pitanja.2780nikola.s,
-> #65, nenad> Otvorena je tema 'kritika' u ovoj konferenciji. Molimo
Da li gospoda iz uprave imaju res na temu kritika ?????
;)
pozdrav,
Nikola R.S.F.C.
pitanja.2781nikola.s,
-> #2689, budim> Ne zelim da odgovaram na ovo, samo me zanima kriterijum po kome
> ova poruka nije brisana?...
Ja sam vec pitao pa mi je poruka obrisana....:((
pozdrav,
Nikola R.S.F.C.
pitanja.2782evlad,
-> #2759, nenadY> Nemaš razloga da se oko toga previše nerviraš, motive često treba
Y> tražiti na sasvim drugoj strani. :) Svojim "hajkama" i
Y> kritizerstvom pojedinci neretko obesmišljavaju instituciju
Y> otvorenosti ovog medija prema svojim korisnicima, ali vremenom
Y> smo naučili da dobronamerne i opravdane primedbe uvažavamo i
Y> razlikujemo od onih kojima su jedini motivi sitna pakost, želja
Y> za eksponiranjem i lične netrpeljivosti. Verujemo da to uočava i
Y> najveći broj članova Sezama. Ono što nam oni zameraju jeste što
Y> uopšte dopuštamo da se tako nešto radi, ali moramo da priznamo da
Y> do sada nismo našli dovoljno dobar način da "neutralizujemo"
Y> profesionalne bundžije.
RTS1 19:30
// mi ćemo da vam kažemo šta treba da mislite ...
pitanja.2783spantic,
-> #2763, snemcev>>> Svojevremeno je Saga bila platila istu, a bilo je i drugih slučajeva.
>
> E ovog se stvarno ne sećam. Da li se možda tačno sećaš kada je to bilo?
> Ne mislim na datum, već na neki okvirni vremenski period.
Znam sigurno da je Saga platila oglas za posao u decembru 1994.
godine. Isti je posle išao i u Politici. Išao je prilikom
prijavljivanja na sistem.
pitanja.2784mdimitrijevic,
-> #2771, kostja> Ej, jel` se to SezamPro preselio u SAD? Koliko ja znam
> to moze biti adresa sistema u SAD, ali u YU nikako
Koliko sam informisan takva adresa ne mora da bude u SAD, vec je
to tako bilo odredjeno kada je nastajala mreza. Uopste nije problem da taj
korisnik bude bilo gde u svetu, bar ne sada.
Gresim li ?
pitanja.2785madamov,
-> #2772, cnenad
> Jeste, ali očekujem da ovdašnja Uprava to razreši sa tamošnjom, ili su
> se obe strane pomirile sa trenutnom situacijom koja ide više na ruku
> PRO-u.
Ova Uprava ovde je tražila da dobije domen @sezamnet.co.yu i da ga koristi
paralelno jedno vreme dok se potpuno ne pređe na njega. Mislim da je to
dovoljno sa ove strane. A što se situacije tiče, možda ide na ruku Pro-u, ali
im svakako ide na čast.
pitanja.2788spantic,
-> #2784, mdimitrijevic> Koliko sam informisan takva adresa ne mora da bude u SAD, vec je
> to tako bilo odredjeno kada je nastajala mreza. Uopste nije problem da taj
> korisnik bude bilo gde u svetu, bar ne sada.
> Gresim li ?
Ne grešiš. Generalno je ideja da se .com oslobodi za međunarodne
kompanija, a da Ameri odu pod .us, ali nema šanse.
.com može da dobije ko god plati 50 USD za godinu dana, dok god
plaća.
pitanja.2789vitez.koja,
-> #2754, madamov#=> Druge dve
#=> su praktično iste, tj. sezampro.yu je alias za sezampro.co.yu, a
#=> svrha joj je da se ne vraćaju evenutalno pogrešno adresirane
#=> poruke na sezampro.co.yu.
A da li bi NET mogao da izdejstvuje isti takav alias za
sezamnet.co.yu?
sk
pitanja.2790dzakic,
-> #2778, ljubisha> Gotovo bih smeo da se zakunem da je pre neki mesec svič /d radio
> posao. :(
Radi i sada.
pitanja.2791dzakic,
-> #2782, evlad> // mi ćemo da vam kažemo šta treba da mislite ...
Nisam primetio da iko brani drugome da ima svoje mišljenje, još
manje da ga ovde iznese. Uprava naravno zadržava pravo da predloge
koje smatra korisnim prihvati, a druge prokomentariše ili u
najmanju ruku pažljivo pročita.
pitanja.2792kostja,
-> #2772, cnenad=> Jeste, ali ocekujem da ovdasnja Uprava to razresi sa tamosnjom, ili su
=> se obe strane pomirile sa trenutnom situacijom koja ide vise na ruku
=> PRO-u.
Da li bi mogao da te zamolim za malce objektivniji nastup ili cu
dobiti etiketu ulizice, lica sa protekcijom i sl.
Cuj, `ajmo krajnje banalno poredjenje...
Ako ti niko ne pise pisma, razglednice i sl. hoces li da se
jadas posti dok oni ne nateraju ljude da ti pisu?
Daj, recimi molim te da li si i kako ovo isto pokusavao da
izvedes na Pro-u?
pitanja.2793valex,
-> #2762, snemcev>> Jedan predlog: PC je u prvim brojevima imao rubriku "Tržišni
>> barometar" koja je kasnije nestala, a koja je (IMHO) bila jako
>> korisna svima zainteresovanim za kupovinu računara ili
>> komponenti. Da li bi bilo moguće uvesti ovakav sersis na Netu?
>> Bio bi svakako mnogo popularniji od reklama posle autoexeca.
Zamrla je sigurno ne zbog malog interesovanja čitalaca, već zbog
slabe zainteresovanosti firmi da dostavljaju podatke. Verujem da je DVV
digao ruke od toga samo radi toga što ga je mrzelo da radi tuđi posao...
pitanja.2794valex,
-> #2748, dpredovic>> Zato što moj ostanak za vas znači pare. Sezam spada u uslužnu
>> delatnost, prema tome - mušterija je uvek u pravu, a prodavac
>> treba da je uvek nasmejan od uva do uva - i to nema veze sa
>> pijacom niti ubeđivanjem. Ova tvoja logika me podeseća na
>> klimakterične babe na kasama, u praznoj samousluzi, kako
>> urlaju na retke koji se usude da pitaju kada će da stigne
>> lebac.
Da, ali prodavac te ne juri po radnji i govori ti kako je ovaj sir
ukusan, kako je ovaj sok pun vitamina i sl. Na njemu je da ti obezbedi
atraktivnu robu po pristupačnim cenama (koliko god je moguće pomiriti
ovo dvoje), a na tebi je da odlučiš da li ćeš i dalje dolaziti kod njega
ili preći u piljaru preko puta. Ne možemo se baviti nadvikivanjem, jer
se zna gde će nas to dovesti.
pitanja.2795valex,
-> #2780, nikola.s>> Da li gospoda iz uprave imaju res na temu kritika ?????
Sistemski je onemogućeno da moderatori imaju resign na neku temu iz
konferencije za koju su zaduženi, tako da je odgovor na tvoje pitanje
negativan.
pitanja.2796ljubisha,
-> #2790, dzakic>> Gotovo bih smeo da se zakunem da je pre neki mesec svič /d radio posao
>Radi i sada.
Šta sam propustio? On radi u PAD režimu ali kada sa ROOT-a otkucam
PAD DOW /Y/D (isto to mi je u autoexec-u) sistem lepo spakuje Pad i po-
šalje ga bez pitanja ali ga ne obriše. Dakle?
pitanja.2797nenad,
-> #2789, vitez.koja># => su praktično iste, tj. sezampro.yu je alias za sezampro.co.yu, a
> A da li bi NET mogao da izdejstvuje isti takav alias za
> sezamnet.co.yu?
Ne, Milan nije baš sasvim pravu. Ovo gore su adrese u različitim
domenima, jedno je u co.yu domenu, a drugo je domen provajdera.
pitanja.2798epson,
Jel nod 5 na 286 sestici i 8 bitnoj mreznoj kartici ?
BTW Koji su P5 nodovi ili koji nisu ?
pitanja.2799madamov,
-> #2797, nenad
> Ne, Milan nije baš sasvim pravu. Ovo gore su adrese u različitim
> domenima, jedno je u co.yu domenu, a drugo je domen provajdera.
Tačno, nisam u pravu po tom pitanju. Prva je u jednom, druga u drugom domenu,
a ovaj drugi domen će da bude za njihove korisnike kao internet provajdera,
kao i njih same kao provajdere. Izvinjavam se na zabuni.
pitanja.2800the.edge,
Interesuje me zasto se vremenska prognoza ne vrsi redovno?
