PCHARD.6

02 Jul 1995 - 19 Oct 1997

Topics

  1. sistemi (183)
  2. mikroprocesori (544)
  3. maticne.ploce (1113)
  4. diskovi (2401)
  5. video (1276)
  6. dodaci (450)
  7. matricni (339)
  8. laseri (428)
  9. mreze (203)
  10. kvarovi (798)
  11. nabavka (727)
  12. benchmark (37)
  13. razno (1216)
  14. inkjet (283)
  15. unknown (2)

Messages - mikroprocesori

mikroprocesori.412 gmatic, -> #411, sofke
==> Heh, ni Cyrix nije za bacanje :) Pogotovu kada nemas pare za Intel. 120 Hansova je dosta.
mikroprocesori.413 sofke, -> #412, gmatic
==> Heh, ni Cyrix nije za bacanje :) > Pogotovu kada nemas pare za Intel. 120 Hansova je dosta. Naravno.... za sad sve lepo radi i sa Cyrix-om.
mikroprocesori.414 gmatic, -> #413, sofke
==> Naravno.... za sad sve lepo radi i sa Cyrix-om. Nisi imao nikakvih problema? Dali koristis i nesto starijih stvari? Kako radi? Pricaj, sto cutis! Ajde bre!
mikroprocesori.415 epson, -> #407, gmatic
│ Sto neneapisa patch da se razumemo. └───────────────────────────────────────────────── .. ili da koristiš yu slova umesto sh,ch :)
mikroprocesori.416 gmatic, -> #415, epson
==> .. ili da koristis yu slova umesto sh,ch :) Pa c je c i sa i bez YU slova. Da su koristena YU slova video bi kuke i kvake razne a ne c.
mikroprocesori.417 epson, -> #416, gmatic
│ Pa c je c i sa i bez YU slova. Da su koristena YU slova video bi kuke │ i kvake razne a ne c. └───────────────────────────────────────────────── Ovaj silno grešiš sinko :) . Sezam konvertuje sve poruke u tvoj kodni raspored . Ja uvek koristim ju slova po 852 (čćšđžČĆŠĐŽ), a ti ako koristiš none raspored videćeš ccsdzCCSDZ .
mikroprocesori.418 gmatic, -> #417, epson
==> Ovaj silno gresis sinko :) . Sezam konvertuje sve poruke u ==> tvoj kodni raspored . Ja uvek koristim ju slova po 852 ==> (ccsdzCCSDZ), a ti ako koristis none raspored videces ==> ccsdzCCSDZ . Dobro gresim ali uzmi i nas smrtnke u obzir.
mikroprocesori.419 nobody,
Mislim da ce najpovoljnija kupovina uskoro biti K6... Strava FPU, na istom kloku malko brzi od PPro200, a jeftiniji, kompatibilan sa Pentiumom... Shta vishe reci... Vlada
mikroprocesori.420 gmatic, -> #419, nobody
==> Mislim da ce najpovoljnija kupovina uskoro biti K6... ==> Strava FPU, na istom kloku malko brzi od PPro200, a ==> jeftiniji, kompatibilan sa Pentiumom... Shta vishe reci... Ali i mnoogo skup za moj dzep. A AMD K5 nije bas skroz kompatibilan kolko sam cuo. Nesto nece da radi najbolje.
mikroprocesori.421 sofke, -> #414, gmatic
>==> Naravno.... za sad sve lepo radi i sa Cyrix-om. > Nisi imao nikakvih problema? Za sad nisam, jer sam PC-ja uzeo pre par dana :) > Dali koristis i nesto starijih stvari? Ne. > Kako radi? Svi koji su videli, a malo se bolje razumeju, rekli su da je OK. Need4Speed II ako ga natrpas sa svim pozadinama oce malo da stucne, ali i tako moze da se igra. MDK takodje lepo radi. To je sve od igara sto sam probao. Sta te jos zanima?
mikroprocesori.422 pecanac, -> #419, nobody
# Mislim da ce najpovoljnija kupovina uskoro biti K6... Kako pišu neke novine, Digital ih već ugrađuje u svoje mašine...
mikroprocesori.423 gmatic, -> #421, sofke
==> Sta te jos zanima? Ako nesto nepozeljno neko primeti nek javi moz i ovde a moze i na mail ako ovde smeta.
mikroprocesori.424 nenad,
Ako nisi u stanju da nešto napraviš kako valja, predvidi mogućnost da se greške kasnije lakše isprave... Uskoro će biti moguće isrpavljati (prevazilaziti) bagove Intel procesora zamenom BIOS-a. Ipak, biće moguće ispravljati samo greške u mikro-kodu, ne i one hardverski realizovane instrukcije, Ipak, pošto se hard-koduju one najčešće korišćene instrukcije realno je očekivati da se u njima greške i ne javljaju. Technology allows processor bugs to be fixed via BIOS chip Later this summer, Intel will unveil a technology that will allow PC manufacturers to fix some CPU bugs without physically replacing the chip. Called Encrypted Microcode, the technique uses a PC's BIOS chip to "tell" the processor how to handle conditions that had been causing errors. The technology has already been used by some PC OEMs to fix problems with BIOS or CPU chips before they were shipped, according to one industry executive. Although the technology could save some bug-fixing headaches, it is too complicated to allow individual end-users simply to download a patch, explained Nathan Brookwood, principal analyst at Dataquest, in San Jose, Calif. Precisely how the CPU must be tailored to avoid a problem depends not only on the processor type -- Pentium, Pentium MMX, Pentium Pro, or Pentium II -- but also on the manufacturing version, or stepping, of the CPU. It also depends on the manufacturer of the system BIOS and the precise version of the BIOS resident in a specific PC, he explained. As a result, patches would have to be provided by the system OEM, who knows the CPU stepping and BIOS version on a given computer, not directly by Intel, the industry executive explained. The PC vendor would have to supply the patch via disk or download, and the user would have to run a program to change the system configuration. The patch would consist of a program that updates the BIOS flash memory, which can be a tricky exercise, the executive said. An error in updating the BIOS, which configures a PC when power is turned on, would cause a catastrophic error that would make the computer useless, he noted. In the enterprise, MIS managers would have to obtain patches for each different PC make and model to ensure that all systems were properly patched, Brookwood said. "If you get it wrong, it's usually a problem that can't be corrected without opening the box and replacing the BIOS chip," Brookwood explained. The technology could be used by a hacker to disable computers through a CPU's "back door," but the encryption used in the update process should keep all but the most savvy hacker at bay, the industry executive said. When working properly, however, Encrypted Microcode technology would use the 2KB of code space set aside in each BIOS chip for instructions to the CPU on how to configure itself, the executive explained. The CPU could then change the way it interprets software, eliminating a bug. This technique only works for instructions implemented in microcode, not hard-wired into the CPU, explained Dataquest's Brookwood. Complicated instructions, especially those not often used, are implemented this way to conserve space on the CPU chip, he said. Frequently used instructions are hard-wired onto the chip to improve speed, and therefore cannot be changed by Encrypted Microcode, Brookwood said.
mikroprocesori.425 nenad,
Cyrix više nije samostalna firma! Za pola milijarde dolara kupio ih je National Semiconductor koji želi da iskoristi njihovu tehnologiju za svoje "system-on-chip" integrisane kompjutere. National to buy Cyrix in $550 million deal National Semiconductor will pay $550 million to purchase Cyrix in a bid to take the lead in system-on-a-chip technology for entry-level PCs, NetPCs, and information appliances. "The merger gives us all of the building blocks to provide complete system-on-a-chip solutions for sub-$500 PCs and a broad range of low-cost information appliances," said National CEO Brian Halla. "By combining National's complementary technologies and high-volume manufacturing with [Cyrix's] integrated MediaGX and high-performance 6x86MX processors, we enable growth and creation of new markets," said Jay Swent, acting CEO of Cyrix. "The technologies and capabilities of both companies fit like a glove." National has been working on a Pentium-class processor core to offer high performance in system-on-a-chip and ASIC applications such as network computers, and has long offered highly integrated 486-class processors for embedded applications, the company said. "The mainframe was replaced by the minicomputer, the mini was replaced from below and it is logical to assume that the PC will be displaced by high-performance information appliances," Swent said, adding that Cyrix remains committed to the x686 processors it clones. National's NS486, a $25 chip, is more than adequate for NC applications, said Joe Salvador, senior marketing manager at National Semiconductor. The device has been optimized to run Java as well as C code, he noted. Monday's move, in combination with National's other recent company and technology acquisitions, transforms National into a provider of all types of silicon devices necessary to built PCs and information appliances, said an industry watcher. "National until now was like the guy who supplies the hinges to Mercedes Benz," said Jim Turley, senior editor for Microprocessor Report, in Sunnyvale, Calif. "If you open up a PC, the two or three expensive bits come from Intel, the memory comes from Japan, and everything else comes from National Semiconductor. With Cyrix they have a soup-to-nuts solution." In March, National acquired Mediamatics, a Fremont, Calif.-based company that supplies MPEG audio/video decoders to the personal computer market. National recorded a one-time charge for in-process and development of $62 million related to the transaction. In July, National also bought certain assets of the PicoPower product group of Cirrus Logic for an undisclosed amount, posting a one-time charge to expense for in-process research and development of approximately $10 million. Under the terms of the agreement announced Monday, each share of Cyrix common stock will be exchanged for .825 of a share of National common stock. Based on the closing price of National's shares on July 25, the aggregate value of the transaction to Cyrix stockholders would be approximately $550 million. The merger, already approved by the boards of directors of both companies, requires the approval of Cyrix's stockholders and is subject to regulatory approvals and other customary conditions. The companies expect that the transaction will be completed in November. The transaction is intended to be accounted for as a pooling of interests. National expects to recognize a one-time charge related to certain acquisition and related expenses in its November quarter, company officials said.
