscenje
ne moze da sredi. Probaj da ga snazno produvas za prvu pomoc (bez pljuvanja
B) ).
kvarovi.251vlad,
-> #246, miobrado> i starosti. Kada hoću nešto da kopiram sa drajva A na C onda sve
> šljaka OK. Ali kad probam obratno dobijem odgovor da mi je disketa
> zaštićena, isto mi se dešava i prilikom formatiranja, a disketa je
> nova. Tu poruku mi uvek izbaci
Verovatno se zaprljao opticki detektor ili dioda. Nista sto dobro ciscenje
ne moze da sredi. Probaj da ga snazno produvas za prvu pomoc (bez pljuvanja
B) ).
kvarovi.252neca.s,
Zna li neko zbog cega se desava da strimer ne moze da prepozna kraj
trake pa nastavi da je vrti dok se ne odmota. Menjana je dioda koja salje
svetlo kroz rupice na traci, ˝ůali se isto desava. Radi se, inace,
o ARCHIVE strimerici koja koristi vece trake.
kvarovi.253mcule,
-> #245, mcule
Baš nikakvih ideja niko nema :((((.
Ljudi, očajan sam!
===================================================================
Hardware-Interrupts
===================================================================
7 free LPT1 0070:0465 DOS-Data
Šta mu dodje onaj owner DOS-Data? Da l' u tom grmu leži zec?
HEEEEEEELP!!!
mc :(
kvarovi.254dvesic,
-> #253, mcule> Šta mu dodje onaj owner DOS-Data? Da l' u tom grmu leži zec?
Da ne koristiš DosUp opciju Qemm-a ? Ovo vrlo liči na jednu od njegovih
komponenti.
kvarovi.255mcule,
-> #254, dvesic
Qemm uopšte ni ne koristim.
Samo kad nekoj igrici baš zatreba expanded...
eni mor ajdias?
kvarovi.256kaplan,
-> #252, neca.s
== Zna li neko zbog cega se desava da strimer ne moze da prepozna kraj
== trake pa nastavi da je vrti dok se ne odmota.Menjana je dioda koja salje
== svetlo kroz rupice na traci,˝ůali se isto desava.Radi se,inace, o
== ARCHIVE strimerici koja koristi vece trake.
Imao sam isti problem, samo sto je moja strimerica /backup povezan sa tel.
centralom. Pogledaj ogledalce unutar strimer trake da ti nije zaprljano tj.
da nema prasine
kvarovi.257nenad,
-> #255, mcule> eni mor ajdias?
Pogledaj u BIOS Setup-u kako ti je setovan paralelni port, kao
normal, EPP, ECP..? Probaj i iz čistog DOS-a.
kvarovi.258mcule,
-> #257, nenad
MC> Pogledaj u BIOS Setup-u kako ti je setovan paralelni port, kao
MC> normal, EPP, ECP..? Probaj i iz čistog DOS-a.
Sve kombinacije odavno isprobane, nekol'ko verzija DOS-a, čistog i
nečistog isprobano, kao i verzije Win. :(
Eni mor ajdias?
kvarovi.259milosh,
-> #258, mcule
MC> Pogledaj u BIOS Setup-u kako ti je setovan paralelni port, kao
MC> normal, EPP, ECP..? Probaj i iz cistog DOS-a.
Sve kombinacije odavno isprobane, nekol'ko verzija DOS-a, cistog i
necistog isprobano, kao i verzije Win. :(
Nisam bas u toku al' u cemu je frka?
kvarovi.260mcule,
-> #259, milosh
Ma ne šljaka mi štampač kako valja...
Vidi od pre neku nedelju, žalio sam se, tamo je potanko
opisano...
mc
kvarovi.261vstan,
-> #260, mcule> Ma ne sljaka mi stampac kako valja...
Sad se setih - da mu nije iskocio neki chip iz podnozja ?
kvarovi.262mcule,
-> #261, vstan>> Sad se setih - da mu nije iskocio neki chip iz podnozja ?