Mislim da je to jako korisna komanda (sh weat), ali trenutno skoro
da nicemu ni ne sluzi, posto prognozu maltene dobijem(o) za jucerasnji
dan :(
Zar ne bi mogli da napravite da automatski u odredjeno vreme sam
'updateuje listu' (recimo u 09|12|16|21 cas)?
AcCeSS DeNiED
pitanja.2801micke,
Ovu poruku sam poslao pre mesec dana i nista od odgovora.
¸»>MAIL SEND zzivotic
¸»>Upravo sam preuzeo SOR sa sezama i želim da registrujem
¸»>svoju kopiju. Molim da mi pošaljete registarski broj.
Ako neko od nadleznih moze da zamoli zzivotic-a da mi da registarski broj.
Uzasno me nervira ono pistanje prilikom izlaska iz SOR-a.
pitanja.2802dpredovic,
-> #2794, valex> Da, ali prodavac te ne juri po radnji i govori ti kako je ovaj sir
> ukusan, kako je ovaj sok pun vitamina i sl. Na njemu je da ti obezbedi
> atraktivnu robu po pristupačnim cenama (koliko god je moguće pomiriti
> ovo dvoje), a na tebi je da odlučiš da li ćeš i dalje dolaziti kod njega
> ili preći u piljaru preko puta. Ne možemo se baviti nadvikivanjem, jer
> se zna gde će nas to dovesti.
Ne razumem. Nisam ni tražio da me neko juri po konferencijama i
podilazi mi. Samo sam lepo pitao gde je kada će ta "atraktivna roba".
Na to sam dobio odgovor da odem u drugu piljaru.
BTW, nisam vikao niti ja niti grba, a koliko vidim i ti si sasvim
cool. Bog zna gde će nas to dovesti.
pitanja.2803hercog,
-> #2801, micke»» Ovu poruku sam poslao pre mesec dana i nista od odgovora.
Zoran Životić se ovdi ne javlja više :) Što se registarskog
broja tiče imaš ga negde u sezam/olr...
Sale
pitanja.2804zmdjokic,
Da li postoji mogućnost da se na Sezamu vrši listanje novih fajlova? I kojom
se naredbom to radi (ako postoji)?
Pozdrav!
pitanja.2805supers,
-> #2801, micke>> Ovu poruku sam poslao pre mesec dana i nista od odgovora.
>> ¸đ>MAIL SEND zzivotic
Eventualno probaj na zzivotic@sezampro.yu.
Mada ne znam da li uopšte izlazi u susret novim zahtevima.
pitanja.2806hercog,
-> #2804, zmdjokic»» Da li postoji mogućnost da se na Sezamu vrši listanje novih fajlova? I kojom
»» se naredbom to radi (ako postoji)?
DIR /S /N
Sale
pitanja.2807pifat,
-> #2800, the.edge
>Interesuje me zasto se vremenska prognoza ne vrsi redovno?
Ne bih se slozio da se ne unosi redovno, mada svakako postoje razlicita
merila pojma "redovno".
Tekstualna vremenska prognoza se unosi tokom prepodneva, i ona vazi za
sutradan. Postoje izuzeci, i to kada se jednostavno u stampi ne objavi
vremenska prognoza za sutradan, a to se u proseku dogadja bar jedanput
nedeljno. Sem toga, obicno se ne unosi vremenska prognoza za nedelju i
ponedeljak, jer vikendom obicno nema nekoga u redakciji. Takodje, kao za
inat, petak je bas jedan od dana kada najcesce vremenska prognoza ne
izadje :((
>Zar ne bi mogli da napravite da automatski u odredjeno vreme sam
>'updateuje listu' (recimo u 09|12|16|21 cas)?
Podatak za 9, odnosno 10 sati biva unesen cim sekretarica dodje na posao,
a docniji podaci se azuriraju cim cujemo novi podatak na radiju ili
se pozove telefonski govorni automat 9823 (uzgred, jedna od gorih kazni
moze biti pracenje izvestaja na 9823 cetvrtkom i petkom, kada u okviru
vremenskog izvestaja ide i poduzi izvestaj PTT-ovog ribolovackog udruzenja
koji ume da potraje i dva minuta). Sezam ce, pretpostavljam, biti u stanju
da sam osvezava podatke samo ako bi na njega na neki nacin bila on-line
povezana lokalna meteo-stanica.
pitanja.2809alec,
Kako da uradim da kada se otkuca komanda WHO pored mog usera
bude neki tekst.
hvala
pitanja.2810vlad,
-> #2809, alec> Kako da uradim da kada se otkuca komanda WHO pored mog usera
> bude neki tekst.
HELP WHO, dalje ce ti se kasti samo.
pitanja.2811cnenad,
-> #2792, kostja=> Da li bi mogao da te zamolim za malce objektivniji nastup ili cu
Možeš :)
=> dobiti etiketu ulizice, lica sa protekcijom i sl.
Nećeš :)
=> Daj, recimi molim te da li si i kako ovo isto pokusavao da
=> izvedes na Pro-u?
Jesam. Odgovor je da je SEZAM njihova adresa. Protiv takvog stava i uz sve
najbolje namere i ukazivanje da nije moguće poslati poštu ovamo a da se ne
koristi kobasica adresa, ja kao korisnik ne mogu ništa učiniti :( ali se
nadam da će Uprave postići dogovor na zadovoljstvo obe strane a pogotovo
korisnika.
pitanja.2812napalm,
Ja sam izgleda uvatio voz pre poskupljenja, ali moj brat koji se
isto prijavio kad i ja, a vi mu niste poslali uplatnicu!!
Ima li on pravo da se takodje pretplati po staroj ceni? Mislim da
bi to bilo posteno, posto je vasa greska a ne njegova!
Laza (napalm)
pitanja.2813ntadic,
-> #66, valex>>> Takođe, tokom ove sedmice (do petka, 20. septembra, odnosno
>>> do izlaska novog broja "Računara") biće svim članovima
>>> SezamNet-a omogućeno da u redakciji pretplatu u gotovom novcu
>>> plate po staroj povlašćenoj ceni.
Da li je moguce ovu uplatu izvrsiti uplatnicom, a ne gotovinski ?
Cisto da se ne dolazi.
pitanja.2814nenad,
-> #2812, napalm> Ima li on pravo da se takodje pretplati po staroj ceni? Mislim da
> bi to bilo posteno, posto je vasa greska a ne njegova!
Ne mora biti naša greška. Uplatnice se šalju svim novim
korisnicima koji ispravno i potpuno popune prijavni formular.
Činjenca da tvom bratu nije stigla uplatnica sa propratnim pismom
može značiti da podatke nije ispravno ili do kraja popunio, ali i
da je pismo poslato pa se na putu, u pošti, zagubilo. Ako je to u
pitanju, njegovo ime se još uvek nalazi na spisku korisnika i
možemo ga pronaći, naravno ako nam kažeš njegov username, ime i
prezime. :)
pitanja.2815nenad,
-> #2813, ntadic> Da li je moguce ovu uplatu izvrsiti uplatnicom, a ne gotovinski ?
> Cisto da se ne dolazi.
Plašim se da to nije moguće. "Računari" sa objavljenim novim
cenama su već u štampi, a sve uplatnice koje se od danas šalju su
sa novim cenama. Princip obrade uplatnica (odnosno priznanica,
šta se već šalje...) je prilično automatizovan i za
administraciju u BIGZ-u postoje samo stare (sa starim cenama) i
nove (sa novim cenama). Uplatnice koje nisu "naše" (dakle one
koje novi korisnici šalju odmah nakon prijave kako bi ubrzali
učlanjivanje) se po logici stvari tretiraju po važećim aktuelnim
cenama. "Lično" plaćanje u redakciji se posebno zavodi tako da je
moguće voditi evidenciju i pratiti šta se dešava.
pitanja.2816hercog,
-> #2809, alec»» Kako da uradim da kada se otkuca komanda WHO pored mog usera
who /c (enter) pa kucaš tekst...
Sale
pitanja.2817evlad,
Ako je privatnost pošte zagarantovana, i rad u grupama, kako je ovo moguće:
Sistemskih poruka (sysmsg): 13.
Pon 16.09.96 01:59 Odgovor na vašu poruku u PCUTIL.4:5.159, vlad.
.....
Pon 16.09.96 06:55 nenad preuzima fajl taglines.zip uz GROUP poruku 12186.
.....
kada nenad nije član grupe gde se nalazi poruka 12186 koju sam ja poslao.
pitanja.2818vimm,
-> #2817, evlad>> Ako je privatnost pošte zagarantovana, i rad u grupama, kako je ovo moguće:
Čini mi se da smo nedavno ovo raspravili: mail i poruke u grupama se na ovom
sistemu čitaju, tako da privatnosti - nema :(
>> Pon 16.09.96 06:55 nenad preuzima fajl taglines.zip uz GROUP poruku 12186.
