CIVIL.5

02 Feb 1994 - 11 Apr 1994

Topics

  1. filozofija (15)
  2. religija (24)
  3. istorija (16)
  4. nauka (82)
  5. umetnost (31)
  6. knjizevnost (206)
  7. film (692)
  8. muzika (581)
  9. o.jeziku (1892)
  10. oko.sveta (124)
  11. satira (32)
  12. ko.je.ko (377)
  13. deponija (58)
  14. skola (201)
  15. licni.stav (669)

Messages - skola

skola.101 jovca.car, -> #97, index
/* Sorry ako ti smeta. Ja sam se, eto, osetio zdravo iznerviranim /* pa sam coveku odgovorio, spreman da uletim u zestoku raspravu, ali cu /* se sada uzdrzati i necu mu odgovoriti da ne bismo kvarili 'skolu'. Iznerviran? Sto? :( Ako si jos oran, mozemo i u drugu temu. :) Choose your weapon...licni.stav?
skola.102 jovca.car, -> #78, balinda
/* Defeciraste temu! ;( Jes vala. Izvini. O:)
skola.103 ndragan, -> #11, acka
/ Šta 'oćemo? Pa, da nam ukinu maturu kad su već totalno nesposobni da / je naprave. Meni je lično bilo drago što ću imati 'pravu' maturu, ali Ništa se nije izmenilo. Prelistaj po arhivama pod 'maturantske demonstracije u Zrenjaninu', februar 1973. Bue_ Ndragan
skola.104 fatman,
more nabijte mi u maturu 10 predmeta ali ih onad tokom sve 4 godine predaj kako Bog zapoveda.Daj mi normalni nastavni kadar koji je u stanju da ma nauči nečemu i koji će mi obezbediti prolaz na fakultet.Ne moraju svi na fakultet i ne moraju svi da polože maturu (zato te stvari i postoje).
skola.105 wizard, -> #44, dejanr
> Pokušali su više puta, i ni jednom nisu uspeli :(( Bila je finta pre godinu-dve sa testovima iz matematike za prijemni za srednje škole, kada je namerno ubačen nerešiv zadatak u test da bi odbio potencijalne preprodavce koji bi na osnovu toga mislili da njije u pitanju pravi test...
skola.106 index, -> #101, jovca.car
÷■÷ Iznerviran? Sto? :( Zato što si protiv školskog sistema koji daje priliku i dovoljno vremena da učiš ono što želiš, a veličaš 'naš' sistem u kome učiš ono što moraš. Pri tome si širio negativan stav prema Amerikancima... DejanR ti je lepo odgovorio. ÷■÷ Ako si jos oran, mozemo i u drugu temu. :) Nisam više tako oran. Ohladio sam se, ali ako ti je baš stalo, ova tema je prikladna. Nenad
skola.107 dr.grba, -> #67, m.hristodulo
>> Sve su to predrasude. Pitaj ti ovde >> programere koji je glavni grad Crne Gore. Neki ce ti A, da! Legendarni odgovor mog druga Pece? - Gde je stolovao Njegoš? - U Titogradu...
skola.108 zzix,
Obavestenje: Protest maturanata beogradskih i svih ostalih gimnazija u Srbiji nastavlja se i sutra u utorak 1.03.1994. 28.03.1994 tj. danas ocekuje se prijem jednog predstavnika maturanata beogradskih gim. u Skupstinu Srbije na razgovor sa odborom za prosvetu. Sutra se protest nastavlja u 12 h ispred Ministrastva prosvete , ocekuje se i dolazak maturanata iz unutrasnjosti. Zemun , 28.3.1994 Maturanti Zemunske gimnazije
skola.110 armitage, -> #86, jovca.car
> Usko obrazovan vrhunski strucnjak ili skoro-vrhunski strucnjak sa sirim > opstim obrazovanjem? Prvi ne ume ni da promeni pregoreli osigurac ako mu to > nije struka, drugi ume. Sta je bolje? Sa strane tehnickog napretka, drustvu Opet mislim da je pitanje opsteg obrazovanja licna stvar. Ako neko zeli da dopuni svoje znanje, moze uvek da se proseta do biblioteke i da potrazi literaturu. Na zapadu su upravo te skolske biblioteke vrlo popularne (a kod nas ...) > i kad on kaze da su (citiram): "...Amerikanci glupi ko KU*AC..." (zavrsen > citat), ja mu verujem. Off course, svaku svoju tvrdnju je obrazlozio i > dokazao. Amere stvarno bije los glas da im je opste obrazovanje oskudno, ali pogledaj ti na primer prosecnog beogradskog tinedzera, koji slusa Dzeja, bije se po kojekakvim utakmicama, procitao 3 knjige u zivotu, itd. Slicna je stvar i sa Britancima (skinsi), Nemcima (neonacisti) i dr. Svuda imas ljude koji teze znanju, one koji to ne cine i na kraju one najekstremnije (u zagradama). Ne smatram da zapadni (SAD) skolski sistemi zapostavljaju opste obrazovanje. Ovime hocu da kazem da nije problem u skoli, vec u skolarcima. -*- Armitage -*-
skola.111 fatman, -> #110, armitage
Možda nisu samo školarci krivi , pogledaj samo profesore (naše).:)(!
skola.112 vitez.koja, -> #105, wizard
#=> Bila je finta pre godinu-dve sa testovima iz matematike #=> za prijemni za srednje škole, kada je namerno ubačen #=> nerešiv zadatak u test da bi odbio potencijalne #=> preprodavce koji bi na osnovu toga mislili da njije u #=> pitanju pravi test... Ala fintiraju, kao Milojević ispred svog gola ;)) Baš će preprodavac da rešava zadatke, pa da primeti nerešiv, pa da posumnja... Pred prijemne ispite krčme se svakojake gluposti, a preprodavca posebno ne zanima da il je taj zadatak koji on prodaje prestravljenom roditelju pravi prijemni ili ne... zapravo, verovatno da mu je milije ako namagarči nesrećnika.
skola.113 vitez.koja, -> #108, zzix
#=> Obavestenje: #=> Zemun , 28.3.1994 Aaa, podrstrekači iz Zemuna ;) Ubačeni elementi, dolaze iz srednje Evrope kod nas na Balkan da protestvuju... barabe ;)
skola.114 maksa, -> #110, armitage
>> Ne smatram da zapadni (SAD) skolski sistemi zapostavljaju >> opste obrazovanje. Negde 70-ih je u Americi sprovedena reforma školstva čiji je radni naziv bio "Šta Ivan zna, a John ne zna". Potaknuta je svešću o neadekvatnosti njihovog srednjeg i nižeg obrazovanja. Sve ovo je pričao jedan Amerikanac, a prema njegovim rečima, tom reformom se ništa nije bitnije promenilo.
skola.115 mikis, -> #95, ilazarevic
+> Kiza je raspolozen kao i uvek, sad se zanosi +> idejom o nastavi na 21" monitorima (slajdovi sa Habla i sondi). Eh, Kiza je uvek bio car :))) Pozdravi ga!
skola.116 mikis, -> #105, wizard
+> Bila je finta pre godinu-dve sa testovima iz matematike za +> prijemni za srednje skole, kada je namerno ubacen neresiv +> zadatak u test da bi odbio potencijalne preprodavce koji bi na +> osnovu toga mislili da njije u pitanju pravi test... Daj, ovo mi krajnje blesavo zvuci. Mislis da preprodavci znaju da rese te zadatke? To ili je teska patka ili onaj ko je to smislio nema blage veze sa zivotom ;))
skola.117 jovca.car, -> #106, index
/* Nisam vise tako oran. Ohladio sam se, ali ako ti je bas OK. Evo ti onda nesto za zagrevanje...;) /* Zato sto si protiv skolskog sistema koji daje priliku /* i dovoljno vremena da ucis ono sto zelis, Zelis? Sta si ti zeleo kad si imao 12, 13, 14 godina? Da li si bio dovoljno zreo da kazes: "Volim programiranje i ucicu to, ali cu povremeno ici i na geografiju, istoriju, biologiju i filozofiju, cisto radi opsteg obrazovanja". Ja nisam. Da sam tada mogao da biram, verovatno bih *voleo* da idem u takvu skolu, i sada bih rasturao C++, Modulu 2,3,4 i ostalo, i ne bih imao pojma odakle su Sloveni dosli na Balkan, ako bih uopste znao ko su ti Sloveni i ko je taj Balkan. U stvari, kad malo bolje razmislim, mislim da u tom periodu (10-12 god.) nisam ni znao sta su kompjuteri i da sam hteo da budem profesionalni vojnik. Ko sto rekoh, da sam mogao da biram, brrrr....;( Moje misljenje o uskoj specijalizaciji strucnjaka (onog sto ne zna da zameni osigurac ;>) sam vec obrazlozio u ovoj temi (poruka 14.86), pa ne bih ponavljao. Jos nesto u vezi njihovog "izvanrednog" skolstva: sta kazes na onu anegdotu sa upisa u Londonu (isto iz poruke 14.86)? /* a velicas 'nas' sistem u kome ucis ono sto moras. Izvini, ali moram ti reci da lupas. Zamolio bih te da citiras gde sam ja u poruci 14.46 (ili bilo kojoj drugoj) velicao nas sistem. Nisi jedini.:( Primetio sam da jos par ljudi smatra da sam ja za nas sistem, samo tim sto sam protiv americkog. Zao mi je sto se stekao takav utisak, ali to jednostavno NIJE TACNO. Sistem skolstva sa gimnazijama smatram daleko boljim od americkog sistema (jeste tezi, ali tezina ne treba da bude osnovni kriterijum). Na zalost, kod nas je taj sistem (i ne samo on) pretvoren u tragicnu grotesku. /* Pri tome si sirio negativan stav prema Amerikancima... Ponovo netacno. Citiraj, ako hoces, i celu poruku 14.46 i nadji u njoj negativan stav prema Amerima (ali samo njoj, za ostale poruke ne garantujem;), ako mozes. Ja sam sirio (cuj, sirio!?! Izlozio, bolan, izlozio) negativan stav prema njihovom skolskom sistem, a kasnije (14.86) taj stav i obrazlozio. Fijuuu, dobro sam prosao...samo sitne opekotine.;) Cudo da me nisi nabedio da sam Grubacev covek. ;)) (primetio sam da je to je na Sezamu vrlo popularno :( ) /* DejanR ti je lepo odgovorio. Nego sta! Najvise mi se svidja onaj deo:"Problem je..., kao NADPROSECAN, posmatras...". Jeste da sam to znao odavno, al, brate, volim kad to cujem i iz tudjih usta, i jos ovako javno. :))))) DejanR se uhvatio jedne slucajne opaske iz moje poruke (dobro, nije slucajna, hteo sam nesto drugo, pa se lose izrazio), ali mi je predocio jednu zanimljivu cinjenicu (da je i prosecan Srbin glup ko ...), koja je dosta diskutabilna, ali koja pokrece jedno drugo pitanje vredno diskusije: Zasto su "prosecan" Amer i Srbin glupi ko ...? Sta ih zaglupljuje: geni, drustvo ili SKOLSKI SISTEM? Naravno, prvo raspraviti da li je "prosecan Srbin" stvarno glup ko ku*ac. Moja licna iskustva (ljudi koje poznajem) mi govore suprotno. Sa druge strane, SPS je pobedio na izborima...;(
skola.118 jovca.car, -> #98, dejanr