Hm, nisam ga otvarao, mada sam smatrao da ni nema potrebe - na
Atariju je odradio posao bez greške, a i pod AMIDIAGS.
Eni mor ajdias?
PS. A baš bih mogao i da ga otvorim, prodžaram malo...
kvarovi.263miroslavn,
Ima li neko ideju, zašto bi mogao da se izgubi sadržaj CMOS RAM-a tj.
setup mašine, a da je baterija ispravna, a takođe i dobro leši u svom
ležištu (zalemljena je). Do pre par meseci je radila OK, ali sad,
ponekad, samo ponekad bez nekog pravila izgubi se sardžaj CMOS-a, i
prilikom uključivanja dočeka me poruka CMOS ram lost ili tako nešto.
P.S, Ploča je 386DX/40 i stara je nekih 1.5 godinu...
P,P,S, Baterija je firme VARTA i ima nekih 3.8V kada je mašina
ISKLJUčENA, a to je valjda ok.
kvarovi.264zlaya,
-> #263, miroslavn- Ima li neko ideju, zašto bi mogao da se izgubi sadržaj CMOS RAM-a
tj.
- setup mašine, a da je baterija ispravna, a takođe i dobro leši u
svom
- ležištu (zalemljena je). Do pre par meseci je radila OK, ali sad,
- ponekad, samo ponekad bez nekog pravila izgubi se sardžaj CMOS-a, i
- prilikom uključivanja dočeka me poruka CMOS ram lost ili tako nešto.
YO!
Iz vrlo prostog razloga - zeza te Power Good linija na napajanju.
Zalemi otpornik od desetak kila sa nje na +5, trebalo bi da pomogne...
:)))))))))))))))))))) ZLAYA
kvarovi.265oleg,
Imam problem sa jednim Philipsom 15a.Monitor je tek kupljen i
potpuno nov.Monitor radi odlicno.E problem je sto kad ugasim
racunar a monitor ostane upaljen iz zvucnika se cuje neko
lupkanje koje se javlja u pravilnim vremenskim intervalima
oko 1 sekund (valjda nije tempirana bomba ;) ).Lupkanje nije
previse jako i cuje se samo kad je u sobi potpuna tisina ili kad
se skroz priblizim zvucnicima.Probao sam da smanjim jacinu zvuka
na potenciometru ali nista se nije promjenilo.Lupkanje prestane
kada utaknem slusalice u predvidjeni izlaz.Napominjem da su mi
kod kupovine rekli da se radi o nekom novom modelu monitora.
Ako neko zna jeli to normalno (zvucnici pod naponom)
ili je ipak rec o nekoj grasci bio bih mu zahvalan da mi javi
jer pocinje da me nervira :( ...
kvarovi.266chitan,
Jos jedno zapazanje na temu FILIPS 15A
Imam novu verziju sa ugradjenim zvucnicima. Do sada sam bio izuzetno
zadovoljan. Jedan od boljih koji moze kod nas da se kupi u kategoriji
multimedijalnih 15 incnih monitora. I na MACINTOISH-u lepo radi do rezolucije
1024*768. Medjutim primetio sam da se javlja sledeci alarmantni problem.
U rezulucijama preko 800*600 na mom monitoru su posle mesec dana
koriscenja pocele da "OTPADAJU" tackice!!?. Sta se u stvari desava:
Izgleda da supstrat (fosfor) na ekranu polako otpada.
Najverovatnije je da nije dobro nanet na katodnu cev. Nije u pitanju centar
ekrana pa da sumnjam na pokvarenu elektroniku monitora ((tackiranje katodnog
mlaza). Ovo ne bi primetio da se moj drugar koji je inace "picajzla" za takve
stvari slucajno i "zlobno" nije zagledao u moj ekran. Najverovatnije je greska
kod samo mog momnitora, ne verujem da je serija u pitanju.