>> kada nenad nije član grupe gde se nalazi poruka 12186 koju sam ja poslao.
Ovo je potvrda gore navedenog iz prve ruke i sa pravog mesta - administratora
sistema. Da li ti je sada jasno?
I nemoj više da šumiš sa pitanjima o privatnosti mail-a i poruka u grupama
na ovom sistemu :))).
Pozdrav Vladimir
pitanja.2819lexus,
-> #2818, vimm=> Čini mi se da smo nedavno ovo raspravili: mail i poruke u grupama
=> se na ovom sistemu čitaju, tako da privatnosti - nema :(
Još jedan primer:
Budim je u jednoj grupi napisao sledeće: "...pageovao sam nenada i,
naravno, ostao sam bez odgovora. Posle nekog vremena, pukla mi
je veza..."
Dotični nenad je meni na mail pre par dana rekao sledeće "...pre neki
dan sam saznao da sam budima isključivao sa veze..."
Ovo sigurno niko iz grupe nije rekao nenadu, dakle, moguće je samo
da je nenad pročitao iz grupe i da se izlanuo...
=> Ovo je potvrda gore navedenog iz prve ruke i sa pravog mesta -
=> administratora sistema. Da li ti je sada jasno?
Konačno je sve jasno...
Jadno...
pitanja.2820nenad,
-> #2817, evlad> Pon 16.09.96 06:55 nenad preuzima fajl taglines.zip uz GROUP poruku
> 12186.
> kada nenad nije član grupe gde se nalazi poruka 12186 koju sam ja poslao.
Mogući razlog je to što sam sa svog user-a jutros u otprilike to
vreme pokrenuo ručno sysadm event kako bih ustanovio šta je
problem i zašto se Hercogove ;) top liste ne prave kako treba.
Deo tog eventa uključuje i "prebiranje" po bazi poruka zarad
raznih statistika i bekapa, a zašto ide taj sysmsg koji nema veze
sa celom pričom, zaista ne znam. Verovatno se problem javlja kada
event ne izvršava sam user Sysadm.
pitanja.2821calex,
-> #2788, spantic<!> Ne grešiš. Generalno je ideja da se .com oslobodi za međunarodne
<!> kompanija, a da Ameri odu pod .us, ali nema šanse.
Ovako piše u jednom tekstu:
Fully Qualified Domain Names (FQDN)
The address efudd@coyote.csusm.edu is a fully qualified
domain name. The domain part of the name (to the right
of the @ symbol) is made up of three sub-domains, and is
read right to left. The top level domain is edu, a name
given to all educational institutions. Other top level
domains you will see are:
com commercial organizations
gov government
int international organization
mil military
net networking organization
org non-profit organization
pitanja.2823hercog,
-> #2820, nenad»» problem i zašto se Hercogove ;) top liste ne prave kako treba.
Moje liste?????
Sale
pitanja.2824lexus,
-> #2820, nenad=> Mogući razlog je to što sam sa svog user-a jutros u otprilike to
^^^^^^ ^^^^^^^^^
=> vreme pokrenuo ručno sysadm event kako bih ustanovio šta je
=> problem i zašto se Hercogove ;) top liste ne prave kako treba.
=> Deo tog eventa uključuje i "prebiranje" po bazi poruka zarad
=> raznih statistika i bekapa, a zašto ide taj sysmsg koji nema veze
=> sa celom pričom, zaista ne znam. Verovatno se problem javlja kada
^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^^
=> event ne izvršava sam user Sysadm.
Fantastično objašnjenje... ;)
A ko treba da zna, ako ti ne znaš?
Inače, primetio sam da user sysadm ima neka povlašćenja ovde... Npr.
sysmsg o obrisanim porukama od strane sysadm-a se nije pojavljivao.
Sad izgleda da sysadm može da skida fajlove sa mojih mailova, a da ja
to ne primetim... Prilično interesantno.
Čisto sumnjam da će Orvelov promašaj biti veći od 25 godina...
BTW: Kako to da se sysmsg pojavio baš u grupi u kojoj se nalazi par
osoba sa kojima ti nisi u najboljim odnosima?
UBR: Ova poruka nije protiv sistema kao takvog, već protiv odredjenog
zvaničnog lica.
pitanja.2825mmarkovic,
-> #66, valex> Od ponedeljka, 16. septembra, važe nove, više, cene pretplate
> za SezamNet. Nove cene pretplate po mesecima su sledeće:
Cene nisu previsoke, nadam se da će se to osetiti na unapređenju
SezamNeta-a. Srećno!
pitanja.2826dzakic,
-> #2798, epson> Jel nod 5 na 286 sestici i 8 bitnoj mreznoj kartici ?
Jeste. Petica je, na žalost, jedan od najproblematičnijih
nodova. Izdržaće do 'sledeće ture' pentiuma.
> BTW Koji su P5 nodovi ili koji nisu ?
Na pentijumu rade: 2, 4, 8, 1, 9 i 12.
pitanja.2827dzakic,
-> #2824, lexus> UBR: Ova poruka nije protiv sistema kao takvog, već protiv
> odredjenog zvaničnog lica.
Ne znam onda šta je razlog da se ovakve ozbiljne optužbe nađu u
ovoj konferenciji, ako već nisu namenjene radu sistema kao
takvog. Molio bih vas da privatne nesuglasice raspravite u
mailu, jer se optužbe ponavljaju iz dana u dan i ničemu ne vode.
Što se tiče sysmsg-a koji se pojavio, jeste moj previd i žao mi
je ako je izazvao zabunu. Komanda koju inače izvršava sysadm u
05 ujutru koristi isti deo koda kao i komanda za skidanje fajla.
Procedura inače generiše sysmsg pošiljaocu fajla osim ako je u
pitanju sysadm (nulti juzer u bazi). Nenad je pokrenuo komandu
ručno pa je nekoliko sysmsgova generisano bez potrebe. To će
biti ispravljeno da ubuduće ne bi stvaralo zabunu, zahvaljujem
se na primedbi.
O privatnosti pošte i poruka u grupama smo, mislio sam, odavno
raspravili. Tehničke mogućnosti na sistemu omogućavaju, naravno,
da se mail pročita jer se na našim diskovima uglavnom zbog
performansi čuvaju u nekodiranom obliku. Poštu niko ne čita
sistematski; toga je jednostavno previše i pored redovnih
obaveza za to zaista niko nema vremena. To znači, da je neko od
nas sa namerom hteo da 'ukrade' fajl, sysmsg-a ne bi bilo. Ovde
je očigledno da je u pitanju greška i da o tome ne vredi više
raspravljati. Na vama je da verujete da to zaista niko ne radi,
ili da za toliko poverljive poruke koristite neki program za
šifrovanje, kao što je recimo pgp.
pitanja.2828nenad,
-> #2819, lexus> Ovo sigurno niko iz grupe nije rekao nenadu, dakle, moguće je samo
> da je nenad pročitao iz grupe i da se izlanuo...
Ovo već počinje da liči na paranoju ili opsednustost, ali to nije
naš problem. Naš problem je što izgleda da imamo posla sa
nezrelim ljudima koji svoj smisao bitisanja na ovom sistemu
nalaze u tome da su "problematični". Kao da ste neke stvari
propustili da obavite i ostavite iza sebe u pubertetu. :(
Nekome bi možda i godilo saznanje da je opsesija čitave jedne
grupe ljudi, meni je to samo dosadno. Nisam verovao da ima onih
kojima je toliko bitno da budu primećeni pa makar samo dizanjem
galame. Jer, zaboga, ne znaju svi da je školski psiholog rekao
njihovoj mami kako "pametnije dete nikad nije video", a tu
nepravdu treba ispraviti. ;)
Zbog podmetanja sličnih ovome koje pominješ u svojoj poruci sam
odavno prestao da odgovaram na optužbe i uvrede koje dolaze od
strane tvog prijatelja (za razliku od dobrog dela Sezamovaca koji
ignorišu njegove poruke ja ih ponekad i pročitam, što bi čovek u
situaciji u kojoj je on trebalo da ceni). Tako sam sada primoran
da postupim i sa tobom. Ne zaslužuje ipak baš bilo ko moje vreme,
a vi ste sve svoje kredite potrošili. Ima ko je učio škole i
prima platu da bi se bavio takvim problemima.
Za kraj, što se ove tvoje poslednje u nizu ujdurmi tiče, ne
osećam potrebu da se pravdam ili ne daj bože branim, ali pružiću
na uvid dva citata iz privatnih poruka koji će tebi i tvojim
"saborcima" možda pomoći da mirnije spavate:
junior za nenad (38911 - 10.09.96. 01:17):
>>> Oni su od tebe napravili nekog Đavola, koji sedi
>>> za terminalom u BIGZu i izbacuje ih sa veze kad se loguju,
nenad za lexus (39751 - 11.09.96. 21:28):
>>> Pre neki dan sam čak
>>> saznao da sam budima isključivao sa veze... Možda za neki dan
>>> izađe na videlo i da sam vam bušio loptu kad ste bili mali?
