razno.824dr.grba,
-> #820, madamov>> nešto, ali bez finesa kao što je otisak prsta ili dlana kao ključ, bilo bi
>> dobro da se stvar obavlja nekom vrstom magnetne kartice. Zna li neko
>> postoji li tako nešto kod nas?
Ima par rešenja. Najsimpatičnije je jedno koje koristi magnetno
dugmence koje se čuva kao privezak za ključeve.
Uz malo truda, mogao bih se dokopati kontakt podataka.
razno.825supers,
-> #821, vitez.koja>> Nemam pojma, ali da proba sa običnim 3.5" disketama, pošto imaju
>> onaj serial number mogu služiti kao identifikacione kartice, a može
>> se po njima i pisati/brisati po potrebi...
Ovo zvuči kao sjajna ideja... A potreban hardver ne može biti jevtiniji.
Od nekoga može da otkupi potrebnu količinu DD disketa...
razno.826madamov,
-> #824, dr.grba> Uz malo truda, mogao bih se dokopati kontakt podataka.
'Ajmo, 'ajde, svi u napad, tj. ako ti nije teško, dokopaj se.
razno.827madamov,
-> #822, canny> Postoje dve firme koje uvode taj sistem. Ako tvoja drugarica ima para javi
> mi pa da ti nabavim telefone.
Ona nema, ali ima onaj koji je pitao (neki njen poslovni saradnik) tako da bih
te molio da pronađeš brojeve telefona.
razno.828zeljkoj,
-> #825, supers>>> Nemam pojma, ali da proba sa običnim 3.5" disketama, pošto
>>> imaju onaj serial number mogu služiti kao identifikacione
>>> kartice, a može se po njima i pisati/brisati po potrebi...
>
> Ovo zvuči kao sjajna ideja... A potreban hardver ne može biti
> jevtiniji. Od nekoga može da otkupi potrebnu količinu DD
> disketa...
Podatke upisane na takvim 'karticama' bi bilo strašno lako menjati.
A i mogle bi da se umnožavaju u neograničenim količinama.
razno.829nenad,
-> #820, madamov> Jednoj mojoj drugarici je potreban uređaj kooji se kači na PC, a uređaj
> se ukratko može opisati kao onaj automat u koji radnici ubacuju kartice
> kada dolaze i odlaze sa posla.
Znam da je Stil Computers radio tako nešto, a mislim da radi i
sada. Najbolje je da ipak sam proveriš direktno sa njima. Nisam
upoznat sa detaljima ali mislim da je osim uređaja potreban je i
jedan PC koji može da izvršava MS Access aplikaciju.
razno.830nenad,
-> #828, zeljkoj> Podatke upisane na takvim 'karticama' bi bilo strašno lako menjati.
> A i mogle bi da se umnožavaju u neograničenim količinama.
Što se menjanja tiče to bi se dalo rešiti nekom kombinacijom
šifrovanja javni/tajni ključ, a i ovaj drugi problem bi se
relativno lako mogao rešiti ako bi se na te diskete svaki put
upisivao neki ID koji bi se sledeći put upoređivao (što se
kopiranja tiče - nije preveliki problem napraviti ni kopiju
magnetne kartice, ko već hoće da provaljuje).
Veći problem je tu, čini mi se, sporost i nepouzdanost diskete.
razno.831supers,
-> #828, zeljkoj>>>>> Nemam pojma, ali da proba sa običnim 3.5" disketama, pošto
>>>>> imaju onaj serial number mogu služiti kao identifikacione
>>>>> kartice, a može se po njima i pisati/brisati po potrebi...
>> Podatke upisane na takvim 'karticama' bi bilo strašno lako menjati.
>> A i mogle bi da se umnožavaju u neograničenim količinama.
Ipak je zgodna ideja za ustanovu koja nije na strogom režimu bezbednosti...
Za evidencije koje predstavljaju formalnost...
razno.832mcule,
Šta predlažete kao uređaj za brzo vraćanje (instaliranje)
aplikacija (Win95, Office95, Corel5, 3DS, NC, NU95,...) u firmi
koja broji 15-tak računara i po neki put treba nešto
reinstalirati?
Externi HD koji se kači na paralelni port?
IOmega ZIP drive?
...?
Interesuju me predlozi i orjentacione cene.
Hvala
razno.833zoxy,
-> #820, madamov> Jednoj mojoj drugarici je potreban uredaj kooji se kaci na PC, a uredaj se
> ukratko moze opisati kao onaj automat u koji radnici ubacuju kartice kada
Evo i firme koja navodno jedina na Balkanu radi tu vrstu kartica:
GRAFOCARD tel 670923
U zemunu su kod studentskog grada..
Radio sam sa njima.. licni utisak su da su "pomalo prevaranti" :)
Takvu karticu blanko prodaju za 0,9 DM sa kolornom stampom 1,3-1,4 DM
(nisam bas 100% siguran u cenu ali ako sam i pogresio to je za 0,1 DM)
za nanosenje magnetnog sloja i upis nisam razgovarao...
Vredi pogledati u svakom slicaju..
Forever your,
razno.834kostja,
-> #824, dr.grba=>>> dobro da se stvar obavlja nekom vrstom magnetne kartice. Zna li neko
=>>> postoji li tako nesto kod nas?
=>
=> Ima par resenja. Najsimpaticnije je jedno koje koristi magnetno
=> dugmence koje se cuva kao privezak za kljuceve.
Ne znam za takve egzibicije, ali jedan sistem koji radi preko
kartica sa bar-kodom radi kod mene sasvim lepo.
Nisam ulazio u problematiku ali... koliko videh par malih
citaca sas LCD displejom + uno PC i sve lepo radi. Cak i
kartice se mogu sasvim lepo i brzo napraviti (bez neke
posebne filozofije).
