skola.101jovca.car,
-> #97, index/* Sorry ako ti smeta. Ja sam se, eto, osetio zdravo iznerviranim
/* pa sam coveku odgovorio, spreman da uletim u zestoku raspravu, ali cu
/* se sada uzdrzati i necu mu odgovoriti da ne bismo kvarili 'skolu'.
Iznerviran? Sto? :(
Ako si jos oran, mozemo i u drugu temu. :)
Choose your weapon...licni.stav?
skola.102jovca.car,
-> #78, balinda/* Defeciraste temu! ;(
Jes vala. Izvini. O:)
skola.103ndragan,
-> #11, acka/ Šta 'oćemo? Pa, da nam ukinu maturu kad su već totalno nesposobni da
/ je naprave. Meni je lično bilo drago što ću imati 'pravu' maturu, ali
Ništa se nije izmenilo. Prelistaj po arhivama pod 'maturantske
demonstracije u Zrenjaninu', februar 1973.
Bue_ Ndragan
skola.104fatman,
more nabijte mi u maturu 10 predmeta ali ih onad tokom sve 4 godine predaj kako
Bog zapoveda.Daj mi normalni nastavni kadar koji je u stanju da ma nauči nečemu
i koji će mi obezbediti prolaz na fakultet.Ne moraju svi na fakultet i ne
moraju svi da polože maturu (zato te stvari i postoje).
skola.105wizard,
-> #44, dejanr> Pokušali su više puta, i ni jednom nisu uspeli :((
Bila je finta pre godinu-dve sa testovima iz matematike za
prijemni za srednje škole, kada je namerno ubačen nerešiv
zadatak u test da bi odbio potencijalne preprodavce koji bi na
osnovu toga mislili da njije u pitanju pravi test...
skola.106index,
-> #101, jovca.car÷■÷ Iznerviran? Sto? :(
Zato što si protiv školskog sistema koji daje priliku
i dovoljno vremena da učiš ono što želiš, a veličaš 'naš'
sistem u kome učiš ono što moraš. Pri tome si širio negativan
stav prema Amerikancima...
DejanR ti je lepo odgovorio.
÷■÷ Ako si jos oran, mozemo i u drugu temu. :)
Nisam više tako oran. Ohladio sam se, ali ako ti je baš
stalo, ova tema je prikladna.
Nenad
skola.107dr.grba,
-> #67, m.hristodulo>> Sve su to predrasude. Pitaj ti ovde
>> programere koji je glavni grad Crne Gore. Neki ce ti
A, da! Legendarni odgovor mog druga Pece?
- Gde je stolovao Njegoš?
- U Titogradu...
skola.108zzix,
Obavestenje:
Protest maturanata beogradskih i svih ostalih gimnazija
u Srbiji nastavlja se i sutra u utorak 1.03.1994.
28.03.1994 tj. danas ocekuje se prijem jednog predstavnika
maturanata beogradskih gim. u Skupstinu Srbije na razgovor
sa odborom za prosvetu.
Sutra se protest nastavlja u 12 h ispred Ministrastva
prosvete , ocekuje se i dolazak maturanata iz unutrasnjosti.
Zemun , 28.3.1994
Maturanti Zemunske gimnazije
skola.110armitage,
-> #86, jovca.car> Usko obrazovan vrhunski strucnjak ili skoro-vrhunski strucnjak sa sirim
> opstim obrazovanjem? Prvi ne ume ni da promeni pregoreli osigurac ako mu to
> nije struka, drugi ume. Sta je bolje? Sa strane tehnickog napretka, drustvu
Opet mislim da je pitanje opsteg obrazovanja licna stvar. Ako neko zeli da
dopuni svoje znanje, moze uvek da se proseta do biblioteke i da potrazi
literaturu. Na zapadu su upravo te skolske biblioteke vrlo popularne (a kod
nas ...)
> i kad on kaze da su (citiram): "...Amerikanci glupi ko KU*AC..." (zavrsen
> citat), ja mu verujem. Off course, svaku svoju tvrdnju je obrazlozio i
> dokazao.
Amere stvarno bije los glas da im je opste obrazovanje oskudno, ali pogledaj
ti na primer prosecnog beogradskog tinedzera, koji slusa Dzeja, bije se po
kojekakvim utakmicama, procitao 3 knjige u zivotu, itd. Slicna je stvar i
sa Britancima (skinsi), Nemcima (neonacisti) i dr. Svuda imas ljude koji
teze znanju, one koji to ne cine i na kraju one najekstremnije (u zagradama).
Ne smatram da zapadni (SAD) skolski sistemi zapostavljaju opste obrazovanje.
Ovime hocu da kazem da nije problem u skoli, vec u skolarcima.
-*- Armitage -*-
skola.111fatman,
-> #110, armitageMožda nisu samo školarci krivi , pogledaj samo profesore (naše).:)(!
skola.112vitez.koja,
-> #105, wizard#=> Bila je finta pre godinu-dve sa testovima iz matematike
#=> za prijemni za srednje škole, kada je namerno ubačen
#=> nerešiv zadatak u test da bi odbio potencijalne
#=> preprodavce koji bi na osnovu toga mislili da njije u
#=> pitanju pravi test...
Ala fintiraju, kao Milojević ispred svog gola ;))
Baš će preprodavac da rešava zadatke, pa da primeti nerešiv, pa da posumnja...
Pred prijemne ispite krčme se svakojake gluposti, a preprodavca posebno ne
zanima da il je taj zadatak koji on prodaje prestravljenom roditelju pravi
prijemni ili ne... zapravo, verovatno da mu je milije ako namagarči nesrećnika.
skola.113vitez.koja,
-> #108, zzix#=> Obavestenje:
#=> Zemun , 28.3.1994
Aaa, podrstrekači iz Zemuna ;) Ubačeni elementi, dolaze iz srednje Evrope kod
nas na Balkan da protestvuju... barabe ;)
skola.114maksa,
-> #110, armitage>> Ne smatram da zapadni (SAD) skolski sistemi zapostavljaju
>> opste obrazovanje.
Negde 70-ih je u Americi sprovedena reforma školstva čiji je
radni naziv bio "Šta Ivan zna, a John ne zna". Potaknuta je
svešću o neadekvatnosti njihovog srednjeg i nižeg obrazovanja.
Sve ovo je pričao jedan Amerikanac, a prema njegovim rečima,
tom reformom se ništa nije bitnije promenilo.
skola.115mikis,
-> #95, ilazarevic+> Kiza je raspolozen kao i uvek, sad se zanosi
+> idejom o nastavi na 21" monitorima (slajdovi sa Habla i sondi).
Eh, Kiza je uvek bio car :))) Pozdravi ga!
skola.116mikis,
-> #105, wizard+> Bila je finta pre godinu-dve sa testovima iz matematike za
+> prijemni za srednje skole, kada je namerno ubacen neresiv
+> zadatak u test da bi odbio potencijalne preprodavce koji bi na
+> osnovu toga mislili da njije u pitanju pravi test...
Daj, ovo mi krajnje blesavo zvuci. Mislis da preprodavci znaju da
rese te zadatke? To ili je teska patka ili onaj ko je to smislio nema
blage veze sa zivotom ;))
skola.117jovca.car,
-> #106, index/* Nisam vise tako oran. Ohladio sam se, ali ako ti je bas
OK. Evo ti onda nesto za zagrevanje...;)
/* Zato sto si protiv skolskog sistema koji daje priliku
/* i dovoljno vremena da ucis ono sto zelis,
Zelis? Sta si ti zeleo kad si imao 12, 13, 14 godina? Da li si bio dovoljno
zreo da kazes: "Volim programiranje i ucicu to, ali cu povremeno ici i na
geografiju, istoriju, biologiju i filozofiju, cisto radi opsteg obrazovanja".
Ja nisam. Da sam tada mogao da biram, verovatno bih *voleo* da idem u takvu
skolu, i sada bih rasturao C++, Modulu 2,3,4 i ostalo, i ne bih imao pojma
odakle su Sloveni dosli na Balkan, ako bih uopste znao ko su ti Sloveni i ko
je taj Balkan. U stvari, kad malo bolje razmislim, mislim da u tom periodu
(10-12 god.) nisam ni znao sta su kompjuteri i da sam hteo da budem
profesionalni vojnik. Ko sto rekoh, da sam mogao da biram, brrrr....;(
Moje misljenje o uskoj specijalizaciji strucnjaka (onog sto ne zna da zameni
osigurac ;>) sam vec obrazlozio u ovoj temi (poruka 14.86), pa ne bih
ponavljao.
Jos nesto u vezi njihovog "izvanrednog" skolstva: sta kazes na onu anegdotu
sa upisa u Londonu (isto iz poruke 14.86)?
/* a velicas 'nas' sistem u kome ucis ono sto moras.
Izvini, ali moram ti reci da lupas. Zamolio bih te da citiras gde sam ja u
poruci 14.46 (ili bilo kojoj drugoj) velicao nas sistem. Nisi jedini.:(
Primetio sam da jos par ljudi smatra da sam ja za nas sistem, samo tim sto
sam protiv americkog. Zao mi je sto se stekao takav utisak, ali to
jednostavno NIJE TACNO.
Sistem skolstva sa gimnazijama smatram daleko boljim od americkog sistema
(jeste tezi, ali tezina ne treba da bude osnovni kriterijum). Na zalost, kod
nas je taj sistem (i ne samo on) pretvoren u tragicnu grotesku.
/* Pri tome si sirio negativan stav prema Amerikancima...
Ponovo netacno. Citiraj, ako hoces, i celu poruku 14.46 i nadji u njoj
negativan stav prema Amerima (ali samo njoj, za ostale poruke ne
garantujem;), ako mozes. Ja sam sirio (cuj, sirio!?! Izlozio, bolan,
izlozio) negativan stav prema njihovom skolskom sistem, a kasnije (14.86)
taj stav i obrazlozio.
Fijuuu, dobro sam prosao...samo sitne opekotine.;) Cudo da me nisi nabedio
da sam Grubacev covek. ;)) (primetio sam da je to je na Sezamu vrlo
popularno :( )
/* DejanR ti je lepo odgovorio.
Nego sta! Najvise mi se svidja onaj deo:"Problem je..., kao NADPROSECAN,
posmatras...". Jeste da sam to znao odavno, al, brate, volim kad to cujem i
iz tudjih usta, i jos ovako javno. :)))))
DejanR se uhvatio jedne slucajne opaske iz moje poruke (dobro, nije slucajna,
hteo sam nesto drugo, pa se lose izrazio), ali mi je predocio jednu
zanimljivu cinjenicu (da je i prosecan Srbin glup ko ...), koja je dosta
diskutabilna, ali koja pokrece jedno drugo pitanje vredno diskusije:
Zasto su "prosecan" Amer i Srbin glupi ko ...?
Sta ih zaglupljuje: geni, drustvo ili SKOLSKI SISTEM?
Naravno, prvo raspraviti da li je "prosecan Srbin" stvarno glup ko ku*ac.