/* Poseti prosecnu srednju skolu u prosecnom srpskom gradicu i ne sumnjam da Mislis na one skole gde cale donese na pocetku godine pecenog vepra direktoru da bi mu mladac bio vukovac? Zalosno, ali istinito...;( /* ces ustanoviti da su "Srbi glupi ko ...". Uostalom, tako kazu i svi koji Oho, najzad je neko i TO rekao.:) Iz ovog stava moze da se izrodi gaaadna svadja. Meni licno nikad nije palo na pamet da razmisljam o tome na taj nacin. Mislim, bilo je ono: jao, glupih li penzionera, glupog li naroda (dokle misli da glasa za Zlobu...), ali Srbi glupi ko ...? Hmmm.... /* (i malo starije dece) *voli* da ide u skolu. Dete nekih mojih rodaka Svako bi *voleo* takvu skolu. E, sad, ja bih, da sam klinac, *obozavao* 'skolu' koja bi mi omogucavala da nikad ne pomislim na ucenje, vec samo da spavam, gledam TV, da se igram, igram, igram..., samo je pitanje koliko bih naucio u toj i takvoj skoli. Skole treba prilagodjavati ucenicima, ali da to ne ide naustrb znanja. Iliti, sto kaze narod: Ko se dima ne nadimi, taj se vatre ne ogreja. :)) /* je skola dobro organizovana i prilagodena ucenicima i njegovim potrebama, /* stvar je za diskusiju. Nije zlato sve sto sija... /* Ali to smatram prilicnim dostignucem, u odnosu, recimo, na nasu /* situaciju. To sto je nasa situacija ocajna, ne znaci da treba njihove skole dizati u nebesa. :(
skola.119 zzix, -> #113, vitez.koja
č># => Obavestenje: č> č># => Zemun , 28.3.1994 č> č> Aaa, podrstrekači iz Zemuna ;) Ubačeni elementi, dolaze č> iz srednje Evrope kod nas na Balkan da protestvuju... č> barabe ;) Xmmm da nije nas iz Srednju Evropu ;)) ne bi vi "gibanicari" ;) ni krenuli u strajk ;) Onaj gore datum je bio otprilike nas "reper" ;) kad treba da zavrsimo strajk ;) PS:Elem culi smo da vas je disa juce ili prekljuce uterivo u ucionice i jurio po Narodnog fronta ;))))) Nas disa se posle razgovora s roditeljima u cetvrtak i petak naprasno razboleo(problemi sa srckom;) pa kad je juce stiglo iz ministrastva naredjenje da se od danas dele neopravdani casovi strajkacima,oma se pojavio vedar i nasmejan ;)))) Ucenici Zemunske gimnazije ;)
skola.120 index, -> #111, fatman
÷■÷ Možda nisu samo školarci krivi , pogledaj samo profesore ÷■÷ (naše).:)(! Šta misliš kakvi su bili ti profesori kad su bili školarci? ;> Nenad
skola.121 jovca.car, -> #110, armitage
/* Opet mislim da je pitanje opsteg obrazovanja licna stvar. Ako neko zeli /* dopuni svoje znanje, moze uvek da se proseta do biblioteke i da potrazi Pa i za obrazovanje u celini se u neku ruku moze reci da je licna stvar. Sto graditi skole, kad svako ko hoce da se obrazuje moze da ode u biblioteku i da se sam izuci. ;) Verujem da bi, u tom slucaju, danas, mesto o US skolstvu, raspravljali o tome da li je metalni plug, pre par dana otkriven, bolji od drvenog. ;) ;( Sezam ne bi postojao ni kao pojam. ;) Covek mora biti stvarno izrazito inteligentan, pa da krene da se bavi stvarima koje nisu direktno vezane za njegovo polje interesovanja. Ne dopada mi se stav tipa: 'uza specijalizacija je drustveno potrebna, pa drustvo treba da je forsira, a opste obrazovanje je licna stvar koja je korisna samo pri resavanju ukrstenih reci, pa ko voli iste, nek se bakce sam'. Wrong! Opste obrazovanje jedinki nekog drustva smatram vrlo bitnim, pogotovu ako to drustvo pretenduje na pridev "demokratsko". /* Amere stvarno bije los glas da im je opste obrazovanje oskudno, ali /* pogledaj ti na primer prosecnog beogradskog tinedzera, koji slusa Dzeja, /* bije se po kojekakvim utakmicama, procitao 3 knjige u zivotu, itd. Slicna Cekaj malo. A kakav je standard u SAD, a kakav kod nas? Uporedi nasu i njihovu ekonomiju. Kod nas se sve raspada, ukljucujuci i kulturu. Vrati se ti jedno 10-15 godina unazad, pa pogledaj prosecnog beogradskog tinejdzera. Videces potpuno drukciju sliku. Ma kakvi 10-15, dovoljno je i 3-4 godina, kad smo vec bili u go*nima...
skola.122 index, -> #118, jovca.car
÷■÷ Mislis na one skole gde cale donese na pocetku godine pecenog ÷■÷ vepra direktoru da bi mu mladac bio vukovac? Zalosno, ali ÷■÷ istinito...;( Dobro, nemojmo se zavaravati da nečeg sličnog nema i u Americi. I tamo će verovatno neku protekciju imati učenik čiji roditelji daju neku veću donaciju školi, ali će onda od toga imati koristi i ostali učenici jer će pare otići na poboljšanje uslova nastave, a vepar zna se gde ode :(. ÷■÷ Svako bi *voleo* takvu skolu. E, sad, ja bih, da sam klinac, ÷■÷ *obozavao* 'skolu' koja bi mi omogucavala da nikad ne ÷■÷ pomislim na ucenje, vec samo da spavam, gledam TV, da se ÷■÷ igram, igram, igram..., samo je pitanje koliko bih naucio u ÷■÷ toj i takvoj skoli. Ono što naučiš kroz igru ili na neki drugi način, uživajući pri tome, sigurno ćeš dobro naučiti, a ono što "naučiš" da bi dobio ocenu... :(. Preterana količina informacija koju kod nas trpaju u glave učenicima najčešće biva izbrisana nakon dobijanja ocene (zato se maturanti i žale da moraju ponovo sve da uče). Da li je bolje da dobro naučiš manje stvari (koje ti omogućavaju da dalje učiš onoliko koliko to želiš i možeš) ili da kopiraš gomilu podataka iz knjige/sveske na RAM disk, izdeklamuješ i resetuješ? Nenad
skola.123 index, -> #117, jovca.car
÷■÷ Zelis? Sta si ti zeleo kad si imao 12, 13, 14 godina? Da li ÷■÷ si bio dovoljno zreo da kazes: "Volim programiranje i ucicu ÷■÷ to, ali cu povremeno ici i na geografiju, istoriju, biologiju ÷■÷ i filozofiju, cisto radi opsteg obrazovanja". Da! ÷■÷ U stvari, kad malo bolje razmislim, mislim da ÷■÷ u tom periodu (10-12 god.) nisam ni znao sta su kompjuteri i ÷■÷ da sam hteo da budem profesionalni vojnik. Ko sto rekoh, da ÷■÷ sam mogao da biram, brrrr....;( Primećuje se ;>. ÷■÷ Jos nesto u vezi njihovog "izvanrednog" skolstva: sta kazes ÷■÷ na onu anegdotu sa upisa u Londonu (isto iz poruke 14.86)? Šta ti kažeš na to da kod nas ljudi sa prosekom 5.00 u (jačoj) srednjoj školi ne znaju skoro ništo od onoga za šta su dobili te ocene (izvetrelo) ? ÷■÷ Izvini, ali moram ti reci da lupas. Zamolio bih te da citiras ÷■÷ gde sam ja u poruci 14.46 (ili bilo kojoj drugoj) velicao nas ÷■÷ sistem. Nisi jedini.:( Eksplicitno si napisao da ga ne veličaš, ali si napisao da je naš sistem u raspadanju (to bi trebalo da znači da je pre par godina, kada sam ja završavao srednju školu bio bolji), a da je pri tome bolji od američkog. Iz toga sam ja zaključio da ti smatraš da je pre par godina naš sistem bio odličan. ÷■÷ Ponovo netacno. Citiraj, ako hoces, i celu poruku 14.46 i ÷■÷ nadji u njoj negativan stav prema Amerima (ali samo njoj, za ÷■÷ ostale poruke ne garantujem;), ako mozes. Ja sam sirio (cuj, ÷■÷ sirio!?! Izlozio, bolan, izlozio) negativan stav prema ÷■÷ njihovom skolskom sistem, a kasnije (14.86) taj stav i ÷■÷ obrazlozio. Evo: ÷■÷ /* I sta fali tim "debilnim" skolicama. Ljudi uce ono sto ih zanima, imaju ÷■÷ /* oko 50 puta bolji skolski sistem i bar nauce ono sto su naucili. ÷■÷ ÷■÷ Fali to sto iz njih izlaze ljudi sa vrlo slabim opstim obrazovanjem i ÷■÷ jednom zeljom u zivotu: da odsanjaju do kraja svoj American Dream. Ja iz ovoga izvodim zaključak da je tebi najvažniji nedostatak američkog školskog sistema to što je američki. Šta ti imaš protiv i šta te se uopšte tiče American Dream? Poenta je u tome da si lupio tešku glupost kada si rekao šta oni žele. Nemoguće je da oni svi žele isto (pogotovo zato što američko školstvo upravo podstiče raznolikost želja), a sasvim sigurno im nije želja da odsanjaju nešto nego pre da tako nešto ostvare (i za tako nešto su sasvim sigurno spremniji nego oni koji prođu kroz naše školstvo). ÷■÷ Zasto su "prosecan" Amer i Srbin glupi ko ...? Ja imam običaj da kažem da je svaki narod glup, ali mislim da se to ne može odnositi i na 'prosečnog' pojedinca. Prosek je prosek i ako prosek uzmemo kao referencu, oni ispod su glupi, a oni iznad pametni. Tvoj problem i problem mnogih drugih koji u navodnoj gluposti Amerikanaca pronalaze opravdanje za negativan stav prema njima je to što veoma sposobne i ambiciozne pojedince koji odavde odu (zašto odu ako je ovde dobro?) poredite sa američkim prosekom. Da li treba da ti crtam da američki prosek svakoga dana postaje sve bolji i bolji (jer im dolaze sposobniji ljudi), a naš sve gori i gori (jer odlaze sposobniji ljudi). Taj proces traje veoma dugo i blisko je pameti da je njihov prosek već sada mnogo bolji od našeg. ÷■÷ Naravno, prvo raspraviti da li je "prosecan Srbin" stvarno ÷■÷ glup ko ku*ac. Moja licna iskustva (ljudi koje poznajem) mi ÷■÷ govore suprotno. Sa druge strane, SPS je pobedio na ÷■÷ izborima...;( Većina ljudi koje ja poznajem ne sluša narodnjake, glasa za DEPOS, zna da čita, piše, govori pravilno, računa, solidno zna engleski... Da li je to prosek? Ne, ja se pretežno ne družim sa prosečnima. Uđi u neki prigradski autobus (neka Lasta ili tako nešto) pa pogledaj nešto blisko proseku. Nenad
skola.124 ndragan, -> #76, mikis
