razno.102dulev,
-> #96, mzdravkovic> Malo lokal patriotizma ! Doticni produzni kablovi nisu iz Bora, vec
> su iz Dusnika (kod Nisa) iz fabrike ELID, koja je u sastavu RTB-a Bor.
Hvala na ispravci. :)
(dv)
razno.103dulev,
-> #95, cnenad> Moguce je da se u plasticnoj masi nasla neka materija koja je
> provodnik ? Recimo lepak koji je mesan sa granulatom ili tako nesto ?
Svasta je moguce - grafitna ili metalna prasina...
Mada, posle svega, svaka "prica" sa doticnim proizvodjacem je sa moje
strane zavrsena, a pogotovo razmisljanje o njihovoj "tehnologiji
izrade".
(dv)
razno.104dveselinovic,
-> #100, jasicp Pa, donekle te i štite od strujnih udara, ne mnogo, ali sigurno
ublažavaju razne špiceve i udare. U principu, ja bih to stavio na moj
računar; pošto imam UPS, koji ima i ulazni filter, ne treba mi, ali
sam ćaletu to kupio i evo ne žali se ima već 5-6 godina.
Pozdrav,
DVV
razno.105rkramer,
Ako je neko skoro pazario neku _kvalitetnu_ 486 plocu sa VLB i PCI
slotovima, bio bih mu zahvalan ako bi mi je malo opisao i rekao gde
je kupio (na mail naravno). Trebala bi da ima BIOS support za EIDE, i
eventualno integrisani EIDE kontorler i/ili I/O linije (naravno sa
16550AF UARTima). Sa _pravom_ kes memorijom :))
POzdrav, RKRAMER
razno.106funky,
-> #105, rkramer)> Ako je neko skoro pazario neku _kvalitetnu_ 486 plocu sa VLB i PCI
)> slotovima, bio bih mu zahvalan ako bi mi je malo opisao i rekao gde
)> je kupio (na mail naravno). Trebala bi da ima BIOS support za EIDE, i
)> eventualno integrisani EIDE kontorler i/ili I/O linije (naravno sa
)> 16550AF UARTima). Sa _pravom_ kes memorijom :))
Sačekaj sledeće R, imaš 3 baš takve. Nadam se da će izaći dok se vratim
s mora ;)
razno.107rboskovic,
Moze li neko da pomogne?
Dobio sam jednu WANG tastaturu i jedan WANG monitor, ocito ostaci nekog
mainframe sistema. Ima li sanse da se iskoriste na PC-u?
Tastatura dosta lici na AT-101, s tim sto ima gomilu natpisa, a ispod poklopca
pravi mikroracunar, sa dva skupa DIP switchewa i zvucnikom. Konektor je DIN
cetvoropolni, mada sam kabl ima 6 zila, sto se vidi na drugom kraju. Ako pret-
postavim da su dva od cetiri prikljucka zapravo +5V/0, ostaju mi dva za
serijsku komunikaciju, ali mi nedostaje jos jedan za clock (kao kod AT-a).
Monitor je 14" zeleni, i ima dva DIN gnezda. Jedno je za napajanje 12V,
a drugo za video. Verovatno bi mogao da se iskoristi kao zamena za Hercules,
ali me buni sto je taj prikljucak 8-polni DIN, a svi prikljuci na ploci
nekud vode. Ako su dva video, dva sync, jedan masa (mada nije - ide na neki IC)
ne znam sta su ostali.
Svaka pomoc je dobrodosla.
Pozdrav, Rade
razno.108zkecman,
Za one koji hoce da prave UPS evo kratke ali genijalne
seme. Sema je pozajmljena iz OrCAD-a. ;)
+5v D1- 1N4001 dioda
o-->---o
D1 |
- |
o---||--||----o------o ka uredjaju
-+ -+
Baterije 4v redno vezane.
- o--------------------o -
Ako treba opis rada Mail Me.
Pozdrav, Sale.Car.
HHHHHHHHHHHHHHHHHH ű
razno.109fbojan,
-> #101, bigbradaTo se da lako resiti! Uzmi lepo konektor koji ti fali, rasturi ispravljac, u
njemu
zalemi zice pazeci na napone da ne bude dima i to je to!
razno.110supers,
U PC.HARD.5 je bilo reči o tome da se nestabilnos' pri ugradnji modema
prevazilazi tako što se modem setuje na COM2 a na kontroleru se COM2
prebaci na COM4. Ovo prvo je OK, ali kako da predžamperišem kontroler kad
uputstvo, naravno, nemam.
Zato bih zamolio nekoga da mi objasni kako to da uradim na PTI-255W.
I da mi kaže lokaciju džampera, ako može.
razno.112mkaralic,
-> #35, fancy> ŮŢ> Drugar ima 386/25 SX sa 2 mb ram.
> ŮŢ> Hteo bi da instalira ACCES.Dali je moguće da to uradi ako dokupi
> ŮŢ> još 2 Mb RAM-a.
>
> Najbolje je da dokupi 6-14 Mb RAM-a, kao i minimum 486DX/40 za rad u
> iole humanim uslovima.
> Sve ispod toga spada u domen WR:"Misterije mašine" ;))
Ovo se apsolutno slaže sa mojim iskustvom. Imam 386SX/40/4MB i malo sam bio
instalirao Access 2.0 i skoro nikako nije radio. Na prvi pogled i jeste, ali
kada sam startovao neki od Wizzard-a, osećao sam se kao da radim na 286/16/1MB.
Užas...
Jedini predlog je da nabavi Access 1.1 - on bio trebao da radi normalno na 4MB.
Pozdrav // Mik !!!
razno.114danko,
-> #110, supers>> U PC.HARD.5 je bilo reci o tome da se nestabilnos' pri ugradnji modema
>> prevazilazi tako sto se modem setuje na COM2 a na kontroleru se COM2
>> prebaci na COM4. Ovo prvo je OK, ali kako da predzamperisem kontroler
Nema nikavih mogucih razloga da sistem koji koristi COM4 bude nestabilan.
