SEZAMNET

15 Jan 1996 - 23 Dec 1996

Topics

  1. obavestenja (84)
  2. pitanja (3810)
  3. problemi (2431)
  4. predlozi (850)
  5. konferencije (28)
  6. fajlovi (242)
  7. olr (734)
  8. vote (24)
  9. kritika (799)
  10. razno (963)
  11. unknown (35)

Messages - pitanja

pitanja.2566 firus, -> #2552, budim
>(:) Nije. Razmisljalo se i o smanjivanju ovog limita jer 99,9% >(:) korisnika mesecno ne 'potrosi' ni polovinu trenutnog. > Koliko vidim, akcija razmisljanja, sprovedena je u delo... > Poruke su smanjene na skoro polovinu od ranijeg. Nema problema, Cinjenica je da ja ne ucestvujem previse aktivno u konferencijama (mada sam imao par naleta zelje i inspiracije, koji su netragom nestali kada sam naisao na nerazumevanje sagovornika - sto je irelevantno za ovu diskusiju), ali smatram da je smanjenje pomenutog limita jedan krajnje nekorektan cin, koji je (ne mogu da se otmem tom utisku) upravljen pre svega prema jednoj odredjenoj grupi korisnika ... Neka mi svi oproste zbog ovakvih konstrukcija, ali cinjenica je da tako izgleda. Ljudi koji pisu preko 300 poruka mesecno, uglavnom nisu korisnici koji sume vec (relativno) ozbiljni diskutanti koji ucestvuju u mnogim konferencijama, znaci imaju sirok spektar znanja i interesovanja. I, ako aktivno ucestvuju u radu 5 konferencija, onda dnevno svakako moraju da posalju preko 2 reply-a (po konferenciji), sto automatski znaci i vise od 300 mesecno. Pre, ili kasnije, ostace "bez teksta" - otprilike kao kada bi nekome na mitingu u sred govora, iskljucili mikrofon - sto je krajnje nekorektan cin slozice se svi. Od slobode govora na ovaj nacin, nema nista. Vecina korisnika i nadleznih se zalaze za demokratiju, ali je demokratije na SEZAM-u sve manje ... U krajnoj liniji, smatram da je bolje i 1000 poruka od kojih je 50% sumecih, nego 100 "kvalitetnih" - to je bar pokazatelj da je jedan sistem ziv. Ako se dobro secam prica Z. Zivotica i D.Ristanovica, osnivaca sistema, SEZAM je zamisljen pre svega kao konferencijski sistem, a tek potom kao file server (chat rezim je nastao mnogo kasnije). Sad, ako se ugase konferencije, onda od prvobitne koncepcije nema nista, a verujem da ima i boljih FS-a. Takodje, smatram da Uprava treba da povede vise racuna o tome zasto tako mali procenat korisnika aktivno ucestvuje u konferencijama nego da brine o nekolicini koji "previse" pisu, i koji ce napuniti disk(ove) ... Pa muku mu ljutu, zasto se stare konferencije ne smeste na neki backup medijum (ili jos bolje, CD koji bi se bez problema mogao pretrazivati) i na taj nacin oslobodi mesto za nove, ionako su mnoge od starih poruka jednostavno neaktuelne (pregazilo ih vreme ;). > To nije ohrabrivanje suma, ovo sto radite je kaznjavanje > korisnika koji po misljenju moderatora promase temu... BTW, da li iko od nadleznih ima nameru da javno objavi spisak moderatora, ali po konferencijama - bar da se zna ko sta moderise !? I, koliko je meni poznato, uloga moderatora je da moderise, tj. usmerava diskusiju, a ne da izigrava dezurnog zandarma i brise poruke po kratkom postupku, koje po njegovom kriterijumu predstavljaju sum ili promasenu temu. Pa valjda idu prvo upozorenja i sl. !? U krajnoj liniji, korektno je objasniti neki svoj postupak, pogotovo ako je drastican - a ljudi se zale da se poruke brisu bez ikakvih objasnjenja. > Zao mi je sto od Sezama pravite ovo... Zao mi je sto sam se tako kasno ukljucio na SEZAM, jer, koliko mi se cini, ovo je pocetak njegovog kraja, sto ce reci, propustio sam njegove zlatne dane. Steta, Internet jeste lepa stvar, ali BBS-ovi su mi mnogo vise na srcu, zato je steta da propadne jedan od prvih (i najvecih) YU BBS-ova ... E, ako sad neko replicira i pocne da objasnjava kako SEZAM nije BBS, onda ... ;((( ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2567 spantic, -> #2537, snemcev
> Za gledaoce sa jeftinijim ulaznicama: dok se ovaj sistem zvao Sezam, > postojala je konferencija COMMERCE za koju je postojao cenovnik, a > čitanje komercijalnih oglasa nije bilo forsirano od strane Uprave > sistema. Nije baš tako. Prvo, konferencija Commerce nikada nije postojala, verovatno si mislio na Oglase, koja nikada nije zaživela. Inače, uvek je u cenovniku postojala stavka reklama na ulazu u sistem. Svojevremeno je Saga bila platila istu, a bilo je i drugih slučajeva.
pitanja.2568 hercog,
Nekoliko zamerki ugovoru o korišćenju SezamNETa prema datoteci UGOVOR.TXT iz direktorijuma sezam/novosti 3. Korisnik se obavezuje da pri prijavljivanju sistemu da tačne i potpune podatke o sebi i da u predviđenom roku uplati iznos tromesečne, polugodišnje ili godišnje pretplate koji je propisala Uprava Sezama. ** Nigde se ne predviđaju i mesečna, dvomesečna i druge pretplate... 6. Korisnik se obavezuje da neće omogućiti trećim licima da, koristeći njegovo ime i lozinku, pristupaju Sezamu. ** Nisam primetio da se ovo poštuje... :( druge usluge. Korisnik takođe ima pravo pristupa i neograničenog ostavljanja poruka u svim javnim konferencijama na Sezamu. Uprava ** Da se možda nedavni postupak uprave ne kosi sa ovom tačkom ugovora (tačka 6. ugovora)? 21. U slučaju brisanja poruke u skladu sa članom 20, Uprava Sezama će o tome obavestiti Korisnika. Od tog trenutka prestaju prava Uprave Sezama i Redakcije "Računara" na raspolaganje porukom iz članova 12 i 13. ** Da li se ovo poštuje? Sale
pitanja.2569 zmdjokic, -> #2563, snoop
> >> Kako da skinem faűjlove preko 3Mb, jer mi trajanje seanse od >> 30 min. to ne omogucava? > > Podesi u comm programu zmodem resume, pa skini koliko mozes za > tih 30 min. pa nazovi ponovo i nastavice se transfer tamo gde > si stao. Imam Telemate 4.20 i molim te reci mi ako znaš gde se nalazi ta opcija za podešavanje. Pozdrav!
pitanja.2570 lexus, -> #2568, hercog
=> druge usluge. Korisnik takođe ima pravo pristupa i neograničenog => ostavljanja poruka u svim javnim konferencijama na Sezamu. Uprava Zanimljivo, zanimljivo... :) Mogli ste prvo ugovor da promenite, pa tek onda da menjate pravila, bilo bi zakonito :) Ovako... Manje-više što je potez prilično nerazuman. U 6 meseci SezamNET-a tri puta je budim stigao do 500 poruka, ja sam stigao dva puta, vpoznanovic jednom, a madamovu je malo falilo da to učini prošlog meseca, a stigao je skoro do 400. 90% ovih poruka se slilo u konferencije SPORT i FORUM, a ostatak u CHAT. O chatu je već bilo reči, forum je priča za sebe. Onda konf. sport. Prilično mlada konferencija, a definitivno najbolja i najposećenija na SezamNET-u. U toj konf. su, inače, najaktivnija tri prvoplasirana sa ovomesečne top20 liste, zbog kojih je i uvedeno ovo smanjenje limita. Moderator sporta, po mom mišljenju, ima prilično lak posao, nema puno glupih poruka, nema puno zezanja i šuma. Hm... zastranih ja ;) Ako nekoga zanima nastavak ove poruke neka mi piše u mail, pošto nemam nameru da pišem čaršave uludo. Uludo? Naravno da je uludo, kad 'nenad the almighty' neće ni pročitati ovo, a čak i ako pročita neće se udostojiti da razmisli o poruci, a o komentaru da ne govorimo. A priča se da je dejanr netolerantan :)
pitanja.2571 banga, -> #2569, zmdjokic
> Imam Telemate 4.20 i molim te reci mi ako znaš gde se nalazi ta > opcija za podešavanje. Options/Protokol chekiraj Zmodem Recovery i skini File name guessing
pitanja.2572 marco, -> #2558, vlad
>> Ja sam jasno rekao na kakva pitanja mislim, ali ti se izgleda malo pravis >> blesav B(. Izvini. Znam da sam malo preterao, ali nisam mogao da gledam kako coveka 'napadas' posle prvog pitanja kao da je pitao to isto X puta. A ovo i jeste konf za sva pitanja u vezi sistema, a ako su neka pitanja glupa to je zato sto ima puno novih korisnika koji nemaju pojma :)
pitanja.2573 dizel, -> #2568, hercog
> druge usluge. Korisnik takođe ima pravo pristupa i > neograničenog ostavljanja poruka u svim javnim konferencijama > na Sezamu. Uprava > > ** Da se možda nedavni postupak uprave ne kosi sa ovom tačkom > ugovora (tačka 6. ugovora)? Upravo sam i ja ovo pročitao pre neki dan! Da li možda treba da angažujemo nekog advokata da razreši pravni spor? Mislim da i vi znate da, ukoliko je ugovor sklopljen, mora biti ispoštovan do kraja, ili biti raskinut pod specifičnim okolnostima! Pošto tih specifičnih okolnosti nema, da biste izmenili neku stavku iz ugovora, morali ste bar prvo da date stvar na glasanje na ovom sistemu! Ovo zaista nema smisla!
pitanja.2576 nikola.s, -> #2556, nenad
> paketu uplacena pretplata. Kada i ako se odlucimo za > tarifiranje malih oglasa, cena bi trebalo da iznosi oko 10-ak > dinara, znaci po sadasnjim cenama pretplate oko mesec dana. Izgleda da cemo uskoro docekati da ti se za svaku poruku u nekoj konfi odbija dan od pretplate, za svaki poziv Sezama po minut, za svaki kb dl-a po sat, za minut proveden u chatu po 2 sata od pretplate itd..... Ovo uopste nije daleko od istine, a onda ce se mnogi zapitati Sta to Sezam uopste nudi i sta korisnik placa ????? pozdrav, Nikola R.S.F.C.
pitanja.2577 nikola.s, -> #64, valex
> Mesecni limit za broj konferencijskih poruka smanjen je sa 500 > na 300 poruka. Da se na pocetku razumemo, u proslom mesecu sam imao 13x poruka, ali jednostavno smatram da ovo nije u redu. Ako je neko dosao na Sezam samo zbog konferencija i platio pretplatu, misleci da ce moci da pise po 500 (nije bitan broj) poruka, onda nije u redu da vi taj broj poruka smanjite, i to skoro za polovinu. Takodje dosta je indikativno to sto je smanjenje broja poruka doslo neposredno posto je jedan korisnik pitao da li ce doci do povecanja limita. > pojedinacnih i ekstremnih slucajeva, Sta znaci ovo "ekstremnih" ? > ne ugrozava prakticno ni jednog korisnika, A sta cemo sa onima koje to ogranicenje ugrozava ? Da li stvarno mislis da njima nesto znaci to sto nikog drugog to ne ugrozava. Njima to jednostavno smeta, i normalno je da njih ne zanima da li nekome taj limit smeta ili ne.... > mogucnost da u toku meseca svakoga dana, u proseku, ostave cak > po 10 poruka, Na osnovu cega je onda odredjivan prosli limit ? > sto je, smatramo, vise nego dovoljno. Da li ovo znaci da uskoro mozemo ocekivati jos neko ogranicenje limita ? > Specijalne prilike (ako neko redovno salje na Sezam materijale od > interesa za veci broj clanova i sl.) tretiracemo kao posebne > slucajeve. Koliki je taj veci broj clanova ? Ko ce to odredjivati korisnici ili uprava ? > Na ovaj korak smo se odlucili posto je zbog povecanja broja > clanova i sve vece kolicine informacija koje se preko Sezama > razmenjuju neophodno obezbediti da te informacije i poruke > budu probranije i kvalitetnije. Ocekujemo da ovo ogranicenje > smanji i kolicinu "suma" u konferencijama, a u skoroj Pricaj ti ovo nekom drugom....... > buducnosti cemo preduzeti jos neke korake sa istim ciljem. Kao sto su.... ? pozdrav, Nikola R.S.F.C.
