kritika.217evlad,
-> #209, calex=- Verovatno je promaklo, nije lako ni sve pročitati.
slažem se, slučajno je bilo desetak poruka u nizu ... ;)
kritika.219nenad,
-> #215, ljubisha> Aha. Zašto mi se onda čini da to u zadnje vreme baš i nije tako? Zar
> je toliko teško ostaviti obaveštenje o problemu ako ga ima?
Pa i bilo je obaveštenje o tome, u jednom periodu (nekoliko dana)
2 noda nisu primala pozive (problem je bio u pošti). Inače sve
vreme je aktivno svih 15 nodova.
kritika.220evlad,
subject: nostalgija
ovako je bilo nekad:
====================
Connected at 2400 MNP, 10.01.Uto 00:40, node 10
** S E Z A M **
Sistem za modemske komunikacije
Racunari - BEOGRAD
Username: evlad *****
Poslednji poziv 09.01.Pon 23:01
Na raspolaganju vam je 29 min 43 sec.
ovako je sad:
=============
Connected to SezamNet at 14400/ARQ/V32/LAPM/V42BIS
Casopis "Racunari" - Beograd
Uto 27.08.96 15:38 - Node 10
Username: evlad
Password: ******
evlad, dobrodošli na SezamNet!
Prethodni poziv ste imali u Pon 26.08.96 15:47
Imate 29 min 59 sec na raspolaganju za ovaj poziv.
pitam se pitam, gde je nestao red SISTEM ZA MODEMSKE KOMUNIKACIJE ?
zar to nije jedan od (tm) sezamNET-a ? ako je prihvatio pretplatu,
email adresu i ostale nasledne terete ...
kritika.221ljubisha,
-> #219, nenad> Pa i bilo je obaveštenje o tome, u jednom periodu (nekoliko dana)
> 2 noda nisu primala pozive (problem je bio u pošti). Inače sve
> vreme je aktivno svih 15 nodova.
Ajde da teramo mak na konac... Jel to ono kad je pisalo da je sistem
van pogona? Nikakvo javno objašnjenje te pojave nisam primetio što u
ovom slučaju znači da nije ni bilo.
kritika.222dr.grba,
-> #220, evlad>> pitam se pitam, gde je nestao red SISTEM ZA MODEMSKE KOMUNIKACIJE ?
>> zar to nije jedan od (tm) sezamNET-a ? ako je prihvatio pretplatu,
>> email adresu i ostale nasledne terete ...
Čitam ovo i ne mogu da verujem svojim očima. ): Zar ti i to smeta? ):
kritika.223acrnjin,
-> #222, dr.grba<-> CCitam ovo i ne mogu da verujem svojim ocima. ): Zar ti i to smeta? ):
Meni licno ne smeta, ali taj red je nosio identitet jednog (veoma lepog)
doba i duha, i mozda je bolje da je ostao..
ACR
kritika.224ilazarevic,
-> #222, dr.grba> Čitam ovo i ne mogu da verujem svojim očima. ): Zar ti i to smeta?
> ):
Razumem ja da si ti moderator ovde, da osećaš pripadnost sistemu, pa te zato
pogađa svaka kritika. Ipak, ono nije bila kritika, nego najobičnije pitanje.
Čovek pita, zašto je to nestalo iz imena sistema. Nije rekao da mu smeta.
Ostatak poruke ne odnosi se na tebe lično, nego i na sve ostale moderatore i
administratore. Odavno sam ovde, i pamtim ko je kakve poruke pisao, kakva su
mu bila opredeljenja, kakvog se stila u pisanju držao. Primetio sam promene
kod nekih od ljudi koji su se prihvatili održavanja ovog sistema. Čini mi se
da zatvarate oči pred bagovima i nekritično branite Net od svih "napada
spolja i iznutra". Svaku primedbu shvatate mal'te ne lično, kao uvredu.
Najzanimljiviji (?) segment ovog mog zapažanja je to što je sistem konstantno
nepouzdan, a Uprava najavljuje neke nemoguće desetine novih linija. Očigledno
nije tako lako napisati pouzdan softver za višelinijski sistem, i održavati
ga.
Ne znam kako mislite da rešite ove "dečije bolesti", koje će još malo da
nauče na nošu i da progovore. Kako je krenulo, ne vidim da će se nešto
rešiti.
Samo još nešto - nemojte mi replicirati sa "ti nas mrziš, ti rušiš Sezam,
tebi ništa ne valja itd." To nije tačno. Čučim u onoj support grupi, ne zato
što mi treba 120 minuta dnevno, nego zato što sam se ponudio da pomognem ako
treba.
Ja imam običaj da jednom mesečno napišem u ovoj konferenciji ovakav čaršav, a
ne da se stalno bunim po malo. Nadam se da će sledeći čaršav biti posvećen
iznenadnom ispravljanju bagova i napisan u optimističkom tonu.
kritika.225mmtosic,
-> #224, ilazarevic (ilazarevic --> dr.grba)
> Ostatak poruke ne odnosi se na tebe lično, nego i na sve ostale
> moderatore i administratore. Odavno sam ovde, i pamtim ko je kakve
> poruke pisao, kakva su mu bila opredeljenja, kakvog se stila u
> pisanju držao. Primetio sam promene kod nekih od ljudi koji su se
> prihvatili održavanja ovog sistema. Čini mi se da zatvarate oči pred
> bagovima i nekritično branite Net od svih "napada spolja i iznutra".
> Svaku primedbu shvatate mal'te ne lično, kao uvredu. Najzanimljiviji
> (?) segment ovog mog zapažanja je to što je sistem konstantno
> nepouzdan, a Uprava najavljuje neke nemoguće desetine novih linija.
> Očigledno nije tako lako napisati pouzdan softver za višelinijski
> sistem, i održavati ga.
U bonu-tonu kažu da u slučaju kada se sa nečijom porukom potpuno
slažeš ne treba ništa ni da napišeš. Pa eto, kad je već tako, neću
ništa ni da napišem. A da se slažem - slažem se. :)
kritika.226dr.grba,
-> #224, ilazarevic>> Samo još nešto - nemojte mi replicirati sa "ti nas mrziš, ti rušiš Sezam,
>> tebi ništa ne valja itd." To nije tačno.
Nije tačno ni da se zatvaraju oči pred problemima. A, da: ti ih
nazivaš bagovima.
kritika.227ilazarevic,
-> #226, dr.grba> Nije tačno ni da se zatvaraju oči pred problemima. A, da: ti ih
> nazivaš bagovima.
Kako bi ti nazvao ono čuveno ^C, pa tzv. resetovanje ANSI-ja? Činjenica je da
se to dešava povremeno, a da administratori nisu u stanju da isprave
probleme.
kritika.228dzakic,
-> #227, ilazarevic> Kako bi ti nazvao ono čuveno ^C, pa tzv. resetovanje ANSI-ja?
> Činjenica je da se to dešava povremeno, a da administratori nisu u
> stanju da isprave probleme.
Mislim Ivane da sam već pisao više puta o 'pucanju ansija', i ne
bih da pišem ponovo :). A čuveno ^C baš i nije u pravom smislu
reči bag. Javlja se u situacijama kada sistem trpi posledice
nekog konflikta na mreži koji može ali i ne mora biti greška u
softveru. Uglavnom, problem postoji i biće rešen najpre novim
hardverom čija nam nabavka uskoro predstoji.
kritika.229ilazarevic,
-> #228, dzakic> Mislim Ivane da sam već pisao više puta o 'pucanju ansija', i ne
> bih da pišem ponovo :). A čuveno ^C baš i nije u pravom smislu
> reči bag. Javlja se u situacijama kada sistem trpi posledice
> nekog konflikta na mreži koji može ali i ne mora biti greška u
> softveru. Uglavnom, problem postoji i biće rešen najpre novim
> hardverom čija nam nabavka uskoro predstoji.
"Pucanje ansija" se nikada nije dešavalo na starom Sezamu. Mene kao korisnika
ne mora da interesuje ništa više.
Čuveno ^C je, kako kažeš, posledica konflikta na mreži. Pa dobro, zar na
starom Sezamovom softveru nije bilo konflikata u mreži?
Uzgred budi rečeno, da li je System Error iz podmornica bag, ili običan
problem koji će se rešiti novim hardverom?
kritika.230evlad,
-> #228, dzakic=- reči bag. Javlja se u situacijama kada sistem trpi posledice
=- nekog konflikta na mreži koji može ali i ne mora biti greška u
=- softveru. Uglavnom, problem postoji i biće rešen najpre novim
=- hardverom čija nam nabavka uskoro predstoji.
lepo rečeno, samo kako je onaj stari software radio na tako
bagovitom hardware-u ?
ako se već pojavljuje čuveni ^C, zar ne može da ispiše neki ID broj
ili nešto slično pa da vidite gde se lupaju lončići ...
ovako se dobija utisak, da _nekom_ ne odgovara da juri greške, već
je standardan kliše: 'biće bolje sa novom opremom ...'
'eh ovaj system event nismo startovali kako treba paaaaa ...'
kritika.231evlad,
-> #226, dr.grba=- Nije tačno ni da se zatvaraju oči pred problemima. A, da: ti ih
=- nazivaš bagovima.
kad nenad sor-ove minuse krsti u bag, nije ni čudo ... ;)
kritika.232cmilan,
hi
danas oko 6 popodne bozovem ja (nesluteci sta me ceka) sezam i imam
sta da vidim. ulogovao sam se na node 10 i posle nekoliko minuta
naivno, nista ne sluteci pokusam da prekinem vezu kad ono ni da cuje !!
negde oko 4 - 5 minuta ja pritiskao hang up a ono nista
onako ocajan iscupam kabl iz modema i odem na drugi telefon kad ono i
dalje SUSTIIIII..... Onda sam na svakih nekoliko minuta dizao slusalicu
da vidim da li se veza prekinula !! tek posle pola sata napokon se
prekinula !!!
inkrrrrredibl iznt it ?!?
kritika.233sobrenovic,
-> #232, cmilan>> onako ocajan iscupam kabl iz modema i odem na drugi telefon kad ono i
>> dalje SUSTIIIII..... Onda sam na svakih nekoliko minuta dizao
>> slusalicu da vidim da li se veza prekinula !! tek posle pola sata
>> napokon se prekinula !!!
Problem je u sledecem (meni se ovo desava povremeno) u tome sto
centrala (tvoja) ne odradi svoj deo posla kako treba. Meni, na primer,
cesto nije bilo dovoljno da iskljucim i telefon i modem sa linije
(iz zida) vec je, kao i tebi, stvar bila resena 'sama od sebe' posle
nekog vremena, retko vise od pola sata. U stvari, veza se prekine
ili posle max. pola sata ili kad neko pokusa da te nazove. Dobije
signal zauzete linije ali tebi prekine vezu.
Ipak nije sezam bas za sve kriv (mada ima dosta toga za cega
_jeste_ )
kritika.234mmtosic,
-> #232, cmilan> negde oko 4 - 5 minuta ja pritiskao hang up a ono nista
> onako ocajan iscupam kabl iz modema i odem na drugi telefon kad ono i
> dalje SUSTIIIII..... Onda sam na svakih nekoliko minuta dizao slusalicu
> da vidim da li se veza prekinula !! tek posle pola sata napokon se
> prekinula !!!
Radi se o poznatom mi događaju. :) Meni se to dešavalo sa SezamPro-om
od početka njegovog rada pa sve do jula (ove godine). I to bar po
jedanput sedmično tokom svih tih 6 meseci. I znam da ne pomaže
čupanje kabla iz modema, nego hard switch-off računara. Kod mene je
modem interni, pa prekidanjem napajanja njegov rele valjda promeni
stanje pa se i veza raskine. Naravno, ja to sve i ne razumem dobro,
pa ti ovo pričam samo radi uputa u to kako sledeći put (pu-pu, ne
ponovilo ti se!) da probaš da se spašavaš. :)
U našim neverovatnim iskustvima sa PTT vezama nema kraja
iznenađenjima. U jednoj od poruka u drugoj temi ove konferencije
napisah da se moj telefon koji se zove (011)78*-*** odaziva na pozive
upućene na telefon (024)78*-***. Nije selektivan, pa to radi na
pozive iz čitave Srbije. I ništa se ne menja već čitava 3 meseca. A
kukam iz sveg glasa, pošto moje razgovore sa mojim selom `impulsuje'
kao da su sa (024)78*-***. ;( Ćisto lud'lo! :) A sve koincidira sa
novom tranzitnom centralom (011). Kažu da mnoge centrale iz
unutrašnjosti kače direktno na nju.
Dakle, čini mi se, da se u ovom slučaju radi o kritici JP PTT. :)
Naravno, to tebi ništa ne olakšava muke, ali olakšava ovim našim
domaćinima, koji i bez ovoga imaju dosta problema.
kritika.235inferno,
-> #234, mmtosicŮ│ ˙ Radi se o poznatom mi događaju. :) Meni se to dešavalo sa SezamPro-om
Ů│ ˙ od početka njegovog rada pa sve do jula (ove godine). I to bar po
Ů│ ˙ jedanput sedmično tokom svih tih 6 meseci. I znam da ne pomaže
Ů│ ˙ čupanje kabla iz modema, nego hard switch-off računara. Kod mene je
Pomaže i dugme zvano Reset. manje je bolno za računar od
svič-ofa. :)
kritika.236mmtosic,
Tema: REPLY PCUTIL.4:9.237&9.236
(vlad -> biber)
> Moja velika greska, izvinjavam se svima koji su zbog toga
> imali problema.
......
> Na ostatak tvoje poruke necu odgovarati, obrisana je.
> Sve eventualne dalje rasprave o tome molim na mail ili u
> odgovarajucu konferenciju.
Ovo je svež primer moderatorskog postupanja koji ilustruje ono što
sam u svojoj nedavnoj poruci na temu prava moderatora napisao. Pa
zbog toga zavređuje i odgovarajuću pažnju.
Ako si već shvatio da si pogrešio, zašto si obrisao poruku u kojoj ti
je to pokazano? Zašto ograničavaš ljude u pravu da ti u vezi toga
kažu ono što misle da treba da bude kazano? To, možda, jeste u tvom
interesu, ali nije u interesu korisnika sistema. Bože moj, niko nije
nepogrešiv, a kad se lopta spusti na zemlju može se videti da i
greška nije neka velika i da štete skoro da i nema. Pa upravo zbog
toga i nema nikakvog razloga za nekom novom strogoćom i nekim novim
regulama i pravilima.
Pošto si poruku na koju sam hteo da odgovorim obrisao, i pošto si me
primorao da na nju odgovorim ovde, evo da odgovorim. No nezavisno od
toga, ipak, probaj da odgovoriš na jedno jednostavno pitanje: zbog
čega si i ovu biber-ovu poruku (#9.236) obrisao? Zato što nije po
bonu-tonu, ili zato što svedoči o tvojoj pogrešci?
------------------------------------------------------------------
Tema: REPLY PCUTIL.4:9.236
(biber -> vlad)
> Objašnjenje šta program radi je bilo u nekoj poruci pre one uz
> koju je okačen tako da ti ni taj argument ne stoji. Ili možda ne
> čitaš pažljivo poruke u konferenciji koju moderišeš?
E pa izgleda da je baš to. No, mislim da ni to ne bi trebalo da
je veliki problem. Ko radi taj i greši. :) Pomislio je, izgleda,
u trenutku, da je taj fajl već bio okačen ovde na SezamNet-u, pa
mu se pričinilo da ti nisi pratio radnju događaja. :) Pogledaj:
(vlad -> biber)
> Prethodna poruka je, kao 'deja vu', jel'te, obrisata.
E sad, što to i ne kaže, to je njegov problem. Ima ona o tome kad to
tačno kockari naprave nepopravljivu grešku. :) Kažu - kad ne odole
izazovu popravljanja učinjne greške pa počnu da se vade. :(
> Daj 'oladite malo te svoje modertorske sklonosti, i pustite ljude
> da na miru koriste sistem. Prvo vstan teroriše u temi fotografija
> (koji, usput još uvek nije našao za shodno da se izvini za
> očiglednu pogrešku), a sada i ti.
Ja se i javljam zbog toga da kažem da sam i sâm na tu temu ostavio
jednu poruku u konferenciji Sezamnet.
