razno.613nenad,
PC Hardware, odgovori na često postavljana pitanja (FAQ).
hard-faq.ziprazno.614szarko,
Zna li neko kako da podesim dzampere na modemu da bi radio na com2.
Modem je neki no name tajvanac i nemam uputstvo.
Dzamperi izgledaju ovako:
ON 4Š.Ć
. Š.Ć
. . 5.
1 2 3 3.
.
2.
Ako neko ima ideju neka pise,ali u mail,please
razno.617devugo,
Potrebni drajveri za TOSHIBA CD ROM-ove.
Tacno za model XM-1402B ili za bilo koji drugi 6x od Toshibe.
Ako moze sve sa instalacione diskete, a a ko ne onda onaj T???????.SYS
fajl
Unapred HVALA, DEVUGO!
razno.618neca.s,
Zna li neko kako se na PC zvucniku mogu generisati dva tona istovremeno?
razno.619peccaa,
ZNAM DA OVO VEROVATNO NE SPADA U OVU CONF. BUT SORRY !
Naime moj drug je zainteresovan da izuci zanat za
servisera bele tehnike.Stoga ukoliko imate drugara ili
poznanika koji servisira ves masine ili frigo-tehniku
a potreban mu je ucenik ili pomocnik koji bi bez naknade
radio i ucio zanat, kontaktirajte me na mail PECCAA
PUNO POZDRAVA OD PECE !
razno.620supers,
-> #619, peccaa>> Naime moj drug je zainteresovan da izuci zanat za
>> servisera bele tehnike.
Koji put ovo ponavljaš? Do sada je mogao da kupi novu veš-mašinu...
razno.621ranx,
-> #618, neca.s> Zna li neko kako se na PC zvucniku mogu generisati dva tona istovremeno?
Isto kao nekad na Spektrumu - promeni stanje na zvučniku (0 ili 1) kad god
zbirni signal počne da raste ili opada...
razno.622nukite,
Pre 3-4 meseca sam 386 plocu menjao za 486dx4\120mhz samo ne znam
da li je PCI ili VLB. Proizvedena je mislim 1994. Jel postoji neki
nacin da otkrijem je li PCI ili VLB bez otvaranja kucista? U setapu
ne pise! :)
cya
razno.623supers,
-> #622, nukite>> da li je PCI ili VLB. Proizvedena je mislim 1994. Jel postoji neki
>> nacin da otkrijem je li PCI ili VLB bez otvaranja kucista? U setapu
>> ne pise! :)
Mora da piše. Ako se nigde u setupu ne spominje PCI, dobro pogledaj
Advanced Chipset Setup, gde se verovatno spominje VL, što jasno ukazuje
koji je bus u pitanju ;> Nauk za sledeći put, ne kupuj mačku u džaku.
Uostalom, VLB na tvojoj ploči sigurno stoji prazan. Kontroler i video
karta sa 386-ice (njih nisi menjao, jel?) koriste stare ISA slotove.
razno.624neca.s,
-> #621, ranx> Isto kao nekad na Spektrumu - promeni stanje na zvucniku (0 ili 1)
> kad god zbirni signal pocne da raste ili opada...
Priznajem da nisam shvatio. Ako moze malo detaljnije ili cak sa nekim primerom.
razno.625s.ilic,
-> #622, nukite> da li je PCI ili VLB. Proizvedena je mislim 1994. Jel postoji neki
> nacin da otkrijem je li PCI ili VLB bez otvaranja kucista? U setapu
U poddirektorijumu TEST imaš programa koji relativno mali a
dosta dobro daje dijagnostiku PC-a:
CONF805E.ZIP (veličina arhive 175K)
Znači: cd test
down conf805e.zip
zatim raspakuj arhivu, startuj CONFIG i uživaj ...
razno.626nukite,
-> #623, supersGraficku karticu nisam menjao ali kontroler jesam!
razno.627orlic,
-> #623, supers
>> da li je PCI ili VLB. Proizvedena je mislim 1994. Jel postoji neki
>> nacin da otkrijem je li PCI ili VLB bez otvaranja kucista? U setapu
>> ne pise! :)
Probaj sa PC Config 8.05 programom za test i detekciju hardvera... Ne gresi
(bar ga ja nisam uhvatio... :)
razno.628mmitrovic,
Pošto nema teme memorije, mora ovde:
Friška vest sa dalekog istoka (bilo jutros na Bussines News).
Texas Instruments i neka japanska firma (eto već sam zaboravio ime)
potpisali ugovor o zajedničkom ulaganju u proširenje kapaciteta čime će
se udvostručiti njihova sadašnja ZAJEDNIČKA proizvodnja DRAM čipova.
Dakle sledi još jedan žešći pad cena.
razno.629madamov,
-> #628, mmitrovic> Dakle sledi još jedan žešći pad cena.
Sinoć malo surfovah i na site-u gde proveravam trenutne američke cene memorije
za Macintosh poruka kako navedene cene možda nisu realne jer je primećeno da
su memorije počele da poskupljuju u poslednjih pet dana. Jel' to sam u USA ili
će talas doći i do Singapura odakle se donosi najveća količina SIMM-ova i
DIMM-ova?
razno.630zormi,
-> #628, mmitrovic* Friška vest sa dalekog istoka (bilo jutros na Bussines News).
* Texas Instruments i neka japanska firma (eto već sam zaboravio ime)
* potpisali ugovor o zajedničkom ulaganju u proširenje kapaciteta čime će
* se udvostručiti njihova sadašnja ZAJEDNIČKA proizvodnja DRAM čipova.
* Dakle sledi još jedan žešći pad cena.
