razno.410djanjusevic,
Imam verziju 3.7 drajvera za QD6580.Da li bi neko mogao da mi posalje
neku drugu verziju?
razno.411superhik,
-> #408, dselic=:> !! Between=između. Šta si hteo da kažeš sa ovim?
=:> Reko' bih da je čovek mislio da je BTW three-letter-acronym
=:> za between.
Rekao bih da je čovek mislio na
B y
T he
W ay
razno.412dselic,
-> #411, superhik!! =:> !! Between=između. Šta si hteo da kažeš sa ovim?
!! =:> Reko' bih da je čovek mislio da je BTW
!! three-letter-acronym =:> za between.
!!
!! Rekao bih da je čovek mislio na
!! B y
!! T he
!! W ay
To sam i napisao.
razno.413kcurcic,
Pitanje: notebook NEC Versa S33, konektor za eksternu tastaturu.
Pretpostavljam da je raspored pinova standardan, pa bih zamolio nekoga
da mi ga pokaže.
razno.414dr.grba,
-> #413, kcurcic>> Pitanje: notebook NEC Versa S33, konektor za eksternu tastaturu.
Slično pitanje: gde naći adapter za tastaturu, koji omogućuje da se klasična
tastatura sa DIN priključkom veže na notebook sa IBM priključkom?
razno.415sslavko,
Ima li ko nekakvu detaljniju tehničku dokumentaciju o CD
ROM-ovima? Način rada, oblik zapisa, signali na glavi i sl.
Treba mi prilično hitno.
razno.416crncic,
Potrebni drajveri CD ROMa 4x Creative Labs - MultiMedia PC2
za DOS (samo). Dobro su došli i za bilo koji Creative CD...
razno.417space.ace,
Imam IBM mouse i adapter kupljen kod CONRAD-a u Minhenu da se ovaj mouse
priključi na 9-pinski RS232 (on ima 6-pinski minidin priključak za RS422),
ali to ne radi, odnosno, ni jedan driver koji imam ga ne prepoznaje.
Zna li neko za neki driver koji bi ovo prevazišao obzirom da se uz adap-
ter ne prodaje nikakav softver.
razno.418evlad,
-> #417, space.aceY> Imam IBM mouse i adapter kupljen kod CONRAD-a u Minhenu da se ovaj mouse
Y> priključi na 9-pinski RS232 (on ima 6-pinski minidin priključak za
Y> RS422), ali to ne radi, odnosno, ni jedan driver koji imam ga ne
Y> prepoznaje.
hm, da nije PS/2 mouse u pitanju ?
ako se baš zainatiš da ga vežeš na serijski port, mogao bi neko od
stručnijih da ti objasni odakle da uzmeš napajanje za njega ...
razno.419jegor,
-> #411, superhik> Rekao bih da je covek mislio na
> B y
> T he
> W ay
Da ja tebe pitam, dokle ce prstici da ti budu brzi
od pameti? Procitaj lanac poruka jos jednom, pa repliciraj,
ako imas potrebu.
razno.420mileusna,
-> #415, sslavko>> Ima li ko nekakvu detaljniju tehničku dokumentaciju o CD
>> ROM-ovima? Način rada, oblik zapisa, signali na glavi i sl.
>> Treba mi prilično hitno.
Mjova je napisao seriju tekstova o CD-ROM-ovim (koliko sam
ja primetio, baš o ovim stvarima koje tebe zanimaju) za PC (press).
Pogledaj brojeve od 2 pa nadalje.
razno.421ikordic,
-> #417, space.aceRE: IBM PS/2 mouse na RS422
=> Imam IBM mouse i adapter kupljen kod CONRAD-a u Minhenu da se ovaj mouse
=> priključi na 9-pinski RS232 (on ima 6-pinski minidin priključak za
=> RS422),
Konektor za IBM PS/2 miševe i tastature nema nikakve veze sa RS-422. Daklem,
iako su konektori možda isti, signali i raspored nisu. Bolje prodaj taj miš,
ima dosta ljudi kojima to treba za name robu ili notebuke i potom si kupi
nov.
razno.422mmaric,
U klasi 4x koji je CD ROM najbolji mislim transfer rate, vreme
ucitavanja, prepoznavanje raznoraznih ploca itd.
Ako neko moze da navede ove podatke za Sony , Panasonic, NEC.
Toliko od mene.
razno.423dkalaba,
Prijatelj me je zamolio da pitam sledece:
Da li je neko imao slucaj da postoji problem ucitavanja
sa CD-a Microsoft - multimedia, kada radi pod Windows-ima?
Sistem se normalno instalira, ali pada par sekundi posle starta
programa. Sa ostalim CD-ovima, kao i sa programima koji rade
pod DOS-om uglavnom nema problema.
CD je Sony, povezan preko Sound Blaster-a. Masina je 486DX2/66
sa 8 Mb RAM-a.
Ako neko zna sta je u pitanju, (i odgovori :) bicemo zahvalni.
Moze i u mail, naravno.
Poz., Dragomir
razno.424mcule,
Imam da pitam par stvari:
1) Da li neko zna specifikacije za monitor BERMON CM-1428-LR ?
2) Budući da je monitor tukao po očima i pored ugraviranog "Low
Radiation MPR II", pazario sam onaj filter stakleni za 20-tak dem.
Pre mesec dana mi se ona žičica iz filtera (za uzemljenje valjda)
izvukla, i sada je filter nakačen na monitoru, bez uzemljenja.
