pitanja.2566firus,
-> #2552, budim>(:) Nije. Razmisljalo se i o smanjivanju ovog limita jer 99,9%
>(:) korisnika mesecno ne 'potrosi' ni polovinu trenutnog.
> Koliko vidim, akcija razmisljanja, sprovedena je u delo...
> Poruke su smanjene na skoro polovinu od ranijeg. Nema problema,
Cinjenica je da ja ne ucestvujem previse aktivno u
konferencijama (mada sam imao par naleta zelje i inspiracije,
koji su netragom nestali kada sam naisao na nerazumevanje
sagovornika - sto je irelevantno za ovu diskusiju), ali smatram
da je smanjenje pomenutog limita jedan krajnje nekorektan cin,
koji je (ne mogu da se otmem tom utisku) upravljen pre svega
prema jednoj odredjenoj grupi korisnika ... Neka mi svi oproste
zbog ovakvih konstrukcija, ali cinjenica je da tako izgleda. Ljudi
koji pisu preko 300 poruka mesecno, uglavnom nisu korisnici koji
sume vec (relativno) ozbiljni diskutanti koji ucestvuju u mnogim
konferencijama, znaci imaju sirok spektar znanja i interesovanja.
I, ako aktivno ucestvuju u radu 5 konferencija, onda dnevno
svakako moraju da posalju preko 2 reply-a (po konferenciji), sto
automatski znaci i vise od 300 mesecno. Pre, ili kasnije, ostace
"bez teksta" - otprilike kao kada bi nekome na mitingu u sred
govora, iskljucili mikrofon - sto je krajnje nekorektan cin slozice
se svi. Od slobode govora na ovaj nacin, nema nista. Vecina
korisnika i nadleznih se zalaze za demokratiju, ali je demokratije
na SEZAM-u sve manje ...
U krajnoj liniji, smatram da je bolje i 1000 poruka od
kojih je 50% sumecih, nego 100 "kvalitetnih" - to je bar pokazatelj
da je jedan sistem ziv.
Ako se dobro secam prica Z. Zivotica i D.Ristanovica,
osnivaca sistema, SEZAM je zamisljen pre svega kao konferencijski
sistem, a tek potom kao file server (chat rezim je nastao mnogo
kasnije). Sad, ako se ugase konferencije, onda od prvobitne
koncepcije nema nista, a verujem da ima i boljih FS-a.
Takodje, smatram da Uprava treba da povede vise racuna o
tome zasto tako mali procenat korisnika aktivno ucestvuje u
konferencijama nego da brine o nekolicini koji "previse" pisu,
i koji ce napuniti disk(ove) ... Pa muku mu ljutu, zasto se
stare konferencije ne smeste na neki backup medijum (ili jos
bolje, CD koji bi se bez problema mogao pretrazivati) i na taj
nacin oslobodi mesto za nove, ionako su mnoge od starih poruka
jednostavno neaktuelne (pregazilo ih vreme ;).
> To nije ohrabrivanje suma, ovo sto radite je kaznjavanje
> korisnika koji po misljenju moderatora promase temu...
BTW, da li iko od nadleznih ima nameru da javno objavi
spisak moderatora, ali po konferencijama - bar da se zna ko sta
moderise !?
I, koliko je meni poznato, uloga moderatora je da moderise,
tj. usmerava diskusiju, a ne da izigrava dezurnog zandarma i brise
poruke po kratkom postupku, koje po njegovom kriterijumu
predstavljaju sum ili promasenu temu. Pa valjda idu prvo upozorenja
i sl. !? U krajnoj liniji, korektno je objasniti neki svoj
postupak, pogotovo ako je drastican - a ljudi se zale da se poruke
brisu bez ikakvih objasnjenja.
> Zao mi je sto od Sezama pravite ovo...
Zao mi je sto sam se tako kasno ukljucio na SEZAM, jer,
koliko mi se cini, ovo je pocetak njegovog kraja, sto ce reci,
propustio sam njegove zlatne dane. Steta, Internet jeste lepa
stvar, ali BBS-ovi su mi mnogo vise na srcu, zato je steta da
propadne jedan od prvih (i najvecih) YU BBS-ova ...
E, ako sad neko replicira i pocne da objasnjava kako SEZAM
nije BBS, onda ... ;(((
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2567spantic,
-> #2537, snemcev> Za gledaoce sa jeftinijim ulaznicama: dok se ovaj sistem zvao Sezam,
> postojala je konferencija COMMERCE za koju je postojao cenovnik, a
> čitanje komercijalnih oglasa nije bilo forsirano od strane Uprave
> sistema.
Nije baš tako. Prvo, konferencija Commerce nikada nije postojala,
verovatno si mislio na Oglase, koja nikada nije zaživela.
Inače, uvek je u cenovniku postojala stavka reklama na ulazu u
sistem. Svojevremeno je Saga bila platila istu, a bilo je i drugih
slučajeva.
pitanja.2568hercog,
Nekoliko zamerki ugovoru o korišćenju SezamNETa prema datoteci
UGOVOR.TXT iz direktorijuma sezam/novosti
3. Korisnik se obavezuje da pri prijavljivanju sistemu da tačne i
potpune podatke o sebi i da u predviđenom roku uplati iznos
tromesečne, polugodišnje ili godišnje pretplate koji je propisala
Uprava Sezama.
** Nigde se ne predviđaju i mesečna, dvomesečna i druge pretplate...
6. Korisnik se obavezuje da neće omogućiti trećim licima da,
koristeći njegovo ime i lozinku, pristupaju Sezamu.
** Nisam primetio da se ovo poštuje... :(
druge usluge. Korisnik takođe ima pravo pristupa i neograničenog
ostavljanja poruka u svim javnim konferencijama na Sezamu. Uprava
** Da se možda nedavni postupak uprave ne kosi sa ovom tačkom ugovora
(tačka 6. ugovora)?
21. U slučaju brisanja poruke u skladu sa članom 20, Uprava Sezama će
o tome obavestiti Korisnika. Od tog trenutka prestaju prava Uprave
Sezama i Redakcije "Računara" na raspolaganje porukom iz članova
12 i 13.
** Da li se ovo poštuje?
Sale
pitanja.2569zmdjokic,
-> #2563, snoop>
>> Kako da skinem faűjlove preko 3Mb, jer mi trajanje seanse od
>> 30 min. to ne omogucava?
>
> Podesi u comm programu zmodem resume, pa skini koliko mozes za
> tih 30 min. pa nazovi ponovo i nastavice se transfer tamo gde
> si stao.
Imam Telemate 4.20 i molim te reci mi ako znaš gde se nalazi ta opcija za
podešavanje.
Pozdrav!
pitanja.2570lexus,
-> #2568, hercog=> druge usluge. Korisnik takođe ima pravo pristupa i neograničenog
=> ostavljanja poruka u svim javnim konferencijama na Sezamu. Uprava
Zanimljivo, zanimljivo... :)
Mogli ste prvo ugovor da promenite, pa tek onda da menjate pravila,
bilo bi zakonito :) Ovako...
Manje-više što je potez prilično nerazuman. U 6 meseci SezamNET-a
tri puta je budim stigao do 500 poruka, ja sam stigao dva puta,
vpoznanovic jednom, a madamovu je malo falilo da to učini prošlog
meseca, a stigao je skoro do 400. 90% ovih poruka se slilo u
konferencije SPORT i FORUM, a ostatak u CHAT. O chatu je već bilo
reči, forum je priča za sebe. Onda konf. sport. Prilično mlada
konferencija, a definitivno najbolja i najposećenija na SezamNET-u.
U toj konf. su, inače, najaktivnija tri prvoplasirana sa ovomesečne
top20 liste, zbog kojih je i uvedeno ovo smanjenje limita. Moderator
sporta, po mom mišljenju, ima prilično lak posao, nema puno glupih
poruka, nema puno zezanja i šuma. Hm... zastranih ja ;)
Ako nekoga zanima nastavak ove poruke neka mi piše u mail, pošto
nemam nameru da pišem čaršave uludo. Uludo? Naravno da je uludo,
kad 'nenad the almighty' neće ni pročitati ovo, a čak i ako pročita
neće se udostojiti da razmisli o poruci, a o komentaru da ne govorimo.
A priča se da je dejanr netolerantan :)
pitanja.2571banga,
-> #2569, zmdjokic> Imam Telemate 4.20 i molim te reci mi ako znaš gde se nalazi ta
> opcija za podešavanje.
Options/Protokol chekiraj Zmodem Recovery i skini File name guessing
pitanja.2572marco,
-> #2558, vlad
>> Ja sam jasno rekao na kakva pitanja mislim, ali ti se izgleda malo pravis
>> blesav B(.
Izvini. Znam da sam malo preterao, ali nisam mogao da gledam
kako coveka 'napadas' posle prvog pitanja kao da je pitao to
isto X puta. A ovo i jeste konf za sva pitanja u vezi sistema,
a ako su neka pitanja glupa to je zato sto ima puno novih
korisnika koji nemaju pojma :)
pitanja.2573dizel,
-> #2568, hercog> druge usluge. Korisnik takođe ima pravo pristupa i
> neograničenog ostavljanja poruka u svim javnim konferencijama
> na Sezamu. Uprava
>
> ** Da se možda nedavni postupak uprave ne kosi sa ovom tačkom
> ugovora (tačka 6. ugovora)?
Upravo sam i ja ovo pročitao pre neki dan! Da li možda treba
da angažujemo nekog advokata da razreši pravni spor? Mislim
da i vi znate da, ukoliko je ugovor sklopljen, mora biti ispoštovan
do kraja, ili biti raskinut pod specifičnim okolnostima! Pošto tih
specifičnih okolnosti nema, da biste izmenili neku stavku iz ugovora,
morali ste bar prvo da date stvar na glasanje na ovom sistemu! Ovo zaista
nema smisla!
pitanja.2576nikola.s,
-> #2556, nenad> paketu uplacena pretplata. Kada i ako se odlucimo za
> tarifiranje malih oglasa, cena bi trebalo da iznosi oko 10-ak
> dinara, znaci po sadasnjim cenama pretplate oko mesec dana.
Izgleda da cemo uskoro docekati da ti se za svaku poruku u
nekoj konfi odbija dan od pretplate, za svaki poziv Sezama
po minut, za svaki kb dl-a po sat, za minut proveden u chatu
po 2 sata od pretplate itd.....
Ovo uopste nije daleko od istine, a onda ce se mnogi zapitati
Sta to Sezam uopste nudi i sta korisnik placa ?????
pozdrav,
Nikola R.S.F.C.
pitanja.2577nikola.s,
-> #64, valex> Mesecni limit za broj konferencijskih poruka smanjen je sa 500
> na 300 poruka.
Da se na pocetku razumemo, u proslom mesecu sam imao 13x
poruka, ali jednostavno smatram da ovo nije u redu. Ako
je neko dosao na Sezam samo zbog konferencija i platio
pretplatu, misleci da ce moci da pise po 500 (nije bitan broj)
poruka, onda nije u redu da vi taj broj poruka smanjite, i to
skoro za polovinu. Takodje dosta je indikativno to sto je
smanjenje broja poruka doslo neposredno posto je jedan korisnik
pitao da li ce doci do povecanja limita.
> pojedinacnih i ekstremnih slucajeva,
Sta znaci ovo "ekstremnih" ?
> ne ugrozava prakticno ni jednog korisnika,
A sta cemo sa onima koje to ogranicenje ugrozava ?
Da li stvarno mislis da njima nesto znaci to sto nikog drugog
to ne ugrozava. Njima to jednostavno smeta, i normalno je da
njih ne zanima da li nekome taj limit smeta ili ne....
> mogucnost da u toku meseca svakoga dana, u proseku, ostave cak
> po 10 poruka,
Na osnovu cega je onda odredjivan prosli limit ?
> sto je, smatramo, vise nego dovoljno.
Da li ovo znaci da uskoro mozemo ocekivati jos neko
ogranicenje limita ?
> Specijalne prilike (ako neko redovno salje na Sezam materijale od
> interesa za veci broj clanova i sl.) tretiracemo kao posebne
> slucajeve.
Koliki je taj veci broj clanova ?
Ko ce to odredjivati korisnici ili uprava ?
> Na ovaj korak smo se odlucili posto je zbog povecanja broja
> clanova i sve vece kolicine informacija koje se preko Sezama
> razmenjuju neophodno obezbediti da te informacije i poruke
> budu probranije i kvalitetnije. Ocekujemo da ovo ogranicenje
> smanji i kolicinu "suma" u konferencijama, a u skoroj
Pricaj ti ovo nekom drugom.......
