PCHARD.6

02 Jul 1995 - 19 Oct 1997

Topics

  1. sistemi (183)
  2. mikroprocesori (544)
  3. maticne.ploce (1113)
  4. diskovi (2401)
  5. video (1276)
  6. dodaci (450)
  7. matricni (339)
  8. laseri (428)
  9. mreze (203)
  10. kvarovi (798)
  11. nabavka (727)
  12. benchmark (37)
  13. razno (1216)
  14. inkjet (283)
  15. unknown (2)

Messages - mikroprocesori

mikroprocesori.512 zormi, -> #509, kostja
*=> Za koji procesor da se odlucim: Intel 166 MHz ili Cyrix 200 MHz? * * Definitivno i neopozivo: Pentium 166MHz... ...MMX (pošto je samo nekih 10% skuplji od *originalnog* P5/166) ili po sličnoj ceni AMD K6/166 koji "napada" i Pentium II. Generalno, verujte kome mislite da treba ali ja cenim da uskoro ništa interesantno ;) neće raditi bez MMX-a (i 3D akceleratora).
mikroprocesori.513 kostja, -> #512, zormi
=> ...MMX (pošto je samo nekih 10% skuplji od *originalnog* P5/166) => ili po sličnoj ceni AMD K6/166 koji "napada" i Pentium II. Ma, povuklo me pitanje, pa sam ispustio MMX. => Generalno, verujte kome mislite da treba ali ja cenim da uskoro => ništa interesantno ;) neće raditi bez MMX-a (i 3D akceleratora). Definitivno... zato me i muči pitanje koliko je trenutno dobar izbor video kartica sa ET6000? Dobar čip, ali nema 3D.
mikroprocesori.514 ranx, -> #495, ivanl
> Da pogotovo kada na tom hardveru dugi OS radi savršeno... Koji OS?
mikroprocesori.515 ivanl, -> #514, ranx
=> Koji OS? Bilo koji DOS, OS/2, Linux...
mikroprocesori.516 goxi,
Sta mi predlazete , da li da kupim Cyrix 200+? DA li neko moze nesto vise da mi kaze o njemu, i da ga uporedi sa jos dva procesora?? Hvala.
mikroprocesori.517 pvlada, -> #516, goxi
> Sta mi predlazete , da li da kupim Cyrix 200+? Jedan moj drug je pre jedno mesec dana kupio taj procesor i ispostavilo se da izgleda nije 100% pentium kompatibilan, jer neke asemblerske instrukcije za 286 ne rade na njemu, dok na intelu rade ;) Pozdrav Vlada
mikroprocesori.518 jjerry,
Je l' ima neko informaciju o brzini FPU-a AMDK6 procesora ? Mislim,kol'ko je slabiji od Intela :) i da l' ga vredi uzimati za bavljenje renderingom (vece freq. 233+) ? Pozdrav ,Janko.
mikroprocesori.519 zeljkoj,
Ovde je bilo reči o tome da je MMX napravljen na račun koprocesora. Da li to znači da programi koji intenzivno koriste FPU rade brže na starim procesorima? BTW, koliko sam video MMX set instrukcija, namenjene su aritmetičkim i logičkim operacijama. A to već postoji u FPU-u. Biće da je sve to izmišljeno da se uzmu pare... :)
mikroprocesori.520 zormi, -> #519, zeljkoj
* Ovde je bilo reči o tome da je MMX napravljen na račun koprocesora. Tj. koristi registre FPU-a za svoje operacije. * Da li to znači da programi koji intenzivno koriste FPU rade brže na * starim procesorima? Ne bi trebalo... * BTW, koliko sam video MMX set instrukcija, namenjene su aritmetičkim * i logičkim operacijama. A to već postoji u FPU-u. Ali samo za pojedinačne operande, a ne i za vektore. Unapredjenje se odnosi na operacije nad serijom operanada jednom komandom, npr. aritmetika sa matricama (filtriranje i obrada slika, zvučnih zapisa i sl).
mikroprocesori.521 gogica, -> #518, jjerry
-> Je l' ima neko informaciju o brzini FPU-a AMDK6 procesora ? -> Mislim,kol'ko je slabiji od Intela :) i da l' ga vredi uzimati za -> bavljenje renderingom (vece freq. 233+) ? -> -> Pozdrav ,Janko. Merio sam moj K6/200 sa programom Config i FPU mu je brzi oko 50% od P5133 dok je sam procesor brzi 100% Landmark pokazuje slican odnos FPU ali je procesor brzi 280% od P5133. To je sve sto imam od testova ako imas neki test kojem verujes reci da probam.