Kod nas su taj sistem postavili ljudi iz Silicon-a.
razno.835ancha,
XM............
imam jedan problem :
u W95 neca da radi "dial-up networking" prosto javi da ne dobija odgovor od
modema......
ali posle 2-3 meseca uzaludnog pokushavanja podeshavanja gore pomenutog
i tcp/ip protokola ,ne pitajte me kako, doshao sam do zakljuchka da
DIAL-UP RADI SAMO AKO W95 PODESIM U 16 BOJAAAAAAA!!!!!!!!!!!
neverovatno zar ne?
prvo na shta sam pomislo je da je problem u tome shto imam "samo" 8 MB rama
ali nisam siguran....
da li je neko imao ovakvih problema?
ako jeste nek pomazhe
BTW:konfiguracija je: 486 dx4 na 100MHz , 8 MB ram , S3 805 graph.ca. , vlb
razno.836zveki,
-> #820, madamov> dolaze i odlaze sa posla. U stvari, njoj treba kompletno
> rešenje za tako nešto, ali bez finesa kao što je otisak prsta
> ili dlana kao ključ, bilo bi dobro da se stvar obavlja nekom
> vrstom magnetne kartice. Zna li neko postoji li tako nešto kod
> nas?
Koliko znam, kolege iz Pupinove laboratorije za automatiku su to
napravili pre par godina. Ne znam sad broj telefona, ako treba javiću.
razno.837sljubisic,
-> #835, ancha>DIAL-UP RADI SAMO AKO W95 PODESIM U 16 BOJAAAAAAA!!!!!!!!!!!
A modem inace (iz nekog komunikacionog programa pod Win95) radi?
>BTW:konfiguracija je: 486 dx4 na 100MHz , 8 MB ram , S3 805 graph.ca. , vlb
Problem moze biti u S3 karti, jer poput jos par grafickih kartica koristi
adresu na kojoj se standardno nalazi COM4.
Da nemas slucajno interni modem na COM4? Probaj da ga premestis na COM2
(ili COM3 vec u zavisnosti na kom COM portu ti je mis) pa javi da li ima
neke promene.
razno.838ancha,
-> #837, sljubisic> Da nemas slucajno interni modem na COM4? Probaj da ga premestis na COM2
> (ili COM3 vec u zavisnosti na kom COM portu ti je mis) pa javi da li ima
> neke promene.
XM.... mislim da sam ovo vec pokushavao ali probacu ponovo sve com port-ove
u svakom sluchaju hvala na interesovanju
P.S.:javicu ako neshto budem namestio , mozhda i neko drugi ima slichnih
problema
razno.839smilicic,
-> #835, ancha» u W95 neca da radi "dial-up networking" prosto javi da ne
» dobija odgovor od modema......
Meni se jednom desilo slično, prosto nije hteo ni da "čuje" za modem.
Problem sam rešio deinstalacijom DUP Networking-a pa odmah zatim
ponovnom instalacijom istog sa CD-a i sve je "sâmo" proradilo!
razno.840zoran.r,
-> #835, ancha=> DIAL-UP RADI SAMO AKO W95 PODESIM U 16 BOJAAAAAAA!!!!!!!!!!!
Ja sam imao sličan problem i stvar je bila u "klanju" modema i video karte.
Rešenje je bilo:miš na Com2 a modem na Com3.
razno.841ranx,
-> #835, ancha> BTW:konfiguracija je: 486 dx4 na 100MHz , 8 MB ram , S3 805 graph.ca. , vlb
Ex, da...
Već sam pisao o ovome, ali evo opet:
S3 VIDEO KARTE KORISTE INTERAPT KOJI KORISTI I COM 4!!!!!!!!!!
... ako rade u SVGA režimu.
Zbog toga je potrebno da ti modem bude na COM 3, a miš na COM 2 (nipošto na
COM 1 jer će onda da se "kolje" sa modemom) i to je sve.
Probaj ovako, pa javi dal' radi.
razno.842madamov,
Zahvaljujem se svima koji su mi odgovorili na pitanje o uređaju za evidenciju
dolaska radnika na posao.
razno.843vitez.koja,
-> #830, nenad#=> Veći problem je tu, čini mi se, sporost i nepouzdanost diskete.
Moje "rešenje" je bilo da se kao kod npr. diskdupeta proverava
stalno da li je disketa u drajvu, tj. da se stalno pokušava čitanje
serijskog broja (tako i dobih tu ideju :) i kad se promeni broj, to se
konstatuje i gotovo.
Ipak je 3.5" disketa nezgrapna za nošenje u novčaniku :( (a i
primedba o nepouzdanosti stoji).
sk
razno.844borisb,
-> #833, zoxy>Evo i firme koja navodno jedina na Balkanu radi tu vrstu kartica:
>GRAFOCARD tel 670923
>Radio sam sa njima.. licni utisak su da su "pomalo prevaranti" :)
Ja sam, kakve li slučajnosti, pre godinu dana radio u toj firmi
na personalizaciji ID & kreditnih kartica i pripremi za štampu
(onaj deo pripreme koji se radi na kompjuteru).
Koliko znam tada su stvarno bili jedini na balkanu (nisam imao
mogućnost da proverim), a i sada su jedini u YU koji prave takve
kartice. Ima još firmi koje primaju narudžbine za takve kartice
ali ih ne prave sami nego taj posao prepustaju ili GRAFOCARD-u
ili nekoj firmi iz inostranstva (uglavnom Austrija).
Ne, nisu "prevaranti", stvarno tako mislim (nije samo ono:
"nikada ne pljuj u bunar iz kojeg si pio vodu").
Ova firma tada nije prodavala "skalameriju" za očitavanje kartica,
to su radili drugi, verovatno je tako i sada.
>Takvu karticu blanko prodaju za 0,9 DM sa kolornom stampom 1,3-1,4 DM
>za nanosenje magnetnog sloja i upis nisam razgovarao...
