PCHARD.6

02 Jul 1995 - 19 Oct 1997

Topics

  1. sistemi (183)
  2. mikroprocesori (544)
  3. maticne.ploce (1113)
  4. diskovi (2401)
  5. video (1276)
  6. dodaci (450)
  7. matricni (339)
  8. laseri (428)
  9. mreze (203)
  10. kvarovi (798)
  11. nabavka (727)
  12. benchmark (37)
  13. razno (1216)
  14. inkjet (283)
  15. unknown (2)

Messages - nabavka

nabavka.410 nenad, -> #409, sjocic
> Na sajmu čuh da se menja standard ploča, tj. pojavili su se neki > novi pentijumi koji ne mogu da se montiraju u standardno kućište > već traže posebno, koje je 2x skuplje (otprilike). Da nije taj novi Pentium u stvari Pentium Pro? ;) Koliko je meni poznato, za njega je potrebno drugačije kućište, ne ide ovo standardno.
nabavka.411 zeljkoj, -> #408, sljubisic
> razloga da sa ovakvim, skroz plasticnim, kucistima ne bude isto > tako :( A i zračenje koje potiče od kompjutera ne deluje baš dobro na organizam. :)
nabavka.412 vstan, -> #408, sljubisic
> ... mislim da je najveca mana odsustvo Faradejevog kaveza. Na to sam prevashodno mislio. Obaska kako se "fixiraju" komponente.
nabavka.413 vstan, -> #409, sjocic
> Plastikaneri izgleda osvajaju :( Sada se setih situacije - plastikaner na stolu u kancelariji. Naravno uvek ima neko ko se lepo nasloni na njega. Ima da iskacu kartice, veselje jedno ;)
nabavka.414 biber, -> #406, vstan
>> Videh pre neki dan najnoviju "generaciju" kucista. >> Nema ni jedan metalni deo, sto podrazumeva i odsustvo Bar vise necemo seci ruke na "fino" obradjena tajvanska kucista... Al' ce zato radio da susti...
nabavka.415 zormi, -> #409, sjocic
* Na sajmu čuh da se menja standard ploča, tj. pojavili su se neki * novi pentijumi koji ne mogu da se montiraju u standardno kućište * već traže posebno, koje je 2x skuplje (otprilike). To je verovatno onaj novi Intel MBD koji je potpuno redizajniran u smislu rasporeda na ploči. Recimo procesor je premešten kod izvora napajanja tako da ga hladi ventilator kućišta pa njemu ne treba poseban i slično.
nabavka.416 vlad, -> #406, vstan
> Videh pre neki dan najnoviju "generaciju" kucista. > Nema ni jedan metalni deo, sto podrazumeva i odsustvo > srafova. Strasno. Meni je strasno samo to sto su ta kucista, bar ovde, skuplja od onih standardnih. Veoma mi se dopada onaj fazon sa skidanjem jedne stranice "na zabicu". Mozes da pridjes masini kad ti je volja bez srafljenja i podizanja celog poklopca. Da tih kucista ima u midi tower varijanti verovatno bih pazario jedno.
nabavka.417 vstan, -> #416, vlad
> ............ Veoma mi se dopada onaj fazon sa skidanjem jedne > stranice "na zabicu". Mozes da pridjes masini kad ti je volja > bez srafljenja i podizanja celog poklopca. Da tih kucista ima u > midi tower varijanti verovatno bih To je jedino sto se i meni svidja. Medjutim fixiranje komponenti je problematicno, a o zracenjima i da ne govorimo :( I na mini toweru su strane izvitoperene, pa mogu da zamislim kako ce da izgleda midi.
nabavka.418 vlad, -> #412, vstan
>> ... mislim da je najveca mana odsustvo Faradejevog kaveza. > > Na to sam prevashodno mislio. Obaska kako se > "fixiraju" komponente. Eh, gos'n Faradej bi i u ovom slucaju imao sta da kaze kad bi ta plastika bila metalizirana, ali se bojim da bi to dosta poskupelo stvar.
nabavka.419 vladak,
Hteo bih da nabavim interni modem za notebook računar SHARP PC-6200. To je 286 PC i potpuno je identičan sa Texas Instruments TravelMate 2000. Inače mesto za interni modem na ovom računaru je isto kao i kod TI TravelMate 3000 i 4000E. U uputstvu za TM 4000E sam našao da postoji onovna verzija 2400 internog modema i 9600/14400 fax-modem class 3, ali nije navedeno koji model. Pretpostavljam da za njih to pravi neka treća firma. Ako neko zna koji modem ovde paše i gde se slučajno kod nas može nabaviti molim ga neka mi javi. Pozdrav, Vlada
nabavka.420 dvidovic, -> #417, vstan
> To je jedino sto se i meni svidja. Medjutim fixiranje > komponenti je problematicno, a o zracenjima i da ne > govorimo :( > > I na mini toweru su strane izvitoperene, pa mogu da > zamislim kako ce da izgleda midi. Kad se vec priča o kućištima, da priuptam. Šta valja od ovih čuda što se prodaju po gradu? BTC "Vienna", Tajfun ili nesto treće? Imam jedno staro desktop (sa haubom) kućište i ubi me ventilator ;( čuje se k'o AN-2, a i napajanje je pred ispuštanjem duše. Možda bi mi bilo najbolje da zamenim komplet napajanje, al' je kuća iz '89-e gde naći odgovarajući modul?
nabavka.421 mmarkovic, -> #418, vlad
> Eh, gos'n Faradej bi i u ovom slucaju imao sta da kaze kad bi > ta plastika bila metalizirana, ali se bojim da bi to dosta poskupelo stvar. Ex, povećaćemo potražnju ALU folija za domaćinstvo ;) Možda lepljenje reši buduće probleme? Inače, koliko sam negde čitao, novi raspored na matičnoj ploči je dosta inteligentniji. Neće biti potrebe za coolerom, smanjiće se šuma kablova u prosečnom PC-u...
nabavka.422 srdej,
Potrebna mi je glava za matricni stampac CITIZEN 224D, ili bilo kakva informacija o servisiranju CITIZEN stampaca. Hvala, SRDEJ.
nabavka.423 vlad, -> #421, mmarkovic
> Ex, povećaćemo potražnju ALU folija za domaćinstvo ;) Možda > lepljenje reši buduće probleme? Ideja nije losa, ali ako se te folije ne povezu propisno na masu/uzemljenje eto problema sa statikom B(.
nabavka.424 supers,
Ljudi, ovo je strašno. U celom gradu više nema Panasonica četvorobrzinca. Šta onda uzeti? Soni se sporo inicijalizuje, NEC spada u osetljive, Hitachi ne čita multisession, za BTC mi kategorički tvrde da je sranje, kod Mitsumija me plaši njegova i više nego privlačna cena... Vertos je za slušanje muzike... Očajnički želim savršen četvorobrzinac kao što je Panasonic alias Macušita. Posavetujte me...
nabavka.425 byte, -> #424, supers
(:)Ocajnicki zelim savrsen cetvorobrzinac kao sto je Panasonic alias Macusita. (:)Posavetujte me... Probaj sa : Pioneer DR-UA124x :) C ya No CaRRieR
nabavka.426 vstan, -> #424, supers
> Ocajnicki zelim savrsen cetvorobrzinac kao sto je Panasonic > alias Macusita. Zasto insistiras na njemu kada nije ni malo savrsen ? Mije se pokazao najbolje pri radu sa problematicnim medijumima, a spora inicijalizacija kod Sony-ja, oko 20 sec, nikako ne bi trebala da bude odlucujuci faktor.