mikroprocesori.426 nenad,
Ako planirate kupovinu možda treba malo da sačekate, cena procesora je oborena u proseku 50%! S druge strane ne znam kako će nove mere vlade uticati na cene kod nas, ali ne bi trebalo da dignu cenu u ovolikoj meri. AMD follows Intel with large price cuts on processors It's official: Intel Sunday cut prices on CPUs by as much as 57 percent, and less than a day later, Advanced Micro Devices brought prices for its competitive chips even lower. The largest price cut is in the 300-MHz Pentium II processor with error-correcting code (ECC) cache memory, which dropped 57 percent, from $1,981 to $851, as expected. Intel had earlier planned to keep the part -- which is just beginning to ship in volume -- at $1,981, but higher production yields let Intel drop the price. A 200-MHz Pentium MMX desktop processor dropped 49 percent, from $492 to $252, as did a 166-MHz classic Pentium, from $209 to $106. The 133- and 150-MHz classic Pentium processors dropped to $95 from $134 and $150, respectively. The 166-MHz Pentium MMX is slated to become the entry-level Intel processor once stocks of classic, non-MMX Pentium chips are depleted. On the mobile side, Intel cut the price of a 133-MHz classic Pentium by 43 percent, from $166 to $95, and the 150-MHz classic Pentium dropped 46 percent, from $230 to $125. AMD, as promised, cut prices on its K6 processors to keep them under Intel's price levels. The AMD-K6-233 dropped to $290, the -200 to $189, and the -166 to $109. These prices compare with $386, $252, and $145 for the same-speed Pentium processors, and $530 for the 233-MHz Pentium II CPU. "This price reduction maintains AMD's strategy of selling the AMD-K6 processor for at least 25-percent less than Intel products at comparable performance levels," said Vinod Dham, group vice president of AMD's Computation Products Group. AMD will also try to keep pace with Intel on performance, Dham said. "AMD's product road map includes higher performance versions of the AMD-K6 processor, which we plan to introduce later this year," Dham said.
mikroprocesori.427 smilicic, -> #426, nenad
» procesora je oborena u proseku 50%! S druge strane ne znam kako » će nove mere vlade uticati na cene kod nas, ali ne bi trebalo » da Kaži nešto o tim novim merama? O čemu se radi i ima li razloga za paniku?
mikroprocesori.428 jjerry,
Hi, posto treba uskoro da kupim skroz nov komp. treba mi neki jak procesor...Razmisljao sam o Pentium MMX 200 Mhz ali sam video da ni on nema neki sjajan FPU.Kasnije sam uocio i AMD K6 200 koji isto ima MMX mogudnosti a jedno 100 maraka je jeftiniji. Btw. FPU mi treba za 3D Studio 4 Ako bi neko mogao da mi uporedi ova dva procesora i da mi uporedi MMX Pentium sa "obicnim" Pentiumom. 10x,Pozdrav !
mikroprocesori.429 swix, -> #428, jjerry
|-> posto treba uskoro da kupim skroz nov komp. treba mi neki jak |-> Ako bi neko mogao da mi uporedi ova dva procesora i da mi uporedi Samo ti uzmi K6 i nemoj se nista dvoumiti :)
mikroprocesori.430 ddamir, -> #429, swix
> Samo ti uzmi K6 i nemoj se nista dvoumiti :) Covek trazio argumente a mu dade reklamu ;) Ozbiljno, da li je neko uradio nekakve rendering testove sa K6? Ako je K6 na 200MHz u TOME bolji od Pentiuma na 200MHz (takodje sa MMX-om), da i ja menjam djubre :))
mikroprocesori.431 kolja.t, -> #428, jjerry
> Ako bi neko mogao da mi uporedi ova dva procesora i da mi uporedi > MMX Pentium sa "obicnim" Pentiumom. > > 10x,Pozdrav ! Ahuh... Vrlo rado bih ti pomogao, ali... nema se vremena... Samo da ti kažem da su svi naši časopisi u poslednjim brojevima pisali i pisali o procesorima... Kako sad da ti to prepričam? Ima li neki tvoj ortak neki primerak od istih? ... Ja radim baš sa 3DS4, sad sam još na P5/100/32... para se za novo nema, ali ja (to je moje:) bih uvek uzeo Intel... Ne znam zašto, sve ove godine čitam KG tekstova, i nikad nisam stekao utisak da će se tako omašiti (naravno ako se imaju pare:) ...sad čitam na brzaka tri različita izvora... čekaj malo :)))))) Evo: ukratko ti si u poziciji da će od tebe zavisiti da li će se K6 dobro pokazati na tržištu :)))))))) K6 porede sa Pentium II a ne sa PMMX/200... I kažu da je dobar... MMX je budućnost, a "obični" Pentium prošlost, pa ti vidi. MMX ti je skup novih instrukcija koje se odnose na multimediju... Sorry na "iscrpnom" odgovoru, a još samo nešto: ja mislim da će nama (3DS4) biti veći problem operativni sistem... Ja sam još na W95, i sve je OK. a za novije ne znam šta ćemo ja i ti... Svi kažu MAX je car a meni se on prokleto ne sviđa... Šta ću... No, nema brige, već ćemo biti naterani da jurimo novitete, neko pre, neko kasnije... Javljaj kako si prošao u celoj stvari...(u za to predviđenoj konfi, naravno:) mislim, NOVI hardver i STARI softver, može li to i kako...
mikroprocesori.432 jjerry, -> #431, kolja.t
JJ=>Samo da ti kazem da su svi nasi casopisi u poslednjim brojevima JJ=>pisali i pisali o procesorima... Kako sad da ti to prepricam? Ma znam...pokupovao sam ja i Racunare,i SK ali jos uvek nisam siguran stab ih uzeo..Evo,u SK 7-8 bas je bio uporedni test AMD K6 ,Pentium MMX i Pentium Pro-a sve na 200 Mhz.Pa izmedju ostalog kaze da je PPro car za 32-bitne aplikacije,a K6 je navodno brzi i od Pentium MMX-a i jos plus ima iste MMX instrukcije i 64kb sekundarnog kesa.Dalje kaze da pravi (e sad sta mu znaci ovo pravi) Pentium ima bitnu prednost kod operacija sa kliznim zarezom :( nad konkurencijom i najbolje komunicira sa periferijama. Meni se cini da je ipak Pentium MMX najbolji izbor,ma koliko ga osporavali kao "procesor koji tesko moze naci mesto na trzistu" itd. JJ=>Sorry na "iscrpnom" odgovoru, a jos samo nesto: ja mislim da ce JJ=>nama (3DS4) biti veci problem operativni sistem... Ja sam jos na JJ=>W95, i sve je OK. a za novije ne znam sta cemo ja i ti... Svi JJ=>kazu MAX je car a meni se on prokleto ne svida... Sta cu... No, JJ=>nema brige, vec cemo biti naterani da jurimo novitete, neko pre, JJ=>neko kasnije... I meni se cini..Ne bih voleo da sada (na ovoj masini) budem primoran da radim u necemu sto je 32-bitno tj. za Win95\NT jer bi to bio pakao od brzine (sporosti).Ja sam probao MAX i ima nekih stvari koje mi se licno svidjaju ali licno mislim da je maaaalko nepregledan u 640x480..800x600 jos nisam probao. JJ=>Javljaj kako si prosao u celoj stvari... Naravno. P.S Izvin'te cika moderatoru ako smo skrenuli sa teme..ovo je mozda trebalo u PCUSER,a mozda i u CHAT :) PozdraV !
