razno.307severian,
-> #303, danilo> Kako se ulazi u BIOS setup kod Fenix Biosa?
> Unapred hvala!
Prilikom dizanja sistema pritisneš Delete taster. Lepo piše...
razno.308rkramer,
-> #303, daniloC:Đ> Kako se ulazi u BIOS setup kod Fenix Biosa?
C:Đ> Unapred hvala!
Auh... koce ga se setiti. Probaj Ctrl-Alt-Esc, Ctrl-Alt-S,
Ctrl-Alt-Shift-S, Del prilikom brojanja memorije... Ubosces sigurno
:)
razno.309funky,
-> #303, danilo)> Kako se ulazi u BIOS setup kod Fenix Biosa?
)> Unapred hvala!
Kod starijih modela, moraćeš da radiš sa disketom, programom SETUP, ima ga
ovde. Kod novijih, probaj sve aktuelne kombinacije tastera, a ako ne uspe,
iščupaj kabl iz flopija
razno.310cnenad,
-> #304, vlad=> MA WR KOLAPS
Ovo se zove SEZAM-ov doprinos ukidanju privatne pošte.
=> Hvala B).
Nema na kome ;)
razno.311vlad,
-> #302, babbage> Svaka čast, ovo je neko trebao odavno da uradi. Hvala vlad B).
I ja sam tako mislio, pa sam seo i uradio B). Nema na cemu, drago
mi je da jos nekom koristi.
> I napiši predgovor ako te ne mrzi, pa da ga sa tvojom dozvolom
> pošaljem na Terrenon.
Ne mrzi me. Vec sam napisao, samo treba da ga proteram kroz spell
checker i odnesem strucnom prevodiocu na superviziju. Necu da se
blamiram u belom svetu. B)
BTW, sta je Terrenon? B)
razno.312vlad,
-> #300, funky> Meni je (davno) WD od 200 MB radio na 16 MHz super pola godine, kao
Po mom iskustvu sa ET4000 i nekoliko raznih ISA kontrolera i
diskova skoro uvek je radilo na 16Mhz. Na 20 je Tseng malo brljao
u Win, ali nista nepodnosljivo.
razno.313vlad,
-> #306, fancy> Kad smo kod tseng-a ET4000, ima li nekih novijih drivera za njega od
> onih u Sezamovom direktorijumu..? (driveri za w4wg me zanimaju)
Ima i novijih i boljih, ali ja ih na zalost vise nemam (otisli
zajedno sa karticom B(). Nisu bili bas original od te kartice,
ali su vozili 800x600 64k bez problema. Imadose u nazivu brojku
4000. Drugih detalja se ne secam ('de mi je bio mozak da ne
iskopiram...).
razno.314vlad,
-> #309, funky> ima ga ovde. Kod novijih, probaj sve aktuelne kombinacije tastera, a
> ako ne uspe, iščupaj kabl iz flopija
Ovo provereno radi, a zna cesto da bude i najlakse. B)
razno.315babbage,
-> #311, vlad
Odlično, očekujemo taj tekst sa nestrpljenjem.
>=>> BTW, sta je Terrenon? B)
Nešto kao BBS...
HQ Lords of Realm, 20 linija na 28800, "inteligentni" sistem za
analizu komandi...pročitaj moj res, imaš tu deo .LOGa sa njega.
Babbage
razno.316vlad,
-> #315, babbage> Odlično, očekujemo taj tekst sa nestrpljenjem.
Danas sam ga dao na obradu prevodiocu, a usput sam jos malo
sredio tekstove tako da ce o jednom trosku biti i ver. 1.5. B)
> HQ Lords of Realm, 20 linija na 28800, "inteligentni" sistem za
> analizu komandi...pročitaj moj res, imaš tu deo .LOGa sa njega.
ok. res re... B)
razno.317jablan,
keyword: terminal, interfejs
Imam veliki problem:
Skoro sam nabavio jedan stariji EnergoDatin terminal i hoću da ga
prikačim na serijski port. Ali, avaj!:) Terminal je star cca 10
godina, naravno nije domaći proizvod (neka firma Bunker-Ramo) i ima
vrrrlo nestandardan priključak: mnogo pinova (30-40, čini mi se), i to
raspoređenih u 4 (četiri) reda. Pinovi su inače nešto krupniji od ovih
klasičnih. Ajd pomagajte. Ako nekom treba još informacija, neka pita.
razno.318babbage,
Ovo je možda za viceve, ali...prodadoh pre par dana jednu mašinu
nekom čoveku iz unutrašnjosti, sa sve onim lepim Philips monitorom
koji ima digitalne komande. Pošto čovek nema blage veze, uz to mu
pošaljem i knjigu sa osnovama DOSa itd... Danas, zvoni telefon, on
se javlja. Sve je u redu, nema problema, ona knjiga je strašna, uči
brzo...ali mu jednu stvar nikako da ukapira.......(dramska pauza B)
citiram: "KAKO SE ZABOGA NA ONOM NJEGOVOM TELEVIZORU MENJAJU KANALI?".
Da li da se smejem ili da plačem...
Babbage
razno.319enterprise,
Hi! :)
Dali neko ima SLCD.SYS driver za SONY CD-ROM drive ?
Please, ako neko ima neka mi posalje na mail ...
Pozdrav, Miroslav Petrovic
razno.320mileusna,
-> #318, babbage>> citiram: "KAKO SE ZABOGA NA ONOM NJEGOVOM TELEVIZORU MENJAJU
>> KANALI?"
"Jel vidite to malo belo, što ima gajtan i tri dugmeta...
E to vam je u stvari daljinski upravljač, samo mu se istrošila
njegova okrugla baterija koja se stavlja odozdole. Kupite
novu i sve će biti u redu"
BTW, pisalo je u nekom našem časopisu o biserima koje
doživljavaju serviseri preko telefona. Na primer:
"Kaže mi 'Press any key...' a ja nigde ne vidim taj 'any' taster"
"Ona papučica vam ne radi" (u pitanju je mišonja)
...
razno.321gerber,
-> #318, babbageYR>*> brzo...ali mu jednu stvar nikako da ukapira.......(dramska pauza B)
YR>*> citiram: "KAKO SE ZABOGA NA ONOM NJEGOVOM TELEVIZORU MENJAJU KANALI?".
YR>*> Da li da se smejem ili da plačem...
