nabavka.102mavava,
-> #99, dpetrov>>> Best Computer 1910
>> Jel' se i dalje traze pare unapred ?
Meni pare nisu tra1ili unapred.
>> Cene za konfiguraciju 486 DX4 100 8MB 540 Color dobio sam telefonskim
>> putem.
Cenu za 486 DX4 100 8MB 850 HD Philips color kućište mini T. Mouse
Microsoft 2 klik tastaturu video k. Trident 9440 CD ROM Panasonic 55e
dobio sam takođe telefonom, sutradan otišao i sve dobio skolopljeno za
sumu od 2250 dem. NE! traže pare unapred.
>> Nikakva dalja istraživanja nisu vršena, ni da li robe ima na štoku , ni
>> da li
>> se pare traže unapred. Ne bi me čudilo i da ih traže sa obzirom kakvu
>> su cenu
>> dali za konfiguraciju, pogotovo Best Computers.
Danas sam bio kod njih. Robe ima i sklapaju sve u 16! Ne znam kako je kod
drugih firmi ali ovde je sve bilo ok.
>> Jedino ostaje da se pitamo, šta se to događa i kakvi se potezi vuku po
>> firmama,
>> odnosno šta žele da postignu ovom igrom.
MOJE mižljenje je da je ova firma sasvim ok. Nemam prava da kažem ništa
loše jer su bili izuzetno poslovni, naprotiv. Dok sam čekao da mi skope
makinu dobio sam koka kolu i kaficu od ljubazne sekretarice :)
pozdrav,
čika Neša
nabavka.103mavava,
Jedno pitanjce.
Koji Džojstik kupiti za PC i koje su cene.?
Ako je skoro bilo odgovora na ovo pitanje, sory.
Unapred hvala.
pozdrav,
čika Neša
nabavka.104pavlovicz,
-> #99, dpetrov> se pare traže unapred. Ne bi me čudilo i da ih traže sa obzirom kakvu su
> cenu
> dali za konfiguraciju, pogotovo Best Computers.
Što se tiče Best-a oni su korektno(koliko je to moguće) poslovali dok
im nije nameštena sledeća igra ( od koga tj. koje firme I don't know ):
Upadaju dva tipa i kupuju konfiguraciju.
- Dali primate marke ?
- Da naravno
Posle 10 min upada finansijska sa 4 interventna vode i onom dvojicom,
i tu se priča završava.
Posle su im zapečatili magacine i trebalo je da se plati kazna od
100.000 din( 1DM = 1.3).
To se desilo u aprilu mesecu.
nabavka.105msavkovic,
-> #102, mavava┌┌┌ makinu dobio sam koka kolu i kaficu od ljubazne sekretarice :)
Videh je kad sam kupovao modem :) AAaaaa.
nabavka.106cnenad,
-> #104, pavlovicz=> im nije nameštena sledeća igra ( od koga tj. koje firme I don't know ):
=>
=> Upadaju dva tipa i kupuju konfiguraciju.
=> - Dali primate marke ?
=> Posle 10 min upada finansijska sa 4 interventna vode i onom dvojicom,
=> i tu se priča završava.
Finansijska policija mora da se predstavi i legitimiše kada dolazi u
kontrolu. Ovakve podvale ne pale. Te tipove koji su dali marke su morali
da suoče sa onim ko je primio u firmi. I opet ne mogu ništa. Devize su uzete
kao kapara, kao pozajmica od dotičnih osoba, ima sto varijanti da ne
ispadne kako je kupljena roba za devize.
Ako su ta dva tipa radila za FP opet ne vredi, i ne važi nigde. Kao i
prisluškivanje, koje ne može da se koristi kao dokaz.
nabavka.109cinfo,
POTREBNA MI JE TACNA ADRESA I BROJ TELEFONA FIRME
KOJA PRODAJE FUJITSU STAMPACE. UNAPRED HVALA!
nabavka.110pavlovicz,
-> #106, cnenad> kontrolu. Ovakve podvale ne pale. Te tipove koji su dali marke su morali
> da suoče sa onim ko je primio u firmi.
Malo kasnim(HD problems) :)
Ništa lakše nego zapisati serijske brojeve na novčanicama, i posle , u
prisustvu finansijske, izvući papir sa brojevima i uporediti.
> I opet ne mogu ništa.
Ne budi siguran ovo je YU(govorim ti iz ličnog iskustva)
> Devize su uzete kao kapara, kao pozajmica od dotičnih osoba, ima sto
>varijanti da ne ispadne kako je kupljena roba za devize.
Slažem se, jedino treba biti munja i jako cool pa se setiti toga u
sekundi.
Zoran.
nabavka.111diag,
HITNO !!!!!!!
potrebno memorijsko proširenje za HPIIP ili IIIP štampač
nabavka.112jolicm,
Molim Vas iz veleprodajnih firmi koje se bave prodajom računarskih delova i
konfiguracija da mi pošaljete veleprodajne ceno vnike na mail ili na fax:
0230/29-147
nabavka.113vlad,
Subject: Atari
Za koliko bi mogao da se proda jedan savrseno ocuvan Atari 1040
ST sa sve (mono) monitorom, pacovom i gomilom igrica na
disketama? Ako ima zainteresovanih, mogu odmah i da ponude cifru.
nabavka.114meda,
Interesuje me ako je neko imao kontakte sa firmom PC PLUS,
ul. Budimska 10a, koji su utisci. Da li je onaj BBS, PC PLUS,
njihov i kako to radi?
nabavka.115biber,
-> #114, meda>> ul. Budimska 10a, koji su utisci. Da li je onaj BBS, PC PLUS,
>> njihov i kako to radi?
Jeste njihov je. Zato mu je radno vreme 17-07, dakle kad firma ne radi.
Cini mi se da je baziran samo na menijima, a povezan je na Set Net.
nabavka.116mminovic,
Hi!
Moze hint gde najpovoljnije da kupim STYLUS COLOR ?
Pozdrav,
Mindza.
nabavka.117dr.coha,
MC 3479 ( Motorola, SGS) - drajver za step motore
potrebno 2 kom.
Ima li ovo neko?
Treba mi takodje 2 kom. step-motora, 200 okretaja (1,8 stepeni) ili 100
okretaja (3,6 stepeni), 2-fazni, bipolarni, 200 mA/fazi.
Pozeljno na mail al moze i na 781-445 Dragan
nabavka.118dkic,
Da li neko ima IOMEGA BACKUP program za DITO strimer od 420MB i to
verziju na ENGLESKOM jeziku (DOS & WINDOWS). Isti sam skoro nabavio
ali je softver na francuskom pa sad mučim muku :(((((.
Ako neko ima ili zna gde mogu da se nađu ovi programi molio bih da mi
se javne na mail ili na tel.693-944.
PS (I sva druga rešenja, npr. u vidu nekog drugog softvera koji bi mogao
da reši problem, su dobro došla)
Pozdrav,
Dusko
nabavka.119meding,
Mogu li se negde kupiti INTEL 144i (ili GVC 1440 interni - kažu da su isti)
modemi?
Treba mi za firmu (dakle preko računa) dva komada što pre!
Peđa
nabavka.120jolicm,
Dal neko prodaje diskete za dalju prodaju, preko računa, ako ima nek bude mail
wr ž)
nabavka.121abica,
Da li neko zna gde ima da se kupe riboni za
NEC Pinwriter 2200?
nabavka.122vlad,
Drugaru treba EIDE VLB kontroler sledecih karakteristika:
Standardno: 2xCOM 1xLPT 4xHD FD bez kesa - neinteligentni
Bitno je da ima drajvere za NetWare.
Covek se trenutno pati sa jednim WinBond-om koga nikako ne moze
da privede mozgu pod Novell-om. Voleo bi BusLogic, ali nije
uslov. Sve informacije o modelima, prodavcima i cenama su
dobrodosle. Sifra: pomozi kolezi. B)
nabavka.123funky,
Zna li neko gde može da se nabavi dodatna memorija za Toshiba notebook
(kod nas, naravno ). Model je 4700CT a treba još 8 MB
nabavka.124djanjusevic,
Gde u Beogradu moze da se nabavi dobar EIDE kontroler ili cache kon.Uslov da je
brz,4hd,i/o,16550,vlb.
nabavka.125calex,
-> #124, djanjusevic<!> Gde u Beogradu moze da se nabavi dobar EIDE kontroler ili cache
<!> kon.Uslov da je brz,4hd,i/o,16550,vlb.
