knjizevnost.102ndragan,
-> #87, veca/ p.s. Nemoj svađu ovde da mi prenosite ;))
Preći će mečka i pred druga vrata... :)
Bue_ Ndragan
knjizevnost.103dr.grba,
-> #94, hose>> Sećam se da sam čitao njegovu knjigu pre jedno 8. godina,mogu ti
>> reći da je strava.Gde se samo čovek seti svih tih bizarnosti i
>> gadosti ;)
E, pa Harms je glavom platio svoje delo...
>> Pošto nisam nikada uspeo da nađem tu knjigu ,baš bi
>> mogao da počneš da ubacuješ njegove priče...
Pokušaj da nađeš knjigu u ediciji "Reč i misao" (one poznate crvene,
broširane). Doštampana je pre dve-tri godine. Ja sam sebi kupio samo
jedan primerak (:
>> Nadam se da nisam jedini kome se sviđa čika Danil Harms.
Nisi jedini (:
knjizevnost.104dr.grba,
-> #99, novim>> :))). (Prevešću vam ovih dana, ako stignem, nešto neprevedeno i
>> poslati ovamo, ok?)
Uradi to i kod mene imaš doživotni kredit.
knjizevnost.105novim,
-> #104, dr.grba
Danil Harms:
CIRKUS PRINTINPRAM
(Neverovatna predstava. Nov program)
Sto krava,
Dvesta dabrova,
žetristo dvadeset
Učenih mačaka
Prikazaće četrdeset
Izvanrednih
Tačaka.
žetiri hiljade petlova
I četiri hiljade ćurana
Odjednom
Izripava
Iza četiri paravana.
Dve svinje
Otplesaće polku.
Klovn Pećka
Udariće klovna Koljku.
Klovn Koljka
Udariće klovna Pećku.
Učeni papagaj
Poješće usoljenu
Cvećku.
žetiri tigra
Pošoraće se s četiri lava.
Izaći će Ivan Kuzmič
S pet glava.
Hohlov ljudina
Podiže zubima slona.
Gase se lampe,
Rasipa mesečina.
Zasijaće pod kupolom
Električna zvezda.
Učene lastavice
Saviće zlatna gnezda.
Grunuće muzika,
U cirkusu se smrkava...
Na tom se, drugari,
Predstava
Naša
S v r š a v a.
1941.
ps: Dopuna uz poruku 6.99:
Harms je optuživan za "štetočinsko delovanje u dečjoj
književnosti", ali su zapravo zvanično bili on i njegovi
prijatelji optuženi (i kao takvima im se izgubio trag) za ovo
(citat): "stvaranje monarhističke organizacije u oblasti dečje
književnosti"! (Svaka sličnost ovog Printinpram cirkusa sa našim
je slučajna, naravno... Ovo je, izgleda, poslednja stvar koju je
Harms napisao neposredno pred hapšenje.)
knjizevnost.106dr.grba,
-> #105, novim>> Na tom se, drugari,
>> Predstava
>> Naša
>> S v r š a v a.
>> ...
>> je slučajna, naravno... Ovo je, izgleda, poslednja stvar koju je
>> Harms napisao neposredno pred hapšenje.)
Kao da je naslutio...
Ne mogu da ne prokomentarišem: čitajući ovo, imao sam snažnu
asocijaciju na cirkus doktora Volanta u knjizi "Majstor i Margarita".
Kao da je tim nesrećnim ljudima cirkus bio jedino objašnjenje za ono
što im se zbilja dešavalo...
BTW, Novice, imaš li kakvih podataka kako se desilo da je Harmsov
materijal sačuvan? Zna se da je onaj sistem bio savršen u zatiranju
tragova, ako treba i tri kolena unazad...
knjizevnost.107novim,
-> #106, dr.grba" kako se desilo da je Harmsov materijal sačuvan? Zna se da je onaj
" sistem bio savršen u zatiranju tragova
Harms je počeo sredinom dvadesetih, a već oko 1930. njega počinju da
napadaju (po običaju, suviše revnosne netalentovane gnjide-šlihtare)
i to se poklapa s prvim velikim talasom tzv. čistki (1929-1932).
Tokom tridesetih on pomalo štampa, negde do 1936, s promenljivim
uspehom, ali zna da, otkad je 1930. bio napadnut u jednom tekstu u
nekom partijskom listu kao autor "poezije klasnog neprijatelja",
treba da se čuva. Objavljuju ga (ali retko) ponegde u nekom časopisu
za decu, i javno je skoro mrtav. U ta vremena on svoje stvari piše
na cedulje koje deli prijateljima i poštovaocima. Odatle je nešto
sačuvano, kao i neke od njegovih radnih beležnica (koje su, nekim
čudom, preživele; ne zna se tačno kako; u vreme kad sam se bavio
Harmsom, pre 15-ak godina, nije u interesu bilo tih "čuvara
rukopisa" da odaju svoj identitet; danas se verovatno može ući u
trag). - Možda je imao i neko razvijenije čulo za deljenje svojih
stvari (sluteći da će ona tako preživeti) i otud što mu je majka
bila andragog - bavila se ženama koje su prošle zatvore. Bog bi znao.
žudna je Rusija.
I - velika. Iako je žeka bila kao Udba ("sudba"; ili kao Ozna - "sve
dozna"), bilo je - kako obično biva sa birokratizovanim i na svoj
način korumpiranim službama - i nekih margina za sklanjanje. Tako
je u vreme žestokih čistki (kad su se komšije potkazivale; to uvek
biva tako) u Rusiji praktikovan i tzv. odlazak u narod: odeš, nekud
gde te niko ne zna, podmažeš lokalnog šefa da te primi za radnu
snagu u nekom kolhozu, on garantuje lokalnoj žeki da si pod njegovim
nadzorom - i nastaviš pod novim imenom. Dabome, sa starim životom
(porodicom, prijateljima, mestom boravka) si sve prekinuo.
Solženjicin navodi da je nekoliko miliona ljudi tako "odlazilo u
narod" u vreme staljinističkih pomama. (Podatak je važan za
zasnovanost ekonomskih tumačenja zašto su Staljinu bili potrebni
logori. Ne samo kao sredstvo represije, što su u prvom redu bili,
nego i za velike radove, besplatna radna snaga koju si mogao da
držiš na malo hrane i vode. Ako si, dakle, "pobegao u narod",
postajao si neka vrsta roba na nekom kolhozu. Preživeo jesi, po cenu
koja je, naravno, za tebe skupa, za kolhoz-sistem jeftina. Mračno.
Ipak, nije daleko od istine ni da modusi ovog rata kod nas - gde se
zvanično ili "nije" ratovalo ili "malkice" tek ratuckalo -
predstavljaju jedan od najjeftinijih načina rata. Potrošno i jeftino
ljudsko meso. Ono koje ne bi u rat - pa, zadovoljiće se mrvom
hleba. S par maraka tzv. plate. Nejasnost i besmislenost ratova kod
nas je režim vrlo vešto dozirao za potrebe dobijanja jeftine radne
snage. - Udaljih se načisto od teme, sorry.)
ps: Ne mogu da nađem "Radovo" izdanje Harmsa ("Reč i misao" biblioteka;
otišlo mi nekud). Ako neko ima, i ako mu nije teško, neka mi u mail
baci sadržaj - spisak priča; ne prevodi mi se već prevedeno; za
Sezam samo premijere Harmsa :).
- Evo, u sledećoj poruci pesmuljak o tome kako nestaju ljudi.
knjizevnost.108novim,
-> #106, dr.grba
Danil Harms:
IZ KUĆE JE IZIŠAO žOVEK
Iz kuće je izišao čovek
Sa štapom i prebačenog džaka.
I na daleki put,
I na daleki put
Krenuo je on nekuda pešaka.
Išao je sve pravo i napred
I sve ispred sebe pogledom bdeo.
Nije spav'o, nije pio,
Nije pio, nije spav'o,
Nije spav'o, nije pio, niti jeo.
I kad odjednom, kroz šibljak,
Zašao je u šumu, na crno mesto.
I istog je trena,
I istog je trena,
I istog je trena načisto nest'o.
Ali, ako bi se slučajno zbilo
Da na njega negde naletite,
Tada što brže,
Tada što brže,
Što brže nas o tom izvestite.
1937.
(ps: Harms je imao ono što se zove - apsolutni sluh. Moji prevodi su,
naravno, daleko, daleko od zvuka originala. Kad se ova pesma o tome
kako nestaju ljudi pročita u originalu, glasno, ostaje zaista utisak
struganja vilicama i škrgutanja zubima.)
knjizevnost.109darone,
-> #98, dcolak>> Kakve veze ima moj negativan odnos prema smeću sa smećarima? Tjah,
>> trebalo bi da negiramo sve one doktore koji, ta, recimo popravljaju
>> ljudima zube.
Ima apsolutno veze - zubari su (većinom ;) ljudi koji iza sebe imaju godine
školovanja, i nikako se ni za jednog zubara ne može reći da je, recimo,
nepismen. To se za nekog smećara sa sigurnošću može reći (iako je nepismenost
radikalan pojam, mogao sam da kažem i neobrazovanost, ali nisam hteo da te
zbunjujem - u prošloj poruci nikako da ukapiraš u ćemu se radi ;)))
Meni se relacija sa smećarem izuzetno dopala - zato sam je i upotrebio.
E, molim lepo, smećar nikada neće (baš zbog svoje neobrazovanosti) reći za
neku pesmu da mu se ne dopada iz razloga "tog i tog, pesničke slike te i te",
na kulturološki visokom nivou (čitaj rečnik nije akademski), već će reći
(otprilike): "To bre sranje kakvog nema". Na jednom javnom mestu, kakav je
Sezam, takvim rečenicama jednostavno nema mesta. Ili se možda ne slažeš?
A mislim da ti, iako ne koristiš takav rečnik, autorima pesama ne daješ
kvalifikacije na visokom nivou (što za tebe smatram da bi trebalo). Tvoje
poruke _jesu_ uvredljive (rekoh li ti to već?), i, ako ih ti tako ne osećaš,
veruj mi, ima nas koji to osećamo (mogu samo da zamislim kako se oseća čovek
kojem si odgovorio). Misliš li da te je wizard uzalud kritikovao?
>> Karies je gadna stvar, gora i od smeća, ne?
Paaaaa... ne bih rekao, ali se pitam kakve to sad veze ima sa ovim što
pričamo?
[Karijes je prirodna bolest, dok je smeće stečena ("bolest"). A može i ovako:
probaj da staviš smeće usta, nećeš se baš najbolje provesti - bar ako ga
zadržiš u usnoj duplji onoliko koliko zadržavaš karijes (ako ti analogija niej
baš najčistija, nije ni meni, ja se samo zezam ;) ]
>> │ Smećari su uglavnom neobrazovani
>> │ ljudi (oko ovoga se takođe moraš složiti).
