PCHARD.6

02 Jul 1995 - 19 Oct 1997

Topics

  1. sistemi (183)
  2. mikroprocesori (544)
  3. maticne.ploce (1113)
  4. diskovi (2401)
  5. video (1276)
  6. dodaci (450)
  7. matricni (339)
  8. laseri (428)
  9. mreze (203)
  10. kvarovi (798)
  11. nabavka (727)
  12. benchmark (37)
  13. razno (1216)
  14. inkjet (283)
  15. unknown (2)

Messages - kvarovi

kvarovi.612 migoran,
Da li neko mozda ima spisak dzampera za plocu Am5x86-P75 (SiS cipset). Unapred hvala.
kvarovi.613 mirijevac, -> #612, migoran
Nisi lepo postavio pitanje, ploca koje primaju AMD-a 5x86 sa SiS-ovim cipsetom ima bar 4-5 razlicitih, moras malo da objasnis plocu da bi ljudi prepozali ako je imaju, i dali ti uputstvo. U suprotnom mozes da zamenis 3-5V dzamper i ode CPU. Pozdrav
kvarovi.614 migoran, -> #613, mirijevac
Ploca ima 3*ISA i 3*PCI slota, procesor se nalazi na desnoj strani ploce par centimetara od vrha, a 90% jumpera na ploci se nalaze desno od ISA slotova poredjani jedan do drugog. Opet HVALA.
kvarovi.615 hadzi,
HEEEEEEEELP! Fixed controler failure!!!!! Kako ovoga da se resim?! Je kvar hardverski?! Ooooo neeeee! U potpisu, VULE.OPAKI ;)
kvarovi.616 zlaya, -> #615, hadzi
- Fixed controler failure!!!!! Možda da probaš da prijaviš disk po odgovarajućim parametrima ?
kvarovi.617 p.n.soundland,
HELP !!! Imam veliki problem koji neznam sam da resim! Imam Cyrixovu 166+ sa 32 Mb Ram-a i Win95 na njemu. Juce mi se desila cudna stvar. Dok sam igrao neku igricu (iz Win95) odjednom mi se ekran zacrneo i masina se blokirala. Morao sam da resetujem masinu, i dok se dizao Win95 masina se opet resetovala sama od sebe. Prilikom sledeceg podizanja ponudio mi je opciju da se podigne u Safe Modu (klasika). Naravno pustio sam da se digne u Safe modu ali je u pola dizanja izbacio sledecu poruku: ERROR : HIMEM.SYS has detected unreliable XMS mamory at adress 0014F042 XMS driver not installed. Od tada uglavnom nemogu da podignem Win95, mada se desava i da ponekad proradi kao da mu nije nista ni bilo, pa onda sve iz pocetka sledeci put. Iztestirao sam masinu pomocu nekuh test programa i oni mi prijavljuju gresku na adresi 0014F042. Da li je to riknula memorija ili postoji i neki drugi razlog? POMAGAJTE - KO ZNA !!! -SONE-
kvarovi.618 gmatic, -> #617, p.n.soundland
==> Da li je to riknula memorija ili postoji i neki drugi razlog? Probaj da dodas koje stanje cekanja. Ako ovo ne ulapi najverovatnije je memorija.
kvarovi.619 p.n.soundland, -> #618, gmatic
>Probaj da dodas koje stanje cekanja. Ako ovo ne ulapi >najverovatnije je memorija. A kao se dodaje to stanje cekanja? -SONE-
kvarovi.620 gmatic, -> #619, p.n.soundland
==> A kao se dodaje to stanje cekanja? Resetuj (ili upali) kompjuter i pritisni del. Uci ces u meni. Nadji chipset setup i tu nadji za stanje cekanja (wait state). Verovatno je 0 pa povecaj na 1. Ovo ce usporiti sistem ali mozda ce biti sve OK.
kvarovi.621 supers, -> #617, p.n.soundland
>> ERROR : HIMEM.SYS has detected unreliable XMS mamory at adress >> 0014F042 >> Iztestirao sam masinu pomocu nekuh test programa i oni mi >> prijavljuju gresku na adresi 0014F042. >> Da li je to riknula memorija ili postoji i neki drugi razlog? Nema sumnje. Neka joj je laka zemlja.
kvarovi.622 migoran,
Da li postiji iko ko cita ovu konferenciju i uz to ima i SIS-ovu plocu koja prima AMD-ov 5x86-P75 (kakrakteristke u 10.614) a uz nju je dobio i uputstvo. Ako postoji takva dusa bio bih mu zahvalan da mi pomogne oko setovanja ploce.
kvarovi.623 pane, -> #617, p.n.soundland
>> ERROR: HIMEM.SYS has detected unreliable XMS Pa nisam siguran da baš MORA biti memorija. Meni se to desilo kada sam na jednoj staroj mašini spaja jedan prastari SCSI disk i još jedan takav IDE a oba su bili dablspejsovani. posle spajanja na istoj mašini particije su bile izmešane, pa sam imao takvu poruku pa mi je mašina na tom mestu čak i blokirala. Stvar se rešila, naravno, formatiranjem oba diska i tada je sve bilo O.K. U ovom tvom slučaju bih ipak prvo probao da izbrišem i ponovo instaliram i DOS i WINDOWS. Baš sam radoznao da li će i kopd tebe uspeti ... pozdrav
kvarovi.624 supers, -> #623, pane
>>>> ERROR: HIMEM.SYS has detected unreliable XMS >> U ovom tvom slučaju bih ipak prvo probao da izbrišem i >> ponovo instaliram i DOS i WINDOWS. Baš sam radoznao da li će i >> kopd tebe uspeti ... Ali čovek je rekao da su mu i programi za dijagnostiku javili grešku na istoj adresi. E, u takvoj situaciji kada greške nisu proizvoljne mislim da nema smisla žrtvovati sve podatke na disku, nego se prvo pozabaviti memorijom (pogotovo ako je sveže ugrađena). Strašno je šta firme rade ovčicama. Ljudi nose mašinu po četiri puta u servis, u međuvremenu u 90% slučajeva formatiraju svoj disk, da bi im se na kraju serviseri izvinili i konstantovali da je ipak u pitanju bila memorija.
kvarovi.625 puki,
Memory type Total Used Free ________________ ________ ________ ________ Conventional 640K 128K 512K Upper 155K 155K 0K Reserved 384K 384K 0K Extended (XMS) 14,181K 14,181K 0K ________________ ________ ________ ________ Total memory 15,360K 14,848K 512K Total under 1 MB 795K 283K 512K Largest executable program size 512K (524,015 bytes) Largest free upper memory block 0K (0 bytes) The high memory area is not available. Jel se razume neko u kompjuter sta ne valja ovde :)) komp mi se ponasa ko da ima 4 mg rama a ne 16 nista nece da mi radi pogotovu iz w95 ukljucim norton iz 95-tice i onda startujem TM pise out of memory jel mogu ja nekako to da sredim ili je vreme za veliku opravku :))) ????
