kvarovi.714ivke,
Imam sledeci problem. Radi se o grafickoj kartici Oak , ne znam
tačno tip, ali nije od novijih, imam je odavno. Problem se javlja
random a manifestuje se kao pojavljivanje strafti oko misa u Win
3.11 koje ostaju iza njega. Kada izadjem iz Windowsa ekran je pun
svega i svacega ili crn i trepce. Kada ga resetujem (na kucistu)
nastavlja se isto ali BIOS (prozveden '91) ne prijavljuje problem,
rachunar radi normalno ali slike nema, to jest neprepoznatljiva je.
Posle nekog vremena pocheo je win da pravi probleme , sada onakve
kao kad izadjem iz njega, ali svaki put kad ga startujem. Promenio
sam driver za karticu na 16obojni SVGA, i sada radi. Pokushao sam i
da 'prepeglam' 256 drajver ali nije pomoglo. Vec sam se odlucio da
kupim novu karticu, ali reko da probam prvo ovde.
p.s.
ovaj problem je poceo da se manifestuje otpriloke nedelju dana
poshto sam instalirao nov modem i zvuchnu karticu, verovatno ima
veze sa interaptima, ali da se ja ne pravim pametan..
kvarovi.715l.savic,
Za poslednjih nekoliko dana naprasno su mi stradale četiri diskete.
Ne vjerujem da je problem u disketama, jer su od različitih
proizvođača i različite starosti. Da li neispravan ili raštimovan
floppy drive može tako nešto da izazove?
Računar: 486/100
flopy: Mitsumi
OS: DOS 6.22
kvarovi.716morkin,
-> #715, l.savic> Za poslednjih nekoliko dana naprasno su mi stradale četiri diskete.
> Ne vjerujem da je problem u disketama, jer su od različitih
> proizvođača i različite starosti. Da li neispravan ili raštimovan
> floppy drive može tako nešto da izazove?
Da li diskete mogu da se preformatiraju o.k. sa FORMAT A: /C na drugom
kompjuteru?
Izgleda da se isprljao drajv, kupi disketu za čišćenje.
kvarovi.717l.savic,
-> #716, morkin> Da li diskete mogu da se preformatiraju o.k. sa FORMAT A: /C na drugom
> kompjuteru?
Probao takvu disketu da formatizujem, ali bezuspješno, a
već sa DIR A: ( na drugom kompjuteru ) dobijem poruku:
General failure reading drive A
Abort, Retry, Fail?
Da li imaš ideju u čemu bi mogao da bude problem?
kvarovi.718epson,
-> #717, l.savic
│ General failure reading drive A
│ Abort, Retry, Fail?
└─────────────────────────────────────────────────
Čini mi se da je drajv prljav .
kvarovi.719pvlada,
-> #717, l.savic> Probao takvu disketu da formatizujem, ali bezuspješno, a
> već sa DIR A: ( na drugom kompjuteru ) dobijem poruku:
Probaj sa Scandiskom ili NDD-om da pregledaš disketu ;)
Pozdrav Vlada
kvarovi.720morkin,
-> #717, l.savic> Probao takvu disketu da formatizujem, ali bezuspješno, a
> već sa DIR A: ( na drugom kompjuteru ) dobijem poruku:
> General failure reading drive A
> Abort, Retry, Fail?
Da li možeš da FORMATIRAŠ tu disketu na drugom kompjuteru? Otkucaj na drugom
kompjuteru FORMAT A: /C i vidi da li je formatira. Ako formatira bez problema,
moraćeš da očistiš drajv na svom kompjuteru.
kvarovi.721gmatic,
-> #716, morkin==> Izgleda da se isprljao drajv, kupi disketu za ciscenje.
Alkohol i neka matora disketa rade. Premazes staru disketu sa
alkoholom i ubacis u drajv. Par puta uradis dir a: i proradice.
Kod mene je uspelo.
kvarovi.722l.savic,
-> #718, epson> Čini mi se da je drajv prljav .
Sasvim moguće. Ipak da ispričam hronološki šta mi se dešavalo:
U moj drajv ubacujem tri diskete za redom i svaki put dobijem
poruku:
General failure reading drive A
Abort, Retry, Fail?
Zatim ubacim četvrtu disketu i ona je OK. Na nju snimim neke
fajlove, odnesem to na drugi kompjuter i kad tu disketu ubacim
u taj drugi kompjuter, od tog komjutera dobijem gore navedenu
poruku. Znači, neće da je pročita. Tu istu disketu poslije toga
vratim kući i onda ni moj kompjuter neće da je pročita. E to
je ono što me zbunjuje.
Kada na drugom kompjuteru snimim neke fajlove i tu disketu
ubacim u moj drajv, opet dobijem već navedenu poruku?
Da li je moguće da tako nešto izazove neki virus, mada sa
F-Prot-om ( doduše ver. 2.26 ) nisam ništa pronašao?
kvarovi.723l.savic,
-> #719, pvlada> Probaj sa Scandiskom ili NDD-om da pregledaš disketu ;)
Kako, kad imam General failure reading drive A.
Takva disketa je i na drugom komjuteru nečitljiva.
kvarovi.724pvlada,
-> #723, l.savic> Kako, kad imam General failure reading drive A.
>Takva disketa je i na drugom komjuteru nečitljiva.
