nabavka.308supers,
Gde se mogu naći diskovi od 540 i 420MB?
Razlozi što kupujem tu boraniju su brojni, nedostatak love, nedostatak
LBA na ploči, a i sadašnjih 208MB sam dugo punio...
nabavka.309funky,
-> #306, vstanre: jugodata
interesantno, a nadasve tragično. Možda gosn. danko ima nešto da 'kaže' ?
nabavka.310fancy,
Poseduje li _možda_ neko driver za skener Genius 105C za WIN95..?
nabavka.311mamba,
-> #309, funky> interesantno, a nadasve tragicno. Mozda gosn. danko ima nesto da 'kaze' ?
Jedan moj drugar je kupio kod njih racunar 386 preko racuna po povoljnoj
ceni.Racunar je prvo "testiran", a nakon toga dolazi moj drug i odnosi
ga kuci.Pri ukljucenju racunara on ni da bekne.Sledeci dan su vratili
racunar i ustanovljeno je da ploca ne radi.Zamenjena je ploca i objasnjeno
mu je da sporije vozi kola.
Dolazi drug kuci spaja konfiguraciju i proradi iz prve, ali je primeceno
da pri podizanju sistema izlaze tacke na ekran same od sebe.
Sledi ulazak u setup i vidimo da je opcija za prijavljivanje error-a ugasena.
Ukljucimo opciju i pri podizanju sistema UVEK prijavi gresku kod tastature,
ali i dalje izlaze tacke na ekranu.
Toliko o njihovim testovima pre prodaje racunara kupcu.
nabavka.312zradule,
Dali neko ima informaciju gde i po kojoj ceni mogu da
nabavim sledece:
-maticnu plocu GA-486
-procesor i-486 na 100MHz
-graf.karticu S3 -Trio 64
nabavka.313djanjusevic,
Pokvario mi se naponski prekidac na monitoru.Prekidac je isti kao na vecini
kucista.Ima jedan deo za koji se leme zice, a na drugom kraju izlazi tanak
plasticni deo duzine oko 2 cm na koji se natakne maska prekidaca.Zna li neko
gde u Beogradu mogu da kupim ovakav prekidac?
Djordje
nabavka.315frant,
-> #312, zradule> Dali neko ima informaciju gde i po kojoj ceni mogu da
> nabavim sledece:
> -maticnu plocu GA-486
Npr. Intersoft ili Tehnicom. Cena ţ [200,230] DEM (naravno,
bez procesora, ali sa kablovima za diskove i portove).
> -graf.karticu S3 -Trio 64
Ova se vrlo teško nalazi. žesto nude Trio32, što je dosta
sporija karta i Vision868, koja je nešto skuplja, mada ne
uvek. Neke verzije karti sa 868 čipom NE rade u 800x600 sa
osvežavanjem slike ispod 60 Hz, tako da nisu pogodne za
slabije monitore (56 Hz max. u 800x600 režimu). Jednu sam
zbog toga morao da vratim. Ako nađeš Trio64, javi.
Frant.
nabavka.316ssimeunovic,
-> #307, biberBTW, da li neko ima ideju zašto grebovanje ne radi u realnom
vremenu? Na double speed CD-ROM-u za 5 min muzike grebovanje
traje oko 25 min, a na quad speed-u oko 10 min, tako da za
vreme grebovanja ne može da se čuje muzika koja se grebuje. :(
nabavka.317maksa,
-> #316, ssimeunovic>> BTW, da li neko ima ideju zašto grebovanje ne radi u realnom
>> vremenu?
Verovatno jerbo grebovanje funkcioniše tako što se čita raw data,
i piše u fajl. Pri tome su ti podaci malo pomereni, pa bi njihovo
direktno sekvencijalno pisanje proizvelo zvuk koji pucketa. Zbog
toga se primenjuje algoritam za sinhronizaciju koji šiftuje podatke
i preklapa ih tako da sve legne na svoje mesto, što zahteva dodatno
vreme. (Dr. Jovan Kumulus bi dodao - "valjda" ;)
nabavka.318ikordic,
-> #306, vstanRE: Tržište
=> iskustva ne mozemo, tj. ne zelimo, vise da poslujemo sa
=> Jugodatom, sto ce biti predlagano i nasim poslovnim partnerima.
Rekao bih da si omašijo sistem na kojem si ovo trebao napisat'... ;)
nabavka.319.bata.,
-> #312, zradule> -graf.karticu S3 -Trio 64
155DM (mail :) )
nabavka.320.bata.,
-> #313, djanjusevic> plasticni deo duzine oko 2 cm na koji se natakne maska
> prekidaca.Zna li neko gde u Beogradu mogu da kupim ovakav
> prekidac?
Nazovi Caneta, on je to menjao na monitoru i dobro su uradili. Prekidac
je prekidac, ali mislim da ovaj ima razne vrste, pa su velike sanse
da ti se uklopi u monitor.
nabavka.321vstan,
-> #318, ikordic> => iskustva ne mozemo, tj. ne zelimo, vise da poslujemo sa
> => Jugodatom, sto ce biti predlagano i nasim poslovnim
>
> Rekao bih da si omasijo sistem na kojem si ovo trebao
> napisat'... ;)
Nisam. Ovo pre treba shvatiti kao informaciju, tj. upozorenje,
potencijalnim kupcima, kojih ovde ima daleko vise. Inace ona gornja
recenica je saopstena na licu mesta i g.Danku J.
A na "drugom" sistemu i nije mogla da se napise. Naime, veza sa
njim je ocajna (citaj nikakva).
nabavka.322ikordic,
-> #319, .bata.RE: S3 764
=> > -graf.karticu S3 -Trio 64
=>
=> 155DM (mail :) )
:)))))
140,- DEM.
nabavka.323.bata.,
-> #322, ikordic> :)))))
>
> 140,- DEM.
