razno.512galimpic,
HITNO!
Potrebna je savetodavna pomoc od nekog ko je iskusan u problemima pri
instaliranju Windowsa 95. Covek kome gori pod nogama nalazi se na
drugom kraju planete i ne zna sta da radi. Molim vas da procitate
sledeci odlomak iz E-maila koji je u njegovo ime poslao njegov drug i
da probate da date neki savet. Kompjuter mu je vrlo vazan za rad i
resenje mora da nadje hitno. Unapred hvala.
Citat:
'Prvo je napravio backup svojih, vaznih fajlova i podelio disk (1.08 Gb)
na particije(500 Mb, 500 Mb i 40 Mb). Zatim smo formatirali particije,
instalirali MS DOS 6.22, instalirali 5-6 puta 3 razlicite(2 pune i 1 upgrade
na Win 3.1) verzije Win 95 i uvek pri poslednjoj fazi instalacije (nesto kao
Finish) rac. je blokirao. Tako instalirani Windows 95 nije nikako uspevao
regularno da se digne, tj. u Step-By-Step confirmation pucao je vec na 2.
koraku, posle Y odgovora na pitanje: Proceed System Registry ? (ne secam se
bas u tacno u slovo pitanja, ali znaces o cemu se radi). Poruka masine na Y
je pre samog zaglavljivanja:
'Warning: the system confirmation manager failed to run. Some of your
real-mode device drivers may not initialize properly'.
Ja znam da Win 95 imenom real-mode dd zove DOS dev. drajvere i probao sam
sa i bez config.sys na boot particiji, ali stvar se nista nije menjala. On
bi uvek pucao na tom mestu. Ako bi se tu odgovorilo sa N, Win 95 bi se
sasvim lepo ucitao i radio. System ikona Control Panel-a bi tada u svojim
tabovanim dijalozima pokazivala da sistem savrseno radi(sve 32-bitno, sistem
optimizovan, svi drajveri device manager-a ispravno konfigurisani itd). Win
95 se, isto tako, moze podici i u Safe modu sa ucitanim samo osnovnim dev.
drajverima, ali su bilo kakve intervencije tada onemogucene od strane Win.
Inace, W4WG 3.11 se bez ikakvih problema instalira i radi.'
Kraj citata.
razno.513cnenad,
-> #512, galimpic=> Potrebna je savetodavna pomoc od nekog ko je iskusan u problemima pri
=> instaliranju Windowsa 95. Covek kome gori pod nogama nalazi se na
Rekoh već u PCOS ali da ponovim. Problem je najverovatnije u lošoj RAM
memoriji.
razno.514sonjaj,
Ima li sanse da neko okaci semu pretpojacala za CD.
razno.515tomil,
-> #514, sonjaj>Ima li sanse da neko okaci semu pretpojacala za CD.
Da si postavio pitanje u pravoj konferenciji (ORKA) i pravoj temi
(ELECTRON), pa da ti i odgovorim, ali ovako... :)
Elem, reci:
1. koji CD - audio, ili ovaj sa PC
2. kakav ti je izlaz sa CD - napon i impedansa
3. koliki je ulazni napon (osetljivost) i impedansa na ulazu u taj
tvoj pojačavač
Odgovore pošalji u konferenciju ORKA.electron pa ćemo nešto da
smislimo.
Pozdrav Miša.
razno.516milanmi,
Interesuje me koji je pravilan nacin za ukljucivanje celog sistema: da li je
monitor uvek ukljucen i samo se ukljucuje/iskljucuje prekidac na kucistu ili
nekako drugacije?
razno.517sonjaj,
-> #515, tomil> Da si postavio pitanje u pravoj konferenciji (ORKA) i pravoj temi
Pa da mi i ne odgovoris sa ovakvim biserima :>>
> 1. koji CD - audio, ili ovaj sa PC
> 2. kakav ti je izlaz sa CD - napon i impedansa
> 3. koliki je ulazni napon (osetljivost) i impedansa na ulazu u taj
> tvoj pojačavač
> Odgovore pošalji u konferenciju ORKA.electron pa ćemo nešto da
> smislimo.
Ne treba nista da smisljamo, treba mi sema za CD. To je sve.
Konferenciju Orka ne pratim.
Drugo kakvi naponi,impedance, PC ili audio CD.Po tvome bi na pojacalima
bili izlazi za panasonic CD, sony CD, tehnics, mitsumi !!??
Svako pretpojacalo mora da ima iste osnovne karakteristike inace ne bi
postojao standard.
Dakle treba mi samo sema.
razno.518tomil,
-> #517, sonjaj> Drugo kakvi naponi,impedance, PC ili audio CD.Po tvome bi na
> pojacalima bili izlazi za panasonic CD, sony CD, tehnics, mitsumi
======
Pa, ako već mora, onda bolje ulazi.
Audio CD - neko zove i CD gramofon.
CD za PC - neko zove i CD rom, data CD...
> Svako pretpojacalo mora da ima iste osnovne karakteristike inace ne
> bi postojao standard.
Naravno, evo i podataka:
PC CD "SONY":
Line output: 0.75 V / 47 kOhm
Phone output: 0.55 V / 32 Ohm
Audio CD: ? / ?
──────────────────────────────────┬──────────────────────────────────
Risiver "Marantz" SR4000L │ Risiver "Telefunken" TR 550
(2x50W RMS) : │ (2x90W RMS) :
Phono input: 2.7 mV/47 kOhm │ Phono input: 2 mV /47 kOhm
Aux input: 160 mV/20 kOhm │ Aux input: 180 mV/4.7 MOhm
│ Tape input: 175 mV/470 kOhm
──────────────────────────────────┼─────────────────────────────────
│ Pojačavač "Winton" - (2x50W RMS)
Pojačavač "Technics" SU-V3 : │ samogradnja objavljena u
Phono input: 2.5 mV / 47 kOhm │ "Practical Wireless" :
Aux input: 150 mV / 22 kOhm │ Phono input: 3 mV / 47 kOhm
Tape input: 180 mV / 27 kOhm │ Aux: 100 mV / 100 kOhm
──────────────────────────────────┴─────────────────────────────────
Pojačavač - "ručni rad"
Phono input: može i kako ko hoće, ume, ili kako ispadne (a ne mora)
Aux input: ---------------------||-------------------------
=============
Ulazne i izlazne impedanse uređaja treba da su prilagođene, inače
dolazi do degradacije zvuka (a CD ploča bi trebalo da bude jedan od
najkvalitetnijih medijuma, ako se ne varam). Isto tako, ako se
priključi direktno linijski izlaz iz CD roma (0.75V/47kOhm), na ulaz
, recimo AUX (150mV/22kOhm), signal na ulazu je 5 puta veći od
predviđenog i može doći do tzv klipovanja signala, odnosno odsecanja
vrhova sinusoida, što i nije loše ako želimo da pravimo fuz-efekat,
ali ako želimo da slušamo kvalitetan zvuk, onda to ne smemo da
dozvolimo.
Naravno, ti sve ovo znaš, ja sam se samo naglas preslišavao, da
vidim da li je još nečega ostalo od onoga čime sam se bavio pre mnogo
godina. Izgleda, vrlo malo.
> Ne treba nista da smisljamo,
Potpuno si u pravu i nećemo, pametniji su već sve smislili, još
samo da to nađemo.
Miša.
razno.519sonjaj,
-> #518, tomil> Audio CD - neko zove i CD gramofon.
> CD za PC - neko zove i CD rom, data CD...
> PC CD "SONY":
> line output: 0.75 V / 47 kOhm
Problem je u sledecem ,pojacalo je pravljeno davno pre pojavljivanja
CD-a tako da ima ulaze samo za gramofon i dek (sa odgovarajucim pretpojacali
ma , treci ulaz je ostavljen prazan (nema odgovarajuceg pretpojacala -CD).
Pojacalo je 2x125 wati i pravio ga je moj ujak.Hteo bih da ga iskoristim za
komjuter (sb 16 i CD-Sony, dakle izlaz iz sound blastera),da nemoram da setam
stub svaki cas kad mi dojade slusalice.
Zvuk je naravno jako los preko ulaza dek/gramofon.
