pitanja.2358lexus,
-> #2331, nenad=> Na žalost i naša je greška što smo dozvolili da se stvari u CHAT
=> konferenciji "otmu kontroli".
Vaša je greška što ste otvorili samo temu chat, a ne i još neku.
Kada čovek vidi CHAT:chat, onda radi isto što i u chatu, a to
je chatanje :) Ja priznajem da sam malo preterao O:)
No, niko nije savršen.
Druga vaša greška je što nije bilo opomena.
Do your job better next time, and no one will get hurt!
pitanja.2359payce,
Zashto u show exchange nema funte i jena?
pitanja.2360budim,
-> #2331, nenad(:) Na žalost i naša je greška što smo dozvolili da se stvari u CHAT
(:) konferenciji "otmu kontroli".
Molio bi da mi objasniš šta znači "otimanje kontroli" i o kakvoj je kontroli
uopšte reč?
(:) Prvobitno zamišljenja kao mesto u kome se mogu voditi neobavezni
(:) razgovori i diskusije van interesa i "uzusa" drugih Sezamovih
(:) konferencija, kao nešto gde povremeno može svraćati svako sa
U toj konferenciji nije rađeno ništa drugo već su vođeni upravo neobavezni
razgovori u kojima se nije pominjalo programiranje C++ i ostale kerefeke, već
se zaista dobro zezalo, bar po meni. Ne sećam se da si napisao niti jednu
poruku tamo, a ni ostali SYSADM-i... Jel' to razlog zbog koga tvrdiš da se
razgovor oteo kontroli?
(:) viškom slobodnog vremena, ta konferencija se pretvorila u mesto
(:) za, rekao bih, iživljavanje nekolicine uglavnom mlađih korisnika,
(:) koji svesno, hiperprodukcijom gomile poruka lišenih svakog smisla
(:) i sadržaja, onemogućavaju bilo kakav razgovor i uništavaju
(:) osnovnu ideju te konferencije. Koliko sam mogao da vidim
(:) poslednjih dana došlo je i do razmene nekih uvreda. :(
Ja i lex smo tamo napisali najveći broj poruka, ubedljivo, ne zato da bi bili
prvi na top-listi po porukama već zato što mi se taj vid komunikacije i zabave
neobično sviđa. Nisam primetio da su moje poruke lišene svakog smisla, ali
prihvatam da postoje ljudi koji nisu razumeli način na koji smo se ja i lex
zezali. Razgovora je bilo mnogo, a nisam primetio da su moje i leksove poruke
nešto "ubile" od "osnovne ideje"...
Što se uvreda tiče, to sa mericem nije stvar koja je počela u chat-u. POčelo
je mnogo ranije u Forumu, a sada je samo kulminiralo. Poruka na koju si
mislio da je uvredljiva, sadržavala je i "po neki" smajli, za razliku od
ozbiljnih koji je dotični pisao... a na čiju poruku ti upravo repliciraš...
(:) U svakom slučaju, verovatno ćemo morati da razmotrimo neku
(:) reorganizaciju CHAT konferencije, a u krajnjem slučaju i zabranu
(:) pristupa pojedincima koji su je shvatili kao privatni poligon za
(:) eksponiranje i u nju preneli običaje i navike sa nekih kućnih
(:) privatnih BBS-ova. U suprotnom bismo bili primorani da je skroz
(:) zatvorimo.
Kakvu reorganizaciju i zabranu "kojim" korisnicima uz konkretne razloge?
Ova tvoja formulacija mi liči na RTS, tako da je nisam najbolje razumeo.
Imaš nameru da meni i lexu zabraniš pristup u konferenciju CHAT? :)
Trebaće ti dobar razlog za tako nešto...
poz,
budimir
pitanja.2361ilazarevic,
-> #2335, loco> Slazem se ja da apsolutno ne bi trbalo biti psovki i slicnih
> stvari u konferencijama,ali cini mi se da se izmedju ostalog
> zalis na los ukus diskusija i ne strucnost?
Prvo si rekao da odobravaš da svako napiše šta misli (pa makar to bila i
psovka), a sad si protiv. Odluči se...
> pojavila.Situacija je takva da oni koji su protiv reklame traze
> njeno ukidanje da sledeceg meseca ne bi bilo 10 reklama sto bi
> ucitavanje popelo sa 6 na 60 sekundi!Drugi pak na to odgovaraju
> sa recimo:
> "A hteo bi nizu pretplatu?" ili
> "Sto ne okrenes glavu" Nisu li to glupi odgovori?!?!
I ranije je na ovom sistemu bilo raznih pokušaja da se prikupljanjem glasova
korisnika dođe do promene. Koliko se sećam, nijednom nisu uspeli. U nekim
slučajevima sam i ja davao svoj glas, kada sam smatrao da bi predložena
promena bila poboljšanje usluge. No, to nije bitno. Odgovor uprave je uvek
bio da korisnici mogu da predlažu, a da je na upravi da odluči, jer ovde
demokratije nema.
Predloženo ponašanje u slučaju prikupljanja nekih potpisa bilo je da jedan
čovek objavi predlog u konferenciji. Zatim bi svi koji se slažu trebalo da mu
pošalju na mail svoje potpise, a onda da on to u jednoj poruci objavi. Dakle,
punjenje pada svodilo se na dve poruke istog čoveka. Trenutni način, u kojem
svako misli da treba da ponovi ono što je pre njega napisalo petnaestak
ljudi, vrlo je zamoran i skup.
Jedni samo citiraju i potpisuju, drugi daju bezobrazne ili besmislene
odgovore. Toga je uvek bilo, ali nikada kao sad. Kad god neko pita: "Da li
imate novu verziju toga_i_toga?", nađe se jedan pacijent da kaže: "Ja nemam!"
Ja zovem NET dvaput dnevno - jednom da skinem pad, drugi put da pošaljem
exec. Ako je ta glupava poruka uspela da dođe do mene, znači da moderator ne
reaguje jednom dnevno, ili da ne reaguje uopšte. To nema smisla.
pitanja.2363dr.s,
-> #2309, jevta/* 2. Da ponudi korisnicima da za odredenu visu cenu pretplate
/* eskivira takve vrste reklamiranja.
Kome je stalo da nema reklamu po ulasku, neka ima skuplju pretplatu!
/* 1. da li sall i zasto vara u igranju podmornice ;)
/* 2. treba li obesiti pvladu i njemu slicne, jer su se
/* drznuli da stave svoje ime ispod teksta koji napisu
/* 3. za i protiv reklame.
Onaj ko nema pametnija posla, on raspravlja o takvim stvarima. Onaj
ko zna sta ce sa vremenom koji je platio - igra sub :))) Salim se. Ali ovde
istices ekstremne slucajeve ili ne pratis pametn(ij)e konferencije.
/* pitanja, a uputstva za upotrebu nema (upravo?). Tesko li je
/* staviti svakom novom korisniku u autoexec obavezan DL
/* bonton.txt fajla, raznih faq-ova, uputstva za upotrebu sezama,
/* OLR-a, i slicno...
E, da. Stvarno je uprava totalno apaticna prema ovome. Nit nesto
govore za to, nit protiv toga, nit u svoju odbranu... Nista. Sto to, djavo ce
ga znati...
/* konferencije nemoderisane ?), ne promovisu SezamNetov davno
/* najavljeni OLR, ne informisu blagovremeno zasto sistem jos uvek
Onaj ko je zaduzen za pravljenje tog OLR-a (verovatno) ima pametnijeg
posla (ili mozda, ne!): uci, polaze voznju, juri dozvolu za pecanje,...
pitanja.2364micotakis,
-> #2331, nenad Ne> Na žalost i naša je greška što smo dozvolili da se stvari u CHAT
Ne> konferenciji "otmu kontroli".
Kad ovaki kao što sam ja daju resing na konferenciju, onda je valjda
jasno šta se tamo radi. Poludeo sam od poruka nekolicine. Znaju oni
koji su, rekao sam im da brišem njihove poruke. A i ko nebi poludeo
kad gleda poruku u kojoj piše samo jedno slovo "d", a odnovor na po-
ruku je "n", pa onda opet i tako u krug. Onda uleti jedno možda,
pa onda ne, pa da.
Veoma konstruktivna rasprava, nema šta. Na pojednih Home BBS-ova sam
zbog mnogo manjih gluposti prestao da pratim konferencije, jer nije
bilo ničeg pametnog za čitanje.
EMPIRE
pitanja.2365dizel,
-> #2358, lexus> Druga vaša greška je što nije bilo opomena.
>
> Do your job better next time, and no one will get hurt!
Stavite lexa za moderatora chata :))))
pitanja.2366crnjini,
Aman, ljudi, sta vam je da sve ovo radite Epsonu?
Uopste, kakav je to nacin borbi protiv prituzbi, brisanje poruka, opominjanje
i zigosanje korisnika!?
Vidim, da jos ovde ima zaslepljenih dusa koje tvrde da "Sezam nije BBS". Nakon
svega ovoga, vidim vrlo dobro da ovaj Shit-Net jeste BBS.
Sareni, neozbiljni, anarhisticki 15olinijski BBS.
Neko rece (Edge?) da je ovaj metod uprave, Dejanr metod (C). Ja samo znam, da
sam se i na Prou zalio Dejanu javno za mnoga neispunjena obecanja (Internet),
i covek je, mesto da mi brise poruku ili nesto slicno, lepo odgovorio sta tu
sve ima da se uradi, i dokle su, zapravo, stigli. Vec sledece nedelje (?)
proradio je Telnet na SezamPro, nedelju posle toga, stigla je informacija kako
je pripremljen teren za instaliran dodatnih 15 linija, a pre toga je dodata
jos jedna linija.