kvarovi.626 pane, -> #617, p.n.soundland
A koje si programe koristio za testiranje? Pogotovo je interesantan onaj koji ti je eksplicitno rekao šta nije u redu i na kojo je to adresi?
kvarovi.627 epson, -> #625, puki
│ Conventional 640K 128K 512K └───────────────────────────────────────────────── │ komp mi se ponasa ko da ima 4 mg rama a ne 16 nista nece da mi radi └───────────────────────────────────────────────── Moraš da oslobodiš još konvencionalne memorije (640 K) . Bilo da ti imaš 1,4,16,64,256 Mb ... rama uvek ćeš imati 640k konvencionalne memorije . Čika Bili grrr... :)
kvarovi.628 kolja.t, -> #625, puki
> Extended (XMS) 14,181K 14,181K 0K > Jel se razume neko u kompjuter sta ne valja ovde :)) Slično je i kod mene (samo sa 32Mb) iz DOS prozora pod W95... Ali sve radi ok. P5/100... Nego šta ti je u autoexec.bat-u i config.sys-u? Možda je tamo odgovor... Kad si radio defragmenraciju poslednji put? ... Koliko ti je brz disk? ...ima tu da se pogleda štošta... Kada ti se to pojavilo, od kada? Kod mene na poslu P5/133 sa 16Mb i nije neki car brzine... Mada nije baš kao kod tebe... Ajd, pa piši još malo ako te ne mrzi... :) Pozdrav.
kvarovi.629 p.n.soundland, -> #626, pane
> A koje si programe koristio za testiranje? Pogotovo je interesantan onaj koji ti je eksplicitno rekao sta nije u redu i na kojo je to adresi? Koristio sam AMIDIAG. Ako ti treba javni pa cu ga okacim ovdi. Elem evo jos jedne cudne stavri: jutros sam ponovo istestirao komp i prvi put mi je javnuo da je greska na nekoj sasvim desetoj lokaciji u memoriji, pa sam ga opet istestirao i greske nije vise bilo. Kakva zona sumraka ti-du-di-du, ti-du-di-du !!! Da li je to uobicajeno ponasanje kad je neispravna memorija? -SONE-
kvarovi.630 petronio, -> #629, p.n.soundland
+| Elem evo jos jedne cudne stavri: jutros sam ponovo istestirao komp +| i prvi put mi je javnuo da je greska na nekoj sasvim desetoj +| lokaciji u memoriji, pa sam ga opet istestirao i greske nije vise bilo. Meni svi testovi govore da je ok memorija, ali HIMEM.sys nikako nece da prodje, odnosno, prodje kad mu kazem /testmem:off, ali me ipak nervira, a daje istu onakvu poruku kakvu i tebi samo za cifre nisam siguran, nije ni bitno uostalom, ako checkiti i ostali checkovi javljaju da je sve ok a Microsoftov himem quick msecond test da nije, ne brine me mnogo, jedino me brine da li je samo u tome problem..
kvarovi.631 pane, -> #629, p.n.soundland
Što se tiče AMIDIAG-a mislim da bi verovatno zanimao jošnekoga ali ne pravim pitanje može i na Mail. Unapred hvala. Što se tiče zvuka neispravne memorije: ako to zavisi od BIOS-a onda AWARD daje jedan isti zvuk koji se ponavlja (jednolično) bilo da memorija nije dobro "legla" ili je neispravna. Siguran si i da je dobro ubačena u comp.? Da li si probao test i sa CHECKIT-om?
kvarovi.632 pane, -> #625, puki
Probaj sa MEMMAKEROM. Orešava probleme takve prirode. Imaš mogućnost i da definišeš XMS itt. ...
kvarovi.633 willow,
Tesku muku mucim, ovih dana. U pitanju je ploca GA-486 AM/S, graficka je Trident 9440. Godinu i po su njih dve radile u slozi, na moje veliko zadovoljsto. Sve do pre neki dan. A od tada ... Upalim racunar, cuje se jedan duzi i dva kraca "beep"-a. Slike na ekranu ni od korova. U uputstvu pise da tim "beep"-ovima BIOS porucuje da nije uspeo da inicijalizuje video adapter. Znaci, crkla mi graficka. Ipak, nisam bio lenj, pa proverio. Izvadio je, odneo u firmu, ubacio u drugi racunar. Radi k'o zmaj. Sranje, nije valjda crkla ploca. Medjutim, po svetlenju floppy-ja, hard-a i CD-a, zakljucio sam da je njihova inicijalizacija uspela. Kako to ?. Ploca ne radi, a sve ostalo da. Znaci, kad upalim racunar desava se sledece : 1. Prodje sekund, dva. 2. Zatim, jedan duzi i dva kraca "beep"-a. 3. Inicijalizacija hard-a, floppy-ja, CD-a, prodju O.K. 4. I tako stoji. Slike nema na monitoru, kada pritisnem neki taster, opet se cuje ista "beep"-ovna poruka. E, sad. Racunar je pod garancijom jos oko 6 meseci. Preostalih od ukupno 24 njih. Verovatno najlakse resenje bi bilo da ga odnesem na popravku. Medjutim, plasim se da ce mi lenji serviser, umesto da otkloni kvar, jednostavno uvaliti neku polovnu shit plocu umesto ove sjajne GA486. Ima li uopste nade, za mene i moju plocu ?. Pomagajte, k'o boga vas molim. Ne dajte da nas razdvoje. Please. Hello from Willow Valley
kvarovi.634 dbambi, -> #627, epson
=> =>│ Conventional 640K 128K 512K =>└ ───────────────────────────────────────────────── =>│ komp mi se ponasa ko da ima 4 mg rama a ne 16 nista nece da mi radi =>└ ───────────────────────────────────────────────── => => Moraš da oslobodiš još konvencionalne memorije (640 K) . Bilo da ti imaš => 1,4,16,64,256 Mb ... rama uvek ćeš imati 640k konvencionalne memorije . => Čika Bili grrr... :) Ne kapiram, jel za ovo kriv Bili ili drug Plavi ? Bambi
kvarovi.635 pecanac, -> #633, willow
# Znaci, kad upalim racunar desava se sledece : # # 1. Prodje sekund, dva. # 2. Zatim, jedan duzi i dva kraca "beep"-a. # 3. Inicijalizacija hard-a, floppy-ja, CD-a, prodju O.K. # 4. I tako stoji. Prvo mi pada na pamet - da ti nije rikn'o ram? Kada nema memorije u slotu onda se čuje 'beep'. :)
kvarovi.636 puki, -> #628, kolja.t
PU> Ajd, pa pisi jos malo ako te ne mrzi... :) Pozdrav. pa ajde !!! PU> Kad si radio defragmenraciju poslednji put? ... Bas juce hteo sam to da obavim ali mi j erekao da moram prvo da popravim disc da ima neki kvar ??????? i to ga je scan popravio i onda ga je defragmentira bio je samo 6 %defragmentovan kada je krenulo ! Ima jos nesto kada sma kucao chkdsk rekoa mi je da imam 8 zaboravio samkako se zovu i kaze kad bi se oslobodio njih ima bi 250 mb slobodno ???????????? Kako je to sad mi je slobodno 400 mb zato sto sma pravio veliko spremanje ali u jednom trenutku mi je bio popunjen do vrha :)))) a imam 1.3 gb :)))))) Da alocation units se zovu oni valjda !!!