Problem je sto ni ujak ni ja ne mozemo da nadjemo semu pretpojacala za CD ni u
jednom starom casopisu (takodje stari hobi).
pozdrav od Vlade
razno.520calex,
-> #518, tomil<!> Ulazne i izlazne impedanse uređaja treba da su prilagođene, inače
Nema nikakvog prilagođavanja, na sve ulaze za CD/tape/aux/tuner
na svim _normalnim_ p(redp)ojačalima mogu da se uključe bilo koji od
gorenavedenih.
<!> priključi direktno linijski izlaz iz CD roma (0.75V/47kOhm), na ulaz
<!> , recimo AUX (150mV/22kOhm), signal na ulazu je 5 puta veći od
<!> predviđenog i može doći do tzv klipovanja signala, odnosno odsecanja
Neće doći do izobličenja, pored osetljivosti (a ne predviđenog)
postoji i maksimalni nivo signala i on je mnogo veći od ovog, ne znam
tačno kog je reda ali nije daleko od tačnog da je 15-20V. Jedino može
da se desi da jačina zvuka koja se dobije bude različita.
razno.521calex,
-> #519, sonjaj<!> Problem je u sledecem ,pojacalo je pravljeno davno pre pojavljivanja
<!> CD-a tako da ima ulaze samo za gramofon i dek (sa odgovarajucim
<!> pretpojacali ma , treci ulaz je ostavljen prazan (nema odgovarajuceg
<!> pretpojacala -CD).
Mora da misliš da većina postojećih pojačala ima ulaz za CD ili da
su svi oni koji imaju _staro_ pojačalo i CD pravili neko pretpojačalo.
<!> Zvuk je naravno jako los preko ulaza dek/gramofon.
Šta znači ovo loš? Kakve su karakteristike tog ulaza za dek?
razno.522biber,
-> #518, tomil>> najkvalitetnijih medijuma, ako se ne varam). Isto tako, ako se
>> prikljuci direktno linijski izlaz iz CD roma (0.75V/47kOhm), na ulaz
>> , recimo AUX (150mV/22kOhm), signal na ulazu je 5 puta veci od
>> predvidenog i moze doci do tzv klipovanja signala, odnosno odsecanja
Mora da postoje neke tolerancije?
Ovo su standardne vrednosti na svim kucnim pojacalima
(160 mV/47 kOhm), medjutim jos nigde nisam cuo da je CD zvuk
distorzirao iako je uvek bio direktno spojen na AUX.
razno.523tomil,
-> #520, calex> Neće doći do izobličenja, pored osetljivosti (a ne predviđenog)
> postoji i maksimalni nivo signala i on je mnogo veći od ovog, ne
> znam tačno kog je reda ali nije daleko od tačnog da je 15-20V.
> Jedino može da se desi da jačina zvuka koja se dobije bude
> različita.
Sve ovo što si naveo stoji, ali za pojačavač / risiver fabričke
proizvodnje, gde ti to garantuje proizvođač, (po "Telefunken"
servisnoj dokumentaciji, maksimalni ulazni nivo na AUX ulazu je
180mV + 31dB ~7.2V), a ako sam ja dobro razumeo, pojačavač je
ručni rad, što ne garantuje da je čoveku koji ga je pravio, bila
dostupna šema fabričkog uređaja, kao ni odgovarajući delovi.
Ako pretpostavimo da je pojačavač urađen po blok šemi:
┌──────┐ +Vcc
U1 >───────┤ PP1 ├───> │
└──────┘ Pr1 ┌──┴───┐ U5 Ups ┌──────┐
U2 >──────────────────> />───┤ PP2 ├───>>┐ ┌────┤ PS ├─┐
/ └──┬───┘ │ │ └──────┘ │
U3 >──────────────────>/ │ │ │ │
-Vcc │ │ │
U4 > ┌┴┐ │ ┌┴┐/│
│ │<───┘ │ │ │
└┬┘P1 └┬┘\│
U1 - ulaz za gramofon │ │ Zv
U2 - ulaz za tuner ─┴─ ─┴─
U3 - pomoćni ulaz (AUX) - 150mV
U4 - slobodan ulaz
PP1 - predpojačavač za gramofon
Pr1 - preklopnik za izbor ulaza
PP2 - sabirni predpojačavač (može i sa regulacijom boje tona)
P1 - potenciometar za regulaciju jačine
PS - pojačavač snage
Zv - zvučnik
Ako priključimo CD na ulaz U3 i pretpostavimo da je pojačanje
predpojačavača (PP2)=10, (uz uslov da je ulazna osetljivost
pojačavača snage Ups=1.5V), imaćemo sledeće :
Uul=U3=0.75 Veff -> 0.75*2.8=2.1Vpp (od vrha do vrha)
U5=10*2.1Vpp=21Vpp
Iz ovog sledi da je minimalno napajanje predpojačavača (Vcc)
(teoretski), a da ne dođe do odsecanja vrhova, 21V, odnosno ako je
dvostruko napajanje (+/-Vcc)=+/- 10V. Ako je napajanje manje, (npr
12V ili 15V) sigurno će doći do klipovanja, a samim tim i do
izobličenja signala.
Naravno, sve ovo je teorija i zasniva se na nekim
poluinformacijama, a dok mi ovde teoretišemo i nadmećemo se u
pametovanju, čoveku (tj. ujaku), "gori" pod nogama.
Zato predlažem da čovek (ujak) pošalje šemu pojačavača u na
primer HPGL formatu (ili blok šemu - može i u ovoj blok grafici),
sa svim potrebnim informacijama, a da se potom sastane
"konzilijum", svih onih koji su voljni (a i po nešto znaju) da
pomognu čoveku.
Za mesto sastanka predlažem ORKA/electron konferenciju, pošto je
ovo ipak tematika koja ne mora da interesuje ostale korisnike.
Ionako smo ih dovoljno gušili, čudi me da nas nisu ranije
isterali.
PS. HPGL format je ustvari fajl koji se dobija plotovanjem crteža iz
bilo kog editora za šeme (PCAD, ORCAD, TANGO...), u vektorskom je
obliku i pogodan je za pregled ili štampanje bez gubitaka detalja,
za razliku od bit grafike (*.GIF, *.PCX, *.BMP...).
Pozdrav Miša.
razno.524tomil,
-> #522, biber> Ovo su standardne vrednosti na svim kucnim pojacalima
> (160 mV/47 kOhm), medjutim jos nigde nisam cuo da je CD zvuk
> distorzirao iako je uvek bio direktno spojen na AUX.
Ali može biti, ako je zvuk sa tjunera ili deka dobar (a da li je?).
Naravno da bi jedno merenje (signal generator - osciloskop) začas
razrešilo problem, samo da li je to čoveku dostupno?
Mada bi i šema dotičnog pojačavača mogla da dovede do rešenja.
Pozdrav Miša.
razno.525sonjaj,
Poruka je bila u exec-u pa ode u PCUTIL/ZVUK.
Molim da je tamo potrazite da ne kucam ponovo.
Ja sam krivac sto pisemo u dve konferencije (sumnjao sam da ce iko da odgovori)
Predlog Mice je najbolji ,dakle ORKA (ili mail)
Zahvaljujem se Mici na ovolikom trudu
Vlada
razno.526milanmi,
-> #516, milanmi Interesuje me koji je pravilan nacin za ukljucivanje celog sistema: da li
je monitor uvek ukljucen i samo se ukljucuje/iskljucuje prekidac na kucistu,
ili nekako drugacije?
razno.527zeljkoj,
-> #526, milanmi> Interesuje me koji je pravilan nacin za ukljucivanje celog
> sistema: da li je monitor uvek ukljucen i samo se
> ukljucuje/iskljucuje prekidac na kucistu, ili nekako drugacije?
'Ajde da odgovorim, pošto već treći put čitam ovu poruku. :)
Način uključivanja zavisi od toga kako je povezan monitor.
Ako ide preko kompjutera, onda je monitor stalno uključen, a ceo sistem
se ukjlučuje prekidačem na kućištu kompjutera.