/ njega smo na pismenim i kontrolnim zadacima mogli da koristimo / skolske Kod mene su na pismenom bile zabranjene samo četiri stvari: školska sveska, galama, komšija, i šetnja bilo čega bez mog znanja. Ovo poslednje je bilo banalno - pokušavali su da prošvercuju rezultat ispisan na cifarniku kalkulatora, ili na ceduljčetu ispod baterija. Školsku svesku sam zabranio jer je netačna - bili su većinom toliko nepismeni da ni sa table nisu umeli da prepišu tačno, tako da su, ono par puta kad su uspeli da ih prošvercuju, veoma loše gađali tragajući po istoj za 'sličnim zadatkom'. Sličan zadatak postoji, ako ga znaš; ako se suviše osloniš na to da 'ima u svesci', na samom pismenom se jako iznenadiš kad ti se ništa ne učini poznato. Forsirao sam puškice, ali A4, napiši ga lepo da možeš da pročitaš, i svako svoju, nema dodavanja. I naravno, sva moguća literatura i tehnička sredstva koja ne galame. To je podrazumevalo i vokmen sa snimljenim kasetama - samo što se niko nije potrudio da nešto i snimi. E, da, prosek je bivao 2,3 do 2,7. Predavao sam userenim bravarima. Bue_ Ndragan
skola.125 armitage, -> #111, fatman
> Mozda nisu samo skolarci krivi , pogledaj samo profesore (nase).:)(! Najbolji su oni profani OTO-a sa zavrsenim 2-mesecnim kursom iz informatike. Postavi ti on zadatak, ti mu napises program u BASIC-u, a on ti kaze: "Ne, nisi to tacno napisao." Na kraju se ispostavi da je tvoj program ok, ali se razlikuje od onoga sto on ima napisano na papiru! Onda mu uleti neki klinac, koji ima masinac u malom prstu (bejzikom se inace bavi cisto rekreativno) i doticnom profanu ispomera njegava cetiri slova !!! Zakon covece, zakon :)) -*- Armitage -*-
skola.126 armitage, -> #117, jovca.car
> /* Zato sto si protiv skolskog sistema koji daje priliku > /* i dovoljno vremena da ucis ono sto zelis, > > Zelis? Sta si ti zeleo kad si imao 12, 13, 14 godina? Da li si bio dovoljno > zreo da kazes: "Volim programiranje i ucicu to, ali cu povremeno ici i na > geografiju, istoriju, biologiju i filozofiju, cisto radi opsteg obrazovanja". Znas sta, kada bi stvari bile takve, onda bi se cela Amerika sastojala od pilota, astronauta i komandira podmornica. Ocigledno ta deca ipak sagledavaju svoju buducnost racionalnije ... > Primetio sam da jos par ljudi smatra da sam ja za nas sistem, samo tim sto > sam protiv americkog. Zao mi je sto se stekao takav utisak, ali to > jednostavno NIJE TACNO. Ja to ne smatram ... -*- Armitage -*-
skola.127 armitage, -> #121, jovca.car
> /* Opet mislim da je pitanje opsteg obrazovanja licna stvar. Ako neko zeli > /* dopuni svoje znanje, moze uvek da se proseta do biblioteke i da potrazi > > Pa i za obrazovanje u celini se u neku ruku moze reci da je licna stvar. Sto > graditi skole, kad svako ko hoce da se obrazuje moze da ode u biblioteku i > da se sam izuci. ;) Ne slazem se. Za strucno osposobljavanje ti je ipak potrebna skola, profesor, praksa itd. Ako tebe pored tvog strucnog znanja zanima jos nesto, potrazi to u lib-u. > Covek mora biti stvarno izrazito inteligentan, pa da krene da se > bavi stvarima koje nisu direktno vezane za njegovo polje interesovanja. Interesovanja ili strucnosti ? > Ne dopada mi se stav tipa: 'uza specijalizacija je drustveno potrebna, pa > drustvo treba da je forsira, a opste obrazovanje je licna stvar koja je > korisna samo pri resavanju ukrstenih reci, pa ko voli iste, nek se bakce > sam'. Wrong! Opste obrazovanje jedinki nekog drustva smatram vrlo bitnim, > pogotovu ako to drustvo pretenduje na pridev "demokratsko". Tu se potpuno slazemo. Kada sam ja rekao da je opste obrazovanje licna stvar, nisam govorio: "Drustvu pogoduje gomila specijalaca, koji ce samo raditi ono sto znaju, a u druge poslove nece gurati svoj nos i ja se sa tim slazem." Ono sto sam hteo reci je: ako tebe licno nesto zanima van tvoje struke (u sta ubrajam i to opste obrazovanje), a ti, umesto da odes u lib, cekas da te bas to nauce u skoli, onda ocito nesto nije u redu sa tvojim zdravim razumom. Covek se "opste obrazuje" za sebe samoga (licno), ne za skolu, ne za profesore, ne za ocene, ne zbog toga sto mu je cale obecao biciklo, ako bude odlican. Znaci to je tvoja licna stvar i ti ces da se prema tome upravljas kako tebi odgovara, t.j. da skupljas to svoje licno (opsto) znanje onim tempom koji tebi (a ne skoli) odgovara. Ne moze tebe skola da tera u pozorista, galerije, muzeje, ... moras sam da se oslobodis onoga "I'm too f*ckin' cool for that", i da sam odes. > /* Amere stvarno bije los glas da im je opste obrazovanje oskudno, ali > /* pogledaj ti na primer prosecnog beogradskog tinedzera, koji slusa Dzeja, > /* bije se po kojekakvim utakmicama, procitao 3 knjige u zivotu, itd. Slicna > > Cekaj malo. A kakav je standard u SAD, a kakav kod nas? Uporedi nasu i > njihovu ekonomiju. Kod nas se sve raspada, ukljucujuci i kulturu. Nije to (samo) stvar standarda. Svuda u svetu ces naci pismene i nepismene, kulturne i nekulturne, pametne i glupe. Meni samo smeta to markiranje jedne celokupne nacije glupom. Da se razumemo, ne kazem ja da je SAD sistem PERFEKTAN! Svaki skolski sistem ima i vrline i mane. Ono sto se meni kod njih dopada je to, sto mozes da skolovanje prilagodis svojim interesovanjima i bolji nacin ucenja/provere znanja. Inace se na zapadu i u gimnazijama biraju predmeti (usmeravas se) ... -*- Armitage -*-
skola.128 index, -> #125, armitage
÷■÷ Najbolji su oni profani OTO-a sa zavrsenim 2-mesecnim kursom ÷■÷ iz informatike. Postavi ti on zadatak, ti mu napises program ÷■÷ u BASIC-u, a on ti kaze: "Ne, nisi to tacno napisao." ÷■÷ Na kraju se ispostavi da je tvoj program ok, ali se razlikuje ÷■÷ od onoga sto on ima napisano na papiru! Kamo lepe sreće da je to slučaj samo sa tim profanima. Realno je mnogo i onih koji su završili 'odgovarajući' fakultet pa rade isto tako :(. Ono što tu budi nadu je to da neki od tih profana vremenom nešto i nauče od svojih 'učenika', pa će možda jednog dana znati dovoljno da nešto i prenesu drugima ;). Nenad
skola.129 ndragan, -> #114, maksa
/ tom reformom se ništa nije bitnije promenilo. Kako je to nama izložio prof. Penavin, sa matematikom je stajalo ovako: Ameri se usrali što su Rusi pre njih stigli u orbitu. Prostudiraju stvar, i shvate da imaju malu inženjersku bazu; malo se ljudi usmerava u naučni razvoj jer je lova negde drugde, školski sistem ne preferira taj profil i... dođu do zaključka da im treba mnogo jača nastava matematike. Za nekoliko godina naprave totalno nov pristup nastavi, što je rezultovalo jako dobrim udžbenicima (što jes jes, imaš od 'za morone' do 'za naprednije debile', kako se čini na početku knjige, ali ako uradiš sve što u knjizi piše, naučićeš), medijskim uzdizanjem imidža naučnika itd. Imao sam u rukama knjigu, zbornik radova koji su stigli na privatni konkurs jednog penzionisanog oficira (nagrada je valjda bila $200 ili $500) na temu 'objasnite mi onako za laika četvrtu dimenziju'. Kome dotle nije bilo jasno, čim pročita biće mu. Dakle, imaju stravično dobre udžbenike i podršku države. Ne znam kako je u praksi. Bue_ Ndragan
skola.130 mikis, -> #124, ndragan
+> Skolsku svesku sam zabranio jer je netacna - bili su vecinom toliko +> nepismeni da ni sa table nisu umeli da prepisu tacno, tako da su, ono +> par puta kad su uspeli da ih prosvercuju, veoma lose gadali tragajuci po +> istoj za 'slicnim zadatkom'. Asistent iz verovarnoce i statistike na mom faksu ima sjajan sistem. Covek na casu radi zadatke, ali neka resenja napise pogresno. Kada smo jednom provalili i pitali ga zasto, rekao je da je to zbog toga sto on na kolokvijumu daje zadatke vrlo slicne onima koje radimo na vezbama i da se tako ladno provali ko je prepisivao. Dobra fora :)
skola.131 jovca.car, -> #123, index
/* Šta ti kažeš na to da kod nas ljudi sa prosekom 5.00 u /* (jačoj) srednjoj školi ne znaju skoro ništo od onoga za šta /* su dobili te ocene (izvetrelo) ? Za pocetak to da su ljudi iz takvih (jacih) srednjih skola nakon faksa trazeni u svetu, i da su te (jace) srednje skole (bile?) poznate i priznate u inostranstvu. I ja sam pre par godina zavrsio srednju skolu (prosek mi nije bio ni blizu 5.00, ali nema veze:), i ne bih se mogao sloziti da mi je bas SVE izvetrelo. Stvari koje su me stvarno interesovale su ostale sacuvane, buduci da sam nastavio da se bavim njima. Sto se tice predmeta koje sam sa mukom i mrznjom ucio (!?!), a u pitanju je dobar deo drustvenih i nekoliko prirodnih predmeta, vecina detalja je izvetrela, ali je u nekom "baferu" u mozgu ostala sustina i osnovne stvari, koje izadju na videlo kad se danas pozabavim tom tematikom (makar to bio samo pojam u ukrstenim recima;). Posto ne smatram da sam bio neki svepamteci wunderkind, smatram (ili se samo nadam:( ) da je ovakva situacija i kod dobrog dela "natprosecnih" ljudi (makar oni ne bili toga svesni). U vezi tih ljudi sa prosekom 5.00, u mojoj skoli su to u najvecem broju bili ljudi sa samo jednom ambicijom: da imaju prosek 5.00. I nista vise. Predmet nije bitan, vec uspeh sam po sebi.Nije ni cudo sto im odmah potom sve izvetri...:( /* Eksplicitno si napisao da ga ne veličaš, ali si napisao /* da je naš sistem u raspadanju (to bi trebalo da znači da je pre /* par godina, kada sam ja završavao srednju školu bio bolji), a /* da je pri tome bolji od američkog. Iz toga sam ja zaključio da /* ti smatraš da je pre par godina naš sistem bio odličan. Khm, khm. Da ponovim: (14.86) /* P.S. Da se razumemo, ja ne velicam nas skolski sistem, koji je, uzgred /* budi receno, u raspadanju. ^^^^^^ ^^^^^^^^^^^ Kao sto se vidi iz podvucenog, ceo taj deo o raspadanju predstavlja usputnu konstataciju da je u nasem sistemu situacija gora nego npr. pre 2 godine (slazem se, i tad je bilo sranje, ali malo manje nego danas), a da ne govorim o situaciji od pre 15 godina. Nisam nameravao da pravim bilo kakvu paralelu izmedju njihovog i naseg (POGOTOVO ne ovog od pre 2 godine) sistema, al kad me vec vuces za jezik: cela ideja tog post scriptuma je da ovde neki dizu u nebo US skolski sistem, a pljuju po nasem. Ja, eto, pljujem (i serem) i po nasem i po njihovom. Tacnije, srao bih po nasem, da me niste odmah napali. Kod nas je problem u ocajnoj implementaciji dobre ideje (gimnazije), a kod njih odlicno uredjena principijelno losa zamisao. To je ono sto sam hteo da kazem, i sto sam napisao. Ako si ti nesto drugo zakljucio, to je vec tvoj problem. Reci ako treba, pa da sledeci put saljem i prevod, ;> a balinda ce da sinhronizuje. ;) /* Ja iz ovoga izvodim zaključak da je tebi najvažniji nedostatak /* američkog školskog sistema to što je američki. Šta ti imaš protiv i šta Trudio sam se da u jednoj recenici kazem sve ono sto sam u kasnijim porukama potanko objasnjavao. Ocigledno je da je ta recenica ispala isuvise apstraktna (za neke;>). Ja sam napisao sta mislim, a ti si to pogresno shvatio. Kraj. Mozemo se sada ubedjivati medjusobno do mile volje, ali verujem da ce pre izaci NVS, nego sto ce neko od nas odustati od svog tumacenja. /* glupost kada si rekao šta oni žele. Nemoguće je da oni svi žele isto Neke recenice citas i shvatas bukvalno, a u drugima izmedju redova nalazis skrivena i meni, piscu istih, neznana znacenja. Ja ti tu ne mogu nista... /* crtam da američki prosek svakoga dana postaje sve bolji i bolji (jer /* im dolaze sposobniji ljudi), a naš sve gori i gori (jer odlaze sposobniji /* ljudi). Taj proces traje veoma dugo i blisko je pameti da je njihov ? Njima dolaze sposobni ljudi, a nama odlaze sposobni ljudi. Ako sam dobro shvatio pricas o istim ljudima, tj. nasim sposobnim ljudima koji odlaze u SAD, sto se kaze, trbuhom za kruhom. To je neosporiva cinjenica i to niko ne mora da mi crta. Moraces da mi nacrtas kakve sad ovo veze ima sa nasom raspravom (koja je, ako se secas, oko US skolskog sistema) i sa tvojim stavom iz prethodne recenice da mrzim sve americko. /* Primećuje se ;>. Cccc...
skola.132 jovca.car, -> #128, index
/* Realno je mnogo i onih koji su zavrsili 'odgovarajuci' fakultet /* pa rade isto tako :(. Najzalosnije je sto neki od tih predaju i na fakultetima...:((
skola.133 jovca.car, -> #126, armitage
/* Znas sta, kada bi stvari bile takve, onda bi se cela Amerika sastojala od /* pilota, astronauta i komandira podmornica. :)))) /* Ocigledno ta deca ipak sagledavaju svoju buducnost racionalnije ... ...ili ih roditelji malo usmere... /* Ja to ne smatram ... Milo mi em drago :)
skola.134 index, -> #131, jovca.car
÷■÷ Kod nas je problem u ocajnoj implementaciji dobre ideje ÷■÷ (gimnazije), a kod njih odlicno uredjena principijelno losa ÷■÷ zamisao. E, vidiš, oko toga se ne možemo složiti. Dobra ideja mora sama po sebi obuhvatati i dobro osmišljeno ostvarivanje. Ideja koja se ne ostvari najverovatnije nije bila dobra ideja (ako ni zbog čega drugog, onda zbog svoje neostvarivosti). čvake tipa: "sistem je dobar, ali neki ne sprovode dosledno odluke SK pa zbog toga nailazimo na teškoće" mi se ne sviđaju. Zašto je loša (američka) zamisao da umesto trpanja deci u glavu ogromne količine podataka (sa nadom da će 20% toga ostati u glavi) i stvaranja mržnje prema učenju i znanju (naš sistem), učenicima na lep, prijatan način objasne samo nekih 30-40% stvari (iz one ogromne količine) i da daju učenicima dovoljno uslova i vremena da uče samostalno (čitajući, istražujući, odlazeći na predavanja po izboru itd.). Naš sistem stvara ljude koji su sposobni da brzo memorišu veliku količinu podataka i da nakon par dana to izbrišu, a njihov sistem ljude koji su sposobni i voljni da uče. Između učenja i memorisanja je ogromna razlika. Sreća je to što ni naš sistem ne uspe sve da iskvari, ali je nesreća to što većina 'neiskvarenih' ode (tamo). ÷■÷ Njima dolaze sposobni ljudi, a nama odlaze sposobni ljudi. ÷■÷ Ako sam dobro shvatio pricas o istim ljudima, tj. nasim ÷■÷ sposobnim ljudima koji odlaze u SAD, sto se kaze, trbuhom za ÷■÷ kruhom. Ne odlaze oni tamo baš trbuhom za kruhom (ko ima para da ode tamo, ovde ne gladuje). Mnogi ljudi odlaze tamo željni nauke. ÷■÷ To je neosporiva cinjenica i to niko ne mora da mi ÷■÷ crta. Moraces da mi nacrtas kakve sad ovo veze ima sa nasom ÷■÷ raspravom (koja je, ako se secas, oko US skolskog sistema) i ÷■÷ sa tvojim stavom iz prethodne recenice da mrzim sve americko. Ima veze sa tim da li je prosečan Amerikanac/Srbin(Srbijanac) glup ko k*. Nenad P.S. Da li si čitao neki američki udžbenik? Koliko si domaćih dobrih udžbenika video?
skola.135 fatman, -> #125, armitage
Kamo sreće da su samo profani Informatike u pitanju . Kao što rekoh nabi mi 10 predmeta u maturu ali mo obezbedi normalne profesore koji će nečemu da me i nauče.(a ne sve sam kući moram da biflam).I one ocene što mi daju da budu barem realne a ne ako jednom dobiješ keca idući put ma kako znao max. ti je trica:(
skola.136 ilazarevic,
Evo jedne informacije sa protesta: Za poslednji dan štrajka, onaj dan kada Ministarstvo odluči da ispuni naše zahteve, zakazana je velika žurka na mestu na kojem smo se i do sada okupljali. Kada čujete da su zahtevi ispunjeni, svi pravac Ministarstvo (ovo u slučaju da do sada niste dolazili tamo :)
skola.137 mikis, -> #134, index
+> E, vidis, oko toga se ne mozemo sloziti. Dobra ideja +> mora sama po sebi obuhvatati i dobro osmisljeno ostvarivanje. +> Ideja koja se ne ostvari najverovatnije nije bila dobra ideja +> (ako ni zbog cega drugog, onda zbog svoje neostvarivosti). Bogme, ja se sa tobom ne slazem. postoji koliko god hoces primera gde je jedna (dobra) ideja realizovana negde odlicno, a negde katastrofalno. Evo ti jedan 'racunarski' primer - Windows i Mac OS. Odlicna ideja GUI okruzenja je dosta lose realizovana u u prvom slucaju, za razliku od drugog :) Primera ima jos dosta. Uglavnom, nista se ne moze toliko dobro napraviti da se ne moze naci budala koja ce to upropastiti :)
skola.138 ndragan, -> #128, index
/ Realno je mnogo i onih koji su završili 'odgovarajući' fakultet / pa rade isto tako :(. Ono što tu budi nadu je to da neki od tih Jedna takva, sa odgovarajućim fakultetom, za koju tvrde da su joj 'đaci postizali značajne rezultate na takmičenjima' je primećena kako juri iz direktorija u direktorij. 'šta tražiš?' - 'autoegzek' - 'vidi da se neko nije zeznuo da ga ostavi na rutu'... Ne, ne znate o kome se radi, i neću reći do pred pretnjom punom flašom Belentajna, a ti Grbo, jezik za zube. Bue_ Ndragan
skola.139 ndragan, -> #127, armitage
/ zdravim razumom. Covek se "opste obrazuje" za sebe samoga (licno), / ne za skolu, ne za profesore, ne za ocene, ne zbog toga sto mu je Društvu u nekom trenutku bivaju potrebni specijalisti, ali se fah idioti ne isplate nikome. Pri sadašnjem ubrzanju razvoja tehnologije, očekuje se da će normalan čovek (a i onaj drugi, još pre) u svom radnom veku tri do pet puta menjati zanimanje (otprilike, prema Tofleru). Fah idiota ćeš malo teže preškolovati, te on postaje latentan socijalni problem, naročito ako se namnoži. Zamisli da za dve godine svi proizvođači automobila pređu na dizel, ili direktno ubrizgavanje. Šta ćeš kroz pet do sedam godina da radiš sa gomilom majstora za podešavanje paljenja, svećica i/ili karburatora? Nikad nisu učili kako se radi boš-pumpa ili elektronika za ubrizgavanje. Tip sa opštom kulturom će mnogo lakše da promeni zanimanje nego strogo usmereni, brže će (i uspešnije) proći kroz prekvalifikaciju, i u krajnjem zbiru će manje koštati državu, jer je kraće vreme jeo leba ne radeći, i jer će mnogo brže ponovo da počne da pravi pare i plaća porez iz sopstvenog proizvoda. / kulturne i nekulturne, pametne i glupe. Meni samo smeta to markiranje / jedne celokupne nacije glupom. Ajde onda da okrenemo to malo drugačije: šta je kod nas sramota ne znati, a šta kod njih, pa da onda tu napravimo neku razmeru. Ameri su digli lovu previsoko, i pritom više nemaju ni osećaj šta su usput izgubili. Opšta kultura za široke slojeve stanovništva? To možda jeste komunjarski štos, nešto iz njihove ikonografije što su gurali čak i na sopstvenu štetu, ali je to nešto što se ispostavilo kao potreba svakog razvijenijeg industrijskog društva, i to opet zbog love, ali kao potreba na duži rok. Bue_ Ndragan
skola.140 jovca.car, -> #137, mikis
/* katastrofalno. Evo ti jedan 'racunarski' primer - Windows i Mac OS. /* Odlicna ideja GUI okruzenja je dosta lose realizovana u u prvom slucaju, /* za razliku od drugog :) Primera ima jos dosta. More da se nosis ti u...u...u...ORKA:NAJBOLJI!!!! Ovde si nasao da pljujes po PC-u i trujes mladez... Salim se, naravno. NHF? O:) Sedi tu gde si i cuvaj mi ledja. :))) Potpuno se slazem sa tobom. Dobra ideja ne znaci da ce i realizacija biti dobra. Sa druge strane, losa ideja moze da se zabasuri i ulepsa (stono kazu, da zamaze oci), pa da na prvi (pa i drugi) pogled izgleda sjajno.