Možda u dogledno vreme, ali trenutno cene memorija rastu i to žešće.
razno.631zormi,
-> #629, madamov*> Dakle sledi još jedan žešći pad cena.
*
* primećeno da su memorije počele da poskupljuju u poslednjih pet dana. Jel'
* to sam u USA ili će talas doći i do Singapura
Koliko znam već je došao. :(
razno.632mcar,
Kako napraviti butailan CD ROM. Unapred zahvalan.
Marko
razno.633firus,
-> #632, mcar> Kako napraviti butailan CD ROM. Unapred zahvalan.
Sa ATAPI IDE drajvovima - nikako ...
Zasto !? Zato sto BIOS ne podrzava tako sta, a problem
je i kada i kako startovati drajvere za CD i tome slicno.
Naravno, o razlici izmedju zapisa na CD-u i disk(eti)u bolje i
da ne govorimo (posto je disk poluadresiv medij, CD bio bio
cetvrt-adresiv medij).
Sa SCSI mozda i moze, al' ja do sada nisam naisao na nekog
ko ima SCSI CD a da je medju obicnim smrtnicima, tako da stvarno
nemam pojma kako ta skalamerija funkcionise (cini mi se da nema
nikakvih drajvera, a i SCSI je mnogo inteligentniji i fleksibilniji
od IDE - sto ipak daje neke nade).
razno.634stameni,
Drugar je imao 286 mašinu sa AMI BIOS-om i 1 M RAM-a, pa je
stavio ploču sa AMD 5x86 na 133 MHz sa 4 M RAM-a (BIOS je AWARD).
Sve ostalo je nepromenjeno (ostala je Herc. kartica).
Od promene ploče neki DOS programi su počeli da zavitlavaju.
Konkretno, NCD 6.0, ACD 2.21 i jedna starija verzija SHEZ-a pri
skrolovanju ekrana na gore pobrljave prikaz na ekranu, uvek kada
se skrolovanje vrši "strelicom na gore". Šta raditi?
razno.635funky,
-> #633, firus)> Sa ATAPI IDE drajvovima - nikako ...
)> Zasto !? Zato sto BIOS ne podrzava tako sta, a problem
)> je i kada i kako startovati drajvere za CD i tome slicno.
ATAPI je baziran na SCSI2 standardu, WIN95 čak i vidi IDE CD kao
SCSI (konkretno CDR programi pa je moguće kopiranje tzv.
'from SCSI device').
BOOT opcija sa CD-a mora biti podržana u BIOSu a svi moderniji
BIOSi je imaju (video sam i na HX ploči), a imao je i ELPRO
testirani računar.
To je verovatno slična fora BOOT ROM-u. Minimalni kod se nalazi
u BIOS-u a ostatak se učita sa CD-a. Nešto konkretnije ću moći
da kažem kad opciju isprobam, a prew toga 'narežem' CD kao sistemski :)
razno.636cnenad,
-> #620, supers=> Koji put ovo ponavljaš? Do sada je mogao da kupi novu veš-mašinu...
...da je rasklopi, detaljno prouči i sastavi. Da li će proraditi nakon toga,
to je za neku drugu temu :)
A možda čovek želi da servisira zamrzivače ili štednjake.
razno.637cnenad,
-> #634, stameni=> Sve ostalo je nepromenjeno (ostala je Herc. kartica).
=> se skrolovanje vrši "strelicom na gore". Šta raditi?
Promeniti prvom zgodnom prilikom i video karticu i monitor.
razno.638madamov,
-> #630, zormi> Koliko znam već je došao. :(
Microsoft istrošio kredit od proizvođača memorija? B) Ili je nešto drugo
razlog?
razno.639deimos,
-> #634, stameni>> Od promene ploce neki DOS programi su poceli da zavitlavaju.
>> Konkretno, NCD 6.0, ACD 2.21 i jedna starija verzija SHEZ-a pri
>> skrolovanju ekrana na gore pobrljave prikaz na ekranu, uvek kada
>> se skrolovanje vrsi "strelicom na gore". Sta raditi?
Sto rece cnenad, hitno menjati video podsistem, a u
medjuvremenu moze da pomogne smanjivanje brzine ISA bus-a na 1/4 ili
vise (7.x MHz) u BIOS-u.
.dEiMoS.
razno.640miobrado,
Achtung ! achtung !
U jednom od nedavnih izdanja "Racunara" pisano je o programu Jankov maper za
WIN 95 interesuje me kako se može nabavati isti.
Pored toga potrebni su mi sledeći fajlovi:
- gdifix.exe
- display.620
Gde ih mogu nabaviti ?!
=> M
razno.641guta,
-> #640, miobrado
#> U jednom od nedavnih izdanja "Racunara" pisano je o programu
#> Jankov maper za WIN 95 interesuje me kako se može nabavati
#> isti.
U windows\yu čini mi se, jmap954.zip
razno.642vstan,
-> #640, miobrado> Jankov maper za WIN 95 interesuje me kako se može nabavati isti.
> Pored toga potrebni su mi sledeći fajlovi: gdifix.exe, display.620
Maper i gdifix imaš u windows/yu diru.
razno.643mikis,
-> #640, miobrado+> U jednom od nedavnih izdanja "Racunara" pisano je o programu Jankov maper
+> za WIN 95 interesuje me kako se može nabavati isti.
Postoji na Sezamu, nalazi se u direktorijumu \windows\yu, fajl
jmap954.zip
+> - gdifix.exe
+> Gde ih mogu nabaviti ?!
Isto gde i prethodno.
razno.644livan,
Verovatno sam promašio temu, ali ne znam gde bih ovo pitao. Računam, ovu
temu čitaju hardveraši pa možda neko nešto zna o sledećem.