pitanja.2578 ilazarevic, -> #2528, calex
> Kad ti se to sledeći put desi, proveri da li je _prva_ poruka u > oba exec-a jednaka. Ja nikako ne uspevam da pošaljem dupli exec. ;) Definitivno je jednaka, jer nije imao ko da je izmeni. Ja ne petljam ručno po exec-ima. Kako je mogla sama da se izmeni? Bitan deo priče je to što se slanje duplog exec-a nekad spreči, a nekad ne (pri čemu ja uvek radim na isti način - napišem exec, okrenem Sezam i pošaljem ga).
pitanja.2579 ilazarevic, -> #2555, nenad
> Postojala je konferencija koja se zvala OGLASI, a koliko je bila Postojale su i komercijalne konferencije koje su zainteresovana preduzeća zakupljivala na određeno vreme.
pitanja.2580 vlad, -> #2566, firus
> koji pisu preko 300 poruka mesecno, uglavnom nisu korisnici koji > sume vec (relativno) ozbiljni diskutanti koji ucestvuju u mnogim Gresis, ovaj gresis silno... B) Koliko sam cuo, statistika sistema govori upravo obrnuto. > se svi. Od slobode govora na ovaj nacin, nema nista. Vecina > korisnika i nadleznih se zalaze za demokratiju, ali je demokratije > na SEZAM-u sve manje ... Lepo je rekao drug Lenjin: "Nema demokratije za neprijatelje demokratije!". B) > U krajnoj liniji, smatram da je bolje i 1000 poruka od > kojih je 50% sumecih, nego 100 "kvalitetnih" - to je bar pokazatelj > da je jedan sistem ziv. To je tvoje misljenje. Ako ce ovaj sistem "ziveti" na i od suma, sto se mene tice isto je kao da ne postoji jer mene na njemu nece biti. Vremena nemam cak ni za zvezdicenje kojekakvih baljezgarija B(. > BTW, da li iko od nadleznih ima nameru da javno objavi > spisak moderatora, ali po konferencijama - bar da se zna ko sta > moderise !? Spisak moderatora se dobija sa 'show welcome', ali u njemu ne stoji ko je moderator koje konferencije B(. I ja se zalasem da to bude sredjeno, posto ni sam ne znam detaljno ko sta moderise. Ja moderisem PCUTIL. > I, koliko je meni poznato, uloga moderatora je da moderise, > tj. usmerava diskusiju, a ne da izigrava dezurnog zandarma i brise > poruke po kratkom postupku, koje po njegovom kriterijumu Slazem se, ali uloga zavisi i od okolnosti. U ovom trenutku, na zalost, vaznije je brisanje. Ni jedan moderator ne moze da animira konstruktivan dijalog i strucnu diskusiju u uslovima ovolikog suma, a korisnici koji bi se u takvu diskusiju ukljucili izbegavaju vecinu rasprava koje se ovde trenutno vode. Da zakljucim: Ja brisem i brisacu bez pardona, upozorenja i prava na pomilovanje. Kriterijum kojim se pri tome rukovodim su davno prihvacena pravila ponasanja u modemskim komunikacijama. Ko se nije potrudio da ta pravila upozna, ili da bar pita, nece mu pomoci ni objasnjenje u mail od tri "slajfne". B(
pitanja.2581 firus, -> #2573, dizel
>> druge usluge. Korisnik takode ima pravo pristupa i >> neogranicenog ostavljanja poruka u svim javnim konferencijama >> ** Da se mozda nedavni postupak uprave ne kosi sa ovom tackom >> ugovora (tacka 6. ugovora)? > izmenili neku stavku iz ugovora, morali ste bar prvo da date > stvar na glasanje na ovom sistemu! Ovo zaista nema smisla! Hmmmm ... Glasanje !? Pa SEZAM je sistem u privatnom vlasnistvu, tako da je vlasnik (ili predstavnik vlasnika) Slobodan da cini sta mu je volja. Dobro, dobro, postoji i Ugovor, ali ja ga tek danas videh prvi put - jednostavno cini mi se da su vec ustaljene neke norme ponasanja (i pravne regulative) na BBS-ovima koje nije potrebno eksplicitno navoditi. Pitanje je koliko to ima smisla !? Cini mi se da se nekad Ugovor slao postom zajedno sa uputstvom za koriscenje - onda je to dokument, papir sa pecatom, nesto sa cime se moze pred sudove, jer, koliko je meni poznato, dokument u elektronskom obliku je relevantan za sudove tek posle obavljenog vestacenja odnosno zavisno od sudske procene (jes' da nisam pravnik, al' verujem da je ovo tacno). Znaci, ovakav Ugovor moze se okaciti macku o rep. Cisto je stvar odluke Uprave sta ce raditi. Najbolji primer su mnogobrojni YU BBS-ovi - svi su u privatnom vlasnistvu i na svakom se zna da je SysOp-ova rec poslednja ... E sad, ako je SysOp neko fleksibilan i demokratican, onda i korisnici mogu da kazu svoje, inace mrka kapa ... ("I ja sam za demokratiju, ali ne u svojoj kuci" ;)) ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2582 firus, -> #2576, nikola.s
> po minut, za svaki kb dl-a po sat, za minut proveden u chatu > po 2 sata od pretplate itd..... > Ovo uopste nije daleko od istine, a onda ce se mnogi zapitati > Sta to Sezam uopste nudi i sta korisnik placa ????? Vidis, ni to nije daleko od istine ... ;) Eto, ja sam poceo da se pitam sta to SEZAM nudi a da neki drugi BBS ne nudi !? Mozda jer stvar u ovih 15 linija !? Pretplata je druga stvar - smatram da ona treba da postoji, bez obzira sta to neki BBS nudi jer te niko ne bije po usima da je platis. ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2583 firus, -> #2580, vlad
>> U krajnoj liniji, smatram da je bolje i 1000 poruka od > To je tvoje misljenje. Ako ce ovaj sistem "ziveti" na i od Naravno, pa valjda je jedna od tekovina demokratije da svako ima pravo na svoje misljenje (koje moze ali ne mora biti uzeto u obzir). >> BTW, da li iko od nadleznih ima nameru da javno objavi > Spisak moderatora se dobija sa 'show welcome', ali u njemu ne > stoji ko je moderator koje konferencije B(. I ja se zalasem da Naravno ... Pa moje pitanje/apel se i odnosilo na objavu toga ko je moderator koje konferencije na sistemu. >> I, koliko je meni poznato, uloga moderatora je da moderise, >> tj. usmerava diskusiju, a ne da izigrava dezurnog zandarma i > Slazem se, ali uloga zavisi i od okolnosti. U ovom trenutku, na > zalost, vaznije je brisanje. Ni jedan moderator ne moze da Pa neko mora da popusti ... Bezbolnije i lakse je da to ucine moderatori (u krajnjoj liniji oni cine manjinu) - da se nacini jedan prelazni period visoke tolerancije uz animiranje korisnika da pisu kvalitetne poruke po konferencijama, uz iniciranje diskusija od strane moderatora itd., a tokom vremena bi se situacija iskristalisala i sredila sama od sebe (ovako sta se desilo na jednom sada pokojnom velikom YU BBS-u neposredno pre pocetka "zlatnih dana" doticnog tako da verujem da bi i ovde imalo efekta). Bolje je i ovo nego da po konferencijama pisu samo administratori i moderatori uz sacicu limit breaker-a ... A, ako ne urodi plodom, mozda lepo treba ugasiti masine i oboriti sistem. Bolje i to nego imati jedno veliko Nista, koje je nekada bilo Nesto ... (Ne znam zasto, ali pocinjem nesto da razmisljam o SEZAMPro-u, mozda je tamo bolje - a kako cujem i broj nodova je povecan). > Da zakljucim: Ja brisem i brisacu bez pardona, upozorenja i > prava na pomilovanje. Kriterijum kojim se pri tome rukovodim su Sto je u direktnoj suprotnosti sa Ugovorom (prosvetljen sam, saznao sam da tako sta postoji), koji kaze: (citat - prelomljen zbog duzine reda) 20. Uprava Sezama ima pravo da odstrani javne poruke ciji je sadrzaj, prema proceni Uprave, u suprotnosti sa clanovima 17 ili 19. Poruke se uvek odstranjuju u celini. 21. U slucaju brisanja poruke u skladu sa clanom 20, Uprava Sezama ce o tome obavestiti Korisnika. Od tog trenutka prestaju prava Uprave Sezama i Redakcije "Racunara" na raspolaganje porukom iz clanova 12 i 13. (kraj citata) Muku mu ljutu, pa valjda i korisnici (uprkos svemu) imaju neka prava - valjda svaki BBS postoji radi korisnika a ne radi sebe samog !? ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2584 dselic, -> #2581, firus
> Pa SEZAM je sistem u privatnom vlasnistvu, tako da je vlasnik ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ > (ili predstavnik vlasnika) Slobodan da cini sta mu je volja. Dobro, Čini mi se da ipak nije tako. SEZAM je BBS časopisa Računari, a on pripada BIGZ-u, a BIGZ je državna firma.
pitanja.2585 budim, -> #2566, firus
(:) Ako se dobro secam prica Z. Zivotica i D.Ristanovica, (:) osnivaca sistema, SEZAM je zamisljen pre svega kao konferencijski (:) sistem, a tek potom kao file server (chat rezim je nastao mnogo Ako može jedno objašnjenje od SYSADM-a, koji je dalji pravac razvoja ovog sistema? Jer, ako sezam prestaje da bude konferencijski sistem, a sve više file server, mada ruku na srce i nema neke fajlove kada se uporedi sa PRO-om, da skupljamo kolektivno pare za neki drugi sistem... :( Ja sam prvenstveno ovde, a mislim da je i velika većina korisnika okrenuta prema tom vidu komunikacije, zbog konferencija. Ako ovako nastavite ugasiće se i taj poslednji vid sličnosti sa starim sezamom. Mislim da je ovaj potez, koji je povučen u vidu ograničenja konferencijskih poruka, pogrešan i vodi ka raspadu i kraju sistema... (:) kasnije). Sad, ako se ugase konferencije, onda od prvobitne (:) koncepcije nema nista, a verujem da ima i boljih FS-a. Upravo tako... (:) Takodje, smatram da Uprava treba da povede vise racuna o (:) tome zasto tako mali procenat korisnika aktivno ucestvuje u (:) konferencijama nego da brine o nekolicini koji "previse" pisu, Baš tako. Naime, ja lično aktivno pratim sledeće konferencije: Muziku, Sezamnet, Forum, Chat i Sport. U istim konferencijama i pišem. Ako se 300 poruka podeli na 30 dana, ispada da ja za pisanje imam 10 poruka dnevno... a to mu dođe da dnevno po konferencijama mogu da napišem dve poruke... To mu dođe kao ono ograničenje u skupštini od 5 minuta... Mislim da je ovo zaista loše i da nema smisla.. Kako kada bi dnevno vreme u chat-u ograničili na 5 min... (:) Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS) Naravno! :) Inače, potez smanjivanja limita sam očekivao od Nenada (Wizard-a), ali nikako od Valex-a, činio mi se mnogo tolerantniji... poz, budimir p.s. Nadam se da mi bar ovu poruku nećete izbrisati...
