PCOS.4

22 Jun 1994 - 31 Mar 1995

Topics

  1. ms.dos (356)
  2. windows (2148)
  3. os.2 (450)
  4. unix (1161)
  5. 4dos (78)
  6. desqview (8)
  7. mreze (520)
  8. os.wars (10)
  9. razno (58)
  10. van.teme (1)

Messages - mreze

mreze.205 dens, -> #197, inforts
>> Imam program COMMUTE iz paketa PC TOOLS 7.0 ali je jako spor odziv, iako >> komunikacija ide preko LAN kabla. Norton PC Anywhere 5.0
mreze.206 pedjak,
Ima li neko opis IPX protokola, tj. servisa koje pružaju paket drajveri aplikacijama..?
mreze.207 zkrstic, -> #129, jmomir
> Molim za savet! > Novell 3.12. System administrator na Kipru nemoguce doci do njega a > samim tim i do pasword-a. Mreza radi ali ima problem. Jedan racunar > se buni. Ne zna se iz Malo kasnim...., sorry :( Reci ime čoveka koji je na Kipru, pa da ti ga doteram ;) Nadam se da si razrešio problem do sada, al' ako nisi viči. Pozdrav, Zkr
mreze.208 ikordic, -> #203, zormi
RE: DOWN => Zavisi od ukusa. Ja svoje servere gasim samo za godišnji odmor => i to tako traje već 4 godine. A jel' reče neko ovde da 3.11 treba obarati jednom nedeljno zbog nekih problema oko fragmentacije memorije? Navodno, 4.x tih problema nema?
mreze.209 dejanr, -> #208, ikordic
>> A jel' reče neko ovde da 3.11 treba obarati jednom nedeljno zbog nekih >> problema oko fragmentacije memorije? Navodno, 4.x tih problema nema? Šta da ti kažem, Sezamove servere obara isključivo Elektrodistribucija, kad nestane struje više od 40-50 minuta koliko drži UPS. Letos su radili neprekidno i intenzivno skoro četiri meseca, pa nisam primetio neki problem sa memorijom.
mreze.210 vvelinov, -> #206, pedjak
> Ima li neko opis IPX protokola, tj. servisa koje pružaju paket > drajveri aplikacijama..? Ima nešto o tome u opisima interapta. Može se naći na Sezamu. Fajlovi inter42a.zip, b, c i d. 4 komada.
mreze.211 petrovics,
Interesuje me postoji li neki programski paket koji radi u Nowell Netware 3.11 ili Nowell Light okruzenju a koji omogucava sledece: 1) Da na jednom racunaru u mrezi moze da se vidi sadrzaj ekrana projzvoljnog racunara u mrezi. 2) Da se na jednom racunaru u mrezi vrti neki program a da svi ostali na svojim monitorima prikazuju njegovu sliku. Unapred hvala :)
mreze.212 zormi, -> #208, ikordic
*=> Zavisi od ukusa. Ja svoje servere gasim samo za godišnji odmor *=> i to tako traje već 4 godine. * * A jel' reče neko ovde da 3.11 treba obarati jednom nedeljno zbog nekih * problema oko fragmentacije memorije? Navodno, 4.x tih problema nema? Reče ja :), ali po par meseci nije bio neki problem, a sigurno ćeš bar jednom morati za to vreme da ga spustiš i podigneš.
mreze.213 zormi, -> #211, petrovics
* 1) Da na jednom racunaru u mrezi moze da se vidi sadrzaj * ekrana projzvoljnog racunara u mrezi. * * 2) Da se na jednom racunaru u mrezi vrti neki program a da * svi ostali na svojim monitorima prikazuju njegovu sliku. Postoji više programa obe vrste, ali uglavnom dosta brljave, zaglavljuju se, sporo rade, prave veliki saobraćaj u mreži...
mreze.214 srdjan.j,
Zanima me kombinacija Novell NetWare 2.15 i Win for WG. Da li mogu da egzistiraju zajedno na istoj mreži ? Srđan.
mreze.215 zkis,
Povezao sam dva 386SX racunara koristeci NeOS 1.0. Cini mi se da je sve OK. Da li neko ima iskustava o pouzdanosti ove mreze, ili mi predlaze da se predje na neko 'oprobano' resenje. Ili neka se jevi neko ko je instalirao NeOS 1.0, pa da malo razmenimo iskustva. Zikica
mreze.216 dkaralic,
Interesuju me iskustva u korišćenju remote pc stanica u Novell Netware okruženju. Znam da postoje TELEREPLICA i PCANYWHERE programi koji rade host-terminal emulaciju. Ovde je već nešto pokušano sa telereplikom, ali je dolazilo do velikih smetnji (đubreta) na stanici gde se vrši terminal emulacija. Radi se o poprečnoj vezi. Ljudi koji su program instalirali podesili su parametre veze tako da mi malo izgledaju čudno: nisu uključeni inicijalni string registri za rad sa mnp4 ili mnp5 (iako modemi to podržavaju), nije uključen flow control. Meni izgleda da ove parametre treba promeniti u inicijalni string sa mnp5 protokolom (ne koristi se za file transfer *.zip, nego ascii ekran i tastatura), nije uključena veća brzina prenosa (4800 ili 9600) zbog sinhrone veze između modema, uključiti flow control na RTS/CTS. Možda ovo što pišem više spada u konferenciju o komunikacijama, ali bih voleo da čujem mišljenje i u ovoj konferenciji. Da li se ovim izmenama može ovaj problem rešiti? Pretpostavljam da su veze od parice do modema korektne, tj. da nemaju smetnji. U pošti su proverili vezu između parica i tvrde da je sve OK. Ako neko već koristi TELEREPLIC-u voleo bih ako bi mogao da prenese svoj TR.TR file gde su navedeni konfiguracioni parametri remote stanice. Na osnovu njega lako je napraviti sa TRHOSTIN i parametre za host stanicu. Da li se bolje pokazao PCANYWHERE program od TELEREPLIC-e za ovu namenu? Pozdrav DraganK.
mreze.217 pinokio, -> #216, dkaralic
>> Da li se bolje pokazao PCANYWHERE program od TELEREPLIC-e za ovu namenu? Uzmi PC ANYWHERE i završi posao. Telereplic-a je simpatična stvar ali nije ni za primirisati Nortonovoj alatki. PCA je pouzdaniji, robusniji, konfigurativniji, ...ukratko moč u tvojim rukama. Dakle, cepaj ! Nenad
mreze.218 zkrstic, -> #216, dkaralic
> Da li se bolje pokazao PCANYWHERE program od TELEREPLIC-e za ovu > namenu? Na žalost Banex ti nemože lično odgovoriti i preneti svoje (naše) iskustvo, obzirom da je kompetentniji, pa ću morati ja :) PC-ANYWHERE se pokazao bitno bolji i fleksibilniji, nikakvih problema sa vezom nismo imali, radi MNP, radi i file transfer. Inače je u pitanju bila veza iz tri grada sa četvrtim koji je centrala, tj. sa Novell-om koji je glavni, a ova tri se ponašaju kao remote stanice. Ako ti bude baš negde zapelo, viči, pa da ujurim Banex-a :) Zkr
mreze.219 dragisha, -> #206, pedjak
-> Ima li neko opis IPX protokola, tj. servisa koje pružaju paket -> drajveri aplikacijama..? To su dvije različite stvari. Za IPX protokol dovoljno podataka može da se nađe u knjizi Network Programming in C (ima Sezamovaca sa kopijama), a za paket drajvere pojašnjenja idu u nekom od pratećih tekst fajlova, čini mi se da je ekstenzija u stvari broj verzije. -- [Sometimes the light's all shinin' on me...]
mreze.220 vsuzic,
mreze.221 dvesic,
PROBLEM : RPRINTER na NOVELL 3.11 mrezi Ako mi je lokalni stampac preko RPRINTER programa vezan na mrezu, prilikom reseta racunara potrebno je da protekne neko odredjeno vreme ( >= 30 sec ) da bi se rprinter ponovo nakacio. Pri tom javlja da je "Printer allready in use". Petlja koja to (u AUTOEXEC.BAT-u) radi je : :petlja f:\login\RPRINTER STAMPA 0 > NUL if errorlevel 1 goto petlja Ima li nacina da se petlja izbegne, tj. da server & rprinter detektuju prekid veze za onih 10-tak sekundi koliko se dize racunar ?