> buducnosti cemo preduzeti jos neke korake sa istim ciljem.
Kao sto su.... ?
pozdrav,
Nikola R.S.F.C.
pitanja.2578ilazarevic,
-> #2528, calex> Kad ti se to sledeći put desi, proveri da li je _prva_ poruka u
> oba exec-a jednaka. Ja nikako ne uspevam da pošaljem dupli exec. ;)
Definitivno je jednaka, jer nije imao ko da je izmeni. Ja ne petljam ručno po
exec-ima. Kako je mogla sama da se izmeni? Bitan deo priče je to što se
slanje duplog exec-a nekad spreči, a nekad ne (pri čemu ja uvek radim na isti
način - napišem exec, okrenem Sezam i pošaljem ga).
pitanja.2579ilazarevic,
-> #2555, nenad> Postojala je konferencija koja se zvala OGLASI, a koliko je bila
Postojale su i komercijalne konferencije koje su zainteresovana preduzeća
zakupljivala na određeno vreme.
pitanja.2580vlad,
-> #2566, firus> koji pisu preko 300 poruka mesecno, uglavnom nisu korisnici koji
> sume vec (relativno) ozbiljni diskutanti koji ucestvuju u mnogim
Gresis, ovaj gresis silno... B)
Koliko sam cuo, statistika sistema govori upravo obrnuto.
> se svi. Od slobode govora na ovaj nacin, nema nista. Vecina
> korisnika i nadleznih se zalaze za demokratiju, ali je demokratije
> na SEZAM-u sve manje ...
Lepo je rekao drug Lenjin: "Nema demokratije za neprijatelje
demokratije!". B)
> U krajnoj liniji, smatram da je bolje i 1000 poruka od
> kojih je 50% sumecih, nego 100 "kvalitetnih" - to je bar pokazatelj
> da je jedan sistem ziv.
To je tvoje misljenje. Ako ce ovaj sistem "ziveti" na i od suma,
sto se mene tice isto je kao da ne postoji jer mene na njemu nece
biti. Vremena nemam cak ni za zvezdicenje kojekakvih baljezgarija
B(.
> BTW, da li iko od nadleznih ima nameru da javno objavi
> spisak moderatora, ali po konferencijama - bar da se zna ko sta
> moderise !?
Spisak moderatora se dobija sa 'show welcome', ali u njemu ne stoji ko je
moderator koje konferencije B(. I ja se zalasem da to bude sredjeno, posto
ni sam ne znam detaljno ko sta moderise. Ja moderisem PCUTIL.
> I, koliko je meni poznato, uloga moderatora je da moderise,
> tj. usmerava diskusiju, a ne da izigrava dezurnog zandarma i brise
> poruke po kratkom postupku, koje po njegovom kriterijumu
Slazem se, ali uloga zavisi i od okolnosti. U ovom trenutku, na
zalost, vaznije je brisanje. Ni jedan moderator ne moze da
animira konstruktivan dijalog i strucnu diskusiju u uslovima
ovolikog suma, a korisnici koji bi se u takvu diskusiju ukljucili
izbegavaju vecinu rasprava koje se ovde trenutno vode.
Da zakljucim: Ja brisem i brisacu bez pardona, upozorenja i prava
na pomilovanje. Kriterijum kojim se pri tome rukovodim su davno
prihvacena pravila ponasanja u modemskim komunikacijama. Ko se
nije potrudio da ta pravila upozna, ili da bar pita, nece mu
pomoci ni objasnjenje u mail od tri "slajfne". B(
pitanja.2581firus,
-> #2573, dizel>> druge usluge. Korisnik takode ima pravo pristupa i
>> neogranicenog ostavljanja poruka u svim javnim konferencijama
>> ** Da se mozda nedavni postupak uprave ne kosi sa ovom tackom
>> ugovora (tacka 6. ugovora)?
> izmenili neku stavku iz ugovora, morali ste bar prvo da date
> stvar na glasanje na ovom sistemu! Ovo zaista nema smisla!
Hmmmm ...
Glasanje !?
Pa SEZAM je sistem u privatnom vlasnistvu, tako da je vlasnik
(ili predstavnik vlasnika) Slobodan da cini sta mu je volja. Dobro,
dobro, postoji i Ugovor, ali ja ga tek danas videh prvi put -
jednostavno cini mi se da su vec ustaljene neke norme ponasanja
(i pravne regulative) na BBS-ovima koje nije potrebno eksplicitno
navoditi. Pitanje je koliko to ima smisla !? Cini mi se da se
nekad Ugovor slao postom zajedno sa uputstvom za koriscenje - onda
je to dokument, papir sa pecatom, nesto sa cime se moze pred sudove,
jer, koliko je meni poznato, dokument u elektronskom obliku je
relevantan za sudove tek posle obavljenog vestacenja odnosno
zavisno od sudske procene (jes' da nisam pravnik, al' verujem da
je ovo tacno). Znaci, ovakav Ugovor moze se okaciti macku o rep.
Cisto je stvar odluke Uprave sta ce raditi. Najbolji primer
su mnogobrojni YU BBS-ovi - svi su u privatnom vlasnistvu i na
svakom se zna da je SysOp-ova rec poslednja ... E sad, ako je SysOp
neko fleksibilan i demokratican, onda i korisnici mogu da kazu
svoje, inace mrka kapa ... ("I ja sam za demokratiju, ali ne u
svojoj kuci" ;))
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2582firus,
-> #2576, nikola.s> po minut, za svaki kb dl-a po sat, za minut proveden u chatu
> po 2 sata od pretplate itd.....
> Ovo uopste nije daleko od istine, a onda ce se mnogi zapitati
> Sta to Sezam uopste nudi i sta korisnik placa ?????
Vidis, ni to nije daleko od istine ... ;)
Eto, ja sam poceo da se pitam sta to SEZAM nudi a da
neki drugi BBS ne nudi !? Mozda jer stvar u ovih 15 linija !?
Pretplata je druga stvar - smatram da ona treba da postoji,
bez obzira sta to neki BBS nudi jer te niko ne bije po usima da
je platis.
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2583firus,
-> #2580, vlad>> U krajnoj liniji, smatram da je bolje i 1000 poruka od
> To je tvoje misljenje. Ako ce ovaj sistem "ziveti" na i od
Naravno, pa valjda je jedna od tekovina demokratije da
svako ima pravo na svoje misljenje (koje moze ali ne mora biti
uzeto u obzir).
>> BTW, da li iko od nadleznih ima nameru da javno objavi
> Spisak moderatora se dobija sa 'show welcome', ali u njemu ne
> stoji ko je moderator koje konferencije B(. I ja se zalasem da
Naravno ... Pa moje pitanje/apel se i odnosilo na
objavu toga ko je moderator koje konferencije na sistemu.
>> I, koliko je meni poznato, uloga moderatora je da moderise,
>> tj. usmerava diskusiju, a ne da izigrava dezurnog zandarma i
> Slazem se, ali uloga zavisi i od okolnosti. U ovom trenutku, na
> zalost, vaznije je brisanje. Ni jedan moderator ne moze da
Pa neko mora da popusti ... Bezbolnije i lakse je da to
ucine moderatori (u krajnjoj liniji oni cine manjinu) - da se
nacini jedan prelazni period visoke tolerancije uz animiranje
korisnika da pisu kvalitetne poruke po konferencijama, uz
iniciranje diskusija od strane moderatora itd., a tokom vremena
bi se situacija iskristalisala i sredila sama od sebe (ovako sta
se desilo na jednom sada pokojnom velikom YU BBS-u neposredno
pre pocetka "zlatnih dana" doticnog tako da verujem da bi i ovde
imalo efekta).
Bolje je i ovo nego da po konferencijama pisu samo
administratori i moderatori uz sacicu limit breaker-a ...
A, ako ne urodi plodom, mozda lepo treba ugasiti masine i
oboriti sistem. Bolje i to nego imati jedno veliko Nista, koje
je nekada bilo Nesto ... (Ne znam zasto, ali pocinjem nesto da
razmisljam o SEZAMPro-u, mozda je tamo bolje - a kako cujem
i broj nodova je povecan).
> Da zakljucim: Ja brisem i brisacu bez pardona, upozorenja i
> prava na pomilovanje. Kriterijum kojim se pri tome rukovodim su
Sto je u direktnoj suprotnosti sa Ugovorom (prosvetljen
sam, saznao sam da tako sta postoji), koji kaze:
(citat - prelomljen zbog duzine reda)
20. Uprava Sezama ima pravo da odstrani javne poruke ciji je
sadrzaj, prema proceni Uprave, u suprotnosti sa clanovima 17
ili 19. Poruke se uvek odstranjuju u celini.
21. U slucaju brisanja poruke u skladu sa clanom 20, Uprava
Sezama ce o tome obavestiti Korisnika. Od tog trenutka
prestaju prava Uprave Sezama i Redakcije "Racunara" na
raspolaganje porukom iz clanova 12 i 13.
(kraj citata)
Muku mu ljutu, pa valjda i korisnici (uprkos svemu) imaju
neka prava - valjda svaki BBS postoji radi korisnika a ne radi
sebe samog !?
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2584dselic,
-> #2581, firus> Pa SEZAM je sistem u privatnom vlasnistvu, tako da je vlasnik
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
> (ili predstavnik vlasnika) Slobodan da cini sta mu je volja. Dobro,
Čini mi se da ipak nije tako. SEZAM je BBS časopisa Računari, a on
pripada BIGZ-u, a BIGZ je državna firma.
pitanja.2585budim,
-> #2566, firus(:) Ako se dobro secam prica Z. Zivotica i D.Ristanovica,
(:) osnivaca sistema, SEZAM je zamisljen pre svega kao konferencijski
(:) sistem, a tek potom kao file server (chat rezim je nastao mnogo
Ako može jedno objašnjenje od SYSADM-a, koji je dalji pravac razvoja ovog
sistema? Jer, ako sezam prestaje da bude konferencijski sistem, a sve više
file server, mada ruku na srce i nema neke fajlove kada se uporedi sa PRO-om,
da skupljamo kolektivno pare za neki drugi sistem... :( Ja sam prvenstveno
ovde, a mislim da je i velika većina korisnika okrenuta prema tom vidu
komunikacije, zbog konferencija. Ako ovako nastavite ugasiće se i taj
poslednji vid sličnosti sa starim sezamom. Mislim da je ovaj potez, koji je
povučen u vidu ograničenja konferencijskih poruka, pogrešan i vodi ka raspadu
i kraju sistema...
(:) kasnije). Sad, ako se ugase konferencije, onda od prvobitne
(:) koncepcije nema nista, a verujem da ima i boljih FS-a.
Upravo tako...
(:) Takodje, smatram da Uprava treba da povede vise racuna o
(:) tome zasto tako mali procenat korisnika aktivno ucestvuje u
(:) konferencijama nego da brine o nekolicini koji "previse" pisu,
Baš tako. Naime, ja lično aktivno pratim sledeće konferencije: Muziku,
Sezamnet,
Forum, Chat i Sport. U istim konferencijama i pišem. Ako se 300 poruka
podeli na 30 dana, ispada da ja za pisanje imam 10 poruka dnevno... a to mu
dođe da dnevno po konferencijama mogu da napišem dve poruke... To mu dođe
kao ono ograničenje u skupštini od 5 minuta... Mislim da je ovo zaista loše
i da nema smisla.. Kako kada bi dnevno vreme u chat-u ograničili na 5 min...
(:) Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
Naravno! :)
Inače, potez smanjivanja limita sam očekivao od Nenada (Wizard-a), ali nikako
od Valex-a, činio mi se mnogo tolerantniji...
poz,
budimir
p.s. Nadam se da mi bar ovu poruku nećete izbrisati...
pitanja.2586budim,
-> #2568, hercog(:) druge usluge. Korisnik takođe ima pravo pristupa i neograničenog
(:) ostavljanja poruka u svim javnim konferencijama na Sezamu. Uprava
(:) ** Da se možda nedavni postupak uprave ne kosi sa ovom tačkom
(:) ugovora (tačka 6. ugovora)?