pitanja.2586 budim, -> #2568, hercog
(:) druge usluge. Korisnik takođe ima pravo pristupa i neograničenog (:) ostavljanja poruka u svim javnim konferencijama na Sezamu. Uprava (:) ** Da se možda nedavni postupak uprave ne kosi sa ovom tačkom (:) ugovora (tačka 6. ugovora)? I mene zanima malko detaljnije objašnjenje uprave o smanjenju limita u svetlu ovog što je Sale iskopao iz "ugovora". Zašto uništavate sezam kao konferencijski BBS? poz, budimir
pitanja.2587 budim, -> #2570, lexus
(:) Ako nekoga zanima nastavak ove poruke neka mi piše u mail, pošto (:) nemam nameru da pišem čaršave uludo. Uludo? Naravno da je uludo, (:) kad 'nenad the almighty' neće ni pročitati ovo, a čak i ako (:) pročita neće se udostojiti da razmisli o poruci, a o komentaru da (:) ne govorimo. (:) A priča se da je dejanr netolerantan :) Pitanje za upravu: Kako naterati SYSADM-a da odgovori na nekop pitanje upućeno u ovoj konferenciji? Da li treba da navodim na koliko poruka/pitanja mi nije odgovorio a koliko mi je poruka obrisanih... Inače, na PRO-u, da napravim malu paralelu, isti dan dobijem odgovor na pitanje koje uputim, pa makar se ticalo najbeznačajnije sitnice... poz, budimir
pitanja.2588 vlad, -> #2583, firus
> nacini jedan prelazni period visoke tolerancije uz animiranje > korisnika da pisu kvalitetne poruke po konferencijama, uz Taj prelazni period je, govorim u svoje ime, odavno prosao. B( > 21. U slucaju brisanja poruke u skladu sa clanom 20, Uprava > Sezama ce o tome obavestiti Korisnika. Od tog trenutka Uprava uredno obavestava, to je cak i sistemski reseno kroz sysmessage. Ako neko ocekuje elaborat o svakoj obrisanoj poruci - od mene ga nece dobiti. > Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS) U okviru te akcije bi mogao (za pocetak) da das licni primer u vidu izbacivanja ovog tag-a, i "odlepljivanja" odgovora od citata.
pitanja.2589 lexus, -> #2581, firus
=> Pa SEZAM je sistem u privatnom vlasnistvu, tako da je vlasnik => (ili predstavnik vlasnika) Slobodan da cini sta mu je volja. Dobro, => dobro, postoji i Ugovor, ali ja ga tek danas videh prvi put - Nije baš - još uvek je najmanje 50% pod BIGZ-om. Znači - državni je :) Tako da Slobodan, hoću reći vlasnik, ne može baš da čini što mu je volja, a bez promene ugovora. A ovo skidanje poruka iz limita se može nazvati jedino kradjom i ničim drugim. Da pretplata nije mizernih 10 din. tražio bih da mi vrate pare...
pitanja.2590 firus, -> #2585, budim
> (:) Ako se dobro secam prica Z. Zivotica i D.Ristanovica, > (:) osnivaca sistema, SEZAM je zamisljen pre svega kao > (:) konferencijski sistem, a tek potom kao file server (chat > Ako moze jedno objasnjenje od SYSADM-a, koji je dalji pravac > razvoja ovog sistema? Jer, ako sezam prestaje da bude > konferencijski sistem, a sve vise file server, mada ruku na Pridruzujem se ovom pitanju ... ... a i smatram da (valjda !?) zasluzujemo odgovor. > (:) Takodje, smatram da Uprava treba da povede vise racuna o > (:) tome zasto tako mali procenat korisnika aktivno ucestvuje u > (:) konferencijama nego da brine o nekolicini koji "previse" > smisla.. Kako kada bi dnevno vreme u chat-u ogranicili na 5 min... Vidis, ovo zadnje i nije lose ... >;))) Konferencije su pune "suma", mada, ruku na srce, prilicno je tesko objektivno proceniti sta je sum ako nije neki karakteristican primer u pitanju, i stvar je u ISKLJUCIVO subjektivnoj proceni moderatora. Za ovo je mozda kriv profil korisnika ali i svojevrsna nezainteresovanost moderatora. A mozda neko smatra da je vec sve receno u proslosti tako da sada nema potrebe za ponavljanjem price - kakva greska. Fajlovi po direktorijumima su najcesce neatraktivni, ali, verujem da je tu problem u glomaznosti novih programa (najcesce su to WIN aplikacije) koje su uprkos brzini modema nezgodne za DL ... Mozda bi uvodjenje jos nekih podsistema (game door-ova) unapredilo ponudu - kada vec nema konferencija onda neka se bar narod zabavlja. (Hleba i igara >;))) Sve u svemu, ovo je jedna velika, teska i neprijatna kriza koja se moze prebroditi samozajednickim naporima Uprave i korisnika. > (:) Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS) > Naravno! :) Uvek ... BTW, mozda ne bi bilo lose da oni koji je prihvataju stave ovaj tag na kraj svih svojih poruka (nekako sam mislio da ce to po automatizmu i uraditi, ali verovatno je krivac SOR) i nadam se da nece opet potegnuti raspravu o (ne)potrebnim potpisima i tagovima (ovaj tag shvatam kao bedz koji bi nosio da sam ucesnik neke akcije makara ona i ne bila masovna). Mislim da je ovakva akcija neophodna. Odo' ja u rest ... ;))) ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2591 firus, -> #2584, dselic
>> Pa SEZAM je sistem u privatnom vlasnistvu, tako da je vlasnik > ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ >> (ili predstavnik vlasnika) Slobodan da cini sta mu je volja. > Cini mi se da ipak nije tako. SEZAM je BBS casopisa Racunari, a > on pripada BIGZ-u, a BIGZ je drzavna firma. Dobro, dobro, nisam se bas najsrecnije izrazio, ali verujem da je poenta shvacena: SEZAM ima vlasnika i Upravu i oni imaju sva prava da sistem uredjuju i rukovode njime po svojim preferencijama i nahodjenjima ... Ali, (mrzim kada se ponavljam) BBS UVEK postoji radi korisnika koji se (valjda !?) nesto i pitaju, pogotovo sto je ovaj sistem komercijalan i korisnik (verujem) ima pravo da, ako je vec platio pretplatu (na sta ga niko nije terao), zahteva neka objasnjenja, daje predloge i sl. ... ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2592 firus, -> #2587, budim
> Pitanje za upravu: Kako naterati SYSADM-a da odgovori na nekop > pitanje upuceno u ovoj konferenciji? Da li treba da navodim na > koliko poruka/pitanja mi nije odgovorio a koliko mi je poruka > obrisanih... Eh, da ... I mene to interesuje ... Naravno, nisi samo ti u pitanju vec i masa novih korisnika (koji najcesce imaju problema sa nesnalazenjem - ipak je lakse postaviti pitanje u konferenciji nego preturati po neazurnom uputstvu). Da nije mozda stvar u lenjosti SysAdm-ova !? ;))) ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2593 crnjini, -> #2592, firus
<-> Da nije mozda stvar u lenjosti SysAdm-ova !? ;))) U tome sigurno nije stvar, nego jednostavno neznaju sta da odgovore na (opravdane) optuzbe. ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2594 evlad, -> #2498, obren
Y> Pa da, ponekad nekon neke sadržajne poruke sjajno legne umesno izabran Y> tagline, ali ako se uključi automatsko, stalno, dodavanje tagova na kraj Y> teksta onda je to već terorizam. :) axa ;>>> taggy: <Ctrl><Alt><Del> to read the next message
pitanja.2595 evlad, -> #2548, cnenad
Y> => postojala je konferencija COMMERCE za koju je postojao cenovnik, a Y> => čitanje komercijalnih oglasa nije bilo forsirano od strane Uprave Y> => sistema. Y> Y> Novi sistem, novo vreme, nova uprava, nova pravila. ako je ovo novi sistem, zašto mi je adresa evlad@sezam.co.yu =========== pretplata je svima nastavljena, znači da važi onaj ugovor, a sada se ovde množe neka nova pravila :( to mu dođe kao noć kada su sevali cirkulari, svako je obećao po nešto, pa sad kom opanci a kom obojci. // sezam-die, Viva reklam-net
pitanja.2596 milijana,
Zast mi Moderator nekaze i razlog kada obrise poruku?
pitanja.2597 firus, -> #2588, vlad
>> 21. U slucaju brisanja poruke u skladu sa clanom 20, Uprava >> Sezama ce o tome obavestiti Korisnika. Od tog trenutka > Uprava uredno obavestava, to je cak i sistemski reseno kroz > sysmessage. Ako neko ocekuje elaborat o svakoj obrisanoj poruci > - od mene ga nece dobiti. Dobro, sa ovime nisam upoznat, nikada mi nijedna poruka nije ponistena, ali korisnici se zale da objasnjenja nema ... Verovatno je problem u tome sto im nije jasno iz kog razloga je doslo do ponistavanja poruke od strane moderatora. Dalje, pa ne brises valjda po 10, 20, 100 poruka dnevno pa da ti je toliko tesko da objasnis, pogotovo ako neko zahteva objasnjenje !? >> Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS) > U okviru te akcije bi mogao (za pocetak) da das licni primer u > vidu izbacivanja ovog tag-a, i "odlepljivanja" odgovora od > citata. 1. Ja UVEK "odlepljujem" odgovor od citata !!! Nemam pojma odakle ti ideja da to ne cinim ... Mozda tokom interpretiranja EXEC-a dodje do spajanja ili ima gresaka u prenosu a i SEZAM ponekad "guta" slova, ali ja sa time nemam nista (EXEC mi je uvek korektno pripremljen). Obzirom da se bavim modemisanjem vec petu godinu na to sam navikao, tako da ova tvoja opaska jednostavno ne stoji. 2. Na SEZAM-u nikada nisam ostavljao tag-ove u porukama, niti sam ikada potpisao makar jednu poruku, ali smatram da je ovaj tag sada potreban - imam valjda prava da iskazem svoje nezadovoljstvo !? 3. Kako smo poceli, verujem da ce ovo biti okarakterisano kao "sum" ... B((( ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2598 biber, -> #2541, mdimitrijevic
>>> Ne bih jos nista definitivno rekao, ali imam utisak da mi >>> se s vremena na vreme poruke negde gube. Ima li jos neko >>> slicna zapazanja? >> >> Ovo se meni desavalo i desava se i dalje. I na NET-u i na PRO-u. >> Twilight Zone Yugoslavia ?!? Ili je samo obican Berdmudski trougao :) Preko čega stiže pošta na PROu? Na NETu, koliko vidim iz zaglavlja, ide preko FON-a.
pitanja.2599 madamov, -> #2597, firus
> Ja UVEK "odlepljujem" odgovor od citata !!! A da počneš da odlepljuješ i višestruke citate?
pitanja.2600 valex, -> #2566, firus
>> zbog ovakvih konstrukcija, ali cinjenica je da tako izgleda. >> Ljudi koji pisu preko 300 poruka mesecno, uglavnom nisu >> korisnici koji sume vec (relativno) ozbiljni diskutanti koji >> ucestvuju u mnogim konferencijama, znaci imaju sirok spektar >> znanja i interesovanja. Kvantitet ne prouzrokuje automatski i kvalitet, tako da količina napisanih poruka ne može ni od koga napraviti "ozbiljnog diskutanta". >> Ako se dobro secam prica Z. Zivotica i D.Ristanovica, >> osnivaca sistema, SEZAM je zamisljen pre svega kao >> konferencijski sistem, a tek potom kao file server (chat rezim >> je nastao mnogo kasnije). Sad, ako se ugase konferencije, onda >> od prvobitne koncepcije nema nista, a verujem da ima i boljih >> FS-a. Snižavanjem limita neće doći ni do primetnog smanjenja diskusija, a kamoli do gašenja konferencija. Kao što sam jednom već naglasiio, statistika pokazuje da ova mera neće pogoditi više od 2-3 korisnika.
