kvarovi.612migoran,
Da li neko mozda ima spisak dzampera za plocu Am5x86-P75 (SiS cipset).
Unapred hvala.
kvarovi.613mirijevac,
-> #612, migoranNisi lepo postavio pitanje, ploca koje primaju AMD-a 5x86 sa SiS-ovim
cipsetom ima bar 4-5 razlicitih, moras malo da objasnis plocu da bi
ljudi prepozali ako je imaju, i dali ti uputstvo. U suprotnom mozes
da zamenis 3-5V dzamper i ode CPU.
Pozdrav
kvarovi.614migoran,
-> #613, mirijevacPloca ima 3*ISA i 3*PCI slota, procesor se nalazi na desnoj
strani ploce par centimetara od vrha, a 90% jumpera na
ploci se nalaze desno od ISA slotova poredjani jedan do drugog.
Opet HVALA.
kvarovi.615hadzi,
HEEEEEEEELP!
Fixed controler failure!!!!!
Kako ovoga da se resim?! Je kvar hardverski?! Ooooo neeeee!
U potpisu,
VULE.OPAKI ;)
kvarovi.616zlaya,
-> #615, hadzi- Fixed controler failure!!!!!
Možda da probaš da prijaviš disk po odgovarajućim parametrima ?
kvarovi.617p.n.soundland,
HELP !!!
Imam veliki problem koji neznam sam da resim!
Imam Cyrixovu 166+ sa 32 Mb Ram-a i Win95 na njemu. Juce mi se
desila cudna stvar. Dok sam igrao neku igricu (iz Win95) odjednom
mi se ekran zacrneo i masina se blokirala. Morao sam da resetujem
masinu, i dok se dizao Win95 masina se opet resetovala sama od sebe.
Prilikom sledeceg podizanja ponudio mi je opciju da se podigne u
Safe Modu (klasika). Naravno pustio sam da se digne u Safe modu ali
je u pola dizanja izbacio sledecu poruku:
ERROR : HIMEM.SYS has detected unreliable XMS mamory at adress
0014F042
XMS driver not installed.
Od tada uglavnom nemogu da podignem Win95, mada se desava i da
ponekad proradi kao da mu nije nista ni bilo, pa onda sve iz
pocetka sledeci put.
Iztestirao sam masinu pomocu nekuh test programa i oni mi
prijavljuju gresku na adresi 0014F042.
Da li je to riknula memorija ili postoji i neki drugi razlog?
POMAGAJTE - KO ZNA !!!
-SONE-
kvarovi.618gmatic,
-> #617, p.n.soundland==> Da li je to riknula memorija ili postoji i neki drugi razlog?
Probaj da dodas koje stanje cekanja. Ako ovo ne ulapi najverovatnije je
memorija.
kvarovi.619p.n.soundland,
-> #618, gmatic
>Probaj da dodas koje stanje cekanja. Ako ovo ne ulapi
>najverovatnije je memorija.
A kao se dodaje to stanje cekanja?
-SONE-
kvarovi.620gmatic,
-> #619, p.n.soundland==> A kao se dodaje to stanje cekanja?
Resetuj (ili upali) kompjuter i pritisni del.
Uci ces u meni. Nadji chipset setup i tu nadji za stanje cekanja
(wait state). Verovatno je 0 pa povecaj na 1. Ovo ce usporiti sistem ali
mozda ce biti sve OK.
kvarovi.621supers,
-> #617, p.n.soundland>> ERROR : HIMEM.SYS has detected unreliable XMS mamory at adress
>> 0014F042
>> Iztestirao sam masinu pomocu nekuh test programa i oni mi
>> prijavljuju gresku na adresi 0014F042.
>> Da li je to riknula memorija ili postoji i neki drugi razlog?
Nema sumnje.
Neka joj je laka zemlja.
kvarovi.622migoran,
Da li postiji iko ko cita ovu konferenciju i uz to ima i
SIS-ovu plocu koja prima AMD-ov 5x86-P75 (kakrakteristke u 10.614)
a uz nju je dobio i uputstvo.
Ako postoji takva dusa bio bih mu zahvalan da mi pomogne oko
setovanja ploce.
kvarovi.623pane,
-> #617, p.n.soundland
>> ERROR: HIMEM.SYS has detected unreliable XMS
Pa nisam siguran da baš MORA biti memorija. Meni se to
desilo kada sam na jednoj staroj mašini spaja jedan prastari
SCSI disk i još jedan takav IDE a oba su bili dablspejsovani.
posle spajanja na istoj mašini particije su bile izmešane, pa
sam imao takvu poruku pa mi je mašina na tom mestu čak i
blokirala. Stvar se rešila, naravno, formatiranjem oba diska i
tada je sve bilo O.K.
U ovom tvom slučaju bih ipak prvo probao da izbrišem i
ponovo instaliram i DOS i WINDOWS. Baš sam radoznao da li će i
kopd tebe uspeti ...
pozdrav
kvarovi.624supers,
-> #623, pane>>>> ERROR: HIMEM.SYS has detected unreliable XMS
>> U ovom tvom slučaju bih ipak prvo probao da izbrišem i
>> ponovo instaliram i DOS i WINDOWS. Baš sam radoznao da li će i
>> kopd tebe uspeti ...
Ali čovek je rekao da su mu i programi za dijagnostiku javili grešku na
istoj adresi. E, u takvoj situaciji kada greške nisu proizvoljne
mislim da nema smisla žrtvovati sve podatke na disku, nego se prvo
pozabaviti memorijom (pogotovo ako je sveže ugrađena).
Strašno je šta firme rade ovčicama. Ljudi nose mašinu po četiri puta u
servis, u međuvremenu u 90% slučajeva formatiraju svoj disk, da bi im se
na kraju serviseri izvinili i konstantovali da je ipak u pitanju bila
memorija.
kvarovi.625puki,
Memory type Total Used Free
________________ ________ ________ ________
Conventional 640K 128K 512K
Upper 155K 155K 0K
Reserved 384K 384K 0K
Extended (XMS) 14,181K 14,181K 0K
________________ ________ ________ ________
Total memory 15,360K 14,848K 512K
Total under 1 MB 795K 283K 512K
Largest executable program size 512K (524,015 bytes)
Largest free upper memory block 0K (0 bytes)
The high memory area is not available.
Jel se razume neko u kompjuter sta ne valja ovde :))
komp mi se ponasa ko da ima 4 mg rama a ne 16 nista nece da mi radi
pogotovu iz w95 ukljucim norton iz 95-tice i onda startujem TM
pise out of memory jel mogu ja nekako to da sredim
ili je vreme za veliku opravku :))) ????
kvarovi.626pane,
-> #617, p.n.soundland A koje si programe koristio za testiranje? Pogotovo je
interesantan onaj koji ti je eksplicitno rekao šta nije u redu i
na kojo je to adresi?
kvarovi.627epson,
-> #625, puki
│ Conventional 640K 128K 512K
└─────────────────────────────────────────────────
│ komp mi se ponasa ko da ima 4 mg rama a ne 16 nista nece da mi radi
└─────────────────────────────────────────────────
Moraš da oslobodiš još konvencionalne memorije (640 K) . Bilo da ti imaš
1,4,16,64,256 Mb ... rama uvek ćeš imati 640k konvencionalne memorije .
