mikroprocesori.412gmatic,
-> #411, sofke==> Heh, ni Cyrix nije za bacanje :)
Pogotovu kada nemas pare za Intel. 120 Hansova je dosta.
mikroprocesori.413sofke,
-> #412, gmatic==> Heh, ni Cyrix nije za bacanje :)
> Pogotovu kada nemas pare za Intel. 120 Hansova je dosta.
Naravno.... za sad sve lepo radi i sa Cyrix-om.
mikroprocesori.414gmatic,
-> #413, sofke==> Naravno.... za sad sve lepo radi i sa Cyrix-om.
Nisi imao nikakvih problema?
Dali koristis i nesto starijih stvari?
Kako radi?
Pricaj, sto cutis!
Ajde bre!
mikroprocesori.415epson,
-> #407, gmatic
│ Sto neneapisa patch da se razumemo.
└─────────────────────────────────────────────────
.. ili da koristiš yu slova umesto sh,ch :)
mikroprocesori.416gmatic,
-> #415, epson==> .. ili da koristis yu slova umesto sh,ch :)
Pa c je c i sa i bez YU slova. Da su koristena YU slova video bi kuke
i kvake razne a ne c.
mikroprocesori.417epson,
-> #416, gmatic
│ Pa c je c i sa i bez YU slova. Da su koristena YU slova video bi kuke
│ i kvake razne a ne c.
└─────────────────────────────────────────────────
Ovaj silno grešiš sinko :) . Sezam konvertuje sve poruke u tvoj kodni
raspored . Ja uvek koristim ju slova po 852 (čćšđžČĆŠĐŽ), a ti ako
koristiš none raspored videćeš ccsdzCCSDZ .
mikroprocesori.418gmatic,
-> #417, epson==> Ovaj silno gresis sinko :) . Sezam konvertuje sve poruke u
==> tvoj kodni raspored . Ja uvek koristim ju slova po 852
==> (ccsdzCCSDZ), a ti ako koristis none raspored videces
==> ccsdzCCSDZ .
Dobro gresim ali uzmi i nas smrtnke u obzir.
mikroprocesori.419nobody,
Mislim da ce najpovoljnija kupovina uskoro biti K6...
Strava FPU, na istom kloku malko brzi od PPro200, a jeftiniji,
kompatibilan sa Pentiumom... Shta vishe reci...
Vlada
mikroprocesori.420gmatic,
-> #419, nobody==> Mislim da ce najpovoljnija kupovina uskoro biti K6...
==> Strava FPU, na istom kloku malko brzi od PPro200, a
==> jeftiniji, kompatibilan sa Pentiumom... Shta vishe reci...
Ali i mnoogo skup za moj dzep.
A AMD K5 nije bas skroz kompatibilan kolko sam cuo.
Nesto nece da radi najbolje.
mikroprocesori.421sofke,
-> #414, gmatic>==> Naravno.... za sad sve lepo radi i sa Cyrix-om.
> Nisi imao nikakvih problema?
Za sad nisam, jer sam PC-ja uzeo pre par dana :)
> Dali koristis i nesto starijih stvari?
Ne.
> Kako radi?
Svi koji su videli, a malo se bolje razumeju, rekli su
da je OK. Need4Speed II ako ga natrpas sa svim pozadinama
oce malo da stucne, ali i tako moze da se igra. MDK takodje
lepo radi. To je sve od igara sto sam probao.
Sta te jos zanima?
mikroprocesori.422pecanac,
-> #419, nobody# Mislim da ce najpovoljnija kupovina uskoro biti K6...
Kako pišu neke novine, Digital ih već ugrađuje u svoje mašine...
mikroprocesori.423gmatic,
-> #421, sofke==> Sta te jos zanima?
Ako nesto nepozeljno neko primeti nek javi moz i ovde a moze i na mail
ako ovde smeta.
mikroprocesori.424nenad,
Ako nisi u stanju da nešto napraviš kako valja, predvidi
mogućnost da se greške kasnije lakše isprave... Uskoro će biti
moguće isrpavljati (prevazilaziti) bagove Intel procesora zamenom
BIOS-a. Ipak, biće moguće ispravljati samo greške u mikro-kodu,
ne i one hardverski realizovane instrukcije, Ipak, pošto se
hard-koduju one najčešće korišćene instrukcije realno je
očekivati da se u njima greške i ne javljaju.
Technology allows processor bugs to be fixed via BIOS chip
Later this summer, Intel will unveil a technology that will
allow PC manufacturers to fix some CPU bugs without physically
replacing the chip.
Called Encrypted Microcode, the technique uses a PC's BIOS chip
to "tell" the processor how to handle conditions that had been
causing errors.
The technology has already been used by some PC OEMs to fix
problems with BIOS or CPU chips before they were shipped,
according to one industry executive.
Although the technology could save some bug-fixing headaches,
it is too complicated to allow individual end-users simply to
download a patch, explained Nathan Brookwood, principal analyst
at Dataquest, in San Jose, Calif.
Precisely how the CPU must be tailored to avoid a problem
depends not only on the processor type -- Pentium, Pentium MMX,
Pentium Pro, or Pentium II -- but also on the manufacturing
version, or stepping, of the CPU. It also depends on the
manufacturer of the system BIOS and the precise version of the
BIOS resident in a specific PC, he explained.
As a result, patches would have to be provided by the system
OEM, who knows the CPU stepping and BIOS version on a given
computer, not directly by Intel, the industry executive
explained. The PC vendor would have to supply the patch via
disk or download, and the user would have to run a program to
change the system configuration.
The patch would consist of a program that updates the BIOS
flash memory, which can be a tricky exercise, the executive
said. An error in updating the BIOS, which configures a PC when
power is turned on, would cause a catastrophic error that would
make the computer useless, he noted.
In the enterprise, MIS managers would have to obtain patches
for each different PC make and model to ensure that all systems
were properly patched, Brookwood said.
"If you get it wrong, it's usually a problem that can't be
corrected without opening the box and replacing the BIOS chip,"
Brookwood explained.
The technology could be used by a hacker to disable computers
through a CPU's "back door," but the encryption used in the
update process should keep all but the most savvy hacker at
bay, the industry executive said.
When working properly, however, Encrypted Microcode technology
would use the 2KB of code space set aside in each BIOS chip for
instructions to the CPU on how to configure itself, the
executive explained. The CPU could then change the way it
interprets software, eliminating a bug.
This technique only works for instructions implemented in
microcode, not hard-wired into the CPU, explained Dataquest's
Brookwood. Complicated instructions, especially those not often
used, are implemented this way to conserve space on the CPU
chip, he said.
Frequently used instructions are hard-wired onto the chip to
improve speed, and therefore cannot be changed by Encrypted
Microcode, Brookwood said.
mikroprocesori.425nenad,
Cyrix više nije samostalna firma! Za pola milijarde dolara kupio
ih je National Semiconductor koji želi da iskoristi njihovu
tehnologiju za svoje "system-on-chip" integrisane kompjutere.
National to buy Cyrix in $550 million deal
National Semiconductor will pay $550 million to purchase Cyrix
in a bid to take the lead in system-on-a-chip technology for
entry-level PCs, NetPCs, and information appliances.
"The merger gives us all of the building blocks to provide
complete system-on-a-chip solutions for sub-$500 PCs and a
broad range of low-cost information appliances," said National
CEO Brian Halla.
"By combining National's complementary technologies and
high-volume manufacturing with [Cyrix's] integrated MediaGX and
high-performance 6x86MX processors, we enable growth and
creation of new markets," said Jay Swent, acting CEO of Cyrix.
"The technologies and capabilities of both companies fit like a
glove."
National has been working on a Pentium-class processor core to
offer high performance in system-on-a-chip and ASIC
applications such as network computers, and has long offered
highly integrated 486-class processors for embedded
applications, the company said.
"The mainframe was replaced by the minicomputer, the mini was
replaced from below and it is logical to assume that the PC
will be displaced by high-performance information appliances,"
Swent said, adding that Cyrix remains committed to the x686
processors it clones.
National's NS486, a $25 chip, is more than adequate for NC
applications, said Joe Salvador, senior marketing manager at
National Semiconductor. The device has been optimized to run
Java as well as C code, he noted.
Monday's move, in combination with National's other recent
company and technology acquisitions, transforms National into a
provider of all types of silicon devices necessary to built PCs
and information appliances, said an industry watcher.
"National until now was like the guy who supplies the hinges to
Mercedes Benz," said Jim Turley, senior editor for
Microprocessor Report, in Sunnyvale, Calif. "If you open up a
PC, the two or three expensive bits come from Intel, the memory
comes from Japan, and everything else comes from National
Semiconductor. With Cyrix they have a soup-to-nuts solution."