kvarovi.637 nudge.nudge, -> #611, zlaya
Problem je opisan u fajlu, koji je prikacen uz poruku (10.610), zato sto je obiman opis...
kvarovi.638 gmatic, -> #633, willow
==> E, sad. Racunar je pod garancijom jos oko 6 meseci. ==> Preostalih od ukupno 24 njih. ==> Verovatno najlakse resenje bi bilo da ga odnesem na popravku. Bojim se da ces morati ovo da primenis. I nisistiraj na istoj ili boljoj ploci. Ako nemaju "Vracaj pare" posto neverujem da ce moci da se opravi.
kvarovi.639 epson, -> #634, dbambi
│ Ne kapiram, jel za ovo kriv Bili ili drug Plavi ? └───────────────────────────────────────────────── Svi zajedno .
kvarovi.640 p.n.soundland, -> #631, pane
> Da li si probao test i sa CHECKIT-om? Nisam, nemam ga. Ako ga ima negde na Sezamu reci mi gde je, a ako ga nema okaci ga molim te. Evo ga zauzvravrat AMIDIAG, ako se snadjem sa uploadom. -SONE- amidiag.zip
kvarovi.641 kolja.t, -> #636, puki
> bio je samo 6 %defragmentovan kada je krenulo ! To je mnogo. > njih ima bi 250 mb slobodno ???????????? !!!!! I to je mnogo...ohoho... > Da alocation units se zovu oni valjda !!! Lost allocation units... Da ne bih sada objašnjavao, što mi nije jača strana (sporo pamtim, al' zato brzo zaboravljam:) samo ću ti reći: treba malo češće da radiš defragmentaciju, jer i to utiče na brzinu, onda, swap fajl koliki god da je, W95 ne trpi mali broj slobodnih megabajta (npr.20-ak Mb...), više voli 80-100, dalje, kad god radiš reset "na dugme" (npr.zablokira se g*) uradi chkdsk, skloni sve nepotrebno iz autoexec i config... fajlova... Ne reče opet da li je bolje sada, ima li efekta defragmentacija... ? Daj autoexec i config..ako 'oćeš, na kontrolu, ovde (ako moderatori već ne počnu da teraju na drugo mesto, oni uvek teraju...) Pozdrav.
kvarovi.642 swix, -> #630, petronio
|-> da prodje, odnosno, prodje kad mu kazem /testmem:off, ali me ipak Vidi jel ploca overclockovana. Meni se desavalo kad sam jednom pretero O;) takodje (deseti put se ovo ponavlja) PROVERI memoriju.
kvarovi.643 petronio, -> #642, swix
+| Vidi jel ploca overclockovana. +| Meni se desavalo kad sam jednom pretero O;) Nije, a sto je interesantnije i ne radi sistem kad se overclockuje (nece da digne sistem sa harda). +| takodje (deseti put se ovo ponavlja) PROVERI memoriju. Pa proverio sam sa cime sam imao.. Sta je najpouzdanije za test? Mislim, ako prodje taj test onda himem nesto tripuje.. ;)
kvarovi.644 willow, -> #635, pecanac
>> da ti nije rikn'o ram ? Ne verujem, valjda bi bilo slike na monitoru, u tom slucaju.
kvarovi.646 pecanac, -> #644, willow
#>> da ti nije rikn'o ram ? # # Ne verujem, valjda bi bilo slike na monitoru, u tom slucaju. Ako nema ram-a, nema ni slike na monitoru. :)
kvarovi.647 gmatic, -> #634, dbambi
==> Ne kapiram, jel za ovo kriv Bili ili drug Plavi ? Mozda oba.
kvarovi.648 gmatic, -> #635, pecanac
==> Prvo mi pada na pamet - da ti nije rikn'o ram? ==> Kada nema memorije u slotu onda se cuje 'beep'. :) Ali ne ovako. Ovo se i meni desava s vremena na vreme ali ja imam druge probleme. Ploca mi nevalja. Tako s vremena na vreme odlepi mis ili modem ili flopi a onda pomaze samo rasklopi i sklopi i ako opet nece naravno cukni vo plocu. neki kontakt garant.
kvarovi.649 supers,
Sezamovac mmilosh je u gadnoj nevolji: prosuo je kokakolu na Chicony tastaturu i umesto da je potopi u sudoperu pustio je da se osuši. Posledica - tastatura je mrtva, eventualno ponekad uspe sa Del da uđe u Setup. Ima li pomoći? Da li postoji opasnost da je tastaturni kontroler na ploči crkao? Može li nešto loše da bude drugoj tastaturi ako se prikači?
kvarovi.650 puki,
Evo mog autoexec.bat-a ako neko ima volju da mi pomognr bio bi veoma zahvalan !!! autoexec.bat
kvarovi.651 puki,
Evo i mog config.sys ali cisto sumnjam da je u njemu nesto !!! config.sys
kvarovi.652 megasoft, -> #633, willow
Ako imas srece, onda ovo moze da ti pomogne. Pokusaj da promenis slot gde je stajala kartica. Meni se ponekad desava da poneka kartica nece lepo da legne, na zalost to se ne vidi dok ne sklopis masinu, ali kada promenim slot, sve radi ok. Nadam se da ce i tebi tako nesto da bude.
kvarovi.653 zeljkoj, -> #649, supers
> Posledica - tastatura je mrtva, eventualno ponekad uspe sa Del > da uđe u Setup. Budući da se radi o veoma jakoj kiselini, teško da će uspeti da je sredi. ;))
kvarovi.654 gmatic, -> #643, petronio
==> Pa proverio sam sa cime sam imao.. ==> Sta je najpouzdanije za test? ==> Mislim, ako prodje taj test onda himem nesto tripuje.. ;) Uzmi od nekog ortaka memoriju pa probaj dali ona radi.
kvarovi.655 gmatic, -> #646, pecanac
==> Ako nema ram-a, nema ni slike na monitoru. :) A ako rikne monitor dzaba ti ram. :)
kvarovi.656 nenad, -> #639, epson
> │ Ne kapiram, jel za ovo kriv Bili ili drug Plavi ? > └───────────────────────────────────────────────── > > Svi zajedno . A ne, za ovo što čovek pita je kriv isključivo MS. Za to što on u 97-oj ima problema sa limitom od 1MB, a još od 87 (a i pre) postoje alternative, kriv je proizvođač dominantnog operativnog sistema kome je to stanje odgovaralo, koji je sam vremenom uvodio 3 različita "standarda" za korišćenje memorije preko 1MB i sl.