Čika Bili grrr... :)
kvarovi.628kolja.t,
-> #625, puki> Extended (XMS) 14,181K 14,181K 0K
> Jel se razume neko u kompjuter sta ne valja ovde :))
Slično je i kod mene (samo sa 32Mb) iz DOS prozora pod W95... Ali
sve radi ok. P5/100...
Nego šta ti je u autoexec.bat-u i config.sys-u?
Možda je tamo odgovor...
Kad si radio defragmenraciju poslednji put? ...
Koliko ti je brz disk? ...ima tu da se pogleda štošta...
Kada ti se to pojavilo, od kada?
Kod mene na poslu P5/133 sa 16Mb i nije neki car brzine... Mada nije
baš kao kod tebe...
Ajd, pa piši još malo ako te ne mrzi... :) Pozdrav.
kvarovi.629p.n.soundland,
-> #626, pane
> A koje si programe koristio za testiranje? Pogotovo je
interesantan onaj koji ti je eksplicitno rekao sta nije u redu i
na kojo je to adresi?
Koristio sam AMIDIAG. Ako ti treba javni pa cu ga okacim ovdi.
Elem evo jos jedne cudne stavri: jutros sam ponovo istestirao komp
i prvi put mi je javnuo da je greska na nekoj sasvim desetoj
lokaciji u memoriji, pa sam ga opet istestirao i greske nije vise
bilo.
Kakva zona sumraka ti-du-di-du, ti-du-di-du !!!
Da li je to uobicajeno ponasanje kad je neispravna memorija?
-SONE-
kvarovi.630petronio,
-> #629, p.n.soundland+| Elem evo jos jedne cudne stavri: jutros sam ponovo istestirao komp
+| i prvi put mi je javnuo da je greska na nekoj sasvim desetoj
+| lokaciji u memoriji, pa sam ga opet istestirao i greske nije vise bilo.
Meni svi testovi govore da je ok memorija, ali HIMEM.sys nikako nece
da prodje, odnosno, prodje kad mu kazem /testmem:off, ali me ipak
nervira, a daje istu onakvu poruku kakvu i tebi samo za cifre nisam
siguran, nije ni bitno uostalom, ako checkiti i ostali checkovi javljaju
da je sve ok a Microsoftov himem quick msecond test da nije, ne brine me
mnogo, jedino me brine da li je samo u tome problem..
kvarovi.631pane,
-> #629, p.n.soundland Što se tiče AMIDIAG-a mislim da bi verovatno zanimao jošnekoga
ali ne pravim pitanje može i na Mail. Unapred hvala.
Što se tiče zvuka neispravne memorije: ako to zavisi od BIOS-a onda AWARD
daje jedan isti zvuk koji se ponavlja (jednolično) bilo da memorija
nije dobro "legla" ili je neispravna.
Siguran si i da je dobro ubačena u comp.? Da li si probao test i
sa CHECKIT-om?
kvarovi.632pane,
-> #625, pukiProbaj sa MEMMAKEROM. Orešava probleme takve prirode. Imaš
mogućnost i da definišeš XMS itt. ...
kvarovi.633willow,
Tesku muku mucim, ovih dana.
U pitanju je ploca GA-486 AM/S, graficka je Trident 9440.
Godinu i po su njih dve radile u slozi, na moje
veliko zadovoljsto. Sve do pre neki dan. A od tada ...
Upalim racunar, cuje se jedan duzi i dva kraca "beep"-a.
Slike na ekranu ni od korova.
U uputstvu pise da tim "beep"-ovima BIOS porucuje da nije uspeo da
inicijalizuje video adapter. Znaci, crkla mi graficka.
Ipak, nisam bio lenj, pa proverio. Izvadio je, odneo u firmu,
ubacio u drugi racunar. Radi k'o zmaj.
Sranje, nije valjda crkla ploca.
Medjutim, po svetlenju floppy-ja, hard-a i CD-a, zakljucio sam
da je njihova inicijalizacija uspela. Kako to ?. Ploca ne radi,
a sve ostalo da.
Znaci, kad upalim racunar desava se sledece :
1. Prodje sekund, dva.
2. Zatim, jedan duzi i dva kraca "beep"-a.
3. Inicijalizacija hard-a, floppy-ja, CD-a, prodju O.K.
4. I tako stoji.
Slike nema na monitoru, kada pritisnem neki taster, opet se cuje
ista "beep"-ovna poruka.
E, sad. Racunar je pod garancijom jos oko 6 meseci. Preostalih od
ukupno 24 njih.
Verovatno najlakse resenje bi bilo da ga odnesem na popravku.
Medjutim, plasim se da ce mi lenji serviser, umesto da otkloni kvar,
jednostavno uvaliti neku polovnu shit plocu umesto ove sjajne GA486.
Ima li uopste nade, za mene i moju plocu ?.
Pomagajte, k'o boga vas molim. Ne dajte da nas razdvoje. Please.
Hello from Willow Valley
kvarovi.634dbambi,
-> #627, epson=>
=>│ Conventional 640K 128K 512K
=>└ ─────────────────────────────────────────────────
=>│ komp mi se ponasa ko da ima 4 mg rama a ne 16 nista nece da mi radi
=>└ ─────────────────────────────────────────────────
=>
=> Moraš da oslobodiš još konvencionalne memorije (640 K) . Bilo da ti imaš
=> 1,4,16,64,256 Mb ... rama uvek ćeš imati 640k konvencionalne memorije .
=> Čika Bili grrr... :)
Ne kapiram, jel za ovo kriv Bili ili drug Plavi ?
Bambi
kvarovi.635pecanac,
-> #633, willow# Znaci, kad upalim racunar desava se sledece :
#
# 1. Prodje sekund, dva.
# 2. Zatim, jedan duzi i dva kraca "beep"-a.
# 3. Inicijalizacija hard-a, floppy-ja, CD-a, prodju O.K.
# 4. I tako stoji.
Prvo mi pada na pamet - da ti nije rikn'o ram?
Kada nema memorije u slotu onda se čuje 'beep'. :)
kvarovi.636puki,
-> #628, kolja.tPU> Ajd, pa pisi jos malo ako te ne mrzi... :) Pozdrav.
pa ajde !!!
PU> Kad si radio defragmenraciju poslednji put? ...
Bas juce hteo sam to da obavim ali mi j erekao da moram
prvo da popravim disc da ima neki kvar ???????
i to ga je scan popravio i onda ga je defragmentira
bio je samo 6 %defragmentovan kada je krenulo !
Ima jos nesto kada sma kucao chkdsk rekoa mi je da imam
8 zaboravio samkako se zovu i kaze kad bi se oslobodio
njih ima bi 250 mb slobodno ????????????
Kako je to sad mi je slobodno 400 mb zato sto sma pravio
veliko spremanje ali u jednom trenutku mi je bio
popunjen do vrha :)))) a imam 1.3 gb :))))))
Da alocation units se zovu oni valjda !!!
kvarovi.637nudge.nudge,
-> #611, zlayaProblem je opisan u fajlu, koji je prikacen uz poruku (10.610),
zato sto je obiman opis...
kvarovi.638gmatic,
-> #633, willow==> E, sad. Racunar je pod garancijom jos oko 6 meseci.