Moja licna iskustva (ljudi koje poznajem) mi govore suprotno. Sa druge
strane, SPS je pobedio na izborima...;(
skola.118jovca.car,
-> #98, dejanr/* Poseti prosecnu srednju skolu u prosecnom srpskom gradicu i ne sumnjam da
Mislis na one skole gde cale donese na pocetku godine pecenog vepra
direktoru da bi mu mladac bio vukovac? Zalosno, ali istinito...;(
/* ces ustanoviti da su "Srbi glupi ko ...". Uostalom, tako kazu i svi koji
Oho, najzad je neko i TO rekao.:) Iz ovog stava moze da se izrodi gaaadna
svadja. Meni licno nikad nije palo na pamet da razmisljam o tome na taj
nacin. Mislim, bilo je ono: jao, glupih li penzionera, glupog li naroda
(dokle misli da glasa za Zlobu...), ali Srbi glupi ko ...? Hmmm....
/* (i malo starije dece) *voli* da ide u skolu. Dete nekih mojih rodaka
Svako bi *voleo* takvu skolu. E, sad, ja bih, da sam klinac, *obozavao*
'skolu' koja bi mi omogucavala da nikad ne pomislim na ucenje, vec samo da
spavam, gledam TV, da se igram, igram, igram..., samo je pitanje koliko bih
naucio u toj i takvoj skoli.
Skole treba prilagodjavati ucenicima, ali da to ne ide naustrb znanja.
Iliti, sto kaze narod: Ko se dima ne nadimi, taj se vatre ne ogreja. :))
/* je skola dobro organizovana i prilagodena ucenicima i njegovim potrebama,
/* stvar je za diskusiju.
Nije zlato sve sto sija...
/* Ali to smatram prilicnim dostignucem, u odnosu, recimo, na nasu
/* situaciju.
To sto je nasa situacija ocajna, ne znaci da treba njihove skole dizati u
nebesa. :(
skola.119zzix,
-> #113, vitez.koja č># => Obavestenje:
č>
č># => Zemun , 28.3.1994
č>
č> Aaa, podrstrekači iz Zemuna ;) Ubačeni elementi, dolaze
č> iz srednje Evrope kod nas na Balkan da protestvuju...
č> barabe ;)
Xmmm da nije nas iz Srednju Evropu ;)) ne bi vi "gibanicari" ;) ni
krenuli u strajk ;) Onaj gore datum je bio otprilike nas "reper" ;)
kad treba da zavrsimo strajk ;)
PS:Elem culi smo da vas je disa juce ili prekljuce uterivo u ucionice i
jurio po Narodnog fronta ;))))) Nas disa se posle razgovora s
roditeljima u cetvrtak i petak naprasno razboleo(problemi sa srckom;)
pa kad je juce stiglo iz ministrastva naredjenje da se od danas dele
neopravdani casovi strajkacima,oma se pojavio vedar i nasmejan ;))))
Ucenici Zemunske gimnazije ;)
skola.120index,
-> #111, fatman÷■÷ Možda nisu samo školarci krivi , pogledaj samo profesore
÷■÷ (naše).:)(!
Šta misliš kakvi su bili ti profesori kad su bili
školarci? ;>
Nenad
skola.121jovca.car,
-> #110, armitage/* Opet mislim da je pitanje opsteg obrazovanja licna stvar. Ako neko zeli
/* dopuni svoje znanje, moze uvek da se proseta do biblioteke i da potrazi
Pa i za obrazovanje u celini se u neku ruku moze reci da je licna stvar. Sto
graditi skole, kad svako ko hoce da se obrazuje moze da ode u biblioteku i
da se sam izuci. ;)
Verujem da bi, u tom slucaju, danas, mesto o US skolstvu, raspravljali o
tome da li je metalni plug, pre par dana otkriven, bolji od drvenog. ;) ;(
Sezam ne bi postojao ni kao pojam. ;)
Covek mora biti stvarno izrazito inteligentan, pa da krene da se
bavi stvarima koje nisu direktno vezane za njegovo polje interesovanja.
Ne dopada mi se stav tipa: 'uza specijalizacija je drustveno potrebna, pa
drustvo treba da je forsira, a opste obrazovanje je licna stvar koja je
korisna samo pri resavanju ukrstenih reci, pa ko voli iste, nek se bakce
sam'. Wrong! Opste obrazovanje jedinki nekog drustva smatram vrlo bitnim,
pogotovu ako to drustvo pretenduje na pridev "demokratsko".
/* Amere stvarno bije los glas da im je opste obrazovanje oskudno, ali
/* pogledaj ti na primer prosecnog beogradskog tinedzera, koji slusa Dzeja,
/* bije se po kojekakvim utakmicama, procitao 3 knjige u zivotu, itd. Slicna
Cekaj malo. A kakav je standard u SAD, a kakav kod nas? Uporedi nasu i
njihovu ekonomiju. Kod nas se sve raspada, ukljucujuci i kulturu.
Vrati se ti jedno 10-15 godina unazad, pa pogledaj prosecnog beogradskog
tinejdzera. Videces potpuno drukciju sliku. Ma kakvi 10-15, dovoljno je i
3-4 godina, kad smo vec bili u go*nima...
skola.122index,
-> #118, jovca.car÷■÷ Mislis na one skole gde cale donese na pocetku godine pecenog
÷■÷ vepra direktoru da bi mu mladac bio vukovac? Zalosno, ali
÷■÷ istinito...;(
Dobro, nemojmo se zavaravati da nečeg sličnog nema i u
Americi. I tamo će verovatno neku protekciju imati učenik čiji
roditelji daju neku veću donaciju školi, ali će onda od toga
imati koristi i ostali učenici jer će pare otići na poboljšanje
uslova nastave, a vepar zna se gde ode :(.
÷■÷ Svako bi *voleo* takvu skolu. E, sad, ja bih, da sam klinac,
÷■÷ *obozavao* 'skolu' koja bi mi omogucavala da nikad ne
÷■÷ pomislim na ucenje, vec samo da spavam, gledam TV, da se
÷■÷ igram, igram, igram..., samo je pitanje koliko bih naucio u
÷■÷ toj i takvoj skoli.
Ono što naučiš kroz igru ili na neki drugi način, uživajući
pri tome, sigurno ćeš dobro naučiti, a ono što "naučiš" da bi dobio
ocenu... :(. Preterana količina informacija koju kod nas trpaju u
glave učenicima najčešće biva izbrisana nakon dobijanja ocene (zato
se maturanti i žale da moraju ponovo sve da uče). Da li je bolje
da dobro naučiš manje stvari (koje ti omogućavaju da dalje učiš
onoliko koliko to želiš i možeš) ili da kopiraš gomilu podataka iz
knjige/sveske na RAM disk, izdeklamuješ i resetuješ?
Nenad
skola.123index,
-> #117, jovca.car÷■÷ Zelis? Sta si ti zeleo kad si imao 12, 13, 14 godina? Da li
÷■÷ si bio dovoljno zreo da kazes: "Volim programiranje i ucicu
÷■÷ to, ali cu povremeno ici i na geografiju, istoriju, biologiju
÷■÷ i filozofiju, cisto radi opsteg obrazovanja".
Da!
÷■÷ U stvari, kad malo bolje razmislim, mislim da
÷■÷ u tom periodu (10-12 god.) nisam ni znao sta su kompjuteri i
÷■÷ da sam hteo da budem profesionalni vojnik. Ko sto rekoh, da
÷■÷ sam mogao da biram, brrrr....;(
Primećuje se ;>.
÷■÷ Jos nesto u vezi njihovog "izvanrednog" skolstva: sta kazes
÷■÷ na onu anegdotu sa upisa u Londonu (isto iz poruke 14.86)?
Šta ti kažeš na to da kod nas ljudi sa prosekom 5.00 u
(jačoj) srednjoj školi ne znaju skoro ništo od onoga za šta
su dobili te ocene (izvetrelo) ?
÷■÷ Izvini, ali moram ti reci da lupas. Zamolio bih te da citiras
÷■÷ gde sam ja u poruci 14.46 (ili bilo kojoj drugoj) velicao nas
÷■÷ sistem. Nisi jedini.:(
Eksplicitno si napisao da ga ne veličaš, ali si napisao
da je naš sistem u raspadanju (to bi trebalo da znači da je pre
par godina, kada sam ja završavao srednju školu bio bolji), a
da je pri tome bolji od američkog. Iz toga sam ja zaključio da
ti smatraš da je pre par godina naš sistem bio odličan.
÷■÷ Ponovo netacno. Citiraj, ako hoces, i celu poruku 14.46 i
÷■÷ nadji u njoj negativan stav prema Amerima (ali samo njoj, za
÷■÷ ostale poruke ne garantujem;), ako mozes. Ja sam sirio (cuj,
÷■÷ sirio!?! Izlozio, bolan, izlozio) negativan stav prema
÷■÷ njihovom skolskom sistem, a kasnije (14.86) taj stav i
÷■÷ obrazlozio.
Evo:
÷■÷ /* I sta fali tim "debilnim" skolicama. Ljudi uce ono sto ih zanima, imaju
÷■÷ /* oko 50 puta bolji skolski sistem i bar nauce ono sto su naucili.
÷■÷
÷■÷ Fali to sto iz njih izlaze ljudi sa vrlo slabim opstim obrazovanjem i
÷■÷ jednom zeljom u zivotu: da odsanjaju do kraja svoj American Dream.
Ja iz ovoga izvodim zaključak da je tebi najvažniji nedostatak
američkog školskog sistema to što je američki. Šta ti imaš protiv i šta
te se uopšte tiče American Dream? Poenta je u tome da si lupio tešku
glupost kada si rekao šta oni žele. Nemoguće je da oni svi žele isto
(pogotovo zato što američko školstvo upravo podstiče raznolikost želja),
a sasvim sigurno im nije želja da odsanjaju nešto nego pre da tako nešto
ostvare (i za tako nešto su sasvim sigurno spremniji nego oni koji prođu
kroz naše školstvo).
÷■÷ Zasto su "prosecan" Amer i Srbin glupi ko ...?
Ja imam običaj da kažem da je svaki narod glup, ali mislim da
se to ne može odnositi i na 'prosečnog' pojedinca. Prosek je prosek i
ako prosek uzmemo kao referencu, oni ispod su glupi, a oni iznad
pametni.
Tvoj problem i problem mnogih drugih koji u navodnoj gluposti
Amerikanaca pronalaze opravdanje za negativan stav prema njima je to
što veoma sposobne i ambiciozne pojedince koji odavde odu (zašto odu
ako je ovde dobro?) poredite sa američkim prosekom. Da li treba da ti
crtam da američki prosek svakoga dana postaje sve bolji i bolji (jer
im dolaze sposobniji ljudi), a naš sve gori i gori (jer odlaze sposobniji
ljudi). Taj proces traje veoma dugo i blisko je pameti da je njihov
prosek već sada mnogo bolji od našeg.
÷■÷ Naravno, prvo raspraviti da li je "prosecan Srbin" stvarno
÷■÷ glup ko ku*ac. Moja licna iskustva (ljudi koje poznajem) mi
÷■÷ govore suprotno. Sa druge strane, SPS je pobedio na
÷■÷ izborima...;(
Većina ljudi koje ja poznajem ne sluša narodnjake, glasa za
DEPOS, zna da čita, piše, govori pravilno, računa, solidno zna engleski...
Da li je to prosek? Ne, ja se pretežno ne družim sa prosečnima. Uđi u
neki prigradski autobus (neka Lasta ili tako nešto) pa pogledaj nešto
blisko proseku.