135 :)))) pa sta bude neka bude :))
nabavka.324stanic,
Jednog prijatelja interesuje sledeća stvar. Kupio je neku mašinu za
pravljenje klišea od polimera za flexo štampu. Ulaz za tu mašinu je
film(sa odvojenim bojama). Hoće da nabavi računar i da pripremu radi
sam. Pitanje bi bilo sledeće: kako od crteža(recimo u Corel-u ili
Ilustartoru) dobiti film ? Apsolutni laik sam u vezi svega toga, ali
mi se čini da sam negde čitao da je potreban foto osvetljivač(Linotronic)
Da li bi problem rešio laser 1200 dpi i termostabilna folija ?
Šta je to ImageSetter i čemu služi ? Isto pitanje za RIP(Raster Image
Procesor) ? Molio bih za informaciju gde se ove stvari mogu naći, po
kojim cenama ? Postoji li neka preporuka šta uzeti ? Inače tip se
bavi štampom ambalaže(papirne i na foliji).
nabavka.325haevorn,
-> #324, stanicImage setter, ili osvetljivač košta od 40.000 $ pa nadalje.
RIP je uređaj (ili program) koji pretvara PostScript fajl u
Rastersku (Bitmap) sliku koju štampa osvetljivač :)
Rezolucija od 1200 dpi nije dovoljna za izvlačenje finih rastera.
A laseri imaju generalnu manu što velike crne površine ne ispunjavaju
kompaktno (osim kad su vrlo nove i sa vrlo novim tonerom). Laser je
dobar za klasičnu crno-belu pripremu (novine, knjige), a za kolor samo
u extremnim situacijama (kratki rokovi, nebitan kvalitet štampe).s
nabavka.326isekulovic,
Treba mi par saveta u vezi kupovine CD-ROM-a i zvucne kartice.
Interesuje me sledece:
1. Koliko je korisniji CD4x od CD2X
2. Koliko je bitan bafer, koliki treba da bude i kako proveriti koliki je?
3. Sta sve treba da ide uz CD-ROM? (kontroler?...)
4. Koliko su kokmpetibilne SB kompatibilne kartice?
5. Sta je ASP i cemu sluzi?
6. Sta sve treba da ide uz SB? (hardware&software)
7. I na sta jos sve obratiti paznju?
Jaaaaako zahvalan unapred
Ivan
nabavka.327iznogud,
-> #324, stanic:: sam. Pitanje bi bilo sledeće: kako od crteža(recimo u Corel-u ili
:: Ilustartoru) dobiti film ? Apsolutni laik sam u vezi svega toga, ali
:: mi se čini da sam negde čitao da je potreban foto
:: osvetljivač(Linotronic)
Namestiš za štampač Linotronic (negde iščačkaš drajver ;) ), štampaš u
fajl, pa trk kod nekog ko ima pomenuti uređaj. Mislim da je cijena po
filmu 5-7 DEM (neproverena informacija). Dosta o ovome što pričaš je
pisao zz pre dva-tri broja u PC-u, tamo je valjda i detaljno opisana
procedura oko štampanja na Linotronicu (sorry na nepotpunim
informacijama, pišem po sećanju, broj mi nije pri ruci).
nabavka.328neca,
-> #324, stanic
>> film(sa odvojenim bojama). Hoće da nabavi računar i da pripremu radi
>> sam. Pitanje bi bilo sledeće: kako od crteža(recimo u Corel-u ili
>> Ilustartoru) dobiti film ? Apsolutni laik sam u vezi svega toga, ali
>> mi se čini da sam negde čitao da je potreban foto osvetljivač(Linotronic)
Situacija je sledeća: crteže iz Corela i Illustratora šalješ na
pomenuti Linotronic ili neki drugi osvetljivač, koji najverovatnije
nećeš kupiti iz prostog razloga što je očajno skup, a zaista ga ne moraš
posedovati da bi bez problema radio i velike količine filmova po
razumnim cenama (40 demova za kolor A4, 10 po filmu).
>> Da li bi problem rešio laser 1200 dpi i termostabilna folija ?
U određenim situacijama je folija prilično solidno rešenje, a to je
onda kada se ne radi pun kolor i nema strogog uklapanja boja, a
i laser takođe.
>> Šta je to ImageSetter i čemu služi ? Isto pitanje za RIP(Raster Image
>> Procesor) ? Molio bih za informaciju gde se ove stvari mogu naći, po
ImageSetter je pomenuti osvetljivač i cene mu idu od 10 tisuća pa
uzbrdo, u zavisnosti od rezolucija i formata koje pružaju. I
osvetljivače i ripove poseduju uglavnom oni koji se bave ili samo
osvetljavanjem ili veelike štamparije koje si to mogu priuštiti.
>> kojim cenama ? Postoji li neka preporuka šta uzeti ? Inače tip se
>> bavi štampom ambalaže(papirne i na foliji).
Koliko kapiram, to što bi tvoj prijatelj štampao verovatno nije u
rangu visoko kvalitetne štampe koja mlati džinovske količine para
da bi _morao_ svu tu opremu da ima. Ali ako inzistira...dostaviću
ti na mail kome da se obrati da nabavi sve to, ili ako vidi da nema
ništa od kupovine, kome da se obrati za osvetljavanje.
nabavka.329pele,
Jel ima neka firma koja prodaje računare preko stare devizne štednje?
pele.
nabavka.330imangovski,
-> #329, peleVickasto zar ne.
