razno.1zurzul,
Hi!
Danas mi je kompjuter odbijao poslušnost, tj. ništa nije htjelo da radi.
Temperatura je bila oko 35 C. Evo sad sve radi savršeno.
Jel može biti da mu je vručina udarila u memoriju ? : )
poz,
Vladimir
razno.2gerber,
-> #1, zurzulYR>*> Temperatura je bila oko 35 C. Evo sad sve radi savršeno.
YR>*>
YR>*> Jel može biti da mu je vručina udarila u memoriju ? : )
Dobio je jadnik valunge :)
Valjda je sve pitanje komponenti. Na poslu nekoliko
mašina već godinama radi u prostoriji u kojoj je tokom leta
radna temperatura daleko preko 30, a zimi oko 15. Kod kuće me
je jedna mašina mučila tokom leta sa divide overflow-ovima.
žini mi se da je sve preko 30 C nepoželjno za rad.
razno.3ikordic,
RE: Philips 15x
(PC.HARD.5:14.796, kuki)
=>> Može li neko da napiše koje su razlike između philips monitora 15a, 15b
=>> i 15c? :) (može i pointer....) :)
=>
=> nije moguće da niko ne zna :(
15A i B su u prinicpu slični, 15A model može da skanira malo jače frekvencije
(navodno 80 Hz na 1024*768!). Oba imaju integrisane stereo zvučnike i sličnu
cevku. Razlika je u tome što 15A model ima digitalno (uz pomoć gumbići)
podešavanje pozicije i veličine slike kao i memorisanje tih podataka, dok
15B to sve radi sa točkići, normalno, bez memorisanja ;) 15C nismo videli,
ako je isti odnos kao 14A prema 14C, zaobitji, ako samo fale zvučnici OK,
mada mislim da su ga okrnjili i po pitanu 1280*1024... Strašna alternativa
izvikanom (i nipočemu izuzetnom) Philipsu bi mogao biti Daewoo CMC-1502B,
digitalne kontrole, fer cena i jako lepa slika.
Fenci, čajpri... :)
razno.4ikordic,
RE: Monitor kaput
(PC.HARD.5:14.809, babbage)
=> čuje se jedno BUUUM iz sobe, i ja narvno poletim da vidim
=> desilo...(dramska pauza). Pogađate? Nema šanse. Eksplodir
GROZNO!!! Zamisli, sediš tako tipkaš nešto i monitor ti načini BUM u lice!
Jel' ti stradalo još nešto od uređaja po kući? Kakva ti je struja? Jel'
to onaj "novi" DTK, non-int sa silnim komandama (pozicija, veličina,
jastučići, ...)?
razno.5jovca.car,
Hitno su mi potrebni drajveri za Sanyo CD-ROM.
razno.6fancy,
-> #3, ikordicŮŢ> alternativa izvikanom (i nipočemu izuzetnom) Philipsu bi mogao biti
ŮŢ> Daewoo CMC-1502B, digitalne kontrole, fer cena i jako lepa slika.
ŮŢ> Fenci, čajpri... :)
fancy čapri:
Ako dozvolite, preporučio bih monitor koji sam nabavio pre neki dan:
* DAEWOO CMC 1502-B *
Ima sve što možete poželeti, 1280x1024 NI 60Hz, što znači da radi
1024x768 NI na 75Hz... a izvlači i 80... evo sad radim u tom režimu.
Ima sjajnu caku za podešavanje slike i pamćenje 10 režima po volji...
Na pritisak dugmeta iskoči menu na ekranu koji prvo pokaže u kojem ste
modu, a zatim ponudi deset parametara slike na menjanje, uključujući i
degaussing (što bi reklo ubijanje statičkog elektriciteta...)
Potpuna je implementacija power saving funkcija, zelen je do koske,
pametan mali... Ne napaja se iz PC-ja, ali prima signal preko video
kartice (koja naravno podržava zelene ;) te odlazi u OFF mode zajedno
sa gašenjem mašine. Takođe, hijerarhija SS, suspend, OFF radi upravo
savršeno, naravno, ako sa vašom karticom dobijete utility za to :)
Sve to za 750 DEM.
*
.
.
.
za one staromodnije komentar bi glasio:
Boje su tople ali nikako isprane, slika se ne prepliće ali je ipak
interlaced, radi i na mom notebooku, a ISA cache controller je
neprevaziđen, naša referentna mašina je ipak za nijansu bila bolja od
naše bolje polovine koja pleni linijom. Holtec forever.
A sad keywords: WD Paradise, Bahamas, Quantum, DesignCad, PIO mode...
razno.7funky,
-> #6, fancy)> Ako dozvolite, preporučio bih monitor koji sam nabavio pre neki dan:
)> * DAEWOO CMC 1502-B *
)> Sve to za 750 DEM.
Ko da si opisao Goldstara 1520, stim što ovaj nema MANU na ekranu, nego
fujoku, sa gumbićima. A zato i manje košta :)
razno.8galimpic,
-> #5, jovca.carEvo drajver
sjcdapi.sysrazno.9sbrk,
-> #5, jovca.car>> Hitno su mi potrebni drajveri za Sanyo CD-ROM.
Vidim da ti je ostavljen u prethodnoj poruci SJCDAPI.SYS, evo ti i README.TXT.
sanyo.txtrazno.10ikordic,
-> #7, funkyRE: Modulator je vrlo, vrlo umoran...
=> Ko da si opisao Goldstara 1520, stim što ovaj nema MANU na ekranu, nego
=> fujoku, sa gumbićima. A zato i manje košta :) ^^^^
^^^^^^
Jel' ti treba nova tastatura? ;) Imam strašne, Cherry... :))
razno.11babbage,
-> #4, ikordic
>=>> Jel' ti stradalo još nešto od uređaja po kući? Kakva ti je
>=>> struja? Jel' to onaj "novi" DTK, non-int sa silnim komandama
>=>> (pozicija, veličina, jastučići, ...)?
Jock, čak ni osigurač nije iskočio. Izgleda da je to bilo nešto
sa katodnom cevi ili sl., jer koliko vidim nema mnogo paljevine,
"samo" je katodna eksplodirala. Maqina radi kao da ničeg nije bilo.
Monitor je kupljen kao polovan, korišćen cca. 4 meseca, zajedno sa
jednom drugom mašinom (ne onom na kojoj je eksplodirao), tako da
ne znam podatke (dobio sam samo deo papira). Samo piše DTK computer
u levom donjem uglu (tj. pisalo je B(( ). Monitor nije ništa posebno,
standardni 1280x1024 LR NI...
Babbage
razno.12funky,
-> #10, ikordic)> RE: Modulator je vrlo, vrlo umoran...
)>
)> => Ko da si opisao Goldstara 1520, stim što ovaj nema MANU na ekranu, nego
)> => fujoku, sa gumbićima. A zato i manje košta :) žžžž
)> žžžžžž
)> Jel' ti treba nova tastatura? ;) Imam strašne, Cherry... :))
Nije valjda da ti jedini nisi prokužio da je to namerno ;) inače bi tebi
trebalo kupiti karton tastatura do sada ;)
razno.13jovca.car,
-> #9, sbrk/* Vidim da ti je ostavljen u prethodnoj poruci SJCDAPI.SYS, evo ti i
Hvala obojici!
razno.14jegor,
-> #3, ikordic> mada mislim da su ga okrnjili i po pitanu 1280*1024... Strasna alternativa
> izvikanom (i nipocemu izuzetnom) Philipsu bi mogao biti Daewoo CMC-1502B,
> digitalne kontrole, fer cena i jako lepa slika.
Ovo sam davno hteo da napisem, al vidim da je sad pravi trenutak za to.
Za vreme trajanja sajma tehnike, drugar je pazario jednu lepu konfiguraciju.