Nenad
skola.124ndragan,
-> #76, mikis/ njega smo na pismenim i kontrolnim zadacima mogli da koristimo
/ skolske
Kod mene su na pismenom bile zabranjene samo četiri stvari: školska
sveska, galama, komšija, i šetnja bilo čega bez mog znanja. Ovo
poslednje je bilo banalno - pokušavali su da prošvercuju rezultat
ispisan na cifarniku kalkulatora, ili na ceduljčetu ispod baterija.
Školsku svesku sam zabranio jer je netačna - bili su većinom toliko
nepismeni da ni sa table nisu umeli da prepišu tačno, tako da su, ono
par puta kad su uspeli da ih prošvercuju, veoma loše gađali tragajući po
istoj za 'sličnim zadatkom'. Sličan zadatak postoji, ako ga znaš; ako se
suviše osloniš na to da 'ima u svesci', na samom pismenom se jako
iznenadiš kad ti se ništa ne učini poznato.
Forsirao sam puškice, ali A4, napiši ga lepo da možeš da pročitaš, i
svako svoju, nema dodavanja. I naravno, sva moguća literatura i tehnička
sredstva koja ne galame. To je podrazumevalo i vokmen sa snimljenim
kasetama - samo što se niko nije potrudio da nešto i snimi.
E, da, prosek je bivao 2,3 do 2,7. Predavao sam userenim bravarima.
Bue_ Ndragan
skola.125armitage,
-> #111, fatman> Mozda nisu samo skolarci krivi , pogledaj samo profesore (nase).:)(!
Najbolji su oni profani OTO-a sa zavrsenim 2-mesecnim kursom iz informatike.
Postavi ti on zadatak, ti mu napises program u BASIC-u, a on ti kaze:
"Ne, nisi to tacno napisao."
Na kraju se ispostavi da je tvoj program ok, ali se razlikuje od onoga sto
on ima napisano na papiru!
Onda mu uleti neki klinac, koji ima masinac u malom prstu (bejzikom se inace
bavi cisto rekreativno) i doticnom profanu ispomera njegava cetiri slova !!!
Zakon covece, zakon :))
-*- Armitage -*-
skola.126armitage,
-> #117, jovca.car
> /* Zato sto si protiv skolskog sistema koji daje priliku
> /* i dovoljno vremena da ucis ono sto zelis,
>
> Zelis? Sta si ti zeleo kad si imao 12, 13, 14 godina? Da li si bio dovoljno
> zreo da kazes: "Volim programiranje i ucicu to, ali cu povremeno ici i na
> geografiju, istoriju, biologiju i filozofiju, cisto radi opsteg obrazovanja".
Znas sta, kada bi stvari bile takve, onda bi se cela Amerika sastojala od
pilota, astronauta i komandira podmornica. Ocigledno ta deca ipak sagledavaju
svoju buducnost racionalnije ...
> Primetio sam da jos par ljudi smatra da sam ja za nas sistem, samo tim sto
> sam protiv americkog. Zao mi je sto se stekao takav utisak, ali to
> jednostavno NIJE TACNO.
Ja to ne smatram ...
-*- Armitage -*-
skola.127armitage,
-> #121, jovca.car> /* Opet mislim da je pitanje opsteg obrazovanja licna stvar. Ako neko zeli
> /* dopuni svoje znanje, moze uvek da se proseta do biblioteke i da potrazi
>
> Pa i za obrazovanje u celini se u neku ruku moze reci da je licna stvar. Sto
> graditi skole, kad svako ko hoce da se obrazuje moze da ode u biblioteku i
> da se sam izuci. ;)
Ne slazem se. Za strucno osposobljavanje ti je ipak potrebna skola, profesor,
praksa itd. Ako tebe pored tvog strucnog znanja zanima jos nesto, potrazi
to u lib-u.
> Covek mora biti stvarno izrazito inteligentan, pa da krene da se
> bavi stvarima koje nisu direktno vezane za njegovo polje interesovanja.
Interesovanja ili strucnosti ?
> Ne dopada mi se stav tipa: 'uza specijalizacija je drustveno potrebna, pa
> drustvo treba da je forsira, a opste obrazovanje je licna stvar koja je
> korisna samo pri resavanju ukrstenih reci, pa ko voli iste, nek se bakce
> sam'. Wrong! Opste obrazovanje jedinki nekog drustva smatram vrlo bitnim,
> pogotovu ako to drustvo pretenduje na pridev "demokratsko".
Tu se potpuno slazemo. Kada sam ja rekao da je opste obrazovanje licna stvar,
nisam govorio: "Drustvu pogoduje gomila specijalaca, koji ce samo raditi ono
sto znaju, a u druge poslove nece gurati svoj nos i ja se sa tim slazem."
Ono sto sam hteo reci je: ako tebe licno nesto zanima van tvoje struke (u sta
ubrajam i to opste obrazovanje), a ti, umesto da odes u lib, cekas da
te bas to nauce u skoli, onda ocito nesto nije u redu sa tvojim
zdravim razumom. Covek se "opste obrazuje" za sebe samoga (licno),
ne za skolu, ne za profesore, ne za ocene, ne zbog toga sto mu je
cale obecao biciklo, ako bude odlican.
Znaci to je tvoja licna stvar i ti ces da se prema tome upravljas kako tebi
odgovara, t.j. da skupljas to svoje licno (opsto) znanje onim tempom koji
tebi (a ne skoli) odgovara. Ne moze tebe skola da tera u pozorista, galerije,
muzeje, ... moras sam da se oslobodis onoga "I'm too f*ckin' cool for that",
i da sam odes.
> /* Amere stvarno bije los glas da im je opste obrazovanje oskudno, ali
> /* pogledaj ti na primer prosecnog beogradskog tinedzera, koji slusa Dzeja,
> /* bije se po kojekakvim utakmicama, procitao 3 knjige u zivotu, itd. Slicna
>
> Cekaj malo. A kakav je standard u SAD, a kakav kod nas? Uporedi nasu i
> njihovu ekonomiju. Kod nas se sve raspada, ukljucujuci i kulturu.
Nije to (samo) stvar standarda. Svuda u svetu ces naci pismene i nepismene,
kulturne i nekulturne, pametne i glupe. Meni samo smeta to markiranje jedne
celokupne nacije glupom.
Da se razumemo, ne kazem ja da je SAD sistem PERFEKTAN! Svaki skolski sistem
ima i vrline i mane. Ono sto se meni kod njih dopada je to, sto mozes da
skolovanje prilagodis svojim interesovanjima i bolji nacin ucenja/provere
znanja.
Inace se na zapadu i u gimnazijama biraju predmeti (usmeravas se) ...
-*- Armitage -*-
skola.128index,
-> #125, armitage÷■÷ Najbolji su oni profani OTO-a sa zavrsenim 2-mesecnim kursom
÷■÷ iz informatike. Postavi ti on zadatak, ti mu napises program
÷■÷ u BASIC-u, a on ti kaze: "Ne, nisi to tacno napisao."
÷■÷ Na kraju se ispostavi da je tvoj program ok, ali se razlikuje
÷■÷ od onoga sto on ima napisano na papiru!
Kamo lepe sreće da je to slučaj samo sa tim profanima.
Realno je mnogo i onih koji su završili 'odgovarajući' fakultet
pa rade isto tako :(. Ono što tu budi nadu je to da neki od tih
profana vremenom nešto i nauče od svojih 'učenika', pa će možda
jednog dana znati dovoljno da nešto i prenesu drugima ;).
Nenad
skola.129ndragan,
-> #114, maksa/ tom reformom se ništa nije bitnije promenilo.
Kako je to nama izložio prof. Penavin, sa matematikom je stajalo ovako:
Ameri se usrali što su Rusi pre njih stigli u orbitu. Prostudiraju
stvar, i shvate da imaju malu inženjersku bazu; malo se ljudi usmerava u
naučni razvoj jer je lova negde drugde, školski sistem ne preferira taj
profil i... dođu do zaključka da im treba mnogo jača nastava matematike.
Za nekoliko godina naprave totalno nov pristup nastavi, što je
rezultovalo jako dobrim udžbenicima (što jes jes, imaš od 'za morone' do
'za naprednije debile', kako se čini na početku knjige, ali ako uradiš
sve što u knjizi piše, naučićeš), medijskim uzdizanjem imidža naučnika
itd.
Imao sam u rukama knjigu, zbornik radova koji su stigli na privatni
konkurs jednog penzionisanog oficira (nagrada je valjda bila $200 ili
$500) na temu 'objasnite mi onako za laika četvrtu dimenziju'. Kome
dotle nije bilo jasno, čim pročita biće mu.
Dakle, imaju stravično dobre udžbenike i podršku države. Ne znam kako je
u praksi.
Bue_ Ndragan
skola.130mikis,
-> #124, ndragan+> Skolsku svesku sam zabranio jer je netacna - bili su vecinom toliko
+> nepismeni da ni sa table nisu umeli da prepisu tacno, tako da su, ono
+> par puta kad su uspeli da ih prosvercuju, veoma lose gadali tragajuci po
+> istoj za 'slicnim zadatkom'.
Asistent iz verovarnoce i statistike na mom faksu ima sjajan sistem.
Covek na casu radi zadatke, ali neka resenja napise pogresno. Kada smo
jednom provalili i pitali ga zasto, rekao je da je to zbog toga sto on
na kolokvijumu daje zadatke vrlo slicne onima koje radimo na vezbama i
da se tako ladno provali ko je prepisivao. Dobra fora :)
skola.131jovca.car,
-> #123, index/* Šta ti kažeš na to da kod nas ljudi sa prosekom 5.00 u
/* (jačoj) srednjoj školi ne znaju skoro ništo od onoga za šta
/* su dobili te ocene (izvetrelo) ?
Za pocetak to da su ljudi iz takvih (jacih) srednjih skola nakon faksa
trazeni u svetu, i da su te (jace) srednje skole (bile?) poznate i priznate
u inostranstvu.
I ja sam pre par godina zavrsio srednju skolu (prosek mi nije bio ni blizu
5.00, ali nema veze:), i ne bih se mogao sloziti da mi je bas SVE izvetrelo.
Stvari koje su me stvarno interesovale su ostale sacuvane, buduci da sam
nastavio da se bavim njima. Sto se tice predmeta koje sam sa mukom i mrznjom
ucio (!?!), a u pitanju je dobar deo drustvenih i nekoliko prirodnih
predmeta, vecina detalja je izvetrela, ali je u nekom "baferu" u mozgu
ostala sustina i osnovne stvari, koje izadju na videlo kad se danas
pozabavim tom tematikom (makar to bio samo pojam u ukrstenim recima;). Posto
ne smatram da sam bio neki svepamteci wunderkind, smatram (ili se samo
nadam:( ) da je ovakva situacija i kod dobrog dela "natprosecnih" ljudi
(makar oni ne bili toga svesni).
U vezi tih ljudi sa prosekom 5.00, u mojoj skoli su to u najvecem broju bili
ljudi sa samo jednom ambicijom: da imaju prosek 5.00. I nista vise. Predmet
nije bitan, vec uspeh sam po sebi.Nije ni cudo sto im odmah potom sve
izvetri...:(
/* Eksplicitno si napisao da ga ne veličaš, ali si napisao
/* da je naš sistem u raspadanju (to bi trebalo da znači da je pre
/* par godina, kada sam ja završavao srednju školu bio bolji), a
/* da je pri tome bolji od američkog. Iz toga sam ja zaključio da
/* ti smatraš da je pre par godina naš sistem bio odličan.
