PCHARD.6

02 Jul 1995 - 19 Oct 1997

Topics

  1. sistemi (183)
  2. mikroprocesori (544)
  3. maticne.ploce (1113)
  4. diskovi (2401)
  5. video (1276)
  6. dodaci (450)
  7. matricni (339)
  8. laseri (428)
  9. mreze (203)
  10. kvarovi (798)
  11. nabavka (727)
  12. benchmark (37)
  13. razno (1216)
  14. inkjet (283)
  15. unknown (2)

Messages - laseri

laseri.308 calex, -> #307, jppttica
║ Kako da nađem ćirilični font za HP5L ali za našu ćirilicu. Dobio ║ sam *.sfs font ( sa programom koji puni ovaj font ) ali za Ruska ║ slova a tu fale naša Lj Nj Đ Ć Š. Postoji li neki editor ovog formata? Ë────────────── Negde imam takve fontove, samo što su *.sfp (portrait) i *.sfl (landscape). To je ostalo od davne venture. Mislim da imam još i par editora za njih pa ako su u redu, mogu da ih ostavim.
laseri.309 jppttica, -> #308, calex
::> Negde imam takve fontove, samo što su *.sfp (portrait) i *.sfl Šalji odma, sve je dobrodošlo, poludeh više. Hvala.
laseri.310 calex, -> #309, jppttica
║ Šalji odma, sve je dobrodošlo, poludeh više. Hvala. Ë────────────── Našao sam jedan stari editor za sfp i sfl, pa ga probaj sa tim fontovima koje imaš. Fontove nigde ne nađoh pa ako se pojave ... QFONT - A font editor for downloadable soft fonts for HP Laserjet laser printers and compatibles. Copyright 1989 by Jamestown Software. Shareware preliminary version 1.5 -- registration $80 to Jamestown Software, 2508 Valley Forge Dr., Madison, Wisconsin 53719. Phone: 608-271-2090, BBS 608-271-3685. Možeš da probaš i ovo iz dira: dos\printer\*.* ------------------ fontld15.zip 76k Loader i manipulacija soft fontova za laserske štampače qfont15.zip
laseri.311 nmaletic,
Ako neko ima iskustva sa štampačima OKI 4W ili 400W, molio bih da ih podeli sa nama. Načuo sam da se nisu pokazali najboljima naročiro posle štampanja preko 500 strana.
laseri.312 null,
Imam jedan veliki problem !!! Treba mi hitno uputstvo za laserski stampac HP4L(na engleskom),ili ako neko zna kako se salju escape sequence za doticni stampac. TREBA MI HITNO!!! Dejan Lozanovic
laseri.313 mr.cikila,
Hi! Imam jedan problem, a hitno mi treba resenje. Imam HP 3P, te priliko stampe iz Word-a (pretpostavljam da problem nije softverske prirode) pocelo je da mi se desava sledece: Sa leve i desne strane papira, text(posto samo text stampam) bio mi je standardno crne boje, ali u sredini slova su bila krajnje bleda. Posumnjavsi na toner, reciklirao sam ga u Perihardu, te kada sam ga ponovo ubacio, prvu stranu koju sam istampao bila je OK, ali od druge mi je opet poceo da pravi probleme kao kada je toner bio pre reciklaze(opet pri sredini bledo). Uputstvo nisam dobio uz stampac, posto je stampac polovan! Molim bilo koga ko zna resenje, da mi sto pre odgovori, stvarno je hitno, jer treba da stampam vrlo dugacke fajlove, i da budu gotovi do ponedeljka. Pozdrav, Ivan.
laseri.314 mmarkovic, -> #313, mr.cikila
> Sa leve i desne strane papira, text(posto samo text stampam) > bio mi je standardno crne boje, ali u sredini slova su bila > krajnje bleda. Da nije onaj šiber postavljen na min. potrošnju tonera?
laseri.315 vitez.koja,
Šta mislite o okijevim laserima? Na primer o nekim u klasi hp5l (čuo sam da je to okijev model 4v)? sk
laseri.316 zodiac, -> #315, vitez.koja
To nisu laserski, vec LED (Light Emiting Diode) stampaci. Oki 4W je pandan HP 5L (600x600), dok je Oki 400W slican starom HP 4L (radi u rezoluciji 300x300 dpi). Dosta su jevtiniji od lasera, toner se manje trosi i znatno je jevtiniji jer ovi stampaci koriste trajni valjak, ali mi se ne cine bas narocito robustnim, pogotovo ne jevtiniji modeli. Ako te zanimaju detaljne karakteristike, reci, pa cu ti baciti na mail, da ne zamaramo ljude okolo. Pozdrav Sale
laseri.317 alec,
Ortak pita: Jel ima neko post script driver za HP 5L ?
laseri.318 vitez.koja, -> #316, zodiac
#=> To nisu laserski, vec LED (Light Emiting Diode) stampaci. Oki 4W #=> je pandan HP 5L (600x600), dok je Oki 400W slican starom HP 4L #=> (radi u rezoluciji 300x300 dpi). #=> Ako te zanimaju detaljne #=> karakteristike, reci, pa cu ti baciti na mail, da ne zamaramo #=> ljude okolo. Pozdrav Ne verujem da ih nešto posebno zamaramo jerbo se ovde i onako ništa ne priča, a u pitanju je ipak neka nova tehnologija. Elem, ono što me najviše zanima je ono W kod 4W. To mu dođe da koristi računarov RAM umesto svog, je li? Kako se to pokazalo? I još je li stvarno 600x600 ili se to izvlači nekih soft. tehnikama? sk
laseri.319 oberon, -> #316, zodiac
> To nisu laserski, vec LED (Light Emiting Diode) stampaci. > Oki 4W je pandan HP 5L (600x600), dok je Oki 400W slican > starom HP 4L (radi u Zanimaju nas karakteristike -> salji bre ovde. Ako imas iskustva interesovala bi me i neka uporedna karakteristika: Spremam se da purchasujem HPIVm ili odgovarajuci, a nista ne znam o ovim LED stampacima. Da li oni mogu da izbace true 600 dpi i evtl neke cake sa postscriptom? Da li ih ima i sa vecom rezolucijom ? I da li daju kvaliteta, crn a ne siv otisak ? Ili je ono koliko para tolko muzike ...
laseri.320 zodiac, -> #319, oberon
OK, sami ste trazili :) OPSTE STVARI Dakle, LED tehnologija je najslicnija onoj koja se upotrebljava kod lasera, ali je znatno primitivnija i jevtinija. Umesto slozenog mehanizma ogledala i lasera, LED tehnologija koristi matricu LE-dioda u kombinaciji sa foto-celijama koje primaju svetlost. Valjak se, to sam valjda vec rekao, ne menja zajedno sa tonerom, tako da je zamena tonera finansijski lakse podnosljiva kategorija, a vek trajanja samog valjka je oko 15000 stranica (njegovu cenu, na zalost, ne znam). Pored toga, veoma je lako povecati rezoluciju kod slabijih OKI-ja - prostom promenom LED matrice (zanimljivo je da se ovo odnosi i na starije modele od pre 3-4 godine, sto je veliki plus za OKI, jer cuva kompatibilnost medju svojim proizvodima). Ona famozna oznaka "W" kod modela 4W i 400W otkriva i najvecu manu ovih stampaca - za svoj rad oni zahtevaju Windows okruzenje, mada mogu raditi i u MS-DOS Prompt-u. Iz samog DOS-a nema stampanja, jer 4w i 400w koriste Windows-ov graficki interface - dakle, document image se formira u Windows-u, a stampac jednostavno prenosi binarnu formu na LE diode. Jos jedna mana je i sto se sva podesavanja stampe vrse pod Windows-ima (na stampacima sa oznakom "W" nema nikakvih komandnih tastera) i sto brzina stampanja direktno zavisi od brzine samog racunara. Kod jacih modela ovaj problem nestaje jer vrse kompresiju podataka u sopstvenoj memoriji. Na kraju, laserski stampaci u istim klasama, po mom skromnom misljenju, imaju nesto ubedljiviji otisak - na LED-ovima stampa izgleda malo "anemicno".