Zagledajte svoj monitor npr. u WINDOWS-u kada je rezolucija 800*600
ili vise. Na praznom desk-topu bi trebalo da se vidi.
kvarovi.267mmarkovic,
-> #266, chitanSubject: PHILIPS 15A
> Jos jedno zapazanje na temu FILIPS 15A
> U rezulucijama preko 800*600 na mom monitoru su posle mesec
> dana koriscenja pocele da "OTPADAJU" tackice!!?.
Boga mi, hvala na upozorenju!
kvarovi.268zvezdan,
-> #266, chitan>> U rezulucijama preko 800*600 na mom monitoru su
>> posle mesec dana koriscenja pocele da "OTPADAJU" tackice!!?
Kako je moguće da tačkice otpadaju samo u određenim
rezolucijama?
kvarovi.269sfilip,
Imam problemče :)
imam sb16 asp, i od skora mi ne radi midi sinteza zvuka. Ništa na midiju
ne pušta, u stvari, jedva se čuje uz primese zujanja, ako uopšte i pusti.
Moguće je da sam ja nešto zezno kad sam otvarao krntiju da očistim CD,
mada ne verujem, CD je na vrhu a sb na dnu :) ništa ni pipno nisam...
valjda... :)
ajd, pomagajte, ide mi na živde :)
kvarovi.270nenad,
-> #269, sfilip> imam sb16 asp, i od skora mi ne radi midi sinteza zvuka. Ništa na midiju
> ne pušta, u stvari, jedva se čuje uz primese zujanja, ako uopšte i pusti.
Da li se problem javlja samo u Windows-u ili u svim programima?
Ako je samo u Win-u onda možda da proveriš u Control Panelu,
sekcija driveri, da nije za MIDI određeno neko parče hardvera
koje nemaš (wave table) ili razdešen neki parametar?
Radi li test program (diagnose se valjda zove) za SB?
kvarovi.271sfilip,
-> #270, nenad> Da li se problem javlja samo u Windows-u ili u svim programima?
> Ako je samo u Win-u onda možda da proveriš u Control Panelu,
ma kamo sreće da je samo u Win-u, onda se ne bih ni žalio :) a pre je
radilo!
> sekcija driveri, da nije za MIDI određeno neko parče hardvera
> koje nemaš (wave table) ili razdešen neki parametar?
ma jok bre, sve je to lepo radilo...
> Radi li test program (diagnose se valjda zove) za SB?
ma ne radi! kod njega se na testiranju midija čuje dosta jako krčanje
sa primesama tihe muzike, što je najčudnije... inače, sve mi je lepo
namešteno kao i pre, adrese i ostale sitnice.
hm...
kvarovi.272nenad,
-> #271, sfilip> ma ne radi! kod njega se na testiranju midija čuje dosta jako krčanje
> sa primesama tihe muzike, što je najčudnije... inače, sve mi je lepo
> namešteno kao i pre, adrese i ostale sitnice.
Onda ostaje samo da proveriš kontakte, premestiš karticu u drugi
slot, i ako ništa od toga ne pomogne da se pozoveš na garanciju.
kvarovi.273sfilip,
-> #272, nenad> Onda ostaje samo da proveriš kontakte, premestiš karticu u drugi
e, danas sam izvukao SB napolje, očistio konakte i vratio ga i čuda
li - radi! :) u stvari, čini mi se da mi jedna žica sa otvorenim
kontaktom (koja izgleda kao da je isčupana, a prikačena je na turbo
svič na jednoj strani, pa na led diode i onda stoji tako neizolovana)
na kraju dodirivala karticu ili nešto na njoj... nema veze, možda i
nije, ali i ne želim da znam - važno je da radi :)
> slot, i ako ništa od toga ne pomogne da se pozoveš na garanciju.