Ali možda NDD ili Scandisk modu da isprave, može to da se desi,
meni se često dešavalo ;)
Pozdrav Vlada
kvarovi.725kostja,
-> #721, gmatic=> Alkohol i neka matora disketa rade. Premazes staru disketu sa
=> alkoholom i ubacis u drajv. Par puta uradis dir a: i proradice.
=> Kod mene je uspelo.
Da neće slučajno da alkohol rastvori prah na disketli
i napravi još veći dar-mar... ono jeste, tamo gde glava
prođe skinuće sa kritičnog mesta na glavi nečistoću ali
okolo tog mesta...
kvarovi.726nudge.nudge,
-> #723, l.savic
> Kako, kad imam General failure reading drive A.
>Takva disketa je i na drugom komjuteru necitljiva.
Probaj da odneses neku novu disketu kod ortaka ili
da onu koja radi kod njega pokusas kod sebe. Ako
opet ne radi ne ubacuj vise diskete u svoj drajv
jer ce verovatno da je unisti. Ako vratis kod ortaka
disketu (koju si prethodno proverio kod njega da radi)
i on moze da je formatira i vrati da opet radi verovatno
ti je glava razdesena.
Probaj! Pozdrav nudge.nudge
kvarovi.727pvlada,
-> #721, gmatic> Alkohol i neka matora disketa rade. Premazes staru disketu sa
> alkoholom i ubacis u drajv. Par puta uradis dir a: i proradice.
Imaš razne stvari specijalizovane za čišćenje FD drajva, CD-a,...
Mislim da neke stvari imaju u PC-Centr-u, tržni centar Obilićev Venac ;)
Pozdrav Vlada
kvarovi.728pvlada,
-> #722, l.savic> Da li je moguće da tako nešto izazove neki virus, mada sa
> F-Prot-om ( doduše ver. 2.26 ) nisam ništa pronašao?
Moguće, to se dešavalo jednom mom ortaku kad je imao virus zvani
Misis (mislim da se tako piše) ;)
Najbolje da digneš sistem sa čiste diskete i da isprobaš ;)
Pozdrav Vlada
kvarovi.729pane,
-> #722, l.savic## U moj drajv ubacujem tri diskete za redom i uvek dobijem
## rezultat:
##
## General Failure reading drive
## Abort,
Ne bih hteo biti dosadan, ali na ovu temu smo već
diskutovali i davali neke sugestije (ili se varam?). Stoji i
dalje moja sugestija da ti se kabl sa kontrolera na drajv ili
izvukao ili da nije korektno postavljen na drajv/kontroler. Da
li si to kontrolisao? Ako nije problem, voleo bih da znam
rezultat provere.
Ja sam jednom prilikom postavio kabl sa kontrolera na
drajv pogrešno ("smaknuo" sam ga za par pinova udesno) i
rezultat toga je bilo ponašanje drajva koje si opisao u poruci na
koju ti odgovaram.
Ukoliko ti je kabl dobro postavljen, ne verujem u mogućnost
čišćenja drajva jer mislim da je u tom slučaju zreo za promenu.
kvarovi.730rdejan,
-> #717, l.savic>> Probao takvu disketu da formatizujem, ali bezuspješno, a
>> već sa DIR A: ( na drugom kompjuteru ) dobijem poruku:
>> General failure reading drive A
>> Abort, Retry, Fail?
Ne želim da te plašim :), ali isti problem se dešava na mojoj
ploči, koju sam kupio od firme koja se već duže vreme
reklamira na Sezamu - kojoj je neispravan FDD kontroler (na
ploči). Dakle, proveri drajv na drugoj ploči, ako je sve ok,
rešenje je zamena ploče (što meni teško polazi za rukom).
Inače, svaka reklama je ništavna u poređenju sa antireklamom
nezadovoljne mušterije, koju ovom prilikom moram da iznesem:
NE KUPUJTE HARDVER U FIRMI STIL COMPUTERS!
Pozdrav, Dejan
kvarovi.731l.savic,
-> #720, morkin> Da li možeš da FORMATIRAŠ tu disketu na drugom kompjuteru? Otkucaj na
> drugom kompjuteru FORMAT A: /C i vidi da li je formatira. Ako formatira bez
> problema, moraćeš da očistiš drajv na svom kompjuteru.
Bez problema sam na drugom kompjuteru formatizovao jednu "nečitljivu"
disketu. Nije imala loših sektora. Zanimljivo je bilo kad sam tu
disketu donio kući. Tada ju je i moj drajv pročit'o.
Izgleda da je u pitanju zaprljan drajv. Kako da ga očistim? Neko
je već ranije pomenuo disketu za čišćenje flopi drajva. Gdje bih to
mogao da kupim i po kojoj cijeni?
kvarovi.732l.savic,
-> #729, pane> Ne bih hteo biti dosadan, ali na ovu temu smo već
> diskutovali i davali neke sugestije (ili se varam?). Stoji i
> dalje moja sugestija da ti se kabl sa kontrolera na drajv ili
> izvukao ili da nije korektno postavljen na drajv/kontroler. Da
> li si to kontrolisao? Ako nije problem, voleo bih da znam
> rezultat provere.
Provjerio sam i kabl je dobro postavljen.
kvarovi.733kostja,
-> #728, pvlada=> Moguće, to se dešavalo jednom mom ortaku kad je imao virus zvani
=> Misis (mislim da se tako piše) ;)
Jel se to tako beše vika drugim imenom Zaharinov?
kvarovi.734morkin,
-> #725, kostja> Da neće slučajno da alkohol rastvori prah na disketli
> i napravi još veći dar-mar... ono jeste, tamo gde glava
> prođe skinuće sa kritičnog mesta na glavi nečistoću ali
> okolo tog mesta...