mikroprocesori.433 ddamir, -> #432, jjerry
>bi to bio pakao od brzine (sporosti).Ja sam probao MAX i ima nekih >stvari koje mi se licno svidjaju ali licno mislim da je maaaalko >nepregledan u 640x480..800x600 jos nisam probao. MAX je preddvidjen za rad u 1024x768.
mikroprocesori.434 nenad, -> #427, smilicic
> Kaži nešto o tim novim merama? O čemu se radi i ima li razloga za > paniku? Mislim da se radi o tome da više nije moguće uvoziti računarske komponente kao repromaterijal, što bi trebalo da dovede do poskupljenja svega za oko 30 odsto. Verovatno ovde i onih koji će znati nešto više da kažu o svemu ovome.
mikroprocesori.435 giovanni, -> #434, nenad
Ę? Mislim da se radi o tome da više nije moguće uvoziti računarske Ę? komponente kao repromaterijal, što bi trebalo da dovede do Ę? poskupljenja svega za oko 30 odsto. Verovatno ovde i onih koji će Ę? znati nešto više da kažu o svemu ovome. Moguće je uvoziti ih kao repromaterijal (kao i sve drugo) nego se više ne plaća carina od 1% na cenu tih delova. Sada se plaća puna carina koja iznosi npr 5% za hard diskove, 17 ili 26% (nisam siguran) za monitore, 15% za kućišta, štampače, matične ploče i slično i CD-ROM uređaje. Miševi, tastature i još neke stavke imaju carinu 17% a zvučnici 32%. Prema nekim mojim proračunima, porast cena ne bi smeo da bude veći od 10 do 15%.
mikroprocesori.436 vuja,
Koji sve procesori mogu da se overklokuju? Da li moze amd8A0486DX266?
mikroprocesori.437 gmatic, -> #436, vuja
==> Da li moze amd8A0486DX266? Na 80 MHz da.
mikroprocesori.438 pvlada, -> #437, gmatic
> Na 80 MHz da. A da li može K5 PR 133 na npr. 133 ili još više ?
mikroprocesori.439 nesha, -> #437, gmatic
>==> Da li moze amd8A0486DX266? > >Na 80 MHz da. Nisam toliko siguran za one koji rade na 5 V.. Par komada koje sam ja imao su pucali samo tako na 80. Oni na 3.3V su chudo, ti se mogu budziti. >A da li moze K5 PR 133 na npr. 133 ili jos vise ? Probao, nece. Ista stvar je i sa PR 100.. Ni na 110 nece da fercera.
mikroprocesori.440 pecanac, -> #438, pvlada
# A da li može K5 PR 133 na npr. 133 ili još više ? Aaaa, ne može...ne može to... Kako bre Žile ne može, pa oni su mi rekli da može da se ubudži... A jel' su ti tako rekli ?? Pa da... E pa onda neka ti ubudži onaj koji ti je to rekao...ja ne umem... (ja nisam odavle' ;)
mikroprocesori.441 kostja, -> #439, nesha
=>> A da li moze K5 PR 133 na npr. 133 ili jos vise ? => => Probao, nece. Ista stvar je i sa PR 100.. Ni na 110 nece da fercera. Na cemu si to probao? AMD K5 PR 133 radi na GA 586HX kao PR 150 (120MHz).
mikroprocesori.442 nesha, -> #441, kostja
>Na cemu si to probao? AMD K5 PR 133 radi na >GA 586HX kao PR 150 (120MHz). Na par VX plocha, pa nije neshto bio raspolozen za saradnju. Na HX nisam probao, ali ne bi bio prvi put da procesor na nekoj plochi moze, a na drugoj ne moze da se overclockuje (tj moze, al puca ko blesav..).
mikroprocesori.443 kiklop,
===================================== 6x86opt Cyrix/IBM/ST 6x86 processor optimizer ===================================== v0.77 (c) Mikael Johansson 1997 Unregistered ShareWare version! *WHAT THIS PROGRAM DOES* ------------------------ This program optimizes the Cyrix/IBM/ST 6x86 (M1) processor. *HOW IT DOES IT* ---------------- By setting the appropriate configuration bits on the CPU to their appropriate values. Details on which bits are set are (very surprisingly) found in the section *WHICH BITS ARE SET* It can also set up a special address region configuration for the Linear Frame Buffer. When enabling Write Gathering for the LFB, writes to it get sped up from 2 to 8 times. -------------------------- ========================================= 6x86set Cyrix/IBM/ST 6x86 processor setup program ========================================= v0.77 (c) Mikael Johansson 1997 Unregistered ShareWare version! *WHAT THIS PROGRAM DOES* ------------------------ This program identifies your 6x86 (revision and so on), and lets you view and alter almost all the registers on your CPU, including all the undocumented regs that I'm aware of. 6xopt077.zip
mikroprocesori.444 pvlada, -> #440, pecanac
> Aaaa, ne može...ne može to... > Kako bre Žile ne može, pa oni su mi rekli da može da se ubudži... > A jel' su ti tako rekli ?? Nisu mi oni rekli, nego ja onako pitam :)
mikroprocesori.445 pvlada, -> #441, kostja
> Na cemu si to probao? AMD K5 PR 133 radi na > GA 586HX kao PR 150 (120MHz). Ja imam GA VX, da li na njoj može ?
mikroprocesori.446 kostja, -> #442, nesha
=> nisam probao, ali ne bi bio prvi put da procesor na nekoj plochi moze, a => na drugoj ne moze da se overclockuje (tj moze, al puca ko blesav..). Da slucajno nisi probao sa AMD K5 100 (koji i radi na 100MHz) koji je premarkiran kao PR133?
mikroprocesori.447 kostja, -> #445, pvlada
=> Ja imam GA VX, da li na njoj moze ? Odkud bih ja to znao?
mikroprocesori.448 nesha, -> #446, kostja
>Da slucajno nisi probao sa AMD K5 100 (koji i radi na >100MHz) koji je premarkiran kao PR133? Nishta remark, sve po propisu..
mikroprocesori.449 nenad, -> #443, kiklop
> This program optimizes the Cyrix/IBM/ST 6x86 (M1) processor. Da to nije nešto poput onog softvera za ubrzavanje računara tako što emulira 486 procesor i preuzima na sebe većinu poslova? ;)
mikroprocesori.450 gmatic, -> #438, pvlada
==> A da li moze K5 PR 133 na npr. 133 ili jos vise ? E to neznam ali ako moze ljudski ce da radi samo na 133 ali ne i vise.
mikroprocesori.451 migoran,
Da li moze da radi procesor DX2-66 sa plocom DX4 (ako se podesi na 100Mhz)
mikroprocesori.452 gmatic, -> #451, migoran
==> Da li moze da radi procesor DX2-66 sa plocom DX4 (ako se ==> podesi na 100Mhz) Ploca radi na 33MHz a takt procesor samo umnozi. DX2 sa 2 a DX4 sa 3. Dakle oba rade na 33MHz(to jest njihove ploce). Verovatno moze. Nisam probao ali. A sto se napona tice zavisi od procesora do procesora. Pa i na to treba paziti(da su im naponi isti). Ako je i ovo ispunjeno onda moze.
mikroprocesori.453 giovanni, -> #446, kostja
Ę? Da slucajno nisi probao sa AMD K5 100 (koji i radi na Ę? 100MHz) koji je premarkiran kao PR133? Koliko znam, i PR133 i PR100 rade na 100MHz. Imaju isto setovanje brzine pa me zanima kako može onaj sa oznakom 100 da se remarkira a da ga bios ne prepozna kao 100? Ako remark laže, bios ne laže. ;)
mikroprocesori.454 gmatic, -> #453, giovanni
==> Koliko znam, i PR133 i PR100 rade na 100MHz. Imaju isto ==> setovanje brzine PR100 radi na 90 kolko sam cuo. A PR133 na 110.
mikroprocesori.455 ivanl, -> #454, gmatic
=> PR100 radi na 90 kolko sam cuo. => A PR133 na 110. Oba rade na 100 ali je PR133 poboljšan.
mikroprocesori.456 nenad, -> #454, gmatic
> ==> Koliko znam, i PR133 i PR100 rade na 100MHz. Imaju isto > ==> setovanje brzine > > PR100 radi na 90 kolko sam cuo. > > A PR133 na 110. Zna li se da li slične matematike važe za AMD K6 na 200? Jedino što sam do sada saznao jeste da zahteva ploču koja može da mu obezbedi "dvojno" napajanje (na dva različita napona). Kako da proverim može li moja to?