I mene zanima malko detaljnije objašnjenje uprave o smanjenju limita u
svetlu ovog što je Sale iskopao iz "ugovora". Zašto uništavate sezam kao
konferencijski BBS?
poz,
budimir
pitanja.2587budim,
-> #2570, lexus(:) Ako nekoga zanima nastavak ove poruke neka mi piše u mail, pošto
(:) nemam nameru da pišem čaršave uludo. Uludo? Naravno da je uludo,
(:) kad 'nenad the almighty' neće ni pročitati ovo, a čak i ako
(:) pročita neće se udostojiti da razmisli o poruci, a o komentaru da
(:) ne govorimo.
(:) A priča se da je dejanr netolerantan :)
Pitanje za upravu: Kako naterati SYSADM-a da odgovori na nekop pitanje
upućeno u ovoj konferenciji? Da li treba da navodim na koliko poruka/pitanja
mi nije odgovorio a koliko mi je poruka obrisanih...
Inače, na PRO-u, da napravim malu paralelu, isti dan dobijem odgovor na
pitanje koje uputim, pa makar se ticalo najbeznačajnije sitnice...
poz,
budimir
pitanja.2588vlad,
-> #2583, firus> nacini jedan prelazni period visoke tolerancije uz animiranje
> korisnika da pisu kvalitetne poruke po konferencijama, uz
Taj prelazni period je, govorim u svoje ime, odavno prosao. B(
> 21. U slucaju brisanja poruke u skladu sa clanom 20, Uprava
> Sezama ce o tome obavestiti Korisnika. Od tog trenutka
Uprava uredno obavestava, to je cak i sistemski reseno kroz sysmessage. Ako
neko ocekuje elaborat o svakoj obrisanoj poruci - od mene ga nece dobiti.
> Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
U okviru te akcije bi mogao (za pocetak) da das licni primer u vidu
izbacivanja ovog tag-a, i "odlepljivanja" odgovora od citata.
pitanja.2589lexus,
-> #2581, firus=> Pa SEZAM je sistem u privatnom vlasnistvu, tako da je vlasnik
=> (ili predstavnik vlasnika) Slobodan da cini sta mu je volja. Dobro,
=> dobro, postoji i Ugovor, ali ja ga tek danas videh prvi put -
Nije baš - još uvek je najmanje 50% pod BIGZ-om.
Znači - državni je :) Tako da Slobodan, hoću reći vlasnik,
ne može baš da čini što mu je volja, a bez promene ugovora.
A ovo skidanje poruka iz limita se može nazvati jedino kradjom
i ničim drugim. Da pretplata nije mizernih 10 din. tražio bih da
mi vrate pare...
pitanja.2590firus,
-> #2585, budim> (:) Ako se dobro secam prica Z. Zivotica i D.Ristanovica,
> (:) osnivaca sistema, SEZAM je zamisljen pre svega kao
> (:) konferencijski sistem, a tek potom kao file server (chat
> Ako moze jedno objasnjenje od SYSADM-a, koji je dalji pravac
> razvoja ovog sistema? Jer, ako sezam prestaje da bude
> konferencijski sistem, a sve vise file server, mada ruku na
Pridruzujem se ovom pitanju ...
... a i smatram da (valjda !?) zasluzujemo odgovor.
> (:) Takodje, smatram da Uprava treba da povede vise racuna o
> (:) tome zasto tako mali procenat korisnika aktivno ucestvuje u
> (:) konferencijama nego da brine o nekolicini koji "previse"
> smisla.. Kako kada bi dnevno vreme u chat-u ogranicili na 5 min...
Vidis, ovo zadnje i nije lose ... >;)))
Konferencije su pune "suma", mada, ruku na srce,
prilicno je tesko objektivno proceniti sta je sum ako nije
neki karakteristican primer u pitanju, i stvar je u ISKLJUCIVO
subjektivnoj proceni moderatora. Za ovo je mozda kriv profil
korisnika ali i svojevrsna nezainteresovanost moderatora.
A mozda neko smatra da je vec sve receno u proslosti tako
da sada nema potrebe za ponavljanjem price - kakva greska.
Fajlovi po direktorijumima su najcesce neatraktivni,
ali, verujem da je tu problem u glomaznosti novih programa
(najcesce su to WIN aplikacije) koje su uprkos brzini modema
nezgodne za DL ...
Mozda bi uvodjenje jos nekih podsistema (game door-ova)
unapredilo ponudu - kada vec nema konferencija onda neka se
bar narod zabavlja. (Hleba i igara >;)))
Sve u svemu, ovo je jedna velika, teska i neprijatna
kriza koja se moze prebroditi samozajednickim naporima Uprave
i korisnika.
> (:) Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
> Naravno! :)
Uvek ...
BTW, mozda ne bi bilo lose da oni koji je prihvataju stave
ovaj tag na kraj svih svojih poruka (nekako sam mislio da ce to
po automatizmu i uraditi, ali verovatno je krivac SOR) i nadam
se da nece opet potegnuti raspravu o (ne)potrebnim potpisima
i tagovima (ovaj tag shvatam kao bedz koji bi nosio da sam
ucesnik neke akcije makara ona i ne bila masovna). Mislim da je
ovakva akcija neophodna.
Odo' ja u rest ... ;)))
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2591firus,
-> #2584, dselic>> Pa SEZAM je sistem u privatnom vlasnistvu, tako da je vlasnik
> ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
>> (ili predstavnik vlasnika) Slobodan da cini sta mu je volja.
> Cini mi se da ipak nije tako. SEZAM je BBS casopisa Racunari, a
> on pripada BIGZ-u, a BIGZ je drzavna firma.
Dobro, dobro, nisam se bas najsrecnije izrazio, ali verujem
da je poenta shvacena: SEZAM ima vlasnika i Upravu i oni imaju
sva prava da sistem uredjuju i rukovode njime po svojim
preferencijama i nahodjenjima ...
Ali, (mrzim kada se ponavljam) BBS UVEK postoji radi korisnika
koji se (valjda !?) nesto i pitaju, pogotovo sto je ovaj sistem
komercijalan i korisnik (verujem) ima pravo da, ako je vec platio
pretplatu (na sta ga niko nije terao), zahteva neka objasnjenja,
daje predloge i sl. ...
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2592firus,
-> #2587, budim> Pitanje za upravu: Kako naterati SYSADM-a da odgovori na nekop
> pitanje upuceno u ovoj konferenciji? Da li treba da navodim na
> koliko poruka/pitanja mi nije odgovorio a koliko mi je poruka
> obrisanih...
Eh, da ... I mene to interesuje ... Naravno, nisi samo ti
u pitanju vec i masa novih korisnika (koji najcesce imaju problema
sa nesnalazenjem - ipak je lakse postaviti pitanje u konferenciji
nego preturati po neazurnom uputstvu).
Da nije mozda stvar u lenjosti SysAdm-ova !? ;)))
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2593crnjini,
-> #2592, firus
<-> Da nije mozda stvar u lenjosti SysAdm-ova !? ;)))
U tome sigurno nije stvar, nego jednostavno neznaju sta da odgovore na
(opravdane) optuzbe.
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2594evlad,
-> #2498, obrenY> Pa da, ponekad nekon neke sadržajne poruke sjajno legne umesno izabran
Y> tagline, ali ako se uključi automatsko, stalno, dodavanje tagova na kraj
Y> teksta onda je to već terorizam. :)
axa ;>>>
taggy: <Ctrl><Alt><Del> to read the next message
pitanja.2595evlad,
-> #2548, cnenadY> => postojala je konferencija COMMERCE za koju je postojao cenovnik, a
Y> => čitanje komercijalnih oglasa nije bilo forsirano od strane Uprave
Y> => sistema.
Y>
Y> Novi sistem, novo vreme, nova uprava, nova pravila.
ako je ovo novi sistem, zašto mi je adresa evlad@sezam.co.yu
===========
pretplata je svima nastavljena, znači da važi onaj ugovor,
a sada se ovde množe neka nova pravila :(
to mu dođe kao noć kada su sevali cirkulari,
svako je obećao po nešto, pa sad kom opanci a kom obojci.
// sezam-die, Viva reklam-net
pitanja.2596milijana,
Zast mi Moderator nekaze i razlog kada obrise poruku?
pitanja.2597firus,
-> #2588, vlad>> 21. U slucaju brisanja poruke u skladu sa clanom 20, Uprava
>> Sezama ce o tome obavestiti Korisnika. Od tog trenutka
> Uprava uredno obavestava, to je cak i sistemski reseno kroz
> sysmessage. Ako neko ocekuje elaborat o svakoj obrisanoj poruci
> - od mene ga nece dobiti.
Dobro, sa ovime nisam upoznat, nikada mi nijedna poruka
nije ponistena, ali korisnici se zale da objasnjenja nema ...
Verovatno je problem u tome sto im nije jasno iz kog razloga
je doslo do ponistavanja poruke od strane moderatora.
Dalje, pa ne brises valjda po 10, 20, 100 poruka dnevno
pa da ti je toliko tesko da objasnis, pogotovo ako neko zahteva
objasnjenje !?
>> Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
> U okviru te akcije bi mogao (za pocetak) da das licni primer u
> vidu izbacivanja ovog tag-a, i "odlepljivanja" odgovora od
> citata.
1. Ja UVEK "odlepljujem" odgovor od citata !!!
Nemam pojma odakle ti ideja da to ne cinim ... Mozda tokom
interpretiranja EXEC-a dodje do spajanja ili ima gresaka u
prenosu a i SEZAM ponekad "guta" slova, ali ja sa time nemam
nista (EXEC mi je uvek korektno pripremljen). Obzirom da se
bavim modemisanjem vec petu godinu na to sam navikao, tako da
ova tvoja opaska jednostavno ne stoji.
2. Na SEZAM-u nikada nisam ostavljao tag-ove u porukama,
niti sam ikada potpisao makar jednu poruku, ali smatram da je
ovaj tag sada potreban - imam valjda prava da iskazem svoje
nezadovoljstvo !?
3. Kako smo poceli, verujem da ce ovo biti okarakterisano
kao "sum" ... B(((
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2598biber,
-> #2541, mdimitrijevic>>> Ne bih jos nista definitivno rekao, ali imam utisak da mi
>>> se s vremena na vreme poruke negde gube. Ima li jos neko
>>> slicna zapazanja?
>>
>> Ovo se meni desavalo i desava se i dalje. I na NET-u i na PRO-u.
>> Twilight Zone Yugoslavia ?!? Ili je samo obican Berdmudski trougao :)
Preko čega stiže pošta na PROu? Na NETu, koliko vidim iz zaglavlja,
ide preko FON-a.
pitanja.2599madamov,
-> #2597, firus
> Ja UVEK "odlepljujem" odgovor od citata !!!
A da počneš da odlepljuješ i višestruke citate?
pitanja.2600valex,
-> #2566, firus>> zbog ovakvih konstrukcija, ali cinjenica je da tako izgleda.
>> Ljudi koji pisu preko 300 poruka mesecno, uglavnom nisu
>> korisnici koji sume vec (relativno) ozbiljni diskutanti koji
>> ucestvuju u mnogim konferencijama, znaci imaju sirok spektar
>> znanja i interesovanja.
Kvantitet ne prouzrokuje automatski i kvalitet, tako da količina
napisanih poruka ne može ni od koga napraviti "ozbiljnog diskutanta".
>> Ako se dobro secam prica Z. Zivotica i D.Ristanovica,
>> osnivaca sistema, SEZAM je zamisljen pre svega kao
>> konferencijski sistem, a tek potom kao file server (chat rezim
>> je nastao mnogo kasnije). Sad, ako se ugase konferencije, onda
>> od prvobitne koncepcije nema nista, a verujem da ima i boljih
>> FS-a.
Snižavanjem limita neće doći ni do primetnog smanjenja diskusija, a
kamoli do gašenja konferencija. Kao što sam jednom već naglasiio,
statistika pokazuje da ova mera neće pogoditi više od 2-3 korisnika.
pitanja.2601valex,
-> #2597, firus>> Dobro, sa ovime nisam upoznat, nikada mi nijedna poruka
>> nije ponistena, ali korisnici se zale da objasnjenja nema ...
U ugovoru stoji da će korisnik dobiti obaveštenje, a ne objašnjenje
brisanja njegove poruke. Informisanje korisnika obavlja se automatski,
tako što se kreira sistemska poruka sa informacijom o broju i lokaciji
obrisane poruke, kao i o tome od strane koga je izbrisana (Moderator ili
Administrator). Izveštaj spada u poruke prvog prioriteta, a detalje
možeš pronaći u ovoj konferenciji, poruka 1.36.