skola.141 jovca.car, -> #134, index
/* E, vidiš, oko toga se ne možemo složiti. Da, izmedju ostalog. /* Zašto je loša (američka) zamisao da umesto trpanja deci /* u glavu ogromne količine podataka (sa nadom da će 20% toga ostati /* u glavi) i stvaranja mržnje prema učenju i znanju (naš sistem), /* učenicima na lep, prijatan način objasne samo nekih 30-40% /* stvari (iz one ogromne količine) i da daju učenicima dovoljno /* uslova i vremena da uče samostalno (čitajući, istražujući, /* odlazeći na predavanja po izboru itd.). Naš sistem stvara ljude Aha! Znaci tu je neporazum! :) :( Vidis, ja ne tvrdim:"Ma ajde bre, kakvi Amerikanci, oni uce samo 3 predmeta u skoli. Glupi su bre ko ku*ac. MI bre, Pametni i Nebeski Srbi imamo bre po 7 casova dnevno bre. Nas sistem je, bre, 1000 puta bolji....bre." Ono sto mi se u nasem sistemu dopada (dobra ideja) je nivo, raspon i kolicina znanja koji se zele preneti ucenicima/studentima. Mislim da je znanja nikad dosta i sto sire obrazovanje, to bolje. Ono sto mi se ne dopada (ocajna implementacija) je totalno zastareo i nezgrapan nacin na koji se svo to znanje prenosi. Ono se (znanje), na zalost, kod nas ne prenosi, nego, sto ti kazes, jednostavno uliva.:( Ono sto mi se kod NJIH ne dopada (losa ideja) je mali raspon znanja koje se prenosi. Ne sumnjam (ako vas nekolicina tako kaze) da oni odlicno nauce ono sto uce i da to postizu, izmedju ostalog, zahvaljujuci dobrim udzbenicima, profesorima, tehnickim sredstvima (laboratorije, etc.). U svojoj struci se maximalno obrazuju. A ostalo? Ponavljam da siroko opste obrazovanje smatram za vazno svojstvo coveka kao pripadnika drustva, i da ono nikako ne moze biti samo stvar pojedinca. Takodje smatram da opste obrazovanje prevazilazi i neciju struku&interesovanja. Sve u svemu, smeta mi sto iz njihovih srednjih skola izlaze usko obrazovani ljudi. Druga stvar: usko obrazovano stanovnistvo je lako za manipulaciju. Drzava koja forsira takav tip obrazovanja automatski (barem meni) postaje sumnjiva jer joj ocigledno odgovara takav sastav stanovnistva, buduci da moze lako isprogramirati javno mnjenje i raditi sta joj volja. Posto vladu SAD ne smatram za "cvet demokratije", kao i u svetlu gore recenog, "American Dream" vidim samo kao filozofiju tipa "daj ovci bogat pasnjak, i bice sretna i mirna, mozes i u d*pe da je je*es, nece ni rec reci, sve dok ima dovoljno trave...". Moje licno ubedjenje je da se ovakav "American Dream" aktivno reklamira po americkim skolama i da se zelje i ubedjenja ucenika usmeravaju u tom pravcu. Iz ovoga je proizasla ona moja 'metafora' "...da odsanjaju do kraja svoj American Dream". A sta se mene tice, drugom prilikom...crko sam od pisanja. Ufff. Nadam se da sam do sada razjasnio svoj stav o US skolstvu (osnovnom i srednjem, da se razumemo!!!). Cini mi se da stalno vrtis ista pitanja, pa reko daj da se razjasnimo... /* Ne odlaze oni tamo baš trbuhom za kruhom (ko ima para Nemoj to "trbuhom za kruhom" shvatiti bukvalno.:) Mislio sam na to da ljudi odlaze tamo zbog boljih uslova zivota i visokog standarda (kvalitetnijeg zivota). /* da ode tamo, ovde ne gladuje). Mnogi ljudi odlaze tamo željni /* nauke. U osnovnu/srednju skolu, ili na faks (MIT, etc.)? Svi ljudi koje znam da su otisli napolje jos u srednjoj skoli su to ucinili iz cisto ekonomskih razloga. Sto se faksova tice, tu nema zbora, i ja bih rado tamo da se priucim. :) /* Ima veze sa tim da li je prosečan Amerikanac/Srbin(Srbijanac) /* glup ko k*. Onda je stavi u odgovarajuci pasus. ;( /* P.S. Da li si čitao neki američki udžbenik? Ne. A voleo bih. Jesu li bolji od ruskih? /* Koliko si domaćih dobrih udžbenika video? Dobri po kom kriterijumu? Sadrzaj ili user-frendlyness? Idiot-usability? ;)
skola.142 index, -> #137, mikis
÷■÷ Bogme, ja se sa tobom ne slazem. postoji koliko god hoces ÷■÷ primera gde je jedna (dobra) ideja realizovana negde ÷■÷ odlicno, a negde katastrofalno. Evo ti jedan žini mi se da se nismo baš razumeli... ÷■÷ 'racunarski' primer - Windows i Mac OS. Odlicna ideja GUI ÷■÷ okruzenja je dosta lose realizovana u u prvom slucaju, za ÷■÷ razliku od drugog :) Primera ima jos dosta. Windows je komercijalno uspešno realizovana ideja. Nenad
skola.143 acka,
Ispunjeni su zahtevi maturanata! :) Acka
skola.144 zzix,
JUPIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!! Zahtevi maturanata su ispunjeni :)))) 1) Drustveni smer - polazu pismeni iz srpskog i izbornog predmeta i maturski rad. 2) Prirodni i opsti smer - pismeni iz srpskog i mogu da biraju izmedju pismenog iz str. jezika ili matematike i maturski rad. 3) Strucne skole - polazu pismeni iz srpskog,pismeni iz jednog izbornog predmeta i maturski rad. *) Za spec. gim. matematicka i filoloska jos nije nista odluceno kako ce polagati maturu... ;) Upisi na fakultete izmedju 1 i 10 jula Nece biti produzenja skolske godine. ZIG
skola.145 balinda, -> #143, acka
>> Ispunjeni su zahtevi maturanata! :) E, je*i ga. ;> Pokvariše tako lepo štrajkovanje. ;)))
skola.146 vitez.koja,
Istina o demonstarcijama pre ministarstvom prosvete i još ponešto, vanredno izdanje "Večernjeg Šlihta". EXTRA.5:11.92
skola.147 index, -> #141, jovca.car
÷■÷ Ono sto mi se u nasem sistemu dopada (dobra ÷■÷ ideja) je nivo, raspon i kolicina znanja koji se zele preneti ÷■÷ ucenicima/studentima. Mislim da je znanja nikad dosta i sto ÷■÷ sire obrazovanje, to bolje. Ono sto mi se ne dopada (ocajna ÷■÷ implementacija) je totalno zastareo i nezgrapan nacin na koji ÷■÷ se svo to znanje prenosi. Shvati da su te dve stvari povezane i da je nemoguće _takvo_ znanje preneti. Većinu stvari koje čovek nauči, mora sam da nauči, svojom voljom i željom, naporom i sistemom razumevanja, a ne da mu se to prenese. ÷■÷ Ne sumnjam (ako vas nekolicina tako kaze) da oni ÷■÷ odlicno nauce ono sto uce i da to postizu, izmedju ostalog, ÷■÷ zahvaljujuci dobrim udzbenicima, profesorima, tehnickim ÷■÷ sredstvima (laboratorije, etc.). U svojoj struci se maximalno ÷■÷ obrazuju. A ostalo? Da li shvataš da oni imaju mnogo više vremena i mogućnosti da steknu široko obrazovanje i to onakvo i na onaj način kako oni to žele (ne mogu svi sve znati)? Njihov sistem dopušta raznolikost karaktera, afiniteta, pristupa, a naš trpa ljude u kalupe. ÷■÷ Posto vladu SAD ne smatram za "cvet demokratije", Vladu? "Cvet demokratije"? Pojasni, uporedi, obrazloži... ÷■÷ i bice sretna i mirna, mozes i u d*pe da je je*es, nece ni rec reci, ÷■÷ sve dok ima dovoljno trave...". ;))) ÷■÷ /* P.S. Da li si čitao neki američki udžbenik? ÷■÷ ÷■÷ Ne. A voleo bih. Jesu li bolji od ruskih? Nisam nešto imao prilike da proučim ruske udžbenike (ne znam ruski), imam neke zbirke... Nisam ni američkih udžbenika mnogo video, ali ono što sam video... ako ništa drugo, bolje izgledaju nego ruski. Lepe korice, papir, zatim lepe, jasne i brojne slike, ... nivo objašnjavanja takav da ga mogu razumeti i oni ispod proseka, a da nešto nauče (i da im bude zanimljivo) i oni koji su dosta iznad proseka, ... zanimljivi (stvarno zanimljivi i slikoviti) zadaci i problemi... :) ÷■÷ /* Koliko si domaćih dobrih udžbenika video? ÷■÷ ÷■÷ Dobri po kom kriterijumu? Sadrzaj ili user-frendlyness? ÷■÷ Idiot-usability? ;) Sve ukupno. Nenad
skola.148 index, -> #139, ndragan
÷■÷ Opšta kultura za široke slojeve stanovništva? To ÷■÷ možda jeste komunjarski štos, nešto iz njihove ikonografije ÷■÷ što su gurali čak i na sopstvenu štetu, ali je to nešto što ÷■÷ se ispostavilo kao potreba svakog razvijenijeg industrijskog ÷■÷ društva, i to opet zbog love, ali kao potreba na duži rok. Opšta kultura je kod nas na jako niskom nivou. Nenad
skola.149 ilazarevic, -> #146, vitez.koja
> Istina o demonstarcijama pre ministarstvom prosvete i još ponešto, > vanredno izdanje "Večernjeg Šlihta". EXTRA.5:11.92 Koliko sam ja shvatio tekst u "Šlihtu", vi ste štrajk napustili prvoga marta? :)) Kukavice ;) Doduše, izvinjavam se ako sam pogrešio - ono i nije preterano jasno ;) PS. Pohvaljujem deo sa utakmicom.