Da li to može da ošteti nekako monitor? Da li to može da ošteti
filter?
Naravano da sam laik u tome. Interesuje me i teoretski i praktični
odgovor.
Da... Pre jedno godinu dana pitah da li valjaju čemu ovi filteri
koje sam u medjuvremenu i kupio. Dobio sam mnoštvo odgovora protiv
njih, svi ih ispljuvaše. Bulaja je, sećam se, nemilice pljuvao! ;).
Medjutim, od kada sam ga pazario, oči me uopšte više ne bole, nisu
ni malo krvave. Ajd' dobro meni, al' ni komšiji koji ima
super-zdrave oči. Bez filtera smo cepali po nekol'ko sati Dinu 2 -
on ode kući ošamućen, oči krvave i ovolike! Od kada sam nakačio ovo
čudo, sve je super. Jes' da reflektuje ko blesav, al' ako se
postavi na dobro mesto i to ne mora da predstavlja problem.
Elem, htedoh da pitam one dve stvari, i malo da prokomentarišem
iskustvo sa filterom, pošto znam da ga ljudi dosta pljuju. Onaj od
par stotina maraka je sigurno bolji, al' i ovaj radi dosta dobar
posao. Ako imate problema sa monitorom - pazarite obavezno!
mc
razno.425evlad,
-> #424, mculeY> 1) Da li neko zna specifikacije za monitor BERMON CM-1428-LR ?
Upravo gledam u NJ :) kroz filter naravno :)
win šiškam 800x600 u 64k bez problema
ako imaš CL5428vlb (kao ja) tada postavi '[d:\path]clmode 3' u autoexec ...
razno.426omega,
Win95 uporno odbija da se instalira na jednoj Pentium konfiguraciji.
Da li je moguce da je krivac eksterni kes ili nesto drugo na samoj
ploci?
razno.427vlad,
-> #424, mcule> izvukla, i sada je filter nakačen na monitoru, bez uzemljenja.
> Da li to može da ošteti nekako monitor? Da li to može da ošteti
> filter?
Ne moze da osteti ni filter ni monitor. Imaces samo malo vise statickog
elektriciteta na filteru i ekranu, pa samim tim i vise prasine na njima.
Kad smo vec kod filtera, ako ti je on neophodan da ti oci ne bi bile k'o
kafanske sarme posle sat-dva igranja vreme je da razmisljas o zameni
monitora. Ja blenem u jedan IDEK vec godinama, a dioptrija mi se nije
promenila od 86-e.
razno.428superhik,
-> #425, evlad=:> ako imaš CL5428vlb (kao ja) tada postavi '[d:\path]clmode 3'
=:> u autoexec ...
Ja imam CL5422 pa mi isti mode stoji u autoexecu (naravno bermon
je u pitanju) - pitanje: zašta služi taj CLMODE ?
razno.429dvesic,
HITNO
=====
Potreban raspored džampera na 8-bitnoj mrežnoj karti (prvenstveno
za odredjivanje memorijskog podrucja koji koristi)
D-LINK DA 120 (onoj koja koristi UTP).
Kartica je stara tako da se dokumentaciji izgubio svaki trag.
Nekada davno su slicne kartice koriscene na Sezamu, pa ce mi neko
valjda pomoci :)
razno.430vlad,
-> #426, omega> Da li je moguce da je krivac eksterni kes ili nesto drugo na samoj
> ploci?
Moze biti eksterni kes, imao sam svojevremeno slicne simptome na jednoj
386-ici. Iskljuci ga pa probaj, a mogao bi da mu poteras i neki test
memorije, npr CheckIt. Ako prijavljuje greske svaki cas na drugom mestu -
to je.
razno.431maksa,
-> #426, omega>> Win95 uporno odbija da se instalira na jednoj Pentium
>> konfiguraciji.
Kako se tačno manifestuje to odbijanje?
razno.432evlad,
-> #428, superhikY> Ja imam CL5422 pa mi isti mode stoji u autoexecu (naravno bermon
Y> je u pitanju) - pitanje: zašta služi taj CLMODE ?
Inicijalizacija hardware-a.
razno.433evlad,
-> #427, vladY> Kad smo vec kod filtera, ako ti je on neophodan da ti oci ne bi bile k'o
Y> kafanske sarme posle sat-dva igranja vreme je da razmisljas o zameni
Y> monitora. Ja blenem u jedan IDEK vec godinama, a dioptrija mi se nije
Treba biti umeren sa osvetljenjem i kontrastom, nije monitor disko light ;)
Filter mo dođe kao foto-grej stakla za naočare ...
razno.434payce,
-> #428, superhik-=> Ja imam CL5422 pa mi isti mode stoji u autoexecu (naravno bermon
-=> je u pitanju) - pitanje: zasta sluzi taj CLMODE ?
CLMODE sluzi za uskladjivanje frekvencija koje salje kartica ka monitoru.
Meni na nesrecu on ne pomaze potpuno, dakle evo problema:
U pocetku sa mojom CL5428 1Mb i Phillips Brilliance 1419 nije radila ni
jedna SVGA rezolucija sem 640x480.
Posle upotrebe CLMODE-a rade sve sem 800x600 u vise od 16 boja, dok u 16
radi savrseno. Cak i sa 1024x768 radi u 256 boja. ;~((
Moze li neko pomoci ili bar reci u cemu je problem.
poz, payce
razno.435omega,
-> #431, maksaŢ Kako se tacno manifestuje to odbijanje?