mreze.222 dkaralic, -> #218, zkrstic
> PC-ANYWHERE se pokazao bitno bolji i fleksibilniji, nikakvih > problema sa vezom nismo imali, radi MNP, radi i file transfer. Hvala na pomoći. Uspeo sam da nađem neku verziju pcANYWHERE III 3.11a ali nigde ne nađoh nećto u stilu *.doc ili *.txt. Postoji neki readme file ali ne u obliku tutorial file. Ako poseduješ takav file (*.doc ili *.txt) bio bih zahvalan ako bi ga poslao. Ujedno me interesuje da li je to stara verzija ili možda ima i novijih. Ova se vodi sa datumom od 01.01.1990. Ne znam kako drugi rade, ali ja imam običaj da prvom pogledam uputstvo. Nisu valjda u prazno ljudi kucali taj tekst. Pozdrav DraganK.
mreze.223 kica,
Puno zahvaljujem tstojicu ns.zip" Pozdrav od KICE
mreze.224 petrovics, -> #213, zormi
>> Postoji vise programa obe vrste, ali uglavnom dosta brljave, >> zaglavljuju se, sporo rade, prave veliki saobracaj u mrezi... Znaci li to da su neupotrebljivi za potrebe raznih kurseva i primene u skolama ?
mreze.225 petrovics, -> #216, dkaralic
>> Interesuju me iskustva u koriscenju remote pc stanica u Novell Netware >> okruzenju. Znam da postoje TELEREPLICA i PCANYWHERE programi koji Kad smo vec kod povezivanja remote PC-a na Novell mrezu, jeli tacno da postoji paket za akces server koji se izvrsava na file serveru tako da ne mora da se posveti jedan racunar u mrezi samo za tu svrhu? Ako postoji, kakva su iskustva?
mreze.226 petrovics, -> #217, pinokio
>> Uzmi PC ANYWHERE i zavrsi posao. Telereplic-a je simpaticna stvar ali Zanima me da li je bitno koja se emulacija terminala koristi na remote racunaru kada je na hostu PC ANYWHERE HOST ? Ovo me interesuje jer nikako ne uspevam da uspostavim vezu izmedju remote-a i hosta kada je na remoteu aktiviran anywhere terminal. Sobzirom da mi veza lepo radi kada je na remote-u ANSI emulacija (Telemate) nebih da se trudim ako nista necu da dobijem.
mreze.227 pinokio, -> #226, petrovics
>>terminal. Sobzirom da mi veza lepo radi kada je na remote-u ANSI emulacija (Telemate) nebih da se trudim ako nista necu da dobijem. Naravno da je bitna. Ne znam zašto si imao problema sa uspostavljanjem veze ali stvar bi trebala da ardi prosto. Tamo- host, ovamo-remote. Otvoriš racun za remote, definišeš pass. i voziš. Ako sam te dobro shvatio, ti koristiš telemate za pristup host mašini (!?). Znaći Telemate-Telemate (ansi) i to radi. Onda bi PCA-PCA trebalo da rabota još bolje. Prosto rećeno, nisu komparativni. Pogotovo u onome što za što je PCA i namenjen-rad na host računaljki! Nenad
mreze.228 pinokio, -> #222, dkaralic
>>>.txt) bio bih zahvalan ako bi ga poslao. Ujedno me interesuje da li je to stara verzija ili možda ima i novijih. Ova se vodi sa datumom od 01.01.1990. Da to je stara verzija. U međuvremenu se pojavilo nekoliko novih. Stiglo se do v5.0. Što se dokumentacije tiće, nisu nikad bili izdašni po pitanju readme fajli. Help mu je mali i sladak- i pomaže. Ako ti treba pomoć u mail. Nenad
mreze.229 mzdravkovic, -> #225, petrovics
>> Kad smo vec kod povezivanja remote PC-a na Novell mrezu, jeli >> tacno da postoji paket za akces server koji se izvrsava na file >> serveru tako da ne mora da se posveti jedan racunar u mrezi samo >> za tu svrhu? >> Ako postoji, kakva su iskustva? Postoji paket, ali nisam siguran da moze da se izvrsava i na file serveru. Rec je o Netware Access Serveru (NAS). To je kompilacija PC ANYWHERE-a i DESQVIEW-a prilagodjenih za rad u Novell mrezama. Jedan racunar u mrezi, tzv Access Server, sluzi za komunikaciju sa 16 udaljenih PC-a, a moze da radi i kao obicna radna stanica. Na Access Serveru je ostvaren multitasking, tako da svi udaljeni korisnici pristupaju mrezi preko tog racunara, i odatle je moguce pratiti sta svaki od korisnika radi. Udaljeni korisnici imaju potpuni pristup mrezi, kao sto pruza i PC ANYWHERE. Brzina komunikacije je od 300 do 115200 bauda. Za sve ovo potrebno je i dosta hardwera. Access Server mora da ima dosta RAM-a i neku multiserisku karticu (preporucuje se WNIM+). U taj jedan racunar moguce je postaviti cak 4 WNIM-a i tako omoguciti 16 udaljenih korisnika. Moja iskustva sa NAS-om su najbolja moguca. U jednoj organizaciji u Boru, postavio sam ovaj sistem da bi iz raznih magacina mogli da pristupaju glavnoj mrezi te firme, koja se nalazi u drugom delu grada. Komunikacija je ostvarena preko zakupljenih PTT parica i asinhronih modema domace proizvodnje (LINE DRIVER-a). NAS radi vec par godina, bez gasenja i nije bilo nikakvih problema. P.S. Gore spomenuta WNIM+ kartica, ima u sebi procesor Z80 i 64K memorije. Ovo me mnogo podseca na ZX SPECTRUM :)
mreze.230 zormi, -> #224, petrovics
*>> Postoji vise programa obe vrste, ali uglavnom dosta brljave, *>> zaglavljuju se, sporo rade, prave veliki saobracaj u mrezi... * * Znaci li to da su neupotrebljivi za potrebe raznih kurseva i * primene u skolama ? Ja sam probao baš za te primene i odustao. Doduše to je bilo pre godinu-dve, možda je izašlo i nešto upotrebljivije.
mreze.231 aismaili,
Subject: Problemi sa Novell Netware 3.11 Vec neko vreme instalirali smo Novel mrezu 3.11 za 10 usera, ali imamo mali problem, kad god neko ne bude pravilno izlazio sa mreze (LOGOUT) nego bude resetovao racunar ili iskljucio kompletno, na njegovo mesto ostaje NOT-LOGGED-IN, i kad budu tri-cetri takva slucaja, ostaju toliko stanica nepotrebljeno, i uvek mora supervisor da ide preko fconsole i da brise sve takve slucajeve. A supervisor nije uvek tu ;).
mreze.232 petrovics, -> #227, pinokio
>> Naravno da je bitna. Ne znam zasto si imao problema sa uspostavljanjem >> veze ali stvar bi trebala da ardi prosto. Tamo- host, ovamo-remote. Stvarno je prosto :). Ranije mi nije radilo zbog jednog mog glupog previda. Sada mi radi komunikacija i kada se na remote racunaru koristi PCA Remote :)) >> Ako sam te dobro >> shvatio, ti koristis telemate za pristup host masini (!?). Znaci >> Telemate-Telemate (ansi) i to radi Ne znam sta je tu cudno (!?) ? Jednostavno na hostu podesis da ce remote da koristi Ansi terminal i onda hostu pristupas pomocu Telematea (Ansi) na remote-u. P.S. Da ne bese tvoje poruke nebi mi palo na pamet gde je greska pa PCA Remote nece da radi. Hvala! :)
mreze.233 petrovics, -> #229, mzdravkovic
>> Postoji paket, ali nisam siguran da moze da se izvrsava i na file >> serveru. Rec je o Netware Access Serveru (NAS). To je kompilacija PC >> ANYWHERE-a i Hvala ti na detaljnom objasnjenju Access Servera (mada mi je dosta toga bilo poznato >;) ). Jedno mi sada nije jasno. Ja sam bio ubedjen da je racunar namenjen za Access server morao da bude posvecen (nije mogao da se koristi u lokalu) a da je sa nekom novom verzijom (ovo sam skoro cuo od prijatelja) moguce da access server bude isti racunar kao i fajl server (da bi se izbeglo posvecivanje, pored fajl servera, jos jednog racunara). Iz tvoje poruke zakljucujem da Access Server nikada nije ni morao da bude posveceni racunar. Moze li neko da me malo prosveti :) ?
