pitanja.307inferno,
-> #295, calexŮ│ ˙<!> vidim ni jedan dobar razlog da prompt bude isti kao u DOS-u ili
Ů│ ˙
Ů│ ˙ Možda neki OS2 prompt? ;>
[R:\SEZAM]
;)
pitanja.308budim,
-> #289, bivanisevic:) Evo još jedan glas za SDW za WIN95.
I još jedan!
poz,
budimir
pitanja.309guta,
Da li neko iz Uprave može da odgovori:
- Da li znate, ili makar pretpostavljate šta je uzrok zvonjenju u prazno?
- Da li se i vama to javlja kada zovete od kuće (zovete li?;) ?
- Sem ributovanja nodova, postoji li bilo koji razlog za tu zvonjavu, a
koji je do sezama, nodova, mreže, modema, i, uopšte, postavljenog hardvera?
- Šta kažu ljudi iz pošte, kako uopšte funkcioniše taj razdelnik?
- Može li se išta smisleno uraditi/popraviti u dogledno vreme?
Usput, zvonjava u prazno se (meni) javlja u 20-40% slučajeva. Nije (baš
toliko) strašno, ali ipak nervira. Na Sezamu sam od '92 godine, i nešto se
ne sećam da je (i na manje linija od 15) bilo tako. Otkud sad?
pitanja.310sljubisic,
-> #303, dragisha
Nisam ni sam siguran da li bi mozda ovu diskusiju trebalo nastaviti
u nekoj od drugih konferencija/tema, al dok nas ne premeste :) mozemo
i ovde.
Ah, da, ako mreze ne zanimaju nekoga previse, neka slobodno preskoci :)
>-> Naravno, u resenju kakvo je sada, za SQL-om nema nikakve realne potrebe,
>-> nije bilo potrebe. Jednog dana, mozda, ko zna ... :)
> "Mozda, ko zna", to je najsigurnija ograda od nebuloze kakva je
>pominjanje SQL u jednom ovakvom okruzenju. Pretpostavljam da je to u stvari
SQL je cini mi se pomenuo Vcalic, onako cisto informativno nabrajajuci
karakteristike jednog NT servera, neko je zatim upitao sta ta magicna
rec :) znaci, ja odgovorih, onda ispliva NetBEUI i eto sta ispade ... :)
A "mozda, ko zna" je zaista ograda, jer ne mogu da govorim u ime ljudi
koji rade na razvijanju softvera. Sta se njima mota po glavama, to bi
samo oni mogli da kazu :)
Anyway, kao sto rekoh, pa da ponovim, SQL bese moguc i ranije, moguc je
i sada, i negde ne pise da mora da se koristi :) a ja pozdravljam svako
poboljsanje perfrormansi/servisa sa nas korisnike, radilo ono preko
SQL-a ili ne, dokle god je transparetno i pouzdano.
>-> I ja sam, definitivno :), za varijantu pod kojom ce ovaj BBS raditi pod
>-> nekim od siroke familije Unix operativnih sistema, jer bi se onda sav
> Slobodane, Slobodane, uprska ga... O:) "samo...podrsku za NFS" je
>Telnet na DOS stanicama, koji obezbjedjuje FTP server zajedno sa telnet
>klijentom, i _bilo kako_ koncipirani Unix BBS softver ce da radi posao.
Ja uprskao? Boze svasta O:) Naveo sam NFS kao jedan od mogucih primera,
koji bi omogucavao ostalim u redakciji ne samo da se loguju na Sezam,
vec da im krajnje transparentno vrsi i funckiju redakcijskog file servera,
i to sam naveo samo teorijsku mogucnost, no bice da se ipak nisam dobro
izrazio. Sve se to moze videti i uzivo, u prostorijama ZaMir BBS-a.
Tamo je BBS softver za DOS, ali je masina na kojoj je instaliran je Linux
klijent, dok je cela lokalna mreza na Linux-u.
I to radi sasvim fino vec duze vreme, mada je steta sto nema vise nodova
jer bi se onda moglo vrsiti direktno poredjenje.
A o tome da ce svaki Unix BBS softver dobro odraditi posao, jednostavno
se nema sta dodati, jer dovoljno je samo poceti od toga da je Unix,
pa zvao se on i Linux :) u srzi visekorisnicki operativni sistem.
Tu se slazemo i sa tom konstatacijom sam i zapoceo svoju prethodnu poruku.
>-> Linux relativno slabo stoji sa podrskama ovakvom 'egzoticnom'
> Od "egzotike" vidim multiport kartu, a Linux ih podrzava jedno 7
>inteligentnih i sve neinteligentne koje postoje valjda :). Sta je tu slabo?
Ne govorim nista napamet, zamolio sam prijatelja koji ima najnoviju
slackware distribuciju (mislim da je oznaka 3.0, u svakom slucaju ide na
4 CD-a) da mi pogleda za neke za koje sam ja imao specifikacije i nije
ih nasao. Da, znam da postoje ftp site-ovi na kojima se ovakve stvari
mogu naci, ali opet ono sto sam rekao stoji: cela koncepcija sa Linux-om
i drajverima za hardver je vrlo neorganizovana i mislim da je to jedna
od glavnih prepreka za njegovu 'poslovnu primenu'.
Za Linux ce se pre pojaviti drajver nego za BSD na primer, ali samo ako
je proizvodjac voljan da isporuci specifikaciju kako mu proizvod radi.
Taj drajver (drajveri, jer ce ih sigurno biti vise :) ce biti sigurno
optimizovaniji od bilo kod drugog drajvera za neki drugi operativni si-
stem jer ce ih pisati i testirati zaljubljenici u Linux, koji to rade
zato sto to vole, za razliku od profesionalnih programera kojima je
to 'radni zadatak' i to najcesce 'otaljaju' (vrlo cest primer sa draj-
verima za pojedine video kartice i dr.)
Ali dolazimo u situaciju da doticna firma nece da (iz bilo kojih razloga)
da specifikaciju kako joj proizvod radi i tu dolazimo u corsokak. Ljudi
iz SCO-a (Microsofta, Novella ... ) mogu lepo da posalju fax i da traze
da se iznadje neko resenje za drajver, medjutim iza Linuxa nema ko da
stane. I tu je problem.
Kome se obratiti za podrsku? Koga hvatati za gusu ako nesto krene naopako ?
Sirotog i cestitog programera? :))
Nadam se da niko nece pomisliti da ja hocu da kazem da je Linux losh
visekorisnicki operativni sistem, naprotiv on je i odlican i pouzdan i
efikasan, ali ovde sam ipak hteo da skrenem paznju na princip.
>-> U svakom slucaju, NT je bolje resenje od NetWare-a, jer je mnogo fleksi-
> Bez osvrtanja na tacnost pojedinih navoda, molim te Slobo objasni mi
>kakve veze ima "neverovatna bezbolnost umapiranja" u _izuzetno_ statickom
>okruzenju kakvo je sa te strane SezamNeT? N diskova se mapira jednom, i...
Hm, statickom kazes? To sam i ja mislio dok nisam prvi put dosao u Sezam
i video svojim ocima ... :))) Salu na stranu, i bez osvrtanje na tacnost
pojedinih navoda :), SezamNET je nekada dok se zvao Sezam :) bio izuzetno
staticko okruzenje, ali u poslednje vreme to zasigurno nije i ne verujem
da ce biti ubuduce. Zelje korisnika rastu, ali se i menjaju - sto neumitno
mora naterati da se i sam sistem njima prema njima menja (naravno ako
zeli da se odrzi na trzistu :)
Na primeru nesrecnog CD-ROMa :) eto da kazem da je sada lako imati recimo
4 CD-ROM-a (celu Linux 3.0 slackware distribuciju :) dostupna korisnicima
kroz mrezu, a putem SezamNET-a i nama korisnicima koji mu pristupamo
putem modema. Samo kao primer.