Zar ima cache kontrolera sa i/o? Ima l' _uopšte_ kontrolera
(EIDE) sa 16550?
nabavka.126ratman,
Zna li neko gde ima ventilatora za ispravljac na PC-ju? (onaj u
cetvrtastom kucistu, mislim da je oko 3" razmak izmedju stafova). Kod
mene ovaj ventilator povremeno uspori ili sasvim stane, pa bih trebao da
ga promenim, jer kazu da je opasno kad sasvim crkne...
Pozdrav,
Dejan.
nabavka.127ssimeunovic,
-> #126, ratman>> Kod
>> mene ovaj ventilator povremeno uspori ili sasvim stane, pa bih
>> trebao da ga promenim,
Ventilator može tako da se ponaša i ako:
1. je napajanje neispravno, a ne sam ventilator, tako da napon
na ventilatoru padne ispod 12 V, ali to bi onda trebalo da se
odražava i na rad kompjutera.
2. napajanje ima ugrađen termički regulator koji isključuje
rad ventilatora kada temperatura u kućištu padne ispod neke
određene granice.
nabavka.128opsudkg,
-> #126, ratman>> Zna li neko gde ima ventilatora za ispravljac na PC-ju?
Trebalo bi da ih ima svuda. Pre neki dan sam ih video cak i
u Kragujevcu. B-)
nabavka.129adiklic,
Potreban mi je kabal sa kontrolera za flopije.
mail ili tel 1778478 Aca
nabavka.130hellena,
Jel neko zna nesto o fotoaparatu koji slike odma slaze na diskete???
Ja sam nesto negde nacuo a koga god da pitam nema pojma
nabavka.131pavlovicz,
-> #130, hellena> Jel neko zna nesto o fotoaparatu koji slike odma slaze na diskete???
> Ja sam nesto negde nacuo a koga god da pitam nema pojma
Takozvana Elektronska fotografija.
1981 Sony je izložio koncept el. fotografije.Ta prva kamera na
svetu je koristila floppy disk jedinice od 2 incha.
No, kvalitet kopija je bio slab u odnosu na klasičnu fotografiju, pa se
nastavilo sa istraživanjem.
Zato je 1984 osnovan Komitet za el. fotografiju koji je trebalo da
formira svetske standarde u ovoj oblasti.
Već 1988 el. fotografija je postala stvarnost na tržištu.
Elektronska fotografija se stvara preko CCD čipa i snima kao signal
osvetljenja i dva signala boje. Sva tri signala su na FM talasima.
Efektivna horizontalna rezolucija je oko 360 linija
Kako je to bilo nedovoljno za viši kvalitet snimka Komitet se odlučio
da se poveća rezolucija na 500 linija.
Oba sistema koriste flopi od 2 incha koji može sadržati oko 50
fotografija.Disk je jednostran i ima kapacitet 0.8 Mb.
Snimci se mogu odmah pogledat ina TV-u, mogu se snimiti na Video
Recorderu, a sam disk se može brisati i ponovo koristiti za snimanje.
inače moguće je nasnimavati vreme, text, muziku itd.
Postoje razlićiti modeli Elektronskih Foto-aparata.
Najčešće imaju mogućnost snimanja u seriji do 8 slika u sekundi.
Osetljivost CCD čipova odgovara oznaci 400 ASA.
Najveća razlika u ponudi aparata za snimanje je u konstrukciji.
Neki mogu da se direktno priključuju na TV dok drugi imaju specijalni
adapter.
Valjda je dosta :)
Izlomih prste, a gore od toga je kad pomislim gde smo mi ( Srbi), u
celoj ovoj priči.
Pozdrav,
Zoran.
nabavka.132vlad,
-> #130, hellena> Jel neko zna nesto o fotoaparatu koji slike odma slaze na diskete???
Ima ih raznih, pocev od Sony-jeve "Mavica" (magnetna video kamera
- snima na disketu), pa do dodataka za profesionalne foto aparate
kao sto je Nikon. Ne znam mnogo detalja ali sam cuo da zaista
uporebljive sprave kostaju djavo ipo. Ipak mi se cini da ce proci
jos koja godinica dok to ne postane dostupno prosecnom korisniku
danasnjeg autofocus_autoexposure_autoflash_autozoom "idijota". B)
nabavka.133hellena,
-> #131, pavloviczZorane VELIKO hvala , da znadoh ranije za to!!!
(ja sam novi u pc vodama)
Nego gde se moze nabaviti takav jedan prosecnog kvaliteta, onako
za po kuci? Po kojoj ceni itd...?Moram to podhitno da nabavim!!!
Za blize informacije unapred hvala.
nabavka.134ssimeunovic,
-> #130, hellena>> Jel neko zna nesto o fotoaparatu koji slike odma slaze na diskete???
SONY je imao model Mavica (nije snimao na standardne diskete):
"Still Video Camera with Sound Recording and Hi-band Picture.
Sound Recording function (9 sec. per picture) with built-in Mic).
Synchro Recording and After Recording functions. 25 pictures with
sound per disc, (50 pictures w/o sound). High-speed continuous
shooting (9 shots/sec, 4 shots/sec). 10-second self-timer",
dok se izlaz slike obavljao na TV-u ili video-rikorderu. Kodak je
proizvodio DCS 200, dodatak za Nikon 8008s sa ugrađenim hard
diskom na koji se snimaju slike 1524 x 1012 u punom koloru koje
se mogu preneti na kompjuter preko SCSI interfejsa, kao i model
DCS 100 namenjen foto-aparatu Nikon F3 i koštali su reda
$10000 i više.
Postoje i modeli koji smeštaju digitalizovanu sliku u internu
memoriju i zatim je šalju na priključeni kompjuter preko
serijskog interfejsa, kao npr. Apple QuickTake sa ugrađenih 1 MB
memorije koji može da smesti 32 slike rezolucije 320 x 200 ili 8
slika 640 x 400 u punom koloru (16,7 miliona boja), Logitech
Photoman Plus (oko 400 funti), kao i Canon Ion PC Camera (oko
750 funti).
nabavka.135babbage,
-> #133, hellena
>=>> Nego gde se moze nabaviti takav jedan prosecnog kvaliteta, onako
>=>> za po kuci? Po kojoj ceni itd...?Moram to podhitno da nabavim!!!
Može da se nađe po Nemačkoj, kod nas ih nisam video. Cene...
pa, za profi kvalitet, od 12000DM pa naviše, za po-kući kvalitet,
od 1200DM pa naviše, za ŠKLJ kvalitet ("Izvini, jesam li to ja
na slici"?) može da se nađe već za 600-700DM.
Babbage
nabavka.136ikordic,
-> #123, funkyRE: RAM za notebook
=> Zna li neko gde može da se nabavi dodatna memorija za Toshiba notebook
U kom obliku? I koje PCMCIA prima?
nabavka.137ikordic,
-> #125, calexRE: 16550A UART I/O
=> Zar ima cache kontrolera sa i/o? Ima l' _uopšte_ kontrolera
=> ( EIDE) sa 16550?
Imam ja, Tekramove DC280 i no-name PTI265, oba sa Winbond čipovima.
nabavka.138funky,
-> #136, ikordic)> => Zna li neko gde može da se nabavi dodatna memorija za Toshiba notebook
)>
)> U kom obliku? I koje PCMCIA prima?
U obliku kartice :) A PCMCIA ima dva: jedan Type 4 i jedan type 2
(iliti jedan tip 1, jedan tip2 i jošjedan tip 3 ukupno 3 komata).
nabavka.139satriani,
Da li neko mozda zna gde mogu i da li uopste mogu da nabavim 72 pina 4 RAM-a.
Tkdj. me zanima kMMoliko kosta CDROM i kvalitetan sound-blaster i da li su za
tu cenu zadovoljavajuci.
Unapred zahvalan
Nesa
nabavka.140vlad,
-> #139, satriani> Da li neko mozda zna gde mogu i da li uopste mogu da nabavim 72 pina
Citaj male oglase (conf join mali.oglasi). 4Mb RAM-a se prodaju
za oko 200 DEM.
> 4 RAM-a. Tkdj. me zanima kMMoliko kosta CDROM i kvalitetan
> sound-blaster i da li su za tu cenu zadovoljavajuci.
I toga imas u malim oglasima na tone. Kompleti kostaju od oko 300
pa do 450.
nabavka.141feniks,
Gde kod nas može da se nabavi GUS MAX kartica i pošto?