Razloga za brisanje ima više. Poruka je možda zalutala u pogrešnu
konferenciju/temu, ili krši neko od pravila iz Ugovora (piratstvo,
vređanje i sl.). Na žalost, u poslednje vreme u izbrisanim porukama
dominiraju one sa besmislenim sadržajem - bilo bi suludo brisati sve
poruke koje u sebi ne nose neku korisnu informaciju, ali moramo
reagovati kada se pređe granica dobrog ukusa. Ako korisnik, i pored toga
što zna kakav je sadržaj obrisane poruke, još uvek ima nedoumica oko
samog razloga za njeno brisanje, može slobodno da pita u ovoj
konferenciji.
pitanja.2602valex,
-> #2585, budim>> Inače, potez smanjivanja limita sam očekivao od Nenada
>> (Wizard-a), ali nikako od Valex-a, činio mi se mnogo
>> tolerantniji...
Svaki potez primenjuje se od strane Uprave sistema - koji od njenih
članova je napisao i poslao poruku sasvim je svejedno.
pitanja.2603valex,
-> #2596, milijana>> Zast mi Moderator nekaze i razlog kada obrise poruku?
Poruka koju si poslao u ovu konferenciju ne tiče se rada samog
sistema, te je prebačena u PCHARD:matricni.
pitanja.2604djanjusevic,
-> #2600, valex>> Snizavanjem limita nece doci ni do primetnog smanjenja diskusija, a
>> kamoli do gasenja konferencija. Kao sto sam jednom vec naglasiio,
>> statistika pokazuje da ova mera nece pogoditi vise od 2-3 korisnika.
Ako ce ovo pogoditi 2-3 korisnika zasto uopste smanjujete limit?
pitanja.2605johnnya,
-> #2566, firus >> prema jednoj odredjenoj grupi korisnika ... Neka mi svi oproste
>> zbog ovakvih konstrukcija, ali cinjenica je da tako izgleda. Ljudi
>> koji pisu preko 300 poruka mesecno, uglavnom nisu korisnici koji
>> sume vec (relativno) ozbiljni diskutanti koji ucestvuju u mnogim
>> konferencijama, znaci imaju sirok spektar znanja i interesovanja.
Menjam 300 budim-ovih poruka za 1 poruku dbambi-ja i kum.djole-ta
ponude na mail :)
PS
Što pre uvedite mogućnost da korisnik vidi koliko je ignore-va popio.
pitanja.2606micotakis,
Sp> A što to raditi, kad se lepo može u OLR-u zameniti stari exec
Sp> novim. To je nekako lakše i logičnije.
Ne sviđa mi se ta logika. Kako da znaš da li da ga brišeš ili ne?
Znam sad ćeš da kažeš uzmi pa ga pogledaj. Ali to mi ništa ne znači.
Jednostavno neću da se patim sa pamćenjem gluposti tipa da li je tu
poruku treba brisati ili ne. A ja kad pišem poruku ne pišem ih uvek
od jednom, ponekad pišem, pa nastavim posle 10 sati ili možda i 3 da-
na. I u čemu je tolika frka obrisati exec, kad ga pošalješ? Jel su to
svi Crnogorci ovde?
pitanja.2607hercog,
-> #2581, firus»» je ovo tacno). Znaci, ovakav Ugovor moze se okaciti macku o rep.
Khm, budući da sam na ovom sistemu od 1991 godine dobio sam poštom
primerak ugovora o korišćenju sezama... No, mene živo zanima
da li taj ugovor sa starog sezama, važi i na SezamNetu, jer po
nekoj tradiciji on je preuzeo kompletan kontinuitet staroga sezama ;)
Sale
pitanja.2608hercog,
-> #2598, biber»» Preko čega stiže pošta na PROu? Na NETu, koliko vidim iz zaglavlja,
Trebalo bi preko računara vesta.tmf.bg.ac.yu
Sale
pitanja.2609vimm,
-> #2604, djanjusevic>> Ako ce ovo pogoditi 2-3 korisnika zasto uopste smanjujete limit?
Pridružujem se pitanju.
Ovo što se radi zaista je (s)uludo!
Pozdrav Vladimir
_____
Akcija za lepši i bolji Sezam (ALBS)
pitanja.2610vimm,
-> #2600, valex>> Snižavanjem limita neće doći ni do primetnog smanjenja diskusija, a
>> kamoli do gašenja konferencija.
... ali smatrate da će se smanjiti količina šuma po konferencijama i
tako povećati efikasnost sistema? Sasvim pogrešno razmišljanje.
Čitajući poruke stekao sam utisak da ljudi koji su najaktivniji prave
najmanje šuma. Efikasnost sistema sigurno bi se povećala npr ograniča-
vanjem vremena u chatu ili odabirom pravih ljudi na mesta moderatora.
>> Kao što sam jednom već naglasiio,
>> statistika pokazuje da ova mera neće pogoditi više od 2-3 korisnika.
Ovo je tek tragedija :(
Menjati parametre sistema (koji po dzakic-u ima oko 7000 user-a, ali
neka je aktivno samo 2000) zbog 0,0015% korisnika daleko je od zdrave
pameti... Da li su vaši resursi toliko mali da ne mogu da podnesu da
0,0015% korisnika piše više od 300 poruka pa makar sve bile i čist šum,
koji se naravno istog trenutka briše, mesečno? Neverovatno!
Sve mi se čini da su razlozi za snižavanje limita, koji neće pogoditi
više od 2-3 korisnika, bitno drugačiji :(
Pozdrav Vladimir
_____
Akcija za lepši i bolji Sezam (ALBS)
pitanja.2611vlad,
-> #2597, firus> Dalje, pa ne brises valjda po 10, 20, 100 poruka dnevno
> pa da ti je toliko tesko da objasnis, pogotovo ako neko zahteva
> objasnjenje !?
Na srecu ne brisem. Nikad mi nije bilo tesko da objasnim, ali to ne smatram
svojom obavezom. Slobodno procenjujem kome treba/vredi objasnjavati, a na
zahtev *svako* dobija objasnjenje, kratko ili detaljno u zavisnosti od
razloga za brisanje poruke.
> 1. Ja UVEK "odlepljujem" odgovor od citata !!!
> Nemam pojma odakle ti ideja da to ne cinim ... Mozda tokom
Toliko mi je bolo oci da sam zaboravio da bolje pogledam sta u stvari
"lepis". Lepis dvostruke citate, a pitanje je i sta ce ti uopste citati dve
poruke unazad?
> 3. Kako smo poceli, verujem da ce ovo biti okarakterisano
> kao "sum" ... B(((
Rasprava nije sum sve dok se vodi kulturno i dok se ne spusti na licni nivo.
Neplodna moze da bude u svakom slucaju B(, ali to vec nije za brisanje sve
dok je u okviru teme/konferencije.
Ergo, mozemo mi ovako do 101 i natrag, ali je veliko pitanje da li ce to
bilo sta promeniti na bilo koju stranu.
pitanja.2612hercog,
Može li neko iz uprave, sysadmova ili moderatora da definiše
izraz "šum" precizno, pa da svima ovde bude jasno koja su pra-
vila igre u konferencijama?
Sale
p.s. btw meni je pre neki dan obrisana poruka u kojoj se govori
da je vreme dobijanja veze između 00-02h drastično povećano...
da li je to šum?
pitanja.2613kant,
-> #2601, valex> konferenciju/temu, ili krši neko od pravila iz Ugovora
Da li SezamNet pretenduje da bude ozbiljan sistem? Verujem da je
odgovor potvrdan, a u tom slučaju nije baš poželjno da se zvanična
lica pozivaju na Ugovor ovakav kakav je. Na stranu to što je nevažeći
za mnoge, ali ovakvim Ugovorom neka bitna pravila koja se sprovode na
sistemu nisu obuhvaćena (ili su, što je još gore, u suprotnosti sa
onim što tamo piše), što samo po sebi obezvređuje isti. Ako već
želite da postoji nešto što pravno (ili bar formalno, teško da bi se
u našu pravnu regulativu mogao smestiti ovakav vid komunikacija)
reguliše ovaj sistem, onda se malo potrudite pa napravite novi Ugovor
i njega se pridržavajte.
pitanja.2614zokig,
ATDP,648,422
CONNECT 14400/ARQ/V32/LAPM/V42BIS
Connected to SezamNet at 14400/ARQ/V32/LAPM/V42BIS
Casopis "Racunari" - Beograd
Pet 30.08.96 01:30 - Node 2
SYSOP: ma sve jedno, ja evo pisem glupe poruke celo vece
Username: zokig
SYSOP: jel na sezamu verzija koja lepo radi?
Password: ********
zokig, dobrodošli na SezamNet!
Prethodni poziv ste imali u Uto 27.08.96 00:55
Imate 29 min 23 sec na raspolaganju za ovaj poziv.
pemax. 01:08 Chat pemax on your back!
zokig 01:30 Sezam
mike.patton 01:17 Sezam
sall 01:25 Chat
tassotti 01:08 Sezam
ahercog 01:18 Chat.grp
the.edge 01:30 Chat U2 Rules!
destructor 01:09 Chat
nenad 22:06 Off
senna 01:17 Chat Zdravo, ja sam Nesha...
mikis 01:11 Edit
drejk 01:29 Edit
kate 01:10 Chat.grp
micotakis 01:03 Chat
Privatna pošta:
?? kako li je ovo moglo da se desi ??
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2615vimm,
-> #2611, vlad>> Ergo, mozemo mi ovako do 101 i natrag, ali je veliko pitanje da li ce to
>> bilo sta promeniti na bilo koju stranu.
Konačno!!!
Ovo je trebalo reći na samom početku! Tako se znači radi na SezamNet-u.
Upravi nešto padne na pamet, ne objavi niti konsultuje svoje korisnike,
sprovede to u delo i to je to. Nema komunicaranja sa nama dok se razma-
traju neke izmene ili novi projekti, a kada se povratimo od prvog šoka i
usudimo da kritikujemo ili iznesemo mišljenja onda, naravno, šumimo i pu-
nimo padove :(((, jer stvar je završena i svaka dalja diskusija suvišna.
Sada je sve mnogo jasnije. Koliko molimo da nam se obezbedi uputstvo,
promena palete boja, da se prilikom izvršenja exec-a odgovorom Ne prekine
izvršavanje istog, da se reklama ispisuje pre izvršenja exec-a i ništa od
toga, ali ako nekom u Upravi zasmeta što 2-3 korisnika šalju preko 300
poruka mesečno odmah se svima postavlja limit. Pa vi mora da se slatko
smejete dok čitate naše predloge i zahteve. Svaka vam čast i neka vama, a
i nama s vama, Bog pomogne.
Pozdrav Vladimir
_____
Akcija za lepši i bolji Sezam (ALBS)
pitanja.2616budim,
-> #2590, firus(:) Mozda bi uvodjenje jos nekih podsistema (game door-ova)
(:) unapredilo ponudu - kada vec nema konferencija onda neka se
(:) bar narod zabavlja. (Hleba i igara >;)))
Mislim da je uvođenje noviteta pravi korak, a da je svaka restrikcija
dosadašnjih mogućnosti pomak u nazad. Zamolio bih SYSADM da se izjasne
po ovom pitanju. Hoće li biti neke nove igre?
(:) BTW, mozda ne bi bilo lose da oni koji je prihvataju stave
(:) ovaj tag na kraj svih svojih poruka (nekako sam mislio da ce to
Podržavam, želim da SEZAM bude bolji nego što je sada.
Akcija za lepši i bolji SEZAM (ALBS)
poz,
budimir
pitanja.2617budim,
-> #2592, firus(:) sa nesnalazenjem - ipak je lakse postaviti pitanje u konferenciji
(:) nego preturati po neazurnom uputstvu).
(:) Da nije mozda stvar u lenjosti SysAdm-ova !? ;)))
Ranije nije bio slučaj da moderatori iliti SYSADM čekaju da neko od starijih
korisnika uputi odgovor na trivijalno pitanje. Svaka čast hercogu koji ima
zaista najviše strpljenja za takve odgovore...
poz,
budimir
(ALBS)
pitanja.2618nenad,
-> #2613, kant> onim što tamo piše), što samo po sebi obezvređuje isti. Ako već
> želite da postoji nešto što pravno (ili bar formalno, teško da bi se
> u našu pravnu regulativu mogao smestiti ovakav vid komunikacija)
> reguliše ovaj sistem, onda se malo potrudite pa napravite novi Ugovor
> i njega se pridržavajte.