Zasto ovu poruku ne ostavis u co vicevi.Dobio bi nagradu;sigurno
nabavka.331imangovski,
Da li je pametno sada kupovati pentium,ili treba sacekati.Da li se
ocekuje skori pad cena.Da li je pametnije kupiti p100 ili
p120(odnosno da li je p120 brzi od p100 za onoliko koliko je skuplji).
nabavka.332diag,
HITNO!! HITNO!!! hitno!!! hItNo!! HiTnO!!! HItNO!!!
potrebni drajveri za 16-bitnu muzi~ku karticu
*** Media Magic ***
Nalaza~u poklon: Hladno pivo!
mail ili 011/404586 Goran
nabavka.333ikordic,
-> #331, imangovskiRE: Pentium
=> Da li je pametno sada kupovati pentium,ili treba sacekati.Da li se
Bezveze. Šta ti znači "pametno"? Jel' ti treba snaga? Kupuj. Tačno, sve će
ovo biti jeftinije kroz par meseci, pa ako 'oćeš/možeš da čekaš, ti čekaj.
Cene računara i pratećih komponenti padaju stravičnom brzinom, tako da je
jako skup hobi investirati u nešto od čega se nema DIREKTNE koristi.
=> ocekuje skori pad cena.Da li je pametnije kupiti p100 ili
=> p120(odnosno da li je p120 brzi od p100 za onoliko koliko je skuplji).
Kao što rekoh, pad je u toku. Cene ne-remarkiranih procesora su prilično
visoke i svakako se kupovina npr. 120 ili 133 MHz verzije isplati vrlo uskom
krugu ljudi. Cene remarkiranih procesora su sa druge strane dosta niže i
razlike medju njima su po pedes' marki, tako da tu dileme nemaš.
nabavka.334almi,
-> #333, ikordicJel probao neko Pentium na 100 MHz da navije na 120 MHz. Radi BRZOOOOO!!!
Pozdrav Almi.
nabavka.335zormi,
-> #334, almi* Jel probao neko Pentium na 100 MHz da navije na 120 MHz. Radi BRZOOOOO!!!
Upravo sam Pentium/120 (naravno original, a ne P5/75 sa dopisanih 120 ;)
navio na 133 MHz (66.6 x 2). To letiiii!
nabavka.336almi,
-> #335, zormiLet's fly right now ! :)
nabavka.337ikordic,
-> #334, almiRE: Overclk
=> Jel probao neko Pentium na 100 MHz da navije na 120 MHz. Radi BRZOOOOO!!!
U jeeee... jes' ti probao da naviješ 75-icu na 120 MHz? ;> I ne bix to nazvao
"brzim" ni pod razno...
nabavka.338crncic,
-> #335, zormi>> Upravo sam Pentium/120 navio na 133 MHz (66.6 x 2). To letiiii!
To je još moguće ? Pričalo se pre o nekoj 'zaštiti' koja neće
dozvoljavati overclocking.
nabavka.339zormi,
-> #338, crncic*>> Upravo sam Pentium/120 navio na 133 MHz (66.6 x 2). To letiiii!
*
* To je još moguće ? Pričalo se pre o nekoj 'zaštiti' koja neće
* dozvoljavati overclocking.
Nažalost, izgleda da je još moguće. Taman sam našao pouzdan izvor
originalnih 120-tki, ali sada više neću biti siguran u 133-ke :(
nabavka.340biggy,
Interesuje me da li neko zna da li postoje na nasem trzistu
eksterni hard diskovi, i ako postoje, gde se mogu kupiti i po kojoj
ceni?
Pozdrav, Vid Bogdanovic
nabavka.341sonem,
Ima li neko iskustva sa kupovinom komponenata u Madjarskoj
(cene u odnosu na svapske npr., izbor,kvalitet, usluga..)
Btw, sto se tice uvoznih dazbina za ovu vrstu robe (fizicka lica),
cuo sam da je u pitanju nekih 50% . Moze li to neko da potvrdi iz prakse ?
nabavka.342.sima,
Šta bi ste preporučili od sledećih stvari:
- Pentium ploča (kakva je hurricane ?)
- Video karta (nešto do 300dem)
nabavka.343neno,
Ako netko zna kako se mogu dobiti glasovne poruke u kombinaciji Win95 i
HP5L.Mislim na poruke o statusu stampaca.
nabavka.344michelle,
Koliko mogu da primetim, dosta tiho (i mirno) je proslo "drasticno"
pojevtinjenje memorije.
Zanima me da li ce isto tako proci i ocekivano povecanje cena maticnih ploca i
grafickih kartica?
Kazu da je Kina totalno blokirala Tajvan, kako nebo, tako i more. :( Po nekim
procenama (iz strane stampe), ovo ce potrajati sigurno do kraja meseca.
nabavka.345msavkovic,
-> #344, michelle┌┌┌ Koliko mogu da primetim, dosta tiho (i mirno) je proslo
┌┌┌ "drasticno" pojevtinjenje memorije.
Nisam u toku, koliko je sad memorija ?
nabavka.346nenad,
-> #344, michelle> Koliko mogu da primetim, dosta tiho (i mirno) je proslo "drasticno"
> pojevtinjenje memorije.
Po mom mišljenju u pitanju je usaglašavanje sa novonastalom
situacijom na tržištu i poznatom pričom da solidan PC od 80 i
neke pa na ovamo uvek treba da košta od 2 do 3 hiljade maraka.
Pojavom Windows-a 95 imamo sada po prvi put, bar u perspektivi,
široko raspostranjen operativni sistem koji zahteva 16MB memorije
i to polako postaje standard - očekivane veće potrebe, više
proizvođača, manja cena... Treba imati u vidu da je u pitanju
tehnologija koja se praktično nije menjala poslednjih nekoliko
godina, kao i to da je sada aktuelan EDO RAM. Cene su počele da
padaju već prošle godine ali je nagli porast tražnje koji je
usledio nakon same pojave Win 95 to malo kompenzovao. Sada je
valjda došlo na svoje pa će opet da miruje.
nabavka.347obren,
-> #344, michelle> Koliko mogu da primetim, dosta tiho (i mirno) je proslo "drasticno"
> pojevtinjenje memorije.