Ranije su postojali problemi sa koriscenjem COM4 pod Windowsom zbog lose
podrske, a jos ranije su zezali i neki DOS programi. To potice iz toga sto
originalni BIOS ima podrsku samo za COM1 i COM2. Podrazumeva se da moras
voditi racuna pri deljenju interapotova (mis na COM1) i da nista ne sme da
koriti adrese gde je COM4.
razno.115babbage,
-> #110, supers
>=>> U PC.HARD.5 je bilo reči o tome da se nestabilnos' pri ugradnji
>=>> modema prevazilazi tako što se modem setuje na COM2 a na
>=>> kontroleru se COM2
Aman! Ja menjam misa svakih cca 6 meseci, i on stalno stoji
na COM1. Za to vreme modem zivi na COM3, i nema NIKAKVIH
problema sa interferencijom. Stavi lepo modem na COM3, IRQ5
i neces imati problema.
Babbage
P.S.
Ah da, podrazumevam da nisi stavio Sound Blaster ili nesto slicno na IRQ5.
razno.116cnenad,
-> #110, supers=> prevazilazi tako što se modem setuje na COM2 a na kontroleru se COM2
=> prebaci na COM4. Ovo prvo je OK, ali kako da predžamperišem kontroler kad
Iliti kad želiš staviti interni modem na COM2 treba isključiti eksterni
COM2 port.
Mene interesuje obrnuta situacija, kada se instalira eksterni modem on
naravno može ići ili na COM1 ili COM2. Šta se u tim slučajevima radi ?
Nekoliko puta sam se susretao sa raznim 'kantama' koje su priključene i
uključene ali se nije moglo ništa raditi (nema inicijalizacije i sl.) ili
se na ekranu ispisuju neke karakondžule.
Nažalost nisam imao uputstva za dotične ali ne verujem da su njima nalazi
nešto baš bitno, ili grešim ?
Ispada da je veći problem priključiti eksterne nego interne modeme.
razno.117fancy,
-> #112, mkaralicŮŢ> Jedini predlog je da nabavi Access 1.1 - on bio trebao da radi normalno
ŮŢ> na 4MB.
_Trebalo_ bi, ali nema šanse da radi bez 8Mb. Veruj mi, znam.
razno.118supers,
-> #114, danko>> Nema nikavih mogucih razloga da sistem koji koristi COM4 bude
>> nestabilan.
Pa, eto, probao sam da stavim modem i na COM4 i na COM2, i mašina se
smrzava pri podizanju Dosa. COM1 bolje i da ne pokušavam, tu mi je miš.
Pretpostavljam da se modem sudara sa kontrolerom, jer kočenje nastaje
pri podizanju OS-a. Kontroler je PTI-255W. Šta da radim?
razno.119supers,
-> #115, babbage>> na COM1. Za to vreme modem zivi na COM3, i nema NIKAKVIH
>> problema sa interferencijom. Stavi lepo modem na COM3, IRQ5
Ma, slobodan mi je IRQ5, ali šta da radim kada modem ima džampere
samo za biranje COM porta? Ako stavim COM3, koristiće IRQ4.
razno.120calex,
-> #119, supers<!> Ma, slobodan mi je IRQ5, ali šta da radim kada modem ima džampere
<!> samo za biranje COM porta? Ako stavim COM3, koristiće IRQ4.
Pa na kontroleru podesi IRQ5 za COM3.
razno.121ljubinko,
-> #82, dulev> KAD ME OPRZI STRUJA!!!
> OKLEN STRUJA D!@A#TI@#$%#M^JK%$UB#$ZJ$#$U...!!!
> Evo vec nedelja prodje, a ja se ocesljati ne mogu!
>
> PLASTICNO PODNOZJE OD RAZVODNE KUTIJE
> PRODUZNOG KABLA PROVODI STRUJU!!!
>
> ??????
>
> Naravno i ostali su bili falicni.
Ovo deluje prilicno neubicajeno (ili mozda neverovatno).
Ja zivim u Boru, ali ne radim u RTBu i nemam ni jedan komad pomenutih
produznih kablova, ali neki od kompjuterasa koji imaju veze sa RTB
tvrde da je tako nesto nemoguce, a meni nije jasno zasto ne napisu
to ovde, mada u sklopu RTBa ima mnogo ljudi koji se bave profesionalno
kompjuterima i imaju kontakta sa tim kablovima.
Imas li neki primerak tih kablova ? (s obzirom da kazes da su i
ostali bili falicni).
Da li neko ima takav produzni kabl i kakva su iskustva ?
Sta kazu strucnjaci o tom pitanju ?
razno.122vlajel,
-> #121, ljubinko
>> KAD ME OPRZI STRUJA!!!
>> PLASTICNO PODNOZJE OD RAZVODNE KUTIJE
> Ovo deluje prilicno neubicajeno (ili mozda neverovatno).
Deluje neverovatno,ali nažalost je istina,pre godinu dana
sam premeštao neke produžne utikače dotičnog proizvođača
i malo me je drmnulo:<,rastavio sam kutiju i video da je
faza legla na dno plastike-po logici plastika ne sprovodi
struju ali.......
razno.123supers,
>>>> Nema nikavih mogucih razloga da sistem koji koristi COM4 bude
>>>> nestabilan.
Upomoć! Ne mogu da instaliram modem. Kada ga stavim na COM2 ili COM4,
sistem se blokira pri učitavanju Dosa sa diska. Na COM1 imam miša.
Kažu da je rešenje ili da na kontroleru setujem COM2 na COM4, ili
da stavim COM3 na IRQ5.
A kako to da uradim? Kontroler je Winbond PTI-255W. Uputstvo nemam.
Mora da neko zna, to moram da uradim u narednih nekoliko dana.
razno.124babbage,
-> #123, supers
>=>> A kako to da uradim? Kontroler je Winbond PTI-255W. Uputstvo
>=>> nemam. Mora da neko zna, to moram da uradim u narednih nekoliko
>=>> dana.
IRQ i port obicno setujes na _modemu_ a ne na kontroleru.
Ako na modemu nemas nikakve prekidace za podesavanje COM
porta, onda cu da ti dam preporuku: uzmi drugi modem ;).
Babbage
razno.125supers,
-> #124, babbage>> IRQ i port obicno setujes na _modemu_ a ne na kontroleru.
Ne znam kako je kod drugih, ali moj Prolink ima samo setovanje
COM porta, i ako mu dam COM3 koristiće IRQ4 i ne mogu mu ništa.
Interesuje me da li se IRQ uopšte može setovati na kontroleru, ako
već ne može na modemu?
razno.126supers,
Subj: Help badly needed
Imam kontroler Winbond PTI-255W. To nije nikakva egzotika i ne mogu da verujem
da niko ne može da mi kaže kako da ga džamperišem da bih naterao modem da radi.