mikroprocesori.457 nesha, -> #455, ivanl
>=> PR100 radi na 90 kolko sam cuo. >=> A PR133 na 110. > > Oba rade na 100 ali je PR133 poboljsan. PR 133 ima izmedju ostalog i vishe internog cache-a (pc config prijavi 24kb)
mikroprocesori.458 kostja, -> #455, ivanl
=>=> PR100 radi na 90 kolko sam cuo. =>=> A PR133 na 110. => => Oba rade na 100 ali je PR133 poboljsan. Evo sta kaze spanac od GA 586 ploce: - AMD K5 75MHz PR75 - 90MHz PR90 - 100MHz PR100 - 75MHz PR100 - 90MHz PR120 - 100MHz PR133 - 120MHz PR150 - 133MHz PR166
mikroprocesori.459 giovanni, -> #456, nenad
Ę? Zna li se da li slične matematike važe za AMD K6 na 200? Jedino Koliko znam o njemu (a nije baš mnogo :() radi na 200MHz. Nisam siguran da li je to slučaj i sa ostalima (K6-233 i K6-166, mislim da jeste).
mikroprocesori.460 pane,
Da li Pentium Pro200 ima ugrađene MMX instrukcije? (Obzirom na cenu - verovatno i više od toga ali ostaje malopređašnja dilema!) :)
mikroprocesori.461 pvlada, -> #454, gmatic
> PR100 radi na 90 kolko sam cuo. > > A PR133 na 110. Ne, i PR100 i PR133 su na 100Mhz :) Pozdrav Vlada
mikroprocesori.462 ivanl, -> #460, pane
=> Da li Pentium Pro200 ima ugrađene MMX instrukcije? => (Obzirom na cenu - verovatno i više od toga ali ostaje => malopređašnja dilema!) :) Nema, on je izašao pre MMX instrukcija, njih ima Pentium II.
mikroprocesori.463 jolicm,
Znam da je bilo, naročito u zadnje vreme, dosta priče o tome, al' ajde konkretnije pitanje. Molim poređenje Cyrix 166 MHz procesora sa njegovom braćom AMD i Intel. U kojoj je klasi sam procesor, a u kojoj FPU, na primer da mi se kaže: ako ti treba FPU to ti je kao da si kupio Intela na 100 MHz.
mikroprocesori.464 kostja,
Kako je bilo ovde pitanja o K6 i Cyrix-u M2 evo da prebacim mali pregled testova iz augustovskog broja časopisa Boot. Test je izvršen na M-Tech Mustang R 534F matičnoj ploči koja podržava sve nove procesore, ali o tome u susednoj temi... Testirani su AMD K6 PR200, Cyrix 6x86MX PR200 i Intel Pentium 200MMX. Vršeno je devet testova kako bi se pokrile sve oblasti rada. Sve u svemu i dalje ostaje da je Intel najbolji za CAD. Dakle, da krenemo redom. 1. Overall performansi (bootMark) - AMD K6 PR 200 ........... 81,2 - Pentium 200MMX .......... 57 - Cx &x86MX PR200 ......... 62,7 2. Win 95 Apps (SYSMark 32) - AMD K6 PR 200 ........... 182 - Pentium 200MMX .......... 176 - Cx &x86MX PR200 ......... 184 3. DOS igre (Quake v1,06) - AMD K6 PR 200 ........... 12,6 (frajms/sec) - Pentium 200MMX .......... 15,9 - Cx &x86MX PR200 ......... 11,3 4. 3D akceleracija (GLQuake v 1.07) - AMD K6 PR 200 ........... 28,0 (frajms/sec) - Pentium 200MMX .......... 28,4 - Cx &x86MX PR200 ......... 26,8 5. Direct X igre (MDK PertTest v 1.04) - AMD K6 PR 200 ........... 62 - Pentium 200MMX .......... 78 - Cx &x86MX PR200 ......... 62 6. L1 cache speed (CacheCHK) - AMD K6 PR 200 ........... 815,7 Mb/sec - Pentium 200MMX .......... 277,5 - Cx &x86MX PR200 ......... 698,4 7. DMA Speed (Rendition DMA speed) - AMD K6 PR 200 ........... 64,8 Mb/sec - Pentium 200MMX .......... 74,3 - Cx &x86MX PR200 ......... 67,0 8. MMX procesioniranje (DeBabelizer Pro) - AMD K6 PR 200 ........... 353 sec - Pentium 200MMX .......... 364 - Cx &x86MX PR200 ......... 540 9. Lightwave 3D (Reytrace) - AMD K6 PR 200 ........... 1801 sec - Pentium 200MMX .......... 1680 - Cx &x86MX PR200 ......... 2363 Nalazi Boot-a: Zavisno od aplikacije koja se koristi klonovi prestižu Pentium, ili gađaju daleko od mete. Naš bootMark test daje AMD-u neverovatnih 81 poen ostavljajući Pentium daleko iza sebe. Po SYSMark-ovom testu Cyrix pobeđuje u Win 95 okruženju, ali mu je to jedina i mršava pobeda. Nakon početnih pobeda dolazi do preokreta na testu sa Quake-om gde posebno zaostaje Cyrix. Iz ovog testa jasno se vidi da klonovi jos uvek dobro zaostaju za Pentium-om što se tiče FPU, i moraće još da rade da bi ga stigli. U našem DeBabelizer Pro testu K6 je preMMx-sao Pentium za nekoliko sekundi, ali vreme ne laže. Kada je došao red na Cyrix nastala je dosada u redakciji dok smo čekali još tri dodatna minuta da on završi test. Na kraju oba klona su opet podbacila. Cyrix je opet ubedljivo zadnji na testu rendera u Lightwave-u jer mu je trebalo čitavih 11 minuta više nego Pentiumu. AMD je prošao mnogo bolje, zaostatak je samo 2 minuta. ZAKLJUČAK K6 je konkurentan Pentium-u 200MMX, zavisno od aplikacija koje se koriste. K6 brže pokreće klasične Win 95 aplikacije ali pati u aplikacijama koje se intenzivno odnose na rad FPU, doduše ne u toj meri koliko zaostaje Cyrix koji je jedino dobio najbolji skor u SYSMark-ovom testu. Sagledavajući sve testove K6 ostaje jedini konkurent Pentium-u MMX.
mikroprocesori.465 kostja,
Cyrix 6x86MX i ostali konkurenti Pentium-u. Cyrix 6x86MX (ili ti M2) se na tržištu pojavio u tri verzije: PR166, PR200 i PR233. Ali nemojte da vas te oznake prevare... radni takt procesora je sasvim druga stvar. Cyrix 6x86MX je urađen u 0,35 mikronskoj tehnici i sadrzi 6 miliona tranzistora, a nudi sve što nudi i srce Pentiuma II (superscalarna arhitektura, superpipeline, izvršavanje instrukcija preko reda, višestruko granjanje...). Interni L1 keš je čitavih 64k, i unifikovan je. Pomenuta tri modela rade na 150, 166 i 188MHz, i 2,5 x sporijoj magistrali (60, 66 i 75MHz). Kao i AMD K6 predviđen je da radi u Socket 7 podnožju. JOŠ UVEK IMA KATASTROFALNO SPORU NUMERIČKU JEDINICU! Još tri firme najavljuju x86 kompatibilne procesore, to su Centaur Technologies, DEC i National Semiconductor. Da ne bi omanuo u prevodu evo originalnih tekstova: Centaur Technologies plans to unloada Pentium MMX-level processor, the ITC-C6, in mass volume this august, with full-stream production of the chip by march 1998. Coming in at 150MHz, 180MHz and 200MHz clock speeds, a 233MHz processor is also in the works. The ITC-C6 uses a RISC-like architecture thet`s optimized for highly used instructions, but what makes this processor unique is its low power drive: A 20Hz ITC-C6 pulls about 10,6 watts compared to the 15,7 watts pulled by an Intel P200MMX. Centaur Technologies plans to brutalize Intel with $100 per part bulk pricing for its 200MHz chip (Intel comes in at $550 for a compareble chip and pricing structure). The 64k of unified L1 cache, and MMX in a small 88mm2 CK O,35 micron die cast will make this CPU one to watch. Digital`s Alpha 21164PC microprocesor, while not X86 compatible without FX!32 translation, is aimed at snatching NT users whit a combination of RISC processing and faster clock speeds, all within the price range of comparable Pentium Pro/Pentium II. With a 8k data cache, 16k of instruction cache, and support for up to 4Mb of off-chip L2 cache, the 21164PC will include its own version of multimedia extensions, Motion Video Instruction (MVI), aimed specifically at accelerating MPEG-1 and MPEG-2 video. The procesor will run at 400, 466 and 533MHz CPUs and sell for 295$, 395$ and 495$ respectivelz in quantities of 1.000. National Semiconductor forthcoming N7, while not armed whit MMX, comes in to attack Intel from another angle - the low cost PC. While the processor will most likely max out at 133MHz, it will coast no more then $30 in bulk. This processor, along with Cyrix`s Media GX, will keep entry-level system builders busy designing NetPCs and network based around Intel arhitecture. Toliko o klonovima...
