mreze.104zormi,
-> #96, dejanr* brzo skineš terminator i nakačiš kabl (sa već gotovim terminatorom
* na drugom kraju), bude sve u redu. Možda imaš 10-15 sekundi da to obaviš.
* Ako prođe više a mreža nema terminatora, popadaju sve (?) stanice.
Server redovno proziva stanice da vidi da li su sve na broju.
Ako se ne odazovu - izbaci ih iz liste. Interval prozivanja se
može podesiti.
mreze.105bulaja,
**** new file ****
R:\IBMPC\MISC\*.*
----------------------
neos_10 zip 206669 NeOS v1.0: poboljšani mrežni OS za manje mreže
NeOS - Network Enhanced Operating System
Thank you for using (and hopefully buying) the NeOS Network Operating
System. You have selected the best way to increase the capacity of
your existing equipment with minimum investment. You will see a step
improvement in your overall system performance regardless of the number
of Personal Computers you have connected to NeOS. In selecting the
NeOS solution, you have stepped into a new era of computer
communications, without which your business cannot succeed today. The
name of this program package originates from Greek, meaning "new"; the
name wasn't an accident. In addition to the usual LAN features, you
will find some powerful new capabilities which will make using your
computers and network more productive as well as much easier.
Igor Bujanovic
University Computing Centre - Zagreb
e-mail: igor@smile.srce.hr
Vlatko Basic
mreze.106bulaja,
**** new file ****
R:\WINDOWS\WDRIVERS\*.*
----------------------
wg0991 exe 30999 Update-ovan NE2000.386 drajver za Win 4 Wgr
======================================================================
Microsoft(R) Product Support Services Application Note (Text File)
WG0991: UPDATED NE2000.386 ALLOWS WINDOWS FOR WORKGROUPS
TO START CORRECTLY
======================================================================
Revision Date: 2/94
1 Disk Included
The following information applies to Microsoft Windows for Workgroups,
version 3.11.
Introduction
------------
When you use the Windows for Workgroups version 3.11 NE2000.386
driver with a Novell NE/2 network interface card (NIC), your
system may stop responding (hang) when you try to start Windows
for Workgroups.
The WG0991 disk included with this Application Note contains an
updated NE2000.386 driver to correct this problem.
mreze.107jevta,
Može li neko pomoći apsolutnom početniku ?
Pokušao sam da instaliram Windows for Workgroups na računar koji
u perspektivi treba da postane server i u kome se nalazi mrežna
kartica. Obzirom na karticu koju je W4W prepoznao želeo sam
da instaliram i podršku za mrežu. Sve prođe u redu, setup napiše:
instalation is completed. Međutim, Win neće da se startuje osim
komandom win /n (isključuje podršku za mrežu). U bootlog.txt
piše da je greška kod file-a NETAPI.DLL ERROR CODE 02.
U čemu grešim, odnosno mogu li da ga nateram da se startuje
normalnim win ???
Cu!
mreze.108petrovics,
-> #103, zormi>> Da, osim sto ne moze (v3.11) da automatski oslobadja svu koriscenu
>> memoriju, pa se nakupe "dzepovi". Pozeljno je zato povremeno (mesecno)
>> spustiti server i podici ga ponovo...
Puno hvala na odgovoru :)
Imam jos neka pitanja O:) za sve prisutne:
Sta je to ODI (IPXODI) i kako se instalira ?
Kako da nateram mrezni printer (zakacen na file serveru ili
radnoj stanici) da print fajl, koji treba da odstampa neku
sliku, kopiran standardnim: "COPY file lpt1: /B" lepo odstampa?
Sada mi se na papiru obavezno javljaju neke brljotine umesto
slike koja treba da se odstampa.
Izvinjavam se ako je o ovome pisano ali ja nista nisam uspeo da
nadjem.
mreze.109dvesic,
-> #108, petrovics>> Sta je to ODI (IPXODI) i kako se instalira ?
Mrezni drajver koji podrzava vise vrsta frame-ova kroz mrezu
(paketa kojima se komunicira). Standardni IPX podrzava samo
Ethernet_802.3 (default Novell-ov paket) dok preko ODI drajvera
mozes koristiti i Ethernet_II, Ethernet_Snap i Ethernet_802.2
okvire, koji ti omogucavaju i TCP/IP sistem slanja.
>> Kako da nateram mrezni printer (zakacen na file serveru ili
>> radnoj stanici) da print fajl, koji treba da odstampa neku
>> sliku, kopiran standardnim: "COPY file lpt1: /B" lepo
Za pocetak, COPY/B File lpt1:
Pre toga, proveri da li ti je default print job podesen na Text ili
Byte stream podatke. Najbolje je za sve, pa i za tekstualner podatke
postaviti Byte stream tip.
mreze.110zormi,
-> #108, petrovics* Sta je to ODI (IPXODI) i kako se instalira ?
ODI (valjda OPEN DATALINK INTERFACE) je interface za mrežne kartice
koji Novell forsira umesto standardnog IPX/SPX jer omogućava da se preko
iste kartice i driver-a koristi više protokola istovremeno (npr. TCP/IP).
Koristi se kao i IPX.COM samo se sastoji iz više modula (slojeva)
od kojih je jedan driver za konkretan model mrežne kartice, a opcije
se navode u posebnoj NET.CFG datoteci.
* Kako da nateram mrezni printer (zakacen na file serveru ili
* radnoj stanici) da print fajl, koji treba da odstampa neku
* sliku, kopiran standardnim: "COPY file lpt1: /B" lepo odstampa?
Za početak, ispravno je: COPY /B file lpt1:
mreze.111djorzor,
-> #108, petrovics> Sta je to ODI (IPXODI) i kako se instalira ?
U pitanju je Novell-ov standard za instalaciju više
vrsta mreža (na primer IPX, Microsoft, TCP/IP) na
istoj mrežnoj kartici i istom kablu.
Instalira se tako što se u AUTOEXEC.BAT stavi
LSL
NE2000 (ako koristimo NE2000 karticu)
IPXODI
VLM (ili NETX)
Ovim se instalira samo IPX. Ako se doda recimo
ODIPKT
dobijamo i TCP/IP protokol.
Na sličan način se dodaje i Microsoft mreža.
> Kako da nateram mrezni printer (zakacen na file serveru ili
> radnoj stanici) da print fajl, koji treba da odstampa neku
> sliku, kopiran standardnim: "COPY file lpt1: /B" lepo odstampa?
> Sada mi se na papiru obavezno javljaju neke brljotine umesto
> slike koja treba da se odstampa.
Proveri da li je pri definisanju printera navedeno "byte stream".
mreze.112mjova,
-> #111, djorzor> LSL
> NE2000 (ako koristimo NE2000 karticu)
> IPXODI
> VLM (ili NETX)
vrlo zanimljiva tema. da li neko od vas može da mi kaže zašto mi
win polude posle instalacije ovih veznika?
1) naime, ako pre win instaliram ovo, onda win radi kao bajs na
jednom točku - svaki izlazak u dos ponovo poziva komandni
interpreter i pri tome izvršava autoexec.bat!!
2) ako veznike poteram iz dos prozora, e onda je tek haos ;). tu
dolazi (posle završetka taska) pravoliniskog zakucavanja.
ne znam šta može da bude, nisam imao dovoljno vremena da se time
zanimam, ali ću prvom prilikom.
mreze.113pinokio,
-> #112, mjova>>2) ako veznike poteram iz dos prozora, e onda je tek haos ;). tu
dolazi (posle završetka taska) pravoliniskog zakucavanja.
??????????????????? Kako ti ovo pada na pamet ???!!! :))))) Kako uopšte
misliš da ti to radi !? :)))))
Što se pod jedan tiće to ti nešto nije uredu sa,.....PIF-om za DOS, komandnom
linijom kojom pozivaš 4DOS, 4DOS.ini i tra la la....elem sve ono što se
normalnim ljudima obično ne dešava, dok je kod tebe to sasvim normalno...:)))
Uzdravlje i udri ! :))))
Nenad
mreze.114mjova,
-> #113, pinokio> Što se pod jedan tiće to ti nešto nije uredu sa,.....PIF-om za
> DOS, komandnom linijom kojom pozivaš 4DOS, 4DOS.ini i tra la
> la....elem sve ono što se normalnim ljudima obično ne dešava,
> dok je kod tebe to sasvim normalno...:)))
ništa, kad budeš došao u R, videćeš. u svakom slučaju, bez tih
drajvera sve radi kako treba.
mreze.115jmomir,
UPOMOC, poznavaoci Novel Netware-a 4.x
Napravljena je stravicna greska, naime napravljen je skript fajl za
administratora koji sadrzi samo jednu komandu. Mapiranje korisnickog dela
diska. Time je administratoru onemoguceno da pridje bilo cemu drugom pa samim
tim i administratorskim funkcijama, odnosno particiji gde su sistemski fajlovi
za Netware. Probali smo da promenimo ovlascenje drugim USER-ima ali to ne moze,
USER ADMIN ne moze da startuje NETADMIN SHELL, a drugi useri nemaju ovlascenje
da to rade. Da li neko zna gde se krije taj famozni script fajl i kako mu prici
te ga promeniti ili obrisati.
