pitanja.931supers,
-> #928, mmtosic>> veličina. Ono čega se sećam, jeste to, da smo dve godine čekali na
>> 14.400 modeme, čija je ukupna vrednost (za svih 15 nodova) manja od
>> 2.500 DEM.
Da budemo precizni, 3.000 DEM. USR Sportster 14400 modemi su decembra
prošle godine koštali cirka 200DEM po komadu.
Mene intrigira jedno drugo pitanje - zašto su se na ovom SezamNETu
brzi modemi pojavili onda i baš onda kada se SezamPro zvanično
osamostalio? Ovde je ta 3 kile vredna oprema instalirana praktično odmah
po obelodanjenju rascepa, a da nije bilo (ili nam nije poznata)
neke pomoći EU kao u slučaju SezamProa. Comments?
pitanja.932biber,
-> #918, nenad>> Radi se o tome da su autori BBS softvera za koje je pisano
>> prethodno uputstvo povukli svoj softver prilikom prestanka
I dok je bio stari softver, uputstva nisu slata.
pitanja.933dturina,
Kako da pošaljem fajl uz poruku?
pitanja.934zeljkoj,
-> #931, supers> Da budemo precizni, 3.000 DEM. USR Sportster 14400 modemi su
> decembra prošle godine koštali cirka 200DEM po komadu.
180. :)
pitanja.935supers,
-> #934, zeljkoj>>> Da budemo precizni, 3.000 DEM. USR Sportster 14400 modemi su
>>> decembra prošle godine koštali cirka 200DEM po komadu.
>>
>> 180. :)
Hajde još kaži gde si video USR Sportster za 180 demona u decembru 1995.
pitanja.936supers,
-> #933, dturina>> Kako da pošaljem fajl uz poruku?
Recimo, hoćeš da nešto pošalješ uz poruku 2.933, ovu na koju ti
odgovaram:
conf attach 2.933 imefajla.ext
pitanja.937hercog,
-> #933, dturina> Kako da pošaljem fajl uz poruku?
npr
mail attach broj_poruke ime_datoteke
ili
attach broj_teme.broj_poruke ime_datoteke
Sale
pitanja.938nenad,
-> #930, guta> Imam utisak (dobar) da mi je resetovana statistika za ovaj
> mesec. Zašto?
Utisak je dobar, to je na žalost moralo da se uradi zbog
pokretanja sistemskog event-a. Pogubljene su samo mesečene
statisitike, ukupna je nije dirana. Ništa bitno dakle nije
izgubljeno, čak su korisnici i dobili mogućnost da ovog meseca
malo premaše limite za mail, UL, DL. :)
pitanja.939nenad,
-> #932, biber>>> Radi se o tome da su autori BBS softvera za koje je pisano
>>> prethodno uputstvo povukli svoj softver prilikom prestanka
>
> I dok je bio stari softver, uputstva nisu slata.
Znam, ali razlozi za to su bili druge prirode. Čim bude spremno
novo uputstvo počećemo sa slanjem. Verovatno za mesec dana,
najkasnije za dva meseca.
pitanja.940schef,
-> #939, nenad=- Znam, ali razlozi za to su bili druge prirode. Čim bude
=- spremno novo uputstvo počećemo sa slanjem. Verovatno za mesec
=- dana,
A mi koji smo se prijavili dok je sezam još bio jedinstven a nismo dobili
uputstvo? Hoćemo li i mi da ga dobijemo?
Srleř
pitanja.941milosm,
Na koliko nacina moze da se UPLOAD-uje neka poruka?
pitanja.942supers,
-> #941, milosm>> Na koliko nacina moze da se UPLOAD-uje neka poruka?
Najprimitivniji način je ASCII upload. Dakle, ti pripremiš fajl
koji uz poruku sadrži i komande sistema, na primer:
mail write pperic
Dragi Pero, pišem ti ovo pismo...
.
s
Tačka i 's' treba da budu prvi i jedini znaci u redu, a Sezam ih
prepoznaje kao znak za kraj i snimanje poruke. Sada još treba da
pokreneš ASCII upload iz svog programa i uneseš ime ovog fajla...
Onda će on da se prenosi i izvršava red po red na Sezamu...
Mnogo je bolje isti fajl slati Zmodemom. Na sezamu otkucaš
exec
i na pitanje o prenosu odgovoriš sa Da. Zatim pokreneš Zmodem upload.
Poruka će se prvo preneti u celini, prilično brzo, a zatim i izvršiti na
Sezamu. Ovaj način praktikuje većina uhodanih korisnika.
Najlakši način za formiranje exec fajla (u kojem može biti više poruka,
kao i drugih komandi, za skidanje fajlova sa Sezama itd.) je korišćenje
nekog Off Line Reader programa, kao što su SOR ili SDW, koji od
korisnikovih poruka sami sastavljaju exec koji potom treba poslati.
pitanja.943mileusna,
-> #939, nenad>> Znam, ali razlozi za to su bili druge prirode. Čim bude spremno
>> novo uputstvo počećemo sa slanjem.
Svima? :)
pitanja.944vsmrti,
U poslednje vreme na Sezamu se pojavljuju izuzetno veliki
fajlovi (veliki za one sa lošom vezom i/ili sporim modemima).
Novouvedenom komandom PAD SPLIT oni se mogu preneti podelom na
manje... ako mogu da stanu u PAD, čija je veličina, ako se ne
varam, 1.44M.