"Ugovor" koji je u direktorijumu je stari dokument koji su, kao
neki vid pravilnika, doneli stari vlasnici sistema,
administratori i Upravnik. Usled promene pravnog statusa Sezama
(jednostran raskid ugovora od strane bivših administraora) on
više ne može važiti. Čim se bude do kraja završilo pravno
regulisanje odnosa u novonastaloj situaciju stupiće na snagu novi
pravilnik koji je u pripremi. On će, svakako, zadržati većinu
osnovnih načela i pravila koji čine postojeći, ali je nužno da se
jedan takav dokument osavremeni i učini pravno validnim. Onaj
stari, ovakav kakav je bio, je čak i pravno neodrživ.
Verujem da ćemo i iz ove diskusije koja se vodi izvući neke ideje
i saznanja koja će nam biti od koristi prilikom finalizacije rada
na novom pravilniku o korišćenju usluga Sezama.
pitanja.2619nenad,
-> #2604, djanjusevic> Ako ce ovo pogoditi 2-3 korisnika zasto uopste smanjujete limit?
Možda zbog 400-600 beskorisnih poruka manje u konferencijama?
Svako ko želi da realno sagleda stvari biće mu jasno da ovo
ograničenje neće nikoga pogoditi, a još manje će loše uticati na
kvalitet konferencija, čak naprotiv. Na žalost, i po ovom pitanju
se javlja gotovo isključivo uigrana ekipa kritizera i pravi
nepotrebnu galamu - to je izgleda postala praksa.
Iole smislena poruka kojom se može saopštiti neki stav, pomoći
drugom korisniku savetom ili preneti neka informacija, a recimo
da su to one kvalitetne i korisne, uzima u proseku bar pola
ekrana, odnosno 1 kilobajt. Tri stotine hiljada slova kvalitetnog
teksta svakog meseca nije štancovao ni Čarls Dikens - u pitanju
je količina dovoljna za knjigu od 150 strana standardnog formata.
Na stranu što ni tih 300KB nije granica već je moguće poslati 32
puta više materijala u konferencije, ukupno skoro 10 megabajta -
svakog meseca. Stoga o nekom realnom limitu nema govora, u
pitanju je više psihološki limit koji će, verujemo, uticati na
preglednost i kvalitet konferencija, a mislim da će i ti
"eskremi" naći nešto inventivnije da rade u svom životu od slanja
Da/Ne poruka i praznih citata. Ako ništa drugo, ugroženi limitom
odlučivaće se da one besmislene poruke ne šalju, a da na sistem
šalju poruke u kojima zaista imaju nešto da kažu.
Ako neko zbog žive diskusije i dođe u situaciju da mu limit
zasmeta, lako će par odgovora spojiti u jednu poruku ili shvatiti
da ne mora da odgovori na svaku pojedinačnu poruku i da je uvek
dovoljno, a često i najbolje, da svoje stavove formuliše, obrazloži
jasno do kraja i iznese u _jednoj_ poruci.
E sad, za one koji vole nadmudrivanja, prepucavanja, svađe i koji
veruju da će svojom upornošću i brojem poruka da nekog nateraju
da promeni poltički stav ili da počne da navija za drugi tim,
zaista nije zgodno što postoji limit. Ali to i nisu "sadržaji"
koje želimo da vidimo u konferencijama, verujem da se oko toga
slažemo.
pitanja.2620nenad,
-> #2610, vimm> Da li su vaši resursi toliko mali da ne mogu da podnesu da
> 0,0015% korisnika piše više od 300 poruka pa makar sve bile i čist šum,
> koji se naravno istog trenutka briše, mesečno? Neverovatno!
Jesu, mali su.
Ma koliko tebi to neverovatno izgledalo, mi na žalost još uvek
nemamo na raspolganju ljudske resurse koji bi 24 časa dnevno
sedeli na sistemu kako bi istog trenutka bili u mogućnosti da
obrišu po 50-60 "šumovitih" poruka svakog dana.
Kada i ako budemo bili u mogućnosti da tako nešto obezbedimo,
razmotrićemo mogućnost da ukinemo sve limite i kriterijume, pa
neka svako piše šta hoće i gde hoća, a mi ćemo se sami brinuti o
tome da do ozbiljnih korisnika stigne samo koristan i kvalitetan
sadržaj.
Do tada ćemo koristi druge metode da obezbedimo što filtriranije
i kvalitetnije konferencije.
pitanja.2621dr.grba,
-> #2615, vimm>> Akcija za lepši i bolji Sezam (ALBS)
Šta vam znači ovaj tagline? Pokret zelenih? Imate li uopšte ideju
ŠTA najpre treba uraditi da bismo imali lepši i bolji Sezam?
Uozbiljite se malo - ili makar razmislite bar jedan minut.
pitanja.2622lexus,
-> #2586, budim=> I mene zanima malko detaljnije objašnjenje uprave o smanjenju
=> limita u svetlu ovog što je Sale iskopao iz "ugovora". Zašto
=> uništavate sezam kao konferencijski BBS?
Ne uništavaju oni sezam kao konf. BBS, naprotiv, oni ga tim limitom
brane! Oni brane konferencije od DVA korisnika tako što svima
smanjuju limit. Šta to znači? Znači da uprava nema poverenja u sebe,
odnosno svoju sposobnost da lepim reše problem (pošto lepim nisu
ni pokušali), već se kreće silom. A znači i da se uprava plaši da
se ne pojavi još korisnika sličnih dotičnoj dvojici koje oni neće
uspeti da obuzdaju u uništavanju sezama.
pitanja.2624dizel,
-> #2614, zokig> SYSOP: ma sve jedno, ja evo pisem glupe poruke celo vece
> Username: zokig """"""""""""""""""""""""""""
> SYSOP: jel na sezamu verzija koja lepo radi?
> Password: ********
Meni se isto ovo dogodilo pre neki dan (možda je bilo isto vreme).
Prvo mi je pukla veza i opet sam se ulogovao. Dok sam kucao user i
šifru, video sam poruke Sysop-a i ona je glasila nešto ovako:
"Jesi video koliko smo love danas zgrnuli?" , ili tako nešto...
A sad jedno pitanje:
Ko se krije iza tog SYSOP-a? Nenad, valex, dzakic... ?
Bez obzira ko je, ne bi trebalo da piše glupe poruke
celo veče :>, ipak je to zvanično lice, a ovde ta zvanična
lica napadaju one koje pišu takve poruke! (naravno, po njihovom
mišljenju glupe...)
pitanja.2625hercog,
-> #2618, nenad»» administratori i Upravnik. Usled promene pravnog statusa Sezama
»» (jednostran raskid ugovora od strane bivših administraora) on
»» više ne može važiti. Čim se bude do kraja završilo pravno
Zašto onda datoteka nije uklonjena iz direktorijuma? Zašto
onda to nije ranije obavljeno? Zašto ugorov nije ranije
spremljen?
pitanja.2626superhik,
-> #2565, ilazarevic=:> meseci od kad sam se prvi put žalio. Mislim da je krajnje
=:> vreme da se ukloni bag iz te rutine.
Potpuno se slažem sa tobom zato i koristim ovu priliku da
zamolim zaka da ispravi taj 'bug'...
pitanja.2627mikis,
-> #2577, nikola.s+> je neko dosao na Sezam samo zbog konferencija i platio
+> pretplatu, misleci da ce moci da pise po 500 (nije bitan broj)
+> poruka, onda nije u redu da vi taj broj poruka smanjite, i to
+> ...
+> A sta cemo sa onima koje to ogranicenje ugrozava ?
+> Da li stvarno mislis da njima nesto znaci to sto nikog drugog
+> to ne ugrozava. Njima to jednostavno smeta, i normalno je da
+> njih ne zanima da li nekome taj limit smeta ili ne....
Samo nešto da priupitam: da li bi "ugroženi" mogli da stave prst na čelo
i se zapitaju: koliko ONI ugrožavaju druge korisnike? Lepo je što neko "voli
da piše po konferencijama", ali treba znati da mnogo više ljudi prati
konferencije nego što aktivno učestvuje u njima. Da li njih treba
maltretirati raznim "duhovitostima", ili porukama lišenim svakog sadržaja i
smisla?
Odmah da kažem, mislim da IGNORE nije rešenje. Od problema ne treba
okretati glavu, probleme treba rešavati. Uzgred, i ja spadam u one koji vole
računarske komunikacije, pa i pisanje po konferencijama. I meni je nekada
bilo zanimljivo da učestvujem u gomili konferencija, u raznoraznim
diskusijama o stvarima koje su me zanimale (a zanima me mnogo toga :). Bio
sam nekad i prvi na listi po broju poslatih poruka, ali NIKAD mi se nije
desilo da sam udario u limit; nikada mi se za ove 3 godine od kad sam član
Sezama nije desilo da mi neko kaže sa su mi poruke besmislene ili glupe -
jednostavno sam se trudio (i trudim se) da ne pišem poruku ako u njoj nemam
šta da pametno da kažem. Naravno, nekad ne mogu da se uzdržim pa napišem
nešto što je možda samo meni duhovito - na sreću, niko se zbog toga nije
bunio ;)
Šta zapravo hoću da kažem? Računarska komunikacija je sjajna stvar, ali
ne treba preterivati; nije poenta da se o svemu iznese svoje mišljenje, ili
da se odgovori baš na svaku poruku (makar se ne imalo šta reći). Nikakvi
limiti ne postoje za one koji zaista imaju šta pametno da kažu - siguran sam
da će im Uprava izaći u susret, kao što je uvek i izlazila.
Demokratija nije pravo pojedinca da radi šta god hoće - to je anarhija.
Demokratija podrazumeva sprovođenje interesa većine, uz poštovanje prava i
mišljenja manjine. Pošto ne verujem da je interes većine korisnika na ovom
sistemu da budu malretirani gomilom poruka lišenih svakog sadržaja, manjina
će morati da trpi. Ako nekome ne takva politika ne odgovara, niko ga ne bije
po ušima da ostaje na ovom sistemu. Hvala Bogu, konkurencija postoji,
postoje toliki BBS-ovi kod nas (i u svetu), postoji telefon, kafana,
obližnji ćošak gde se ljudi mogu sresti i ispričati... Da ne ispadne da
teram bilo koga odavde, ako vam je već zadovoljstvo da ćaskate sa
nekolicinom prijatelja, otvorite grupu pa se dopisujte do mile volje. Niko
vam neće zameriti zbog toga. Štaviše, mi ostali ćemo vam biti zahvalni zbog
toga.
pitanja.2628ljubisha,
-> #2619, nenad>Da/Ne poruka i praznih citata. Ako ništa drugo, ugroženi limitom
>odlučivaće se da one besmislene poruke ne šalju, a da na sistem
>šalju poruke u kojima zaista imaju nešto da kažu.
Khm, a da li se onda razmišlja i o ukidanju top liste? Izgleda da je
nekim davežima i to cilj tj. da se nađu na što višljem mestu u listi.
pitanja.2629cnenad,
-> #2595, evlad=> ako je ovo novi sistem, zašto mi je adresa evlad@sezam.co.yu
=> ===========
Stvarno zašto ? :( Lepše je @sezamnet.co.yu i ne samo to. Takva adresa zaista
odgovara imenu ovog sistema.
=> pretplata je svima nastavljena, znači da važi onaj ugovor,
=> a sada se ovde množe neka nova pravila :(
Pravila su tu da bi se poštovala. Međutim, prilikom pristupa za mene je
važio jedan Ugovor a ovaj sadašnji koji nije saglasan sa novim pravilima
i izmenama ne važi. Da se razumemo, Ugovor i izmene Ugovora ne mogu da
važe retroaktivno. Tj. kod izmena Ugovora se formira Aneks Ugovora.
Prema tome ako bi se Ugovor menjao on može da važi samo za nove članove
ili od onog momenta kad obnovim pretplatu.
Inače neko je posumnjao u 'pravnu' snagu Ugovora u elektronskom obliku.
Ako je on validan za Upravu zašto ne bi bio i za mene ? Budite sigurni da
bi Uprava mahala tim Ugovorom ako zatreba.
Lep gest bi bio da se svakom korisniku pošalje Ugovor u pismenoj formi,
gde je on obavezan da potpiše isti (ako je punoletan ili njegov staratelj)
i jedan primerak vrati Upravi. Dok to ne uradi, nema pristupa sistemu.