Vasa pomoc ce mi mnogo znaciti jerbo sada mreza stoji, ne moze da radi.
Unapred hvala jmomir
mreze.116dens,
Reših i ja da probam famoznu bateriju drajvera na čelu sa LSL,
NE2000 itd i nisam daleko dogurao... U vezi sa tim imam neka
pitanja.
1. Kako se podešavaju nestandarne vrednosti interapta i adrese
(konkretno IRQ5, adr. 360) u NET.CFG fajlu.
2. Kako uopšte i standardno nasetovanu karticu naterati da radi.
Kartica koja lepo radi sa IPX.COM i EMSNETX.EXE (ili NETX.EXE) ne
radi sa varijantom LSL, NE2000, IPXODI, NETX. Prijavljuje da ne
može da nađe server. Da li nešto mora da se upiše u net.cfg?
3. Zašto Windows na par novih mašina ne radi u enhanced režimu
kad sam ulogovan (zakuca se obavezno uz neku glupu poruku u
stilu: error loading VGA80.drv). Uopšte imam problem sa
instalisanjem običnih windows-a. Uvek je neki problem (kako to on
vidi) oko verzije shell-a, iako koristim novije drajvere za
mrežu. (Ima li nešto novije od DOSUP9?)
Pozdrav, Dejan...
mreze.117pinokio,
-> #116, dens>>1. Kako se podešavaju nestandarne vrednosti interapta i adrese
(konkretno IRQ5, adr. 360) u NET.CFG fajlu.
2. Kako uopšte i standardno nasetovanu karticu naterati da radi.
Kartica koja lepo radi sa IPX.COM i EMSNETX.EXE (ili NETX.EXE) ne
radi sa varijantom LSL, NE2000, IPXODI, N
Vrlo jednostavno. Prvo vidiš koju zapravo karticu imaš :)) Zatim joj nađeš
odgovarajući odi drajver, :) Naravno sledi pisanje net.cfg-a. Da bi se prikaćio
na server trebaju ti samo 4 reda u net.cfg, pod uslovom da koristiš običnu
kombinaciju DOS-Netware :)
Piši:
Link Driver NE2000
Frame Ethernet_802.3
int 5
port 340
Sa tim da Frame kod Novella 3.12 je 802.2 (i kod 4.0x)
Spisak ostalih parametara je poduži ali nije bitan :)
Nenad
mreze.118zormi,
-> #115, jmomir* UPOMOC, poznavaoci Novel Netware-a 4.x
*
* Napravljena je stravicna greska, naime napravljen je skript fajl za
* administratora koji sadrzi samo jednu komandu. Mapiranje korisnickog dela
* diska. Time je administratoru onemoguceno da pridje bilo cemu drugom pa
* samim tim i administratorskim funkcijama, odnosno particiji gde su
Nisam radio sa Netware 4.0, ali probaj da iskopiraš negde (sa disketa)
MAP program na lokalni disk pa da njime mapiraš šta ti treba.
mreze.119iritel,
Pozdrav !!
Slucaj : FTP TCP/IP Packet Driver Ne2000, WFWG 3.1
Da li je neko imao slucaj da windows-i nece da rade ako je mount-ovan
drive sa idrive, a i ako se podignu to se desava posle cekanja od jedno 10
minuta, a po izlasku iz win-a, u memoriji rsum. Plus nece da pristupa win
mreznom drajvu.
Napominjem "SLUCAJ", jer je to jedna kombinacija sa QEMM 7.04. Bez QEMM ili
EMM386 svejedno sve proradi. Ako pocinjes instalaciju WFWG 3.1 sa vec
instaliranim FTP TCI/IP na drugoj disketi se zaustavi i javi da ne moze da
digne NETAPI.DLL.
A najveca sreca je sto sve to na jednoj 486dx33 radi a na 486dx40 AMI ploci
nece pa nece, da ne navodim kakve sam sve egzibicije pokusavao. Sve se svodi da
je problem sa idrive odnosno mreznim drajvom i WFWG 3.11 i 486DX40
AMI.HHHHKKKKK plocom uz pomoc nekog memory menagera, qemm ili EMM386 nije
vazno.
Ako bude interesenata sledi detaljnija rasprava sa kolegama koje koriste
slicne stvari.
Zoran V. Petrovic
PS.
Na jednom mestu sam napisao WFWG 3.1 precizno je WFWG 3.11, pisem ONLINE.
mreze.120djorzor,
-> #115, jmomir> Napravljena je stravicna greska, naime napravljen je skript fajl za
> administratora koji sadrzi samo jednu komandu. Mapiranje korisnickog dela
> diska. Time je administratoru onemoguceno da pridje bilo cemu drugom pa
> samim tim i administratorskim funkcijama, odnosno particiji gde su
> sistemski fajlovi za Netware.
Iskopiraj MAP komandu sa instalacione diskete na C:disk
(ili korisnicki deo diska). Zatim mapiraj sta Ti treba rucno
i promeni Script.
mreze.121dejanr,
-> #115, jmomir>> Napravljena je stravicna greska, naime napravljen je skript fajl za
>> administratora koji sadrzi samo jednu komandu. Mapiranje korisnickog
>> dela diska. Time je administratoru onemoguceno da pridje bilo cemu
>> drugom pa samim tim i administratorskim funkcijama, odnosno particiji
>> gde su sistemski fajlovi za Netware.
Hm. Nisam radio sa NetWare 4.0, ali na 3.1 umesto LOGIN SUPERVISOR
kaži ATTACH imeservera SUPERVISOR pa neće ni izršiti login script.
Onda možeš polako da mapiraš šta već treba... Naravno, ako imaš
MAP.EXE. Ako nemaš, valjda može nekako da se nađe na disketama
od Novell-a ili tako negde.
mreze.122dens,
-> #117, pinokio>> Vrlo jednostavno. Prvo vidiš koju zapravo karticu imaš :)) Zatim
>> joj nađeš
Evo pogledaj šta se događa kad sve odradim:
║ c:\mreza\>lsl/c=net.cfg
║ NetWare Link Support Layer v2.05 (930910)
║ (C) Copyright 1990-1993 Novell, Inc. All Rights Reserved.
║
║ Configuration File "NET.CFG" used.
║
║ Max Boards 4, Max Stacks 4
║
║ c:\mreza\>ne2000
║ Novell NE2000 Ethernet MLID v1.54 (931123)
║ (C) Copyright 1991 - 1993 Novell, Inc. All Rights Reserved.
║
║ Int 15, Port 300, Mem D0000
║ Max Frame 1514 bytes, Line Speed 10 Mbps
║ Board 1, Frame ETHERNET_802.2, LSB Mode
║
║ NE2000-DOS-54: The board did not respond to the initialization command.
║
║ NE2000-DOS-6: The adapter did not initialize. NE2000 did not load.
sadržaj net.cfg fajla je:
║ LINK DRIVER NE2000.COM
║ FRAME ETHERNET_802.3
║ INT 5
║ PORT 360
Kao što se vidi iz priloženog, on je ignorisao net.cfg instrukcije iako je
gore napisao da koristi "net.cfg".
Sve ovo ne radi ni na mašini sa standardnim IRQ-om :(
mreze.123dvesic,
-> #122, dens>> Sve ovo ne radi ni na masini sa standardnim IRQ-om :(
Bitno je da svaki red sem prvog bude uvucen bar jednim TAB karakterom :
LINK DRIVER NE2000.COM
FRAME ETHERNET_802.3
INT 5
PORT 360
Probaj, pa javi.
mreze.124dejanr,
-> #123, dvesic>> Bitno je da svaki red sem prvog bude uvucen bar jednim TAB karakterom :
Da... inače, ok je i blanko (ili nekoliko blankova).
mreze.125ppekovic,
-> #122, dens>> sadržaj net.cfg fajla je:
>>
>> ║ LINK DRIVER NE2000.COM
Potraži da slučajno po disku nemaš još negde net.cfg fajl.
Paya
mreze.126pinokio,
-> #122, dens>>Kao što se vidi iz priloženog, on je ignorisao net.cfg instrukcije iako je
gore napisao da koristi "net.cfg".
Sve ovo ne radi ni na mašini sa standardnim IRQ-om :(
Pazi sad ! Treba da prepišeš ono što sam ti napiso od slova do slova !
Kao drugo provjeri da li je kartica podešena kako treba. Treće razmisli o
sledećem:
1. Da li je kartica kompatibilna 100% sa NE-2000 ?!
2. Ako jeste :) zašto neće da radi ? :))
- Neispravna
- Tuće joj se IRQ ili adresa sa nekim drugim uređajem
- Loše napajanje
- Prebrza magistrala (ISA)
- Loše ubodena kartica u slot
- Podigao si neku budalaštinu od TSR (!) :))
- Omađijana ili bolesna
- Tvrdoglava
3. Da se konsultuješ sa nekim iskusnijim :))
Prijatna zabava :)
Nenad
mreze.127isimic,
Ima li neko podrsku za instalaciju Novell-a 3.11 na SCSI disk sa Adaptecom
1542CF? Imam ASPITRAN.DSK i AHA1540.DSK koje sam dobio uz Adaptec, ali to
nije dovoljno - install modul ne vidi disk. Na~uh ne{to i o Novell-u 3.12...