mreze.234 petrovics, -> #228, pinokio
>> Da to je stara verzija. U meduvremenu se pojavilo nekoliko novih. Stiglo >> se do v5.0. Sto se dokumentacije tice, nisu nikad bili izdasni po pitanju >> readme Kakve su razlike izmedju PCA 4.5 i 5.0 ?
mreze.235 sikima,
Treba da se formira veza izmedju nekoliko racunara ali uz pomoc inteligentnog multi-kontrolera 8xRS232. Da bi to sve funkcionisalo na glavnom racunaru mora biti instaliran UNIX, dok ostali racunari rade kao terminali. Intersuje me da li neko moze da opise nacin povezivanja ovakve veze i kakvim kablom se sve to izvodi. Da li je to sve moguce povezati a da je na glavnom racunaru instaliran DOS ? Kakve su brzine prenosa ovom serijskom vezom,... Puno pozdrava od Sikime p.s. Ako je vec bilo reci o ovome molim za pointer
mreze.236 zormi, -> #233, petrovics
* Jedno mi sada nije jasno. Ja sam bio ubedjen da je racunar namenjen * za Access server morao da bude posvecen Morao bi. Medjutim NAS radi u protected mode-u na 386+ sa dovoljno memorije pa simulira više računara od kojih svaki može da bude po jedan asinhroni server, a jedan proces može da se ostavi i za samu stanicu. Koliko je to brzo i pouzdano - pitanje je. Novell je takodje izradjivao kartice (tačnije PC na kartici) koje se ubacuju u neki PC - i svaka bude po jedan asinhroni server.
mreze.237 szeman, -> #200, dpriest...
>> Zasto sam uopste pitao da li ga neko koristi: Ja radim na verziji >> 3.20 od pre dve godine. Zanima me da li mozda znas gde se moze >> nabaviti ili kupiti ili dokupiti (posto imam regularno kupljenu >> verziju) novija verzija LanSmart-a? Bio bih VRLO zahvalan na bilo >> kakvoj informaciji. I meni je potrebna novija verzija, ali kako trenutno kod kuće radim samo na jednoj mašini, nisam se raspitivao za novije verzije LanSmart-a, ali ako ti baš treba, potrudiću se... Pozdrav, Saša
mreze.238 pinokio,
re: PCAnywhere Razlika između ver. 4.5 i 5 nije drasticna, ali je primjetna. 5.0 radi brže, nema više awremote i awhost, sada je to sve aw - dakle jedan fajl kojeg konfiguriše da radi kao ovaj ili onaj. Tu je podška za win......(nisam probao).NAravno da nisu zaboravili da update-uju i konfiguracije za nove modeme 14400 i više :))), i tako.. Nenad
mreze.239 dpriest..., -> #237, szeman
>>> I meni je potrebna novija verzija, ali kako trenutno kod kuce >>> radim samo na jednoj masini, nisam se raspitivao za novije verzije >>> LanSmart-a, ali ako ti bas treba, potrudicu se... Potrudi se, PLEASE... DP...
mreze.240 dr.grba, -> #231, aismaili
>> ostaje NOT-LOGGED-IN, i kad budu tri-cetri takva slucaja, ostaju toliko >> stanica nepotrebljeno, i uvek mora supervisor da ide preko fconsole i da >> brise sve takve slucajeve. A supervisor nije uvek tu ;). Ima tu dobro rešenje: prvi put opomena. Drugi put 5% od plate. Treći put 10% od plate. žetvrti put prekvalifikacija ili radna knjižica u ruke.
mreze.241 dr.grba, -> #238, pinokio
>> Razlika između ver. 4.5 i 5 nije drasticna, ali je primjetna. 5.0 radi >> brže, nema više awremote i awhost, sada je to sve aw - dakle jedan fajl Možda zvuči blesavo, ali je poželjno zbog testiranja: radi li PC Anywhere 5.0 na null modem kablu između dve mašine?
mreze.242 zormi, -> #240, dr.grba
*>> ostaje NOT-LOGGED-IN, i kad budu tri-cetri takva slucaja, ostaju toliko *>> stanica nepotrebljeno, i uvek mora supervisor da ide preko fconsole i da *>> brise sve takve slucajeve. A supervisor nije uvek tu ;). * * Ima tu dobro rešenje: prvi put opomena. Drugi put 5% od plate. Treći put * 10% od plate. žetvrti put prekvalifikacija ili radna knjižica u ruke. Moj sistem za neposlušne korisnike mreže :) je da im isključim slanje MAIL-a grupama korisnika i time blokiram oglašavanje sitne trgovine... ;)
mreze.243 pinokio, -> #241, dr.grba
>> Možda zvuči blesavo, ali je poželjno zbog testiranja: radi li PC Anywhere 5.0 na null modem kablu između dve mašine? Zvući ! :))) Radi preko ćega hoćeš, sem preko paralelnog. Dakle, mreža, modemi, kablovi seriski, ovakvi, onakvi....trla lal lala....:)) Nenad
mreze.244 sikima,
Ponovo postavljam pitanje. Kakva su iskustva sa radom sa multi kontrolerima 8xRS232. Treba da se poveze neka "mrezica" od par racunara pa me interesuju iskustva u odnosu na Novell. Ako je vec bila diskusija o ovome molim za poi- nter. Puno pozdrava od Sikime
mreze.245 dejanr,
Dobio sam sledeću poruku privatnom poštom sa molbom da prosledim u neku javnu konferenciju, mislim da je stvar veoma neprijatna, pa prema tome i vredna dalje analize: >> From vasja@orao.etf.bg.ac.yu >> Subject: NETX+SCANDISK (DOS6.2) BUG!! >> Rec je o sledecem. Kada na solo PC-u sa DOS 6.20 (bez ikakve mreze) radis >> sa programom SCANDISK (stize uz DOS) sve je u redu. Medjutim ako je doticni >> PC u mrezi i ako je podignut NETX.EXE (ver 3.3x - 78xxx bytes) onda, ako >> startujes SCANDISK i uradis Surface Test lokalnog hard diska (recimo C:), >> sve izgleda u redu, samo kad izadjes iz programa na lokalnom hard disku ne >> ostane NISTA (BAS NISTA - nijedan direktorijum ni fajl, pa ni skriveni >> fajlovi). Ovo sam registrovao kod korisnika na mrezi koju administriram. >> Sreca njegova pa se pravio BACKUP. >> Elem, kad mu se to vec desilo, resio sam da ponovim situaciju i da proverim >> da li je stvarno u pitanju kombinacija SCANDISK+NETX i problem se ponovio. >> Kada sam SCANDISK probao na istoj masini sa svim mreznim softverom OSIM >> NETX.EXE sve je radilo OK.
mreze.246 mdjuric,
Zanimacijama u zivotu nikad kraja (pogotovu sa NJindonjsima ...) Jednog lepog dana covek koji se bavise DTP-om, sem gotovo manicne zelje da kao i svi pripadnici svoje kaste nabavi Mac (i oseti Plug&Play), odluci da nabavi HP LaserJet 4M+ koji u sebi, o cuda, sadrzase i mreznu karticu koja (naravno) podrzava sve moguce protokole komunikacije ali dobi samo Novell administrativni software. Kako naravno ne posedovase Novell mrezu, rece sebi "Nema veze, aktiviracu W4WG mrezu i preko nje normalno videti stampac na mrezi." Ali, kad da na vrbi rastase cipovi i da Microsoft znase programirati to bi mozda i radilo, ovako nista. Connect Network Printer? No printer. I probase svasta i svakako ali nista. Na kraju instalirase Personal Netware i bi zadovoljan, ali ne resi problem. Any clues? Pozdrav, Mladen.