Kolika je cena u Mađarskoj?
nabavka.142goranr,
-> #125, calex>> Zar ima cache kontrolera sa i/o? Ima l' _uopšte_ kontrolera
>> (EIDE) sa 16550?
Evo, ja nabavih pre neki dan EIDE PCI kontroler sa Winbond čipovima.
Ima 2x16550AF UART i jedan paralelni port, kome možeš birati mod rada:
SPP, EPP ili ECP. Podržava i PIO Mode 4.
Zanimljivo, uz njega se dobija paddle board koji se kači na 16-bitni
slot, i međusobno su povezani kratkim (5 cm) 50-pinskim kablom. E sad,
pošto meni ta konfiguracija ne odgovara, ima li ko da mi kaže za šta
služi taj paddle?
nabavka.143dveselinovic,
-> #142, goranr Paddle u principu služi rešavanju problema ako PCI veza negde
zaglavi. Onda se paddle ubaci u AT slot pa se interaptovi vuku
odande. Jes' da ga daju, ali meni do sada ni na jednoj ploči to nije
zatrebalo. No, čim ga daju, ima proizvoda, verovatno starijih koji
rade bez podrške za PCI 2 kada to dobro dođe.
Ako ti radi bez njega, ne uzbuđuj se, odloži ga negde u orman i
zaboravi na njega sve do prodaje kontrolera. Ionako se sve to danas
trpa na samu mama ploču.
Pozdrav,
DVV
nabavka.144haevorn,
Kupio bih CD-Rom drajv, pre svega zbog slusanja muzike.
Zanima me, od modela koji se nude ovde, koji valja i koji
da uzmem. Odlucio bih se za 2x, prvensveno zbog cene. koja
je prednost 4x CD- drajvova, osim brzine?
nabavka.145concept,
Hitno mi je potreban telefon firme Debug electronic iz Beograda,ili telefon
neke druge firme koja pravi hard-lock.
nabavka.146msavkovic,
-> #144, haevorn┌┌┌ Kupio bih CD-Rom drajv, pre svega zbog slusanja muzike.
Uzmi neki panasonic.
nabavka.147ikordic,
-> #146, msavkovicRE: CD-ROM plejer
=> ┌┌┌ Kupio bih CD-Rom drajv, pre svega zbog slusanja muzike.
=>
=> Uzmi neki panasonic.
NEMOJ da uzmeš Panasonic, barem ne kada se radi o quad speed bratiji. Toliko
je negotivan po pitanju čitanja cedeja iz kućne radinosti da mi je to
neshvatljivo. Probao sam više primeraka na različitim medijima, probao druge
plejere, uvek isti (opet odličan - al' zamalo) rezultat. Krsh.
A pogotovo me nervira ono čitanje direktorija po ubacivanju. Leleee... Ne da
je spor, nego miiiili...
nabavka.148djanjusevic,
-> #143, dveselinovicGde Moze da semoze da se nabavi takav PCI EIDE kontroler sa I/O vezama?
nabavka.149ssimeunovic,
-> #147, ikordic>> NEMOJ da uzmeš Panasonic, barem ne kada se radi o quad speed
>> bratiji. Toliko je negotivan po pitanju čitanja cedeja iz kućne
>> radinosti da mi je to neshvatljivo.
Zamolio bih ako neko ima double speed Panasonic 571, koji je
navodno znatno pouzdaniji, da proveri da li može da vrši
ekstrakciju sa audio CD-a pomoću programa DA2WAV1G.ZIP.
nabavka.150supers,
Ako kupujete kompjuter, vodite računa ako navratite u AB-Soft.
To su oni koji prave programe, a sa hardverom se izgleda nisu proslavili.
Moji prijatelji su pre mesec dana kupili od njih 486/DX2 66 za prilično
male pare, ne sećam se tačne svote. Kada sam pogledao tu mašinu,
shvatio sam i zašto. Ima samo 4MB RAM. Video je Trident 512K, prvi i
jedini put u životu to vidim na DX2 konfiguraciji. Mašina je tako spora
u praktičnom radu da je blag izraz da je oprezno konfigurisana (to bi se
pre nazvalo nestručnim).
Sve u svemu, DX 40 sa 4MB RAM i CL5428 1MB na kojem ja radim je ubedljivo
brži od te mašine. Jedino što je u konfiguraciji AB-Softa pohvalno
je Quantum Fireball 540MB koji zaista radi kao zmaj. Ali, 512K video
u Windowsima uspeva da potpuno degradira njegove performanse.
Možda je najveći biser to što je na mašini bio DOS 5.0. U principu, svakome
ko ne radi u goloj komandoj liniji DOSa ne bi trebalo ništa više od verzije
3.3, samo da ona ne pravi neke probleme sa 1.44MB flopijima.
Ali, kada sam krenuo da pravim multiconfig na mašini AB-Softa (neminovna
akcija, jer mašina ima samo 4MB) shvatio sam da mogu da se slikam sa
DOSom 5.0, jer za to treba bar 6.0.
Uz kompjuter je išao i jedan knjigovodstveni program za koji su ljudi
AB-Softa rekli da ga naplaćuju reda 500DM ali ga, eto, velikodušno poklanjaju
uz konfiguraciju kupljenu kod njih. Softverčić je, po mom ukusu, prilično
neugledna DOS aplikacija, rekao bih kliperaška ali nisam zagledao pa ne
tvrdim. Rekoše da je zaštićen hard-lokom... Kada sam menjao boot sector
pri upgradeu sa DOS 5.0 na 6.2 nije se bunio, plašio sam se da hoće,
obzirom da se u iste ne razumem...
Vrhunac je bio kada je Epson LX-300 kupljen uz konfiguraciju poludeo.
Serviseri AB-Softa ne priznaju garanciju i kažu da su drajveri u štampaču
oštećeni jer je pokušano štampanje na tom devetopincu iz programa
koji je namešten za 24-pinca. Periferije mi nisu fah, a svi koje sam
pitao se slažu da je priča o tome kako se softverskim putem uništava
mehanika štampača smešna.
nabavka.151msavkovic,
-> #147, ikordic┌┌┌ NEMOJ da uzmes Panasonic, barem ne kada se radi o quad speed
┌┌┌ bratiji. Toliko je negotivan po pitanju citanja cedeja iz kucne
┌┌┌ radinosti da mi je to neshvatljivo. Probao sam vise primeraka na
┌┌┌ razlicitim medijima, probao druge plejere, uvek isti (opet odlican
┌┌┌ - al' zamalo) rezultat. Krsh.
OK, koji je po tebi najbolji 2x model?
Znaci da na njemu radi cdgrab, da cita "losije" cd-ove i da je dobar za
slusanje muzike, a uz to da za njega postoje drajveri za sve i svasta.
nabavka.152funky,
-> #150, supers)> Možda je najveći biser to što je na mašini bio DOS 5.0. U principu, svakome
)> ko ne radi u goloj komandoj liniji DOSa ne bi trebalo ništa više od verzije
)> 3.3, samo da ona ne pravi neke probleme sa 1.44MB flopijima.
melo teže će taj quantum raditi sa 3.30, tj imao bi 16 particija po 32MB ;>
najmanje 3.31 compaq dos
nabavka.153evlad,
-> #150, supers<> koji je namešten za 24-pinca. Periferije mi nisu fah, a svi koje sam
<> pitao se slažu da je priča o tome kako se softverskim putem uništava
<> mehanika štampača smešna.
Mehanika ne, ali elektronika tj e2prom ...
Stylus killer
nabavka.154fric,
-> #150, supersZdravo,
radim u AB Softu (doduše ne u servisu) i ne mogu da ne odreagujem
na ovu 'kritiku' :(
Reč je o poslu u kome je AB Soft bio maksimalno predusretljiv,
a problemi su nastali posle (priznajem, misteriozno) pokvarenog
štampača za koji smo odbili garanciju. Onda s neba padaš ti
pljujući i levo i desno.
Ni meni nije najjasnije, ali je činjenica da posle pokušaja
štampe preko drajvera za 24-pince, na glavi LX-300 više ne radi
polovina iglica.
Pošto ne možemo da dokažemo da je štampač oštećen krivicom
korisnika, danas je štampač zamenjen za drugi. Tom prilikom
je majka tvog druga pročitala i tvoju poruku, i rekla nam
da ju je napisalo dete - drug njenog sina, a obojica idu u
osnovnu školu.