Ma ne, samo mu objasni razliku izmedju kanala i programa ;>
razno.322dvesic,
Da li zna nekko sta je u racunaru koji se vabi na :
TANDY 1400 LT ?
Sumnjam na nekog prastarog XT-a ali bih voleo potvrdu
strucnjaka. U tom slucaju, koji format podrzava na
flopijima ? (ima dva komada od 3.5"). Pokusao sam sa sistemskom
disketom na 720Kb i nije uspelo.
razno.323zddb,
Da nema slučajno neko program koji se dobija uz Boca Research karticu (voice
modem + Sound Blaster), a zove se COMCHECK.EXE?
Na instalacionoj disketi oštećen je samo taj fajl i ne mogu da proverim portove
kako valja?
Unapred hvala
Zoran
razno.324jmilovic,
-> #323, zddb> Da nema slucajno neko program koji se dobija uz Boca Research
> karticu (voice modem + Sound Blaster), a zove se COMCHECK.EXE?
Evo ga stize sa ovom porukom.
comcheck.ziprazno.325rkramer,
-> #323, zddbC:Đ> Da nema slučajno neko program koji se dobija uz Boca Research
C:Đ> karticu (voice modem + Sound Blaster), a zove se
C:Đ> COMCHECK.EXE?
C:Đ>
C:Đ> Na instalacionoj disketi oštećen je samo taj fajl i ne mogu
C:Đ> da proverim portove kako valja?
A jel' moze rec-dve o kvalitetu doticne fax/data/zvucne kartice?
:)
razno.326zverko,
Pozdrav!
Ne znam da li to spada ovde, ali ništa me ne košta da probam :)
Imam skener Genius ScanMate/32 koji nikako neće da proradi.
Stvar je u tome kada pokušam da instaliram drajvere za njega u Wind. on
mi javi sledeću poruku:
Programan caused a General Protection Fault in module KRNL386.EXE at
0001:73c3
U čemu je problem?
Windows je w4wg.
Unapred hvala!
razno.327cnenad,
HITNO je potrebna disketa koje ide uz BW - 256 nijansi skener firme MUSTEK,
model je MATADOR HT 105.
Drajveri su valjda GWSCAN i M1904.SYS.
Ukoliko neko poseduje ovu disketu na kojoj se nalazi i Windows program
(a on najviše treba) za skeniranje molio bih da mi se javi na mail ili
da pošalje sadržaj diskete na brzi SEZAM.
Prodavci skenera (i to su mi neki prodavci) više nemaju dotičnih skenera
niti disketa sa drajverima čak ni u bekap-u :(((
Unapred hvala.
razno.328fric,
Nabavio sam A4 skener Artec A6000C, ali ne znam
koja mu je optička rezolucija.
Ima li još ko ovakav skener i kakva su iskustva ?
razno.329oki.,
-> #326, zverko> Programan caused a General Protection Fault in module KRNL386.EXE at
> 0001:73c3
> U čemu je problem?
Najverovatnije ti je oštećena instalaciona disketa. Kod mene radi i na
starom i na novom Win-u. Postoje šanse i da je Win zbrljan, ali najverovatnije
je problem do instalacionog programa. Probaj da instaliraš sa neke druge
diskete.
razno.330oki.,
-> #327, cnenad> HITNO je potrebna disketa koje ide uz BW - 256 nijansi skener firme MUSTEK,
> model je MATADOR HT 105.
>
> Drajveri su valjda GWSCAN i M1904.SYS.
>
> Ukoliko neko poseduje ovu disketu na kojoj se nalazi i Windows program
> (a on najviše treba) za skeniranje molio bih da mi se javi na mail ili
> da pošalje sadržaj diskete na brzi SEZAM.
Disketa je odbila poslušnost, pa imam drajvere samo na HD-u, što zahteva
ručnu instalaciju.
Za DOS ti treba M1904.sys, a za Win mustek.ds (treba da je u TWAIN
poddirektorijumu).
Config.sys: devicehigh=<path>m1904.sys d3 i5 s2 a3ab
win.ini: c:\windows\twain\mustek.ds
TWAIN.DLL kopiraj u c:\windows poddirektorijum.
Ovo je dovoljno da bi se skener prijavio ko TWAIN kompatibilni pa onda
bez problema skeniranje ide iz, recimo, PhotoFinish-a i sl.
SCANW.EXE (i osalo) kopiraj u proizvoljan poddirektorijum i samo ga
prijavi Win-u. Trebalo bi da radi :).
mustek.ziprazno.331vribar,
Cao!!
Ima li neko.. neku.. preporuku za dobar, kvalitetan VLB kontroler..
Bilo *.sys ili *.exe ... :))) (Wbide... i sl..)
Naravno, voleo bih kada bi me i uputili gde da ga kupnem..!
Pozdrav od (ma wr) Vribar-a!!
razno.332ndreadnought,
HELP! jerbo imam jedna problema.
Nemam način da uđem u setup biosa, a model istog je PHOENIX ROM BIOS PLUS 3.01
iz neke tamo 1989 g. ako me memory služi. Trebalo bi da postoji disketa sa prg.
ali je ne imam. Ili ako neko zna drugi način da navede mog starca (ime mu je
MITSUBISHI \ SPERRY 386 DX 16 iKKK ima pamćenje od 2Mb RAM-a) da umesto MFM
primi IDE, biću mu obaška zahvalan, a možda ga i na pitje povedem......
Oćelavih, bre od pokušavanja. Vash ODANI NDReadnought...
razno.333ndreadnought,
OOOPS! some more boring stuff from me...
Ako neko ima ISA karticu sa 2MB (tzv. RAM extender, ako se na varam), rado bih
u tal sa dotičnim. VASH ODANI ITD...
razno.334zddb,
-> #324, jmilovicHvala ti, ali nije to taj. Ova verzija ima preko 80k, i osim testiranja sadrži
i dalju, vrlo složenu instalaciju.
razno.335vlad,
-> #294, vladSubject: ALLCABLE V1.2
Evo kao sto sam obecao i delimicno izmenjenog i dopunjenog
izdanja. Dodat je readme na engleskom i unete neke izmene
uglavnom kozmeticko/jezicke prirode. Link.txt je dopunjen
detaljnijim opisom Interlink/Interserver kabla.
allcable.ziprazno.336zddb,
-> #325, rkramerPa, toliko je složena da bi čovek mogao danima da piše o svim detaljima. Meni
se najviše dopao kvalitet zvuka zvučnog dela, a takođe su impresivne mogućnosti
baratanja sa snimljenim zvukom (lep softver). Mada je to gledanje dosta
subjektivno, a uz to treba biti i znalac, što ja nisam. Modemski deo. Tu me
začudilo kada mi drugar nije verovao da mi veza nije pucala sa Super Sezamom i
još neke druge. Ja inače nisam radio sa 14,4 modemima ranije i nisam imao
utisak da to treba da bude čudo! Mada sam pre par godina donosio jedan modem od
14,4, kada su bili retki i probao ga. Izgleda da je tu pre svega stvar u
centrali. Ova moja (na početku neznanog Junaka, izgleda da je na dobrom glasu).