Ja sam čuo žvaku da je ovamo stigao neki kontigent memorije koju
su Tajvanci sklepali od čipova namenjenih muzičkim uređajima. Priča
mi zvuči malo glupo, ali ko zna... :)
nabavka.348vstan,
-> #345, msavkovic> ┌┌┌ Koliko mogu da primetim, dosta tiho (i mirno) je proslo
> ┌┌┌ "drasticno" pojevtinjenje memorije.
>
> Nisam u toku, koliko je sad memorija ?
Takoreci dzabe. 16mb za 390-400 dem.
nabavka.349vlad,
-> #347, obren> Ja sam čuo žvaku da je ovamo stigao neki kontigent memorije koju
> su Tajvanci sklepali od čipova namenjenih muzičkim uređajima. Priča
Stiglo ih je dosta sa cipovima za video kartice (SOJ). Meni je u masini
jedan 72-pinski od 8Mb i radi k'o zdravlje na "fastest". Ne moraju te
memorije bas da budu lose, ali veoma pomaze kad imas prodavca koji ce ti ih
zameniti bez problema ako ne opravdaju ocekivanja B).
nabavka.350msavkovic,
-> #348, vstan┌┌┌> Nisam u toku, koliko je sad memorija ?
┌┌┌
┌┌┌ Takoreci dzabe. 16mb za 390-400 dem.
Sjajno, to mu dođe 25dm po MB-u.
Koliko je 4mb ?
nabavka.351crncic,
-> #346, nenad>> tehnologija koja se praktično nije menjala poslednjih nekoliko
>> godina, kao i to da je sada aktuelan EDO RAM. Cene su počele da
Ličnog sam mišljenja da je dotični EDO velika glupost, tj. samo
jedna fora i velika šarena laža. Moguće da grešim, ali...
nabavka.352kaplan,
Ima li ko iskustva sa karticom PRIME TIME COMBO?
Skida slike sa kamere, videa, TV-a.....
nabavka.353bivanisevic,
-> #351, crncic> Ličnog sam mišljenja da je dotični EDO velika glupost, tj. samo
> jedna fora i velika šarena laža. Moguće da grešim, ali...
Tu se potpuno slažem. Stavio sam EDO na P5/120 i nisam dobio nikakva
primetna poboljšanja. Čak su mi se javljali i problemi.
nabavka.354michelle,
-> #351, crncic>>> tehnologija koja se prakticno nije menjala poslednjih nekoliko
>>> godina, kao i to da je sada aktuelan EDO RAM. Cene su pocele da
> Licnog sam misljenja da je doticni EDO velika glupost, tj. samo
A mozda mu treba dati mali vremena da i kod nas zazivi... Cini mi se, da ce
EDO-RAM postati standardni oblik memorije.
Po stranim casopisima, vise se i ne nude konfiguracije bez EDO-RAMa. Naravno,
dobitci u brzini nisu (i ne mogu biti) spektakularni. Negde oko 10% max.
A tolika je i razlika u ceni, sa tendencijom smanjenja te razlike. So, zasto
ne uzeti nesto sto vec postaje standard.
Naravno, EDO su poceli vec da guraju i na graficke kartice (npr. D.Stealth64
Video 2000).
pozdrav,
mikele
nabavka.355vstan,
-> #350, msavkovic> Koliko je 4mb ?
Ne pratis m.oglase ?
Ima za 100-110 dem.
nabavka.356sdujic,
-> #355, vstan ma koliko hoces za 95 Deutche.
ma.
PS. D/D
nabavka.357zormi,
-> #351, crncic*>> tehnologija koja se praktično nije menjala poslednjih nekoliko
*>> godina, kao i to da je sada aktuelan EDO RAM. Cene su počele da
*
* Ličnog sam mišljenja da je dotični EDO velika glupost, tj. samo
* jedna fora i velika šarena laža. Moguće da grešim, ali...
Pa, blizu si. EDO RAM (Extended Data Out... ili kako beše) ima samo
jednu caku koja omogućava da u pojedinim trenucima uštedi wait stanje
(na izlazu drži podatak sve do silazne ivice CAS signala umesto da
već na uzlaznoj ode u stanje visoke impedanse).
Moja merenja WinStone-om pokazuju dobitak reda 3% pod Windows-ima
što je zanemarljivo s obzirom da je skuplji 20-tak %. Mora i ploča
da ga podržava (Intel Triton i još neke novije) inače radi kao običan
pa se ne dobija ništa.
S druge strane, sinhroni cache na Triton ploči se oseća, donosi reda
10% dobitka a cena je jedva nešto viša...
nabavka.358funky,
-> #353, bivanisevicFU> Tu se potpuno slažem. Stavio sam EDO na P5/120 i nisam dobio
FU> nikakva primetna poboljšanja. Čak su mi se javljali i
FU> problemi.
EDO ram donosi poboljšanja od obećanih 10% u odnosu na
klasičan ram samo u kombinaciji sa pipelined kešom.
Nema smisla stavljati EDO na npr. ALI 486 ili još neke
jer će dobici biti zanemarivi. Za sledeće R planiram
uporedni test GA586ATE sa klasičnim SRAMom i QDI/P5
sa burst-pipelined SRAMom od 7ns (inače obe Triton i
kod nas vrlo rasprostranjene) pa ću prvo ovdi da izvestim
o rezultatima.
nabavka.359djcorto,
-> #348, vstan> Takoreci dzabe. 16mb za 390-400 dem.
I radi koliko i kosta :(
nabavka.360djcorto,
-> #349, vlad> memorije bas da budu lose, ali veoma pomaze kad imas prodavca
> koji ce ti ih zameniti bez problema ako ne opravdaju ocekivanja
> B).
Zamena uspela iz treceg ... sad silom prilika vozim 48MB ;)
I jako mi je neprijatno ;)
nabavka.361neno,
Planiram da nabavim CD recorder. Molio bi da mi netko napise koji model smatra
dobrim i zasto. Isto pitanje je i za SCSI kontroler.
