nabavka.410nenad,
-> #409, sjocic> Na sajmu čuh da se menja standard ploča, tj. pojavili su se neki
> novi pentijumi koji ne mogu da se montiraju u standardno kućište
> već traže posebno, koje je 2x skuplje (otprilike).
Da nije taj novi Pentium u stvari Pentium Pro? ;) Koliko je meni
poznato, za njega je potrebno drugačije kućište, ne ide ovo
standardno.
nabavka.411zeljkoj,
-> #408, sljubisic> razloga da sa ovakvim, skroz plasticnim, kucistima ne bude isto
> tako :(
A i zračenje koje potiče od kompjutera ne deluje baš dobro na organizam. :)
nabavka.412vstan,
-> #408, sljubisic> ... mislim da je najveca mana odsustvo Faradejevog kaveza.
Na to sam prevashodno mislio. Obaska kako se
"fixiraju" komponente.
nabavka.413vstan,
-> #409, sjocic> Plastikaneri izgleda osvajaju :(
Sada se setih situacije - plastikaner na stolu u kancelariji.
Naravno uvek ima neko ko se lepo nasloni na njega. Ima da
iskacu kartice, veselje jedno ;)
nabavka.414biber,
-> #406, vstan>> Videh pre neki dan najnoviju "generaciju" kucista.
>> Nema ni jedan metalni deo, sto podrazumeva i odsustvo
Bar vise necemo seci ruke na "fino" obradjena tajvanska kucista...
Al' ce zato radio da susti...
nabavka.415zormi,
-> #409, sjocic* Na sajmu čuh da se menja standard ploča, tj. pojavili su se neki
* novi pentijumi koji ne mogu da se montiraju u standardno kućište
* već traže posebno, koje je 2x skuplje (otprilike).
To je verovatno onaj novi Intel MBD koji je potpuno redizajniran
u smislu rasporeda na ploči. Recimo procesor je premešten kod
izvora napajanja tako da ga hladi ventilator kućišta pa njemu
ne treba poseban i slično.
nabavka.416vlad,
-> #406, vstan> Videh pre neki dan najnoviju "generaciju" kucista.
> Nema ni jedan metalni deo, sto podrazumeva i odsustvo
> srafova. Strasno.
Meni je strasno samo to sto su ta kucista, bar ovde, skuplja od onih
standardnih. Veoma mi se dopada onaj fazon sa skidanjem jedne stranice "na
zabicu". Mozes da pridjes masini kad ti je volja bez srafljenja i podizanja
celog poklopca. Da tih kucista ima u midi tower varijanti verovatno bih
pazario jedno.
nabavka.417vstan,
-> #416, vlad> ............ Veoma mi se dopada onaj fazon sa skidanjem jedne
> stranice "na zabicu". Mozes da pridjes masini kad ti je volja
> bez srafljenja i podizanja celog poklopca. Da tih kucista ima u
> midi tower varijanti verovatno bih
To je jedino sto se i meni svidja. Medjutim fixiranje
komponenti je problematicno, a o zracenjima i da ne
govorimo :(
I na mini toweru su strane izvitoperene, pa mogu da
zamislim kako ce da izgleda midi.
nabavka.418vlad,
-> #412, vstan>> ... mislim da je najveca mana odsustvo Faradejevog kaveza.
>
> Na to sam prevashodno mislio. Obaska kako se
> "fixiraju" komponente.
Eh, gos'n Faradej bi i u ovom slucaju imao sta da kaze kad bi ta plastika
bila metalizirana, ali se bojim da bi to dosta poskupelo stvar.
nabavka.419vladak,
Hteo bih da nabavim interni modem za notebook računar SHARP PC-6200. To
je 286 PC i potpuno je identičan sa Texas Instruments TravelMate 2000.
Inače mesto za interni modem na ovom računaru je isto kao i kod TI
TravelMate 3000 i 4000E. U uputstvu za TM 4000E sam našao da postoji
onovna verzija 2400 internog modema i 9600/14400 fax-modem class 3, ali
nije navedeno koji model. Pretpostavljam da za njih to pravi neka treća
firma.
Ako neko zna koji modem ovde paše i gde se slučajno kod nas može
nabaviti molim ga neka mi javi.
Pozdrav, Vlada
nabavka.420dvidovic,
-> #417, vstan
> To je jedino sto se i meni svidja. Medjutim fixiranje
> komponenti je problematicno, a o zracenjima i da ne
> govorimo :(
>
> I na mini toweru su strane izvitoperene, pa mogu da
> zamislim kako ce da izgleda midi.
Kad se vec priča o kućištima, da priuptam. Šta valja od ovih
čuda što se prodaju po gradu? BTC "Vienna", Tajfun ili nesto treće?
Imam jedno staro desktop (sa haubom) kućište i ubi me ventilator ;(
čuje se k'o AN-2, a i napajanje je pred ispuštanjem duše. Možda bi
mi bilo najbolje da zamenim komplet napajanje, al' je kuća iz '89-e
gde naći odgovarajući modul?
nabavka.421mmarkovic,
-> #418, vlad> Eh, gos'n Faradej bi i u ovom slucaju imao sta da kaze kad bi
> ta plastika bila metalizirana, ali se bojim da bi to dosta poskupelo stvar.
Ex, povećaćemo potražnju ALU folija za domaćinstvo ;) Možda lepljenje
reši buduće probleme?
Inače, koliko sam negde čitao, novi raspored na matičnoj ploči je
dosta inteligentniji. Neće biti potrebe za coolerom, smanjiće se
šuma kablova u prosečnom PC-u...
nabavka.422srdej,
Potrebna mi je glava za matricni stampac CITIZEN 224D, ili bilo kakva
informacija o servisiranju CITIZEN stampaca.
Hvala, SRDEJ.
nabavka.423vlad,
-> #421, mmarkovic> Ex, povećaćemo potražnju ALU folija za domaćinstvo ;) Možda
> lepljenje reši buduće probleme?
Ideja nije losa, ali ako se te folije ne povezu propisno na masu/uzemljenje
eto problema sa statikom B(.
nabavka.424supers,
Ljudi, ovo je strašno. U celom gradu više nema Panasonica četvorobrzinca.
Šta onda uzeti? Soni se sporo inicijalizuje, NEC spada u osetljive, Hitachi
ne čita multisession, za BTC mi kategorički tvrde da je sranje, kod Mitsumija
me plaši njegova i više nego privlačna cena...
Vertos je za slušanje muzike...
Očajnički želim savršen četvorobrzinac kao što je Panasonic alias Macušita.
Posavetujte me...
nabavka.425byte,
-> #424, supers
(:)Ocajnicki zelim savrsen cetvorobrzinac kao sto je Panasonic alias
Macusita.
(:)Posavetujte me...
Probaj sa : Pioneer DR-UA124x :)
C ya
No CaRRieR
nabavka.426vstan,
-> #424, supers> Ocajnicki zelim savrsen cetvorobrzinac kao sto je Panasonic
> alias Macusita.
Zasto insistiras na njemu kada nije ni malo savrsen ?
Mije se pokazao najbolje pri radu sa problematicnim
medijumima, a spora inicijalizacija kod Sony-ja, oko
20 sec, nikako ne bi trebala da bude odlucujuci faktor.
nabavka.427supers,
Volim da osipam drvlje i kamenje na računarske firme ;) a mislim da ćete
se složiti da sam u ovom slučaju potpuno u pravu.
Sledi moj dijalog sa čovekom iz firme Jitex:
JA: Imate li Panasonic 4x?