==> Preostalih od ukupno 24 njih.
==> Verovatno najlakse resenje bi bilo da ga odnesem na popravku.
Bojim se da ces morati ovo da primenis. I nisistiraj na istoj ili boljoj
ploci. Ako nemaju "Vracaj pare" posto neverujem da ce moci da se opravi.
kvarovi.639epson,
-> #634, dbambi
│ Ne kapiram, jel za ovo kriv Bili ili drug Plavi ?
└─────────────────────────────────────────────────
Svi zajedno .
kvarovi.640p.n.soundland,
-> #631, pane
> Da li si probao test i sa CHECKIT-om?
Nisam, nemam ga. Ako ga ima negde na Sezamu reci mi gde je, a ako
ga nema okaci ga molim te.
Evo ga zauzvravrat AMIDIAG, ako se snadjem sa uploadom.
-SONE-
amidiag.zipkvarovi.641kolja.t,
-> #636, puki> bio je samo 6 %defragmentovan kada je krenulo !
To je mnogo.
> njih ima bi 250 mb slobodno ????????????
!!!!! I to je mnogo...ohoho...
> Da alocation units se zovu oni valjda !!!
Lost allocation units...
Da ne bih sada objašnjavao, što mi nije jača strana (sporo pamtim, al'
zato brzo zaboravljam:) samo ću ti reći: treba malo češće da radiš
defragmentaciju, jer i to utiče na brzinu, onda, swap fajl koliki god
da je, W95 ne trpi mali broj slobodnih megabajta (npr.20-ak Mb...),
više voli 80-100, dalje, kad god radiš reset "na dugme" (npr.zablokira
se g*) uradi chkdsk, skloni sve nepotrebno iz autoexec i config...
fajlova...
Ne reče opet da li je bolje sada, ima li efekta defragmentacija... ?
Daj autoexec i config..ako 'oćeš, na kontrolu, ovde (ako moderatori
već ne počnu da teraju na drugo mesto, oni uvek teraju...)
Pozdrav.
kvarovi.642swix,
-> #630, petronio|-> da prodje, odnosno, prodje kad mu kazem /testmem:off, ali me ipak
Vidi jel ploca overclockovana.
Meni se desavalo kad sam jednom pretero O;)
takodje (deseti put se ovo ponavlja) PROVERI memoriju.
kvarovi.643petronio,
-> #642, swix+| Vidi jel ploca overclockovana.
+| Meni se desavalo kad sam jednom pretero O;)
Nije, a sto je interesantnije i ne radi sistem kad se overclockuje
(nece da digne sistem sa harda).
+| takodje (deseti put se ovo ponavlja) PROVERI memoriju.
Pa proverio sam sa cime sam imao..
Sta je najpouzdanije za test?
Mislim, ako prodje taj test onda himem nesto tripuje.. ;)
kvarovi.644willow,
-> #635, pecanac>> da ti nije rikn'o ram ?
Ne verujem, valjda bi bilo slike na monitoru, u tom slucaju.
kvarovi.646pecanac,
-> #644, willow#>> da ti nije rikn'o ram ?
#
# Ne verujem, valjda bi bilo slike na monitoru, u tom slucaju.
Ako nema ram-a, nema ni slike na monitoru. :)
kvarovi.647gmatic,
-> #634, dbambi==> Ne kapiram, jel za ovo kriv Bili ili drug Plavi ?
Mozda oba.
kvarovi.648gmatic,
-> #635, pecanac==> Prvo mi pada na pamet - da ti nije rikn'o ram?
==> Kada nema memorije u slotu onda se cuje 'beep'. :)
Ali ne ovako. Ovo se i meni desava s vremena na vreme ali ja imam
druge probleme. Ploca mi nevalja. Tako s vremena na vreme odlepi
mis ili modem ili flopi a onda pomaze samo rasklopi i sklopi i
ako opet nece naravno cukni vo plocu. neki kontakt garant.
kvarovi.649supers,
Sezamovac mmilosh je u gadnoj nevolji: prosuo je kokakolu na Chicony
tastaturu i umesto da je potopi u sudoperu pustio je da se osuši.
Posledica - tastatura je mrtva, eventualno ponekad uspe sa Del da uđe u Setup.
Ima li pomoći? Da li postoji opasnost da je tastaturni kontroler na ploči
crkao? Može li nešto loše da bude drugoj tastaturi ako se prikači?
kvarovi.650puki,
Evo mog autoexec.bat-a ako neko ima volju da
mi pomognr
bio bi veoma zahvalan
!!!
autoexec.batkvarovi.651puki,
Evo i mog config.sys ali cisto sumnjam da
je u njemu nesto !!!
config.syskvarovi.652megasoft,
-> #633, willow
Ako imas srece, onda ovo moze da ti pomogne.
Pokusaj da promenis slot gde je stajala kartica. Meni se ponekad
desava da poneka kartica nece lepo da legne, na zalost to se ne
vidi dok ne sklopis masinu, ali kada promenim slot, sve radi ok.
Nadam se da ce i tebi tako nesto da bude.
kvarovi.653zeljkoj,
-> #649, supers> Posledica - tastatura je mrtva, eventualno ponekad uspe sa Del
> da uđe u Setup.
Budući da se radi o veoma jakoj kiselini, teško da će uspeti da je sredi. ;))
kvarovi.654gmatic,
-> #643, petronio==> Pa proverio sam sa cime sam imao..
==> Sta je najpouzdanije za test?
==> Mislim, ako prodje taj test onda himem nesto tripuje.. ;)
Uzmi od nekog ortaka memoriju pa probaj dali ona radi.
kvarovi.655gmatic,
-> #646, pecanac==> Ako nema ram-a, nema ni slike na monitoru. :)
A ako rikne monitor dzaba ti ram. :)
kvarovi.656nenad,
-> #639, epson> │ Ne kapiram, jel za ovo kriv Bili ili drug Plavi ?
> └─────────────────────────────────────────────────
>
> Svi zajedno .
A ne, za ovo što čovek pita je kriv isključivo MS. Za to što on u
97-oj ima problema sa limitom od 1MB, a još od 87 (a i pre)
postoje alternative, kriv je proizvođač dominantnog operativnog
sistema kome je to stanje odgovaralo, koji je sam vremenom uvodio
3 različita "standarda" za korišćenje memorije preko 1MB i sl.
kvarovi.657zlaya,
-> #641, kolja.t- Ne reče opet da li je bolje sada, ima li efekta
- defragmentacija... ? Daj autoexec i config..ako 'oćeš, na
- kontrolu, ovde (ako moderatori već ne počnu da teraju na drugo
- mesto, oni uvek teraju...) Pozdrav.