laseri.321 zodiac, -> #320, zodiac
OKI 400W Procesor: MIPS R3000 Brzina: 4 str/min Rezolucija: 300 dpi (opciono 600 dpi) Osnovna memorija: 128 Kb (opciono 1 Mb) Kaseta za papir: 100 listova Software: Windows GDI Vek tonera: 2000 strana Garancija na LED matricu: 5 godina Cena tonera: 50 DM
laseri.322 zodiac, -> #321, zodiac
OKI 4W Procesor: MIPS R3000 Brzina: 4 str/min Rezolucija: 600 dpi Osnovna memorija: 128 Kb (opciono 1 Mb) Kaseta: 100 listova Software: Windows GDI Vek tonera: 2000 strana Garancija na LED matricu: 5 godina Cena tonera: 50 DM
laseri.323 zodiac, -> #322, zodiac
OKI 600EX Procesor: MIPS R3000 Brzina: 6 str/min Rezolucija: 600 dpi Osnovna memorija: 1 Mb (opciono 17 Mb) Kaseta: 100 listova (opciono +250) Software: PCL 4.5 Vek tonera: 2000 strana Garancija na LED matricu: 5 godina Cena tonera: 50 DM
laseri.324 zodiac, -> #323, zodiac
OKI 610EX Procesor: MIPS R3000 Brzina: 6 str/min Rezolucija: 600 dpi Osnovna memorija: 2 Mb (opciono 19 Mb) Kaseta: 100 listova (opciono +250) Software: PCL 5e Vek tonera: 2000 strana Garancija na LED matricu: 5 godina Cena tonera: 50 DM
laseri.325 zodiac, -> #324, zodiac
OKI 810EX Procesor: MIPS R3000 Brzina: 8 str/min Rezolucija: 600 dpi (opciono 1200 dpi) Osnovna memorija: 2 Mb (opciono 34 Mb) Kaseta: 250 listova (opciono +500) Software: PCL 5e Vek tonera: 2000 stranica Garancija na LED matricu: 5 godina Cena tonera: 50 DM
laseri.326 zodiac, -> #325, zodiac
OKI 1200EX Procesor: MIPS R3000 Brzina: 12 str/min Rezolucija: 600 dpi (opciono 1200 dpi) Osnovna memorija: 2 Mb (opciono 34 Mb) Kaseta: 500 listova (opciono +500) Software: PCL 5e Vek tonera: 5000 strana Garancija na LED matricu: 5 godina Cena tonera: 90 DM
laseri.327 zodiac, -> #326, zodiac
EKVIVALENTI LASER - LED: OKI OL 400W - HP 4L - za kucnu i kancelarijsku upotrebu OKI OL 4W - HP 5L - za manje firme i kucnu upotrebu OKI OL 600EX - HP 5L (OKI je 50% brzi !!!) - grupni printer OKI OL 610EX - HP 5P (OKI je 30% jevtiniji !!!) - opciono Appletalk i Postscript, za manju firmu OKI OL 810EX - HP 4 - za srednju firmu, opcija LAN i printserver interface-a OKI OL 1200EX - bilo koji profesionalni laser A4 formata - za srednje i velike firme, testiran za Novell, NT i SCO operativne sisteme.
laseri.328 zodiac, -> #326, zodiac
Toliko od mene, nadam se da ste uzivali :))). Pozdrav Sale
laseri.329 dr.grba, -> #322, zodiac
>> Vek tonera: 2000 strana A koliki je vek valjka? Beše manji od 10000 strana, ako se ne varam.
laseri.330 zodiac, -> #329, dr.grba
Ne citas pazljivo -oko 15000 strana, u zavisnosti od eksploatacije moze biti 3000 gore/dole u odnosu na ovu cifru. Pozdrav Sale
laseri.331 ztasic, -> #330, zodiac
> Ne citas pazljivo -oko 15000 strana, u zavisnosti od > eksploatacije moze biti 3000 gore/dole u odnosu na ovu cifru. > Pozdrav A cena valjka...? U stvari, bio bih zahvalan ako nekog (upucenog) ne mrzi da sracuna cenu odstampane stranice za 3-4 sto Oki-ja sto ekvivalentnih HP-a, uzimajuci u obzir cenu odgovarajuceg papira, tonera i valjka (u slucaju OKI-ja)...ima li jos neki faktor koji utice na cenu? Hvala unapred
laseri.332 calex, -> #331, ztasic
║ sracuna cenu odstampane stranice za 3-4 sto Oki-ja sto ║ ekvivalentnih HP-a, uzimajuci u obzir cenu odgovarajuceg papira, ║ tonera i valjka (u slucaju OKI-ja)...ima li jos neki faktor koji Ë────────────── To može da bude i bitno različito. :( Možda sa _prvim_ valjkom i bude pristojna cena ali ako je on preskup? Sećam se starog Xerox 4045 kome se toner jednostavno dodavao ali je sve češće morao da dolazi i serviser da čisti valjak a kad više nije moglo .. valjak je bio, čini mi se, skuplji od samog štampača. :))
laseri.333 dr.grba, -> #330, zodiac
>> Ne citas pazljivo -oko 15000 strana, u zavisnosti od eksploatacije >> moze biti 3000 gore/dole u odnosu na ovu cifru. Pozdrav Sorry, nisam primetio da se igde pominje vek valjka.
laseri.334 bobby.quyne, -> #291, zoxy
> Ima li neko iskustva sa OKI stampacima: > Zanima me daju li dovoljno zacrnjenje na pausu (naravno tice > se pripreme za stampu); ono sto sam ja video nije > zadovoljavajuce, barem na OKI 610ex Nemaju. OKI koristi tehnologiju mikrofinog tonera koji jednostavno ne pokriva dovoljno podlogu da be se otisak koristio za pripremu za stampu.
laseri.335 bobby.quyne, -> #318, vitez.koja
> Ne verujem da ih nesto posebno zamaramo jerbo se ovde i onako > nista ne prica, a u pitanju je ipak neka nova tehnologija. Elem, ono > sto me najvise zanima je ono W kod 4W. To mu dode da koristi racunarov > RAM umesto svog, je li? Kako se to pokazalo? I jos je li stvarno 4W je GDI stampac. To znaci da mu racunar salje gotovu rasterizovanu sliku, a ovaj je samo baca na LED array. To znaci da brzina stampe zavisi od brzine racunara, narocito kada se stampaju fotografije. > 600x600 ili se to izvlaci nekih soft. tehnikama? Kod OKI-ja modeli 4W, 400W i 610ex imaju LED array rezolucije 300 tpi. Rezolucija stampanja je 600x300 tpi - dakle nije "true 600 dpi" vec ima "600dpi class ouput". Ko hoce 600 tpi kod OKI-ja mora da kupi 810ex.