>>
>> Ne moram se složiti. Smećari kod nas, u USA, u Francuskoj... ?
Ok, da budem precizniji: Smećari zaposleni u D.P. Gradska čistoća su uglavnom
neobrazovani ljudi. Oko toga već moraš da se složiš - pa daj od nečega da
krenemo. Mada ja mislim da ništa nije bolje ni u USA, Francuskoj.
Ako ti i to smeta - da li misliš da su svi đubretari obrazovani ljudi, kao što
su, recimo (tvoj primer), zubari? Ako to ne misliš, znači da ih ima
neobrazovanih. E, takvih zubara nema (uglavnom, rekoh već ;)
>> Nisi mi jasan, šta želiš da kažeš? Da je _moj_ tekst smeće?
Ja mislim da jeste. Ali se prema njemu nisam (niti ću se, da se razumemo :)
ophoditi smećarski ;)
>> Prvo kažeš da sam ja smećar čim smatram tuđi tekst za smeće,
Prvo, nikada nisam rekao to što ti kažeš da sam rekao. A rekao sam, evo ti
citat, ti si ga sam izdvojio par redova niže. Onda ne uvodim taj podatak, već
kažem da ga ja smatram smećem (s dopuštenjem).
>> a onda uvodiš podatak da je moj tekst smeće i da sam _zato_ smećar?
Ne, zašto sam te uporedio sa smećarem sam objasnio gore pri vrhu.
>> Umeš li ti iskreno da govoriš (ili bolje reći jasno)?
Ne, jer tebi sve mora... znaš već ;)))
>> BTW, tvoja originalna poruka glasi:
>>
>> xexe, dobar potez ;) Ali: prema smecu se _ne_ treba ophoditi smecarski,
>> jer, ako to radiš, samo ti se kaže šta si ;))
>>
>> Sasvim jasna rečenica. Ako si očekivao da ja iz toga izbunarim da
>> misliš da je _moj_ tekst smeće, svaka ti čast!
To niti mi je bio cilj, niti sam očekivao da ćeš ti to tako shvatiti.
BTW, tu ti je citat, malopre sam ga se džabe prisećao, gde ti vidiš da sam ja
rekao da si smećar ako neki tekst smatraš smećem??? Na ovo ZAHTEVAM da mi
odgovoriš! (a baš bi bilo lepo i da kažeš da nisi mislio da mi podmećeš, što
si uradio)
>> Pročitaj još jednom svoju poruku, i objasni mi gde se tu pominje
>> moj tekst?
? Ti nisi shvatio da ako se tebi obraćam, pa još u drugom licu, da pričam o
tebi, odnosno tvojim porukama?
>> │ U to da li je pomenuti tekst smeće ne bih ulazio.
>>
>> Baš si zanimljiv čovek. Napadneš me, i sad, kada treba da izneseš
>> svoj stav o tim tekstovima ti .... Svaka čast, TAKO TREBA!
Ovo ti je najvažniji argument ;))))) Bre, ja ću da raspravljam o onom o čemu
želim da raspravljam, a ne o onom o čemu bi ti voleo da ja raspravljam! I to
smo sredili.
[Primetio sam da ti je omiljen taj slogan... (TAKO TREBA!) Ti to čitaš sa
plakata koji si okačio na zid? ;> ]
>> │ Iznosim ga iz kuće. Što pitaš? Problem je što je to _moje_ smeće. Ti se
>> │ baviš tuđim - kako sam kažeš.
>>
>> Tuđe smeće? žek' da tebi neko pred vrata prospe smeće šta bi radio?
Jebo bi mu sve po spisku ;) I naterao ga da ga pojede ;))
Šalim se, izneo bi ga na ulicu (smeće).
knjizevnost.110darone,
-> #107, novim>> ps: Ne mogu da nađem "Radovo" izdanje Harmsa ("Reč i misao" biblioteka;
>> otišlo mi nekud). Ako neko ima, i ako mu nije teško, neka mi u mail
>> baci sadržaj - spisak priča; ne prevodi mi se već prevedeno; za
>> Sezam samo premijere Harmsa :).
Imam ja :)
kratke priče:
Slučajevi
Plava sveska br. 10
Susret
Kasirka
Starice koje ispadaju (super priča :)
(Vakcina)
Bronzani pogled
Gubici
Početak veoma lepog letnjag dana (Simfonija)
Novi talentovani pisac
(žvoruge)
Optička varka
(čelja)
Priča o onima koji se tuku
Predavanje
Stvar
Prljava priča
Pakin i Rakukin
Šta danas prodaju u radnjama
Maškim je ubio Koškina
Pobuna
San
San draži čoveka
Slučaj Petrakova
Vitezovi
Događaj na ulici
Sud linča
(Trčanje)
Smetnja
Mišinova pobeda
Karijera Ivana Jakovljeviča Antonova
Stolar Kušakov
Mladić koji je zaprepastio čuvara
Sanduk
Kapa
Vlast
Padanje
Praznik
Gatka
O pojavama i postojanju
Istorijska epizoda
Vitez
Otac i kći
Sudbina profesorove žene
Jedna istorija
Feđa Davidovič
Sonet
(Kapucin)
Rehabilitacija
O tome kako su me posetili glasnici
Simfonija br. 2
(Nametljivost)
Uspomene jednog mudrog starca
Sveska
(Odmor)
Učitelj
Kako sam raskrinkao jedno društvo
Veza
Iz beležnice
Dečja priča
Starica (malo duža priča :)
kratki komadi
Neuspela predstava (Vodvilj)
žuk
Komad
Puškin i Gogolj
Grigorjev i Semjonov
Lovci
Sastanak
Svestrano istraživanje
Američki mjuzikhol
Matematičar i Andrej Semjonovič
Makarov i Petersen
žetiri ilustracije kako nova ideja zapanjuje na nju nepripremljenog čoveka
Sagrešenje ili poznavanje dobra i zla
O drami
Jelizaveta Bam (malo duži komad :)
pisma
Jakovu Semjonoviču (27. mart 1931)
Tamari Aleksandrovoj (17. jul 1931)
Tamari Aleksandrovoj i Leonidu Saveljeviču (28. jun 1932)
Tamari Aleksandrovoj, Leonidu Saveljeviču, Jakovu Semjonoviču i Valentini
Jefimovoj (1. avgust 1932)
Klavdiji Vasiljevnoj (20. septembar 1933)
Klavdiji Vasiljevnoj (21. oktobar 1933)
Klavdiji Vasiljevnoj (24. septembar 1933)
Nikanadru Andrejeviču (1933)
knjizevnost.111darone,
Danil Harms
SMETNJA
Pronin je rekao:
- Imate veoma lepe čarape.
Irina Mazer je rekla:
- Sviđaju vam se moje čarape?
Pronin je rekao:
- O, da. Veoma - i dodirnuo ih rukom.
Irina je rekla:
- A zašto vam se sviđaju moje čarape?
Pronin je rekao:
- Veoma su glatke.
Irina je zadigla suknju i rekla:
- Vidite li koliko su dugačke?
Pronin je rekao:
- Oho, da, da.
Irina je rekla:
- A evo ovde se završavaju. Tu već ide gola noga.
- Oho, kakva noga! - rekao je Pronin.
- Imam veoma debele noga - rekla je Irina. - A i u kukoima sam veoma
široka.
- Pokažite.
- Ne može - rekla je Irina - nemam gaćice.
Pronin se spustio pred nju na kolena.
Irina je rekla:
- Zašto ste kleknuli?
Pronin ju je poljubio u nogu nešto poviše čarapa i rekao:
- Eto zašto.
Irina je rekla:
- Zašto mi zadižete suknju još više? Već sam vam rekla da sam bez gaćica.
Ali joj je Pronin uprkos tome zaduga suknju još više i rekao:
- Neka, neka.
- Ovaj, kako ti mislite: neka? - rekla je Irina.
Ali tada je neko zakucao na vrata. Irina je brzo spustila suknju, Pronin
je ustao sa poda i prišao prozoru.
- Ko je? - upitala je Irina ne otvarajući.
- Otvarajte vrata - čuo se oštar glas.
Irina je otvorila vrata i u sobu je ušao čovek u crnom kaputu i dubokim
čizmama. Za njim su ušla dva vojnika nižih činova, s puškama u rukama, i za
njima kućepazitelj. Niži činovi stali su kod vrata, a čovek u crnom kaputu
prišao je Irini Mazer i rekoa:
- Vaše prezime?
- Mazer - rekla je Irina.
- Vaše prezime? - upitao je čovek u crnom kaputu Pronina.
Pronin je rekao:
- Prezivam se Pronin.
- Imate li oružja? - upitao je čovek u crnom kaputu.
- Nemam - rekao je Pronin.
- Sedite ovamo - rekao je čovek u crnom kaputu, pokazujući Proninu na
stolicu.
Pronin je seo.
- A vi - rekao je čovek u crnom kaputu Irini - obucite kaput. Morate da
pođete sa nama.
- Zašto? - upitala je Irina.
žovek u crnom odelu nije odgovorio.
- Treba da se presvučem - rekla je irina.
- Ne - rekao je čovek u crnom kaputu.
- Ali moram nešto da obučem - rekla je Irina.
- Ne - rekao je čovek u crnom kaputu.
Irina je ćutke obukla svoju kratku bundu.
- Zbogom - rekla je Proninu.
- Razgovori su zabranjeni - rekao je čovek u crnom kaputu.
- I ja takođe trebam da pođem sa vama? - upitao je Pronin.
- Da - rekao je čovek u crnom kaputu. - Oblačite se.
Pronin je ustao, skinuo s čiviluka svoj kaput i šešir, obukao se i rekao:
- Evo spreman sam.
- Idemo - rekao je čovek u crnom kaputu.
Niži činovi i kućepazitelj zatrskaše đonovima.
Svi izađoše u hodnik.
žovek u crnom kaputu zaključa vrata Irinine sobe i zapečati ih sa dva mrka
pečata.
- Hajde napolje - reče.
I svi izađoše napolje, glasno zalupivši spoljnim vratima.
:(
knjizevnost.112mikrom,
Vidim da je Harmsova priča "Nazivaju me majmunom" naišla na lep prijem.
Evo još dve za koje mislim da se nisu našle u Radovom izdanju (?), a
što se tiče onog dodataka u časopisu "Znak" FF-a toga se ne sećam jer ga
je neko odavno "pozajmio" od mene, sećam se da je "Nazivaju me majmunom"
bila u tom dodatku.
Prevod je Dubravke Ugrešić
SLUžAJ
Bio jedan riđi čovjek koji nije imao oči i uši. Nije imao ni kosu,
tako da su ga riđim zvali tek uvjetno.
Govoriti nije mogao jer nije imao usta. Nos također nije imao.