Znam unapred da ce ova poruka biti obrisana. Zato se kunem sada, u zivotu vise
ni u jednu konferenciju ovog ChatLink sistema poslati ijednu poruku. Ako pitas
nesto, slabo da ces dobiti odgovor, bolje pitas na Prou; ako se slucajno
zalis, obrisu ti poruku i eventualno ti posalju upozoravajuci mail ;( Ako
posaljes mail Nenadu, koji je izgleda Bog-i-Batina ovog sistema (?) skrecuci
mu paznju na neke stvari, budes galantno ignorisan..
Svaka vam cast ljudi. Svaka vam cast! Ni deset secesija nebi toliko srozale
stari Sezam, koliko ste vi uspeli za tri meseca.
(Da ne pominjem da treba 10 dana da cekam dok mi neko uzazi pretplatu koju sam
slao faxom, da treba da saljem upozoravajuca pisma istim i da se masim
slusalice, da bi neko tamo mrdnuo ****):((
Verovao sam u vas, ali sad izgleda da nema nade. Pa dobro. Jos uvek je ovo
sjajan ChatLink.
ACR ;(
pitanja.2367dizel,
-> #2331, nenad> pretvorila u mesto za, rekao bih, iživljavanje nekolicine
> uglavnom mlađih korisnika, koji svesno, hiperprodukcijom gomile
> poruka lišenih svakog smisla i sadržaja, onemogućavaju bilo
> kakav razgovor i uništavaju osnovnu ideju te konferencije.
> Koliko sam mogao da vidim poslednjih dana došlo je i do razmene
> nekih uvreda. :(
Kako si sam i rekao to je konferencija za zabavu, za korisnike sa
viškom vremena... Trenutno mi imamo malo više vremena (raspust je)
i želimo da se zabavljamo! Poruke, samim tim što nema moderatora
mogu biti u bilo kom obliku (pre neki dan mi je to jako zasmetalo
jer ima ljudi na NET-u koji vole da psuju u neograničenim količinama),
tako da sve što nekome donosi zabavu, može da se pojavi tamo. Kao što
si primetio, u chatu ima dosta ljudi koji pišu, a oni kojima to smeta
dali su resign... Ne znam u čemu je problem! O čemu bi trebalo da se
tu piše? Pretpostavljam da to treba sami korisnici da urade i da pišu!
> U svakom slučaju, verovatno ćemo morati da razmotrimo neku
> reorganizaciju CHAT konferencije, a u krajnjem slučaju i
Možda je najbolje da ipak uvedete moderatora, koji neće biti baš
surovo nastrojen prema korisnicima...
> nekih kućnih privatnih BBS-ova. U suprotnom bismo bili
> primorani da je skroz zatvorimo.
Ne verujem da bi to iko ovde želeo! A i ne znam zbog čega? Kome smeta
on će dati resign i ostaće oni koji to vole! Ne znam zašto bi ste je
ukidali!
pitanja.2368loco,
-> #2361, ilazarevic Da se tacno razumemo...ne volim da citam tudje psovke,ali kao
sto vec rekoh nisam ni procitao puno poruka slicnog karaktera.Da
budem precizniji ja sam rekao da svako moze da pise gluposti
tipa :
-ima li neko novu verziju toga i toga?
odgovor:
-ja nemam!
Ne moze se nekome zabraniti da pise takve stvari.Njegova stvar
ako misli da je time nesto postigao.
CHAT konferencija i treba da sluzi za ubijanje vremena i
pisanje gluposti.Bolje da su tu nego u ozbiljnijim
konferencijama!Prema tome apsolutno se ne slazem za promenama u
chat konferenciji!
Na ovom sistemu (bio on bbs ili nesto drugo) ocito je zaveden
teror.Poruke se brisu,nestaju kako kome padne napamet,prava mala
cenzura.Ne bi me cudilo kada i ovu poruku ne bi objavili jer je
protiv VLASTI...
Ocito,Sezam je u kriticnoj fazi...
pitanja.2369johnnya,
-> #2357, marco >>>> dana :((( A i e-mail limit sa Internetom je svega 256 Kb...
>>
>> 512kb
Mali izvod iz rezultata komande STAT , skinuto juče...
── TVOJA STATISTIKA: ──────────
══════════════════════════════ UKUPNO ═ TEKUĆI MESEC ═ PRETPLATA ═
═══════ LIMIT
Internet mail (kb) 256 <<<
Broj privatnih poruka 500
Broj poruka u konf 500
Download (kb) 32768
Upload (kb) 8192
───────────────────────────────────────────────────────────────────
pitanja.2370miloshb,
-> #2115, snoop|| Jedno kratko pitanje -> Kakva je ovo glupost sa stil reklamom, koju
|| moram da gledam svaki put kad se logujem i dokle to misli da traje?
Izgleda da SEZAM ima sponsora, pa možemo da očekujemo uskoro
neka poboljšanja?!
pitanja.2372supers,
-> #2332, nenad>> U časopisu moraš da okreneš stranicu kako bi "izbegao" reklamu,
>> ovde čak ni to nije potrebno. Čak i na najsporijim modemima
A na Sezamu moram da okrenem backscroll zbog reklame.
Časopis mogu i da otvorim na stranici bez reklame, a listanje Sezama
uvek mora da počne sa tom obaveznom stranicom :(
pitanja.2373hercog,
-> #2368, loco»» Ne moze se nekome zabraniti da pise takve stvari.Njegova stvar
»» ako misli da je time nesto postigao.
Da, ali da li ostali korisnici trebaju da čitaju njegove
baljezgarije ili moderator treba malo više da radi??
Sale
pitanja.2374junior,
-> #2366, crnjini> Vidim, da jos ovde ima zaslepljenih dusa koje tvrde da "Sezam
> nije BBS". Nakon svega ovoga, vidim vrlo dobro da ovaj Shit-Net
> jeste BBS.
Molim te, Sale .. Sezam jeste izgubio nešto od svog starog duha, ok, možda
i malo više od njega, ali je i dalje Sezam. I dalje se drastično razlikuje od
bilo kog drugog BBS-a u Srbiji. Sve češća pojava pojedinaca, koji srozavaju
(da, srozavaju) ugled BBS-a, sigurno nije odgovornost uprave. Ok, postojanje
uputstva, bontona i svega što ide uz to, jeste poželjno, ali to nije ključni
faktor ovde. Svi ti neodgovorni pojedinci :) mogu i sami da vide (iz par
desetina poruka upozorenja) kakav je način komunikacije na Sezamu, ali navika
se teško menja. Zar misliš da bi im DL bonton fajla pri prvom logovanju nešto
pomogao? Pa obrisali bi ga nakon jednog čitanja, ako bi mu i toliko posvetili.
> Sareni, neozbiljni, anarhisticki 15olinijski BBS.
Da je šaren ... jeste, nije, ko da je to važno. Ne mogu se svi ukusi
uskladiti. Znam da te nervira sadašnja paleta boja, da si tražio njenu promenu
par puta, ali moraš da shvatiš, da ne možeš imati 2 sistema identički jednaka.
U čemu bi bila fora da nazoveš Pro i tamo gledaš jednu paletu boja, a zatim
da nazoveš NET i tu postaviš istu paletu boja. Sve opcije su iste, organizacija
konferencija je slična .. Čovek bi se zapitao, pa što se ova dva sistema ne
udruže, ne počnu da razmenjuju poštu .. da uvedu telnet sa jednog na drugi
sistem? Ionako pretežno isti korisnici ih koriste .. a time bi najviše dobili
na popularnosti. Sve bi to bilo lepo, ali ponekad se želje ne ispunjavaju ..
Da je neozbiljan .. nije, uprava je i dalje ozbiljna, možda malo manje kruta
nego ona prošla, malo više visi u chatu :), ali poslovnost je i dalje na nivou.
Anarhija? Pa ovde se stalno govori o teroru koji sprovodi uprava, o
nepostojanju demokratije, vređanju korisnika (!?) .. a ti spominješ anarhiju.
Pa kad bi svi mi imali nenadov nivo, možda bi došlo do anarhije, za sad ...
teško :)
Ovaj sistem je takav, kakav je. Kad se jednom normalizuju odnosi Net-a i
Pro-a pa dođe do spajanja ovih sistema, niko neće biti srećniji od nas
korisnika .. do tad, uvek će nekom od nas odgovarati više jedan od ovih. Jer,
nijedan nije savršen, a teško će ikad i biti.
pitanja.2375crnjini,
-> #2374, junior
(reply to 2.2374 & obrazlozenja stavova)
1. Anarhija
Da ja sad obrazlozim sta sam pod ovim mislio. :) Na starom Sezamu, ruku na
srce - vrlo se dobro znalo ko je gazda (DejanR). Zoran, je ipak, nekako ostao
u senci (?). Ovde ja sad upravo neznam: kome da se opravdano zalim kada
nedelju dana (!) cekam na odmrzavanje usera, ko je odgovoran? VAlex, upravnik
sistema!? DZakic, autor softvera? Nenad.. uh, zaboravih sta on bese, valjda
administrator sistema!? Odrzavacima mreze mozda!? Mada, obzirom da on ovde
brise poruke i raspravlja sa korisnicima, on sada najvise deluje kao BiB.
2. Reklama
Obzirom da sam u R. procitao da je Stil snabdeo NET sa 8 Pentiuma,
povlacim sve prituzbe u vezi iste. Pravilno ste postupili.