Cena zavisi od tiraža, broja boja, dali ima detalja radjenih u
ofset štampi, a delimično je i stvar lične pogodbe. Magnetni sloj
se ne nanosi posebno, deo je kartice, ali je potrebno uraditi
personalizaciju (kodiranje).
>Vredi pogledati u svakom slicaju..
P.S. Ako nekoga interesuje mogu napisati posebnu poruku da malo
detaljnije opišem kartice i šta se može dobiti kod nas, ova poruka
je već predugačka.
razno.845nenad,
-> #841, ranx> S3 VIDEO KARTE KORISTE INTERAPT KOJI KORISTI I COM 4!!!!!!!!!!
Čisto preciznosti radi: ne koriste isti interapt već isti adresni
prostor (port) - 2E8. Ovo je prilično bitna razlika da ne bi neko
pomislio da promenom IRQ-a (recimo sa 4 prebaci IRQ na 5) može da
reši problem - ne može. S3 karte (kao uostalom i mnoge druge nove
video kartice) ne mogu da egzistiraju sa onim što se u DOS-u zove
COM4, naročito ne ako neko ima potrebu da menja video mod za
vreme rada modema. Najmanje što može da se desi je zbrljani
podaci ili prikaz, a vrlo verovatno i blokada celog sistema.
razno.846pzeljko,
-> #841, ranxrz
**B00000
SESSION STATISTICS:
SESSION STATISTICS:
SESSION STATISTICS:
Moje iskustvo u resavanju pomenutog problema ,obzirom da
je konfiguracija PC indeticna (ista video karta);je
sledece
Mis na COM 1
Modem na COM 2
i sve lepo radi bez ikakvih problema godinu dana pod WIN95.
razno.847mdimitrijevic,
Da li neko zna ko prodaje kablove za povezivanje računara preko
paralelnog porta ?
razno.848zeljkoj,
-> #837, sljubisic> Problem moze biti u S3 karti, jer poput jos par grafickih
> kartica koristi adresu na kojoj se standardno nalazi COM4.
Meni se S3 ne slaže sa modemom samo ako koristim drajver koji se
isporučuje uz Win95. Sa drajverom koji sam dobio uz karticu je
sve ok, ali je on (po Wintachu) sporiji, i to dosta.
razno.849hercog,
-> #844, borisb(*> P.S. Ako nekoga interesuje mogu napisati posebnu poruku da malo
(*> detaljnije opišem kartice i šta se može dobiti kod nas, ova poruka
(*> je već predugačka.
Mogao bi, ne bilo ti zapoveđeno O:)
Sale
razno.850mango,
-> #840, zoran.r>=> DIAL-UP RADI SAMO AKO W95 PODESIM U 16 BOJAAAAAAA!!!!!!!!!!!
> Ja sam imao slican problem i stvar je bila u "klanju" modema i video karte.
> Resenje je bilo:mis na Com2 a modem na Com3.
Nek mi posle pricaju o razlici izmedju internih i eksternih
kao cisto subjektivnoj;))
razno.851pifat,
U redakciji već duže vreme stoji jedan Šarpov fotokopir kome je
nespretni majstor pre jedno tri godine spalio trafo, ne znajući da
isti radi na naponu od 110 V. Zna li neko ima li Šarp nekakvo
zastupstvo ovde, ili može i pointer na neki sajt na WWW ? Model je
Z-75, verovatno iz sredine osamdesetih. Svojevremeno sam bez uspeha
pokušao kontakt snail-mailom, ali bez uspeha. UBR, trafo je posle
spaljivanja odnesen ko-zna-gde na popravku, pa nemam ni ideju kakve
su mu radne karakteristike. Naravno, posle toga se trafou gubi svaki
trag.
razno.852dselic,
-> #845, nenad> reši problem - ne može. S3 karte (kao uostalom i mnoge druge nove
> video kartice) ne mogu da egzistiraju sa onim što se u DOS-u zove
> COM4, naročito ne ako neko ima potrebu da menja video mod za
> vreme rada modema. Najmanje što može da se desi je zbrljani
> podaci ili prikaz, a vrlo verovatno i blokada celog sistema.
Kako to da meni sve radi kako treba već mesec i po?
PS. Promenio sam malopre, za svaki slučaj. :)
razno.853ancha,
-> #841, ranx>Zbog toga je potrebno da ti modem bude na COM 3, a mis na COM 2 (niposto na
>COM 1 jer ce onda da se "kolje" sa modemom) i to je sve.
>Probaj ovako, pa javi dal' radi.
daaaaaaaaaaaaaa
ovako radi
XM ja sam i pre menjao com portove medjutim nisam mogao da modem postavim na
com 3 jer 95 nije "instalirala" isti pa sam morao da javim windows-u da taj
port postoji.... (pomalo bizarno)
u svakom sluchaju hvala svima na interesovanju za moj problem i hvala na pomoci
cu
razno.854zoxy,
-> #847, mdimitrijevic> Da li neko zna ko prodaje kablove za povezivanje racunara preko
> paralelnog porta ?
Neki moj drugar prodaje za 15 DM..
Na buvljaku (N.Bg.) imas konektore RS232 (7 din) plastika za njih je takodje 7
din.
Cene samog kabla ne znam, mada i mene zanima..