ON: Da. Cijena 140DEM.
JA: Sa ugradnjom ili bez?
ON: Bez ugradnje. Ugradnja je 20DEM.
JA: Izvinite, da li je možda u pitanju originalni Panasonic, u
originalnom pakovanju, ili Matsushita?
ON: Ne, kod nas nećeš naći pravi Panasonic. Sve je Matsushita.
JA: A kako to da je u ozbiljnim firmama ta ista Matsushita 100DEM
sa ugradnjom, a kod vas 160DEM?
ON: Ne znam, tako je kod nas...
Pretpostavljam da su glavna klijentela ove firme budžovani koji
pazare u prvoj firmi u koju uđu, ili još gore namerno uzimaju najskuplje...
U mom selu bi rekli sramota.
nabavka.428supers,
-> #425, byte>> Probaj sa : Pioneer DR-UA124x :)
Hvala na savetu, samo mi još treba hint gde da ga nabavim.
I to brzo, dok ne uzmem Panasonica...
nabavka.429supers,
-> #426, vstan>> Mije se pokazao najbolje pri radu sa problematicnim
>> medijumima, a spora inicijalizacija kod Sony-ja, oko
>> 20 sec, nikako ne bi trebala da bude odlucujuci faktor.
Detaljno sam prekopao Hardver:CDRom na SezamProu i ustanovio
da otprilike jednak broj ljudi tvrdi da je Sony odnosno Panasonic 4x
bolji u čitanju problematičnih medijuma. A pošto se uz to
Panasonic nesporno brže inicijalizuje, moj izbor je jasan :)
Još samo da ga ugrabim dok mi ga ne odnesu ispred nosa...
nabavka.430byte,
-> #428, supers(:)Hvala na savetu, samo mi jos treba hint gde da ga nabavim.
(:)I to brzo, dok ne uzmem Panasonica...
U novom broju PC-a pishe da ga prodaju u izvesnom "Gabro Trade"-u ,
tel. 334-036 & 336-047 :)
C ya
No CaRRieR
nabavka.431ndreadnought,
-> #424, supers> Šta onda uzeti? Soni se sporo inicijalizuje, NEC spada u osetljive, Hitachi
> ne čita multisession, za BTC mi kategorički tvrde da je sranje, kod
Šta na ovo da ti kaže srećni-tužni vlasnik HITACHI CDR 7730????
A) U životu nisam pustio nijedan multisession, niti ću.
B) Kupuj samo kod proverenog snabdevača softvera, tj, nekog čije ti CDove tvoj
model uvek čita.
C) Prezadovoljan svojom munjom od HITACHIJA, preporučivao sam ga svima.
D) Onda sam promenio pljoču ;(((( , od tada moj CD ne radi..... posle dužeg
ispitivanja saznao sam da ga naprosto neke plohe ne prihvataju. Idiotska fora
je što je i stara i nova ploha SIS, samo drugi model.
E) Radije menjam plohu nego CD. Ustanovio sam da je problem u njoj. U međudobu
koristim stari Panasonic 2x, koji isto tako neće da čita multigarbage....
Eto...
Naravoučenije:
Kupi CD kod nekog dilera koga poznaješ, uzmi ga na probu 1 dan, uzjaši i
maltretiraj svime i svačime, sve dok ne nađeš onaj u koji ćeš se zaljubiti iz
prve.
HINT. Svojevremeno je Zormi dozvoljavao ovakve kupovine, bar kad su modemi
bili u pitanju...
Zbunjeni.
nabavka.432mirijevac,
Hi,
ima li koja dobra dusa da se seti ko to mozda ima neki CD-ROM
WEARNES CDD-110.Drajver nestao a novi kosta 100DEM (mislim na
kupovinu novog CD-ROM-a), dajte pogledajte da drugaru resim to
inace ode u ....., plach, plach,...
POZDRAV
nabavka.433ta.hox,
-> #432, mirijevac> ima li koja dobra dusa da se seti ko to mozda ima neki CD-ROM
> WEARNES CDD-110.Drajver nestao a novi kosta 100DEM (mislim na
Mozda sam ja ta dobra dusa. Imam WEARNES CDD-120. Drajver je
WCD.SYS. Ako ti treba, poslacu ti!
nabavka.434neca.s,
Zna li ko gde se moze nabaviti AD konvertor (12 bita minimum) za PC.
Sve informacije dobrodosle.
nabavka.435baker,
Prijatelj iz Nemacke koji uskoro dolazi natrag u Jugoslaviju
nudi mi izvestan laserski stampac, za fine pare. Ali za taj stampac
prvi put cujem, a bog mi i za firmu koja ga proizvodi.
Ukoliko neko zna vise o ovom stampacu, neka napise, vredi li to
ili ne?
U pitanju je: Laser Master WinPrinter 800 PS.
..
nabavka.436zokipo,
-> #435, baker>>> Prijatelj iz Nemacke koji uskoro dolazi natrag u Jugoslaviju
>>> nudi mi izvestan laserski stampac, za fine pare. Ali za taj
>>> stampac ....
>>> U pitanju je: Laser Master WinPrinter 800 PS.
U pitanju je firma koja pravi TOP mašine. Što znači daj mu lovu jer:
- mašina radi u 300 x 300 dpi (sa soft. poboljšanjima ide
do 600 x 1200 dpi)
- ima ugrađenu PS Level 2 emulaciju;
- Toner i fotosenzitivna glava su odvojeni (pri zameni se
kupuje samo kertridž sa tonerom) što cenu nadalje obara;
- nije baš neki brzinski šampion, ali pošto pretpostavljam
za šta ti treba (prepress, čini mi se), 8 ppm je sasvim
dovoljno;
Dakle, mašina je sasvim solidnih mogućnosti, i kupovina iste je, pogotovu
za pripremu, dosta dobar potez ...
Toliko od mene, BYE !!!
Zoki, :)
nabavka.437spantic,
-> #435, baker> U pitanju je: Laser Master WinPrinter 800 PS.
Ne znam detalje, ali sigurno je da se printerom upravlja preko
računara. Sam printer nema memorije. Ranije je printer uspešno
radio pod 486DX4 100, sa 16 MB.
nabavka.438oki.,
-> #435, baker>> U pitanju je: Laser Master WinPrinter 800 PS.
Imam ja jedan takav :), evo ukratko:
- 300, 400, 800 dpi
- PostScript (obrtanje strane, podešavanje rastera i .....)
- koristi toner on HP IIIp (ista je i cela mehanika lasera)
- standardno nema kasetu za papir, ali sa prednjeg ulaza
prima do 50-tak listova (moguće je dokupiti)
- uz štampač ide ISA kartica preko koje se povezuje sa
kompjuterom
- nema ugrađenu memoriju (za PS je poželjno imati 8Mb RAM-a
u kompjuteru kod Win 3.11, a za '95-ticu 16Mb, ako se ne
koristi PS mod radi sasvim lepo i na 386DX40 sa 4Mb RAM-a)
- nema procesor (pripremu strane vrši procesor računara u
RAM memoriji pa je onda šalje na štampu)
- nema downloada fontova - koriste se svi (TTF) fontovi koji
su instalirani u Windows-u, podržava Type1 fontove
- spoljni izgled: čist kubizam :)
- imam drajvere za 95-ticu i nove za 3.11 (skinuo sa njihovog
ftp site-a) - autori Adobe & Microsoft
- nakon više od godinu dana izuzetno sam zadovoljan
P.S. Za koje pare ti ga nudi?
nabavka.439baker,
> P.S. Za koje pare ti ga nudi?