Interesuje me može li se u bližoj budućnosti uvesti takva
organizacija PAD-a da u njega stane fajl koji treba preneti, da bi
se odradio PAD SPLIT, pobrisao sam fajl koji je prenet u PAD, a
korisniku ostavljeno da prenese onaj *.0XX fajl koji mu je
potreban, ali _bez_ sistemove obaveze da takav PAD po prekidu veze
čuva.
Znam ko će reći: "NE!", ali ga molim da pogleda malo pažljivije
prethodni pasus...
pitanja.945zeljkoj,
-> #935, supers>>> 180. :)
>
> Hajde još kaži gde si video USR Sportster za 180 demona u
> decembru 1995.
Nisam ga video, nego kupio. :)
Kod usera jerry.
pitanja.946bugica,
Kako se dolazi do uputstva za koriscenje SezamNet-a ?
Bugica
pitanja.947dr.s,
-> #946, bugica Nadjes nekog ortaka koji je na sezamu duze nego ti pa je upitstvo
dobio na normalan (?) nacin... :-)
pitanja.948nenad,
-> #940, schef> A mi koji smo se prijavili dok je sezam još bio jedinstven a nismo dobili
> uputstvo? Hoćemo li i mi da ga dobijemo?
Naravno. I oni koji su ga već dobili i oni koji nisu - svi će
dobiti novo uputstvo, pošto je promenjen softver, promenjene su
neke komande...
pitanja.949nenad,
-> #944, vsmrti> Interesuje me može li se u bližoj budućnosti uvesti takva
> organizacija PAD-a da u njega stane fajl koji treba preneti, da bi
> se odradio PAD SPLIT, pobrisao sam fajl koji je prenet u PAD, a
> korisniku ostavljeno da prenese onaj *.0XX fajl koji mu je
> potreban, ali _bez_ sistemove obaveze da takav PAD po prekidu veze
> čuva.
Čuvanje delova split-ovanog pad-a u slučaju pucanja veze je
sređeno, a problem sa velikim datotekama će na adekvatan način
biti rešen narednih dana.
pitanja.950nenad,
-> #946, bugica> Kako se dolazi do uputstva za koriscenje SezamNet-a ?
Bilo je već pitanja na tu temu. Čim uputstvo bude bilo gotovo
biće poslato svim članovima Sezama.
pitanja.951supers,
-> #945, zeljkoj>> Nisam ga video, nego kupio. :)
>> Kod usera jerry.
O, majku mu, pa gde si bio tada...
pitanja.952guta,
Pitanje za nadležne:
Šta se dešava i dokle se stiglo sa najavljenim OLR-ovima za Dos i Win
okruženje, promenom zaglavlja poruka, itd. ?
pitanja.953nenad,
-> #952, guta> Šta se dešava i dokle se stiglo sa najavljenim OLR-ovima za Dos i Win
> okruženje, promenom zaglavlja poruka, itd. ?
Izaći će u javnost, tj. u beta-test neko vreme pre promene
formata zaglavlja poruka. Možda i nešto pre, videćemo.
pitanja.954teorist,
-> #953, nenad> Šta se dešava i dokle se stiglo sa najavljenim OLR-ovima za Dos i Win
> okruženje, promenom zaglavlja poruka, itd. ?
=>
=> Izaći će u javnost, tj. u beta-test neko vreme pre promene
=> formata zaglavlja poruka. Možda i nešto pre, videćemo.
WHAT !!!!!!!!!!!???????????????????????????
Neće valjda da (opet?) menjate format ????
Samo me interesuje da li ste vi uopšte pomislili na onaj deo (makar to bio
jedan jedini promil !) korisnika koji NEMAJU kompjutere koji rade pod
MS/DOS ili MS-WIN sistemima ??????
Zašto ne razmišljate o uvođenju nekog STANDARDNOG formata ???
(na primer : QWK/BW/SOUP/FIDO.... ????)
I ovaj format bi mi bio problematičan da nije MadCat-a i njegovog SOR-a...
A mogu samo da zamislim šta smerate sada... :(((((((((((((((((((((
Zato molim cenjeno rukovodstvo sistema (a mislim da će me podržati i svi
ostali vlasnici kompjutera koji NE rade pod MicroSoft-OSima ?) da napokon
uvedete i opciju za neki STANDARDAN OLR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pitanja.955kostja,
Jedno malo pitanjce.
Jel se zna sta se desava sa Net-om?
Evo jutros izmedju 8 i 9 & 30 islo je ovako:
34 puta ATDP648422 rezultovano sa po 33 sec zvonjave
11 puta ATDP6,4,8,4,2,2 rezultovano sa po 33 sec zvonjave
30-40 min pauze
47 puta ATDP648422 rezultovano sa 3-4 zauzeto i 43-44 zvonjave od 33s
Malopre:
54 puta ATDP648422 rezultovano sa par zauzetih i kilo & 200g zvonjave
pa na kraju (iz 54-tog puta) malo krcanja.
Dakle... jel u pitanju centrala ili Net?
O cemu se ovdi radi?
pitanja.956apostol,
Šta je konkretna prepreka ponovnoj razmeni emaila sa FON-om?
Šljakalo je lepo sve do Velikog Praska.
E1 O:-) (apostolŽsezampro.co.yu, apostolŽafrodita.rcub.bg.ac.yu,
apostolŽrcub.rcub.bg.ac.yu, studentŽarh.arh.bg.ac.yu,
zakulaŽgaleb.etf.bg.ac.yu - ajde da dodamo i apostolŽsezamnet.co.yu!)
pitanja.957lexus,
Pitanje:
Ako je svima pretplata produžena za 7 dana, zašto meni ističe danas
u 24:00??????