Rekao je čovek da se uzme stara disketa. Nije važna disketa, već drajv.
Na koju foru se čisti CD drajv, a da nije njegovo otvaranje?
kvarovi.735pvlada,
-> #733, kostja>Jel se to tako beše vika drugim imenom Zaharinov?
Da to je jedan od Zaharinov virusa ;)
Pozdrav Vlada
kvarovi.736nitugard,
-> #734, morkin> Na koju foru se čisti CD drajv, a da nije njegovo otvaranje?
I za to postoje diskovi sa sredstvom za čišćenje,
mada mi princip nije jasan.
Da li "glava" sa laserom dodiruje ploču?
kvarovi.737pane,
-> #731, l.savic
## Gdje bih to mogao da kupim i po kojoj ceni?
Komplet za čišćenje flopi-drajvova prodavala je "Šumadija" u
Knez Mihajilovoj ulici i "Computer Land" u Kralja Petra 7 mislim
da su na prvom (ili drugom spratu?), ulaz je pored kafane "Znak
pitanja". Broj telefona mi trenutno nije pri ruci ali se može
naći u jednom od prethodnih brojeva PC Press-a. Ako bude
problema iskopaćemo i taj a i neke druge brojeve (po mogućstvu).
Inače, cena bi trebala biti oko 10-15 Dem,ako me sećanje ne
vara, a čini mi se da je "Šumadija" bila skuplja.
kvarovi.738morkin,
-> #731, l.savic> Izgleda da je u pitanju zaprljan drajv. Kako da ga očistim? Neko
> je već ranije pomenuo disketu za čišćenje flopi drajva. Gdje bih to
> mogao da kupim i po kojoj cijeni?
Pogledaj u knjižari u ulici koja ide od Slavije do Terazija ;) (Kralja
Milana?) sa leve strane, kod Londona ili u Šumadiji u Ulici kneza
Mihajla. Cena ne bi smela da bude više od 30 dinara, mada je i to skupo.
kvarovi.739sigmund,
-> #736, nitugard║ > Na koju foru se čisti CD drajv, a da nije njegovo otvaranje?
║
║ I za to postoje diskovi sa sredstvom za čišćenje,
║ mada mi princip nije jasan.
║ Da li "glava" sa laserom dodiruje ploču?
╚═══════════════════════════════════════
Koliko sam ja primetio (u Polarotoru pre neku nedelju)
CD za čišćenje ima četkice (ili tako nešto) na donjoj
strani i njima verovatno dok se okreće čisti laser.
cu Frojd
kvarovi.740epson,
-> #739, sigmund
│ Koliko sam ja primetio (u Polarotoru pre neku nedelju)
│ CD za čišćenje ima četkice (ili tako nešto) na donjoj
│ strani i njima verovatno dok se okreće čisti laser.
└─────────────────────────────────────────────────
Čisti sočivo . (imam CD čistač)
kvarovi.741gmatic,
-> #736, nitugard==> Da li "glava" sa laserom dodiruje plocu?
Ne.
Laser se odbija od ploce i u zavisnosti dal postoji rupica ili ne (1 i 0)
stize do detektora koji dalje salje info.
kvarovi.742gmatic,
-> #727, pvlada==> Imas razne stvari specijalizovane za ciscenje FD drajva,
==> CD-a,... Mislim da neke stvari imaju u PC-Centr-u, trzni
==> centar Obilicev Venac ;)
Imas i u Sumadiji za diskete ali za CD-ove neznam. Doduse cene su
vise nego paprene. Ali sta ce ti sve to kad alkohol i malo vate
cine sve.
kvarovi.743gmatic,
-> #737, pane==> Inace, cena bi trebala biti oko 10-15 Dem,ako me secanje ne
==> vara, a cini mi se da je "Sumadija" bila skuplja.
20 Dm u Sumadiji prosle godine.
kvarovi.744kostja,
-> #737, pane=> Knez Mihajilovoj ulici i "Computer Land" u Kralja Petra 7 mislim
=> da su na prvom (ili drugom spratu?), ulaz je pored kafane "Znak
=> pitanja". Broj telefona mi trenutno nije pri ruci ali se može
Drugi sprat, a telefonče je 635-065...
=> Inače, cena bi trebala biti oko 10-15 Dem,ako me sećanje ne
=> vara, a čini mi se da je "Šumadija" bila skuplja.
ako me sećanje ne vara, imali su dva kompleta za čišćenje
i jeftiniji je bio nekih 7DM.
O cenama u "Šumadiji" je uzaludno trošiti jagodice prstiju...
kvarovi.745kostja,
-> #734, morkin=> Na koju foru se čisti CD drajv, a da nije njegovo otvaranje?
Nije... imam ja neki "CD lens cleaner".
Štos se sastoji da na donjoj strani CD-a postoji mala
četkica koja pređe preko sočiva i tako nekako ga očisti.
Ono "tako nekako" se odnosi na činjenicu da se cela fora
svodi u prebrisavanju sočiva... što i ne daje neke rezultate.
kvarovi.746smilicic,
-> #709, space.ace» Kartica je podešena na port 220, IRQ 5, DMA 1, HDMA 1.