Molim juniora da potvrdi autentičnost citata. Ti si se već
"prevario" pa si potvrdio za svoj, ali u toj istoj poruci si mi
tvrdio između ostalog kako ti je budim rekao da ja ni na jedan
njegov mail nisam odgovorio. Ja sam ti rekao da ni jedan mail
nisam ni dobio od njega od negde maja/juna, ostalo je na tome da
ćeš ti to "lako da proveriš". Pa, jesi li proverio? Kad se vi i
međusobno lažete šta mi ostali možemo da očekujemo. :(
Što se "pucanja veze i neodgovaranja na page" tiče, jedini put u
poslednja 2-3 meseca kada sam dobio page od tvog prijatelja je
bio dan ili dva nakon smanjenja limita za poruke. Nastupio je
prilično nepristojno, ali sam mu ipak odgovorio i uspeo da mu
uputim 2 page poruke pre nego što je Sezam ispisao "budim više
nije na vezi". U logu za kraj te seanse je pisalo 'Ok', što znači
da je kucano logout ili bye. A sada čujem da on to želi da
predstavi kao sam ga izbacio sa veze. Da nije žalosno bilo bi
smešno. :(
Toliko od mene po "vašem" pitanju. Ne znam šta ćete sledeće da
izmislite niti me to zanima, ono što znam i što je predvidljivo
jeste da sada po običaju sledi serija poruka međusobne podrške
cele vaše ekipe. Skrećem vam unapred pažnju da vašim porukama
"protiv određenog zvaničnog lica" kao ih ti nazivaš, kao uostalom
ni onima "protiv sistema kao takvog" ovde nije mesto i da će one
ubuduće biti brisane.
pitanja.2829nenad,
-> #2823, hercog> Moje liste?????
Pa ko je ovde poznat kao njen najredovniji pratilac i analitičar? :)
pitanja.2830nenad,
-> #2825, mmarkovic> Cene nisu previsoke, nadam se da će se to osetiti na unapređenju
> SezamNeta-a. Srećno!
Hvala na podršci i lepim željama. Iskoristio bih ovaj reply da
ujedno odgovorim i na pitanja oko planova za dalji razvoj i rast
sistema, a u vezi opravdanosti povećanja cene.
Uglavnom je već poznato da u Sezam iz ovih ili onih razloga nije
ništa ulagano poslednje 2-3 godine. Stare cene se nisu menjale
već par godina (ako se ne varam od oktobra '94.), a vrednost
nemačke marke (kao reper vrednosti i stabilne valute) u
međuvremenu je značajno porasla. I sa ovim cenama Sezam pozitivno
posluje, ali za dalji razvoj neophodna su i konkretna ulaganja,
ništa neće pasti sa neba.
Softver koji sada pokreće Sezam je još pre nekoliko meseci bio
potpuno spreman za povezivanje sa Internetom (pre podmornica ;).
U međuvremenu je izvršeno i portovanje kompletne glavne
aplikacije na 32-bitnu platformu, a trenutno se radi na pristupu
Sezamu preko Web interfejsa što verovatno ne zanima sadašnje
članove, ali može biti interesantno početnicima. Iako nam pravi
test u realnim uslovima svega toga tek sledi, u razvoju smo se
oslanjali na kvalitetna, proverena i potvrđena rešenja, tako da
ne očekujemo veće probleme.
Naravno, sav taj potencijal nije moguće iskoristiti bez
odgovarajuće infrastrukture. U toku su, a nadamo se i pri kraju
pregovori koji bi trebalo da nam veoma brzo omoguće full-internet
("dolazni" i "odlazni"), pristup Sezamu preko ukupno 75 ulaznih
telefonskih linija u Beogradu, 28.800/33.600 modeme, a nije
isključeno da se uskoro počne sa probnim radom i sistem u Novom
Sadu na, za početak, 10 ulaznih linija koji bu se se ubrzo
povezale sa "centralom".
Ne bih želeo da ovo bude shvaćeno kao obećanje ili "gotova
stvar". Naime, najviše sada zavisi od matične kuće BIGZ-a i
njihove efikasnosti i fleksibilnosti, ali o tome ostavljam
Valex-u da kaže nešto više. Takođe, normalno je očekivati neke
probleme, kašljucanja i uhodavanja u početku, ali čim linka bude
sve ovo će biti potpuno operativno od samog početka. Ako se sve
bude dešavalo kako treba i brzinom koju bi bilo normalno
očekivati, moja lična procena je da nije nerealno da ovo i vidimo
do kraja godine.
pitanja.2832budim,
-> #2795, valex(:)>> Da li gospoda iz uprave imaju res na temu kritika ?????
(:) Sistemski je onemogućeno da moderatori imaju resign na neku temu
(:) iz konferencije za koju su zaduženi, tako da je odgovor na tvoje
(:) pitanje negativan.
A kako "sistemski da onemogućite" jednog SYSADM da odgovori na pojedine kritike
koje se tiču njega? Zaista me ovo zanima, jer postaje smešno kako izbegava
moje poruke... Ja se i dalje dobro zabavljam, ali poruke ostaju bez adekvatnog
odgovora...
poz,
budimir
pitanja.2833budim,
-> #2818, vimm(:) Čini mi se da smo nedavno ovo raspravili: mail i poruke u grupama
(:) se na ovom sistemu čitaju, tako da privatnosti - nema :(
Zbog ovakve poruke, o zagarantovanoj tajnosti gr i ma poruka sam ovde dobio
čitave "čaršafe" poruka, upravo od onog koji je pokazao kolika je tajnost
sistema. Molim Zak-a i Valexa kojima još uvek verujem, da se ograde od ove
sramote za SezamNET ili da objasne kako je ovako nešto uopšte moglo da se
desi. Zanima me, kakve će posledice snositi počinilac, ovog puta, budući da se
radi o licu koje je odgovorno za sistem...?
poz,
budimir
pitanja.2834budim,
-> #2819, lexus(:) Budim je u jednoj grupi napisao sledeće: "...pageovao sam nenada
(:) i, naravno, ostao sam bez odgovora. Posle nekog vremena, pukla mi
(:) je veza..."
(:) Dotični nenad je meni na mail pre par dana rekao sledeće "...pre
(:) neki dan sam saznao da sam budima isključivao sa veze..."
(:) Ovo sigurno niko iz grupe nije rekao nenadu, dakle, moguće je samo
(:) da je nenad pročitao iz grupe i da se izlanuo...
Ukoliko je potrebno ove mail-ove kao i poruke iz grupa moguće je objaviti,
ali nisam siguran da li je to prestup. U svakom slučaju dokaz postoji, zanima
me kako će reagovati ZAK i VALEX?... Ovo je ozbiljna optužba, a dokazi
itekako postoje... Dakle?
(:) Konačno je sve jasno...
Naravno, a zaista je pomalo smešno da je osoba koja se izdavala za borca
"privatnosti" pokazala kao neko ko čita... Tužno...
poz,
budimir
pitanja.2835budim,
-> #2820, nenadOdmah da napomenem kako ovoj poruci nije mesto u Kritici već u pitanjima.
Dakle:
(:) Mogući razlog je to što sam sa svog user-a jutros u otprilike to
(:) vreme pokrenuo ručno sysadm event kako bih ustanovio šta je
(:) problem i zašto se Hercogove ;) top liste ne prave kako treba.
Mogući razlog???? Izvini, kako to misliš "mogući razlog"? Ovaj odgovor, sam po
sebi dvosmislen, može da bude upravo objašnjenje za ono što se dogodilo.
Činjenica da se radilo o "specifičnoj" grupi samo je dodatni razlog da čovek
posumnja kako si ovo uradio namerno, ali nisi znao da je "određeni svič" vezan
za poruku, ili ti je koncentracija popustila?...
Inače, nije mi baš jasno o kakvoj listi se radi, a po ovoj poruci ni Hercogu:
===============================
2.2823 SEZAMNET:pitanja
hercog, 17.09.96. 00:29, 134 chr
Odgovor na 2.2820, nenad, 16.09.96. 20:14
---------------------------------------------------------
»» problem i zašto se Hercogove ;) top liste ne prave kako treba.
Moje liste?????
Sale
----------------------------------------------- 2.2823---
(:) Deo tog eventa uključuje i "prebiranje" po bazi poruka zarad
(:) raznih statistika i bekapa, a zašto ide taj sysmsg koji nema veze
(:) sa celom pričom, zaista ne znam. Verovatno se problem javlja kada
(:) event ne izvršava sam user Sysadm.