pitanja.2601 valex, -> #2597, firus
>> Dobro, sa ovime nisam upoznat, nikada mi nijedna poruka >> nije ponistena, ali korisnici se zale da objasnjenja nema ... U ugovoru stoji da će korisnik dobiti obaveštenje, a ne objašnjenje brisanja njegove poruke. Informisanje korisnika obavlja se automatski, tako što se kreira sistemska poruka sa informacijom o broju i lokaciji obrisane poruke, kao i o tome od strane koga je izbrisana (Moderator ili Administrator). Izveštaj spada u poruke prvog prioriteta, a detalje možeš pronaći u ovoj konferenciji, poruka 1.36. Razloga za brisanje ima više. Poruka je možda zalutala u pogrešnu konferenciju/temu, ili krši neko od pravila iz Ugovora (piratstvo, vređanje i sl.). Na žalost, u poslednje vreme u izbrisanim porukama dominiraju one sa besmislenim sadržajem - bilo bi suludo brisati sve poruke koje u sebi ne nose neku korisnu informaciju, ali moramo reagovati kada se pređe granica dobrog ukusa. Ako korisnik, i pored toga što zna kakav je sadržaj obrisane poruke, još uvek ima nedoumica oko samog razloga za njeno brisanje, može slobodno da pita u ovoj konferenciji.
pitanja.2602 valex, -> #2585, budim
>> Inače, potez smanjivanja limita sam očekivao od Nenada >> (Wizard-a), ali nikako od Valex-a, činio mi se mnogo >> tolerantniji... Svaki potez primenjuje se od strane Uprave sistema - koji od njenih članova je napisao i poslao poruku sasvim je svejedno.
pitanja.2603 valex, -> #2596, milijana
>> Zast mi Moderator nekaze i razlog kada obrise poruku? Poruka koju si poslao u ovu konferenciju ne tiče se rada samog sistema, te je prebačena u PCHARD:matricni.
pitanja.2604 djanjusevic, -> #2600, valex
>> Snizavanjem limita nece doci ni do primetnog smanjenja diskusija, a >> kamoli do gasenja konferencija. Kao sto sam jednom vec naglasiio, >> statistika pokazuje da ova mera nece pogoditi vise od 2-3 korisnika. Ako ce ovo pogoditi 2-3 korisnika zasto uopste smanjujete limit?
pitanja.2605 johnnya, -> #2566, firus
>> prema jednoj odredjenoj grupi korisnika ... Neka mi svi oproste >> zbog ovakvih konstrukcija, ali cinjenica je da tako izgleda. Ljudi >> koji pisu preko 300 poruka mesecno, uglavnom nisu korisnici koji >> sume vec (relativno) ozbiljni diskutanti koji ucestvuju u mnogim >> konferencijama, znaci imaju sirok spektar znanja i interesovanja. Menjam 300 budim-ovih poruka za 1 poruku dbambi-ja i kum.djole-ta ponude na mail :) PS Što pre uvedite mogućnost da korisnik vidi koliko je ignore-va popio.
pitanja.2606 micotakis,
Sp> A što to raditi, kad se lepo može u OLR-u zameniti stari exec Sp> novim. To je nekako lakše i logičnije. Ne sviđa mi se ta logika. Kako da znaš da li da ga brišeš ili ne? Znam sad ćeš da kažeš uzmi pa ga pogledaj. Ali to mi ništa ne znači. Jednostavno neću da se patim sa pamćenjem gluposti tipa da li je tu poruku treba brisati ili ne. A ja kad pišem poruku ne pišem ih uvek od jednom, ponekad pišem, pa nastavim posle 10 sati ili možda i 3 da- na. I u čemu je tolika frka obrisati exec, kad ga pošalješ? Jel su to svi Crnogorci ovde?
pitanja.2607 hercog, -> #2581, firus
»» je ovo tacno). Znaci, ovakav Ugovor moze se okaciti macku o rep. Khm, budući da sam na ovom sistemu od 1991 godine dobio sam poštom primerak ugovora o korišćenju sezama... No, mene živo zanima da li taj ugovor sa starog sezama, važi i na SezamNetu, jer po nekoj tradiciji on je preuzeo kompletan kontinuitet staroga sezama ;) Sale
pitanja.2608 hercog, -> #2598, biber
»» Preko čega stiže pošta na PROu? Na NETu, koliko vidim iz zaglavlja, Trebalo bi preko računara vesta.tmf.bg.ac.yu Sale
pitanja.2609 vimm, -> #2604, djanjusevic
>> Ako ce ovo pogoditi 2-3 korisnika zasto uopste smanjujete limit? Pridružujem se pitanju. Ovo što se radi zaista je (s)uludo! Pozdrav Vladimir _____ Akcija za lepši i bolji Sezam (ALBS)
pitanja.2610 vimm, -> #2600, valex
>> Snižavanjem limita neće doći ni do primetnog smanjenja diskusija, a >> kamoli do gašenja konferencija. ... ali smatrate da će se smanjiti količina šuma po konferencijama i tako povećati efikasnost sistema? Sasvim pogrešno razmišljanje. Čitajući poruke stekao sam utisak da ljudi koji su najaktivniji prave najmanje šuma. Efikasnost sistema sigurno bi se povećala npr ograniča- vanjem vremena u chatu ili odabirom pravih ljudi na mesta moderatora. >> Kao što sam jednom već naglasiio, >> statistika pokazuje da ova mera neće pogoditi više od 2-3 korisnika. Ovo je tek tragedija :( Menjati parametre sistema (koji po dzakic-u ima oko 7000 user-a, ali neka je aktivno samo 2000) zbog 0,0015% korisnika daleko je od zdrave pameti... Da li su vaši resursi toliko mali da ne mogu da podnesu da 0,0015% korisnika piše više od 300 poruka pa makar sve bile i čist šum, koji se naravno istog trenutka briše, mesečno? Neverovatno! Sve mi se čini da su razlozi za snižavanje limita, koji neće pogoditi više od 2-3 korisnika, bitno drugačiji :( Pozdrav Vladimir _____ Akcija za lepši i bolji Sezam (ALBS)
pitanja.2611 vlad, -> #2597, firus
> Dalje, pa ne brises valjda po 10, 20, 100 poruka dnevno > pa da ti je toliko tesko da objasnis, pogotovo ako neko zahteva > objasnjenje !? Na srecu ne brisem. Nikad mi nije bilo tesko da objasnim, ali to ne smatram svojom obavezom. Slobodno procenjujem kome treba/vredi objasnjavati, a na zahtev *svako* dobija objasnjenje, kratko ili detaljno u zavisnosti od razloga za brisanje poruke. > 1. Ja UVEK "odlepljujem" odgovor od citata !!! > Nemam pojma odakle ti ideja da to ne cinim ... Mozda tokom Toliko mi je bolo oci da sam zaboravio da bolje pogledam sta u stvari "lepis". Lepis dvostruke citate, a pitanje je i sta ce ti uopste citati dve poruke unazad? > 3. Kako smo poceli, verujem da ce ovo biti okarakterisano > kao "sum" ... B((( Rasprava nije sum sve dok se vodi kulturno i dok se ne spusti na licni nivo. Neplodna moze da bude u svakom slucaju B(, ali to vec nije za brisanje sve dok je u okviru teme/konferencije. Ergo, mozemo mi ovako do 101 i natrag, ali je veliko pitanje da li ce to bilo sta promeniti na bilo koju stranu.
pitanja.2612 hercog,
Može li neko iz uprave, sysadmova ili moderatora da definiše izraz "šum" precizno, pa da svima ovde bude jasno koja su pra- vila igre u konferencijama? Sale p.s. btw meni je pre neki dan obrisana poruka u kojoj se govori da je vreme dobijanja veze između 00-02h drastično povećano... da li je to šum?
pitanja.2613 kant, -> #2601, valex
> konferenciju/temu, ili krši neko od pravila iz Ugovora Da li SezamNet pretenduje da bude ozbiljan sistem? Verujem da je odgovor potvrdan, a u tom slučaju nije baš poželjno da se zvanična lica pozivaju na Ugovor ovakav kakav je. Na stranu to što je nevažeći za mnoge, ali ovakvim Ugovorom neka bitna pravila koja se sprovode na sistemu nisu obuhvaćena (ili su, što je još gore, u suprotnosti sa onim što tamo piše), što samo po sebi obezvređuje isti. Ako već želite da postoji nešto što pravno (ili bar formalno, teško da bi se u našu pravnu regulativu mogao smestiti ovakav vid komunikacija) reguliše ovaj sistem, onda se malo potrudite pa napravite novi Ugovor i njega se pridržavajte.
pitanja.2614 zokig,
ATDP,648,422 CONNECT 14400/ARQ/V32/LAPM/V42BIS Connected to SezamNet at 14400/ARQ/V32/LAPM/V42BIS Casopis "Racunari" - Beograd Pet 30.08.96 01:30 - Node 2 SYSOP: ma sve jedno, ja evo pisem glupe poruke celo vece Username: zokig SYSOP: jel na sezamu verzija koja lepo radi? Password: ******** zokig, dobrodošli na SezamNet! Prethodni poziv ste imali u Uto 27.08.96 00:55 Imate 29 min 23 sec na raspolaganju za ovaj poziv. pemax. 01:08 Chat pemax on your back! zokig 01:30 Sezam mike.patton 01:17 Sezam sall 01:25 Chat tassotti 01:08 Sezam ahercog 01:18 Chat.grp the.edge 01:30 Chat U2 Rules! destructor 01:09 Chat nenad 22:06 Off senna 01:17 Chat Zdravo, ja sam Nesha... mikis 01:11 Edit drejk 01:29 Edit kate 01:10 Chat.grp micotakis 01:03 Chat Privatna pošta: ?? kako li je ovo moglo da se desi ?? ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2615 vimm, -> #2611, vlad
>> Ergo, mozemo mi ovako do 101 i natrag, ali je veliko pitanje da li ce to >> bilo sta promeniti na bilo koju stranu. Konačno!!! Ovo je trebalo reći na samom početku! Tako se znači radi na SezamNet-u. Upravi nešto padne na pamet, ne objavi niti konsultuje svoje korisnike, sprovede to u delo i to je to. Nema komunicaranja sa nama dok se razma- traju neke izmene ili novi projekti, a kada se povratimo od prvog šoka i usudimo da kritikujemo ili iznesemo mišljenja onda, naravno, šumimo i pu- nimo padove :(((, jer stvar je završena i svaka dalja diskusija suvišna. Sada je sve mnogo jasnije. Koliko molimo da nam se obezbedi uputstvo, promena palete boja, da se prilikom izvršenja exec-a odgovorom Ne prekine izvršavanje istog, da se reklama ispisuje pre izvršenja exec-a i ništa od toga, ali ako nekom u Upravi zasmeta što 2-3 korisnika šalju preko 300 poruka mesečno odmah se svima postavlja limit. Pa vi mora da se slatko smejete dok čitate naše predloge i zahteve. Svaka vam čast i neka vama, a i nama s vama, Bog pomogne. Pozdrav Vladimir _____ Akcija za lepši i bolji Sezam (ALBS)
pitanja.2616 budim, -> #2590, firus
(:) Mozda bi uvodjenje jos nekih podsistema (game door-ova) (:) unapredilo ponudu - kada vec nema konferencija onda neka se (:) bar narod zabavlja. (Hleba i igara >;))) Mislim da je uvođenje noviteta pravi korak, a da je svaka restrikcija dosadašnjih mogućnosti pomak u nazad. Zamolio bih SYSADM da se izjasne po ovom pitanju. Hoće li biti neke nove igre? (:) BTW, mozda ne bi bilo lose da oni koji je prihvataju stave (:) ovaj tag na kraj svih svojih poruka (nekako sam mislio da ce to Podržavam, želim da SEZAM bude bolji nego što je sada. Akcija za lepši i bolji SEZAM (ALBS) poz, budimir
pitanja.2617 budim, -> #2592, firus
(:) sa nesnalazenjem - ipak je lakse postaviti pitanje u konferenciji (:) nego preturati po neazurnom uputstvu). (:) Da nije mozda stvar u lenjosti SysAdm-ova !? ;))) Ranije nije bio slučaj da moderatori iliti SYSADM čekaju da neko od starijih korisnika uputi odgovor na trivijalno pitanje. Svaka čast hercogu koji ima zaista najviše strpljenja za takve odgovore... poz, budimir (ALBS)
pitanja.2618 nenad, -> #2613, kant
> onim što tamo piše), što samo po sebi obezvređuje isti. Ako već > želite da postoji nešto što pravno (ili bar formalno, teško da bi se > u našu pravnu regulativu mogao smestiti ovakav vid komunikacija) > reguliše ovaj sistem, onda se malo potrudite pa napravite novi Ugovor > i njega se pridržavajte. "Ugovor" koji je u direktorijumu je stari dokument koji su, kao neki vid pravilnika, doneli stari vlasnici sistema, administratori i Upravnik. Usled promene pravnog statusa Sezama (jednostran raskid ugovora od strane bivših administraora) on više ne može važiti. Čim se bude do kraja završilo pravno regulisanje odnosa u novonastaloj situaciju stupiće na snagu novi pravilnik koji je u pripremi. On će, svakako, zadržati većinu osnovnih načela i pravila koji čine postojeći, ali je nužno da se jedan takav dokument osavremeni i učini pravno validnim. Onaj stari, ovakav kakav je bio, je čak i pravno neodrživ. Verujem da ćemo i iz ove diskusije koja se vodi izvući neke ideje i saznanja koja će nam biti od koristi prilikom finalizacije rada na novom pravilniku o korišćenju usluga Sezama.
