CIVIL.5

02 Feb 1994 - 11 Apr 1994

Topics

  1. filozofija (15)
  2. religija (24)
  3. istorija (16)
  4. nauka (82)
  5. umetnost (31)
  6. knjizevnost (206)
  7. film (692)
  8. muzika (581)
  9. o.jeziku (1892)
  10. oko.sveta (124)
  11. satira (32)
  12. ko.je.ko (377)
  13. deponija (58)
  14. skola (201)
  15. licni.stav (669)

Messages - skola

skola.1 zzix,
************************************************************ Pozivamo sve maturante beogradskih gimmazija i M srednjih skola da se jave u konferenciju radi stupanja u kontakt i organizacije strajka. Ucenici Zemunske gimnazije ************************************************************
skola.2 acka, -> #1, zzix
>> Pozivamo sve maturante beogradskih gimmazija i >> srednjih skola da se jave u konferenciju radi >> stupanja u kontakt i organizacije strajka. Evo mene iz XIII gimnazije. Koliko sam ja obaveštena, sutra u 10:00 opet idemo pred ministarstvo... Acka -- Pisanje ove poruke je omogućio Saša Petrovic - sale (moj brat i svetski genije
skola.3 zzix, -> #2, acka
Hi, Acka! Kakvo je raspolozenje u XIII? Da li ste organizovali neke odbore? Koliko ce 'vasih' doci sutra? Najavili su da ce dovuci neki razglas ili sl., da ne bi kao i danas gubili vreme i nadvikivali se. U ZIG-u je splasnuo entuzijazam, oni koji su uzeli na sebe organizaciju skoro da su digli ruke od svega, sutra pre skole treba da se odluci da li cemo ici ili ne. Pozdrav!
skola.4 acka, -> #3, zzix
>> Kakvo je raspolozenje u XIII? Da li ste organizovali neke odbore? >> Koliko ce 'vasih' doci sutra? Najavili su da ce dovuci neki razglas >> ili sl., da ne bi kao i danas gubili vreme i nadvikivali se. >> U ZIG-u je splasnuo entuzijazam, oni koji su uzeli na sebe >> organizaciju >> skoro da su digli ruke od svega, sutra pre skole treba da se odluci >> da >> li cemo ici ili ne. Pa sad, XIII nije bila za to da se danas ide, jer smo dobili informaciju da će danas biti samo neke škole, ali smo ipak SVI otišli sa nastave i većina je došla na štrajk. Sutra svi normalno idemo u školu (u 8:00) i tada ćemo odlučiti posle kog časa idemo, a možda i krenemo odmah ka gradu. E sad, entuzijazam je svima splasnuo, ali, kako se meni čini, XIII će se ipak pojaviti sutra. Mislim da su se mnogo više 'smzli' ljudi iz drugih škola. Ja lično sutra planiram da idem, i biću glasna u pokretanju mase moje škole ;)) Acka
skola.5 zzix, -> #4, acka
Interno je pala jedna ideja za roditeljski sastanak u sali za fizi~ko. ;) Valjda da roditelji ubede gosin Cujketa. U {ta? I za{to njega? ;)) Vidimo se sutra, podriva~ice sistema. ;)
skola.6 milan, -> #1, zzix
> **** > > Pozivamo sve maturante beogradskih gimmazija i > srednjih skola da se jave u konferenciju radi > stupanja u kontakt i organizacije strajka. > > Ucenici Zemunske gimnazije > > **** A glede čega se štrajka? Pl poz M
skola.7 dejanr, -> #6, milan
>> A glede čega se štrajka? Ako sam dobro shvatio, kontra mature.
skola.8 balinda, -> #6, milan
>> A glede čega se štrajka? Kao i obično, glede učenja. ;>>>
skola.9 princess, -> #8, balinda
nije zbog ucenja... "pritisak" !! :(...nekada zbog toga gotivim debilne USA skolice...
skola.10 zzix, -> #6, milan
MStrajkuje se zbog: 1) preobimnosti mature 2) neblagovremenog pripremanja učenika za maturu 3) neobavestenosti o rokovima polaganja i bodovanja na faxovima 4) birokratskog ponasanja aparata ministarstva prosvete Za neobavestene sezamovce: strajk ne podrazumeva ukidanje mature, vec samo njeno ublazavanje, jer uslovi u kojima je radila ova generacija maturanata i nacin na koji je (ne)pripremana za 'ispit zrelosti' iskljucuju ovakav nacin eksperimentisanja nad njima. Ucenici Zemunske gimnazije
skola.11 acka, -> #6, milan
>> A glede čega se štrajka? Ma svašta ;))) Neće deca da uče, pa se dosetila da naprave jednu veeeeliku žurku na ulici ;))) Šta 'oćemo? Pa, da nam ukinu maturu kad su već totalno nesposobni da je naprave. Meni je lično bilo drago što ću imati 'pravu' maturu, ali sada, kako još uvek nije izašao *konačan* program mature, kako se iz nedelje u nedelju menjaju uslovi polaganja i kako nema baš nekog izgleda da će se oni uskoro smisliti (a i već sada ima malo vremena za spremanje) onda lepo štrajk. Profesori nam daju neka pitanja za maturu (u nekim školama profesori ne rade to) da bi par dana kasnije promenili pitanja jer je stigao novi dopis... Onda, *trenutno* kažu da može da se pišu radovi iz svih predmeta koje smo imali po dva časa nedeljno bezobzira na smer, a postoji priča da će moći da se piše samo iz grupe predmeta, a mnogi su već počeli da pišu radove... Sve to nas nervira, uz to, imali smo duuuži raspust da bi sada išli i subotom u školu i... nek' ide sve lepo, 'ajde na sneg svakog dana i štrajkuj. Niko se ne nada da će se nešto promeniti, odnosno, samo se nadamo da nećemo dobiti neke mnogo žestoke kazne, ali bar da probamo nešto da promenimo... Acka
skola.12 milan, -> #10, zzix
> MStrajkuje se zbog: 1) preobimnosti mature > 2) neblagovremenog pripremanja učenika za maturu > 3) neobavestenosti o rokovima polaganja i bodovanja > na faxovima > 4) birokratskog ponasanja aparata ministarstva > prosvete Uvažavajući razloge 2) i 4) (3) je besmisleno jer je to privatan problem građanina koji hoće da upiše fakultet - neka ode i raspita se) pitam - u svojstvu narodnog poslanika i sen(r?)atora :)) - "U čemu se sastoji "preobimnost" predmetne? Pl poz M
skola.13 fatman, -> #12, milan
Postovani.... Ja ni ne mogu da zamislim koja matura tek mene ceka ali su profesori vec poceli da nas plase njome!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Prema tome ispunite zahteve strajkaca i neka to bude konacno!! Dosta vise sprdnje sa skolama i ucenicima!!!:>>>>>>>>>>>>>>>>>> Fatman I BGD. Gimnazija II-7
skola.14 dr.grba, -> #11, acka
>> Niko se ne nada da će se nešto promeniti, odnosno, samo se nadamo >> da nećemo dobiti neke mnogo žestoke kazne, ali bar da probamo nešto >> da promenimo... Ići ćete u školu do prvog avgusta dok sve ne nadoknadite. I posle će vam đavo biti kriv. (((:
skola.15 vitez.koja, -> #6, milan
#=> A glede čega se štrajka? To ne znaju ni mnogi što stoje ispred ministarstva prosvete. učesnik ps. sve može da prođe, ali termin... ;-)) demonstriramo od deset sati :) dok se svi probude, a i nigde ne žurimo ;>
skola.16 zzix, -> #12, milan
>> Uvažavajući razloge 2) i 4) (3) je besmisleno jer je to >>privatan problem građanina koji hoće da upiše fakultet - neka >>ode i raspita se) pitam - u svojstvu narodnog poslanika i >>sen(r?)atora :)) - "U čemu se sastoji "preobimnost" predmetne? Nije 3) besmisleno, jer fakulteti još nisu odredili rokove. Ne zna se kada će biti prijemni - da li u avgustu ili u septembru. ;) Preobimnost se sastoji u sledećem: Polažu se četiri predmeta - srpski jezik i književnost, strani jezik, matematika i izborni predmet. Priprema za fakultet (zavisi od faxa) dođe mu kao peti predmet. Neke stručne škole polažu i više predmeta. Naravno, matura se sastoji od pismenog i usmenog dela. Sve bi to bilo u redu da su nas počeli da pripremaju od prve godine i da smo još onda saznali kako to treba da izgleda. Zar je logično doneti zakon o maturi pre četiri godine i tek sada ga razrađivati?! Pored toga, raspust je bio produžen, pa treba nadoknaditi i to, što praktično znači zbudžiti redovnu nastavu i pripreme za maturu u tri meseca. Zbog redukcije struje nekoliko razreda u Zemunskoj izgubilo je još po osam časova matematike - kao da smo bili na raspustu još dve nedelje. ;) I to treba nadoknaditi. Ista situacija je, verovatno i u drugim školama. Broj ispitnih pitanja za maturu se razlikuje od škole do škole. Neka gimnazija iz Donjeg Jaukovca može svojim maturantima da da 18 pitanja, dok broj pitanja u Zemunskoj iznosi 220, a u nekim drugim školama i preko 300! Tako je srpskim jezikom i književnošću. Osim toga, ubačena su i pitanja iz gramatike, koja po programu nije obuhvaćena u nastavi, a pitanja su uvedena zato što se na Filološkom faxu polaže i gramatika. Sa matematikom je slično - minimalan broj pitanja je 120 a školama je dozvoljeno da u zavisnosti od broja učenika povećaju pitanja i za 10%. U svemu tome se ne zna šta je u čijoj nadležnosti. Škole nas ni o čemu ne obaveštavaju, a možda bi nas i obavestile da je Ministarstvo njih obavestilo. Ministarstvo pojma nema o čemu se radi ('šta to ova deca 'oće?'), a brani se tako što kaže da ne može da menja zakone. Itd. Jel' dosta? :)
skola.17 zzix, -> #15, vitez.koja
>>ps. sve može da prođe, ali termin... ;-)) demonstriramo od deset sati :) !!!!!!!!!!!!! Kako ko! Ima i onih koji od deset sati igraju karte. ;>>
skola.18 ilazarevic, -> #11, acka
> je naprave. Meni je lično bilo drago što ću imati 'pravu' maturu, ali > sada, kako još uvek nije izašao *konačan* program mature, kako se iz > nedelje u nedelju menjaju uslovi polaganja i kako nema baš nekog izgleda > da će se oni uskoro smisliti (a i već sada ima malo vremena za > spremanje) onda lepo štrajk. Profesori nam daju neka pitanja za maturu Mene lično je dotukla činjenica, koja je do pre tri dana bila potpuno nepoznata nama u Devetoj, da ocene sa mature ulaze u prosek. Sve do sada su nam govorili da te ocene uopšte nisu bitne. Zbog toga je došlo do situacije u kojoj imamo obimnu i veoma važnu maturu, i takođe važan prijemni. Matura se za gimnazije sastoji iz sedam ispita (tri predmeta pismeno i usmeno, i odbrana maturskog rada). Toliko gradivo nemoguće je spremiti, a da se paralelno sprema i prijemni. Eto, zbog toga štrajkujemo. Inače, od novinskih i TV kuća najviše je slagao "Ekspres", objavivši u današnjem broju da broj maturanata opada (inače, raste) i da se nezadovoljstvo smanjuje (a i ono raste). Po mojoj proceni (pristrasnoj) danas je bilo oko 2000 ljudi.