>-> mnogo bolji za jednu mrezu ovakvog obima nego NetWare-ov IPX, po pitanju
> Izgleda da nisi upoznat sa najnovijim razvojima Novellovih timova, i
>generalno napretkom Ethernet tehnika...
Kojim?
Redovno pratim sve sto ima veze sa bilo kojim od IEEE 802.x podkomitetom,
bilo kroz IEEE publikacije, bilo kroz casopise ili pak RFC fajlove, no
izgleda da mi je nesto ipak promaklo? :)
Mada, generalno, ne vidim kakve sada tu veze ima Ethernet, koji je zaduzen
samo za najnizi (fizicki) pristup jednoj mrezi?
>NetBEUI overkill za mrezi sa jednim do dva segmenta kabla na _jednom_
>serveru. Osim toga, Netware mreze 'ladno mogu da rade i sa IP, kad routing
Pa sto se overkill-a tice evo neka posluzi jedan primer. Prijatelj, Alek-
sandar Trifunovic (verovatno ima i ovde ljudi koji ga znaju) je imao
za zadatak da jednu vec postojecu mrezu od 54 stanice i _jednim_ serverom
(jedna firma u N.Sadu) sa dve grane dovede u red. Elem, bio NetWare 3.12
koji je radio sasvim ok, ali se desavalo da dodje povremeno do zastoja u
radu. I mada je u autoexecu bio 'server.exe' :) a svi .ncf ovi pravilno
konfigurisani za 'samostalno dizanje', stalno je dolazilo do problema
kada se neki prin-job trebao ukinuti, promeniti privilegije nekom koris-
niku i sl, dakle nista sto se ne bi moglo krstiti 'ljudskim faktorom' :)
koji nije imao CNA zvanje a ni znanje :) sto je najcesci primer na ovim
nasim prostorima :(
Onda je Aca uradio bekap servera, stavio NT, konfigurisao ga sa NetBEUI,
vratio backup, iskopirao klijente po stanicama (54 kom :) a ostatak posla
ostavio za sutra (kreiranja korisnika i definisanje njihovih prava, optimi-
zaciju spoolera za stampanje i ostalih 'sitnica' :).
Medjutim, kada je sutra dosao - imao je sta da vidi: tip koji je bio tu
ranije zaduzen za 'administraciju' mreze, sve je to sam uradio i to
samo nakon par sati nakon sto je seo za NT server po prvi put u zivotu!
Toliko o EPP-u za jednostavnost administriranja NT-a, ali stvarno je
tako :) Niko od korisnika nije ni primetio da se odigrala neka promena
po pitanju performansi pre svega, a pedesetak stanica je ipak prilicna
cifra :) Od tada mreza radi lepo i pouzdano i ne verujem da ce se u vra-
cati na NetWare, a ako i budu uveli neke nove grane, eventualno ce dodati
jos jedan NT server i poterati NWLINK ili TCP/IP koji je standarno inko-
rporiran u NT, ili pak neki treci protokol koji se pokaze kao bolji :)
_________________________________________________________________________
Jeste, sve je to moglo i sa NetWare-om, pod uslovom da je bio pravilno
konfigurisan i da je bilo nekoga ko bi ga na propisan nacin administrirao.
I u mreze ne treba da se upusta onaj koji se ne razume.
-------------------------------------------------------------------------
Apsolutno se slazem. Ali sve to moze sa NT-om, bez da covek ima CNA zvanje
ili zvanje, dovoljno je da zna da se snadje u Windowsima, a jos ako je
imao ikakva iskustva sa Windows 3.11 time lakse. I sve radi podjednako
mocno kao i na NetWare-u. I mrezu moze da administrira neko ko radi u
njoj, bez da pre toga ide na neki kurs ili nesto tome slicno.
Licno mislim da je Novell to sa CNE, CNA i ostalim potrebnim znanjima :)
mnogo zamutio, cak vise nego sto je to potrebno da bi se nekom neupucenom
objasnilo zasto za jednu crvenu kartonsku kutiju sa par disketa i nekoliko
knjiga :) daje par hiljda dolara :)
Jednostavno receno, suvise je ukomplikovao svoj proizvod ne bi li od njega
napravio famu :) sto su na kraju i sami shvatili (na primer promenom
administratorskog meni interfrejsa sa NW 3.11 na 3.12 recimo). Ovo je na
mnoge ljude delovalo i jos uvek deluje odbojno i to je po meni dovoljan
razlog (kada se vec pojavila ozbljna konkurencija :) da se nesto menja
ako se zele zadrzati stari i dobiti novi kupci.
>-> oni koji su pisali VMS, dakle ljudi koji znaju posao i sigurno ne bi
> Svaka cast VMSu, ali ovdje se prica o PC _NOS_, a tu je NetWare
>dugogodisnji sampion.
Skidam kapu. Ali i vremena se menjaju, pa sa tim i NOS-ovi :) Nekada je
i DOS bio 'cool' danas smo svi svesni da ne valja ali ga svi imamo barem
na jednoj masini. U vreme kada je on nastajao nije bilo ni pomena o
32bitnim procesorima koje bi obican smrtnik mogao sebi da priusti.
Na kraju krajeva, Bill Gates se valjda na DOS-u i obogatio? :))
Medjutim i on je osetio da duvaju drugi vetrovi (ili ih sam stvara sto
je sasvim sve jedno :) i da je vreme karakter orijentisanih operativnih
sistema bili oni jedno-korisnicki ili mrezni gotovo sasvim izcezlo, odnosno
da pare leze negde sasvim drugde. A novac je ono sto pokrece svet :)
Nesumnjiva prednost koju je nudio NetWare je bila to sto je zahtevao mnogo
manje resursa na serveru, ali kako cena hardvera vise nije nikakav problem
od pre godinu-dve, a pogotovu sada, to vise i nije neka prednost.
Neznam kako se NT ponasa sa _jako_ velikim mrezama (broj korisnika >500)
sa mnogo grana, mostova, rutera, gejtveja, medjuserverskih brzih optic-
kih komunikacija i tome slicno (mada ima u sebi podrsku za sve protokole
i hardver koji su za tako nesto potrebni), mada je to nesto sto i sam
NetWare 4.x ne izdrzava bash sa lakocom. No, mislim da je trziste ovih
LANova kakvi se najcesce srecu u praksi dobrano zagrizeno od strane NT-a
i Microsofta i da ce Novell sigurno morati da izbaci neku novu verziju
koja ce ako nista drugo biti 3.12 sa lepsim (grafickim? :) interfrejsom
i za manje para, inace ... ko zna sta mu se moze desiti ...
(ko se ovde seti Lotus-a ... :)
>US Army ceka N godina da bi se svaki VMS dokazao, pri cemu je N vece od
>staza ovog najnovijeg DEC (parcijalno) proizvoda. IMHO, taj proizvod je
>sasvim dovoljno i MS da to u najmanju ruku udvostrucuje to vrijeme cekanja
>dok mu se ne prizna sigurnost.
Naravno da US Army ceka N godina, a i zasto ne bi kada proizvod dobije
barem dve-tri godine ranije nego sto to dobiju obicni smrtnici. Secam se
da sam pre neke dve-tri godine imao neku beta verziju Win95 na koja
je tada bila samo pod radnim nazivom 'Chichago' a Wallpaper joj je bila
slika one rampe kada su radovi na putu i pisalo je 'under construction' :)
E kada sam ja ko obican smrtnik i prosecno zainteresovan za Win novitete
tada to imao, onda mogu misliti kada je to bilo isporuceno americkom DoD.
U svakom slucaju svako ljudsko delo koje je rad hiljade i hiljade covek
sati je podlozno manjim ili vecim bubicama, koje se ne mogu otkriti ni
mnogostrukim testiranjima, ali ono sto je bitno je da je krenuto od dobre
i zdrave osnove, i sa ljudima koji definitivno znaju svoj posao, a ne da
se pristupilo krpljenju postojecih ideja i programa, sto bi se moglo odno-
siti na Win95. NT je nesto sasvim iz korena drugacije, cak i ako mu GUI
lici na 'stari' Windows :))
> Sto se tice .454, ako 486dx4/120 sa 16mb RAM, koji jedva pristojno radi
>sa Word7 i Schedule+ istovremeno nije haubica za komarca, ja ne znam sta je
>:).