pitanja.2619 nenad, -> #2604, djanjusevic
> Ako ce ovo pogoditi 2-3 korisnika zasto uopste smanjujete limit? Možda zbog 400-600 beskorisnih poruka manje u konferencijama? Svako ko želi da realno sagleda stvari biće mu jasno da ovo ograničenje neće nikoga pogoditi, a još manje će loše uticati na kvalitet konferencija, čak naprotiv. Na žalost, i po ovom pitanju se javlja gotovo isključivo uigrana ekipa kritizera i pravi nepotrebnu galamu - to je izgleda postala praksa. Iole smislena poruka kojom se može saopštiti neki stav, pomoći drugom korisniku savetom ili preneti neka informacija, a recimo da su to one kvalitetne i korisne, uzima u proseku bar pola ekrana, odnosno 1 kilobajt. Tri stotine hiljada slova kvalitetnog teksta svakog meseca nije štancovao ni Čarls Dikens - u pitanju je količina dovoljna za knjigu od 150 strana standardnog formata. Na stranu što ni tih 300KB nije granica već je moguće poslati 32 puta više materijala u konferencije, ukupno skoro 10 megabajta - svakog meseca. Stoga o nekom realnom limitu nema govora, u pitanju je više psihološki limit koji će, verujemo, uticati na preglednost i kvalitet konferencija, a mislim da će i ti "eskremi" naći nešto inventivnije da rade u svom životu od slanja Da/Ne poruka i praznih citata. Ako ništa drugo, ugroženi limitom odlučivaće se da one besmislene poruke ne šalju, a da na sistem šalju poruke u kojima zaista imaju nešto da kažu. Ako neko zbog žive diskusije i dođe u situaciju da mu limit zasmeta, lako će par odgovora spojiti u jednu poruku ili shvatiti da ne mora da odgovori na svaku pojedinačnu poruku i da je uvek dovoljno, a često i najbolje, da svoje stavove formuliše, obrazloži jasno do kraja i iznese u _jednoj_ poruci. E sad, za one koji vole nadmudrivanja, prepucavanja, svađe i koji veruju da će svojom upornošću i brojem poruka da nekog nateraju da promeni poltički stav ili da počne da navija za drugi tim, zaista nije zgodno što postoji limit. Ali to i nisu "sadržaji" koje želimo da vidimo u konferencijama, verujem da se oko toga slažemo.
pitanja.2620 nenad, -> #2610, vimm
> Da li su vaši resursi toliko mali da ne mogu da podnesu da > 0,0015% korisnika piše više od 300 poruka pa makar sve bile i čist šum, > koji se naravno istog trenutka briše, mesečno? Neverovatno! Jesu, mali su. Ma koliko tebi to neverovatno izgledalo, mi na žalost još uvek nemamo na raspolganju ljudske resurse koji bi 24 časa dnevno sedeli na sistemu kako bi istog trenutka bili u mogućnosti da obrišu po 50-60 "šumovitih" poruka svakog dana. Kada i ako budemo bili u mogućnosti da tako nešto obezbedimo, razmotrićemo mogućnost da ukinemo sve limite i kriterijume, pa neka svako piše šta hoće i gde hoća, a mi ćemo se sami brinuti o tome da do ozbiljnih korisnika stigne samo koristan i kvalitetan sadržaj. Do tada ćemo koristi druge metode da obezbedimo što filtriranije i kvalitetnije konferencije.
pitanja.2621 dr.grba, -> #2615, vimm
>> Akcija za lepši i bolji Sezam (ALBS) Šta vam znači ovaj tagline? Pokret zelenih? Imate li uopšte ideju ŠTA najpre treba uraditi da bismo imali lepši i bolji Sezam? Uozbiljite se malo - ili makar razmislite bar jedan minut.
pitanja.2622 lexus, -> #2586, budim
=> I mene zanima malko detaljnije objašnjenje uprave o smanjenju => limita u svetlu ovog što je Sale iskopao iz "ugovora". Zašto => uništavate sezam kao konferencijski BBS? Ne uništavaju oni sezam kao konf. BBS, naprotiv, oni ga tim limitom brane! Oni brane konferencije od DVA korisnika tako što svima smanjuju limit. Šta to znači? Znači da uprava nema poverenja u sebe, odnosno svoju sposobnost da lepim reše problem (pošto lepim nisu ni pokušali), već se kreće silom. A znači i da se uprava plaši da se ne pojavi još korisnika sličnih dotičnoj dvojici koje oni neće uspeti da obuzdaju u uništavanju sezama.
pitanja.2624 dizel, -> #2614, zokig
> SYSOP: ma sve jedno, ja evo pisem glupe poruke celo vece > Username: zokig """""""""""""""""""""""""""" > SYSOP: jel na sezamu verzija koja lepo radi? > Password: ******** Meni se isto ovo dogodilo pre neki dan (možda je bilo isto vreme). Prvo mi je pukla veza i opet sam se ulogovao. Dok sam kucao user i šifru, video sam poruke Sysop-a i ona je glasila nešto ovako: "Jesi video koliko smo love danas zgrnuli?" , ili tako nešto... A sad jedno pitanje: Ko se krije iza tog SYSOP-a? Nenad, valex, dzakic... ? Bez obzira ko je, ne bi trebalo da piše glupe poruke celo veče :>, ipak je to zvanično lice, a ovde ta zvanična lica napadaju one koje pišu takve poruke! (naravno, po njihovom mišljenju glupe...)
pitanja.2625 hercog, -> #2618, nenad
»» administratori i Upravnik. Usled promene pravnog statusa Sezama »» (jednostran raskid ugovora od strane bivših administraora) on »» više ne može važiti. Čim se bude do kraja završilo pravno Zašto onda datoteka nije uklonjena iz direktorijuma? Zašto onda to nije ranije obavljeno? Zašto ugorov nije ranije spremljen?
pitanja.2626 superhik, -> #2565, ilazarevic
=:> meseci od kad sam se prvi put žalio. Mislim da je krajnje =:> vreme da se ukloni bag iz te rutine. Potpuno se slažem sa tobom zato i koristim ovu priliku da zamolim zaka da ispravi taj 'bug'...
pitanja.2627 mikis, -> #2577, nikola.s
+> je neko dosao na Sezam samo zbog konferencija i platio +> pretplatu, misleci da ce moci da pise po 500 (nije bitan broj) +> poruka, onda nije u redu da vi taj broj poruka smanjite, i to +> ... +> A sta cemo sa onima koje to ogranicenje ugrozava ? +> Da li stvarno mislis da njima nesto znaci to sto nikog drugog +> to ne ugrozava. Njima to jednostavno smeta, i normalno je da +> njih ne zanima da li nekome taj limit smeta ili ne.... Samo nešto da priupitam: da li bi "ugroženi" mogli da stave prst na čelo i se zapitaju: koliko ONI ugrožavaju druge korisnike? Lepo je što neko "voli da piše po konferencijama", ali treba znati da mnogo više ljudi prati konferencije nego što aktivno učestvuje u njima. Da li njih treba maltretirati raznim "duhovitostima", ili porukama lišenim svakog sadržaja i smisla? Odmah da kažem, mislim da IGNORE nije rešenje. Od problema ne treba okretati glavu, probleme treba rešavati. Uzgred, i ja spadam u one koji vole računarske komunikacije, pa i pisanje po konferencijama. I meni je nekada bilo zanimljivo da učestvujem u gomili konferencija, u raznoraznim diskusijama o stvarima koje su me zanimale (a zanima me mnogo toga :). Bio sam nekad i prvi na listi po broju poslatih poruka, ali NIKAD mi se nije desilo da sam udario u limit; nikada mi se za ove 3 godine od kad sam član Sezama nije desilo da mi neko kaže sa su mi poruke besmislene ili glupe - jednostavno sam se trudio (i trudim se) da ne pišem poruku ako u njoj nemam šta da pametno da kažem. Naravno, nekad ne mogu da se uzdržim pa napišem nešto što je možda samo meni duhovito - na sreću, niko se zbog toga nije bunio ;) Šta zapravo hoću da kažem? Računarska komunikacija je sjajna stvar, ali ne treba preterivati; nije poenta da se o svemu iznese svoje mišljenje, ili da se odgovori baš na svaku poruku (makar se ne imalo šta reći). Nikakvi limiti ne postoje za one koji zaista imaju šta pametno da kažu - siguran sam da će im Uprava izaći u susret, kao što je uvek i izlazila. Demokratija nije pravo pojedinca da radi šta god hoće - to je anarhija. Demokratija podrazumeva sprovođenje interesa većine, uz poštovanje prava i mišljenja manjine. Pošto ne verujem da je interes većine korisnika na ovom sistemu da budu malretirani gomilom poruka lišenih svakog sadržaja, manjina će morati da trpi. Ako nekome ne takva politika ne odgovara, niko ga ne bije po ušima da ostaje na ovom sistemu. Hvala Bogu, konkurencija postoji, postoje toliki BBS-ovi kod nas (i u svetu), postoji telefon, kafana, obližnji ćošak gde se ljudi mogu sresti i ispričati... Da ne ispadne da teram bilo koga odavde, ako vam je već zadovoljstvo da ćaskate sa nekolicinom prijatelja, otvorite grupu pa se dopisujte do mile volje. Niko vam neće zameriti zbog toga. Štaviše, mi ostali ćemo vam biti zahvalni zbog toga.
pitanja.2628 ljubisha, -> #2619, nenad
>Da/Ne poruka i praznih citata. Ako ništa drugo, ugroženi limitom >odlučivaće se da one besmislene poruke ne šalju, a da na sistem >šalju poruke u kojima zaista imaju nešto da kažu. Khm, a da li se onda razmišlja i o ukidanju top liste? Izgleda da je nekim davežima i to cilj tj. da se nađu na što višljem mestu u listi.
pitanja.2629 cnenad, -> #2595, evlad
=> ako je ovo novi sistem, zašto mi je adresa evlad@sezam.co.yu => =========== Stvarno zašto ? :( Lepše je @sezamnet.co.yu i ne samo to. Takva adresa zaista odgovara imenu ovog sistema. => pretplata je svima nastavljena, znači da važi onaj ugovor, => a sada se ovde množe neka nova pravila :( Pravila su tu da bi se poštovala. Međutim, prilikom pristupa za mene je važio jedan Ugovor a ovaj sadašnji koji nije saglasan sa novim pravilima i izmenama ne važi. Da se razumemo, Ugovor i izmene Ugovora ne mogu da važe retroaktivno. Tj. kod izmena Ugovora se formira Aneks Ugovora. Prema tome ako bi se Ugovor menjao on može da važi samo za nove članove ili od onog momenta kad obnovim pretplatu. Inače neko je posumnjao u 'pravnu' snagu Ugovora u elektronskom obliku. Ako je on validan za Upravu zašto ne bi bio i za mene ? Budite sigurni da bi Uprava mahala tim Ugovorom ako zatreba. Lep gest bi bio da se svakom korisniku pošalje Ugovor u pismenoj formi, gde je on obavezan da potpiše isti (ako je punoletan ili njegov staratelj) i jedan primerak vrati Upravi. Dok to ne uradi, nema pristupa sistemu. =>// sezam-die, Viva reklam-net Kad smo već kod reklame, neću da ureknem, ali ovo rešenje, koje niko nije prokomentarisao je zaista zgodno. Reklama se pojavljuje sada povremeno što je veoma lepo, i maltene ispadne 'xe, vidi reklama, ajd da pročitam, da li je nešto menjano'. Još samo da se prikaže pre autoexec-a...