laseri.336 bobby.quyne, -> #319, oberon
> Zanimaju nas karakteristike -> salji bre ovde. > > Ako imas iskustva interesovala bi me i neka uporedna karakteristika: > Spremam se da purchasujem HPIVm ili odgovarajuci, a nista ne znam o > ovim LED stampacima. Da li oni mogu da izbace true 600 dpi i evtl > neke cake sa postscriptom? Da li ih ima i sa vecom rezolucijom ? Mozete da procitate moj test lasera u R118. Ja cu ako budem imao malo vise vremena (kad zavrsim clanke za sledeci broj), da ga okacim u ovu konferenciju. > I da li daju kvaliteta, crn a ne siv otisak ? > Ili je ono koliko para tolko muzike ... Otisak je crn ali pokrivenost nije dovoljna za pripremu za stampu.
laseri.337 borisl, -> #332, calex
> bude pristojna cena ali ako je on preskup? Secam se starog Xerox 4045 > kome se toner jednostavno dodavao ali je sve cesce morao da dolazi i > serviser da cisti valjak a kad vise nije moglo .. valjak je bio, cini > mi se, skuplji od samog stampaca. :)) Jeste,valjak je kostao 1200 DM,a i serviseri iz National-a ne da su zavrtali usi nego su i skidali gace.A rec je 400 dpi stampacu... BTW,nama su za maticnu plocu 4045 koja je crkla trazili 2500$,a u to vreme je HPIII kostao oko 2000 DM.
laseri.338 baker, -> #336, bobby.quyne
> Otisak je crn ali pokrivenost nije dovoljna za pripremu za > stampu. U kom smislu, crn ali ne dovoljno?? Svako ko posle snima sito ili ploce moze to da resi na vise nacina: - da skrati expoziciju - da prekrije taj paus drugim - da koristi slabije hemikalije Bez obzira na tanak mikrofilmni nanos, stampac se ipak moze koristiti za pripremu stampe! ..
laseri.339 baker,
LaserMaster Co. *************** Kompanija koja se bavi proizvodnjom laserskih stampaca visike rezolucije. Najavila je svoj novi model LM 2000 PS. Ovaj model ce kao i svi prethodni modeli koristiti memoriju racunara, rezolucija 1000dpi, Post Sript level 4 ga povecava na 2000dpi, 75 fontova PCL, 19ppm, zagrevanje oko 30 sec., stampa iz WIN, mogucnost i iz DOS-a (softwerski), mikrofilmni toner od HP IIIp, dodatak za stampu iz rolne + noz. Proizvod ce se praviti kao i prethodnici u serijama od 5.ooo kom. Prodaja pocinje januara 1997 godine. Cenu nisu objavili. http://www.LaserMaster.com/ ..
laseri.340 dragisic,
Da li ima neko uputstvo za HP 5L na engleskom? Ja imam na nemackom te nista ne razumem. Uzeo bih na pola sata da fotokopiram, i za tu uslugu dajem mali pokloncic :) Thanks...
laseri.341 kostja, -> #340, dragisic
=> Da li ima neko uputstvo za HP 5L na engleskom? Ja imam na nemackom => te nista ne razumem. Uzeo bih na pola sata da fotokopiram, i za tu => uslugu dajem mali pokloncic :) Reci sta te muci... nesto mi se upustva ne daju iz ruke. P.S. Moze da se dogovorimo i da ti iskopiram.
laseri.342 ne.ko,
Da li je neko cuo za stanpac HP DeskJet 870 Cxi Za koliko bi on mogao da se kupi. BTW: Koja firma je prestavnik kod nas za HP Unapred zahvalan !
laseri.343 vstan, -> #342, ne.ko
> BTW: Koja firma je prestavnik kod nas za HP Comtrade.
laseri.344 ne.ko, -> #343, vstan
>> BTW: Koja firma je prestavnik kod nas za HP > > Comtrade. El moze adresa i telefon. HVALA !
laseri.345 alec, -> #344, ne.ko
> El moze adresa i telefon. Comtrade: Vladimira Popovica 6 tel: 2222-060
laseri.346 dr.grba,
(nastavak rasprave o upotrebi laserskih štampača u masovnim štampama. >> │ Gledajući predračun cene odštampane stranice, koja je na ovom štampaču >> │ niža od bilo kojeg drugog lasera koji poznajem i robusnost koja je >> │ prvoligaška, 'ladno bih ga postavio za masovne štampe u banci. >> └─────────────────────────────────────── >> >> :) Lepo. :) >> Jel može još neka informacija. >> Cena, troškovi po jednoj strani, brzina štampe... >> >> Može i u HARDWARE, da ne šumimo ovde. Kyocera FS 3400, istine radi, i nije laser, već LED štampač. Rezolucija mu je 300x300. Da bi se obezbedila valjana brzina, treba mu 5 MB, a ne 1 MB, kao što se standardno isporučuje. Ide standardni 72-pinski RAM, pa problema nema. Ciljna grupa korisnika ovog štampača su oni kojima treba robusnost, a ne kvalitet (što je jasno iz podatka o rezoluciji). Rekoh, ide realnih 18 strana u minutu, to što sam štampao su bile pune strane tabela iz Excela (cenovnici), sa ponekim sivim površinama. Išao je "Print Truetype as Graphics", da dodam i to. Štampa i na 200-gramskom glatkom kartonu ide 'ladno, pod uslovom da se ubacuje ručno. Ovo je posledica snage valjka od tamo neke kosmičke mase koja trpi i crnog vraga, a kamoli papir. Toner ide za 10.000 strana std popune, postoji i nekoliko nivoa uštede. Cena mu je 220 DEM. Cena štampača sa dodatnim magacinom kapaciteta 500 papira (osnovni magacin je 250 papira, ovo je nažalost malo: to vidim kao jedinu manu štampača) i 5 MB RAM, što je preporučeni minimum, je u oktobru bila 23.600 dinara, kod ovlašćenog distributera (podatke dajem u mail, pošto ne smem da reklamiram ovde). Garancija je, zaboravih, 18 ili 24 meseca. Servis duži od ambulantnog se obavlja zamenom mašine bez diskusije. Još da dodam: ide do 6 dodatnih magacina, opcioni klaser sa 25 pregrada i obrtač papira (on je koštao oko 3.000 dinara). Opcija je i mrežna kartica (standardna, a ne posebna kao kod HP). Ako u jednom magacinu nestane papira, drajver omogućuje preuzimanje iz sledećeg magacina. Zaboravih tačne brojke, ali predračunski kapacitet izdržavanja ovog štampača je 35.000 listova mesečno. Lično, potpuno sam uveren u tačnost ovog navoda. Diler tvrdi da je ova brojka ispaljena sa debelom rezervom, i rekao bih da je u pravu. Ovo nije štampač vaših snova: ovo je radnik koji *završava* posao. Kad bih tražio sredinu između brzine, robusnosti i kvaliteta štampe, moj izbor bi bio Lexmark Optra. E, TO je štampač snova, barem za nas smrtnike. Ali, realnost preovladava: ipak bi za potrebe koje imam Kyocera bila bolji izbor. Sad čekam da svirnu pare, pa ću da odlučim nakon poslednjeg testa.
