SEZAMNET

15 Jan 1996 - 23 Dec 1996

Topics

  1. obavestenja (84)
  2. pitanja (3810)
  3. problemi (2431)
  4. predlozi (850)
  5. konferencije (28)
  6. fajlovi (242)
  7. olr (734)
  8. vote (24)
  9. kritika (799)
  10. razno (963)
  11. unknown (35)

Messages - pitanja

pitanja.307 inferno, -> #295, calex
Ů│ ˙<!> vidim ni jedan dobar razlog da prompt bude isti kao u DOS-u ili Ů│ ˙ Ů│ ˙ Možda neki OS2 prompt? ;> [R:\SEZAM] ;)
pitanja.308 budim, -> #289, bivanisevic
:) Evo još jedan glas za SDW za WIN95. I još jedan! poz, budimir
pitanja.309 guta,
Da li neko iz Uprave može da odgovori: - Da li znate, ili makar pretpostavljate šta je uzrok zvonjenju u prazno? - Da li se i vama to javlja kada zovete od kuće (zovete li?;) ? - Sem ributovanja nodova, postoji li bilo koji razlog za tu zvonjavu, a koji je do sezama, nodova, mreže, modema, i, uopšte, postavljenog hardvera? - Šta kažu ljudi iz pošte, kako uopšte funkcioniše taj razdelnik? - Može li se išta smisleno uraditi/popraviti u dogledno vreme? Usput, zvonjava u prazno se (meni) javlja u 20-40% slučajeva. Nije (baš toliko) strašno, ali ipak nervira. Na Sezamu sam od '92 godine, i nešto se ne sećam da je (i na manje linija od 15) bilo tako. Otkud sad?
pitanja.310 sljubisic, -> #303, dragisha
Nisam ni sam siguran da li bi mozda ovu diskusiju trebalo nastaviti u nekoj od drugih konferencija/tema, al dok nas ne premeste :) mozemo i ovde. Ah, da, ako mreze ne zanimaju nekoga previse, neka slobodno preskoci :) >-> Naravno, u resenju kakvo je sada, za SQL-om nema nikakve realne potrebe, >-> nije bilo potrebe. Jednog dana, mozda, ko zna ... :) > "Mozda, ko zna", to je najsigurnija ograda od nebuloze kakva je >pominjanje SQL u jednom ovakvom okruzenju. Pretpostavljam da je to u stvari SQL je cini mi se pomenuo Vcalic, onako cisto informativno nabrajajuci karakteristike jednog NT servera, neko je zatim upitao sta ta magicna rec :) znaci, ja odgovorih, onda ispliva NetBEUI i eto sta ispade ... :) A "mozda, ko zna" je zaista ograda, jer ne mogu da govorim u ime ljudi koji rade na razvijanju softvera. Sta se njima mota po glavama, to bi samo oni mogli da kazu :) Anyway, kao sto rekoh, pa da ponovim, SQL bese moguc i ranije, moguc je i sada, i negde ne pise da mora da se koristi :) a ja pozdravljam svako poboljsanje perfrormansi/servisa sa nas korisnike, radilo ono preko SQL-a ili ne, dokle god je transparetno i pouzdano. >-> I ja sam, definitivno :), za varijantu pod kojom ce ovaj BBS raditi pod >-> nekim od siroke familije Unix operativnih sistema, jer bi se onda sav > Slobodane, Slobodane, uprska ga... O:) "samo...podrsku za NFS" je >Telnet na DOS stanicama, koji obezbjedjuje FTP server zajedno sa telnet >klijentom, i _bilo kako_ koncipirani Unix BBS softver ce da radi posao. Ja uprskao? Boze svasta O:) Naveo sam NFS kao jedan od mogucih primera, koji bi omogucavao ostalim u redakciji ne samo da se loguju na Sezam, vec da im krajnje transparentno vrsi i funckiju redakcijskog file servera, i to sam naveo samo teorijsku mogucnost, no bice da se ipak nisam dobro izrazio. Sve se to moze videti i uzivo, u prostorijama ZaMir BBS-a. Tamo je BBS softver za DOS, ali je masina na kojoj je instaliran je Linux klijent, dok je cela lokalna mreza na Linux-u. I to radi sasvim fino vec duze vreme, mada je steta sto nema vise nodova jer bi se onda moglo vrsiti direktno poredjenje. A o tome da ce svaki Unix BBS softver dobro odraditi posao, jednostavno se nema sta dodati, jer dovoljno je samo poceti od toga da je Unix, pa zvao se on i Linux :) u srzi visekorisnicki operativni sistem. Tu se slazemo i sa tom konstatacijom sam i zapoceo svoju prethodnu poruku. >-> Linux relativno slabo stoji sa podrskama ovakvom 'egzoticnom' > Od "egzotike" vidim multiport kartu, a Linux ih podrzava jedno 7 >inteligentnih i sve neinteligentne koje postoje valjda :). Sta je tu slabo? Ne govorim nista napamet, zamolio sam prijatelja koji ima najnoviju slackware distribuciju (mislim da je oznaka 3.0, u svakom slucaju ide na 4 CD-a) da mi pogleda za neke za koje sam ja imao specifikacije i nije ih nasao. Da, znam da postoje ftp site-ovi na kojima se ovakve stvari mogu naci, ali opet ono sto sam rekao stoji: cela koncepcija sa Linux-om i drajverima za hardver je vrlo neorganizovana i mislim da je to jedna od glavnih prepreka za njegovu 'poslovnu primenu'. Za Linux ce se pre pojaviti drajver nego za BSD na primer, ali samo ako je proizvodjac voljan da isporuci specifikaciju kako mu proizvod radi. Taj drajver (drajveri, jer ce ih sigurno biti vise :) ce biti sigurno optimizovaniji od bilo kod drugog drajvera za neki drugi operativni si- stem jer ce ih pisati i testirati zaljubljenici u Linux, koji to rade zato sto to vole, za razliku od profesionalnih programera kojima je to 'radni zadatak' i to najcesce 'otaljaju' (vrlo cest primer sa draj- verima za pojedine video kartice i dr.) Ali dolazimo u situaciju da doticna firma nece da (iz bilo kojih razloga) da specifikaciju kako joj proizvod radi i tu dolazimo u corsokak. Ljudi iz SCO-a (Microsofta, Novella ... ) mogu lepo da posalju fax i da traze da se iznadje neko resenje za drajver, medjutim iza Linuxa nema ko da stane. I tu je problem. Kome se obratiti za podrsku? Koga hvatati za gusu ako nesto krene naopako ? Sirotog i cestitog programera? :)) Nadam se da niko nece pomisliti da ja hocu da kazem da je Linux losh visekorisnicki operativni sistem, naprotiv on je i odlican i pouzdan i efikasan, ali ovde sam ipak hteo da skrenem paznju na princip. >-> U svakom slucaju, NT je bolje resenje od NetWare-a, jer je mnogo fleksi- > Bez osvrtanja na tacnost pojedinih navoda, molim te Slobo objasni mi >kakve veze ima "neverovatna bezbolnost umapiranja" u _izuzetno_ statickom >okruzenju kakvo je sa te strane SezamNeT? N diskova se mapira jednom, i... Hm, statickom kazes? To sam i ja mislio dok nisam prvi put dosao u Sezam i video svojim ocima ... :))) Salu na stranu, i bez osvrtanje na tacnost pojedinih navoda :), SezamNET je nekada dok se zvao Sezam :) bio izuzetno staticko okruzenje, ali u poslednje vreme to zasigurno nije i ne verujem da ce biti ubuduce. Zelje korisnika rastu, ali se i menjaju - sto neumitno mora naterati da se i sam sistem njima prema njima menja (naravno ako zeli da se odrzi na trzistu :) Na primeru nesrecnog CD-ROMa :) eto da kazem da je sada lako imati recimo 4 CD-ROM-a (celu Linux 3.0 slackware distribuciju :) dostupna korisnicima kroz mrezu, a putem SezamNET-a i nama korisnicima koji mu pristupamo putem modema. Samo kao primer. >-> mnogo bolji za jednu mrezu ovakvog obima nego NetWare-ov IPX, po pitanju > Izgleda da nisi upoznat sa najnovijim razvojima Novellovih timova, i >generalno napretkom Ethernet tehnika... Kojim? Redovno pratim sve sto ima veze sa bilo kojim od IEEE 802.x podkomitetom, bilo kroz IEEE publikacije, bilo kroz casopise ili pak RFC fajlove, no izgleda da mi je nesto ipak promaklo? :) Mada, generalno, ne vidim kakve sada tu veze ima Ethernet, koji