I voice deo je za mene bio potpuno nov. Moje ti mišljenje baš i nije merodavno,
a uz to nemaš ni rivalskih kartica da bi ih poredio. Kartice je ogromna - ide
kroz celo kućište, i laik vidi da se radi o kvalitetu. Ima jedan sitan YAMAHA
čip - znalci tvrde da je za rad sa sintizajzerom, a preovladavaju Cyrrus
čipovi. Za najveći svi tvrde da pripada modemskom delu, mada ja ne verujem (ne
znam samo odakle mi to, možda intuicija). Na njemu piše stilizovanim slovima
KRYSTALL, ili CRYSTALL, onako u italiku. Ako ja nisam za njih čuo (a ja sam čuo
samo za najpoznatije), onda je verovatno totalni prosek. Mada opet, ko to može
da zna sa sigurnošću.
Da imam pare odvojene za luksuz, sigurno bih je kupio. Za moje "spartanske"
potrebe nije mi nužna.
razno.337nikon,
Treba mi raspored pinova na (da se neko nije nasmejao...) konektoru EGA
monitora... imam jedan solida EGA monitor, u svoje vreme prepravljen u analogni
RGB za Amigu... e, sad mi treba da ga vratim u EGA i prodam sa jednim 386SX-20
računarčićem, i konektor mi zadaje problem... help me if you can...
razno.338vlad,
-> #337, nikon> Treba mi raspored pinova na (da se neko nije nasmejao...) konektoru
> EGA monitora... imam jedan solida EGA monitor, u svoje vreme
To i jos stosta imas u fajlu ALLCABLE.ZIP uz poruku 14.335 u conf
PC.HARD.6.
razno.339guta,
-> #332, ndreadnought>> Nemam način da uđem u setup biosa,
>> Trebalo bi da postoji disketa sa prg.
Svakako da postoji ;) Da te utešim, moja ploča ima Phoenix
BIOS v0.10 F6 iz 1988. godine (posebno svrnuti pažnju na
verziju ;) Ovo što ide uz poruku su dva programčeta isprobana
na nekolikim (7-8) praistorijskim mašinama, na svim su
ispravno prepoznavali BIOS i sadržaj CMOS-a, trebalo bi da
rade i kod tebe. Ako ne, viči, pa da tražimo nešto drugo.
Uzgred, SETSYS.EXE preporučljivo startovati na čistoj mašini,
znači nix QEMM, nix EMM386, nix WIN95 (ovo poslednje, nix
uopšte ;)
poz, Guta
phoenix.ziprazno.340redbaron,
Hteo bih da sam napravim bežičnu tastaturu za PC (odnosno samo predajnik i
prijemnik), pa me interesuju signali (napon, oblik, frekvencija ) koji prolaze
kroz kabel od tastature do PC-ija. Ako neko ima nekakav korisni materijal (neki
fajl ili šemu) da se javi. Hvala!!!
razno.341diag,
-> #332, ndreadnought> Nemam način da uđem u setup biosa, a model istog je PHOENIX ROM
> BIOS PLUS 3.01 iz neke tamo 1989 g. ako me memory služi.
> Trebalo bi da postoji disketa sa prg.
Reci koji je model & name of disk pa da vidim vredi li ti uopšte
setup disketa. Ako vredi šaljem ti čim je iščačkam.
razno.342goranm,
rz
B00000000000000
I/O karta (2s/1p/1g)
Oznaka: E315
Ccip: UMC -> UM82C862F
Pisse joss: 9209-AA
NC 11 66
Ima: 13 dzampera
?: Raspored dzampera za: LPT1, COM1,COM3 i Game
Poenta: Na COM2 treba uglaviti moddem (na COM3 i COM4 pravi HIGHWAY od
raccunara).
razno.343oper,
-> #342, goranm>> I/O karta (2s/1p/1g)
>> Oznaka: E315
>> Ccip: UMC -> UM82C862F
>> Pisse joss: 9209-AA
>> NC 11 66
>> Ima: 13 dzampera
I/O karta (2s/1p/1g + FDD + HDD)
Oznaka: E315
žip: UMC UM82C862F
Piše još: 9149-AS
NA1472
Ima:13 džampera.
Jumper description:
JP1= 12 Diskete enable otherwise disable
JP2= 12 Fixed disk select 1f0-1f7 otherwise 170-177
JP3= 12 diskete select 3f1-3f7 otherwise 371-377
JP4= 12 fixed disk enable otherwise disable
JP5= 12 printer select 378-37f otherwise 278-27f
JP6= 12 serial 0 select 3f8-3ff otherwise 3e8-3ef
JP7= 12 serial 1 select 2f8-2ff otherwise 2e8-2ef
JP8= 12 serial 1 enable otherwise disable
JP9= 12 serial 0 enable otherwise disable
JP10= 12 printer port enable otherwise disable
JP11= 23 AT HDC otherwise XT HDC
JP12= 23 have fixed disk otherwise nave no fixed disk
JP13= 12 game port enable otherwise disable
razno.344ndreadnought,
-> #339, gutaElem, prijatelj Guto, obaška sam zahvalan, jerbo si mi spasao glavu. ):)
Dojadi mi supružnica sa zvocanjem kako je mašina glupa i ja nekad davno bacio
sitne pare itd... Setup radi sve u 16 MHz itd.. Danke schoen. A što se ostatka
pomagača tiče, hvala anyways.