Jeste, moderatori uvek teraju negde (šta teraju, i gde teraju ostaće
misterija ovaj put...).
kvarovi.658zlaya,
-> #649, supers- Sezamovac mmilosh je u gadnoj nevolji: prosuo je kokakolu na
- Chicony tastaturu i umesto da je potopi u sudoperu pustio je da
- se osuši. Posledica - tastatura je mrtva, eventualno ponekad
- uspe sa Del da uđe u Setup.
-
- Ima li pomoći? Da li postoji opasnost da je tastaturni
- kontroler na ploči crkao? Može li nešto loše da bude drugoj
- tastaturi ako se prikači?
-
Pored kokiške za total recal tastature savetujem još i kafu ili čaj sa
šećerom i voćne sokove ;). Ukoliko je tastatura folijska, sredstvo za
uništenje se obično zavuče između slojeva folije. Ovi se razlepe i operu u
sudoperi, pa se sve zatim sklopi. Ukoliko vodovi nisu previše korodirali ista
će da radi. Posao traje oko 2 do 3 sata sa neizvesnim ishodom. Ukoliko ima
zasebno tastere operacija čišćenja traje i duže, takođe sa neizvesnim ishodom.
Moja preporuka - ipak kupi drugu tastaturu...
kvarovi.659epson,
-> #656, nenad
│ 3 različita "standarda" za korišćenje memorije preko 1MB i sl.
└─────────────────────────────────────────────────
3 ?
kvarovi.660supers,
-> #636, puki>> Ima jos nesto kada sma kucao chkdsk rekoa mi je da imam
>> 8 zaboravio samkako se zovu i kaze kad bi se oslobodio
>> njih ima bi 250 mb slobodno ????????????
Kucaj chkdsk /f u takvim situacijama.
Nakon toga fajlove koji se zovu FILE00*.CHK pregledaj i briši ako
ih oceniš za nepotrebne.
kvarovi.661mmilosh,
-> #653, zeljkoj>> Posledica - tastatura je mrtva, eventualno ponekad uspe sa Del
>> da uđe u Setup.
>
> Budući da se radi o veoma jakoj kiselini, teško da će uspeti da
> je sredi. ;))
More sredio sam je. ;))) Odnosno nisam ništa dirao i sad nekako radi. Pri
uključenju računara treba samo malo sačekati posle Keyboard Error PRESS F1
TO RESUME, pritisnuti taj F1 i sve radi (a pre toga i Del, pa posle izaći iz
setupa). Jedino što sam primetio da ne radi je desni Ctrl (ali ponekad i
reaguje), a kursorski tasteri su sad malo "mekši". :)) To je inače oblast
(takođe i deo numeričke) po kojoj je prosuta zla tečnost.
Možda da preko te oblasti prospem sad neku rakičinu? (:))))))) shift i / (?)
sada proizvodi beep :)))))))) ? ? ???? ???
:))))))
?
kvarovi.662mmilosh,
-> #658, zlaya> Pored kokiške za total recal tastature savetujem još i kafu ili
> čaj sa šećerom i voćne sokove ;). Ukoliko je tastatura
> folijska, sredstvo za uništenje se obično zavuče između slojeva
> folije. Ovi se razlepe i operu u sudoperi, pa se sve zatim
> sklopi. Ukoliko vodovi nisu previše korodirali ista će da radi.
> Posao traje oko 2 do 3 sata sa neizvesnim ishodom. Ukoliko ima
> zasebno tastere operacija čišćenja traje i duže, takođe sa
> neizvesnim ishodom. Moja preporuka - ipak kupi drugu
> tastaturu...
Tastatura je Chicony KB-5312. Nemam pri ruci šrafcigere da je otvorim, pa
ne znam šta ima unutra. Uglavnom sada radi, ali verovatno ću kupiti drugu.
? beep ?
:))
kvarovi.663mmilosh,
-> #649, supers> Posledica - tastatura je mrtva, eventualno ponekad uspe sa Del
> da uđe u Setup.
Jedno pitanjce: Šta se dešava kad se u setupu (AMI BIOS) namesti System
Keyboard na Absent? (mnogo mi se sviđa ovaj beep :)) Čuo sam da će to
samo isključiti proveru prisustva tastature prilikom dizanja računara,
a da će kasnije sve biti normanlno, ali se plašim da posle neću moći
uopšte da je koristim (pa ni da uđem u setup sa Del), pa nisam probao.
kvarovi.664nobody,
the problem: Deshava se nekad da mi sistem jednostavno
"padne" , tj resetuje se totalno iz cista mira, ili se samo
zablokira pa moram rucno da ga resetujem. Procesor nije
overklokovan. Takodje 'oce da se desi ponekad da prilikom podizanja
sistema dodje do himem-a i tu stane. Par puta ga resetujem (ili
preskochim himem) i posle radi kako treba. Baeuh? Whatz da catch?
thanx!
operator/Linear dRAFT
kvarovi.665supers,
-> #664, nobody>> the problem: Deshava se nekad da mi sistem jednostavno
>> "padne" , tj resetuje se totalno iz cista mira, ili se samo
>> zablokira pa moram rucno da ga resetujem.
Možda je memorija problematična, a možda je neka od kartica u konfliktu
sa mamapločom.
kvarovi.666swix,
-> #643, petronio|-> +| Vidi jel ploca overclockovana.
|-> Nije, a sto je interesantnije i ne radi sistem kad se overclockuje
|-> (nece da digne sistem sa harda).
He, he.... ;)
Koji procesro imas? (K5 mozda?)
A da ti nije mozda procesor i REMARK-ovan ?
Meni su pokusali ;) uvaliti remarkovan K5 na 75, a na njemu je pisalo 100 Mhz.
Takav procesor je kada sam ja hteo da ga overclockujem :) pokazivao simptome
slicne tom tvom kada ga ti (jos jednom?) overclockujes
p.s. ko je razumeo shvatice :)
kvarovi.667swix,
-> #649, supers|-> Ima li pomoći? Da li postoji opasnost da je tastaturni kontroler na ploči
Neka uzme tastaturu i potpuno je rasklopi.
Zatim oprati svaki deo u vodi.
Pustiti da se osusi.
Sklopiti.
Ukopcati :) je u plocu.
Prekrstiti se, po potrebi, i ukljuciti racunar.
Uspesnost zavisi od kvaliteta tastature i kolicine Coca-Cole kojom je bila
polivena :)
kvarovi.668swix,
-> #663, mmilosh|-> Keyboard na Absent? (mnogo mi se sviđa ovaj beep :)) Čuo sam da će to
|-> samo isključiti proveru prisustva tastature prilikom dizanja računara,
CORRECT!
kvarovi.669pane,
-> #665, supers>> Možda je memorija problematična , a možda je mama ploča u
>> konfliktu sa nekom karticom
Imaš predlog kako da se to konstatuje a posle toga (ako je ovo
drugo) i kako da se reši? ... možda prosto premeštanje
problematične kartice u drugi slot ili ??
kvarovi.670nenad,
-> #659, epson> │ 3 različita "standarda" za korišćenje memorije preko 1MB i sl.
> └─────────────────────────────────────────────────
>
> 3 ?
EMS (LIM), XMS i DPMI.
kvarovi.671supers,
-> #669, pane>> Imaš predlog kako da se to konstatuje a posle toga (ako je ovo
>> drugo) i kako da se reši? ... možda prosto premeštanje
>> problematične kartice u drugi slot ili ??