Ako je monitor posebno priključen na mrežu, onda se posebno u uključuje. :)
U knjigama piše (mada je kod savremenih uredjaja to nebitno :) da se PRVO
uključuje monitor, pa onda kompjuter. Kod isključivanja ide obrnuto, tj.
prvo komp.
razno.528mbasta,
-> #526, milanmi=> Interesuje me koji je pravilan nacin za ukljucivanje celog sistema: da li
=> je monitor uvek ukljucen i samo se ukljucuje/iskljucuje prekidac na
Normalno je da iskljuŔiÜ samo na prekidaŔu kuŠiÜta, ali ako ti radi
monitor i posle toga (vidi se upaljena lampica ili zuji) onda moraÜ da
iskljuŔiÜ i monitor.
Pozdrav, Mbasta.
razno.529mbasta,
-> #526, milanmi=> Interesuje me koji je pravilan nacin za ukljucivanje celog sistema: da li
=> je monitor uvek ukljucen i samo se ukljucuje/iskljucuje prekidac na
Normalno je da iskljuŔiÜ samo na prekidaŔu kuŠiÜta, ali ako ti radi
monitor i posle toga (vidi se upaljena lampica ili zuji) onda moraÜ da
iskljuŔiÜ i monitor.
Pozdrav, Mbasta.
razno.530johnnya,
Koji je najbolji metod da se membranska tastatura vrati u život ?
Da li i ona sme da se potopi u deterdžent kao click tastatra ?
Počeli su lagano da otkazuju tasteri, pa treba mnogo veći pritisak da
bi se nešto otkucalo.
razno.531biber,
-> #530, johnnya>> Koji je najbolji metod da se membranska tastatura vrati u zivot ?
Postoji grafitni sprej. Kosta koliko i nova tastatura ;>
razno.532johnnya,
Koji je najbolji metod da se membranska tastatura vrati u život ?
Da li i ona sme da se potopi u deterdžent kao click tastatra ?
Počeli su lagano da otkazuju tasteri, pa treba mnogo veći pritisak da
bi se nešto otkucalo.
razno.533cnenad,
-> #530, johnnya=> Koji je najbolji metod da se membranska tastatura vrati u život ?
=> Da li i ona sme da se potopi u deterdžent kao click tastatra ?
=> Počeli su lagano da otkazuju tasteri, pa treba mnogo veći pritisak da
Da li si uopšte ti otvarao tu tvoju membransku tastaturu ?
Ako nisi, otvori je, možda je slična kao moja stara. Pre neki dan sam na nju
prosuo CELU :( šolju kafe (nije mi žao tastature, žao mi je kafe ;)
Otvorio sam je i očistio. Nije proradila odmah, ali nakon tri dana jeste ;)
kad se dobro osušila.
Uglavnom, imaš štampanu ploču, na nju dolazi kostur sa tasterima. Odvoj
jedno i drugo i lepo očisti kontakte alkoholom, a pride ostaje pitanje
da li bi se kapice tastera smele oprati deterdžentom. Možda je baš problem
u tim kontaktima između tastera i štampane ploče jer se na dnu svakog
tastera kod mene nalaze mali aluminijumski kružići koji prave kontakt na
štampanoj ploči kad se pritisne taster.
Ako je baš problem do tastera, onda je sigurno mehaničke prirode... valjda
i za to ima leka.
razno.534inferno,
-> #533, cnenadŮ│ ˙ Ako nisi, otvori je, možda je slična kao moja stara. Pre neki dan sam na
Ů│ ˙ nju prosuo CELU :( šolju kafe (nije mi žao tastature, žao mi je kafe ;)
Ů│ ˙ Otvorio sam je i očistio. Nije proradila odmah, ali nakon tri dana jeste
Ů│ ˙ ;) kad se dobro osušila.
Moja tastatura popila je 1/4 litre jogurta. Nisam smeo da
je otvaram samo sam brzo uključio usisivač i koliko toliko
izvukao jogurt iz tastature. Sve radi super, samo R malo
zapinje. ;))
Pitanje je: sme li se otvarati klik tastatura.. imam utisak
da će da poispadaju dugmići.. :)
razno.535dbambi,
-> #534, inferno
=> Moja tastatura popila je 1/4 litre jogurta. Nisam smeo da
=> je otvaram samo sam brzo uključio usisivač i koliko toliko
=> izvukao jogurt iz tastature. Sve radi super, samo R malo
=> zapinje. ;))
=>
=> Pitanje je: sme li se otvarati klik tastatura.. imam utisak
=> da će da poispadaju dugmići.. :)
Moja klikerica je dobila čašu coca-cole i zatim prestala da radi.
Lako sam otvorio kućište, a kapica svakog tastera se skine prostim
povlačenjem. Malo je teže sa većim tasterima (enter, space, itd..)
pošto su oni pričvršćeni na dva ili tri nosača. Sami tasteri stoje
u kompaktnim oklopima i svi su povezani na sitoj ploči koja je meni
izgledala nerastavljivo, pa nema nikakve opasnosti od ispadanja. Tu
ploču sam potopio u toplu vodu sa detedžentom za suđe. Lepljiva masa
zaostala od coca-cole se rastvorila, a voda se posle nekoliko dana
osušila i tastatura šljaka kao nova.
Bambi
razno.536sasab,
-> #534, inferno> je otvaram samo sam brzo uključio usisivač i koliko toliko
> izvukao jogurt iz tastature. Sve radi super, samo R malo
A kako sada radi usisivač?
Bogi
razno.537zeljkoj,
-> #535, dbambi> Moja klikerica je dobila čašu coca-cole i zatim prestala da
Pa to je ipak jaka kiselina. ;)
razno.538inferno,
-> #537, zeljkojŮ│ ˙> Moja klikerica je dobila čašu coca-cole i zatim prestala da
Ů│ ˙
Ů│ ˙ Pa to je ipak jaka kiselina. ;)
Ma bila je dijetalna, nema spora... da je bilo ona mađarska
sa zlatnim poklopcem.. ih, ništa od tastature ne bi ostalo.
;)
razno.539ramirez,
Interesuje me kako da nateram OPTi zvucnu karticu da radi korektno
u W95.Probao sam sa njihovim drajverima ali nista.
razno.540sslavko,
Svasta covek moze da nadje na Internetu. Evo je sema i uputstvo
za izradu konvertora VGA signala u standardni RGB +compozitni
sync signal koji mozete prikljuciti na TV preko SCART konektora.
Ja sam ga napravio i stvar radi, ali posto moj TV nema SCART
probao sam da ga vezem preko videa. Dobio sam sliku ali bez boje.
Otvorim video i konstatujem da SCART na videu ne koristi RGB ulaze
nego samo kompozitni signal. Sad me interesuje da li uopste
video rekorderi sa SCART-om mogu da prime RGB signal?
Ako neko zna kako spakovati RGB i compozitni sync signal
(koji se dobija ovim uredjajem) u standardni kompozitni
signal neka kaze pa cemo resiti i taj problem.
U arhivi je HTML fajl sa uputstvom za gradnju i GIF slika
seme. Takodje su tu i par programcica koji prebacuju video
kartu u 50Hz refresh rate. Jedan od njih sam pokupio sa nekog
italijanskog WWWW site-a ali radi sa ovim adapterom.
Slavko
vga2tv.ziprazno.541calex,
-> #540, sslavko<!> Otvorim video i konstatujem da SCART na videu ne koristi RGB ulaze
<!> nego samo kompozitni signal. Sad me interesuje da li uopste
<!> video rekorderi sa SCART-om mogu da prime RGB signal?
Ne verujem da kućni video rekorderi imaju povezan RGB na SCART-u.
Ipak, mislim da je sa televizorima druga priča, bar za ovaj moj TV znam
da ima komplet RGB.
razno.542tomil,
-> #540, sslavko> Svasta covek moze da nadje na Internetu. Evo je sema i uputstvo
> za izradu konvertora VGA signala u standardni RGB +compozitni
> sync signal koji mozete prikljuciti na TV preko SCART konektora.
Svaka čast. Ruka (i modem) ti se pozlatili. Pošto kod mene na
televizoru postoji SCART priključak, verovatno neću imati nikakvih
problema oko priključivanja.