...koju više nemam jer naravno nisam mogao da odolim da otvorim
kompjuter, a pečat nije bilo lako skinuti da se ne iscepa ;)
kvarovi.274gucy,
Hi ;)
Imam malih problema sa nekim modemima. Imam CL14400 i zadnjih 10 dana
nemogu nikako da se ulogujem na Sezam. (Ovo sam uspeo pomocu Pocket
Dynalink 2400 :) Simptomi :
-cuje se sve lepo (bzzzz,kvrrrr,cljcljclclj) i onda kaze NO CARRIER
-na druge BBS-ove (Politika, Pingvin etc..) normalno radi
Pomagajte! Recite u cemu je fora!
Pozdrav, Skomfa
P.S. Isto se desavalo i sa UMC 14400 (koji je do pre 15-tak dana
radio OK)
kvarovi.275hellraiser,
-> #274, gucy>Imam malih problema sa nekim modemima. Imam CL14400 i zadnjih 10
>dana nemogu nikako da se ulogujem na Sezam. (Ovo sam uspeo
pomocu
>Pocket
za CL probaj at\n2%c0 pa javi sta se desava..
kvarovi.276devugo,
-> #274, gucysamo podesi da imas u inicijalizaciji modema X1, zbog nasih
centrala . Ako je kvalitetnija moze i X3.
Probaj...
kvarovi.277supers,
-> #276, devugo>> samo podesi da imas u inicijalizaciji modema X1, zbog nasih
>> centrala . Ako je kvalitetnija moze i X3.
>> Probaj...
Savet koji mu ti nudiš se odnosi na prepoznavanje signala
za zauzeto (X1 - isključeno, X3 - uključeno).
Čovek je lepo rekao da mu veza puca kada modemi počnu da "krče"
t.j. da se dogovaraju, što znači da problem nije u prepoznavanju
signala telefonske centrale nego u tome što ne uspevaju da se
dogovore o protokolima kada se veza uspostavi.
kvarovi.278nicetin,
>> samo podesi da imas u inicijalizaciji modema X1, zbog nasih
>> centrala . Ako je kvalitetnija moze i X3.
>> Probaj...
Hi!
Evo ja ćem da ti kažem :)
Ako zoves Net onda veza mora da ti bude uspostavljena sa MNP om ili
bez. Najbolje je da u init string ubacis ATĐN2 sto forsira MNP vezu.
Meni isto nije hteo da uspostavi vezu kad mi je bilo ATĐN3.
Probaj ovo , ništa te ne košta! :)
Cu
kvarovi.279rvranic,
Imam jedan problemčim od pre nekoliko dana. Naime, moj eksterni Dynalink
2400P modem odjednom je izgubio "glas". Znači više se ne čuje signal preko
njegovog zvučnika. Sve ostalo je Ok, odnosno modem dobro uspostavlja vezu itd.
Napominjem da ništa nisam menjao u init stingu. Da li je "crko" zvučnik :( ili
je možda nešto drugo :) ?
kvarovi.280mileusna,
-> #279, rvranic>> 2400P modem odjednom je izgubio "glas". Znači više se ne čuje
>> signal preko
>> Napominjem da ništa nisam menjao u init stingu. Da li je "crko"
Da nisi slučajno otkucao ATM0 odnosno isključio zvučnik, pa
potom AT&W i time snimio aktivnu konfiguraciju? Tj. probaj
prvo ATM1, pa ako se čuje, ondak mu lupi AT&W i sve je u redu,
a ako ne, ondak je ipak neki kvar u pitanju. :)
kvarovi.281rvranic,
-> #280, mileusna> prvo ATM1, pa ako se čuje, ondak mu lupi AT&W i sve je u redu,
> a ako ne, ondak je ipak neki kvar u pitanju. :)
Ništa se ne čuje. Izgleda da mu se ova poslednja grmljavina nije svidela.:(
kvarovi.282rower,
Crko mi je matori monitor VGA Gateway. Naime, nema slike ali ni
lampica ne gori. Kabl je u redu. Verovatno je osigurac, ali se plasim
da je on iskocio zbog nekog veceg kvara. Ne znam
Neznam dobrog (citaj: postenog :) ) maistora i voleo bih da ga
popravim po principu uradi sam ali nemam mnogo iskustva. Da li
neko ima neki predlog ili dobrog maistora. ( Kartica je takodjr u
redu).