> Ako ti misliš da tako treba da se radi, u redu je da predložiš
> da se tako radi na ubuduće, ali NIJE u redu da zbog toga brišeš
> poruke.
Dodao bih da bilo kakva pravila treba da budu usaglašena na nivou
sistema i javno obnarodovana. Tek onda bi moderatori stekli pravo
na `represalije' ako im je već toliko stalo do njih.
> To se ne kosi ni sa jednim pravilom Sezama i NEMAŠ pravo da
> primoravaš ljude da se ponašaju po bontonu koji si ti izmislio.
Ovde se nije radilo ni o kakvom bon-ton-skom slučaju, pa ništa nisi
ni mogao, pa naravno i nisi, ništa prekršio. Nažalost, nigde ništa
nije napisano o stvarnim pravima moderatora. Izgleda da imaju onoliko
prava, koliko prava uzmu. ;) A uzmu onoliko koliko im i kad im
zatreba.
> A ti si svojim brisanjem
> zasmetao meni, a verujem i još ponekom.
Nadam se da te nije toliko ražestio da prestaneš da i dalje šalješ
i svoje poruke, a Boga mi, i fajlove, sa komentarom koji ti osetiš
kao primeren i dovoljan da zainteresuje prisutne. :)
------------------------------------------------------------------
Kao što je rečeno na mnogo mesta - korisnicima treba dopustiti da
koriste usluge sistema. Gospodo moderatorska trebalo bi da prestanete
sa popravljanjem i prevaspitavanjem korisnika.
kritika.237evlad,
-> #236, mmtosic=- Kao što je rečeno na mnogo mesta - korisnicima treba dopustiti da
=- koriste usluge sistema. Gospodo moderatorska trebalo bi da prestanete
=- sa popravljanjem i prevaspitavanjem korisnika.
eh, stvar uprave je da objavi VAŽEĆI: UGOVOR, BON-TON, UPUTSTVO.
nakon toga nek moderatori treniraju strogoću, nemam ništa protiv.
kritika.238mmtosic,
-> #235, inferno> Ů│ ˙ jedanput sedmično tokom svih tih 6 meseci. I znam da ne pomaže
> Ů│ ˙ čupanje kabla iz modema, nego hard switch-off računara.
>
> Pomaže i dugme zvano Reset. manje je bolno za računar od
> svič-ofa. :)
Ne znam da li si ovo rekao zbog toga što sa pojavom imaš iskustva
ili procenjuješ da bi to moglo da pomogne.
Kod mene nije pomoglo. :)
Mislim da imam valjanu sliku kojom se to može i objasniti. Pri
otvaranju linije pomoću softverske naredbe izdate preko bolo kog
komunikacionog programa, otvori se neki elektronski prekidač
(verovatno tako što mu se privede neki napon) pa se modemu preko
telefonske linije privede napon iz pošte. Onda se pozove broj na
SezamNet-u i modemi se povežu. Problem nastane kad modem na našem
računaru otkaže poslušnost, tako da prestane da prima naredbe izdate
preko komunikacionog programa, a posebno što odbije da izvrši naredbu
koja bi zatvorila otvoreni prekidač, tako da modemi nastave da
pričaju iako mi to više ne želimo. Ne pomaže ni izlazak iz
komunikacionog programa, pošto modem ni to ne zarezuje. Ne pomaže ni
ponovno aktiviranje komunikacionog programa pošto je modem zauzet
poslom koji već obavlja.
Dakle, ne pomaže ni `dugme zvano Reset' pošto se time samo započinje
učitavanje novog softvera, a modem koji je u poslu ne interesuje
nikakav novi softver. Međutim, kad mi njemu, iznervirani, lupimo jedno
`bolno za računar svič-of', nestane napon koji je prekidač držao
otvorenim i veza se na našu sreću i radost prekine. :) Šta se zbiva
sa onom drugom stranom, tamo u SezamNet-u odnosno u SezamPro-u, to
znaju oni.
kritika.239dr.grba,
-> #236, mmtosic>> koriste usluge sistema. Gospodo moderatorska trebalo bi da prestanete
>> sa popravljanjem i prevaspitavanjem korisnika.
Slično bi se moglo reći i u suprotnom smeru.
kritika.240mmtosic,
-> #237, evlad> =- Kao što je rečeno na mnogo mesta - korisnicima treba dopustiti
> =- da koriste usluge sistema. Gospodo moderatorska trebalo bi da
> =- prestanete sa popravljanjem i prevaspitavanjem korisnika.
>
> eh, stvar uprave je da objavi VAŽEĆI: UGOVOR, BON-TON, UPUTSTVO.
> nakon toga nek moderatori treniraju strogoću, nemam ništa protiv.
Besumnje, teško je eksplicitno popisati uslove koji treba da budu
ispunjeni da bi poruka bila izbrisana. Jer, nakon toga mogli bi se
ulagati prigovori :), pa presude moderatora neće moći biti
neprikosnovene.
Sve-sve, ali zaista ne razumem potrebu za takvim postupanjem. Svaka
poruka pre svega govori o svom autoru, iako joj je cilj da nešto
progovori i o onome kome je upućena. I zašto je onda brisati?
kritika.241djcorto,
-> #239, dr.grba> Slicno bi se moglo reci i u suprotnom smeru.
Trebalo bi u odnosima uspostaviti meru. Ekstremi nikada nikome
nisu doneli nista dobro.
kritika.242mdimitrijevic,
-> #238, mmtosic>> Pomaze i dugme zvano Reset. manje je bolno za racunar od
>> svic-ofa. :)
>
> Kod mene nije pomoglo. :)
Ni kod mene :( Samo gasenje i paljenje racunara je moglo da prekine
vezu. Meni se ovaj problem javljao dug vremenski period, sve dok nisu malo
sredjivali sentralu.
kritika.243nenad,
-> #224, ilazarevic>> Čitam ovo i ne mogu da verujem svojim očima. ): Zar ti i to smeta?
>> ):
> Razumem ja da si ti moderator ovde, da osećaš pripadnost sistemu, pa te
> zato pogađa svaka kritika. Ipak, ono nije bila kritika, nego najobičnije
> pitanje. Čovek pita, zašto je to nestalo iz imena sistema. Nije rekao da
> mu smeta.
Pošto sebi uzimaš za pravo da Grbinu reakciju tumačiš kao
posledicu funkcije koju obavlja na sistemu, a ne kao reakciju
čoveka koji misli svojom glavom, pretpostavljam da ne bi imao
ništa protiv i ako bismo mi koji "osećamo pripadnost sistemu"
uzeli sebi za pravo da ponašanje "čoveka koji pita" u poslednjih
mesec i nešto više dana tumačimo kao posledicu povređene sujete
zbog neobjavljenog članka koji je ponudio "Računarima"?
To nas, čini mi se, ne bi daleko odvelo i nije li ipak bolje da,
kao što je to Grba uradio, pretpostavimo da ljudi govore i rade
onako kako misle, a da njihovo ponašanje ne objašnjavamo nekakvim
spoljnim faktorima, sve jedno zvali se oni "osećanjem
pripadnosti" ili "povređenom sujetom"? Barem ne javno.
Što se konkretnog slučaja tiče, ne čini li se i tebi da zavređuje
čuđenje sama činjenica da neko u poslednjih mesec dana u
konferenciju koja se bavi samim sistemom pošalje 5 ili 6 puta
više poruka nego u sve ostale konferencije toga sistema zajedno?
I to kakvih poruka...
kritika.244lexus,
-> #243, nenad=> Što se konkretnog slučaja tiče, ne čini li se i tebi da zavređuje
=> čuđenje sama činjenica da neko u poslednjih mesec dana u
=> konferenciju koja se bavi samim sistemom pošalje 5 ili 6 puta
=> više poruka nego u sve ostale konferencije toga sistema zajedno?
Isto kao što i činjenica da SezamNET već osam meseci pati od
dečijih bolesti zavredjuje čudjenje...
E sad, ja se nadam da je to zaista zbog lošeg hardvera, kao što
vi tvrdite i da će sve biti u redu kad hardver zamenite... Ali,
ipak postoje neke sumnje...
kritika.245ilazarevic,
-> #243, nenad> Što se konkretnog slučaja tiče, ne čini li se i tebi da zavređuje
> čuđenje sama činjenica da neko u poslednjih mesec dana u
> konferenciju koja se bavi samim sistemom pošalje 5 ili 6 puta
> više poruka nego u sve ostale konferencije toga sistema zajedno?
Zamena teze, Nenade, klasična zamena teze. Pokušavaš da skreneš diskusiju sa
jedine teme o kojoj ovde treba pričati - o sistemu, njegovom ponašanju, i
ponašanju službenih lica sistema.
Ja se uopšte ne čudim što ovde neko piše 5 ili 6 puta više poruka, jer za to
ima razloga. _Ovo_ ne radi kako treba.
kritika.246sale.car,
-> #238, mmtosic Mm> Mislim da imam valjanu sliku kojom se to može i objasniti. Pri
Mm> otvaranju linije pomoću softverske naredbe izdate preko bolo kog
Mm> komunikacionog programa, otvori se neki elektronski prekidač
Ljudi... Uopste nije problem u vasim modemima vec u centrali
vasoj !
Kada dignes slusalicu, strujno kolo se zatvara, a kada je
slusalica spustena strujno kolo je otvoreno... Kada ti nazoves
i spustis slusalicu centrala mora da prepozna da je linija
otvorena i samim tim da prekine vezu... Otvaranje linije se
postize i cupanjem kabla iz modema !
I nema tu sta da bude modem kriv ili sl. to je samo do poste !
... Pozdrav, Sale.Car
kritika.247evlad,
-> #243, nenad=- uzeli sebi za pravo da ponašanje "čoveka koji pita" u poslednjih
=- mesec i nešto više dana tumačimo kao posledicu povređene sujete
=- zbog neobjavljenog članka koji je ponudio "Računarima"?
wrong!
da mi je nešto povređeno prvo bih to raspravio s Vladanom u mailu.
uostalom, učinio mi je uslugu, jer ti je verovatno poznato kako
u mojoj firmi _gledaju_ na _tezgarenje_ ...
mislio sam da će vas kritika trgnuti iz zimskog sna sa olimpa,
ali izgleda da sam pogrešio ...
ako je nekom povređena sujeta, sve mi se čini da je vama, jer sam
se tobože usudio kritikovati super_sonic_ultra_power_bbs_NET !
da li treba da napišem pismo kao ti pod subjectom 'vozdra raja' ?
=- Što se konkretnog slučaja tiče, ne čini li se i tebi da zavređuje
=- čuđenje sama činjenica da neko u poslednjih mesec dana u
=- konferenciju koja se bavi samim sistemom pošalje 5 ili 6 puta
=- više poruka nego u sve ostale konferencije toga sistema zajedno?
=- I to kakvih poruka...
da sistem radi korektno, ja bi vas hvalio, ali pošto radi kako radi:
ctrl-c, system error, ring_my_bell, sysmsg(max_13_bez_sysop-a),
delete msg bez sysmsg, old_ugovor, uputstvo, da li treba dalje ?
ljudi pa ja sam dao pare da mogu da koristim ovaj sistem a ne da se
prepucavam sa vama kada ćete da ga dovedete u stabilno stanje, da
može normalno da se radi. Ranije si mogao otići na odmor, ostaviti
nekome da sa skriptom nedeljno skine poštu i poruke sa sistema.
Sada to nemože iz razumljivih razloga. Nema dana da se nešto ne dogodi.
danas sam tri puta pokušao da skinem sve poruke iz konferencija koje
pratim, dođe do civilizacija:cyber i stoji .... pa šta je ovo ?
komercijalni sistem, svakako ispod svake kritike !
ps. ako i ovu poruku obrišete bez sysmsg-a, onda nek vam služi na čast.
kritika.248kolja.t,
-> #241, djcorto>> Slicno bi se moglo reci i u suprotnom smeru.
>
> Trebalo bi u odnosima uspostaviti meru. Ekstremi nikada nikome
> nisu doneli nista dobro.
E, moj Djcorto, od pamtiveka se zna čija je zadnja...To o uspostav-
ljanju mere odnosi se na ravnopravne odnose. A ovde priča gladan sa
onime kod koga je i nož i kolač. Ja toliko.
kritika.249mirkov,
-> #243, nenad> Što se konkretnog slučaja tiče, ne čini li se i tebi da zavređuje
> čuđenje sama činjenica da neko u poslednjih mesec dana u
> konferenciju koja se bavi samim sistemom pošalje 5 ili 6 puta
> više poruka nego u sve ostale konferencije toga sistema zajedno?
> I to kakvih poruka...
Nije do korisnika da o tome razmisljaju ili da se cude. Posto
uprava ocigledno nije pocela o tome da razmislja na vreme, nemojte
se zacuditi ako broj korisnika pocne naglo da opada, uprkos
najavljivanju desetina novih linija i slicnih mudrosti.
Umesto da razmisljate o tome kako da unapredite kvalitet diskusije
u konferencijama, vi se davite u tehnickim problemima. Ako imate
problema sa hardverom, vratite stari- bar je radio.
Ovaj sistem je beznadezan (cast izuzecima) i mrzi me da vas
kritikujem.
Vidimo se na pro-u.
kritika.250mirkov,
-> #243, nenad> Što se konkretnog slučaja tiče, ne čini li se i tebi da zavređuje
> čuđenje sama činjenica da neko u poslednjih mesec dana u
> konferenciju koja se bavi samim sistemom pošalje 5 ili 6 puta
> više poruka nego u sve ostale konferencije toga sistema zajedno?
> I to kakvih poruka...
Kakve god da su poruke, napisali su ih korisnici, i tvoje nije da
se cudis, vec da se trudis da ih ubuduce bude sto manje. Doduse,
ne na nacin na koji to obicno radis- brises poruke koje ti se ne
svidjaju. Primer? Jasta, brate. Obrisao si moju poruku u kojoj sam
podrzavao mpavlo-a u diskusiji sa (tacnije, protiv) tobom. Poruka
je bila kulturna, smislena... U njoj sam apelovao na kulturu.
Nije postojao ni jedan valjan razlog da bude obrisana.
Hajd, kad smo vec tu. Nesto mi vec duze vremena nije jasno.
Kako to da se moj CL modem savrseno kaci na sve USR modeme u gradu,
kada su svi protokoli ukljuceni, a samo na Sezamove nece?
Nemoj mi valjati price da je CL djubre. I da jeste, isuvise je
zastupljen medju korisnicima sezama da bi okrenuli glavu. Nemoj mi
reci ni da USR Sporser nikako ne moze da dobro saradjuje sa CLom.
Na ETFu su takodje USR Sportser 14.4k modemi, ali su ljudi tamo pre
nego sto su ih kupili istestirali i videli da li mogu da ih podese
kako treba. Ako ne umete da ih podesite, pitajte nekoga ko zna-
verujem da bi vam osoblje RCa ETFa ljubazno odgovorilo. Da li ste
ih pitali? Nemoj ni probati da mi odgovoris da se obratim posti,
jer je u njoj problem- probao sam da zovem sa centrala 77, 17, 62.
Ako je odgovor da ste nestrucni i nezainteresovani, nemoj mi
odgovarati uopste.
kritika.251mmtosic,
-> #246, sale.car> Mm> Mislim da imam valjanu sliku kojom se to može i objasniti. Pri
> Mm> otvaranju linije pomoću softverske naredbe izdate preko bolo kog
> Mm> komunikacionog programa, otvori se neki elektronski prekidač
>
> Ljudi... Uopste nije problem u vasim modemima vec u centrali
> vasoj !
Pa nije bilo reči o dijagnozi opisane bolesti. Pričali smo o tome
kako se od `napasti' spasiti. :)
> Kada dignes slusalicu, strujno kolo se zatvara, a kada je
> slusalica spustena strujno kolo je otvoreno... Kada ti nazoves
> i spustis slusalicu centrala mora da prepozna da je linija
> otvorena i samim tim da prekine vezu...
Da. Ali, ako si pratio o čemu smo pričali, mogao si da vidiš da je
problem u odbijanju modema da se povinuje naredbi komunikacionog
programa da spusti slušalicu. :)
> Otvaranje linije se
> postize i cupanjem kabla iz modema !