Prvo istestirati memoriju nekim dobrim programom, videti da li problem
nestaje ako se isključe eksterni ili interni keš...
Ako memorija nije sumnjiva verovatno jeste neki konflikt u pitanju.
Osim menjanja slotova vredi se igrati i parametrima u Setupu.
Svašta je moguće, na primer da samo prisustvo modema izaziva blokiranje
i resetovanje mašine sve dok se ne isključi hidden memory refresh...
kvarovi.672zoxy,
-> #663, mmilosh> Keyboard na Absent? (mnogo mi se svida ovaj beep :)) Cuo sam da ce to
Ako je lep taj beep, da probam i ja sa kolom? ;)
kvarovi.673miskop,
-> #672, zoxy--> Ako je lep taj beep, da probam i ja sa kolom? ;)
Čuo sam da je lepši beep sa pepsijem... :)))
kvarovi.674d.mladen,
Prosle nedelje monitor (sad je u redu i nije on u pitanju),
a sad ovo:
Sound blaster mi je pravio probleme sa nekim igrama,
pa sam mislio da ga zamenim sa starim (iz stare masine).
Hteo ssam da probam da li ce i taj SB (star 1 god.)
praviti iste probleme, pa sam ga dodao pored postojeceg,
misleci da cu ga lako skloniti ako ne bude radio.
Tako sam imao dva SB-a i video kartu u PCI slotu.
Kada sam ukljucio racunar cuo se jedan od nenormalnih
zvukova, nesto kao pii pi pi pi. U uputstvu za plocu nema
nista o bilo kakvim zvukovima. Ploca je NN VX.
Posle zvuka sve candrlja normalno, ali nije.
Neposredno posle ukljucivanja monitora lampica na
njemu je zelena, kao sto je normalno, a onda pozuti kao
kada je monitor ukljucen, a kuciste ugaseno, a i slika je
takva (crna).
Kad sam ovo video, reko nece ici sa dva SB-a.
Izvadim onaj koji sam dodao, sve namestim kako je i
bilo, ali se opet ponovi isto.
Tokom celog procesa nista nije krcnulo, nista
nisam pomerio, iscupao ili slicno. Nemam pojma
sta se desilo.
P.S.
Znam ja Marfija odavno, racunao sam i na njega,
ali covek je bas preterao. Moracu da nabavim
neku amajliju :)))) ... smejem se od muke.
Ako neko ima ideju sta
a stvarno ne znam sta da radim. Unapred hvala.
kvarovi.675d.mladen,
Ima nekih gresaka koje nisu moje:
> Sound blaster mi je pravio prsa nekim igrama,
Probleme sa nekim igrama
>Ako neko ima ideju sta
.... je moglo da se desi neka pomaze
jer ja stvarno ...
kvarovi.676miskop,
-> #674, d.mladen--> Znam ja Marfija odavno, racunao sam i na njega,
--> ali covek je bas preterao. Moracu da nabavim
--> neku amajliju :)))) ... smejem se od muke.
Ma kakav Marfi, nego ti sine sledeći put natrpaj tri
zvučne karte i četiri video karte pa ćeš da vidiš šta je
život...
kvarovi.677d.mladen,
-> #676, miskop
>Ma kakav Marfi, nego ti sine sledeci put natrpaj tri
zvucne karte i cetiri video karte pa ces da vidis sta je
zivot...
Probacu cim ih sakupim toliko :), nego sta ja da radim??
Da mozda prebacim video kartu u neki drugi PCI slot(u uputstvu
za plocu pise nesto o IRQ-ovima i sudaranju..??).
kvarovi.678zormi,
-> #674, d.mladen* Tako sam imao dva SB-a i video kartu u PCI slotu.
* Kada sam ukljucio racunar cuo se jedan od nenormalnih
* zvukova, nesto kao pii pi pi pi. U uputstvu za plocu nema
* nista o bilo kakvim zvukovima. Ploca je NN VX.
Mnoge ploče pište ako video kartica ne detektuje priključeni
monitor a standardno ako je neki problem sa memorijom. Pište
i kod problema sa samom pločom (tajmeri, kontroleri...) što
je teži slučaj.
* Neposredno posle ukljucivanja monitora lampica na
* njemu je zelena, kao sto je normalno, a onda pozuti
Prelazi u standby mod jer ne prima video signal od kartice. Probaj
drugu video kartu, drugu memoriju pa onda predji na motherboard
(prethodno povadi sve ostale kartice da ih eliminišeš kao uzrok
dok ne oživi računar).
P.S. Trivijalna stvar koja bi proizvela iste simptome: neispravan kabl
ili konektor za monitor ili sam monitor, ali se tada računar podiže i
bez slike.
kvarovi.679gmatic,
-> #674, d.mladen==> Sound blaster mi je pravio probleme sa nekim igrama,
==> pa sam mislio da ga zamenim sa starim (iz stare masine).
==> Hteo ssam da probam da li ce i taj SB (star 1 god.)
==> praviti iste probleme, pa sam ga dodao pored postojeceg,
==> misleci da cu ga lako skloniti ako ne bude radio.
Sta to uradi covece! Oni skoro sto posto dele iset adrese, IRQ-ove
i DMA kanale. Ake ne sva tri(a vrlo je verovatno da je u pitanju
kombinacija 220,7,1 ili 220,5,1) bar nesto od ovoga dele.
Nije ni cudo sto neradi.
==> Kad sam ovo video, reko nece ici sa dva SB-a.
==> Izvadim onaj koji sam dodao, sve namestim kako je i
==> bilo, ali se opet ponovi isto.
Probaj da izvadis i stari SB i moli boga da je on vrisnuo.
==> Znam ja Marfija odavno, racunao sam i na njega,
==> ali covek je bas preterao. Moracu da nabavim
==> neku amajliju :)))) ... smejem se od muke.
==>
Mislim da ovoga puta nije Marfi u pitanju.
kvarovi.680ivke,
Imam jedan veoma cudan problem i, naravno, neznam kako da ga resim.
Pre neki dan sam otvorio kuciste moje 386DX/40 kako bih ga ocistio (pre svega
ventilator). Kada sam ga sklopio i upalio racunar on je 'otkucao'
4Mb umesto 8 a BIOS mi je
prijavio gresku tipa "CMOS memory size mismatch, run setup utility"
(ne secam se kako je tacno poruka glasila). Posle toga sam ponovo
rasporio kuciste, povadio sve SIMMove, ocistio kontakte (i na
ploci) i ponovo upalio mog mezimca. Sada nije bilo 'pozdravne
poruke' ali on od tada otkucava samo 4Mb.
A evo i detalja koji ovu tragicnu pricu cini misticnom:
Kada sam ga ubrzo posle toga odneo u OTC radi ugradnje modema, oni
su mi rekli da na ploci imam "256byte SIMM module" (nisam ih bas
najbolje razumeo) i da bi to pod hitno trebalo da prosirim.
8 Mb RAMa je sigurno postojalo pre svega ovoga jerbo sada nemogu da
startujem pola igrica a i Windows radi primetno sporije...