skola.19 acka,
Danas je bio roditeljski sastanak u mojoj školi. Razredna je rekla da je doneta odluka da maturska pitanja budu ista (ne znam da li samo na nivou grada ili šire) za sve škole, odnosno, neke škole su dobile da spremaju pitanja. Moja škola XIII bgd. gimnazija je dobila matematiku, a V bgd. gimnazija nam sprema srpski. Za matematiku - meni lično je laknulo jer bar moji profesori spremaju, pa će valjda znati i nas da spreme, mada kakve cepidlake imamo (a i diretkorka je profesor matematike) moguće je da neće biti baš tako jednostavno. Jedno je sigurno - pitanja koja su nam dali obuhvataju apsolutno sve i na naše pitanje da li bi ona mogla da se smanje moj profesor je odgovorio da on ne smatra da je to puno... Za srpsi i za V... Pa ja sam čula (e sad, da lije to samo rekla-kazala ili je to stvarno tako) da su u V dobili 30 kucanih stranica pitanja iz srpskog... Izgleda da su i tamo neke teške cepidlake, a kako se meni čini i njima je derektor srbista... Dakle, ispunili su nam zahtev da svi imamo isto - bolje da nisu. Takođe, ispunili su nam i zahtev - sada se matura boduje za prijemni. Ali nam nisu ispunili nikakve zahteve da se bar nešto smanji... Acka
skola.20 wizard, -> #19, acka
> Za matematiku - meni lično je > laknulo jer bar moji profesori spremaju, pa će valjda znati i nas da > spreme, mada kakve cepidlake imamo (a i diretkorka je profesor > matematike) moguće je da neće biti baš tako jednostavno. Ma daj bre Acka, taj maturski je formalnost. Em ga spremaš natenane u saradnji sa profesorima, em sama biraš temu, a i sama odbrana nije ništa ozbiljnija od prosečnog odgovaranja na času, i to iz tačno određene oblasti. Imaćete samo malo više posla i to je sve. Jedino što je trulo tu je ta autonomnost škola u izboru pitanja i kriterijuma. Ok, za pitanja ste se izgleda izborili, ali jasno je valjda svima da tu nikad ne može biti reči o ujednačenom kriterijumu, uostalom svi znaju kakve razlike postoje i kod običnog ocenjivanja iz nekog predmeta. No, to će te pratiti i posle, na fakultetu (svuda ima izkompleksiranih profesora koji zadovoljenje svojih frustracija nalaze u iživljavanju nad studentima), tako da nije preveliki razlog za uzbuđivanje već sjajna prilika za navikavanje. ;) Veruj nekome ko je sve to davno prošao - nemaš nikakvog razloga za strah. :) (Znaš onu priču "Možda malo boli prvi put, ali posle.." ;))
skola.21 dejanr, -> #20, wizard
>> Ma daj bre Acka, taj maturski je formalnost. Em ga spremaš >> natenane u saradnji sa profesorima, em sama biraš temu, a i sama >> odbrana nije ništa ozbiljnija od prosečnog odgovaranja na času, >> i to iz tačno određene oblasti. Tako je bilo u "naše vreme", ali izgleda da su sada promenili i da će se polagati pravi ISPITI iz tri predmeta. Upravo protiv toga se maturanti i bune.
skola.22 dejanr, -> #18, ilazarevic
>> Matura se za gimnazije sastoji iz sedam ispita (tri predmeta pismeno >> i usmeno, i odbrana maturskog rada) Da li su odlični učenici oslobođeni nekog dela toga? Pre i posle rata su odlični đaci polagali samo pismeni deo, i ako tu baš mnogo ne "zabrljaju", smatralo se da su položili.
skola.23 acka, -> #22, dejanr
>> Da li su odlični učenici oslobođeni nekog dela toga? >> Pre i posle rata su odlični đaci polagali samo pismeni deo, i ako tu >> baš mnogo ne "zabrljaju", smatralo se da su položili. E bilo nekad. Za to oslobađanje se baš ništa ne zna, a i ono što se čuje su takve gluposti da to nema nigde! Najnormalnija varijanta je da učenik bude odličan sve 4 godine i da ima 5 iz tog predmeta i da dobro uradi pismeni deo (dobije 4 ili 5) i onda je oslobođen usmenog dela. Međutim, tu se ubacuje, da ima sve petice iz svih predmeta koji se polažu sve 4 godine, i da na pismenom delu dobije minimalno jedno 4 i dve 5 pa tek onda može da bude oslobođen usmenog dela... A onda su dodali još nešto (što se sasvim van pameti!): da moraš da budeš vukovac sve 4 godine i da iz predmeta imaš maksimalno jednu 4 u rubrici u toku svih tih 4 godine (!?!) i da dobro uradiš pismeni deo - e onda profesor može da te oslobodi ako hoće. Drugim rečima - niko ne može da se oslobodi, ili bar skoro niko. Inače, ima tu još gluposti, kao recimo, učenik na usmenom delu može da vrati pitanja i da ih zameni, i to može, ali ne mora da utiče na ocenu - dakle, mene profesorka voli, menjam nekoliko puta dok se ne nađe ono što znam, mene ne voli, i zamenim jednom i dobijem u najboljem slučaju 3... :( Acka
skola.24 wizard, -> #21, dejanr
> Tako je bilo u "naše vreme", ali izgleda da su sada promenili i da > će se polagati pravi ISPITI iz tri predmeta. Upravo protiv toga se > maturanti i bune. E pa to je druga stvar... Ajde za srednje stručne škole, ali ne kapiram zašto to moraju i gimnazijalci... No, ipak mislim da to ne bi smelo da bude toliko strašno koliko su se klinci uplašili. :)
skola.25 stefan, -> #20, wizard
> Ma daj bre Acka, taj maturski je formalnost. Em ga spremaš > natenane u saradnji sa profesorima, em sama biraš temu, a i sama > odbrana nije ništa ozbiljnija od prosečnog odgovaranja na času, > i to iz tačno određene oblasti. Tako je bilo kada smo mi polagali, međutim sada oni pored onog rada koji smo mi radili imaju još koliko sam shvatio završne ispite (ako se to tako zove) iz još 3-4 predmeta. Inače, koliko sam primetio kada se govori o vraćanju mature na staro svi govore da se vrati onakva kakva je bila u usmerenom obrazovanju. Ne znam koliko vam je poznato ali i generacije koje su išle po prvoj reformi posle usmerenog (prva je bila '72 godište pa zaključno sa koliko vidim '74) kada su ponovo uvedene stručne škole i gimnazije su polagali istu takvu maturu. Usput, da li nekome pada na pamet kakva je svrha ovakve, novouvedene mature (pogotovo ako je tačno ono što je neko ovde rekao a to je da ocene sa mature ulaze u prosek)?
skola.26 fatman,
Recite mi molim vas sta ja treba da mislim o maturi koja me ceka kroz dve godine ,posto ja neznamHH(sta da radim i mislim) Cinjenica je da svi profani kazu ako pricas na casu lose ces se provesti na maturi.(Zasto ja sa matematickog smera moram da znam sta je Edip rekao majci i kako se naziva stilska figura koju Sofokle tako cesto koristi?)đ :(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( ((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
skola.27 balinda, -> #26, fatman
>> (Zasto ja sa matematickog smera moram da znam sta je Edip rekao >> majci i kako se naziva stilska figura koju Sofokle tako cesto >> koristi?) Zato što *pravog* znanja nikada ne može biti ako je se "ide" previše usko. Upravo je koncepcija gimnazijskog obrazovanja da se podigne opšti nivo znanja sa koga je, kasnije, mnogo lakše "tankom iglom" dodirnuti i najdublje tajne pojedinih oblasti ljudskog interesa, nego što bi se to moglo uraditi sa nižeg nivoa opšteg obrazovanja. Dakle, nema ni "prave matematike" ako nema razumevanja za međuzavisnost.