==============================================================================
===============================================================================
===============================================================================
nabavka.362vstan,
-> #359, djcorto>> Takoreci dzabe. 16mb za 390-400 dem.
>
> I radi koliko i kosta :(
Moze li neki detalj ?
Koji su cipovi ?
nabavka.363calex,
-> #362, vstan<!>> I radi koliko i kosta :(
<!> Moze li neki detalj ?
Pre par dana sam pomagao drugaru da sklopi jednu makinu. Nikako
nije htelo da proradi kako valja, pucalo je kod instaliranja raznih
programa. Menjali simove, ploču, procesor, disk i uvek isto. Pošto
su svi simovi bili iz iste serije, našao je neke druge i proradilo
je. Pogledaću ovih dana koji su čipovi. :(((((
nabavka.364vlad,
-> #360, djcorto> Zamena uspela iz treceg ... sad silom prilika vozim 48MB ;)
>
> I jako mi je neprijatno ;)
I meni bi to veoma tesko palo. B)
nabavka.365.bata.,
-> #348, vstan> Takoreci dzabe. 16mb za 390-400 dem.
Najnovija cena 320DM
nabavka.366bivanisevic,
-> #358, funky> EDO ram donosi poboljšanja od obećanih 10% u odnosu na
> klasičan ram samo u kombinaciji sa pipelined kešom.
> Nema smisla stavljati EDO na npr. ALI 486 ili još neke
Ja sam ga i stavljao na ploču sa pipelined kešom. Dobitak je nekih
3% u Norton SysInfo (W95). Međutim sa EDO RAM-om mi se 95-ica često
zaglavljuje, t.j. jedno vreme radi a zatim počne da brljavi što, na
kraju, rezultuje zaglavljivanjem računara. U čemu je stvar? Da li
je neispravna memorija i ako jeste kako to da računar uopšte proradi?
nabavka.367vstan,
-> #365, .bata.> Najnovija cena 320DM
Ciji su chipovi ?
nabavka.368funky,
-> #366, bivanisevicre: EDO 3%
i ja sam došao do sličnog zaključka posle testa. Medjutim:
1.EDO memorije su bile 70 ns (TI)
2.Ploča tj. BIOS ima podešavanje brzine memorije 60-70ns
Kako sam imao 'običan' DRAM od 60 ns, logično je da se razlika smanjuje.
Verovatno ploča 'ubaci' stanje čekanja više kod 70ns, koje se 'potre'
sa onim stanjem čekanja pri upisu koje se 'štedi' kod EDO memorije.
Trenutno je razlika u ceni ogromna, i prelaz na EDO se nikako ne
preporučuje.
Sa druge strane, na ploči bez BP keša (GA586ATE) dobici sa EDO ne postoje,
čak ni ta 3-4%. EDO od 60 bi trebalo da pokaže dosta bolje rezultate.
nabavka.369hook,
Zainteresovan sam za kupovin art pad-a table(ice).
Zanima me gde se kod nas moče naći i naravno cena.
nabavka.370mikis,
-> #369, hook+> Zainteresovan sam za kupovin art pad-a table(ice).
+> Zanima me gde se kod nas moče naći i naravno cena.
Probaj u "Computer Land-u" (N.Bg, u velikom ENJUB-ovom tržnom centru
iza SIV-a, tel. 2222-592), imali su Wacom i Genius table(ice) :)
nabavka.371rvranic,
Trebalo bi ovih dana da kupujem memoriju (običnu), pa me interesuje da li
ima realne potrebe da tražim memoriju od 60 ns? Inače računar je 486 dx2 66. Na
njemu već postoji jedan modul od 4MB brzine 70 ns.
nabavka.372rkramer,
-> #371, rvranicC:\> Trebalo bi ovih dana da kupujem memoriju (obicnu), pa me
C:\> interesuje da li ima realne potrebe da trazim memoriju od 60
C:\> ns? Inace racunar je 486 dx2 66. Na njemu vec postoji jedan
C:\> modul od 4MB brzine 70 ns.
Ako vec imas jedan modul od 70 ns, a nemas nameru da ga menjas
- uzmi 70 ns. Isto vazi i ako nemas nameru da u skorije vreme
upgrade-ujes plocu/CPU. Za DX2/66 je 70 ns sasvim ok.
nabavka.373vladak,
Jedno pitanjce vezano za nabavku hardware-a koji više liči
na PLC nego na PC.
Potrebna je informacija o nekom postojećem modelu akvizitera
podataka koji može da radi sa baterijskim napajanjem u dužem
vremenskom periodu. Ovaj akviziter je dovoljno da ima barem
jedan digitalni ulaz za napon 0-6 V oko 64 K RAM-a i 8-bitni
procesor. Akvizicija se sastoji u beleženju podataka datum,
vreme, broj impulsa, što znači da mora da ima i časovnik realnog
vremena i RS-232 za komunikaciju sa PC računarom. Napominjem
da je potrošnja ove sprave najkritičnija stavka, jer se baterijski
napaja, tako da treba da iznosi do 10 mA, što manje to bolje.
Ukoliko ima zainteresovanih koji mogu da konstruišu ili već
imaju gotovo rešenje za ovakvu spravu, pozivam ih da mi se
jave na mail radi dogovora o davanju ponude. Radi se o PRAVOM
poslu sa PRAVIM parama. Potrebno je 5 komada ovakvog akvizitera
za početak.
nabavka.374wildey,
Potrebne su mi informacije gde ,posto i pod kojim uslovima
mogu kupiti PC konfiguraciju u Madjarskoj (Budimpesti ili blize).