nabavka.427 supers,
Volim da osipam drvlje i kamenje na računarske firme ;) a mislim da ćete se složiti da sam u ovom slučaju potpuno u pravu. Sledi moj dijalog sa čovekom iz firme Jitex: JA: Imate li Panasonic 4x? ON: Da. Cijena 140DEM. JA: Sa ugradnjom ili bez? ON: Bez ugradnje. Ugradnja je 20DEM. JA: Izvinite, da li je možda u pitanju originalni Panasonic, u originalnom pakovanju, ili Matsushita? ON: Ne, kod nas nećeš naći pravi Panasonic. Sve je Matsushita. JA: A kako to da je u ozbiljnim firmama ta ista Matsushita 100DEM sa ugradnjom, a kod vas 160DEM? ON: Ne znam, tako je kod nas... Pretpostavljam da su glavna klijentela ove firme budžovani koji pazare u prvoj firmi u koju uđu, ili još gore namerno uzimaju najskuplje... U mom selu bi rekli sramota.
nabavka.428 supers, -> #425, byte
>> Probaj sa : Pioneer DR-UA124x :) Hvala na savetu, samo mi još treba hint gde da ga nabavim. I to brzo, dok ne uzmem Panasonica...
nabavka.429 supers, -> #426, vstan
>> Mije se pokazao najbolje pri radu sa problematicnim >> medijumima, a spora inicijalizacija kod Sony-ja, oko >> 20 sec, nikako ne bi trebala da bude odlucujuci faktor. Detaljno sam prekopao Hardver:CDRom na SezamProu i ustanovio da otprilike jednak broj ljudi tvrdi da je Sony odnosno Panasonic 4x bolji u čitanju problematičnih medijuma. A pošto se uz to Panasonic nesporno brže inicijalizuje, moj izbor je jasan :) Još samo da ga ugrabim dok mi ga ne odnesu ispred nosa...
nabavka.430 byte, -> #428, supers
(:)Hvala na savetu, samo mi jos treba hint gde da ga nabavim. (:)I to brzo, dok ne uzmem Panasonica... U novom broju PC-a pishe da ga prodaju u izvesnom "Gabro Trade"-u , tel. 334-036 & 336-047 :) C ya No CaRRieR
nabavka.431 ndreadnought, -> #424, supers
> Šta onda uzeti? Soni se sporo inicijalizuje, NEC spada u osetljive, Hitachi > ne čita multisession, za BTC mi kategorički tvrde da je sranje, kod Šta na ovo da ti kaže srećni-tužni vlasnik HITACHI CDR 7730???? A) U životu nisam pustio nijedan multisession, niti ću. B) Kupuj samo kod proverenog snabdevača softvera, tj, nekog čije ti CDove tvoj model uvek čita. C) Prezadovoljan svojom munjom od HITACHIJA, preporučivao sam ga svima. D) Onda sam promenio pljoču ;(((( , od tada moj CD ne radi..... posle dužeg ispitivanja saznao sam da ga naprosto neke plohe ne prihvataju. Idiotska fora je što je i stara i nova ploha SIS, samo drugi model. E) Radije menjam plohu nego CD. Ustanovio sam da je problem u njoj. U međudobu koristim stari Panasonic 2x, koji isto tako neće da čita multigarbage.... Eto... Naravoučenije: Kupi CD kod nekog dilera koga poznaješ, uzmi ga na probu 1 dan, uzjaši i maltretiraj svime i svačime, sve dok ne nađeš onaj u koji ćeš se zaljubiti iz prve. HINT. Svojevremeno je Zormi dozvoljavao ovakve kupovine, bar kad su modemi bili u pitanju... Zbunjeni.
nabavka.432 mirijevac,
Hi, ima li koja dobra dusa da se seti ko to mozda ima neki CD-ROM WEARNES CDD-110.Drajver nestao a novi kosta 100DEM (mislim na kupovinu novog CD-ROM-a), dajte pogledajte da drugaru resim to inace ode u ....., plach, plach,... POZDRAV
nabavka.433 ta.hox, -> #432, mirijevac
> ima li koja dobra dusa da se seti ko to mozda ima neki CD-ROM > WEARNES CDD-110.Drajver nestao a novi kosta 100DEM (mislim na Mozda sam ja ta dobra dusa. Imam WEARNES CDD-120. Drajver je WCD.SYS. Ako ti treba, poslacu ti!
nabavka.434 neca.s,
Zna li ko gde se moze nabaviti AD konvertor (12 bita minimum) za PC. Sve informacije dobrodosle.
nabavka.435 baker,
Prijatelj iz Nemacke koji uskoro dolazi natrag u Jugoslaviju nudi mi izvestan laserski stampac, za fine pare. Ali za taj stampac prvi put cujem, a bog mi i za firmu koja ga proizvodi. Ukoliko neko zna vise o ovom stampacu, neka napise, vredi li to ili ne? U pitanju je: Laser Master WinPrinter 800 PS. ..
nabavka.436 zokipo, -> #435, baker
>>> Prijatelj iz Nemacke koji uskoro dolazi natrag u Jugoslaviju >>> nudi mi izvestan laserski stampac, za fine pare. Ali za taj >>> stampac .... >>> U pitanju je: Laser Master WinPrinter 800 PS. U pitanju je firma koja pravi TOP mašine. Što znači daj mu lovu jer: - mašina radi u 300 x 300 dpi (sa soft. poboljšanjima ide do 600 x 1200 dpi) - ima ugrađenu PS Level 2 emulaciju; - Toner i fotosenzitivna glava su odvojeni (pri zameni se kupuje samo kertridž sa tonerom) što cenu nadalje obara; - nije baš neki brzinski šampion, ali pošto pretpostavljam za šta ti treba (prepress, čini mi se), 8 ppm je sasvim dovoljno; Dakle, mašina je sasvim solidnih mogućnosti, i kupovina iste je, pogotovu za pripremu, dosta dobar potez ... Toliko od mene, BYE !!! Zoki, :)
nabavka.437 spantic, -> #435, baker
> U pitanju je: Laser Master WinPrinter 800 PS. Ne znam detalje, ali sigurno je da se printerom upravlja preko računara. Sam printer nema memorije. Ranije je printer uspešno radio pod 486DX4 100, sa 16 MB.
nabavka.438 oki., -> #435, baker
>> U pitanju je: Laser Master WinPrinter 800 PS. Imam ja jedan takav :), evo ukratko: - 300, 400, 800 dpi - PostScript (obrtanje strane, podešavanje rastera i .....) - koristi toner on HP IIIp (ista je i cela mehanika lasera) - standardno nema kasetu za papir, ali sa prednjeg ulaza prima do 50-tak listova (moguće je dokupiti) - uz štampač ide ISA kartica preko koje se povezuje sa kompjuterom - nema ugrađenu memoriju (za PS je poželjno imati 8Mb RAM-a u kompjuteru kod Win 3.11, a za '95-ticu 16Mb, ako se ne koristi PS mod radi sasvim lepo i na 386DX40 sa 4Mb RAM-a) - nema procesor (pripremu strane vrši procesor računara u RAM memoriji pa je onda šalje na štampu) - nema downloada fontova - koriste se svi (TTF) fontovi koji su instalirani u Windows-u, podržava Type1 fontove - spoljni izgled: čist kubizam :) - imam drajvere za 95-ticu i nove za 3.11 (skinuo sa njihovog ftp site-a) - autori Adobe & Microsoft - nakon više od godinu dana izuzetno sam zadovoljan P.S. Za koje pare ti ga nudi?