Inače, objasni mi još jednu stvar: Kako to reči: "zaista ne znam" i
"verovatno" mogu da stoje uz objašnjenje nekoga ko je optužen da je
kršio privatnost i zagarantovanu tajnost na ovom sistemu?...
Dakle, kao osvedočeni borac protiv narušavanja privatnosti očekujem da
se ovo što se desilo detaljno objasni, jer ovim je dovedeno u pitanje
poverenje ljudi u ovaj sistem...
Pošto znam za tvoju "strtegiju" da ne odgovaraš na moje poruke, od tebe ni ne
očekujem adekvatan odgovor. Najviše ga očekujem od Zak-a u kojeg imam
poverenje. Dakle?
poz,
budimir
pitanja.2837alec,
Da li kada saljem i kada dobijam mail stare poruke (procitane)
ostaju (da li mogu ponovo da ih vidim).
hvala
pitanja.2839mmisic,
-> #2837, alec> Da li kada saljem i kada dobijam mail stare poruke (procitane)
> ostaju (da li mogu ponovo da ih vidim).
Pročitane poruke ostaju i čitas ih komandom read (iz mail
režima) na koju dodaš odredjen datum od koga hoćeš da čitaš
poruke, npr. "re 010196-" .
pitanja.2840calex,
-> #2837, alec<!> Da li kada saljem i kada dobijam mail stare poruke (procitane)
<!> ostaju (da li mogu ponovo da ih vidim).
Ostaju mesec-dva a možeš da ih izlistaš sa mail list /a pa onda da
čitaš sa mail read brojporuke. Ili da čitaš sa mail read /a. Ipak je
najbolje da ih skineš i držiš u svom OLR-u. :)
pitanja.2841vlad,
-> #2824, lexus> Sad izgleda da sysadm može da skida fajlove sa mojih mailova, a da
> ja to ne primetim... Prilično interesantno.
MOZE je prava rec. Da li je tebi jasno da nema sistema na kome
Administrator (jeste, sa velikim 'A') nije sve i svja? *Moze* da radi sta
ti padne na pamet, bilo namerno ili slucajno. Pitanje je samo njegove
profesionalne savesti da li ce raditi nesto sto zadire u privatnost
korisnika. Na korisnicima je da u njega i njegov rad i profesionalnost
imaju ili nemaju poverenja. Oni koji nemaju (ili su po prirodi paranoicni)
koriste PGP, menjaju administratora (na sistemima ma kojima je isti
"izborna funkcija") ili menjaju sistem. Prica o privatnosti pocinje i
zavrsava se na tome.
pitanja.2842kostja,
-> #2811, cnenad=> Jesam. Odgovor je da je SEZAM njihova adresa. Protiv takvog stava i uz sve
=> najbolje namere i ukazivanje da nije moguce poslati postu ovamo a da se ne
=> koristi kobasica adresa, ja kao korisnik ne mogu nista uciniti :( ali se
Cekaj, ako sam dobro razumeo ti si ih pitao, oni rekli da je to njihova
adresa, malo ste se ubedjivali i kraj price? Pa, zasto onda ovde insistiras
da promene adresu kad su ti tamo rekli: "To je nasa adresa, sad sedi i cuti
niko te nije pitao" ? Kako meni izgleda ovde je ipak malo demokraticnije
pa mozes da "vristis i pistis" koliko ti volja (ne mislim na tebe licno).
Po administratorima .yu domena ova adresa pripada SezamNET-u, sto ce
reci nije ni po ZZivotic-u & Dejanr-u a ni po Dzakic-u & Nenad-u
(ili ti nije: ni po babi ni po stricevima).
Koliko mi je poznato ti si dovoljno dugo na Sezam-u da znas kako je
isla deoba i sta je pri tom ostalo na jednoj a sta na drugoj strani.
Dakle, kao suvlasnici sistema (50 : 50) deoba je ispala: SezamNet-u
tel. linije (sto je i bilo vlasnistvo BIGZ-a), racunari i oprema (sto
je isto bilo BIGZ-u), prostorije (da li da kazem?), OBAVEZA PREMA
KORISINICIMA PO PRISPELIM UPLATAMA NA IME PRETLATE. SezamPro-u je
ostalo software (koji je i bio ZZivotic-ev) i 65000 ekija (koji su
dobijeni na ime sistema) koje su oni uzeli radi ravnopravne podele
tj. da bi kupili linije, racunare i sl.
Reci ti meni kako je moguce da su dobili doticne ekije na ime podele
ako su tel. linije i bile vlasnistvo BIGZ-a ? Da li je trebao ZZivotic
onda da ostavi svoj software da i dalje upravlja SezamNet-om?
Stoj! Sad sam i ja poceo da tumacim pravne odredbe bez relevantnih
podataka. U svakom slucaju po kom osnovu SezamPro trazi ovu adresu?
Po osnovu toga sto su oni osmislili ovaj sistem? Ako su toliko vezani
za svoju umotvorinu sto se nisu ponudili da prihvate i zakonske obaveze
koje je taj sistem imao prema korisnicima?
Da rezimiram. Tamo si postavio pitanje i par opaski, a ovde uporno
insistiras i pored toga sto ti je jesno da se radi o problemu koji
namerno potencira uprava SezamPro-a. Da li to znaci da si:
- Pristrasan prema upravi SezamPro-a ?
- Tamo ne smes da kritikujes kao ovde ?
- Neki treci razlog zbog koga ovde vodis raspravu koju
(to i sam znas) nema potrebe voditi ?
Usput, i ako ti je stalo do SezamNet-a (kako si u jednoj poruci naveo)
onda to cinis sa jedne zustre pozicije koja je vise za svadju nego za
konstuktivnu raspavu.
pitanja.2843lexus,
-> #2841, vlad=> koriste PGP, menjaju administratora (na sistemima ma kojima je isti
Znači, da koristim PGP sa porukama, a šta da radim sa fajlovima?
pitanja.2844napalm,
-> #2814, nenad-> Ako je to u
-> pitanju, njegovo ime se još uvek nalazi na spisku korisnika i
-> možemo ga pronaći, naravno ako nam kažeš njegov username, ime i
-> prezime. :)
Ime je Goran, user je goggy, a prezime je naravno isto. ;)
Laza
pitanja.2845dr.grba,
-> #2843, lexus>> Znači, da koristim PGP sa porukama, a šta da radim sa fajlovima?
Zipuj ih sa lozinkom, pa javi primaocu lozinku telefonom. Mada, bolje
da proveriš da SezamNET nije platio nekoga u pošti da prisluškuje tvoj
telefon, nikad se ne zna (:
pitanja.2846lexus,
-> #2845, dr.grba=> Zipuj ih sa lozinkom, pa javi primaocu lozinku telefonom. Mada,
=> bolje da proveriš da SezamNET nije platio nekoga u pošti da
=> prisluškuje tvoj telefon, nikad se ne zna (:
I za to postoji rešenje :)
Zipujem fajl sa lozinkom, okačim ga uz mail, a lozinku stavim kao
PGP-ovan text maila ;) I, naravno, mail šaljem preko SezamPRO-a,
za svaki slučaj ;)))
pitanja.2847sall,
-> #2837, alec=->> Da li kada saljem i kada dobijam mail stare poruke
=->> (procitane) ostaju (da li mogu ponovo da ih vidim).
=->>
Probaj sa help read .
I sve ce ti se samo kasti ! (imas par opcija za citanje starih poruka)
pitanja.2850junior,
-> #2830, nenad> ("dolazni" i "odlazni"), pristup Sezamu preko ukupno 75 ulaznih
> telefonskih linija u Beogradu, 28.800/33.600 modeme, a nije
Klap, klap, klap .. ;))
Mislio sam da me 'više ništa ne može iznenaditi' ... prevario sam se :)
Samo vi radite .. mi čekamo :>
pitanja.2851cnenad,
-> #2842, kostja=> Cekaj, ako sam dobro razumeo ti si ih pitao, oni rekli da je to njihova
=> adresa, malo ste se ubedjivali i kraj price? Pa, zasto onda ovde
OK, OK. Pogrešio sam u startu. Trebao sam lepo da pitam, ima li nešto novo
povodom problema sa adresom. Odgovor bi ovde bio poznat, sve je u redu sa
adresom, problem pravi PRO.
Da dopunim pitanje, zašto se beži od problema i zašto se on ne rešava sa
Upravom PRO-a ? Valjda je u cilju i ovdašnje Uprave da se može slati mail
sa PRO-a ovamo na normalan način. Dakle, ne priznajem odgovor, to je problem
korisnika koji to moraju da reše sa upravom PRO-a.
=> sedi i cuti niko te nije pitao" ? Kako meni izgleda ovde je ipak malo
=> demokraticnije pa mozes da "vristis i pistis" koliko ti volja (ne mislim
Pogrešno ti izgleda.