Pozdrav -Lex->
pitanja.958mileusna,
-> #955, kostja>> Jedno malo pitanjce.
>> Jel se zna sta se desava sa Net-om?
>> Evo jutros izmedju 8 i 9 & 30 islo je ovako:
Imao si priliku da pročitaš u 'Info-u' da će biti
isključenja električne energije u BIGZ-u za vreme vikenda.
Verovatno je to bilo u pitanju... :)
pitanja.959funky,
izgleda da sam naleteo na bug :)
ulogujem se na 2400 i krenem da skidam fajl od 1.2 MB.
'on' kaže 'nedovoljno vremena za prenos' i umesto da me izbaci u prompt,
pita 'prenos DA/NE' ?
Ja lupim DA, i krenem ja tako, kad posle desetak minuta me izbaci sa veze,
kaže posle detektovane neaktivnosti :)
Dakle, ili izbacite u prompt kad nema vremena, ili da prenosi do kraja, svih
45 min, pa nek posle pukne :)
inače, u sledećem logu sam na 14400 skinuo ceo fajl bez detekcije aktivnosti
pitanja.960super,
Kada ce Sezam Net da uvede ICE modem i BI modem
protokol .
I koja je razlika izmedju Zmodema Zmodema Mobu Turbo
i Zmodema ZepZap (8k) jer ja ne vidim razliku izmedju
predhodnih gore navedenih (dl sam isti fajl i vreme je
isto) .
SUPER....
EPSON....
pitanja.961mmisic,
-> #960, super
> I koja je razlika izmedju Zmodema Zmodema Mobu Turbo
> i Zmodema ZepZap (8k) jer ja ne vidim razliku izmedju
> predhodnih gore navedenih (dl sam isti fajl i vreme je
> isto) .
Zmodem Moby Turbo je protokol kao nagradnja ZMODEM-a i sa njim
se postizu za nijansu bolji rezultati.
POZDRAV MMISIC!
pitanja.962nenad,
-> #954, teorist> Zašto ne razmišljate o uvođenju nekog STANDARDNOG formata ???
Razmišljamo I tome, nema razloga za paniku. :)
pitanja.963nenad,
-> #955, kostja> Evo jutros izmedju 8 i 9 & 30 islo je ovako:
> Dakle... jel u pitanju centrala ili Net?
> O cemu se ovdi radi?
U periodu u kome si zvao bila je, bar tako kažu nadležni, po
poslednji put isključena struja zbog remonta.
pitanja.964nenad,
-> #956, apostol> Šta je konkretna prepreka ponovnoj razmeni emaila sa FON-om?
Nema prepreka, tehnički je praktično sve rešeno, probna razmena
je trebalo da počne još pre nedelju dana ali zbog nekih
organizacionih problema počeće sutra ili prekosutra. Ako ne bude
većih problema u test periodu probni rad za sve korisnike bi
počeo za 7-10 dana.
pitanja.965nenad,
-> #957, lexus> Ako je svima pretplata produžena za 7 dana, zašto meni ističe danas
> u 24:00??????
Nema razloga za brigu, i onima kojima je pretplata istekla
prethodnih dana će danas biti produžena pretplata za nedelju
dana.
pitanja.966nenad,
-> #959, funky> Dakle, ili izbacite u prompt kad nema vremena, ili da prenosi do kraja,
> svih 45 min, pa nek posle pukne :)
Sve je u redu, sistem dozvoljava da započneš prenos i prekida te
nakon što istekne vreme koje ti je preostalo do kraja seanse.
Prenos možeš da nastaviš u sledećem pozivu ako koristiš neki od
protokola koji podržavaju crash-recovery. Ako protokol koji
koristiš to ne podržava fajl možeš podeliti pomoću komande PAD
SPLIT na željeni broj delova proizvoljne veličine.
Jedino što možda fali je malo informativnija poruka za najavu
prekidanja, da se ne dešavaju ovakve zabune.
pitanja.967easyd,
HM...
Ako nekom das ignore, kako te on i dalje page-uje?
p.s. nisam nikom dao ignore samo mi rece ortak da
se page probija i kroz ignore pa reko da probam...
poz, easyd...
pitanja.968mmtosic,
-> #931, supers>> Mene intrigira jedno drugo pitanje - zašto su se na ovom SezamNETu
>> brzi modemi pojavili onda i baš onda kada se SezamPro zvanično
>> osamostalio? Ovde je ta 3 kile vredna oprema instalirana praktično odmah
>> po obelodanjenju rascepa, a da nije bilo (ili nam nije poznata)
^^^^^^^^^^^^^^
>> neke pomoći EU kao u slučaju SezamProa. Comments?
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
===============================
32.349 SEZAMNET:razno
ikordic, 23.04.96. 11:35, 951 chr
Odgovor na 32.348, nenad, 23.04.96. 06:11
---------------------------------------------------------
..............
..............
A ako mi još jednom samouvereno ustvrdiš da će modemi ostati tamo
gde jesu po svaku cenu, ja ti se zaklinjem pred ovim slepcima da
^^^^^^^^^^^^^^^^^^
ćeš a) tu cenu da platiš ti lično i b) da ću doći tamo i počupati
ih iz mašina, makar se odrekao polovine love, koju čekam već šesti
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
mesec. Čisto da vidim šta ćeš onda da administriraš.