Ne postiže se. To možeš lako da utvrdiš: pozovi drugara i reci mu da
ne prekida vezu, pa iščupaj kabl iz telefonske utičnice, pa ga ponovo
uključi, i videćeš da ti je drugar još na vezi. :)
> I nema tu sta da bude modem kriv ili sl. to je samo do poste !
Kad dva pretplatnika razgovaraju (svejedno da li razgovor teče preko
njihovih predstavnika - modema :)) poštanska centrala ne bi trebalo
da interveniše. Da bi zaključila da nešto nije u redu, trebalo bi da
prisluškuje razgovor, a to nije dozvoljeno. :) Ako si pročitao uvodnu
poruku, mogao si da vidiš da se čovek žalio na činjenicu da je, i
posle čupanja kabla iz modema, u paralelno vezanoj, ili naknadno
vezanoj, slušalici čuo kako modem sa SezamNet-a priča i dalje ne
hajući za probleme koje on ima, a verovatno, i ne znajući ništa za
njih.
P.S. Predlažem da eventualni dalji razgovor po ovom pitanju
nastavimo u odgovarajućoj temi (recimo, KOMUNIKACIJE:modemi ili
KOMUNIKACIJE:ptt). :)
kritika.252epson,
Nesto kao da je sistem presao na 786-tice, sve letiiiii, ovo je nod 4,
ako se jos nekom ovako cini nek kaze koji je nod .
kritika.253hercog,
Posle svega šta je pobrisano na sistemu, vratim ja lepo na normalu, a ondak se
pojavi tamo neki backup i vrati mi se što je STARO i što mi VIŠE NE TREBA, pa
sad moram ponovo da sređujem...
Sale
p.s. a da vi malko češće bekapujete, a ne svakih mesec dana?
kritika.254veca,
-> #240, mmtosic>> Besumnje, teško je eksplicitno popisati uslove koji treba da budu
>> ispunjeni da bi poruka bila izbrisana. Jer, nakon toga mogli bi se
>> ulagati prigovori :), pa presude moderatora neće moći biti
>> neprikosnovene.
Prilično dugo sam na sezamu ;) i rekla bih da nikada nije bilo
ovoliko negativne energije (ovim ne mislim na tebe, ali koristim
tvoju poruku kako bih izrazila svoje mišljenje... moram na nešto
da se nadovežem :) ). Sećam se kad je sistem imao samo deset
linija, a ima sigurno i onih koji pamte i daleko manji broj (oni
kažu da je tada bio još bolji) i kada je bilo jako teško dobiti
vezu, minimu dva sata okretanja noću, i tada je bilo raznih
hajki ;) a naročito na čatere :) Tražilo se potpuno ukidanje
čata, jer smo mi bukvalno visili u istom. Priznajem, nimalo
kolegijalno sa naše strane :) ali ko je tada svraćao u čat
shvatao je zašto ne izbivamo. Najčešće su se ljudi čudili što se
lepo ne okupimo i ispričamo do mile volje face to face, ali...
ono što je možda bilo neshvatljivo, ne samo meni, je bilo to što
smo mi upravo sa neke lude žurke na kojoj smo svi bili, po
povratku kućama obavezno svraćali u čat da se još malo ispričamo
kao da celu noć nismo proveli zajedno :) Kad je broj linija
porastao na 15 situacija se nije promenila, sve dok nas ova kriza
nije naterala da se to promeni. Neki su emigrirali, a neki su na
druge načine morali da se odvoje od sedenja na sezamu i tada je
on počeo da se menja. Jer, kao što se zna sistem čine članovi, a
ne broj linija, dobre veze, softver, hardver etc. Bilo je i tada
gluvih telefona, 'duhova' na nodovima i ko zna čega sve ne, ali
je postojalo ono što sada ne postoji, pozitivna energija. I ništa
nam nije toliko smetalo, tj. ništa nije moglo da nas spreči da se
'drogiramo' el. komunikacijama. Malo smo gunđali, pogledajte
stare poruke 'šta je ovo sa sezamom, opet zvoni u prazno' i
poruke sličnog tipa koje i danas možemo videti, ali to izgleda
više niko ne pamti. Ali verujem da ljudi pamte dobro zezanje,
muvanje na sve strane, a bilo je i onih koji su uporno vikali
'nisam valjda spao na to da muvam ženske po sezamu' a takvi su
bukvalno saletali sve žive ženske usere (ponekad su ih dovitljivi
sezamovci 'ispaljivali' uplaćujući ženski user kako bi ih zezali,
slučaj terry ;) ) ali je sve to bilo jedno dobro zezanje i jedna
lepa zabava, pa i iskustvo, o čemu svedoče i mnoge veze, pa i
sklopljeni sezamovski brakovi.
A zašto ovo pišem? Zato kako bih novim članovima pokazala kako je
i pod starom upravom bilo problema, ali je bilo drugačije vreme i
možda drugi ljudi, a možda smo se i mi tokom ovih teških godina
mnogo promenili pa sve vidimo crno i mnogo crnje nego što u
stvari jeste. Meni stvarno ne smetaju mnoge stvari (doduše, nisam
više tako aktivna kao nekad, vreme, godine ;) iskustvo, a najviše
verovatno to što mi je tada to sve bilo novo i nešto potpuno
drugačije od svega što sam do tada doživela, pa je imalo i svojih
čari), ako ne dobijem vezu danas, dobiću sutra... I ja sam se
neki dan iznenadila što me izbacio sa veze bez obrazloženja,
valjda je sistem bio of-line, tjah, opet nešto muljaju ;)
pomislih i isključim kompjuter. I ništa strašno, naravno.
Dozvoljavam mogućnost da neko obavlja i neke bitne poslove, i da
mu to može poremetiti planove, ali čovek nikad ne sme sebi
ostaviti samo jednu soluciju u životu, pa kad sebe dovede u takvu
situaciju da zavisi od ptt veza, koje su u poslednja tri meseca
užasne, ili od (ne)mogućnosti dobijanja sezama, onda je, rekla
bih malo neozbiljan i neorganizovan.
Jesam za kritiku (uostalom, time se bavim više od deset godina ;)
ali konstruktivnu i dobronamernu. Poruke tipa 'mene niko ne voli
i ne razume' ;) i 'zašto ste mi obrisali poruku' su besmislene.
Ja i ne razmišljam o tome da li mi je neka poruka obrisana, svako
radi svoj posao, ako je moderator smatrao da nije na mestu, on ju
je i obrisao i svo moje kukanje i pravljenje šuma je neće
povratiti, a doprineće samo da se ljudima smučim :) Sećam se
(opet ;) ) da su mi svojevremeno neke poruke obrisane, a to sam
saznala tako što su me ljudi pitali zašto. Nemam pojma rekoh i
nisam ni insistirala da saznam, ali sam sama uglavnom dolazila do
zaključka, tj. jednom sam nekom u temi aforizmi rekla kako
dotična poruka nije aforizam i moderator je intervenisao, jer
naravno ni moja poruka nije bila aforizam :) Problem je bila
upravo tema, jer je neko mogao da posumnja da se ovde sprovodi
verbalni delikt kad se brišu aforizmi :) a pošto je to moja bolna
tačka... ;) Bilo je valjda još nekih brisanih poruka i nikad
nisam dobila obaveštenje zašto, a kako je sada sistem malo
uznapredovao :) on čak i obaveštava, čak iako to moderator ne
učini. E da, još nešto, sadašnji moderatori na žalost imaju mnogo
više posla, jer je sezam postao igračka za jeftine pare, a više i
nema poštovanja maltene ni prema kome, pa moderatori ispadaju
babaroge i 'vaspitači'.
Ja odužih, ali sve u nameri da malo doprinesem povoljnijoj
atmosferi, kako novopridošlih članova, tako i onih koji su
zaboravili da je ovde, mislim, u modemskim komunikacijama oduvek
bilo problema, tehnika je to ;) ali je bilo više dobre volje i
više lepih reči nego sada. Ne zamerite na čaršafu, (ako je neko
uopšte stigao do kraja ;) ) i pustite mašti i emocijama na volju,
ali sve dotle dok ne prelazi meru dobrog ukusa.
U to ime živeli! :)
kritika.255mdimitrijevic,
-> #254, veca> ali je bilo vise dobre volje i vise lepih reci nego sada.
Eh, dobra stara vremena. Kad se setim kako sam na 'obicnom' papiru
Racunara video tekst o novom sistemu za modemske komunikacije. Kada sam na
1200 zvao i skidao poruke i datoteke. Secam se zauzetih linija i zvonjenja
u prazno.
Sve je nekada bilo tako lako, pozitivno i tajanstveno.
Zbog te atmosfere i starog Sezama sam jos uvek ovde (da, imam
user i na PRO-u) na BIGZ-ovom Sezamu.
^C, System Error, obrisani RESUME-i, AUTOEXEC-i i sve ostalo jesu
problem, ali skoro nikada mi ne padne na pamet da to napisem u temi vise od
jedanput, jer ako sam to ja napisao i jos 5 drugih korisnika onda je to doprlo
do onih do kojih treba, i oni ce pokusati da urade nesto po tom pitanju.
Zato pokusajte da se strpite i date malo podrske ovom sistemu.
kritika.256cnenad,
-> #251, mmtosic=> uključi, i videćeš da ti je drugar još na vezi. :)
To važi kad on tebe pozove. Ili ti njega ali da on čupa kablove.
kritika.257mmtosic,
-> #254, veca> Jesam za kritiku (uostalom, time se bavim više od deset godina ;)
> ali konstruktivnu i dobronamernu.
Eh ta ``konstruktivna i dobronamerna'' kritika. :)
Stanje sa tim uslovljavanjem je (za mene, naravno) neuporedivo teže
stanje od stanja u kome uopšte i ne postoji pravo na kritiku. Pošto ne
želim da (opet ?) u ovo uvlačim politiku, reći ću samo to, da je to
recidiv iz vremena partijskog sastančenja i kongresovanja. Onima
kojima su lomili leđa (a takvih je bilo stalno, pošto vatra
revolucije gori na ljude) upravo su tako presuđivali. Naime, njihova
kritika nije bila ``konstruktivna i dobronamerna'', pošto su u njoj
izkazivali sumnju u osnovne, takoreći temeljne, postavke kom-partije,
a čak su sumnjali i u mudre korake voljenoga vođe, najvećeg mislioca
na ovim prostorima a i šire. :)
Prava na kritiku ili ima ili nema. Nemoj mi zameriti (naravno, to se
odnosi i na ostale prisutne) - uslovljavanje kritike me uvek podseti
na onu vulgarnu iz moga sela - ne moš se je*ati a da ti ne uđe. :)
> Poruke tipa 'mene niko ne voli
> i ne razume' ;) i 'zašto ste mi obrisali poruku' su besmislene.
Nisu te poruke iste vrste. Ovu prvu vrstu poruka, skoro da nisam ni
sreo. Ovde obitavaju uglavnom `muškarčine', koji su kadri postojati
na svakom mestu. Pa i ne kukaju. A da galame, galame. Tako i treba. :)
Ovi drugi, naravno, samo traže ostvarenje svog prava. Pravo na to da
`sudija' treba pruži obrazloženje `presude' je osnovno pravo u pravno
uređenim i demokratskim zemljama. Oni koji nikome ne polažu račune o
tome kako svoja ovlašćenja koriste su diktatori i takvu njihovu vlast
(takoreći diktaturu :)) treba zbaciti. A to se uvek i desi, negde pre
negde kasnije.
> Ja i ne razmišljam o tome da li mi je neka poruka obrisana, svako
> radi svoj posao, ako je moderator smatrao da nije na mestu, on ju
> je i obrisao i svo moje kukanje i pravljenje šuma je neće
> povratiti, a doprineće samo da se ljudima smučim :)
Korišćenje prava je `drugi padež'. Naravno da se ljudi razlikuju.
Nije obavezno da svako koristi svoje pravo. Radi se o mogućnosti, a
ne o obavezi. Oni koji koriste date im mogućnosti čine nešto što je
normalno, i normalni su bar onoliko koliko i oni koji ih ne koriste.
> E da, još nešto, sadašnji moderatori na žalost imaju mnogo
> više posla, jer je sezam postao igračka za jeftine pare, a više i
> nema poštovanja maltene ni prema kome, pa moderatori ispadaju
> babaroge i 'vaspitači'.
Mislim da si povezala pojave koje nemaju nikakve veze. A mislim da
ti ni ocena o `jeftinoj igrački' nije ispravna.
O moderatorima sam počeo da pričam na drugom mestu pa ću tamo i
nastaviti. Na ovom mestu samo dve rečenice. Prvo, nije razdvojeno
sveto dvojstvo - uglavnom se ne zna kad se korisnik koji je i
moderator javlja kao moderator, a kad kao korisnik. Drugo (kao
direktna posledica prvog), svi su korisnici ravnopravni, samo su
neki ravnopravniji. ;)
> Ja odužih, ali sve u nameri da malo doprinesem povoljnijoj
> atmosferi, kako novopridošlih članova, tako i onih koji su
> zaboravili da je ovde, mislim, u modemskim komunikacijama oduvek
> bilo problema, tehnika je to ;) ali je bilo više dobre volje i
> više lepih reči nego sada.
Meni je bilo zadovoljstvo da pročitam tvoju poruku. Ja se iskreno
nadam da će prisutni početi da razgovaraju, a ne da presuđuju. Inače,
nisam od onih koji vole da se pozivaju na neke apstraktne kvalitete,
kao što su dobra volja, lepe reči, i tome slično. Dakle, smatram da
treba razgovarati zbog toga što je bez toga teško i jednima (ljudi
sa sistema) i drugima (korisnici). A svako neka razgovara onako kako
to ume. A da je dobronameran - jeste. A da je konstruktivan - jeste.
Svako u skladu sa onim kol'ko i kako može i ume. :)
> U to ime živeli! :)
Živeli! :)
kritika.258mmtosic,
-> #252, epson> Nesto kao da je sistem presao na 786-tice, sve letiiiii, ovo je
> nod 4, ako se jos nekom ovako cini nek kaze koji je nod .
Pravi primer za to da je pohvala ustvari kritika sa negativnim
predznakom. :)
kritika.259mmtosic,
(REPLY 4.773)
(baker)
> Otvorite temu POHVALE.
>
> Verujem da ovaj sistem nije samo za kritike.
Pohvala = kritika sa negativnim predznakom. :)
Kao flag karakteriše stanje kritike:
yes - sistem ne valja,
no - sistem je k'o Bog! :)
kritika.260corto,
-> #254, veca> ucini. E da, jos nesto, sadasnji moderatori na zalost imaju
> mnogo vise posla, jer je sezam postao igracka za jeftine pare,
> a vise i nema postovanja maltene ni prema kome, pa moderatori
> ispadaju babaroge i 'vaspitaci'.
Ja se secam i vremena kada se moderator branio po svaku cenu, cak i kada
je bio izuzetno nekulturan :) Bilo je i oduzimanja odredjenih prava
korisnicima, i davanja istih prava na osnovu licnih simpatija, i
iskljucivanja ljudi sa sistema, i vrlo neprijatnih situacija kada bi se
neko zamerio upravi ili njihovim prijateljima.... Ali to su prosla
vremena, koja su meni ipak ostala u dragoj uspomeni, o kojima stari
clanovi ne pricaju, a mladji za njih i ne znaju. Zato predlazem novijim
clanovima da probe radi skinu poruke iz nekih starih konferencija, i
sami vide kako je to nekada bilo :)
Sto se tehnicke strane tice, ne vidim da je situacija otisla na gore.
Svi problemi koji se sada pojavljuju postojali su na starom sistemu u
istom ili slicnom obliku. Veliki sistem je veliki sistem, i to je to.
kritika.261superhik,
-> #243, nenadOstatak poruke me se ne tiče ali:
=:> konferenciju koja se bavi samim sistemom pošalje 5 ili 6 puta
=:> više poruka nego u sve ostale konferencije toga sistema
=:> zajedno? I to kakvih poruka...
Zašto da ne?
