PCHARD.6

02 Jul 1995 - 19 Oct 1997

Topics

  1. sistemi (183)
  2. mikroprocesori (544)
  3. maticne.ploce (1113)
  4. diskovi (2401)
  5. video (1276)
  6. dodaci (450)
  7. matricni (339)
  8. laseri (428)
  9. mreze (203)
  10. kvarovi (798)
  11. nabavka (727)
  12. benchmark (37)
  13. razno (1216)
  14. inkjet (283)
  15. unknown (2)

Messages - laseri

laseri.409 kostja,
Imali neko predlog (ili zna resenje) sa problemom sta raditi sa ovim traljavim drajverima za HP 5L? Trenutni drajveri su tako zbrlj uradjeni da ne znaju ni da ljudski resetuju masinu nakon instalacije pod Win 95. Zna li neko da li su se pojavili noviji drajveri ili bi stvar mogli da izvade drajveri za 6L.
laseri.410 peacock, -> #409, kostja
## Imali neko predlog (ili zna resenje) sa problemom ## sta raditi sa ovim traljavim drajverima za HP 5L? Stavi da ti je IIp i vozi. Stara priča o odnosima HP i Microsofta. ## Zna li neko da li su se pojavili noviji drajveri ili ## bi stvar mogli da izvade drajveri za 6L. Nema novih drajvera, sa drajverima za 6L nisam probao.
laseri.411 kostja, -> #410, peacock
=> Stavi da ti je IIp i vozi. Stara prica o odnosima HP i => Microsofta. Da, ali NT 4.0 ima drajver za 5L. Dok sa druge strane OSR2 nema 5L. => Nema novih drajvera, sa drajverima za 6L nisam probao. U medjuvremenu sam saznao par "sitnica" (zato se i ova poruka sada edituje). Drajveri za 6L ne vrede jer iako je ostala ista masina, povecanje brzine je postignuto promenom procesora i jos po necega... stoga ni drajveri ne rade (provericemo za svaki slucaj). Postoje novi drajveri za 5L. Poznanik mi rece da su kod njega u firmi dobili jedan 5L sa novim drajverima, i to ukljucujuci i drajver za DOS. Kako jos covek rece, ti drajveri rade kako treba. Dakle, cekajuci sledecu nedelju.
laseri.412 kostja, -> #411, kostja
=> Postoje novi drajveri za 5L. Poznanik mi rece da => su kod njega u firmi dobili jedan 5L sa novim => drajverima, i to ukljucujuci i drajver za DOS. => Kako jos covek rece, ti drajveri rade kako treba. E, kamo srece da je bio u pravu... Covek mi je doneo drajvere koji se interno odazivaju na reviziju 1.00.10.003 dok su ovi na Sezamu revizija 1.00.11.003 :( Nista trazimo dalje...
laseri.413 kiklop, -> #412, kostja
Najnoviji drajveri za HP5L 5M 5P (1.30.00) hp5lmp.zip
laseri.414 kostja, -> #413, kiklop
=> Najnoviji drajveri za HP5L 5M 5P (1.30.00) Jel` moze informacija gde, sta, kako... jel ima jos nesto pored drajvera itd.
laseri.415 kiklop, -> #414, kostja
> Jel` moze informacija gde, sta, kako... jel ima > jos nesto pored drajvera itd. Pa evo ukratko : Uz poruku 8.413 prikačena je komprimovana datoteka koja sadrži najnovije drajvere za HP 5L(PCL)/5M/5MP/5P (win 3.1/3.11/95). Ovo su originalni HP-ovi drajveri skinuti pre neki dan sa HPovog sajta. Dakle svežije biti ne može. Nema ništa posebno. Ovo je ona normalnija verzija drajvera koja nema u sebi onaj odvratni HP status program, nego radi kao i svaki normalan Windows drajver. Instaliraju se klasično preko Add New Printers opcije u Printers Folderu (win95), a i za win 3.1 je instalacija potpuno klasična. Drajveri su provereni i odlično rade. Ako ima još nekih pitanja samo napred. :) Pozdrav.
laseri.416 kostja, -> #415, kiklop
=> Drajveri su provereni i odlicno rade. Ako ima jos nekih pitanja => samo napred. :) Pozdrav. E, to mi je drago. Taman sam se spremao da pogledam Super Print 4.01 koji ima drajver sa svim mogucim opcijama i tako to. Ako budes video nesto novo kod HP-a, nemoj se stidis... slobodno okaci ti to ovde, nece ti niko nista :)
laseri.417 mpop,
Kupio bih stampac HP6L pa me interesuje da li neko ima iskustava u radu sa njim i da li vredi platiti razliku u odnosu na HP5L?
laseri.418 gmatic, -> #417, mpop