pitanja.2630 ognjen, -> #2564, crnjini
)-> Pa covece mozda tebi ne izazivaju neugodnost, ali meni se od )-> ovog sarenila vrti u glavi, Ima resenje: iskljuci ansi.
pitanja.2632 crnjini, -> #2630, ognjen
<-> )-> ovoh sarenila vrti u glavi, <-> Ima resenje: iskljuci ansi. Tata, vidi kako sam popravio televizor kome nije radila jedna boja. Sada je crno-beli i strava radi! Stvarno bre ljudi, sta vam je problem da napravite prokletu mogucnost menjanja palete boja!? ACR PS. jos 19 dana mi traje pretplata i posle boze zdravlja, idem ja.. --- Akcija za lepsi i bolji Sezam (ALBS)
pitanja.2633 kant, -> #2618, nenad
> više ne može važiti. Čim se bude do kraja završilo pravno > regulisanje odnosa u novonastaloj situaciju stupiće na snagu > novi pravilnik koji je u pripremi. On će, svakako, zadržati > većinu osnovnih načela i pravila koji čine postojeći, ali je > nužno da se jedan takav dokument osavremeni i učini pravno > validnim. Onaj stari, ovakav kakav je bio, je čak i pravno > neodrživ. Naravno da je neodrživ, zato (i zbog onoga što sam već naveo) i nije bilo korektno pozivati se na njega. Što se nekog novog Ugovora tiče, teško da možete uspeti u nastojanjima da on bude pravno validan ukoliko se zadrži dosadašnji način "potpisivanja", ali OK, želim vam puno sreće. Ono što bi po meni bilo bitno kada se radi o novom dokumentu su sledećih par stvari: - ukoliko želite korektan prelazak sa starog na novi Ugovor, mora se omogućiti (onima koji to žele) raskid ugovora i povraćaj novca u vrednosti preostale pretplate; - novi dokument mora biti sveobuhvatan što se tiče prava i obaveza korisnika i uprave sistema, kao i konkretan i jasan, posebno u onim tačkama koje se odnose na ograničavanje prava korisnika u bilo kojim okolnostima; - potrebno je po prihvatanju Ugovora obezbediti striktno sprovođenje istog, bez presedana koji nisu definisani Ugovorom. Mislim da bi pridržavanje ovih principa prilikom izrade novog Ugovora bio jedan od bitnih pokazatelja ozbiljnosti sistema (odnosno namera Uprave u smislu daljeg razvoja SezamNet-a).
pitanja.2634 evlad, -> #2593, crnjini
Y>< -> Da nije mozda stvar u lenjosti SysAdm-ova !? ;))) Y> Y> U tome sigurno nije stvar, nego jednostavno neznaju sta da odgovore na Y> (opravdane) optuzbe. dječki, pa učenik mora prevazići učitelja zarad razvoja nauke ;)) Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS) aman ljudi, koliko je akcija samo bilo ;)
pitanja.2635 baker,
Koliko trenutno ima registrovanih korisnika na SezamNet-u? ..
pitanja.2636 meric, -> #2601, valex
> samog razloga za njeno brisanje, moze slobodno da pita u ovoj Zanima me, posto _nikada_ nisam poslao poruku koja je zasluzila brisanje, objasnjenje o brisanju poruke u ovoj konferenciji, odgovoru na poruku 2.2279 nikole.s, koja je takodje obrisana. Generalno, u 2.2279 (koja je inace stajala na sistemu vise od 4 dana pre nego sto je bila obrisana, kao i moj odgovor!) nikola.s je u nedoumici kome se ja obracam u svojoj poruci 2.2184, pa mi postavlja to pitanje na sasvim korektan nacin, isto tako mu ja odgovaram. Tako nesto bi moglo da se protumaci kao sum da se poruke istog karaktera ne stizu (i ostaju) na sistemu svakodnevno u velikom broju - ako ste sa velikim sredjivanjem krenuli od nas dvojice - podrzavam - ali mi se cini da to nije slucaj. Manje je sum samim tim sto jednom korisniku nije najjasnije sta sam hteo da kazem, mozda je jos neko u nedoumici? Zasto ne ostaviti i odgovor i pitanje njima? Od novembra 1992., od kada sam na sistemu, nijedna poruka mi nije obrisana - niti je ijedna to zasluzila. Smatram ovo kao najobicniju uvredu - korektna poruka je obrisana bez objasnjenja - ako je rec o sumu, onda je to ok, ali ovako vec nije. Ovako izgleda da sam ko-zna-sta napisao u njoj... Zar je poruka nikole.s 2.2279 bila cist sum ili bi mozda i njemu i jos nekom razjasnila stvari? Evo njenog teksta, pa prosudite da li je za brisanje... 'Cekaj kolega, ti se u prvom delu poruke obracas Budimu, sto je i logicno jer na njegovu poruku odgovaras, a zatim postavljas pitanje useru sa kojim je budim konverzirao?... pozdrav...ps malo je nejasno' pa je kao reakcija na brisanje ovoga, obrisan i moj odgovor. Nije mi jasno. pozdrav, meric.
pitanja.2637 firus, -> #2599, madamov
>> Ja UVEK "odlepljujem" odgovor od citata !!! > A da pocnes da odlepljujes i visestruke citate? Nisam znao da to drasticno utice na citljivost poruka ... Kako se meni cini, jasan je smisao - svaki '>' predstavlja citat prethodne poruke. Tok diskusije se lakse prati. U krajnjoj liniji, postoje OLR-i koji boje poruke, u zavisnosti od konteksta recenice/reda (jal' je citat, jal' je odgovor) tako da smatram da ovo stvarno nije nikakav problem. (Ili sam mozda samo previse navikao na QWK i OLX !?) ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2638 firus, -> #2600, valex
> Kvantitet ne prouzrokuje automatski i kvalitet, tako da > kolicina napisanih poruka ne moze ni od koga napraviti > "ozbiljnog diskutanta". Naravno, ali zar nije potrebna i odredjena kolicina vezbe ne bi li postali dobri diskutanti ? Cist talenat u ovom slucaju ne pomaze previse. Jednostavno, previse je novih korisnika, dosta je i mladih. A, u krajnjoj liniji, u moru poruka mora da se nadje i neka kvalitetna (mada je po Marfiju kvantitet obrnuto proporcionalan kvalitetu) ... >>> osnivaca sistema, SEZAM je zamisljen pre svega kao >>> konferencijski sistem, a tek potom kao file server (chat > Snizavanjem limita nece doci ni do primetnog smanjenja > diskusija, a kamoli do gasenja konferencija. Kao sto sam jednom Obzirom da u konferencijama aktivno utice max. 10 korisnika - hoce, sigurno ... Kao sto vec rekoh, na ovom sistemu je glavni problem *neucestvovanje* veceg broja korisnika u konferencijama. ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2639 firus, -> #2620, nenad
> Ma koliko tebi to neverovatno izgledalo, mi na zalost jos uvek > nemamo na raspolganju ljudske resurse koji bi 24 casa dnevno > sedeli na sistemu kako bi istog trenutka bili u mogucnosti da > obrisu po 50-60 "sumovitih" poruka svakog dana. Ako je samo to problem, onda ga i nema ... Eto, ja se dobrovoljno javljam da obavljam taj posao ... Samo jos da me unapredite u moderatora ili, ne daj boze, SysOp-a (Adm-a !?) i obavestite o kriterijumima procene sta je "sum" a sta ne ... ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2640 firus, -> #2601, valex
>>> Dobro, sa ovime nisam upoznat, nikada mi nijedna poruka >>> nije ponistena, ali korisnici se zale da objasnjenja nema ... > U ugovoru stoji da ce korisnik dobiti obavestenje, a ne > objasnjenje brisanja njegove poruke. Informisanje korisnika Sve mi je to jasno, dabome, ali: 1. poruke se brisu bez opravdanog razloga (iz perspektive korisnika) 2. poruke se brisu jer su ispod prihvatljivog nivoa (iz perspektive moderatora) Znaci, problem je u nesporazumu na relaciji korisnik <-> pravila_ponasanja <-> ovlascena_lica, zato po tom pitanju nesto treba uciniti - citanje bontona i sl. ocigledno ne daju rezultate ... ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2641 firus, -> #2605, johnnya
>>> prema jednoj odredjenoj grupi korisnika ... Neka mi svi >>> oproste zbog ovakvih konstrukcija, ali cinjenica je da tako >>> izgleda. Ljudi koji pisu preko 300 poruka mesecno, uglavnom > Menjam 300 budim-ovih poruka za 1 poruku dbambi-ja i kum.djole-ta Mozda sam glup, ali stvarno nisam shvatio (skriveni !?) smisao ove poruke - a mozda i jesam ... ;))) O ukusima svakako ne vredi raspravljati, ali (bar po meni) budimove poruke su daleko gotivnije od kum.djoletovih (narocito od vremena "nasih momaka") ... Al' eto, poceh da "sumim" ... ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2642 firus, -> #2611, vlad
>> 1. Ja UVEK "odlepljujem" odgovor od citata !!! > Toliko mi je bolo oci da sam zaboravio da bolje pogledam sta u > stvari "lepis". Lepis dvostruke citate, a pitanje je i sta ce Kao sto vec rekoh, cini mi se da je na taj nacin lakse pratiti tok diskusije. U krajnoj liniji, uopste mi nije jasno zasto ti to toliko bode oci !? Uopste, na SEZAM-u je prisutna tendencija skretanja diskusije na nevazne stvari (da se razumemo, i meni se to cesto desava) i, umesto da razgovaramo o krizi koja "drma" SEZAM, raspravljamo o tome da li treba ili ne treba imati dvostruke citate, o tome zasto neko ne koristi YU slova, zasto se potpisuje u porukama i sl. ... Da se razumemo, to *jesu* stvari koje uticu na SEZAM (u vecoj ili manjoj meri) ali smatram da niposto ne degradiraju sistem vise od malog broja diskutanata po konferencijama, neazurnim uputstvom za upotrebu, kasnjenju uplatnica za pretplatu (ja svoju nikada nisam ni dobio), maloj ponudi zanimljivih servisa i tome slicno. > Ergo, mozemo mi ovako do 101 i natrag, ali je veliko pitanje da > li ce to bilo sta promeniti na bilo koju stranu. Dakle, mozemo ... ;))) Pre ili kasnije neko mora da popusti (a sto rece jedan moj prijatelj, "taze" korisnik SEZAM-a, parafraziram, konacno nesto interesantno na sistemu). Uzgred budi receno, on se blago razocarao SEZAM-om, na osnovu prica iz "Racunara" stekao je mnogo blistaviju i lepsu predstavu o ovom sistemu. ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2643 firus, -> #2621, dr.grba