mikroprocesori.522 kostja, -> #521, gogica
=> brzi 280% od P5133. To je sve sto imam od testova => ako imas neki test kojem verujes reci da probam. Ma, testovi su postali više neupotrebljivi. Svi oni imaju neku prosečno srednju analitičku vrednost sa osvrtom na pad napona mreže kad komšija uključi agregat... :) Ajde, naći bilo koji test for w95 pa javi rezultate... čisto da imamo neko odokativno poređenje.
mikroprocesori.523 gogica, -> #522, kostja
-> Ma, testovi su postali vise neupotrebljivi. -> Svi oni imaju neku prosecno srednju analiticku -> vrednost sa osvrtom na pad napona mreze kad -> komsija ukljuci agregat... :) -> -> Ajde, naci bilo koji test for w95 pa javi -> rezultate... cisto da imamo neko odokativno -> poredenje. Probao sam WinBench97 i stvari stoje ovako: CPUMark 16bit P5/200 - 350 CPUMark 16bit K6/200 - 400 CPUMark 32bit P5/200 - 340 CPUMark 32bir K6/200 - 460 CPUMark 16bit PPRO/200 - 300 CPUMark 32bit PPRO/200 - 530 Probao sam i render u Max-u P5/133 Chevy.3ds 1min i 31 sec. K6/200 Chevy.3ds 59sec. Pod dos-om je render brzi Chevy.3ds 320x200 samo 15sec! jedno pitanje, koliko na brzinu procesora utice ploca? Ja sam ove testove radio na AsusTX97.
mikroprocesori.524 jjerry, -> #521, gogica
JJ=> Merio sam moj K6/200 sa programom Config i FPU mu je JJ=> brzi oko 50% od P5133 dok je sam procesor brzi 100% JJ=> JJ=> Landmark pokazuje slican odnos FPU ali je procesor JJ=> brzi 280% od P5133. To je sve sto imam od testova JJ=> ako imas neki test kojem verujes reci da probam. QL,nadao sam se da je jachi od pentiuma jer malo i navijam za K6 :) ali ,da li to vazi za sve !Pentiume! ukljucujuci MMX ? Poz.
mikroprocesori.525 kostja, -> #523, gogica
=> jedno pitanje, koliko na brzinu procesora utice ploca? => Ja sam ove testove radio na AsusTX97. Recimo jedno desetak posto u vrh glave.
mikroprocesori.526 zlaya, -> #493, nitugard
- Pitanja za sve: - - 1. SIMM 16MB, oznaka čipova: - - ACT(R)S - 9623 - TM417400AJ-6 - - Da li je brzina ovoga 60 ns ili se ja to varam? Ne varaš se... - 2. Da li overclockovan 486 DX4 100 MHz procesor (sa 100 na - 133MHz) može da izazove povećanu izb(i)rljivost ploče po - pitanju memorije ili neprihvatanje 60ns SIMM-ova? NorMalNo.
mikroprocesori.527 zlaya, -> #492, ranx
- > sa WIN-om. Pa ono puca svaki drugi dan. Svaki mesec - reinstalacija. - - Ako ti puca Win, onda je problem do hardvera. Uostalom, - najbolji test za hardver jesu instalacija W95 ili NT. Neka me - neko ispravi ako grešim. OS/2 Warp 3.0 - Ako ovo prođe, onda je zaista sve uredu ;((((.
mikroprocesori.528 van.gog,
Pozdrav narode ... nesto me interesuje: Ako neko moze da mi posalje rezultate testova za procesore k5 133 i cyrix 200. Treba mi da vidim da li je razlika u ceni koju mi nude odgovarajuca. Sto pre to bolje. FPU,CPU,3D studio i te fore ;) ... ajte pleeeease.
mikroprocesori.529 kostja,
Kad se već vodila diskusija o procesorima, čudo mi da niko nije primetio da AMD ima i K5 i K6 procesor koji nosi oznaku PR166. Ako dotični K5 juri Pentium 166, koga juri K6? Jedino ako se ne odnosi na Pentium 166MMX.
mikroprocesori.530 miskop, -> #529, kostja
-> Ako dotični K5 juri Pentium 166, koga juri K6? K5 valjda juri 133-ojku ?
mikroprocesori.531 zormi, -> #529, kostja