kvarovi.657 zlaya, -> #641, kolja.t
- Ne reče opet da li je bolje sada, ima li efekta - defragmentacija... ? Daj autoexec i config..ako 'oćeš, na - kontrolu, ovde (ako moderatori već ne počnu da teraju na drugo - mesto, oni uvek teraju...) Pozdrav. Jeste, moderatori uvek teraju negde (šta teraju, i gde teraju ostaće misterija ovaj put...).
kvarovi.658 zlaya, -> #649, supers
- Sezamovac mmilosh je u gadnoj nevolji: prosuo je kokakolu na - Chicony tastaturu i umesto da je potopi u sudoperu pustio je da - se osuši. Posledica - tastatura je mrtva, eventualno ponekad - uspe sa Del da uđe u Setup. - - Ima li pomoći? Da li postoji opasnost da je tastaturni - kontroler na ploči crkao? Može li nešto loše da bude drugoj - tastaturi ako se prikači? - Pored kokiške za total recal tastature savetujem još i kafu ili čaj sa šećerom i voćne sokove ;). Ukoliko je tastatura folijska, sredstvo za uništenje se obično zavuče između slojeva folije. Ovi se razlepe i operu u sudoperi, pa se sve zatim sklopi. Ukoliko vodovi nisu previše korodirali ista će da radi. Posao traje oko 2 do 3 sata sa neizvesnim ishodom. Ukoliko ima zasebno tastere operacija čišćenja traje i duže, takođe sa neizvesnim ishodom. Moja preporuka - ipak kupi drugu tastaturu...
kvarovi.659 epson, -> #656, nenad
│ 3 različita "standarda" za korišćenje memorije preko 1MB i sl. └───────────────────────────────────────────────── 3 ?
kvarovi.660 supers, -> #636, puki
>> Ima jos nesto kada sma kucao chkdsk rekoa mi je da imam >> 8 zaboravio samkako se zovu i kaze kad bi se oslobodio >> njih ima bi 250 mb slobodno ???????????? Kucaj chkdsk /f u takvim situacijama. Nakon toga fajlove koji se zovu FILE00*.CHK pregledaj i briši ako ih oceniš za nepotrebne.
kvarovi.661 mmilosh, -> #653, zeljkoj
>> Posledica - tastatura je mrtva, eventualno ponekad uspe sa Del >> da uđe u Setup. > > Budući da se radi o veoma jakoj kiselini, teško da će uspeti da > je sredi. ;)) More sredio sam je. ;))) Odnosno nisam ništa dirao i sad nekako radi. Pri uključenju računara treba samo malo sačekati posle Keyboard Error PRESS F1 TO RESUME, pritisnuti taj F1 i sve radi (a pre toga i Del, pa posle izaći iz setupa). Jedino što sam primetio da ne radi je desni Ctrl (ali ponekad i reaguje), a kursorski tasteri su sad malo "mekši". :)) To je inače oblast (takođe i deo numeričke) po kojoj je prosuta zla tečnost. Možda da preko te oblasti prospem sad neku rakičinu? (:))))))) shift i / (?) sada proizvodi beep :)))))))) ? ? ???? ??? :)))))) ?
kvarovi.662 mmilosh, -> #658, zlaya
> Pored kokiške za total recal tastature savetujem još i kafu ili > čaj sa šećerom i voćne sokove ;). Ukoliko je tastatura > folijska, sredstvo za uništenje se obično zavuče između slojeva > folije. Ovi se razlepe i operu u sudoperi, pa se sve zatim > sklopi. Ukoliko vodovi nisu previše korodirali ista će da radi. > Posao traje oko 2 do 3 sata sa neizvesnim ishodom. Ukoliko ima > zasebno tastere operacija čišćenja traje i duže, takođe sa > neizvesnim ishodom. Moja preporuka - ipak kupi drugu > tastaturu... Tastatura je Chicony KB-5312. Nemam pri ruci šrafcigere da je otvorim, pa ne znam šta ima unutra. Uglavnom sada radi, ali verovatno ću kupiti drugu. ? beep ? :))
kvarovi.663 mmilosh, -> #649, supers
> Posledica - tastatura je mrtva, eventualno ponekad uspe sa Del > da uđe u Setup. Jedno pitanjce: Šta se dešava kad se u setupu (AMI BIOS) namesti System Keyboard na Absent? (mnogo mi se sviđa ovaj beep :)) Čuo sam da će to samo isključiti proveru prisustva tastature prilikom dizanja računara, a da će kasnije sve biti normanlno, ali se plašim da posle neću moći uopšte da je koristim (pa ni da uđem u setup sa Del), pa nisam probao.
kvarovi.664 nobody,
the problem: Deshava se nekad da mi sistem jednostavno "padne" , tj resetuje se totalno iz cista mira, ili se samo zablokira pa moram rucno da ga resetujem. Procesor nije overklokovan. Takodje 'oce da se desi ponekad da prilikom podizanja sistema dodje do himem-a i tu stane. Par puta ga resetujem (ili preskochim himem) i posle radi kako treba. Baeuh? Whatz da catch? thanx! operator/Linear dRAFT
kvarovi.665 supers, -> #664, nobody
>> the problem: Deshava se nekad da mi sistem jednostavno >> "padne" , tj resetuje se totalno iz cista mira, ili se samo >> zablokira pa moram rucno da ga resetujem. Možda je memorija problematična, a možda je neka od kartica u konfliktu sa mamapločom.
kvarovi.666 swix, -> #643, petronio
|-> +| Vidi jel ploca overclockovana. |-> Nije, a sto je interesantnije i ne radi sistem kad se overclockuje |-> (nece da digne sistem sa harda). He, he.... ;) Koji procesro imas? (K5 mozda?) A da ti nije mozda procesor i REMARK-ovan ? Meni su pokusali ;) uvaliti remarkovan K5 na 75, a na njemu je pisalo 100 Mhz. Takav procesor je kada sam ja hteo da ga overclockujem :) pokazivao simptome slicne tom tvom kada ga ti (jos jednom?) overclockujes p.s. ko je razumeo shvatice :)
kvarovi.667 swix, -> #649, supers
|-> Ima li pomoći? Da li postoji opasnost da je tastaturni kontroler na ploči Neka uzme tastaturu i potpuno je rasklopi. Zatim oprati svaki deo u vodi. Pustiti da se osusi. Sklopiti. Ukopcati :) je u plocu. Prekrstiti se, po potrebi, i ukljuciti racunar. Uspesnost zavisi od kvaliteta tastature i kolicine Coca-Cole kojom je bila polivena :)
kvarovi.668 swix, -> #663, mmilosh
|-> Keyboard na Absent? (mnogo mi se sviđa ovaj beep :)) Čuo sam da će to |-> samo isključiti proveru prisustva tastature prilikom dizanja računara, CORRECT!
kvarovi.669 pane, -> #665, supers
>> Možda je memorija problematična , a možda je mama ploča u >> konfliktu sa nekom karticom Imaš predlog kako da se to konstatuje a posle toga (ako je ovo drugo) i kako da se reši? ... možda prosto premeštanje problematične kartice u drugi slot ili ??