Pozdrav,
Zoran.
P.S. Moj zaklju~ak posle nekoliko meseci rada sa Adaptecom - izgleda da sa
njim (i SCSI-jem uop{te) nema problema jedino ako ~ovek ne radi sa tim.
mreze.128dens,
-> #126, pinokio>> Pazi sad ! Treba da prepišeš ono što sam ti napiso od slova do slova !
Proradilo je (najzad) !!
Hvala svima na pomoći. Fazon je zbilja bio u razmacima na početku
linija.
Pozdrav.
mreze.129jmomir,
Molim za savet!
Novell 3.12. System administrator na Kipru nemoguce doci do njega a samim tim i
do pasword-a. Mreza radi ali ima problem. Jedan racunar se buni. Ne zna se iz
kojih razoga. Kartica (NE2000) zamenjena ali nista. Problem je sto je na njemu
laserski stampac. Kada stampac prikacimo na drugi racunar njega jednostavno
nema. Sve kombinacije smo probali. Sta nam je ciniti. Da li se mora nesto
menjati u konfiguraciji mreze (ako je ID broj kartice negde memorisan, nova
kartica je konfigurisana orema staroj),i da li to znaci da se mora saznati
pasword od SysAdmin-a.
Svaka hitna pomoc je od neprocenjivog znacaja jer dosta ozbiljan proces S T O J
I.
JMomir
mreze.130dens,
-> #127, isimic>> P.S. Moj zaklju~ak posle nekoliko meseci rada sa Adaptecom - izgleda da
>> sa njim (i SCSI-jem uop{te) nema problema jedino ako ~ovek ne radi sa tim.
set code
mreze.131dr.grba,
-> #129, jmomir>> Novell 3.12. System administrator na Kipru nemoguce doci do njega a samim
>> tim i do pasword-a. Mreza radi ali ima problem. Jedan racunar se buni. Ne
Uvek, ali UVEK je potrebno da ključne lozinke budu kovertirane i zapečaćene,
a potom ostavljene na sigurnom mestu i pod direktnom kontrolom direktora ili
neke odgovorne osobe. Zanimljivo je da je ovakva praksa dosta retka ):
mreze.132mdrazic,
Pitanje: Kako se logovati na mrežu kao supervisor a
zaboravio si password
Odgovor: Softver se zove SpareKey, radi na Novell 2.15
i kasnijim. Softver pravi "back door" za vašu
mrežu. Praktično ovo izgleda ovako: loguješ
se kao supervisor, izvršiš SPAREKEY.EXE sa neke
stanice (instaliraš), pa disketu sa instaliranim
programom zaključaš u neki sef za ne daj bože.
Kasnije kad ne daj bože dođe, uzmeš disketu i
pomoću nje se lepo loguješ sa pravima supervisora,
izmeniš password itd. Logovanje ovim programom
se ne registruje na mreži! To može biti loše za
prave supervisore ukoliko neko ugrabi jedanput
prava supervisora (otišao da piški), instalira
ovaj program i kasnije bez traga vršlja po mreži
SpareKey, Single server $295
Multi server (within building) $895
Support version (unlimited installs) $1295
Computer Masters International, Inc.
900 West Adams
P.O.Box 6098
Macomb, IL 61455-6098
(309)833-4380
mreze.133dejanr,
-> #132, mdrazic>> SpareKey, Single server $295
>> Multi server (within building) $895
>> Support version (unlimited installs) $1295
Lepa stvar (hvala za informaciju!), ali ako je cilj logovati se kao
supervisor na Novell mrežu, uz pun pristup hardveru, to se može
uraditi mnooogo jeftinije, da ne kažem džabe :) Pet minuta posla,
bilo je govora u ovoj temi kako.
mreze.134snemcev,
-> #129, jmomir>> Svaka hitna pomoc je od neprocenjivog znacaja jer dosta ozbiljan
>> proces S T O J I.
A kad bi nakačili laser lokalno na računae na kom se vrti "proces"?
mreze.135tstojic,
Molim za hitnu pomoc.
Da li neko zna nesto u stilu:
Proizvodac, oznaka modela, broj veza koje podrzava ( smart ili ne ),
cena ... za koncentrator (ili ti hub) za Novell mrezu.
Koncentrator treba da preko BNC konektora bude vezan za tanki ethernet
(kicmu mreze) sa jedne strane, a sa druge preko upredene parice
(10 Base-T konektora) sa radnim stanicama.
Pogledao sam diskusiju u konferenciji pc.hard tema mreze ali nisam nasao
odgovor. Inace i tamo sam okacio slicnu poruku.
Zahvalan unapred!
pozdrav toma.
mreze.136dpriest...,
Hi.
Radi li neko aktivno sa mreznim softverom LANSmart? To je jedna
peer to peer mreza kojoj ne treba nikakva instalacija i koja moze
raditi preko instaliranog novella ili bez njega. Uz mreznu verziju
programa koji prodajem instaliram lansmart i do sada me nije izdao
kako na mrezama sa 3 racunara tako i na mrezama sa 15 terminala.
Samo vas slusam kako se mucite sa w4wg i nekim lite-ovima :) da bi
dobili nesto sto se dobije za 10min. kopiranja LANSmarta :))))
Poiskljucujes sve kablove, premestas terminale, itd itd, mreza se
malo uspori, racunari blokirani, onda spojis sve kako treba i sve
lepo funkcionise kao da nista nije bilo... A ne kao kod nekih gde
stanice i serveri 'umiru' pa ih treba reanimirati :))))
Salu na stranu, ima li nekog ko radi sa LANSmart-om?
DP...
mreze.138mpaunovic,
-> #29, dejanr Dejane izvini sto ovako kasno
odgovaram jer sam bio na odmoru i posle na putu.
Hvala za pomoc, a takodje i gospodinu koji mi je
poslao na privatni mail slicno uputstvo. Ne znam
da li su ljudi uspeli nesto da urade u medjuvremenu
u svakome slucaju imam sa cim da idem kod njih
u ponedeljk ili utorak
Jos jednom hvala!!
mreze.139goranr,
-> #133, dejanr> supervisor na Novell mrežu, uz pun pristup hardveru, to se može
> uraditi mnooogo jeftinije, da ne kažem džabe :) Pet minuta posla,
> bilo je govora u ovoj temi kako.
Xmmm, jel može neki pointer na to? :)
ÔOPAH
mreze.140dejanr,
-> #139, goranr> > supervisor na Novell mrežu, uz pun pristup hardveru, to se može
> > uraditi mnooogo jeftinije, da ne kažem džabe :) Pet minuta posla,
> > bilo je govora u ovoj temi kako.
>>
>> Xmmm, jel može neki pointer na to? :)
PC.OS/mreže 7.29. Imaš detaljno opisano u administratorskoj dokumentaciji
za NetWare 3.11
mreze.141iritel,
Pozdrav !!
Da li je neko radio sa PC-NFS 5.1 ili je imao priliku da prisistvuje
nekoj demonstaciji na sajmu ili necem slicnom. Ukratko interesuju me
realna iskustva sa ovim programom. Mozda je u medjuvremenu izasla i
novija verzija ?.
Ako je neko imao prilike da malo vise koristi Solaris ( Sun-ov UNIX )
da li je koristio nesto slicno PC-NFS-u. To je jedno pitanje za ovog
potencijalnog korisnika Solarisa.
Drugo pitanje za korisnike Solarisa je : koliki broj nodova podrzava,
standardno 64K kao kod SCO-a, ili podrzava veci broj ( za poznavaoce NEWS-a
veoma vazan podatak).
Pozdrav ! Zoran V. Petrovic
PS.
Podrazumeva se da se radi o Solarisu za PC racunare sa Intel-ovim procesorima
mreze.142sale,
Subject: Povezivanje UNIX-a i Novell Netware-a
Naravno, problem je pobezati file sisteme, odnosno diskove jednog i drugog
sistema. Moguća su 3 rešenja:
- Novell Netware server se NFS-uje (valjda može i Unix njemu da pristupa a i
Novell Unix-u). Novell Netware 3.1* i 4.0* (a ni raniji, naravno) nemaju te
module, a uputstva upućuju na proizvod Novell NFS (koji je svojevremeno
koštao $5000, a sada koliko je, nemam pojma) za koga nisam čuo da postoji u
Beogradu (ako neko zna, neka mi da pointer). Potreban je skup software, ta
dva servera i zajednički ethernet.
- preko gateway-a: rešenje koje radi ali traži jedan dedicted PC (ne treba mu
disk, može čak i 286). Postupak je opisan u Linux-ovoj dokumentaciji
(HOWTO) a software je PD (osim Netware-a, i eventualno Unix-a) (soss31.zip
ima ga na FFS-u). Radi lepo, selektovani Novell direktorijumi se montiraju
na Unix-u, i sve radi. Potreban je besplatan software, dva servera, gateway
i zajednički ethernet.
- Unix pristupa direktno Novell-ovom serveru (glumi Novell klijent). Dakle
nešto kao prethodno, ali bez tog gateway-a. Da li neko zna nešto o tome?
Bye,
Sasa
mreze.143mpeti,
Narode imam jedan VELIKI problem. Ne znam da li neko mozeože da mi pomogne.