Mašina se koči pri dizanju sa diska ako je modem na COM2 ili 4, na COM1 je miš.
Pomagajte, kako na kontroleru da prebacim COM2 na COM4, da COMu 3 dodelim IRQ 5
ili šta već da uradim da modem prestane da se sudara? A bio bih zahvalan makar
i za kratku pozajmicu uputstva za PTI-255W na fotokopiranje.
razno.127mitcho,
-> #126, supers> Pomagajte, kako na kontroleru da prebacim COM2 na COM4, da COMu
Na JP5 postaviš džampere tako da spoje kontakte 3-9 i 4-10 (sad su ti na
9-15 i 10-16). Time si podesio drugi serijski port na com4. Ako hoćeš da
isključiš taj port stavi džampere na 3-9 i 10-16.
razno.128cnenad,
-> #123, supers=> sistem se blokira pri učitavanju Dosa sa diska. Na COM1 imam miša.
=> Kažu da je rešenje ili da na kontroleru setujem COM2 na COM4, ili
Možda da probaš sa drugim drajverom za miša ?
razno.129jmilosevic,
-> #108, zkecman> Ako treba opis rada Mail Me.
> Pozdrav, Sale.Car.
ne bi loše bilo kada bi to malo lepše nacrtao sa ASCI 193 , 194 i sličnim
karakterima, a usput i objasnio. Kolke baterije, i sl.
poz,
jmilosevic
razno.130supers,
-> #128, cnenad>> => sistem se blokira pri učitavanju Dosa sa diska. Na COM1 imam
>> miša. => Kažu da je rešenje ili da na kontroleru setujem COM2 na
>> COM4, ili
>>
>> Možda da probaš sa drugim drajverom za miša ?
Nisam baš najbolje razumeo, šta drugi drajver može tu da pomogne?
Da mogu istovremeno da imam miša na COM1 i modem na COM3? Koji
to drajver može?
razno.131cnenad,
-> #130, supers=> Nisam baš najbolje razumeo, šta drugi drajver može tu da pomogne?
=> Da mogu istovremeno da imam miša na COM1 i modem na COM3? Koji
Mislio sam da je modem na COM 2 ili 4.
A inače je moguće imati glodara na COM 1 i modem na COM 3 uz podosta
problema...
razno.132varsic,
Sta se sve nalazi u temi benchmardk ove konferencije (o cemu se tu radi) ?
Vlada
razno.133babbage,
-> #131, cnenad
>=>> A inače je moguće imati glodara na COM 1 i modem na COM 3 uz
>=>> podosta problema...
Ja imam na sva moja 4 (cetiri) kompjutera parcova na COM1 i
modem na COM3 (IRQ5) i nemam _nikakvih_ problema.
Babbage
razno.134jegor,
-> #132, varsic> Sta se sve nalazi u temi benchmardk ove konferencije (o cemu se tu radi) ?
Ocigledno je da vise ne dele uputstvo za koriscenje Sezama pri prvoj
pretplati.
Mozes skinuti kompletne teme i konferencije jednostavnom komandom
dow (broj teme). Naravno predhodno treba da "udjes" u zeljenu konferenciju.
Kad skines ono sto si hteo, lepo to dearhiviras i citas u nekom editoru
na tenane.
razno.135cnenad,
-> #133, babbage=> Ja imam na sva moja 4 (cetiri) kompjutera parcova na COM1 i
=> modem na COM3 (IRQ5) i nemam _nikakvih_ problema.
Još kaži da ih koristiš u isto vreme ;) ?! :)
razno.136cnenad,
-> #134, jegor=> Kad skines ono sto si hteo, lepo to dearhiviras i citas u nekom editoru
=> na tenane.
Pravi ugođaj je koristiti TYPE TEXTPAD na svojoj mašini i pritiskati
PAUSE kad zatreba ;)
razno.137dejanr,
-> #134, jegor>> Mozes skinuti kompletne teme i konferencije jednostavnom komandom
>> dow (broj teme).
download brojteme /a
razno.138godfather,
Pre 2 mes promenih plocu sa Cyrix 486/33 na 486dx2/66 mhz.
Problem je plocica na kojoj, naravno, jos uvek stoje '33' i '8'. Bas kao u
Dejanovoj pitalici, ja (baksuzan korisnik) izgubio sam uputstvo i sad nemogu da
namestim '66' i '33' :(( Ako ima neko ovde u .PCX ili nekom drugom formatu to
uputstvo, ili moze da mi ga skenira pa okaci ili bar da mi ASCII simbolima
objasni kako ovo da uradim, bicu mu zahvalan :)
Sitnica ali...
A.Cr.
razno.139prvul,
-> #90, snemcev>>Subject: Re: PIO "overclocking"
>>>> Najgori slucaj je da uredno digne sistem, a posle par dana se pojave
>>>> lost-klasteri i CROSS-LINKED fajlovi. Ovde moze da pomogne dodavanje
>>>> WS na VLB
>>Sa smanjivanjem PIO-a, problemi bi trebali da nestanu bez ikakvih
>>posledica, ne?
Pre jedno pola godine sam mesec dana radio sa pogresno
podesenim PIO modom. Evo sta se desavalo: nista. Sve je bilo
savrseno OK (instalirao windows, razne druge velike pakete,
radio u njima... ma sve OK). Ali! Onda sam resio da neke velike
arhive prebacim sa jedne na drugu particiju. I pojave se greske
u arhivama. Obrisem pa ponovo. Opet greske, ali na drugim
mestima.
Uradim FC... arhiva je identicna sve do nekog bajta. Od tog
bajta. E, onda tamo odakle sam kopirao ima neki bajt koga tamo
gde sam kopirao nema. Dakle, "progutao" jedan bajt. Do kraja
sektora se nista specijalno ne desava, i na kraju sektora u
odredisnom fajlu stoji neki bezveze bajt. Sledeci sektor je
isti u oba fajla.
Dakle, gresaka u citanju nikad nije bilo, a u pisanju se nisu
javljale sve dok je to pisanje bilo u malim komadima. Tek kada
se kopiraju veliki blokovi desi se da "proguta" poneki bajt.