Pa..."uradi sam"
razno.855szdravko,
Zahvaljujem se svima koji su odgovorili na prvo pitanje o noname
digitizer-u. Sada evo i vise podataka o njegovom izgledu:
- 4 zelene LE(D) diode u gornjem levom uglu
- sa strane, odozgo nadole napisana njihova znacenja (POINT, TRACK,
RUN,
CHOI)
- polje za crtanje (formata A4) oiviceno je sa 3 strane nizom
kvadrata u
kojima su upisane funkcije:
gornja strana: F1, F2, F3 -> F15, 0 -> 9, :, *, -, +, ., /, ,
leva strana: CTRL, BAUD, RESET, MENU, GRID, SCALE, COOR, INCR, RATE,
POINT, RUN, PICK, LOC, CHOI, STR, A1, Bk, A2, DEL, CE, CNCL, STA
donja strana: CR, SD, A -. Z, (, ), >, ?, =
- sa desne strane (gornji ugao) rupa za drzanje olovke
- prednja strana digitajzera sadrzi dugme za restart, konektor za
olovku
i misa i kabl za napajanje i vezu sa kompjuterom (u stvari samo je
zajednicka plasticna izolacija)
- na drugom kraju kabla je 5-pinski konektor (DIN?) i 25-pinski
zenski
konektor
- olovka sa grafitnim vrhom koji moze da se uvlaci i izvlaci (za
detekciju jaceg i slabijeg pritiska na plocu digitajzera)
- mis je crni sa jednim zutim tasterom i lupom i nisanom na vrhu
Imate li driver-e za ovo? Hvala unapred, :)!
razno.856obren,
-> #847, mdimitrijevic> Da li neko zna ko prodaje kablove za povezivanje računara
> preko paralelnog porta ?
Teško da to iko prodaje. Savetujem ti da kupiš paralelni kabl za štampač
koji ima potreban broj žica, i onda sam da prelemiš prema uputstvu iz
ALLCABLE fajla sa Sezama. Jeste malo pipav posao ali završi se za najviše
sat vremena. :) Iskustva su vrlo pozitivna što se tiče cene i brzine,
možeš i da podigneš mini mrežicu pod Win95 ili OS/2, a i bez toga je
zgodno za prebacivanje fajlova kroz Norton Commander.
razno.857mcikota,
-> #835, ancha
> da li je neko imao ovakvih problema?
> ako jeste nek pomazhe
>
> BTW:konfiguracija je: 486 dx4 na 100MHz , 8 MB ram , S3 805 graph.ca. , vlb
Ja imam istu konfiguraciju,cak potpuno istu sa s3 805 1mb karticom i
nekim sklj. monitorom color,ali kod mene radi bez problema.Imam modem
1440 umc v/f/d i bas nikakvih problema nemam.
Medjutim moj drug ima slicnih problema i ako ima mocnu masinu.Naime,
kod njega se broj okrene samo jednom a posle izbacuje vezu vec
posle prvog broja i napise da je 'onaj tamo ' prekinuo vezu....
razno.858passinger,
-> #847, mdimitrijevic> > Da li neko zna ko prodaje kablove za povezivanje racunara
> > preko paralelnog porta ?
>
> Tesko da to iko prodaje. Savetujem ti da kupis paralelni kabl za
> stampac koji ima potreban broj zica, i onda sam da prelemis prema
> uputstvu iz ALLCABLE fajla sa Sezama. Jeste malo pipav posao ali
> zavrsi se za najvise sat vremena. :) Iskustva su vrlo pozitivna
sto
> se tice cene i brzine, mozes i da podignes mini mrezicu pod Win95
> ili OS/2, a i bez toga je zgodno za prebacivanje fajlova kroz
> Norton Commander.
>
PROvereno radi, i to odlicno. Probah sa ortakom jos kada je DOOM
prestao biti zanimljiv u solo varijanti, pa smo kupili dva konek-
tora i obican kabl za telefon. Ako me secanje ne vara koristili
smo 11 zica iz njega. Semu za lemljenje imas ovde u nekoliko faj-
lova, mislim u net/misc dir-u. Tu imas i programce koje preko
LPT porta "simulira" ( najpribliznije receno ) lan kartu za IPX
protokol ( odnosno ODI ), pa instaliras npr. Novell Lite ili
Personal Netware i samo editujes startnet.bat i zamenis net.cfg
od ne2000 ( ako si je izabrao kod instalacije ) sa net.cfg koji
ide uz ovo programce i sve ide k'o zmaj.
P.S. Nisam probao paralell to paralell kabl koji ide uz DATA
Switch-eve za deljenje printera medju racunarima. Tek mi
je sada palo to na pamet, ali ne znam koji je raspored
pinova tu zalemljen.
razno.859bmladenovic,
Da li neko zna koji 8x CD-ROM dobro cita kod nas,
tj. koja marka je dobra, i gde moze jeftinije da
se nabavi.
razno.860dekik,
-> #859, bmladenovic
D?>> Da li neko zna koji 8x CD-ROM dobro cita kod nas, tj.koja marka je
D?>> dobra,i gde moze jeftinije da se nabavi.
Po mom mishljenju Phillips je najbolji a imash ga za 220dm,ne secham
se tachno gde al pogledachu pa chu ti javiti.
razno.861supers,
Na 5,25" flopiju mi je raskliman konektor za napajanje.
Da li neko to sređuje (fiksira, lemi ili šta već treba)?
razno.862vstan,
-> #860, dekik> Po mom mishljenju Phillips je najbolji a imash ga za 220dm,ne
Philips 10x sa play tasterom ?
razno.863vstan,
-> #861, supers> Na 5,25" flopiju mi je raskliman konektor za napajanje.
> Da li neko to sređuje (fiksira, lemi ili šta već treba)?
Axa. Javi se na mail.
razno.864terminali,
Ima li neko licna iskustva sa JAZZ drajvom od 1Gb???
Ako ima, neka se javi meni na mail, ili ako ima na prodaju uz
demonstraciju.
Svi prilozi/licna iskustva su dobro dosli!!
Hvala u napred na komentarima.
razno.865n.ceh,
-> #861, supers Su> Na 5,25" flopiju mi je raskliman konektor za napajanje.
Su> Da li neko to sreduje (fiksira, lemi ili sta vec treba)?
Mogu ja da ti to pogledam. Ako nista drugo, mogu da ga zamenim,
imam ovde nekoliko starih koji mogu da posluze za delove...
Ceh.
razno.866kostja,
Jel` ima neko ko ovdi pravi kablice za IDE diskove?
Trebala bi mi dva duza kabla. Recimo izmedju prvog
i drugog konektora nekih 40, a izmedju drugog i treceg
jedno 30 cm.