Stalno prijavljuje drugacije greske prilikom 'Setting Up Hardware'
(koje treba da odradi po prvi put).
razno.436deimos,
-> #434, payce RE: CLMODE i 800x600
Prvo postavi refresh rate na 56Hz za 800x600 (ovo je pod
pretpostavkom da ti je monitor los koliko i moj :), a najcesci
refresh rate za tu klasu monitora je 56Hz, ako nije eksperimentisi,
ali nemoj da ides iznad 75Hz). Ako ti ni onda
ne bude radilo, startuj clmode bez parametara, idi na preview i
izaberi rezoluciju koja ti je problematicna, a onda pomeraj sliku
kursorima levo,desno, gore, dole dok ne budes bio zadovoljan slikom.
Ako tvoj video BIOS ne podrzava centriranje slike, onda ces morati da
pre svega ovoga startujes rezidentni program center.com koji bi
trebalo da ide sa clmode-om i ostalim drajverima u paketu.
.dEiMoS.
razno.437bivanisevic,
-> #426, omega> Win95 uporno odbija da se instalira na jednoj Pentium konfiguraciji.
> Da li je moguce da je krivac eksterni kes ili nesto drugo na samoj
> ploci?
Vrlo verovatno. Meni se to desilo na jednoj 486DX4 ploči pri čemu je
posle isključivanja keša sve proradilo (naravno ploča je nakon toga
otišla na zamenu).
razno.438payce,
-> #436, deimos-=> Prvo postavi refresh rate na 56Hz za 800x600 (ovo je pod
-=> pretpostavkom da ti je monitor los koliko i moj :), a najcesci
-=> refresh rate za tu klasu monitora je 56Hz, ako nije eksperimentisi,
-=> ali nemoj da ides iznad 75Hz). Ako ti ni onda
-=> ne bude radilo, startuj clmode bez parametara, idi na preview i
-=> izaberi rezoluciju koja ti je problematicna, a onda pomeraj sliku
-=> kursorima levo,desno, gore, dole dok ne budes bio zadovoljanslikom.
-=> Ako tvoj video BIOS ne podrzava centriranje slike, onda ces morati da
-=> pre svega ovoga startujes rezidentni program center.com koji bi
-=> trebalo da ide sa clmode-om i ostalim drajverima u paketu.
Sve sam pokusavo.
Na monitoru se pojavi slika ciji se samo donji deo skroluje s leva na desno,
slika je suzena i sva je u nekakvim crtama (bas sam je opisao, svaka mi cast
;))
poz, payce
razno.439evlad,
-> #434, payceY> Posle upotrebe CLMODE-a rade sve sem 800x600 u vise od 16 boja, dok u 16
Y> radi savrseno. Cak i sa 1024x768 radi u 256 boja. ;~((
Imaš više verzija drajvera :( moraš utrefiti verziju s verzijom tvoje
kartice, na sezamu je bila 1.43, ja imam 1.41 koja radi perfektno sa
mojom karticom.
razno.440biber,
-> #405, djanjusevic>> vremena resetuje masinu.Pitanje:Zasto drajver QD6580 kont. ne prepoznaje
>> sec. line?
1. Je li u BIOS-u "seondary port - enabled" ?
2. Postavi IDE Block mode disabled.
3. Prilikom instalacije drajvera izaberi instalaciju samo za DOS.
Windows je srecniji sa svojim originalnim.
razno.441almi,
Potreban driver ili slicno koji konvertuje keyboard kodove u smislu
alt + <203> u alt + <0203> kao u windowsima.Problem nastaje kod
vrlo nestandardne tastature (ima izvesnu kolicinu tastera koji rade
pod dos-om ali ne i pod windows-om) koja ima vise od 101-102 tastera.
Ako neko zna bilo sta o tome neka mi se javi. Placam onom ko mi resi
problem.
razno.442logan,
Molim sve koji imaju podataka o cipu: NEC D75304GF-256 da mi pomognu
i informacije dostave na mail.
Interesuje me data sheet, nacin programiranja...
Hvala
Logan
razno.443mcule,
Zahvaljujem svima na poruke oko filtera, naročito Vladu :).
Vredna informacija, sada lakše spavam.
mc
razno.444spece,
Problem sa CDjem...
Racunar: 486 na 100Mhz. 16Mb, itd, itd.
CD: SANYO 4x
Okolina: DOS 6.2 i WIN311 FWG
Problem: posle pokretanja nekih programa u DOSu, po jos nedefinisanim
okolnostima nestaje CD iz WINdowsa. U DOSu je prisutan, ali u
Winu MEDIA PLAYER nema u listi AUDIO CD. WIN je ima u listi
drajvera, i za SETUP kaze da je nasao 1 CD i da je sve u redu,
medjutim, njega i dalje nema.
Resenje: ?
razno.445iobr,
ZAUZMITE PARČE EMISIJE!
New faces! :)
Mi smi "KOMPJUTERSKI NEDELJNIK" (NTV Computer Weekly),
TV emisija o računarima. Bili smo u najužem izboru za
najbolju emisiju o kompjuterima za 1995-u
(Diskobolos). Emisiju priprema tim predavača i saradnika
Instituta za nulearne nauke "Vinča", Centar za
permanentno obrazovanje (Beograđanka).