Kod tebe, pošto ideš na video ulaz, nedostaje hrominantna
komponenta signala, odnosno signal boje u složenom kompozitnom signalu
koji taj ulaz zahteva. Naime signal bi trebalo da izgleda otprilike
kao na skici:
1 ████████ beli nivo s - sink =0.3Vpp
████████ b - burst signal=0.3Vpp
0 ┐┌░─▀▀▀▀▀▀▀▀┐┌ crni nivo (blanking) v - video signal=0.7Vpp
└┘ └┘
s b v
Kao što vidiš, u kompozitnom signalu su pomešani signali za
sinhronizaciju, nosilac signala boje (berst), luminantna komponenta
i hrominantna komponenta video signala. Ovako složen signal se u TV
dovodi na PAL dekoder, gde se izdvajaju pojedine komponente i posle
pojačavanja koriste za pobudu odgovarajućih elektroda na katodnoj
cevi.
Moguće rešenje za dobijanje kompozitnog signala, je korišćenje
integrisanog kola LM1889 (poznato još iz "ZX Spectruma"). Nezgoda kod
njega je što nema RGB ulaze, već U, V i Y.
Y - luminentni signal
UY=0.3*UR+0.59*UG+0.11*UB
U - razlika crvenog i luminantnog signala
U=UR-UY=0.7*UR-0.59*UG+0.89*UB
V - razlika plavog i luminantnog signala
V=UB-UY=-0.3*UR-0.59*UG+0.89UB
Ako bi mogao nekako da formiraš U,V,Y signale (na osnovu datih
jednačina), ja mogu da ti pošaljem šemu sa LM1889 iz "Spectruma".
U nekom od starih brojeva "Radio-amatera", bila je objavljena šema
kolor bar generatora za TV, pa ako bi neko pronašao koji je tamo čip
korišćen kao video koder. Isto tako u časopisu "Elektro", valjda
prošle godine, je bila data šema za kolor bar generator, pa i tu treba
videti. Moguće je da je korišćeno neko kolo koje bi se direktno
vezivalo na RGB izlaze sa PC.
---------
Uzgred da te priupitam, da li si probao sa nekim programom za
gledanje slika ili animacija (PV i sl.), pa ako jesi da li radi,
odnosno kako radi sa njima?
razno.543sslavko,
-> #542, tomilRadi bez problema u 320x200 sa 256 boja. A znam sigurno da radi i sa
jos nekim modovima. Posto nisam dobio kolor sliku nisam ni imao volje
da dalje eksperimentisem. Dakle pokreni onaj SCART italijanski
program, pusti program da vrti flik ili da prikazuje sliku i pritisni
levi ALT-SHIFT-ENTER da prebaci video kartu na 50Hz. Tog trenutka se
slika na TV-u smiri i sve se lepo vidi. Inace, mozes da dovedes i
audio signal sa Sound Blastera na SCART da bi ti dozivljaj bio
potpun :)
razno.544mladenp,
Ima li neko uputstvo za ploter Roland 880 A?
Zanima me položaj dip svičeva za izbor serijskog/paralelnog
interfejsa i Roland/HP emulacije.
Neću se buniti ako neko napiše i šta se podešava ostalim prekidačima.
:)
razno.545cnenad,
-> #539, ramirez=> Interesuje me kako da nateram OPTi zvucnu karticu da radi korektno
=> u W95.Probao sam sa njihovim drajverima ali nista.
Sa kojim drajverima ?
Trebaš da ih instaliraš kroz ADD NEW Hardware, pa klikneš da ćeš ti reći
Windows-u šta se instalira. Nakon toga ideš na OTHER DEVICES, pa klikneš na
HAVE DISK, kažeš Windows-u gde su drajveri i pustiš ga da dalje odradi posao.
Pre svega ovoga, uradiš iz Device Manager-a brisanje svih instaliranih
zvučnih kartica pa tek nakon toga teraš instalaciju novih drajvera.
Koji je model čipa na kartici ? Za 929 imaš na PRO-u nove drajvere koji nisu
beta. Za 930 čip je u opticaju i dalje BETA verzija, mada čujem da su
se pojavile neke OPTi PnP kartice...
razno.546ramirez,
-> #545, cnenadPronasao sam problem. űImam ═Y S3 video karticu i sa drajverima uz
W95 nikako nece da radi i zvucna kartica.Potrebno je instali¸│rati
drajvere°─ za ű S3 ¨═sa diskete i onda je sve u redu.
razno.547vstan,
Evo kakvih sve HW problema ima po Internetu :))
>>True story from a Novell NetWire SysOp:
>>
>> *****************
>>
>>Caller: "Hello, is this Tech Support?"
>>
>>Tech Rep: "Yes, it is. How may I help you?"
>>
>>Caller: "The cup holder on my PC is broken and I am within my warranty
>>period. How do I go about getting that fixed?"
>>
>>Tech Rep: "I'm sorry, but did you say a cup holder?"
>>
>>Caller: "Yes, it's attached to the front of my computer."
>>
>>Tech Rep: "Please excuse me if I seem a bit stumped, it's because I am.
>>Did you receive this as part of a promotional, at a trade show? How did
>>you get this cup holder? Does it have any trademark on it?"
>>
>>Caller: "It came with my computer, I don't know anything about a
>>promotional. It just has '4X' on it."
>>
>>At this point the Tech Rep had to mute the caller, because he couldn't
>>stand it. The caller had been using the load drawer of the CD-ROM drive
>>as a cup holder, and snapped it off the drive.
razno.548ivan.hoe,
-> #547, vstan@ Evo kakvih sve HW problema ima po Internetu :))
@ >>True story from a Novell NetWire SysOp:
Sto bi rekli amerikanci: True my ass!
razno.549jppttica,
Kolega ima problem sa zvukom zujalice. Naime čovek radi noću
a PC mu pišti pa pita ima li generalno nekog rešenja za stišavanje
bipera ili da ga čupne. Znači može li iz SETUP-a ili direktno na
ploči ili nemože nikako?
razno.550dulev,
-> #549, jppttica> Kolega ima problem sa zvukom zujalice. Naime covek radi nocu
> a PC mu pisti pa pita ima li generalno nekog resenja za stisavanje
> bipera ili da ga cupne. Znaci moze li iz SETUP-a ili direktno na
> ploci ili nemoze nikako?
Mozda neki BIOS ima tu opciju, ali ne i ovi najcesci.
U principu, zvucnik moze da prespoji preko turbo tastera i da ga po
potrebi ukljucuje ili iskljucuje. Naravno, ovim se gubi osnovna
funkcija turbo tastera.
(dv)
razno.551biber,
-> #549, jppttica>> Kolega ima problem sa zvukom zujalice. Naime covek radi nocu
>> a PC mu pisti pa pita ima li generalno nekog resenja za stisavanje
Video sam kod jednog coveka da je ugradio potenciometar.
razno.552dzakic,
-> #550, dulev> U principu, zvucnik moze da prespoji preko turbo tastera i da ga
> po potrebi ukljucuje ili iskljucuje. Naravno, ovim se gubi osnovna
> funkcija turbo tastera.
Ja ga vezao na Key-Lock, ionako je to zaključavanje glupava zaštita.
razno.553vstan,
-> #551, biber>>> Kolega ima problem sa zvukom zujalice. Naime covek radi nocu
>>> a PC mu pisti pa pita ima li generalno nekog resenja za stisavanje
>
> Video sam kod jednog coveka da je ugradio potenciometar.
Jedan od 10k logaritamski je dovoljan. Neka izbusi rupu
na jednom poklopcu za slot i ugradi ga tamo, da ne kvari
estetiku kucista.
razno.554nenad,
-> #549, jppttica> Kolega ima problem sa zvukom zujalice. Naime čovek radi noću
> a PC mu pišti pa pita ima li generalno nekog rešenja za stišavanje
> bipera ili da ga čupne. Znači može li iz SETUP-a ili direktno na
> ploči ili nemože nikako?
Postoji više rešenja:
1. Da se ugradi potenciometar, otpornik ili bar prekidač
2. Da pre rada startuje DOS TSR NOSOUND koji 18,2 puta u sekundi
gasi zvučnik
3. Da poveže izlaz sa ploče na speaker ulaz na SB-u (ako ga ovaj
ima) i onda softverski iz SB mixer-a da reguliše jačinu ili
bar ON/OFF, zavisi od modela
4. Da programe pokreće u DOS sesiji pod OS/2 uz selektovanu
HW_NOSOUND opciju u podešavanjima za tu sesiju
5. Da proba se nekim drugim zvučnikom ili da postojeći zakači
negde "dublje" u kućištu...
razno.555hercog,
Ima li ko disketu sa drajverima za Creative Labs video blaster?