nabavka.439 baker,
> P.S. Za koje pare ti ga nudi? U pitanju je prebijanje duga od 1250 dm. Vredi li ? Pozdrav..
nabavka.440 zeljkoj, -> #439, baker
> U pitanju je prebijanje duga od 1250 dm. Ja mislim da je bolje rešenje HP5L koji ima pravih 600 dpi, i što je najvažnije svoju memoriju i procesor tako da može da radi u kombinaciji sa bilo kojom mašinom. A može da se nadje i za manje od 1000 DEM.
nabavka.441 cnenad, -> #440, zeljkoj
=>> U pitanju je prebijanje duga od 1250 dm. => => Ja mislim da je bolje rešenje HP5L koji ima pravih 600 dpi, i što je => sa bilo kojom mašinom. A može da se nadje i za manje od 1000 DEM. Znači, em dobija dobar štampač em za razliku može da dobije još memorije za štampač koje nikad dosta ;)
nabavka.442 mikis, -> #441, cnenad
+>=> Ja mislim da je bolje rešenje HP5L koji ima pravih 600 dpi, i što je +> +>=> sa bilo kojom mašinom. A može da se nadje i za manje od 1000 DEM. +> +> Znači, em dobija dobar štampač em za razliku može da dobije još memorije +> za štampač koje nikad dosta ;) Da, ali dobija štampač bez PostScripta koji se može proširiti samo do 2 MB...
nabavka.443 oki., -> #440, zeljkoj
>> Ja mislim da je bolje rešenje HP5L koji ima pravih 600 dpi, i što je Da li si ti video LaserMaster-a? Da si ga video (mislim na ono što izlazi iz njega :) ne bi to rekao (?). LM ima 800 dpi, a to je po onoj matematici koju ja poznajem veće od 600 dpi (imam identične slike odštampane i na jednom i na drugom štampaču - za razliku nije potreban stručnjak). LM IMA POSTSKRIPT i ne vidim kako se može porediti sa 5L-om. Štampač jeste pomalo zastareo, ali ono što štampa se zbog PS-a nikako ne može porediti sa konfekcijom tipa 5L i ostalih koji nemaju ugrađen PS. >> najvažnije s0 DEM. E, pa toliko, možda, i di. LM po svojim karakteristikama bi trebalo porediti tek sa HP 5MP i sličnim - cena novog u Nemačkoj pre dve godine je bila oko 3500 DEM. P.S. Da si spomenuo neki drugi laser mrzelo bi me da repliciram, al' onu gomilu plastike... nisam mogao da izdržim ;) :).
nabavka.444 oki., -> #439, baker
>> U pitanju je prebijanje duga od 1250 dm. I ja sam moj otprilike toliko platio (kupio sam ga bez tonera za 1150). >> Vredi li ? Po mom mišljenju da (podrazumeva da je ispravan, očuvan...). Kada sam ga kupio prošle godine bilo je par zainteresovanih prijatelja kojima se toliko svideo da su hteli da ga otkupe od mene. U ostalom, zavisi zašta ćeš ga koristiti ili možda nameravaš da ga prodaš? Ljudi kod nas znaju (skoro) samo za HP-a, za ostale nikada nisu ni čuli - tip od kojeg sam ga kupio nije ni znao šta je PostScript!. Ako ga budeš prodavao mnogi ga neće kupiti upravo zato što ne znaju o kakvom se štampaču radi :(.
nabavka.445 jevta, -> #443, oki.
║║ Da li si ti video LaserMaster-a? Da si ga video (mislim na ono što ║║ izlazi iz njega :) ne bi to rekao (?). LM ima 800 dpi, a to je po ║║ onoj matematici koju ja poznajem veće od 600 dpi (imam identične ║║ slike odštampane Čekaj, zar ti ne koristiš isključivo OKI štampače :)
nabavka.446 zeljkoj, -> #443, oki.
> Da li si ti video LaserMaster-a? Da si ga video (mislim na ono > što izlazi iz njega :) ne bi to rekao (?). LM ima 800 dpi, a to > je po onoj Nisam. :) A tih 800 dpi se postiže nekim softverskim tehnikama... > P.S. Da si spomenuo neki drugi laser mrzelo bi me da > repliciram, al' onu gomilu plastike... nisam mogao da izdržim > ;) :). Ma ok, ali ja ni u kom slučaju ne bih kupovao nešto što zahteva 486/100 i 16 MB memorije da bi uopšte radilo, i što je najgore, poseban softver, koji radi samo pod Windowsom.
nabavka.447 oki., -> #445, jevta
>> Čekaj, zar ti ne koristiš isključivo OKI štampače :) :)))) Neeee - nisam do sada imao ni jedan :). Username ne potiče od toga :). P.S. Koristim Fujitsu / LaserMaster.
nabavka.448 oki., -> #446, zeljkoj
>> 486/100 i 16 MB memorije da bi uopšte radilo, i što je najgore, poseban >> softver, koji radi samo pod Windowsom. Nisi dobro pročitao moju poruku. Laser dobro radi i na 386 sa 4Mb RAM-a, (bez upotrebe PS-a), ali... Treba imati na umu da se laser ne kupuje da bi stojao na stolu. Onaj koji kupuje laser uglavnom se bavi DTP-om ili sličnim stvarima i prema tome mora imati dobru mašinu da bi se bavio profesionalno tome. Zbog toga je smešno očekivati da će neko sa 386-com i Corel-om 2.0 danas raditi pripreme i sl. (mada, čudni smo mi ljudi :)), a na stolu držati laser koji je bar dva puta skuplji od njega. Zbog brzine rada (Windows-a i Corel-a) poželjno je koristiti 486, odnosno, Pentium, a kad su oni već tu računica je jasna ko tu brže radi. A što se tiče memorije, bolje je da mi memorija stoji u kompjuteru, a ne u štampaču - ovako mogu da je koristim i za neke druge stvari kad ne štampam. >> ..... i što je najgore, poseban softver, koji radi samo pod Windowsom. :))))))) Sorry, bez ljutnje, al' stvarno lupaš gluposti. Postoji li štampač koji će pod Windows-om da radi bez instaliranja drajvera? Drajveri za HP 5L nisu poseban softver, a drajveri za LM-a jesu? Ovo mi nije jasno - il' nikada nisi instalirao neki štampač u Windows-u il' pričaš o nečemu što nisi nikada ni video. Informacije radi, da sledeći put znaš kad te bude neko pitao, LM radi i pod DOS-om gde emulira neki od HP-ovih modela (misim da je u pitanju II), ali za ovih više od godinu dana nije mi ni jednom palo na pamet da štampam iz DOS-a. Ljudi ne kupuju ovaj štampač da bi štampali lager listu ili otpremnice, sve ima svoje mesto. Kroz ove tvoje odgovore stekao sam utisak da si LaserMaster ime vezao isključivo za kartice koje su HP-ovim laserima povećavale rezoluciju. Pogledaj malo www.lasermaster.com, videćeš da oni prave štampače, plotere i sl. Nemoj se ljutiti, ali ne volim kada neko priča o nečemu što izgleda u životu nije video. Da nisam imao prilike da radim sa 5L-om ne bi se usudio da ga poredim sa LM-om. Nisam neki ekspert i nije mi namera da se pravim pametan, al' bar sam video oba štampača, od toga jedan i posedujem, i imam bar neka iskustva u vezi toga, nisam ovo ispričao na osnovu članka iz novina, ili sa 'Prolupalotora' :).
nabavka.449 mcar,
Ako neko poseduje VGA karticu sa ulazom za light-pen neka se javi. Takodje ako neko poseduje bilo kakav kompjuter sa ulazom za light pen. Marko
nabavka.450 zeljkoj, -> #448, oki.