je zaduzen samo za najnizi (fizicki) pristup jednoj mrezi? >NetBEUI overkill za mrezi sa jednim do dva segmenta kabla na _jednom_ >serveru. Osim toga, Netware mreze 'ladno mogu da rade i sa IP, kad routing Pa sto se overkill-a tice evo neka posluzi jedan primer. Prijatelj, Alek- sandar Trifunovic (verovatno ima i ovde ljudi koji ga znaju) je imao za zadatak da jednu vec postojecu mrezu od 54 stanice i _jednim_ serverom (jedna firma u N.Sadu) sa dve grane dovede u red. Elem, bio NetWare 3.12 koji je radio sasvim ok, ali se desavalo da dodje povremeno do zastoja u radu. I mada je u autoexecu bio 'server.exe' :) a svi .ncf ovi pravilno konfigurisani za 'samostalno dizanje', stalno je dolazilo do problema kada se neki prin-job trebao ukinuti, promeniti privilegije nekom koris- niku i sl, dakle nista sto se ne bi moglo krstiti 'ljudskim faktorom' :) koji nije imao CNA zvanje a ni znanje :) sto je najcesci primer na ovim nasim prostorima :( Onda je Aca uradio bekap servera, stavio NT, konfigurisao ga sa NetBEUI, vratio backup, iskopirao klijente po stanicama (54 kom :) a ostatak posla ostavio za sutra (kreiranja korisnika i definisanje njihovih prava, optimi- zaciju spoolera za stampanje i ostalih 'sitnica' :). Medjutim, kada je sutra dosao - imao je sta da vidi: tip koji je bio tu ranije zaduzen za 'administraciju' mreze, sve je to sam uradio i to samo nakon par sati nakon sto je seo za NT server po prvi put u zivotu! Toliko o EPP-u za jednostavnost administriranja NT-a, ali stvarno je tako :) Niko od korisnika nije ni primetio da se odigrala neka promena po pitanju performansi pre svega, a pedesetak stanica je ipak prilicna cifra :) Od tada mreza radi lepo i pouzdano i ne verujem da ce se u vra- cati na NetWare, a ako i budu uveli neke nove grane, eventualno ce dodati jos jedan NT server i poterati NWLINK ili TCP/IP koji je standarno inko- rporiran u NT, ili pak neki treci protokol koji se pokaze kao bolji :) _________________________________________________________________________ Jeste, sve je to moglo i sa NetWare-om, pod uslovom da je bio pravilno konfigurisan i da je bilo nekoga ko bi ga na propisan nacin administrirao. I u mreze ne treba da se upusta onaj koji se ne razume. ------------------------------------------------------------------------- Apsolutno se slazem. Ali sve to moze sa NT-om, bez da covek ima CNA zvanje ili zvanje, dovoljno je da zna da se snadje u Windowsima, a jos ako je imao ikakva iskustva sa Windows 3.11 time lakse. I sve radi podjednako mocno kao i na NetWare-u. I mrezu moze da administrira neko ko radi u njoj, bez da pre toga ide na neki kurs ili nesto tome slicno. Licno mislim da je Novell to sa CNE, CNA i ostalim potrebnim znanjima :) mnogo zamutio, cak vise nego sto je to potrebno da bi se nekom neupucenom objasnilo zasto za jednu crvenu kartonsku kutiju sa par disketa i nekoliko knjiga :) daje par hiljda dolara :) Jednostavno receno, suvise je ukomplikovao svoj proizvod ne bi li od njega napravio famu :) sto su na kraju i sami shvatili (na primer promenom administratorskog meni interfrejsa sa NW 3.11 na 3.12 recimo). Ovo je na mnoge ljude delovalo i jos uvek deluje odbojno i to je po meni dovoljan razlog (kada se vec pojavila ozbljna konkurencija :) da se nesto menja ako se zele zadrzati stari i dobiti novi kupci. >-> oni koji su pisali VMS, dakle ljudi koji znaju posao i sigurno ne bi > Svaka cast VMSu, ali ovdje se prica o PC _NOS_, a tu je NetWare >dugogodisnji sampion. Skidam kapu. Ali i vremena se menjaju, pa sa tim i NOS-ovi :) Nekada je i DOS bio 'cool' danas smo svi svesni da ne valja ali ga svi imamo barem na jednoj masini. U vreme kada je on nastajao nije bilo ni pomena o 32bitnim procesorima koje bi obican smrtnik mogao sebi da priusti. Na kraju krajeva, Bill Gates se valjda na DOS-u i obogatio? :)) Medjutim i on je osetio da duvaju drugi vetrovi (ili ih sam stvara sto je sasvim sve jedno :) i da je vreme karakter orijentisanih operativnih sistema bili oni jedno-korisnicki ili mrezni gotovo sasvim izcezlo, odnosno da pare leze negde sasvim drugde. A novac je ono sto pokrece svet :) Nesumnjiva prednost koju je nudio NetWare je bila to sto je zahtevao mnogo manje resursa na serveru, ali kako cena hardvera vise nije nikakav problem od pre godinu-dve, a pogotovu sada, to vise i nije neka prednost. Neznam kako se NT ponasa sa _jako_ velikim mrezama (broj korisnika >500) sa mnogo grana, mostova, rutera, gejtveja, medjuserverskih brzih optic- kih komunikacija i tome slicno (mada ima u sebi podrsku za sve protokole i hardver koji su za tako nesto potrebni), mada je to nesto sto i sam NetWare 4.x ne izdrzava bash sa lakocom. No, mislim da je trziste ovih LANova kakvi se najcesce srecu u praksi dobrano zagrizeno od strane NT-a i Microsofta i da ce Novell sigurno morati da izbaci neku novu verziju koja ce ako nista drugo biti 3.12 sa lepsim (grafickim? :) interfrejsom i za manje para, inace ... ko zna sta mu se moze desiti ... (ko se ovde seti Lotus-a ... :) >US Army ceka N godina da bi se svaki VMS dokazao, pri cemu je N vece od >staza ovog najnovijeg DEC (parcijalno) proizvoda. IMHO, taj proizvod je >sasvim dovoljno i MS da to u najmanju ruku udvostrucuje to vrijeme cekanja >dok mu se ne prizna sigurnost. Naravno da US Army ceka N godina, a i zasto ne bi kada proizvod dobije barem dve-tri godine ranije nego sto to dobiju obicni smrtnici. Secam se da sam pre neke dve-tri godine imao neku beta verziju Win95 na koja je tada bila samo pod radnim nazivom 'Chichago' a Wallpaper joj je bila slika one rampe kada su radovi na putu i pisalo je 'under construction' :) E kada sam ja ko obican smrtnik i prosecno zainteresovan za Win novitete tada to imao, onda mogu misliti kada je to bilo isporuceno americkom DoD. U svakom slucaju svako ljudsko delo koje je rad hiljade i hiljade covek sati je podlozno manjim ili vecim bubicama, koje se ne mogu otkriti ni mnogostrukim testiranjima, ali ono sto je bitno je da je krenuto od dobre i zdrave osnove, i sa ljudima koji definitivno znaju svoj posao, a ne da se pristupilo krpljenju postojecih ideja i programa, sto bi se moglo odno- siti na Win95. NT je nesto sasvim iz korena drugacije, cak i ako mu GUI lici na 'stari' Windows :)) > Sto se tice .454, ako 486dx4/120 sa 16mb RAM, koji jedva pristojno radi >sa Word7 i Schedule+ istovremeno nije haubica za komarca, ja ne znam sta je >:). Pa neznam, kako sam cuo, Microsoft je najavio verziju Worda za Linux, pa ce mo onda moci da direktno uporedimo performanse ... :) Mozda onda pocnemo da pljujemo i po Linuxu kao prevazidjenom i sporom, sa sve ocima uprtim u neki Superux ... :))
pitanja.311 evlad, -> #293, calex
Y> poruke stigle bRez naših slova. ;>>> BTW, jel' u ovoj poruci ima istih Y> ili se i meni dešava slično? ;) Možda su utrefili interni kodni raspored sistema ;)
pitanja.312 junior, -> #255, dzaja
> Ja procitam poruke isledeci put kad pozovem one nestanu! > Zasto? Ako hoćeš da ti ostanu nove, izloguj se sa bye /s.
