laseri.1bojans,
Potreban mi je neki program za DOS koji "hvata" izlaz na LPT
port i preusmerava ga na disk. Da li postoji nešto ovako?
laseri.2evlad,
-> #1, bojans<> Potreban mi je neki program za DOS koji "hvata" izlaz na LPT
<> port i preusmerava ga na disk. Da li postoji nešto ovako?
r:\printer\prindir8.zip
laseri.3kile,
-> #2, evlad>> <> Potreban mi je neki program za DOS koji "hvata" izlaz na LPT
>> <> port i preusmerava ga na disk. Da li postoji nešto ovako?
>>
>> r:\printer\prindir8.zip
Ovaj je malo kraći, em kompaktniji.
prn2file.comlaseri.4kdrazan,
Gdje u Beogradu i po kojoj cijeni može da
se nađe Post Script za HP LJ 4 ?
Uzgred ubacivao sam u nju 64-bitne SIMM-ove
od po 4 Mega i ne konta ih - kako to ?
gpa#aH.
laseri.5stanic,
Subject:Star LaserPrinter 4 sa 1Mb memorije
Pod Windowsima koristim HP LJ Series II drivere koji vide samo 512 Kb. Ima li
neko drivere baš za ovaj printer ili postoji li neki trik da se iskoristi i
tih dodatnih 512 Kb.
laseri.6danko,
-> #4, kdrazan>> HP LJ 4 -- Uzgred ubacivao sam u nju 64-bitne SIMM-ove
>> od po 4 Mega i ne konta ih - kako to ?
To nisu 64-bitni simovi vec 32-bitni 72-pinski, a tebi trebaju 36-bitno
72-pinski simovi i to sa pravim paritijem i to da oce da rade sa HP 4 (neki
zbilja imaju pariti, a nece!)
DANKO
laseri.7calex,
-> #5, stanic<!> Subject:Star LaserPrinter 4 sa 1Mb memorije
<!> Ima li neko drivere baš za ovaj printer ili postoji li neki trik da se
Windows 311 CEE? ;)
laseri.8ssimeunovic,
Da li je bolja kupovina polovan HP IIIP ili polovan IVL?
laseri.9goranr,
-> #4, kdrazan>> Gdje u Beogradu i po kojoj cijeni može da
>> se nađe Post Script za HP LJ 4 ?
>> Uzgred ubacivao sam u nju 64-bitne SIMM-ove
>> od po 4 Mega i ne konta ih - kako to ?
Imaš u MicroAnimi! Ja sam tamo nedavno pazario MIO, PostScript i
memoriju za HP LJ 4V (to nisam našao nigde u gradu).
HP LJ štampači ne rade sa 'običnim' 72-pinskim memorijskim modulima,
već traže isključivo HP-ove memorijske module (taktika da se uzme
još para...). I toga imaš u MicroAnimi, i da te ne zbuni, odgovaraju
svi moduli sa HPLJ 4+.
laseri.10haevorn,
-> #8, ssimeunovicHP 4L
laseri.11jegor,
-> #8, ssimeunovic> Da li je bolja kupovina polovan HP IIIP ili polovan IVL?
Pre skoro godinu dana sam bio u slicnoj dilemi.
Iako je HP IIIP malo robusniji, cini mi se da 4L ima bolji
otisak. U pitanju su nijanse, ali ipak se primeti. A kad
vec spomenuh robustnost, kroz 4L sam uprkos krhkoj gradji
uspevao da proturim kunstdruk (bas mi je zapelo da napravim
sebi na svojoj masini vizit karte :), tako da je moja puna
preporuka HP 4L.
laseri.12ssimeunovic,
-> #11, jegor>> Iako je HP IIIP malo robusniji, cini mi se da 4L ima bolji
Da li je tačno da 4L zna veoma često da uvuče odjednom više
listova, kao i to da kada se zaglupi, pošto nema taster za
reset, mora da mu se vadi utikač za struju? Takođe sam čuo od
ortaka da ne sme da ga pusti da štampa neprekidno više od 50
strana jer se, navodno, veoma zagreje.
Možda je pitanje pouzdanog i dugotrajnog rada važnije od
kvaliteta štampe!?
laseri.13gerber,
-> #8, ssimeunovicYR>*> Da li je bolja kupovina polovan HP IIIP ili polovan IVL?
Ako gledaš na pouzdanost i izdržiljivost, u svakom slučaju
IIIP. Plus, imaš ekranski meni. Evo već četvrtu godinu ga
koristim bez da je ikada nešto zakukao.
Ako ti štampač treba za više od hiljadu kopija mesečno - ne
preporučujem ni jedan ni drugi. žak je i pomenuta cifra nategnuta.
laseri.14danko,
-> #9, goranr>> jos para...). I toga imas u MicroAnimi, i da te ne zbuni, odgovaraju
>> svi moduli sa HPLJ 4+.
Eksperimetnalno dokazano - ima modula koji rade u 4+, a ne rade u 4P i 4, a ima
i modula koji rade u 4 i 5P, a ne rade u 4+!!!!
DANKO
laseri.15stanic,
-> #7, calexU Win 3.11 CEE ima printer u listi ? Može li se nekako izolovati dotični
driver.
laseri.16calex,
-> #15, stanic<!> U Win 3.11 CEE ima printer u listi ? Može li se nekako izolovati
<!> dotični driver.
Ne znam zašto MS u CE ili EE verzijama uvek ima više štampača
nego u _običnim_ prozorima ali ima ga.
Trebalo bi da je sve u HPPCL.DRV. U control.inf ubaci samo ovaj
red pa posle normalno iz Control Panela instaliraj štampač. Za svaki
slučaj sačuvaj stari HPPCL.DRV. :)
7:HPPCL.DRV,"Star LaserPrinter 4","DEVICESPECIFIC"
hppcl.ziplaseri.17mamba,
-> #12, ssimeunovicŮ Da li je tacno da 4L zna veoma cesto da uvuce odjednom vise listova, kao
Ů i to da kada se zaglupi, posto nema taster za reset, mora da mu se vadi
Ů utikac za struju? Takode sam cuo od ortaka da ne sme da ga pusti da
Ů stampa neprekidno vise od 50 strana jer se, navodno, veoma zagreje.
Ů Mozda je pitanje pouzdanog i dugotrajnog rada vaznije od kvaliteta
Ů stampe!?
Do sada nikad nije uvukao dva (ili vise) papira odjednom.Za reset se
pritiska njegovo jedino dugme i drzi 5 sec.
Odstampao sam 215 strana (uz manje pauze) iz PRN fajlova na HP 4L stampacu
i radio je OK.
laseri.18jegor,
-> #12, ssimeunovic> Da li je tacno da 4L zna veoma cesto da uvuce odjednom vise
> listova
Bilo koji laserski stampac ce ti povuci vise listova papira
od jednom ako koristis los papir ili ako stavis paus u kasetu.
> kao i to da kada se zaglupi, posto nema taster za
> reset, mora da mu se vadi utikac za struju?
Pritisne ono jedno jedino dugme i podrzis ga od prilike 5 sec.
dok ne izredja sve lampice.
> Takode sam cuo od
> ortaka da ne sme da ga pusti da stampa neprekidno vise od 50
> strana jer se, navodno, veoma zagreje.
Pustao sam ga da stampa 126 strana (koliko je imala jedna knjiga)
bez prestanka, po prilicno toplom danu. Nije se zagrcnuo.
> Mozda je pitanje pouzdanog i dugotrajnog rada vaznije od
> kvaliteta stampe!?
Ne znam kako ocekujes od polovnog stampaca, starog najmanje dve
godine da bude pouzdaniji od novog. Kad bih ja prodavao HP IIIP,
mozda bih ti rekao da su svi ovi novi stampaci sr...e i da ovaj
moze da leti do meseca i nazad, ali moje iskustvo je ovako.
laseri.19oper,
-> #17, mamba>> Do sada nikad nije uvukao dva (ili vise) papira odjednom.Za
>> reset se pritiska njegovo jedino dugme i drzi 5 sec.
>> Odstampao sam 215 strana (uz manje pauze) iz PRN fajlova na HP
>> 4L stampacu i radio je OK.
Moj prijatelj redovno pušta po 500 strana iz .prn fajlova
u komadu na 4L i nikad nije imao nikakvih problema, osim što
stvarno hoće da povuče dva papira odjednom. Da li je do
njegovog primerka, do papira ili do sunčevih pega - ne znam.