Ako sistem ne šljaka redovno (čitaj:dobro)
najlogičnije je da će čovek u najvećoj meri time da se bavi.
kritika.262dr.grba,
-> #254, veca>> Dozvoljavam mogućnost da neko obavlja i neke bitne poslove, i da
>> mu to može poremetiti planove, ali čovek nikad ne sme sebi
>> ostaviti samo jednu soluciju u životu, pa kad sebe dovede u takvu
>> situaciju da zavisi od ptt veza, koje su u poslednja tri meseca
Mislim da oni koji su zbilja zaposleni i koji zbilja žele usput nešto
i da doprinesu ne zameraju problemima na sistemu koliko to čine zamlate
kojima je ovaj vid komunikacije jedini način da leče svoje komplekse.
Jasno je da je lako ovako sa svakim stupati u diskusiju, često i sa
pozicija arogantnog ponašanja, kad ne se mora sagovorniku gledati u oči.
Velika doza licemerja i paušalnog merenja vrednosti po različitim
aršinima. Ne vređa me - može samo da me iznervira, a uvrediti me može
samo prijatelj - to što neki pljuju po pokušaju da se sistem sačuva i
održi u kakvom-takvom stanju. Ponekad pomislim da je bilo bolje
prepustiti stvar stihiji, i onda pustiti da drugi rade kako misle da
treba da se radi. I onda bi bilo skorojevića koji bi gradili
konstrukcije "šta bi bilo kad bi bilo" i solili bi drugima.
Zato, shvatio sam, ne treba da se uzbuđujem zbog kritika na svoj
račun. Radim po savesti (ili po nahođenju, ako neki misle da savesti
nemam) i ostajem na ovom sistemu zbog ljudi koje sam zavoleo i sa
kojima sam postao prijatelj, što je fascinantno iskustvo koje se ne
može meriti brzinom rada modema, raspoloživim prostorom na disku ili
brojem narušenih padova.
====================
Iskoristiću i priliku da odgovorim na par provokacija koje su mi
upućene na par različitih mesta, a na temu "lako ti je kad te
plaćaju": posao moderatora radim potpuno besplatno, a ako funkcija
bude plaćena, uzimaću samo toliko koliko mi bude potrebno da platim
telefonski račun koji pravim na međugradskoj liniji. Pretplatu sam
odavno platio do oktobra 1997. (priznajem: platila mi je firma) tako
da čak ni pretplatu nemam besplatno. Nikakvih sivih para nisam primio
niti ću primiti, jer volim da spavam mirno.
kritika.263demaks,
Fajl oams04dx.zip je neispravan. Dva puta sam ga skidao i potrosio
preko 10MB (fajl je preko 5MB). Zasto ne proverite fajlove pre nego
sto ih ostavite? Potrosio sam svoje vreme, a dobio nista. O
pretplati, cekanju na vezu i limitu za skidanje fajlova da ne pricam. Pozdrav!
kritika.264corto,
-> #263, demaks> Fajl oams04dx.zip je neispravan. Dva puta sam ga skidao i
> potrosio preko 10MB (fajl je preko 5MB). Zasto ne proverite
> fajlove pre nego
I meni se to desilo par puta, i to bas sa velikim fajlovima. Poslala sam
mail calexu, covek je proverio, i fajl je u redu. Dovoljno je izgleda da
ti pukne veza ili da ti se pojavi greska pri prenosu, pa da nesto podje
naopako.
Jos nesto. Isti fajlovi su sa druge centrale i drugog modema skinuti bez
problema.
kritika.265epson,
-> #258, mmtosic
▄- Pravi primer za to da je pohvala ustvari kritika sa negativnim
▄- predznakom.:)
Kritika moze biti pozitivna ( -(negativna) :)) ili negativna . Zar ne ?
Inace koliko vidim jedini problem su mrezne kartie starije generacije,
jer se kocenje vidi samo pri pakovanju, tj. svim pristupima serveru .
kritika.266vimm,
-> #260, corto>> Sto se tehnicke strane tice, ne vidim da je situacija otisla na gore.
Pitam se samo, šta još loše treba da se dogodi na ovom sistemu, pa da
ti i tvoji istomišljenici shvatite koliko je ovaj sistem pao po pita-
nju kvaliteta?
>> Svi problemi koji se sada pojavljuju postojali su na starom sistemu u
>> istom ili slicnom obliku.
Možda, ali sigurno u manjem broju, a čuveno _pucanje ansija_ i _^C_ pos-
tali su već zaštitni znak ovog sistema jer su prisutni SAMO na ovom
sistemu.
>> Veliki sistem je veliki sistem, i to je to.
U odnosu na koji sistem je SezamNET veliki sistem?
Pozdrav Vladimir
kritika.267vimm,
-> #262, dr.grba>> Mislim da oni koji su zbilja zaposleni i koji zbilja žele usput nešto
>> i da doprinesu ne zameraju problemima na sistemu koliko to čine zamlate
>> kojima je ovaj vid komunikacije jedini način da leče svoje komplekse.
>> Jasno je da je lako ovako sa svakim stupati u diskusiju, često i sa
>> pozicija arogantnog ponašanja, kad ne se mora sagovorniku gledati u oči.
Znači, ne može se bez uvreda!
Zar treba očigledniji primer arogantnog ponašanja od ove tvoje poruke ili
je to samo zato što nam ne gledaš u oči?
Pozdrav Vladimir
kritika.268mmtosic,
-> #239, dr.grba> >> koriste usluge sistema. Gospodo moderatorska trebalo bi da
> >> prestanete sa popravljanjem i prevaspitavanjem korisnika.
>
> Slično bi se moglo reći i u suprotnom smeru.
Tebi se, izgleda, čini da se ovde radi o starom pitanju - gde je
početak `nesporazuma'? Naravno, teško ga je odrediti. No, ja niti sam
kazao niti sam imao želju da bilo šta kažem na tu temu. Mislim da ni
mnogo autoritativniji i pametniji ljudi i vični tom poslu takvim
pristupom ne bi mnogo postigli. Rekao bih da su to - `ćorava posla'.
U prethodnoj poruci sam govorio o konkretnom događaju. Ma koliko
da je sitan i nevažan, on može da posluži kao primer kako se tzv.
`nesporazum' može analizirati na tihoj vatri i kako se lako može
izvući pouka koja neće nikom smetati.
Ti si sasvim jasno i prosto pokazao da bilo kakva optužba kazana kao
opšte mesto ima svoju kontra-optužbu koja je takođe kazana kao opšte
mesto. Međutim, ja sam pričao o konkretnom, a ti se na to konkretno
nisi uopšte osvrnuo. Moja završna rečenica je bila zasnovana na
prethodno iznetoj argumentaciji.
Pošto nama, nadam se, nije stalo do sukobljavanja, predlažem ti da
pričamo o konkretnom. Razloga ima više, ali za mene je dovoljan
jedan. Odnos između dveju `strana' jeste skup odnosa u pojedinim
situacijama, pa se zaključci o tom odnosu mogu izvesti samo nakon
analize tih pojedinačnih situacija. Jer, u konkretnim situacijama
tačno se može izvesti početak. On je u mojoj poruci sasvim jasno
pokazan. Stoga izvlačenje samo zaključak-zahteva i njegovo
pokazivanje na videlo dana kao da tom sudu nisu prethodile valjane
premise, ne doprinosi sagledavanju situacije, nego doprinosi njenom
kompilikovanju. A ne verujem da je to u bilo čijem interesu. Jer,
onda bi došlo do tzv. polarizacije i manje više do `navijačkog
svrstavanja' na dve strane, a ja bih tako nešto po svaku cenu hteo da
izbegnem. Zato što bi tako problem `eskalir'o' u suprotnom pravcu od
onoga u kome se nalazi rešenje.
Za ovu priliku ja predlažem da se zadržimo na slučaju koji mi je i
poslužio kao povod za moju poruku. Evo činjenica (naravno onako kako
sam ih ja video). U konferenciji PCUTIL:razno se dogodilo sledeće:
U poruci broj 9.231 epson pita nešto u vezi programa S-Tools.
U poruci broj 9.232 biber mu predlaže da ga okači u konferenciju.
U poruci broj 9.233 epson uz poruku privezuje fajl s-tools4.zip.
U poruci broj 9.234 vlad umoljava korisnike da uz fajl kače i
objašnjenje; prenosi poruku sa SezamPro-a
uz koju je djelovic okačio isti taj fajl,
i obaveštava da je epson-ova poruka kao
već viđena obrisana.
U poruci broj 9.236 biber negoduje i iznosi puno razloga zbog kojih
zaključuje da je vlad pogrešno postupio.
U poruci broj 9.237 vlad priznaje da je napravio veliku grešku, ali
istovremeno saopštava da je i biber-ovu
poruku obrisao i da bilo kakvu diskusiju o
učinjenom usmerava na privatnu poštu i na
odgovarajuće mesto (verovatno je to ovo
ovde, tj. SEZAMNET:kritika).
Čist rezultat iz ovog `slučaja' jeste da uz poruke broj 9.233, 9.234
i 9.236 stoji pečat - ``Poništio Moderator''. Uz poruku privezujem
sve poruke, dakle, i `staro' i `novo' stanje.
Neću ponovo da o ovome pričam, pošto ono što sam mislio da treba da
bude kazano, ja sam već napisao u prethodnoj poruci. Čini mi se, da
ovde nema nikakve pozadine, da niko ništa nije uradio za inat, i da
niko nikoga ne mrzi. Radilo se o grešci, koja je od, po mom
mišljenju, male, prerasla u veliku. Veoma rado bih čuo tvoje
primedbe na iznetu argumentaciju, kao i sve druge primedbe za koje
misliš da mogu valjano opravdati učinjeno i tako poljuljati valjanost
izvedenog suda.
Mislim da nam razložan razgovor o konkretnom stvarno nedostaje. A
jedino u njemu, nakupljena znatna naprezanja `među stranama' mogu
biti otpuštena. Ako si raspoložen, nakon ovoga možemo da popričamo i
o drugim slučajevima koje sam ja spomenuo u svojoj poruci (mislim na
evlad-a i cnenad-a). Da podsetim prisutne: za mesec dana rada teme
kritika obrisano je 13 poruka što čini oko 5%, od toga 5 poruka
lexus-a, 4 poruke evlad-a, i po jedna poruka budim-a, nikola.s-a,
crnjini-a i the.edge-a. Tri poruke nedostaju. U temama pitanja i
problemi je takođe obrisano mnogo poruka, a najviše poruka evlad-a i
cnenad-a (čini mi se).
Udario tuk na luk - nije ocena sa kojom treba da se zadovolji i koju
zaslužuje skup pametnih, vaspitanih, obrazovanih, energičnih i
znatiželjnih ljudi. Nije problem u našoj različitosti, već u
neprihvatanju da se razgovara o konkretnom. A samo se u konkretnom
može izvući pouzdan i smislen sud. Konačne ocene će ionako svako
izvesti za sebe. Ali, sklon sam da verujem, da te `konačne ocene' ni
blizu neće biti ovoliko različite (što kažu - divergentne) koliko su
različite sada.
brisanj1.zipkritika.269calex,
-> #263, demaks║ Fajl oams04dx.zip je neispravan. Dva puta sam ga skidao i potrosio
Ë──────────────
Da li je arhiva neispravna ili fajl posle raspakivanja? Sad sam
proverio arhivu i ok je. Možda je bilo problema kod transfera?
kritika.270calex,
-> #264, corto║ mail calexu, covek je proverio, i fajl je u redu. Dovoljno je izgleda da
║ ti pukne veza ili da ti se pojavi greska pri prenosu, pa da nesto podje
Ë──────────────
Ovo je najčešći uzrok. Ako se prekine transfer, crash recovery
proveri dužinu i datum fajla koji se prima i ako je isti, nastavi.
Ako je nešto kod prekida zabrljalo, nema oporavka, prođe i greška. :(
Jedino je sigurno ako je prošlo odjednom i bez prijavljene greške.
kritika.271vlad,
-> #266, vimm> Pitam se samo, šta još loše treba da se dogodi na ovom sistemu, pa
> da ti i tvoji istomišljenici shvatite koliko je ovaj sistem pao po
> pita- nju kvaliteta?
Hardver na kome radi ovaj sistem je ocajno zapusten, to je cinjenica. Isto
tako je jasno da za to nisu krivi ni Zak ni Nenad, a ponajmanje moderatori.
Onom ko je zaista kriv ne mozemo nista, a to je najtuznija cinjenica.
Dakle, na niske grane nije pao sistem vec njegov hardver (manje strasno)
i njegovi korisnici (mnogo zalosnije).
Ako malo uporedis brzinu izvrsavanja komandi na ovom sistemu i *bilo kom*
drugom BBS-u i pomislis kako bi zakov softver radio na nekoj iole pouzdanoj
i modernoj hardverskoj podlozi sve ce ti biti jasno. O konforu komandne
linije, editoru i ostalim lepim stvarima ne moras ni da razmisljas (probah
po navici da na PRO-u udarim strelicu na gore i...).
Na kraju, svako od nas treba prvo da se zapita sta je on ucinio da sadrzaji
ovog sistema budu kvalitetniji, jer sistem pre svega cine korisnici, a ne
hardver, ANSI, Ctrl-C...
> Možda, ali sigurno u manjem broju, a čuveno _pucanje ansija_ i _ČC_
> pos- tali su već zaštitni znak ovog sistema jer su prisutni SAMO na
> ovom sistemu.
Problemi koji evidentno postoje i nisu za zanemarivanje su po mom misljenju
ipak naduvani preko svake mere. Zovem nekoliko puta dnevno razlicitim
modemima i sa razlicitih centrala, a ANSI mi je pukao svega par puta
(Ctrl-C ne pamtim da sam video). Smeta mi to sto moj modem ne prepoznaje
BUSY ove centrale i sto vrlo tesko dobijam vezu u vecernjim satima, ali ne
secem vene ni kad mi pukne. Za kvalitetnu komunikaciju sam spreman na
zrtve.
> U odnosu na koji sistem je SezamNET veliki sistem?
Veliki je onoliko koliko su veliki njegovi korisnici. Za vecinu korisnika,
bar sudeci po onome sto pisu u konferencijama, najveci koji su ikada
videli. Kakvi li su tek oni sto ne znaju nista osim chat i page (bar dve
trecine aktivnih, po slobodnoj proceni)? B((
kritika.272vlad,
-> #262, dr.grba> Mislim da oni koji su zbilja zaposleni i koji zbilja žele usput
> nešto i da doprinesu ne zameraju problemima na sistemu koliko to
> čine zamlate kojima je ovaj vid komunikacije jedini način da leče
> svoje komplekse.
Uze mi rec iz usta.
Najvise volim da slusam zalbe na cenu pretplate (na bilo kom sistemu). Ne
znam ni za jedan sistem u YU na kome je pretplata toliko visoka da se ne
moze visestruko isplatiti (i direktno i indirektno) onom ko taj sistem
pametno koristi. Budalantima ne bi bilo skupo jedino kad bi im sistem
placao telefonski racun.
Kad smo vec kod cene, ona je (po mom misljenju i bez obzira kako to nekom
zvucalo) jedini siguran filter protiv navale raznoraznih bezveznjaka koji
nemaju pametnija posla nego da svojom skribomanijom smaraju sve od reda.
Skuplji sistem ima manje korisnika, ali su oni produktivniji jer za
zadovoljenje svojih potreba sposoban covek moze uvek da zaradi dovoljno.
Ovaj stav je krajnje elitisticki, ali je moj i ne odricem ga se.
kritika.273vlad,
-> #267, vimm> Znači, ne može se bez uvreda!
>
> Zar treba očigledniji primer arogantnog ponašanja od ove tvoje
> poruke ili je to samo zato što nam ne gledaš u oči?
Veca je svojom porukom iznela jedan krajnje konstruktivan stav. Ton poruke
nije ni malo uvredljiv, a ako si se ti prepoznao...
Za razliku od poruke na koju odgovaras, ova tvoja ne nosi nikakvu korisnu
informaciju, a vrlo je neprijatna. Kako mislis da takvim porukama
doprineses kvalitetu ovog sistema?
kritika.274zeljkoj,
-> #229, ilazarevic> "Pucanje ansija" se nikada nije dešavalo na starom Sezamu. Mene
> kao korisnika ne mora da interesuje ništa više.
Izgleda da je to došlo sa brzim modemima. I ne dogadja se samo na Sezamu.
kritika.275dzakic,
-> #230, evlad> ako se već pojavljuje čuveni ^C, zar ne može da ispiše neki ID
> broj ili nešto slično pa da vidite gde se lupaju lončići ...
