laseri.409kostja,
Imali neko predlog (ili zna resenje) sa problemom
sta raditi sa ovim traljavim drajverima za HP 5L?
Trenutni drajveri su tako zbrlj uradjeni da ne znaju
ni da ljudski resetuju masinu nakon instalacije pod
Win 95.
Zna li neko da li su se pojavili noviji drajveri ili
bi stvar mogli da izvade drajveri za 6L.
laseri.410peacock,
-> #409, kostja## Imali neko predlog (ili zna resenje) sa problemom
## sta raditi sa ovim traljavim drajverima za HP 5L?
Stavi da ti je IIp i vozi. Stara priča o odnosima HP i
Microsofta.
## Zna li neko da li su se pojavili noviji drajveri ili
## bi stvar mogli da izvade drajveri za 6L.
Nema novih drajvera, sa drajverima za 6L nisam probao.
laseri.411kostja,
-> #410, peacock
=> Stavi da ti je IIp i vozi. Stara prica o odnosima HP i
=> Microsofta.
Da, ali NT 4.0 ima drajver za 5L. Dok sa druge strane
OSR2 nema 5L.
=> Nema novih drajvera, sa drajverima za 6L nisam probao.
U medjuvremenu sam saznao par "sitnica" (zato se i
ova poruka sada edituje).
Drajveri za 6L ne vrede jer iako je ostala ista
masina, povecanje brzine je postignuto promenom
procesora i jos po necega... stoga ni drajveri
ne rade (provericemo za svaki slucaj).
Postoje novi drajveri za 5L. Poznanik mi rece da
su kod njega u firmi dobili jedan 5L sa novim
drajverima, i to ukljucujuci i drajver za DOS.
Kako jos covek rece, ti drajveri rade kako treba.
Dakle, cekajuci sledecu nedelju.
laseri.412kostja,
-> #411, kostja=> Postoje novi drajveri za 5L. Poznanik mi rece da
=> su kod njega u firmi dobili jedan 5L sa novim
=> drajverima, i to ukljucujuci i drajver za DOS.
=> Kako jos covek rece, ti drajveri rade kako treba.
E, kamo srece da je bio u pravu...
Covek mi je doneo drajvere koji se interno
odazivaju na reviziju 1.00.10.003 dok su
ovi na Sezamu revizija 1.00.11.003 :(
Nista trazimo dalje...
laseri.413kiklop,
-> #412, kostjaNajnoviji drajveri za HP5L 5M 5P (1.30.00)
hp5lmp.ziplaseri.414kostja,
-> #413, kiklop=> Najnoviji drajveri za HP5L 5M 5P (1.30.00)
Jel` moze informacija gde, sta, kako... jel ima
jos nesto pored drajvera itd.
laseri.415kiklop,
-> #414, kostja> Jel` moze informacija gde, sta, kako... jel ima
> jos nesto pored drajvera itd.
Pa evo ukratko :
Uz poruku 8.413 prikačena je komprimovana datoteka koja sadrži
najnovije drajvere za HP 5L(PCL)/5M/5MP/5P (win 3.1/3.11/95).
Ovo su originalni HP-ovi drajveri skinuti pre neki dan sa HPovog
sajta. Dakle svežije biti ne može. Nema ništa posebno. Ovo je
ona normalnija verzija drajvera koja nema u sebi onaj odvratni
HP status program, nego radi kao i svaki normalan Windows drajver.
Instaliraju se klasično preko Add New Printers opcije u Printers
Folderu (win95), a i za win 3.1 je instalacija potpuno klasična.
Drajveri su provereni i odlično rade. Ako ima još nekih pitanja
samo napred. :) Pozdrav.
laseri.416kostja,
-> #415, kiklop=> Drajveri su provereni i odlicno rade. Ako ima jos nekih pitanja
=> samo napred. :) Pozdrav.
E, to mi je drago. Taman sam se spremao da pogledam
Super Print 4.01 koji ima drajver sa svim mogucim
opcijama i tako to.
Ako budes video nesto novo kod HP-a, nemoj se stidis...
slobodno okaci ti to ovde, nece ti niko nista :)
laseri.417mpop,
Kupio bih stampac HP6L pa me interesuje da li neko ima iskustava
u radu sa njim i da li vredi platiti razliku u odnosu na HP5L?
laseri.418gmatic,
-> #417, mpop==> Kupio bih stampac HP6L pa me interesuje da li neko ima
==> iskustava u radu sa njim i da li vredi platiti razliku u
==> odnosu na HP5L?