PRAVIMO TIMOVE!
Tražimo saradnike za spremanje priloga iz različitih
oblasti (hardver, softver, komentari, vesti...).
Ispričajte nam svoje viđenje piraterije, lepotu
programiranja u Moduli 2 ili opčinjenost najboljim
programom za komponovanje. Pričajte nam ono što volite!
Posetite nas na snimanju -- javite se.
Ne zamerite što je ova poruka u par konferencija. :)
Kontakt:
Ivan Obrovački, autor
iobrŽsezam.co.yu ili iobrŽosmeh.fon.bg.ac.yu
ili (najbolje) glasom na 061-431-280 (mobilni)
ZAUZMITE PARČE EMISIJE!
-----------------------------------------------------------
NTV Computer Weekly * NTV Studio B * Nedeljom od 21.30h
-----------------------------------------------------------
razno.446dvesic,
Subj: MIDI priključak - potreban raspored
Potreban raspored priključaka na MIDI konektoru kod SB 16
kompatibilne zvučne karte.
Unapred zahvalan.
razno.447senna,
-> #446, dvesic Potreban raspored prikljucaka na MIDI konektoru kod SB 16
kompatibilne zvucne karte.
---
Mislim da negde po sezamovim dirovima ima sbmidi.zip il tako nesto
:)
razno.448dvesic,
-> #447, senna> Mislim da negde po sezamovim dirovima ima sbmidi.zip il tako nesto
> :)
Hvala puno, pronađeno ! :)
razno.449slom,
Potrebna dokumentacija/softver za SCSI kontroler koji se
oglasava sa:
iSC-75B Intelligent SCSI Controller
(c) Copyright Jaws 2
Mycrosystem Inc. 1991
razno.450devugo,
**********************************
Ko osim mene ima jos "STAR LC-20" ?
-----
Kome treba uputstvo za isti na NEMACKOM ?!?
-----
Nije da se pravim Englez, ali mi Engleski vise lezi,
pa molim da mi se javi ko ima uputstvo na Engleskom
da ga kopiram, ili (ravno verovatnoci 7-ice na LOTO)
da neko oce da se menja za Nemacku varijantu !
-----
Unapred hvala, DEVUGO !
( moze na mobilni 061-431-304 ) ili na MAIL !
´
razno.451bivanisevic,
Da li neko ima drajver za Logitech-ove ručne skenere (ScanMan) za W95?
razno.452superhik,
Help!
Kako proveriti ispravnost sekundarnog kontrolera !?
Kada diskove prikačim (master-slave) ne radi ... da li postoji
drugi način !?
razno.453drndi,
Imam problema pri instaliranju memorije i manifestuje se na sledeci
nacin. Imam 3 SIMM-a od po 4mb 70ns, ali kada ih stavim na plocu PC
prepozna samo 4mb. Na ploci ne postoje nikakvi dzamperi koji
odredjuju koliko memorije je na ploci, a ne mogu ni preko Setup-a da
podesim nista. Ima li neko ideju gde gresim i sta treba da uradim?
Unapred zahvalan.
razno.454vstan,
-> #453, drndi> prepozna samo 4mb. Na ploci ne postoje nikakvi dzamperi koji
> odredjuju koliko memorije je na ploci, a ne mogu ni preko
> Setup-a da
Kakva ploca/procesor je u pitanju ?
razno.455diag,
-> #453, drndi-> Imam problema pri instaliranju memorije i manifestuje se na
-> sledeci nacin. Imam 3 SIMM-a od po 4mb 70ns, ali kada ih
-> stavim na plocu PC
Ploča ti ne podržava mogućnost ubadanja 3 simm od po 4 Mb.
Problem ćeš rešiti zamenom 2x4 za 1x8 simma.
Pretpostavljam da imaš 72-pinske memorije pošto to nisi naveo u
pitanju.
Ako imaš 30-pinske memorije ondak nema šanse da radiš bez još
jednog modula.
razno.457funky,
FU> ===============================
FU> 13.456 PCHARD.6:razno * Poništio Moderator
FU> dejanp, 14.03.96. 08:38, 374 chr
FU> ---------------------------------------------------------
radi se o malom oglasu...
razno.458wildey,
Hitno potreban program QSB (Quantitative System for Bussines).
Ukoliko neko ima ,neka baci na mail wildey ili tassotti.
Vesna
razno.459nothingman,
Prodaje li neko adapter koji povezuje PC sa dekorderom?
Ako ne, znate li mozda de se to moze naci ili napraviti?
razno.460vlad,
Evo najnovije verzije ALLCABLE. Nije mnogo menjano jerbo nema sta B). Fali
samo sema MIDI prikljucka za SB, pa ako neko ima... Sve primedbe i predlozi
ce biti razmotreni, so ne ustrucavajte se B).
E da, tu je i sema loopback konektora koje sam pomenuo u conf. sezamnet.
allcable.ziprazno.461calex,
-> #460, vlad<!> Evo najnovije verzije ALLCABLE. Nije mnogo menjano jerbo nema sta B).