Pa neznam, kako sam cuo, Microsoft je najavio verziju Worda za Linux,
pa ce mo onda moci da direktno uporedimo performanse ... :)
Mozda onda pocnemo da pljujemo i po Linuxu kao prevazidjenom i sporom,
sa sve ocima uprtim u neki Superux ... :))
pitanja.311evlad,
-> #293, calexY> poruke stigle bRez naših slova. ;>>> BTW, jel' u ovoj poruci ima istih
Y> ili se i meni dešava slično? ;)
Možda su utrefili interni kodni raspored sistema ;)
pitanja.312junior,
-> #255, dzaja> Ja procitam poruke isledeci put kad pozovem one nestanu!
> Zasto?
Ako hoćeš da ti ostanu nove, izloguj se sa bye /s.
pitanja.313space.ace,
-> #306, inferno\\* Glas za SDW 4 OS/2. ;>
Još jedan.
Još jedan.
Još jedan.
____________
Tri komada od mene :)
pitanja.314vcalic,
-> #310, sljubisic>> SQL je cini mi se pomenuo Vcalic, onako cisto informativno nabrajajuci
>> karakteristike jednog NT servera, neko je zatim upitao sta ta magicna
>> rec :) znaci, ja odgovorih, onda ispliva NetBEUI i eto sta ispade ... :)
Ne, ne, vcalic ovde nije pominjao SQL, mada se imenovani dosta bavi
inkriminisanim MSSQL serverom poslednjih dana ;)
Razmišljanje o klijent/server baziranom sistemu je sasvim druga stvar.
Jedno od rešenja koje bi se moglo pokazati kao efikasno je razvoj namenskih
aplikacija na obe strane, dakle klijent aplikacije koja bi predstavljala shell
BBS softvera i vrtela se na stanicama i servera koji bi se bavio manipulacijom
potrebnim bazama i izvršavao na serveru.
Vlada
pitanja.315bivanisevic,
-> #243, danilo> Bilo bi dobro da to bude novi SDW za WIN95!
Evo još jedan glas za SDW za WIN95.
pitanja.316banga,
-> #276, kant> od 2801961600, ali je gadno to sto je meni prilikom javljanja
> radio script koji je, jel'te, radio svoj posao i bas se trudio,
> sve dok
Isti slucaj :(
pitanja.317stefan,
Da li se to meni čini ili softver ne čuva sadržaj pada u slučaju prekida
veze? Malopre mi je veza pukla negde na početku prenosa i kada sam se vratio
ništa nije bilo sačuvano.
pitanja.318alien,
-> #282, nenad[] Kao što možeš da vidiš ima i različitih mišljenja. Ja lično ne
[] vidim ni jedan dobar razlog da prompt bude isti kao u DOS-u ili
[] kao na starom Sezamu. Niti je ovo DOS, niti su komande iste...
Pravo pitanje je: da li postoji i jedan (dobar) razlog da stari
'R:\>' prompt bude zamenjen novim?
pitanja.319alien,
-> #285, nenad[] Postojaće mogućnost izbora iz seta predefinisanih kolor šema.
Ovaj... rado bih napravio bar jednu :).
No, bitna pitanja:
Da li je moguće šaranje u porukama?
Ako slučajno jeste, da li će kolor šema uticati na to kako neko
vidi šarenu poruku?
pitanja.320alien,
-> #12, valex[] U skladu sa novom poslovnom politikom, anonimni korisnici nemaju
[] pristup konferencijskom rezimu.
Zvuči OK, ali je veoma bitno precizirati:
Da li nemaju nikakav pristup ili imaju read-only pristup?
pitanja.321bivanisevic,
-> #315, bivanisevicIzvinjavam se za duplirane poruke. Greškom sam poslao stari exec.
pitanja.322gerber,
-> #293, calexYR>*> poruke stigle bRez nasih slova. ;>>> BTW, jel' u ovoj poruci ima istih
YR>*> ili se i meni desava slicno? ;)
Slično čemu? ;)
pitanja.323babbage,
-> #299, ikordic>=>>=> Pitanje, bez imalo zlobe i navijanja: u čemu je *očigledna* prednost
>=>>=> rada BBS-a pod nekim Unix shell-om i pod nekom Win32 aplikacijom
U tome što je Unix OPERATIVNI SISTEM, a ne program sa ograničenjima
programa. Recimo, ne sviđa ti se sistem traženja fajlova. Znaš C?
Otkucaš programče, ULneš ga, kompajliraš ga i eto...
To važi za bilo šta. A što se tiče onoga da se "ljudi ne bi snašli",
može se bez neke veće frke (daleko manje posla nego što je bilo pra-
vljenje ovog programa) napraviti shell koji izgleda *apsolutno* isto
kao sadašnji Sezamov program. A sve je lakše, jednostavnije i pouz-
danije nego ovako.
Babbage
pitanja.324space.ace,
Kad će bre ta konferencija PC.OS (PCOS)????
Ajde, ne dajte da se zavlačimo po raznim grupama, oćemo
konferenciju!!!
Ne morate konvertovati staru, mada znam da to i ne radite, samo
otvorite novu, praznu. Jel' to toliko teško, bRE?!?
pitanja.325dzakic,
-> #319, alien> Da li je moguće šaranje u porukama?
Nije, esc karakter za boje je duboko ispod #32 i ne može se
uneti u poruku editorom (niti bilo čime :).
pitanja.326dzakic,
-> #305, supers> Pre svega, da se podrži SORov način naručivanja fajlova sa
> redirekcijom (;)
Privremeno je omogućeno i na ovaj način izvršiti ulaznu redirekciju,
zbog vertikalne kompatibilnosti.
pitanja.327mastermind,
Subject : jeste li vi opet nešto džarali sa modemima ????????
do sada je moj modem uvek prepoznavao kad se sezamov modem "javi",
a sad fino *iskulira* 40% javljanja :(((( i još 30% kad ne ispiše
ništa i kad se javi,i to je sve od onih 20% kad se sezam slučajno
seti da podigne slušalicu .....
vrlo efikasno, zar ne ? ;)
MasterMind
pitanja.328vstan,
-> #318, alien> Pravo pitanje je: da li postoji i jedan (dobar) razlog da stari
> 'R:\>' prompt bude zamenjen novim?
Groznog li novog prompta :(
pitanja.329vstan,
-> #318, alien> Pravo pitanje je: da li postoji i jedan (dobar) razlog da stari
> 'R:\>' prompt bude zamenjen novim?
Groznog li novog prompta :(
pitanja.330zurzul,
-> #304, stefan#> Užas ;))
UŽAS\>cd home
UŽAS\HOME\> :))
P.S. Prosto voliEm užas. (Ko je razumio, shvatiće...) :)
pitanja.331zurzul,
-> #313, space.ace#> Još jedan.
#>
#> Još jedan.
#>
#> Još jedan.
Od koga je treći ?
:)
pitanja.332spantic,
-> #323, babbage> To važi za bilo šta. A što se tiče onoga da se "ljudi ne bi snašli",
> može se bez neke veće frke (daleko manje posla nego što je bilo pra-
> vljenje ovog programa) napraviti shell koji izgleda *apsolutno* isto
> kao sadašnji Sezamov program. A sve je lakše, jednostavnije i pouz-
> danije nego ovako.
I manipuliše sa bazom poruka organizovanom u ORACLE-u pretpostavljam?
Izvinjavam se, ali jesi li ti radio neki iole ozbiljniji projekat
na UNIX-u?
pitanja.333vitez.koja,
-> #236, bivanisevic#=> Da li neko zna pun pozivni broj za Rovinj-Hrvatska?