Kolko sam cuo razlika je samo u brzini stampe a to je po meni
nedovoljno za tolku razliku u ceni (jer mi brzina stampe nije
najbitnija za kucnu upotrebu).
laseri.419johnnya,
Da li bi neko bio ljubazan da napiše po čemu se razlikuju
HP 4L/4P, HP 5L/5P, HP 6L/6P ? Dakle da li ono "P" znači da štampač
ima PostScript, sa koliko osnovne memorije se isporučuju,...
hvala
laseri.420nenad,
-> #419, johnnya> Da li bi neko bio ljubazan da napiše po čemu se razlikuju
> HP 4L/4P, HP 5L/5P, HP 6L/6P ? Dakle da li ono "P" znači da štampač
> ima PostScript, sa koliko osnovne memorije se isporučuju,...
Mogu samo da ti pomognem utoliko što znam P ne znači postscript,
u principu je L najslabiji ("kućni") model, P je srednji dok je
onaj bez slova profi. Preko toga idu valjda oni M, MP, S, a to su
već heavy-duty mrežni, sa postscript-om i sl.
laseri.421kostja,
-> #419, johnnya=> Da li bi neko bio ljubazan da napiše po čemu se razlikuju
=> HP 4L/4P, HP 5L/5P, HP 6L/6P ? Dakle da li ono "P" znači da štampač
=> ima PostScript, sa koliko osnovne memorije se isporučuju,...
Bitnija razlika je u da "L" modeli nemaju mogućnost
dodavanja PostScript-a i imaju duplo manje memorije
u startu (1Mb naspram 2Mb).
laseri.422zoxy,
-> #420, nenad>> Da li bi neko bio ljubazan da napise po cemu se razlikuju
>> HP 4L/4P, HP 5L/5P, HP 6L/6P ? Dakle da li ono "P" znaci da stampac
>> ima PostScript, sa koliko osnovne memorije se isporucuju,...
>
> Mogu samo da ti pomognem utoliko sto znam P ne znaci postscript,
> u principu je L najslabiji ("kucni") model, P je srednji dok je
> onaj bez slova profi. Preko toga idu valjda oni M, MP, S, a to su
> vec heavy-duty mrezni, sa postscript-om i sl.
L je oznaka za "light". Kao olaksan je i u smislu kilaze (ako se dobro secam
4L je negde oko 7 kg) i u smislu svih naprednijih funkcija
P je od "personal"; tel njega smatraju licnim stampacem koga treba da ima
svako. ovaj L su verovatno predvideli za decu da ne trose flomastere i da ne
ska\rabaju po zidovima ;)
M je od "macintos"; oni kao rade i na mekovima bez greske
V je oznka za A3 stampac
S .... e ne mogu da se setim bas :))
laseri.423kostja,
-> #422, zoxy=> M je od "macintos"; oni kao rade i na mekovima bez greske
Što bi se reklo: PostScript...
laseri.424necahc,
Interesuje me dali toner može da ošteti valjak ako nije predviđen
za određeni tip štampača. Naime hteo bih da u OKI 4W da ubacim toner
CANON pošto imam nekoliko kaseta sa tonerom NP G-1 a nije mi
potreban.
laseri.425zlaya,
-> #406, mmarkovic- Zna li neko od prisutnih gde je u laserskom
- stampacu HP IIp ( ili IIIp, treba da je isto )
- smesten deo skener/motor, kako on izgleda,
- koliki je i kako se vadi?
Scanner / Motor je pljosnati indukcioni motor na čijem rotoru se nalazi
šestougaono ogledalo (sad je svima jasno kako to izgleda) i nalazi se u Crnoj
nepravilnoj kutiji na kojoj je Žuta nalepnica sa upozorenjem da je UNUTRA
LASER klase x ida je nikako ne otvaraš...