Jel` ima gde to da se nadje?
razno.867vstan,
-> #866, kostja> Trebala bi mi dva duza kabla. Recimo izmedju prvog
> i drugog konektora nekih 40, a izmedju drugog i treceg
> jedno 30 cm.
40+30=70cm . Po IDE preporuci za sve preko 50cm se ne
garantuje da će raditi korektno.
razno.868jvujnic,
Trebala bi mi informacija gde se mogu nabaviti kablovi za štampače. Treba mi
za epson LQ-550 i to 3,5m dužine.
razno.869dule.n,
Hteo bih da kupim FDD 3,5", ali on zahteva onaj drugačiji
priključak za napajanje (manji). E, stvar je u tome što moje
napajanje (zajedno sa kućištem staro 6 godina) nema te male
priključke.
Ima li neko predlog za rešenje ovog problema? Da li je napon
napajanja 3,5" FDD-a isti kao i za ostalo, pa da se samo
zameni jedan od ovih većih priključaka tim manjim?
Ne kupuje mi se baš celo kućište zbog ovoga!
Ako neko ima bilo kakve sugestije, unapred hvala.
razno.870vstan,
-> #869, dule.n> Ima li neko predlog za rešenje ovog problema? Da li je napon
> napajanja 3,5" FDD-a isti kao i za ostalo, pa da se samo
> zameni jedan od ovih većih priključaka tim manjim?
Upravo tako. Inače je mali često vezan paralelno sa velikim
priključkom.
razno.871nenad,
-> #869, dule.n> Ima li neko predlog za rešenje ovog problema? Da li je napon
> napajanja 3,5" FDD-a isti kao i za ostalo, pa da se samo
> zameni jedan od ovih većih priključaka tim manjim?
Jeste, ali najbolje je da ne menjaš već da nadovežeš priključak
na postojeće žice. Najčistije rešenje je da napraviš Y razdelnik,
eventualno i sa 3 "izlaza", zlu ne trebalo.
razno.872shimano,
-> #868, jvujnic-> Trebala bi mi informacija gde se mogu nabaviti kablovi za štampače.
-> Treba mi za epson LQ-550 i to 3,5m dužine.
Mislim da ćeš se morati zadovojiti sa maksimalnih 2,5 metra standardnog
kabla jer ako se dobro sećam preko te dužine za paralelnu vezu ima problema
mada se ne sećam dobro da li se to odnosi samo na brzine oko 115200 ili se
to dešava kod svih brzina. Opet, nekad davno sam nekome povezivao dva
računara tom vezom i znam da smo morali da tražimo neki specijalni kabl za
veću dužinu od 2,5m i samo sam ga tada video "uživo" i nijednom posle
toga.
HM, neka ti je bog na pomoći u svakom slučaju.
razno.873jvujnic,
-> #872, shimano> računara tom vezom i znam da smo morali da tražimo neki specijalni kabl za
> veću dužinu od 2,5m i samo sam ga tada video "uživo" i nijednom posle
> toga.
Da li neko zna kakav je taj 'specijalni kabl'?
Da li on treba da spasi štampač gubitka podataka, ili nešto slično?
I, da, gde se može nabaviti i po kojoj ceni?
razno.874slaki,
Da li matematički koprocesor 387/40 može da radi na
ploči sa procesorom 386/33 ?
Ako je odgovor potvrdan, zanima me da li ovakva
kombinacija može da napravi neki problem ?
razno.875kostja,
-> #867, vstan=> 40+30=70cm . Po IDE preporuci za sve preko 50cm se ne
=> garantuje da ce raditi korektno.
Cudno, ova dva sto imam u radnom stolu su 0-30-47 i
0-36-52cm duzine.
Utesno je sto stoji "ne garantuje se" a ne "nece"
da radi. Dobro, probacu neke vratolomije, al` jel`
ima koga ko to radi?
razno.876zveki,
-> #868, jvujnic> Trebala bi mi informacija gde se mogu nabaviti kablovi za
> štampače. Treba mi za epson LQ-550 i to 3,5m dužine.
Video sam u katalogu Beograd elektronik (ne BG elektronika sa Taša)
da imaju kablove do 10 m dužine. Ne znam sad adresu (negde na Novom Bgd)
i telefon - zovni informacije.
razno.877dule.n,
-> #870, vstan=> Upravo tako. Inače je mali često vezan paralelno sa velikim
=> priključkom.
Znači može! E pa sad sam bliže rešenju. :)
Hvala ti za ovaj podatak. :)
razno.878dule.n,
-> #871, nenad=> Jeste, ali najbolje je da ne menjaš već da nadovežeš priključak
=> na postojeće žice. Najčistije rešenje je da napraviš Y razdelnik,
=> eventualno i sa 3 "izlaza", zlu ne trebalo.
Da, to je dobra ideja sa razdelnikom. Samo ne znam gde da nabavim
ovaj mali priključak. Ustvari, možda ću da "izvadim" jedan nekome
ko ima takva dva na napajanju. ;)
U svakom slučaju hvala za sugestiju. :)
razno.879n.ceh,
-> #869, dule.n Du> Hteo bih da kupim FDD 3,5", ali on zahteva onaj drugaciji
Du> prikljucak za napajanje (manji). E, stvar je u tome sto moje
Postoje produzetci koji na jednom kraju imaju veliki koji se natakne
na ono sto ti viri iz napajanja, a na drugom mali konektor koji se
turi u 3,5" drive, i eto veselja.
Ceh.
razno.880dule.n,
-> #879, n.ceh=> Postoje produzetci koji na jednom kraju imaju veliki koji se natakne
=> na ono sto ti viri iz napajanja, a na drugom mali konektor koji se
:) Nisam mogao da izdržim! ;)
=> turi u 3,5" drive, i eto veselja.
=> Ceh.