pitanja.313 space.ace, -> #306, inferno
\\* Glas za SDW 4 OS/2. ;> Još jedan. Još jedan. Još jedan. ____________ Tri komada od mene :)
pitanja.314 vcalic, -> #310, sljubisic
>> SQL je cini mi se pomenuo Vcalic, onako cisto informativno nabrajajuci >> karakteristike jednog NT servera, neko je zatim upitao sta ta magicna >> rec :) znaci, ja odgovorih, onda ispliva NetBEUI i eto sta ispade ... :) Ne, ne, vcalic ovde nije pominjao SQL, mada se imenovani dosta bavi inkriminisanim MSSQL serverom poslednjih dana ;) Razmišljanje o klijent/server baziranom sistemu je sasvim druga stvar. Jedno od rešenja koje bi se moglo pokazati kao efikasno je razvoj namenskih aplikacija na obe strane, dakle klijent aplikacije koja bi predstavljala shell BBS softvera i vrtela se na stanicama i servera koji bi se bavio manipulacijom potrebnim bazama i izvršavao na serveru. Vlada
pitanja.315 bivanisevic, -> #243, danilo
> Bilo bi dobro da to bude novi SDW za WIN95! Evo još jedan glas za SDW za WIN95.
pitanja.316 banga, -> #276, kant
> od 2801961600, ali je gadno to sto je meni prilikom javljanja > radio script koji je, jel'te, radio svoj posao i bas se trudio, > sve dok Isti slucaj :(
pitanja.317 stefan,
Da li se to meni čini ili softver ne čuva sadržaj pada u slučaju prekida veze? Malopre mi je veza pukla negde na početku prenosa i kada sam se vratio ništa nije bilo sačuvano.
pitanja.318 alien, -> #282, nenad
[] Kao što možeš da vidiš ima i različitih mišljenja. Ja lično ne [] vidim ni jedan dobar razlog da prompt bude isti kao u DOS-u ili [] kao na starom Sezamu. Niti je ovo DOS, niti su komande iste... Pravo pitanje je: da li postoji i jedan (dobar) razlog da stari 'R:\>' prompt bude zamenjen novim?
pitanja.319 alien, -> #285, nenad
[] Postojaće mogućnost izbora iz seta predefinisanih kolor šema. Ovaj... rado bih napravio bar jednu :). No, bitna pitanja: Da li je moguće šaranje u porukama? Ako slučajno jeste, da li će kolor šema uticati na to kako neko vidi šarenu poruku?
pitanja.320 alien, -> #12, valex
[] U skladu sa novom poslovnom politikom, anonimni korisnici nemaju [] pristup konferencijskom rezimu. Zvuči OK, ali je veoma bitno precizirati: Da li nemaju nikakav pristup ili imaju read-only pristup?
pitanja.321 bivanisevic, -> #315, bivanisevic
Izvinjavam se za duplirane poruke. Greškom sam poslao stari exec.
pitanja.322 gerber, -> #293, calex
YR>*> poruke stigle bRez nasih slova. ;>>> BTW, jel' u ovoj poruci ima istih YR>*> ili se i meni desava slicno? ;) Slično čemu? ;)
pitanja.323 babbage, -> #299, ikordic
>=>>=> Pitanje, bez imalo zlobe i navijanja: u čemu je *očigledna* prednost >=>>=> rada BBS-a pod nekim Unix shell-om i pod nekom Win32 aplikacijom U tome što je Unix OPERATIVNI SISTEM, a ne program sa ograničenjima programa. Recimo, ne sviđa ti se sistem traženja fajlova. Znaš C? Otkucaš programče, ULneš ga, kompajliraš ga i eto... To važi za bilo šta. A što se tiče onoga da se "ljudi ne bi snašli", može se bez neke veće frke (daleko manje posla nego što je bilo pra- vljenje ovog programa) napraviti shell koji izgleda *apsolutno* isto kao sadašnji Sezamov program. A sve je lakše, jednostavnije i pouz- danije nego ovako. Babbage
pitanja.324 space.ace,
Kad će bre ta konferencija PC.OS (PCOS)???? Ajde, ne dajte da se zavlačimo po raznim grupama, oćemo konferenciju!!! Ne morate konvertovati staru, mada znam da to i ne radite, samo otvorite novu, praznu. Jel' to toliko teško, bRE?!?
pitanja.325 dzakic, -> #319, alien
> Da li je moguće šaranje u porukama? Nije, esc karakter za boje je duboko ispod #32 i ne može se uneti u poruku editorom (niti bilo čime :).
pitanja.326 dzakic, -> #305, supers
> Pre svega, da se podrži SORov način naručivanja fajlova sa > redirekcijom (;) Privremeno je omogućeno i na ovaj način izvršiti ulaznu redirekciju, zbog vertikalne kompatibilnosti.
pitanja.327 mastermind,
Subject : jeste li vi opet nešto džarali sa modemima ???????? do sada je moj modem uvek prepoznavao kad se sezamov modem "javi", a sad fino *iskulira* 40% javljanja :(((( i još 30% kad ne ispiše ništa i kad se javi,i to je sve od onih 20% kad se sezam slučajno seti da podigne slušalicu ..... vrlo efikasno, zar ne ? ;) MasterMind
pitanja.328 vstan, -> #318, alien
> Pravo pitanje je: da li postoji i jedan (dobar) razlog da stari > 'R:\>' prompt bude zamenjen novim? Groznog li novog prompta :(
pitanja.329 vstan, -> #318, alien
> Pravo pitanje je: da li postoji i jedan (dobar) razlog da stari > 'R:\>' prompt bude zamenjen novim? Groznog li novog prompta :(
pitanja.330 zurzul, -> #304, stefan
#> Užas ;)) UŽAS\>cd home UŽAS\HOME\> :)) P.S. Prosto voliEm užas. (Ko je razumio, shvatiće...) :)
pitanja.331 zurzul, -> #313, space.ace
#> Još jedan. #> #> Još jedan. #> #> Još jedan. Od koga je treći ? :)
pitanja.332 spantic, -> #323, babbage
> To važi za bilo šta. A što se tiče onoga da se "ljudi ne bi snašli", > može se bez neke veće frke (daleko manje posla nego što je bilo pra- > vljenje ovog programa) napraviti shell koji izgleda *apsolutno* isto > kao sadašnji Sezamov program. A sve je lakše, jednostavnije i pouz- > danije nego ovako. I manipuliše sa bazom poruka organizovanom u ORACLE-u pretpostavljam? Izvinjavam se, ali jesi li ti radio neki iole ozbiljniji projekat na UNIX-u?