Pozdrav !
kvarovi.283mpedja,
-> #282, rower#$%&*-> popravim po principu uradi sam ali nemam mnogo iskustva. Da li
#$%&*-> neko ima neki predlog ili dobrog maistora. ( Kartica je takodjr u
#$%&*-> redu).
Predlog: Ako imas para kupi nov monitor!
kvarovi.284peacock,
Pomagajte,
sta znaci poruka invalid handle?
Makina: AMD 486DX4/100, IBM 1280, CL 54M30, 8 MB RAM, ploca
izvikana GA...
Poruka se javlja povremeno kada se pokrene bilo koji program.
Nema pravila.
kvarovi.285pane,
Imam problema sa arhiviranjem podataka. Pri arhiviranju, sve
arhive mi imaju i BAD CRC i kada arhiviram ZIP-om i ARJ-om tako da
ne mogu dobiti prethodni sadr`aj dearhiviranjem.
Stare arhive, koje nisu imale BAD CRC a nemaju ga ni sada
(provereno npr sa: arj -t archive.arj) kada prekopiram u drugi
direktorijum na hard-disku, dobijaju BAD CRC i postaju
neupotrebljive. To mi se deČavalo i na Quantumu 1,3 GB a i sada
na IBM-u 1,7 Gb. Maticna ploca je 486 sa OPTI cip setom a procesor
Intel 100.
Svaka pomoc i sugestija dobrodosla.....
kvarovi.286biber,
-> #285, pane>> (provereno npr sa: arj -t archive.arj) kada prekopiram u drugi
>> direktorijum na hard-disku, dobijaju BAD CRC i postaju
Za probu, probaj da iskljucis SmartDrive. Kod drugara je sa
ukljucenim SmartDriveom bilo problema pri kopiranju fajlova.
FC je pokazivao razlike izmedju originalnog i prekopiranog fajla.
kvarovi.287calex,
-> #285, pane<!> neupotrebljive. To mi se deČavalo i na Quantumu 1,3 GB a i sada
<!> na IBM-u 1,7 Gb. Maticna ploca je 486 sa OPTI cip setom a procesor
<!> Svaka pomoc i sugestija dobrodosla.....
Meni se tako nešto dešavalo sa _jednim_ diskom kada je kontroler
bio postavljen na najbrže. Proveri koji ti je PIO postavljen pa probaj
sa nekim manjim.
kvarovi.288nenad,
-> #283, mpedja> Predlog: Ako imas para kupi nov monitor!
A ako mu ostane još para da kupi i Chrysler New Yorker? ;)
Bilo bi lepo da pre slanja exec-a pročitaš još jednom svoje
poruke i razmisliš o koristi koju ostali imaju od odgovora koje
si spremio. Niko ne sumnja u tvoju dobru nameru i želju da
pomogneš, ali količina informacija i poruka koje se sa ovog
sistema mogu pokupiti je dovoljno velika i bez šuma. :)
Ni ovoj poruci nije mesto ovde ali verujem da ćeš je pročitati i
ispravno razumeti.
kvarovi.289nenad,
-> #284, peacock> sta znaci poruka invalid handle?
Da nije u pitanju file handle? Koliko ti pokazuje stavka FILES u
config.sys-u?
kvarovi.290peacock,
-> #289, nenad#### Da nije u pitanju file handle? Koliko ti pokazuje stavka
#### FILES u config.sys-u?
Nije file handle.U međuvremenu, disk se definitvno zakucao, pa će
danas biti zamenjen. Ili ploča brljavi, pa će i ona u kantu.