Sale
p.s. dobijena disketa je crkla :(((
razno.556kovacevicd,
-> #545, cnenad> Koji je model čipa na kartici ? Za 929 imaš na PRO-u nove
> drajvere koji nisu
Zanima me koja se verzija drajvera na PRO-u nalazi ja imam
OPTi-MAD 16 v2.31 za DOS i WIN 3.1 .
razno.557vlad,
-> #552, dzakic
> Ja ga vezao na Key-Lock, ionako je to zaključavanje glupava zaštita.
Slazem se. Ja sam na Keyb-Lock nakacio dzamper na prvom HD-u tako da mogu
od spolja da namestim da li ce biti master ili slave. Jos samo kad bih
mogao da nadjem neki elegantan prekidac koji ce da legne umesto tog
kljucica koji stalno zapinje i ispada... Za elegantno resenje (prekidac
koji se po izgledu lepo uklapa u kuciste i moze da stane u rupu za bravicu)
dajem *tri* bravice za tastaturu sa sve kljucicima i kablicima B).
razno.558vlad,
-> #551, biber
> Video sam kod jednog coveka da je ugradio potenciometar.
Moze i to, oko 15k logaritamski, samo ako moze negde lepo da ga smesti na
kuciste (probusi jednu masku za drajv, stavi ga umesto bravice za
tastaturu...).
razno.559cnenad,
-> #556, kovacevicd=>> Koji je model čipa na kartici ? Za 929 imaš na PRO-u nove
=>> drajvere koji nisu
=>
=> Zanima me koja se verzija drajvera na PRO-u nalazi ja imam
=> OPTi-MAD 16 v2.31 za DOS i WIN 3.1 .
U direktorijumu W:\DRIVERS\SOUND\OPTISND.ARJ
README.W95
OPTi 82C929 Windows 95 Drivers
Version 4.00.10, 10/05/95
README.TXT
OPTi MAD16 Pro LATEST INFORMATION
DOS Utility for Windows 95 (Version 2.40f)
10/18/95
Datumi na datotekama su:
18.10.95 0:00 57.760 snd929p.drv
5.10.95 12:14 17.368 sndm401p.drv
5.10.95 12:14 26.588 sndopl3p.drv
17.10.95 16:07 15.993 snd4dos.exe
17.10.95 18:44 467.296 sndinit.exe
29.09.95 20:27 14.779 csetup.inf
18.10.95 0:00 7.629 snd929p.inf
razno.560makss,
Sko^dkôténü!sli&tvooŰ/pM jgHmia. ˘ Pomagajte ljudi!!!!!!!!!
aa!Řoi
e m rouqjLe59-,Wőo˝╦
¸aviekis morYh?auFDeýfPeae N║i
e´ŽS
┐@Hdoim
N]ouI\ko.k-I řa*Tr
zeZ#u
i┌-e aź┌olNó3OH
Imam USR Sportster 14400 fax modem (plug&play) ali i veliiiiki
problem.
Nedavno sam instalirao WIN95 koji je bez problema prepoznao
USR-a i jos
da je plug&play sto jeooe gc Mbo
razno.561makss,
Pomagajte ljudi!!!!!!!!!
Imam USR Sportster 14400 fax modem (plug&play) ali i veliiiiki
problem.
Nedavno sam instalirao WIN95 koji je bez problema prepoznao
USR-a i jos
da je plug&play sto je i korektno,medjutim kad iz hiper
terminala ili
dial-up-a pozovem Eunet.yu nema sanse da uspostavim vezu.Sve je
u redu
do trenutka kada treba da se upise username i password.Moram da
napomenem da sam iz WIN 3.1 bez problema uspostavljao vezu i da
nisam
imao nikakvih problema.
Jos nesto:kada odem u TM iz DOS prompta sve je OK.
E sad da li je u pitanju setovanje pogresno kod modema
ili...??????
Molim sve dobre ljude za pomoc.
P.S.Zamolio bi ako neko moze da mi posalje i active profil (ati4
i ati5)
Unapred zahvalan Marijan.
Maks@SetNet.Co.Yu
Makss@Sezam.Co.Yu
razno.562kovacevicd,
-> #559, cnenad Da li bi mogao da dovučeš ovde tu verziju drajvera sa PRO-a,
inače moji datumi vuku iz januara 95.
pozdrav Dejan.
razno.563cnenad,
-> #562, kovacevicd=> Da li bi mogao da dovučeš ovde tu verziju drajvera sa PRO-a,
=> inače moji datumi vuku iz januara 95.
*****
Drajveri za 82C929 OPTi zvučne kartice za Windows 95, DOS i možda Win 3.x
*****
Evo ih, ali pazi, nisam siguran da je ovo i za Win 3.1x probaj, ali na svoju
odgovornost jer se svugde po README datotekama pojavljuje samo Windows95.
!!! Za raspakivanje arhive potreban RAR 2 (beta 3 ili konačna verzija)
opt92940.rarrazno.564vlajel,
Zna li neko koliko danas vredi računarčić HP 110 ?
razno.565baker,
Stigao mi je LaserMaster WINPRINTER 800 PS.
Sad ce mo da vidimo kako ce da se pokaze na mojoj masini (486 DX4
100 MHz 16 Mb RAM)..
..
P.S. Javi cemo prve utiske:)
razno.566neca.s,
Zna li neko gde se moze nabaviti A/D konvertor u obliku kartice za PC.
U obzir dolazi i samo A/D cip za koji postoji dokumentacija na osnovu
koje bi se stavio u pogon.
razno.567epson,
Da pitam. Kako se ZVUCNIK poveze sa LOCK-om.
Ako moze detaljno jel nikad nisam to radio !
I jel se lemi ili samo nesto prespoji !
Ili okacite koji softwerski program koji gasi zvucnik !
razno.568vlad,
-> #567, epson> Da pitam. Kako se ZVUCNIK poveze sa LOCK-om.
Preseces bilo koju od dve zice koje idu od mamaploce do zvucnika (ne cupas
konektor). Odsecene krajeve zabodes u konektor Keyb-Lock-a koji
prethodno skines sa mamaploce.
razno.569epson,
-> #568, vlad
▄- Preseces bilo koju od dve zice koje idu od mamaploce do zvucnika (ne
▄- cupas konektor).Odsecene krajeve zabodes u konektor Keyb-Lock-a koji
▄- prethodno skines sa mamaploce. │
└── Krajeve ili kraj ?
Ovo sam nazvrljao za nekih 5-6 minuta . Valjda ovako izgleda jer
me je mrzelo da otvaram kompijuter . (Jel ovo moze da se uradi i
na 286 ?)
-= Slika 1 =- -= Slika 2 =-
__ __
Brava / \ Brava / \
│ / \ │ / \
┌────┐ ( () )───- Zvucnik ┌────┐ ( () )───- Zvucnik
│\┌┐/│ \ / │\┌┐/│ \ /
│/└┘\│ \ / │/└┘\│ \ /
└─┬┬─┘ └┬┬┘ └─┬┬─┘ └┬┬┘
4─║║ 1─║║ 4─║║ 1─║║ 1.Jel 1 zicu treba iseci
║║─3 ║║─2 ║║─3 ║║─2 ili izcupati ?
║║ ║║ ║╠═══╗ ║║ 2.Zicu jedan treba ugura-
║║ ║║ ╔╩╩╗ ╚═════╝║ ti pored zice 3 ili zicu
╔╩╩╗ ╔╩╩╗ ║LO║ │ ╔╩╩╗ 3 treba izcupati i tu
║LO║ ║ZV║ ╚╦╦╝ │ ║ZV║ ugurati zicu 1 ?
╚╦╦╝ ╚╦╦╝ ┌── │ ╚╦╦╝ 3.Jel ce zvucnik raditi
╚¤¤╝ ╚¤¤╝ │ ╚¤¤╝ │ ╚¤¤╝ ako tu isecunu zicu tako
Izvucem LO│konektor. ostavim da tako ? (ne
LO ─ LOCK-ov konektor │ uguram je u LO konektor)
ZV ─ ZVUCNIK-ov konektor Iscupam (isecem) zicu 1.