3. BBS ili ne?
Milane, Sezam jeste izgubio MNOGO od svog duha. Ma, ni Pro i NET zajedno
nisu ni blizu onome sto je Sezam nekad bio :( Pri neozbiljnosti, nisam mislio
(nikako!) na neozbiljnost uprave. Sem sto je (izgleda?) malo cvrsce ruke, ja
na nju (vecih) prituzbi nemam (Dzakic se ipak dokazao u svom polju.) Mislim,
prvenstveno, na neozbiljnost korisnika, i na gomilu novih *klinaca* koje je
'vamo privukla losa kadrovska politika. Sta je Pro uradio? On je starim
proverenim ljudima sa starog Sezama dao enorman (!) popust, time ih sve
dovevsi pod svoje okrilje; sa druge strane, 50din/mes cena je bila preskupa
klincima sa Probe, pa su svi oni nasli utocista na NETu.
Inace, ove boje su vrhunac neukusa, po mom licnom misljenju, i doprinose
da Sezam lici na BBS. řÚ
Paguju me ljudi, tako da moram da zbrzim. Izmedju dve krajnosti na koje se SS
raspao - krajnje profesionalisticku (Pro) i krajnje neozbiljnu (NET) mnogo mi
se ipak vise svidja ona prva.
aCR
pitanja.2376guta,
Koliki je limit za Internet mail u slučaju pretplate za firme (8h)?
pitanja.2377guta,
-> #2312, loco
#> Neko je spominjao kako su neki clanovi vrlo "pricljivi" i kako
#> neko treba da ih nauci bontonu,te da novim clanovima treba
#> ukinuti neke konferencije...
Zabrana pristupa nije pravo rešenje, to bi mogao da bude samo očajnički
potez u pokušaju odbrane od šuma. Sa druge strane, mnogi novi korisnici
uopšte ne obraćaju pažnju ni na gramatiku, a kamoli na čitljivost i
preglednost sopstvenih poruka. Ne verujem da iko od njih uopšte pregleda
svoje poruke pre slanja.
#> E pa covece,ja smatram da svako
#> ima pravo da napise sta zeli MAKAR TO BILE I PSOVKE jer on ima
#> pravo glasa,pravo na SLOBODNE INFORMACIJE i pisanja shitova po
Naravno da niko nema pravo da piše psovke po konferencijama. To nema
blage veze sa _slobodnim informacijama_. Nedostatak kućnog vaspitanja
treba demonstrirati na drugim mestima, ne ovde.
#> AKO TI SMETA STA JE NEKO NAPISAO OKRENI GLAVU ILI PRESKOCI.
Sigurno da neću okretati glavu, već pokušati da ukažem na propuste. Ako
nema reakcije, nije ni bitno da li ću zaista dati ignore ili ne, takav
korisnik će biti bojkotovan u ostalim situacijama, kada mu nešto zafali,
kada nešto bude pitao, kada bude imao problema. Pretnje? Ne. Samo sasvim
logičan razvoj stvari.
pitanja.2378loco,
-> #2373, hercog Moderatori moraju vise da rade !
"Ako se kome ne svidja sta pise,nek okrene glavu"
Ne pokazuje li ovo besmisao rasprave o Sezamu?
Sta onda jos reci 'glavesinama'?!?
pitanja.2379dpredovic,
-> #2309, jevta> 1. Drastičnim povećanjem pretplate, što smatram nerazumnim
> u ovom trenutku
Šta je za tebe _drastično_? Mislim da jedno 100% poskupljenja ne
bi donelo osipanje 50% članstva. Otišlo bi možda 30-40%, a za njima
verovatno niko neće da plače. Ja sa _ovom_ cenom sigurno neću da
produžim pretplatu.
> 2. Puštanjem novih korisnika u samo neke konferencije tipa chat
> i ako ima njoj sličnih, što ne smatram popularnim
A kada ih pustiš sa lanca?
> 3. Neuporedivo efikasnijim i boljim radom moderatora pogotovo
> nestručnih konferencija, koji bi brisali svaku šumeću
> poruku, uz obrazloženje autoru na mail. Ovo bi, smatram bilo
> jedino ispravno.Naravno, rad moderatora neka bude plaćen, a
> ukoliko je plaćen to izgleda nije dovoljno pa neka bude
> bolje plaćen ;)
Ovako niska cena pretplate privlači (pre svega) decu.
Deca su vrlo svojeglava i ne vole kada im neko kaže da su pogrešila.
Uvređena deca neće da plate još takvih "uvreda".
Ergo: SezamNet-u ne trebaju moderatori.
pitanja.2380easyd,
-> #2374, junior
=> Sve cesca pojava pojedinaca,koji srozavaju (da,srozavaju)ugled BBS-a,
=> sigurno nije odgovornost uprave.
Sto se tice tih pojedinaca, oni verovatno ubrzo budu ignorisani
od strane _ozbiljnih_ pojedinaca...
Sta je za nekog danasnjeg klinca da od roditelja uzme lovu za
pretplatu na neki BBS pa cak i na SEZAM(e) pogotovo ako ih ubedi da je
to u cilju sticanja novih znanja iz oblasti informatike...
Dalje stvari mogu da idu pozitivnim ili negativnim tokom...
poz, easyd...
pitanja.2381dzakic,
-> #2249, micotakis> i od kog je poruka i za koga je poruka. Niko nije zaludan da se
> bavi glupostima i da piše filtere koji će da odsecaju ove podatke.
Neko ipak mora biti zaludan. Ove podatke koje pominješ lako je
odseći, ali je pitanje da li bi se time uništio deo nekada
potrebnih podataka. Lično, linije "Received" me ne zanimaju,
bitno je da je poruka stigla, pogledam kada je poslata (Date) i
od koga je (From). Da li mislite da bi bilo korisno filtrirati
internet zaglavlja i izbaciti 'nepotrebno'?
pitanja.2382dzakic,
-> #2346, epson> Jel ovo Sezam dobio stalan link ili šta ? Poruka stigla za 4 min a
> možda i za manje vreme na odredište ?
Još uvek ne postoje mogućnosti za stalni link, pa se poruke više
puta u toku dana razmenjuju sa fonom. Učinili smo sve što je u
našoj moći da razmena ide što češće, kao što je ranije objašnjeno.
Može se slobodno reći da razmena ide dovoljno često da poruka ne
retko stigne na odredište za nekoliko minuta.
pitanja.2383dzakic,
Subj: Reklame
Možda je o ovoj temi već suviše reči potrošeno, ipak bih skrenuo
pažnju na nekoliko stvari jer sam u poslednjih nekoliko dana bio
odsutan.
Zanemarimo priču o neophodnosti ovakvog načina ubiranja prihoda koji
se koristi isključivo za dobrobit sezama, bolje uslove rada i bolje
performanse, što svima nama može biti samo od koristi. Prihod od
pretplate trenutno završava u kasi bigz-a i jako je teško nešto od
toga iskoristiti za nabavku zaista neophodne opreme.
Dakle, reklame su tu. Dogovor sa oglašavačem je takav, reklama se
pojavljuje prilikom logovanja i svaka komanda koja bi je zaobilazila
bila bi u suprotnosti sa svrhom njenog postojanja. Reklame viđamo
svuda, na radiju, televiziji, novinama, pa zašto ih ne bi bilo i na
jednom ovakvom komercijalnom sistemu. I novine se plaćaju, pa
reklama opet ima. I to uvek na takvim mestima da ih, hteli ili ne,
moramo zapaziti. Koga ne interesuju, ne 'registruje' ih, iako ih
vidi/čuje. Tako mora biti i ovde, tih nekoliko redova pojavi se samo
na početku i posle se može raditi 'na miru'. Po našem mišljenju,
daleko fer i korektnije nego 'Cipiripi' 5 puta za 2 minuta.
Istakao bih samo da odluke vezane za sistem nisu ničija samovolja.
Na neke korake smo prinuđeni u cilju daljeg razvoja. Nikakva
saglasnost korisnika nam za to nije potrebna, a vreme će pokazati
koliko su takve odluke bile ispravne.
Drugo veliko pitanje je bilo: 'koliko će toga da bude' i 'šta ako ih
jednog dana bude toliko da se ne ispišu za pola sata'... Pobogu, pa
i mi koji smo reklamu stavili javljamo se na ovaj sistem. Niko nije
'pošteđen' reklame, tako da razloga za paniku nema. Sa sigurnošću se
može tvrditi da prostor predviđen za reklame neće prelaziti ovih
nekoliko redova koliko uzimaju danas. Reklame različitih oglašavača
će se smenjivati, tako da se neće svaka ispisivati prilikom svakog
logovanja. To znači i da će prikaz ove koja trenutno postoji biti
nešto ređi.
Nestajanje kursora je bila naša greška, i to je ispravljeno.
Zahvaljujem se svima koji su nam na to skrenuli pažnju.
pitanja.2384zeljkoj,
-> #2366, crnjini> sam se i na Prou zalio Dejanu javno za mnoga neispunjena
> obecanja (Internet), i covek je, mesto da mi brise poruku ili
> nesto slicno, lepo odgovorio sta tu
Ti si, očigledno, jedan od retkih kojima je odgovorio...
pitanja.2385zeljkoj,
-> #2367, dizel> Ne verujem da bi to iko ovde želeo! A i ne znam zbog čega? Kome
> smeta on će dati resign i ostaće oni koji to vole! Ne znam
> zašto bi ste je ukidali!