Radi se o sledećem:
Lokalna PEER-to-PEER mreža (2x 486DX2/66 i 2x 386DX/40) ethernet kartice i
tanki koax kabel. Do sada sam na ovoj mreži imao instaliran Netware LITE, a
nedavno sam instalirao NOVELL DOS 7. Dva računara u mreži imaju interne
DISCOVERY fax-modem kartice. Potrebno je iz batcha ( koristim abcfax ili
bitfax) poslati fax. Iz batcha zato da se one bele ptice ne (m)uče. Na solo
računaru sve to lepo prolazi i već je razradjeno ali mi se u mreži skoro uvek
zaglavi posle poslatog faxa (9 od 10 slučajeva). Ima li neko neku ideju kako bi
se ovo moglo rešiti. Voljan sam da menjam i mrežni softver (za sada obaveza
Peer-to-Peer mreža, jer BOSS ne želi da ulaže u dedicated server) i fax program
samo da mi već proradi jednom.
POMAGAJTE NARODE.
pozdrav mpeti
mreze.144djorzor,
-> #143, mpeti> Lokalna PEER-to-PEER mreža (2x 486DX2/66 i 2x 386DX/40) ethernet kartice i
> tanki koax kabel.
> Dva računara u mreži imaju interne
> DISCOVERY fax-modem kartice. Potrebno je iz batcha ( koristim abcfax ili
> bitfax) poslati fax.
Mašine su Ti dovoljno dobre da pustiš Win for WG 3.11. U toj
verziji remote fax lepo radi i šalje se direktno iz WORD-a i
EXCEL-a.
mreze.145mpeti,
-> #144, djorzor>>> Lokalna PEER-to-PEER mreža (2x 486DX2/66 i 2x 386DX/40) ethernet
>>> kartice i tanki koax kabel.
>>
>>> Dva računara u mreži imaju interne
>>> DISCOVERY fax-modem kartice. Potrebno je iz batcha ( koristim
>>> abcfax ili bitfax) poslati fax.
>>
>> Mašine su Ti dovoljno dobre da pustiš Win for WG 3.11. U toj
>> verziji remote fax lepo radi i šalje se direktno iz WORD-a i
>> EXCEL-a.
Jeste ideja ti je dobra i svidja mi se, medjutim u mojem konkretnom
slučaju je na žalost neprimenjiva.
Razlozi:
- Aplikacija iz koje se šalje fax je napisana u Clipper-u 5.2 (by
me) i iz nje generišem ASCII fajl, koji fax program konvertuje i
šalje na remote fax BEZ KORISNIKOVE INTERVENCIJE (batch).
- Slanje faxa sa strane korisnika MORA biti maximalno jednostavno.
Glavne operaterke na sistemu su medicinski i farmeceutski
tehničar, i one imaju minimalno znanje o windows okruženju. Pored
toga obzirom da radim u privatnoj firmi, s vremena na vreme i BOSS
upada kao operater (poslati fakturu ili predračun van radnog
vremena). Uzevši sve ovo u obzir mislim da je jasno da nema šanse
da im objasnim da od sad moraju uraditi desetak ne baš
jednostavnih radnji da bi poslali fax (izadji iz programa, startuj
pendžere, startuj write, učitaj ASCII fajl, konvertuj ga u write
format, konvertuj ceo text u font Roman 12cpi kako bi i tabele
ličile na nešto, i na kraju odštampaj ono što si dobio, pa izadji
iz windowsa i startuj ponovo knjigovodstveni program). Šta mislite
kakva bi bila reakcija kad bih pokušao da ih ubedim da od sad
ovako treba da rade ?
I dalje se traži rešenje, kako mogu pod mrežom iz batch-a poslati fax, a
da mi ne zaglavi računar. Da li bi možda pomoglo spašavanje i
restauracija interapt vektora? Ima li neko program za to? Da li je možda
neko probao izvesti ovakve kerefeke sa RipeFax-om? Da li postoji još
neki fax program sem ovih (BitFax, ABCFax, RipeFax) za DOS okruženje?
U vezi rada sa WinFax-om: da li postoji mogućnost, da DOS aplikacija
podvali štampu Print manager-u windowsa, bez korisnikove intervencije,
ili bar sa minimalnim intervencijama? Da li je možda neko čuo da postoji
biblioteka za clipper za rad sa faxovima, kao što je npr. Silver Clip za
modemske komunikacije?
Dobro de, neću više da vas davim pitanjima, mislim da ste već do sada
shvatili šta mi treba
Pozdrav mPeti
mreze.146bojans,
Na jedan problem kod W4WG 3.11 nailazim već drugi put (na
različitim mrežama).
Radi se o sledećem:
Na disku je pomoću Doublespace-a napravljen novi virtuelni
disk. Kada se sa drugog računara u mreži pristupa tom disku
sve je OK, ali kada se sa njega (ili na njega) kopira veća
količina podataka, dolazi do blokiranja sistema (zapravo
dugotrajnog zastoja) i poruke poput "disk time-out" (ili nešto
slično). Da li je to redovna pojava ili možda treba nešto
dodatno podesiti kada se deli kompresovani disk?
mreze.147dpriest...,
-> #145, mpeti>>> - Slanje faxa sa strane korisnika MORA biti maximalno jednostavno.
Ja sam imao slican problemcic, pa sam ga resio ovako:
Na serveru na kojem je fax se u kontrolnoj petlji svakih 15 sekundi
proverava sve i svasta, pa izmedju ostlog i zahtev neke od stanica za
slanje fax-a. Kada neka stanica postavi flag zahteva, server pokupi
fajl i prosledi ga BITFAX-u v4.05C koji onda odradi posao. Takodje je
moguce dati zahtev i za tacno vreme slanja jer BF4 to omogucuje.
Na stanicama koje imaju faxmodem, u atoexec-u je BF4 koji se startuje
kao rezidentan, pa je onda potrebno samo posle 'P' za stampanje fakture
ili necega slicnog pritisnuti i ctrl+alt+p i to je to. BF4 'hvata' izlaz
koji bi inace isao na stampac i onda ga automatski i salje. Mreza koju
koristim omogucuje i deljenje com portova, ali s obzirom da sam u program
ugradio gore navedeno nism to iskoristio, tako da ne znam da li funkcionise
princip remote fax-ovanja.
Pokusaj ugraditi u svoju aplikaciju na serveru ovo sto napisah. Cini mi
se nekako mnogo sigurnije nego remote fax sistem.
DP...
mreze.148bojans,
Dešava mi se nešto jako čudno u vezi sa štampanjem kod W4WG
3.11. Kada sa nekog računara u mreži štampam nešto na print
server, bez obzira što je izašla odštampana strana, dotični
posao ostaje u print manageru servera, tj. ne ugasi se. Uopšte
ne mogu da ga izbrišem sem da izađem i ponovo uđem u print
manager.
Možda nešto nije dobro podešeno?
mreze.149dens,
Ima li neko ideju šta mi nedostaje u paketu PCANYWHERE 5.0, budući da mi
ovaj po pokušaju uspostavljanja veze sa host-om izbacuje:
Cannot read licence file
Mail je jako zgodna stvar za objašnjenja ;)
Pozdrav, Dejan :)
mreze.150bojans,
-> #148, bojans>> Dešava mi se nešto jako čudno u vezi sa štampanjem kod W4WG
Rešen problem. PRINTMAN.EXE (print manager) nije bio identičan
na oba računara. Sada je sve OK.
mreze.151jovca.car,
-> #145, mpeti/* U vezi rada sa WinFax-om: da li postoji mogućnost, da DOS aplikacija
/* podvali štampu Print manager-u windowsa, bez korisnikove intervencije,
Postoji program WinLink koji omogućuje ovo - štampanje iz DOS prozora, a
preko Print Managera. Neko ga je okačio u nekoj od confova, ali se ne sećam
ni ko, ni kada, ni u kom confu (verovatno pc.os.4/windows ili pc.os.3/
windows).
mreze.152bulaja,
-> #149, dens│Ima li neko ideju šta mi nedostaje u paketu PCANYWHERE 5.0, budući
│da mi ovaj po pokušaju uspostavljanja veze sa host-om izbacuje:
│Cannot read licence file
└───
U sličaju mrežne instalacije AW otvori poddirektorijum LICENSE i u njega
prebaci taj licence file, pa pretpostavljam da je problem u tome što
nisi uradio instalaciju sa originalnih (ili "originalnih":) disketa na
mrežni disk, već si to uradio na lokalni pa posle samo prebacio AW
direktorijum na mrežu :).
mreze.153makica,
Kada podignem anti virusni program za Novell na serveru, javlja
mi "Loader cannot find, public symbol:KKKKKKKKKKKKot find public symbol:
HIsColorMonitor" i prekine podizanje. Program sam preiuzeo sa Sezama.
mreze.154djorzor,
-> #153, makica> Kada podignem anti virusni program za Novell na serveru, javlja
> mi "Loader cannot find, public symbol:KKKKKKKKKKKKot find public symbol:
> HIsColorMonitor" i prekine podizanje. Program sam preiuzeo sa Sezama.