laseri.347 mmarkovic,
Crk'o mi je laser HP IIp. Još se drži, ali posle izvesnog vremena na LCD-u ispiše "52 ERROR", sve češće... Ovo je tipična, fabrička, greška kod IIp i IIIp štampača. Deo koji je otišao se zove "skener/motor" (kaže čovek iz PERIHARD-a") Zamena celog dela i sam deo koštaju 250-300 DEM, a otišlo je samo neko integrisano kolo... :( Obzirom da imam 2 kom. 90% punih tonera i 2 prazna, možda se popravka i isplati? Štampač je isključivo u kućnoj upotrebi - poneki .doc, .xls, listing i sasvim zadovoljava potrebe... Potrošio sam svega nešto preko 2 tonera, recimo 6.000 strana za oko 4-5 godina. Dakle, nije mnogo ni radio. Ima li neko neku ideju? Možda popravka dela, ili ponuda dela, ili...?!?
laseri.348 dturina, -> #347, mmarkovic
>> Ima li neko neku ideju? Možda popravka dela, ili ponuda dela, ili...?!? Probaj na 666 632 i traži Zorana od 9-16h.
laseri.349 mediteran,
P O M O C !!!!!!!!!!! U pitanju je laserski stampac EPSON EPL 5500. (nije kolor) Format A4, 600x600, 6 strana u minuti. Prvenstveno me interesuje cena ovog stampaca i ako neko zna sa kojim je stampacima u klasi? Naravno, dobrodosle su i sve druge informacije o ovom stampacu. Pozdrav! Gradimir.
laseri.350 vstan,
Drajveri iz 96-te, ver 1.60, za celu HP-4 familiju, uključujući modele V i Plus, za Win 3.1x. lj250en.exe
laseri.351 shimano,
Ako bi neko bio ljubazan da mi kratko odgovori bio bih mu veoma zahvalan... Da li ima značajne razlike između escape-sekvenci starih i novih serija HP lasera tj. između (II, III, IV, V L)
laseri.352 kostja, -> #349, mediteran
=> U pitanju je laserski stampac EPSON EPL 5500. (nije kolor) => Format A4, 600x600, 6 strana u minuti. Prvenstveno me interesuje => cena ovog stampaca i ako neko zna sa kojim je stampacima u klasi? Doticni je, pre jedno 6 meseci, bio nekih 1350DM kod MZ-a. Sto se tice klase tu je u rangu sa HP 5L, Lexmark Optra E (na koju dosta lici) i slicnim laserima.
laseri.353 bobby.quyne, -> #349, mediteran
> P O M O C !!!!!!!!!!! > > U pitanju je laserski stampac EPSON EPL 5500. (nije kolor) > Format A4, 600x600, 6 strana u minuti. Prvenstveno me interesuje > cena ovog stampaca i ako neko zna sa kojim je stampacima u klasi? > Naravno, dobrodosle su i sve druge informacije o ovom stampacu. To ti je u stvari Lexmark Optra E na koju Epson lepi svoju nalepnicu. O Optri E imas dobar prikaz u jednom od ranijih brojeva Racunara
laseri.354 mantoniadis,
Molim za preporuku oko kupovine stampaca.. OKI 600X600, 4 trane u minuti, laser EPSON stylus 500 color EPSON Stylus 200 color Koji je od tih stampaca ima najbolji odnos cene/kvaliteta?
laseri.355 evlad, -> #351, shimano
­=- Da li ima značajne razlike između escape-sekvenci starih i novih ­=- serija HP lasera tj. između (II, III, IV, V L) Svi koriste PCL jezik, kompatibilni su na dole, stim što im se razlikuje format fonta koji se DL-uje u printer, imaš bitmap i vektorske fontove. Šta te konkretno zanima ? Stylus Killer
laseri.356 shimano, -> #355, evlad
>Svi koriste PCL jezik, kompatibilni su na dole, stim što im se razlikuje >format fonta koji se DL-uje u printer, imaš bitmap i vektorske fontove. >Šta te konkretno zanima ? Zanima me font koji je isti kao i PC ekranski font po pitanju specijalnih znakova (posebno box karakteri)
laseri.357 evlad, -> #356, shimano
­=- Zanima me font koji je isti kao i PC ekranski font po pitanju ­=- specijalnih znakova (posebno box karakteri) axa, pod prozorima ti je to MS-LINEDRAW font, dok za dos zavisi od kodne strane i vrste fonta. U mojoj OEM knjižici za HPLJ5L nemam prikaz code-set-a, ako praviš bitmap font ( QFONT, poruka 130 u ovoj temi ) tada si osuđen samo na tu veličinu i orijentaciju fonta, za svaku promenu veličine moraš da mu DL-ješ font odgovarajuće veličine, ili ako imaš dosta rama, da ih sve držiš u printeru pa sekvencama biraš aktivni. Posao je vektorski font, ali do sada nisam uspeo da nađem editor za isti, a ni sam font :( da ga malo razgledam ;) inače HP je od AGFA Microcomputinga kupio licencu za vektorske fontove tako da su fontovi u AGFA zapisu. ako neko ima konvertor ttf -> agfa format neću mu ništa ;) nažao učiniti ako mi se javi na mail ... :) Pozdrav, Laser killer
laseri.358 nenad,
Hteli ste Internet? E pa sad ćete da administrirate i mrežne štampače preko Web-a! ;) HP readies scheme to manage printers via Web browsers Hewlett-Packard is exploring technology that will allow IS managers to more easily administer networked printers via a Web browser. The technology, which is code-named WebJet 200A, is a piece of software that can be added to an internal or external adapter on a printer or to an existing JetDirect print server, to give the printer a URL, said Ira Goldstein, chief technology officer for HP's Computer Systems Organization. Once the printer is given a URL, network administrators could more easily control the printers from a Web browser, and users could select from a wider array of printers on a network. Other peripherals, such as scanners, could also be accessed. Analysts said that easier management of printers has become a pie in the sky -- always promised but never delivered. "What HP hasn't addressed is any way to include Web-based technology in legacy printers, legacy software, and legacy PC platforms," said Angele Boyd, an analyst at International Data Corp., in Framingham, Mass. "Even if the technology is clean and painless, the reality is that users are never installing it in a clean environment." The WebJet 200A adapter, which functions as a miniature Web server in lieu of a connection to the centralized Web server, would take advantage of Web management software that HP introduced in December, called Web JetAdmin. This software lets users view and manage printers from a Web browser. Also with the WebJet software, every printer can interact with a Web page, and administrators can call up a dedicated page for each printer and control its functions by making changes on that page. "The Web JetAdmin software was step one. This is step two," Goldstein said. The Web JetAdmin software will not be capable of installing or configuring printers via the World Wide Web, officials said, and so it does not have the full functionality of HP's JetAdmin management software. Company officials said HP has no plans to sell the software as a stand-alone product. However, sources said it will be available in the middle of the year on a card that costs $200 or built into the JetDirect line of print servers, which are priced starting at $300. Goldstein last week showed a laboratory prototype of WebJet 200A to a group of users at the Crossroads conference in Palm Springs, Calif. Internally, HP has dubbed the technology Hehaw, which stands for "Hey, everybody has a Web page," reflecting the company's attempt to answer administrators' needs for better network management tools for intranets. Officials said that WebJet 200A is only one way HP is looking at furthering its Web-based printing technology. The company has already formed relationships with Kodak, Live Picture, and Netscape to enable WYSIWYG printing of images from the Web using its FlashPix format.