Oni koji _to_ vole bi mogli da naprave grupu... Ipak konferencija treba da
sadrži nešto što bi bilo zanimljivo većem broju ljudi.
pitanja.2386junior,
-> #2375, crnjini> Paguju me ljudi, tako da moram da zbrzim. Izmedju dve krajnosti
> na koje se SS raspao - krajnje profesionalisticku (Pro) i
> krajnje neozbiljnu (NET) mnogo mi se ipak vise svidja ona prva.
E vidiš, ovo je lažno stvorena predstava ova 2 sistema. :(
Šta je to na PRO-u, toliko profesionalnije (čak "profesionalnije" i od
starog Sezama) od ovog ovde sistema, koji je, opet (po čemu to?) neozbiljan?
Kao da se ovde svakog dana organizuje turnir u sega igricama, a Nenad (koji je,
odgovoran za održavanje sistema) je nabio 2 kačketa na glavu i cepa Mortal dok
se nodovi koče... Jel' to neozbiljnost o kojoj govoriš? Ako nije, onda teško
da je možemo nazvati krajnošću.
Razlika ova 2 sistema je u nijansama. Oba sistema su relativno mlada, oba
imaju prilično bliske vrste usluga (bar za sad). Jedina, blaga, razlika, koja
se uočava, jeste da PRO ima više 'matorih' (da ne kažem žilavih ;) korisnika.
To je nijansa koja utiče na kvalitet konferencija na PRO-u, koja je, ipak,
nesumnjivo veća. Ali zamisli ovaj sistem za pola godine, ili godinu dana, kad
se i ovi "novi klinci" smire, kultivišu .. ne misliš li da će ta razlika biti
opet zanemariva?
pitanja.2387vlad,
-> #2381, dzakic> od koga je (From). Da li mislite da bi bilo korisno filtrirati
> internet zaglavlja i izbaciti 'nepotrebno'?
Meni je svako skracivanje i drugo sakacenje internet zaglavlja
neprihvatljivo. Zaglavlje je deo poruke i tako ga treba tretirati.
Solomonsko resenje sa PRO-a mi se stvarno dopada, ne vidim kako bi moglo
elegantnije. Lepo se podesi u OLR-u da li da se vide internet zaglavlja ili
ne, i mirna Backa. Jedino sto nam za to prvo treba olr B(.
pitanja.2388mdimitrijevic,
-> #2375, crnjini> Obzirom da sam u R. procitao da je Stil snabdeo NET sa 8
> Pentiuma, povlacim sve prituzbe u vezi iste. Pravilno ste
> postupili.
Ako je ovo tacno, moglo je biti i objavljeno na NET-u. Zasto da se
ne zna. Dobro sad, niko ne poklanja nista za dzabe, ali ovde su Pentiumi
doneli strasno veliko ubrzanje i po mom misljenju ipak podigli ovaj sistem
na visi nivo. Sto ce reci REKLAMA ima opravdanje.
pitanja.2389mdimitrijevic,
-> #2386, junior> nesumnjivo veca. Ali zamisli ovaj sistem za pola godine,
> ili godinu dana, kad se i ovi "novi klinci" smire,
> kultivisu .. ne mislis li da ce ta razlika biti opet
> zanemariva?
Ovi "novi klinci" ce se smiriti, ali zaboravljas da ce, u medjuvremenu,
doci novi "novi klinci". Premalo je vremena proslo da bi sve islo bez greske.
Za oba sistema (PRO i NET) je potrebno odredjeno vreme da se postave na noge.
A onda cemo svi mi profitirati. Korisnik sam oba sistema i na oba se bavim
samo ozbiljnim stvarima, tako da ni ja ne vidim tu neozbiljnost NET-a, jedino
mozda boje malo izgledaju neprofesionalno u odnosu na PRO :), malo je sarenije,
ali mi uopste ne smetaju.
pitanja.2390mdimitrijevic,
-> #2383, dzakic> Dakle, reklame su tu. Dogovor sa oglasavacem je takav,
> reklama se pojavljuje prilikom logovanja i svaka komanda
> koja bi je zaobilazila bila bi u suprotnosti sa svrhom
> njenog postojanja. Reklame vidamo
Od pocetka nisam bio protiv reklame, jedino je problem odlaska
rezultata autoexeca sa ekrana. Da li se nekako u ovo gore navedeno uklapa
premestanje reklame pre autoexeca ili odmah po dobijanju veze tj. odmah ispod
ili iznad 'Sezam Net ...' poruke? Reklama ce se uvek videti.
pitanja.2391cnenad,
-> #2361, ilazarevic=> pošaljem exec. Ako je ta glupava poruka uspela da dođe do mene, znači da
=> moderator ne reaguje jednom dnevno, ili da ne reaguje uopšte. To nema
Tužno je da se reaguje brisanjem poruka u kojima ima imalo pomena o
reklami. Takva oholost, fazon 'radimo šta hoćemo - mi smo gazde' čuveni
dvojac AM neće daleko dogurati.
Važno je da SYSMSG može da obavesti o tome kako je obrisana poruka, ali
za mnogo bitnije stvari ne.
Važno je da možete prekinuti izršavanje AUTOEXEC-a sa CTRL-X (ako niste
znali) ali ne i odgovorom na pitanje Dalje/Da/Ne ? sa NE ! :(
pitanja.2392cnenad,
-> #2363, dr.s=> Onaj ko je zaduzen za pravljenje tog OLR-a (verovatno) ima pametnijeg
=> posla (ili mozda, ne!): uci, polaze voznju, juri dozvolu za pecanje,...
A ko ti je to rekao da se pravi OLR ?
Bilo je nekih obećanja, a okvirni rok je bio početak leta...
pitanja.2393hercog,
Oće li ANSI na ovom sistemu ikada biti sređen tako da ne dolazi
do onog čuvenog pucanja??? Večeras mi je dva puta pukao ANSI
u veoma kratkom periodu. Nikakvi break signali nisu pomogli, tako
da sam morao da se izlogujem pa ponovo da zovem....
Sale
pitanja.2394ilazarevic,
-> #2368, loco> Ne moze se nekome zabraniti da pise takve stvari.Njegova stvar
> ako misli da je time nesto postigao.
Kada vidim da neko napiše takvu poruku, ja mu dodelim ignore, i stvar je
rešena. Ali, globalno rešenje nije u ignore listi od 32k, nego u podizanju
nivoa.
pitanja.2395ilazarevic,
-> #2391, cnenad> Tužno je da se reaguje brisanjem poruka u kojima ima imalo pomena o
> reklami. Takva oholost, fazon 'radimo šta hoćemo - mi smo gazde'
> čuveni dvojac AM neće daleko dogurati.
Mislim da nisi razumeo šta hoću da kažem. Ne predlažem ja da se svaka poruka
koja nekome smeta automatski briše. Jednostavno, smatram da nema mnogo smisla
napisati megabajt poruka u kojima svako izjavljuje šta misli o reklami. Ne bi
bilo loše kada bi ljudi shvatili da je metod sa dve javne poruke + N
privatnih, mnogo ekonomičnije rešenje.
pitanja.2396loco,
-> #2394, ilazarevicJa licno imam 15 godina, i sigurno me treba smatrati jednim od
mladjih korisnika Sezama.Licno pratim par konferencija,poneki
put nesto i napisem ali obicno zavrsim u chatu da bih ubio vreme!
Kako podici nivo poruka kod 'klinaca' kao sto sam ja i mnogi
drugi koje ne zanimaju pascal c++ i slicno? Ili mozda i ja
spadam u redove onih koji srozavaju ugled Sezama?
pitanja.2397inferno,
-> #2333, nenadŮ│ ˙ ni pretvoriti Sezam u oglasnu tablu. Ali ako želimo da idemo
Ů│ ˙ napred, moramo da zaradimo nešto za sistem u koji toliko dugo
Ů│ ˙ nije ulagano - niko nam ništa neće pokloniti i ništa neće pasti
Ů│ ˙ sa neba.
Predlažem i režim za reklame gde bi stajalo sve. od
cenovnika pa nadalje. Onaj koga zanima kupovina taj će
obavezno tu navratiti.
Odmah bi imao na licu mesta mogućnost da uporedim cene i
uslove prodaje i odlučim se za ono što mi najviše odgovara.
ovako jurim po novinama, kupujem Svet Kompjutera, oglase i
ko zna šta sve ne još. ovo bi bilo idealno rešenje, ako bi
se o njemu često vodilo računa da podaci ne zastare.
Ovako je jako slabo. Znam za Stil Computers , znam adresu i
telefone, a trebalo bi da ima više informacija (naročito
cenovnik koji bi se često refreshovao ;)). Neka stoji ova
reklama ovakva kakva je, nije problem namestiti je da ide
pre autoexec-a, ali stvarno bi režim za reklame bio
koristan. Još zamislite da može da se preko Sezama naruči i
neki komad hardvera... :)
pitanja.2398mikis,
-> #2342, epson+> *-* Drugo, veza je sve katstrofalnija, sa tri centrale treba mi pet puta
+> da zovem da se nakačim na 14.4k ! Neko će reći loša veza, ali do pre 2
+> nede- lje je sve bilo OK, tj. veza je i dalje cista bez ijednog šuma ali
+> modemi ne mogu da se sporazumeju pa to ti je, a moj modem je USR Sportster
+> koji su i na sezamu (Curier ?) !
Da li ti je možda palo na pamet da se u TVOJOJ centrali nešto pokvarilo?