Pomagajte molim vas!
kvarovi.681johnnya,
-> #680, ivke >> Pre neki dan sam otvorio kuciste moje 386DX/40 kako bih ga ocistio (pre
>> svega ventilator). Kada sam ga sklopio i upalio racunar on je 'otkucao'
>> 4Mb umesto 8 a BIOS mi je
Izostavio si bitan detalj za priču:
Koliko si imao SIMM-ova, a koliko ima slotova na ploči da ih primi.
i da li su to 30-pinski ili 72-pinski moduli ?
Pošto je reč o 386 mašini, gotovo je sigurno da imaš 30-pinske
simm-ove. Ako je reč o 30-pinskim, kod nas možeš da nađeš module od
256 Kb, 1 Mb, retko 4 Mb, i gotovo nikako 512 Kb.
Dakle, najverovatnije si imao 8x1 Mb module, probaj da ih ubacuješ
samo po 4 na ploču (mora biti popunjena jedna banka - 4 slota) i na taj
nači da otkriješ da li ima neispravnih modula. Prilikom rasklapanja
mogao si recimo da ih oštetiš elektrostatičkim naponom.
CMOS memory mismatch - je normalna poruka koju javlja BIOS kada se
prvi put boot-uje mašina na kojoj smo prethodno dodali/oduzeli memoriju.
kvarovi.682gmatic,
-> #681, johnnya==> Posto je rec o 386 masini, gotovo je sigurno da imas
==> 30-pinske simm-ove. Ako je rec o 30-pinskim, kod nas mozes da
==> nades module od 256 Kb, 1 Mb, retko 4 Mb, i gotovo nikako 512
==> Kb.
Pa ako ima 8 Mb a on mu prijavi samo 4 Mb mora da ima 1Mb module.
Ja bar nisam video 386 mashinu koja moze da primi vise oda 8 modula
a i da jesma nebi moglo nikako da se uklopi.
kvarovi.683ivke,
-> #681, johnnya>> Izostavio si bitan detalj za pricu:
>> koliko si imao SIMM-ova, a koliko ima
>>Probaj da ubacujes samo po cetiri na plocu
Uradio sam sta si mi rekao, ali se ispostavilo da su svi moduli
ispravni. Kada sam svih osam vratio zagubljeni megabajti su
vaskrsli. Mora da je bio prljav kontakt ili sl.
Thanks anyway!
kvarovi.684zlaya,
-> #680, ivke- Pre neki dan sam otvorio kuciste moje 386DX/40 kako bih ga
- ocistio (pre svega ventilator). Kada sam ga sklopio i upalio
- racunar on je 'otkucao' 4Mb umesto 8 a BIOS mi je
- prijavio gresku tipa "CMOS memory size mismatch, run setup
- utility" (ne secam se kako je tacno poruka glasila). Posle toga
Ovo je normalna pojava kod promene memorije...
- sam ponovo rasporio kuciste, povadio sve SIMMove, ocistio
- kontakte (i na ploci) i ponovo upalio mog mezimca. Sada nije
- bilo 'pozdravne poruke' ali on od tada otkucava samo 4Mb.
I ovo je normalno, ali samo ukoliko imaš svega 4 mb.
- A evo i detalja koji ovu tragicnu pricu cini misticnom:
- Kada sam ga ubrzo posle toga odneo u OTC radi ugradnje modema,
- oni su mi rekli da na ploci imam "256byte SIMM module" (nisam
- ih bas najbolje razumeo) i da bi to pod hitno trebalo da
Nisi nam rekao koliko ti je stara ploča, i koji je tip memorije. Po tvom
"detaljnom" opisu, da se zaključiti da imaš ploču sa 8 memorijskih slotova
koji primaju 30 pinske module. Njih ima 3 vrste - od 256k, 1mb i 4mb. Ovi
moduli za 386 DX mašine idu u kompletima po 4 komada. Znači možeš imati 1, 2,
4, 8, 16 ili 32mb memorije, s time da neke ploče primaju i mešano različite
module, ali obavezno idu po 4 komada iste.
Imao si 8 simova po 1mb (nema šanse da izvučeš 4 ili 8 mb sa 256k
simovima.). Prvo probaj mašinu kako radi sa 4 memorijska modula. Ako radi,
skini ih i stavi druga 4 modula na njihovo mesto. Ako i tada radi znači da
imaš problem sa maderbordom. Ni prvi ni poslednji koji se tako ponaša. Ukoliko
si ustanovio da ti memorije rade, pokušaj da skroz isprazniš CMOS, i zatim
opet digneš ploču ispočetka. Pogledaj takođe da ti se nije iskrivio neki
kontakt na podnožju memorije druge banke, ili zapala neka trunka.
kvarovi.685ivke,
-> #684, zlaya>> skini ih i stavi druga 4 modula na njihovo mesto. Ako i tada
Problem je resen... Poco sam sa ovim ali se ispostavilo:
>> ili zapala neka truncica
thanx anyway!
kvarovi.687d.mladen,
-> #679, gmatic>Sta to uradi covece! Oni skoro sto posto dele iset adrese, IRQ-ove
>i DMA kanale. Ake ne sva tri(a vrlo je verovatno da je u pitanju
>kombinacija 220,7,1 ili 220,5,1) bar nesto od ovoga dele.
>Nije ni cudo sto neradi.
Mislio sam da nece zauzeti i/o,IRQ iDMA ako ga ne instaliram
i softverski.
> Mislim da ovoga puta nije Marfi u pitanju.
Gresiti je ljudski :)
kvarovi.688d.mladen,
-> #678, zormi>Prelazi u standby mod jer ne prima video signal od kartice. Probaj
>drugu video kartu, drugu memoriju pa onda predji na motherboard
>(prethodno povadi sve ostale kartice da ih eliminises kao uzrok
>dok ne ozivi racunar).
Oziveo je sam od sebe posle nekog vremena, kao da nista
nije bilo, a sledeceg dana je pao Win(97).
Nekoliko puta sam menjao video kartu i SB kako bi ustanovio
sta u pocetku nije bilo u redu(ponekad neke igre nisu prepoznavale SB).
Win. sam ponovo instalirao i sada u win ne radi SB, prijavljuje
konflikt sa necim, a u Set conig. manualy kaze da nema konflikta.
Svasta sam radio i samo sam se jos vise zapetljavao, a onda(pre 5 minuta)
sam video fajl sndinit.exe u c:\. Obe kartice koje sam menjao koriste
istoimeni fajl, ali jedna je Opti930, a druga Opti931. U autoexec-u
ima izmedju ostalog i: SNDINIT /B , i zato kada pri podizanju sistema
sa F8 izaberem Command prompt only ne radi novi SB(a stari radi), a kada
iz WIN95 resetujem racunar u dos modu onda se izvrsi c:\opti931\sndinit
i tada novi SB radi(a stari nece).
Ipak mi nije jasno zasto je SB nekada radio,a nekada ne pre mog
majstorisanja sa zamenama(zato sam i menjao). Win se i pre cesto
zaglavljivao, pa nisam siguram da li sam ga ja dotukao ili je sam pao.