skola.28 danica, -> #27, balinda
Sve le to lepo i krasno, no nije lepo sto se ucenicima za vreme skolovanja ne pruzi ni promil, kako rece, *pravog* znanja a trazi im se isto na maturi. :( Po meni, to je vrhunac hipokrizije. Podsetih se tako svog dekana, koji je uvodjenje najrigoroznijih uslova studiranja (sto je, uzgred budi receno, ucino sasvim na svoju ruku), obrazlio recima:"Sta 'ocete? Jel' znate da se svuda u svetu, cak i na Lomonosovu svi ispiti polazu u jednom roku a ne smes da padnes nijedan! ". Da li treba da napomenem da je tom prilikom koristio samo dva padeza? :)
skola.29 dr.grba, -> #12, milan
>> sen(r?)atora :)) - "U čemu se sastoji "preobimnost" predmetne? Mora da se uči.
skola.30 dr.grba, -> #13, fatman
>> Dosta vise sprdnje sa skolama i ucenicima!!!:>>>>>>>>>>>>>>>>>> >> Fatman >> I BGD. Gimnazija II-7 Zaboravio si u potpis da udariš "usmereni". Pozdrav od neusmerenog
skola.31 index, -> #23, acka
÷■÷ Najnormalnija varijanta je da učenik bude odličan sve 4 ÷■÷ godine i da ima 5 iz tog predmeta i da dobro uradi pismeni ÷■÷ deo (dobije 4 ili 5) i onda je oslobođen usmenog dela. ÷■÷ Međutim, tu se ubacuje, da ima sve petice iz svih predmeta ÷■÷ koji se polažu sve 4 godine, i da na pismenom delu dobije ÷■÷ minimalno jedno 4 i dve 5 pa tek onda može da bude oslobođen ÷■÷ usmenog dela... Uz razumevanje za vaš odnos prema (katasrofalno lošem) školskom sistemu, moram da postavim jedno pitanje: Ako ste iz nekih predmeta sve četiri godine dobijali četvorke ili petice, kako je moguće da ste sve što ste naučili zaboravili i da morate to ponovo da učite (spremate)? Onaj ko je naučio ono što je učio, neće imati mnogo problema ni na prijemnom ni na maturskom ispitu, a onaj ko je bubao da bi dobio dobru ocenu i potom sve zaboravio, moraće lošije da prođe. To je i logično. Nemojte se zavaravati da vam je sada najbitnije da prođete prijemni na željenom fakultetu. Većina ispita na fakultetima je mnogo teža od prijemnog i ako ne možete da prođete prijemni bez mnooogo muke, nećete uspeti ni fakultet da završite o roku. Godina dana tamo-vamo nije ništa. Što se maturskih ispita tiče, do sada je tu bilo previše puštanja, a verovatno bi i vas pustili da prođete sa dobrim ocenama (profesori su uvek popustljivi prema maturantima). To ne valja, jer tu profitiraju nesposobniji. Nenad P.S. Cenim vašu organizovanost i volju da menjate stanje stvari.
skola.32 index, -> #21, dejanr
÷■÷ Tako je bilo u "naše vreme", ali izgleda da su sada promenili ÷■÷ i da će se polagati pravi ISPITI iz tri predmeta. Upravo ÷■÷ protiv toga se maturanti i bune. Nemaju toliko razloga da se bune jer, će svi (cela generacija) imati približno jednake uslove (probleme), a za upis na fakultete se oni ipak (pretežno) takmiče među sobom, a ne sa starijim generacijama. Nenad
skola.33 balinda, -> #28, danica
>> Sve le to lepo i krasno, no nije lepo sto se ucenicima za >> vreme skolovanja ne pruzi ni promil, kako rece, *pravog* >> znanja a trazi im se isto na maturi. :( >> Po meni, to je vrhunac hipokrizije. I jeste i nije. Uzmimo da bi princip mogao biti da učitelj i nema prioritetni zadatak da dâ znanje nego samo da nauči učenika da uči. Ako bismo ovako postavili stvari možda bi "žestoki" uslovi dovoljno efikasno naterali učenike da sami "zagreju stolicu". (Ne kažem da je ovo bila ideja i pre će biti da je predagoški kadar manjkav, nego samo pokušavam da dam pomalo "mesa" strogoći.) >> Podsetih se tako svog dekana, koji je uvodjenje najrigoroznijih >> uslova studiranja (sto je, uzgred budi receno, ucino sasvim na >> svoju ruku), obrazlio recima:"Sta 'ocete? Jel' znate da se svuda >> u svetu, cak i na Lomonosovu svi ispiti polazu u jednom roku a >> ne smes da padnes nijedan! ". Da li treba da napomenem da je tom >> prilikom koristio samo dva padeza? :) I ja mislim da je prisustvo "oštrine" najpre posledica manjkavosti negde drugde, no u principu to ne bi moralo biti tako. Ne čudi, stoga, što se "manjkavost" krije iza autoriteta. :( čelim da kažem da bi u najvišem interesu učenikâ trebalo da bude da nauče sâmi sebe da obrazuju i to utoliko pre ukoliko su obrazovne okolnosti lošije. (Naš slučaj!) Od stroge, nekvalitetne škole jedino je gora popustljiva, nekvalitetna škola. Dakle, umesto (ili paralelno!) demonstriranja zbog surovih uslova, vredelo bi razmisliti o pobuni protiv traljavosti u samom procesu obrazovanja. Jasno je da u tom uzrastu đaci još nisu dosegli takvu zrelost da bi se pobunili zbog slabog kvaliteta nastave ne shvatajući da su time oštećeni, ali to bi trebalo da bude i problem njihovih roditelja koji im to moraju objasniti. Umesto toga učenicima je, na primer, bilo drago što su ove zime imali neuobičajeno dug raspust. Ni pomisli da će zbrzanom nastavom dobiti manje nego što su njihovi roditelji, kao poreski obveznici, platili.
skola.34 mladenp, -> #16, zzix
> Nije 3) besmisleno, jer fakulteti još nisu odredili > rokove. Ne zna se kada će biti prijemni - da li u avgustu > ili u septembru. Nemoj mi samo fakultete dirati. ;) Do prošle godine prijemni je bio krajem jula. Termin prijemnih ispita ne bi trebalo da vas brine. Samo lepo spremite maturu i automatski imate dovoljno znanja za upis na fakultet. ;>>
skola.35 mladenp, -> #19, acka
> Moja škola XIII bgd. gimnazija ... > (a i diretkorka je profesor matematike) Kako se zove direktorka? U moje vreme je samo jedna žena predavala matematiku, ali ne mogu da verujem da je dogurala do direktora. ;>
skola.36 drpr, -> #21, dejanr
-> Tako je bilo u "naše vreme", ali izgleda da su sada -> promenili i da e se polagati pravi ISPITI iz tri predmeta. -> Upravo protiv toga se U moje vreme za razliku od ostalih škola , nismo imali mogućnost da biramo predmet već smo vukli pitanje iz šešira pa kom opanci kom obojci. Imak sad je mnogo teže... cope
skola.37 milan, -> #16, zzix
Pa, to je prosto. Vlada treba da naprosto iduće nedelje donese odluku o odlaganju primene nove mature do sledeće generacija maturanata. Opravdanje se da lako naći. Na primer, zato što je školska godina bila neregularna (grejanje, produžen raspust, nema materjalnih sredstava) i zato što se nije obavila ranija priprema. Baš ću sutra da pitam ministra zašto to već nije uradio. Pl poz M
skola.38 armitage, -> #9, princess
> nije zbog ucenja... > "pritisak" !! :(...nekada zbog toga gotivim debilne USA skolice... ??? "pritisak" ? I sta fali tim "debilnim" skolicama. Ljudi uce ono sto ih zanima, imaju oko 50 puta bolji skolski sistem i bar nauce ono sto su naucili. Uopste mi se vise svidja ta USA skolska atmosfera, nego ovo pacenje kod nas. -*- Armitage -*-
skola.39 armitage, -> #13, fatman
> I BGD. Gimnazija II-7 I BGD. ? Ko ti predaje matis ? CALIC ??? ;>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> -*- Armitage -*-
skola.40 fatman, -> #39, armitage
Kamo sreće. Ja samo hoću da znam kako ce moja matura izgledati:(
skola.41 jovca.car, -> #18, ilazarevic
/* Mene licno je dotukla cinjenica, koja je do pre tri dana bila potpuno /* nepoznata nama u Devetoj, da ocene sa mature ulaze u prosek. Sve do sada Evo, da ti malo stanem na muku. O;) Kako se u Devetoj polagala matura pre 2 godine: Polagao se samo jedan (izborni) predmet, tako sto odes na kraju godine na izvlacenje maturskih radova i izvuces cedulju sa zadatkom. Odes kuci i imas 2 nedelje da ga spremis u pisanoj formi, 2 primerka. Onda ga predas i branis posle par dana. To je bila zvanicna procedura za koju nijedan profan nije davao ni pet para. Zadatke su delili vec na pocetku II polugodja po sistemu: 'evo ti spisak tema, uzmi sta hoces'. U junu se organizuje "izvlacenje" koje je bilo cisto zezanje,:) jer su svi vec imali zadatke. Pogodi prosek ocena iz maturskog. :)) Al se nekad dobro jelo... Btw, to je bilo pre nego sto je Perka postala direktor.