=>// sezam-die, Viva reklam-net
Kad smo već kod reklame, neću da ureknem, ali ovo rešenje, koje niko nije
prokomentarisao je zaista zgodno. Reklama se pojavljuje sada povremeno što
je veoma lepo, i maltene ispadne 'xe, vidi reklama, ajd da pročitam, da li
je nešto menjano'. Još samo da se prikaže pre autoexec-a...
pitanja.2630ognjen,
-> #2564, crnjini)-> Pa covece mozda tebi ne izazivaju neugodnost, ali meni se od
)-> ovog sarenila vrti u glavi,
Ima resenje: iskljuci ansi.
pitanja.2632crnjini,
-> #2630, ognjen
<-> )-> ovoh sarenila vrti u glavi,
<-> Ima resenje: iskljuci ansi.
Tata, vidi kako sam popravio televizor kome nije radila jedna boja. Sada
je crno-beli i strava radi!
Stvarno bre ljudi, sta vam je problem da napravite prokletu mogucnost
menjanja palete boja!?
ACR
PS. jos 19 dana mi traje pretplata i posle boze zdravlja, idem ja..
---
Akcija za lepsi i bolji Sezam (ALBS)
pitanja.2633kant,
-> #2618, nenad> više ne može važiti. Čim se bude do kraja završilo pravno
> regulisanje odnosa u novonastaloj situaciju stupiće na snagu
> novi pravilnik koji je u pripremi. On će, svakako, zadržati
> većinu osnovnih načela i pravila koji čine postojeći, ali je
> nužno da se jedan takav dokument osavremeni i učini pravno
> validnim. Onaj stari, ovakav kakav je bio, je čak i pravno
> neodrživ.
Naravno da je neodrživ, zato (i zbog onoga što sam već naveo) i nije
bilo korektno pozivati se na njega. Što se nekog novog Ugovora tiče,
teško da možete uspeti u nastojanjima da on bude pravno validan
ukoliko se zadrži dosadašnji način "potpisivanja", ali OK, želim vam
puno sreće. Ono što bi po meni bilo bitno kada se radi o novom
dokumentu su sledećih par stvari:
- ukoliko želite korektan prelazak sa starog na novi Ugovor, mora se
omogućiti (onima koji to žele) raskid ugovora i povraćaj novca u
vrednosti preostale pretplate;
- novi dokument mora biti sveobuhvatan što se tiče prava i obaveza
korisnika i uprave sistema, kao i konkretan i jasan, posebno u onim
tačkama koje se odnose na ograničavanje prava korisnika u bilo kojim
okolnostima;
- potrebno je po prihvatanju Ugovora obezbediti striktno sprovođenje
istog, bez presedana koji nisu definisani Ugovorom.
Mislim da bi pridržavanje ovih principa prilikom izrade novog Ugovora
bio jedan od bitnih pokazatelja ozbiljnosti sistema (odnosno namera
Uprave u smislu daljeg razvoja SezamNet-a).
pitanja.2634evlad,
-> #2593, crnjiniY>< -> Da nije mozda stvar u lenjosti SysAdm-ova !? ;)))
Y>
Y> U tome sigurno nije stvar, nego jednostavno neznaju sta da odgovore na
Y> (opravdane) optuzbe.
dječki, pa učenik mora prevazići učitelja zarad razvoja nauke ;))
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
aman ljudi, koliko je akcija samo bilo ;)
pitanja.2635baker,
Koliko trenutno ima registrovanih korisnika na SezamNet-u?
..
pitanja.2636meric,
-> #2601, valex> samog razloga za njeno brisanje, moze slobodno da pita u ovoj
Zanima me, posto _nikada_ nisam poslao poruku koja je zasluzila brisanje,
objasnjenje o brisanju poruke u ovoj konferenciji, odgovoru na poruku 2.2279
nikole.s, koja je takodje obrisana.
Generalno, u 2.2279 (koja je inace stajala na sistemu vise od 4 dana pre nego
sto je bila obrisana, kao i moj odgovor!) nikola.s je u nedoumici kome se ja
obracam u svojoj poruci 2.2184, pa mi postavlja to pitanje na sasvim korektan
nacin, isto tako mu ja odgovaram. Tako nesto bi moglo da se protumaci kao sum
da se poruke istog karaktera ne stizu (i ostaju) na sistemu svakodnevno u
velikom broju - ako ste sa velikim sredjivanjem krenuli od nas dvojice -
podrzavam - ali mi se cini da to nije slucaj. Manje je sum samim tim sto
jednom korisniku nije najjasnije sta sam hteo da kazem, mozda je jos neko u
nedoumici? Zasto ne ostaviti i odgovor i pitanje njima?
Od novembra 1992., od kada sam na sistemu, nijedna poruka mi nije obrisana -
niti je ijedna to zasluzila. Smatram ovo kao najobicniju uvredu - korektna
poruka je obrisana bez objasnjenja - ako je rec o sumu, onda je to ok, ali
ovako vec nije. Ovako izgleda da sam ko-zna-sta napisao u njoj...
Zar je poruka nikole.s 2.2279 bila cist sum ili bi mozda i njemu i jos nekom
razjasnila stvari? Evo njenog teksta, pa prosudite da li je za brisanje...
'Cekaj kolega, ti se u prvom delu poruke obracas Budimu, sto je i logicno
jer na njegovu poruku odgovaras, a zatim postavljas pitanje useru sa kojim je
budim konverzirao?... pozdrav...ps malo je nejasno'
pa je kao reakcija na brisanje ovoga, obrisan i moj odgovor.
Nije mi jasno.
pozdrav, meric.
pitanja.2637firus,
-> #2599, madamov>> Ja UVEK "odlepljujem" odgovor od citata !!!
> A da pocnes da odlepljujes i visestruke citate?
Nisam znao da to drasticno utice na citljivost poruka ...
Kako se meni cini, jasan je smisao - svaki '>' predstavlja
citat prethodne poruke. Tok diskusije se lakse prati. U krajnjoj
liniji, postoje OLR-i koji boje poruke, u zavisnosti od konteksta
recenice/reda (jal' je citat, jal' je odgovor) tako da smatram
da ovo stvarno nije nikakav problem.
(Ili sam mozda samo previse navikao na QWK i OLX !?)
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2638firus,
-> #2600, valex> Kvantitet ne prouzrokuje automatski i kvalitet, tako da
> kolicina napisanih poruka ne moze ni od koga napraviti
> "ozbiljnog diskutanta".
Naravno, ali zar nije potrebna i odredjena kolicina
vezbe ne bi li postali dobri diskutanti ? Cist talenat u
ovom slucaju ne pomaze previse. Jednostavno, previse je
novih korisnika, dosta je i mladih.
A, u krajnjoj liniji, u moru poruka mora da se nadje
i neka kvalitetna (mada je po Marfiju kvantitet obrnuto
proporcionalan kvalitetu) ...
>>> osnivaca sistema, SEZAM je zamisljen pre svega kao
>>> konferencijski sistem, a tek potom kao file server (chat
> Snizavanjem limita nece doci ni do primetnog smanjenja
> diskusija, a kamoli do gasenja konferencija. Kao sto sam jednom
Obzirom da u konferencijama aktivno utice max. 10
korisnika - hoce, sigurno ... Kao sto vec rekoh, na ovom sistemu
je glavni problem *neucestvovanje* veceg broja korisnika u
konferencijama.
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2639firus,
-> #2620, nenad> Ma koliko tebi to neverovatno izgledalo, mi na zalost jos uvek
> nemamo na raspolganju ljudske resurse koji bi 24 casa dnevno
> sedeli na sistemu kako bi istog trenutka bili u mogucnosti da
> obrisu po 50-60 "sumovitih" poruka svakog dana.
Ako je samo to problem, onda ga i nema ...
Eto, ja se dobrovoljno javljam da obavljam taj posao ...
Samo jos da me unapredite u moderatora ili, ne daj boze,
SysOp-a (Adm-a !?) i obavestite o kriterijumima procene
sta je "sum" a sta ne ...
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2640firus,
-> #2601, valex>>> Dobro, sa ovime nisam upoznat, nikada mi nijedna poruka
>>> nije ponistena, ali korisnici se zale da objasnjenja nema ...
> U ugovoru stoji da ce korisnik dobiti obavestenje, a ne
> objasnjenje brisanja njegove poruke. Informisanje korisnika
Sve mi je to jasno, dabome, ali:
1. poruke se brisu bez opravdanog razloga (iz
perspektive korisnika)
2. poruke se brisu jer su ispod prihvatljivog nivoa
(iz perspektive moderatora)
Znaci, problem je u nesporazumu na relaciji
korisnik <-> pravila_ponasanja <-> ovlascena_lica, zato
po tom pitanju nesto treba uciniti - citanje bontona i sl.
ocigledno ne daju rezultate ...
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2641firus,
-> #2605, johnnya>>> prema jednoj odredjenoj grupi korisnika ... Neka mi svi
>>> oproste zbog ovakvih konstrukcija, ali cinjenica je da tako
>>> izgleda. Ljudi koji pisu preko 300 poruka mesecno, uglavnom
> Menjam 300 budim-ovih poruka za 1 poruku dbambi-ja i kum.djole-ta
Mozda sam glup, ali stvarno nisam shvatio (skriveni !?)
smisao ove poruke - a mozda i jesam ... ;)))
O ukusima svakako ne vredi raspravljati, ali (bar po meni)
budimove poruke su daleko gotivnije od kum.djoletovih (narocito
od vremena "nasih momaka") ...
Al' eto, poceh da "sumim" ...
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2642firus,
-> #2611, vlad>> 1. Ja UVEK "odlepljujem" odgovor od citata !!!
> Toliko mi je bolo oci da sam zaboravio da bolje pogledam sta u
> stvari "lepis". Lepis dvostruke citate, a pitanje je i sta ce
Kao sto vec rekoh, cini mi se da je na taj nacin
lakse pratiti tok diskusije. U krajnoj liniji, uopste mi nije
jasno zasto ti to toliko bode oci !?
Uopste, na SEZAM-u je prisutna tendencija skretanja
diskusije na nevazne stvari (da se razumemo, i meni se to
cesto desava) i, umesto da razgovaramo o krizi koja "drma"
SEZAM, raspravljamo o tome da li treba ili ne treba
imati dvostruke citate, o tome zasto neko ne koristi
YU slova, zasto se potpisuje u porukama i sl. ...
Da se razumemo, to *jesu* stvari koje uticu na SEZAM
(u vecoj ili manjoj meri) ali smatram da niposto ne
degradiraju sistem vise od malog broja diskutanata po
konferencijama, neazurnim uputstvom za upotrebu,
kasnjenju uplatnica za pretplatu (ja svoju nikada nisam ni
dobio), maloj ponudi zanimljivih servisa i tome slicno.
> Ergo, mozemo mi ovako do 101 i natrag, ali je veliko pitanje da
> li ce to bilo sta promeniti na bilo koju stranu.
Dakle, mozemo ... ;)))
Pre ili kasnije neko mora da popusti (a sto rece jedan moj
prijatelj, "taze" korisnik SEZAM-a, parafraziram, konacno nesto
interesantno na sistemu).
Uzgred budi receno, on se blago razocarao SEZAM-om, na osnovu
prica iz "Racunara" stekao je mnogo blistaviju i lepsu predstavu
o ovom sistemu.
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2643firus,
-> #2621, dr.grba>>> Akcija za lepsi i bolji Sezam (ALBS)
> Sta vam znaci ovaj tagline? Pokret zelenih? Imate li uopste
> ideju STA najpre treba uraditi da bismo imali lepsi i bolji
> Sezam?
Posto je potekao od mene, smatram da je na meni da
malo pojasnim stvari. Tag predstavlja tihi bunt, iskaz
nezadovoljstva i insistiranje na promeni. Po mome shvatanju
i vidjenju stvari *svako* ko stavi ovaj tag na kraj poruke
to iskazuje - kao kada bi stavili bedz sa porukom na rever.
Moja ideja sta treba uraditi je otprilike bazirana na sledecim
stavkama:
1. Uputstvo - neazurno i nekvalitetno - cim toliko
pocetnika trazi pojasnjenja nekih stvari (mozda je u pitanju
i njihova lenjost, sto bi se razumelo da je u pitanju par
slucajeva, ali mi imamo epidemiju). Nekada se slalo stampano
uputstvo, sada toga nema !? Pobogu, zasto, zar je BIGZ-u
toliko tesko da nastampa par stotina komada - makar formata i
izgleda umetka u "Racunarima" !?