Pod utiskom lepih kritika u Racunarima i sa Sezama odlucili smo se da kupimo
Philips 15B. Videli smo jedan primerak KFC-a koji je po dizajnu bio lepsi,
ali na izlozenom modelu slika nije bila zadovoljavajuca, a i prodavci nisu
bili voljni da nam pokazu sliku u rezoluciji 1024x768. Posle silnih peripetija
i voznje od strane "dilera", dosli smo do zeljenog Philipsa. Za moj racun,
slika je bila pravo malo razocarenje. Monitor smo prvo isprobali sa S3 mach 32
PCI video kartom. U svim isprobanim rezolucijama slika je bila blago zamucena
i imala je blagu senku. Sa video kartom WD Paradise 90C33 slika je bila jos
gora (jako zamucena). Inace doticni Paradise ima kristalnu sliku na jednom
Daewoo 14s monitoru (bar u 800x600 i 640x480). Zakljucak izvucite sami, ali
za moj racun ne vredi datih 950 DM.
razno.15djuk,
-> #7, funky><> )> * DAEWOO CMC 1502-B *
><> Ko da si opisao Goldstara 1520, stim što ovaj nema MANU na ekranu
Gde ima da se nabave ovakvi monitori ?
Đorđe
razno.16zormi,
-> #14, jegor* peripetija i voznje od strane "dilera", dosli smo do zeljenog Philipsa. Za
* moj racun, slika je bila pravo malo razocarenje. Monitor smo prvo isprobali
* sa S3 mach 32 PCI video kartom. U svim isprobanim rezolucijama slika je
* bila blago zamucena i imala je blagu senku.
Monitori obično nisu dobro fokusirani (dal' zbog transporta, a dileri se
podešavanjem ne bave) pa možda može malo da se dotera.
Philips 15B (a i ostali) kada se otvori ima pozadi s leve strane crni
FOCUS trimer, obično zaliven (što nije problem), kojim se može slika
malo izoštriti. Pritom mora da se pazi gde se pipa zbog visoke voltaže.
razno.17ikordic,
-> #12, funkyRE: Noiz
=> Nije valjda da ti jedini nisi prokužio da je to namerno ;) inače bi tebi
=> trebalo kupiti karton tastatura do sada ;)
MMMKmolik zashto tokažesh ???
Uplate se primadu na šalter, da napomenemo da preferiramo Keytronic, a i
Focus može da prođe :)
Inače, ima li negde da se kupe kablovi koji rade vezu između PSU i monitora?
Zainteresovan sam za 10-ak komata...
razno.18fancy,
-> #17, ikordicŮŢ> da napomenemo da preferiramo Keytronic, a i Focus može da prođe :)
Cherry.
best regards, Višnjić ;)
razno.19vlad,
-> #16, zormi> Philips 15B (a i ostali) kada se otvori ima pozadi s leve strane
> crni FOCUS trimer, obično zaliven (što nije problem), kojim se može
> slika malo izoštriti. Pritom mora da se pazi gde se pipa zbog visoke
> voltaže.
Kad smo vec kod otvaranja monitora, skoro sam uspeo da malo
privedem kulturnoj slici jedan VGA mono DTK tako sto sam mu
pojacao sub brightness. Nije bas regularno, ali sada me oci manje
bole B). Mnogo toga, ukljucujuci i geometriju slike, moze da se
dovede u red znalackim i opreznim stimovanjem trimera unutar
kucista. Sto se pipanja tice slazem se, to zna da protera kroz
zatvorena vrata B).
razno.20ikordic,
-> #16, zormiRE: Refer servicing to qualified...
=> FOCUS trimer, obično zaliven (što nije problem), kojim se može slika
=> malo izoštriti. Pritom mora da se pazi gde se pipa zbog visoke voltaže.
Ovo podvući i napisati u Helv 72 pt i to bold :) Bez zezanja, ako se ne
bavite time svaki dan, tj. ne znate gde je šta i/ili vam se tresu ruke, NE
PIPAJTE UNUTRAŠNJOS' OTVORENOG & UKLJUžENOG MONITORA! Previše je veselih
događaja bilo na tu temu... :(
razno.21ikordic,
-> #11, babbageRE: Monitor kaput
=> sa katodnom cevi ili sl., jer koliko vidim nema mnogo paljevine,
=> "samo" je katodna eksplodirala. Maqina radi kao da ničeg nije bilo.
Varam li se ja ili tebe ne uzbuđuje ova avantura preterano?!? Pa da nisi
otišao do kujne ili gde već, ta cev bi ti pukla u lice!!! Strava...
=> u levom donjem uglu (tj. pisalo je B(( ). Monitor nije ništa posebno,
=> standardni 1280x1024 LR NI...
Ovaj, da se nisi zajebunio? ;) 1280*1024 non-interlaced na 14" monitoru?!?
razno.22osasa,
Hi;)
Zna li neko mozda postoji li novija verzija SYMANTEC-ovog
disk cache programa SPEEDRV od verzije 4.7 iz 1993.god?
Unapred HVALA!
razno.23vlad,
-> #20, ikordic> ne bavite time svaki dan, tj. ne znate gde je šta i/ili vam se tresu
> ruke, NE PIPAJTE UNUTRAŠNJOS' OTVORENOG & UKLJUžENOG MONITORA!
More NE PIPAJTE NA SLEPO NI PO ISKLJUCENOM MONITORU da ne biste
na svojoj kozi naucili kako katodna cev glumi kondenzator od par
DESETINA HILJADA VOLTI!
razno.24vlad,
-> #22, osasa> Zna li neko mozda postoji li novija verzija SYMANTEC-ovog
> disk cache programa SPEEDRV od verzije 4.7 iz 1993.god?
Valjda si mislio na 4.07? I ja bih voleo da vidim noviji, a ako
je taj tvoj bas 4.7 javni mi se u mail da te nesto pitam B).
P.S. Meni taj inace odlican keser pravi probleme sa 4DOS-om (je
radi mi PUSHD i POPD B( ).
razno.25zormi,
-> #23, vlad*> ne bavite time svaki dan, tj. ne znate gde je šta i/ili vam se tresu
*> ruke, NE PIPAJTE UNUTRAŠNJOS' OTVORENOG & UKLJUžENOG MONITORA!
*
* More NE PIPAJTE NA SLEPO NI PO ISKLJUCENOM MONITORU da ne biste
Ja sam sve to znao, pa opet sam dobio po prstima. Evo kako: preskočila
varnica kroz vazduh sa daljine 1 cm do mog šrafcigera. Ne vredi paziti
da se ne dodirne, moraš da računaš i dielektriku vazduha, napon proboja...
Najbolje za trimovanje: plastični štapić od 30-40 cm oblikovan na vrhu
prema trimeru.
razno.26babbage,
-> #21, ikordic>=>> Varam li se ja ili tebe ne uzbuđuje ova avantura preterano?!? Pa
>=>> da nisi otišao do kujne ili gde već, ta cev bi ti pukla u lice!!!
>=>> Strava...
Ali nije. Desilo se tačno ono što se desilo, dešava se tačno ono
što se dešava i desiće se tačno ono što će se desiti...B)
Šta vredi uzbuđivati se oko toga? Naravno, ako mi onaj koji je
na taj monitor nalepio "QC Passed" padne šaka ima da ga *ovaj
deo je cenzurisan od strane UN komesarijata za kontrolu nekon-
vencijalnog naoružanja*! Na žalost, za to su male šanse.
>=>> Ovaj, da se nisi zajebunio? ;) 1280*1024 non-interlaced na 14"
>=>> monitoru?!?
Lapsus Tastaturis (C by vlad). B)
Babbage
razno.27vlad,
-> #25, zormi> Ja sam sve to znao, pa opet sam dobio po prstima. Evo kako:
Jasta. Mom burazeru skocilo kroz debelu izolaciju na srafcigeru.