kvarovi.670 nenad, -> #659, epson
> │ 3 različita "standarda" za korišćenje memorije preko 1MB i sl. > └───────────────────────────────────────────────── > > 3 ? EMS (LIM), XMS i DPMI.
kvarovi.671 supers, -> #669, pane
>> Imaš predlog kako da se to konstatuje a posle toga (ako je ovo >> drugo) i kako da se reši? ... možda prosto premeštanje >> problematične kartice u drugi slot ili ?? Prvo istestirati memoriju nekim dobrim programom, videti da li problem nestaje ako se isključe eksterni ili interni keš... Ako memorija nije sumnjiva verovatno jeste neki konflikt u pitanju. Osim menjanja slotova vredi se igrati i parametrima u Setupu. Svašta je moguće, na primer da samo prisustvo modema izaziva blokiranje i resetovanje mašine sve dok se ne isključi hidden memory refresh...
kvarovi.672 zoxy, -> #663, mmilosh
> Keyboard na Absent? (mnogo mi se svida ovaj beep :)) Cuo sam da ce to Ako je lep taj beep, da probam i ja sa kolom? ;)
kvarovi.673 miskop, -> #672, zoxy
--> Ako je lep taj beep, da probam i ja sa kolom? ;) Čuo sam da je lepši beep sa pepsijem... :)))
kvarovi.674 d.mladen,
Prosle nedelje monitor (sad je u redu i nije on u pitanju), a sad ovo: Sound blaster mi je pravio probleme sa nekim igrama, pa sam mislio da ga zamenim sa starim (iz stare masine). Hteo ssam da probam da li ce i taj SB (star 1 god.) praviti iste probleme, pa sam ga dodao pored postojeceg, misleci da cu ga lako skloniti ako ne bude radio. Tako sam imao dva SB-a i video kartu u PCI slotu. Kada sam ukljucio racunar cuo se jedan od nenormalnih zvukova, nesto kao pii pi pi pi. U uputstvu za plocu nema nista o bilo kakvim zvukovima. Ploca je NN VX. Posle zvuka sve candrlja normalno, ali nije. Neposredno posle ukljucivanja monitora lampica na njemu je zelena, kao sto je normalno, a onda pozuti kao kada je monitor ukljucen, a kuciste ugaseno, a i slika je takva (crna). Kad sam ovo video, reko nece ici sa dva SB-a. Izvadim onaj koji sam dodao, sve namestim kako je i bilo, ali se opet ponovi isto. Tokom celog procesa nista nije krcnulo, nista nisam pomerio, iscupao ili slicno. Nemam pojma sta se desilo. P.S. Znam ja Marfija odavno, racunao sam i na njega, ali covek je bas preterao. Moracu da nabavim neku amajliju :)))) ... smejem se od muke. Ako neko ima ideju sta a stvarno ne znam sta da radim. Unapred hvala.
kvarovi.675 d.mladen,
Ima nekih gresaka koje nisu moje: > Sound blaster mi je pravio prsa nekim igrama, Probleme sa nekim igrama >Ako neko ima ideju sta .... je moglo da se desi neka pomaze jer ja stvarno ...
kvarovi.676 miskop, -> #674, d.mladen
--> Znam ja Marfija odavno, racunao sam i na njega, --> ali covek je bas preterao. Moracu da nabavim --> neku amajliju :)))) ... smejem se od muke. Ma kakav Marfi, nego ti sine sledeći put natrpaj tri zvučne karte i četiri video karte pa ćeš da vidiš šta je život...
kvarovi.677 d.mladen, -> #676, miskop
>Ma kakav Marfi, nego ti sine sledeci put natrpaj tri zvucne karte i cetiri video karte pa ces da vidis sta je zivot... Probacu cim ih sakupim toliko :), nego sta ja da radim?? Da mozda prebacim video kartu u neki drugi PCI slot(u uputstvu za plocu pise nesto o IRQ-ovima i sudaranju..??).
kvarovi.678 zormi, -> #674, d.mladen
* Tako sam imao dva SB-a i video kartu u PCI slotu. * Kada sam ukljucio racunar cuo se jedan od nenormalnih * zvukova, nesto kao pii pi pi pi. U uputstvu za plocu nema * nista o bilo kakvim zvukovima. Ploca je NN VX. Mnoge ploče pište ako video kartica ne detektuje priključeni monitor a standardno ako je neki problem sa memorijom. Pište i kod problema sa samom pločom (tajmeri, kontroleri...) što je teži slučaj. * Neposredno posle ukljucivanja monitora lampica na * njemu je zelena, kao sto je normalno, a onda pozuti Prelazi u standby mod jer ne prima video signal od kartice. Probaj drugu video kartu, drugu memoriju pa onda predji na motherboard (prethodno povadi sve ostale kartice da ih eliminišeš kao uzrok dok ne oživi računar). P.S. Trivijalna stvar koja bi proizvela iste simptome: neispravan kabl ili konektor za monitor ili sam monitor, ali se tada računar podiže i bez slike.
kvarovi.679 gmatic, -> #674, d.mladen
==> Sound blaster mi je pravio probleme sa nekim igrama, ==> pa sam mislio da ga zamenim sa starim (iz stare masine). ==> Hteo ssam da probam da li ce i taj SB (star 1 god.) ==> praviti iste probleme, pa sam ga dodao pored postojeceg, ==> misleci da cu ga lako skloniti ako ne bude radio. Sta to uradi covece! Oni skoro sto posto dele iset adrese, IRQ-ove i DMA kanale. Ake ne sva tri(a vrlo je verovatno da je u pitanju kombinacija 220,7,1 ili 220,5,1) bar nesto od ovoga dele. Nije ni cudo sto neradi. ==> Kad sam ovo video, reko nece ici sa dva SB-a. ==> Izvadim onaj koji sam dodao, sve namestim kako je i ==> bilo, ali se opet ponovi isto. Probaj da izvadis i stari SB i moli boga da je on vrisnuo. ==> Znam ja Marfija odavno, racunao sam i na njega, ==> ali covek je bas preterao. Moracu da nabavim ==> neku amajliju :)))) ... smejem se od muke. ==> Mislim da ovoga puta nije Marfi u pitanju.
kvarovi.680 ivke,
Imam jedan veoma cudan problem i, naravno, neznam kako da ga resim. Pre neki dan sam otvorio kuciste moje 386DX/40 kako bih ga ocistio (pre svega ventilator). Kada sam ga sklopio i upalio racunar on je 'otkucao' 4Mb umesto 8 a BIOS mi je prijavio gresku tipa "CMOS memory size mismatch, run setup utility" (ne secam se kako je tacno poruka glasila). Posle toga sam ponovo rasporio kuciste, povadio sve SIMMove, ocistio kontakte (i na ploci) i ponovo upalio mog mezimca. Sada nije bilo 'pozdravne poruke' ali on od tada otkucava samo 4Mb. A evo i detalja koji ovu tragicnu pricu cini misticnom: Kada sam ga ubrzo posle toga odneo u OTC radi ugradnje modema, oni su mi rekli da na ploci imam "256byte SIMM module" (nisam ih bas najbolje razumeo) i da bi to pod hitno trebalo da prosirim. 8 Mb RAMa je sigurno postojalo pre svega ovoga jerbo sada nemogu da startujem pola igrica a i Windows radi primetno sporije... Pomagajte molim vas!