Verzija NetShield-a koja je na Sezamu je suviše
"nova" za uobičajenu verziju Netware-a 3.11. Treba uzeti
stari NetShield (mislim da ga ima na IMTEL-u), a iz
nove verzije uzeti samo VIR.DAT (zbog signatura virusa).
Verovatno bi pomogao i upgrade na Netware 3.12, ali
nisam probao.
Pozdrav,
mreze.155dpredovic,
> Stiglo je:
>
> Novlib 2 (1 disketa 720K)
> biblioteka za Clipper sa funkcijama za Novell.
> Izdala ju je firma Blinkinc. (poznato, zar ne?)
Ex, sad sam se setio... Kako ovo izgleda (u odnosu na CA-Tools, npr.)
mreze.156dpredovic,
U jednoj firmi naišao sam na malo čudnu situaciju. Postoje dve mašine
vezane preko paralelnog porta i Concurrent Dosa. To je neko Digitalovo
čudo od pre par godina, koje (izgleda) ima i neki multitaksing u sebi.
Pošto baš i nisam neki pristalica tolike egzotike voleo bi da sve to
prebacim na naki noviji Dos, ali da se ne izgubi ništa od
funkcionalnosti (delenje diskova i štampača preko LPT-a), i bez
hardverskih izdataka (jedna mašina je Lira :)))
Šta preporučujete? Šta uopšte može da radi preko Lpt-a? Lite? N-Dos?
mreze.157vlador,
-> #156, dpredovic> Šta preporučujete? Šta uopšte može da radi preko Lpt-a? Lite? N-Dos?
Ima negde neki programčić koji ti napravi malu mrežicu od dva
računara povezana preko paralelca. Zvao se UNET11 ili sl. Sad pogledah:
R:\IBMPC\MISC\UNET11.ZIP. :)
mreze.158vita,
Pozdrav...
Treba mi detaljan opis mogucnosti da se srusi Novel 3.13 (valjda)
Znam da je prilicno zaguljeno i sl. , ali...
Treba mi da sa terminala mogu da pristupim onome sto mi server iz
prve ne dozvoljava!
Znam da je to skoro nemoguce samo sa terminala, ali ako bih ipak
uspeo da ubacim trojanca na server, sta onda?
Prilicno mi je bitno, a naravno nije u pitanju neki kriminal vec cito
zezanje, ali mi je ipak bitno...
(inace radi se o razbijanju mreze u skoli. Profesori su toliko
ubeđeni da ona ne moze da se obori da to jednostavno moram da uradim!
:)))
Inace prilicno dobro znam i C i ASM tako da ne bi trebao da imam
problema u recimo menjanju Interrapt rutina i sl.!
Vita
P.S. Ajd pozurite, prvi blok mi je u Utorak! (a tada bi trebao da
probam barem nesto!)
mreze.159dejanr,
-> #158, vita>> Treba mi detaljan opis mogucnosti da se srusi Novel 3.13 (valjda)
>> Znam da je prilicno zaguljeno i sl. , ali...
>> Treba mi da sa terminala mogu da pristupim onome sto mi server iz
>> prve ne dozvoljava!
Nema šanse.
>> Znam da je to skoro nemoguce samo sa terminala, ali ako bih ipak
>> uspeo da ubacim trojanca na server, sta onda?
Hm, jel ume neko da piše .NLM-ove? A tek kakve alatke za to trebaju...
Najzad, ako su na serveru otkucali SECURE CONSOLE, onda na njega ne
može da se ubaci ništa sa diskete.
Ukratko, Novel je prilično siguran.
mreze.160zormi,
-> #158, vita* Znam da je to skoro nemoguce samo sa terminala, ali ako bih ipak
žini mi se da Novell još uvek nudi $100.000 onome ko uspe.
* uspeo da ubacim trojanca na server, sta onda?
Tako bi moglo, ali ti treba Novell Development Kit (program mora da
bude NLM), dosta znanja i da imaš pristup konzoli.
mreze.161vita,
-> #159, dejanr> Hm, jel ume neko da piše .NLM-ove? A tek kakve alatke za to tr
> Najzad, ako su na serveru otkucali SECURE CONSOLE, onda na nje
> može da se ubaci ništa sa diskete.
Sigurno ce moci da se ubacuju stvari sa strane (sa disketa), a bogami
ce se takve stvari i startovati.. (znaci moze trojanac).
Sta su NLM-ovi, cini mi se da WATCOM tako nesto ima...
Novel je takođe software koji kontrolise hardware, tako da ako bi se
sa trojancem omogucla promena softwarea onda bi bilo moguce ono o
cemu sam pisao (bar se nadam)
Znam da ovo izgleda prilicno zaguljeno i naivno od mene sto mislim da
je moguce, ali bi barem voleo da eksperimentisem :)) (mozda mi
posluzi kasnije oko neceg ozbiljnijeg ;))
Vita
P.S. Mora da postoji tu neko ko zna barem nesto!
mreze.162pinokio,
-> #161, vita>>PPPZnam da ovo izgleda prilicno zaguljeno i naivno od mene sto mislim da
je moguce
Ah nisu ti rekli da je ipak moguće da oboriš server !!
Stvar je laka. Nađeš mu lokaciju, zavućeš ruku da kablova za napajanje i cak..!
iskljućiš ga (tj.oboriš). Potom nabaviše nešto od vatrenog oružija, opašeš se
dobro, spremiš hranu, vodu i zabarikadiraš se, pritom ne dozvoljavajući da
serveru iko priđe. Em si ga oborio, em se više niko ne može da na njega prikači
bar dok si živ.
Naprijed !!!!
Nenad
mreze.163vita,
-> #162, pinokio> serveru iko priđe. Em si ga oborio, em se više niko ne može da
> bar dok si živ.
Ha Ha, you are killing me...
Slusaj BRE.. ;) ja sam krajnje ozbiljan i u prilicnoj frci sa
vremenom, jerbo sutra imam prvi blok!
Treba mi neko ko ce nesto pametno da mi kaze...
Vita
mreze.164mpeti,
-> #147, dpriest...>> ... Kada neka stanica postavi flag zahteva, server pokupi
>> fajl i prosledi ga BITFAX-u v4.05C koji onda odradi posao.
Meni bi bilo dovoljno da se faxovi šalju sa onih radnih stanica koje
imaju ugradjenu fax-modem karticu, ali je problem u tome da kada
prosledim fajl BITFAX-u (koristim V4.06E) on mi pošalje fax ali se pri
izlasku zaglavi.
>> Na stanicama koje imaju faxmodem, u atoexec-u je BF4 koji se
>> startuje kao rezidentan, pa je onda potrebno samo posle 'P' za
>> stampanje fakture ili necega slicnog pritisnuti i ctrl+alt+p i to
>> je to. BF4 'hvata' izlaz koji bi inace isao na stampac i onda ga
>> automatski i salje. Mreza koju koristim omogucuje i deljenje com
>> portova...
Kolika ti je aplikacija, da samo tako hladno možeš žrtvovati 88 kB
konvencionalne memorije za BITFAX ? Meni pravi probleme ako imam manje
od 580 kB slobodno. Da li možda tvoja verzija zauzima manje memorije ?
Koju mrežu koristiš ? Imaš li Ethernet ili neke druge kartice ? Koliki
je rezidentni deo za mrežu ? Možda bih bio zainteresovan i za mrežu koju
ti koristiš ako ti faxovanje ide bez problema.
mreze.165dcolak,
-> #163, vita│ Slusaj BRE.. ;) ja sam krajnje ozbiljan i u prilicnoj frci sa
│ vremenom, jerbo sutra imam prvi blok!
│ Treba mi neko ko ce nesto pametno da mi kaze...
Prava stvar je virus. Postoji gomila onih koje Scan ne prepoznaje.
Nabavi jedan i kreni na posao. Još bolje da nađeš nekoga da ti napiše
"custom" virus koji se aktivira u slučaju koji ti izrežiraš npr.
datum.
Lepo pozoveš profesore kroz 2 meseca, na zadati datum, kažeš im da
upale server i .... ;)
Naravno, računa se na to da ćeš zaraziti prave fajlove ;)
Sledge DAMMIR!
mreze.166dpriest...,
-> #164, mpetiSorry na duzini poruke.
>>> Kolika ti je aplikacija, da samo tako hladno mozes zrtvovati 88 kB
>>> konvencionalne memorije za BITFAX ? Meni pravi probleme ako imam
>>> manje od 580 kB slobodno. Da li mozda tvoja verzija zauzima manje
>>> memorije ?
Aplikacija mi zahteva 390K, mreza jos 80K, tako da mogu da odvojim 88K.
Ali to vise ne radim...