^^^^^
..............
..............
;(
pitanja.969mmisic,
-> #967, easyd> HM...
>
> Ako nekom das ignore, kako te on i dalje page-uje?
>
To i mene interesuje!
Ako nekom das chat ignore to bi trebalo da se odnosi i na page.
Sto ovde nije slucaj:(((
Ovo bi stvarno trebali da sredite.
Primer:
U chat.gr-u sam sa nekim a neko sa strane mi stalno "dosadjuje" page
porukama.Resenje ovog problema sigurno nije pageoff zato sto onda
necu moci da chatujem!
pitanja.970toro,
Hi
kako ovde pronaći Esc chr za promenu boje background-a ( set prompt
$e ) ??
pitanja.971crncic,
-> #911, djcorto>> > To stoji, zastita sistema naravno, ali takav zakon kod nas ne
>> > postoji. >> Zakon postoji.
Od kad ? Kako glasi i pod kojim je članom ?
>> Gledaces bitno drugacije na ceo problem.
Gledam i sada drugačije, ali ne mogu trenutno uticati na to :(
pitanja.972degruj,
sta se to desava sa mrezom ne mogu ljudski ni fajl da prenesem
pitanja.973deksi,
Kada ce biti gotovo uputstvo za koriscenje SEZAMNET-a?
Kako mogu da dodjem do jednog primerka?
Hvala unapred!
pitanja.974mmtosic,
-> #973, deksi>> Kada ce biti gotovo uputstvo za koriscenje SEZAMNET-a?
>> Kako mogu da dodjem do jednog primerka?
>> Hvala unapred!
Naravno, ja to ne znam. A javljam se u nadi da ću bar malo pomoći.
Pre izvesnog vremena tomil je uz jednu svoju poruku okačio tekst
help-fajla za najvažnije naredbe na koje se SezamNet odaziva. Ali,
pošto više ne znam broj te poruke, ponudiću svoj fajl, koji
predstavlja skup odziva sistema na naredbe tipa _help naredba_.
Takođe kačim i fajl sa popisom naredbi, kako bi se znalo za koje od
njih ima help u fajlu help.net. Verujem da se u njemu nalazi više od
90% svih naredbi.
Svojevremeno se pri uplati pretplate dobijalo i pisano uputstvo za
korišćenje sistema. Zadnje koje ja imam (od marta 1994. godine) je
napisao Dejan Ristanović. Osim njega na sistemu je postojala i
konferencija Uputstvo u kojoj je bilo sve to isto ali u formi ascii
fajla. Koliko se sećam postojalo je čak i uputstvo u formi _*.ng_
fajla. Nažalost, raspadom Sezama, sve je to nestalo sa ovog sistema.
Međutim, to postoji na SezamPro-u. Kako su naredbe i tamo i ovde
skoro iste, mislim da ti od pomoći može biti ``Uputstvo'' koje se
može napraviti skidanjem poruka iz odgovarajuće konferencije na
SezamPro-u. Unutar fajla koji privezujem uz ovu poruku, naći ćeš i
njega.
Molim prisutne da ovo tretiraju samo kao prvu pomoć, a ne kao odgovor
na nesumnjivo pravo korisnika sistema da dobiju minimum pomoći za
efikasno i ``udobno'' korišćenje `resursa' na SezamNet-u. :)
prva_pom.zippitanja.975dzakic,
-> #970, toro> kako ovde pronaći Esc chr za promenu boje background-a ( set
> prompt $e ) ??
Esc char za promenu boje je interni sistemski znak, ispod
granice printabilnih znakova i ne može se uneti niti u editoru
niti u komandnoj liniji.
pitanja.976nenad,
-> #969, mmisic> Ako nekom das chat ignore to bi trebalo da se odnosi i na page.
Tačno, znamo za ovaj problem, biće rešeno prvom sledećom
prilikom.
> U chat.gr-u sam sa nekim a neko sa strane mi stalno "dosadjuje" page
> porukama.Resenje ovog problema sigurno nije pageoff zato sto onda
> necu moci da chatujem!
Privremeno rešenje jeste, pošto page status ne utiče na mogućnost
ili nemogućnost chat-ovanja. Utiče samo na to da li je moguć
_poziv_ u chat. :)
pitanja.977kant,
> Sistem je detektovao nekompletnost vasih podataka.
> Imate priliku da unesete tacan datum svog rodjenja.
Šta ovo bi?
pitanja.978kant,
Sad se nešto igrah sa menijem i slučajno primetim da na komandu
"vreme" iz menija, pored onoga što ispiše na istu komandu iz
komandne linije doda i neku prognozu tj. ovo:
> U utorak ce se zadrzati suncano i toplo vreme, sa temperaturom oko
> 25 stepeni i umerenim jugoistocnim vetrom.
Šta je to i zašto to ne ispisuje i sa pozivom iz komandne linije?
pitanja.979mislav,
Na koji nacin da skinem novi Netscape? Cim pokusam DL veza pukne. Ne
mogu ni da ga prebacim u PAD radi seckanja. Prevelik je. Sto ga ipak
ne podeliste na dv-tri dela? I zasto prekida vezu pri pokusaju DL?