laseri.359 jansi,
Hi, drustvo! Potrebna mi je pomoc u vidu nekog soft fonta za bar kod, a bio bih vam zahvalan za jos nek soft fontove. Pozdrav od jansija.
laseri.360 jansi,
Hi, drustvo! Da li postoji neki program za konverziju .TTF fontova u .SFP fontove, ili mozda imate predlog kako da iskoristim .TTF fontove u DOS programima.
laseri.361 nenad, -> #360, jansi
> Hi, drustvo! Da li postoji neki program za konverziju .TTF > fontova u .SFP fontove, ili mozda imate predlog kako da > iskoristim .TTF fontove u DOS programima. Zavisi u kom programu, WordPerfect za DOS npr. ume da koristi TTF fontove.
laseri.363 jansi,
>Zavisi u kom programu Nisam mislio na komercijalne programe, nego hocu te .SFP fontove da iskoristim iz Pascal programa.
laseri.364 nenad, -> #363, jansi
> Nisam mislio na komercijalne programe, nego hocu te .SFP fontove > da iskoristim iz Pascal programa. Onda mogu da ti ponudim TrueType engine za Pascal, sa sve sorsom. Doduše pisan je za Virutal Pascal za OS/2 ali 1.) on je gotovo 100% kompatibilan sa Borland-om i 2.) pisan je sa idejom da postane multi-platformski, dakle ne bi trebalo da sadrži neke hakeraje specifične za operativni sistem - ne oslanja se čak ni na runtime biblioteku Nisam ga koristio niti detaljno gledao ali sam ga video, deluje prilično ozbiljno, pa ako te zanima mogu da ga potražim.
laseri.365 nitugard, -> #364, nenad
Ne> Onda mogu da ti ponudim TrueType engine za Pascal, sa sve sorsom. Ako ti nije problem, molim te, pošalji mi ga u MAIL. Mada, mislim da takva stvar, a pošto ima source jasno je da je PD, zaslužuje da visi na Sezamu.
laseri.366 nenad, -> #365, nitugard
> Mada, mislim da takva stvar, a pošto ima source jasno je da je PD, > zaslužuje da visi na Sezamu. Poslaću biblioteku u PCPROG:pascal. I kome ne treba preporučujem da skine, kratko je, a unutra ima jedan jako lep "opšti" tekstić o fontovima.
laseri.367 nitugard, -> #366, nenad
Ne> Poslaću biblioteku u PCPROG:pascal. Ne> I kome ne treba preporučujem da skine, kratko je, a unutra ima Ne> jedan jako lep "opšti" tekstić o fontovima. Naziv datoteke je FreeType.Zip ako se ne varam :)
laseri.368 nenad, -> #367, nitugard
> Naziv datoteke je FreeType.Zip ako se ne varam :) Ne varaš se, upravo se tako zove. Nadam se da će biti od koristi i upotrebljivo. Koliko sam shvatio čovek nije dovršio deo koji se tiče hint-ovanja, što za štampu ne bi trebalo da bude presudno.
laseri.369 biber, -> #368, nenad
>> i upotrebljivo. Koliko sam shvatio üovek nije dovräio deo koji se >> tiüe hint-ovanja, äto za ätampu ne bi trebalo da bude presudno. Žta je hint kod fontova?
laseri.370 nenad, -> #369, biber
> Žta je hint kod fontova? Vektorske fontove treba pretvoriti u bit-map prikaz, bilo da se radi o štampanju bilo o prikazu na ekran. To nije problem ako ima dovoljno tačaka na raspolaganju, ali ako je slovo malo a rezolucija "krupna", ume svašta da ispadne - potrebne su male korekcije jer standardne formule koje se koriste za ne daju baš najbolje rezultate u tim slučajevima - sve zavisi i od pozicije slova. Može se desiti npr. da jedna od uspravnih crta u malom slovu 'm' bude deblja od ostalih i sl. E, te korekcije se zovu hinting, dakle bitne su pri malim rezolucijama i kod slova male veličine. Jedna od retkih ;) prednosti TTF-a nad Type 1 fontovima je što imaju dobar ekranski hinting i zato bolje izgledaju na ekranu. Takođe su i brži za prikaz i zato su bolja opcija kada ti fontovi trebaju na ekranu. U štampi su Type 1 i dalje neprikosnoveni.
laseri.371 evlad, -> #360, jansi
­=- Hi, drustvo! Da li postoji neki program za konverziju .TTF ­=- fontova u .SFP fontove, ili mozda imate predlog kako da hm, postaviš na hpljIII i iz worda print to file, malo čačneš zaglavlje isečeš višak slova i eto font ;) daš mu extenziju sfp i sa qfont-om doradiš šta ti treba ... (to ti je recept za 300x300) za 600x600 se još uvek traži font editor ...
laseri.372 goge,
KUPUJEMMMMM KUPUJEM SKENER MOTOR ZA HP 2P ILI 3P (MOTOR ZA LASER) GORAN 3220811
laseri.373 acag,
Imam dva pitanjca, a za odgovore bi bio vrlo zahvalan. LM: 1) bejaše davno neki PS_emulator_drajver za HPIII... ima li ga na sezamu? 2) kako podići rezoluciju za HPIII sa 300 na 600 ili 800 bez većih posledica? Prodavale su se neke WinLaser (WinJet?) kartice (ili tako nekako) međutim voleo bih da čujem iskustvo iz prve ruke (ako neko to koristi-koristio je) Hvala:)
laseri.374 ratman,
Moze li neko da mi preporuci neki servis za lasere osim PeriHardovog-prilicno su skupi i uglavnom dobri za firme, ne za pojedince, ne vole mnogo 'male' poslove, itd. Pretpostavljam da je crk'o motor od laserskog skenera na mom HP LJ II+ sto je, kol'ko znam, dosta gadna stvar.
laseri.375 zlaya, -> #374, ratman
- Moze li neko da mi preporuci neki servis za lasere - osim PeriHardovog-prilicno su skupi i uglavnom dobri - za firme, ne za pojedince, ne vole mnogo 'male' poslove, itd. - Pretpostavljam da je crk'o motor od laserskog skenera - na mom HP LJ II+ sto je, kol'ko znam, dosta gadna stvar. Možda bi bilo najbolje da odeš direktno u HP servis ;). Firma se zove S & T, a telefon im je 181-636, a imaju i delove...
laseri.376 milanv,
Hitno potreban drajver za HP6p za WinNT. Hvala.