Jednom mom prijatelju trebaju informacije o nekakvim tranzistorima "Motorola
IGBT modules". Ne razumem se u tu temu, ali ako sam dobro shvatio to su neki
tranzistori koji rade sa visokim naponima i jakim strujama (umesto
tiristora). Inače, to mu treba za diplomski rad na ETF-u.
Ako neko zna nešto o tome ili ako može nešto da skine sa Interneta, bio bih
mu zahvalan da mi to pošalje na mail.
razno.645epson,
-> #628, mmitrovic
▄- Dakle sledi još jedan žešći pad cena.
Da ne bude da ih dele dzabe, i jos ti plate da ih uzmes (da oslobode skladi-
sta), ili ce biti reda uzine od 10 dinara za 8MB ram-a :)))
razno.646giovanni,
-> #630, zormiĘ? Možda u dogledno vreme, ali trenutno cene memorija rastu i to žešće.
Ajde, ako nije tajna ;), reci koliki su to procenti u pitanju i kakva je
tvoja kratkoročna prognoza (n. pr. mesec-mesec i po).
razno.647tdjerdj,
Ne znam da li je za ovde al evo:
hitno mi je potreban raspored izvoda na 30-32 pinskom SIM-u.
zahvaljejem Tdjerdj
razno.648smilicic,
-> #635, funky> u BIOS-u a ostatak se učita sa CD-a. Nešto konkretnije ću moći
> da kažem kad opciju isprobam, a prew toga 'narežem' CD kao
> sistemski :)
Pa to nas sve i zanima, tj. kako narezati sistemski CD i je li to
nekako izvodljivo sa sadašnjim pisačima?
razno.649smilicic,
-> #634, stameni> se skrolovanje vrši "strelicom na gore". Šta raditi?
Obratiti pažnju na klok ISA sabirnice na kojoj radi Hercules?
razno.650calex,
-> #648, smilicic<!> Pa to nas sve i zanima, tj. kako narezati sistemski CD i je li to
<!> nekako izvodljivo sa sadašnjim pisačima?
Pa FORMAT /S ili kasnije pomoću SYS komande. ;)) Bilo je već reči
o tome, valjda i za CD važi pravilo da je dovoljno da se iskopiraju na
root io.sys. msdos.sys i command.com. Naravno, još i da makina ume da
se obrati istom. Jedino što još niko da proba ovo. :(
razno.651zormi,
-> #646, giovanni* Ę? Možda u dogledno vreme, ali trenutno cene memorija rastu i to žešće.
*
* Ajde, ako nije tajna ;), reci koliki su to procenti u pitanju i kakva je
* tvoja kratkoročna prognoza (n. pr. mesec-mesec i po).
Trenutno reda 20-25% u odnosu na pre 10-tak dana (cene napolju). Prognoze
kažu da će možda još malo da raste do kraja godine a da će početi pad cena
posla Božića.
Navodno, vodeći prozvodjači su stopirali proizvodnju čipova jer su im male
margine zarade i krenuli u remont pogona za novu generaciju 32/64 MB.
razno.652peccaa,
ZNAM DA OVO VEROVATNO NE SPADA U OVU CONF. BUT SORRY !
Naime moj drug je zainteresovan da izuci zanat za
servisera bele tehnike.Stoga ukoliko imate drugara ili
poznanika koji servisira ves masine ili frigo-tehniku
a potreban mu je ucenik ili pomocnik koji bi bez naknade
radio i ucio zanat, kontaktirajte me na mail PECCAA
PUNO POZDRAVA OD PECE !
razno.653giovanni,
-> #651, zormiĘ? Navodno, vodeći prozvodjači su stopirali proizvodnju čipova jer su im male
Ę? margine zarade i krenuli u remont pogona za novu generaciju 32/64 MB.
Znači, sledeće godine će ipak cene memorija biti na nekom sličnom nivou
kao u poslednjih par nedelja (računam da će modula od 32 i 64 MB biti
daleko više i da će njihova cena pasti za desetak procenata, recimo), zar
ne? Stvarno je pad cena memorije bio vrtoglav u toku proteklih godinu dana.
Neki dan sam naišao na oglas u kome se za modul od 16 MB tražilo 700 DEM!
Oglas je iz avgusta '95. :)
razno.655crncic,
Potrebni NT drajveri za sound karticu sa čipom OPTI 82c924.
Ne znam više o ovome, ovako su mi rekli, ovako kažem :) Ako neko ima...
razno.656ranx,
-> #644, livan> tiristora). Inače, to mu treba za diplomski rad na ETF-u.
Ako je već na ETF-u, nek sam prosurfuje po Internetu i nađe Motorolin Web Site.
razno.657tranquil,
LM, opet pitam: ima ili kod nas zvucnih kartica sa vise ulaza koje
bi mogle da posluze kao miksete? Moze li mi iko reci ista o njima,
a pre svega posto su?
razno.658basrak,
-> #652, peccaa> ZNAM DA OVO VEROVATNO NE SPADA U OVU CONF. BUT SORRY !
> Naime moj drug je zainteresovan da izuci zanat za
> servisera bele tehnike.
A što lepo ne pročačka oglase po novinama i zvrcne servisere. Raspitaj se na
licu mesta pa i ako nema posla kod njih možda mogu da preporuče gde ima?
razno.659bnikola,
da li neko zna gde se moze nabaviti skener A4 mono.
razno.661vstan,
-> #659, bnikola> da li neko zna gde se moze nabaviti skener A4 mono.