Khm, khm. Da ponovim:
(14.86)
/* P.S. Da se razumemo, ja ne velicam nas skolski sistem, koji je, uzgred
/* budi receno, u raspadanju. ^^^^^^
^^^^^^^^^^^
Kao sto se vidi iz podvucenog, ceo taj deo o raspadanju predstavlja usputnu
konstataciju da je u nasem sistemu situacija gora nego npr. pre 2 godine
(slazem se, i tad je bilo sranje, ali malo manje nego danas), a da ne
govorim o situaciji od pre 15 godina. Nisam nameravao da pravim bilo kakvu
paralelu izmedju njihovog i naseg (POGOTOVO ne ovog od pre 2 godine)
sistema, al kad me vec vuces za jezik: cela ideja tog post scriptuma je da
ovde neki dizu u nebo US skolski sistem, a pljuju po nasem. Ja, eto, pljujem
(i serem) i po nasem i po njihovom. Tacnije, srao bih po nasem, da me niste
odmah napali.
Kod nas je problem u ocajnoj implementaciji dobre ideje (gimnazije), a kod
njih odlicno uredjena principijelno losa zamisao.
To je ono sto sam hteo da kazem, i sto sam napisao. Ako si ti nesto drugo
zakljucio, to je vec tvoj problem. Reci ako treba, pa da sledeci put saljem
i prevod, ;> a balinda ce da sinhronizuje. ;)
/* Ja iz ovoga izvodim zaključak da je tebi najvažniji nedostatak
/* američkog školskog sistema to što je američki. Šta ti imaš protiv i šta
Trudio sam se da u jednoj recenici kazem sve ono sto sam u kasnijim porukama
potanko objasnjavao. Ocigledno je da je ta recenica ispala isuvise
apstraktna (za neke;>). Ja sam napisao sta mislim, a ti si to pogresno
shvatio. Kraj. Mozemo se sada ubedjivati medjusobno do mile volje, ali
verujem da ce pre izaci NVS, nego sto ce neko od nas odustati od svog
tumacenja.
/* glupost kada si rekao šta oni žele. Nemoguće je da oni svi žele isto
Neke recenice citas i shvatas bukvalno, a u drugima izmedju redova nalazis
skrivena i meni, piscu istih, neznana znacenja. Ja ti tu ne mogu nista...
/* crtam da američki prosek svakoga dana postaje sve bolji i bolji (jer
/* im dolaze sposobniji ljudi), a naš sve gori i gori (jer odlaze sposobniji
/* ljudi). Taj proces traje veoma dugo i blisko je pameti da je njihov
?
Njima dolaze sposobni ljudi, a nama odlaze sposobni ljudi. Ako sam dobro
shvatio pricas o istim ljudima, tj. nasim sposobnim ljudima koji odlaze u
SAD, sto se kaze, trbuhom za kruhom. To je neosporiva cinjenica i to niko ne
mora da mi crta.
Moraces da mi nacrtas kakve sad ovo veze ima sa nasom raspravom (koja je,
ako se secas, oko US skolskog sistema) i sa tvojim stavom iz prethodne
recenice da mrzim sve americko.
/* Primećuje se ;>.
Cccc...
skola.132jovca.car,
-> #128, index/* Realno je mnogo i onih koji su zavrsili 'odgovarajuci' fakultet
/* pa rade isto tako :(.
Najzalosnije je sto neki od tih predaju i na fakultetima...:((
skola.133jovca.car,
-> #126, armitage/* Znas sta, kada bi stvari bile takve, onda bi se cela Amerika sastojala od
/* pilota, astronauta i komandira podmornica.
:))))
/* Ocigledno ta deca ipak sagledavaju svoju buducnost racionalnije ...
...ili ih roditelji malo usmere...
/* Ja to ne smatram ...
Milo mi em drago :)
skola.134index,
-> #131, jovca.car÷■÷ Kod nas je problem u ocajnoj implementaciji dobre ideje
÷■÷ (gimnazije), a kod njih odlicno uredjena principijelno losa
÷■÷ zamisao.
E, vidiš, oko toga se ne možemo složiti. Dobra ideja
mora sama po sebi obuhvatati i dobro osmišljeno ostvarivanje.
Ideja koja se ne ostvari najverovatnije nije bila dobra ideja
(ako ni zbog čega drugog, onda zbog svoje neostvarivosti).
čvake tipa: "sistem je dobar, ali neki ne sprovode dosledno
odluke SK pa zbog toga nailazimo na teškoće" mi se ne sviđaju.
Zašto je loša (američka) zamisao da umesto trpanja deci
u glavu ogromne količine podataka (sa nadom da će 20% toga ostati
u glavi) i stvaranja mržnje prema učenju i znanju (naš sistem),
učenicima na lep, prijatan način objasne samo nekih 30-40%
stvari (iz one ogromne količine) i da daju učenicima dovoljno
uslova i vremena da uče samostalno (čitajući, istražujući,
odlazeći na predavanja po izboru itd.). Naš sistem stvara ljude
koji su sposobni da brzo memorišu veliku količinu podataka i
da nakon par dana to izbrišu, a njihov sistem ljude koji su
sposobni i voljni da uče. Između učenja i memorisanja je
ogromna razlika.
Sreća je to što ni naš sistem ne uspe sve da iskvari, ali
je nesreća to što većina 'neiskvarenih' ode (tamo).
÷■÷ Njima dolaze sposobni ljudi, a nama odlaze sposobni ljudi.
÷■÷ Ako sam dobro shvatio pricas o istim ljudima, tj. nasim
÷■÷ sposobnim ljudima koji odlaze u SAD, sto se kaze, trbuhom za
÷■÷ kruhom.
Ne odlaze oni tamo baš trbuhom za kruhom (ko ima para
da ode tamo, ovde ne gladuje). Mnogi ljudi odlaze tamo željni
nauke.
÷■÷ To je neosporiva cinjenica i to niko ne mora da mi
÷■÷ crta. Moraces da mi nacrtas kakve sad ovo veze ima sa nasom
÷■÷ raspravom (koja je, ako se secas, oko US skolskog sistema) i
÷■÷ sa tvojim stavom iz prethodne recenice da mrzim sve americko.
Ima veze sa tim da li je prosečan Amerikanac/Srbin(Srbijanac)
glup ko k*.
Nenad
P.S. Da li si čitao neki američki udžbenik?
Koliko si domaćih dobrih udžbenika video?
skola.135fatman,
-> #125, armitageKamo sreće da su samo profani Informatike u pitanju .
Kao što rekoh nabi mi 10 predmeta u maturu ali mo obezbedi normalne profesore
koji će nečemu da me i nauče.(a ne sve sam kući moram da biflam).I one ocene
što mi daju da budu barem realne a ne ako jednom dobiješ keca idući put ma kako
znao max. ti je trica:(
skola.136ilazarevic,
Evo jedne informacije sa protesta:
Za poslednji dan štrajka, onaj dan kada Ministarstvo odluči da ispuni naše
zahteve, zakazana je velika žurka na mestu na kojem smo se i do sada
okupljali. Kada čujete da su zahtevi ispunjeni, svi pravac Ministarstvo (ovo
u slučaju da do sada niste dolazili tamo :)
skola.137mikis,
-> #134, index+> E, vidis, oko toga se ne mozemo sloziti. Dobra ideja
+> mora sama po sebi obuhvatati i dobro osmisljeno ostvarivanje.
+> Ideja koja se ne ostvari najverovatnije nije bila dobra ideja
+> (ako ni zbog cega drugog, onda zbog svoje neostvarivosti).
Bogme, ja se sa tobom ne slazem. postoji koliko god hoces primera
gde je jedna (dobra) ideja realizovana negde odlicno, a negde
katastrofalno. Evo ti jedan 'racunarski' primer - Windows i Mac OS.
Odlicna ideja GUI okruzenja je dosta lose realizovana u u prvom slucaju,
za razliku od drugog :) Primera ima jos dosta.
Uglavnom, nista se ne moze toliko dobro napraviti da se ne moze naci
budala koja ce to upropastiti :)
skola.138ndragan,
-> #128, index/ Realno je mnogo i onih koji su završili 'odgovarajući' fakultet
/ pa rade isto tako :(. Ono što tu budi nadu je to da neki od tih
Jedna takva, sa odgovarajućim fakultetom, za koju tvrde da su joj 'đaci
postizali značajne rezultate na takmičenjima' je primećena kako juri iz
direktorija u direktorij. 'šta tražiš?' - 'autoegzek' - 'vidi da se neko
nije zeznuo da ga ostavi na rutu'...
Ne, ne znate o kome se radi, i neću reći do pred pretnjom punom
flašom Belentajna, a ti Grbo, jezik za zube.
Bue_ Ndragan
skola.139ndragan,
-> #127, armitage/ zdravim razumom. Covek se "opste obrazuje" za sebe samoga (licno),
/ ne za skolu, ne za profesore, ne za ocene, ne zbog toga sto mu je
Društvu u nekom trenutku bivaju potrebni specijalisti, ali se fah idioti
ne isplate nikome. Pri sadašnjem ubrzanju razvoja tehnologije, očekuje
se da će normalan čovek (a i onaj drugi, još pre) u svom radnom veku tri
do pet puta menjati zanimanje (otprilike, prema Tofleru).
Fah idiota ćeš malo teže preškolovati, te on postaje latentan socijalni
problem, naročito ako se namnoži. Zamisli da za dve godine svi
proizvođači automobila pređu na dizel, ili direktno ubrizgavanje. Šta
ćeš kroz pet do sedam godina da radiš sa gomilom majstora za podešavanje
paljenja, svećica i/ili karburatora? Nikad nisu učili kako se radi
boš-pumpa ili elektronika za ubrizgavanje.
Tip sa opštom kulturom će mnogo lakše da promeni zanimanje nego strogo
usmereni, brže će (i uspešnije) proći kroz prekvalifikaciju, i u
krajnjem zbiru će manje koštati državu, jer je kraće vreme jeo leba ne
radeći, i jer će mnogo brže ponovo da počne da pravi pare i plaća porez
iz sopstvenog proizvoda.
/ kulturne i nekulturne, pametne i glupe. Meni samo smeta to markiranje
/ jedne celokupne nacije glupom.
Ajde onda da okrenemo to malo drugačije: šta je kod nas sramota ne
znati, a šta kod njih, pa da onda tu napravimo neku razmeru. Ameri su
digli lovu previsoko, i pritom više nemaju ni osećaj šta su usput
izgubili. Opšta kultura za široke slojeve stanovništva? To možda jeste
komunjarski štos, nešto iz njihove ikonografije što su gurali čak i na
sopstvenu štetu, ali je to nešto što se ispostavilo kao potreba svakog
razvijenijeg industrijskog društva, i to opet zbog love, ali kao potreba
na duži rok.
Bue_ Ndragan
skola.140jovca.car,
-> #137, mikis/* katastrofalno. Evo ti jedan 'racunarski' primer - Windows i Mac OS.
/* Odlicna ideja GUI okruzenja je dosta lose realizovana u u prvom slucaju,
/* za razliku od drugog :) Primera ima jos dosta.
More da se nosis ti u...u...u...ORKA:NAJBOLJI!!!!
Ovde si nasao da pljujes po PC-u i trujes mladez...