Dobro, znam da je to preko tri mega, al trebalo bi da krene, pa posle
pola sata da me prekine, zar ne?
pitanja.980sljubisic,
-> #979, mislav
>Na koji nacin da skinem novi Netscape? Cim pokusam DL veza pukne. Ne
>mogu ni da ga prebacim u PAD radi seckanja. Prevelik je. Sto ga ipak
Evo, odgovara ti sapatnik koji ga je sinoc iz nekoliko 'seansi' :) ipak
skinuo. Cak sta vise, skinuo sam i Quake :)
Pretpostavljam da si sve _crash recovery_ funkcije stavio na 'enabled'
(append file i sl. vec u zavisnosti od kom. programa), i da ti je jedini
problem sto ti prekine vezu cim startuje Zmodem transfer?
Ako je to slucaj, onda probaj:
a) da forsiras MNP vezu sa AT\N2
b) potpuno iskljucis hardversku kontorlu prenosa i pouzdas se u Zmodemov
CRC-32 ;)
Ako nista od pomenutog ne pomogne, diskete u ruke... :)
pitanja.982cnenad,
-> #974, mmtosic=>>> Kada ce biti gotovo uputstvo za koriscenje SEZAMNET-a?
=> napisao Dejan Ristanović. Osim njega na sistemu je postojala i
=> konferencija Uputstvo u kojoj je bilo sve to isto ali u formi ascii
Mislim da je krajnji bezobrazluk sklanjanje konferencije NAVODILO ZA UPORABU
jer je ista maltene imala sve što treba. Mnogo je lakše bilo izmeniti i
obrisati nekoliko poruka čije sintakse više ne važe, a dopisati ono što je
menjano ili to nije smelo da se uradi zbog toga što je DR to sve napisao ?
=> fajla. Koliko se sećam postojalo je čak i uputstvo u formi _*.ng_
=> fajla. Nažalost, raspadom Sezama, sve je to nestalo sa ovog sistema.
Takođe, sklanjanje i ovog NG-a (ako je sklonjen, nisam proveravao) je
bezobrazluk. Možda se smatralo da je većina prešla na Win pa im ne
treba DOS NG koji je nekad bilo zgodno pozvati dok se radi u nekom DOS Comm
programu.
A da bi stvarno moglo da se pojavi prvo izdanje uputstva za SEZAM NET, moglo
bi. Samo izgleda da nema ko da ga napiše i kad, Računari i dalje kasne, Valex
ima grdnih problema i PROBLEMČINA, pa je nekako ovo uputstvo stavljeno u
zapećak. Dokle, orijentaciono ?
pitanja.983nenad,
-> #979, mislav> Na koji nacin da skinem novi Netscape? Cim pokusam DL veza pukne.
Sad bi trebalo da je sve u redu, fajlovi su zip-ovani.
pitanja.985dzakic,
-> #978, kant> Äta je to i zaäto to ne ispisuje i sa pozivom iz komandne linije?
Poziv iz komandne linije ima svič /p koji ispisuje i prognozu
koju si video iz menija.
pitanja.986epson,
Da li je moguce sa nekim protokolom skidati
neki fajl sa Sezama u blokovima vecim od 1.024.
Probao sam sa ZedZap , Smodem , IceZmodem , GSZ
(registrovan) i nista uvek je block 1.024 .
Inace i kolika je prednost u brzini kad se skida
fajl u vecim blokovima 2.048 .... 8.196 .
EPSON......
pitanja.987valex,
-> #982, cnenad>> Mislim da je krajnji bezobrazluk sklanjanje konferencije
>> NAVODILO ZA UPORABU jer je ista maltene imala sve što treba.
>> Mnogo je lakše bilo izmeniti i
Konferencija UPUTSTVO predstavljala je uputstvo za upotrebu softvera
koji se više ne koristi za rad na sistemu. Dalje korišćenje uputstva
predstavljalo bi softversko piratstvo. Izlazak kompletnog papirnog
uputstva očekuje se po finalizaciji svih planiranih podsistema
SezamNet-a, o čemu će korisnici biti blagovremeno obavešteni.
pitanja.988teorist,
-> #962, nenad> Zašto ne razmišljate o uvođenju nekog STANDARDNOG formata ???
=>
=> Razmišljamo I tome, nema razloga za paniku. :)
Huh... da vidiš kakav OLR koristim... znao bi zašto paničim... jer
je čak i to Mnogo bolje od TEXT EDITORa :(((
Moram da počnem da vrištim... makar samo obezbedili da možemo da skidamo
UUCP pakete.... (heh... kad sam se navikao na BW i luksuz uz to ;)) )
Mada... stvarno mogu samo da čestitam Zaku što je svojevremeno u rekordnom
roku ispravio Exec (koji je brljao sa textom koji ima CR bez LF....)
pitanja.989supers,
-> #986, epson>> Inace i kolika je prednost u brzini kad se skida
>> fajl u vecim blokovima 2.048 .... 8.196 .
Ne spektakularna. Protok podataka ostaje ograničen na 14400bps.
Dobitak je onoliki koliko se uštedi što se kontrola ispravnosti, umesto
na 1024, radi na svaka 2048 i 8196 bajta...
Ako na vezi ima dosta šumova, onda čak bude i nešto sporije, jer
se veći broj blokova ponavlja...
pitanja.990dturina,
Vaše vreme za ovaj poziv je isteklo, moramo da Vas prekinemo.
Kraj rada u Čet 02.05.96 16:07
Proveli ste na vezi 11 min 38 sec.
Za danas Vam je ostalo ukupno još 1 h 18 min 22 sec.
Šta ovo terba da znači?
Da li me izbacuje jer sam prekoračio UPLOAD da bi ljudima na Net-u poslao
korisne porgrame?