=> Po administratorima .yu domena ova adresa pripada SezamNET-u, sto ce
=> reci nije ni po ZZivotic-u & Dejanr-u a ni po Dzakic-u & Nenad-u
=> (ili ti nije: ni po babi ni po stricevima).
Ovo si ispravno rekao, i tu se opet nadovezujem na pitanje Upravi. Zašto se
okreću leđa problemu i to do kraja i jednom za sva vremena ne reši ?
Ako već ne žele tamo, valjda Uprava odavde može da pokrene to pitanje jer
ipak ona ima veću 'snagu' u pregovorima nego mali broj korisnika.
=> Koliko mi je poznato ti si dovoljno dugo na Sezam-u da znas kako je
=> isla deoba i sta je pri tom ostalo na jednoj a sta na drugoj strani.
=> Stoj! Sad sam i ja poceo da tumacim pravne odredbe bez relevantnih
E baš, tako STOP. Šta je bilo bilo je... sad je gotovo, svako ide na svoju
stranu i o tome nećemo pričati dalje.
=> - Pristrasan prema upravi SezamPro-a ?
Nisam. Zašto bih bio ?
=> - Tamo ne smes da kritikujes kao ovde ?
Misliš ? Pogledaj tamo malo starije poruke... od početka komerc. rada
PRO-a.
=> Usput, i ako ti je stalo do SezamNet-a (kako si u jednoj poruci naveo)
=> onda to cinis sa jedne zustre pozicije koja je vise za svadju nego za
=> konstuktivnu raspavu.
NO COMMENT
pitanja.2853ne.ko,
-> #2803, hercog> Zoran Zivotic se ovdi ne javlja vise :) Sto se registarskog
> broja tice imas ga negde u sezam/olr...
Da li moze pointer na poruku
Hvala
pitanja.2855budim,
-> #2827, dzakic(:) raspravili. Tehničke mogućnosti na sistemu omogućavaju, naravno,
(:) da se mail pročita jer se na našim diskovima uglavnom zbog
(:) performansi čuvaju u nekodiranom obliku. Poštu niko ne čita
(:) sistematski; toga je jednostavno previše i pored redovnih
(:) obaveza za to zaista niko nema vremena. To znači, da je neko od
(:) nas sa namerom hteo da 'ukrade' fajl, sysmsg-a ne bi bilo. Ovde
Izvini, uz sve dužno poštovanje, kako posle ovog neko da veruje u sistem?...
Sve se svodi na naše poverenje vama da to ne radite, a jedino mesto odakle
je Wiz. mogao da dođe do određene informacije bila je jedna group poruka...
Inače, objašnjenje tipa: da je neko hteo da skine fajl sysmsg ne bi ni bilo...
je jako ružno i izaziva nesigurnost... Sorry, ali tako je...
poz,
budimir
pitanja.2856sall,
-> #2855, budim=->> Inace, objasnjenje tipa: da je neko hteo da skine fajl
=->> sysmsg ne bi ni bilo... je jako ruzno i izaziva
=->> nesigurnost... Sorry, ali tako je...
Znaci ti bi bio srecniji i "sigurniji" da si dobio odgovor :
APSOLUTNO JE NEMOGUCE CITATI I LISTATI TUDJI MAIL ....(i slicno)
Cas trazite otvoren , prijateljski sistem , a kad vam se to da onda vam
to smeta !!!
Pa ajd se barem odlucite za sta ste ???
pitanja.2857hercog,
-> #2853, ne.ko»» Da li moze pointer na poruku
Stvarno ne bih znao da ti kažem u kojoj je poruci, jer je nemam
u bazi sora. Pregledaj jedno 2-3 meseca poruka u ovoj temi, treba-
lo bi da bude.
Sale
pitanja.2858zeljkoj,
-> #2846, lexus> PGP-ovan text maila ;) I, naravno, mail šaljem preko
> SezamPRO-a, za svaki slučaj ;)))
Baš si našao preko kog sistema ćeš da ga šalješ. :)) Dejanr je meni _brisao_
datoteke uz mailove, iz grupa, iz PAD-a...
pitanja.2859napalm,
-> #2851, cnenad-> => - Tamo ne smes da kritikujes kao ovde ?
->
-> Misliš ? Pogledaj tamo malo starije poruke... od početka komerc. rada
-> PRO-a.
O, pa ti si onda prekaljeni i iskusni samoupravljac!
Junak socijalistickog rada? ;>
Laza
pitanja.2860nikola.s,
-> #2828, nenad> nalaze u tome da su "problematicni". Kao da ste neke stvari
> propustili da obavite i ostavite iza sebe u pubertetu. :(
Odakle Sysadm-u tj. lizardu, wizardu, nenadu ili kako god hocete
pravo da javno i otvoreno vredja druge korisnike ???
> junior za nenad (38911 - 10.09.96. 01:17):
>
>>>> Oni su od tebe napravili nekog Davola, koji sedi
>>>> za terminalom u BIGZu i izbacuje ih sa veze kad se loguju,
>
> Molim juniora da potvrdi autenticnost citata. Ti si se vec
Odakle gorenavedenom pravo da javno objavljuje mail drugog
korisnika ?
> vise nije na vezi". U logu za kraj te seanse je pisalo 'Ok',
> sto znaci da je kucano logout ili bye. A sada cujem da on to
> zeli da predstavi kao sam ga izbacio sa veze. Da nije zalosno
> bilo bi smesno. :(
Ovo poslednje vazi i za tebe....
Stvarno si smesan. Ti hoces da kazes da se on izlogovao samo da
bi nama posle rekao kako mu je pukla veza. "Koja si ti moroncina"
:) (C)...
> Toliko od mene po "vasem" pitanju. Ne znam sta cete sledece da
> izmislite niti me to zanima, ono sto znam i sto je predvidljivo
> jeste da sada po obicaju sledi serija poruka medusobne podrske
> cele vase ekipe. Skrecem vam unapred paznju da vasim porukama
> "protiv odredenog zvanicnog lica" kao ih ti nazivas, kao
> uostalom ni onima "protiv sistema kao takvog" ovde nije mesto i
> da ce one ubuduce biti brisane.
Kojem "vasem" pitanju ?
Cije ekipe ?
Odakle znas da ce neka poruka biti sum, pre nego sto je ona uopste i
napisana. Aj' bas bi mogli da opet obrnemo onu raspravu iz Sporta kad
si nesto slicno zapretio posle brisanja one moje fabulozne poruke...
pozdrav,
Nikola R.S.F.C.
pitanja.2861nikola.s,
-> #2820, nenad> Moguci razlog je to sto sam sa svog user-a jutros u otprilike
> to vreme pokrenuo rucno sysadm event kako bih ustanovio sta je
> problem i zasto se Hercogove ;) top liste ne prave kako treba.
> Deo tog eventa ukljucuje i "prebiranje" po bazi poruka zarad
> raznih statistika i bekapa, a zasto ide taj sysmsg koji nema
> veze sa celom pricom, zaista ne znam. Verovatno se problem
> javlja kada event ne izvrsava sam user Sysadm.
Pazi ti ovo "moguci razlog", "zaista ne znam", "verovatno".
Stvarno neverovatna kolicina nesigurnosti za jednog sysadm-a.
Pa ako neko zna sta se desava na sistemu to bi trebalo da bude
gorepomenuta persona. Ako on ne zna ko onda zna ?
Pozadina svega ovoga je u saznanju da je citanje mailova, grupa
i preuzimanje fajlova koji su okaceni uz njih MOGUCE, sto znaci da
nikakva diskrecija nije zagarantovana, tj. sve se svodi na poverenje
koje ja imam u upravu, sto se u stvari svodi na to da su oni meni
rekli da to nece ciniti, a da li to rade to vec niko osim njih samih
ne zna.
Masa primera koje znam mi govore da se to cinilo a i dalje se cini,
stoga me nemojte sada ubedjivati u suprotno.
pozdrav,
Nikola R.S.F.C.
pitanja.2862evlad,
-> #2841, vladY> "izborna funkcija") ili menjaju sistem. Prica o privatnosti pocinje i
Y> zavrsava se na tome.
upravo to !
zato sam i pitao kako je ovo moguće ...
pošto je BUG u pitanju srećnom nalazaču sledi ... ;>>
//(trajno ukidanje pojavljivanja reklame)
pitanja.2863evlad,
-> #2827, dzakicY> pitanju sysadm (nulti juzer u bazi). Nenad je pokrenuo komandu
Y> ručno pa je nekoliko sysmsgova generisano bez potrebe. To će
Y> biti ispravljeno da ubuduće ne bi stvaralo zabunu, zahvaljujem
Y> se na primedbi.