Salim se, naravno. NHF? O:) Sedi tu gde si i cuvaj mi ledja. :)))
Potpuno se slazem sa tobom. Dobra ideja ne znaci da ce i realizacija biti
dobra. Sa druge strane, losa ideja moze da se zabasuri i ulepsa (stono kazu,
da zamaze oci), pa da na prvi (pa i drugi) pogled izgleda sjajno.
skola.141jovca.car,
-> #134, index/* E, vidiš, oko toga se ne možemo složiti.
Da, izmedju ostalog.
/* Zašto je loša (američka) zamisao da umesto trpanja deci
/* u glavu ogromne količine podataka (sa nadom da će 20% toga ostati
/* u glavi) i stvaranja mržnje prema učenju i znanju (naš sistem),
/* učenicima na lep, prijatan način objasne samo nekih 30-40%
/* stvari (iz one ogromne količine) i da daju učenicima dovoljno
/* uslova i vremena da uče samostalno (čitajući, istražujući,
/* odlazeći na predavanja po izboru itd.). Naš sistem stvara ljude
Aha! Znaci tu je neporazum! :) :(
Vidis, ja ne tvrdim:"Ma ajde bre, kakvi Amerikanci, oni uce samo 3 predmeta
u skoli. Glupi su bre ko ku*ac. MI bre, Pametni i Nebeski Srbi imamo bre po
7 casova dnevno bre. Nas sistem je, bre, 1000 puta bolji....bre." Ono sto mi
se u nasem sistemu dopada (dobra ideja) je nivo, raspon i kolicina znanja
koji se zele preneti ucenicima/studentima. Mislim da je znanja nikad dosta i
sto sire obrazovanje, to bolje. Ono sto mi se ne dopada (ocajna
implementacija) je totalno zastareo i nezgrapan nacin na koji se svo to
znanje prenosi. Ono se (znanje), na zalost, kod nas ne prenosi, nego, sto ti
kazes, jednostavno uliva.:(
Ono sto mi se kod NJIH ne dopada (losa ideja) je mali raspon znanja koje se
prenosi. Ne sumnjam (ako vas nekolicina tako kaze) da oni odlicno nauce ono
sto uce i da to postizu, izmedju ostalog, zahvaljujuci dobrim udzbenicima,
profesorima, tehnickim sredstvima (laboratorije, etc.). U svojoj struci se
maximalno obrazuju. A ostalo? Ponavljam da siroko opste obrazovanje smatram
za vazno svojstvo coveka kao pripadnika drustva, i da ono nikako ne moze
biti samo stvar pojedinca. Takodje smatram da opste obrazovanje prevazilazi
i neciju struku&interesovanja. Sve u svemu, smeta mi sto iz njihovih
srednjih skola izlaze usko obrazovani ljudi.
Druga stvar: usko obrazovano stanovnistvo je lako za manipulaciju. Drzava
koja forsira takav tip obrazovanja automatski (barem meni) postaje sumnjiva
jer joj ocigledno odgovara takav sastav stanovnistva, buduci da moze lako
isprogramirati javno mnjenje i raditi sta joj volja. Posto vladu SAD ne
smatram za "cvet demokratije", kao i u svetlu gore recenog, "American Dream"
vidim samo kao filozofiju tipa "daj ovci bogat pasnjak, i bice sretna i
mirna, mozes i u d*pe da je je*es, nece ni rec reci, sve dok ima dovoljno
trave...". Moje licno ubedjenje je da se ovakav "American Dream" aktivno
reklamira po americkim skolama i da se zelje i ubedjenja ucenika usmeravaju
u tom pravcu. Iz ovoga je proizasla ona moja 'metafora' "...da odsanjaju do
kraja svoj American Dream". A sta se mene tice, drugom prilikom...crko sam
od pisanja.
Ufff. Nadam se da sam do sada razjasnio svoj stav o US skolstvu (osnovnom i
srednjem, da se razumemo!!!). Cini mi se da stalno vrtis ista pitanja, pa
reko daj da se razjasnimo...
/* Ne odlaze oni tamo baš trbuhom za kruhom (ko ima para
Nemoj to "trbuhom za kruhom" shvatiti bukvalno.:) Mislio sam na to da ljudi
odlaze tamo zbog boljih uslova zivota i visokog standarda (kvalitetnijeg
zivota).
/* da ode tamo, ovde ne gladuje). Mnogi ljudi odlaze tamo željni
/* nauke.
U osnovnu/srednju skolu, ili na faks (MIT, etc.)?
Svi ljudi koje znam da su otisli napolje jos u srednjoj skoli su to ucinili
iz cisto ekonomskih razloga. Sto se faksova tice, tu nema zbora, i ja bih
rado tamo da se priucim. :)
/* Ima veze sa tim da li je prosečan Amerikanac/Srbin(Srbijanac)
/* glup ko k*.
Onda je stavi u odgovarajuci pasus. ;(
/* P.S. Da li si čitao neki američki udžbenik?
Ne. A voleo bih. Jesu li bolji od ruskih?
/* Koliko si domaćih dobrih udžbenika video?
Dobri po kom kriterijumu? Sadrzaj ili user-frendlyness? Idiot-usability? ;)
skola.142index,
-> #137, mikis÷■÷ Bogme, ja se sa tobom ne slazem. postoji koliko god hoces
÷■÷ primera gde je jedna (dobra) ideja realizovana negde
÷■÷ odlicno, a negde katastrofalno. Evo ti jedan
žini mi se da se nismo baš razumeli...
÷■÷ 'racunarski' primer - Windows i Mac OS. Odlicna ideja GUI
÷■÷ okruzenja je dosta lose realizovana u u prvom slucaju, za
÷■÷ razliku od drugog :) Primera ima jos dosta.
Windows je komercijalno uspešno realizovana ideja.
Nenad
skola.143acka,
Ispunjeni su zahtevi maturanata! :)
Acka
skola.144zzix,
JUPIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!
Zahtevi maturanata su ispunjeni :))))
1) Drustveni smer - polazu pismeni iz srpskog i izbornog
predmeta
i maturski rad.
2) Prirodni i opsti smer - pismeni iz srpskog i mogu da biraju
izmedju pismenog iz str. jezika ili
matematike i maturski rad.
3) Strucne skole - polazu pismeni iz srpskog,pismeni iz jednog
izbornog predmeta i maturski rad.
*) Za spec. gim. matematicka i filoloska jos nije nista odluceno
kako ce polagati maturu... ;)
Upisi na fakultete izmedju 1 i 10 jula
Nece biti produzenja skolske godine.
ZIG
skola.145balinda,
-> #143, acka>> Ispunjeni su zahtevi maturanata! :)
E, je*i ga. ;> Pokvariše tako lepo štrajkovanje. ;)))
skola.146vitez.koja,
Istina o demonstarcijama pre ministarstvom prosvete i još ponešto,
vanredno izdanje "Večernjeg Šlihta". EXTRA.5:11.92
skola.147index,
-> #141, jovca.car÷■÷ Ono sto mi se u nasem sistemu dopada (dobra
÷■÷ ideja) je nivo, raspon i kolicina znanja koji se zele preneti
÷■÷ ucenicima/studentima. Mislim da je znanja nikad dosta i sto
÷■÷ sire obrazovanje, to bolje. Ono sto mi se ne dopada (ocajna
÷■÷ implementacija) je totalno zastareo i nezgrapan nacin na koji
÷■÷ se svo to znanje prenosi.
Shvati da su te dve stvari povezane i da je nemoguće
_takvo_ znanje preneti. Većinu stvari koje čovek nauči, mora
sam da nauči, svojom voljom i željom, naporom i sistemom
razumevanja, a ne da mu se to prenese.
÷■÷ Ne sumnjam (ako vas nekolicina tako kaze) da oni
÷■÷ odlicno nauce ono sto uce i da to postizu, izmedju ostalog,
÷■÷ zahvaljujuci dobrim udzbenicima, profesorima, tehnickim
÷■÷ sredstvima (laboratorije, etc.). U svojoj struci se maximalno
÷■÷ obrazuju. A ostalo?
Da li shvataš da oni imaju mnogo više vremena i mogućnosti
da steknu široko obrazovanje i to onakvo i na onaj način kako oni
to žele (ne mogu svi sve znati)? Njihov sistem dopušta raznolikost
karaktera, afiniteta, pristupa, a naš trpa ljude u kalupe.
÷■÷ Posto vladu SAD ne smatram za "cvet demokratije",
Vladu? "Cvet demokratije"? Pojasni, uporedi, obrazloži...
÷■÷ i bice sretna i mirna, mozes i u d*pe da je je*es, nece ni rec reci,
÷■÷ sve dok ima dovoljno trave...".
;)))
÷■÷ /* P.S. Da li si čitao neki američki udžbenik?
÷■÷
÷■÷ Ne. A voleo bih. Jesu li bolji od ruskih?
Nisam nešto imao prilike da proučim ruske udžbenike (ne
znam ruski), imam neke zbirke... Nisam ni američkih udžbenika
mnogo video, ali ono što sam video... ako ništa drugo, bolje
izgledaju nego ruski.
Lepe korice, papir, zatim lepe, jasne i brojne slike, ...
nivo objašnjavanja takav da ga mogu razumeti i oni ispod proseka,
a da nešto nauče (i da im bude zanimljivo) i oni koji su dosta
iznad proseka, ... zanimljivi (stvarno zanimljivi i slikoviti)
zadaci i problemi... :)
÷■÷ /* Koliko si domaćih dobrih udžbenika video?
÷■÷
÷■÷ Dobri po kom kriterijumu? Sadrzaj ili user-frendlyness?
÷■÷ Idiot-usability? ;)
Sve ukupno.
Nenad
skola.148index,
-> #139, ndragan÷■÷ Opšta kultura za široke slojeve stanovništva? To
÷■÷ možda jeste komunjarski štos, nešto iz njihove ikonografije
÷■÷ što su gurali čak i na sopstvenu štetu, ali je to nešto što
÷■÷ se ispostavilo kao potreba svakog razvijenijeg industrijskog
÷■÷ društva, i to opet zbog love, ali kao potreba na duži rok.
Opšta kultura je kod nas na jako niskom nivou.
Nenad
skola.149ilazarevic,
-> #146, vitez.koja> Istina o demonstarcijama pre ministarstvom prosvete i još ponešto,
> vanredno izdanje "Večernjeg Šlihta". EXTRA.5:11.92
Koliko sam ja shvatio tekst u "Šlihtu", vi ste štrajk napustili prvoga marta?
:)) Kukavice ;) Doduše, izvinjavam se ako sam pogrešio - ono i nije preterano
jasno ;)
PS. Pohvaljujem deo sa utakmicom.
skola.150armitage,
-> #139, ndraganJa se slažem sa tvojim mišenjem, iznešenim u poruci, tako da je i ne smatram
nekakvom replikom. Moguće je, ipak, da sam pogrešno shvaćen ...
Dakle, ni ja nisam nizakakvu totalnu specijalizaciju svakog pojedinca.
Opšte obrazovanje? - naravno da je potrebno sakome i svakako, škola bi
trebala da ga forsira, ali tu se sve ne završava. Školu svako završi, a
obrazovanje je ono što ostaje.
Još jedna stvar: nisam ja zapeo samo za SAD školski sistem, već za principe
i metode koje se primenjuju u svim školskim sistemima zapadnih zemalja.