Interesuje me P5/100(133),16-32Mb RAM;1,6HD;SVGA 868 2Mb.... Ne bi
bilo lose da mi ostavite tacne adrese PC dilera kako bih bio u
stanju da ih kontaktiram.
pozdrav,
Wildey
nabavka.375nikac,
Jedno standardno pitanje: Zna li neko gde trenutno ima da se nabavi kabl
za audio vezu izmedju CD-a (SONY) i Sound Blastera?
nabavka.376dbambi,
-> #375, nikac=> Jedno standardno pitanje: Zna li neko gde trenutno ima da se nabavi kabl
=> za audio vezu izmedju CD-a (SONY) i Sound Blastera?
U principu ne možeš nigde da odeš, kažeš " hoću to ...." daš pare
i kupiš. Ako ga već nisi dobio uz CD (a trebao si ) onda treba da
moljakaš lokalnog dilera da ti po budžacima potraži tu sitnicu ili
barem da ti da konektore, a da ti sam izlemiš kablove. Bezbolnija
varijanta je da se javiš nekom sa Sezama, ko bi ti uradio sve gore
pomenute radnje za neku skromnu nadoknadu.
Meni je nedavno trebala ista stvar, i user ndreadnougt mi je ponudio
svoje usluge, što sam ja i prihvatio. Napravio mi je kabl (kojim sam
veoma zadovoljan) za skromnu sumu od 15 din. Jedini problem je što
čovek stanuje u Mirijevu (što neki zlobnici smatraju za udaljeniji deo
grada :)))
Bambi
nabavka.377ddobic,
-> #207, ddobicVezano za poslovni odnos "Softprojekt" Vrnjacka Banja i ZZ "Vrnjci"
Vrnjacka Banja, naknadnom proverom podataka utvrdjeno je
da je tekst zasnovan na nepotpunim informacijama
nabavka.378cnenad,
-> #377, ddobic=> da je tekst zasnovan na nepotpunim informacijama
I koje su sad 'potpune informacije' pošto smo nepotpune videli ?
nabavka.379sivanovic,
-> #377, ddobic> Vezano za poslovni odnos "Softprojekt" Vrnjacka Banja i ZZ "Vrnjci"
> Vrnjacka Banja, naknadnom proverom podataka utvrdjeno je
> da je tekst zasnovan na nepotpunim informacijama
Da li je re~ o programu koji namerno blokira ra~unar?
Ako je odgovor da, mogao bi da napi{e{ ne{to op{irnijie.
nabavka.380kostja,
Cao!
interesuje me gde, koji i posto ima da se nadju
page skeneri (to su oni mali B&W A4).
P.S. Dobro bi doslo i necije iskustvo u radu sa istima.
Poz:)
nabavka.381miroslavn,
****************************************************
PAZNJA! PAZNJA! PAZNJA!
NE KUPUJTE OPREMU KOD ** B I O S F E R E ** !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Evo sta se desilo mom ortaku koji je kupio racunar kod njih pre 3
nedelje:
Kada smo otisli kod njih da se dogovorimo (posto je on prethodno
okrenuo
nekoliko oglasa, i "ustanovio" da su oni najjeftiniji), sve je bilo
OK.
Konfiguraciju koju smo porucili je bila:
486 dx4 100Mhz sa 8Mb Ram-a
PCI ploca, INTELOV procesor, HDD 1,3 Gb Quantum,
DAEWOO 14" 1424X monitor, CD SONY 76E 4x, mali flopi, tastatura
S3TRIO64 PCI kartica sa 1MB, SOUNDBLASTER16 CREATIVE LABS,
US ROBOTICS 28800 eksterni
stampac HP 5L
TO je stajalo u ponudi koju su oni potpisali.
Kad je dosao dan preuzimanja konfiguracije sve je bilo naopako.
Prvo kad smo otisli kod njega i kad sam mu spojio sve sto je dobio
cekalo
nas je OGROMNO IZNENADJENJE.
1. monitor je bio DTK 14"
2. CD je SANYO 4x (cisto sumnjam da je 4x, jer radi sporo do zla boga)
3. NIJE BILO MODEMA
4. i tastatura je promenjena (sto i nije vazno)
Kad smo ukljucili kompjuter cekao nas je natpis
SYSTEM BOARD DEVICE CONFLIKT
BIOS mu je posle svakog ponovnog dizanja sistema GUBIO podatke o
svemu sto
je ranije bilo namesteno (BIOS je AMI BIOS).
Zvuk nije imao u win95 nikako (iako je dobio i 5 disketa sa
drajverima i
CD sa aplikacijama sto smo sve insalirali, ali nije vredelo).
Tek kad sam mu formatirao HARD DISK i sve ponovo instalirao, onda je
dobio
zvuk u win95, ali je i dalje bio konflikt.
U IGRAMA koje se ucitavaju sa CD-a nema NIKADA MUZIKE, dok u igrama
sa
HARDA ima, osim u DOOM2 koji javlja da ne podrzava IRQ veci od
9!!!!!!!
Inace njegov IRQ je 5.
Kad smo im se javili i rekli za sta su nas sve presli oni su rekli da
su
dali "BOLJE" delove!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ako je DTK 14" monitor bolji od 1424x DAEWOO onda su oni stvarno
uvrnuti.
Posle toga im je racunar bio na servisu 3 dana, da bi mu promenili
plocu.
Kad su ga vratili (tj. mi smo isli po njega) nije vise bilo konflikta
ali
OPET nije bilo zvuka u win95 i u igrama koje se ucitavaju sa CD-a.
Opet sam isto uradio, samo sto sam sad instalirao win96 i zvuk u
win96 je
proradio. (Inace win96 ima samo neke dodatke u odnosu na win95, cak
se isto
i zove pri startovanju).
Sto se tice MODEMA koji ON JOS nije DOBIO, a koji su mu naplatili 450
DEM,
tu sumnjam da ce ga IKADA i dobiti, jer stalno kazu bice sledece
nedelje!!!
Monitor NISU HTELI da promene u DAEWOO, kao ni CD. Kad je trazio da
mu
vrate pare rekli su mu da on nije kupio MASINU ZA
VES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nadam se da vas nisam ugusio sa ovom pricom.