Pozivni u okviru Hrvatske je 052 (izvor: ZQova lista od pre nekog
vremena), pozivni za Hrvatsku je (čini mi se) 385, znači odavde
do Rovinja bi trebalo da bude 9938552.
pitanja.334iznogud,
-> #323, babbage::> =>>=> Pitanje, bez imalo zlobe i navijanja: u čemu je *očigledna*
::> prednost =>>=> rada BBS-a pod nekim Unix shell-om i pod nekom Win32
:: aplikacijom
::
:: U tome što je Unix OPERATIVNI SISTEM, a ne program sa ograničenjima
:: programa. Recimo, ne sviđa ti se sistem traženja fajlova. Znaš C?
:: Otkucaš programče, ULneš ga, kompajliraš ga i eto...
Gluposti. NT je takođe OPERATIVNI SISTEM, Win32 console programi
su ravnopravni programi sa ostalim (Win32) programima. Takav program
može da koristi sve usluge NT API-ja. Sa druge strane, Unix shell je
takođe program, sa malom razlikom što ga pokreće jedan od onih
kako-se-već-zvaše-daemona. Dakle, sa jedne strane je _program_ koji
dočekuje korisnika, a sa druge strane je _program_ koji dočekuje
korisnika, ali se, eto, zove shell... Iz shell-a napisanog za rad
BBS-a korisnik ne bi mogao da izađe da nešto kompajlira, niti da zove
bilo kakav eksterni program, ako mu to sisopi nisu dozvolili. Jednom
reči, taj shell bi spolja bio nešto nalik Sezamu, i ja ni uz najbolju
volju ne vidim zašto je takvu stvar lakše pisati pod jednim OS-om, a
ne pod drugim.
Na strani Unix-a je, naravno, lepša virtualizacija terminala, ali
ne vidim to kao nešto epohalno. Čitao ono što ti korisnik šalje sa
scanf, getch ili nekom Win32 funkcijom, na kraju ti na isto izađe.
Protiv Unix-a je činjenica da isti takav Unix (pa ma koji on bio) ima
na svojoj mašini gomila hakera, spremih da ga razbucaju, dok BBS
softver može biti pisan specijalno za datu priliku, sa potpuno
sakrivenom unutrašnjom strukturom... Na kraju krajeva, za 6 godina
Sezama, niko ga nije razbio, zar ne?
:: To važi za bilo šta. A što se tiče onoga da se "ljudi ne bi snašli",
:: može se bez neke veće frke (daleko manje posla nego što je bilo pra-
:: vljenje ovog programa) napraviti shell koji izgleda *apsolutno* isto
:: kao sadašnji Sezamov program. A sve je lakše, jednostavnije i pouz-
:: danije nego ovako.
Onako, čisto za informaciju: kakve veze ima koncepcija koju si izložio
u prvom pasusu (otvoren sistem, šta ti se ne sviđa promeniš, pošto nas
je sve rodila majka programere), sa ovim što napisa gore, tj. da će
sve to da bude kao Sezam, ma neće primetiti ljudi razliku? Opet pitam,
koja je razlika između shell-a u Unix-u i Win32 console app, ako oba
programa spolja glume Sezam?
pitanja.335burazer,
Znam da ovo treba da ide u oglase, ali ako je moderator ponisti
necu imati nista protiv. Apelujem na dobre ljude, koji imaju sledece knjige
da mi pozajme na nedelju dana:
1.) Filozofija nauke, zbornik radova, NOLIT 1989. godine.
2.) Moderna eksperimentalna fizika i spoznajna teorija, Tomislav Petkovic
Skolska knjiga, Zagreb 1990. godine
HITNO !!! HITNO !!! HITNO!!! HITNO!!! HITNO!!!
unapred zahvalan Damir 160-293. mail me
pitanja.336andon,
-> #40, valex> Ne u ovom trenutku. Očekujemo da će UUCP da krene za koji dan,
> čim se završe dogovori sa administratorom FON-a.
Može li neka preciznija definicija izraza "za koji dan"
pitanja.337andon,
-> #276, kant> Nisi jedini. I meni su sve poruke proglašene za nove. Nije tako
> strašno, softver je brzinom svetlosti proglasio za nove samo poruke
> od 2801961600, ali je gadno to što je meni prilikom javljanja radio
> script koji je, jel'te, radio svoj posao i baš se trudio, sve dok
> nije pukla veza (na sreću vrlo brzo).
Ja sam još u vreme starog sw imao sličnih problema,pa sam odustao od
"komande" SEZAM i napisao jedan exec koji mi je radio stvar.
U vreme Dragišinog programa, "komanda" SEZAM je uglavnom dobro radila.
Sada ponovo ima problema pa je stari exec ponovo aktiviran, a izgleda
ovako:
exit ( dva puta exit izlazi iz bilo kog režima )
exit
who/c SKRIPT U TOKU
mail read >
co
join SEZAMNET
read obavestenja 010296- >
read pitanja 010296- >
read problemi 010296- >
read predlozi 010296- >
... itd, prema sopstvenim željama ...
exit
pad
do <d;
cle *.* <d;
exit
cls
Datme menjam prema zadnjem javljanju, i nemam nikakvih problema sa
neželjenim porukama
pitanja.338dturina,
<<KOJOTÖ>> A ko ste to vi, da izvinite na pitanju?
pitanja.339jegor,
-> #275, schef> STA DODAVOLA OVO TREBA DA ZNACI????????????
Dobro bre pile, kad ces ti malo da smanjis dozivljaj?
pitanja.340valex,
-> #278, teorist>> BTW, kolika će to svota (svotica) biti (mnogo pitam sad ?) i
>> koliko će biti ograničenje za dužinu poruke ?
Vrlo rado bih ti odgovorio odmah, ali sve zavisi od konačnog odgovora
sa provajderom. U svakom slučaju, suma je skoro zanemarljivo mala.
pitanja.341valex,
-> #305, supers>> Radi li se na otklanjanju problema sa postojećim OLRovima?
>> Pre svega, da se podrži SORov način naručivanja fajlova sa
>> redirekcijom (;)
>> Uvek zaboravim da ručno prepravim u <d; :(
Nema potrebe da ručno prepravljaš EXEC - dovoljno je da jednom
zameniš sve (;) sa <d; u fajlu SOR.STR.
pitanja.342valex,
-> #309, guta>> - Da li znate, ili makar pretpostavljate šta je uzrok
>> zvonjenju u prazno?
Vrlo dobro znamo - stare stanice. Naime, na svakoj stanici je
instaliran i rezidentni program koji je resetuje posle izvesnog
perioda neaktivnosti, što je neophodno zbog slučajeva zaglupljivanja
modema. Relativno često se desi da se stanica ne digne posle reseta,
tako da nije u stanju da "digne slušalicu".
>> - Da li se i vama to javlja kada zovete od kuće (zovete li?;)
Posle 4 dana neprekidno u redakciji veruj mi da nemam nikakvu želju
da vidim modem, a kamoli da ga upotrebim ;)
>> - Šta kažu ljudi iz pošte, kako uopšte funkcioniše taj
>> razdelnik?
"Razdelnik" radi bez problema, ali linije nisu najbolje. Često se u
pozadini čuje signal zauzeća, a nisu retki slučajevi i "konferencijskih"
razgovora.
>> - Može li se išta smisleno uraditi/popraviti u dogledno vreme?
Nismo se odlučili za unapređivanje stanica da ne bi bili primorani da
povisimo cenu pretplate. Međutim, situacija je odlučila umesto nas - svi
nodovi će u vrlo kratkom roku biti zamenjeni, bukvalno su dani u
pitanju. Ne, nećemo povisivati cenu pretplate :)
pitanja.343valex,
-> #320, alien>> Zvuči OK, ali je veoma bitno precizirati:
>>
>> Da li nemaju nikakav pristup ili imaju read-only pristup?
Nikakav. Naime, anonimnost je do sada omogućavala korisniku da piše
po konferencijama kako mu je volja - pošto ostali korisnici nisu bili u
mogućnosti da saznaju njegov identitet, nije morao da mari za sadržaj
poruka.