ID seanse postoji u logu i jednostavno je doći do njega.
Nepotrebno je da se sessionID ispisuje korisniku jer se
logovi redovno pregledaju.
kritika.276djcorto,
-> #260, corto> Ja se secam i vremena kada se moderator branio po svaku cenu,
> cak i kada je bio izuzetno nekulturan :) Bilo je i oduzimanja
> odredjenih prava korisnicima, i davanja istih prava na osnovu
> licnih simpatija, i iskljucivanja ljudi sa sistema, i vrlo
> neprijatnih situacija kada bi se neko zamerio upravi ili
> njihovim prijateljima....
Konkretno, ko se seca cuvene pljuvacke rasprave Bulaje i Mdavea
? Ili, da su zenski useri masovno dobijali relog i slicno ?
Ili oduzimanja prava na slanje Internet maila, tj UUCP naloga,
ogranicavanja download limita bez obavestenja i slicnog ?
> Ali to su prosla vremena ...
Ova vremena su malo crnja od onih, a valjda smo i mi malo
nervozniji i brzi na obaracu. Trigger happy ;)
Samo malo vise ravnoteze i citanja odgovora pre negosto se
posalj exec - i to je to.
kritika.277vimm,
-> #271, vladNa početku da kažem da sam veoma zadovoljan tvojim odgovorom i da bi on
mogao da posluži kao primer ostalim zvaničnicima sistema kako treba razgo-
varati sa korisnicima.
>> Hardver na kome radi ovaj sistem je ocajno zapusten, to je cinjenica.
Slažem se i hvala Bogu da se neko usudio da to i kaže javno.
>> Dakle, na niske grane nije pao sistem vec njegov hardver (manje
>> strasno) i njegovi korisnici (mnogo zalosnije).
I sa ovim se slažem, ali mi nije jasno ko je kriv što su korisnici pali na
niske grane, ako ne moderatori.
>> Ako malo uporedis brzinu izvrsavanja komandi na ovom sistemu i *bilo kom*
>> drugom BBS-u i pomislis kako bi zakov softver radio na nekoj iole
>> pouzdanoj i modernoj hardverskoj podlozi sve ce ti biti jasno. O konforu
>> komandne linije, editoru i ostalim lepim stvarima ne moras ni da
>> razmisljas (probah po navici da na PRO-u udarim strelicu na gore i...).
Pa o tome se i radi! Svako, pa i ja, voli dobar editor i brzo izvršavanje
komandi, ali nikakva velika korist od toga kada ti komforan rad ometaju
glupo _pucanje ansija_ i _^C_ ili brisanje exec-a ili greškom obrisane
poruke. Nekoliko puta mi se desilo da u svom padu zateknem mail upućen
drugome ili poruke za grupu čiji nisam član.
Kako da budem siguran da i moj mail ili poruka neće završiti tamo gde nisu
upućene? Kako je moguće da neko ko nije član određene grupe zna ko su članovi
te grupe, pa još to javno i kaže? Moraš priznati da sve ovo dovodi u sumnju
pozdanost sistema.
>> Na kraju, svako od nas treba prvo da se zapita sta je on ucinio da
>> sadrzaji ovog sistema budu kvalitetniji,
Tačno, tako je. Samo dajte malo više obaveštenja i smernica, komunicirajte sa
korisnicima hladne glave, ravnopravno, a ne sa pogledom "odozgo".
>> jer sistem pre svega cine
>> korisnici, a ne hardver, ANSI, Ctrl-C...
Sa ovim se ne bih složio. Mislim da sve ovo nabrojano (i još mnogo toga)
ravnopravno čini sistem.
>> Zovem nekoliko puta dnevno
>> razlicitim modemima i sa razlicitih centrala, a ANSI mi je pukao svega par
>> puta (Ctrl-C ne pamtim da sam video).
I ja zovem nekoliko puta dnevno i sa različitih mesta, čak gradova, i nema
mesta sa kog sam zvao da me nije dočekao _^C_ :(
>> Smeta mi to sto moj modem ne prepoznaje BUSY ove centrale
Moj prepoznaje :) i to mu je veliki plus.
Pozdrav Vladimir
kritika.278vimm,
-> #273, vlad>> Veca je svojom porukom iznela jedan krajnje konstruktivan stav. Ton poruke
>> nije ni malo uvredljiv,
Ne znam na osnovu čega si zaključio da se moj odgovor odnosio na Vecinu
poruku. Njenu poruku nisam ni komentarisao i takođe smatram da ton njene
poruke nije uvredljiv.
>> a ako si se ti prepoznao...
Ne, nisam se prepoznao.
>> Za razliku od poruke na koju odgovaras, ova tvoja ne nosi nikakvu korisnu
>> informaciju, a vrlo je neprijatna. Kako mislis da takvim porukama
>> doprineses kvalitetu ovog sistema?
Smatram da si ovo greškom napisao i da bi pre moglo da se odnosi na poruku na
koju sam odgovorio.
Pozdrav Vladimir
kritika.279vimm,
-> #274, zeljkoj>> Izgleda da je to došlo sa brzim modemima. I ne dogadja se samo na Sezamu.
Bogami, meni samo sa SezamNet-om. Iako redovno zovem još četiri sistema, ni
na jednom me još nije dočekalo _pucanje ansija_ ili _^C_.
Pozdrav Vladimir
kritika.280vimm,
-> #276, djcorto>>> Ali to su prosla vremena ...
>>
>> Ova vremena su malo crnja od onih, a valjda smo i mi malo
>> nervozniji i brzi na obaracu. Trigger happy ;)
Uh, muku mu ljutu (što bi rekao firus), ni sam ne znaš koliko si u pravu!
>> Samo malo vise ravnoteze i citanja odgovora pre negosto se
>> posalj exec - i to je to.
Sto mu gromova! Opet si 100% u pravu! Sve izgleda MNOGO drugačije kada
exec samo MALO odleži :).
Pozdrav Vladimir
kritika.281nenad,
-> #244, lexus> Isto kao što i činjenica da SezamNET već osam meseci pati od
> dečijih bolesti zavredjuje čudjenje...
Ne pati baš 8 meseci, do problema koje smo imali poslednjih dana
je sve uglavnom funkcionisalo kako treba. Naravno, ne na onom
nivou na kome bismo mi želeli i na kome bi trebalo da
funkcioniše, ali sa postojećim resursima sasvim zadovoljavajuće i
bez ikakvih većih problema.
Poslednjih nekoliko dana imamo puno problema sa hardverom i
instalacijom u BIGZ-u, kao da je sve što može da se pokvari
rešilo da se pokvari i kao da su (pravi ;) gremlini umešali
svoje prste.
kritika.282nenad,
-> #245, ilazarevic> Zamena teze, Nenade, klasična zamena teze. Pokušavaš da skreneš diskusiju
> sa jedine teme o kojoj ovde treba pričati - o sistemu, njegovom
> ponašanju, i ponašanju službenih lica sistema.
Nema to veze sa zamenom teze, zamena teze je nešto sasvim drugo.
Ono što si ti pokušao da uradiš se zove diskvalifikacija -
dr.grbinom stavu/mišljenju/čuđenju, nazovi ga kako hoćeš,
suprostavio si činjenicu da je on ovde službeno lice i na osnovu
tih premisa osporio mu legitimitet i pravo na stav. To nije u
redu.
Daleko od toga da ja pokušavam da skrenem diskusiju sa "jedine
teme o kojoj ovde treba pričati" (ako se ovo što radi nekolicina
i može nazvati "diskusijom" o tome), ali priznaćeš da je teško
diskutovati sa "stavovima" i primedbama koji su na ivici
besmisla, sa ljudima koji organizuju tagline-kampanje, javno i
preko mail-a upućuju direktne uvrede i pretnje, nazivaju nas
lažovima i pišu kako nam "tragovi smrde nečovještvom". Moramo
zadržati pravo da procenimo svrsishodnost upuštanja u bilo kakav
razgovor sa takvim osobama, uključujući tu i fake-usere koji se
povremeno, pažljivo dozirano, oglase ovde.
Svesni smo, naravno, problema koji postoje, kao što smo i svesni
da Zak i ja ništa pod milim bogom nismo menjali ni u softveru, ni
u hardveru, ni u konfiguraciji mreže kada su ovi problemi
odjednom počeli da se dešavaju. Prilikom odlaska u BIGZ
ustanovili smo da su bez našeg znanja vršene neke izmene što je
ubrzalo našu odluku da se Sezamova mreža najzad i fizički odvoji
od redakcijske, a obećana nam je i nova, potpuno zasebna
prostorija (to će, cenim, ipak sačekati).
Već danas ili sutra ćemo izmeniti topologiju mreže, to će svakako
omogućiti da lakše lociramo, izolujemo i saniramo probleme koji
se (i ako se) posle toga budu događali. Sledi promena ostatka
stare opreme i dotrajale instalacije, koja je, pokazalo se, u
praktično svim situacijama bila jedini uzročnik problema.
kritika.283nenad,
-> #247, evlad> da mi je nešto povređeno prvo bih to raspravio s Vladanom u mailu.
> uostalom, učinio mi je uslugu, jer ti je verovatno poznato kako
> u mojoj firmi _gledaju_ na _tezgarenje_ ...
Kao što rekoh, to pitanje se sa naše strane uopšte ne postavlja
tako da nema potrebe za pravdanjem. Ne znam zaista kako kod tebe
u "firmi" gledaju na tezgarenje (niti to smatram tezgarenjem), samo
moram da primetim da prvi put čujem kako neko to gde ti radiš
naziva "firma". :))
> ako je nekom povređena sujeta, sve mi se čini da je vama, jer sam
> se tobože usudio kritikovati super_sonic_ultra_power_bbs_NET !
Grešiš, sujeta nam nije ugrožena jer smo savršeno svesni onoga
što umemo i ne umemo, kao i onoga šta možemo, šta ne možemo i
kad ćemo moći, kao i koliko je krivice do nas u problemima koji
se dešavaju. Isto tako znamo i zašto nismo u mogućnosti da odmah
ostvarimo i uradimo sve što možemo ili da stavimo "u pogon" ono
što što je već urađeno.
Postoje neki okviri i limiti, razvoj sistema određen je, usmeren
i ograničen različitim faktorima. Većina nas živi u ovoj zemlji
tako da ne verujem da je potrebno dodatno objašnjavati. Kao što
ni ti ne možeš da kupiš raskrsnicu pa da radiš privatno, tako ni
mi u ovoj državi ne možemo da odemo na šalter pošte i kažemo "20
linija u ovu zgradu, ako može do sutra u podne".
Na kraju, prvi put čujem i da to što si ti radio ovde (i ne
samo ovde) neko naziva "kritikovanjem".
kritika.284nenad,
-> #250, mirkov> Poruka je bila kulturna, smislena... U njoj sam apelovao na kulturu.
> Nije postojao ni jedan valjan razlog da bude obrisana.
Poruke se ne brišu samo jer nisu kulturne, smislene već i kada
nemaju veze sa temom konferencije. Ma šta neki mislili, ovo nije
poligon za njihovo eksponiranje, vređanje, pretnje, "zavođenje
pravde", "učenje redu", neobavezno ćaskanje i tag-line kampanje, ova
konferencija namenjena je pre svega informisanju članova o radu
samog sistema, u njoj se mogu postavljati pitanja i razmenjivati
mišljenja o njemu. Naravno, i te poruke trebaju biti smislene i
kulturne, to je potreban ali ne i dovoljan uslov.
kritika.285nenad,
-> #277, vimm> Slažem se i hvala Bogu da se neko usudio da to i kaže javno.
Ne znam da li je u pitanju činjenica da do sada nisi pratio
konferenciju ili samo želja da predstaviš svoju verziju istine,
ali to za šta ti tvrdiš da se niko do sada nije usudio da kaže
javno je već više puta ponavljano i pominjano od strane zvaničnih
lica i ne predstavlja nikakvu tajnu.
kritika.286ilazarevic,
-> #274, zeljkoj> Izgleda da je to došlo sa brzim modemima. I ne dogadja se samo na
> Sezamu.
Možda je stvar u tome što se ti brzi modemi prave u nekakvoj Kini ili
Singapuru i koštaju 100 maraka, a u naše vreme ;) su se mogli kupiti
originalni US modemi na 2400, bez ikakvih cirkusa na sebi, za sitnih
300-400 maraka.
kritika.287sale.car,
Limit internet poruka je izuzetno mali...
Sada ste ubacili onaj veci hard, zasto ne povecate limit !?
Zaista je bedno 256 Kb kada je samo heder oko 2 Kb...
I predlazem da se u qwk ripuje heder... Zaista je nepotrebno
za vecinu korisnika da vidi put kako je poruka isla...
...
... Pozdrav, Sale.Car
kritika.288miobrado,
-> #240, mmtosic
>> Besumnje, teško je eksplicitno popisati uslove koji treba da
>> budu ispunjeni da bi poruka bila izbrisana. Jer, nakon toga
>> mogli bi se ulagati prigovori :), pa presude moderatora neće
>> moći biti neprikosnovene.
Jedino, zadovoljavajuće, rešenje bilo bi obrazovanje organa - tela,
koje bi o svim spornim slučajevima donosilo odluku - naravno u duhu
ugovora, pravila lepog ponašanja te pozitivnih zakonskih normi.
To telo bi moglo da ponese naziv :
a) npr., etički komitet sezamneta, ili
b) npr., sud časti sezamneta, ili
c) npr., "VAGA ZA TAČNO MERENJE", ili
d) npr., odbor za zaštitu slobode izražavanja putem el. opštenja, i tsl. .
Sastav ovog tela (slično upravnom odboru RTS-a), sačinjavali bi npr.:
1) predstavnici uprave sistema (moderatori, administratori, i sl.),
2) predstavnici korisnika (etablirani korisnici, i sl.),
3) intelektualke i intelektualci (različite orjentacije),
4) predstavnici stranaka (parlamentarnih i vanparlamentarnih),
5) predstavnici Jugoslovenskog društva za primenjenu lingvistiku,
6) predstavnici građana, radnika i seljaka,
7) predstavnici srpskog lekarskog društva,
8) predstavnici crkve, armije, i ini.
Većinu članova ovog tela (80%) sačinjavali bi predstavnici pod 1) i 2),
dok bi oni pod 3), 4), 5), 6), 7), 8) i ini morali da se zadovolje
ostatkom (20%). Način izbora članova, ovog potencijalnog tela, te
poslovnik o radu istog, sve interesne grupe usglasile bi u određenoj
temi, grupi (npr. predlozi).
kritika.289corto,
-> #266, vimm> Pitam se samo, sta jos lose treba da se dogodi na ovom sistemu,
> pa da ti i tvoji istomisljenici shvatite koliko je ovaj sistem
> pao po pita- nju kvaliteta?
Dobro, dobro, ne moras odmah da se ljutis :)) I ne moras odmah da ljude
svrstavas u "istomisljenike" i "neistomisljenike". Ja sam sasvim svesna
pada kvaliteta, ali druge vrste. Prosto mi je neverovatan pad kvaliteta
poruka u konferencijama, i iskreno, najvise mi to smeta :( A za to nije
kriv ni hardver, ni sistem, a nisu ni moderatori. Kad je neko bez
interesovanja, ne pomazu ni najbolje smisljene teme, pokusaji da se
ljudi animiraju, da se malo ukljuce u rasprave....
> Mozda, ali sigurno u manjem broju, a cuveno _pucanje ansija_ i
> _^C_ pos- tali su vec zastitni znak ovog sistema jer su
> prisutni SAMO na ovom sistemu.
Meni su svi ti problemi bili prisutni i na starom sezamu, pa i na pro-u,
samo se to u ono vreme zvalo "humus" ili "djubre", i javljalo se bez
obzira na MNP.
> U odnosu na koji sistem je SezamNET veliki sistem?
Veliki je po broju linija, i broju korisnika. I to naravno dovodi i do
velikih problema. Vazna je dobra volja i strpljenje :)
kritika.290corto,
-> #277, vimm> I sa ovim se slazem, ali mi nije jasno ko je kriv sto su
> korisnici pali na niske grane, ako ne moderatori.