Evo vec pola godine je sve OK od kada sam regulisao PIO
mod (kada sam provalio da guta bajtove setio sam se da
sam se igrao sa PIO modom i vratio sam ga na razumnu
vrednost :)
razno.140babbage,
-> #135, cnenad
>=>> Još kaži da ih koristiš u isto vreme ;) ?! :)
Koristim ih istovremeno (misa i modem)...zasto ne bih radio
nesto u VBu dok Sez pakuje poruke?
Babbage
.
s
ëżw\╗mŕýpcň┴á´ąű
razno.141supers,
-> #132, varsic>> Sta se sve nalazi u temi benchmardk ove konferencije (o cemu se tu
>> radi) ?
Benchmark programi služe za merenje performansi određenih komponenti
(diskova, video kartica itd. itd.) kao i celog sistema. Wintach meri
brzinu video kartica, DHD (delo moderatora ove konferencije) diskova itd.
Imaš i programe za dijagnostiku koji daju određene informacije o mašini,
ali i određene benchmark podatke, odnosno indekse performansi. Takav je
si, odnosno sysinfo iz Nortona.
I, daj, skidaj što pre konferencije, ne znam da li je ovakav udar pitanja
ikada zabeležen :))) Ipak se ne može sve živo tebi ponaosob reći :)
razno.142mitcho,
-> #139, prvul> Evo vec pola godine je sve OK od kada sam regulisao PIO
> mod (kada sam provalio da guta bajtove setio sam se da
> sam se igrao sa PIO modom i vratio sam ga na razumnu
> vrednost :)
A koji je disk u pitanju?
razno.143vlad,
-> #138, godfather> Problem je plocica na kojoj, naravno, jos uvek stoje '33' i '8'. Bas
> kao u Dejanovoj pitalici, ja (baksuzan korisnik) izgubio sam
Uputstva se toliko razlikuju od displeja do displeja i toliko su
necitljiva da nema smisla da pokusavas da dzamperises po njima.
Izvadi displej i nabadaj - po mom iskustvu ne mozes nista da
pokvaris. Kad se vec mucis sa dzamperisanjem sredi stvar jednom
za svagda - podesi da ti pise HI i LO. B)
razno.144vlad,
-> #139, prvulRe: PIO overclocking
> Dakle, gresaka u citanju nikad nije bilo, a u pisanju se nisu
> javljale sve dok je to pisanje bilo u malim komadima. Tek kada
> se kopiraju veliki blokovi desi se da "proguta" poneki bajt.
Identicna iskustva. Razlika je samo u tome sto ja rabim dva
diska, a ovaj matori Fujitsu brlja i kad mu je PIO najsporiji
moguc. Zakljucak: PIO overclocking uvek dodje glave, a narocito
onda kad moze da napravi najvecu stetu (kopiranje velikih arhiva
ili celog stabla direktorijuma).
razno.145bigbrada,
-> #138, godfather---== uputstvo, ili moze da mi ga skenira pa okaci ili bar da mi
---== ASCII simbolima objasni kako ovo da uradim, bicu mu
---== zahvalan :)
---==
---== Sitnica ali...
Pogledaj ovaj fajl. Možda ti i pomogne... :)
Sale
jumperi.txtrazno.146aleck,
-> #144, vlad>&> moguc. Zakljucak: PIO overclocking uvek dodje glave, a narocito
>&> onda kad moze da napravi najvecu stetu (kopiranje velikih arhiva
>&> ili celog stabla direktorijuma).
Ma svi ste vi još imali i sreće.Ja sam 4 meseca terao WD2420 na
240ns sve dok mi nije prijavio da imam disk od 2TB,pojeo 300MB
raznih podataka(TP5.5 još ne mogu da prežalim,a tek programe
napisane u njemu ;((( ),a povrh svega imam i 8KB bad sector-a na
HD-u.Posle ovog sam stavio na 400ns(što i treba za ovaj disk) i
(za) sada je sve u redu.
Barem sam video kakav je osećaj kad napišeš format c:/s...;(((
razno.147rkramer,
-> #135, cnenadC:Đ> => Ja imam na sva moja 4 (cetiri) kompjutera parcova na COM1 i
C:Đ> => modem na COM3 (IRQ5) i nemam _nikakvih_ problema.
C:Đ>
C:Đ> Još kaži da ih koristiš u isto vreme ;) ?! :)
Zasto da ne ako su na razlicitim IRQ-ovima? A covek je napisao da
jesu.
razno.148babbage,
-> #138, godfather
>=>> Problem je plocica na kojoj, naravno, jos uvek stoje '33' i '8'.
>=>> Bas kao u Dejanovoj pitalici, ja (baksuzan korisnik) izgubio sam
>=>> uputstvo i sad nemogu da
Auh...vidis do sada nisam video dva kucista razlicitih proizvodjaca
koja imaju isti sistem za namestanje displeja. Ali, valjda ce ti ovo
malo pomoci: ti na displeju imas 7 LED-ova koji cine osmicu: _
|_|
|_|
Svaki od tih LED-ova ima svoju iglicu i jos tri iglice koje
stoje ovako: AxB ako dzamperom povezes glavnu iglicu (x)
C
LEDa sa iglicom A, onda ce LED biti ukljucen ako je brzina
kompjutera normalna, ako povezes sa iglicom B ukljucice se
kada je pritisnut "turbo", a ako povezes sa iglicom C onda
ce LED biti stalno ukljucen. E, ako sad obelezis svaki LED
brojem ovako: 1_
2|_|3 (broj 4 je onaj u sredini), za svaki
5|_|6 imas po tri iglice:
7 A1C3B5A7C
B2A4C6B
Ovaj princip vazi za vecinu kucista. Moraces malo da eksperimentises
sa svojim dok ne ukapiras "gde mu je sta", ali kad to uradis nece ti
biti tesko ni da namestis brojke tipa 99/66 ;).
Babbage
P.S.
Za ostale: sorry zbog duzine.
razno.149mjova,
Potrebni drajveri za xerox 40/45 jednom čoveku. ako
neko slučajno ima, neka ih baci vamo. unapred se
zahvaljujem.
razno.150vesko,
Potreban mi je citac bar-koda (sa light pen-om) i aplikacija za stampanje
bar-koda na laserskom stampacu (nije obavezna mogucnost stampanja na na-
lepnicama). Sve ovo vazi za prikljucenje na PC.
Unapred hvala.
razno.152calex,
-> #149, mjova<!> Potrebni drajveri za xerox 40/45 jednom čoveku. ako neko slučajno
<!> ima, neka ih baci vamo. unapred se zahvaljujem.