Ono što smatram vrlo bitnim na ovu temu je i provera koju smo
izvršili - otkrili smo par "nepostojećih" korisnika, koji od sada više
nemaju pristup sistemu.
pitanja.344guta,
-> #342, valex#> povisimo cenu pretplate. Međutim, situacija je odlučila umesto nas -
#> svi nodovi će u vrlo kratkom roku biti zamenjeni, bukvalno su dani u
#> pitanju. Ne, nećemo povisivati cenu pretplate :)
Vrlo lepo. Konačno odgovori koji mi se sviđaju. :)
BTW, čisto radoznalosti radi, kakva je (buduća) HW osnova SezamNet-a ?
pitanja.345mileusna,
-> #329, vstan>> Groznog li novog prompta :(
E baš nije tako. ;) Stvar ukusa, stvar ukusa, šta ćete
gospodo... Neko se buni, a neko je baš zadovoljan... O:)
P.S. Neko već reče, baš bi zbog toga trebalo uvesti SET
PROMPT, i u pravu je. ;)
pitanja.346djcorto,
-> #292, miob> "papirne" poste, ali je gorak ukus u ustima ostao. Smatram da
> bi neka mini-kvota bila pozeljna za urgentnu prepisku, a sve
> preko toga neka se naplacuje avansno, kako je valex vec
> nagovestio.
Sasvim saglasan. 20K mesecno svakom od nas je dovoljno, jer je
to dovoljno za mail. FTP i drugo i moraju vise da kostaju.
S tim u vezi, da li se planira uvodjenje mogucnosti registracije
raznih shareware programa koje svi koristimo?
I, uprkos razumljivom stavu Uprave da se nista od akcija
prethodnog Atari tima ne nastavi, smatram konferenciju Internet,
sa spanticem na celu, apsolutno neophodnom.
pitanja.347djcorto,
Kada vec sredjujete konferencije, moze li da se vrati sistem
davanja resign-ova sa prompta conf>> ? Ne vidim dobar razlog da
mora da se udje u conf, pa onda da resign. Ako dajemo resign na
teme, opet je malo nezgodno kucati temu po temu. Koliko se
secam, bese jednom resign *, pa je sistem pitao za svaku temu.
Znam da je u prethodnoj inkarnaciji bilo nezgodnih pitanja, tako
da se i za resign i za nastavak odgovaralo sa da ? Nesto u
smislu da li pratite i da li ne pratite ?
Da se ne bi svaka dva dana gubilo vreme na ovome, a gubice se
sve dok se konferencije ne ustale, usvajanje ovog predloga bi
povecalo efikasnost rada.
pitanja.348ikordic,
-> #315, bivanisevicRE: Glasovanje
=> Evo još jedan glas za SDW za WIN95.
Momak, izvini što je rep na tvoju poruku, ali jel' vi nesrećnici stvarno i
zaista očekujete da neko potroši dane i nedelje pišući OLR ili bilo koje
drugo parče softvera za slavu, zato što je neko dao "glas za"??? Kao, nema se
pametnijeg posla, pa možda ga/je pokrenemo glasanjem na akciju? Smešno,
vaistinu...
pitanja.349stefan,
-> #345, mileusna> E baš nije tako. ;) Stvar ukusa, stvar ukusa, šta ćete
> gospodo... Neko se buni, a neko je baš zadovoljan... O:)
Ma da...za bilo koju promenu na sistemu će se uvek naći par ljudi koji
će da je podrže. Sve i da se ukine chat javilo bi se par njih koji bi
naprosto bili oduševljeni tim potezom jer, eto, sad mogu mnogo lakše da
dobiju vezu a ovi što chatuju neka se nađu kod nekoga pa neka se ispričaju
;) Inače, interesantno je da nikome za ovih par godina rada sezama nije
palo na pamet da napiše za stari prompt "daj promenite ga, odvratan je" ;)
> P.S. Neko već reče, baš bi zbog toga trebalo uvesti SET
> PROMPT, i u pravu je. ;)
Da, uvede se set prompt, pa set zaglavlje pa set ovo, pa set ono...
Jedan sistem koji pretenduje da bude ozbiljan i da se razlikuje od onih
home-made BBSova bi trebao da teži određenom unificiranju i stvaranju
prepoznatljivog izgleda (bar što se tiče nekih osnovnih stvari - naravno
da treba prepustiti korisnicima da neke stvari podse onako kako njima
odgovara). Ovako će postojati razni totalno različiti prtomptovi, neko će
dobijati "Ć" u helpu tamo gde treba da stoji prompt, pa još bar dve vrste
zaglavlja itd...
pitanja.350basrak,
-> #341, valex> Nema potrebe da ručno prepravljaš EXEC - dovoljno je da jednom
> zameniš sve (;) sa <d; u fajlu SOR.STR.
Al' na koji način da pratim onda i net i pro? Tamo da ubacim switch /r koji
ovde ne radi, a ovde <d; što tamo ne radi...
pitanja.351basrak,
-> #343, valex>>> Da li nemaju nikakav pristup ili imaju read-only pristup?
> Nikakav. Naime, anonimnost je do sada omogućavala korisniku da
> piše po konferencijama kako mu je volja
A privatnim konferencijama odn. grupama?
pitanja.352bivanisevic,
-> #348, ikordic> Momak, izvini što je rep na tvoju poruku, ali jel' vi nesrećnici stvarno i
> zaista očekujete da neko potroši dane i nedelje pišući OLR ili bilo koje
> drugo parče softvera za slavu, zato što je neko dao "glas za"??? Kao, nema
> se pametnijeg posla, pa možda ga/je pokrenemo glasanjem na akciju? Smešno,
> vaistinu...
Nije za slavu i nije neko. Ukoliko uprava hoće da napravi dobar BBS (a ja
mislim da hoće) onda bi bilo normalno da ili napravi OLR ili da struktura
poruka bude takva da mogu da se koriste stari. Zar to nije logično?
pitanja.353dj.vlada,
Vidite, tek sada sam provalio kako da se svima napise poruka!! kako
to bese u exec-u, da nije:
conf join 1<conf write 2 i to je to zar ne?
pitanja.354ljubek,
dali neko zna kako da DOS-ov BLOCK DEVICE DRIVE dobije slovo (npr E:)
pitanja.355supers,
-> #343, valex>> Nikakav. Naime, anonimnost je do sada omogućavala korisniku da piše
A zbog čega anonimci nemaju pravo da čitaju konferencijske poruke drugih?
pitanja.357milosp,
DA LI JE NEKO SKORO POGLEDAO KOLIKO IMA PONISTENIH PORUKA U
M.OGLASIMA OD STRANE SYSADM I ZASTO IH JE TOLIKO?
JEL ON TU ZBOG NAS ILI MI ZBOG NJEGA????????????
DODUSE OVO JE VISE ZA UPRAVU SEZAM-A
pitanja.358vstan,
-> #346, djcorto> prethodnog Atari tima ne nastavi, smatram konferenciju
> Internet, sa spanticem na celu, apsolutno neophodnom.
Slazem se.
Medjutim, sudeci po odgovoru upravnika, za eventualne nove
konferencije treba sacekati 2-3 meseca, tj NVS (?)
pitanja.359hercog,
Ima li neke šanse da se vrate stari rezimei ili moram da pišem novi?
Sale
pitanja.360evlad,
-> #353, dj.vladaY> Vidite, tek sada sam provalio kako da se svima napise poruka!! kako
Y> to bese u exec-u, da nije:
Y> conf join 1<conf write 2 i to je to zar ne?
ERROR: Message corrupted,
cannot find indetification string '!Pozdrav, ....'
// nhf
pitanja.361msavkovic,
-> #352, bivanisevic┌┌┌ BBS (a ja mislim da hoće) onda bi bilo normalno da ili napravi OLR
┌┌┌ ili da struktura poruka bude takva da mogu da se koriste stari.
┌┌┌ Zar to nije logično?