To bi bilo super, samo kad bih takvo što našao negde. Imaš li ideju
gde bi mogao takav adapter da se nađe?
razno.881vstan,
-> #874, slaki> Da li matematički koprocesor 387/40 može da radi na
> ploči sa procesorom 386/33 ?
> .. da li ovakva kombinacija može da napravi neki problem ?
Trebalo bi da može, i to bez problema.
razno.882supers,
>> Naravno da radi, svaki VLB kontroler je običan ISA kontroler dok
>> mu ne startuješ drajvere.
Da oživim jednu staru temu... VLB je već istorija, ali šta ću kada ga
još uvek imam u mašini ;) Dakle, moje pitanje je šta su kog đavola
uopšte pravili VLB kontrolere ako znamo da su dobici u praktičnom radu
sa dignutim drajverom merljivi akademskim razlikama.
razno.883jvujnic,
-> #876, zveki> Video sam u katalogu Beograd elektronik (ne BG elektronika sa Taša)
> da imaju kablove do 10 m dužine. Ne znam sad adresu (negde na Novom Bgd)
> i telefon - zovni informacije.
Ajde ako neko zna neke informacije o ovoj firmi, neka ostavi ovdeN neki hint,
OK?
razno.884dtadic,
-> #883, jvujnic>> > Video sam u katalogu Beograd elektronik (ne BG elektronika sa Taša)
>> Ajde ako neko zna neke informacije o ovoj firmi, neka ostavi ovdeN neki
Beograd elektronik, Gandijeva 115a tel/fax 150-958, 176-43-65, 141-379.
Koliko ja znam prodaju samo na veliko (informacija od pre 6 meseci).
razno.885mbarjak,
Imam SHARP-ov dzepni kompjuter PCE500 i jednu 386-icu. Bilo bi jako lepo
kada bi ih povezao radi razmene informacija.
Koliko sam gledao PC RS232C port i port na PCE500 imaju iste nazive
pinova(tacno se slazu po vrsti signala npr. transmit data, receive data, signal
ground...) a SHARP ima UART chip koji podrzava brzine od 300-9600 bps,half/full
duplex...
Da li je moguce direktno povezati ovo dvoje tj. samo sa obicnim
povezivanjem pinova zicom bez neke elektronike?
Ako neko ima bilo kakvu informaciju oko ovoga resio bi me mnogih muka.
razno.886vitez.koja,
-> #879, n.ceh#=> Postoje produzetci koji na jednom kraju imaju veliki koji se
#=> natakne na ono sto ti viri iz napajanja, a na drugom mali konektor
#=> koji se turi u 3,5" drive, i eto veselja.
Ima li to neko i da je voljan da proda?
sk
razno.887mango,
-> #882, supers>>> Naravno da radi, svaki VLB kontroler je obican ISA kontroler dok
>>> mu ne startujes drajvere.
>
> Da ozivim jednu staru temu... VLB je vec istorija, ali sta cu kada ga
> jos uvek imam u masini ;) Dakle, moje pitanje je sta su kog davola
> uopste pravili VLB kontrolere ako znamo da su dobici u prakticnom radu
> sa dignutim drajverom merljivi akademskim razlikama.
Kako zasto? Na sva slicna pitanja odgovor je jednostavan-
da bi sa sto manje truda uzeli sto vise para:)
razno.888vstan,
-> #886, vitez.koja>#=> .. a na drugom mali konektor koji se turi u 3,5" drive, i eto veselja.
>
> Ima li to neko i da je voljan da proda?
Voljan.
razno.889nenad,
-> #882, supers> Dakle, moje pitanje je šta su kog đavola
> uopšte pravili VLB kontrolere ako znamo da su dobici u praktičnom radu
> sa dignutim drajverom merljivi akademskim razlikama.
Pa nije baš tako... Možda tvoj disk ne može da iskoristi veću
brzinu protoka preko magitrale. Inače, vreme trasfera podataka iz
magistrale u bafer HD-a je prilično veće nego kod starih ISA
kontrolera - uz drajver naravno.
Ovo naročito važi za video karte, a naročito za rezolucije sa
puno boja pošto je tada neophodno "preterati" mnogo veću količinu
podataka preko magistrale.
Slažem se, naravno, da je VLB prilično nesrećan standard i veliko
budženje, i jako sam zadovoljan što sam ga u "razvojnom putu"
svoje mašine - zaobišao.
razno.890zkrstin,
-> #885, mbarjak> Imam SHARP-ov dzepni kompjuter PCE500 i jednu 386-icu. Bilo bi jako lepo
> kada bi ih povezao radi razmene informacija.
> Koliko sam gledao PC RS232C port i port na PCE500 imaju iste nazive
> pinova(tacno se slazu po vrsti signala npr. transmit data, receive data,
> signal ground...) a SHARP ima UART chip koji podrzava brzine od 300-9600
> bps,half/full duplex...
> Da li je moguce direktno povezati ovo dvoje tj. samo sa obicnim
> povezivanjem pinova zicom bez neke elektronike?
Mogice je direktno povezivanje PC i E500 ali postoji mali problem.
Naponski nivoi nisu uskladjeni.
Ako ih direktno spojis Sharp ce primati korektno podatke sa
PC ali PC nece moci nista da prima. (Eksperimentalno provereno)
Da li neko ima ideju kako ovaj problem najlakse da se resi?
> Ako neko ima bilo kakvu informaciju oko ovoga resio bi me mnogih muka.
razno.891orlic,
-> #882, supers
>> Naravno da radi, svaki VLB kontroler je obican ISA kontroler dok
>> mu ne startujes drajvere.
Su> Da ozivim jednu staru temu... VLB je vec istorija, ali sta cu kada ga
Su> jos uvek imam u masini ;) Dakle, moje pitanje je sta su kog davola
Su> uopste pravili VLB kontrolere ako znamo da su dobici u prakticnom radu
Su> sa dignutim drajverom merljivi akademskim razlikama.