<!> Fali
Prebačeno je u dir. :) Ostaje ovde još malo, zbog napravljenih
exec-a. ;))
razno.462jankor,
Da li neko zna kako se radi redirekcija OUT pinova paralelnog
porta (INIT,STROBE itd)
tako da rade kao IN ?
razno.463vdjole,
Kakve su hardverske i softverske mogućnosti za postavljanje većeg broja
(recimo 8) serijskih interfejsa (RS232) na PC pod DOS-om. Računar bi
trebalo da kontroliše nekoliko uredjaja koji se odazivaju na serijsku
vezu a trebalo bi mi brzo, jednostavno i jeftino (ništa manje!) rešenje
za zamenu postojećeg (pokojnog) računara drugog tipa. Konverzija
aplikativnog softvera je druga priča. za sada nije bitna.
razno.464vstan,
-> #461, calex> Prebaceno je u dir. :) Ostaje ovde jos malo, zbog napravljenih
> exec-a. ;))
Tako treba :)
Da filovi odleze jedno nedelju dana pre brisanja.
razno.465calex,
- novo -
dos\test\*.*
------------------
cachchk4.zip 37k CacheChk v4: Provera cache memorije
CACHECHK will do memory accesses to check out
the L1 and L2 cache, tell you the speeds and
sizes of each, and check to see if all of
your memory is cached, or if some is
non-cached. POSTCARD-WARE, not shareware or
freeware CACHECTL allows you to turn the L1
cache on or off, and tell you if it's enabled
or disabled.
CACHECHK performs memory access timing tests, to see if you have a
cache, how many caches, and to check the access speed.
(Note: these are for DOS and WINDOWS3. A real OS, like LINUX, OS/2,
and perhaps WIN-95 and WIN-NT may be different.)
razno.466.bata.,
-> #461, calex> Prebaceno je u dir. :) Ostaje ovde jos malo, zbog napravljenih
> exec-a. ;))
Aleluja :)
razno.467mbarjak,
Interesuje me da li je neko imao iskustva sa povezivanjem
SHARP-ovog dzepnog kompjutera PC-E500 sa PC-jem?
razno.468biki,
Da li neko ima opis midi kabla za Sound Blaster.
Povezuje SB sa klavijaturom.
ps.
U fajlu pccables nema. :(
razno.469omega,
Koji je bolji flopi: Sony/Panasonic/Teac?
razno.470deimos,
-> #469, omega>> Koji je bolji flopi: Sony/Panasonic/Teac?
Dva Teac-a (5.25" i 3.5") sljakaju kod mene vec sestu godinu i
nije im nista ;)... Ortak ima Panasonic-a skoro isto toliko dugo i i taj
radi ko' Bog. Oba imaju dosta kvalitetnu elektroniku, iako su stari bar
deceniju, s tim sto Panasonic ima za nijansu bolju mehaniku....
Sony nisam niakada nisam imao prilike detaljije da zagledam...
Vlada.
razno.471biber,
-> #469, omega>> Koji je bolji flopi: Sony/Panasonic/Teac?
Jedan diler mi rece da jedino na flopije bas nikad nije imao
reklamacije. Izgleda da je to "zrela" tehnologija, pa sta god kupis
neces pogresiti.
razno.472supers,
-> #469, omega>> Koji je bolji flopi: Sony/Panasonic/Teac?
Kao što neko već reče, flopi k'o flopi će da radi, koji god uzmeš.
Ja preferiram TEAC jer su jako tihi.
razno.473spantic,
-> #471, biber> Jedan diler mi rece da jedino na flopije bas nikad nije imao
> reklamacije. Izgleda da je to "zrela" tehnologija, pa sta god kupis
> neces pogresiti.
Aha, tako sam ja moj 3.5 flopi menjao u garanciji sa Nemačkom
kojih godinu dana. Dobro, beše pre par godina.
razno.474vlad,
-> #469, omega> Koji je bolji flopi: Sony/Panasonic/Teac?
Flopiji su sa jedne strane postali jeftina potrosna roba, a sa druge strane
potpuno sazrela tehnologija, tako da je tesko reci koji je najbolji.
Zaboravio si NEC i verovatno jos nekoliko proizvodjaca koji nisu za
potcenjivanje (Cannon?). Jedina preporuka je da biras po subjektivnom
utisku (izgled, zvuk, mehanika...) i kupis kod pouzdanog prodavca. Ako se
za godinu dana ne pokvari pobrljavi - nece ni za pet.
razno.475vstan,
-> #473, spantic>> Jedan diler mi rece da jedino na flopije bas nikad nije imao
>> reklamacije. Izgleda da je to "zrela" tehnologija, pa sta god
He, he, he ;)
Mi kod Jugodate menjali veliki flopi odma sledeci dan (novembar'95).
razno.476nenad,
-> #472, supers>>> Koji je bolji flopi: Sony/Panasonic/Teac?
>
> Kao što neko već reče, flopi k'o flopi će da radi, koji god uzmeš.
> Ja preferiram TEAC jer su jako tihi.
Ume da bude razlike u brzini. Recimo svaki Epson koga sam video
je bio brži od Sony-a. Verovatno zavisi i od toga kako se složi s
kontrolerom.
razno.477biber,
-> #475, vstan>> Mi kod Jugodate menjali veliki flopi odma sledeci dan (novembar'95).
Aaa Jugodata. To bese ona firma vise puta spominjana ovde? ;>
razno.478stevicm,
-> #477, biber> Aaa Jugodata. To bese ona firma vise puta spominjana ovde? ;>
Ako mi neko jos jednom pomene Jugodatu @#%$#*!!!!!