mreze.247 dens, -> #238, pinokio
>> Razlika između ver. 4.5 i 5 nije drasticna, ali je primjetna. 5.0 radi Nešto se ne sećam da je AW4.5 imao podršku za mrežu kakvu ima 5.0. Naime, sa aw5.0 možete kontrolisati potpuno i prilično brzo neku stanicu pod Novellom sa svoje stanice (pod uslovom da je tamo aktiviran odgovarajući host mod)
mreze.248 ppekovic, -> #235, sikima
>> Treba da se formira veza izmedju nekoliko racunara ali uz pomoc inteligentnog >> multi-kontrolera 8xRS232. Da bi to sve funkcionisalo na glavnom racunaru mora >> biti instaliran UNIX, dok ostali racunari rade kao terminali. Intersuje me da MultiPort kartica (nxRSxxx) se obično koristi za vezivanje modema, terminala i sl. uređaja za serijsku komunikaciju. Dakle, nije to mreža jer svi glavni posao rade na glavnom računaru. Logično, da bi sve funkcionisalo potreban ti je multitasking/mulituser operativni sistem što eliminiše DOS. Jedina komabinacija za pravljenje mreže preko serijske veze je da koristiš SLIP/PPP pa preko njega TCP/IP recimo. Na primer, na Unix mašini podigneš TCP/IP i SLIP interface za svaki port na koji hoćeš da zakačiš računar u mrežu. Ostali računari mogu biti i DOS. FTP PC/TCP software (nije shareware) za DOS radi preko paket drajvera a paket drajvere za serijsku vezu možeš da nađeš na FFS-u u arhivi pktdrv.zip ili tako nešto. Paya
mreze.249 bulaja,
**** new file **** R:\IBMPC\VIRUS\*.* ---------------------- 4ns161cr zip 180618 NetShield 1.61v117: zaštita od virusa za NetWare 4.0x Obratite pažnju da je ovo verzija za Novell NetWare 4.0x (do sada smo imali samo NetWare 3.x verziju). Zahvaljujemo slazar-u na prilogu.
mreze.250 snemcev, -> #240, dr.grba
>> Ima tu dobro rešenje: prvi put opomena. Drugi put 5% od plate. Treći >> put 10% od plate. žetvrti put prekvalifikacija ili radna knjižica u >> ruke. Kraća verzija: prvi put 20% od plate; drugi put radna knjižica u ruke.
mreze.251 nbatocanin,
Pitanje na temu "rogovi u vreći": oću da napravim da lokalni Win štampa na laseru u Novell 3.11 mreži. Napravio sam u printer setup-u gde šta treba, Win sve lepo šalje, ali print server javlja da "čeka da se mountuje form 0" i čeka. U Printcon (ili printdef?) se ispostavlja da je zadat nepostojeći format za default i to se ispravlja. Međutim, ponovno štampanje rezultuje istom porukom. Nadam se da nije toliko glup da moram ponovo da instaliram drajver?
mreze.252 galimpic,
Firma u kojoj radim hoće da uvede mrežu, tako da svaka radna stanica ima svoju aplikaciju (knjigovodstvo, proizvodnja, magacin, itd). Tu će biti 7-8 računara i ja bih trebao da sve to napravim i povežem u mrežu. Napakovao sam se silnim knjigama o Novell-u, client-server arhitekturama, posvećenim serverima i počeo da sve to prežvakavam. Ali može li sve to da se reši i ovako: povežeš računare, instaliraš W4W 3.11 i sad svi vide jedan HD koji se nalazi samo na jednom računaru, i nekoliko štampača po radnim stanicama. Onda svakoj stanici napraviš program i čovek i ne može da izađe u DOS da brlja (šta ima magacioner da uči kako se prijavljuje, odjavljuje - on hoće da radi sa svojom aplikacijom a ako nešto pukne da pozove mene). Prosto i jednostavno. Da li (i zašto) to tako ne može? I još ovo: - da li je problem što je jedna (i samo jedna) od stanica 286? - da li je problem ako se programi pišu u CLIPPER-u, pa se izvršavaju kao DOS aplikacije? Inače, rado bih sve napravio u Win ali se šefovi za sada groze miševa ("šta će mi to kad imam one tastere sa strelicama")? - da li sve ovo pada u vodu ako stanice nemaju svoje HD? - da li onda mogu da normalno koristim "server" tj. računar na kome je HD kao stanicu u kojoj bih pisao aplikacije, radio sa CORELDRAW-om i sl. Vidim da ima dosta pitanja ovakvog tipa (početničkih) na koja niko ne odgovara pa bih molio ako može bar da mi neko kaže "DA,u principu može" ili "NE, kad porasteš kašće ti se samo, ipak uzmi Novell".
mreze.253 danilo, -> #238, pinokio
> Razlika između ver. 4.5 i 5 nije drasticna, ali je primjetna. 5.0 radi brže, Gde to ima ?
mreze.254 budima, -> #231, aismaili
U vezi sa problemom NOT-LOGGED-IN: Prvo, ako user resetuje ili iskljuci racunar i potom se ponovo prijavi mrezi, bice iskoriscena bas ta veza. Drugi slucaj je kad user stvarno iskljuci racunar i ode. Tada stvar u ruke preuzimaju serverovi takozvani watchdog packets uz pomoc kojih se proverava da li je stanica jos aktivna. Standardno, neaktivna stanica se iskljuci od strane servera posle nekih 15 do 20 minuta, ali se to moze promeniti, naravno uz veliki oprez da se ne remeti ispravnost rada u normalnim okolnostima. Sve se podesava uz pomoc SET parametara (Communication) na serveru, i to: Number of Watchdog Packets, Delay Between Watchdog Packets i Delay Before First Watchdog Packet. Za vise informacija otkucaj na mrezi help set (ili, ne daj boze mail budima)
mreze.255 rpausic, -> #235, sikima
>## Treba da se formira veza izmedju nekoliko racunara ali uz pomoc >## inteligentnog multi-kontrolera 8xRS232. Da bi to sve funkcionisalo >## na glavnom racunaru mora Koliko tačno terminala treba da vežeš? Sa običnim serijskim karticama (UNIX za mase :) ) možeš da zakačiš 3 terminala, uz malo natezanja i 4, kablovi null modem, tri žice, 25 pinski ili 9 pinski konektori. (jedna kartica sa dva serijska košta oko 20 DEM). Ako hoćeš više terminala, onda moraš da platiš relativno skupe multiport kartice, kablovi ostaju isti. Pod DOSom ne dolazi u obzir, osim ako ne dodaš neki mrežni dodatak, a nisam probao nešto slično realizovati sa serijskim vezama. Možda može Lantastic?
mreze.256 rpausic, -> #252, galimpic
>## aplikacijom a ako nešto pukne da pozove mene). Prosto i >## jednostavno. Da li (i zašto) to tako ne može? W4WG. Ako i može, neefiaksno je u odnosu na Novell. >## - da li je problem što je jedna (i samo jedna) od stanica 286? NE! >## - da li je problem ako se programi pišu u CLIPPER-u, pa se >## izvršavaju kao DOS aplikacije? Inače, rado bih sve napravio u Win >## ali se šefovi za sada Nije problem. žak se tako najčešće i radi. >## - da li sve ovo pada u vodu ako stanice nemaju svoje HD? Ne pada u vodu. Naprotiv, to ti je najjeftinije rešenje. >## - da li onda mogu da normalno koristim "server" tj. računar na >## kome je HD kao stanicu u kojoj bih pisao aplikacije, radio sa >## CORELDRAW-om i sl. Na žalost ne. Novije verzije novell-a imaju posvećeni server, pa na njega možeš zaboraviti. Novell 2.15 nema posvećeni server, ali nisam siguran ni da možeš komotno koristiti zahtevan softver kao što su Windowsi :( >## porasteš kašće ti se samo, ipak uzmi Novell". Da li si razmišljao o UNIX-u?