Da ste mu videli frizuru posle toga B). Ipak, uglavnom je
bezbedno pod uslovom da siroko zaobilazis VN trafo i pripadajuci
mu kabl koji ide do ekrana. Ako je monitor stajao isklucen duze
od par sati sasvim je verovatno da se potpuno ispraznio.
razno.28babbage,
-> #27, vlad>=>>Ako je monitor stajao isklucen duze od par sati sasvimje verovatno
>=>>da se potpuno ispraznio.
Kah, kah...ja nosim dugu kosu, reda dužine cca20 20cm. Da li
je potrebno da objašnjavam kako sam izgledao kad sam na jednom
monitoru koji je imao "uvučene" trimere, nameštajući iste slu-
čajno pipnuo katodnu cev? Monitor je bio isključen PREKO NEDELJU
DANA pre mog samoubilačkog akta...B) Toliko o "sasvim verovatno".
Babbage
P.S.
žudni su putevi kompjuterski...da li je neko ovde SIGURAN da zna kako, do
vraga, sve to u stvari radi? ;)
razno.29fancy,
-> #28, babbageŮŢ> kako sam izgledao kad sam na jednom monitoru koji je imao
ŮŢ> "uvučene" trimere
Umeš ti sa monitorima...
razno.30djuk,
-> #21, ikordic><> Ovaj, da se nisi zajebunio? ;) 1280*1024 non-interlaced na 14"
Možda se on i zajebunio, ali moj RIC monitor može sa CL5434 2MB da ide
na 1280x1024x256 na 60Hz što bi već trebalo da je NI. Tu je slika i mnogo
bolja nego na 87Hz uprepleteno :) Sad što je to jaaako sitno, to je druga
stvar, al' da može, može.
Đorđe
razno.31klisa,
-> #16, zormi>>> Monitori obično nisu dobro fokusirani (dal' zbog transporta, a
>>> dileri se podešavanjem ne bave) pa možda može malo da se dotera.
Philips-e isporučuju sa raznoraznim cevkama. Dešava se da tretman cevi koji
obezbeđuje NON-GLARE efekat nije urađen dobro tako da dolazi do rasipanja
svetlosnih zraka na površini. Rezultat: mutna slika, bolU oči, itd.
razno.32szinf,
Da li neko ima MSCDEX.EXE ver 2.22. Verzija je vrlo bitna jer u literaturi
piše da je ta (ili novija) potrebna da bi se delio CDROM u WFW 3.11.
-Peđa-
razno.33bulaja,
-> #32, szinf│Da li neko ima MSCDEX.EXE ver 2.22. Verzija je vrlo bitna jer u literaturi
│piše da je ta (ili novija) potrebna da bi se delio CDROM u WFW 3.11.
└───
Uzmi MSCDEX iz bilo kog DOS-a 6.x i to je to (ja koristim 2.23 iz
6.2 i radi Ok:).
razno.34pavlovicz,
Jedno pitanje :)
Drugar ima 386/25 SX sa 2 mb ram.
Hteo bi da instalira ACCES.Dali je moguće da to uradi ako dokupi
još 2 Mb RAM-a.
Ako jeste, ko ima 2 Mb na prodaju -> ma wr pavlovicz
Zoran.
razno.35fancy,
-> #34, pavloviczŮŢ> Drugar ima 386/25 SX sa 2 mb ram.
ŮŢ> Hteo bi da instalira ACCES.Dali je moguće da to uradi ako dokupi
ŮŢ> još 2 Mb RAM-a.
Najbolje je da dokupi 6-14 Mb RAM-a, kao i minimum 486DX/40 za rad u
iole humanim uslovima.
Sve ispod toga spada u domen WR:"Misterije mašine" ;))
razno.36rkramer,
Imam nameru da pazarim big tower kuciste, pa me zanima na sta
treba da obratim paznju kada je u pitanju napajanje. Koliko je uopste
potrebno napajanje >200 W? Sta sve moze da se nakaci na 200 W a da
komp. i dalje radi ;), ili da preformulisem koliko prisecno trosi
koji uredjaj, koliko MB, a koliko kartice? žo
POzdrav, RKRAMER
razno.37deimos,
-> #36, rkramerRE: Big Tower
Za jedan big tower preporucio bih ti bar 230W. Od toga najvise ide na
monitor (ako se prikljucuje na kuciste, a ne direktno, jer onda moze i 200W), a
sto se tice ostalih komponenti, zavisi od proizvoda do proizvoda. Ako si imao
malo vise srece i dobio dokumentaciju uz vecinu komponenti, najverovat°─nije
dŠ*a to negde i pise - pa saberi, ali ipak moja preporuka - 230w.
Vlada.
razno.38pavlovicz,
-> #35, fancy
Hvala :)
razno.39fancy,
-> #38, pavloviczŮŢ> Hvala :)
Nema na čemu, zaboravio sam još jednu jako bitnu stvar...
Disk i video kartica obavezno moraju da budu iz prve lige, a
najpoželjnije je da su minimum na VLB.
Radio sam paralelno na dve konfiguracije ud kojih je jedna bila
486 DX50, sa Trident 8900 karticom i diskom seagate ST3219 (valjda) na
ISA magistrali, dok je druga bila 486 DX40, sa S3 805 i Seagate ST3283
na VLB, dok je RAM u oba slučaja bio isti, 8Mb.
Prva konfiguracija je radila katastrofalno sporo u odnosu na drugu, iz
čega je jasno šta je kritičnije.
razno.40ssimeunovic,
-> #37, deimos>> Za jedan big tower preporucio bih ti bar 230W. Od toga najvise ide na
>> monitor (ako se prikljucuje na kuciste, a ne direktno, jer onda moze i 200W)
Zbog čega bi se potrošnja monitora uzimala u obzir kod
dimenzionisanja snage napajanja? Monitor se ne napaja
ispravljenom strujom (5 V, 12 V, ...), već je vezan
paralelno sa ulazom u napajanje, znači isto kao da je
priključen u drugu strujnu utičnicu a ne na kućište. Ako bi
bilo suprotno teško da bi pomenuta razlika od 30 W bila
dovoljna, pošto kolor monitori mogu da troše i preko 100 W.
Osim monitora, na isti priključak je najbolje povezati sve
eksterne kompjuterske periferije (printer, ...), pošto
ionako ne treba da rade kada ne radi i kompjuter.
razno.41stanic,
-> #34, pavloviczMoguće jeste instalirati, ali mu rad preporučujem samo ako je izuzetno
strpljiv. Mislim na Access 2.0. 4 Mb je premalo, ploča nije toliko
ni bitna. Kod mene se na DX50 toliko vukao da sam ga odmah bacio sa
diska. Možda da proba verziju 1.1(ako je igde nadje). CU.
razno.42spantic,
-> #35, fancy> Sve ispod toga spada u domen WR:"Misterije mašine" ;))
Jok, već u VĆ:"Mistarije mašine"
-> NHF Vlado O:)
razno.43fancy,
-> #42, spanticŮŢ>> Sve ispod toga spada u domen WR:"Misterije mašine" ;))
ŮŢ> Jok, već u VĆ:"Mistarije mašine"
Pa to sam i rekao ;) (hint: nadimak!)
razno.44rkramer,
-> #40, ssimeunovicC:Đ> Zbog čega bi se potrošnja monitora uzimala u obzir kod
C:Đ> dimenzionisanja snage napajanja? Monitor se ne napaja
C:Đ> ispravljenom strujom (5 V, 12 V, ...), već je vezan
C:Đ> paralelno sa ulazom u napajanje, znači isto kao da je
Odlicno, a sada mi reci koliko bi ostalo od tih pocetnih 200 W ako
se nakace 2 FDD-a, 2 HDD-a, CD-ROM, 486dx4 ploca i jedno 6 kartica?
:)))
C:Đ> Osim monitora, na isti priključak je najbolje povezati sve
C:Đ> eksterne kompjuterske periferije (printer, ...), pošto
C:Đ> ionako ne treba da rade kada ne radi i kompjuter.