Sto se tice blokiranja: Odo' ja malo da se raspitam kako im to sve
funkcionise, i zadovoljni su. ALI: ponekad (svaki 4-5 fax) se posalje
i nece da se vrati u program, kazu oni. Kao: ranije nije ali sad se
desava. U medjuvremenu sam samo menjao sa dos-a 5 na 6.20! E, tu ja
poblesavim, pa pocnem da saljem fax-ove i stvarno se blokira ko sto su
rekli! Vracao sam i na dos 5 ali nista??? E, onda sam im promenio sistem
za slanje fax-a tako da se _sigurno_ ne blokira:
Izbacio sam bf4 iz autoexec-a kao rezidentni i pri stampanju pre onog
"pritisni taster za pocetak stampanja" pritisnu "f" (print to fax file)
i kad to urade, iz glavnog menija idu u tel. imenik i sa "f" salju fax na
odgovarajuci broj iz imenika. Pri pozivanju BF4 oslobadjam memoriju
(kao i za sve programe iz tool liste) tako da mi aplikacija zauzima samo
42K, mreza 80K pa BF4 moze da se rasiri kol'ko 'oce :) U pocetku stvar
nije funkcionisala (bloikra mi LIDDER a BF4 radi o.k.) ali je stvar
bila u sledecem: Bf4, kad salje, nesto brlja po portovima, disku i ko zna
po cemu jos tako da se LIDDER pri pozivima mreznih aplikacija za spajanje na
resurse blokira. Problem sam resio tako sto napravih bat fajl u kome
u stvari pozivam bf4 sa dobijenim parametrima iz liddera ali posle njega
sam stavio obican ECHO Pritisni taster kad se zavrsi slanje fax-a i PAUSE
iza toga. Dakle: BF4 salje fax, za to vreme se vrti dos petlja i posle
toga se bf4 deinstalira a lidder nesmetano moze da se vrati. Ova kombinacija
_sigurno_ ne blokira, ali je ostavljeno na milost i nemilost operateru da
pritisne taster pre nego sto se slanje faxa zavrsi, sto dovodi do blokiranja.
Da nisi pokrenuo ovu temu ne bih ni pitao ljude u vezi fax-ovanja a oni
mi ne bi ni rekli jer im to i nije 'previse smetalo' :) ??? (: volim ih :)
Ali eto sad imam sistem koji fercera 100% za razliku od predjasnih 80% :)
>>> Koju mrezu koristis ? Imas li Ethernet ili neke druge kartice ?
>>> Koliki je rezidentni deo za mrezu ? Mozda bih bio zainteresovan i
>>> za mrezu koju ti koristis ako ti faxovanje ide bez problema.
LanSmart. EtherNet kartice. Rezidentni delovi (+- 30% zavisi od cfg-a) :
WorkStation: 60K PrintServer: 80K FilePrintServer: 110K
Fax-ovanje sada ide bez problema, na gore opisani nacin, mada LanSmart
ima neke mogucnosti deljenja COM portova. Nisam probao, jer zauzima jos
memorije, koju iz programa koristim za inetrno kesiranje koje mi je vaznije
od deljenja com-ova s cim bi verovatno onda imao problema sa BF itd...
Digital Priest...
mreze.167sale,
-> #162, pinokio>> >>PPPZnam da ovo izgleda prilicno zaguljeno i naivno od mene sto mislim da
>> je moguce
>>
>> Ah nisu ti rekli da je ipak moguće da oboriš server !!
>> Stvar je laka. Nađeš mu lokaciju, zavućeš ruku da kablova za napajanje i
>> cak..! iskljućiš ga (tj.oboriš).
Postoji daleko elegantnije rešenje: dođeš do bilo kog računara koji je na
mreži, i prekineš ethernet kabl (ne da ga sečeš, nego ga otkopčaš, i to ne da
ga otkopčaš iz računara, nego baš kabl). Još ako imaš sreće da nađeš
poslednji (ili prvi) računar na kablu, ona samo skini terminator (onaj pampur
na kraju kabla).
Mreža tada pada ukoliko je utakvom stanju 10-tak sekundi. Svi koji do tada
rade na mrežnom disku ili ispadaju u DOS ili im se blokira aplikacija.
mreze.168dejanr,
-> #165, dcolak>> Prava stvar je virus. Postoji gomila onih koje Scan ne prepoznaje.
>> Nabavi jedan i kreni na posao. Još bolje da nađeš nekoga da ti napiše
>> "custom" virus koji se aktivira u slučaju koji ti izrežiraš npr.
>> datum.
Korisnik pod Novell-om može da zarazi samo svoje fajlove, dalje ne može
da prođe. Naravno, pod pretpostavkom da su prava pristupa dobro
postavljena.
Nema načina da se provali u sistem koji radi pod Novellom ako se nema
hardverski pristup serveru. Mislim čak da postoji neka nagrada koju je
Novell raspisao za one koji uspeju, i niko je za sve ove godine nije
dobio (ili ako je dobio, pristao je da o tome ne priča :))
mreze.169bubble,
-> #167, sale:>> Mreža tada pada ukoliko je utakvom stanju 10-tak sekundi. Svi
:>> koji do tada rade na mrežnom disku ili ispadaju u DOS ili im se
:>> blokira aplikacija.
Bolje odseci par metara kabla :)
mreze.170dcolak,
-> #168, dejanr│ Korisnik pod Novell-om može da zarazi samo svoje fajlove, dalje ne može
│ da prođe. Naravno, pod pretpostavkom da su prava pristupa dobro
│ postavljena.
Znam za ovo. ;) Zato i rekoh da širi virus. Sami profesori će se
sahraniti... :) Neka nađe lepu drugaricu koja je dobila najnoviji
scan/clean te je spremna da ga ponudi profesorima :)) Šta se nalazi
u novom scan/clean, well.. ;>
Sledge DAMMIR!
mreze.171novim,
-> #168, dejanr"
==Phrack Magazine==
___________________
P H R A C K 4 3
July 1, 1993
___________________
Volume Four, Issue Forty-Three, File 11 of 27
Help for Verifying Novell Security
Provided By
Phrack Magazine
In nearly a year since their release, the programs Hack.exe and View.exe
are still potential threats to the security of Novell Networks. Despite
Novell's commendable response with a patch for the holes these programs
exposed, many system administrators have not yet implemented the fix.
We at Phrack encourage system administrators to uudecode and execute the
following programs to determine whether or not their servers are at
risk.
The patches, SECUREFX.NLM for Netware 3.11, and SECUREFX.VAP for Netware
2.2 are available via Novell's NetWire, or from ftp.novell.com. Users
with additional questions about Netware security can call Novell
directly at 800-638-9273.
"
(Fajl uz poruku sadrži pomenuti uucode.)
novell.zipmreze.172dejanr,
-> #170, dcolak>> > Korisnik pod Novell-om može da zarazi samo svoje fajlove, dalje ne može
>> > da prođe. Naravno, pod pretpostavkom da su prava pristupa dobro
>> > postavljena.
>>
>> Znam za ovo. ;) Zato i rekoh da širi virus. Sami profesori će se
>> sahraniti... :) Neka nađe lepu drugaricu koja je dobila najnoviji
>> scan/clean te je spremna da ga ponudi profesorima :)) Šta se nalazi
>> u novom scan/clean, well.. ;>
Bilo koji administrator mreže bi bio lud da novopridošli program startuje
sa supervisor (ili ekvivalentnog) računa - svako će imati svoj račun koji
nije posebno privilegovan.
Mada, što jeste jeste, tako se virus polako širi, pa najzad može da bude
i startovan od strane SUPERVISOR-a, nekom greškom. Dakle, treba biti
oprezan prema lepim drugaricama :)
mreze.173vita,
-> #171, novim> 2.2 are available via Novell's NetWire, or from ftp.novell.com
> with additional questions about Netware security can call Nove
> directly at 800-638-9273.
> "
> (Fajl uz poruku sadrži pomenuti uucode.)
Cekaj!!!
Ne kontam.. :((
Ovo je neki EXE fajl unutra... i?
Mislim, ako bi mogo malkice da pojasnis?
By the way oko 1:30 je nocu , tako da je mozda i meni nesto promaklo
u datom tekstu. :)
Vita
P.S. Imao sam prvi BLOK!!! Prilicno su ne organizovani i konfuzni ..
ima sanse... i to velike, detalje cu da napisem kada budem bio
malko prisebniji (citaj: kad se probidim :)
mreze.174mdrazic,
-> #155, dpredovic>> Novlib 2 (1 disketa 720K)
>> biblioteka za Clipper sa funkcijama za Novell.
>> Izdala ju je firma Blinkinc. (poznato, zar ne?)
>
> Ex, sad sam se setio... Kako ovo izgleda (u odnosu na
> CA-Tools, npr.)
Ja ne radim sa CA-Tools (nervira me da se vezujem za neku
biblioteku koja 'prati' verzije Clippera). Ova biblioteka
ima samo podršku za Novell funkcije (valjda sve što može
da se dobije pošto nema tajni, Novell je sve lepo dokumentovao
kako se prilazi bindery-ju). Možda joj najviše sliči ona
PD biblioteka NETTO (zajedno sa sorsom!). Biblioteku nisam
još probao praktično, to je za sada potencijalna budućnost,
sa ljutom konkurencijom u NETTO, a bogme i kod iz knjige
G.Liefa i Boota o mrežnom programiranju uopšte nije za bacanje.
Milan
mreze.175jsinfo,
Instalirala sam Novell Netware 4.02, ali ne mogu da zakacim CD-ROM,
koji je ASPI kompatibilan; prvo ucitam ASPICD.DSK, koji mi javi da
bi mozda trebala da uradim update istog, ali prodje, da bi mi potom
odbio da ucita CDROM.NLM, sa porukama "loader cannot find public symbpl..."
i naravno, sa brojem greske, koju posle kad pogledam, kaze, da su mi mozda
zastareli "drajveri".Medjutim, to su "drajveri" (konkretno ASPICD.6DSK),
koji su stigli uz sam Novell Netware paket!?
jsinfo
mreze.176makica,
Ima li neko zivaca da mi pomogne.