mreze.257 dejanr, -> #252, galimpic
>> povežeš računare, instaliraš W4W 3.11 i sad svi vide jedan HD koji se >> nalazi samo na jednom računaru >> Da li (i zašto) to tako ne može? Može tako, ali preporučujem da žrtvuješ jedan računar za server i instaliraš Novell NetWare. Imaćeš bolje performanse i manje problema. >> - da li je problem što je jedna (i samo jedna) od stanica 286? Ako koristiš Novell, nije problem. Mislim da ne bi trebalo da bude problem ni sa Windows-om, ali davno nisam probao, ne znam kako bi to radilo. Možda previše sporo. >> - da li je problem ako se programi pišu u CLIPPER-u, pa se izvršavaju >> kao DOS aplikacije? Nikakav problem. >> - da li sve ovo pada u vodu ako stanice nemaju svoje HD? Windows rešenje... nije baš da pada u vodu, ali bi bilo mnogo problema. >> - da li onda mogu da normalno koristim "server" tj. računar na kome je HD >> kao stanicu u kojoj bih pisao aplikacije, radio sa CORELDRAW-om i sl. Ne preporučujem da to radiš u bilo kojoj varijanti, čak i kod Windows mreže, ako su svi računari toliko zavisni od tog jednog diska. Onda kada taj računar padne (a svi znamo kako ume da padne pod Corelom ili bilo čim drugim), ode cela mreža. Ovako, instaliraš Novell, server, i ne boli te glava... bar ne previše ;)
mreze.258 rower,
Imam mrezu od par racunara umrezenih NDOS-ovim Personal netware-om. Sve je ok sto se toga tice. Sada bih zeleo da na tu (peer-to-peer) mrezu zakacim jos dve diskless radne stanice. U principu to sada i radi nekako, dizem ih sa dve boot diskete (za svaki) sto mi se ne cini kao neko elegantno resenje. Takodje posto su mi EMM386 i DPMS (Novell-ovi) pri boot-u na A:\ pri kasnijem dizanju Windows-a 4WG, trazi ih na A:\ sto moze da radi (bilo da je disketa unutra, bilo da samo pritisnem taster - on produzi bez problema, a mogu i da neki dir mapiram na A:\ ), ali je u principu ruzno. Takodje me interesuje koje fajlove da koristim ( za sada radim sa obicnim startnet.bat-om samo sam izbacio server.exe) za dizanje ovih WS. Molio bih da mi neko iskusniji od mene pomogne. rower
mreze.260 ab.comp, -> #251, nbatocanin
==> ispravlja. Međutim, ponovno štampanje rezultuje ==> istom porukom. Nadam se da nije toliko glup da ==> moram ponovo da instaliram drajver? Pre toga je korišćen form sa nekim drugim brojem, a Novell traži kod svake promene obrasca da mu se kuca konzolna komanda: Print nn FORM MOUNT ili tako nešto (nemam pri ruci Novell). Pogrledaj help za print konzolnu komandu. Posle ove komande će sva štampa ići normalno sve dok ne dođe do ponovne promene obrasca (FORM). Pozdrav █ █ █ █ ▄▄█ █ █▄▄ █▄▄
mreze.261 dvesic, -> #260, ab.comp
>> ==> ispravlja. Medutim, ponovno stampanje rezultuje >> ==> istom porukom. Nadam se da nije toliko glup da >> ==> moram ponovo da instaliram drajver? >> Pre toga je koriscen form sa nekim drugim brojem, a Novell >> trazi kod svake promene obrasca da mu se kuca konzolna >> komanda: Ili startuj PCONSOLE PRINT SERVER INFORMATION PRINT SERVER STATUS/CONTROL PRINTER STATUS (odaberi stampac) SERVICE MODE : Minimize form changes across queues Posle toga nisam imao slicnih problema.
mreze.262 majkl,
Problem sa ripiterom Ima li neko iskustva sa ripiterima? Naime, problem je sledeći: Na radnoj stanici koja 'prolazi' kroz ripiter ka serveru na kome je instaliran Novell 3.11 već nakon Login komande dobija Network Error on SERVER Error sending on network. Kablovi i konektori su provereni, bez ripitera sve radi (dok se mreža ne optereti), i što je najinteresantnije kada se server podigne sa 3.12 sve normalno radi ( U svim slučajevima korišćen je ETHERNET_802.3). Pregledanje SET komandi i NET.CFG parametara nije pomoglo. Šta sam prevideo?
mreze.263 bulaja,
Postoji li neki Novell NetWare (verzija 3.11) monitoring sistem lepši (i korisniji:) od standardnog monitor.nlm?
mreze.264 ikordic, -> #263, bulaja
RE: MONITOR.NLM => Postoji li neki Novell NetWare (verzija 3.11) monitoring sistem lepši => (i korisniji:) od standardnog monitor.nlm? Za to nismo čuli, ali sam video neki pendžers šel, pokreće se sa radne stanice. Probano, ima raznih servisa ali posle pet minuta rekao " ... caused GPF ..." i utamanjen sa diska.
mreze.265 petrovics,
Posle saveta dobijenih u ovoj konferenciji i u predzadnjim Racunarima uspeo sam da instaliram podrsku za Windows i NetWare mrezu u Windos For WorkGroup. Sada imam mrezu sa 5 racunara: dva pod Dosom (Netware clienti sa ODI drajverima) dva pod W4WG (opet se radi o racunarima sa instaliranim ODI drajverima u DOS-u) i jedan NetWare 3.11 server. Na svim radnim stanicama mi odlicno radi komunikacija sa NetWare serverom (i iz dosa i iz W4WG) ali se ova dva racunara pod W4WG medjusobno ne vide. Kratko receno radi mi Novell ali ne i Windows mreza. Pretpostavljam da je problem u konfigurisanju mreze u okviru Windows-a i/ili u NET.CFG fajlu pa bih molio da mi neko odgovori na sledeca pitanja: 1. Sta bi trebalo da stoji u NET.CFG za navedenu situaciju ? 2. Koji drajveri treba da se instaliraju u Windows-ima i koji treba da bude primaran ? 3. Treba li jos nesto da se podesi ? P.S. Kad izlazim iz Windowsa javlja se simptom opisan u fajlu DEADLOCK.TXT u okviru arhive WINUP9.ZIP (crni ekran sa blinkajucim kursorom u gornjem levom uglu koji posle 1 min. nestane)
mreze.266 dejanr,
Microsoft će licencirati delove mrežnog podsistema Windows-a 95 zainteresovanim kompanijama. To verovatno znači da će Windows ubuduće bolje sarađivati sa drugim mrežama nego do sada. NOVOSTI/microb 4.2252.
mreze.267 djorzor, -> #265, petrovics
> ali se ova dva racunara pod W4WG medjusobno ne vide. > Kratko receno radi mi Novell ali ne i Windows mreza. Jel' može malo detaljnije? Na primer, startovani su WIN na oba računara, ne vide se kada se startuje Network Drive u File Manager-u, itd. > Pretpostavljam da je problem u konfigurisanju mreze u okviru > Windows-a i/ili u NET.CFG fajlu pa bih molio da mi neko odgovori > na sledeca pitanja: Ako si poštovao proceduru iz Računara, trebalo bi da sve bude u redu. Ako ne pomognu opisi simptoma, mogu da bacim konfiguracijske fajlove na Sezam. > P.S. Kad izlazim iz Windowsa javlja se simptom opisan u fajlu > DEADLOCK.TXT u okviru arhive WINUP9.ZIP (crni ekran sa > blinkajucim kursorom u gornjem levom uglu koji posle 1 min. > nestane) Kod WIN 3.11 uobičajeno je da se "izlazi" taj jedan minut. Ako posle toga mašina normalno radi, mislim da nema razloga za brigu :)
mreze.268 petrovics, -> #267, djorzor
>> > ali se ova dva racunara pod W4WG medjusobno ne vide. >> > Kratko receno radi mi Novell ali ne i Windows mreza. >> >> Jel' moze malo detaljnije? Na primer, startovani su WIN na oba >> racunara, ne vide se kada se startuje Network Drive u File >> Manager-u, itd. U AUTOEXEC.BAT-u racunara koji imaju instaliran W4WG po pitanju startovanja mreza nalazi se sekvenca naredbi od kojih je prva NET START za koju predpostavljam da aktivira Windows mrezu. Neposredno zatim se startuje LSL, drajver za karticu, IPXODI i EMSNETX. Ovako podignut racunar lepo radi u kao DOS klijent u NetWare 3.11 mrezi. U Windows-ima je instaliran mrezni drajver Novell/Anathem NE200 [NDIS2] sa protokolima: Microsoft NetBEUI i IPX/SPX Compatible transport with NetBios Default protokol je Microsoft NetBEUI Iz Windows-a se vidi Novell disk i stampaci sto znaci da mogu da pristupim podacima na mreznom disku i da povezem bilo koji Novell stampac. Mogu i da se logujem na Novell server ako to nisam uradio pre startovanja WIN-a. Ako na dva mrezna racunara startujem WIN i ako je jedan stampac (sa strane Novell mreze on je lokalni za jedan od racunara) u Print Menager-u deklarisan kao deljiv ne mogu da ga povezem i koristim sa drugog racunara pod WIN. Kada iz ControlPanel-a pokrenem Printers, izaberem neki od stampaca i odem na Conect, Network ne nudi mi se ni jedan od deljivih stampaca. Ako probam da iz Chat programa "pozovem" drugog korisnika dobijem spisak trenutno aktivnih korisnika na Windows mrezi na kojem se vidim samo ja (isto vazi i za drugi racunar). >> Ako si postovao proceduru iz Racunara, trebalo bi da sve bude u >> redu. Ako ne pomognu opisi simptoma, mogu da bacim konfiguracijske >> fajlove na Sezam. Sto se tice mene, mogao bi :) >> Kod WIN 3.11 uobicajeno je da se "izlazi" taj jedan minut. >> Ako posle toga masina normalno radi, mislim da nema razloga >> za brigu :) A jeli normalno i to da se poprilicno smanji slobodna memorija kada se aktivira Windows mreza ?