Nije logično. Staro, tj. ovo zaglavlje sucks, znaš da će ga menjati,
i treba da ga menjaju.
Zar ne shvataš šta pišete ? Oću SDW ! ??? Kakav bre SDW, i šta ti imaš
da 'oćeš, ako autora mrzi (neisplativo mu) da ga pravi?
pitanja.362pingvin,
-> #353, dj.vlada:: Vidite, tek sada sam provalio kako da se svima napise poruka!! kako
:: to bese u exec-u, da nije:
:: conf join 1<conf write 2 i to je to zar ne?
A da ti probas malo da konsultujes help?
pitanja.363vitez.koja,
-> #343, valex#=> izvršili - otkrili smo par "nepostojećih" korisnika,
#=> koji od sada više nemaju pristup sistemu.
Šta je "nepostojeći korisnik", ako nije tajna?
pitanja.364valex,
-> #336, andon>> Može li neka preciznija definicija izraza "za koji dan"
Trenutno ne, čim budemo konkretizovali dogovore biće objavljano u
temi obaveštenja.
pitanja.365valex,
-> #344, guta>> Vrlo lepo. Konačno odgovori koji mi se sviđaju. :)
>> BTW, čisto radoznalosti radi, kakva je (buduća) HW osnova
>> SezamNet-a ?
Ono što je već instalirano je server Pentium/75 sa 32Mb RAM-a i
dva IBM diska od po Gb. Stanice će biti 486/100 sa 16 Mb, a svaka će
pogoniti po 4 noda. U sklopu promene stanica, na serveru će biti
instaliran i jedan 'mirror' disk, kao i DAT uređaj za backup, a izvršiće
se ponovno dizanje mreže, ovaj put sa UTP konektorima.
pitanja.366valex,
-> #351, basrak>> A privatnim konferencijama odn. grupama?
Svakako. Pretpostavlja se da ako neko primi "anonimusa" u grupu ima
razloga za to - ili zna ko je, ili imaju zajednička interesovanja po
pitanju tematike grupe.
pitanja.367valex,
-> #363, vitez.koja>> Šta je "nepostojeći korisnik", ako nije tajna?
Korisnik koji je dao lažne podatke - na telefonu i adresi koju je dao
u podacima ne postoji takva osoba, niti je ikada bila.
pitanja.368valex,
-> #346, djcorto>> I, uprkos razumljivom stavu Uprave da se nista od akcija
>> prethodnog Atari tima ne nastavi, smatram konferenciju
>> Internet, sa spanticem na celu, apsolutno neophodnom.
U konferenciji KOMUNIKACIJE otvorene su teme koje bi trebalo da
zadovolje pomenutu tematiku.
pitanja.369crncic,
-> #350, basrak>> Al' na koji način da pratim onda i net i pro? Tamo da ubacim switch /r
>> koji ovde ne radi, a ovde <d; što tamo ne radi...
U nekoj temi ja rekoh, umesto (d;) i <d; (EVlada doduše kaže da ne
radi) staviti & pa neće biti problema ni ovde, ni tamo ;)
Što se tiče sviča /r, ne vidim da se ovaj softver buni po tom pitanju.
pitanja.370banga,
Subject: autoexec + 5 pitanja
Kako da DL sistemski autoexec? Hocu vrlo malo da ga izmenim
1. Uzgred zasto po prenosu (uspesnom) pad-a ne radi "implied" seenall
i pad clear <d
2. Definitvno provereno Crush Recovery kod TM4.20 radi za UL, za DL ne
(probano sa padom i datotekama iz poruka)
Imam setovan CR, nemam FileNameGuessing, kod 'starog' Sezama je radilo,
a radi i kod PRO, sa istim TM :)
3. Zasto ovo ne radi:
Conf:KOMUNIKACIJE.9» re 280196 /a &
Ne postoji tema sa brojem 28.
Sintaksa: CONFERENCE READ [tema[.n1-n2]] [autor] [datum1-datum2]
[/a] [/g] [/r] [/t] [/i]
4. Kada pukne izvrsavanje execa na pola, ostatak execa se Ne
izvrsi. Ranije je bilo da bez obzira na pucanje veze exec se izvrsi.
5. Zasto ima veze izvrsenje autoexeca sa brzinom konektovanja?
pitanja.371nenad,
-> #239, vstan>> Kada ce biti moguc selektivni konferencijski ignore..?
>
> I nas interesuje.
10000 korisnika
* 256 konferencija
* 32 teme
* 256 karaktera za ignore listu
--------
20971520000 bajtova = približno oko 21 gigabajt
Odgovor bi dakle otprilike glasio - onoga trenutka kada budemo
imali nekih 21 gigabajta na serverovom disku sa kojima ne budemo
znali šta da radimo...
Umesto selektivnog konferencijskog ignore-a biće uskoro uvedena
novina koja će, po našem mišljenju, zadovoljiti 90% potreba za
nekakvim kompleksnim ignore-om. Naime, biće omogućeno da se u
pojedinim konferencijama setuje fleg koji će značiti da u njima
ne važe ignore-ovi. Tako će biti moguće da se ignore-ovi isključe
samo u stručnim konferencijama i sl.
To je otprilike nivo do koga će se ići na samom BBS-u kako brzina
i efikasnost ne bi bili dovođeni u pitanje. Kompleksnije ignore
odluke i selekcije će biti ostavljene za off-line programe.
pitanja.372nenad,
-> #240, vstan> Da li se predvidja dodavanje novih prikaza u Who listi ?
> Dakle kao sto je bilo u dragishinom sw-u - broj noda i
> konektovana brzina.
Zaista ne razumem zašto bi nekoga zanimalo na kom nodu i na kojoj
brzini se neko drugi ulogovao na sistem!? Čak i da ponekog
zanima, to je svakako za većinu suvišna informacija.
> Nece valjda sve novine da se svedu na komentar, who /c ?
Ako neko i želi da svetu saopšti podatke o broju noda na kome je
i na kojoj je brzini može da sredi skript koji će to da mu pri
svakom logovanju upiše u who listu. :)
Zašto misliš da će sve novine da se svedu na who /c i zašto
misliš da je tako nešto prioritetno? Šta bi još voleo da vidiš u
who listi?
pitanja.373nenad,
-> #253, mikrom> osim datuma početka članstva daje i informacija o
> datumu/vremenu poslednjeg poziva. Jer pre nego što
> nekom šaljem mail volim da pogledam ima li to smisla.
Datum poslednjeg poziva možeš da vidiš sa user /e xxxx, a za
situacije "ima li smisla slati mail" je predviđen MAIL INFO.
Takođe, ako je onome kome šalješ mail istekla pretplata ispisaće
ti se obaveštenje o tome.
pitanja.374nenad,
-> #267, vstan>> Od nocas je uvedena jedna novina u chat-u. :)
> Umesto da se radi na sredjivanju pouzdanog rada sistema,
> eto na cemu se radi.
Novina koja je uvedena je zahtevala oko 15 minuta za
osmišljavanje koncepcije (obavljeno u tramvaju) i 15 minuta
programiranja (obavljeno u slobodno vreme, na dobrovoljnoj
bazi, u pauzi za ručak, uz hamburger) i ni na koji način nije
ugrozila redovne i prioritetne poslove na Sezamu.
Kada radimo samo na internim promenama i obezbeđivanju sistema
traže se nove komande, opcije, novi WHO... Kada uvedemo nešto
novo, nešto što boravak na Sezamu treba da učini prijatnijim i
interesantnijim, onda smeta što ne "radimo na sređivanju
pouzdanog rada sistema".
Šta god da se uradi uvek će se naći neko kome će to da smeta, ko
će da zameri što nije urađeno nešto drugo - a neko će da zakera
šta god da se uradi. :(
pitanja.375nenad,
-> #273, kum.djole> Predmetna novina je totalno beskorisna, a deluje prilično
> zbunjujuće. Žalosno je i to što su se pojedini 'intelektualci'
> (na stranu to što ih ja zaista smatram takvima) doslovce
> _primili_ na 'to' pa tako iz gušta vrše nakazotine po chatu..