mikroprocesori.466 kostja,
Ako nekoga slučajno interesuje... Nađoh jedan oglas koji kaže ovako: - Pentium II 266MHz ............. 859$ - Pentium II 233MHz ............. 739$ - Pentium Pro 200MHz ............ 514$ - Pentium Pro 180MHz ............ 435$ - Pentium 200MHz MMX ............ 474$ - Pentium 200MHz ................ 264$ - Pentium 166MHz MMX ............ 276$ - Pentium 166MHz ................ 198$ - Pentium 133MHz ................ 130$ - AMD K6 233MHz MMX ............. 439$ - AMD K6 200MHz MMX ............. 347$ - AMD K6 166MHz MMX ............. 237$ - AMD K5 166MHz ................. 105$ - AMD K5 133MHz ................. 75$ - AMD K5 100MHz ................. 65$ - AMD K5 75MHz ................. 35$ Dakle, za cenu Pentium-a II 266MHz mogu da se kupe dva AMD K6 PR233... sličan odnos je i kod Pentium II 233 i AMD K6 PR200. Šta bi ste pre uzeli, Pentium II 266 ili GA586DX ploču sa dva AMD K6 PR233?
mikroprocesori.467 gmatic, -> #460, pane
==> Da li Pentium Pro200 ima ugradene MMX instrukcije? Ne. Ovaj procesor je se pojavio pre Pentium MMX-a. Ali je zato zakon za 32-bitni rad (znaci ako koristis NT ili slicno). U 16-bitnom radu je losiji od Pentiuma na istom taktu i to prilicno (znaci Dos,Win 3.11).
mikroprocesori.468 gmatic, -> #461, pvlada
==> Ne, i PR100 i PR133 su na 100Mhz :) Dobro de, tako sam nacuo. Izvinjavam se. Pitanje: dali je PR133 skuplji i kolko? Ako su oba na sto nebi trebalo da je cena tolko drasticna da se neko ne odluci da kupi PR133.
mikroprocesori.469 pvlada, -> #468, gmatic
> Dobro de, tako sam nacuo. Izvinjavam se. Pitanje: dali je PR133 > skuplji i kolko? Ako su oba na sto nebi trebalo da je cena tolko Razlika u ceni je ja mislim negde oko 30DM ;) Pozdrav Vlada
mikroprocesori.470 pvlada, -> #466, kostja
> Dakle, za cenu Pentium-a II 266MHz mogu da se kupe > dva AMD K6 PR233... sličan odnos je i kod Pentium II 233 > i AMD K6 PR200. Samo mi se čini da su ti to stare cene, mislim da su još pale cene ;) Pozdrav Vlada
mikroprocesori.471 kostja, -> #470, pvlada
=> Samo mi se čini da su ti to stare cene, mislim da su još pale cene ;) Pa, oglas je iz augustovskog broja...
mikroprocesori.472 pvlada, -> #471, kostja
> Pa, oglas je iz augustovskog broja... To kažem pošto sam na sezamu video sledeće cene: K6 200Mhz 470DM dok je u ovim cenama što si poslao oko 635DM K6 233Mhz 720DM dok je u ovim cenama što si poslao oko 805DM Pozdrav Vlada
mikroprocesori.473 sljubisic, -> #471, kostja
>=> Samo mi se cini da su ti to stare cene, mislim da su jos pale cene ;) >Pa, oglas je iz augustovskog broja... Ako su cene uzete iz nekog americkog casopisa, verovatno se radi o tako- zvanim "suggested retail price" cenama, koje proizvodjaci (kako har- dvera tako i softvera) preporucuju krajnjim distributerima. Medjutim, posto su ove preporucene cene obicno previsoke ;), sami distributeri pod pritiskom konkurencije cesto daju vrlo primamljive popuste i pro- daju robu po tzv. "street price" cenama, koje su _dosta_ nize. Naravno, tu ima i manipulacije sa visninom "preporucenih" cena, kako bi popust koji prodavac daje izgledao sto veci :) Na primer, kada sam svoje- vremeno kupovao modem, njegova "preporucena" cena je bila celih 249,00 $ a prodavac je bez mnogo cenjkanja pristao da ga da i za 140,00 $ :) Dru- gar koji mi ga je kupio kaze da je siguran da je cena mogla da ide i jos koji dolar nize, ali ga je mrzelo da se vise cenka kada se vec izborio za popust od preko 100 $ ;)
mikroprocesori.474 gmatic,
Kolke su cene procesora kod nas (okvirno). Posebno me zanima kolko kosta CYRIX 200+. Kaze da ga je platio 300Dm pa me zanima dal ga je preplatio (posto je 166+ oko 150Dm i manje)? Mozda je uzeo C sa MMX-om?
mikroprocesori.475 gmatic, -> #469, pvlada
==> Razlika u ceni je ja mislim negde oko 30DM ;) Pa sto onda ljudi kupuju 100-tke. Ja bih u krajnjem slucaju sacekao da skupim malo vise love i kupim nesto ljudski a ne kao do sad zakrpa na zakrpu i to sve od matorih pantalona i slicno. Lepo kupim nove. Malo cu mozda duze cekati trenutno ali mi zato makina nece morati da se menja jedno 1god sigurno a kako sam navikao mozda i vise(mnogo).
mikroprocesori.476 kupinar, -> #466, kostja
> Sta bi ste pre uzeli, Pentium II 266 ili GA586DX plocu > sa dva AMD K6 PR233? A jel' ovo gore postoji, mislim ploca koja podrzava dva komada K6 i gde ima da se nabavi. Napisi nesto o tome (brzina, stabilnost, ako ima i neki test).Znam da su ploce za dva Pentijuma podrzavale samo INTEL-ove procesore. Pozdrav Tdjerdj
mikroprocesori.477 kostja, -> #472, pvlada
=> To kažem pošto sam na sezamu video sledeće cene: Ma, sve je to u redu... ja sam samo dao cene radi poređenja procesora.
mikroprocesori.478 kostja, -> #474, gmatic
=> Kaze da ga je platio 300Dm pa me zanima dal ga je preplatio (posto je => 166+ oko 150Dm i manje)? Koliko znam, toliko mu negde dođe Cx P200+ sa pločom.
mikroprocesori.479 pvlada, -> #476, kupinar
> K6 i gde ima da se nabavi. Napisi nesto o tome (brzina, stabilnost, Zaboravio si da tražiš i cenu ;) Pozdrav Vlada
mikroprocesori.480 kostja, -> #476, kupinar
=> ako ima i neki test).Znam da su ploce za dva Pentijuma podrzavale => samo INTEL-ove procesore. Test AMD K6 možeš da nađeš u Mikru (bivši Mikroračunari) ili u bilo kojem stranom časopisu jer su ovih dana veoma interesantna poređenja na relaciji Pentium MMX sproć AMD K6 sproć Cyrix 6x86MX. Nešto nisam siguran da su dvoprocesorske ploče bile ograničene samo na Intel procesore...