mreze.269 djorzor, -> #268, petrovics
> U AUTOEXEC.BAT-u racunara koji imaju instaliran W4WG po pitanju > startovanja mreza nalazi se sekvenca naredbi od kojih je prva > NET START za koju predpostavljam da aktivira Windows mrezu. > Neposredno zatim se startuje LSL, drajver za karticu, IPXODI i > EMSNETX. Koliko znam, ovo će teško da radi. Treba da se pojavi i NET START NETBIND i tome slično. Da li si siguran da se poštovao celu proceduru iz Računara? Računar koji je ovako konfigurisan će lepo videti NetWare ali ne i W4WG. > Ako na dva mrezna racunara startujem WIN i ako je jedan stampac > (sa strane Novell mreze on je lokalni za jedan od racunara) Da li vezan sa Rprinter za NetWare, ili ne? > Print Menager-u deklarisan kao deljiv ne mogu da ga povezem i > koristim sa drugog racunara pod WIN. Kada iz ControlPanel-a > pokrenem Printers, izaberem neki od stampaca i odem na Conect, > Network ne nudi mi se ni jedan od deljivih stampaca. Da li uopšte vidiš drugi WIN računar ? >>> Ako si postovao proceduru iz Racunara, trebalo bi da sve bude u >>> redu. Ako ne pomognu opisi simptoma, mogu da bacim konfiguracijske >>> fajlove na Sezam. > > Sto se tice mene, mogao bi :) > Važi, ali ne verujem da ću postiči pre naredne nedelje. Nažalost, u priličnoj sam gužvi :((( > A jeli normalno i to da se poprilicno smanji slobodna memorija > kada se aktivira Windows mreza ? Ako je aktiviraš iz DOS-a, komandom NET a ne startovanjem WIN-a, odogvor je da, normalno je.
mreze.270 ljubaz,
zdravo, da li neko ima IPX.COM koji radi sa mreznom karticom PCN II Slavisa
mreze.271 jorad,
Molio bih ako neko može da mi pomogne... Instalirao sam Novel 4.0, ali kada se prijavim kao administrator i pokušam startovati NETADMIN javlja mi sledeću poruku. "You are not logged in to Directory Services.You must be logged in to Directory Services before you can run NETADMIN." U ElectroText-u za ovu poruku kaže: You have not been authenticated as an authorized NetWare Directory services user,... E, sad... zašto nisam autorizovan kada tokom same instalacije automatski oformi objekt za administratora. Nešto ja tu očigledno nisam dobro uradio, ali šta ?
mreze.272 bojt, -> #271, jorad
>> "You are not logged in to Directory Services.You must be >> logged in to Directory Services before you can run NETADMIN." Treba da digneš nod pod VLM-om umesto pod NETX-om.
mreze.273 ddabic,
Treba mi savet. U par poruka sam video da treba da izbacim iz upotrebe postojecu verziju Novell-a v2.15, koji mi inace pravi probleme kod rada na serveru (cesto javlja da nema dovoljno memorije u FOX aplikaciji). "Mreza" se sastoji od dva racunara 1. Server 386DX-40 4MB RAM 80MB HD (neposvecen) 2. Stanica 286 1MB RAM sa flopijem bez HD kartice su NE2000 kompatibilne Znam da treba da predjem na Novel DOS 7.0 ili Lantastic ili ??? ali me interesuje sledece: 1. Da li mogu da racunam na neku od ovih varijanti ako nemam HD na radnoj stanici? 2. Moze li WS da ostane 286? 3. Sta se najbolje slaze sa FOX-om za DOS ? 4. Mogu li kasnije mrezu da prosirim ? 5. Gde mogu da nabavim odgovarajuci softwer i posto? Gornja konfiguracija je primer, interesujeme uopsteno sta minimalno od hardvera mora da ima mreza od dva-tri radna mesta a da sve to funkcionise brzo i pouzdano u kombinaciji sa FOX-om za DOS. Unapred HVALA, P.S. Izvinjavam se ako je o ovome vec bilo diskusija, molim za pointer.
mreze.274 dejanr, -> #273, ddabic
>> 1. Da li mogu da racunam na neku od ovih varijanti ako nemam >> HD na radnoj stanici? Ovo je najteže od pitanja. Novell DOS teorijski može da radi sa diskete, kao i svaki DOS, ali mu treba dosta raznih komponenti da bi radio normalno. žini mi se da se to sve ne može "zbudžiti" na 1.2 M disketu, premda ne isključujem mogućnost da to nekome uspe. >> 2. Moze li WS da ostane 286? Da. >> 3. Sta se najbolje slaze sa FOX-om za DOS ? Koliko znam Fox radi lepo sa svim vrstama mreže, dakle on nije neki ograničavajući faktor pa ni faktor po kome se može izvršiti izbor. >> 4. Mogu li kasnije mrezu da prosirim ? Naravno. >> 5. Gde mogu da nabavim odgovarajuci softwer i posto? Mi smo ga dobili na test (Novell DOS 7) od ProSofta, Kragujevac, tel 034 34-619. U maju ove godine cena je bila oko 250 dinara, možeš da ih pozoveš i proveriš da li je bilo promena.
mreze.275 spantic, -> #273, ddabic
> Znam da treba da predjem na Novel DOS 7.0 ili Lantastic ili ??? Moj predlog je da uzmeš Lantastic 6.0. Odgovori su da, osim za pitanje diskless stanice. Jednostavno to sa L 6.0 nisam probao, mada u literaturi se spominje da je radilo sa prethodnim verzijama.
mreze.276 vlad, -> #274, dejanr
> Ovo je najteže od pitanja. Novell DOS teorijski može da radi sa > diskete, kao i svaki DOS, ali mu treba dosta raznih komponenti da bi > radio normalno. žini mi se da se to sve ne može "zbudžiti" na 1.2 M Ne znam za Novell DOS, ali ako se dobro sećam trebalo bi da radi i Lantastic i Netware Lite. Nisu veliki, a može štošta da se izbaci. Preporučujem da prvo probaš NWLITE.
mreze.277 dkaralic,
Interesuju me iskustva supervisora koji su radili sa Novel Netware verzijama 3.x, a sada imaju mogućnosti da koriste verziju 4.0, kakva su njihova iskustva u vezi stabilnosti sistema? Da li su već imali neka negativna iskustva i ako su postojala da ih barem navede. Poznata mi je priča u vezi silnih patch-ova za 3.11 verziju i iz tih razloga i prethodno postavljeno pitanje. DraganK.