Mislim da cu u buduce malo vise da razmisljam pre nego sto nesto
pocnem da radim.
Sadasnje stanje je takvo da SB u DOS-u radi a u WIn. ne. Ne znam vise
sta da mislim, ali znam da vise nista necu da pokusavam, pa kad crkne onda
cu da odem u neki servis.
Hvala na pomoci.
kvarovi.689zeljkoj,
Pre jedno pola godine sam napisao ovde problem koji imam sa monitorom
- po uključenju, slika je skroz tamna i treperi, da bi polako
postajala sve svetlija i svetlija i za minut-dva se normalizovala.
Nekada se to i ne dogodi (sve je odmah ok) što je baš bio slučaj kad
sam ga odneo u servis. :( Majstor je ustanovio da 'monitoru ništa ne
fali'. Posle me je mrzelo da ga opet nosim, a sada sam rešio da ga
konačno sredim. So, ako neko može da otkloni ovaj kvar (očigledno
nije ništa ozbiljno), ili poznaje nekog ko to može da uradi... mail
me.
kvarovi.690dordije,
Ovo je za druga:
POMOC ! HITNO !
Imam dva diska, C i D. Disk D mi je pod Double Space-om i on
je u redu. Disk C sam izgleda zeznuo stavljajuci novu maticnu plocu.
Podaci na D su mi vazni. Ako neko zna kako da resim ovaj problem neka
se javi na 585-144 (traziti Branka).
Novcana naknada se podrazumeva.
kvarovi.691pvlada,
-> #690, dordije> Imam dva diska, C i D. Disk D mi je pod Double Space-om i on
> je u redu. Disk C sam izgleda zeznuo stavljajuci novu maticnu plocu.
Os ti je DOS ?
kvarovi.692dordije,
-> #691, pvlada
Operativni sistem je MS DOS, mislim 6.00.
Ako neko moze da mu pomogne neka se javi na dati telefon, iako se sve
sugestije mogu i ovde preneti.
On ima dva fizicka diska. Na prvom mu je particija C, a na drugi je
stavio particiju D koju je formirao sa Double Space. E, onda je nekako
zeznuo prvi disk C a nije i D (to dobro zna - ja inace nisam nista
video, samo prenosim).
Mnogo mu je vazno da procita podatke sa D (ako je to uopste moguce).
Ko zna neka mu se javi. On ce diskove doneti gde treba. Uslugu ce
platiti.
kvarovi.693hpotis,
-> #692, dordije
> izgubljena dblspace particija
E ovako:
Ja sam to davno jednom uspeo da izvedem, mozda ce ti
pomoci iskustvo.
Na nekoj masini treba napraviti kompresovani disk, po
mogucnosti sa istim ili slicnim okolnostima i nazivima.
Na HOST disku (valjda C:) treba naci skriveni file sa
podacima o kompres. disku. Ako se dobro secam pise se
ime Hosta (c:), ima kompres. diska (npr J:) i jos
neke stvari, koji nisu bili vazni. Editujes tu datoteku
upises prave podatke, prebacis na C: problematicne
masine i valjda ce raditi.
- Probaj pa mi javi -
kvarovi.694pvlada,
-> #692, dordije> Operativni sistem je MS DOS, mislim 6.00.
> Ako neko moze da mu pomogne neka se javi na dati telefon, iako se sve
> sugestije mogu i ovde preneti.
Mislim da to ne bi bio neki problem, ako bi se na neki disk instalirao
MS DOS i podičao sistem sa tog diska, i onda pročitali podaci :)
Pozdrav Vlada
kvarovi.695dordije,
-> #693, hpotis
Hvala ti na sugestijama, a i drugima koji su imali zelju da pomognu.
U medjuvremenu mi je javljeno da je kolega svoj problem razresio.
Nosio je disk kod nekog na Novi Beograd i tamo je za kratko vreme
procitao podatke sa diska D. Ne znam detalje.
kvarovi.696livan,
Imam problem sa modemom. Download radi normalno, a upload skoro pa nikako.
Zatrči se i prenese par kilobajta, pa onda sve iz početka. I tako, tri
koraka napred, dva nazad, pa dobijem cps od 200 do 400. Slikovito se vidi
rad protokola za korekciju grešaka. :( Smanjuje se blok koji se prenosi,
ponavlja ga po sto puta i sl. Jednom mi se desilo i to da je 100k preneo
sasvim normalno i onda iz čista mira se vratio negde na 20-ti kilobajt i tu
nastvio na opisan način.
To što me zbunjuje jeste da se sve to desi u istoj seansi. Downloadujem
100k za minut, a uploadujem isto toliko za 5 minuta, ako u opšte i izdrži
do kraja, jer ume i da prekine prenos, a veza ostane.
E sad, mene interesuje da li je to fizički kvar, loše veze ili nešto nije
u redu sa setovanjem, mada po tom pitanu nije ništa menjano.
U pitanju je UMC 14400 F/M/V, star oko godinu, i do sada je odlično radio.
Probao sam da menjam i kom. program i da zovem različite BBS-ove, ali uvek
isto.
Ne znam da li ima veze, ali čini mi se da se to dešava od kad je modem
bio nošena na drugi računar koji radi pod Win95, ali to sam radio i ranije
pa nije bilo problema.
P.S. Možda baš i nije za ovu temu, ali u KOMUNIKACIJE:modemi nisam dobio
odgovor.
kvarovi.697nesha,
-> #696, livanre: Problemi sa UL-om.
Imao sam i ja isti problem svojevremeno, a mislim da sam ga reshio
koristeci GSZ/DSZ za upload (il beshe neki kom. prg. u kome je to radilo).
Samo, kod mene se modem od pochetka tako ponashao. Ti u svakom sluchaju
probaj, pa ako upali, upali.
kvarovi.698pvlada,
-> #696, livan> Imam problem sa modemom. Download radi normalno, a upload skoro pa
> nikako. Zatrči se i prenese par kilobajta, pa onda sve iz početka. I
> tako, tri
Meni se to dešavalo kada sam koristio Telemate for Dos (inače imam
USR Sportster 14400) i kada sam prešao na neke windosovw programe
(Telemate for Windows, Procomm for Windows) više nisam imao tih problema.
Pozdrav Vlada
kvarovi.699livan,
-> #697, nesha-> Imao sam i ja isti problem svojevremeno, a mislim da sam ga reshio
-> koristeci GSZ/DSZ za upload (il beshe neki kom. prg. u kome je to
-> radilo).
Šta je to GSZ/DSZ? Može li neko detaljnije objašnjenje?
Hvala.
kvarovi.700firus,
-> #699, livan> Šta je to GSZ/DSZ? Može li neko detaljnije objašnjenje?
> Hvala.
GSZ/DSZ su eksterni ZModem protokoli, verovatno najbolja
implementacija Čak Fosbergovog ZModem protokola. Razlika izmedju
DSZ-a i GSZ-a je u tome što prvi podatke o prenosu daje tekstualno
dok drugi ima i grafički prikaz.
Pošto su samostalni programi, oba se pozivaju iz komandne
linije tj. pozivom batch fajla iz komunikacionog programa (obično
se to podešava nekom opcijom tipa Set external protocol).