Pz, Pera...
laseri.20ssimeunovic,
-> #18, jegor>> Bilo koji laserski stampac ce ti povuci vise listova papira
>> od jednom ako koristis los papir ili ako stavis paus u kasetu.
Da, ali ja sam takve priče čuo za 4L više nego za druge.
>> Ne znam kako ocekujes od polovnog stampaca, starog najmanje dve
>> godine da bude pouzdaniji od novog. Kad bih ja prodavao HP IIIP,
Dešava se da polovna roba bude kvalitetnija nego nova.
Osim toga, pitanje je postavljeno za polovne štampače u oba
slučaja, iako je 4L noviji na tržištu od 3P.
Sudeći po odgovorima, izgleda da će 4L ipak pre biti kupljen.
laseri.21snemcev,
-> #13, gerberSubject: Re: Izdržljivost lasera
>> Ako ti štampač treba za više od hiljadu kopija mesečno - ne
>> preporučujem ni jedan ni drugi. žak je i pomenuta cifra nategnuta.
Ima jedan HP LJ III u Kikindi u jednoj osnovnoj školi koji je za 9
meseci upotrebe odštampao 75,000 stranica; odnet je u Perihard na
preventivni servis (aprila) i od onda radi tako da se broj odštampanih
strana opasno približio cifri od 100,000. Laser ne pokazuje ama baš
nikakve znake "zamora". Jedino održavanje je zamena tonera i pomenuti
preventivni servis nakon devet meseci korišćenja.
laseri.22vlad,
-> #21, snemcev> Ima jedan HP LJ III u Kikindi u jednoj osnovnoj školi koji je za 9
Cista "trojka" je vec prica za sebe. To je takva mazga da se ne
da opisati B). U Tanjugu je jedan nekoliko godina stampao sve i
svasta, uglavnom na matricama za gestetner. Potrosio je bar 20
tonera pre nego sto je prvi put odnesen na servis u Perihard.
Temeljno je opran i ociscen, a promenjeni su mu korona i ozonski
filter. Jos uvek uporno stampa raznorazne biltene i jos stosta
drugo bez znaka zamora.
laseri.23jegor,
-> #21, snemcev> Ima jedan HP LJ III u Kikindi u jednoj osnovnoj skoli koji je za 9
> meseci upotrebe odstampao 75,000 stranica; odnet je u Perihard na
E, da sam onomad mogao za 1,500 DM da nadjem HP III, ne bi mi
ovaj 4L us'o u kucu. Mada, nije ni on bez mana. Recimo, osetno
slabije popunjava vece fleke od ovog prcvoljka.
laseri.24gerber,
-> #21, snemcevYR>*> Ima jedan HP LJ III u Kikindi u jednoj osnovnoj školi koji je za 9
YR>*> meseci upotrebe odštampao 75,000 stranica; odnet je u Perihard na
Isti slučaj sa nekoliko HP II. Evo rade već 8 godinu.
Ali reč je bila o dva modela lake i pero-lake kategorije,
koji ipak ne mogu da se podiče takvom otpornošću.
laseri.25djuk,
-> #20, ssimeunovic><> Sudeći po odgovorima, izgleda da će 4L ipak pre biti kupljen.
Moje iskustvo je da je nov 4L štampao kose linije i krugove primetno
lošije nego IIIp star nešto malo manje od dve godine. U obe varijante izlaz je
bio iz ACADa . IIIp je davao konstantnu debljinu linije dok je kod 4L ona
primetno varirala.
Postoji i jedna bitna nepreciznost koju je pokazivao samo 4L. Ukoliko
je potrebno štampati A3 format (crtež koji se prostire na dve A4 stranice koje
posle treba uzdužno sataviti) dolazi do bitnih grešaka u položaju linija.
Nastavci se jasno vide, dok je kod IIIp to mnogo manje uočljivo.
Takođe, mnogo više volim da vidim šta podešavam na displeju nego da se
mislim koliko sekundi treba da držim stisnuto ljubičasto dugme.
Moj glas za IIIp. Veće četvorke su druga priča.
Đorđe
laseri.26nbatocanin,
-> #17, mamba> Ů Da li je tacno da 4L zna veoma cesto da uvuce odjednom
> vise listova, kao Ů i to da kada se zaglupi, posto nema
> taster za reset, mora da mu se vadi Ů utikac za struju?
Znam za nekoliko mesta gde 4L troše nemilosrdno. Nikakvih problema do
sada nije bilo. Što se tiče uvlačenja više papira, redovno se dešava
ako je papir tanak ili suviše "gladak" (bankpost).
laseri.27ssimeunovic,
-> #23, jegor>> E, da sam onomad mogao za 1,500 DM da nadjem HP III, ne bi mi
>> ovaj 4L us'o u kucu.
žuo sam još jednu priču, naime kod 4L se nekoliko puta desilo
da jednu te istu stranu odštampa na više listova (WinWord 6).
Da li je i ovo tačno ili je to neka brljotina u softveru?
laseri.28dveselinovic,
-> #23, jegor A propos "e, da sam onda..."
E, da sam onda kada sam kupovao laser, sadašnji HP 4P, mogao da se
dokopam Epson EPL-5600, sada bih imao njega. Moram priznati da sam
pomalo razočaran sa 4P - sjajno štampa, nema spora, ali je osetno
lošiejg kvaliteta mehaničkih delova od EPL-a. U mom slučaju, to i
nije toliko bitno, jer evo nakon 10 meseci, ja još uvek imam istu
kasetu jer se ne koristi mnogo, ali eto, volim da imam dobru mehaniku
i to mi je. Sem toga, EPL izbaci poštenih 6 umesto 4 strane u minuti,
što i nije za bacanje ako je cena ista.
Doduše, ne znam pošto je sada HP (valjda) 5P, ali znam da EPL-5600
košta ekvivalent od DM 2.360, što je manje od onoga što je mene
koštao HP, istina pre 10 meseci. Dodam još DM 700 za PostScript i DM
240 za još 4 MB i Bog da me poživi.
No, bi što bi, ali je prilično jasno da je model HP 2 bio
apsolutni vrhunac, tako nešto HP više nikada nije i neće napraviti.
Već model 3 nije ono što je bio model 2, a u slučaju manjih modela
tek nema poređenja što se mehanike tiče, mada moram priznati da je
svaka sledeća generacija donosila makar i samo malo kvalitetniji
otisak.
Pozdrav,
DVV
laseri.29djuk,
-> #28, dveselinovic><> E, da sam onda kada sam kupovao laser, sadašnji HP 4P, mogao da se
><> dokopam Epson EPL-5600, sada bih imao njega.
Kada sam svom drugaru kupovao laser pre skoro mesec dana, upravo sam
hteo Epsona da uzmem kao bolju ponudu od HP4P. Na žalost, ljudi u MZu su
prilično mlako reagovali na mogućnost kupovine, te navodno nemaju ga trenutno,
ako možemo malo da sačekamo pa će ga uskoro dobiti, da bi se na kraju
ispostavilo da će ga imati možda krajem Avgusta. Ne znam kako sada stvari stoje
tek mi kupismo 4+ za "malo" veću lovu.
Laser je stvarno odličan, ALI...
Iz svih programa štampa bez problema osim iz Word4Win 6.0. Stalno traži
da mu se umetne papir ručno i da se stisne dugme da bi ga izbacio iako papir
uredno stoji i u kaseti i na gornjem MP tray. Iščitavao sam uputstvo uzduž i
popreko, sve deluje da je dobro podešeno, ali mora da ima neka caka. Ako
izaberem da štampa samo current page onda ga povuče iz donje kasete, a ako
treba da se štampa sve ili od-do neke strane, stalno priča "feed paper" :(
Drajver je sa Sezama ver.1.50, ali isto se ponašao i sa ver.1.30 .
Da li je neko imao ovaj problem i kako ga je rešio ? Word je postavljen
na Auto Select pri izboru štampe, kao i Windows (drajver). Na štampaču je
setovano ManualFeed=off, formati papira su svuda A4. Za MP tray stoji da je
kaseta, jer sam u Exploreru našao da ukoliko stoji da je MP Tray=first, onda
neće da štampa iz kasete. Za lock je stavljeno none.