Nije čak imao ni ruke ni noge. Ni trbuh nije imao, ni leđa nije imao,
ni kičmu nije imao, ni unutrašnje organe nije imao. Ništa nije imao!
Tako da nije jasno o kome govorimo.
Bolje je onda da o njemu ne govorimo.
ODVRATNA OSOBA
Senjka je ošamario Feđku po gubici i sakrio se pod komodu.
Feđka je dohvatio Senjku ispod komode žaračem i otkinuo mu desno
uho. Senjka se jedva iščupao iz Feđkinih ruku i s otkinutim uhom u
ruci potrčao susjedima. Ali Feđka je sustigao Senjku i maznuo ga
posudom za šećer po glavi.
Senjka je pao, i po svoj prilici, umro.
Tada je Feđka spakovao stvari i otputovao u Vladivostok.
U Vladivostoku je Feđka postao krojač, zapravo ne baš pravi - šivao
je, naime, samo damsko rublje, uglavnom gaćice i grudnjake. Gospođe se
nisu stidjele pred Feđkom, podizale su pred njim svoje suknje - i Feđka
im je uzimao mjeru.
Feđka se zbilja nagledao svega i svačega.
Feđka je odvratna osoba.
Feđka je ubojica Senjke.
Feđka je sladostrasnik.
Feđka je izjelica, jer je samo za večeru znao pojesti po dvanaest
kotleta. Feđki je izrastao takav trbuh da je sašio sebi steznik i stalno
ga nosio.
Feđka je bezočan čovjek: na ulici je djeci otimao novac, starcama
podmetao nogu i plašio starice podižući ruku, a kad bi uplašena starica
pobjegla u stranu, Feđka se pravio da je podigao ruku samo zato da se
počeše po glavi.
Sve se završilo time da je Feđki prišao Nikolaj, maznuo ga po gubici
i sakrio se pod ormar.
Feđka je dohvatio Nikolaja ispod ormara žaračem i izbio mu zube.
Nikolaj je s izbijenim zubima pobjegao susjedima, ali ga je Feđka
sustigao i udario ga pivskom kriglom. Nikolaj je pao u umro.
A Feđka je spakovao svoje stvari i otputovao iz Vladivostoka.
27. studenog 1937.
knjizevnost.113dr.grba,
-> #107, novim>> čudom, preživele; ne zna se tačno kako; u vreme kad sam se bavio
>> Harmsom, pre 15-ak godina, nije u interesu bilo tih "čuvara
>> rukopisa" da odaju svoj identitet; danas se verovatno može ući u
>> trag).
Priznaćeš, bilo bi zanimljivo čuti priču tih ljudi...
>> hleba. S par maraka tzv. plate. Nejasnost i besmislenost ratova kod
>> nas je režim vrlo vešto dozirao za potrebe dobijanja jeftine radne
>> snage. - Udaljih se načisto od teme, sorry.)
Nažalost, ne i od istine ):
>> otišlo mi nekud). Ako neko ima, i ako mu nije teško, neka mi u mail
>> baci sadržaj - spisak priča; ne prevodi mi se već prevedeno; za
Samo da donesem od kuće...
knjizevnost.114dr.grba,
-> #108, novim>> Danil Harms:
>>
>> IZ KUĆE JE IZIŠAO žOVEK
žoveče, odakle iskopavaš ovaj materijal? Ovo je najcrnji Harms koji se
može zamisliti! Ovo je vredno knjige...
>> (ps: Harms je imao ono što se zove - apsolutni sluh. Moji prevodi
>> su, naravno, daleko, daleko od zvuka originala. Kad se ova pesma o
>> tome kako nestaju ljudi pročita u originalu, glasno, ostaje zaista
>> utisak struganja vilicama i škrgutanja zubima.)
Verovatno si gledao film "Slučaj Harms". Beše tamo jedna lajtmotiv
pesmica "Što ja vižu, vižu mrak...". Koliko mi je poznato (ruski ne
znam), ovako nešto se ne može naći u Slučajevima. Možeš li iskopati?
P.S. Zaboravih ti reći: moj prvi susret sa Harmsom beše pre desetak
godina, kada je moj prijatelj doneo fotokopiju fotokopijine
fotokopije materijala kucanog na pisaćoj mašini. Beše jedno
šest-sedam listova i tamo su se nalazile priče: o babama koje su
iskakale kroz prozor; onom crvenokosom; o povraćanju na sceni...
Mahom stvari dovoljne za početni šok susreta sa Harmsom.
Ko zna, možda je to baš tvoje kucanije... (:
knjizevnost.115novim,
-> #110, darone">> "Radovo" izdanje Harmsa ("Reč i misao" biblioteka)
" Imam ja :)
Fala. :) Dve vesti za ljubitelje Harmsa:
1. Danas naleteh na knjižicu (verovatno skoro štampanu; nema nigde
godine izdanja, malo čudno) Harmsovih pričica. Evo podataka (ne
reklamiram nikog, neka mi se veruje na reč; podaci su da olakšaju
onima koje zanima da nabave sebi primerak): Danil Harms: Slučajevi.
Prevod Dušan Patić. Izdavač: KONS, Novi Sad. Tiraž: 500. (U
knjižici, 60-ak strana, piše: "Isključiva distribucija: knjižara
'Miloš Crnjanski', Sutjeska 2, Novi Sad, tel. /021/624-387." Dakle,
koga zanima, neka pozove. Ja sam inače kupio primerak ovde, u Bgdu,
kod Bate, knjižara u Jugoslovenskom dramskog. Cena: 6 dinara.)
2. "Rad" (razgovarao sam sinoć sa gl. urednikom) veoma je raspoložen
da ponovo štampa izdanje iz "Reči i misli" (verovatno dopunjeno;
pokušaću da Internetom lociram Dejana Mihailovića, pa ili da ubaci
još nešto, ili da možda ubacimo neke od ovih pesama koje šaljem na
Sezam.)
knjizevnost.116novim,
-> #114, dr.grba" film "Slučaj Harms". Beše tamo jedna lajtmotiv pesmica "Što ja vižu,
" vižu mrak..." /.../ Možeš li iskopati?
Pokušaću. Evo, dotle ovo:
Danil Harms:
PESMA
Zatvorićemo svoje oči,
Ljudi! Ljudi!
Otvarićemo svoje oči,
Ratovi! Ratovi!
Podignite nas iznad vode,
Anđeli! Anđeli!
Potopite neprijatelja pod vodu,
Demoni! Demoni!
Zatvorili smo svoje oči,
Ljudi! Ljudi!
Otvorili smo svoje oči,
Ratovi! Ratovi!
Dajte nam snage da poletimo iznad vode,
Ptice! Ptice!
Dajte nam hrabrosti da umremo ispod vode,
Ribe! Ribe!
1935.
knjizevnost.117veca,
EMBROUZ BIRS
BAMBO OD DčIAMA
Pahdur od Patagaskara i Gukul od Madagonije behu u svađi
oko jednog ostrva na koje su obojica polagali pravo. Najzad, po
preporuci Međunarodne lige topolivaca, koja je imala značajne
ogranke u obe države, odluče da se obrate Bambou od Džiama i
prihvate njegovu presudu. Međutim, dogovarajući se o načinu
arbitraže, mišljenja im se, nažalost, raziđu i oni se late
oružja. Posle dugog i užasnog rata, kada su obe strane potpuno
iskrvarile i bankrotirale, u interesu mira umeša se Bambo od
Džiama.
"Dragi i veliki prijatelji," reče on svojoj kraljevskoj
braći, "za vas će biti korisno da naučite da su neka pitanja
složenija i opasnija od drugih, jer sadrže veliki broj
pojedinosti oko kojih je moguće ne složiti se. žetiri pokolenja
vaših kraljevskih predaka raspravljalo je o tom ostrvu, ali bez
svađe. žuvajte se, o, čuvajte se opasnosti međunarodne arbitraže!
- od kojih ću vas ubuduće ja štititi, jer to osećam kao svoju
obavezu."
Pošto je to rekao, anektirao je obe države i posle duge,
mirne i sretne vladavine pade od ruke svog Predsednika vlade.
knjizevnost.118novim,
-> #116, novim Ispravka:
" Danil Harms:
" PESMA
" Otvarićemo svoje oči,
=
Otvorićemo svoje oči,
knjizevnost.119janko,
-> #108, novim
Ovo je najlepše što se moglo dogoditi na Sezamu -- posle toliko vremena,
ovo je pravi DOGAĐAJ. Književna premijera u elektronskom obliku. Skoro
neverovatno.
Divno.
Svaka čast!
knjizevnost.120dr.grba,
-> #115, novim>> 2. "Rad" (razgovarao sam sinoć sa gl. urednikom) veoma je
>> raspoložen da ponovo štampa izdanje iz "Reči i misli" (verovatno
>> dopunjeno; pokušaću da Internetom lociram Dejana Mihailovića, pa
>> ili da ubaci još nešto, ili da možda ubacimo neke od ovih pesama
>> koje šaljem na Sezam.)
OBAVEZNO!!!
knjizevnost.121veca,
LEŠEK KOLAKOVSKI
17. Saloma ili Svi ljudi su smrtni
================================================================
Ovo je poslednja priča iz knjige: KLJUž NEBESKI
Ako stignem, sutra ću da pošaljem fajl sa svih 17 priča.
kolakov3.arjknjizevnost.122novim,
-> #119, janko" Divno.
Fala. :) U to ime, khm khm..., malo "romantičnog" Harmsa:
Danil Harms:
NEPOZNATOJ NATAŠI
Kroz naočale, vezane kanapom, starina čita knjigu.
Gori sveća, i magla k'o vetar šušti kroz stranice.
Starac uzdiše, gladi vlasi, i bajatog hleba krišku
Škrgućući bučno, ostacima krnjih zuba, lome vilice.
Već svanuće odnosi zvezde i na Nevskom fenjeri trnu.
Već se peti put s pijancem psuje kondukterka tramvaja.
Već grebe kašalj nevski i starca kroz grlo prenu,
A ja pišem stihove Nataši i ne sklapam oči od sjaja.
23. januar 1935.
knjizevnost.123m.hristodulo,
-> #112, mikrom>> SLUCAJ
Ovaj "Slucaj" sam citao jos kad sam bio mali
-- oko 13 godina sam imao -- i secam se da sam se
valjao od smeha. A nisam tad ni znao da je to bio
Harms. Eto, jos kao dete sam ispoljio sklonost ka
sizofreniji, :-)
--
Bolje je onda da o meni ne govorimo
knjizevnost.124novim,
-> #123, m.hristodulo" -- oko 13 godina sam imao -- i secam se da sam se valjao od
" smeha. A nisam tad ni znao da je to bio Harms.
Ma, vidi ovo, skroz je šašavo (već je prevođeno, al' ajde još
jednom*):
Danil Harms:
MATEMATIžAR I ANDREJ SEMJONOVIž
Matematičar
(vadeći iz glave loptu):
Izvadio sam iz glave loptu.