mreze.278 vlad, -> #277, dkaralic
> Interesuju me iskustva supervisora koji su radili sa Novel Netware > verzijama 3.x, a sada imaju mogućnosti da koriste verziju 4.0, kakva I mene zanimaju iskustva sa 4.0. SSto detaljnije, to bolje B). Pre svega me zanima ssta se konkretno i prakticcno dobija apgrejdom i do koje mere se razlikuje administriranje mrezzze. > Poznata mi je priča u vezi silnih patch-ova za 3.11 verziju i iz tih > razloga i prethodno postavljeno pitanje. Vala bass. Imam ih na disku jedno 10 mega i potpuno se izgubim u njima B(. Sa druge strane to znacci da se Novell trudi da odrzzi stvar "up to date" ssto je vrlo pohvalno. Ne znam samo kada che prestati da pruzzaju podrssku te vrste za V3.11, ali koliko poznajem firmu to neche biti skoro. Milioni raccunara u svetu joss jako dugo neche prechi na 4.0, dok che kod nas pirata to ichi mnogo brzze. SSto recce jedan moj drugar i kolega, biche fesste kad poccnu medjusobno da se povezuju mrezze koje rade na piratizovanom Novell-u. To se buni kad je sa obe strane isti serijski broj B).
mreze.279 ddabic, -> #275, spantic
> Moj predlog je da uzmes Lantastic 6.0. Odgovori su da, osim za Gde mogu da nabavim Lantastic 6.0 i za kolko para. Odgovor moze i na mail.
mreze.280 mvincic, -> #278, vlad
>> odrzzi stvar "up to date" ssto je vrlo pohvalno. Ne znam samo >> kada che prestati da pruzzaju podrssku te vrste za V3.11, ali Možeš li da pišeš naša slova kako treba ili da ih uopšte ne pišeš. I jedno i drugo je daleko bolje od ove kvazi YU varijante. Pozdrav...
mreze.281 mzdravkovic,
Da li moze na serveru pod Novell mrezom (2.2 ili 3.11) da se postavi CD-ROM tako da mu se moze pristupati sa svake radne stanice ?
mreze.282 petrovics, -> #269, djorzor
>> Koliko znam, ovo ce tesko da radi. Treba da se pojavi i >> NET START NETBIND i tome slicno. Da li si siguran da se >> postovao celu proceduru iz Racunara? Siguran sam :(. Moze li malo preciznije ovo "i tome slicno" :). Sta treba da se startuje u AUTOEXEC.BAT pa da mi radi Windows mreza ali tako da radi samo iz WIN-a (ne trebaju mi DOS klijenti za Windows mrezu) ? >> > Ako na dva mrezna racunara startujem WIN i ako je jedan stampac >> > (sa strane Novell mreze on je lokalni za jedan od racunara) >> >> Da li vezan sa Rprinter za NetWare, ili ne? Ne vidim kakve veze ima Rprinter? Ja iz Windowsa vidim NetWare-ove redove za stampu (bezobzira da li je stampac vezan na neku radnu stanicu ili na File Server. >> Da li uopste vidis drugi WIN racunar ? Samo golim ocima :). Kroz mrezu ga ne vidim. >> > Sto se tice mene, mogao bi :) >> >> Vazi, ali ne verujem da cu postici pre naredne nedelje. Nazalost, >> u prilicnoj sam guzvi :((( Imam ja strpljenja :) >> > A jeli normalno i to da se poprilicno smanji slobodna memorija >> > kada se aktivira Windows mreza ? >> >> Ako je aktiviras iz DOS-a, komandom NET a ne startovanjem >> WIN-a, odogvor je da, normalno je. Pa zar ne mora da se startuje NET pre dizanja WIN-a !? Molim te objasni mi malo ovo.
mreze.283 mickeyl,
Je li iko uspio da poveže radnu stanicu sa serverom koristeći NE2000 kompatibilne mrežne kartice različitih proizvođača?
mreze.284 vlad, -> #280, mvincic
> Možeš li da pišeš naša slova kako treba ili da ih uopšte ne > pišeš. I jedno i drugo je daleko bolje od ove kvazi YU varijante. To je Tanjug varijanta koju koristim kad god sam za računarom koji nema YU slova. Tekst konvertujem pre slanja, samo što sam ovog puta zaboravio.
mreze.285 vlad, -> #283, mickeyl
> Je li iko uspio da poveže radnu stanicu sa serverom koristeći > NE2000 kompatibilne mrežne kartice različitih proizvođača? Naravno. Da vidiš samo koliko različitih NE2000/NE1000 ima u Tanjugu B). Ne kapiram u čemu je kod tebe problem?
mreze.286 dejanr,
Ray Noorda, koji je 1983. godine osnovao firmu Novell Inc, povlači se u penziju, u 70. godini. NOVOSTI/microb 4.2755.
mreze.287 mickeyl, -> #285, vlad
==> Tanjugu B). Ne kapiram u čemu je kod tebe problem? Ni ja bogami. Pročitaj ovo dole, možda ti bude jasnije. ==> Ne znam šta nije u redu, ali NETX prijavljuje da ne može da ==> nađe server. Sve do NET shell-a prođe ko podmazano. žim stavim ==> kartice istih proizvođača sve je Ok. Je li neko pretpostavlja ==> šta bi mogao da bude problem. Ovaj problem sam prvi put imao sa ==> Ethernet 16+ karticom (original) i Lantech-ovom karticom. IRQ i ==> adrese su uštimane i ne znam stvarno šta nije u redu. Probao ==> sam i sa IPX-om i sa ODI drajverima, ali uvijek isto. ;(((
mreze.288 whitie, -> #254, budima
Da, da ...Novel to " NOT-LOGGED-IN "sam regulise cak i ako je prosla MM automatska instalacija -> zakljucak : sistem administrator se malo igrao da ubrza komunikaciju ! Dakle, Prvi put -> 20 % od plate sto se igra u radno vreme ; sledeci put -> 15 dana na kurs u Minhen pa da vidi svoga boga :)
mreze.289 vlad, -> #287, mickeyl
> Ni ja bogami. Pročitaj ovo dole, možda ti bude jasnije. Pročitao, i nije mi ništa jasnije B(. Možda su ti kartice setovane da se butuju sa mreže??
mreze.290 mickeyl, -> #289, vlad
==> Pročitao, i nije mi ništa jasnije B(. Možda su ti kartice ==> setovane da se butuju sa mreže?? Misliš BOOT ROM. No chance. Jednostavno sve je OK, samo što sa takvim karticama radna stanica ne može da nađe server. Ako su kartice identične tj. iste firme, sve šljaka.
mreze.291 galimpic,
Zna li neko za problem kada mrežni štampač guta slova, prelomi stranu na sred i sl. To se meni dešava, imam Novell 3.11, server je neki levi 386SX. Inače, ASCII fajlove dobro štampa, ali kada se,recimo, donese fajl štampan u Wordu i onda COPY IME.PRN LPT1: /B, štampač posle nekoliko vremena vrisne.
mreze.292 dvesic, -> #291, galimpic
>> Zna li neko za problem kada mrežni štampač guta slova, prelomi >> stranu na sred i sl. To se meni dešava, imam Novell 3.11, Stara boljka :( Obavezno uradi Upgrade fajlova PSERVER.NLM i RPRINTER.EXE iz DosUp9.Exe datoteke (ima je na Sezamu)
mreze.293 vlad, -> #290, mickeyl
> takvim karticama radna stanica ne može da nađe server. Ako su > kartice identične tj. iste firme, sve šljaka. Stvarno nemam pojma. Mozda ti je kartica u serveru blesava. Probaj da je zamenis.
mreze.294 vvelinov, -> #291, galimpic
> Zna li neko za problem kada mrežni štampač guta slova, prelomi stranu na > sred i sl. To se meni dešava, imam Novell 3.11, server je neki levi 386SX. Pserver.nlm ima bag. Uzmi novi iz dosup9.exe. Inace moraš malo da doteras print job definiciju prema aplikacijama koje koristiš. Ako si stavio mali time-out, a štampaš iz Win. imaćeš puno problema. Ako stavis Auto endcap onda će dokumenti lepo da se štampaju samo moraš da napustiš aplikaciju da bi štampanje uopšte krenulo. Ako imaš udaljene štampače problemi su još i veći. Ali taj se problem rešava tako što staviš PNW i štampanje postaje pesma.