Ok, kako da tu nakacim i printer? Da pravim Y kabl? :)
razno.45cdragan,
razno.46cdragan,
Nadje mi se pri ruci jedna tastatura od nekog IBM-a,
PS 2 IT koja ima konektor sa 6 iglica i manji nego obican
konektor za tastaturu a ja bih bio rad da je prikacim na moju
makinu pa ako neko ima adapter ili makar semu vezivanja bilo
bi lepo da se javne ... :)
razno.47vlad,
-> #44, rkramer> C:Đ> Osim monitora, na isti priključak je najbolje povezati sve
> C:Đ> eksterne kompjuterske periferije (printer, ...), pošto
> C:Đ> ionako ne treba da rade kada ne radi i kompjuter.
>
> Ok, kako da tu nakacim i printer? Da pravim Y kabl? :)
Tako nekako. Problem je samo naci steker koji ide u napajanje. Sa
njega vodis struju gde hoces (razvodnik, "lopov"). Ako se na
izlaz iz napajanja stavi jak relej moze na takav izvod da se
nakaci prakticno bilo koji potrosac bez opasnosti da ti kurslus
sarani masinu. BTW, ima li negde da se kupi dobar relej na 220V?
Ne da mi se da mu jos i ispravljac budzim. Ako ima, dajem u
zamenu dva druga releja po izboru.
razno.48vcalic,
-> #43, fancy>> ŮŢ>> Sve ispod toga spada u domen WR:"Misterije mašine" ;))
>>
>> ŮŢ> Jok, već u VĆ:"Mistarije mašine"
>>
>> Pa to sam i rekao ;) (hint: nadimak!)
A šta kažete na otkucan tekst od 10-tak strana u Word-u 6.0 pod Win95
;)) žist tekst naravno, ništa OLE, slike i ostalo.
Vlada
P.S. ma kako čudno zvučalo Word 6.0 je brži od onog WordPad-a!?
razno.49ssimeunovic,
-> #44, rkramer>> Odlicno, a sada mi reci koliko bi ostalo od tih pocetnih 200 W ako
>> se nakace 2 FDD-a, 2 HDD-a, CD-ROM, 486dx4 ploca i jedno 6 kartica?
>> :)))
Sasvim dovoljno :))). Nisam merio potrošnju moga kompjutera,
ali kolega koji ima sličnu konfiguraciju jeste, potrošnja
njegovog kompjutera bez monitora je bila oko 40 W.
Pretpostavljam da je najveći deo otišao na diskove kao najveće
potrošače u kompjuteru koji troše, u mom slučaju, oko 5 W.
Napajanja > od 200 W su bila potrebnija u početnim danima
upotrebe PC-ja kada su komponente znatno više trošile struju
nego danas.
>> Ok, kako da tu nakacim i printer? Da pravim Y kabl? :)
Ne Y :), nego lepo uzmeš produžni kabl sa 3 ili 5 utičnica, a
umesto njegovog utikača staviš takav kakav imaju monitori koji
se priključuju na napajanje od kompjutera. Ako tvoj monitor
ima takav utikač, treba samo da im zameniš mesta, tj.
monitorov utikač staviš na produžni kabl, a klasičan utikač sa
produžnog kabla staviš na kabl od monitora. Nakon svega ovoga
ti ostaje 2 ili 4 slobodnih utičnica na produžnom kablu u koje
možeš da priključiš printer, eksterni modem, ... ű
razno.50dveselinovic,
-> #49, ssimeunovic Najveći potrošač u celoj priči je procesor, koji sam popije nekih
5-9 VA u zavisnosti koji je. Ploča potroši nekih 4-7 VA, dakle
zajedno 9-16 VA. Recimo 16 VA.
Tipičan disk danas troši oko 5 VA, flopi oko 3-8 VA (3,5 i 5,25").
Kartice već kako koja, ali uzmimo u proseku 5 VA.
Dakle, mamaploča+2HDD+2FDD+5 kartica = 16+10+11+25= 62 VA.
Ovo je očigledno pesimističan stav, jer pretpostavlja da sve radi
odjenom i sa punom potrošnjom, što je jako retko, ako ikada, slučaj.
Sa druge strane, napajanja nisu ni prineti onima od pre svega 3-4
godine. Prost test - uključite računar da normalno radi, a onda na
neku slobodan konektor povežite običnu auto sijalicu poznate
potrošnje, recimo 40 VA. Teorijski, 63VA i sijalica zajedno troše tek
polovinu kapaciteta napajanja - e, onda premerite napone i uživajte.
Meni izgleda da ono "200W" na etiketama znači impulsno, a ne
trajno. Ne verujem da bih mogao da opteretim bilo koje tipično
napajanje današnjice ni sa 150VA a da ono glatko ne crkne vrlo brzo,
već nakon sat-dva. Nisam probao jer nisam našao nekoga ko bi bio
voljan da žrtvuje napajanje, ali i to već samo po sebi dosta govori,
zar ne?
Pozdrav,
DVV
razno.51spantic,
-> #48, vcalic> A šta kažete na otkucan tekst od 10-tak strana u Word-u 6.0 pod Win95
> ;)) žist tekst naravno, ništa OLE, slike i ostalo.
Pa dobro, mada ja ipak ne bih za to potrošio mesec dana ;)
razno.52rkramer,
-> #49, ssimeunovicC:Đ> Sasvim dovoljno :))). Nisam merio potrošnju moga kompjutera,
C:Đ> ali kolega koji ima sličnu konfiguraciju jeste, potrošnja
C:Đ> njegovog kompjutera bez monitora je bila oko 40 W.
C:Đ> Pretpostavljam da je najveći deo otišao
Odlicno :) Posto nemam nameru da kacim sijalice po kompjuteru ;)
znaci da mi je 200-230 W dovoljno. Thanx :)
C:Đ> Ne Y :), nego lepo uzmeš produžni kabl sa 3 ili 5 utičnica, a
C:Đ> umesto njegovog utikača staviš takav kakav imaju monitori
C:Đ> koji se priključuju na napajanje od kompjutera. Ako tvoj
C:Đ> monitor ima takav utikač, treba samo da im zameniš mesta,
C:Đ> tj.
Pazi vraga, cega se on setio... :) Salu na stranu, nije ti losa
ideja. Stampac manje vise, ali eksterni modem MRZIM da stalno
palim/gasim.
Pozdrav, RKRAMER
razno.53ssimeunovic,
-> #52, rkramer>> Stampac manje vise, ali eksterni modem MRZIM da stalno
>> palim/gasim.
Eksterni modem nemam, ali možda ću imati stoni skener koji bi
valjalo isto na ovaj način priključiti. Na ideju sam došao nakon
što mi se par puta dešavalo da štampač, pošto se nalazi dosta
zaklonjen, ostane uključen preko noći sve do ponovnog
uključenja kompjutera kada se začuje njegova inicijalizacija.
Pa rekoh, kad može monitor da se isključuje zajedno sa
kompjuterom, što ne bi i štampač.
razno.54velicko,
-> #46, cdragan>+ makinu pa ako neko ima adapter ili makar semu vezivanja bilo
>+ bi lepo da se javne ... :)
Ako ne nađeš adapter, i ako povoljno prodaješ tastaturu, :)
rado ću je otkupiti :))
velicko
P.S.