In March, National acquired Mediamatics, a Fremont,
Calif.-based company that supplies MPEG audio/video decoders to
the personal computer market. National recorded a one-time
charge for in-process and development of $62 million related to
the transaction.
In July, National also bought certain assets of the PicoPower
product group of Cirrus Logic for an undisclosed amount,
posting a one-time charge to expense for in-process research
and development of approximately $10 million.
Under the terms of the agreement announced Monday, each share
of Cyrix common stock will be exchanged for .825 of a share of
National common stock. Based on the closing price of National's
shares on July 25, the aggregate value of the transaction to
Cyrix stockholders would be approximately $550 million.
The merger, already approved by the boards of directors of both
companies, requires the approval of Cyrix's stockholders and is
subject to regulatory approvals and other customary conditions.
The companies expect that the transaction will be completed in
November. The transaction is intended to be accounted for as a
pooling of interests. National expects to recognize a one-time
charge related to certain acquisition and related expenses in
its November quarter, company officials said.
mikroprocesori.426nenad,
Ako planirate kupovinu možda treba malo da sačekate, cena
procesora je oborena u proseku 50%! S druge strane ne znam kako
će nove mere vlade uticati na cene kod nas, ali ne bi trebalo da
dignu cenu u ovolikoj meri.
AMD follows Intel with large price cuts on processors
It's official: Intel Sunday cut prices on CPUs by as much as 57
percent, and less than a day later, Advanced Micro Devices
brought prices for its competitive chips even lower.
The largest price cut is in the 300-MHz Pentium II processor
with error-correcting code (ECC) cache memory, which dropped 57
percent, from $1,981 to $851, as expected. Intel had earlier
planned to keep the part -- which is just beginning to ship in
volume -- at $1,981, but higher production yields let Intel
drop the price.
A 200-MHz Pentium MMX desktop processor dropped 49 percent,
from $492 to $252, as did a 166-MHz classic Pentium, from $209
to $106. The 133- and 150-MHz classic Pentium processors
dropped to $95 from $134 and $150, respectively.
The 166-MHz Pentium MMX is slated to become the entry-level
Intel processor once stocks of classic, non-MMX Pentium chips
are depleted.
On the mobile side, Intel cut the price of a 133-MHz classic
Pentium by 43 percent, from $166 to $95, and the 150-MHz
classic Pentium dropped 46 percent, from $230 to $125.
AMD, as promised, cut prices on its K6 processors to keep them
under Intel's price levels. The AMD-K6-233 dropped to $290, the
-200 to $189, and the -166 to $109. These prices compare with
$386, $252, and $145 for the same-speed Pentium processors, and
$530 for the 233-MHz Pentium II CPU.
"This price reduction maintains AMD's strategy of selling the
AMD-K6 processor for at least 25-percent less than Intel
products at comparable performance levels," said Vinod Dham,
group vice president of AMD's Computation Products Group.
AMD will also try to keep pace with Intel on performance, Dham
said.
"AMD's product road map includes higher performance versions of
the AMD-K6 processor, which we plan to introduce later this
year," Dham said.
mikroprocesori.427smilicic,
-> #426, nenad» procesora je oborena u proseku 50%! S druge strane ne znam kako
» će nove mere vlade uticati na cene kod nas, ali ne bi trebalo
» da
Kaži nešto o tim novim merama? O čemu se radi i ima li razloga za
paniku?
mikroprocesori.428jjerry,
Hi,
posto treba uskoro da kupim skroz nov komp. treba mi neki jak
procesor...Razmisljao sam o Pentium MMX 200 Mhz ali sam video da ni
on nema neki sjajan FPU.Kasnije sam uocio i AMD K6 200 koji isto
ima MMX mogudnosti a jedno 100 maraka je jeftiniji.
Btw. FPU mi treba za 3D Studio 4
Ako bi neko mogao da mi uporedi ova dva procesora i da mi uporedi
MMX Pentium sa "obicnim" Pentiumom.
10x,Pozdrav !
mikroprocesori.429swix,
-> #428, jjerry|-> posto treba uskoro da kupim skroz nov komp. treba mi neki jak
|-> Ako bi neko mogao da mi uporedi ova dva procesora i da mi uporedi
Samo ti uzmi K6 i nemoj se nista dvoumiti :)
mikroprocesori.430ddamir,
-> #429, swix> Samo ti uzmi K6 i nemoj se nista dvoumiti :)
Covek trazio argumente a mu dade reklamu ;)
Ozbiljno, da li je neko uradio nekakve rendering testove sa K6? Ako
je K6 na 200MHz u TOME bolji od Pentiuma na 200MHz (takodje sa
MMX-om), da i ja menjam djubre :))
mikroprocesori.431kolja.t,
-> #428, jjerry> Ako bi neko mogao da mi uporedi ova dva procesora i da mi uporedi
> MMX Pentium sa "obicnim" Pentiumom.
>
> 10x,Pozdrav !
Ahuh...
Vrlo rado bih ti pomogao, ali... nema se vremena...
Samo da ti kažem da su svi naši časopisi u poslednjim brojevima
pisali i pisali o procesorima... Kako sad da ti to prepričam?
Ima li neki tvoj ortak neki primerak od istih? ...
Ja radim baš sa 3DS4, sad sam još na P5/100/32... para se za novo
nema, ali ja (to je moje:) bih uvek uzeo Intel... Ne znam zašto, sve
ove godine čitam KG tekstova, i nikad nisam stekao utisak da će se
tako omašiti (naravno ako se imaju pare:)
...sad čitam na brzaka tri različita izvora... čekaj malo :))))))
Evo: ukratko ti si u poziciji da će od tebe zavisiti da li će se K6
dobro pokazati na tržištu :))))))))
K6 porede sa Pentium II a ne sa PMMX/200... I kažu da je dobar...
MMX je budućnost, a "obični" Pentium prošlost, pa ti vidi. MMX ti je
skup novih instrukcija koje se odnose na multimediju...
Sorry na "iscrpnom" odgovoru, a još samo nešto: ja mislim da će nama
(3DS4) biti veći problem operativni sistem... Ja sam još na W95, i
sve je OK. a za novije ne znam šta ćemo ja i ti... Svi kažu MAX je car
a meni se on prokleto ne sviđa... Šta ću... No, nema brige, već ćemo
biti naterani da jurimo novitete, neko pre, neko kasnije...
Javljaj kako si prošao u celoj stvari...(u za to predviđenoj konfi,
naravno:) mislim, NOVI hardver i STARI softver, može li to i kako...
mikroprocesori.432jjerry,
-> #431, kolja.tJJ=>Samo da ti kazem da su svi nasi casopisi u poslednjim brojevima
JJ=>pisali i pisali o procesorima... Kako sad da ti to prepricam?
Ma znam...pokupovao sam ja i Racunare,i SK ali jos uvek nisam
siguran stab ih uzeo..Evo,u SK 7-8 bas je bio uporedni test
AMD K6 ,Pentium MMX i Pentium Pro-a sve na 200 Mhz.Pa izmedju
ostalog kaze da je PPro car za 32-bitne aplikacije,a K6 je navodno
brzi i od Pentium MMX-a i jos plus ima iste MMX instrukcije i 64kb
sekundarnog kesa.Dalje kaze da pravi (e sad sta mu znaci ovo pravi)
Pentium ima bitnu prednost kod operacija sa kliznim zarezom :( nad
konkurencijom i najbolje komunicira sa periferijama.
Meni se cini da je ipak Pentium MMX najbolji izbor,ma koliko ga
osporavali kao "procesor koji tesko moze naci mesto na trzistu" itd.
JJ=>Sorry na "iscrpnom" odgovoru, a jos samo nesto: ja mislim da ce
JJ=>nama (3DS4) biti veci problem operativni sistem... Ja sam jos na
JJ=>W95, i sve je OK. a za novije ne znam sta cemo ja i ti... Svi
JJ=>kazu MAX je car a meni se on prokleto ne svida... Sta cu... No,
JJ=>nema brige, vec cemo biti naterani da jurimo novitete, neko pre,
JJ=>neko kasnije...
I meni se cini..Ne bih voleo da sada (na ovoj masini) budem
primoran da radim u necemu sto je 32-bitno tj. za Win95\NT jer
bi to bio pakao od brzine (sporosti).Ja sam probao MAX i ima nekih
stvari koje mi se licno svidjaju ali licno mislim da je maaaalko
nepregledan u 640x480..800x600 jos nisam probao.
JJ=>Javljaj kako si prosao u celoj stvari...
Naravno.