Đorđe
laseri.32ssimeunovic,
-> #28, dveselinovic>> U mom slučaju, to i
>> nije toliko bitno, jer evo nakon 10 meseci, ja još uvek imam istu
>> kasetu jer se ne koristi mnogo, ali eto, volim da imam dobru mehaniku
>> i to mi je.
Nije mi jasno zašto bi neko kupio štampač za > 2360 DEM koji za
10 meseci rada nije odštampao 2000 strana (osim ako ne radi neku
žestoku pripremu za štampu, npr. kolor prospekte ili nešto još
isplativije).
>> Doduše, ne znam pošto je sada HP (valjda) 5P, ali znam da EPL-5600
>> košta ekvivalent od DM 2.360,
Ima jedna firma iz Loznice (isporuka i u Beogradu) koja prodaje
5P za 2100 DEM.
laseri.33goranr,
-> #22, vlad>> Cista "trojka" je vec prica za sebe. To je takva mazga da se ne
>> da opisati B). U Tanjugu je jedan nekoliko godina stampao sve i
>> svasta, uglavnom na matricama za gestetner. Potrosio je bar 20
>> tonera pre nego sto je prvi put odnesen na servis u Perihard.
>> Temeljno je opran i ociscen, a promenjeni su mu korona i ozonski
>> filter. Jos uvek uporno stampa raznorazne biltene i jos stosta
>> drugo bez znaka zamora.
'Trojka' ima _mnooogooo_ više plastike nego 'dvojka'. Meni je ta mrcina
('dvojka' ostala u najlepšoj uspomeni, i posle 5-6 godina još uvek radi.
Bila je jednom na servisu, i ima preko 120,000 strana izvučenih na
dotičnoj skalameriji. Inače je vrrrrllooooo lagana ;>>>
laseri.34bulaja,
-> #28, dveselinovic│E, da sam onda kada sam kupovao laser, sadašnji HP 4P, mogao da se
│dokopam Epson EPL-5600, sada bih imao njega. Moram priznati da sam
│pomalo razočaran sa 4P - sjajno štampa, nema spora, ali je osetno
│lošijeg kvaliteta mehaničkih delova od EPL-a.
└───
Ne znam kako si proveravao taj loš kvalitet :), ali kod mene u firmi
jedan 4P šljaka bez prestanka još od početka prošle godine (uzeli smo ga
čim se pojavio na tržištu). Prožvakao je gomilu papira, pausa, matrica,
nalepnica (trenutno je page counter na 25,000 strana), potrošio nekoliko
toner kaseta, sve bez ikakvih problema - da je tako lošeg mehaničkog
kvaliteta već bi se davno raspao :). Ima on svojih mana (zaista nije baš
šampion brzine i ima trapavo rešeno ubacivanje pojedinačnih listova), ali
za te pare radi odlično. :)
laseri.35bolid,
Imam dva pitanja.
1. Kolike su minimalne margine kod laserskog štampača (A4) ?
2. Koliko može da košta postskript (od-do) ?
Hvala unapred.
laseri.36dveselinovic,
-> #34, bulaja Mr. Boolaya, kada umesto bele providne plastike vidim bakelit i
kada na jednom mestu vidim više metala nego na drugom, onda nekako po
osećaju pretpostavim da je ono prvo ipak mehanički otpornije.:-)))))
Pa i zvuk tokom rada, mislim na zvuk mehanike dok uzima, provlači
i izbacuje papir je drugačiji, što smatram posledicom rada mehanike.
Inače, ni ja nisam imao ni najmanji problem sa mojim 4P, mada se
stepen njegove upotrebljenosti ne može porediti sa tvojim u firmi, tu
nema spora. Da budem jasan - ja nemam niti jednu, jedinu suštinsku
zamerku HP 4P, ali imam neke praktične zamerke. Sistem ubacivanja
papira je vrlo kilav, a ne daj bože da moraš da radiš sa pojedinačnim
listovima. Isto tako, mislim da je HP mogao da bude malo brži, ipak
je 4 s/m pomalo zastarelo, moglo je to da bude 6 s/m, dakle brže od
4L a sporije od 4+.
U celini, međutim, zaista jesam zadovoljan.
Pozdrav,
DVV
laseri.37dveselinovic,
-> #29, djuk Juče sam svratio do MZ-a da pokupim neke prospekte i videh tamo 3
komada EPL-5600. Cena je, ako sam dobro zapamtio a ne garantujem, oko
DM 2.360. Pitam jesu li laseri slobodni (tj. za komadnu okazionu
prodaju) i rekoše mi da jesu, može ih kupiti ko god uđe u radnju sa
parama, a isto važi i za one koji bi naprosto da ih vide pre nego što
ih kupe.
Pozdrav,
DVV
laseri.38dveselinovic,
-> #32, ssimeunovic Vrlo prosto - ja ne štampam mnogo pre svega iz razloga što svo
editovanje radim ekranski, pa de fakto štampam samo u najgorem
slučaju dve verzije, probnu i konačnu. Dalje, ja ne radim sa jako
velikim dokumentima, sve su to manje stvari, do 10 stranica najčešće,
tek ženi otštampam poneki rad od 20+ stranica, istina, u bar 3
primerka.
Sem toga, meni je bitan kvalitet štampe - malo štampam, ali to što
izađe mora biti odličnog kvaliteta, 300x300 nije dovoljno, moram
imati 600x600 i to za celu A4 stranu. Zato mi je prilikom kupovine
cilj bio najpristupačniji 600x600 laser, a zbog potrebe za celom
stranom, morao sam da dokupim još 4 MB da bi i to moglo.
Rezultat je potreban nivo štampanog materijala, pa su tako sa te
mašine izašli svi dosijei za optužnice u vezi ratnih zločina koji su
pre neki dan predati sudu u Hagu. Ukupan broj strana nije bitan, ali
je bitan kvalitet štampe, nakon sve muke da se sastave ti dosijei,
obrade, slože i naravno podnesu. Osećao bih se kao idiot da posle
svog tog posla materijal bude štampan čak i na 300x300 laseru - ovo
je najverovatnije iracionalna komponenta, ali nakon godina rada
uloženih u taj posao od strane tima ljudi, ništa sem razumno
najboljeg nije dovoljno dobro.
Pozdrav,
DVV
laseri.39ssimeunovic,
-> #38, dveselinovic>> Sem toga, meni je bitan kvalitet štampe - malo štampam, ali to što
>> izađe mora biti odličnog kvaliteta, 300x300 nije dovoljno, moram
>> imati 600x600 i to za celu A4 stranu.
A kome kvalitet nije bitan? Mnogi bi voleli da imaju
Linotronic, pa da "štampaju" 2500 dpi, pa ipak filmove
osvetljavaju u B&Z ili na drugom mestu. Ono što hoću da kažem,
ako se ne štampa puno i ako mušterijama, koje zahtevaju visok
kvalitet, nije potrebno na licu mesta nešto uraditi i
odštampati, može se proći jeftinije ako se štampa kod kolege
koji ima štampač potrebnog kvaliteta.
laseri.40milan,
-> #38, dveselinovic> Rezultat je potreban nivo štampanog materijala, pa su tako sa te
> mašine izašli svi dosijei za optužnice u vezi ratnih zločina koji su
> pre neki dan predati sudu u Hagu. Ukupan broj strana nije bitan, ali
> je bitan kvalitet štampe, nakon sve muke da se sastave ti dosijei,
> obrade, slože i naravno podnesu. Osećao bih se kao idiot da posle
> svog tog posla materijal bude štampan čak i na 300x300 laseru - ovo
> je najverovatnije iracionalna komponenta, ali nakon godina rada
> uloženih u taj posao od strane tima ljudi, ništa sem razumno
> najboljeg nije dovoljno dobro.
Možeš li da nam šibneš u ASCII formatu, ili bar ako ima neki
skraćen pregled? Naročito me zanima da li ima poznatijih imena ili
sve ide najviše do nivoa Merčepa?
Pl poz M
laseri.41dejanr,
-> #35, bolid>> 1. Kolike su minimalne margine kod laserskog štampača (A4) ?
Oko pola santimetra. Ja sam radio sa više (doduše uglavnom
HP-ovih) lasera, i margine mnogo zavise od toga kako štampač
povuče list, recimo sa leve strane može da bude i svega par
milimetara a sa desne znatno više itd.
>> 2. Koliko može da košta postskript (od-do) ?