I na kraju, kad budem uguravao 1 zicu u LO konektor (pitanje ce zvucati
nekima glupa, ali sa harverom jedino imam iskustva sa stavljanjem HD-a,FDD-a,
MEMORIJ-e,MODEM-a a ne i sa tim konektorima) jel je samo potrebno da "srce"
zice (ne izolator) samo spoji sa srcem zice 3, ili je potrebno to i zalemiti ?
I jel neko prodaje koji _POTENCIOMETAR_, koji moze da stane u rupu Key(b)-Lock
a ? (Brojevi zica nisu bitni, ali sam ih obelezio da se bolje snadjem i razu-
mem) I na kraju jer ce to 101% proraditi ?
razno.570vlad,
-> #569, epson
> -= Slika 1 =- -= Slika 2 =-
Ajmo redom i polako B):
Preseces jednu od dve zice koje si na slici 1 oznacio brojevima 1 i 2. Kad
je preseces (upravo onako kako si nacrtao) dobices dva slobodna kraja,
jedan koji ide ka zvucniku i drugi ka konektoru.
MEMORIJ-e,MODEM-a a ne i sa tim konektorima) jel je samo potrebno da "srce"
zice (ne izolator) samo spoji sa srcem zice 3, ili je potrebno to i zalemiti ?
"Srca" tih dvaju zica jednostavno gurnes u konektor za Keyb-Lock, onako
kako u njega ulaze iglice na mamaploci. Nema lemljenja, mozes damo malo da
kalajises ta dva kraja da bi ih lakse ubo u konektor. Radi 101%.
Ako ti ni sad nije jasno, red je da platis da ti to neko posteno uradi.
Mozda dobijes i potenciometar o istom trosku (skoro svaki bi trebalo da
stane u rupu od bravice).
razno.571epson,
-> #569, epson
Da vise ne komplikujem, jel treba samo iscupati LO konektor sa ploce
i jednu zicu iz njega i jednu zicu i ZV konektora (ali on ostaje na ploci)
i spojiti srca tih zica, i to je to . I samo jel to 101% radi ? Ako ostavim
zicu iz ZV konektora iscupanu i ne povezanu jel ce Speaker raditi, a ako
LO konektor povezem sa plocom i ostavim iscupanu zicu da li ce Key(b)-Lock
raditi kao i pre ?
-= Slika =-
__
Brava / \
│ / \
LO - Key(b)-Lock-ov kone- ┌────┐ ( () )───- Zvucnik
ktor │\┌┐/│ \ /
ZV - Speakerov konektor │/└┘\│ \ /
└─┬┬─┘ └┬┬┘
║║ ║║
║║ ║║
║╚═════════╝║
╔╩╩╗ ║
║LO║ ╔╩╩╗
╚╦╦╝ ║ZV║
╚╦╦╝
╚¤¤╝ ╚¤¤╝
E sad jel te zice sto cupam jel one ulaze u sklop sa plocom ili kucistem ?
U bilo u ciji sklop da ulaze da li se takava ploca ili kuciste mogu UPGRA-
DOVATI .
Kad ugradim SB jer ce svi zvuci sada ici samo iz SB-a, ili i iz SB-a i Spe-
akera ili pak iz Speakera kao i sad pri dizanju sistema i svi zvuci iz prog-
rama koji ne podrzavaju SB, a iz SB-a samo zvuci iz igara i programa koji ga
podrzavaju.
razno.572epson,
-> #570, vlad
▄- Ako ti ni sad nije jasno,red je da platis da ti to neko posteno uradi.
▄- Mozda dobijes i potenciometar o istom trosku (skoro svaki bi trebalo da
▄- stane u rupu od bravice).
Znaci ovako treba , jel da ? Jel imas potenciometar ? (Koliko kosta ?)
__
Brava / \
│ / \
┌────┐ ( () )───- Zvucnik
│\┌┐/│ \ /
│/└┘\│ \ /
└─┬┬─┘ └┬┬┘
║║ ║║ ══ - Zica sa provodnikom !
║║ ║║ ── - "Srce" zice
║║ ║║ LO - Konektor od Key(b9-Lock-a
║║ ╔═══╝║ ZV - Konektor od Spekera
║║ ║ ╔═╗║
╔╩╩╗ ║ ║ ║║
║LO║ ║ ║ ║║
╚╦╦╝ ║ ║ ║║
│└─════╝ ║╔╩╩╗
└─═══════╝║ZV║
╚╦╦╝
╚¤¤╝ ╚¤¤╝
│ │
└──────────┴───── Konektori na ploci
Samo jos da priupitam, jel ce te zice cvrsto stojati u LO konektoru ?
(nemam gde da ih kalaisem)
razno.573peccaa,
ZNAM DA OVO VEROVATNO NE SPADA U OVU CONF. BUT SORRY !
Naime moj drug je zainteresovan da izuci zanat za
serviera bele tehnike.Stoga ukoliko imate drugara ili
poznanika koji servisira ves masine ili frigo-tehniku
a potreban mu je ucenik ili pomocnik koji bi bez naknade
radio i ucio zanat, kontaktirajte me na mail PECCAA
PUNO POZDRAVA OD PECE !
razno.574johnnya,
Da li je moguće dosnimiti komercijalni fabrički CD-ROM, ako je na
njemu snimljeno svega 100 Mb, tako da CD dostigne max. kapacitet
od 650 Mb ?
razno.575vstan,
-> #574, johnnya> Da li je moguće dosnimiti komercijalni fabrički CD-ROM, ako je
> na njemu snimljeno svega 100 Mb, tako da CD dostigne max.
Nije moguće.
razno.576zeljkoj,
-> #574, johnnya> Da li je moguće dosnimiti komercijalni fabrički CD-ROM, ako je
Aluminijumski ne mogu da se dosnimavaju, tj. oni se ni ne prave snimanjem
u nekom CDR pisaču (laserom), nego štampanjem pomoću prese.
razno.577stasas,
Evo jedan programčić koji bi
trebalo da ugasi beeper.
Za sve kojima treba:SILENCE.ZIP
Pozdrav ** GRIFFIN **
silence.ziprazno.578stasas,
-> #567, epsonEve ga SILENCE.ZIP
Pozdrav ** GRIFFIN **
silence.ziprazno.579vlad,
-> #572, epson> Znaci ovako treba , jel da ? Jel imas potenciometar ? (Koliko kosta
> ?)
Sad si dobro nacrtao, tako treba. Potenciometar moze da bude bilo koji
logaritamski od 10 do 15 kilooma. Mislim da ih nemam vise, ali nece biti
problem da se nadje po radnjama (ZKR?).
> Samo jos da priupitam, jel ce te zice cvrsto stojati u LO konektoru
> ? (nemam gde da ih kalaisem)
Neces moci ni da ih uguras kako treba ako ih ne kalajises. Ipak na kraju
ispada da je bolje da platis pa da te glava ne boli.
> kucistem ? U bilo u ciji sklop da ulaze da li se takava ploca ili
> kuciste mogu UPGRA- DOVATI .
Moze.
> i Spe- akera ili pak iz Speakera kao i sad pri dizanju sistema i svi
> zvuci iz prog- rama koji ne podrzavaju SB, a iz SB-a samo zvuci iz
> igara i programa koji ga podrzavaju.
Ovako ce biti, osim u slucaju da SB ima ulaz za PC speaker. Tada svi svuci
idu na izlaz SB-a (zvucnike), ali se kvalitet "DOS-generisanih" ne
poboljsava bitno.
razno.580nebojsha,
Da li SB AWE 32 ima DIGITAL IN ulaz ?
razno.581devugo,
Od drugara sam dobio na koristenje>
GRAFICKU TABLU (PC Tablet) sa disketama.
Da nije MARFIJA i njegovog zakona ja bih imao sve.. ovako negde
sam zaturio instalacione diskete. Pomagajte!
Uredjaj je:
PC tablet
Spotec Technology
Model: SP1812
Unapred hvala!