P.S Izvin'te cika moderatoru ako smo skrenuli sa teme..ovo je mozda
trebalo u PCUSER,a mozda i u CHAT :)
PozdraV !
mikroprocesori.433ddamir,
-> #432, jjerry>bi to bio pakao od brzine (sporosti).Ja sam probao MAX i ima nekih
>stvari koje mi se licno svidjaju ali licno mislim da je maaaalko
>nepregledan u 640x480..800x600 jos nisam probao.
MAX je preddvidjen za rad u 1024x768.
mikroprocesori.434nenad,
-> #427, smilicic> Kaži nešto o tim novim merama? O čemu se radi i ima li razloga za
> paniku?
Mislim da se radi o tome da više nije moguće uvoziti računarske
komponente kao repromaterijal, što bi trebalo da dovede do
poskupljenja svega za oko 30 odsto. Verovatno ovde i onih koji će
znati nešto više da kažu o svemu ovome.
mikroprocesori.435giovanni,
-> #434, nenadĘ? Mislim da se radi o tome da više nije moguće uvoziti računarske
Ę? komponente kao repromaterijal, što bi trebalo da dovede do
Ę? poskupljenja svega za oko 30 odsto. Verovatno ovde i onih koji će
Ę? znati nešto više da kažu o svemu ovome.
Moguće je uvoziti ih kao repromaterijal (kao i sve drugo) nego se više ne
plaća carina od 1% na cenu tih delova. Sada se plaća puna carina koja
iznosi npr 5% za hard diskove, 17 ili 26% (nisam siguran) za monitore, 15%
za kućišta, štampače, matične ploče i slično i CD-ROM uređaje. Miševi,
tastature i još neke stavke imaju carinu 17% a zvučnici 32%. Prema nekim
mojim proračunima, porast cena ne bi smeo da bude veći od 10 do 15%.
mikroprocesori.436vuja,
Koji sve procesori mogu da se overklokuju?
Da li moze amd8A0486DX266?
mikroprocesori.437gmatic,
-> #436, vuja==> Da li moze amd8A0486DX266?
Na 80 MHz da.
mikroprocesori.438pvlada,
-> #437, gmatic> Na 80 MHz da.
A da li može K5 PR 133 na npr. 133 ili još više ?
mikroprocesori.439nesha,
-> #437, gmatic>==> Da li moze amd8A0486DX266?
>
>Na 80 MHz da.
Nisam toliko siguran za one koji rade na 5 V.. Par komada koje sam
ja imao su pucali samo tako na 80. Oni na 3.3V su chudo, ti se mogu budziti.
>A da li moze K5 PR 133 na npr. 133 ili jos vise ?
Probao, nece. Ista stvar je i sa PR 100.. Ni na 110 nece da fercera.
mikroprocesori.440pecanac,
-> #438, pvlada# A da li može K5 PR 133 na npr. 133 ili još više ?
Aaaa, ne može...ne može to...
Kako bre Žile ne može, pa oni su mi rekli da može da se ubudži...
A jel' su ti tako rekli ??
Pa da...
E pa onda neka ti ubudži onaj koji ti je to rekao...ja ne umem...
(ja nisam odavle' ;)
mikroprocesori.441kostja,
-> #439, nesha=>> A da li moze K5 PR 133 na npr. 133 ili jos vise ?
=>
=> Probao, nece. Ista stvar je i sa PR 100.. Ni na 110 nece da fercera.
Na cemu si to probao? AMD K5 PR 133 radi na
GA 586HX kao PR 150 (120MHz).
mikroprocesori.442nesha,
-> #441, kostja>Na cemu si to probao? AMD K5 PR 133 radi na
>GA 586HX kao PR 150 (120MHz).
Na par VX plocha, pa nije neshto bio raspolozen za saradnju. Na HX
nisam probao, ali ne bi bio prvi put da procesor na nekoj plochi moze, a na
drugoj ne moze da se overclockuje (tj moze, al puca ko blesav..).
mikroprocesori.443kiklop,
=====================================
6x86opt
Cyrix/IBM/ST 6x86 processor optimizer
=====================================
v0.77 (c) Mikael Johansson 1997
Unregistered ShareWare version!
*WHAT THIS PROGRAM DOES*
------------------------
This program optimizes the Cyrix/IBM/ST 6x86 (M1) processor.
*HOW IT DOES IT*
----------------
By setting the appropriate configuration bits on the CPU to their
appropriate values.
Details on which bits are set are (very surprisingly) found in the
section *WHICH BITS ARE SET*
It can also set up a special address region configuration for the Linear
Frame Buffer. When enabling Write Gathering for the LFB, writes to it get
sped up from 2 to 8 times.
--------------------------
=========================================
6x86set
Cyrix/IBM/ST 6x86 processor setup program
=========================================
v0.77 (c) Mikael Johansson 1997
Unregistered ShareWare version!
*WHAT THIS PROGRAM DOES*
------------------------
This program identifies your 6x86 (revision and so on), and lets you view
and alter almost all the registers on your CPU, including all the
undocumented regs that I'm aware of.
6xopt077.zipmikroprocesori.444pvlada,
-> #440, pecanac> Aaaa, ne može...ne može to...
> Kako bre Žile ne može, pa oni su mi rekli da može da se ubudži...
> A jel' su ti tako rekli ??
Nisu mi oni rekli, nego ja onako pitam :)
mikroprocesori.445pvlada,
-> #441, kostja> Na cemu si to probao? AMD K5 PR 133 radi na
> GA 586HX kao PR 150 (120MHz).
Ja imam GA VX, da li na njoj može ?
mikroprocesori.446kostja,
-> #442, nesha=> nisam probao, ali ne bi bio prvi put da procesor na nekoj plochi moze, a
=> na drugoj ne moze da se overclockuje (tj moze, al puca ko blesav..).
Da slucajno nisi probao sa AMD K5 100 (koji i radi na
100MHz) koji je premarkiran kao PR133?
mikroprocesori.447kostja,
-> #445, pvlada=> Ja imam GA VX, da li na njoj moze ?
Odkud bih ja to znao?
mikroprocesori.448nesha,
-> #446, kostja>Da slucajno nisi probao sa AMD K5 100 (koji i radi na
>100MHz) koji je premarkiran kao PR133?
Nishta remark, sve po propisu..
mikroprocesori.449nenad,
-> #443, kiklop> This program optimizes the Cyrix/IBM/ST 6x86 (M1) processor.
Da to nije nešto poput onog softvera za ubrzavanje računara tako
što emulira 486 procesor i preuzima na sebe većinu poslova? ;)
mikroprocesori.450gmatic,
-> #438, pvlada==> A da li moze K5 PR 133 na npr. 133 ili jos vise ?
E to neznam ali ako moze ljudski ce da radi samo na 133 ali ne i
vise.
mikroprocesori.451migoran,
Da li moze da radi procesor DX2-66 sa plocom DX4 (ako se podesi na 100Mhz)
mikroprocesori.452gmatic,
-> #451, migoran==> Da li moze da radi procesor DX2-66 sa plocom DX4 (ako se
==> podesi na 100Mhz)
Ploca radi na 33MHz a takt procesor samo umnozi. DX2 sa 2 a DX4
sa 3. Dakle oba rade na 33MHz(to jest njihove ploce). Verovatno
moze. Nisam probao ali. A sto se napona tice zavisi od procesora
do procesora. Pa i na to treba paziti(da su im naponi isti). Ako
je i ovo ispunjeno onda moze.
mikroprocesori.453giovanni,
-> #446, kostjaĘ? Da slucajno nisi probao sa AMD K5 100 (koji i radi na
Ę? 100MHz) koji je premarkiran kao PR133?
Koliko znam, i PR133 i PR100 rade na 100MHz. Imaju isto setovanje brzine
pa me zanima kako može onaj sa oznakom 100 da se remarkira a da ga bios ne
prepozna kao 100? Ako remark laže, bios ne laže. ;)
mikroprocesori.454gmatic,
-> #453, giovanni==> Koliko znam, i PR133 i PR100 rade na 100MHz. Imaju isto
==> setovanje brzine
PR100 radi na 90 kolko sam cuo.
A PR133 na 110.
mikroprocesori.455ivanl,
-> #454, gmatic=> PR100 radi na 90 kolko sam cuo.
=> A PR133 na 110.
Oba rade na 100 ali je PR133 poboljšan.
mikroprocesori.456nenad,
-> #454, gmatic> ==> Koliko znam, i PR133 i PR100 rade na 100MHz. Imaju isto
> ==> setovanje brzine
>
> PR100 radi na 90 kolko sam cuo.
>
> A PR133 na 110.
Zna li se da li slične matematike važe za AMD K6 na 200? Jedino
što sam do sada saznao jeste da zahteva ploču koja može da mu
obezbedi "dvojno" napajanje (na dva različita napona). Kako da
proverim može li moja to?
mikroprocesori.457nesha,
-> #455, ivanl>=> PR100 radi na 90 kolko sam cuo.