mikroprocesori.481 nenad, -> #464, kostja
> Nakon početnih pobeda dolazi do preokreta na > testu sa Quake-om gde posebno zaostaje Cyrix. > Iz ovog testa jasno se vidi da klonovi jos uvek > dobro zaostaju za Pentium-om što se tiče FPU, i > moraće još da rade da bi ga stigli. Oko korišćenja Quake-a za testiranje FPU-a postoji jedna zanimljiva priča. Priča kaže da Quake uopšte ne koristi FPU kao FPU. On samo koristi činjenicu da su FPU registri 80-bitni da u njih slaže i preko njih prebacuje 64-bitne vrednosti u memoriju. Kao što je poznato, Pentium i Pentium Pro/II su hibridni procesori - iako su "ka spolja" 64-bitni, unutra su i dalje 32-bitni, registri su 32-bitni itd. Quake je ovako optimizovan za Intel Pentium procesor. Priča dalje kaže da Intel-ovi procesori imaju 2 nezavisna "pipeline-a" preko kojih komuniciraju sa FPU-om, dok AMD i Ciryx imaju samo jedan (ovo nije priča, ovo je tačno). Za normalne FPU operacije je i jedan sasvim dovoljan (naravno, bolje je sa dva, da razlike nema ne bi ni Intel stavljao dva), ali ako se FPU koristi samo kao spremište onda brzina komunikacije i "magistrale" između CPU i FPU dobija mnogo više na značaju. Poenta priče je da Quake (kao ni druge igre) nisu dobar test realne snage FPU-a. Priča ima i drugu stranu, ona kaže da to nije tačno i da se u Quake-u zaista koriste veliki i brojevi sa puno decimala. Bilo kako bilo, činjenica jeste da će sam Quake brže raditi na Intel-ovim procesorima, a oko razloga možemo i dalje da špekulišemo... :) Činjenica je ipak da se na drugim FPU testovima ne primećuju tolike razlike (iako njih svakako ima, kod AMD-a makar zbog manje propusne noći CPU-FPU, a kod Ciryx-a kažu i zbog realno sporijeg koprocesora).
mikroprocesori.482 nenad, -> #465, kostja
> Još tri firme najavljuju x86 kompatibilne procesore, > to su Centaur Technologies, DEC i National Semiconductor. National Semiconductor je pre nekih mesec dana kupio Ciryx-a tako da je to u stvari to... Inače javno su objavili da ne žele da konkurišu Intel-u i AMD-u za top modele, cilj im je da povoljnom cenom utiču na "consumer" tržište tako da od njih u narednom periodu ne treba očekivati ništa posebno revolucionarno. Nadam se da to ipak nije tačno. Ovoj kupovini i izjavi najmanje ima razloga da se raduje IBM koji proizvodi Ciryx čipove u svojim fabrikama, a već je i reagovao tako što je potpisao sa AMD-om ugovor po kome će njihov K6 ugrađivati u svoje Aptiva mašine. Za servere i high-end stanice i dalje je rezervisan Intel.
mikroprocesori.483 nenad, -> #467, gmatic
> U 16-bitnom radu je losiji od Pentiuma na istom taktu > i to prilicno (znaci Dos,Win 3.11). Nije lošiji, samo nije onoliko dobar koliko bi se očekivalo. Probleme naročito ima kada izvršava mešavinu 16-bitnog i 32-bitnog koda. Radi se o tome da je bio je potpuno optimizovan za 32-bitne programe (da ne objašnjavam sada kako) jer su 91. kada je počeo razvoj smatrali da će 95 kada izađe sve već biti 32-bitno, ali... Pentium II je sređen tako da je optimizovan i za 16-tobitne programe. Umesto da dalje razvija procesor i unapređuje ga, Intel 1997. optimizuje procesor za 16-bitne programe. Microsoft rulez, što bi rekao naš narod. ;(
mikroprocesori.484 nenad, -> #466, kostja
> Šta bi ste pre uzeli, Pentium II 266 ili GA586DX ploču > sa dva AMD K6 PR233? Samo Intel za sada podržava više procesora na ploči. Priča se da AMD priprema čipset koji će omogućiti i SMP mašine sa K6 procesorom.
mikroprocesori.485 gmatic, -> #478, kostja
==> Koliko znam, toliko mu negde dode Cx P200+ sa plocom. Tacno. 300+ neku sicu je platio isti sa plocom. On mi je nesto objasnjavao 640dm pa 300 ja reko 640 sa plocom i grafikom i memorijom a 300 samo procesor ali covek je kupio novi hard a to mi nerece. Samo mali nesporazum nista vise. Hvala u svakom slucaju.
mikroprocesori.486 kostja, -> #481, nenad
=> imaju samo jedan (ovo nije priča, ovo je tačno). Za normalne FPU => operacije je i jedan sasvim dovoljan (naravno, bolje je sa dva, => da razlike nema ne bi ni Intel stavljao dva), ali ako se FPU Što će reći da je to, možda, uzrok što Pentium bije i AMD-a i Cyrix-a na CAD testovima...
mikroprocesori.487 kostja, -> #484, nenad
=> Samo Intel za sada podržava više procesora na ploči. Priča se da => AMD priprema čipset koji će omogućiti i SMP mašine sa K6 => procesorom. Vidiš, taj podatak nisam znao... a, dobro jel neko ima GA 586DX da nam kaže šta stoji u manualu.
mikroprocesori.488 kostja, -> #485, gmatic
=> 300 samo procesor ali covek je kupio novi hard a to mi nerece. Pa, verovatno si mu rekao da "sitnice" ne spominje...
mikroprocesori.489 gmatic, -> #483, nenad
==> Microsoft rulez, sto bi rekao nas narod. ;( Vaistinu rulez. Sto pa DOS i nije tako los? Volim DOS od kad sam video sta uradise sa WIN-om. Pa ono puca svaki drugi dan. Svaki mesec reinstalacija. Ali to nije tema za ovu konfu. A PENTIUMPRO je sporiji od PENTIJUMA na istom taktu u izvrsavanju 16 bitnog koda. Nisam licno video ali u casopisima jesam.
mikroprocesori.490 nenad, -> #487, kostja
> Vidiš, taj podatak nisam znao... a, dobro jel neko > ima GA 586DX da nam kaže šta stoji u manualu. Budi siguran da Intel čipset ne podržava non-Intel procesore u SMP režimu. :) Na stranu što mi se kupovina SMP mašine nikako ne čini povoljnom (osim ako su potrebne maksimalne performanse u datom trenutku, dakle kupovina mašine sa više high-end procesora). Između 2 Pentium-a i PPro-a uvek bih izabrao jedan PPro.
mikroprocesori.491 nenad, -> #489, gmatic
> Sto pa DOS i nije tako los? Volim DOS od kad sam video sta uradise > sa WIN-om. Pa ono puca svaki drugi dan. Svaki mesec reinstalacija. Puca i DOS koliko i Win, Win samo puca češće jer se koristi više programa odjednom pa je izloženiji pucanju i drugo - kada pod Windows-om nešto pukne ti kažeš "puko Win", a kad pod DOS-om pukne kažeš "puko program". U suštini i jeste tako, retko kada DOS kao DOS zakaže - jer se i ne koristi. Praktično svi programi od ranih 80-tih pa na ovamo koriste BIOS pozive, ako ne i direktan pristup hardveru. > A PENTIUMPRO je sporiji od PENTIJUMA na istom taktu u izvrsavanju > 16 bitnog koda. Nisam licno video ali u casopisima jesam. Ne, pazi o čemu se radi. U dizajniranju Pentium Pro-a (a delimično i Pentium-a) Intel je primenio mnoga rešenja do tada nepoznata u mikroprocesorskoj CISC tehnologoji, i to upravo ona "pozajmljena" iz RISC sveta - kanalisanje instrukcija, real-time optimizacija redosleda njihovog izvršavanja da bi se povećali dobici od mogućnosti istovremenog izvršavanje susednih instrukcija i sl. Da bi se neke dve (ili više) instrukcija izvršile istovremeno bitno je da ne operišu nad istim memorijskim lokacijama, registrima, operandima... Jednom rečju: da izvršavanje druge ne zavisi od rezultata izvršavanja prve. Jasno je da je to mnogo lakše postići kod RISC (Reduced Instruction Set Circiut) procesora jer su kod njih instrukcije pojedinačno jednostavnije i prostije, a i sam set instrukcija i filozofija kodiranja su prilagođeni hardveru od samog starta. Pentium Pro (kao i AMD K6 i drugi) je velika "budževina", ali pošto je to urađeno u hardveru to nikom ne smeta. Oni koji su predviđali smrt CISC procesora su ipak bili u pravu. PPro je jedan običan (dobro, ne baš :) prevodilac CISC instrukcija u RISC koje izvršava samo jezgro procesora. Pokazalo se da je to brže i jeftinije nego praviti komplikovan i moćan CISC procesor. Kako sve to sada funkcioniše? Instrukcije koje se proslede P6 procesoru iz