BS Procesor, Micro Anima (Air?).
razno.662zvezdan,
-> #657, tranquil>> LM, opet pitam: ima ili kod nas zvucnih kartica sa vise ulaza
>> koje bi mogle da posluze kao miksete? Moze li mi iko reci ista
>> o njima, a pre svega posto su?
Kod nas malo teže. Na zapadu koštaju nekoliko hiljada, i teško
da mogu da se nazovu "kartice". Kod njih je najvažniji deo panel
sa reglerima, regulacija nivoa ne može mišem da se podešava
(nije baš da ne može, ali...).
razno.663tranquil,
-> #662, zvezdanZV: Kostaju nekoliko hiljada...
Mene je lako odgovoriti od necega slicnog.
razno.664sall,
Zamolio bih da mi neko objasni zbog cega su CL modemi
skuplji od UMC modema ?
Oba su fax\voice interni na 14400 ...
Umc je poznat po dobrom snalazenju na nasim centralama , a o
CL se retko prica nesto lepo ...
Pa zbog cega se onda trazi 5 ili 10 DM vise za CL ?
Hvala unapred
razno.665rale.s,
-> #664, sall>>Zamolio bih da mi neko objasni zbog cega su CL modemi
>>skuplji od UMC modema ?
Najčešće taman toliko veća nabavna cena. I kad je jednaka - bolji je skuplji.
(Priča ko šta hoće, ali se traži CL).
>>Umc je poznat po dobrom snalazenju na nasim centralama , a o
>>CL se retko prica nesto lepo ...
Onaj ko je podesio svoj modem (ili je to neko za njega uradio), ne priča
više mnogo o njemu, nego ga koristi. Subjektivno, ali iskustvom stečeno
mišljenje: u toj klasi CL-u dajem veću prednost nego što je razlika u ceni.
Još samo ovo: zaista nema CL-a koji sam podešavao, a da ne prepoznaje busy.
razno.666hercog,
-> #665, rale.s** Još samo ovo: zaista nema CL-a koji sam podešavao, a da ne prepoznaje busy.
Evo moj CL ne prepoznaje busy sa sezamom a svašta sam mu pokušavao.
Ako imaš leka viči...
Sale
razno.667smilicic,
-> #650, calex> Pa FORMAT /S ili kasnije pomoću SYS komande. ;)) Bilo je već
> reči o tome, valjda i za CD važi pravilo da je dovoljno da se
> iskopiraju na
Ama kako format /s CD-a??? Da bi se na njega pisalo mora da se
pripremi slika podataka koji se upisuju, da tok podataka bude
const. i sl. a i gde je boot sector na CD-u? Mora da se ovo
ipak radi nekako drugačije ;)) Je li neko probao?
razno.668sall,
-> #666, hercog=-> Evo moj CL ne prepoznaje busy sa sezamom a svasta sam mu pokusavao.
=-> Ako imas leka vici...
Bogami ni moj ...
Ponekad mu se omane ,jednom u sto puta ...:)
A imam i problema sa pucanjem veze , nemam pojma sta sve nisam
pokusao ...
(dok mi je UMC bez problema prepoznavao BUSY , veza nikada nije
pucala , a cesto je radio i sa X4 )
razno.670basrak,
-> #667, smilicic> Ama kako format /s CD-a??? Da bi se na njega pisalo mora da se
> pripremi slika podataka koji se upisuju
Pa valjda se misli na HD koji ćeš da iskoristiš za narezivanje CD-a...
razno.671superhik,
-> #668, sall=:> Bogami ni moj ...
Moj neće ni u hiljadu puta... ;((
Ako neko zna lek neka viče...
razno.672nenad,
-> #664, sall> Pa zbog cega se onda trazi 5 ili 10 DM vise za CL ?
Verovatno je nabavna cena veća. Naše tržište još uvek nije
dovoljno razvijeno da bi se na osnovu cene mogli izvoditi
zaključci o kvalitetu.
razno.673dr.grba,
Umro je Seymour Cray, tvorac istoimenih famoznih superkompjutera.
razno.674nukite,
Jel istina da je memorija zbog praznika skocila za 50%?
razno.675sall,
-> #671, superhik=->> Moj nece ni u hiljadu puta... ;((
=->> Ako neko zna lek neka vice...
A jos sto i veza puca ...:((((
Ako neko ima neki dobar INIT neka baci ...(bio bih mu zahvalan)
...sta sve nisam probao ...:( ali puca pa puca ...
razno.676orlic,
-> #664, sall
Sa> Umc je poznat po dobrom snalazenju na nasim centralama , a o
Sa> CL se retko prica nesto lepo ...
Zato sto UMC kad pravi probleme onda ih pravi, ali verovatno zato sto se
ne slaze sa svim plocama (ALI).
razno.677orlic,
-> #665, rale.s
Ra> razlika u ceni. Jos samo ovo: zaista nema CL-a koji sam podesavao, a da
Ra> ne prepoznaje busy.
Nema da NE prepoznaje BUSY? Pa koja je tvoja tajna? :)))
razno.678mmisic,
-> #677, orlic> Nema da NE prepoznaje BUSY? Pa koja je tvoja tajna? :)))
Pa ja još nisam video CL koje ne prepoznaje busy signal.
Gde ste vi kupili te modeme?
razno.679rale.s,
-> #677, orlic>> Nema da NE prepoznaje BUSY? Pa koja je tvoja tajna? :)))
Slatka! :)
Nema tajne. U initu je X3.
razno.680alec,
-> #678, mmisic> Pa ja jos nisam video CL koje ne prepoznaje busy signal.
Pa ako prepoznaje daj mi regitar za prepoznavanje
razno.681calex,
-> #670, basrak║ Pa valjda se misli na HD koji ćeš da iskoristiš za narezivanje CD-a...