U pitanju je prebijanje duga od 1250 dm.
Vredi li ?
Pozdrav..
nabavka.440zeljkoj,
-> #439, baker> U pitanju je prebijanje duga od 1250 dm.
Ja mislim da je bolje rešenje HP5L koji ima pravih 600 dpi, i što je
najvažnije svoju memoriju i procesor tako da može da radi u kombinaciji
sa bilo kojom mašinom. A može da se nadje i za manje od 1000 DEM.
nabavka.441cnenad,
-> #440, zeljkoj=>> U pitanju je prebijanje duga od 1250 dm.
=>
=> Ja mislim da je bolje rešenje HP5L koji ima pravih 600 dpi, i što je
=> sa bilo kojom mašinom. A može da se nadje i za manje od 1000 DEM.
Znači, em dobija dobar štampač em za razliku može da dobije još memorije
za štampač koje nikad dosta ;)
nabavka.442mikis,
-> #441, cnenad+>=> Ja mislim da je bolje rešenje HP5L koji ima pravih 600 dpi, i što je
+>
+>=> sa bilo kojom mašinom. A može da se nadje i za manje od 1000 DEM.
+>
+> Znači, em dobija dobar štampač em za razliku može da dobije još memorije
+> za štampač koje nikad dosta ;)
Da, ali dobija štampač bez PostScripta koji se može proširiti samo
do 2 MB...
nabavka.443oki.,
-> #440, zeljkoj>> Ja mislim da je bolje rešenje HP5L koji ima pravih 600 dpi, i što je
Da li si ti video LaserMaster-a? Da si ga video (mislim na ono što
izlazi iz njega :) ne bi to rekao (?). LM ima 800 dpi, a to je po onoj
matematici koju ja poznajem veće od 600 dpi (imam identične slike odštampane
i na jednom i na drugom štampaču - za razliku nije potreban stručnjak).
LM IMA POSTSKRIPT i ne vidim kako se može porediti sa 5L-om. Štampač jeste
pomalo zastareo, ali ono što štampa se zbog PS-a nikako ne može porediti
sa konfekcijom tipa 5L i ostalih koji nemaju ugrađen PS.
>> najvažnije s0 DEM.
E, pa toliko, možda, i di. LM po svojim karakteristikama bi trebalo
porediti tek sa HP 5MP i sličnim - cena novog u Nemačkoj pre dve godine je
bila oko 3500 DEM.
P.S. Da si spomenuo neki drugi laser mrzelo bi me da repliciram, al' onu
gomilu plastike... nisam mogao da izdržim ;) :).
nabavka.444oki.,
-> #439, baker>> U pitanju je prebijanje duga od 1250 dm.
I ja sam moj otprilike toliko platio (kupio sam ga bez tonera za 1150).
>> Vredi li ?
Po mom mišljenju da (podrazumeva da je ispravan, očuvan...). Kada sam ga
kupio
prošle godine bilo je par zainteresovanih prijatelja kojima se toliko svideo
da su hteli da ga otkupe od mene. U ostalom, zavisi zašta ćeš ga koristiti
ili možda nameravaš da ga prodaš? Ljudi kod nas znaju (skoro) samo za HP-a,
za ostale nikada nisu ni čuli - tip od kojeg sam ga kupio nije ni znao šta
je PostScript!. Ako ga budeš prodavao mnogi ga neće kupiti upravo zato što
ne znaju o kakvom se štampaču radi :(.
nabavka.445jevta,
-> #443, oki.║║ Da li si ti video LaserMaster-a? Da si ga video (mislim na ono što
║║ izlazi iz njega :) ne bi to rekao (?). LM ima 800 dpi, a to je po
║║ onoj matematici koju ja poznajem veće od 600 dpi (imam identične
║║ slike odštampane
Čekaj, zar ti ne koristiš isključivo OKI štampače :)
nabavka.446zeljkoj,
-> #443, oki.> Da li si ti video LaserMaster-a? Da si ga video (mislim na ono
> što izlazi iz njega :) ne bi to rekao (?). LM ima 800 dpi, a to
> je po onoj
Nisam. :) A tih 800 dpi se postiže nekim softverskim tehnikama...
> P.S. Da si spomenuo neki drugi laser mrzelo bi me da
> repliciram, al' onu gomilu plastike... nisam mogao da izdržim
> ;) :).
Ma ok, ali ja ni u kom slučaju ne bih kupovao nešto što zahteva
486/100 i 16 MB memorije da bi uopšte radilo, i što je najgore, poseban
softver, koji radi samo pod Windowsom.
nabavka.447oki.,
-> #445, jevta>> Čekaj, zar ti ne koristiš isključivo OKI štampače :)
:)))) Neeee - nisam do sada imao ni jedan :). Username ne potiče od toga
:).
P.S. Koristim Fujitsu / LaserMaster.
nabavka.448oki.,
-> #446, zeljkoj>> 486/100 i 16 MB memorije da bi uopšte radilo, i što je najgore, poseban
>> softver, koji radi samo pod Windowsom.
Nisi dobro pročitao moju poruku. Laser dobro radi i na 386 sa 4Mb RAM-a,
(bez upotrebe PS-a), ali...
Treba imati na umu da se laser ne kupuje da bi stojao na stolu. Onaj koji
kupuje laser uglavnom se bavi DTP-om ili sličnim stvarima i prema tome mora
imati dobru mašinu da bi se bavio profesionalno tome. Zbog toga je smešno
očekivati da će neko sa 386-com i Corel-om 2.0 danas raditi pripreme i sl.
(mada, čudni smo mi ljudi :)), a na stolu držati laser koji je bar dva puta
skuplji od njega. Zbog brzine rada (Windows-a i Corel-a) poželjno je koristiti
486, odnosno, Pentium, a kad su oni već tu računica je jasna ko tu brže radi.
A što se tiče memorije, bolje je da mi memorija stoji u kompjuteru, a ne u
štampaču - ovako mogu da je koristim i za neke druge stvari kad ne štampam.
>> ..... i što je najgore, poseban softver, koji radi samo pod Windowsom.
:))))))) Sorry, bez ljutnje, al' stvarno lupaš gluposti. Postoji li štampač
koji će pod Windows-om da radi bez instaliranja drajvera? Drajveri za HP 5L
nisu
poseban softver, a drajveri za LM-a jesu? Ovo mi nije jasno - il' nikada nisi
instalirao neki štampač u Windows-u il' pričaš o nečemu što nisi nikada ni
video.
Informacije radi, da sledeći put znaš kad te bude neko pitao, LM radi i pod
DOS-om gde emulira neki od HP-ovih modela (misim da je u pitanju II), ali za
ovih
više od godinu dana nije mi ni jednom palo na pamet da štampam iz DOS-a. Ljudi
ne kupuju ovaj štampač da bi štampali lager listu ili otpremnice, sve ima svoje
mesto.
Kroz ove tvoje odgovore stekao sam utisak da si LaserMaster ime vezao
isključivo za kartice koje su HP-ovim laserima povećavale rezoluciju. Pogledaj
malo www.lasermaster.com, videćeš da oni prave štampače, plotere i sl.