Pozdrav Devugo (Goran)!
razno.582zvezdan,
-> #580, nebojsha>> Da li SB AWE 32 ima DIGITAL IN ulaz ?
Bilo je ranije govora o tome, npr. moja poruka 11.283 PCUTIL.4.
Odgovor je - nema. Ima samo DIGITAL OUT, i što je najgore služi
samo za MIDI, ne i za WAV:
"An SPDIF jumper supplies unconverted digital audio suitable for
an external hi-fi digital-to-analogue converter, offering a much
cleaner and quieter sound than the AWE's onboard DACs. Only the
synth sounds are fed through this jumper, not the wave audio
channel."
Malo više informacija u vezi ove problematike je priloženo u
obliku teksta iz Personal Computer World-a. Jedino što u tekstu
nije tačno je da CD Grab zahteva SCSI CD-ROM i hard disk.
Istina je da radi i sa pojedinim, ali ne svim, IDE CD-ROM-ovima.
BTW, uskoro bi trebalo da se pojavi Pinacle, nova karta firme
Turtle Beach, koja bi trebalo da zameni Multisound Monterey.
Imaće kao opciju digitalni izlaz (a možda i ulaz).
digaudio.arjrazno.583seki,
Ima li ko tehnicke specifikacije novih kartica firme Advanced Gravis:
Gravis Ultrasound Plug & Play i Gravis Ultrasound Plug & Play Pro?
Ognjen
razno.584drdjokic,
Nabavio sam muzicku karticu AUDIO PLUS 1600 V.3 proizvodjac ZOLTRIX.
Ako neko ima drajvere, neki instalacioni softver ili neke podatke o
njoj bio bih mu zahvalan na informacijama. Kartica je 16-obitna.
Unapred hvala drdjokic
razno.585kostja,
-> #584, drdjokic> Nabavio sam muzicku karticu AUDIO PLUS 1600 V.3 proizvodjac
> ZOLTRIX. Ako neko ima drajvere, neki instalacioni softver ili neke
> podatke o njoj bio bih mu zahvalan na informacijama. Kartica je
> 16-obitna.
Ne znam sta ti to znaci 16-obitna? Ako mislis na slot koji zauzima
onda si u pravu, ako mislis na zvucne mogucnosti onda gresis.
Vlasnik sam iste samo sa oznakom V2. Koliko znam moze da tera stereo
do 22kHz ili mono do 44kHz. Sto se programa tice nisu nista narocito,
samo neki test program i "sistem" za podesavanje jacine zvuka:) .
LM, ako ti se kartica odaziva na Media Vision Thunder Board chip set
onda ce ti ovo uraditi posao za Win 3.11 . Sto se tice DOS-a mozes da
u autoexec.bat stavis samo SET komandicu koja odradjuje posao:
SET BLASTER=Axxx Ix Dx (Tx)
gdi ti je: Axxx adresa kartice (obicno 220)
Ix interapt koji koristis ( 5 ili 7)
Dx DMA kanal (ili ti obicno 1)
Tx je oznaka (valjda ko bi se setio) za neke glasove ili
bi da je za kompatibilnosti sa SB-om a treba da bude
brojka 2 ... ali to je opciono.
Dakle, evo je arhiva sa napomenom: raspakuj s paznjom na poddir u
arhivi.
Poz:)
zoltix.ziprazno.586mdimitrijevic,
Potrebne su mi informacije o BAR CODE-ovima. Sva iskustva ili
informacije koje imate o BAR CODE citacima koji mogu da se kace na PC
racunar su mi dobro dosla. Citac bi verovatno bio u obliku olovke. Imam
zahtev od klijenta da mu moj program prepoznaje BAR CODE i da mu stampa BAR
CODE-ove preko stampaca na papir.
Da li je sve ovo moguce na PC racunaru ? I sve tehnicke informacije
su dobro dosle, uzgred, da li se BAR CODE citac kaci na neku svoju karticu
ili se prosto kaci na neki od portova ?
razno.587epson,
Jel moze neko da mi kaže koje su prednosti kog monitora, a monitori su
KFC 15,Deawo 15 i Philips 15 , a pri tom mislim na stabilnost slike
kontrast boja a ne na zvučnike kod Philips-a !
I jel neko zna podatke od KFC 15 mislim na Horizontalnu Frekfenciju i
Vertikalnu Frekvenciju ?
razno.588djcorto,
-> #587, epson> KFC 15,Deawo 15 i Philips 15 , a pri tom mislim na stabilnost
> slike kontrast boja a ne na zvucnike kod Philips-a !
Koji Philips 15? A ili B ?
Moj subjektivni utisak :
1. Philips
2. KFC
3. Daewoo
Philips ima najostriju sliku, a Daewoo je najjeftiniji. KFC nije
uopste los, a najbolje bi bilo da sve prvo probas. Pokusaj da
uzmes 17", tu se situacija dosta menja u korist Daewoo-a, pre
svega zbog cene - a ostrina slike je, uzevsi u obzir dot od .28,
jako dobra.
razno.589epson,
-> #588, djcorto
▄- 2.KFC
Ja imam KFC 15' Digital Control pa sam hteo da pitam da nisam pogresio !
A kakvi su Sony 15' SF monitori ? Da li vrede cene ?
I jel moze neko da mi dave karakteristike KFC 15' monitora jer sam zagubio
knjizicu :( ?
razno.590dr.grba,
-> #588, djcorto>> uzmes 17", tu se situacija dosta menja u korist Daewoo-a, pre
>> svega zbog cene - a ostrina slike je, uzevsi u obzir dot od .28,
>> jako dobra.
Daewoo 17" košta već ispod 1200 DEM. Dobra sprava. Dočepah ga se na
mufte i ne mogu da sakrijem svoje zadovoljstvo. A što se tiče klase
15", obratite pažnju na nove DTK monitore - svakako zavređuju pažnju
i po ceni i po kvalitetu. Konačno nađoh monitor koji pamti setap za
svaku rezoluciju u kojoj radi.
razno.591djcorto,
-> #589, epson> A kakvi su Sony 15' SF monitori ? Da li vrede cene ?
It's a Sony ! :)
> I jel moze neko da mi dave karakteristike KFC 15' monitora jer
> sam zagubio knjizicu :( ?
Probacu da ti nabavim od drugara ....
razno.592djcorto,
-> #590, dr.grba> Daewoo 17" kosta vec ispod 1200 DEM. Dobra sprava. Docepah ga
> se na mufte i ne mogu da sakrijem svoje zadovoljstvo. A sto se
> tice klase
I ja gledam u jednog vec par nedelja, i nisam nezadovoljan.
Jedino sto mi se ne dopada je izrazen Pincushion, recimo sa
Tseng4000W32, dok kod Matroxa MGA toga vec nema toliko.
Primecuje se i "talasanje" na velikim jednolicnim povrsinama.
Nameravam da probam i Philips, cucete utiske.
Ipak, ne trpi nista preko 90Hz :( Greskom sam u setupu Matrox-a
pod NTom ostavio da monitor guta 120 Hz .... crnci u tunelu su
zaista lepi ;>
Ako gledamo price/performance, Sony i Daewoo 17" su tu negde
blizu, s tim sto je Sony proporcionalno i bolji i skuplji ...
razno.593mikis,
-> #588, djcorto+> 1. Philips
+> 2. KFC
+> 3. Daewoo
+>
+> Philips ima najostriju sliku, a Daewoo je najjeftiniji. KFC nije
+> uopste los, a najbolje bi bilo da sve prvo probas. Pokusaj da
Khm, po oglasima koje viđam "običan" KFC je jeftiniji od Daewoo-a, dok
onaj sa digitalnim kontrolama košta isto. E sad, pošto i meni isti problem
muči, zanima me da li vredi dodati tih 60-ak DEM za te digitalne kontrole?
Uzgred, verujem da je Philips bolji, ali da li je razlika vredna
dodatnih 200-tinak maraka? Takođe, kakva su iskustva sa Sony 15"
monitorima?
razno.594nenad,
-> #593, mikis> E sad, pošto i meni isti
> problem muči, zanima me da li vredi dodati tih 60-ak DEM za te digitalne
> kontrole?
Vredi ako to znači da pamti setovanja za različite modove.