KOJOT
pitanja.991nenad,
-> #990, dturina> Vaše vreme za ovaj poziv je isteklo, moramo da Vas prekinemo.
>
> Kraj rada u Čet 02.05.96 16:07
> Proveli ste na vezi 11 min 38 sec.
> Za danas Vam je ostalo ukupno još 1 h 18 min 22 sec.
>
> Šta ovo terba da znači?
To znači da ćemo novoj sekretarici morati još jednom dobro da
objasnimo šta znači password i kako ga treba čuvati (i kucati),
a ako to ne bude bilo moguće da promenimo sekretaricu. Dogodilo
se to da se na nalog 'sekretarica' ulogovao neko ko nije za to
ovlašćen.
Šteta koju je napravio nije velika, najveća je ta da je 4
korisnika izbacio sa veze (komandom za reinicijalizaciju noda,
pri čemu se javlja poruka koju si naveo). Osim toga, pokušavao
je da izvrši neke administratvne komande oko produženja
pretplate (čak verovatno i misli da je u tome uspeo - sistem
zaštite je međutim takav da je nemoguće da neovlašćeno lice
uradi bilo šta destruktivno), a payce i ividicki su nam
prijavili da nije izdrzao i da se hvalio po chatu kako može da
skloni ljude sa veze.
Ljudima izbacenim sa veze se izvinjavamo zbog neugodnosti, ko je
počinilac znamo i protiv njega će biti preduzete adekvatne mere.
pitanja.992dturina,
-> #991, nenad<<KOJOT>> To znači da ćemo novoj sekretarici morati još jednom dobro da
Oprošteno joj je ako je "menekenka", a tek ako je plavuša no problemo
pitanja.993lexus,
-> #991, nenad=> Ljudima izbacenim sa veze se izvinjavamo zbog neugodnosti, ko je
=> počinilac znamo i protiv njega će biti preduzete adekvatne mere.
Opaaaa...
Možemo li i mi da dobijemo ime i adresu, pa da porazgovaramo sa
dotičnom osobom ;)
Nikako ne volim da mi neko izbacuje mlađeg brata sa veze :>
pitanja.994djcorto,
-> #992, dturina> Oprosteno joj je ako je "menekenka", a tek ako je plavusa no
> problemo
Sekretarica Sezama je po default-u plavusa :)
pitanja.995nenad,
-> #987, valex> Izlazak kompletnog papirnog
> uputstva očekuje se po finalizaciji svih planiranih podsistema
> SezamNet-a, o čemu će korisnici biti blagovremeno obavešteni.
Da ne bude zabune, misli se na zaokruživanje prve faze "radova",
naravno da se neće čekati "finalizacija svih planiranih
podsistema", jer u planovima i pripremi ima puno podsistema i
servisa, a ako bismo sve njih čekali nikad ne bi ni izašlo
uputstvo. :)
pitanja.996nenad,
-> #992, dturina> Oprošteno joj je ako je "menekenka", a tek ako je plavuša no problemo
Manekenka zaista ne znam da li je, ali osnovano se sumnja da je
plavuša. :) Uostalom, imaćete priliku da je upoznate na Sajmu
Tehnike. :)
pitanja.997dturina,
-> #996, nenad<<KOJOT>> Manekenka zaista ne znam da li je, ali osnovano se sumnja da je
<<KOJOT>> plavuša. :) Uostalom, imaćete priliku da je upoznate na Sajmu
Šta je ovo zar nema nijedne crnke koja bi radila na Net-u ili Pro-u?
pitanja.998jmiodrag,
Da li bi mogli da mi date telefon-adresu od prof.dr Milana Kukrike ili
Dipl.ing Ante ^urlina
pitanja.999mmtosic,
-> #995, nenad>>> Izlazak kompletnog papirnog
>>> uputstva očekuje se po finalizaciji svih planiranih podsistema
>>> SezamNet-a, o čemu će korisnici biti blagovremeno obavešteni.
>>
>> Da ne bude zabune, misli se na zaokruživanje prve faze "radova",
a ona obuhvata: ... (šta ?), i završava se ... (kad ?).
pitanja.1000kaplan,
Da li postoji definisana komanda ALIAS (kao na SezamuPro),
pitanja.1001dturina,
Šta treba da znači UP/DOWN laod limit, i čemu on služi?
KOJOT
pitanja.1002djoe,
Moze li sysop da mi objasni ili kako da selektujem sta hocu da mi se
nadje u pad-u ili da za pocetak on to uradi za mene?Na primer zelim
da imam u pad-u : pchard,komunikacije,maleoglase i sezamnet a da mi
se oznaci kao procitane sve do 01.04.96.
U napred hvala.
pozdrav Djoe
pitanja.1003djcorto,
-> #997, dturina> Sta je ovo zar nema nijedne crnke koja bi radila na Net-u ili
> Pro-u?
Pa nije valjda da ne znas zasto su sekretarice pretezno plavuse
? ;>
pitanja.1004meric,
-> #1001, dturinaUpload limit je kolicina fajlova (u KB) koja je mesecno dozvoljena da se
upload-uje (prenese sa tvog comp-a na sezam), a download da se prenese sa
sezama na tvoj kompjuter.
DL limit je 32MB mesecno, dok je UL 8MB.
pitanja.1005dturina,
-> #1004, meric<<KOJOT>> DL limit je 32MB mesecno, dok je UL 8MB.