Savet:
Da li nenad može da bude nenad, sysadm sysadm. Dakle kada
udarim who, da mi sistem ispiše da je na vezi sysadm ili
nenad. mislim da bi tada bilo manje zbrke na sistemu.
naravno ovo važi i za tebe. ako radiš administraciju sistema
ne bude user sysadm, ako pišeš za svoj groš to radi kao dzakic.
pitanja.2864kojot,
Novi sam korisnik SezamNet-a, interesuje me
koja je razlika izmedju Net-a i Pro-a, nisam bio
u zamlji kada se dogodilo ovo razilazenje Sezama,
pa me interesuje dali su oba sistema Bigzova, i sta
nudi ovaj drugi (Pro).
pitanja.2865madamov,
-> #2851, cnenad> Da dopunim pitanje, zašto se beži od problema i zašto se on ne rešava sa
> Upravom PRO-a ?
A ti si ubeđen da se nije pokušalo?
pitanja.2866madamov,
-> #2861, nikola.s> Pozadina svega ovoga je u saznanju da je citanje mailova, grupa
> i preuzimanje fajlova koji su okaceni uz njih MOGUCE, sto znaci da
> nikakva diskrecija nije zagarantovana
Niko nikada nije ni rekao da je čitanje privatne pošte nemoguće. Ako nađeš
jedan sistem na kojem je to nemoguće, molim te da mi javiš, veoma bi me
interesovalo kako su to izveli.
> sve se svodi na poverenje koje ja imam u upravu
Tako je na svakom sistemu, mora neko da administrira sistem i da ima prava
pristupa svemu. Tvoje je da li ćeš im ukazati to poverenje ili nećeš. I PTT
može da prisluškuje i snima sve naše razgovore, pa opet redovno koristiš
telefon.
pitanja.2867dzakic,
-> #2861, nikola.s> gorepomenuta persona. Ako on ne zna ko onda zna ?
Pročitaj moju poruku, već sam objasnio.
> Pozadina svega ovoga je u saznanju da je citanje mailova, grupa
> i preuzimanje fajlova koji su okaceni uz njih MOGUCE,
Tačno.
> sto znaci da nikakva diskrecija nije zagarantovana,
Nije tačno. To što je rečeno da je čitanje moguće iz čisto
tehničkih razloga, ne znači da diskrecija nije zagarantovana.
> tj. sve se svodi na poverenje koje ja imam u upravu, sto se
> u stvari svodi na to da su oni meni rekli da to nece ciniti,
Upravo tako.
> Masa primera koje znam mi govore da se to cinilo a i dalje se
> cini, stoga me nemojte sada ubedjivati u suprotno.
Niko te neće ubeđivati, jer te ne može ni ubediti. Jednostavno
nema razloga.
pitanja.2868budim,
-> #2856, sall(:) Znaci ti bi bio srecniji i "sigurniji" da si dobio odgovor :
(:) APSOLUTNO JE NEMOGUCE CITATI I LISTATI TUDJI MAIL ....(i slicno)
Da. Osećao bi se srećnije i sigurnije. Moja privatnost za mene je svetinja.
A tako bi trebalo da bude i za druge, a koliko vidim nije... :(
(:) Cas trazite otvoren , prijateljski sistem , a kad vam se to da
(:) onda vam to smeta !!!
(:) Pa ajd se barem odlucite za sta ste ???
Pošto sam te slabo razumeo, izvoli objasniti ovu logičku skrivalicu.
Kako to otvoren i prijateljski sistem ima veze sa čitanjem tuđeg mail-a?
Ili možda želiš da kažeš kako je baš prijateljski čitati tuđi mail?
poz,
budimir
pitanja.2869mmisic,
-> #2835, budimEvo nekoliko pitanja za tebe :
1 - Kako ste vi uvek te 'zvezde' kojima se "čitaju group poruke", "brišu
poruke u conf.-u" i plus vas "izbacuju sa veze" ?
2 - Zar stvarno misliš da nekoga interesuje da čita poruke te vaše
'jake grupe' ?
3 - Kako možeš da tvrdiš da te je nenad izbacio sa veze. Da nije možda
pisalo 'Sysadm vam je prekinuo seansu, doviđenja !' ?
4 - Misliš li da članovi Sezama imaju vremena
da čitaju na desetine vaših poruka dnevno u kojima
je jedna te ista sadržina ?
5 - Ili je ovo način da dodješ u top20 po broju ignore-a ?
Unapred hvala na odgovorima
pitanja.2870kostja,
-> #2851, cnenad=> OK, OK. Pogresio sam u startu. Trebao sam lepo da pitam, ima li nesto novo
=> povodom problema sa adresom. Odgovor bi ovde bio poznat, sve je u redu sa
=> adresom, problem pravi PRO.
Pa, bio bi jer je vec raspravljano i receno je da su trazena resenja sa
promenom adrese, jos jednom adresom, itd. Sad, da li treba podleci, hmm,
uceni (ako tako mogu da kazem) Sezam Pro-a i menjati adresu kad je svi
ostali priznaju i postuju?
LIcno mislim da su gospoda sa Pro-a dobili sve sto su hteli deobom jer
uzeli su 5 novih linija (stare nisu mogli), uzeli su doticne ekije jer
je to bolja solucija od starih 286 nodova koji su bili i sl. Jedino sto
nisu uzeli, a vredelo je i hteli su, je adresa. Da su to postigli oni bi
kompletno Sezam preselili u Skadarliju i Sezam Net bi ostavili (planski)
u zapecku da otaljiga obaveze po dospelim pretplatama. Sta ti je zdrava
konkurencija :)
=> Pogresno ti izgleda.
Ko sto rekoh: ".... izgleda"
=> Ako vec ne zele tamo, valjda Uprava odavde moze da pokrene to pitanje jer
=> ipak ona ima vecu 'snagu' u pregovorima nego mali broj korisnika.
To sto jest, jest. Samo vredeli pregovori sa ljudima koji zavrsetak istih
podrazumevaju kao dobijanje adrese sezam.yu?
=> Mislis ? Pogledaj tamo malo starije poruke... od pocetka komerc. rada
=> PRO-a.
Pogledao bih ja ali nisam na Pro-u sproc kvaliteta PTT usluga.
=>> Usput, i ako ti je stalo do SezamNet-a (kako si u jednoj poruci naveo)
=>> onda to cinis sa jedne zustre pozicije koja je vise za svadju nego za
=>> konstuktivnu raspavu.
=>
=> NO COMMENT
Da se izjasnim... nisam mislio na nasu konverzaciju. Citajuci ostale
tvoje poruke stekao sam takav utisak... sad, ako gresim onda se i
izvinjavam.
pitanja.2871kostja,
-> #2855, budim=> Inace, objasnjenje tipa: da je neko hteo da skine fajl sysmsg ne bi ni
=> bilo... je jako ruzno i izaziva nesigurnost... Sorry, ali tako je...
Dobro, jel` smo mala deca ili sta?
Da li su doticni diskutanti ikad radili sa nekom mrezom ili sl.?
Gde god da se nadjes osoba koja ima Sysadmin ima gotovo 100% pristup
sistemu i svemu na njemu. Dakle, privatnost podataka zavisi od onog
koji je Sysadmin i poverenja user-a u istog.
Sa druge strane postoje programi koji obezbedjuju privatnost i onima
kojima je paranoja svakodnevica (nemoj da skaces rekao sam: "...onima"
a ne: "...tebi"). Dakle, ko sto je neko rekao, koristis PGP a arhive
saljes sa sifrom.
Ne razumem zasto je Dragan zasluzio ovakav tvoj odgovor kad ti je lepo
i iskreno odgovorio kako stoje stvari. `Ajde da krenemo ovim redom,
Dragan je pisao SW koji pokrece ovaj sistem, cak i da se sve poruke
(posta, grupe, conf) drze u nekom XYZ sifriranom obliku uz pomoc nekog
super algoritma koji koristi i CIA, opet bi covek koji je pisao SW
mogao da desifruje te poruke i procita ih. Narovoucenije: "Sve sto je
podlozno javnosti nema sanse da ostane privatno 100 % "
pitanja.2872kostja,
-> #2860, nikola.s=> Odakle gorenavedenom pravo da javno objavljuje mail drugog
=> korisnika ?
Ako nisi primetio mail je ZA Nenada OD Juniora. Kako onda mislis
da je objavio tudji mail?
=> Stvarno si smesan. Ti hoces da kazes da se on izlogovao samo da
=> bi nama posle rekao kako mu je pukla veza. "Koja si ti moroncina"
=> :) (C)...
Ako vec druge kritikujes sto vredjaju, nemoj svoju kritiku pokopavati
vredjanjem sa tvoje strane (bez obzira na smajli).