>>> Akcija za lepsi i bolji Sezam (ALBS) > Sta vam znaci ovaj tagline? Pokret zelenih? Imate li uopste > ideju STA najpre treba uraditi da bismo imali lepsi i bolji > Sezam? Posto je potekao od mene, smatram da je na meni da malo pojasnim stvari. Tag predstavlja tihi bunt, iskaz nezadovoljstva i insistiranje na promeni. Po mome shvatanju i vidjenju stvari *svako* ko stavi ovaj tag na kraj poruke to iskazuje - kao kada bi stavili bedz sa porukom na rever. Moja ideja sta treba uraditi je otprilike bazirana na sledecim stavkama: 1. Uputstvo - neazurno i nekvalitetno - cim toliko pocetnika trazi pojasnjenja nekih stvari (mozda je u pitanju i njihova lenjost, sto bi se razumelo da je u pitanju par slucajeva, ali mi imamo epidemiju). Nekada se slalo stampano uputstvo, sada toga nema !? Pobogu, zasto, zar je BIGZ-u toliko tesko da nastampa par stotina komada - makar formata i izgleda umetka u "Racunarima" !? 2. Korisnici - inertna masa, niko ih ne animira da pisu po konferencijama, najvise vremena provode u CHAT-u (prilicno razumljivo) ili u DL-u 3. Korisnici2 - govori se o cifri od 5000 (7000 !?) hiljada korisnika, sto je smesno - kao korisnici se vode i ljudi koji *godinama* nisu pozvali SEZAM i koji i ne *misle* da ga ikada vise nazovu (ako treba mogu da navedem i neka konkretna imena ljudi koje licno poznajem). Ako je cilj toga odrzavanje imidza najveceg, najboljeg i najpopularnijeg YU BBS-a, onda je to prilicno besmisleno. BTW, sta mislite, zasto su svi oni otisli (smrc, najcesce na SPro) !? 4. Monotonost sistema - kada sam po "Racunarima" citao romansirane izvestaje sa SEZAM-a pomislio sam kako je to jedan cool BBS, na kome se stalno nesto desava, ali stvarnost je drugacija i tuznija. 5. Fajlovi - ima neaktuelnih i neatraktivnih (sa ovime se moze i ziveti) ali primetan je napor i trud u pribavljanju novog softvera (i ne samo softvera - dosta je tu najrazlicitijih fajlova sto je pozitivno) 6. Ime - koliko se secam (prema podacima iz "Racunara") kada je SEZAM promenio ime u SEZAM Net najavljeno je otvaranje poslovnica sirom zemlje i ... Pa kao sto rekoh najavljeno je ... ;)) 7. Servisi - ako izuzmemo GAME, nema nicega ... Nekada je postojao TANJUG, BETA, RIND ... 8. Udaljavanje Uprave od korisnika 9. ... > Uozbiljite se malo - ili makar razmislite bar jedan minut. Ja sam ozbiljan ... Dugo mi se "kuvalo", a onda je "provrelo" ... Na jednom pokojnom BBS-u (cesto ga pominjem u poslednje vreme), akcija sa tagovima (i tada sam bio jedan od inicijatora) je urodila plodom - SysOp i CoSysOp-i su se malo durili, ali su popustili pod pritiskom ... B))) ----- Akcija za lepsi i bolji SEZAM (ALBS)
pitanja.2644 jevta, -> #2619, nenad
Opet jedna od manje ili više besmislenih diksusija na Sezamu. Za i protiv limita...Pominjanje nekakvog ugovora... Prvo... Kakav se to ugovor pominje? Nekad.... Ne sećam se ni da sam ga ja potpisao, a član sam 4,5 godine. Istina, tada mi je bio prezentovan, a ja sam se složio sa istim (i poštovao ga, kao i druga strana), ali potpis na papir stavio nisam, niti mi je nuđeno. Sad... Znam par mlađih korsinika koji su se prijavili kao new, uplatili, ukačili se, rade ovde, ali nijedan od njih nije dobio informaciju ni da postoji bilo kakav ugovor, a ako mu neko ne kaže neće ni saznati ako možda za par godina ne naleti sam na njega u dir-u. Dakle, i korisnici i delovi uprave se pozivaju na nepostojeći ugovor. Drugo... Limit, pro et contra ... Uprava pokušava da na neki način smanji šum po konferencijama. Po mom mišljenju ispravan cilj, ali način nikako. Ne može se do kvalitetnijeg sezama doći restrikcijama prava korisnika, bez prethodne pripreme. U ovom slučaju prethodna priprema bi se sastojala u informisanju novih korisnika o tome ko je vlasnik sezama i kakva on pravila ponašanja zahteva. Može mene kao new korisnika da sačeka info i o tome da sistem radi tri puta nedeljno po 3 sata, da se u konferencijama može ostavljati 10 poruka mesečno, da se može DL 1MB mesečno, i ako posle svega hoću da platim nema da se bunim.... Pravila sam znao unapred i samim činom plaćanja pretplate se složio sa istima. Imam utisak da ovdašnja uprava nema globalnu koncepciju šta da radi sas sistemom koji im je odjednom "pao u ruke". (Zapravo ima koncepciju da hoće da svima bude bolje, da hoće Internet, ali kad, šta kako? Možda nešto i rade na tome, ali gde su informacije?) Znanja imaju, volje za rad imaju, ali im organizacione sposobnosti na žalost korisnika izgleda teže nuli. (Kako između ostalog objasniti da se više korisnika žali na rad moderatora, a uprava ne saopštava čak ni to ko moderiše koju konferenciju?) Znam, suočavaju se sa mnogo objektivnih problema, od kojih je možda najveći taj da su "pastorče" BIGZ-a. Sve je to u redu, ali neka se argumentovano izjašnjavaju o SVOJIM NAMERAMA, CILJEVIMA, POSTUPCIMA koje će preduzimati, a sve u cilju poboljšanja njihovog i našeg Sezama. Jako mi je žao što npr. ne mogu da prihvatim kao argument za smanjenje limita broja poruka u konferencijama informacije tipa da 2,3 ili 10 korisnika probija limit od 500 poruka, i previše šumi...Ostalima kakokažu taj limit ništa ne znači. Lepo, ali gospodo iz Uprave nađite vi drugi način da obuzdate nosioce šume. Zamolite ili naterajte moderatore da im brišu poruke, prezentirajte new korisniku koji bi danas da plati pretplatu, da ukoliko mu se u roku 1 godine obriše 50 ili 100 poruka, automatski ima read only pristup svim konferencijama u trajanju od tri meseca, bez obzira na plaćenu pretplatu. Ako se pretplati, značiće da takav režim i prihvata. Džaba vam sav trud i rad na i oko sezama ako blagovremeno ne dajete informacije, ako se vaši retki odgovori na pitanja i apele korisnika poštapaju tako slabim argumentima koji se mogu čitati i kao "sviđa mi se oću tako , šta mi možeš." Moglo bi se još podosta toga reći, ali jednostavno nemam volje...
pitanja.2645 mzikic, -> #2564, crnjini
> Evo vam jedan primer kakve sve glupave stavove lupaju ljudi po confovima.. TRebas biti tolerantniji,moras i tudje misljenje da cujes.
pitanja.2647 nikola.s, -> #2625, hercog
> Zasto onda datoteka nije uklonjena iz direktorijuma? Zasto > onda to nije ranije obavljeno? Zasto ugorov nije ranije > spremljen? Molim upravu da odgovori na ova, slazem se po njih neprijatna, pitanja. pozdrav, Nikola R.S.F.C.
pitanja.2648 nikola.s, -> #2605, johnnya
> Menjam 300 budim-ovih poruka za 1 poruku dbambi-ja i > kum.djole-ta > ponude na mail :) > PS > Sto pre uvedite mogucnost da korisnik vidi koliko je ignore-va > popio. I bese li ovo sum ??????????????? pozdrav, Nikola R.S.F.C.
pitanja.2650 nenad, -> #2633, kant
> Što se nekog novog Ugovora tiče, > teško da možete uspeti u nastojanjima da on bude pravno validan > ukoliko se zadrži dosadašnji način "potpisivanja", ali OK, želim vam > puno sreće. Naravno, novi ugovor će biti dostavljan u pismenoj formi prilikom učlanjenja, a novi korisnik će biti "primoran" da svojom akcijom potvrdi da ga je pročitao, razumeo i prihvatio uslove i pravila za i o korišćenju sistema. > Mislim da bi pridržavanje ovih principa prilikom izrade novog Ugovora > bio jedan od bitnih pokazatelja ozbiljnosti sistema (odnosno namera > Uprave u smislu daljeg razvoja SezamNet-a). Sve stavke koje si naveo stoje, i određena forma i oblik njihove realizacije (možda ne baš sasvim tako kako si ti predvideo) će postojati.
pitanja.2651 nenad, -> #2628, ljubisha
> Khm, a da li se onda razmišlja i o ukidanju top liste? Izgleda da je > nekim davežima i to cilj tj. da se nađu na što višljem mestu u listi. Razmišlja se, čak ni komanda TOP koja postoji (i koja ih i generiše) nije zbog takvih dilema puštena u javnost. Šteta je tako nešto uraditi jer su i te top liste neko svedočanstvo o vremenu i događajima na Sezamu i mi ćemo ih sigurno praviti i čuvati - jedino ih možda nećemo učiniti dostupnim u javnim direktorijumima.
pitanja.2652 nenad, -> #2635, baker
> Koliko trenutno ima registrovanih korisnika na SezamNet-u? Tokom leta cifra je pala na 1600, sada se opet približava 1700.
pitanja.2654 marco, -> #2573, dizel
>> Upravo sam i ja ovo procitao pre neki dan! Da li mozda treba >> da angazujemo nekog advokata da razresi pravni spor? Mislim >> da i vi znate da, ukoliko je ugovor sklopljen, mora biti ispostovan Ugovor nije sklopljen jer nigde nije overen i potpisan od strane sistema, a ni sa tvoje strane
pitanja.2655 marco, -> #2583, firus
>> Naravno, pa valjda je jedna od tekovina demokratije da >> svako ima pravo na svoje misljenje (koje moze ali ne mora biti >> uzeto u obzir). Bilo je price o sumu. Sum nije misljenje, to je cisto lupetanje da bi proslo vreme. Znaci iz dosade. rep 2.2588 >> > nacini jedan prelazni period visoke tolerancije uz animiranje >> > korisnika da pisu kvalitetne poruke po konferencijama, uz >> >> Taj prelazni period je, govorim u svoje ime, odavno prosao. B( Meni se cini da je nakon odvajanja Sezama na Net doslo mnogo vise novih korisnika koji nisu upoznati sa pravilima ponasanja u komunikacijama, a kontrola suma nije bas radila, pa je taj prelazni period lose prosao, i sad imamo situaciju ovakvu kakva je :(
pitanja.2656 marco, -> #2611, vlad
>> Ergo, mozemo mi ovako do 101 i natrag, ali je veliko pitanje da li ce to >> bilo sta promeniti na bilo koju stranu. Kad smo vec dosli do ovoga. Cini mi se da se ovde stalno javljaju dve strane (u nekoj raspravi) i onda svako vrti svoje par dana, pise milione poruka, a na obe strane su veoma tvrdoglavi ljudi i niko ne prihvata stavove druge strane. Tako se gubi smisao rasprave. Zasto ljudi koji zele samo da isteraju svoje, po svaku cenu, uopste pocinju da raspravljaju? Mislim da bi takvi, ako se prepoznaju, a nadam se da hoce, mogli da se priupitaju da li su spremni da saslusaju drugu stranu i da ozbiljno razmisle o argumentima druge strane, i ako je odgovor potvrdan da se vrate raspravljanju, a ako nisu... ps. Ovo je reply na odredjenu poruku samo zato sto sam tu nasao zacetnicu za svoju misao, a nije konkretno upuceno vlad-u :)
pitanja.2657 marco, -> #2618, nenad
>> administratori i Upravnik. Usled promene pravnog statusa Sezama >> (jednostran raskid ugovora od strane bivsih administraora) on >> vise ne moze vaziti. Cim se bude do kraja zavrsilo pravno Mislim da bi ga onda trebalo izbrisati sa sezamovog diska. Taj 'ugovor' je samo uveo vecu zabunu iako ne vazi :(
pitanja.2658 dr.grba, -> #2643, firus
>> Posto je potekao od mene, smatram da je na meni da >> malo pojasnim stvari. Tag predstavlja tihi bunt, iskaz >> nezadovoljstva i insistiranje na promeni. Po mome shvatanju Daleko od toga da problema nema. Ali, daleko od toga da bi se promptnim udovoljavanjem najrazličitijih muzičkih želja igde stiglo. Nerešavanje problema najčešće se komentariše kao ignorantski stav uprave Sezama, a stvar je možda malčice komplikovanija. Razmisli malo, da li ZBILJA iko od ljudi iz uprave smatra da je postojeće stanje valjano?...