mreze.295 bulaja,
Da li je moguće na NetWare v3.11 serveru namestiti sistemsko vreme bez spuštanja Novell-a? Znam da je bilo ranije pitanja o ovome vezanih za podešavanje vremena na Sezamu, ali se ne sećam da li je nadjeno rešenje :).
mreze.296 dejanr, -> #295, bulaja
>> Da li je moguće na NetWare v3.11 serveru namestiti sistemsko >> vreme bez spuštanja Novell-a? Naravno. Na samom serveru komandom SET TIME (ako nije urađeno secure console) a sa bilo koje stanice iz programa FCONSOLE.
mreze.297 mvincic, -> #295, bulaja
>> vreme bez spuštanja Novell-a? Znam da je bilo ranije pitanja Valjda iz Fconsole, sistem status... Sigurno ne mora da se obara server.
mreze.298 ndragan, -> #70, ganta
/ Pretpostavljam da je recimo neki DAT (HP C35480 8 GB, $ 1000) / bolje dorastao situaciji gde treba da se snimi gomila podataka. WORM tehnika postaje sve jeftinija, a vredi razmisliti i o r/w optičkim diskovima. To već i nije tako skupo, a postaje i dovoljno brzo. U svakom slučaju, drastično brže od strimera.
mreze.299 ndragan, -> #55, corto
/>   potrebno da se poveze pear-to-pear mreza. Nisam bas / Hm, jedna ispravka : pise se peer-to-peer, pear je kruska ;) A prevodi se kao 'rame-u-rame' :)
mreze.300 ndragan, -> #273, ddabic
/ 3. Sta se najbolje slaze sa FOX-om za DOS ? Treba ti EMM drajver, ako nemaš 4M na stanici a voziš verziju 2.5 ili 2.6 (X); za 2.0 može da se prođe i sa 1M, ali i on voli EMS. Alternativno (ili uporedo), dići što više u UMB. Ne kažem da bez toga neće raditi, ali si ovako sigurniji da nećeš dobiti poruku 'insufficient memory'.
mreze.301 ndragan, -> #277, dkaralic
/ su njihova iskustva u vezi stabilnosti sistema? Da li su već imali / neka negativna iskustva i ako su postojala da ih barem navede. Nisam pratio ovu konferenciju mesecima, otkako se javljam sa svog telefona (adio besplatnim pozivima iz bivše firme), al' sad mi nešto treba, pa mi je ova poruka idealan šlagvort. Elem, tamo u Mađarskoj imam jednog servera pod 4.01 i još tri druga (koja nisam ni video) pod 3.12. Sve skupa ima 50 i kusur stanica, rutera, bridževa, optičkih kablova i ostalih picaboca kolko ti duša oće. Krajevi mreže su udaljeni oko kilo ipo metar. Bio je problem sa stanicama bez diska, što su se dizale pod bajnderijem i nisu videle nds; što su se dizale pod dos6.0 a nije bilo direktorija za njega nego za 6.2, što je comspec bio postavljen na nepostojeći direktorij, što smo dve nedelje morali da im čačkamo login skriptove dok nije sve proradilo. Onda je neko nešto instalirao u dos particiju servera (ne, ni istraga nije u toku), te se prilikom sledećeg obaranja sistem učitao sa tamo nekim himem.sys i još nekim drugim glupostima, nakon čega je temeljno pobrljavio, te je usledila reinstalacija (sa CD ROMa, što ubrzava samo učitavanje, ali ne i ostalo). O'ta doba sistem vozi kako-tako ok, a i nakupovali su se za džabaka nekih malih kvantumovih diskića (četres mega) tako da sad sve stanice imaju diskove i svi imaju pristup via VLM/NDS. Ostao je jedan problem: server se neperiodično glavio sa porukom 'Exception - process 01, system halted, coredump y/n, power off to reboot' (bilo je tamo još dosta teksta ali uglavnom po pitanju sadržaja registra i slično - naravno, ne radi ni PrtScr, a nemam kad da sve prepisujem, jer za pet minuta počinju da zvone telefoni). To se događa u proseku na tridesetak do pedesetak sati, u opsegu od dvaput na dan do jednom u pet dana. Na serveru se vrte dve aplikacije, jedna (valjda) u kliperu (bar se zna da firma koja to radi vozi kliper), i moja u foksu. Bio je sumnjiv foks (još imaju onog brku, gruzijski crni, u glavi, i stalno traže sabotere i ko bi ono mogao da bude kriv), a onda je ona druga aplikacija premeštena na drugi server i sad je moja aplikacija solo na ovom. Poslednje što znam je da je radilo tri dana bez padanja, a sad očekujem telefon odande pa ću čuti šta je bilo naredna tri dana. Makina je Acer Altos 486/66 sa 40M RAM (krenulo sa 16, pa dignuto, pa Novel nije prepoznavao, pa je posle pristao); disk je skazi (ili su dva diska, nemam pojma) valjda negde oko giga ukupno. Memorijski čipovi su menjani više puta, čak su izbačene neke Simensove ili Samsungove memorije samo zato što su imale bezimene parnosne čipove. Bilo je u igri (i još je, ako se pojava ne prekine) da se ubaci jedna Pentijum veš mašina ako ovo dosad ne upali. Naš serviser, kad se raspitivao kod starijih kolega iz drugih firmi o mogućim uzrocima ovih izuzeća, dobio je otprilike tekst "3.* je pičkin dim, a 4.* ima dušu". Elem, ima li neko pojma za koji ocov to čudo izbacuje taj "Exception"
mreze.302 zormi, -> #296, dejanr
*>> Da li je moguće na NetWare v3.11 serveru namestiti sistemsko *>> vreme bez spuštanja Novell-a? * * Naravno. Na samom serveru komandom SET TIME (ako nije urađeno secure * console) a sa bilo koje stanice iz programa FCONSOLE. ... ili programom NSETTIME iz paketa Novell Utilities koji vreme sa stanice prenese na server (obrnuto od SysTime). Potrebno je biti ulogovan kao Supervisor (ili beše može i Console Manager).
mreze.303 ndragan, -> #281, mzdravkovic
/ Da li moze na serveru pod Novell mrezom (2.2 ili 3.11) da se postavi / CD-ROM tako da mu se moze pristupati sa svake radne stanice ? Imao sam u sobi nekoliko dana servera na 3.11 sa sonijevim cedejcem (malo sam igrao Dinu kad mi pukne film od posla). Elem, na serveru: load c:aspicd.dsk load c:cdrom cd mount 2 Onda ti on javi ime volumena, recimo MSVC. Sa stanice mapiraš to map r:=msvc: i onda ti je taj r: na cedeu. Novelov drajver malo pokušava da kešira cede, i to praveći bafer na svom disku. U Dini su neke vožnje bile strava spore prvi put, međutim sasvim ok pri drugom prolazu. Na serveru otkucaj "cd help" pa dobijaš punu stranu sintahe. Za neke druge drajvove idu drugi drajveri (skazi ili ne, pitanje je sad), a oni imaju svoju sintaksu. Bitno je da se nekako uzjaše (mount). Neki diskovi nisu legali nikako - te javlja duplicate file names, te ovo ono (recimo Journeyman Project). Verovatno se iz dosa učitavaju preko nekih drajvera (a u stvari su za Meka), koje novel ne šljivi.
mreze.304 ikordic, -> #296, dejanr
RE: NetWare TIME => Naravno. Na samom serveru komandom SET TIME (ako nije urađeno secure => console) a sa bilo koje stanice iz programa FCONSOLE. Da li se onda u skladu sa tom promenom ažurira i vreme na stanicama?
mreze.305 zormi, -> #304, ikordic
*=> Naravno. Na samom serveru komandom SET TIME (ako nije urađeno secure *=> console) a sa bilo koje stanice iz programa FCONSOLE. * * Da li se onda u skladu sa tom promenom ažurira i vreme na stanicama? Da, ali tek pri sledećem logovanju ili po izvršenju komande systime.