Znajući tvoje godine ne bih se ni osvrtao na tvoju poruku,
ali zbog ljage bačene na AB Soft i svih ljudi koji
ovo prate, moram da odgovorim na optužbe koje smatram
neosnovanim.
> Uz kompjuter je išao i jedan knjigovodstveni program za
> koji su ljudi AB-Softa rekli da ga naplaćuju reda 500DM
> ali ga, eto, velikodušno poklanjaju uz konfiguraciju
> kupljenu kod njih.
Program košta 2500 dinara, i nije 'velikodušno poklonjen',
nego je dat na odloženo plaćanje.
Pre nego što, Stanislave, kreneš da preterano ...,
raspitaj se kod majke tvog druga o detaljima dogovora.
> Moji prijatelji su pre mesec dana kupili od njih 486/DX2
> 66 za prilično male pare, ne sećam se tačne svote. Kada
> sam pogledao tu mašinu, shvatio sam i zašto. Ima samo 4MB
> RAM. Video je Trident 512K, prvi i jedini put u životu to
> vidim na DX2 konfiguraciji.
Majka tvog prijatelja je za veće pare mogla da traži i dobije
i bolju karticu i više memorije.
Zašto uopšte prodajemo _takve_ konfiguracije ?
Zato što odgovaraju našim programima, a to su DOS
aplikacije, kojima ne znači ništa da li ima 2, 4
ili 8 MB RAM-a, niti koja je video kartica. Važno je
da sve radi pouzdano, a naročito disk, da podaci ne bi
otišli u večna lovišta. Većina korisnika računare
kupljene za knjigovodstvo koristi _samo_ za knjigovodstvo,
a usput hoće da prođu jeftino.
Da je do nas, rado bi prodavali 386/40 + 2 MB RAM +
Trident 512K računare sa dobrim diskom od recimo 120 MB,
jer za prosečne potrebe knjigovodstva više ne treba.
Takva konfiguracija ne postoji (više), pa zato kao
prvu sledeću nudimo konfiguraciju koju je majka tvog
prijatelja kupila.
E, ako naš kupac hoće da radi pod Windowsima, da programira,
da vozi photoshop i dovodi svoje prijatelje da se igraju
na računaru, neka _traži_ i _plati_ jaču konfiguraciju.
> Mašina je tako spora u praktičnom radu da je blag izraz
> da je oprezno konfigurisana (to bi se pre nazvalo nestručnim).
Prihvatam da je moguće da stanja čekanja, brzina magistrale i
sl. nisu optimalno podešeni.
> Možda je najveći biser to što je na mašini bio DOS 5.0.
Zaista ne znam zašto nije stavljen DOS 6.2, ali važi slična
priča kao i gore: ako mušterija traži, može dobiti
operativne sisteme i 'operativne sisteme'. Ako ne traži,
neka posle instalira sam šta god hoće, a u međuvremenu
mi stavljamo ono na čemu naš program pouzdano radi (ako uz
programe kupuje i računar). Za sada su to DOS 6.2x i do pre
nekoliko meseci DOS 5.0.
Za multiconfig možeš da koristiš bootsys 1.42, ima ga na sezamu.
> Softverčić je, po mom ukusu, prilično
> neugledna DOS aplikacija, rekao bih kliperaška ali nisam
> zagledao pa ne tvrdim. Rekoše da je zaštićen hard-lokom...
> Kada sam menjao boot sector pri upgradeu sa DOS 5.0 na 6.2
> nije se bunio, plašio sam se da hoće, obzirom da se u iste
> ne razumem...
Da bi dao bilo kakav sud o nekom programu, uključujući
i naše, moraš biti u najmanju ruku korisnik istih i/ili
mnogo potkovaniji. Na osnovu 'zagledanja' i 'ukusa' možeš
reći da li je kliper (jeste) i da li je aplikacija
šminkerska (nije), ali ne više, pogotovo ne da naš
program FIPO - finansijsko knjigovodstvo prepotentno
nazivaš 'softverčićem'.
nabavka.155atech,
-> #150, supers> Uz kompjuter je isao i jedan knjigovodstveni program za koji su
> ljudi AB-Softa rekli da ga naplacuju reda 500DM ali ga, eto,
Verovatno je odrzavanje programa jos jeftinije ;)
> je zasticen hard-lokom... Kada sam menjao boot sector pri
> upgradeu sa DOS 5.0 na 6.2 nije se bunio, plasio sam se da
> hoce, obzirom da se u iste ne razumem...
HL nema veze sa boot sektorom. Mozes slobodno da radis sta pozelis
sa njim (boot-om)
nabavka.156nboskovic,
-> #150, supers*> Moji prijatelji su pre mesec dana kupili od njih 486/DX2
*> 66 za prilično male pare, ne sećam se tačne svote. Kada
*> sam pogledao tu mašinu, shvatio sam i zašto. Ima samo 4MB
*> RAM. Video je Trident 512K, prvi i jedini put u životu to
*> vidim na DX2 konfiguraciji.
Ne vidim razlog zašto bi konfiguracija bila merilo da li
treba od neke firme kupiti ili ne opremu. I sam kažeš da su
kupili od njih opremu za "prilično male pare". Tada se i ne
treba očekivati neka bog zna kakva mašina. I ne vidim šta je
čudno što je Trident 512k u mašini, pa makar to bila i DX2
mašina. Druga je stvar kako su oni pregovarali kakva im
konfiguracija treba i da li im je ponuđeno nešto brže/bolje.
Obično se kupac pita da li želi više RAM memorije, veći disk,
VLB kombinaciju...
(c) klap
nikola
PS. Ne, nisam ni u kakvoj vezi sa pomenutom firmom.
nabavka.157vcalic,
-> #156, nboskovic>> I ne vidim šta je čudno što je Trident 512k u mašini, pa makar to bila i
>> DX2 mašina.
He, ja držim Trident 512 VGA u DX4 PCI 2x50 16M RAM-a ;)
Vlada
nabavka.158vlad,
-> #154, fric> Reč je o poslu u kome je AB Soft bio maksimalno predusretljiv,
> a problemi su nastali posle (priznajem, misteriozno) pokvarenog
> štampača za koji smo odbili garanciju. Onda s neba padaš ti
Maksimalno predusretljiv, a odbio garanciju zato sto nije mogao da
ustanovi uzrok kvara?
> Ni meni nije najjasnije, ali je činjenica da posle pokušaja
> štampe preko drajvera za 24-pince, na glavi LX-300 više ne radi
> polovina iglica.
Ta cinjenica ne znaci da je kupac nepaznjom ili nepostovanjem
procedure/uputstva pokvario stampac. Ako niste u stanju da
*dokazete* jedno od ta dva, nemate nikakav razlog da odbijete
garanciju.
> Pošto ne možemo da dokažemo da je štampač oštećen krivicom
> korisnika, danas je štampač zamenjen za drugi. Tom prilikom
Zasto ga niste zamenili odmah nego je moralo da dodje do ove
diskusije i mogu_misliti_kakve kuknjave kupca da biste konacno
priznali garanciju i zamenili stampac?
> je majka tvog druga pročitala i tvoju poruku, i rekla nam
> da ju je napisalo dete - drug njenog sina, a obojica idu u
> osnovnu školu.
"Dete" je napisalo da je odbijena garancija na stampac koji nije
fizicki ostecen kao posledica nepaznje..., od strane korisnika.
Kakve veze cela prica ima sa mamom i decom?
> Znajući tvoje godine ne bih se ni osvrtao na tvoju poruku,
> ali zbog ljage bačene na AB Soft i svih ljudi koji
> ovo prate, moram da odgovorim na optužbe koje smatram
> neosnovanim.
Godine nemaju veze sa tim sto moja mama nema ronilacko odelo. Sto
se "optuzbi" tice, sam si potvrdio njihovu opravdanost.
> Pre nego što, Stanislave, kreneš da preterano ...,
Stanislav se u celoj ovoj prici pokazao za koplje zreliji i
kulturniji od tebe. B(
> raspitaj se kod majke tvog druga o detaljima dogovora.
Mozda je cela prica blago predimenzionirana, ali ti nisi ni malo
doprineo razjasnjenju, osim sto sad sigurno znamo da je tvoja
firma neopravdano odbila garanciju. Iznesi detalje dogovora sa
kupcem ili nemoj ni da ga pominjes.
> Zašto uopšte prodajemo _takve_ konfiguracije ?