pitanja.333 vitez.koja, -> #236, bivanisevic
#=> Da li neko zna pun pozivni broj za Rovinj-Hrvatska? Pozivni u okviru Hrvatske je 052 (izvor: ZQova lista od pre nekog vremena), pozivni za Hrvatsku je (čini mi se) 385, znači odavde do Rovinja bi trebalo da bude 9938552.
pitanja.334 iznogud, -> #323, babbage
::> =>>=> Pitanje, bez imalo zlobe i navijanja: u čemu je *očigledna* ::> prednost =>>=> rada BBS-a pod nekim Unix shell-om i pod nekom Win32 :: aplikacijom :: :: U tome što je Unix OPERATIVNI SISTEM, a ne program sa ograničenjima :: programa. Recimo, ne sviđa ti se sistem traženja fajlova. Znaš C? :: Otkucaš programče, ULneš ga, kompajliraš ga i eto... Gluposti. NT je takođe OPERATIVNI SISTEM, Win32 console programi su ravnopravni programi sa ostalim (Win32) programima. Takav program može da koristi sve usluge NT API-ja. Sa druge strane, Unix shell je takođe program, sa malom razlikom što ga pokreće jedan od onih kako-se-već-zvaše-daemona. Dakle, sa jedne strane je _program_ koji dočekuje korisnika, a sa druge strane je _program_ koji dočekuje korisnika, ali se, eto, zove shell... Iz shell-a napisanog za rad BBS-a korisnik ne bi mogao da izađe da nešto kompajlira, niti da zove bilo kakav eksterni program, ako mu to sisopi nisu dozvolili. Jednom reči, taj shell bi spolja bio nešto nalik Sezamu, i ja ni uz najbolju volju ne vidim zašto je takvu stvar lakše pisati pod jednim OS-om, a ne pod drugim. Na strani Unix-a je, naravno, lepša virtualizacija terminala, ali ne vidim to kao nešto epohalno. Čitao ono što ti korisnik šalje sa scanf, getch ili nekom Win32 funkcijom, na kraju ti na isto izađe. Protiv Unix-a je činjenica da isti takav Unix (pa ma koji on bio) ima na svojoj mašini gomila hakera, spremih da ga razbucaju, dok BBS softver može biti pisan specijalno za datu priliku, sa potpuno sakrivenom unutrašnjom strukturom... Na kraju krajeva, za 6 godina Sezama, niko ga nije razbio, zar ne? :: To važi za bilo šta. A što se tiče onoga da se "ljudi ne bi snašli", :: može se bez neke veće frke (daleko manje posla nego što je bilo pra- :: vljenje ovog programa) napraviti shell koji izgleda *apsolutno* isto :: kao sadašnji Sezamov program. A sve je lakše, jednostavnije i pouz- :: danije nego ovako. Onako, čisto za informaciju: kakve veze ima koncepcija koju si izložio u prvom pasusu (otvoren sistem, šta ti se ne sviđa promeniš, pošto nas je sve rodila majka programere), sa ovim što napisa gore, tj. da će sve to da bude kao Sezam, ma neće primetiti ljudi razliku? Opet pitam, koja je razlika između shell-a u Unix-u i Win32 console app, ako oba programa spolja glume Sezam?
pitanja.335 burazer,
Znam da ovo treba da ide u oglase, ali ako je moderator ponisti necu imati nista protiv. Apelujem na dobre ljude, koji imaju sledece knjige da mi pozajme na nedelju dana: 1.) Filozofija nauke, zbornik radova, NOLIT 1989. godine. 2.) Moderna eksperimentalna fizika i spoznajna teorija, Tomislav Petkovic Skolska knjiga, Zagreb 1990. godine HITNO !!! HITNO !!! HITNO!!! HITNO!!! HITNO!!! unapred zahvalan Damir 160-293. mail me
pitanja.336 andon, -> #40, valex
> Ne u ovom trenutku. Očekujemo da će UUCP da krene za koji dan, > čim se završe dogovori sa administratorom FON-a. Može li neka preciznija definicija izraza "za koji dan"
pitanja.337 andon, -> #276, kant
> Nisi jedini. I meni su sve poruke proglašene za nove. Nije tako > strašno, softver je brzinom svetlosti proglasio za nove samo poruke > od 2801961600, ali je gadno to što je meni prilikom javljanja radio > script koji je, jel'te, radio svoj posao i baš se trudio, sve dok > nije pukla veza (na sreću vrlo brzo). Ja sam još u vreme starog sw imao sličnih problema,pa sam odustao od "komande" SEZAM i napisao jedan exec koji mi je radio stvar. U vreme Dragišinog programa, "komanda" SEZAM je uglavnom dobro radila. Sada ponovo ima problema pa je stari exec ponovo aktiviran, a izgleda ovako: exit ( dva puta exit izlazi iz bilo kog režima ) exit who/c SKRIPT U TOKU mail read > co join SEZAMNET read obavestenja 010296- > read pitanja 010296- > read problemi 010296- > read predlozi 010296- > ... itd, prema sopstvenim željama ... exit pad do <d; cle *.* <d; exit cls Datme menjam prema zadnjem javljanju, i nemam nikakvih problema sa neželjenim porukama
pitanja.338 dturina,
<<KOJOTÖ>> A ko ste to vi, da izvinite na pitanju?
pitanja.339 jegor, -> #275, schef
> STA DODAVOLA OVO TREBA DA ZNACI???????????? Dobro bre pile, kad ces ti malo da smanjis dozivljaj?
pitanja.340 valex, -> #278, teorist
>> BTW, kolika će to svota (svotica) biti (mnogo pitam sad ?) i >> koliko će biti ograničenje za dužinu poruke ? Vrlo rado bih ti odgovorio odmah, ali sve zavisi od konačnog odgovora sa provajderom. U svakom slučaju, suma je skoro zanemarljivo mala.
pitanja.341 valex, -> #305, supers
>> Radi li se na otklanjanju problema sa postojećim OLRovima? >> Pre svega, da se podrži SORov način naručivanja fajlova sa >> redirekcijom (;) >> Uvek zaboravim da ručno prepravim u <d; :( Nema potrebe da ručno prepravljaš EXEC - dovoljno je da jednom zameniš sve (;) sa <d; u fajlu SOR.STR.
pitanja.342 valex, -> #309, guta
>> - Da li znate, ili makar pretpostavljate šta je uzrok >> zvonjenju u prazno? Vrlo dobro znamo - stare stanice. Naime, na svakoj stanici je instaliran i rezidentni program koji je resetuje posle izvesnog perioda neaktivnosti, što je neophodno zbog slučajeva zaglupljivanja modema. Relativno često se desi da se stanica ne digne posle reseta, tako da nije u stanju da "digne slušalicu". >> - Da li se i vama to javlja kada zovete od kuće (zovete li?;) Posle 4 dana neprekidno u redakciji veruj mi da nemam nikakvu želju da vidim modem, a kamoli da ga upotrebim ;) >> - Šta kažu ljudi iz pošte, kako uopšte funkcioniše taj >> razdelnik? "Razdelnik" radi bez problema, ali linije nisu najbolje. Često se u pozadini čuje signal zauzeća, a nisu retki slučajevi i "konferencijskih" razgovora. >> - Može li se išta smisleno uraditi/popraviti u dogledno vreme? Nismo se odlučili za unapređivanje stanica da ne bi bili primorani da povisimo cenu pretplate. Međutim, situacija je odlučila umesto nas - svi nodovi će u vrlo kratkom roku biti zamenjeni, bukvalno su dani u pitanju. Ne, nećemo povisivati cenu pretplate :)
pitanja.343 valex, -> #320, alien
>> Zvuči OK, ali je veoma bitno precizirati: >> >> Da li nemaju nikakav pristup ili imaju read-only pristup? Nikakav. Naime, anonimnost je do sada omogućavala korisniku da piše po konferencijama kako mu je volja - pošto ostali korisnici nisu bili u mogućnosti da saznaju njegov identitet, nije morao da mari za sadržaj poruka. Ono što smatram vrlo bitnim na ovu temu je i provera koju smo izvršili - otkrili smo par "nepostojećih" korisnika, koji od sada više nemaju pristup sistemu.