Izvadio sam iz glave loptu.
Izvadio sam iz glave loptu.
Izvadio sam iz glave loptu.
Andrej Semjonovič:
Vrati je nazad.
Vrati je nazad.
Vrati je nazad.
Vrati je nazad.
Matematičar:
Ne, neću da je vratim!
Ne, neću da je vratim!
Ne, neću da je vratim!
Ne, neću da je vratim!
Andrej Semjonovič:
Pa i ne moraš.
Pa i ne moraš.
Pa i ne moraš.
Matematičar:
Baš i neću da je vratim!
Baš i neću da je vratim!
Baš i neću da je vratim!
Andrej Semjonovič:
Pa u redu.
Pa u redu.
Pa u redu.
Matematičar:
Eto, pobedio sam!
Eto, pobedio sam!
Eto, pobedio sam!
Andrej Semjonovič:
Pa, pobedio si i smiri se.
Matematičar:
Ne, neću da se smirim!
Ne, neću da se smirim!
Ne, neću da se smirim!
Andrej Semjonovič:
Makar si i matematičar, ali, na časnu reč, nemaš pameti.
Matematičar:
Ne, pametan sam i znam baš mnogo!
Ne, pametan sam i znam baš mnogo!
Ne, pametan sam i znam baš mnogo!
Andrej Semjonovič:
Mnogo, ali sve same besmislice.
Matematičar:
Ne, nisu besmislice!
Ne, nisu besmislice!
Ne, nisu besmislice!
Andrej Semjonovič:
Dosadilo mi da se s tobom prepirem!
Matematičar:
Ne, nije ti dosadilo!
Ne, nije ti dosadilo!
Ne, nije ti dosadilo!
Andrej Semjonovič srdito odmahuje rukom i odlazi. Matematičar,
postojavši minutu, odlazi za Andrejem Semjonovičem.
Zavesa
-----
* Prevod se razlikuje od dosadašnjih, osim u raznim sitnicama,
najviše po tome što matematičar vadi iz glave loptu (a ne "kuglu";
ruska reč "šar" znači obe stvari, ali mislim da je "lopta"
adekvatnije, "matematičkije"). Nego, da malo napravimo pauzu (biće
još originalnog Harmsa, obećavam :). Zanima me, ako nekog ne mrzi da
kaže, koji bi bio smisao ove Harmsove za*ebancije o "Matematičaru i
Andreju Semjonoviču". Kako to vama izgleda? (o, matematičari... :))
knjizevnost.125hose,
-> #95, fancyń:) Kol'ko znam, on nije doživeo da bude čika..:(((
Kakva šteta za čovečanstvo ;> !!!!!
knjizevnost.126hose,
-> #99, novimń:)
ń:) Pitajte o Harmsu, ako nekog nešto zanima. Imate pri ruci
(naime, njegove apsurdne priče su shvatane kao
"dečja literatura"!)
Hmmmmm ,baš je bio mali vragolan ;)))))( dečje pričice ;)))
Ko je izdao knjigu "Slučajevi" i da li može negde da se nađe(kupi)?
U svakom slučaju ,svi koji imaju njegovu knjigu, neka kače pričice jer
su strava.
Pravimo konkurenciju CONF vicevi - bljak ;)
Pozdrav Hose
knjizevnost.127hose,
-> #114, dr.grbań:) žoveče, odakle iskopavaš ovaj materijal? Ovo je najcrnji
ń:) Harms koji se može zamisliti! Ovo je vredno knjige...
Slažem se čovek je car!
Ko bude ponovo štampao njegovu knjigu "Slučajevi" je još veći car!
ń:) šest-sedam listova i tamo su se nalazile priče: o babama koje
ń:) su iskakale kroz prozor; onom crvenokosom; o povraćanju na
ń:) sceni... Mahom stvari dovoljne za početni šok susreta sa
ń:) Harmsom. Ko zna, možda je to baš tvoje kucanije... (:
Ha ,to sam i ja čitao ,davno nekad beše i knjiga na srpskom....
Ponovni predlog:
Ubacujte priče iz knjige "Slučajevi" mislim da bi ste mogli da napravite
elektronsku knjigu "Slučajevi"-Danil Harms.
Nadam se da ćemo i to jednog dana dočekati....
Pozdrav Hose!
knjizevnost.128veca,
Lešek Kolakovski
KLJUž NEBESKI
================================================================
U fajlu su svih 17 priča, svaka posebno.
kolakovs.zipknjizevnost.129niklaus,
-> #111, daroneSubject: Re: Unhappy-end
(:> Danil Harms
(:>
(:> SMETNJA
(:> :(
A moglo je tako lepo sve da se svrši... (;
(: Sean :)
knjizevnost.130veca,
EMBROUZ BIRS
VOĐINA SENKA
Šetajući se jednog sunčanog dana, Politički vođa ugleda
svoju Senku kako ga napušta i žurno se udaljava.
"Vraćaj se ovamo, huljo," povika on.
"Da sam hulja," odgovori Senka ubrzavajući korak, "ne bih
te ostavila."
knjizevnost.131pkaca,
-> #124, novim %%% Andreju Semjonoviču". Kako to vama izgleda? (o, matematičari... :))
^^^^^^^^^^^^^^^^^
Biće i od tebe, Novice, Harms jednog dana :)
knjizevnost.132mjova,
-> #128, veca> U fajlu su svih 17 priča, svaka posebno.
e, to! ;)
knjizevnost.133novim,
-> #131, pkaca" Biće i od tebe, Novice, Harms jednog dana :)
Kad porastem. Evo, upravo otkrivam sve čudesne prednosti vi editora
(Unixovog). Toliko je šašav da sam prvo mislio da ga je sam Harms
napisao. Posle, kad bolje pogledam, ipak je neki matematičar tu
umešao prste (onaj iz Harsmove priče ;>>)
ps: Sad imam i nove rime za Harsove pesmuljke. Npr. nroff, troff,
deroff... Zar nije cakano?
knjizevnost.134novim,
-> #133, novim I svakako da dodam: groff (uz ostale ..off, Janka radi :))
knjizevnost.135m.hristodulo,
-> #124, novim>> Makar si i matematicar, ali, na casnu rec, nemas pameti.
Ovu recenicu cesto cujem od svoje majke, O:-)
knjizevnost.136dr.grba,
-> #124, novim>> još originalnog Harmsa, obećavam :). Zanima me, ako nekog ne mrzi
>> da kaže, koji bi bio smisao ove Harmsove za*ebancije o
>> "Matematičaru i Andreju Semjonoviču". Kako to vama izgleda? (o,
>> matematičari... :))
Novice, nemoj da nas teraš da analiziramo!
Novice, nemoj da nas teraš da analiziramo!
Novice, nemoj da nas teraš da analiziramo!
(:
knjizevnost.137dr.grba,
-> #133, novim>> ps: Sad imam i nove rime za Harsove pesmuljke. Npr. nroff, troff,
>> deroff... Zar nije cakano?
De, baci onu pesmicu "Pif, paf, puf", znaš na koju mislim?
knjizevnost.138novim,
-> #137, dr.grba" De, baci onu pesmicu "Pif, paf, puf", znaš na koju mislim?
:-)) - Evo, Unix verzija:
Danil Harms:
$$$
Sve sve sve drveće nroff
sve sve sve kamenje troff
sva sva sva priroda deroff.
sve sve sve devojke nroff
svi svi svi muškarci troff
sva sva sva ženidba deroff.
svi svi svi Sloveni nroff
svi svi svi Jevreji troff
sva sva sva Rusija deroff.
ps: žena mi je svedok da sam ovo uradio u vi editoru... po propisu,
dakle.
knjizevnost.139hose,
Pozdrav svima Zmajevi,
da li postoji neka grupa koja bi se bavila samo SF-om ili EF-om.
Ako je neko zainteresovan da se otvori grupa ,mail me oko sadržaja i
teme grupe,pa da otvorimo nešto slično.
Ako postoji grupa,priključite me O:)
Hose!
knjizevnost.140hose,
Pozdrav svima Zmajevi,
da li postoji neka grupa koja bi se bavila samo SF-om ili EF-om.
Ako je neko zainteresovan da se otvori grupa ,mail me oko sadržaja i
teme grupe,pa da otvorimo nešto slično.
Ako postoji grupa,priključite me O:)
Hose!
knjizevnost.141hose,
Pozdrav svima Zmajevi,
da li postoji neka grupa koja bi se bavila samo SF-om ili EF-om.
Ako je neko zainteresovan da se otvori grupa ,mail me oko sadržaja i
teme grupe,pa da otvorimo nešto slično.
Ako postoji grupa,priključite me O:)
Hose!
knjizevnost.142hose,
Pozdrav svima Zmajevi,
da li postoji neka grupa koja bi se bavila samo SF-om ili EF-om.
Ako je neko zainteresovan da se otvori grupa ,mail me oko sadržaja i
teme grupe,pa da otvorimo nešto slično.
Ako postoji grupa,priključite me O:)
Hose!
knjizevnost.143hose,
Pozdrav svima Zmajevi,
da li postoji neka grupa koja bi se bavila samo SF-om ili EF-om.
Ako je neko zainteresovan da se otvori grupa ,mail me oko sadržaja i
teme grupe,pa da otvorimo nešto slično.
Ako postoji grupa,priključite me O:)
Hose!
knjizevnost.144hose,
Pozdrav svima Zmajevi,
da li postoji neka grupa koja bi se bavila samo SF-om ili EF-om.
Ako je neko zainteresovan da se otvori grupa ,mail me oko sadržaja i
teme grupe,pa da otvorimo nešto slično.
Ako postoji grupa,priključite me O:)
Hose!
knjizevnost.145hose,
Pozdrav svima Zmajevi,
da li postoji neka grupa koja bi se bavila samo SF-om ili EF-om.
Ako je neko zainteresovan da se otvori grupa ,mail me oko sadržaja i
teme grupe,pa da otvorimo nešto slično.
Ako postoji grupa,priključite me O:)
Hose!
knjizevnost.146fancy,
-> #145, hoseŮŢ> Pozdrav svima Zmajevi,
ŮŢ> Pozdrav svima Zmajevi,
ŮŢ> Pozdrav svima Zmajevi,
ŮŢ> Pozdrav svima Zmajevi,
ŮŢ> Pozdrav svima Zmajevi,
ŮŢ> Pozdrav svima Zmajevi,
ŮŢ> Pozdrav svima Zmajevi,
Tigre, na čemu si..?
p.s. I want some...
knjizevnost.147veca,
EMBORUZ BIRS
DVA POLITIžARA
Dva političara razmenjivahu misli o nagradama za
društveni rad.
"Nagrada koju ja najviše želim," reče prvi Političar,
"jeste zahvalnost mojih sugrađana."