>>> ..... i što je najgore, poseban softver, koji radi samo pod > Windowsom. > > > :))))))) Sorry, bez ljutnje, al' stvarno lupaš gluposti. > Postoji li štampač koji će pod Windows-om da radi bez > instaliranja drajvera? Drajveri za HP 5L nisu > poseban softver, a drajveri za LM-a jesu? Ovo mi nije jasno - > il' nikada nisi To nisu obični drajveri, već emulacija svega onoga što štampač inače sam radi, svojim procesorom i u svojoj memoriji. Naravno, takav štampač daleko više opterećuje mašinu od normalnog.
nabavka.451 funky, -> #449, mcar
)> Ako neko poseduje VGA karticu sa ulazom za light-pen neka se javi. )> Takodje ako neko poseduje bilo kakav kompjuter sa ulazom za light pen. )> Marko ako se dobro sećam, light pen se kači na paralelni port (to je verovao ili ne glavni razlog zašto je Hercules karta imala paralelni port :)
nabavka.454 mcar, -> #451, funky
L. pen koji imam poseduje konektor sa 4 zice kao tel. kabl. MC
nabavka.455 oki., -> #450, zeljkoj
>> To nisu obični drajveri, već emulacija svega onoga što štampač inače sam >> radi, svojim procesorom i u svojoj memoriji. Naravno, takav štampač daleko >> više opterećuje mašinu od normalnog. Sa strane korisnika to su obični drajveri. Nema tu nikakvog posebnog programa koji je potreban za rad štampača. Sva štampa radi pod multitaskingom i normalno je da se deo procesorskog vremena uzima za pripremu strane. Primera radi, Corel 'odštampa' sliku za oko dve sekunde, i posle toga se u narednih 5 do 20 sekundi (u zavisnosti od toga šta se štampa) štampa strana 'u pozadini' i procesor deli svoje vreme na štampu i na rad korisnika. Ako ne voliš to što ti procesor radi i nešto drugo za to vreme, onda ovo definitivno nije tehnologija za tebe. Meni to usporenje nikada nije smetalo, jer uglavnom čekam da štampač izbaci stranu kako bi video da li valja to što sam uradio pa da onda nastavim dalje da radim.
nabavka.456 epson,
Ovako imam plocu PCI ,ALI ili OPTI cipset (nesto stariji '94) 486 80Mhz AMD na 3.3 volti nije OVERKLOKOVAN . Ja bih presao na P5 100Mhz (mozda cak na 120 ili 130) ali me zanima koji je _NAJBOLJI_ izbor , tj. odnos CENA/DOBITAK(BRZI NA ali ne sirova vec u radu). Radio bih sa QXP,WORD,PHOTOSHOP ali ne non-stop vec povremeno svakih 5 dana neki dokument ili skenirana slika ! Takodje i koja bi ploca dobro radila sa P5 . Treba da ima FLASH BIOS,PLUG and PLAY,podrsku za 4 HD-a,i dobar KONTROLER integrisan na ploci i da radi sa nekim SCSI kontro- lerom stabilno . I koji kontroler bi mi preporucili ADAPTEC,QLUGIC ? Nemora da bude neki vrhunski, ali pak ne i neki SHIT koji samo radi. Moze biti i PCI i ISA . Trebalo bi da ima svoj BIOS tako da neide preko BIOS-a racunara vec sopstvenog. E sad imam i jedan problem . Moj SB 16bit-ni bez ASPi chipa (ali ima podnozje VALUE EDITION) nikako nece da proradi sa mojom plocom . Covek je sve isprobao ali nece, samo se resetuje racunar i nista. Jel ima sanse da proradi kad pro- menim plocu i procesor ? PS: Kako da provalim koji mi chipset OPTI ili ALI ? Prilikom dizanja sistema pise OPTI-... ali za kontroler koristim ALIHDD onaj koji ide sa HURICANE plo- cama. Jel to znaci da mi je chipset OPTI a kontroler chipset ALI ? AMIDIAG REG kaze vendor ACER za kontroler .
nabavka.457 tdjerdj,
Potreban hitan savet oko nabavke PC masine za DTP za stampariju. Pitanje 1. Koji P5 (133, 166, 200, CYRIX 6x86-133, 166) uzeti za ovaj posao. Na masini bi trebalo da rade Quark, Photoshop, Freehend, Corel. Ovo pitam i zbog toga sto sam u R120 procitao tekst za CY 6x86. Tamo se pominju i neki problemi sa Photoshop-om pa bih molio nesto i na tu temu ako postoje neka iskustva. Pitanje 2. Da li je razumno u tu masinu gurnuti 128Mb ram-a posto mi je jedan od dilera rekao da DOS i Win95 ne vide dalje od 64 Mb !!!. Maksimalno opteracenje ove masine bili bi kolori i separacije do formata B2 (kolori do formata A3 vise montaz na jednom tabaku). Svi predlozi i saveti (osim onih "predji na Mac") su dobrodosli. Unapred zahvaljujem Tdjerdj
nabavka.458 mikis, -> #457, tdjerdj
+> Koji P5 (133, 166, 200, CYRIX 6x86-133, 166) uzeti za ovaj posao. +> Na masini bi trebalo da rade Quark, Photoshop, Freehend, Corel. Ovo Bolje je ipak uzeti Intelov procesor, jer Cyrix ima sporiji FPU, što je presudno za PhotoShop, npr. Generalno važi savet: uzmite najbrži procesor koji možete da priuštite (staro računarsko pravilo: brzine i memorije nikad dosta :) Razmislite i o P6 (Pentium Pro), procesor (200 MHz) sa pločom košta nešto preko 2000 DEM. +> Da li je razumno u tu masinu gurnuti 128Mb ram-a posto mi je jedan od +> dilera rekao da DOS i Win95 ne vide dalje od 64 Mb !!!. Ako će raditi pod DOS-om ili Win 3.1/95, nije, jer oni zaista ne vide preko 64MB. Međutim, postoji pravo rešenje za to: Windows NT. Kod njega možete trpati memorije koliko hoćete :)
nabavka.459 djcorto, -> #458, mikis