Da, ali mi nije jasno zašto ona postoje?
pitanja.1006meric,
-> #1005, dturinaUpload limit postoji zbog prostora na sezamovom hard disku. Kada bi svi
poslali po 50MB fajlova, tesko da bi za sve to bilo mesta.
Download postoji samo kao ogranicenje. Zasto? Ne znam.
pitanja.1007meric,
Juce, 4.5., pri jednom od nekoliko poziva su boje bile sasvim drugacije.
Dominirala je zuta, i jos neke. Da li je to "smisljeno" od strane uprave,
odnosno neka proba, ili nesto drugo?
pitanja.1008nenad,
-> #1000, kaplan> Da li postoji definisana komanda ALIAS (kao na SezamuPro),
Ne postoji takva komanda. U planu je njen funkcionalni
ekvivalent.
pitanja.1009dzakic,
-> #1007, meric>> Juce, 4.5., pri jednom od nekoliko poziva su boje bile sasvim
>> drugacije. Dominirala je zuta, i jos neke. Da li je to "smisljeno"
>> od strane uprave, odnosno neka proba, ili nesto drugo?
Nije bilo baš smišljeno. Naime prijavio si se u tih par minuta kada je
aktivirana verzija softvera koja će podržavati više paleta boja, a u
konfiguracionom fajlu su boje bile 'pomerene' za jedno mesto. :) To je
odmah ispravljeno, a mogućnost setovanja palete će uskoro biti aktivirana.
pitanja.1010meric,
U menijima postoji opcija Top-Lista, koja nista ne radi, sistem prijavi
'pogresna komanda'itd. Da li se tu misli na one top liste iz sezam\novosti
ili na nesto drugo?
pitanja.1011supers,
-> #1002, djoe>> da imam u pad-u : pchard,komunikacije,maleoglase i sezamnet a da mi
>> se oznaci kao procitane sve do 01.04.96.
Poruke u konferencijama ćeš označiti pročitanim do ovog datuma komandom:
conf seen 010496 /g
Parametar /g označava da se naredba odnosi na sve konferencije, a ne
samo na tekuću.
Poruke iz pojedinih konferencija prebacuješ u pad ovako:
conf join sezamnet
conf read >
conf join komunikacije
conf read >
Gde strelica znači preusmeravanje u pad umesto na ekran...
Ako te ostale konferencije uopšte ne interesuju, najbolje je da
na njih staviš resign:
conf resign /g
Pa onda odgovaraš na pitanja o tome koje konferencije želiš da isključiš
iz praćena. Kada preostanu samo one koje te interesuju, možeš da
jednostavnim kucanjem 'sezam' koristiš sistemsku proceduru za skupljanje
privatne pošte i konferencija koje pratiš...
pitanja.1012dturina,
<<KOJOT>> Pa nije valjda da ne znas zasto su sekretarice pretezno plavuse
Znam ali se stidim da kažem ))))
pitanja.1013dturina,
-> #1006, meric<<KOJOT>> poslali po 50MB fajlova, tesko da bi za sve to bilo mesta.
Verovatno ne bi bilo mesta, ali bi mnogi verovatno bili zadovoljni
KOJOT
pitanja.1014slaki,
Kako iz EXEC datoteke startovati neku pruceduru
koja je definisana u AUTOEXEC-u na Sezamu?
pitanja.1015slaki,
Šta je to Chat.grp i kako ga pokrenuti?
pitanja.1016meric,
-> #1015, slakiChat.grp je skracenica od Chat Group :)
U pitanju je 'privatni chat', gde izjave mogu citati i pisati samo oni koji
su uneli odgovarajucu sifru. Sifru biras sam.
Primer: ako dvoje ljudi zele da sami razgovaraju i da ih niko ne uznemirava,
onda kucaju sledece:
(1) .gr !sifra
(covek1 odlazi u prvatan razgovor)
(2) .gr !sifra
(covek2 odlazi u privatan razgovor)
covek1 == hi
covek2 == hi
itd.
Sifra kod coveka 1 i 2 mora biti ista, inace ce se naci u nekim drugim grupama
i pricati sami sa sobom.
U staroj verziji sistema je osim group chata postojao i private...
pitanja.1017ognjen,
-> #991, nenad)-> Ljudima izbacenim sa veze se izvinjavamo zbog neugodnosti, ko
)-> je pocinilac znamo i protiv njega ce biti preduzete adekvatne
)-> mere.
Ko je pocinilac, ko je pocinilac? :)
pitanja.1018dvesic,
Zašto na MAIL LIST /U ne dobijam spisak nepročitanih poruka,
nego tek sa MAIL LIST /A /U ?
pitanja.1019apostol,
Mail koji sam sâm sebi poslao sa EUNet-a ovamo stigao je za četiri
dana (!). Zašto mu je trebalo toliko vremena? Išao je, izgleda, iz
Beograda u Beograd preko Pythie!
E1 O:-)
pitanja.1020ognjen,
-> #1014, slaki)-> Kako iz EXEC datoteke startovati neku pruceduru
)-> koja je definisana u AUTOEXEC-u na Sezamu?
ime_procedure
Prosto, zar ne? :)
pitanja.1021nenad,
-> #1002, djoe> Moze li sysop da mi objasni ili kako da selektujem sta hocu da mi se
> nadje u pad-u ili da za pocetak on to uradi za mene?Na primer zelim
> da imam u pad-u : pchard,komunikacije,maleoglase i sezamnet a da mi
> se oznaci kao procitane sve do 01.04.96.