skola.42 fatman,
Tacno je ono za U.S.A. skolice i tacno je da u gimnaziju idem(o) da bi dobili siroko znanje, ali sto mi u prvom razredu nisu rekli da bi trebalo da obratim(o) paznju na to i to gradivo: Zasto nas sada plase u stilu:"Doći ćeš ti meni na maturu:>>>" Neplasim se bilo kakvog rada *ucenja* ako mi kazu konkretno sta treba da znam:)
skola.43 dejanr, -> #23, acka
>> A onda su dodali još nešto (što se sasvim van pameti!): >> da moraš da budeš vukovac sve 4 godine i da iz predmeta >> imaš maksimalno jednu 4 u rubrici u toku svih tih 4 godine >> (!?!) i da dobro uradiš pismeni deo - e onda profesor može >> da te oslobodi ako hoće. E baš su se pretrgli :)) Ne znam da li može da postoji neki učenik koji tokom čitave gimnazije nije dobio više od jedne četvorke "u rubrici", dakle ako već hoće tako, onda neka napišu da se niko ne oslobađa. Ovako zvuči kao iz grada Budalije. Mislim da je Nušić, negde u "Autobiografiji", napisao da je neki profesor bio "toliko glup, da su najzad morali da ga stave za direktora škole, ali da je izgleda i za to mesto preglup pa će morati da ga unaprede u ministra prosvete". Šta li bi tek napisao da je danas nešto živ...
skola.44 dejanr, -> #24, wizard
>> No, ipak mislim da to ne bi smelo da bude toliko strašno koliko >> su se klinci uplašili. :) Verovatno i neće biti strašno u većini škola. Ali ako se negde nađe neki neiživljeni profesor koji krene da obara za svaku sitnicu, biće za učenike te škole muke poprilične. Jer, može četiri godine školovanja da propadne zbog jednog ispita (dobro... valjda ima i neki "popravni"?) Ako se već zaključi da je potreban ozbiljan završni ispit, mislim da bi to trebalo da se obavlja putem testa, ABC pitalica, koji bi bio isti za sve učenike svih srodnih škola, i koji bi se pregledao bez ikakvog "ljudskog faktora", znači zna se koliko poena treba imati za prolaz i kraj priče. Najzad, taj metod već solidno funkcioniše na prijemnim ispitima za fakultete. Jedino je nevolja što kod nas, izgleda, ne može da se organizuje takvo testiranje koje bi bilo dovoljno široko (cela država isti test), a da pitanja budu jednoznačna i da ne "procure" :( Pokušali su više puta, i ni jednom nisu uspeli :((
skola.45 pkaca, -> #18, ilazarevic
%%% Inače, od novinskih i TV kuća najviše je slagao "Ekspres", objavivši u %%% današnjem broju da broj maturanata opada (inače, raste) i da se %%% nezadovoljstvo smanjuje (a i ono raste). Po mojoj proceni (pristrasnoj) %%% danas je bilo oko 2000 ljudi. Što se Kragujevca tiče, situacija je slična. Štrajkuje se od utorka, a u štrajku ne učestvuje samo četvrta godina, već se i u I i II Gimnaziji (a kako sam čula i u drugim školama) ne održavaju časovi. Učenici svih srednjih škola su se u četvrtak skupili na Đačkom trgu, platou ispred I Gimnazije, data je procena od strane jednog lista da ih je bilo oko 2000. Danas se štrajk nastavio. Sastanak je održan, inače bez ikakvog efekta. Ukoliko se preko vikenda ne ispune postavljeni uslovi, štrajk se nastavlja.
skola.46 jovca.car, -> #38, armitage
/* I sta fali tim "debilnim" skolicama. Ljudi uce ono sto ih zanima, imaju /* oko 50 puta bolji skolski sistem i bar nauce ono sto su naucili. Fali to sto iz njih izlaze ljudi sa vrlo slabim opstim obrazovanjem i jednom zeljom u zivotu: da odsanjaju do kraja svoj American Dream. Serem ti se u vrhunskog programera koji se zamisli kad ga pitas za glavni grad njegove zemlje (ekstreman primer, al eto...).
skola.47 zzix, -> #2, acka
č>>> Pozivamo sve maturante beogradskih gimmazija i č>>> srednjih skola da se jave u konferenciju radi č>>> stupanja u kontakt i organizacije strajka. č> č> Evo mene iz XIII gimnazije. č> č> Koliko sam ja obaveštena, sutra u 10:00 opet idemo pred č> ministarstvo... Daj boze da u subotu bude bar upola onoliko ljudi koliko je bilo proslih dana :) STRAJK SE NASTAVLJA I U SUBOTU I NEDELJU! Sutra tj. u subotu dogovoreno je okupljanje za 12 h
skola.48 zzix, -> #14, dr.grba
č>>> Niko se ne nada da će se nešto promeniti, odnosno, č>>> samo se nadamo da nećemo dobiti neke mnogo žestoke č>>> kazne, ali bar da probamo nešto da promenimo... č> č> Ići ćete u školu do prvog avgusta dok sve ne č> nadoknadite. I posle će vam đavo biti kriv. č> (((: Ako pobedimo sa nasim zahtevima bice mi licno toliko drago da smo uspeli u necem sto mnogim pametnijim ljudima nije poslo za rukom da ce me bas biti briga za ostalo ;)
skola.49 zzix, -> #18, ilazarevic
č> odbrana maturskog rada). Toliko gradivo nemoguće je č> spremiti, a da se paralelno sprema i prijemni. Eto, zbog č> toga štrajkujemo. To je reko i Sheki juce na TV-u ;) č> Inače, od novinskih i TV kuća najviše je slagao č> "Ekspres", objavivši u današnjem broju da broj č> maturanata opada (inače, raste) i da se nezadovoljstvo č> smanjuje (a i ono raste). Po mojoj proceni (pristrasnoj) č> danas je bilo oko 2000 ljudi. Xmmm POLITIKA od cetvrtka javlja da se strajk siri po celoj Srbiji sto me je prijatno iznenadilo :)
skola.50 zzix, -> #22, dejanr
č>>> Matura se za gimnazije sastoji iz sedam ispita (tri č>>> predmeta pismeno i usmeno, i odbrana maturskog rada) č> č> Da li su odlični učenici oslobođeni nekog dela toga? Nema ni govora o tome... Propisi su tako rigidni i traze takvu perfekciju da je izbegavanje usmenog dela ispita gotovo nemoguce :)
skola.51 zzix, -> #19, acka
č> Danas je bio roditeljski sastanak u mojoj školi. č> Razredna je rekla da je doneta odluka da maturska č> pitanja budu ista (ne znam da li samo na nivou grada ili č> šire) za sve škole, odnosno, neke škole su dobile da č> spremaju pitanja. Moja škola XIII bgd. gimnazija je č> dobila matematiku, a Ma ja mislim da je to baronarija iz prostog razloga sto da bi se tako stvari uredile i da bi pitanja potekla iz jednog centra mora da se promeni jedna poduredba koja kaze da pitanja formiraju skole pojedinacno u skladu sa nekim svojim programima (jer nisu svi sve radili isto) i da bi se to uredilo mora da se promeni zakon ... jedino ako se Bgd. gimnazije nisu dogovorile da same nesto preduzmu č> Dakle, ispunili su nam zahtev da svi imamo isto - bolje č> da nisu. Takođe, ispunili su nam i zahtev - sada se č> matura boduje za prijemni. Ali nam nisu ispunili nikakve č> zahteve da se bar nešto smanji... Ma ovo je opsti haos :((( Najgore je sto nam nude da se vratimo u skole i da radimo na nov nacin po kojem se trebalo raditi od septembra (minimum) a ne da sad, tri meseca pred kraj (reci dir. Zemunske gim. "Mogu se i sad obradjivati po tri pitanja iz svakog predmeta u toku svakog casa iz matematike i srpskog jezika..." ovo sto je on rekao jednostavno je neizvodljivo jer za resavanje samo 2 pitanja potreban je ceo skolski cas a ako se broj od npr. 140 pitanja podeli sa dva dobija se 70 casova... toliko casova nemamo ni do kraja godine u maju sto znaci da bi i novo gradivo teklo uz sve to bicemo u mogucnosti da zajedno sa profesorima obradimo samo 10-20% ispitnih pitanja a za sva ostala bicemo prepusteni samima sebi , a zna se dobro kako se zadnjih godina kuburilo sa udzbenicima... mnogi nisu ni imali para da ih kupe a mnogi jednostavno nisu ni stampani a stari definitivno nisu odgovarajuci pa je stoga nerealno ocekivati da prosecan ucenik moze da odgovori na *"pravi"* nacin na sva pitanja i da usto uradi i pismeni rad i + spremi prijemni na fax * to "na pravi nacin" znaci da mora da se sustinski udubi u npr. knjizevno delo i da sazme konkretan odgovor sto iziskuje mnogo vremena a broj pitanja iz srpskog je velik knjizevna gradja je ogromna i da bi se uspesno odgovorilo na sva pitanja moraju se iznova procitati mnoga knjizevna dela poneka i dosta obimna...