> Bolje je ipak uzeti Intelov procesor, jer Cyrix ima sporiji > FPU, sto je presudno za PhotoShop, npr. Generalno vazi savet: > uzmite najbrzi procesor koji mozete da priustite (staro > racunarsko pravilo: brzine i memorije nikad dosta :) Razmislite > i o P6 (Pentium Pro), procesor (200 MHz) sa plocom kosta nesto > preko 2000 DEM. Hm. Na temu Cyrix/Intel FPU - jedan od testova kojima je Elpro Cadstation, onaj iz Funky-jevog clanka, bio podvrgnut je i klasican CADUA test sa BMACAD20 benchmark softverom. I u DOS-u i u NT-u je Cyrix u AutoCAD-u bio zestoko brzi - a ako iko cedi poslednju kap iz FPU to je AutoCAD. Kako su se rasplele duge price, a imacu prilike da radim na onakvoj masini, ali sa 128MB, probacemo jednostavnu stvar - izmeriti sve sa Cyrix-om, ubosti Pentium (isti clock, znaci166) pa izmeriti ponovo. Treba svakako razmisljati i o Prou, no - dobici na kolicini memorije, brzim diskovima i boljoj grafici za razliku u ceni procesora i MB su mozda i veci ? Ako postoji neki fiksan budzet, po mom iskustvu je bolje napraviti uravnotezenu masinu, nego masinu sa jakim procesorom a sa relativno malo diska i memorije. Kako se radi o DTP masini, ni monitor nije beznacajna stavka - ispod 17", tj oko 1100 DEM ne treba ni pokusati. Slazem se da je NT jedini pravi izbor danas. Osim ako se lepo ne kupi Mac ;)))))
nabavka.460 funky, -> #459, djcorto
)> izmeriti sve sa Cyrix-om, ubosti Pentium (isti clock, znaci166) )> pa izmeriti ponovo. )> Cyrix nema klok 166, samo do 133, a taj se zove 686-P166 (po performansama bi trebalo da su slični iako Cx radi na 20% manjem taktu). Na renderu je Cx na 133 skoro 50% sporiji od P166 (što se iz tabele u tekstu ne može videti jer je došlo do štamp. greške :(
nabavka.461 djcorto, -> #460, funky
> Cyrix nema klok 166, samo do 133, a taj se zove 686-P166 (po > performansama bi trebalo da su slicni iako Cx radi na 20% > manjem taktu). I mislio sam da se Cyrix 133 zameni Pentiumom 166. > Na renderu je Cx na 133 skoro 50% sporiji od P166 (sto se iz > tabele u tekstu ne moze videti jer je doslo do stamp. greske :( Ovo mi zaista vrlo cudno zvuci, imajuci u vidu rezultate iz AutoCAD-a. Iz teksta bih rekao da si probao samo 4.0 u DOS-u. Nekako mi ova masina ne mirise na DOS ... Renderi koje sam ja radio (ne u 3DS-u, doduse) pod NTom su pet do deset puta brzi od istih rendera na 486/66 sa istom kolicinom RAM-a. Ovo je ocekivano, jer je, recimo, P5/90 dva do tri puta brzi od 486/66 (opet iskustveno). Ne sumnjam, naravno, u tvoj test, samo mislim da si malo prenaglio sa izjavom da Cyrix nije za CAD. Samo na osnovu jednog render rezultata je to malo neozbiljno tako decidirano izjaviti. Osim toga, sve CAD testove bih od sada na tvom mestu radio bar pod 95-icom, ako vec na pod NTom. Sav novi CAD softver ide na NT, i to je svakako CAD platforma za Intel i kompatibilce od sada pa nadalje ... A ovo za tabele i gresku ... ;> Znas vec ;)
nabavka.462 mikis, -> #459, djcorto
+> Na temu Cyrix/Intel FPU - jedan od testova kojima je Elpro +> Cadstation, onaj iz Funky-jevog clanka, bio podvrgnut je i +> klasican CADUA test sa BMACAD20 benchmark softverom. I u DOS-u i +> u NT-u je Cyrix u AutoCAD-u bio zestoko brzi - a ako iko cedi +> poslednju kap iz FPU to je AutoCAD. Na žalost, nisam imao prilike da probam Cyrix-a, ali po svim testovima koje sam video po raznim časopisima, kažu da ima sporiji FPU od Intela. Naravno, jako bih voleo da nisu u pravu :)
nabavka.463 nenad, -> #459, djcorto
> I u DOS-u i > u NT-u je Cyrix u AutoCAD-u bio zestoko brzi - a ako iko cedi > poslednju kap iz FPU to je AutoCAD. Ovo je veoma čudno pošto je prema svim izvorima Cyrix osetno sporiji od Intel-a u FPU instrukcijama, dok je za standardne stvari (opet osetno brži). Inače, Microsoft je zvanično "priznao" da je u novi NT uključen deo koda koji čini da operativni sistem radi oko 20-25% sporije nego na Intelu. Ne znam tačko o čemu se radi i zašto je to urađeno, moguće je da se koriste neke nedokumentovane Pentium instrukcije i osobine, pa su iste morale biti zaobiđene kada NT radi na Cyrix-u.
nabavka.464 djcorto, -> #463, nenad
> deo koda koji cini da operativni sistem radi oko 20-25% sporije > nego na Intelu. Ne znam tacko o cemu se radi i zasto je to > uradeno, moguce je da se koriste neke nedokumentovane Pentium Kako ne znas zasto? Zastita monopola, eto zato. No, dobro, probacemo. Masina mi je u zavrsnoj fazi sklapanja, ako mora Intel, mora, no zaista mi ih je preko ... :(
nabavka.465 tdjerdj,
> Ako postoji neki fiksan budzet, po mom iskustvu je bolje Fiksan budzet postoji samo za ekstremne visoke cene (a ja mislim i neopravdano visoke), kao sto su HP i COMPAC. > sa relativno malo diska i memorije. Kako se radi o DTP masini, > ni monitor nije beznacajna stavka - ispod 17", tj oko 1100 DEM > ne treba ni pokusati. Da li je dovoljno 3.1G disk 64Mb (dok ne stigne NT4.0), Ati pro turbo MACH64 sa 4M i 17". Ostaje samo koji procesor. Isplati li se uzimati PRO za narednih par meseci.
nabavka.466 mikis, -> #465, tdjerdj
+> Fiksan budzet postoji samo za ekstremne visoke cene (a ja mislim i +> neopravdano visoke), kao sto su HP i COMPAC. Moram (sa žaljenjem) da se složim, nedavno sam se raspitivao i saznao da HP-ova Vectra (ne znam tačan model - P5/100, 16 MB RAM, 1.1 GB HD, kolor monitor 14", CD-ROM, mrežna kartica...) košta ravno duplo više od istovetno konfigurisanog klona (3800 prema 1900 DEM). E sad, Fata je Fata, ali dvaput je dvaput :(
nabavka.467 djcorto, -> #465, tdjerdj
> Da li je dovoljno 3.1G disk 64Mb (dok ne stigne NT4.0), Ati pro > turbo MACH64 sa 4M i 17". Ostaje samo koji procesor. Isplati li > se uzimati PRO za narednih par meseci. Trebalo bi da bude dosta. Oko procesora, mislim da je jos prerano (tj preskupo) uzimati PRO. Probaj lepo i Cyrix i Pentium, ako mozes i PRO, pa proceni odnos cene i performansi.