==> Kupio bih stampac HP6L pa me interesuje da li neko ima ==> iskustava u radu sa njim i da li vredi platiti razliku u ==> odnosu na HP5L? Kolko sam cuo razlika je samo u brzini stampe a to je po meni nedovoljno za tolku razliku u ceni (jer mi brzina stampe nije najbitnija za kucnu upotrebu).
laseri.419 johnnya,
Da li bi neko bio ljubazan da napiše po čemu se razlikuju HP 4L/4P, HP 5L/5P, HP 6L/6P ? Dakle da li ono "P" znači da štampač ima PostScript, sa koliko osnovne memorije se isporučuju,... hvala
laseri.420 nenad, -> #419, johnnya
> Da li bi neko bio ljubazan da napiše po čemu se razlikuju > HP 4L/4P, HP 5L/5P, HP 6L/6P ? Dakle da li ono "P" znači da štampač > ima PostScript, sa koliko osnovne memorije se isporučuju,... Mogu samo da ti pomognem utoliko što znam P ne znači postscript, u principu je L najslabiji ("kućni") model, P je srednji dok je onaj bez slova profi. Preko toga idu valjda oni M, MP, S, a to su već heavy-duty mrežni, sa postscript-om i sl.
laseri.421 kostja, -> #419, johnnya
=> Da li bi neko bio ljubazan da napiše po čemu se razlikuju => HP 4L/4P, HP 5L/5P, HP 6L/6P ? Dakle da li ono "P" znači da štampač => ima PostScript, sa koliko osnovne memorije se isporučuju,... Bitnija razlika je u da "L" modeli nemaju mogućnost dodavanja PostScript-a i imaju duplo manje memorije u startu (1Mb naspram 2Mb).
laseri.422 zoxy, -> #420, nenad
>> Da li bi neko bio ljubazan da napise po cemu se razlikuju >> HP 4L/4P, HP 5L/5P, HP 6L/6P ? Dakle da li ono "P" znaci da stampac >> ima PostScript, sa koliko osnovne memorije se isporucuju,... > > Mogu samo da ti pomognem utoliko sto znam P ne znaci postscript, > u principu je L najslabiji ("kucni") model, P je srednji dok je > onaj bez slova profi. Preko toga idu valjda oni M, MP, S, a to su > vec heavy-duty mrezni, sa postscript-om i sl. L je oznaka za "light". Kao olaksan je i u smislu kilaze (ako se dobro secam 4L je negde oko 7 kg) i u smislu svih naprednijih funkcija P je od "personal"; tel njega smatraju licnim stampacem koga treba da ima svako. ovaj L su verovatno predvideli za decu da ne trose flomastere i da ne ska\rabaju po zidovima ;) M je od "macintos"; oni kao rade i na mekovima bez greske V je oznka za A3 stampac S .... e ne mogu da se setim bas :))
laseri.423 kostja, -> #422, zoxy
=> M je od "macintos"; oni kao rade i na mekovima bez greske Što bi se reklo: PostScript...
laseri.424 necahc,
Interesuje me dali toner može da ošteti valjak ako nije predviđen za određeni tip štampača. Naime hteo bih da u OKI 4W da ubacim toner CANON pošto imam nekoliko kaseta sa tonerom NP G-1 a nije mi potreban.
laseri.425 zlaya, -> #406, mmarkovic
- Zna li neko od prisutnih gde je u laserskom - stampacu HP IIp ( ili IIIp, treba da je isto ) - smesten deo skener/motor, kako on izgleda, - koliki je i kako se vadi? Scanner / Motor je pljosnati indukcioni motor na čijem rotoru se nalazi šestougaono ogledalo (sad je svima jasno kako to izgleda) i nalazi se u Crnoj nepravilnoj kutiji na kojoj je Žuta nalepnica sa upozorenjem da je UNUTRA LASER klase x ida je nikako ne otvaraš... Elem, u Laserskom printeru imaš LASER (kako neobično), koji radi u impulsnom režimu (sa prekidima), i njegov zrak se projektuje na selenski valjak (Photoconductor Unit) koji se pri dodiru sa zrakom naelektriše (nezam da li pozitivno ili negativno). Valjak se okreće tako da na njemu ostaje image štampe u vidu naelektrisanih polja. Malo dalje ta naelektrisana polja skupljaju Toner prah koji je suprotnog naelektrisanja, pri čemu višak tonera sa valjka skida jedan graničnik koji se zove Toner Blade ili Laser Blade (Blade je reč koja označava precizno urađeno sečivo). Višak praha pada u Toner vaste bottle (koji je kod tebe integrisan u toner cartridge). Papir pre dolaska do selenskog valjka prolazi preko Corona Discharger-a koji ga razelektriše. Posle prolaska ispod valjka