Ë──────────────
Ne bukvališite, zašto sam onda dodao i ;)) na kraju?? Čini mi se
da sam posle toga dodao da bi moglo da se proba na način na koji sada
mogu da se prave startne diskete ili diskovi a to je da se na početak
root-a iskopiraju io.sys, msdos.sys pa command.com.
razno.682vitez.koja,
-> #674, nukite#=> Jel istina da je memorija zbog praznika skocila za 50%?
Au, jebo*te, pa ide 20. oktobar i 29. novembar, ne smem ni da
zamislim šta će biti onda...
sk
razno.683hercog,
-> #679, rale.s** Slatka! :)
** Nema tajne. U initu je X3.
Kod mene to stoji od početka i opet ne prepoznaje busy sa sezamom...
Sale
razno.684gogon,
-> #683, hercogSetuj X3 ,ali setuj i S97=60 .Kod mene tako radi!
razno.685alec,
-> #684, gogon> Setuj X3 ,ali setuj i S97=60 .Kod mene tako radi!
Jest malo sutra, kod mene S97 ne postoj, ince imam CL
razno.686cnenad,
-> #655, crncic=> Potrebni NT drajveri za sound karticu sa čipom OPTI 82c924.
Potrebni drajveri za OPTI 930 za NT 4.0.
Drajveri za NT 3.51 takođe lepo rade ali ni novijima valjda ništa ne bi
falilo.
Ko ne zna da ih instalira, neka pogleda u Control Panel->Multimedia->Devices
->Add (baš su ga zavukli) ;)
^C
razno.687mileusna,
-> #678, mmisic>> Pa ja još nisam video CL koje ne prepoznaje busy signal.
>> Gde ste vi kupili te modeme?
Aj pozovite čovek na kafu, pa nek' vidi CL koji ne
prepoznaje Busy. :) Samo mi se čini da od silne kafe neće moći
da spava tri noći... ;) Daklem, i ja sam čuo razne priče i po
svemu sudeći, u pitanju su centrale a ne sami CL modemi... :)
P.S. Moj GVC sa CL čipom nije također prepoznavao Busy... :)
razno.688mpavlo,
-> #685, alec>> Setuj X3 ,ali setuj i S97=60 .Kod mene tako radi!
> Jest malo sutra, kod mene S97 ne postoj, ince imam CL
I kod mene isto, prijavljuje ERROR posle ATS97=60.
Objasnjenje???
razno.689zodiac,
-> #688, mpavlo> Objasnjenje???
Vrlo jednostavno, noviji CL modemi jednostavno na to ne reaguju.
Stariji modemi sa CL chipsetom su prepoznavali BUSY i bez posebnog
ubedjivanja (bio je dovoljan X3 u stringu), ali su to bili modeli
od pre godinu dana (oni bez VOICE-a). U medjuvremenu se situacija
znatno pogorsala, TVRDIM da voice CL niko zivi ne moze naterati da
prepozna BUSY, a cesto se desava da moras i da iskljucis hardverku
korekciju gresaka da bi uopste mogao da radis sa nekim BBS-ovima
(npr SEZAM). Ovo verovatno potice od cinjenice da se ovaj modem
vrlo slabo snalazi kada mu je na drugom kraju zice USR modem, pa ga
zaista ne bih preporucio ni najcrnjem neprijatelju. Nesto bolje
resenje predstavljaju UMC modemi, koji ne pate od ovih bolesti, ali
zato znatno slabije odrzavaju vezu od CL-a, odnosno vrlo su
osetljivi na smetnje bilo koje vrste, sto rezultuje momentalnim
prekidom veze. Prema tome USR predstavlja najbolje resenje, jer su
zivci ipak najskuplji ;)
razno.690baster,
-> #689, zodiac> od pre godinu dana (oni bez VOICE-a). U medjuvremenu se situacija
> znatno pogorsala, TVRDIM da voice CL niko zivi ne moze naterati da
> prepozna BUSY,
Moram da ti dam jedan reply, jer ovo što si ovde napisao je
obično trabunjanje, jer je na kraju krajeva neistina, a da
li si do tih zaključaka došao na osnovu nekih detaljnih
proba i razmišljanja ili rezimiraš tuđa "iskustva" druga je
stvar. Prepoznavanje uvek ide uz pitanje šta se treba
prepoznati. Mogu tačno da ti snimim svoj busy signal, ubacim
ga u matlab i dokažem ti da on jednostavno nije 200ms
četvrtka ispunjena sinusoidom od 425Hz i pauza od 200ms (što
je recimo YU standard). U zadnje vreme sa userom BIBER imam
dosta živu (i rekao bih plodnu) privatnu prepisku na tu temu.
Tek da potpuno oborim tvoju "TVRDIM" tvrdnju, moj CL bez
greške (uvek) prepoznaje BUSY centrale na 4... koji je BTW
baš onakav kakav treba da bude. Ako si pažljivije pratio
konf. comunikacije mogao si da vidiš da su se javili mnogi
korisnici kojima CL (bez nekog nateravanja) prepoznaju BUSY.
Pozivani korisnik (centrala na kojoj je) daje signalizaciju
zauzeto koja se prosleđuje tebi. Da ti ne dužim svašta se tu
izdešava sa (nois, preslušavanja...) dok ga tvoj modem ne
pokuša da prepozna. Misterija: a kako to prepoznaju ovi
drugi modemi, vrlo verovatno ima odgovor u konstataciji
tipa: "pitaj Boga šta oni prepoznaju". To znači da oni to
odrade, ali neretko baš zbog famoznog "prepoznavanja" lako
puca veza. Pravo rešenje bi bio atestirani modem za naše
centrale sa BAND PASS filterom oko 425Hz demodulacijom (u
osnovni opseg) još jednim digitalnim NF filtrom i širine
četvrtki i pauza sa nekim opštim marginama utvrditi ...