skola.52 zzix, -> #20, wizard
č> Ma daj bre Acka, taj maturski je formalnost. Em ga č> spremaš natenane u saradnji sa profesorima, em sama *********************** ?!?!?!?!?! Kraj je februara a o saradnji za sada nema ni govora! :) Ako je i bude mislim da je malko zakasnela jer se gradivo nemoze obnoviti ni do decembra ako se sad pocne :)))
skola.53 acka, -> #35, mladenp
>> Kako se zove direktorka? U moje vreme je samo jedna >> žena predavala matematiku, ali ne mogu da verujem >> da je dogurala do direktora. ;> Stojanka Đukić (hmmm, možda sam neko slovo zamenila...) inače je zovemo Šargarepa. Acka
skola.54 acka, -> #37, milan
>> Pa, to je prosto. Vlada treba da naprosto iduće nedelje >> donese odluku o odlaganju primene nove mature do sledeće >> generacija maturanata. Opravdanje se da lako naći. Na primer, >> zato što je školska godina bila neregularna (grejanje, produžen >> raspust, nema materjalnih sredstava) i zato što se nije obavila >> ranija priprema. >> Baš ću sutra da pitam ministra zašto to već nije uradio. Tooooo! To hoćemo i mi! :) Acka
skola.55 acka, -> #40, fatman
>> Ja samo hoću da znam kako ce moja matura izgledati:( žuj, i da mi znamo kako će naša matura izgledati (koja bi trebala da bude za tri meseca a ne za dve godine i tri meseca) ne bi se žalili, već bi seli i učili. Odnosno, niko nema pojma kako ta matura treba da izgleda... Acka
skola.56 acka, -> #44, dejanr
>> da propadne zbog jednog ispita (dobro... valjda ima i neki "popravni"?) Ima popravni. U avgustu, pa valjda neki u januaru, pa opet u junu... Acka
skola.57 dejanr,
Nešto razmišljam, da, ako propadne ideja da se matura bitnije olakša, barem tražite da se dopusti korišćenje literature na ispitu? Ako maturski ispit treba da pokaže da je neko stekao opšte znanje na zadovoljavajućem nivou, korišćenje literature bi bilo veoma dobro rešenje. Spaslo bi od bubanja silne količine činjenica (koje se stvarno ne mogu držati "u glavi", kada se radi o gradivu koje se uči više godine), onome ko ne zna o čemu se radi ne bi mnogo pomoglo, ali onome ko je zaista razumeo gradivo omogućilo bi da, gotovo i bez priprema, uspešno položi ispit. Osim toga, nateralo bi one koji daju testove da se koncetrišu na bitne stvari, a ne na testiranje pamćenja. Praksa korišćenja literature na ispitima postoji na mnogim fakultetima, naravno ne na svim ispitima, i sve je češća tokom zadnjih godina. U svetu je to sasvim standardna stvar.
skola.58 jevta, -> #44, dejanr
> ispitima za fakultete. Jedino je nevolja što kod nas, izgleda, > ne može da se organizuje takvo testiranje koje bi bilo dovoljno > široko (cela država isti test), a da pitanja budu jednoznačna i ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ > da ne "procure" :( Pokušali su više puta, i ni jednom nisu > uspeli :(( Mislim da si pogodio srž problema. Jednostavno pitanja priprema kako ko hoće i kad hoće. Neki profesori su prepisali sve naslove, podnaslove... iz udžbenika i 'napravili' maturska pitanja. Za predmet Politička ekonomija ja sam đacima sastavio & podelio 42 pitanja. Onda dobijem pitanja za isti predmet iz I Ekonomske škole. Oni su sastavili 120 pitanja. Ja, šta ću, revidiram svoja pitanja i... sada ih je 36. :) No, reč je dakle o tome, da će negde matura u zamišljenom obliku moći i da se spremi i izvede da previše ne optereti đake, a negde će ukupno biti i pet - šest stotina pitanja, pa uz pripreme za prijemni većina ima šansi da ništa ne položi. Mišljenja sam da je ovaj način mature uveden/vraćen krajnje neorganizovano, bez ikakvih razmišljanja koliko će to opteretiti đaka i može li on istu kvalitetno spremiti. Nema blagovremeno i uravnoteženo spremljenih maturskih pitanja, već kako gde.Dalje, postavlja se pitanje zašto da dva puta ocenjujem đaka za isto gradivo. Npr. ako je neko kod mene u III godini, radio, bio vredan i bla,bla... te imao peticu, imam li ja moralno pravo 'uvalivši' mu (nenamerno) 'koske' od pitanja na maturi da mu dam dvojku. Zaključak bi bio: 1. Ovaj vid mature prolongirati za sledeću školsku godinu. 2. Do 15 Septembra 1994. svim tadašnjim maturantima dati pitanja, jednoobrazna za čitavu državu. 3. Pitanja bi morala biti prilagođena istim na prijemnim ispitima po svojoj formi. (Kasnije bi se postavilo pitanje opravdanosti polaganja prijemnog ispita za đake koji su isti predmet polagali na maturi) 4. Sve učenike koji su imali 5 npr. iz maternjeg jezika tokom sve četiri godine osloboditi mature iz istog. (isto važi i za ostale predmete) P.S. Izvinite zbog dužine poruke
skola.59 jevta, -> #32, index
> Nemaju toliko razloga da se bune jer, će svi (cela generacija) > imati približno jednake uslove (probleme), a za upis na > fakultete se oni ipak (pretežno) takmiče među sobom, a ne sa > starijim generacijama. Delimično si u pravu. Svi imaju isti problem, ali ako bi se maturi i prijemnim ispitima od strane nastavnog osoblja pristupilo ozbiljno, ne verujem da bi fakulteti popunili ni pedeset % kapaciteta. Šta onda ? Napomena Pre par godina prijemni za srednje škole nije položio dovoljan broj đaka (matematika), pa su u avgustu zadaci bili nekoliko puta lakši. (junski su bili sa nekog republičkog takmičenja iz matematike ;)
skola.60 ilazarevic, -> #37, milan
> Baš ću sutra da pitam ministra zašto to već nije uradio. Svaka čast, g. poslaniče! :) Tako nešto nam i treba, prava podrška :)
skola.61 ilazarevic, -> #29, dr.grba
> Mora da se uči. Jasno je da mora da se uči, ali mi već učimo za redovnu nastavu, radimo maturski rad i spremamo prijemni. Sem toga, tek pre tri dana smo saznali da matura ulazi u prosek, a juče da se boduje po principu 60% matura, a 40% prijemni. Dakle, postojao je nedostatak informacija, koji izaziva strah i nervozu. Opaska ti uopšte nije primerena. Pre nego što se upustiš u dalju diskusiju, pokušaj da se obavestiš detaljno o broju maturskih pitanja, o uslovima polaganja (pismeni ispit je uslov za izlazak na usmeni) itd. Na primer, u našoj školi, na prirodno-matematičkom smeru imamo 258 pitanja iz srpskog jezika i književnosti, a samo 120 iz matematike! Ja se za prirodni smer nisam opredelio da bih robovao tuđim analizama književnih dela (na šta se ovaj predmet inače svodi). Ako želim da čitam, čitaću za svoju dušu, i neću da mi to utiče na budućnost. Ne želim da moj upis na tehničke fakultete ometa Dundo Maroje!
skola.62 ilazarevic, -> #31, index
> Ako ste iz nekih predmeta sve četiri godine dobijali > četvorke ili petice, kako je moguće da ste sve što ste naučili > zaboravili i da morate to ponovo da učite (spremate)? Ja bih odgovorio primerom iz naše škole (Deveta gimnazija). U našem odeljenju postoje samo dve petice iz srpskog, 5-6 četvoraka, dok su ostalo trojke, dvojke i jedinice. Ima nas četrdeset. Niko od nas sa prirodnog smera ne buni se protiv matematike i engleskog, nama je srpski problem. Naše znanje matematike je, sudeći po ocenama, na prilično visokom nivou - ne zbog niskog kriterijuma (u Devetoj ne postoji nizak kriterijum), već zbog toga što mi matematiku stvarno znamo. Dakle, kako mi da izađemo na ispit iz srpskog, kada ono što nismo naučili za četiri godine ne možemo da naučimo za dva meseca? Sem toga, u mislima mi je stalno profesorova rečenica, koja se stalno ponavlja: "Ne morate svi da završite gimnaziju..." Šta više da kažem?
skola.63 ilazarevic, -> #41, jovca.car
> Btw, to je bilo pre nego sto je Perka postala direktor. Da, tada je drug Smolović bio direktor, i bio je dobar direktor (ćutao je i pijančio u kancelariji). Sada je on profesor srpskog i seje strah po školi.
skola.64 ilazarevic, -> #45, pkaca
> Što se Kragujevca tiče, situacija je slična. Štrajkuje se od utorka, > a u štrajku ne učestvuje samo četvrta godina, već se i u I i II Bravo, Kragujevac :) Bio sam danas (subota) na štrajku. Po slobodnoj proceni, bilo je oko 1,500 - 2,000 ljudi. Štrajk se nastavlja u ponedeljak u 12 časova.