»
» Ima li neko ideju šta se u stvari događa?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ne znam da li je sada kasno i da li ti je neko već odgovorio ali čini mi
se da imaš grešku u podešavanju. Kod mene je DMA 1 ali je HDMA 5 ! Tj.
linija iz autoexec-a glasi:
SET BLASTER=A220 I5 D1 H5 P330 T6
~~ ~~
Dakle, high DMA je na 5. Probaj pa vidi :)
kvarovi.747the.edge,
-> #739, sigmund
T?>> Koliko sam ja primetio (u Polarotoru pre neku nedelju) CD za ciscenje
T?>> ima cetkice (ili tako nesto)na donjoj strani i njima verovatno dok se
T?>> okrece cisti laser.
Ja posedujem philipsov cd clenaer (vec sam to ovde odavno i pisao...) i
sadrzi 2 cetkice: Jedna je veca, ali finija, a druga je manja, ali grublja.
Nikakvu specijalnu razliku nisam video pri ciscenju cdromova, ali zato
cdplayere zna super da ocisti.
AcCeSS DeNiED
kvarovi.748n.ceh,
-> #742, gmatic> vise nego paprene. Ali sta ce ti sve to kad alkohol i malo vate
> cine sve.
Aha. Naročito za CD. Pa kad se nahvataju dlačice na sočivu, milina Božija...
kvarovi.749miskop,
Ja sam svoj CD-cleaner kupio u Computer Dream-u, u Nemanjinoj, kod
Železničke stanice. Oni imaju svašta, od čistača FD-a, CD-a, preko
raznih krpica za brisanje monitora, držača CD-a...
kvarovi.750l.savic,
-> #730, rdejan> reklamira na Sezamu - kojoj je neispravan FDD kontroler (na
> ploči). Dakle, proveri drajv na drugoj ploči, ako je sve ok,
> rešenje je zamena ploče (što meni teško polazi za rukom).
Provjerio sam flopi drajv na drugoj ploči i ponašao se isto, znači da
je FDD kontroler ispravan, a problem je zaprljan drajv, jer nema šta
drugo da bude.
Zahvaljujem se svima koji su mi korisnim sugestijama pomogli da
shvatim u čemu je problem sa mojim flopi drajvom!
kvarovi.751chris,
-> #749, miskopť Ja sam svoj CD-cleaner kupio u Computer Dream-u, u Nemanjinoj,
ť kod Zeleznicke stanice. Oni imaju svasta, od cistaca FD-a,
ť CD-a, preko raznih krpica za brisanje monitora, drzaca CD-a...
Kad smo vec koc CD-ova...Moj drajv u poslednje vreme cesto preskace
(audio cd) pogotovu kod poslednjih traka a kada pravi dugacke skokove
npr. sa prve na dvadesetu traku malo se zabuni ...Predpostavljam da je
zaprljano socivo ali....
kvarovi.752space.ace,
-> #746, smilicic> Ne znam da li je sada kasno i da li ti je neko već odgovorio ali čini mi
> SET BLASTER=A220 I5 D1 H5 P330 T6
Ovako, kada diagnose program setuje sve te podatke, on pri setovanju HDMA
napomene da neke ploče imaju problema sa ovim HDMA, pa nudi opciju da se
koristi Low DMA (to je 1), što je i sam našao. Jedno vreme sam podesio da
se koristi HDMA 5, ali nije davalo nikakve rezultate, tj. sve je bilo sa
istim simptomima kao i sad, tako da to nije to. Ipak, hvala na podršci :).
kvarovi.753gmatic,
-> #748, n.ceh==> Aha. Narocito za CD. Pa kad se nahvataju dlacice na socivu,
==> milina Bozija...
Au al ste vi bukvalisti!
Pa dobro skoro sve. A socivo peres drugacije (bez alkohola i vate) samo treba
otvoriti CD.
Skoro sve ostalo radis alkoholom (i tako nastade izraz alkoholicar).
kvarovi.754chris,
-> #753, gmaticť Pa dobro skoro sve. A socivo peres drugacije (bez alkohola i
ť vate) samo treba otvoriti CD.
Ajd objasni malo detaljnije kako onda ochistiti sochivo ?
(sem shmirglom naravno ;)
kvarovi.755gmatic,
-> #754, chris==> Ajd objasni malo detaljnije kako onda ochistiti sochivo ?
==> (sem shmirglom naravno ;)
Ciklicnim brisanjem sociva pod uticajem centripetalne sile.
Cime cistis staklo?
kvarovi.756chris,
-> #755, gmaticť Ciklicnim brisanjem sociva pod uticajem centripetalne sile.
ť Cime cistis staklo?
Da je samo staklo u pitanju...meni se cini da ima tu i malo plastike
ali i ako se varam na tom sochivu postoji neki premaz koji ne znam zashta
sluzi ali ne bih zeleo da ga oshtetim :)
kvarovi.757dzakic,
-> #696, livan> Zatrči se i prenese par kilobajta, pa onda sve iz početka. I tako, tri
> koraka napred, dva nazad, pa dobijem cps od 200 do 400. Slikovito se
Ovo je definitivno pokazatelj da Flow Control ne radi kako
treba. Proveri da li je uključena hardverska kontrola protoka,
CTS/RTS treba da bude ON. Ako je modem eksterni, moguće je da
kablovi nisu ispravni.
kvarovi.758zoxy,
Ex... ne moze se bez problema...
elem, radi se o sledecem:
-mitsumi CD 4x
-win 3.11
-neka Yamaha zvucna karta 16b
-seagate 1,1G
pod dosom radi sve OK i muzicki i softverski diskovi..
ali, u winu korektnop rade samo soft, diskovi.
kad ubacim neki muzikalni, na startovanje svake aplikacije koja je
vezana sa sistemom (control panel, samo dizanje wina i sl)
prijavljuje poruku kako ne moze da cita drive E: (cd)i ono cuveno
cancel/retry.
kad dva puta kliknem na cancel nastavi sa normalnim radom i sve je
ok. Cisto me nervira to stalno cancelisanje a i nisam siguran da je
sve ok. inace, svi drajveri su korektno instalisani i pri butovanju
ne prijavljuje nikakve greske.