laseri.377 sljubisic, -> #375, zlaya
>- osim PeriHardovog-prilicno su skupi i uglavnom dobri >- za firme, ne za pojedince, ne vole mnogo 'male' poslove, itd. > Mozda bi bilo najbolje da odes direktno u HP servis ;). Firma se zove > S & T, a telefon im je 181-636, a imaju i delove... Uz malu napomenu, da iako ovde ne prave toliko pitanje oko malih i velikih poslova, cene popravki (a i dijagnosticiranja kvara pre svega) nisu bas za one sa slabim srcem ;) pogotovo kada se radi o iole starijim modelima, gde se cesto desava da je cena popravke veca nego vrednost samog uredjaja. Razlog je pre svega u visokoj ceni samih rezervnih delova jer ih pravi samo HP (za nove modele vazi: ko ne plati na mostu, plati na cupriji, ili vidi da mu se vise isplati da kupi nov model, nego da opravlja stari... ;), a ni vreme specijalizovanih servisera nije jeftino.
laseri.378 nenad,
Adobe je predstavio PostScript 3 standard. Puno je noviteta, sada je moguće direktno poslati PDF fajl u štampač (ne treba Acrobat Reader), moguće je čak poslati URL i štampač će sam dovući Web stranu i odšampati je, "Font Set" je proširen sa 35 na 136 fontova, status štampe i printera je moguće raditi iz Web browser-a, ne postoji razlika između štampanja u lokalu, preko lokalne mreže ili na drugi kraj sveta preko Interneta... Latest Adobe PostScript gives Web printing a boost At Seybold Seminars on Tuesday, Adobe will announce the latest version of its PostScript imaging standard, which adds heightened functionality to printing from Adobe's Portable Document Format (PDF) files, Web pages, and across the Internet to remote printers. Adobe will be supported by software developers Macromedia, Corel, Quark and Fractal Design, who plan to integrate Adobe PostScript 3 features into their products. Apple, AGFA, Pre-Press Solutions, Peerless and Electronic for Imaging will represent the printer manufacturers, which will leave a glaring, but expected absence, said analysts. "It's pretty much accepted that [Hewlett-Packard] has gone with Xionics for their laser products, but they plan to continue offering PostScript on their other printers," said Angele Boyd, vice president of peripherals research for International Data Corp., in Framingham, Mass. "The standard is set by Adobe and that shows no sign of changing," she said. Adobe has added to the usability of PostScript in several areas. - PDF files can be sent directly to a printer and do not have to be decoded with an Acrobat Reader; - Color management and quality has been enhanced; - The PostScript 3 Extended Font Set has been extended from 35 to 136 fonts; this eliminates most font downloading and thus reduces network traffic; - A Printer Help Desk has been created that allows users and IS managers to check printers and job status through a Web browser; and - Printing to a remote printer across the Internet is now as easy as printing locally. Analysts quickly praised Adobe's additional Web printing capabilities. Users can copy a Web address to the printer, which will then pull the site down through the Internet and print it directly. PostScript 3 also prints Web content more accurately by supporting HTML, JPEG, GIF and Plain Text formats. PostScript 3 also integrates with Kodak's FlashPix technology so that, when printing a Web page, the printer automatically requests the 600 dpi version instead of automatically printing the 72 dpi version that appears on the Web page. "There are a lot of implications from the Web connectivity," said Charles LeCompte, editor of the Hard Copy Observer, a trade publication for the printing industry, in Boston. Adobe officials expect the first PostScript 3-enabled products to ship in May.
laseri.379 obradovic,
Da li neko zna nesto o stampacu Mannesman Tally 910 ? Neki driver bi pomogao ( nema nista na www@tally.com - nikad culi ). Ima emulaciju HP LaserJet-a, ali ni to mi ne vrijedi puno jer driver za LaserJet nema opciju 'Download True Type fonts as bitmap soft fonts' u Font sekciji (W95/Printers/Properties). (bez ovoga se npr. tekst iz Word-a stampa kao grafika, a to bogami zna da potraje) Postoji li driver za LaserJet sa tom opcijom ?
laseri.380 nenad,
HP-ovi laseri će osetno pojeftiniti, neki modeli čak i za trećinu. Pala je cena i "potrošne robe", tonera i sl. Najavljeni su i neki novi, brži modeli. HP slashes LaserJet prices by as much as 33 percent Hewlett-Packard Co. today announced across-the-board price reductions on its laser printers. The Palo Alto, Calif., company will cut prices from 5 percent to 33 percent on nine LaserJet models. In addition, price reductions on consumables are in the offing, including a 15 percent cut on toner cartridges for the LaserJet 5Si and 5Si mopier, officials said. The most significant printer cuts were made on Color LaserJet models 5 and 5M, which were slashed 33 percent and 31 percent, respectively. The price of color laser printers is dropping this spring as companies including Minolta Corp., Xerox Corp. and HP drive toward the $3,000 barrier. Price reductions are generally thought of as a way to clear shelves for a new generation of products, said Alyson Frasco, analyst at International Data Corp., in Framingham, Mass. Although HP would not comment on upcoming products, sources said the company might be readying new color laser printers equipped with a Canon USA Inc. engine that offers print speeds of 16 ppm (pages per minute) monochrome and 4 ppm color. Also, a 24-ppm monochrome and 6-ppm color device could be introduced this year, the sources said. Other price reductions on current LaserJet printers included the following: The price of the LaserJet 5 was cut from $1,629 to $1,305; the LaserJet 5N was lowered from $1,929 to $1,675; the LaserJet 5M was cut from $2,229 to $1,985; the LaserJet 4V was reduced from $2,449 to $2,329; the LaserJet 5Si was cut from $3,499 to $3,079; and the LaserJet 4MV was cut from $3,549 to $3,375.
laseri.381 stevanovic,
Dali postoji laserski stanpac i ako postoji kolika mu je cena
laseri.382 stevanovic,
Izostavio sam da je u boji.
laseri.383 gmatic, -> #382, stevanovic
==> Izostavio sam da je u boji. Postoji al je mnoogo skup (bar HP-ov model). U BM-u cinimise da su imali takve po ceni od 15000 muruza (ili tako nesto). E sad postoje verovatno jeftiniji modeli ali ...
laseri.384 zlaya, -> #383, gmatic
- ==> Izostavio sam da je u boji. - - Postoji al je mnoogo skup (bar HP-ov model). U BM-u cinimise da - su imali takve po ceni od 15000 muruza (ili tako nesto). E sad - postoje verovatno jeftiniji modeli ali ... Postoji još i Lexmark Optra C sa 14000, i njena kopija (ili obrnuto) Apple Color Writer ili tako nešto. Prvi možeš da ujuriš u firmi DATA 011, a drugi u firmi MERIDIJAN. Postoji još i Lexmark Optra SC, ali on će biti u prodaji tek od juna meseca ove godine. Inače prva 2 imaju neki kubni metar zapremine i adekvatnu kilažu :((((.
laseri.385 gradic,
Da li neko ima drajver za OKI 4W ali da nije onaj koji se dobije od CORES-a i da dobro radi?
laseri.386 madamov, -> #382, stevanovic
> Izostavio sam da je u boji. Laserski štampači u boji postoje, a cene su, onim najjeftinijim, par hiljada dolara.