skola.65 ilazarevic, -> #57, dejanr
> Ako maturski ispit treba da pokaže da je neko stekao opšte znanje > na zadovoljavajućem nivou, korišćenje literature bi bilo veoma dobro > rešenje. Spaslo bi od bubanja silne količine činjenica (koje se Literaturu je moguće koristiti na usmenom iz srpskog, ali samo originalni tekst koji se analizira (dakle, bez predgovora, pogovora itd.) Takva literatura ne znači ništa, jer je jedini način analize "pravi način", koji smišlja profesor. Treba zapamtiti taj "pravi način" i problem je rešen ;(
skola.66 dejanr, -> #61, ilazarevic
>> u našoj školi, na prirodno-matematičkom smeru imamo 258 pitanja iz srpskog >> jezika i književnosti, a samo 120 iz matematike! Ja se za prirodni smer >> nisam opredelio da bih robovao tuđim analizama književnih dela (na šta se >> ovaj predmet inače svodi). Ako želim da čitam, čitaću za svoju dušu, i >> neću da mi to utiče na budućnost. Ne želim da moj upis na tehničke >> fakultete ometa Dundo Maroje! Kh, kh... pa što tako ne reče kad smo pričali o Levim Ruskim Piscima? :)) Nego si nešto bio u "protivničkoj stranci" :)) Ili, ti beše onaj što je za održanje i ocenjivanje fizičkog, pa onda preskakanje kozlića može nekome da utiče na upis na tehnički fakultet, a? :))) Šalim se malo, slažem se sa onim što si rekao, mislim da bi matura iz srpskog trebala da obuhvati najviše neki elementarni test pismenosti, jer ipak i neko ko će da studira tehničke fakultete treba da je pismen (pa ma šta zli jezici govorili ;)) A da li je čitao Dunda Maroja ili nije, to je sasvim irelevantno. Naravno, za jezičke smerove bi trebalo da je obrnuto, dakle da se matura iz matematike svede na neki elementarni nivo, ali zato da književnost i jezik budu pravi ispit. I to, kako rekoh, jedinstven u celoj zemlji, i na bazi ABC pitalica, da se izbegne arbitrarno ocenjivanje u raznim školama. A pošto za sve to ove godine definitivno nema uslova, treba stvar odložiti za sledeću... :) Ili onu tamo... :))
skola.67 m.hristodulo, -> #46, jovca.car
>> Fali to sto iz njih izlaze ljudi sa vrlo slabim >> opstim obrazovanjem i jednom zeljom u zivotu: da >> odsanjaju do kraja svoj American Dream. Sve su to predrasude. Pitaj ti ovde programere koji je glavni grad Crne Gore. Neki ce ti reci tacno, neki pogresno (a neki nece ni hteti da ti odgovore, :-) ). Svuda imas i obrazovanih i neobrazovanih, i dobrih i losih, i ubica i psihopata, i dobrih muzicara i glumaca, itd... Po tome se ni Srbi ni Amerikanci mnogo ne razlikuju.
skola.68 isekulovic, -> #31, index
>> Ako ste iz nekih predmeta sve četiri godine dobijali >> četvorke ili petice, kako je moguće da ste sve što ste naučili >> zaboravili i da morate to ponovo da učite (spremate)? Ja hvala Bogu završih gimnaziju prošle godine tako da me lično nije briga, ali znam da u mom razredu (XIV bgd gimnazija) ne bi postojala osoba koja bi mogla da položi test iz srpskog jezika, iako smo svi imali četvorke i petice iz prostog razloga što od kraja prve godine nismo morali da pročitamo ni jednu jedinu lektiru. Nije da neke nismo čitali, ali drugo je kad čitaš knjigu iz uživanja a drugo kad čitaš za lektiru pa moraš da paziš te koja je stilska figura upotrebljena, te simbolika, i još trista čuda. Mislim da bi bilo daleko svrsishodnije vratiti prag znanja na prijemnom ispitu.
skola.69 paki, -> #66, dejanr
­> A pošto za sve to ove godine definitivno nema uslova, treba stvar ­> odložiti za sledeću... :) Ili onu tamo... :)) Ili, što je najbolje, za onu posle one tamo ;>
skola.70 mbole, -> #41, jovca.car
> Kako se u Devetoj polagala matura pre 2 godine: Ts, ts. Pre dve godine nisi mogao da polažeš maturu, već samo završni ispit. U moje vreme su to nazvali "ispit za proveru stručne osposobljenosti", i svodilo se na isto našta i to tvoje. Jedina sitnica je što ja i ti nismo išli u gimnaziju. Meni je pobegla za godinu dana (unazad), a i si pobegao njoj za dve (unapred).
skola.71 mbole,
Izvinte ako grešim al čini mi se da bi vi hteli po jednu stvar iz svakog sistema školovanja. Hteli ste gimnaziju, dobili ste je. E al sad nećete gimnazijsku maturu već onakvu kakva je bila u usmerenom. U gimnaziji, se oduvek polagala matura i to iz ako se ne varam 4 ili 5 predmeta. Pitanja za maturu su oduvek postavljali profesori dotične škole a ne nikakvo ministarstvo. Ista priča se ponavlja i sa prijemnim ispitima. Mi smo jadna prva generacija koja je imala prijemni. Pazi bogati. Ne, vi ste prva generacija koja nije usmereno obrazovanje. Usmereno je ukinulo prijemne ispite. Doduše oni su bili malo drugačiji nego danas. Organizovani su samo u školama za koje bi konkurisalo više kandidata od broja mesta za prijem. I zadatke nije smišljalo ministarstvo već profesori škole. I kad smo već kod toga ja sam kukao za prijemnim, a ne protiv njega. Jedino što mislim da za prijem na fakultete (kao uostalom i za srednje škole) ne bi trebalo da se upošte uzima u obzir uspeh iz srednje (osnovne) škole, ili u krajnjm slučaju u veoma malom procentu (10% max). I čisto kao savet. Jeste li vi sigurni da ste pročitali zakon o srednjoj školi (ili kako se već zove)? Da ne bude u zakonu piše da se neko oslobađa mature pod tim i tim uslovima, a ono što vama pričaju nema blage veze sa tim. Eh, sad čitam ovu poruku, pa mi izgleda malo preoštra, ispade kao da sam nešto žestoko protiv svih vas zajedno i da vas smatram za lenjivce i sl. Nije to al, ko sad da piše ponovo. Ko razume shvatiće. No hard filings.
skola.72 index, -> #46, jovca.car
÷■÷ /* I sta fali tim "debilnim" skolicama. Ljudi uce ono sto ih ÷■÷ zanima, imaju /* oko 50 puta bolji skolski sistem i bar ÷■÷ nauce ono sto su naucili. ÷■÷ ÷■÷ Fali to sto iz njih izlaze ljudi sa vrlo slabim opstim ÷■÷ obrazovanjem i jednom zeljom u zivotu: da odsanjaju do kraja ÷■÷ svoj American Dream. ;( Ti si kao bio tamo pa znaš?! Šta se tebe tiče kakve ko ima želje u životu? Svoje predrasude verovatno smatraš plodom dobrog opšteg obrazovanja... ÷■÷ Serem ti se u vrhunskog programera koji se zamisli kad ga ÷■÷ pitas za glavni grad njegove zemlje (ekstreman primer, al ÷■÷ eto...). Serem ti se ja u školstvo, sistem i društvo koje čoveka nauči da iz čiste zavisti vrhunskim ekspertima pronalazi mane ;(. Nenad
skola.73 index, -> #68, isekulovic
÷■÷ Mislim da bi bilo daleko svrsishodnije vratiti prag znanja na ÷■÷ prijemnom ispitu. Apsolutno se slažem. Tako bi ostajalo i dosta mesta na fakultetima i za naknadni prijemni u septembru, pa bi oni koji se, nedajbože, razbole u junu imali neku šansu. Nenad
skola.74 index, -> #59, jevta
÷■÷ Delimično si u pravu. Svi imaju isti problem, ali ako bi se ÷■÷ maturi i prijemnim ispitima od strane nastavnog osoblja ÷■÷ pristupilo ozbiljno, ne verujem da bi fakulteti popunili ni ÷■÷ pedeset % kapaciteta. Šta onda ? Hoćeš reći da bi onda npr. na ETF uspelo da se upiše pet puta manje studenata nego do sad? Nenad
skola.75 armitage, -> #46, jovca.car
> /* I sta fali tim "debilnim" skolicama. Ljudi uce ono sto ih zanima, imaju > /* oko 50 puta bolji skolski sistem i bar nauce ono sto su naucili. > > Fali to sto iz njih izlaze ljudi sa vrlo slabim opstim obrazovanjem i > jednom zeljom u zivotu: da odsanjaju do kraja svoj American Dream. Znas sta prijatelju, tacno je, da je tamo gradivo manjeg obima nego kod nas, ali to je i jedina mana (?) njihovog skolskog sistema. Sve te price tipa: americki san, truli zapad, djaci koji ne znaju glavni grad drzave (ekstreman primer, znam ;)) mozes da zaboravis, ako napravis poredjenje sa situacijom kod nas. STANJE KOD NAS: --------------- Gradivo je preobimno, tako da se predaje velikim tempom. Razredi su preveliki, pa je i nacin odgovaranja gradiva katastrofalan! Nabubas x lekcija za jedan dan, ispricas to jedanput i zatim "brises memoriju" za sledeci predmet. Odnos djak-profesor je takodje nezavidan (opet zbog prevelikih razreda). Svake godine se menjaju profesori, predmeti, nacini polaganja mature itd. Profesori se uopste ne trude da ti svoj predmet ucine zanimljivijim, nego samo paze da na vreme sve ispredaju i da na vreme svakoga propitaju (cast izuzetcima (Gacic, I BGD)) Mislim da me niko nece ubediti da je skolovanje kod nas bolje nego bilo gde drugde. (ok, ok, Albanija se ne racuna :))) Ako ovde neko nesto hoce da nauci, onda to mora da ucini sam, t.j. da se sam uhvati u kostac sa onim sta ga zanima i da na tome sam radi. Od skole je tu slaba vajda, niti su ocene pravo mrilo znanja. Evo kako su stvari izgledale u I BGD G. dok sam je ja pohadjao: Dosao sam na pocetku 3. godine, tako da sam "izbegao" Gavru, ozloglasenu profanku biologije, koja je lepila asove ljudima koji nisu umeli na tabli da nacrtaju pravilan krug. 90% gradiva sam bubao napamet, ito iz kojekakvih beleski. Iz fizike, nismo u toku te dve godine uradili ni jedan jedini zadatak! Toliko o nasem "usavrsavanju", kao ucenici prirodnog smera. Na pocetku 4. god. smo dobili dva nova predmeta: astronomiju i filozofiju !? Po meni su ovo dve stvarno sjajne nauke, ali uvodjenje istih je za nas znacilo samo dodatan materijal za bubanje. (onako kako smo mi izucavali filozofiju ... tako se ona ne izucava!) Ono sto sam najbolje naucio u Prvoj, bilo je memorisanje velike kolicine podataka za vrlo kratko vreme i reprodukovanje istih. STANJE NA ZAPADU: ----------------- - razredi manji -> odnos profesor-djak bolji - velike mogucnosti biranja predmeta - strogo propitivanje gradiva, ali na bolji nacin nego ovde (usmene diskusije, testovi), tako da imas i neke koristi od toga sto si naucio - bolji odnos prema skoli (sekcije, kursevi, sport), dok kod nas jedva cekas da izadjes napolje - : : : Da, mnogi su otisli u svet i sada tamo "rasturaju" sa svojim znanjem, ali za to mogu da zahvale sebi samima i svom entuzijazmu. Nije njima skola ponudila bogatu paletu prirodnih i drustvenih predmeta, pa su oni u nekoj od tih oblasti pronasli sebe. (uostalom, sto│ su uopste otisli da se skoluju na truli zapad, kada je tamo tako lose?) -*- Armitage -*-