Smatram da bi mi mogli po mnogo čemu da se ugledamo na te školske sisteme.
Uporedimo npr. odnos naših i njihovih srednjoškolaca prema samoj školi i
učenju.
> Pri sadašnjem ubrzanju razvoja tehnologije, očekuje
> se da će normalan čovek (a i onaj drugi, još pre) u svom radnom veku tri
> do pet puta menjati zanimanje (otprilike, prema Tofleru).
Ok, ovo se odnosi na naučno tehnološki razvoj i na struke koje isti pogađa.
> Ajde onda da okrenemo to malo drugačije: šta je kod nas sramota ne
> znati, a šta kod njih, pa da onda tu napravimo neku razmeru.
Možda bi se trebalo zapitati odakle ko crpi informacije, odnosno znanje.
Amere i tu bije loš glas, da su najpodložniji uticajima medija, ali kada
uzmemo u obzir broj njihovih TV (i radio) stanica, možda to i nije neko
čudo. (to, da su podložni / to, što ih drugi smatraju takvima)
Ipak, i dalje mi se ne sviđa navedeno poređenje (glupi ko ...), protiv
čega sam se i izjašnjavao.
-*- Armitage -*-
skola.151mikis,
-> #140, jovca.car+> More da se nosis ti u...u...u...ORKA:NAJBOLJI!!!!
+> Ovde si nasao da pljujes po PC-u i trujes mladez...
O:) Sta ces, toliko sam se zaneo u raspravu da nisam primetio da sam
pogresio temu ;))
+> Salim se, naravno. NHF? O:) Sedi tu gde si i cuvaj mi ledja. :)))
NHF :))
skola.152mikis,
-> #147, index+> Lepe korice, papir, zatim lepe, jasne i brojne slike, ...
+> nivo objasnjavanja takav da ga mogu razumeti i oni ispod proseka,
Kod mene u selu to se zove slikovnica ;)))
skola.153dejanr,
-> #143, acka>> Ispunjeni su zahtevi maturanata! :)
:)
Što ne staviste na spisak zahteva i da Sloba da ostavku, možda bi i
to ispunili... :)) Ili biste bar mogli da štrajkujete do leta :))))
skola.154dejanr,
-> #144, zzix>> 2) Prirodni i opsti smer - pismeni iz srpskog i mogu da biraju
>> izmedju pismenog iz str. jezika ili
>> matematike i maturski rad.
E stvarno svašta. Dakle, neko išao na prirodni smer, i maturira polažući,
recimo, srpski i engleski. Izuzetno logično ;)
skola.155markom,
-> #153, dejanr*** Što ne staviste na spisak zahteva i da Sloba da ostavku,
*** možda bi i to ispunili... :)) Ili biste bar mogli da
*** štrajkujete do leta :))))
+ukidanje sankcija == štrajk do 5046. :)))
Marko
skola.156kenza,
-> #144, zzix(;> Zahtevi maturanata su ispunjeni :))))
Cestitamo !!! ;) Jos da kazete sta je sa MG-om :)
skola.157m.hristodulo,
-> #143, acka>> Ispunjeni su zahtevi maturanata! :)
>> Zahtevi maturanata su ispunjeni :))))
:-) Maturanti su bili srecnije ruke nego
studenti pre dve godine, :-(
Ipak, svaka cast...
skola.158index,
-> #152, mikis÷■÷ Kod mene u selu to se zove slikovnica ;)))
Ne znam kako zamišljaš dobar udžbenik neke prirodne nauke
bez slika.
Nenad
skola.159acka,
-> #154, dejanr>> E stvarno svašta. Dakle, neko išao na prirodni smer, i maturira polažući,
>> recimo, srpski i engleski. Izuzetno logično ;)
Ta sam! :) Nije baš *preterano* logično, ali ipak ima neke logike:
neko u toku te 4 godine ukapira da je promašio smer ;)
Uostalom, pismeni deo polaganje stranog jezika je predov texta od 15-20
redova iz korišćenje rečnika koji ti sam doneseš i to prevodiš 3 sata. Pa
to svako može da položi ko bar malo zna taj jezik.
Acka
--
Pisanje ove poruke je omogućio Saša Petrović - sale (moj brat i svetski genije
skola.160markom,
-> #158, index*** Ne znam kako zamišljaš dobar udžbenik neke prirodne nauke
*** bez slika.
CD ?! :)
Marko
skola.161vitez.koja,
-> #149, ilazarevic#=> Koliko sam ja shvatio tekst u "Šlihtu", vi ste štrajk
#=> napustili prvoga marta?
Tako nešto.
#=> PS. Pohvaljujem deo sa utakmicom.
:)
Ipak, ostao si uskraćen za izvrnuta imena iz tima delegata, tj. ništa ti nisu
značila. Kažu da je to najbolji deo.
skola.162jovca.car,
-> #142, index/* Windows je komercijalno uspešno realizovana ideja.
Naravno, kad ne postoji druga alternativa.
Po tvom kriterijumu je i nase skolstvo uspesno realizovana ideja: sprovodi
se u svim skolama u SRJ, zar ne?
P.S. Desqview? Neee...
skola.163jovca.car,
-> #148, index/* Opšta kultura je kod nas na jako niskom nivou.
Danas sam cuo od mog asistenta iz statistike da u 70% stanovnistva Srbije
ulaze ljudi sa max. osnovnom skolom, tj. oni bez ikakve skole, sa
nezavrsenom osnovnom i zavrsenom samo osnovnom skolom. Podaci su iz zadnjeg
popisa.
Strasno. :((((
skola.164jovca.car,
-> #147, index/* Shvati da su te dve stvari povezane i da je nemoguće
/* _takvo_ znanje preneti.
Ne slazem se. Nisam pedagog, ali smatram da se _takvo_ znanje moze (a bogme
i mora) preneti.
/* Većinu stvari koje čovek nauči, mora
/* sam da nauči, svojom voljom i željom, naporom i sistemom
/* razumevanja, a ne da mu se to prenese.
Vrtimo se u krug. Slazem se sa tobom da ce neko najbolje nauciti neku oblast
ako ga ta oblast zanima i ako ga niko ne tera. To su idealni uslovi. Problem
je u dve stvari:
- Kako ce neko tim metodom nauciti nesto sto ga ne zanima?
Tu vec stvari moraju da se _prenesu_. Zato i postoje profesori, koji (bi
trebalo da) ti razjasne sve sto ne razumes, olaksaju ucenje i prilagode
gradivo tvom nivou.
- Drustvo ima svoj (brzi) tempo razvoja i ne moze da ceka nekog da se
smiluje i da sam, polako i na miru izuci sve sto mu treba. Pogotovo ako taj
nije svestan tog tempa razvoja.
/* Da li shvataš da oni imaju mnogo više vremena i mogućnosti
/* da steknu široko obrazovanje i to onakvo i na onaj način kako oni
/* to žele (ne mogu svi sve znati)?
Praksa pokazuje da oni ne koriste taj visak vremena za sticanje sirokog
obrazovanja. Posto imaju mogucnosti i vremena, znaci da oni to _ne_zele_.
Sta sad? Ubedjivati ih kako je to za njihovo dobro?
/* karaktera, afiniteta, pristupa, a naš trpa ljude u kalupe.
Jedini kalup u koji nas sistem pokusava da nas strpa je kalup "socijalnog
slucaja". Da, tu je i ovo pranje mozga na RTS & co. Ali sve to nema mnogo
veze sa skolom. Nas skolski sistem trenutno brinu vece (ekonomske, kadrovske
i organizacione) brige nego sto je "ukalupljivanje ucenika".
skola.165jovca.car,
-> #150, armitage/* Dakle, ni ja nisam nizakakvu totalnu specijalizaciju svakog pojedinca.
/* Opšte obrazovanje? - naravno da je potrebno sakome i svakako, škola bi
/* trebala da ga forsira, ali tu se sve ne završava.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Zar nisi govorio da ti se u US sistemu svidja to sto mozes da ucis samo ono
sto hoces?
/* Moguće je, ipak, da sam pogrešno shvaćen ...
VRLO moguce...;)
/* Ok, ovo se odnosi na naučno tehnološki razvoj i na struke koje isti
Ne. Naucno tehnicki razvoj "pogadja" drustvo u celini, i malo ko ostaje van
njega. Npr. sitan knjigovodja nema bas mnogo veze sa naucno tehnickim
razvijem, pa ga opet pogadja kad dobije otkaz i njegovo mesto zauzme
kompjuter.
skola.166vcalic,
-> #154, dejanr>> E stvarno svašta. Dakle, neko išao na prirodni smer, i maturira polažući,
>> recimo, srpski i engleski. Izuzetno logično ;)
Pa, možda da se izvade oni kojima slabo ide matematika :)
Vlada
skola.167vcalic,
-> #157, m.hristodulo>> :-) Maturanti su bili srecnije ruke nego
>> studenti pre dve godine, :-(
Pa, manje su tražili :)
Vlada
skola.168index,
-> #162, jovca.car÷■÷ Po tvom kriterijumu je i nase skolstvo uspesno realizovana
÷■÷ ideja: sprovodi se u svim skolama u SRJ, zar ne?
Stvarno voliš da izvrćeš. Rezultati neuspeha su vidljivi
svuda oko nas. Takvo školstvo je samo tako i moglo da rezultira.
Nenad
skola.169index,
-> #164, jovca.car÷■÷ - Kako ce neko tim metodom nauciti nesto sto ga ne zanima?
Nikako, ali će tako čoveka zanimati više stvari pa će
i više naučiti. Zar zaista smatraš da od 'znanja' silom unetog
u glavu može biti neke koristi? Da li si svestan činjenice
da većinu domaće školske omladine skoro ništa ne zanima?
÷■÷ - Drustvo ima svoj (brzi) tempo razvoja i ne moze da ceka
÷■÷ nekog da se smiluje i da sam, polako i na miru izuci sve sto
÷■÷ mu treba. Pogotovo ako taj nije svestan tog tempa razvoja.
Svako treba da brine o sebi!
÷■÷ Praksa pokazuje da oni ne koriste taj visak vremena za
÷■÷ sticanje sirokog obrazovanja. Posto imaju mogucnosti i
÷■÷ vremena, znaci da oni to _ne_zele_.
Dokaži!
Nenad
skola.170veca,
-> #131, jovca.car>> pozabavim tom tematikom (makar to bio samo pojam u ukrstenim
>> recima;). Posto ne smatram da sam bio neki svepamteci wunderkind,
>> smatram (ili se samo nadam:( ) da je ovakva situacija i kod dobrog
>> dela "natprosecnih" ljudi
žžžžžžžžžžžž
>> (i serem) i po nasem i po njihovom. Tacnije, srao bih po nasem, da
žžžžž žžžž
Veoma primereno naprosečnim (?). Svaka čast na opštoj kulturi
izražavanja i komuniciranja!
skola.171veca,
-> #141, jovca.car>> isprogramirati javno mnjenje i raditi sta joj volja. Posto vladu
>> SAD ne smatram za "cvet demokratije", kao i u svetlu gore recenog,
>> "American Dream" vidim samo kao filozofiju tipa "daj ovci bogat
>> pasnjak, i bice sretna i mirna, mozes i u d*pe da je je*es, nece ni
>> rec reci, sve dok ima dovoljno trave...". Moje licno ubedjenje je
>> da se ovakav "American Dream" aktivno
A kod nas je nešto drugačije? I naša stoka pase travu,
podjednakom brzinom, samo što je nema dovoljno, za razliku od
njihove. A što se tiče obrazovanja iste... Ah da, naše prirodne
lepote, naša prirodna bogatstva svrstavaju nas u red... naša
industrija je toliko napredovala ... da je ostala na nivou
feudalizma... Njihov san je visok standard, naš: da komšiji crkne
krava. I kod nas i kod njih opšte obrazovanje ima i stiče onaj
koji to stvarno želi, škola je tu da da smernicu, ostalo je na
učenicima.
skola.172jovca.car,
-> #170, veca/* Veoma primereno naprosečnim (?). Svaka čast na opštoj kulturi
/* izražavanja i komuniciranja!