Izvini, ali zaista ne mogu da se slozim. Sta je po tebi zadatak
moderatora, pa da vidimo sta se moze uciniti ? Ipak ne mozes ocekivati
da moderatori "vaspitavaju" korisnike i popunjavaju rupe u obrazovanju i
domacem vaspitanju :)
kritika.291cnenad,
-> #285, nenad=> ali to za šta ti tvrdiš da se niko do sada nije usudio da kaže
=> javno je već više puta ponavljano i pominjano od strane zvaničnih
U kom kontekstu je to pominjano ? Koliko se ja sećam, za vreme Dragišinog
softvera kada je isto bilo problema a "bundžije i neprijatelji sistema"
tvrdili da je pod istim hardverom radio ZZ-ov softver. Seti se, to je bilo u
vreme, negde u januaru ove godine, kada si onako teatralno napustio SEZAM za
sva vremena (ili nisi, ali to sad nije bitno). Treba li da šaljem tvoju
oproštajnu poruku u kojoj je i to spominjano ? Hardverski problemi su bili
otklonjeni za otprilike mesec dana ali ti nisi imao ni toliko strpljenja da
sačekaš. Misliš li da je neko blesav ako ćuti i trpi sve ovo 8 meseci ?
Shodno tome, kada je bila frka i kad je sve dovedeno u zadovoljavajuće ali
ne i najbolje stanje za samo mesec dana jer su planirana dalja unapređenja,
mislim da je ovih 8 meseci i previše da bi se događale gluposti kakve
se događaju na sistemu. Nadam se samo da ih neće biti previše. Ima ljudi
sa slabim srcem koji to ne mogu podneti.
kritika.292cnenad,
-> #290, corto=> Izvini, ali zaista ne mogu da se slozim. Sta je po tebi zadatak
=> moderatora, pa da vidimo sta se moze uciniti ? Ipak ne mozes ocekivati
Stvar o kojoj se priča unazad TRI GODINE (kurziv) a možda i više - FAQ
za domen moderatora, u direktorijumu, gde će početnici pronaći maltene
sve što ih interesuje a na prvim logovanjima dobijati info šta mogu pronaći,
gde i kako to da skinu a i da pročitaju.
Npr. Internet se zahuktao a uvek se pojavi neko i pita: "Šta da radim da bi
se priključio na Internet ?" spantic-u svaka čast, ima čovek svojih obaveza
i možda malo vremena, ali doterati za početak određene poruke da posluže
svrsi zaista nije teško.
Odgovori tipa: kupi Računare broj 120 nisu primereni.
kritika.293cnenad,
-> #279, vimm=>>> Izgleda da je to došlo sa brzim modemima. I ne dogadja se samo na
=> Bogami, meni samo sa SezamNet-om. Iako redovno zovem još četiri sistema,
Ajde da ponovim još jednom. Jedino pucanje ANSI-ja koje sam doživeo je
bilo za vreme Dragišinog softvera. Samo tada, samo na ovom SEZAM-u, samo
jednom i nikad više, što ne znači da nema nade da ću ga videti još
koji put ;)
kritika.294cnenad,
-> #280, vimm=> Sto mu gromova! Opet si 100% u pravu! Sve izgleda MNOGO drugačije kada
=> exec samo MALO odleži :).
Ovaj tvoj nije ? :>
kritika.295cnenad,
-> #283, nenad=> i ograničen različitim faktorima. Većina nas živi u ovoj zemlji
=> tako da ne verujem da je potrebno dodatno objašnjavati. Kao što
Pre toga su bile problem sankcije ? Šta će biti sledeći razlog kada svi
shvate da živimo u ovoj zemlji ?
=> mi u ovoj državi ne možemo da odemo na šalter pošte i kažemo "20
=> linija u ovu zgradu, ako može do sutra u podne".
SEZAM PRO je mogao, ne baš sutra u podne ali bilo je brzo i efikasno.
kritika.296cnenad,
-> #284, nenad=> Poruke se ne brišu samo jer nisu kulturne, smislene već i kada
=> nemaju veze sa temom konferencije. Ma šta neki mislili, ovo nije
Ne bih se složio 100% sa ovom konstatacijom. Koga interesuje može
pregledati ono što je ostalo u konf./temi.
Dalja diskusija je bespotrebna.
kritika.297cnenad,
-> #289, corto=> Veliki je po broju linija, i broju korisnika. I to naravno dovodi i do
=> velikih problema. Vazna je dobra volja i strpljenje :)
Nisi rekla u odnosu na koji sistem gde ne ubrajamo kućne BBS-ove. Ime tog
većeg sistema nema potrebe navoditi.
kritika.298dr.grba,
-> #292, cnenad>> Odgovori tipa: kupi Računare broj 120 nisu primereni.
SezamNet je BBS časopisa Računari.
kritika.299evlad,
-> #283, nenad=- uzeli sebi za pravo da ponašanje "čoveka koji pita" u poslednjih
=- mesec i nešto više dana tumačimo kao posledicu povređene sujete
=- zbog neobjavljenog članka koji je ponudio "Računarima"?
=-> u mojoj firmi _gledaju_ na _tezgarenje_ ...
=- Kao što rekoh, to pitanje se sa naše strane uopšte ne postavlja
=- tako da nema potrebe za pravdanjem. Ne znam zaista kako kod tebe
prvo, javno iznosiš tvdnju (pretpostavku), kada dobiješ(te) odgovor, kao
to nije važno, mi to ne potenciramo. ajde da se malo chatujemo po confu ;)
ako nešto tvrdiš(te), onda i stani iza toga !
ja stojim iza toga da je sistem nestabilan, i da je svaki log na
isti lutrija: resume, autoexec, ^C, System error, ( reklama ;) )
=- moram da primetim da prvi put čujem kako neko to gde ti radiš
=- naziva "firma". :))
zar nije ?
ima svoj naziv, adresu, zaposlene ...
Uostalom, zar je toliko bitno gde radim ? (ili možda imaš kompleks
od moje firme, ali to nije predmet ove rasprave ! )
Ja sam samo krisnik koji je platio svoju pretplatu i za to
zahteva ponuđenu uslugu u skaldu s ugovorom. Svoje prisustvo na
sistemu ustvarujem isključivo od kuće, jer u firmi nemam modem koji
je _zakačen_ na _javnu_ PTT liniju.
=- tako da ne verujem da je potrebno dodatno objašnjavati. Kao što
=- ni ti ne možeš da kupiš raskrsnicu pa da radiš privatno, tako ni
=- mi u ovoj državi ne možemo da odemo na šalter pošte i kažemo "20
=- linija u ovu zgradu, ako može do sutra u podne".
udaljili smo se od teme ;)
Hoćeš da kažeš da je za ^C krivo to što ja nemam privatnu raskrsnicu
i što tebi PTT ne daje 20 linija za pola sata ?
Brate moj po tastaturi ;) sredite prvo da sistem radi pouzdano, pa ga
onda širite koliko vam je volja, i ja to želim, ali test period je prošao,
a dečije bolesti postaju polako hronične ...
=- Na kraju, prvi put čujem i da to što si ti radio ovde (i ne
=- samo ovde) neko naziva "kritikovanjem".
evo ovo shvati kao kritiku:
gde su bili -------- Info ------, kada ste krisnicima vraćali stari
autoexec, resume sa backup-a ? spavam na času ili ste ostali dužni
izvinjenje za neugodnost pri radu ?
kritika.300djcorto,
-> #277, vimm> I sa ovim se slazem, ali mi nije jasno ko je kriv sto su
> korisnici pali na niske grane, ako ne moderatori.
Ne, ne, prijatelju :) Korisnici su takvi kakvi su, kao i
moderatori. Da je sve vise novih korisnika, neupucenih u osnove
ponasanja na vecem sistemu, to je ocigledno. Vecina upozorenja i
ispravki se docekuju besom i grdnjom. Ako ja sa svojih 35 godina
mogu da prihvatim neciju sugestiju, i promenim svoje ponasanje
na sistemu, ili priznam gresku, onda bi to mogao i neko sa
15, zar ne ??
> Sa ovim se ne bih slozio. Mislim da sve ovo nabrojano (i jos
> mnogo toga) ravnopravno cini sistem.
Ono sto se najvise vidi je ponasanje korisnika i reakcije
moderatora. U ovoj zemlji je postalo moderno biti brz i
agresivan - ovde, na ovom sistemu, nije.
Te greske koje se javljaju zaista nisu toliko strasne, ma koliko
da nerviraju. Veruj mi da ima mnogo ljudi koji zbog istih
gresaka ne uspevaju da zavrse vazan posao, od koga i zive, pa ne
dizu toliku buku.
Osim toga, da citiram madamova - da Sezam voze Mekintosi, sve se
to ne bi desavalo :)))) Salu na stranu, kvalitet hardvera je
proporcionalan sve nizoj ceni, i, u ovakvim uslovima nabavke
opreme, sistem radi sjajno. Ne zaboravi, stari Sezam, koga mnogi
ovde ni ne poznaju, je radio na Compaq masinama, i ViVa
modemima. 286ice i 2400, ali je sve to radilo samo, bez mnogo
razmisljanja. Sada je ipak potrebno i malo madjijskih moci da
sve proradi ;).
kritika.301mmtosic,
-> #262, dr.grba> Mislim da oni koji su zbilja zaposleni i koji zbilja žele usput nešto
> i da doprinesu ne zameraju problemima na sistemu koliko to čine
> zamlate kojima je ovaj vid komunikacije jedini način da leče svoje
> komplekse.
Pročitah ovu zamršenu rečenicu više puta sve u nadi da ću u njoj naći
reč zbog koje je `pogrešno' razumem. Izgleda da te reči nema. :(
Dakle, Grbiću, ti smatraš da `problemima na sistemu' zameraju samo
`zamlate'. Uzput misliš i da su i dokoni (tj. u pitanju su dokone
zamlate) i da ne žele ništa da `doprinesu' (verovatno misliš da urade
tokom svog radnog vremena ?).
Ne treba trošiti mnogo reči, pošto je jasno da za to što si napisao
nemaš apsolutno nikakvu podlogu. To si napisao po tvom poznatom
sistemu - `što je babi milo to joj se i snilo'.
(1) Kol'ko znam, ti radiš u industriji mesa iz Kikinde (tako ti piše
u prijavi), gde i živiš. Sa SezamNet-om imaš vezu tako što
`moderišeš' konferenciju koja se zove Civilizacija. Po tvojoj izjavi
iz poruke na koju ti odgovaram, to radiš besplatno. Dakle, ti
obavljaš neki posao na SezamNet-u, i, bez obzira na to što za to ne
dobijaš nikakve pare, ti na sasvim jasan način predstavljaš
SezamNet.
(2) SezamNet je komercijalni sistem i on se, prema izjavama njegovog
upravnika, izdržava od pretplate. Dakle, SezamNet posluje saglasno
interesu koji za njega imaju korisnici njegovih usluga i to tako što
prodaje pretplatu za korišćenje tih usluga koje im nudi. Dakle,
SezamNet direktno zavisi od korisnika. To znači, da bi trebalo da mu
je do njih i stalo.
Kad se (1) i (2) sabere, nikako se ne može razumeti činjenica da ti
kao lice koje imaš neka prava koja ti je dao vlasnik odnosno upravnik
SezamNet-a vređaš korisnike usluga tog istog sistema. Proizilazi da si
to radio na svoju ruku saglasno svom (ne)vaspitanju.
Sasvim nezavisno od navedenog, lako se vidi da ništa od toga što si
napisao ne samo da _ne znaš_ nego da i _ne možeš znati_. To što si
rekao prosto je jedan pijacu primeren poziv na svađu upućen svima
onima koji na bilo koji način ``zameraju problemima na sistemu''. Na
tvoju veliku nevolju, mnogi korisnici sistema su dovoljno pametni da
odluče da takve pozive ne prihvate, pošto im njihova kultura i
vaspitanje nameću obavezu da sa drugim ljudima, a pogotovu sa
nepoznatim ljudima, probaju samo da razgovaraju, i da po svaku cenu
pokušaju da izbegnu svađu. Jer, po pravilu, na svađu pozivaju oni
koji ili nemaju argumenata za razgovor, ili im je sposobnost za
razmišljanje ograničena, ili im je vaspitanje neodgovarajuće, ili
nešto četvrto ili peto, ali u svakom slučaju ima nešto što im fali
i čega su i sami svesni, pa zbog toga i traže šansu u svađi ili u
nekim drugim neregularnim uslovima.
Samo u poslednjih 20-ak dana više od 20-ak korisnika su ostavili
poruke u kojima zameraju na problemima koje imaju u korišćenju
sistema. Treba dobro poznavati te ljude pa `konstatovati' da se radi
o dokonim `zamlatama'. A ti to ne znaš, a ne možeš ni da znaš. Dakle,
izričući citiranu `presudu' drugima, ti si samo pričao o sebi, i o
nečemu što se, u stvari, tiče tebe, a ne tih koji `zameraju
problemima na sistemu'. Naime, čak ni ti ne sumnjaš u postojanje
`problema na sistemu'. I ti implicitno priznaješ da oni postoje.
Prema tvom mišljenju ključna greška kod tih pobrojanih korisnika
sistema - `dokonih zamlata', je to što oni `ZAMERAJU problemima na
sistemu' pošto im je to `jedini način da leče svoje komplekse'.
E, sad sledi pitanje - zašto je normalno da čovek koji plati nekoj
firmi za pružanje nekih usluga, NE ZAMERA toj firmi na problemima
koje ima pri korišćenju tih, plaćenih, usluga? Znači li to da ne treba
zamerati Zastavi na isporučenom automobilu koji ne radi onako kako je
to deklarisano, ili prodavcu diska čijim adekvatnim korišćenjem se ne
dobije podatak koji je na njega upisan, ili prodavcu softvera
koji je nepouzdan, ili ...?
Šta si to u stvari hteo da kažeš? Da li si ti sam sebe razumeo? Šta
si to ustvari hteo da napišeš, pošto je ovo što si napisao teško
pojmljivi kao normalno?
> Jasno je da je lako ovako sa svakim stupati u diskusiju, često i
> sa pozicija arogantnog ponašanja, kad ne se mora sagovorniku
> gledati u oči.
O čemu bre pričaš? Plaćanjem pretplate firmi SezamNet od nje je
kupljeno pravo na mnoge stvari. Između ostalog kupljeno je i pravo na
čitanje tuđih i na ostavljanje svojih poruka. Dakle, svaki kupac
usluga SezamNet-a je dobio pravo da razgovara sa bilo kojim drugim
korisnikom sistema.
O kakvom to `gledanju sagovornika u oči' pričaš? Nije bre SezamNet
kafana. U pitanju je druga vrsta razgovora u kome sagovornika ne
vidiš, i u kome o sagovorniku ne znaš ništa više od onoga što piše u
porukama koje čitaš. Valjda i pričaš o temi o kojoj pričaš, ne pričaš
o drugim ljudima. Ovo posledjne se zove ogovaranje.
Pošto misliš da unapred imaš neku visoku poziciju za bilo koji
razgovor u kome učestvuješ, tebi, izgleda, jako nedostaje mogućnost
da koristiš neke druge `argumente' osim onih koji su neposredno vezani
za predmet razgovora. Npr. autoritet nekoga ko je završio neku
visooooku škooooolu (npr. matematiku na PMF), koji je napisao
mnooooogo članaka u poznatom časopisu Računaaariiii ...
Svaki korisnik usluga SezamNet-a sa drugim ljudima razgovara onako
kako on ume i kako misli da treba da razgovara. Na njegovom
sagovorniku je da odluči da li će takav razgovor prihvatiti ili neće.
Dakle, šta ti to znači `sa pozicija arogantnog ponašanja'? Jesi li ti
zaboravio da nas ima raznih? I ovakvih i onakvih. Ne postoje filtri
koji bi takvima koji ti smetaju ograničili pristup SezamNet-u. I da
ima, pitanje je da li bi vlasnik sistema taj uslov primenio, pošto bi
mu sistem, možda, bio slabo posećen. Možda su takvi kao što si ti
retki, pa mu se ne bi isplatilo da drži sistem samo za takve.