GSZ/DSZ podržavaju CRC32, MobyTurbo, imaju pouzdan Crash
Recovery, AutoDownLoad i još sijaset stvari. Obično (bar novije
verzije) imaju i podršku za Kermit, XModem i YModem protokole.
Medjutim, novije verzije su SW ili čak komercijalne te ako ti
treba "registrovana" verzija, moraćeš da se snadješ.
Ja koristim GSZ/DSZ još od 1992. (tada DSZ, '94. sam
prešao na GSZ) i izuzetno sam zadovoljan. U dokumentaciji koja
stiže sa programom imaš primere batch fajlova za najpopularnije
komunikacione programe te instalacija nikako ne bi smela da bude
problem.
kvarovi.701livan,
-> #700, firus-> prešao na GSZ) i izuzetno sam zadovoljan. U dokumentaciji koja
-> stiže sa programom imaš primere batch fajlova za najpopularnije
-> komunikacione programe te instalacija nikako ne bi smela da bude
-> problem.
Nabavio sam GSZ, i instalirao ga u Telix 3.51. Vidi se da je bolji od
Telixovog ZModema, ali još uvek ne postizem stari cps od 1600, vec svega
680. Pri prenosu fajla od 630k GSZ mi je javio preko 300 retries, a status
je stalno skakao sa DATA na CORECTING. Da li je tome uzrok samo loša veza
ili ima tu još nečega, jer mislim da je veza bila sasvim ok.
Još uvek mi nije jasno, šta se to dešava pa da prilikom downloada nema
smetnji i cps je odgovarajući za vezu 14400 V.42bis, a upload tako
katastrofalno mali.
kvarovi.702supers,
-> #696, livan>> Imam problem sa modemom. Download radi normalno, a upload skoro pa
>> nikako. Zatrči se i prenese par kilobajta, pa onda sve iz početka.
I niko se nije setio da ovom čoveku kaže da proveri je li uključena
RTS/CTS kontrola? Na većini modema to se radi sa AT&K3, za UMC nisam siguran.
kvarovi.703gligo,
Eh, doslo vreme da se pise u konferenciju koju niko ne voli
al' ajde, nuzda me tera :)
Elem, cistom gluposchu pri brisanju nekih fajlova obrisah
i sistemske fajlove ( znam, kreten sam).Dobro de, rekoh ja
imam sitemsku dis. te sledecheg dana podigoh sistem sa nje.
Posto fino prekopirah fajlove sa diskete na disk, ponovo
pokrenuh masinu ali nista.
Masina i dalje trazi disketu i nece da podigne sistem bez nje.
Sve programe je moguche pokrenuti uz pomoc diskete al' bez nje
nikako.
Kad pokrenem autoexec.bat sa diska racunar dodje do odredjenog
dela( cini mi se nesto oko echo off-a) i tu stane uz molbu za
disketom.
Zato molim za pomoc, jer ja ovako zbunjen i iznerviran svasta
mogu da uradim mom mezimchetu :)
Unapred, hvala..
kvarovi.704bsto,
-> #703, gligoKopiraj na sistemsku disketu sa dosa sys.com ili sys.exe.
Kada podignes masinu sa diskete kucaj sys a: c:.
Prostim kopiranjem se gube atributi i zato nece da podigne sistem.
kvarovi.705livan,
-> #702, supers-> I niko se nije setio da ovom čoveku kaže da proveri je li uključena
-> RTS/CTS kontrola? Na većini modema to se radi sa AT&K3, za UMC nisam
-> siguran.
Uklučena je, provereno. Na UMC modemu to je ĐQ3 (backslash Q3).
Ma radilo je to, al' sad neće. A ništa nije menjano. :(
kvarovi.706gligo,
-> #704, bsto> Kopiraj na sistemsku disketu sa dosa sys.com ili sys.exe.
> Kada podignes masinu sa diskete kucaj sys a: c:.
> Prostim kopiranjem se gube atributi i zato nece da podigne
> sistem.
Obavljeno. Thanx
kvarovi.707kostja,
-> #704, bsto=> Kopiraj na sistemsku disketu sa dosa sys.com ili sys.exe.
Tacnije neka iz DOS direktorijuma na disketu
prebaci sys.com; format.com; fdisk.exe.
Bez doticna tri programa sistemska disketa
ne znaci nesto mnogo.
=> Kada podignes masinu sa diskete kucaj sys a: c:.
Jednostavnije je=> SYS C:
kvarovi.708gligo,
-> #707, kostja>
> Tacnije neka iz DOS direktorijuma na disketu
> prebaci sys.com; format.com; fdisk.exe.
>
> Bez doticna tri programa sistemska disketa
> ne znaci nesto mnogo.
Receno, ucinjeno. Hvala jos jedanput.
kvarovi.709space.ace,
Imam jedan iritirajući problem. Radi se o zvučnoj kartici SB 16 ASP, koja
je sasvim fino radila do pre nekih par meseci (kada sam promenio ploču),
i sad radi "donekle". Da pojasnim malo: uključim računar, zvuk se čuje
normalno (i wave i midi), i onda odjednom, bez nekog posebnog razloga
izgubim wave, dok midi se i dalje čuje. Ako npr. startujem setup neke
igre pošto se izgubio wave signal, setup neće naći karticu. Ali, ako
startujem diagnose program koji sam dobio uz SB, on će naći karticu, i ona
će ponovo početi da svira wave.
Kartica je podešena na port 220, IRQ 5, DMA 1, HDMA 1.
Ima li neko ideju šta se u stvari događa?
kvarovi.710pvlada,
-> #709, space.ace> Kartica je podešena na port 220, IRQ 5, DMA 1, HDMA 1.
Možda je u konfliktu sa nekim hardverom, ako iamš WIn95, idi u System pa tamo
pogledaj da li su neka podešavalja ista kao za tvoju karticu (ja sam imao
sličan problem SB mi je bio IRQ10 a i grafička) :)
Pozdrav Vlada
kvarovi.711epson,
-> #709, space.ace
│ Kartica je podešena na port 220, IRQ 5, DMA 1, HDMA 1.
└─────────────────────────────────────────────────
Da još neki deo sistema ne koristim neke od tih adresa ? Probaj HDMA da
prebaciš sa 1 na 5 .
kvarovi.712space.ace,
-> #710, pvlada> Možda je u konfliktu sa nekim hardverom, ako iamš WIn95, idi u System pa
> tamo pogledaj da li su neka podešavalja ista kao za tvoju karticu (ja sam
> imao
Najveći štos je u tome što kartica nije u konfliktu ni sa kim, a simptomi
se događaju u svim OS-ovima koje koristim (DOS, OS/2, NT 4, Linux :).
kvarovi.713gmatic,
-> #710, pvlada==> Mozda je u konfliktu sa nekim hardverom, ako iams WIn95, idi
==> u System pa tamo pogledaj da li su neka podesavalja ista kao
==> za tvoju karticu (ja sam imao slican problem SB mi je bio
==> IRQ10 a i graficka) :)
ALi na petici nista nebi trebalo da bude sem nje.