papir ide u Fuser Unit (ona vrela stvar zbog koje laser troši 500W ;(( ) da se zapeče. Kada se pošalje zahtev za štampu (tekst, slika) to ide direktno u memoriju printera. Printer od toga pravi Bit Mapu ili već dobija gotovu bit mapu. Ona skalamerija sa žutom nalepnicom ima zadatak da od te bit mape napravi image na selenskom valjku, da bi se to odštampalo. Kako se to radi - na laser se dovodi bit mapa iz memorije u vidu četvrtastih impulsa (ili binarno kako ti je lakše da razumeš - 000111001011010110101011010101001101). Svaki impuls odgovara jednoj tački odnosno Pixel-u. Taj laserski zrak ide preko sočiva za fokusiranje i kroz masku za polarizaciju na Scanner Mirror (nalazi se na indukcionom trofaznom motoru - koristi se na hardovima za spindle) - šestougaono ogledalo koje se vrti konstantnom brzinom. Sada već prvi red pixela naše štampe dobija nekakav smisao. Pošto se Scanner mirror nalazi na samoj SREDINI printera, taj zrak se vodi kroz specijalno sočivo koje kompenzuje različito rastojanje između šestougaonog ogledala i selenskog valjak. Sada taj zrak tuče u ravno fiksno ogledalo koje stoji pod uglom od 45 stepeni i usmerava zrak direktno na selenski valjak. Negde pred kraj ogledala se nalazi na početku foto senzor koji služi printeru da zna odakle da počne sa projekcijom bit mape preko lasera (isto kao kod materičnih, inkjet printera). Kada ispuca prvi red bit mape (elektronika printer broji dokle je zrak stigao), na red dolazi sync impuls i sledeća stranica šestougaonog ogledala koje se vrti sve vreme konstantnom brzinom, i step motor pomeri selenski valjak i papir za jedan piksel. Kad nabode fotoćeliju sa sync impulsom (jednostavno signal nema više oblik četvrtki koje odgovaraju bit mapi već signal druge frekvencije, kojoj odgovara filter iza foto ćelije), printer kreće da prži sledeći red bit mape na selenski valjak, i sve tako do kraja štampe (ili memorije ako ste baš nešto koplikovano poslali). Svaki veseli proizvađač koristi svoj algoritam za kompresiju bit mape, koju posle mikroprocesor u printeru razvlači na originalnu. To zovu jezicima ili protokolima ;(, tako valjda zvuči ozbiljnije...
laseri.426 zlaya, -> #424, necahc
- Interesuje me dali toner može da ošteti valjak ako nije - predviđen za određeni tip štampača. Naime hteo bih da u OKI 4W - da ubacim toner CANON pošto imam nekoliko kaseta sa tonerom NP - G-1 a nije mi potreban. Za sve laserske štampače se koristi suvi toner sa developerom. Jedina razlika je u formuli (od čega su ga napravili u u kom omeru) i zrnatosti (da li su zrnca praha sitnija ili krupnija). Za veću rezoluciju se koristi sitniji prah i to je skoro cela filozofija. Selenski valjak ide u paru sa laserom, jer je njegov posao da dobije na potrebnim mestima određeno naelektrisanje da bi pokupio čestice tonera. Te čestice posle ostavlja na razelektrisanom papiru koji se kreće u pravcu Fusera. Tamo se lepo zapeče i ti dobijaš na kraju svoj odštampani list. Ukoliko staviš POGREŠAN tip tonera u laser, nemožeš isti da oštetiš. Jedino što može da se desi je da imaš muljav ili krzav otisak na kraju, ili u najgorem slučaju totalno zbrljan otisak. Veći je problem da očistiš posle laser od tog pogrešnog tonera - mora skoro celog da ga raskantaš :(.
laseri.427 milosh.zorica,
ej narode imam 1 problem sa hp 5l printerom jutros dok sam štampao štampač je prekinuo štampu i zaglavio stranicu koju sam štampao i neda dalje stranica je stala na 1/4 odštampanog spolja šta da radim . upomoć upomoć sos! sos! albs-podržavam
laseri.428 zlaya, -> #427, milosh.zorica
- jutros dok sam štampao štampač je prekinuo štampu i zaglavio - stranicu koju sam štampao i neda dalje stranica je stala na 1/4 - odštampanog spolja šta da radim . Otvori printer, izvuci lagano papir napolje, zatvori ga i nastavi sa štampom...