Inače, poruka je iz IBM DOS-a 7.0 (kada si se već javio :), u
helpu se pominje, ali nema reference na nju. Šta kažu manuali?
kvarovi.291zamahajev,
Pokušavam da osposobim kabinet za poslovnu informatiku u Ekonomskoj školi u
Zemunu pa bih molio pomoć. Kod mnogih od vas se sigurno nalaze neki delovi
koji vam ništa ne znače, a u školi bi bili veoma korisni.
Imamo sledeću situaciju:
* Dva računara su pokvarena.
-> Kod jednog sa mini tower kućištem crklo je napajanje.
Ima li neki dobrovoljac ili servis da popravi besplatno.
-> Kod drugoj je crkla disketna jedinica. Ima li neko
da hoće da pokloni FD od 3,5 ".
* Dva računara imaju 286 sa 4 x 256 KB memorije. Hoće li neko da
pokloni svoju staru 386 ploču, eventualno sa memorijom.
* Dva računara su IBM PS/2 30 sa FD 3,5" / 720 KB. Ne znam da li je moguće u
njih ugraditi FD 1.44 MB, ako jeste i za to molim.
* Umesto da bacite stari CD ROM 2x poklonite ga školi.
* Potrebni su i kablovi za povezivanje FD sa igličastim konektorima.
* Potrebni su mi konektori za napajanje FD 3,5". Gde može da se kupi?
Možda još nešto imate u podrumu ili garaži, a ne znate šta ćete sa tim.
Poklonite školi. Možda će baš vaša stara VGA kartica upotpuniti neku skrpljenu
konfiguraciju. Ploče 286, 386 sigurno nisu za vašu upotrebu, a školi mogu još
uvek da se iskoriste. Možda neki stari XT skuplja prašinu, a mi ćemo ga
prepraviti u 286 ili 386 i dati đacima da koriste. Ponudite sve što vam je
višak pa ćemo videti šta još nedostaje da se sastavi ceo računar.
Ponude u mail Zamahajev
Pozdrav Zamahajev
kvarovi.292nmoma,
Imam problema sa matricnim stampacem DFX-5000+ EPSON.
Stampac je vezan na serijsku vezu.
Pri stampanju sece (ne stampa) desni deo strane u sirini od 2
do 5 cm.:(
Molim za savet ili dijagnozu.
Pozdrav nmoma!
kvarovi.294rale.s,
Potreban servis prenosnog računara, radi se o Compaq-ovom NoteBook-u.
Ako znate nekog ko to radi, lepo bi bilo da ostavite podatke na Mail,
ili javite na 595-351 - Olja.
Unapred hvala.
kvarovi.295vlad,
-> #294, rale.s> Potreban servis prenosnog računara, radi se o Compaq-ovom
Javi se Zlatku na 696-864.
Pozdrav, Vladan.
kvarovi.296mpavlo,
Imam staru 84-tasternu tastaturu na kojoj su crkle LE diode - indikatori za
Caps Lock, Num Lock i Scroll lock (power on). Gde bi mogao da bude kvar (sve
ostalo radi odlicno)?
kvarovi.297johnnya,
Imam jednu pomalo zabrinjavajuću situaciju:
CD ROM (4x, Toshiba) je od skoro počeo da pali-gasi lampicu na uređaju i
ako se disku na pristupa, do skoro je lampica bila ugašena sve dok se
ne zatraži nešto sa diska ili dok se na pusti muzički CD. Lampica je
sada ugašena samo ako je CD ROM prazan.
A da dešava se, ali jako retko, da kada se otvore vrata, on izbaci
CD koji se još uvek vrti na postolju.
E, ljudi, samo nemojte odgovor : Sony je ipak Sony :)
kvarovi.298easyd,
Hm, jel moze neko da pomogne...