kvarovi.681 johnnya, -> #680, ivke
>> Pre neki dan sam otvorio kuciste moje 386DX/40 kako bih ga ocistio (pre >> svega ventilator). Kada sam ga sklopio i upalio racunar on je 'otkucao' >> 4Mb umesto 8 a BIOS mi je Izostavio si bitan detalj za priču: Koliko si imao SIMM-ova, a koliko ima slotova na ploči da ih primi. i da li su to 30-pinski ili 72-pinski moduli ? Pošto je reč o 386 mašini, gotovo je sigurno da imaš 30-pinske simm-ove. Ako je reč o 30-pinskim, kod nas možeš da nađeš module od 256 Kb, 1 Mb, retko 4 Mb, i gotovo nikako 512 Kb. Dakle, najverovatnije si imao 8x1 Mb module, probaj da ih ubacuješ samo po 4 na ploču (mora biti popunjena jedna banka - 4 slota) i na taj nači da otkriješ da li ima neispravnih modula. Prilikom rasklapanja mogao si recimo da ih oštetiš elektrostatičkim naponom. CMOS memory mismatch - je normalna poruka koju javlja BIOS kada se prvi put boot-uje mašina na kojoj smo prethodno dodali/oduzeli memoriju.
kvarovi.682 gmatic, -> #681, johnnya
==> Posto je rec o 386 masini, gotovo je sigurno da imas ==> 30-pinske simm-ove. Ako je rec o 30-pinskim, kod nas mozes da ==> nades module od 256 Kb, 1 Mb, retko 4 Mb, i gotovo nikako 512 ==> Kb. Pa ako ima 8 Mb a on mu prijavi samo 4 Mb mora da ima 1Mb module. Ja bar nisam video 386 mashinu koja moze da primi vise oda 8 modula a i da jesma nebi moglo nikako da se uklopi.
kvarovi.683 ivke, -> #681, johnnya
>> Izostavio si bitan detalj za pricu: >> koliko si imao SIMM-ova, a koliko ima >>Probaj da ubacujes samo po cetiri na plocu Uradio sam sta si mi rekao, ali se ispostavilo da su svi moduli ispravni. Kada sam svih osam vratio zagubljeni megabajti su vaskrsli. Mora da je bio prljav kontakt ili sl. Thanks anyway!
kvarovi.684 zlaya, -> #680, ivke
- Pre neki dan sam otvorio kuciste moje 386DX/40 kako bih ga - ocistio (pre svega ventilator). Kada sam ga sklopio i upalio - racunar on je 'otkucao' 4Mb umesto 8 a BIOS mi je - prijavio gresku tipa "CMOS memory size mismatch, run setup - utility" (ne secam se kako je tacno poruka glasila). Posle toga Ovo je normalna pojava kod promene memorije... - sam ponovo rasporio kuciste, povadio sve SIMMove, ocistio - kontakte (i na ploci) i ponovo upalio mog mezimca. Sada nije - bilo 'pozdravne poruke' ali on od tada otkucava samo 4Mb. I ovo je normalno, ali samo ukoliko imaš svega 4 mb. - A evo i detalja koji ovu tragicnu pricu cini misticnom: - Kada sam ga ubrzo posle toga odneo u OTC radi ugradnje modema, - oni su mi rekli da na ploci imam "256byte SIMM module" (nisam - ih bas najbolje razumeo) i da bi to pod hitno trebalo da Nisi nam rekao koliko ti je stara ploča, i koji je tip memorije. Po tvom "detaljnom" opisu, da se zaključiti da imaš ploču sa 8 memorijskih slotova koji primaju 30 pinske module. Njih ima 3 vrste - od 256k, 1mb i 4mb. Ovi moduli za 386 DX mašine idu u kompletima po 4 komada. Znači možeš imati 1, 2, 4, 8, 16 ili 32mb memorije, s time da neke ploče primaju i mešano različite module, ali obavezno idu po 4 komada iste. Imao si 8 simova po 1mb (nema šanse da izvučeš 4 ili 8 mb sa 256k simovima.). Prvo probaj mašinu kako radi sa 4 memorijska modula. Ako radi, skini ih i stavi druga 4 modula na njihovo mesto. Ako i tada radi znači da imaš problem sa maderbordom. Ni prvi ni poslednji koji se tako ponaša. Ukoliko si ustanovio da ti memorije rade, pokušaj da skroz isprazniš CMOS, i zatim opet digneš ploču ispočetka. Pogledaj takođe da ti se nije iskrivio neki kontakt na podnožju memorije druge banke, ili zapala neka trunka.
kvarovi.685 ivke, -> #684, zlaya
>> skini ih i stavi druga 4 modula na njihovo mesto. Ako i tada Problem je resen... Poco sam sa ovim ali se ispostavilo: >> ili zapala neka truncica thanx anyway!
kvarovi.687 d.mladen, -> #679, gmatic
>Sta to uradi covece! Oni skoro sto posto dele iset adrese, IRQ-ove >i DMA kanale. Ake ne sva tri(a vrlo je verovatno da je u pitanju >kombinacija 220,7,1 ili 220,5,1) bar nesto od ovoga dele. >Nije ni cudo sto neradi. Mislio sam da nece zauzeti i/o,IRQ iDMA ako ga ne instaliram i softverski. > Mislim da ovoga puta nije Marfi u pitanju. Gresiti je ljudski :)
kvarovi.688 d.mladen, -> #678, zormi
>Prelazi u standby mod jer ne prima video signal od kartice. Probaj >drugu video kartu, drugu memoriju pa onda predji na motherboard >(prethodno povadi sve ostale kartice da ih eliminises kao uzrok >dok ne ozivi racunar). Oziveo je sam od sebe posle nekog vremena, kao da nista nije bilo, a sledeceg dana je pao Win(97). Nekoliko puta sam menjao video kartu i SB kako bi ustanovio sta u pocetku nije bilo u redu(ponekad neke igre nisu prepoznavale SB). Win. sam ponovo instalirao i sada u win ne radi SB, prijavljuje konflikt sa necim, a u Set conig. manualy kaze da nema konflikta. Svasta sam radio i samo sam se jos vise zapetljavao, a onda(pre 5 minuta) sam video fajl sndinit.exe u c:\. Obe kartice koje sam menjao koriste istoimeni fajl, ali jedna je Opti930, a druga Opti931. U autoexec-u ima izmedju ostalog i: SNDINIT /B , i zato kada pri podizanju sistema sa F8 izaberem Command prompt only ne radi novi SB(a stari radi), a kada iz WIN95 resetujem racunar u dos modu onda se izvrsi c:\opti931\sndinit i tada novi SB radi(a stari nece). Ipak mi nije jasno zasto je SB nekada radio,a nekada ne pre mog majstorisanja sa zamenama(zato sam i menjao). Win se i pre cesto zaglavljivao, pa nisam siguram da li sam ga ja dotukao ili je sam pao. Mislim da cu u buduce malo vise da razmisljam pre nego sto nesto pocnem da radim. Sadasnje stanje je takvo da SB u DOS-u radi a u WIn. ne. Ne znam vise sta da mislim, ali znam da vise nista necu da pokusavam, pa kad crkne onda cu da odem u neki servis. Hvala na pomoci.