Treba mi sad neki IDE disk da ga turim u machinu, al to ću da tražim u
oglasima. No, ako neko ima ponudu za isti.... A i dalje mi treba info o ISA
RAM Extenderu (2Mb ili šta već postoji). 386 je sad srećno umrežen. Thanks.
razno.345cubra,
-> #340, redbaron.oOo. Hteo bih da sam napravim bežičnu tastaturu za PC (odnosno
.oOo. samo predajnik i prijemnik), pa me interesuju signali
.oOo. (napon, oblik, frekvencija ) koji prolaze kroz kabel od
.oOo. tastature do PC-ija. Ako neko ima nekakav korisni materijal
.oOo. (neki fajl ili šemu) da se javi. Hvala!!!
Na DIN konektoru: 1-RESET
2-Napajanje 5V
3-DATA (5v)
4-GND
5-CLOCK (frekvencija oko 12.5 KHz)
Reset ti i ne treba, ali napajanje treba i te kako, ali ne znam
koliko vuče, moraš da izmeriš. Pa onda vidiš da li se isplati
da stavljaš bateriju u tastaturu :)
razno.346dveselinovic,
Novo nagradno pitanje u emisiji Art bajt, koja ide večeras u 20:30
na Art TV (za loše đake, popravni rok je sutra u 16 časova), glasi:
NAVEDITE IME PROIZVOĐAžA I MODEL NAJPOPULARNIJEG VIDEO PROCESORA
KOJI JE IKADA NAPRAVLJEN.
Pazite, na važe generička imena, kao Hercules ili IBM CGA.
Rok za odgovore je 30.11, a odgovore treba slati na adresu:
Art TV, za nagradnu igru, Vladete KOvačevića 6, 11000 Beograd.
A nagrada je jedan Panasonic 4x CD ROM, poklon firme Biosfera.
Pozdrav,
DVV
razno.347gradic,
Potreban mi je drajver za Logitech Mouseman serial.
Ako neko isti poseduje, najsrdacnije ga molim da ga dobaci na Sezam.
Unapred zahvalan. gradic
razno.348guta,
-> #344, ndreadnought>> Elem, prijatelj Guto, obaška sam zahvalan, jerbo si mi spasao glavu. ):)
Nema na čemu, tu smo da se pomažemo. :)
Nego, glede pomaganja, moram još jednom da pitam u nadi
da će se naći:
Poseduje li neko drajvere za SANYO H94A CD za Warp?
poz, Guta
razno.349mzdravkovic,
Imam problem sa instaliranjem jednog 14.4 Kb modema.
Modem na sebi ima setovanje za IRQ 3,4,5,7,9 a za setovanje I/O porta,
ima vrlo cudne adrese: X100, X180, X280, X300 i X380.
Kako da ovaj modem setujem na "normalne" adrese: 3F8, 2F8, 3E8 ili 2E8 ?
Da li postoji neko programce koje ce da preusmerava podatke sa neke od
prvih na neke od drugih adresa ?
Uz modem je dosla i disketa za setovanje modema iz Windows-a, i za rad
sa modemom navedeni su SAMO windows programi.
Da li je moguce da ovaj modem radi iskljucivo pod windows-om ???
razno.350crncic,
-> #346, dveselinovic >> NAVEDITE IME PROIZVOĐAžA I MODEL NAJPOPULARNIJEG VIDEO PROCESORA
>> KOJI JE IKADA NAPRAVLJEN.
Može malo konkretnije, ajde ajde, da se posle ne žališ kako Sezamovci
ne učestvuju u nagradnoj igri :)
razno.351dveselinovic,
-> #350, crncic Misli se na najrasprostranjeniji video čip, onaj koji se nalazi
ili se nalazio na najvećem broju video kartica. Naravno, u svetu, a
ne kod nas, ovde je išlo uvak i samo najjeftinije.
Procena je da je dotični model bio ugrađen u preko 30 miliona
video kartica, što je za preko 10 miliona više od najbližeg
konkurenta.
Pozdrav,
DVV
razno.352szinf,
da li neko ima iskustva sa ovim novim cd 50e, da ga malo opise
i uporedi sa ostalima, narocito po pitanju bugarskih cd..
razno.353msavkovic,
-> #352, szinf┌┌┌ da li neko ima iskustva sa ovim novim cd 50e, da ga malo opise
┌┌┌ i uporedi sa ostalima, narocito po pitanju bugarskih cd..
Meni radi odlično. Vreme proizvodnje je maj 95. Merio sam mu
transfer "štopericom" otprilike je bio 320000 zajedno sa upisom na disk,
znači možda malo više. Muz radi ok, a do sad su svi cd-ovi radili.
Zanima me da li se za instalaciju os/2 warp-a mogu koristiti drajveri od
55-ice ili postoje neki novi, za 50e?
razno.354djanjusevic,
Na sta treba prikljuciti dodatni ventilator(mislim na
zice).Vent. je iz drugog napajanja.
Djordje
razno.355ikordic,
-> #354, djanjusevicRE: PSU izvodi
=> Na sta treba prikljuciti dodatni ventilator(mislim na
=> zice).Vent. je iz drugog napajanja.
čute žice koje vode od napajanja su 12 V, crvene 5 V, crne sa svake strane su
minusi. U zavisnosti od toga koliko brzo 'oćeš da ti se vrti luftika, biraj
priključak.
razno.357haski,
Da li mogu da obican sintisajzer koji nije MIDI kompatibilan prikljucim za
SOUND BLASTER i da snimam MIDI pesme?
Znam da mogu da ga prikljucim, ali da li program moze sam da prepoznaje note
itd.? :)
razno.358bobland,
-> #357, haski>>Da li mogu da obican sintisajzer koji ni
je MIDI kompatibilan prikljucim za
SOUND BLASTER i da snimam MIDI pesme?
Znam da mogu da ga prikljucim, ali da li program moze sam da prepoznaje note
<<
Ako nije MIDI kompatibilan, ne možeš ga ni priključiti. Zezanje sa audio
kablovima i prebacivanje malih japanaca na DIN (ako to misliš) neće ti pomoći
pošto to jedno s drugim nema veze. MIDI radi prenos suvih podataka za sviranje,
bez ikakvih tonova (uprošćeno govoreći) i nema veze sa audio kablovima. Ima o
tome dosta da se priča, ali neki drugi put. :)
BB
razno.359kzoran,
Imam UPS koji radi na 2 baterije od po 6.5Ah na 12V vezane redno. Hteo bih
da mu dodam eksterni akumulator, pa bih molio nekog elektroničara za savet
u vezi sa problemima i eventualnim ograničenjima prilikom ovakve prepravke.
Pozdrav,
Zoran.
razno.360haski,
-> #358, boblandZnaci ostaje mi da pazarim neki od MIDI sintisajzera ili sl.