Nemoj se ljutiti, ali ne volim kada neko priča o nečemu što izgleda u životu
nije video. Da nisam imao prilike da radim sa 5L-om ne bi se usudio da ga
poredim
sa LM-om. Nisam neki ekspert i nije mi namera da se pravim pametan, al' bar sam
video oba štampača, od toga jedan i posedujem, i imam bar neka iskustva u vezi
toga, nisam ovo ispričao na osnovu članka iz novina, ili sa 'Prolupalotora' :).
nabavka.449mcar,
Ako neko poseduje VGA karticu sa ulazom za light-pen neka se javi.
Takodje ako neko poseduje bilo kakav kompjuter sa ulazom za light pen.
Marko
nabavka.450zeljkoj,
-> #448, oki.>>> ..... i što je najgore, poseban softver, koji radi samo pod
> Windowsom.
>
>
> :))))))) Sorry, bez ljutnje, al' stvarno lupaš gluposti.
> Postoji li štampač koji će pod Windows-om da radi bez
> instaliranja drajvera? Drajveri za HP 5L nisu
> poseban softver, a drajveri za LM-a jesu? Ovo mi nije jasno -
> il' nikada nisi
To nisu obični drajveri, već emulacija svega onoga što štampač inače sam
radi, svojim procesorom i u svojoj memoriji. Naravno, takav štampač daleko
više opterećuje mašinu od normalnog.
nabavka.451funky,
-> #449, mcar)> Ako neko poseduje VGA karticu sa ulazom za light-pen neka se javi.
)> Takodje ako neko poseduje bilo kakav kompjuter sa ulazom za light pen.
)> Marko
ako se dobro sećam, light pen se kači na paralelni port (to je verovao ili
ne glavni razlog zašto je Hercules karta imala paralelni port :)
nabavka.454mcar,
-> #451, funkyL. pen koji imam poseduje konektor sa 4 zice kao tel. kabl.
MC
nabavka.455oki.,
-> #450, zeljkoj>> To nisu obični drajveri, već emulacija svega onoga što štampač inače sam
>> radi, svojim procesorom i u svojoj memoriji. Naravno, takav štampač daleko
>> više opterećuje mašinu od normalnog.
Sa strane korisnika to su obični drajveri. Nema tu nikakvog posebnog
programa koji je potreban za rad štampača. Sva štampa radi pod multitaskingom
i normalno je da se deo procesorskog vremena uzima za pripremu strane. Primera
radi, Corel 'odštampa' sliku za oko dve sekunde, i posle toga se u narednih 5
do 20 sekundi (u zavisnosti od toga šta se štampa) štampa strana 'u pozadini' i
procesor deli svoje vreme na štampu i na rad korisnika. Ako ne voliš to što
ti procesor radi i nešto drugo za to vreme, onda ovo definitivno nije
tehnologija za tebe. Meni to usporenje nikada nije smetalo, jer uglavnom čekam
da štampač izbaci stranu kako bi video da li valja to što sam uradio pa da onda
nastavim dalje da radim.
nabavka.456epson,
Ovako imam plocu PCI ,ALI ili OPTI cipset (nesto stariji '94) 486 80Mhz AMD
na 3.3 volti nije OVERKLOKOVAN . Ja bih presao na P5 100Mhz (mozda cak na 120
ili 130) ali me zanima koji je _NAJBOLJI_ izbor , tj. odnos CENA/DOBITAK(BRZI
NA ali ne sirova vec u radu). Radio bih sa QXP,WORD,PHOTOSHOP ali ne non-stop
vec povremeno svakih 5 dana neki dokument ili skenirana slika ! Takodje i koja
bi ploca dobro radila sa P5 . Treba da ima FLASH BIOS,PLUG and PLAY,podrsku za
4 HD-a,i dobar KONTROLER integrisan na ploci i da radi sa nekim SCSI kontro-
lerom stabilno . I koji kontroler bi mi preporucili ADAPTEC,QLUGIC ? Nemora
da bude neki vrhunski, ali pak ne i neki SHIT koji samo radi. Moze biti i PCI
i ISA . Trebalo bi da ima svoj BIOS tako da neide preko BIOS-a racunara vec
sopstvenog.
E sad imam i jedan problem . Moj SB 16bit-ni bez ASPi chipa (ali ima podnozje
VALUE EDITION) nikako nece da proradi sa mojom plocom . Covek je sve isprobao
ali nece, samo se resetuje racunar i nista. Jel ima sanse da proradi kad pro-
menim plocu i procesor ?
PS: Kako da provalim koji mi chipset OPTI ili ALI ? Prilikom dizanja sistema
pise OPTI-... ali za kontroler koristim ALIHDD onaj koji ide sa HURICANE plo-
cama. Jel to znaci da mi je chipset OPTI a kontroler chipset ALI ? AMIDIAG
REG kaze vendor ACER za kontroler .
nabavka.457tdjerdj,
Potreban hitan savet oko nabavke PC masine za DTP za stampariju.
Pitanje 1.
Koji P5 (133, 166, 200, CYRIX 6x86-133, 166) uzeti za ovaj posao.
Na masini bi trebalo da rade Quark, Photoshop, Freehend, Corel. Ovo
pitam i zbog toga sto sam u R120 procitao tekst za CY 6x86. Tamo se pominju
i neki problemi sa Photoshop-om pa bih molio nesto i na tu temu ako postoje
neka iskustva.
Pitanje 2.
Da li je razumno u tu masinu gurnuti 128Mb ram-a posto mi je jedan od
dilera rekao da DOS i Win95 ne vide dalje od 64 Mb !!!.
Maksimalno opteracenje ove masine bili bi kolori i separacije do
formata B2 (kolori do formata A3 vise montaz na jednom tabaku).
Svi predlozi i saveti (osim onih "predji na Mac") su dobrodosli.
Unapred zahvaljujem
Tdjerdj
nabavka.458mikis,
-> #457, tdjerdj+> Koji P5 (133, 166, 200, CYRIX 6x86-133, 166) uzeti za ovaj posao.
+> Na masini bi trebalo da rade Quark, Photoshop, Freehend, Corel. Ovo
Bolje je ipak uzeti Intelov procesor, jer Cyrix ima sporiji FPU, što
je presudno za PhotoShop, npr. Generalno važi savet: uzmite najbrži
procesor koji možete da priuštite (staro računarsko pravilo: brzine i
memorije nikad dosta :) Razmislite i o P6 (Pentium Pro), procesor (200
MHz) sa pločom košta nešto preko 2000 DEM.
+> Da li je razumno u tu masinu gurnuti 128Mb ram-a posto mi je jedan od
+> dilera rekao da DOS i Win95 ne vide dalje od 64 Mb !!!.
Ako će raditi pod DOS-om ili Win 3.1/95, nije, jer oni zaista ne vide
preko 64MB. Međutim, postoji pravo rešenje za to: Windows NT. Kod njega
možete trpati memorije koliko hoćete :)
nabavka.459djcorto,
-> #458, mikis> Bolje je ipak uzeti Intelov procesor, jer Cyrix ima sporiji
> FPU, sto je presudno za PhotoShop, npr. Generalno vazi savet:
> uzmite najbrzi procesor koji mozete da priustite (staro
> racunarsko pravilo: brzine i memorije nikad dosta :) Razmislite
> i o P6 (Pentium Pro), procesor (200 MHz) sa plocom kosta nesto
> preko 2000 DEM.
Hm.
Na temu Cyrix/Intel FPU - jedan od testova kojima je Elpro
Cadstation, onaj iz Funky-jevog clanka, bio podvrgnut je i
klasican CADUA test sa BMACAD20 benchmark softverom. I u DOS-u i
u NT-u je Cyrix u AutoCAD-u bio zestoko brzi - a ako iko cedi
poslednju kap iz FPU to je AutoCAD.