laseri.387 zodiac,
Brother HL-730 * 600x600 dpi in MS Windows * do 6 str/min * GDI mod za Windows stampu * PCL4 emulacija za stampu iz DOS-a * 24 Bitmap fonta * 35 True Type fontova * kaseta za 200 papira * opciono mrezni interfejs
laseri.388 zodiac,
Brother HL-760 * 1200x600 dpi in MS Windows * do 6 str/min * Brothers Printing System za Windows stampu * PCL4e emulacija za stampu iz DOS-a * kaseta za 200 papira * opciono mrezni interfejs
laseri.389 zodiac,
Brother HL-1260e * 600x600 dpi * do 12 str/min * 2 Mb RAM (prosirivo do 66 Mb) * PostScript Level 2 i PCL5e emulacija * dvostruka kaseta za 150 + 500 papira (opciono + 500) * dostupni su razliciti mrezni modeli
laseri.390 bodark,
Trazim pomoc i uputstvo za povezivanje HP LaserJet-a 2686D sa Pentiumom/Windows 95.Da li neko zna nacin? Moze mi se javiti i telefonom 446-1850. Hvala.
laseri.391 nenad,
IBM-u je istekla višegodišnja zabrana da proizvodi laserske štampače pa se polako vraća na ovo tržište, a HP je pripremio HP6L, koji će se, osim što štampa 6 strana u minuti, moći proširiti "Companion-om" čime će postati ekvivalent mašine za fotokopiranje, ali sa mogućnošću i slanja faksova, prepoznavanja karaktera (OCR)... IBM readies new printers; HP to release printer 'companion' As IBM Printing Systems Co. today announces price cuts on its workgroup laser printers, the company will also announce enhancements to its NPM (Network Printer Management) software. Meanwhile, Hewlett-Packard Co. has announced additional details of its combined printer-and-scanner package. IBM will slash by 44 percent its Network Color Printer, from $8,999 to $4,999. The unit includes 16MB of RAM, PostScript Level 2 and a 340MB hard drive, officials in Boulder, Colo., said. IBM monochrome printer pricing will also be reduced. The Network Printer 12 will be lowered from $1,567 to $1,267, while the Network Printer 24 will shed 14 percent of its cost, from $3,499 to $2,999. Variations on these models, running on different voltage levels, underwent similar price cuts, officials said. The Java version of IBM's NPM software also debuted today. It will support some printers from Lexmark International Inc. and HP. With Java NPM, network administrators can access management features from any browser-enabled desktop running any platform, officials said. Announced last February, the Java module of NPM is available for free download at IBM's home page. For its part, HP will announce next week the LaserJet 6L a $399, 6-page-per-minute monochrome printer, available immediately. In October, the 6L will be offered with what the Palo Alto, Calif., company calls the LaserJet Companion printer accessory product. Through additional software the $249 Companion, much like a scanner, will support copying, faxing and optical character recognition capabilities. The software will be included to make integrating the devices easy for end users, officials said. Bundled together, the LaserJet 6L and the Companion will cost $599. The Companion is also compatible with all LaserJet 4, 5 and 6 printers, according to officials.
laseri.392 epson, -> #391, nenad
│ IBM-u je istekla višegodišnja zabrana da proizvodi laserske └───────────────────────────────────────────────── Kako je došlo do zabrane ?
laseri.393 dr.grba, -> #391, nenad
>> IBM-u je istekla višegodišnja zabrana da proizvodi laserske >> štampače pa se polako vraća na ovo tržište, a HP je pripremio O kakvoj zabrani je reč? Po principu "nije šija, nego vrat", IBM je kontrolisao proizvodnju Lexmarka, tako da nije jasno šta znači ta zabrana.
laseri.394 mmarkovic,
Zna li neko od prisutnih gde je u laserskom stampacu HP IIp ( ili IIIp, treba da je isto ) smesten deo skener/motor, kako on izgleda, koliki je i kako se vadi? Po svim procenama, bas on je neispravan ( to je tipican kvar na ova dva modela ), a verovatno postoji mogucnost zamene tog dela sa delom iz jednog drugog IIp koji ima drugi kvar. Mozda vam deluje cudno popravka IIp, ali imam nekoliko tonera, a IIp sasvim zadovoljava moje potrebe. Unapred hvala na odgovorima, jer zamena ovog dela kosta 200-300 DEM!
laseri.395 spaceman, -> #393, dr.grba
>>> IBM-u je istekla visegodisnja zabrana da proizvodi laserske >>> stampace pa se polako vraca na ovo trziste, a HP je pripremio >O kakvoj zabrani je rec? Po principu "nije sija, nego vrat", IBM je >kontrolisao proizvodnju Lexmarka, tako da nije jasno sta znaci ta >zabrana. Da pojasnim. Lexmark je firma koju je osnovao IBM pre 5 godina, sa ciljem da se probije na trziste laserskih stampaca. Pri osnivanju je potpisan ugovor da u sledecih 5 godina IBM nece proizvoditi lasere da ne bi bio konkurencija samom sebi, i da se da dovoljan rok da Lexmark kao marka stane na svoje noge. Posto je isteklo tih 5 godina prestaje obaveza IBM-a da ne proizvodi lasere, tako da u skorije vreme mozemo ocekivati i IBM lasere. Valjda je (malo) jasnije. Pedja
laseri.396 nenad, -> #393, dr.grba
> O kakvoj zabrani je reč? Po principu "nije šija, nego vrat", IBM je > kontrolisao proizvodnju Lexmarka, tako da nije jasno šta znači ta > zabrana. Pa ne baš. IBM je pre 4-5 godina prodao Lexmark, deo tog kupoprodajnog dogovora je bio i da sam IBM ne sme proizvoditi (prodavati) laserske štampače narednih nekoliko godina (kupci firme su računali na stare IBM/Lexmark mušterije). Jedan deo te zabrane (onaj koji se odnosi na heavy-duty mrežne štampače) je istekao valjda početkom ove godine i sada IBM može da prodaje štampače pod svojim imenom, a za ostale (desktop) naprave zabrana još uvek traje. Mislim da je ograničenje postavljeno po principu da IBM sme da proizvodi samo štampače koji daju više od 15 ili 20 strana u minuti.
laseri.397 dasan,
DRUGAR IMA HP5L I IMA PROBLEME PRI INSTALACIJI U WIN95 A I POD DOSOM.RACUNAR NECE DA DETEKTUJE STAMPAC NI POD JEDNIM PROGRAMOM.DA LI JE MOGUCE DA NIJE ISPRAVAN LPT1 ULAZ S OBZIROM DA JE RACUNAR A I STAMPAC NOV.STAMPA SAMO PROBNU STRANU I KAD NIJE POVEZAN ZA RACUNAR.AKO JE NEKO IMAO SLICNIH PROBLEMA NEK MI ODGOVORI. UNAPRED HVALA.
laseri.398 pane, -> #397, dasan
Moj prijatelj je imao jaako sličan problem. Ispostavilo se, kao što si i pretpostavio, da je matična ploča riknula!
laseri.399 dasan, -> #398, pane
Ne daj boze da je to.Cudno je to sto sve ostalo sljaka perfektno a samo stampac pravi probleme.Da li mozda jos neko zna moguce simptome ove bolesti
laseri.400 pane, -> #398, pane
U ranije pominjanom slučaju nije bilo pokušaja rešavanja problema externim kontrolerom. Da li si možda ti o tome razmišljao, jer ako nije u redu samo port to bi možda bilo rešenje?...
laseri.401 pane, -> #399, dasan
Izvini zbog greške. Molim te procitaj 8:400 koja je veza za tvoju poruku8:399
laseri.402 supers,
HP5L izbacuje papir negde na donji izlaz, umesto da slaže odštampane stranice gore... To je bio najlaičkiji opis situacije, otežavajuća okolnost je i to što su drajveri na nemačkom pa u Control Panelu nisam našao opciju gde se ovo podešava. Šta da mu radim?