2. Korisnici - inertna masa, niko ih ne animira da
pisu po konferencijama, najvise vremena provode u CHAT-u
(prilicno razumljivo) ili u DL-u
3. Korisnici2 - govori se o cifri od 5000 (7000 !?)
hiljada korisnika, sto je smesno - kao korisnici se vode
i ljudi koji *godinama* nisu pozvali SEZAM i koji i ne *misle*
da ga ikada vise nazovu (ako treba mogu da navedem i neka
konkretna imena ljudi koje licno poznajem). Ako je cilj toga
odrzavanje imidza najveceg, najboljeg i najpopularnijeg
YU BBS-a, onda je to prilicno besmisleno. BTW, sta mislite,
zasto su svi oni otisli (smrc, najcesce na SPro) !?
4. Monotonost sistema - kada sam po "Racunarima"
citao romansirane izvestaje sa SEZAM-a pomislio sam kako
je to jedan cool BBS, na kome se stalno nesto desava,
ali stvarnost je drugacija i tuznija.
5. Fajlovi - ima neaktuelnih i neatraktivnih (sa ovime
se moze i ziveti) ali primetan je napor i trud u pribavljanju
novog softvera (i ne samo softvera - dosta je tu
najrazlicitijih fajlova sto je pozitivno)
6. Ime - koliko se secam (prema podacima iz "Racunara")
kada je SEZAM promenio ime u SEZAM Net najavljeno je otvaranje
poslovnica sirom zemlje i ... Pa kao sto rekoh najavljeno
je ... ;))
7. Servisi - ako izuzmemo GAME, nema nicega ...
Nekada je postojao TANJUG, BETA, RIND ...
8. Udaljavanje Uprave od korisnika
9. ...
> Uozbiljite se malo - ili makar razmislite bar jedan minut.
Ja sam ozbiljan ... Dugo mi se "kuvalo", a onda je
"provrelo" ...
Na jednom pokojnom BBS-u (cesto ga pominjem u poslednje
vreme), akcija sa tagovima (i tada sam bio jedan od inicijatora)
je urodila plodom - SysOp i CoSysOp-i su se malo durili, ali
su popustili pod pritiskom ... B)))
-----
Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2644jevta,
-> #2619, nenad
Opet jedna od manje ili više besmislenih diksusija na Sezamu.
Za i protiv limita...Pominjanje nekakvog ugovora...
Prvo...
Kakav se to ugovor pominje?
Nekad....
Ne sećam se ni da sam ga ja potpisao, a član sam 4,5 godine.
Istina, tada mi je bio prezentovan, a ja sam se složio sa istim
(i poštovao ga, kao i druga strana), ali potpis na papir stavio
nisam, niti mi je nuđeno.
Sad...
Znam par mlađih korsinika koji su se prijavili kao new, uplatili,
ukačili se, rade ovde, ali nijedan od njih nije dobio informaciju
ni da postoji bilo kakav ugovor, a ako mu neko ne kaže neće ni
saznati ako možda za par godina ne naleti sam na njega u dir-u.
Dakle, i korisnici i delovi uprave se pozivaju na nepostojeći
ugovor.
Drugo...
Limit, pro et contra ...
Uprava pokušava da na neki način smanji šum po konferencijama.
Po mom mišljenju
ispravan cilj, ali način nikako. Ne može se do kvalitetnijeg
sezama doći restrikcijama prava korisnika, bez prethodne pripreme.
U ovom slučaju prethodna priprema bi se sastojala u informisanju
novih korisnika o tome ko je vlasnik sezama i kakva on pravila
ponašanja zahteva. Može mene kao new korisnika da sačeka info i o
tome da sistem radi tri puta nedeljno po 3 sata, da se u
konferencijama može ostavljati 10 poruka mesečno, da se može DL 1MB
mesečno, i ako posle svega hoću da platim nema da se bunim....
Pravila sam znao unapred i samim činom plaćanja pretplate se složio
sa istima.
Imam utisak da ovdašnja uprava nema globalnu koncepciju šta da radi
sas sistemom koji im je odjednom "pao u ruke". (Zapravo ima
koncepciju da hoće da svima bude bolje, da hoće Internet, ali kad,
šta kako? Možda nešto i rade na tome, ali gde su informacije?)
Znanja imaju, volje za rad imaju, ali im organizacione sposobnosti
na žalost korisnika izgleda teže nuli. (Kako između ostalog
objasniti da se više korisnika žali na rad moderatora, a uprava
ne saopštava čak ni to ko moderiše koju konferenciju?)
Znam, suočavaju se sa mnogo objektivnih problema, od kojih je
možda najveći taj da su "pastorče" BIGZ-a. Sve je to u redu,
ali neka se argumentovano izjašnjavaju o SVOJIM NAMERAMA,
CILJEVIMA, POSTUPCIMA koje će preduzimati, a sve u cilju
poboljšanja njihovog i našeg Sezama.
Jako mi je žao što npr. ne mogu da prihvatim kao argument za
smanjenje limita broja poruka u konferencijama informacije tipa
da 2,3 ili 10 korisnika probija limit od 500 poruka, i previše
šumi...Ostalima kakokažu taj limit ništa ne znači. Lepo, ali
gospodo iz Uprave nađite vi drugi način da obuzdate nosioce šume.
Zamolite ili naterajte moderatore da im brišu poruke, prezentirajte
new korisniku koji bi danas da plati pretplatu, da ukoliko mu se u
roku 1 godine obriše 50 ili 100 poruka, automatski ima read only
pristup svim konferencijama u trajanju od tri meseca, bez obzira na
plaćenu pretplatu. Ako se pretplati, značiće da takav režim i
prihvata.
Džaba vam sav trud i rad na i oko sezama ako blagovremeno ne
dajete informacije, ako se vaši retki odgovori na pitanja i
apele korisnika poštapaju tako slabim argumentima koji se mogu
čitati i kao "sviđa mi se oću tako , šta mi možeš."
Moglo bi se još podosta toga reći, ali jednostavno nemam
volje...
pitanja.2645mzikic,
-> #2564, crnjini> Evo vam jedan primer kakve sve glupave stavove lupaju ljudi po confovima..
TRebas biti tolerantniji,moras i tudje misljenje da cujes.
pitanja.2647nikola.s,
-> #2625, hercog> Zasto onda datoteka nije uklonjena iz direktorijuma? Zasto
> onda to nije ranije obavljeno? Zasto ugorov nije ranije
> spremljen?
Molim upravu da odgovori na ova, slazem se po njih neprijatna,
pitanja.
pozdrav,
Nikola R.S.F.C.
pitanja.2648nikola.s,
-> #2605, johnnya> Menjam 300 budim-ovih poruka za 1 poruku dbambi-ja i
> kum.djole-ta
> ponude na mail :)
> PS
> Sto pre uvedite mogucnost da korisnik vidi koliko je ignore-va
> popio.
I bese li ovo sum ???????????????
pozdrav,
Nikola R.S.F.C.
pitanja.2650nenad,
-> #2633, kant> Što se nekog novog Ugovora tiče,
> teško da možete uspeti u nastojanjima da on bude pravno validan
> ukoliko se zadrži dosadašnji način "potpisivanja", ali OK, želim vam
> puno sreće.
Naravno, novi ugovor će biti dostavljan u pismenoj formi prilikom
učlanjenja, a novi korisnik će biti "primoran" da svojom akcijom
potvrdi da ga je pročitao, razumeo i prihvatio uslove i pravila
za i o korišćenju sistema.
> Mislim da bi pridržavanje ovih principa prilikom izrade novog Ugovora
> bio jedan od bitnih pokazatelja ozbiljnosti sistema (odnosno namera
> Uprave u smislu daljeg razvoja SezamNet-a).
Sve stavke koje si naveo stoje, i određena forma i oblik njihove
realizacije (možda ne baš sasvim tako kako si ti predvideo) će
postojati.
pitanja.2651nenad,
-> #2628, ljubisha> Khm, a da li se onda razmišlja i o ukidanju top liste? Izgleda da je
> nekim davežima i to cilj tj. da se nađu na što višljem mestu u listi.
Razmišlja se, čak ni komanda TOP koja postoji (i koja ih i
generiše) nije zbog takvih dilema puštena u javnost. Šteta je
tako nešto uraditi jer su i te top liste neko svedočanstvo o
vremenu i događajima na Sezamu i mi ćemo ih sigurno praviti i
čuvati - jedino ih možda nećemo učiniti dostupnim u javnim
direktorijumima.
pitanja.2652nenad,
-> #2635, baker> Koliko trenutno ima registrovanih korisnika na SezamNet-u?
Tokom leta cifra je pala na 1600, sada se opet približava 1700.
pitanja.2654marco,
-> #2573, dizel
>> Upravo sam i ja ovo procitao pre neki dan! Da li mozda treba
>> da angazujemo nekog advokata da razresi pravni spor? Mislim
>> da i vi znate da, ukoliko je ugovor sklopljen, mora biti ispostovan
Ugovor nije sklopljen jer nigde nije overen i potpisan od
strane sistema, a ni sa tvoje strane
pitanja.2655marco,
-> #2583, firus
>> Naravno, pa valjda je jedna od tekovina demokratije da
>> svako ima pravo na svoje misljenje (koje moze ali ne mora biti
>> uzeto u obzir).
Bilo je price o sumu. Sum nije misljenje, to je cisto
lupetanje da bi proslo vreme. Znaci iz dosade.
rep 2.2588
>> > nacini jedan prelazni period visoke tolerancije uz animiranje
>> > korisnika da pisu kvalitetne poruke po konferencijama, uz
>>
>> Taj prelazni period je, govorim u svoje ime, odavno prosao. B(
Meni se cini da je nakon odvajanja Sezama na Net doslo mnogo
vise novih korisnika koji nisu upoznati sa pravilima ponasanja
u komunikacijama, a kontrola suma nije bas radila, pa je taj
prelazni period lose prosao, i sad imamo situaciju ovakvu
kakva je :(
pitanja.2656marco,
-> #2611, vlad
>> Ergo, mozemo mi ovako do 101 i natrag, ali je veliko pitanje da li ce to
>> bilo sta promeniti na bilo koju stranu.
Kad smo vec dosli do ovoga. Cini mi se da se ovde stalno
javljaju dve strane (u nekoj raspravi) i onda svako vrti svoje
par dana, pise milione poruka, a na obe strane su veoma
tvrdoglavi ljudi i niko ne prihvata stavove druge strane. Tako
se gubi smisao rasprave.
Zasto ljudi koji zele samo da isteraju svoje, po svaku cenu,
uopste pocinju da raspravljaju? Mislim da bi takvi, ako se
prepoznaju, a nadam se da hoce, mogli da se priupitaju da li
su spremni da saslusaju drugu stranu i da ozbiljno razmisle o
argumentima druge strane, i ako je odgovor potvrdan da se
vrate raspravljanju, a ako nisu...
ps. Ovo je reply na odredjenu poruku samo zato sto sam tu nasao
zacetnicu za svoju misao, a nije konkretno upuceno vlad-u :)
pitanja.2657marco,
-> #2618, nenad
>> administratori i Upravnik. Usled promene pravnog statusa Sezama
>> (jednostran raskid ugovora od strane bivsih administraora) on
>> vise ne moze vaziti. Cim se bude do kraja zavrsilo pravno
Mislim da bi ga onda trebalo izbrisati sa sezamovog diska.
Taj 'ugovor' je samo uveo vecu zabunu iako ne vazi :(
pitanja.2658dr.grba,
-> #2643, firus>> Posto je potekao od mene, smatram da je na meni da
>> malo pojasnim stvari. Tag predstavlja tihi bunt, iskaz
>> nezadovoljstva i insistiranje na promeni. Po mome shvatanju
Daleko od toga da problema nema. Ali, daleko od toga da bi se
promptnim udovoljavanjem najrazličitijih muzičkih želja igde stiglo.
Nerešavanje problema najčešće se komentariše kao ignorantski stav
uprave Sezama, a stvar je možda malčice komplikovanija. Razmisli malo,
da li ZBILJA iko od ljudi iz uprave smatra da je postojeće stanje
valjano?...
pitanja.2659dr.grba,
-> #2644, jevta>> ali neka se argumentovano izjašnjavaju o SVOJIM NAMERAMA,
>> CILJEVIMA, POSTUPCIMA koje će preduzimati, a sve u cilju
>> poboljšanja njihovog i našeg Sezama.