Kako su se rasplele duge price, a imacu prilike da radim na
onakvoj masini, ali sa 128MB, probacemo jednostavnu stvar -
izmeriti sve sa Cyrix-om, ubosti Pentium (isti clock, znaci166)
pa izmeriti ponovo.
Treba svakako razmisljati i o Prou, no - dobici na kolicini
memorije, brzim diskovima i boljoj grafici za razliku u ceni
procesora i MB su mozda i veci ?
Ako postoji neki fiksan budzet, po mom iskustvu je bolje
napraviti uravnotezenu masinu, nego masinu sa jakim procesorom a
sa relativno malo diska i memorije. Kako se radi o DTP masini,
ni monitor nije beznacajna stavka - ispod 17", tj oko 1100 DEM
ne treba ni pokusati.
Slazem se da je NT jedini pravi izbor danas. Osim ako se lepo ne
kupi Mac ;)))))
nabavka.460funky,
-> #459, djcorto)> izmeriti sve sa Cyrix-om, ubosti Pentium (isti clock, znaci166)
)> pa izmeriti ponovo.
)>
Cyrix nema klok 166, samo do 133, a taj se zove 686-P166 (po
performansama bi trebalo da su slični iako Cx radi na 20% manjem taktu).
Na renderu je Cx na 133 skoro 50% sporiji od P166 (što se iz tabele u tekstu
ne može videti jer je došlo do štamp. greške :(
nabavka.461djcorto,
-> #460, funky> Cyrix nema klok 166, samo do 133, a taj se zove 686-P166 (po
> performansama bi trebalo da su slicni iako Cx radi na 20%
> manjem taktu).
I mislio sam da se Cyrix 133 zameni Pentiumom 166.
> Na renderu je Cx na 133 skoro 50% sporiji od P166 (sto se iz
> tabele u tekstu ne moze videti jer je doslo do stamp. greske :(
Ovo mi zaista vrlo cudno zvuci, imajuci u vidu rezultate iz
AutoCAD-a. Iz teksta bih rekao da si probao samo 4.0 u DOS-u.
Nekako mi ova masina ne mirise na DOS ...
Renderi koje sam ja radio (ne u 3DS-u, doduse) pod NTom su pet
do deset puta brzi od istih rendera na 486/66 sa istom kolicinom
RAM-a. Ovo je ocekivano, jer je, recimo, P5/90 dva do tri puta
brzi od 486/66 (opet iskustveno).
Ne sumnjam, naravno, u tvoj test, samo mislim da si malo
prenaglio sa izjavom da Cyrix nije za CAD. Samo na osnovu jednog
render rezultata je to malo neozbiljno tako decidirano izjaviti.
Osim toga, sve CAD testove bih od sada na tvom mestu radio bar
pod 95-icom, ako vec na pod NTom. Sav novi CAD softver ide na
NT, i to je svakako CAD platforma za Intel i kompatibilce od
sada pa nadalje ...
A ovo za tabele i gresku ... ;> Znas vec ;)
nabavka.462mikis,
-> #459, djcorto+> Na temu Cyrix/Intel FPU - jedan od testova kojima je Elpro
+> Cadstation, onaj iz Funky-jevog clanka, bio podvrgnut je i
+> klasican CADUA test sa BMACAD20 benchmark softverom. I u DOS-u i
+> u NT-u je Cyrix u AutoCAD-u bio zestoko brzi - a ako iko cedi
+> poslednju kap iz FPU to je AutoCAD.
Na žalost, nisam imao prilike da probam Cyrix-a, ali po svim testovima
koje sam video po raznim časopisima, kažu da ima sporiji FPU od Intela.
Naravno, jako bih voleo da nisu u pravu :)
nabavka.463nenad,
-> #459, djcorto> I u DOS-u i
> u NT-u je Cyrix u AutoCAD-u bio zestoko brzi - a ako iko cedi
> poslednju kap iz FPU to je AutoCAD.
Ovo je veoma čudno pošto je prema svim izvorima Cyrix osetno
sporiji od Intel-a u FPU instrukcijama, dok je za standardne
stvari (opet osetno brži).
Inače, Microsoft je zvanično "priznao" da je u novi NT uključen
deo koda koji čini da operativni sistem radi oko 20-25% sporije
nego na Intelu. Ne znam tačko o čemu se radi i zašto je to
urađeno, moguće je da se koriste neke nedokumentovane Pentium
instrukcije i osobine, pa su iste morale biti zaobiđene kada NT
radi na Cyrix-u.
nabavka.464djcorto,
-> #463, nenad> deo koda koji cini da operativni sistem radi oko 20-25% sporije
> nego na Intelu. Ne znam tacko o cemu se radi i zasto je to
> uradeno, moguce je da se koriste neke nedokumentovane Pentium
Kako ne znas zasto? Zastita monopola, eto zato.
No, dobro, probacemo. Masina mi je u zavrsnoj fazi sklapanja,
ako mora Intel, mora, no zaista mi ih je preko ... :(
nabavka.465tdjerdj,
> Ako postoji neki fiksan budzet, po mom iskustvu je bolje
Fiksan budzet postoji samo za ekstremne visoke cene (a ja mislim i
neopravdano visoke), kao sto su HP i COMPAC.
> sa relativno malo diska i memorije. Kako se radi o DTP masini,
> ni monitor nije beznacajna stavka - ispod 17", tj oko 1100 DEM
> ne treba ni pokusati.
Da li je dovoljno 3.1G disk 64Mb (dok ne stigne NT4.0), Ati pro
turbo MACH64 sa 4M i 17". Ostaje samo koji procesor. Isplati li se
uzimati PRO za narednih par meseci.
nabavka.466mikis,
-> #465, tdjerdj+> Fiksan budzet postoji samo za ekstremne visoke cene (a ja mislim i
+> neopravdano visoke), kao sto su HP i COMPAC.
Moram (sa žaljenjem) da se složim, nedavno sam se raspitivao i saznao da
HP-ova Vectra (ne znam tačan model - P5/100, 16 MB RAM, 1.1 GB HD, kolor
monitor 14", CD-ROM, mrežna kartica...) košta ravno duplo više od istovetno
konfigurisanog klona (3800 prema 1900 DEM). E sad, Fata je Fata, ali dvaput
je dvaput :(
nabavka.467djcorto,
-> #465, tdjerdj> Da li je dovoljno 3.1G disk 64Mb (dok ne stigne NT4.0), Ati pro
> turbo MACH64 sa 4M i 17". Ostaje samo koji procesor. Isplati li
> se uzimati PRO za narednih par meseci.
Trebalo bi da bude dosta. Oko procesora, mislim da je jos
prerano (tj preskupo) uzimati PRO. Probaj lepo i Cyrix i
Pentium, ako mozes i PRO, pa proceni odnos cene i performansi.
nabavka.468djcorto,
-> #466, mikis> konfigurisanog klona (3800 prema 1900 DEM). E sad, Fata je
> Fata, ali dvaput je dvaput :(
Sve prednosti makina sa imenom kod nas NE postoje - podrska,
servis, garancija i slicno. Kako sve to rade ljudi sa kojima smo
do juce muljali polovne komponente, i kako jako dobro znamo ko
sta zna i ko kako radi, za nas koji nesto i znamo o masini kuju
kupujemo je klon svakako bolje resenje.
