nabavka.1dpetrov,
Molim ako neko zna gde mogu da nabavim LCD displej za NOTEBOOH racunar da mi
javi. Radi se o VGA mono 9.5" displeju. U obzir dolazi i nov i polovan i
neispravan NOTEBOOK sa ispravnim ekranom.
Telefon 146-017 Petar.
nabavka.2dpetrov,
Molim ukoliko neko ima adresu i fax broj fabrike HITACHI ili servisa u Evropi
da mi javi na mail.
nabavka.3neko,
-> #2, dpetrovVec sam trazio bilo kakve podatke o HITACHI CD-ima u to bi moglo da se uracuna
i telefon i adresa servisa ili zastupnistva ali mi niko nista nije poslao.
Ako imas bilo kakve informacije ...
Ne mogu da ponudim nista vise od zahvalnosti (za sada).
Nenad.
nabavka.4dpetrov,
MOlim ako neko ima adresu i fax broj fabrike HITACHI ili servisa bilo gde u
Evropi da mi javi na mail. Ako imate bilo koji proizvod ove firme samo
okrenite poledjinu uputstva ili spisak servisa i to je to. Unapred zahvalan.
nabavka.5vitez.koja,
Ima li nekog (manje ili više konkretnog) razloga protiv kupovine
onog "multimedia" CL modem+fax+sekretarica? Zašto su ti modemi
poprilično jeftiniji od USR ili Intel modem? Samo firma, ili ima tu
još po nešto?
sk
nabavka.6pavlovicz,
-> #2, dpetrov> Molim ukoliko neko ima adresu i fax broj fabrike HITACHI ili servisa u
Krenimo redom :)
Hitachi Sales Europa GmbH .. Rungedam 2, 2050 Hamburg 80
Verkaufsburo Wiesbaden.... Abraham-Lincoln -Strase 22, 6200 Wiesbaden
Hitachi Sales Warenhandels-G.m.b.H... Kreuzgase 27, A1180 Wien
Hitachi Sales Netherland B.V... Industrieweg 17-19,
3762 EG Soest/Holland
Pozdrav,
Zoran.
P.S. Nisam ti ostavio na mail jer možda treba još nekom :)
nabavka.7pavlovicz,
-> #3, neko
Pogledaj spisak koji sam poslao dpetrovu
Zoran.
nabavka.8jolicm,
Da li neko zna cene komponenti u Francuskoj ?
Dolaze mi neki dalji rođaci, a meni treba neka bedna 386tica (komplet)
Da li vredi da ih zezam da idu po radnjama i gledaju cene ???
nabavka.9kenza,
-> #8, jolicm(;> Da li neko zna cene komponenti u Francuskoj ?
Jos ne, ali posto idem za 10-tak dana tamo, napisacu kada se vratim :)
Posto nemam Notebook, to znaci za 30-tak dana. Ako uspem tamo da nadjem
neki komp. sa modemom, onda cim stignem tamo.
nabavka.11diag,
Da li neko zna gde i po kojoj ceni u Bgd-u i malo šire ima da se
pazari pretvarač sa 220V na 110V snage oko 100W.
nabavka.12dpetrov,
Molim da mi se javi neko ko zna bilo sta u vezi nabavke LCD ekrana za NOTEBOOK
racunar. Imam takav racunar, ali mu je otkazao ekran i mesecima uzaludno tragam
za zamenom. Javiti na mail ili telefon 146-017 Petar.
nabavka.13dpetrov,
Ako neko zna gde moze da se nabavi eksterni CD-ROM drajv koji se prikljucuje
na paralelni port molim da javi na mail ili telefon 146-017 Petru.
nabavka.14bigbrada,
Subj : Napajanje
Imam problem sa napajanjem. Naime, svi postojeći kablovi
su zauzeti, a hoću da ubacim i CD-ROM. Ima li negde da
se nađe tzv. 'lopov'?
Sale.
nabavka.15zkrstic,
-> #14, bigbrada>> su zauzeti, a hoću da ubacim i CD-ROM. Ima li negde da
>> se nađe tzv. 'lopov'?
Prelaz sa jednog na dva velika napajanja imaš u Radio klubu,
402-096, 422-792 i košta cca 12-13 dinara, koliko me pamćenije
služi.
nabavka.16bigbrada,
-> #15, zkrstic---== Prelaz sa jednog na dva velika napajanja imaš u Radio
---== klubu,
Moja malenkost se zahvaljuje na informaciji :)
Sale
nabavka.17dpetrov,
Potrebna PS/2 tastatura. Ako neko ne zna, to je tastatura ista kao obicna,
samo sa konektorom koji je manji od klasicnog DIN i odgovara portu na IBM
racunarima. Molim ako neko zna gde moze da se nabavi ili ima da proda da se
javi na mail ili telefon 146-017 Petru.
nabavka.18jeremy,
Radi se o Covox-u...Ima li neko spisak svih delova koji su potrebni za
sklapanje duplog! (stereo) Covoxa...? I šema bi bila dobrodošla ;)
Hvala,
Jeremy
nabavka.19sbrk,
-> #18, jeremy>> Radi se o Covox-u...Ima li neko spisak svih delova koji su potrebni za
>> sklapanje duplog! (stereo) Covoxa...? I šema bi bila dobrodošla ;)
co jo pc.ut
co r 8.664
nabavka.20jeremy,
-> #19, sbrk>> co jo pc.ut
>> co r 8.664
Thanks ;)
nabavka.21b.jovanovic,
Potrebna mi je sema PS/2 porta 232 za mouse,
ili sema RS 232 <=> PS/2 jer mi je greskom
kupljen Logitech mouse sa prikljuckom za IBM PS/2
Branko
P.S. Molim da mi ne saljete odgovore: Ima u Minchenu ili
i Bugaskoj i sl..
nabavka.22dulev,
-> #21, b.jovanovic> Potrebna mi je sema PS/2 porta 232 za mouse,
> ili sema RS 232 <=> PS/2 jer mi je greskom
> kupljen Logitech mouse sa prikljuckom za IBM PS/2
PS/2 -> RS 232 - ne moze.
RS 232 -> PS/2 - moze, ali to, na zalost, nije tvoj slucaj.
(dv)
nabavka.23kostja,
Help!