Beskorisna je koliko i sam chat. Lično mislim da je novina unela
dosta živosti u chat, da je u njega unela novu dimenziju i da je
kod gotovo svih prihvaćena sa, u najamanju ruku, odobravanjem.
Ako se ispostavi da ta novina smeta osetno većem broju korisnika
od 2 koliko se do sada pobunilo, organizovaćemo glasanje da li da
je ukidamo ili ostavimo. Do tada, zgodno će doći, a podsetio bih i
da CHAT IGNORE važi i za te $-poruke.
pitanja.376cdragan,
-> #370, banga
> 2. Definitvno provereno Crush Recovery kod TM4.20 radi za UL, za DL
> ne (probano sa padom i datotekama iz poruka)
Definitivno probano i sve definitvno bez greške radi ...
P.S.
Doduše, verzija TM-a koju ja koristim je 3.01, ili
što bi kiki rekao tri_tačka_nula_jedan :)))))
pitanja.377stefan,
-> #375, nenad> Beskorisna je koliko i sam chat. Lično mislim da je novina unela
> dosta živosti u chat, da je u njega unela novu dimenziju i da je
> kod gotovo svih prihvaćena sa, u najamanju ruku, odobravanjem.
Jest, unela je živosti prvih 5 minuta dok sam pogledao kako radi i
zapitao se čemu to uopšte služi :) Sve fore sa dotičnom naredbom ispucaš
za tih 5 minuta i posle se samo nerviraš zbog par kretena koji se
iživljavaju sa time :( Lepo je što je pokušano da se uvede nešto novo i
zanimljivo ali je*i ga, ovaj put nije uspelo što ne znači da sledeći put
neće :)
> Ako se ispostavi da ta novina smeta osetno većem broju korisnika
> od 2 koliko se do sada pobunilo, organizovaćemo glasanje da li da
> je ukidamo ili ostavimo. Do tada, zgodno će doći, a podsetio bih i
> da CHAT IGNORE važi i za te $-poruke.
Evo ga još jedan ;) A hoće li biti glasanja i za prompt? O;) A što se
tiče mail ignore-a u ovm slučaju bi trebao da bude 256kB a ne bajtova ;)
pitanja.378kum.djole,
-> #375, nenad>> Ako se ispostavi da ta novina smeta osetno većem broju korisnika
>> od 2 koliko se do sada pobunilo, organizovaćemo glasanje
Aha, znači sad je to glasanje usvojeno kao relevantno ?
Ako korisnicima nešto smeta na sistemu, mogu da glasaju,
a ako bi nešto rado voleli da vide, ma ko ih .. ;)
Evo meni smeta još jedna novina - nenajavljeno pucanje veze.
Lepo je što ste to uveli, veza se brzo oslobađa, sistem više
nije toliko opterećen. Samo ne sviđa mi se što pukne baš onda
kad ne treba. :( Ako može da se sredi da pukne tek kad ispišem
exec ili skinem pad, bilo bi dobro. Recimo "Pucanje veze, Da/Ne?".
Predlažem da glasamo.
pitanja.379dturina,
Izgleda da cu pre na GRIJATRIJU nego sto cu da obijem SEAM. Pravo je
uzivanje osluskujuci zvonjenje u prazno.
pitanja.380dturina,
<<KOJOTÖ>>
pitanja.381cdragan,
-> #370, banga
> 2. Definitvno provereno Crush Recovery kod TM4.20 radi za UL, za DL
> ne (probano sa padom i datotekama iz poruka)
Definitivno probano i sve definitvno bez greške radi ...
P.S.
Doduše, verzija TM-a koju ja koristim je 3.01, ili
što bi kiki rekao tri_tačka_nula_jedan :)))))
pitanja.382superhik,
Ko moderiše datoteke ?
Hoće li uskoro doći neki novi fajl !?
pitanja.383severian,
-> #372, nenad> Zašto misliš da će sve novine da se svedu na who /c i zašto
> misliš da je tako nešto prioritetno? Šta bi još voleo da vidiš u
> who listi?
Ja bih voleo u who listi da vidim site sa koga se zove. Dakle, MODEM
za modem server, LOCAL za lokalnu vezu i, kada jednog dana proradi telnet,
adresu sa koje je uspostavljen telnet. Takođe, ali ovo je već subjektivno,
voleo bih da boje u who listi budu podešene onako kako je to Fancy već jednom
uradio. Logično i lepo.
pitanja.384severian,
-> #373, nenad> situacije "ima li smisla slati mail" je predviđen MAIL INFO.
Samo da pohvalim ideju za MAIL INFO. Odlično...
pitanja.385supers,
-> #370, banga>> Kako da DL sistemski autoexec? Hocu vrlo malo da ga izmenim
Pretpostavljam da imaš neki svoj, a hteo bi da se vratiš na sistemski?
Na starom softveru je trebalo auto del, pa bi važio sistemski, i auto dow.
Probao?
>> 3. Zasto ovo ne radi:
>> Conf:KOMUNIKACIJE.9đ re 280196 /a &
Prvo, ne možeš istovremeno da zadaš i datum i čitanje _svih_ poruka, /a .
Drugo, prvi argument treba da bude broj teme. Možda bi radilo
re * 280196 za sve teme.
pitanja.386bivanisevic,
-> #361, msavkovic> Zar ne shvataš šta pišete ? Oću SDW ! ??? Kakav bre SDW, i šta ti imaš
> da 'oćeš, ako autora mrzi (neisplativo mu) da ga pravi?
Jel' tebe to autor SDW-a ovlastio da ga to zastupaš ovde? Uostalom ne mora
SDW nego neki OLR za Win i šta tebe briga šta mi hoćemo. Jesi li se to nešto
našao pogođen?
pitanja.387dj.vlada,
-> #360, evlad=> Y> Vidite, tek sada sam provalio kako da se svima napise poruka!! kako
=> Y> to bese u exec-u, da nije:
=> Y> conf join 1<conf write 2 i to je to zar ne?
=>
=> ERROR: Message corrupted,
=> cannot find indetification string '!Pozdrav, ....'
=>
=>// nhf
Sta bi ovooooo! Da nije to odgovor ;((((
pitanja.388dj.vlada,
-> #362, pingvin=> :: Vidite, tek sada sam provalio kako da se svima napise poruka!! kako
=> :: to bese u exec-u, da nije:
=> :: conf join 1<conf write 2 i to je to zar ne?
=>
=> A da ti probas malo da konsultujes help?
A gde je taj HELP!?????
pitanja.389pingvin,
-> #388, dj.vlada:: A gde je taj HELP!?????
Probaj da otkucas HELP u komandnoj liniji na Sezamu...
pitanja.390banga,
-> #376, cdragan> Definitivno probano i sve definitvno bez greske radi ...
E nateraces me da vidim u cemu je problem, tipujem da kad sledeci put
posle pucanja napravi ponovo isti pad (ups. net) ne stavi isto vreme :)
Mozda 3.01 tu guta, ali 4.20 nece.
pitanja.391banga,
-> #381, cdragan> Definitivno probano i sve definitvno bez greske radi ...
>
> P.S.
> Doduse, verzija TM-a koju ja koristim je 3.01, ili
> sto bi kiki rekao tri_tacka_nula_jedan :)))))
Dobro, ne moras bas dva puta da mi poturas tri_tacka_nula_jedinica :)
pitanja.392banga,
-> #385, supers> Na starom softveru je trebalo auto del, pa bi vazio sistemski,
> i auto dow. Probao?
Probao auto re & kaze:
Koristite sistemski autoexec ili tako nesto. Probacu auto dow direktno.
Nadam se da auto send/write radi. Moracu da prostudiram help
>>> 3. Zasto ovo ne radi:
>>> Conf:KOMUNIKACIJE.9d re 280196 /a &
Radi ovako, provalio sam konacno:
Conf:KOMUNIKACIJE.9d re 280196- /a &
Cita od 280196 do kraja :)
pitanja.393peri,
-> #372, nenad>> Da li se predvidja dodavanje novih prikaza u Who listi ?