"To bi, bez sumnje, bilo vrlo prijatno," reče drugi
Političar, "ali, avaj! Onaj ko tu nagradu želi, mora da se ostavi
politike."
Za trenutak pogledaše jedan drugoga sa neopisivom
nežnošću. Zatim prvi Političar promrmlja, "Neka bude volja Božja!
Pošto se ne možemo nadati nagradi, budimo zadovoljni s onim što
imamo."
Za trenutak izvukoše desnice iz državne blagajne i
zakleše se da će biti zadovoljni.
knjizevnost.148ndragan,
-> #129, niklaus/ A moglo je tako lepo sve da se svrši... (;
Nedostaju mi filmovi titlovani na hrvatskom, tamo je uvek bio seksualni
hepiend umesto kraja, tzv svršetak...
knjizevnost.149ndragan,
-> #124, novim/ kaže, koji bi bio smisao ove Harmsove za*ebancije o "Matematičaru i
/ Andreju Semjonoviču". Kako to vama izgleda? (o, matematičari... :))
Ono mi baš i ne liči na matematičara, više na zakonodavca ili tako neku
vlas'
knjizevnost.150dr.grba,
-> #144, hose>> da li postoji neka grupa koja bi se bavila samo SF-om ili EF-om.
>> Ako je neko zainteresovan da se otvori grupa ,mail me oko sadržaja
>> i teme grupe,pa da otvorimo nešto slično.
A šta fali temi u EXTRA konferenciji?
knjizevnost.151bcetina,
Ja bih hteo da budem potok
al mi baba ne da da žuborim.
Marko 5.5 godina iz dečijeg časopisa TIK-TAK.
knjizevnost.152m.hristodulo,
-> #133, novim>> Kad porastem. Evo, upravo otkrivam sve cudesne
>> prednosti vi editora
Osecam se licno odgovornim, :-)
Novim upravo postaje clan teroristicke grupe
"Unixovci" koja ce za koji deceniju da istrese
Faraona iz gaca kroz prozor na prijemu u cast Billa
Gatesa, ;-)))
knjizevnost.153m.hristodulo,
-> #151, bcetina>> Ja bih hteo da budem potok
>> al mi baba ne da da zuborim.
A to li se zove Juventizam?
:-)
knjizevnost.154hose,
-> #146, fancyń:) Tigre, na čemu si..?
ń:)
ń:) p.s. I want some...
Ne pitaj,ko radi taj i greši :)
Nisam mator ,al'sam post'o senilan. Šta ćeš O:)
Hose!
knjizevnost.155hose,
-> #150, dr.grbań:) A šta fali temi u EXTRA konferenciji?
Hvala na pitanju , NIŠTA...
Da Bog poživi pametne ljude koji je otvoriše...
Pitah samo zbog toga što sam mislio da u grupi možeš da lepo napišeš
kratke crte pojedinih zanimljivih knjiga , a da se ne uznemirava
auditorijum ,jer možda ljude ne interesuju pojedine knjige ili žanr.
kratko i jasno
POZDRAV HOSE!
knjizevnost.156novim,
-> #152, m.hristodulo" Faraona iz gaca kroz prozor na prijemu u cast Billa
žekaj, pobrkao si sve, plan je bio obrnut. Bili se baca kroz prozor.
F. ostaje gde je (on ima čvrsto zamandaljene pendžere, i nema nameru
tu ništa da menja). Da ne sanjamo: Bili je još i dostižan, F. nije.
Kad F. nestane, pitanje je hoće li biti nekoga ovde da to primeti!
Evo kako će taj teško zamisliv slučaj objasniti jedna Harmsova pesma
(bez naslova):
Danil Harms:
***
Pošao Petrov u šumu da drema.
Išao, išao, i odjednom ga - nema.
"Hm - Bergson reče, - ko snije?
San li je to? Ma ne, nije i nije."
Gleda on i vidi - preči se rov.
A u rovu sedi li sedi - Petrov.
I Begson onda da vidi šta se sprema
pođe; kad, odjednom - ni njega nema.
Začudi se Petrov ko je tu u pravu:
"Ma, mora biti, nešto me u glavu
zeza; nestade čova, k'o da snije.
San li je to? Ma ne, nije i nije."
(1936-1937)
knjizevnost.157veca,
EMBROUZ BIRS
PRENEBREGNUTA žINJENICA
žovek koji je posedovao rasnog Psa i brižljivim izborom
keruša odgajio veći broj štenaca lepih skoro kao anđeli, zaljubi
se u svoju pralju, oženi je i izrodi gomilu glupaka.
"Avaj!" uzviknu on, razmišljajući o tužnom ishodu, "da
sam sebi birao ženu s pola one pažnje koju sam posvetio svom Psu,
sada bih bio ponosan i srećan otac."
"Nisam baš siguran," reče Pas čuvši tužbalicu. "Svakako,
postoji razlika između tvog i mog nakota, ali ja sebi laskam da
to nije u potpunosti zasluga majki. Ti i ja nismo potpuno isti."
knjizevnost.158ndragan,
-> #133, novim/ Kad porastem. Evo, upravo otkrivam sve čudesne prednosti vi editora
/ (Unixovog). Toliko je šašav da sam prvo mislio da ga je sam Harms
Većina šifonjera je imala takve editore sa komandnom linijom. Na čuvenom
TECO editoru se igrala jedna zgodna igra - uzme se neki fajl (aski
tekst, verovatno), pa svako krene od tog fajla i ukuca svoje ime u
komandnu liniju. Pobeđuje onaj čije ime napravi najveću štetu.
knjizevnost.159dr.grba,
-> #155, hose>> Pitah samo zbog toga što sam mislio da u grupi možeš da lepo
>> napišeš kratke crte pojedinih zanimljivih knjiga , a da se ne
>> uznemirava auditorijum ,jer možda ljude ne interesuju pojedine
>> knjige ili žanr.
A da se ti i ja opkladimo da se niko neće naljutiti, hoćeš? Samo ti piši...
A što se tiče onih kojima se ne sviđa, njihov problem. Ne moraju da prate.
---> "Ko zna bolje, široko mu napolje."
knjizevnost.160sifist,
Poštovani prijatelji želi da vas obavestim o pojavi dve knjige o
kojima sam ja tek nedavno saznao a mislim da zaslužuju pažnju
šire javnosti sezamovske.
1. SEME KOSMIžKOG ZNANJA-PRVA KNJIGA
prva knjiga hristovih poruka izašla je iz štampe na Bogojavljanje
1993. godine.
Poruke sa Izvora ljubavi i istine, primane su u Beogradu, a
zapisali su ih Milovan-Mića Jovanović i Majrija Reić.
Knjiga sadrži 240 strana i kroz 35 kazivanja govori o Bogu i
ljubavi, veri i molitvi, ratu i miru, o potrebama duhovnog razvoja.
Ceme kosmičkog znanja je knjiga o besmrtnosti čovekove duše i
i večnim razvoju.
Knjige sadrže 18 slika u boji, od kojih su neke crtane vođenom
rukom, a neke, pored aktiviranja duhovnog razvoja kod čitalaca
imaju i isceliteljsko dejstvo.
2. SEME KOSMIžKOG RAZVOJA-DRUGA KNJIGA
Knjiga kroz 24 kazivanja, na oko 230 strana i 8 slika u boji,
govori o svemu što može intresovati savremenog čoveka, bez obzira
na uzrast, pol, zanimanje i obrazovanje.
Knjiga govori o stvaranju svega što postoji, o zakonima Kosmosa
i ljubavi, o dvojnosti i Svetom trojstvu, Mesiji, životu i smrti,
o Raju i Paklu, da li se bliske (zemaljske) duše sreću posle
smrti, zašto neko lako i brzo umire, a neko se muči u bolesti
i na samrti, o bolestima i lečenju, o životinjama, piramidama, o
veri i praznoverju, xoroskopu, crnoj magiji...
Knjiga govori o putevima duhovnog razvoja, o načinu komuniciranja
sa Kosmičkim Razumom o smislu i tumačenju kontakta...
Tajne stvaranja i postojanja se iznose na nov način, jednostavno
i poslužiće kako naučnicima i msticima, tako i običnim ljudima koji
traže ljubav, smisao života i puteve samospoznaje.
Sve ovo što sam vam naveo izgleda možda glomazno i dosadno
ali mislim da vredi pročitati. Ja sam pročitao obe knjige i prezado-
voljan sam onim što sam tu našao tako da ih iskreno preporučujem
svakom koga ovakva vrsta istraživanja zanima.
Pozdrav
Sifist
knjizevnost.161novim,
-> #160, sifist" Poruke sa Izvora ljubavi i istine, primane su u Beogradu, a
" zapisali su ih Milovan-Mića Jovanović i Majrija Reić.
axa. usput, onako, pitanje: a je l' veza bila full il' half duplex?
" Knjige sadrže 18 slika u boji, od kojih su neke crtane vođenom
" rukom, a neke, pored aktiviranja duhovnog razvoja kod čitalaca
" imaju i isceliteljsko dejstvo.
ako skeniram, je l' mi služi i kao virus-protection? O:>
knjizevnost.162darone,
Gde da kupim Sionske protokole? Uguši me keva, kupi mi kupi mi kupi mi :)
knjizevnost.163balinda,
-> #162, darone>> Gde da kupim Sionske protokole? Uguši me keva, kupi mi kupi
>> mi kupi mi :)
A što joj ne odštampaš ove odavde? ;)
knjizevnost.164danica,
-> #162, daroneNe moras da kupujes, dacu ti ih ja.
Naravno da ne moras da ih vracas, slobodno ih spali ili baci.
p.s. Pitaj mamu hoce li i memorandum SANU? ;)
knjizevnost.165dr.grba,
-> #160, sifist>> Knjige sadrže 18 slika u boji, od kojih su neke crtane vođenom
>> rukom, a neke, pored aktiviranja duhovnog razvoja kod čitalaca
>> imaju i isceliteljsko dejstvo.
O, ne, zar i ovde? ):
knjizevnost.166dikla,
-> #162, darone> Gde da kupim Sionske protokole? Ugusi me keva, kupi mi kupi mi kupi mi
> :)
Otprintaj joj one sa Sezama .. :)
knjizevnost.167ndragan,
-> #159, dr.grba/ ---> "Ko zna bolje, široko mu napolje."
Ovo me podseti na jednu brzalicu iz tablića - kad neko gleda šta ima da
odnese, kažu mu "sve je tvoje, ko ludoga polje".
knjizevnost.168spantic,
-> #164, danica> Ne moras da kupujes, dacu ti ih ja.
> Naravno da ne moras da ih vracas, slobodno ih spali ili baci.