Pravo pitanje. Trebalo bi da prodajete 286-ice ili, u najboljem
slucaju najslabije masine koje se jos uvek proizvode. Korisnici
bi vam tako prosli mnogo jeftinije. Gresite sto mesate korisnike
svojih programa i kupce konfiguracija. Ako vam covek dodje zbog
programa pa trazi "u paketu" i masinu na kojoj ce raditi to je
ok, ali ako dodje da kupi racunar i ne zanima ga kakve programe
pravite?
> Trident 512K računare sa dobrim diskom od recimo 120 MB,
> jer za prosečne potrebe knjigovodstva više ne treba.
> Takva konfiguracija ne postoji (više), pa zato kao
Odakle li se samo dovlace ove silne 386-ice sto se nove valjaju
po Beogradu? BTW, cuo sam da se iz Bugarske donose na desetine
*novih* 286-ica. Pitam se kakva je to firma koja ne moze da
ponudi ono sto mogu "momci iz moje ulice".
> Za multiconfig možeš da koristiš bootsys 1.42, ima ga na sezamu.
No comment. B(
nabavka.159vlad,
-> #156, nboskovic> kupili od njih opremu za "prilično male pare". Tada se i ne
> treba očekivati neka bog zna kakva mašina. I ne vidim šta je
> čudno što je Trident 512k u mašini, pa makar to bila i DX2
Mada se u nacelu slazem sa tobom, mislim da je neozbiljno nuditi
DX2 sa ISA 512k video karticom. Samo jos fali MFM disk...
nabavka.160funky,
-> #157, vcalic)> >> I ne vidim šta je čudno što je Trident 512k u mašini, pa makar to bila i
)> >> DX2 mašina.
)>
)> He, ja držim Trident 512 VGA u DX4 PCI 2x50 16M RAM-a ;)
)>
Ma, ti si posebna sorta ;->>>>>>
nabavka.161babbage,
-> #151, msavkovic
>=>> OK, koji je po tebi najbolji 2x model?
>=>> Znaci da na njemu radi cdgrab, da cita "losije" cd-ove i da je
>=>> dobar za slusanje muzike, a uz to da za njega postoje drajveri za
Ovo pitanje nije bilo upućeno meni, ali ja dajem svoj glas
Sonyju 55. žita (skoro) sve, prilično je brz, lepo izgleda B).
Jedna stvar je tu zanimljiva - nisam do sada video CD koji je
otporniji na loš medijum i ima lepši (i čistiji) zvuk od Sony
33A. Pitam se zašto te osobine nisu prenešene na kasnije modele...
Babbage
nabavka.162babbage,
-> #154, fric
>=>> radim u AB Softu (doduše ne u servisu) i ne mogu da ne odreagujem
>=>> na ovu 'kritiku' :(
Na žalost, tvoj odgovor na kritiku me je konačno ubedio
da se tvojoj firmi ne približavam ni po koju cenu. I još
o svemu pričaš kao da je sasvim normalno...
Babbage
nabavka.163babbage,
-> #159, vlad
>=>> Mada se u nacelu slazem sa tobom, mislim da je neozbiljno nuditi
>=>> DX2 sa ISA 512k video karticom. Samo jos fali MFM disk...
Konfiguracija sa koje ovo pišem: 486DX4-100Mhz, PCI, Trident 9000
sa 512K, i Seagate MFM disk od 40MB. Dva WDa od 420 koja normalno
stoje u njemu su morala da se sele, a ovaj sasvim lepo služi kao
ispomoć. Believe it or not B).
Babbage
nabavka.164evlad,
-> #158, vlad<> Maksimalno predusretljiv, a odbio garanciju zato sto nije mogao da
<> ustanovi uzrok kvara?
eh, beše ista pesma u MZ-u ... al' kad su na isti način _spržili_ i njihov
stylus, eeeee dobih ja glanc novog stylusa ;>
nabavka.165danilo,
-> #142, goranr> Ima 2x16550AF UART i jedan paralelni port, kome možeš birati mod
rada:
> SPP, EPP ili ECP. Podržava i PIO Mode 4.
Jel moze ukratko:
Sta su SPP, EPP, ECP?
Ili barem gde ima da se procita!
nabavka.166mdave,
-> #158, vladSubject: Reply to Fric
"AB soft ?"
"Najn! Najn!"
nabavka.167marni,
-> #161, babbage> otporniji na los medijum i ima lepsi (i cistiji) zvuk od Sony
> 33A. Pitam se zasto te osobine nisu prenesene na kasnije modele...
Da li slucajno imas drajvere za njega?
nabavka.168fric,
-> #158, vlad> Zasto ga niste zamenili odmah nego je moralo da dodje do
> ove diskusije i mogu_misliti_kakve kuknjave kupca da biste
> konacno priznali garanciju i zamenili stampac?
Tražili smo dokaz da smo u pravu. To i dalje mislimo, ali dokaza
nemamo, pa smo na kraju morali da zamenimo štampač.
Štampač je dalje vraćen dobavljaču, i stvar je što se nas tiče gotova.
Svejedno me zanima, da li je još neko imao slična iskustva (osim sa
stylusom), tj. da li smatrate da je moguće softverskom akcijom
prouzrokovati hardverska oštećenja štampača (lx 300 ili drugih) ?
> Godine nemaju veze sa tim sto moja mama nema ronilacko odelo.
Iako (uglavnom) nemam predrasuda prema godinama sagovornika,
smatram neproduktivnim upuštanje u dublju raspravu sa osnovnoškolcima,
tj. licima do, recimo, 15 godina. Poruci od koje je sve krenulo
'ne piše na čelu' koliko autor ima godina - mogao ju je napisati bilo ko,
ali kad sam saznao starost autora bilo mi je jasno zašto je takva.
Na žalost, zrelije godine ne donose automatski i veću 'zrelost',
iz čega ne isključujem ni sebe, ni tebe ni bilo kog drugog.
> Kakve veze cela prica ima sa mamom i decom?
'Majka od druga' koja se pominje, je osoba kojoj je prodat računar.
Pre pisanja, moglo se od nje saznati zašto je kupovan baš
takav računar, da li je program poklonjen ili prodat, ...
>> Pre nego što, Stanislave, kreneš da preterano ...,
>
> Stanislav se u celoj ovoj prici pokazao za koplje zreliji
> i kulturniji od tebe. B(
Pre bih rekao da sam ja dozvolio da se prikažem za koplje nekulturnijim,
odgovorivši direktno i grubo na zajedljivost.
Ne smatram to normalnim načinom ophođenja, i nije mi naročito prijatno,
ali nije mi ni preterano krivo. 'Opsovao sam glasno' i tačka.
> Pravo pitanje. Trebalo bi da prodajete 286-ice ili, u
> najboljem slucaju najslabije masine koje se jos uvek
> proizvode. Korisnici bi vam tako prosli mnogo jeftinije.
> Gresite sto mesate korisnike svojih programa i kupce
> konfiguracija. Ako vam covek dodje zbog programa pa trazi
> "u paketu" i masinu na kojoj ce raditi to je ok, ali ako
> dodje da kupi racunar i ne zanima ga kakve programe
> pravite?
U ponudi imamo samo 486, a u propagandnom materijalu za programe
piše 'optimum je 386' tako da od mušterije i sama vidi. Smatramo da
se isplati utroštiti za razliku u ceni između 386 i 486. Ako neko
želi da prođe najjeftinije, nemamo ništa protiv ako računar (386)
uzme na drugom mestu, a često upućujemo kako i kakav polovan računar
može da nabavi.
Kupci programa su najčešće i kupci konfiguracija i mreža,
i predstavljaju našu ciljnu grupu.
Za kupce solo računara sa standardnim zahtevima imamo i standardnu
ponudu, dok za one sa specifičnijim potrebama (cad, grafika i sl.)
možemo uglavnom nabaviti tražene komponente, a ponekad je lakše da
ih uputimo specijalizovanoj konkurenciji.
nabavka.169vlad,
-> #161, babbage> Jedna stvar je tu zanimljiva - nisam do sada video CD koji je
> otporniji na loš medijum i ima lepši (i čistiji) zvuk od Sony
> 33A. Pitam se zašto te osobine nisu prenešene na kasnije modele...