:)
+> *-* Peto, jel ovde neko misli na one koji rade na W4WG (WIN3.11) jel su
+> uglavnom svi programi koji su dovičeni na Sezam 32bit . Slažem se da je
+> 32bit-a budućnost ali i da su svi noviji programi za WIN95 ali ipak
+> postoje i 16bit i 32bit verzije programa, i žašto uvek prvo se dovuku
+> 32bit, a 16bit bože zdravlja (Netscape 3.0 [Gold ?]) !
Zato što ljudi koji "dovlače" (a to nisu samo fajl moderator ili
administratori sistema)koriste 32-bitne OS-ove, i nije im ni malo zgodno
da svoje vreme (=novac) troše na nešto što im nije potrebno. Za neke
sitnije stvari još i OK, ali ne znam kako očekuješ da neko odvoji npr.
sat vremena za skidanje 16-bitnog Netscape-a, koji mu uzgred i ne treba ;)
BTW, finalna verzija NN 3.0 Gold se još nije pojavila, tek je izašla
beta 8.
BTW2, šta te sprečava da pređeš na Win 95? Jedini valjan razlog koji
bih mogao da smislim je slaba mašina (u tom slučaju slaba ti vajda od
najnovije verzije Netskejpa) i nedostatak memorije (što postaje bespred-
metno sa današnjim cenama iste). Odgovore tip "95-ica je sr***e" ili "mrzim
95-icu" ne prihvatam ;)
pitanja.2399inferno,
-> #2392, cnenadŮ│ ˙=> Onaj ko je zaduzen za pravljenje tog OLR-a (verovatno) ima pametnijeg
Ů│ ˙=> posla (ili mozda, ne!): uci, polaze voznju, juri dozvolu za
Ů│ ˙ pecanje,...
Ů│ ˙ A ko ti je to rekao da se pravi OLR ?
rečeno je da je olr napravljen, ali samo u verziji za
Windows i da neće biti pušten dok se ne napavi i verzija za
DOS. Bez razloga, ako mene pitate... Bolje i za Win nego
nikakav. ;)
pitanja.2400pvlada,
PV>pvlada>> ? menu
PV>
PV>Ulazak u sistem za rad sa menijima. Izlazi se komandom ..
Da nije malo zastareo HELP koliko ja znam sada se izlazi
komandom . ,a ne .. ?
Vlada
pitanja.2401jevta,
-> #2392, cnenad║║ A ko ti je to rekao da se pravi OLR ?
║║
║║ Bilo je nekih obećanja, a okvirni rok je bio početak leta...
Eh....... Donja citirana poruka je iz 1995. Tu se pominje
novi Off line reader, ali ne kao NEKO obecanje, vec kao
informacija (sto je po mom misljenju vise od obecanja). Pocetak
leta se nigde ne pominje....
Sigurno je da novi OLR nije najavljen samo u cirkularnom mail-u
vec i u ponekoj konferenciji, ali valjda nema potrebe da trazim.
=========================
27037 Za jevta 07.12.Cet 17:43
Od valex 07.12.Cet 03:45 1380 chr
---------------------------------------------------
Postovani korisnice,
Pripala mi je cast i zadovoljstvo da Vas obavestim o unapredenju sistema
koje je u toku. U prvoj izmeni mozete uzivati vec od ovoga trenutka,
ukoliko posedujete brze modeme - na sistemu su instalirani modemi 14400
bps. Vrlo vazan segmenat unapredenja je i potpuna zamena programa koja
rukovodi sistemom, sto donosi mnoge novine na koje ste dugo cekali:
- unapreden MAIL rezim, sa potpunom bezbednoscu privatnosti poruka
- GROUP rezim prerasta u privatni konferencijski sistem
- napredniji konferencijski sistem
- novi offline reader
- puna podrska bidirekcionim protokolima
U interesu komfornosti rada, prelazak ce biti potpuno transparentan za
korisnike, a obavice se u narednih nekoliko dana. Takode, da bi se korisnici
navikli na novi sistem, postojeca pretplata se produzuje za period od mesec
dana, koliko smatramo da ce trajati prelazni period. Ono sto je mozda
najvaznije, koncepcija sistema je potpuno okrenuta prema Internetu - od
Nove Godine sleduje nadogradnja Unix serverima, ali ce sistem vec u
samom startu nuditi neke od prednosti tog operativnog sistema.
Za detaljnija objasnjenja o buducnosti sistema, na raspolaganju Vam je
konferencija SEZAM, gde cu odgovarati na Vasa eventualna pitanja.
Dobro dosli na Brzi Sezam! :)
Vladan Aleksic
-------------------------------------------27037---
pitanja.2402evlad,
-> #2354, marcoY>>> hocu sezam(TM) prompt R:\> !!!
Y>
Y> Mozes da podesis prompt koji god zelis :)
radi se o default promptu ...
eh, nekada je i prompt bio zaštitni znak na sezam-u ...
pitanja.2403basrak,
-> #2369, johnnya> >>>> dana :((( A i e-mail limit sa Internetom je svega 256 Kb...
> >>
> >> 512kb
> Mali izvod iz rezultata komande STAT , skinuto juče...
> Internet mail (kb) 256 <<<
Pa vidiš da te čovek pali. Nemaju svi isti nivo na Sezamu.
pitanja.2404basrak,
-> #2383, dzakic> Prihod
> od pretplate trenutno završava u kasi bigz-a i jako je teško
> nešto od toga iskoristiti za nabavku zaista neophodne opreme.
Sećamo se razlaza? Tada je, čini mi se, valex tvrdio da je sačinjen novi ugovor
tako da BIGZ nije više vlasnik sezama već da su to "Računari" i da će pare da
se slivaju u "Računare", a ne da vam neko "odozgo" određuje kada i koliko ćete
dobiti kao što je to bilo pre razlaza sa zz-om i dejanr-om. Any comment?
> Nestajanje kursora je bila naša greška, i to je ispravljeno.
> Zahvaljujem se svima koji su nam na to skrenuli pažnju.
A šta nije u redu sa predlogom da se reklama ispisuje *pre* izvršavanja
autoexec-a?
pitanja.2405epson,
-> #2398, mikis
▄- Zato što ljudi koji "dovlače" (a to nisu samo fajl moderator ili
Ja sam hteo da kazem da Fajl Moderator treba da dovlači nešto pod hitno
kao što je noviji F-Prot, Tbav, Dos Navigator (1.49) - ne resetuje video
mode - i bogami neke 16bit-ne program kao što su Netscape i tako dalje !
▄- BTW2,šta te sprečava da pređeš na Win 95?Jedini valjan razlog koji bih
▄- mogao da smislim je slaba mašina (u tom slučaju slaba ti vajda od
▄- najnovije verzije Netskejpa)i nedostatak memorije (što postaje bespred-
▄- metno sa današnjim cenama iste).Odgovore tip "95-ica je sr***e" ili
▄- "mrzim 95-icu" ne prihvatam ;)
W95 je prava sarena laza ;) što i uistinu jeste ! A mašina mi je trenutno
slaba za NT na koji ću da pređen za najmanje mesec dana, još ću videti da
li na Win NT 3.51 Workstation ili WIN NT 4.0 final Worstation (Jel izašao
ako jeste dajte prve utiske !) .
, a pravo da ti kažem "95-ica jeste sr***e a i "mrzim 95-icu" !
pitanja.2406epson,
-> #2398, mikis
▄- Da li ti je možda palo na pamet da se u TVOJOJ centrali nešto pokvarilo?
Da ali tri centrale da se opravljaju u isto vreme nemoguće ! Bar se
nadam :( .
pitanja.2407cnenad,
-> #2401, jevta=>║║ Bilo je nekih obećanja, a okvirni rok je bio početak leta...
=> informacija (sto je po mom misljenju vise od obecanja). Pocetak
=> leta se nigde ne pominje....
Moram da ispravim moju izjavu, planirana je konverzija u novi format
poruka koji će podržavati novi OLR a taj posao je 'trebalo' (ne držim nikoga
za reč) da bude urađen u maju-junu. Samim činom konverzije bi se moralo
preći na novi OLR što znači da je on spreman.
pitanja.2408marco,
-> #2359, payce
>> Zashto u show exchange nema funte i jena?
I austrijskog silinga i francuskog franka ?
pitanja.2409junior,
-> #2389, mdimitrijevic> Za oba sistema (PRO i NET) je potrebno odredjeno vreme da se
> postave na noge.
Eh, kad bi se za godinu dana, oba sistema ujedinila ponovo u jedan .. kakav
bi to BBS bio - 40 linija, Pentium i 486 nodovi, non-stop e-mail, PPP nalozi,
door podsistem (ko zna, možda i igranje DOOM-a preko sezama :), konferencije
najbolje u Jugoslaviji ... Za takav BBS, i pretplata od 20 DEM mesečno ne bi
bila prevelika. A stručnost ljudi u upravi (mladost i kreativnost, udružena sa
iskustvom ;) bila bi dovoljan razlog za pretplatu.
Ko zna, možda je i dobro što se raspao stari Sezam .. možda bi još uvek
zvali na 2400 i dalje slušali isprike kako pošta ne daje nove linije ... :(
Ovako, zdrava konkurencija čuda učini ;))
pitanja.2410mila,
-> #2372, supers> Časopis mogu i da otvorim na stranici bez reklame, a listanje Sezama
> uvek mora da počne sa tom obaveznom stranicom :(
Posmatraj tu obaveznu stranicu kao naslovnu! :)
pitanja.2411ividicki,
mislite da smo sada zadovoljni ?