Instaliran je 32-bitni pristup disku, i naravno da sam probaosve
kombinacije: da iskljucim file 32bitni, disk 32bitni, oba... :((((
ima li ko ideju?
ili ako je ovo cest problem, dajte pointer....
Fala!
kvarovi.759livan,
-> #757, dzakic-> Ovo je definitivno pokazatelj da Flow Control ne radi kako
-> treba.
Pod pretpostavkom da je sve podešeno kako treba, da li to znači da
planiram nabavku novog modema. :( Hoću reći, da li je ovaj riknuo?
kvarovi.760ranx,
-> #758, zoxy> prijavljuje poruku kako ne moze da cita drive E: (cd)i ono cuveno
> cancel/retry.
Šta ti je E:
CD ili neka particija diska?
kvarovi.761zoxy,
-> #760, ranx>> prijavljuje poruku kako ne moze da cita drive E: (cd)i ono cuveno
>> cancel/retry.
>
> Sta ti je E:
>
> CD ili neka particija diska?
Ex.....
smesno, ali istinito...izgubio sam ceo jedan dan oko tog problema a znate sta
je bilo?
U patchu u autoexec.bat -u sam imao i E:\...
Prekjuce sam promenio disk, nemam vise e: particiju, a to slovo je nekako
ostalo u patchu :( i to je to.
Jeste li znali da i windows cita patch iz dosovog autoexeca?
I naravno, na startovanje neke aplikacije, trazi komandu izmedju ostalog i u
patchu, s tim sto kad je u CDu soft. disk on pretrazi, ne nadje i nista, a kad
je muzicki ne ume naravno da ga prepozna...
Psst... ne pricajte ovo nikom da se ne smeje ;)
kvarovi.762supers,
-> #761, zoxy
>> Jeste li znali da i windows cita patch iz dosovog autoexeca?
Naravno, s tim što je u pitanju staza - path, a ne zakrpa - patch.
Kad smo već kod otkrivanja tople vode, da podsetim da svaki Windows EXE
svoje DLL-ove traži prvo u tekućem, zatim u SYSTEM direktorijumu, pa u
direktorijumima iz patha.
kvarovi.763goxi,
Hi!
Imam problem sa mojim UMC 14400 modemom. Kada okrenem broj (e.g. 648422)
modemi pocnu da se "spajaju" (konektuju) i nista, ili se uopste ne spoje
ili kad se konektuju na ekranu mi se ispisuje djubre (citaj: úcĹ}).
E sad, na manjim baud rate-ovima lepo radi, znaci na 9600 i manjim, a na
14400 i vecim ne radi. U cemu je porblem i kako da mom modemu povratim
staru dobru brzinu ? :)))
POMAGAJTE !!!
P.S. Koristim Telemate, a probao sam i u Bitware-u za Win, ali rezultat
je isti. :(((
Danas mi se cak desilo da kad udjem u TM on umesto init str. ispise
djubre!!!
kvarovi.764pecanac,
Drugaru se pokvario MONITOR. Ne bilo vam teško, napišite par adresa
ili telefona na koje da se obrati za popravku. (Beograd)
Hvala.
kvarovi.765zmdjokic,
-> #764, pecanac » Drugaru se pokvario MONITOR. Ne bilo vam tesko, napisite par adresa
» ili telefona na koje da se obrati za popravku. (Beograd)
Probaj na tel. 418-409
Pozdrav, Djole
kvarovi.766mradovic,
Desio mi se sledeci kvar:
Na FX ploci riknuo je kontroler za HDD, pa me zanima sledece:
1. Popravlja li neko ovo i eventualno koliko bi to kostalo?
2. Postoji li neko drugo resenje, tipa posebna kartica?
Napominjem da sam ubacio ISA kombi-kontroler zaostao jos
iz perioda 286-tice, i to radi ali na nivou brzine iste :((
3. Pomenuti problem se desio sa Primry konektorom, pa me zanima
postoji li mogucnost da se sistem podigne tako sto se prikopca
a Secundary a Primary iskljuci.
Pozdrav, Mirko.
kvarovi.767suki,
Zdravo Svima !
Treba mi pomoc, ustvari pomoc za mog drugara.
Naime, prilikom podizanja sistema i provere Himem.sys on je prijavio gresku
na adresi 0120404A i nije ucitao ni himem.sys, a ni emm386.exe.
Testiranjem memorije prijavljena je greska na adresama 01204572 i 012045EA.
Racunar je Pentium na 100 MHz sa 32 Mb RAM.
Postoji li kakav nacin da se navedene adrese izdvoje iz upotrebe u emm386 ili
nesto slicno.