Pa valjda zavisi od ploce, koliko me secanje sluzi... Uz VLB kontroler
dobijao se veci PIO, 32bit rad (to je sad nista, ali tada...), HDD block
mode, LBA, dva IDE kanala... Pa i nije malo (ovo su razlike koje se bile
noviVLB/stariISA).
razno.892n.ceh,
-> #880, dule.n Du> To bi bilo super, samo kad bih takvo sto nasao negde. Imas li ideju
Du> gde bi mogao takav adapter da se nade?
Mislim da imam ja par komada, samo je pitanje da li ti takvi odgovaraju
s obzirom da sam naleteo na neke FDD-ove koji neće da prihvate svaki
konektor.
Ceh.
razno.893supers,
-> #889, nenad>> brzinu protoka preko magitrale. Inače, vreme trasfera podataka iz
>> magistrale u bafer HD-a je prilično veće nego kod starih ISA
>> kontrolera - uz drajver naravno.
Da, i zbog toga u benchmark programu dobijem mnogo lepše cifre za
baferisani transfer. Ali nije mi poznato da je neko u praktičnom radu
sa diskom osetio dobrobiti u vidu osetnog ubrzanja.
>> Ovo naročito važi za video karte, a naročito za rezolucije sa
>> puno boja pošto je tada neophodno "preterati" mnogo veću količinu
>> podataka preko magistrale.
VLB video kartice OK, one su imale svoju eru, ali i dalje imam utisak
da su VLB kontroleri bili čist promašaj. Integrisani kontroleri na
ploči su divota, sad se iz Setupa manipuliše COM portovima i svim
ostalim zbog čega smo ranije otvarali mašinu :)
razno.894oki.,
-> #890, zkrstin>> Mogice je direktno povezivanje PC i E500 ali postoji mali problem.
>> Naponski nivoi nisu uskladjeni.
>>
>> Ako ih direktno spojis Sharp ce primati korektno podatke sa
>> PC ali PC nece moci nista da prima. (Eksperimentalno provereno)
?????? :)))
Svojevremeno, dok sam imao Sharp-a, igrao sam se sa povezivanjem,
ali sam samo slao podatke sa Sharpa na PC, obrnuto nisam hteo da
pokušavam zbog različitih naponskih nivoa (nisam bio siguran da li
će Sharp progutati veći napon sa PC-a). Povezivanje je bilo direktno
bez ikakve elektronike između. Kako ti je uspelo obrnuto? Direktno?
razno.895sqweaky,
Da li kompjuter moze da prepozna 20 ili 24 MB RAM-a?
Konkretno, masina je 486dx2.
razno.897sqweaky,
Koja je razlika izmedju jednostranih i dvostranih simova
(jednostrani su od 1, 4, 16, 64 MB, a dvostrani od 2, 8 i 32 MB) ?
Da postoji razlika u brzini i vremenu pristupa?
razno.898nenad,
-> #895, sqweaky> Da li kompjuter moze da prepozna 20 ili 24 MB RAM-a?
Može, ali ne u svakoj kombinaciji. Probaj prvo.
razno.899epson,
-> #897, sqweaky
│ (jednostrani su od 1, 4, 16, 64 MB, a dvostrani od 2, 8 i 32 MB) ?
└─────────────────────────────────────────────────
Ja imam jedan jednostrani i jedan dvostrani i oba su od 16 MB .
razno.900vstan,
-> #895, sqweaky> Da li kompjuter moze da prepozna 20 ili 24 MB RAM-a?
> Konkretno, masina je 486dx2.
Ako je mašina sa 30-pinskim simm-ovima, a ima mesta
za osam komada, onda može 4x4mb+4x1mb=20mb. Druga
kombinacija ne može.
razno.901vstan,
-> #897, sqweaky> Koja je razlika izmedju jednostranih i dvostranih simova
Osnovna razlika je što na većini 486 ploča ovi drugi uglavnom
ne rade u svim bankama.
razno.902epson,
Drajveri za TI 33.6k modeme .
ti336k.infrazno.903dziva,
Treba mi pomoc oko CD recordera
PHILIPS CDD 521
Do sada nisam imao veze sa ovim, pa me interesuje :
1. da li se on pojavljuje kao poseban disk
2. ko zna da radi sa pomenutim bilo bi lepo da mi se javi na
mail DZIVA
razno.904meding,
HITNO potreban driver za EPSON Scener ES-300C za Windows 3.1x!
Unapred zahvalan.
razno.905vstan,
-> #904, meding> HITNO potreban driver za EPSON Scener ES-300C za Windows 3.1x!
This self extracting file contains the Epson TWAIN 2.20e driver
for the ES-300C, ES-600C, ES-800C, ES-1000C, ES-1200C and
ActionScanner II. Works with Windows 3.1, 3.11, Windows NT and
Windows 95.
twn220.exerazno.906ranx,
-> #905, vstan> This self extracting file contains the Epson TWAIN 2.20e driver
Hvala najlepše, gde si ovo nabavio? Internet ili???
razno.907vstan,
-> #906, ranx>> This self extracting file contains the Epson TWAIN 2.20e
>
> Hvala najlepše, gde si ovo nabavio? Internet
Da. Ako nešto još treba vičite :)
razno.908gradic,
Da li ima nekog ko koristi Microsoft tastaturu,
i pritom ima drajver za Win95.Varijanta koju ja
posedujem je za win 3.1 i nije mi od neke koristi.
Interesantno, ali nisam na celom WEB-u nasao
Intelitype software, cak ni na Microsoftovom site-u.
razno.909alekkk,
interesuje me da naucim nesto vise o hardveru na pc.postoji li neki
kurs za to i ako postoji gde?
moze i neki kurs za servisere pc-a.
unapred zahvalan!!!
razno.910vstan,
-> #909, alekkk> interesuje me da naucim nesto vise o hardveru na pc.postoji li
> neki kurs za to i ako postoji gde?