>=> A PR133 na 110.
>
> Oba rade na 100 ali je PR133 poboljsan.
PR 133 ima izmedju ostalog i vishe internog cache-a (pc config prijavi
24kb)
mikroprocesori.458kostja,
-> #455, ivanl=>=> PR100 radi na 90 kolko sam cuo.
=>=> A PR133 na 110.
=>
=> Oba rade na 100 ali je PR133 poboljsan.
Evo sta kaze spanac od GA 586 ploce:
- AMD K5 75MHz PR75
- 90MHz PR90
- 100MHz PR100
- 75MHz PR100
- 90MHz PR120
- 100MHz PR133
- 120MHz PR150
- 133MHz PR166
mikroprocesori.459giovanni,
-> #456, nenadĘ? Zna li se da li slične matematike važe za AMD K6 na 200? Jedino
Koliko znam o njemu (a nije baš mnogo :() radi na 200MHz. Nisam siguran
da li je to slučaj i sa ostalima (K6-233 i K6-166, mislim da jeste).
mikroprocesori.460pane,
Da li Pentium Pro200 ima ugrađene MMX instrukcije?
(Obzirom na cenu - verovatno i više od toga ali ostaje
malopređašnja dilema!) :)
mikroprocesori.461pvlada,
-> #454, gmatic> PR100 radi na 90 kolko sam cuo.
>
> A PR133 na 110.
Ne, i PR100 i PR133 su na 100Mhz :)
Pozdrav Vlada
mikroprocesori.462ivanl,
-> #460, pane=> Da li Pentium Pro200 ima ugrađene MMX instrukcije?
=> (Obzirom na cenu - verovatno i više od toga ali ostaje
=> malopređašnja dilema!) :)
Nema, on je izašao pre MMX instrukcija, njih ima Pentium II.
mikroprocesori.463jolicm,
Znam da je bilo, naročito u zadnje vreme, dosta priče o tome, al'
ajde konkretnije pitanje. Molim poređenje Cyrix 166 MHz procesora sa
njegovom braćom AMD i Intel. U kojoj je klasi sam procesor, a u kojoj
FPU, na primer da mi se kaže: ako ti treba FPU to ti je kao da si
kupio Intela na 100 MHz.
mikroprocesori.464kostja,
Kako je bilo ovde pitanja o K6 i Cyrix-u M2 evo da
prebacim mali pregled testova iz augustovskog broja
časopisa Boot.
Test je izvršen na M-Tech Mustang R 534F matičnoj ploči
koja podržava sve nove procesore, ali o tome u susednoj
temi...
Testirani su AMD K6 PR200, Cyrix 6x86MX PR200 i Intel
Pentium 200MMX. Vršeno je devet testova kako bi se pokrile
sve oblasti rada. Sve u svemu i dalje ostaje da je Intel
najbolji za CAD. Dakle, da krenemo redom.
1. Overall performansi (bootMark)
- AMD K6 PR 200 ........... 81,2
- Pentium 200MMX .......... 57
- Cx &x86MX PR200 ......... 62,7
2. Win 95 Apps (SYSMark 32)
- AMD K6 PR 200 ........... 182
- Pentium 200MMX .......... 176
- Cx &x86MX PR200 ......... 184
3. DOS igre (Quake v1,06)
- AMD K6 PR 200 ........... 12,6 (frajms/sec)
- Pentium 200MMX .......... 15,9
- Cx &x86MX PR200 ......... 11,3
4. 3D akceleracija (GLQuake v 1.07)
- AMD K6 PR 200 ........... 28,0 (frajms/sec)
- Pentium 200MMX .......... 28,4
- Cx &x86MX PR200 ......... 26,8
5. Direct X igre (MDK PertTest v 1.04)
- AMD K6 PR 200 ........... 62
- Pentium 200MMX .......... 78
- Cx &x86MX PR200 ......... 62
6. L1 cache speed (CacheCHK)
- AMD K6 PR 200 ........... 815,7 Mb/sec
- Pentium 200MMX .......... 277,5
- Cx &x86MX PR200 ......... 698,4
7. DMA Speed (Rendition DMA speed)
- AMD K6 PR 200 ........... 64,8 Mb/sec
- Pentium 200MMX .......... 74,3
- Cx &x86MX PR200 ......... 67,0
8. MMX procesioniranje (DeBabelizer Pro)
- AMD K6 PR 200 ........... 353 sec
- Pentium 200MMX .......... 364
- Cx &x86MX PR200 ......... 540
9. Lightwave 3D (Reytrace)
- AMD K6 PR 200 ........... 1801 sec
- Pentium 200MMX .......... 1680
- Cx &x86MX PR200 ......... 2363
Nalazi Boot-a:
Zavisno od aplikacije koja se koristi klonovi
prestižu Pentium, ili gađaju daleko od mete.
Naš bootMark test daje AMD-u neverovatnih 81
poen ostavljajući Pentium daleko iza sebe. Po
SYSMark-ovom testu Cyrix pobeđuje u Win 95
okruženju, ali mu je to jedina i mršava pobeda.
Nakon početnih pobeda dolazi do preokreta na
testu sa Quake-om gde posebno zaostaje Cyrix.
Iz ovog testa jasno se vidi da klonovi jos uvek
dobro zaostaju za Pentium-om što se tiče FPU, i
moraće još da rade da bi ga stigli.
U našem DeBabelizer Pro testu K6 je preMMx-sao
Pentium za nekoliko sekundi, ali vreme ne laže.
Kada je došao red na Cyrix nastala je dosada u
redakciji dok smo čekali još tri dodatna minuta
da on završi test.
Na kraju oba klona su opet podbacila. Cyrix je
opet ubedljivo zadnji na testu rendera u Lightwave-u
jer mu je trebalo čitavih 11 minuta više nego
Pentiumu. AMD je prošao mnogo bolje, zaostatak je
samo 2 minuta.
ZAKLJUČAK
K6 je konkurentan Pentium-u 200MMX, zavisno od aplikacija
koje se koriste. K6 brže pokreće klasične Win 95 aplikacije
ali pati u aplikacijama koje se intenzivno odnose na rad FPU,
doduše ne u toj meri koliko zaostaje Cyrix koji je jedino
dobio najbolji skor u SYSMark-ovom testu.
Sagledavajući sve testove K6 ostaje jedini konkurent
Pentium-u MMX.
mikroprocesori.465kostja,
Cyrix 6x86MX i ostali konkurenti Pentium-u.
Cyrix 6x86MX (ili ti M2) se na tržištu pojavio u
tri verzije: PR166, PR200 i PR233. Ali nemojte da
vas te oznake prevare... radni takt procesora je
sasvim druga stvar.
Cyrix 6x86MX je urađen u 0,35 mikronskoj tehnici
i sadrzi 6 miliona tranzistora, a nudi sve što
nudi i srce Pentiuma II (superscalarna arhitektura,
superpipeline, izvršavanje instrukcija preko reda,
višestruko granjanje...). Interni L1 keš je čitavih
64k, i unifikovan je.
Pomenuta tri modela rade na 150, 166 i 188MHz, i
2,5 x sporijoj magistrali (60, 66 i 75MHz). Kao
i AMD K6 predviđen je da radi u Socket 7 podnožju.
JOŠ UVEK IMA KATASTROFALNO SPORU NUMERIČKU JEDINICU!
Još tri firme najavljuju x86 kompatibilne procesore,
to su Centaur Technologies, DEC i National Semiconductor.
Da ne bi omanuo u prevodu evo originalnih tekstova:
Centaur Technologies plans to unloada Pentium MMX-level
processor, the ITC-C6, in mass volume this august, with
full-stream production of the chip by march 1998. Coming
in at 150MHz, 180MHz and 200MHz clock speeds, a 233MHz
processor is also in the works. The ITC-C6 uses a
RISC-like architecture thet`s optimized for highly used
instructions, but what makes this processor unique is its
low power drive: A 20Hz ITC-C6 pulls about 10,6 watts
compared to the 15,7 watts pulled by an Intel P200MMX.
Centaur Technologies plans to brutalize Intel with $100
per part bulk pricing for its 200MHz chip (Intel comes in
at $550 for a compareble chip and pricing structure). The
64k of unified L1 cache, and MMX in a small 88mm2 CK O,35
micron die cast will make this CPU one to watch.
Digital`s Alpha 21164PC microprocesor, while not X86
compatible without FX!32 translation, is aimed at
snatching NT users whit a combination of RISC processing
and faster clock speeds, all within the price range of
comparable Pentium Pro/Pentium II. With a 8k data cache,
16k of instruction cache, and support for up to 4Mb of
off-chip L2 cache, the 21164PC will include its own
version of multimedia extensions, Motion Video Instruction
(MVI), aimed specifically at accelerating MPEG-1 and MPEG-2
video. The procesor will run at 400, 466 and 533MHz CPUs
and sell for 295$, 395$ and 495$ respectivelz in quantities
of 1.000.