skola.150 armitage, -> #139, ndragan
Ja se slažem sa tvojim mišenjem, iznešenim u poruci, tako da je i ne smatram nekakvom replikom. Moguće je, ipak, da sam pogrešno shvaćen ... Dakle, ni ja nisam nizakakvu totalnu specijalizaciju svakog pojedinca. Opšte obrazovanje? - naravno da je potrebno sakome i svakako, škola bi trebala da ga forsira, ali tu se sve ne završava. Školu svako završi, a obrazovanje je ono što ostaje. Još jedna stvar: nisam ja zapeo samo za SAD školski sistem, već za principe i metode koje se primenjuju u svim školskim sistemima zapadnih zemalja. Smatram da bi mi mogli po mnogo čemu da se ugledamo na te školske sisteme. Uporedimo npr. odnos naših i njihovih srednjoškolaca prema samoj školi i učenju. > Pri sadašnjem ubrzanju razvoja tehnologije, očekuje > se da će normalan čovek (a i onaj drugi, još pre) u svom radnom veku tri > do pet puta menjati zanimanje (otprilike, prema Tofleru). Ok, ovo se odnosi na naučno tehnološki razvoj i na struke koje isti pogađa. > Ajde onda da okrenemo to malo drugačije: šta je kod nas sramota ne > znati, a šta kod njih, pa da onda tu napravimo neku razmeru. Možda bi se trebalo zapitati odakle ko crpi informacije, odnosno znanje. Amere i tu bije loš glas, da su najpodložniji uticajima medija, ali kada uzmemo u obzir broj njihovih TV (i radio) stanica, možda to i nije neko čudo. (to, da su podložni / to, što ih drugi smatraju takvima) Ipak, i dalje mi se ne sviđa navedeno poređenje (glupi ko ...), protiv čega sam se i izjašnjavao. -*- Armitage -*-
skola.151 mikis, -> #140, jovca.car
+> More da se nosis ti u...u...u...ORKA:NAJBOLJI!!!! +> Ovde si nasao da pljujes po PC-u i trujes mladez... O:) Sta ces, toliko sam se zaneo u raspravu da nisam primetio da sam pogresio temu ;)) +> Salim se, naravno. NHF? O:) Sedi tu gde si i cuvaj mi ledja. :))) NHF :))
skola.152 mikis, -> #147, index
+> Lepe korice, papir, zatim lepe, jasne i brojne slike, ... +> nivo objasnjavanja takav da ga mogu razumeti i oni ispod proseka, Kod mene u selu to se zove slikovnica ;)))
skola.153 dejanr, -> #143, acka
>> Ispunjeni su zahtevi maturanata! :) :) Što ne staviste na spisak zahteva i da Sloba da ostavku, možda bi i to ispunili... :)) Ili biste bar mogli da štrajkujete do leta :))))
skola.154 dejanr, -> #144, zzix
>> 2) Prirodni i opsti smer - pismeni iz srpskog i mogu da biraju >> izmedju pismenog iz str. jezika ili >> matematike i maturski rad. E stvarno svašta. Dakle, neko išao na prirodni smer, i maturira polažući, recimo, srpski i engleski. Izuzetno logično ;)
skola.155 markom, -> #153, dejanr
*** Što ne staviste na spisak zahteva i da Sloba da ostavku, *** možda bi i to ispunili... :)) Ili biste bar mogli da *** štrajkujete do leta :)))) +ukidanje sankcija == štrajk do 5046. :))) Marko
skola.156 kenza, -> #144, zzix
(;> Zahtevi maturanata su ispunjeni :)))) Cestitamo !!! ;) Jos da kazete sta je sa MG-om :)
skola.157 m.hristodulo, -> #143, acka
>> Ispunjeni su zahtevi maturanata! :) >> Zahtevi maturanata su ispunjeni :)))) :-) Maturanti su bili srecnije ruke nego studenti pre dve godine, :-( Ipak, svaka cast...
skola.158 index, -> #152, mikis
÷■÷ Kod mene u selu to se zove slikovnica ;))) Ne znam kako zamišljaš dobar udžbenik neke prirodne nauke bez slika. Nenad
skola.159 acka, -> #154, dejanr
>> E stvarno svašta. Dakle, neko išao na prirodni smer, i maturira polažući, >> recimo, srpski i engleski. Izuzetno logično ;) Ta sam! :) Nije baš *preterano* logično, ali ipak ima neke logike: neko u toku te 4 godine ukapira da je promašio smer ;) Uostalom, pismeni deo polaganje stranog jezika je predov texta od 15-20 redova iz korišćenje rečnika koji ti sam doneseš i to prevodiš 3 sata. Pa to svako može da položi ko bar malo zna taj jezik. Acka -- Pisanje ove poruke je omogućio Saša Petrović - sale (moj brat i svetski genije
skola.160 markom, -> #158, index
*** Ne znam kako zamišljaš dobar udžbenik neke prirodne nauke *** bez slika. CD ?! :) Marko
skola.161 vitez.koja, -> #149, ilazarevic
#=> Koliko sam ja shvatio tekst u "Šlihtu", vi ste štrajk #=> napustili prvoga marta? Tako nešto. #=> PS. Pohvaljujem deo sa utakmicom. :) Ipak, ostao si uskraćen za izvrnuta imena iz tima delegata, tj. ništa ti nisu značila. Kažu da je to najbolji deo.
skola.162 jovca.car, -> #142, index
/* Windows je komercijalno uspešno realizovana ideja. Naravno, kad ne postoji druga alternativa. Po tvom kriterijumu je i nase skolstvo uspesno realizovana ideja: sprovodi se u svim skolama u SRJ, zar ne? P.S. Desqview? Neee...
skola.163 jovca.car, -> #148, index
/* Opšta kultura je kod nas na jako niskom nivou. Danas sam cuo od mog asistenta iz statistike da u 70% stanovnistva Srbije ulaze ljudi sa max. osnovnom skolom, tj. oni bez ikakve skole, sa nezavrsenom osnovnom i zavrsenom samo osnovnom skolom. Podaci su iz zadnjeg popisa. Strasno. :((((
skola.164 jovca.car, -> #147, index
/* Shvati da su te dve stvari povezane i da je nemoguće /* _takvo_ znanje preneti. Ne slazem se. Nisam pedagog, ali smatram da se _takvo_ znanje moze (a bogme i mora) preneti. /* Većinu stvari koje čovek nauči, mora /* sam da nauči, svojom voljom i željom, naporom i sistemom /* razumevanja, a ne da mu se to prenese. Vrtimo se u krug. Slazem se sa tobom da ce neko najbolje nauciti neku oblast ako ga ta oblast zanima i ako ga niko ne tera. To su idealni uslovi. Problem je u dve stvari: - Kako ce neko tim metodom nauciti nesto sto ga ne zanima? Tu vec stvari moraju da se _prenesu_. Zato i postoje profesori, koji (bi trebalo da) ti razjasne sve sto ne razumes, olaksaju ucenje i prilagode gradivo tvom nivou. - Drustvo ima svoj (brzi) tempo razvoja i ne moze da ceka nekog da se smiluje i da sam, polako i na miru izuci sve sto mu treba. Pogotovo ako taj nije svestan tog tempa razvoja. /* Da li shvataš da oni imaju mnogo više vremena i mogućnosti /* da steknu široko obrazovanje i to onakvo i na onaj način kako oni /* to žele (ne mogu svi sve znati)? Praksa pokazuje da oni ne koriste taj visak vremena za sticanje sirokog obrazovanja. Posto imaju mogucnosti i vremena, znaci da oni to _ne_zele_. Sta sad? Ubedjivati ih kako je to za njihovo dobro? /* karaktera, afiniteta, pristupa, a naš trpa ljude u kalupe. Jedini kalup u koji nas sistem pokusava da nas strpa je kalup "socijalnog slucaja". Da, tu je i ovo pranje mozga na RTS & co. Ali sve to nema mnogo veze sa skolom. Nas skolski sistem trenutno brinu vece (ekonomske, kadrovske i organizacione) brige nego sto je "ukalupljivanje ucenika".
skola.165 jovca.car, -> #150, armitage
/* Dakle, ni ja nisam nizakakvu totalnu specijalizaciju svakog pojedinca. /* Opšte obrazovanje? - naravno da je potrebno sakome i svakako, škola bi /* trebala da ga forsira, ali tu se sve ne završava. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Zar nisi govorio da ti se u US sistemu svidja to sto mozes da ucis samo ono sto hoces? /* Moguće je, ipak, da sam pogrešno shvaćen ... VRLO moguce...;) /* Ok, ovo se odnosi na naučno tehnološki razvoj i na struke koje isti Ne. Naucno tehnicki razvoj "pogadja" drustvo u celini, i malo ko ostaje van njega. Npr. sitan knjigovodja nema bas mnogo veze sa naucno tehnickim razvijem, pa ga opet pogadja kad dobije otkaz i njegovo mesto zauzme kompjuter.
skola.166 vcalic, -> #154, dejanr
>> E stvarno svašta. Dakle, neko išao na prirodni smer, i maturira polažući, >> recimo, srpski i engleski. Izuzetno logično ;) Pa, možda da se izvade oni kojima slabo ide matematika :) Vlada
skola.167 vcalic, -> #157, m.hristodulo
>> :-) Maturanti su bili srecnije ruke nego >> studenti pre dve godine, :-( Pa, manje su tražili :) Vlada
skola.168 index, -> #162, jovca.car
÷■÷ Po tvom kriterijumu je i nase skolstvo uspesno realizovana ÷■÷ ideja: sprovodi se u svim skolama u SRJ, zar ne? Stvarno voliš da izvrćeš. Rezultati neuspeha su vidljivi svuda oko nas. Takvo školstvo je samo tako i moglo da rezultira. Nenad
skola.169 index, -> #164, jovca.car
÷■÷ - Kako ce neko tim metodom nauciti nesto sto ga ne zanima? Nikako, ali će tako čoveka zanimati više stvari pa će i više naučiti. Zar zaista smatraš da od 'znanja' silom unetog u glavu može biti neke koristi? Da li si svestan činjenice da većinu domaće školske omladine skoro ništa ne zanima? ÷■÷ - Drustvo ima svoj (brzi) tempo razvoja i ne moze da ceka ÷■÷ nekog da se smiluje i da sam, polako i na miru izuci sve sto ÷■÷ mu treba. Pogotovo ako taj nije svestan tog tempa razvoja. Svako treba da brine o sebi! ÷■÷ Praksa pokazuje da oni ne koriste taj visak vremena za ÷■÷ sticanje sirokog obrazovanja. Posto imaju mogucnosti i ÷■÷ vremena, znaci da oni to _ne_zele_. Dokaži! Nenad
skola.170 veca, -> #131, jovca.car
>> pozabavim tom tematikom (makar to bio samo pojam u ukrstenim >> recima;). Posto ne smatram da sam bio neki svepamteci wunderkind, >> smatram (ili se samo nadam:( ) da je ovakva situacija i kod dobrog >> dela "natprosecnih" ljudi žžžžžžžžžžžž >> (i serem) i po nasem i po njihovom. Tacnije, srao bih po nasem, da žžžžž žžžž Veoma primereno naprosečnim (?). Svaka čast na opštoj kulturi izražavanja i komuniciranja!