Thanks! :)
razno.361danijel,
Jedan moj "pametni" drug ima Awardov bios iz novembra 1994. Stavio je šifru
na ulazak u bios, koju je, naravno, zaboravio... |( Pa me zanima jel ima
neko program za očitavanje šifre iz AWARDovog biosa (znam da ima za
ami...).
... Mislim, dakle naj*bo sam
razno.362calex,
-> #361, danijel<!> Jedan moj "pametni" drug ima Awardov bios iz novembra 1994. Stavio je
<!> neko program za očitavanje šifre iz AWARDovog biosa (znam da ima za
Ja davno pitah za ovo i nema odgovora. Ako ga opet ne bude bilo,
ne ostaje mu ništa drugo no da otvara makinu i prebaci jumper da sve
resetuje. :)
razno.363velicko,
-> #357, haski>+ Da li mogu da obican sintisajzer koji nije MIDI kompatibilan
>+ prikljucim za
Sigurno da može, samo još neko da objasni kako. :)
Neko se ranije hvalio da ugrađuje MIDI interfejs u orgulje,
starije sintisajzere, harmonike ... pa čak i u akustične klavire.
Ako neko zna ko to radi, rado bih "ojačao" stare orgulje.
razno.365ssimeunovic,
-> #363, velicko>> >+ Da li mogu da obican sintisajzer koji nije MIDI kompatibilan
>>
>> Sigurno da može, samo još neko da objasni kako. :)
ELEKTOR 02.91.: "MIDI TO CV INTERFACE"
"Connection from the interface is via two 6.3 mm audio
connectors: one for the control voltage - CV (1 V / octave)
and the other for the gate signal..."
razno.366velicko,
-> #365, ssimeunovic>+ ELEKTOR 02.91.: "MIDI TO CV INTERFACE"
Thanx :)
Ovo mi miriše na to da midi kontroler upravlja
ne-midi sintijem, a šta je sa običnim orguljama,
ili običnim pianinom, ako želim da ih korostim kao
midi kontroler?
razno.367zoran.ristic,
Da li neko ima drajver(e) za Win 3.1x za ploter Houston Instrument
DMP-162R?
razno.368ssimeunovic,
-> #366, velicko>> Ovo mi miriše na to da midi kontroler upravlja
>> ne-midi sintijem,
Sorry, tek sam sad video u poruci na koju si replicirao šta se
traži, a radi se upravo o tome na šta ti i miriše. :(
>> a šta je sa običnim orguljama,
>> ili običnim pianinom, ako želim da ih korostim kao
>> midi kontroler?
Nisam siguran, ali mislim da bi ti za tako nešto trebala suviše
skupa elektronika (npr. ako imaš dinamičku klavijaturu morao bi
za svaku dirku da staviš neki senzor položaja sa A/D konvertorom
ili optičkim enkoderom kojim bi registrovao jačinu pritiska),
tako da bi se najverovatnije više isplatilo nabaviti nov
instrument sa MIDI-jem.
Najbolje pitanje da postaviš u ORKA electron, dobićeš sigurno
bolji odgovor.
razno.370vribar,
Chaos, drugar me zamolio da vas pitam.. dakle, da li je neko upoznat na
bilo kakav nacin sa ploterom marke ROLAND DG-DPX 3300 A1 formata.. po
mogucnosti nekog koji ga moze popraviti.. naime u kvaru je, doticni!
Drugar mi nije precizirao problem, ali eto ako neko ista zna neka zvrcne,
pa cemo mu, nadm se pomoci..
Porukice, dakle na mail, ili na njegov pager no. 9844
Pa budimo u kontaktu.. :)
Poz. Vlada
razno.371iivanic,
Hi !
Imam jedan mali problem, koji se ogleda u sledecem :
Drug je dobio na poklon serijski stampac DIGITAL LQP45 i nema uputstvo
za njega.Inace ,stampac je serijski Dazzy Wheel i ima oko 20-tak dzampera,
koje naravno neznam kako da podesim da stampac radi kako treba.
Ako neko nesto zna o ovom stampacu (ili ima uputstvo),nek mi baci na mail.
Hvala unapred !
razno.372maksa,
FILE_ID.DIZ:
SCSIHLP - Anything you ever wanted to
to know about SCSI in a windows help
file in Hypertext format.
razno.373gerber,
-> #372, maksaYR>*> FILE_ID.DIZ:
YR>*> SCSIHLP - Anything you ever wanted to
YR>*> to know about SCSI in a windows help
YR>*> file in Hypertext format.
A gde to ima ? ;)
razno.374aleck,
-> #372, maksa# SCSIHLP - Anything you ever wanted to
# to know about SCSI in a windows help
# file in Hypertext format.
Vrlo lepo,samo gde?
Pozdrav,|<*>| Aleck |<*>|
razno.375funky,
E pa, hardvera{i, dobro do{li u staru/novu PCHARD (najelitniju)
konferenciju na SezamNET-u. Posle mesec dana uhodavanja i
{telovanja kako softvera, tako i hardvera, evo nas na novom i
mnogo br`em sistemu nego ranije. Ovu konferenciju nisu zahvatile
kadrovske promene, a ni bilo kakve druge, {to }e re}i da je
moderator Sa{a Krsti} (funky), a trenutno stanje tema slede}e:
Teme u konferenciji PCHARD.6:
1. sistemi 87, nema novih.
2. mikroprocesori 63, nema novih.
3. maticne.ploce 552, nema novih.
4. diskovi 1067, nema novih.
5. video 370, nema novih.
6. dodaci 189, novih 1
7. matricni 177, nema novih.
8. laseri 208, nema novih.
9. mreze 114, nema novih.
10. kvarovi 221, nema novih.
11. nabavka 320, nema novih.
12. benchmark 21, nema novih.
13. razno 365, nema novih.
14. inkjet 125, nema novih.
sa mogu}no{}u uvodjenja teme "MULTIMEDIA". Nadam se da smo svi na
okupu, jer se u medjuvremenu desilo mnogo toga, npr. AMD je na
tr`i{te izbacio X5 - procesor koji radi na 133 MHz, sa osnovnim
taktom od 33, i ulazi u podno`je bilo kog 486 procesora (naravno,
ako postoji napon od 3V na plo~i), i jo{ ima 16K ke{a. Jedan mi se
ve} greje u ma{ini, pa }u utiske izneti kad ih sredim. Cena je
manja
od 200 DEM u Beogradu.