laseri.403 iaca, -> #402, supers
> HP5L izbacuje papir negde na donji izlaz, umesto da slaže odštampane > stranice gore... To je bio najlaičkiji opis situacije, otežavajuća > okolnost je i to što su drajveri na nemačkom pa u Control Panelu > nisam našao opciju gde se ovo podešava. Šta da mu radim? Pa imaš u donjem levom uglu preklopnik kojim biraš gde će da ti izlaze otštampani listovi. ACA
laseri.404 nenad, -> #402, supers
> HP5L izbacuje papir negde na donji izlaz, umesto da slaže > odštampane stranice gore... To je bio najlaičkiji opis situacije, > otežavajuća okolnost je i to što su drajveri na nemačkom pa u > Control Panelu nisam našao opciju gde se ovo podešava. Šta da mu > radim? Pogledaš (pažljivo i sa razumevanjem) printer spreda. Skreneš pogled ka levoj strani istog i uz malo truda uočićeš jednu polugicu sa dva položaja i ugraviranim značenjem tih položaja. Dok budeš premeštao polugicu ka gore, shvatićeš da nije sve u softveru - ima nešto i u hardveru. :)
laseri.405 zoxy, -> #402, supers
> HP5L izbacuje papir negde na donji izlaz, umesto da slaze odstampane > stranice gore... To je bio najlaickiji opis situacije, otezavajuca Ex.. s leve strane tog donjeg izlaza imas jedan kao prekidac. On ti je trenutno u polozaju "dole". Prebazi ga na polozaj "gore" i listovi ce ti izlaziti gore. Na tom gornjem izlazu imas jednu kao plocicu koja je uvucena. Izvuci je da ti se listovi ne bi savijali. Na njoj inas jod jednu manju plocicu-drzac. Izvuci i nju ako su listovi dugacki (letter npr.) isto to imas i na ulazu papira. btw. ako sam pitanje dobro razumeo?!
laseri.406 mmarkovic,
Da ponovim pitanje, nekih ljudi koji bi mogli da znaju odgovor, čini mi se, tada nije bilo ovde... zlajooooooo :)))) --------------------------------------------- Zna li neko od prisutnih gde je u laserskom stampacu HP IIp ( ili IIIp, treba da je isto ) smesten deo skener/motor, kako on izgleda, koliki je i kako se vadi? Po svim procenama, bas on je neispravan ( to je tipican kvar na ova dva modela ), a verovatno postoji mogucnost zamene tog dela sa delom iz jednog drugog IIp koji ima drugi kvar. Mozda vam deluje cudno popravka IIp, ali imam nekoliko tonera, a IIp sasvim zadovoljava moje potrebe. Unapred hvala na odgovorima, jer zamena ovog dela kosta 200-300 DEM!
laseri.407 zlaya, -> #406, mmarkovic
- Zna li neko od prisutnih gde je u laserskom - stampacu HP IIp ( ili IIIp, treba da je isto ) - smesten deo skener/motor, kako on izgleda, - koliki je i kako se vadi? Scanner / Motor je pljosnati indukcioni motor na čijem rotoru se nalazi šestougaono ogledalo (sad je svima jasno kako to izgleda) i nalazi se u Crnoj nepravilnoj kutiji na kojoj je Žuta nalepnica sa upozorenjem da je UNUTRA LASER klase x ida je nikako ne otvaraš... Elem, u Laserskom printeru imaš LASER (kako neobično), koji radi u impulsnom režimu (sa prekidima), i njegov zrak se projektuje na selenski valjak (Photoconductor Unit) koji se pri dodiru sa zrakom naelektriše (nezam da li pozitivno ili negativno). Valjak se okreće tako da na njemu ostaje image štampe u vidu naelektrisanih polja. Malo dalje ta naelektrisana polja skupljaju Toner prah koji je suprotnog naelektrisanja, pri čemu višak tonera sa valjka skida jedan graničnik koji se zove Toner Blade ili Laser Blade (Blade je reč koja označava precizno urađeno sečivo). Višak praha pada u Toner vaste bottle (koji je kod tebe integrisan u toner cartridge). Papir pre dolaska do selenskog valjka prolazi preko Corona Discharger-a koji ga razelektriše. Posle prolaska ispod valjka papir ide u Fuser Unit (ona vrela stvar zbog koje laser troši 500W ;(( ) da se zapeče. Kada se pošalje zahtev za štampu (tekst, slika) to ide direktno u memoriju printera. Printer od toga pravi Bit Mapu ili već dobija gotovu bit mapu. Ona skalamerija sa žutom nalepnicom ima zadatak da od te bit mape napravi image na selenskom valjku, da bi se to odštampalo. Kako se to radi - na laser se dovodi bit mapa iz memorije u vidu četvrtastih impulsa (ili binarno kako ti je lakše da razumeš - 000111001011010110101011010101001101). Svaki impuls odgovara jednoj tački odnosno Pixel-u. Taj laserski zrak ide preko sočiva za fokusiranje i kroz masku za polarizaciju na Scanner Mirror (nalazi se na indukcionom trofaznom motoru - koristi se na hardovima za spindle) - šestougaono ogledalo koje se vrti konstantnom brzinom. Sada već prvi red pixela naše štampe dobija nekakav smisao. Pošto se Scanner mirror nalazi na samoj SREDINI printera, taj zrak se vodi kroz specijalno sočivo koje kompenzuje različito rastojanje između šestougaonog ogledala i selenskog valjak. Sada taj zrak tuče u ravno fiksno ogledalo koje stoji pod uglom od 45 stepeni i usmerava zrak direktno na selenski valjak. Negde pred kraj ogledala se nalazi na početku foto senzor koji služi printeru da zna odakle da počne sa projekcijom bit mape preko lasera (isto kao kod materičnih, inkjet printera). Kada ispuca prvi red bit mape (elektronika printer broji dokle je zrak stigao), na red dolazi sync impuls i sledeća stranica šestougaonog ogledala koje se vrti sve vreme konstantnom brzinom, i step motor pomeri selenski valjak i papir za jedan piksel. Kad nabode fotoćeliju sa sync impulsom (jednostavno signal nema više oblik četvrtki koje odgovaraju bit mapi već signal druge frekvencije, kojoj odgovara filter iza foto ćelije), printer kreće da prži sledeći red bit mape na selenski valjak, i sve tako do kraja štampe (ili memorije ako ste baš nešto koplikovano poslali). Svaki veseli proizvađač koristi svoj algoritam za kompresiju bit mape, koju posle mikroprocesor u printeru razvlači na originalnu. To zovu jezicima ili protokolima ;(, tako valjda zvuči ozbiljnije...
laseri.408 mmarkovic, -> #407, zlaya
> Scanner / Motor je pljosnati indukcioni motor na čijem rotoru > se nalazi šestougaono ogledalo (sad je svima jasno kako to > izgleda) i nalazi se u Crnoj nepravilnoj kutiji na kojoj je > Žuta nalepnica sa upozorenjem da je UNUTRA LASER klase x ida je > nikako ne otvaraš... To! Hvala, valjda će biti dovoljno. Valjda će da upali, Hvala, još jednom.