> Uzgred, verujem da je Philips bolji, ali da li je razlika
> vredna dodatnih 200-tinak maraka? Takođe, kakva su iskustva sa Sony 15"
> monitorima?
Po meni je Daewoo bolji od Philips-a. Philips ima lepše i, da
kažemo, ispravnije boje, ali džaba ga bilo za 200 maraka, ne
bavim se poslom koji bi zavisio od toga da li je terakot baš
terakot.
razno.595mikis,
-> #594, nenad+> Po meni je Daewoo bolji od Philips-a. Philips ima lepše i, da
+> kažemo, ispravnije boje, ali džaba ga bilo za 200 maraka, ne
+> bavim se poslom koji bi zavisio od toga da li je terakot baš
Slažem se. Znači, glavna "bitka" je između KFC-a i Daewoo-a. Ima li ovaj
drugi digitalne kontrole? Može li neko da ostavi osnovne podatke o ovim
monitorima (dot pitch, vert/horiz. frekvencija...)?
Bilo bi lepo pročitati u "Računarima" nešto na ovu temu :)
razno.596nenad,
-> #595, mikis> Slažem se. Znači, glavna "bitka" je između KFC-a i Daewoo-a. Ima li ovaj
> drugi digitalne kontrole? Može li neko da ostavi osnovne podatke o ovim
> monitorima (dot pitch, vert/horiz. frekvencija...)?
Ima, pamti setovanja za 10 poslednjih naštelovanih rezolucija.
Meni je privlačniji od KFC-a jer ima ravniji ekran, ali Daewoo
je, koliko znam, u većini slučajeva skroman sa opsegom
frekvencija koje nudi (15" ide do 75 NI, ali to izvlači sa
mukom).
razno.597dule.n,
Treba mi sledeće:
- fontove ćirilične/latinične(YU) koje bih mogao da download-ujem u memoriju
printera;
- da li znate nekoga ko vrši ugradnju EPROM-a sa ćiriličnim/
latiničnim(YU) fontovima;
(Obe tačke se odnose na štampač PANASONIC 1123.)
razno.598djcorto,
-> #594, nenad> Po meni je Daewoo bolji od Philips-a. Philips ima lepse i, da
> kazemo, ispravnije boje, ali dzaba ga bilo za 200 maraka, ne
Daewoo ima svakako bolji odnos kvaliteta i cene. Za kucnu
primenu, bez obzira na posao, saaasvim je OK.
razno.599danilo,
Kada prikačim CD ROM (Sony CDU 55E) na drugi HD port Winbond PTI 265W
kontrolera računar zaglavljuje kod inicijalizacije Device drivera za
CD ROM u config.sys. Pod Win 95 bez DOS drivera sve radi O.k.
U čemu je problem?
razno.600madmax,
Ako neko ima driver za win95 CD ROM Misumi quad speed, molim da mi
javi.
razno.601zvezdan,
-> #596, nenad>> Daewoo
>> je, koliko znam, u vecini slucajeva skroman sa opsegom
>> frekvencija koje nudi (15" ide do 75 NI, ali to izvlaci sa
>> mukom).
??? 15" pri 640 x 480 radi sa 100 Hz, 800 x 600 90 Hz, 1024 x
768 80 Hz.
Da li da pomenem da sa Diamond Stealth64 Video radi i na 1600 x
1200?
razno.602baker,
Kakva je razlika izmedju obicne SIMM memorije i EDO memorije ?
..
razno.603mmarkovic,
-> #602, baker> Kakva je razlika izmedju obicne SIMM memorije i EDO memorije ?
E, ja sam odgovor na to pitanje čupao duuugačko, na PRO-u. Na kraju
sam morao da direktno prozovem zormija... ;) A ti hoćeš odmah! ;))
Spolja se izgleda ne razlikuju, nekada imaju one nalepnice
"gubi se garancija ako se nalepnica ošteti". Češće je, izgleda,
samo dopisano hemijskom olovkom EDO, koliko da sekretarica ne
pogreši kada nekom daje samo SIMMove... ;))
EDO efekat se zasniva, otprilike, na tome da memorija, ponekad,
uštedi ploči poneko wait stanje, ranijim ulaskom u stanje visoke
impedanse. Izgleda, retko... ;(
(ako zormi prati i ima vremena, molim ga da i za NET publiku objasni;)
Praktični efekti - nikakvi! ( ili ovo što se kod nas nudi nije EDO... )
Razlika u ceni ne opravdava, čak ponekad i naprotiv, kupovinu...
Praktičan savet: ako dobro stojiš sa dilerom, probaj i obične i EDO...
razno.604funky,
-> #603, mmarkovic)> > Kakva je razlika izmedju obicne SIMM memorije i EDO memorije ?
)>
)> E, ja sam odgovor na to pitanje čupao duuugačko, na PRO-u. Na kraju
)> sam morao da direktno prozovem zormija... ;) A ti hoćeš odmah! ;))
Ovo je izgleda za FAQ...
Postoji tekst u Računarima od pre par meseci 'Sinhroni ili asinhroni'
gde se porede sinhroni i asinhroni keš, običan i EDO DRAM.
Ukratko, doboci su nekih 5-7% ali samo sa BP kešom. Možda je nekom i
malo, ali je činjenica da razlika postoji. Sama činjenica da se
isključe sva stanja čekanja i uključi 6222 burst šema (koja postoji
samo za EDO) je dovoljna da se doda nekih 10 DEM za modul od 8 MB.
Ako ništa drugo, ono zbog psihičkog spokojstva :)
Imam taj tekst u fajlu, pa mogu da ga okačim ako ima još interesenata
razno.605byte,
-> #604, funky(:) Imam taj tekst u fajlu, pa mogu da ga okacim ako ima jos
interesenata
(:)
Ima:)
razno.606djcorto,
-> #601, zvezdan> ??? 15" pri 640 x 480 radi sa 100 Hz, 800 x 600 90 Hz, 1024 x
> 768 80 Hz.
Sa koliko boja ?
razno.607gtomic,
-> #590, dr.grba> mufte i ne mogu da sakrijem svoje zadovoljstvo. A što se tiče klase
> 15", obratite pažnju na nove DTK monitore - svakako zavređuju pažnju
Dodao bih da su mi se vrrrlo svideli Samsungovi monitori. Kristalna
slika, digitalna kontrola, širok opseg frekvencija, lep dizajn ...
Cenu ne znam ali ne verujem da je skuplja od Philipsa.
razno.608mmarkovic,
-> #604, funky> Imam taj tekst u fajlu, pa mogu da ga okačim ako ima još interesenata
Obavezno!
razno.609devugo,
Posto imam FAX, a on ne radi.. pomoc.
Fax je "OKI 8M" i ne radi prijem signala sa tel. linije, onog
koji treba da ga natera da radi kao faX. Kazu da su otisla 2
hibridna IC-a. Gde iste nabaviti. Firma "OKI", ko zastupa, gde
suservisi, E-mail adresa...???? Pomoc!
Unapred hvala!
razno.610zvezdan,
-> #606, djcorto>> > ??? 15" pri 640 x 480 radi sa 100 Hz, 800 x 600 90 Hz, 1024 x
>> > 768 80 Hz.
>>
>> Sa koliko boja ?
Monitor za odre|enu rezoluciju mo`e da radi na jednoj odre|enoj
max. frekvenciji bez obzira na broj boja, a kod grafi~ke karte
maksimalna frekvencija zavisi, osim od rezolucije, i od broja
boja.
Ovo je npr. max. koji nudi Stealth64 Video drajver sa 2MB bez
obzira na tip monitora:
256 64k 16M
640 x 480 120 Hz 120 Hz 120 Hz
800 x 600 120 100 75
1024 x 768 100 100
1152 x 864 75 75
1280 x 1024 75
1600 x 1200 48 Hz I
BTW, Daewoo 15" mo`e pri 800 x 600 da radi i na 100 Hz, ali je
slika malo (ne preterano) odse~ena sa bo~nih strana. Na 90 Hz
je OK.
razno.612dpredovic,
-> #609, devugo> hibridna IC-a. Gde iste nabaviti. Firma "OKI", ko zastupa, gde
> suservisi, E-mail adresa...???? Pomoc!
Cores (čini mi se).