Nije moguće da to neko uradi za tebe, moraćeš sam da selektuješ
koje konferencije želiš da pratiš. To možeš da uradiš tako što
ćeš ući u Conference režim pomoću istoimene naredbe (može i samo
conf). Zatim treba da otkucaš RESIGN komandu i da odabereš
konferencije koje želiš da pratiš i izbaciš sve ostale.
Potom na promptu kucaš 'seen 010496' nakon čega su sve ranije
poruke proglašene za pročitane.
Na kraju, izlaziš iz conference režima (exit) i kucaš SEZAM (to
je procedura u sistemskom autoexecu koja sve nove poruke uz
mail-a, grupa i konferencija skuplja u pad, arhivira ga i pokreće
prenos izabranim file-transfer protokolom).
pitanja.1022nenad,
-> #1018, dvesic> Zašto na MAIL LIST /U ne dobijam spisak nepročitanih poruka,
> nego tek sa MAIL LIST /A /U ?
Parametar /u se odnosi na nepročitane poruke u smislu da nemaju
"plusić" (i datum čitanja). Ne podrazumeva se opseg /a zato što
je ovako moguće da, iako u mail list imaš 10-ak poruka koje si
on-line pročitao i nisi označio sa seen (iako imaju +), u slučaju
pristizanja nove poruke kucaš mail read /u i dobiješ samo tu koju
još uvek nisi pročitao.
pitanja.1023slaki,
-> #1020, ognjen> Prosto, zar ne? :)
U pravu si. Kada sam iz EXEC-a pozivao procedure
definisane u AUTOEXEC-u, ispred sam stavljao dvije
tačke, a to je pogrešno. Kad dobijem uputstvo, onda
neću postavljati ovakva pitanja :)
Hvala na pomoći.
pitanja.1024cnenad,
-> #1022, nenad=> Parametar /u se odnosi na nepročitane poruke u smislu da nemaju
=> "plusić" (i datum čitanja). Ne podrazumeva se opseg /a zato što
Šta se događa ? Jel' to SDW pravi problem ? Tvoj odgovor na Dejanovu poruku
je poslat 06.05 u 01:01 a Dejan je postavio pitanje istog dana ali malo
kasnije tj. u 13:41 ;)
Pozajmi i meni malo taj aparat za putovanje kroz vreme ;)
Naravno SDW, gleda pored opcije vezano kretanje iliti REFerence režim i
vreme i datum poruke...
pitanja.1025mileusna,
Imate li nameru da otvarate konferenciju CHAT? Mislim da
sam samo jedan od mnogobrojnih kojima nedostaje. :)
pitanja.1026imangovski,
Ranije sam imao user mango. Sada imam user imangovski:)Interesuje
me da li bi mogao da se prebacim na stari user. Pleeeeaaaase.
Pretplata mi istice aprila sledece godine, pa ako treba da cekam
dotle..
pitanja.1027schef,
˙█ű°łűűű
OK
ATH0
OK
űm{űűűű
OK
ATH0
OK
ű¸│ŕ│ű■˛
OK
ATH0
OK
■˛Ú]ű
Tri pokušaja jutros, tri puta mi prompt nije izbacio. Samo neko đubre.
Šta se dešava?
Srleř
pitanja.1028apostol,
Ako adresu u skorije vreme promenite u "sezamnet.co.yu", da li
mislite da je moguće napraviti neki koder/dekoder koji bi omogućio
slanje fajlova na SezamPRO vezanih uz poruku, i obrnuto, slanje
poruka uz koje su zakačeni fajlovi sa PRO-a na NET?
Ovo bi recimo meni jako godilo zato što se na pro kačim na 4800 max
(ponekad i 2400), a na NET na 14400.
E1 O:-)
pitanja.1030budim,
Moderator foruma me je uputio, da ovde pitam: Ko mi je obrisao poruke? i Kako
da saznam o kojim porukama se radi?
poz,
budimir
pitanja.1031cosmo,
da li je ikako moguce ukloniti one poruke koje se pojavljuju
prilikom svakog logovanja tipa.. danas je izasao novi br: racunara i
smaranja tipa sutra okpuljanje na standu i sl. ili ako bar morate
time da nas smarate ucinite da se to pojavljuje samo jednom a ne
50x.. :((
pitanja.1032sljubisic,
-> #1028, apostol
> Ako adresu u skorije vreme promenite u "sezamnet.co.yu", da li
>mislite da je moguce napraviti neki koder/dekoder koji bi omogucio
>slanje fajlova na SezamPRO vezanih uz poruku, i obrnuto, slanje
>poruka uz koje su zakaceni fajlovi sa PRO-a na NET?
> Ovo bi recimo meni jako godilo zato sto se na pro kacim na 4800 max
>(ponekad i 2400), a na NET na 14400.
Kako se radi o UUCP razmeni, koja ide nekoliko puta dnevno, i u principu
ima dovoljan propusni kanal samo za mail, mislim da je ovakva mogucnost
u potpunosti iskljucena.
Sigurno bi ti se mnogo vise isplatilo da to skines sa Pro-a i na 2400
nego da cekas dok to na takav nacin stigne na Net. A o nekim iole vecim
fajlovima da i ne pricamo :)
pitanja.1033vstan,
-> #1031, cosmo> smaranja tipa sutra okpuljanje na standu i sl. ili ako bar
> morate time da nas smarate ucinite da se to pojavljuje samo
> jednom a ne 50x.. :((
Koliko se secam pojavilo se < 6 puta.