>
> p.s. Pitaj mamu hoce li i memorandum SANU? ;)
Mogu li ja da ih dobijem? ;) Tipičan primer pokušaja komunističkog
diskreditovanja, ali ono što je neoprostivo je to što je reč o izuzetno
neveštom pokušaju ;)
knjizevnost.169m.hristodulo,
-> #156, novim>> Cekaj, pobrkao si sve, plan je bio obrnut. Bili
>> se baca kroz prozor. F. ostaje gde je (on ima
>> cvrsto zamandaljene pendzere, i nema nameru
Hvala Vam kolega na korisnoj interpelaciji.
Nemojte mi samo reci da sam opsednut, O;-)
knjizevnost.170m.hristodulo,
-> #158, ndragan>> Vecina sifonjera je imala takve editore sa
>> komandnom linijom.
vi je ekranski editor (viSUAL), a ovo je
"knjizevnost"... :-)
knjizevnost.171danica,
-> #168, spantic> Mogu li ja da ih dobijem? ;) Tipičan primer pokušaja komunističkog
> diskreditovanja, ali ono što je neoprostivo je to što je reč o izuzetno
> neveštom pokušaju ;)
Naravno da mozes, idu u kompletu. ;) Znas, ide duga zima pod
sankcijama pa u nedostatku drugih vrsta ogreva moz' da se
grejes na teorije o zaverama itd..;)
Oprosti mi molim te. :)
knjizevnost.172spantic,
-> #171, danica> Naravno da mozes, idu u kompletu. ;) Znas, ide duga zima pod
Hvala :) Hajde već jednom da vidimo i konačnu verziju famoznog
Memoranduma. Što se zime tiče imam ja čime da se grejem, efikasnije
je ;)
knjizevnost.173dr.grba,
-> #167, ndragan>> Ovo me podseti na jednu brzalicu iz tablića - kad neko gleda šta
>> ima da odnese, kažu mu "sve je tvoje, ko ludoga polje".
Uuuuu, ovde ima cela hrpa fazona, a najvredniji su oni koji se čuju kada
dedaci u nedeljno prepodne leti iznesu šamlice i jednu hoklicu na ulicu,
pa opale sedmice ili raub....
Kad "mala tera veliku" u raubu, onda se kaže "ić'eš ti meni u Bačku po sira!"
knjizevnost.174zloboleon,
Pozdrav Svima !!!
Da li neko zna gde mogu da kupim svih 12 knjiga Herbertove 'DINE' (Izadavač je
'POLARIS') , ili ako nema da se komplet kupi da li bi se našla neka dobra duša
da mi pozajmi te knjige na čitanje ?????
Molim Vas, ukoliko znate, da mi odgovorite !!!
Pozdrav !
knjizevnost.175ndragan,
-> #170, m.hristodulo/ vi je ekranski editor (viSUAL), a ovo je "knjizevnost"... :-)
Što da ne - neekranski editor sa komandnom linijom može da bude i te
kakav alat za eksperimentisanje sa tekstom... spomenuti opit sigurno
nije jedina stvar koja se može uraditi.
knjizevnost.176dikla,
-> #173, dr.grba> pa opale sedmice ili raub....
>
> Kad "mala tera veliku" u raubu, onda se kaze "ic'es ti meni u Backu po
> sira!"
Da i ja prilozim prvi koji mi je pao na pamet, 'svaka luda ima svoje
veselje'
knjizevnost.177novim,
Još jedna knjiga Harmsa:
Danil Harms: žudesna predstava. (Izbor i prevod Vesne Vasić Vujčić.
Izdanje Dragana Lakovića, Saraorci, 1991.) Ima par primeraka u bgd.
knjižari Plato, 10 avrama. 75 strana, fotke i žvrlje autora, 15-ak
pričica i oko 5 pesmuljaka je unutra.
Evo šta sam, kopajući po knjigama ovih dana, uspeo da saznam o tome
kako su se sačuvali Harmsovi rukopisi. U pogovoru jednog ruskog
izbora Harmsa iz '89. priređivač (A. A. Aleksandrov) piše ovo:
"Posle hapšenja pisca /29. avgusta 1941/, njegova arhiva je još dugo
vremena ležala ostavljena u polurazrušenom stanu. Neki je neobičan
slučaj uzeo pod svoje da ona nije stradala u vatri peći - što beše
sudbina mnogih knjiga i rukopisa u opkoljenom Lenjigradu. Od jeseni
1941. čuvar pošteđene arhive (nekih gubitaka je već bilo) postao je
jedan od Harmsovih prijatelja - J. S. Druskin. Zahvaljajući njemu
glavni deo rukopisnog nasleđa Harmsa se sačuvao. Druskin ga je
očuvao u teškim godinama, kada su hartije proganjanih pisaca
uništavane bilo iz zle namere bilo iz straha. Danas se skoro sve što
je sačuvao Druskin nalazi u rukopisnom odelenju Instituta ruske
književnosti (Puškinova kuća) i Državne javne biblioteke 'M. E.
Saltikov-Ščedrin'. Manji deo rukopisa Harmsovih se čuva u pojedinim
zbirkama, kao i u Centralnom državnom arhivu za književnost i u
Državnom književnom muzeju (u Moskvi)".
Ovome treba dodati (priređivač tog izdanja oprezno je, i s
pravom, smatrala da je bolje da 1989. to ne pominje) da je veliki
deo tih rukopisa bio prepisan i iznet iz SSSR-a tokom sedamdesetih
(u Izrael, potom na Zapad, nešto je, izgleda, išlo i preko Beograda,
slično poznatom Pasternakovom "Doktoru čivagu", koji je, pod ne
sasvim jasnim okolnostima, iz Rusije prebačen na Zapad, i potom po
prvi put objavljen u Italiji, posredstvom beogradske veze).
ps: Raspoložen sam da isprevodim, ali lagano, još neke Harmsove
pesmice i da prevedem, nešto po prvi put, a nešto ponovo, njegove
poznatije pričice. Možemo da napravimo Sezamo izdanje Harmsa,
ukoliko mi neko pomogne da skeniramo neke od njegovih crteža, i
ukoliko mi neko presnimi onaj već famozni WHAT.ZIP s Fon-a (tako da
uz pomoć HC31 iskompajliram Harmsa i u formatu Windows Help fajla.
Ima li neko s Fon-a ko voli Harmsa, može da uzme fajl i ponese sa
sobom u klub u petak disketu? Ne moooogu da skidam 1,3Mb vezom na
1200 :((. 'Oćemo Harmsa u Sezamovom izdanju? ("'Oćemooooo...":))
knjizevnost.178milan,
-> #177, novim> ps: Raspoložen sam da isprevodim, ali lagano, još neke Harmsove
> pesmice i da prevedem, nešto po prvi put, a nešto ponovo, njegove
> poznatije pričice. Možemo da napravimo Sezamo izdanje Harmsa,
> ukoliko mi neko pomogne da skeniramo neke od njegovih crteža, i
> ukoliko mi neko presnimi onaj već famozni WHAT.ZIP s Fon-a (tako da
> uz pomoć HC31 iskompajliram Harmsa i u formatu Windows Help fajla.
> Ima li neko s Fon-a ko voli Harmsa, može da uzme fajl i ponese sa
> sobom u klub u petak disketu? Ne moooogu da skidam 1,3Mb vezom na
> 1200 :((. 'Oćemo Harmsa u Sezamovom izdanju? ("'Oćemooooo...":))
Postoji li neko izdanje njegovih celokupnih ili bar sabranih
nedela? Ne treba meni prevod, al' mi nije jasno što ste ga izdavali
tako na sitne parčiće. Sada je već dezaktuelizovan, al' se sredinom
osamdesetih to još moglo čitati.
Pl poz M
P.S. Uostalom na ovaj problem izdavanja Harmsa sam Harms ima
komentar: "Sve dobri ljudi a nikako da uhvate ukorena!".
knjizevnost.179novim,
-> #178, milan" Postoji li neko izdanje njegovih celokupnih ili bar sabranih
" nedela? Ne treba meni prevod, al' mi nije jasno što ste ga
" izdavali tako na sitne parčiće. Sada je već dezaktuelizovan,
" al' se sredinom osamdesetih to još moglo čitati.
Celokupnih još nema, koliko znam, ali ima nekoliko raznih izbora,
počev od vircburških izdanja iz sedamdesetih, do novijih ruskih
(nemam dobre podatke za poslednje 2 godine, doduše).
Što smo ga izdavali na parčiće, upitaj ljude iz velikih izdavačkih
kuća koji su odbijali prevode Harmsa. (Doduše, Harms i Dobrica Tj. -
ne ide, zaista...)
Šta li ti znači "dezaktuelizovan, al' se sredinom osamdesetih to još
moglo čitati"?
Vidim da moram početi s analizom one priče o lopti... O:)
knjizevnost.180slavisa,
"Poznavanje pisca"
Zoran Stanojević
OPŠTI žLANAK*
Prst sudbine je mač sa dve oštrice koji se pruža dokle
god oko dopire.
Crni oblaci su oštrica brijača čiji se zvuci opomene
nadnose nad pucanj u prazno.
Koplje bačeno u trnje oseća se kao riba u vodi, ali
kako je sejalo, tako će i da žanje.
Mnogi su lupili glavom o zid kroz prizmu savremenih
zbivanja, jer gladan stomak nema oči.
Crna ovca otpevala je labudovu pesmu; Ahilova peta
nosi glavu u torbi.
*
Pisac je ovo poslao raznim listovima, kao apsolutni
članak-za-svaku-priliku. Iako se može misliti da je
ovde moguć i ma koji drugi raspored reči, treba
znati: drugi raspored je dvosekli mač, i premda ne
treba bacati koplje u trnje, bura nad oštricom brijača
lupiće petom u zid!
knjizevnost.181slavisa,
iz knjige "Poznavanje pisca"
Zorana Stanojevića
SPISAK PODLIH KOMPLIMENATA*
On je samouk, što se i vidi.
Bio je veliki pisac, taj titan literature. Na žalost,
od njegovog dela nije nam ostao ni najmanji fragment.
Imao je plameno pero.
Veoma vešto se služio kreativnim neznanjem.
On se bitno razlikuje od svih v e l i k i h pisaca sveta.
On je tako neumorno radio da je često morao da prekida
posao, i da se dugo, dugo odmara.
Njegovo delo shvaatljivo je i najmladjima. Nema nikoga
ko njega ne razume.
*
Ima srodnosti izmedju podlih komplimenata i euufemizama.
Neki od podlih komplimenata prešli su, kasnije, neizme-
njeni u eufemizme. Dogodilo se to u vreme kasnije, kada
je, možda i održajem, zaslužio da se o njemu govori
"On je jedna zaokružena celina" bez posebne napomene da
ima 108 kg.
knjizevnost.182slavisa,
iz knjige "Poznavanje pisca"
Zorana Stanojevića
SAVREMENIK
Meni je bilo dovoljno da se rodim i već sam bio savremenik!