kvarovi.689 zeljkoj,
Pre jedno pola godine sam napisao ovde problem koji imam sa monitorom - po uključenju, slika je skroz tamna i treperi, da bi polako postajala sve svetlija i svetlija i za minut-dva se normalizovala. Nekada se to i ne dogodi (sve je odmah ok) što je baš bio slučaj kad sam ga odneo u servis. :( Majstor je ustanovio da 'monitoru ništa ne fali'. Posle me je mrzelo da ga opet nosim, a sada sam rešio da ga konačno sredim. So, ako neko može da otkloni ovaj kvar (očigledno nije ništa ozbiljno), ili poznaje nekog ko to može da uradi... mail me.
kvarovi.690 dordije,
Ovo je za druga: POMOC ! HITNO ! Imam dva diska, C i D. Disk D mi je pod Double Space-om i on je u redu. Disk C sam izgleda zeznuo stavljajuci novu maticnu plocu. Podaci na D su mi vazni. Ako neko zna kako da resim ovaj problem neka se javi na 585-144 (traziti Branka). Novcana naknada se podrazumeva.
kvarovi.691 pvlada, -> #690, dordije
> Imam dva diska, C i D. Disk D mi je pod Double Space-om i on > je u redu. Disk C sam izgleda zeznuo stavljajuci novu maticnu plocu. Os ti je DOS ?
kvarovi.692 dordije, -> #691, pvlada
Operativni sistem je MS DOS, mislim 6.00. Ako neko moze da mu pomogne neka se javi na dati telefon, iako se sve sugestije mogu i ovde preneti. On ima dva fizicka diska. Na prvom mu je particija C, a na drugi je stavio particiju D koju je formirao sa Double Space. E, onda je nekako zeznuo prvi disk C a nije i D (to dobro zna - ja inace nisam nista video, samo prenosim). Mnogo mu je vazno da procita podatke sa D (ako je to uopste moguce). Ko zna neka mu se javi. On ce diskove doneti gde treba. Uslugu ce platiti.
kvarovi.693 hpotis, -> #692, dordije
> izgubljena dblspace particija E ovako: Ja sam to davno jednom uspeo da izvedem, mozda ce ti pomoci iskustvo. Na nekoj masini treba napraviti kompresovani disk, po mogucnosti sa istim ili slicnim okolnostima i nazivima. Na HOST disku (valjda C:) treba naci skriveni file sa podacima o kompres. disku. Ako se dobro secam pise se ime Hosta (c:), ima kompres. diska (npr J:) i jos neke stvari, koji nisu bili vazni. Editujes tu datoteku upises prave podatke, prebacis na C: problematicne masine i valjda ce raditi. - Probaj pa mi javi -
kvarovi.694 pvlada, -> #692, dordije
> Operativni sistem je MS DOS, mislim 6.00. > Ako neko moze da mu pomogne neka se javi na dati telefon, iako se sve > sugestije mogu i ovde preneti. Mislim da to ne bi bio neki problem, ako bi se na neki disk instalirao MS DOS i podičao sistem sa tog diska, i onda pročitali podaci :) Pozdrav Vlada
kvarovi.695 dordije, -> #693, hpotis
Hvala ti na sugestijama, a i drugima koji su imali zelju da pomognu. U medjuvremenu mi je javljeno da je kolega svoj problem razresio. Nosio je disk kod nekog na Novi Beograd i tamo je za kratko vreme procitao podatke sa diska D. Ne znam detalje.
kvarovi.696 livan,
Imam problem sa modemom. Download radi normalno, a upload skoro pa nikako. Zatrči se i prenese par kilobajta, pa onda sve iz početka. I tako, tri koraka napred, dva nazad, pa dobijem cps od 200 do 400. Slikovito se vidi rad protokola za korekciju grešaka. :( Smanjuje se blok koji se prenosi, ponavlja ga po sto puta i sl. Jednom mi se desilo i to da je 100k preneo sasvim normalno i onda iz čista mira se vratio negde na 20-ti kilobajt i tu nastvio na opisan način. To što me zbunjuje jeste da se sve to desi u istoj seansi. Downloadujem 100k za minut, a uploadujem isto toliko za 5 minuta, ako u opšte i izdrži do kraja, jer ume i da prekine prenos, a veza ostane. E sad, mene interesuje da li je to fizički kvar, loše veze ili nešto nije u redu sa setovanjem, mada po tom pitanu nije ništa menjano. U pitanju je UMC 14400 F/M/V, star oko godinu, i do sada je odlično radio. Probao sam da menjam i kom. program i da zovem različite BBS-ove, ali uvek isto. Ne znam da li ima veze, ali čini mi se da se to dešava od kad je modem bio nošena na drugi računar koji radi pod Win95, ali to sam radio i ranije pa nije bilo problema. P.S. Možda baš i nije za ovu temu, ali u KOMUNIKACIJE:modemi nisam dobio odgovor.
kvarovi.697 nesha, -> #696, livan
re: Problemi sa UL-om. Imao sam i ja isti problem svojevremeno, a mislim da sam ga reshio koristeci GSZ/DSZ za upload (il beshe neki kom. prg. u kome je to radilo). Samo, kod mene se modem od pochetka tako ponashao. Ti u svakom sluchaju probaj, pa ako upali, upali.
kvarovi.698 pvlada, -> #696, livan
> Imam problem sa modemom. Download radi normalno, a upload skoro pa > nikako. Zatrči se i prenese par kilobajta, pa onda sve iz početka. I > tako, tri Meni se to dešavalo kada sam koristio Telemate for Dos (inače imam USR Sportster 14400) i kada sam prešao na neke windosovw programe (Telemate for Windows, Procomm for Windows) više nisam imao tih problema. Pozdrav Vlada
kvarovi.699 livan, -> #697, nesha
-> Imao sam i ja isti problem svojevremeno, a mislim da sam ga reshio -> koristeci GSZ/DSZ za upload (il beshe neki kom. prg. u kome je to -> radilo). Šta je to GSZ/DSZ? Može li neko detaljnije objašnjenje? Hvala.