Ali znajte da NIKADA ne kupujete kod BIOSFERE.
NIKAD NE KUPUJTE KOD BIOSFERE
Pozdrav
Miroslav.
nabavka.382aleck,
-> #381, miroslavn# Monitor NISU HTELI da promene u DAEWOO, kao ni CD. Kad je trazio da
# mu
# vrate pare rekli su mu da on nije kupio MASINU ZA
# VES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pa posle ovoga(a vrlo verovatno i odmah nakon što bih uvideo da nije
Daewoo nego DTK, itd.) bih pokupio par prijatelja i otišao tamo sa par
štangli i tražio pare nazad.Naručenu opremu ne bih tražio, jer za svoje
pare neću da se za****vam, nego želim da budem tretiran kao kupac, a
ne prosjak.
nabavka.383hercog,
-> #381, miroslavn> NIKAD NE KUPUJTE KOD BIOSFERE
Slična situacija, samo malko drugojačija...
Jedna firma je isporučila software za jedan naš fakultet. Sve je fino
radilo neko vreme. Međutim onda je počeo njihov računar da zeza. Slika
se gubila, ploča nije htela da radi isl. Pogađate već da je računar
stigao iz Biosfere. Dođe njihov serviser, otvori mašinu i kaže da je
mašina sranje... Kada su ga ljudi sa tog fakulteta pitali zašto su im
onda to prodali, onaj tip kaže da nije mislio u tom smislu :). Inače,
kada su ranije tu mašinu nosili u samu Biosferu na servis, oni su im
stalno pričali da oni ne znaju da koriste računar, pa da se zbog toga
sve to dešava.
Sale
nabavka.384draganf,
Mo`da je ve} neko pitao pa se zato unapred izvinjavam jer me dugooo
nije bilo.
Potreban mi je skener A4 KOLOR, u pitanju su potrebe jedne manje {tamparije.
Na sajmu sam vidio nekoliko, a samo sam GENIUS uspio malo probati. Ostali
nisu bili raspolo`eni da mi urade probno skeniranje, pa da uporedim.
[ta uzeti od onoga {to se kod nas nudi.
Dragan
nabavka.385vlad,
LOA03:INTERNET-PIPPIN:LOS ANGELES,CALIFORNIA,16MAY96- Bandai Digital
Entertainment unveiled their Pippin Ž World - a Pippin-based product, May
16 at the Electronic Entertainment Expo. The product is designed to allow
the average family to access the internet, exchange e-mail and play
interactive CD-ROMs on their television set at home. It will be available
in the United States in September. fsp/Photo by Fred Prouser REUTERS
pippin.jpgnabavka.386mileusna,
Drugar kupuje PC, a već duže vreme planira da kupi CD
player, pa će sada CD za kompiš da mu legne kao kec na
desetku. Avaj, računar mu se neće nalaziti u istoj sobi kao i
muzički stub, pa ga iz tog razloga zanimaju eksterni CD-ovi,
dakle oni koji se mogu samostalno koristiti kao CD-playeri.
Nešto ih ne viđam po oglasima, pa me zanima da li se još
proizvode takvi modeli, kolike su im cene i sl.?
P.S. Sad se setih, može da kupi interni, pa da razvuče gajtan
od sobe do sobe, a? :)
nabavka.387vlad,
-> #386, mileusna> P.S. Sad se setih, može da kupi interni, pa da razvuče gajtan
> od sobe do sobe, a? :)
Samo tako, nek zaboravi eksterni.
nabavka.388nenad,
-> #386, mileusna> P.S. Sad se setih, može da kupi interni, pa da razvuče gajtan
> od sobe do sobe, a? :)
Može, ali u tom slučaju preporuči prijatelju da obavezno uzme
zvučnu karticu koja ima odvojen Line Out i Speaker Out. Samo tako
će moći da na nju priključi i obične (pojačane ili ne - nebitno)
zvučnike i muzičku liniju - a onda iz Mixer-a za SB da bira gde
će ići izlaz i kojom jačinom.
nabavka.389mbole,
-> #388, nenad> Može, ali u tom slučaju preporuči prijatelju da obavezno uzme
> zvučnu karticu koja ima odvojen Line Out i Speaker Out. Samo tako
> će moći da na nju priključi i obične (pojačane ili ne - nebitno)
> zvučnike i muzičku liniju - a onda iz Mixer-a za SB da bira gde
Na nekim modelima Sound Blastera, malo starijim doduše, postojao je
samo jedan priključak, ali je moglo jumperima na kartici da se isključi
interno pojačalo, u slučaju da se signal vodi na kućnu HI-FI liniju ili
sl.
nabavka.391nenad,
-> #389, mbole> Na nekim modelima Sound Blastera, malo starijim doduše, postojao je
> samo jedan priključak, ali je moglo jumperima na kartici da se isključi
> interno pojačalo, u slučaju da se signal vodi na kućnu HI-FI liniju ili
Drago nam je zbog tih Blastera, :) ali u konkretnom slučaju je
bitan momenat bilo postojanje oba fizička izlaza kako bi
istovremeno Blaster mogao biti povezan na zvučnike pored
kompjutera i pojačalo u drugoj sobi (zbog CD-a).
nabavka.392easyd,
-> #389, mbole> samo jedan prikljucak, ali je moglo jumperima na kartici da se iskljuci
Ili nadjes konektor velicine jumpera pa sa preostalih
kontakata vodis na pojacalo... Masu uzmes bilo odakle...
poz, easyd...
nabavka.393tasso,
Da li neko prodaje PLEXTOR 4+?
nabavka.394mikis,
-> #393, tasso+> Da li neko prodaje PLEXTOR 4+?
Probaj kod Centar Computers-a, oni su postali zasupnici Plextor-a.
Telefon i adresu možeš naći u oglasima u Računarima i PC-ju.
nabavka.395lema,
Upomoć !!!!