Misliš postscript laser ili ps dodatak za "običan" laser? Ako je
ovo drugo, onda mnogo zavisi od toga koji je laser u pitanju
(HP, Epson...) i od koga kupuješ dodatak, od proizvođača ili od
nezavisne firme.
laseri.42dveselinovic,
-> #35, bolid U MZ-u mi rekoše u sredu da Epson EPL-5600 košta oko DM 2.360
(mislim da sam dobro zapamtio, ali sam bio u jurnjavi, pa možda nisam
dobro čuo), a da PostScript kartica košta nekih DM 750 ili tako
nekako. Recimo zajedno DM 3.100. To je PostScript sa 6 st/min. i sa
svega 2 MB.
Po meni, svaki laser sa 600x600 nema smisla ako ne može da odradi
celu A4 stranu, pa je dodatnih 4 MB minimum minimorum, što cenu
povećava za daljih recimo DM 240. Time dobijamo DM 3.340 kao realni
minimum, mada bih ja to zaokružio na DM 3.600 sa još 4 MB, dakle sa
ukupno 10 MB, pošto je PostScript veoma osetljiv na količinu
memorije.
Za HP ne znam pošto je PostScript kartica, jer verovatno postoji
izbor (HP, Pacific Page, itd). To najbolje da pitaš u Micro Animi,
oni obično imaju na lageru takve stvari, pa mogu odmah da ti kažu sve
cene.
Pozdrav,
DVV
laseri.43dveselinovic,
-> #39, ssimeunovic Ha, ja da pozajmljujem? Nisam ja taj, ja sam izraziti
individualac, pozajmljujem samo kada baš moram, kada nemam kud, a to
što mi treba mi retko treba. Volim ja da imam svoje, pa da me to čeka
kada je meni ćeif da ga kresnem i radim. Progutam knedlu, stisnem
zube i bacim pare na sto, istina, ne menjam često - prošli laser,
Mannesmann-Tally MT905 sam držao u kući nekih 4,5 godina, a ako bog
da, i ovaj HP će toliko.
Pozdrav,
DVV
laseri.44dveselinovic,
-> #40, milan Ide i dalje od Merčepa, sve do Frenki boja, jer postoje dokazi da
se on može optužiti po žlanovima 4 i 5 statuta međunarodnog tribunala
kao krivac zato što je mogao da spreči zločine a nije. Ma, svi su oni
u tome do guše, ko manje, ko više, ko posredno, ko neposredno, ali
cela plejada političara je tu, sa sve Račanom.
Oko ASCII fajla u principu nema problema da ostavim ono što je
davano i na pres konferenciji pre nedelju dana, ali to ne bih ovde
radio, nema smisla gušiti sve pojedinačnim zanimanjima, to može u
privatnoj pošti. Pripremiću.
Pozdrav,
DVV
laseri.45peri,
Subject: HP LaserJet 5P & drajveri (prog.FONT SMART za rad sa .TTF)
Pre neki dan me jedan prijatelj zamoli da mu pomognem oko sređivanja
PC-a, ustvari, zabrljao je nešto sa fontovima i Windows-ima pa sam
skoknuo do njega da mu pomognem.
Usput kupio je i HP LaserJet 5P ovde u Bgd. i trebalo je to na kraju
povezati sa Win.3.1. Dobio je 4 diskete sa drajverima (HD 3,5 incha)
koja su glavni razlog, zbog kojih ovo i pišem.
Naime, na 3 HD su drajveri za Windows 3.1 i 3.11 (1995.g HP Version
1.01), a 1 HD sadrži "DOS Utilites and DOS Printer Drivers for WORD
PERFECT and LOTUS" (1995.g HP Version 1.01).
E sad, momci iz HP-a su uz uobičajene drajvere za dotični štampač,
dodali i jedan lep programčić po imenu FONT SMART, koji se smesti
u posebnu grupu pod Win. i perfektno radi - čak i na mom PHILIPS-u
NMS 1481 (emulira HP II).
Nije mi bilo teško da probam da li radi, i isplatilo se. žak sam i
odštampao par fontova. U lepo dizajnirano zaglavlje strane uz ime
programa i firme HP, štampa se i tekući datum sa brojem strane.
Odmah ispod zaglavlja je Ime fonta sa brojem stilova i njegovim
formatom (ttf).
Šta radi HP FONT SMART ?
Preko njega se gledaju i štampaju svi TTF fontovi sa uzorcima, kako
sa lokalnih tako i sa mrežnih diskova, po želji štampa i informacije
o lokacijama - direktorijumima štampanih ili gledanih fontova;
prikaz (na monitoru) u dve vertikalne kolone, u prvoj Neinstalirani sa
uzorcima, a u drugoj Instalirani;
Instalacija neinstaliranih fontova (prenos iz prve kolone u drugu)
ide fantastično jednostavno tako da više neću ni ulaziti u CONTROL
PANEL i tamo manipulisati sa fontovima. Dovoljno je kliknuti na neki
font i sa menija odabrati opciju INSTALL / UNINSTALL (program sam
nudi opciju u odnosu na kolonu fontova u kojoj se nalazite);
Brisanje fontova je također jedna od opcija;
Sortiranje je moguće po imenu font-a, a može i redom;
Uz sve to ima i dobar HELP sa zgodnim sličicama, u kom sam pročitao
da se HP FontSmart može pokrenuti direktno iz npr.menija WORD-a 6
(isto važi i za Word Perfect for Win, Ami Pro, Lotus, Excel)
sa uputstvom kako to uraditi.
Nadam se da će ovo obradovati one koji su do sada imali glavobolju
zbog mase nepotrebnih i duplih fontova.
Kako doći do ovih drajvera ?
Pošto je to ipak komplet od 3 diskete po 1.44 MB, najbolje bi bilo
da skoknete sa 3 diskete do mene (MAIL), u međuvremenu probaću da to
"okačim" na brzi SEZAM. Ako uspem javit ću.
Poz. Sloba
laseri.46peri,
-> #45, peri> Subject: HP LaserJet 5P & drajveri (prog.FONT SMART za rad sa .TTF)
>
Tri HD Diskete od 3.5 incha kopirane su HD-COPY-jem u fajle, a potom
ZIPovane (ne bi li se nešto prostora uštedelo) i okačene u prvoj
konferenciji TEST, na porukama 9.105, 9.106 i 9.107 (PC.UTIL) na
PRO-BA Sezamu.
Poz. Slobo
laseri.47peri,
-> #44, dveselinovic> Oko ASCII fajla u principu nema problema da ostavim ono što je
> davano i na pres konferenciji pre nedelju dana, ali to ne bih ovde
> radio, nema smisla gušiti sve pojedinačnim zanimanjima, to može u
> privatnoj pošti. Pripremiću.
>
Ima još zainteresovanih za tu ASCII fajlu.
laseri.48ssimeunovic,
-> #43, dveselinovic>> Ha, ja da pozajmljujem?
Nisam ni mislio na pozajmljivanje štampača, već na štampanje
kod drugoga, kao kod osvetljavanja na Linotronic-u. Normalno,
uz plaćanje usluge.
laseri.49dveselinovic,
-> #48, ssimeunovic Ha, ja da plaćam uslugu? :-)))))))))))))))))))))))))))))
No, šalu na stranu, naravno da ima logike u tome što pričaš, mada,
kada sam se sabirao i premišljao, zaključio sam da mi se ipak ne samo
isplati da imam sopstveni laser, već da u suštini moram da ga imam iz
niza praktičnih razloga. Zato ga i kupih.
Pozdrav,
DVV
laseri.50madamov,
-> #42, dveselinovic
> To je PostScript sa 6 st/min. i sa svega 2 MB.
2 MB je malo za PostScript, tj. nije malo ako koristiš samo standardnih
13 fontova koji su ugrađeni u svaki PostScript printer i nijedan više. U
suprotnom će kompjuter downloadovti fontove u štampač i 2 Mb se brzo popuni.
> Po meni, svaki laser sa 600x600 nema smisla ako ne može da odradi
> celu A4 stranu, pa je dodatnih 4 MB minimum minimorum
Tačno tako, sa 6 Mb bi trebalo da radi bez problema i sa velikim brojem
fontova po strani.
laseri.51calex,
-> #50, madamov<!> 13 fontova koji su ugrađeni u svaki PostScript printer i nijedan više.