pitanja.344 guta, -> #342, valex
#> povisimo cenu pretplate. Međutim, situacija je odlučila umesto nas - #> svi nodovi će u vrlo kratkom roku biti zamenjeni, bukvalno su dani u #> pitanju. Ne, nećemo povisivati cenu pretplate :) Vrlo lepo. Konačno odgovori koji mi se sviđaju. :) BTW, čisto radoznalosti radi, kakva je (buduća) HW osnova SezamNet-a ?
pitanja.345 mileusna, -> #329, vstan
>> Groznog li novog prompta :( E baš nije tako. ;) Stvar ukusa, stvar ukusa, šta ćete gospodo... Neko se buni, a neko je baš zadovoljan... O:) P.S. Neko već reče, baš bi zbog toga trebalo uvesti SET PROMPT, i u pravu je. ;)
pitanja.346 djcorto, -> #292, miob
> "papirne" poste, ali je gorak ukus u ustima ostao. Smatram da > bi neka mini-kvota bila pozeljna za urgentnu prepisku, a sve > preko toga neka se naplacuje avansno, kako je valex vec > nagovestio. Sasvim saglasan. 20K mesecno svakom od nas je dovoljno, jer je to dovoljno za mail. FTP i drugo i moraju vise da kostaju. S tim u vezi, da li se planira uvodjenje mogucnosti registracije raznih shareware programa koje svi koristimo? I, uprkos razumljivom stavu Uprave da se nista od akcija prethodnog Atari tima ne nastavi, smatram konferenciju Internet, sa spanticem na celu, apsolutno neophodnom.
pitanja.347 djcorto,
Kada vec sredjujete konferencije, moze li da se vrati sistem davanja resign-ova sa prompta conf>> ? Ne vidim dobar razlog da mora da se udje u conf, pa onda da resign. Ako dajemo resign na teme, opet je malo nezgodno kucati temu po temu. Koliko se secam, bese jednom resign *, pa je sistem pitao za svaku temu. Znam da je u prethodnoj inkarnaciji bilo nezgodnih pitanja, tako da se i za resign i za nastavak odgovaralo sa da ? Nesto u smislu da li pratite i da li ne pratite ? Da se ne bi svaka dva dana gubilo vreme na ovome, a gubice se sve dok se konferencije ne ustale, usvajanje ovog predloga bi povecalo efikasnost rada.
pitanja.348 ikordic, -> #315, bivanisevic
RE: Glasovanje => Evo još jedan glas za SDW za WIN95. Momak, izvini što je rep na tvoju poruku, ali jel' vi nesrećnici stvarno i zaista očekujete da neko potroši dane i nedelje pišući OLR ili bilo koje drugo parče softvera za slavu, zato što je neko dao "glas za"??? Kao, nema se pametnijeg posla, pa možda ga/je pokrenemo glasanjem na akciju? Smešno, vaistinu...
pitanja.349 stefan, -> #345, mileusna
> E baš nije tako. ;) Stvar ukusa, stvar ukusa, šta ćete > gospodo... Neko se buni, a neko je baš zadovoljan... O:) Ma da...za bilo koju promenu na sistemu će se uvek naći par ljudi koji će da je podrže. Sve i da se ukine chat javilo bi se par njih koji bi naprosto bili oduševljeni tim potezom jer, eto, sad mogu mnogo lakše da dobiju vezu a ovi što chatuju neka se nađu kod nekoga pa neka se ispričaju ;) Inače, interesantno je da nikome za ovih par godina rada sezama nije palo na pamet da napiše za stari prompt "daj promenite ga, odvratan je" ;) > P.S. Neko već reče, baš bi zbog toga trebalo uvesti SET > PROMPT, i u pravu je. ;) Da, uvede se set prompt, pa set zaglavlje pa set ovo, pa set ono... Jedan sistem koji pretenduje da bude ozbiljan i da se razlikuje od onih home-made BBSova bi trebao da teži određenom unificiranju i stvaranju prepoznatljivog izgleda (bar što se tiče nekih osnovnih stvari - naravno da treba prepustiti korisnicima da neke stvari podse onako kako njima odgovara). Ovako će postojati razni totalno različiti prtomptovi, neko će dobijati "Ć" u helpu tamo gde treba da stoji prompt, pa još bar dve vrste zaglavlja itd...
pitanja.350 basrak, -> #341, valex
> Nema potrebe da ručno prepravljaš EXEC - dovoljno je da jednom > zameniš sve (;) sa <d; u fajlu SOR.STR. Al' na koji način da pratim onda i net i pro? Tamo da ubacim switch /r koji ovde ne radi, a ovde <d; što tamo ne radi...
pitanja.351 basrak, -> #343, valex
>>> Da li nemaju nikakav pristup ili imaju read-only pristup? > Nikakav. Naime, anonimnost je do sada omogućavala korisniku da > piše po konferencijama kako mu je volja A privatnim konferencijama odn. grupama?
pitanja.352 bivanisevic, -> #348, ikordic
> Momak, izvini što je rep na tvoju poruku, ali jel' vi nesrećnici stvarno i > zaista očekujete da neko potroši dane i nedelje pišući OLR ili bilo koje > drugo parče softvera za slavu, zato što je neko dao "glas za"??? Kao, nema > se pametnijeg posla, pa možda ga/je pokrenemo glasanjem na akciju? Smešno, > vaistinu... Nije za slavu i nije neko. Ukoliko uprava hoće da napravi dobar BBS (a ja mislim da hoće) onda bi bilo normalno da ili napravi OLR ili da struktura poruka bude takva da mogu da se koriste stari. Zar to nije logično?
pitanja.353 dj.vlada,
Vidite, tek sada sam provalio kako da se svima napise poruka!! kako to bese u exec-u, da nije: conf join 1<conf write 2 i to je to zar ne?
pitanja.354 ljubek,
dali neko zna kako da DOS-ov BLOCK DEVICE DRIVE dobije slovo (npr E:)
pitanja.355 supers, -> #343, valex
>> Nikakav. Naime, anonimnost je do sada omogućavala korisniku da piše A zbog čega anonimci nemaju pravo da čitaju konferencijske poruke drugih?
pitanja.357 milosp,
DA LI JE NEKO SKORO POGLEDAO KOLIKO IMA PONISTENIH PORUKA U M.OGLASIMA OD STRANE SYSADM I ZASTO IH JE TOLIKO? JEL ON TU ZBOG NAS ILI MI ZBOG NJEGA???????????? DODUSE OVO JE VISE ZA UPRAVU SEZAM-A
pitanja.358 vstan, -> #346, djcorto
> prethodnog Atari tima ne nastavi, smatram konferenciju > Internet, sa spanticem na celu, apsolutno neophodnom. Slazem se. Medjutim, sudeci po odgovoru upravnika, za eventualne nove konferencije treba sacekati 2-3 meseca, tj NVS (?)
pitanja.359 hercog,
Ima li neke šanse da se vrate stari rezimei ili moram da pišem novi? Sale
pitanja.360 evlad, -> #353, dj.vlada
Y> Vidite, tek sada sam provalio kako da se svima napise poruka!! kako Y> to bese u exec-u, da nije: Y> conf join 1<conf write 2 i to je to zar ne? ERROR: Message corrupted, cannot find indetification string '!Pozdrav, ....' // nhf
pitanja.361 msavkovic, -> #352, bivanisevic
┌┌┌ BBS (a ja mislim da hoće) onda bi bilo normalno da ili napravi OLR ┌┌┌ ili da struktura poruka bude takva da mogu da se koriste stari. ┌┌┌ Zar to nije logično? Nije logično. Staro, tj. ovo zaglavlje sucks, znaš da će ga menjati, i treba da ga menjaju. Zar ne shvataš šta pišete ? Oću SDW ! ??? Kakav bre SDW, i šta ti imaš da 'oćeš, ako autora mrzi (neisplativo mu) da ga pravi?