Verovatno ste ~uli i za Quantum fireball EIDE 1.7 i 2.3 GB diskove
(sti`u za nedelju dana - bi}e utisci).
Ne bi bilo lo{e za po~etak da se svako oglasi sa po nekom
porukicom,
~isto da se vidi `ivi li smo ;)
razno.376mmaric,
Imam problema sa 2400 bps modemom
Kada se logujem na bilo koji BBS nece da Downloaduje fajlove
jedino sam uspeo na Sezamu sa ovim novim ZMODEM-om ali i tada to radi
sa 20-30 gresaka. Mislim da je problem u init stringu.
Takodje ne znam kako da ukljucim MNP5 korekciju, a znam da je imam.
i sta znace sledeci pojmovi,
v22
v22bis
v32
v32bis
Ako neko zna neka mi pomogne. Unapred hvala.
Marko.
razno.377mmaric,
Da dodam na prethodnu poruku modem sasavim lepo UPLOAD-uje na svim
protokolima!!!
razno.378vlad,
-> #375, funky> okupu, jer se u medjuvremenu desilo mnogo toga, npr. AMD je na
> tržište izbacio X5 - procesor koji radi na 133 MHz, sa osnovnim
> taktom od 33, i ulazi u podnožje bilo kog 486 procesora (naravno,
Sehr lepo, al' mene zanima kakve su mu performanse u odnosu na AMD 100 koji
radi na 2x50? Imam Soyo PCI/VLB plocu i ni jedna periferija mi se ne buni
na takt od 50Mhz. Sta cu dobiti, a sta izgubiti ako predjem na X5 (5x33)?
razno.379vlad,
-> #376, mmaric> Imam problema sa 2400 bps modemom
Udari mu jedno AT&V pa baci ovamo sta ti odgovori. Valjda imas i neku
dokumentaciju uz taj modem? Pomoglo bi da znamo koji je model, a tebi ne bi
skodilo da procitas (makar i ne razumeo pola).
> Kada se logujem na bilo koji BBS nece da Downloaduje fajlove
> jedino sam uspeo na Sezamu sa ovim novim ZMODEM-om ali i tada to
> radi sa 20-30 gresaka. Mislim da je problem u init stringu.
Ovo mi smrdi na flow control, a to moze da bude i do komunikacionog
programa (BTW, koji com prg. koristis?). Stavi RTS/CTS, a sve ostalo
iskljuci.
> Takodje ne znam kako da ukljucim MNP5 korekciju, a znam da je imam.
Probaj za pocetak sledeci, genericki, init string:
AT &F &C1 &D2 X3 S7=255
Probaj kako radi pa javi.
> i sta znace sledeci pojmovi,
Protokoli. Za pocetak ti nije mnogo vazno, a ako te bas zanima procitaj
uputstvo za modem i procesljaj malo stare konferencije komunikacije.
razno.380crncic,
-> #375, funky>> tr`i{te izbacio X5 - procesor koji radi na 133 MHz, sa osnovnim
>> taktom od 33, i ulazi u podno`je bilo kog 486 procesora (naravno,
A kako se u tom slučaju setuje ploča, kao 4x33 ? Kako to izvesti,
jedino što vidim je 3x40, 3x33, 2x50 40 33... ?
razno.381msavkovic,
-> #375, funkyRe: AMD X5 / 133Mhz
Koliko je ovo brzo? (mislim u poređenju za nekim pentiumima)
razno.382bobland,
-> #381, msavkovic>> Re: AMD X5 / 133Mhz
Koliko je ovo brzo? (mislim u poređenju za nekim pentiumima)
<<
Karakteristike su uporedive sa Pentiumom na 75 MHz, ali neka funky
kaže nešto više o tome.
razno.383dselic,
-> #375, funky!! okupu, jer se u medjuvremenu desilo mnogo toga, npr. AMD je
!! na tr`i{te izbacio X5 - procesor koji radi na 133 MHz, sa
!! osnovnim taktom od 33, i ulazi u podno`je bilo kog 486
!! procesora (naravno,
Da li se on može ubosti i u malo starije 486 ploče? Imam SiS
ploču koja na sebi ima pretvarač na 3v i podržava dx4 familiju
procesora.
razno.384zormi,
-> #383, dselic*!! AMD je na tržište izbacio X5 - procesor koji radi na 133 MHz, sa
*!! osnovnim taktom od 33, i ulazi u podnožje bilo kog 486
*!! procesora (naravno,
*
* Da li se on može ubosti i u malo starije 486 ploče?
Na par starijih ploča smo ga probali i radio je ali treba
eksperimentisati sa setovanjima i taktovima.
razno.385mmaric,
I dalje ne uspevam da nataram modem da korektnto sljaka.
Kod coveka do mene radio je besprekorno na COM4,
ja sam ga samo prebacio na COM2.
Nisam tolika neznalica da ne znam INIT stringove
ali cak i AT&F0 ne daje rezultate.
Ne znam koji je model posto na njemu ne pise,
a i kada lupim ATI3
umesto modela on kaze
NON NV MEMORY
Uz poruku je vezan PROFILE.
Znam uopsteno sta su V32 itd protokoli
ali ne znam konkretno opise svakog
od njih, (za njih sam zamolio).
Toliko od mene.
modem.lograzno.386mmaric,
Between koristim TELEMATE 4.20, ali mislim da nije do kom. programa.
razno.387bivanisevic,
Da li neko zna kako da rešim sledeći problem? U računaru imam
napajanje od 200W sa tri velika priključka (za HD, CD-ROM,...).
Problem je u tome što imam više od tri uređaja koja moram da napajam
(disketnu jedinicu 5.25", CD-ROM, 2 HD-a i strimer). Da li postoje
neki razdelnici koji bi omogućili napajanje većeg broja uređaja ili
je rešenje u nabavci novog izvora napajanja, t.j. da li rešenje
uopšte posoji i koje je.
Hitno je!!!
razno.388vstan,
-> #387, bivanisevic> Da li postoje neki razdelnici koji bi omogucili napajanje veceg broja
> uredaja ili je resenje u nabavci novog izvora napajanja, t.j.
> da li resenje uopste posoji i koje je.
Postoje razdelnici. Probaj u Radio klubu, Timocka br.? .