Na kakve drajvere misliš? Xerox 4045 nema hpgl emulaciju a do
sada sam video da ga direkt podržavaju (xerox) ventura i harvard za
dos. Postoji hardverska emulacija i onda je nešto kao HPII.
razno.153jeremy,
Treba mi informacija o tome gde mogu (ili ko može) napraviti štampano kolo
po određenoj šemi i potrebnim komponentama, koje već posedujem. Ako neko ima
telefone ili slično neka mi ostavi na mail.
Jeremy
razno.154vesko,
Zeleo bih da mi posaljes na mail program za kreiranje bar koda iz WIN-a.
Hvala unapred.
razno.155vesko,
Pero, javi mi za bar kod reader preko mail-a ili na tel. 036/63197 (Vesko)
razno.156vesko,
Kile, salji program . Hvala.
razno.157bbato,
Narode,
ne znam kako da iskoristim data linije na paralelnom portu (LPT)
za dvosmjernu komunikaciju. Siguran sam da imam I/O karticu koja
podrzava BI-TRONIC's jer mi status monitor od HP 4L ocitava stanje
i podesenost parametara ovog stampaca. Negdje sam saznao da je potrebno samo
upisati Bin 00000000 u izlani registar LPT (npr. port 0x378) pa da ovaj moze
da se koristi kao ulazni.
To ne radi kako sam ocekivao. Molim vas da mi pomognete oko toga.
Zdravo.
razno.158vesko,
Program stigao. Javicu ti se svakako. Hvala Kile.
razno.159vesko,
Javi mi za bar kod reader. Hvala Pero.
razno.160vesko,
Primio poruku. Hvala.
razno.161stanic,
-> #116, cnenadPrvo vidiš na koji ti je COM setovan modem(uzmi npr. Intel-ov Testcom).
Onda u komunikacionom programu podesi te iste parametre. Posle ovoga bi sve
trebalo da radi. Obično su podešeni na COM2 i IRQ 3 ili COM1 i IRQ 4. Ovo
je opisano za nazovimo ga idealan slučaj( juče imah takav ). U ostalim
digneš haubu, pa metodom pokušaja pronađeš dobitnu kombinciju(koja u
principu i ne mora postojati). Good luck.
razno.162fancy,
-> #160, veskoŮŢ> Primio poruku. Hvala.
Kako tvoji kod kuće..?
razno.163babbage,
>=>> Pero, javi mi za bar kod reader preko mail-a ili na tel.
>=>> 036/63197 (Vesko)
>=>> Kile, salji program . Hvala.
>=>> Program stigao. Javicu ti se svakako. Hvala Kile.
>=>> Javi mi za bar kod reader. Hvala Pero.
>=>> Primio poruku. Hvala.
Jesi li ti nekad cuo za`p{ivatnu postu? Otkucaj lepo
mail (pa pritisnes ENTER ;)
pa
help (i opet ENTER ;> )
i procitaj sta pise. Takodje pokupi bonton.txt iz S:\FAQ.
Babbage
razno.164aleck,
-> #161, stanic>&> Prvo vidiš na koji ti je COM setovan modem(uzmi npr. Intel-ov Testcom).
Ş Da li bi mogao da pošalješ Testcom ovde ili na Sezam Pro?Neželjenim
slučajem sam ostao bez njega,a fino programče pa bih voleo da ga imam.
Ovim se ne krše autorska prava jer se ionako besplatno deli uz modeme.
Hvala unapred.
razno.165stanic,
-> #156, veskoPrivatne poruke šalješ sa: ma se <username>
razno.166supers,
-> #156, vesko>> Kile, salji program . Hvala.
Obrati se ljudima u mail. Hvala.
razno.167snemcev,
-> #148, babbage>> Za ostale: sorry zbog duzine.
Od ostalih: tnx za korisne informacije.
razno.168asterix,
-> #162, fancyEto nije loše. Hvala. Jel' kolješ nešto ovih dana ?
razno.169ikordic,
-> #121, ljubinkoRE: I wish to make a complaint...
=> Ovo deluje prilicno neubicajeno (ili mozda neverovatno).
=>
=> Ja zivim u Boru, ali ne radim u RTBu i nemam ni jedan komad pomenutih
=> produznih kablova, ali neki od kompjuterasa koji imaju veze sa RTB
"... women's clothing and hang around in baaars,
I wish I was a girlie just like my dear Mamaaaaa..."
...
"I wish to make a complaint about the film You just showed. I have many
lumberjack friends and only few of them are transvestites."
Ili tako nekako :)))
razno.170jegor,
Posle procitanog teksta u Racunarima o overclockingu,
zainteresovao sam se kako da to i sam izvedem.
Imam maticnu plocu OPTi 419 VLB green sa Intelovim procesorom
486dx2 66. Plocu je moguce dzamperima prilagoditi razlicitim
brzinama procesora i magistrale. Zelim da nabudzim procesor da
radi na 80 MHz.
Pitanje je, sta treba konkretno da uradim? Da li je dovoljno
da system clock frequency predzamperisem na 40 MHz, ili je
potrebno obaviti jos neke radnje?
razno.171supers,
Instalir'o ja modem, stavio ga na COM2 IRQ3, isključio COM2 na kontroleru...
I mašina se zakucava kod podizanja HIMEM.SYS. Ako slučajno i prođe taj
test, blokira se posle par minuta a na ekranu se pojavi svašta, izvod iz
Setupa, na primer. Memorija je 100% OK, sve savršeno radi kada se
modem izvadi. Radi i sa modemom a bez mem managera, sa 640K.
Mašina je AMD 486-DX 40, bios AMI 1993, miš je na COM1, nema ništa drugo.
Vredi li da pokušavam negde drugde da stavim modem? Na COM4?
Da mu dam IRQ 5? Kontroler je Winbond PTI-255W a uputstvo nemam.
Treba mi uputstvo za disablovanje COM4 na kontroleru, ili prebacivanje
nekog porta na IRQ 5. Najbolje fotokopiranje celog uputstva, ako
je neko voljan da ga pozajmi.