Naime. Od poslovnog partnera iz Austrije dobio sam sistem koji
se sastoji od servera i pet radnih stanica sa vec instaliranim Novellom
3.11 Odmah da kazem da mi je to prvi "sudar" sa mrezama uopste.
Server je 486 dx sa 8 MB rama, radne st. su 386 dx sa po 4 MB ram BEZ
HARD DISKOVA. Posedujem kompletnu dokumentaciju za novell ali na Nemackom.
Takodje imam i originalne instalacione diskete. Mrezna kartica je E2000.
Radne stanice se podizu pomocu Remote Boot procedure sa mreznog diska.
Novell je instaliran tako da se podize IPX, NETX.COM i XMSNETX.
Te fajlove nisam uspeo da pronadjem na disku, pa predpostavljam da su u
fajlu NET$DOS.SYS.
Zanima me kako da predjem na ODI drajvere, i kako da pristupim odnosno
menjam NET$DOS.SYS tj. kako se radi sa DOSGEN.EXE ili kako se uopste
konfigurise mreza bez lokalnih diskova.
Unapred se izvinjavam ako je o ovome bilo reci.
Usput, imam originalne diskete sa drajverima za STYLUS 800, i za grafi-
cku karticuticu ET4000. Imam i instalacionu ver. programa EZ TAPE za backup
za dos i windows. Ako je neko zainteresovan neka se javi.
Da, najvaznija stvar u svemu je da mi odgovarate "srpski". Ja bas i nisam
neki kompjuteras, a u firmi su me bacili "lavu pred rupu". Priznajem,
nije mi zao.
Hvala unapred.
mreze.177vitez.koja,
-> #172, dejanr#=> Bilo koji administrator mreže bi bio lud da novopridošli
#=> program startuje sa supervisor (ili ekvivalentnog)
#=> računa - svako će imati svoj račun koji nije posebno
#=> privilegovan.
Ništa ne brini, to su profesori Matematičke gimnazije ;))) Oni
što, kad naredba ne uspe, kucaju opet, ali velikim slovima.
mreze.178vita,
-> #177, vitez.koja> Ništa ne brini, to su profesori Matematičke gimnazije ;))) Oni
> što, kad naredba ne uspe, kucaju opet, ali velikim slovima.
Samo sam cekao da naprave pogresan potez....
I napravili su ga!! :)))))))))))))))))))
Vita
mreze.179pedjolino,
Okacih malopre poruku u conf. unix a da probamo
i ovde.
Treba mi da na istom kablu trce TCP/IP (PC/TCP
emulacija terminala) i Novel tako da sa svake Dos masine
mogu malo na Unix malo na Novel. Sta, gde i kako treba
instalirati da bi ovo radilo. Ako je neko imao iskustava
unapred zahvalan.
Pozdrav Nenad.
mreze.180djorzor,
-> #179, pedjolino> Treba mi da na istom kablu trce TCP/IP (PC/TCP
> emulacija terminala) i Novel tako da sa svake Dos masine
> mogu malo na Unix malo na Novel. Sta, gde i kako treba
> instalirati da bi ovo radilo. Ako je neko imao iskustava
> unapred zahvalan.
Kada sam nešto slično (bez unix-a) instalirao na svom
Fakultetu, pomogli su mi Dragan Sretenović, Dušan žurapov
i Ivan Lučev. Ako ne možeš da ih nadješ, javi se.
mreze.181dragisak,
-> #179, pedjolino> Treba mi da na istom kablu trce TCP/IP (PC/TCP
> emulacija terminala) i Novel tako da sa svake Dos masine
> mogu malo na Unix malo na Novel. Sta, gde i kako treba
> instalirati da bi ovo radilo. Ako je neko imao iskustava
> unapred zahvalan.
Postoje dva jednostavna načina :
1. Uz pomoć Packet Drivera
AUTOEXEC.BAT
ne2000 0x60 5 0x300 <- Packet Driver za karticu
ethdrv <- PC/TCP kernel
pdipx <- IPX preko Packet Driver-a
(imaš ga u PKTD11.ZIP na Sezamu)
netx <- NetWare Workstation Shell
2. Uz pomoć ODI drajvera
AUTOEXEC.BAT
lsl <- NetWare Link Support Layer
ne2000 <- ODI drajver za karticu (MLID)
ipxodi <- IPX preko ODI drajvera
netx <- NetWare Workstation Shell
odipkt 1 96 <- emulator Packet Driver-a preko ODI drajvera
broj 1 označava drugu logičku karticu
kako je definisano u NET.CFG, dakle ETHERNET_II
tip paketa, a 96=0x60 je interapt vektor
Packet Drivera. (ima ga na Sezamu)
ethdrv <- PC/TCP kernel
NET.CFG
Link support
Buffers 6 1600
Protocol IPX
Bind NE2000
Link driver NE2000
Int 5
Port 300
Frame ETHERNET_802.3
Frame ETHERNET_II
mreze.182sale,
-> #179, pedjolino>> Treba mi da na istom kablu trce TCP/IP (PC/TCP
>> emulacija terminala) i Novel tako da sa svake Dos masine
>> mogu malo na Unix malo na Novel. Sta, gde i kako treba
>> instalirati da bi ovo radilo. Ako je neko imao iskustava
>> unapred zahvalan.
"Računari 102", tekst "Od Novell-a kroz prozor", autor Zorana Đorđevića.
Sjajno je opisano kako kroz isti ethernet gurati novell, w4w i tcp/ip
paketiće, i da sve to radi kako treba. Doduše, terminali se pozivaju u
Windows-u, ali sve to lepo radi.
Moguće je, naravno, i da se to radi iz dos-a, ali ja to nisam radio. Takođe,
možeš da napraviš gate između unix-a i novell-a, tako da unix koristi
novell-ove diskove kao svoje.
Sav sfotver je uglavnom pd ili sw, i ima ga kod nas.
Šta te konkretno zanima, i koje su mašine?
mreze.183zormi,
-> #179, pedjolino* Treba mi da na istom kablu trce TCP/IP (PC/TCP
* emulacija terminala) i Novel tako da sa svake Dos masine
* mogu malo na Unix malo na Novel. Sta, gde i kako treba
* instalirati da bi ovo radilo. Ako je neko imao iskustava
* unapred zahvalan.
Više puta je pisano na tu temu ovde, a imaš opisano i u dokumentaciji za
PC/TCP ;). Ukratko, treba ti neki driver za mrežnu karticu koji propušta
obe vrste paketa, npr. paket driver (FON).
mreze.184kica,
Imam Wester Digital mreznu karticu ali nemam softver
da je poteram , pa nemogu da povezem radne stanice
sa serverom. Na kartici je podeseno na
I/O 300 IRQ 10 Mem CC000
Nove l je 3.12
mreze.185pedjolino,
-> #181, dragisak
Hvala svima na uputstvima. Proradilo je sa ODI
driver-om jer ne nadjoh nigde Packet driver PKTD11.ZIP. Gde
li se dene??
Pozdrav Nenad
mreze.186vcalic,
Šta upotrebiti od softvera za realizaciju peer-to-peer mreže
sastavljene od 3-4 mašine od kojih je samo jedna 386 a ostale su 286-ice, pa
Windows for Workgroups ne dolazi u obzir, a i koriste se isključivo DOS
aplikacije? Da li je takvo povezivanje uopšte izvodljivo ili su za to potrebne
jače mašine? Ako jeste, koji softver za to služi i koji je najbolji? Koliko ja
znam o tome, tu su Novell Netware Lite, Novell DOS 7, Lantastic (čuo sam da je
najbolji, jel to tačno?) a čuo sam i za neki hrvatski freeware paket da jako
lepo radi na malim mrežama. Jel' probao to neko?
Vlada
mreze.187dejanr,
-> #186, vcalic>> Da li je takvo povezivanje uopšte izvodljivo ili su za to potrebne
>> jače mašine? Ako jeste, koji softver za to služi i koji je najbolji?
>> Koliko ja znam o tome, tu su Novell Netware Lite, Novell DOS 7
Ja bih uzeo Novell DOS 7. Sve na jednom mestu, radi i sa sporim računarima.
mreze.188spantic,
-> #186, vcalic> Šta upotrebiti od softvera za realizaciju peer-to-peer mreže
> sastavljene od 3-4 mašine od kojih je samo jedna 386 a ostale su 286-ice,
> pa Windows for Workgroups ne dolazi u obzir, a i koriste se isključivo DOS
> aplikacije? Da li je takvo povezivanje uopšte izvodljivo ili su za to
Uzmi Lantastic 6.0. Dejanr ti je predložio Novell DOS 7.0, ali od
njega i sam Novell diže ruke. Lantastic lepo radi, on je veoma
pogodan i ako se imaju samo dva računara bez mrežnih kartica, jer
podržava i vezu preko paralelnog porta.
mreze.189djorzor,
Da li neko zna kako da isključim poruke Netware
na radnoj stanici?