Veco, ne pratis radnju od pocetka. Ranije se pricalo i o natprosecnima i o
s*anju (jel sad OK?:) kao vidu izrazavanja i komunikacije. ;))
Zato sam se onako izrazio. >:)
skola.173jovca.car,
-> #169, index/* Zar zaista smatraš da od 'znanja' silom unetog
/* u glavu može biti neke koristi?
Silom? Ja pricam o _prenosenju_, a ne ulivanju znanja koje se vrsi kod nas.
Opet se kacis za nas sistem.
/* Da li si svestan činjenice
/* da većinu domaće školske omladine skoro ništa ne zanima?
To znaci da bi oni propali u US sistemu jer ne bi nista ucili. A ne bi ucili
jer ih nista ne zanima, a niko ih ne forsira. Opet izvrcem? ;)
Ne bih rekao da ih nista ne zanima. A Dzej, Ceca, dizelke, Air Max? ;(
Za ovakvu situaciju kod nas je skola jos najmanje kriva. :(
/* Svako treba da brine o sebi!
Tu tvoju "borbu za opstanak" ostavi za prirodu i skolski program. ;))
Ljudsko drustvo ne funkcionise tako (osim ponekad...).
/* Dokaži!
Nema problema. Ako hoces, cucemo se kad mi dodje u posetu neko (znam ih
nekolicinu) ko zivi ili je ziveo u SAD, pa da cujes iz prve ruke. Jedini
problem je to sto niko od njih ne planira dolazak u skorije vreme.
Za sada ces morati da mi verujes na rec. :)
skola.174ndragan,
-> #148, index/ Opšta kultura je kod nas na jako niskom nivou.
Sve je relativno, moj Alberte. I jeste, i nije, sve zavisi od toga šta
očekujemo. A da je potrebna, mislim da se slažemo. Pride sam tvrdio da
se i društvu / državi isplati.
Bue_ Ndragan
skola.175ndragan,
-> #164, jovca.car/ slucaja". Da, tu je i ovo pranje mozga na RTS & co. Ali sve to nema
Pranje mozga je još podnošljivo, dok ne uključe centrifugu.
Bue_ Ndragan
skola.176markom,
-> #173, jovca.car*** Ne bih rekao da ih nista ne zanima. A Dzej, Ceca, dizelke,
*** Air Max? ;(
Strašno.
skola.177index,
-> #173, jovca.car÷■÷ /* Da li si svestan činjenice
÷■÷ /* da većinu domaće školske omladine skoro ništa ne zanima?
÷■÷
÷■÷ To znaci da bi oni propali u US sistemu jer ne bi nista
÷■÷ ucili. A ne bi ucili jer ih nista ne zanima, a niko ih ne
÷■÷ forsira. Opet izvrcem? ;)
Naravno da izvrćeš ;). To što 'većinu domaće...' skoro
ništa ne zanima je najvećim delom posledica lošeg domaćeg školstva
(koje je posledica loše države). Da je tamo školovana 'većina
domaće...' bi verovatno imala veća i šira interesovanja. Pitaj
svoje drugove gde im je lepše da uče.
Nenad
skola.178index,
-> #170, veca÷■÷ Veoma primereno naprosečnim (?). Svaka čast na opštoj kulturi
÷■÷ izražavanja i komuniciranja!
Veco, ne pratiš diskusiju? žovek je samo upotrebio stilsku
figuru...
Nenad
skola.179mikis,
-> #154, dejanr+> >> 2) Prirodni i opsti smer - pismeni iz srpskog i mogu da biraju
+> >> izmedju pismenog iz str. jezika ili
+> >> matematike i maturski rad.
+>
+> E stvarno svasta. Dakle, neko isao na prirodni smer, i maturira polazuci,
+> recimo, srpski i engleski. Izuzetno logicno ;)
Izuzetno. A pogotovu sto ce vecina njih na fakultetu polagati
matematiku (a poneki i fiziku). Izgleda da su zahteve sastavljani neki
'matematikomrsci' ;)))
P.S. Maturanti, svaka cast. Hvala bogu da se bar neko pokaze sposobnim
danas.
skola.180armitage,
-> #165, jovca.car> /* Dakle, ni ja nisam nizakakvu totalnu specijalizaciju svakog pojedinca.
> /* Opšte obrazovanje? - naravno da je potrebno sakome i svakako, škola bi
> /* trebala da ga forsira, ali tu se sve ne završava.
> žžžžžžžžžžžžžžžžžžžžž
> Zar nisi govorio da ti se u US sistemu svidja to sto mozes da ucis samo ono
> sto hoces? ****
****
Ne, nisam to govorio.
Prvo, rekao sam da mi se dopada, između ostalog, mogućnost biranja predmeta,
pri čemu treba imati u vidu da ne možeš da biraš SVE predmete, odnosno da
učiš SAMO ono što se tebi sviđa.
Drugo, govorio sam uopšteno o školskim sistemima na zapadu, iako sam kao
primer uzimao US sistem, jer je oko njega i započeta rasprava.
Ne bih sada ponavljao ostale argumente u korist zapadnih sistema.
-*- Armitage -*-
skola.181veca,
-> #172, jovca.car>> Veco, ne pratis radnju od pocetka. Ranije se pricalo i o
>> natprosecnima i o s*anju (jel sad OK?:) kao vidu izrazavanja i
>> komunikacije. ;)) Zato sam se onako izrazio. >:)
Pratim od početka, a to što nisam odmah reagovala, pa znaš ono:
gledam vas i pitam se, dokle li će? :) Da nisi eksplicitno
naglasio da si natprosečan, možda se ne bih ni oglasila.
Kako ono kaže Lec: Ja sam lep, ja sam pametan i ja sam sve to
sam zaključio ;) (možda sam malo i parafrazirala)
skola.182veca,
-> #178, index>> Veco, ne pratiš diskusiju? žovek je samo upotrebio stilsku
>> figuru...
Ok. možda sam malo pregrubo reagovala, ali mi se i dalje ne
dopada :)
U diskusije koje ne pratim, se ne uključujem (to se obično
primeti ;) ) čao mi je što neke propustih.
skola.183jovca.car,
-> #180, armitage/* Ne, nisam to govorio.
Dobro bre. Pogresno si shvacen. NHF? :)
skola.184jovca.car,
-> #177, index/* Pitaj svoje drugove gde im je lepše da uče.
Nevezano za raspravu, ali evo kako je jedan ortak "ucio" u US koledzu:
Prvo se na testovima iznenadio sto ih profani i asistenti ostavljaju same i
sto niko ne prepisuje. Onda je poceo da koristi tu podobnost i prepisivao iz
knjiga, sve do jednog dana kad ga je ceo razred odruk'o kod profana. Tu se
kao pokajao i izvinuo.
Posle se zaposlio i nocu cistio prostorije koledza. Imao je pristup u
kabinete profesora, i to je koristio da prepise testove pre ispita. Posle bi
ga bilo blam da dobije cisto A, pa je namerno pravio po neku gresku. ;))
Ovaj narod je za neke stvari stvarno maher...
skola.185jovca.car,
-> #181, veca/* Da nisi eksplicitno
/* naglasio da si natprosečan, možda se ne bih ni oglasila.
BEEEP! Wrong! ;)
Ja EXPLICITNO naglasio da sam natprosecan??? O:)
Rekao sam :
/* Posto ne smatram da sam bio neki svepamteci wunderkind,
/* smatram (ili se samo nadam:( ) da je ovakva situacija i kod dobrog
/* dela "natprosecnih" ljudi
Rekao sam za druge da su natprosecni. Da sam stavio:"...dobrog dela OSTALIH
"natprosecnih"...", imala bi pravo.
P.S. Ima ona narodna: Što je deci milo, babi se i snilo O:))))))
skola.186jovca.car,
-> #182, veca/* U diskusije koje ne pratim, se ne uključujem (to se obično
/* primeti ;) ) čao mi je što neke propustih.
Primecuje se tvoje naglo ukljucivanje ovde i u o.jeziku.
To zbog proleca ili.....? :)
skola.187ilazarevic,
-> #163, jovca.car> nezavrsenom osnovnom i zavrsenom samo osnovnom skolom. Podaci su iz
> zadnjeg popisa.
Podaci sa popisa 1991. govore da 10% Srbije ima manje od 4 razreda osnovne
škole.
skola.188ilazarevic,
-> #169, index> u glavu može biti neke koristi? Da li si svestan činjenice
> da većinu domaće školske omladine skoro ništa ne zanima?
Ovo je apsolutno tačno. Međutim, verujem da ni Amerikanci nisu mnogo više
zainteresovani za nauku. Pogledaj samo Beverli Hils ;>
Nezainteresovanost nema neke posebne veze za školskim programom, pre će biti
da se ona forsira preko medija. Gledanje u televizor (znam da treba "gledanje
televizije", ali ipak...) nameće takve stavove. Sem toga, i način života
sužava interesovanja. Kod nas, teško je biti zainteresovan za nekakve škole i
nauke, kad pare leže na ulici - samo treba upotrebiti čekić za razbijanje
izloga i prirodan talenat zadnjih udova (oni koji obijaju trafike uglavnom
nemaju jasno diferencirane prednje i zadnje udove).
O ovome bi moglo da se priča i priča (piše i piše), ali to onda izlazi iz
teme "škola".
skola.189ilazarevic,
-> #161, vitez.koja> Tako nešto.
Pobegulje i štrajkbreheri :)) Pa zašto niste ubeđivali i obrađivali kukavice,
kao mi?
PS. Citiram jednog dizelaša iz moje škole: "Mojne neko da je ušao u školu,
posle ću ja da ga prevaspitam!" Pojava sklapanja složene rečenice je
objašnjiva činjenicom da dotični ipak ide u IX gimanziju :)
skola.190armitage,
-> #176, markom> *** Ne bih rekao da ih nista ne zanima. A Dzej, Ceca, dizelke,
> *** Air Max? ;(
>
> Strašno.
:)
Dizelke kao merilo kvaliteta ličnosti. Air Max kao garancija za visok
položaj u "društvu" ...
Jaojs' nama, jaojs' nama ...
-*- Armitage -*-
skola.191veca,
-> #186, jovca.car>> Primecuje se tvoje naglo ukljucivanje ovde i u o.jeziku.
>> To zbog proleca ili.....? :)
Trenutno imam malo vremena, ali verovatno neću još dugo...
Zbog proleća, jašta :) Probudila se Vesna... ;)
skola.192armitage,
-> #183, jovca.car> /* Ne, nisam to govorio.