Sa druge strane veza moze da pukne iz sijaset razloga, a najocitiji je
nas dragi nam PTT :), na kojeg svi zaboravljaju kad se jave probemi pa
odmah im sistem ne valja.
pitanja.2873byte,
ű▀Sezam\Novosti
top20sep.txt 9k TOP 20 korisnika za mesec jul
Pa koji je ? Za jul ili za septembar?:)
pitanja.2874lexus,
-> #2872, kostja=> Sa druge strane veza moze da pukne iz sijaset razloga, a najocitiji
=> je nas dragi nam PTT :), na kojeg svi zaboravljaju kad se jave
=> probemi pa odmah im sistem ne valja.
Moram priznati da obožavam ljude koji izvrću tudje reči.
Vidiš, budim u inkriminisanoj poruci nije _tvrdio_ da ga je nenad izbacio
sa veze. Samo je rekao da je pageovao nenada i da mu se prekinula veza.
To što se nenad prepoznao kao izbacivač nije moj problem...
pitanja.2876lexus,
-> #2858, zeljkoj=> Baš si našao preko kog sistema ćeš da ga šalješ. :)) Dejanr je meni
=> _brisao_ datoteke uz mailove, iz grupa, iz PAD-a...
Dejanr je poznat po raznim biserima ;)
A sistem sam naveo iz zezanja. Ionako ne pišem i ne šaljem ništa
toliko važno da bih koristio PGP ili zaključane zipove.
pitanja.2877sall,
-> #2868, budim=->> Posto sam te slabo razumeo, izvoli objasniti ovu logicku
=->> skrivalicu. Kako to otvoren i prijateljski sistem ima veze
=->> sa citanjem tudeg mail-a?
Mislio sam na Zakov odgovor , a ne na samo citanje ... !
pitanja.2878cnenad,
-> #2865, madamov=> A ti si ubeđen da se nije pokušalo?
Ma znam da se pokušalo, ali povremeni kontakti po ovom pitanju ipak mogu
da donesu neke rezultate. Ovako imam utisak da je sve već unapred rešeno.
pitanja.2879cnenad,
-> #2870, kostja=> uceni (ako tako mogu da kazem) Sezam Pro-a i menjati adresu kad je svi
=> ostali priznaju i postuju?
Druga adresa bi bila alternativa. I tamo sigurno postoji razlog što koriste
dve adrese za razmenu pošte, ako jedna ne radi, valjda će moći da stigne
preko druge.
pitanja.2880spantic,
-> #2855, budim> Izvini, uz sve dužno poštovanje, kako posle ovog neko da veruje u
> sistem?... Sve se svodi na naše poverenje vama da to ne radite, a jedino
> mesto odakle je Wiz. mogao da dođe do određene informacije bila je jedna
Koliko mi je poznato, cela ova priča što je opet žvaćeš ti
je već jednom objašnjena i opet se praviš nevešt.
pitanja.2881veca,
-> #2763, snemcev>> Bog me ubio ako znam zašto je meni u glavi ostao naziv COMMERCE?!
>> Posipam se pepelom.
Bio je, valjda, podsistem commerce, gde si mogao da pogledaš cene
i naručiš proizvod (meni sistem), ali je, koliko sam čula, to
uglavnom bilo zapušteno, nakon početnog entuzijazma i nikom nije
ništa isporučeno, tj. možda i jeste nekom, ali znam da su se
ljudi žalili :)
pitanja.2882veca,
-> #2586, budim>> I mene zanima malko detaljnije objašnjenje uprave o smanjenju
>> limita u svetlu ovog što je Sale iskopao iz "ugovora". Zašto
>> uništavate sezam kao konferencijski BBS?
Uništavate ga vi koji talasate i šumite bez potrebe. To što vam
je povređena sujeta je druga stvar, a drugačije čovek protiv vas
ne može da se bori. I ja ponekad dobijem poriv ;) da uputim neku
poruku za koju smatram da je duhovita ili možda suprotno -
oštrijeg tona, ali najčešće ostavim da poruke tog tipa prenoće,
pa ujutru shvatim da sam bila malo prevesela ;) ili preoštra pa
obrišem. Bezazlenije puštam u promet :)
To što se češće ne uključujem u rasprave ili konstruktivnije
diskusije je što zbog nedostatka vremena, što zbog nedostatka
prave klime, tj. što se većina rasprava pretvori u prepucavanje
tipa 'vi me mrzite', 'svi samo mene napadate' etc.
Mene ni najmanje ne zabrinjava smanjen limit, jer smatram (i
znam) da svako može dobiti veći limit ukoliko ima šta da kaže.
Poruke tipa 'a zašto niste ažurirali najtop za avgust, mene nema
na listi a sigurno sam poslao najveći broj poruka' (parafraziram)
je samo uzurpiranje mesta za dragocene informacije, ili
popularnije rečeno stvaranje šuma iz egocentričnih pobuda. Aman,
pa ne morate baš u svakoj čorbi da budete mirođija :)
Da je pojedincima stalo do ovog sistema, kao što se kunu,
onda bi se i potrudili da svima bude bolje, a uprava ne bi bila
primorana da posegne za merama za kojima je posegla.
p.s. Kasno upadam u diskusiju, ali teško je bilo probiti se kroz
šum(u) poruka...
pitanja.2883veca,
-> #2585, budim>> komunikacije, zbog konferencija. Ako ovako nastavite ugasiće se i
>> taj poslednji vid sličnosti sa starim sezamom. Mislim da je ovaj
>> potez, koji je povučen u vidu ograničenja konferencijskih poruka,
>> pogrešan i vodi ka raspadu i kraju sistema...
:))) Ako je tebi onemogućeno da pišeš gomilu poruka to ne znači
kraj, cinici bi rekli da je to početak ;)
pitanja.2884veca,
-> #2687, budim>> Na kraju, sve ovo oko poruka krenulo je oko onih da/ne poruka i
>> poruka bez smisla, mislim da toga više nema, ako ste to želeli
>> grupa korisnika na koju ste ciljali prestala je sa tim porukama,
>> dakle, sada je potez na vama...
A ti se i dalje ne stidiš...?
pitanja.2885veca,
-> #2722, dzakic>>> Krize će biti kada ovaj sistem ne bude mogao da se isplaćuje,
>>> a sve mi se čini da će to biti skoro.
>> Pogrešno ti se čini. Kriva Sezamovih prihoda proteklih meseci
>> uopšte nije silazna, naprotiv. Kriza dakle ne postoji, a još
>>ć e manje razloga za sumnju biti nakon nekoliko zaista lepih
>> promena koje su pred nama.
A meni se čini da je ovde sve više zluradih komentara o
propadanju sistema... kao da se to priželjkuje :( Srpska posla...
nek komšiji crkne krava, a nas šta košta da košta :( Vidim ja,
ljudi su poslenje dve/tri godine poprilično promenili neke
kriterijume, na žalost na gore, a to se neminovno prenelo i na
klimu ovde. Svi su nešto na kraj srca i odmah spremni da vređaju
ili se nađu uvređenima i za najbanalnije stvari. Ne bih da
proširujem temu, ali bih mogla mnogo različith primera da
navedem, međutim, bitnije od toga je da ukoliko želimo da ovaj
sistem opstane budemo konstruktivni i da, pre svega, verujemo da
se ovi momci stvarno trude da to i ostvare. Pre udaranja u
tastaturu udahnite duboko :) i suzbijte gnev, poruke će vam biti
smirenije i u svakom slučaju, ozbiljnije prihvaćene.
p.s. Pucajte, ja i dalje držim čas :)
pitanja.2886biber,
-> #2846, lexus>> I za to postoji rešenje :)
>> Zipujem fajl sa lozinkom, okačim ga uz mail, a lozinku stavim kao
>> PGP-ovan text maila ;) I, naravno, mail šaljem preko SezamPRO-a,
>> za svaki slučaj ;)))
Nije neophodnao ovolika komplikacija. PGP ume da kriptuje i
binarne fajlove.
pitanja.2887vlafam,
kako iz sor-a da skinem vezanu datoteku uz mail broj 42741 kada mi
sistem javi sledeće:
» ..SOR 2.30 EXEC Z3530777
» MAIL FILE -22795 (;)
Nema poruke pod tim brojem.
Hvala na razumevanju. :)
pitanja.2888alec,
Moze li neko da mi kaze da li kad zakacim fajl uz poruku
i izbrisem taj fajl iz pad-a on jos uvek ostaje i onaj za
koga je ta poruka moze da ga download-uje.
Hvala
pitanja.2889valex,
-> #2843, lexus>> Znači, da koristim PGP sa porukama, a šta da radim sa
>> fajlovima?
Takođe PGP.
pitanja.2890dzakic,
-> #888, ljubisha> Da li sme da se obriše fajl iz pada...
Kada se fajl prikači uz poruku naredbom mail attach &, fajl
iz pada može bezbedno da se obriše bez posledica po fajl koji
je prikačen uz poruku.
pitanja.2891budim,
-> #2884, veca(:) A ti se i dalje ne stidiš...?
Ne. A ti?
poz,
budimir