Moze i ma se zkrstic, ako se jos javlja ovde. On radi tamo.
razno.389severian,
-> #384, zormi> * Da li se on može ubosti i u malo starije 486 ploče?
>
> Na par starijih ploča smo ga probali i radio je ali treba
> eksperimentisati sa setovanjima i taktovima.
Zanima me kako se ponaša na ovim novijim pločama. Dakle, imam ploču
koja duplira i triplira osnovne taktove od 33, 40 i 50 Mhz. Kako se setuje za
X5 (kako sam razumeo 33x5)?
razno.390djuk,
SOS ! SOS !
Pomagajte, drugovi ;(
Prvo se svima izvinjavam što ovo ide u tri teme, ali kako još sistem
nije u punom pogonu ovako će možda ova poruka dopreti do pravog čoveka :)
Sinoć sam bio kod ortaka i ispalo je da sam mu temeljno sk*enjao disk !
Disk je od 850MB i ima dve particije od po 400+ MB. Radi pod WIN95 koji je
na C particiji. Na D particiji su mu fajlovi od svih poslova koje radi.
Sa nekog BBSa sam skinuo fajlić koji unosi u WIN95 vremensku zonu za BGD i
Srbiju. Posle aktiviranja tih *.reg fajlova Win95 je zatražio da se sistem
resetuje kako bi promene imale efekta. Iskoristio sam reset da uđem sa DEL
u BIOS i da mu podesim vreme koje je stalno kasnilo. Tu je on primetio da
postoji ikonica za Virus zaštitu ali sam ga ja odgovorio od postavljanja
ovakve zaštite, znajući da neki put dolazi do problema kada je to uključeno
u BIOSu. Samo sam kliknuo na ikonu da bih mu pokazao kako to može da bude
ili uključeno ili isključeno ali sam ostavio na Disabled. Iz BIOSa sam
izašao sa Save changes kako bih sačuvao promenu vremena.
Posle resetovanja, Win95 nije hteo da se podigne, izbacio je onaj
odurni plavi ekran sa nekim mem adresama i errorima. Ni pokušaj da se Win95
podigne u safe modu nije dao nikakve efekte osim istog plavog ekrana.
Ulazak u čisti command promt je normalno radio, Scandisk nije dao nikakve
greške. Već malo zabrinut otkucao sam D: da vidim da li su fajlovi od poslova
u redu i normalno sam prešao na D particiju. Čak sam otišao u dir gde su se
nalazili oni *.reg fajlovi i obrisao ih. Posle toga smo mašinu ugasili, jer
on nije hteo da uradimo ponovnu instalaciju WIN95 preko postojeće plašivši
se da će to da mu skrlja sva podešavanja. Probao sam da ga ubedim da se to
ne bi desilo jer znam da se tako samo zamenjuju WIN fajlovi a setovanja,
grupe i svi programi ostaju. Mislio sam da čak i da se nešto desi, ono što
mu je bitno se nalazi na D strani i da će se u najgorem slučaju ponovo
instalirati samo programi na C strani.
Za eventualnu ponovnu instalaciju nije bilo vremena i on je rešio da
odnese mašinu danas kod svog dilera programa za koga ceni da je veliki
stručnjak pa da ako treba instalira sve odjedanput. OK, rekoh, ne naslućujući
belaja.
Sada sam se čuo sa njim i na moje iznenađenje da su me baš neposredno
pre mog poziva pominjali, odmah sam dobio i objašnjenje.
Naravno mašina ne radi i za sve sam kriv ja.
WIN95 je mrtav ( dobro, rekoh ništa strašno ), ali sistem sada ne prepoznaje
ni D particiju. NC daje samo drive A i drive C !! Nikako nisu mogli da pređu
na D stranu. Kaže da je tip stvarno svašta probao puna dva sata ali da ništa
nije pomoglo :( Sada mu je mašina spakovana i nosi je u Četvrtak da se
formatizuje. Iz njegovih postupaka vam je jasno da u kompjuter gleda samo sa
strahopoštovanjem i da osim programa koje koristi mišem nezna ni dir da
otkuca. To situaciju samo otežava jer on ne vidi nikakvog rešenja osim da
temeljno, kako kaže "očisti" mašinu.
Iz razgovora sam shvatio da su oni prvo probali da pokrenu WIN95,
sam Bog zna kako, a pošto to nije uspevalo hteli su da prebace neke fajlove
na D particiju kako bi bili sigurni od ponovne instalacije WIN na C strani,
kada gle iznenađenja >> D ne postoji !!
Tvrdim da je sinoć i posle havarije WIN D normalno radio, ali kako
to da mu objasnim i kako da shvati da su ONI verovatno nešto skršili.
Prvo što mi pada na pamet je da je možda sada isključena podrška
za LBA mod u BIOSu. Da li bi simptomi bili ovakvi ?
Moram da priznam da sam do sada previše puta video da C neće da se odazove,
što se nekada stvarno i završavalo formatiranjem, ali da D iz čista mira
neće da se javi ??
Šta može da bude ?
Ima li pomoći, vreme ističe, u Četvrtak ga nosi na eutanaziju sa
sve fajlovima. Iako sumnjam da sam ja izavao celu čarlamu, ništa
me neće oprati.
Za krš WIN95 ima tri varijante :
- moje ubacivanje BGD.reg i Serbia.reg
- kliktanje po BIOSu ( vreme, virus )
- neki skriveni shit
Za nestajanje D strane neznam šta je uzrok, jer mu je onaj gusar danas rovario
po svemu i svačemu pre nego što je utvrdio da D ne postoji, ali dajte neke
ideje, predloge ili rešenja ako ima nekog leka.
u Big frci čekam pomoć
razno.391msavkovic,
-> #384, zormi┌┌┌ Na par starijih ploča smo ga probali i radio je ali treba
┌┌┌ eksperimentisati sa setovanjima i taktovima.
Koliki je SI, a koliko je brz upoređujući ga sa P75 i P90?
razno.392zormi,
-> #389, severian*> * Da li se on može ubosti i u malo starije 486 ploče?
*>
*> Na par starijih ploča smo ga probali i radio je ali treba
*> eksperimentisati sa setovanjima i taktovima.
*
* Zanima me kako se ponaša na ovim novijim pločama. Dakle, imam ploču
* koja duplira i triplira osnovne taktove od 33, 40 i 50 Mhz. Kako se setuje
* za X5 (kako sam razumeo 33x5)?