Ljudi nisu normalni, vec trecu nedelju mi drze monitor na
servisu i nista nisu uradili! Kad ih pozoves, guska koja
se javi na tel. kaze da nema nikog od servisera i da monitor
jos nije popravljen.
razno.480dr.coha,
Ako se neko razume u ispitivanje modema neka me nazove na 781445 i
trazi Dragana.
Nemojte preko maila jer se mucim sa nekim 2400 (posle CL1414)
Hvala!
razno.481zvezdan,
Da li neko zna nešto više u vezi nove audio/video karte
AV-Master od firme FAST Multimedia, osim onoga što je pomenuto
u Svetu Kompjutera?
razno.482dkalaba,
Pokušao sam da instaliram (pod WIN '95)
GeniusMate Color PRO&SE
24 bit True Color Handy Scaner
ali mi ne šljaka varijanta sa TWAIN-om. Ne prepoznaju ga
naprimer Corel Photopaint i ni slični crtaći programi.
Traže twain_32.dll.
Jedino ga prepoznaje Photo Finish (dobija se uz skener)
ali ne preko TWAIN-a.
Može li biti da sam "pregazio" driver iz Win'95 ?
Ima li neko iskustva ?
Hvala unapred.
razno.483nick,
Moze li neko da mi ostavi drivere za Roland DXY 1300 (a3 ploter), za
CAD i WIN 3.11
razno.484sdjole,
Prijatelj ima stari HITACHI CDR-3600U CD ROM, single speed,
koji se prikljucuje preko sopstvenog kontrolera. Win 95 ga ne
detektuje, a prijatelj nema drajvere (ni za DOS).
Ako neko ima drajvere ili zna nacin da ga Win 95 "vide",
neka ostavi poruku u mail.
razno.485tomislavr,
High-End PC for videoconferencing
by Matt Rosoff
(5/23/96)
Making videoconferencing work is a mysterious art. A digital
camera, a video capture card, special software, and gargantuan
memory are just some of the props you need to pull off the hocus
pocus. When you purchase these items separately, there's no
guarantee they'll work together. That's why Intel and Compaq have
teamed up to offer a PC configured for a magical display of sight
and sound.
These new videoconference-ready systems are essentially Compaq
Deskpros bundled with Intel's new ProShare Video 2.0 system.
ProShare, which will reportedly support 24 people per
videoconference, includes a color camera, a microphone, a video
capture board, application-sharing software, and even an ISDN
card for telecommuters. For their end of the bargain, Compaq's
Deskpros will feature a Pentium 133 or 166 processor, 32MB of
RAM, 2MB of video memory, and at least a 1.2GB hard drive. Both
companies will support the systems, which should be available
next month. Street price for the bundled product will be
determined by resellers but probably will be pretty steep--at
least $5,000 to start. Compaq Computer Corp., 800/345-1518; Intel
Corp., 800/628-8686
razno.486.isidora.,
Da li postoji CD-pisac koji moze da pise istovremeno zapise sa
komjutera, video kaseta i audio kaseta i kolko kosta.
razno.487babbage,
Jedna prilično hitna stvar:
pao mi je šaka jedan dvobrzinac na kome piše "Instant Tech", ali
bez drajvera. Šteta bi bilo da se baci ;). Ima li neko njegove
drajvere, ili makar drajvere za Sony 33 (pošto se ovaj kači na
Sonyjev port na kartici)?
Babbage
razno.488charly,
1. Kako povezati Adptec 1520 SCII kontroler na kome je eksterni
prikljucak 50-pinski SCII (veliki), sa skenerom HP 3C, koji ima
50-pinski SCII (veliki) i 25-pinski prikljucak.
Koji je od ta dva veza sa konteolerom, ili to moze biti bilo
koji od njih?
2. Kabl koji ide uz skener 50/25 ne omogucava vezu.
3. Inace, skener i pripadajuci kabl rade sa HP karticom.
Charly
razno.489crncic,
-> #488, charly>> 1. Kako povezati Adptec 1520 SCII kontroler na kome je eksterni
>> prikljucak 50-pinski SCII (veliki), sa skenerom HP 3C, koji ima
>> 50-pinski SCII (veliki) i 25-pinski prikljucak.
>> Koji je od ta dva veza sa konteolerom, ili to moze biti bilo
>> koji od njih?
Nikako ne može bilo koji, veza sa kontrolerom je onaj 50pin (veliki),
a onaj drugi 25pin je za terminator. U ostalom, ispod svakog konektora
piše šta je šta.
>> 2. Kabl koji ide uz skener 50/25 ne omogucava vezu.
To je kabl koji ostvaruje vezu HP kartica - skener. SCSI kabl koji
se kači na ext. port SCSI kontrolera, a drugi kraj na sam skener,
košta preko 100 DM, a uz to ga i ne možeš naći tako lako...
>> 3. Inace, skener i pripadajuci kabl rade sa HP karticom.
Pa što komplikuješ onda ? Ako radi, ostavi ga tako. Ta kartica je
u stvari osakaćeni SCSI kontroler, i bez problema radi u računaru
sa postojećim SCSI kontrolerom.
razno.490lema,
Upomoć !!!!
Potrebni su mi drajveri za ISA SCSI kontroler
FUTURE DOMAIN TMC1680
Unapred zahvalan,
Zoran Uverić
razno.491biber,
Da li neko (kod nas) radi hardlok zastitu softvera. Eventualno
da li neko prodaje inostrane? I koji je rang cena?
razno.492nlazic,
-> #491, biber>> Da li neko (kod nas) radi hardlok zastitu softvera. Eventualno
>> da li neko prodaje inostrane? I koji je rang cena?