CET je skoro izdao knjigu koja se bavi samo hardverom.
razno.911supers,
-> #909, alekkk>> interesuje me da naucim nesto vise o hardveru na pc.
Sve što ja znam o PC hardveru potiče iz ove konferencije.
Dakle, downloaduj stare poruke pa čitaj. Probavaj na sopstvenoj
mašini, ali što oprezniji budeš to bolje za tebe.
Kada ti nije jasno šta treba da se radi, prvo pitaj ovde.
Računaj daćeš sebi napraviti kakvu-takvu štetu, ja sam dobro
prošao rasturivši samo 5,25" flopi...
Nabavi dobre šrafcigere. Ja sam bez krstastog odvijača pokušavao
da odvijem onaj okrugli šraf koji ne može kleštima da se odvije,
pokušavao sam sve dok ga nisam spolja ogulio. Posle sam bonsekom
sekao šraf da bih odvojio komponentu od kućišta.
razno.912bokili,
Potrebna pomoc oko modema,prolink 1414(sa umc-ovim cipom)
interni.imama problema konkretno sa sezam-om jer na vezi ako
provedem vise od 10min srecan sam.modem odjednom pocinje da
zaglavljuje i onda posle min-2 cekanja puca veza ako neko moze
da mi pomogne nek mi baci objasnjenje na mail.
unapred zahvalan!!!!hitno!!!!!!
bokili
razno.913lexus,
Zanima me, da li je moguće priključiti joystick na serijski
port notebook-a. A ako je moguće onda mi treba šema za prebacivanje
joysticka sa 15-pinskog na 9-pinski konektor.
Naravno, zanimaju me i svi ostali načini priključivanja joysticka
na notebook.
razno.914gmatic,
Pa ako ti se ovo desava samo na sezamu (pucanje veze) onda nisi jedini
je se i meni to desava(inace imam USR SPORTSTER modemce)!!!!!!!
razno.915dselic,
-> #913, lexus> Zanima me, da li je moguće priključiti joystick na serijski
> port notebook-a. A ako je moguće onda mi treba šema za prebacivanje
> joysticka sa 15-pinskog na 9-pinski konektor.
Koliko mi je poznato, joystick se priključuje na posebni port - Game
Port iza koga stoji neki specijani joystick controler chip ili tako
nešto koji nema baš nikakve veze sa serijskim portovima.
> Naravno, zanimaju me i svi ostali načini priključivanja joysticka
> na notebook.
Jedino mi pada napamet neka varijanta sa dodavanjem neke I/O kartice
sa game portom, naravno, ako notebook ima mogućnost da prima dodatne
kartice.
razno.916acafaca,
Ima li neko bilo kakvu šemu od IO karte?
Hvala?
razno.917bboss,
-> #912, bokili> Potrebna pomoc oko modema,prolink 1414(sa umc-ovim cipom)
> interni.imama problema konkretno sa sezam-om jer na vezi ako
> provedem vise od 10min srecan sam.modem odjednom pocinje da
> zaglavljuje i onda posle min-2 cekanja puca veza ako neko moze
> da mi pomogne nek mi baci objasnjenje na mail.
Poucen mojim iskustvom, prodaj UMC i kupi CL (od kad ga imam
veza ne puca).
Pozdrav,Bojan.
razno.918bokili,
Imam Sound Blaster <MUSIC MAD> sa ESS-1868 3D cipom.
U uputstvu pise :optional Wavetable daughter board upgrade.
Sta to znaci???????
Ako neko to zna nek mi se javi na mail.
Hvala!!!!!
bokili(ufo lives!!!)
razno.919nenad,
-> #918, bokili> Imam Sound Blaster <MUSIC MAD> sa ESS-1868 3D cipom.
> U uputstvu pise :optional Wavetable daughter board upgrade.
> Sta to znaci???????
To znači da možeš da kupiš ćerku-karticu (koja ne košta malo) sa
Wavetable-om i da je nakačiš na svoju kartu. Ako si primetio imaš
jedan niz pinova na zvučnoj karti, kao i 3-4 rupe koje su
predviđene za žabice kojima se ista pričvršćuje. Daughter karta
se priljubi (incest ;) na postojeću (znači ne troši slot).
Ako pitaš šta je wavetable - to su usemplovani i memorisani
zvukovi predviđeni za puštanje kada aktiviraš neki MIDI zvuk.
Dakle umesto da SB generiše te zvukove on koristi već
predefinisane semplove iz wavetable-a i to zvuči drastično bolje.
Za neki preview skini program timidity i set pečeva - ti pečevi
se inače nalaze umemorisani za WaveTable-u.
razno.920mika,
-> #917, bboss**>> Potrebna pomoc oko modema,prolink 1414(sa umc-ovim cipom)
**>> interni.imama problema konkretno sa sezam-om jer na vezi ako
**>> provedem vise od 10min srecan sam.modem odjednom pocinje da
**>> zaglavljuje i onda posle min-2 cekanja puca veza ako neko
**>> moze da mi pomogne nek mi baci objasnjenje na mail.
**>
**> Poucen mojim iskustvom, prodaj UMC i kupi CL (od kad ga imam
**> veza ne puca).
pa ne mora da znaci da je od modema.......
moguce da je ptt kriv...
mika
razno.921gmatic,
-> #918, bokili==> Imam Sound Blaster <MUSIC MAD> sa ESS-1868 3D cipom.
==> U uputstvu pise :optional Wavetable daughter board upgrade.
==> Sta to znaci???????
razno.922acafaca,
Ima li neko bilo kakvu šemu od IO karte?
Hvala?
razno.923acafaca,
Ima li neko bilo kakvo uputstvo od IO kartice.
Hvala.
razno.924gmatic,
-> #922, acafaca==> Ima li neko bilo kakvu semu od IO karte?
==> Hvala?
Au sto si ti dosadan!
Pa sta ce ti to?