nabavka.468 djcorto, -> #466, mikis
> konfigurisanog klona (3800 prema 1900 DEM). E sad, Fata je > Fata, ali dvaput je dvaput :( Sve prednosti makina sa imenom kod nas NE postoje - podrska, servis, garancija i slicno. Kako sve to rade ljudi sa kojima smo do juce muljali polovne komponente, i kako jako dobro znamo ko sta zna i ko kako radi, za nas koji nesto i znamo o masini kuju kupujemo je klon svakako bolje resenje. Za veliku firmu, koja kupuje na kilo, i gde zahtevi nisu veliki, makine sa imenima su dobro resenje. I tako nikoga ne zanima sta je unutra i kako radi. Jako mi se dopada fora opcije kesa - to je vrhunac bezobrazluka !
nabavka.469 mikis, -> #468, djcorto
+> Jako mi se dopada fora opcije kesa - to je vrhunac bezobrazluka To sa doplatom za keš memoriju diktiraju sami proizvođači, a ne ovdašnji dileri...
nabavka.470 baker,
Planiram da nabavim (kupim) Color stampac. Zeleo bih da cujem neka iskustva i predloge? Po mogucnosti i cene i ponude (mail). Hvala unapred ..
nabavka.471 funky, -> #459, djcorto
> Ovo mi zaista vrlo cudno zvuci, imajuci u vidu rezultate iz > AutoCAD-a. Iz teksta bih rekao da si probao samo 4.0 u DOS-u. > Nekako mi ova masina ne mirise na DOS ... > Ne sumnjam, naravno, u tvoj test, samo mislim da si malo > prenaglio sa izjavom da Cyrix nije za CAD. Samo na osnovu jednog > render rezultata je to malo neozbiljno tako decidirano izjaviti. 3DS je tradicionalan test koga koristim skoro godinu, samo unapredjujem verzije. Nije mi bila namera da merim performanse u CADu nego da vidim brzinu FPU jedinice. Render je najduži posao i tu se i mala razlika u brzini procesora oseća drastično (kad se pomnoži sa brojem slika koje treba izrenderovati). Samo iscrtavanje linija u editoru ide više na dušu grafičkoj karti i drajverima nego procesoru. Ja sam probao FPU procesora, a tu je render majka mara. Naravno, voleo bih da u nekom od sledećih brojeva udružimo snage i napravimo samo CAD test. Dotle, da sam kedaš, pre bih uzeo blentiuma. > Sav novi CAD softver ide na > NT, i to je svakako CAD platforma za Intel i kompatibilce od > sada pa nadalje ... Jes' da verzije za DOS zastarevaju i da sve pod NT radi brže, ali - odnos je odnos. Ako je P5 brži od Cx recimo 30% u DOS-u, biće toliko i u NTu (samo sa kraćim vremenima). Kad većina korisnika predje na NT, onda prelazimo i mi na test pod NT :) Može i ovako da se NT test samo doda ostalim testovima, ali znaš i sam kako je sa preuzimanjem mašina i hardvera za test - mora da je gotovo za juče a treba da se vrati za 2-3 dana, pa se nema baš vremena za sve (računam i NT instalaciju pošto ga nemam na disku).
nabavka.472 iboris,
Subject: Scanner ??? + Recognita 2.0 Interesuje me da li neko ima oprobanog iskustva sa ovom "baterijom" i ako ima koliko je to upotrebljivo za "unos teksta" iz neke knjige, sa teksta odštampanog na računaru i sl. ? Takođe, koji skener se preporučuje, odnosno koji bi mogao da odradi posao, a koji je to model koji bi bio "prava mera" ? Pozdrav, Boris
nabavka.473 vlad, -> #472, iboris
> Takođe, koji skener se preporučuje, odnosno koji bi mogao da odradi > posao, a koji je to model koji bi bio "prava mera" ? Iskljucivo flatbed, zaboravi na rucne modele. Sto se kvaliteta prepoznavanja tice, to najvise zavisi od kvaliteta originalnog otiska/papira i podesenosti skenera. Preporucujem da prvo probas kod nekog i vidis da li zadovoljava tvoje potrebe.
nabavka.474 djcorto, -> #469, mikis
> To sa doplatom za kes memoriju diktiraju sami proizvodaci, a ne > ovdasnji dileri... I mislio sam na proizvodjace.
nabavka.475 djcorto, -> #471, funky
> ali - odnos je odnos. Ako je P5 brzi od Cx recimo 30% u DOS-u, > bice toliko i u NTu (samo sa kracim vremenima). Kad vecina > korisnika predje na NT, onda prelazimo i mi na test pod NT :) Trebalo bi ... Vec ti AutoCAD R13 mnogo brze radi pod NTom nego u DOS-u ... Nego, ono sto jako brine je prica da Cyrix pod NT4.0 radi osetno sporije od Pentiuma, i to samo zbog koda. Trac ili istina ?
nabavka.476 spantic, -> #475, djcorto
> Nego, ono sto jako brine je prica da Cyrix pod NT4.0 radi osetno > sporije od Pentiuma, i to samo zbog koda. Trac ili istina ? Istina je. Slučajno sam to primetio na testu Windows NT 4.0 WS za septembarske Računare. Zapravo je primetio moj kolega sa posla koji ima Cyrixa kući i koji je od mene uredno pozajmljivao beta verzije, a posle nabavio finalnu. Pošto sam poslao mail Microsoftu ispostavilo se da je problem poznat. Više o tome, sa testovima brzina možete naći na Byte-ovom serveru www.byte.com, a i pun je Internet priče o tome. To se sve odnosi na finalnu verziju. Beta radi bez razlike. Microsoft tvrdi da Cyrix nije 100% kompatibilan sa Pentiumom i da su bag zaobišli sa dodatnim kodom. Cyrix je pak najavio sopstvenu istragu. Savet, zaobiđite Cyrix i da je tačna i da nije priča o bagu. NT radi sporije.
nabavka.477 djcorto, -> #476, spantic
> Microsoft tvrdi da Cyrix nije 100% kompatibilan sa Pentiumom i > da su bag zaobisli sa dodatnim kodom. Cyrix je pak najavio > sopstvenu istragu. Hm, da nije mozda nesto drugo u pitanju ;) > Savet, zaobidite Cyrix i da je tacna i da nije prica o bagu. E, to malo teze - vec zuji ;( Ostajem na 3.51 dok ne stigne patch ... Na njemu radi sasvim, sasvim lepo.
nabavka.478 kostja, -> #477, djcorto
=> E, to malo teze - vec zuji ;( Ostajem na 3.51 dok ne stigne => patch ... Na njemu radi sasvim, sasvim lepo. Kakav patch? Ako mislis na W95 shell imas ga kod lokalnih "ovlascenih distributera MS software-a".
nabavka.479 djcorto, -> #478, kostja
> Kakav patch? Ako mislis na W95 shell imas ga kod lokalnih Mislim na Sevice Patch kakvih je bilo i za 3.51, kojim se ispravljaju razne nekompatibilnosti i bagovi. Ne, ne mislim na shell, a softver ako kupujem, kupujem original. Ako nije original, ne vidim razlog da ga platim.
nabavka.480 spantic, -> #478, kostja
> Kakav patch? Ako mislis na W95 shell imas ga kod lokalnih > "ovlascenih distributera MS software-a". To će uzeti samo onaj kome računar služi za igru, a djcorto ne spada u tu kategoriju.