memorije konvertuju se u ekvivalentne mikro-operacije i učitavaju u kružni bafer koji može sadržavati do 40 elemenata (na PPro, ne znam za P-2). Iz tog bafera instrukcije se prosleđuju u jedinicu za izvršavanje, koja ih i izvršava, i to čak 3-5 istovremeno, i to - _ako su podaci neophodni za njihovo izvršavanje dostupni i spremni_. Najprostije rečeno: ako imamo instrukcije X i Y, i ako Y referencira na neku memorijsku lokaciju ili registar nad kojim X vrši upis, procesor će morati da sačeka da se instrukcija X potpuno završi i da tek onda pristupi izvršavanju instrukcije Y. Ako obe samo čitaju iz iste memorijske lokacije onda nema problema. E sad, kako bi se broj "sačekivanja" kod ovakvih optimizacija smanjio bar kod čitanja iz registara (programi se, naravno, optimizuju tako da što više koriste interne registre u procesoru), izmišljeni su tzv "shaddow" registri. Oni "preslikavaju" podatke pravih registara i omogućavaju da se instrukcije _ipak_ izvršavaju istovremeno bez obzira na prethodne. Naime, kada se desi da se neka vrednost u registru promeni, procesor sprovodi odgovarajuću akciju: ili "vrati" instrukciju na ponovno izvršavanje, ili joj, ako nije kasno, "poturi" novu vrednost. Na kompajlerima je da generišu kod koji je optimizovan za ovakve procesore i u kome su susedne instrukcije u najvećem broju "komplementarne". Intel-ov Pentium Pro ima i koristi "shaddow" registre, ali... Intel-ovi inženjeri su, naime, u cilju uštede broja tranzistora i smanjenja kompleksnosti dizajna, učinili da "shaddow" registri preslikavaju prave registre isključivo u celosti - dakle kao njihove 32-bitne vrednosti. Zbog toga, iako međusobno komplementarne, dve 16-tobitne instrukcije MOV AX, BX i SHL BL će morati da sačekaju jedna na drugu pošto operišu nad različitim delovima ipak istog 32-bitnog registra EBX, jedna nad 16 bita, a druga nad samo 8 bitova! Zato koke nose kockasta jaja... Ovi problemi najviše dolaze do izražaja kada se izvršava mešavina 16-tobitnog i 32-bitnog koda jer se onda i 32-bitni kod "šteti". Anyway, nema nikakvih razloga da Pentium Pro bude _slabiji_ od Pentium-a pri radu sa 16-tobitnim instrukcijama, samo nema dodatne optimizacije za njih. Pentium Pro se pojavio kao što je i planirano 1995. godine, a to je čak 10 godina nakon prvog 32-bitnog procesora - 386-tice. Kada su počeli razvoj, 1991., Intel-ovci su pretpostavili da će 10 godina nakon izlaska 32-bitnog procesora sav softver biti 32-bitan, ali šipak... Hit 95-te je bio Windows 95 kod koga su suštinski delovi sistema, uključujići i kernel, i dalje 16-tobitni i koji predstavlja ubitačnu kombinaciju - upravo mešavinu 16-tobitnog i 32-bitnog koda.. I dan-danas se Windows 95 isporučuje na najviše daleko računara i Intel je Pentium II morao da prilagodi tome (12 godina nakon izlaska 386 procesora) pa je on optimizovan i za 16-bitne programe, tj. njegovi shaddow registri mogu da rade i sa pola 32-bitnog registra. --- Microsoft: "Wait for us, we are industry leaders!" ;)
mikroprocesori.492 ranx, -> #489, gmatic
> Sto pa DOS i nije tako los? Volim DOS od kad sam video sta uradise > sa WIN-om. Pa ono puca svaki drugi dan. Svaki mesec reinstalacija. Ako ti puca Win, onda je problem do hardvera. Uostalom, najbolji test za hardver jesu instalacija W95 ili NT. Neka me neko ispravi ako grešim.
mikroprocesori.493 nitugard, -> #492, ranx
> Ako ti puca Win, onda je problem do hardvera. Uostalom, najbolji test za > hardver jesu instalacija W95 ili NT. Neka me neko ispravi ako grešim. "Grešiš, šinko, ovaj grdno grešiš." Sama instalacija nije dovoljna. W95 (za NT ne znam) može da služi kao detektor bilo lošeg bilo loše podešenog hardvera tek nakon izvesnog vremena rada, recimo oko nedelju dana intenzivnog rada. Princip je prost: ako ništa ne pada, sve je u redu. Ako nešto pada... E, onda imaš glavobolju (kao ja) da otkriješ ko je krivac za to. Pitanja za sve: 1. SIMM 16MB, oznaka čipova: ACT(R)S 9623 TM417400AJ-6 Da li je brzina ovoga 60 ns ili se ja to varam? 2. Da li overclockovan 486 DX4 100 MHz procesor (sa 100 na 133MHz) može da izazove povećanu izb(i)rljivost ploče po pitanju memorije ili neprihvatanje 60ns SIMM-ova?
mikroprocesori.494 mango, -> #491, nenad
> jedan obican (dobro, ne bas :) prevodilac CISC instrukcija u RISC > koje izvrsava samo jezgro procesora. Pokazalo se da je to brze i > jeftinije nego praviti komplikovan i mocan CISC procesor. Da, ali ce sad dolaziti do mnogo vise problema sa procesorima (citaj vise bagova).
mikroprocesori.495 ivanl, -> #492, ranx
=> Ako ti puca Win, onda je problem do hardvera. Uostalom, najbolji test => za hardver jesu instalacija W95 ili NT. Neka me neko ispravi ako => grešim. Da pogotovo kada na tom hardveru dugi OS radi savršeno...
mikroprocesori.496 nenad, -> #494, mango
> > jedan obican (dobro, ne bas :) prevodilac CISC instrukcija u RISC > > koje izvrsava samo jezgro procesora. Pokazalo se da je to brze i > > jeftinije nego praviti komplikovan i mocan CISC procesor. > > Da, ali ce sad dolaziti do mnogo vise problema sa procesorima > (citaj vise bagova). Pa ne bi trebalo, u principu bi trebalo da ih je manje kada se sistem sastoji iz više manjih i funkcionalno različitih komponenti od kojih svaka radi svoj posao.
mikroprocesori.497 gmatic, -> #491, nenad
==> Puca i DOS koliko i Win, Win samo puca cesce jer se koristi ==> vise Da al kad pukne dos samo resetujes i picis dalje. Kad pukne win moras ili da prepravljas greske ili da reinstaliras njega a samim tim i sve programe koje si imao (ovo drugo je mnogo cesce). Win je shit. ==> Ne, pazi o cemu se radi. U dizajniranju Pentium Pro-a (a ==> delimicno i Pentium-a) Intel je primenio mnoga resenja do ==> tada ==> Pentium Pro (kao i AMD K6 i drugi) je velika "budzevina", ali ==> posto je to uradeno u hardveru to nikom ne smeta. Oni koji su ==> predvidali smrt CISC procesora su ipak bili u pravu. PPro je ==> jedan obican (dobro, ne bas :) prevodilac CISC instrukcija u ==> RISC koje izvrsava samo jezgro procesora. Pokazalo se da je ==> to brze i Ali zar i Pentium neradi kao prevodilac CISC > RISC? Tako sam cuo onih prvih dana Pentijuma(kad je se pojavio).
mikroprocesori.498 gmatic, -> #493, nitugard
==> Da li je brzina ovoga 60 ns ili se ja to varam? Meni lici da jeste. ==> 2. Da li overclockovan 486 DX4 100 MHz procesor (sa 100 na ==> 133MHz) moze da izazove povecanu izb(i)rljivost ploce po ==> pitanju memorije ili neprihvatanje 60ns SIMM-ova? A kako si uspeo da nateras 133? Kolko ja znam DX4 mnozi takt 3x 133 : 3 = 44.3333 . Kolko znam ovaj procesor moze samo da se natera na 120MHz (3 x 40). Ako je ovo slucaj onda dodaj stanje cekanja (znaci ne nula nego jedan). To bi trebalo da bude to.
mikroprocesori.499 gmatic, -> #492, ranx
==> Ako ti puca Win, onda je problem do hardvera. Uostalom, ==> najbolji test za hardver jesu instalacija W95 ili NT. Neka me ==> neko ispravi ako gresim. Nemora da bude. Radi win OK dok neodlucim da budzim nove programe. Onda kad nalupam svasta sumnjivog kvaliteta pocne da vileni. Obicno je ovo u pitanju. Nekad mi se desi na primer da udjem u file menager(jel se bese tako zove?) a on shljus, baci me u dos. Napisem WIN ,pocne da ucitava i opet shljus u dos. Onda nikakvo prckanje po sys-ovima nepomaze nego reinstalacija. I to nece da se instalira ako je ukljucen emm386 (stalno neke greske prijavljuje). NAPOMENA! Imam 12 Mb rama. 8Mb 60 ns i 4Mb 70 ns. Moz biti da je ovo ali nigde drugde mi nepravi probleme.