Drugar je uz svoj Snajder lap-top dobio adapter za tastaturu,
ali ga je zagubio.
Adapter je malecki ogrugli 6-pinski i normalno sa druge strane
okrugli standardni utikac za tastaturu. E, sad ako neko zna o
kojem se stekeru radi i gde ima da se nadje ovaj adapter neka
slobodno kaze... necu mu nista.
Ajde pomagajte ako boga znate (zamislite da radite na namackoj
lap-top tastaturi, a stoji vam lepa YU tastatura sa strane).
Poz
nabavka.24b.jovanovic,
-> #22, dulev
A zbog cega ne bi moglo!
Potrebno je samo instrumentom izmeriti
veze i nacrtati semu veze! Zar ne?
Branko
nabavka.25deki.dj,
Da li neko zna gde se trenutno u BG-u moze kupiti
toner za HP 4V, i po kojoj ceni?
Hvala!
nabavka.26maja.s,
Imam priliku da nabavim modem iz Japana. Da li neko zna šta ima na
njihovom tržištu? Cena nije bitna.
Unapred hvala na odgovoru.
nabavka.27maja.s,
Da li neko zna gde može da se nabavi dobra klik tastatura i pošto?
nabavka.28babbage,
-> #26, maja.s
[answering 12.26 & 12.27]
>=>> Imam priliku da nabavim modem iz Japana. Da li neko zna šta ima
>=>> na njihovom tržištu? Cena nije bitna.
B))))) Kakvo pitanje. Na njihovom trzistu imas sve, i to sve
je znatno kvalitetnije i znatno skuplje nego tajvanska roba.
Sto se tice modema, dacu ti savet: ako cena nije bitna, idi
kod bilo kog boljeg domaceg prodavca hardvera i kupi neki od
USR modema. Boljih nema ni u Japanu, a ustedeces i dosta para
i dosta vremena.
>=>> Da li neko zna gde može da se nabavi dobra klik tastatura i
Kod bilo kog domaceg prodavca hardvera B). Ako oces *najbolju*
mogucu tastaturu potrazi IBM original klik tastature sa metalnom
podlogom. Mozes ih naci u Minhenu, kostaju nesto malo ispod 200DM.
Babbage
nabavka.29dveselinovic,
-> #27, maja.s Ja sam moju kupio za DM 50 kod MZ, Dubljanska 70, tel. 434-812 ili
450-471 i vrlo sam zadovoljan. Ona je inače u orman prebacila jednu
Cherry tastaturu od DM 220, koju ću najverovatnije da prodam.
Pozdrav,
DVV
nabavka.30zokalezic,
-> #28, babbage>> Sto se tice modema, dacu ti savet: ako cena nije bitna, idi
>> kod bilo kog boljeg domaceg prodavca hardvera i kupi neki od
>> USR modema. Boljih nema ni u Japanu, a ustedeces i dosta para
>> i dosta vremena.
Pa neće biti baš :) U Junskom PC-WORLD-u beše testirano 7 V34 modema
i za USR kao glavnu manu navode uspostavljanje veze. Od 10 pokušaja
u devet slučajeva uspostavio je vezu ali samo jednu na 28800bps.
Testirani modemi su: Optima 288 (Hayes- 499/579 $), V34 (Motorola- 595$),
MT2834BA-ISI ( Multi Tech), PC288LCD V.34 (Practical Peripherals - 459$),
FaxModem 288 ( Supra - 245/265), Sportser 28.8 ( USR - 279/339),
FaxModem V.34X ( Zoom - 239$). Najbolje je ocenjen Motorolin modem,
a best buy je Practicalov modem.
nabavka.31zokalezic,
Da li neko zna nešto više o EDO Memoriji (Extended-Data-Out), naime
vidim da sada napolju u gotovim konfiguracijama daju dotičnu memoriju.
I šta mu dođe L3 keš memorija ( U IBM PC serveru 720 ima je 224 Bajta).
nabavka.32zormi,
-> #31, zokalezic* Da li neko zna nešto više o EDO Memoriji (Extended-Data-Out), naime
* vidim da sada napolju u gotovim konfiguracijama daju dotičnu memoriju.
Nešto brža reda 10-20% i nešto skuplja. Mora i MBD da je podrži ili
ništa od ubrzanja.
nabavka.33gerber,
-> #30, zokalezicYR>*> PC288LCD V.34 (Practical Peripherals - 459$), best buy
Nije loša ideja ni Lasat Unique Safire 288 (GBP 299)
malenih dimenzija i visoko ocenjenih karakteristika.
nabavka.34maja.s,
-> #29, dveselinovic>> Ja sam moju kupio za DM 50 kod MZ, Dubljanska 70, tel. 434-812 ili
Taj savet sam poslušala ali ta tastatura jednostavno nije htela da
radi na mojoj 386 makini. Iz MZ su me upozorili da te tastaure neće na
nekim 386 da rade. žudno ali istinito, pa sam je jednostavno vratila
nazad. Inače tastatura je sjajna ali...:(((
U svakom slučaju hvala ti na pomoći.
pozdrav,
Maja
nabavka.35maja.s,
-> #28, babbage>> Sto se tice modema, dacu ti savet: ako cena nije bitna, idi
>> kod bilo kog boljeg domaceg prodavca hardvera i kupi neki od
>> USR modema. Boljih nema ni u Japanu, a ustedeces i dosta para
>> i dosta vremena.
Radi se o tome da iz Japana treba da dobijem modem tako reći gratis
pa kad je već tako pitam koji je najbolji.? Znam da Japan nije tu
blizu već "prekoputa bestraga" ali možda je neko pročitao u nekom
od časopisa šta se može kod njih naći. Modem treba da mi kupi osoba
koja ne zna ni šta je računar a kamo li modem
>> Kod bilo kog domaceg prodavca hardvera B). Ako oces *najbolju*
>> mogucu tastaturu potrazi IBM original klik tastature sa metalnom
>> podlogom. Mozes ih naci u Minhenu, kostaju nesto malo ispod 200DM.
E, ovde se ne radi o gratis robi, moram sama da calnem lovu! :(
Dakle gde za 50-100 dem. naći solidnu klik tastaturu?
pozdrav,
Maja
nabavka.36funky,
-> #31, zokalezic)> Da li neko zna nešto više o EDO Memoriji (Extended-Data-Out), naime
)> vidim da sada napolju u gotovim konfiguracijama daju dotičnu memoriju.