<!> U suprotnom će kompjuter downloadovti fontove u štampač i 2 Mb se brzo
<!> Tačno tako, sa 6 Mb bi trebalo da radi bez problema i sa velikim brojem
<!> fontova po strani.
Koliki su limiti po tom pitanju? Ja imam 4P sa standardna 2 MB i
do sada je samo jednom ili dva puta otkazao zbog memorije. Sećam se
baš slučaja kad je bilo više fontova ali je to ipak bilo preterano.
Štampao sam primere fontova i na strani je bilo oko 40 raznih sa svim
(velikim i malim) slovima i brojevima. Na samom kraju je prijavio da
je prekoračio pa sam izbacio brojeve i onda je sve odštampao. Znači,
40 fontova po 60 slova na strani u 600x600 i prošlo je. Ovih dana je
kod jedne štampe print menadžer pokazivao da je print fajl 3920 KB i
slao ga je oko pola sata ali je na kraju uspešno odradio.
laseri.52madamov,
-> #51, calex
> Koliki su limiti po tom pitanju? Ja imam 4P sa standardna 2 MB
4P nije PostScript štampač (inače bi se zvao 4MP - M od Macintosh, tj.
da može da se kači na Mac-a, odnosno da ima LocalTalk port, još tačnije da ima
PostScript interpreter standardno ugrađen). Što se limita tiče kod PostScript
štampača kada je o memoriji reč zavisi samo od veličine fontova kao fajlova: na
300 dpi štampaču sa 2 Mb memorije za fontove ti ostaje oko 200 Kb, a to je,
ugrubo, 6 fontova.
laseri.53wizard,
-> #51, calex> 40 fontova po 60 slova na strani u 600x600 i prošlo je.
A koje veličine su bili fontovi? Pošto nisi koristio "Print TT as
graph.", kako si rešio problem naših slova (ono da drajver zameni
tvoj font sa svojim)?
laseri.54nbatocanin,
-> #44, dveselinovic> Oko ASCII fajla u principu nema problema da ostavim ono
> što je davano i na pres konferenciji pre nedelju dana, ali
> to ne bih ovde radio, nema smisla gušiti sve pojedinačnim
> zanimanjima, to može u privatnoj pošti. Pripremiću.
Zašto pošta, daj u conf.
laseri.55vvelisavljev,
Nedavno sam kod druga štampao jednu stranicu iz WinWord 2.0 na
HP4P koja je sadržala par različitih fontova i jednu reč na sred
papira veličine 40-50. Ja lepo kod mene to pripremio za štampu sa
opcijama RASTER i PRINT TT AS GRAPCHICS. Njegov printer je sve lepo
odštampao sem te jedne krupne reči koja je inače bila jednim drugim
malo starijim TT fontom. žovek ima standardna 2MB i kaže da je to do
Worda 2.0. U čemu je bio problem da znam kako da ga izbegnem sledeći
put?
laseri.56calex,
-> #53, wizard<!> A koje veličine su bili fontovi? Pošto nisi koristio "Print TT as
<!> graph.", kako si rešio problem naših slova (ono da drajver zameni
<!> tvoj font sa svojim)?
Veličine? Valjda 10 ili 11. Nisam štampao fontove kojih ima u
štampaču pa nije bilo potrebe za tim. U svakom slučaju, to bi se ovde
odnosilo na CG Times ili CG Omega jer Arial ili Times New Roman imaju
nastavak CE ako su sa našim slovima.
laseri.57vstan,
-> #55, vvelisavljev> opcijama RASTER i PRINT TT AS GRAPCHICS. Njegov printer je sve
> lepo odstampao sem te jedne krupne reci koja je inace bila
> jednim drugim malo starijim TT fontom. Covek ima standardna 2MB
> i kaze da je to do Worda 2.0. U cemu je bio problem da znam
imao sam isti problem u istom Wordu. U pitanju je bila neka domaca
cirilica. Tu rec, bese to naslov, uspeo sam da odstampam kada smanjih
rezoluciju na 300x300, dakle sa dva propustanja papira :[
laseri.58vvelisavljev,
-> #57, vstan> imao sam isti problem u istom Wordu. U pitanju je bila neka domaca
> cirilica. Tu rec, bese to naslov, uspeo sam da odstampam kada
smanjih
Znači da ćemo da pravimo čistku po hd-u i da nalazimo nove
fontove. :)
laseri.59bobland,
Problem sa toner kasetom :(
Štampao sam 10-tak strana na HP LJ 4L. Toner je bio original
HP i to nov (još ne recikliran) koji je prešao oko 500 strana.
Odjednom je bez ikakvog reda na desnoj polovini strane počeo da
izbacuje tačkice. Iako se ovo kod drugih tonere i ranije dešavalo,
ovde me je začudilo što su one štampane po random rasporedu i to
različitog inteziteta, što znači da nije kao ranije oštećen
selenski bubanj. Skoknuo sam do firme i uzeo toner od 4p i sa njim
je sve radilo bez greške. Zanimljivo je da kada se izvadi taj
famozni toner, vidi se odnekud iscureli prašak (doduše malo) baš
na mestima gde i brlja. Ne vredi brisati ga, uvek se stvori :(.
Ako neko ima ideju neka javi. Problem je što sam pare uložio u
neku robu, pa mi je sada i reciklaža postojećih praznih kaseta
luksuz :(((. Sve mislim, da prespem toner iz ovog lošeg u neku
staru kasetu, al' reko, bolje da se ne petljam, nego vas da pitam.
:)
pozdrav, Bobland
laseri.60sav.gacic,
-> #29, djuk> Iz svih programa štampa bez problema osim iz Word4Win 6.0. Stalno traži
> da mu se umetne papir ručno i da se stisne dugme da bi ga izbacio iako
> papir izaberem da štampa samo current page onda ga povuče iz donje kasete,
> a ako treba da se štampa sve ili od-do neke strane, stalno priča "feed
I ja da nekom odgovorim :)
Sličan problem sam imao (a ponekad još uvek imam) na HPLJ II: Proveriti da li
su parametri za usisavanje hartije u štampač podešeni jednako u generalnom
Windows printer setup-u i u WinWord-ovom dialog boxu za štelovanje paper-feed-a
(to ponekad promakne)...
U Perihardu su mi rekli da je moguća i uslovno hardverska zezalica - tj. da je
printer fabrički setovan za usisivanje Letter formata, ali da je na zahtev
tržišta isporučena A4 kaseta, što, kako oni kažu, zna da pravi probleme, a nije
neka velika intervencija...
Baš bi mi bilo drago da sam bio od neke pomoći.
Pozdrav, Bik koji sedi
laseri.61sav.gacic,
-> #36, dveselinovic> Inače, ni ja nisam imao ni najmanji problem sa mojim 4P, mada se
> zamerku HP 4P, ali imam neke praktične zamerke. Sistem ubacivanja
> papira je vrlo kilav, a ne daj bože da moraš da radiš sa pojedinačnim
> listovima. Isto tako, mislim da je HP mogao da bude malo brži, ipak
Imam Dvojku već 7 godina (jednom servisirana) i radim (gotovo uvek) sa tekstom.
Ipak, vuče me u modernizaciju... Od "pozvanih" sam skupljao informacije, za
HPIVL se najčešće čuje da je ipak amaterska mašina, strogo za kućnu upotrebu,
"za ponekad", pa su i delovi istog dimenzionisani po tom principu (ne baš
trajan bubanj, koji posle neznatnog broja kopija prestaje da pruža ono što mu
piše u deklaraciji, opšta sumnjiva trajnost uređaja i sl.). Ali, eto, čitam da
baš i ne mora da bude tako...
Moje potrebe su oko 1500-2000 strana mesečno, sa povremenim okretanjem strana
za štampanje na poleđini, te mi je ručno umetanje papira veoma bitno (za
egzotiku u obliku serije "D" nemam interesovanja, zbog mogućih kvarova, ali i
cene), brzina mi nije zanemarljiv faktor. Ukratko - sve govori u prilog čiste
IV ili IV+ (sa objašnjenjem: robusnost, dugotrajnost vitalnih delova, veći
toner i bolji odnos toner/broj kopija...), uz, naravno, odgovarajuću razliku u
ceni. Poći na kabastije verzije, ili ne? Šta nudi serija HP V?
Hvala unapred na svim sugestijama.