Zahvaljujem na odgovorima unapred !
kvarovi.768saint,
-> #767, suki=> Postoji li kakav nacin da se navedene adrese izdvoje iz upotrebe u
=> emm386 ili nesto slicno.
jel memorija jos pod garancijom?
kvarovi.769suki,
-> #768, saint Gde to ima kod nas nesto pod garancijom ?
Uzmimo da nije.
kvarovi.770zlaya,
-> #766, mradovic- Desio mi se sledeci kvar:
-
- Na FX ploci riknuo je kontroler za HDD, pa me zanima sledece:
-
- 1. Popravlja li neko ovo i eventualno koliko bi to kostalo?
Ovde se to neradi iz tehničkih razloga - inače kontroler ti je
najverovatnije u okviru FX čip seta, pa praktično možeš da nađeš drugu takvu
ploču kojoj neradi nešto drugo pa da prebaciš čip (nemoj da se zanosiš da to
ima da se kupi negde na komad).
- 2. Postoji li neko drugo resenje, tipa posebna kartica?
- Napominjem da sam ubacio ISA kombi-kontroler zaostao jos
- iz perioda 286-tice, i to radi ali na nivou brzine iste :((
To je drugo rešenje, treće je SCSI kontroler sa SCSI hard diskovima, i pri
tome da zaboraviš na ide - jedino što neznam da li će se mapirati kao prvi ili
kao drugi ukoliko imaš na drugoj IDE grani hard disk.
- 3. Pomenuti problem se desio sa Primry konektorom, pa me zanima
- postoji li mogucnost da se sistem podigne tako sto se prikopca
- a Secundary a Primary iskljuci.
Samo ukoliko imaš baš novi tip BIOSa inače ne (s obzirom da je FX jedan od
prvih setova - sorry) :(
kvarovi.771mradovic,
-> #770, zlayaHavla na odgovoru :) u svakom slucaju sve se izgleda svodi
na nabavku nove ploce.
Pozdrav, Mirko.
kvarovi.772pvlada,
-> #769, suki> Gde to ima kod nas nesto pod garancijom ?
Pa ima na puno mesta, npr. Microsys.
Pozdrav Vlada
kvarovi.773mlaca,
-> #766, mradovic>>2. Postoji li neko drugo resenje, tipa posebna kartica?
Napominjem da sam ubacio ISA kombi-kontroler zaostao jos
iz perioda 286-tice, i to radi ali na nivou brzine iste :((
Postoji jos jedno resenje, da nabavis PCI IDE kontoler.
Nema ih tako cesto, ali ako si zainteresovan mislim da ga cak neko
ima i na Sezamu za prodaju.
Pa stavi oglas da ga kupujes.
kvarovi.774zoxy,
-> #772, pvlada>> Gde to ima kod nas nesto pod garancijom ?
>
> Pa ima na puno mesta, npr. Microsys.
>
> Pozdrav Vlada
Kad smo vec kod ovoga.. cuh pre neki dan na TV (ne secam se kad, i u kom
kontextu):
"...ozbiljna i jaka firma moze sebi da PRIUSTI davanje garancije na svoje
proizvode.."
Lepo receno,a?
kvarovi.775pvlada,
-> #774, zoxy> "...ozbiljna i jaka firma moze sebi da PRIUSTI davanje garancije na
> svoje proizvode.."
Pa ovi i jesu takva firma (zastupnici Compaq-a za YU), ali su im i
cene ocbiljne, tj. mnogo velike.
kvarovi.776nesha,
Elem.. Stoji ovde kod mene jedan USR 28800 DVD i nece da mrdne. Sve
komande prima ok, ali kad mu kazem ATD on klikne, ukljuchi zvuchnik ali nema
tu tuuu.. Takodje ni ne propushta signal za telefon koji je ukljuchen u
modem. Sad ja naravno sumnjam na relej neke vrste, pa me zanima ima li ovde
nekog junaka koji bi bio kadar da to zameni. Pis.
kvarovi.777zlaya,
-> #776, nesha- Elem.. Stoji ovde kod mene jedan USR 28800 DVD i nece da mrdne.
- Sve komande prima ok, ali kad mu kazem ATD on klikne, ukljuchi
- zvuchnik ali nema tu tuuu.. Takodje ni ne propushta signal za
- telefon koji je ukljuchen u modem. Sad ja naravno sumnjam na
- relej neke vrste, pa me zanima ima li ovde nekog junaka koji bi
- bio kadar da to zameni. Pis.
Da ti nije možda kabl u prekidu, ili si nešto pogrešno povezao ?
kvarovi.778nesha,
-> #777, zlaya> Da ti nije mozda kabl u prekidu, ili si nesto pogresno povezao ?
Ne, sve shtima, poshto sam modem samo izvadio i namontirao umesto svog
starog modema koji je radio pre toga, a bogami radi i sad.. U svakom sluchaju
bi mi dobro doshao telefon nekog ko bi umeo to da popravi (mozda i nije samo
relej skavliknuo).
kvarovi.779sandra.smelc,
Upomoc,
imam lap-top Texas Instruments TravelMate 3000,
umrla mu je neonka za osvetljavanje ekrana.
Oznaka doticne je :
MITSUBISHI CSA HSXPO TUBING 125 C OFT HISHI TUBE EU-2 VW-1 -F-
Ako neko ima pametno resenje, bilo bi lepo
da mi javi da ne izgubim oci pored eksternog svetla.