Ali avaj nemamo ni u BG 3 centrale sa istovetnom
signalizacijom za busy... Kad slušaš sve je to slično, ali
kad napraviš frekventnu analizu signala, vidiš da je i same
margine odlučivanja vrlo teško postaviti, a da na svim
centralama BUSY bude prepoznat i da pri tom ring i DIAL ton,
ne budu protumačeni kao busy (i obratno). NE POSTOJANJE
STANDARDA je PROBLEM br. 1
>a cesto se desava da moras i da iskljucis hardverku
> korekciju gresaka da bi uopste mogao da radis sa nekim BBS-ovima
> (npr SEZAM).
Ni ovo nema pojma :) Za početak svi sezamovi modemi sem onog
na nodu 13 odbijaju sa CL-om da uspostave V42bis conekciju.
Nod 13 (kad bi mogao uvek da ga potrefiš) uvek se lepo
konektuje. (za to imam potvrdu sa jedno 15-ak sesija). Dakle
sezamovi USR i njihov PBX sa MNPom apsolutno ne prave
nikakve probleme. Dakle NE ISKLJUČUJE SE HARDVERSKA
KOREKCIJA GREŠAKA, već se forsira MNP hard.korekcija gr.
> ...da se ovaj modem
> vrlo slabo snalazi kada mu je na drugom kraju zice USR modem, pa ga
> zaista ne bih preporucio ni najcrnjem neprijatelju. Nesto bolje
> resenje predstavljaju UMC modemi, koji ne pate od ovih bolesti, ali
> zato znatno slabije odrzavaju vezu od CL-a, odnosno vrlo su
> osetljivi na smetnje bilo koje vrste, sto rezultuje momentalnim
> prekidom veze. Prema tome USR predstavlja najbolje resenje, jer su
S druge strane CL se sa USRom na ETF-u sasvim lepo slaže,
koliko čujem i sa sezamproovim USRovima takođe (a zašto i ne
bi) kao i sa nodom 13 (na sezamnetu) po pitanju svih protokola
što potvrđuje da nije u pitanju USR, nego init string za modem,
podešenost PBX-a, ili nešto treće.
Na kraju moj CL sa sezamom izvlači redovno pri DL dužih
fileova 1660 CPS, ne pamtim da sam izbačen sa veze (sem kad
sam napravim alt-H, kad vidim da sistem trokira ^C), voice deo
vrlo jasno snima i reprodukuje , a i faxove sam slao bez
problema čak i u inostranstvo. Baš me interesuje šta stoji iza tvoje
"TVRDIM" (i to velikim slovima) uverenosti u ono što si
tvrdio odnosno napisao.
razno.691zodiac,
-> #690, basterVrlo jednostavno (i nije nikakvo trabunjanje), posadi svoj CL na
bilo koju masinu na centrali 7.. pa mi onda prepricaj svoje divno
iskustvo. Takodje ne bi bilo lose da u istom mahu pokusas da se
konektujes na SEZAM sa hardverskim protokolom i da izmeris svojih
1600 cps bez gresaka. Prenosenje mojih iskustava u ovu konf. je bilo
krajnje dobronamerno, te bih te molio da povedes racuna o tome na
koji nacin reagujes na tudje poruke, bez obzira da li smatras da si
u pravu. Pozdrav
Sale
razno.692baster,
-> #691, zodiac> Vrlo jednostavno (i nije nikakvo trabunjanje), posadi svoj CL na
> bilo koju masinu na centrali 7.. pa mi onda prepricaj svoje divno
> iskustvo. Takodje ne bi bilo lose da u istom mahu pokusas da se
> konektujes na SEZAM sa hardverskim protokolom i da izmeris svojih
> 1600 cps bez gresaka. Prenosenje mojih iskustava u ovu konf. je bilo
Nisi čak ni pročitao poruku kako treba. Radi se o redovnih 1660 CPS
ostvarenih na sezamu pri DL zip arhiva pri konekciji sa
hardverskim MNP4 protokolom za korekciju grešaka.
Ne o 1600 CPS (što je inače mali CPS) za 14400 modeme. Moja
centrala je inače 105... i važi za najlošije u gradu, a
pored kuće mi je i bandera (nadzemni PTT vod).
Slobodno pročitaj svoju poruku ostavljenu ovde.
U svojoj poruci ničim nisi dao do znanja da su tvoja "iskustva"
sa centrale na 7.. već si rekao da sa sezamom (eto ...)
vlasnici CL modema moraju da isključe HV protokole
(šta li si mislio pod tim ???) da bi kao, bilo šta radili.
Ja ti ukažem da time dezavuišeš širu javnost jer je to
neistina, a ti nastaviš ladno kao da tvoja poruka ne
postoji, rečima dođi na centralu na 7.. pa se HV protokolima
prikači na sezam pa ...
Nažalost čini mi se da ništa korisno nećeš izvući iz mog daljeg
čaršavljenja jer ni prvi put nisi nimalo razmislio šta ćeš da mi
odgovoriš, kada sam ti objasnio da reći TVRDIM (i to velikim slovima)
znači da imaš pokriće za to što tvrdiš... NHF
razno.693castrvm,
-> #674, nukite> Jel istina da je memorija zbog praznika skocila za 50%?
istina je
razno.694supers,
-> #691, zodiac>> Vrlo jednostavno (i nije nikakvo trabunjanje), posadi svoj CL na
>> bilo koju masinu na centrali 7.. pa mi onda prepricaj svoje divno
>> iskustvo.