Dosadilo mi je vise da slusam kako je Sony 33 naj... B)
Hocu da kupim jedan odmah. Gde moze da se nadje?
nabavka.170vlad,
-> #164, evlad> eh, beše ista pesma u MZ-u ... al' kad su na isti način _spržili_ i
> njihov stylus, eeeee dobih ja glanc novog stylusa ;>
Pravi primer. Nisu ti odbili garanciju sa obrazlozenjem da ne
smes da koristis pogresan drajver, jer to ni u jednoj garanciji
ne pise. Onaj ko treba da se istrese zbog tih frljavih Stylusa je
Epson i niko drugi, a posto MZ ima prave veze sa proizvodjacem
nisu imali nikakvog razloga da izvrdavaju garanciju.
nabavka.171vlad,
-> #163, babbage> ispomoć. Believe it or not B).
Verujem ti ja, ali to je "konfiguracija" na koju te je muka
naterala, a ne nova masina koju si juce kupio u firmi koja drzi
do svog renomea. I ja sam svasta kombinovao, do pre mesec dana
sam vozio ISA ET4000 na 486/100 PCI/VLB sa IDEK Liyama 15"
monitorom. B)
nabavka.172msavkovic,
Planiram da nabavim Sony CDU55e CD-ROM.
Cuo sam da ima na poledjini audio-out dzek koji nije bas
standardan. Da li bi neko mogao da mi kaze kakav je dzek i
gde da nadjem kabl za njega?
P.S. Izbegavam blaster zbog suma.
nabavka.173zormi,
-> #172, msavkovic* Planiram da nabavim Sony CDU55e CD-ROM.
* Cuo sam da ima na poledjini audio-out dzek koji nije bas
* standardan. Da li bi neko mogao da mi kaze kakav je dzek i
* gde da nadjem kabl za njega?
Audio izlaz je potpuno standardan i može sa priključiti na bilo koji LineIn.
Nestandardan je jedino oblik plastičnog držača za konektor. U principu ako
ne možeš da nadješ baš pravi konektor - koristi buksne.
nabavka.174micotakis,
-> #167, marni>Da li slucajno imas drajvere za njega?
Evo su.
sony33a.zipnabavka.175zeljkoj,
-> #173, zormi> Nestandardan je jedino oblik plastičnog držača za konektor. U
> principu ako ne možeš da nadješ baš pravi konektor - koristi
> buksne.
Ja sam jednostavno obmotao žice oko 'iglica'. :)
nabavka.176supers,
-> #154, fric
Subj: AB-Soft
Javljam se posle par dana odsustva, sa ciljem da smirim strasti,
a ne da ih opet razbuktam.
>> Ni meni nije najjasnije, ali je činjenica da posle pokušaja
>> štampe preko drajvera za 24-pince, na glavi LX-300 više ne radi
>> polovina iglica.
Interesantno, meni je, naprotiv, preneseno da su crkli drajveri a
da je glava netaknuta. Kako se sledećeg dana ispostavilo da je problem
u glavi, ne znam, dopuštam da je u pitanju nesporazum.
>> Za multiconfig možeš da koristiš bootsys 1.42, ima ga na sezamu.
Hvala, problem je rešen kad sam na vašu mašinu instalirao dos 6.2.
>> je majka tvog druga pročitala i tvoju poruku, i rekla nam
>> da ju je napisalo dete - drug njenog sina, a obojica idu u
>> osnovnu školu.
>> Znajući tvoje godine ne bih se ni osvrtao na tvoju poruku,
>> ali zbog ljage bačene na AB Soft i svih ljudi koji
>> ovo prate, moram da odgovorim na optužbe koje smatram
Pošto kažeš da ne pričaš sa "decom" < 15 godina, mada ne vidim
razloga, mogu da te obradujem, zaista ne pričaš :) Ili moram
skeniranom ličnom kartom da ti dokazujem da ne trošiš reči
na mene? :) Zbilja ne znam kako je neko mogao za mene da ti
kaže da sam osnovac, fizički nisam nalik :)))
Što se ljage po AB-Softu tiče, vidim da je i ovdašnji auditorijum
posvedočio da moj komentar nije pljuvačina i da ima određenu
dozu uzdržanosti. Istina, jeste bio zajedljiv i jeste laički,
ali ne zlonameran. Počeo sam sa "obratite pažnju" na AB-Soft,
a ne "bežite u širokom luku" kao što je uobičajeno za takve komentare.
Jednostavno, izneo sam svoje, posredno, iskustvo sa vašom firmom,
što je ovde na Sezamu poželjno. Moji utisci o vašim proizvodima
nemaju težinu stručne ocene, pokazalo se da nije ni tako egzotično
voziti Trident 512K na jakim mašinama, a ako vi niste utrapili
njega umesto nečeg većeg obećanog, onda je sve OK a moja primedba
da to ne ide zajedno ostaje samo moj lični stav.
Da sam ja znao da postojiš na Sezamu, obratio bih ti se privatnim
mailom i ne bi bilo ove gungule u confu. Što se mene tiče,
ovo zbilja može biti kraj diskusije, odgovorio si na moje optužbe
o konfiguraciji i FIPO programu i ja se neću upuštati u dalju diskusiju.
Drago mi je da ste na kraju izašli u susret mojim prijateljima i
zamenili im štampač. Ubuduće ćete, nadam se, voditi računa
da mašina bude optimalno konfigurisana i da ne instalirate DOS
5.0, i ova priča će da ima happy end. Iako ispadoh balavac,
no hard feelings, želim da i tvoja i svaka druga firma što više
uvažava želje tržišta i verujem da se posle ovoga, ako ništa drugo,
više niko kao ja neće zbog vas vraćati kući po DOS 6.2 :)
nabavka.177vlad,
-> #168, fric> Tražili smo dokaz da smo u pravu. To i dalje mislimo, ali dokaza
> nemamo, pa smo na kraju morali da zamenimo štampač.
Hoce li ikada doci vreme kada ce nasi prodavci shvatiti ono
sto vazi kao maksima svih trgovaca sveta?
Musterija je uvek u pravu. I na pocetku i na kraju.
nabavka.178fric,
-> #176, supers> Pošto kažeš da ne pričaš sa "decom" < 15 godina, mada ne
> vidim razloga, mogu da te obradujem, zaista ne pričaš :)
Svo vreme mi je bilo sumnjivo ... ma gde osnovac može da
napiše onakav resume :)
Izvini zbog uvredljivih i teških reči.
I ja smatram ovu priču apsolviranom. Izrekli smo šta smo
imali i kako smo umeli, a auditorijum je dao ocenu.
nabavka.179msavkovic,
-> #168, fric┌┌┌ Za kupce solo racunara sa standardnim zahtevima imamo i standardnu
┌┌┌ ponudu, dok za one sa specificnijim potrebama (cad, grafika i sl.)
┌┌┌ mozemo uglavnom nabaviti trazene komponente, a ponekad je lakse da
┌┌┌ ih uputimo specijalizovanoj konkurenciji.
Zaboravio si telefon ;)
nabavka.180szinf,
gde se moze naci isa ili vlb io kartica sa uartom 16550afn?
nabavka.181funky,
-> #176, supers)> Subj: AB-Soft
)> Da sam ja znao da postojiš na Sezamu, obratio bih ti se privatnim
)> mailom i ne bi bilo ove gungule u confu. Što se mene tiče,
Ne bi bilo loše kad bi postojao spisak Sezamovaca koji rade u računarskim
firmama, izmedju ostalog, i zbog ovakih stvari.
Za one najpoznatije se zna ;) a ostali nek se dopišu :) (ako oće)
nabavka.182supers,
-> #178, fric>> I ja smatram ovu priču apsolviranom. Izrekli smo šta smo
>> imali i kako smo umeli, a auditorijum je dao ocenu.
Dodao bih da mi je tek danas drug rekao da ste štampač zamenili pre
nego što sam ja poslao onu poruku. Stekao sam pogrešan utisak da
odbijate da zamenite štampač i priznajem da sam pogrešio što sam vas
optužio ne proverivši da li je problem rešen.
Vidim da su vaši klijenti zadovoljni sa vama bez obzira na moje primedbe.
AB Soft je, dakle, u potpunosti ispunio svoje obaveze i ja se
izvinjavam na preoštroj kritici.
nabavka.183supers,
-> #181, funky>> Ne bi bilo loše kad bi postojao spisak Sezamovaca koji rade u
>> računarskim firmama, izmedju ostalog, i zbog ovakih stvari.