skola.171 veca, -> #141, jovca.car
>> isprogramirati javno mnjenje i raditi sta joj volja. Posto vladu >> SAD ne smatram za "cvet demokratije", kao i u svetlu gore recenog, >> "American Dream" vidim samo kao filozofiju tipa "daj ovci bogat >> pasnjak, i bice sretna i mirna, mozes i u d*pe da je je*es, nece ni >> rec reci, sve dok ima dovoljno trave...". Moje licno ubedjenje je >> da se ovakav "American Dream" aktivno A kod nas je nešto drugačije? I naša stoka pase travu, podjednakom brzinom, samo što je nema dovoljno, za razliku od njihove. A što se tiče obrazovanja iste... Ah da, naše prirodne lepote, naša prirodna bogatstva svrstavaju nas u red... naša industrija je toliko napredovala ... da je ostala na nivou feudalizma... Njihov san je visok standard, naš: da komšiji crkne krava. I kod nas i kod njih opšte obrazovanje ima i stiče onaj koji to stvarno želi, škola je tu da da smernicu, ostalo je na učenicima.
skola.172 jovca.car, -> #170, veca
/* Veoma primereno naprosečnim (?). Svaka čast na opštoj kulturi /* izražavanja i komuniciranja! Veco, ne pratis radnju od pocetka. Ranije se pricalo i o natprosecnima i o s*anju (jel sad OK?:) kao vidu izrazavanja i komunikacije. ;)) Zato sam se onako izrazio. >:)
skola.173 jovca.car, -> #169, index
/* Zar zaista smatraš da od 'znanja' silom unetog /* u glavu može biti neke koristi? Silom? Ja pricam o _prenosenju_, a ne ulivanju znanja koje se vrsi kod nas. Opet se kacis za nas sistem. /* Da li si svestan činjenice /* da većinu domaće školske omladine skoro ništa ne zanima? To znaci da bi oni propali u US sistemu jer ne bi nista ucili. A ne bi ucili jer ih nista ne zanima, a niko ih ne forsira. Opet izvrcem? ;) Ne bih rekao da ih nista ne zanima. A Dzej, Ceca, dizelke, Air Max? ;( Za ovakvu situaciju kod nas je skola jos najmanje kriva. :( /* Svako treba da brine o sebi! Tu tvoju "borbu za opstanak" ostavi za prirodu i skolski program. ;)) Ljudsko drustvo ne funkcionise tako (osim ponekad...). /* Dokaži! Nema problema. Ako hoces, cucemo se kad mi dodje u posetu neko (znam ih nekolicinu) ko zivi ili je ziveo u SAD, pa da cujes iz prve ruke. Jedini problem je to sto niko od njih ne planira dolazak u skorije vreme. Za sada ces morati da mi verujes na rec. :)
skola.174 ndragan, -> #148, index
/ Opšta kultura je kod nas na jako niskom nivou. Sve je relativno, moj Alberte. I jeste, i nije, sve zavisi od toga šta očekujemo. A da je potrebna, mislim da se slažemo. Pride sam tvrdio da se i društvu / državi isplati. Bue_ Ndragan
skola.175 ndragan, -> #164, jovca.car
/ slucaja". Da, tu je i ovo pranje mozga na RTS & co. Ali sve to nema Pranje mozga je još podnošljivo, dok ne uključe centrifugu. Bue_ Ndragan
skola.176 markom, -> #173, jovca.car
*** Ne bih rekao da ih nista ne zanima. A Dzej, Ceca, dizelke, *** Air Max? ;( Strašno.
skola.177 index, -> #173, jovca.car
÷■÷ /* Da li si svestan činjenice ÷■÷ /* da većinu domaće školske omladine skoro ništa ne zanima? ÷■÷ ÷■÷ To znaci da bi oni propali u US sistemu jer ne bi nista ÷■÷ ucili. A ne bi ucili jer ih nista ne zanima, a niko ih ne ÷■÷ forsira. Opet izvrcem? ;) Naravno da izvrćeš ;). To što 'većinu domaće...' skoro ništa ne zanima je najvećim delom posledica lošeg domaćeg školstva (koje je posledica loše države). Da je tamo školovana 'većina domaće...' bi verovatno imala veća i šira interesovanja. Pitaj svoje drugove gde im je lepše da uče. Nenad
skola.178 index, -> #170, veca
÷■÷ Veoma primereno naprosečnim (?). Svaka čast na opštoj kulturi ÷■÷ izražavanja i komuniciranja! Veco, ne pratiš diskusiju? žovek je samo upotrebio stilsku figuru... Nenad
skola.179 mikis, -> #154, dejanr
+> >> 2) Prirodni i opsti smer - pismeni iz srpskog i mogu da biraju +> >> izmedju pismenog iz str. jezika ili +> >> matematike i maturski rad. +> +> E stvarno svasta. Dakle, neko isao na prirodni smer, i maturira polazuci, +> recimo, srpski i engleski. Izuzetno logicno ;) Izuzetno. A pogotovu sto ce vecina njih na fakultetu polagati matematiku (a poneki i fiziku). Izgleda da su zahteve sastavljani neki 'matematikomrsci' ;))) P.S. Maturanti, svaka cast. Hvala bogu da se bar neko pokaze sposobnim danas.
skola.180 armitage, -> #165, jovca.car
> /* Dakle, ni ja nisam nizakakvu totalnu specijalizaciju svakog pojedinca. > /* Opšte obrazovanje? - naravno da je potrebno sakome i svakako, škola bi > /* trebala da ga forsira, ali tu se sve ne završava. > žžžžžžžžžžžžžžžžžžžžž > Zar nisi govorio da ti se u US sistemu svidja to sto mozes da ucis samo ono > sto hoces? **** **** Ne, nisam to govorio. Prvo, rekao sam da mi se dopada, između ostalog, mogućnost biranja predmeta, pri čemu treba imati u vidu da ne možeš da biraš SVE predmete, odnosno da učiš SAMO ono što se tebi sviđa. Drugo, govorio sam uopšteno o školskim sistemima na zapadu, iako sam kao primer uzimao US sistem, jer je oko njega i započeta rasprava. Ne bih sada ponavljao ostale argumente u korist zapadnih sistema. -*- Armitage -*-
skola.181 veca, -> #172, jovca.car
>> Veco, ne pratis radnju od pocetka. Ranije se pricalo i o >> natprosecnima i o s*anju (jel sad OK?:) kao vidu izrazavanja i >> komunikacije. ;)) Zato sam se onako izrazio. >:) Pratim od početka, a to što nisam odmah reagovala, pa znaš ono: gledam vas i pitam se, dokle li će? :) Da nisi eksplicitno naglasio da si natprosečan, možda se ne bih ni oglasila. Kako ono kaže Lec: Ja sam lep, ja sam pametan i ja sam sve to sam zaključio ;) (možda sam malo i parafrazirala)
skola.182 veca, -> #178, index
>> Veco, ne pratiš diskusiju? žovek je samo upotrebio stilsku >> figuru... Ok. možda sam malo pregrubo reagovala, ali mi se i dalje ne dopada :) U diskusije koje ne pratim, se ne uključujem (to se obično primeti ;) ) čao mi je što neke propustih.
skola.183 jovca.car, -> #180, armitage
/* Ne, nisam to govorio. Dobro bre. Pogresno si shvacen. NHF? :)
skola.184 jovca.car, -> #177, index
/* Pitaj svoje drugove gde im je lepše da uče. Nevezano za raspravu, ali evo kako je jedan ortak "ucio" u US koledzu: Prvo se na testovima iznenadio sto ih profani i asistenti ostavljaju same i sto niko ne prepisuje. Onda je poceo da koristi tu podobnost i prepisivao iz knjiga, sve do jednog dana kad ga je ceo razred odruk'o kod profana. Tu se kao pokajao i izvinuo. Posle se zaposlio i nocu cistio prostorije koledza. Imao je pristup u kabinete profesora, i to je koristio da prepise testove pre ispita. Posle bi ga bilo blam da dobije cisto A, pa je namerno pravio po neku gresku. ;)) Ovaj narod je za neke stvari stvarno maher...
skola.185 jovca.car, -> #181, veca
/* Da nisi eksplicitno /* naglasio da si natprosečan, možda se ne bih ni oglasila. BEEEP! Wrong! ;) Ja EXPLICITNO naglasio da sam natprosecan??? O:) Rekao sam : /* Posto ne smatram da sam bio neki svepamteci wunderkind, /* smatram (ili se samo nadam:( ) da je ovakva situacija i kod dobrog /* dela "natprosecnih" ljudi Rekao sam za druge da su natprosecni. Da sam stavio:"...dobrog dela OSTALIH "natprosecnih"...", imala bi pravo. P.S. Ima ona narodna: Što je deci milo, babi se i snilo O:))))))
skola.186 jovca.car, -> #182, veca
/* U diskusije koje ne pratim, se ne uključujem (to se obično /* primeti ;) ) čao mi je što neke propustih. Primecuje se tvoje naglo ukljucivanje ovde i u o.jeziku. To zbog proleca ili.....? :)
skola.187 ilazarevic, -> #163, jovca.car
> nezavrsenom osnovnom i zavrsenom samo osnovnom skolom. Podaci su iz > zadnjeg popisa. Podaci sa popisa 1991. govore da 10% Srbije ima manje od 4 razreda osnovne škole.
skola.188 ilazarevic, -> #169, index
> u glavu može biti neke koristi? Da li si svestan činjenice > da većinu domaće školske omladine skoro ništa ne zanima? Ovo je apsolutno tačno. Međutim, verujem da ni Amerikanci nisu mnogo više zainteresovani za nauku. Pogledaj samo Beverli Hils ;> Nezainteresovanost nema neke posebne veze za školskim programom, pre će biti da se ona forsira preko medija. Gledanje u televizor (znam da treba "gledanje televizije", ali ipak...) nameće takve stavove. Sem toga, i način života sužava interesovanja. Kod nas, teško je biti zainteresovan za nekakve škole i nauke, kad pare leže na ulici - samo treba upotrebiti čekić za razbijanje izloga i prirodan talenat zadnjih udova (oni koji obijaju trafike uglavnom nemaju jasno diferencirane prednje i zadnje udove). O ovome bi moglo da se priča i priča (piše i piše), ali to onda izlazi iz teme "škola".
skola.189 ilazarevic, -> #161, vitez.koja
> Tako nešto. Pobegulje i štrajkbreheri :)) Pa zašto niste ubeđivali i obrađivali kukavice, kao mi? PS. Citiram jednog dizelaša iz moje škole: "Mojne neko da je ušao u školu, posle ću ja da ga prevaspitam!" Pojava sklapanja složene rečenice je objašnjiva činjenicom da dotični ipak ide u IX gimanziju :)
skola.190 armitage, -> #176, markom
> *** Ne bih rekao da ih nista ne zanima. A Dzej, Ceca, dizelke, > *** Air Max? ;( > > Strašno. :) Dizelke kao merilo kvaliteta ličnosti. Air Max kao garancija za visok položaj u "društvu" ... Jaojs' nama, jaojs' nama ... -*- Armitage -*-
skola.191 veca, -> #186, jovca.car
>> Primecuje se tvoje naglo ukljucivanje ovde i u o.jeziku. >> To zbog proleca ili.....? :) Trenutno imam malo vremena, ali verovatno neću još dugo... Zbog proleća, jašta :) Probudila se Vesna... ;)
skola.192 armitage, -> #183, jovca.car
> /* Ne, nisam to govorio. > > Dobro bre. Pogresno si shvacen. NHF? :) NHF, ofskrouz! :)) -*- Armitage -*-
skola.193 spantic, -> #187, ilazarevic
> Podaci sa popisa 1991. govore da 10% Srbije ima manje od 4 razreda osnovne > škole. Što je i za očekivati. Ono što bi bilo interesantnije jeste starosna raspodela tih ljudi.