Potrebni su mi drajveri za ISA SCSI kontroler
FUTURE DOMAIN TMC1680
Unapred zahvalan,
Zoran Uverić
nabavka.396avas,
Da li neko zna posto je MS Natural keyboard i gde ?
nabavka.397cnenad,
-> #396, avas=> Da li neko zna posto je MS Natural keyboard i gde ?
Ako pitaš za inostranstvo. USA 87$, zadnja cena ovde koju sam čuo je bila
davno oko 180 DEM.
nabavka.398biber,
-> #396, avas>> Da li neko zna posto je MS Natural keyboard i gde ?
Video sam je u Cika Ljubinoj. Ne znam kako se zove firma, ali nalazi se
u podrumu prodavnice Pro-Musica (bivse?).
nabavka.399zeljkoj,
-> #398, biber> Video sam je u Cika Ljubinoj. Ne znam kako se zove firma, ali
> nalazi se u podrumu prodavnice Pro-Musica (bivse?).
Adacom. Dosta su skupi...
nabavka.400dejanp,
Hitno potrebne sve raspolozive dokumentacije i informacije o
PHILIPS VGA MONO monitoru (PRO 7BM749), da bih video koje sve rezolucije i
sa kojim freq. podrzava, takodje bih isti zamenio za neki mono vga koji
moze da tera 800*600 i vise.
nabavka.401mango,
-> #398, biber>>> Da li neko zna posto je MS Natural keyboard i gde ?
>
> Video sam je u Cika Ljubinoj. Ne znam kako se zove firma, ali nalazi se
> u podrumu prodavnice Pro-Musica (bivse?).
Prodavnica je adacom, ljudi su deratori, bezobrazni, kreteni i jos mnogo
toga, a povrh svega.... Nikako tamo kupovati;)
nabavka.402dradalj,
Potreban mi je interfejs za stampac NL-10 za rad sa PC-jen
Sada mu je ugradjen interfejs za C-64. Koliko se ja razumem on se
ubacuje sa zadnje straneumesto postojeceg.
Takodje mi je potrebna informacija ko kod nas servisira Star NL-10 stampace
Unapred hvala.
nabavka.403zamahajev,
-> #402, dradalj
<B3> Potreban mi je interfejs za stampac NL-10 za rad sa PC-jen
<B3> Sada mu je ugradjen interfejs za C-64. Koliko se ja razumem on se
Ja sam imao sličan problem, ali sa LC-10. Pisao sam u Japan direktno
STAR-u, ali odgovor je bio da je to isuviše komplikovano. Prodao sam
taj štampač i kupio novi. Model NL-10 je vrlo star, tako da je teško
naći nešto od dodatne opreme, a pogotovo elektronske sklopove. Javi se u
SAGU i traži Bacića. Ako neko može da ti pomogne u Jugi to je on.
<B3> Takodje mi je potrebna informacija ko kod nas servisira Star NL-10
<B3> stampace Unapred hvala.
Vidi reply na poruku 7.238
Pozdrav Zamahajev
nabavka.404zvezdan,
Ima li kod nas da se kupi Watcom Ultrapen Eraser?
nabavka.405mbasta,
Dali neko zna gde ima da se kupi joypad (valjda se tako pise), Odnosno
onaj uredjaj kojim se igra SEGA ili neka druga konzola.
Pozdrav. Mbasta.
nabavka.406vstan,
Videh pre neki dan najnoviju "generaciju" kucista.
Nema ni jedan metalni deo, sto podrazumeva i odsustvo
srafova. Strasno.
nabavka.407mikis,
-> #406, vstan+> Videh pre neki dan najnoviju "generaciju" kucista.
+> Nema ni jedan metalni deo, sto podrazumeva i odsustvo
+> srafova. Strasno.
Zavisi sa koje strane posmatraš :) Za one koji non-stop nešto prčkaju
po računaru, takvo kućište je mnogo zgodnije jer se može kompletno rasklopiti
za 30-ak sekundi :) Najveća mana mu je što se ni kartice ne šrafe
(pričvršćuju) za kućište, pa vrlo lako istrče kada se nešto priključuje :(
Takođe, ne sviđa mi se ni prednja maska, deluje suviše jeftino ;)
nabavka.408sljubisic,
-> #407, mikis
>+> Videh pre neki dan najnoviju "generaciju" kucista.
>+> Nema ni jedan metalni deo, sto podrazumeva i odsustvo
>+> srafova. Strasno.
> Zavisi sa koje strane posmatras :) Za one koji non-stop nesto
>prckaju po racunaru, takvo kuciste je mnogo zgodnije jer se moze komp-
>letno rasklopiti za 30-ak sekundi :) Najveca mana mu je sto se ni kartice
>ne srafe (pricvrscuju) za kuciste, pa vrlo lako istrce kada se nesto
>prikljucuje :( Takode, ne svida mi se ni prednja maska, deluje suvise
>jeftino ;)
Ako zanemarimo estetiku ;), mislim da je najveca mana odsustvo Farade-
jevog kaveza. Znam za mnogo slucajeva kada su radio prijemnici 'pro-
zvizdali' samo kada je kucistu (metalnom) bio skinut poklopac. Nema
razloga da sa ovakvim, skroz plasticnim, kucistima ne bude isto tako :(
nabavka.409sjocic,
-> #406, vstan├> Videh pre neki dan najnoviju "generaciju" kucista.
├> Nema ni jedan metalni deo, sto podrazumeva i odsustvo
├> srafova. Strasno.
Plastikaneri izgleda osvajaju :(
Na sajmu čuh da se menja standard ploča, tj. pojavili su se neki
novi pentijumi koji ne mogu da se montiraju u standardno kućište
već traže posebno, koje je 2x skuplje (otprilike).
Oznake se ne sećam tačno (ATX, MX...'bem li ga, uglavnom ima 'X';)