Zezam se, probaj da okreneš 018-48-933, to je firma
NiSoft. Mislim da sada trenutno adaptera nema, ali verovatno
mogu da se nabave. Naravno ukoliko ne nađeš nešto bliže
od Niša. :)
razno.55goranr,
-> #46, cdragan>> Nadje mi se pri ruci jedna tastatura od nekog IBM-a,
>> PS 2 IT koja ima konektor sa 6 iglica i manji nego obican
>> konektor za tastaturu a ja bih bio rad da je prikacim na moju
>> makinu pa ako neko ima adapter ili makar semu vezivanja bilo
>> bi lepo da se javne ... :)
Evo rasporeda pinova:
5-Pin DIN Plug ŠFor PC AT/XTĆ
Signal I/O Pin
Gnd +0.0V in 1
Vcc +5.0V in 2
Data in/out 3
Clock out 4
Not Used - 5
Pinovi su obeleženi ovako:
3
o
2 o o 1
5 o o 4
=
Ovo je onaj zarez
na konektoru
========================= cut here =======================
6-Pin DIN Plug ŠFor PS/2Ć
Signal I/O Pin
Gnd +0.0V in 1
Vcc +5.0V in 2
Data in/out 3
Clock out 4
Not Used - 5
Not Used - 6
Pinovi su obeleženi ovako:
4 = 6
o I o
1 o o 2
o o
3 5
Izvinjotina na ružnoj ASCII 'grafiki' :) Nadam se da će koristiti.
razno.56mcule,
Šta je pravilnije - uključiti prvo monitor pa računar,
ili obrnuto? Takođe pitanje važi i za gašenje?
Redosled je bitan?
razno.57fancy,
-> #56, mculeŮŢ> Šta je pravilnije - uključiti prvo monitor pa računar,
ŮŢ> ili obrnuto? Takođe pitanje važi i za gašenje?
ŮŢ> Redosled je bitan?
Pališ: SVE periferije, PA računar.
Gasiš: Računar, PA sve periferije.
*
ergo, prvo pališ monitor pa računar, a gasiš računar pa monitor.
razno.58velicko,
-> #57, fancy>+ ergo, prvo pališ monitor pa računar, a gasiš računar pa
>+ monitor.
Tako sam i ja čuo, samo me zanima šta je sa monitorima
koji se napajaju iz računara. Kod njih važi da je samo
prekidač za uključivanje računara i monitora zajednički.
Nisam primetio da postoji neki uređajčić koji izaziva
kašnjenje za računar. Što bi značilo da nikada neznaš
šta se prvo uključilo. Naoko izgleda istovremeno, ali ...
Iz ovog zaključujem da (više) nije bitno.
Inače se i ja držim tog pravila.
velicko
razno.59cnenad,
-> #57, fancy=> ŮŢ> Šta je pravilnije - uključiti prvo monitor pa računar,
=> ŮŢ> ili obrnuto? Takođe pitanje važi i za gašenje?
=> ŮŢ> Redosled je bitan?
=>
=> Pališ: SVE periferije, PA računar.
=> Gasiš: Računar, PA sve periferije.
=> *
=> ergo, prvo pališ monitor pa računar, a gasiš računar pa monitor.
žek ček, ovde ima nekoliko varijanti.
Varijanta kada je kabl za napajanje monitora uključen u računar i varijantu
kada posebno ide u zid.
U obe varijante većini ljudi je monitor uključen tj. na tkzv. stand-by
režimu i dovoljno je da se uključi računar pa da se radi...
Šta je sa ovim situacijama.
Drugo, kod periferija, recimo štampač, ja ga vrlo retko koristim i logično je
da ga neću svaki put uključivati pre nego što uključim mašinu već samo onda
kad mi treba...
razno.60calex,
-> #57, fancy<!> Pališ: SVE periferije, PA računar.
<!> Gasiš: Računar, PA sve periferije.
Koliko je ovo ispravno? Meni u uputstvu za modem preporučuju
da _prvo_ palim računar pa modem a da prvo gasim modem pa računar.
Ako je štampač uključen, paljenje ili gašenje računara često javi
na displeju poneku grešku. Na kraju, zar da gasim računar kad god
hoću da uključim modem/štampač/strimericu ili da svi oni budu uvek
(prvi) uključeni? BTW, PC, monitor i modem palim/gasim prekidačem
na produžnom kablu, znači istovremeno a štampač i strimer kad god
je potrebno.
razno.61zoran.ristic,
-> #57, fancy
** Pališ: SVE periferije, PA računar.
** Gasiš: Računar, PA sve periferije.
Ovo je bitno samo ako se od periferija očekuju povratne informacije
tokom inicijalizacije računara. U slučaju monitora takvih informacija
nema, pa redosled uključenja nije bitan. Jedina povratna informacija
kod VGA monitora je na pinu 12 i ona je PASIVNA, a govori o tipu moni-
tora: kod monohromatskih monitora je pin 12 spojen na masu. Za pinove
4 i 11 nemam informaciju.
cnenad> Varijanta kada je kabl za napajanje monitora uključen u računar
cnenad> i varijantu kada posebno ide u zid.
cnenad> U obe varijante većini ljudi je monitor uključen tj. na tkzv.
cnenad> stand-by režimu i dovoljno je da se uključi računar pa da se radi...
Ne verujem da je većini ljudi monitor uključen u drugoj varijanti, jer
njemu tada radi kompletna elektronika (za razliku od TV-a ugašenog preko
daljinskog upravljača), samo što je ekran zatamnjen zbog odsustva video
signala. žak me takva varijanta i blago plaši, jer ko zna šta može da se
desi nekom levom monitoru u dužem odsustvu sinhro impulsa.
U svakom slučaju, redosled uključivanja ili naknadno uključivanje NE MOčE
da ošteti uređaje (e, sad ide i ono: "Za eventualno nastalu štetu baš me
briga..."). ;>
Ono što je vrlo OPASNO za uređaje je sam čin POVEZIVANJA UREĐAJA.
Šasije nepovezanih uređaja mogu biti na potencijalima koji se razlikuju za
par stotina volti, i u slučaju da se izjednačavanje potencijala izvrši
preko CMOS komponenti vrlo je verovatno da neće preživeti.
Jedna od vrlo opasnih situacija je povezivnja monitora koji radi, a koji
nije uzemljen (uključen je u posebnu priključnicu na zidu koja nema
kontakt za uzemljenje), i kompjutera koji je propisno uzemljen. Većina
monitora ima odmah nakon prekidača za uključenje vezane kondenzatore za
suzbijanje radio smetnji, kao što je prikazano na slici:
>──────────────────┬─────────────┬─────────────>
│ C ─┴─
│ ─┬─
C ─┴─ │
220 VAC ─┬─ ├─────┐
│ │ ─┴─ šasija monitora
│ C ─┴─
│ ─┬─
>──────────────────┴─────────────┴──────────────>
Posledica je da se potencijal šasije prema zemlji šeta od +155 do -155 V,
i ako ubodete pravi trenutak za ubadanje D15 konektora u video karticu, a
da se pri tome prvo ne spoje mase (što je vrlo verovatno), potencijali
će se izjednačiti preko izlaznog stepena D/A konvertora na VGA kartici ...
Druga vrlo rizična operacija je povezivanje audio izlaza ili LINE ulaza
zvučne kartice sa Hi-Fi sistemom. Opasnost postoji ako kabl za povezivanje
prvo ubodete u zvučnu karticu, a zatim u pojačalo, zato što kod činč uti-
kača prvo "vrući" kraj ostvaruje kontakt, pa se izjednačavanje potencijala
vrši preko elektronike. Opasnost je veća ako je na Hi-Fi sistem povezan i
TV koji po pravilu nije uzemljen, a koji takođe ima RSO filter. Radost je
veća ako je na neuzemljenom antenskom sistemu priključeno više televizora.
Na sličan način sam ja pre 10 godina spalio SID čip u 64-ci.
Pošto konektori nisu pravljeni tako da prvo povežu mase (kao što je to
slučaj kod XLR (Canon) konektora gde je kontakt za masu duži) ostaje
nam da pre povezivanja potpuno isključimo uređaje i da prvo masom kabla
dodirnemo masu uređaja. Kod povezivanja stereo kabla od audio kartice
možete masu jednog kanala koristiti kao vezu između šasija dok ne ubodete
drugi kanal. Ako uređaji moraju da budu uključeni prilikom povezivanja
(industrija, laboratorije ...) onda prvo obezbedite kvalitetno povezivanje
šasija.