Vrzino kolo se time ne bi prekinulo: svako malo se pojavi neko ko
proziva na temu "rekli ste ovo, obećali ste ono, zavrnuli ste nas
ovde, za*ebali onde..." i tako bez kraja i konca.
pitanja.2660stefan,
-> #2637, firus> >> Ja UVEK "odlepljujem" odgovor od citata !!!
> > A da pocnes da odlepljujes i visestruke citate?
>
> Nisam znao da to drasticno utice na citljivost poruka ...
> Kako se meni cini, jasan je smisao - svaki '>' predstavlja
> citat prethodne poruke. Tok diskusije se lakse prati. U krajnjoj
Jednostavno, ako već koristiš višestruke citate (recimo dve poruke u
dubinu) mnogo je čitljivije da se citati prve odvoje od citata druge sa
jednim redom. Eto, kao u ovoj poruci O:)
pitanja.2662sall,
Nenad je potpuno u pravu kad kaze da ovde postoji odredjena
grupa
ljudi i njihov mehanizam kritikovanja svake inovacije !
Zbog cega se vi toliko bunite na smanjenje limita poruka ??
Koliko Vas posalje mesecno vise od 300 poruka ??
Ja cu da vam kazem : MALO , skoro niko !
A bunite se NE zato sto mislite da ste opljackani ili zato sto
vam
nedostaje ovih 200 poruka (koje retko ko posalje) , vec zato sto
imate
MOGUCNOST da se bunite.
Pa zasto ne iskoristiti tu mogucnost , kad ce Valex , Nenad i
Dzak da
sve to citaju i odgovaraju na vase poruke , pa onda vas rep
na njihov rep pa eto miline , vama INTERESANTNO , nasli ste
nacin
da potrosite vreme .. Da li ste se zapitali koliko je vremena
potrebno za odgovore na sva vasa pitanja
(od kojih je 90% mnogo puta postavljano).
Pa zar ne mislite (ako vam je stalo da "LEPSEG I BOLJEG SEZAMA")
da bi to vreme potroseno na odgovore vama moglo biti mnogo bolje
upotrebljeno ?
Ocigledno ovde vecina vas ne razmislja tako !
Svi spominjete stari sezam i ZZ a i DejanaR i njihovu upravu ,
mislite da bi ta uprava dopustila ovoliki sum po konferencijama
koji vi pravite ???
Postoje grupe , postoji mail , skupite se u grupu pa onda
kad smislite nesto pametno posaljite u CO !
Ne mora svako ,i ne zanima svakoga,da vidi da li nekome smeta
reklama ili ne ! I , reklama , da ste iole razmislili pre slanja
GOMILA suma u CO shvatili bi da ta reklama moze samo
da godi i da ce NAM SEZAM postati brze LEPSI I BOLJI .
Ali NE , ipak , 1 secunda ispisa reklame i to POSLE exec a
PA TO SMETA !
Zaista ljudi nadjite neku drugu preokupaciju u zivotu
, bavite se sportom, URADITE NESTO od vasih dosadnih zivota !
I nemojte sumiti sa REP ovima na ovu poruku (koja je i sama sum)
pitanja.2663madamov,
-> #2637, firus
> Nisam znao da to drasticno utice na citljivost poruka ...
Utiče, itekako.
> Kako se meni cini, jasan je smisao - svaki '>' predstavlja
> citat prethodne poruke.
Smisao je jasan, samo je nečitko. BTW, retke su prilike kada je potrebno
citirati još jednu poruku u dubinu, tako da je većina tvojih duplih citata
nepotrebna.
> U krajnjoj liniji, postoje OLR-i koji boje poruke
Postoje, ali ih ne koriste svi, postoje i korisnici sa drugim, ne-PC, tipovima
računara i slično.
> tako da smatram da ovo stvarno nije nikakav problem.
Za tebe nije. Ali, već su ti dvojica korisnika skrenula pažnju da je nečitko,
znači da za nekog jeste problem. Zapitaj se da li je tebi stalo da ta dvojica
nastave da čitaju tvoje poruke i eventualno odgovoraju na njih.
pitanja.2664lexus,
-> #2662, sall=> Nenad je potpuno u pravu kad kaze da ovde postoji odredjena
=> grupa ljudi i njihov mehanizam kritikovanja svake inovacije !
Grešiš sinko, postoji mehanizam kritikovanja gluposti. A na
ovom sistemu gluposti ima isuviše. A kod odredjene grupe ljudi
postoji mehanizam odbrane, a ti ljudi nikad ne razmisle da li
su oni koji se bune ponekad u pravu, čak i ako se bune različiti
ljudi, odnosno ljudi koji se nisu bunili u prethodnim raspravama.
=> Svi spominjete stari sezam i ZZ a i DejanaR i njihovu upravu ,
=> mislite da bi ta uprava dopustila ovoliki sum po konferencijama
=> koji vi pravite ???
Kod njih ne bi ni došlo do situacije da se šumi :) A to da li su
ove rasprave šum ili nisu isto može da se raspravlja ;) Naravno,
nekima je lako da ovo proglase za šum i da tako diskredituju
zagovornika suprotne ideje.
=> I nemojte sumiti sa REP ovima na ovu poruku (koja je i sama sum)
A zašto misliš da je tvoja poruka šum? Jedina greška je što si
mogao da je pošalješ u SEZAMNET.razno (kao i ja ovaj reply).
Što se rasprave o reklami tiče, ne čini li ti se da je nenad tvrdio
kako se ništa neće menjati, a ipak su promenili način ispisivanja
reklame? Istina, još uvek je daleko od savršenstva, ali je mnogo
bolje. Zašto su promenili? Zato što su shvatili da i drugi mogu
da budu u pravu, ali i dalje tvrde da su oni najpametniji, a poruke
ljudi kao što si ti im samo idu na ruku.
Počinjem da mislim kako na ovom sistemu postoje organizovane grupe
ljudi koji provociraju 'bundžije' i svojim provokacijama pretvaraju
rasprave koje se tiču sistema u šum, a onda sysadm tvrdi da 'bundžije'
šume. One to zaista i rade, ali isprovocirani šumom grupe koju ću,
(prilično slobodno ;) nazvati ulizicama.
pitanja.2665basrak,
-> #2659, dr.grba>>> ali neka se argumentovano izjašnjavaju o SVOJIM NAMERAMA,
>>> CILJEVIMA, POSTUPCIMA koje će preduzimati, a sve u cilju
>>> poboljšanja njihovog i našeg Sezama.
>
> Vrzino kolo se time ne bi prekinulo: svako malo se pojavi neko
> ko proziva na temu "rekli ste ovo, obećali ste ono, zavrnuli
> ste nas ovde, za*ebali onde..." i tako bez kraja i konca.
Nisam baš siguran da sam shvatio... Da li ti to odobravaš ili ne odobravaš, pod
pretpostavkom da je to za šta se vrši prozivka tačno?
pitanja.2666kum.djole,
-> #2622, lexus>> A znači i da se uprava plaši da se ne pojavi još korisnika sličnih
>> dotičnoj dvojici koje oni neće uspeti da obuzdaju u uništavanju sezama.
Smatram da gest uprave uopšte nije tako tragičan kako se ovde ocenjuje
i da je potrebno samo malo razmisliti, filtrirati u glavi - šta je
bitno a šta je 'manje bitno'.. Možda vredi napraviti paralelu sa
društvenim životom - čovek se ne ponaša jednako u svakom društvu,
nekad pazi šta priča, a ponekad se okane neke sasvim beznačajne
opaske koju to društvo u celini ne bi razumelo niti prihvatilo.
Takođe mislim da SezamNet dovoljno slobode daje korisnicima i da je
ovakav vid ataka na Upravu samo prolazna kriza, protest koji će
brzo pasti u zaborav. Možda će se i najagilniji demonstranti
smiriti i.. maaalko više, razmišljati.
pitanja.2668crnjini,
-> #2643, firus<-> Ako je cilj toga
odrzavanje imidza najveceg, najboljeg i najpopularnijeg
YU BBS-a, onda je to prilicno besmisleno. BTW, sta mislite,
<->
Vise nije najveci, definitivno nije najbolji, a najpopularniji mozda i
jeste.
ACR ALBS
PS. Lepsi i Bolji Sezam vec postoji.. ali za lepse i bolje pare;).
ACR
pitanja.2669supers,
-> #2630, ognjen>> )-> Pa covece mozda tebi ne izazivaju neugodnost, ali meni se od
>> )-> ovog sarenila vrti u glavi,
>>
>> Ima resenje: iskljuci ansi.
A šta će da mu bude sa ekranskim editorom, komandom linijom...?
pitanja.2670maksa,
-> #2664, lexus>> Grešiš sinko, postoji mehanizam kritikovanja gluposti. A na
>> ovom sistemu gluposti ima isuviše.
Tačno.
Ta velika količina gluposti na ovom sistemu se neće iskoreniti
pooštravanjem limita (svejedno je da l' te bombarduje 500, 300
ili 200 gluposti nekog zaludnog skribomana), nego čvrstom rukom
moderatora koji će bez pardona da ih briše. Sve ostalo je uglavnom
'pričam ti priču'. Glede tog limita, ne verujem da će iko ko ima
nešto korisno da kaže da zvekne u taj plafon.
AČVPSST
(Akcija za čist vazduh, prljav seks, i slobodan Tibet ;)
pitanja.2672inferno,
-> #2549, hercogŮ│ ˙ Pa ne bih baš rekao da je bilo teško dobiti u ovoj meri u
Ů│ ˙ kojoj se sada dobija...
I teže.
pitanja.2673inferno,
-> #2658, dr.grbaŮ│ ˙ Daleko od toga da problema nema. Ali, daleko od toga da bi se
Ů│ ˙ promptnim udovoljavanjem najrazličitijih muzičkih želja igde stiglo.
Kad kažeš muzička želja to ima prizvuk nečeg neobaaveznog...
neke zabave i dangubljenja. Ima i takvih predloga, ali zar
uprava nije naučila koje ljude treba da sluša i makar da im
napiše neki odgovor na predlog?
Napominjem, ima strašno glupavih predloga tipa "dajte još
igrica" ili šta ja znam, ali to treba razgraničiti od
korisnih, promišljenih predloga. Na takve treba makar
odgovoriti...
pitanja.2674firus,
-> #2655, marco>>> Naravno, pa valjda je jedna od tekovina demokratije da
>>> svako ima pravo na svoje misljenje (koje moze ali ne mora
>
> Bilo je price o sumu. Sum nije misljenje, to je cisto
> lupetanje da bi proslo vreme. Znaci iz dosade.
Bilo je price i o tome kako je nekada tesko oceniti
sta je sum, a sta ne.
> Meni se cini da je nakon odvajanja Sezama na Net doslo mnogo
> vise novih korisnika koji nisu upoznati sa pravilima ponasanja
> u komunikacijama, a kontrola suma nije bas radila, pa je taj
> prelazni period lose prosao, i sad imamo situaciju ovakvu
> kakva je :(
>
Onda mozda treba naciniti novi prelazni period. Ako je
jedan od ciljeva svakog BBS-a privuci jos novih korisnika,
onda treba imati i dosta tolerancije ne bi li se u tome uspelo.
pitanja.2675firus,
-> #2658, dr.grba>>> malo pojasnim stvari. Tag predstavlja tihi bunt, iskaz
>>> nezadovoljstva i insistiranje na promeni. Po mome shvatanju
>
> Daleko od toga da problema nema. Ali, daleko od toga da bi se
> promptnim udovoljavanjem najrazlicitijih muzickih zelja igde
> stiglo.
Zelje su razlicite, cesto i kontradiktorne, ali ako
se vise korisnika javi sa istim zahtevom i zeljom, onda tu vec
*stvarno* treba uciniti nesto.
> Razmisli malo, da li ZBILJA iko od ljudi iz uprave smatra da je
> postojece stanje valjano?...
Ako niko od njih ne smatra da je postojece stanje valjano,
zasto se onda vec nesto i ne ucini?
BTW, tag je najpre ukinut u drugim konferencijama, sada
je ukinut i u ovoj, ostao je jos samo u WHO listi (tamo valjda
nikome ne smeta) ...
I jos nesto, zasto meni stalno govoris da razmislim,
nisam jedini, mnog na SEZAM-u bi isto trebali da urade (plasim
se samo, da od prevelikog razmisljanja uludo ne izgube previse
vremena ;) ?