Pozdrav, Bik koji sedi
laseri.62danko,
-> #61, sav.gacic>> Imam Dvojku vec 7 godina (jednom servisirana)
>> Sta nudi serija HP V?
Ako vec imas dvojku koja je jako robusna strva nema smisla da to menjas za
stampac koji ima isto tako 300*300. Dobices losiju mehaniku uz isti kvalitet
stampe. Ako vec menjas moja sugestija je 5P. Stari model 4P se vise ne
proizvodi, a 4Plus (koga ja imam i jako cenim) je po mom misljenju daleko
predobar za tvoj obim stampe.
laseri.63gerber,
-> #60, sav.gacicYR>*> U Perihardu su mi rekli da je moguća i uslovno hardverska zezalica -
YR>*> tj. da je printer fabrički setovan za usisivanje Letter formata, ali da
YR>*> je na zahtev tržišta isporučena A4 kaseta, što, kako oni kažu, zna da
Hmm. Pa ima u meniju setovanje formata papira. Ili nisi na
to mislio ?
laseri.64gerber,
-> #61, sav.gacicYR>*> ceni. Poći na kabastije verzije, ili ne? Šta nudi serija HP V?
Teraj II-cu dok se ne raspadne (što neće biti baš skoro :)),
osim ako te ne privlači bolja rezolucija i brža štampa. U
tom slučaju bolje je opredeliti se za robusniji i kvalitetniji
IV+ (običnu četvorku valjda niko više i ne prodaje ?).
laseri.65sav.gacic,
-> #63, gerber> Hmm. Pa ima u meniju setovanje formata papira. Ili nisi na
> to mislio ?
Koliko sam ja razumeo :) mašine su bile fabrički setovane za letter kasete, a
na zahtev mušterija iz ovih krajeva kosooki prodavci su jednostavno umetali A4
kasete i - vozi Miško. Navodno, bez obzira na setovanje po Windows-ima
(generalnog Windows printer setup-a i svih ostalih printer setup-a po
aplikacijama) problemi su MOGUĆI (ne obavezni) i kažu da se otklanjaju sitnom
intervencijom na kontaktima kasete sa mašinom...
Kod mene se često dešava da mi umesto štampanja Dvojka izbaci poruku LOAD A4 na
displeju i ostane ukočena. Ako mu stisnem taster CONTINUE stranica će biti
odštampana ali bez donje petine stranice. Drugi način za "popravku" je blago
izvlačenje kasete sa papirom (tek da se upali PAPER OUT) i ponovno uguravanje
na mesto. Najčešće se desi da printer proradi odmah, ali ponekad moram da ga
ukrkavam po nekoliko puta.
Isprva sam mislio da je ovaj surovi tretman neophodan zbog godinica mog
štampača, ali mi rekoše da je sasvim moguće ono iz prvog pasusa...
Pozdrav, Bik koji sedi
laseri.66sav.gacic,
-> #62, danko> proizvodi, a 4Plus (koga ja imam i jako cenim) je po mom misljenju daleko
> predobar za tvoj obim stampe.
Molim te, iznesi mi svoja iskustva, ovde ili na mail, šta je sve potrebno da se
postigne udoban i nesmetan rad na 600x600. Gledam nekako da ne ostanem doveka
na golom tekstu :)
Pozdrav, Bik koji sedi
laseri.67gerber,
-> #65, sav.gacicYR>*> Koliko sam ja razumeo :) mašine su bile fabrički setovane za letter
YR>*> kasete, a na zahtev mušterija iz ovih krajeva kosooki prodavci su
YR>*> jednostavno umetali A4 kasete i - vozi Miško. Navodno, bez obzira na
YR>*> setovanje po Windows-ima (generalnog Windows printer setup-a i svih
YR>*> ostalih printer setup-a po aplikacijama) problemi su MOGUĆI (ne
YR>*> obavezni) i kažu da se otklanjaju sitnom intervencijom na kontaktima
Da, nisam te bio najbolje shvatio. Ali, mislio sam ne na WIN (& Co.)
setovanje, već na II-jkin meni u kome se može namestiti format
(između ostalih stvari) i gde treba staviti A4. Ili ni ovo ne pomaže?
laseri.68chitan,
Kako glasi komanda za softversko prebacivanje HP5P-a u EconoMod (50% manji
utrošak tonera) ? Cilj mi je da napravim jedan drajver za kvalitetan ispis
(već ga imam), a drugi za draft.
U drajveru za štampač koji koristim, pod PRINTER INIT, postoje komande tipa:
64,'PJL SET RESOLUTION=600',10 Rem SetMaxRes600dpi
i
64,'PJL ENTER LANGUAGE=PCL',10
Divlji pokušaji u stilu: 'PJL ECONOMODE=ON' i ostale varijacije toga nisu
uspele.
Uputstva koja su dobijena uz štampač su neverovatno "informativna":
- pogledaj dodatak A (u kome je samo navedena ta mogućnost, ali ne i kako je
ostvariti)
- 20 najvažnijih komandi PCL-a (koje vam u životu neće trebati)
- pozovite najbližeg ovlašćenog prodavca HP opreme, a ako to nećeš(ne možeš)
- nabavi uputstvo u kome smo sve lepo opisali (Only 99.95$)
Pozdrav, Manda
laseri.69gerber,
Ako vam je HP (& Co.) sa 600dpi premalo za vaše zahteve
možda će vas interesovati
Lexmark Optra LX (GBP 2,569 + VAT)
Rezolucija : 1,200 dpi
Emulacija : HP LJ 4 (PCL5e)
Level 2 PS
Brzina : 16sum (600dpi), 8sum (1,200dpi)
Procesor : 25Mhz AMD 29030
Ram : 20Mb (proširivo do 64Mb)
Kutija : 500 listova
I/O : bidirekcioni paralelni, RS-422 serijski
Dimenzije : 410x436x537 mm
Moguća ugradnja HD-a.
Lexmark International Ltd.
Westhorpe House, Litle Marlow Road, Marlow, Bucks SL7 3RQ
1628 - 481500 (tel) 481893 (fax)
laseri.70rkramer,
-> #69, gerberC:Đ> Ako vam je HP (& Co.) sa 600dpi premalo za vaše
C:Đ> zahteve
C:Đ> možda će vas interesovati
C:Đ>
C:Đ> Lexmark Optra LX (GBP 2,569 + VAT)
C:Đ>
C:Đ> Rezolucija : 1,200 dpi
Ccccccc... A ti ne citas 'Cip'? ;) Ovo ti je bato stara vest :)
Pozdrav, RKRAMER
laseri.71gerber,
-> #70, rkramerMR>*> C:Đ> Lexmark Optra LX (GBP 2,569 + VAT)
MR>*> C:Đ>
MR>*> C:Đ> Rezolucija : 1,200 dpi
YR>*>
YR>*>
YR>*> Ccccccc... A ti ne citas 'Cip'? ;) Ovo ti je bato stara vest :)
Ne, šta je to ;)
Verovatno, ali sam ushićen njegovim futurističkim
dizajnom, zaobljenih linija i F.L.Wrightovskim stepenastim
začeljem, bio ponukan da saznanje o njegovoj prisutnosti
na, inače Korbizijevski-orijentisanom, tržištu, podelim
sa ostalima ;)
laseri.73rkramer,
-> #71, gerberC:Đ> YR>*> Ccccccc... A ti ne citas 'Cip'? ;) Ovo ti je bato stara
C:Đ>
C:Đ> Ne, šta je to ;)
C:Đ> Verovatno, ali sam ushićen njegovim futurističkim
C:Đ> dizajnom, zaobljenih linija i F.L.Wrightovskim
C:Đ> stepenastim
C:Đ> začeljem, bio ponukan da saznanje o njegovoj
C:Đ> prisutnosti
A sada i za obican svet...? ;)
laseri.74vvelisavljev,
Subj: HP LJ 4/4M
Kako treba da postavim opcije u driver-u za HP 4/4M tako da mi iz
MS Word 2.0 for W. šalje tekst na laser u HP-GL/2 Graphics Mode i da
koristi moj TT font, a ne laserov bez naših slova?
I kad uopšte koristi laser svoj font? Samo kada ga prepozna po
nazivu? Šta se dešava kada laser ne prepozna koji je font? Da li se
font upload-uje na laser sa sve našim slovima? Šta znači opcija TT
Screen Fonts Installed? Da li ovaj printer može sa 2 MB ram-a da
štampa u 600x600 celu stranu? Da li štampač HP 4P može da štampa celu
A4 stranu sa 2 MB u 600x600?