kvarovi.700 firus, -> #699, livan
> Šta je to GSZ/DSZ? Može li neko detaljnije objašnjenje? > Hvala. GSZ/DSZ su eksterni ZModem protokoli, verovatno najbolja implementacija Čak Fosbergovog ZModem protokola. Razlika izmedju DSZ-a i GSZ-a je u tome što prvi podatke o prenosu daje tekstualno dok drugi ima i grafički prikaz. Pošto su samostalni programi, oba se pozivaju iz komandne linije tj. pozivom batch fajla iz komunikacionog programa (obično se to podešava nekom opcijom tipa Set external protocol). GSZ/DSZ podržavaju CRC32, MobyTurbo, imaju pouzdan Crash Recovery, AutoDownLoad i još sijaset stvari. Obično (bar novije verzije) imaju i podršku za Kermit, XModem i YModem protokole. Medjutim, novije verzije su SW ili čak komercijalne te ako ti treba "registrovana" verzija, moraćeš da se snadješ. Ja koristim GSZ/DSZ još od 1992. (tada DSZ, '94. sam prešao na GSZ) i izuzetno sam zadovoljan. U dokumentaciji koja stiže sa programom imaš primere batch fajlova za najpopularnije komunikacione programe te instalacija nikako ne bi smela da bude problem.
kvarovi.701 livan, -> #700, firus
-> prešao na GSZ) i izuzetno sam zadovoljan. U dokumentaciji koja -> stiže sa programom imaš primere batch fajlova za najpopularnije -> komunikacione programe te instalacija nikako ne bi smela da bude -> problem. Nabavio sam GSZ, i instalirao ga u Telix 3.51. Vidi se da je bolji od Telixovog ZModema, ali još uvek ne postizem stari cps od 1600, vec svega 680. Pri prenosu fajla od 630k GSZ mi je javio preko 300 retries, a status je stalno skakao sa DATA na CORECTING. Da li je tome uzrok samo loša veza ili ima tu još nečega, jer mislim da je veza bila sasvim ok. Još uvek mi nije jasno, šta se to dešava pa da prilikom downloada nema smetnji i cps je odgovarajući za vezu 14400 V.42bis, a upload tako katastrofalno mali.
kvarovi.702 supers, -> #696, livan
>> Imam problem sa modemom. Download radi normalno, a upload skoro pa >> nikako. Zatrči se i prenese par kilobajta, pa onda sve iz početka. I niko se nije setio da ovom čoveku kaže da proveri je li uključena RTS/CTS kontrola? Na većini modema to se radi sa AT&K3, za UMC nisam siguran.
kvarovi.703 gligo,
Eh, doslo vreme da se pise u konferenciju koju niko ne voli al' ajde, nuzda me tera :) Elem, cistom gluposchu pri brisanju nekih fajlova obrisah i sistemske fajlove ( znam, kreten sam).Dobro de, rekoh ja imam sitemsku dis. te sledecheg dana podigoh sistem sa nje. Posto fino prekopirah fajlove sa diskete na disk, ponovo pokrenuh masinu ali nista. Masina i dalje trazi disketu i nece da podigne sistem bez nje. Sve programe je moguche pokrenuti uz pomoc diskete al' bez nje nikako. Kad pokrenem autoexec.bat sa diska racunar dodje do odredjenog dela( cini mi se nesto oko echo off-a) i tu stane uz molbu za disketom. Zato molim za pomoc, jer ja ovako zbunjen i iznerviran svasta mogu da uradim mom mezimchetu :) Unapred, hvala..
kvarovi.704 bsto, -> #703, gligo
Kopiraj na sistemsku disketu sa dosa sys.com ili sys.exe. Kada podignes masinu sa diskete kucaj sys a: c:. Prostim kopiranjem se gube atributi i zato nece da podigne sistem.
kvarovi.705 livan, -> #702, supers
-> I niko se nije setio da ovom čoveku kaže da proveri je li uključena -> RTS/CTS kontrola? Na većini modema to se radi sa AT&K3, za UMC nisam -> siguran. Uklučena je, provereno. Na UMC modemu to je ĐQ3 (backslash Q3). Ma radilo je to, al' sad neće. A ništa nije menjano. :(
kvarovi.706 gligo, -> #704, bsto
> Kopiraj na sistemsku disketu sa dosa sys.com ili sys.exe. > Kada podignes masinu sa diskete kucaj sys a: c:. > Prostim kopiranjem se gube atributi i zato nece da podigne > sistem. Obavljeno. Thanx
kvarovi.707 kostja, -> #704, bsto
=> Kopiraj na sistemsku disketu sa dosa sys.com ili sys.exe. Tacnije neka iz DOS direktorijuma na disketu prebaci sys.com; format.com; fdisk.exe. Bez doticna tri programa sistemska disketa ne znaci nesto mnogo. => Kada podignes masinu sa diskete kucaj sys a: c:. Jednostavnije je=> SYS C:
kvarovi.708 gligo, -> #707, kostja
> > Tacnije neka iz DOS direktorijuma na disketu > prebaci sys.com; format.com; fdisk.exe. > > Bez doticna tri programa sistemska disketa > ne znaci nesto mnogo. Receno, ucinjeno. Hvala jos jedanput.
kvarovi.709 space.ace,
Imam jedan iritirajući problem. Radi se o zvučnoj kartici SB 16 ASP, koja je sasvim fino radila do pre nekih par meseci (kada sam promenio ploču), i sad radi "donekle". Da pojasnim malo: uključim računar, zvuk se čuje normalno (i wave i midi), i onda odjednom, bez nekog posebnog razloga izgubim wave, dok midi se i dalje čuje. Ako npr. startujem setup neke igre pošto se izgubio wave signal, setup neće naći karticu. Ali, ako startujem diagnose program koji sam dobio uz SB, on će naći karticu, i ona će ponovo početi da svira wave. Kartica je podešena na port 220, IRQ 5, DMA 1, HDMA 1. Ima li neko ideju šta se u stvari događa?
kvarovi.710 pvlada, -> #709, space.ace
> Kartica je podešena na port 220, IRQ 5, DMA 1, HDMA 1. Možda je u konfliktu sa nekim hardverom, ako iamš WIn95, idi u System pa tamo pogledaj da li su neka podešavalja ista kao za tvoju karticu (ja sam imao sličan problem SB mi je bio IRQ10 a i grafička) :) Pozdrav Vlada
kvarovi.711 epson, -> #709, space.ace
│ Kartica je podešena na port 220, IRQ 5, DMA 1, HDMA 1. └───────────────────────────────────────────────── Da još neki deo sistema ne koristim neke od tih adresa ? Probaj HDMA da prebaciš sa 1 na 5 .
kvarovi.712 space.ace, -> #710, pvlada
> Možda je u konfliktu sa nekim hardverom, ako iamš WIn95, idi u System pa > tamo pogledaj da li su neka podešavalja ista kao za tvoju karticu (ja sam > imao Najveći štos je u tome što kartica nije u konfliktu ni sa kim, a simptomi se događaju u svim OS-ovima koje koristim (DOS, OS/2, NT 4, Linux :).
kvarovi.713 gmatic, -> #710, pvlada
==> Mozda je u konfliktu sa nekim hardverom, ako iams WIn95, idi ==> u System pa tamo pogledaj da li su neka podesavalja ista kao ==> za tvoju karticu (ja sam imao slican problem SB mi je bio ==> IRQ10 a i graficka) :) ALi na petici nista nebi trebalo da bude sem nje.