EDO je više propagandni trik, jedva je nešto skuplji od običnog DRAMa,
mada je u suštini isti, s razlikom u jednom kontrolnom signalu zbog kojeĆ
je jedva nešto brži (do 10% ako nemaš L2 keš, ako imaš manje).
)> I šta mu dođe L3 keš memorija ( U IBM PC serveru 720 ima je 224 Bajta).
verovatno mali bafer u samom čipsetu - IBMu se može da uvodi nove termine
nabavka.37fancy,
-> #29, dveselinovicŮŢ> Ja sam moju kupio za DM 50 kod MZ, Dubljanska 70, tel. 434-812 ili
A jel ima negde dobra NE KLIK tastatura..?
Svojevremeno je Saga imala lepe crne, ali skupe, ne znam koje marke.
*
Sve u svemu, ako znate gde ima da se nabavi nešto tipa Cherry slobodno
ostavite ovde.
nabavka.38rkramer,
-> #34, maja.sC:Đ> Taj savet sam poslušala ali ta tastatura jednostavno
C:Đ> nije htela da
C:Đ> radi na mojoj 386 makini. Iz MZ su me upozorili da te
C:Đ> tastaure neće na
C:Đ> nekim 386 da rade. žudno ali istinito, pa sam je
C:Đ> jednostavno vratila
Jel' moze mali opis te tastature za nas neuke? :) I zna li neko
zasto nece da rade na NEKIM 386?
nabavka.39ikordic,
-> #28, babbageRE: DOBAR modem
=> kod bilo kog boljeg domaceg prodavca hardvera i kupi neki od
=> USR modema. Boljih nema ni u Japanu, a ustedeces i dosta para
=> i dosta vremena.
Mxm, da batalimo malo tu famu oko USR modema. To su narodski modemi u
većini varijanti, sa ponekim retkim poluprofesionalnim modelom i time NE
mislim na 4-wire rad i te preverzije. Neću sad ponovo da prežvakavam
svoja (mostly negotivna) iskustva sa njima, to su u većini slučajeva
prosečni uređaji, ništa bolji, ništa gori od ostatka svoje EKONOMSKE
klase.
Kupovina u instranstvu je slabo preporučljiva za nekog ko hoće da prođe
jeftinije, ovde ipak dobijaš i garanciju i (hakhm...) tech-support O:)
Glavna stvar u kupovini abroad je što ćeš tamo naći modeme koje ovde
niko ne prodaje, naravno eksterne varijante. Mislim da se isplati kinuti
500-ak DEM za ozbiljan V.34 modem, ako su ti modemske komunikacije
bitne.
Konkretnog saveta: nema. Traži bilo koji modem ozbiljne kuće do nekih
500,- DEM, niko ovde sa njima nije imao iskustva da ti preporuči ovaj
ili onaj. Ako se ne razumeš u materiju, javi da ti bačimo spisak koji
taj mondem treba da ispunjava.
nabavka.40babbage,
-> #34, maja.s
>=>> Taj savet sam poslušala ali ta tastatura jednostavno nije htela
>=>> da radi na mojoj 386 makini. Iz MZ su me upozorili da te tastaure
>=>> neće na nekim 386 da rade. žudno ali istinito, pa sam je
žudno jeste, ali NIJE istinito za ISPRAVNE ploče. Moguće je
da ti se desi da naletiš na neku "fantomsku" kombinaciju u
kojoj _određena_ tastatura neće da radi sa _određenom_ pločom
ali za takav slučaj pre tvog nisam čuo. Znači, postoje dve
mogućnosti: 1. Nemaš sreće pri izboru tastature tako da ti
se desilo da dvaput "nabodeš" baš onakvu tastaturu sa kojom
tvoj motherboard neće da radi (mogućnost: 0.2%) i 2. u firmi
u kojoj si kupila kompjuter su ti uvalili ploču sa neispravnim
keyboard kontrolerom (mogućnost: 99.8%), i naravno kada si im
se pozalila da ti tastatura ne radi oni su smislili objašnjenje
da "neće svaka tastatura da radi sa svakom pločom". Moja pre-
poruka ti je da zamoliš neke prijatelje koji stanuju blizu tebe
i imaju PC da ti donesu svoje tastature da isprobas. Ako ploča
ne bude htela da radi sa dve različite tastature, idi kod svog
"prodavca hardvera" i insistiraj da ti se zameni ploča. Kvar
na kibord kontroleru moze postati veoma opasan, jer se preko
nozica A20 i A42 (ako se dobro sećam) ovog čipa vrši i pristup
gornjoj memoriji. Proveri, i u svakom slučaju ne kupuj više ništa
od te firme (ili bi trebalo da kažem "firme"?).
Babbage
nabavka.41iznogud,
-> #37, fancy:: A jel ima negde dobra NE KLIK tastatura..?
:: Svojevremeno je Saga imala lepe crne, ali skupe, ne znam koje marke.
crne? WOW!
nabavka.42maksa,
-> #37, fancy>> Sve u svemu, ako znate gde ima da se nabavi nešto tipa Cherry
>> slobodno ostavite ovde.
Cherry ne-klik tastature je imao ERC (?) Commerce (?). Nalaze se
otpr. u zgradi između Inex-a i JK.
nabavka.43bobland,
-> #42, maksaJuče sam bio u AdaCom-u u žika Ljubinoj, imaju jednu u izlogu :). Inače na
istom mestu imaju KPT tastaturu za koju se kunu da je mehanička :), ali daje
krarakterističan membranski osećaj. Uz to Cherry je 310 din, a KPT 120, pa ti
odluči :).
BB
nabavka.44goranr,
-> #25, deki.dj>> Da li neko zna gde se trenutno u BG-u moze kupiti
>> toner za HP 4V, i po kojoj ceni?
Kupio sam toner za 4V prošlog meseca u MicroAnimi, trebalo bi još
da ima...
nabavka.45milica,
-> #31, zokalezic<*>Da li neko zna nešto više o EDO Memoriji (Extended-Data-Out), naime
<*>vidim da sada napolju u gotovim konfiguracijama daju dotičnu memoriju.