Takvoga je teško učiti, ali ipak, probaj da drugima, bez obzira na to
što su nikakvi u poređenju sa tobom, daš ista prava, pošto ti ovi
drugi te tvoje prednosti ama ič ne zarezuju. Dakle, ako
`neodgovarajući' korisnici usluga SezamNet-a probaju da te pozovu na
razgovor, zahvali im se na tom pozivu i gledaj svoja posla, tj.
probaj da razgovaraš sa tebi sličnima, do kojih ti je stalo.
Uzput, Grbiću, nije li ti palo na pamet, da neki drugi ljudi o tebi
misle baš to što ti misliš o ovima koje si spomenuo - tj. da si upravo
ti obrazac za čoveka koji često stupa u diskusiju sa svakim ``često
sa pozicija arogantnog ponašanja''. Da li se ti to, možda, češeš baš
tamo gde te svrbi? ;)
> Velika doza licemerja i paušalnog merenja vrednosti po različitim
> aršinima.
Da li su i ovi nedostaci kod korisnika sistema, karakteristika samo
onih koji `ZAMERAJU na problemima sistema' ili i drugih? Kad si brže
`provalio' tako veliki broj ljudi? Ili je opet na delu tvoj poznati
sistem - što je babi milo to joj se i snilo?
> to što neki pljuju po pokušaju da se sistem sačuva i
> održi u kakvom-takvom stanju.
Nisi jasan. Ja sam veoma zainteresovan da SezamNet funkcioniše dobro.
Pretplatu sam platio skoro do kraja naredne godine. Zašto bi u mom
interesu bilo da sistem ne funkcioniše? Zar samo zato da bih kad ne
funkcioniše mogao da napišem da ne funkcioniše? Nisam dokon. I imam
lep posao. I imam dobre rezultate u vršenju tog posla. U poslednjih 3
meseca nisam ostavio nikakvu primedbu na probleme na sistemu, čije
postojanje čak ni ti ne dovodiš u sumnju. A pre tri dana sam podržao
ocenu jednog korisnika o tome da SezamNet ne funkcioniše kako bi to
trebalo.
Grbiću, ta ti je bre tvrdnja potpuno bez veze.
Trebalo bi da SezamNet postoji zbog interesa onih koji na njemu rade,
a ne zbog interesa korisnika. Ako korisnici SezamNet-a imaju interesa
da ga koriste oni će platiti pretplatu. Čisti računi - duga ljubav.
Tebi se čini da je to što se trudite (ma koji da ste) da SezamNet
opstane, uglavnom, naš interes. Bez veze. Potpuno bez veze. ;) Živeće
korisnici SezamNet-a bez SezamNet-a bez ikakvih problema. Ne brini ti
za korisnike SezamNet-a. Brini ti svoju brigu.
> Ponekad pomislim da je bilo bolje
> prepustiti stvar stihiji, i onda pustiti da drugi rade kako misle
> da treba da se radi.
Šta si hteo da kažeš? Kakva stihija? Koji su to ti drugi? Zar sistem
nema vlasnika, upravnika, zaposlene radnike, ... koji u njemu imaju
svoj kapital i svoj interes, i koji radom SezamNet-a ostvaruju neki
prihod i neku dobit, i koji tim radom izdržavaju svoje porodice?
> Zato, shvatio sam, ne treba da se uzbuđujem zbog kritika na svoj
> račun.
Šalu na stranu, kako li tek izgleda kad se uzbudiš? ;)
> Radim po savesti (ili po nahođenju, ako neki misle da savesti
> nemam) i ostajem na ovom sistemu zbog ljudi koje sam zavoleo i sa
> kojima sam postao prijatelj, što je fascinantno iskustvo koje se ne
> može meriti brzinom rada modema, raspoloživim prostorom na disku ili
> brojem narušenih padova.
A šta misliš da li ovde ima i drugih ljudi koji na sistemu imaju
svoje prijatelje? Ako ima, kako stoji sa njihovim pravima? Da li i
oni imaju pravo da rade po svojoj `savesti (ili po nahođenju, ako ti
misliš da savesti nemaju)'?
Grbiću, ti druge i ne nazireš! Ti vidiš samo sebe, sebe, sebe ....
I svoje prijatelje! A to opet znači - sebe. ;) To je stvarno
fascinantno! Aferim.
kritika.302mmtosic,
-> #271, vlad> Onom ko je zaista kriv ne mozemo nista, a to je najtuznija
> cinjenica.
Šta ovo znači? Jel' to posle godinu dana, čujemo isto ono što su
rekli dejanr i zzivotic? Ili su ti što su `zaista krivi' oni što su
otišli?
> Dakle, na niske grane nije pao sistem vec njegov hardver (manje
> strasno) i njegovi korisnici (mnogo zalosnije).
Baš lepo. Sofver odličan. Uprava i moderatori (skoro ?) savršeni.
``Hardver spao na niske grane''. ``Onom ko je zaista kriv ne možemo
ništa'' ((c) by vlad). A ``najžalosnije je što su njegovi korisnici
spali na niske grane''. A to se, valjda, manifestuje tako što isti,
tj. korisnici stalno ukazuju na to da je ``sistem pao na niske
grane''.
Sa dve iz tog obilja tvrdnji nikako ne mogu da se pomirim. Prva je,
da sistem nije pao na niske grane iako hardver na kome on radi jeste.
A druga je, da su korisnici pali na niske grane zbog toga što ukazuju
na to da je sistem pao na niske grane.
U vezi sa tim, predlažem da vi sa sistema nama korisnicima usluga
koje smo platili date odgovore na tri sledeća pitanja koja se sama
sobom nameću. Dakle, da li je hardver na kome radi sistem pao na
niske grane? Ako jeste, da li je zbog toga što je hardver pao na
niske grane, i sam sistem pao na niske grane? I, ako i to jeste, da li
smo i mi korisnici usluga SezamNet-a koji ukazujemo na to da je sistem
pao na niske grane, time što to radimo, i sami pali na niske grane?
U međuvremenu nudim svoj komentar: Eeeeeeeeeeeeeeeeeeej, pameti! ;)
Žal za profesionalcima koji su ovaj sistem napustili i prešli na
SezamPro (uostalom, skoro svi moderatori sa SezamNet-a borave tamo i
itekako pomažu u podizanju nivoa usluga Sezampro-a) je, valjda,
posledica toga što, eto tako, ``onom ko je zaista kriv ne mozemo
nista'' ((c) by vlad). Bre, bre, opasno si pobrkao lončiće. ;)
Korisnici koji su ostali ovde, videli su dobro šta se ovde dešava, i
upozoravali su odavno na to kuda plovi ovaj brod. A ovde koriste ono
što ovaj sistem stvarno nudi. Šta bi drugo koristili? Dali su pare
verujući da će biti bolje. Zar se korisnici ne zovu - korisnici,
upravo zbog toga što koriste ono što se nudi? A uprava i vi
moderatori konferencija na ovom sistemu, ste nam ponudili _game
submarine_, konferenciju _chat_, prepucavanje oko broja poruka,
brisanje velikog broja poruka u temama _pitanja_, _problemi_,
_kritika_, ...
No, nije pravi problem ni sa _game submarine_, ni sa konferencijom
_chat_, ni sa ... Nego je problem što na sistemu nema pravih
sadržaja. A njih ne nudi sistem. Najposećenije teme na SezamPro-u su,
na ovaj ili onaj način, vezane za Internet. Od 1. novembra SezamPro
nudi pun pristup Internet-u. Imaju 26 linija od toga 15 na 28800
modemima. Više od 50% svih fajlova koji se tamo okače (a kači se
mesečno i po 500 MB) su na tu temu ili malo oko nje. A vi ste takve
teme koje su bile smeštene u odgovarajuću novu konferenciju još davno
za vreme softvera Dragiše Durića, po njegovom proterivanju, smestili u
konferenciju Komunikacije, i ukinuli konferenciju Internet. Pretplatu
na knjigu o Internetu ste jako dobro vodili, pa je i knjiga tek sad
izašla. ... I dobili smo to što smo dobili.
Oni na SezamPro-u su povezali i Banja Luku. 2000 poruka je tamo
ostavljeno za manje od 2 meseca u odgovarajućem `dijalogu'. A tamo su
pisali oni koji su pisali ovde dok ih odavde u julu jedan mudri
moderator & Company nije proterao. Dalje, ljudi koji pišu u PC-u su
tamo najaktivniji. Em ostavljaju najviše poruka, em ostavljaju
najviše fajlova. 80% fajlova i interesantnih poruka ostavljaju tamo
saradnici PC-a i tamošnji moderatori. A šta saradnici Računara i
ovdašnji moderatori ostavljaju ovde? Da li ima ijedne inicijative
koju vi moderatori niste dočekali na nož? Zar ste zaboravili kako ste
se ponašali oko uvođenja konferencije sport? Zašto se ne ugledate na
SezamPro, ako je već ono što ovdašnji korisnici od vas traže loše?
Što sami ne smislite išta što će korisnike privući? I konačno, što
ste dopustili da vam ``hardver padne na niske grane''? Ili, što ste
dopustili da na takvim granama SezamNet bude sve vreme od razlaza sa
SezamPro-om? Kakve veze korisnici imaju sa svim tim? Izuzev što trpe?
Korisnici kao što sama reč jasno govori - koriste usluge sistema, oni
ne nude ništa, po definiciji. Ako ponude, dobro jeste, ako ne ponude,
ne treba da `dobijaju' prekor. Vi ste, očito je to, pobrkali lončiće.
> > U odnosu na koji sistem je SezamNET veliki sistem?
>
> Veliki je onoliko koliko su veliki njegovi korisnici.
To je tzv. alibi igra i samo je loš pokušaj skidanja odgovornosti sa
vlasnika, uprave sistema i vas moderatora. Krivi oni koji koriste za
to što vi ništa ne nudite. ;) Pa gde to ima?
Prirodno je da se korisnici skupljaju tamo gde su sadržaji koji ih
interesuju bogatiji i zanimljiviji. Kad se napravi odgovarajuća
klima, i korisnici mogu da postanu jedan od cvetova u bogatoj bašti.
Nikad nije bilo niti može biti drugačije.
> Za vecinu korisnika,
> bar sudeci po onome sto pisu u konferencijama, najveci koji su ikada
> videli. Kakvi li su tek oni sto ne znaju nista osim chat i page (bar
> dve trecine aktivnih, po slobodnoj proceni)? B((
Naravno, problem je upravnika i vlasnika ovoga sistema što dopušta da
njegovi moderatori konferencija vređaju korisnike usluga od čijeg
novca se sistem finansira. Nisi ti usamljen u ne biranju reči kojima
blatite, vređate i omalovažavate korisnike.
Ja ću se, nezavisno od toga, staviti u odbranu nas korisnika. Ja sam
jedan od korisnika SezamNet-a koji je platio pretplatu skoro do kraja
naredne godine. Nisam ostavio nijednu poruku vezanu za probleme koje
imam pri korišćenju sistema više od 3 meseca. Ne `igram' se. Nisam
učestvovao u chat-u do pre neki dan. Preko svoje firme imam pristup
Internetu već više od godinu dana. I na Sezampro-u sam od prvog dana.
(Ovo poslednje sam dodao samo zbog toga što ne želim da pomislite da
sam verovao da će sa vama biti baš mnogo drugačije nego što je.)
Pisao sam ponešto ovde u Civilizaciji i u Sezamnet-u (ovde ne u
poslednjih 3 meseca pa do pre neki dan). Tvrdim da je ogromna većina
priloga koje sam pratio u svakom pogledu na nivou koji daleko
prevazilazi nivo usluga sistema. Koliko sam video, na sistemu još
uvek boravi dosta entuzijasta. Međutim, svaka inicijativa korisnika
se guši od vas moderatora. Nije valjda da si ti već zaboravio šta si
uradio u `svojoj' konferenciji PCUTIL pre samo nekoliko dana?! ;>
A potreba za stalnim vređanjem i omalovažavanjem korisnika se nalazi
u vama moderatorima, kao sve-prisutno seme zla. Vi ste, što bi se
reklo, razmaženi. Ogledate se u svom ogledalu i stalno se vidite kao
naj! I pošto ste zajedno, a izgleda i da ste se `zakleli na vernost'
i branjenje u svim prilikama, nivo vaših priloga i atmosfera koju ste
na sistemu napravili je spala na niske grane. Rekao bih da sada
berete plodove svog `rada'. San vam se ostvario. Na sistemu je tačno
onako kako i jedino može biti kad se ostvarilo ono što ste zamislili.
A da nevalja - ne valja! A vama nedostupno i pravo ogledalo gde ste
stigli, koje se zove SezamPro - ne možete da razbijete. I pošto niste
u stanju da istini pogledate u oči, vi bi da razbijete ovo ogledalo
koje vam je dostupno, a to smo mi korisnici ovog sistema. ;>>
Ako umeš da staviš prst na čelo, ti ga stavi. Pa promisli - čak i da
su korisnici hteli da upropaste sistem, gde vam je bila pamet da ih u
tome sprečite? Ko to drži `ključe od sistema' - korisnici ili vi na
sistemu? I još jedna reč - korisnici mogu da ostanu bez nešto para
koje su platili pretplativši se na usluge SezamNet-a, ali ne mogu da
propadnu. Otići će i ovo malo što već dosad nije otišlo na SezamPro.
A vi ste (mislim na moderatore) već odavno otišli. Zbog korisnika
ovdašnjih?! ;> Malo morgen! ((c) by Sloba)
Treba li da te podsetim da se plaćanjem pretplate kupuje pravo na
ostavljenje poruka. A poruke su po onoj izreci iz moga sela - prema
svecu i tropar. A kupili su i pravo na page-ovanje, i na game-ovanje
a i na chat-ovanje. ... Dokle da ih korite zbog toga što koriste ono
što ste im prodali?! Zašto prodajete robu čijim korišćenjem treba da
se stide korisnici a ne prodavci?
P.S. Ako stvarno misliš da korisnicima svojim primerom pokažeš kako
treba da se ponašaju na sistemu, onda odgovori na primedbe koje su
ti iznete u vezi tvog skorog ponašanja u konferenciji koju ti
`moderišeš' - PCUTIL. Sopstveni primer je veoma upečatljiv kad se
priča o `svima nama'.
kritika.303mmtosic,
-> #278, vimm> >> Za razliku od poruke na koju odgovaras, ova tvoja ne nosi nikakvu
> >> korisnu informaciju, a vrlo je neprijatna. Kako mislis da takvim
> >> porukama doprineses kvalitetu ovog sistema?
>
> Smatram da si ovo greškom napisao i da bi pre moglo da se odnosi na
> poruku na koju sam odgovorio.
Slušaj vimm-e, prateći ovaj vaš razgovor meni se sve `pričinjava' da
je `sistem' još jednom pogrešio. ;) (Ah taj sistem :))
Kod vlad-a se izgleda `prikazalo' da je ovaj tvoj odgovor na
dr.grba-inu poruku, bio na veca-inu poruku. ;> A možda se radi i o
bug-u na njegovom OLR-u. ;) Mošda je sistem u ovoj prilici nevin?
A vlad-u se, osim nevolja sa sistemom i OLR-om, dešavaju i neke druge
nevolje. U konferenciji Komunikacije:modemi je jedan fajl privezao i
tamo gde treba i tamo gde ne treba. A jedan drugi koji je trebalo da
priveže, nije privezao. :) Mora da je i to do sistema, pošto je to
isto na SezamPro-u uradio ispravno. ;) A u `svojoj' konferenciji
PCUTIL:razno mu se pričinilo da je ono što je ostavljeno na
SezamPro-u ostavljeno ovde, pa je ono što je stvarno ostavljeno ovde
izbrisao, pa je onda i primedbe ljudi na to što je učinio izbrisao.
... Pa je zbog svega toga što mu se dešava, opravdano ljut. ;>
Naravno, na nas koji mu na to ukazujemo. Taman posla da bude ljut na
sebe! Zna čovek da on da pogreši - ta to ne može biti! Nikako! ;>>
kritika.304mmtosic,
-> #272, vlad> > Mislim da oni koji su zbilja zaposleni i koji zbilja žele usput
> > nešto i da doprinesu ne zameraju problemima na sistemu koliko to
> > čine zamlate kojima je ovaj vid komunikacije jedini način da leče
> > svoje komplekse.