Nije baš vezano sa temom, ali obratite pažnju i kada uključujete "banana"
utikače (3,5 ili 6,3 mm) koji su pod naponom (izlazi ispravljača, izlazi
razglasa), zato što prilikom ubadanja utikača obavezno dolazi do njegovog
kratkospajanja.
Izvinite zbog dužine poruke.
razno.62cnenad,
-> #61, zoran.ristic=> Ne verujem da je većini ljudi monitor uključen u drugoj varijanti, jer
=> njemu tada radi kompletna elektronika (za razliku od TV-a ugašenog preko
Znači da ga gasim kad i mašinu umesto da stoji na lažnom 'stand-by' režimu.
=> Izvinite zbog dužine poruke.
Ništa ništa, vrlo poučno.
razno.63zormi,
-> #60, calex*<!> Pališ: SVE periferije, PA računar.
*<!> Gasiš: Računar, PA sve periferije.
*
* Koliko je ovo ispravno? Meni u uputstvu za modem preporučuju
* da _prvo_ palim računar pa modem a da prvo gasim modem pa računar.
Prethodno pravilo datira još iz davnih vremena računarstva,
a zasniva se na ideji da računar tokom podizanja treba da vidi
sve periferije kojima raspolaže kako bi se ispravno konfigurisao.
razno.64omega,
-> #61, zoran.risticŢ Izvinite zbog duzine poruke.
Kamo srece da na Sezamu ima vise ovakvih poruka.
razno.65mdrazic,
-> #57, fancy> ergo, prvo pališ monitor pa računar, a gasiš računar pa monitor.
A kako kad je monitorsko napajenje priključeno na računar?
Milan
razno.66fancy,
-> #65, mdrazicŮŢ> A kako kad je monitorsko napajenje priključeno na računar?
Pališ i gasiš na računaru, prekidač monitora slobodno ostaviš
uključen.
razno.67supers,
-> #65, mdrazic>> A kako kad je monitorsko napajenje priključeno na računar?
Da, je li OK da se tada monitor ne gasi?
razno.68iivkovic,
Evo mene sa problemom :)
Naime, imam problem sa eksternim modemom. Telemate javlja da "CTS is off" i
automatski isključuje RTS/CTS flow control, programi iz windowsa (Procomm,
Bitcomm, QuickLink itd.) odbijaju da rade sa modemom, osim ako je RTS/CTS
isključen. Modem doctor kaže da je problem u kablu. To su činjenice, e sad:
Kabl sam najmanje deset puta (omski) proveravao i sve je o.k., čak sam
napravio i nov (kabl) i smetnja ostaje ista. Ostaje znači da nešto sa modemom
ili kompjuterom ne valja. Ja bih da utvrdim gde je problem, da se ne blamiram
kad odem na reklamaciju (modem i kompjuter nisu kupljeni od istog dilera). Da
bih proverio kompjuter, koristio sam nortonovu diagnostiku, al' mi je za
detaljnu proveru serijskog porta potreban _loopback plug_. E zbog toga vas
ovoliko i davim. Interesuje me da li je takvu petlju(?) moguće napraviti u
kućnoj radinosti, i ako jeste kako? Takođe. interesuje me da li se na ovaj
način može proveriti CTS linija (da ne bude - džaba si se mučio)?
Hvala!
P.S. Naravno, svaka teorija koja bi mogla da pomogne u utvrđivanju krivca za
moje muke :( je dobrodošla!
razno.69babbage,
-> #67, supers
>=>> >> A kako kad je monitorsko napajenje priključeno na računar?
>=>>
>=>> Da, je li OK da se tada monitor ne gasi?
GROARGH! Silno vreme (i mesto u padu!) potrosih na ovakve
poruke zadnjih par dana. Ajd' zapamtite: REDOSLED UKLJU-
CIVANJA JE N E B I T A N KOD SAVREMENIH MASINA! Naravno,
moguce je da postoje specificne komponente kojima je i to
bitno, ali ja nikad nisam naisao na tako nesto. Licno mislim
da je mnogo veca mogucnost da se kompjuter pokvari od kosmi-
ckog zracenja ;), nego od pogresnog redosleda ukljucivanja.
Babbage
razno.70bobland,
-> #69, babbage Šta li se svi vi toliko sekirate oko redosleda uključivanja i
isključivanja uređaja. Ma oni su toliko otporni. žudo jedno!
Nešto sam kod druga radio na kompjuteru za vreme grmljavine i
'ajde da mu isljučim interni modem. Kad je nevreme prošlo, kaže mi
da ga uključim da bi pozvao Ecstasy. Ja krenem da guram, a ono
modem ulazi unutra (izbada se). Brže, gasi kompjuter, i otvaraj
kućište, kad ono, ploča nestandardna i sve kartice stoje
nezašarafljene. Dok sam ga ubadao i molio se da modem nije crkao,
on me je pitao zašto sam isključio kompjuter :))). I na kraju,
modemu ništa. :) Huh! Ni sam nisam verovao da je ovo moguće, ali
eto, i "in vivi" vađenje kartica radi. Ipak, "ne pokušavajte ovo
kod kuće, mi smo profesionalci". :)))))
razno.71fancy,
-> #69, babbageŮŢ> GROARGH! Silno vreme (i mesto u padu!) potrosih na ovakve
ŮŢ> poruke zadnjih par dana. Ajd' zapamtite: REDOSLED UKLJU-
ŮŢ> CIVANJA JE N E B I T A N KOD SAVREMENIH MASINA!
A da li si se IKAD zapitao zašto ti je monitor umal' eksplodirao u
lice..?
razno.72rkramer,
-> #70, boblandC:Đ> nezašarafljene. Dok sam ga ubadao i molio se da modem nije
C:Đ> crkao, on me je pitao zašto sam isključio kompjuter :))).
C:Đ> I na kraju, modemu ništa. :) Huh! Ni sam nisam verovao da
C:Đ> je ovo moguće, ali eto, i "in vivi" vađenje kartica radi.
C:Đ> Ipak, "ne pokušavajte ovo kod kuće, mi smo profesionalci".
C:Đ> :)))))
Heh.. Nisi znao za to? :))) Mani se ne jednom desilo da zaboravim
(?!:) da je kompjuter ukljucen že i da pocnem da ubadam karticu u
slot (skener ili modem). A Comovi i lpt po obicaju idu na zivo (zuri
se...). I eto, (kuc, kuc) sve radi :)
Pozdrav< RKRAMER
razno.73rkramer,
-> #68, iivkovicC:Đ> Naime, imam problem sa eksternim modemom. Telemate javlja da
C:Đ> "CTS is off" i automatski isključuje RTS/CTS flow control,
C:Đ> programi iz windowsa (Procomm, Bitcomm, QuickLink itd.)
C:Đ> odbijaju da rade sa modemom, osim ako je RTS/CTS isključen.
C:Đ> Modem doctor kaže da je problem u kablu. To su činjenice, e
C:Đ> sad:
Proveri pinove od COM-a na samoj i/o kartici i proveri kabl koji
ide od pinova na kartici da samog porta. Kladim se da je jedno od ova
dva. Moze i jednostavna proba. Samo zameni kablove coma 1 i 2 pa
probaj onda.
razno.74vlad,
-> #68, iivkovic> kompjuterom ne valja. Ja bih da utvrdim gde je problem, da se ne
> blamiram kad odem na reklamaciju (modem i kompjuter nisu kupljeni od
Proveri prvo kabl od modema do racunara, mirise mi na njega. On
je "straight through" (pin_na_pin) tako da nema zabune.
> diagnostiku, al' mi je za detaljnu proveru serijskog porta potreban
> _loopback plug_. E zbog toga vas ovoliko i davim. Interesuje me da
> li je takvu petlju(?) moguće napraviti u kućnoj radinosti, i ako
DB25, zenski:
2-3
4-5
6-8-20-22
Ima to u nekom od tekstova koji dolazi uz paket NU - RTFM B).