Pomagajte, ljudi, ovo mi je sda jedina dostupna mašina i moram nekako
da je stabilizujem.
razno.172bobland,
-> #170, jegorZa overklokovanje i486DX2 66 procesora je dovoljno da za početak promeniš takt
ploče na 40 MHz. Pretpostavljam da već imaš barem hladnjak na tom procesoru i
da problema ne bi trebalo da bude pošto Intel procesori (za razliku od novih
AMDa) imaju mnogo veću toleranciju. VLB takođe lepo podnosi 40 MHz bez stanja
čekanja, pa zato samo napred. Ako slučajno bude problem, javi.
pozdrav, Bobland
razno.173msavkovic,
-> #171, supers┌┌┌ Vredi li da pokusavam negde drugde da stavim modem? Na COM4?
┌┌┌ Da mu dam IRQ 5? Kontroler je Winbond PTI-255W a uputstvo nemam.
COM4/irq3
razno.174mitcho,
-> #171, supers> Vredi li da pokušavam negde drugde da stavim modem? Na COM4?
> Da mu dam IRQ 5? Kontroler je Winbond PTI-255W a uputstvo
> nemam. Treba mi uputstvo za disablovanje COM4 na kontroleru,
> ili prebacivanje nekog porta na IRQ 5. Najbolje fotokopiranje
> celog uputstva, ako je neko voljan da ga pozajmi.
Meni je sa istim kontrolerom modem na com4 sa default irq-om, a
enablovani su mi i com1 i com2. I sve radi, čak i pod win-om. Naravno,
com2 ne koristim. Miš je na com1.
Na kontroleru se com4 ne disejbluje jer ga i nema. Naime, svaki od
postojeća dva porta može da se proglasi za com4. Ako su proglašeni za
com1 odnosno com2 tada com4 nemaš.
Za serial port1 stavi džampere na 7-13 i 8-14 da bi bio com1. Za serial
port dva stavi 9-15 i 10-16 da bi bio com2. I to je to. Tako stoji kod
mene i modem radi na com4. Sve sa himem-om.
BTW, serial port 1 se disabluje kombinacijom 1-7 i 8-14, a serial port 2
kombinacijom 3-9 i 10-16.
razno.175babbage,
-> #171, supers
>=>> Vredi li da pokušavam negde drugde da stavim modem? Na COM4?
>=>> Da mu dam IRQ 5? Kontroler je Winbond PTI-255W a uputstvo nemam.
Po Xti put: stavi COM3, IRQ5! I ne diraj kontroler.
Babbage
razno.176micotakis,
I tako ja juce procitah u Racunarima pricu o ovrclockingu... :)
Pa uzeh malo uputstvo za moju plocu...
Pa poterah moga Peku sa 60 na 66 MHz....
Pa ukljucih DOOM...
Pa dodjoh posle 4 sata, a on nista topliji nego obicno..
Isparobah sve programe, sve radi normalno...
Pa sad nestrpljivo ocekujem sledece Racunare, mozda opet bude nesto
dobro... :)
pozdrav Micotakis
razno.177jegor,
-> #172, bobland> cekanja, pa zato samo napred. Ako slucajno bude problem, javi.
> pozdrav, Bobland
Problem se javio odmah :)) (dal da stavim smajlija ili placka?)
Kad upalim masinu, napise mi da je sistem clock na 80 MHz i u
trenutku kada treba da napise "starting MS DOS", sve se smrzne.
Dzamperisao sam na ploci da VLB ima jos stanje cekanja, ali
bez ikakvih rezultata. Brljao sam i po CMOS-u takodje bez rezul-
tata. Tek kad sam sve vratio na staro, provalim da nisam menjao
DRAM burst cycle na 5-4-4-4 kako pise u knjizici od ploce da
treba staviti za plocu od 40 MHz. Ima li ovo ikakve veze sa tim
sto se hard disk ne pokrece, ili jednostavno kontroler odbija
da radi na ovoj frekvenciji? Kontroler je UMC CA8871.
P.S. Sad videh u uputstvu za kontroler, da se moze dzamperima
setovati na 50 i 33 MHz, ali se nigde ne pominje 40 ?!
razno.178bobland,
-> #177, jegor"Kad upalim masinu, napise mi da je sistem clock na 80 MHz i u
trenutku kada treba da napise "starting MS DOS", sve se smrzne."
Da li se baš zamrzne, ili ispiše da nema sistema na disku? Ovo drugo se meni
javljalo kod nekih AMD 100 na 120??? Ništa nije pomagalo. Budući da tvoj VLB
kontroler malo šizi na 40 MHz (tako bih rekao), probaj da ga zameniš barem sa
nekim ISA da vidiš da li je problem u njemu (što je moguće). Ako nije, postoji
prilično stvari koje mogu biti krivci za smrzavanje računara, ali otom potom
:). Probaj prvo sa kontrolerom, pa se ponovo javni. :)
pozdrav, Bobland
razno.179sbrk,
Imam Casio SF 4600 Digital Diary i na jednom BBS-u sam našao DATALINK.ZIP -
arhivu sa programom koji radi na PC-ju istu stvar kao program u samom Casiu i
koristi se između ostalog i za transfer podataka između Casia i PC-ja. Sve što
fali je interfejs sa kablom ;)
Da li se neko zanimao sa ovim interfejsom, da li je to nešto komplikovano i
može li se napraviti nešto jednostavno da se Casio i PC povežu. U uputstvu za
Casio se samo spominje da se za transfer koristi Xon Xoff protokol i da treba
setovati brzinu na 9600. Ljudi podrazumevaju da imaš njihov interfejs ;)
razno.180spantic,
-> #179, sbrk> koristi se između ostalog i za transfer podataka između Casia i PC-ja. Sve
> što fali je interfejs sa kablom ;)
Koliko mi je poznato Dragan Mirić (dmiric na Sezam) dosta povoljno prodaje
interfejs.
razno.181maksa,
Help ! Odjednom mi pritisak na svaki taster pravi gluposti na
zvučniku (kliktanje, zujanje, krčanje). Važi i za Alt, SHIFT ...
Sem što vrlo iritira, ne pravi nikakve druge probleme. Ništa
od hardvera/softvera/bios-a nije menjano. Da li postoji neki
boot virus koji ovo radi, pošto ovo počinje da deluje pre
dizanja DOS-a ? Šta da radim ?
razno.182diag,
-> #179, sbrk> Imam Casio SF 4600 Digital Diary i na jednom BBS-u sam našao
> DATALINK.ZIP - arhivu sa programom koji radi na PC-ju istu
> stvar kao program u samom Casiu i koristi se između ostalog i
> za transfer podataka između Casia i PC-ja. Sve što fali je
> interfejs sa kablom ;)
Ostavi mail dmiric-u
razno.183asterix,
-> #181, maksa> dizanja DOS-a ? Šta da radim ?
a) kupi soundblaster
b) promeni ploču
c) stavi pojačalo da zvuk bude iritantniji
d) otvori kutiju i malo produvaj ;)
e) odlemi zvučnik
f) kupi 'našu borbu'
g) učlani komšiju u JUL
h) zovi telefonom Ivanu Bojić
i) sve gorenavedeno
j) razno
k) ne znam
razno.184maksa,
-> #183, asterix>>> dizanja DOS-a ? Šta da radim ?