National Semiconductor forthcoming N7, while not armed whit
MMX, comes in to attack Intel from another angle - the low
cost PC. While the processor will most likely max out at
133MHz, it will coast no more then $30 in bulk. This processor,
along with Cyrix`s Media GX, will keep entry-level system
builders busy designing NetPCs and network based around Intel
arhitecture.
Toliko o klonovima...
mikroprocesori.466kostja,
Ako nekoga slučajno interesuje...
Nađoh jedan oglas koji kaže ovako:
- Pentium II 266MHz ............. 859$
- Pentium II 233MHz ............. 739$
- Pentium Pro 200MHz ............ 514$
- Pentium Pro 180MHz ............ 435$
- Pentium 200MHz MMX ............ 474$
- Pentium 200MHz ................ 264$
- Pentium 166MHz MMX ............ 276$
- Pentium 166MHz ................ 198$
- Pentium 133MHz ................ 130$
- AMD K6 233MHz MMX ............. 439$
- AMD K6 200MHz MMX ............. 347$
- AMD K6 166MHz MMX ............. 237$
- AMD K5 166MHz ................. 105$
- AMD K5 133MHz ................. 75$
- AMD K5 100MHz ................. 65$
- AMD K5 75MHz ................. 35$
Dakle, za cenu Pentium-a II 266MHz mogu da se kupe
dva AMD K6 PR233... sličan odnos je i kod Pentium II 233
i AMD K6 PR200.
Šta bi ste pre uzeli, Pentium II 266 ili GA586DX ploču
sa dva AMD K6 PR233?
mikroprocesori.467gmatic,
-> #460, pane==> Da li Pentium Pro200 ima ugradene MMX instrukcije?
Ne. Ovaj procesor je se pojavio pre Pentium MMX-a.
Ali je zato zakon za 32-bitni rad (znaci ako koristis NT ili
slicno). U 16-bitnom radu je losiji od Pentiuma na istom taktu
i to prilicno (znaci Dos,Win 3.11).
mikroprocesori.468gmatic,
-> #461, pvlada==> Ne, i PR100 i PR133 su na 100Mhz :)
Dobro de, tako sam nacuo. Izvinjavam se. Pitanje: dali je PR133
skuplji i kolko? Ako su oba na sto nebi trebalo da je cena tolko
drasticna da se neko ne odluci da kupi PR133.
mikroprocesori.469pvlada,
-> #468, gmatic> Dobro de, tako sam nacuo. Izvinjavam se. Pitanje: dali je PR133
> skuplji i kolko? Ako su oba na sto nebi trebalo da je cena tolko
Razlika u ceni je ja mislim negde oko 30DM ;)
Pozdrav Vlada
mikroprocesori.470pvlada,
-> #466, kostja> Dakle, za cenu Pentium-a II 266MHz mogu da se kupe
> dva AMD K6 PR233... sličan odnos je i kod Pentium II 233
> i AMD K6 PR200.
Samo mi se čini da su ti to stare cene, mislim da su još pale cene ;)
Pozdrav Vlada
mikroprocesori.471kostja,
-> #470, pvlada=> Samo mi se čini da su ti to stare cene, mislim da su još pale cene ;)
Pa, oglas je iz augustovskog broja...
mikroprocesori.472pvlada,
-> #471, kostja> Pa, oglas je iz augustovskog broja...
To kažem pošto sam na sezamu video sledeće cene:
K6 200Mhz 470DM dok je u ovim cenama što si poslao oko 635DM
K6 233Mhz 720DM dok je u ovim cenama što si poslao oko 805DM
Pozdrav Vlada
mikroprocesori.473sljubisic,
-> #471, kostja>=> Samo mi se cini da su ti to stare cene, mislim da su jos pale cene ;)
>Pa, oglas je iz augustovskog broja...
Ako su cene uzete iz nekog americkog casopisa, verovatno se radi o tako-
zvanim "suggested retail price" cenama, koje proizvodjaci (kako har-
dvera tako i softvera) preporucuju krajnjim distributerima. Medjutim,
posto su ove preporucene cene obicno previsoke ;), sami distributeri
pod pritiskom konkurencije cesto daju vrlo primamljive popuste i pro-
daju robu po tzv. "street price" cenama, koje su _dosta_ nize.
Naravno, tu ima i manipulacije sa visninom "preporucenih" cena, kako bi
popust koji prodavac daje izgledao sto veci :) Na primer, kada sam svoje-
vremeno kupovao modem, njegova "preporucena" cena je bila celih 249,00 $
a prodavac je bez mnogo cenjkanja pristao da ga da i za 140,00 $ :) Dru-
gar koji mi ga je kupio kaze da je siguran da je cena mogla da ide i jos
koji dolar nize, ali ga je mrzelo da se vise cenka kada se vec izborio za
popust od preko 100 $ ;)
mikroprocesori.474gmatic,
Kolke su cene procesora kod nas (okvirno).
Posebno me zanima kolko kosta CYRIX 200+.
Kaze da ga je platio 300Dm pa me zanima dal ga je preplatio (posto je
166+ oko 150Dm i manje)?
Mozda je uzeo C sa MMX-om?
mikroprocesori.475gmatic,
-> #469, pvlada==> Razlika u ceni je ja mislim negde oko 30DM ;)
Pa sto onda ljudi kupuju 100-tke. Ja bih u krajnjem slucaju sacekao
da skupim malo vise love i kupim nesto ljudski a ne kao do sad zakrpa
na zakrpu i to sve od matorih pantalona i slicno. Lepo kupim nove. Malo
cu mozda duze cekati trenutno ali mi zato makina nece morati da se menja
jedno 1god sigurno a kako sam navikao mozda i vise(mnogo).
mikroprocesori.476kupinar,
-> #466, kostja> Sta bi ste pre uzeli, Pentium II 266 ili GA586DX plocu
> sa dva AMD K6 PR233?
A jel' ovo gore postoji, mislim ploca koja podrzava dva komada
K6 i gde ima da se nabavi. Napisi nesto o tome (brzina, stabilnost,
ako ima i neki test).Znam da su ploce za dva Pentijuma podrzavale
samo INTEL-ove procesore.
Pozdrav Tdjerdj
mikroprocesori.477kostja,
-> #472, pvlada=> To kažem pošto sam na sezamu video sledeće cene:
Ma, sve je to u redu... ja sam samo dao cene radi
poređenja procesora.
mikroprocesori.478kostja,
-> #474, gmatic=> Kaze da ga je platio 300Dm pa me zanima dal ga je preplatio (posto je
=> 166+ oko 150Dm i manje)?
Koliko znam, toliko mu negde dođe Cx P200+ sa pločom.
mikroprocesori.479pvlada,
-> #476, kupinar> K6 i gde ima da se nabavi. Napisi nesto o tome (brzina, stabilnost,
Zaboravio si da tražiš i cenu ;)
Pozdrav Vlada
mikroprocesori.480kostja,
-> #476, kupinar=> ako ima i neki test).Znam da su ploce za dva Pentijuma podrzavale
=> samo INTEL-ove procesore.
Test AMD K6 možeš da nađeš u Mikru (bivši Mikroračunari)
ili u bilo kojem stranom časopisu jer su ovih dana
veoma interesantna poređenja na relaciji Pentium MMX
sproć AMD K6 sproć Cyrix 6x86MX.
Nešto nisam siguran da su dvoprocesorske ploče bile
ograničene samo na Intel procesore...
mikroprocesori.481nenad,
-> #464, kostja> Nakon početnih pobeda dolazi do preokreta na
> testu sa Quake-om gde posebno zaostaje Cyrix.
> Iz ovog testa jasno se vidi da klonovi jos uvek
> dobro zaostaju za Pentium-om što se tiče FPU, i
> moraće još da rade da bi ga stigli.
Oko korišćenja Quake-a za testiranje FPU-a postoji jedna
zanimljiva priča.
Priča kaže da Quake uopšte ne koristi FPU kao FPU. On samo
koristi činjenicu da su FPU registri 80-bitni da u njih slaže i
preko njih prebacuje 64-bitne vrednosti u memoriju. Kao što je
poznato, Pentium i Pentium Pro/II su hibridni procesori - iako su
"ka spolja" 64-bitni, unutra su i dalje 32-bitni, registri su
32-bitni itd. Quake je ovako optimizovan za Intel Pentium
procesor.