<*> šta mu dođe L3 keš memorija ( U IBM PC serveru 720 ima je 224 Bajta).
U novim Računarima piše:
"...moderni EDRAM od 15ns koji je praktično u ulozi keš memorije."
Milica
nabavka.46maja.s,
-> #40, babbage>> da "neće svaka tastatura da radi sa svakom pločom". Moja pre-
>> poruka ti je da zamoliš neke prijatelje koji stanuju blizu tebe
>> i imaju PC da ti donesu svoje tastature da isprobas. Ako ploča
>> ne bude htela da radi sa dve različite tastature, idi kod svog
To je već isprobano. Sve tastature (4 kom.) su radile samo ta
nije htela. Ipak ne isljučujem da je neka greška na ploči jer u
servisu kažu da te tastature neće da rade na nekim 386. Dakle,
nije problem samo sa mojom pločom.
nabavka.47ikordic,
-> #42, maksaRE: Once upon a time...
=> Cherry ne-klik tastature je imao ERC (?) Commerce (?). Nalaze se
=> otpr. u zgradi između Inex-a i JK.
Obratite paznju da to nisu ONE Cherry tastature od pre neku godinu sa jedno
tri kile zive vage (jao kad ti padne na palac nozni). Ove danasnje i ovdasnje
su shit zivi...
nabavka.48deki.dj,
-> #44, goranr>>> Da li neko zna gde se trenutno u BG-u moze kupiti
>>> toner za HP 4V, i po kojoj ceni?
>
> Kupio sam toner za 4V proslog meseca u MicroAnimi, trebalo bi jos
> da ima...
Da li znas kolika je bila cena tonera?
nabavka.49funky,
-> #45, milica)> <*>Da li neko zna nešto više o EDO Memoriji (Extended-Data-Out), naime
)> <*>vidim da sada napolju u gotovim konfiguracijama daju dotičnu memoriju.
)> <*> šta mu dođe L3 keš memorija ( U IBM PC serveru 720 ima je 224 Bajta).
)>
)> U novim Računarima piše:
)> "...moderni EDRAM od 15ns koji je praktično u ulozi keš memorije."
Nemo' mešaš EDO i EDRAM, ovaj prvi je klasičnih 60-70 ns, drugi 15, pa
ova ploča kod mene sa 12 MB EDRAMA i 4 MB DRAMA napiše pri BOOT-u
16 M memory
12 M cache
nabavka.50pbojan,
Moze li neko da me nanisani na jednu Microsoft Natural tastaturu? Ubih se
trazeci je okolo, obecavaju mi krajem septembra :((.
nabavka.51bobland,
-> #50, pbojan>> Moze li neko da me nanisani na jednu Microsoft Natural tastaturu?
Đe me naće :). Tražim je već par dana i ništa. Kompani ih izgleda redovno
dobija, ali se sav kontingent rasproda unapred. Ako nešto znate po pitanju
ovoga, javljajte.
BB
nabavka.52diag,
-> #37, fancy> Sve u svemu, ako znate gde ima da se nabavi nešto tipa Cherry
> slobodno ostavite ovde.
80 dem
nabavka.53fancy,
-> #52, diagŮŢ>> Sve u svemu, ako znate gde ima da se nabavi nešto tipa Cherry
ŮŢ>> slobodno ostavite ovde.
ŮŢ> 80 dem
Ljubazno od tebe, pitao sam GDE.
Ako je kod tebe, jel' nova..?
nabavka.54bagins,
Ajde da neko napise nesto o stampacu CANON BJ230.
Niko od dilera nece da pokaze uputstvo jer se boji
da ga posle nece prodati posto je otvoreno.
Dvoumim se izmedju njega i EPSONA 1000, posto imam
lepo iskustvo sa CANONOM.
nabavka.55feniks,
Zna li neko koje firme prodaju adapter za ugradnju
floppy-ja od 3.5" u stari tip kućišta od 5.25"?
Takođe mi treba onaj mali konektor za priključenje
napajanja floppy-ja od 3.5". Kakve su cene?
nabavka.56vlad,
-> #55, feniks> Zna li neko koje firme prodaju adapter za ugradnju
> floppy-ja od 3.5" u stari tip kućišta od 5.25"?
PC Servis 2222-693. Trazi Nikolu.
Adresa je Bulevar Umetnosti (NBGD, trzni centar preko puta zgrade JAT-a)
nabavka.57famozan,
Kupujem VIDEO BEAM za firmu, znali neko gde mogu da ga nadjem
i po kojoj ceni.
Video bim bi se prevashodno koristio za prezentacija sa racunara
pa je potrebno da ima direktan VGA prikljucak.
Drugo ako neko zna vise o karakteristikama ovog uredjaja, neka
mi javi.
nabavka.58feniks,
-> #56, vlad Hvala za info o floppy adapteru! :)
nabavka.59pbojan,
Evo kako stoji stvar u vezi Microsft Natural tastature:
USA cena 89$.
Britanska cena 180DEM.
Gama je prodaje za "reda velicine 300" DEM.
Kompani je najavljuje za oko 200DEM, nema trenutno.
MP je prodavao za 160DEM, trenutno nemaju, najavljuju za kraj septembra.
Royal je takodje tenutno nema, ali kazu da je njihova nabavna cena bila
oko 250DEM (!!);
Dakle, blago cudna situacija. Ko ima nekoga da ide napolje, odmah neka
naruci, i javi meni ;)).
nabavka.60vesko,
Imam probleme sa servisiranjem VENUS printera. Potrebna mi je maticna ploca
za VENUS VX160W (format printera A3, 9 pinova).
Unapred hvala.
nabavka.61fancy,
-> #59, pbojanŮŢ> Evo kako stoji stvar u vezi Microsft Natural tastature:
Opiši malo tu tastaturu...
nabavka.62goranr,
-> #48, deki.dj>> Da li znas kolika je bila cena tonera?
Nažalost, ne znam, pošto sam to kupovao u kompletu sa još nekim
stvarčicama, pa su u fakturi stavili samo 'upgrade za 4V', bez
pojedinačnih cena. :(
nabavka.63babbage,
-> #61, fancy
>=>> ŮŢ> Evo kako stoji stvar u vezi Microsft Natural tastature:
>=>> Opiši malo tu tastaturu...