>>
>> h) zovi telefonom Ivanu Bojić
A š'o ?
Nema veze, za trud: Pays Bas - huit points.
Ne, ozbiljno ... je l' moguće da je nešto ozbiljno puklo ?
razno.185vujos,
-> #179, sbrk>Imam Casio SF 4600 Digital Diary i na jednom BBS-u sam našao DATALINK.ZIP -
════════════
Možeš da ga proslediš ovde ili u mail?
razno.186supers,
Elem, konačno sam stabilizirao onu mašinu sa modemom...
Hvala mitchu & babbageu na strpljivim odgovorima u vezi
setovanja COM porta, ali ništa od toga nije pomoglo :)
Mašina je prestala da se ruši tek kada sam isključio
hidden refresh.
Moje pitanje je kako on može praviti probleme samo kada
je modem unutra.
razno.187fancy,
-> #184, maksaŮŢ>>> h) zovi telefonom Ivanu Bojić
ŮŢ> Ne, ozbiljno ... je l' moguće da je nešto ozbiljno puklo ?
Ma nije valjda..? :(( A bili su dobar par... trio, kvartet...
( *.hard - pravo mesto za Ivanu Bojić..;)
razno.188stanic,
-> #171, supersVrati jumpere na Winbond-u na default vrednosti(nemoj ništa da disejbluješ)
Predžamperiši modem na COM4 ,IRQ 3 i vozi. Trebalo bi da radi.
BTW default na Winbondu su svi jumperi u gornjem položaju. Probaj i sa
smanjenjem brzine sabirnice ako ti je trenutno CLK/2. I obavezno stavi
1 stanje čekanja na VLB.
BTW, primećujete li čudnu stvar da je ovo već drugi slučaj za zadnjih
10-ak dana da se pominju problemi sa COM2 i Winbondom. Da dodam tu i moj
slučaj da nije hteo da radi sa Serial mousom na COM 2 i to dva komada.
Ja se bede otarasio pa vozim UMC-a. Izgleda da nam je "doplovila" falš
serija.
razno.189jegor,
-> #178, bobland> Da li se bas zamrzne, ili ispise da nema sistema na disku? Ovo drugo se
More, bas se zamrzne i ni makac. Nisam u mogucnosti da u skorije vreme
nabavim bilo kakav kontroler za probu, tako da cu javiti iskustva kad
ih bude bilo :(
razno.190famozan,
Kupujem VIDEO BEAM za firmu, znali neko gde mogu da ga nadjem
i po kojoj ceni.
Video bim bi se prevashodno koristio za prezentacija sa racunara
pa je potrebno da ima direktan VGA prikljucak.
Drugo ako neko zna vise o karakteristikama ovog uredjaja, neka
mi javi.
razno.191supers,
-> #188, stanic>> BTW, primećujete li čudnu stvar da je ovo već drugi slučaj za
>> zadnjih 10-ak dana da se pominju problemi sa COM2 i Winbondom. Da
Oba puta sam to bio ja :)))))
Radilo jedan dan pa se opet zakucalo...
>> smanjenjem brzine sabirnice ako ti je trenutno CLK/2. I obavezno
>> stavi 1 stanje čekanja na VLB.
Nije mi se dalo da uradim ni jedno ni drugo. Umesto toga sam pravio nasumične
pokušaje i trajno smirio mašinu kada sam isključio hidden refresh.
I dalje me interesuje kako se to baš modem sudara sa hidden refreshom,
i da li je veće usporenje kada spustim CLK ili kad je on isljučen.
razno.192oper,
-> #188, stanicSubject: Re: WinBond
>> BTW, primećujete li čudnu stvar da je ovo već drugi slučaj za
>> zadnjih 10-ak dana da se pominju problemi sa COM2 i Winbondom.
>> Da dodam tu i moj slučaj da nije hteo da radi sa Serial mousom
>> na COM 2 i to dva komada. Ja se bede otarasio pa vozim UMC-a.
>> Izgleda da nam je "doplovila" falš serija.
Kod mene radi sasvim OK u sprezi sa jednom običnom ISA
karticom. Na COM1 i COM4 imam neke moje uređaje, na COM2 miša, a
na COM3 eksterni modem i sve radi kako treba. I proradilo je iz
prve.
Pz, Pera...
razno.193vesko,
Imam probleme sa servisiranjem VENUS printera. Potrebna mi je maticna ploca
za VENUS VX160W (format printera A3, 9 pinova).
Unapred hvala.
razno.194ikordic,
RE: Panasonic XT notebook
Ima li netko iskustva sa Panasonic BusinessNote 150? Ili zna nekog ko ga
ima? To je jedan XT sa 640 KB RAM, backlitght CGA ekranom i jednim 720 KB
flopijem. Zanima me da li je proširiv na bilo koji način, ISA karticama,
HD-om, itd.
razno.195omega,
Kakva su iskustva sa firmom Terra?
razno.197mzdravkovic,
-> #170, jegor>> Posle procitanog teksta u Racunarima o overclockingu,
>> zainteresovao sam se kako da to i sam izvedem.
I ja sam ovo pokusao i na svoje veliko (prijatno) iznenadjenje sve je
lepo proradilo !!!
Do malopre to je bio 486 VLB DX2 na 66 MHz, a sada je to DX2 na 80 MHz. Ploca
je obicna (nije zelena), a i kontroler je neki vrlo prost VLB (samo ima
podesavanje FAST i NORMAL).
Koliko je ovo dobro ? Da li je neko ovo vec uradio, i da li ta ploca jos radi ?
Inace, odusevljen sam brzinom, i cudim se kako se toga ranije nisam setio.
razno.198babbage,
Jedno pitanjce za tehničare: da li standardni trakasti kabl
(kao onaj što ide od kontrolera do HDa) može da izdrži napon
od 15V? Baš mi je nešto zatrebao prenos informacija na re-
laciji PC-jedna mašinica koja zahteva 15V input, a iz odre-
đenih razloga, trakasti kabl mi je najzgodniji...