>> Dakle kao sto je bilo u dragishinom sw-u - broj noda i
>> konektovana brzina.
>
> Zaista ne razumem zašto bi nekoga zanimalo na kom nodu i na
A eto ipak nekog zanima :)
> kojoj brzini se neko drugi ulogovao na sistem!? Čak i da
> ponekog zanima, to je svakako za većinu suvišna informacija.
Ako većina tako misli, ja ću se svrstati u "manjinu", jer zašto bi
nekog bolila glava od dodatnih informacija.
Meni se također dopala dragishina inovacija u WHO listi, kao i ova
sa komentarom. Možda zvuči malo perverzno dodavati novi svič u WHO
komandi ali eto mene bi to obradovalo. Recimo swič za one koje bi
hteli i taj podatak. Pa ko voli nek izvoli.
A slažem se da i bez toga možemo živeti. :)
pitanja.394mileusna,
-> #370, banga>> Kako da DL sistemski autoexec? Hocu vrlo malo da ga izmenim
AUTO SHOW >
PAD DOWN
ili:
AUTO EDIT
...pa ga edituješ na licu mesta, u Sezamovom editoru. Sa
AUTO WRITE počinješ da ga pišeš od nule. :)
pitanja.395mileusna,
-> #376, cdragan>> Definitivno probano i sve definitvno bez greške radi ...
>> Doduše, verzija TM-a koju ja koristim je 3.01, ili
>> što bi kiki rekao tri_tačka_nula_jedan :)))))
Definitivno neko reče da Crash Recovery radi sas trojkom,
ali sas četvorkom ne dela. :) A za divno čudo, velika većina
nas smrtnika ima četvorku. ;)
pitanja.396mileusna,
-> #383, severian>> Ja bih voleo u who listi da vidim site sa koga se zove. Dakle,
>> MODEM za modem server, LOCAL za lokalnu vezu i, kada jednog dana
>> proradi telnet, adresu sa koje je uspostavljen telnet.
Ovo vredi, doduše tek kada se uvede telnet. Za sada i nema
potrebe ubacivati u kod:
IF User="valex" OR User="nenad" OR ... THEN "Local" ELSE "Modem" ;)
pitanja.397mileusna,
-> #390, banga>> E nateraces me da vidim u cemu je problem, tipujem da kad sledeci
>> put posle pucanja napravi ponovo isti pad (ups. net) ne stavi isto
>> vreme :)
Probaj da DL-uješ nešto iz DIR-a, pa ćeš videti da ni onda
Crash Recovery ne šteka... :)
BTW, samo da napomenem da je pri UpLoadu sve u redu čak i kod
nas smrtnika što koristimo TM Version 4.xx. :)
pitanja.398schef,
-> #389, pingvin=-> Probaj da otkucas HELP u komandnoj liniji na Sezamu...
A imaš i quick help u coloru (samo ako imaš ANSI) sa ALT+H.
Srleř
pitanja.399banga,
-> #394, mileusna>>> Kako da DL sistemski autoexec? Hocu vrlo malo da ga izmenim
> AUTO SHOW >
> PAD DOWN
Ovo gore sam hteo jer obozavam da ga imam kod mene. Ali na komandu
auto re & (probacu ovo gore koje je autenticno, mada ovo moje treba
da su sinonimi. Sto ti je navika :)
kaze mi covek:
Koristi sistemski autoexec, BRE!!
i ostavi pad (net?) prazan :(
pitanja.400banga,
-> #394, mileusna> AUTO SHOW >
> PAD DOWN
Proradilo mi je ovako. Radi ustvari i onako, kako sam pisao auto re &,
ali me je zbunjivala poruka :)
pitanja.401superhik,
-> #381, cdragan=:> Definitivno probano i sve definitvno bez greške radi ...
Bogami ovde nas ima više kojima ne radi...
pitanja.402ikordic,
-> #365, valexRE: Multitasking
=> dva IBM diska od po Gb. Stanice će biti 486/100 sa 16 Mb, a svaka će
=> pogoniti po 4 noda. U sklopu promene stanica, na serveru će biti
Koji OS će multitaskovati te četiri "stanice", to su i dalje DOS TP
aplikacije?
pitanja.403babbage,
-> #334, iznogud>=>> Gluposti. NT je takođe OPERATIVNI SISTEM, Win32 console programi
>=>> su ravnopravni programi sa ostalim (Win32) programima. Takav program
>=>> može da koristi sve usluge NT API-ja. Sa druge strane, Unix shell je
>=>> takođe program, sa malom razlikom što ga pokreće jedan od onih
Jeste, ali ako napišeš aplikaciju za NT, da li možeš iz nje
da kompajliraš svoj program?
>=>> Onako, čisto za informaciju: kakve veze ima koncepcija koju si izložio
>=>> u prvom pasusu (otvoren sistem, šta ti se ne sviđa promeniš, pošto nas
>=>> je sve rodila majka programere), sa ovim što napisa gore, tj. da će
Ima veze. Unix slučajno ima za sobom 20tak godina iskustva sa
bezbednošću sistema - ti možeš da ULneš svoj source na Osmeh,
recimo, i da ga iskompajliraš, ali ćeš malo teže da ga i obo-
riš (dobro, sad...Osmeh ;) : sz /etc/passwd... ali valjda shva-
taš šta hoću da ti kažem)
>=>> koja je razlika između shell-a u Unix-u i Win32 console app, ako oba
>=>> programa spolja glume Sezam?
Pa u tome što možeš da odabereš drugi shell kao default, pa
u njemu da radiš kako ti se sviđa. Onda bi instaliranje raznih
demona bilo sitnica, mogao bi da imaš makar lokalni, sistemski
WWW (zamisli da imaš svoj lep home page umesto resumea), pa
gopher, pa news...
...a ništa se ne bi izgubilo jer bi useri i dalje mogli da ko-
riste shell koji bi imao funkcionalnost starog Sezama B)
Babbage
pitanja.404dj.vlada,
-> #389, pingvin=> :: A gde je taj HELP!?????
=> Probaj da otkucas HELP u komandnoj liniji na Sezamu...
Ma nisam mislio na to!!! A kada ce da salju uputstva, jeste da znam sada da
rukujem, ali
ipak, ne znam sve sto sistem moze da pruzi!!!???
pitanja.405evlad,
-> #387, dj.vladaY> Sta bi ovooooo! Da nije to odgovor ;((((
Joke, pa stoji lepo NHF :)
Imaš help na sistemu ... koristi ga
pitanja.406atech,
-> #403, babbage> Ima veze. Unix slucajno ima za sobom 20tak godina iskustva sa
> bezbednoscu sistema - ti mozes da ULnes svoj source na Osmeh,
Bas zbog svoje otvorenosti unix je uvek bio veca rupa po pitanju
sigurnosti od svakog BBS softvera koji predstavlja zatvoreni shell
daleko od operativnog sistema i gde potencijalni haker moze da se
osloni na lose konfigurisan bbs (fatalni primer bimodema koji je
tako zloupotrebljavan na ovim prostorima), gresku programera koji je
pisao softver ili na neodgovornost sysadm-a. Sva tri izvora
potencijalnih upada moguce je mnogo lakse zatvoriti nego
administrirati otvorenu unix masinu gde se svakim danom otvaraju
nove i zatvaraju stare sigurnosne rupe i gde svaki klinac citajuci
doc-ove sa hakerskih bbs-ova moze da napravi rsum...
poz, Blagoje.
pitanja.407diag,
-> #357, milosp-> DA LI JE NEKO SKORO POGLEDAO KOLIKO IMA PONISTENIH PORUKA U
-> M.OGLASIMA OD STRANE SYSADM I ZASTO IH JE TOLIKO?
Oduzmite gumicu od SySadama :))