pitanja.362 pingvin, -> #353, dj.vlada
:: Vidite, tek sada sam provalio kako da se svima napise poruka!! kako :: to bese u exec-u, da nije: :: conf join 1<conf write 2 i to je to zar ne? A da ti probas malo da konsultujes help?
pitanja.363 vitez.koja, -> #343, valex
#=> izvršili - otkrili smo par "nepostojećih" korisnika, #=> koji od sada više nemaju pristup sistemu. Šta je "nepostojeći korisnik", ako nije tajna?
pitanja.364 valex, -> #336, andon
>> Može li neka preciznija definicija izraza "za koji dan" Trenutno ne, čim budemo konkretizovali dogovore biće objavljano u temi obaveštenja.
pitanja.365 valex, -> #344, guta
>> Vrlo lepo. Konačno odgovori koji mi se sviđaju. :) >> BTW, čisto radoznalosti radi, kakva je (buduća) HW osnova >> SezamNet-a ? Ono što je već instalirano je server Pentium/75 sa 32Mb RAM-a i dva IBM diska od po Gb. Stanice će biti 486/100 sa 16 Mb, a svaka će pogoniti po 4 noda. U sklopu promene stanica, na serveru će biti instaliran i jedan 'mirror' disk, kao i DAT uređaj za backup, a izvršiće se ponovno dizanje mreže, ovaj put sa UTP konektorima.
pitanja.366 valex, -> #351, basrak
>> A privatnim konferencijama odn. grupama? Svakako. Pretpostavlja se da ako neko primi "anonimusa" u grupu ima razloga za to - ili zna ko je, ili imaju zajednička interesovanja po pitanju tematike grupe.
pitanja.367 valex, -> #363, vitez.koja
>> Šta je "nepostojeći korisnik", ako nije tajna? Korisnik koji je dao lažne podatke - na telefonu i adresi koju je dao u podacima ne postoji takva osoba, niti je ikada bila.
pitanja.368 valex, -> #346, djcorto
>> I, uprkos razumljivom stavu Uprave da se nista od akcija >> prethodnog Atari tima ne nastavi, smatram konferenciju >> Internet, sa spanticem na celu, apsolutno neophodnom. U konferenciji KOMUNIKACIJE otvorene su teme koje bi trebalo da zadovolje pomenutu tematiku.
pitanja.369 crncic, -> #350, basrak
>> Al' na koji način da pratim onda i net i pro? Tamo da ubacim switch /r >> koji ovde ne radi, a ovde <d; što tamo ne radi... U nekoj temi ja rekoh, umesto (d;) i <d; (EVlada doduše kaže da ne radi) staviti & pa neće biti problema ni ovde, ni tamo ;) Što se tiče sviča /r, ne vidim da se ovaj softver buni po tom pitanju.
pitanja.370 banga,
Subject: autoexec + 5 pitanja Kako da DL sistemski autoexec? Hocu vrlo malo da ga izmenim 1. Uzgred zasto po prenosu (uspesnom) pad-a ne radi "implied" seenall i pad clear <d 2. Definitvno provereno Crush Recovery kod TM4.20 radi za UL, za DL ne (probano sa padom i datotekama iz poruka) Imam setovan CR, nemam FileNameGuessing, kod 'starog' Sezama je radilo, a radi i kod PRO, sa istim TM :) 3. Zasto ovo ne radi: Conf:KOMUNIKACIJE.9» re 280196 /a & Ne postoji tema sa brojem 28. Sintaksa: CONFERENCE READ [tema[.n1-n2]] [autor] [datum1-datum2] [/a] [/g] [/r] [/t] [/i] 4. Kada pukne izvrsavanje execa na pola, ostatak execa se Ne izvrsi. Ranije je bilo da bez obzira na pucanje veze exec se izvrsi. 5. Zasto ima veze izvrsenje autoexeca sa brzinom konektovanja?
pitanja.371 nenad, -> #239, vstan
>> Kada ce biti moguc selektivni konferencijski ignore..? > > I nas interesuje. 10000 korisnika * 256 konferencija * 32 teme * 256 karaktera za ignore listu -------- 20971520000 bajtova = približno oko 21 gigabajt Odgovor bi dakle otprilike glasio - onoga trenutka kada budemo imali nekih 21 gigabajta na serverovom disku sa kojima ne budemo znali šta da radimo... Umesto selektivnog konferencijskog ignore-a biće uskoro uvedena novina koja će, po našem mišljenju, zadovoljiti 90% potreba za nekakvim kompleksnim ignore-om. Naime, biće omogućeno da se u pojedinim konferencijama setuje fleg koji će značiti da u njima ne važe ignore-ovi. Tako će biti moguće da se ignore-ovi isključe samo u stručnim konferencijama i sl. To je otprilike nivo do koga će se ići na samom BBS-u kako brzina i efikasnost ne bi bili dovođeni u pitanje. Kompleksnije ignore odluke i selekcije će biti ostavljene za off-line programe.
pitanja.372 nenad, -> #240, vstan
> Da li se predvidja dodavanje novih prikaza u Who listi ? > Dakle kao sto je bilo u dragishinom sw-u - broj noda i > konektovana brzina. Zaista ne razumem zašto bi nekoga zanimalo na kom nodu i na kojoj brzini se neko drugi ulogovao na sistem!? Čak i da ponekog zanima, to je svakako za većinu suvišna informacija. > Nece valjda sve novine da se svedu na komentar, who /c ? Ako neko i želi da svetu saopšti podatke o broju noda na kome je i na kojoj je brzini može da sredi skript koji će to da mu pri svakom logovanju upiše u who listu. :) Zašto misliš da će sve novine da se svedu na who /c i zašto misliš da je tako nešto prioritetno? Šta bi još voleo da vidiš u who listi?
pitanja.373 nenad, -> #253, mikrom
> osim datuma početka članstva daje i informacija o > datumu/vremenu poslednjeg poziva. Jer pre nego što > nekom šaljem mail volim da pogledam ima li to smisla. Datum poslednjeg poziva možeš da vidiš sa user /e xxxx, a za situacije "ima li smisla slati mail" je predviđen MAIL INFO. Takođe, ako je onome kome šalješ mail istekla pretplata ispisaće ti se obaveštenje o tome.
pitanja.374 nenad, -> #267, vstan
>> Od nocas je uvedena jedna novina u chat-u. :) > Umesto da se radi na sredjivanju pouzdanog rada sistema, > eto na cemu se radi. Novina koja je uvedena je zahtevala oko 15 minuta za osmišljavanje koncepcije (obavljeno u tramvaju) i 15 minuta programiranja (obavljeno u slobodno vreme, na dobrovoljnoj bazi, u pauzi za ručak, uz hamburger) i ni na koji način nije ugrozila redovne i prioritetne poslove na Sezamu. Kada radimo samo na internim promenama i obezbeđivanju sistema traže se nove komande, opcije, novi WHO... Kada uvedemo nešto novo, nešto što boravak na Sezamu treba da učini prijatnijim i interesantnijim, onda smeta što ne "radimo na sređivanju pouzdanog rada sistema". Šta god da se uradi uvek će se naći neko kome će to da smeta, ko će da zameri što nije urađeno nešto drugo - a neko će da zakera šta god da se uradi. :(
pitanja.375 nenad, -> #273, kum.djole
> Predmetna novina je totalno beskorisna, a deluje prilično > zbunjujuće. Žalosno je i to što su se pojedini 'intelektualci' > (na stranu to što ih ja zaista smatram takvima) doslovce > _primili_ na 'to' pa tako iz gušta vrše nakazotine po chatu.. Beskorisna je koliko i sam chat. Lično mislim da je novina unela dosta živosti u chat, da je u njega unela novu dimenziju i da je kod gotovo svih prihvaćena sa, u najamanju ruku, odobravanjem. Ako se ispostavi da ta novina smeta osetno većem broju korisnika od 2 koliko se do sada pobunilo, organizovaćemo glasanje da li da je ukidamo ili ostavimo. Do tada, zgodno će doći, a podsetio bih i da CHAT IGNORE važi i za te $-poruke.