* Kad se već vodila diskusija o procesorima, čudo mi * da niko nije primetio da AMD ima i K5 i K6 procesor * koji nosi oznaku PR166. * * Ako dotični K5 juri Pentium 166, koga juri K6? * Jedino ako se ne odnosi na Pentium 166MMX. Tačnije, oznake na čipu su: AMD K5/PR-166xxx AMD K6/PR2-166xxx pri čemu ovo PR2 kaže da se radi o poredjenju sa Pentiumom II (mada realno više odgovara Pentiumu MMX a odgovarao bi recimo Pentiumu II/133 kada bi isti postojao) dok PR označava poredjenje sa običnim Pentiumom. Od xxx oznake bitno je drugo slovo koje govori o potrebnom naponu za rad.
mikroprocesori.532 kostja, -> #531, zormi
=> pri čemu ovo PR2 kaže da se radi o poredjenju sa Pentiumom II (mada => realno više odgovara Pentiumu MMX a odgovarao bi recimo Pentiumu II/133 => kada bi isti postojao) dok PR označava poredjenje sa običnim Pentiumom. U tome jeste štos. Pentium II, ko što svi znamo, radi na 233 i 266MHz. Kako onda porediti nešto sa nečim što ne postoji? Kako reći realno koliko je bolji AMD K6 PR2-166 od AMD K5 PR-166? Cena K5 PR133 je 160, K5 PR166 je 210 a K6 PR2-166 je nekih 310DM. Razlika izmedju PR133 i PR166 je očigledna i cifra je 50DM, razlika između ove dve 166-ce je 100DM, a nije baš najjasnije da li je stvarno toliko i bolji. Znam, dotični K6 ima MMX i ostalo... ali kako to porediti.
mikroprocesori.533 jjerry,
Da li Pentium II ima MMX instrukcije ? Poz.
mikroprocesori.534 mihailod, -> #533, jjerry
> Da li Pentium II ima MMX instrukcije ? Grubo receno: Pentium II = Pentium PRO + MMX. Dakle, ima.
mikroprocesori.535 zormi, -> #533, jjerry
* Da li Pentium II ima MMX instrukcije ? Da. Pentium Pro nema.
mikroprocesori.536 jjerry, -> #534, mihailod
>>> Da li Pentium II ima MMX instrukcije ? >> >>Grubo receno: Pentium II = Pentium PRO + MMX. >>Dakle, ima. Znam...ispalio sam se :) Pentium II je procesor nove generacije i direktna je meshavina PPro-a i MMX-a. Btw. da li je tacno da ima cak 64kb L2 kesha ?
mikroprocesori.537 nesha, -> #536, jjerry
>Btw. da li je tacno da ima cak 64kb L2 kesha ? L1, to si hteo reci..
mikroprocesori.538 jjerry, -> #537, nesha
>>Btw. da li je tacno da ima cak 64kb L2 kesha ? > L1, to si hteo reci.. Ma da...
mikroprocesori.539 saint, -> #538, jjerry
mikroprocesori.540 varp,
Ako bi mogao neko da mi pomogne da ustanovim koji procesor imam: na njemu pise da je P150 (cooler box) program koji sam odavde nedavno skinuo pokazuje da je model 2 stepping 12 (stepping 12 pokazuje i NU95 tj stepping C) ako ga overlokujem pa sa 150 na 166 ovaj test javlja isto (sto je i logicno) ali nelogicno je da sam testirao P133 i on pokazuje isto model 2 stepping C Da li sad to znaci da je ovaj moj zapravo 133 ili je 133 150 koji nije kako treba pa radi na 133?????? Evo programa koji sve to testira. Pa ako bi neko mogao da testira svog INTEL-a pa da mi posalje
mikroprocesori.541 miskop, -> #540, varp
-> Evo programa koji sve to testira. Gde je program? -> Pa ako bi neko mogao da testira svog INTEL-a -> pa da mi posalje Ja imam Intel-a na 133, pa bih ga rado testirao...
mikroprocesori.542 saint,
Kolko je K6 na 166 sporiji od K6 na 200
mikroprocesori.543 kostja, -> #540, varp
> Da li sad to znaci da je ovaj moj zapravo 133 ili > je 133 150 koji nije kako treba pa radi na 133?????? Imas Pentium 150
mikroprocesori.544 gmatic, -> #542, saint
==> Kolko je K6 na 166 sporiji od K6 na 200 Recimo kao i Pentijum 166 u odnosu na 200. Znaci nedovoljno mnogo da se plati mnogo skuplje. Bar po meni.