Unapred hvala !!!
kvarovi.780miksa,
Kvar monitora
Ako neko zna dobrog servisera za monitore, molim da napise
telefon ili adresu u ovoj konferenciji.
Imam NEC Multiscan 3D, slika je naglo izgubila ostrinu i
smanjio se kontrast...
kvarovi.781zlaya,
-> #778, nesha- > Da ti nije mozda kabl u prekidu, ili si nesto pogresno
- povezao ?
-
- Ne, sve shtima, poshto sam modem samo izvadio i namontirao
- umesto svog starog modema koji je radio pre toga, a bogami radi
- i sad.. U svakom sluchaju
Nema frke, nadam se samo da nemaš modem ili telefon vezan za bratsku nam
ujedinjenu nemačku, pošto njihova pošta ima standard da koristi pri
četvoropinskim priključcima (liči na RJ 13) kontra vezivanje, tako da ako tvoj
kabl koji povezuje modem sa utičnicom ili telefon po nemačkom standardu, a ima
2 žice signal neće umeti da preskoči to rastojanje...
kvarovi.782zlaya,
-> #779, sandra.smelc- imam lap-top Texas Instruments TravelMate 3000,
- umrla mu je neonka za osvetljavanje ekrana.
- Oznaka doticne je :
- MITSUBISHI CSA HSXPO TUBING 125 C OFT HISHI TUBE EU-2 VW-1 -F-
- Ako neko ima pametno resenje, bilo bi lepo
- da mi javi da ne izgubim oci pored eksternog svetla.
- Unapred hvala !!!
Kada ugine svetlo u pozdaini ekrana prenosnog računara, može biti da je
neispravan konvertor na DC-DC pločici, ili sama neonka ili se očupao kabl koji
vodi do nje. Kada tržite neonke za vaše ekrane, nemorate toliko da se patite
sa oznakama, dovoljno je da je premerite, i imate dužinu i debljinu iste. Po
tim parametrima će raditi isto, ili skoro isto.
kvarovi.783sandra.smelc,
Hvala na brzom odgovoru,
neonka je pukla tacno po sredini tako da
je bas nema. Inace, duzina je blizu 18,5 cm,
ne znam precizno posto je deo stakla ispao (jako mali),
a debljina je 5,5 mm, pa ako po tome moze da se nadje...
Inace, ima po jedan izvod na svakom kraju.
kvarovi.784gmatic,
-> #783, sandra.smelc==> Hvala na brzom odgovoru,
==> neonka je pukla tacno po sredini tako da
==> je bas nema. Inace, duzina je blizu 18,5 cm,
==> ne znam precizno posto je deo stakla ispao (jako mali),
==> a debljina je 5,5 mm, pa ako po tome moze da se nadje...
==> Inace, ima po jedan izvod na svakom kraju.
Premeri od konektora do konektora (gde ubadas neonku). I tako mozes
da izmeris duzinu. Najverovatnije je to neonka od jedno 6W.
kvarovi.785darth.vader,
Hi pipl :)
Problem je sledeci...
Dakle, CDROM mi je nekih godinu dana radio sasvim OK, citao i izgrebane
i svakakve druge diskove, ali je poceo da se cudno ponasa...
Desava se sledece:
Kada se ubaci DATA disk, pokusava da ga procita, ali ne uspeva, i cuje
se stalno preskakanje citaca po disku. Disk se non stop vrti, i onda
neki disk uspe da procita a neki ne uspe. Kod tih sto uspe da procita
prelazak iz direktorijuma u direktorijum i kucanje komande dir ili bilo
koje druge komande koja zahteva ponovno citanje diska, ponovo se javlja
isti zvuk preskakanja, i opet citanje traje prilicno dugo, ali ponekad
i nece da ga procita. Moram 2-3 puta da udarim Retry, da bi uspeo.
One koje ne uspe da procita na pocetku, ne zeli ni da pipne...
Kada cita MUZICKI disk, neki rade bez problema (cak se ni ne cuje
karakteristican zvuk vrtenja diska sto je slucaj samo sa Enigminim
diskom), a neki se ipak vrte, ali i pored toga sviraju... E, sad,
nekim diskovima, CDROM ne moze da nadje, i da krene da pusta samo
10-tu ili neku pesmu posle 10-te. Jednostavno vrti disk, i posle kaze
Cannot read drive E: Abort Retry Fail...
Znam da sam udavio sa ovim, ali muka me primorala...
HEEEEEEEELP !!!
10x in advance, Darth :)
kvarovi.786mmarkovic,
-> #785, darth.vader> Dakle, CDROM mi je nekih godinu dana radio sasvim OK, citao i izgrebane
> i svakakve druge diskove, ali je poceo da se cudno ponasa...
Zaprljano sočivo.
Rešava se CD-om za čišćenje, a ako neće, nežnim čišćenjem sočiva
bebi štapićima sa vatom, bez alkohola, samo štapić.
P.S. Meni je drugar očistio SONY 77E (4X) sa istim simptomima
kvarovi.787saint,
-> #785, darth.vader
Cini mi se da ti se navatalo prasine na mehanizam i laser...
Cisti to...
kvarovi.788basrak,
Da li zna neko koliki je kvar monitora ako je otišlo kolo za vertikalnu
sinhronizaciju? Simptom je - slika trči s leva na desno. U pitanju je Axiom
14'' kolor monitor.
kvarovi.789darth.vader,
-> #786, mmarkovic>> > Dakle, CDROM mi je nekih godinu dana radio sasvim OK, citao i
>> > izgrebane i svakakve druge diskove, ali je poceo da se cudno ponasa...