Priča dalje kaže da Intel-ovi procesori imaju 2 nezavisna
"pipeline-a" preko kojih komuniciraju sa FPU-om, dok AMD i Ciryx
imaju samo jedan (ovo nije priča, ovo je tačno). Za normalne FPU
operacije je i jedan sasvim dovoljan (naravno, bolje je sa dva,
da razlike nema ne bi ni Intel stavljao dva), ali ako se FPU
koristi samo kao spremište onda brzina komunikacije i
"magistrale" između CPU i FPU dobija mnogo više na značaju.
Poenta priče je da Quake (kao ni druge igre) nisu dobar test
realne snage FPU-a. Priča ima i drugu stranu, ona kaže da to nije
tačno i da se u Quake-u zaista koriste veliki i brojevi sa puno
decimala.
Bilo kako bilo, činjenica jeste da će sam Quake brže raditi na
Intel-ovim procesorima, a oko razloga možemo i dalje da
špekulišemo... :) Činjenica je ipak da se na drugim FPU testovima
ne primećuju tolike razlike (iako njih svakako ima, kod AMD-a
makar zbog manje propusne noći CPU-FPU, a kod Ciryx-a kažu i zbog
realno sporijeg koprocesora).
mikroprocesori.482nenad,
-> #465, kostja> Još tri firme najavljuju x86 kompatibilne procesore,
> to su Centaur Technologies, DEC i National Semiconductor.
National Semiconductor je pre nekih mesec dana kupio Ciryx-a tako
da je to u stvari to... Inače javno su objavili da ne žele da
konkurišu Intel-u i AMD-u za top modele, cilj im je da povoljnom
cenom utiču na "consumer" tržište tako da od njih u narednom
periodu ne treba očekivati ništa posebno revolucionarno. Nadam se
da to ipak nije tačno.
Ovoj kupovini i izjavi najmanje ima razloga da se raduje IBM koji
proizvodi Ciryx čipove u svojim fabrikama, a već je i reagovao
tako što je potpisao sa AMD-om ugovor po kome će njihov K6
ugrađivati u svoje Aptiva mašine. Za servere i high-end stanice i
dalje je rezervisan Intel.
mikroprocesori.483nenad,
-> #467, gmatic> U 16-bitnom radu je losiji od Pentiuma na istom taktu
> i to prilicno (znaci Dos,Win 3.11).
Nije lošiji, samo nije onoliko dobar koliko bi se očekivalo.
Probleme naročito ima kada izvršava mešavinu 16-bitnog i
32-bitnog koda. Radi se o tome da je bio je potpuno optimizovan
za 32-bitne programe (da ne objašnjavam sada kako) jer su 91.
kada je počeo razvoj smatrali da će 95 kada izađe sve već biti
32-bitno, ali...
Pentium II je sređen tako da je optimizovan i za 16-tobitne
programe. Umesto da dalje razvija procesor i unapređuje ga, Intel
1997. optimizuje procesor za 16-bitne programe.
Microsoft rulez, što bi rekao naš narod. ;(
mikroprocesori.484nenad,
-> #466, kostja> Šta bi ste pre uzeli, Pentium II 266 ili GA586DX ploču
> sa dva AMD K6 PR233?
Samo Intel za sada podržava više procesora na ploči. Priča se da
AMD priprema čipset koji će omogućiti i SMP mašine sa K6
procesorom.
mikroprocesori.485gmatic,
-> #478, kostja==> Koliko znam, toliko mu negde dode Cx P200+ sa plocom.
Tacno. 300+ neku sicu je platio isti sa plocom. On mi je nesto
objasnjavao 640dm pa 300 ja reko 640 sa plocom i grafikom i memorijom a
300 samo procesor ali covek je kupio novi hard a to mi nerece.
Samo mali nesporazum nista vise.
Hvala u svakom slucaju.
mikroprocesori.486kostja,
-> #481, nenad=> imaju samo jedan (ovo nije priča, ovo je tačno). Za normalne FPU
=> operacije je i jedan sasvim dovoljan (naravno, bolje je sa dva,
=> da razlike nema ne bi ni Intel stavljao dva), ali ako se FPU
Što će reći da je to, možda, uzrok što Pentium bije
i AMD-a i Cyrix-a na CAD testovima...
mikroprocesori.487kostja,
-> #484, nenad=> Samo Intel za sada podržava više procesora na ploči. Priča se da
=> AMD priprema čipset koji će omogućiti i SMP mašine sa K6
=> procesorom.
Vidiš, taj podatak nisam znao... a, dobro jel neko
ima GA 586DX da nam kaže šta stoji u manualu.
mikroprocesori.488kostja,
-> #485, gmatic=> 300 samo procesor ali covek je kupio novi hard a to mi nerece.
Pa, verovatno si mu rekao da "sitnice" ne spominje...
mikroprocesori.489gmatic,
-> #483, nenad==> Microsoft rulez, sto bi rekao nas narod. ;(
Vaistinu rulez.
Sto pa DOS i nije tako los? Volim DOS od kad sam video sta uradise
sa WIN-om. Pa ono puca svaki drugi dan. Svaki mesec reinstalacija.
Ali to nije tema za ovu konfu.
A PENTIUMPRO je sporiji od PENTIJUMA na istom taktu u izvrsavanju
16 bitnog koda. Nisam licno video ali u casopisima jesam.
mikroprocesori.490nenad,
-> #487, kostja> Vidiš, taj podatak nisam znao... a, dobro jel neko
> ima GA 586DX da nam kaže šta stoji u manualu.
Budi siguran da Intel čipset ne podržava non-Intel procesore u
SMP režimu. :)
Na stranu što mi se kupovina SMP mašine nikako ne čini povoljnom
(osim ako su potrebne maksimalne performanse u datom trenutku,
dakle kupovina mašine sa više high-end procesora). Između 2
Pentium-a i PPro-a uvek bih izabrao jedan PPro.
mikroprocesori.491nenad,
-> #489, gmatic> Sto pa DOS i nije tako los? Volim DOS od kad sam video sta uradise
> sa WIN-om. Pa ono puca svaki drugi dan. Svaki mesec reinstalacija.
Puca i DOS koliko i Win, Win samo puca češće jer se koristi više
programa odjednom pa je izloženiji pucanju i drugo - kada pod
Windows-om nešto pukne ti kažeš "puko Win", a kad pod DOS-om
pukne kažeš "puko program". U suštini i jeste tako, retko kada
DOS kao DOS zakaže - jer se i ne koristi. Praktično svi programi
od ranih 80-tih pa na ovamo koriste BIOS pozive, ako ne i
direktan pristup hardveru.
> A PENTIUMPRO je sporiji od PENTIJUMA na istom taktu u izvrsavanju
> 16 bitnog koda. Nisam licno video ali u casopisima jesam.
Ne, pazi o čemu se radi. U dizajniranju Pentium Pro-a (a
delimično i Pentium-a) Intel je primenio mnoga rešenja do tada
nepoznata u mikroprocesorskoj CISC tehnologoji, i to upravo ona
"pozajmljena" iz RISC sveta - kanalisanje instrukcija, real-time
optimizacija redosleda njihovog izvršavanja da bi se povećali
dobici od mogućnosti istovremenog izvršavanje susednih
instrukcija i sl. Da bi se neke dve (ili više) instrukcija
izvršile istovremeno bitno je da ne operišu nad istim memorijskim
lokacijama, registrima, operandima... Jednom rečju: da
izvršavanje druge ne zavisi od rezultata izvršavanja prve. Jasno
je da je to mnogo lakše postići kod RISC (Reduced Instruction Set
Circiut) procesora jer su kod njih instrukcije pojedinačno
jednostavnije i prostije, a i sam set instrukcija i filozofija
kodiranja su prilagođeni hardveru od samog starta.
Pentium Pro (kao i AMD K6 i drugi) je velika "budževina", ali
pošto je to urađeno u hardveru to nikom ne smeta. Oni koji su
predviđali smrt CISC procesora su ipak bili u pravu. PPro je
jedan običan (dobro, ne baš :) prevodilac CISC instrukcija u RISC
koje izvršava samo jezgro procesora. Pokazalo se da je to brže i
jeftinije nego praviti komplikovan i moćan CISC procesor.
Kako sve to sada funkcioniše? Instrukcije koje se proslede P6
procesoru iz memorije konvertuju se u ekvivalentne
mikro-operacije i učitavaju u kružni bafer koji može sadržavati
do 40 elemenata (na PPro, ne znam za P-2). Iz tog bafera
instrukcije se prosleđuju u jedinicu za izvršavanje, koja ih i
izvršava, i to čak 3-5 istovremeno, i to - _ako su podaci
neophodni za njihovo izvršavanje dostupni i spremni_.
Najprostije rečeno: ako imamo instrukcije X i Y, i ako Y
referencira na neku memorijsku lokaciju ili registar nad kojim X
vrši upis, procesor će morati da sačeka da se instrukcija X
potpuno završi i da tek onda pristupi izvršavanju instrukcije Y.