Misliš 33x4? Obično se na takvim pločama setuje da duplira - onda
množi sa 4. Ako je postavljeno na 3x to se i dobije.
razno.393zormi,
-> #391, msavkovic* ┌┌┌ Na par starijih ploča smo ga probali i radio je ali treba
* ┌┌┌ eksperimentisati sa setovanjima i taktovima.
*
* Koliki je SI, a koliko je brz upoređujući ga sa P75 i P90?
SI je 288. Nisam radio sa njim svakodnevno pa da procenim neke
praktične performanse.
razno.394ikordic,
-> #385, mmaricRE: CCITT protokoli
=> Znam uopsteno sta su V32 itd protokoli
=> ali ne znam konkretno opise svakog
V.32bis - 14.400 i 12.000 bps, V.32 - 9.600, 7.200 i 4.800 bps, V.22 bis -
2.400 bps, V.22 - 1.200 bps. Kakvi "opisi" te zanimaju?
razno.395babbage,
-> #375, funky>=>> E pa, hardvera{i, dobro do{li u staru/novu PCHARD (najelitniju)
>=>> konferenciju na SezamNET-u. Posle mesec dana uhodavanja i
SET CODE? ;) ili je "konaüno uravnoteéeni sistem" opet pobrljavio?
Éivi smo (valjda), pa hajde da poünemo da cepamo.
Utiske o AMD X5 oüekujem, da vidim da li vredi nabavljati to
üudo (cena u BG 190-195DM).
Utisci o Quantumima i Seagateima od preko 1.5G su standardni,
äto znaüi: Q malo bréi, S mnogo pouzdaniji.
Inaüe, oprostili smo se od Visiona 868, i üekamo Trio64B+ (BD+?).
Sony 76 je provereno bréi od Sony 77.
Da li sam neäto zaboravio? ;)
Babbage
razno.396babbage,
-> #383, dselic>=>> Da li se on moze ubosti i u malo starije 486 ploce? Imam SiS
>=>> plocu koja na sebi ima pretvarac na 3v i podrzava dx4 familiju
X5 radi na 3.45V (nije ni üudo kad ima 16K i. keäa).
Babbage
razno.397znesa,
-> #387, bivanisevic> je rešenje u nabavci novog izvora napajanja, t.j. da li rešenje
> uopšte posoji i koje je.
rešenje postoji - ili promeni napajanje ili dokupi još jedno ili nabavi
(napravi) lopova
razno.398dselic,
-> #396, babbage!! X5 radi na 3.45V (nije ni čudo kad ima 16K i. keša).
Kad sam rekao da ploča podržava dx4 familuju, onda se
podrazumeva da moze na tih 3 i kusur volti na kolko rade
svi procesori iz te familije. A pretpostavljam da i X5
radi na isto toliko.
razno.399msavkovic,
-> #396, babbage┌┌┌ X5 radi na 3.45V (nije ni čudo kad ima 16K i. keša).
Ček, jeli ja to mogu da ubodem u moju UMC ploču na kojoj je sad dx4/100 ?
razno.400slom,
Ima li neko kakvih podataka o CD-u TOSHIBA XM-5301B ?
razno.401diag,
-> #378, vlad> Sehr lepo, al' mene zanima kakve su mu performanse u odnosu na
> AMD 100 koji radi na 2x50? Imam Soyo PCI/VLB plocu i ni jedna
> periferija mi se ne buni na takt od 50Mhz. Sta cu dobiti, a sta
> izgubiti ako predjem na X5 (5x33)?
Ne gubi{ ni{ta jer na SOYO ne}e da radi? Probano i sa najnovijom
revizijom koja ima napismeno za x5 ali d`aba.!Pozdrav, Goran Kr`i}(diag)! :)
razno.402diag,
-> #380, crncic> A kako se u tom slucaju setuje ploca, kao 4x33 ? Kako to
> izvesti, jedino sto vidim je 3x40, 3x33, 2x50 40 33... ?
Nove plo~e imaju posebna setovanja za 133-ku.
razno.403zormi,
-> #399, msavkovic* ┌┌┌ X5 radi na 3.45V (nije ni čudo kad ima 16K i. keša).
*
* Ček, jeli ja to mogu da ubodem u moju UMC ploču na kojoj je sad dx4/100 ?
Da, uz možda malo eksperimentisanja da se uključi Quad takt.
razno.404crncic,
-> #402, diag>> > Kako to izvesti, jedino sto vidim je 3x40, 3x33, 2x50 40 33... ?
>> Nove plo~e imaju posebna setovanja za 133-ku.
Moja nema. Zadnje joj je 3x40, znači za procesor na 120 MHz. Chipset
Opti895. Znači, kako umuvati AMD X5 133 ?
razno.405djanjusevic,
Imam kontroler QD6580.Na prim. line su mi nakacena dva HD-a, na second. HD
i CD-ROM. Drajver nece da prepozna secondary line.Windows prepoznaje i sve
radi ok, kao i wbide.exe, ali bilo koja verzija mi nakon izvesnog
vremena resetuje masinu.Pitanje:Zasto drajver QD6580 kont. ne prepoznaje sec.
line?
razno.406babbage,
-> #386, mmaric>=>> Between koristim TELEMATE 4.20, ali mislim da nije do kom. programa.
Between=izmeöu. Äta si hteo da kaéeä sa ovim?
Inaüe, proveri da li si ubio COM2 na kontroleru, ili joä bolje
probaj modem na COM4. Probaj takoöe kombinaciju COM3/IRQ5 pa
javi äta se dogaöa.
Babbage
razno.407vlad,
-> #401, diag> Ne gubiš ništa jer na SOYO neće da radi? Probano i sa najnovijom
> revizijom koja ima napismeno za x5 ali džaba.!Pozdrav, Goran
> Kržić(diag)! :)
Danke, sad mi je srce na mestu. Ne volim da gubim B).
razno.408dselic,
-> #406, babbage!! Between=između. Šta si hteo da kažeš sa ovim?
Reko' bih da je čovek mislio da je BTW three-letter-acronym
za between.
razno.409diag,
-> #407, vlad>> Ne gubis nista jer na SOYO nece da radi? Probano i sa
>> najnovijom revizijom koja ima napismeno za x5 ali
>> dzaba.!Pozdrav, Goran
> Danke, sad mi je srce na mestu. Ne volim da gubim B).
Ne raduj se prerano. Jo{ nije do kraja istestirano. Onda ti ne gine
menjanje plo~e :)))