Izvinite zbog mnogo pitanja odjednom ali stvar je hitna, a ja
nemam kod sebe HP. Odgovori na ova pitanja uštedeli bi mi mnogo
vremena u budućnosti.
Hvala unapred.
laseri.75vvelisavljev,
-> #74, vvelisavljevSubj: HP LJ 4/4M
Dobro, možda sam u prošloj poruci postavio mnogo pitanja odjednom
ali evo šta me najviše zanima:
Kako treba da postavim opcije u driver-u za HP 4/4M tako da mi iz
MS Word 2.0 for W. šalje tekst na laser u HP-GL/2 Graphics Mode i da
koristi moj TT font, a ne laserov bez naših slova?
Da li štampač HP 4P može da štampa celu A4 stranu sa 2 MB u
600x600?
Šta se dešava kada laser ne prepozna koji je font?
Da li se font upload-uje na laser sa sve našim slovima?
Šta znači opcija TT Screen Fonts Installed?
Hvala unapred.
laseri.76dveselinovic,
-> #75, vvelisavljev Ne, HP IVP ne može sa 2 MB da odradi celu A4 stranu u rezoluciji
od 600x600, za to mu treba 4,7 MB, odnosno njegovih 2 MB na mamaploči
plus SIMM od 4 MB. Prosta matematika - A4 uzmi kao 11x9 inča = 99
inča. (600x600)x99 = 3,564 MB, plus ono malo za sistem, itd.
Pozdrav,
DVV
laseri.77maksa,
-> #76, dveselinovic>> Ne, HP IVP ne može sa 2 MB da odradi celu A4 stranu u
>> rezoluciji od 600x600, za to mu treba 4,7 MB, odnosno njegovih
>> 2 MB na mamaploči plus SIMM od 4 MB. Prosta matematika - A4
>> uzmi kao 11x9 inča = 99 inča. (600x600)x99 = 3,564 MB, plus
>> ono malo za sistem, itd.
A MET ?
Da li bi neko mogao bliže da definiše "cela A4 strana", odn. kako
tačno izgleda situacija u kojoj će on da se zadavi ?
laseri.78vvelisavljev,
Kako podesiti HP3 da štampa okvire iz standardnog ASCII (kodovi od
179 do 218)? U pitanju je štampanje običnog teksta iz DOSa.
laseri.79calex,
-> #75, vvelisavljev<!> MS Word 2.0 for W. šalje tekst na laser u HP-GL/2 Graphics Mode i da
<!> koristi moj TT font, a ne laserov bez naših slova?
Ako se tvoj i laserov font isto zovu, onda se koristi njegov.
Možeš da uključiš da štampa TTF kao grafiku ali onda nema HP-GL/2
moda nego mora u raster.
Možda da promeniš ime fonta? Mislim da _renamett_ ne bi trebalo
da utiče na izgled fonta nego samo da promeni ime. Sad sam promenio
_CG Times_ u _CG Times YU_ i lepo ga je odštampao. :))
<!> Da li štampač HP 4P može da štampa celu A4 stranu sa 2 MB u
<!> 600x600?
Uglavnom može. Ako je u pitanju normalan tekst, sa nekoliko
fontova ili _normalna_ slika ili crtež, može. Meni je samo jednom
ponestalo memorije, kod štampanja primera fontova gde je bilo oko
30 fontova sa po oko 70 slova i brojeva. Izbacio sam brojeve pa je
prošlo. Ako je neki _baš_ komplikovan crtež možda i ne prođe.
<!> Šta se dešava kada laser ne prepozna koji je font?
<!> Da li se font upload-uje na laser sa sve našim slovima?
Kako ne prepozna? Ako ga nema među ugrađenim, ide DL fonta na
štampač.
laseri.80calex,
-> #76, dveselinovic<!> plus SIMM od 4 MB. Prosta matematika - A4 uzmi kao 11x9 inča = 99
<!> inča. (600x600)x99 = 3,564 MB, plus ono malo za sistem, itd.
Verovatno ne bi odštampao fotografiju veličine A4 ali, koliko
se sećam, u nekom uputstvu sam video da je štampanje _crne_ strane
otprilike kao štampanje pet strana normalnog teksta.
laseri.81dejanr,
-> #78, vvelisavljev>> Kako podesiti HP3 da štampa okvire iz standardnog ASCII (kodovi od
>> 179 do 218)? U pitanju je štampanje običnog teksta iz DOSa.
Prebaci na kontrolnom panelu set karaktera na PC8, umesto onoga
što je sada setovano (verovatno Roman).
laseri.82dveselinovic,
-> #77, maksa Pa, celu A4 stranu definišem kao list A4 papira sa marginama od 1
cm na svaku stranu; ili, u milimetrima, 277x190 mm efektivno
korišćene površine. To daje efektivno 10,9x7,5 inča = 81,75 inča2, a
za to treba 2,94 MB neto. Dodaj malo sistema i ostalog i eto ti
potreba za preko 3 MB.
Što se MET-a tiče, u slučaju modela 4P to se mnogo manje primećuje
nego u slučaju modela 4L, koji zaista radi što bez toga verovatno ne
bi mogao. Zašto, ne znam, nisam se mnogo udubljivao u problem
naprosto zato što sam ga rešio prilikom same kupovine, dodavši 4 MB
kao proširenje, pa sada imam ukupno 6 MB.
Pozdrav,
DVV
laseri.83dvesic,
-> #80, calex>> Verovatno ne bi odštampao fotografiju veličine A4 ali, koliko
>> se sećam, u nekom uputstvu sam video da je štampanje _crne_
>> strane otprilike kao štampanje pet strana normalnog teksta.
Ni ja se najbolje ne sećam, ali standardno popunjena strana se
računa kao 5% crnog ?
laseri.84vvelisavljev,
-> #79, calex> Kako ne prepozna? Ako ga nema među ugrađenim, ide DL fonta na
> štampač.
Ovo važi za HP GL/2? Jes! To mi je trebalo. Vidiš, ja nemam svoj
laser već samo drivere pa kad treba nešto pripremam kod sebe za
štampu i onda kod druga ili u neku firmu...
laseri.85vvelisavljev,
-> #79, calex Još samo jedno pitanje.
Da li se pri pripremi teksta za štampanje u HP GL modu ubacuje i
font u file ili laser sam zatraži taj font ako ga nema?
laseri.86bulaja,
-> #76, dveselinovic│Prosta matematika - A4 uzmi kao 11x9 inča = 99 inča.
│(600x600)x99 = 3,564 MB, plus ono malo za sistem, itd.
└───
600*600*99 = 35,640 *Mbit* = 4,455 *Mb* :).
laseri.87ratman,
Imam problem sa jednim HP LaserJet-IIP-om. Naime, posto je stajao
oko (skoro) godinu dana na suvom i malo do umereno prasnjavom mestu, kada
je upaljen, prosao kroz sve self-testove, itd,..i najpre je ventilator
radio slabo, ali je zatim islo O.K.
Medjutim, pri stampanju, nece da izbaci stranu, dok prima podatke od
racunara, sve je (izgleda) O.K., ali kada ga prebacim off line, i zatim
pritisnem form feed, najpre lampica poerd "Form Feed" (rekao bih
predugo) flesuje, zatim stratuje mehanizam koji pokrece papir, i odmah
se pojavi ERROR 52, zatim (obicno) se resetuje. U manual-u ovaj error
znaci "internal error, requires service...", itd.
Pri ukljucivanju i self-testu, mehanizam se na kratko startuje, i tada
nema ove greske. Warm-up i self test prolaze bez problema.
Da li je neko imao slican kvar, sta najverovatnije dolazi u obzir, i
da li je slucajno u pitanju nesto trivijalno?
Pozdrav,
Dejan.
laseri.88calex,
-> #85, vvelisavljev<!> Da li se pri pripremi teksta za štampanje u HP GL modu ubacuje i
<!> font u file ili laser sam zatraži taj font ako ga nema?
Nema potrebe, sve informacije idu u print fajl. Znači, samo
_print to file_, svejedno da li HP GL ili ne. Naravno, štampač je
podešen kao da se štampa direkt na njega. Font ubacuješ u file ako
hoćeš da ga dorađuješ na makini za koju nisi siguran da ga ima.
laseri.89rboskovic,
-> #87, ratman...da li je u pitanju nesto trivijalno...