CHECKIT mi prijavljuje memory error i to parity,
u pitanju su 2 X 4 Mb 72pin-a...
Do pre neki dan je sve bilo o.k. a sad ...
poz, easyd...
kvarovi.299omega,
-> #297, johnnyaRe: Sony je ipak Sony
Ţ CD ROM (4x, Toshiba) je od skoro poceo da pali-gasi lampicu na uredaju i
Ţ ako se disku na pristupa
Ako je u pitanju Windows 95, onda iskljuci
Control Panel/System/Device Manager/CD ROM/
Properties/Settings/Auto Insert Notification.
kvarovi.300johnnya,
-> #299, omega >> Ţ CD ROM (4x, Toshiba) je od skoro poceo da pali-gasi lampicu na uredaju
>> Ţ i ako se disku na pristupa
>>
>> Ako je u pitanju Windows 95, onda iskljuci
Ne nije... u pitanju je uključen kompjuter i disk u CD ROM-u :((
kvarovi.301sfilip,
Opet problemi sa SBom. Sad mi ne prepoznaje DMA kanal, boljerečeno, onaj
Diagnose prijavljuje da nijedan od raspoloživih (0,1,3) ne može da se
iskoristi. Ne sećam se da sam išta pipao pored SB-a, mada je moguće da je
neki džamper pomeren od strane duhovitih prijatelja. Elem, ništa drugo mi ne
koristi DMA 1 i 3, scsi kontroler koristi nulu, i to je sve. Da, imam Sb16
Asp, pa ako neko ima šesnaesticu, a ima ;), molio bih ga da mi pošalje
razmeštaj džampera ili bar kaže koji čemu služi.
Proverio sam ga i kod dselic-a, i kod njega je bila ista stvar, pa je stvar
sigurno u SB-u. Midi i ostalo mi radi, ne radi samo puštanje semplova :(
kvarovi.302vstan,
-> #298, easyd> CHECKIT mi prijavljuje memory error i to parity,
>
> u pitanju su 2 X 4 Mb 72pin-a...
Verovatno je ta memorija bez paritija, sto je najcesci
slucaj. Ako je tako iskljuci eventualno i iz biosa
stavku parity.
kvarovi.303smilicic,
-> #298, easyd> CHECKIT mi prijavljuje memory error i to parity,
>
> u pitanju su 2 X 4 Mb 72pin-a...
Probaj da proveris memoriju programom ndiags iz paketa Norton
Utilities 8.0. Ja nekako njemu najvise verujem...Srecno! ;)
kvarovi.304dacho,
Imam jedan veeeeliki problem (da je samo jedan...).
Radi se EPSON Stylus Color stampacu. Do pre neki dan
sve je radilo kako treba, a onda ...
1. Obzirom da stampa iz DOS-a (DIR >LPT1) izgleda ovako:
-* volume in drive c is system -* volume serial
number is 20ce-b60e -* directori of c:|-*-*command
dos ..... itd.
naravno, sve u jednom redu, dosao sam do sledecih
zakljucaka: stampac svaki primljeni karakter sabira
sa 32 i kao takvog ga stampa. Karakteri -* su 45
i 42, odnosno umanjeni za 32 daju 13 i 10 (CR i LF
ako se ne varam) sto u sustini i treba da budu. Ista
stvar je sa slovima (mala slova umanjena za 32 daju
velika slova).
2. Sa stampom iz Windows-a (Win95) stvar je ista. Koliko
znam stampac interpretira ESCape sekvence (ESC=27)
pa mu ; (59 decimalno) ne znaci nista.
Ako neko zna kako da resim ovaj problem neka mi javi sto pre.
Hvala unapred.
kvarovi.305neca.s,
-> #304, dacho>> EPSON STYLUS COLOR
Ocigledno da ne radi data linija D5 (stalno je na 1).
Kvar moze biti i u paralelnom portu u kompjuteru i
u stampacu. Eventualno i u kablu.