┌────────────────────────┐
Specijalno za clanove Sezama! │ STIL COMPUTERS │
Uz svaki kupljeni racunar │ Dobracina 4, Beograd │
dobijate 2 poklona. │ Tel: 626-232, 3282-464 │
└────────────────────────┘
-> Stakleni filter za monitor ┌────────────────────────┐
-> Izmenljiva fijoka za │ Postoji razlika. │
Hard-disk └────────────────────────┘
Da li oni prodaju monitore od pre Hrista pa da im je potreban stakleni
filter ? Zanima me kako bi to izgledalo na 17"-nom monitoru sa ravnim
ekranom ili jos gore na 21". :>>>>>
pitanja.2412ividicki,
-> #2307, maksa>-> A 'oces i brze pretrazivanje konferencija, brze pakovanje PAD-a,
>-> veci prostor na disku, jace nodove...?
>->
>-> Nema kopulacije bez penetracije. ;)
e prijatelu moj, zato smo mi tu, mi zato placamo pretplatu,
sta mislis da je malo korisnika koji su aktivni a recimo su platili
ovog meseca za 16 meseci unapred, recimo 100 ljudi puta 100 dinara
je 100.000 dinara, pa recimo 300 ljudi puta 20 dinara to je 60.000
i da vise ne racunamo i da ne ulazimo u to koliko je stil platio
reklamu nije sigurno ni cetvrtinu one sume od 60.000.
pitanja.2413junior,
-> #2412, ividicki> ovog meseca za 16 meseci unapred, recimo 100 ljudi puta 100
> dinara je 100.000 dinara, pa recimo 300 ljudi puta 20 dinara to
> je 60.000
Smanji sve za 1 decimalu i shvatićeš koliko grešiš :(
pitanja.2414teorist,
-> #2157, the.edge=> A sad ozbiljno...sta vam smeta reklama? Nije ceo ekran pa sad da bude neka
=> frka, reklama je izvor love koliko se ja secam.
Zato što je gledam pri SVAKOM loginu i POSLE AutoExeca :((
=> Dakle vise reklame i bogatiji sistem...ALI ono sto meni smeta je to sto
=> je sezamnet drzavna firma, samim tim nisam siguran da ce putem ovih reklama
Kakve veze ima da li je firma državna ili ne ????
=> To meni STVARNO smeta, neka mi prikazu 10skrolujucih reklama, ali da sam
=> siguran da ce se sistem poboljsati.
Ja bi trpeo toliko reklama por uslovom da dobijem 30min FTP-a dnevno :)
=> btw: na SVAKOM bbsu na pocetku ide GOMILA reklama i stvari pa nikom ne
=> smeta, sta ovde dizete frku?
??? Odakle ti to ???
Na većini BBSova koje zovem imam najviše 1 ekran, ali... heh... to su
BBSovi koji su FREE ! a ne plaćeni sistemi... a to je ipak razlika...
i to velika...!!!
Ako već plaćam(o) pretplatu, red bi bio da nas barem malo poštede ovakvih
jeftinih a napornih smarova :((( Neka reklamu šutnu u neku forsiranu
konferenciju ???? na primer ?
pitanja.2415teorist,
-> #2191, nenad=> Prava stvar bi bio transfer protokol koji bi omogućio korišćenje
=> sezama (recimo chat, ili bilo šta drugo) uz transfer.
S-MODEM protokol -> UL + DL + CHAT linija (koja na Sezamu može da bude
komandna ? :)) )
Postoji u verzijama za PC i Amigu (ne znam za MAC i Atari ? :( )
pitanja.2416snoop,
Da li je moguce videti koliko je puta skinut fajl, koji sam ja na primer
zakacio uz neku poruku u konferenciji?
P.S Kad nameravate da prestanete da balavite vise o reklamama, upravi i
globalnom problemu potpisivanja na kraju poruka?
pitanja.2417hercog,
-> #2412, ividicki»» ovog meseca za 16 meseci unapred, recimo 100 ljudi puta 100 dinara
»» je 100.000 dinara, pa recimo 300 ljudi puta 20 dinara to je 60.000
100 * 100 = 10000 (deset hiljada)
300 * 20 = 6000 (šest hiljada)
Sale
pitanja.2418maksa,
-> #2412, ividicki>> 100 ljudi puta 100 dinara je 100.000 dinara,
U kom to brojčanom sistemu?
>> e prijatelu moj, zato smo mi tu, mi zato placamo pretplatu,
E prijatelju moj, zapitaj se gde i to malo para odlazi.
pitanja.2419madamov,
-> #2412, ividicki
> reklamu nije sigurno ni cetvrtinu one sume od 60.000
Prvo, nije suma nego iznos, a drugo, nešto ti nije u redu sa kalkulatorom, sve
iznose koje si naveo podeli još sa 10.
pitanja.2420ilazarevic,
-> #2396, loco> Ja licno imam 15 godina, i sigurno me treba smatrati jednim od
> mladjih korisnika Sezama.Licno pratim par konferencija,poneki
Čuj, imao sam i ja 15 godina, ne tako davno. Meni lično uopšte ne smeta
uzrast čoveka sa kojim razgovaram. Konferencijski sistem pruža mlađim
korisnicima ravnopravnost sa starijima, i to je jedna od dobrih osobina
modemske komunikacije.
> Kako podici nivo poruka kod 'klinaca' kao sto sam ja i mnogi
> drugi koje ne zanimaju pascal c++ i slicno? Ili mozda i ja
> spadam u redove onih koji srozavaju ugled Sezama?
Ne mora da te zanima C++ ili Pascal da bi te ljudi shvatali ozbiljno. Ovo što
ću napisati ne odnosi se na tebe lično - dovoljno je samo da pripaziš na
pravopis, interpunkciju, da razmisliš dvaput oko svake rečenice koju napišeš,
i rezultati će biti očigledni. Ceniće te i oni ljudi sa kojima se ne slažeš u
diskusiji, zato što će videti da zaista angažuješ mozak kad pišeš poruke.
Kada mi dođe da napišem glupu poruku, uglavnom je napišem, pa odmah obrišem.
Naravno, neke glupe poruke i objavim ;)
pitanja.2421apostol,
Reklama meni ne smeta, ali da li mislite da ako ubacite još koju
može doći jedna vezica s internetom? Koliko uopšte iznajmljene linije
koštaju?
A da li blizu zgrade Bigza ima nešto što je povezano s akademskom
mrežom, pa bi možda moglo da se kupi par desetina metara kabla i
spoji bez PTT posredovanja :)))) ?
A II O C T O JI
pitanja.2422evlad,
-> #2373, hercogY> Da, ali da li ostali korisnici trebaju da čitaju njegove
Y> baljezgarije ili moderator treba malo više da radi??
hm, kad neko počne da _talasa_ modulator bi prvo trebao
da ga upozori preko maila, pa onda jelte represivne mere ...
ovde te samo sačeka SYSMSG ... :(
taggy: sezam-not still-net oups sezam-net still-not
pitanja.2423evlad,
-> #2386, juniorY> nesumnjivo veća. Ali zamisli ovaj sistem za pola godine, ili godinu
Y> dana, kad se i ovi "novi klinci" smire, kultivišu .. ne misliš li da će
Y> ta razlika biti opet zanemariva?
Izvini sine, a ko će da ih kultiviše kada svi _matori_ dignu sidro odavde ?
Koliko primećujem, oseti se postepena migracija _starih_ sezamovaca na pro :(
Šta misliš zašto ?
Za sponzorstvo ću da kažem samo ovo i to je zadnje od mene (na tu temu):
U zglavna vremena dok je ovo bio SEZAM gde je bila privilegija biti
član ;) sećam se reklama u vidu cirkulara, komercijane konferencije.
Pitam se:
Zašto nisam dobio mail sa pismom od 5 kb (ako treba) da je still to i to,
da sezmovcima sa odštampanim mailom daje popust od 0.000001% itd itd.
Ovakvo pojavljivanje reklame ispod autoexeca samo iritira :(
ako ste već dopustili da imamo autoexec, tada je stvar korisnika
kakav će ga promt dočekati i koje informacije želi da ima na ekranu
poslednje. Kolko njih ima who listu koja jednostavno _pobegne_.
ps. zak-u svaka čast, samo se plašim da ga ne izrade, znaš sine, teško
je kad daš pare u kuću, a posle ti maćeha daje na kašikicu ...
tako da je o profesionalizmu ovde khm jelte je teško reći nažalost :(
primer1: knjige još nema, štampa se već koliko nedelja :(
primer2: koliko puta su računari zakasnili
primer3: najava za brisanje starih poruka je tek sad počela
da stiže na vreme (7 dana ranije)
primer4: olr
da li treba dalje ? za ovo nije kriv Vladan ili Zak,
već je to tako kako je :( (BIGZ)
pitanja.2424micotakis,
-> #2352, lexus Le> Ti si ovim rekao i više nego što je trebalo :)))
Le> Govorilo se o Yu BBS-ovima.
O.K. Čuće se za jedno 2 godine max. Imam ludog ortaka. Oće direktan
link sa internetom i liniju 24h. U stvari ima ih možda i trojca takvih.
Le> Prvo i prvo, ja ne zavodim red i zakon već kažem da je reklama šugava
Le> i budjava. Na to imam veliko pravo, budući da već postoji ova konf.
Ja sam rekao da tebe još i mogu da razuem, jer si na 1200. Ostali mi nisu
jasni.
Le> ja sam bio na mnoooogooo BBS-ova samo što su mi svi dojadili tako
Le> da sam ostao samo na Sezamima.
Greška. Nisi to trebao da uradiš.