Apelujem da se obustavi ovaj krstaški rat. Očigledno je da postoje
centrale na kojima UMC prosto šiba na 14400bps a CL je praktično
neupotrebljiv na više od 2400bps, a postoje i centrale gde je obratno.
"Moj tata je jači od tvog" tehnika neće dati rezultata.
razno.695zodiac,
-> #694, supersBaster je, kao sto si primetio, vrlo ratoboran djecarac, a i mnogo
cita racunarske casopise, pa citate prepisuje bez mnogo
razumevanja, a sve u cilju "plodne i uspesne" diskusije. Stoga cu
rado uvaziti tvoj predlog i prekinuti dalje replike na ovu temu, pa
ce mali Baster biti, pretpostavljam, vrlo nezadovoljan sto vise
nigde ne moze da prosipa (tudju) pamet ;>. Pozdrav
Sale
razno.696nukite,
Vido sam u jednom casopisu neki Cannon NoteJet IIIcx. To mu dodje
neki kolor stampac i skener u jednoj kutiji. Kazu da sluzi za potrebe
coveka koji koristi notebook. Ako neko zna nesto vise o ovome neka
odgovara. Na primer koja je rezolucija skenera, a koja stampaca,
koje je dimenzije itd. :))
waiting for answer :))))))))))))))
razno.697djcorto,
-> #696, nukite> Vido sam u jednom casopisu neki Cannon NoteJet IIIcx. To mu
> dodje
Kom casopisu ?
> odgovara. Na primer koja je rezolucija skenera, a koja
> stampaca, koje je dimenzije itd. :))
Cekaj, u tom casopisu to ne pise ?!?!?!
Stampac je verovatno analogija BJ10, i ako poznajemo Canon, ima
rezoluciju 360x360. Ako su upakovani u isto kuciste, verovatno
su namenjeni onima kojima je potrebnije da to imaju pri ruci
nego da izvlace neki jako visok kvalitet stampe. Znaci, za tekst
i poslovnu grafiku (grafikoni i slicno) sigurno zadovoljava.
razno.698alec,
-> #697, djcorto> Kom casopisu ?
Verovatno je bacio pogled kod nekog coveka koji je citao taj casopis
pa video ;)
razno.699apostol,
Ako neko ima drivere za MS Natural Keyboard, al' za 95, neka mi
okači na mail, biću mu zahvalan.
E1 O:-)
razno.700kostja,
-> #690, baster=> Na kraju moj CL sa sezamom izvlaci redovno pri DL duzih
=> fileova 1660 CPS, ne pamtim da sam izbacen sa veze (sem kad
=> sam napravim alt-H, kad vidim da sistem trokira ^C), voice deo
Meni sasvim lepo odradjuje posao i slanje BREAK signala, nakon
cega nastivim sa radom.
razno.701nukite,
Kakav je to VESA 2.0 standard i da li ga podrzavaju graficke
kartice S3 Trio64V+ 2MB i Diamond Stealth 2000 3D?
razno.702peccaa,
ZDRAVO ZIVO !!!!!!!!!!!!!!1
IMAM PLOCU 486/50 SA AWARDOVIM BIOSOM ,PA ME ZIVO ZANIMA KAKO
DA U BIOSU PODESIM SIFRU ,TJ DA ONEMOGUCIM RAD NA RACUNARU BEZ
UKUCAVANJA SIFRE
NAIME SESTRIN MALI SE VRZMA OKO PC I CACKA NA NJEMU PA REKOH
DA SE ZASTITIM
PROBAO SAM U BIOSU OVO ALI TAMO POSTOJI PASWORD SAMO ZA PRISTUP
BIOSU,A NE ZA PRISTUP RACUNARU
HVALA NA ODGOVORIMA
razno.703mila,
-> #702, peccaa> PROBAO SAM U BIOSU OVO ALI TAMO POSTOJI PASWORD SAMO ZA PRISTUP
> BIOSU,A NE ZA PRISTUP RACUNARU
>
Za početak, isključi "caps losk".tada, pošto odradiš "pasword
setting" u bios-u, uđi u opciju "Bios features setup", pa tu na
pitanje "security option" odgovori (jednom od dve ponuđene mogućnosti)
sa system. Onda odabereš ono "exit & save", kucaš "y", i to je to....
razno.706alec,
-> #705, peccaa> NAIME SESTRIN MALI SE VRZMA OKO PC I CACKA NA NJEMU PA REKOH
> DA SE ZASTITIM
Udjes u bios pa udjes u mani ADVANCE CMOS SETUP po tamo gde je
Password Checking Option : Setup stavis umesto Setup da bude
Always
Pozdrav
razno.707nukite,
Preporucite mi jedan Sony-jev cd-rom 6x, a da nije model CDU-111. :)
razno.708nukite,
Aha... Evo me opet sa gomilom pitanja!!!
Kakvi su to UVGA i EVGA monitori? Na kutiji od philips 14" (ne znam
koji model) pise EVGA i da "takodje podrzava SVGA i VGA". Znaci to
je bolje od SVGA. Kol'ko sam dosad video svi modeli 14" monitora
mogu da izdrze rezolucije do 1024x768. Ali, sam takodje video da
pomenuti EVGA monitor ladno radi u 1280x1024 u 256 boja. Sta je to?