Ako hoćeš savet, NEMOJ da je kupuješ. Ima sigurno najbolju
mehaniku koju sam ikada video, i kad kucaš imaš utisak da
bi mogao da je skineš sa stola i malo skačeš po njoj, pa joj
ne bi ništa bilo, ali...ERGONOMSKA je (da, napravljena tako
da "njen oblik savršeno odgovara ljudskim šakama"). Na nečemu
onako iskrivljenom ja ne mogu da kucam (kao što nisam mogao
ni da kucam na onoj dvodelnoj tastaturi koja stiže uz Quadra
(valjda se tako zovu) Mekove, iako je po svemu ostalom sigurno
najbolja). Nađi si lepo neku tastaturicu koja tebi lično od-
govara, i ne zamajavaj se sa raznim "ergonomskim" čudima.
Babbage
P.S.
Ovo je napisano na original "No-Name" (da, da, lepo piše NoName) tastaturi
sa metalnom podlogom koja je kupljena pre dve godine u Singapuru i još uvek
savršeno radi.
nabavka.64deki.dj,
-> #62, goranr>>> Da li znas kolika je bila cena tonera?
>
> Nazalost, ne znam, posto sam to kupovao u kompletu sa jos nekim
> stvarcicama, pa su u fakturi stavili samo 'upgrade za 4V', bez
> pojedinacnih cena. :(
U medjuvremenu malo sam se raspitao o cenama i mogu reci da su vrlo
sarene...
Cene se krecu od 270 do 490 DM. ;)
nabavka.65vcalic,
-> #63, babbage>> Ovo je napisano na original "No-Name" (da, da, lepo piše NoName) tastaturi
>> sa metalnom podlogom koja je kupljena pre dve godine u Singapuru i još
>> uvek savršeno radi.
A ovo na sličnoj takvoj kupljenoj pre osam godina na istom mestu ;)
Inače, čini mi se da je MS Natural tastatura zgodna stvar, samo se
treba navići na nju.
Vlada
nabavka.66pbojan,
-> #63, babbage>> Ako hoces savet, NEMOJ da je kupujes. Ima sigurno najbolju
>> mehaniku koju sam ikada video, i kad kucas imas utisak da
>> bi mogao da je skines sa stola i malo skaces po njoj, pa joj
>> ne bi nista bilo, ali...ERGONOMSKA je (da, napravljena tako
Vidis, tu si sasvim u pravu. Medjutim, posto se ja profesionalno bavim
radom na racunaru, i za (na? pred? :) tastaturom provodim vise nego vecina
ljudi u ovoj zemlji na svom radnom mestu ;), jako mi je bitno da bude prijatna
za prste, kvalitetna (ako je klik-tastatura da ne emituje znak pre zvuka
'klik', da tasteri ne zvece na dodir, da se znaci na tasterima ne brisu sa
vremenom, da bude masivna...), da BUDE ERGONOMSKA, ali i da lepo izgleda ;)).
Sto se ergonomije tice to je stvar navike: pre osam godina nisam koristio
ni ove 'normalne' tastature, pa sam i na njih mora da se 'naviknem', zar ne?
Inace, ispod mojih prstiju upravo umire (bukvalno) jedna stara sedam godina,
kupljena u Mraz elektroniku u Minhenu (moja kucna ljubimica, dozivela je sve
sto moze da se jednoj tastaturi desi, od prolivanja koka-kole, preko lomljenja
na pola (!!), do prekidanja kabla). Takve se vise ne prave :((((.
nabavka.67babbage,
-> #66, pbojan
>=>> Vidis, tu si sasvim u pravu. Medjutim, posto se ja profesionalno
>=>> bavim radom na racunaru, i za (na? pred? :) tastaturom provodim
>=>> vise nego vecina ljudi u ovoj zemlji na svom radnom mestu ;),
>=>> jako mi je bitno da bude prijatna
Koliko ja znam, bar 50% ljudi na Sezu se profesionalno bavi
računarima, a SVIMA je jako bitno da tastatura bude što pri-
jatnija. Ja, recimo dnevno otkucam oko 20K teksta, što i nije
neka cifra, ali je sasvim dovoljno da mi udobnost tastature
bude važna stvar. Ono što ja zameram ergonomskim tastaturama
je da su suviše ergonomske B)...ne da ih krive, nego...
Babbage
nabavka.68ikordic,
-> #65, vcalicRE: MS Natural kbrd
=> Inače, čini mi se da je MS Natural tastatura zgodna stvar, samo se
=> treba navići na nju.
Otprilike 5 minuta :) žak sam počeo na (polu)slepo da kucam nakon dva dana,
što za ovih deset godina nisam stigao da učim. SAVRŠENO leži pod rukom, a da
je zajebato za tipkati sa dva prsta - vala jes'.
Tasteri su malo, hm, "pudingastiji" od starih Cherry HAx-200x, ali, sve u
svemu, sasma OK.
nabavka.69diag,
-> #53, fancyre: cherry
> Ljubazno od tebe, pitao sam GDE.
> Ako je kod tebe, jel' nova..?
Kod mene. Novo. Na pozadini piše da su iz žeške i nisu teške kao
Igorove. Tastatura je soft izvedena verovatno sa folijom.
nabavka.70cnenad,
-> #63, babbage=> ne bi ništa bilo, ali...ERGONOMSKA je (da, napravljena tako
=> da "njen oblik savršeno odgovara ljudskim šakama"). Na nečemu
=> onako iskrivljenom ja ne mogu da kucam (kao što nisam mogao
Sve zavisi od utiska i od navike. Da stari tipovi tastatura ne valjaju,
tačno je, ali i da su ove bolje, možda jesu možda nisu. Sve je to relativno.
Ono što meni smeta i što me nervira je da se dosta često na sto oslanja
koska koja se nalazi između šake i podlaktice. Koža se na tom mestu stalno
iritira. Ono u šta ne sumnjam je da tu grešku nove tastature ne ispravljaju.
nabavka.71omega,
-> #67, babbageŢ Koliko ja znam, bar 50% ljudi na Sezu se profesionalno bavi racunarima
Ili lose koristis izraz profesionalno, ili je cifra daleko od istine.
nabavka.72babbage,
-> #71, omega
>=>> Ili lose koristis izraz profesionalno, ili je cifra daleko od
Pod profesionalno podrazumevam sve ljude koji kompjuter koriste
kao glavni alat za ono što rade. E, sad, da li je to programi-
ranje, DTP, obrada teksta, nije bitno. (Skoro) ništa ozbiljno
se na kompjuteru ne može raditi bez dooosta kucanja, iz čega
proizilazi da je kvalitetna tastatura jedna od najvažnijih sta-
vki najvećem delu kompjuterske populacije (kakav izraz ;). žak
će i neki igroman želeti da ima što bolju tastaturu, mada mu ona
naravno, neće biti primarna stvar.