>>
>> Zaprljano socivo.
Huh, pade mi kamen sa srca ;)
>> Resava se CD-om za ciscenje, a ako nece, neznim ciscenjem sociva
>> bebi stapicima sa vatom, bez alkohola, samo stapic.
Gde ima da se nabavi CD za ciscenje, i koliko to kosta ? :)
>> P.S. Meni je drugar ocistio SONY 77E (4X) sa istim simptomima
Ja imam Toshiba-in 4X, ali ne verujem da je to preterano bitno...
Tnx na infou...
See ya, Darth :)
kvarovi.790miksa,
MOLIM svakog ko poznaje pouzdanog servisera za monitore da u ovoj
konferenciji napise telefon ili adresu.
Unapred hvala.
kvarovi.791mihailod,
-> #789, darth.vader> Gde ima da se nabavi CD za ciscenje, i koliko to kosta ? :)
Inex-ova prodavnica u Knez Mihailovoj, izmedju Jugoslovenske
Knjige i Narodne Radinosti. Cena je 118 dinara.
kvarovi.792mihailod,
-> #790, miksa> pouzdanog servisera za monitore da u ovoj
> konferenciji napise telefon ili adresu.
***** *********, Majke Jevrosime 7, 33-41-907.
Meni su popravili 2 komada. Jedan prastari od 14"
i jedan najnoviji CTX 15" multimedijalni...
Dakle, preporuka.
PS. Ime firme ne ide zbog reklame ;)
kvarovi.793mmarkovic,
-> #789, darth.vader> Gde ima da se nabavi CD za ciscenje, i koliko to kosta ? :)
Pa, info iz Niša ti ne bi mnogo vredeo, a i mihailod ti je
već odgovorio...
> >> P.S. Meni je drugar ocistio SONY 77E (4X) sa istim simptomima
>
> Ja imam Toshiba-in 4X, ali ne verujem da je to preterano bitno...
Možda je bitno što se tiče toga koliko je to sočivo pristupačno.
On je tako sredio svoj SONY 55, moj 77e, nekoliko CD-ROM-ova
raznih firmi, nekoliko CD plejera...
Dakle, samo nežno...
P.S. Na SONY-u se probije papirna nalepnica i sočivo je odmah
tu ispod...
kvarovi.794darth.vader,
-> #791, mihailod>> Inex-ova prodavnica u Knez Mihailovoj, izmedju Jugoslovenske
>> Knjige i Narodne Radinosti. Cena je 118 dinara.
Veliki THANKS svima koji su mi pomogli :)
See ya, Darth :)
kvarovi.795dr.grba,
-> #791, mihailod>>> Gde ima da se nabavi CD za ciscenje, i koliko to kosta ? :)
>>
>> Inex-ova prodavnica u Knez Mihailovoj, izmedju Jugoslovenske
>> Knjige i Narodne Radinosti. Cena je 118 dinara.
Ja kupio u "Savremenoj" ili kako se već vika, u maršala Tolbuhina,
prva knjižara na levoj strani kad se krene od Slavije. Koštalo me
nekih 85 dinara ili tako nešto slično, +-3 dinara.
kvarovi.796zlaya,
-> #788, basrak- Da li zna neko koliki je kvar monitora ako je otišlo kolo za
- vertikalnu sinhronizaciju? Simptom je - slika trči s leva na
- desno. U pitanju je Axiom 14'' kolor monitor.
Ako trči levo desno, onda je horizontalna sinhronizacija. Taj vizuelni
efekat se dobija i kada se zaprašnjavi potenciometar za Hsync, odnosno ako si
uspeo da ga udariš malo jače po istom (manipulation problems...), a takođe
ukoliko imaš mekan konektor na kraju kabla, pa si ga ubo u karticu okrenutog
za 180 stepeni. U drugom slučaju okreni konektor kako treba pa će da radi (da
i ja sam nabo monitor naopačke i to 4 puta za redom).
kvarovi.797miskop,
-> #789, darth.vader-> Ja imam Toshiba-in 4X, ali ne verujem da je to preterano bitno...
Ne bih želeo da te razočaram, ali i ja sam imao dotičnu Toshibu
i iste simptome. Nije pomogao ni CD čistač, tj. CD je crk'o... :(
Inače, CD čistač sam nabavio u Computer Dream-u, u Nemanjinoj.
kvarovi.798johnnya,
-> #797, miskop >> -> Ja imam Toshiba-in 4X, ali ne verujem da je to preterano bitno...
>>
>> Ne bih želeo da te razočaram, ali i ja sam imao dotičnu Toshibu
>> i iste simptome. Nije pomogao ni CD čistač, tj. CD je crk'o... :(
Da se nadovežem, ja još uvek imam Toshibu sa istim siptomima i mogu
da je koristim samo za muzičke CD-e :(
Moraćeš da je rasturiš u delove da bi došao do sočiva, koje kada
očistiš CD radi "ok" jedno mesec dana - pa opet na čišćenje :)))
Ono "ok" znači da recimo čita sve muzičke CD-e, a kada pokušaš sa
data CD-om tu je znak pitanja da li će da ga pročita, a zatim ako ga
pročita da li će i ispravno da ga pročita...
Vrebam priliku da kupim novi CD-ROM...