Koja je od sledecih grafickih kartica najjeftinija, a koja
najbolja: Diamond Edge 3D 2200 (ili 3000), Diamond Stealth 64 2001,
i Diamond Stealth 2000 3D, sve imaju po 2MB? Za Edge 3D sam cuo da
moze sa 2MB da podrzi i 1600x1200 u 256 boja (!?), ali i da se na
14" monitoru zeza vec pri rezoluciji 1024x768 u 256 boja.
Hvala na odgovorima i c ya!
razno.709kostja,
-> #706, alec=> Udjes u bios pa udjes u mani ADVANCE CMOS SETUP po tamo gde je
=> Password Checking Option : Setup stavis umesto Setup da bude
=> Always
Koliko mi je poznat Award BIOS opcije su: Setup i System...
Coveku treba password na System.
razno.710calex,
-> #709, kostja║ Koliko mi je poznat Award BIOS opcije su: Setup i System...
║ Coveku treba password na System.
Ë──────────────
Ipak mislim da su mu dali pravi savet. :) Tek ove novije imaju
dvostruki password (administrator/user) a ta njegova _verovatno_ ima
na jednom mestu podešavanje samog passworda a na drugom izbor čemu on
služi (Setup ili System). Dakle, dovoljno mu je da zna lozinku pa da
još izmeni da ona važi za System. Naravno, da je posle ne zaboravi da
ne bi morao kasnije da postane i hardveraš. ;)
Da probam još jednom, ima li za Award bios neki program kao što
postoji za Ami kojim se detektuje pass, naravno, za setup? :)
razno.711ranx,
-> #624, neca.s>> Isto kao nekad na Spektrumu - promeni stanje na zvucniku (0 ili 1)
>> kad god zbirni signal pocne da raste ili opada...
>
> Priznajem da nisam shvatio. Ako moze malo detaljnije ili cak sa nekim
Žao mi je što tek sad odgovaram na pitanje, ali sam bio u strašnoj gužvi i
nikako da izdvojim vremena da ti nacrtam grafikon. Crvena linija je analogni
signal (zbirna sinusoida), a plavi pravougaonici digitalni signal (1 ili 0).
Kao što vidiš, kad A signal raste, D signal je 1, a kad opada, D signal je 0,
odnosno, menjaš stanje sa 0 na 1 i obratno kad god kriva ima teme.
U arhivi ad.zip nalaze se crteži za Corel 3, 4 i 5, .wmf, .ai, i .tif. Valjda
ce ti sad biti jasno.
Pozdrav, Ranx.
ad.ziprazno.712jpptticb,
Ima li neko korisnu informaciju o HP-IB interfejsu? Kolega
ima neki HP-ov stampac (namenjen za neki od instrumenata), a hteo bi
da ga zakaci na PC. Stampac se oznacava kao APN i ima
24-cetvoropinski konektor po IEEE 488 standardu, a podatci o protoku
podataka na data bus-u su opisani u IEC 625-1 standardu (ove
informacije sam nasao u nekim papirima koje idu kao propratna
dokumentacija za stampac).
razno.713nukite,
Jel ima neki Sony-jev CD-ROM 6x, a da nije model CDU-111? Cuo sam
da pomenuti model radi kao 6x samo na pentiumima na 166MHz..
razno.714guta,
-> #713, nukite
#> Jel ima neki Sony-jev CD-ROM 6x, a da nije model CDU-111? Cuo
#> sam da pomenuti model radi kao 6x samo na pentiumimana
#> 166MHz..
Naravno da ne. Brzina rotacije i čitanja sa CD-a ne zavisi od ploče
sa kojom je spojen. Od nje (zapravo, od kontrolera) zavisi samo
brzina transfera. Ukupna brzina CDROM-a zavisi unekoliko i od OS-a
na kome se koristi, tj. od keširanja pristupa koji taj OS upotrebljava.
razno.715nukite,
-> #714, guta>>Naravno da ne. Brzina rotacije i citanja sa CD-a ne zavisi od ploc
Naravno da ne? Da li mislis da ne postoji nijedan drugi model ili
da ja nisam u pravu?
Mozda i nisam u pravu...;) Opis modela CDU-111 sam citao u SK i iz
opisa mi se ne svidja. Tamo sam i procitao da kao 6x radi samo na
Pentiumima na 166MHz. Ako postoji neki model javite mi!
razno.716guta,
-> #715, nukite
#> Naravno da ne? Da li mislis da ne postoji nijedan drugi model
#> ili da ja nisam u pravu?
Za druge modele ne znam, odgovor se odnosio na činjenicu da je brzina
rotacije nezavisna od ploče.
razno.717vlad,
-> #715, nukite> Mozda i nisam u pravu...;) Opis modela CDU-111 sam citao u SK i iz
> opisa mi se ne svidja. Tamo sam i procitao da kao 6x radi samo na
> Pentiumima na 166MHz. Ako postoji neki model javite mi!
NHF, ali mogao bi i malo merodavniju i strucniju literaturu da citas.
razno.718crncic,
-> #686, cnenad>> Potrebni drajveri za OPTI 930 za NT 4.0.
Vidim da niko nije odgovorio, a poruka je već zastarela...
Probaj sa ovim, mislim da sam video na spisku to što tražiš.
924wnt.exerazno.720mikis,
-> #718, crncic+>>> Potrebni drajveri za OPTI 930 za NT 4.0.
+>
+> Vidim da niko nije odgovorio, a poruka je već zastarela...
+> Probaj sa ovim, mislim da sam video na spisku to što tražiš.
Ako se ne varam, na NT-u 4 mogu se koristiti i drajveri za muzičke kartice
za NT 3.51. Znam sigurno da rade za Opti 929, ne vidim razloga da ne bude tako
i za 930 (odgovarajući drajveri se nalaze u direktorijumu).