Babbage
nabavka.73supers,
-> #66, pbojan>> Inace, ispod mojih prstiju upravo umire (bukvalno) jedna stara
>> sedam godina, kupljena u Mraz elektroniku u Minhenu (moja kucna
>> ljubimica, dozivela je sve sto moze da se jednoj tastaturi desi, od
>> prolivanja koka-kole, preko lomljenja
žuvene NAN-TAN tastature, deo istorije :)
nabavka.74bobland,
Za sve ljubitelje Cherry tastatura (Fancy, naročito za tebe), Gama Elektronics
postaje zvanični zastupnik ove firme. Danas bio tamo i video prilično
zanimljivih stvari. Ljudi, strpite se malo, biće mnogo interesantnih stvari
(kakav crni Microsoft ;)
BB
nabavka.75ikordic,
-> #74, boblandRE: Zastupstvo
=> Za sve ljubitelje Cherry tastatura (Fancy, naročito za tebe), Gama
=> Elektronics postaje zvanični zastupnik ove firme. Danas bio tamo i video
Dok traje ovo što traje, niko nema šanse da postane ZVANIžNI zastupnik
bilo čega. To što će pojačati uvoz ili "uvoz", druga stvar.
A poznajući Gamine cene... :)))
nabavka.76babbage,
-> #74, bobland
>=>> Za sve ljubitelje Cherry tastatura (Fancy, naročito za tebe),
>=>> Gama Elektronics postaje zvanični zastupnik ove firme. Danas bio
I prodavaće ih po Gaminim uobičajenim cenama?
Babbage
nabavka.77mminovic,
Hi!
Idem za madjarsku za jedno 20 do 30 dana,pa ako nekome nesto treba...
Pozdrav,
Mindza.
P.S.Naravno,provizija 5-10 %(kako se dogovorimo,zavisi od robe) ;)
nabavka.78bulaja,
-> #74, bobland│Za sve ljubitelje Cherry tastatura (Fancy, naročito za tebe),
│Gama Elektronics postaje zvanični zastupnik ove firme.
└───
S obzirom na Gamina foliranja oko cena, teško da ću razmišljati o skorom
svraćanju do njih (iako sam ja svoj prvi računar nekad davno uzeo baš
tamo:). A i ovako verujem samo u IBM tastature, ako to neko vidi ovde
nek odmah javi :). Bila je svojevremeno priča da se u gradu mogu jako
povoljno (spominjala se cifra od 100 i nešto sitno DEM) naći IBM
tastature za PS seriju, samo je bio problem nestandardnog priključka.
Da li je neko sekao konektore i nakačio na standardni DIN, nadam se da
to nebi trebao biti neki problem? :)
nabavka.79dpetrov,
-> #78, bulaja.....tastature za PS seriju, samo je bio problem nestandardnog prikljucka.
.....Da li je neko sekao konektore i nakacio na standardni DIN, nadam se da
.....to nebi trebao biti neki problem? :)
Konektori se samo fizicki razlikuju . Gledajuci pinove na muskom PS2 konektoru
(konektor okreni ka sebi, tako da muski zljeb bude malo na gore) neka 1 pin
bude
skroz levo , drugi do njega,zatim treci i cetvrti. Odseci kabl i zalemi na
muski PC
konektor istim redom 1 na 1, 2 na 2 itd (ali tako da gledajuci muski PC
konektor
zljeb bude okrenut na gore.
nabavka.80spantic,
-> #74, bobland> zanimljivih stvari. Ljudi, strpite se malo, biće mnogo interesantnih stvari
> (kakav crni Microsoft ;)
Sa Gaminim cenama? Teško, jeftinije će biti MS tastature od
tih u režiji Game i to za koji faktor ;)
nabavka.81mminovic,
Hi!
Zanima me za koje pare se ovde moze(i da li moze) kupiti Natural
tastatura?
Pozdrav,
Mindza.
nabavka.82spantic,
-> #74, bobland> zanimljivih stvari. Ljudi, strpite se malo, biće mnogo interesantnih stvari
> (kakav crni Microsoft ;)
Sa Gaminim cenama? Teško, jeftinije će biti MS tastature od
tih u režiji Game i to za koji faktor ;)
nabavka.83bobland,
-> #80, spantic>> Sa Gaminim cenama? Teško, jeftinije će biti MS tastature od
>> tih u režiji Game i to za koji faktor ;)
Tražili ste Cherryja. Eto vam.:) Sad joŠ i da bude jeftin.;)
Istina je da je Gama poprilično skupa (MS Natural - 300!), ali
ergonomska Cherryjeva tastatura košta 200 funti, a prodavaće se za
oko 500DM. To je ipak razumno za naše uslove. Znam, mnogi će reći
500DM! Ali kada je vidite, znaćete zašto je toliko. Ruku na srce,
vredi dati 300 din za tastaturu (ako vam odgovara) ukoliko znate
da firma garantuje 50.000.000 pritisaka i da Gama u garantnom roku
menja neispravne tastature (ne krpi ih). Ipak, ostaje da su
uglavnom skuplji od konkurencije ;), ali ako volite Cherry ;), šta
možete.
BB
nabavka.84mileusna,
-> #78, bulaja>> tamo:). A i ovako verujem samo u IBM tastature, ako to neko vidi
Subjektivna stvar, tj. verovatno najviše zavisi od prvog utiska. Nedavno sam
čukao na jednoj IBM-ovoj tastaturi, koja je bila prikačena na ThinkPad (a da,
konektor joj je manji nego na ovim 'našim', dakle možda je to ta o kojoj
pričaš, nisam je zagledao od ispod;). Elem, tasteri su bili bljak, a pola jedva
da je radilo, tako da sam uskoro prešao na tastaturicu samog Think-a, pa sad
možeš misliti. :) Kada bi mi sad neko ponudio IBM tastautru, ja bih ga
glatko odbio: "Jeste, da su marka, jeste da su ime, ali tastature ne umeju da
prave". Well, shvatili ste poJentu. :)
RE: Natural keyboard
A evo nešto i za one koji su pitali u čemu je 'kvaka' kod te naturalne
tastature. Za detalje, pogledajte u R103:Šta ima novo.