Od firme CardWare iz Novog Sada smo svojevremeno uzimali zaštitu
koju su onu pravili i koja je bila u obliku ISA kartice. Pružala je
prilično pouzdanu zaštitu ali sam je batalio jer je zauzimala jedan ISA
slot, što može da bude daleko neprijatnije nego što izgleda na prvi
pogled (a i imala je nekih nesuglasica sa Novell mrežom i Windowsom).
Sada koristimo Sentinel hardlock (kači se na par. port a pravi ga
firma Rainbow Technologies). Kod nas ga prodaje firma KMA. Izuzetno sam
zadovoljan njime, lako se programira, teško razbija i nije mnogo skup.
Ako te zanimaju detalji, mail me.
razno.493rale.s,
-> #487, babbage>> pao mi je šaka jedan dvobrzinac na kome piše "Instant Tech", ali
Evo.
r.
ins_tech.ziprazno.494charly,
-> #489, crncic<-> Nikako ne moze bilo koji, veza sa kontrolerom je onaj 50pin
(veliki),
<-> a onaj drugi 25pin je za terminator. U ostalom, ispod svakog
konektora
<-> pise sta je sta.
<-> To je kabl koji ostvaruje vezu HP kartica - skener. SCSI kabl
koji
<-> se kaci na ext. port SCSI kontrolera, a drugi kraj na sam
skener,
<-> kosta preko 100 DM, a uz to ga i ne mozes naci tako lako...
<-> Pa sto komplikujes onda ? Ako radi, ostavi ga tako. Ta
kartica je
<-> u stvari osakaceni SCSI kontroler, i bez problema radi u
racunaru
<-> sa postojecim SCSI kontrolerom.
E hvala... Nego drug od mog tate je trazio ovo... neznam cak ni o
cemu se radi ;) (nisam ni citao) ... prenecu mu ovo ;)
Hvala opet ;)
Charly
razno.495bceklic,
-> #491, biber> Da li neko (kod nas) radi hardlok zastitu softvera. Eventualno
> da li neko prodaje inostrane? I koji je rang cena?
Hardlok zastitu kod nas radi firma Debug Electronic (ako se
dobro secam naziva, spomanjinani su i u tekstu o zastiti softvera u
jednom od proslogodisnjih brojeva racunara).
Od instranih proizvodjaca tu su izmedju ostalih i: Eliashim
(CodeSafe i sl.), Az-Tech (Everlock, EverKey), Sentinel (Rainbow
Technologies), Glenco, HASP (po stranim testovima najbolji, po mojim
...). Za Eliashimove proizvode mislim da ovde postoji distributer,
za ostale nemam informacije.
Imao sam prilike da testiram sve ove a i mnoge druge slicne
proizvode a cak postoji i jedan neobjavljeni tekst za racunare o
tome kakve tehnike najcesce koriste ovi programi i kakvu zastitu
nude...
Cene lokova variraju u zavisnosti od kolicine koja se uzima...
PC Guard koji je izasao iz moje radionice ne koristi bilo kakve
hardverske dodatke (iako moze da se kombinuje sa bilo kojom
zastitom) pa tako ne spada u kategoriju onih koji tebe zanimaju.
poz, Blagoje.
razno.496peccaa,
mozda ce zvucati tupavo,raspravljam sa drugom oko toga sta je
zapravo NULOVANJE a obojica nemamo dodirnih tacaka sa elektrikom.
naime ja tvrdim da je to nesto u vezi uzemljenja a oon saasviim drugo
pa me zivo zanima sta zapravo znaci nulovanje.ako neko zna molim za
odgovor.
unapred se izvinjavam ako je poruka u pogresnoj conf.
pozdrav od peccee i fala na strucnim odgovorima
razno.497mpedja,
-> #496, peccaa#$%&*-> mozda ce zvucati tupavo,raspravljam sa drugom oko toga sta je
#$%&*-> zapravo NULOVANJE a obojica nemamo dodirnih tacaka sa elektrikom.
Ako me pitas u okviru znanja iz prakse NULOVANJE je postupak zastite od
strujnog udara. Provodnik se u razvodnoj tabli spaja sa NULOM(plavi
provodnik).
razno.498peccaa,
mozda ce zvucati tupavo,raspravljam sa drugom oko toga sta je
zapravo NULOVANJE a obojica nemamo dodirnih tacaka sa elektrikom.
naime ja tvrdim da je to nesto u vezi uzemljenja a oon saasviim drugo
pa me zivo zanima sta zapravo znaci nulovanje.ako neko zna molim za
odgovor.
unapred se izvinjavam ako je poruka u pogresnoj conf.
pozdrav od peccee i fala na strucnim odgovorima
razno.499orlic,
-> #489, crncic>
>>> 3. Inace, skener i pripadajuci kabl rade sa HP karticom.
>
> Pa sto komplikujes onda ? Ako radi, ostavi ga tako. Ta kartica
> je u stvari osakaceni SCSI kontroler, i bez problema radi u
> racunaru sa postojecim SCSI kontrolerom.
razno.500orlic,
-> #489, crncic>
>>> 3. Inace, skener i pripadajuci kabl rade sa HP karticom.