Za veliku firmu, koja kupuje na kilo, i gde zahtevi nisu veliki,
makine sa imenima su dobro resenje. I tako nikoga ne zanima sta
je unutra i kako radi.
Jako mi se dopada fora opcije kesa - to je vrhunac bezobrazluka
!
nabavka.469mikis,
-> #468, djcorto+> Jako mi se dopada fora opcije kesa - to je vrhunac bezobrazluka
To sa doplatom za keš memoriju diktiraju sami proizvođači, a ne ovdašnji
dileri...
nabavka.470baker,
Planiram da nabavim (kupim) Color stampac. Zeleo bih da cujem
neka iskustva i predloge? Po mogucnosti i cene i ponude (mail).
Hvala unapred
..
nabavka.471funky,
-> #459, djcorto
> Ovo mi zaista vrlo cudno zvuci, imajuci u vidu rezultate iz
> AutoCAD-a. Iz teksta bih rekao da si probao samo 4.0 u DOS-u.
> Nekako mi ova masina ne mirise na DOS ...
> Ne sumnjam, naravno, u tvoj test, samo mislim da si malo
> prenaglio sa izjavom da Cyrix nije za CAD. Samo na osnovu jednog
> render rezultata je to malo neozbiljno tako decidirano izjaviti.
3DS je tradicionalan test koga koristim skoro godinu, samo
unapredjujem verzije. Nije mi bila namera da merim performanse
u CADu nego da vidim brzinu FPU jedinice. Render je najduži
posao i tu se i mala razlika u brzini procesora oseća drastično
(kad se pomnoži sa brojem slika koje treba izrenderovati).
Samo iscrtavanje linija u editoru ide više na dušu grafičkoj karti
i drajverima nego procesoru. Ja sam probao FPU procesora, a tu je
render majka mara. Naravno, voleo bih da u nekom od sledećih
brojeva udružimo snage i napravimo samo CAD test. Dotle, da
sam kedaš, pre bih uzeo blentiuma.
> Sav novi CAD softver ide na
> NT, i to je svakako CAD platforma za Intel i kompatibilce od
> sada pa nadalje ...
Jes' da verzije za DOS zastarevaju i da sve pod NT radi brže,
ali - odnos je odnos. Ako je P5 brži od Cx recimo 30% u DOS-u, biće
toliko i u NTu (samo sa kraćim vremenima). Kad većina korisnika
predje na NT, onda prelazimo i mi na test pod NT :)
Može i ovako da se NT test samo doda ostalim testovima, ali znaš i sam
kako je sa preuzimanjem mašina i hardvera za test - mora da je gotovo
za juče a treba da se vrati za 2-3 dana, pa se nema baš vremena za sve
(računam i NT instalaciju pošto ga nemam na disku).
nabavka.472iboris,
Subject: Scanner ??? + Recognita 2.0
Interesuje me da li neko ima oprobanog iskustva sa ovom "baterijom" i
ako ima koliko je to upotrebljivo za "unos teksta" iz neke knjige, sa
teksta odštampanog na računaru i sl. ?
Takođe, koji skener se preporučuje, odnosno koji bi mogao da odradi
posao, a koji je to model koji bi bio "prava mera" ?
Pozdrav, Boris
nabavka.473vlad,
-> #472, iboris> Takođe, koji skener se preporučuje, odnosno koji bi mogao da odradi
> posao, a koji je to model koji bi bio "prava mera" ?
Iskljucivo flatbed, zaboravi na rucne modele. Sto se kvaliteta
prepoznavanja tice, to najvise zavisi od kvaliteta originalnog
otiska/papira i podesenosti skenera. Preporucujem da prvo probas kod nekog
i vidis da li zadovoljava tvoje potrebe.
nabavka.474djcorto,
-> #469, mikis> To sa doplatom za kes memoriju diktiraju sami proizvodaci, a ne
> ovdasnji dileri...
I mislio sam na proizvodjace.
nabavka.475djcorto,
-> #471, funky> ali - odnos je odnos. Ako je P5 brzi od Cx recimo 30% u DOS-u,
> bice toliko i u NTu (samo sa kracim vremenima). Kad vecina
> korisnika predje na NT, onda prelazimo i mi na test pod NT :)
Trebalo bi ... Vec ti AutoCAD R13 mnogo brze radi pod NTom nego
u DOS-u ...
Nego, ono sto jako brine je prica da Cyrix pod NT4.0 radi osetno
sporije od Pentiuma, i to samo zbog koda. Trac ili istina ?
nabavka.476spantic,
-> #475, djcorto> Nego, ono sto jako brine je prica da Cyrix pod NT4.0 radi osetno
> sporije od Pentiuma, i to samo zbog koda. Trac ili istina ?
Istina je. Slučajno sam to primetio na testu Windows NT 4.0 WS
za septembarske Računare. Zapravo je primetio moj kolega sa
posla koji ima Cyrixa kući i koji je od mene uredno pozajmljivao
beta verzije, a posle nabavio finalnu. Pošto sam poslao mail Microsoftu
ispostavilo se da je problem poznat.
Više o tome, sa testovima brzina možete naći na Byte-ovom serveru
www.byte.com, a i pun je Internet priče o tome.
To se sve odnosi na finalnu verziju. Beta radi bez razlike.
Microsoft tvrdi da Cyrix nije 100% kompatibilan sa Pentiumom i
da su bag zaobišli sa dodatnim kodom. Cyrix je pak najavio
sopstvenu istragu.
Savet, zaobiđite Cyrix i da je tačna i da nije priča o bagu.
NT radi sporije.
nabavka.477djcorto,
-> #476, spantic> Microsoft tvrdi da Cyrix nije 100% kompatibilan sa Pentiumom i
> da su bag zaobisli sa dodatnim kodom. Cyrix je pak najavio
> sopstvenu istragu.
Hm, da nije mozda nesto drugo u pitanju ;)
> Savet, zaobidite Cyrix i da je tacna i da nije prica o bagu.
E, to malo teze - vec zuji ;( Ostajem na 3.51 dok ne stigne
patch ... Na njemu radi sasvim, sasvim lepo.
nabavka.478kostja,
-> #477, djcorto=> E, to malo teze - vec zuji ;( Ostajem na 3.51 dok ne stigne
=> patch ... Na njemu radi sasvim, sasvim lepo.
Kakav patch? Ako mislis na W95 shell imas ga kod lokalnih
"ovlascenih distributera MS software-a".
nabavka.479djcorto,
-> #478, kostja> Kakav patch? Ako mislis na W95 shell imas ga kod lokalnih
Mislim na Sevice Patch kakvih je bilo i za 3.51, kojim se
ispravljaju razne nekompatibilnosti i bagovi. Ne, ne mislim na
shell, a softver ako kupujem, kupujem original.
Ako nije original, ne vidim razlog da ga platim.
nabavka.480spantic,
-> #478, kostja> Kakav patch? Ako mislis na W95 shell imas ga kod lokalnih
> "ovlascenih distributera MS software-a".
To će uzeti samo onaj kome računar služi za igru, a djcorto
ne spada u tu kategoriju.
nabavka.481kostja,
-> #480, spantic=> To ce uzeti samo onaj kome racunar sluzi za igru, a djcorto
=> ne spada u tu kategoriju.
Ma, hteo sam i djcorto-u da odgovorim da sam u brzini zaboravio
jedan smajli, ali ko rekoh nema veze... kad ono moram sad da se
izjasnim.