Podržavam predlog. Sigurno bi bilo bolje kada bi se ovakvi nesporazumi
ubuduće rešavali putem privatne pošte.
nabavka.184evlad,
-> #168, fric<> Tražili smo dokaz da smo u pravu. To i dalje mislimo, ali dokaza
<> nemamo, pa smo na kraju morali da zamenimo štampač.
To je bar jednostavno. Uzmeš __tvoj__ takav štampač i proteraš mu kobne
drajvere. Ako preživi, odbiješ garanciju, ako crkne, daš čoveku nov(treći)
a sa ova dva odeš do nabavljača i tražiš svoja prava.
Ugledaj se malo na MZ ...
Stylus killer
<> stylusom), tj. da li smatrate da je moguće softverskom akcijom
<> prouzrokovati hardverska oštećenja štampača (lx 300 ili drugih) ?
Posmatraj Štampač kao jedan mali kompjuter, i on ima sistemski softver
koji je pisao čIV čovek, tako da su greške uvek moguće, e sad kako će
se i u pod kojim uslovima manifestovati ...
valjada zato i postoji garantni rok :)
<> smatram neproduktivnim upuštanje u dublju raspravu sa osnovnoškolcima,
grešiš, evo moja ćerka od 5 godina _češlja_ windows sve zvoni, zna da
čita i piše ... šta će biti kada dođe u moje godine ?
Uostalom zar nisi čuo izreku 'kupac je uvek u pravu' ?
// <EOS> end of story
nabavka.185cdragan,
-> #177, vlad
> Hoce li ikada doci vreme kada ce nasi prodavci shvatiti
> ono sto vazi kao maksima svih trgovaca sveta?
> Musterija je uvek u pravu. I na pocetku i na kraju.
Ako može samo jedan primer iz belog sveta, tj, iz trule
kapitalističke Amerike koja izrabljuje radničku klasu ;)
Elem, pre nekoliko meseci, mom ortaku brat iz Amerike
pošalje Connera od 540 MB. Ortak sve to lepo sklopi, isformatira
kako njemu treba i kako marfi nikad ne spava, dok je sve to radio,
ispadne mu šraf sa šrafcigera i pravo na elektroniku od diska.
Normalno, na onu veliku bubašvabu od čipa koji odma pukne. Ortak
ne bude lenj pa pošalje bratu u žikago disk pa ako nešto uradi sa
njim - uradi. Kada je ovaj dobio disk, lepo pozove Conner-a oni mu
daju fon centrale i on tu lepo složi priču da mu je disk sasvim
fino radio, da je odjednom prestao da radi i da je on očajan zbog
gubitka podataka i pita, pošto je disk u garanciji da li bi mogli
da mu zamene disk ? Ovi zatraže njegove podatke, provere kada je
kupio disk i kažu nema problema. Ortak lepo to veče spakuje svoj
pokvareni disk ali ujutro zaboravi da ga ponese kad je polazio na
posao. Medjutim, kada se vratio sa posla, zamalo nije pao u
nesvest ... Iz Conner-a je već poslat i stigao glanc novi disk od
540 Mb ... :)))) Eto, to znači poslovnost i briga za kupca :)
Sad, znam i ja da to kod nas ne bi išlo jerbo kakvi smo, svi bi mi
tvrdili da nita što smo kupili ne radi, ali ipak ... :)
P.S. ortak im je ipak poslao onaj neispravan, kaže, jeb'ga
bili su fer :)
nabavka.186cnenad,
-> #176, supers=> zamenili im štampač. Ubuduće ćete, nadam se, voditi računa
=> da mašina bude optimalno konfigurisana i da ne instalirate DOS
=> 5.0, i ova priča će da ima happy end. Iako ispadoh balavac,
Ukoliko je firma platila licencu za MS DOS 5.0. onda njega mora da i
instalira. To što su drugi klasični pirati pa kod njih možeš dobiti i
DOS 6.22 i slično je njihov problem.
Ali definitvno najgora piraterija je kada na mašini dobiješ SAMO IO.SYS,
MSDOS.SYS i Command.COM verzije DOS-a manje od 6 ;)
nabavka.187gerber,
-> #183, supersYR>*> Podržavam predlog. Sigurno bi bilo bolje kada bi se ovakvi nesporazumi
YR>*> ubuduće rešavali putem privatne pošte.
Pod uslovom da se ne radi o istinskoj i dokumentovanoj
"lošoj" kupovini i/ili neadekvatnom odnosu prema kupcu
u toku garatnog perioda (a i posle), što svakako ne treba
prećutkivati. Kao uostalom ni izuzetno povoljna iskustva.
Ako se možeotvoreno razgovarati i imati različite stavove
po političkim i inim problemima, što se ne bi moglo i o
domaćim prodavcima/proizvođačima kompjuterske opreme.
Pogotovo ako pominjana firma ima svog predstavnika na
Sezamu koji može da malo razjasni u čemu je bio problem i
da li je bilo baš tako kako je navedeno.
nabavka.188spunk,
-> #177, vlad>>> Hoce li ikada doci vreme kada ce nasi prodavci shvatiti ono
>>> sto vazi kao maksima svih trgovaca sveta?
>>>
>>> Musterija je uvek u pravu. I na pocetku i na kraju.
A zasto bi shvatili tako nesto, kad im i ovako nije lose.
Da mozda neko nece da ih tuzi? Ovajdio bi se... ;)
sp.
nabavka.189cnenad,
-> #185, cdragan=> Ako može samo jedan primer iz belog sveta, tj, iz trule
Evo još jednog. Burazer je u februaru skoknuo do Amerike i doneo video
karticu (možda ste i primetili oglas tada - poluispravan Trident, koji nakon
BOOT-a počne da guta karaktere). Teča je sada tamo i čeka se neko ko kreće na
put ka Jugi da donese zamenjenu.
Ima još jedan tužan moment a to je HP DeskJet 540C štampač koji ne radi
uvek, neki put kad mu se ćefne izbaci glavu na šinu i radi ali u dosta
slučajeva ne.
Pretpostavljam da bi i on bio zamenjen, samo da postoji način da se iznese
iz zemlje i ponovo vrati u nju.
Na svu sreću, disk koji sam ja dobio radi ko sat, da čuknem u univer ;)
Ovo čisto da se vidi da i tamo ima bofl i kineske robe.
nabavka.190pavlovicz,
-> #185, cdragan
Da da, stvarno ti ljudi na Zapadu nisu normalni :)
Apropo tvoje priče:
Pre 15-ak godine dobih, tada aktuelno, kameru SUPER-8 i kino projektor.
Elem, uzeh ja da snimam malo tom kamerom i kad ispucah traku, spakovah
je i poštom za Minken, na razvijanje.
Posle 10-ak dana stiže meni 1 novi film, onaj moj snimljeni i jedno
pisamce User-Friendly orijentisano.
Obzirom da nisam , a ni sada, znao Švapski, odem kod drugara da mi to
protumači.
Prljavi, ružni, zli itd, NEmci mi napisaše kako film koji sam snimio
nije dobro urađen, ima suviše svetla, i da nije stajao na dobrom mestu
nakon izlaska iz kamere. Oni mi šalju novi film, naravno besplatno, i
zahvaljuju se na kupovini njihove opreme itd. itd.
Ovo mi se desilo još par puta, naravno kad god sam loše snimao film.
Stvarno nas mrze iz sve snage.
Zoran.
P.S.
A šta tek da kažemo na , u Svetu naravno, pogodnost pod imenom " 3
months money back guarantee ".
nabavka.191bobland,
čao mi je ako ovo ispadne reklama, ali kako se mnogo ljudi interesuje za
IBM-Lexmark tastature, da ih obavestim da su stigle u Gamu sa cenom od
400 DM. Ko voli, neka izvoli i proba neponovljiv kvalitet, ali za neponovljivu
cenu ;>.
BB
nabavka.192ssimeunovic,
Moram da prepričam razgovor koji sam vodio sa ljudima iz jedne
naše firme koja se bavi nabavkom i prodajom između ostaloga i
kompjuterske robe:
- Treba mi CD-ROM prvenstveno da mogu da vršim sa njime
ekstrakciju audio zapisa na hard disk sa CD Grab-om.
- Za to ti je potreban barem quad speed, sve više ima CD-ova
koji su tako snimljeni da ne mogu da se reprodukuju na double
speed modelima.
- ??? Audio CD-ova?
- Pa da.
- Kako onda tako snimljeni audio CD-ovi mogu da se reprodukuju
na standardnim audio CD plejerima koji su postojali i pre
pojave double speed CD-ROM-ova?