ERROR 52 kod HPIIp moj klijent je sanirao sa 500 DEM. Radilo se o rotacionom
laserskom ogledalu ciji je motor otkazao i koje se menja u kompletu. Zelim ti
da to kod tebe nije slucaj.
Pozdrav, Rade
laseri.90ppekovic,
-> #89, rboskovic>> ERROR 52 kod HPIIp moj klijent je sanirao sa 500 DEM. Radilo
>> se o rotacionom laserskom ogledalu ciji je motor otkazao i
>> koje se menja u kompletu. Zelim ti da to kod tebe nije slucaj.
Isti slučaj koji je rešen za iste pare :( kao kod nas na FON-u i to
sa tri štampača (HP IIp). Sva tri su se pokvarila jedne noći a
nalazila su se u različitim delovima zgrade. Da li je u pitanju grom
ili neki strujni udar, ko zna, ali je zanimljivo da su svi bili
isključeni. Najveći biser je HP kod nas u laboratoriji koji je
američki pa radi na 110V te stoga ide preko pretvarača 220/110. I on
je bio isključen a laser je crkao. :((((
Paya
laseri.91jegor,
-> #90, ppekovic> Isti slucaj koji je resen za iste pare :( kao kod nas na FON-u i to
> sa tri stampaca (HP IIp). Sva tri su se pokvarila jedne noci a
> nalazila su se u razlicitim delovima zgrade. Da li je u pitanju grom
Da nije sabotaza?!?!?!?!? :))
laseri.92gcurcic,
-> #91, jegor¨˙> Da nije sabotaza?!?!?!?!? :))
Ima tu nečega: kao da su neke komponente 'programirane' da se pokvare
tad-i-tad. Meni se dešavalo da mi kartice (konkretno, mrežne) riknu u
dve različite firme. A kupljene su istog dana kod istog prodavca, od
istih bolesti sve pelcovane i sve umrle u istom danu ;)
laseri.93maksa,
-> #92, gcurcic>> Ima tu nečega: kao da su neke komponente 'programirane' da se
>> pokare tad-i-tad.
Ovo možda i nije bez veze. Navodno postoji određena serija određenog
Philips-ovog modela TV-a, koja u sebi ima i jednu diodu čija je jedina
funkcija da pukne posle nekoliko meseci, tako da razbuca garanciju.
Opet, ovo su možda patke koje seje konkurencija. U svakom slučaju,
u tehnici postoji stvar koja se zove "projektovano vreme otkaza".
Da li se fabrikantu sijalica isplati da ti proda sijalicu koja traje
5 godina ? ;)
laseri.94vpoznanovic,
Zna li neko možda da li se kod nas pojavio HP 5MP, i ako jeste, gdje bi
se mogao nabaviti? Svaka informacija bi mi dobro došla.
laseri.95gerber,
-> #93, maksaYR>*> Ovo možda i nije bez veze. Navodno postoji određena serija određenog
YR>*> Philips-ovog modela TV-a, koja u sebi ima i jednu diodu čija je jedina
YR>*> funkcija da pukne posle nekoliko meseci, tako da razbuca garanciju.
Kako misliš, razbuca garanciju? Pa ako je crkla valjda se
onda primenjuje garancija?
Inače, kod Cannon kopira fotoreceptor (matrica) je povezan
sa elektronskim brojačem kopija, tako da na 15-16.000 pregori
prvi osigurač (počne upozorenje da je matrica pri kraju, a na
18.000 i drugi - i gotovo. Međutim, ako se brojač redovno
resetuje na 0 pre pomenutih brojki, matrica bez problema i
gubitka kvaliteta odradi i 60.000 ;> Jedini je problem
znati servisera koji ima Španca za reset i hoće da ga uradi :)
laseri.96bobby.quyne,
-> #94, vpoznanovic> Zna li neko mozda da li se kod nas pojavio HP 5MP, i ako jeste, gdje bi
> se mogao nabaviti? Svaka informacija bi mi dobro dosla.
Tesko da ces naci MP. Mozda neko od vecih pristane da primi narudzbinu.
Ako nemas potrebu da radis na MAC-u, 5MP je istot sto i 5P sa
Postscript SIMM-om.
laseri.97vpoznanovic,
-> #96, bobby.quyne>> Ako nemas potrebu da radis na MAC-u, 5MP je istot sto i 5P sa
>> Postscript SIMM-om.
U tome baš i jeste stvar, postoji potreba da se radi na MAC-u.
laseri.98madamov,
-> #96, bobby.quyne
> Ako nemas potrebu da radis na MAC-u, 5MP je istot sto i 5P sa Postscript
> SIMM-om.
Tačno, M u oznaci, pored PostScript interpretera, podrazumeva i LocalTalk
port za vezivanje sa Mac-om kao nezavisni uređaj u mreži.
laseri.99bobby.quyne,
-> #98, madamov> Tacno, M u oznaci, pored PostScript interpretera, podrazumeva i LocalTalk
> port za vezivanje sa Mac-om kao nezavisni uredaj u mrezi.
5P ima ugradjen Local Talk interfejs (vidi moj clanak u R111 - ima i slika).
Jedino cega u ovoj zemlji jos nema to je softver koji uz njega dolazi za MAC-a.
laseri.100jegor,
Stize Windows 95 i s njim prvi problemi.
Drugar koji ima HP 4P ima velikih problema sa drajverom za
stampac. Svaki put kad stampa nesto, stampac izbaci prvo jedan
list papira na kome pisu neke stvari (verzija drajvera, detalji
o onome sto se stampa). Ni to nije najgore, ako u dokumentu koji
se stampa ima rastera, on ispadne ili strasno bled ili ga nema
uopste. Nisam video nigde opciju koju je stari drajver imao za
podesavanje zatamnjenosti stampanog materijala (od 1 do 5).
Isprobali smo da vratimo stari drajver i prvi problem je ostao
uporan, ali smo bar resili problem rastera.
laseri.101oki.,
Prijatelj se raspituje da li kod nas neko puni tonere sa
nekom drugom bojom (plava, crvena...) - izgleda da mu je dosadila
crna boja ;).
laseri.102madamov,
-> #99, bobby.quyne
> 5P ima ugradjen Local Talk interfejs (vidi moj clanak u R111 - ima i slika).
> Jedino cega u ovoj zemlji jos nema to je softver koji uz njega dolazi za
> MAC-a.
R110, ali nema veze. B) Pravi LocalTalk podrazumeva PostScript, ono što
je na 5P nazvano LocaTalk portom je u stvari samo serijski port sa DIN-8
konektorom kakv se koristi za Apple serijske kablove. Međutim, čim štampač
budeš opremio PostScript modulom ovaj port će postati pravi LocalTalk port tako
da ipak ne lažu skroz da je to LocalTalk port. Sličnu stvar sam video nedavno u
jednoj firmi gde su kupili karticu sa LocalTalk portom (i još nekim dodatnim
portovima) za HP4, zove se valjda JetDirect ili tako nešto. Elem, uporno su
pokušavali da "vide" štampač klasičnim načinom na Meku za vezu preko
LocalTalk-a i naravno da nisu mogli da ga vide kad je reč o običnoj četvorci.
Onda sam došao ja the great sa PowerPrintom (vidi sad ti moj tekst u R110 B)) i
štampač je radio. Onda sam im objasnio da im PowerPrint za samo povezivanje ni
ne treba (treba im zbog drajvera, kao što ti reče nema softvera za Meka) već je
dovoljan i serijski kabl kakvim vezuju Apple StyleWriter za Meka. Vezali smo ga
na tzv. LocalTalk port kartice i stvar je radila. Zatim smo probali i drugu
stvar, uzeli smo serijski kabl za povezivanje Meka sa eksternim modemom (dakle
ima DB25 konektor sa strane koja ide u štampač) i stvar je opet radila. Kad već
pričamo o tome, možda će nekom zatrebati, podesite na štampaču brzinu
komunikacije preko serijskog porta na 57200 (ili već koja je odmah iznad 57000
B)).
laseri.103majstor,
Da li bi neko bi ljubazan i okacio drajvere za stampac ( win )
Oki MicroLine 182 ovde ili na Sezam ProBa.
hvala