pitanja.376 cdragan, -> #370, banga
> 2. Definitvno provereno Crush Recovery kod TM4.20 radi za UL, za DL > ne (probano sa padom i datotekama iz poruka) Definitivno probano i sve definitvno bez greške radi ... P.S. Doduše, verzija TM-a koju ja koristim je 3.01, ili što bi kiki rekao tri_tačka_nula_jedan :)))))
pitanja.377 stefan, -> #375, nenad
> Beskorisna je koliko i sam chat. Lično mislim da je novina unela > dosta živosti u chat, da je u njega unela novu dimenziju i da je > kod gotovo svih prihvaćena sa, u najamanju ruku, odobravanjem. Jest, unela je živosti prvih 5 minuta dok sam pogledao kako radi i zapitao se čemu to uopšte služi :) Sve fore sa dotičnom naredbom ispucaš za tih 5 minuta i posle se samo nerviraš zbog par kretena koji se iživljavaju sa time :( Lepo je što je pokušano da se uvede nešto novo i zanimljivo ali je*i ga, ovaj put nije uspelo što ne znači da sledeći put neće :) > Ako se ispostavi da ta novina smeta osetno većem broju korisnika > od 2 koliko se do sada pobunilo, organizovaćemo glasanje da li da > je ukidamo ili ostavimo. Do tada, zgodno će doći, a podsetio bih i > da CHAT IGNORE važi i za te $-poruke. Evo ga još jedan ;) A hoće li biti glasanja i za prompt? O;) A što se tiče mail ignore-a u ovm slučaju bi trebao da bude 256kB a ne bajtova ;)
pitanja.378 kum.djole, -> #375, nenad
>> Ako se ispostavi da ta novina smeta osetno većem broju korisnika >> od 2 koliko se do sada pobunilo, organizovaćemo glasanje Aha, znači sad je to glasanje usvojeno kao relevantno ? Ako korisnicima nešto smeta na sistemu, mogu da glasaju, a ako bi nešto rado voleli da vide, ma ko ih .. ;) Evo meni smeta još jedna novina - nenajavljeno pucanje veze. Lepo je što ste to uveli, veza se brzo oslobađa, sistem više nije toliko opterećen. Samo ne sviđa mi se što pukne baš onda kad ne treba. :( Ako može da se sredi da pukne tek kad ispišem exec ili skinem pad, bilo bi dobro. Recimo "Pucanje veze, Da/Ne?". Predlažem da glasamo.
pitanja.379 dturina,
Izgleda da cu pre na GRIJATRIJU nego sto cu da obijem SEAM. Pravo je uzivanje osluskujuci zvonjenje u prazno.
pitanja.380 dturina,
<<KOJOTÖ>>
pitanja.381 cdragan, -> #370, banga
> 2. Definitvno provereno Crush Recovery kod TM4.20 radi za UL, za DL > ne (probano sa padom i datotekama iz poruka) Definitivno probano i sve definitvno bez greške radi ... P.S. Doduše, verzija TM-a koju ja koristim je 3.01, ili što bi kiki rekao tri_tačka_nula_jedan :)))))
pitanja.382 superhik,
Ko moderiše datoteke ? Hoće li uskoro doći neki novi fajl !?
pitanja.383 severian, -> #372, nenad
> Zašto misliš da će sve novine da se svedu na who /c i zašto > misliš da je tako nešto prioritetno? Šta bi još voleo da vidiš u > who listi? Ja bih voleo u who listi da vidim site sa koga se zove. Dakle, MODEM za modem server, LOCAL za lokalnu vezu i, kada jednog dana proradi telnet, adresu sa koje je uspostavljen telnet. Takođe, ali ovo je već subjektivno, voleo bih da boje u who listi budu podešene onako kako je to Fancy već jednom uradio. Logično i lepo.
pitanja.384 severian, -> #373, nenad
> situacije "ima li smisla slati mail" je predviđen MAIL INFO. Samo da pohvalim ideju za MAIL INFO. Odlično...
pitanja.385 supers, -> #370, banga
>> Kako da DL sistemski autoexec? Hocu vrlo malo da ga izmenim Pretpostavljam da imaš neki svoj, a hteo bi da se vratiš na sistemski? Na starom softveru je trebalo auto del, pa bi važio sistemski, i auto dow. Probao? >> 3. Zasto ovo ne radi: >> Conf:KOMUNIKACIJE.9đ re 280196 /a & Prvo, ne možeš istovremeno da zadaš i datum i čitanje _svih_ poruka, /a . Drugo, prvi argument treba da bude broj teme. Možda bi radilo re * 280196 za sve teme.
pitanja.386 bivanisevic, -> #361, msavkovic
> Zar ne shvataš šta pišete ? Oću SDW ! ??? Kakav bre SDW, i šta ti imaš > da 'oćeš, ako autora mrzi (neisplativo mu) da ga pravi? Jel' tebe to autor SDW-a ovlastio da ga to zastupaš ovde? Uostalom ne mora SDW nego neki OLR za Win i šta tebe briga šta mi hoćemo. Jesi li se to nešto našao pogođen?
pitanja.387 dj.vlada, -> #360, evlad
=> Y> Vidite, tek sada sam provalio kako da se svima napise poruka!! kako => Y> to bese u exec-u, da nije: => Y> conf join 1<conf write 2 i to je to zar ne? => => ERROR: Message corrupted, => cannot find indetification string '!Pozdrav, ....' => =>// nhf Sta bi ovooooo! Da nije to odgovor ;((((
pitanja.388 dj.vlada, -> #362, pingvin
=> :: Vidite, tek sada sam provalio kako da se svima napise poruka!! kako => :: to bese u exec-u, da nije: => :: conf join 1<conf write 2 i to je to zar ne? => => A da ti probas malo da konsultujes help? A gde je taj HELP!?????
pitanja.389 pingvin, -> #388, dj.vlada
:: A gde je taj HELP!????? Probaj da otkucas HELP u komandnoj liniji na Sezamu...
pitanja.390 banga, -> #376, cdragan
> Definitivno probano i sve definitvno bez greske radi ... E nateraces me da vidim u cemu je problem, tipujem da kad sledeci put posle pucanja napravi ponovo isti pad (ups. net) ne stavi isto vreme :) Mozda 3.01 tu guta, ali 4.20 nece.