>
> Uze mi rec iz usta.
Bar jednom da se i vi moderatori složite! ;) Za to što vam je roba
koju prodajete loša, krivi su oni koji su je kupili. Lepo i mudro,
nema šta! ;>>
Veoma bih bio rad saznati koje su to vrednosti koje vi imate, na
kojima bismo vam to mi, koji to, jelte, nemamo, mogli pozavideti? O
kakvim se to kompleksima radi? Kakve to visoke škole ste vi završili
i kakva to priznanja o svojoj mudrosti ste stekli? Ispričajte nam da
znamo šta nas to ustvari muči, a što, neuspešno jelte, pokušavamo da
zabašurimo pričom o problemima koje imamo u korišćenju sistema i o
siromašnim sadržajima koji nam se nude na sistemu. Ili se ti to
češeš tamo gde te svrbi, što kažu u mome selu. ;)
> Ne znam ni za jedan sistem u YU na kome je pretplata toliko visoka
> da se ne moze visestruko isplatiti (i direktno i indirektno) onom
> ko taj sistem pametno koristi. Budalantima ne bi bilo skupo jedino
> kad bi im sistem placao telefonski racun.
Jesi li ti to rekao valex-u? I šta ti on kaže - kako to da on nema
para za modernizaciju opreme na kojoj radi SezamNet?
Da te podsetim, u jednoj drugoj poruci si rekao da ``na niske grane
nije pao sistem vec njegov hardver'' ((c) by vlad). (Naravno to je
besmislica, pošto je hardver srce sistema, ali, nije važno ...) Dakle,
kako to da vlasnici sistema nemaju para za hardver? Doduše, rekao
si i još jedan biser - da ``onom ko je zaista kriv ne mozemo nista'',
čime si me do kraja uplašio, jer to znači da nema nikakve nade da
SezamNet iz ovog stanja oduzetosti ikako izađe.
> Kad smo vec kod cene, ona je (po mom misljenju i bez obzira kako to
> nekom zvucalo) jedini siguran filter protiv navale raznoraznih
> bezveznjaka koji nemaju pametnija posla nego da svojom skribomanijom
> smaraju sve od reda.
Ti kažeš dve stvari. Prvo, da `raznorazni bezveznjaci' nemaju para i
da bi ih visoka pretplata sprečila od pristupa sistemu. I drugo, da
upravo ti `bezveznjaci svojom skribomanijom smaraju sve od reda'. Obe
tvrdnje su ti potpuno neproverene.
Ono što je na tržištu relevantno to je odnos usluga/cena. SezamNet je
imao limit koji mu je postavio konkurent SezamPro, i to niste mogli
da smetnete sa uma. Baš bi me interesovalo kako vam ide pretplata sad
kad ste povećali cene, a one su jelte, opet znatno niže od onih na
SezamPro-u, ali su opet više od onih na SezamPro-u prema bilo kakvoj
analizi odnosa usluga/cena.
Tebi izgleda najviše smeta ogledalo koje vam korisnici SezamNet-a
poturaju pod nos! Od njihove `skribomanije' se lako zaštiti raznim
naredbama tipa _ignore_, ali se od njihovih priloga u temama
_problemi_, _pitanja_, _kritika_ i druge ne možete skloniti. I zato
spremno posežete za mudrim receptom iz bajki za decu - razbijate
ogledalo. Stvarno dečja posla. ;>
> Skuplji sistem ima manje korisnika, ali su oni
> produktivniji jer za zadovoljenje svojih potreba sposoban covek
> moze uvek da zaradi dovoljno.
Produktivniji na čemu i u vezi čega? Zar i ti sâm ne napisa - ``na
niske grane nije pao sistem vec njegov hardver'' ((c) by vlad)? A
kako se to onda bez hardvera može povezati sa drugima i biti
produktivan? Zar ne vidite da ste k'o kućni BBS. Sa drugima ste
povezani onako kako ste bili povezani pre 4 godine.
> Ovaj stav je krajnje elitisticki, ali je
> moj i ne odricem ga se.
Što bi ga se odric'o? Samo, o njemu treba da razgovaraš sa valex-om
pošto je on taj koji određuje cenu pretplate. Nismo je valjda odredili
mi korisnici? Kad bi cena pretplate bila veća, i vi moderatori bi
mogli da nešto zaradite, pa biste osim zadovoljstva što možete da
brišete tuđe poruke i da budete u pravu kad vam se ćefne, imali i
nešto konkretno. Pa biste poštovali korisnike od čijih para biste
tada živeli.
kritika.305mmtosic,
-> #270, calex> ║ mail calexu, covek je proverio, i fajl je u redu. Dovoljno je
> ║ izgleda dati pukne veza ili da ti se pojavi greska pri prenosu,
║ pa da nesto podje
> ║Ë──────────────
>
> Ovo je najčešći uzrok. Ako se prekine transfer, crash recovery
> proveri dužinu i datum fajla koji se prima i ako je isti, nastavi.
Nisam siguran u ovo što ću reći :), ali, čini mi se da onaj _rzsz_
nešto duže proverava, pre nego što nastavi tamo gde je pre toga stao.
Sve mi se čini da proverava gde se stalo i kako se tu stalo, pa da tek
onda produži. Stalno nastavljam kopiranje fajlova i imam vezu sa mnogo
grešaka pri prenosu (po 2-3 na minut) ali me nevolja o kojoj je reč do
sada nije snašla.
kritika.306vimm,
-> #290, corto>> Izvini, ali zaista ne mogu da se slozim.
Žao mi je...
>> Ipak ne mozes ocekivati
>> da moderatori "vaspitavaju" korisnike i popunjavaju rupe u obrazovanju i
>> domacem vaspitanju :)
I te kako mogu da vaspitavaju korisnike kada su modemske komunikacije u
pitanju. Koliko je puta samo predlagano da se svakom novom korisniku sistema
automatski u pad ubace uputstvo za rad i bonton na sistemu? Koliko je istih
(sličnih) poruka na temu: kako da pristupim Internetu, kako da na Sezamu
uradim ovo ili ono, itd? Mišljenja sam da bi jedan FAQ i Uputstvo drastično
povećali efikasnost sistema.
I za one koje krše pravila rada na sistemu moderatori treba da imaju lek: od
najbanalnije opomene, preko žutog kartona - do isključenja. Nikako se ne sla-
žem, na primer, sa metodom izmena parametara sistema i snižavanjem limita sa
500 na 300 poruka mesečno svim korisnicima zbog 0,0015% korisnika.
Pozdrav Vladimir
kritika.307vimm,
-> #289, corto>> Dobro, dobro, ne moras odmah da se ljutis :))
Ne, ne ljutim se. Isuviše dobronamerno gledam na Sezam da bih se tako
lako ljutio :)))
>> poruka u konferencijama, i iskreno, najvise mi to smeta :( A za to nije
>> kriv ni hardver, ni sistem, a nisu ni moderatori. Kad je neko bez
Pa, dobro, muku mu ljutu (firus), ko je onda kriv? Korisnici? Što bi rekli
u mom selu (mmtosic) brigo moja pređi na drugoga ili 'ajde Marta...
>> interesovanja, ne pomazu ni najbolje smisljene teme, pokusaji da se
>> ljudi animiraju, da se malo ukljuce u rasprave....
I na ovo je vrlo jednostavan odgovor: većina novih korisnika Sezam ne shvata
ozbiljno.
>> samo se to u ono vreme zvalo "humus" ili "djubre", i javljalo se bez
>> obzira na MNP.
Đubre je đubre, nema veze sa čestim System error prilikom izvršavanja neke
komande ili ^C nakon kojeg je neminovan prekid veze.
>> Veliki je po broju linija, i broju korisnika. I to naravno dovodi i do
>> velikih problema. Vazna je dobra volja i strpljenje :)
Znači, veliki sam za sebe, a ne u poređenju sa drugim sistemima. Da li si
na ovo mislila?
Pozdrav Vladimir
kritika.308corto,
-> #297, cnenad> Nisi rekla u odnosu na koji sistem gde ne ubrajamo kucne
> BBS-ove. Ime tog veceg sistema nema potrebe navoditi.
Pogresno si me razumeo. Nisam rekla da je SezamNet "veci" sistem od
nekog drugog, samo da je veliki. Ima mnogo sasvim dobrih BBS-ova koji
rade na jednom ili dva noda, a nisu kucni.
kritika.309corto,
-> #292, cnenad> Stvar o kojoj se prica unazad TRI GODINE (kurziv) a mozda i
> vise - FAQ za domen moderatora, u direktorijumu, gde ce
> pocetnici pronaci maltene sve sto ih interesuje a na prvim
> logovanjima dobijati info sta mogu pronaci, gde i kako to da
> skinu a i da procitaju.
Koliko do mene stoji, bice uradjeno sta se moze. Ali kako ja vecinom
"boravim" u Civilizaciji, i nisam merodavna za tehnicke detalje, svaka
pomoc ili sugestija koja bi se pitanja u tom FAQ-u mogla naci je dobro
dosla. Cekam priloge :)
kritika.310cnenad,
-> #298, dr.grba=>>> Odgovori tipa: kupi Računare broj 120 nisu primereni.
=>
=> SezamNet je BBS časopisa Računari.
Zahvaljujem što daješ informaciju koju mnogi nisu znali.
I dalje ostajem pri svojoj tvrdnji. Korisnik je platio pretplatu, ima
pravo da postavi pitanje, naravno i drugi korisnik ima pravo da mu odgovori
"Kupi računare..." ali to zaista smatram neprimerenim. Zašto bi morao da
kupuje računare ? Zar nije mogao moderator, neko drugi, ti, ja da kažemo
imaš to što te interesuje u porukama broj taj i taj ? Uostalom, zar bi
smo morali to uopšte da radimo kad bi postojao FAQ ?
kritika.311cnenad,
-> #308, corto=> Pogresno si me razumeo. Nisam rekla da je SezamNet "veci" sistem od
=> nekog drugog, samo da je veliki. Ima mnogo sasvim dobrih BBS-ova koji
Nisam te pogrešno razumeo. Realno ispada da je veći jer ima 15 nodova.
I veliku bazu poruka. Kako god bilo, za ovo je zaslužna stara ekipa koja se
nalazi, znate svi već gde. Naravno i korisnici koji su slali poruke.
Nasledstvo jeste lepa stvar, priznajem. Nije dovoljno.
Ostaje da vidimo kako će sadašnji SEZAM postati veliki. Ranije rezultate
ne mogu nikako pripisati sadašnjem sistemu,
kritika.312cnenad,
-> #309, corto=> Koliko do mene stoji, bice uradjeno sta se moze. Ali kako ja vecinom
=> "boravim" u Civilizaciji, i nisam merodavna za tehnicke detalje, svaka
Pravi odgovor u pravo vreme. Svaka čast. Smatram da bilten nije dovoljan
mada jeste informativan. Npr. tema hedonizam, šalju se recepti. Možda ih
treba grupisati u posebnu temu ili izdvojiti u fajl i staviti u
direktorijum. Eventualno raščlaniti na slatko, slano...
Film - ranije su grupisani brojevi poruka u kojima se nalaze filmografije...
Toga odavno nema. Nije valjda da su svi kupili Cinemania-u ? :)
Civilizacija je naše mezimče od konferencije i jedna od zaista najkorisnijih.
Kao što i sama kažeš nije specifična kao "tehnićke ba" konferencije ali
svakako više nego zanimljiva.
kritika.313vimm,
-> #300, djcorto>> Ne, ne, prijatelju :) Korisnici su takvi kakvi su, kao i
>> moderatori.
Slažem se, korisnici su takvi kakvi su, ali moderatore, koji direktno
utiču na rad sistema, postavlja Uprava i oni mogu da se menjaju ili
promene vrlo lako. Promeniš li moderator(a)e, promenićeš i način rada,
a samim tim i korisnike koji učestvuju u radu sistema, ok?
>> Vecina upozorenja i ispravki se docekuju besom i grdnjom.
Da li si se zapitao zašto?
>> Ono sto se najvise vidi je ponasanje korisnika i reakcije
>> moderatora.
Kao i ponašanje moderatora i reakcije korisnika...
>> 286ice i 2400, ali je sve to radilo samo, bez mnogo
>> razmisljanja. Sada je ipak potrebno i malo madjijskih moci da
>> sve proradi ;).
Misliš da je sve radilo samo, a ne da je neko stručan uspeo da obavi taj
izuzetan posao i postavi na noge ovakvu vrstu komunikacija i kod nas ili
hoćeš da kažeš da su ljudi koji su zaslužni da EU Net, MR Net, Telefonija
ili SezamPro rade ono što rade - mađioničari, a ne stručnjaci?
Malo više objektivnosti ne bi škodilo, zar ne? A i stručnjaka (sa magijskim
moćima) na sistemu ;).
Vladimir
kritika.314sobrenovic,
-> #312, cnenad>> Npr. tema hedonizam, salju se recepti. Mozda ih
>> treba grupisati u posebnu temu ili izdvojiti u fajl i staviti u
>> direktorijum. Eventualno rasclaniti na slatko, slano...
Pre izvesnog vremena sam predlozio (ne javno, na mail) nesto
slicno, samo veceg obima. Ne samo recepti (na primer) vec i (isto na
primer) razni tehnicki podaci, informacije iz raznih oblasti itd.
Nesto sto bi se moglo realizovati ali trazi dosta vremena, volje i
hardvera (bar jedan disk od 1.7 ili 2.5 Gb)...
javljam se dobrovoljno da ucestvujem u realizaciji.
kritika.315mdimitrijevic,
-> #287, sale.car> Limit internet poruka je izuzetno mali...
> Sada ste ubacili onaj veci hard, zasto ne povecate limit !?
Limit nema veze sa hard diskom (ne nisam iz uprave :) da se na vreme
ogradim :) vec sa nacinom na koji Internet poruke idu sa NET-a i na NET. NET
nema svoju iznajmljenu direktnu liniju sa Internet-om. Ovo je moje misljenje
pa ako gresim ...
> I predlazem da se u qwk ripuje heder... Zaista je nepotrebno
> za vecinu korisnika da vidi put kako je poruka isla...
Sa ovim se ne slazem, uvodjenje nekog switch-a ili SET podesavanja
bi moglo. Meni je strasno vazno da vidim kuda, u koje vreme od koga itd. ide
neki MAIL za mene.
kritika.316mdimitrijevic,
-> #288, miobrado> Jedino, zadovoljavajuce, resenje bilo bi obrazovanje organa - tela,
> koje bi o svim spornim slucajevima donosilo odluku - naravno u duhu
> ugovora, pravila lepog ponasanja te pozitivnih zakonskih normi.
Slazem se, a i poruke ne bi smele odmah da idu u sistem vec da
cekaju proveru od strane ovog tela, koje bi zasedalo svakih 7 dana. Posle
njihove kontrole, poruke bi bile prosledjene na sistem sa oznakom da su
sasvim i apsolutno kvalifikovane za koriscenje i citanje od strane svih
korisnika. Naravno, sve poruke koje su zabranjene za citanje od strane
korisnika mladjih od 16 godina im se ne bi ni pojavljivale na sistemu vec
bi se pojavila poruka da odredjenu poruku ne mogu da procitaju zbog
svojih godina, to bi, naravno, dovelo do velikog broja samoubistava omladine
zbog ovog ogranicenja, jer je, naravno, poznata njihova urodjena znatizelja.
kritika.317kostja,
-> #254, veca=> on poceo da se menja. Jer, kao sto se zna sistem cine clanovi, a
=> ne broj linija, dobre veze, softver, hardver etc. Bilo je i tada
=> gluvih telefona, 'duhova' na nodovima i ko zna cega sve ne, ali
=
=> A zasto ovo pisem? Zato kako bih novim clanovima pokazala kako je
=> i pod starom upravom bilo problema, ali je bilo drugacije vreme i
=> mozda drugi ljudi, a mozda smo se i mi tokom ovih teskih godina
E, Veco! To je bilo nekad... Sada imamo mladjariju i Pro-ovce pa
ko prezivi ima da prica.
Sve u svemu valjda ce mladji smiriti duhove, Pro-ovci se smiriti nakon
50-tak proruka: "Odlazim i pisite mi na Pro", a uprava malce ubrzati
svoj rad i reagovanja.