Jasno mi je za doticnog jel` se bese izjasnio da ima 21" ...
valjda ga kupio da igra DOOM 2 :)
nabavka.482djcorto,
-> #481, kostja> Jasno mi je za doticnog jel` se bese izjasnio da ima 21" ...
Philips 21 A. Na poslu. Kod kuce je Daewoo 17"
> valjda ga kupio da igra DOOM 2 :)
Nisam upoznat sa istim ;)
nabavka.483supers,
Daklem, cene memorije su drastično niske, časopisi sa trulog zapada
preporučuju da se sada izvrši upgrade, dok su još na ovom nivou.
Bio bih zahvalan onome koji bi mene, totalnog idiJota, prosvetlio
o čemu sve treba da vodim računa kad kupujem memoriju...
Na SIMMovima koje sada imam se nalazi pet puta po 6 parova nožica,
da li je to 30pinska memorija? OK, kako da joj saznam nanosekundažu?
(načuo sam da razlike u istoj mogu da budu izvor brojni' probljema...)
Šta da uradim da bih izvadio SIMM da ga pogledam, da li jednostavno
vučem ili postoji neki posebni rukohvat...
E sad, da li ima čipova koji se preporučuju ili da uzimam bilo šta što
se može naći za male pare? I na kraju, kojom dijagnostikom je najbolje
da bačim na muke novokupljenu memoriju da vidim da li je živa & zdrava?
Pošteno sam udavio, ali je pitanje prilično aktuelno pa se nadam
da se vaši saveti neće svoditi na posetu budističkom manastiru :)
Hvala :)
nabavka.484vlad,
-> #483, supers> Bio bih zahvalan onome koji bi mene, totalnog idiJota, prosvetlio
> o čemu sve treba da vodim računa kad kupujem memoriju...
Samo da kupujes od prodavca koji ce je uzeti natrag bez reci i zameniti je
drugom, pa tako sve dok ne nabodes onu koja ti odgovara. Svakojaki shit se
uvozi i ne mozes samo na osnovu renomea prodavca biti siguran da i njemu
nije zapala neka serija "iz rerne".
> E sad, da li ima čipova koji se preporučuju ili da uzimam bilo šta
> što se može naći za male pare? I na kraju, kojom dijagnostikom je
Ja ne pitah ni za izgled ni za ime, bitne su mi bile samo performanse. U
masini mi je neko totalno no-name cudo koje radi bolje od raznoraznih
Toshiba, NEC-ova i ostalih izvikanih firmi koje sam prethodno probao i
odbacio.
> najbolje da bačim na muke novokupljenu memoriju da vidim da li je
> živa & zdrava?
Na muke B). Nasviraj plocu do koske pa vidi da li ce da stuca. Ako ti radi
sa svim setovanjima na "fastest", zadrzi je.
nabavka.485mmarkovic,
-> #483, supers> Na SIMMovima koje sada imam se nalazi pet puta po 6 parova
> nožica, da li je to 30pinska memorija?
Verovatno. Imaš male i velike SIMM-ove :), razlika je drastiĆna.
Šta ti prima ploča to uzmi. Ako prima samo 30-pinsku, menjaj ploču,
verovatno joj je vreme... Ako prima obe sorte, opet menjaj...
> OK, kako da joj saznam nanosekundažu? (načuo sam da razlike
> u istoj mogu da budu izvor brojni' probljema...)
Piše na modulu "60" ili "-60" ispod ili u produžetku oznake čipa
za module od 60ns. Naravno, isto tako i za 70ns...
> Šta da uradim da bih izvadio SIMM da ga pogledam, da li jednostavno
> vučem ili postoji neki posebni rukohvat...
Ima sa strane jedna polugica... Međutim, čim ovo pitaš, prepusti
intervenciju dileru...
> E sad, da li ima čipova koji se preporučuju ili da uzimam bilo
> šta što se može naći za male pare? I na kraju, kojom
> dijagnostikom je najbolje da bačim na muke novokupljenu
> memoriju da vidim da li je živa & zdrava?
Ime proizvođača nije u ovom trenutku nikakva garancija, nažalost.
95-icom si je već bacio na muke... Oteraj ploču na najbrže i ako nema
problema, sve je OK.
nabavka.486vlad,
-> #485, mmarkovic> Piše na modulu "60" ili "-60" ispod ili u produžetku oznake čipa
> za module od 60ns. Naravno, isto tako i za 70ns...
Ali ako pise '10', onda je sto nanosekundi, a ne deset B).
nabavka.487vstan,
-> #485, mmarkovic> Piše na modulu "60" ili "-60" ispod ili u produžetku oznake
> čipa za module od 60ns. Naravno, isto tako i za 70ns...
Često piše bez nule, dakle 6 ili 7.
nabavka.488basrak,
-> #484, vlad>> najbolje da bačim na muke novokupljenu memoriju da vidim da li
>> je živa & zdrava?
>
> Na muke B). Nasviraj plocu do koske pa vidi da li ce da stuca.
> Ako ti radi sa svim setovanjima na "fastest", zadrzi je.
Mislim da bi mogao da posluži i bojtov linpack koji pri testiranju izbacuje i
max. grešku. Gledajući sve ostale rezultate, a ima ih dosta, vidi se da je
uobičajena vrednost 1e-13 tj. na 13-oj decimali. Sve iznad toga bi trebalo da
bude sumnjivo. Jel' probao neko ovo sa memorijom za koju zna da je shit pa da
kaže rezultat?
nabavka.489nenad,
-> #483, supers> o čemu sve treba da vodim računa kad kupujem memoriju...
Mene zanima ECC (Error Checking and Correcting) memorija, gde
može da se kupi, koliko košta i, naravno, kratko pojašnjenje kako
to radi i šta radi, rečju - vredi li?
nabavka.490inforts,
-> #488, basrakRe: linpack test za utvrdjivanje ispravnosit RAM-a.
Ovaj test je bolji od Nortona i Checkit-a. Treba gledati dve zadnje
kolone (MaxErr i AvrErr). Te greške treba da budu iste za PC mašine
u okviru jednog testa. Napromer kod testa sa 2081 jednačina te
greske moraju da iznose 8.233D-10 i 8.104D-11. Ako nisu, onda je
neispravna memorija. Ako pogledate rezultate testa durgih PC-a
primetićete da neke mašine odstupaju od tih vrednosti. Tu je "krivac"
neispravna memorija. Izuzetak je jedino Microway i860/33, ali to
nije računar zasnovan na procesorima familije 86xxx.
Imao sam jednu problematičnu memoriju Ndiags je javljao da je sve OK
ali je Linpack otkrio grešku. Sreća da imam dobavljača koji ceni moje
mišljenje inače bi se sa nekim drčnijim dilerom teško objasnio. ("Evo,
gledaj, Norton kaže da je sve u redu").
Treba, u cilju kontrole, probati i test L2TEST, od istog autora. I taj
test, mada mu osnovna namena, kao i Linpack-u, nije ispitivanje
memorije, to može da obavi.
Pozdrav Dragan
nabavka.491mmarkovic,
-> #486, vlad>> Piše na modulu "60" ili "-60" ispod ili u produžetku oznake
>> čipa za module od 60ns. Naravno, isto tako i za 70ns...
> Ali ako pise '10', onda je sto nanosekundi, a ne deset B).
Ma teško da nađe od 100ns, 72 pinski! A i bilo bi mu sumnjivo...
nabavka.492mmarkovic,
-> #484, vlad> Na muke B). Nasviraj plocu do koske pa vidi da li ce da stuca.