> jeste kako? Takođe. interesuje me da li se na ovaj način može
> proveriti CTS linija (da ne bude - džaba si se mučio)?
Pin 4 je RTS, 5 CTS, so trebalo bi da proverava i to.
razno.75bobland,
-> #72, rkramerPlay-and-Plug ;)))
razno.76szinf,
-> #33, bulajaHvala, našao sam je i sam u međuvremenu. Nije mi jasno zašto uz CDROM ide
verzija koja je starija, i ona mi je išla preko one iz DOS-a.
-----------------Peđa------------------
razno.77rkramer,
-> #75, boblandC:Đ> Play-and-Plug ;)))
Upravo to, i upravo tim redosledom ;)))) Btw, ne znam zasto, ali
kad god izvucem kontroler ili video karticu na zivo, kompjuter se
zaglupi? O;>>>>
razno.78babbage,
-> #70, bobland
>=>> modemu ništa. :) Huh! Ni sam nisam verovao da je ovo moguće,
>=>> ali eto, i "in vivi" vađenje kartica radi. Ipak, "ne pokušavajte
>=>> ovo kod kuće, mi smo profesionalci". :)))))
Da si nekad imao maqinu koja je patila od akutnog manjka slotova,
ovo te ne bi ni iznenadilo...
Babbage
razno.79babbage,
-> #71, fancy
>=>> A da li si se IKAD zapitao zašto ti je monitor umal' eksplodirao
>=>> u lice..?
B)))))))))) A ti mislis da je to bilo zbog pogresnog redosleda
paljenja i gasenja? B))) Daj, bre, molim te.....
Inace, ja sumnjam na to da je u pitanju bila katodna cev:
moguce je da je bila ostecena, i da je stalno hladjenje/grejanje
napravilo pukotinicu, pa onda vakuum unutra....itd. Ajde, neka
me DVV ili neko obrazovaniji od mene na ovom polju ispravi ako
gresim.
Babbage
razno.80snemcev,
Subject: PIO "overclocking"
Jedno pitanje za stručnjake za hardver: kako se ponaša disk kome je na
kontroleru PIO setovan na vrednost koju disk ne podržava?
razno.81nbatocanin,
-> #57, fancy> ergo, prvo pališ monitor pa računar, a gasiš računar pa
> monitor.
Samo da delimično potvrdim ovu izjavu: moj monitor tako gadno "pukne"
kad se uključi POSLE računara, da to nije normalno. Kad se on prvi
uključi, pucanj je daleko manji.
razno.82dulev,
O ovome sam davno nekad cuo neke price i iste sam primao sa
rezervom, pa cak i sa podsmehom, ali od danas... ;)
No krenimo iz pocetka.
U jednoj od fabrika u NS-u smo instalirali mrezu racunara. Kako to
u ovakvim slucajevima obicno biva, jedna od radnih stanica je bila
i u magacinu udaljenom oko 600m od servera. Kabel je trebalo da
prodje kroz dva pogona (hale), pa je na prelazu iz jedne u drugu
(oko pola puta) postavljen i ripiter. I, sve je lepo radilo oko
4 meseca, dok nije stalo. ;>
Naravno, posle poziva telefonom i kukanja od jedno 15-ak min uzmem
tasku, sednem u kola, wrmmm...
Nije dugo trebalo da se ustanovi da je pukla novelova kartica u
serveru i ripiter. Dobro, zamenice se. Ali, zbog cega su
vrisnuli...? Cackaj 'vamo, cackaj 'amo, u'vatim ja BNC na kraju kod
servera... drmm...
KAD ME OPRZI STRUJA!!!
OKLEN STRUJA D!@A#TI@#$%#M^JK%$UB#$ZJ$#$U...!!!
Evo vec nedelja prodje, a ja se ocesljati ne mogu!
Otkacim kabel sa servera i ripitera - znaci slobodan je i nema
nikakvog fizickog (galvanskog) spoja ni sa jednim elektricnim
uredjajem. Meri 'vamo, meri 'amo, kad u kablu u odnosu na masu
racunara - uzemljenje, 110 VAC! Oklen ovo sad??? Put pod noge, pa
kroz halu. Gledam kabel gore na oko 10m visine (koji je inace malo
po malo prolazio pored nekih razvodnih kutija). Kao da cu da vidim
ja nesto. ;) Od silnog gledanja, ustanovim da kabel treba skinuti
pa da ga ja lepo pregledam na stolu. E tu sam preziveo i drugi atak
na moj zivot od strane dezurnog spiderman-a, koji je postavljao
isti i koji se odaziva na - elektricar. Naravno, pokupim se i odem.
Posle par dana, telefon, - Mi skinuli kabel i izgleda da nije nigde
ostecen. Mislim ja - q*** moj nije ostecen, sta vi znate, sednem u
kola, wrmmm...
Pogledam kabel, kad on samo prasnjav. Stvarno je ceo. E, pa bice
da kanda mene neko ovde z... Uzmem instrument, premerim - sve
dobro!? Sad vec ne znam sta da radim. Oko mene vec gomila ljudi,
komesa se i zamori, ja obilazim oko kabla i sve nesto
mrmoljim - hmmm..., aha..., mmmda... i pametno trepcem, kao, znam
sta radim. ;>>
I..., pade meni na pamet ono staro majstorsko pravilo: Ako ne ide
ovako, a ti obrni (znam, moglo je i ranije, ali j...). Joj, pa to
nece valjati - znaci da racunar z... Batalim ja kabel (ocigledno
nece da saradjuje) i stignem do uticnice u zidu. Napon izmedju
nule i uzemljenja oko 1VAC - u redu. Ukljucim produzni kabel
(na koji je bio ukljucen server), izmerim istu stvar, kad ono
110VAC - AHA, SAD TE IMAM! (BTW, kako sam napustio mrezni kabel,
spiderman me sve vreme sece pogledom i zvace kombinirke.) Prva
pomisao - neko je obrnuo nulu i uzemljenje. Rasturim produzni,
instrument u ruke, kad - sve je dobro da ne moze biti bolje!? A u
kablu i dalje 110VAC! Pocinjem da se okrecem, mozda i ugledam
Loru Palmer. E tu u ocajanju poludim i rasturim produzni na
sastavne delove, opet instrument u ruke i - PA OVO NIJE MOGUCE!
Probam jos par puta u drugim varijantama i - STVARNO JE MOGUCE!
PLASTICNO PODNOZJE OD RAZVODNE KUTIJE
PRODUZNOG KABLA PROVODI STRUJU!!!
??????
Kad je krenula trka po fabrici, da se nadju i ostali primerci, koji
su kupljeni zajedno kad i ovaj... :))))) Joj, panike... :)))
Ja sam danas ukljucio kasetofon...!!!
Iju, a ja vec nedelju dana kuvam kafu sa njim...!!!
...
...
Naravno i ostali su bili falicni.
Elem, vajni proizvodjac je ELKO (ili tako nekako) iz Bora. Ne
mozete promasiti, jer koliko je meni poznato, oni su jedini
proizvodjaci u Boru, a uz to i jedan od najvecih u Jugoslaviji.
Valjda su i sa renomeom. ;>>
A da, kad su se svi rasturili, jedino je ostao spiderman koji uzeo
bunt mreznog kabla, polako izasao i nestao u smeru hale.
No, stvar sigurno nije za zezanje, ali sa ove vremenske distance,
posle svega...
U svakom slucaju, treba i ovo imati na umu pod OBAVEZNO!
(dv)
razno.83funky,
-> #80, snemcev)> kako se ponaša disk kome je na
)> kontroleru PIO setovan na vrednost koju disk ne podržava?
Pa ako si za malo promašio, javiće ti se prilikom dizanja sistema
Bad or missing command interpreter
A ako si za malo više promašio, možda ti javi i
Non-system disk or disk error, ili
Missing operating system
Najgori slučaj je da uredno digne sistem, a posle par dana se pojave
lost-klasteri i CROSS-LINKED fajlovi. Ovde može da pomogne dodavanje WS na VLB
razno.84fancy,
-> #79, babbageŮŢ> B)))))))))) A ti mislis da je to bilo zbog pogresnog redosleda
ŮŢ> paljenja i gasenja? B))) Daj, bre, molim te.....