skola.76 mikis, -> #57, dejanr
+> Nesto razmisljam, da, ako propadne ideja da se matura bitnije +> olaksa, barem trazite da se dopusti koriscenje literature na +> ispitu? +> ... +> Praksa koriscenja literature na ispitima postoji na mnogim fakultetima, +> naravno ne na svim ispitima, i sve je cesca tokom zadnjih godina. U +> svetu je to sasvim standardna stvar. To praktikuje Kiza, profesor astronomije (i fizike) u Devetoj. Kod njega smo na pismenim i kontrolnim zadacima mogli da koristimo skolske sveske (iz knjige nismo ni ucili). Opet, nekima ni to nije pomagalo :) Cak je covek razmisljao da uvede da se pismeni zadaci rade u grupama od po dvoje-troje ljudi. Njegov rezon je odprilike bio da kada zaista pocnemo da radimo neke ozbiljne poslove, necemo ih raditi sami i krisom prepisujuci iz literature. Mada, osnovne stvari morale su da se znaju. Car covek. :)) P.S. Ima li ovde neko ko je sad u Devetoj? Kako je sad tamo? :)
skola.77 index, -> #42, fatman
÷■÷ Neplasim se bilo kakvog rada *ucenja* ako mi kazu konkretno ÷■÷ sta treba da znam:) Ako budeš jednog dana upisao ETF i ako ti bude predavao Rambo, na prvom njegovom času čućeš sledeće: "Da bi ste završili ovaj fakultet potrebno je da ispunite samo dva uslova: da znate sve i da znate uvek." Sve što učiš u školi treba da znaš (bar malo). Sam ćeš morati da odlučiš na koje stvari treba da obratiš pažnju i da ih dobro naučiš. To je mnogo bolje i lakše nego da ti profesori kažu šta je bitno, a šta nebitno. Nenad
skola.78 balinda, -> #72, index
>> Serem ti se u vrhunskog programera koji ... >> >> Serem ti se ja u školstvo, sistem i društvo koje Defeciraste temu! ;(
skola.79 stefan, -> #71, mbole
> Hteli ste gimnaziju, dobili ste je. E al sad nećete gimnazijsku maturu > već onakvu kakva je bila u usmerenom. U gimnaziji, se oduvek polagala > matura i to iz ako se ne varam 4 ili 5 predmeta. Pitanja za maturu su Nije tačno. Kao što sam već rekao po prvoj reformi posle usmerenog postojale su gimnazije matematičkog i jezičkog smera i kao maturu smo imali taj jedan završni rad. Ova generacija koja sad završava srednju školu je već druga reforma posle usmerenog. > Ne, vi ste prva generacija koja nije usmereno obrazovanje. Glede onoga gore napisano, ni ovo ovde nije tačno ;) Inače, koliko se meni čini, ti si izvesno vreme bio laborant baš tim prvim-posle-usmerenog gimnazijalcima ;)
skola.80 vitez.koja, -> #29, dr.grba
#=>>> sen(r?)atora :)) - "U čemu se sastoji "preobimnost" #=> predmetne? #=> #=> Mora da se uči. :( Preporučujem razblaživanje RTSa sa po dve kašičice studija B dnevno, u cilju smirivanja stomačne kiseline. U nedostatku studija B prepisuju se tri puta po dve tablete B92. Reče pre neki dan na televizoru ;) ministar prosvete kako matura ima za cilj "bla bla bla, i osiguranje kvaliteta kadra". Smešno; kvalitet profesorskog kadra u MG je "moglo bi to mnogo bolje", u ugledim beogradskim gimnazijama je "može i gore", a u svim ostalim srednjim školama je HAOS. Znam mnoogo primera profesora koji to ne bi trebali da budu ni u crtanom filmu; matematičar koji je lagano pomerio pameću, profesorka fizičkog kod koje se na času igra kolo i pada na popravni, profesorka informatike koja toliko smrdi da ne može da joj se priđe na pet metara, profesorka srpskog koja na časovima priča kako se popravljaju ringle... I sa takvim profesorima, i sa maturom, obezbeđujemo kvalitet kadra. Ha ;(
skola.81 pele, -> #43, dejanr
>=} Mislim da je Nušić, negde u "Autobiografiji", napisao da >=} je neki profesor bio "toliko glup, da su najzad morali >=} da ga stave za direktora škole, ali da je izgleda i za >=} to mesto preglup pa će morati da ga unaprede u ministra >=} prosvete". Šta li bi tek napisao da je danas nešto >=} živ... Pa napisao bi da su posle svega morali da ga unaprede u podpre- dsednika vlade ;)) pele.
skola.82 kenza, -> #58, jevta
(;> 1. Ovaj vid mature prolongirati za sledecu skolsku godinu. Khm,khm :) Ajde za onu posle sledece ;) Nije da nam smeta,ali.....
skola.83 madamov, -> #53, acka
> Stojanka Đukić (hmmm, možda sam neko slovo zamenila...) inače je zovemo > Šargarepa. Lele. B) Potrvđuje se ono Nušićevo što Dejan pomenu u nekoj od prethodnih poruka. B)
skola.84 mladenp, -> #53, acka
>>> žena predavala matematiku, ali ne mogu da verujem > Stojanka Đukić (hmmm, možda sam neko slovo zamenila...) > inače je zovemo Šargarepa. Aiii, nju zaboravih. Meni je predavala verovatnoću ili logiku. Ja se bio uplašio da je Dobrila postala direktor. ;) Što se Šargarepe tiče i mi smo je tako zvali. Ne sećam se zašto? ;>
skola.85 mladenp, -> #59, jevta
> prijemnim ispitima od strane nastavnog osoblja pristupilo > ozbiljno, ne verujem da bi fakulteti popunili ni pedeset > % kapaciteta. Šta onda ? O, tvoje reči su muzika za moje uši. :) Onda bi nastava na fakultetima ličila na nešto. Školovalo bi se onoliko studenata (u proseku boljih nego sada) koliko nam je potrebno. A šta sa onima koji se ne upišu, pitaćete. Za njih ne bi bilo ni posla, izašli bi na ulice.... Pusti snovi. ;)
skola.86 jovca.car, -> #72, index
/* Ti si kao bio tamo pa znas?! Sta se tebe tice kakve ko /* ima zelje u zivotu? Svoje predrasude verovatno smatras plodom /* dobrog opsteg obrazovanja... Nikad nisam bio u SAD. Svako ima pravo na svoje zelje u zivotu i u to niko ne sme da mu se mesa. Licno sam protiv skolstva koje konstantno pokusava da ljude ukalupi u odredjen nacin razmisljanja i zivota (na stranu to sto mi se taj 'odredjen' nacin nimalo ne dopada, al ko voli...). Nas sistem je malo bolji po ovom pitanju samo zbog toga sto nastavnike vise brine mizerna plata nego zivotni snovi ucenika (mada, kad se setim osnovne...brrr, to je bilo ispiranje mozga :(( ). Svoje 'predrasude' ne zasnivam na, kao sto se mozda moze pomisliti, gledanju "Dnevnika" i "Beverli Hilsa", vec na iskustvu mog dobrog ortaka koji je proveo godinu dana u koledzu u SAD. Posto njega smatram merodavnim po pitanju njihovog skolstva, svoje stavove gradim na osnovu razgovora s njim, i kad on kaze da su (citiram): "...Amerikanci glupi ko KU*AC..." (zavrsen citat), ja mu verujem. Off course, svaku svoju tvrdnju je obrazlozio i dokazao. Ne znam kakva je situacija u najpoznatijim USA koledzima, ovde je u pitanju prosecan privatni koledz u prosecnom americkom gradicu. Btw, jos nesto u vezi njihovog skolstva. Isti covek je, posle maturiranja, upisao faks u Londonu. Kad je na upisu rekao da je maturirao na americkom koledzu, reakcija je bila tipa: "Hohohohoho, djecace, vrati se ti u osnovnu skolu, pa dodji kroz koju godinu, kad naucis nesto pametno...".;> Izvukle su ga zavrsene 3 godine u "Tesli". /* Serem ti se ja u skolstvo, sistem i drustvo koje coveka /* nauci da iz ciste zavisti vrhunskim ekspertima pronalazi mane ;(. Ma nije u pitanju sistem, vec moja Bozanska Tastina ("neko da bude bolji od mene!!??!!"). :))) Usko obrazovan vrhunski strucnjak ili skoro-vrhunski strucnjak sa sirim opstim obrazovanjem? Prvi ne ume ni da promeni pregoreli osigurac ako mu to nije struka, drugi ume. Sta je bolje? Sa strane tehnickog napretka, drustvu su potrebniji prvi, s tim da, po mom misljenju, drustvo koje fabrikuje takve strucnjake (delove drustvenog aparata?) srlja u gestalt. Da li bi cilj skolstva trebao biti da stvara strucnjake ili strucne intelektualce (gde god je to moguce)? P.S. Da se razumemo, ja ne velicam nas skolski sistem, koji je, uzgred budi receno, u raspadanju. Hocu da kazem kako ni njihov nije savrsen, tj. neke osnovne ideje su, po mom misljenju, duboko pogresne. Mozda jeste 50 (i vise) puta tehnicki opremljeniji i 50 puta laksi od naseg sistema, ali ne i bolji.