mikroprocesori.500 zeljkoj, -> #491, nenad
> DOS kao DOS zakaže - jer se i ne koristi. Praktično svi > programi od ranih 80-tih pa na ovamo koriste BIOS pozive, ako > ne i direktan pristup hardveru. Možda za ispis na ekran i sl. ali za sve ostalo (rad sa fajlovima, npr.) se koristi DOS. > procesoru), izmišljeni su tzv "shaddow" registri. Oni To me podseti na 'alternativni set registara' procesora Z80. :)
mikroprocesori.501 nitugard, -> #498, gmatic
> ==> 2. Da li overclockovan 486 DX4 100 MHz procesor (sa 100 na > ==> 133MHz) moze da izazove povecanu izb(i)rljivost ploce po > ==> pitanju memorije ili neprihvatanje 60ns SIMM-ova? > A kako si uspeo da nateras 133? Kolko ja znam DX4 mnozi takt 3x > 133 : 3 = 44.3333 . Kolko znam ovaj procesor moze samo da se Ne pitaj mene :( ploča je kupljena sa procesorom i kulerom, kao AMD DX? 133, uputstva nemam. Ispod kulera se krio AMD DX4 100. Detalje o ploči i celu priču imaš u poruci 3.1068 (matične ploče). BTW: video sam i u cenovniku renomirane firme DX4 na 133??? > natera na 120MHz (3 x 40). Ako je ovo slucaj onda dodaj stanje cekanja > (znaci ne nula nego jedan). Stalno je na 1. Dosta sam eksperimentisao sa Chipset setupom, preturao SIMMove po bankama, u dva navrata (odmah po nabavci 16M modula i tokom i izvesno veme posle reinstalacije celog sistema) izgledalo je da mi je i uspelo.
mikroprocesori.502 nitugard, -> #499, gmatic
> Imam 12 Mb rama. 8Mb 60 ns i 4Mb 70 ns. Moz biti da je ovo ali nigde > drugde mi nepravi probleme. Jedini način da tačno utvrdiš je malo naporan: napolje sa 4M (radi brzine) i radi neko vreme sa 8 (ovo je za većinu stvari kod 3.11 sasvim dovoljno da se preživi - uostalom ja trenutno teram W95 sa isto toliko (radio sam to i na 386 DX40 - HDD jezivo drlja, sporo je, ali ako je HW OK, stabilno je - ne pada). Ako stvari prestanu da padaju - lepo - šutni ta 4M. Ako ne, onda napolje sa 8M, vrati 4M, pa Jovo nanovo (pazi da imaš dovoljno veliki swap file). Ako stvari sada budu radile kako treba, pozdravi se sa tih 8M - ili ti se ne slažu sa pločom ili nisu O.K. (ako posumnjaš na ovo javi mi se na mail, da ti pošaljem odličan program za testiranje memorije koji ne može u konfu) Ako u svakom slučaju pada, probaj da negde pozajmiš RAM koji je neko intenzivno koristio i zasigurno radi dobro. Ako ti i sa njime sistem bude padao - zameni ploču. Isto tako, probaj svoje memorije na nekoj drugoj ploči. Na žalost, ovo jeste zametan postupak, ali je i jedini siguran. Zašto se neke ISPRAVNE memorije ne slažu sa nekim pločama nikada mi neće biti jasno, ali to se provereno događa. Moja ploča sa svojim genijalnim Award biosom (I love AMI - sa ovima nikad nisam imao sreće) je za 8M SIMM na kome sam sa 386 radio koju godinu i nikada ništa nije palo, uredno vrištao Memory Error, a kada bi popio "ignore all errors" dizao bi se i ništa nije padalo. Zato sam od dva SIMM-a, za koje se nije bunio, jedan na kraju bacio pošto ga je pomenuti program provalio da ne valja (na Checkitu je prolazio onu duuuuugu varijantu testiranja), a drugi na kraju trampio pošto je prokletinja rušila Windowse sve u 16.
mikroprocesori.503 nenad, -> #497, gmatic
> Ali zar i Pentium neradi kao prevodilac CISC > RISC? > Tako sam cuo onih prvih dana Pentijuma(kad je se pojavio). AKo se dobro sećam tada su počeli da uvode tu koncepciju, ali mislim da je AMD K6 prvi koji u potpunosti radi na taj način. AMD K6 je u stvari nastao kao nastavak razvoja procesora firme NextGen koju je AMD kupio. Procesor u sebi ima komponentu koji oni zovu RISC86 i on je suština naprave, ostali delovi ga servisiraju - prevode x86 kod za njega. :)
mikroprocesori.504 nenad, -> #500, zeljkoj
> Možda za ispis na ekran i sl. ali za sve ostalo (rad sa fajlovima, > npr.) se koristi DOS. To nije toliko kritično za pucanje i blokiranje programa. Ono što jeste je npr. alokacija i pristup memoriji, pisanje po I/O portovima i sl., tu se DOS ništa ne pita niti se meša, sve je na programeru. ------ DOS ... is still a real mode only non-reentrant interrupt handler, and always will be. -Russell Williams
mikroprocesori.505 gmatic, -> #501, nitugard
==> Ne pitaj mene :( ploca je kupljena sa procesorom i kulerom, ==> kao AMD DX? 133, uputstva nemam. Ispod kulera se krio AMD DX4 ==> 100. Detalje o ploci i celu pricu imas u poruci 3.1068 ==> (maticne ploce). BTW: video sam i u cenovniku renomirane ==> firme DX4 na 133??? Ovo mi sve mirise na 120 MHz . Razlika nebi trebalo da se primeti tako lako. A tvoj je mozda malo preterana 100-tka. ==> Stalno je na 1. Dosta sam eksperimentisao sa Chipset setupom, ==> preturao SIMMove po bankama, u dva navrata (odmah po nabavci ==> 16M modula i tokom i izvesno veme posle reinstalacije celog ==> sistema) izgledalo je da mi je i uspelo. Upali sve (al bukvalno sve) na ono najsporije sto moze. Znaci samo da radi. Ako sljaka onda cackaj malo tu ako nece vidi dalje.
mikroprocesori.506 gmatic, -> #502, nitugard
==> Ako stvari prestanu da padaju - lepo - sutni ta 4M. Ma nepadaju tako. Ako radim u njima sve je OK. Problemi nastaju obicno kad nesto novo instaliram pa izbrljavi nesto. Sto se memorije tice prvo sam imao onih 4Mb. Sve je bilo OK. Kada sam kupio osmicu i stavio i nju on je najpre detektovao samo 8 Mb(stavio sam u prvi slot a 4 Mb u drugi). Usao sam u DOOM i zvuk je bio nekako izoblicen. U Q ili Screamer-u me shutne u dos kada stavim SB. A negde radi OK (Win, WC2, MK svi, sve Microproseovo ili acclaimovo ili blizardovo). Izvadim ja 8 mb i vratim cetiri ali u DOOM-u je ostao onaj izoblicen zvuk. Onda vratim 8Mb a cetiri stavim u treci slot. Imao sam 12Mb. Sad ovako stoji. Probao sam i sa samo 8 Mb. HELP! (al mi ovde nesto smrdi na plocu ili kontroler).
mikroprocesori.507 crusader,
Ne pratim redovno ovu confu, zato sorry ako je bilo. Treba mi konkretan odgovor: Za koji procesor da se odlucim: Intel 166 MHz ili Cyrix 200 MHz?
mikroprocesori.508 nitugard, -> #501, nitugard
> BTW: video sam i u cenovniku renomirane firme DX4 na 133??? Normalno, to je u cjeniku pogrešno napisano. Radilo se o slavnom Am5x86-P75... Provereno, pošto mi isti sada prede u mašini :)
mikroprocesori.509 kostja, -> #507, crusader
=> Za koji procesor da se odlucim: Intel 166 MHz ili Cyrix 200 MHz? Definitivno i neopozivo: Pentium 166MHz.
mikroprocesori.510 epson, -> #507, crusader
│ Za koji procesor da se odlucim: Intel 166 MHz ili Cyrix 200 MHz? └───────────────────────────────────────────────── Intel 166 Mhz naravno . Cyrix 200 Mhz ima problema sa 75 Mhz taktom ploče, koji ne podržava ni jedna HX ploča (koliko znam), koprocesor je loš . Možda bi trebao da sačekaš 1-2 meseca i kupiš Intel 133/166 Mhz MMX ?
mikroprocesori.511 miskop, -> #507, crusader
--> Za koji procesor da se odlucim: Intel 166 MHz ili Cyrix 200 MHz? Definitivno: Intel Inside