EMPIRE
pitanja.2425micotakis,
-> #2374, junior Ju> Da je šaren ... jeste, nije, ko da je to važno. Ne mogu se svi
Ju> ukusi uskladiti. Znam da te nervira sadašnja paleta boja, da si tražio
Ju> njenu promenu par puta, ali moraš da shvatiš, da ne možeš imati 2
Ju> sistema identički jednaka. U čemu bi bila fora da nazoveš Pro i tamo
Da li ste vi ljudi svesni o čemu pričate? "Sadašnja" paleta boja je sta-
ndardna MSDOS paleta boja. Nemate vi po 10 godina i da ne znate o čemu se
radi. Paleta se može menjati. Ali zašto bi se oni patili sa tim, kad već
postoji gotova paleta koja ide uz MSDOS? U tome je poenta.
Kome se ne sviđa paleta nek je promeni na kućnoj mašini i gotovo.
Uđi brate u NCC i promeni paletu, snimi je ko PAL1.PAL i u autoexec dodaj
liniju NCC C:\NU\PAL1.PAL /PALETTE , valjda tako ide.
Ja se u poslednje vreme zezam i menjam boje dok sam u chatu. Tako sam uvek
na istoj boji, bez obzira kako je drugi vide.
EMPIRE
Jel možda treba da šaljem NCC? Ili imate NORTON UTILITES?
pitanja.2426micotakis,
-> #2381, dzakic Dz> Neko ipak mora biti zaludan. Ove podatke koje pominješ lako je
Dz> odseći, ali je pitanje da li bi se time uništio deo nekada
Dz> potrebnih podataka. Lično, linije "Received" me ne zanimaju,
Dz> bitno je da je poruka stigla, pogledam kada je poslata (Date) i
Dz> od koga je (From). Da li mislite da bi bilo korisno filtrirati
Dz> internet zaglavlja i izbaciti 'nepotrebno'?
Naravno da se lako mogu iseći. Ali ako već to radiš, PAZI ŠTA RADIŠ.
Obavezno ostavi From: polje. Ostalo i nije toliko bitno. Zbog tog
filtriranja sam i rekao da je korisno potpisati poruku sa kompletnom
adresom.
Proverio sam ono o čemu pričaju ljudi stavrno sezam dodaje svoj tag
na dnu poruke.
Ispiše -- pa u sledećem redu SezamNet...
Stvarno ubacuju rekalmu u mail.
Ako su se ljudi žalili na zaglavlje onda znači da im smeta. Meni lično ne
smeta, navikao sam a kilometarska zaglavlja.
EMPIRE
pitanja.2427micotakis,
-> #2383, dzakic Dz> Subj: Reklame
Dz> Nestajanje kursora je bila naša greška, i to je ispravljeno.
Dz> Zahvaljujem se svima koji su nam na to skrenuli pažnju.
Lepo od vas. Još samo da je ubacite PRE autoexeca i eto sreće.
I da malo sredite reklamu. Slova kojima piše Stil su loše urađena.
Dobijate sutra tu istu rekalamu sa lepim slovima.
EMPIRE
pitanja.2428ramirez,
Kakve su ovo stvari sa download-om? Nesto u stilu "... prelazi vas
mesecni limit..."!!!?
pitanja.2429micotakis,
-> #2391, cnenad Cn> Važno je da možete prekinuti izršavanje AUTOEXEC-a sa CTRL-X (ako
Cn> niste znali) ali ne i odgovorom na pitanje Dalje/Da/Ne ? sa NE ! :(
E ljudi, zar ovo nije razjašnjeno. To CRTL-X NE PREKIDA AUTOEXEC, već
komandu koja je u toku. Znači prvo prekineš, ma li, pa gr li, pa co vi.
A što tako?
Dodaš lepo na početak
..set prompt $s
..echo Komanda:
:uvod
i gotovo. Onda ti je ono što se do sad izvršavalo procedura uvod. I onda
lepo, ako ti treba otkucaš uvod i on to odradi, ako nećeš ne diraš.
EMPIRE
pitanja.2430micotakis,
-> #2392, cnenad Cn> A ko ti je to rekao da se pravi OLR ?
Nesh i SpaceAce su rekli da se bave pravljenjem OLR-a. Pravio svako svoj
pa nikom ništa.
EMPIRE
pitanja.2432micotakis,
-> #2403, basrak Ba> Pa vidiš da te čovek pali. Nemaju svi isti nivo na Sezamu.
E odlično. Sad i ja da se umešam.
Ajde nek mi neko objasni kako se zaslužuje veći nivo. Pojednci imaju
3 x 40 minuta i komandu za re-log. Interesuje me čime su to zaslužili.
Da nisu lepši od nas ostalih ili pametnije ili značajniji?
Znam da ili niko neće odgovoriti na poruku ili će biti obrisana.
EMPIRE
pitanja.2433micotakis,
-> #2411, ividicki Iv> Da li oni prodaju monitore od pre Hrista pa da im je potreban stakleni
Iv> filter ? Zanima me kako bi to izgledalo na 17"-nom monitoru sa ravnim
Iv> ekranom ili jos gore na 21". :>>>>>
U Aprilu su prodavali sledeće monitore:
14" mono (Philips 7BM749)
14" kolor (Philips 14C)
14" kolor (LR NI)
14" kolor (Philips 14B)
15" kolor (DTK)
15" kolor (Philips 15A)
17" kolor (Targa)
17" kolor (Philips 17B)
17" kolor (Philips 17T)
17" kolor (Philips 17A)
Nemam novi cenovnik, možda imaju i 21". Mrzi me da se popenjem i da tražim
od Tanje. Poenta je u tome da se u svaku osnovnu konfiguraciju ide 14" ko-
lor (Philips 14C). Za svaki drugi postoji odgovarajuća doplata.
Znam da šumim, ali nisam mogao da izdržim. Moram da branim komšiluk.
EMPIRE
pitanja.2434zeljkoj,
-> #2428, ramirez> Kakve su ovo stvari sa download-om? Nesto u stilu "... prelazi
> vas mesecni limit..."!!!?
Upravo pogledah stat:
Ukupno: 3589, Tekući mesec: 9257. Zanimljivo. :)
pitanja.2435nenad,
-> #2367, dizel> O čemu bi trebalo da se tu piše?
Praktično o bilo čemu, ali ovde uopšte nije bila reč o _pisanju_,
to nisu bile ni poruke, često nisu sadržavale ni jedno slovo već
samo citat... Konferencija jeste neobavezna, ali po temi
_razgovora_, njena neobaveznost ne znači da može da šalje ko šta
hoće i koliko hoće.
> Ne znam zašto bi ste je ukidali!
""""""
Ako ne ispunjava osnovni cilj zašto je osnovana, onda ne postoji
ni potreba za njom.
pitanja.2436nenad,
-> #2350, hercog> Ti si to nešto pobrkao, nikad u mom who komentaru nikad nije
> stojala ni jedna firma :)
Moguće, meni se čini da sam kod tebe i kermit-a viđao reklamu za
firmu koju pominješ u rezimeu.
pitanja.2437nenad,
-> #2347, seki> Koliki je mesecni limit za download?
Trenutno iznosi 32MB. Komanda 'stat' daje, između ostalih, i ovaj
podatak.
> Htedoh da prebacim Netscape 3.0, pa mi sistem javi da sam ga
> prekoracio.
Sređeno je, možeš da preneseš softver do kraja. :)
pitanja.2438loco,
Ja imam jedno pitanje! Ne bi li bilo u redu da moderatori
obrazloze zasto su ponistili neku poruku? Upravo me je strasno
iznerviralo sto mi je moderator obrisao poruku u vicevima!
ZASTO????? Nije bio prost(jedino se pojavljuje rec kretenu) a
ako je bio ranije onda hocu da mi moderator to kaze, inace dzaba
ti bio sezam i sve ostalo ako zavlada moderator-monarhija!
pitanja.2439loco,
-> #2420, ilazarevicSve je to uredu, ali onda treba reci CHAT sluzi za lupanje
gluposti a ozbiljne konf. za ozbiljne razgovore!
pitanja.2440mdimitrijevic,
-> #2409, junior> Ovako, zdrava konkurencija cuda ucini ;))
Slazem se, samo dobra konkurencija moze da napravi cuda, nista drugo.
Pogledajte PC PRESS i RACUNARE, SEZAM PRO i SEZAM NET. Ma nesto se mislim,
kad bi neko otvorio sistem tipa Sezam i startovao izdavanje novog kvalitetnog
casopisa, mi korisnici bi bili na velikoj dobiti. Samo, malo nas ima u ovoj
zemlji, treba da pocnemo sto vise da se razmnozavamo, pa kad nas 100 miliona
navali da ubedjuje :) Eh, puste zelje ... :)
pitanja.2441ividicki,
E ovako, ok, ajde ako moram da trpim reklamu trpecu je, ali dajte
onda da to bude profesionalno, neka ostane ovakav sistem, ali recimo
ubacite i komandu SHOW REKLAMA (reklame) da ako me nesto interesuje
ne moram da ceprkam po backscroll-u, takodje trebalo bi ubaciti
cenovnik istih.
cu
pitanja.2442dr.grba,
-> #2423, evlad>> Koliko primećujem, oseti se postepena migracija _starih_ sezamovaca na pro
>> :( Šta misliš zašto ?