skola.87 jovca.car, -> #67, m.hristodulo
/* programere koji je glavni grad Crne Gore. Neki ce ti Budva? O;)) P.S. It's all that counts...;>
skola.88 jovca.car, -> #75, armitage
/* tih oblasti pronasli sebe. (uostalom, sto│ su uopste otisli da se skoluju /* na truli zapad, kada je tamo tako lose?) Iz ekonomskih razloga. Kod nas, kad zavrsis faks, nemas nikakvu perspektivu (cast izuzecima) osim da jurcas po ambasadama i moljakas radnu vizu. Svo ovo maltretiranje preskaces odlaskom na skolovanje na 'truli zapad' (cim zavrsis, vec si tu i na miru nadjes posao, a uskoro i drzavljanstvo, plus to sto nemas da se bakces sa "suvisnim" opstim obrazovanjem). Jel znas nekog ko je tamo zavrsio skole, pa se vratio ovde da radi (ne racunam stipendirane i studente u razmeni)? Btw, ja sam kritikovao njihovo srednje skolstvo, gde bi, po meni, trebalo da se forsira opste obrazovanje. MIT-u i ostalima svaka cast, tu se treba uhvatiti specijalizacije, i ja bih vrlo rado upisao neki od njih. :)
skola.89 jovca.car, -> #63, ilazarevic
/* pijancio u kancelariji). Sada je on profesor srpskog i seje strah po Smolovic predaje srpski!?! Gospode boze. Ne bi mu dozvolio ni stafetu da predaje...;((
skola.90 jovca.car, -> #70, mbole
/* Ts, ts. Pre dve godine nisi mogao da polazes maturu, vec samo zavrsni /* ispit. Nemam pojma. Kod mene je to svak zivi zvao maturom.:)
skola.91 ilazarevic, -> #66, dejanr
> Kh, kh... pa što tako ne reče kad smo pričali o Levim Ruskim Piscima? :)) :))) E, ali znao sam da ćeš se setiti :)) Rekao sam ja to, samo uvijeno ;) Nemam ja ništa protiv nastave književnosti, sve dok se učeniku ne podmeće mišljenje i dok se učenik ne primorava da misli drugačije samo zato što sumnjivi autoritet (profesor) to zahteva. > A pošto za sve to ove godine definitivno nema uslova, treba stvar > odložiti za sledeću... :) Ili onu tamo... :)) A da se svi Sezamovci lepo potpišu na jedno parče hartije i sastave peticiju Ministarstvu? ;)
skola.92 ilazarevic, -> #58, jevta
> Zaključak bi bio: Slažem se sa ovim predlogom. Još samo da ga neko usvoji... čalosno je to što su profesori i direktori po novom zakonu o školstvu postali obični službenici (ne mislim da vređam, to je - koliko sam ja primetio - stanje što se autonomije škole tiče). Oni moraju da sprovode odluke ministrarstva i niko ih ništa ne pita. Baš bi profesore trebalo pitati, jer su oni u kontaktu sa svojim đacima. Besmisleno je da nekakvi referenti za DSZ i ONO u ministarstvu (koji se škole i ne sećaju) odlučuju o našoj sudbini.
skola.93 ilazarevic, -> #80, vitez.koja
> Reče pre neki dan na televizoru ;) ministar prosvete kako matura ima za > cilj "bla bla bla, i osiguranje kvaliteta kadra". Smešno; kvalitet > profesorskog Ne samo da je to rekao, nego je izjavio i da su "studije" pokazale da su bolji studenti i stručnjaci oni koji su polagali staru maturu. Gospodo, osećate li se povređeno? Ja bih voleo da vidim te studije i autore, i popričam sa njima (ako postoje).
skola.94 ilazarevic, -> #89, jovca.car
> Smolovic predaje srpski!?! Gospode boze. Ne bi mu dozvolio ni stafetu da > predaje...;(( Meni predaje ;( Zamisli ti scenu u kojoj on, onakav mator i pokvaren, pročita pitanja za maturu. Zatim, kada čuje prigušenu kuknjavu "ovo ima da se uči dva života", nonšalantno izjavljuje: "Ne moraju svi da završe gimnaziju." Kako ja da se ne uplašim, i kako da imam poverenja u svog profesora?
skola.95 ilazarevic, -> #76, mikis
> P.S. Ima li ovde neko ko je sad u Devetoj? Kako je sad tamo? :) žetvrta godina, radim maturski rad kod Kize (simulacija Sunčevog sistema, završiću ako bude sreće :). Kiza je raspoložen kao i uvek, sad se zanosi idejom o nastavi na 21" monitorima (slajdovi sa Habla i sondi).
skola.96 ilazarevic, -> #71, mbole
> Hteli ste gimnaziju, dobili ste je. E al sad nećete gimnazijsku maturu Ja nisam hteo gimnaziju. Meni je sistem po kome je prošla generacija završila savršen. U gimnaziji se programiranje izučava na smešnom nivou, dok se potenciraju društveni predmeti. Ja sam prirodni smer, a prirodne nauke i nisam učio protekle tri godine, samo zbog istorije i geografije (mislim na ekonomsku geografiju, fizičkoj svaka čast).
skola.97 index, -> #78, balinda
÷■÷ Defeciraste temu! ;( Sorry ako ti smeta. Ja sam se, eto, osetio zdravo iznerviranim pa sam čoveku odgovorio, spreman da uletim u žestoku raspravu, ali ću se sada uzdržati i neću mu odgovoriti da ne bismo kvarili 'skolu'. Nenad
skola.98 dejanr, -> #86, jovca.car
>> i kad on kaze da su (citiram): "...Amerikanci glupi ko KU*AC..." (zavrsen >> citat), ja mu verujem... Ne znam kakva je situacija u najpoznatijim USA >> koledzima, ovde je u pitanju prosecan privatni koledz u prosecnom >> americkom gradicu. Poseti prosečnu srednju školu u prosečnom srpskom gradiću i ne sumnjam da ćeš ustanoviti da su "Srbi glupi ko ...". Uostalom, tako kažu i svi koji su "prosečnog Srbina" upoznali, recimo u vojsci. Problem je što u takvom razmatranju, kao nadprosečan, posmatraš prosečnog pripadnika tog naroda. On je neminovno "glup ko ...". A prosečnih je, po definiciji te reči, uvek najviše, pa kad "upadneš s neba" u neki razred, najviše takvih vidiš. >> P.S. Da se razumemo, ja ne velicam nas skolski sistem, koji je, uzgred >> budi receno, u raspadanju. Hocu da kazem kako ni njihov nije savrsen, >> tj. neke osnovne ideje su, po mom misljenju, duboko pogresne. Ja sam ličnim kontaktima stekao utisak da u Americi solidna većina dece (i malo starije dece) *voli* da ide u školu. Dete nekih mojih rođaka se bukvalno rasplače ako je danas bolesno pa ne može u školu. Sada da li je to zato što je to dete (i mnoga druga deca) "glupo ko ..." ili zato što je škola dobro organizovana i prilagođena učenicima i njegovim potrebama, stvar je za diskusiju. Ali to smatram priličnim dostignućem, u odnosu, recimo, na našu situaciju.
skola.99 mbole, -> #90, jovca.car
> /* Ts, ts. Pre dve godine nisi mogao da polazes maturu, vec > samo zavrsni /* ispit. > > Nemam pojma. Kod mene je to svak zivi zvao maturom.:) I na tarabi piše pi***, pa nije pi***, nego taraba :))))))
skola.100 mbole, -> #79, stefan
> Nije tačno. Kao što sam već rekao po prvoj reformi posle > usmerenog postojale su gimnazije matematičkog i jezičkog smera > i kao maturu smo imali taj jedan završni rad. Ova generacija > koja sad završava srednju školu je već druga reforma posle > usmerenog. Gimnazije nisu postojale. Tj neke su se zvale gimnazije, ali nisu imale program gimnazije. To su one tri unesrećene generacije koje su valjda jedine prošle gore od moje (ja sam prva usmerenog). Recimo u X gimnaziji su školovani saradnici u prirodnim naukama, itd. >> Ne, vi ste prva generacija koja nije usmereno obrazovanje. > > Glede onoga gore napisano, ni ovo ovde nije tačno ;) Inače, > koliko se meni čini, ti si izvesno vreme bio laborant baš tim > prvim-posle-usmerenog gimnazijalcima ;) Jesam u X gimnaziji. Mada se i to zvanično zvalo usmereno obrazovanje ako se dobro sećam (a s obzirom da sam radio u prosveti oprostićete mi na maloj izlapelosti, ako grešim :)))). U svakom slučaju to je bila neka polureforma, kada su samo gomilu usmerenja iz onog prvog usmerenog smanjili na jedan iole normalan broj zanimanja. Još uvek nije bilo ni govora o gimnaziji.