Elem, u Laserskom printeru imaš LASER (kako neobično), koji radi u
impulsnom režimu (sa prekidima), i njegov zrak se projektuje na selenski
valjak (Photoconductor Unit) koji se pri dodiru sa zrakom naelektriše (nezam
da li pozitivno ili negativno). Valjak se okreće tako da na njemu ostaje image
štampe u vidu naelektrisanih polja. Malo dalje ta naelektrisana polja
skupljaju Toner prah koji je suprotnog naelektrisanja, pri čemu višak tonera
sa valjka skida jedan graničnik koji se zove Toner Blade ili Laser Blade
(Blade je reč koja označava precizno urađeno sečivo). Višak praha pada u Toner
vaste bottle (koji je kod tebe integrisan u toner cartridge). Papir pre
dolaska do selenskog valjka prolazi preko Corona Discharger-a koji ga
razelektriše. Posle prolaska ispod valjka papir ide u Fuser Unit (ona vrela
stvar zbog koje laser troši 500W ;(( ) da se zapeče. Kada se pošalje zahtev za
štampu (tekst, slika) to ide direktno u memoriju printera. Printer od toga
pravi Bit Mapu ili već dobija gotovu bit mapu. Ona skalamerija sa žutom
nalepnicom ima zadatak da od te bit mape napravi image na selenskom valjku, da
bi se to odštampalo. Kako se to radi - na laser se dovodi bit mapa iz memorije
u vidu četvrtastih impulsa (ili binarno kako ti je lakše da razumeš -
000111001011010110101011010101001101). Svaki impuls odgovara jednoj tački
odnosno Pixel-u. Taj laserski zrak ide preko sočiva za fokusiranje i kroz
masku za polarizaciju na Scanner Mirror (nalazi se na indukcionom trofaznom
motoru - koristi se na hardovima za spindle) - šestougaono ogledalo koje se
vrti konstantnom brzinom. Sada već prvi red pixela naše štampe dobija nekakav
smisao. Pošto se Scanner mirror nalazi na samoj SREDINI printera, taj zrak se
vodi kroz specijalno sočivo koje kompenzuje različito rastojanje između
šestougaonog ogledala i selenskog valjak. Sada taj zrak tuče u ravno fiksno
ogledalo koje stoji pod uglom od 45 stepeni i usmerava zrak direktno na
selenski valjak. Negde pred kraj ogledala se nalazi na početku foto senzor
koji služi printeru da zna odakle da počne sa projekcijom bit mape preko
lasera (isto kao kod materičnih, inkjet printera). Kada ispuca prvi red bit
mape (elektronika printer broji dokle je zrak stigao), na red dolazi sync
impuls i sledeća stranica šestougaonog ogledala koje se vrti sve vreme
konstantnom brzinom, i step motor pomeri selenski valjak i papir za jedan
piksel. Kad nabode fotoćeliju sa sync impulsom (jednostavno signal nema više
oblik četvrtki koje odgovaraju bit mapi već signal druge frekvencije, kojoj
odgovara filter iza foto ćelije), printer kreće da prži sledeći red bit mape
na selenski valjak, i sve tako do kraja štampe (ili memorije ako ste baš nešto
koplikovano poslali).
Svaki veseli proizvađač koristi svoj algoritam za kompresiju bit mape,
koju posle mikroprocesor u printeru razvlači na originalnu. To zovu jezicima
ili protokolima ;(, tako valjda zvuči ozbiljnije...
laseri.426zlaya,
-> #424, necahc- Interesuje me dali toner može da ošteti valjak ako nije
- predviđen za određeni tip štampača. Naime hteo bih da u OKI 4W
- da ubacim toner CANON pošto imam nekoliko kaseta sa tonerom NP
- G-1 a nije mi potreban.
Za sve laserske štampače se koristi suvi toner sa developerom. Jedina
razlika je u formuli (od čega su ga napravili u u kom omeru) i zrnatosti (da
li su zrnca praha sitnija ili krupnija). Za veću rezoluciju se koristi sitniji
prah i to je skoro cela filozofija. Selenski valjak ide u paru sa laserom, jer
je njegov posao da dobije na potrebnim mestima određeno naelektrisanje da bi
pokupio čestice tonera. Te čestice posle ostavlja na razelektrisanom papiru
koji se kreće u pravcu Fusera. Tamo se lepo zapeče i ti dobijaš na kraju svoj
odštampani list.
Ukoliko staviš POGREŠAN tip tonera u laser, nemožeš isti da oštetiš.
Jedino što može da se desi je da imaš muljav ili krzav otisak na kraju, ili u
najgorem slučaju totalno zbrljan otisak. Veći je problem da očistiš posle
laser od tog pogrešnog tonera - mora skoro celog da ga raskantaš :(.
laseri.427milosh.zorica,
ej narode imam 1 problem sa hp 5l printerom
jutros dok sam štampao štampač je prekinuo štampu i zaglavio
stranicu koju sam štampao i neda dalje stranica je stala na 1/4
odštampanog spolja šta da radim .
upomoć upomoć
sos! sos!
albs-podržavam
laseri.428zlaya,
-> #427, milosh.zorica- jutros dok sam štampao štampač je prekinuo štampu i zaglavio
- stranicu koju sam štampao i neda dalje stranica je stala na 1/4
- odštampanog spolja šta da radim .
Otvori printer, izvuci lagano papir napolje, zatvori ga i nastavi sa
štampom...