Babbage
razno.199bobland,
-> #197, mzdravkovic>> Da li je neko ovo vec uradio,...
Mnogi! Među njima i priličan broj prodavaca ;). Ako radi stabilno, OK :), ne
brini se, nema opasnosti po komponente. Zašto ne bi koristio maximum od VLBa.
40 MHz je fina stvar :). 'Ajde da ja više ljudima ne dosađujem sa tim. Neka i
drugi kažu šta misle.
BB
razno.200vlad,
-> #198, babbage> Jedno pitanjce za tehničare: da li standardni trakasti kabl
> (kao onaj što ide od kontrolera do HDa) može da izdrži napon
> od 15V? Baš mi je nešto zatrebao prenos informacija na re-
Napon sigurno moze da izdrzi, pitanje je koliku struju vuce to
sto ces da napajas kroz njega. Po debljini zice, onako
odokativno, mislim da bi ladno izdrzala 1-2A.
razno.201steva,
-> #199, bobland
> Mnogi! Među njima i priličan broj prodavaca ;). Ako radi stabilno, OK :),
> ne brini se, nema opasnosti po komponente. Zašto ne bi koristio maximum od
Ama bre ljudi, da li je ovo sigurno? Ako postoji i neki procentčić
verovatnoće da, ne daj Bože, nešto rikne, koliko se isplati ići na taj
rizik ako su dobici u brzini, koliki?... 10%?
Bilo bi lepo ako neko zna da napiše pro et contra, pa da znamo na čemu
smo. Meni je sve to sumnjivo, pa valjda bi ih sami proizvođači
deklarisali kao DX2-80 da treba i može da radi na toliko.
razno.202funky,
-> #201, steva)> Ama bre ljudi, da li je ovo sigurno? Ako postoji i neki procentčić
)> verovatnoće da, ne daj Bože, nešto rikne, koliko se isplati ići na taj
)> rizik ako su dobici u brzini, koliki?... 10%?
)>
)> Bilo bi lepo ako neko zna da napiše pro et contra, pa da znamo na čemu
)> smo. Meni je sve to sumnjivo, pa valjda bi ih sami proizvođači
)> deklarisali kao DX2-80 da treba i može da radi na toliko.
Pa niko te ne tera da radiš overcloking ;)
žovek lepo kaže ako ne primetiš nikakve probleme, to znači stabilan rad,
što da odbaciš 20%, tebi to možda nije mnogo zbog čega bi rizikovao - ali
ne zaboravi da se nekad i za 10 % brži procesor doplaćivalo oho-ho (primer
Pentium 60/66, kao i 90/100 ).
Ako možeš da završiš rendering za 8 umesto 10 sati - što bi bacio 2 sata ?
Taj procesor će verovatno trajati kraće nego onaj "normalni" - problem je
što će crći za 5 umesto za 30 godina, a za 5 će koštati ne više nego sad
Z80 - pregaziće ga tehnološki korak debelo.
U svom "ovelcloking" životu (jedno 4 godine) ne videh ni jedan crknuti
procesor. I opet ti tvrdim - ništa ne može da rikne - može samo da
pod**bava - ako se to dešava, vrati na staro :)
razno.203babbage,
-> #201, steva
>=>> Bilo bi lepo ako neko zna da napiše pro et contra, pa da znamo na
>=>> čemu smo. Meni je sve to sumnjivo, pa valjda bi ih sami
Evo ti pro et contra:
Pro:
-dobijaš oko 20% veću brzinu, što može da ti uštedi gooomilu
vremena ako si "grafičar"
Contra:
-procesor se više greje
-procesor (i ceo motherboard) će ti trajati, recimo, 3 umesto 5 godina.
Ako ti 20% ubrzanja baš mnogo znači (ako se npr. intenzivno baviš
renderingom), povećaj i stavi bolji hladnjak. Ako ti je brzina to-
liko važna, onda ćeš verovatno za godinu-dve kupiti i bolji pro-
cesor, pa nećeš dočekati da ti ovaj crkne...
Od problema, ne moraš da se brineš da će ti nešto crći - ako ne može
da podnese povećanje brzine, radiće nestabilno - sistem će da pada
Prozori neće hteti da rade, itd. Ako ti se to desi, vratiš na staro
i puj pike ne važi, ništa nije ni bilo. Ako podnese, onda možeš biti
99% siguran da će ti lepo raditi na toj frekvenciji dok ga ne budeš
zamenio za bolji i brži (septium ili tako nešto...).
Babbage
P.S.
Ako hoćeš da znaš, nijedna moja maqina nije overclockovana - jednostavno
mi NE TREBAJU tih 20% toliko da se patim oko toga. Da se bavim nečim što
ima direktno proporcionalan odnos između brzine i efikasnosti rada, ne
bih se dvoumio - overclockovao bi ih...
razno.204calex,
-> #203, babbage<!> Od problema, ne moraš da se brineš da će ti nešto crći - ako ne može
<!> da podnese povećanje brzine, radiće nestabilno - sistem će da pada
Kako stoje stvari sa podacima? Ima l' mogućnosti da se nešto
poremeti po diskovima?
razno.205bobland,
-> #202, funky>> Taj procesor će verovatno trajati kraće nego onaj "normalni" - problem je
>> što će crći za 5 umesto za 30 godina, a za 5 će koštati ne više nego sad
>> Z80 - pregaziće ga tehnološki korak debelo.
Upravo tako. Poznato je i da se šum kod tranzistora upotrebom
povećava. Po tome bi značilo da kod kupovine polovnog računara
treba voditi računa o tome koliko je bio upaljen ;). To su ipak
zanemarljive stvari. Po mom mišljenju, overclocking manje skraćuje
vek od Green funkcija koje stalno "njakaju" komponente (radi - ne
radi ;). Opet ostaje ono da te niko ne tera da to radiš, ali znaj
da procesori ne crkavaju tako lako. žisto sumnjam da AMD ima bitno
drukčiju tehnologiju od Intela (samo je Harris sa NMOSa prešao na
CMOS:), pa od vremena 286 budži procesore. Ako uzmemo u obzir da
Intel daje doživotnu garanciju za procesore (istina one cool :),
neka ovako traje i pola radnog veka, ne smeta :).
BB