To nam govori da se pravi savremenik r a đ a, savremenikom
se ne postaje!
A Šekspiru, koji je naš savremenik, Šekspiru (!!!) su za to
bili potrebni vekovi.
Da. Nedovoljno pažnje obraća se na činjenicu da je Őekspir
naÜ savremenik t e k s a d a. Bio mu je potreban ogroman
napor da to postane. Vekovima je čekao i još je prethodno,
u tu svrhu, morao biti Šekspirom! Ništa manje nije bilo
dovoljno.
Ja, medjutim...
knjizevnost.183milan,
-> #179, novim> Šta li ti znači "dezaktuelizovan, al' se sredinom osamdesetih to još
> moglo čitati"?
>
> Vidim da moram početi s analizom one priče o lopti... O:)
O! Neee!
Milost!
Ovo "dezaktuelizovan" shvatio kao "dezaktuelizovan za mene". ;>
Pl poz M
knjizevnost.184darone,
(verovatno najkraća jugoslovenska SF priča)
BEZ NASLOVA
Rukovao sam se sa Teslom.
knjizevnost.185armitage,
-> #184, darone> (verovatno najkraća jugoslovenska SF priča)
Verovatno najkraća internacionalna SF priča:
GALAKTIžKA KARTA
----------------
i5, j8
(autor nepoznat)
-*- Armitage -*-
knjizevnost.186mdave,
-> #185, armitage■> Verovatno najkraca internacionalna SF prica:
Ma jok, najbolja je ona:
KRATKA PRICA ZA TELEPATE
------------------------
Ma znate vec na sta mislim !
knjizevnost.187novim,
-> #183, milan"> Vidim da moram početi s analizom one priče o lopti... O:)
"
" O! Neee!
" Milost!
Odbija se jednoglasno (jedan sam čovek, dakle jedan sam glas).
Tj.: Nema milosti, dok traju radosti. :))
Analiza Harmsove pričice "Matematičar i Andrej Semjonovič" stiže.
(Lupaj rizajn k'o uspe na vreme!)
Naime, pričica, po mom sudu, razokriva tajnu tajne (tzv. mysterium
tremendum, svetu tajnu) matematike (razgaćuje dotičnu gospođicu
načisto i pokazuje uzaludnost svih naših pokušaja da joj se
odupremo. Biće priče o tome zašto je nešto a ne ništa i slično, a to
će se i demonstrirati crno na belo, belo na crno, zeleno na mažentu
ili već koji f/b-ground imate. Crno na crno?)
ps: Dosta tlačenja književnosti od strane matematike! Ceo Sezam je
vaš, a naša tek jedna temica! Prelazimo u napad da oslobodimo naša
vekovna ognjišta! Ako ste izmislili trougao i loptu, niste slova i
sas slova! U to ime, sutra uveče krećemo u bombardovanje ove teme.
O:) (Veco, napadaj s boka. Opkoljavaj.)
knjizevnost.188milan,
-> #187, novim> ps: Dosta tlačenja književnosti od strane matematike! Ceo Sezam je
> vaš, a naša tek jedna temica! Prelazimo u napad da oslobodimo naša
> vekovna ognjišta! Ako ste izmislili trougao i loptu, niste slova i
> sas slova! U to ime, sutra uveče krećemo u bombardovanje ove teme.
> O:) (Veco, napadaj s boka. Opkoljavaj.)
Na svaku vašu ofanzivu u Centralnoj Bosni odgovorićemo svim
sredstvima. ;)) Izmislili smo sve pa čak i centar jer "to kentron" je
(staro?)grčki naziv za metalni štap koji se pobadao u središte
ritualnog kola (crnogorsko-pelas(z?)gijskogg ora, što ne treba mešati
sa ORA "Sutjeska" mada je sličnost napadna) odakle je i nastao naziv
(ime, nomen est omen?) za središte, centar. Ergo, svi koji nas
napadaju već su mrtvi, samo to ne znaju - čula varaju!
Pl poz M
knjizevnost.189pele,
Evo još jedne super-kratke horor-SF priče:
Poslednji čovek na svetu sedeo je u svojoj sobi kada
je neko zakucao na vrata.
pele.
knjizevnost.190darone,
-> #185, armitage>> Verovatno najkraća internacionalna SF priča:
>>
>>
>> GALAKTIžKA KARTA
Nije najkraća. U CIV.4 je neko (wiz?) ostavio 10 najkraćih SF priča na svetu,
od kojih najkraća ne sadrži ni jednu reč. Zove se "Zašto taj_taj nije ubio
Abrahama Linkolna?".
Moj odgovor na tu priču je, naravno, "Smrt A. Linkolna (ukratko)", a ova koju
sam sada ostavio je odgovor na onu knjigu Tesli iz teme nauka.
knjizevnost.191novim,
-> #188, milan" Izmislili smo sve pa čak i centar
Centar? Pa, dobro. Ali niste sve. Vidi ovo:
U Harmsovoj pričici (cf. 6.124), pojavljuje se izvestan Matematičar,
i izvestan Andrej Semjonovič. Priča deluje na prvi pogled sasvim
neozbiljno: Matematičar na početku izvlači loptu iz glave, i svoje
ushićenje demonstrira pred tim Semjonovičem; ovaj ga gleda
belo, i na kraju beži od njega, Matematičara. Uprkos toj
neozbiljnosti, pričica ima nekog šarma, i ostavlja utisak zagonetke.
Ako se zamislimo nad njom, nekoliko stvari će nam pasti u oči:
- samo vađenje lopte iz glave, uz ostale tvrdnje Matematičara;
- način govora Matematičara, koji ponavlja svoje reči više puta,
kao da ih deklamuje;
- Matematičar ne odustaje na kraju, i odlazi za drugim licem iz
priče, A. Semjonovičem, očito ne popuštajući pred njim.
Da Matematičar vadi loptu iz glave, zapravo najmanje treba da nas
čudi. Lopta je, poput drugih osnovnih matematičkih objekata, idealni
objekt, i kao takva postoji samo u glavi (u umu ili u duhu). U
stvarnom svetu nema lopte, postoje samo njene aproksimacije.
Matematika je izgleda i počela, kao jedna od disciplina Znanja,
pitanjem lopte: Tales, koji je number One od sedam mudraca drevnog
sveta, "prvi je", kaže Diogen Laertije, "predskazao Sunčeva
pomračenja i utvrdio ravnodnevice". To je bilo neko važno saznanje u
to vreme, kad su ga zabeležili istoričari, Eudem u Istoriji
astrologije, kao i Herodot i Ksenofan, a divili su se tom saznanju i
jedan Heraklit i Demokrit. Tales je, kažu, prvi utvrdio veličinu
Sunčevog i Mesečevog kruga. Pričalo se da je, baveći se pitanjem
kruga, Sunca, Meseca i odnosom Zemlje prema njima, prvi ustanovio
godišnja doba i godinu podelio na 365 dana: ko jednom stane u krug,
krug mu ne izlazi iz glave - ciklusi imaju uvek posledicu da se dele
i množe, a Tales je izgleda prvi pokušao da taj posao izvede do
kraja. Veli se da je geometriju učio kod Egipćana i da je prvi u
krug ucrtao pravougli trougao. To sve ne čudi - jednom matematičar,
uvek matematičar - već čudi ovo: da je Tales, mudar i reklo bi se,
razuman, bio i praznoveran. Kad je obavio to ucrtavanje trougla u
krug, on je, kažu legende, odmah bogovima žrtvovao nekog vola.
Doduše, ima istoričara koji tvrde, da to nije uradio on, nego
Pitagora - pravi svetac u matematici - ali svejedno ko je. Važno je,
sa stanovišta nas koji gledamo u slova, da je žrtvovan vo, ni kriv
ni dužan što su se trouglovi, krugovi i lopte motali po glavi ovim
matematičkim jevanđelistima. Pisci, naime, ne žrtvuju stoku, nego
ljude, pa i nedavni događaj na Palama ne treba gledati kao na delo
pisaca; neki je ipak matematičar tu umešao prste. (Aha.)
Još je jedna karakteristika bila važna za Talesa, a biće još važnija
za Pitagoru. Kažu, istorije (a istorijama se veruje, ma ko u njih
umešao prste), da se "bavio politikom, a posle je počeo da proučava
prirodu". Pitagora će osnovati i sektu, u kojoj će se, opet javiti
frakcije, pa čak i zavere, od kojih neke i vrlo krvave. Uopšte je
Pitagora jedan naskroz čudan tip, i Harms je, moguće, imao baš njega
u vidu kad je razmišljao o svom Matematičaru. Što god da je nasledio
od Talesa, Pitagora je nasledio bar tri stvari: 1. pitanje o
prapočetku, o "arhe"; 2. političku ambiciju; 3. praznoverje. Pod 1.
spada da je Tales odnekud verovao da je "arhe" voda, a Pitagora je
već dospeo do Broja (posledica ozbiljnija od vode-vatre-zemlje-vazduh-
-vazduh je da su nadalje matematičari uvek tražili prapočetak, tj.
težili da svedu svet na jedan ili više praelemenata, oblika,
funkcija, čvorova, ideja, ili na pra-algoritam, aksiom ili princip,
kako bi se svet formalizovao i dedukovao i decidibilirao iz tog
principa; ta je napast imala i dobre loše strane, a ludost je
trajala sve dok se sami, nakon što je izvesni Gedel u našem veku
neoprezno priznao da je ta stvar uzrok velikog haosa u svetu, nisu
ubedili u suprotno; no, inercija ove "arhe" ludosti još će, mnimo,
među tim stvorenjima trajati, ako ih ikada i ostavi. Cf. Godel,
Ešer, Bah).
Pod 2. spada sledeći slučaj, koji se tiče Pitagore: njegove
pristalice su bile učlanjene u jednu stranku, koja je obožavala bob,
pravila, Loptu, i, naravno, Vođu. Vođa je bio Pitagora. E, gde je
jedna stranka, tu je i druga, pa neki otpadnici, pod vođom Kilona,
pošoraju se gadno s pitagorejcima i jedne noći, posle ko zna kakve
terevenke, napadnu HQ, zapale zgradu i naprave silnu štetu. Sad, tu
ima više verzija. Po jednoj, nije bila terevenka, nego je Pitagora
hteo da po svojim Pravilima uredi grad, pa su se građani pobunili.
Po drugoj, iza glavnog štaba pitagorejaca bio je zasad boba, a kako
je Vođa voleo bob, nije hteo da ga gazi, nego se lepo predao
pobunjenicima, koji su mu rekli :"Daj, bre, ti si mudar čovek, ali
mi smo zadovoljni našim zakonima i ne želimo tvoje, idi, i pusti nas
miru", nakon čega su ga i pustili, pa je on otišao na miru, posle umro.