nabavka.481 kostja, -> #480, spantic
=> To ce uzeti samo onaj kome racunar sluzi za igru, a djcorto => ne spada u tu kategoriju. Ma, hteo sam i djcorto-u da odgovorim da sam u brzini zaboravio jedan smajli, ali ko rekoh nema veze... kad ono moram sad da se izjasnim. Jasno mi je za doticnog jel` se bese izjasnio da ima 21" ... valjda ga kupio da igra DOOM 2 :)
nabavka.482 djcorto, -> #481, kostja
> Jasno mi je za doticnog jel` se bese izjasnio da ima 21" ... Philips 21 A. Na poslu. Kod kuce je Daewoo 17" > valjda ga kupio da igra DOOM 2 :) Nisam upoznat sa istim ;)
nabavka.483 supers,
Daklem, cene memorije su drastično niske, časopisi sa trulog zapada preporučuju da se sada izvrši upgrade, dok su još na ovom nivou. Bio bih zahvalan onome koji bi mene, totalnog idiJota, prosvetlio o čemu sve treba da vodim računa kad kupujem memoriju... Na SIMMovima koje sada imam se nalazi pet puta po 6 parova nožica, da li je to 30pinska memorija? OK, kako da joj saznam nanosekundažu? (načuo sam da razlike u istoj mogu da budu izvor brojni' probljema...) Šta da uradim da bih izvadio SIMM da ga pogledam, da li jednostavno vučem ili postoji neki posebni rukohvat... E sad, da li ima čipova koji se preporučuju ili da uzimam bilo šta što se može naći za male pare? I na kraju, kojom dijagnostikom je najbolje da bačim na muke novokupljenu memoriju da vidim da li je živa & zdrava? Pošteno sam udavio, ali je pitanje prilično aktuelno pa se nadam da se vaši saveti neće svoditi na posetu budističkom manastiru :) Hvala :)
nabavka.484 vlad, -> #483, supers
> Bio bih zahvalan onome koji bi mene, totalnog idiJota, prosvetlio > o čemu sve treba da vodim računa kad kupujem memoriju... Samo da kupujes od prodavca koji ce je uzeti natrag bez reci i zameniti je drugom, pa tako sve dok ne nabodes onu koja ti odgovara. Svakojaki shit se uvozi i ne mozes samo na osnovu renomea prodavca biti siguran da i njemu nije zapala neka serija "iz rerne". > E sad, da li ima čipova koji se preporučuju ili da uzimam bilo šta > što se može naći za male pare? I na kraju, kojom dijagnostikom je Ja ne pitah ni za izgled ni za ime, bitne su mi bile samo performanse. U masini mi je neko totalno no-name cudo koje radi bolje od raznoraznih Toshiba, NEC-ova i ostalih izvikanih firmi koje sam prethodno probao i odbacio. > najbolje da bačim na muke novokupljenu memoriju da vidim da li je > živa & zdrava? Na muke B). Nasviraj plocu do koske pa vidi da li ce da stuca. Ako ti radi sa svim setovanjima na "fastest", zadrzi je.
nabavka.485 mmarkovic, -> #483, supers
> Na SIMMovima koje sada imam se nalazi pet puta po 6 parova > nožica, da li je to 30pinska memorija? Verovatno. Imaš male i velike SIMM-ove :), razlika je drastiĆna. Šta ti prima ploča to uzmi. Ako prima samo 30-pinsku, menjaj ploču, verovatno joj je vreme... Ako prima obe sorte, opet menjaj... > OK, kako da joj saznam nanosekundažu? (načuo sam da razlike > u istoj mogu da budu izvor brojni' probljema...) Piše na modulu "60" ili "-60" ispod ili u produžetku oznake čipa za module od 60ns. Naravno, isto tako i za 70ns... > Šta da uradim da bih izvadio SIMM da ga pogledam, da li jednostavno > vučem ili postoji neki posebni rukohvat... Ima sa strane jedna polugica... Međutim, čim ovo pitaš, prepusti intervenciju dileru... > E sad, da li ima čipova koji se preporučuju ili da uzimam bilo > šta što se može naći za male pare? I na kraju, kojom > dijagnostikom je najbolje da bačim na muke novokupljenu > memoriju da vidim da li je živa & zdrava? Ime proizvođača nije u ovom trenutku nikakva garancija, nažalost. 95-icom si je već bacio na muke... Oteraj ploču na najbrže i ako nema problema, sve je OK.
nabavka.486 vlad, -> #485, mmarkovic
> Piše na modulu "60" ili "-60" ispod ili u produžetku oznake čipa > za module od 60ns. Naravno, isto tako i za 70ns... Ali ako pise '10', onda je sto nanosekundi, a ne deset B).
nabavka.487 vstan, -> #485, mmarkovic
> Piše na modulu "60" ili "-60" ispod ili u produžetku oznake > čipa za module od 60ns. Naravno, isto tako i za 70ns... Često piše bez nule, dakle 6 ili 7.
nabavka.488 basrak, -> #484, vlad
>> najbolje da bačim na muke novokupljenu memoriju da vidim da li >> je živa & zdrava? > > Na muke B). Nasviraj plocu do koske pa vidi da li ce da stuca. > Ako ti radi sa svim setovanjima na "fastest", zadrzi je. Mislim da bi mogao da posluži i bojtov linpack koji pri testiranju izbacuje i max. grešku. Gledajući sve ostale rezultate, a ima ih dosta, vidi se da je uobičajena vrednost 1e-13 tj. na 13-oj decimali. Sve iznad toga bi trebalo da bude sumnjivo. Jel' probao neko ovo sa memorijom za koju zna da je shit pa da kaže rezultat?
nabavka.489 nenad, -> #483, supers
> o čemu sve treba da vodim računa kad kupujem memoriju... Mene zanima ECC (Error Checking and Correcting) memorija, gde može da se kupi, koliko košta i, naravno, kratko pojašnjenje kako to radi i šta radi, rečju - vredi li?
nabavka.490 inforts, -> #488, basrak
Re: linpack test za utvrdjivanje ispravnosit RAM-a. Ovaj test je bolji od Nortona i Checkit-a. Treba gledati dve zadnje kolone (MaxErr i AvrErr). Te greške treba da budu iste za PC mašine u okviru jednog testa. Napromer kod testa sa 2081 jednačina te greske moraju da iznose 8.233D-10 i 8.104D-11. Ako nisu, onda je neispravna memorija. Ako pogledate rezultate testa durgih PC-a primetićete da neke mašine odstupaju od tih vrednosti. Tu je "krivac" neispravna memorija. Izuzetak je jedino Microway i860/33, ali to nije računar zasnovan na procesorima familije 86xxx. Imao sam jednu problematičnu memoriju Ndiags je javljao da je sve OK ali je Linpack otkrio grešku. Sreća da imam dobavljača koji ceni moje mišljenje inače bi se sa nekim drčnijim dilerom teško objasnio. ("Evo, gledaj, Norton kaže da je sve u redu"). Treba, u cilju kontrole, probati i test L2TEST, od istog autora. I taj test, mada mu osnovna namena, kao i Linpack-u, nije ispitivanje memorije, to može da obavi. Pozdrav Dragan
nabavka.491 mmarkovic, -> #486, vlad
>> Piše na modulu "60" ili "-60" ispod ili u produžetku oznake >> čipa za module od 60ns. Naravno, isto tako i za 70ns... > Ali ako pise '10', onda je sto nanosekundi, a ne deset B). Ma teško da nađe od 100ns, 72 pinski! A i bilo bi mu sumnjivo...