> Ako ti radi sa svim setovanjima na "fastest", zadrzi je.
Od juče je na FAST (sa FASTEST) ! Da vidimo kako sad ide...
nabavka.493mmarkovic,
-> #483, supers> Daklem, cene memorije su drastično niske, časopisi sa trulog
> zapada preporučuju da se sada izvrši upgrade, dok su još na ovom nivou.
Ex, da! 16 MB je zakon...
nabavka.494nenad,
-> #489, nenad> Mene zanima ECC (Error Checking and Correcting) memorija, gde
> može da se kupi, koliko košta i, naravno, kratko pojašnjenje kako
> to radi i šta radi, rečju - vredi li?
Ok, koga još zanima objašnjenje postoji u FAQ-u koji sam poslao,
evo izvoda:
------
It is interesting to note that Pentium computers access memory 64 bits
at a time, allowing use of Error Correcting Circuits (called ECC) when
parity memory is included. The cost of adding ECC to the memory
interface chips is modest, and most server computers have done
this. The result is that soft errors can not only be detected, but
also corrected on the fly without effecting the running programs.
Computers that do this produce warning messages such as:
"soft error corrected at address 0x00343487 pattern 0x0004000"
so you know which SIMM produced the error. Frequent errors in the
same SIMM indicate a bad memory chip. That's how we found the SIMM
that produced one error a month for three months straight! Single bit
hard errors can also be corrected on the fly. A single burned out
memory bit or bad SIMM pin is "worked around" by the ECC. No need to
fix it until a convenient time comes around.
What about errors that parity let's slip by? Those are double bit
errors and are thus expected once every few thousand years.
Perhaps double bit errors will become important when there are
billions of computers in use... or gigabytes of DRAM on the average
computer.
------
Ima još puno podataka oko ovoga, kao na primer:
------
Computers based on the new Intel Triton chipset CANNOT DETECT MEMORY
ERRORS. In other words, Intel chose to not support parity memory with
this chipset. Beware that buying a system based on Triton will leave
you no future way to add parity error detection to your system.
------
kao i detaljno kako razlikovati koju memoriju, parrity od
non-parrity, ostalo (što nema veze sa memorijom) da i ne
pominjem. Zaista pažnje vredan fajl, preporuka. :)
nabavka.495dobric,
Hitno˘Ę mi treba Pc bar generator!
Molim da mi neko odgovori sto pre!
Po mogucstvu adrsu telefon i cenu gde mogu da nabavim bar generator?
nabavka.496spremoneb,
Planiram nabavku nekog ZIP drajva.
Razmisljam se oko COMPAQ 120 MB Super floppy-ja.
Ako neko ima informaciju gde isti moze da se nabavi,
ili barem ko distribuira COMPAQ u BGD, molim da mi mail-uje.
Prihvatam i sugestije u vezi drugih modela.
Unapred hvala,
Nebojsa
nabavka.497zodiac,
-> #496, spremonebCompaq zastupa Microsys. Tel. je 4449-730. Ja bih se ipak pre
odlucio za paralel Iomega Zip Drive. Standardniji je, pouzdan, lak
za instalaciju i garantovano jevtiniji od Compaq-a.
Sale
nabavka.498tranquil,
Zainteresovan sam za soundblastere sa vise ulaza koji bi mogli da
posluze kao miksete. Dakle: da li ih ima, koji su proizvodjaci,
kakav im je kvalitet (respektivno), koliko kostaju i kako bi se kod
nas mogli nabaviti?
nabavka.499chip,
poskupele memorije!!!!
nabavka.500nmoma,
-> #499, chipA, zasto, bre?
I to za nekih 50% !!!
nabavka.501flora,
Da li neko može da mi kaže koji su najbolji CD-R mediji?
Ja sam čuo, od jednih, da je to Philips, a od drugih da je TDK (???),
pa molim nekoga ko ima iskustva na ovom polju da kaže svoj izbor i
ako može kratko obrazloženje.
nabavka.502vlad,
-> #501, flora> Da li neko može da mi kaže koji su najbolji CD-R mediji?
Nekoliko pirata koje znam rabe iskljucivo Kodak i TDK (tim redom). Philips
verovatno dolazi do izrazaja na rezacu istog proizvodjaca.
Obrazlozenje? Kazu da im sa gore pomenutim "puca" manji procenat medija pri
rezanju.
nabavka.503djcorto,
-> #500, nmoma> A, zasto, bre?
Zato sto vise nisu mogle da budu jeftinije ... a pojavio se i
NT4.
nabavka.504nenad,
-> #503, djcorto> Zato sto vise nisu mogle da budu jeftinije ... a pojavio se i
> NT4.
Koliko je meni poznato cene memorije su namerno obarane kako bi
se iz igre izbacili manji proizvođači na Istoku. Sada je ostalo
par većih koji su igru i počeli, tako da se očekuje povećanje
cena. Nadam se i kvaliteta.
nabavka.505bnikola,
trebala bi mi tastatura za tosibu T1000LE to je notebook racunar pa ako bi
neko znao ko ili gde ima da se nabavi trbao bi mi i akumulator ali to nije
jako potrebno.
nabavka.506vstan,
-> #505, bnikola> trebala bi mi tastatura za tosibu T1000LE to je notebook
> racunar pa ako bi neko znao ko ili gde ima da se nabavi trbao
> bi mi i akumulator ali to nije
Probaj da se raspitaš u "Alfa notebook centar".
Tel. je 436-592, a bave se servisiranjem dotičnih
naprava.
nabavka.507spantic,
-> #506, vstan> Probaj da se raspitaš u "Alfa notebook centar".
> Tel. je 436-592, a bave se servisiranjem dotičnih
Više nisu na tom telefonu. Uzeli su prostorije u
centru grada, a dok im ne uvedu telefone možete ih
naći na 160 413.
nabavka.508makss,
Ptreban mi je hitno toner 3M-516 za TOSHIBA fotokopir.Moze i zamena ali samo da
je NOV.
Sve ponude preko mail-a Makss@sezam.co.yu
Maks@eunet.yu
Maks@setnet.co.yu
nabavka.509mcule,
Dojadila mi je ova S3 Trio64V+, od 14"-og monitora napravi mi
monitor od 12" :(.
Elem, koju mi drugu karticu preporučujete u toj klasi, ali da
nije S3? Mislite li da ima nade da će neka druga S3 da mi vrati
mojih dva inča u 800x600? Vredi li probati običnu Trio 64, ili
868?
Da li je neko probao ovu Trident 9680? Skroz mi sumnjivo zvuči...
Znači, neka kartica za kućnu upotrebu, do sto i kusur kerma...
nabavka.510jpptticb,
Ima li neko OVERDRIVE procesore? Potrebno je ubrzati jedan
486DX2/66 racunar (zamena ploce ne dolazi u obzir). Prema Intel-ovom
katalogu imaju varijante sa Pentium i 486DX4 overdrive procesorima.
Takodje je interesantno za nekoliko masina sa 486SX/25 procesorima,
sa napomenom da su kod istih procesori zalemljeni za plocu, a postoji
mesto za 487 "koprocesor" (valjda se overdrive ubode u mesto za
koprocesor?).
nabavka.511alec,
Hitno su mi potrebne adrese radnji koje prodaju racunare i opremu
u Nemackoj (Kelnu jos bolje). Takodje bi mi dobro dosle adrese
Sony-jevih i KOSS-ovih radnji koje prodaju zvucnike za sb.
Pozdrav i hvala unapred