>
> Pa sto komplikujes onda ? Ako radi, ostavi ga tako. Ta kartica
> je u stvari osakaceni SCSI kontroler, i bez problema radi u
> racunaru sa postojecim SCSI kontrolerom.
razno.501peccaa,
mozda ce zvucati tupavo,raspravljam sa drugom oko toga sta je
zapravo NULOVANJE a obojica nemamo dodirnih tacaka sa elektrikom.
naime ja tvrdim da je to nesto u vezi uzemljenja a oon saasviim drugo
pa me zivo zanima sta zapravo znaci nulovanje.ako neko zna molim za
odgovor.
unapred se izvinjavam ako je poruka u pogresnoj conf.
pozdrav od peccee i fala na strucnim odgovorima
razno.502vlad,
-> #496, peccaa> zapravo NULOVANJE a obojica nemamo dodirnih tacaka sa elektrikom.
> naime ja tvrdim da je to nesto u vezi uzemljenja a oon saasviim
Jeste u vezi uzemljenja. Radi se, ukratko, o povezivanju sasije (mase)
uredjaja na nulu umesto na uzemljenje. Tako se obezbedjuje da osigurac
iskoci ukoliko masa dodje pod napon iz nekog razloga (propadanje izolacije.
Princip se odavno ne koristi jer je potencijalno veoma opasan, a stare
uredjaje koji su nulovani treba preraditi ili izbegavati u sirokom luku.
Nisam elektronicar, ali ovo je bilo koliko znam. Neka me isprave ako
gresim.
razno.503peccaa,
mozda ce zvucati tupavo,raspravljam sa drugom oko toga sta je
zapravo NULOVANJE a obojica nemamo dodirnih tacaka sa elektrikom.
naime ja tvrdim da je to nesto u vezi uzemljenja a oon saasviim drugo
pa me zivo zanima sta zapravo znaci nulovanje.ako neko zna molim za
odgovor.
unapred se izvinjavam ako je poruka u pogresnoj conf.
pozdrav od peccee i fala na strucnim odgovorima
razno.504mmarkovic,
-> #501, peccaa> pozdrav od peccee i fala na strucnim odgovorima
A da ti obrišeš taj exec, rekao ti je već čovek šta je NULOVANJE...
razno.505dejanp,
Dobio sam modem rcokwell 2400/9600HV bez ikakvih knjiga pa mi je
potreban pomoc da ga podesim za ikakav rad.
razno.506whitie,
-> #502, vlad Nulovanje je nesto vezano za instalaciju, a ne za konkretan potrosac.
Ima vise tipova zastite i nema bolji i gori. Svaki ima svoju primenu i
uslove kada se primenjuju.
> Princip se odavno ne koristi jer je potencijalno veoma opasan,
> a stare uredjaje koji su nulovani treba preraditi ili
> izbegavati u sirokom luku.
?????????? Meni Elektrodistribucija nijedan projekat nije vratila
zbog tog ... potencijalno veoma opasan-og principa.
Moj savet: potrosace sa metalnom sasijom, a bez zastite, dodirivati
samo u krajnjoj nuzdi. Opasno po zivot. Doslovno.!
> Neka me isprave ako gresim.
Ispravljeno .! :-)
razno.507vlad,
-> #506, whitie> Ispravljeno .! :-)
Hvala B). Ako sam dobro razumeo, nulovanje se izvodi na kompletnoj
instalaciji, a ne na konkretnom uredjaju. Posto iz ovoga sto si rekao
proizilazi da je procedura standardna voleo bih da procitam malo detaljnije
o tome.
razno.508supers,
-> #505, dejanp>> Dobio sam modem rcokwell 2400/9600HV bez ikakvih knjiga pa mi je
>> potreban pomoc da ga podesim za ikakav rad.
Bivši sam vlasnik takvog ali sam ga prodao zajedno sa uputstvom
tako da ne mogu biti naročito precizan. Uspevaš li da se
konektuješ s njim na SezamNET? Ako ne, probaj AT\N0%C0S128=8DP
kao dialing prefix. Time isključuješ korekciju grešaka i kompresiju
ali je bar dogovaranje sigurno.
Na sistemima gde je moguće, optimalan dialing prefix AT\N3%C3DP.
Pitaj konkretno šta te interesuje u vezi njega.
razno.509peccaa,
mozda ce zvucati tupavo,raspravljam sa drugom oko toga sta je
zapravo NULOVANJE a obojica nemamo dodirnih tacaka sa elektrikom.
naime ja tvrdim da je to nesto u vezi uzemljenja a oon saasviim drugo
pa me zivo zanima sta zapravo znaci nulovanje.ako neko zna molim za
odgovor.
unapred se izvinjavam ako je poruka u pogresnoj conf.
pozdrav od peccee i fala na strucnim odgovorima
razno.510tassotti,
Izvinjavam se sto pisem ovde ali stvar je vrlo hitna.
Hitno mi je potrebna shema SCART-a za televizor
EI-5540 OSD TXT.Izgleda da raspored na ovom nishkom krshu nije
standardan,a ne mogu da pronadjem dokumentaciju za njega pa vas
molim da mi shto pre odgovorite.
pozdrav,
Wildey
ma wr tassotti ili wildey
razno.511crncic,
-> #507, vlad>> Hvala B). Ako sam dobro razumeo, nulovanje se izvodi na kompletnoj
>> instalaciji, a ne na konkretnom uredjaju. Posto iz ovoga sto si rekao
Češće na delu instalacije nego na kompletnoj.