nabavka.492 mmarkovic, -> #484, vlad
> Na muke B). Nasviraj plocu do koske pa vidi da li ce da stuca. > Ako ti radi sa svim setovanjima na "fastest", zadrzi je. Od juče je na FAST (sa FASTEST) ! Da vidimo kako sad ide...
nabavka.493 mmarkovic, -> #483, supers
> Daklem, cene memorije su drastično niske, časopisi sa trulog > zapada preporučuju da se sada izvrši upgrade, dok su još na ovom nivou. Ex, da! 16 MB je zakon...
nabavka.494 nenad, -> #489, nenad
> Mene zanima ECC (Error Checking and Correcting) memorija, gde > može da se kupi, koliko košta i, naravno, kratko pojašnjenje kako > to radi i šta radi, rečju - vredi li? Ok, koga još zanima objašnjenje postoji u FAQ-u koji sam poslao, evo izvoda: ------ It is interesting to note that Pentium computers access memory 64 bits at a time, allowing use of Error Correcting Circuits (called ECC) when parity memory is included. The cost of adding ECC to the memory interface chips is modest, and most server computers have done this. The result is that soft errors can not only be detected, but also corrected on the fly without effecting the running programs. Computers that do this produce warning messages such as: "soft error corrected at address 0x00343487 pattern 0x0004000" so you know which SIMM produced the error. Frequent errors in the same SIMM indicate a bad memory chip. That's how we found the SIMM that produced one error a month for three months straight! Single bit hard errors can also be corrected on the fly. A single burned out memory bit or bad SIMM pin is "worked around" by the ECC. No need to fix it until a convenient time comes around. What about errors that parity let's slip by? Those are double bit errors and are thus expected once every few thousand years. Perhaps double bit errors will become important when there are billions of computers in use... or gigabytes of DRAM on the average computer. ------ Ima još puno podataka oko ovoga, kao na primer: ------ Computers based on the new Intel Triton chipset CANNOT DETECT MEMORY ERRORS. In other words, Intel chose to not support parity memory with this chipset. Beware that buying a system based on Triton will leave you no future way to add parity error detection to your system. ------ kao i detaljno kako razlikovati koju memoriju, parrity od non-parrity, ostalo (što nema veze sa memorijom) da i ne pominjem. Zaista pažnje vredan fajl, preporuka. :)
nabavka.495 dobric,
Hitno˘Ę mi treba Pc bar generator! Molim da mi neko odgovori sto pre! Po mogucstvu adrsu telefon i cenu gde mogu da nabavim bar generator?
nabavka.496 spremoneb,
Planiram nabavku nekog ZIP drajva. Razmisljam se oko COMPAQ 120 MB Super floppy-ja. Ako neko ima informaciju gde isti moze da se nabavi, ili barem ko distribuira COMPAQ u BGD, molim da mi mail-uje. Prihvatam i sugestije u vezi drugih modela. Unapred hvala, Nebojsa
nabavka.497 zodiac, -> #496, spremoneb
Compaq zastupa Microsys. Tel. je 4449-730. Ja bih se ipak pre odlucio za paralel Iomega Zip Drive. Standardniji je, pouzdan, lak za instalaciju i garantovano jevtiniji od Compaq-a. Sale
nabavka.498 tranquil,
Zainteresovan sam za soundblastere sa vise ulaza koji bi mogli da posluze kao miksete. Dakle: da li ih ima, koji su proizvodjaci, kakav im je kvalitet (respektivno), koliko kostaju i kako bi se kod nas mogli nabaviti?
nabavka.499 chip,
poskupele memorije!!!!
nabavka.500 nmoma, -> #499, chip
A, zasto, bre? I to za nekih 50% !!!
nabavka.501 flora,
Da li neko može da mi kaže koji su najbolji CD-R mediji? Ja sam čuo, od jednih, da je to Philips, a od drugih da je TDK (???), pa molim nekoga ko ima iskustva na ovom polju da kaže svoj izbor i ako može kratko obrazloženje.
nabavka.502 vlad, -> #501, flora
> Da li neko može da mi kaže koji su najbolji CD-R mediji? Nekoliko pirata koje znam rabe iskljucivo Kodak i TDK (tim redom). Philips verovatno dolazi do izrazaja na rezacu istog proizvodjaca. Obrazlozenje? Kazu da im sa gore pomenutim "puca" manji procenat medija pri rezanju.
nabavka.503 djcorto, -> #500, nmoma
> A, zasto, bre? Zato sto vise nisu mogle da budu jeftinije ... a pojavio se i NT4.
nabavka.504 nenad, -> #503, djcorto
> Zato sto vise nisu mogle da budu jeftinije ... a pojavio se i > NT4. Koliko je meni poznato cene memorije su namerno obarane kako bi se iz igre izbacili manji proizvođači na Istoku. Sada je ostalo par većih koji su igru i počeli, tako da se očekuje povećanje cena. Nadam se i kvaliteta.
nabavka.505 bnikola,
trebala bi mi tastatura za tosibu T1000LE to je notebook racunar pa ako bi neko znao ko ili gde ima da se nabavi trbao bi mi i akumulator ali to nije jako potrebno.
nabavka.506 vstan, -> #505, bnikola
> trebala bi mi tastatura za tosibu T1000LE to je notebook > racunar pa ako bi neko znao ko ili gde ima da se nabavi trbao > bi mi i akumulator ali to nije Probaj da se raspitaš u "Alfa notebook centar". Tel. je 436-592, a bave se servisiranjem dotičnih naprava.
nabavka.507 spantic, -> #506, vstan
> Probaj da se raspitaš u "Alfa notebook centar". > Tel. je 436-592, a bave se servisiranjem dotičnih Više nisu na tom telefonu. Uzeli su prostorije u centru grada, a dok im ne uvedu telefone možete ih naći na 160 413.
nabavka.508 makss,
Ptreban mi je hitno toner 3M-516 za TOSHIBA fotokopir.Moze i zamena ali samo da je NOV. Sve ponude preko mail-a Makss@sezam.co.yu Maks@eunet.yu Maks@setnet.co.yu
nabavka.509 mcule,
Dojadila mi je ova S3 Trio64V+, od 14"-og monitora napravi mi monitor od 12" :(. Elem, koju mi drugu karticu preporučujete u toj klasi, ali da nije S3? Mislite li da ima nade da će neka druga S3 da mi vrati mojih dva inča u 800x600? Vredi li probati običnu Trio 64, ili 868? Da li je neko probao ovu Trident 9680? Skroz mi sumnjivo zvuči... Znači, neka kartica za kućnu upotrebu, do sto i kusur kerma...
nabavka.510 jpptticb,
Ima li neko OVERDRIVE procesore? Potrebno je ubrzati jedan 486DX2/66 racunar (zamena ploce ne dolazi u obzir). Prema Intel-ovom katalogu imaju varijante sa Pentium i 486DX4 overdrive procesorima. Takodje je interesantno za nekoliko masina sa 486SX/25 procesorima, sa napomenom da su kod istih procesori zalemljeni za plocu, a postoji mesto za 487 "koprocesor" (valjda se overdrive ubode u mesto za koprocesor?).
nabavka.511 alec,
Hitno su mi potrebne adrese radnji koje prodaju racunare i opremu u Nemackoj (Kelnu jos bolje). Takodje bi mi dobro dosle adrese Sony-jevih i KOSS-ovih radnji koje prodaju zvucnike za sb. Pozdrav i hvala unapred