pitanja.2659 dr.grba, -> #2644, jevta
>> ali neka se argumentovano izjašnjavaju o SVOJIM NAMERAMA, >> CILJEVIMA, POSTUPCIMA koje će preduzimati, a sve u cilju >> poboljšanja njihovog i našeg Sezama. Vrzino kolo se time ne bi prekinulo: svako malo se pojavi neko ko proziva na temu "rekli ste ovo, obećali ste ono, zavrnuli ste nas ovde, za*ebali onde..." i tako bez kraja i konca.
pitanja.2660 stefan, -> #2637, firus
> >> Ja UVEK "odlepljujem" odgovor od citata !!! > > A da pocnes da odlepljujes i visestruke citate? > > Nisam znao da to drasticno utice na citljivost poruka ... > Kako se meni cini, jasan je smisao - svaki '>' predstavlja > citat prethodne poruke. Tok diskusije se lakse prati. U krajnjoj Jednostavno, ako već koristiš višestruke citate (recimo dve poruke u dubinu) mnogo je čitljivije da se citati prve odvoje od citata druge sa jednim redom. Eto, kao u ovoj poruci O:)
pitanja.2662 sall,
Nenad je potpuno u pravu kad kaze da ovde postoji odredjena grupa ljudi i njihov mehanizam kritikovanja svake inovacije ! Zbog cega se vi toliko bunite na smanjenje limita poruka ?? Koliko Vas posalje mesecno vise od 300 poruka ?? Ja cu da vam kazem : MALO , skoro niko ! A bunite se NE zato sto mislite da ste opljackani ili zato sto vam nedostaje ovih 200 poruka (koje retko ko posalje) , vec zato sto imate MOGUCNOST da se bunite. Pa zasto ne iskoristiti tu mogucnost , kad ce Valex , Nenad i Dzak da sve to citaju i odgovaraju na vase poruke , pa onda vas rep na njihov rep pa eto miline , vama INTERESANTNO , nasli ste nacin da potrosite vreme .. Da li ste se zapitali koliko je vremena potrebno za odgovore na sva vasa pitanja (od kojih je 90% mnogo puta postavljano). Pa zar ne mislite (ako vam je stalo da "LEPSEG I BOLJEG SEZAMA") da bi to vreme potroseno na odgovore vama moglo biti mnogo bolje upotrebljeno ? Ocigledno ovde vecina vas ne razmislja tako ! Svi spominjete stari sezam i ZZ a i DejanaR i njihovu upravu , mislite da bi ta uprava dopustila ovoliki sum po konferencijama koji vi pravite ??? Postoje grupe , postoji mail , skupite se u grupu pa onda kad smislite nesto pametno posaljite u CO ! Ne mora svako ,i ne zanima svakoga,da vidi da li nekome smeta reklama ili ne ! I , reklama , da ste iole razmislili pre slanja GOMILA suma u CO shvatili bi da ta reklama moze samo da godi i da ce NAM SEZAM postati brze LEPSI I BOLJI . Ali NE , ipak , 1 secunda ispisa reklame i to POSLE exec a PA TO SMETA ! Zaista ljudi nadjite neku drugu preokupaciju u zivotu , bavite se sportom, URADITE NESTO od vasih dosadnih zivota ! I nemojte sumiti sa REP ovima na ovu poruku (koja je i sama sum)
pitanja.2663 madamov, -> #2637, firus
> Nisam znao da to drasticno utice na citljivost poruka ... Utiče, itekako. > Kako se meni cini, jasan je smisao - svaki '>' predstavlja > citat prethodne poruke. Smisao je jasan, samo je nečitko. BTW, retke su prilike kada je potrebno citirati još jednu poruku u dubinu, tako da je većina tvojih duplih citata nepotrebna. > U krajnjoj liniji, postoje OLR-i koji boje poruke Postoje, ali ih ne koriste svi, postoje i korisnici sa drugim, ne-PC, tipovima računara i slično. > tako da smatram da ovo stvarno nije nikakav problem. Za tebe nije. Ali, već su ti dvojica korisnika skrenula pažnju da je nečitko, znači da za nekog jeste problem. Zapitaj se da li je tebi stalo da ta dvojica nastave da čitaju tvoje poruke i eventualno odgovoraju na njih.
pitanja.2664 lexus, -> #2662, sall
=> Nenad je potpuno u pravu kad kaze da ovde postoji odredjena => grupa ljudi i njihov mehanizam kritikovanja svake inovacije ! Grešiš sinko, postoji mehanizam kritikovanja gluposti. A na ovom sistemu gluposti ima isuviše. A kod odredjene grupe ljudi postoji mehanizam odbrane, a ti ljudi nikad ne razmisle da li su oni koji se bune ponekad u pravu, čak i ako se bune različiti ljudi, odnosno ljudi koji se nisu bunili u prethodnim raspravama. => Svi spominjete stari sezam i ZZ a i DejanaR i njihovu upravu , => mislite da bi ta uprava dopustila ovoliki sum po konferencijama => koji vi pravite ??? Kod njih ne bi ni došlo do situacije da se šumi :) A to da li su ove rasprave šum ili nisu isto može da se raspravlja ;) Naravno, nekima je lako da ovo proglase za šum i da tako diskredituju zagovornika suprotne ideje. => I nemojte sumiti sa REP ovima na ovu poruku (koja je i sama sum) A zašto misliš da je tvoja poruka šum? Jedina greška je što si mogao da je pošalješ u SEZAMNET.razno (kao i ja ovaj reply). Što se rasprave o reklami tiče, ne čini li ti se da je nenad tvrdio kako se ništa neće menjati, a ipak su promenili način ispisivanja reklame? Istina, još uvek je daleko od savršenstva, ali je mnogo bolje. Zašto su promenili? Zato što su shvatili da i drugi mogu da budu u pravu, ali i dalje tvrde da su oni najpametniji, a poruke ljudi kao što si ti im samo idu na ruku. Počinjem da mislim kako na ovom sistemu postoje organizovane grupe ljudi koji provociraju 'bundžije' i svojim provokacijama pretvaraju rasprave koje se tiču sistema u šum, a onda sysadm tvrdi da 'bundžije' šume. One to zaista i rade, ali isprovocirani šumom grupe koju ću, (prilično slobodno ;) nazvati ulizicama.
pitanja.2665 basrak, -> #2659, dr.grba
>>> ali neka se argumentovano izjašnjavaju o SVOJIM NAMERAMA, >>> CILJEVIMA, POSTUPCIMA koje će preduzimati, a sve u cilju >>> poboljšanja njihovog i našeg Sezama. > > Vrzino kolo se time ne bi prekinulo: svako malo se pojavi neko > ko proziva na temu "rekli ste ovo, obećali ste ono, zavrnuli > ste nas ovde, za*ebali onde..." i tako bez kraja i konca. Nisam baš siguran da sam shvatio... Da li ti to odobravaš ili ne odobravaš, pod pretpostavkom da je to za šta se vrši prozivka tačno?
pitanja.2666 kum.djole, -> #2622, lexus
>> A znači i da se uprava plaši da se ne pojavi još korisnika sličnih >> dotičnoj dvojici koje oni neće uspeti da obuzdaju u uništavanju sezama. Smatram da gest uprave uopšte nije tako tragičan kako se ovde ocenjuje i da je potrebno samo malo razmisliti, filtrirati u glavi - šta je bitno a šta je 'manje bitno'.. Možda vredi napraviti paralelu sa društvenim životom - čovek se ne ponaša jednako u svakom društvu, nekad pazi šta priča, a ponekad se okane neke sasvim beznačajne opaske koju to društvo u celini ne bi razumelo niti prihvatilo. Takođe mislim da SezamNet dovoljno slobode daje korisnicima i da je ovakav vid ataka na Upravu samo prolazna kriza, protest koji će brzo pasti u zaborav. Možda će se i najagilniji demonstranti smiriti i.. maaalko više, razmišljati.
pitanja.2668 crnjini, -> #2643, firus
<-> Ako je cilj toga odrzavanje imidza najveceg, najboljeg i najpopularnijeg YU BBS-a, onda je to prilicno besmisleno. BTW, sta mislite, <-> Vise nije najveci, definitivno nije najbolji, a najpopularniji mozda i jeste. ACR ALBS PS. Lepsi i Bolji Sezam vec postoji.. ali za lepse i bolje pare;). ACR
pitanja.2669 supers, -> #2630, ognjen
>> )-> Pa covece mozda tebi ne izazivaju neugodnost, ali meni se od >> )-> ovog sarenila vrti u glavi, >> >> Ima resenje: iskljuci ansi. A šta će da mu bude sa ekranskim editorom, komandom linijom...?
pitanja.2670 maksa, -> #2664, lexus
>> Grešiš sinko, postoji mehanizam kritikovanja gluposti. A na >> ovom sistemu gluposti ima isuviše. Tačno. Ta velika količina gluposti na ovom sistemu se neće iskoreniti pooštravanjem limita (svejedno je da l' te bombarduje 500, 300 ili 200 gluposti nekog zaludnog skribomana), nego čvrstom rukom moderatora koji će bez pardona da ih briše. Sve ostalo je uglavnom 'pričam ti priču'. Glede tog limita, ne verujem da će iko ko ima nešto korisno da kaže da zvekne u taj plafon. AČVPSST (Akcija za čist vazduh, prljav seks, i slobodan Tibet ;)
pitanja.2672 inferno, -> #2549, hercog
Ů│ ˙ Pa ne bih baš rekao da je bilo teško dobiti u ovoj meri u Ů│ ˙ kojoj se sada dobija... I teže.
pitanja.2673 inferno, -> #2658, dr.grba
Ů│ ˙ Daleko od toga da problema nema. Ali, daleko od toga da bi se Ů│ ˙ promptnim udovoljavanjem najrazličitijih muzičkih želja igde stiglo. Kad kažeš muzička želja to ima prizvuk nečeg neobaaveznog... neke zabave i dangubljenja. Ima i takvih predloga, ali zar uprava nije naučila koje ljude treba da sluša i makar da im napiše neki odgovor na predlog? Napominjem, ima strašno glupavih predloga tipa "dajte još igrica" ili šta ja znam, ali to treba razgraničiti od korisnih, promišljenih predloga. Na takve treba makar odgovoriti...
pitanja.2674 firus, -> #2655, marco
>>> Naravno, pa valjda je jedna od tekovina demokratije da >>> svako ima pravo na svoje misljenje (koje moze ali ne mora > > Bilo je price o sumu. Sum nije misljenje, to je cisto > lupetanje da bi proslo vreme. Znaci iz dosade. Bilo je price i o tome kako je nekada tesko oceniti sta je sum, a sta ne. > Meni se cini da je nakon odvajanja Sezama na Net doslo mnogo > vise novih korisnika koji nisu upoznati sa pravilima ponasanja > u komunikacijama, a kontrola suma nije bas radila, pa je taj > prelazni period lose prosao, i sad imamo situaciju ovakvu > kakva je :( > Onda mozda treba naciniti novi prelazni period. Ako je jedan od ciljeva svakog BBS-a privuci jos novih korisnika, onda treba imati i dosta tolerancije ne bi li se u tome uspelo.
pitanja.2675 firus, -> #2658, dr.grba
>>> malo pojasnim stvari. Tag predstavlja tihi bunt, iskaz >>> nezadovoljstva i insistiranje na promeni. Po mome shvatanju > > Daleko od toga da problema nema. Ali, daleko od toga da bi se > promptnim udovoljavanjem najrazlicitijih muzickih zelja igde > stiglo. Zelje su razlicite, cesto i kontradiktorne, ali ako se vise korisnika javi sa istim zahtevom i zeljom, onda tu vec *stvarno* treba uciniti nesto. > Razmisli malo, da li ZBILJA iko od ljudi iz uprave smatra da je > postojece stanje valjano?... Ako niko od njih ne smatra da je postojece stanje valjano, zasto se onda vec nesto i ne ucini? BTW, tag je najpre ukinut u drugim konferencijama, sada je ukinut i u ovoj, ostao je jos samo u WHO listi (tamo valjda nikome ne smeta) ... I jos nesto, zasto meni stalno govoris da razmislim, nisam jedini, mnog na SEZAM-u bi isto trebali da urade (plasim se samo, da od prevelikog razmisljanja uludo ne izgube previse vremena ;) ?