You'll never know..;)
razno.85calex,
-> #72, rkramer<!> (?!:) da je kompjuter ukljucen že i da pocnem da ubadam karticu u
<!> slot (skener ili modem). A Comovi i lpt po obicaju idu na zivo (zuri
Ne bih se sa ovim igrao. :(( Pre par godina je pokušaj ubadanja
centroniksa u upaljen PC (upaljen i štampač) doveo do teške paljevine
čipa u IDE/IO kontroleru. Ne jednom, čak tri puta za mesec dana, ne
možeš ljudima da dokažeš da je bitno ipak ugasiti nešto. :>> Jedina
dobra :> strana je mala cena kontrolera.
razno.86ssimeunovic,
-> #85, calex>> Ne bih se sa ovim igrao. :((
Normalno da se sa time ne treba igrati. Moderator bi onakve
poruke trebao da ukloni s obzirom na njihov destruktivni
efekat. Jedino onima koji se bave servisiranjem kompjutera
može ići u prilog da ljudi postupaju na sugerisani način.
razno.87dr.grba,
-> #85, calex>> Ne bih se sa ovim igrao. :(( Pre par godina je pokušaj ubadanja
>> centroniksa u upaljen PC (upaljen i štampač) doveo do teške paljevine
>> čipa u IDE/IO kontroleru. Ne jednom, čak tri puta za mesec dana, ne
Povremeno mi se desi da "na vruće" menjam Centroniks kabl. Ono što tom
prilikom obavezno uradim, kad već ne isključujem računar, jeste da OBAVEZNO
iščupam strujni kabl iz štampača.
Ovo nakon što sam imao prilike da vidim kakva je varnica iskočila između
Centroniksa i slota u štampaču kad sam ga jednom primakao da vežem. Štampač
jeste bio matora mrcina, računar takođe, ali na mestu gde sam to radio je
posebno izvedena strujna mreža za ERC, posebno dovedena iz trafostanice,
atestirana na sve vrste smetnji, uzemljena kako Bog zapoveda... pa se opet
desilo, mogao sam da rekonstruišem. Kada bih štampač izvukao iz mreže ovo se
nije događalo.
Bez obzira, ovakve operacije treba izbegavati. Zna se kako se to radi...
razno.88vlad,
-> #82, dulev> PLASTICNO PODNOZJE OD RAZVODNE KUTIJE
> PRODUZNOG KABLA PROVODI STRUJU!!!
Sacuvaj Boze i sakloni! Prica je stvarno jeziva.
Kako im je samo uspelo da naprave plastiku koja provodi struju?
Da im je neko trazio provodnu plastiku kukali bi na sav glas kako
nemaju tehnologiju i repromaterijal zbog nepravednih, nicim
izazvanih, nametnutih, genocidnih... B((((((((
razno.89babbage,
-> #82, dulev
>=>> PLASTICNO PODNOZJE OD RAZVODNE KUTIJE
>=>> PRODUZNOG KABLA PROVODI STRUJU!!!
Ta-na-na-na, ta-na-na-na....ovo je zona sumraka...ovaj, htedoh
da kazem Srbija. ;)
Babbage
P.S.
Hvala na upozorenju! Sve na cemu pise BOR od sad zaobilazim na 5km...
razno.90snemcev,
-> #83, funkySubject: Re: PIO "overclocking"
>> Najgori slučaj je da uredno digne sistem, a posle par dana se pojave
>> lost-klasteri i CROSS-LINKED fajlovi. Ovde može da pomogne dodavanje
>> WS na VLB
Mislim da znam za jedan računar na kome je ovo slučaj...
Sa smanjivanjem PIO-a, problemi bi trebali da nestanu bez ikakvih
posledica, ne?
razno.91dveselinovic,
-> #87, dr.grba Tačno, zna se kako se to radi. Prvo i osnovno pravilo - pre bilo
kakvog čačkanja, izbaciti mrežu iz cele priče. Nepoštovanje tog
osnovnog pravila može jako mnogo da košta.
Pozdrav,
DVV
razno.92jasicp,
Da li neko zna kako se ponasaju ovi stabilizatori koji se po
prodavnicama mogu naci za oko 300din ili slicno (mali beli). Kakve koristi
moze biti od njih. Da li, osim sto u razumnim granicama peglaju napon,
mogu da zastite od strujnih udara?
razno.93jasicp,
Da li neko zna kako se ponasaju ovi stabilizatori koji se po
prodavnicama mogu naci za oko 300din ili slicno (mali beli). Kakve koristi
moze biti od njih. Da li, osim sto u razumnim granicama peglaju napon,
mogu da zastite od strujnih udara?
razno.94jeremy,
žitao sam tekst o Covoxu u Računarima 108, pa me zanimaju utisci onih koji
su to nabavili...Kako radi, kakav je zvuk, isplati li se nabavljati i sl.
Koliko sada košta Covox i gde se može nabaviti?
razno.95cnenad,
-> #82, dulev=> PLASTICNO PODNOZJE OD RAZVODNE KUTIJE
=> PRODUZNOG KABLA PROVODI STRUJU!!!
Moguće je da se u plastičnoj masi našla neka materija koja je provodnik ?
Recimo lepak koji je mešan sa granulatom ili tako nešto ?
razno.96mzdravkovic,
-> #89, babbage>>> =>> PLASTICNO PODNOZJE OD RAZVODNE KUTIJE
>>> =>> PRODUZNOG KABLA PROVODI STRUJU!!!
>> Hvala na upozorenju! Sve na cemu pise BOR od sad zaobilazim na
>> 5km...
Malo lokal patriotizma ! Doticni produzni kablovi nisu iz Bora, vec
su iz Dusnika (kod Nisa) iz fabrike ELID, koja je u sastavu RTB-a Bor.
razno.97bpetrovic,
-> #94, jeremy■˙> Citao sam tekst o Covoxu u Racunarima 108, pa me zanimaju
■˙> utisci onih koji su to nabavili...Kako radi, kakav je zvuk,
■˙> isplati li se nabavljati i sl.
Pa, zavisi za sta ti treba.
Ako oces samo da se igras, nemoj ni slucajno da ga nabavljas.
Prvo, podrzava ga vrlo malo novih igrica, i drugo (bitnije) uzaaasno je
sporo (posto koristi procesor).
Ali, sasvim je druga prica ako ti treba za module i ostalu muziku .
Tu ga podrzava prilican broj playera (ft, ft2, dmp, iplay), a kvalitet
je na zavidnom nivou ( za te pare ) 22Khz mono.
Kad smo kod para, ja sam ga platio oko 10 nemica, a ti pogledaj po
oglasim (trebalo bi da ima u SK).
Pozdrav
Vlada
razno.98jegor,
-> #94, jeremy> Kako radi, kakav je zvuk, isplati li se nabavljati i sl.
> Koliko sada kosta Covox i gde se moze nabaviti?
Ja i drugar smo ga pravili pre jedno godinu dana. Zvuk je od
prilike kao sa spikera, samo drasticno pojacan + krcanje.
Ako si zainteresovan, drugaru je ostao jos jedan komad.
razno.100jasicp,
Da li neko zna kako se ponasaju ovi stabilizatori koji se po
prodavnicama mogu naci za oko 300din ili slicno (mali beli). Kakve koristi
moze biti od njih. Da li, osim sto u razumnim granicama peglaju napon,
mogu da zastite od strujnih udara?
razno.101bigbrada,
Subj : Napajanje
Imam problem sa napajanjem. Naime, svi postojeći kablovi
su zauzeti, a hoću da ubacim i CD-ROM. Ima li negde da
se nađe tzv. 'lopov'?
Sale.