>
> Dobro bre. Pogresno si shvacen. NHF? :)
NHF, ofskrouz! :))
-*- Armitage -*-
skola.193spantic,
-> #187, ilazarevic> Podaci sa popisa 1991. govore da 10% Srbije ima manje od 4 razreda osnovne
> škole.
Što je i za očekivati. Ono što bi bilo interesantnije jeste
starosna raspodela tih ljudi.
skola.194ilazarevic,
-> #193, spantic> Što je i za očekivati. Ono što bi bilo interesantnije jeste
> starosna raspodela tih ljudi.
Da ne bih iznosio podatke iz sećanja, koji bi bili nepouzdani, mogu samo da
kažem da se podrazumeva da se ovaj procenat odnosi na osobe starije od 18
godina (ovo čini statistiku još žalosnijom). Moglo bi se pretpostaviti da je
najveći deo tih ljudi stariji od 50 godina.
skola.195spantic,
-> #194, ilazarevic> godina (ovo čini statistiku još žalosnijom). Moglo bi se pretpostaviti da
> je najveći deo tih ljudi stariji od 50 godina.
Što je najverovatnije tačno. Uostalom u periodu njihove mladosti
nismo imali obavezne škole, a kako uspeva učenje osnovnih stvari
pod stare dane znate verovatno svi :(
skola.196ndragan,
-> #191, veca/ Trenutno imam malo vremena, ali verovatno neću još dugo...
/ Zbog proleća, jašta :) Probudila se Vesna... ;)
Razmaknite se da se malo protegli...
BTNJ, svojevremeno je Puriša Đorđević imao u NINu seriju eseja iz ranog
poseratnog perioda, i u jednom od tih članaka rečenica 'budile su se
uspavane snage' greškom bude odštampana kao 'uspavane i nage'.
žovek u sledećem broju ne ispravi grešku, nego izjavi da mu se baš
svidela, maltene da je ispalo bolje nego što je sam mogao da napiše.
Bue_ Ndragan
skola.197cnenad,
-> #27, balindaŁŁŁ usko. Upravo je koncepcija gimnazijskog obrazovanja da se podigne opšti
ŁŁŁ nivo znanja sa koga je, kasnije, mnogo lakše "tankom iglom" dodirnuti i
A koja je razlika između sadašnjeg 'gimnazijskog' i prošlog 'srednje usmerenog
obrazovanja' ? Meni se čini da je u duhu novonastale situacije bilo potrebno
samo promeniti naziv škole u gimnaziju (što je i učinjeno) i kao ona je
važnija, a predmeti ostali isti, profesori isti, način učenja isti...
skola.198mbole,
-> #197, cnenad> A koja je razlika između sadašnjeg 'gimnazijskog' i prošlog
> 'srednje usmerenog obrazovanja' ?
Pa prvo, usmnerenog obrazovanja je bilo jedno tri komada, sa manjim ili
većim razlikama.
Prva generacija (nažalost moja) je krenula davne 77/78. To je bio teži
slučaj pičvajza. Da ne kažem nije se znalo ko pije a ko plaća. Dr Stipica
(Šuvar) nam je baš smestio. Samo kao primer: programi rada zaneke predmete
su se pojavili tek u maju mesecu. O udžbenicima ne vredi ni pričati, ovo
što vi danas nemate knjiga je dečja igra.
Par godina kasnije (nažalost ne znam tačnu godinu ali mi se čini da je
negde oko 83/84) je urađena prva reorganizacija. Ukinuto je jedno
tristotinak zanimanja!!! koja su bila totalno nebulozna. Recimo sećam se da
su u građevinskoj struci postojala zanimanja nanosač pene, i skidač pene. U
pitanju je niskogradnja. Šta li su ovi jadnici trebali da rade samo da mi
je znati? Istom prilikom je urađena i blaga revizija nastavnih planova i
programa, a sledstveno tome i udžbenika.
Sledeća, ovog puta prilično obimna revizija je stupila na scenu 87/88.
Ovog puta išlo se na radikalniju reformu, ali je na žalost posao urađen
vrlo traljavo. Sva moguća i nemoguća zanimanja su ovoga puta svedena na
razumnu meru. Recimo od svih zanimanja prirodno tehničke struke, a bilo ih
je ohoo ho (lab. teh. za fiziku, za hemiju, za mikrobiologiju, tehn. za
zašt. životne sredine, tehn. za optičku fiziku, tehn. za lasersku fiz,.....
itd da ne nabrajam više) su svedena na zanimanje saradnik u prirodnim
naukama.
Gluposti su napravljene kada su na red došli programi nastave. Neki
momci su izgleda smatrali da univerzitet treba preseliti u srednju školu,
pa su krenuli da dodaju u program sve i svašta. Usput su se pojedine face
ugurale u pripremu udžbenika, tako da je bilo i stvari za plakanje.
Kao primer navešću samo ono što mi je odlično poznato, tj iz moje
struke. U to vreme sam radio u sadašnjoj X Gimnaziji (tada Obrazovno
Vaspitna Organizacija Prirodno Tehničke Struke "Mihajlo Pupin"), kao
laborant za fiziku. Recimo programom su bile predviđene dve veoooma
interesantne vežbe. Jedna od njih je masena spektrometrija, a druga
refraktometrija. Ovako i ne zvuči tako tragično, al je kvaka u tome što
maseni spektroksop, koliko je meni poznato poseduju u Beogradu jedino
institut u Vinči i PMF. Pri tom je ovaj na PMF-u u prilično matorom i
jadnom stanju. Što se tiče refraktometrije, bilo je predviđeno da se vežba
odvija na Abeovom refraktometru, koji sam samo jednom u životu imao prilike
da vidim.
Druga žešća greška je napravljena u programima kada se neko "pametno"
setio da bi bilo zgodno, da se recimo u prvom razredu odjednom obrade svi
oblici sile (mehanička, elektromagnetna, nuklearana...). Ne verujem da je
dotični ikada u životu ušao u odeljenje prvog razreda. Jednostavno to je na
njihovom nivou poznavanja fizike, i matematike nemoguće objasniti. O
nedostatku matematičkog aparata da i ne govorimo.
Sve u svemu opet smo otkrivali rupu na saksiji, al smo pokušali da je
postavimo sa strane. :(
Konačno, pre četiri godine vraćena je gimnazija. Nažalost velikim delom
samo po imenu.
Prvo, dobar deo programa je prepisan iz prethodne, varijante, s tim što
je neko želeo da ga malo "skrati", što je u redu, jer je zaista bio
preobiman. Jedino je skraćivanje izveo na malo čudan način. Da ne kažem ko
da je nabadao šestarom naslepo po programu, pa sve što je potrefio to je
trebalo izbaciti.
Drugo, uvedena je glupost zvana: tri gimnazijska smera. Koji se jedan od
drugoga veoma malo to jest nimalo ne razlikuju u prve dve godine, pa uopšte
ne vidim, zašto je uopšte trebalo uvoditi smerove od prve a ne kao u
klasičnoj gimnaziji, od treće godine.
Treće, glavna prednost koju je imala stara gimnazija, nije ovom reformom
iskorišćena. Ono što je gimnaziju činilo takvom kakva je bila su upravo
izuzetni programi i udžbenici, koji su godinama doterivani, čišćeni od
grešaka, i polako prilagođavani novim uslovima. Ovog puta je ponovo na silu
pravljeno novo.
> novonastale situacije bilo potrebno samo promeniti naziv škole
> u gimnaziju (što je i učinjeno) i kao ona je važnija, a
> predmeti ostali isti, profesori isti, način učenja isti...
Pa ovo baš i nije potpuno tačno. Predmeti su naravno uglavnom ostali
isti. Pa nisi valjda mislio da će neko izbaciti matematiku, srpski, strani
jezik ili fiziku? Profesori su naravno ostali isti (uglavnom, jer su neki
usled reformi morali da se sele iz škole u školu, a neki bogami i na
biro :((() Što se načina učenja tiče, tu se slažem. Al to diktira program,
koji je nažalost takav kakav je. Profesori koji znaju svoj zanat, mogu
delimično, tu i tamo, da poprave stvar, al od babe teško ispada devojka.
Lele, al sam se raspisao. Moraću da se bacim na memoare ovih dana :)))
skola.199dejanr,
-> #198, mbole>> Prva generacija (nažalost moja) je krenula davne 77/78. To je bio teži
>> slučaj pičvajza. Da ne kažem nije se znalo ko pije a ko plaća.
Pretpostavljam da si 1962 ili 1963 godište? Da, to 77/78 je bila generacija
kojoj sam i ja pripadao - po prvi put je napravljeno da ne možeš da se upišeš u
srednju školu koju izabereš, nego se čitava odeljenja osnovnih škola sele
"direktno" u najbližu srednju školu, pa kome šta upadne. Meni je upala nekakva
Bibliotekarska škola.
Srećom, na neke mućke je Matematička gimnazija ostala kao specijalna škola u
koju se mogao svako upisati van teritorijalnog principa, ali ako položi
prijemni ili ima neku republičku/saveznu nagradu. I tako... odoh ja tamo. Samo,
ni MG nisu ostavili na miru, nego su uz čitav program ranije Matematičke
gimnazije dodali "usmerene" predmete, dakle OTIP (ili kako se već to zvalo,
Osnove tehnike), Likovno, Muzičko i Marksizam. Fuj^4. Manje više ti predmeti,
nego je bio veliki problem fond časova, tako da smo svaki dan imali po 7
časova, a dva dana po osam. Naravno, sedmi i osmi čas uvek te "usmerenjačke
gluposti", izuzetan jedan osećaj :(
A na sve to su nam pridodali nekakvu praksu, i to, dakako, ne na nekom
normalnom mestu, nego u FOB-u (Fabrika odlivaka, posle propala). FOB je,
doduše, imao računski centar i u njemu nekakav Univac (papirne kartice i tako
to), ali nas nisu puštali tamo, nego u proizvodnju, da vidimo kako je lepo biti
radnik ;> Fabrika je bila prljava, smrdljiva i bučna da se to ne može
opisati... srećom, ljudima smo uglavnom smetali pa su nas puštali da se
"izgubimo"... a prostor dovoljno veliki da nas profesor, izvesni Vasa Otašević,
teško da je mogao naći :)
skola.200balinda,
-> #197, cnenad>> A koja je razlika između sadašnjeg 'gimnazijskog' i prošlog
>> 'srednje usmerenog obrazovanja' ?
Ne bih znao kaSti. :) Davno sam izašao iz gimnazije, još u doba kada
nije bilo tzv. 'usmernog obrazovanja'. :) O sadašnjem gimanzijskom (sa
ili bez znaka navoda) obrazovanju znam još manje. :(
Rekoh, sasvim skromno, da bi 'koncepcija gimnazijskog obrazovanja
trebala da bude podizanje opšteg nivoa znanja.' Pretpostavljam da
'usmereno obrazovanje' (kada se već tako zove) akcent želi da stavi na
određenu oblast.
skola.201fatman,
-> #197, cnenadPa burazeru izgleda da je razlika samo u nezivu!Pritom bi gimnazije trebalo da
pružaju malo šire obrazovanje u smeru koji si odabrao. Ja idem u I BGD
i mislim da tamo ima usamljenih slučajeva profesora koji se trude da podstiču
naše ideje i daju nam naširoko teme :Tadić,Lukić,(muški) i Bošković, Kovačević
(čenski).