Na osnovu čega si to primetio? (:
>> da li treba dalje ? za ovo nije kriv Vladan ili Zak,
>> već je to tako kako je :( (BIGZ)
Zemo, koga ti u stvari napadaš? (:
pitanja.2443hercog,
-> #2436, nenad»» Moguće, meni se čini da sam kod tebe i kermit-a viđao reklamu za
Kod kermita se pominje jedna firma VEGA, a kod mene u formu
se pominje firma VEGA Lab :)
Sale
pitanja.2444mdimitrijevic,
-> #2441, ividicki> ubacite i komandu SHOW REKLAMA (reklame) da ako me nesto
> interesuje ne moram da ceprkam po backscroll-u, takodje
> trebalo bi ubaciti cenovnik istih.
Bilo bi lepo da se uvede ovakav servis. U interesu svake firme koja
bi se mozda reklamirala bi bilo da stalno stavlja najnovije cene. A ovo mi
je dosta potrebno, Racunari i PC Press izlaze mesecno a promene cena su u
medjuvremenu, a i nisu ispisane u svim reklamama.
pitanja.2445mikis,
-> #2381, dzakic+> od koga je (From). Da li mislite da bi bilo korisno filtrirati
+> internet zaglavlja i izbaciti 'nepotrebno'?
Lično mislim da ne bi trebalo, jer se iz zaglavlja često mogu saznati
neke korisne stvari. Idealno bi bilo, kao što je vlad pomenuo, da se ovo
rešava na nivou OLR-a (mislim da nema mail ili news čitača koji ovo ne
podržava).
Ipak, to ne znači da treba ubacivati reklamu u telo poruke (za to
postoji odgovarajuće polje - Organisation).
pitanja.2446zdrakulic,
Kako da odgovorim na poruku koja se iznenada pojavi dok npr. citam viceve?
zdr... junior.
pitanja.2447epson,
-> #2441, ividicki
▄- E ovako,ok,ajde ako moram da trpim reklamu trpecu je,ali dajte
Jel ste to namestili da se rekla pojavljuje svaki 3 ili 5 put
po logovanju ? I opet molim da se reklama pojavljuje pre autoexeca
jel mi uvek odleti WHO lista !
pitanja.2448dzakic,
-> #2446, zdrakulic> Kako da odgovorim na poruku koja se iznenada pojavi dok npr. citam
> viceve?
Ne znam kako misliš 'iznenada pojavi'? Kada kreneš sa on-line
čitanjem (conf read), biće ti prikazane sve poruke koje su u
bazi u trenutku kada si zadao komandu. Ako koristiš opciju /i,
posle svake poruke dobijaš prompt sa mogućnošću slanja odgovora.
Kada nakon čitanja poruka u toj ili svim konferencijama kažeš
conf seen, biće označene samo poruke koje si pročitao, tj. one
koje je sistem prikazao, pa će one koje su stigle u međuvremenu
(iznenada) biti i dalje nove.
Tada možeš ponovo dati komandu za čitanje.. i tako dok ne
pročitaš sve.
pitanja.2449ilazarevic,
-> #2439, loco> Sve je to uredu, ali onda treba reci CHAT sluzi za lupanje
> gluposti a ozbiljne konf. za ozbiljne razgovore!
Slažem se, CHAT konferencija mora da postoji, i šum treba usmeravati tamo.
pitanja.2450supers,
-> #2432, micotakis>> Ajde nek mi neko objasni kako se zaslužuje veći nivo. Pojednci
>> imaju 3 x 40 minuta i komandu za re-log. Interesuje me čime su to
>> zaslužili. Da nisu lepši od nas ostalih ili pametnije ili značajniji?
Javili su se na javnu ponudu administratora da učestvuju u testiranju
i savetovanju pri razvoju sistema. Ima tome već par meseci.
Naravno, nigde nije pominjano dodatno vreme da bi se javljali oni kojima
je bitno da pomognu, a ne da steknu ekstra vreme.
P.S. Nemam komandu za relog.
pitanja.2451nenad,
-> #2376, guta> Koliki je limit za Internet mail u slučaju pretplate za firme (8h)?
Limit je 1MB.
pitanja.2452nenad,
-> #2416, snoop> Da li je moguce videti koliko je puta skinut fajl, koji sam ja na primer
> zakacio uz neku poruku u konferenciji?
Poruku uz koju ćeš da zakačiš fajl pošalji se conf write xxx /r i
svaki put kada neko preuzme fajl dobićeš sysmsg o tome.
Nije potrebno da isti fajl kačiš u tri konferencije.
pitanja.2453nenad,
-> #2446, zdrakulic> Kako da odgovorim na poruku koja se iznenada pojavi dok npr. citam
> viceve?
Nije moguće, moraš da prekineš čitanje i odgovoriš. Zbog toga je
najbolje da poruke čitaš off-line (procedura SEZAM iz
autoexec-a), uz korišćenje nekog od off-line reader-a.
pitanja.2455mdimitrijevic,
-> #2448, dzakic> Kada nakon citanja poruka u toj ili svim konferencijama
> kazes conf seen, bice oznacene samo poruke koje si
> procitao, tj. one koje je sistem prikazao, pa ce one koje
> su stigle u meduvremenu
Ne bih rekao da je tako (osim ako nesto niste iznenada uradili).
Koliko sam ja primetio Sezam NET oznacava kao procitane sve poruke u
temi cak iako je procitana SAMO JEDNA poruka. Ovo sam vec predlagao da
napravite.
pitanja.2456vlajel,
-> #63, dzakic * Reply to msg originally in SEZAMNET
-=> Quoting Dzakic to All <=-
Dz>
Dz> U rad je pušten SezamNet QWK servis.
Dz> Kao podrška, uvedena je komanda 'QWK' u okviru PAD režima i prekidač
Dz> /K u okviru komande EXEC.
Dz> Komandom 'PAD QWK' (ili samo QWK unutar PAD podsistema) vaš textpad
Lepa promena,samo meni na 'pad qwk' kaže nema textpada,probam
u pad režimu samo 'qwk' al jok:) elem ondaK mu kažem 'sezam'
i na pitanje prenos sledi odrečno i tek sada komanda 'qwk' radi ?
ili nisam nešto najbolje shvatio?:<
Pretpostavka je bila da na 'pad qwk' aVtomaCki pravi NETnnn.qwk
Dz> [** Uz poruku 'SEZAMQWK.TXT' (13979 bytes)]
Još kad bi se moglo iz olr-a dl vezanog fajla kao iz sor-a.....
PS:ovo je proba iz BW 2.30
┌─────────────────────────────────────────────────┐
│vjelinek@setnet.co.yu vjelinek@fon.fon.bg.ac.yu │
└─────────────────────────────────────────────────┘
... Private mail
pitanja.2457vlajel,
-> #63, dzakic * Reply to msg originally in SEZAMNET
Dz> [** Uz poruku 'SEZAMQWK.TXT' (13979 bytes)]
Još kad bi se moglo iz olr-a dl vezanog fajla kao iz sor-a.....
PS:ovo je proba iz BW 2.30
Hoops:) malo sam se zaleteo,kad sam pročitao txt vidim da je ovo
moguće:)
... Private mail
pitanja.2458davla,
Moze li mi neko dati najbolji init string i dial prefix za modem
CL-MD1414 (Cirrus Logic odnosno GVC) za zvanje Sezama.
pitanja.2459obren,
-> #2457, vlajel> * Reply to msg originally in SEZAMNET
Ne razumem šta si ovde radio? Sudeći po ovom hederu koji je BW ubacio, ti
si "preusmerio" reply u istu konferenciju u kojoj je i bila poruka na koju
repliciraš?! :)
Kada repliciraš jednostavno pritisni 'r' i to je to...
Druga stvar, pitanja vezana za QWK servis treba slati u temu SEZAMNET:olr
a ne u SEZAMNET:pitanja, mislim da je naglašeno u najavnoj poruci jutros.
> Hoops :) malo sam se zaleteo,kad sam pročitao txt vidim da je ovo
> moguće :)
Za one koji hoće da koriste QWK servis: obavezno skinite fajl koji je
okačen uz poruku 1.63 - nije stavljen tek tako!
> ... Private mail
Vidim da ti je promaklo sledeće dok si čitao uputstvo:
Tagline Behavior Preferences/Tagline selection type No Tags (obavezno)
...
╔══════════════════════════════════════════════════════════════════════╗
║ Zadnje dve opcije obavezno postavite u svom čitaču! Upotrebna tagova ║
║ u porukama je u suprotnosti sa pravilima ponašanja na SezamNet-u i ║
║ povlači ukidanje prava na korišćenje QWK servisa na sistemu! ║
╚══════════════════════════════════════════════════════════════════════╝
pitanja.2460bomil,
Kako da svoj net00568.zip resetujem tako da
pocinje odbrojavanje od nule. Inače kada se
ulogujem na Sezam koristim Menu-Auorežim za
skidanje svih poruka.
Uz put potreban programcic koji moze da brzo
pregleda fontove sa CDa jednostavnim priti-
skanjem kursora, ili da napravi katalog kao
na primer program fontsee za vec instalirane
fontove
Pozdrav
pitanja.2461loco,
Farsa se nastavlja. Ja posaljem poruku u conf vicevi.4 gde
zatrazim da mi se objasni zasto je moj vic obrisan. Sacekala me
je poruka "U petak vasu poruku u vicevi.4 obrisao moderator"
Pa gde tu ima smisla? Da se razumemo meni nije vazno da li je
vic obrisan vec ZASTO? Valjda imam pravo, kao clan Sezama, da
znam to. Ako treba korisnici da znaju kako da se ponasaju onda
to vazi i za moderatore!!! Zar se ne slazete?