Tastatura je podeljena u tri dela. Na desnoj strani su Num tasteri i
kursorski tasteri. Glavni deo je podeljen na dva dela koji su zaokrenuti na
dole, zbog opuštenijeg položaja ruku. Postoji i deo na koji se mogu
nasloniti šake, kao i šina kojom se može podesiti visina gornjeg dela
tastature.
Na tastaturi se nalazi 104 tastera. Dva od ta tri planirana su za neke
funkcije žikaga, dok će funkcija trećeg zavisiti od aplikacije u kojoj se
nalazite.
Uz pomoć drajvera, u mogućnosti ste da radite i sledeće: kursorske
strelice biće u mogućnosti da zamene miša, SnapTo funkcija dovodi kursor na
najprihvatljiviju opciju u dijalog prozoru (po slobodnoj proceni:), Sonar
funkcija iscrtava kružiće oko zagubljenog kursora (na šta li liči taj 95,
kad se i kursori gube;) itd. itd.
nabavka.85szinf,
da li moze neko da mi nabavi slusalice + mic (kao madona :) sa dzekom kao za
walkman
ma se szinf
ili hint gde se to moze naci...
zoran vignjevic tel 505154
nabavka.86spantic,
-> #83, bobland> uglavnom skuplji od konkurencije ;), ali ako volite Cherry ;), šta
Da ga kupimo napolju, recimo.
nabavka.87fancy,
-> #86, spanticŮŢ> Da ga kupimo napolju, recimo.
Jel imaš neku varijantu, ili si rekao samo onako..?
nabavka.88dpetrov,
Da vidimo kakve su cene računara u gradu, recimo DX4 100 Color 540/8MB
Best Computer 1910
GM Computer 2040
Lucky 2080
Intersoft 2250
PC Plus 2290
Dexler 2590 PCI
Most 2650
Dakle raspon cena je veliki.
Sve gore navedne konfiguracije su standardne znači 1MB VLB trident
ili Cirrus, VLB EIDE, Mini Tower, Color NI LR , tastatura, miš.
H
nabavka.89spantic,
-> #87, fancy> Jel imaš neku varijantu, ili si rekao samo onako..?
Pa, kolega mi ide za Jameriku i ako ništa ne uspem
do njegovog povratka...
nabavka.90ikordic,
-> #88, dpetrovRE: Tržište
=> Da vidimo kakve su cene računara u gradu, recimo DX4 100 Color 540/8MB
=> Best Computer 1910
=> GM Computer 2040
=> Lucky 2080
Prva i treća firma sa spisak su provereni prevaranti ovoga podneblja, čak
neka vrsta legende. "Zna se" da su te dve firme najbolje u gradu, svega
imaju, i to po najnižim cenama. Kad se pojaviš sa parama, "Neeema. Vidite
onog malog plavog što zamiče za ćošak? E baš sad odnese poslednjih deset
komata!". Ne kažem da im je ovo i sada modus operandi, al' po tome su u mom
krugu poznanika postali poznati, i sa jednima i sa drugima imamo striktno
negotivna iskustva.
U odbranu "Best"-a da reknemo da su po ovoj ceni zaista prodavali maqine
al' samo jedan dan, kao neka reklamna prodaja. Najpre sam mislio da je to
još jedan kvaran potez dynamic dua ;) al' su ljudi stvarno kupovali po tim
cenama. Uglavnom, za očekivati je da će neko konačno doakati gospodinu B.-u
jer se zna gde kupuje i po kojim cenama i da po tim cenama pravi max sto
marki po mašini.
=> Dakle raspon cena je veliki.
Ono što je još veće jeste raspon kvaliteta. Ne može se samo po ceni porediti
ponuda tih firmi, vrlo je bitno kakve su komponente upotrebljene.
Na primer, ne daju svi standardno non-interlaced monitore uz konfiguracije,
razlika u ceni između nekih zna da bude i po 70,- DEM. O kvalitetu ploča je
već zamorno pričati, to takav dreš stiže da je to neopisivo. Danas sam baš
bio konsultovan po pitanju nekoliko ploča koje su stigle iz H, kao da ih
izdrndamo pa da reknemo koje da donose ubuduće.
Prevedeno na srpski, to je otprilike "rekni koje od ovih govana manje
smrdi". Sve je krš do bola, nigde da sve radi kako treba. Jednostavno je
neophodno ubediti i kupce i prodavce da je neophodno preći na kvaliteitnu i
nešto skuplju name robu, jer ovo što nam braća mainland kinezi šalju je
groza živa.
Mislim da ne postoji branša u kojoj je više zloupotrebljena ona "kupac je
uvek u pravu", čak i ako lupa gluposti i traži stvari koje nemaju veze sas
mozgom - on je u pravu i dobiće baš ono što je tražio.
U cenu takođe treba uračunati i tehničku podršku koju će firma eventualno
pružati, servis tamo-nekog-besta se ne može porediti sa npr. Jugodatinim.
Kad već pišem, bio sam pre neki dan u servisu jedne renomirane BG računarske
firme. Najpre digresija: kako svaki pošten čovek, instalater i komunista
instalira MS DOS 6.2, MS WFWG 3.11 i MS Office Pro 4.3? Priključi drugi HD i
odatle završi posao za nekih 20 minuta.
A sada, kako se to radi u našoj renomiranoj firmi? Najpre se sistem podigne
sa MS DOS 6.0 install diskete. Potom se instalira kompletan DOS. Kada se sve
to završi, u računar se potom trpaju još tri diskete, ovoga puta apgrejd
verziju MS DOS-a 6.2 i potom se i on ceo i kompletan instalira na disk!!! I
tako sa svakim kompijuterom koji napusti "servis". Najpre sam blenuo par
(desetina) minuta, zaista nisam mogao da ukapiram šta rade. Samo što nisam
pao sa stolice kad su mi objasnili. A da, Win i Office se naravno
instaliraju sa disketa, kako drugačije? Sat vremena tamo-vamo, pih...
nabavka.91pbojan,
-> #81, mminovic>> Zanima me za koje pare se ovde moze(i da li moze) kupiti
>> Natural tastatura?