Jednostavno, poruke Netware-a tipa "Printer is off-line" ili
"Volume out of space" zablokiraju neke DOS programe.
Hvala,
mreze.190tstojic,
-> #184, kicaSlucajno sam pronasao originalnu WD disketu sa drajverima za mrezne kartice.
Na disketi pise: SuperDisk for Ethercard PLUS ELITE LAN Adapter version 2.1.
Istina disketa je iz 1990. godine i nisam imao vremena da pregledam sadrzaj,
samo sam je zipovao sa pkzip -rP wd.zip.
Bice mi drago ako ti bude od neke koristi!
pozdrav Toma!
wd.zipmreze.191zormi,
-> #189, djorzor* Jednostavno, poruke Netware-a tipa "Printer is off-line" ili
* "Volume out of space" zablokiraju neke DOS programe.
Jesi li probao CASTOFF /A?
Ako ne može, onda uzmi program MSG koji je TSR i prihvata
sve poruke bez blokiranja.
mreze.192ikordic,
-> #189, djorzorRE: NetWare poruke
=> Da li neko zna kako da isključim poruke Netware
=> na radnoj stanici?
Pa, valjda sa CAST?
mreze.193ljubaz,
Pozdrav,
Da li neko ima IPX.COM za mreznu karticu IBM PCNII/AKKKKK. Na serveru je
instaliran NOVELL 2.20 i net$os koji je generisan prema datoj kartici
dize IPX koji pronalazi karticu, ali IPX koji se generise na radnim
stanicama sa WSGEN-om javlja ili da kartice nema ili
hardware ERROR 51 *Äako se ukljuci na kartici ROM BIOS ON.
Slavisa
mreze.194dragisak,
-> #185, pedjolino> driver-om jer ne nadjoh nigde Packet driver PKTD11.ZIP. Gde
> li se dene??
Na Sezamu ima samo v.10. Ja sam v.11 skinuo izgleda sa FON-a.
mreze.195vpopovic,
-> #189, djorzor> Da li neko zna kako da isključim poruke Netware
> na radnoj stanici?
Pročešljati dokumentaciju u kojoj piše
CASTOFF
Parameter ŠAllĆ: stops messages from the file
server console and workstations.
Purpose Prevents messages from reaching your station.
How to use Type CASTOFF <Enter>
Notes A. Before starting a process that can run
unattended (compiling, remote hookup, etc.),
use CASTOFF A to prevent messages from
interrupting the process.
B. To allow your station to receive messages,
use CASTON.
mreze.196vpopovic,
-> #154, djorzor> Verzija NetShield-a koja je na Sezamu je suviše
> "nova" za uobičajenu verziju Netware-a 3.11. Treba uzeti
>
Posle testiranja i pomoći dulečel.etf.BG.AC.YU, postoje dva
rešenja:
I Noviji CLIB.NLM, poželjno posle 1992 godine, testirano sa
CLIB.NLM 3.12 od 19 Maja 1993. Za novije CLIB se nekako snađite sami.
Svakako da "pasuje" kopiranje CLIB.NLM iz kompleta NetWare 3.12.
II Krpež metoda, postoji update vezan za probleme clib.nlm modula,
može se naći na ubbg i koliko je meni poznato nigde više (ispravite me
ako grešim). Datoteka je .exe tipa, samoraspakujući arj format. Pomenuti
dule upravo koristi takve pečeve.
P.S. Problemi se, koliko je meni poznato, javljaju samo na fajl
serverima sa herkules karticama. Valjda Amerikanci smatraju da više niko
ni u fajl server ne stavlja nešto slabije od VGA :)
mreze.197inforts,
Da li neko ima program za remote rad sa jedne stanice na drugoj za
Novell mrezu ? Znaci komunikacija je preko koaksijalnog kabla.
Imam program COMMUTE iz paketa PC TOOLS 7.0 ali je jako spor odziv, iako
komunikacija ide preko LAN kabla.
Pozdrav Dragan
mreze.198szeman,
-> #136, dpriest...>> Hi.
>> Radi li neko aktivno sa mreznim softverom LANSmart? To je jedna
>> peer to peer mreza kojoj ne treba nikakva instalacija i koja moze
Sve je vrlo jednostavno i vrlo lepo rešeno, naravno, brzina nije zavidna,
no uslov za kućni rad ispunjava u potpunosti. Koristio sam LANSmart v2.01
sa starim Dlink karticama i imao sam vrlo pozitivna iskustva u odnosu na
Topware software i kartice koje koristim na radnom mestu.
mreze.199dpriest...,
-> #186, vcalic>>> Sta upotrebiti od softvera za realizaciju peer-to-peer mreze
>>> sastavljene od 3-4 masine od kojih je samo jedna 386 a ostale su
>>> 286-ice, pa Windows for Workgroups ne dolazi u obzir, a i koriste
>>> se iskljucivo DOS aplikacije? Da li je takvo povezivanje uopste
>>> izvodljivo ili su za to potrebne
Ja koristim LanSmart. Koristim ga u mnogo malih i 'velikih ' mreza i radi
sasvim o.k. Imam jednu mrezu u kojoj je server 386/40 a 12 terminala su
286/8 i 286/16 i sve radi super (kuc, kuc, kuc). Prednost u odnosu na
ostale je to sto je _jako_ jednostavna za instalaciju, nije zahtevna kao
novija joj braca itd itd... sve u svemu: toplo preporucujem.
DP...
mreze.200dpriest...,
-> #198, szeman>>> Sve je vrlo jednostavno i vrlo lepo reseno, naravno, brzina nije
>>> zavidna, no uslov za kucni rad ispunjava u potpunosti. Koristio
>>> sam LANSmart v2.01
Po meni, ispunjava i uslove za mnogo ozbiljniji rad od 'kucnog'.
Brzina nije zavidna, kao sto si rekao, (30-ak% sporiji od Novell x.xx)
ali se moze instalirati na postojeci novell tako da koristi novell-ove
'transportne mehanizme' cime se prakticno dobija novell peer 2 peer.
Sve u svemu, uz dobru organizaciju korisenja, pretice wfwg, lite i sl.
Zasto sam uopste pitao da li ga neko koristi: Ja radim na verziji
3.20 od pre dve godine. Zanima me da li mozda znas gde se moze nabaviti
ili kupiti ili dokupiti (posto imam regularno kupljenu verziju) novija
verzija LanSmart-a? Bio bih VRLO zahvalan na bilo kakvoj informaciji.
DP...
mreze.201djorzor,
-> #191, zormi> * Jednostavno, poruke Netware-a tipa "Printer is off-line" ili
> * "Volume out of space" zablokiraju neke DOS programe.
>
> Jesi li probao CASTOFF /A?
Hvala svima ko' braći, ubio sam se pretražujući literaturu.
mreze.202makica,
Imam jedan problem sa Novell 3.11
Prilikom podizanja servera, odnosno odmah nakon zavrsetka
server ispise poruku:
Problem with file Q_000B.SRV (TTS file...was not change)
length kept = 0, had allocated = 4096
Doticni fajl je velicine 0. Sistem posle toga nastavlja
normalno sa radom, sva tri korisnika koji su za sada na mrezi
nesmetano rade. Ali meni bode oci ova poruka.
Jos jedno pitanje:
Da li je bolje svakodnevno, na kraju radnog vremena, obarati
server i gasiti masine, ili ga drzati stalno podignutog i
tokom neradnog dela dana, i na koje ga vreme obarati ako
je bolje ovo drugo?
mreze.203zormi,
-> #202, makica* Problem with file Q_000B.SRV (TTS file...was not change)
* length kept = 0, had allocated = 4096
Zanemari. Radi se o redu za štampu koji nije propisno zatvoren
(nestanak struje?).
* Da li je bolje svakodnevno, na kraju radnog vremena, obarati
* server i gasiti masine, ili ga drzati stalno podignutog i
* tokom neradnog dela dana, i na koje ga vreme obarati ako
* je bolje ovo drugo?
Zavisi od ukusa. Ja svoje servere gasim samo za godišnji odmor
i to tako traje već 4 godine.
mreze.204dvesic,
-> #202, makica>> Problem with file Q_000B.SRV (TTS file...was not change)
>> nesmetano rade. Ali meni bode oci ova poruka.
Sa sistemske konzole dismountuj diskove, pa startuj VREPAIR modul
(LOAD VREPAIR). On ce prekontrolisati diskove i sve lepo srediti.
>> Da li je bolje svakodnevno, na kraju radnog vremena, obarati
>> server i gasiti masine, ili ga drzati stalno podignutog i
>> tokom neradnog dela dana, i na koje ga vreme obarati ako
>> je bolje ovo drugo?
Preporuka Novell-a je da server ostane ukljucen, ALI, ako nemas
pouzdano napajanje (UPS) koje ce obezbediti nesmetan rad servera,
ipak je bolje spustati ga stalno. Ako imas UPS, onda je najbolje
periodicno spustanje (jednom nedeljno ili jednom u dve nedelje).
Tokom duzeg rada (i u zavisnosti od inteziteta) dolazi do blage
fragmentacije memorije na serveru, koja se spustanjem/podizanjem
otklanja.