Ako obe samo čitaju iz iste memorijske lokacije onda nema
problema.
E sad, kako bi se broj "sačekivanja" kod ovakvih optimizacija
smanjio bar kod čitanja iz registara (programi se, naravno,
optimizuju tako da što više koriste interne registre u
procesoru), izmišljeni su tzv "shaddow" registri. Oni
"preslikavaju" podatke pravih registara i omogućavaju da se
instrukcije _ipak_ izvršavaju istovremeno bez obzira na
prethodne.
Naime, kada se desi da se neka vrednost u registru promeni,
procesor sprovodi odgovarajuću akciju: ili "vrati" instrukciju na
ponovno izvršavanje, ili joj, ako nije kasno, "poturi" novu
vrednost. Na kompajlerima je da generišu kod koji je optimizovan
za ovakve procesore i u kome su susedne instrukcije u najvećem
broju "komplementarne". Intel-ov Pentium Pro ima i koristi
"shaddow" registre, ali...
Intel-ovi inženjeri su, naime, u cilju uštede broja tranzistora i
smanjenja kompleksnosti dizajna, učinili da "shaddow" registri
preslikavaju prave registre isključivo u celosti - dakle kao
njihove 32-bitne vrednosti. Zbog toga, iako međusobno
komplementarne, dve 16-tobitne instrukcije MOV AX, BX i SHL BL će
morati da sačekaju jedna na drugu pošto operišu nad različitim
delovima ipak istog 32-bitnog registra EBX, jedna nad 16 bita, a
druga nad samo 8 bitova!
Zato koke nose kockasta jaja... Ovi problemi najviše dolaze do
izražaja kada se izvršava mešavina 16-tobitnog i 32-bitnog koda
jer se onda i 32-bitni kod "šteti".
Anyway, nema nikakvih razloga da Pentium Pro bude _slabiji_ od
Pentium-a pri radu sa 16-tobitnim instrukcijama, samo nema
dodatne optimizacije za njih.
Pentium Pro se pojavio kao što je i planirano 1995. godine, a to
je čak 10 godina nakon prvog 32-bitnog procesora - 386-tice. Kada
su počeli razvoj, 1991., Intel-ovci su pretpostavili da će 10
godina nakon izlaska 32-bitnog procesora sav softver biti
32-bitan, ali šipak... Hit 95-te je bio Windows 95 kod koga su
suštinski delovi sistema, uključujići i kernel, i dalje
16-tobitni i koji predstavlja ubitačnu kombinaciju - upravo
mešavinu 16-tobitnog i 32-bitnog koda..
I dan-danas se Windows 95 isporučuje na najviše daleko računara i
Intel je Pentium II morao da prilagodi tome (12 godina nakon
izlaska 386 procesora) pa je on optimizovan i za 16-bitne
programe, tj. njegovi shaddow registri mogu da rade i sa pola
32-bitnog registra.
---
Microsoft: "Wait for us, we are industry leaders!" ;)
mikroprocesori.492ranx,
-> #489, gmatic> Sto pa DOS i nije tako los? Volim DOS od kad sam video sta uradise
> sa WIN-om. Pa ono puca svaki drugi dan. Svaki mesec reinstalacija.
Ako ti puca Win, onda je problem do hardvera. Uostalom, najbolji test za
hardver jesu instalacija W95 ili NT. Neka me neko ispravi ako grešim.
mikroprocesori.493nitugard,
-> #492, ranx> Ako ti puca Win, onda je problem do hardvera. Uostalom, najbolji test za
> hardver jesu instalacija W95 ili NT. Neka me neko ispravi ako grešim.
"Grešiš, šinko, ovaj grdno grešiš."
Sama instalacija nije dovoljna. W95 (za NT ne znam) može da služi kao
detektor bilo lošeg bilo loše podešenog hardvera tek nakon izvesnog vremena
rada, recimo oko nedelju dana intenzivnog rada. Princip je prost:
ako ništa ne pada, sve je u redu. Ako nešto pada...
E, onda imaš glavobolju (kao ja) da otkriješ ko je krivac za to.
Pitanja za sve:
1. SIMM 16MB, oznaka čipova:
ACT(R)S
9623
TM417400AJ-6
Da li je brzina ovoga 60 ns ili se ja to varam?
2. Da li overclockovan 486 DX4 100 MHz procesor (sa 100 na 133MHz)
može da izazove povećanu izb(i)rljivost ploče po pitanju memorije
ili neprihvatanje 60ns SIMM-ova?
mikroprocesori.494mango,
-> #491, nenad> jedan obican (dobro, ne bas :) prevodilac CISC instrukcija u RISC
> koje izvrsava samo jezgro procesora. Pokazalo se da je to brze i
> jeftinije nego praviti komplikovan i mocan CISC procesor.
Da, ali ce sad dolaziti do mnogo vise problema sa procesorima (citaj
vise bagova).
mikroprocesori.495ivanl,
-> #492, ranx=> Ako ti puca Win, onda je problem do hardvera. Uostalom, najbolji test
=> za hardver jesu instalacija W95 ili NT. Neka me neko ispravi ako
=> grešim.
Da pogotovo kada na tom hardveru dugi OS radi savršeno...
mikroprocesori.496nenad,
-> #494, mango> > jedan obican (dobro, ne bas :) prevodilac CISC instrukcija u RISC
> > koje izvrsava samo jezgro procesora. Pokazalo se da je to brze i
> > jeftinije nego praviti komplikovan i mocan CISC procesor.
>
> Da, ali ce sad dolaziti do mnogo vise problema sa procesorima
> (citaj vise bagova).
Pa ne bi trebalo, u principu bi trebalo da ih je manje kada se
sistem sastoji iz više manjih i funkcionalno različitih
komponenti od kojih svaka radi svoj posao.
mikroprocesori.497gmatic,
-> #491, nenad==> Puca i DOS koliko i Win, Win samo puca cesce jer se koristi
==> vise
Da al kad pukne dos samo resetujes i picis dalje. Kad pukne
win moras ili da prepravljas greske ili da reinstaliras njega
a samim tim i sve programe koje si imao (ovo drugo je mnogo
cesce). Win je shit.
==> Ne, pazi o cemu se radi. U dizajniranju Pentium Pro-a (a
==> delimicno i Pentium-a) Intel je primenio mnoga resenja do
==> tada
==> Pentium Pro (kao i AMD K6 i drugi) je velika "budzevina", ali
==> posto je to uradeno u hardveru to nikom ne smeta. Oni koji su
==> predvidali smrt CISC procesora su ipak bili u pravu. PPro je
==> jedan obican (dobro, ne bas :) prevodilac CISC instrukcija u
==> RISC koje izvrsava samo jezgro procesora. Pokazalo se da je
==> to brze i
Ali zar i Pentium neradi kao prevodilac CISC > RISC?
Tako sam cuo onih prvih dana Pentijuma(kad je se pojavio).
mikroprocesori.498gmatic,
-> #493, nitugard==> Da li je brzina ovoga 60 ns ili se ja to varam?
Meni lici da jeste.
==> 2. Da li overclockovan 486 DX4 100 MHz procesor (sa 100 na
==> 133MHz) moze da izazove povecanu izb(i)rljivost ploce po
==> pitanju memorije ili neprihvatanje 60ns SIMM-ova?
A kako si uspeo da nateras 133? Kolko ja znam DX4 mnozi takt 3x
133 : 3 = 44.3333 . Kolko znam ovaj procesor moze samo da se
natera na 120MHz (3 x 40). Ako je ovo slucaj onda dodaj stanje cekanja
(znaci ne nula nego jedan).
To bi trebalo da bude to.
mikroprocesori.499gmatic,
-> #492, ranx==> Ako ti puca Win, onda je problem do hardvera. Uostalom,
==> najbolji test za hardver jesu instalacija W95 ili NT. Neka me
==> neko ispravi ako gresim.
Nemora da bude. Radi win OK dok neodlucim da budzim nove programe.
Onda kad nalupam svasta sumnjivog kvaliteta pocne da vileni.
Obicno je ovo u pitanju. Nekad mi se desi na primer da udjem u
file menager(jel se bese tako zove?) a on shljus, baci me u dos.
Napisem WIN ,pocne da ucitava i opet shljus u dos. Onda nikakvo
prckanje po sys-ovima nepomaze nego reinstalacija. I to nece da
se instalira ako je ukljucen emm386 (stalno neke greske prijavljuje).
NAPOMENA!