skola.194 ilazarevic, -> #193, spantic
> Što je i za očekivati. Ono što bi bilo interesantnije jeste > starosna raspodela tih ljudi. Da ne bih iznosio podatke iz sećanja, koji bi bili nepouzdani, mogu samo da kažem da se podrazumeva da se ovaj procenat odnosi na osobe starije od 18 godina (ovo čini statistiku još žalosnijom). Moglo bi se pretpostaviti da je najveći deo tih ljudi stariji od 50 godina.
skola.195 spantic, -> #194, ilazarevic
> godina (ovo čini statistiku još žalosnijom). Moglo bi se pretpostaviti da > je najveći deo tih ljudi stariji od 50 godina. Što je najverovatnije tačno. Uostalom u periodu njihove mladosti nismo imali obavezne škole, a kako uspeva učenje osnovnih stvari pod stare dane znate verovatno svi :(
skola.196 ndragan, -> #191, veca
/ Trenutno imam malo vremena, ali verovatno neću još dugo... / Zbog proleća, jašta :) Probudila se Vesna... ;) Razmaknite se da se malo protegli... BTNJ, svojevremeno je Puriša Đorđević imao u NINu seriju eseja iz ranog poseratnog perioda, i u jednom od tih članaka rečenica 'budile su se uspavane snage' greškom bude odštampana kao 'uspavane i nage'. žovek u sledećem broju ne ispravi grešku, nego izjavi da mu se baš svidela, maltene da je ispalo bolje nego što je sam mogao da napiše. Bue_ Ndragan
skola.197 cnenad, -> #27, balinda
ŁŁŁ usko. Upravo je koncepcija gimnazijskog obrazovanja da se podigne opšti ŁŁŁ nivo znanja sa koga je, kasnije, mnogo lakše "tankom iglom" dodirnuti i A koja je razlika između sadašnjeg 'gimnazijskog' i prošlog 'srednje usmerenog obrazovanja' ? Meni se čini da je u duhu novonastale situacije bilo potrebno samo promeniti naziv škole u gimnaziju (što je i učinjeno) i kao ona je važnija, a predmeti ostali isti, profesori isti, način učenja isti...
skola.198 mbole, -> #197, cnenad
> A koja je razlika između sadašnjeg 'gimnazijskog' i prošlog > 'srednje usmerenog obrazovanja' ? Pa prvo, usmnerenog obrazovanja je bilo jedno tri komada, sa manjim ili većim razlikama. Prva generacija (nažalost moja) je krenula davne 77/78. To je bio teži slučaj pičvajza. Da ne kažem nije se znalo ko pije a ko plaća. Dr Stipica (Šuvar) nam je baš smestio. Samo kao primer: programi rada zaneke predmete su se pojavili tek u maju mesecu. O udžbenicima ne vredi ni pričati, ovo što vi danas nemate knjiga je dečja igra. Par godina kasnije (nažalost ne znam tačnu godinu ali mi se čini da je negde oko 83/84) je urađena prva reorganizacija. Ukinuto je jedno tristotinak zanimanja!!! koja su bila totalno nebulozna. Recimo sećam se da su u građevinskoj struci postojala zanimanja nanosač pene, i skidač pene. U pitanju je niskogradnja. Šta li su ovi jadnici trebali da rade samo da mi je znati? Istom prilikom je urađena i blaga revizija nastavnih planova i programa, a sledstveno tome i udžbenika. Sledeća, ovog puta prilično obimna revizija je stupila na scenu 87/88. Ovog puta išlo se na radikalniju reformu, ali je na žalost posao urađen vrlo traljavo. Sva moguća i nemoguća zanimanja su ovoga puta svedena na razumnu meru. Recimo od svih zanimanja prirodno tehničke struke, a bilo ih je ohoo ho (lab. teh. za fiziku, za hemiju, za mikrobiologiju, tehn. za zašt. životne sredine, tehn. za optičku fiziku, tehn. za lasersku fiz,..... itd da ne nabrajam više) su svedena na zanimanje saradnik u prirodnim naukama. Gluposti su napravljene kada su na red došli programi nastave. Neki momci su izgleda smatrali da univerzitet treba preseliti u srednju školu, pa su krenuli da dodaju u program sve i svašta. Usput su se pojedine face ugurale u pripremu udžbenika, tako da je bilo i stvari za plakanje. Kao primer navešću samo ono što mi je odlično poznato, tj iz moje struke. U to vreme sam radio u sadašnjoj X Gimnaziji (tada Obrazovno Vaspitna Organizacija Prirodno Tehničke Struke "Mihajlo Pupin"), kao laborant za fiziku. Recimo programom su bile predviđene dve veoooma interesantne vežbe. Jedna od njih je masena spektrometrija, a druga refraktometrija. Ovako i ne zvuči tako tragično, al je kvaka u tome što maseni spektroksop, koliko je meni poznato poseduju u Beogradu jedino institut u Vinči i PMF. Pri tom je ovaj na PMF-u u prilično matorom i jadnom stanju. Što se tiče refraktometrije, bilo je predviđeno da se vežba odvija na Abeovom refraktometru, koji sam samo jednom u životu imao prilike da vidim. Druga žešća greška je napravljena u programima kada se neko "pametno" setio da bi bilo zgodno, da se recimo u prvom razredu odjednom obrade svi oblici sile (mehanička, elektromagnetna, nuklearana...). Ne verujem da je dotični ikada u životu ušao u odeljenje prvog razreda. Jednostavno to je na njihovom nivou poznavanja fizike, i matematike nemoguće objasniti. O nedostatku matematičkog aparata da i ne govorimo. Sve u svemu opet smo otkrivali rupu na saksiji, al smo pokušali da je postavimo sa strane. :( Konačno, pre četiri godine vraćena je gimnazija. Nažalost velikim delom samo po imenu. Prvo, dobar deo programa je prepisan iz prethodne, varijante, s tim što je neko želeo da ga malo "skrati", što je u redu, jer je zaista bio preobiman. Jedino je skraćivanje izveo na malo čudan način. Da ne kažem ko da je nabadao šestarom naslepo po programu, pa sve što je potrefio to je trebalo izbaciti. Drugo, uvedena je glupost zvana: tri gimnazijska smera. Koji se jedan od drugoga veoma malo to jest nimalo ne razlikuju u prve dve godine, pa uopšte ne vidim, zašto je uopšte trebalo uvoditi smerove od prve a ne kao u klasičnoj gimnaziji, od treće godine. Treće, glavna prednost koju je imala stara gimnazija, nije ovom reformom iskorišćena. Ono što je gimnaziju činilo takvom kakva je bila su upravo izuzetni programi i udžbenici, koji su godinama doterivani, čišćeni od grešaka, i polako prilagođavani novim uslovima. Ovog puta je ponovo na silu pravljeno novo. > novonastale situacije bilo potrebno samo promeniti naziv škole > u gimnaziju (što je i učinjeno) i kao ona je važnija, a > predmeti ostali isti, profesori isti, način učenja isti... Pa ovo baš i nije potpuno tačno. Predmeti su naravno uglavnom ostali isti. Pa nisi valjda mislio da će neko izbaciti matematiku, srpski, strani jezik ili fiziku? Profesori su naravno ostali isti (uglavnom, jer su neki usled reformi morali da se sele iz škole u školu, a neki bogami i na biro :((() Što se načina učenja tiče, tu se slažem. Al to diktira program, koji je nažalost takav kakav je. Profesori koji znaju svoj zanat, mogu delimično, tu i tamo, da poprave stvar, al od babe teško ispada devojka. Lele, al sam se raspisao. Moraću da se bacim na memoare ovih dana :)))
skola.199 dejanr, -> #198, mbole
>> Prva generacija (nažalost moja) je krenula davne 77/78. To je bio teži >> slučaj pičvajza. Da ne kažem nije se znalo ko pije a ko plaća. Pretpostavljam da si 1962 ili 1963 godište? Da, to 77/78 je bila generacija kojoj sam i ja pripadao - po prvi put je napravljeno da ne možeš da se upišeš u srednju školu koju izabereš, nego se čitava odeljenja osnovnih škola sele "direktno" u najbližu srednju školu, pa kome šta upadne. Meni je upala nekakva Bibliotekarska škola. Srećom, na neke mućke je Matematička gimnazija ostala kao specijalna škola u koju se mogao svako upisati van teritorijalnog principa, ali ako položi prijemni ili ima neku republičku/saveznu nagradu. I tako... odoh ja tamo. Samo, ni MG nisu ostavili na miru, nego su uz čitav program ranije Matematičke gimnazije dodali "usmerene" predmete, dakle OTIP (ili kako se već to zvalo, Osnove tehnike), Likovno, Muzičko i Marksizam. Fuj^4. Manje više ti predmeti, nego je bio veliki problem fond časova, tako da smo svaki dan imali po 7 časova, a dva dana po osam. Naravno, sedmi i osmi čas uvek te "usmerenjačke gluposti", izuzetan jedan osećaj :( A na sve to su nam pridodali nekakvu praksu, i to, dakako, ne na nekom normalnom mestu, nego u FOB-u (Fabrika odlivaka, posle propala). FOB je, doduše, imao računski centar i u njemu nekakav Univac (papirne kartice i tako to), ali nas nisu puštali tamo, nego u proizvodnju, da vidimo kako je lepo biti radnik ;> Fabrika je bila prljava, smrdljiva i bučna da se to ne može opisati... srećom, ljudima smo uglavnom smetali pa su nas puštali da se "izgubimo"... a prostor dovoljno veliki da nas profesor, izvesni Vasa Otašević, teško da je mogao naći :)
skola.200 balinda, -> #197, cnenad
>> A koja je razlika između sadašnjeg 'gimnazijskog' i prošlog >> 'srednje usmerenog obrazovanja' ? Ne bih znao kaSti. :) Davno sam izašao iz gimnazije, još u doba kada nije bilo tzv. 'usmernog obrazovanja'. :) O sadašnjem gimanzijskom (sa ili bez znaka navoda) obrazovanju znam još manje. :( Rekoh, sasvim skromno, da bi 'koncepcija gimnazijskog obrazovanja trebala da bude podizanje opšteg nivoa znanja.' Pretpostavljam da 'usmereno obrazovanje' (kada se već tako zove) akcent želi da stavi na određenu oblast.
skola.201 fatman, -> #197, cnenad
Pa burazeru izgleda da je razlika samo u nezivu!Pritom bi gimnazije trebalo da pružaju malo šire obrazovanje u smeru koji si odabrao. Ja idem u I BGD i mislim da tamo ima usamljenih slučajeva profesora koji se trude da podstiču naše ideje i daju nam naširoko teme :Tadić,Lukić,(muški) i Bošković, Kovačević (čenski).