pitanja.391 banga, -> #381, cdragan
> Definitivno probano i sve definitvno bez greske radi ... > > P.S. > Doduse, verzija TM-a koju ja koristim je 3.01, ili > sto bi kiki rekao tri_tacka_nula_jedan :))))) Dobro, ne moras bas dva puta da mi poturas tri_tacka_nula_jedinica :)
pitanja.392 banga, -> #385, supers
> Na starom softveru je trebalo auto del, pa bi vazio sistemski, > i auto dow. Probao? Probao auto re & kaze: Koristite sistemski autoexec ili tako nesto. Probacu auto dow direktno. Nadam se da auto send/write radi. Moracu da prostudiram help >>> 3. Zasto ovo ne radi: >>> Conf:KOMUNIKACIJE.9d re 280196 /a & Radi ovako, provalio sam konacno: Conf:KOMUNIKACIJE.9d re 280196- /a & Cita od 280196 do kraja :)
pitanja.393 peri, -> #372, nenad
>> Da li se predvidja dodavanje novih prikaza u Who listi ? >> Dakle kao sto je bilo u dragishinom sw-u - broj noda i >> konektovana brzina. > > Zaista ne razumem zašto bi nekoga zanimalo na kom nodu i na A eto ipak nekog zanima :) > kojoj brzini se neko drugi ulogovao na sistem!? Čak i da > ponekog zanima, to je svakako za većinu suvišna informacija. Ako većina tako misli, ja ću se svrstati u "manjinu", jer zašto bi nekog bolila glava od dodatnih informacija. Meni se također dopala dragishina inovacija u WHO listi, kao i ova sa komentarom. Možda zvuči malo perverzno dodavati novi svič u WHO komandi ali eto mene bi to obradovalo. Recimo swič za one koje bi hteli i taj podatak. Pa ko voli nek izvoli. A slažem se da i bez toga možemo živeti. :)
pitanja.394 mileusna, -> #370, banga
>> Kako da DL sistemski autoexec? Hocu vrlo malo da ga izmenim AUTO SHOW > PAD DOWN ili: AUTO EDIT ...pa ga edituješ na licu mesta, u Sezamovom editoru. Sa AUTO WRITE počinješ da ga pišeš od nule. :)
pitanja.395 mileusna, -> #376, cdragan
>> Definitivno probano i sve definitvno bez greške radi ... >> Doduše, verzija TM-a koju ja koristim je 3.01, ili >> što bi kiki rekao tri_tačka_nula_jedan :))))) Definitivno neko reče da Crash Recovery radi sas trojkom, ali sas četvorkom ne dela. :) A za divno čudo, velika većina nas smrtnika ima četvorku. ;)
pitanja.396 mileusna, -> #383, severian
>> Ja bih voleo u who listi da vidim site sa koga se zove. Dakle, >> MODEM za modem server, LOCAL za lokalnu vezu i, kada jednog dana >> proradi telnet, adresu sa koje je uspostavljen telnet. Ovo vredi, doduše tek kada se uvede telnet. Za sada i nema potrebe ubacivati u kod: IF User="valex" OR User="nenad" OR ... THEN "Local" ELSE "Modem" ;)
pitanja.397 mileusna, -> #390, banga
>> E nateraces me da vidim u cemu je problem, tipujem da kad sledeci >> put posle pucanja napravi ponovo isti pad (ups. net) ne stavi isto >> vreme :) Probaj da DL-uješ nešto iz DIR-a, pa ćeš videti da ni onda Crash Recovery ne šteka... :) BTW, samo da napomenem da je pri UpLoadu sve u redu čak i kod nas smrtnika što koristimo TM Version 4.xx. :)
pitanja.398 schef, -> #389, pingvin
­=-> Probaj da otkucas HELP u komandnoj liniji na Sezamu... A imaš i quick help u coloru (samo ako imaš ANSI) sa ALT+H. Srleř
pitanja.399 banga, -> #394, mileusna
>>> Kako da DL sistemski autoexec? Hocu vrlo malo da ga izmenim > AUTO SHOW > > PAD DOWN Ovo gore sam hteo jer obozavam da ga imam kod mene. Ali na komandu auto re & (probacu ovo gore koje je autenticno, mada ovo moje treba da su sinonimi. Sto ti je navika :) kaze mi covek: Koristi sistemski autoexec, BRE!! i ostavi pad (net?) prazan :(
pitanja.400 banga, -> #394, mileusna
> AUTO SHOW > > PAD DOWN Proradilo mi je ovako. Radi ustvari i onako, kako sam pisao auto re &, ali me je zbunjivala poruka :)
pitanja.401 superhik, -> #381, cdragan
=:> Definitivno probano i sve definitvno bez greške radi ... Bogami ovde nas ima više kojima ne radi...
pitanja.402 ikordic, -> #365, valex
RE: Multitasking => dva IBM diska od po Gb. Stanice će biti 486/100 sa 16 Mb, a svaka će => pogoniti po 4 noda. U sklopu promene stanica, na serveru će biti Koji OS će multitaskovati te četiri "stanice", to su i dalje DOS TP aplikacije?
pitanja.403 babbage, -> #334, iznogud
>=>> Gluposti. NT je takođe OPERATIVNI SISTEM, Win32 console programi >=>> su ravnopravni programi sa ostalim (Win32) programima. Takav program >=>> može da koristi sve usluge NT API-ja. Sa druge strane, Unix shell je >=>> takođe program, sa malom razlikom što ga pokreće jedan od onih Jeste, ali ako napišeš aplikaciju za NT, da li možeš iz nje da kompajliraš svoj program? >=>> Onako, čisto za informaciju: kakve veze ima koncepcija koju si izložio >=>> u prvom pasusu (otvoren sistem, šta ti se ne sviđa promeniš, pošto nas >=>> je sve rodila majka programere), sa ovim što napisa gore, tj. da će Ima veze. Unix slučajno ima za sobom 20tak godina iskustva sa bezbednošću sistema - ti možeš da ULneš svoj source na Osmeh, recimo, i da ga iskompajliraš, ali ćeš malo teže da ga i obo- riš (dobro, sad...Osmeh ;) : sz /etc/passwd... ali valjda shva- taš šta hoću da ti kažem) >=>> koja je razlika između shell-a u Unix-u i Win32 console app, ako oba >=>> programa spolja glume Sezam? Pa u tome što možeš da odabereš drugi shell kao default, pa u njemu da radiš kako ti se sviđa. Onda bi instaliranje raznih demona bilo sitnica, mogao bi da imaš makar lokalni, sistemski WWW (zamisli da imaš svoj lep home page umesto resumea), pa gopher, pa news... ...a ništa se ne bi izgubilo jer bi useri i dalje mogli da ko- riste shell koji bi imao funkcionalnost starog Sezama B) Babbage
pitanja.404 dj.vlada, -> #389, pingvin
=> :: A gde je taj HELP!????? => Probaj da otkucas HELP u komandnoj liniji na Sezamu... Ma nisam mislio na to!!! A kada ce da salju uputstva, jeste da znam sada da rukujem, ali ipak, ne znam sve sto sistem moze da pruzi!!!???
pitanja.405 evlad, -> #387, dj.vlada
Y> Sta bi ovooooo! Da nije to odgovor ;(((( Joke, pa stoji lepo NHF :) Imaš help na sistemu ... koristi ga
pitanja.406 atech, -> #403, babbage
> Ima veze. Unix slucajno ima za sobom 20tak godina iskustva sa > bezbednoscu sistema - ti mozes da ULnes svoj source na Osmeh, Bas zbog svoje otvorenosti unix je uvek bio veca rupa po pitanju sigurnosti od svakog BBS softvera koji predstavlja zatvoreni shell daleko od operativnog sistema i gde potencijalni haker moze da se osloni na lose konfigurisan bbs (fatalni primer bimodema koji je tako zloupotrebljavan na ovim prostorima), gresku programera koji je pisao softver ili na neodgovornost sysadm-a. Sva tri izvora potencijalnih upada moguce je mnogo lakse zatvoriti nego administrirati otvorenu unix masinu gde se svakim danom otvaraju nove i zatvaraju stare sigurnosne rupe i gde svaki klinac citajuci doc-ove sa hakerskih bbs-ova moze da napravi rsum... poz, Blagoje.
pitanja.407 diag, -> #357, milosp
-> DA LI JE NEKO SKORO POGLEDAO KOLIKO IMA PONISTENIH PORUKA U -> M.OGLASIMA OD STRANE SYSADM I ZASTO IH JE TOLIKO? Oduzmite gumicu od SySadama :))