(Nejasna je uloga NATO avijacije u svemu ovome, i za koju je stranu
radio Pitagora. Rusa ni od korova, uvek zeznu kad je najgušće.)
Po trećima, nije tako bilo, nego je on umakao, s nekoliko najvernijih
đaka. Kako bilo da bilo, činjenica je da matematičari imaju ambicije
da svoja Pravila prošire izvan svoje glave, tj. na polis, grad,
državu, narod, kosmos, mape i Internet. Povremeno spaljivanje
njihovog HQ, brisanje njihovih diskova, i uopšte hakeraj koji ne
dira jedino u njihov bob, istorijski je - zdrava rabota. Najzad,
nikad ih ne možeš dovoljno spaliti, jer se oni metempsihoziraju, što
će reći - duše im se sele iz tela u telo, nekim mističnim ftp-om, i
neuništive su. O tome govori sledeće, i ono ima skoro direktne veze
s Harmsom:
U "Bogojavljenskoj noći" ("Twelfth Night, or: What You Will")
uzvišenog i preuzvišenog Viljema (Šakespeareta), dvorska luda (tako
obično kažu za onog ko se zvao "Clown"; a kod prečasnog Viljema je
"clown" bio i grobar - u "Hamletu" Hamlet priča s njima o taštini
života nad praznim grobom Ofelije i lobanjom Jorikovom) zeki jednog
poznog pitagorejca. Kaže mu, tom postpitagorejcu, čije je ime
Malvolio, da je otkačenko ("Malvolio the lunatic") i pita ga u nekom
čatu (nod III, scena pre pada kerijera, druga pojava):
.to Malvolio -- What is the opinion of Pythagoras concernig the
wild-fowl?
. to Clown -- That the soul of our grandam might haply inhabit a
bird.
.to Malvolio -- What thinkest thou of his opinion? ;)
.to Clown -- I think nobly of the soul, and no way approve of
his opinion.
.to Malvolio -- (Log to domino, fool!) Fare thee well. Remain
thou still in darkness: thou shalt hold the opinion of
Pythagoras ere I will allow of thy wits; and fear to kill a
woodcock lest thou dispossess the soul of thy grandam. Fare
thou well. :)))
.ex
Što će reći: ostani, bre, zatucan u mraku neznanja, drži se ti
Pitagore, jer ćeš, naravno, ako ubiješ barsku šljuku zeznuti i dušu
svoje babe, koja u toj tici čeka da posle izripi. Drugim rečima
(sva je književnost u drugim rečima, zato je istina na njenoj
strani), verovanje matematičara da su im duše besmrtne, i sele se
k'o tice, besmrtno je. Pod 3. stoga spada ne samo poslovični bob,
pasulj, lenjir i šestar (u šta oni veruju, ne zna se kojim redom,
ali tako nekako, respektivno), nego i metaverovanje da
besmrtne oblike, poput Lopte, mogu da izvuku iz glave, jednim
abrakadabra, umesto da se posluže NoRMaLNom aplikacijom zvanom
"deda za loptu, baba za dedu, povuci - potegni, iščupati je ne
mogu". Još uvek ne znamo što Matematičar kod Harmsa deklamuje, ali
nas već manje čudi da će da prodeklamuje kad je već iz glave izvukao
- Loptu. Sfera, naime, per definitionem je šuplja i zveči.
" središte, centar. Ergo, svi koji nas napadaju već su mrtvi, samo to
" ne znaju - čula varaju!
"Govorio je da se smrt ni u čemu ne razlikuje od života. 'Pa što ne
umreš', - reče neko. ' Zato, odgovori on, 'što nema nikakve
razlike'. žoveku koji ga je pitao šta je bilo pre: noć ili dan,
odgovorio je: 'Noć. Noć je za jedan dan starija'." (Diogen Laertije
o Talesu iz Mileta, I, 35-36.)
ps:
.to veca -- je l' dobro, za početak? će ih smlatimo; nisu znali s
kim imaju posla :))))
knjizevnost.192fric,
-> #189, pele> Evo još jedne super-kratke horor-SF priče:
>
> Poslednji čovek na svetu sedeo je u svojoj sobi kada
Well, nisam mogao da odolim, evo prepisa iz knjige
'Najbolje svetske SF priče 1985.':
K. V. Meken
Odbijenica
(Rejection Slip)
Kal Torsbi
Ulica Pasovoj br. 897
Kalfaks, Arizona 16. jun 2100.
Dragi gospodine Torsbi:
Zahvaljujemo vam na poslatom rukopisu, Poslednji čovek na Zemlji.
Na žalost, Talr Pres trenutno je zatrpan rukopisima naučnih dela.
Molimo vas, obratite nam se ponovo.
Vaši,
izdavači
knjizevnost.193fric,
-> #186, mdave> Ma jok, najbolja je ona:
iz iste knjige:
Duan Ekerson:
Znak na kraju vaseljene
(Sign at the End of the Universe)
Ovaj kraj gore.
P.S.
Naravno, tekst priče je u knjizi odštampan naglavačke :)
knjizevnost.194.bale.,
-> #191, novim> .to veca -- je l' dobro, za početak? će ih smlatimo; nisu znali s
> kim imaju posla :))))
Super je, nastavi.
--
Haker koji čita tuđ privatan chat
knjizevnost.195milan,
-> #191, novim> pitanjem lopte: Tales, koji je number One od sedam mudraca drevnog
> sveta, "prvi je", kaže Diogen Laertije, "predskazao Sunčeva
> pomračenja i utvrdio ravnodnevice". To je bilo neko važno saznanje u
> to vreme, kad su ga zabeležili istoričari, Eudem u Istoriji
> astrologije, kao i Herodot i Ksenofan, a divili su se tom saznanju i
> jedan Heraklit i Demokrit. Tales je, kažu, prvi utvrdio veličinu
Not enough data! kaže kompjuter u nekom od nastavaka Star
Track-a. Tales takovo što, slažu se svi astronomi, nije mogao da učini
jer u Grka nije postojao običaj akvizicije astronomskih podataka. Za
predviđanje pomračenja potrebna je veoma dobra osmatračka služba i
dug period praćenja.
Postoje tvrdnje da je 54. n.e. to učinio Heron ali se, bez obzira
što su u međuvremenu Grci "oslobodili" Vavilon svoje vekovno ognjište
i došli do podataka haldejskih astronoma, to smatra neverovatnim.
Prva predviđanja pomračenja se vrše tek u poznom srednjem ili novom
veku po pronalasku teleskopa.
> krug ucrtao pravougli trougao. To sve ne čudi - jednom matematičar,
> uvek matematičar - već čudi ovo: da je Tales, mudar i reklo bi se,
> razuman, bio i praznoveran. Kad je obavio to ucrtavanje trougla u
> krug, on je, kažu legende, odmah bogovima žrtvovao nekog vola.
> Doduše, ima istoričara koji tvrde, da to nije uradio on, nego
> Pitagora - pravi svetac u matematici - ali svejedno ko je. Važno je,
> sa stanovišta nas koji gledamo u slova, da je žrtvovan vo, ni kriv
> ni dužan što su se trouglovi, krugovi i lopte motali po glavi ovim
> matematičkim jevanđelistima. Pisci, naime, ne žrtvuju stoku, nego
> ljude, pa i nedavni događaj na Palama ne treba gledati kao na delo
> pisaca; neki je ipak matematičar tu umešao prste. (Aha.)
Mada "Turci dolaze na Pale a mi ne znamo gde je Đinđić" mi
pouzdano znamo da predmetni nije matematičar. Istina je da se
žrtvovanje goveda pripisuje oduševljenju grečeskih matematičara ali
se to danas više uzima kao dokaz religioznih korena matematike nego
kao koristan rad.
Pl poz M
P.S. Što tut Harms? iliti na srpskom: "A kakve to veze ima sa
Harmsom?"
knjizevnost.196ndragan,
-> #176, dikla/ Da i ja prilozim prvi koji mi je pao na pamet, 'svaka luda ima svoje
/ veselje'
Idemo dalje:
"nije fazon, on prati karte!"
"pa prati i ti, a ako ti je mnogo pedes'dve, uzmi jednu pa je prati"
knjizevnost.197mjova,
-> #189, pele> Poslednji čovek na svetu sedeo je u svojoj sobi kada
> je neko zakucao na vrata.
mislim da sam je čuo, dosta davno i da se tu pominju i neke novine?
knjizevnost.198veca,
-> #191, novim>> - samo vađenje lopte iz glave, uz ostale tvrdnje Matematičara;
>> - način govora Matematičara, koji ponavlja svoje reči više puta,
>> kao da ih deklamuje; ========
Ili da bude ubedljiviji, da ubedi sebe (?) njega (?) Na celu
priču bi možda legao i Lecov aforizam: Ja sam lep, ja sam jak, ja
sam mudar. I ja sam sve to otkrio!
>> .to veca -- je l' dobro, za početak? će ih smlatimo; nisu znali s
>> kim imaju posla :))))
Svaka čast! Ako ništa ubićeš ih dužinom poruke ;)
knjizevnost.199veca,
-> #189, pele>> Evo još jedne super-kratke horor-SF priče:
Nedostaje naslov (ukoliko nema, onda * * * ) i autor priče, ovako
neupućeni mogu pomisliti da si ti autor :)
knjizevnost.200veca,
-> #190, darone>> Nije najkraća. U CIV.4 je neko (wiz?) ostavio 10 najkraćih SF priča
>> na svetu,
Nisu SF, i nisu strane, ali evo par komada iz zborke:
Osluškivanje tišine.
RAPSODIJA KORAKA
Sišla je stepeništem kao klavirom.
Lepomir Katić (*)
****************************************************************
USAMLJENIK
Jaa.
Goran Manić
****************************************************************
PITANJE
žija li je ovo olovka? To me kopka.
Srećko Marković
****************************************************************
O!
Zatvori vrata, o, zar ne vidiš kako zebem?!
Vladimir Strika
****************************************************************
I?
I? Ništa. Kako ništa? Lepo. Zar je nisi pitao? Jesam. I?
Dušan Vukojev
****************************************************************
-----------------
(*) Obzirom da je Lepomir Katić poznat (u krugovima aforističara)
kao plagijator, odmah je pala sumnja da je on autor ovako lepe
priče.
knjizevnost.201armitage,
-> #190, darone> Nije najkraća. U CIV.4 je neko (wiz?) ostavio 10 najkraćih SF priča na svetu,
> od kojih najkraća ne sadrži ni jednu reč. Zove se "Zašto taj_taj nije ubio
> Abrahama Linkolna?".
Prazna priča? ... Prica$="" :)
Zvuči zanimljivo, potražiću. U međuvremenu, uživajte uz još jednu minijaturu,
pokupljenu onako "iz malog mozga".
SPOZNAJA
--------
Ričardson pritisnu dugme, ali onda shvati, da je košmar tek započeo.
-*- Armitage -*-