Imam 12 Mb rama. 8Mb 60 ns i 4Mb 70 ns. Moz biti da je ovo ali nigde
drugde mi nepravi probleme.
mikroprocesori.500zeljkoj,
-> #491, nenad> DOS kao DOS zakaže - jer se i ne koristi. Praktično svi
> programi od ranih 80-tih pa na ovamo koriste BIOS pozive, ako
> ne i direktan pristup hardveru.
Možda za ispis na ekran i sl. ali za sve ostalo (rad sa fajlovima, npr.)
se koristi DOS.
> procesoru), izmišljeni su tzv "shaddow" registri. Oni
To me podseti na 'alternativni set registara' procesora Z80. :)
mikroprocesori.501nitugard,
-> #498, gmatic> ==> 2. Da li overclockovan 486 DX4 100 MHz procesor (sa 100 na
> ==> 133MHz) moze da izazove povecanu izb(i)rljivost ploce po
> ==> pitanju memorije ili neprihvatanje 60ns SIMM-ova?
> A kako si uspeo da nateras 133? Kolko ja znam DX4 mnozi takt 3x
> 133 : 3 = 44.3333 . Kolko znam ovaj procesor moze samo da se
Ne pitaj mene :( ploča je kupljena sa procesorom i kulerom,
kao AMD DX? 133, uputstva nemam. Ispod kulera se krio AMD DX4 100.
Detalje o ploči i celu priču imaš u poruci 3.1068 (matične ploče).
BTW: video sam i u cenovniku renomirane firme DX4 na 133???
> natera na 120MHz (3 x 40). Ako je ovo slucaj onda dodaj stanje cekanja
> (znaci ne nula nego jedan).
Stalno je na 1. Dosta sam eksperimentisao sa Chipset setupom, preturao
SIMMove po bankama, u dva navrata (odmah po nabavci 16M modula i tokom
i izvesno veme posle reinstalacije celog sistema)
izgledalo je da mi je i uspelo.
mikroprocesori.502nitugard,
-> #499, gmatic> Imam 12 Mb rama. 8Mb 60 ns i 4Mb 70 ns. Moz biti da je ovo ali nigde
> drugde mi nepravi probleme.
Jedini način da tačno utvrdiš je malo naporan:
napolje sa 4M (radi brzine) i radi neko vreme sa 8 (ovo je za većinu
stvari kod 3.11 sasvim dovoljno da se preživi - uostalom ja trenutno
teram W95 sa isto toliko (radio sam to i na 386 DX40 - HDD jezivo drlja,
sporo je, ali ako je HW OK, stabilno je - ne pada).
Ako stvari prestanu da padaju - lepo - šutni ta 4M.
Ako ne, onda napolje sa 8M, vrati 4M, pa Jovo nanovo
(pazi da imaš dovoljno veliki swap file). Ako stvari sada budu radile
kako treba, pozdravi se sa tih 8M - ili ti se ne slažu sa pločom ili
nisu O.K. (ako posumnjaš na ovo javi mi se na mail, da ti pošaljem
odličan program za testiranje memorije koji ne može u konfu)
Ako u svakom slučaju pada, probaj da negde pozajmiš RAM koji
je neko intenzivno koristio i zasigurno radi dobro. Ako ti i sa njime
sistem bude padao - zameni ploču. Isto tako, probaj svoje memorije
na nekoj drugoj ploči.
Na žalost, ovo jeste zametan postupak, ali je i jedini siguran.
Zašto se neke ISPRAVNE memorije ne slažu sa nekim pločama
nikada mi neće biti jasno, ali to se provereno događa.
Moja ploča sa svojim genijalnim Award biosom
(I love AMI - sa ovima nikad nisam imao sreće)
je za 8M SIMM na kome sam sa 386 radio koju godinu
i nikada ništa nije palo, uredno vrištao Memory Error,
a kada bi popio "ignore all errors" dizao bi se i ništa nije padalo.
Zato sam od dva SIMM-a, za koje se nije bunio, jedan na kraju bacio
pošto ga je pomenuti program provalio da ne valja (na Checkitu je prolazio
onu duuuuugu varijantu testiranja), a drugi na kraju trampio
pošto je prokletinja rušila Windowse sve u 16.
mikroprocesori.503nenad,
-> #497, gmatic> Ali zar i Pentium neradi kao prevodilac CISC > RISC?
> Tako sam cuo onih prvih dana Pentijuma(kad je se pojavio).
AKo se dobro sećam tada su počeli da uvode tu koncepciju, ali
mislim da je AMD K6 prvi koji u potpunosti radi na taj način. AMD
K6 je u stvari nastao kao nastavak razvoja procesora firme
NextGen koju je AMD kupio. Procesor u sebi ima komponentu koji
oni zovu RISC86 i on je suština naprave, ostali delovi ga
servisiraju - prevode x86 kod za njega. :)
mikroprocesori.504nenad,
-> #500, zeljkoj> Možda za ispis na ekran i sl. ali za sve ostalo (rad sa fajlovima,
> npr.) se koristi DOS.
To nije toliko kritično za pucanje i blokiranje programa. Ono što
jeste je npr. alokacija i pristup memoriji, pisanje po I/O
portovima i sl., tu se DOS ništa ne pita niti se meša, sve je na
programeru.
------
DOS ... is still a real mode only non-reentrant interrupt handler,
and always will be. -Russell Williams
mikroprocesori.505gmatic,
-> #501, nitugard==> Ne pitaj mene :( ploca je kupljena sa procesorom i kulerom,
==> kao AMD DX? 133, uputstva nemam. Ispod kulera se krio AMD DX4
==> 100. Detalje o ploci i celu pricu imas u poruci 3.1068
==> (maticne ploce). BTW: video sam i u cenovniku renomirane
==> firme DX4 na 133???
Ovo mi sve mirise na 120 MHz . Razlika nebi trebalo da se primeti tako
lako. A tvoj je mozda malo preterana 100-tka.
==> Stalno je na 1. Dosta sam eksperimentisao sa Chipset setupom,
==> preturao SIMMove po bankama, u dva navrata (odmah po nabavci
==> 16M modula i tokom i izvesno veme posle reinstalacije celog
==> sistema) izgledalo je da mi je i uspelo.
Upali sve (al bukvalno sve) na ono najsporije sto moze. Znaci samo da radi.
Ako sljaka onda cackaj malo tu ako nece vidi dalje.
mikroprocesori.506gmatic,
-> #502, nitugard==> Ako stvari prestanu da padaju - lepo - sutni ta 4M.
Ma nepadaju tako. Ako radim u njima sve je OK. Problemi nastaju
obicno kad nesto novo instaliram pa izbrljavi nesto.
Sto se memorije tice prvo sam imao onih 4Mb. Sve je bilo OK.
Kada sam kupio osmicu i stavio i nju on je najpre detektovao
samo 8 Mb(stavio sam u prvi slot a 4 Mb u drugi). Usao sam u
DOOM i zvuk je bio nekako izoblicen. U Q ili Screamer-u me shutne
u dos kada stavim SB. A negde radi OK (Win, WC2, MK svi, sve Microproseovo
ili acclaimovo ili blizardovo). Izvadim ja 8 mb i vratim cetiri
ali u DOOM-u je ostao onaj izoblicen zvuk. Onda vratim 8Mb a cetiri
stavim u treci slot. Imao sam 12Mb. Sad ovako stoji.
Probao sam i sa samo 8 Mb.
HELP!
(al mi ovde nesto smrdi na plocu ili kontroler).
mikroprocesori.507crusader,
Ne pratim redovno ovu confu, zato sorry ako je bilo.
Treba mi konkretan odgovor:
Za koji procesor da se odlucim: Intel 166 MHz ili Cyrix 200 MHz?
mikroprocesori.508nitugard,
-> #501, nitugard> BTW: video sam i u cenovniku renomirane firme DX4 na 133???
Normalno, to je u cjeniku pogrešno napisano.
Radilo se o slavnom Am5x86-P75...
Provereno, pošto mi isti sada prede u mašini :)
mikroprocesori.509kostja,
-> #507, crusader=> Za koji procesor da se odlucim: Intel 166 MHz ili Cyrix 200 MHz?
Definitivno i neopozivo: Pentium 166MHz.
mikroprocesori.510epson,
-> #507, crusader
│ Za koji procesor da se odlucim: Intel 166 MHz ili Cyrix 200 MHz?
└─────────────────────────────────────────────────
Intel 166 Mhz naravno . Cyrix 200 Mhz ima problema sa 75 Mhz taktom
ploče, koji ne podržava ni jedna HX ploča (koliko znam), koprocesor je
loš . Možda bi trebao da sačekaš 1-2 meseca i kupiš Intel 133/166 Mhz
MMX ?
mikroprocesori.511miskop,
-> #507, crusader--> Za koji procesor da se odlucim: Intel 166 MHz ili Cyrix 200 MHz?
Definitivno: Intel Inside