- Pa znaš, drž-ne-daj, ...
- ??? ...
- Ma, veruj mi. Ja se bavim deset godina multimedijom. A i za
tako nešto ti treba što brži kompjuter, barem Pentium na 100
MHz.
- ??? Da li bi bio dovoljan 486DX4 na 100 MHz?
- Pa zavisi koji je proizvođač, ako je Intel onda bi možda
mogao, ali AMD (bljak, pljuc, fuj, ...) sigurno ne može.
- ??? Zašto?
- Pa znaš, taj AMD je četvorobitni procesor, za razliku od
Intel-ovog koji je osmobitni.
- ??? Kakav je onda Pentium?
- Pa znaš, ...
- ??? ...
- žekaj, daću ti kolegu koji će ti to bolje objasniti.
- OK.
- Moj kolega je u pravu. Vidiš, radi se o tome da su oni
interno takvi, a eksterno su 32-bitni.
- A kakvi su onda 8088 i 386SX interno, a kakvi eksterno?
- Pa znaš, drž-ne-daj, ...
Inače, što se tiče ploča, situacija je izgleda simptomatična.
Na nekoliko mesta gde sam se raspitivao za Pentium na 75 MHz
sam dobio odgovor u stilu: mi takve ploče ne držimo jer je
sada Pentium 100 MHz praktično minimum, sve ispod toga je
neupotrebljivo!?
nabavka.193babbage,
>=>> Da li slucajno imas drajvere za njega?
Ufffff....odavno sam sve ties'trojke zamenio sa 55. Pogledaću,
možda mi je zaostao na nekom disku...
>=>> Dosadilo mi je vise da slusam kako je Sony 33 naj... B)
>=>> Hocu da kupim jedan odmah. Gde moze da se nadje?
Eeeeej, lakše...nisam rekao da je NajSve. CDU55 je znatno brži,
a takođe, 33 se pokazao kao prilično neotporan na iole grublje
ophođenje, tj. lakše se kvari nego bilo koji iz Sony bratije.
Gde se može naći? Nigde, sudeći po oglasima.
Babbage
nabavka.194vlad,
-> #185, cdragan> 540 Mb ... :)))) Eto, to znači poslovnost i briga za kupca :)
> Sad, znam i ja da to kod nas ne bi išlo jerbo kakvi smo, svi bi mi
> tvrdili da nita što smo kupili ne radi, ali ipak ... :)
Tamo je to normalna stvar odavno. Mom komsiji su bez reci poslali
KOSS-ovu slusalicu koju je mamlaz najdivljackije spalio. Takvim
gestovima se musterije vezuju za ceo zivot, a firmu to zaista ne
kosta mnogo.
nabavka.195vlad,
-> #188, spunk> A zasto bi shvatili tako nesto, kad im i ovako nije lose.
Dok ima kupaca koji ne shvataju, dotle ce biti i firmi koje ce
takve da "opsluzuju". B(
nabavka.196vlad,
-> #192, ssimeunovic> - Pa znaš, taj AMD je četvorobitni procesor, za razliku od
> Intel-ovog koji je osmobitni.
Ovo u viceve, a ime firme sa cijim si "strucnjacima" razgovarao
molicu ovde.
nabavka.198funky,
-> #196, vlad)> > - Pa znaš, taj AMD je četvorobitni procesor, za razliku od
)> > Intel-ovog koji je osmobitni.
)>
)> Ovo u viceve, a ime firme sa cijim si "strucnjacima" razgovarao
)> molicu ovde.
HHHHHHHHHHHHHH Nemoj da te čudi, ali stanje je stvarno takvo. Ljudi tamo rade
za male pare
sklapajući računare. Kad ti dodješ tamo kao kupac, oni osete sindrom gazde
(i misle da sve znaju). Dok ne nauče posao prodje i nekoliko meseci a u
medjuvremenu se dešavaju ovakve situacije kao što je opisao SS.
S druge strane i gazdama fino, jer za male pare imaju radnike. Dobar gazda
dobrog servisera gleda kao investiciju koja će mu doneti najmanje još duplo
para koliko da serviseru platu. Situacija je tek žalosna kada ovakve stvari
baljezgaju gazde, (tj. dileri). U svakom slučaju, naziv te firme je
dobrodošao.
nabavka.199funky,
Nije baš za ovu temu, već samo prilog na temu 'uvali šta imaš'.
Prolazim Brankovom i rekoh da pogledam bežične panasonike na 900 MHz.
Tamo ih je uvek bilo (u broju 11). Pitam
-Imate li na 900 MHz
-Ma kakvi, imali i nikad više
-Što ?
-Pa vidi, na 900 Mhz radi i milicija, i hitna pomoć, i vojska i avijacija,
pa dolazi do nevidjenog mešanja (!) bolje uzmi neki od ovih kućnih
(a imaju ih milion).
Malo je falilo da izvadim motorolicu i pokažem dotične frekvencije koje
nisu ni blizu :) ma rekoh, što da se prepirem kad ih ionako nema.
nabavka.200nebojsha,
Da li neko zna karakteristike SONY CD recordera i da ponudi neki CDR na
prodaju ?
Nebojsha
nabavka.201iznogud,
-> #192, ssimeunovic:: - Pa znaš, taj AMD je četvorobitni procesor, za razliku od
:: Intel-ovog koji je osmobitni.
Jedan 'znalac' me je dosta dugo ubeđivao da WinNT neće da radi na
AMD-ovim procesorima. Razlog: 'AMD ima 4-bitni I/O, a Intel 8-bitni'.
Šta je to '8-bit I/O' nije znao da objasni, a nije ga razuverio ni
podatak da sam svojim očima video NT na jednoj 386DX/40 (!).
:: Na nekoliko mesta gde sam se raspitivao za Pentium na 75 MHz
:: sam dobio odgovor u stilu: mi takve ploče ne držimo jer je
:: sada Pentium 100 MHz praktično minimum, sve ispod toga je
:: neupotrebljivo!?
...ili će biti da su im svi Pentium 75MHz nasvirani na 100 MHz?
nabavka.202calex,
-> #185, cdragan<!> Ako može samo jedan primer iz belog sveta, tj, iz trule
<!> kapitalističke Amerike koja izrabljuje radničku klasu ;)
<!> daju fon centrale i on tu lepo složi priču da mu je disk sasvim
<!> fino radio, da je odjednom prestao da radi i da je on očajan zbog
Da li je moguće da nikad 'vako nešto niste ovde doživeli? Ili
je ova privatizacija dovela do takvih odnosa prema kupcima? :(
Pre nekoliko godina sam slučajno prespojio audio izlaz na
video rekorderu i taj kanal je prosvirao. Lepo sam složio priču
da je sve bilo u redu par dana (video je tek kupljen i to ne u
radnji no s konsignacije). Odmah su mi predložili da im pošaljem
(kupljen je malo podalje od mog kraja) i prihvatili troškove koje
ću da napravim (avionski transport). Posle nekoliko dana stigao je
nov video uz izvinjenje.
Nekako slično sam prošao kod kupovine pick-upa. Dobio sam
predračun na kome je bio dinarski deo upola onog iz cenovnika, ja
uplatio i posle nekoliko dana dobio robu, uz pismo izvinjenja što
su pogrešili i _nadu i molbu_ da ću da doplatim do pune cene.
nabavka.203ssimeunovic,
-> #196, vlad>> Ovo u viceve, a ime firme sa cijim si "strucnjacima" razgovarao
>> molicu ovde.
Ma, ne bih javno, imaju drugove ovde pa će možda da počne
priča: nije bilo tako, nije rečeno tako, ... A smem u sve živo
da se zakunem da nisam ništa slagao, za taj mi ragovor najviše
krivo što ga nisam snimao na kasetu da imam dokaz.
Što je najčudnije, na osnovu nekih drugih prethodno izrečenih
stvari u razgovoru, došao sam do zaključka da se ljudi
razumeju u problematiku (poznat im neki relativno specifičan
hardver kao npr. Movie Machine, ...)
Ako te baš zanima naziv firme, javi se na mail.
nabavka.204vlad,
-> #198, funky> HHHHHHHHHHHHHH Nemoj da te čudi, ali stanje je stvarno takvo. Ljudi
> tamo rade za male pare
Ne cudi me. Naslusao sam se slicnih prica iz druge ruke i bas
zato zelim da znam koja je firma u pitanju.