Moze, ali moras doobro da potrazis. Ja moju nadjoh za 200DEM, i evo,
prstici su mi u ekstazi vec dva dana :). Zaista.
nabavka.92babbage,
-> #88, dpetrov
>=>> Best Computer 1910
>=>> GM Computer 2040
>=>> Lucky 2080
>=>> Intersoft 2250
>=>> PC Plus 2290
>=>> Dexler 2590 PCI
>=>> Most 2650
>=>>
>=>> Dakle raspon cena je veliki.
A raspon kvaliteta? Recimo, od trećeg sa tvoje liste ne bih uzeo
kompjuter ni da mi ga poklanja, jer sa mašinama tako jadnom sklo-
pljenim od tako loših komponenti mogu samo da se nerviram. Prvog
neću ni da komentarišem, nije vredan...
Ja ovde ne vidim ni jednu od dve-tri firme koje spadaju u moje
"omiljene", a ne vidim ni one firme koje spadaju u "renomirane"
(čitaj: oglašavaju se često i oglašavaju se svuda). Ovaj izbor
firmi ti je jako čudan...
Babbage
nabavka.93vstan,
-> #88, dpetrov> Best Computer 1910
Jel' se i dalje traze pare unapred ?
nabavka.94bagins,
Potrazujem informacije o CANON BJ 230, na primer:
koliki je bafer, kapacitet boksa za papir, max
debljinu papira koju guta, vek trajanja glave,
kapacitet napunjenog kertridza i td.
Jel ima u BG neko da ih prodaje?
Kakva su uopste iskustva sa ovim stampacem? Ima li ga neko?
Da li je bolji on ili EPSON Stylus 1000?
nabavka.95aleck,
-> #92, babbage>&> Ja ovde ne vidim ni jednu od dve-tri firme koje spadaju u moje
>&> "omiljene", a ne vidim ni one firme koje spadaju u "renomirane"
>&> (čitaj: oglašavaju se često i oglašavaju se svuda). Ovaj izbor
>&> firmi ti je jako čudan...
A zašto ne bi i napisao koje su ti te "omiljene" firme?Ovde se konstantno
iznose samo loša iskustva;niko da napiše sa kojom firmom koliko dugo posluje,
ako je zadovoljan,zašto je zadovoljan,zašto radi sa njima a ne sa nekim
drugim,itd.Pa da ljudi znaju kod koga da idu...
nabavka.96fbojan,
-> #95, aleck> A zasto ne bi i napisao koje su ti te "omiljene" firme?Ovde se konstantno
> iznose samo losa iskustva;niko da napise sa kojom firmom koliko dugo
> posluje, ako je zadovoljan,zasto je zadovoljan,zasto radi sa njima a ne sa
> nekim drugim,itd.Pa da ljudi znaju kod koga da idu...
>
Stvarno, vi iz BG bi mogli da napisete koje su firme dobre, a koje uvaljuju
skart za velike pare.
nabavka.97dveselinovic,
-> #96, fbojan Ja ne bih pisao koja je firma dobra a koja loša, mislim da je to i
subjektivno, i statistički nedokazivo. Hajdemo ovako - ja se
snabdevam (kada kupujem) od Gama Electronics (popularno: Gama-drama),
Ada Computers (popularno: Patka kompjuters), Micro Anime i
Technikom-a.
Ako pristajem da svoje pare ostavim tamo, logički sledi da ih
smatram dobrim firmama, ili bar firmama kod kojih se može nabaviti
kvalitetna roba. Do sada mi se nije desilo da neki problem nisam
mogao da rešim na tim mestima.
Drugi red nabavljača su mi O.T.C. i T.M. Computers - kažem drugi
red, jer od obe firme imam samo po jednu stvar i po jedno odlično
iskustvo sa tom robom.
Pozdrav,
DVV
nabavka.98babbage,
-> #95, aleck
>=>> A zasto ne bi i napisao koje su ti te "omiljene" firme?Ovde se
>=>> konstantno iznose samo losa iskustva;niko da napise sa kojom
Zato što ako ti ja kažem koje su firme moje "omiljene", onda
diskvalifikujem neke sa kojima uopšte nisam poslovao, ne znam
kakve su, i koje to ne zaslužuju. Evo, reći ću ti koje firme
su moji (uslovno rečeno) dobavljači: za standardne stvari,
idem kod Europ Date, Elite & Eurohit Computersa, Ada Compu-
tersa i (retko) u GM Computers. Za "superkvalitet" (po super
cenama) obično idem kod Šutlića. Kao srednja klasa, tu su
T.M. (zgodni momci, umeju ponekad da izvale po koji jako zani-
mljiv biser) i Computer Dream (momci koji nemaju POJMA, ali su
mi najbliži, pa kad mi nešto treba baš hitno). Happy?
Babbage
nabavka.99dpetrov,
-> #93, vstan> Best Computer 1910
Jel' se i dalje traze pare unapred ?
Cene za konfiguraciju 486 DX4 100 8MB 540 Color dobio sam telefonskim
putem.
Nikakva dalja istraživanja nisu vršena, ni da li robe ima na štoku , ni da
li
se pare traže unapred. Ne bi me čudilo i da ih traže sa obzirom kakvu su
cenu
dali za konfiguraciju, pogotovo Best Computers.
Jedino ostaje da se pitamo, šta se to događa i kakvi se potezi vuku po
firmama,
odnosno šta žele da postignu ovom igrom.
nabavka.100aleck,
-> #98, babbage>&> Happy?
Aha.:)Nisam ja ni mislio da ti kažeš nešto u stilu "...evo ovi su
sjajni a ostalo je sr**e",već da daš primer firmi za kojima imaš
pozitivna iskustva pa da neko ko misli da kupuje ima neki orijentir.
nabavka.101dpetrov,
Prijatelji mi odlaze za Singapoure za nedelju dana pa ako neko
ima neki specifični zahtev nek se obrati na 466-323 Dejan